PDA

View Full Version : Kokoši nesilice

Rei68fma
11.03.2009., 14:16
Pozdrav svima! Posto planiram krenuti u proizvodnju konzumnih jaja,molio bi sve koji imaju neki koristan link ili savjet o kokama nosiljama da napišu, tražio sam na google-u al sve je nešto loše.

Göttspöđä
11.03.2009., 14:47
Jel imaš kakvo konkretno pitanje? Tako će ići lakše, nećemo ti valjda opisivati cjelokupni proizvodni proces. Baci pogled na pravila ovog podforuma.

Rei68fma
11.03.2009., 15:17
najviše me interesuje kako se mogu prepoznaati kvalitetne 18-tjedne koke pošto sam čuo da tu ima puno podvaljivanja kod kupnje

teta-elza
11.03.2009., 20:07
da i ja se ko fol kuzila u pilice pa mi umjesto pilenki podvalili pjetlice. cuj, ja bum pitala svoju staru majku, ona zna sve o kokosima nesilicama ( to su ti one crvene boje, male, sugave, nikakve ali nesu ko blesave. kad s eiznesu nisu za nis. od njih ni juhe ni pecenja al nema veze) pa ti napisem sve sutra navecer. majka sada spava. inace su ti te stare babe vrazje, sve znaju. strpi se.

sijena_mora
11.03.2009., 20:45
Uzgoj pilenki do 18.tjedna je jako bitan perid jer od njega uvelike ovisi kasnija proizvodnja. Pilenke moraju biti zdrave, ujednačene i pravilno zdrastveno tretirane (što je naravno teško okom primjetiti, osim ujednačenosti). Najbolje ti je kupiti kokice od poznatog i priznatog uzgajivača iza kojeg stoji višegodišnje iskustvo. Za vrijeme ugoja obavezno par puta "posjetiti" svoje buduće nesilice. Kod nas se sada pretežno koristi pasmina LOHMANN BROWN.
Koliko planiraš useliti kokica?
Kakav uzgoj, podni kavezni?

Rei68fma
12.03.2009., 12:13
Uzgoj pilenki do 18.tjedna je jako bitan perid jer od njega uvelike ovisi kasnija proizvodnja. Pilenke moraju biti zdrave, ujednačene i pravilno zdrastveno tretirane (što je naravno teško okom primjetiti, osim ujednačenosti). Najbolje ti je kupiti kokice od poznatog i priznatog uzgajivača iza kojeg stoji višegodišnje iskustvo. Za vrijeme ugoja obavezno par puta "posjetiti" svoje buduće nesilice. Kod nas se sada pretežno koristi pasmina LOHMANN BROWN.
Koliko planiraš useliti kokica?
Kakav uzgoj, podni kavezni?

Planiram uzeti nekih 500 komada,kavezni uzgoj dok ga ne zabrane. Znas li mozda koliko kosta jedan pravi kavez,otprilike,sa automatskim pojilicam,hranilicama,izdjubrivanjem... Moje koke ce u one kaveze rucnog rada,ovo pitam onak

Rei68fma
12.03.2009., 12:15
da i ja se ko fol kuzila u pilice pa mi umjesto pilenki podvalili pjetlice. cuj, ja bum pitala svoju staru majku, ona zna sve o kokosima nesilicama ( to su ti one crvene boje, male, sugave, nikakve ali nesu ko blesave. kad s eiznesu nisu za nis. od njih ni juhe ni pecenja al nema veze) pa ti napisem sve sutra navecer. majka sada spava. inace su ti te stare babe vrazje, sve znaju. strpi se.

ok,cekam

teta-elza
12.03.2009., 20:54
nisam pitala majku :eek:. jednostavno sam imala frku cijeli dan i nisam stigla razgovarati. ispricavam se.

cb3000
13.03.2009., 15:06
Moja rođaka je imala jato nesilica od 100 kom kad su počele nosit jaja punim kapacitetom svaki dan 100 jaja nije ih imala kome prodat već je sama imala klupu na placu prodajući koliko je mogla bilo je dana da je prodala i do 500 kom a bilo je dana kad nije prodala ništa , lako je proizvodit ali kuda sa proizvedenim ? Ja imam autohtone kokoši hrvatice nose dosta sitna jaja jure po dvorištu hraneći se svim i svačim imamo dovoljno jaja za nas a bogami i prijatelji papaju .E da nesilice ti je najbolje nabavit kad su već stare barem 4 -5 mjeseci tad se već pozna koka od pjetla inače nesilice počnu nosit već sa 8 mjeseci .

babkonj5
14.03.2009., 17:40
Moja rođaka je imala jato nesilica od 100 kom kad su počele nosit jaja punim kapacitetom svaki dan 100 jaja nije ih imala kome prodat već je sama imala klupu na placu prodajući koliko je mogla bilo je dana da je prodala i do 500 kom a bilo je dana kad nije prodala ništa , lako je proizvodit ali kuda sa proizvedenim ? Ja imam autohtone kokoši hrvatice nose dosta sitna jaja jure po dvorištu hraneći se svim i svačim imamo dovoljno jaja za nas a bogami i prijatelji papaju .E da nesilice ti je najbolje nabavit kad su već stare barem 4 -5 mjeseci tad se već pozna koka od pjetla inače nesilice počnu nosit već sa 8 mjeseci .

moj sin se prošle godine počeo baviti hrvaticama

imao je dosta 'gubitaka'...
koliko imaš hrvatica, jesil zatražio poticaj...

scarreedd
14.03.2009., 19:56
http://www.argus-sb.hr/Argus%20Valionica%20-%20Uzgoj%20nesilica.htm

Ne znam odakle si, ali vjerujem da je u Hrvatskoj Argus jedan od najboljih proizvođača pilića i nesilica. Radim u jednoj poljoprivrednoj apoteci i puno prodajemo jednodnevnih pilića i nesilica i kupci kod nas ne žele ni čut za druge nego samo za Argusove. Definitivno ti je najbolje kupit 18 tjedne pilenke. Mislim da koštaju obično oko 35 -40 kn/kom.

d@d@
14.03.2009., 20:07
Tko prodaje Hrvatice? Jaja 20 kom, ako je moguće ovaj tjedan kupujem - imam kvočku. Piplenke isto rado na malo 30 kom nesortirano. Može na PP.

Ja sam imala 35 komada, to je blago, krasno su nosile, malo jedu, koriste ispašu, sjede - cucki lutailce su mi ih preklani u jesen potukli. :(

Zar ima poticaj na tako male količine?

teta-elza
15.03.2009., 12:07
ovak. moja stara mama kaze slijedece: trotjedne se pilenke razlikuju od pjetlica po slijedecem: pjetlici imaju vecu kresticu i perje im s eoko repa spusta prema dolje. pripazite na kresticu i pripazite da vam umjesto nesilica ne roknu pjetlice.

Rei68fma
15.03.2009., 13:17
ovak. moja stara mama kaze slijedece: trotjedne se pilenke razlikuju od pjetlica po slijedecem: pjetlici imaju vecu kresticu i perje im s eoko repa spusta prema dolje. pripazite na kresticu i pripazite da vam umjesto nesilica ne roknu pjetlice.

zahvali majci

cb3000
16.03.2009., 14:37
moj sin se prošle godine počeo baviti hrvaticama (http://poljoprivreda.hforum.biz/peradarstvo-f42/kokos-hrvatica-t349.htm)

Imam 10 kokoši i pijetla , nisam tražil poticaj , već dvije kokoši sjede na jajima , prošle jeseni sam imao oko 60 kom višak sam rasprodao .

cb3000
16.03.2009., 14:40
Tko prodaje Hrvatice? Jaja 20 kom, ako je moguće ovaj tjedan kupujem - imam kvočku. Piplenke isto rado na malo 30 kom nesortirano. Može na PP.

Ja sam imala 35 komada, to je blago, krasno su nosile, malo jedu, koriste ispašu, sjede - cucki lutailce su mi ih preklani u jesen potukli. :(

Poticaj se može dobit za jato od 10 kokoši + pijetao , samo dok ishodiš poticaj potrošiš deset puta više nego dobiješ .

SAŠA VRKLJAN
17.03.2009., 15:52
ja sam SAŠA iz SL BRODA uzgajivač kokoši HRVATICA
zanima me dal ima tu netko za prodaju kokoši i da je u sustavu poticaja i da je pod selekcijom

volio bi da mi se javite jer me zanima sve o toj rasi kokoši
koju boju jaja nesu?

i dal ima tko za prodaju.

cb3000
18.03.2009., 07:28
zanima me dal ima tu netko za prodaju kokoši i da je u sustavu poticaja i da je pod selekcijom

koju boju jaja nesu?

Nabavio sam kokoši od tipa koji je u poticaju i ima registrirano jato , masno sam mu platil po piletu kao on će dalje sredit sa selekcijskom jer bi kokoši trebale imat prstene , naravno on je novce pokasiral ništa dalje učinil imam kokoši ali nisu registrirane kao jato , nose bijela jaja , to jest svjetlija nego nesilice ili ostale kokoši i puno su sitnija .

cb3000
18.03.2009., 07:32

Čovjek u horvatima kod zagreba ima kokoši hrvatice pokušaj za jaja kod njega . samo pazi na odnos sa njim malkice je pošemeren i težak u međuljudskim odnosima .

Rei68fma
28.03.2009., 13:25
Jel istina da se kokama moraju sjeci vrhovi kljunova da se ne bi medjusobno kljucale?

d@d@
28.03.2009., 16:49
Ne, ako ih ne misliš držat u izrazito nehumanim uvjetima, vidi na temi o puranima smo pričali o kanibalizmu kod peradi.

teta-elza
28.03.2009., 19:24
za kresanje kljuneva kod peradi prvi puta cujem. ( blagi boze, to mi zvuci zastrasujuce al dobro). kanibalizam se zna pojaviti i kad je perad gladna i zedna. kod mene se pojavio ( sad smijem priznati, prije me bilo sram) kad sam mudro odlucila kupiti crvene sijalice-grijalice koje mi je moj veterinar naredio zamijeniti bijelima-pilici su postali agresivni i zderali se medjusobno. takodjer sam primjetila netrpeljivost kada su u istom boksu bili obicni bijeli pilici a ja puknula pilenke nesilica. nastao je kaos.

sa kanibalizmom cete izaci na kraj. samo ne zaboravite kako kaze nasa d@d@-higijenski uvjeti na prvom mjestu-dezinfekcija ( prije ulaska pilica u prostor, da ne bi kome pala na pamet dezinfekcija prostora kad ubaci pilice pa isti pokrepaju), hrana, voda i grijanje po potrebi, naravno. i ne bojte se.:top:

Smiljan_HR
29.03.2009., 07:39
moj sin se prošle godine počeo baviti hrvaticama (http://poljoprivreda.hforum.biz/peradarstvo-f42/kokos-hrvatica-t349.htm)

Ma sto ne kazes da si paor ;) eh ti nickovi ;)

marco4u
14.04.2009., 14:41
Argus uopće nema koka nesilica .......cak su bili dosta neljubazni kad sam ih zvao .....u stilu koji vrag ja sad zovem kad svi znaju da nemaju nesilica i ne zna se hoce li ih imati ???!!!

Ovo ima samo kod nas ......

Zna li netko gdje ima sad uzeti kvalitetnih 18 tjednih nesilica ?
Bio bih vrlo zahvalan :))

d@d@
14.04.2009., 21:25
A gdje si?

Mraclin, Agrokoka, Lučko, 12-tjedne imaju i po dućanima peradi - vidila sam u Zelenom krugu u Gorici.

Koju selekciju hoćeš, koliko komada i do koje dolnje starosne granice ideš, na godišnjem sam, mogu ti se raspitat na relaciji Zg-Si.

marco4u
15.04.2009., 19:23
Kako sam novi u kokama nesilicama ne mogu sad reci tocno sto trazim ....savjet strucnjaka je ovdje presudan. U svakom slucaju kvalitetne koke nesilice ....inace sam u Šibenskoj županiji ....

marco4u
16.04.2009., 22:34
DADA,

Ako mozes napisi ovdje ime firme, telefon ....nesto za sto se mogu uhvatiti ....iz ovoga sto si napisala "Mraclin, Agrokoka, Lučko, 12-tjedne imaju i po dućanima peradi - vidila sam u Zelenom krugu u Gorici" .....ne mogu nista ...

Moram imati vise podataka da mogu nekoga nazvati .....nije moni problem doci do Zagreba ....

HVALA UNAPRIJED!!!

Göttspöđä
17.04.2009., 09:23
Telefon neće ići (može via PM, naravno) no imena tvrtki slobodno.

Big momma
19.04.2009., 22:20
Nabavio sam kokoši od tipa koji je u poticaju i ima registrirano jato , masno sam mu platil po piletu kao on će dalje sredit sa selekcijskom jer bi kokoši trebale imat prstene , naravno on je novce pokasiral ništa dalje učinil imam kokoši ali nisu registrirane kao jato , nose bijela jaja , to jest svjetlija nego nesilice ili ostale kokoši i puno su sitnija .

Kako ih niste uspjeli registrirati? Ne registrira ih uzgajivač od kojeg kupite, nego morate zvati Hrvatski stočarski centar kako bi ih došli prstenovati i umatičiti. Uvjet za umatičenje je da kokoši potječu od već registriranog uzgajivača, a HSC ima evidenciju o svakom uzgajivaču. Jedno jato čine 10 koka i jedan pijetao, a svako jato mora biti odvojeno radi praćenja proizvodnosti, naime nakon umatičenja vodite očevidnik u koji se upisuje broj snesenih jaja i izvaljenih pilića. Prilikom predaje zahtjeva za poticaj dužni ste predati popunjeni očevidnik.
Koliko ste plaćali piliće (pretpostavljam jednodnevne) i od koga ste ih kupili?

cb3000
21.04.2009., 08:47
Kako ih niste uspjeli registrirati? Ne registrira ih uzgajivač od kojeg kupite, nego morate zvati Hrvatski stočarski centar kako bi ih došli prstenovati i umatičiti. Uvjet za umatičenje je da kokoši potječu od već registriranog uzgajivača, a HSC ima evidenciju o svakom uzgajivaču. Jedno jato čine 10 koka i jedan pijetao, a svako jato mora biti odvojeno radi praćenja proizvodnosti, naime nakon umatičenja vodite očevidnik u koji se upisuje broj snesenih jaja i izvaljenih pilića. Prilikom predaje zahtjeva za poticaj dužni ste predati popunjeni očevidnik.
Koliko ste plaćali piliće (pretpostavljam jednodnevne) i od koga ste ih kupili?
Gospoda iz selekcije bi došli pogledat i prstenovat kokoši jedino na taj način da ih kidnapiram jer na taj njihov slavni dolazak čekam već 2 godine ..... kupio sam velike pilenke koje sam plaćao 50 kn komad .

Big momma
21.04.2009., 20:26
Ma, nije 50 kn puno, mi smo svoje tromjesečne plaćali po 60 kn. Cijeli povrat poreza je otišao na hrvatice. A za dolazak ih morate zivkati, jer su non-stop po terenu. Pošto imam nevjerojatnu sposobnost biti pravi davež, besramno sam zivkala od lipnja do listopada, kada su prstenovani.:D

d@d@
01.05.2009., 14:59
Da se pohvalim :( 4 komada se izleglo i 3 su pjevci. :rofl:

Valjda će još koja sjest, možda u srpnju ili kolovozu mlade su koke.

Big momma
02.05.2009., 23:23
Čestitam, d@d@, ovo je Murphyjev zakon na djelu! (ili bi to bilo da su svi pijevci!?)
Od koliko jaja ih se 4 izleglo?

d@d@
04.05.2009., 12:13
Čestitam, d@d@, ovo je Murphyjev zakon na djelu! (ili bi to bilo da su svi pijevci!?)
Od koliko jaja ih se 4 izleglo?

Od 17. Trebala sam ipak stavit 15, a sugerirali su mi 21 (kažu babe da mora bit neparan broj :confused: možda je vrađbina spasila tu 1 kokicu :D)

Big momma
06.05.2009., 21:37
...hm, to je zbilja malo.
Ako su jaja prije inkubiranja bila dobro čuvana, krivac je ili inkubator, ili pijevac.
Ali, neka to bude poticaj za ponovni pokušaj.

šumskičovjek
07.05.2009., 00:40

koju boju jaja nesu?

čekaj malo ne razumijem:eek: ti uzgajas kokoši hrvatice(tako kazes u postu) i ovdje pitas kje su im boje jaja?pa ak to neznas kako si uzgajivač?ili si uzgajivač na početku sa dva tri pilića,mislim ja neznam kak to vi tu,ja vas općenito ne razumijem.trazim informacije o svemu al nema tu glave i repa.

Cabarabdic
08.05.2009., 08:52
Pozdrav ekipi s poljoprivrednog dijela foruma.

Imam 6 kokica nesilica. 3 su stare 18 mjeseci, a 3 sam nabavio ove godine. Još su odvojene jer ove starije stalno napadaju mlađe, a kako imam dva kokošinjca, to mi nije neki problem. Problem je to što mi ove 3 starije koke svakodnevno "proizvode" 1-2 jaja mekane kore koje gotovo redovito zgaze. Često kod puštanja van iz kokošinjca vidim i pod prečkom gdje spavaju takvo jaje mekane kore. Kao da ga je kokoš snijela u snu. Evo, već dva dana za redom od 3 kokoši dobijem samo jedno jaje jer ostala dva budu mekane kore i oštećena. Ostale 3 mlađe kokice snesu svakog dana 3 jaja i nikad nisu bila mekane kore.

Hrana je svim kokošima ista - znači to ne bi trebao biti razlog problema. Svakog dana svih 6 kokoši puštam na slobodu gdje slobodno pasu travu i love kukce među maslinama. Ima li tko kakvu ideju kako doskočiti tom problemu?

Göttspöđä
08.05.2009., 09:11
Uzmi u obzir mitarenje, koje može za rezultat imati i mekanu ljusku. Narod to rješava pojačanim hranjenjem špinatom i kupusom, ili smrskaj ljuske jajeta koje koristiš u svojoj prehrani i umiješaj u šrot. Moralo bi ići na bolje.

marco4u
20.05.2009., 21:19
Koju djelatnost firma tj. d.o.o. mora imati registriranu da bi se firma mogla baviti prodajom jaja od koka nesilica koje ista firma ima??

Hvala unaprijed na odgovoru ili pomoci !!!

Göttspöđä
04.06.2009., 17:56
Da se pohvalim :( 4 komada se izleglo i 3 su pjevci. :rofl:

Valjda će još koja sjest, možda u srpnju ili kolovozu mlade su koke.

Jesi čula kako neki kažu da su "ljetni" pilići skloniji ugibanju? Kao, ovi što se izlegu ranije stignu dosegnuti neku točku razvoja da trpe visoke temperature a ovi što dođu u ljeto nekako stradaju... mojoj mami je lani otišlo tako nekih 10-ak komada :(. Baš sad polemiziramo nešto o intermezzo-rundi budućih nesilica i pitamo se kako će proći... :misli:

bond007
17.06.2009., 10:36
molim za pomoć.
htjeli bi kupiti jedno 10-ak domaćih kokoši i kokota. ako znate možda koga da prodaje i gdje se to može nabavit i po kojoj cijeni bila bi zahvalna da mi kažete, hvala!

međutim prošli tjedan smo kupili 3 pilića i danas smo ih našli uginule . neznam uopće zašto su uginuli, dali su što pojeli, dali je netko namjerno otrovao ili od vrućine, nije mi jasno da su sva 3 istodobno uginula

Göttspöđä
21.06.2009., 09:29
Bond, jako je dobro napisati odakle si, ne moraš navesti ulicu i kbr ali ako ima forumaša koji biti pomogli, naravno da im nešto znači jesi iz Iloka ili Zaprešića.

Kako to misliš, "namjerno otrovao"? Jesu li slobodno pušteni na šetanje dvorištem, u kavezima ili kako? Ima li tko pristup uopće k njima osim tebe?
Ima li krvi i živiš li kraj ikakvog šumarka ili polja? Ako nađeš crne fekalije, razmotri lovačku pušku i čekanje lasice :D
Iako, ako su bili mali. najveća vjerojatnost je da ih je krknula sparina koja ovih dana nije baš štedila nas toplokrvne...

teta-elza
22.06.2009., 12:28
uginuce pilica je normalna pojava. dogadja se svakome pa i tebi. ja sam za vrijeme ekstremnih vrucina imala uginuca. krenulo je sa proljevastom stolicom, klonuli su i ujutro sam ih nasla uginule. otisla sam u prvu veterinarsku stanicu, opisala simptome, dobila neku tekucinu koju sma stavljala u vodu i uginuca su stala. pilici su se razboljeli, trebalo ih je lijeciti i gotovo. sad su zdravi.

za ovo ugibanje pilica tijekom ljeta ne znam, meni su s eznala dogadjati uginuca kad sam kupovala i u veljaci. uginuca nisam imala jeedino medju pilicima kupljenima nakon 3 tjedna starosti. istina, ti su malo skuplji ali brze odrastu. u ljetnim mjesecima im je malo vruce, valjda kao i nama i teze podnose visoke temperature.

tomekk82
08.07.2009., 09:49
Evo da ne otvaram novu temu, di ima za kupit nesilica od cca 18tjedana?
Podrucje Zagrebacka zupanija, moze i karlovac...

cb3000
08.07.2009., 13:25
Evo da ne otvaram novu temu, di ima za kupit nesilica od cca 18tjedana?
Podrucje Zagrebacka zupanija, moze i karlovac...

Pokušajte petkom na Karlovačkoj tržnici :

Gandalf Bijeli
12.09.2009., 11:57
najviše me interesuje kako se mogu prepoznaati kvalitetne 18-tjedne koke pošto sam čuo da tu ima puno podvaljivanja kod kupnje

Pozdrav!
Dugo me nije bilo na forumu,pa evo da krenem od postova gdje mogu pomoci...nadam se da nije prekasno od 3 mjeseca..:D
18-tjedne koke kupuj od uzgajivaca koji ima potrebnu dokumentaciju...veterinarsku,mjesto nabave(gdje su lezeni pilici),i renome u visegodisnjem ozbiljnom radu.Takve ti ne mogu podvaliti kao pjetlice jer je razlika prevelika.Kao jednodnevne ih prepoznajes po boji pahuljica,dlacica.Zenke su crvene,pijetlici bijeli.
To nisu male ,sugave,nikakve kokosi..to je pasmina selektirana za proizvodnju jaja..u kaveznim uvjetima znaju izgubiti perje,pa zato izgledaju tako...no kada zavrsi godisnji ciklus nosenja onda ih najcesce prodaju(mogu se oporaviti i nastaviti nositi dalje).Mogu biti kasnije i za obradu jer dodu do cca 1.8kg tezine na kraju prvog ciklusa.
Jaja su srednje velicine,kasnije i vece klase.I kavezni i podni sistem imaju svoje prednosti i mane.Isto tako i zatvoreni i otvoreni nacin uzgoja.
Osobno mi je bolji podni sistem i otvoreni nacin uzgoja...
perad mi je financirala studij,tako da je to bio ozbiljan pristup-ne zezancija sa 20-50 koka...iako i to moze...za poznanike,susjede,rodake,zaovu :D
Sto se tice cistih pasmina hrvatice su najbolje kod nas za jaja...drzava potice proizvodnju.."kesovinom" :top:
to su koke koje isto jako puno nose...nesto su manja od Lohmann-a,ali kombiniranjem se dobije odlican posao.
Imas par ozbiljnih ljudi u Hr kod kojih mozes dobiti svu dokumentaciju za autohtonost vrste.Prstenovanje je manji problem.
Sto se tice kaveza imam vise iskustva sa prepelicama,iako i njih sada vise drzim vani.To je ukratko...par stotina recenica...:D za pocetak...vise se ne bavim time intenzivno,no neke stvari su ostale...
Nadalje ovisi da li si krenuo sa time,planiras ozbiljno...kakvu percepciju imas o tome..itd.

Big momma
13.09.2009., 01:07
Kao jednodnevne ih prepoznajes po boji pahuljica,dlacica.Zenke su crvene,pijetlici bijeli.

Ovo se odnosi na Lohmann brown?

nusazvrk
17.09.2009., 11:03
Ja sam uzela koke, nesilice pred nekih nepunih mjesec dana: Dolores, Vlatka, Jaca, Darinka i Rajka :-)). Imaju nastambu, sa 5 kosara + sjeno no rijetko ih koriste i precke na kojima spavaju. Preko dana su vani u svom dvoristu (ogradjenom). Jedu travu i pretpostvljam crvice, kukuruz u zranu, mljeveni kukuruz te ostatke iz vrta (tipa blitvu, tikvicu, patlidzan..)Uzeli smo ih kada su navodno bile stare 3 mjeseca i rekli su nam da ce poceti nesti s otprilike 4 mjeseca starosti, no jos nisu. Natamba tj. supa u kojoj jesu je ozbukana da im ne vlazi, no gotovo svako jutro kada ih pustimo van im operemo pod i dobro izmetemo da ne ostaje izmet da im ne smrdi a i da nama ne smrdi jer su blizu kuce. Jel moguce da im smeta sto cistimo toliko? Ili nije nuzno da s 4 mjeseca pocnu nositi?

Göttspöđä
18.09.2009., 08:05
Održavanje higijene ne bi smjela biti zapreka za išta. Blago kokošima :top:

Iako, ovo će ti biti vjerojatno početni entuzijazam, kasnije će ti dojaditi lickanje i pickanje kokošinjca :)

nusazvrk
18.09.2009., 08:29
Nadam se da nece jer cemo se morat iselit iz kuce ili ce me muz ostavit :-)) To je bio uvijet da koke dodju, da nesmije biti mirisnih efekata jer on tvrdi da koke smre a moj argument je bio da svi smrdimo ako "iza sebe ne povucemo vodu", i tako je rijesenj bilo pranje kokosinjca i preko zime kada se ne bude moglo brzo osusiti da im ne ostane vlazna kuca, metenje. Cak je muz i rupu u izdu napravio u svrhu odvodnjavanja :-))
Hvala na odgovoru. Onda cekamo svoje prvo jaje :-))

Big momma
18.09.2009., 17:58
Neka budu vani što više, a unutra neka samo spavaju i nesu jaja.
Mi smo organizirani tako da imamo otprilike 10 m2 travnate površine po kokici, pa nema ni smrada, ni blata.
Čistoća im sigurno ne smeta, a sa četiri mjeseca pronesu samo rekorderke. Najčešće s 5-6 mjeseci.
I naše su prošle godine kad smo ih nabavili imale imena i prezimena, ali sad ih je toliko da imaju samo prezime :)

Gandalf Bijeli
18.09.2009., 18:50
Ovo se odnosi na Lohmann brown?

opcenito na gotovo sve koke koje se popularno zovu "crvene nesilice".Lohmann brown je samo jedna od pasmina,odnosno hibrida koje se danas masovno koriste za proizvodnju jaja.

nusazvrk
20.09.2009., 18:28
Neka budu vani što više, a unutra neka samo spavaju i nesu jaja.
Mi smo organizirani tako da imamo otprilike 10 m2 travnate površine po kokici, pa nema ni smrada, ni blata.
Čistoća im sigurno ne smeta, a sa četiri mjeseca pronesu samo rekorderke. Najčešće s 5-6 mjeseci.
I naše su prošle godine kad smo ih nabavili imale imena i prezimena, ali sad ih je toliko da imaju samo prezime :)

DOBOLI SMO PRVO JAJE!!!!!! :-)))
Jako je malo :-)) ali ja sam tako tako sretna da vam ne mogu opisatti!! Moje koke!!! Doslo mi je da ih izljubima, ali me se boje :-(( Ma moje koke!!

Hvala na savjetima!!!! Puno hvala!! :-))
Moje koke nemaju tako veliki prostor :-(, njih je 5 i imaju oko 20 m2. Ako muzu kazem da prosirimo mislim ni da ga jaje nece smeksat, da ce i mene i koke u top, a onda ce vjerojatno iskoristiti sansu pa ce i mace i pase i ovu jednu ribicu sprasit za nama :-(. On je cijeli taj dio; kokosinjac i dvorite napravi kao da dolaze ljudi zivjet. Na nivou, iako kokama zaista veci dio toga nista ne znaci, One jesu vani, od 6 ujutro kako se signemo i same udju u svoju kucu cim se smraci. No preko noci ... fino ga iskakaju :-))
Sto se imane tice, znam koja je Jaca i koja je Dolores no ove tri jos ne mogu naci nacin po kome cu ih razlikovat jer su te tri stvarno jako jako slicne :-((.
Da li ce se moje koke naviknuti na nas. One su jos dosta nepovjerljive, kod nas su koji dan vise od mjesec dana. Sta mozemo napraviti da nas se manje boje ili ako je moguce ne boje. Ja sam podosta vremena provela cuceci s njima i dok sam mirna ignoriraju me ali cim se dignem, sklanjaju se. I kako da se ponasam po zimi? Jel njima hladno? trebam li necim dohraniti ih?
U svakom slucaju, hvala na svemu !!

Big momma
21.09.2009., 23:58
Jako je malo :-)) ali ja sam tako tako sretna da vam ne mogu opisatti!! Moje koke!!! Doslo mi je da ih izljubima, ali me se boje :-(( Ma moje koke!!

Čestitam, još se sjećam kakva je to euforija bila kod nas. To prvom jajetu smo se tako veselili, da se cijelo susjedstvo veselilo s nama. A onda je došao trogodišnji majstor, primio ga, ispalo mu je i razbilo se!:)

Sta mozemo napraviti da nas se manje boje ili ako je moguce ne boje. Ja sam podosta vremena provela cuceci s njima i dok sam mirna ignoriraju me ali cim se dignem, sklanjaju se. I kako da se ponasam po zimi? Jel njima hladno? trebam li necim dohraniti ih?
U svakom slucaju, hvala na svemu !!

Takve su i naše. "Pitome" su kad imam klopu sa sobom i kad mirno čučim, čim se dignem - zbrišu. Nekak sam zaključila da je ponašanje genetski uvjetovano. Imamo jednu rundu piceka koju smo kupili kad su bili stari dva dana, odrastali su u identičnim uvjetima kao i naši, a totalno su pitomi, skoče mi na ramena, ruke, dođu se maziti (za ovo imam svjedoke, niti ja ne bih vjerovala).
Po zimi kokama nije hladno, imaju perje. Naše su cijelu zimu provele na snijegu. Imaju nastambe, ali radije hodaju okolo i čeprkaju po snijegu. Dohranjivati ih se može smjesom za nesilice, tak da cure imaju dovoljno kalcija i još koječega, kako im se organizam ne bi iscrpio.

Göttspöđä
23.09.2009., 07:00
Čestitam, još se sjećam kakva je to euforija bila kod nas. To prvom jajetu smo se tako veselili, da se cijelo susjedstvo veselilo s nama. A onda je došao trogodišnji majstor, primio ga, ispalo mu je i razbilo se!:)

Svud je to tako :)

Rodom sam sa sela, živjela do prije par godina u gradu. Starci kupili kuću na selu i sad vrtlare, kokošare i slično. Entuzijazam sa pilićima kod moje mame je poseban, isto tako kad je kokoš snijela prvo jaje, dobro da nije izljubila pernatu živinu :D

Freyra
23.09.2009., 07:33
[QUOTE=nusazvrk;22659998]DOBOLI SMO PRVO JAJE!!!!!! :-)))

Hihhihiii...hihihiii...ova rečenica mi je izmamila osmijeh na lice :)

nusazvrk
23.09.2009., 11:51
Evo da javim, mi smo svaki dan na najljepsem jaju na svijetu :-)). Predpostvljam da to nosi uvijek ista koka?
Odlicno, znaci moj muz moze odahnuti, necu mu koke donjeti u sobi :-)) niti im trebam dole nositi uljni radijator. I mogu hodati vani iako je snjeg. U nedelju mi stize posiljka psenice iz Slavonije :-))). Moram li voditi racuna da im ne dajem previse? Mogu li uopce s icim pretjerati, da im se mora dati u manjim kolicinama i postoji li npr. neka trava koju ne smiju jesti a da ja to moram znati jer one ne prepoznaju?

Big momma
23.09.2009., 18:33
Ako svaki dan imate jaje, vjerojatno nije od iste koke. Formiranje jajeta traje minimalno 26 sati. Teško da je odmah jedna počela "štancati", ali čuda se događaju. Rekla bih da imate barem dvije koke koje nesu.
A kaj se obroka tiče... mi pazimo da uvijek imaju šrota, ostalo si iščeprkaju i jedu travu, gliste, kukce... vidjela sam neki dan kak su maznule žabu, psi su nam još živi, a i mačke. :-)
Pošto radimo, onda im poslije posla natrpamo hranilice, koji put pojedu sve, koji puta ostane. Kad ih se ovak drži mislim da se ne može pretjerati jer se zabavljaju. Kad su u gajbi, onda valjda od dosade žderkaju pa se utove.
Mi naše imamo godinu dana, još nas uvijek drži euforija, super su kokice. Poslije posla si znam s njima popričati, one ne postavljaju glupa podpitanja. Kad je mrak, mogu ih i pomaziti, onda ništa ne vide, pa me se ne boje. :-)
Hoćete im nabaviti pijevca? Da ih čuva. I zabavlja.

Queef
23.09.2009., 18:43
ne znan di bi pita ovo , al kolko dođe jedna jednogodnišnja grahorasta nesilica obična ne kužim se baš u kokoše al da pitam za dida jer on je u potrazi,ae :D

nusazvrk
24.09.2009., 15:23
Hvala na odgovorima :-))
Ja isto svaki slobodan trenutak idem cucati s njima :-)), muz kaze da sam ja naveca kvocka :-)). Koka koju sam nazvala Jaca me promatra s velikim zanimanjem (za razliku od ostalih) i uvijek ide par koraka iza mene :-)), pretpostavljam da je to dobar znak. Bumo si Jaca i ja bile frendice, nadam se :-)).Pijevca necemo nabavljati. kod nas ti je svaki oblik razmnozavanja strogo zabranjen :-)) (mace i psi su kastrirani i sterilizirani, a i jedan od nas dvoje pa ne mozemo imati bemboline) tako da nebudu ni koke. Sto je na stvari. Ja sam spavalica i ujutro sam najruznije stvorenje (i kad kazem najruznije ne mislim samo na fizicki izgled vec stovise :-)) )koje mozete sresti. Ako mi tko pocne zorom urlati misim da bi mu u tom bunilu vratom okrenula neovisno na koliko nogu isao ili bio pernat, krznat ili koznat :-)). Drugo je sto ja jaja mislim konzumirat dokle one misle nosit a onda idu u zasluzenu penziju i nek zive kao kraljice. Sto ako u nekom od tih jaja bude zametak a ja ga razbijem. Ne mogu znati unaprijed :-(, a i kud cu s pilicima ako mi se pocnu razmnozavat :-(. Ne ne pijevac, ne :-))

Quef, ja sam po koki platila 36 kn i bile su oko 3 mjeseca stare.

jolly_jocker
04.10.2009., 19:05
evo i ja ću se malo uključit u ovu temu
najbolje koke su po meni hrvatice vrlo prilagodljive,skromnih prehrambenih zahtjeva,više godišnje nesilice...
ja ih imam ,kupio sam ih kod onog čovjeka što je vć neko pominjao u horvatima,za njega ne znam jel još drži jer mu je mob.otkazan
noćas mi je pas poklao više od pola pa moram ići opet negdje dokupit
pa ako neko zna broj od nekog ko ih uzgaja nek javi

inače loman brown ,s njima imam jako loše iskustvo
to su kokoši za kavezne uzgoje i kontroliranu proizvodnju
osim toga jednom sam kod njih se zarazio sa nekom campilobakteri i dijete mi završilo u bolnici
poslije toga svakim kokama i pilićima koje donosim kod sebe kupim antibiotik vetoflox ili sl.nešto u veterinara i očistim ih od ev.bakterija

gugi333
22.03.2010., 07:34
Prodajem jednodnevne piliće koka hrvatica boja crvena. Sve inf. na *

Kontakt podaci na peem.

trecedoba
24.05.2010., 15:03
Prodajem jednodnevne piliće koka hrvatica boja crvena. Sve inf. na *

Kontakt podaci na peem.

Kupio bih koke Hrvatice ili piliče.Koja im je cijena po komadu.Dqa li su pod selekcijom.Trebaju mi za daljnu proizvodnju i proširenje.

technotronic
11.01.2011., 07:30
Pozdrav. Čuo sam da peradarske farme znaju prodavat ''izslužene'' nesilice po par kuna? Gdje bi ih se u okolici Zagreba moglo nabavit?

diabolica
14.01.2011., 17:03
Ja danas vidio oglas na cesti 4,5 kn za pilića jednodnevnog, neznam kakva je vrsta ali barem znamo cijenu.
I ja bih volio znati za ove koke nesilice " islužene".

komar
20.01.2011., 10:03
I sama imam želju jesti jaja iz svoje proizvodnje. Tako sam prošlu jesen dala napraviti montažni kokošinjac - koji ću moći seliti po zemljištu, ako poželim povećati broj kokica. Ja nalazim neki tekst - ima svakakvih cijena.....:kava:

technotronic
20.01.2011., 22:33
A kako se ponašaju te nesilice od godinu dana kada ih dovedeš doma?

teta-elza
21.01.2011., 20:34

najnormalnije. prilagode se. dokle imaju hrane i vode, gnijezdo, kokosinjac-nema problema. zivotinje su manje komplicirane za razliku od nas ljudi.

d@d@
23.01.2011., 15:36

Stoji ovo gore, ali u okolici Zagreba (Mraclin i Brezovica) ti sad rade u 2 strukom ritmu pa ne dobijaš 10 mjeseci korištene nesilice nego forsiraju gubitak i prodaju 16 mjeseci stare, to se ne isplati jer će ti bar 2-3 na 10 krepat u tjedan dana. Bez obzira koliko muvisela, tinidila i geomicina ugurao u njih, one su jednostavno izraubne, nakon prve ture prislno ih izmitare u mraku i bez vode, nadrukaju antibiotike i ostane im 60-70% prvotnog legla, onda ih još 6 mjeseci raubaju pa rasprodaju po 10 kn - nisu dobre ni za pasju hranu.

U Mraclinu prodaju u piplenke (16 tjedana stare nesilice treba im još 3-6 tjedana da pronesu) to je uredno procjepljeno i dobro održavno, ali cijena je 4x veća 30-40 kn/kom.

Kupila 30 komada neklasiranih jednodnevnih pilića sorte Hrvatica tijekom veljače, ako imaju papire tim bolje. Cijena nije bitna.

komar
28.01.2011., 00:09

Ha ha, ovo me je malo i nasmijalo. Poznala sam jednu staru ženu smotanu izgubljenu gazdaricu koja je imala kokoši. I sama sam se čudila kako su koke ko gazdarica - spavale su svigdje po vani, a jaja su nesle po dvorištu na sve strane gdje im padne.

Ha ha - ako oćeš znat kak se nesilice ponašaju upoznaj gazdu! :rofl:

diabolica
01.01.2012., 20:02
Da malo podignem ovo. Danas na 01.01.2012. moje koke nesilice, i to islužene, nakon mjesec dana 6 komada jaja iznesle. Inače po 3 , pasu vani jer je toplo, dobe malo kuruze i onda na snalaženje po voćnjaku, i zasad im dobro ide.

komar
09.01.2012., 16:36
Da malo podignem ovo. Danas na 01.01.2012. moje koke nesilice, i to islužene, nakon mjesec dana 6 komada jaja iznesle.

I ja sam napravila korak dalje! Susjedi se nasadila kokoš u zimi te se izleglo 8 piceka. Pošto se nije htjela po zimi njima baviti - uzela sam ih. Od tada je prošlo 2,5 mjeseca. Sada imam kvočku, zapravo koku koja daje jaje svaki drugi dan (ona je iz roda hrvatica) i 3 kokice sa 3 pjetlića. I to u parovima: tamna koka sa tamnim pjetlićem, svjetla koka sa svjetlim i manja koka golovratka sa takvim pjetlićem. I ja sam razmišljala da bi bilo dobro uzeti te koke da se oporave jer umjesto 5 mjeseci za cekanje jajeta dobit ću prije. A nama stvarno treba par komada jaja tjedno tak da bar tih par imam prirodno i tako koju koku u prirodu odvedem!

Jesu te "islužene" kokice male rastom jer se bojim da mi male koke odnesu jastrebi. I gdje naći koke - ako mi rečete na pp bila bi vam zahvalna.

I.... koliko ste ih kupili, a koliko vam je nakon oporavka ostalo - pitanje mi se nameće nakon pisanja d@d@?

diabolica
09.01.2012., 19:07
Ja sam slušao radio, i čovjek je prodavao te nesilice, došao sam po njih i kupio 10 komada, u svakom slučaju bile su katastrofa, bez pola perja, ma ne bih rekao da su kokoši. I tako stavim ih u kokošinjac, za 4 dana su se prilagodile, već su se opernatile, i jedna je zginula, ali ta je bila najmanja od svih. I sada nesu ko lude, do sada su snjele cca 30 jaja od 01.01. Ujutro im dam dozu šrota i onda van na travu, i tek predvečer im dam drugi obrok. Uglavnom, isplatilo se uzeti ih. Neznam gdje bih sad kupio te nesilice, možda po oglasnicima ?

komar
10.01.2012., 21:31
Ma opet hvala na odgovoru. Možda je sve to isto gdje god kupiš i kakva te sreća služi, ali sugeriram si da bi ishod bio bolji tamo gdje je netko imao dobra iskustva. Za koji dan i ja krećem u lov na te koke! A samo jedna otišla koka i nije nešto strašno - očito nisu bile bolesne, osim oslabljene. :kava:

diabolica
11.01.2012., 09:20
ja imam 1 +2 koje sam od pileta uzgojio +9 ovih nesilica, i jučer i prekjučer sam dobio 17 jaja. Napokon su i djeca počela jesti jaja, ili D vitamine.

komar
16.01.2012., 09:32
ja imam 1 +2 koje sam od pileta uzgojio +9 ovih nesilica, i jučer i prekjučer sam dobio 17 jaja. Napokon su i djeca počela jesti jaja, ili D vitamine.

Da, kad sam dobila jaje - u posudu sam razbila jaje svoje koke a onda kraj toga i kupljeno jaje od susjede koja hrani "prirodno" u gajbama nesilice.
Jaje kokice koja jede kukuruz i hoda po voćnjaku je: ljuska jajeta je dva puta tvrđa, čvršća od jajeta iz gajbe, bjelanjak je tri puta veći i čvrst kao i žutanjak. Jaje iz gajbe - bjelanjak je manji kao i žutanjak i razlio se kao voda, a žutanjak malo pikneš vilicom i razljeva se. Domaće jaje - moraš lupat da bi dobio promjene u obliku svježeg jajeta stavljenog na tanjur. Tko god može hraniti kokice i imati svoje jaje - nek nebude lijen!

50 kg kukuruza kod mene košta 100 kn, ako je šrot onda 110 kn i to mi je svakako dosta za mjesec dana za 10 kokica. Vi ćete sada vidjeti koliko jaja dobijete za mjesec dana tj. koliko ćete ih dobiti za 110 kn po mojoj računici.

Osim toga više nemam otpada u kuhinji kod pripreme hrane. Ostaci kod guljenja krumpira, mrkve, salate, zelja... malo prokuham u vruče stavim šrota i kokice uživaju u toploj hrani sad u ove zimske dane!

komar
16.01.2012., 14:22
Evo još na ovu temu - danas sam u ovom filmu :) za one koji ne surfaju previše internetom!

Hranidba nesilica za proizvodnju konzumnih jaja
• Hibridne nesilice godišnje snesu 290-300 jaja, odnosno prosječno dnevno 50-55 g jajčanemase. Utrošak od 2,4–2,6 kg hrane za kg jajčanemase znači da kokoši trebaju dnevno konzumirati 120-130 g hrane, odnosno gotove krmne smjese, da bi ostvarile spomenutu proizvodnju.
• Konzumnim je nesilicama prosječno potrebno u obroku 15-18 % bjelančevina, 3,5–4,2 % kalcija, 0,5–0,6 % fosfora i 11,28–11,91 MJ/ME, ovisno o uvjetima njihova smještaja.
• Konzumna nesilica dnevno popije od 220 do 270 g vode.

Kakvoća, skupljanje, obrada i skladištenje konzumnih kokošjih jaja
Obzirom na kakvoću jaja se klasiraju na:
1. jaja »A«klase ili svježa jaja,
2. jaja »B«klase namijenjena industrijskoj preradi.
Jaja »A«klase i »oprana jaja«se prilikom stavljanja u promet obzirom na težinu razvrstavaju u četiri razreda i označavaju sa:
–»XL«–vrlo velika: jaja od 73 g i veća;
–»L«–velika: jaja od 63 g do 73 g;
–»M«–srednja: jaja od 53 g do 63 g;
–»S«–mala: jaja manja od 53 g.

Jaja uskladištena na 4-8 oC i 75 % relativne vlage i nakon 15 dana ne gube na svježini.

-Žumanjak sadrži vitamine A, D, E i K koje pokrivaju 10-15 % dnevnih potreba čovjeka te 750-1500 μg karotenakoji mu daje boju i ima antioksidativnodjelovanje.
-U jajima nalazimo oko 30 mg Ca, 65 mg Na, 68 mg K, 105 mg P i 6 mg Mg.
-Bjelančevine iz bjelanjka su najiskoristiviji proteini u prehrani ljudi (oko 11 % dnevnih potreba u jednom jajetu).
-Masti žumanjka se sastoje od 65.5 % triglicerida, 28.3 % fosfolipidai 5.2 % kolesterola.
-Od masnih kiselina u najvećoj količini prisutne su palmitinskai stearinska (30-38 %).
-U jajetu teškom 60 g ima 213 mg kolesterola.

(Doc. dr. sc. Zlatko Janječić
Agronomski fakultet
Sveučilišta u Zagrebu
E-mail: zjanjecic@agr.hr)

I dok nisam tako temeljito čitala o peradarstvu i jajima nisam ni znala da u maloprodaji nebi trebala biti jaja klase B. U potpunosti se slažem sa članom jolly jocker koji zastupa kokice hrvatice i nakon ove eksperimentalne faze svakako ću imati samo hrvatice jer su kvalitetne u svakom pogledu, a naravno i zagorske purice.

diabolica
19.01.2012., 16:14
A gle sad ovo:
Broileri ili tovljenici. Kupio ih 01,08,2011, za tov, i tako odlučim ja ostaviti 4 komada nek odrastu, pa da vidim kasnije što ću sa njima. Čak su 3 dana bile samo na travi jer sam mislio da ću ih pretvoriti u djelove za juhu, i staviti u led za kasnije, ali sam ih ipak ostavio da i dalje pasu i eto neki dan gledam ja njih, a one eto nesu jaja. Nije prošlo 4 i pol mjeseca, pevci ih pumpaju da sam zavidan, i one lijepo nesu jaja.
Jedino kaj to nemreš nahraniti. U svakom slučaju neću imati kaj kositi i ušparaću benzin i VRIJEME potrebno za košnju. Jedino kaj susedu stalno moram kompenzirati s jajima štetu jer majstor neće zatvoriti ulaz u svoj vrt sa vratima. A ograda skupaaaaa. Ja isto naručio 10+1 hrvatice za proljeće

komar
20.01.2012., 00:41
...inače loman brown ,s njima imam jako loše iskustvo
to su kokoši za kavezne uzgoje i kontroliranu proizvodnju
osim toga jednom sam kod njih se zarazio sa nekom campilobakteri i dijete mi završilo u bolnici - poslije toga svakim kokama i pilićima koje donosim kod sebe kupim antibiotik vetoflox ili sl.nešto u veterinara i očistim ih od ev.bakterija

Pažnja mi je bila usmjerena na kokoši pa nisam baš registrirala ovu bakterijsku stvar. Jel je ta zaraza došla preko jaja ili?

bond007
28.01.2012., 21:48
Imam par pitanja,pa ako tko zna da mi pomogne.
Prije 6 mj smo nasadili kokoš i izleglo se 10 pilića.
Problemi su počeli prije 2-3 tjedna.
Jedna kokica je uginula iznenada,skroz normalno je izgledala.
Druga je dulje vremena imala proljev i malo krvi u njemu,i vrlo neobičan kljun, gornji kljun je bio jako dug,da nije mogla ni jesti kako treba, samo mi nismo znali jeli to smijemo rezati ili ne. Ovako je izgledala ok i samo jedno jutro nije mogla ništa i za par sati je uginula.

Sad još imam 3 kokota,koji su ajmo reć bolesni. Pa ak netko zna što bi moglo biti i kako da pomognem ako se može ikako jer se sa tim nikad nismo susreli dosada.
Jednom je vrat okrenut skroz na stranu, od prije 2 tjedna,sad jeli se negdje ozlijedio ili što neznam, ali kad jede može ga ispraviti.
Drugi kokot ,prije 3 tjedna je gubio ravnotežu i sad više nemože stati na noge uopće. Pomiće on noge i sve,jede normalno,ali nemože stati na njih. Mi ga ispravimo ,a noge odu svaka na svoju stranu.
Treći kokot , puza, digne se on na noge onako napola, i može hodati,ali isto sve bilo ok s njim, i sad iznenada problemi sa hodanjem.

Neznam kako pomoći ,ima li tko kakav savjet?
Hvala unaprijed

diabolica
29.01.2012., 08:27
Mislim da ti je bolje kod veterinara otići.

komar
29.01.2012., 13:51
Sad još imam 3 kokota,koji su ajmo reć bolesni. Pa ak netko zna što bi moglo biti i kako da pomognem ako se može ikako jer se sa tim nikad nismo susreli dosada.
Jednom je vrat okrenut skroz na stranu, od prije 2 tjedna,sad jeli se negdje ozlijedio ili što neznam, ali kad jede može ga ispraviti.
Drugi kokot ,prije 3 tjedna je gubio ravnotežu i sad više nemože stati na noge uopće. Pomiće on noge i sve,jede normalno,ali nemože stati na njih. Mi ga ispravimo ,a noge odu svaka na svoju stranu.
Treći kokot , puza, digne se on na noge onako napola, i može hodati,ali isto sve bilo ok s njim, i sad iznenada problemi sa hodanjem.
Hvala unaprijed

S čim si ti hranio te kokice - hvala Bogu nisam tak nekaj vidla ni čula. Kad bi se meni tak nekaj događalo pozvala bi veterinara da to on pogleda. Ili je greška u prehrani i razvoju iiiili ti neko dohranjuje kakvim otrovom živad... u normalnim čistim uvjetima gdje živad jede normalno - nije ovo normalno!

komar
19.03.2012., 00:01
Konačno sam i ja došla do onih koka nesilica sa imanja gdje se proizvode jaja. Koke stare godinu dana i koštaju 10 kn po komadu. Kupili smo 10, a na deset dobiš jednu gratis :) Dok ih je MM dopelal doma veli: tamo ti je čudo jedno. U kavezu sve koke stoje jedna do druge i nema mjesta više ni za malo pile uz njih. Nisu nikada vidjele dnevno svjetlo a 24 sata su pod svjetlima. Naspram mojih mladih, zdravih i veselih kokica koje se komodaju po zemlji i travi ove tako otužno stoje.

Prvi dan kad smo ih pustili u njihov prostor samo su stajale. I drugi dan u novom apartmanu - hodaju, dobro jedu i piju - eto oba dana smo našli 3 jaja. Imaju koke i staklenu površinu tako da na jednoj strani su gledale naše domaće koke kako hodaju po vani i vidim da su i ove zainteresirane za van - idu na staklo kao da će izaći :D

Evo našla sam i upisnik proizvođača koka nesilica www.mps.hr - Copy of Upisnik farmi kokoši nesilica za web 24.02.2012 - ako su to svi manji proizvođači onda u mojoj okolini ima dosta ilegalnih :)

diabolica
19.03.2012., 06:14
Sad im samo pustite das imaju pristup prema van, i one će sramežljivo istrčati nakon par dana, moje jučer oborile svjetski rekord, 12 jaja u jednom danu, a imam ih 16. ssusjedi napokon uživaju, jer tko će pojest tolika jaja.

komar
04.07.2012., 14:03
Dobila sam domaću koku kvočku sa malim pilićima. Danas ta koka normalno nese jaja a i kokice-kćeri su veće od mame-koke po masi, ali ove kokice iako iste sorte nose sitna jaja za razliku od koke-mame.

Nisam "meditirala" o veličini jajeta pa do sad to ne zapažah! Moje pitanje je dal prehrana utječe na veličinu jajeta ili veličina ovisi o dobi kokice?

diabolica
04.07.2012., 15:33
Kako kokoš stari, jaja su i veća, ali i rijeđe nesu,tako da će i one nositi veća jaja kad malo ostare. Provjereno, imam takav slučaj doma.

Artois
04.07.2012., 23:12
Dobila sam domaću koku kvočku sa malim pilićima. Danas ta koka normalno nese jaja a i kokice-kćeri su veće od mame-koke po masi, ali ove kokice iako iste sorte nose sitna jaja za razliku od koke-mame.

Nisam "meditirala" o veličini jajeta pa do sad to ne zapažah! Moje pitanje je dal prehrana utječe na veličinu jajeta ili veličina ovisi o dobi kokice?

Pasmina ti je najbitnija stavka kod veličine jaja, odnosno mase.

komar
06.07.2012., 07:23
Pasmina ti je najbitnija stavka kod veličine jaja, odnosno mase.

Da, toga sam svjesna, ali unutar pasmine je tolika razlika :confused:

Artois
06.07.2012., 16:00
Da, toga sam svjesna, ali unutar pasmine je tolika razlika :confused:

Preko ljeta je inače općenito manja masa jaja.
Unutar pasmina može biti razlika zbog godina i sojevima.

Ali neko drastično odstupanje je vrlo rijetko.

ajajas
15.08.2012., 16:15
Koliki prostor treba osigurati za 150 - 200 koka nesilica? Ogradio bih im oko 3000 kvadrata maslinika di bi one slobodno šetale, ali me zanima koliko im treba za smještaj.

Artois
15.08.2012., 17:33
Tebe zanima kokošinjac koliki treba vjerovatno...
Ne možeš to fulati, samo ga nemoj izgraditi uskok i dugačkog.

Npr. ja ti imam kokošinjac nekih 3,5m2 i tamo imam 15 kokoši i dva pijetla.
S tim da nisu podno već kada se zatvaraju navečer neke odu na letvice koje sam postavio metar od zemlje, a neke odu na one niže tako da gužve nema.
Bitno da ti nisu na podu samo jer tako OGROMAN prostor ostaje neupotrebljen.

I još nešto, čemu nesilice za vanjsko držanje?
Ako te više zanima, pp :mig:

diabolica
18.08.2012., 20:17
Objekti i oprema

Kod izgradnje novog objekta ili kod preuređenja postojećeg treba obratiti pažnju na troškove, odnosno koliko iznose troškovi, a kolika će biti dobit, odnosno zarada od prodaje jaja ili mesa. Pri tom ne treba zaboraviti na biološke potrebe kokoši i pilića te ne treba zaboraviti na dobrobit životinja. Objekti za smještaj peradi mogu biti izrađeni od različitih materijala, a ti materijali moraju osigurati dobru izolaciju objekta, zaštitu pred grabežljivcima, moraju se lako čistiti i održavati da se spriječe pojave bolesti. Krov objekta treba biti izrađen tako da zimi zadržava toplinu, odnosno da ljeti ne prenosi toplinu na unutrašnjost i također može biti od različitih materijala.

Izolacija je bitna pri izgradnji jer održavanjem optimalne temperature postižemo bolje rezultate. Najpovoljnija temperatura tijekom nosivosti je između 15 i 20 °C (18 – 24 °C). Visoke i niske temperature nepovoljno djeluju na perad. Kod niskih temperatura pojačava se apetit jer je energija iz hrane potrebna za zagrijavanje organizma, smanjuje se nesivost, a kod visokih temperatura smanjuje se apetit, a pojačava se potreba za vodom te kao i kod niskih temperatura pada nesivost i smanjuje se težina jaja. Izrazito nepovoljno na nesivost djeluju temperature više od 28 °C i niže od 4 °C. Optimalnu temperaturu i vlažnost uz izolaciju održavamo i ventilacijom koja može biti prirodna ili umjetna. Umjetna ventilacija je postavljanje ventilatora, a prirodna je kombinacija otvora koji se postavljaju na bočne strane objekta i služe za ulazak svježeg zraka i otvora koji se postavljaju na stropu ili sljemenu objekta kroz koji izlazi ustajali i prašinom bogat zrak. Niti jedno jato neće biti dugo zdravo ako obitava u prostorima s lošom mikroklimom u peradnjaku. Optimalna relativna vlažnost zraka je između 60 i 70 posto. Podovi u objektu, zavisno o sistemu na koji se drže nesilice, mogu biti betonski ili asfaltni i takvi su pogodni za podni sistem držanja na stelji. Kod drvenih objekata koji mogu biti fiksni ili pokretni, na gredama se mogu postaviti rešetke, a ispod njih se izradi sabiralište za gnoj. Rešetke se mogu izraditi od letava 3x3 cm koje se postavljaju na razmak od 3 cm.
Krmne smjese

Svaki objekt, bez obzira na njegovu veličinu, treba opremiti. Uz kvalitetnu hranu potrebno je osigurati i dovoljan hranidbeni prostor. Nesilice se uglavnom hrane kompletnim krmim smjesama po volji. Krmna smjesa trebala bi sadržavati 16-17 posto sirovih proteina, 3,5 posto kalcija, 0,7 posto fosfora. Preporučljiv odnos kalcija i fosfora je 4:1, a njihov sadržaj u hrani je važan jer ti elementi sudjeluju u najvećoj mjeri u izgradnji ljuske jajeta, a potrebno je osigurati i dovoljan hranidbeni prostor. Pri podnom načinu držanja potrebno je 13 cm dužine hranidbenog prostora po nesilici, a u kaveznom sistemu računa se 10 cm dužine valova na svaku nesilicu.

Kokošima uz kvalitetnu hranu treba osigurati i dovoljne količine pitke vode koju također uzimaju po volji. Pojilice i hranilice trebaju biti izrađene od materijala koji se lako čiste i održavaju, a postavljaju se u visini leđa nesilice. Ako se u hranidbi koriste mokra krmiva, tada treba svakodnevno hranilice čistiti da se ne ukiseli hrana ili da se ne pojave plijesni koje djeluju otrovno i narušavaju zdravlje životinja. Kod podnog sistema gdje se razmišlja o dobrobiti životinja, u objekt se postavljaju i letvice za odmor. Letvice moraju biti postavljene tako da kokoši na višim nivoima ne balegaju na kokoši na nižim nivoima. Letvice mogu biti 6 cm široke i 4 cm debele, postavljaju se na razmak od 35 cm, a po kokoši je potrebno računati barem 15 cm dužine. Kod proizvodnje jaja na svakih 4-5 nesilica treba računati jedno gnijezdo veličine 35x35x35 cm.

Gnijezda se postavljaju na visini 40-50 cm od poda, a u njih se stavlja suha i čista pljeva ili sjeckana slama. Gnijezda mogu biti izrađena od lima ili lesonita, pred njih se mogu postaviti tzv. doskočne letvice, a ne treba posebno napominjati o čistoći koju trebaju imati gnijezda. I u manjim jatima je dobro posvetiti pažnju osvjetljenju jer svako skraćivanje dnevnog osvjetljenja dovodi do pada nesivosti. Jačina osvjetljenja treba biti 2-3 W/m2 peradnjaka. U peradnjacima bez prozora nesilice se drže pri umjetnom svjetlu do 17 sati dnevno. U peradnjacima s prozorima postupno se produžuje dan kombinacijom prirodnog i umjetnog svjetla radi poticanja nesivosti. Prilikom takve kombinacije paljenje i gašenje umjetnog svjetla treba obavljati redovno za što su najbolji uklopni satovi. Umjetno svjetlo treba dodavati ravnomjerno ujutro i navečer.
Način držanja nesilica

Zatvoreni sistem peradarnika može biti podni ili kavezni. Na podnom sistemu napučenost peradnjaka je 5-6 nesilica na m2 podne površine. Debljina stelje mora biti 15-20 cm, stelja mora biti čista kako se jaja ne bi prljala i treba je povremeno prevrtati. Kod intenzivnije proizvodnje najčešći način držanja nesilica je kavezni sistem. Metalni kavezi mogu biti jedno ili višeetažni. Obično se u jedan kavez stavljaju 4 kokoši. Treba računati po jednoj nesilici 450-490 cm2 prostora. Prednosti kaveznog držanja su bolje iskorištavanje površine peradnjaka, manje se rasipa hrana i lakše se kontrolira zdravstveno stanje nesilica. Nedostaci su teže održavanje povoljnih mikroklimatskih uvjeta i lošiji komfor za životinje. Najčešće se manja jaja kokoši drže kombinirano gdje su kokoši zatvorene noću u kokošinjcima, a danju su u ispustima ili na paši.

Kod tog sistema mogu kokošinjci biti pomični ili fiksno postavljeni. U pomoćnim kokošinjcima može se držati do 300 nesilica. Prenose se kada uz takav kokošinjac nema dovoljno travnate površine na mjesto gdje je ima dovoljno. Nepomični ili fiksni kokošinjci grade se na mjestima gdje su travnate površine velike ili za veća jata. Površina pašnjaka može se podijeliti u više pregona. Ispuste treba urediti tako da kokoši imaju sjenu za što su pogodni grmovi koji daju uz sjenu i osjećaj sigurnosti. Uz to, treba im osigurati i pijesak u kom se mogu »kupati«. Ispuste treba održavati čistim jer zapušteni i neodržavani mogu biti žarište različitih bolesti.
preuzeto sa.............

komar
30.08.2012., 00:50
NEKOLIKO PRAVILA ZA DRŽANJE NESILICA
Da bismo imali uspjeha u držanju nesilica, moramo se držati nekoliko pravila. Kokoš nese u prvoj godini života najviše jaja. U drugoj godini proizvodnja pada za 15 do 25 % . Prema tome, kokoši treba držati jednu godinu ili najviše dvije godine, a zatim ih zamijeniti novima. Ako se zbog bilo kojeg razloga odlučimo da nesilice držimo dvije godine, onda je najbolje da svake godine zamijenimo pola jata. Na taj ćemo način održati ravnomjernu proizvodnju iz godine u godinu. a bit će potrebno da svake godine uzgojimo manji broj pilića, čime ćemo uštedjeti dosta brige za male piliće. Da bismo kokoši lako raspoznali, označujemo ih svake godine prstenima od plastike različite boje.

KAKO TREBA KOKOŠI HRANITI?
Nadalje, kokoši treba pravilno i dobro hraniti. Preobilna ishrana ne valja jer se kokoši udebljaju i proizvodnja pada. Isto tako ne valja ako kokoši dobivaju premalo hrane, jer će proizvodnja i tada pasti, pa ćemo na jajima više izgubiti nego što ćemo dobiti uštedom u hrani. Važan je dobar i za kokoši udoban kokošinjac, naročito radi proizvodnje zimi, jer su jaja u zimskim mjesecima najskuplja. U kokošinjcima mora biti dovoljno svjetla i čistog zraka. Gdje postoji električno svjetlo, jedna žarulja od 40 W nekoliko sati uveče i ujutro u zimskim mjesecima neće predstavljati takav trošak da to ne bi podmirila veća proizvodnja jaja.

Preuzeto sa neta :)

U ove vruče dane sam svojim picekima stavljala navečer u njihov prostor solarnu lampu. Preko dana je vani, a noću u njihovom prostoru. Pa tko kaže da svjetlo mora koštati za koke!?

komar
09.09.2012., 13:04
Kažu: "Kokoš nese u prvoj godini života najviše jaja."

Moje koke koje će u 10. mj. biti godinu dana stare u tjedan dana nisu dale jedno jaje. Kak da se postavim prema tome. Pasu, jedu šrot, uvijek imaju vodu... i dal da nešto poduzimam ili je to kriza došla u moj kokošinjac pa mi kradu jaja. Nema tragova žutanjaka da bi mogla reći da koke pojedu jaja ili neke druge životiinje...????

Artois
09.09.2012., 13:19
Kažu: "Kokoš nese u prvoj godini života najviše jaja."

Moje koke koje će u 10. mj. biti godinu dana stare u tjedan dana nisu dale jedno jaje. Kak da se postavim prema tome. Pasu, jedu šrot, uvijek imaju vodu... i dal da nešto poduzimam ili je to kriza došla u moj kokošinjac pa mi kradu jaja. Nema tragova žutanjaka da bi mogla reći da koke pojedu jaja ili neke druge životiinje...????

Daješ mi koncentrata? Barem neku malu količinu?
Muvisel? Kostovit?

diabolica
10.09.2012., 20:29
Ja imam Sussex, stare 5 mjeseci, niti jedno jaje. Patke Peking, koje smo za berbu smazali, su već pronesle i imale su isto 5 mj. Ne kužim. Ostale koke iste starosti već nesu.

diabolica
10.09.2012., 20:39
Prinos jaja do sada, u jednom trenu maximalno 15 kokoši, od tih 15 kokoši 9 su bile "izraubane" kokoši nesilice, ostale domaće. Sad ih imam 10 mladih koje su tek počele nesti mikro jaja. Ožujak - lipanj, najviše jaja zbog vremena, a srpanj jako vruće i odmah pala nesivost. Pišem svaki dan do sada koliko mi je nesivost.

datum siječanj veljača ožujak travanj svibanj lipanj srpanj kolovoz rujan listopad studeni prosinac
1 6 6 9 10 8 8 4 1 7
2 5 7 5 9 10 9 3 4 6
3 5 5 7 8 9 11 5 3 4
4 3 5 9 8 12 9 4 2 4
5 9 4 11 9 11 10 3 2 7
6 6 4 9 5 9 9 4 4 4
7 5 4 8 8 12 9 2 4 3
8 5 4 12 4 9 10 5 4 4
9 9 2 9 8 10 9 3 5 4
10 8 3 7 7 10 9 4 7 5
11 5 1 10 6 11 5 3 6
12 9 3 8 9 10 9 3 7
13 5 4 8 6 12 8 4 6
14 4 3 7 8 8 8 1 6
15 4 4 8 10 10 8 3 5
16 3 5 11 9 11 8 3 6
17 4 3 8 10 10 8 4 6
18 4 5 13 12 10 5 3 4
19 4 5 12 10 8 9 2 5
20 5 7 12 11 13 6 3 4
21 7 5 12 11 10 7 3 2
22 4 10 12 10 8 7 1 4
23 5 7 13 5 9 5 2 4
24 4 6 9 8 10 5 1 3
25 7 10 9 9 8 6 1 4
26 5 6 12 8 9 5 3 3
27 7 9 11 9 9 4 2 1
28 4 4 10 8 11 4 2 4
29 7 8 9 9 10 5 3 4
30 9 10 10 7 3 2 4
31 6 11 9 3 4
173 149 301 254 303 218 89 128 48 1663

diabolica
10.09.2012., 20:41
Kad sam paste tablica je izgledala izvrsno a sad se morate snalaziti, prva kolona su datumi, pa siječanj, veljača itd. Zadnja brojka je total.

komar
10.09.2012., 21:04
Kad sam paste tablica je izgledala izvrsno a sad se morate snalaziti, prva kolona su datumi, pa siječanj, veljača itd. Zadnja brojka je total.

E, svaka čast - ovako vođeni pregled je zaista dobar-poučan pokazatelj - baš vam hvala.

Možda sam pre malo tog kostovita stavljala - ali suprug je na veterini kupio neki vitaminsko-mineralni premiks za nosivost jaja. Upute vele na 9 kg šrota ide 1 kg toga. Tak da budem vidla. Iskusna žena mi je rekla da vrijeme od žetve do berbe :) koke prirodno manje nose ako ih se ne dopingira!

Hvala vam za mišljenje i ideje - s vama čovjek nemre umret od nedostatka ideja :lol: super!

laffee-125
16.09.2012., 14:19
zaboli me za kokoske...tude pseto mi ih je pozderalo...15 komada zaklanih...6 kokosi sam zaklala n ja nja nja nja nja nja

drvo i sjekira
21.09.2012., 00:10
Molim vas, može li mi netko odgovoriti koliko bi ispaša trebala trajati? Imam 4 male koke i pijetla, puštam ih oko dva sata na slobodu gdje pasu, dakle jedu travčice i kukce, a obično kad ožedne vrate se u kokošinjac ili ja jednu uzmem i stavim ondje, a tada i druge odu za njom. Svi spominjete kako kokošinjac mora biti uredan, čist, udoban, ali one meni sve demoliraju u niti sat vremena (imaju niti mjesec dana i vrlo su žive).
Ovo me sad čak i sram napisati, ali ponekad kad stavim ruku u kokošinjac (zapravo, to je jedan jako veliki, zaštićeni kavez) skaču mi na ruku kao da su papige, što bi to moglo značiti, malo me strah kad mi slete na ruku? Zatim, kad ih lagano gurkam, onako usmjerim ih da se vrate u kokošinjac (gotova ispaša) one poslušaju, ali me znaju kljunom gricnuti i sad imam neku paranoju što će biti kad bude velike? Par puta su me na prepad gricnule- doduše, nije to bilo ništa bolno, dapače. Ipak, promatram ih, one se i međusobno tako grickaju? Dok su u ispaši često dođu do mene i jave se :cerek: Životni san mi je imati domaća jaja, jedno dvadesetak koka i pijetla da ga ujutro čujem iz kreveta, ali sad kao da sam usred nekog budućeg horora. A pijetao mi je kao neka ženskica, svako toliko dobije batine od njih 4.

diabolica
21.09.2012., 12:48
A zašto ih vraćaš? Zašto onda ne kupiš onu plastičnu zelenu ogradu visine 1 m ( ako ne podrežeš krila preskočiti će je) u apoteci -poljo, ogradiš 2 sa 2 i pustiš ih neka same ulaze i izlaze iz tog kaveza, a ti samo stojiš i gledaš. Pretpostavljam da imaš okućnicu koju ne želiš napraviti kokošinjcem ili ti svekrva ili punica neda.....:O)

diabolica
21.09.2012., 12:51
Nema trajanja ispaše, one same briju po travi i kada se umore, onda sjednu u hlad, i nakon pola sata opet počinju brijat po travi i tako se to izmjenjuje. Cca 15 % ishrane pronađu same ovisno o vrsti kokoši. Ja imam neke koje su poznate po tome da većinu hrane pronalaze same, sussex vrsta, rijetka u hrvatskoj.

drvo i sjekira
21.09.2012., 18:21
Imam dva psa, od toga je jedan lovački i dosad mi je zaklao dva zeca i jednu koku, tako da ga vežem jer mu više ne vjerujem, a inače je velika maza i umiljat je. Muž mi je započeo raditi veliki boks podiljenjen u 4 velika stana i tri kata (uložio je u željezo 2600 kn, žica je došla još 1000 kn i aparat za varenje smo kupili na akciji), a onda je otišao iznenada na brod, na kraju smo kupili veliki kavez, prilično profesionalan, jer ajde- kavez uvijek treba :ne zna:

Inače smo mislili da koke budu po cijeloj okućnici i da sve bude kao na mini farmi, ali ovaj lovački pas je sve sj... !! Nisam znala za tu ogradu, a ono... Sad je gotovo, jer već smo prilično uložili, a čitam tu da prva jaja mogu očekivati nakon 5 mjeseci.

Danas kad sam ih vraćala opet u kavez opet ova koja mi skoči na ruku kao da je papiga ili vrana, dosta jako potegnula mi je vjenčani prsten... Bože, što joj je, imam napad panike od te koke?? Ispaša im je danas trajala u dva navrata po sat i pol vremena, čak su mi došle na tersu, valjda su se pitale di sam :cerek::cerek:

Dala sam im prokuhanu koru krompira (tu sam negdje pročitala da to vole) i bile su oduševljene :)

diabolica
21.09.2012., 21:39
Inače, ljudi koji žele imati svoje free range kokoši uz normqalnu okućnicu ,uz kokošinjac naprave kavez veličine 2 sa 2 , ovisno koliko mjesta imaju i ta cjelina je za te kokoši. Nemoj dozvoliti da koke briju tam gdje hoće, jer sam u ratu sa kokošima i punicom zbog cvijeća. Iako imaju svojih 3000m2 , one baš preskoče ogradu i skopaju sve što mogu, a da ne kažem koliko vole voće i povrće. Lijepo im ogradi prostor i nema van, biti će zadovoljne, bez brige.
Još nešto, zamisli kad ti se ukakaju baš ispred vrata ? Pretvorio bi ih u barbique chicken wings taj čas, ali se sjetim jaja, pa prežive.

drvo i sjekira
22.09.2012., 09:16
Je, već sada vladaju teritorijem i po cijelom terenu su, a kenjaju gdje žele, čak i po betonu i parkingu (koji je nov novcat i muž ako to vidi će me ubiti :kava: ), kad te bokseve druge godine dovršimo oko njih ćemo ograditi još jedan komad zemlje tako da budu samo tamo.
Danas sam primijetila da dosta lete, fakat im moram podrezati krila, to će biti show, a već sada dominiraju :lol:

komar
22.09.2012., 13:01
Pernata živina isto voli blještave i drugačije stvari tak da kljucaju sve - meni isto prstenje, privjesak za ključeve, nokat.... Ja sam napravila kokošinjac, na kat :) dolje su nesilice i kokot, a gore buduće nesilice.... Uz kokošinjac imam mali ograđenac gdje su koke kad je kiša ili kad neću da su svuda. Taj dio je izrovan i nema trunke trave... Veči ograđenac je trava zelena. Tu su i koke i piceki preko dana. U jutro pustim koke slobodno po cijelom brijegu. Dok se istrče, prekopaju oko voćki, komposta spuste se do ceste. Tada ja nastupam sa svojom crvenom kanticom. Kuhano voće, povrće sa šrotom jer kad vide koke tu kanticu jure ko lude uz moje noge u svoj ograđenac na hranjenje. Onda prema potrebi odredim u kojem će prostoru boraviti taj dan. I ja sam zbog velike želje da imam jaje na svojem krenula hranit. Prvih 8 kokica i pjetliće sam gledala kao kanarince, a sad se promijenio odnos prema mojem pernatom društvu.

Razmatram sa susjedama koje hrane koke da moje koke nesu, ali mi neko krade pa danima nemam jaje. Stavila sam od susjede 2 jaja u gnijezdo... prvi dan koke nisu dirale tj. ne jedu koke jaja nego su drugi dan nestala. Pošto ne ostane trag ni od ljuske ni od žutanjka vjerojatno odnese netko na dvije noge. Susjeda koja je obično hodala po domaćinstvima pitati: "Imaš 2 jajčeka za rezance?" više ne hoda okolo pa mi se te darovateljice smiju da je u mom kokošinjcu izvor jajčeka za rezance.

Moj zaključak: "Ne radite kokošinjac 50 m od kuće jer to je ogroman prostor za manevre drugih :cerek:" da ne kažem kako su mi 3 kokoši nestale iz zatvorenog kokošinjca. Kad je kriza - kriza je i kad me nema doma i noću lokotom zaključavam kokošinjac. Upravo razrađujem mogućnost video nadzora :lol: zašto da gledam što u svijetu rade, a neznam što mi susjedi rade po zemljištu.

drvo i sjekira
22.09.2012., 15:32
Razmatram sa susjedama koje hrane koke da moje koke nesu, ali mi neko krade pa danima nemam jaje. Stavila sam od susjede 2 jaja u gnijezdo... prvi dan koke nisu dirale tj. ne jedu koke jaja nego su drugi dan nestala. Pošto ne ostane trag ni od ljuske ni od žutanjka vjerojatno odnese netko na dvije noge. Susjeda koja je obično hodala po domaćinstvima pitati: "Imaš 2 jajčeka za rezance?" više ne hoda okolo pa mi se te darovateljice smiju da je u mom kokošinjcu izvor jajčeka za rezance.

Moj zaključak: "Ne radite kokošinjac 50 m od kuće jer to je ogroman prostor za manevre drugih :cerek:" da ne kažem kako su mi 3 kokoši nestale iz zatvorenog kokošinjca. Kad je kriza - kriza je i kad me nema doma i noću lokotom zaključavam kokošinjac. Upravo razrađujem mogućnost video nadzora :lol: zašto da gledam što u svijetu rade, a neznam što mi susjedi rade po zemljištu.

Da, ja ih još uvijek tretiram kao kanarince :cerek: , ali vidim da tu nema sreće, baš su mudrice. Upravo radi blizine susjeda, prije nego što smo se preselili, nismo imali koke, a i svekrva je imala par prigovora. Ovdje nikog baš ne poznajem i nemam koga pitati. Tu gdje smo sad ima dosta okućnice, ali Bože moj, nema ograde koja se ne može preskočiti i svatko može odnijeti što god hoće, posebno kad zaspemo, jedino me tješe ta dva moja psa :) Jedan prijatelj koji se bavi papigama objasnio mi je kako da im podrežem krila, ali to ću u ponedjeljak da se malo psihički pripremim.

Video nadzor uopće nije loša stvar i nije to više neki novac :top:

komar
26.09.2012., 08:00
.... Jedan prijatelj koji se bavi papigama objasnio mi je kako da im podrežem krila, ali to ću u ponedjeljak da se malo psihički pripremim.

Podrezivanje krila... imam susjeda za kojeg mislim da je jako nehuman. Podrezati krila ne mislim da je nešto loše, ali on podrezuje samo jedno krilo tako da ako koka ili purica pokuša letjeti gubi ravnotežu i pada. To mi se opće ne sviđa ali je fakat učinkovito.

Moji korjeni su iiiiiiiiii iz Zagorja - zato mi se sviđa ova TV priča o kokicama. Ak mi moderator ne skine evo kak se dolazi do jaja - moraju i ljudi i koke biti sretne da bi bila fina jaja! (VTS_01_1.avi - Z1 zdrava hrana... - sa youtube-a)

:lol: http://www.youtube.com/watch?v=8FKMdeFdGao&feature=related

drvo i sjekira
26.09.2012., 15:28
Podrezivanje krila... imam susjeda za kojeg mislim da je jako nehuman. Podrezati krila ne mislim da je nešto loše, ali on podrezuje samo jedno krilo tako da ako koka ili purica pokuša letjeti gubi ravnotežu i pada. To mi se opće ne sviđa ali je fakat učinkovito.

Moji korjeni su iiiiiiiiii iz Zagorja - zato mi se sviđa ova TV priča o kokicama. Ak mi moderator ne skine evo kak se dolazi do jaja - moraju i ljudi i koke biti sretne da bi bila fina jaja! (VTS_01_1.avi - Z1 zdrava hrana... - sa youtube-a)

:lol: http://www.youtube.com/watch?v=8FKMdeFdGao&feature=related

Meni su se koke jako pripitomile u ovih par dana i urazumile, čak dok sjedim i gledam ih dođu i skoknu mi u krilo i pomazim ih (inače muž mi kaže da od svake životinje napravim debila :lol: ). Dakle, ništa od podrezivanja! Čak su i dosta narasle.
Ovaj link je super!!!! 500 koka, svaka čast! Da li one mogu jesti integralni kruh namočen u vodi, ili samo bijeli?? Vole salatu, vole dosta i prokuhane kore od jabuka. Mrkvu neće,niti kupus. Što od voća još jedu? I slažem se s ovim čovjekom koji je otišao iz Zagreba, mi smo iz Rijeke isto otišli takoreći na selo; jučer sam bila ondje- fakat je depresivno i vidi se da ljudi nemaju za život. Selo postaje zakon :cerek:
10.10. idem na sajam i sve se mislim da bih uzela još koju njihovog uzrasta, ima mjesta za bar još 4.

Artois
26.09.2012., 21:18
Ma sve jedu.
Bacite im koru od lubenice, to bude nestalo.
Jabuku bacite, za pola sata je nema.
Krastavac također.
Ma bilo što od voća i povrća.

Mrkvu i kupus neće ako je naribano.
Ali ako je na kockice manje, hoće.

komar
01.10.2012., 19:49
Ja svaki dan skupim iz kuhinje - koru krompira, mrkve, zelje, kelj, paradajz. koru voća ili lošije voće malo usitnjeno, masnoću i drugo.... prokuham 5 - 10 min i kad se to ohladi malo odlijem vode i stavim količinu šrota. To je opći urnebes kad koke jedu... Osim toga pokošena travu oko voćaka i ona hrpa komposta je dobrano kokošje prerovana.

Moje buduće kokice najviše vole jabuke usitnjene sa šrotom jer jabuka imam jako puno pa sam im ponudila. Danas na moju žalost jednu takvu kokicu smo vidjeli iznad terase dok smo pili kavu. Lijepo iznad nas je proletio jastreb sa našom pernatom ljubimicom. Iz ove serije kokica crne su nekako kržljave, a smeđe su predivne - a te žgoljave crne ni jastreb neće! :lol:

drvo i sjekira
02.10.2012., 19:26
Moje buduće kokice najviše vole jabuke usitnjene sa šrotom jer jabuka imam jako puno pa sam im ponudila. Danas na moju žalost jednu takvu kokicu smo vidjeli iznad terase dok smo pili kavu. Lijepo iznad nas je proletio jastreb sa našom pernatom ljubimicom. Iz ove serije kokica crne su nekako kržljave, a smeđe su predivne - a te žgoljave crne ni jastreb neće! :lol:

Jastreb, a jadna! A jadna koka... A užas!

Evo ima dva dana meni koke pojele nekog malog miša, onaj mali, kao poljski... Htjela sam im ga uzeti, ali nisu dale.

Ne znam eto ni dva dana poslije jesu li mi se zgadile, ili sam oduševljena što su ga "sredile".

zaggyy
04.10.2012., 05:13
Poštovanje..trema pomoć.
Znači, imam nekih 30-ak nesilica..od domaćih, starih isluženih sa farmi. Svega tu ima.
Pošto sve uspijem prodati, htio bih staviti još nekih 50-60 komada. Sad me zanima koja vrsta ima najbolju i konstantnu nesivost? Lohman, hrvatica?
Koke držim u otvorenom uzgoju.

ima nas svakakvih
04.10.2012., 18:43
Treba mi 2 savjeta.
Imam mlade domaće kokoši stare 6 mjeseci. Jedna je odlučila biti kvočka i sad ne znam kako je oduvjeriti da nije vrijeme za to. Stalno sjedi na praznom gnijezdu. Iznesem je van ali ona se vrati natrag, navečer je stavim sa ostalim društvom a ona ujutro ko metak na prazno gnijezdo. To traje oko tjedan dana.
A druga kokoš ima tvrdu putaču (ne znam drugu riječ) već 3 dana. Prestala je jesti i drži se sa strane i sad ne znam kako joj pomoći.
Hvala na savjetu :)

komar
05.10.2012., 01:59
Poštovanje..trema pomoć.
Znači, imam nekih 30-ak nesilica..od domaćih, starih isluženih sa farmi. Svega tu ima.
Pošto sve uspijem prodati, htio bih staviti još nekih 50-60 komada. Sad me zanima koja vrsta ima najbolju i konstantnu nesivost? Lohman, hrvatica?
Koke držim u otvorenom uzgoju.

FOOD MANAGEMENT
AGRO-FOOD PRODUCTION SYSTEMS
-Animalproduction-
Doc. dr. sc. Zlatko Janječić - eto mjesta od kuda sam kopirala

PERADARSTVO
Danas se smatra da je u cijelom svijetu poznato oko 130 pasmina kokoši. Većina se pasmina javlja u više boja perja, dok samo neke imaju točno određenu boju i oblik perja.

•Teške ili azijske pasmine:kokice su teške 4-5 kg, pijetlovi 5-9 kg. Kasnozrele su životinje (7-9 mjeseci), mirnog temperamenta i slabe nesivosti (90-150 jaja godišnje). Najpoznatije pasmine iz ove skupine su: cochinchina, brahma i langshan.
•Lake ili mediteranske pasmine kokoši: kokice su teške 1,5-2,2 kg, pijetlovi 2,5-3,2 kg. Živahnog su temperamenta, ranozrele(4-5 mjeseci) i dobre nesivosti (oko 200 jaja godišnje). Najpoznatiji predstavnici ove pasminskeskupine su: leghorn, talijanka i minorka.
•Kombinirane pasmine kokoši: mogu nesti jaja i u zimskom periodu, relativno brzo rastu pa služe i za tov mlađih pilića (10-12 tjedana) i imaju dosta ukusnog mesa. Prosječna masa im se kreće: pijetlovi od 3-5 kg, kokice 2,5-3,5 kg. Najtipičnijipredstavnici su: RhodeIsland Reds, New Hampshire, PlymouthRocks, WhiteRocks, Wyandottes, Australorp, Cornish, Orpington, Sussex, Faverolles, Crevecoeur, LaFleche(Hrvatica).
•Borci: Upovijesti stvaranja mesnatih pasmina kokoši, neki borci su imali važan utjecaj (indijski, malajski), a njihove gene imaju i suvremeni hibridni tovni pilići. Borci se dijele na moderne i borce starih tipova, a sve ih krasi izrazita individualna netrpeljivost, borbenost, loša nesivost(50-60 jaja) i malo nekvalitetnog mesa.
•Ukrasne pasmine: Jokohamai Phoenix, poznate po izuzetno dugim repnimperima (i do deset metara), te svilasta kokoš. Patuljaste kokoši (bantami) čine veliku skupinu (nekoliko stotina) malih simpatičnih tipova životinja najrazličitijih oblika, boja i ostalih svojstava, najčešće s tjelesnom masom od 600-800 g.

Hibridi za proizvodnju jaja i mesa
•Hibridne kokoši nesilice i tovni pilići ili takozvani linijski hibridi su osnovica suvremene intenzivne proizvodnje kokošjih jaja i mesa brojlera, nastali uzgojnim i selekcijskim radom iz prethodno spomenutih čistih pasmina kokoši. •Ove se životinje ne mogu koristiti dalje za reprodukciju jer dolazi do cijepanja osobina i vrlo brzo se dobiva jedna šarolika skupina životinja koja ni po čemu više ne nalikuje roditeljima.
•U peradarskoj praksi govori se o takozvanim teškim i lakim linijskim hibridima. •Teški hibridi se koriste za proizvodnju mesa (Hubbard, Hybro, Cobb, Ross, Lohmanmeat), a laki za proizvodnju konzumnih jaja (ISA, Sasso, Lohman, Hy-line).

Hrvatice spadaju u kombinirane pasmine... ali svakako na početku moraš odlučiti da li ćeš imati jaja i sam obnavljati svoje nesilice ili ćeš kupnjom novih obnavljati svoje jato. Moja susjeda koja prodaje jaja kupuje gotove nesilice - hrani ih možda do 15 dana prije nego joj pronesu... a ja ove domaće hranim i hranim i hranim i čekam mjesecima da dođem do jajeta.

Za hrvatice su se dobivali poticaji - jel se još mogu dobiti? Odlično da ti je ovako dobar početak :top::top:

zaggyy
05.10.2012., 15:13
Hvala na odgovoru!
U planu je da sam kupujem nove nesilice i obnavaljam, tako da uvijek bude jaja.
Znači, trebam koke samo za jaja. Lohman ili hrvatica, koja ima bolje rezultate?
Držim ih na otvorenom.

rocknroll000
05.10.2012., 20:07
ne mogu vjerovati da sam na ovoj temi, ali mama me gnjavi da joj saznam da li i za nesilice vrijedi da bolje nesu jaja ako je kokot pored njih?

jer joj se čini da odkad je nabavila kokota da nesu manje..prije je od 10 koka 8 njih nosilo jaja, a sad kad je kokot prisutan 4-5 na dan..
p.s. neslilice su mlade i pred mjesec dana su počele nositi jaja

komar
06.10.2012., 00:04
Hvala na odgovoru!
U planu je da sam kupujem nove nesilice i obnavaljam, tako da uvijek bude jaja.
Znači, trebam koke samo za jaja. Lohman ili hrvatica, koja ima bolje rezultate?
Držim ih na otvorenom.

Evo ja imam ovakve kokice: http://www.hpa.hr/Odjeli/Odjelzaov%C4%8Darstvoikozarstvo/Male%C5%BEivotinje/Peradarstvo/Koko%C5%A1hrvatica/tabid/193/language/en-US/Default.aspx

Za hrvatice znam da podnose žestoku klimu tj. zime a ove druge Lohman ako spadaju u hibride za proizvodnju jaja predpostavljam da takve su kokice predviđene za kavezno držanje pa bi trebao vidjeti dal netko ima ovu vrstu na otvorenom - zbog prezimljavanja - u kakvim uvjetima moraju biti u vrijeme niskih temperatura? Veterinari znaju...

Moja susjeda ima kavezno nesilice i kupuje ih godinama sa farme za uzgoj nesilica gdje dobije i papire o sorti i zdravstvenoj ispravnosti uz naravno savjete njihovih veterinara. Ako misliš ozbiljno onda nebi trebalo kupovati prije nego ne pohvataš dosta informacija.

Pošto im ja ne dajem kako preporučaju za nesilice 2/3 šrot a 1/3 smjesu za nesilice - moje koke se ne odlikuju baš velikim prinosom jaja.

komar
06.10.2012., 00:29
ne mogu vjerovati da sam na ovoj temi, ali mama me gnjavi da joj saznam da li i za nesilice vrijedi da bolje nesu jaja ako je kokot pored njih?

jer joj se čini da odkad je nabavila kokota da nesu manje..prije je od 10 koka 8 njih nosilo jaja, a sad kad je kokot prisutan 4-5 na dan..
p.s. neslilice su mlade i pred mjesec dana su počele nositi jaja

Nesilice? u kavezu?

Stavila sam kokota među nesilice koje sam kupila od proizvođača jaja - kad im proizvodnja padne pa im nisu rentabilne prodaju ih za 12 kn. Tih 11 kokica je neslavno završilo zbog susjeda. U prirodi nakon kaveza kokice su bile divlje i napadale su se međusobno - zato je došao pijetao hrvatica, tukao ih je i gazio - nakon par dana koke su naučile na pijetla i više se nisu međusobno tukle. Prve dane je bio šok i za ove koke jer nisu u svom životu bile uz pijetla :lol: i od onog očerupanog kaveznog života došle su u prirodu oporavile se i dobile pijetla.

Po mojem shvaćanju - broj jaja ovisi o prehrani koka i vremenskim uvjetima, ako koke ne pojedu jaja, ako susjeda ne uzme koje.... Kad mi koke nisu htjele nesti bila sam ljuta i jednu sam zaklala zbog čega mi je bilo jako žao. Imala je u sebi toliko puno velikih, srednjih i sitnih jajašaca sigurno bi dugo nesla zato sad čekam i tako ih imam za društvo i zabavu djetetu osim za jaja.

rocknroll000
06.10.2012., 08:51
ma ne u kavezu, u kokošinjcu, imaju svoj mali "dvor"..
hrane se uvijek isto, ali velim, sad kad je kokot zadnjih dva tjedna, one nose manje..pa nam nije jasno jer smo čule da više nose ako je kokot s njima...

Artois
06.10.2012., 10:24
NE! Kukurikavac nema utjecaj na nesenje kod kokoši, bilo da je sa njima u jatu ili bez njih.
Ljudi, ostavite se babskih priča i onih rekla-kazala :facepalm:

komar
07.10.2012., 12:38
ma ne u kavezu, u kokošinjcu, imaju svoj mali "dvor"..
hrane se uvijek isto, ali velim, sad kad je kokot zadnjih dva tjedna, one nose manje..pa nam nije jasno jer smo čule da više nose ako je kokot s njima...

Logično da kokot samo utječe na broj oplođenih, a ne snešenih jaja. Meni rekoše da od žetve žita do berbe grožđa je vrijeme kad koke manje nose.... po nebeskom kalendaru :) kao i po velikoj hradnoći i velikim vručinama - pa eto kokošju prirodu moramo još proučiti ako želimo znati sve o njima.

Kad sam prije puno godina prvi puta sama sadila visoke mahune, naišla je susjeda i nakon što sam joj rekla da idem saditi mahune savjetovala me je da ako oću imati velike, lijepe i zdrave mahune moram saditi u zemlju po 3 zrna. I ja dijete naivno nikoga pitala već tako i napravila. Kad su mahune izrasle ta ista susjeda prolazila i smije se kak sam na rijetko posadila tak da ove godine imam manji prinos nego što sam mogla imati. Zaboravila je da je to bilo po njenom savjetu! Man'te priče...

drvo i sjekira
11.10.2012., 17:50
Eto kupila sam još jednog pijetla i koku nesilicu, za nju su mi rekli da je noseća (???) i da je oplođena te neka joj stavim jaje u kokošinjac. Bila je na ispaši, za prvi dan se dobro snašla, ove koke je ne diraju jer su i same jako pitome i dobroćudne, vidim da svako toliko zalegne, nije aktivna, ali jede i pije normalno, vidi se da je zdrava, baš je komad koke, prelijepa mi je, ali zbilja se dosta odmara.

Što sad konkretno znači oplođena i što mogu očekivati? Ne razumijem. :brukica:

Pijetlić je bio predivan, ali odmah sinoć nikako ga nagovoriti i navesti da uđe u kokošinjac, a u jeku hvatanja po okućnici preskočio je ogradu i na kraju noćio u šumi. Par puta se vraćao i bilo je mogućnosti da ga ulovim, ali bih se svaki put uplašila, a on opet hop prteko ograde. Na kraju ga je susjed nekako zgrabio i dok ga je držao otrčala sam po škare i podrezala mu krila. Malo blesavo izgleda, k tome ga nisam ni nešto posebno lijepo ošišala, ali neće letiti neko vrijeme :)
Hoda normalno, čak mi se čini da je brži nego prije.

Artois
11.10.2012., 18:44
Eto kupila sam još jednog pijetla i koku nesilicu, za nju su mi rekli da je noseća (???) i da je oplođena te neka joj stavim jaje u kokošinjac. Bila je na ispaši, za prvi dan se dobro snašla, ove koke je ne diraju jer su i same jako pitome i dobroćudne, vidim da svako toliko zalegne, nije aktivna, ali jede i pije normalno, vidi se da je zdrava, baš je komad koke, prelijepa mi je, ali zbilja se dosta odmara.

Što sad konkretno znači oplođena i što mogu očekivati? Ne razumijem. :brukica:

Pijetlić je bio predivan, ali odmah sinoć nikako ga nagovoriti i navesti da uđe u kokošinjac, a u jeku hvatanja po okućnici preskočio je ogradu i na kraju noćio u šumi. Par puta se vraćao i bilo je mogućnosti da ga ulovim, ali bih se svaki put uplašila, a on opet hop prteko ograde. Na kraju ga je susjed nekako zgrabio i dok ga je držao otrčala sam po škare i podrezala mu krila. Malo blesavo izgleda, k tome ga nisam ni nešto posebno lijepo ošišala, ali neće letiti neko vrijeme :)
Hoda normalno, čak mi se čini da je brži nego prije.

Ovo još nisam čuo, a u tome godinama :rofl:
Kokoš ne može biti noseča / trudna, ona može biti samo spolno zrela,a ta spolna zrelost odnosno spremna za nesenje jaja je najčešće nakon 6 mjeseci starosti (18-22 tjedna kako kada).

Pod oplođena možda misli baš to da je spolno zrela i da pijevac može slobodno je oploditi i dobit ćeš oplođena jaja.

Kad režete "krila" samo letna režete :mig:

diabolica
11.10.2012., 22:25
Ja imam ove islužene nesilice, još dvije, i one uredno nesu big mama jaja preko 75 grama , svaki drugi - treći dan. Ostavio sam ih da vidim kako to ide kad su koke stare, i mogu reći sasvim OK. Inače moje su kod mene skoro godinu dana, a to znači 6 mj + 12mj + 11 mj = 29 mjeseci starosti, što je za nesilicu, kao da ima 102 godine. I sasvim su OK.
Hrane se vani, i kad ne zaboravim na njih pa im donesem štogod šrota, onda polude od sreće - ili vjerojatno gladi, ali šta je tu je , kako im je bilo prije, sad im je ovdje hotel sa 7 zvjezdica.
Oplođena ? Artoa, naš stari šaljivđija, je dobro napisao, ili jesu ili nisu spremne. Koke uvijek nose samo jaja, a oplođene su samo ako majstor dobro gazi, i zato ide kao 1 pijetao na 10 kokoši. Onda stigne sve u početku odraditi i do dva puta na dan, a sad što je stariji, samo ujutro i koji put popodne. Pala mu moć, a nije tako star, skoro je 2 godine. Hrvatica.
A to da li im je OK kad ih gazi?, neke bježe, a neke odmah legnu i uživaju. Naravno da im treba pijetao, iako za jaja i nije potreban, ali znate i sami da se drugo jutro bolje osjećate ako ste se seksali, pa tako i kokoši........;O)

drvo i sjekira
12.10.2012., 16:12
Ovo još nisam čuo, a u tome godinama :rofl:
Kokoš ne može biti noseča / trudna, ona može biti samo spolno zrela,a ta spolna zrelost odnosno spremna za nesenje jaja je najčešće nakon 6 mjeseci starosti (18-22 tjedna kako kada).

Pod oplođena možda misli baš to da je spolno zrela i da pijevac može slobodno je oploditi i dobit ćeš oplođena jaja.

Kad režete "krila" samo letna režete :mig:

Ah, teško mene prevariti :lol:

Ccccccc još učim.... :(

Sad, za krila, rezala sam što sam stigla, on normalno stoji i šeta, ima ravnotežu, ali kad pokušava poletiti malo mi se čini da to jest maltretiranje životinje, ali nisam imala izbora.

drvo i sjekira
20.11.2012., 16:32
Pomoć!! Primijetila sam da mi jedna od koka ima proljev bijele boje (možda i nije proljev ali neka izlučevina bijele boje jest), nisam tome pridavala važnost jer su sve koke živahne, jedu, piju, aktivne su, ali guglajući zalutala sam na poljoprivredni forum i po onome što sam tamo pročitala koka je pred ugibanjem?? Ima li itko iskustva s time, sutra idem kod veterinara vidjeti, a u međuvremenu od panike stavila sam im Fuvicin u vodu?? Na tom forumu teme su zatvorene još 2008. tako da tamo nisam mogla pitati.

One su već mjesec dana na ispaši od ranog jutra sve do prvog mraka, i po kiši su vani, uz hranu koju im dajem stalno nešto žvaču u ispaši tako da naravno da ima tu svakakve stolice, i recimo na davdesetak stolica jedna je bijelkasta??? Je li to alarmantno??
U međuvremenu nabavila sam još koka i guske, ne bih bila sretna da moram uklanjati jata jer su bolesna...

Artois
21.11.2012., 06:50
Vi ljudi meni niste jasni.
Aj mi odgovori na ovo npr.: Imaš kuću gdje Vas živi 10-20 unutar nje, i odjednom netko dobije stolicu drukčije boje, a svi ostali normalnu stolicu imaju.
I ti što radiš? Daješ antibiotike svima ili samo toj jednoj osobi? (ovo sam u grubo napisao da bi svi shvatili).

Pa nemojte TROVATI životinje sa antibioticima ako to nije potrebno, posebno ovako grupno.
Izdvoji tu kokoš u neku prostoriju ili u neki ograđeni prostor, ponudi joj hranu i vodu i daj joj fuvicin.

Svako tko me pita nešto o zdravlju svojih živ. od susjeda, poznanika… kažem da riješava uzroke a ne posljedice, evo to i tebi preporučujem.

Ali da se vratim na odgovor, čime je hraniš? (od hrane sve počinje)
Kokoš ili je uzimala premalo hrane (pothranjenost) ili previše tekućine.
Do pojave bijelog izmeta zna doći zbog dosta vlage, koju perad baš i ne voli i tu može doći do ugibanja (imao sam takav slučaj).
Ako je još živa, ponudi joj tvrdo kuhano jaje sa nekim jogurtom gdje ima probiotika.
Po ovome što pišeš ja bi rekao da je to problem od kokcidije ejmerie.
Ne mora biti, ali to bude najčešće.

A i jedna kokoš je zanemarivi gubitak ako je na vrijeme odvojiš. :kava:

drvo i sjekira
21.11.2012., 09:40
Vi ljudi meni niste jasni.
Aj mi odgovori na ovo npr.: Imaš kuću gdje Vas živi 10-20 unutar nje, i odjednom netko dobije stolicu drukčije boje, a svi ostali normalnu stolicu imaju.
I ti što radiš? Daješ antibiotike svima ili samo toj jednoj osobi? (ovo sam u grubo napisao da bi svi shvatili).

Pa nemojte TROVATI životinje sa antibioticima ako to nije potrebno, posebno ovako grupno.
Izdvoji tu kokoš u neku prostoriju ili u neki ograđeni prostor, ponudi joj hranu i vodu i daj joj fuvicin.

Svako tko me pita nešto o zdravlju svojih živ. od susjeda, poznanika… kažem da riješava uzroke a ne posljedice, evo to i tebi preporučujem.

Ali da se vratim na odgovor, čime je hraniš? (od hrane sve počinje)
Kokoš ili je uzimala premalo hrane (pothranjenost) ili previše tekućine.
Do pojave bijelog izmeta zna doći zbog dosta vlage, koju perad baš i ne voli i tu može doći do ugibanja (imao sam takav slučaj).
Ako je još živa, ponudi joj tvrdo kuhano jaje sa nekim jogurtom gdje ima probiotika.
Po ovome što pišeš ja bi rekao da je to problem od kokcidije ejmerie.
Ne mora biti, ali to bude najčešće.

A i jedna kokoš je zanemarivi gubitak ako je na vrijeme odvojiš. :kava:

Ne znam koja je, u tome je problem. Gledam ih čitavo jutro i sve imaju u ovom trenutku normalnu stolicu i SVE su tjednima raspoložene, jedu, piju, trčkaraju... Dobijaju na težini, ne pada im perje- sad sam na izlasku iz kuće idem kod veterinara.

Zapisala sam ovo kokcidije ejmerie.

drvo i sjekira
21.11.2012., 15:31
Evo bila sam. S obzirom da su one živahne i jedu, ali stolica je bijeli proljev, dobila sam neku injekciju pa ću im kroz 4 dana dozirati lijek u vodu koju piju, veterinar mi kaže da neka sve tretiram kao da su bolesne, čak i guske. Kupila sam krmnu smjesu, inače im dajem pšenice i kuham im jabuke, ili krompir, a obožavaju tjesteninu i dajem im salate i vole recimo bananu. Veterinar mi je rekao da može sve to, ali da mora biti suho. Tu sam isto pogriješila, recimo dajem im kruh u vodi, ne žele jesti ako nije mekan... Premda zečevima sve sušim, ali nije mi palo na pamet da i kokama mora biti suho? Kupila sam i kostovit pa ću im i to umiješati.

Valjda bude sve u redu. Pretražila sam cijeli grad i našla sam i pojilice, te sam na nekoj akciji uzela još kavez ako bude trebala karantena.

E sad, tu gdje živim, a živim skoro pa usred šume, vlage ima stalno, sumaglica i magla je skoro do podne, mokro je skoro čitav dan :ne zna: Ali svi imaju koke i nitko vlagu nije spominjao, evo sunca nije bilo tri dana i sve neka gnjeca... :ne zna:

Artois
21.11.2012., 16:41
Evo bila sam. S obzirom da su one živahne i jedu, ali stolica je bijeli proljev, dobila sam neku injekciju pa ću im kroz 4 dana dozirati lijek u vodu koju piju, veterinar mi kaže da neka sve tretiram kao da su bolesne, čak i guske. Kupila sam krmnu smjesu, inače im dajem pšenice i kuham im jabuke, ili krompir, a obožavaju tjesteninu i dajem im salate i vole recimo bananu. Veterinar mi je rekao da može sve to, ali da mora biti suho. Tu sam isto pogriješila, recimo dajem im kruh u vodi, ne žele jesti ako nije mekan... Premda zečevima sve sušim, ali nije mi palo na pamet da i kokama mora biti suho? Kupila sam i kostovit pa ću im i to umiješati.

Valjda bude sve u redu. Pretražila sam cijeli grad i našla sam i pojilice, te sam na nekoj akciji uzela još kavez ako bude trebala karantena.

E sad, tu gdje živim, a živim skoro pa usred šume, vlage ima stalno, sumaglica i magla je skoro do podne, mokro je skoro čitav dan :ne zna: Ali svi imaju koke i nitko vlagu nije spominjao, evo sunca nije bilo tri dana i sve neka gnjeca... :ne zna:

Ma samo ti namoči kruh u toploj vodi možeš im dati, iako ja to ne preporučam ako imaš neku ozbiljniju proizvodnju zbog germe i aditiva.

Jabuke i takve stvari su loše za kokoši pogotovo nesilice hibridne.
Kokoš treba brzo probavljivu i jaku hranu zato su za njih najbolje koncentrirane krme ili smjesa od žitarica.
Kostovit ti je nepotrebam ako su ti puštene po vani. Osuši ljuske jaja,zgnječi ih što više i to im pomiješaj u šrot ;)
Kostovit za mali broj životinja je bacanje para.

Ima još mnoštvo toga, ali ne da mi se pisati više umoran sam od fuckin faksa :503::503:

drvo i sjekira
21.11.2012., 20:58
Ma samo ti namoči kruh u toploj vodi možeš im dati, iako ja to ne preporučam ako imaš neku ozbiljniju proizvodnju zbog germe i aditiva.

Jabuke i takve stvari su loše za kokoši pogotovo nesilice hibridne.
Kokoš treba brzo probavljivu i jaku hranu zato su za njih najbolje koncentrirane krme ili smjesa od žitarica.
Kostovit ti je nepotrebam ako su ti puštene po vani. Osuši ljuske jaja,zgnječi ih što više i to im pomiješaj u šrot ;)
Kostovit za mali broj životinja je bacanje para.

Ima još mnoštvo toga, ali ne da mi se pisati više umoran sam od fuckin faksa :503::503:

Ok, hvala za ovo dosad. Vezano za vlagu- premjestila sam ih nedavno, izgleda da im tamo ne odgovara pa ih sutra vraćam na staro mjesto.

robert50
26.11.2012., 11:26
Uvaženi skupe,
molim za pomoć! Da li je moguće dobiti adresu nekog od uzgajivaća hrvatica, lokacija Brezovica, Kupinepčki kraljevac, Novaki, Zdenčina, Bratina, Kupinec, Pisarovina. Da li ima neke bitne razlike ako se uz 10 mladih hrvatica u ograđeni prostor pusti pjetao iste dobi ili se preporuća nabaviti pjetla starije, zrelije dobi. Onda, ako se dio vočnjaka ogradi žičani pletivom visine 1 metar da li je dovoljno kokama podrezati letna perja? i koja su to letna perja? Znam, ona koja su im potrebna za letenje ali na kojem djelu krila se nalaze? Ili se trebaju podrezati svi krajevi krila? Zahvaljujem na odgovoru!!

diabolica
26.11.2012., 15:14
Za drvo i sjekirče

http://chat.allotment.org.uk/index.php?topic=17568.0

pogledaj usporedi, prevedi ako neznaš i sve je jasno.

diabolica
26.11.2012., 15:26
Zatim, odi na bilo koju rijeku sa vrećom od 50 kg, nagrabi pijeska i daj im to baci negdje di im je blizu na hrpu Vidjeti ćeš nakon nekog vremena da će tu i tamo svratiti i nakrcati se toga.Kokoši moraju imati dostupnost pijeska,kamenčića i slično da bi lakše provarile hranu. Bez brige one to uzbace van, ja sam kod mojih pronalazio grumene od 2-3 mm, a i bilo mi je čudno da se skupljaju na pjesku i stalno nešto jedu, a tamo nema trave ni hrane.

diabolica
26.11.2012., 15:37
Upiši u google sisak hrvatica i dobiti ćeš adresu. Jednom sam čuo (nisam provjerio još) da ako u jato ubaciš kokota mlađeg od jata , da dobiješ više kokoši a manje pijetlova. E sad, ja nemam još iskustva jer ih maknem prije nego postanu spolno aktivni.Pošto želim uzgajati samo jednu vrstu kokoši za meso i jaja, sporije rastu i tek su počele nesti sa 8 mjeseci, ali su zato duplo veće od naših kokoši. Tako da sad imam 3 ovakva majstora koji jure po voćnjaku i mažnjavaju sve što im padne pod ruku.
http://i46.tinypic.com/169g5lv.jpg

drvo i sjekira
27.11.2012., 20:29
Zatim, odi na bilo koju rijeku sa vrećom od 50 kg, nagrabi pijeska i daj im to baci negdje di im je blizu na hrpu Vidjeti ćeš nakon nekog vremena da će tu i tamo svratiti i nakrcati se toga.Kokoši moraju imati dostupnost pijeska,kamenčića i slično da bi lakše provarile hranu. Bez brige one to uzbace van, ja sam kod mojih pronalazio grumene od 2-3 mm, a i bilo mi je čudno da se skupljaju na pjesku i stalno nešto jedu, a tamo nema trave ni hrane.

Puno, puno, puno hvala!! Sad im je takva stolica, jedino tu i tamo mali neki proljević (recimo na 15- tak stolica jedna), sutra im je zadnji dan terapije. Inače, to za pijesak sam nedavno pročitala na forumu za zečeve, sasvim slučajno netko je dotaknuo temu kokoši- pijesak je otkriće i puno im je sve urednije- zasad im stavljam kvarcni, kupila sam ga, ali ići ću negdje "malo uzeti". Hvala!!!!

Hvala još jednom na slikama jer kad nekome pričam o njihovoj stolici gleda me kao da nisam normalna :D

Otkako jedu prema savjetima koje sam dobila ovdje, i otkako im sušim skuhano sve je bolje.

Nema nam Artoisa, baniran je :ne zna: :(

Artois
28.11.2012., 16:33
I... kako sranje :kava:

diabolica
28.11.2012., 17:56
Ja sam uzeo , i nikad više kod njih, 15 isluženih nesilica, i kad su došle kod mene imale su prvo 10 % perja, zatim ne da su bile gladne, nego su bile kost i koža, i izbacivale su samo vodu, jedno 3 dana takvu vodu da sam morao promijeniti frišku stelju od suhe piljevine, jer je bila toliko mokra da je skoro pa nastalo blato, sad se sve smirilo, krcaju se kako god stignu izašle su napokon van raste im i novo perje, Jedino još jaja nisu počele nesti, ali nadam se kroz 2 tjedna da će početi.
Mislim kad mi netko kaže za ona jaja iz dućana, i kad vidim kokoši koje to nesu, pa ne bi ih kupio, taman i da su zadnje na svijetu. To je stvarno nehumano, i onda mi teta na tv kaže da ona rađe uzme jaja koja proizvodi na taj način nego domaća , jer zna što im daje. Ja isto znam što im sve ne dajem osim šrota i što nađu vani na terenu. Uopće me ne interesira što manje nesu, naravno jer ne živim od toga, ali kad vidiš te njihove životinje zgade ti se jaja.

Artois
28.11.2012., 18:09
Ja sam uzeo , i nikad više kod njih, 15 isluženih nesilica, i kad su došle kod mene imale su prvo 10 % perja, zatim ne da su bile gladne, nego su bile kost i koža, i izbacivale su samo vodu, jedno 3 dana takvu vodu da sam morao promijeniti frišku stelju od suhe piljevine, jer je bila toliko mokra da je skoro pa nastalo blato, sad se sve smirilo, krcaju se kako god stignu izašle su napokon van raste im i novo perje, Jedino još jaja nisu počele nesti, ali nadam se kroz 2 tjedna da će početi.
Mislim kad mi netko kaže za ona jaja iz dućana, i kad vidim kokoši koje to nesu, pa ne bi ih kupio, taman i da su zadnje na svijetu. To je stvarno nehumano, i onda mi teta na tv kaže da ona rađe uzme jaja koja proizvodi na taj način nego domaća , jer zna što im daje. Ja isto znam što im sve ne dajem osim šrota i što nađu vani na terenu. Uopće me ne interesira što manje nesu, naravno jer ne živim od toga, ali kad vidiš te njihove životinje zgade ti se jaja.

Što niste uzeli od nekoga kokoši i sami ih othranili?

Nije to još ništa, da te provedem kroz neke farme herc bi te strefio :kava:

Ali koliko toliko se stanje popravlja kako u uzgoju peradi (pričam za Hrvatsku samo) tako i u drugim granama stočarstva.

diabolica
28.11.2012., 18:36
ma nećeš vjerovati, ali napali me frendovi za domaća jaja i mojih domaćih 12 kokoši nije dovoljno, pa sam uzeo još 15, onda imam ovih 6 Sussex, 4 Araucana (te nesu zelena jaja) i 56 malih koji će biti u pogonu tek za 4 mjeseca, nemože HEP bankrotirati pored mene. Sve si razmišljam kako da napravim sam neku vjetrenjaču da smanjim potrošnju struje zbog pilića.
Tako da mi je ovo toplo vrijeme išlo na ruku.

Artois
28.11.2012., 19:28
Sve se to može reducirati.
Zavisi od prostora, prostirke, starosti pilića, strujanja zraka...

Sretno sa prodajom ;)

komar
28.11.2012., 19:30
... ali kad vidiš te njihove životinje zgade ti se jaja.

E, tako sam ja uzela onomad 10 kokica i 1 gratis..... užas. Kad su došle u svoj apartman kod mene prvo su 2 dana samo stajale na jednoj nozi po kokošinjcu i to je sve. Ali kasnije je bio problem kad su se počele međusobno tuči i jednu su toliko čukale da je krvarila, a pošto su na nju navalile sve nije bilo druge nego da je riješim. A da bi te napade zaustavila stavila sam pijetla među njih i stvarno je to djelovalo na kućni red. Tri koke jedva su stajale, ali redovito je iz njih izašlo jaje.... a tako je to bilo kad je suprug ispunio moju želju i donio kokice sa farme, ali ih nije gledao kad ih je dobivao.

Sad na kraju ove priče kokica sa farme imam još 3 i zbog njihovog izgleda kad su došle k nama mislim da ih nikad neću zaklati za juhicu.... Neznam kaj da mislim...

Moj susjed kad nije išao na posao dok je čekao novo vrijeme hranio je 50 kokica i prodavao jaja - pa veli - za kruh i mlijeko sam imao :) Po ovom vremenu do sada sam stavljala solarne lampe po danu van a poslije 17 h unutra, ali fakat po velikoj zimi trebat će HEP, ali razmišljam da koristim stiropor za zaštitu u nekoj kombinaciji da ga ne pojedu i postavim vodene termofore kak su negda stari grijali kad nije bilo struje.

Artois
28.11.2012., 19:43
Vi pričate o tome da želite grijeti kokošinjac gdje se nalaze odrasle kokoši??

diabolica
28.11.2012., 21:04
Artoa,
Ja sam gledao da im uzmem Norveški radijator, ak bu šljiva. Prošle godine, ne , ove godine u veljači nisam znao kako da im otopim vodu, jer se smrzla, pa zaslužile su, zar ne ?

komar
29.11.2012., 00:06
Vi pričate o tome da želite grijeti kokošinjac gdje se nalaze odrasle kokoši??

Ne ja govorim o dijelu na katu (kokošinjca) gdje su mlade kokice do 3 mjeseca. "Suteren" su odrasle, koje su stalno u poluotvorenom cijelu noć slobodne - mogu u mali ograđenac od 30-tak kvadrata noću izšetati kroz otvor iz kokošinjca ili ranom zorom - jaja imam samo za sebe i imam domaće kokoši koje su tako naučile, ove tri s farme nesilica su se isto potpuno prilagodile.. U jutro to otvorim i šetaju voćnjakom i bregom nakon doručka....

Za rast i razvoj mislim da treba ujednačena temperatura. Kao što i kod koka nesilica - ako ne očekuješ previše onda te koke mogu biti i po kiši i po snijegu vani - daju tu i tam jaje. Moja susjeda sa proizvodnjom jaja ima stalno svjetlo i cijelu zimu istu temperaturu u peradarniku i o svjetlu i o temperaturi ovisi proizvodnja jaja kao i rast i razvoj nesilica. Kod ovog proizvođača je humana proizvodnja i držanje kokica. Kokice u smjesu za nesilice 1/3 + 2/3 šrota obavezno dobivaju kosane koprive, gavez, maslačak - sve dok ima dobijaju zelenjavu - kad vrt buja dobivaju kosano iz vrta. Yidjevši kako ova žena čisti kokošinjac obučena kao da radi u farmaceutskoj industriji i da su to vesele lijepe koke - svatko bi poželio njena jaja kupiti.

Ja po zimi dajem suhu hranu (kukuruz, ječam, naribani suhi kruh) i dva puta dnevno toplu vodu za piće! Posudu sa zaleđenom vodom bacam van i stavljam drugu.

El. grijanje? Morala bi vuči kabel 100 m i preko županijske ceste pa neide... Grijanje na struju mi je prihvatljivo ak se puni grijač noću a radi i danju - to je termoakumulaciona peć. Norveški radijator - radijator je radijator kaj nije? Grije samo dok je priključen na struju (neznam).? Pomnožiš mjesečnu potrošnju struje i odvažeš sa brojem dobivenih jaja i vidiš dal se to isplati... Bill Gates-ići ili dr. moćnici o tome ne razmišljaju :) ali meni je to važna stvar. Kupujem svu hranu + vrijeme i rad što ispada puno skuplje ovo fino žuto jaje sa čvrstim bjelanjkom.

drvo i sjekira
29.11.2012., 11:45
I... kako sranje :kava:

:rofl:

Stabilizirano, mislim čak i da znam koja koka je štetočina, ali kako su sve bile pod terapijom neću je izdvajati. Hvala za ovo dosad!

komar
26.02.2013., 16:06
Moj otac fan zeolita me potiče na razmišljanje o njemu i evo što vele za peradarstvo:

Primjena zeolita u ishrani živine - Vera Radović - Zaključak:
Na osnovu rezultata istraživanja, obavljenih ogledom ishrane kokoši nosilja i
ćuraka u tovu koje su hranom dobijale prirodni zeolit ... u različitim nivoima možemo zaključiti da je zeolit ispoljio pozitivno dejstvo na proizvodne parametre kokoši, nosilja i ćuraka u tovu i takodje je pozitivno uticao na poboljšanje kvaliteta jaja kokoši; Zeolit je izvršio zaštitu životinja od neželjenog dejstva mikotoskina (aflatoksina G2 i ohratoksina A), koji su konstatovani u hrani; doprineo boljem zdravstvenom stanju životinja i smanjenju mortaliteta; Kokoši nosilje su po izlučenju iz proizvodnje imale veće telesne mase, bile su potpuno operjale i imale su bolji kvalitet kostiju u odnosu na kokoši u odnosu na kokoši koje hranom nisu dobijale zeolit.

komar
26.02.2013., 16:10
Moj otac, fan zeolita, stalno potiče ljude oko sebe na razmišljanje o snazi zeolita pa tako i mene. Evo što vele za peradarstvo:

Primjena zeolita u ishrani živine - Vera Radović - Zaključak:
Na osnovu rezultata istraživanja, obavljenih ogledom ishrane kokoši nosilja i
ćuraka u tovu koje su hranom dobijale prirodni zeolit ... u različitim nivoima možemo zaključiti da je zeolit ispoljio pozitivno dejstvo na proizvodne parametre kokoši, nosilja i ćuraka u tovu i takodje je pozitivno uticao na poboljšanje kvaliteta jaja kokoši; Zeolit je izvršio zaštitu životinja od neželjenog dejstva mikotoskina (aflatoksina G2 i ohratoksina A), koji su konstatovani u hrani; doprineo boljem zdravstvenom stanju životinja i smanjenju mortaliteta; Kokoši nosilje su po izlučenju iz proizvodnje imale veće telesne mase, bile su potpuno operjale i imale su bolji kvalitet kostiju u odnosu na kokoši koje hranom nisu dobijale zeolit.

Jedva čekam više temperature da mi kokice poklone koje jaje više.

Artois
26.02.2013., 16:50
Nemojte nasjedati na velike priče.
To Vam je kao sa megagreen-om.

Zeolit vrlo malo popravlja stabilnost enzima probavnog trakta i kao takav utječe na bolju razgradnju hrane.
Smanjuje resorpciju aflatoksina.
Ali dajte stvarno je ovo pretjerano sa tim toksinima. Pa novinari pišu gluposti doslovce!!! Nemojte se bojat toga ko vrag tamjana.

Neznatno smanjuje prvo iznošeno jaje. Sa nekih 180 dana na 175 dana. Ovo je primjer u grubo.

Po mojim saznanjima oko 5-7% povećava nesivost i bla bla bla koje čega drugoga.
Neda mi se pisat, jede mi se nešto slatko :503::503:

komar
27.02.2013., 11:33
Nemojte nasjedati na velike priče.
To Vam je kao sa megagreen-om.

Zeolit vrlo malo popravlja stabilnost enzima probavnog trakta i kao takav utječe na bolju razgradnju hrane.
Smanjuje resorpciju aflatoksina.
Ali dajte stvarno je ovo pretjerano sa tim toksinima. Pa novinari pišu gluposti doslovce!!! Nemojte se bojat toga ko vrag tamjana.

Ako mene pitaš onda mislim da to politika prljavo provocira narod da bi mogla raditi što hoće, a kad ti imaš laboratorije i dr. a na ulici "ljudi kamenog doba" možeš raditi kaj očeš. Nepoštivanje nikoga i ničega vidljivo je na svakom koraku, a sve su to samo nijanse kak i sami velite u prehrani peradi.

Vlasti je jako stalo do zdravlja građana kad su stvorili uvjete da ljudi biraju dal platit režije ili jesti, a proizvođačima nanose toliku štetu i sve rješavaju samo u priči! Ipak velite da zeolit malo popravlja stabilnost enzima probavnog trakta... znači nije na štetu. Ti aflatoksini su prisutni i drugdje kak vidim, a ne samo u mlijeku, ali jedino mljekari traže svoja prava pa ih se mora malo stavit u red.

Tak ću si kupiti čaj sa zeolitom i zaštitit se od svih aflatoksina :cerek: a mlijekari koji sad plačaju skupe dodatke i drugi proizvođači će moći dalje raditi na sreći i bogatstvu svoga naroda.

Artois
27.02.2013., 11:45
Nikako nije na štetu, dapače.
Ja sam koristio za pranje zubi, ali ne mogu se sjetiti imena. Trunčica tog praha na vrh četkice, a usta puna pjene :D

cabon
07.04.2013., 07:37
dal netko zna sto se desava sa "isluzenim" kokicama na velikim farmama?? znam da se jedan dio proda ali sto rade s ostatkom??

Artois
07.04.2013., 07:52
dal netko zna sto se desava sa "isluzenim" kokicama na velikim farmama?? znam da se jedan dio proda ali sto rade s ostatkom??

One najgore se šalju u kafileriju ili se utamane za juhu u kocki :kava:

komar
07.04.2013., 08:39

Ma o tome neću više ni misliti. Domaća vegeta mi je najveći dodatak jelu. Nekad nisam znala kuhati bez kocki za juhu. A onda sam kupila fini kruh sa mirisom maslaca. Kad sam pitala proizvođača kak mu se isplati stavljati maslac u kruh, veli: pa i ne mećem to je samo aroma. I ja tako hlebinac sam plačala godinama fini dodatak jelu - čistu aromu kao dragi kamen :)

Stvarno nemogu ni zamisliti kaj rade s njima!

LaPerLa31
07.04.2013., 15:30

tko će to znati,
ja mislim da možda prave hranu za pse i mačke.

manchild
07.04.2013., 15:53
idu u klaonicu

cabon
07.04.2013., 18:54
hvala na odgovorima tako sam i mislio :(

rosa967
20.04.2013., 13:52
Sada i ja imam koke nesilice, kupili smo deset komada u studenom prosle godine, bile su velicine jarebica i pocetkom mjeseca ozujka su pocele nositi jaja, tako da svaki dan imam od 5 - 7 jaja, a imaju i dva pijetla sa njima
u ogradjenom prostoru zive, imaju mali kokosinjac, a sve nose u jednom gnijezdu
jako su pitome, daju se podragat, kao kucni ljubimci su
jako mi je drago sto ih imam:)

komar
20.04.2013., 18:18
u ogradjenom prostoru zive, imaju mali kokosinjac, a sve nose u jednom gnijezdu jako su pitome, daju se podragat, kao kucni ljubimci su jako mi je drago sto ih imam:)

Sad imam konačno samo domaće koke - riješila sam se onih koje smo donijeli islužene sa farme i one prve koje su već i na našem imanju "ostarile" bile su odlične juhe. U početku sam i ja imala 2 pijetla uz koke, a onda sam uvijedjela da zapravo nikada neću nasađivati koke. Pijetlovi i koke su bili jako agresivni kad je došao novi nasad mladih pilića, zatukli bi mlade kad bi u istom prostoru stali.

Sad više nemam pijetlova i moje koke su mirne i zaigrane, pronosile u ožujku. Ove na pojavu čovjeka ne bježe, pasu i igraju se kao da se ništa oko njh ne događa. Svaki dan 5 + koje jaje i meni je dar koji mi se svidja :cerek:
A za koji dan krećem s novim pilićima!

rosa967
20.04.2013., 19:41
Komar, koliko imas kokica?
Ja jos nisam odlucila nabavljat mlade, cak mislim da cu na jesen nabavit mlade, tako da u proljece pronesu, a dotda ce ove biti preko godinu, pa ce biti dobrodosao podmladak

komar
20.04.2013., 23:03
Komar, koliko imas kokica?
Ja jos nisam odlucila nabavljat mlade, cak mislim da cu na jesen nabavit mlade, tako da u proljece pronesu, a dotda ce ove biti preko godinu, pa ce biti dobrodosao podmladak

Nisam nikad imala više od 20 kokica. I ja sam si napravila program - u 7. - 8. mjesecu uzmem podmladak za nositi jaja i onda raste do druge godine do proljeća. Nikad nisam kupovala do sada - susjed mi je nasađivao u inkubatoru od svojih kokica koje sam postepeno klala, a dio ostavljala.... vidim tu manjkavosti zato ću sada kupiti bijele piliće za uzgoj i klanje, a od srpnja kao što rekoh piliće za jaja. Meni je dijete alargično na jaja i malo ih koristim - u principu 10 kokica mi je dosta. Mislim od druge godine obavezno držati po 20 kokica (za psa, mačku i susjede) Od ove godine uzimam i puriće (po prvi puta) - a malim purićima se daju, između ostalog i kuhana jaja... pa zato povećavam obavezni prinos :)

tri tockice
04.08.2013., 07:44
imam 10 kokosi hrvatica, stare 2 mjeseca. 4 ima bas velike krijeste, a 4 gotovo uopce ne. 2 su negdje izmedju. pretpostavljam da su bar te 4, a mozda i ove dvije pijetlovi. Jel se to moze tako zakljuciti? Jel to pouzdano?

ako su to pijetolovi, kad ih je najbolje pretvoriti u pecenku? ako treba dugo cekati, kad ih treba razdvojiti? vele da se pijetlovi ne tuku ako su odrasli zajedno i ako nema kokosi, ali ne zna od kad to vrijedi? :ne zna:

komar
18.08.2013., 11:13
imam 10 kokosi hrvatica, stare 2 mjeseca. 4 ima bas velike krijeste, a 4 gotovo uopce ne. 2 su negdje izmedju. pretpostavljam da su bar te 4, a mozda i ove dvije pijetlovi. Jel se to moze tako zakljuciti? Jel to pouzdano?

ako su to pijetolovi, kad ih je najbolje pretvoriti u pecenku? ako treba dugo cekati, kad ih treba razdvojiti? vele da se pijetlovi ne tuku ako su odrasli zajedno i ako nema kokosi, ali ne zna od kad to vrijedi? :ne zna:

Da tako i ja analiziram pučki što je pijetao - što je koka. Ja spremam pečenke kad su piceki veličine cca 2,5 kg. Manji od toga mi idu za paprikaš. Ja nisam pjetliče odvajala od drugih piceka te generacije već oni koji su bili agresivniji su išli prije u zamrzivač. :)

Prvi puta sam nedavno stavila pod jednu upornu kvočku jaja - pa da iz osobnog iskustva vidim kako se kokice brinu o svojim mladima.

LION33
14.03.2014., 12:35
Pozdrav narode!
Eto i mene u peradarstvu
Odlučio sam u prvoj rundi nabaviti 50 koka ,pa onda nakon nekog vremena jos
Pa me zanima ,ako mi netko moze pomoci ,koje koke je najbolje nabavit
I jos nesto, zelio bi ih oznaciti onim prstenima na nozi, da imam informacije o strosti itd
Gdje se mogu nabavit takvi prsteni
Tnx

kopam i sadim
31.03.2014., 12:29
pozdrav i od mene i upomoc!
jucer su mi stigle moje prve koke u zivotu, deset hrvatica starih 2 mjeseca.
pjetlica nemam (bar tako mislim) zbog mira u susjedstvu.
danas ih po preporuci uzgajivaca drzim u kokosinjcu do predvecer, kad cu ih malo pustiti.
jedu i piju, i jako su bojazljive.
procitala sam masu toga na netu, ali nisam nasla kako se treba ponasati s mladim kokicama da se malo pripitome.
ako bi netko bio voljan napisati sto i kako, ili ce to doci samo po sebi..hvala :rolleyes:

Ančica.
31.03.2014., 12:56
da se pripitome? misliš da su to kućni ljubimci?

oki, šalu na stranu, kokama treba mir. ako baš želiš da te prihvate, uzmi stolicu, knjigu i sjedi među njih i čitaj (ne na glas, zaboga). kasnije im se možeš pomalo približavati. i tako, samo pomalo. ne gnjavi ih, uglavnom, to je najvažnije, ako misliš imati jaja od jih.

kopam i sadim
31.03.2014., 21:31
hehhe, okej. hvala.
one su toliko lijepe da bi ih stvarno i pozeljela za kucne ljubimce.
imam jos jedno pitanje koje se danas nametnulo: imaju hranilicu (plasticnu, gore kao stozac u koji se stavlja hrana, dolje tanjur u koji pada...) koju sam pristojno napunila. vidim da je dosta hrane razbacano po kokosinjcu, pa da li trebam stavljati hranu za cca 1 dan, ili natrpati pa dok traje..?!:misli:

d@d@
01.04.2014., 09:48
Nemoj punit previše, hrana koja stoji se može upljesniviti. Nesilice nisu proždrljive tako da može ostat malo pa nadopuniš sutra, nakon par dana se lako procijeni koliko dnevno pojedu.

Taj stožac ima kuku na vrhu da se objesi, većina ima, ako visi par centimetara od poda onda ne mogu kopat nogama i razbacivati hranu.

Inače daju se one pripitomiti, moje žive ekstenzivno, tj. samo spavaju u kokošinjcu. Obično im popodne dajemo namočene posije ili stari kruh to vole, čim vide lonac trče, trče i kad čuju auto, pripitomit će se za mjesec - dva, još ćeš se ljutit što su ti stalno pod nogama. :D

bond007
01.04.2014., 09:56
Jel zna tko gdje se mogu nabavit kokoši hrvatice,ali da su od par mjeseci. Gledala sam na njuškalu,ali svi prodaju samo piliće,a to mi baš ne odgovara. Može na PM ako tko zna, hvala

robi0007
01.04.2014., 11:31
Teško budeš nabavila malo veće sad jer tek je krenula sezona samo oni ak su imali kasno neko valjanje od prošle godine imaju malo veće svi ostali imaju male ;)

kopam i sadim
01.04.2014., 12:27
Nemoj punit previše, hrana koja stoji se može upljesniviti. Nesilice nisu proždrljive tako da može ostat malo pa nadopuniš sutra, nakon par dana se lako procijeni koliko dnevno pojedu.

Taj stožac ima kuku na vrhu da se objesi, većina ima, ako visi par centimetara od poda onda ne mogu kopat nogama i razbacivati hranu.

Inače daju se one pripitomiti, moje žive ekstenzivno, tj. samo spavaju u kokošinjcu. Obično im popodne dajemo namočene posije ili stari kruh to vole, čim vide lonac trče, trče i kad čuju auto, pripitomit će se za mjesec - dva, još ćeš se ljutit što su ti stalno pod nogama. :D

:five: je, je, hrana vec visi, a bome je i voda podignuta. proces privikavanja je naravno u tijeku.
nema do foruma i forumasa, hvala lijepo :zivili:

bond007
01.04.2014., 19:52
Teško budeš nabavila malo veće sad jer tek je krenula sezona samo oni ak su imali kasno neko valjanje od prošle godine imaju malo veće svi ostali imaju male ;)

Aha,hvala :)
a pratit ću onda dalje,možda na što naiđem slučajno :)

bond007
05.04.2014., 14:08
Kupila par komada , nisu hrvatice nego kakti domaće,ali imaju defektna jaja, zato su ih valjda i prodali da ih se riješe.
A jbt život,svi samo muljaju i varaju.......

snješkica
06.04.2014., 21:54
Defektna jaja :misli: ?????

manchild
07.04.2014., 01:16

da, to sam se i ja pital

u kom smislu defektna?

d@d@
07.04.2014., 09:29
Pa mogu biti spojena - dva žumanjka u jednom jaju, nepravilnog oblika ljuske - izdužena s grudicama na ljusci, mala to je često kod početka nesivosti poslje se stabilizira.

Ako je ljuska slaba, jaja se razbijaju u gnjezdu ili nemaju ljuske samo ovojnica onda je problem u nedostatku kalcija. Kalcij se kod kokoši taloži u nogama, što je kokoš mlađa to ima žuče noge, staje koke imaju jako slabe rezerve kalcija u organizmu pomaže dodavanje mlijeka u prahu u ishranu, vratiti im sve ljuske od konzumiranih jaja, dodat im pjesak ili kupi muvisel pa im dodaj prema uputi u vodu.

zvonahr
07.04.2014., 11:01
Pozdrav narode!
Eto i mene u peradarstvu
Odlučio sam u prvoj rundi nabaviti 50 koka ,pa onda nakon nekog vremena jos
Pa me zanima ,ako mi netko moze pomoci ,koje koke je najbolje nabavit
I jos nesto, zelio bi ih oznaciti onim prstenima na nozi, da imam informacije o strosti itd
Gdje se mogu nabavit takvi prsteni
Tnx

Prstenje za kokoši,možeš naručiti i kupiti u nekoj od Udruga uzgajatelja malih životinja. Sada dali bi sa kokama išli na izložbu ili samo onako da imaš zbog obilježavanja. O kojim se kokama radi,zbog veličine prstena. Prstenje u udrugama je odavno podjeljeno i naručeno za sljedeću sezonu.

bond007
08.04.2014., 22:13

da, to sam se i ja pital

u kom smislu defektna?
Danas su bila normalna,ali taj drugi dan nakon što su došle, jedno jaje se razlilo jer nije imalo ljuske, drugo je imalo rupu,a treće je bilo nepravilnog oblika.
ali evo danas su ok bila

Pa mogu biti spojena - dva žumanjka u jednom jaju, nepravilnog oblika ljuske - izdužena s grudicama na ljusci, mala to je često kod početka nesivosti poslje se stabilizira.

Ako je ljuska slaba, jaja se razbijaju u gnjezdu ili nemaju ljuske samo ovojnica onda je problem u nedostatku kalcija. Kalcij se kod kokoši taloži u nogama, što je kokoš mlađa to ima žuče noge, staje koke imaju jako slabe rezerve kalcija u organizmu pomaže dodavanje mlijeka u prahu u ishranu, vratiti im sve ljuske od konzumiranih jaja, dodat im pjesak ili kupi muvisel pa im dodaj prema uputi u vodu.

dajem muvisel :)

kopam i sadim
15.04.2014., 11:39
bok narode!
moje kokice su vec dva tjedna kod mene, i postale su prilicno pitome. sve je u redu s njih 9, jedu, piju, trckaraju po malo po vani...
medjutim, jedna stalno spava, koliko vidim jede i pije, nema skupljeno perje, tj. izgleda normalno.
da li mi je bolesna, da li je trebam odvojiti od ostalih :( i sto napraviti?!?
mozda se probudi... :tuzni: :misli:

bond007
18.04.2014., 17:13
teško je reći,ne mora značit da je bolesna, nemoj je odvajati od drugih,pa ćeš vidjet kako će biti s vremenom

vip1950
26.04.2014., 20:12
bok ljudi,
evo ovako planiram kupiti oko 200-250 nesilica, pilića za početak pa bi kasnije povećao broj. i kako sam nov u tome molim za neke savjete od iskusnijih od mene! :)
dali mi netko može reći koliko nesilica bi bilo oke staviti u prostor od 20 m^2, znaci da nisu u gajbama nego da slobodno hodaju? i dali ima netko neko sretno rješenje za hranilicu, kako je to najbolje prirediti? neke ideje ili nešto. svaki savjet je dobro došao! unaprijed se zahvaljujem

Đuro Japaric
26.04.2014., 20:22
bok ljudi,
evo ovako planiram kupiti oko 200-250 nesilica, pilića za početak pa bi kasnije povećao broj. i kako sam nov u tome molim za neke savjete od iskusnijih od mene! :)
dali mi netko može reći koliko nesilica bi bilo oke staviti u prostor od 20 m^2, znaci da nisu u gajbama nego da slobodno hodaju? i dali ima netko neko sretno rješenje za hranilicu, kako je to najbolje prirediti? neke ideje ili nešto. svaki savjet je dobro došao! unaprijed se zahvaljujem

Ne možete tako , pojesti će jaja !
Poznanik ima preko 200 nesilica u kavezima , temperatura stalna , dio hrane ima svoje , dio kupi , prodaje jaja kod kuće i na gradskom placu !

- Supruga mi ima nesilice koje hodaju izvan prostora i na travnjaku , 100 % ekološka jaja , dio kokoši pojedu , kada je blato zaprljaju jaja i dodatan je posao pranje .

- u ekonomskom smislu morate ići na kaveze !

diabolica
26.04.2014., 20:23
Ako misliš natrpati toliko kokoši u 20 m2 onda si odmah osuđen na bolesti.
200 kokoši ti je minimalno 25 kila hrane na dan

vip1950
26.04.2014., 20:26
hvala na odg.! mislio sam napraviti gnijezda gdje jaja ispadnu kroz rupu i ne mogu koke do njih. jedan poznanik ima tako uređeno i kaže da funkcionira.

vip1950
26.04.2014., 20:27
nisam mislio svih 200 u 20 kvadrata, pitam koliko bi bilo u redu u 20 kvadrata?

vip1950
26.04.2014., 20:31
razmišljam o tome da 70 stavim u prostor 20m2, dali se to čini u redu

diabolica
26.04.2014., 20:46
Odi u subotu u Samobor na sajam, kupi 10 komada nesilica, i stavi ih u prostoriju i započni sa njima, da vidiš kakve su njihove potrebe

diabolica
26.04.2014., 21:44
To je zabluda da kokoši jedu vlastita jaja, jedino ako ih ti razbiješ i daš ih njima. One to same ne rade.

123Marijan
27.04.2014., 10:41
Kokicama nesilicama trebate dodavati malo kalcija za čvršću ljusku jajeta. Imate kostovit ili jajko... to možete nabaviti u svakoj poljoapoteci.

rosa canina
02.05.2014., 19:33
]Kokicama nesilicama trebate dodavati malo [/B]kalcija za čvršću ljusku jajeta. Imate kostovit ili jajko... to možete nabaviti u svakoj poljoapoteci.

Ovisi cime se koke hrane .
Gotovoj hrani namijenjenoj kokama nesilicama ne treba nista dodavati.
Osigurati svjezu vodu , svjetlost , toplinu i dovoljno zivotnog prostora...i pokojeg pijevca da im zivot ucini veselijim:kava:

123Marijan
02.05.2014., 20:04
Ovisi cime se koke hrane .
Gotovoj hrani namijenjenoj kokama nesilicama ne treba nista dodavati.
Osigurati svjezu vodu , svjetlost , toplinu i dovoljno zivotnog prostora...i pokojeg pijevca da im zivot ucini veselijim:kava:

Kaj je to gotova hrana za nesilice? Misliš Smjesa za nesilice. Za intenzivan kavezni uzgoj da, ali za amaterski je to malo preskupo. Zar ne?

diabolica
02.05.2014., 20:09
Samo šrot i pašnjak. One same pronalaze u prirodi što im nedostaje. Koji puta, kupiti vreću dravskog - savskog pijeska i nestati će za 10 dana. Ista stvar sa guskama, neki dan vidim ja nju kako jede zemlju, red trave, red zemlje, red šrota red vode. Ne treba previše mudrovati sa životinjama koje su na slobodnoj ispaši.

rosa canina
02.05.2014., 20:25
Kaj je to gotova hrana za nesilice? Misliš Smjesa za nesilice. Za intenzivan kavezni uzgoj da, ali za amaterski je to malo preskupo. Zar ne?

Da, mislila sam na smjesu za kokosi nesilice . Vazi za svaki uzgoj !
U amaterskom se moze kombinirati ali treba imati na umu da kokosima treba puno kalcija ( smjesa ga sadrzi oko 3,5 %).
Kuruzom, ako je osnovna hrana se ne dobije dovoljno bjelancevina a kalcija ima na drugoj decimali !!
(smjesa ima oko 16 % bjelancevina , kukuruz upola manje )

Ovdje se pisalo o kokama u zatvorenom , one ne mogu naci glistu , travku ni kamencic pa im to treba osigurati u hrani.:kava:

rosa canina
02.05.2014., 20:38

Da, mislila sam na smjesu za kokosi nesilice . Vazi za svaki uzgoj !
U amaterskom se moze kombinirati ali treba imati na umu da kokosima treba puno kalcija ( smjesa ga sadrzi oko 3,5 %).
Kuruzom, ako je osnovna hrana se ne dobije dovoljno bjelancevina a kalcija ima na drugoj decimali !!
(smjesa ima oko 16 % bjelancevina , kukuruz upola manje )

Ovdje se pisalo o kokama u zatvorenom , one ne mogu naci glistu , travku ni kamencic pa im to treba osigurati u hrani.:kava:

rosa canina
02.05.2014., 21:13
Po meni nije bit cijene. najbolje je ako se hrani kukuruzom, pšenicom, i trava. A ako su slobodne na nekom travnjaku onda se još zabave izlovljavanjem kojekakvih zvjeri :D
Nikada takva kokoš ne će pojesti jaje, a smije im se davati i ljuska. Mi imamo 5 kokoša i pjetla. nisu u kavezu. naravno, ne bavimo se proizvodnjom, to je više onako usput da imamo koje domaće jaje od kokoši koja nije filana kojekakvim otrovima.

Molim te , budi srceko pa pojasni o kakvim se to otrovima radi :ne zna: jako sam znatizeljna.

kopam i sadim
04.05.2014., 08:41
dakle, kad nista ne znate o kokama (kao ja), pa kad spazite koku da se "cudno" ponasa, ODMAH s njom van iz jata dok ne ozdravi (ili krepa...)!
u suprotnom se druge koke mogu zaraziti, sto je moj slucaj :(
jedna je vec pokojna, a jos 3 su bolesne...sad su sve na antibioticima i vec 4. dan sjede zatvorene u kokosinjcu i cekaju bolje dane.
ne smiju van jer bi pile kisu, potok i sl, a izbjegavale bi antibiotik...
moje su jos male i ne nose jaja, a ako su tretirane antibiotikom kad nesu jaja, tada se ta jaja bacaju barem mjesec dana! tak mi rekao veterinar.

Lee Champa
04.05.2014., 10:10
Imam 10 nesilica bez jebača (jer ih zna ozlijediti)! Šrotani kukuruz i ječam koliko žele i svaki dan svježa voda, baci im se i ostala hrana (namočen stari kruh, ljuske jaja, ostatak salate). Inače su stalno vani po travi i imaju i pijeska. Ako se primijeti da jedu jaja - to koke nose jaja sa mekanom ljuskom i od tih koka nema koristi.
Ako neka stalno spava i počinje se debljati od nje nema koristi - još kao pile oboljela je od neke histo....-parazita od kojeg na kraju ugine!

123Marijan
04.05.2014., 12:07
Imam 10 nesilica bez jebača (jer ih zna ozlijediti)! Šrotani kukuruz i ječam koliko žele i svaki dan svježa voda, baci im se i ostala hrana (namočen stari kruh, ljuske jaja, ostatak salate). Inače su stalno vani po travi i imaju i pijeska. Ako se primijeti da jedu jaja - to koke nose jaja sa mekanom ljuskom i od tih koka nema koristi.
Ako neka stalno spava i počinje se debljati od nje nema koristi - još kao pile oboljela je od neke histo....-parazita od kojeg na kraju ugine!

Naravno da takvim kokicama, draga moja Sisčanka, ne dreba dodatni izvor kalcija.
Palačinke sa takvim jajima i onim kupovnim, jako se razlikuju po boji, zar ne ?