PDA

View Full Version : Majstori help! - popravci, servis i savjeti

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18

PERO-ZDERO
14.07.2012., 12:06
naime sinoc se vracam s posla i "potegnem" ja na nekih 25km/h i kod pedaliranja se cuje nesto u pogonu,kao da srtuze i stvara se trenje.
zaustavim se da pogledam da se nije sta mehanicki uglavilo pa struze,al nista nisam vidio ni primjetio, pri manjoj brzini se ne cuje.
bicikl je relativno nov,imam ga 2 tjedna,sad neznam jel to treba bit tako dok se ne razradi il bi ga trebao odvesti na servis.:ne zna:

JuXo
14.07.2012., 12:11
pedale možda kad tiskaš?

PERO-ZDERO
14.07.2012., 12:17
neznam,al svakako ga trebam vozit na prvi servis pa cu im to spomenut svakako

mazgov
14.07.2012., 12:19
...kod pedaliranja se cuje nesto u pogonu,kao da srtuze i stvara se trenje.

neznam jel to treba bit tako dok se ne razradi il bi ga trebao odvesti na servis.:ne zna:

moguće da si vozio u ''nedozvoljenim'' brzinama pa ti je lanac preveć u koso , u tom slučaju isti struže o vodilicu prednjeg mjenjača i čuje se struganje uslijed trenja

ili ti je sam prednji mjenjač malo krivo podešen te lanac struže mada ti voziš pravilno , odi u servis , bicikl je nov i ništa nebi smjelo lupkati i strugati ''dok se ne razradi''

Arash's friend
18.07.2012., 17:37
Imam priliku uzeti novu NuVinci N360 nabu za 1500kn.

Planiram si složiti turing bicikl. Znači to bi joj bila namjena. Sviđa mi se pouzdanost i jedn

Da li ti je dovoljan raspon prijenosnih omjera od te nabe za turing bicikl? tj hoces li ici i po vecim usponima natovaren?

RYOU
18.07.2012., 23:20
Da li ti je dovoljan raspon prijenosnih omjera od te nabe za turing bicikl? tj hoces li ici i po vecim usponima natovaren?

nije. :) probao sam ju u bicbizu ali kako nitko nije reagirao na post nisam niti ostavio komentar. najmanji omjer je po mojoj procjeni kao četvrta brzina na mom MTB-u. i skupa je sama po sebi. 3000kn za stariji model. ima ih na ebay-u povoljnije ali sve mi se cini da cu ostati pri dobrim starim mjenjacima.

jedino shimano alfine ostaje jos da razmislim...

Arash's friend
19.07.2012., 00:00
Mam nije. :) probao sam ju u bicbizu ali kako nitko nije reagirao na post nisam niti ostavio komentar. najmanji omjer je po mojoj procjeni kao četvrta brzina na mom MTB-u. i skupa je sama po sebi. 3000kn za stariji model. ima ih na ebay-u povoljnije ali sve mi se cini da cu ostati pri dobrim starim mjenjacima.

jedino shimano alfine ostaje jos da razmislim...

Ma gle, I meni je taj mjenjac keksi I guba, da imam masu para to bih si kupio, mozda kombinirano s prednjim mjenjacem. Ali u konacnoj kolicini nofceka bojim se da se u vecini slucajeva bolje isplati kupiti klasiku.

hazzarder
20.07.2012., 06:56
ja sam išao gledati koji (kakvi) bicikli imaju ugrađene takve nabe i to su sve mahom bicikli za commuting, a kada pogledamo bilo koji ozbiljniji touring bicikl, dakle od 999 eura na dalje, niti jedan nema brzine u nabi.
po meni je mjenjač još uvijek na prvom mjestu ;-))

xxx96
20.07.2012., 18:48
Pozdrav! zanima me jer se može benzinom očistit masnoća sa masnih dijelova bicikla?

mazgov
21.07.2012., 05:53
može

haram
22.07.2012., 10:48
ja sam išao gledati koji (kakvi) bicikli imaju ugrađene takve nabe i to su sve mahom bicikli za commuting, a kada pogledamo bilo koji ozbiljniji touring bicikl, dakle od 999 eura na dalje, niti jedan nema brzine u nabi.

...kao što nemaju ni blatobrane...
meni se čini da je to najviše zato jer oni koji kupuju bicikle za 999e na dalje mogu birati dal će se vozit sportski/rekreativno po lijepom vremenu i terenu i umjesto vožnje kroz grad po kiši, blatu, snjegu, prašini, masnoći i svakakvim gadostima itd. sjesti u kakav autić ili ostati doma... zakon tržišta valjda :ne zna:
premda ima i naba skupih da ti pamet stane...

tvuk
22.07.2012., 21:20

Za touring, a i druge discipline se mnogi ljudi kunu u Rohloff nabe koje same po sebi dođu soma eura. :D

hazzarder
23.07.2012., 10:21
hehe pa onda smo riješili problem brzina - jedna briga manje ,-))
dakle svi koji žele svoj bicikl pretvoriti u touring neka kupe rohloff (http://www.rohloff.de/en/products/speedhub/) nabe.

ajmo na gume ili možda još važnije na ramu: čelik vs alu vs carbon ,-))

doopeen
23.07.2012., 17:50
Jok, može se kupiti Alfine naba za 600 ojra sa 11 brzina ako se ne varam. Touring = čelik, tu se nemamo kaj puno raspravljati :kava: :mig:

TheSGCTrooper
24.07.2012., 16:37
Jucer se vozim na starom ROG bmx-u i osijetin grebanje u straznjem kotacu i odjedanput samo se kotac zaustavia, naprid ne moze, moze samo unazad.

ćubi
24.07.2012., 16:44
U pogonu s lijeve strane prilikom jačeg okretanja pedala čujem škljocanje i to uvijek kada je u istom položaju , pa me zanima da li netko zna što bi to moglo biti i da li je netko imao sličnih problema? pogon je alivio

xxx96
24.07.2012., 18:54
U pogonu s lijeve strane prilikom jačeg okretanja pedala čujem škljocanje i to uvijek kada je u istom položaju , pa me zanima da li netko zna što bi to moglo biti i da li je netko imao sličnih problema? pogon je alivio
Imao sam isti problem, rastavio sam i vidio da su mi kuglice iz "vjenčića" poispadale, kupio novi vjenčić, sve sam dobro podmazao, vratio na mjesto i radi dalje bez problema . :)

frosty840
24.07.2012., 23:06

Garant imas novi bicikli, Pedale se nisu razradile, dotegni obe pedale s kljucem 15, ili odtegni pa dotegni, i rijesit ces problem.

ćubi
25.07.2012., 10:33
xxx96 i frosty840 hvala na odgovorima, probat ću prvo dotezanje pedala ,ak mi se nepopravi rastavljam :top:

frosty840
28.07.2012., 16:52
Obnovio staru Rog specijalku, no dogada mi se da pri vecem oterecenju proklizuje lancanik zadnje nabe. Velika je vjerojatnost da je osla cegrtaljka, te da mi dobro nehvata. Da napomene, rijec je o jednobrzincu. Moje je pitanje da li bi pomogolo da ocistim zadnju naabu od prasine i masti, pa da ju opet podmazem, ili mislite da se jednostavno izjelo da nema pomoci? Druge nabe nemam, jer mi je ova jedina ostala da ima torpedo kocnicu, pa ako ima tko kakvu ideju za sanaciju postojece nabe.

Mikahr
28.07.2012., 21:01
Obnovio staru Rog specijalku, no dogada mi se da pri vecem oterecenju proklizuje lancanik zadnje nabe...
Vjerojatno je pohaban lančanik pa zato proklizuje.Poslikaj da vidimo.

GULIVER72
30.07.2012., 20:36
Zanimaju me savjeti znalaca, naime u subotu sam kupio novog gianta trance x3, a u nedjelju sam mu već dobrano udubio ramu. sva sreća pa nema napuknuća. udubljena je donja, najdeblja cijev, negdje na pola visine :504: .....zna li tko isplati li se to sanirati? koliko bi koštalo? postoji li neki home made postupak????

PERO-ZDERO
30.07.2012., 22:57
u petak vozio bicikl na 1. servis,prije cca 1 mjeec kupljen novi.
međutim,mišljenja sam da mi nisu dobro poštelali zadnji mjenjac,naime,kod prebacivanja u nizu(veci lancanik iza)prebacuje normalno,i ne osjeti se,ok osjetis lakse pedaliranje dok pri šaltanju u visu(manji lancanik iza)ne prebaci "odmah" već znam napravit i par metara prije nego prebaci i osjeti se na pogonu kao da "lupne" i dalje nastavi normalno,il nisu ni dirali to il neznaju naštelat,radi se o marko projekt trgovini.zadnji mjenjac deore
sad neznam jel to tak treba,moje je mišljenje ne.
dal ga opet odvest il otic kod nekog drugog iako je bicikl pod garancijom?

Tito Puente
30.07.2012., 23:01
Please, ako netko ima iskustva sa adapterima za cijevi sica pomoć je dobrodošla.
Naime, imam promjer seat tube-a od 28,6 mm. Bicikl mi je lagano premalen, a i trenutna sic štanga je lagano spigana pa bih ju zamijenio sa novom i to dužine 400 mm (sada je 300 mm) kako bi si bolje namjestio položaj. Ovo je izgleda jedan "stariji" promjer i nemogu pronaći adekvatne cijevi pa sam krenuo razmišljati o adapterima i našao nekoliko potencijalnih rješenja. Razmišljam o 25,4 - 28,6 ili 27,2 - 28,6. Ono što me muči je činjenica da po našim dućanima nailazim samo na adaptere dužine 80 mm. E sad, cijevi sa kojima sam se do sada susretao imale su sve insertion point od točno 100 mm što znači da ako koristim adapter, donja 2 cm uopće neće biti u kontaktu sa seat tube-om pa me zanima da li je tih 2 cm dovoljno da dugoročno napravi probleme osobi od 90-ak kila koja voli malo agresivnije voziti preko rupa, rubnika i slično.

frosty840
30.07.2012., 23:10
Utipkaj u youtube how to adjust rear deore dereaullier il tak nest. Po meni, ili trebas dotegnut sajlu( imas kao neki vijak iza masinice odakle izlazi sajla, vrti ga da krene izlazit, nest slicno kao na kocnicma, znaci napnes sajlu) ili ti je donji granicnik mozda previsoko stavljen. To su ti dva vijka jedan povrh drugog, mala, i sa sarafcigerom dotegni malo gornji vijak, tako da privuces malo masinicu prema vanjskoj strani bicikla.

frosty840
30.07.2012., 23:12
Vjerojatno je pohaban lančanik pa zato proklizuje.Poslikaj da vidimo.

Stavio sam slike na temu obnavljanje stare specijalke, pa tamo pogle:(

Yazo_00
30.07.2012., 23:25
Evo kratko pitanje....Iz više razloga nisam bajk baš vozio 2011. godine, znaci stajao je u podrumu. Zadnjih par mjeseci bicikl je lagano aktivan znacui nekih 1300km je presao. Niti jednom opran, niti jednom podmazan nista vec vise od godinu dana.
Inace na biciklu nisam mijenjao gume niti pakne odkada je kupljen znaci nekih 3,5k km, nije puno vozen.
Sto mi je ciniti da ga fino sredim da bude "kao nov"

Zasto je tako zapusten nemojte me pitati :D

mazgov
31.07.2012., 09:27
Zanimaju me savjeti znalaca, naime u subotu sam kupio novog gianta trance x3, a u nedjelju sam mu već dobrano udubio ramu. sva sreća pa nema napuknuća. udubljena je donja, najdeblja cijev, negdje na pola visine :504: .....zna li tko isplati li se to sanirati? koliko bi koštalo? postoji li neki home made postupak????

pokušaj pronaći kvalitetnog auto limara , oni znaju popraviti udubljenja koja nastanu prilikom tuče (krupe, leda)saniraju to nekako s pomoću vakuma , pa ako je tvoje udubljenje na pristupačnom mjestu , moguće da bi se prihvatili popravka, vrijedi pokušati....

GULIVER72
31.07.2012., 11:25
pokušaj pronaći kvalitetnog auto limara , oni znaju popraviti udubljenja koja nastanu prilikom tuče (krupe, leda)saniraju to nekako s pomoću vakuma , pa ako je tvoje udubljenje na pristupačnom mjestu , moguće da bi se prihvatili popravka, vrijedi pokušati....

tako sam nešto i mislio....hvala ti :top:

Zayl
31.07.2012., 12:20
Evo kratko pitanje....Iz više razloga nisam bajk baš vozio 2011. godine, znaci stajao je u podrumu. Zadnjih par mjeseci bicikl je lagano aktivan znacui nekih 1300km je presao. Niti jednom opran, niti jednom podmazan nista vec vise od godinu dana.
Inace na biciklu nisam mijenjao gume niti pakne odkada je kupljen znaci nekih 3,5k km, nije puno vozen.
Sto mi je ciniti da ga fino sredim da bude "kao nov"

Zasto je tako zapusten nemojte me pitati :D

koji bajk i godiste ? pakne bi trebale drzati dosta, s obzirom da se nisi ni vozio. koje gume ? ovisno koje su gume moguce da ce drzati jos koju tisucicu.

posto gume i pakne vjerojatno ne trebas mjenjati, onda samo bajk odmasti i operi. i onda podmazi lanac, napumpaj gume na primjeren tlak i ako treba podesiti kocnice i mjenjace.

ostalo tipa pogon, nabe i to ne treba dirati jer kroz 3.5km, pogotovo ak nisi zesce vozio, im ne bi trebalo biti nista. pogledas ak ima negdje lufta koji dio i ak ima dotegnes ak znas, ak ne znas odfuras nekom ko zna.

Mikahr
31.07.2012., 13:06
Nema šanse da se to izvuče,pogotovo ne vakuumom,predebeli je materijal.
@guliver-ako geometrija rame nije poremećena ništa ne diraj i vozi dalje.Jedini je eventualni popravak izmjena cijevi (neisplativo) ili nova rama.

Yazo_00
31.07.2012., 13:32
koji bajk i godiste ? pakne bi trebale drzati dosta, s obzirom da se nisi ni vozio. koje gume ? ovisno koje su gume moguce da ce drzati jos koju tisucicu.

posto gume i pakne vjerojatno ne trebas mjenjati, onda samo bajk odmasti i operi. i onda podmazi lanac, napumpaj gume na primjeren tlak i ako treba podesiti kocnice i mjenjace.

ostalo tipa pogon, nabe i to ne treba dirati jer kroz 3.5km, pogotovo ak nisi zesce vozio, im ne bi trebalo biti nista. pogledas ak ima negdje lufta koji dio i ak ima dotegnes ak znas, ak ne znas odfuras nekom ko zna.

Bicikl je Cube LTD Team 2008 godina.
Prvih 1,5-2k je presao na utrakama, a ostalo po cesti i najvise sumi.
Gume su Schwalbe NN naprijed i RR nazad.
Kocnice Formula k18

frenchkey
31.07.2012., 16:32
može netko pomoći u vezi navoja na vilici koji je izgleda otišao jer obje matice se vrte u prazno? Mogu li se uprešati neki drugi ležajevi kojima ne trebaju ove matice? Nešto slično sam vidio na jutubetu
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GPX1sFm4kwg

IgorVG
01.08.2012., 07:58
Može pomoć oko prednje kočnice (V brake). Naime, dva spusta sa Sljemena i više nije onako "jaka" kao prije. Prije nisam mogao ručicu kočnice do guvernala stisnuti, a sada tek kad ju do guvernala stisnem počne kočiti onako muški. Mesa na paknama još ima...Jel se to da još kako zategnuti? Glupo mi kupovati nove pakne kad ovih još ima. Ili je nešto drugo u pitanju?

Veleuceni
01.08.2012., 08:16
Može pomoć oko prednje kočnice (V brake). Naime, dva spusta sa Sljemena i više nije onako "jaka" kao prije. Prije nisam mogao ručicu kočnice do guvernala stisnuti, a sada tek kad ju do guvernala stisnem počne kočiti onako muški. Mesa na paknama još ima...Jel se to da još kako zategnuti? Glupo mi kupovati nove pakne kad ovih još ima. Ili je nešto drugo u pitanju?

Evo video (http://www.youtube.com/watch?v=mGgidUE8drE)

Uglavnom, probaj otpustiti vijak sajle na ručici za jedno 2-3 kruga pa vidi jel bolje. Ak nije morat ćeš podesiti v-brake kao u videu.

hasnfefer
01.08.2012., 11:45
može netko pomoći u vezi navoja na vilici koji je izgleda otišao jer obje matice se vrte u prazno? Mogu li se uprešati neki drugi ležajevi kojima ne trebaju ove matice? Nešto slično sam vidio na jutubetu
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GPX1sFm4kwg

jesi li siguran da ima navoj? možda se i te uprešavaju. Osim toga, ako je navoj, i ako je otišao bojim se da nije na vilici, nego na rami u tzv head tubeu. :ne zna:

IgorVG
01.08.2012., 12:20
Evo video (http://www.youtube.com/watch?v=mGgidUE8drE)

Uglavnom, probaj otpustiti vijak sajle na ručici za jedno 2-3 kruga pa vidi jel bolje. Ak nije morat ćeš podesiti v-brake kao u videu.

Pomogao je link, hvala

Miro H
02.08.2012., 09:38
Pozdrav svima.

Kupio sam si ovaj nosač

http://keindl-sport.hr/oprema/2156-nosac-tereta-point-26-28.html

I montirao ga na bicikl

http://img259.imageshack.us/img259/4276/20120801190858copy.jpg

Međutim, muče me ove dvije štangice koje idu ispod cijevi sjedala.

http://img507.imageshack.us/img507/272/20120801182555copy.jpg

One stoje ukoso, odnosno ne mogu pritegnuti do kraja šerafe, a da ne strgam nešto (bar mi se tako čini). Gledao sam rupe, ali ne znam na koje drugo mjesto bi to pritegnuo. Također, dobio sam jedan dio s kojim ne znam kud bi, možda je u tome tajna?

Ovo ovdje:

http://img52.imageshack.us/img52/4272/20120801182624copy.jpg

Ovdje su slike štangica i šerafa. Stoje ukoso. I da, bicikl mi je zmazan :-)

http://img4.imageshack.us/img4/2872/20120801190511copy.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/9716/20120801190537copy.jpg

http://img515.imageshack.us/img515/7135/20120801191003copy.jpg

U čemu griješim?

frenchkey
02.08.2012., 13:01
jesi li siguran da ima navoj? možda se i te uprešavaju. Osim toga, ako je navoj, i ako je otišao bojim se da nije na vilici, nego na rami u tzv head tubeu. :ne zna:

ništa od prebacivanja na "threadless headset" jer bih pored kompelta ležajeva morao mijenjati i vilicu i volan, a to je preskupo za stari bicikl. Inače to kod mene izgleda kao na donjoj slici i obje matice i 1 i 2 se vrte u prazno. Morat ću pokušati narezati novi navoj i nabaviti nove matice, naravno. Samo gdje narezati tako fini, a veliki navoj... :ne zna:
http://www.pohrani.com/f/43/Ea/2BjwJ9nr/dsc03771n.jpg

Mikahr
02.08.2012., 21:34
Pozdrav svima.

Kupio sam si ovaj nosač

...
Nosač je univerzalan za "sve bicikle 26"-28"" kako otprilike piše u njegovu nazivu.
Prvo otpusti sve vijke kojima je nosač vezan za bicikl,da bude labavo.Zatim skini te dvije štangice koje su ukoso i probaj ih drugačije montirati,znači vrti ih lijevo-desno,naprijed-nazad i pokušaj naći pozicije kada nisu ukoso.
Ako ne uspiješ morat ćeš motati krajeve štangica i pripasati na nosače bicikla,ali to bolje prepusti nekom iskusnijem.

hasnfefer
02.08.2012., 21:57
Baš na vilici? Ako znaš kojeg vodoinstalatera, ali pravog majstora koji ima razne nareznice :D Može ti to riještiti dok kažeš keks :D

Zayl
03.08.2012., 07:58
Pozdrav svima.

Kupio sam si ovaj nosač...

jesu stangice skroz ravne ili su zaobljene pri jednom kraju ? cini mi se da su svinute kod jednog kraja, a ti si jednu stavio na jedan nacin, a drugu na drugi nacin. postavi stangice tako da taj zaobljeni dio bude na rami i da zaobljenje bude ispupceno prema van. cini mi se kak si u paketu dobio dvije iste stangice, a ne suprotne, tak da samo to ispupcenje priserafi na bajk i okreni prema van.

pogledaj jel imas rupe s unutarnje strane kod bajka, mozda si previdio, a to ti odmah rijesava sve probleme.

da se mene pita je bi otisao do prve zeljezare i nabavio si duplo duzi seraf i koju maticu previse i zamjenio ovaj seraf koji imas. stavio bi maticu il dvije (ili par onih okruglih limica koji idu izmedu matica, a koje se ne mogu sjetiti kak se zovu jer sam skroz zablokirao, :D ) i izmedu pakettregera i tako dobio onolko kolko mi treba da stanga bude u ravnini. ili cak jedan jako dugacki seraf koji bi iskoristio kao osovinu i provukao kroz rupe na pakettregeru i na njega naserafio stangice (isto s par matica sa svake strane da dobijem prostora). bitno je samo da ove dodatne matice koje stavljas nemaju lufta nigdje, nego su zategnute jedna do druge (ili skroz do nosaca) jer ce onda i one preuzeti ulogu serafa i makar ce seraf biti duzi nema opasnosti da seraf pukne.

ovaj dodatni dio koji si dobio je za pripasavanje na stare bajkove, stari bajkovi nemaju rupe na rami sa strane nego imaju poseban nosac. na svakom starom rogu to mozes vidjeti odmah ispod kocnica (ili iznad). pa onda ovaj ravni dio naslonis na nosac i zaserafis s dva serafa i onda ti ovi svinuti krajevi glume rupe na rami. mozes cak i njega iskoristiti. izbusis jednu rupu na sredini (izmedu ove dvije, jel, :) ) i zaserafis na ovu jednu rupu kaj imas na spojnici krakova straznje vilice, odmah iznad kocnica, osiguras s dve vezice da se ne rotira i na taj nosac onda zaserafis stangice.

iskreno, ti mozes to i ovak priserafiti kolko ide. ak je cvrsto trebalo bi funkcionirati, jer te stangice su zaduzene da se pakettreger ne pomice naprijed nazad. tezina ide na donji trokut, pa je bitno da ti povrsina pakettregera bude ravna (po slici mi se cini da je nagnuto prema bajku, pa spusti jos jednu rupicu) da se ne prebacuje tezina na stangice.

Miro H
03.08.2012., 12:39
jesu stangice skroz ravne ili su zaobljene pri jednom kraju ? cini mi se da su svinute kod jednog kraja, a ti si jednu stavio na jedan nacin, a drugu na drugi nacin. postavi stangice tako da taj zaobljeni dio bude na rami i da zaobljenje bude ispupceno prema van. cini mi se kak si u paketu dobio dvije iste stangice, a ne suprotne, tak da samo to ispupcenje priserafi na bajk i okreni prema van.

Da, dobio sam dvije iste, ali nisam jednu montirao na jedan način, a drugu na drugi. Obje sam na isti način montirao. Jedan kraj svake štangice je bio zašerafljen na nosač, pa sam na način kako je tamo bilo okrenuto, zašerafio na ramu. Probao sam i okrenuti jednu štangicu, da dobijem drugačije "ispupčenje", ali svejedno je ukoso. Jednostavno je dio gdje se šerafi na ramu dosta širi od dijela na nosača, a štangice nisu savitljive. Još su šerafi na rami ukoso prema naprijed, tako da je nemoguće normalno zašerafiti.

pogledaj jel imas rupe s unutarnje strane kod bajka, mozda si previdio, a to ti odmah rijesava sve probleme.

Pogledao sam i nema :(

da se mene pita je bi otisao do prve zeljezare i nabavio si duplo duzi seraf i koju maticu previse i zamjenio ovaj seraf koji imas. stavio bi maticu il dvije (ili par onih okruglih limica koji idu izmedu matica, a koje se ne mogu sjetiti kak se zovu jer sam skroz zablokirao, :D ) i izmedu pakettregera i tako dobio onolko kolko mi treba da stanga bude u ravnini. ili cak jedan jako dugacki seraf koji bi iskoristio kao osovinu i provukao kroz rupe na pakettregeru i na njega naserafio stangice (isto s par matica sa svake strane da dobijem prostora). bitno je samo da ove dodatne matice koje stavljas nemaju lufta nigdje, nego su zategnute jedna do druge (ili skroz do nosaca) jer ce onda i one preuzeti ulogu serafa i makar ce seraf biti duzi nema opasnosti da seraf pukne.

Mislim da se taj okrugli limić službeno zove podloška :)

To bi mogao probati napraviti. Već sam razmišljao o tome, ali mi je šeraf bio prekratak. Jedino da nabavim duži šeraf. Podložio bi dio na nosaču. Na taj način bi štangice išle puno ravnije do rame.

mozes cak i njega iskoristiti. izbusis jednu rupu na sredini (izmedu ove dvije, jel, :) ) i zaserafis na ovu jednu rupu kaj imas na spojnici krakova straznje vilice, odmah iznad kocnica, osiguras s dve vezice da se ne rotira i na taj nosac onda zaserafis stangice.

To je još bolja ideja...

iskreno, ti mozes to i ovak priserafiti kolko ide. ak je cvrsto trebalo bi funkcionirati, jer te stangice su zaduzene da se pakettreger ne pomice naprijed nazad. tezina ide na donji trokut, pa je bitno da ti povrsina pakettregera bude ravna (po slici mi se cini da je nagnuto prema bajku, pa spusti jos jednu rupicu) da se ne prebacuje tezina na stangice.

Ma čvrsto je ovako, samo me bilo strah da nešto ne pukne. Budem se još poigrao s tim ravnanjem, tak da smanjim tu mogućnost na nulu.

Hvala na odgovrima. Iskreno, bilo mi je čudno jer vidim da jednostavno ne mogu na normalan način staviti da nije ukoso. Pa reko, da provjerim s nekim ko ima više iskustva da li je do mene, dal griješim ili treba malo improvizacije.

Hvala još jednom.

enigma in red
03.08.2012., 17:05
Nakon što sam se koji sat zafrkavala, proglasila sam se nasposobnom montirati stražnji nosač, otišla s bajkom u Keindl gdje sam ga kupila i dečki zmontirali to u 10tak minuta, stoji savršeno :top:
(ništa drugačije nije stavljeno nego što sam ja stavljala, ali očito iskustvo radi razliku :mig:)

U mojoj verziji je cijeli nosač stajao nakoso pa da dubim na glavi ga nisam mogla natjerati da stoji paralelno s gumom, 100 puta provjerila sve pozicije, zategnuća, probala par kombinacija redoslijeda šarafanja - 0 bodova.

Tako da, ja se ne bih uopće zafrkavala na tvom mjestu sa 100 workaround rješenja, nego odnijela tamo gdje sam kupila i užicala montiranje.

hasnfefer
05.08.2012., 08:16
Moram se složiti sa Enigminim univerzalnim ispravnim mišljenjem, pa prije nego nešto saviješ ili izbušiš skoči da to oni slože kako spada. Ako ni oni ne mogu onda navali :D

frenchkey
05.08.2012., 10:41
Baš na vilici? Ako znaš kojeg vodoinstalatera, ali pravog majstora koji ima razne nareznice :D Može ti to riještiti dok kažeš keks :D

ima kod mene lokali bic majstor pa ću đir do njega da vidim koliko traži za novu zadnju felgu i vilicu sredit

zmijoljubac
05.08.2012., 12:27
ima kod mene lokali bic majstor pa ću đir do njega da vidim koliko traži za novu zadnju felgu i vilicu sredit

A navoj će ti narezat na ćemu? Ako se ausrajso navoj to znači da ga više nema a bogme niti materijala za narezat novi...
Potraži na Njuški drugu vilju i bok..

frenchkey
06.08.2012., 12:46
pa nije stijenka vilice tako tanka, valjda se može narezati neki drugi navoj :ne zna:

hasnfefer
06.08.2012., 13:38
Možda oni u servisu imaju drugo riješenje, ili nova vilica :ne zna:

FreakyW2000
08.08.2012., 22:20
Trebam savjet, na biciklu sam prije 5 dana promijenio samo kranc te kad sam ga probao počelo je da vibrira na pedalama, tj. osjetio sam kako lanac struže od kranc, u servisu su mi rekli da bi trebalo promijeniti i lanac pa sam to i učinio, no struganje se samo malo ublažilo. Također su pokušali problem riješiti ispravljanjem nosača zadnjeg mjenjača i podeševanjem mjenjača no bez uspjeha, na kraju su mi rekli da to tako "mora" biti dok se novi lanac i kranc ne uštimaju, tj. dok se mehanički ne potroše da dobro leže. Riječ je o shimano 7 brzinskom krancu (neznam koji točno model).

stefek20
09.08.2012., 09:32
Da ti nije možda i pogon otišao ?
koliko km si napravio sa tim pogonom ?

Dega76
09.08.2012., 09:37
probaj otići u neki drugi servis... možda su ovi u servisu gdje si bil nekaj predvidjeli... događa se to nemali broj puta u našim servisima...

mazgov
09.08.2012., 15:33
T.. promijenio samo kranc te kad sam ga probao počelo je da vibrira na pedalama, tj. osjetio sam kako lanac struže od kranc, u servisu su mi rekli da bi trebalo promijeniti i lanac pa sam to i učinio, no struganje se samo malo ublažilo. .

hm, lanac obično ukoliko je rastegnut ne ''sjedne'' kvalitetno na lančanike kranz-a, ukoliko mjenjač nije dobro podešen lanac nije ''ni sim ni tam'' pa neodlučno preskače i ne želi ''upasti'' ili možemo reći nasjesti na lančanike
ali da struže o kranz , to je malo nejasno , lanac može strugat o vodilicu mjenjača bilo prednju bilo stražnju, a to se događa kad se vizi s preveć ukošenim lancem
pogledaj da ti se vodilica zadnjeg mjenjača nije skrivila , jer ako su ispravljali nosač mjenjača (a, to se ne radi bez razloga)vjerovatno je isti udaren
moraš točno definirati kad struže , dali u svim brzinama i pronaći mjesto kontakta lanca s tim o što struže
potrošen lanac ili pak kranz izazivaju preskakanje lanca , a ne struganje

FreakyW2000
09.08.2012., 23:44
Struže na svim brzinama, na nekim više a na nekim manje, zanimljivo mi je to što nikakvog struganja nije bilo na starom krancu, a on je mijenjan iz razloga što su mu se ležajevi potrošili, znači vaš savjet je da pokušam ispravit vodilicu ako je savijena, može nekakav prijedlog kako da to učinim? Također struganje se pojavljuje samo kad je bicikl pod opterećem, kad je okrenut naopačke tada nema nikakvih problema.
p.s. u servisu su mi podesili brzine

mazgov
10.08.2012., 10:40
ne znam ti savjetovati , nešto mi tu ne štima , prvo trebađ biti siguran da je struganje nazad oko kranz.a, da probaš provjeriti zračnost (luft) pogonske osovine , moguće da se tamo bešto pošeremetilo , bilo da su otišli ležajevi bilo da samo treba dotegnuti
jer ako pogonska osovina ima lufta , tad pod opterećenjem i lančanici prednjeg pogona ''šetaju'' prave ''osmicu'' i pri tom i lanac šeta tamo vamo i moguće da pri tom struže ili pak dodiruje nešto , a naj prije vodilicu mjenjača
bojim se da ćeš ipak morati odvest bicikl nekom znalcu koji će se malo više potruditi kako bi otkrio kvar , moguće da je samo banalna sitnica , ali je treba pronaći

FreakyW2000
10.08.2012., 20:42
Hm i pogonska osovina je također zamijenjena prije par dana, no problem je i dalje tu, što se tiče vodilice mjenjača ona je u redu, ništa onda otići ću u drugi servis, hvala na odg.

QWAS
13.08.2012., 00:02
Zamijenio bi gume na bicevima: s KTM trekkinga Ritchey Speedmax Cross 35-622 na Trek 7.5 fx 2011 Bontrager Race All-Weather Hardcase, 700 x 32c
Pa me zanima jel pašu (da ne radim to bezveze)?:P Jer mjerio sam felge sa šublerom i od ktm je 24 mm širine, a od treka (baš su felge ko od specke briem) 20 mm pa zato pitam.

Valiant28
13.08.2012., 07:14
Poštovani nešto mi krcka svako malo u zadnjoj roti pa sam htio to popravit.

Nabavio sam alat za skidanje shimano hg50 kazete. Pogledo sam na netu filmiće i krenuo na poso. Nikako nisam uspio odvit maticu i skinut kazetu. Siguran sam da odvijam u pravom smjeru ( kontra od strijelice Lock> odnosno smjer gdje lanac okreće gumu) Dali postoji neki štos za to odvit? Primijenio sam dosta sile jer sam stavio cijev za polugu na ključ i na držač kazete.

Pošto nisam to uspio odvit nekako sam uspio skinut osovinu tada sam primjetio da kad okrećem kazetu unatrag pojavljuje se taj neki neugodni zvuk. To se inače pojavljuje i kad se vozi bicikl naprijed i kad se okreće u prazno u nazad.

Dali se može rastavit naba ( Fuji) i to popravit??

Prilikom okretanja pedala unazad nekad mi se lanac spetlja. Lanac sam odmastio i podmazo. Ponovo mi se događa isto. pa mislim da nije u njemu problem nego mislim da nekad naba i kazeta neće da se okreću unazad i onda se lanac spetlja na zadnjem djelu prednjeg zupčanika. Jesam li u pravu ????

Kod stezanja osovine koliko je treba stegnut? Prvi pu sam stegnuo da se više uopće nije mogla okretat. Kad sam malo molo sad se okreće nema lufta ali kad zavrtim gumu relativno brzo stane. Trebali još olabavit??

Zasad toliko
Hvala

mazgov
13.08.2012., 11:46
Zamijenio bi gume na bicevima: s KTM trekkinga Ritchey Speedmax Cross 35-622 na Trek 7.5 fx 2011 Bontrager Race All-Weather Hardcase, 700 x 32c
Pa me zanima jel pašu (da ne radim to bezveze)?:P Jer mjerio sam felge sa šublerom i od ktm je 24 mm širine, a od treka (baš su felge ko od specke briem) 20 mm pa zato pitam.

paše , mjenjaj , samo na užoj felgi , guma iste šitine bit će uža , za razliku širine felge , logično , zar ne ...

mazgov
13.08.2012., 11:58
Valijant 28....

alat za skidanje kazete se sastoji od dva alata , jedan je poluga sa nalo lanca s kojim pridržavaš kazetu da se ne okreće , a drugi alat se ubaci u maticu i ista se odvija
na desnu u smjeru kazaljke na satu se steže , a na lijevu stranu se odvija
ukoliko si tako postupio i ne ide , ili je neko prethodno preveć dotegnuo maticu ili si nevješt i treba ti neko pridržati jedan od alata kako bi imao bolji položaj za odšarafiti maticu
nikakvo lupanje ,udaranje i enormne sile u normalnim okolnostima nisu potrebne

lanac ti se spetljava , jer vodilica lanca zadnjeg mjenjača nije u pravilnoj ravnini , pogledaj odotraga kada je na prednjem srednjem i kada je lanac na zadnjem srednjem lančaniku , tada lanac s vodilicom u ona dva kotačića treba stajati u ravnini, može biti i da su kotačići onečišćeni i da zaštekavaju , potrebno očistiti i podmazati

osovinu dotežeš da se lagano vrti a da pri tome nema ni malo lufta, posao koji zahtjeva strpljenje i upornost , naravno , prethodno podmazati kuglice i konus , za taj posao trebaju ti ključevi za dotezanje konusa , slični su običnima samo su stanjeni , ne deblji od 3 mm..

skochibooha
13.08.2012., 12:39
da vas pitam. imam već nekih 5 godina trek 710 kojeg sam izuzetno malo koristila za off road jer mi je prvenstveno služio kao cestovni bajk. stvar je u tome da je vrijeme da promijenim gume i razmišljam staviti cestovne gume jer je postalo tlaka voziti (omjer brzine i truda ne zadovoljava) pa me zanima na kaj da pazim, je li to moguće i koje su gume dobre za kupiti*?

*ne raspolažem sa velikom količinom love pa preferiram jeftinije solucije.

Valiant28
13.08.2012., 15:04
Valijant 28....

alat za skidanje kazete se sastoji od dva alata , jedan je poluga sa nalo lanca s kojim pridržavaš kazetu da se ne okreće , a drugi alat se ubaci u maticu i ista se odvija
na desnu u smjeru kazaljke na satu se steže , a na lijevu stranu se odvija
ukoliko si tako postupio i ne ide , ili je neko prethodno preveć dotegnuo maticu ili si nevješt i treba ti neko pridržati jedan od alata kako bi imao bolji položaj za odšarafiti maticu
nikakvo lupanje ,udaranje i enormne sile u normalnim okolnostima nisu potrebne

lanac ti se spetljava , jer vodilica lanca zadnjeg mjenjača nije u pravilnoj ravnini , pogledaj odotraga kada je na prednjem srednjem i kada je lanac na zadnjem srednjem lančaniku , tada lanac s vodilicom u ona dva kotačića treba stajati u ravnini, može biti i da su kotačići onečišćeni i da zaštekavaju , potrebno očistiti i podmazati

osovinu dotežeš da se lagano vrti a da pri tome nema ni malo lufta, posao koji zahtjeva strpljenje i upornost , naravno , prethodno podmazati kuglice i konus , za taj posao trebaju ti ključevi za dotezanje konusa , slični su običnima samo su stanjeni , ne deblji od 3 mm..

Alat imam i provo sam sam a kasnije sam imo i pomoć ali nikako nismo uspjeli odvit, naravno u ljevu sam stranu pokušavo. Koda je zapeklo. Pomoćnik je inaće iskusni brodo-strojar koji je odma našo neke cijevi za poluge ali nismo uspjeli odvit maticu. Gledo sam dosta filmića i na dosta njih postave kljuće u križ i jednom rukom stisnu i ona popusti. Ova moja nikako.

Ovo za vodilicu moram provjerit. Ako je vodilica kriva dali se da ispravit??? Mjenjač je XT

Prije sastavljanja osovine sve sam očistio detaljno stavio novu mast i vratio kuglice.
Sad sam na internetu našo filmić gdje lik zategne rukom konus pa onda stavi maticu i stegne.
Provat ću kad dođem doma. Dobro kažeš treba bit uporan dok nađeš pravu mjeru.

Inače biciklu sam nedavno kupio preko njuškala i bila je dosta masna pa sam je cijelu odmastio Ivasolom opro toplom vodom i podmazo uljem za lanac.

QWAS
13.08.2012., 16:13
da vas pitam. imam već nekih 5 godina trek 710 kojeg sam izuzetno malo koristila za off road jer mi je prvenstveno služio kao cestovni bajk. stvar je u tome da je vrijeme da promijenim gume i razmišljam staviti cestovne gume jer je postalo tlaka voziti (omjer brzine i truda ne zadovoljava) pa me zanima na kaj da pazim, je li to moguće i koje su gume dobre za kupiti*?

*ne raspolažem sa velikom količinom love pa preferiram jeftinije solucije.

Što uže, to brže. Pazi da budu slick (glatke), ja sam uzeo neke u keindl sportu po 60 kn/kom za trekking i skroz su ok.

QWAS
13.08.2012., 16:16
paše , mjenjaj , samo na užoj felgi , guma iste šitine bit će uža , za razliku širine felge , logično , zar ne ...

a zato ova na trekkingu zgleda duplo deblja..:O

xxx96
13.08.2012., 20:53
Kada okrećem zadnji kotač čuje mi se ko da je neki kamenčić na felgi tj. ispod gume pa me zanima jer je moguće da je nešto ušlo unutra i jer je problem ako se tako vozim?

hasnfefer
13.08.2012., 21:04
Ako ti je kada pukla žbica prije bih rekao da je komadić niple, ali ne mora biti, možda je doista kamen. Ako ti ne buši gum vozi, ne smeta, nije da ćeš imati problema sa balansom :D

GULIVER72
13.08.2012., 21:46
Kada okrećem zadnji kotač čuje mi se ko da je neki kamenčić na felgi tj. ispod gume pa me zanima jer je moguće da je nešto ušlo unutra i jer je problem ako se tako vozim?

a jel problem skinuti gumu i provjeriti (zahtjeva manje od 5 minuta).....kako ti je nešto moglo uć pod gumu :confused:

GULIVER72
13.08.2012., 21:47
Ako ti je kada pukla žbica prije bih rekao da je komadić niple, ali ne mora biti, možda je doista kamen. Ako ti ne buši gum vozi, ne smeta, nije da ćeš imati problema sa balansom :D

možda će je jednom i probušiti, kad se najmanje bude nadao ;)

xxx96
17.08.2012., 17:57
možda će je jednom i probušiti, kad se najmanje bude nadao ;)

Skinuo sam gumu i nije nikakav kamenčić u gumi nego se iz felge čuje ko neki kamenčić kad okrećem kotač.

GULIVER72
17.08.2012., 22:15
Skinuo sam gumu i nije nikakav kamenčić u gumi nego se iz felge čuje ko neki kamenčić kad okrećem kotač.

onda skini kotač, gumu i zaštitnu traku....možda ti je nešto upalo u obruč, između dvije stjenke. vrti obruč dok "to nešto" ne ispadne kroz neku od rupica

miro06
18.08.2012., 07:09
na specki ne mogu odvojiti vilicu od volana. odvio sam saraf, izvadio ga, onaj klin gurnuo dole, natopio wd-ea ali 0 bodova. sta dalje?

mazgov
18.08.2012., 13:27
na specki ne mogu odvojiti vilicu od volana. odvio sam saraf, izvadio ga, onaj klin gurnuo dole, natopio wd-ea ali 0 bodova. sta dalje?

sad kupi kvalitetan odvijač sprej , jer WD-e uz dužno poštovanje prema njemu je malo prenapuhano sredstvo i nije baš svestrano čarobno
natapaj odozdola , znači preokreni bicikl i kroz rupu na vilici dobro natopi spoj vilice i volana ostavi neko vrijeme i ponovi
ponovno preokreni bicikl na normalno i na volan tj na ono mjesto gdje je bio0 šaraf postavi neko tvrđe drvo , npr. bukovu dasku , te zvekni čekićem , da dobro si skužuio , treba udariti da volan ide još više u vilicu i čim se pokrene za koji cm, tad ga možeš zarotirati i rotiranjem malo tamo malo vamo izvući ga vani....ako ne ide javi ,pa će mo prijeći na drastičnije mjere...

roman28
18.08.2012., 13:53
Jedno pitanje na mtb imam osjećaj da mi preskace lanac oprema je shimano sis naprijed a odostraga acera, bic je bio na servisu posto mi prednji nije htjeo prebaciti na najveći zupcanik i to je slozeno i sve postelano ali kad se sad vozim u nekim trenucima mi pri najvećim brzinama kao ono propadne kad nagazim i osjetim da mi ide okretanje lakše a trebalo bi teze,i na zadnjem zupcaniku on sam tada prebaci u laksu brzinu. To se događa sam pod opterecenjem takmda na servisu nisu ni skuzili,kaj tu treba mijenjati???
Inače radi se o authoru 3 g star

mazgov
18.08.2012., 15:52
...kad se sad vozim u nekim trenucima mi pri najvećim brzinama kao ono propadne kad nagazim i osjetim da mi ide okretanje lakše a trebalo bi teze,i na zadnjem zupcaniku on sam tada prebaci u laksu brzinu. To se događa sam pod opterecenjem ....

treba poštelovati zadnji mjenjač , te ga fino podesiti pod opterećenjem u vožnji
ili su sajlice prljave te ih treba očistiti i podmazati , možda i mjenjati
ili je zadnji mjenjač prljav te ga treba očistiti i podmazati i provjeriti da možda ne ''šteka'' na nekom mjestu

zkljaja
18.08.2012., 16:11
Kako rastaviti pogon stare ROG-ove specijalke (mislim da je Senior, a time i pogon s kajlama)?
Pojavio se zvuk kao da se nesto melje unutar pogona...

roman28
18.08.2012., 19:36
To mi sve napravili u dsg u podmazali lanac sajle al preskace pod opterecenjem, ovak bez sve fino salta. Da nije lanac u pitanju ?

mazgov
18.08.2012., 19:53
... on sam tada prebaci u laksu brzinu. To se događa sam pod opterecenjem

T... al preskace pod opterecenjem, ovak bez sve fino salta. Da nije lanac u pitanju ?

jel prebaci sam u ''lakšu '' brzinu il preskače, ako preskače onda moguće da je lanac , a ako sam prebaci u brzinu sa zakašnjenjem , onda je nešto sa šaltunzima
idi izmjeri rastegnutost lanca , te mjenjaj , jer ako je preveć potrošen , moguće da ćeš morati mjenjat i kazetu
sve zavisi koliko si km natukao i kakvog terena i kako si održavao lanac..

roman28
18.08.2012., 20:06
Znaci prednji lanac je na najvećem zupcaniku i sad kad saltam strazni kad idu od najvećeg na najmanji sve je ok dok je lagano al već 6,7 i 8 kad jače nagazim kao da preskoci i pogledam a lanac umjesto na 8 zupcaniku stoji na 7. Na servisu postelano i podmazano sajle i sve e sad dal mjenjati odmah i lanac i kazetu ili probati samo lanac...

QWAS
20.08.2012., 01:49
Skuco sam se u stup sa čeličnom speckom. :D Felgi nije ništa, rama mi se spigala na početku toptube-a i odma ispod na početku cijevi koja od volana ide do pogona. Kotač mi se ne okreče jer udara u ramu. Jel se to da zravnat (neam dig. fotić, recimo da se spigala rama u slovo S (udubila-ispupčila cca pol cm) na tom dijelu širine 1 cm. Di je to najbolje dat zravnat?

Mikahr
20.08.2012., 06:32
Skuco sam se u stup sa čeličnom speckom. :D Felgi nije ništa, rama mi se spigala na početku toptube-a i odma ispod na početku cijevi koja od volana ide do pogona. Kotač mi se ne okreče jer udara u ramu. Jel se to da zravnat (neam dig. fotić, recimo da se spigala rama u slovo S (udubila-ispupčila cca pol cm) na tom dijelu širine 1 cm. Di je to najbolje dat zravnat?
Sjećam se da je Kresimis pisao da nema sreće od ravnanja okvira,pitaj u nekoj bravarskoj/automehaničarskoj radionici mogu li brenerom zagrijati i izravnati no tada slijedi farbanje.
Kreni u potragu za novom ramom..

Zayl
20.08.2012., 07:10

siguran si da se spigala rama, a ne vilica ? vilica je puno meksa i cudno da njoj nije nista.

taj dio rame za koji pricas je uglavnom zavareni spoj dve cijevi i jako krut. na tom dijelu se obicno ne savija, nego pukne. dobro pregledaj spojeve i spigani dio da nema znakova puknuca, mozda si previdio.

meni je fumic ravnao vilicu, mozda da kod njega pitas jel moze i ramu srediti. ne znam kakav je bajk, al ja bi radije nabavio novu ramu. celik se moze ravnati, al je zabrinjavajuce da je spigan bas kod spoja, pa ak se dobro ne rijesi problem, jedna jaca rupa ti moze razvaliti var, ak je vec nacet.

QWAS
20.08.2012., 09:52
siguran si da se spigala rama, a ne vilica ? vilica je puno meksa i cudno da njoj nije nista.

taj dio rame za koji pricas je uglavnom zavareni spoj dve cijevi i jako krut. na tom dijelu se obicno ne savija, nego pukne. dobro pregledaj spojeve i spigani dio da nema znakova puknuca, mozda si previdio.

meni je fumic ravnao vilicu, mozda da kod njega pitas jel moze i ramu srediti. ne znam kakav je bajk, al ja bi radije nabavio novu ramu. celik se moze ravnati, al je zabrinjavajuce da je spigan bas kod spoja, pa ak se dobro ne rijesi problem, jedna jaca rupa ti moze razvaliti var, ak je vec nacet.

Napisao sam točno dijelove di mi se spigalo i onda me pitaš jel sam siguran dal se spigala rama?! :eek:

Nije spigano na zavarenom spoju, nego par cm dalje.

doopeen
20.08.2012., 10:28
taj dio rame za koji pricas je uglavnom zavareni spoj dve cijevi i jako krut. na tom dijelu se obicno ne savija, nego pukne.

Ne pričamo o aluminiju nego o čeliku. Čelik rijetko kad puca do kraja, ako uopće pukne. Većinom je kod frontalnih udara rama slabija od vilice, pogotovo kod modernih MTB bajkova (dobro, ovdje to nije slučaj) i jačih vilica.

@qwas: zaboravi tu ramu, sa ravnanjem je daleko više zajebancije sa upitnim ishodom a rama garantirano nikad više neće biti ista.

fjodor01
20.08.2012., 11:51
pozdrav,

Imam problem s prednjom disk kočnicom,naime nakon što naštelam kotač da ide bez otpora nakon kratke vožnje i nekoliko žešćih kočenja disk počinje lagano strugati o pakne i piskutati što je jako iritirajuće. Obruč je mavic 317,naba WTB disc lite,kočnica je avid juicy five,pakne su skoro nove. Primjetio sam da postoji mali luft u prednjoj nabi pa me zanima jeli možda u tome problem,mogu li to sam pritegnuti? Hvala.

_Inspektor_
20.08.2012., 11:52
Evo skoro sam rastavio pogonsku osovinu na BMX-u, ali ima jedan dio što se neda skinuti nikako, probavao sam svakako ali kao da je zavareno,a vidim da ima navoj.
Pa me zanima postoji li kakav ključ za to ili šta?

Slika: http://oi48.tinypic.com/2s85lzb.jpg

Zayl
20.08.2012., 12:23
Napisao sam točno dijelove di mi se spigalo i onda me pitaš jel sam siguran dal se spigala rama?! :eek:

Nije spigano na zavarenom spoju, nego par cm dalje.

ako pazljivije procitas moj post vidjet ces da sam zacuden sto se spigala rama, a vilica nije. i ujedno sam ti predlozio da opet provjeris vilicu i spojeve na tom djelu zato jer oni najvise trpe. nigdje u postu ne govorim da si u krivu ili da nemas pojma (primjeti rijeci poput: ''cudno'', ''uglavnom'', ''mozda'', ''obicno''- za znacenje pogledat u rijecniku) ili da je spigan spoj il neka takva glupost. :504:

i jos ti i predlozim mjesto di znam da su ravnali celicne bajkove.

umjesto da se iscudavas, mogao bi reci hvala (i mikahr-u, isto). ako ti nije dovoljno dobar odgovor, onda ili prilozi sliku s oznacenim dijelovima u paintu il photoshopu i cekaj nekog strucnjaka ili odi majstoru. ovo je forum, ne ocekuj cuda. s obzirom na mjesto ostecenja, moje misljenje je da je ta rama sad za smece i bolje da ju bacis tam di si ju i nasao i odes kupiti nesto bolje, ali htio sam biti pristojan i pomoci kolko mogu (ali fuck me, right, :\)

napomenuo sam da provjeris jos vilicu jer se ona prva spiga kod frontalnog udarca, puno je meksa i nije napravljena da trpi udarce iz tih smjerova, a u vecini slucajeva se oba kraka svinu u istom intenzitetu, a manje savijanje se ne vidi na prvi pogled. napomenuo sam da jos pogledas varove na tom dijelu jer se oni ne savijaju nego pucaju i uvijek je moguce da nastane neka pukotina. kolko god mala ili velika ta pukotina bila, lako se opet zavari.

Ne pričamo o aluminiju nego o čeliku. Čelik rijetko kad puca do kraja, ako uopće pukne. Većinom je kod frontalnih udara rama slabija od vilice, pogotovo kod modernih MTB bajkova (dobro, ovdje to nije slučaj) i jačih vilica.

citaj s razumijevanjem, pisi s razumijevanjem i ne quotaj moje postove bzvz.

QWAS
20.08.2012., 13:14
ako pazljivije procitas moj post vidjet ces da sam zacuden sto se spigala rama, a vilica nije. i ujedno sam ti predlozio da opet provjeris vilicu i spojeve na tom djelu zato jer oni najvise trpe. nigdje u postu ne govorim da si u krivu ili da nemas pojma (primjeti rijeci poput: ''cudno'', ''uglavnom'', ''mozda'', ''obicno''- za znacenje pogledat u rijecniku) ili da je spigan spoj il neka takva glupost. :504:

i jos ti i predlozim mjesto di znam da su ravnali celicne bajkove.

umjesto da se iscudavas, mogao bi reci hvala (i mikahr-u, isto). ako ti nije dovoljno dobar odgovor, onda ili prilozi sliku s oznacenim dijelovima u paintu il photoshopu i cekaj nekog strucnjaka ili odi majstoru. ovo je forum, ne ocekuj cuda. s obzirom na mjesto ostecenja, moje misljenje je da je ta rama sad za smece i bolje da ju bacis tam di si ju i nasao i odes kupiti nesto bolje, ali htio sam biti pristojan i pomoci kolko mogu (ali fuck me, right, :\)

napomenuo sam da provjeris jos vilicu jer se ona prva spiga kod frontalnog udarca, puno je meksa i nije napravljena da trpi udarce iz tih smjerova, a u vecini slucajeva se oba kraka svinu u istom intenzitetu, a manje savijanje se ne vidi na prvi pogled. napomenuo sam da jos pogledas varove na tom dijelu jer se oni ne savijaju nego pucaju i uvijek je moguce da nastane neka pukotina. kolko god mala ili velika ta pukotina bila, lako se opet zavari.

Hvala za Fumića, zvao i budu sredili. :top:

Pročitao sam pažljivo, 2put se čudiš kak se spigala rama na spoju, a ja to nigdi nisam napisao.

Bic je KTM Strada full 105, veličina i geometrija rame su mi savršene, nije niš puklo neg se sam spigalo, ne vidim zakaj se ne bi dalo zravnat? I kakve su to nepremostive prepreke zbog kojih bi morao kupovat novu ramu?

Zayl
20.08.2012., 13:50
Hvala za Fumića, zvao i budu sredili. :top:

Pročitao sam pažljivo, 2put se čudiš kak se spigala rama na spoju, a ja to nigdi nisam napisao.

Bic je KTM Strada full 105, veličina i geometrija rame su mi savršene, nije niš puklo neg se sam spigalo, ne vidim zakaj se ne bi dalo zravnat? I kakve su to nepremostive prepreke zbog kojih bi morao kupovat novu ramu?

odlicno, obicno fumic sve radi. valjda nebu frke.

ktm, a celicna rama ? sad te zafrkavam, ali koji model i godina ? to je neki oldtimer ?

moze se sve zravnati, ali ovisi kolko se uopce spigalo. znas kad pigas zicu na istom mjestu i onda zica s vremenom omeksa na tom dijelu i na kraju pukne ? to se isto moze desit i s ramom. nakon ravnanja taj dio je obicno malo slabiji od ostatka rame, a moze i puknuti jednog dana. al to sve ovisi o tome kolko je spigano. za celik treba jako puno da ga unistis, ali se ipak moze. ak je previse spigano mozda nije moguce vratiti u centar ili se mrvicu mijenja geometrija, pa ce ti kod brze voznje bajk mozda biti nemirniji.

opet, napominjem, pricam napamet o onih najgorih 10% slucajeva, jer nemam sliku ili bajk da vidim kolko je rama ostecena. lakse mi je reci ti najgoru opciju, pa da pet puta provjeris i ono kaj ne treba, nego da velim da rami nije nis i onda se raspadnes po cesti.

moje iskustvo je da mi je skliznula noga s pedale (alu pedala, a padala je kisa) i upala mi je noga izmedu felge i krakova vilice. zbog naglog zaustavljanja kotaca, oba kraka vilice su se svinula unazad, prema rami za nekih 5-10°. fumic mi je to izravnao. i samo na gledanje nije se vidjela nikakva razlika od prije savijanja, ali u voznji mi je prednji kraj postao nemirniji iznad 40 km/h i vise sam osjetio savijanje vilice pri brzom ulasku u zavoj ili pri jakom kocenju. bajk je i dalje odlican i odlicno vozi i nema nikakvih problema, ali razlika postoji, vilica je postala elasticnija.

doopeen
20.08.2012., 13:53
@QWAS: propustio si napisati koja je to Strada. Guglajući sam našao da KTM ima taj model već jako dugo godina, pa bi možda godište pomoglo - u procjeni isplativosti radova. Uglavnom, Ako je bicikl novijeg godišta i skup, možda bi se isplatio pokušaj ravnanja rame. Ona se svakako da poravnati (kod majstora koji imaju alate za razvlačenje) ali će na tom dijelu ostati nešto mekša, možda će se osjetiti kod vožnje. Moguće je i da ravnanje ne bude 100% in line pa da će vilica imati otklon od nekoliko mm pa bi se i to moglo osjetiti u vožnji. Svodi se na vjerojatnosti, a u relativno šturom opisu štete i samog okvira, pretpostavljam (iako je pretpostavka majka svih zajeba) da ćeš nakon puno muke i eventualno izravnanog okvira vjerojatno na kraju ipak potražiti drugi.

Ah, sorry što naletjeh na tebe neshvaćenog. Drugi put ću te prvo pitati jel te mogu kvotati. Vjerujem da toliko razumiješ materiju da nisi ni pokušao shvatiti o čemu ja to, pa nema veze. Ali evo ti hint: KTM strada se može dobiti i s karbonskom vilicom a ona je u tom smjeru dovoljno jaka da bez oštećenja podnese silu dovoljnu za piganje rame. Evo, kad ti čovjek nije zahvalio na način na koji ti to očekuješ, evo ti jedno veliko HVALA s moje strane, za već štogod, samo se ti meni dobro osjećaj. Btw. kak se to piše s razumijevanjem? :rofl:

Zayl
20.08.2012., 14:18
Ah, sorry što naletjeh na tebe neshvaćenog. Drugi put ću te prvo pitati jel te mogu kvotati. Vjerujem da toliko razumiješ materiju da nisi ni pokušao shvatiti o čemu ja to, pa nema veze. Ali evo ti hint: KTM strada se može dobiti i s karbonskom vilicom a ona je u tom smjeru dovoljno jaka da bez oštećenja podnese silu dovoljnu za piganje rame. Evo, kad ti čovjek nije zahvalio na način na koji ti to očekuješ, evo ti jedno veliko HVALA s moje strane, za već štogod, samo se ti meni dobro osjećaj.

zato jer si se mora israti, a nije bilo potrebe.

objasnjavas nam da je to celik, a tu uopce nije bilo dileme.
objasnjavas kak se celik moze jako savijati i u najgorem slucaju i puknuti, a tu uopce nije bilo dileme.
objasnjavas kak je rama slabija od vilice pri frontalnom sudaru, sto je netocno. moze se dogodit da vilici nije nista, a da se rama spiga, ovisno kakav je bio udarac. al rama je uvjerljivo najcvrsci dio bicikla, trokut je najcvrsca poznata kompozicija i vilica je naspram rame potrosni materijal. jos nisam vidio dozivotnu garanciju na cestovne vilice kao za rame (osim kestrella, ali ta garancija ima hrpu sitnih slova i uvjeta, pa kao da ne postoji).

ti bi da te shvatimo ozbiljno, a usporedujes s modernim brdskim bajkovima koji su radeni za drugacija opterecenja, i poslije velis da nema veze, jer to nije dobra usporedba. ono, wtf.

hint: da, karbonska vilica moze doci na celicnu ramu, ali to ima smisla ko brisati guzicu novcanicama od sto kuna. custom bajkovi ? da. bilo koji proizvodac ? jok. uostalom, vec dugo ktm ne radi celicne specke, a nikad na njih nije stavljao karbonsku vilicu.

Btw. kak se to piše s razumijevanjem? :rofl:

kak da ti objasnim, ak sam ovak ne mozes kuzis, :kava:

QWAS
20.08.2012., 14:22
Kao 1. gubljenje vremena je da se nas 3 hvatamo za riječ, bolje da smo konstruktivni. :)

Ner znam koje je godište, bila je na njuškalu za 2500, pa 2100, ja sam ponudio 1500, on reko da neda ni lipe ispod 1800 pa smo se našli na 1600. :D + 100 benga do Siska. + 350 za 2 kenda quick roller 28 mm (jedine od 28 u keindlu) i 50 pedale obične. Inače to je bila specka, al je stavljen flat bar.

http://picturepush.com/host.php?image=9017520

Rekli su mi da je ravnanje 100-300 kn i to mi je prihvatljivo. Još 50 brijem za deci iste boje i to bi trebalo bit to. To mi je commuter za po gradu. Vibracije volana sam osjetio i prije pri većim brzimama (oko 40), ali mislio sam da je to zbog volana/lulice koji nisu oriđiđi, nego modificirani.
Ne planiram se opet zabijat u stupove :rofl: ,ali ako osjetim neke značajne promjene zavariću jednu pločicu izvana. :D

doopeen
20.08.2012., 14:27
100-300 je prihavtljiva cifra.

objasnjavas kak je rama slabija od vilice pri frontalnom sudaru, sto je netocno. moze se dogodit da vilici nije nista, a da se rama spiga, ovisno kakav je bio udarac.

Jel ti shvaćaš sam sebe kad pišeš? Objašnjavaš mi da je nešto netočno a potom to isto napišeš kao tvrdnju. :503:

Zayl
20.08.2012., 14:30
Kao 1. gubljenje vremena je da se nas 3 hvatamo za riječ, bolje da smo konstruktivni. :)

imas pravo. javi kak je ispalo kad ti fumic izravna.

a, sad. molim te objasni nam, kak si se uspio zabiti u stup i to da spigas ramu i nis drugo i da nisi se sav polomio ? :lol:

Jel ti shvaćaš sam sebe kad pišeš? Objašnjavaš mi da je nešto netočno a potom to isto napišeš kao tvrdnju. to sto je nesto slabije od drugoga ne znaci da ce to nesto prvo nastradati. (primjeti rijeci ''ovisno'' i frazu ''moze se dogodit'' - znacenje potraziti u rijecniku). moje objasnjenje nije isto ko tvoje objasnjenje, a to sam i mislio pod ''razumijevanje'' u svom prijasnjem postu.

QWAS
20.08.2012., 14:39
imas pravo. javi kak je ispalo kad ti fumic izravna.

a, sad. molim te objasni nam, kak si se uspio zabiti u stup i to da spigas ramu i nis drugo i da nisi se sav polomio ? :lol:

Popio sam par pivica i zapalio pljugicu, išao po mraku kroz nepoznati kvart po još pivica. :D Zapravo nie stup nego ona cijev kaj u obliku slovas U naopačke štiti travnate površine da se ekipa ne parka ilkajveć. Direkt u to :504:, preletio prek volana na travu. Iam iskustva u padanju pa sam se onako hrvački prekobicnuo. Not a scratch. :D

doopeen
20.08.2012., 17:25
Masnice na natkoljenicama?

doopeen
20.08.2012., 17:26
Masnice na natkoljenicama? :D

i
to sto je nesto slabije od drugoga ne znaci da ce to nesto prvo nastradati. (primjeti rijeci ''ovisno'' i frazu ''moze se dogodit'' - znacenje potraziti u rijecniku). moje objasnjenje nije isto ko tvoje objasnjenje, a to sam i mislio pod ''razumijevanje'' u svom prijasnjem postu.

whatever. :rolleyes:

QWAS
20.08.2012., 19:52
Čak ni to! :cerek:

Otfuro sad kod Fumića, bacio look neki tip (zgleda ko da zna) i veli da bu sve ok, da bu isti ko prije (vozno, ne vizualno).

E sad imam još 1 issue, zgulila mi se boja. Kad sam imo udes na autu, ispod haube piše broj boje i onda odeš u 1 dućan i smiksaju ti tu boju. Nekak sumnjam da na bicu piše broj boje. Teško da budu oni tam uspjeli pogodit nijansu, ali bolje od neke približne briem da neću nać. Prijedlozi dobrodošli.

Slatky
20.08.2012., 19:53
pozdrav,

Imam problem s prednjom disk kočnicom,naime nakon što naštelam kotač da ide bez otpora nakon kratke vožnje i nekoliko žešćih kočenja disk počinje lagano strugati o pakne i piskutati što je jako iritirajuće. Obruč je mavic 317,naba WTB disc lite,kočnica je avid juicy five,pakne su skoro nove. Primjetio sam da postoji mali luft u prednjoj nabi pa me zanima jeli možda u tome problem,mogu li to sam pritegnuti? Hvala.

Probaj dotegnut nabu i dobro stegnut QR a prije toga pogledan dali se nazubljeni dio na QR ispunio aluminijem sa vilice. meni je tako bilo i koliko god stegnuo uvijek je kliznio prilikom jačeg kčenja.

doopeen
21.08.2012., 08:31
Čak ni to! :cerek:
E sad imam još 1 issue, zgulila mi se boja. Kad sam imo udes na autu, ispod haube piše broj boje i onda odeš u 1 dućan i smiksaju ti tu boju. Nekak sumnjam da na bicu piše broj boje. Teško da budu oni tam uspjeli pogodit nijansu, ali bolje od neke približne briem da neću nać. Prijedlozi dobrodošli.

Lakirnice imaju i spektrometre kojima određuju aktualnu nijansu boje + mješaonu boje u kojoj će po podacima sa spektrometra napraviti (skoro) identičnu. Imaš i opciju da sad ramu daš na pjeskarenje i plastifikaciju (koja je btw. puno otpornija na ogrebotine od lakiranja) u željenu boju - koju možeš birati po RAL karti kod svakog kvalitetnijeg majstora. Drago mi je da će rama preživjeti :top:

xxx96
21.08.2012., 14:01
onda skini kotač, gumu i zaštitnu traku....možda ti je nešto upalo u obruč, između dvije stjenke. vrti obruč dok "to nešto" ne ispadne kroz neku od rupica

napravio sam to i kamenćić mi je ispao van, a mene zanima kakko je on upao unutra?

QWAS
21.08.2012., 15:06
Lakirnice imaju i spektrometre kojima određuju aktualnu nijansu boje + mješaonu boje u kojoj će po podacima sa spektrometra napraviti (skoro) identičnu. Imaš i opciju da sad ramu daš na pjeskarenje i plastifikaciju (koja je btw. puno otpornija na ogrebotine od lakiranja) u željenu boju - koju možeš birati po RAL karti kod svakog kvalitetnijeg majstora. Drago mi je da će rama preživjeti :top:

Nažalost 0 bodova. Poravnali, frajer se probo vozit, naglo zakočio s prednjom kočnicom i spigalo se natrag. Inače dućan je koma, mislim vidi se da kuže neš, al ono dajte bar probajte objasnit kae bilo, jel ima kakva alternativa. Ono pitam ih nekaj i doslovno trebam izvlačit riječi iz njih. Da imaju miljon mušterija tipa keindl sport još bi i shvatio, al onak u jebenom ste Botincu daj se malo angažirajte.
Full mi je bed zbog bajka, ima čak opcija da nađem takve iste cijevi, da ove 2 izvadim i zamjenim, al to bi koštalo pun k. (ak uopće nađem takve cijevi).
A istu ramu takvu + veličinu mislim da su još manje šanse. Probo sam guglat, al ni na 1. strani niš, kamoli dalje.

mkresimi
21.08.2012., 16:16
pitanje za nekoga tko je skidao lagere t.j. lager-kuglice, naime skinuo sam sa stražnje felge kasetu i vijak koji prolazi kroz nabu koji drži lagere na mjestu,
unutra je bilo svašta, ponajviše mast sa strugotinama i mrvicama koji su radili snažne zvukove prilikom vrtnje kotača.

Kupio sam 18komada kuglica očistio kučišta i vrućom vodom i sapunicom isprao to kučište od vijka i lagera.

Zanima me, zaštitni sloj(mislim pocinčano ili poniklano) je otpao za polovice kuglica, a polovica kuglica je ostala čitava postojana, dali su one sve upotrebljive ponajviše ove kojima je zaštitni sloj ostao čitav ???

možda da ih ostavim kao rezervne, mada su povoljne 40ak lipa po komadu...
malo mi je glupo sto su radjene tako sa zaštitnim slojem, zasto nisu npr. u kompletno čelične ...!?!?

doopeen
21.08.2012., 16:25
Ona se svakako da poravnati (kod majstora koji imaju alate za razvlačenje) ali će na tom dijelu ostati nešto mekša, možda će se osjetiti kod vožnje.

[QUOTE=QWAS;40935631]Nažalost 0 bodova. Poravnali, frajer se probo vozit, naglo zakočio s prednjom kočnicom i spigalo se natrag.

Jebiga, nažalost sam bio u pravu. Ebay ili nešto takvo? Ili nabavka neke vintage rame pa prebacivanje dijelova.

QWAS
21.08.2012., 16:58
Rista mi je Bog. Znam ga zezat da je Inspector Gadget. Vidi udes i mozga tip..dolazi za par sati: "Znam kaj ćemo. Prepiliću ramu na ta 2 mjesta, stavit cijev iznutra koja je knap, spojit i natrag zavarit." :cerek:
Sad sam moram nać neakvu staru (k)ramu na otpadu za tu cijev. Di bi tog moglo bit?..jer mi se ne daje 100-200 kn za neku staru ramu.

doopeen
21.08.2012., 19:01
To sa stavljenjem cijevi unutra je stari trik ali jako naginje povećanju težine. Brijem da bi kod ekipe koja radi auspuhe mogao naći cijev pravog promjera i takne stijenke, ako ne, onda u željezariji i dati tokaru da ju stanji na pravi promjer.

fjodor01
21.08.2012., 19:07
Probaj dotegnut nabu i dobro stegnut QR a prije toga pogledan dali se nazubljeni dio na QR ispunio aluminijem sa vilice. meni je tako bilo i koliko god stegnuo uvijek je kliznio prilikom jačeg kčenja.

Provjeriti ću. Javim ako uspijem riješiti. Ako još netko ima sugestiju neka kaže...

QWAS
21.08.2012., 23:54
To sa stavljenjem cijevi unutra je stari trik ali jako naginje povećanju težine. Brijem da bi kod ekipe koja radi auspuhe mogao naći cijev pravog promjera i takne stijenke, ako ne, onda u željezariji i dati tokaru da ju stanji na pravi promjer.

Uf, ne znam kak bum to izgural, moral bum vozit bez boxerica. :D
Btw. tnx na info. :top:

Zayl
22.08.2012., 07:20
Nažalost 0 bodova...

trebalo ju je zagrijati prije ravnanja, da ocvrsne kad se ohladi. ovak tesko da se nekaj napravi.

steta za ramu, al mozda je ipak bolje nabavit novu ramu i prebacit dijelove. ovo igranje sa zamjenom/stavljanjem cijevi nije tak jednostavno kak mislis.

a starih rama imas na hrelicu ak se odlucis na rezanje. kupis neku starudiju za 50-100 kn. mozda bi se cak isplatilo otici u bicikl biz i pitat njihove servisere jel imaju kakvu ideju. ak vec rade ''hrvatski'' bicikl i razne kemije, mozda znaju neku foru, a moguce da imaju cijevi.

dankec
22.08.2012., 09:03
Pozdrav,

imam dva bedasta problema koji ne utječu toliko na funkcionalnost bicikla, ali živciraju:

1. Lanac zna preskočiti, ne toliko često, ali naročito kad se biciklom u vožnji nagnem u zavoju, pa se ponovno ispravim... feeling kao da noga propadne uz ružan zvuk. Nakon što se to desi sve je ok. mjenjači su shimano xt. Sa samim šaltanjem nema problema, brzine naštimane, bio je u servisu.

2. Diskovi cvile ponekad... i to onak: škriiip...škriiip...škriiip ko da se vozim na taljigama. Isto više kad je zavoj nego ravno, tj, kad se bicikl nagne. Kočnice su Shimano 535.

Molim pomoć kako to sam srediti ili preporuku nekog dobrog servisa u ZG.

QWAS
22.08.2012., 11:21
trebalo ju je zagrijati prije ravnanja, da ocvrsne kad se ohladi. ovak tesko da se nekaj napravi.

steta za ramu, al mozda je ipak bolje nabavit novu ramu i prebacit dijelove. ovo igranje sa zamjenom/stavljanjem cijevi nije tak jednostavno kak mislis.

a starih rama imas na hrelicu ak se odlucis na rezanje. kupis neku starudiju za 50-100 kn. mozda bi se cak isplatilo otici u bicikl biz i pitat njihove servisere jel imaju kakvu ideju. ak vec rade ''hrvatski'' bicikl i razne kemije, mozda znaju neku foru, a moguce da imaju cijevi.

Htio sam ti poslat pm da ne zaspemamo topic ali pun ti je inbox.
Pa valjda su ju zagrijali prije, neam pojma.
Di/kaj je "bicikl biz"?

Zayl
22.08.2012., 11:39
Htio sam ti poslat pm da ne zaspemamo topic ali pun ti je inbox.
Pa valjda su ju zagrijali prije, neam pojma.
Di/kaj je "bicikl biz"?

to je bic ducan u heinzlovoj.
http://bicikliprodaja.com/

*jezebel*
22.08.2012., 13:32
ne znam gdje da pitam pa cu ovdje:

sto se desava kad lanac pukne? moze li me opaliti po nozi? fala!

tvuk
22.08.2012., 13:37
ne znam gdje da pitam pa cu ovdje:

sto se desava kad lanac pukne? moze li me opaliti po nozi? fala!

Prije ćeš se opaliti pedalom po nozi ako u tom trenutku jače pedaliraš pa najednom nestane otpor...

MoschuS
22.08.2012., 14:42
Ili zveknuti bradom/nosom o volan ako stojis ;)

Valiant28
25.08.2012., 10:35
Alat imam i provo sam sam a kasnije sam imo i pomoć ali nikako nismo uspjeli odvit, naravno u ljevu sam stranu pokušavo. Koda je zapeklo. Pomoćnik je inaće iskusni brodo-strojar koji je odma našo neke cijevi za poluge ali nismo uspjeli odvit maticu. Gledo sam dosta filmića i na dosta njih postave kljuće u križ i jednom rukom stisnu i ona popusti. Ova moja nikako.

Ovo za vodilicu moram provjerit. Ako je vodilica kriva dali se da ispravit??? Mjenjač je XT

Prije sastavljanja osovine sve sam očistio detaljno stavio novu mast i vratio kuglice.
Sad sam na internetu našo filmić gdje lik zategne rukom konus pa onda stavi maticu i stegne.
Provat ću kad dođem doma. Dobro kažeš treba bit uporan dok nađeš pravu mjeru.

Inače biciklu sam nedavno kupio preko njuškala i bila je dosta masna pa sam je cijelu odmastio Ivasolom opro toplom vodom i podmazo uljem za lanac.

Evo da prijavim napredak

Uspio sam odvit kazetu:D. Pošto sam mijenjo lanac napravio sam alat za držanje kontre koji je imao dosta veću ručicu s kojim sam uspio odvit kazetu.
Sve sam odmastio, skinuo osovinu i unutra sve odmastio očistio i ponovo sastavio. I ponovo mi se čuje zvuk iz zadnje nabe.
Imam osjećaj da je to u onom komadu na kojem je kazeta što se odvija sa imbusom 10. Jedino to nisam rastavljo. Mislim da se komad zove freehub ali nisam siguran.
Dali se u njemu što može popravit ili treba kupit novi dio ili cijelu nabu??

Riješio sam i spetljavanje lanca. Na jednom od kotačića na zadnjem mjenjaću bilo je nešto namotano pa se nije mogao slobdno vrtit. Sve očišćeno i radi kako spada.

Unaprijed zahvaljujem

QWAS
25.08.2012., 10:57
Kad dignem 1. kotač (npr. prelazak prek rinzola) osjetim kak negdi ima lufta. Znači prvo se digne rama, a onda djelić sekunde kasnije i vilica (naravno, skupa sa prednjim kotačem). Mislio sam da imam lufta između vilice i rame, ali tip u dućanu mi je rekao da lufta ima sama vilica. Kako to riješiti? ..jer me to mnogo živcira, sve ostalo radi savršeno.

LO1969VE
25.08.2012., 13:18
pritegni headset ili ako imas starije amortizere..mozda imas lufta kod vodilica za amortizere.

QWAS
25.08.2012., 13:28
E zato sam i mislio da je spoj rame i vilice ima lufta. Bic sam kupio rabljeni i zgrebana je ona plastika "ritchey", zgleda ko da je neko nju pokušavao stegnut. Valjda je imao isti problem. Što mi je čudno jer je KTM Chronos. Inače mislio sam da se vilica zateže samo s onim imbusom na vrhu, njega sam stisnuo taman (naravnno ospustio sam bočne prvo).
Bic je 09., ali je gotovo nevožen i ima hidraulički amortizer s lockoutom na volanu koji oosim tog radi super.

doopeen
27.08.2012., 08:34
Stisni prednju kočnicu i miči bic naprijed-nazad a istovremeno drugom rukom uhvati za gornju čašicu headseta. Ako nije pritegnut kako spada, osjetit ćeš luft. Možda mali, ali ipak luft koji se čuje. Lupkanje ti može doći još i iz labavog konusa na kotaču (jesi li provjerio to?). Amortizer ti možda ima topout (obrnuto od botomiranja). To može imati više razloga, od loše topout opruge do krive količine ulja u vilici. A možda je i banalniji razlog, recimo slabo pritegnut kotač u vilici.

Galjardo
27.08.2012., 08:55
Kako i sam naslov teme govori imam problem koji se javio pred neki dan na jednom usponu prilikom čega se počeo čuti neobičan zvuk, najprije sam mislio da taj zvuk dolazi iz ležajeva pogona ali naknadno sam utvrdio da dolazi iz seat tube (cijevi u koju se umeće sic štanga). Zanima me dali je neko imao sličan problem te dali zna u čemu je caka? Zvuk me iritira pa bi volio riješit taj problem :rolleyes:

doopeen
27.08.2012., 09:22
Prilično jednostavno. Izvadi cijev, očisti dosjed u rami, očisti cijev temeljito, namasti lagano i cijev i dosjed. Onda još skini sam sic, očisti railove i njigove dosjede i namasti ih lagano, a onda još i (ako je takav tip sica) one zupce koji drže nagib sjedala. Šarafe koji drže nagib sjedala dobro pritegni. Skini seatclamp i njega isto rastavi i dobro očisti.

Galjardo
27.08.2012., 11:14
Prilično jednostavno. Izvadi cijev, očisti dosjed u rami, očisti cijev temeljito, namasti lagano i cijev i dosjed. Onda još skini sam sic, očisti railove i njigove dosjede i namasti ih lagano, a onda još i (ako je takav tip sica) one zupce koji drže nagib sjedala. Šarafe koji drže nagib sjedala dobro pritegni. Skini seatclamp i njega isto rastavi i dobro očisti.

Zahvaljujem se, riješio i više nema problema još jednom puno hvala i srdačan pozdrav!:D

QWAS
27.08.2012., 12:49
Stisni prednju kočnicu i miči bic naprijed-nazad a istovremeno drugom rukom uhvati za gornju čašicu headseta. Ako nije pritegnut kako spada, osjetit ćeš luft. Možda mali, ali ipak luft koji se čuje. Lupkanje ti može doći još i iz labavog konusa na kotaču (jesi li provjerio to?). Amortizer ti možda ima topout (obrnuto od botomiranja). To može imati više razloga, od loše topout opruge do krive količine ulja u vilici. A možda je i banalniji razlog, recimo slabo pritegnut kotač u vilici.

Stegnut je do ibera, da je više ne bi mogo okretat volan. Osjećaj je ko da ima 3 cm lufta, a ne 3 mm.:P
Kotač je isto stisnut i ne mrda.
Topuot/botomiranje?

CyruS_M
27.08.2012., 22:20
Postovanje,

Prije par dana sam sebi uzeo biciklo koje ima problem sa pogonskom osovinom. Unutar iste se polomila kosarica za lezajeve i napravila pravi problem. Da skratim pricu, htio bi da zamjenim istu, ali ne znam koji model ce da pase. U tu svrhu, izmjerio sam sve sa svih uglova. Htio bi ako mozete da mi pomognete da vidim na osnovu slika i mjera koja bi osovina meni pasala

Slika 1: Unustrasnja osovina - ukupna duzina

http://i173.photobucket.com/albums/w72/CyruS_M_photo/Forums/Bike/20120827_223137Medium.jpg

Slika 2: Duzina skoljke

http://i173.photobucket.com/albums/w72/CyruS_M_photo/Forums/Bike/20120826_131003Medium.jpg

Slika 3: Sirina unutrasnjeg dijela skoljke

http://i173.photobucket.com/albums/w72/CyruS_M_photo/Forums/Bike/20120826_130930Medium.jpg

Slika 4: Htio bi da zamjenim sa ovakvim mehanizmom!

http://i173.photobucket.com/albums/w72/CyruS_M_photo/Forums/Bike/Shimano.jpg

Kako da znam koji ce meni da odgovara na osnovu ovih mjera?? Hvala za pomoc! Ukoliko treba jos bilo kakva informacija ili slika, slobodno zatrazite!

CyruS_M
28.08.2012., 00:21
Da li mogu isti da zamjenim jednim od ova dva??

http://keindl-sport.hr/dijelovi-bicikli-prodaja-web/138-osovina-pogona-68x127-point.html

http://keindl-sport.hr/dijelovi-bicikli-prodaja-web/1426-osovina-srednjeg-pogona-neco-68x1275.html

Mikahr
28.08.2012., 08:32
Da li mogu isti da zamjenim jednim od ova dva??

http://keindl-sport.hr/dijelovi-bicikli-prodaja-web/138-osovina-pogona-68x127-point.html

http://keindl-sport.hr/dijelovi-bicikli-prodaja-web/1426-osovina-srednjeg-pogona-neco-68x1275.html
Možeš,preporuka za NECO zbog pocinčanih matica.

doopeen
28.08.2012., 10:55
I jedna i druga će dimenzijama odgovarati. Također glas za neco zbog metalnog lijevog prihvata za osovinu. Ne zaboravi namastiti navoje prije ugradnje.

LION33
28.08.2012., 11:49
hej narode!
imam jedan problemcic
radi se o KONA SPLICE 2012
onaj lock na vilici mi ne radi, nešto se izmaknulo i sad stoji između a vilica se više neda zakljucat
riječ je o vilici SUNTOR SXC tak nešto
recite mi ,jel mi pametno to pogledat doma ili da furam u servis
Hvala

CyruS_M
28.08.2012., 11:58
Posto je u njemu bila starija verzija osovine, nisam bas bio siguran koja ce dimenzija da odgovara. Jos jednom da ponovim gradivo, bilo koja osovina 68x127 ce da pase u ovaj cilindar?

Hvala vam puno za pomoc!!

QWAS
28.08.2012., 20:03

E bio u DSG-u i keindl-u i vele da je topout i objasnili mi kae to. Prvo nisam mogo vjerovat, jer onak jebeno se glasno čuje i nikak mi nije bilo jasno kak se to može prodavat pod "normalno?!..i još uvijek nije. Vele ak napumpam jače amortizer da će bit još glasnije. E sad, kako to rješiti? Ovi u DSG-u su mi predložili servis vilice (čišćenje i promjenu ulja, 1 h je 160 kn i tolko bi trebalo bit dovoljno za servis), ali i sami vele da nemaju pojma oće to išta promijenit. Bic je star 3 g, ali je gotovo nevožen (vozio ga je neki dedica od 7 banki).

QWAS
28.08.2012., 23:44
Opet ja! :D

Stavio bi karbonsku vilicu na bike, ali malo je kraća (cca 2 cm) jer je bike S, a ovaj na koji oću prebacit L veličine. Jel ima neš za produljit volan tih par cm (jer mi je trenutna visina idealna, a ne bi htio micat spejsere/ a ne bi htio ni stavljat ono produljenje sa "zglobom" vani (zapravo nije zglob neg se to raširi da se čvrsto stisne s vilicom) jer je to dugo bar 4-5 cm)

CikloSCOUT
29.08.2012., 04:46
Postovanje,

Kako da znam koji ce meni da odgovara na osnovu ovih mjera?? Hvala za pomoc! Ukoliko treba jos bilo kakva informacija ili slika, slobodno zatrazite!

Na "skoljci" kad okrenes bicikl na opacke otisnuto u boji ti je broj dimenzije lezaja i osovine, to prepisi i naruci pogon sa tim mjerama. to je sve. ako nemas sve brojeve (serijski broj bicikla odnosno rame i dimenzije pogona otisnuto, odnosno seriju pogona potrazi onda karakteristike svoje rame na netu i tamo bi trebalo pisati, vidim da imas otisnut serijski broj rame pa po tome potrazi. znaci upises naziv rame i serijsku doznaku u google i prosurfaj.

Kad dignem 1. kotač (npr. prelazak prek rinzola) osjetim kak negdi ima lufta. Znači prvo se digne rama, a onda djelić sekunde kasnije i vilica (naravno, skupa sa prednjim kotačem). Mislio sam da imam lufta između vilice i rame, ali tip u dućanu mi je rekao da lufta ima sama vilica. Kako to riješiti? ..jer me to mnogo živcira, sve ostalo radi savršeno.

Ili ti vilica, odnosno cijev nije dobro sjela u ramu ili ti jedan od prstenova nije dobro stegnut. najcesce se dogadja ako si negdje skakao te osjetno "nabio" prednji kotac. u tom trenutku zbog sile zna se dogoditi da se vilica sa tubom nabije u ramu zbog cega dolazi do stvaranja lufta nakon cega prsten vise ne sjeda dobro i zbog toga onda kad kocis volan ti se kao klima naprijed-nazad.. moras odvojiti volan od lule volana, odnosno lulu volana sa volanom ces morati odvojiti od tube na kojoj su ti vilice. idealno je ak imas nekog da ti pomogne jer moras skinuti prstene i riktati tubu vilice u rami dok ti prsten koji fiksira vilice ne sjedne skroz izmedju rame i tube vilice. zatim drzeci sve vratit ostatak zateznih prstena. e sad ovisi kakvu lulu volana imas, ako imas onu sa tri sarafa, dva sa strane i jedan od gore koji ulazi duboko u samu tubu vilice onda prvo sto radis zasarafljujes ova dva sa strane i tek onda na kraju ona treci koji ulazi vertikalno u tubu vilice. U suprotnom neces moci skretati kad zategnes sve. ako ti je prsten plastican daj nekom da ti istokari od bakra ili aluminija model, jer pri nabijanju prenjih tockova plasticni prsteni kao kod nakamure pucaju vrlo brzo i nastaje luft na cijevi vilice koja prolazi kroz ramu. Jednostavan je popravak sam lako nazivcira ako nemas stalak za servis bicikla, jer je tesko drzat ramu i namjestat centar vilice kroz ramu te jos prsten kad upadne drzati ga fiksiranog da ne iskoci nazad prije nego vratis zastitne prstene i lulu volana nazad i stegnes sve.

QWAS
29.08.2012., 10:09
Ili ti vilica, odnosno cijev nije dobro sjela u ramu ili ti jedan od prstenova nije dobro stegnut. najcesce se dogadja ako si negdje skakao te osjetno "nabio" prednji kotac. u tom trenutku zbog sile zna se dogoditi da se vilica sa tubom nabije u ramu zbog cega dolazi do stvaranja lufta nakon cega prsten vise ne sjeda dobro i zbog toga onda kad kocis volan ti se kao klima naprijed-nazad.. moras odvojiti volan od lule volana, odnosno lulu volana sa volanom ces morati odvojiti od tube na kojoj su ti vilice. idealno je ak imas nekog da ti pomogne jer moras skinuti prstene i riktati tubu vilice u rami dok ti prsten koji fiksira vilice ne sjedne skroz izmedju rame i tube vilice. zatim drzeci sve vratit ostatak zateznih prstena. e sad ovisi kakvu lulu volana imas, ako imas onu sa tri sarafa, dva sa strane i jedan od gore koji ulazi duboko u samu tubu vilice onda prvo sto radis zasarafljujes ova dva sa strane i tek onda na kraju ona treci koji ulazi vertikalno u tubu vilice. U suprotnom neces moci skretati kad zategnes sve. ako ti je prsten plastican daj nekom da ti istokari od bakra ili aluminija model, jer pri nabijanju prenjih tockova plasticni prsteni kao kod nakamure pucaju vrlo brzo i nastaje luft na cijevi vilice koja prolazi kroz ramu. Jednostavan je popravak sam lako nazivcira ako nemas stalak za servis bicikla, jer je tesko drzat ramu i namjestat centar vilice kroz ramu te jos prsten kad upadne drzati ga fiksiranog da ne iskoci nazad prije nego vratis zastitne prstene i lulu volana nazad i stegnes sve.

Kao što rekoh, nema lufta između vilice i rame. Taj "luft u vilici" osjetim SAMO kad dižem prednji kotač u zrak.
Ali ovo: "..najcesce se dogadja ako si negdje skakao te osjetno "nabio" prednji kotac.." bi moglo biti točno. Zato jer sam kupio bic rabljeni i vozio sam se 1 cijeli dan sa praznim amortizerom (nisam dotad imao zračni amortizer i nisam znao kako funkcionira, kako se puni itd...) tako da mi je nekoliko puta (preko većih rinzola) udario onaj kraj amortizera u vilicu - znači amortizer mi se "skupio" skroz do kraja i udario je metal u metal. Jel bi to moglo bit to?

doopeen
29.08.2012., 10:49
E bio u DSG-u i keindl-u i vele da je topout i objasnili mi kae to. Prvo nisam mogo vjerovat, jer onak jebeno se glasno čuje i nikak mi nije bilo jasno kak se to može prodavat pod "normalno?!..i

To je stvar koja se javlja i kod puno skupljih amortizera. Najčešći razlog je pogrešna (obično premala) količina ulja u dampingu ili loša/nepostojeća topout opruga. Vilice znaju često doći suhe, nepodmazane i sa krivom količinom ulja jer mali žuti to stavljaju odokativno. Možeš probati nazvati u Huni bike u Prelog, možda ti tamo mogu pomoći, a znam da se zadnje sa topout problemom na jednom foxu bavio i Mika u Viva sportu.

Opet ja! :D

Stavio bi karbonsku vilicu na bike, ali malo je kraća (cca 2 cm) jer je bike S, a ovaj na koji oću prebacit L veličine. Jel ima neš za produljit volan tih par cm (jer mi je trenutna visina idealna, a ne bi htio micat spejsere/ a ne bi htio ni stavljat ono produljenje sa "zglobom" vani (zapravo nije zglob neg se to raširi da se čvrsto stisne s vilicom) jer je to dugo bar 4-5 cm)

Pretpostavljam da govoriš o vratu vilice. Na žalost, malo je načina da se to efikasno i pouzdano produži. Postoji produljivanje varenjem, ljepljenjem ili kao što si sam rekao adapterom. Najlakše je adapterom, a za varenje i ljepljenje moraš imati pravog majstora. Na Dropbike forumu to je Zmijoljubac, a mislim da je i tu aktivan pod tim nickom. Vrhunski meštar.

Kao što rekoh, nema lufta između vilice i rame. Taj "luft u vilici" osjetim SAMO kad dižem prednji kotač u zrak.
Ali ovo: "..najcesce se dogadja ako si negdje skakao te osjetno "nabio" prednji kotac.." bi moglo biti točno. Zato jer sam kupio bic rabljeni i vozio sam se 1 cijeli dan sa praznim amortizerom (nisam dotad imao zračni amortizer i nisam znao kako funkcionira, kako se puni itd...) tako da mi je nekoliko puta (preko većih rinzola) udario onaj kraj amortizera u vilicu - znači amortizer mi se "skupio" skroz do kraja i udario je metal u metal. Jel bi to moglo bit to?

Znači da si ga botomirao (obrnuto od topouta). Ne mora biti ništa strašno, recimo na trkama svaka dobro podešena vilica dobije udarac-dva.

doopeen
29.08.2012., 10:55
Na "skoljci" kad okrenes bicikl na opacke otisnuto u boji ti je broj dimenzije lezaja i osovine, to prepisi i naruci pogon sa tim mjerama. to je sve. ako nemas sve brojeve (serijski broj bicikla odnosno rame i dimenzije pogona otisnuto, odnosno seriju pogona potrazi onda karakteristike svoje rame na netu i tamo bi trebalo pisati, vidim da imas otisnut serijski broj rame pa po tome potrazi. znaci upises naziv rame i serijsku doznaku u google i prosurfaj.

Nemoj čovjeku neistine govoriti. Ne znam za bicikl koji bi imao dimenzije osovine upisane na ramu. Dalje, ako gledaš slike vidjet ćeš da se radi o biciklu kupljenom u trgovačkom centru, i po serijskom broju neće naći ništa. To je rezervirano za bicikle sa četveroznamenkastom cijenom u eurima. Postoji nekoliko standarda za osovine, a to su po širini rame: 68, 73, 83 (najčešći) i po širini osovine 113, 117, 122, 124, 127... i njihove inačice sa (nebitnih) pola milimetra. Čovjek je izmjerio 68x127 i BILO KOJA osovina tih dimenzija će mu odgovarati. Postoji još pitanje vrste navoja, ali talijanski navoji su vrlo rijetki na takvim biciklima tako da će 99,9% sigurno kupiti pravu osovinu.

CyruS_M
29.08.2012., 15:21
Dolje ispod na "skoljci" pise ovako (bar sam tako uspio da procitam)

BSHJ2003030

A na ramu od bicikla "Hattrick Extreme" i ovo

http://i173.photobucket.com/albums/w72/CyruS_M_photo/Forums/Bike/20120829_144454Medium.jpg

Googlao sam, ali nista nisam mogao da nadjem.

CikloSCOUT
29.08.2012., 16:39

Moguce. Najcesce se to dogadja kod hardtail rama ili sa hibridnjacima pri skakanju sa vecih visina (tipa stepenice), a docek se nije dogodio prvo na straznji tocak vec na prednji pri cemu je amortizer nabijen te je time nabijena lula volana koja se podigla i pri cemu su lezaji i prsteni nabijeni na taj nacin stvorili luft.

taj luf se i osjeti samo kada je prednji tocak slobodan i pri kocenju, uglavnom kada utjecu odredjene sile. tesko je ovako iz prve ruke reci bez pregleda. ali jesi li probao rukama sa malo jace snage dok drzis ramu fiksiranom izmedju nogu drmati korman naprijed-nazad? ako jesi onda sam 100% siguran da samo se radi o nabijenoj tubi vilice koja je izbila prstene iz ležaja - to je najcesce uvijek problem kod vecine biciklista na servisu, a popravak je jednostavan, samo vracanje prstena nazad u lezaj i bolje zatezanje lule volana tako da iduci put prilikom nabijanja prednjeg tocka se prstenovi ne mogu izbiti.

Goran311
29.08.2012., 20:05
Pregledao sam sve teme na forumu i ne mogu skužiti gdje bi moje pitanje išlo, :503: pa sam odlučio tu prikeljiti. Zna li tko koliko bi me došlo farbanje vilice? Siva je, htio bih bijelu. Zadovoljan sam njome, rastegnuta je na 110 i radi ok. Suntour XCM V2. Osim cijene farbanja, gdje se uopće takvo što može napraviti?

tnx! :mig:

Terranea
29.08.2012., 21:10
Pregledao sam sve teme na forumu i ne mogu skužiti gdje bi moje pitanje išlo, :503: pa sam odlučio tu prikeljiti. Zna li tko koliko bi me došlo farbanje vilice? Siva je, htio bih bijelu. Zadovoljan sam njome, rastegnuta je na 110 i radi ok. Suntour XCM V2. Osim cijene farbanja, gdje se uopće takvo što može napraviti?

pregledao si sve teme na forumu, a zaboravio si boga bogova Google :D

Tamo imaš sve informacije o tome, a slučajno i na forumu postoje slične teme o pituravanju, lakiranju, plastificiranju :

tu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=146896)
i tu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=572066)

a sigurno će te neka informacija uputit di i koliko ;)

RimKe31
30.08.2012., 10:19

Kupis si bijeli sprej i ozezi, ali prije toga skines vilicu osmirglas farbu lijepo sve izbeises i mozes farbat..
To ti je negdi oko 40 kn..

xxx96
31.08.2012., 15:34
Pozdrav!
Neznam u koju bi temu stavio pitanje pa ću u ovu.
Najme, imam Rock Machine Surge 26 bicikl sa 7 brina,a prednji pogon ima 24/34/42 zuba. Kod većih brzina naravno se vozim u 21 brzini ali ko da mi je to premalo tj. vrtim pedale al ne dobivam na brzini tj. vrtim u prazno. Pa me zanima jer bi se bolje isplatilo stavit odiza jednu brzinu više ili promjenit prednji pogon. (jer se može samo jedna "ploča" naprijed zamijenit? )

doopeen
31.08.2012., 15:43
Promijeni najveću šajbu. Jednu brzinu ne možeš dodati nego treba zamijeniti kotač sa kotačem s kazetnom nabom + kazeta od 8 brzina + šifteri.
44T prednja šajba te jeftinije dođe.

Crilles
31.08.2012., 15:54
Imam problem oko brzina. Nekako mi se čini kao da prelako pedaliram. U 20 i nekoj brzini mi je kao da vozim u 10 i manje. Može li se nekako povećati otpornost pri pedaliranju. Hvala!

xxx96
31.08.2012., 18:42
Promijeni najveću šajbu. Jednu brzinu ne možeš dodati nego treba zamijeniti kotač sa kotačem s kazetnom nabom + kazeta od 8 brzina + šifteri.
44T prednja šajba te jeftinije dođe.
da,znam da se ne može samo sam se krivo izrazio.
A, kako se zamijena šajba?

doopeen
31.08.2012., 22:48
Kupiš novu šajbu :D po mogućnosti sa istim brojem rupa i istim razmakom među njima, uzmeš inbus broj 5 i njime odšarafiš ona 4 šarafa koji drže vanjsku i srednju šajbu zajedno. Ako to učiniš pažljivo, srednja šajba se neće pomaknuti. Nakon toga skineš vanjsku, staviš drugu, isto tako pažljivo da ne ispadne srednja šajba iz ležišta i za deset minuta je sve gotovo. Po potrebi par milimetara digneš prednji mjenjač, ali ne nužno. Ili daš nekome u servisu da ti to sredi.

xxx96
01.09.2012., 09:00
Kupiš novu šajbu :D po mogućnosti sa istim brojem rupa i istim razmakom među njima, uzmeš inbus broj 5 i njime odšarafiš ona 4 šarafa koji drže vanjsku i srednju šajbu zajedno. Ako to učiniš pažljivo, srednja šajba se neće pomaknuti. Nakon toga skineš vanjsku, staviš drugu, isto tako pažljivo da ne ispadne srednja šajba iz ležišta i za deset minuta je sve gotovo. Po potrebi par milimetara digneš prednji mjenjač, ali ne nužno. Ili daš nekome u servisu da ti to sredi.
ok, hvala

Prdimahovina
01.09.2012., 10:50
Halo majstori i ljudi od informacija :)

Imam trekking bic sa Alivio sistemom.

Služi me dobro,ali šaltanje zna štucati kako naprijed tako i otraga.

Zanima me ima li kakav service manual za Alivio,ili bilo kakva skripta gdje bi se dalo pročitati kako
poštelati i dotegnuti šaltunge da rade bolje?

Alat mi nije stran,ali u ovo se ne bih upuštao bez dokumentacije,jer iako povremeno štuca,
bic me služi dobro,pa ne bih htio neupućen prčkati da dobijem višak dijelova i nevozljiv bicikl.

Hvala unaprijed!

CikloSCOUT
01.09.2012., 23:35
Halo majstori i ljudi od informacija :)

Imam trekking bic sa Alivio sistemom.

Služi me dobro,ali šaltanje zna štucati kako naprijed tako i otraga.

Zanima me ima li kakav service manual za Alivio,ili bilo kakva skripta gdje bi se dalo pročitati kako
poštelati i dotegnuti šaltunge da rade bolje?

Alat mi nije stran,ali u ovo se ne bih upuštao bez dokumentacije,jer iako povremeno štuca,
bic me služi dobro,pa ne bih htio neupućen prčkati da dobijem višak dijelova i nevozljiv bicikl.

Hvala unaprijed!

Rastavi pogon (zvjezdasti kljuc + podesivi francuz ces trebat od alata i gumeni cekic ili bilo sto drugo gumeno ako ne budes mogao nakon rastavljanja izvadit pogon, morat ces ga izbit, smao guma dolazi u obzir inace ces pri lupkanju ostetit pogon), rastavi zadnji tocak, ocisti osovinu i lezajeve, skini freewheel ili kazetu, ovisi sto od toga dvoje imas, kazetu je lakse podmazivati jer je svaka karika zasebnog odvoja, dok kod freewheela cijeli mehanizamse skida. sve dobro domasti i namazi mazivom masti, isto vrijedi i za straznji mjenjac. - to je u slucaju da dugo nisi podmazivao i cistio bajk.

najcesci je problem sto sa vremena na vrijeme treba kalibrirati prednji mjenjac i straznji. to cinis sa dva sarafcica koji se nalaze jedan pored drugog, a kod straznjeg mjenjaca kao i prednjeg imas i treci, taj zateze sajlu. pazi da nije prelabava ili prejako stegnuta. njome odredjujes koliki je hod mjenjaca, ako previse zategnes neces imati vise od 3-4 brzine, a sumnjam da imas bajk sa 3 brzine kao sto su gradski bicikli.

pogon provjeri da nije ostecen isto sve odmasti i podmazi ak je sve u redu. Bez pregleda to je sve. Isto vidi jesu li ti karike na straznjem mjenjacu istrosene, mozda ih treba mjenjati. 2 kn dodje jedna. Isto bi treba izmjeriti istrosenost lanca, ako je istrosen (rastegnut) moguce je da vise ne sjeda dobro na zubce karika.

Prdimahovina
02.09.2012., 14:56
Blagodarim :)

:top:

roman28
04.09.2012., 05:56
Nekaj mi zuji kod prednjeg kotaca, ono Ko da nesto struze i sto je brzina veća to se jače čuje,pogledao kocnice "V" ali nista sve uredno guma nigdje ne struze i ne zapinje al opet iritantni zvuk pri brzoj vožnji se javlja, ima li netko kakvu ideju stA bi moglo biti?

doopeen
04.09.2012., 11:44
Rastavi pogon (zvjezdasti kljuc + podesivi francuz ces trebat od alata i gumeni cekic ili bilo sto drugo gumeno ako ne budes mogao nakon rastavljanja izvadit pogon, morat ces ga izbit, smao guma dolazi u obzir inace ces pri lupkanju ostetit pogon), rastavi zadnji tocak, ocisti osovinu i lezajeve, skini freewheel ili kazetu, ovisi sto od toga dvoje imas, kazetu je lakse podmazivati jer je svaka karika zasebnog odvoja, dok kod freewheela cijeli mehanizamse skida. sve dobro domasti i namazi mazivom masti, isto vrijedi i za straznji mjenjac. - to je u slucaju da dugo nisi podmazivao i cistio bajk.

Ajde molim te nemoj više savjetovati ljudima hrpu gluposti. Pogon se ne skida nikakvim zvjezdastim ključem niti francuzom niti gumenim čekićem, nismo u srednjem vijeku. Eh, da... nauči terminologiju. Pogon se odšarafljuje (u ovom slučaju jer je alivio) imbusom br.8 (ako je osovina firkant) ili imbusom 10 (ako je osovina octalink). Nako toga se ne uzima nikakav mrtvi francuz nego radapciger (to je alat na slici, za neinformirane) i s njim se s osovine skida pogon i lijeva kurbla.
http://www.comet.hr/wp-content/uploads/2012/08/133152.jpg

Osovina se skida s ključem za skidanje (logično!) osovine
http://www.huni-bike-shop.hr/images/stories/virtuemart/product/xlc%20alat%20za%20skidanje%20osovine%20pogona%20sh imano_isis.jpg

Uz jednu napomenu - ako su samo raštelani mjenjači - POGON SE NE SKIDA!
Dalje - postoje kazeta i kranc. Freewheeel je dio koji služi da se kotač slobodno okreće kad pustimo pedale a da bicikl ima pogon kad ih vrtimo. Za kazete on je na kotaču i na njega se kazeta natakne, a što se kranca tiče, freewheel je u tijelu kranca.
Kazete kojima se mogu svi lančanici odvojiti su tek neke. Većina ih je u komadu ili sa tek par najmanjih koji se mogu odvojiti i nije ih potrebno mastiti.
Stražnji mjenjač se isto ne masti nego se podmazuje - rijetkim uljem.

najcesci je problem sto sa vremena na vrijeme treba kalibrirati prednji mjenjac i straznji. to cinis sa dva sarafcica koji se nalaze jedan pored drugog, a kod straznjeg mjenjaca kao i prednjeg imas i treci, taj zateze sajlu. pazi da nije prelabava ili prejako stegnuta. njome odredjujes koliki je hod mjenjaca, ako previse zategnes neces imati vise od 3-4 brzine, a sumnjam da imas bajk sa 3 brzine kao sto su gradski bicikli.

Šaraf koji zateže sajlu nema nikakve veze sa hodom mjenjača. Upravo obrnuto, to čine ona dva šarafića koji limitiraju kod mjenjača da ne ode van kazete. Ovaj treći služi da sajla bude optimalno zategnuta da mjenjač uredno pogodi svaki zupčanik.

Isto vidi jesu li ti karike na straznjem mjenjacu istrosene, mozda ih treba mjenjati. 2 kn dodje jedna. Isto bi treba izmjeriti istrosenost lanca, ako je istrosen (rastegnut) moguce je da vise ne sjeda dobro na zubce karika.

Opet velim, nauči kako se koji dio na biciklu zove. Mjenjač nema karike nego kotačiće. Taj kotačić se zove pulley i ne postoji mjesto osim hrelića na kojem bi taj koštao 2 kn.
http://www.artscyclery.com/descpage-SH581DPS.html

GULIVER72
04.09.2012., 14:05
svaka čast doopen :s

litrenka
04.09.2012., 14:35
svaka čast doopen :s

Potpisujem, a postove poput ovih od CikloSCOUTa bi trebalo ODMAH pobrisat kako ljudi ne bi krenuli u totalno krivom smjeru i zajebali sebe i bicikl.

LION33
05.09.2012., 08:45
hej narode!
imam jedan problemcic
onaj lock na vilici mi ne radi, nešto se izmaknulo i sad stoji između a vilica se više neda zakljucat
Hvala

...jel zna netko?

HUNTER (CRO)
07.09.2012., 13:27
Prednja masinica me pocela zezat,rijec je o sram x7.Nekad kada se vozim uzbrdo nece saltat dolje nego samo vrti,vrti.Mislim da je mozda problem u onoj sajli jer mi se cini dosta labava,a uvijek ih viđam zategnute.

http://i.pbase.com/v3/99/278099/2/45158226.Frontderailleurside.jpg mislim na ovu sajlu koja ide uz ramu.

mazgov
07.09.2012., 15:09
stranica ti je ...Forbidden... moguće da samo treba poštelati rad mjenjača , , to što je sajlica labava ne znači da je neispravno , u nekim brzinama treba biti nešto labavija , mislim da je vrijeme da očistiš zadnji mjenjač od naslaga nečistoće pomješanom s uljem i pregledaš stanje svih sajlica , potom naštimavanje....

HUNTER (CRO)
07.09.2012., 17:07
Hvala na odgovoru.Stranica nije vazna,samo je za primjer.Necistoca ne bi smijela biti problem jer je bicikl star dva tjedna.

tonfa
08.09.2012., 11:06
Hvala na odgovoru.Stranica nije vazna,samo je za primjer.Necistoca ne bi smijela biti problem jer je bicikl star dva tjedna.

To se zna dogoditi kad ti lanac upadne taman između brzina...nije nikakav problem jer, ovisno o tome dali zelis da prebaci na vecu ili manju sajbu, moras odpustiti ili zategnuti sajlu. Ako je mjenjac na najmanjem zupcaniku kad je sajla opustena, onda za promjenu brzine na vecu sajbu(bilo koju, trebas doci do problematicne pozicije sa shifterom) onda trebas malo zategnuti sajlu sa onim malom maticom koja je na kraju buzira i sluzi upravo za fajntjunanje sajle mjenjaca.

http://www.paulcheksblog.com/wp-content/uploads/2012/08/Derailer.jpg

dakle ako je opustena sajla u najvisoj brzini i ti zelis prebaciti iz 8=>7 (dakle na vecu sajbu) onda trebas ODVRNUTI malo tu maticu...efekt je taj da ce matica malo izaci iz mjenjaca i na taj nacin dodati malo vise zategnutosti mejnjaca i mejnjac ce, nakon sto dovoljno odvrnes tu "maticu", prebaciti na vecu brzinu. najbolje je to raditi simultano dok okreces pedale, zaustavis se kada prebaci brzinu. To funkcionira i za drugi smijer samo stomoras zategnuti tu "maticu" kako bi olabavio sajlu.

Postoje mjenjaci koji su konstrukcijski napravljeni tako da im je sajla opustena kad su na najvecem zupcaniku, onda je postupak obrnut od onog gore opisanog. Dakle kada zelis prebacitina veci zupcanik onda sajlu moras otpustiti iliti zategnuti tu malu maticu...nznam kolko sam bio jasan, u zivo je potrebno 10 skundi da shvatis o cemu pricam...

Inace, savjet sa odmascivanjem i uljenjem ima smisla i ponekad ima efekta...ali posto ti je bajk nov nemoras to raditi. Jos samo da naglasim, nisam 100% uvjeren da je u tome problem pa ako ti nisi siguran o cemu pricam ili ako ne izgleda kao da lanac upada u međuprostor brzina, nemoj to raditi vec se posavjetuj sa nekim tko ima vise iskustva...

tonfa
09.09.2012., 12:42
Prednja masinica me pocela zezat,rijec je o sram x7.Nekad kada se vozim uzbrdo nece saltat dolje nego samo vrti,vrti.Mislim da je mozda problem u onoj sajli jer mi se cini dosta labava,a uvijek ih viđam zategnute.

http://i.pbase.com/v3/99/278099/2/45158226.Frontderailleurside.jpg mislim na ovu sajlu koja ide uz ramu.

Ajme, oprosti rijec je o prednjoj a ne o zadnjoj...krivo sam procitao

Dakle prednja nema takav sarafic kojim to mozes namjestiti, ali ima dva sarafica oznacena sa H i L..najvjerojatnije ti je previse zategnut sarafic sa oznakom H koji sprecava da masinica ode van nekih krajnjih pozicija(takve imas i na straznjoj)...ukoliko je ta sajla prelabava a masinica bi se trebala jos malo pomaknuti prema krajnjem zupcaniku (pretpostavljam da je onaj blize rami posto je sajla labava) onda malo odtegni taj saraf i gledaj dali se mjenjac pomice...trebao bi se pomaknuti dok ne prebaci brzinu i tu stani. Najbolje bi ti bilo doc u cetvrtak i vidjeti u zivo kako se to radi.

HUNTER (CRO)
09.09.2012., 13:06
Skuzio sam po gornjim uputama.Probat cu malo odsarafit H pa vidit stanje.Uglavnom hvala puno!

Malo sam otpustio gornji sarafic i sad salta normalno.

Raxik
09.09.2012., 15:03
Poštovanje majstori... imam jedan delikatan problem;

Promjenio sam vilju (iz Dart 1 u RS Reba RL 2012) i vilja je fantasticna, montirana je odlicno, nema mrdanja, sve je zategnutno, kocnica postavljena itd...

E sad, prilikom kocenja prednjom kocnicom, javljaju mi se vibracije koje mrdaju vilju, to nije bio problem na staroj vilji (ili mozda i je, ali ona je bila dosta losija i kruca pa mozda nije dolazilo tako do izrazaja?)

U mojoj laičkoj glavi mogucih razloga je milijun, pa eto trazim pomoc... citao sam i o rezonantnoj frekvenziji i to, i pokusao sa malim komadicima bujela izmedju vida, i cak mi se cini kao da je malo pomoglo, bar je nestao neugodan zvuk kocnice, ali vibracije su jos tu, mozda malo manje.

E sad, pakne nisu mjenjane 5 godina (znan, znan, pod hitno...) i mozda je i tu problem.. potrosena pakna = neravnomjerno prijanjanje na rotor = vibracije?

Fala unaprid ako neko zna usljed cega se ovako nesto javlja... :\ Nije uopce problem u voznji ali iritira i cisto me strah da ne skrati trajanje vilice takvo cimanje... jer to se javlja tek kad se bicikla lagano zaustavlja... pri jacem kocenju i to toga nema.

ArX1996
09.09.2012., 17:42
e ovako,imam jedan problem...kupio sam sve nove djelove za bicikl za koje sam dao preko 1500 kn,dakle vilica marzocchi dirtjam comp (700 kn ) ,sve komponente shimano (najmanje 700-800 kn ) i sad se ispostavilo da ne valja pogonska osovina..dakle,da ne duljim...slozim pogonsku osovinu i lezajeve kako treba,usarafim pogonske casice u ramu bicikla i vozim se normalno...nakon 1-2 km mi se ta osovina pocne klimati jer se jedna casica odsarafi sama ... zna netko kako to mogu napravit da mogu normalno vozit ? :D
Lp,ArX :)

doopeen
09.09.2012., 21:00
Koja osovina, koji pogon, kakve čašice? Fale informacije.

darioklc
10.09.2012., 06:42
Pozdrav!
Imam problem sa pedalom Shimano PD-A530
http://www.bikeradar.com/gear/category/components/pedals/product/review-shimano-pd-a530-pedals-10-39698

Nakon vec nekih 50tak kilometara što sam ih kupio i instalirao pojavilo mi se krckanje u lijevoj pedali. Kupio sam ih preko CRCa.
Da im sad hebem majku? Ili da pokušam popravit to? Otvorit pedalu i ponovno podmazat sa nečim? Ili će to vremenom otići?
Kad sam pedale dobio bile su zamašćenje i mast je bila tamo na spoju ležaja pedala i pedala. Ali možda im je nešto upalo u pedalu? Pijesak ili tako nešto?

molim pomoć!

Mali Maleni
10.09.2012., 06:52
Nezgodno sam pao i nešto je otišlo kvragu na šifteru :503:
Radi se o Shimano SL-M530 (http://bike.shimano.com/publish/content/global_cycle/en/us/index/products/mountain/deore/product.-code-SL-M530.-type-sl_mountain.html), desnom (odnosno za stražnji mjenjač). Zapeo je u devetoj brzini.
On napinje sajlu, ali kao da je nešto u njemu zapelo i ne želi prebaciti brzinu.
Ručno potezanje sajle mijenja brzinu, tako da je na tom dijelu sve ok i nigdje ne zapinje.
Dal se to da promijeniti ili sam osuđen na kupovinu novog seta?
Hvala...

mtbxc
10.09.2012., 08:14
Poštovanje majstori... imam jedan delikatan problem;

Promjenio sam vilju (iz Dart 1 u RS Reba RL 2012) i vilja je fantasticna, montirana je odlicno, nema mrdanja, sve je zategnutno, kocnica postavljena itd...

E sad, prilikom kocenja prednjom kocnicom, javljaju mi se vibracije koje mrdaju vilju, to nije bio problem na staroj vilji (ili mozda i je, ali ona je bila dosta losija i kruca pa mozda nije dolazilo tako do izrazaja?)

U mojoj laičkoj glavi mogucih razloga je milijun, pa eto trazim pomoc... citao sam i o rezonantnoj frekvenziji i to, i pokusao sa malim komadicima bujela izmedju vida, i cak mi se cini kao da je malo pomoglo, bar je nestao neugodan zvuk kocnice, ali vibracije su jos tu, mozda malo manje.

E sad, pakne nisu mjenjane 5 godina (znan, znan, pod hitno...) i mozda je i tu problem.. potrosena pakna = neravnomjerno prijanjanje na rotor = vibracije?

Fala unaprid ako neko zna usljed cega se ovako nesto javlja... :\ Nije uopce problem u voznji ali iritira i cisto me strah da ne skrati trajanje vilice takvo cimanje... jer to se javlja tek kad se bicikla lagano zaustavlja... pri jacem kocenju i to toga nema.

Nigdje ne piše da li je vilica nova, ako nije moguće da je treba servisirati.

mazgov
10.09.2012., 09:24
Pozdrav!
Imam problem sa pedalom Shimano PD-A530
http://www.bikeradar.com/gear/category/components/pedals/product/review-shimano-pd-a530-pedals-10-39698

Nakon vec nekih 50tak kilometara što sam ih kupio i instalirao pojavilo mi se krckanje u lijevoj pedali. !

to su dobre pedale , prije da ti krcka čeljust koja zahvaća blokeje , probaj malo dotegnuti regulacijski vijak nek bolje ''zagrize''
moguće da treba malo blokeje podesiti jer možda šprinterica ne dozvoljava da blokej kvalitetno ''sjedne'' u prihvat pedale
zadnja i krajnja opcija je otvaranje pedale što ja nebi preporučio , ako pod rukom ne možeš pronaći luft , pedala bi trebala biti ok

Nezgodno sam pao i nešto je otišlo kvragu na šifteru :503:

On napinje sajlu, ali kao da je nešto u njemu zapelo i ne želi prebaciti brzinu.

..

pri padu obično nastrada nosač zadnjeg mjenjača , skrivi se prema unutra za koji mm , trebaš ga izravnati , jer iskrivljen nosač pošeremeti mjenjanje brzina , to što tebi ''ručno'' šalta ne znači da je isti ok
provjeri , izravnaj i ponovno podesi ''šaltanje''
šifter , ukoliko nema vidljivo vanjsko oštećenjke , lom , oguljotinu , nebi trebao biti krivac za nedaće
ručice kočnica i šiftere malo popusti na volanu , u pravilu nebi smjeli biti jako dotegnuti , kad ih uhvatiš rukom i sa malo većim naporom trebali bi se dati zarotirati , zašto tako , jednostavno zato kad padneš oni se zarotiraju i tako smanje mogućnost pucanja

darioklc
10.09.2012., 10:04
to su dobre pedale , prije da ti krcka čeljust koja zahvaća blokeje , probaj malo dotegnuti regulacijski vijak nek bolje ''zagrize''
moguće da treba malo blokeje podesiti jer možda šprinterica ne dozvoljava da blokej kvalitetno ''sjedne'' u prihvat pedale
zadnja i krajnja opcija je otvaranje pedale što ja nebi preporučio , ako pod rukom ne možeš pronaći luft , pedala bi trebala biti ok

Nije od blokeja jer i kad okrenem na flat stranu opet mi se čuje identično. A kad stavim neke druge pedale onda nema kvrckanja.
Tak da jedino još sumnjam u ležaj pedale.

Mali Maleni
10.09.2012., 10:34
pri padu obično nastrada nosač zadnjeg mjenjača , skrivi se prema unutra za koji mm , trebaš ga izravnati , jer iskrivljen nosač pošeremeti mjenjanje brzina , to što tebi ''ručno'' šalta ne znači da je isti ok
provjeri , izravnaj i ponovno podesi ''šaltanje''
šifter , ukoliko nema vidljivo vanjsko oštećenjke , lom , oguljotinu , nebi trebao biti krivac za nedaće
ručice kočnica i šiftere malo popusti na volanu , u pravilu nebi smjeli biti jako dotegnuti , kad ih uhvatiš rukom i sa malo većim naporom trebali bi se dati zarotirati , zašto tako , jednostavno zato kad padneš oni se zarotiraju i tako smanje mogućnost pucanja

Shifter se ponaša kao da je sajla skroz napeta i kao da je mašinica u skroz gornjem položaju te da graničnik ne dopušta šaltanje u nižu brzinu.
Zato i mislim da je shifter kriv...
nažalost, trenutno nemam inbus sa sobom da otpojim sajlu od mašinice pa tako provjerim

Edit:
Glupo pitanje - indikator na shifteru koji pokazuje u kojoj si brzini... na kojoj je strani kad je mašinica na skroz desnom zupčaniku? :misli:

ExCenTric
10.09.2012., 13:39
Nije od blokeja jer i kad okrenem na flat stranu opet mi se čuje identično. A kad stavim neke druge pedale onda nema kvrckanja.
Tak da jedino još sumnjam u ležaj pedale.

probaj samo pritegnut pedale. moje znaju otpustit, pa počnu kvrckat

Mali Maleni
10.09.2012., 16:24
Evo update: definitivno je u shifteru stvar. Otpojio sam sajlu od mašinice i ista situacija. A sajla ne šteka nigdje...
Zvao Bizmark, rekao čovjek da mora vidjeti ali da najvjerojatnije ništa od toga ako je nešto puklo ili ispalo van.
Što bi ga reklo da me čeka novi set shiftera :tuzni:

ArX1996
10.09.2012., 16:25
Koja osovina, koji pogon, kakve čašice? Fale informacije.

dakle neznam koja je marka,imam slike samo jer sam bacio kutijicu u kojoj sam dobio to pri kupovini...
http://i49.tinypic.com/4g5g60.jpg lezajevi,pogonska osovina i casica koja mi se odsarafi nakon sto predem 1-2 km
http://i50.tinypic.com/2wncyeb.jpg dakle ovu nikad ne skidam posto sam strgao navoj prije pa sam odnio tokaru da napravi novi,bilo je u redu 3-4 godine i sad opet pocelo..skinem casicu ali navoj je u redu,navoji su oba u redu ali se casica odsarafi samo..dao sam preko 1500 kn za djelove jer sam kupovao bicikl u djelovima pa bi bila steta da bacim te pare na smece :503:
pomagajte ako Boga znate :504:

Raxik
10.09.2012., 18:13
Nigdje ne piše da li je vilica nova, ako nije moguće da je treba servisirati.

Potpuno nova... mislim da je stvar adaptacije pakne na novu "putanju" po rotoru, koja se moze mozda rijesiti voznjom i kocenjem, jer mi se cini da su vibracije sve manje, ako potpuno ne nestanu mozda uzmem novi rotor pa kud puklo...

doopeen
11.09.2012., 08:27
dakle neznam koja je marka,imam slike samo jer sam bacio kutijicu u kojoj sam dobio to pri kupovini...
http://i49.tinypic.com/4g5g60.jpg lezajevi,pogonska osovina i casica koja mi se odsarafi nakon sto predem 1-2 km
http://i50.tinypic.com/2wncyeb.jpg dakle ovu nikad ne skidam posto sam strgao navoj prije pa sam odnio tokaru da napravi novi,bilo je u redu 3-4 godine i sad opet pocelo..skinem casicu ali navoj je u redu,navoji su oba u redu ali se casica odsarafi samo..dao sam preko 1500 kn za djelove jer sam kupovao bicikl u djelovima pa bi bila steta da bacim te pare na smece :503:
pomagajte ako Boga znate :504:

Dobro, ove slike su pomogle. Izmjeri širinu te osovine, (bez navoja), izmjeri širinu rame na tom mjestu (bit će oko 68 ili 73 mm) i onda idi u dućan i kupi standardnu osovinu pogona, uložak koji ima zatvorene lagere naprešane na osovinu. Košta stotinjak kuna, ušarafi i vozi. Vrlo vjerojatno je dimenzija 68x113 ili 68x117. Možeš odnijeti i u servis gdje će ti to ugraditi za par desetaka kuna više bez da ti moraš azmišljati o dimenzijama.

ArX1996
11.09.2012., 15:01
Dobro, ove slike su pomogle. Izmjeri širinu te osovine, (bez navoja), izmjeri širinu rame na tom mjestu (bit će oko 68 ili 73 mm) i onda idi u dućan i kupi standardnu osovinu pogona, uložak koji ima zatvorene lagere naprešane na osovinu. Košta stotinjak kuna, ušarafi i vozi. Vrlo vjerojatno je dimenzija 68x113 ili 68x117. Možeš odnijeti i u servis gdje će ti to ugraditi za par desetaka kuna više bez da ti moraš azmišljati o dimenzijama.

oke,tnx na pomoci ! :)

DonDuck
12.09.2012., 10:25
kako odvojiti vilicu od lulice? Konus je popustio ali ovo ne popusta, alu cinelli i kromirana vilica. Ni plastični čekić ni WD nisu pomogli nekoliko dana :(

Molecule
12.09.2012., 13:02
Trebam savjet kako kvalitetno prefarbat obujmicu sica u drugu boju ? Neće mi se davat 150-200 kuna za crvenu obujmicu, predpostavljam da je aluminij u pitanju, dal mi se isplati to sam radit pošto ne bi da izgleda sfušano ili je najpametnije da ju dam negdje da ju kvalitetno naprave ?

DonDuck
12.09.2012., 14:29
kako odvojiti vilicu od lulice? Konus je popustio ali ovo ne popusta, alu cinelli i kromirana vilica. Ni plastični čekić ni WD nisu pomogli nekoliko dana :(

smije se zagrijavati? Lulica i onako ide na poliranje a krom na vilici je prehrđav samo za poliranje

Windrider
12.09.2012., 16:26
Pozdrav, imam jedno pitanje

prije malo manje od mjesec dana kupio sam cestovni Focus Variado 3.0 (http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2012/category/road/model/variado-30-5.html) i prošli tjedan sam išao na sljeme i kako sam dosta pedalirao stoječki nakon spuštanja se počelo čut krckanje. Prvo sam mislio da je krckanje u pogonu ili pedalama ali na kraju je ipak naprijed kod vilice (ili u vilici). To krckanje se pojavljuje samo kad stojim i pedaliram, dok sjedim sve je normalno.
Neznam da li da ga vozim na servis a nije prošao ni 1000km ili bi samo trebalo nešto podmazati :ne zna:

Hvala svima na pomoći

cserer
12.09.2012., 16:30
Imam namjeru zamjeniti sadasnji pogon FC M131 koji me ubija i trga koljena na vecim usponima 28/38/48 sa 22/32/42 .
Trebam pomoc kod odabira dvaju pogona
1. FC M311 acera - 229 Kn
2. FC M361 alivio - 280 Kn
Kolika je razlika u kvaliteti i dali opravdava dati 50kn vise za ovaj alivio pogon za rekreativca?
Kod odabira moram li paziti na duzinu kurble 170/175 jer su te dvije velicine dostupne?

Zayl
12.09.2012., 16:58
Imam namjeru zamjeniti sadasnji pogon FC M131 koji me ubija i trga koljena na vecim usponima 28/38/48 sa 22/32/42 .
Kolika je razlika u kvaliteti i dali opravdava dati 50kn vise za ovaj alivio pogon za rekreativca?
Kod odabira moram li paziti na duzinu kurble 170/175 jer su te dvije velicine dostupne?

ak ti je pretesko na 28 sajbi onda sumnjam da ce ti pomoci sajba od 22. to je za uspone po sumi s velikim nagibom. inace, koju kazetu imas ? nabavljanje kazete s zupcanicima s vise zubi ti vise znaci od manje sajbe naprijed. ugrubo, jedan zub iza vrijedi kao tri naprijed.

to sto si unistavas koljena se mozda moze rijesiti na drugi nacin, kupnja novih dijelova je obicno zadnja stavka. opisi koji imas problem i kad se javlja, koju imas kazetu iza i jesi siguran da si pravilno podesio polozaj na biciklu.

on topic:
ne znam mehaniku iza ovih pogona, al 50 kn mi se cini kao mala razlika za visu klasu i uzeo bi alivio.
duzina kurbli je problem ako imas posebne zahtjeve ili imas jako kratke ili dugacke noge. obje duzine pasu za prosjecnu osobu, ali duza kurbla ti omogucuje lakse pedaliranje, tebi bi pasala ova od 175

dUG1
12.09.2012., 17:39

Ne znam gdje si nasao nazive ova 2 pogona, no prvi nije Acera vec Altus, a drugi nije Alivio, vec Acera, oba non-series.
S obzirom na malu razliku u cijeni, moj ti je savjet da piknes Acera ili Alivio Octalink (http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=54) (skrolaj dole, oba su 300 kuna).

cserer
12.09.2012., 20:50
ak ti je pretesko na 28 sajbi onda sumnjam da ce ti pomoci sajba od 22. to je za uspone po sumi s velikim nagibom. inace, koju kazetu imas ? nabavljanje kazete s zupcanicima s vise zubi ti vise znaci od manje sajbe naprijed. ugrubo, jedan zub iza vrijedi kao tri naprijed.

to sto si unistavas koljena se mozda moze rijesiti na drugi nacin, kupnja novih dijelova je obicno zadnja stavka. opisi koji imas problem i kad se javlja, koju imas kazetu iza i jesi siguran da si pravilno podesio polozaj na biciklu.

on topic:
ne znam mehaniku iza ovih pogona, al 50 kn mi se cini kao mala razlika za visu klasu i uzeo bi alivio.
duzina kurbli je problem ako imas posebne zahtjeve ili imas jako kratke ili dugacke noge. obje duzine pasu za prosjecnu osobu, ali duza kurbla ti omogucuje lakse pedaliranje, tebi bi pasala ova od 175

Iza imam kazetu od 11-28 8brzina ,vozim bez problema 100+ rute bez bolova na ravnim i blagim uzbrdicama ali kad se vozim po vecim ucestalim usponima tada mi se javljaju bolovi nakon određenog vremena.
Usporedjivao sam svoje okretaje s drugima na strmim dionicama u 1.brzini ista brzina kretanja,
samo sto mi se kurbla znatno sporije okrecu za cca 1/3 okretaja i tada moram jednostavno skakati po njima sa cijelom svojom tezinom i tu nastaje problem.
Mislis da bi bilo bolje promjenit kazetu sa 34 zubi?:ne zna:

cserer
12.09.2012., 20:54
Iza imam kazetu od 11-28 8brzina ,vozim bez problema 100+ rute bez bolova na ravnim i blagim uzbrdicama ali kad se vozim po vecim ucestalim usponima tada mi se javljaju bolovi nakon određenog vremena.
Usporedjivao sam svoje okretaje s drugima na strmim dionicama u 1.brzini ista brzina kretanja,
samo sto mi se kurbla znatno sporije okrecu za cca 1/3 okretaja i tada moram jednostavno skakati po njima sa cijelom svojom tezinom i tu nastaje problem.

Ne znam gdje si nasao nazive ova 2 pogona, no prvi nije Acera vec Altus, a drugi nije Alivio, vec Acera, oba non-series.
S obzirom na malu razliku u cijeni, moj ti je savjet da piknes Acera ili Alivio Octalink (http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=54) (skrolaj dole, oba su 300 kuna).

Imas pravo altus i acera,moja greska :cerek:

mazgov
13.09.2012., 07:41

u pravilu se kazeta mijenja na osnovu očekivanih terena , naravno , tko si može priuštiti
ti imaš ravničarsku kazetu ili bolje reći cestovnu
promjeni na 11-34 ili čak ako očekuješ teže uspone na 11-36
pogon se mijenja tek u krajnjijoj nuždi i to opet oni koji si to mogu priuštiti
bolovi ti je javljaju jer nisi navikao , na usponu vjerovatno radi omjera prednjeg i zadnjeg pogona vožiš s malom kadencom te su mišići pre opterećeni i prije svega nisu navikli na takav ''teret''
uspone treba trenirati i nakon treninga obično bole mišići za kioje nisi ni znao da postoje...

Zayl
13.09.2012., 07:56

kolko vidim tebi ne treba nova oprema, nego si moras ojacati noge. ak te boli oko/iza koljena za vrijeme pedaliranja u brijeg i ta bol prestane kroz pol sata od prestanka pedaliranja ili prelaska na ravnicu (moze i odmah prestati) onda imas preslabe misice i trebas pedalirati dok ih ne ojacas.

ovisi i kakav ti je polozaj. bol s vanjske strane koljena se javlja ak su ti stopala blize biciklu i obratno, s gornje strane koljena ak je sic prenisko, a ak je previsoko onda ispod/iza koljena.

kad ides u brijeg onda je preporucljivo drzati kadencu koja ti pase. ak to znaci da si brzi od drugih onda ih pricekaj na vrhu (il svakih par sto metara). ak bas morate ici skupa, onda se digni na noge i nek gravitacija radi posao za tebe. npr. desna pedala dode u gornji polozaj i ti samo prebacis tezinu na desnu nogu i bez utroska energije ces spustiti pedalu i napraviti pola kruga, a u tom trenutku je lijeva u gornjem polozaju i onda prebacis svu tezinu na lijevu nogu. trosis energiju samo da prebacis pedale iz skroz okomitog polozaja prema tlu. tak mozes unedogled.

kad te bole koljena samo u brijeg onda i ne pazis na pedaliranje i samo guras pedale prema tlu. probaj raditi cijeli krug il bar 3/4 kruga. kad sa stopalom dodes u donji polozaj onda okreni prste prema dolje i guraj prema nazad (kao da zelis ostrugati blato s vrha cipele). to malo sto ces izgurati prema unazad ce olaksati posao drugoj nogi dok spusta pedalu i radi cuda za zglobove.

usporedivanje s drugim biciklistima nema smisla, jer svako ima drugaciji bicikl i drugaciju kondiciju i snagu. ako ces smanjiti brzinu, onda ces morati brze okretati. to ce ti olaksati pedaliranje prvih par sto metara i onda ce se noge s vremenom umoriti zbog brze vrtnje i opet ces usporiti kadencu. cim usporis kadencu dolazis na isto. trganje koljena snaznim potiscima prema dolje.

on topic: kombinacija 28 naprijed i 28 iza ti daje najnizi omjer od 1. ako stavis kazetu s 34 iza onda dobijes omjer 0.82.

ak stavis naprijed 22, a iza ostane 28, onda ti je omjer brzine 0.78.

tehnicki, stavljanje 22 naprijed ce ti dati nizu brzinu nego stavljanje kazete iza s 34 zubca. smisleno, razlika od 0.04 nije vrijedna zafrkancije s mijenjanjem pogona. jednostavnije je zamijeniti kazetu, a vjerojatno i jeftinije.

posto u oba slucaja radis veliki skok, mozda ce trebat mijenjanje lanca, a kod mijenjanja pogona sigurno ces morati spustati prednji mjenjac i ponovno podesavati. ak mijenjas kazetu moguce je da straznji mjenjac treba mijenjati, al pretpostavljam da imas mtb mjenjac, pa tu nema problema (90% mtb mjenjaca ima raspon do 34).

ne znam kuda se vozis, al npr. ja se penjem po zagorskoj strani na sljeme, a moja najniza brzina je 30-25. to je omjer 1.2, cca 3-4 brzine vise od tvoje koju imas trenutno. i koljena i skocni zglobovi su mi unisteni od treninga, a nista me ne boli.

doopeen
13.09.2012., 12:13
Trebam savjet kako kvalitetno prefarbat obujmicu sica u drugu boju ? Neće mi se davat 150-200 kuna za crvenu obujmicu, predpostavljam da je aluminij u pitanju, dal mi se isplati to sam radit pošto ne bi da izgleda sfušano ili je najpametnije da ju dam negdje da ju kvalitetno naprave ?

o Kakvih 150-200 kn pričaš? 69 kn u crvenoj boji, Huni bike.
http://www.xlc-parts.com/produkte_detail_en,1235,15495,detail.html

dejanb82
13.09.2012., 13:32
da pitam iskusnije,problem je u vilici ili nije,kada u vožnji odignem bicikli od ceste i vilica se izvuče do kraja čuje se tup udarac,nije onako mekan kraj,vilica je rst launch 100mm,zanima me dali je to normalni ili nije?

litrenka
13.09.2012., 13:44
da pitam iskusnije,problem je u vilici ili nije,kada u vožnji odignem bicikli od ceste i vilica se izvuče do kraja čuje se tup udarac,nije onako mekan kraj,vilica je rst launch 100mm,zanima me dali je to normalni ili nije?

Zvuk se zove topout. Apsolutno normalan kod te klase vilica.
Dok ne ispucas feder kroz stanchios nemas brige :D

No bez zafrkancije, nazalost je normalno i ne, ne moze se trajno rijesiti. Jedino moguce je laganija voznja i ne forsanje vilice...

dejanb82
13.09.2012., 14:44
ok,hvala na odgovoru

QWAS
13.09.2012., 15:26
kao što sam pričao prije imam i ja topout.
zvao sad huni bike , glavni serviser za sr suntour i rekli mi da nikad nisu imali takvih problema sa zračnim vilicama i da vjerojatno nema dosta masti u vilici i da se zato glasnije čuje kad vilica udari u zaštitnu gumicu.
meni je glupo plaćat poštarinu tam i natrag za vilicu, kog možete u zg preporučit za to?

doopeen
13.09.2012., 16:27
U principu bilo koga od poznatijih servisa jer te vilice nisu rocket science.

ArX1996
14.09.2012., 13:54
ovako majstori :D
imam jedno pitanje...skockao sam bicikl i sve to,samo mi je jos ostala kazeta na tocku za promjenit pa me zanima ovo..na tocku imam neku shimano kazetu 7 brzinsku a preko njuskala sam kupio za 40 kn kazetu shimano hyperglide sa 8 brzina,dakle na mojoj su zubci istroseni pa cim malo jace stisnem pedalo ono preskoci i bojim se da cu potrgat masinicu ili nesto...planiram stavit jednu od ove dvije kazete
1. Shimano Altus (6 brzinska)
2. Shimano Hyperglide (8 brzinska )
dakle zanima me idu li uopce te kazete na tocak na kojem je trenutno 7-brzinska ? jer bolje bi stavio ovu altus jer ima manji omjer zubaca a posto na svim stazama koje vozim idem nizbrdo pa ne trebam neku jacu sa puno zubaca... :)
lp,ArX

Zayl
14.09.2012., 14:19
1. Shimano Altus (6 brzinska)
2. Shimano Hyperglide (8 brzinska )
dakle zanima me idu li uopce te kazete na tocak na kojem je trenutno 7-brzinska ? jer bolje bi stavio ovu altus jer ima manji omjer zubaca a posto na svim stazama koje vozim idem nizbrdo pa ne trebam neku jacu sa puno zubaca... :)
lp,ArX

ak su sve kazete, onda bi sve trebalo bez problema ici na kotac.

ovisi kakvu imas masinicu, mozda ce biti problema s podesavanjem brzina, pa ce trebat vise igranja s tim. u krajnjem slucaju podesis granicnike da ti uzima samo 7 brzina na kazeti s 8 brzina, a na 6 brzinskoj ionak ces trebat to raditi.

omjer zubaca ? na kaj mislis ? ova 6 brzinska moze imati veci raspon brzina unutar svojih 6 sajbi, nego ova 8 brzinska. prebroji koliko zubaca ima najmanja i najveca brzina i odluci na taj nacin.

hyperglide ne postoji kolko ja znam. to je tehnologija posebne obrade zupcanika da se lanac bolje prebacuje. ak je 8 brzinska onda je vjerojatno neka hg20 il hg30 za 2300/altus seriju (zapravo isto ko i ova ''altus'' od 6 brzina samo je drugaciji/stariji model).

ak su sve kazete onda je mijenjanje bezbolno, a cak ni podesavanje ne bi trebalo biti problematicno jer kod tog broja sajbi nema prevelike razlike.

ArX1996
14.09.2012., 18:28
ovisi kakvu imas masinicu, mozda ce biti problema s podesavanjem brzina, pa ce trebat vise igranja s tim. u krajnjem slucaju podesis granicnike da ti uzima samo 7 brzina na kazeti s 8 brzina, a na 6 brzinskoj ionak ces trebat to raditi
hmmm imam ručice mjenjača za 8 brzinske sistema,prednji mjenjač je shimano tourney,zadnji shimano acera a lanac je kmc z51 ..

Molecule
14.09.2012., 21:34
o Kakvih 150-200 kn pričaš? 69 kn u crvenoj boji, Huni bike.
http://www.xlc-parts.com/produkte_detail_en,1235,15495,detail.html

Na šaraf.

mkresimi
16.09.2012., 05:50
Gdje nabavit SHIMANO alat za skidanje pogona ???

e neznam tip koji imam, trebam ionako par različitih za čimano ;)

u zagrebu ??

p.s. javite mi na PIŠITE MI PM

mkresimi
16.09.2012., 05:53
http://www.google.hr/imgres?num=10&hl=hr&biw=1280&bih=518&tbm=isch&tbnid=QX807EopYBpeoM:&imgrefurl=http://www.fixedgearbikesshop.com/singlespeedcrankset/single-speed-crankset/shimano/park-tool-compact-crank-puller/&docid=NZ-O1NWrpfrKGM&imgurl=http://www.fixedgearbikesshop.com/singlespeedcrankset/files/2012/08/d146d_Shimano_Crankset_31MYevuH2vL.jpg&w=500&h=346&ei=GltVUIX1OaHk4QTny4GQBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=314&vpy=158&dur=821&hovh=187&hovw=270&tx=137&ty=88&sig=104044455337411186240&page=4&tbnh=152&tbnw=188&start=46&ndsp=18&ved=1t:429,r:7,s:46,i:244

mazgov
16.09.2012., 08:16
Gdje nabavit SHIMANO alat za skidanje pogona ???

e neznam tip koji imam, trebam ionako par različitih za čimano ;)

u zagrebu ??

p.s. javite mi na PIŠITE MI PM

http://www.google.hr/imgres?num=10&hl=hr&biw=1280&bih=518&tbm=isch&tbnid=QX807EopYBpeoM:&imgrefurl=http://www.fixedgearbikesshop.com/singlespeedcrankset/single-speed-crankset/shimano/park-tool-compact-crank-puller/&docid=NZ-O1NWrpfrKGM&imgurl=http://www.fixedgearbikesshop.com/singlespeedcrankset/files/2012/08/d146d_Shimano_Crankset_31MYevuH2vL.jpg&w=500&h=346&ei=GltVUIX1OaHk4QTny4GQBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=314&vpy=158&dur=821&hovh=187&hovw=270&tx=137&ty=88&sig=104044455337411186240&page=4&tbnh=152&tbnw=188&start=46&ndsp=18&ved=1t:429,r:7,s:46,i:244

to što si linkao je izvlakač ili radapciger , jedno te isti naziv , služi za skidanje , odnosno izvlačanje kurbli s osovine srednjeg pogona
obično do klase deore , mada noviji pogoni deore imaju šuplju osovinu i tad taj alat nije potreban
ipak moraš znati koji pogon imaš kako bi znao koji alat nabaviti

mkresimi
17.09.2012., 00:42
zdravo! naći izvlakač ili radapciger, a imam četvrtasti shimano,
a imam i shimano hollow teh II ...mislim da je isto četvrtast,
nisam gledao na hollowtechu.

Gedore kakti trebaju isto, to imam.
bar se nadam ..

mazgov
17.09.2012., 12:20
evo mene u problemima
u tubeless ghetto , sam natankao poprilično coffe latex-a nek se nađe za svaki slučaj i pokazalo se ispravno
rupa je bilo ko u priči i ''mlijeko'' je izlazilo u vožnji i špricalo po cijeloj rami , sad se sasušilo i ne ide ni sa deterdžentom ni sa nitro razređivaćem
s čim da skinem sasušeni latex:ne zna:

doopeen
17.09.2012., 12:55
vrućim fenom?

Pilatus
18.09.2012., 18:15
Pitanje - lanac za 7-brzinski kranc kazetu je isti kao i lanac za 8-brzinski kranc/kazetu?

Dužina članka, broj članka, korak zubaca?

Zayl
18.09.2012., 18:27
Pitanje - lanac za 7-brzinski kranc kazetu je isti kao i lanac za 8-brzinski kranc/kazetu?

ak je od istog proizvodaca onda ne bi trebalo biti problema. i ako se velicina zupcanika ili lancanika ne mijenja previse.

mazgov
18.09.2012., 19:49

lanac u odnosu na broj brzina se razlikuje u širini , jer je u više brzinskih kazeta razmak između pojedinog lančanika manji , a i sam lančanik je nešto tanji
sedam brzinski lanac na osam brzinskoj kazeti bi mogao praviti probleme jer nebi potpuno i kcalitetno nasjedao u lančanik
dužina članaka je ista i, a broj članaka određuješ sam skraćivanjem lanca prema omjeru lančanika , jer nije isto imati lanac za pogon npr. 26-36-48 i nazad kazetu 11-36 ili pak pogon 22-32-44 i nazad kazetu 11-32, naravno da će u drugom slučaju lanac biti kraći

Pilatus
18.09.2012., 21:21
Moj konkretni slucaj: 8-brzinski lanac na 7-brzinski kranc. Da ocekujem probleme?

mazgov
19.09.2012., 06:36
Moj konkretni slucaj: 8-brzinski lanac na 7-brzinski kranc. Da ocekujem probleme?

ako ne pravi probleme , ne trebaš ih ni očekivati , 8 brz. lanac je tanji od 7 brz. , tako da mu nebi trebao smetati nešto širi razmak između lančanika , jedino moguće da ne nasjeda dobro , ali , ako se malo potroši , što on , što lančanici , trebalo bi šljakati....
samo ne vidin razlog zašto se stavljaju ne odgovarajući elementi ...

mtbxc
19.09.2012., 07:59

Ako je shimano nebi trebalo biti problema, npr. lanac hg50 je kompatibilan sa 6, 7 i 8 brzina kazetom.

Zayl
19.09.2012., 09:35
8 brz. lanac je tanji od 7 brz. , tako da mu nebi trebao smetati nešto širi razmak između lančanika

ak se ne varam, sirina lanca za 6, 7 i 8 brzina je ista. za 5 brzina je lanac siri, a za 9 uzi. za 10 je uzi od 9tke, a za 11 je lanac uzi od 10tke.

lanac za 9 brzina moze ici na 7 i 8. na 6 ce biti malo vise problema jer je prostor izmedu zupcanika mrvicu siri od 7 i 8 i ne preporuca se.

i na dolje uvijek moze ici, uz manje komplikacije. lanac od 9 ide na 6, 7, i 8 brzina, lanac za 10 moze na 9tku i lanac za 11 moze na 10tku. u suprotnom smjeru nece ici jer lanac zbog sirine nece sjedati do kraja kak spada i proklizavat ce.

drasko2002
21.09.2012., 13:56
koliko su dozvoljene vibracije vilice prilikom kocenja? cini mi se da moja vilica previse vibrira dok kocim prednjom...
radi se o suntour nex 4610 v2 mlo 63mm vilici.

mazgov
21.09.2012., 14:59
koliko su dozvoljene vibracije vilice prilikom kocenja? cini mi se da moja vilica previse vibrira dok kocim prednjom...
radi se o suntour nex 4610 v2 mlo 63mm vilici.

nikoliko , nikakve vibracije nebi smjele postojati , provjeri dotegnutost viličnih ležajeva i orovjeri sve šarafe da se koji nije otpustio
znači pregled i dotezanje kompletnog prednjeg pogona

PERO-ZDERO
21.09.2012., 15:17
prilikom voznje mi se cuje mislim u prednjem kotacu kao da disk struze o nesto.
pogledao i nema nista i kad vrtim prednji kotac na "prazno" ne cuje se nista.
ne kuzim

mazgov
21.09.2012., 16:05
provjeri zračnost ležajeva u prednjem kotaču i malo dotegni...

xxx96
21.09.2012., 21:56
Pozdrav!
Mene zanima kakvi su ovi (http://www.ebay.com/itm/new-Cycling-LOCK-ON-Bicycle-BIKE-HANDLEBAR-BAR-GRIPS-Mountain-bike-Slip-/170881330252?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c9522c4c) gripovi tj jer ih se isplati kupovat.

cserer
23.09.2012., 07:07
Pozdrav!
Mene zanima kakvi su ovi (http://www.ebay.com/itm/new-Cycling-LOCK-ON-Bicycle-BIKE-HANDLEBAR-BAR-GRIPS-Mountain-bike-Slip-/170881330252?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c9522c4c) gripovi tj jer ih se isplati kupovat.

imas vec otvoren topic za gripove,
http://www.forum.hr/showthread.php?t=683772
samo treba malo potrazit

GULIVER72
23.09.2012., 07:10
evo mene u problemima
u tubeless ghetto , sam natankao poprilično coffe latex-a nek se nađe za svaki slučaj i pokazalo se ispravno
rupa je bilo ko u priči i ''mlijeko'' je izlazilo u vožnji i špricalo po cijeloj rami , sad se sasušilo i ne ide ni sa deterdžentom ni sa nitro razređivaćem
s čim da skinem sasušeni latex:ne zna:

kako si to riješio?

mazgov
23.09.2012., 07:16
kako si to riješio?

nisam riješio , to čudo se valjda na žarkom suncu kristaliziralo i jedva se skida s noktom , a ima ga puno..
sačekat ću ovu zimu što blato što voda , možda samo odpadne...

hasnfefer
23.09.2012., 10:18
Pitaj nekoga ako ima one uređaje za pranje na paru. To radi jako dobro, a ne može oštetiti lak na biciklu. A možeš probati i sa acetonom.

hazzarder
24.09.2012., 11:48
netko je već pitao: kako otkačiti link na lancu???
želim ga izvaditi i očistiti i imam taj link, ali ne znam fintu :-((

litrenka
24.09.2012., 12:07
http://www.youtube.com/watch?v=aeTmy6N_VQA

hazzarder
24.09.2012., 12:21
kakav amater sam :-((
http://www.youtube.com/watch?v=1GnlOS5Bgn0&feature=relmfu
hvala, idem odmah probat.

dUG1
24.09.2012., 12:35
Nikakva kljesta, alati i slicno, sto sam naucio sam na tezi nacin.

Uzmi staru krpicu, malo alkohola, benzina ili sto vec koristis za ciscenje lanca i istrljaj karike uz power link, kao i sam power link.

Nakon toga stisni te bocne karike prema power linku tak da potisnes pin koji je u vanjskom zljebicu prema unutra.

Znam da zvuci komplicirano (i je ako to moras raditi na terenu sa blatnim lancem :rolleyes:) ali ide van svaki put nakon malo prakse.

hazzarder
24.09.2012., 12:55
moj je Black power link i ako mi ne uspije rukama, a ne ide uopće, morati ću ovako:
http://www.youtube.com/watch?v=Kauez8MFJJc
naime, lanac je dobro podmazan, ali mi se nakupilo prašine malo i želim ga očistiti, nije da je blato ili da je zahrđao lol.
hvala na savjetima, teoriju imam, slijedi praksa.

hazzarder
24.09.2012., 13:34
Nakon toga stisni te bocne karike prema power linku tak da potisnes pin koji je u vanjskom zljebicu prema unutra.

jagodice ne osjećam :(
nemrem niš :504: :503:

...idem dalje zajebavat se s tim

dUG1
24.09.2012., 13:40
jagodice ne osjećam :(
nemrem niš :504: :503:

...idem dalje zajebavat se s tim

:zubo:

Caka je u tome da ti se izmedju veceg i manjeg zljebica/utora, kao i u samim karikama nalazi ostatak ulja, prasine, blata, cega vec, pa zato nemre proci.

Imao sam istu situaciju kao i ti kod prvog skidanja, nikako nije islo dole, sve zivo sam probao i onda nasao ovo sa ciscenjem.

Vidio sam da ovi "profici" to rade sa odmascivacem u spreju pod pritiskom - istovremeno ispuse sve sa karika i odmasti ih.
E sad, kak to skombinirati doma....

GULIVER72
24.09.2012., 17:53
netko je već pitao: kako otkačiti link na lancu???
želim ga izvaditi i očistiti i imam taj link, ali ne znam fintu :-((

ja ga šublerom ulovim, i onda klještima stisnem onaj dio šublera koji inače služi za mjerenje promjera cijevi....ide ko od šale

doopeen
25.09.2012., 09:55
Spojnica se primi i stisne , a rukama se, istovremeno gurajući krajeve jedan prema drugom, lanac bržim pokretima "piga" lijevo-desno (znači bočno). Spojnica sigurno silazi bez problema, probano već puno puta i na lošim, masnim i zapečenim lancima bez čišćenja. Jedino kaj se ruke zamažu.

car_iz_Osijeka
25.09.2012., 10:32
Hajde da i ja pitam jedno noob pitanje :D Postoji li razlika između 8brzinskog lanca za MTB/trekking i za specku?

hazzarder
25.09.2012., 10:39
nisam našao šubler, a imam tri komada doma :-(( nisam htio previše pritiskati klještima, nikako da izađe van pa sam onda izvadio zadnji kotač i oprao benzinom lanac i kranc i pogon, malo iščetkao penzlinom, zatim sve masovno nasapunao i oprao šmrkom (smiješna riječ totalno). sad se se sjaji i suši.
kad se posuši ide podmazivanje silikonskim nekim sranjem (made in USA - vrhunska stvar), pokušati ću u bužire od kočnica i brzina malo nagurati i bicikl će biti spreman za jesenski dio :-))
imam i pravo ulje za lanac kupljeno u keindlu, ali dosta nakuplja prašine pa ću pokušati sa silikonskim, čini mi se puno kvalitetnije i korisnije.

Pilatus
25.09.2012., 18:07
Moze li se zracnica s francuskim ventilom koristiti na "auto rupi"?

Nekakav adapter mozda?

Prednji kotac ima rupu za francuski ventil, straznji kotac ima rupu za auto ventil, a ja na raspolaganju imam samo zracnice s francuskim ventilom.

doopeen
26.09.2012., 09:05
Samo pikni, ništa se neće dogoditi.

Zayl
26.09.2012., 10:13
Hajde da i ja pitam jedno noob pitanje :D Postoji li razlika između 8brzinskog lanca za MTB/trekking i za specku?

kolko znam nema razlike. jedino sto ce duzina biti drugacija pa ces, vjerojatno, morati skidati/stavljati karike.

Moze li se zracnica s francuskim ventilom koristiti na "auto rupi"?

kao sto doopen kaze, samo ga stavi, :lol:.

al, problem je da kad napumpas gumu, ventil nece fiksno stajati, nego ce se moci pomicati, a i onaj ojacani dio oko ventila ce se zabiti u rubove rupa. moze se precvikati guma na tom dijelu. preporucam s unutarnje strane obruca staviti 3-4 sloja izolir trake, samo na rupu i onda izbusi rupicu toliko da ventil jedva prolazi (da bude sto cvrsce) ili izbusi rupu za ventil i samo preklopis taj dio trake na rupi oko rubova da ne bude ostrih rubova. i onda napumpaj gumu na zeljeni tlak i opet s izolirkom malo polijepi ventil da bude fiksan. poslije ne bi trebao imati nikakvih problema.

car_iz_Osijeka
26.09.2012., 10:50
kolko znam nema razlike. jedino sto ce duzina biti drugacija pa ces, vjerojatno, morati skidati/stavljati karike.

Hvala :top:

doopeen
26.09.2012., 13:34
al, problem je da kad napumpas gumu, ventil nece fiksno stajati, nego ce se moci pomicati, a i onaj ojacani dio oko ventila ce se zabiti u rubove rupa. moze se precvikati guma na tom dijelu. preporucam s unutarnje strane obruca staviti 3-4 sloja izolir trake, samo na rupu i onda izbusi rupicu toliko da ventil jedva prolazi (da bude sto cvrsce) ili izbusi rupu za ventil i samo preklopis taj dio trake na rupi oko rubova da ne bude ostrih rubova. i onda napumpaj gumu na zeljeni tlak i opet s izolirkom malo polijepi ventil da bude fiksan. poslije ne bi trebao imati nikakvih problema.

Ima jedno elegantno rješenje za to, a to je prsten koji učvršćuje ventil za obruč i to model koji ima "stepenicu" koja uđe u obruč, a gornji dio drži ventil fino u cenru. Dobiva se standardno s nekim zračnicama.

Pilatus
26.09.2012., 20:29
Ima jedno elegantno rješenje za to, a to je prsten koji učvršćuje ventil za obruč i to model koji ima "stepenicu" koja uđe u obruč, a gornji dio drži ventil fino u cenru. Dobiva se standardno s nekim zračnicama.

Znam i ja za to rješenje, ali ništa mi ne koristi kad ne znam gdje se takav adapter može nabaviti.

Inače, na mom (duplom) obruču s rupom za francuski ventil - vanjska rupa je promjera francuskog ventila, unutrašnja rupa je promjera auto ventila. :D

Tako da bez imalo razmišljanja ostavljam zračnicu s francuskim ventilom.
Izolirka je išla i prije, ali ovaj put možda malo namotam oko ventila, čisto da ništa ne upada između ventila i felge.

Zayl
27.09.2012., 13:40

da. samo kaj je taj prsten za francuski ventil manjeg promjera i upada nakoso u rupu za auto ventil i cvika zracnicu.
ak ima neki posebni prsten, onda ne znam, ali nikad nisam ni vidio da takav ima za kupiti.

litrenka
27.09.2012., 13:47
da. samo kaj je taj prsten za francuski ventil manjeg promjera i upada nakoso u rupu za auto ventil i cvika zracnicu.
ak ima neki posebni prsten, onda ne znam, ali nikad nisam ni vidio da takav ima za kupiti.

Naravno da ima, pa nismo u 1950 :D

http://www.biketinker.com/wp-content/uploads/2011/03/IMG_0620-1024x768.jpg

http://www.biketinker.com/wp-content/uploads/2011/03/IMG_0619-1024x768.jpg

3 dolara >
http://www.ebay.com/itm/Panaracer-Schrader-Presta-Valve-Nut-Fits-on-Presta-Valve-Stem-/350607409960?pt=Cycling_Parts_Accessories&hash=item51a1d48328

Zayl
27.09.2012., 14:12
Naravno da ima, pa nismo u 1950 :D
3 dolara >
http://www.ebay.com/itm/Panaracer-Schrader-Presta-Valve-Nut-Fits-on-Presta-Valve-Stem-/350607409960?pt=Cycling_Parts_Accessories&hash=item51a1d48328

prvi put vidim. ovo je odlicna stvar. al za 3 dolara kupi kutiju izolir trake.
ima toga kod nas za uzeti ?

litrenka
27.09.2012., 14:18
ne znam...i ne zanima me :D platis kinezu par dolara i stigne ti doma ;)

LION33
27.09.2012., 20:13
hej narode!
imam jedan problemcic
Hvala

...od stotinu majstora ,glasa čuti nije !

Pilatus
27.09.2012., 22:05
Znam i ja za to rješenje, ali ništa mi ne koristi kad ne znam gdje se takav adapter može nabaviti.

Gle čuda, već godinu i nešto dana se takav prsten voza na mojoj rezervnoj Continental zračnici. Skužio tek prije koji sat. :D

mtbxc
28.09.2012., 07:46
hej narode!
imam jedan problemcic
Hvala
...od stotinu majstora ,glasa čuti nije !

Bar bi se mogao potruditi i napisati koji je točno model vilice i koja je godina.
Inače su suntour vilice dosta jednostavne za popravak i održavanje, a uglavnom imaju i uputstva za servis u pdf-u za skinuti sa njihovih stranica.

dUG1
28.09.2012., 10:36
Bar bi se mogao potruditi i napisati koji je točno model vilice i koja je godina.
Inače su suntour vilice dosta jednostavne za popravak i održavanje, a uglavnom imaju i uputstva za servis u pdf-u za skinuti sa njihovih stranica.

Meni je fascinantije sto je pitanje postavio prije mjesec dana kada pola foruma jos nije bilo ovdje (znam da ja nisam) i do sada cekao.
Mjesec dana :503:

Lion, bajk je pod garancijom.
Nosi ga na servis i pusti njima nek se igraju sa time.
Kad istekne garancija, mozes ju nauciti sam servisirati, no do tada, nemoj gubiti jos mjeseci cekajuci na cudo.

Toma Sawyer
29.09.2012., 10:25
Nadam se da sam na pravom mjestu.
Jučer sam vadio bic iz auta i slomio nešto. Žena me oprala u stilu: "nemam bajk ni 7 dana, a već si ga strgao!"
Ovdje su slike:
http://i50.tinypic.com/ygcg3.jpg
http://i46.tinypic.com/124vabt.jpg
http://i50.tinypic.com/ju738l.jpg

Jel kvar veliki? Koliko bi koštao u kućnoj radinosti, a koliko u nekog ozbiljnog majstora tipa Bicikla u ST?

litrenka
29.09.2012., 15:53
Evo i mene sa pitanjem:

Shimano SPD M530 pedale. Olabavile na spoju osovine i tijela pedale. "ring" je nekakav cudan i nitko od dva-tri servisa koje sam pitao nema odgovarajuci alat. Vrlo vjerovatno se radi o nekakvom Shimano specific kljucu, pa me zanima da li netko ima iskustva ili savjet kako dotegnuti... Za sada osim seljacke metode krpa+papagajke mi nista ne pada na pamet...

Radi se o dijelu pedale u crvenom na slici...

Hvala.

http://img24.imageshack.us/img24/3488/6a00d83451f74269e201676.jpg

Toma Sawyer
29.09.2012., 16:59
Tako ženin, a tako moj... :D

http://i49.tinypic.com/30ix6rt.jpg

http://i48.tinypic.com/14jxceh.jpg

Što mu je ovo u sredini?
http://i45.tinypic.com/2lnzj2b.jpg

toni_os
29.09.2012., 17:13
Ko ti je sastavljao bicikl???
Inače, okrenuta ti je prednja vilica naopačke, treba je okrenuti za 180 stupnjeva. Okreni dok se nije nešta polomilo, a netko razbio..

Pošto pretpostavljam da neznaš kako to napraviti, evo ti brzinskih uputa:

Odvrni ova 2 vijka na lulici što su suprotno okrenuta, lijevo od ovoga što piše 9-10Nm. Zatim odvrni vijak gore na onom srebrnom čepu. Okreni vilu za 180 stupnjeva, a zatim obrnuto zatežeš vijke. Prvo ovaj gore čep stegni, tako da vilica nema lufta gore-dolje, a zatim ova 2 vijka koja si prva odvrnio.

Pilatus
29.09.2012., 17:26
Gledam, i ne mogu se načuditi. :D

A i gripovi su "čudno" postavljeni.

*jezebel*
29.09.2012., 17:44
znam da je ovo prilicno uobicajen problem, ali ja svejedno ne znam sta da tocno napravim, buduci da sam dosad za vecinu *izdarijica isla serviseru (a i nisam imala previse problema). :o

najvise vozim u 14. i 15. brzini. i sve ide fino glatko. medjutim, kad prebacim u 16. (dakle, prednji na 2, zadnji na 8), pocne dosta cvrcati, cegrtati. ne znam kako da to opisem. uglavnom, cuje se. sto tocno moram pritegnuti/odtegnuti? ali tocno, uzmite u obzir cinjenicu da sam retaj.

inace, mislim da mi je to pocelo negdje nakon sto sam ga oprala i podmazala (prosli mjesec :D), za vrijeme pranja mi je i pao lanac i izaslo dosta maziva iz tamo neke sajle kod pogona, ne znam jel' moze imat' veze s tim.

unaprijed fala. :)

Toma Sawyer
29.09.2012., 17:46
Ovdje je opisano što se dogodilo.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=41557217&postcount=51

Nisam htio dirati bez stručne pomoći, a kako je danas vikend nisam mogao odnijeti u majstora.
Bilo mi je čudno da tako izgleda, ali nisam htio ništa ekstra petljati.