PDA

View Full Version : Jagode

stranice : 1 [2] 3

harpon
20.07.2011., 22:17
nije podjebancija
samo nepoznavanje ovog posla
ja je jos nisam zasadio ali ipak zelim da sto vise naucim i cujem kako i sta
da ne moram kad dodje do necega onda se hvatati za glavu i traziti pomoc
i jos me samo interesuje koliko cesto se koristi zastita sa bakrenim preparatima nakon sisanja jagode,to bih jos volio da znam
i jos nesto
za najvise 3 tjedna ce moje jagode da budu zasadjene
teren je spremljen sadnice narucene jos moram rijesit navodnjavanje,koga god sam pitao dali da sadnjce prije sadnje namacem u neku otopinu za ukorijenjavanje kazu da nije potrebno.i kojim preparatima da tretiram i zasticujem jagodu u prvim danima,sto je to sto najvise jagodu napada u prvim danima

Topiću jesu li posađene?

teta-elza
20.07.2011., 23:04
Topiću jesu li posađene?

po svim pisanim i nepisanim zakonima jagoda je trebala biti posadjena. ili bi ju trebao ovih dana saditi, posto meteorolozi najavljuju pad temperatura i kisu, a to u konacnici znaci da ce jagodu posaditi u zemlju donekle normalne temperature, nece ju morati orosavati i odmah od prvog dana navodnjavati. ako kisa kod njega uopce pada jer nemam pojma na kojoj lokaciji sadi.

Dida02
21.07.2011., 13:06
Ne znam kad je pisao ali ako je sad sadi onda bas ima srece sa vremenom koje mu bas ide na ruku.Ja kad sam sadile svoje jagode temperature je bila 36 C ne znam kako se nisu ispekle.

Jao mene vrane izludise poderase mi foliju strasilo ne pomaze ono im dodje kao mjesto za predah.
Kako da ih se rijesim??????????

teta-elza
21.07.2011., 14:00
vrane na jagodama? sto one traze na jagodama? meni su pred samo dozrijevanje na jagode navalili cvorci. sjecam se da su ih decki plasili bacanjem petardi. probaj. no, kad petarda prsne, razletjet ce se. no, vracaju se. vrlo brzo.

Dida02
21.07.2011., 14:47
Vjerovatno traze vodu a vidjela sam da mi izvlace one trake za navodnjavanje.Kljucaju mi najlon na par mjesta su ga i probile.
A sto je najgore ne boje se nicega hahahha ja ih tjeram a one samo odskakucu na drugi kraj reda gledaju me i kontaju ""sta nam mozes""":D

teta-elza
21.07.2011., 15:33
jaooooooooo, sto se ne sjetih :rofl: stavi par plasticnih posuda po redovima sa vodom. ja sam to prakticirala stavljati po redovim kad su mi ptice napadale jabuke. ostavit ce ti foliju na miru i uzivati u vodi. probaj. za par dana ces naci perje u vodi-dokaz da dolaze piti.

harpon
21.07.2011., 21:16
po svim pisanim i nepisanim zakonima jagoda je trebala biti posadjena. ili bi ju trebao ovih dana saditi, posto meteorolozi najavljuju pad temperatura i kisu, a to u konacnici znaci da ce jagodu posaditi u zemlju donekle normalne temperature, nece ju morati orosavati i odmah od prvog dana navodnjavati. ako kisa kod njega uopce pada jer nemam pojma na kojoj lokaciji sadi.

U nas se sadi početkom osmog miseca. Sljedeći tjedan se tek stavlja folija

Dida02
01.08.2011., 22:11
Sta je ovo jagodari se uspavali:)
Mi smo malo bili na odmoru vrijeme nam je bilo idealno na obje strane,sto znaci sunce grije nas na moru a jagodice zaljeva kisa :))Sta covjek pozeljet jos moze

Nadam se da ima neko da mi odgovori na jedno pitanje?
Jagode su izbacile behar i sutra planiram da ga kidam,samo nisam sigurna kako jel sa cjelom onom petiljkom ili samo cvijet i jos listova bas ima da li da i po koji list otkinem ili da to nista ne diram

teta-elza
01.08.2011., 23:54
Sta je ovo jagodari se uspavali:)
Mi smo malo bili na odmoru vrijeme nam je bilo idealno na obje strane,sto znaci sunce grije nas na moru a jagodice zaljeva kisa :))Sta covjek pozeljet jos moze

Nadam se da ima neko da mi odgovori na jedno pitanje?
Jagode su izbacile behar i sutra planiram da ga kidam,samo nisam sigurna kako jel sa cjelom onom petiljkom ili samo cvijet i jos listova bas ima da li da i po koji list otkinem ili da to nista ne diram

kidaj samo cvijet. listove ni slucajno. premda mi nije jasno zasto skidas cvijece, al dobro. ( probudila se podravska skrtost u meni, ja bi ostavila cvijet i imala jesensku jagodu). jel tebi dosadno pa ides malo radit? :cerek:

Dida02
02.08.2011., 07:31
Pa ti si Elza prava skrtica :D
Ma sta znam zasto ih skidam tako sam nesto nacula kao da se to mora raditi jer ce smanjiti proljetni rod:ne zna:

nusko79
02.08.2011., 16:42
Pa ti si Elza prava skrtica :D
Ma sta znam zasto ih skidam tako sam nesto nacula kao da se to mora raditi jer ce smanjiti proljetni rod:ne zna:

U svakom upustvu o uzgoju jagode stoji da treba isjeci cvjetove dabi jagoda(biljka) bolje ojacala tj.stvorila vise korijena i lisne mase i sve to zbog boljeg roda u proljece.Ja sam to uradio prosle godine :ne zna:neznam koliko je to pomoglo ali sam bio zadovoljan sa berbom,ovog ljeta cjetove ne sijecem volim tu jagodu imati u jesen pa i neka bude toliko manje i u proljece.Sve je to individualno pa kako ko hoce,JA NE SIJECEM:blabla:

teta-elza
03.08.2011., 00:57
U svakom upustvu o uzgoju jagode stoji da treba isjeci cvjetove dabi jagoda(biljka) bolje ojacala tj.stvorila vise korijena i lisne mase i sve to zbog boljeg roda u proljece.Ja sam to uradio prosle godine :ne zna:neznam koliko je to pomoglo ali sam bio zadovoljan sa berbom,ovog ljeta cjetove ne sijecem volim tu jagodu imati u jesen pa i neka bude toliko manje i u proljece.Sve je to individualno pa kako ko hoce,JA NE SIJECEM:blabla:

nisam ih ni ja kidala, previse posla. roda je ionak bilo ajoj.

nusko79
25.08.2011., 10:29
Moje jagode
http://img405.imageshack.us/img405/2789/082511095739.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/405/082511095739.jpg/)

http://img849.imageshack.us/img849/3613/082511095651.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/082511095651.jpg/)
stara i nova parcela

http://img204.imageshack.us/img204/8869/082511095543.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/204/082511095543.jpg/)
POGLEDAJTE: šta raste u mojim jagodama?

http://img833.imageshack.us/img833/5594/082511095352.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/082511095352.jpg/)

http://img717.imageshack.us/img717/319/082511095501.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/717/082511095501.jpg/)
NAVODNJAVANJE:Iz jedne kace dva sistema kap po kap--jeftinije uz malo posla.

http://img221.imageshack.us/img221/4998/082511104908p.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/221/082511104908p.jpg/)

teta-elza
25.08.2011., 20:31
jao vrijeze :eek: kad se ukorijene u zemlju pocupaj ih i prodaji sadnice. jagode su ti krasne obzirom na temperature.

nusko79
26.08.2011., 10:02
Ma cekam da malo zahladni i te vrijeze sijecem(nemoguce prodati) i rijesavam se preostalog korova oko parcele i u meduredu ove prve parcele.Jesi poznala sta je ovo poraslo zajedno sa jagodom iz rupe na slikama 4 i 5?

teta-elza
26.08.2011., 20:48
takve divote ima i kod mene u vocnjaku, kak se zove nemam pojma, ja to cupam ili sjecem motikom. sjemenje vjerovatno nanesu ptice. ima nekakav cudan miris ( smrdi). medjured potretiraj herbicidom, basta mila majka, ne unistava korjen. a ja sam ti vrijeze koristila za podsadjivanje. 3 komada u praznu rupu, pricvrstis ih tankom paljenom zicom koju sfrknes u oblik slova u i eto ti jako dobre zamjenske sadnice koja, neces vjerovati daje dobar urod. kod mene jagodari prodaju vrijeze pod sadnice pa sam ti zato bubnula da ih probas prodati.

imas li stete od voluharica? idu na vodu ko sasave.

nusko79
27.08.2011., 12:14
Ono su ORASI pogledaj malo bolje,meni je to bilo jako zanimljivo zato sam slikao i necu ih dirati vec ih presadujem u proljece inace sa dvije strane parcele tece rijeka i okolo su sami orasi ima ih 7 kom. Ove nove cu dalje presaditi.Ovde kod mene nema voluharica ali mi problem pravi krtica za sada u meduredu sve sam probao i nista ne pomaze jedino sve ih na strijeljanje.

teta-elza
27.08.2011., 12:33
mogu ja gledat koliko hoces, prvo po naocale. ma kaj ces od oraha divljaka? bus ga presadjival ili kaj? pazi da ti ne pocne rasti jos i bagrem/agacija. ja sam uz rubputa zasadila takvu divotu od oraha, samo su bili visoki metar i to prije nekih 11 godina. nis od njih. stablo je promjera 25 cm, od ploda ni p i to vise necu ni gledati a kamoli gnojiti i prskati korov.

nusko79
28.08.2011., 14:25
Presaditi naravno na slikama se vidi sve okolo su isti ti orasi SAMONIKLI tako ih ovde zovemo,pa sta fali malo raditi i oko njih.A jagode ma stvarno mi je dosadilo zalijevanje:bonk:

Dida02
28.08.2011., 20:22
Nusko 79 jagode su ti odlicne :top:Vrijezi i ti imas koliko hoces,tako je i kod mene slomi smo se cupkajuci.Sigurno si i ti dobro nahranio zemlju pa posadio jagodu hahahha mac sa dvije ostrice:)
I mi muku mucimo sa susom zalijevanje mi je na vrh glave :mad::mad:Jedva cekam snijeg:D

teta-elza
29.08.2011., 19:59
pa nemoj vise zalijevati jagode. ovi oko mene ih ni ne gledaju, ocistili ih i adio. a ovi tvoji samonikli orasi smrde. provjerila danas po n-ti puta. zasto vrijeze po medjuredu ne pospricate herbicidom? bastom? ona djeluje samo na zeleni dio.

Panonicus
28.09.2011., 21:06
Hvala :top:
Da naravno za njega i za malo starijeg je ostavljeno za jeseni,ipak su oni moji glavni pomagaci.
Mi smo jedini u okolici koji smo poceli sa jagodom da radimo.Ne znam kako bi trebalo da bude ali ja sam zadovoljna sa marmoladom ove godine sam imala oko 1,5 T samo na golom polju a sve i jednu ajgodu sam prodala u polju to je atrakcija kod nas.Najdraza su mi djecica kada dodji pa oni svojom rukicom uberu jagodu.

Citam dosta o razno raznim prihranama naroocito u folijarnoj proizvodnji.U svemu sto sam procitala sam se pogubila ne bi da pretjerujem sa preparatima a opet ne zelim da idem na svoju stetu.

Marmolada je osjetljiva na bolesti korijena,starija sorta koja je dobrano "prešišana".
Usmjeri se na Albu,Clery,Dely,--od ranih Joly--od srednjih, te Galiju i Record od kasnih.
Ovo važi za tla u Srijemu i dijelu Slavonije.

Evo malo Albe

http://i46.tinypic.com/4utgtv.jpg[

Spremne za transport

http://i45.tinypic.com/4hvdsi.jpg

nusko79
23.10.2011., 19:57
UH da je sad ove jagode pa pola pojesti a pola utopiti.
teta-elza imam nekih bijelih crvica u korijenu jagode ti jednom napisa da znas kako ih se jednostavno rijesiti,pa pomazi neznam koliko su opasni.

teta-elza
29.10.2011., 20:03
poslikaj nam ih i stavi sliku na forum da vidimo o kakvoj se zivini radi. a sve mi se cini da cu i ja opet malo u jagode.:504: ocito prolupala. a fino sam se taman rjesila i sustava za navodnjavanje i svih prijeko potrebnih divota. i indikator ostavila u sikari, kao nece mi nikad vise trebati a kako vidim hoce :503:

nusko79
30.10.2011., 15:57
Nisam uspio uslikati crvice nemogu ih naci sada valjda je bilo nesto prolazno.
Ali sam uslikao malo jagoda a danas je 30 oktobar a bilo je i mraza proslih dana.

http://img830.imageshack.us/img830/5744/32691989.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/830/32691989.jpg/)
http://img683.imageshack.us/img683/1382/14471796.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/683/14471796.jpg/)

koka36
02.11.2011., 19:25
Samo jedno pitanje...
U prolječe mislim posaditi par jagoda u cijev koja bu stajala okomito pa me zanima s kojom vrstom zemlje mi je najbolje napuniti tu cijev a da jagode rode.

diabolica
02.11.2011., 20:46
Bilo koju, pa dodaj KAN-a pa opet ponovi i sve raste.

nusko79
03.11.2011., 10:09
Tebi netreba puno te zemlje pa mozes uzeti onu u vrecama za cvijece ili naroviti u basti obicnu zemlju samo sa povrsine i onda je malo nađubriti i to je to.
Da si blize ja bih ti dao i cijev i zemlju i sadnice ti samo nosi i kuci zaljevaj a u maju onda jedes svoju jagodu.

koka36
03.11.2011., 21:26
Tebi netreba puno te zemlje pa mozes uzeti onu u vrecama za cvijece ili naroviti u basti obicnu zemlju samo sa povrsine i onda je malo nađubriti i to je to.
Da si blize ja bih ti dao i cijev i zemlju i sadnice ti samo nosi i kuci zaljevaj a u maju onda jedes svoju jagodu.

Jel taj sistem funkcionira, ovo tek radim za probu....

nusko79
18.11.2011., 16:50
Jel taj sistem funkcionira, ovo tek radim za probu....

Možete ih uzgajati u bačvicama ili sandučićima na balkonima i terasama

Jagode uspijevaju u svakom vrtu, pa čak i u sandučićima na prozorskoj dasci. Ta mala višegodišnja biljka rodi obilno, osobito prve tri godine, a kasnije je uspješno možete rasaditi. Naime, jagode razvijaju vriježe, nove male biljke, koje se u ranu jesen posade i već drugu godinu daju plod.
Ako ih sadite prvi put, nabavite u dobrom rasadniku nekoliko grmova, već prema prostoru i posadite na razmak oko 20 cm. Dobro obradite zemlju, voda ne smije stajati, iako vole vlažno. Pognojite ih po mogućnosti i stajskim gnojem. Zalijevajte redovito. Optimalno vrijeme sadnje je rana jesen i sada u proljeće, no ne kasnije od svibnja, jer tada se rane sorte već beru. Prilikom sadnje pazite na dubinu, srce biljke mora biti iznad zemlje, inače će istrunuti.
http://www.zena.hr/clanak/vrt_i_biljke/jagode_na_balkonu_ukusni_ukras/1798.aspx

Svi poznaju mirisne šumske i velike vrtne jagode. Danas su uzgojene sorte koje rode neprestano, a imaju veće plodove; zovemo ih mjesečarke. Jednorodne sorte imaju velike krupne plodove. Najnovije su se na tržištu pojavile puzajuće jagode, koje su pogodne za uzgoj u bačvicama na terasama.

Stabljika sa zrelim plodovima je teška, te pada na zemlju, stoga da biste sačuvali lijepe plodove, ispod grmova raspostrite slamu ili foliju.

Jagode u bačvi

Upotrijebite staru bačvu, drveno vjedro ili specijalno izrađene zemljane lonce s otvorima. Na posudi napravite seriju od niza rupa širine približno šest centimetara u razmaku 15-20 cm. Probušite i dno posude, te je postavite na četiri cigle.

Gdje ih smjestiti?
Jagodama najbolje odgovara sunčano mjesto, a da bi se postigla dobra cirkulacija zraka, posudu treba odmaknuti najmanje pola metra od zida.

Na sredinu posude okomito postavite plastičnu cijev, gusto izbušenu, ili cilindar od metalne mreže (promjera 6-10 cm - ovisno o vrsti mreže). Dno posude pokrijte slojem rahle ilovače, a njome do polovice ispunite i cijev (cilindar) smještenu u sredini. Nakon toga počnite posudu punili plodnom zemljom. Kada dođete do prve serije rupa, posadite sadnice jagoda i tako redom zalijevajući svaki sloj. Ako za vrt morate pažljivo birati sorte jagoda, prilikom uzgoja na terasi to nije problem! Nabavite sadnice jagoda "mjesečarki" ili "četiri godišnja doba", koje se ne odlikuju jako bogatim urodom, međutim neprestano cvatu i daju plodove od lipnja pa sve do jeseni. Nakon 3-5 godina sadnice zamijenite radi veće rodnosti.

Jagode uspijevaju u svim našim krajevima, obilno rode i bilo bi šteta da ih nema u svakom vrtu, pa i u najmanjem. Mali jagodnjak može biti i prvi mali vrt o kojem će se brinuti vaša djeca.

Maxpane
29.02.2012., 11:46
Prosle godine sam u plasteniku zasadio oko 1280 sadnica jagode maja i iskreno rečeno nisam zadovoljan sa prinosom koji mi je iznosio oko 330 grama po sadnici.
-Najvjerovatnije da je slab prinos bio jer sam precesto sadio sadnice jagode (27x27cm odnosno 1280 sadnica na 100 kvadrata), znaci sadnice nisu imale dovoljno prostora i dovoljno svjetlost...
-Drugi razlog je bio neadekvatna gnojidba.(sto se toga tice koritio sam sve i svasta NPK15-15-15,Urea,....)NA OVO ME UPOZORILA TETA ELZA ALI JA NISAM POSLUSO.
-I trece al najvaznije koristio sam veoma lose sadnice koje su imale korijen od 5mm do najvise 20mm pa mi se dosta tih sadnica nije ni omladilo...

Ove godine, odnosno na jesen sam ponovo isfrezo taj plastenik i zasadio na istu povrsinu za oko 30% manje sadnica, naravno sada sam kupio orginalne frigo sadnice A+i nesto manje A++sadnica, koje su imale duzinu korijena od 15-25cm i precnik korijenovog vrata od 8-15mm.
Prvu gnojidbu sam uradio stajnakom (unio u zemljiste prije sjetve) a sledecu cu obaviti po knjizi...

Takodjer sam posadio oko 1500 sadnica vani na otvorenom pa sam odlucio da ih natkrijem niskim tunelima, sto sam naravno i uradio 26.februara.
E zanima me da nisam malo poranio sa tim tunelima?
i koliko ce ranije da prispije ta jagoda iz tunelske proizvodnje?
Dali neko ima iskustva....

Biljka112
29.02.2012., 14:21
Ovisno o vanjskoj temperaturi. Okvirno 2 do 4 tjedna ranije.

F@@hrenheit
29.02.2012., 21:27
Prosle godine sam u plasteniku zasadio oko 1280 sadnica jagode maja i iskreno rečeno nisam zadovoljan sa prinosom koji mi je iznosio oko 330 grama po sadnici.
-Najvjerovatnije da je slab prinos bio jer sam precesto sadio sadnice jagode (27x27cm odnosno 1280 sadnica na 100 kvadrata), znaci sadnice nisu imale dovoljno prostora i dovoljno svjetlost...
-Drugi razlog je bio neadekvatna gnojidba.(sto se toga tice koritio sam sve i svasta NPK15-15-15,Urea,....)NA OVO ME UPOZORILA TETA ELZA ALI JA NISAM POSLUSO.
-I trece al najvaznije koristio sam veoma lose sadnice koje su imale korijen od 5mm do najvise 20mm pa mi se dosta tih sadnica nije ni omladilo...

Ove godine, odnosno na jesen sam ponovo isfrezo taj plastenik i zasadio na istu povrsinu za oko 30% manje sadnica, naravno sada sam kupio orginalne frigo sadnice A+i nesto manje A++sadnica, koje su imale duzinu korijena od 15-25cm i precnik korijenovog vrata od 8-15mm.
Prvu gnojidbu sam uradio stajnakom (unio u zemljiste prije sjetve) a sledecu cu obaviti po knjizi...

Takodjer sam posadio oko 1500 sadnica vani na otvorenom pa sam odlucio da ih natkrijem niskim tunelima, sto sam naravno i uradio 26.februara.

Jagoda je biljka koja može trpiti gustu sadnju,ja sam imao 6000 biljaka na 200m2...
Najveći problem je bio nedostatak CO2,kojeg biljke u gustom sklopu više troše i potrebno ga je dodavati ili češće provjetravati plastenik...
Ako nema dovoljno CO2 u plasteniku javlja se deformacija plodova i samim tim manji urod...
Mi smo prve jagode brali krajem ožujka,plastenik smo grijali...
Što se tiče gnojidbe,ista je kao i kod ostalog plodovitog povrća i naravno izbor gnojiva ovisi o zemljištu,te da li je voda koja se koristi za navodnjavanje tvrda ili meka...

nusko79
01.03.2012., 11:02

Sve zavisi dali ce biti kasnog mraza,ako jagoda brzo potjera a vani bude minus kao prosle godine(kasno je pao mraz)mogao bi naskoditi biljci.
Ja sam to planirao ali ima tu dosta posla,ja i supruga radimo a tunele treba ujutro otvarati a predvece zatvarati a ja to zbog posla nemogu,rano idem a kasno se vratim.
U susjednom selu covjek tako radi znaci ista klima(temperature) i ista sadnica kod njega uzriju 7-8dana ranije i nema puno vecu cijenu.
Eto to je moje zapazanje i ""iskustvo".:504:

nusko79
01.03.2012., 11:04
Ovisno o vanjskoj temperaturi. Okvirno 2 do 4 tjedna ranije.

Ja u ovo prosto ne vjerujem:lol::lol::lol:

teta-elza
01.03.2012., 20:36
teta je prenosila svoja iskustva sa jagodama. nikada nikome nisam rekla da me kopira jer teta nije ovdje u svojstvu savjetodavne sluzbe, ali........ako mislim da se negdje kiksa to cu bez pardona reci. tko hoce nek poslusa, tko nece, a boze moj.

postavljam pitanje koje glasi; kemijska analiza tla je napravljena kada? da li smo dobili kakvu preporuku za gnojidbu/prihranu? ili cemo na pamet trpati pod sadnice sve i svasta pa poslije plakati?

jagoda je do sada vec trebala biti porezana, suho lisce iznijeto van, plastenici odnosno tuneli postavljeni. a ako se ne varam uskoro bi trebala krenuti i zastita nekakvim bakrenim pripravkom. nemam biljeznicu pa ne mogu prepisivati. tunele/plastenike obavezno zraciti, paziti na koncentraciju vlage u istima. i ne prepisivati slijepo sve sto pise u knjizi, halooooo, radi se o biljkama. postoji savjetodavna sluzba? znamo kaj je to?

podpitanje; sadio si frigo sadnice. skupa sadnja. da li si prilikom sadnje prirezao korjen ili je savinut? (korjen treba biti ravno zasadjen, nista savinuto). da li je vrat korjena u zemlji ili viri van? koliko je jagoda dobila folijarno kristalona a koliko preko sustava za navodnjavanje?

navodnjavanje? nigdje ga nisi spomenuo. i nisi uranio sa tunelima. sjecam se da sam obzirom na ofromne povrsine navlacila foliju pocetkom veljace. i imala jagodu u 1. polovici svibnja.

mozes li mi odgovoriti na postavljena pitanja i reci istinu? za pocetak ovo o analizi tla.

hvala

Maxpane
02.03.2012., 18:04
Sto se tice analize zemljista to nisam radio jedino sto mogu reci da je to izrazito plodno tlo a i pred kultura je bila trava.
Analizu nisam radio jer nalazim se u BiH koja je vise Africka zemlja pa neznam ni gdje bi to uradio.,nalazim se na podrucju Tuzla kantona pa ako neko ima iz te regije da me moze uputiti bio bih zahvalan.

Jagoda je osisana , stari list je unisten a sutra planiram prskati nekim bakrenim peparatom koji se zove Cuprablau-Z inace danas sam ga kupio kosta 8Eura 1 Kg.
A tunele sam postavio 26 Februara...

Sto se tice sadnje radio sam po propisima nekom zeljeznom motkicom koja se racva pri vrhu i sijece visak korijena tako da korijen neostane savijen,sto se tice vrata korijena pazio sam da nebude ni previse vani ,ni previse zatrpan, odnosno zatrpano tamam da se nevidi korijen (postavio bih slike ali nemam pojima kako se slike postavljaju pa mi oprostite za to)
koliko je jagoda dobila folijarno kristalona a koliko preko sustava za navodnjavanje?
Nista ,uopste neznam sta je to... pomagajte.

Navodnjavanje sam uradio tako da u svakoj gredici imaju po 2 trake za navodnjavanje koji su prikopcani na 2 bureta od po 500L.
.

nusko79
02.03.2012., 21:19
koliko je jagoda dobila folijarno kristalona a koliko preko sustava za navodnjavanje?
Nista ,uopste neznam sta je to... pomagajte.
.

Folijarno to je prehrana preko preko lista(svi oni kristaloni-vodotopiva dubriva) PUMPA ZA PRSKANJE U RUKE, samo u drugoj koncentraciji od one koju koristiš kad prehranu vrsis kroz aqvatrax.To kupis u komsiluku (kako sam skontao blizu si TE Tuzla)u plastenicima ja sam kilu prosle godine placao 4KM sad neznam kupujem u Lukavcu.

Cuprablau-Z isto kg. sam platio 10 KM.

A za postavljanje slika pogledaj ovde
http://www.forum.hr/showpost.php?p=26389411&postcount=20

nusko79
02.03.2012., 21:40
teta je prenosila svoja iskustva sa jagodama. nikada nikome nisam rekla da me kopira jer teta nije ovdje u svojstvu savjetodavne sluzbe, ali........ako mislim da se negdje kiksa to cu bez pardona reci. tko hoce nek poslusa, tko nece, a boze moj.

postavljam pitanje koje glasi; kemijska analiza tla je napravljena kada? da li smo dobili kakvu preporuku za gnojidbu/prihranu? ili cemo na pamet trpati pod sadnice sve i svasta pa poslije plakati?

jagoda je do sada vec trebala biti porezana, suho lisce iznijeto van, plastenici odnosno tuneli postavljeni. a ako se ne varam uskoro bi trebala krenuti i zastita nekakvim bakrenim pripravkom. nemam biljeznicu pa ne mogu prepisivati. tunele/plastenike obavezno zraciti, paziti na koncentraciju vlage u istima. i ne prepisivati slijepo sve sto pise u knjizi, halooooo, radi se o biljkama. postoji savjetodavna sluzba? znamo kaj je to?
podpitanje; sadio si frigo sadnice. skupa sadnja. da li si prilikom sadnje prirezao korjen ili je savinut? (korjen treba biti ravno zasadjen, nista savinuto). da li je vrat korjena u zemlji ili viri van? koliko je jagoda dobila folijarno kristalona a koliko preko sustava za navodnjavanje?

navodnjavanje? nigdje ga nisi spomenuo. i nisi uranio sa tunelima. sjecam se da sam obzirom na ofromne povrsine navlacila foliju pocetkom veljace. i imala jagodu u 1. polovici svibnja.

mozes li mi odgovoriti na postavljena pitanja i reci istinu? za pocetak ovo o analizi tla.

hvala

Nas moderator je legenda...
Idemo nova godina nove jagode,sad cemo biti aktivniji.

Samo jedno pitanje-- ja bez tunela imao jagodu sredinom maja a ti pocetkom koliko je onda isplativo saditi u tunele,zamolicu Maxpane da i on napise koliko su ga kostali tuneli.
Znam da se u tunele manje PRSKA a i to se racuna jer i to takode kosta.

Maxpane
03.03.2012., 06:41
Konstrukciju za niske tunela sam pravio od drveta odnosno od nekih prutova koji su debljine kao potanja pritka inace kupio sam ih u Celicu to je neko drvo koje se da lahko motat a dosta podsjeca na one prutove od kojih se prave stolice samo sto je dosta deblje

Kupio sam 400 komada sto me kostalo oko 4o KM ali najlon je onaj skuplji dio posla on me kostao oko 180 Km iako sam uzeo neki tanji najlon (sto sam vjerovatno pogrijesio jer nece moci izdrzati vise od jedne godine).
Znaci materijal me kostao oko 220 KM za 400 Kvadrata...

teta-elza
04.03.2012., 19:54
nusko, gledaj na to ovak. bitan ti je svaki dan za raniji urod. moje iskustvo je slijedece; nije fora imati jagodu kad svim proizvodjacima dodje u rod. plastenicka da ti dodje i 14 dana ranije, kad ju bas svi nemaju, imat ce bolju cijenu. sjecam se da je meni cijena u punoj sezoni pala duplo, sto je prestrasno.

kad mi je dosla plastenicka-miss mi je bila zakon, cijena je bila bogovska. kasnije mi je padala svaki dan za kunu po kili, dok nisam dosla na nekih 8 kuna a troskovi su mi ostali isti. zato, ako niste pokrili jagodu odmah ju pokrivati jer jos nije prekasno. je kasno ali ne i prekasno. prije pokrivanja obavezno poprskati bakrenim pripravkom.

inace, ja sma na duzni metar otapala 3 grama crvenog kristalona. izracunajte duzinu reda i to je to. tko ima zasadjene dvorede, ide uduplo. i kraj price. folijarno-nemam rokovnik pa necu bubati na pamet. folijarno sam dodavala kristalon kad sam imala previse vlage u zemlji i kad je vec plod bio iohoho formiran.

NE ZABORAVITI NABAVITI KALCIJ. bez dodatka kalcija ste ispusili, ovo zapamtite. i ovaj savjet poslusajte. ( teta je ucila na greskama koje je skupo placala a to ne zelim vama, zelim vam dobar i kvalitetan urod, zdrav nasad i dobru cijenu. znam koliko radite).

nadalje, kad vec navucete foliju na jagodu, obavezno provjetravati i to kad se dignu temperature, poslije 9 sati. i drzati otvorene plastenike molim. paziti da ne dodje vjetar i ne odnese sve u vrazju mater. popodne plastenike zatvoriti. zasto to raditi? zbog visoke koncentracije vlage u zraku koja je opet stetna za sadnicu i potencijalno je leglo botritisa i ostalih nepotrebnih divota. nemojte biti lijeni provjetravati.

nadalje, zapamtite si i ovu sitnicu. kad skinete folije odnosno tunele, a to cete napraviti kad dodje trenutak za to, vodite racuna da niste zavrsili bitku s prirodom. neka folija bude u stanju pune pripravnosti zbog eventualnih mrazeva. da vas podsjetim, lane je pao mraz u drugoj polovici svibnja. znate li sto znaci temperaturni minus za jagodu? vasu propast. meni se na jagodi kao zastita od mraza najbolje pokazao agril. je posao, sa navlacenjem i skidanjem al pokazao se izvanredan.

sad se prisjecam da sam više od pola hektara pokrivala agrilom. tkanina naprosto grije biljku, samo ju treba sa jedne strane reda zakopati u zemlju a sve ostalo dobro zatvoriti da joj ne moze vjetar nista. jagoda se naprosto obuce u agril. da, prije svake zastite agril maknuti i ponovno ga navlaciti. veselo ali ucinkovito. kupite agril i napravite pokus. dojavite sto ste postigli.

i vazna napomena po pitanju agrila; pazljivo sa rastezanjem jer se lako kida. mozete ga pokidati jacim potezom nokta. dakle, pazljivo jer je skup. obzirom na cijenu ocekivala sam da mi nece pucati al dobro.

imamo jos kakvih pitanja? e da, provjerite si cijevi za navodnjavanje. voluharica ima ko u pricia one obozavaju plastiku. da ne bi bilo; pustio sam vodu a vode nema. ima, samo su izgrizene cijevi i voda curi kud hoce.

Zeleni dašak
09.03.2012., 08:10
Sve o uzgoju jagoda (http://www.agroklub.com/sortna-lista/voce/jagoda-8/) !!

nusko79
09.03.2012., 13:13
Sve o uzgoju jagoda (http://www.agroklub.com/sortna-lista/voce/jagoda-8/) !!

Jest o jagodama ali 1% a na SVE :D

teta-elza
10.03.2012., 21:28
orošavanje? a zašto s eonda preporučuju preventivne zaštite? :504: ma neću čitati, odustajem, vi kak hoćete, baš me briga.

i lijepo molim, zažmirit ću ovog puta na više nego drsku reklamu stranice na kojoj s emogu naći svakakvi oglasi. nemojte više, takve info dilajte na pm kišenje odnosno orošavanje je nešto što sam izbacila-kompletan anti frost je odletio van i primjenjujem kap na kap. za jagodu je kišenje čisti botritis. zapamtite ovu rečenicu ukoliko nekome padne na pamet postaviti orošivače. orošivači idu odmah nakon sadnje i to strogo kontrolirano. (nemojte poslije kukati kako me niste poslušali pa nadrapali.) vi radite kak mislite da je najbolje za vas, ponavljam, nisam savjetodavna služba ali na jagodu u rodu ne bih stavila orošivače ni najpijanija. i prihrana u 3-4 navrata. moš mislit berbe i kvalitete. al dobro. agroklub očito zna. ja se povlačim.

F@@hrenheit
10.03.2012., 23:03
orošavanje? a zašto s eonda preporučuju preventivne zaštite? :504: ma neću čitati, odustajem, vi kak hoćete, baš me briga.

i lijepo molim, zažmirit ću ovog puta na više nego drsku reklamu stranice na kojoj s emogu naći svakakvi oglasi. nemojte više, takve info dilajte na pm kišenje odnosno orošavanje je nešto što sam izbacila-kompletan anti frost je odletio van i primjenjujem kap na kap. za jagodu je kišenje čisti botritis. zapamtite ovu rečenicu ukoliko nekome padne na pamet postaviti orošivače. orošivači idu odmah nakon sadnje i to strogo kontrolirano. (nemojte poslije kukati kako me niste poslušali pa nadrapali.) vi radite kak mislite da je najbolje za vas, ponavljam, nisam savjetodavna služba ali na jagodu u rodu ne bih stavila orošivače ni najpijanija. i prihrana u 3-4 navrata. moš mislit berbe i kvalitete. al dobro. agroklub očito zna. ja se povlačim.

Ovo sa orošavanjem stvarno nema smisla u jagodama...
Jedino se u nekim zemljama koriste mikroraspršivači,ali ne u svrhu navodnjavanja,nego u svrhu hlađenja jagode u vrijeme zriobe...da ju sunce ne spali,jer upotrebom mreža za zasjenjivanje nije moguće dovoljno smanjiti temperaturu da plodovi ne zakuhaju...

teta-elza
11.03.2012., 13:32
Ovo sa orošavanjem stvarno nema smisla u jagodama...
Jedino se u nekim zemljama koriste mikroraspršivači,ali ne u svrhu navodnjavanja,nego u svrhu hlađenja jagode u vrijeme zriobe...da ju sunce ne spali,jer upotrebom mreža za zasjenjivanje nije moguće dovoljno smanjiti temperaturu da plodovi ne zakuhaju...

ma bas me zanima koliku proizvodnju i kakvu kvalitetu finalnog proizvoda ima autor spornog teksta o jagodama. orosavanje, kisa, velika koncentracija vlage uzrokuje botritis. jagoda kad ju uberes je prekrasna, stavis ju u posudicu, odvezes u trgovinu i za par sati slusas vristanje trgovca zbog botritisa. savjet o orosavanju smatram zlonamjernim i tocka.

sto se samog rashladjivanja jagoda na ekstremno visokim temperaturama tice, ne znam sto bih rekla. ja sam ih rashladjivala preko korjenovog sustava, odnosno kroz navodnjavanja. savjetnik je u tome bio jasan i precizan-nikakvo poljevanje, samo preko korjena. skuhala se gomila, a sto da radim. to su sve radosti proizvodnje i dio rizika koji snose proizvodjaci sami. mislim, vristim kad nabasam na kojekakve kancelarijske proizvodjace koji nemaju pojma kako izgleda polje uzivo vec su ga vidjeli na slikama.

Makyme
14.03.2012., 21:34
pozdrav. pitanjce jedno.. što trebam radit sad s jagodama u ovo doba? ima ih negdje 20-30 kom u vrtu. mjesečarke su u pitanju. dal ih treba šišat, špricat, dodavat hranjiva? tnx

nusko79
15.03.2012., 16:21
pozdrav. pitanjce jedno.. što trebam radit sad s jagodama u ovo doba? ima ih negdje 20-30 kom u vrtu. mjesečarke su u pitanju. dal ih treba šišat, špricat, dodavat hranjiva? tnx

e moj prijatelju KASNIŠ al evo par savjeta:
-treba šišati što prije ako je više bokora(glava-tijela biljke)sasjeci one u sredini tako da ostane 3 najviše 4 bokora jer oni mogu pustiti svoje zile i tako povecati rod same jagode.
-posle uraditi zaštitu(zaprskati) nekim bakarnim preparatom,ja koristim cuperblue-z.
-prehraniti sa nekom vodotopivim dubrivom(10 g. u 10 l vode)najbolje 15:30:15.
:503: :503: :503: OVO SU SAVJETI JAGODARA

Ja da sam na tvome mjestu(KAO OBICAN SELJAK) ovo nista nebi radio j..o hemikalije kod tebe je malo jagode i tu moras samo osisati i zaljevati i malo posuti obicnog dubriva kojeg koristis za ostatak vrta.Znaci neces dati nista love,bice malo manje jagode ali barem mozes da je jedes onako kad je uberes.

Makyme
15.03.2012., 20:34
e moj prijatelju KASNIŠ al evo par savjeta:
-treba šišati što prije ako je više bokora(glava-tijela biljke)sasjeci one u sredini tako da ostane 3 najviše 4 bokora jer oni mogu pustiti svoje zile i tako povecati rod same jagode.
-posle uraditi zaštitu(zaprskati) nekim bakarnim preparatom,ja koristim cuperblue-z.
-prehraniti sa nekom vodotopivim dubrivom(10 g. u 10 l vode)najbolje 15:30:15.
:503: :503: :503: OVO SU SAVJETI JAGODARA

Ja da sam na tvome mjestu(KAO OBICAN SELJAK) ovo nista nebi radio j..o hemikalije kod tebe je malo jagode i tu moras samo osisati i zaljevati i malo posuti obicnog dubriva kojeg koristis za ostatak vrta.Znaci neces dati nista love,bice malo manje jagode ali barem mozes da je jedes onako kad je uberes.
e pa to. znači malo ih pošišam. dali sve listove il samo prorijedit?? gnojivo ćemo stavit....

diabolica
15.03.2012., 20:45
Danas u sesvetama na sajmu jagode velike kao mandarine, 30 kn KG

teta-elza
16.03.2012., 14:05
Danas u sesvetama na sajmu jagode velike kao mandarine, 30 kn KG

otkud su doputovale? vjerovatno spanjolska jagoda.

nusko79
16.03.2012., 22:04
e pa to. znači malo ih pošišam. dali sve listove il samo prorijedit?? gnojivo ćemo stavit....

Sve stare listove a iz sredine treba da su potjerali novi svijetlo zeleni listovi

F@@hrenheit
17.03.2012., 17:04
ma bas me zanima koliku proizvodnju i kakvu kvalitetu finalnog proizvoda ima autor spornog teksta o jagodama. orosavanje, kisa, velika koncentracija vlage uzrokuje botritis. jagoda kad ju uberes je prekrasna, stavis ju u posudicu, odvezes u trgovinu i za par sati slusas vristanje trgovca zbog botritisa. savjet o orosavanju smatram zlonamjernim i tocka.

sto se samog rashladjivanja jagoda na ekstremno visokim temperaturama tice, ne znam sto bih rekla. ja sam ih rashladjivala preko korjenovog sustava, odnosno kroz navodnjavanja. savjetnik je u tome bio jasan i precizan-nikakvo poljevanje, samo preko korjena. skuhala se gomila, a sto da radim. to su sve radosti proizvodnje i dio rizika koji snose proizvodjaci sami. mislim, vristim kad nabasam na kojekakve kancelarijske proizvodjace koji nemaju pojma kako izgleda polje uzivo vec su ga vidjeli na slikama.

Takvih kancelarijskih "stručnjaka" ima sve više kod nas,a nemaju pojma ni o čemu...
http://vocarstvo.org/Autor.aspx?idAutor=17
Ovaj čovjek definitivno jako puno zna o voćarstvu,prvenstveno o jagodama,jedino je problem što svoje znanje ne dijeli po raznim portalima,već ga naplaćuje,ali vrijedi svaku lipu...

teta-elza
17.03.2012., 19:56
zao mi je sto vam ovo moram priopciti; franc kotar, moj prvi ucitelj i savjetnik iz oblasti vocarstva i jagodarstva je preminuo i sahranjen je u sloveniji. franca vise nema. hvala mu za sve. jednostavno, ne mogu vjerovati da je ta silna energija koja ga je pokretala jednostavno-nestala.

pocivaj u miru

F@@hrenheit
18.03.2012., 09:10
zao mi je sto vam ovo moram priopciti; franc kotar, moj prvi ucitelj i savjetnik iz oblasti vocarstva i jagodarstva je preminuo i sahranjen je u sloveniji. franca vise nema. hvala mu za sve. jednostavno, ne mogu vjerovati da je ta silna energija koja ga je pokretala jednostavno-nestala.

pocivaj u miru

Neka mu je laka slovenska zemlja...
Meni je isto puno pomogao što se tiče jagoda...
Bio je definitivno čovjek pun znanja i iskustva,te mu nije bio nikakav problem doći na njivu-voćnjak i pogledati u čemu je problem...
Kod mene smo radili vertikalni uzgoj jagoda,na kojem su kasnije mnogi branitelji popušili (netko im je prodao puste priče koje ne drže vodu)...

Đuro Japaric
18.03.2012., 09:26
JAGODA
Imao sam 3 sorte na foliji sa jednorednim uzgojem i navodnjavanjem , kap po kap ! 1. ako će te se sa time baviti , sadite nekoliko sorti sa različitim redosljedom sazrijevanja ! Racionalniji je 2 - redni uzgoj ! 2 . priprema zemlje ; ispitivanje - analiza tla , stajski gnoj , NPK , 3. sadnice kupujte sa dobrim korjenom , 4 . na jednom mjestu nasad bude maksimalno 3 godine , 5. poslije branja orežite lišće do 5 cm iznad > glave sadnice > i iznesite sa plantaže 6. morate navodnjavati i nakon branja , 7. zaštita lista , i ploda -protiv truleži ! 8. Vodite računa o radnoj snazi , ako nemate koga platiti sadite koliko obitelj može pobrati !!!

diabolica
18.03.2012., 10:11
Neka mu je laka slovenska zemlja

Đuro Japaric
18.03.2012., 12:55

pocivaj u miru

***da je ta silna energija ; niste u pravu ! Čitajući napisano o jagodama Vaš učitelj može biti zadovoljan , jer ste dio energije poprimili od učitelja i usmjerili u želji da pomognete !
Sa moje strane , ista je namjera !

teta-elza
18.03.2012., 19:18
red je pomoci. ja samo prenosim svoja iskustva i ne zelim da svi vi ucite na mojim greskama i da ih placate kao sto sma ih ja placala.

djuro, ja sma sadila sorte od najranije do najkasnije. plastenicka misisa pa raurika na bijeloj foliji i arosa. znas kaj mi se dogodilo? nakon plastenicke mi je jedne sezone sva jagoda dosla istovremeno u rod. podivljala sam od posla, berbe, vaganja i plasmana. stari moj, sve ti zavisi od onoga gore i njegove milostive volje kakvo ce nam ne/vrijeme poslati.

Đuro Japaric
19.03.2012., 07:22
red je pomoci. ja samo prenosim svoja iskustva i ne zelim da svi vi ucite na mojim greskama i da ih placate kao sto sma ih ja placala.

djuro, ja sma sadila sorte od najranije do najkasnije. plastenicka misisa pa raurika na bijeloj foliji i arosa. znas kaj mi se dogodilo? nakon plastenicke mi je jedne sezone sva jagoda dosla istovremeno u rod. podivljala sam od posla, berbe, vaganja i plasmana. stari moj, sve ti zavisi od onoga gore i njegove milostive volje kakvo ce nam ne/vrijeme poslati.

**Ja sam imao 3 sorte na otvorenom , kad sam ih donio u Hladnjaču koja mi je dala sadnice i repromaterijal , većina radnika izašli su da vide jagode jer im tako kvalitetne nije nitko donio !! Kod jagoda sa različitim redoslijedom dozrijevanja , a i u drugim je vrstama isto bitno je razlog ; 1. radna snaga , 2. prodaja i potrošnja
**Na 1 ha zemlje sa tim načinom u kombinaciji ; 1. jagoda , 2. malina , 3 .kupina , obitelj u 3 mjeseca ima branje i plasman , + različito vrijeme šišanja jagoda , orezivanja malina i kupina
**ovo je dobronamjeran savjet , ako se posadi veća površina , neki su mi rekli da oko 50 % dobiti otiđe na plaćanje rada ! U Njemačkoj plaćaju berače , ne znam kako su riješili plasman !

matijaVM
19.03.2012., 08:14
Pozdrav, molim vas mala pomoč...
imam mali vrt sa jagodama koji mi pružaju veliko zadovoljstvo.
medjutim, neznam dali smijem u slučaju prije berbe otkinuti nekoliko lista ako ako su pregusti jer su mi jagode posadjene dosta zbijeno, pa kad se lišče razgrana, pogoduje nametnicama (žabama, puževima i sl) i zaklanjaju plod pa neznam dali to smijem ili ne. bar jedan list po svakoj stabiljci.
hvala

Đuro Japaric
19.03.2012., 08:44
medjutim, neznam dali smijem u slučaju prije berbe otkinuti nekoliko lista ako ako su pregusti jer su mi jagode posadjene dosta zbijeno, pa kad se lišče razgrana, pogoduje nametnicama (žabama, puževima i sl) i zaklanjaju plod pa neznam dali to smijem ili ne. bar jedan list po svakoj stabiljci.
hvala

**smijete dio lista škarama odrezati da ima svjetlost , ali ostavite dovoljno lista za život biljke i rast plodova !!Ako Vam jagodne nisu na foliji možete postaviti suhu slamu ispod ploda da nisu plodovi na zemlji ! Zalijevajte , ali lagano uz biljku da ne ide po listu i plodu voda ! Kada jagode sazriju i prođe berba , porežite lišće oko 5 cm iznad vrha jagode i iznesite van list zbog bolesti !

teta-elza
19.03.2012., 17:33
hvala

ma matija smiješ kidati lišće tijekom vegetacije. puževe tamani pužomorom, imaš ga u svakoj ljekarni. ili primjeni trik sa pivom; skopaj rupicu u zemlji, stavi posudicu da bude u razini s azemljom, natoči pivu i prati što će se dogoditi. nemaš veliku plantažu pa se možeš igrati koliko hoćeš- puževima miriše piva, vidjet ćeš. sa žabama sam imala i ja problema no vrlo brzo sam odustala od ratovanja s njima.

Đuro Japaric
19.03.2012., 17:52
ma matija smiješ kidati lišće tijekom vegetacije. puževe tamani pužomorom, imaš ga u svakoj ljekarni. ili primjeni trik sa pivom; skopaj rupicu u zemlji, stavi posudicu da bude u razini s azemljom, natoči pivu i prati što će se dogoditi. nemaš veliku plantažu pa se možeš igrati koliko hoćeš- puževima miriše piva, vidjet ćeš. sa žabama sam imala i ja problema no vrlo brzo sam odustala od ratovanja s njima.

***Nije jasno da li gospođa ima plantažu ? Plantaža znači uzgoj 30 cm sadnica od sadnice , kao povrće ! Ako su se one raširile onda dio treba izbaciti da se ima razmak i svjetlost !!
***Uzgoj sadnica ; sa istog žbuna , pustite lozu koja ide iz matičnog stabla do zemlje i pustite jedan od izboja da se ukorijeni ....na ovakav način sam nekim uzgojio i poklonio dio sadnica !!

teta-elza
19.03.2012., 18:53
***Nije jasno da li gospođa ima plantažu ? Plantaža znači uzgoj 30 cm sadnica od sadnice , kao povrće ! Ako su se one raširile onda dio treba izbaciti da se ima razmak i svjetlost !!
***Uzgoj sadnica ; sa istog žbuna , pustite lozu koja ide iz matičnog stabla do zemlje i pustite jedan od izboja da se ukorijeni ....na ovakav način sam nekim uzgojio i poklonio dio sadnica !!

gospođa je imala zasađen hektar i kusur, što plasteničke, što vanjske jagode, nešto jednoredno, nešto dvoredno, po svim standardima struke. i skoro krepala u jagodama, pa prema tome:ne zna:

Đuro Japaric
19.03.2012., 21:08
gospođa je imala zasađen hektar i kusur, što plasteničke, što vanjske jagode, nešto jednoredno, nešto dvoredno, po svim standardima struke. i skoro krepala u jagodama, pa prema tome:ne zna:

**Nisam mislio na Vas već na gospođu koja pita za savjet oko lišća !! Ako su jagode posađene a >ŽIVIĆI > - mladi izbojci koji se razvijaju od matične sadnice nisu sječeni ili vađeni , to je sada gusto poput kopriva i to nije plantaža ! Da bi joj Vi ili ja mogli točno reći što treba naprviti moramo znati stanje !!!!

nusko79
22.03.2012., 13:05
Kako da skontam(naucim)šta se smije mijesati i sa cime,mislim kad radim zastitu(prskanjem),koja sredstva smiju da se mijesaju sa drugim.
Konto sam koji put uraditi prehranu folijarno pa nebi bilo lose u prskalicu usuti i sredstvo za zastitu pa odjednom da ne lomim kicmu.

teta-elza
22.03.2012., 17:25
Kako da skontam(naucim)šta se smije mijesati i sa cime,mislim kad radim zastitu(prskanjem),koja sredstva smiju da se mijesaju sa drugim.
Konto sam koji put uraditi prehranu folijarno pa nebi bilo lose u prskalicu usuti i sredstvo za zastitu pa odjednom da ne lomim kicmu.

ja baš ne bih pretjerano eksperimentirala na jagodi i mučkala sve i svašta. malo rekreacije više te neće ubiti. pazi da ne napraviš cirkus kakav sma ja napravila na jednom djelu pa ćeš plakati.

nusko79
24.03.2012., 09:39
ja baš ne bih pretjerano eksperimentirala na jagodi i mučkala sve i svašta. malo rekreacije više te neće ubiti. pazi da ne napraviš cirkus kakav sma ja napravila na jednom djelu pa ćeš plakati.

ovo mi nije puno pomoglo,mozda nekome hoce pa neka pogleda.
http://i1098.photobucket.com/albums/g367/nusmir1/preporuka-mijesanja-sredstava-m.jpg
odustao sam od mijesanja BOLJE SPRIJECITI NEGO LIJECITI,koliko se ti razumijes u folijarnu prehranu jer od toga ne odustajem?

teta-elza
24.03.2012., 15:59
prijepis iz moje knjige zaštite:

31.03. 2005.

-cuperblau- 2,5 kg/ha ( bakreni preparat)
-chromodin 1,5 kg/ha

to sam miješala, tako barem kaže knjiga. nisam zapisivala gluposti.

sada listam knjigu i vidim da je hrpa sredstava sa kojima sam 2005. tretirala jagodu na listi zabranjenih, odnosno više se NE SMIJU primjenjivati u zaštiti u RH. lista se mijenja svake godine i te liste se moramo strogo pridržavati.

posebnu pažnju na zaštitu trebaju obratiti proizvođači u integriranoj proizvodnji, o tome sam već pisala. posjetite stranicu poljoprivredne komore, kliknite na rubriku preporuke ( stupac na lijevoj strani), pronađite županiju u kojoj živite i čitajte savjete savjetodavne službe. ne želim se igrati i prepisivati zaštite koje su s eprimjenjivale prije 100 godina.

cuperblau i chromosul sam mješala, za ostalo ne znam, moram provjeriti.

što se prihrane kristalonima tiče, išla sma sa crvenim, knjiga kaže 7 dkg crvenog kristalona na solo-prskalicu. nema miješanja sa zaštitnim sredstvima, barem tako kaže knjiga.

koliko vidim, sa kristalonom sam išla preko sustava za navodnjavanje, 3 g/m. računajte molim koliko vam treba. ista stvar je bila i sa kalcijem.

ljudi dragi, ja vam želim prenijeti svoja iskustva ali........nemam pojma u kojoj vam je fenofazi jagoda. nemam pojma gdje živite-hr, bih ........ nisam u jagodama, mogu s eraspitati kod jagodara pa vam prenijeti čime oni tretiraju. nema šanse da prepisujem iz moje knjige. i napominjem, nemojte slijepo prepisivati moje riječi, posavjetujte se s ajoš nekim.

ponavljam za prihranu-krenuti s akristalonom preko sustava za navodnjavanje. u tlu nema vlage, voda je biljkama nasušno potrebna. ako opet dođe kišoviti period, tada prihranu vršiti folijarno. NEMA MUĆKANJA SA ZAŠTITNIM SREDSTVIMA, napravit ćete vraga. ( doduše, ja se jesam igrala ali nemojte ponavljati moje greške).

F@@hrenheit
25.03.2012., 09:38
Ove godine bi bilo pametno zasjenjivati jagode,jer u protivnom nećete pokriti troškove proizvodnje na ovakvim vrućinama,da ne pričam da će krupnoća i kvaliteta plodova bili katastrofalna bez zasjenjivanja...

Maxpane
26.03.2012., 11:08
Prije desetak dana pojavili su mi se prvi cvijetovi na jagodama u plastenicima a evo danas sam nasao prva tri cvijeta u tunelskoj proizvodnji...
Zasad sam prezadovoljan svojim jagodama ,trenutno nema uginulih, a vrlo je rijetko da je koja zaostala u rastu mozda svega nekih 2-3%...

nusko79
26.03.2012., 21:16
što se prihrane kristalonima tiče, išla sma sa crvenim, knjiga kaže 7 dkg crvenog kristalona na solo-prskalicu. nema miješanja sa zaštitnim sredstvima, barem tako kaže knjiga.

koliko vidim, sa kristalonom sam išla preko sustava za navodnjavanje, 3 g/m. računajte molim koliko vam treba. ista stvar je bila i sa kalcijem.

opet ja sa pitanjima:504: :
-znaci 700 g. crvenog ali na koliko je to litara (sa koliko ste l. punli prskalicu)
-nema mijesanja sa prihranom-primio k znanju
-3 g/m :confused: jeli to za dvoredni sistem navodnjavanja(kod mene je jedan kroz sredinu-:ne zna:kako za njega)

matijaVM
27.03.2012., 07:46

teta-Elza je zakon!
imao sam prošle godine tu foru sa pivom koja je pokazala rezultate ali ne dovoljno dobre, pa sam kupio to protiv puževa i to se pokazalo odlično!
Htio bi još staviti vapno okolo jagodnjaka ali neznam kada se to stavlja?
ja sam potpuni laik ali sa velikom željom da naučim. i btw. prošlogodišnje jagode su bile prekrasne, fine, velike, ukusne i ponosno sam ih odnio u firmu a od onih malo lošijih napravio pekmez....
hvala

matijaVM
27.03.2012., 07:52

gospodja je mladi gospon

hvala na odgovoru

:)

teta-elza
27.03.2012., 17:28
opet ja sa pitanjima:504: :
-znaci 700 g. crvenog ali na koliko je to litara (sa koliko ste l. punli prskalicu)
-nema mijesanja sa prihranom-primio k znanju
-3 g/m :confused: jeli to za dvoredni sistem navodnjavanja(kod mene je jedan kroz sredinu-:ne zna:kako za njega)

ajom iz početka!

- 7 dkg crvenog kristalona sam smućkala u solo prskalicu, zapremnina spremnika 12 litara

- kristalon ne miješati sa zaštitnim sredstvima, pogoto NE sa kalcinitom[U]

- 3 g/m kroz sustav za navodnjavanje: ako je dvored, veća kolicina sadnica, onda primjenimo neku logiku- ako imaš u jednoredu 100 sadnica a u dvoredu 200, što treba više hrane? tu jagodu moraš prihraniti hebemu. i ne šparati na vodi.

teta-elza
27.03.2012., 17:29
teta-Elza je zakon!
imao sam prošle godine tu foru sa pivom koja je pokazala rezultate ali ne dovoljno dobre, pa sam kupio to protiv puževa i to se pokazalo odlično!
Htio bi još staviti vapno okolo jagodnjaka ali neznam kada se to stavlja?
ja sam potpuni laik ali sa velikom željom da naučim. i btw. prošlogodišnje jagode su bile prekrasne, fine, velike, ukusne i ponosno sam ih odnio u firmu a od onih malo lošijih napravio pekmez....
hvala

a ti mi molim te pojasni koju bi ulogu igralo vapno oko jagodnjaka i zašto posipati vapnom?

jugop
27.03.2012., 20:13
Pomoć!
Smijem li sa cuperblau prskati jagode u cvijetu ?

teta-elza
28.03.2012., 07:28
Pomoć!

zaštita sa pripravcima na bazi bakra ide prije cvatnje. malo proguglaj i popitaj ljude iz struke. ja ne bih.

jugop
28.03.2012., 16:20
zaštita sa pripravcima na bazi bakra ide prije cvatnje. malo proguglaj i popitaj ljude iz struke. ja ne bih.

hvala na odgovoru:p

nusko79
28.03.2012., 21:50
Pomoć!

zasto bi sa cuperblau sada prskao odnosno po cvijetu?

nusko79
28.03.2012., 21:58
[/U]

- 3 g/m kroz sustav za navodnjavanje: ako je dvored, veća kolicina sadnica, onda primjenimo neku logiku- ako imaš u jednoredu 100 sadnica a u dvoredu 200, što treba više hrane? tu jagodu moraš prihraniti hebemu. i ne šparati na vodi.

a ne kod mene je dva reda jagoda ali jedno crijevo za navodjavanje kroz sredinu zato sam pitao dali smijem duplati a neznam kako je kod tebe pa si isla 3 g/m mislio sam da je to za dvored:W:W:W

jugop
29.03.2012., 07:00
zasto bi sa cuperblau sada prskao odnosno po cvijetu?

Nisam ih do sada prskao, cvijet je izišao a sad list intenzivno raste, bojim se sad prskati.
:(

matijaVM
29.03.2012., 08:10
a ti mi molim te pojasni koju bi ulogu igralo vapno oko jagodnjaka i zašto posipati vapnom?

gledao neki dan to na televiziji, protiv nametnika i sl. samo mi je promaklo vrijeme kada bi se to trebalo staviti okolo.
Mislite da to nema smisla?
lp

matijaVM
29.03.2012., 08:13

teta-Elza, nemam od kuda nabaviti domaće gnojivo, dali znate postoji li kakvo kupovno, koliko (optrilike) košta i kako se zove?
hvala

jugop
29.03.2012., 08:33
http://img214.imageshack.us/img214/2343/jagode2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/214/jagode2.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

koka36
29.03.2012., 13:20

Navodno spriječava puževe i sličnu gamad da prijeđu preko tog vapna. Sad kolko je istina??????

nusko79
29.03.2012., 18:35
http://img214.imageshack.us/img214/2343/jagode2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/214/jagode2.jpg/)

kada si ovo slikao nesto mi ova slika nesjeda?:ne zna::ne zna:

teta-elza
29.03.2012., 18:50
kada si ovo slikao nesto mi ova slika nesjeda?:ne zna::ne zna:

zašto ti ne sjeda slika? ( ja bi ga tukla jer su mu pobjegli redovi, red mora biti ravan. ovak rade samo muški, moj nećak i još poneki :503: ).

jagodu prihraniti OBAVEZNO jer je blijed list. navodnjavanje ima, al nema foliju koliko vidim. u međured i ispod lista staviti slamu da ne divlja korov i da se izbjegne prljavi plod. nitko neće kupiti prljavu jagodu :503:

jugop
29.03.2012., 22:29
zašto ti ne sjeda slika? ( ja bi ga tukla jer su mu pobjegli redovi, red mora biti ravan. ovak rade samo muški, moj nećak i još poneki :503: ).

jagodu prihraniti OBAVEZNO jer je blijed list. navodnjavanje ima, al nema foliju koliko vidim. u međured i ispod lista staviti slamu da ne divlja korov i da se izbjegne prljavi plod. nitko neće kupiti prljavu jagodu :503:

Slikao sam kako stoji datum na slici, ha ha redovi idu u krivo, tu ima 80 metara dužine, susjed sa djetelinom me zeznuo zbog pravca, redovi između jagoda su isti,hvala na savjetu ali list nije blijed, očito je do fotoaparata i odsjaja sunca, slažem se za foliju ili slamu,ali se prošle godine prodavalo bez ikakvih problema, samo da mi ne dođe "slana" oli mraz.:cerek:

Trolička
30.03.2012., 09:47
Pozdrav :) evo imam par pitanja oko jagoda

zasadila sam (26.3.) 35 sadnica albion jagode sebi za dusu, stavila ih ispod folije, zemlju zagnojila domacim (kravskim) gnojivom. O sorti ne znam puno ali posto mi je bila jedina dostupna nju sam kupila.

Pitanja:

koliko cesto zaljevati (rucno)?

da li se smije koristiti konjsko gnojivo?

da li im smijem ove godine posisati lisce ili da ih pustim da se oporave?

sisa se sve lisce? citala sam u komentarima i dobila dojam da jagoda ostaje "celava" pa mi nije jasno kako to biljka prezivi, kuzim da pocinje tjerati ponovno iz korijena ali ne bi htjela ubiti to malo sto imam.

zanima me i sumska jagoda i ta neka penjacica ali nisam uspjela doci do sadnica, nekako mi ta penjacica ne djeluje legitimno :D

prskanje nisam imala u planu osim ako ih ne uhvati kakva bolestina.

hvala puno na odgovorima i pomoci :)

jugop
30.03.2012., 10:53

zasadila sam (26.3.) 35 sadnica albion jagode sebi za dusu, stavila ih ispod folije, zemlju zagnojila domacim (kravskim) gnojivom. O sorti ne znam puno ali posto mi je bila jedina dostupna nju sam kupila.

Pitanja:

sisa se sve lisce? citala sam u komentarima i dobila dojam da jagoda ostaje "celava" pa mi nije jasno kako to biljka prezivi, kuzim da pocinje tjerati ponovno iz korijena ali ne bi htjela ubiti to malo sto imam.

zanima me i sumska jagoda i ta neka penjacica ali nisam uspjela doci do sadnica, nekako mi ta penjacica ne djeluje legitimno :D

Nemoj se zeznuti oko gnojidbe, previše gnoja može ih zapaliti, pusti ih nek rastu, teta-elza ti je opisala kako poslije berbe, jagode zalijevaj da im nije suho,moje su na sistemu kap na kap. Uzmi bačvicu od 1000 litara (plastičnu),napuni sa vodom, napravi slobodan pad i razvuci crijeva kap na kap .U te penjačice uopće ne vjerujem, te su tvoje dobre.:rolleyes:

Trolička
30.03.2012., 13:47
Nemoj se zeznuti oko gnojidbe, previše gnoja može ih zapaliti, pusti ih nek rastu, teta-elza ti je opisala kako poslije berbe, jagode zalijevaj da im nije suho,moje su na sistemu kap na kap. Uzmi bačvicu od 1000 litara (plastičnu),napuni sa vodom, napravi slobodan pad i razvuci crijeva kap na kap .U te penjačice uopće ne vjerujem, te su tvoje dobre.:rolleyes:rste

Nije bilo previse gnoja, imam vrt pa znam odprilike odrediti. Sto se tice vrste, sta da mu ja radim. Cijeli zivot sam imala neke bakine koje nisu vidjele ni gnoja ni vode i bile su nesto vece od sumskih, tako da ove kakve god bile ce mi biti super - ako prezive i daju plodove. Ne ovisi mi financijska situacija o jagadama, ali sam htjela nesto svojih imati doma dok su cijene na trznicama visoke.

107
30.03.2012., 16:54
Pozdrav svima!Tribala bih malu pomoć.Moje jagode se zasad nalaze na trećem katu,u pola metra dubokom "bazenu" sa zemljom,imaju lipi pogled na more,ali se zajedno samnom nadaju selidbi na selo.Sadnice sam dobila,ne znam koja su vrsta.Zadnje plodove smo imali oko Božića,nekoliko dana su "odspavale" pod snigom,pokidala sam staro lišće,sad je novo,zdravo,lipe tamnozelene boje.Cvitića na sve strane,i tu dolazimo do moje nedoumice.Na jednoj jedinoj biljci sam izbrojila više od 20 :) cvitova.Da li možda tribam ukloniti kojega ili da pustim,da li da s čim prihranim da izgura "višestruku trudnoću" ?

jugop
30.03.2012., 18:06
Pozdrav svima!Tribala bih malu pomoć.Moje jagode se zasad nalaze na trećem katu,u pola metra dubokom "bazenu" sa zemljom,imaju lipi pogled na more,ali se zajedno samnom nadaju selidbi na selo.Sadnice sam dobila,ne znam koja su vrsta.Zadnje plodove smo imali oko Božića,nekoliko dana su "odspavale" pod snigom,pokidala sam staro lišće,sad je novo,zdravo,lipe tamnozelene boje.Cvitića na sve strane,i tu dolazimo do moje nedoumice.Na jednoj jedinoj biljci sam izbrojila više od 20 :) cvitova.Da li možda tribam ukloniti kojega ili da pustim,da li da s čim prihranim da izgura "višestruku trudnoću" ?

ne kidaj ništa,bit će jagoda, radi kao i do sada, imaš u poljapotekama razna folijarna gnojiva, pitaj za jagode.:eek:

jugop
30.03.2012., 18:09
rste

Nije bilo previse gnoja, imam vrt pa znam odprilike odrediti. Sto se tice vrste, sta da mu ja radim. Cijeli zivot sam imala neke bakine koje nisu vidjele ni gnoja ni vode i bile su nesto vece od sumskih, tako da ove kakve god bile ce mi biti super - ako prezive i daju plodove. Ne ovisi mi financijska situacija o jagadama, ali sam htjela nesto svojih imati doma dok su cijene na trznicama visoke.

Cine visoke,a kvaliteta slaba. Najbolje su iz vrta i kad ih još sam uzgojiš

nusko79
30.03.2012., 18:25
Slikao sam kako stoji datum na slici, ha ha redovi idu u krivo, tu ima 80 metara dužine, susjed sa djetelinom me zeznuo zbog pravca, redovi između jagoda su isti,hvala na savjetu ali list nije blijed, očito je do fotoaparata i odsjaja sunca, slažem se za foliju ili slamu,ali se prošle godine prodavalo bez ikakvih problema, samo da mi ne dođe "slana" oli mraz.:cerek:

jest po datumu ali ako si u Spanji:lol::lol::lol:

nusko79
30.03.2012., 18:51

Pitanja:

draga gdo-ice za ovo nisi upitala ali evo
-Albion je relativno nova sorta porijeklom iz Amerike i ona je sorta neutralnog dana (tzv. mjesečarka). To znači da zameće cvijetne pupove bez obzira na dužinu trajanja dana.
Albion cvjeta i rađa cijelu vegetaciju, sve do prvih jesenskih mrazeva.
Plod je izduženog oblika tamno crvene boje. Meso ploda je čvrsto i izraženo slatko. Berba sorte Albion traje od lipnja pa sve do kraja listopada, tj. do pojave prvih mrazeva.
-vi imate vrlo malo jagode tj. samo za sebe i ja u tom slucaju bi uradio ovako:
zaljevao rucno to nebi bilo tesko 35 sadnica to je nekoliko metara svako jutro i vece u manjim kolicinama sipati vodu uz sadnice,pozeljno bi bilo dodavati malo vodotopivog dubriva svaki drugi dan mislim da bi bilo dovoljno uzeti 1-2 kg.
-posle branja jagoda se sisa i to svo lisce dabi se jagoda sokirala i ponovo krenula sa novim listom odnosno cvijetom, e ovde dolazim do (pitanja za prskanje) sa sisanjem uklanjamo bolest sa lista i nema potrebe za pretjeranim prskanjem.
TAKO BI JA URADIO DA UZGAJAM JAGODU SAMO ZA SEBE

107
30.03.2012., 19:38
ne kidaj ništa,bit će jagoda, radi kao i do sada, imaš u poljapotekama razna folijarna gnojiva, pitaj za jagode.:eek:
Hvala na odgovoru,nadala sam se tom jer bi mi stvarno bilo ža.:)

teta-elza
30.03.2012., 20:13
nusko, 1-2 kg vodotopivog gnojiva na 35 sadnica jagode? ajd izračunaj koliko je to po sadnici i razmisli malo.

nusko79
30.03.2012., 20:42
nusko, 1-2 kg vodotopivog gnojiva na 35 sadnica jagode? ajd izračunaj koliko je to po sadnici i razmisli malo.

molim da mi oprostite nisam napisao dovoljno jasno(razumljivo)
pozeljno bi bilo dodavati malo vodotopivog dubriva svaki drugi dan mislim da bi bilo dovoljno uzeti 1-2 kg.
a ovo 1-2 kg to sam mislio za cijelu sezonu jer postoje mala pakovanja pa na koje prije naleti i to nebi bilo puno zar ne?

teta-elza HVALA na upozorenju napravio sam veliku gresku jer nisam bio jasan,zao mi je:s

teta-elza
30.03.2012., 20:56
nusko, sve 5. gledaj, u ovom slučaju je pitanje postavljeno od strane osobe koja je početnik. lako je raspravljati nama koji imamo iskustva, početnicima treba dati jasne i precizne upute.

ajd zamisli što bi se dogodilo da je žena napravila otopinu od 1-2 gnojiva i išla u prihranu? :eek: pa sve bi spržila a mi bi se osjećali "bajno", jel?

naknadno pojašnjenje koje si dao je savršeno. (priznajem i mene si zbunio u početku :cerek:)

Trolička
30.03.2012., 21:09
draga gdo-ice za ovo nisi upitala ali evo
-Albion je relativno nova sorta porijeklom iz Amerike i ona je sorta neutralnog dana (tzv. mjesečarka). To znači da zameće cvijetne pupove bez obzira na dužinu trajanja dana.
Albion cvjeta i rađa cijelu vegetaciju, sve do prvih jesenskih mrazeva.
Plod je izduženog oblika tamno crvene boje. Meso ploda je čvrsto i izraženo slatko. Berba sorte Albion traje od lipnja pa sve do kraja listopada, tj. do pojave prvih mrazeva.
-vi imate vrlo malo jagode tj. samo za sebe i ja u tom slucaju bi uradio ovako:
zaljevao rucno to nebi bilo tesko 35 sadnica to je nekoliko metara svako jutro i vece u manjim kolicinama sipati vodu uz sadnice,pozeljno bi bilo dodavati malo vodotopivog dubriva svaki drugi dan mislim da bi bilo dovoljno uzeti 1-2 kg.
-posle branja jagoda se sisa i to svo lisce dabi se jagoda sokirala i ponovo krenula sa novim listom odnosno cvijetom, e ovde dolazim do (pitanja za prskanje) sa sisanjem uklanjamo bolest sa lista i nema potrebe za pretjeranim prskanjem.
TAKO BI JA URADIO DA UZGAJAM JAGODU SAMO ZA SEBE

Hvala puno na savjetima :) Googlala sam albion jagodu kad sam dosla doma sa sadnicama ali kad sam ju kupovala nisam imala blage sto kupujem.

Definitivno se mislim brinuti za njih koliko god mogu jer bi htjela imati lijepu jagodu.

Vodotopivo gnojivo? Tu mislite na tipa ureu i kan? Ovo sto poljoprivednici koriste za gnojidbu ili neko posebno za jagode?

jugop
31.03.2012., 06:53
jest po datumu ali ako si u Spanji:lol::lol::lol:

nusko, nisam u spanji, ali jesam u Dalmaciji, klima je sigurno bolja i lijepša.:)

jugop
31.03.2012., 07:05
nusko, nisam u spanji, ali jesam u Dalmaciji, klima je sigurno bolja i lijepša.:)

http://img845.imageshack.us/img845/9066/benkovakipozdravsuncu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/845/benkovakipozdravsuncu.jpg/)

jugop
31.03.2012., 07:25
Hvala puno na savjetima :) Googlala sam albion jagodu kad sam dosla doma sa sadnicama ali kad sam ju kupovala nisam imala blage sto kupujem.

Definitivno se mislim brinuti za njih koliko god mogu jer bi htjela imati lijepu jagodu.

Vodotopivo gnojivo? Tu mislite na tipa ureu i kan? Ovo sto poljoprivednici koriste za gnojidbu ili neko posebno za jagode?

Možeš i granulirano gnojivo na bazi dušika, fosfora i kalija, prstohvat gnojiva i oko jagode,kad budeš zalijevala ručno nemoj zalijevati uz jagodu sa mlazom vode, jer postoji mogućnost za ćeš skinuti zemlju i površinsko korjenje će ti biti vani.

nusko79
31.03.2012., 13:17

naravno da je dole klima puno bolja ( nepisem ovo da se raspravljam i da pametujem)ali na drugom forumu neko me je tako zeznuo i nevjerujem sada svemu sto procitam.
ovde smo da se pomazemo i dajemo svoja iskustva ali mi je nevjerovatno da imas onoliko sunceve svjetlosti u 7-15 h. i da je detjelina onoliko izrasla jer nisam ni ja na planini a kod nas je toliko razvijena jagoda samo u plastenicima.:confused::confused:

koju sortu si zasadio i koliko uberes?:):):)

nusko79
31.03.2012., 14:19
Hvala puno na savjetima :)

Vodotopivo gnojivo je posebno N-P-K formulisano i 100% rastvorljivo u vodi,mi koji uzgajamo jagodu za prodaju forsiramo rast jagode i u raznim fazama koristimo
razlicite NPK formulacije.Tebi bi ovo moglo biti komplikovano i preskupo zato kupis 1-2kg. dubriva u nekoj radnji (ima ga u skoro svakoj)sa slikom jagode na kutiji i koristis ga cijelu sezonu.
P.S.
Moras procitati upustvo o koncentraciji ali obicno ide 1g. na 1l.
Puno srece.
P.S.S.
Urea i kan su slaba a opasna tesko JE odrediti kolko posuti i mozes spaliti jagodu.

jugop
01.04.2012., 11:37
naravno da je dole klima puno bolja ( nepisem ovo da se raspravljam i da pametujem)ali na drugom forumu neko me je tako zeznuo i nevjerujem sada svemu sto procitam.
ovde smo da se pomazemo i dajemo svoja iskustva ali mi je nevjerovatno da imas onoliko sunceve svjetlosti u 7-15 h. i da je detjelina onoliko izrasla jer nisam ni ja na planini a kod nas je toliko razvijena jagoda samo u plastenicima.:confused::confused:

koju sortu si zasadio i koliko uberes?:):):)

Prije 5-6 godina moje susjed je nabavio jagode (na slici), kao nije imao uvjete (vodu) za daljnji uzgoj.Prije tri godine uzeo sam od njega 200 sadnica i posadio,a od tih 200 iduću godinu zasadio 1300 ( na slici). Ovu godinu bih trebao imati puni rod pa ćemo vidjeti razultat. Danas je bogme zahladilo i puše bura, bojim se mraza:504:. Za sortu ne znam koja je, jer i susjed nije znao. Kad budu sazrijele poslikat ću,pa ćemo odgonetnuti znam da su rane i jednorađajuće.:rolleyes:

teta-elza
01.04.2012., 15:58
jugo, ne šparaj vodu, samo ih navodnjavaj i ne boj se.

jugop
01.04.2012., 19:06
jugo, ne šparaj vodu, samo ih navodnjavaj i ne boj se.

evo Brzoja sa Nove TV za idući tjedan najavljuje kišu što će sačuvati moje resurse vode, ako i ne padne dobit će one svoje.:lol: Elza koliko ti imaš sadnica u uzgoju.

teta-elza
01.04.2012., 19:13
0. slovima-nula. imala sam par desetaka tisuća. pa se predomislila i sve zaorala. osobno. ala je traktor letio :lol:

ne vjeruj pretjerano prognozama. vidjet ćemo.

jugop
01.04.2012., 19:25
0. slovima-nula. imala sam par desetaka tisuća. pa se predomislila i sve zaorala. osobno. ala je traktor letio :lol:

ne vjeruj pretjerano prognozama. vidjet ćemo.

koji je razlog zaoravanja ?

teta-elza
01.04.2012., 19:44
koji je razlog zaoravanja ?

znaš, kad imaš plantažu koja starta sa preko 55 000 sadnica i još desetak hektara jabuke a žensko si i sve je na tvojim leđima- mislim da je dosta. i kad moraš voditi brigu o svemu a jagoda je voćkica koju moraš ubrati i odmah dovući u dućane a u jeku berbe moraš prorjeđivati jabuke, ma ne smijem se sjetiti. bilo mi je preteško, prenaporno, pre,pre,pre. zagrizla sam prevelik kolač a po prirodi sam picajzlasta i sve mora ići po ps-u što baš nije uvijek slučaj u poljoprivrednoj proizvodnji. previše sam se živcirala u jagodama, maltene spavala u plastenicima. luda baba :ne zna:

Maxpane
02.04.2012., 15:05
Dali neko zna dali se smije mijesati Folifertil T i Teldor, guglao sam na netu i nemogu nista da nadjem dali neko ima iskustva sa tim...

jugop
02.04.2012., 17:01
Dali neko zna dali se smije mijesati Folifertil T i Teldor, guglao sam na netu i nemogu nista da nadjem dali neko ima iskustva sa tim...

ja ne bih to miješao,možeš ti to i posebno poprskati,a za svaki slučaj raspitaj se kod stručnjaka.

jugop
02.04.2012., 17:05
znaš, kad imaš plantažu koja starta sa preko 55 000 sadnica i još desetak hektara jabuke a žensko si i sve je na tvojim leđima- mislim da je dosta. i kad moraš voditi brigu o svemu a jagoda je voćkica koju moraš ubrati i odmah dovući u dućane a u jeku berbe moraš prorjeđivati jabuke, ma ne smijem se sjetiti. bilo mi je preteško, prenaporno, pre,pre,pre. zagrizla sam prevelik kolač a po prirodi sam picajzlasta i sve mora ići po ps-u što baš nije uvijek slučaj u poljoprivrednoj proizvodnji. previše sam se živcirala u jagodama, maltene spavala u plastenicima. luda baba :ne zna:

Uh:rolleyes: nemam ti što reći, kapa do poda.

teta-elza
02.04.2012., 19:19

ni ja ne bih mućkala.

Covic
03.04.2012., 21:42
Pozdrav forumaši, imam problem sa jagodama pa vas molim da me uputite sta da radim...napominjem da sam početnik u uzgoju jagoda. Pa da krenemo...

Na ljeto prošle godine sam zasadio oko 3600 sadnica, Elsanta i ove godine treba da bude prva berba.
Prihrana prošle godine je izgledala ovako:
5.8.2011. 1kg kristalon 9 50 9
11.8.2011. 2kg kristalon 13 40 13
21.8.2011. 2 kg kristalon 13 40 13
Prilikom pripreme redova za jagode unutar njih smo stavljali stajnjak i potrpavali zemljom, 8 prikolica traktorskih na 3600 sadnica, 11 redova po 50 m.

23. marta sam skidao stari list i tretirao bakrom.
28.3. sam im dao prvu prihranu sa 15-30-15, ručno sam zalijevao svaku sadnicu zato sto kpk sistem je nastradao od miševa, voluharice, ne znam ni ja šta već, koji su se nastanili u rovicima ispod folije :(.

Jagoda je nakon šišanja jako lijepo krenula, listovi tamno zelene boje i jučer ujutro ih je udario jak mraz. Jučer kad sam otišao da pogledam kakvo je stanje primjetio sam da na dosta sadnica ima bolesnog lista, sad jel nastradao od mraza, neke bolesti... nadam se da će te vi to procijeniti. Napominjem da bolesni listovi imaju na svom stablu neke crne tačkice.

Evo postaviću par slika pa pogledajte.
http://i42.tinypic.com/35m1nx1.jpg

http://i39.tinypic.com/2v35w60.jpg

Izgled stabla bolesnog lista...
http://i42.tinypic.com/11s0dix.jpg

Znači jagodu nisam tretirano ni sa čim osim bakrom nakon šišanja i ručnim navodnjavanjem sam im dao prihranu 2kg 15-30-15 starter, kojeg sam razmutio u 1000 litara vode, znači svaka sadnica je dobila po 2,5dl vode. (dok sam zalijevao, neki su se listovi skvasili, da to nije mozda uzrok?). Recite mi sta da radim :(, s čim da tretiram jagodu.

I jos nešto... zašto svi listovi u mom nasadu imaju crvenkaste ivice lista ?

http://i42.tinypic.com/egygqb.jpg

nusko79
04.04.2012., 13:43
"covic" da probam ja nesto pojasniti dok se ostali ukljuce:
-jasam pocetkom marta svoje ocistio i uradio zatitu bakrom,zato moje vec sada imaju poneki cvijet
-i kod mene je bilo mraza i snijega i desava se isto kao kod tebe jos se list pocinje savijati prema gore
prosle godene ja bilo kasno mraza mislim 14-15 aprila,krompir je bio dasta unisten a jagodi nije puno smetalo.
postoje neki preparati koji pomognu posle stradanja od mraza teta-elza savjetuje DRIN ali ja ga nisam nasao i nisam nicime posebno prskao pa necu ni sada.
idem redom kako si ti napisao pa primjecujem 8 prikolica stajnjaka to je stvarno puno zato si imao dosta problema sa raznom gamadi,mene izliduje krtica.
kasno si krenuo sa starterom odakle si?
moras srediti sistem kap po kap tesko je rucno zaljevati toliko jagode.
to sto si skvasio jagodu zaljevajuci nije nikakav problem to se radi prilikom folijarne prehrane i to sa mnogo jacom koncentracijom.
crvenkaste ivice lista su znak da je list poceo obolijevati trebas uraditi ponovo zastitu bakrom ali on se smije koristiti samo dva puta u toku vegetacije mozda je bolje zaprskati sa MERPANOM odnosno CAPTAN WD50 a bakar ostaviti posle.
Moje zapazanje jagoda ti izgleda super to zbog mraza nebi trebao biti neki veci problem pod hitno uraditi zastitu i kreni sa JEDINICOM i sa kalijom

teta-elza
04.04.2012., 14:10
ljudi, bio je temperaturni minus, bilo je mraza, oštećeni su listovi, cvjetovi, biljke su se šokirale. nemojte paničariti, ništa se tu ne može.

zaštp toliki stajnjak za boga miloga? stajnjak se inače zaore, pa se zemlja usitni pa onda ide baulator koji postavlja gredice, sustav za navodnjavanje i zatrpava foliju. no dobro.

crijeva koja su oštetile voluharice na izgriženim mjestima prerezati i staviti spojnicu. o kontroli sustava za navodnjavanje sam napisala jedno šesnajst stranica.

drin je dobro sredstvo ali malkice ste zakasnili sa primjenom. žao mi je.

nusko, kalij-zasto? kalij se dodaje ako zelis isforsirati boju. kemija, hm.

107
04.04.2012., 14:10
http://tinypic.com/view.php?pic=10ct6wj&s=5
Tek se učim postavljati slike pa poluuspješno.Uglavnom,ovo je moj mali dio psihoterapije na gradskom balkonu.Cijenjeni stručnjaci,molim ocjenu(ovako odokativno).Da li mi možete pomoći u otkrivanju naziva ove sorte u ovoj fazi ili moram pričekati plod da bi se više znalo?

jugop
04.04.2012., 17:20
covic, nisam nekakav stručnjak i ja sam tek počeo sa jagodama,
možda je to
Pjegavost lišća Crvenkaste pjege po listovima jagoda najčešće nastaju zbog infekcije parazitskom gljivom Mycosphaerella fragariae uzročnikom obične pjegavosti lista jagode.Na listovima se razvijaju pravilne okrugle pjege, jasno ograničene od zdravog tkiva crvenkasto smeđim ili ljubičastim do purpurnim rubom, promjera 2-5 mm.
Osim na listovima simptomi se mogu javiti na peteljkama listova

Suzbijanje fungicidima treba započeti čim se primijete prvi simptomi na listovima,
Dobru zaštitu pružaju fungicidi poput Euparena Multi, Quadrisa, Captana i Merpana.
Usporedi tekst sa svojim jagodama.

jugop
04.04.2012., 17:23
http://tinypic.com/view.php?pic=10ct6wj&s=5
Tek se učim postavljati slike pa poluuspješno.Uglavnom,ovo je moj mali dio psihoterapije na gradskom balkonu.Cijenjeni stručnjaci,molim ocjenu(ovako odokativno).Da li mi možete pomoći u otkrivanju naziva ove sorte u ovoj fazi ili moram pričekati plod da bi se više znalo?

To su gradske, bit će jagoda, teta-elza je stručnjak za jagode pa ona sigurno zna koja je to sorta.

nusko79
05.04.2012., 13:01
teta-elza-- mi kalij koristimo na kraju sezone da bi svi plodovi bili sto bolje "obojeni" i ja ga tako koristim ali mi je jedan agronom ovo rekao i to sam nasao na netu ali naucno i nasiroko objasnjeno.
http://ishranabilja.com.hr/Tloznanstvo/Elementi_k.pdf ovde ima o svemu pa i o kaliju gdje kazu ovo:
rast biljaka je usporen kod nedostatka K i zbog brzog premjestanja iz starijeg u mlade dijelove biljke,povecava otpornost na susu, povecava kakvocu uz povecanje prinosa.
znaci potrebno ga je dodati gdje razvoj biljke kasni a ne samo da bi "obojili" plod.
ja ga ubacim u vrijeme kad koristim II (PREHRANU) i nakraju kad zavrsim sa III da plod bolje DOZRIJE.
a sta mislis za crvenilo izostala si tu sa kom.

arosa
08.04.2012., 12:38
evo Brzoja sa Nove TV za idući tjedan najavljuje kišu što će sačuvati moje resurse vode, ako i ne padne dobit će one svoje.:lol: Elza koliko ti imaš sadnica u uzgoju.

mala napomena :confused: višak vode pogotova na visokim temperaturama može jako štetiti korijenovom sustavu. ukoliko nemaš tenziometar onda neka ti mjerilo bude da baula ( gredica ili kako već zoveš ) održava toliku vlažnost da je uvijek lagano mekana - da se zemlja ne stvrdne

arosa
08.04.2012., 12:44
Pozdrav forumaši, imam problem sa jagodama pa vas molim da me uputite sta da radim...napominjem da sam početnik u uzgoju jagoda. Pa da krenemo...

Na ljeto prošle godine sam zasadio oko 3600 sadnica, Elsanta i ove godine treba da bude prva berba.
Prihrana prošle godine je izgledala ovako:
5.8.2011. 1kg kristalon 9 50 9
11.8.2011. 2kg kristalon 13 40 13
21.8.2011. 2 kg kristalon 13 40 13
Prilikom pripreme redova za jagode unutar njih smo stavljali stajnjak i potrpavali zemljom, 8 prikolica traktorskih na 3600 sadnica, 11 redova po 50 m.

23. marta sam skidao stari list i tretirao bakrom.
28.3. sam im dao prvu prihranu sa 15-30-15, ručno sam zalijevao svaku sadnicu zato sto kpk sistem je nastradao od miševa, voluharice, ne znam ni ja šta već, koji su se nastanili u rovicima ispod folije :(.

Jagoda je nakon šišanja jako lijepo krenula, listovi tamno zelene boje i jučer ujutro ih je udario jak mraz. Jučer kad sam otišao da pogledam kakvo je stanje primjetio sam da na dosta sadnica ima bolesnog lista, sad jel nastradao od mraza, neke bolesti... nadam se da će te vi to procijeniti. Napominjem da bolesni listovi imaju na svom stablu neke crne tačkice.

Evo postaviću par slika pa pogledajte.
http://i42.tinypic.com/35m1nx1.jpg

http://i39.tinypic.com/2v35w60.jpg

Izgled stabla bolesnog lista...
http://i42.tinypic.com/11s0dix.jpg

Znači jagodu nisam tretirano ni sa čim osim bakrom nakon šišanja i ručnim navodnjavanjem sam im dao prihranu 2kg 15-30-15 starter, kojeg sam razmutio u 1000 litara vode, znači svaka sadnica je dobila po 2,5dl vode. (dok sam zalijevao, neki su se listovi skvasili, da to nije mozda uzrok?). Recite mi sta da radim :(, s čim da tretiram jagodu.

I jos nešto... zašto svi listovi u mom nasadu imaju crvenkaste ivice lista ?

http://i42.tinypic.com/egygqb.jpg

kondicija nasada ti je ok, ova crvena zapaljenja su predozazacija nečim , nemaš straha od crvene pjegavosti :) na listovima se vide lagana oštećenja od mraza , na nekim dijelovima ( uvijeni listovi prema gore ) početak infekcije pepelnice, a na stapkama lista ove male smeđo-crne fleke mogu biti : mehaničko oštećenje od vjetra ili ukoliko su ti dijelovi malo mekaniji od ostatka biljke onda je početak botritisa.
morao si ( ili čim prije preventivno sada zaštititi jagodu protiv antraknoze i ukoliko budu uvjeti za infekciju ( visoka vlaga i temperatura ) protiv botritisa. vodi računa o registriranim i dozvoljenim sredstvima ( neznam gdje si ) naprimjer jedno od najboljih sredstava za prevenciju antraknoze Daconil - u HR nije registrirano .. pozdrav i želim uspjeh

teta-elza
08.04.2012., 13:26
od najboljih sredstava za prevenciju antraknoze Daconil - u HR nije registrirano .. pozdrav i želim uspjeh

zasto dajes preporuke za sredstva koja nisu registrirana u rh? vrlo hrabro, nema sto.

nusko79
09.04.2012., 15:25
NIJE DOBRO,jutros padao snijeg.

franjo7
09.04.2012., 17:14
Molim savjet. Imam jagode na plastičnoj foliji. Gotovo na svakoj drugoj mravi su mi napravili mravinjak. Kako se mogu maknuti mravi od jagoda jer su mi sa zemljom zatrpali središnji dio gdje se razvija grm

nusko79
11.04.2012., 19:17
Molim savjet. Imam jagode na plastičnoj foliji. Gotovo na svakoj drugoj mravi su mi napravili mravinjak. Kako se mogu maknuti mravi od jagoda jer su mi sa zemljom zatrpali središnji dio gdje se razvija grm

izgleda da niko nema nesto pametno a ja bi uradio ovako nesto:
tu zemlju sa jagode bi dok je suho stresao lagano sa jagode jer je ona puno sitna i to nebi trebalo biti tesko a u krajnjem slucaju sa malim mlazom vode ta bi se zemlja trebala isprati.
mrave treba zaprskati nekim insekticidom pitaj u nekoj p. apoteci sta ih sreduje jer su otporna zivina.
meni su prije par godina ulazili u kucu i ja sam nasao neku spricu od pola litre (neko sredstvo za prozore) i dobro je isprao i nasuo actaru insekticid koji koristim protiv krompirove zlatice i to sam morao ponoviti par puta da ih otjeram od kuce.

actara nece naskoditi jagodi jer se koristi kao insekticid za neke jagodine napasti.
pogledaj ima nesto i na forumu
http://www.forum.hr/showthread.php?t=146952

franjo7
12.04.2012., 10:33
Ispiranje mlazom vode mi se čini prihvatljivo. No špricati jagode Neopitroidom i Raidom... to mi se ne čini dobrim. Možda se mnogima čini problem bezvezan s obzirom da su mnogima jagode propale od mraza. Ali kad na 37 grmova imate 15 mravinjaka, za mene je to problem.

teta-elza
12.04.2012., 11:54
nemam neka luda iskustva s mrazom kaj se jagoda tiče, ali informacije koje dobivam sa terena od jagodara su više nego katastrofalne. bojim se da se sve smrzlo. ne znam kaj vam reči, osim da mi je užasno žao. probajte napraviti pokus, pošišajte par komada, ako poslije berbe potjera i u jesen donese rod, možda bu nekaj i u ovom slučaju. ja bi malo eksperimentirala, ništ mi pametnijega trenutno ne pada na pamet.

ne neopitroid i raider na jagode zaboga. kaj vam je?:eek:

nusko79
13.04.2012., 20:09
Ispiranje mlazom vode mi se čini prihvatljivo. No špricati jagode Neopitroidom i Raidom... to mi se ne čini dobrim. Možda se mnogima čini problem bezvezan s obzirom da su mnogima jagode propale od mraza. Ali kad na 37 grmova imate 15 mravinjaka, za mene je to problem.

:503:link sam samo predlozio nije mi se dalo da sve gledam vec sam mislio da ce ti nesto pomoci.
pokusaj sa actarom meni je uspjelo a nije skupa u bosni 4g kosta 1,5 eura a imas i pakovanje od 2g.
najvise 2x smijes tretireti.

nusko79
13.04.2012., 20:27
teta-elza opet ja sa pitanjem.
ako odradim folijarnu prehranu ujutro a poslije podne ili navece padne kisa,hoceli kisa to saprati
dali sam uzaludno prskao,odnosno koliko bi bilo uspjesno ako kisa padne i kroz dan dva.
ovo me muci dva dana trebam odraditi prehranu a ima dosta vlage u zemlji(kisa svaka dva dana)

teta-elza
13.04.2012., 20:33
eh nusko. treba ti minimalno 2.5 sata da ti sredstvo/hrana udje u list. dakle, zovi meteorologe, ja to uspjesno odradim sa crometeom i racunam. nadalje, sve zavisi koliko ti kise padne. ako padne preko 20l/m2 ponavljaj i prihranu i zastitu. gdje su kisomjeri :503: kostaju par kuna

diabolica
13.04.2012., 20:59
nusko kupi "ljepilo" TENSIOFIL staviš u sredstvo i poprskaš, traje cca 15 dana , to ti mi upotrebljavamo u vinogradima kad prskamo, dakle mješamo zajedno sa sredstvima i prskamo. Jeftino litra cca 37 kn

Dida02
14.04.2012., 09:17
Pozz radni narode :)
Kako idu radovi vidim i kod vas je mraz problem kao i kod mene :504: plus jos i nestabilno vrijeme nikako da pocnem sa prihranom sve je spremno ali kisa svako malo nas iznenadi:mad:

Teta Elza citam ukinuli ste jagode steta ali vas razumijem i kod mene je ista situacija sve je na mojim ledjima.Muz radi i kad dodje sa posla niije bas od neke koristi.Imam 13 to godisnjeg sina ali baksuz slomio nogu tako da i njega krizam :ne zna:Ostajem samo ja

Uglavnom zavrsila sam ciscenje 1500 sadnica na najlonu najveci mi je problem korov koji raste izmedju redova probala sam frezom da prodjem ali ne ide na taj nacin ostecujem najlon.Imal iko kakav savjet cime bi smjela da poprskem da je makar malo suzbijem.
Sad se psihicki i fizicki spremam za kopanje 2000 sadnica koje nisu na najlonu izmedju redova radi motokultivator a ja kopam oko jagode:503:
Kako vrijeme odmice sve vise vjerujem da sam uhvatila prevelik zalogaj samo se nadam da me nece ugusiti :rofl:

nusko79
14.04.2012., 11:05
eh nusko. treba ti minimalno 2.5 sata da ti sredstvo/hrana udje u list. dakle, zovi meteorologe, ja to uspjesno odradim sa crometeom i racunam. nadalje, sve zavisi koliko ti kise padne. ako padne preko 20l/m2 ponavljaj i prihranu i zastitu. gdje su kisomjeri :503: kostaju par kuna

kisomjer sam nabavio prije (ti si me to savjetovala)ali ga nisam znao koristiti,kisa padne ja vidim koliko je palo ali mi to nista nije znacilo:ne zna: opet sam gledao kolika je vlaznost pod folijom i prema tome zaljevao.
u BIH je sve nepredvidivo kisa pada u jednom selu a u drugom sija sunce.:504:
koliko je kise minimum da nemoram ponoviti prskanje?
i ovo mi je mnogo bitno
do kada smijem prehranjivati folijarno,radio bi to vise puta ali mislim da nesmijem po plodu:confused::confused:

teta-elza
14.04.2012., 12:56
na kisomjeru su crtice, od 1 pa do 50 . ako ti je tekucina u kisomjeru stala na recimo broju 9, to znaci da ti je palo 9 litara kise po kvadratnom metru. vise nego dovoljno. ako ima tekucine do crtice pod brojem 20, znaci da je palo 20 litara kise po kvadratu. za mene uzas, ponavljam zastitu.

sa kristalonom i kalcinitom smijes po plodu, sa kalcinitom moras jer on daje tvrdocu i poboljsava kvalitetu ploda. ne boj se. ja osobno nisma nikada stavljala ljepilo sa zastitom nisam nikada stavljala pa :ne zna:

gospodji koja ima korov u medjuredu; ja sma korov u medjuredu prskala herbicidom-basta-. isla je ledjna prskalica sa stitnikom i prskao se korov cija visina nikada nije prelazila 10 cm. islo je bez problema, po mirnom vremenu, bez vjetra. ako se i uhvatio koji list jagode, nije mi se osusio cijeli grm. narvno, i pljevili smo. rucno. krvav posao. to su radosti proizvodnje.

nusko79
21.04.2012., 17:52
moje jagode danas samo jedan sat posle folijarne prehrane
http://img269.imageshack.us/img269/1691/042112181312.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/042112181312.jpg/)
i ovako vec treci put.(namjerno sam uhvatio dugu)
nemam vise ni snage ni volje za prskanjem.
diabolica nisam mogao naci to lepilo imas neki link o njemu ili naziv nekog drugog "slicnog"preparata da pogledam pa pokusam naci u nasim p. apotekama tensiofil nisam mogao nigdje naci a ovako neide kisa pada stalno.

diabolica
21.04.2012., 20:52
NU FILM 17

Spavalica55
29.04.2012., 01:17
Nov sam na ovome forumu pa prije svega svima lijep pozdrav :)

Imam nekoliko (meni jako bitnih) pitanja oko uzgoja jagoda pa molim odgovor ako netko zna - može i na PM. Pročitao sam sve postove u ovoj temi ali neke stvari mi i dalje nisu sasvim jasne pa da krenem: :D

Ovu godinu sam na foliju i sistem kap po kap zasadio oko 1500 sadnica. Za sortu nisam siguran (pretpostavljam Clery po obliku plodova od prošle godine) - svih 5000sadnica koje imam potječu od 15 sadnica koje sam kupio prije 2god. na tržnici kao "mjesečarke". Za moje privatne potrebe i amatersku sadnju (za sada) sorta niti nije toliko bitna

Tlo je pjeskovito (neposredna blizina rijeke u okolici Zaprešića)Tlo je gnojeno pretprošle godine na jesen i planski nakon toga prošle godine je posijan i ječam pa pretpostavljam da je podloga koliko toliko zadovoljavajuća.

makar su sadnice posađene tek unazad par tjedana - kako su krenule očekujem pristojnu berbu (za svoje potrebe) već i ove godine.
Naime - jagode su prezimile zimu u rasadniku na toj oranici a budući da je tlo jako pjeskovito - prilikom rasađivanja korijen se JAKO malo oštetio. Kako ih sadim par metara dalje tlo je praktički jednakog sastava pa pretpostavljam da su sadnice doživjele minimalni mogući "šok" kod presađivanja. od 1500kom. koliko sam ih stavio na foliju primile su se sve do jedne i praktički su već sada veliki dio njih u cvatu pa vjerujem da će biti jagoda već i ove godine

planiram se ozbiljnije baviti uzgojom jagoda pa molim par odgovora

1) koliko okvirno dođe analiza tla kako bih mogao odabrati optimalnu sortu jagoda za taj teren? ukoliko netko zna molim savjet okvirno koje sorte uspjevaju na pjeskovitom terenu? želio bih imati ranu i kasnu berbu

2) gdje u ZG (ili još bolje okolici Zaprešića) postoji netko sa baulatorom? Napatio sam se ove godine ručno postavljajući foliju i na većim površinama to ne dolazi u obzir - vremenski pogotovo
Kolika je okvirno cijena koju uzimaju za postavljanje folije. Recimo koliko ste Vi plaćali po 1 hektaru?

3) ako kod mjesečarki želim imati drugu berbu pročitao sam ovdje da ih trebam obrezati nakon prve berbe. Što točno trebam obrezati? sve vanjske listove (ili samo dio listova?), sve listove iznad recimo 5cm visine ili režem i pup?! bolje da pitam nego da za mjesec dana krivo porežem i odu u vječna lovišta sve jagode :p

4) gdje ste nabavljali one posudice od 0.5kg za jagode (i kašete)? Zelena tržnica - jel ima tamo?
koja je cijena tih stvari?

5) gdje kupujete folije i cijevi kap po kap? primjerice cijev od 5000m i 1-2 role folije?

Ako netko zna odgovor na ova pitanja (ili neka od njih) molim da odgovori, može i na PM :)

razmišljam o otvaranju obrta za uzgoj jagoda (na burzi sam pa imam pravo na nekih 18000kn plus 5000kn što financira dodatno općina za nabavu sadnica) pa čisto da krenem sa nekom manjom površinom.
naravno da ću se ukoliko se odlučim na taj korak se i više nego dobro raspitati kod jagodara ali čisto "odokativno" me zanima koliki su troškovi postavljanja folije baulatorom, te kašete i plastične posudice

i recimo - po hektaru koliko se godišnje troši na dohranjivanje i zaštitu pesticidima (protiv korova i bolesti)

unaprijed hvala na odgovorima i isprika na dugačkom postu - nadam se da nećete zamjeriti, kome se ne čita neka ga zanemari :D

teta-elza
29.04.2012., 11:45
na pjeskovitom terenu uspijevaju sve sorte. meni se pokazala najbolje sorta miss-rana sorta, dobro rodi, od kasnijih arosa te najkasnija raurika koja se sadi na bijeloj foliji.

zapresicki kraj mi je nepoznat. kaj se baulatora tice ne znam gdje ces ga unajmiti. cijenu postavljanja folije ne znam. mi smo sami postavljali foliju i cijevi za navodnjavanje.

nakon berbe porezati listove jagode skroz do zemlje, lisce iznijeti van plantaze i zapaliti. rijesiti korove. nakon iznosenja lista odmah krenuti sa navodnjavanjem, ja sam odmah prskala eupharenom, nemam pojma da li je sada na listi dozvoljenih sredstava.

kosarice za jagode mozes nabaviti u jednoj firmi u ludbregu. ako te zanima javi se na pp

isto i za navodnjavanje, firma u prelogu, firma u dugom selu, imas ih.

inace sve ovo sto si pitao vec pise na temi o jagodama. ocito nisi citao

teta-elza
29.04.2012., 11:46
troskovi zastite ovise o vremenskim uvjetima. troskovi prihrane ovise o cijeni kalcinita i kristalona. i tu ti mogu dati info gdje kupiti i jos cu ti dati preporuku da ti gospon savjetnik iz firme dodje doma, pogleda analizu tla i da preporuku za prihranu i gnojidbu.

Spavalica55
03.05.2012., 19:25
inace sve ovo sto si pitao vec pise na temi o jagodama. ocito nisi citao

tek sada čitam savjete pa da odgovorim

teta-elza - puno ti hvala na savjetima, cijenim svaki savjet a pogotovo onaj od nekoga tko je prošao sve i svašta u uzgoju jagoda i tko ima veliko iskustvo kao ti

što se tiče "ponavljanja" - pročitao sam od A do Ž (i to dvaput) cijelu temu o jagodama i od mojih pitanja jedino je bilo obrađeno rezanje jagoda (i to detaljno priznajem) :) tako da sam se ponavljao jedino u pitanju rezidbe jagoda

pitao sam rađe još jednom jer mi je bio sumnjivo rezanje onog središnjeg dijela jagode (pupa ili kako se već zove) čisto da se ne desi da porežem apsolutno sve a onda cijeli korijen zgnjili jer biljka nema nijednog lista

kroz mjesec dana režem sve pa ćemo vidjeti na jesen

cijene gnojidbe i zaštite naravno da ovise o vremenskim uvjetima i troškovima sredstava. Zanimala me je "okvirna" cijena po hektaru čisto da sam sebi znam izračunati kolika sredstva moram imati u startu da ne krenem "grlom u jagode" pa se kasnije iznenadim i nemam dovoljno sredstva za gnojidbu i zaštitu. Prvenstveno me cijena zanimala da si izračunam koliku površinu sa svojim sredstvima mogu kvalitetno odraditi

u praksi - da li je to po hektaru 5000kn, 10000kn ili recimo 30000kn. a sad 20-30% gore dolje mi je ionako svejedno

iz istog razloga sam pitao i za cijenu baulatora po hektaru. Kad i nađem nekog da mi ne kaže cifru 10-15000kn ako je realna cijena par tisuća kuna. vjerujem da se 1hektar može napraviti u jednom danu ali nemam ni okvirno predodžbu koliko se uzima za postavljanje te folije

javim se na PM u vezi stvari koje si spomenula - vrlo vjerojatno će mi trebati :D

teta-elza
03.05.2012., 19:34
ovak. ja sam imala hektar i malo više, ubij me vise ako znam, mislim da je bilo 1,7 ha. bio je traktorista i nas dvoje koji smo gazili zemlju po foliji i pazili da se dobro namata na spagu cijev za navodnjavanje. zavrsili smo sve u jednom danu i jos za dana rostiljali. traktor normalno ide, 2. brzina, 800 okretaja i piči. jedino kaj ne valja je cinjenica da sam se nahodala ko vrag a bilo je vruce. hm.

popkeee
11.05.2012., 22:19
IMAM PROBLEM !!! Posadio sam 25000 zivica jagode prosle godine u septembru.. Frigo sadnice. jagoda je super napredovala i dosta je bujna, zdrava, redovno prskana, pregranjivana, ali cveta nigde nema.. Da li neko zna zbog cega nema cveta ???

Ego
11.05.2012., 22:48
Imam jedno amatersko pitanje ovdje. Imam jednu površinu cca 7 metara duljine i pola metra širine koje je pokriveno teglama sa zemljom. Trenutno su mi tegle prazne i u njima raste korov. Bi li mi se isplatilo u sve to zasaditi jagode, ili bi na tako maloj površini to bio gubitak vremena?

teta-elza
12.05.2012., 08:58
ego, zakaj bi sadnja jagoda u tegle bilo gubljenje vremena? posadi mjesečarke i buš žvakao jagode do svih svetih.

popkeee jel si zaboravio mraz koji je poprašio 3 dana zaredom u travnju i kad se skoro sve živo smrzlo? samo pitam.... da li si pratio temperaturni minus? u kojoj ti je razvojnoj fazi tada bila jagoda? jel bilo pupova? mraz je sredio plasteničku jagodu, kako neće vanjsku.

sivkić
12.05.2012., 11:30
Bogami moje čitave 4 su bile vani nepokrivene i sad su spremne za degustaciju.

nusko79
12.05.2012., 14:40
Danas je prevruce i iz dosade evo malo slika:

ovo je mraz zeznuo vidjelo se posle desetak dana-

http://img17.imageshack.us/img17/980/042612182810.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/17/042612182810.jpg/)

http://img809.imageshack.us/img809/694/042612183018.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/809/042612183018.jpg/)
ovo je oprasivanje prije sedmicu
http://img100.imageshack.us/img100/5383/050312114131.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/100/050312114131.jpg/)
http://img51.imageshack.us/img51/3684/050312114045.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/51/050312114045.jpg/)
http://img831.imageshack.us/img831/4613/050312114025.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/050312114025.jpg/)
pomagaci
http://img11.imageshack.us/img11/47/050812161917.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/050812161917.jpg/)
ego,kad moze u vaznu moze i u galon samo ubaci novu zamlju
http://img820.imageshack.us/img820/4803/050612145316.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/050612145316.jpg/)
http://img846.imageshack.us/img846/4482/050612185512.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/846/050612185512.jpg/)

:kava::kava:

teta-elza
12.05.2012., 14:43
čestitam! krasne su ti jagode.

a što se mraza tiče, jebajga. svi smo stradali. slaba utjeha.

nusko79
12.05.2012., 14:44
Danas u 14:15 h

http://img802.imageshack.us/img802/3369/050512163116.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/802/050512163116.jpg/)
http://img35.imageshack.us/img35/9008/051212140323.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/35/051212140323.jpg/)
http://img215.imageshack.us/img215/6237/051212140452.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/215/051212140452.jpg/)

HVALA TETA, znam da imas vocnjak i kod nas su dosta stradali a orasi koje imam su izostali sa cvatom znaci steta 100%

teta-elza
12.05.2012., 15:01
smjesta neki insekticid, strogo voditi računa o fenofazi i KARENCI. moraš rješiti gusjenice. ne znam s čim, pitat ćemo nekoga.

ma jagodnjak ti je fantazija. sada sam malo bolje pogledala, list crn, zdrav. zanemari nametnika, sve ostalo je savršeno.

ma čovječe, niti jedne travke na vidiku! sve čisto, dvored kak bog zapovijeda, ma divota jedna! TAKO SE TO RADI! imaš moje doživotno štovanje!

da, imam 10 ha voćnjaka. ništ me nemoj pitati za štetu.

Ego
12.05.2012., 21:22
ego, zakaj bi sadnja jagoda u tegle bilo gubljenje vremena? posadi mjesečarke i buš žvakao jagode do svih svetih.

Nemam baš iskustva s njima pa ne znam koliko mogu ploda očekivati od kolićine koju mogu zasaditi. Ako bi mogao tjedno napuniti koju zdjelicu ploda, onda bi mi se to "isplatilo". Ako bi mogao tjedno ubrati koji komad, onda baš i nebi.

teta-elza
13.05.2012., 12:09
ego, u 5 ujutro smo znali krenut u berbu, oko podneva su se već crvenile po tom istom redu. ajde uzmi da ti 1 grmić da 35 dkg pa računaj. nemoj filozofirati, posadi jagode. brat ćeš svaki dan i to toliko da će ti se zgaditi. ajde radit :503: ima ko pojesti.

Dida02
14.05.2012., 07:37
Ljudi ja sam očajna snijeg nas je povaljao.Moje jagode uveliko pocele zametati sve je bilo kako treba i sad ovaj prokleti snijeg.
Grozna sam ujedam.
Zna li iko mogu li se povratiti nakon ovog udara ?

diabolica
14.05.2012., 11:30
DRIN iz dućana, odmah. Litra 176 kn, barem je bilo tak

Dida02
14.05.2012., 11:51
DRIN iz dućana, odmah. Litra 176 kn, barem je bilo tak

Prepostavljam da sa drinom prskam sa prskalicom po listovima ali kako da to uradim kad na njima im amakar 7 8 cm snijega :mad:

diabolica
14.05.2012., 11:54
Tekuće mineralno gnojivo – prirodni fiziološki biostimulator

Drin aktivira biokemijske i enzimatske procese u biljci i poboljšava rezultate metabolizma i procese sinteze.
Sadrži visoko koncentrirane L-α aminokiseline, kao što su alanini, arginin, asparginska kiselina, cistein, glutaminska kiselina, glicin, hidroksi prolin, histidin, izoleucin, metionin, fenilalanin, prolin, serin, treonin, triptofan, tirosin, valin, koje su potrebne za sintezu proteina.
Te aminokiseline biljka brzo asimilira. U prirodi se te aminokiseline tvore biokemijskim procesima, te mi ubrzavamo taj proces dodavajuæi ih direktno na list te je metabolizam puno brži.
Aminokiseline stimuliraju razvoj i metabolizam brojnih organa biljke, poboljšavaju učinak mikroelemenata, pospješuju njihov brzi premještaj po biljci u organe u kojima su potrebni.
Ostale komponenta su prirodni biološki poboljšivaći – to su vitamini, posebno B6 (folna kiselina) i Atca (N-acetil-tiazolidin-4 ugljična kiselina) koji je prethodnik cisteina (to je vrlo važan aktivator metabolizma).
Sa upotrebom Drin-a poboljšavamo fotosintezu, respiraciju, sintezu proteina, sintezu ugljiènih hidrata, nukleinskih kiselina, lipida,…).
Drin stimulira klijanje, ukorjenjivanje, cvjetanje, povećanje plodova, pomaže biljkama da lakše podnesu različite stresove (previsoka temperatura, preniska temperatura, tuča , suša, pri napadu bolesti i štetnika)….

Čekaj da se otopi, sad će valjda...

Dida02
14.05.2012., 12:00
Hvala ti evo upravo sam u potrazi za tom tekucinom vec sam na par mjesta zvala nemaju.Ja sam u sarajevu i kod nas ljudi slabo vole raditi u polju.

Kako sam skontala cekam da se otopi snijeg i odmah pocnem sa prskanjem

teta-elza
14.05.2012., 14:22
dida draga :( strašno mi je žao. strašno.

poslušaj diabolicu, čim se snijeg otopi stavi u prskalicu DRIN. ide ti 1 litra na hektar. stavi malo jaču dozu, možda nešto spasiš.

Dida02
14.05.2012., 15:36
Nasla sam Drin malo je dalje oko 1 sat voznje od mene ali nemam drugog izbora.Evo cekam muza da dodje sa posla i pravac po Drin.

Malo sam se raspitivala u vezi agrila ali mi je malo po skup jbg ipak smo mi pocetnici pa kontam da li bi ista pomoglo da preko noci stavljam najlon ipak je on malo jeftiniji tj napravim kao male tunelcice jer kako citam ocekuje se da temperatura veceras padne ispod 0

teta-elza
14.05.2012., 15:58
najlon ti neće pomoći ama baš ništa ako temperatura ode ispod nule. agril je divota, zatrpaš ga zemljom i on grije. blagi bože, pa sredina svibnja je a pada snijeg.

Ego
14.05.2012., 16:28
Nasla sam Drin malo je dalje oko 1 sat voznje od mene ali nemam drugog izbora.Evo cekam muza da dodje sa posla i pravac po Drin.

Malo sam se raspitivala u vezi agrila ali mi je malo po skup jbg ipak smo mi pocetnici pa kontam da li bi ista pomoglo da preko noci stavljam najlon ipak je on malo jeftiniji tj napravim kao male tunelcice jer kako citam ocekuje se da temperatura veceras padne ispod 0

Nebi se baš složio da pokrivanje neće pomoči. Radio sam eksperimente s bambusom baš ove zime. Pokrio sam polegnuti bambus najprije onom tkaninom protiv smzavanja, i zatim ukopao u snijeg. Vanjska temperatura je bila -20, a ispod pokrivala nije išla ispod -10. Tlo ima mnogo veći toplinski kapacitet od zraka, pa je i uz takve ekstremne temperature tek nekoliko stupnjeva ispod nule. Ako izoliraš tanki sloj zraka uz tlo od okoline, tlo će ga zagrijati.

Naravno, sada su mnogo manje ekstremni uvjeti, ali mislim da bi, ako uspije dobiti dobru izolaciju, mogla dobiti nekoliko stupnjeva. Dakle, moj savjet, ako je moguće izvesti da sa se ne zdrobi biljke ispod, prekriti s materijalom koji što bolje izolira, i po mogućnosti još ukopati u snijeg.

teta-elza
14.05.2012., 16:31
ego prijatelju, sve stoji. smao žena spominje najlon jer joj je agril preskup. ja se bojim da najlon neće u odnosu na agril napraviti nešto po pitanju grijanja.

Ego
14.05.2012., 16:37
ego prijatelju, sve stoji. smao žena spominje najlon jer joj je agril preskup. ja se bojim da najlon neće u odnosu na agril napraviti nešto po pitanju grijanja.

Da, nisam baš čitao s razumijevanjem... Taman sam krenuo editirati post :)

Čitao sam iskustva ljudi s foruma o bambusima koji su uspješno koristili i najlon, ali u kombinaciji s nekim drugim izolatorom. Obično sve skupa zatrpaju u snijeg, a neki natrpaju gore i suhog lišća. Ako stvarno ne može priuštiti agril, mislim da bi joj i ovo pomoglo barem malo.

teta-elza
14.05.2012., 16:45
Da, nisam baš čitao s razumijevanjem... Taman sam krenuo editirati post :)

Čitao sam iskustva ljudi s foruma o bambusima koji su uspješno koristili i najlon, ali u kombinaciji s nekim drugim izolatorom. Obično sve skupa zatrpaju u snijeg, a neki natrpaju gore i suhog lišća. Ako stvarno ne može priuštiti agril, mislim da bi joj i ovo pomoglo barem malo.

ako natrpa lišće ili što ja znam što može se dogoditi da polomi ionako oštećenu stabljiku jagode. pazi, tamo je napadalo iohoho snijega, jagoda je u punoj vegetaciji a krhka je sama po sebi. stari, vjeruj mi, ovo kaj se ženi dogodilo je užas. možda neko tanko platno pa preko njega najlon, sve zatrpati u zemlju :ne zna: isto tako nemamo pojma kolika je površina pod jagodama.

Ego
14.05.2012., 17:03
ako natrpa lišće ili što ja znam što može se dogoditi da polomi ionako oštećenu stabljiku jagode. pazi, tamo je napadalo iohoho snijega, jagoda je u punoj vegetaciji a krhka je sama po sebi. stari, vjeruj mi, ovo kaj se ženi dogodilo je užas. možda neko tanko platno pa preko njega najlon, sve zatrpati u zemlju :ne zna: isto tako nemamo pojma kolika je površina pod jagodama.

Je, kužim.
Ako ništa, ispod snijega je temperatura nekoliko stupnjeva iznad nule, pa možda to na kraju i spasi stvar.

teta-elza
14.05.2012., 17:12
Je, kužim.
Ako ništa, ispod snijega je temperatura nekoliko stupnjeva iznad nule, pa možda to na kraju i spasi stvar.

stoji. al kaj ako se snijeg otopi, temperatura padne i biljka se dodatno šokira/smrzne? ( ovogodišnji mraz na jabukama+orošavanje=kišenje uzrokovao je kompletnim smrzavanjem). malo sam zivkala jagodare i nisu pretjerano optimistični. malo tko ima iskustva sa jagodom pred berbu i snijegom.

Dida02
14.05.2012., 20:07
Stigli smo,mokri,smrznuti ali malkice mirniji.
Kupila sam agril i pokrila oko 160 metara jagoda koje su na foliji i neka im dragi Bog pomogne.
Snijeg je napokon prestao padati kisa jos uvijek pada kako sam vidjela ima nesto i polomljenih listova,zametci su jos uvijek ne osteceni nista nismo dirali neka ih pod snijegom u slucaju da bude minusa snijeg u kombinaciji sa agrilom mozda i spasi stvar.
Kod nas drina nema nego Basic Power kako su mi rekli da je to zamjena za drin Valjda pomogne
Svi smo ubijeni razocarani,covjek je ulozio dosta novaca a najvise truda i sve to moze biti unisteno za par sati.

teta-elza
14.05.2012., 20:29
dida, da li si zatrpala agril zemljom, snijegom bilo čime da ti ne može ulaziti hladan zrak ispod njega? agril mora biti na krajevima, po dužini i širini zatrpan jer inače ne vrijedi. ako ga ne zatrpaš dobro, može ti ga dići vjetar i odnijeti. dobro ga zatrpaj, čim prestane kiša i smiri se vrijeme kreni sa drinom, ili kako li se to već zove što si kupila.

znam kako ti je. mene je početkom travnja opalio mraz. točno znam kako se osjećaš.

i još nešto. agril, kad prođe opasnost od vremenskih kijameta pusti da se dobro osuši i pažljivo namotaj. lijepo ga pospremi za iduću sezonu u neku suhu prostoriju za koju si sigurna da u njoj nema miševa. na proljeće kad počistiš jagodu, fino ju prekrij agrilom i vidjet ćeš kako ćeš ju ranije dobiti. agril ti je prava stvar, ne žali što si potrošila novac.

Dida02
14.05.2012., 20:35
Ne zalim vjeruj mi samo da pomogne.
Sto se tice agrila zatrpavali ga nismo nego na svako otprilike jedan metar stavljali cigle i sve ostalo sto nam se je naslo pri ruci.Ujutru cu cim zora svane ponovo otici i lopatom nabaciti po malo zemlje na krajeve

Sad gledam vremensku prognozu ne pise nam se dobro :(

A zasto da cekam da kisa prestane,mislila sam sutra ako se snijeg otopi podici agril naprskati i ponovo vratiti

diabolica
14.05.2012., 20:39
Točno, a zamisli nas ovdje, 50% manje jabuka, nema trešanja, stvarno nema, ja ću je ove godine pretvoriti u daske, trsje -30 % od mraza, , znači 2 godine neće biti onako kako treba, to je kod mene, za druge neznam, ili još bolje oni u stvari još neznaju što je to bilo, jer ne prate to kao mi. Ah da, a tek orasi, ljudi još nisu ni svjesni što će biti, tek u jesen će se čudom čuditi kako nema oraha, jer NE ZNAJU. Ni drin, ili ovaj već vaš neće spasiti postojeće, ali će biljci dati lijek kojim će ona lakše preboljeti prehladu ili tumor, kaj ti ja znam kak se to veli. Najbolja reakcija je gledaš svaki dan prognozu i iako sumnjaš u prognozu investiraš u ono što radiš, pa makar te to koštalo, jer ako nisi, onda je već kasno. Recimo prije dva dana je bila prognoza loše vrijeme, i svaki pametan ko se intenzivno bavi (radi novaca- ne hobyja ili usput) je špricao protiv bolesti, jer bolest ili nevrijeme ne čeka, jedino ljudi misle da će možda......To je poljoprivreda.
I ovo je važno, kopam ja danas 3 trsa u vinogradu jer su se smrznuli, a imao sam nove u rezervi, i iskopam nakon 40 litara kiše na M2 , rupu duboku 40 cm, a dolje sahara, nema vode. Sve ovo što je padalo, idealno je za biljke sa plitkim korijenom, i to na kratko vrijeme, jer sad kad zapeče, biti će gadno, vode nigdje i sve je suho. Poanta je, kod intenzivne poljoprivrede, a to su tvoje jagode, moraš biti spremna na iznenađenja.
Inače ja vodim vremensku statistiku i radnu statistiku što radim u koje vrijeme, i onda pogledam uvijek što je bilo prošle godine da me ne iznenadi. Jako dobra stvar u vrijeme računala i exel tablica. Tako da sam uvijek spreman za ono što bi moglo biti. Barem.
Nije o jagodama , ali mi se baš piše, žena pegla, a ja pametujem....................

Ego
14.05.2012., 20:41
Stigli smo,mokri,smrznuti ali malkice mirniji.
Kupila sam agril i pokrila oko 160 metara jagoda koje su na foliji i neka im dragi Bog pomogne.
Snijeg je napokon prestao padati kisa jos uvijek pada kako sam vidjela ima nesto i polomljenih listova,zametci su jos uvijek ne osteceni nista nismo dirali neka ih pod snijegom u slucaju da bude minusa snijeg u kombinaciji sa agrilom mozda i spasi stvar.
Kod nas drina nema nego Basic Power kako su mi rekli da je to zamjena za drin Valjda pomogne
Svi smo ubijeni razocarani,covjek je ulozio dosta novaca a najvise truda i sve to moze biti unisteno za par sati.

Držimo fige...

teta-elza
14.05.2012., 22:09
zaboravi cigle, letve. čim okopni trk dobro zatrpati rubove agrila zemljom.

sve što ti je diabolica napisao stoji. kod mene je na jabukama strašna šteta. idared, jonagold, dakle jako rodne sorte su podbacile do 70 % i više. na jednom hektaru će biti mršava berba jer je mtaz pao u punoj cvatnji. išao je drin prije i poslije mraza, išla je voda, palili smo cijelu noć vatre, radili dimne zavjese, sva sreća pa se nije našao nitko pametan da nam pošalje vatrogasce, hitnu i policiju. ima nešto roda, ali to nije to.

diabolica, ja sma radila zaštitu 11. sutra idemo opet. kiša ne pada, kiša sere i širi infekciju čađave krastavosti. da se samoubiješ. sutra ide systane ili indar, bum vidla uz dodatak ditana ili nečega, kaptana. uglavnom, ode par hiljada kuna. zlo mi je od svega. baš sam bljak.

ego je vidio moje nasade pa zna da ne pišem bez veze.

dida, ajde odi na www.crometeo.hr. regaj se na njihov forum. ekipa je dobra, prognoze su im točne, pišu ljudi iz bosne. imaš satelitske i radarske snimke. kad god krenu oluje ja otvorim satelit bilogora, popijem xanax i gledam. to su ti radosti proizvodnje. i mirnija sam kad znam točno što me čeka. sutra popodne mirno vrijeme pa opet 2 kišna dana. pratila sma nevremena koja su poharala bosnu. to je bilo prestrašno.

drž se draga.

diabolica 40l/m2? na 40 cm suho? strava

diabolica
15.05.2012., 14:30
Nema trave, pofrezano, i ja sam se iznenadio , mislio sam da je to OK kiša, a kad ono dolje sahara. Strašno

sju1
17.05.2012., 12:06
Haj imam jedno početničko pitanje.
Zasadila sam par jagoda u teglu na balkon. I sad, uz ove kiše, lišče je ogromno. Da li ga treba rezat? Da ne ode sve u lišče... ha? Ajd pomagajte...

teta-elza
17.05.2012., 12:17
Haj imam jedno početničko pitanje.
Zasadila sam par jagoda u teglu na balkon. I sad, uz ove kiše, lišče je ogromno. Da li ga treba rezat? Da ne ode sve u lišče... ha? Ajd pomagajte...

da li imaš što cvjetova? razgrni lišće i dobro pogledaj pa dojavi. ok?

diabolica
17.05.2012., 20:33
Malo sam rezigniran početničkim pitanjem, a da to nije ogrozd ?

nusko79
28.05.2012., 19:12
pozz. svima
evo vidite sta se sve radi zbog jagoda
http://www.cazin.net/usk/bihac/22600-istraga-o-eksploziji-u-bihacu-ubili-sabinu-dulic-zbog-jagoda-jeftinijih-za-pola-marke.html

nusko79
28.05.2012., 19:13
pozz. svima
evo vidite sta se sve radi zbog jagoda
http://www.cazin.net/usk/bihac/22600-istraga-o-eksploziji-u-bihacu-ubili-sabinu-dulic-zbog-jagoda-jeftinijih-za-pola-marke.html

teta-elza
28.05.2012., 22:27
uzas. pola marke? blagi boze.

Makyme
29.05.2012., 11:02
uzas. pola marke? blagi boze.

i onda se ja pitam zasto su cijene voća i povrća manje-više svuda jednake....

nusko79
30.05.2012., 13:12
i onda se ja pitam zasto su cijene voća i povrća manje-više svuda jednake....

a znas da to nije zbog bombi vec to je ZAKON TRZISTA.:durica

Makyme
30.05.2012., 21:05
a znas da to nije zbog bombi vec to je ZAKON TRZISTA.:durica

hehe, ma sve pet. al u određenom postotku i jesu pištolji i bombe u pitanju..... ;)

dandy867
31.05.2012., 12:48
Pročitao sam malo od početka thread, ali nisam baš našao odgovor koji mi treba. Tu se većina vas bavi profesionalnim uzgojem u velikim količinama, al mene zanima koliko velika posuda treba biti za uzgoj mjesečarke na terasi? Tj koliko joj zemlje treba. I da, jedne mjsečarke :D

teta-elza
31.05.2012., 18:21
Pročitao sam malo od početka thread, ali nisam baš našao odgovor koji mi treba. Tu se većina vas bavi profesionalnim uzgojem u velikim količinama, al mene zanima koliko velika posuda treba biti za uzgoj mjesečarke na terasi? Tj koliko joj zemlje treba. I da, jedne mjsečarke :D

običan cvjetnjak u koji se sade perlagonije. zemlje koliko i za cvijet.

dandy867
31.05.2012., 18:31
običan cvjetnjak u koji se sade perlagonije. zemlje koliko i za cvijet.

Hvala. Odlično, znači moja posudica promjera 21cm, visine 18 će biti i više nego dovoljna.

franjo7
01.06.2012., 11:53
Ja imam 4 grma sorte Albion u dvolitrenim posudama i lijepo izgledaju, ali ne rode niti pola kao one na gredici pod folijom. A redovito se zalijevaju, imaju sunca i prihrane.

Dida02
02.06.2012., 08:33
Pozz imam jedno pitanje.Koliko cesto treba pustati kroz sistem crveni kristalon,znam da ide 3 gr na metar duzni ali nisam sigurna svako koliko dana se prihranjuju?

teta-elza
02.06.2012., 12:45
ja sam išla svaki 3. dan. folijarno kalcinit. pazi na botritis. kise padaju.

Dida02
04.06.2012., 16:14
Hvala :)

Dida02
09.06.2012., 22:54
Nakon pocetnih trzavica napokon sve ide po planu.A evo i jedna slika
http://zaslike.com/files/5uwbfc59zsyrt6atdh53_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=5uwbfc59zsyrt6atdh53.jpg)

U ruci je sorta Maya a u korpici Klery.
Sad sam u potrazi za frigo zivicima Marmolade kod nas je u cijeloj BIH nema da nema slucajno u komsiluku ako ima bila bi zahvalna da mi javi :)

zelj
10.06.2012., 00:06
imali iko da bih mi poslao jedno kilo jagoda možda
:D

teta-elza
10.06.2012., 19:24
Nakon pocetnih trzavica napokon sve ide po planu.A evo i jedna slika
http://zaslike.com/files/5uwbfc59zsyrt6atdh53_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=5uwbfc59zsyrt6atdh53.jpg)

U ruci je sorta Maya a u korpici Klery.
Sad sam u potrazi za frigo zivicima Marmolade kod nas je u cijeloj BIH nema da nema slucajno u komsiluku ako ima bila bi zahvalna da mi javi :)

maya savršenstvo! klery ne volim.

savjet koji možeš i ne moraš poslušati-bježi od marmolade. traži miss.

Dida02
10.06.2012., 20:55
Ni ja ne volim Klery nekako mi pretvrda a Maya je odlicna :Pivo:

Za miss mi sam dobila jos preporuka pa cu je najvjerovatnije uvrstiti ove godine.ZAvrsili smo pregovore u vezi zakupa zemljista tako da imam u planu saditi u julu jos 5000 sadnica:p

teta-elza
10.06.2012., 21:52
sad me poslušaj. ako ikako možeš izmisli nekakav plastenik. zaposli muža, susjeda, nek bude živa priimitiva od šiba, samo zaštiti jagodu, jer vidiš što se dogodilo ove godine.

raspitaj se malo o sorti arosa. kasna je sorta, izuzetno krupna, meni ih je išlo u pola kile nekih 8-10 plodova. dobro rodi, možeš ju saditi na dvorednu foliju i daje jako puno izboja pa imaš besplatne sadnice.

također se raspitaj za sortu zvanu raurika. ona ide na bijelu foliju, najkasnija je sorta, plod je izuzetne krupnoće, slatkog okusa, mesnat, izvanredna je. zasadi ju pokusno 50 komada pa ćeš vidjeti. BIJELA FOLIJA ZA RAURIKU. jedini nedostatak je taj što pod bijelom folijom divlja korov. ja sma sa njom bila prezadovoljna.

i još jedan savjet. bježi od frigo sadnica. nemoj to uzimati. uzmi obične sadnice jer ove frigo su smrzavane i odmrzavane milon puta. ako već uzimaš frigo sadnicu, obavezno otvori buntić ( ona ti je pakirana u buntovima od 10 komada, vezana običnom gumicom) i ako je unutra pljesniv korjen, baci ju prodavaču u glavu. ja sam tako nadrapala.

prije sadnje me obavezno kontaktiraj radi dodatnih informacija.

Dida02
11.06.2012., 06:34
Imas jako puno pametnih savjeta:)

Pod obavezno cemo napraviti mini tunele i zastiti ovih 10 redova jagode.

Izboja i ove moje jagode imaju i previse kidam koliko mogu ali opet ostaje iza mene.
Ja sam pocela sa sadnicama uzetih sa svojih jagoda ali tako gubim godinu..jer ja njih sadim oko semptembra i sljedecu godinu one vrlo malo ili nikako ne rode.Moram reci da su sadjene na otvorenom polju bez folije i navodnjavanja...ja sam ako je trebalo isla svako vece i zaljevala rucno ali naporno je to:504:

I ja sam razmisljala kako bi se ponasala domaca sadnica sadjena u julu na najlonu
mazena i pazena sve do prvih snjegova da li bi takva sadnica dala rod do godine:ne zna:

teta-elza
11.06.2012., 14:52
ha, ja sam radila ovako; iščupala 3 izboja i sva 3 zasadila u jednu rupu. ono 3u 1. i upalilo je. napravi pokus. jedna sadnica iz vriježe je preslaba. 3 su već nešto. formira ti se lijepi grmić, još ti nije kasno probati. iščupaj vriježe/mlade izdanke, imaš ih gomiletu u međuredu i piči po 3 odjednom. i prati. i javi rezultat.

nemoj ništa čekati jesen, kreći odmah sada i ako bog da lijepe sreće u jesen ćeš imati prve plodove. probaj ženo draga, sadnice su ti besplatne jer su tvoje. ja sam inače jagode sadila početkom 7. mjeseca. nisam čekala rujan. stigao rasad i udri.

Dida02
11.06.2012., 21:29
Pa tako i mi sadimo od pocetka sedmog mjeseca pa kad zavrsimo.A ovo sa tri sadnice ti je odlicna taktika jos je malo pogurati sa starterom i mislim da ne bi bilo problema.
Ja sam sva ukocena vjeruj mi jedva pisem ali zato upijam kao spuzva :D kupim informacije i polako se spremam da cim zavrsim sa berbom krecem sa pravljenjem bankova i onda i sa sadnjom.Parcela koju smo unajmili je tik do nase tako da mi je pola posla odradjeno kupci sami dolaze i sve se na malo proda a sve to stizemo nas tri zene(sveki,tetks i ja )

teta-elza
11.06.2012., 21:37
dida, točno znam u kakvom si stanju i kako se osječaš. ne daj se. upustila si se u nešto i ne odustaji. ovo sa 3/1 sadnice će ti upaliti, vjeruj mi. samo ih skupi na hrpu da se ispreplete korjenje i složi 1 jaka sadnica. drago mi je što sve uspiješ prodati.

nisam ni sumnjala da taj posao radiš sa ženama. samo naprijed. ako zapne, tu sam.

Trolička
15.06.2012., 10:46
U trecem mj ove god sam posadila 35 sadnica albiona pod foliju (sebi za dusu). Zaljevala i prihranjivala sukladno vasim savjetima - jagode jako lijepo napreduju i krasno izgledaju. Posto je prinos bio ok za prvu god i jagode su dosta slatke odlucila sam im dopustiti da se razmnoze jer zelim jos jagoda :D (da li je to bila ispravna odluka ne znam, ali vidim to u stilu besplatnih sadnica) Vrijeze sam pikirala u teglice, svaka jagoda je izbacila po 3-4 vrijeze. Odcvale su prvi put i sad primjecujem da iz sredine jagode tjeraju novi listovi i cvjetovi. To znaci da ne smijem dirati/rezati lisce i kada to smijem napraviti? Nadalje, da li ja prerezem vrijezu nakon sto mlada jagoda pusti korijenje ili se vrijeza sama osusi nakon nekog vremena?
Hvala puno na pomoci :)

teta-elza
15.06.2012., 12:49
ma bravo za našu troličku! čestitam draga!

ovako. ako je mlada jagoda iznikla iz vriježe pustila list i cvjetak, ostavi ju. kaj ti smeta jagoda kad ih neće biti na tržištu? otcvast će, zavezat se i imat ćeš plodove . super!

kaj s e vriježa tiče, obavezno kad se dobro ukrojene prerezati, odvojiti vriježu od "majke". neće se sama osušiti već će crpiti majku kao i sva djeca :rolleyes: a od tih besplatnih sadnica iz vriježa možeš imati jagodu do jesenskih mrazeva. :) veselim se kad nekome nešto dobro ispadne. bravo!

Gino_16
15.06.2012., 16:31
Pozdrav,novi sam ovdje i zanima me sta mislite on bijelim jagodama koje su porijeklom iz juzne amerike, a citao sam nedavno da su ih nasli i u italiji .
Mene su osobno zainteresirale i odlucio sam potraziti malo vise informacija o njima kakvog su okusa i to kazu da imaju okus po ananasu sto mi je malo bilo cudno, i nakon nekog vremena istrazivanja dosla mi je ideja posto mi se od djevojke roditelji bave poljoprivredom i sami doma imaju jagode da probam nabavit sjeme ili sadnice jagoda.
U 12 mjesecu sam narucio s neta 50 sjemenki bijelih jagoda , i nakon 2 tjedna stigle su postom i zajedno sa curom sam ih posijao, nakon 5 mjeseci smo ih prepikirali i sad imamo jednu gredicu bijelih jagoda. Danas sam bio kod nje i nasli smo jednu jagodicu, mislili smo da bude veca ali je ista kao i sumska jagoda i nema okus po ananasu kao sto je pisalo.
toliko o mojim bijelim jagodama, zanima me vase misljenje o tome

Trolička
15.06.2012., 23:36
ma bravo za našu troličku! čestitam draga!

ovako. ako je mlada jagoda iznikla iz vriježe pustila list i cvjetak, ostavi ju. kaj ti smeta jagoda kad ih neće biti na tržištu? otcvast će, zavezat se i imat ćeš plodove . super!

kaj s e vriježa tiče, obavezno kad se dobro ukrojene prerezati, odvojiti vriježu od "majke". neće se sama osušiti već će crpiti majku kao i sva djeca :rolleyes: a od tih besplatnih sadnica iz vriježa možeš imati jagodu do jesenskih mrazeva. :) veselim se kad nekome nešto dobro ispadne. bravo!

Joj hvala, i sama sam sretna zbog uspjelog eksperimenta.

Trenutno je pikirano oko 40-ak komada, sutra predvecer cu sve dovrsiti tako da cu na kraju imati tri puta vise jagoda od planiranog :D oprao nas je jaki led prije par dana ali nije napravio neku vecu stetu osim nekoliko slomljenih listova.

Mlade jagode jos nemaju cvijetove ali zato vecina ima dosta lisca, a te vrijezu su mi bas fascinantne. Bazna jagoda je pustila jednu vrijezu iz koje imam tri nove jagode. Vidi se da nemam iskustva s jagodama jer sam ocekivala da iz jedne vrijeze ide jedna nova jagoda, ali ova luda vrijeza raste dalje. U biti sve su vrijeze nakon prvog pikiranja nastavile rasti u sljedecu sadnicu. Budem nastavila s prihranom i kasnije cu ih odvojiti.

Da li da cekam jesen za sadnju podmladka ili mogu bilo kada? Ne bi htjela da im vrucina i potencijala susa naskodi.

Nisam primjetila nikakve nametnike ali vidim da na nekima ima mrava, lisnih usi nema nigdje na vidiku (cak sam vukla i baku u inspekciju:lol:) tako da ne kuzim zasto se motaju po nekim sadnicama.

Gino_16
16.06.2012., 09:49
Pozdrav,novi sam ovdje i zanima me sta mislite on bijelim jagodama koje su porijeklom iz juzne amerike, a citao sam nedavno da su ih nasli i u italiji .
Mene su osobno zainteresirale i odlucio sam potraziti malo vise informacija o njima kakvog su okusa i to kazu da imaju okus po ananasu sto mi je malo bilo cudno, i nakon nekog vremena istrazivanja dosla mi je ideja posto mi se od djevojke roditelji bave poljoprivredom i sami doma imaju jagode da probam nabavit sjeme ili sadnice jagoda.
U 12 mjesecu sam narucio s neta 50 sjemenki bijelih jagoda , i nakon 2 tjedna stigle su postom i zajedno sa curom sam ih posijao, nakon 5 mjeseci smo ih prepikirali i sad imamo jednu gredicu bijelih jagoda. Danas sam bio kod nje i nasli smo jednu jagodicu, mislili smo da bude veca ali je ista kao i sumska jagoda i nema okus po ananasu kao sto je pisalo.
toliko o mojim bijelim jagodama, zanima me vase misljenje o tome
Evo i slika
http://postimage.org/image/ov26ycjsz/

teta-elza
16.06.2012., 14:46
trolička, možeš ih stalno saditi. ( dopizdit će ti :) ) mravi ti idu na uši koje ne vidiš. ako nema ploda bilo bi dobro potretirati ih nekim insekticidom. mravi također vole raditi staništa u jagodnjacima, to ćeš skužiti. mravi vole papati plodove. plodove vole papati i žabe i puževi golaći. baku poslat još jednom u inspekciju ušiju. uši na jagodama je teško otkriti jer su izuzetno zelene boje, gotovo neprimjetne.. neću ti puno filozofirati, vidim da si zainteresirana, slušaš, učiš, ne bojiš se rada i voliš to što radiš. prati biljku, biljka će ti puno toga sama reći ( sad ne fantaziram, buš vidla). radi pokuse. kad ti se formiraju mladi plodovi, na par sadnica ostavi samo 1 plod, najjači, centralni. na par sadnica ponavljam. i javi mi kaj se dogodilo kad je jagoda sazrela. ( ja sam se igrala sa jagodama, znala sam dio tako prorjediti pa onda vagati nakon berbe. rezultat-par krupnih jagoda je vagnuo isto koliko na susjednom grmu gomila sitnih). radi pokuse, igraj se i uživaj u plodovima. suša i vrućine neće pretjerano štetiti ako budeš zaljevala.

i žao mi je zbog tuče. strašno mi je žao.

GINO. ja sam protiv takvih eksperimenata, mješanja i kloniranja. protiv sam nepoštivanja zakona majke prirode i nemam dobro mišljenje o tim bijelim jagodama okusa ananasa jer je za mene to neprirodno. to što su sitne je normalno i očekivano. žao mi je što si ostao razočaran prvim pokušajem jer si se trudio, i radio a rad je nešto što najviše cijenim u životu. žao mi je što si bacio novac na nešto što ti nije vratilo kvalitetnim urodom i nije te usrećilo. link neću čitati, oprosti, ne zanima me.

ja bih posadila šumsku jagodu, posadila bi bilo koju vrstu provjerene jagode, ništa rođeno u nekom laboratoriju. kao ni one lubenice u obliku kocke, bijelog mesa. bljutavog okusa.

ok, bacio si novac, trudio si se. ostavi ih. prati, čupaj korov, prihranjuj, ako ti budu jestive zadrži ih, ako ti budu bljutavog okusa i ako ti tanom zorom ne bude prva želja otić po svježe jagode u vrt- iščupaj ih i baci u vražju mater.

ako prođe ova druga opcija, ubuduće, kad poželiš nešto saditi, dođi pitat tu na forum. ja te neću zeznuti jer tu sam da pomognem ljudima.

jel tak moja trolička?

Gino_16
16.06.2012., 15:18
Budem ih ostavio pa sta bude bude, samo mi nije jasno danas sam bio u vrtu ispred plastenika imamo mala 3 grmica sumskih jagoda i medu njima se nasla i jedna bijela , ja i cura smo zacudeni kak je tam dospijela , cekamo da vidimo kakve budu druge jel trebale bi bit crvene a dala je jednu bijelu

Trolička
16.06.2012., 15:52
trolička, možeš ih stalno saditi. ( dopizdit će ti :) ) mravi ti idu na uši koje ne vidiš. ako nema ploda bilo bi dobro potretirati ih nekim insekticidom. mravi također vole raditi staništa u jagodnjacima, to ćeš skužiti. mravi vole papati plodove. plodove vole papati i žabe i puževi golaći. baku poslat još jednom u inspekciju ušiju. uši na jagodama je teško otkriti jer su izuzetno zelene boje, gotovo neprimjetne.. neću ti puno filozofirati, vidim da si zainteresirana, slušaš, učiš, ne bojiš se rada i voliš to što radiš. prati biljku, biljka će ti puno toga sama reći ( sad ne fantaziram, buš vidla). radi pokuse. kad ti se formiraju mladi plodovi, na par sadnica ostavi samo 1 plod, najjači, centralni. na par sadnica ponavljam. i javi mi kaj se dogodilo kad je jagoda sazrela. ( ja sam se igrala sa jagodama, znala sam dio tako prorjediti pa onda vagati nakon berbe. rezultat-par krupnih jagoda je vagnuo isto koliko na susjednom grmu gomila sitnih). radi pokuse, igraj se i uživaj u plodovima. suša i vrućine neće pretjerano štetiti ako budeš zaljevala.

i žao mi je zbog tuče. strašno mi je žao.

S obzirom kakva tuca je padala (velicina mladih oraha :503:) steta je zbilja minimalna. Nakon nevremena sam izletila van i isla u inspekciju ocekivajuci najgore. Bilo je slomljenih listova ali nista stravicno.

Sto se mrava tice opcenito ih ima vise posvuda ove god (motaju se i oko borovnica i goji-a), s obzirom da je okucnica ogromna i da zivim prakticki na livadi sve mi je to normalno. Definitivno cu pogledati ponovno da li ima usi, ako ima budem tretirala necim.

U eksperimente cu sigurno krenuti posto obozavam jagode i htjela bih izvuci max iz njih. E sad jos jedno pitanje koje me muci posto to nikako da definiram. S obizirom na sortu jagode da li rezem listove ili ne? Koliko sam skuzila vi ste pricali o sortama kratkog dana, a ove moje su neutralnog dana. Ako shvacam dobro moje ce roditi sve do mraza bez obzira da li ja dirala lisce ili ne.

Hvala puno na savjetima, dobila sam vise pomoci i strepljenja nego sto sam ocekivala s obzirom da pitam stvari koje bi trebala znati.

Evo slikica za kraj

http://img600.imageshack.us/img600/938/dsc01095jl.jpg

teta-elza
16.06.2012., 16:16
ne diraj listove, ni slucajno. malo ih prihrani kristalonom, možeš i folijarno. krasne su. i ispod ruke sam ti na brzaka izbrojila 6 mladih izdanaka- vriježa. vidim i teglicu, stvarno si daješ truda.

odokativno; jagoda zdrava,napredna, dati malo hrane. za moj ukus previše vriježa :503: ja sam se naratovala sa tim vražjim izbojima pa me baš ne oduševljavaju, sorry :cerek:

listovi se režu kad pobereš sve plodove. režeš ih pol cm iznad folije. i još jedan mali trik-stare izrođene izdanke korjena makneš. oni su ti obično deblje, smeđe boje ( tamniji) i ostaviš 3-4 mlada izdanka. pokus draga. ne sve raditi odjednom. pokusi se rade na manjem broju sadnica pa ako pogriješiš ne osjetiš štetu i nije ti žao. i us put nešto naučiš.

Trolička
17.06.2012., 13:44
ne diraj listove, ni slucajno. malo ih prihrani kristalonom, možeš i folijarno. krasne su. i ispod ruke sam ti na brzaka izbrojila 6 mladih izdanaka- vriježa. vidim i teglicu, stvarno si daješ truda.

odokativno; jagoda zdrava,napredna, dati malo hrane. za moj ukus previše vriježa :503: ja sam se naratovala sa tim vražjim izbojima pa me baš ne oduševljavaju, sorry :cerek:

listovi se režu kad pobereš sve plodove. režeš ih pol cm iznad folije. i još jedan mali trik-stare izrođene izdanke korjena makneš. oni su ti obično deblje, smeđe boje ( tamniji) i ostaviš 3-4 mlada izdanka. pokus draga. ne sve raditi odjednom. pokusi se rade na manjem broju sadnica pa ako pogriješiš ne osjetiš štetu i nije ti žao. i us put nešto naučiš.

Dajem si truda jer sam nezaposlena (imam vremena) i vrt mi je terapija za zivce :D da zivim od vrta ucinak bi vjerovatno bio suprotan.

Sve vrijeze sam ostavila da rastu, nista nisam dirala. Kad dosegnem neki optimalan broj (mozda 200 sadnica) onda ih budem automatski rezala. Izgleda da na kraju cu imati nesto preko 60 mladih sadnica, a ukupno oko 100 jagoda, naravno ako sve prezive presadivanje.

Usi sam na kraju nasla ali samo na jednom mladom izboju (budem jos jednom sve pazljivo pregledala). Da li onda da ih sve tretiram ili samo izboj? Na nekoliko jagoda se formiraju plodovi, a ostale samo sto nisu procvjetale.

teta-elza
17.06.2012., 13:51
joj, ako si našla uši na jednom izboju nemoj tretirati ništ. nema smisla. i pusti vriježe da se same ukorijene, vidim imaš foliju, one ti se budu same upiknule u zemlju i potjerale. kad krene nova mladica, odnosno kad vidiš listove prereži vriježu. nemoj se mučiti sa teglama.

nemoj zaboraviti da je jagodi prijeko potrebna voda. vrućine su paklene. voda, voda, voda. i hrana. i sadi kad te tako veseli :cerek:

Trolička
17.06.2012., 14:35
joj, ako si našla uši na jednom izboju nemoj tretirati ništ. nema smisla. i pusti vriježe da se same ukorijene, vidim imaš foliju, one ti se budu same upiknule u zemlju i potjerale. kad krene nova mladica, odnosno kad vidiš listove prereži vriježu. nemoj se mučiti sa teglama.

nemoj zaboraviti da je jagodi prijeko potrebna voda. vrućine su paklene. voda, voda, voda. i hrana. i sadi kad te tako veseli :cerek:

Stavljam ih u tegle jer ce mi se onda ukorijeniti na prolazima gdje hodam :503: a i ruku na srce krumpir je malo preblizu posaden pa ce na kraju zavrsiti u njemu. Zbilja nije tesko s teglicama imala sam ih do sada dovoljno, lakse kontroliram situaciju s izbojima.

Prihrana i zaljevanje mi je pod obavezno, vani je zbilja uzasno.

S obzirom kak je dobro krenulo (da pokucam u drvo) zao mi je sto se tog nisam sjetila unazad par godina pa bi imala sve ovo vrijeme svojih jagoda na kile.

teta-elza
17.06.2012., 14:44
draga, kak si krenula, ti buš skoro imala plantažu :) da, i mene su izluđivale sadnice iz izboja u međuredu . doduše, od sadnica nije mogao rasti korov al svejedno sam ih špricala bastom. a one rasle, rasle, rasle....:503:

razmisli si malo kak da ih zaštitiš od eventualne tuče. sad sa svakom kišom možemo očekivati ledene poklone. mislim, nemaš toga puno a trudiš se do iznemoglosti. ako padne tuča, odoše ti plodovi. nekaj razmišljam i postavljanju nekakvih tunela po redu pa da prije kiše preventivno pokriješ jagodu uduplanom vrećom za krumpir. onom gustom mrežavom. propustit će ti kišu a zaštititi plod. nije neka investicija, u biti gotovo nikakva investicija.

bilo bi mi žao da ti smlati rod obzirom na trud.

Trolička
17.06.2012., 15:17
Sumnjam da ce biti plantaza u pitanju jer je to ipak preveliki zalogaj za mene, ali neka mini plantaza definitvno :D da imam jagoda za podjeliti, za pite i dzem.

Sto se tuce tice nije cesta (navodno okolni ribnjaci imaju utjecaj na mikroklimu kraja - ima vec par god kako sam diplomirala pa se ne sjecam bas :S) ali kako se klima sve vise mijenja izgleda da ce je biti. Pucali su na oblake za vrijeme posljednje tuce ali prekasno, ne sjecam se da je tako velika ikada padala kod nas.

Vrece bi mogla kupiti i imati ih u pripravnosti, hvala na savjetu.

teta-elza
17.06.2012., 15:26
nema na čemu. za to sam tu. i pošalji s vremena na vrijeme kakvu slikicu da vidimo kako to sve skupa izgledai kako napreduje jagodnjak.

Trolička
17.06.2012., 15:31
Budem slikala kad prosirim :D sad to sve izgleda malo kaoticno s hrpom tegli i krumpirom koji napada s desne strane :D iduce godine ga tjeram barem 2 metra dalje. Ne smeta jagodama za rast samo je malo preblizu za moj ukus.

teta-elza
17.06.2012., 15:45
sve mora biti po ps-u jel :cerek: preblizu za njen ukus, hehe. odluka je dobra zbog tretmana krumpirove zlatice. u pravu si, makni krumpir malo dalje. :cerek: zaboravila na krumpirove zlatice koje mora prskati, prašiti i svašta nešto. estetika. eto kaj je žena, nesvijesno dođe do pametnog rješenja.

Maxpane
17.06.2012., 20:04
Pozdrav svim forumasima i ljubiteljima jagodarstva...

Prije par dana primjetio sam da mi se na listovima jagoda pojavila pjegavost lista,
pa bi trebao savjet kako da reagiram>
-dali bi trebao tretirati jagode nekim preparatima ili fizicko uklanjanje zarazenih listova(mada je pjegavost vec uhvatila maha)

od preparata koji se nalaze kod mene imam Cuperblau z, stroby, pyrus 400, dithane , ridomil, mankogan
od tecnih gnojiva folifertil T i okvasivac sweet...

dali neko zna kojim preparatom ili kombinacijom preparata najbolje bilo tretirati pjegavost lista?

Trolička
17.06.2012., 20:26
sve mora biti po ps-u jel :cerek: preblizu za njen ukus, hehe. odluka je dobra zbog tretmana krumpirove zlatice. u pravu si, makni krumpir malo dalje. :cerek: zaboravila na krumpirove zlatice koje mora prskati, prašiti i svašta nešto. estetika. eto kaj je žena, nesvijesno dođe do pametnog rješenja.

Naravno da vrt treba biti sto ljepsi, meni je trenutno na pola puta :D
Imala sam u vidu krumpirovu zlaticu i spricanje ali je ove god krumpir ogroman i vjetar ga je malo povaljao prema jagodama. Za moj mir duse iduce god ide dva reda dalje od jagoda, a kod spricanja sam strogo sam nadzirala stica da ne dohvati jagode.

teta-elza
17.06.2012., 20:40
bakrene preparate zaboravi. kakav je plod?

teta-elza
17.06.2012., 21:57
Pozdrav svim forumasima i ljubiteljima jagodarstva...

Prije par dana primjetio sam da mi se na listovima jagoda pojavila pjegavost lista,
pa bi trebao savjet kako da reagiram>
-dali bi trebao tretirati jagode nekim preparatima ili fizicko uklanjanje zarazenih listova(mada je pjegavost vec uhvatila maha)

od preparata koji se nalaze kod mene imam Cuperblau z, stroby, pyrus 400, dithane , ridomil, mankogan
od tecnih gnojiva folifertil T i okvasivac sweet...

dali neko zna kojim preparatom ili kombinacijom preparata najbolje bilo tretirati pjegavost lista?

razmišljam o tim tvojim jagodama i mislim da si zeznul nekaj sa zaštitom. :ne zna:

poslikaj grmić, stavi sliku na temu pa ćemo vidjeti. ništ ti ne mogu pametnoga napamet reći

nusko79
18.06.2012., 13:24
bakrene preparate zaboravi. kakav je plod?

kod mene je berba jos malo i gotova-- i kod mene je pjegavost navalila ali ja to mogu sve osisati za koji dan posle berbe zar ne i tada odraditi sa bakrom?
TETA kod njega ima i plastenicke jagode i on bi mogao posle berbe sve posisati i onda raditi zastitu ja mislim da bi bio dovoljan bakar molim te za tvoje misljenje i savjete

teta-elza
18.06.2012., 13:35
kod mene je berba jos malo i gotova-- i kod mene je pjegavost navalila ali ja to mogu sve osisati za koji dan posle berbe zar ne i tada odraditi sa bakrom?
TETA kod njega ima i plastenicke jagode i on bi mogao posle berbe sve posisati i onda raditi zastitu ja mislim da bi bio dovoljan bakar molim te za tvoje misljenje i savjete

ajd me poslušaj. nakon berbe pričekaj par dana, 5-6, odmori malo čovječe i kreni u šišanje lišća jagode. sav list van, zapaliti ga i tek onda zaštita. naravno, bakar. u ovom slučaju, računajte na jesensku berbu. brat ćete jagodu na jesen, pogotovo ovaj sa plasteničkim uzgojem. e sad razmislite želite li raditi ( i zaraditi) preko ljeta. list će rasti, bacat cvijet, iz cvijeta plod. a plod je lova.

ako pak ne mislite raditi preko ljeta, ja ih ne bih šišala već poslije berbe samo poprašila bakrom i ostavila pa kako joj dragi bog da. odluka je vaša. ja sam vam dala 2 opcije.

foliju sa plastenika skinuti ako se ne misli više proizvoditi ove godine, namotati, povezati špagom i pričvrstiti na konstrukciju plastenika, iznad zemlje. ako to ne uradite, mogli biste na proljeće kupovati novu foliju jer voluharice i ostali veseljaci vole grickati najlon. čuvajte ono što imate, nije problem namotati i privezati foliju.

xdxd
19.06.2012., 15:11
Pozdrav svima.
Bavim se amaterskim uzgojem jagoda u centralnoj Bosni i Hercegovini. Molim sve koji znaju kako nabaviti kvalitetne sadnice sorte jagode "maya" da mi jave. Najljepše hvala unaprijed.

teta-elza
19.06.2012., 15:17
Pozdrav svima.
Bavim se amaterskim uzgojem jagoda u centralnoj Bosni i Hercegovini. Molim sve koji znaju kako nabaviti kvalitetne sadnice sorte jagode "maya" da mi jave. Najljepše hvala unaprijed.

e tu ti ja ne mogu pomoći. imaš proizvođače iz bosne, netko će te kontaktirati.

sadnice se inače nabavljaju na način da ih naručiš i platiš. i posadiš.

Maxpane
19.06.2012., 18:56
Pozdrav svima.

Dobre sadnice mozes nabaviti u CELICU kod tuzle u poljoprivrednoj zadrugi Prva brazda, oni uzgajaju tu sortu. Njihov broj mozes pronaci na netu, ako kod njih nema onda te oni mogu uputiti kod nekog od saradnika , ja koliko znam drze frigo sadnice,kontejnerske i obicne zelene...
Sto se tice sorti imaju dosta novih sorti ali Maya je najbolja ja sam licno zasadio mayu miss i clery. Maya je dosta bolja od ostalih sorti...

Takodjer sadnice jagode prodaje i PLANT TUZLA ali nemaju mayu.

Maxpane
19.06.2012., 19:18
Sto se tice moje pjegavosti lista jagode evo ja sam uslikao par oboljelih listova i nadam se da cu uspjeti da ih postavim na net.

http://www.zaslike.com/viewer.php?file=4jsgevhwsdwmjcequvib.jpg
Slikao sam listove u sobi preko fiksne kamere jer nemam usb kabal za mobitel.

Dali da frcam sa cuperblau z i prihranim list sa folifertilom ili nesto trece,
-nekako mi je zasisanje prerano iako je berba zavrsena prije 20-tak dana(mozda cu morati sisati jos jedanput do jeseni a to nebi volio nikak).

Pomagajte>>>

teta-elza
19.06.2012., 21:17
ja sam imala takav slučaj kada sam tretirala bakrom pa spržila. doduše, list je bio mlad.

ovak. ajd ti njih fino poprskaj bakrom, nemoj ništa šišati ako ne misliš ići na jesensku proizvodnju i mir. sa bakrom nemoj mješati nikakvi prihranu. zašto bi ju hranio i poticao rast? bakar i prihrana-au, ne.samo bakar.

dandy867
21.06.2012., 16:46
Molim Vas za savjet, čitajući forum, naišao sam da treba ukloniti vriježe s jagoda pa mene samo zanima što je to točno. Zaokružio sam različitim bojama dvije nove grane koje su narasle, otkako sam posadio jagodu. Inače radi se o jagodi mjesečarki. http://img88.imageshack.us/img88/1787/jagoda.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/88/jagoda.jpg/)

diabolica
21.06.2012., 17:27
Sad si me prisilio iz toplog doma na 27 stupnjeva u stanu izaći van na 30 da slikam ovo :o)
http://i47.tinypic.com/2lwm4qx.jpg
http://i50.tinypic.com/15qx0zr.jpg
Ovo sam m orao postaviti negdje , nisu jagode, ali ih pazim i mazim i zaista su lijepe.
http://i50.tinypic.com/2cntibm.jpg

diabolica
21.06.2012., 17:31
Nakon što sam čitao ove postove odlučio sam i ja jednu gredicu napraviti na jesen, negdje bu stala valjda. I kaj sad, kad odrežem ove vriježe ? Mogu li već sada ili moram čekati da još malo izrastu, tj ojačaju. Svaki dan ih zalijevam, jer kod mene nveć 8 dana ne pada kiša.

diabolica
21.06.2012., 17:32
@ dandy, crveno kod tebe je vriježa.

diabolica
21.06.2012., 17:34
Napravi kao ja i imaćeš još jednu teglu na prozoru jagoda.

dandy867
21.06.2012., 18:10
Hvala ti. Znači šta, samo je ostavim spojenu i zabodem dijelom u zemlju?Napravi kao ja i imaćeš još jednu teglu na prozoru jagoda.

diabolica
21.06.2012., 19:21
E jebiga, znaš ti kako je vruće vani, lud sam od te vrućine. Da zapikni tam di je najviše kao lišća u teglu do i imati ćeš novu sadnicu jagoda. E sad neznam ja da li to ide u nedogled, jer mamin sin i sin od maminog sina i sin od maminog sina sin, nije isto kao i sin od diabolice i od pere recimo.
Sound of silence, simon i garfunkel, jebena stvar, baš slušam dok pišem, a ne kupam se u bazenu.............zapravo taj album Im a rock je mastercard.........idem farbat stan prije nek se deca vrate sa mora, da imaju prljat čisto bijele zidove.....;O)

d2267
21.06.2012., 21:23
kod kloniranih jagoda imamo najviše obilježja sorte,svaka generacija kasnije ima manja ili veća odstupanja.oznake za frigo sadnice su A++,A+,A,gdje je A++ prva generacija

teta-elza
21.06.2012., 22:40
diabolica presađivaj. i zaljevaj, kaj bi ti?

da, i ja sam kupila antivirusne sadnice, super kvaliteta A+++++++++. sve 5 dok nisam otvorila bunt a unutra trulež. i plijes. i truli korjen. šuti molim te, nemoj me podsjećati.

diabolica
22.06.2012., 07:27
Ma ne, nego sam ja to tam pred podrum posadio tak da si deca zemeju kad prolaze, i onda sam ove godine odlučio to intenzivirati, zaljevanje, kristalon, nova zemlja dodana i rastu ko lude. I sad odlučih da iz vriježe uzmem sadnice i presadim u vrt, pa me interesira kolko vriježa iz jedne sadnice u nizu?, Zašto? Jer kad ja piknem jednu u zemlju iz nje odmah ide dalje druga, pa treća već. Pa nemože to do u nedogled tak sa tim vriježama ?

d2267
22.06.2012., 18:21
ako jedna biljka izbaci 10 vriježa ,može se ukorijeniti svih deset.to je dakle prva generacija,druga generacija je kad iz tih sadnica prve generacije dobijemo nove biljke pomoću vriježa.problem je koliko znam ,a i iz iskustva,da se kroz generacije gube svojstva izvorne sorte.uglavnom biljke postaju manje,a samim tim i plodovi i tako..

diabolica
22.06.2012., 18:58
Ja, gut, dakle jedna vriježa i onda rez, nema dalje. Verštehen.

nusko79
23.06.2012., 14:05
kod kloniranih jagoda imamo najviše obilježja sorte,svaka generacija kasnije ima manja ili veća odstupanja.oznake za frigo sadnice su A++,A+,A,gdje je A++ prva generacija

sa ovime se nebih slozio,ove oznake su za kvalitet sadnice odnosno za debljinu korenovog vrata:

A+ FRIGO SADNICA
Precnik korenovog vrata ovih sadnica je iznad 15 mm. Kod takvih biljaka se obicno razviju 3 cvasti (inflorescence) koje nose na sebi 25 do 35 cvetova. Koriste se za vansezonsku proizvodnju u zatvorenom prostoru i na otvorenom. One daju najviše plodova u odnosu na ostale frigo sadnice,ali su jeftinije od cekajucih i kontejnerskih sadnica.

A FRIGO SADNICA
Ova sadnica ima precnik korenovog vrata od 12 do 15 mm. Obicno imaju 1 ili 2 inflorescence na kojima ce se razviti 10 do 20 plodova. Kako su nešto jeftinije, to se sade u Nemackoj i Francuskoj tokom maja ili juna, a plodovi se beru u leto. Ukoliko se listovi nedovoljno razviju, to se cvasti uklanjaju kako bi se biljka razvila i donela zadovoljavajuci rod sledece godine u sezoni.

B FRIGO SADNICA
Precnik korenovog vrata je ispod 12 mm. Koriste se za klasicnu sezonsku prozvodnju ili za proizvodnju tzv. razgranate cekajuce sadnice (WB).
:mig::mig::mig:

nusko79
23.06.2012., 14:51
Ja, gut, dakle jedna vriježa i onda rez, nema dalje. Verštehen.

ni sa ovime se nebi slozio a mislim da je takvo misljenje i najkompetentnije i najiskusnije osobe na ovom podforumu-TETE-ELZE.

na ovoj slici ova cijela vrijeza je JEDNAgeneracija, nevjerujem da grijesim pa je ovako kako sam ilustrovao na slici.
Volio bi obrazlozenje uz neki argument a ne samo neko piskaranje u postu iako ga ja nemam.

http://i1098.photobucket.com/albums/g367/nusmir1/062312151130.jpg
znaci svaka ova sadnica zasadena samostalno daje drugu generaciju,druga trecu i tako dalje

Trolička
24.06.2012., 09:10
ni sa ovime se nebi slozio a mislim da je takvo misljenje i najkompetentnije i najiskusnije osobe na ovom podforumu-TETE-ELZE.

na ovoj slici ova cijela vrijeza je generacija, nevjerujem da grijesim pa je ovako kako sam ilustrovao na slici.
Volio bi obrazlozenje uz neki argument a ne samo neko piskaranje u postu iako ga ja nemam.

I mene zanima sto je to jedna generacija :) jer ovako kako je ilustrirano se ponasaju i moje jagode. Jedna vrijeza je iznimno dala 5 novih izdanaka, kod ostalih sam zaustavila sama na 2 komada jer bi cekala cijelu vjecnost da se ukorjene u teglice.

I opet za sljedecu sezonu, da li je bolje pikirati vrijeze od orginalnih jagoda ili nema razlike izmedu orginala i sljedeceg narastaja?

d2267
24.06.2012., 10:05
biljka majka daje prvu generaciju,prva generacija daje drugu...

Trolička
24.06.2012., 10:14
Znaci jedna vrijezda (jedna maticna biljka) jedna generacija, bez obzira na broj sadnica koje ta vrijeza proizvede. Ako te nove sadnice razmnozavam to bi bila druga generacija koja gubi kvalitetu. Znaci uvijek razmnozavati orginalne sadnice ne njihovu djecu - valjda sam dobro shvatila :)

d2267
24.06.2012., 11:45
Da,s time da jedna biljka izbaci kroz vrijeme više vriježa,po meni je onda bolje da jedna vriježa da jedni biljku,nego da jedna vriježa da tri biljke.S obzirom da se malade biljke dok se ne ukrijene dovoljno hrane kroz vriježu logično je da će jedna vriježa s jednom mladom biljkom dati razvijeniju biljku nego kad se radi o 3 ili 5 mladih biljaka.

Ego
24.06.2012., 19:26

na ovoj slici ova cijela vrijeza je JEDNAgeneracija, nevjerujem da grijesim pa je ovako kako sam ilustrovao na slici.

http://i1098.photobucket.com/albums/g367/nusmir1/062312151130.jpg
znaci svaka ova sadnica zasadena samostalno daje drugu generaciju,druga trecu i tako dalje

Što se ove slike tiće, ove kasnije generacije su, čini mi se, mnogo mlađe od prve. Je li stvarno i njihov maksimalni potencijal manji?

Špšto se radi o aseksualnom razmnožavanju, ne vidim zašto bi dolazilo do promjene svojstava.