PDA

View Full Version : Gana i Obala bjelokosti

sabajta007
08.03.2009., 17:00
Idem u 9. mjesecu a malo toga znam sto se inace sazna iz prvih ruku. ajde slozite male ruke. tko je bio? kako je dospio?

Marcos
01.04.2009., 20:30
Evo ukratko
Općenito super- kao i većina putovanja!!
Gana je odličan izbor za prvo putovanje u zap. afriku, Obala Bjelokosti je nažalost u komi!
Avio karta: Zg- London-Accra, povratna, cca 6000 kn.
Smještaj: koma..al totalna... cca 300-500 kuna za sobu sa klimom koja možda radi (znači tropskom)... vratima u raspadu, zidovima koji se ljušte i tako to. Nažalost ne postoji velik izbor hotela.
Hrana: ok, jeftina, ukusna, ne toliko otrovna:)
Cijene: veće od očekivanih!!
Ljudi: super, susretljivi jako, otvoreni, dosta rasta ekipe.
Arhitektura: užas
Zabava: čista petica:top:
Sigurnost: danju sve super, noću samo pijan van hotela.:). Realno Accra i gradovi u Gani u rangu j. amerike. Ceste, nac. parkovi, plaže- skroz sigurno.

Šta se tiče Ob. Bjelokosti po mojim kriterijima to je najbolja država u zap. Africi, al je trenutno u komi. Skupo i opasno!!! Abidjan pogotovo! Ako ti to nije problem, isplati se..definitivno. Togo i Benin su zakon.. ako te zanimaju. Zahtjevniji od Gane al, bolji izbor od Bjelokosti u ovom trenutku. Lome pogotovo!!!!
Da ne filozofiram puno, ne znam šta te zanima?.. pitaj..možda mogu bit od pomoći.
pozdrav

Zookey
02.04.2009., 08:02
Idem u 9. mjesecu a malo toga znam sto se inace sazna iz prvih ruku. ajde slozite male ruke. tko je bio? kako je dospio?

Wow svaka čast ako odeš :s :s
Pogotovo u Obalu Bjelokosti iliti Cote d'Ivoire.
Kao što Marcos reče nije baš najsigurnije mjesto na svijetu u ovom trenutku.
Al ko zna možda je bolje nego što se priča.

Kad se vratiš očekujem malo duži post o putovanju OK?

sabajta007
03.04.2009., 18:09
e pa ovako...
IZNIMNO mi je drago da ste se javili!
naime, karta je kupljena - 5400kn Bec-Cairo-Accra. Idem na "ko fol studentsku razmjenu" al idem u stvari da mi pozadina vidi puta :zubo:
zanima me jako puno toga al mozemo od pocetka:
Ostat cemo na stopu 9 dana u Egiptu pa dalje Accra. Smjesteni smo u Kumasiju na razmjeni kraj onog "shistosoma jezera". iznenadjena sam cifrom smjestaja! :eek: Zar je moguce da je tako skupo? Jel to samo tako u Accri?
Kakav je prijevoz od grada do grada??? Imaju kombije, buseve, taxije... Navodno da se ne moze bas na backpacking po Africi al meni to zvuci suludo. Svugdje se moze na backpacking. Gdje ima volje, ima i nacina :D
Sto se Obale tice, imamo tamo lika koji ce nas provest pa ne brinem pretjerano.
Idem s kolegom al kako je inace za zenu tamo putovat?
I zaboga, daj neke manje cifre... Utjesi me!
Mislili smo i u Togo al opet kao opasno ic na vlastitu ruku... Jel ljudi to malo ipak pretjeruju??

aircanada
03.04.2009., 18:15
nemoj ti da ti "pozadina" olitiga gujica vidi nesto drugo dole :P

aaston
03.04.2009., 22:24
Svaka čast savjetima, ali ne treba se oslanjati isključivo na njih. 'Accra accomodation' u googlu npr. baca vani ovo:

http://www.travellerspoint.com/budget-accommodation-en-ci-5.html

Dakle, čini se da ne treba potrošiti malo bogatstvo na smještaj.

Marcos
04.04.2009., 02:12
Šta se tiče cijena smještaja, govorim o hotelima koji su smješteni u Osu-centar Accre i koji su koliko-toliko prihvatljivi.
Naime po dolasku sam obišao barem desetak hotela navedenih po vodičama al su bili ili: a)bitno skuplji od cijena navedenih u vodičima b) lošiji od najlošije rupe koju sam vidio!!
Van Osu-a nisam ni tražio smještaj jer je i sam centar porilično edgy, a u stalim kvartovima nema ničeg...zanimljivog...ček ni struje..ponekad:)
Ako ti nije bitno dal si u centru i kakva je kvaliteta možeš proći i jeftinije, a možda s druge strane meni nije bio sretan dan da nađem nešto bolje.
To je šta se tiče Accre, u Kumasiju možeš proći i jeftinije, ako ideš u Cape Coast-u također!!

Šta se tiče veza sa drugim gradovima, imaš kombije i buseve. Busevi su redoviti, sigurni i jeftini (evo da utješim malo:mig:).
Sa glavnog marketa u Accri imaš kombije otprilike svakih sat za većinu destinacija u susjednim državama i Gani . Market je totalni kaos al bez problema nađeš nekog ko te uputi na pravu lokaciju. Kombiji su ti još jeftiniji al imaj u vidu da ih pretrpaju do vrha, tako da si stisnut da se maknut ne možeš:) busevi su bolja opcija!!!
Taksi te može odvest do kud hoćeš ako se s njim dogovoriš al mislim da ti se ne isplati ako si na budžetu. (možeš i preko granice taksijem)

Definitivno svaka destinacija može bit za backpack, i afrika također, iako je možda malo zahtjevnija, al kako za koga..možda za tebe i ne bude. Nemaš razloga za brigu putovala sama ili u paru....... Vidio sam dole dosta cura koje su putovale tako da..:top:....za razliku od Toga, Ob. Bjelokosti i Benina gdje nisam vidio apsolutno niti jednog turista:ne zna:

Ako imaš nekog u Obali Bjelokosti to je odlično!!
Ne znam dal se sad može do Man-a, to je oko zone sukoba, ali Abidjan je super!!.... iako je ne toliko davno bio još puuuno bolji :s
Prijatelj dole će ti vjerojatno dati bolje informacije.

Šta se tiče Toga, od Accre do Lome-a imaš nekih cca 6 sati-ovisno o vozaču i stanju ceste.
Granica tamo je najluđa koju sam ikad vidio pošto je na samoj plaži:p.
Na vlasti je trenutno vojna hunta, što pretpostavlja dosta vojnih patrola, što između ostalog znači da plaćaš napojnicu (ili mito) vojnicima kad: a) prelaziš granicu b)šetaš ulicom c) voziš se taksijem d) kad god ih je volja....:D
To je zapravo i jedini problem
S druge strane meni je Togo ostao stvarno u super sjećanju.
Lome kao me oduševio više od Abidjana (Acrra nije baš estetski biser) i svih gradova po Africi koje sam vidio!! (Za Afriku stvarno wow) cijene su niže, ljudi govore francuski..:D
U svakom slučaju ako ne misliš previše otkrivat Lome noću, ne bi trebalo biti problema ...meni se ništa nije desilo i unatoč noćnim turama:D

E da, posjeti Cape Coast i Elminu obavezno ako možeš, to mi se najviše svidjelo u Gani (i tvrđave i gradovi... i plaže tamo)

Eto, pitaj šta te još zanima..pozdrav

sabajta007
04.04.2009., 17:14
Ne mogu vjerovat da sam takva sretnica da sam naletjela na nekog tko je backpackirao tamo :cice:
ma ja nisam zahtjevna. Jedino sto mene sekira jest hocu li morat mijenjat datum povratka :klap: cini se da bih se mogla zadrzat :rofl:
U Accri cu se uvalit studentima ili vec cu naci nekog preko CS il nesto nesto... Trebamo li vize za Togo i OB? Koliko kostaju i koliko moramo cekat? Pretpostavljam da se mogu izganjat u Accri. a sigurna sam da se tamo ne rade problemi oko stvari koje se trebaju platit :D
Mogu li izvadit nekako vizu za Ghanu odavdje (iz Zgb) ili moram ic u Beograd?
Koje godine si ti bio u Africi?
Koji si vodic koristio? (ja sam narucalila Bradta jer nema LP za Ganu)

aaston
04.04.2009., 17:42
(ja sam narucalila Bradta jer nema LP za Ganu)

Ako si htjela LP a namjeravaš posjetiti i okolne zemlje mislim da si trebala uzeti LP West Africa gdje ih ima više. Jedino je pitanje koliko su detaljno obrađene sve te zemlje u jednoj knjizi?

edit: proprčkao sam po LP siteu i našao vodiče u PDF formatu (http://shop.lonelyplanet.com/Primary/Product/Pick_and_Mix_Chapters/Africa_pnm/West_Africa_pnm/PRD_DIG_1484_BK/West+Africa++Pick++Mix+Chapters.jsp?bmUID=12388639 77016), pa možda uspiješ iskoristiti nešto od ovoga.

sabajta007
06.04.2009., 09:04
ma znam za te PDF vodice al sta ce mi to kad mi stizu vodici za mjesec-dva. uostalom, stize mi i taj za west afriku. u svakom slucaju hvala. :mig:

Marcos
07.04.2009., 20:49
Šta se tiče viza, potrebne su nam za većinu zapadne Afrike.
Za Ganu sam tražio u Beogradu, sa interneta skineš prijavni formular, ispuniš, dodaš pare, nazoveš i kažeš da ćeš poslat poštom putovnicu, pošalješ i za tjedan dva dobiješ je nazad s vizom!:D
Šta se tiče Toga ja sam vizu vadio na granici, dobiješ je za 5 min, i to nije neki problem, iako sigurno možeš i u Accri.
E sad za Ob. Bjelokosti najbolje ti je izvaditi prije puta, vaditi možeš i u Accri (ambasada ti je odmah do glavne ulice u Osu - Oxford street, tamo su ti i svi bankomati, mjenjačnice i sl.). Na granici se službeno ne može dobiti viza, iako sam ja uspio.:ne zna:. U svakom slučaju probaj vadit prije puta!!!!!
Ako ćeš istočnije za Benin, isto na granici vadiš u pet minuta.
Šta se tiče cijena, za Togo mi u putovnici piše 10 000 cfa, a za Benin 12 000 cfa (zapadnoafričkih franaka)- za 7 dana. E sad, stvarno se ne mogu sjetit više kakv je bio kurs, al to možeš naći na internetu. Za Ganu i Ob.B. mi ne piše ništa, al koliko pamtim bile su oko 50 usd.
Sve stvari u vezi viza i sigurnosti Toga i Ob. B. provjeri na nekom novijem postu thorn three foruma ili sl. jer su jako nestabilni i stvari se mijenjaju dosta često. Ja sam bio krajem 2007.
Od vodiča sam koristio West Africa i Africa od LP, s tim da je Africa koja je izašla čini mi se sredinom 2007 bila puno točnija i preciznija od stare West Africe iako ima manje teksta o navedenim državama. Sad, ne znam, možda su izbacili novu W. Africu, al ako nisu iskreno ti preporučam Africu-znatno točnije!!!!
Daj reci koji ti je plan puta, šta očekuješ i tako to...????:)

sabajta007
07.04.2009., 23:52
Pa vidim da su se s tim vizama uskladili u cijenama gdje god krenes! samo para daj i :Pop:
Vel... let mi je 25.8. za Cairo - tamo 9 dana (da sad ne drobim o egiptu pa da me moderator ne :tuctuc:)
4.9. letimo u Accru, smesteni smo u Kumasiju, planiramo ostat oko 5-6 dana da prosvrljamo po kirurgiji i popijemo koju s rajom. Onda cemo vidit sta valja u Gani (Cape Cost i Elmina se podrazumijevaju). Zatim jedno 5 dana potrosit na Ob. bjelokosti pa preko Accre opet Togo i bas eventualno ako stignemo Benin na kratko. Navodno se vracamo 1.10.og al ... :rofl: ... kolko bude para...
E sad...ti pricaj sta treba vidjet, sta treba izbjec i kako produzit boravak tj. sto manje potrosit
p.s. zeljno iscekujem informacije :s
eh da, i koliko si platio kartu? otkud si letio?
i kako si se usudio slat putovnicu postom u Bg???

Marcos
23.04.2009., 13:51
evo me...sorry, nisam bio u hr.
Letio sam zg-lon-accra... čini mi se 5900 kn
Putovnicu uvijek šaljem fedex-om ili nekom sličnom agencijom, kada je ambasada negdje dalje...dodje tamo i natrag u par dana...sa vizom naravno! do sada je sve uvijek bilo ok!

Tura šta si navela je bila slična mojoj i čini mi se super.

Kumasi je ok...ljepši od accre ( i manje zabavan)..ali općenito jedino što gradovi nude je kvalitetan nightlife! Obavezno Cape coast i Elmina...to mi se jaaako svidjelo... manji su gradići i puno su ugodniji od accre...u blizini imaš nacionalni park koji i nije baš nešto...zapravo je bez veze..al ako uspiješ naći jeftini prijevoz ajmo reć da se isplati. Tvrđave obavezno!!!...i plažu ako voliš. Kokorbite nije loš...rasta ekipa i sve šta ide uz to.

Od O. bj. ako si samo pet dana ne isplati ti se ići u Man..iako je to najbolji dio!!!....ako se ipak odlučiš pogledaj kako je s politikom jer to je prije bila ratna zona! Ako si samo u Abidjanu onda se kvalitetno možeš opijat po klubovima..ima ih koliko hoćeš...i najbolji su u zap. africi. samo nek te neko vodi!! Oprezno tamo..mene je opljačkalo..with z gunz:-)!

U Togu je prije neki dan bio pokušaj državnog udara...presidente uhapsio svog brata, pa čisto pogledaj o čemu se radi...to je tamo normalno.
U blizini Lomea ti je Aneho, Togoville i Kpalime(malo dalje). Prve dvije destinacije možeš obavit u jednodnevnim izletima iz Lomea taksijem i jako se isplati. Kpalime je super al trebaš prespavat. Inače možeš i jednostavno uživat u Lomeu...meni je bilo jako lijepo. Navečer oprezno...taxi obavezno i pripremi sitnu lovu za davat vojnicima. Sjever Toga nije nešto!

Ako ćeš u Benin, imaš super stvari za vidjeti. Računaj za bazu Cotonou (što je najveća katastrofa koju sam ikad vidio) ili Porto Novo (koji je puno ljepši, sigurniji, ali su ti i veze slabije). Ganvie je selo na vodi...ako si bila po jugoistočnoj aziji znaš o čemu se radi, al meni je svejedno to bilo zakon!!! Obavezno probaj!!
Abomey (ostaci njihovih utvrda) ti i nije baš nešto, pogotovo nakon Elmine i Cape Coast-a...ali ako ti je arheologija fetiš...pogledaj. Ouidah- izvorište vudua i put robova što do mora prođeš pješke-obavezno!!! Gran popo su ti plaže i to je bez veze! U Ob, bj. Togu i Gani su puno bolje. Ako spavaš u Cotonou otiđi i do Porto Nova. Sve to su ti uglavnom jednodnevni izleti..osim Abomey-a...al i njega možeš u jedan dan...ako se isforsiraš malo...Sjever- nacionalni park W je dobar...ako pogodiš sezonu, al općenito se u zap. afriku ne isplati radi životinja...tamo su ljudi, muzika, ples i zabava broj jedan!!! uživaj u tome!!! Za nac. parkove- istočna i južna afrika, al to vjerojatno i sama znaš.

Kako da uštediš? pa ne znam...ja sam na sve izlete išao taksijem, što je malo skuplje al mislim da se isplati jer je njihov lokalni prijevoz....po principu kad ga volja. Ako si ljubitelj alkohola.. pij u hotelu...u klubovima, pogotovo onim boljim te oderu. Za smještaj sam ti već rekao...to sama procijeni. Hrana za razliku od Azije i J. Amerike nije baš dostupna po uličnim štandovima,a ona koja postoji meni je bila stvarno ispod svakih kriterija normale!!

Baš mi je drago što ideš tamo..nema puno ljudi koji se usude..a meni je zap. afrika jedna od najdražih destinacija...mislim da ću uskoro opet:-)
Pitaj slobodno dalje..

Marcos
07.05.2009., 00:28
sabajta, kako idu planovi za put:p?

aaston
07.05.2009., 11:08
Marcos, da li znaš nešto o Entete vizi? Znam da je do prije nekoliko godina takva viza bila u điru i bila je zajednička za nekoliko zemalja u regiji (Gana, Togo, Benin, Niger i još neka ako se dobro sjećam). Sigurno je postojala iako u nekim ambasadama nisu ni znali za nju ili su se pravili da ne znaju.
Zna li netko nešto o tome?

sabajta007
07.05.2009., 18:56
Evo Marcos, satraše me s prohtjevima. Kao da idem tamo pred kralja i kraljicu a ne pred hrpu malih bolesnih cr... Afrikanaca :D
Cijepila sam se protiv žute groznice i tifusa. Žutu sam morala odradit zbog vize. Danas isprintala formulare, nabavila sličice uf...!
E sad - ta viza. Bravo aston, dobro pitanje. Naaaaavodno da je 50 eura single entry za Ghanu a multiple čak 100eura :horor:
Kolega mi veli da si stignem do 8. mjeseca istočit za toliko para plazme al to mi dođe ko prostitucija nekako :zubo:
Molim te ako znaš uopće - koja je to viza za skupinu zemalja među koje kao ne spada Ghana a to nema nikakve logike! :ne zna:
Kao što znaš, izlazit ćemo i ulazit u zemlju a istočili su mi i plazmu i krvna zrnca već pa gledam kako skratiti trošak???

aaston
07.05.2009., 19:12
Malo sam nabrzinu proguglao između ostalih naletio i na ovaj link (http://www.hobotraveler.com/2006/10/visa-touristique-entente.html). Čini se da vole zajebavati na granici.
I viza se zove entente a ne entete kao šta sam gore napisao :bonk:

Marcos
12.05.2009., 11:26
Što se entente vize tiče imam samo kratko iskustvo.
U pripremi putovanja čuo za to, raspitao se nešto malo, rekli mi da može bit problema, odustao!
kad sam bio dole upoznao jednog tipa kojeg nisu pustili u ob. bj. na kopnenoj granici s tom vizom. Nažalost samo toliko znam, ja je u svakom slučaju nisam koristio.
Za Ganu vrijedi pravilo dvostruki ulaz-dvostruka cijena..kao. Nazovi ambasadu u Bg, reci da ideš u Togo u Lome samo na par dana i da ti treba multiple ulaz, onda pitaj za cijenu. Meni su dali multiple ulaz za cijenu single! nisu ni spominjali duplu cijenu iako se navodno plaća.

sabajta007
02.06.2009., 15:04
Neviđeno i nečuveno!
NE IZDAJU vize od 3 mjeseca za mulitple entry nego samo single! Što znači da bih trebala uzeti vizu na godinu dana i osim onih 100 eura trebam i kojekakva garantna pisma iz Ghane :usama:
da stvar bude tragikomičnija - tip koji izdaje vize otišao je prije koji dan na godišnji i vraća se 20.7.!!! :eek: eeee, da mi je posao di mogu 2 mjeseca u komadu na godišnji!
osim toga, viza teče od trenutka izdavanja što opet znači da moram tempirat kad ću im slat papire :lol:

sabajta007
21.06.2009., 13:47
Marcos, što napraviti s putničkim/zdravstvenim osiguranjem? Jesi li ga uplaćivao?
Poprilično je skupo... a Togo i Obalu bjelokosti neki ni ne pokrivaju...

Marcos
21.06.2009., 18:17
Uplati, bolje je, mene je došlo oko 400 kn, pokrivalo je sve zemlje, kod croatie.
Šta ti je s vizom?
Kad ideš?

sabajta007
21.06.2009., 19:04
25.8. u Cairo a odande krecem 5.9.og. u Accru.
U Croatiji su izracunali 225 eura i ne pokrivaju Togo i Obalu bjelokosti zbog rizicnosti :( Radije idem na suho!
Kakva je situacija s uplacivanjem direktno u HZZO? Cini mi se da su oni spominjali nekih 14kn po danu...
Malo sam se razocarala kad sam sabrala sve cifre. Tamo bas i nije jeftino il je to samo cjenik za bjelce?!
Citam LP - kazu da je u Beninu na vecini trznica razmjena - nema valute :rofl:
Pa sta da nosim gajbu rakije odavdje da se trampam? :rofl:
Mozes malo navest neke primjere cijena da se mogu orjentirat koliko love da ponesem za 25 dana...?

Marcos
03.07.2009., 12:32
Slušaj, to za osiguranje stvarno ne znam, ja sam svoje preko Croatie platio oko 400 kn prije cca 2 god. dal se u međuvremenu nešto promijenilo ili si naišla na revnijeg i informiranijeg službenika..:ne zna: U svakom slučaju moj ti je savjet da osiguranje uzmeš, al pogledaj dal ima kakvih razumnijih ponuda.
Da, možeš se trampat u beninu...možeš i u togu...al mislim da ti se neće isplatit...osim ako nemaš putovnicu viška...za nju možeš dobit dosta!! hahahaha
Cijene: ajmo ovako..govorim ti globalno..ne mogu se sjetit po državama koja je razlika al uglavnom slično je:
1.smještaj: hotel u razini hrvatske 1 zvjezdice u gradovima cca 300 kn
2.hrana: -u restoranima zatvorenog tipa s klimom koji su rijetki ...cijene kao i kod nas
- u otvorenim restoranima možeš proći upola jeftinije
-na štandovima...ne jedi!
U beninu i togu je hrana skuplja u odnosu na ganu i ob. bj.
ako ideš van gradova...hrana je nešto jeftinija...ako je ima!
U svakom slučaju da ne dužim...vidim da si bila u JI Aziji....smještaj i hrana su u africi otprilike duplo skuplji...uglavnom manje kvalitetni..i nisu baš na svakom koraku. mislim da bi ti to mogao biti dobar orijentir šta se tiče buđeta. Prijevot (taxi i bus) ima slične cijene kao u Aziji.
Međutim imaš i izuzetaka...kad budeš u cape coast odi u hotel Prosper lodge..nova zgrada na centru na brdu...to je vjerojatno najbolji hotel u africi...:lol:za male pare...ja ostao šokiran..pozitivno naravno:p imaš i hotel na plaži....imaš ga u LP...malo je lošija kvaliteta i zna bit popunjen, al je bolja pozicija. U Abidjanu, Accri , Lomeu za dobar hotel-cca 500 kn, za 300 možeš nać nešto prihvatljivo....ako vas je više možete uštedit jer dole ubace krevet -dva viška u jednokrevetnu sobu...bez problema.
Eto toliko....svih se detalja više ni sam ne sjećam...al svejedno, pitaj

Marcos
03.07.2009., 12:46
Malo koji hotel, osim ako nije bolji, ima službene cijene...tako da to što si bijela sigurno ne snižava cijenu. Najbolje ti je uzet taxi i obić par hotela po centru accre, lome-a i porto nova/cotonoua ako ideš...pa vidi...možda ti se posreći. U abidjanu nek ti frendovi nađu nešto prihvatljivo.U svakom slučaju nemoj uzimat bez klime. imaš mrežu za komarce?

sabajta007
19.07.2009., 14:59
Potpuno sam se zagrijala za Man a čini se da je on u pobunjeničkom dijelu za koji navodno moraš imat dozvolu za ulazak. Zaista želim vidjet ona sela i njihove plemenske plesove. Čitam da je selo Silacoro najpoznatije po plesovima na štulama. Ko bi to propustio!!! :cerek:
Možda znaš što o situaciji tamo? Na netu baš i ne obiluje informacijama. A ni ljudi se ne otimaju za odgovorit na takva pitanja
Jesi li ti išao malo po selima ili samo glavni gradovi? Mogu li negdje drugdje vidjet nešto slično Silacoru?
Abidjan baš i ne planiram, eventualno ako/vjerojatno se budemo morali zaustavit na putu. A i ne bih baš išla pit po klubovima (mada sam ispekla zanat u Sidru :rofl:) jer necu imat vremena za mamurluk :D
Jesi bio u Yamoussoukrou? Navodno da je bazilika mrak?
Ja tako želim ići u Man :(

sabajta007
22.07.2009., 11:26
Napokon svježe informacije iz Cote d'Ivoire!
Izbori su u 11. mj 2009. sto znaci napokon kraj bojaznima za nemire (barem u teoriji).
Put do Mana nije nemoguc ali je znatno otezan zbog brojnih policijskih punktova pa udaljenost od Abidjana do Mana koja iznosi nekih 500-injak km (ako sam dobro izracunala) zna potrajat 10-ak sati.
Ipak, cekam UN-ovce jos da se jave :zubo:

Marcos
03.08.2009., 11:29
U Yamoussoukrou nisam bio, navodno je super.
Man i okolno područje je najbolji dio zapadne afrike uopće...bar šta se mene tiče. Prije par godina je trebala dozvola, vjerojatno i sad treba....kad budeš u Abidjanu provjeri situaciju. Put je dug, znaju ne puštat sa strane granice gdje su vladine snage..onda znaju ne izdavat dozvolu s pobunjeničke i tako. Ako je neki problem sa pobunjenicima iskrcat će te iz Busa na nekom od punktova čim izađeš iz Abidjana. U svakom slučaju kad budeš u Abidjanu raspitaj se dal se može ić ili ne...ne znam koliko se promijenilo. Znam da može bit opasno ...tako da...dobro provjeri situaciju.

sabajta007
18.08.2009., 14:41
Dobili smo vize za Ghanu ali samo single - multiple izdaju samo kao poslovne vize za koje naravno treba bit zaposlen ali i imat svu silu opravdanja za tu vrst vize. Pojma nemam sto ce bit kad stignemo s tim...
Uzimat cemo Malarone protiv malarije. Skupi su ko sam vrag. Koje si ti uzimao???
Nemam mrežu za komarce. Je li istina da se ne može kupiti u Accri???
Znaš li možda da li bih ju mogla kupit u Cairu?

sabajta007
24.08.2009., 10:23
Kupila Malarone, mrežu ćemo u Cairu, pakiranje je gotovo, želudac u petama, pjesničko raspoloženje navire, vrijeme je da se krene :D
Slijedeće javljanje iz Afrike :trk:

Marcos
24.08.2009., 18:11
Malarone je ok! Mrežu probaj nabaviti u Cairu. ja sam imao svoju od prije tako da ne znam dal ima za kupit u Accri. Sretno i javi se od dole!!!! baš me zanima kako je i dal se šta promijenilo! :-) pozdrav!!!:-) uživaaaj

sabajta007
06.09.2009., 19:34
ovdje se nista nije promijenilo vjerojatno vec jako dugo.
prasina, ljudi na ljudima, predivne zene, osmijesi posvuda, muzika tresti. trenutno je ramazan pa se posti. ja ne postim samo da se zna :D
sad sam tukla przene banane a veceras tek slijedi gozba
pozdrav iz zivopisne Accre:mig:

iLQ
06.09.2009., 23:34
Bravo! Uzivaj u svemu tomu! Ludo!!!
NE ZABORAVI se smijati!!!
...i uvijek - "pamet u glavu"...

sabajta007
10.09.2009., 15:56
Javljanje iz Kumasija...
trenutno smo ovdje vec 3 dana i cini se kao da sam vec 3 mjeseca.
u studentskom smo kampu (na razmjeni) gdje nema tekuce vode, topla ceka da bude izmisljena, potok kanalizacije zubori ulicama, ljudi se trljaju od nas, diraju nas i stipaju :lol:
dali su nam bolnicu koja je u rangu s rebrom al kad odes u stari dio kao da si usao u vremeplov. 1927., Britanska kolonija, tecaj medicine i deri.
grad izgleda kao veliko smetliste. danas idemo u imigracijski ured provjerit mozemo li dobiti taj multiple entry ili ne pa da zaprljamo ruke i pronjuskamo po Ob bjel :D
pozdrav afrikoljupcima

sabajta007
16.09.2009., 22:00
I tako nista od obale bjelokosti...
za putovanje afrkom potrebno je strasno puno zivaca i jos vise novaca. pokusavaju i uglavnom uspijevaju (prisiljavajuci nedostatkom izbora) izlevatit gdje god stignu.
oderali su nas za multiple entry vizu u Kumasiju preko 80 USD da bi nam na kraju dali opet single entry, kad smo se pobunili, frajer mrtav ladan - odite u akru pa si izvadite novu :lol:
jucer sam popizdila, a danas se mislim, ja odlazim za koji tjedan, vi ovdje ostajete.
rodjeni ganac je u isto vrijeme dosao trazit dozvolu boravista s francuskom putovnicom i ovi su mu rekli da ce cekat 6 mjeseci (ocito ako ne plati), covjek je s ocitim zaljenjem nad svojom zemljom rekao "God, save Ghana", sutra putujem u Togo i zivo me zanima kako je tamo kad Ganci za njih kazu da su tupavi :D
malo toga ovdje uopce funkcionira, mislim da je najbolja stvar na ovim prostorima izac van, popit koju i uzivat u pogledima na misicave mladice i skladno oblikovane guze africkih dama u zivahnim ritmovima afrike

Marcos
17.09.2009., 10:58
Sabajta dušo vidim da de afrika dojmila ko i mene prvi put :-)
da, skupo je i žele te odrat gdje stignu, mene je svako putovanje u afriku došlo više nego za bilo koji drugi kontinent ( osim s. amerike) al hebi ga.
Lijepo oblikovane guze afričkih dama....definitivno:cerek:, baci jedan pogled i za mene.:rofl:
Šteta za obalu bjelokosti, al ako si u gani izgubila živce u obali bi totalno pukla, tamo je sve bar duplo teže!
Ideš u togo, računaj da ćeš možda morat potplatit na granici. togo je isto malo teži od gane al ne kao obala.
Pogledaj hotele La gallion i Ibis de benin. Prvi je rupa sa super restoranom, vlasnik je evropljanin, drugi je super, uz plažu je , al je skup. Oprezno navečer u Lomeu! Ako ćeš izlazit imaš klub Biblos čini mi se, to je kao fancy mjesto, al ispred njega hrpa kafića za lokalnu ekipu. imaš i klub La privilege, u hotelu, ne znam kojem, u centru uz plažu. Sve taksijem naravno. Za razliku od accre može bit malo pusto navečer. Osim glavne avenije šta ide uokolo cijelog grada, ne znam kao se zove, najveća tamo.
Uživaj i javi dalje

Buba51
22.09.2009., 23:57
Pozdrav!!

Napokon da sam nasla da je netko iz Hrvatske isao za Ghanu. Ja vec dugo vremena imam zelju otici tamo, ali nisam nikada imala financijskih mogucnosti, godine, a i drustvo.:( Sada kada imam financije i recimo kada vise nisam premlada za takav put ( 26 god. ) u planu mi je da krenem iduce godine i najvjerojatnije sama, jer drugi se svi boje. Vec sam nasla najjeftiniji put do tamo avionom i vrijeme. Zanima me ta viza, jer nazalost nisam uopce znala da je potrebna:confused: Dali ja mogu aplicirati u Srbiji za vizu postom, iako sam Hrvatski drzavljanin?? Vidjela sam da mi je potrebno i cijepljenje za zutu groznicu. Moram li se cijepiti prije zahtijeva za vizu ili poslije? I da, za mene bitna stvar. Koliko je sigurno da zena sama putuje u Ghanu? dali bih mozda imala kakvih problema tamo?

Hvala unaprijed

sabajta007
05.10.2009., 20:15
Kako je u gani jako puno stvari nesredjeno i komplicirano, zakoceno korupcijom i lijenoscu sluzbenika, tako ces vjerojatno imat frke oko vize AKO zelis MULTIPLE ENTRY vizu tj za vise ulazaka u ganu (u slucaju da zelis putovat u okolne zemlje a imas recimo povratni let iz Accre ili jednostavno moras prijeci preko gane ponovno itd...).
Ako putujes samo po Ghani, nema frke. jedostavno posaljes potrebnu dokumentaciju postom u ambasadu nekoliko tjedana prije polaska (jer viza tece 3 mjeseca od trenutka izdavanja). Potrebna dokumentacija je naravno putovnica koja vrijedi jos 6 mjeseci minimalno, kopija povratne karte (za svaki slucaj) i cijepna karta za zutu groznicu. dakle, da, obavezno se moras cijepit prije protiv zute groznice (kosta 300-injak kn ako se dobro sjecas). Preporucujem i cjepivo protiv trbusnog tifusa, hepatitisa B i eventualno A ali nije obavezno.
Ako trebas multiple, obrati se da prepricam svoje iskustvo :zubo:
Da zena putuje sama po africi? Hm, mozes naravno. Sve se moze. Ghana je pretezno krscanska zemlja i nece te nitko pretjerano gnjavit ali ako nisi prije bila u Africi, dobro razmisli o svim neprilikama u kojima se mozes zadesit a tada suputnik moze puno znacit :ne zna:
Sve u svemu, meni je ovo bilo iskustvo za cijeli zivot, bilo je grozno i genijalno, bilo je avantura koja se pamti ali ne bih se vise vracala bar ne u iste zemlje i bar ne jos neko vrijeme :D
Cuclala sam vodu iz vrecice, jela govedju kozu uvjerena da je meso, depilirala noge u poljskom WC-u, spavala na podu sa zoharima i sve ono sto jedna Europljanka misli da nikada ne bi mogla :rofl:

sabajta007
07.10.2009., 21:26
Samo ne letite sa Egypt airom jer su meni unistili apsolutno sve sto se naslo u torbi,
cak su mi i drvenu statuu u torbi polomili a na torbi je bila naljepnica FRAGILE! :flop:

Buba51
19.10.2009., 22:05
Kako je u gani jako puno stvari nesredjeno i komplicirano, zakoceno korupcijom i lijenoscu sluzbenika, tako ces vjerojatno imat frke oko vize AKO zelis MULTIPLE ENTRY vizu tj za vise ulazaka u ganu (u slucaju da zelis putovat u okolne zemlje a imas recimo povratni let iz Accre ili jednostavno moras prijeci preko gane ponovno itd...).
Ako putujes samo po Ghani, nema frke. jedostavno posaljes potrebnu dokumentaciju postom u ambasadu nekoliko tjedana prije polaska (jer viza tece 3 mjeseca od trenutka izdavanja). Potrebna dokumentacija je naravno putovnica koja vrijedi jos 6 mjeseci minimalno, kopija povratne karte (za svaki slucaj) i cijepna karta za zutu groznicu. dakle, da, obavezno se moras cijepit prije protiv zute groznice (kosta 300-injak kn ako se dobro sjecas). Preporucujem i cjepivo protiv trbusnog tifusa, hepatitisa B i eventualno A ali nije obavezno.
Ako trebas multiple, obrati se da prepricam svoje iskustvo :zubo:
Da zena putuje sama po africi? Hm, mozes naravno. Sve se moze. Ghana je pretezno krscanska zemlja i nece te nitko pretjerano gnjavit ali ako nisi prije bila u Africi, dobro razmisli o svim neprilikama u kojima se mozes zadesit a tada suputnik moze puno znacit :ne zna:
Sve u svemu, meni je ovo bilo iskustvo za cijeli zivot, bilo je grozno i genijalno, bilo je avantura koja se pamti ali ne bih se vise vracala bar ne u iste zemlje i bar ne jos neko vrijeme :D
Cuclala sam vodu iz vrecice, jela govedju kozu uvjerena da je meso, depilirala noge u poljskom WC-u, spavala na podu sa zoharima i sve ono sto jedna Europljanka misli da nikada ne bi mogla :rofl:

Ciao Saabajta!

Mozes li mi samo reci, a koliko prije moram aplicirati za vizu i napraviti ta cijepiva? Mislim, da ne bi bilo da kupim kartu i ne stignem dobiti vizu prije datuma polaska. koliko traje taj proces dobivanja vize??

sabajta007
21.10.2009., 09:57
proces traje odmah, ako odes tamo licno a ako osobno saljes postom iz RH onda cini mi se da je netko rekao 2 tjedna da trebas ranije poslat : putovnicu, lovu za vizu+5eura za postarinu i potvrdu da si cijepljena protiv žute groznice. najbolje da nazoves ambasadu i pitas tocno. cini mi se da ima broj tel na njihovoj stranici

Zookey
28.11.2009., 20:05
Moderatori, zašto ova tema nije na popisu liste destinacija?

mr.right
14.01.2010., 09:44
Imaju li oni kakav sajt gdje se može stupitit u kontakt s ljudima od tamo ? Htio bih se neku crnkinju upoznati. :).

walter wingfield
14.01.2010., 12:22
sutra igraju gana i obala na kupu nacija pa ak pozuris upoznat ces ih poprilicno:)

mr.right
27.01.2010., 11:37
Ja vama ozbiljno a vi meni tako :) .Ozbiljno kažem, gdje neku crnkinju upoznati .)

AlgidBabe
13.10.2011., 02:45
Pozdrav,

razmisljam ici u Ghanu u 3mj.. ovdje u topicu nitko ne spominje profilaksu za malariju (samo cijepljenje za zutu groznicu i hepatitis), dali je i to potrebno?
Kakvo je sad stanje, jel opasno?

Cijenila bi da netko tko je nedavno bio malo napise o iskustvima :)

AlgidBabe
21.10.2011., 21:51
Anyone? Trebam odluciti u slj 10ak dana dali idem, tako da bi cijenila bilo kakvu informaciju
Citala sam po nekim travel guides i sl mjestima i po tome sam dobila dojam da nije opasno.
Za malariju sam dobila potpuno suprotne informacije od razlicitih ljudi ..

accra
22.10.2011., 17:17
Anyone? Trebam odluciti u slj 10ak dana dali idem, tako da bi cijenila bilo kakvu informaciju
Citala sam po nekim travel guides i sl mjestima i po tome sam dobila dojam da nije opasno.

Je li to u sklopu IFMSA? Ja isto planiram ici u 3. mjesecu i moram brzo prijaviti. A jos uvijek sam u fazi trazenja informacija za letove, cijepljenja i vize. Ali mislim da cu na kraju u svakom slucaju ici, jer kad smislim, ne odustajem. Trenutno me najvise zanima kako najjeftinije stici do Ghane. Za sada je najbolje sto sam vidjela 900 eura iz ZG preko Amsterdama? ...

Prolaznica
03.11.2011., 11:52
Pošto je Ghana nekad bila engleska kolonija, jesi probala provjeriti preko Londona, moguće da oni imaju povoljne direktne letove, a do tamo lako dođeš sa nekim LCC.

vivax
03.11.2011., 16:53

što se tiče cjepljenja, to možeš obaviti u ZG u Mirogojskoj u Zavodu za javno zdravstvo (ako si iz zg :))
što se tiče malarije, uvijek ćeš čuti različita mišljenja i postupi po svojoj savjesti i razumu. Nije to tamo baš da će vas rojevi komaraca napasti čim stupite na afričko tlo, ali ima ih. Iako nije svaki komarac zaražen, dovoljan je samo jedan da dobijete malariju.
Bez obzira što odlučili o uzimanju tableta, svakako se pobrinite da imate kvalitetne repelente s barem 30% deet. Zaboravite Autan jer ne djeluje uopće.

Prolaznica
03.11.2011., 18:06
Za info, cijepljenje protiv žute groznice je 285kn a kutija Malarone tableta (12 ih je unutra) je 500kn. Ne možeš ih dobiti bez recepta osim u onoj apoteci ispod Zavoda za JZ (mi smo samo pokazali knjižicu sa cijepljenjem).

sumrak200
03.11.2011., 20:13
kutija Malarone tableta (12 ih je unutra) je 500kn.

Ja sam svoje kupovao u Sloveniji, 30% jeftinije.

sabajta007
20.02.2012., 10:08
Sori sto kasnim.
Hm, ne znma sto reci za Ganu glede sigurnosti. Usporedjujuci s Juznoafrickom rep je vjerojatno sigurna ali usporedjujuci s dalekim istokom - nije. Meni je taksista pokusao podvaliti neku cifru 10x vecu od dogovorene (realna je cijena bila na 4 puta veca) pa kad mu nisam htjela dat lovu, fizicki me napao. Nije me lupio al me vukao za ruksak :zubo:
A s druge strane smo na sjeveru naletjeli na covjeka koji nas je smjestio kod svoje obitelji i vukao nas sutra cijeli dan da sjedimo na krokodilima, prelazimo granicu burkine faso bez pasosa, isli cak i u bolnicu :D
Ako ti je prvi put u crnackoj africi, mozda gana nije tako los izbor...
Malarone - mi smo uzimali. Nije mi padalo napamet razmisljat hocu ili necu se razbolit. Lokalci kazu da bismo ih trebali uzimat da malarije ima cak i u Accri. Ako ti je previse love, bar si uzmi doksicikline.
Karte smo uzeli preko STA i nismo najjeftinije prosli (makar se ne sjecam vise cifre) ali ni nema nesto ekstra jeftinih letova. Samo sto smo mi uzeli pauzu u Cairu od 10 dana pa nam se kroz to isplatilo...

mia75
10.04.2012., 15:39
ej društvo, ja razmišljam o putu u Togo- Aneho ove godine u 8 mj. Puno vam hvala na informacijama koje sam pročitala. Inače, zanima me da li netko od vas išao direktno u Togo i samo tamo boravio. Smještaj imam osiguran u Aneho, i eventualno bih posjetila Ganu. Hvala unaprijed:)

sabajta007
20.06.2012., 13:05
ja sam bila u Togu samo 2 dana. U Lomeu. Tada je bilo navodno vrlo nesigurno jer je taman umro predsjednik i kad su ga se htjeli kutarisat, zasjeo im potomak za vrat. Ali mi smo ionako zapicili u Benin pa nismo ni plakali za Togom.
Nije najsretnija destinacija za zenu koja putuje sama. Ali ako se kreces samo po danu - ok je. Molim te samo nemoj nocu sama na ulicu. To je 99% da ce ti se nesto vrlo lose desit. Budi iznimno oprezna s taksistima. Mislim da je cak i sigurnije ici javnim prijevozom nego s prokletim taksistima. I ne ocekuj pomoc od policije :) E da, i nemoj sama na plazu niti po danu
Javi se kad se vratis