PDA

View Full Version : Siporeks, Ytong - iskustva

Barba Branko
24.03.2004., 21:23
Razmišljam o gradnji kuće. Neki preporučuju siporeks, neki kažu da je štetan po zdravlje. Možda bi trebalo pitati Osmana Hasanpašića ili Draga Plećka. Ima li tko kakovih saznanja o tome?
Hvala
:W

Lee Champa
25.03.2004., 05:38
Pozdrav!
Najzdravija kuća je ona napravljena od drveta sa zemljanim podom.
Nije šala.
Ljudi već dugo grade siporeksom. A za beton znamo da ispušta radon.

nn-st1
25.03.2004., 06:52
siporeks je dobar.
lako se zida, i poslije se samo gletuje zid..
siporeks je dobra izloacija. problem je uklopit ab grede i serklaže.
ipak je idealan za samogradnju.
mana je što je gotov zid od siporeksa jednako skup kao i klasičan zid od cigle ili blokova. ali nije usporediv s njim s obzirom na karakteristike.

Arion
25.03.2004., 09:54
Zidanje je jednostavno, ali postoji mogućnost pucanja zidova pa je preporučljivo staviti plastičnu mrežu prije navlačenja žbuke. naročito kod tanjih pregradnih zidova

Barba Branko
25.03.2004., 19:27
Hvala lipi moji, mene zanima zdravstvena strana problema, da li je takova građevina zdrava? Da li ima kakovih negativnih, nezdravih zračenja? Ima li tu kakav Drago Plečko ili neki Hasanpašić? Serklaž se može riješiti jer siporeks ima U profil u koji se može uglaviti drvena nosiva greda.

Lee Champa
29.03.2004., 05:40
Pozdrav!
Zdravstvena strana doći će do izražaja za jedno 50 g.
Za sada se zna da još uvijek ispuštaju plin koji je napravio rupice.

mestar
29.03.2004., 14:30
Vrlo zanimljivo pitanje, zapravo nikada nisam razmisljao o stetnosti gradevinskih materijala (tako sam ovdje prvi put saznao da beton ispusta radon :misli: )

Evo jedan prilicno zanimljiv clanak na tu temu (zracenje materijala):

http://216.239.59.104/search?q=cache:TD_Xmcp6AMQJ:ergonomija.zpm.fer.hr/2000/kovac/ionzra.doc+radon+beton&hl=hr&lr=lang_hr&ie=UTF-8&inlang=pl

Ima li neko vise informacija? Kolika je stvarna opasnost?

svastikuti
29.03.2004., 16:31
gradjevinskih materijala moraju certificirati svoj proizvod sukladno nekom standardu .

Sto se tice zracenja za CE certifikaciju siporex ne smije prijeci 6 mSv/godinu za exponirajuca doza , tj kada bi citavu godinu proveo pricvrscen uz taj zid , doza bi bila sest puta veca od prosjecne doze kojom si izlozen zbog prirodnih izvora zracenja .

Ako pusis jednu cigaretu dnevno eksponirajuca doza je u tom slucaju 12 mSv/godinu.

Barba Branko
30.03.2004., 20:30
[QUOTE]svastikuti kaže:
[B]gradjevinskih materijala moraju certificirati svoj proizvod sukladno nekom standardu .

Hvala Mestar, hvala Svastikuti! bio sam na webu od Mestar, uh ! pa to je čitava studija. Zaključak: zgrada građena od siporeksa nije štetna po zdravlje. Ipak...Volio bih čiti šta o tome misle Plečko ili Osmanpašić ili netko iz njihove branše.

P.s. Svastikuti, imal' to neke veze sa svastikom?

svastikuti
30.03.2004., 22:31
Barba Branko kaže:
...

P.s. Svastikuti, imal' to neke veze sa svastikom?

Ma samo onako , od milja ;).

Leviant
03.10.2006., 22:06
Htio bi napraviti pregradni zid od siporeksa
Veličina je nekih 12 kvadrata , zna li netko kolika bi bila
cijena tih odprilike 90 komada siporeksa ?

Koja debljina ? dali je dosta 12 cm ??

Trapko
04.10.2006., 05:37
A zašto ne sa knauf-om. Zid 7 cm bi došao oko 700-800 kn.

mack5
04.10.2006., 07:00
Od siporexa 10 cm, negdje oko cca 1100 kn+građevinsko ljepilo

RoadBear
25.08.2007., 12:43
možda netko zna kak se zid od siporeksa (pregrada u dvorištu) nosi s kišom i ostalim padalinama:confused:

CabDriver
25.08.2007., 15:20
Može se normalno koristiti za takvu namjenu, jedino je bitno da nije baš natopljen vodom prije žbukanja odnosno da ne stoji dugo nepožbukan. :)

Lee Champa
25.08.2007., 17:22
Pliva na vodi:zubo:

davor_sk
01.09.2007., 13:04
možda netko zna kak se zid od siporeksa (pregrada u dvorištu) nosi s kišom i ostalim padalinama:confused:

Možeš pogledati na mojem blogu ... radio sam neka testiranja sa ytong blokovima i upijanjem vode.

li_can_ka
28.03.2009., 12:13
Može li mi tko reći cijenu siporeks bloka 10.
Naročito me interesiraju cijene Peveca!
Hvala!:)

Edgar
28.03.2009., 21:22
teta na blagajni u pevecu ti zna cijenu............

Prazina
29.03.2009., 12:47
Razmišljam o gradnji kuće. Neki preporučuju siporeks, neki kažu da je štetan po zdravlje. Možda bi trebalo pitati Osmana Hasanpašića ili Draga Plećka. Ima li tko kakovih saznanja o tome?
Hvala

Siporex je stetan za zdravlje zbog isparavanja plina koji se koristi u proizvodnji kako bi materijal postao suplijikav.

Od cigle nema zdravijeg materijala.

Potrazi na njemackim stranicama pa ces dosta toga procitati o stetnosti gasbetona.

Barba Branko
29.03.2009., 19:10
Od cigle nema zdravijeg materijala.

Ima: zid od prešane slame!:cerek:

Prazina
30.03.2009., 07:13
Tacno, presana slama je jos bolja sa mijesanom glinom, ali ko to jos koristi ili ko je jos spreman da tako nesto gradi.
Slama stisti od stetnih kosmickih zracenja. Koliko vidim upucen si u te stvari.
Vidio sam kuce koje imaju drveni skelet a ispune su presovane bale od slame na koje se sa unutarnje strane nanosi malter od mejsavine gline i pjeska isl.

Sa vanjske strane koriste razne vrste maltera ili obloge od daski itd.

Ako hoces zdravu kucu onda napravi brvanaru i rjesen problem.

Mikes
08.09.2009., 11:50
Hmmm, probati ću ovdje nabaciti pitanje - da li je netko bojao siporex i sa čime, te kako se ponaša boja na suncu i kiši? (Vjerovatno bojom za beton?!)
Da pojasnim, htio bih dimnjak (zidan starom ciglom izvučenih fuga) završiti nečim efektnim, pa mi palo na pamet izrezati povišeni završni vijenac od siporexa i obojati crvenkastom bojom kao da je zidan ciglom a fuge sivo u boji maltera.

marion56
10.09.2009., 16:06
Hmmm, probati ću ovdje nabaciti pitanje - da li je netko bojao siporex i sa čime, te kako se ponaša boja na suncu i kiši? (Vjerovatno bojom za beton?!)
Da pojasnim, htio bih dimnjak (zidan starom ciglom izvučenih fuga) završiti nečim efektnim, pa mi palo na pamet izrezati povišeni završni vijenac od siporexa i obojati crvenkastom bojom kao da je zidan ciglom a fuge sivo u boji maltera.

nemožeš ga tako ostaviti, moraš ga prvo pregletat nečim, navuć neko ljepilo, za stiropor ili još bolje, pošto nije velika količina, navuci flexibilno za pločice preko njega, i onda prefarbaj nekom bojom

Mikes
11.09.2009., 07:13
nemožeš ga tako ostaviti, moraš ga prvo pregletat nečim, navuć neko ljepilo, za stiropor ili još bolje, pošto nije velika količina, navuci flexibilno za pločice preko njega, i onda prefarbaj nekom bojom

Dobra ideja, hvala!:top:

DJigli
09.12.2009., 08:30
Može li netko objasniti kako se obzidava kada sa siporeksom, molim.

Ima li veze koja debljina se upotrebljava? Hoću reći nosivosti radi. Npr 5cm, ili 7.5cm

baxy
09.12.2009., 16:13
Ytong blokovi su ti mislim 62cm x25cm x debljina te se obićno za ispod kade uzima onaj od 10cm. Odmjeriš kolika je kada te uzmeš blokova da ti pokriju ravni dio dna. Zamješaš ljepilo za ytong i naneseš ga na pod, posložiš blokove za ispod kade, izmjeriš visinu kade gdje se kada dira sa zidom i staviš nekoliko blokova od 5 cm vertikalno da drže rub, na sve blokove opet ljepilo te staviš kadu, namjestiš ju da stoji u livelu . Možeš koristit i ljepilo za pločice ili cement ali ytong ljepilo drži najjače. Najbolje je pustit da odstoji jedan dan prije obziđivanja da se stvrdne.
Onda izmjeriš visinu kade minus otprilike 1cm (jer ti ljepilo ide s gornje i donje strane bloka pa da ih možeš namjestit) te ispilaš blokove od 5cm na tu visinu i posložiš ih jednog do drugog vertikalno od zida do zida dužinom kade. Ljepilo nanesi na blok s donje strane i sa strana a sa gornje strane ljepilo stavi špatulom ispod ruba kade. Također povuci na podu i zidovima crtu paralelno sa rubom kade te blokove podvuci oko 1cm unutra ispod ruba kade i od crte da ti kad staviš pločice dođu do ruba kade. Provjeri livelom da je sve ravno i to je to. Što se nosivosti tiće ne trebaš se bojat, jer ti glavnu težinu drži dno kade a ytong od 5cm može izdržat preko 100 kila bez problema. Možda zvuči malo komplicirano ali je stvarno jednostavno i možeš to napravit u pola sata bez problema. I na njega pločice ljepi fleksibilnim ljepilom.

ne(sretna)
21.04.2010., 23:46
tema baš i nije više aktualna ali...ima jedno pitanje.
naša je kuća građena od siporexa prije 30g.izvana je fasadirana samo.
imamo drvenu stolariju...
ja tvrdim da je potrebno staviti stiropor izvana i promjenit drveninu u plastiku radi uštede energije , dok moji ukućani tvrde da je siporex sam za sebe sasvim dovoljan.
ne mogu se složit s tim :(

ima li netko strućno mišljene?
hvala

marion56
22.04.2010., 05:38
tema baš i nije više aktualna ali...ima jedno pitanje.
naša je kuća građena od siporexa prije 30g.izvana je fasadirana samo.
imamo drvenu stolariju...
ja tvrdim da je potrebno staviti stiropor izvana i promjenit drveninu u plastiku radi uštede energije , dok moji ukućani tvrde da je siporex sam za sebe sasvim dovoljan.
ne mogu se složit s tim :(

ima li netko strućno mišljene?
hvala

neznam točno usporedbu pravoga ytonga i siporeksa u koeficientu provodljivosti (ako netko zna???)
al mislim da su tu negdje.

Čuj, ako si možeš priuštiti stavi si bar 5 cm stiropora. Kad mijenjao stolariju moraš uzeti obavezno izo staklo punjeno plinom, inače ni fasada neće imati smisla puno. Ti prozori će isto jako puno pomoći da toplina neide toliko van grijanog prostora.

mariob
24.04.2010., 17:14
Ne budi naivan, ne bacaj novce. Ytong i siporex su samo jos jedna prjevara za stedljiv narod koji kaze - to cu ja sam.
Mora da se stavi mrežica preko cijele površine zida i stiropor kao izolacija inače puca i hladno je. Ne nasjedajte kao naivne kućanice na rerklame o superbrzim tavama koje same kuhaju :)

ne(sretna)
24.04.2010., 19:43
hvala.
nemam na šta nasjest.kuća je sazidana..i da puca na nekoim mjestima.
i ja tvrdim da treba stavit izolaciu vanjsku...stirpor..a i iznutra . na nekih 70 kvadrata imam lamperiju .ispod mislim nije ništa..i to bi skidala..

možda je to bio hit nekad davno ali daleko je to od ekonomićnosti.

Damir66
24.04.2010., 20:02
Ne budi naivan, ne bacaj novce. Ytong i siporex su samo jos jedna prjevara za stedljiv narod koji kaze - to cu ja sam.
Mora da se stavi mrežica preko cijele površine zida i stiropor kao izolacija inače puca i hladno je. Ne nasjedajte kao naivne kućanice na rerklame o superbrzim tavama koje same kuhaju :)

U pravu si.Kad se to počelo primjenjivati proizvođači su rekli da su ti materijali osjetljivi na mraz i smrzavanje i da se sa vanjske strane moraju zaštititi, bilo žbukom ili nečim drugim.Ali izgleda da se to upozorenje sa godinama negdje izgubilo.

bricki
25.04.2010., 07:39
hvala.
nemam na šta nasjest.kuća je sazidana..i da puca na nekoim mjestima.
i ja tvrdim da treba stavit izolaciu vanjsku...stirpor..a i iznutra . na nekih 70 kvadrata imam lamperiju .ispod mislim nije ništa..i to bi skidala..

možda je to bio hit nekad davno ali daleko je to od ekonomićnosti.

Ako je financijski moguce , stavi izvana vunu umjesto stiropora. Bolja izolacija i ne dolazi do kondenzacije s unutarnje strane.JA sam nedavno zidao kuću siporeksom i samo sam izbjegavao greške koje je frend radio, koji isto ima kuću od siporeksa.
Stolarija naravno plasticna. Ima par dobrih firmi za PVC pa ako te zanima pitaj na PM.:top:

Karanana
25.04.2010., 17:24
Ja ne znam sta ste se toliko zagrijali za taj Ytong ili siporeks kad on nije zdrav.
Od ciglarskih proizvoda nema zdravijeg materijala kao i drveta.
Siporeks zraci i to je dokazano.

zarana
25.04.2010., 19:52
Pa dokaži da je dokazao.
Gdje piše, tko napisao?

zarana
25.04.2010., 20:01
Pa dokaži da je dokazao.
Gdje piše, tko napisao?

trebalo je pisati : pa dokaži da je dokazano

Mislim, te tlapnje tipa ytong zrači, podno grijanje je štetno za vene isl. već su davno prožvakane i na drugim temama i zaključak je da nema dokaza. Ili ti imaš?

bricki
02.05.2010., 11:54
Ja ne znam sta ste se toliko zagrijali za taj Ytong ili siporeks kad on nije zdrav.
Od ciglarskih proizvoda nema zdravijeg materijala kao i drveta.
Siporeks zraci i to je dokazano.

Aaaaaaaaaaa zato sam ja čelav. Onda idem srušit kuću i napravit je od cigle, slame i blata da spasim što se spasit da.
Samo će mi opet narasti režije i to minimalno za duplo. Uffff
Al zarčenje je zračenje.:flop:

java rab
14.03.2011., 17:42
pozz
molio bih nekoga ako bi mi mogao izračunati koliko mi treba ytong blokova za zidanje potkrovlja,imam glavni projekat ali neznam kako postaviti slike sa mjerama pa da bolje se vidi...

marion56
14.03.2011., 19:46
pozz
molio bih nekoga ako bi mi mogao izračunati koliko mi treba ytong blokova za zidanje potkrovlja,imam glavni projekat ali neznam kako postaviti slike sa mjerama pa da bolje se vidi...

to ti bar nebi trebalo biti teško ako imaš osnovnu, ili još bolje, koji razred srednje škole.

Kubikaža, duljina x visina x širina....

tako za zidove tako i za blokove...

ne podcjenjujem te, ali zaista je lagano, samo trebaš probati:top:

java rab
15.03.2011., 14:28
pozz
jel bi mi ti mogao to izračunati

marion56
15.03.2011., 15:04
pozz
jel bi mi ti mogao to izračunati

mogu ako mi pošalješ nacrte na mail...

cd_covers
16.03.2011., 12:24
mogu ako mi pošalješ nacrte na mail...

Ovo me podsjeća na priču kad je frend htio siporexom zatvoriti rupu ispod prozora i gledao je od oka i činilo mu se 4 ili 5 većih komada da mu treba.

Onda je došao dućan i išao računati volumen i broj komada iz toga (očito matematika mu je jača strana) i izračunao je 32 komada i tako je kupio. Sad ima na terasi 27 komada viška koji ga podsjećaju na glupost.
Nije ih vratio jer kaže da će prije ili kasnije trebati :rofl::rofl:

java rab
21.03.2011., 19:50
taj je malo bolji nego ja,ja barem nisam računa

Miroslav197
19.06.2011., 07:38
Imam ploče 62x25x15 i želio bih na balkonu zazidati stupove (3m) koji bi nosili drvene grede za krov. Za sada želim samo staviti krov na balkon (limeni pokrov), a kasnije želim zatvoriti (zazidati Ytongom) cijeli balkon.
Ploču bih falcao s obje strane tako da mogu "ugurati" željeznu cijev 4 cm (armatura?!?). I na to grede.

Unaprijed hvala.

baustelac99
19.06.2011., 14:43
Imam ploče 62x25x15 i želio bih na balkonu zazidati stupove (3m) koji bi nosili drvene grede za krov. Za sada želim samo staviti krov na balkon (limeni pokrov), a kasnije želim zatvoriti (zazidati Ytongom) cijeli balkon.
Ploču bih falcao s obje strane tako da mogu "ugurati" željeznu cijev 4 cm (armatura?!?). I na to grede.

Unaprijed hvala.

jel ti zajebavaš ili ozbiljno?
Okani se ćorava posla, stavi normalne stupove, dakle ili armiranobetonski, ili drveni ili čelična cijev dovoljnog presjeka.

ako misliš kasnije zazidavati, betonski stupovi da zid možeš povezat sa stupom.

Miroslav197
19.06.2011., 19:55
jel ti zajebavaš ili ozbiljno?
Okani se ćorava posla, stavi normalne stupove, dakle ili armiranobetonski, ili drveni ili čelična cijev dovoljnog presjeka.

ako misliš kasnije zazidavati, betonski stupovi da zid možeš povezat sa stupom.

Samo sam pitao! Nemam puno iskustva sa Ytongom, pa me zanimala takva mogućnost. Inače, imam ostataka Ytonga, a kasnije bih Ytongom obzidavao, pa tako, usput. Kasnije bi bilo lako spajati Ytong sa Ytongom.

baustelac99
19.06.2011., 21:04
OK. stupovi moraju biti čvrsti, nose teret, ne želiš da ti krov padne na glavu. aploče ytonga nisu materijal za stupove u nikakvoj verziji.

zanny
19.06.2011., 22:00
Samo sam pitao! Nemam puno iskustva sa Ytongom, pa me zanimala takva mogućnost. Inače, imam ostataka Ytonga, a kasnije bih Ytongom obzidavao, pa tako, usput. Kasnije bi bilo lako spajati Ytong sa Ytongom.

nebudi lud !

izli stupove od betona, krov na stup upire u dva smijera, jedan je prema dolje (to ytong može izdržat), drugi je prema naprijed u smijeru pada krova, (to ytong ne može izdržat), još jednu stvar pripazi, stupovi moraju biti iznad grede ili nosivog zida na etaži ispod, nikako samo na ploči !

Miroslav197
20.06.2011., 05:58
, jedan je prema dolje (to ytong može izdržat), drugi je prema naprijed u smijeru pada krova, (to ytong ne može izdržat),

Eeeeee, to me zanimalo; kako se Ytong ponaša prema silama koje na njega djeluju. Znam da nije baš čvrst da sam može držati sve sile, ali me zanimalo kad se armira jel se to što popravlja. Thx.

zanny
20.06.2011., 19:52
Eeeeee, to me zanimalo; kako se Ytong ponaša prema silama koje na njega djeluju. Znam da nije baš čvrst da sam može držati sve sile, ali me zanimalo kad se armira jel se to što popravlja. Thx.

pa recimo može se izvesti na način :

stavi se korpa od vilica recimo 16 ili 20, oko korpe se ozida ytong 10, ulije se beton, i onda umjesto stupa od 20 ili 25 dobiješ predivan pogled u stup debljine 40 ili 45 cm

ostavi se čorava posla

baustelac99
21.06.2011., 16:49
Zaboravio sam napisati, stup mora biti propisno usidren u ploču ispod, inače se lomi na spoju stupa i ploče