PDA

View Full Version : Med

pcelinjak
18.02.2009., 11:54
Presani med je daleko kvelitetniji nego vrcani.

Ostale teme vezane za med:
Pčele i pčelarstvo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=364246)
Alergija na med (http://www.forum.hr/showthread.php?t=440232)
Matična mliječ i med (http://www.forum.hr/showthread.php?t=413373)
Med (Gastronomija) (http://www.forum.hr/showthread.php?t=109276)
natren vs. smeđi šećer vs. med (http://www.forum.hr/showthread.php?t=268080)
Medovina (http://www.forum.hr/showthread.php?t=391338)
Starinska jela i pića od meda kao lijek? (http://www.forum.hr/showthread.php?t=300913)
Rakija i med (http://www.forum.hr/showthread.php?t=159554)

Matica4
20.02.2009., 20:05
Presani med je daleko kvelitetniji nego vrcani.

Po čemu je on to daleko kvalitetniji? Zbog ono malo peluda što dođe u njega? Mislim da pretjerujete. Ukoliko želite u med možete umiješati pelud u većim količinama nego što ga ima u prešanom.
Za ono malo meda u saću koji se ne vrca nisam čuo da itko koristi hidraulične preše. Obično to prostokošničari stišću rukama.

teta-elza
22.02.2009., 22:11
apiterapija? vrijedi li to i za dijabeticare? daj napisi par rijeci o tome, bas me zanima a i s tim pojmom se srecem prvi puta.

hvala

pitanje-zasto se meni med koji kupim od proizvodjaca uredno useceri? ( kristalizira) nemam pojma o medu, znam koji mi je fini a koji ne, volim zvakati sace i to je sve moje znanje.

Matica4
23.02.2009., 22:03
Apiterapeutske metode pomažu i dijabetičarima. Predlažem da posjetite www.med-babic.hr, tamo ćete pronaći dosta o učinkovitosti pčelinjih proizvoda pojedinačno ili u raznim kombinacijama u očuvanju zdravlja i liječenju bolesti.

Kristalizacija je prirodno svojstvo meda. Neke vrste meda kristaliziraju prije (čak u saću) a neke kasnije što ovisi o vrsti meda i temperaturi na kojoj se čuva. Proces kristalizacije je najbrži pri temperaturi od 15 C.
Zabluda je da samo pravi med kristalizira te da je to jamstvo da nije patvoren.

trustno1
23.02.2009., 23:12
jel ima tko da prodaje polovnu elektricnu presu za vrcanje meda??? i da je dobra cijena??

pcelinjak
24.02.2009., 14:30
Po čemu je on to daleko kvalitetniji?
Odite malo na americke i njemacke webstranice, pa procitajte. Mozda nesto naucite.

[/QUOTE] Zbog ono malo peluda što dođe u njega? Mislim da pretjerujete.[/QUOTE]
Lose mislite :-)

[/QUOTE]Za ono malo meda u saću koji se ne vrca nisam čuo da itko koristi hidraulične preše..[/QUOTE]
Zato sto niste culi, zato i ne znate koje su prednosti presanog meda.

pcelinjak
24.02.2009., 14:38
Apiterapeutske metode pomažu i dijabetičarima.

Kojim dijabeticarima ? ? ?

Matica4
24.02.2009., 20:44
Kojim dijabeticarima ? ? ?

Siguran sam da vi odgovor znate.
Imam blagi dojam da ovo kreće u krivom smjeru, iako su nam interesi slični, pa mi oprostite daljnje izbjegavanje ovakve polemike.

teta-elza
02.03.2009., 20:23
tema uopce ne krece u nezeljenom smjeru. imam muza dijabeticara pa pitam. on uzima svako jutro 2 zlice meda sa 2 zlice jabucnog octa i 2 dcl vode.

sa pojmom apiterapija se prvi puta srecem, ne da mi se brljati po forumu i logicnije mi je traziti pojasnjenje od proizvodjaca. ili opet serem?

pcelinjak
05.03.2009., 12:51
tema uopce ne krece u nezeljenom smjeru. imam muza dijabeticara pa pitam. on uzima svako jutro 2 zlice meda sa 2 zlice jabucnog octa i 2 dcl vode.

sa pojmom apiterapija se prvi puta srecem, ne da mi se brljati po forumu i logicnije mi je traziti pojasnjenje od proizvodjaca. ili opet serem?

Ovdje ( http://www.pcelinjak.com/content/view/1148/146/ ) imate jedan stvarno dobar clanak o tome koliko i kako dijabeticari mogu uzimati med. Napisao ga je dr.sc.Janko Krizanic, znanstvenik iz "Belupa".

Mislim da Vam bas nije logicno traziti pojasnjenje od proizvodjaca. Nisu bas svi proizvodjaci doktori :-)

Uvijek imajte na umu da je dijabetes veoma, veoma komplicirana bolest i da bas nije zgodno da se u terapiju dijabetesa upetljavaju oni cija struka nema ni priblizne veze s medicinom.

Yoko&John
07.03.2009., 16:25
Pčelarim sa suprugom zadnjih 6 godina.Postali smo zaljubljenici u pčele i pčelarenje,a usput ide i voćarstvo ,ljekovito bilje te kao produkt svega zdravlje za naših 6 anđela a i sve ostale.Naime želimo današnje otrovno i nezdravo pčelarstvo koje se jako čvrsto uvriježilo na našim prostorima zamjeniti sa što prirodnijem odnosu prema tom fascinantnom svijetu te Božjim blagodetima koje nam ono nesebično daje.Zanimam se i proučavam biodinamičko pčelarenje,nalazim puno odgovora a još ih puno ima u antropozofiji,sve u krajnjem cilju zdravlja,mira,i radu sa pčelama uz dosada ismijavanu od mene spominjanu duhovnost i pomaganje i još važnije davanje ljudima koji žele da prime,a najteže mi je bilo naći na otvorene i susretljive ljude spremne na razmijenu iskustava na svim pomenutim a još puno više nepomenutih tema.Volim ovaj planet i vjerujem u ljubav...
mama Sanja
Ja sam od onih koji vjeruju,pa tako isto vjerujem da ću među Vama naći nove prijatelje...

Matica4
07.03.2009., 20:27
Čini se da nekima smetaju istinski proizvođači i njihovo poznavanje onoga čime se bave. Njihov je posao samo da proizvode i prodaju na veliko tako da netko drugi bere vrhnje a oni se zadovolje mrvicama. Oni su nepismeni i ne mogu ništa naučiti o vrijednosti proizvoda koji su rezultat njihova rada. Stručna literatura i drugi načini edukacije njima nisu dostupni. A opće je poznato da su pčelinji proizvodi vrlo opasni tako da oni nebi trebali davati upute o načinu njihova korištenja.
Nevjerojatan stav nadam se rijetkih pojedinaca.

teta-elza
07.03.2009., 20:43
Pčelarim sa suprugom zadnjih 6 godina.Postali smo zaljubljenici u pčele i pčelarenje,a usput ide i voćarstvo ,ljekovito bilje te kao produkt svega zdravlje za naših 6 anđela a i sve ostale.Naime želimo današnje otrovno i nezdravo pčelarstvo koje se jako čvrsto uvriježilo na našim prostorima zamjeniti sa što prirodnijem odnosu prema tom fascinantnom svijetu te Božjim blagodetima koje nam ono nesebično daje.Zanimam se i proučavam biodinamičko pčelarenje,nalazim puno odgovora a još ih puno ima u antropozofiji,sve u krajnjem cilju zdravlja,mira,i radu sa pčelama uz dosada ismijavanu od mene spominjanu duhovnost i pomaganje i još važnije davanje ljudima koji žele da prime,a najteže mi je bilo naći na otvorene i susretljive ljude spremne na razmijenu iskustava na svim pomenutim a još puno više nepomenutih tema.Volim ovaj planet i vjerujem u ljubav...
mama Sanja
Ja sam od onih koji vjeruju,pa tako isto vjerujem da ću među Vama naći nove prijatelje...

dobro nam dosli ! i opet sam papiga; radite, stvarajte, ne budite pesimisti i ne obracajte paznju na zlobnike.

med je zdrav proizvod, savrsen po svim pitanjima i mene moj muz uvjerava da je to jedini proizvod koji se nikada ne pokvari. ljudi, samo vi radite, prodajite i ne bojte se nicega.

Göttspöđä
08.03.2009., 08:07
Tako je, med je nepokvaljiva roba što je rijetkost u svijetu hrane. U hladnim uvjetima kristalizira no sa prvim zagrijavanjem opet postane onako medeno homogen i divan :cerek:

teta-elza
08.03.2009., 14:29
i fino ga za dorucak namazes na frtalj struce kruha, premazes marmeladom, popijes frtalj litre domaceg, toplog mlijeka ma mljac. i tak s ekvalitetno hranis neko vrijeme i sjetis se vage ( moj slucaj) , stanes na nju i frknes u depresiju. 2 dana gladujes i skuzis da je bolje biti sit i sretan :cerek:

Yoko&John
08.03.2009., 22:04
i fino ga za dorucak namazes na frtalj struce kruha, premazes marmeladom, popijes frtalj litre domaceg, toplog mlijeka ma mljac. i tak s ekvalitetno hranis neko vrijeme i sjetis se vage ( moj slucaj) , stanes na nju i frknes u depresiju. 2 dana gladujes i skuzis da je bolje biti sit i sretan :cerek:

Draga teta-elza,hvala na dobrodošlici!
A evo i jednog,znanstveno potvrđenog načina mršavljenja:
Svako veče,15 min prije odlaska na spavanje,1 jušna žlica,najbolje bagrema(a može i drugi samo da su zdravi i prirodni),pustiti da se ćim više otopi u ustima,promućkati pa progutati.NAKON TOGA NIŠTA.SAMO NA SPAVANJE.
15 minuta nakon ulaska u REM dio sna počinje otapanje masnih i štetnih tvari u organizmu.
NEVJEROVATNO,ALI ISTINITO!!!

Na našim teglicama meda koje prodajem na dnu piše "Pčela je dokaz da bog postoji".

Ja upravo već drugi puta na našem pčelinjaku žrtvujem živote naših pčelica koje mi suprug uhvati,donese te ih stavi na mjesta na koje želim da me ubodu.Danas sam primila 2x5 uboda,a trebam to ponoviti uz još dva uboda više svaka 4 dana,sve dok ne stignem do 18 uboda;a sveukupno 300 uboda,onda pauza od 2 mjeseca pa opet.To Vam se zove APITOKSINOTERAPIJA-liječenje pčelinjim ubodom .Vjerujem da ću na ovaj način izliječiti svoju spondilozu,išijalgiju,reumatidni artriti koji je podosta progresivna te biti zdrava mati svojih šestero djece i zdrava žena svog ljubljenog supruga.HVALA PČELICE,znam da će te me ozdraviti jer vi ste BOGOM dane.
Teta Elza hvala na dobrodošlici!
mama Sanja

Göttspöđä
09.03.2009., 11:53
Stavljam ga svud a najdraži mi je sa mueslima i (obranim) mlijekom :cerek: Na njega me navukla baka dok je bila živa, svako jutro sam prije doručka pojela šaku oraha, lješnjaka ili badema i ogromnu žlicu meda. Onda bi išao "konvencionalni" doručak - maslaci, sirevi, čajevi, mlijeka ili što već. Ajme, kako mi ta žena nedostaje :tuzni:

Yoko&John
09.03.2009., 12:47
Stavljam ga svud a najdraži mi je sa mueslima i (obranim) mlijekom :cerek: Na njega me navukla baka dok je bila živa, svako jutro sam prije doručka pojela šaku oraha, lješnjaka ili badema i ogromnu žlicu meda. Onda bi išao "konvencionalni" doručak - maslaci, sirevi, čajevi, mlijeka ili što već. Ajme, kako mi ta žena nedostaje :tuzni:

DA,draga baka je znala jer je bila dobra i bliža prirodnim počecima od nas TU I SADA!
Naime,u samo jednoj žlici meda koju treba uzeti tako da ju otopimo u ustima,progugljamo po cijeloj usnoj šupljini te progutamo,sadržani su svi potrebni vitamini,minerali,etc. koji su nam potrebni u tom danu.
A ostale Božje blagodeti meda,propolisa,peluda,matične mliječi,pčelinjeg otrova sve su nam na dohvat ruke.

Pčelari spadaju u najdugovječnije ljude?Ima odgovor i za to.:mig:

Imam toliko toga što bih željela podjeliti s vama,pomoći...

Ima vremena,a i do vas je koliko interesovanja budete pokazali.
Ja ću Vam odgovoriti na sve za što sam sigurna da znam,a to će me učiniti beskrajno sretnom!
Pčelari se pozdravljaju s "MEDNO!"

Ja sada i vama šaljem jedno veliko MEDNO!
mama Sanja

Göttspöđä
09.03.2009., 13:27
Medno i tebi :mig: pčele su magične :cerek:

Demrec, koliko su ti košnice od prometnica i koliko cijeniš matičnu mliječ?

teta-elza
09.03.2009., 17:11
zasto mene na vecer od meda muci zgaravica? preko dana nista, znam progutati zlicu meda ili ga na brzaka namazati na kruh kad sam gladna ali ako ga pojedem navecer-nema spavanja. gastali mi se gade, od sode bikarbone mi je zlo pa onda patim cijelu noc.

Göttspöđä
09.03.2009., 18:13
Ne bih znala. Med je, makar meni, iznimno umirujućeg djelovanja. Sigurna si da je med krivac?

teta-elza
09.03.2009., 18:41
nemam pojma jel med ili sto drugo, znam samo ako pojedem med navecer da me zeza. bas cu veceras napraviti pokus.

Yoko&John
09.03.2009., 18:50
Medno i tebi :mig: pčele su magične :cerek:

Demrec, koliko su ti košnice od prometnica i koliko cijeniš matičnu mliječ?

Naše košnice udaljene su barem 3-4 km od puta kroz sela,dok mi do njega dolazimo pravim zemljanim putem,nedavno nasutum šljunkom na našu radost jer smo zimi do tada morali svi ići pješke a i nositi puno puno toga...
Matična mljieč:mi ju ne proizvodimo no kada god dođem u dodir s njom ja ju popapam.Inače ona je fascinantno ljekovita za n bolesti i tegoba,ali i za zdrave ljude nije ne odmet.Naime od tisuće svojih kvaliteta ima veoma snažan utjecaj na regeneraciju tkiva u cijelom tijelu,daje energiju te visoki imunitet.
Veoma je skupa.Ja ju cijenim ništa manje od BOGOM DANE BLAGODETI LJUDIMA.
Poznajem dosta njih kojima je pomoglo uzimanje MM,te ih izlječilo od bolesti koju konvencionalna medecina nije uspijela.Najbolja je u prirodnom obliku,mora se držati na veoma niskoj temperaturi(na ledu),ali ima je i u ljekarnama u obliku tableta .

TETA ELZA ,da možda probate uzeti med u čaši vode kojoj dodate med i žličicu prirodnog jabučnog octa.Probala sam i meni je to bio nalik osvježavajućem napitku te nisam imala takovih reakcija.

MEDNO!

mama Sanja

teta-elza
09.03.2009., 19:34
e mama sanja :cerek: 2 dcl vode, 2 zlice meda i 2 zlice prirodnog jabucnog octa svako jutro pije moj muz dijabeticar vec mjesecima. zanimljivo, tu preporuku su mu rekli lijecnici i hrpa dijabeticara. osobno, ne volim jabucni ocat premda ga imam nekih 1 000 litara. cisti, prirodni, moj proizvod.

evo prije nekih 15 minuta sam pojela malo meda i imam napad zgaravice. odustajem od meda navecer a inace ga obozavam. :(

Yoko&John
10.03.2009., 19:53
Kada je jedan pčelar ostao bez dosta društava napisala sam mu :

Veoma mi je poznata tjeskoba u duši, kada nas je dočekala naša prva košnica - mrtva. Pošto sam isuviše emotivna,taj nemili događaj bio je popraćen kišom suza, pitanjima "gdije smo pogriješili?" ,a završio je malim prekriženim iverima na grobu moje prve umrle matice. Suprug me je tješio ,suze brisao,ali duboka praznina je ostala sve do danas.Kako su godine prolazile, slične situacije me nisu ostavljale nimalo ravnodušnijom. Ipak najžalosnija pčelarka sam u trenutku dok držim mrtvu maticu na dlanu. Ponekad sama mislim, pa i on isto, da trebam nadići sebe ,u takovim trenucima biti jača,te prokanalizirati to kao prirodan ciklus života uopće. Ali uz sve pokušaje nije mi uspjelo. MRTVA MATICA NA MOM DLANU ,ostaje i dalje duboka bol u mojoj duši. Ne mogu protiv istine ,a ovo poštovani kolega primi kao istinsko suosjećanje sa nemilim događajem.

A, vi moji novi prijatelji spremite to kao prvu pčelarsku tajnu mame Sanje s Vama. A , ako budete dobri ,tolerantni,iskreni,prestanete s podbadanjem ....možda vam napišem još koju od mnogih čudnih istina iz svog pčelarskog života u kojem niti ja ,a niti moja ljubav nikada bliže BOGU nije bila. Sretna sam što mrtva matica ili mala pčelica duboku bol pobude u mojoj duši jer to je moja istina.

Pčela na mom dlanu
Snivah noćas
pčelu na mom dlanu

Čekala sam danas, dugo...
otvorenog dlana
ispred leta
pčelu moju malu
Poželih da ju osjetim
da strah iz srca za nju
krilima svojim čarobnim sa mog dlana odnese...

I gle čuda
u divnom svijetu tom
Prošetala se po mom dlanu
odletjela
želju mi ostvarila...

sanja

Samo dragi Bog može ispuniti, tako brzo, želje što ih ljudi snuju...

Medno!

mama Sanja

teta-elza
10.03.2009., 21:15
dragi nasi pcelari, dozvolite mi da se ubacim s alaganim komentarom- otvorili smo ovu temu-pcelarstvo. zasto nas sada razbacivati po medicini, gastronomiji i tko zna kuda? ja kad pronadjem gastronomiju i recepte sa medom izgubim volju za svim. kad odem na zdravlje, sto da trazim? za ovu terapiju medom/pcelama prvi puta cujem u zivotu. kako da nadjem nesto cemu ne znam ni ime a jos manje prezime?

ajde nemojmo komplicirati i rastakati se ko rakova djeca. pisite, drzite se teme,komentirajte, dame-nabacite i poneki recept,zasto ne? nabacite poneki narodni lijek, biljke su zivot, priroda nas lijeci bolje od svakog doktora. zasto bi letjeli po forumu, gubili se i trazili a svrha ovog podforuma je da se o zemlji i njenim darovima pise upravo ovdje.

moderatorice, sto ti mislis o mom prijedlogu?

mama sanja :cerek: rastuzio me tvoj post ali me razveselila pjesmica. smao ti nama pisi, lijepo te je citati.

pozdrav vam svima !

Göttspöđä
10.03.2009., 21:43
Sanja, pjesmica je simpatična ali molim te da se temom zadržimo na košnicama, kukcima i medu. Neću ti obrisati post, ali te ovako upozoravam. Thread mora održavati neki niz i red. Budimo korisni i informativni, sve ostalo ću prebaciti u Čijalo.

Yoko&John
11.03.2009., 07:51
Da,tako je.Ja se uvijek nekako zanesem pa odem u širinu jer pčele su u moj život unijele nove spoznaje i veliku ljubav prema njima.Truditi ću se da ne budem off topic:top:

Danas ću iscijediti jabuke koje su mi ostale (od 2 tone jesenas) na sokovnik te ga uliti u šećerni sirup (1l vode prokuhane i 1 kg šećera-dobije se 1,6 l šeć.sir.) ne znam još koliko ću sirupa spraviti,jer startamo s proljetnom poticajnom prihranom naših pčelica,svaki četvrti dan po 1/2 l po košnici mislim oko četiri puta.

Pogače za pčele pravim sama,isto tako i tinkturu propolisa,topim vosak sa okvira koji su odslužili svoje,užicavam okvire dok suprug sam pravi sve košnice,njene dijelove sam,jedino kupujemo inox žicu i aluminij za ladice i dr. jer se želimo što više dotaći ekološkog načina pčelarenja.

Krenula sam sa apitoksinoterapijom (lječenje pčelinjim otrovom-jadne moje pčelice:( )zbog svojih reumatskih problema.
Pridružujem se zamolbi da u ovu temu stavimo sve što se tiče pčelarenja.pčela i njihovih blagodeti ljudima i prirodi.

Anstain je rekao kada bi nestale pčele za 4 godine ne bi bilo života na ovoj planeti:confused:

Zar nema na ovom forumu više pčelara s kojima bi se moglo komunicirati...

Medno!

mama Sanja

pcelinjak
11.03.2009., 11:45
(1l vode prokuhane i 1 kg šećera-dobije se 1,6 l šeć.sir.) ne znam još koliko ću sirupa spraviti,jer startamo s proljetnom poticajnom prihranom naših pčelica,svaki četvrti dan po 1/2 l po košnici mislim oko četiri puta.
kupujemo inox žicu i aluminij za ladice i dr. jer se želimo što više dotaći ekološkog načina pčelarenja.a

Prihrana secerom, aluminij u kosnici, kupovne satne osnove.........
Sve to Vas daleko odmice od ekoloskog pcelarstva.
Pravila o ekoloskom pcelarstvu potrazite kod poduzeca "Hrvatske sume". Nesto o toj temi ima i ovdje: http://www.pcelarstvo.com/organska.htm
Potrazite i knjigu Lovre Krnica:
http://www.pcelinjak.com/content/view/300/

Jedno upozorenje! Jos je rano vrsiti prihranu sirupom ( jos su hladne noci). A ako ekoloski pcelarite, onda ne smijete to ni raditi, a nema ni potrebe. Ekoloski pcelari ostave u ljeti dovoljno meda za prezimljavanje, pa nema potrebe za prihranom. Ako je neka zajednica opljackana tihom grabezi i nema dovoljno hrane, onda joj za dohranu treba dodati okvir s medom.

pcelinjak
11.03.2009., 11:50
evo prije nekih 15 minuta sam pojela malo meda i imam napad zgaravice. odustajem od meda navecer a inace ga obozavam. :(

Na koji nacin ste ga konzumirali?
Med je jedina namirnica koja moze pojacati lucenje zelucane kiseline, ili smanjiti njeno lucenje. Sve ovisi o nacinu na koji se konzumira.

pcelinjak
11.03.2009., 11:58
m. nabacite i poneki recept,zasto ne? nabacite poneki narodni lijek,

Med u gastronomiji: http://www.pcelinjak.com/content/view/146/196/

Apiterapija: http://www.pcelinjak.com/content/category/20/86/211/

pcelinjak
11.03.2009., 12:04
priroda nas lijeci bolje od svakog doktora.

Divno! Molim Vas dajte mi recept kako priroda operira zuc. Ovi dana morao bih na opreaciju zuci, pa bih to radije ucinio na nacin koji to "lijeci bolje od svakog doktora" :-)
Otac mi mora ici staviti stentove u koronarne arterije. Sta predlazete da mu stavimo umjesto stentova? Unaprijed hvala!

spy
11.03.2009., 12:18
Pčela na mom dlanu
Snivah noćas
pčelu na mom dlanu

Čekala sam danas, dugo...
otvorenog dlana
ispred leta
pčelu moju malu
Poželih da ju osjetim
da strah iz srca za nju
krilima svojim čarobnim sa mog dlana odnese...

divna pjesma...skoro sam se rasplako

Ja sam davno imao jednu pčelu, Đurđica se zvala, imala je krasne žute pruge po guzici..još sad mi zvoni u glavi njeno bzzzzzzz bzzzzzzz

i onda je jednog dana odzujala:(

somied
11.03.2009., 14:12
nemam pojma jel med ili sto drugo, znam samo ako pojedem med navecer da me zeza. bas cu veceras napraviti pokus.

Ma med je... Ja znam liznut prst nakon sto petljam sa medom (ja ga ne konzumiram) i isti efekt... Ubi od boli zgaravica. 1 miligram mislim osjetim. :lol:

teta-elza
11.03.2009., 20:02
je, grda stvar. znam to.

Yoko&John
11.03.2009., 20:22
:top:Ako med uzrokuje želučane bolove,žgaravicu ili druge probavne teškoće onda je to samo dokaz da nije uredno pripremljen ili da se radi o patvorenom medu. Na tržištu još uvijek se nađe patvorenog meda koji na prodaju nude nesavjesni prodavači. Da bi dobili na težini oni u med stavljaju razne primjese: vodu,sok od mrkve, brašno od raži,proso, brašno od pitomog kestena, rastopljeni šećer ili šećernu melasu.Taj je postupak kažnjiv i potrošači trebaju svaku sumnju u ispravnost meda prijaviti sanitarnoj inspekciji.Med mora biti zreo. U tome neki pčelari, zbog nedovoljnog znanja,često griješe jer med vade prije završetka procesa zrenja. Med odložen u saće nije odmah zreo, nego je za sazrijevanje potreban određeni vremenski rok koji pravi pčelari znadu. Prerano izvađeni med ne samo da prije vremena gubi svoj fini miris nego počinje vrijeti,postaje kiselkast i konačno se kvari. Ima slučajeva da takav bezvrijedni med neki nesavjesni pčelari ili trgovci miješaju s dobrim prirodnim medom ne vodeći računa da tako patvoreni med ne liječi nego uzrokuje
žgaravicu i razne probavne smetnje.Potpuno zreli prirodni med sadrži mravlju kiselinu koja mu osigurava ne samo postojanost nego i nakon dužeg ležanja čuva njegova visoka antiseptična i antibaktericidna svojstva.Prirodni pravi med može se prepoznati i po tome što se prelijeva u zgusnutoj traci, koja postaje sve uža, da bi se konačno pretvorila u duge tanke konce koji se ne raskidaju odmah.Osim .to ima sladak i ugodan okus med je već stoljećima u narodnoj medicini pravi životni eliksir za djecu, odrasle i za starije ljude. To je riznica ljekovitih svojstava, čije je djelovanje potvrdilo narodno iskustvo,a definirala i znanstvena farmacija.Med nije samo vrlo hranjiv nego i lako probavljiv, a velika mu je prednost što ne samo da pomaže u stvaranju krvi i poboljšanju cirkulacije nego ima značajnu ulogu u regulaciji probave (u čaj od kamilice dodaje se žličica meda i žličica lanenog ulja i taj se pripravak pije mlačan u gutljajima, dnevno dvije šalice).
mr.ph.Ana Mjeda-Hribar

Medno!:)

mama Sanja

teta-elza
11.03.2009., 20:32
e mama sanja, najljepsa ti hvala na opsirnom pojasnjenju. mene opet velicanstveno zaebali i prodali mi hm,proizvod upitne kvalitete. i to za pristojnu lovu. a kupila sam 10 flasa. i fino idem sutra pobozno reklamirat srot od kojeg me muci zgaravica.

isuse sveti prefarbat cu se u crno, plavusu svatko prevari. a lijepo mi je muz savjetovao da ne poslujem sa bilmezima. a ja-ajd nek si covjek proda. :bonk:

somied
11.03.2009., 22:32
Ma med je kisel dosta. To nije dobro kod zgaravice. Napravi test na helicobacter pylori teta-elza... Ako imas srece, bit ce pozitivan. To se da rijesit.

mrkvica22
11.03.2009., 22:32
Na koji nacin ste ga konzumirali?
Med je jedina namirnica koja moze pojacati lucenje zelucane kiseline, ili smanjiti njeno lucenje. Sve ovisi o nacinu na koji se konzumira.

reci nam na koji način se to može izvesti?

Savitri
12.03.2009., 07:07
Divno! Molim Vas dajte mi recept kako priroda operira zuc. Ovi dana morao bih na opreaciju zuci, pa bih to radije ucinio na nacin koji to "lijeci bolje od svakog doktora" :-)
Otac mi mora ici staviti stentove u koronarne arterije. Sta predlazete da mu stavimo umjesto stentova? Unaprijed hvala!
Hy, pcelinjak, i naravno pozdravljam sve ostale...
Pratim vas već jedno vrijeme, s obzirom da niko nije odgovorio na navedeni post, probat ću se ja pozabaviti time, ali moram prije znati više detalja, pa vas "pcelinjak" molim da se javite u PP sa točnim problemom, da ne bi bilo of topic...http://ultrazvuk-tarle.hr/dijagnostika/zagreb/zucni_kamenci_i_pijesak/
Bavim se ljčenjem ljekovitim biljem i planiram ga uskoro početi uzgajati, a za poštivanje prirodnih zakona trbaju mi i pčele...
Znači za cca 1-2mj. biti ću i ja pčelarica (DB).
Pozzzzzzzzzz
P.S. za sad jako puno učim i :D.
S.S.

Yoko&John
12.03.2009., 10:28
Prihrana secerom, aluminij u kosnici, kupovne satne osnove.........
Sve to Vas daleko odmice od ekoloskog pcelarstva.
Pravila o ekoloskom pcelarstvu potrazite kod poduzeca "Hrvatske sume". Nesto o toj temi ima i ovdje: http://www.pcelarstvo.com/organska.htm
Potrazite i knjigu Lovre Krnica:
http://www.pcelinjak.com/content/view/300/

Jedno upozorenje! Jos je rano vrsiti prihranu sirupom ( jos su hladne noci). A ako ekoloski pcelarite, onda ne smijete to ni raditi, a nema ni potrebe. Ekoloski pcelari ostave u ljeti dovoljno meda za prezimljavanje, pa nema potrebe za prihranom. Ako je neka zajednica opljackana tihom grabezi i nema dovoljno hrane, onda joj za dohranu treba dodati okvir s medom.

Poštovani g.pceljinjak!

Mi pčelarimo sa modificiranim 13 okvirnim DB košnicama,za koje sam već rekla da ih sami pravimo.
Što se tiče ekološkog pčelarenja rekla sam da što više stremimo k njemu,npr.tretiranje protiv varoe dodajem po stručak majčine dušice u ladice,zatim koristimo samo mravlju i oksalnu što je prirodno,a izrezivanje trutovskog legla i okvira građevnjaka je neprirodno remećenje ravnoteže života pčelinje zajednice.
Što se aluminija i inox žice tiče i to spada u prirodne ekološke standarde.
Ova poticajna prihrana je prerana za pčelarenje na LR AŽ ..košnicama,ali na našima sigurno nije.
Mi s godinama imamo veoma jaka i močna društva,a med je i s analizama i s medaljama popraćen kao izuzetno dobar i prirodan.

Veoma mi se zacrtala u sjećanju rečenica sa naslovnice www.pčelinjak ili neki drugi -Pčelarstvo nije hobi....još nešto...ali na kraju...pčelarstvo je spoznaja!

Jako bih voljela da nam na ovu temu dođu i drugi pčelari te da možemo uz dobru vibru razmjenjivati svoje spoznaje,a one koje su bolje od naših i prihvačati,way not!

Svijet pčela,Vjeroljub Umeljić,prekrasna knjiga...na početku...
Ako nekomu daš čašu meda nahranio si ga za taj dan
Ako nekoga naučiš pčelariti nahranio si ga za čitav život...Preporučam je kao i njegovu knjigu Pčelarstvo i Atlas medonosnog bilja!

Pozdrav svim ljudima koji vole prirodu!
Medno!

mama Sanja

teta-elza
12.03.2009., 20:50
Ma med je kisel dosta. To nije dobro kod zgaravice. Napravi test na helicobacter pylori teta-elza... Ako imas srece, bit ce pozitivan. To se da rijesit.

e super. test na heliobacter, pa mi onda budu ponovili gastroskopiju i kaj ja znam kaj sve budu nasli dok krenu raskapat. pa jednostavnije mi je otic zvredjat klipana koji mi je prodal med. :ne zna:

Yoko&John
13.03.2009., 07:56
Tko pita ne skita,tko skita puno može i vidjeti

Pošla ja po malo znanja,novosti....
Tema DEMETER PČELARSTVO bila je glavni impuls za polazak u šetnju.

Dođoh na webPČELARSTVO...

Ispod piše Pčelarstvo nije hobi,pčelarstvo nije zanimanje,pčelarstvo je dijagnoza
ups!Ispod divna naslovnica,pametne riječi...

Krešimir Mišak - Kuda idu izgubljene pčele?
Četvrtak, 22 Studeni 2007

LEAD: Albert Einstein je rekao da bi, u slučaju nestanka pčela, čovjeku ostale još četiri godine života
Zvona na uzbunu prvi su se put glasila u SAD-u prošle jeseni. Do danas, nestanak pčela pogodio je pola svih američkih država. Zapadna obala ostala je bez 60 posto svoje komercijalne populacije pčela, dok ih je na istočnoj obali nestalo 70 posto. U travnju su britanski pčelari uočili istu pojavu, a onda se proširila na Njemačku, Švicarsku, Španjolsku, Portugal, Italiju i Grčku. Iznenadni nestanak pčela epskih razmjera jedna je od najbizarnijih zagonetki koje su se ikada dogodile u prirodnom svijetu.
Pojava je dobila ime – CCD, od „Colony Collapce
Disorder“ - 'poremećaj raspada kolonije'. Svi stanovnici košnice iznenada nestanu, ostavljajući samo kraljicu, jajašca i nekoliko nezrelih radnica. Nestale pčele nikad ne bivaju pronađene. Paraziti, divlje životinje i druge pčele, koje u normalnim okolnostim opljačkaju med i pelud što preostanu nakon smrti kolonije, odbijaju se približiti napuštenim košnicama. Med i pelud pčela pogođenih CCD-om nijedan kukac ili nametnik ne dira.

BIODINAMIČKI UZGOJ NETAKNUT

Ova priča ima i pouku. Pčelinje zajednice pčelara koji se bave biodinamičkom poljoprivredom (društva za organsku privredu Demetra International), prema pravilima uzgoja dr. Rudolfa Steinera, nigdje na svijetu nisu pogođene CCD-om. Poznato je da je Steiner u predavanjima vizinarski govorio i o pčelama. Jednom se jedan profesionalni pčelar, neki Müller, jako uzbudio kad je Steiner počeo pričati o greškama koje čine pčelari objašnjavajući da će korištenje larve pčela radnika u rasplođivanju matica imati na duge staze izuzetno štetne učinke. Na kraju je Steiner odustao od objašnjavanja tvrdoglavom pčelaru slijedećim riječima:"Za sto godina prestat će svako razmnožavanje pčela ako se u pčelarstvu budu koristile samo umjetno uzgojene pčele. Istina je da to danas ne možemo pokazati, to se mora odgoditi za kasnije. Gospodine Müller, možemo o tome razgovarati za stotinjak godina, pa ćemo vidjeti kakvo ćete onda imati mišljenje o tome." Od tada je prošlo osamdesetak godina, a praksa umjetnog oplođivanja pčela ne samo da se nije obustavila, nego je postala standard. Što dovodi do prve čvrste poveznice dosad neobjašnjivih pojava CCD- a: ustanovljeno je da se CCD pojavljuje upravo na onim područjima gdje je opisana praksa uobičajena, te su pčele tokom dugog perioda i slijeda generacija iznimno oslabile i degenerirale. Moguće je da je uzrok CCD-a upravo dugotrajno mješanje čovjeka u prirodni mehanizam razvoja i života pčelinjaka.

UZROK – NEPOZNAT

Skup svih simptoma CCD-a ne poklapa se ni sa čim u stručnoj literaturi, ali prvi predloženi krivci su paraziti, pesticidi, globalno zatopljenje i GM kulture, mada svaka teorija ima nedostatke. Glasovi pčelara digli su se protiv GMO kukuruza, najštetnijeg od GM-usjeva, jer je u pokusima dokazano da mijenja površinu probavnog trakta pčela, slabeći ga i omogućujući slobodan ulaz nepoželjnim mikroorganizmima. No, kako je količina toksina u peludu tokom pokusa bila deset puta veća od one uobičajene u stvarnosti, ti su prigovori zasad odbačeni. Walter Haefeker, član uprave Njemačke pčelarske udruge i bivši predsjednik Europske udruge profesionalnih pčelara zastupa mišljenje da su stanju pčela doprinijeli prskanje herbicidima, prakticiranje monokulture i sadnja GMO kultura, ali još se nije uspjelo dosljedno pokazati njihovu povezanost s unutrašnjim ustrojem pčelinjeg organizma i tako eventualno naći protumjere.
Teorijama se nedavno pridružilo i ograničeno istraživanje koje je na sveučilištu Landau u Njemačkoj proveo dr. Jochen Kuhn. Pokazalo je da se pčele odbijaju vratiti u košnice kad se u blizinu postavi mobilni telefon. Već otprije se zna da se ponašanje pčela mijenja u blizini dalekovoda, pa Kuhn smatra da je na tragu mogućeg uzroka. Možda zračenje mobilnih telefona interferira s navigacijskim sustavima pčela, sprječavajući ih da pronađu put natrag do košnica? S druge strane - mada elektomagnetsko polje utječe na okoliš - moćni odašiljači, superjaki vojni radari i mobilni telefoni s nama su već godinama i desetljećima, pa se nije pojavio problem poput CCD-a.

PČELE I SVEMIR

Neka druge teorije razloge nestanka milijardi pčela traže u grani znanosti zvanoj „torzijska fizika“. Naši signali putuju kroz „prazan prostor“ na nevidljivim elektromagnetskim valovima. Biologija prirodnog svijeta funkcionira na isti način, ali umjesto elektromagnetskih valova za prijenos vitalnih signala unutar i između životnih ekosustava jednim dijelom koristi tzv. torzijska polja. Činjenica jest da preko sto različitih NASA-inih studija otkriva da cijeli sunčev sustav prolazi kroz goleme klimatske promjene, vidljive na svakom planetu sustava i nalik onima koje vidimo na Zemlji. Možda je „lokalni“ problem s pčelama povezan s dalekosežnijim „međuplanetarnim učinkom“, jer se fizika čitavog sunčeva sustava mijenja na najosnovnijim razinama: planetarnim temperaturama (bez obzira na udaljenost od Sunca), snazi globalnih magnetskih polja, pa čak i trajanju rotacija planeta. Prostor neposredno izvan našeg sunčeva sustava i utjecaja magnetskog polja Sunca zove se 'lokalni međuzvjezdani medij'. NASA-in znanstvenik dr. Don Shemanski tvrdi da taj ogromni volumen prostora oko sunčevog sustava prolazi korz „temeljnu promjenu fizike“, a istraživač David Wilcock predstavlja niz dokaza da je nestanak pčela nuspojava te iste promjene fizike koja pogađa čitav sunčev sustav. Zbog promjena u torzijskim poljima, nagađa on, možda su pčele ostale bez temeljno važnog torzijskog navigacijskog sustava. Wilcock smatra da to objašnjava iznenadno pojavljivanje ogromnih rojeva na mjestima na kojima nikad nisu viđene, kao što se se nedavno pojavile u centru Spokanea (država Washington) ili pokušale zauzeti jednu kuću na Floridi.
Doista, puno i previše „možda“. Problem je što je nemoguće ispitati stradale pčele, jer na neki misteriozan način do danas nije pronađena nijedna od pčela koje su trajno napustile košnicu.

SVIJET BEZ PČELA
Nestanak pčela je zabrinjavajuć jer većina svjetskih poljoprivrednih biljaka ovisi o oprašivanju koje vrše pčele. New York Times je izračunao da bi se štete stvorene ispraznjenim pčelinjacima mogle penjati prema 14 milijardi dolara. Albert Einstein je rekao da bi, u slučaju nestanka pčela, „čovjeku ostale još četiri godine života“. Možda imamo tužnu priliku provjeriti njegovu procjenu.

BOLESNE PČELE
Zahvaljujući tome što su u pčelinjaku ponekad zaostajale pojedine pčele koje nisu bile u stanju letjeti, provedene su analize koje su pokazale da su imale po pet ili šest infekcija. U tijelima su im u pravilu pronađeni svi poznati pčelinji virusi, a još su bile i napadnute gljivicama, što je siguran znak kolapsa imunog sistema.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neka i ova kopija naslovnice,skoro da je i pretipkana bila,bude
PODRŠKA ,koja sa velikim poštovanjem govori prema pravilima uzgoja dr. Rudolfa Steinera ,a on je utemeljitelj ANTROPOZOFIJE.
U ostalim dijelovima naslovnice sve je odličan(5),te i to spada po mom mišljenju kao super nadogradnja na ovu temu.

Medno!

mama Sanja

Matica4
13.03.2009., 08:13
e super. test na heliobacter, pa mi onda budu ponovili gastroskopiju i kaj ja znam kaj sve budu nasli dok krenu raskapat. pa jednostavnije mi je otic zvredjat klipana koji mi je prodal med. :ne zna:

Pustite pčelara na miru jer on sigurno ne snosi nikakvu odgovornost za vaše zdravstvene probleme.
Od davnina su poznata ljekovita svojstva meda u liječenju želučano-crijevnog trakta.
Kod povećane želučane kiseline med rastopljen u mlakoj prokuhanoj vodi treba uzimati 1,5-2 sata prije jela jer tada smanjuje lučenje želučane kiseline.
Ukoliko se uzima neposredno prije jela povećava lučenje želučane kiseline.

Yoko&John
13.03.2009., 08:23
G.Matica 4 ja bih isto voljela da tema pčelarstvo uistinu zaživi na ovom forumu.Na žalost ne nalazim nijednog pčelara osim Vas.Ali mislim da to ne treba biti prepreka komunikaciji naravno uz dobru vibru,otvaranje novih vidika,pa kad pčelari po svojim forumima vide da se ovdije ozbiljno radi uz podršku ostalih ljubitelja prirode vjerujem da bi ovaj forum mogao zaživjeti u punom smislu riječi.Što Vi mislite o tome?

Medno!

mama Sanja:kava:

Matica4
13.03.2009., 09:39
Podržavam sve aktivnosti čija je svrha popularizacija pčela i pčelinjih proizvoda.
Mišljenja sam da ovaj forum ne može sadržajno konkurirati pčelarskim forurima te vas upućujem na njih ukoliko želite više naučiti o pčelama i pčelarstvu. Naravno da trebamo nastaviti sa svojim aktivnostima i ovdje, na ovom forumu, ali na način da to bude interesantno i poučno prvenstveno korisnicima pčelinjih proizvoda.

Yoko&John
13.03.2009., 10:36
Podržavam sve aktivnosti čija je svrha popularizacija pčela i pčelinjih proizvoda.
Mišljenja sam da ovaj forum ne može sadržajno konkurirati pčelarskim forurima te vas upućujem na njih ukoliko želite više naučiti o pčelama i pčelarstvu. Naravno da trebamo nastaviti sa svojim aktivnostima i ovdje, na ovom forumu, ali na način da to bude interesantno i poučno prvenstveno korisnicima pčelinjih proizvoda.

Ja sam već stari forumaš,ali upravo zbog Božje blagodeti pčelinjih i svi prirodnih proizvoda upravo se tu i nalazim,a i očekujem i vjerujem da će nam se pridružiti još istomišljenika!

Pozdrav svim ljudima dobre volje!

Medno!

mama Sanja

Yoko&John
13.03.2009., 19:06
Tražim pčelarstvo.nema ga,stavim naočale opet isto,ali ipak uočim tema med,sa prošle dvije str. na temi pčelarstvo!
Molila bih da mi neko objasni čemu to,i šta se ovdije smije pisati,samo o medu i njegovim blagodetima,a pčelarenje?

mama Sanja

Göttspöđä
13.03.2009., 20:26
Evo ga ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=364246). Tema je splitana - pčele +med. Ne chatati!

Yoko&John
16.03.2009., 09:51
Recepture s medom - mr.Jasminke Papić

RECEPTURE S MEDOM

Jačanje imuniteta organizma

- 1 žličica cvjetnog praha
- 2-3 žličice miješanog meda
- 2-3 žličice jabučnog octa
- 20 kapi propolisa
- 2 dl vode

Cvjetni prah rastopiti u šalici vode, dodati med, jabučni ocat i propolis pa sve dobro promiješati. Popiti ujutro ili nakon dnevnih napora

Osvježavajući napitak od meda i naranče za sportaše

1/2 šalice meda
1/2 žličice soli
(smjese kuhinjske soli i KCl)
2 šalice narančinog soka
5-1/2 šalica vode

Sastojci se izmiješaju. Med se otopi u mlakoj vodi, a zatim ohladi.

mama Sanja

Sanja, kulinarske savjete piši na predviđeno mjesto (http://forum.hr/forumdisplay.php?f=44) za takve stvari. Ostavila sam napitke, ali losos i sl... :nono:

Yoko&John
16.03.2009., 11:33
Sorry!Ja nikako da se snađem,forum je zaista bogat.A i mislila sam upravo tako da treba napraviti,ali ja otišla u gastronomiju.
Još jednom sorry!

Božanska raskoš
No, med ne pada s neba, nego ga sakupljaju vrijedne pcele. Za jedan kilogram meda 8000 radilica preradi oko tri kilograma cvjetnog nektra. Med se ne moze proizvoditi umjetnim putem, njega pcele skupljaju i spremaju u kosnice, gdje se potom odigravaju cudesni fizikalno-hemijski proces.
Med sadrzi 17,20 posto vode. Tu su i razne kiseline (glukonska, limunska, jabucna, mravlja, mlijecna, sircetna...), te bjelancevine, razni minerali i druge komponente (pigmenti, aromaticni spojevi, enzimi, vitamini, inhibini...). Ipak, glavne sastojke meda (oko 75 posto) cine grozdani i vocni seceri.
Zbog te bozanske raskosi i ljekovitosti, med je za ljudski organizam istinski eliksir zdravlja. Poznat je blagotvorni uticaj glikoze i fruktoze na zivcani sistem. Zahvaljujuci njima poboljsava se ishrana celija i normalizira se oksidacija i detoksinacija u organizmu. Vitamini i minerali iz meda jos vise pojacavaju njegova cudesna svojstva, a prisustvo kalijuma i natrijuma, pospjesuju jonizaciju u ljudskom organizmu i harmoniziraju rad nervnog sistema.
To su vec odavno otkrili narodni iscjeljitelji pa nervoznim i iscrpljenim osobama preporucuju da uvece obavezno popiju casu tople vode (ili mlijeka) u kojoj je rastvorena jedna supena kasika meda i iscjeden sok iz pola limuna!
Med se koristi i u lijecenju bolesti probavnog trakta, mokracnih puteva, prostate, srcanih i krvozilnih bolesti, infekcija, dermatoloskih problema, u stresnim situacijama, za smirenje... Ako, primjerice, uporno uzimamo kestenov med, mozemo izlijecili bolesti jetre, sluznica ce se oporaviti, a cir na zelucu ce potpuno nestati. Bagremov med ubija bakterije prehlade u nosu, a odlican je za bolesti disajnih puteva.
Posebno cudesna svojstva ima sumski med od hrasta koji se, kazu, moze cak 66 puta razrijedili, a da i tada djeluje na oboljenje. Koristimo li tamniji med, on ce odlicno djelovati na anemiju, depresiju, sklerozu, stres, a za starije osobe - to je izvrstan biostimulator!

mama Sanja

Yoko&John
16.03.2009., 16:12
Med - lijek u šalici

Već su stari Egipćani uzgajali pčele prije pet tisuća godina, a njihovom su slikom označavali kralja, što pokazuje koliko su oboćavali pčele. Med su upotrebljavali i kao ljekovito sredstvo i kao živežnu namirnicu. i Galen i Hipokrat, poznati antički liječnici, preporučivali su med kod različitih tegoba.
Med je vrlo hranjiva i korisna namirnica. Sadržava i do 80% šećera (voćni i grožđani šećer) i 16 - 20% vode, 3 - 7% biološki su aktivne tvari, kojima se pripisuju ljekovita sredstva. Tu su i vrlo važne mineralne tvari te elementi u tragovima: kalcij, natrij, kalij, željezo, fosfor i bakar te nešto vitamina, od toga najviše vitamini B kompleksa. Med sadržava i enzime, eterična ulja i aminokiseline, te neke supstancije poput hormona, koje snižavaju krvni tlak te reguliraju probavu.
Med čuvajte na tamnom, hladnom i suhom mjestu. Ne brinite ako se stvrdne ili kristalizira, možete ga zagrijati na temperaturi do 40° C. Med ne koristite samo kod zdravstvenih tegoba. Njegova redovita uporaba ojačat će vaš imunološki sustav i spriječiti prehlade.

Med kod opekotina

Nanesite na svjeću opekotinu. Rashladit će vas, uklonit će bol te će brzo zaliječiti opekotinu, bez ožiljaka. Iako nije antibiotik, zna se da bakterije ne mogu živjeti u medu.

Mokrenje u krevet

Žličica meda prije spavanja sprječava zadržavanje vode te smiruje strahove kod djece.

Nesanica
Žličica meda rastopljena u vrču topla mlijeka djelovat će kao čudo kod nesanice.

Hiperaktivnost

Med je blagi sedativ koji sadržava minerale, vitamine, aminokiseline i dr. Sav bijeli šećer zamijenite medom. Bijeli šećer djeluje stimulativno ali nema kvalitetu zdrave hrane.
Navala krvi na nosRastopite žličicu meda u posudi s toplom vodom te inhalirajte paru pokrivši glavu ručnikom. Vrlo djelotvorno!

Rane ili ogrebotine

Ranu pokrijte medom i zamotajte. Izvrsno će zarasti!

Umor

Rastopite šalicu meda u toploj vodi. Med je po sastavu prvenstveno fruktoza i glukoza, i u tijelu će ga probavni sustav vrlo brzo apsorbirati. (Med je univerzalni prirodni stabilizator, drevni grčki atleti koristili su ga za izdržjivost prije i poslije natjecanja).
Losion za duboko ćišćenje licaPomiješajte med sa zobenim brašnom (50/50) dok ne dobijete gustu smjesu te nanesite na lice. Ostavite neka stoji oko pola sata i nakon toga isperite. Odlično sredstvo kod akni.

Loša probava

Pomiješajte med s jabučnim octom u omjeru 50/50 te ga razrijedite vodom. Ne samo da će pomoći probavi, već je i odlično sredstvo i za vaše zglobove.

Regenerator za kosu

Pomiješajte med s istom količinom maslinova ulja te prekrijte kosu. Glavu umotajte toplim ručnikom i ostavite oko sat i pol. Šamponirajte i isperite.

Upaljeno grlo

Rastopite žlicu meda u stražnjem dijelu vaših usta, te pustite neka vam rastopljeni med curi niz jednjak. Olakšava upalu grla.

Stres

Med rastopljen u vodi je poput stabilizatora; smiruje ili po potrebi aktivira. Upotrijebite otprilike 25% meda i 75% vode.

Slabokrvnost

Med će najbolje pomoći kod slabokrvnosti te će povećati količinu krvnih zrnaca u krvi. Što je med tamniji, to više sadržava minerala.
Med čuva hranuKolači napravljeni s medom umjesto šećera dulje će biti trajni i svježi, zahvaljujući prirodnim antibioticima. Snižava zadržavanje tekućine oko 5%.
Gospodarski list d.d.

Medno!

mama Sanja

mojnick
19.03.2009., 12:04
Zanima me gdje nabaviti Med Livade skupljan u ljetnim mjesecima s područja kontinentalne Hrvatske ?

I naravno, da ima normalnu cijenu, a ne kao Petrović 120 kn - teglica za 20 dana.

pcelinjak
24.03.2009., 15:23
Poštovani g.pceljinjak!

Mi pčelarimo sa modificiranim 13 okvirnim DB košnicama,za koje sam već rekla da ih sami pravimo.
Što se tiče ekološkog pčelarenja rekla sam da što više stremimo k njemu,npr.tretiranje protiv varoe dodajem po stručak majčine dušice u ladice,zatim koristimo samo mravlju i.....

mama Sanja

Okvir nije satna osnova, a sto se tice uporabe mravlje kiseline, procitajte ovo:

U Narodnim novinama 90/08 izašao je Pravilnik o poipisu postojećih aktivnih tvari koje nisu dopuštene u biocidnim pripravcima, pa je tako u PRILOG XV -VRSTA BIOCIDNOG PRIPRAVKA 18 - Insekticidi, akaricidi i proizvodi za suzbijanje drugih člankonožaca navedeno da je zabranjen Amitraz, Mravlja kiselina, ........... itd.

Yoko&John
24.03.2009., 16:00
Okvir nije satna osnova, a sto se tice uporabe mravlje kiseline, procitajte ovo:

U Narodnim novinama 90/08 izašao je Pravilnik o poipisu postojećih aktivnih tvari koje nisu dopuštene u biocidnim pripravcima, pa je tako u PRILOG XV -VRSTA BIOCIDNOG PRIPRAVKA 18 - Insekticidi, akaricidi i proizvodi za suzbijanje drugih člankonožaca navedeno da je zabranjen Amitraz, Mravlja kiselina, ........... itd.
U okvirima a ima ih 13 u našim košnicama(ja vrlo dobro znam razliku od satne
koju utapamo u užicane okvire koje ja osobno užicavam),a što se tiče mravlje je bila zabranjene a možda i je ,alismo je bez problema kupili jesenas,a goovori se da će biti nezabranjena.
By the way,mravlja je prirodno,ekološko sredstvo za tretiranje,samo su u igri novci koje treba dati za one jeftinije a ubitačnije po med i po pčele.
Da mi post ne bi bio off topic,jer je tema med,naš med nosi nekoliko zlatnih medalja,bagrem,livada,medljika...,a ne znam što vi sa takovim tonom se meni obraćate?:kava:

afrodita13
12.04.2009., 15:16
hej ljudi da vas nesto pitam.trazim po netu gdje mogu kupiti Manuka med(Osijek)Dal zna netko nesto o njemu i koja mu je cijena?Hvala

SanjaRI
30.04.2009., 12:42
Molila bi informaciju od znalaca.
Prije mjesec i pol dana uzela san jednu dozu (malu teglicu) cvjetnog praha, pomiješam ga s limunom i žlicom meda i pustim da se opna rastopi. Kasnije popijem. Stvarno sam se osjećala izvrsno. Napravila sam jednu pauzu i sad sam ponovno krenula.
Zanima me dal je to dobra kombinacija obzirom da sam pročitala da se cvjetni prah topi u vodi, čaju, jogurtu, mlijeku?!
Još jedanput osjećam se super.

Pera_zg
01.05.2009., 18:56
hej, evo da se nadovežem na tvoje pitanje... kad se u teglici izmjesaju med i cvjetni prah, gdje je potrebno takvu mjesavinu držati? (citala sam negdje da ju je dobro cuvati u frizderu). i da li opna cvjetnog praha moze omeksati u takvoj kombinaciji?

Yoko&John
02.05.2009., 18:33
hej ljudi da vas nesto pitam.trazim po netu gdje mogu kupiti Manuka med(Osijek)Dal zna netko nesto o njemu i koja mu je cijena?Hvala

Antibakterijski bioaktivni med od manuke
Nedjelja, 25 Studeni 2007
Dr med. Rodoljub Živadinović, apiterapeut
Član Stručnog saveta Srpskog apiterapeutskog društva

Od 1983. godine, posle prvih objavljenih radova o bakteriji Helicobacter pylori (Warren i Marshall) raste interesovanje za ovaj mikroorganizam. U početku se smatralo da je njegovo prisustvo sporedan nalaz u traganju za nekim bolestima digestivnog trakta. Ali je neumoljivo dokazano brojnim studijama da Helicobacter pylori aktivno učestvuje u stvaranju i razvoju pomenutih oboljenja. Statistika beleži prisustvo ove bakterije kod 95% osoba sa ulkusom (čirom) dvanaestopalačnog creva, 70% kod uklusa želuca, a gotovo da je prisutna kod svih bolesnika sa aktivnim oblicima pojedinih vidova hroničnih gastritisa. Nalazi se u digestivnom traktu kod oko 10% mladih i zdravih osoba. Uvek oprezan Nacionalni institut za zdravlje SAD je izneo stav da je uspešna eradikacija (uništenje, istrebljenje) infekcije sa Helicobacter pylori najbolja metoda lečenja peptičkog ulkusa. Ova bakterija je i karcinogen prvog reda za nastanak karcinoma želuca. Danas postoje odlični lekovi kojima se Helicobacter pylori uništava. Ali, zar svi oni koji nisu oboleli od pomenutih oboljenja treba da se leče? Ne, nikako, ali infekcija sa Helicobacter pylori svakako nosi rizik od eventualnog oboljenja, a mi, kao deo opšte populacije ne možemo znati da li smo inficirani, niti bi bilo moguće (a ni povoljno što se tiče cene) da utvrdimo ili isključimo ovu infekciju kod svih osoba. Međutim, pčele rešavaju i ovaj problem. Evo i kako.
Naime, pčelari sa Novog Zelanda tj. oni koji pčelare na područjima gde raste domaći medonosni grm po imenu manuka (takvo područje je Severno ostrvo), su nedavno postigli najviše cene za svoj med od ove biljke. Istraživanjima u Australiji i Novom Zelandu je utvrđeno da ovaj med poseduje dodatna antibakterijska svojstva u odnosu na ostale vrste meda. Dr Peter Molan (2000), profesor Univerziteta u Vajkatou i kodirektor Katedre bioloških nauka za istraživanje meda, otkrio je da bioaktivne podvrste meda od manuke u sebi sadrže veoma efikasan antibakterijski molekul, koji nije vodonik peroksid, najodgovorniji za ovakvo dejstvo kod drugih medova. Vodonik peroksid se stvara dejstvom jednog enzima koji pčele dodaju nektaru (glukozo oksidaza). Ali, novootkriveno neperoksidno antibakterijsko dejstvo potiče direktno iz nektara manuke i može da bude naročito veliko u pojedinim sezonama. Međutim, u više od polovine količine meda od manuke na tržištu nema značajnijeg sadržaja ove supstance, što ukazuje na neke neotkrivene faktore koji mogu da utiču na njen sadržaj u medu.
Univerzitet je razvio testove kojima meri lekovitu moć ovog meda, a proizvođači su već registrovali trgovačku marku kojom označavaju antibakterijsku moć konkretnog meda u prodaji. To je UMF, tj. jedinstveni manuka faktor. Što je ovaj faktor veći, utoliko je i jače dejstvo meda na rane, infekcije, pa i stomačne čireve.
Dr Molan tvrdi da inficirane osobe mogu da kupe teglu meda sa UMF 10 ili više i da njime premažu rane ili da ga pojedu, ako žele da leče čir. Najviši nivo UMF-a do sada otkriven je 18.
Veoma je značajno da ovakav med uništava Helicobacter pylori, i njegovom upotrebom dolazi do eradikacije ove bakterije. Med je takođe uspešan protiv nekih bakterija otpornih na penicilin, kao što je Staphylococus aureus, koji sve češće inficira rane. Istraživači tvrde da se med sa visokim UMF slobodno može koristiti kao pravi lek, dok medovi sa nižim UMF mogu biti koristan dodatak ishrani u svrhu podrške zdravlju.
Da sve ovo nije marketinška prevara, potvrđuje i to što su naučni radovi o ovom medu objavljeni i u medicinskom časopisu Australije (Medical Journal of Australia), u kojima se još navodi i to da bioaktivni med od manuke može svojim dejstvom da savlada i nizak nivo gvožđa u krvi.
Treba naglasiti da i druge vrste meda značajno ometaju rast bakterije Helicobacter pylori i prilično uspešno se mogu koristiti u terapiji čira na želucu (Al-Somaiet, 1994; Ali, 1991; Pochinkova, 1992).

pozzzzzzzz

mama Sanja

SARYNE
07.05.2009., 20:52
Ja već 2 godine svako večer za klopu imam pola litre mlijeka žlica ili dvije meda malo kruha i navali:) MLJAC! Moja mama mi govori da se hranim kao stari deda, a šta ću kad volim med. Baš sam računao prošle godine sam pojeo oko 15 kg meda :)

ashwinikumaras
05.08.2009., 14:00
mama Sanja

Slažem se da je današnji način pčelarenja uvelike nezdrav, samim time i med koji je produkt takve tehologije. Ja također podržavam eko pčelarenje kao i općenito eko poljoprivredu. Smatram da bi se svatko tko voli prirodu i pčele trebao baviti takvim načinom brige i uzgoja pčela. Pčelarenje i duhovnost, ili pčelarenje po principima univerzuma mi se nameće kao logično samo po sebi.
Lijepo je vidjeti nekoga tko se drži tih principa u pčelarenju, kada mnogi u današnje vrijeme ulaze u taj svijet jedino radi novaca ne cijeneći pčelu niti prirodne zakone.

ashwinikumaras
05.08.2009., 16:17
Molila bi informaciju od znalaca.
Prije mjesec i pol dana uzela san jednu dozu (malu teglicu) cvjetnog praha, pomiješam ga s limunom i žlicom meda i pustim da se opna rastopi. Kasnije popijem. Stvarno sam se osjećala izvrsno. Napravila sam jednu pauzu i sad sam ponovno krenula.
Zanima me dal je to dobra kombinacija obzirom da sam pročitala da se cvjetni prah topi u vodi, čaju, jogurtu, mlijeku?!
Još jedanput osjećam se super.

Dobro si napravila. Ako opna ne pukne kao da nismo uopće konzumirali polen. Neka klasična formula je preliti polen sa medom u nekoj teglici i ostaviti dva dana da odstoji.
Ako ga ostavljamo u nekoj tekučini ili jogurtu dovoljno je da odstoji preko noći. Samo pazi da uzimaš polen od provjerenih pčelara koji imaju pčelinjak udaljen od cesta ili nekih drugih zagađivaća. Jer u suprotnom unosimo sa polenom sve toksine u organizam.

ashwinikumaras
05.08.2009., 16:20

Mravlja i oksalna kiselina su dopuštena sredstva u eko pčelarenju:top:

Kunta-Kinte
14.08.2009., 15:55
Pročitavši članak onog srpskog znastvenika o čudotvornom medu s Novog Zelanda ozbiljno sam se zaintersirao za njega i namjeravao ga kupiti jer sam prije par godina liječio gastritis a i sad povremeno imam problema. No ohladio sam se nakon što sam naišao na izvještaj britanskih liječnika u "Journal of the Royal Society of Medicine".
Manuka honey against Helicobacter pylori
All varieties of honey have antibacterial properties due to
the osmotic effects of their high sugar content. Manuka
honey (from New Zealand) has particularly potent
antibacterial activity. This remains the case even when the
honey is diluted, thus negating its osmotic effects, and in the
presence of the enzyme catalase, thus eliminating activity of
glucose oxidasel. Al Somal et al.2 reported that, in vitro, a
5% manuka honey solution possessed bacteriostatic properties
against Helicobacter pylori. The Body Shop magazine
Naked Body highlighted these results and suggested that 'for
ulcer relief it is recommended that you eat a tablespoon of
the honey spread on bread an hour before each meal.'
We recruited (with informed consent) twelve nondiabetic
patients who had positive CLO tests but normal
gastroscopies. Active H. pylori infection was confirmed with
14C urea breath tests. Six patients were treated with a
tablespoon of manuka honey four times a day for 2 weeks
and six were treated with honey and omeprazole 20 mg
twice a day for the same period. A repeat 14C urea breath
test was performed 4 weeks after completion of treatment
regimens. This particular batch of manuka honey possessed
non-peroxide antibacterial activity equivalent to 11.7%
phenol (compared with 13.2% used in the in-vitro
experiment). All twelve patients remained positive for H.
pylori as demonstrated by 14C urea breath tests. After the
trial they were offered conventional eradication therapy.
We conclude that manuka honey is ineffective at
eradicating H. pylori. If honey is effective against dyspepsia,
it is not through an effect on H. pylori.
Dermot P B McGovern
Syed Z Abbas
Gillian Vivian
Harry R Dalton
Gastrointestinal Department, Royal Cornwall Hospital, Truro, Cornwall TR1 3LJ,
UK[/SIZE][SIZE]
Za one koji neznaju engleski ... ljudima su davali Hanuka med tijekom dva tjedna i nakon četiri tjedna opet su bili pozitivni na Hb pylor test. :flop:

JPK
15.08.2009., 05:35
Za one koji neznaju engleski ... ljudima su davali Hanuka med tijekom dva tjedna i nakon četiri tjedna opet su bili pozitivni na Hb pylor test. :flop:

Ništa čudno. Med općenito nije nikakav lijek za ništa, nego običan šećer s vodom, nešto peludi i minerala.

Ovo mistificiranje meda i njegova 'ljekovitost' ima korijene u narodnoj medicini, uglavnom iz dva razloga - koncentrirani šećer i inače ima antibakterijsko djelovanje ako je lokalno primijenjen, i prije je bio prilično skup i rijedak, jer nije bilo toliko industrijskog šećera, pa se koristio za zaslađivanje.

ashwinikumaras
15.08.2009., 09:34
Ništa čudno. Med općenito nije nikakav lijek za ništa, nego običan šećer s vodom, nešto peludi i minerala.

.

Ne bih se složio sa ovom tvrdnjom. Med se sastoji od mnogo tvari koje povoljno djeluju na ljudski organizam, mislim da to nije teško saznati danas uz pomoć interneta.

Evo jedan mali uvod u ljekovitost meda:

Med je pčelinji proizvod koji se dobiva od nektara livadnog i cvijeća raznog drveća. Drugi izvor iz kojeg pčele rade med je medljika. Nektar je slatki sok koji izlućuju medonosne biljke iz za to specijalno namijenjenih žlijezda „nektarija“. Medljika je sirovina iz koje pčele rade med medljikovac. On se dobiva od lisnih uši koje izlućuju specifičan slatki sok.

Upotreba meda datira duboko u ljudsku povijest i spominje se u mnogim svetim spisima također, kao preporućena prehrambena namirnica. On ima mnoga blagotvorna svojstva po ljudski organizam kao što su: protumikrobna, protutumorska, protuvirusna i protugljivična svojstva.

Med se ne smije zagrijavati preko 40°C jer bi tako izgubio svoja ljekovita svojstva. Najbolji način uzimanja meda je rastopiti ga u nekoj tekučini ili u ustima pomoću sline. Ako gutamo med koji nije rastopljen, pošto je med higroskopan on će povlačiti vlagu iz okolnog tkiva. Radi toga može doći do oštećenja sluznice probavnog trakta.

Med se može koristiti i u borbi protiv peludne groznice, jer u njemu se nalaze „umrtvljena“ zrnca peludi. Pri konzumaciji meda tijelo lagano savladava takvu pelud i stvara se postepeno obrambeni mehanizam koji nas dovodi s vremenom u stanje kada smo dovoljno snažni da se borimo i protiv „žive“ peludi. Med se u ovom slučaju ponaša kao cjepivo.

Med se pokazao i uspješan u borbi protiv zlatnog stafilokoka. Ta bakterija živi u bolničkim prostorima i veoma je opasna. U slučaju da smo zaraženi njime bilo bi poželjno da mažemo ranu sa domaćim livadnim medom. Med djeluje i na Heliobacter pylori, kao i na ostale bakterije.

Važno je napomenuti da jedino domaći med koji na deklaraciji posjeduje ime i prezime pčelara slovi kao pravi med. Proizvodi koji se deklariraju kao „med“ a dolaze iz raznih punionica meda nisu med i trebali bi ih izbjegavati, jer sadrže mnoge tvari koje nisu dobre za naše zdravlje. A da ne govorimo da takav lažni med ne može biti od koristi u bilo kojem zdravstvenom pogledu kao vid terapije. Kupujmo med isključivo od pčelara, a ne iz druge ruke kao što su punionice meda.

Jedino svakodnevna uporaba meda (2-3 žlice) donosi blagotovrne rezultate na naše zdravlje i produženje života (15-ak god).

ashwinikumaras
15.08.2009., 09:48
Što doktor misli o medu (http://www.pcelinjak.com/content/view/526/201/) i njegovom ljekovitom svojstvu
Zanimljiv tekst o svojstvu meda na ljudsko zdravlje, bilo bi poželjno pročitati ga :top:

Kunta-Kinte
15.08.2009., 09:56
Ma i britanski liječnici svoj izvještaj započinju tvrdnjom da svi medovi imaju antibakterijska svojstva te da je manuka posebno potentan.... ali testom su dokazali da nije moguće istrijebiti Helicobacter Pylori u želucu samo s Manuka medom.
Osobno za mene med jest ljekovit. Kad god osjetim grebanje u grlu (krajnicima) uzmem prije spavanja žlicu meda s kap-dvije propolisa (polako otopim u ustima) i tako spriječim daljnji razvoj infekcije. Sutra sam kao nov. U mom slučaju (imam osjetljivo grlo) ta mješavina meda i propolisa ima odličan efekt. Stoga sam uvjeren da med kombiniran s propolisom može biti jako dobro priručno sredstvo za infekcija grla i slično, ali s njim nije moguće posve istrijebiti u želucu takvu napast kao što je Helicobacter pylori.

Yoko&John
17.08.2009., 08:13
Ma i britanski liječnici svoj izvještaj započinju tvrdnjom da svi medovi imaju antibakterijska svojstva te da je manuka posebno potentan.... ali testom su dokazali da nije moguće istrijebiti Helicobacter Pylori u želucu samo s Manuka medom.
Osobno za mene med jest ljekovit. Kad god osjetim grebanje u grlu (krajnicima) uzmem prije spavanja žlicu meda s kap-dvije propolisa (polako otopim u ustima) i tako spriječim daljnji razvoj infekcije. Sutra sam kao nov. U mom slučaju (imam osjetljivo grlo) ta mješavina meda i propolisa ima odličan efekt. Stoga sam uvjeren da med kombiniran s propolisom može biti jako dobro priručno sredstvo za infekcija grla i slično, ali s njim nije moguće posve istrijebiti u želucu takvu napast kao što je Helicobacter pylori.

Osim što pčelarim i prerađujem pčelinje proizvode.Tako da između ostalog pravim i tinkturu propolisa.
Moj friend se potpuno izliječio od gastritisa uzimajući tri puta dnevno po žlicu meda pomješanog sa propolisom(tinkt).Omjer 520 ml meda i 10 ml dobrog jakog propolisa promješali sa vilicom.
Vrsta meda nije bitna,postoje samo minimalne razlike po vašem problemu.
Možda med od bagrema jer on ima najizrazitije umirujuće djelovanje...

Morali bi ovakovu mješavinu papati barem 1-2 mjeseca,a osim izliječenog gastritisa u svoj organizam unosite niz svih mogućih vitamina koji su vam dostatni za taj dan,a o propolisu da ne govorim.Malo prosurfajte netom pa ćete vidjeti što sve ima u njemu....Ne kaže se za propolis džabe da je lijek 21.stoljeća...

Pozz i budite uporni!
PS.hvala na podršci "ashwinikumaras-u"!!!

Have a nice day!

mama Sanja:kava:

Traceur
19.04.2010., 11:03
Jučer sam bio u Međugorju i na štandovima se prodaje med negdje za 2 negdje za 3 eura od kestena, bagrema. Jeli to uopće može biti čisti med po toj cijeni. Mislim, sumnjivo mi je ali opet razmišljam Međugorje je to, neće tamo valjda varati.

Matica4
29.04.2010., 22:52
Taj što oni prodaju po toj cijeni nije ni vidilo pčele.

micek-jerry
10.05.2010., 22:19
Pozdrav!
Nova sam ljubiteljica meda, mislim, jedem ga oduvijek, no odlučila sam da će to od sada biti puno češće :mig:
Kupujem med od firme Kvik 82, nekad od Pipa, ili kaj već bude po dućanima.
Neki dan sam kod sebe u Dugom Selu u dućanu gdje kupujem med ugledala neke mrvice-kaže prodavač-CVJETNI PRAH. I uzela ja to, piše rok trajanja do 8.mjeseca, navodno prošlogodišnji, od ove godine još nema.
I sad malo pretraživala po netu i oduševila se kak je to ustvari zdravo! :mig: Ali ispada da ovo kaj sam ja kupila je SUŠENI cjetni prah, a bolji je kao sirovi.
I da se ovaj sušeni mora namakati 8 sati u tekućini prije konzumacije jer ga tijelo ne može iskoristiti (zrnca imaju čvrstu opnu).

E sad, mene zanima kak ja taj cvjetni prah da jedem, jel ga trebam namakati?
Jel ga mogu umiješati u med pa tak držati u teglici? Koliko tako pomiješan može stajati? Jel onda mora u frižider?
Gdje mogu nabaviti svježi prah?
Gdje inače mogu kupiti kvalitetan med? (živim u Dugom Selu) nekak sam bila mišljenja da je sigurnije po dućanima radi kontrole, ispravnosti :ne zna:
Hvala puno na odgovorima!

zoran_12
12.05.2010., 11:16
aloha ljudi...ja sam na forumu relativno nov pa vidim da svašta pišete pa rekoh: "idem i ja malo pisat":rofl:

1. da vas upitam što je prešani med?
2. za teta elzu: žgaravica vas muči jer je pH meda 3,2 - 4,5 što je zapravo jako kiselo (ta kiselost je jedan od razloga zašto med ima antibakterijsko djelovanje)...pokušajte s različitim medovima (bagrem, kesten, lipa, medljika, livada) pa ćete valjda naći neki koji vam odgovara
3. što se tiče kristalizacije ona se moža usporiti kvalitetnim skladištenjem. na temperaturama ispod 5°C i iznad 25°C kristalizcija se usporava i/ili zaustavlja
4. valjda ću oda vas naučit nešto što će pomoći da položim pčelarstvo :D:D

koko73
24.05.2010., 09:41
svježi cvjetni prah (pelud) mora ili na sušenje ili u hladnjaču.......ako se pomiješa s medom mora u frižider jer se inače pokvari......najbolje ga je miješati s ' kremastim' medom jer ako ga staviš u tekući, prah 'ispliva' na površinu pa se može pokvariti...možeš pelud npr. umiješati u jogurt, ostaviš par sati u frižideru i onda jjedeš...ovo ti govorim iz 15 godišnjeg pčelarskog iskustva....med je najbolje nabavljati direktno od proizvođača - naravno, u njega trebaš imati povjerenje, a on to povjerenje mora kvalitetom opravdati

cirano
02.07.2010., 19:12
Jučer sam bio u Međugorju i na štandovima se prodaje med negdje za 2 negdje za 3 eura od kestena, bagrema. Jeli to uopće može biti čisti med po toj cijeni. Mislim, sumnjivo mi je ali opet razmišljam Međugorje je to, neće tamo valjda varati.

Cini mi se kao jako niska cijena, da nije mozda bio pakiran u malim flasicama?

Tepif
23.07.2010., 09:01
Prije nego sto se ukljucim u diskusiju da izrazim sucut obitelji Farkas jer nas je prije nekoliko dana napustio osnivac najljepseg pcelarskog sajta u Hrvatskoj (i sire) koji je i ovdje citiran (nadam se da nije u pitanju nas clan pcelinjak) www.pcelinjak.com, veliki pcelar i stomatolog dr. Miroslav Farkas.

I jos nesto, tuzno je sto o odlasku ovog velikog covjeka ima vise vijesti na bosanskim i srpskim nego na hrvatskim sajtovima, na pcelarskim po jedna recenica, a na ostalim informativnim niti jedno slovo, valjda nema mjesta od politicara, Maminja, Vlatke i Lambase.

Dr House
14.09.2010., 19:14
Prije nego sto se ukljucim u diskusiju da izrazim sucut obitelji Farkas jer nas je prije nekoliko dana napustio osnivac najljepseg pcelarskog sajta u Hrvatskoj (i sire) koji je i ovdje citiran (nadam se da nije u pitanju nas clan pcelinjak) www.pcelinjak.com, veliki pcelar i stomatolog dr. Miroslav Farkas.

I jos nesto, tuzno je sto o odlasku ovog velikog covjeka ima vise vijesti na bosanskim i srpskim nego na hrvatskim sajtovima, na pcelarskim po jedna recenica, a na ostalim informativnim niti jedno slovo, valjda nema mjesta od politicara, Maminja, Vlatke i Lambase.

Nažalost, Miroslav nas je napustio, onda, kad nitko nije očekivao, oni koji su ga poznavali kao i ja, uvijek će ga se sjećati :(

jellenna
21.10.2010., 09:50
pozdrav svima,

moze li mi netko reci gdje bi se mogao kupiti propilis sa 30% gustoće?

koja bi najbolja bila literatura za bavljenje pčelarstvom a da su u njoj uključena sva moguća poglavlja od samog bavljenja pčelama pa do stvaranja meda i raznih prerađevina...?

hvala

Dr House
30.01.2011., 10:16
pozdrav svima,

moze li mi netko reci gdje bi se mogao kupiti propilis sa 30% gustoće?

koja bi najbolja bila literatura za bavljenje pčelarstvom a da su u njoj uključena sva moguća poglavlja od samog bavljenja pčelama pa do stvaranja meda i raznih prerađevina...?

hvala

ovako, prvo me zanima da li misliš na 30%-tni alkoholni ekstrakt propolisa, jer ti je pitanje dosta neodređeno?

postavlja pitanje, želiš li se baviti pčelarstvom više "iz hobija", ili želiš da ti pčelarstvo bude "dopunsko zanimanje"?

liiterature imaš dosta, ali najbolje ti se učlaniti u neko pčelarski društvo, ima ih posvuda u Hrvatskoj, ne znam od kuda si, iz Zg ili?

kada se učlaniš u pčelarsko drušvo, odi redovito na predavanja, stekni par dobrih prijatelja pčelara, koji će ti svojim savjetima uvijek rado pomoći, a također možeš pohađati i pčelarsku školi, kojom stečeš zvanje "pčelar" te će ti tako biti puno lakše u radu

početak sigurno nije lak, jer ne znaš kako postupati i to, ali s vremenom ćeš se naučiti, a i uvijek možeš zatražiti savjet nekog od prijatelja pčelara, svi mi poznajemo barem jednog

teta-elza
30.01.2011., 21:15
aloha ljudi...ja sam na forumu relativno nov pa vidim da svašta pišete pa rekoh: "idem i ja malo pisat":rofl:

1. da vas upitam što je prešani med?
2. za teta elzu: žgaravica vas muči jer je pH meda 3,2 - 4,5 što je zapravo jako kiselo (ta kiselost je jedan od razloga zašto med ima antibakterijsko djelovanje)...pokušajte s različitim medovima (bagrem, kesten, lipa, medljika, livada) pa ćete valjda naći neki koji vam odgovara
3. što se tiče kristalizacije ona se moža usporiti kvalitetnim skladištenjem. na temperaturama ispod 5°C i iznad 25°C kristalizcija se usporava i/ili zaustavlja
4. valjda ću oda vas naučit nešto što će pomoći da položim pčelarstvo :D:D

dobro nam dosao na forum :top:

hvala na savjetima koje cu svakako poslusati. ajd nakon dugog vremena idem probat med. biram livadu :)

a sto se pcelarstva tice, knjige u ruke i drzim fige na ispitu :)

leptirica 2
15.02.2011., 07:04
Moze jedno pitanje...
Jucer sam u trgovini kupila cvijetni med..i sad malo citam deklaraciju i primjecujem da postoji rok trajnja..i sad sam malo zbunjena.Kako to da med ima rok trajnja..zar ne bi trebao biti neogranocen?
Ili nije rijec o pravom medu?
Hvala:kava:

Matica4
18.02.2011., 15:03
Moze jedno pitanje...
Jucer sam u trgovini kupila cvijetni med..i sad malo citam deklaraciju i primjecujem da postoji rok trajnja..i sad sam malo zbunjena.Kako to da med ima rok trajnja..zar ne bi trebao biti neogranocen?
Ili nije rijec o pravom medu?
Hvala:kava:

Ima rok trajanja zbog zakonskih odredbi.

Možete ga koristiti potpuno bezbrižno i nakon navedenog roka trajanja.

škembo
19.02.2011., 19:53
kristalizacija meda
Prije godinu dana dobio sam 2 tegle ličkog meda. Još uvijek se nije kristalizirao. Jeli ovo pravi med ili je patvorina. Čuo sam da se pravi med obvezno mora kristalizirati.

Lady Viva
20.02.2011., 15:55
dragi škembo..
zavisi,gdje si ti držao taj med..ako si ga držao na hladnom,onda če se skristalizirati,ako si ga držao blizu peči,neče...
isto tako zavisi koji je to med...bagrem,lipa itd...

Lady Viva
20.02.2011., 15:57
SVAKO JUTRO ŽLICA MEDA,BOLESTIMA PRIČI NEDA...vidjela sam da to piše na vrečicama,pa sam si odlučila kupiti... baš su simpa :)
dolje se i mogu potpisati... :)

leptirica 2
20.02.2011., 15:59
Ima rok trajanja zbog zakonskih odredbi.

Možete ga koristiti potpuno bezbrižno i nakon navedenog roka trajanja.

Hvala na pojasnjenju:):mig:

Matica4
23.02.2011., 16:20
kristalizacija meda
Prije godinu dana dobio sam 2 tegle ličkog meda. Još uvijek se nije kristalizirao. Jeli ovo pravi med ili je patvorina. Čuo sam da se pravi med obvezno mora kristalizirati.

Kristalizacija nije jamstvo da se ne radi o patvorini.

yaya
14.04.2011., 15:34
Jel zna netko di se i moze li se kod nas kupiti taj manuka med...?

Lady Viva
22.05.2011., 19:10
kakav je to manuka med???o čem se radi==

~black sway~
04.06.2011., 14:18
pa čitala sam sad po netu da je manuka med dobar za infekcije i takve stvari.tražim zbog tate,dobio je mrsa bakteriju pa sam pročitala da je manuka med dobar za to.al nigdje ne mogu naći di ga ima za kupit i da li ga uopće ima u hrvatskoj :ne zna:

Fosna
04.06.2011., 16:02
Propolis je glavni anti-bakteriološki sastojak u medu, jesi probala propolis kapi? Nije manuka neki čudotvorni med, samo ima veći udio propolisa.

sanjinko
04.06.2011., 16:44
Manuka Med (http://www.manukamed.com/) :)

Mogao bi se nabaviti ovdje (http://www.aquasource.net/DisplayProduct.aspx?cid=7&pid=5) :rolleyes:

~black sway~
04.06.2011., 17:08
Propolis je glavni anti-bakteriološki sastojak u medu, jesi probala propolis kapi? Nije manuka neki čudotvorni med, samo ima veći udio propolisa.

nisam,al budemo i to onda.hvala :)

~black sway~
04.06.2011., 17:08
Manuka Med (http://www.manukamed.com/) :)

Mogao bi se nabaviti ovdje (http://www.aquasource.net/DisplayProduct.aspx?cid=7&pid=5) :rolleyes:

wuhu hvala! :)

Matica4
20.06.2011., 12:24
Propolisa nema u medu.

Priča o manuka medu je najvjerojatnije dobar marketing.

Prohorov
20.06.2011., 20:06
Najprije nek ja dadem neki doprinos prosirenju znanja.
Neki ljudi prigovaraju da dobiju zhgaravicu kad pojedu med.
Ja isto dobijem cak i gore od tog ako pojedem zlicu meda kao da mi je usao katram u zeludac, moram povracati odmah.
Ipak konzumiram med na taj nacin sto zagrijem mlijeko recimo 50 stupnjeva
nesmi biti vrelo i metnem unutra med pa dobro ga rastopim mjesanjem, popijem i ne skodi.
Svi oni koji imaju zgaravicu nesmu jesti nista prije spavanja, recimo 2 ili 4 sata.
Zavisi od slucaja do slucaja.
Kad ides spavati, spavaj na lijevoj a ne na desnoj strani, to je radi polozaja zeluca.
Sad moje pitanje svima koji su dobre volje i imaju znanje
Kako cu razlikovati pravi med od meda koji je muckurus to jest mnogo se udovoljava od pravog meda.
[ Recimo ja bih rekao pravi med je onaj sto pcelar jede
a lazhni je sto se prodaje za siroke mase ]:kava::kava::kava::kava::kava:

Marica Carica
20.06.2011., 20:20
fake-med puno teze kristalizira
ako ikako

nekad se razlikuje i po gustoci:

normalno uguscen pcelinji med ima gotovo neogranicen rok trajanja, pa makar kristalizirao nakon nekog vremena. pcele zatvaraju sace tek kad je med dovoljno uguscen i to je moment kad se vade okviri za vrcanje. ako se izvade prerano tj kada je vecina saca jos nezatvorena voskom, med je uglavnom rijedji i kvarljiviji, mada jos uvijek prirodan

takodjer cim pocnu prckati po medu raznim dodacima, poremeti se struktura i uglavnom med bude rijedji tj vrlo tecan i mazljiv. a s druge strane upotrebljiv do ibera :rolleyes:, zbog dodataka

Prohorov
20.06.2011., 21:02
fake-med puno teze kristalizira
ako ikako

nekad se razlikuje i po gustoci:

normalno uguscen pcelinji med ima gotovo neogranicen rok trajanja, pa makar kristalizirao nakon nekog vremena. pcele zatvaraju sace tek kad je med dovoljno uguscen i to je moment kad se vade okviri za vrcanje. ako se izvade prerano tj kada je vecina saca jos nezatvorena voskom, med je uglavnom rijedji i kvarljiviji, mada jos uvijek prirodan

takodjer cim pocnu prckati po medu raznim dodacima, poremeti se struktura i uglavnom med bude rijedji tj vrlo tecan i mazljiv. a s druge strane upotrebljiv do ibera :rolleyes:, zbog dodataka
Hvala. Dakle to je sve za razlikovati.Jos jednom hvala.:)

Marica Carica
20.06.2011., 21:42
Hvala. Dakle to je sve za razlikovati.Jos jednom hvala.:)

nije to samo tako razlikovati pravi med od onoga sa dodacima

pogotovo to kristaliziranje je komplicirano: ovisi o sastavu samog prirodnog meda.
Sastoji se od postotka glukoze, fruktoze ili saharoze. razliciti omjeri razlicitih secera imaju razlicitu brzinu kristalizacije.
recimo med od repice ili suncokreta vrlo brzo kristalizira

za sve ostalo sto igra ulogu i po cemu se pozna pravi med ti treba maltene kemijska analiza,
al ipak cu navest:
- postotak vode ne vec od 20%
- bez "tropa" tj cestica voska i sl
- kristalizacija mora biti ravnomjerna i kremasta, ne previlikih kristala
- 3,2<pH<5,3
- omjer glukoze+fruktoze u ukupnoj masi
za cvjetni med= min 60g/100g
za mijesane vrste meda= min 45g/100g
- omjer saharoze u ukupnoj masi:
Robinia, Lucerna i Djetelina = 10gsaharoze/100g
Boraghoning=15g saharoze/100g
Ostale vrste meda=5gsaharoze/100g meda

i tak, ima jos masu toga, a nista se okom ne vidi

Matica4
21.06.2011., 10:37
Teško je organoleptički procijeniti radi li se o medu ili patvorini.

Kristalizacija nije jamstvo da se ne radi o patvorini.

Vrlo sumnjiv je proziran med bilo koje boje, jer pravi med je prirodno malo mutan bez obzira na sortu.

Coeli
05.11.2011., 18:24
i tak, ima jos masu toga, a nista se okom ne vidi

potpuni sam laik po pitanju meda, no nešto sam opazila pa me zanima ima li štogod u tome: naime, kad se med stavi u čaj (primjerice od kamilice), čaj ne promijeni boju ni nakon višesatnog stajanja.
E sad, bi li se tim 'testom' moglo provjeriti je li med pravi ili je lažnjak? Bi li čaj promijenio boju (nakon stajanja) ako med nije pravi?
Može biti bilo koji čaj, no kod kamilice je to posebno vidljvo, jer bez dodatka meda brzo potamni.

Marica Carica
05.11.2011., 18:51
nikad cula
iskreno - nemam pojma :ne zna:
inace caj pijem nezaseceren icim, pa sama nikad ne bih primjetila
al dobro obratit cu paznju

Coeli
05.11.2011., 19:43
nikad cula

hm, da, eto ja uvijek pijem čaj s medom pa sam opazila i počela se pitat zašto je tome tako :)
E sad, budući da je med prirodni konzervans, ima mi u tome logike.
No bilo bi zbilja zanimljivo ako bi se na taj način moglo jednostavno provjeriti je li med pravi ili ne. Ja bih to već provjerila kad bi mogla pronaći teglu pouzdano pravog i krivog, ali kako to ne mogu, i dalje žvm u neznanju :D
Budući da se kužiš u med, možda bi to to mogla? U svakom slučaju, ako nešto saznaš, javi, zbilja me zanima.

Marica Carica
05.11.2011., 19:57
ha u svakom slucaju dala si ideju
mada bi ovo znacilo da je med prirodni antioksidans prije nego konzervans
takodjer ni ja ne znam gdje nabaviti 'krivi' med
al pravog imam preko nekoliko vrsta :cerek:

Coeli
06.11.2011., 08:09
ha u svakom slucaju dala si ideju
mada bi ovo znacilo da je med prirodni antioksidans prije nego konzervans
takodjer ni ja ne znam gdje nabaviti 'krivi' med
al pravog imam preko nekoliko vrsta :cerek:

da, i antioksidans je, viš to mi nije palo na pamet :)
Inače, ima tu zanimljiv članak o medu kao o prirodnom konzervansu:

http://gorazdemedina.com/?p=421

E sad, ako bismo htjeli provjerit je li med pravi ili ne, sudeći po tom članku, mogli bismo u njega stavit komadić mesa i nakon par dana vidjet raspada li se ili ne. Naime, obzirom na situaciju na tržištu i sve veći kurvarluk posvuda, mislim da nije naodmet izvesti pokoji pokusić, barem za nas koji blage veze nemamo što kupujemo :D

Marica Carica
06.11.2011., 10:54
da, i antioksidans je, viš to mi nije palo na pamet :)
Inače, ima tu zanimljiv članak o medu kao o prirodnom konzervansu:

http://gorazdemedina.com/?p=421

E sad, ako bismo htjeli provjerit je li med pravi ili ne, sudeći po tom članku, mogli bismo u njega stavit komadić mesa i nakon par dana vidjet raspada li se ili ne. Naime, obzirom na situaciju na tržištu i sve veći kurvarluk posvuda, mislim da nije naodmet izvesti pokoji pokusić, barem za nas koji blage veze nemamo što kupujemo :D

to s mesom je vec druga stvar
antibaktericidna i antifungicidna svojstva su vec jako dobro poznata

odavno se koriste zavoji i 'paketi' za rane na bazi meda (honey alginate industrijski, a mozes i sam nasuti med na sterilnu gazu, pritisnuti na ranu i zaviti)
honey-as-topical-agent (http://www.worldwidewounds.com/2001/november/Molan/honey-as-topical-agent.html)
http://www.dressingsmedical.info/images/I/31TkehTDGYL.jpg

cilj je kreirati vlazan antibakterijski 'milje', pogodan za stvaranje granulatnog tkiva kao prvog koraka u cijeljenju rane.

to ti je u biti isti princip kao ovaj pokus sa mesom, odnosno isti efekt.

s druge strane gljivicne infekcije su malo teze za tretirati u kucnoj radinosti (pregibi, ljepljivost itd) ali u principu takodjer funkcionira. Problem su priroda gljivicnog oboljenja i fizicka svostva meda. Ovo zadnje smo bas imali eksperiment zadnjih mjeseci, povezano staracki dom i odsjek za pcelarstvo.

Zabrijah skroz ... :frajer:

Coeli
06.11.2011., 14:07
o, koliko poučnih stvarčica! Hvala za link :)

Bili Cvitak
19.01.2012., 18:49
danas sam kupila med na dolcu i preeeeezadovoljna sam. inače nisam ljubitelj ali kad se razboliš sve dolazi u obzir.:)

huskybucka
20.01.2012., 16:42
danas sam kupila med na dolcu i preeeeezadovoljna sam. inače nisam ljubitelj ali kad se razboliš sve dolazi u obzir.:)

Koji je proizvodac meda?
Ja sam kupila prije 2mj. med na Dolcu, Kraljev med, uopce nisam zadovoljna, mislim fin je on, al ocito je da nije pravi med, sami secer je u njemu, i vise ima okus nekakvog sirupa.
Nakon par dana se skroz skorio i pretvorio u sami secer...

Bili Cvitak
09.02.2012., 18:23
Koji je proizvodac meda?
Ja sam kupila prije 2mj. med na Dolcu, Kraljev med, uopce nisam zadovoljna, mislim fin je on, al ocito je da nije pravi med, sami secer je u njemu, i vise ima okus nekakvog sirupa.

ja sam svoj kupila kod roberta...ili renata... nisam sigurna, uglavnom nešto na R i zadovoljna sam jako...

teta-elza
09.02.2012., 18:37
korisne informacije sa imenima prodavaca razmjenjujte preko pp-a. hvala.

Göttspöđä
26.03.2012., 10:01
Mora li med biti pasteriziran da bi bio na policama u maloprodaji?

djuro buha
26.03.2012., 10:24
Koji je proizvodac meda?

kraljev med je "hrvatski" samo po pitanju ambalaže.. :504:
lopine su shvatile da je isplativije uvozit.. :durica

hlebinka
26.03.2012., 10:43
Pa jel može netko preporučiti pouzdane proizvođače, makar na pm :503: Da li je uopće moguće naći pravi med u dućanu ili treba igrati rulet s babama na placu?

more
26.03.2012., 13:23
Koji je proizvodac meda?
Ja nisam nikakav stručnjak od pčela i meda.Ali ti si navjerovatnije kupila med od repice ili neki ostali u kategorijama niska kvaliteta.To ti znači da su pčele pasle repicu.
KRISTALIZACIJA MEDA
copy/paste od

Dejan Kreculj

Pčelari znaju, a i retki domaći potrošači, da je pravom, prirodnom medu svojstveno da vremenom poprima oblik polučvrstog stanja. Tada kažemo da je kristalisao. Ova pojava dogadja se kada glukoza, jedan od tri glavna šećera u medu, spontano počne da se izdvaja iz prezasićenog rastvora, gubi vodu (glukoza monohidrat) uzimajući oblik kristala, čvrstog tela pravilne strukture (Assil, H.I.). Kristalna forma rešetke ucvršćuje ostale sastojke meda u rastvoru čineći polučvrstvo stanje (McGee, H.).

Da bi došlo do kristalizacije neophodana je prezasićenost rastvora. Ona se javlja zato što je u medu mnogo više šećera, više od 70%, u odnosu na vodu, koje ima i manje od 20%. Mnogo je faktora koji utiču na brzinu kristalizacije. Neki med gotovo nikad ne kristališe, drugi to čine par dana po vrcanju. Šta zapravo odredjuje sklonost nekog meda ka kristalisanju?

evo pročitajte sami
http://www.pcelinjak.com/content/view/451

Ja ču tek kupit par košnica iz hobia da malo lječim živce
ali sam svjesan ako u dalmatinskom kršu želim vrcat med pčele ču morati prehranjivat šečernim sirupom i pogačama preko zime.Pogotovo ako nastave ove suše.Ako to ne napravim uginut če mi pčele od gladi.

Na kontinentu mislim da je bagrem najkvalitetniji med
evo kako se pčele hrane imate 100-tine filmića http://www.youtube.com/watch?v=1NQtgv8tN2g
kako su mi na šolti kazali teško je patvorit med ružmarina a med od kadulje jednostavno ga nema ali su nekako ličku livadu neki u stanju pretvorit u kadulju.

evo najbolji primjer kako šopaju pčele
http://www.youtube.com/watch?v=IhsbCf4nCMk&feature=related

Tepif
03.04.2012., 18:26
Med u ducanu je jeftiniji i to mu je jedina prednost. Najbolje je posjetiti neki skup pcelara kojih ima cesto i uzeti od proizvodjaca sa imenom i prezimenom i ako se dobro pokaze onda stalno kupovati od njega jer je njemu interes da zadrzi svoju musteriju.

Sandinho
13.05.2013., 12:46
Ja osobno sam se prošle godine počeo baviti pčelarstvom, a ove godine već imam meda dosta za obitelj, susjede i pola sela, a tek je bilo prvo vrcanje. Moja preporuka je da nikako, ali baš nikako, nemojte kupovati med u dućanu. Prije sam kupovao sve i svašta, a sad kad imam svoj pravi prirodni med, bez trunke ikakvih dodataka, sad tek vidim kakve gluposti se nalaze po dućanima. Razlika je ogromna u kvaliteti,ali i u cijeni. U dućanima ćete naći po 50 kn neku žlj klasu, a od malih proizvođača kao što sam ja, dobijete po 40 kn prvoklasni prirodni , u mom slučaju, zagorski med. Tko treba, nek se javi.

rupelstilski
13.05.2013., 16:19
Ja osobno sam se prošle godine počeo baviti pčelarstvom, a ove godine već imam meda dosta za obitelj, susjede i pola sela, a tek je bilo prvo vrcanje. Moja preporuka je da nikako, ali baš nikako, nemojte kupovati med u dućanu. Prije sam kupovao sve i svašta, a sad kad imam svoj pravi prirodni med, bez trunke ikakvih dodataka, sad tek vidim kakve gluposti se nalaze po dućanima. Razlika je ogromna u kvaliteti,ali i u cijeni. U dućanima ćete naći po 50 kn neku žlj klasu, a od malih proizvođača kao što sam ja, dobijete po 40 kn prvoklasni prirodni , u mom slučaju, zagorski med. Tko treba, nek se javi.

volim kupovati med od malih proizvođača, obozavam ga .konzumiram ga jako dugo svakodnevno .oš sa zlicom ,na kruhu,u kolaču,na licu,on je moja baza.volim ići po sajmovima pa isprobavat okuse .čak mi i mali vecć ujutro vadi drvenu zlićicu itrazi meda.razmišljala sam o svom pčelinjaku a o tome pojma nemam ai nemame ko naucit a imam i grunt ,gledam si upravo drveća bagrema a ni blizu košnice steta .voljela bi kušati i vaš med.

Sandinho
13.05.2013., 19:00
volim kupovati med od malih proizvođača, obozavam ga .konzumiram ga jako dugo svakodnevno .oš sa zlicom ,na kruhu,u kolaču,na licu,on je moja baza.volim ići po sajmovima pa isprobavat okuse .čak mi i mali vecć ujutro vadi drvenu zlićicu itrazi meda.razmišljala sam o svom pčelinjaku a o tome pojma nemam ai nemame ko naucit a imam i grunt ,gledam si upravo drveća bagrema a ni blizu košnice steta .voljela bi kušati i vaš med.

Jao....kad čujem da neko ima zemlju a okolo bagrema, šteta je da nema pčela u blizini...2.5-3 kg je dnevni prinos meda po košnici kad je u pitanju paša bagrema...hvala bogu, kod mene ga ima u izobilju, samo nek posluži vrijeme i bit će meda ko u priči....lijepo je čuti da učite djecu od malena na med....za zdravlje odlično....još kad bi lijepo miješali med, propolis i pelud, ili kupili već gotovu takvu smjesu, pa svako jutro malu žličicu, i nema bolesti....

rupelstilski
13.05.2013., 21:32
Jao....kad čujem da neko ima zemlju a okolo bagrema, šteta je da nema pčela u blizini...2.5-3 kg je dnevni prinos meda po košnici kad je u pitanju paša bagrema...hvala bogu, kod mene ga ima u izobilju, samo nek posluži vrijeme i bit će meda ko u priči....lijepo je čuti da učite djecu od malena na med....za zdravlje odlično....još kad bi lijepo miješali med, propolis i pelud, ili kupili već gotovu takvu smjesu, pa svako jutro malu žličicu, i nema bolesti....

imamo mi svakakvi medova,mislim da malom paše najviše medljikovac tj sumski med nabavili iz G ,KOTARA boga mi i gorsko kosta ,pai onaj sa matičnom mljeci mu čist solidno ide i to ne jedna zlićica kad navali jao moram ga skrivat u neki lonac znam da tam nebu iskal haha bagremek mu dajem u jesen ka pocnu prehlade ,kesten mi je pre jak navek me zeludac zaboli ,volimo mi i dobro livadu al je dugo nisam jela nekak mi se okus pokvaril kaj ja znam nije to ono kaj ja pamtim od djetinjstva a kaj se moze sam nek bu pćelica i svima bu dobro. a di morem kupit vaš med.kaj imate sam bagrem ili? a delate mozda i medicu?haha

posavac55
17.05.2013., 19:48
imamo mi svakakvi medova,mislim da malom paše najviše medljikovac tj sumski med nabavili iz G ,KOTARA boga mi i gorsko kosta ,pai onaj sa matičnom mljeci mu čist solidno ide i to ne jedna zlićica kad navali jao moram ga skrivat u neki lonac znam da tam nebu iskal haha bagremek mu dajem u jesen ka pocnu prehlade ,kesten mi je pre jak navek me zeludac zaboli ,volimo mi i dobro livadu al je dugo nisam jela nekak mi se okus pokvaril kaj ja znam nije to ono kaj ja pamtim od djetinjstva a kaj se moze sam nek bu pćelica i svima bu dobro. a di morem kupit vaš med.kaj imate sam bagrem ili? a delate mozda i medicu?haha

1. prvi med može biti od uljane repice - on je bijel poput svinjeke masti i brzo se ušećeri ,
2. najviše meda može biti od bagrema , ako je godina dobra kao ova ,
3. livadski med + kombinacija dijela grmlja ,
4. lipa ,
5. kesten ,
6, suncokret ,
7 . medljika - to je kada dio kukaca na list izlučuju kao rosu koja je slatka ,
8 - za mediteranske biljke neznam koliko mede - prekrasan sam med jeo u Libiji našavši pčele u kamenu , druge su bile ušle u dio konstrukcije kamiona - nismo mogli do meda bez rezanja - nismo to radili .

felixx
18.05.2013., 06:42
,pai onaj sa matičnom mljeci mu čist solidno ide
Med sa matičnom mliječi je podvala. Matična mliječ se potpuno uništi/rastoči u medu za nekoliko dana.

a di morem kupit vaš med.kaj imate sam bagrem ili? a delate mozda i medicu?haha
A gdje živiš, koje mjesto?

koka36
18.05.2013., 09:52
Onda jel bagrem još radi???
Ja idem danas u kontrolu da vidim kakvo je stanje. U srijedu je bio nastavak i pol napunjen a po vagama vidim da je i četvrtak i petak prosjek unosa oko 4 kile . U srijedu je bio glavni dan, na jednoj vagi 9,7 kila unosa (nije moja ali vesele takve vjesti)....

posavac55
18.05.2013., 12:48
Onda jel bagrem još radi???
Ja idem danas u kontrolu da vidim kakvo je stanje. U srijedu je bio nastavak i pol napunjen a po vagama vidim da je i četvrtak i petak prosjek unosa oko 4 kile . U srijedu je bio glavni dan, na jednoj vagi 9,7 kila unosa (nije moja ali vesele takve vjesti)....

U brdskoj Slavoniji još je u punom cvatu , ovisi o položaju u šumi .

Nikada nisam vidio ovako velik i krupan cvijet , grane su posavijane .

Na 3 parcele poljoprivrednog zemljišta , koje nije više bilo pogodno za obradu sa mehanizacijom , posadio sam većinom bagrem .

samojednopitane
27.08.2013., 20:51
jesu li svi medovi isti,moze mi netko malo opisati razliku izmedu bagremovog,kestenovog i cvjetnog(livadnog) ? koji bi bio najzdraviji za mlade osobe od 18 godina?

manchild
27.08.2013., 23:48
jesu li svi medovi isti,moze mi netko malo opisati razliku izmedu bagremovog,kestenovog i cvjetnog(livadnog) ? koji bi bio najzdraviji za mlade osobe od 18 godina?

bagremov med je žut, blag i najpopularniji

kestenov je taman, manje sladak od bagremovog

cvjetni - ovisi sa kojih livada

ima još - lipov med, med od vrijeska...

Sandinho
28.08.2013., 06:29

Fala Bogu pa je bagremova paša bila odlična, i bagrema imam ko u priči. Naravno, ima se i propolisa , ali i fine domaće medice...

mišel12
30.08.2013., 08:01
Da li tko od vas prodaje pčelinji vosak?

Ako ima tko da bi prodao 10-20 dag, ja bi molila da mi se javi na pp. Hvala.

samojednopitane
30.08.2013., 20:18
bagremov med je žut, blag i najpopularniji

kestenov je taman, manje sladak od bagremovog

cvjetni - ovisi sa kojih livada

ima još - lipov med, med od vrijeska...

da ali koji je najzdraviji?

manchild
30.08.2013., 23:07
da ali koji je najzdraviji?

svi su zdravi, ovisi za kaj ti treba

koka36
31.08.2013., 11:46
Da li tko od vas prodaje pčelinji vosak?

Ako ima tko da bi prodao 10-20 dag, ja bi molila da mi se javi na pp. Hvala.

Odeš do dučana koji prodaje pčelarsku opremu i kupiš satnu osnovu (70 kn kila).
Pretopiš i to je to..

mišel12
02.09.2013., 09:25
Odeš do dučana koji prodaje pčelarsku opremu i kupiš satnu osnovu (70 kn kila).
Pretopiš i to je to..

Previše mi je 1 kg, treba mi manje i u mojoj selendri nema trgovina sa pčelarskom opremom. :rofl:

koka36
02.09.2013., 15:09
Previše mi je 1 kg, treba mi manje i u mojoj selendri nema trgovina sa pčelarskom opremom. :rofl:

pa ne kupuješ kilu, to ti je cjena za kilu. kupiš kolko ti treba, u kilu ti ide 11-12 satnih osnova dakle tebi bi bile dovoljne dvije...

zlrjgnhh
28.09.2013., 09:59
Zanima me da li znate glikemijski indeks raznih vrsta meda?

Trazio sam po internetu, ali nisam uspio naci GI od lipe, cvjetni, livadni, bagremov, itd.

koka36
28.09.2013., 10:58
Zanima me da li znate glikemijski indeks raznih vrsta meda?

Trazio sam po internetu, ali nisam uspio naci GI od lipe, cvjetni, livadni, bagremov, itd.

Pa glikemiski index za med opčenito je 90 a sortnost meda tu vjerovatno ne igra neku veliku ulogu. Sortnost meda se dobiva količinom peluda određene biljke u samom medu a pelud ne utiče na količinu šečera u samom medu. A glikemiski index je vjerovatno ovisniji o količini šečera nego o vrsti peluda u određenom medu...

zlrjgnhh
29.09.2013., 05:13
Na nekoliko stranica sam pronasao da je recimo bagremov med GI oko 35, dok je prosjek GI meda oko 75.

I kazu da svaki med ima svoj poseban GI, od priblizno 30 do 90, sto je velika razlika.

Zato i pitam ako netko zna, jer nisam uspio nigdje naci?

Vazno je za dijabeticare.

felixx
30.09.2013., 08:18
Na nekoliko stranica sam pronasao da je recimo bagremov med GI oko 35, dok je prosjek GI meda oko 75.

I kazu da svaki med ima svoj poseban GI, od priblizno 30 do 90, sto je velika razlika.

Zato i pitam ako netko zna, jer nisam uspio nigdje naci?

Vazno je za dijabeticare.

Ne mogu različite vrste meda imati bitno drugačiji GI.
Svi medovi sadrže 77-85% šećera , fruktoze i glukoze . 5-6 % su minerali, pelud, propolis i enzimi, ostalo je voda. Nema tu nekih velikih odstupanja za razne vrste meda u količini šećera, pa ne vidim da bi GI mogao toliko oscilirati.

zlrjgnhh
01.10.2013., 05:46
To sam i ja mislio dok nisam malo vise pretrazio internet.
Bagremov med ima najmanji GI, ostali idu prema gore.

felixx
01.10.2013., 19:59
To sam i ja mislio dok nisam malo vise pretrazio internet.
Bagremov med ima najmanji GI, ostali idu prema gore.

Daj nam kakav link na te tvrdnje.

Gledaj, to su vjerojatno najobičnija gluperdanja.
Da bagremov med ima GI 30, to bi bilo jako dobro poznato.

Ne vidim da bi ono malo različitih sastojaka moglo donijeti neku bitnu razliku.

Osim toga, ne postoji potpuno čisti med. Pčela ide na svaki cvijet. Bagremov jest vjerojatno najčišći, jer kad bagrem zamedi, pčele idu ravno na njega, ne obraćaju pažnju na drugo. Ali u saću je uvijek i meda od prije, ili nanesu i nakon bagrema.

zlrjgnhh
02.10.2013., 05:27
Google gi index of acacia honey pa ces vidjeti, puno je linkova da ih ovdje stavljam.

felixx
02.10.2013., 07:51
Google gi index of acacia honey pa ces vidjeti, puno je linkova da ih ovdje stavljam.

Evo jesam sad malo proguglao, ima uistinu nešto u tome.:top:

Moram to bolje proučiti.

zlrjgnhh
02.10.2013., 10:00
Javi ako nades na neku stranicu gdje ima GI za vise vrsta meda.
Mogu traziti med po med, ali sam mislio da negdje ima sve pregledno i na jednom za usporediti.

felixx
02.10.2013., 11:20
Čini se da je to dosta neistraženo.
Evo, i ja sam nešto naučio.
Našao sam ovo:

http://www.livestrong.com/article/270875-honey-vs-sugar-glycemic-index/

Low GI foods release their energy slowly and have GI values of 55 or less. Medium GI foods have values between 56 and 69 and high GI foods, which release their energy quickly, have GI values of 70 or above

GI OF HONEY
Honey is a naturally sweet substance produced from nectar by bees. According to the American Dietetic Association, honey is made up of several sugars including fructose, glucose and sucrose. The glycemic index will vary depending on the type of honey you use. Floral honeys tend to have the lowest GIs, so use them to sweeten the foods you eat. According to the Glycemic Index Database, locust honey has a GI of 32, yellow box honey has a GI of 35 and stringy bark honey has a GI of 44. Other honeys release their energy faster and are classed as medium on the glycemic index. These tend to be the commercial blends, clover honey which has a GI of 69 and pure honey which has a GI of 58.

Bagrem GI 32.
Yelloy box i stringy bark su nekakvi eukaliptusi, to nam je irelevantno.
Od djeteline GI 69. Čisti med 58.

Evo još:
Med od uljane repice 64.

zlrjgnhh
03.10.2013., 05:28
Hvala.
Jesi pronasao mozda GI za lipov, kestenov, lavandin med?

Trebali bi mi svi malo pretraziti internet i napraviti listu GI indeksa za med koji se proizvodi kod nas.

Ako ima zainteresiranih neka ostave GI ovdje na forumu za svoje vrste meda koje proizvode ili koriste.

felixx
03.10.2013., 07:30
Hvala.
Jesi pronasao mozda GI za lipov, kestenov, lavandin med?

Trebali bi mi svi malo pretraziti internet i napraviti listu GI indeksa za med koji se proizvodi kod nas.

Ako ima zainteresiranih neka ostave GI ovdje na forumu za svoje vrste meda koje proizvode ili koriste.

Čini se da stvari ipak nisu tako jednostavne.
Vjerojatno ovi ekstremno niski GI vrijede samo za Australijske vrste meda - možda su njihove medonosne biljke specifičnih karakteristika.

Evo nešto više o medu:
http://www.bee-hexagon.net/files/file/fileE/HealthHoney/8HoneyNutrientFunctionalReview.pdf

Njemačko istraživanje kaže da europske vrste meda - bagrem, lipa, repica kesten - imaju Gi od 49 do 64.

Azure
11.10.2013., 23:41
Med je nevjerovatan doista. Samo napomena svima: ne kupujte po trg. centrima MED, uzimajte kod bakica i dedeka, odnosno domacih.

koka36
14.10.2013., 16:49
Med je nevjerovatan doista. Samo napomena svima: ne kupujte po trg. centrima MED, uzimajte kod bakica i dedeka, odnosno domacih.

Zašto ????
pa največi švercer i uvoznik patvorenog meda je Kralj koji na svim tržnicama prodaje domači pravi med (ako bi se lagali)

felixx
16.10.2013., 19:13
Zašto ????
pa največi švercer i uvoznik patvorenog meda je Kralj koji na svim tržnicama prodaje domači pravi med (ako bi se lagali)

Ma kupio je kolega med u domaćem trgovačkom lancu, a 'med' se razdvojio u teglici u tri sloja.
Ovo na placu se svašta prodaje. Kažu ljudi da ima i meda po 30 kn. Takvog meda mu ja napravim po 15 kn, samo neka kaže koliko tona treba :503:.
Meda koji rade pčele nema sada ispod 40 kn teglica.

Zlikovsk
28.10.2013., 13:38
Ja sam se preporodio s manuka medom.
Jest da košta ko omanji dalmatinski otok al je odlična stvar.

suzana76
05.11.2013., 08:49
Moram se složiti vezano za Manuka med. Koristim razne vrste meda godinama i imam samo riječi hvale za ovu vrstu meda. Prije su mi donosili iz Njemačke a sad se može naći i kod nas. Jedino je bitno voditi računa da Manuka med ima oznaku UMF (unique manuka factor) jer garantira njegovu kvalitetu i ljekovitost. Kao što je već rečeno, skup je ali vrijedi svake lipe. Svi ga jedemo u kući a suprug se preporodio odkad ga koristi. Imao je velikih problema sa želucem prije nego što je počeo koristiti manuka med. Dijete mi nezna za doktora tijekom cijele zime :D

di si
02.12.2013., 23:03
Ostalo mi je od pcelarenja nesto plasticnih podlozaka.

Plasticna podloska je odlicna zamjena za polikarbonatnu plocu, najvise zbog cijene, a moze posluziti za: pokrivanje nadstresnica i verandi (terasa)
pokrivanje manjih garaza
razlicite nacine izolacije
zimske vrtove
plastenike
oblaganje zidova
u pcelarstvu (podnica, hranilica)

Dimenzije jedan komad: 1000mmx1200mm
Debljina: 3.5mm

Cijena: 12kn/kom, vise od 50 kom 10kn/kom

0921377584