PDA

View Full Version : Krvni tlak - oscilacije tlaka, općenita pitanja o tlaku i sl.

laila
07.09.2004., 12:31
imam nešto niži tlak pa pijem kavu ne bih li ga podigla

ne znam odakle ja to "znam" da se kavom podiže tlak, al' eto živjela sam u tom uvjerenju do neki dan

neki dan mi reče jedan frend da je kava diuretik, a diuretici se daju ljudima s visokim tlakom ne bi li smanjili taj tlak

i što sad?

jel kava snižava ili povisuje tlak?

(jel' ja imam niski tlak zato što pijem kavu?
više se ne sjećam jesam li prvo počela pit kavu pa utvrdila da mi je nizak tlak il' sam počela pit kavu zato što mi je tlak nizak?)

kakva je, dakle, veza tlaka i kave?

sweetina
07.09.2004., 12:52
Glede povezanosti kave i tlaka, stručna literatura upućuje na zaključak da kofein nema trajnog djelovanja na povišenje krvnog tlaka.
Kod osoba koje ne uzimaju kofein svakodnevno (u kavi, coca-coli i sl.), može doći do laganog povišenja tlaka uslijed djelovanja kofeina, ali brzo dođe do razvoja tolerancije i tlak se opet vraća na normalu.
Dakle, redovito ispijanje kave neće ti nažalost puno podići niski tlak. Imam ga i ja, i tješim se da je to bolja varijanta od visokog tlaka. Taj može bit opasan po život ako se ne kontrolira.

A i točno je da kava djeluje kao diuretik (kod nekih i kao laksativ).

LadyInRed
07.09.2004., 12:57
to je stari mit da kava diže tlak. noviji mit :D je taj da ga digne privremeno i tek onda tlak opet rapidno padne. tako da se niskotlakaši ne bi trebali natakati kavom, kako je uvriježeno mišljenje u narodu:rolleyes:

i ja imam niski tlak. vrlo niski. dođe mi na 88/52. to se riješava najbolje izotoničnim pićima jer tebi treba puno tekućine i minerali koji će se zadržati u organizmu. sama voda će napraviti još gore jer ćeš izmokriti previše tekućine, "isprati" ćeš organizam i tlak će pasti još više.
od Multilaba su ti najbolja, ali poslužiti će i svako drugo izotonično piće.

fairy
07.09.2004., 13:06
Moj tlak nekada također zna biti jako, jako nizak 80/45 (tješim se da je najgora varijanta da padnem u nesvijest) i isto tako mislim da mi treba kava pa ju odmah nakon buđenja popijem i osjetim ja kao neko instant buđenje, ali već kad dođem na posao, osjećam se gore nego kad sam se probudila, tako da sam sigurna da je kava smeće koje netreba koristiti tokom dana više od jedanput!

LadyInRed
07.09.2004., 13:11
ja sam doslovno ovisnik o kavi. glava mi puca ako je ne popijem sat vremena nakon buđenja. ali znam da mi ne čini dobro pa to nadomjestim ili nekakvim tabletama minerala ili izot. pićima. posebno kad je sparno, kišno i tmurno vrijeme. kad je bura - ja sam happy:)

377chiara
07.09.2004., 13:17
LadyInRed kaže:
ja sam doslovno ovisnik o kavi. glava mi puca ako je ne popijem sat vremena nakon buđenja. ali znam da mi ne čini dobro pa to nadomjestim ili nekakvim tabletama minerala ili izot. pićima. posebno kad je sparno, kišno i tmurno vrijeme. kad je bura - ja sam happy:)

ista

zvjezdicaiz mora
07.09.2004., 16:26
LadyinR. koji su to izotonični napici od Multilaba?
gdje da to nabavim - u apoteci?
thnx.

LadyInRed
07.09.2004., 17:26
Multilab je najhvaljenija marka. ima i drugih npr. Isostar. samo pitaj za izotonično piće. ima u biljnim ljekarnama, sportskim dućanima i fitness centrima. mislim da ima u obliku gotovog napitka, granula i šumećih tableta.
u nedostatku si možeš privremeno uvijek pomoći sa Cedevitom sport ili Isosportom od Vindije. iako su ovi prvi nabrojani bolji.

atena
07.09.2004., 23:24
A kako objasnjavate ovaj moj primjer, ukoliko nepopijem kavu ujutru citav dan sam kao robot, u podne izgledam kao da sam se tek probudila, citav dan sam 'troma'. Ovo je bilo par pokusaja da ostavim kavu, ali mislim da to zadugo nece bit, znaci pijem sve sto je crno :) .........

Ljelja
08.09.2004., 08:17
dobro zborite u svezi izotoničnih pića, tlaka i sl. a evo još jedan mali savjet: ako nemate pri ruci nešto instant izotonično, dobiti ćete to približno ako običan sok iz tetrapaka (najbolje bez dodanog šećera) pomiješate s vodom u omjeru 1:1 do 1:2 u korist vode. i inače preporučam da ako koristite doma gotove sokove obavezno ih miješajte s vodom (nakon nekog vremena pitati ćete se kako ste ga uopće mogli piti nerazrijeđenog), a u kafiću naručite u veliku čašu uz sok i deci-dva vode (prava gasilica žeđi je 100 % sok od jabuke sa 2 dcl mineralne vode).

Zoe
08.09.2004., 09:33
LadyInRed kaže:
to je stari mit da kava diže tlak. noviji mit :D je taj da ga digne privremeno i tek onda tlak opet rapidno padne. tako da se niskotlakaši ne bi trebali natakati kavom, kako je uvriježeno mišljenje u narodu:rolleyes:

i ja imam niski tlak. vrlo niski. dođe mi na 88/52. to se riješava najbolje izotoničnim pićima jer tebi treba puno tekućine i minerali koji će se zadržati u organizmu. sama voda će napraviti još gore jer ćeš izmokriti previše tekućine, "isprati" ćeš organizam i tlak će pasti još više.
Kava naglo diže tlak samo kod ljudi koji ne piju redovito kavu. Redoviti kavopije razviju "toleranciju" na kavu, pa im se tlak samo neznato povisi.
Imaš pravo što se tiče izotoničnih pića :), samo što meni nikako da uđe u naviku da ih pijem. Mogla bih probati Ljeljin savjet. Navikla sam na vodu, pa se ni ne sjetim da bih mogla piti sok.
Cijeli se život mučim s niskim tlakom. Sistolički mi zna pasti ispod 80, pa mi se tlakovi previše približe - objasnili su mi da je to opasnije od samog niskog tlaka. Ali kako u obitelji imam jednog visokotlakaša i vidim kako je to tek grozno i zastrašujuće, više se uopće ne žalim na svoj niski tlak.

LadyInRed
08.09.2004., 14:40
atena kaže:
A kako objasnjavate ovaj moj primjer, ukoliko nepopijem kavu ujutru citav dan sam kao robot, u podne izgledam kao da sam se tek probudila, citav dan sam 'troma'. Ovo je bilo par pokusaja da ostavim kavu, ali mislim da to zadugo nece bit, znaci pijem sve sto je crno :) .........

to se zove čista ovisnost o kavi, kofeinu:) i to postoji, naravno. ja recimo ne pušim, ali sam kofeinski ovisnik. ako ne popijem kavu, dobijem migrenu. točno znam da mi je zato jer sam propustila jutarnju kavu.

i u pravu ste. niski tlak je ipak "poželjniji" od visokog, ljudi s niskim tlakom dulje žive. ali stvara neugodne gotovo svakodnevne probleme.

iva2110
04.02.2008., 17:12
pozdrav,

nije mi se ovo je dešavalo, ako vama je molim pišite:
danas na poslu pred kraj radnog vremena osjetim da su mi ruke mokre i odjednom me zabolila glava i tlo pod nogama postalo mekano!fuj osjećaj:eek:
zamolim kolegu da me odvede doma jer ak idem sama bojim se da se ne srušim, baš sam se loše osjećala.
dođem doma i idem mjerit tlak( a inače mi je nižih vrijednosti oko 100/60 ili 70 ), a kad ono 140/65!!! srce 69!a u glavi pritisak al ono jači!
mjerim opet za pola sata a kao ono 100/65! nikada mi tako tlak nije varirao!!!e da i osjećam čudnu obamrlost u stopalima i na licu:ne zna:
imam 24 godine, imam problema sa sinusima i devijacijom septuma, pijem oko 6 l vode dnevno ( bila na krvnim pretragama - nemam šećer!)pa evo malo anamneze:mig:
kaj da radim kad mi tak pozli? jel me može sa obzirom na moju dob strefit moždani?mislim zgob variranja tlakova?

hvala unaprijed:)

Hell
04.02.2008., 20:57
imam sličan problem kao iva,isto imam problema sa devijacijom septuma ali ne znam baš kakve to veze ima sa tlakom.

ja imam osječaj kao da mi je tlak prenizak,osječam se konstantno melankolično,biljno,slabokrvno,dok kad popijem vino ili se nakljukam kavom osjećam se neuporedivo bolje,razlika je ogromna,kao da dobijem volju...Ja to povezujem s tlakom,ne znam zašto,kao da mi malo krvi dolazi do bulje,ima li to zaista veze s tlakom ili je problem u nečem drugom,te ako ima veze s tlakom,postoji li neki lijek koji diže tlak ali nije štetan.Malo se razumijem u te stvari pa bi bio zahvalan na bilo kakvoj smjernici ili savjetu

hvala

smemy
04.02.2008., 21:26
imas osjecaj da ti je tlak nizak? .....pa izmjeri ga!

centarsut
04.02.2008., 21:36
imam sličan problem kao iva,isto imam problema sa devijacijom septuma ali ne znam baš kakve to veze ima sa tlakom.

ja imam osječaj kao da mi je tlak prenizak,osječam se konstantno melankolično,biljno,slabokrvno,dok kad popijem vino ili se nakljukam kavom osjećam se neuporedivo bolje,razlika je ogromna,kao da dobijem volju...Ja to povezujem s tlakom,ne znam zašto,kao da mi malo krvi dolazi do bulje,ima li to zaista veze s tlakom ili je problem u nečem drugom,te ako ima veze s tlakom,postoji li neki lijek koji diže tlak ali nije štetan.Malo se razumijem u te stvari pa bi bio zahvalan na bilo kakvoj smjernici ili savjetu

hvala

ti si nisko tlakas, slicni simptomi su i kod mene...nije to bed, ima tu puno metoda...najbolja je piti redovno kavu, a uvecer samo upali dnevnik, jer i politika dize tlak i nemas problema...:rofl:

iva2110
05.02.2008., 09:49
kaj radite u takvoj situaciji?misli takva promjena tlaka zahtjeva i posebno postupanje?

Hell
05.02.2008., 16:00
dobro jel postoji neki well known drug na biljnoj bazi da povisuje krvni tlak bez negativnih učinaka,jer sam stvarno očajan???

centarsut
05.02.2008., 23:18
dobro jel postoji neki well known drug na biljnoj bazi da povisuje krvni tlak bez negativnih učinaka,jer sam stvarno očajan???

nemoj sada cjepidlačiti i tražiti dlaku u jajetu...znači sada bi se trebao rokati tabletama do kraja živote da ti bude dobro, ma nemoj...tu dobivaš samo kontra efekat...i kava je isto ovisnost (coffein) ali to je narodna ovisnost...:rofl:

nikome nije sve savršeno...moj ti je savjet uživaj u životu i ne gledaj te sitnice, i onda će tlaka biti super...:top:

iva2110
06.02.2008., 09:23
nemoj sada cjepidlačiti i tražiti dlaku u jajetu...znači sada bi se trebao rokati tabletama do kraja živote da ti bude dobro, ma nemoj...tu dobivaš samo kontra efekat...i kava je isto ovisnost (coffein) ali to je narodna ovisnost...:rofl:

nikome nije sve savršeno...moj ti je savjet uživaj u životu i ne gledaj te sitnice, i onda će tlaka biti super...:top:

savjet ti je predobar :flop:
čovjek pita lijepo da li netko zna ak da si olakša muke, i onda se nađeš ti sa odgovorom koji je :eek:!

Hell
06.02.2008., 18:56

jebemu,da si pročitao što sam prije napisao skužio bi da upravo nemogu uživati u životu zbog toga,i hipotenzija nije mala sitnica,daleko od dlake u jajetu,hipotenzija is a bitch,evo ti članak pa ga čitaj

Krvni tlak prirodno raste s godinama, pa najviše niskotlakaša ima među djecom te mlađim muškarcima i ženama. Najčešće se na niski krvni tlak posumnja kada osobu muči osjećaj umora, malaksalosti ili je depresivna. Najpoznatiji simptom je omaglica koja vodi gubitku svijesti, a pojavljuje se npr. kad oboljeli ustaje iz kreveta ili se diže sa stolca. Često se omaglica pojavljuje i nakon obroka. Niski tlak može biti 'zamaskiran' sindromom kroničnog umora ili praćen nespecifičnim simptomima poput glavobolje, poremećaja sna, anksioznosti te znojenja.

Iako je većina niskotlakaša upoznala gotovo sve poznate simptome, oni nisu dovoljni za postavljanje dijagnoze. Niski tlak se, kao i svaki drugi, dijagnosticira pomoću više mjerenja krvnog tlaka tijekom istog pregleda, ili 4 mjerenja kroz dva tjedna. Tek ako ta mjerenja pokažu niske vrijednosti tlaka, može se reći da osoba pati od niskog tlaka.

Iako niski tlak zagorčava život oboljelima, o njemu se rijetko govori. 'Od niskog tlaka nitko neće ozbiljno oboljeti, niti će on dovesti do ozbiljne bolesti' - objašnjava prof. dr. sc. Željko Reiner, predstojnik Klinike za unutarnje bolesti KBC 'Rebro' - 'pa se o njemu ne govori tako često kao o visokom tlaku'.

Drugi se razlog krije u načinu liječenja, bolje rečeno u uzimanju lijekova. Postoji svega nekoliko lijekova koji pomažu kod niskog tlaka. No oni se ne mogu uzimati preventivno već se koriste u dogovoru s liječnikom, i samo onda kada je tlak izrazito nizak. Kako niski tlak često prate i psihički poremećaji, po potrebi se prepisuje i psihološka pomoć. Budući da se ne može izliječiti, već s niskim tlakom treba živjeti 'do kraja', oboljelima se prvenstveno preporučuje uzimanje većih dnevnih količina tekućine i soli, promjena načina prehrane, bavljenje fizičkim aktivnostima te izbjegavanje 'okidača' niskog tlaka.

boldane riječi su sve redom moji simptomi,depresija bezvoljnost,nenametljivost,itd.,ali da bi situacija bila gora,kada se nalokam bambusa ili nakljukam kave nova sam osoba,ali to se rijetko događa i ta razliika me ubija,ne očekujem čarobno riješenje jer ga ni nema,ali topla riječ nebi škodila:ne zna:

ZEUSICA
07.02.2008., 11:18
boldane riječi su sve redom moji simptomi,depresija bezvoljnost,nenametljivost,itd.,

ali da bi situacija bila gora, kada se nalokam bambusa ili nakljukam kave nova sam osoba,

Nisam primjetila da si napisao kolike su ti numeričke vrijednosti tlaka.

Ovo što te diže jesu stimulansi, alkohol i kofein. Bolje bi ti bilo da popiješ čašu crnoga vina (dokazane su med. koristi toga) svaki dan poslije ručka, nego da piješ bambus, a pri tom mislim na gazirano piće u njemu. Što se tiče kave i tu je kofein taj koji te stimulira, al inače kava kod tlaka ima učinak da ga kratkotrajno podigne, a onda spusti.

Meni se čini da bi kod tebe moglo upaliti da poboljšaš cirkulaciju, a najzdraviji način je fizička aktivnost. Pokušaj je ugraditi u svakodnevni ritam i sigurno će pomoći.
Za ' prvu pomoć' može pomoći i nekoliko čučnjeva ili spuštanje i penjanje po stepenicama nekoliko katova.
I probaj s ginkom jednu turu (tablete se piju 1 puta dnevno).
I javi nam promjene.

maple leaf rag
07.02.2008., 19:01
Meni je tlak dizala anxionost i PA,nekad 149-95 do 160-80 ali cudno je to da kad bi me dofurali na hitnu pao bi na 130,120-80...meni su doktori zapravo ulijevali sigurnost i valjda bi mi se zbog tog vratio na normalu.:ne zna:

bo dernek
11.02.2008., 11:44
Moj tlak je najčešće 135/60. E sad, jeli normalno da je tolika razlika između gornjeg i donjeg. Inače ne osjećam neke probleme pri ovakvom tlaku.

Mark33
12.03.2008., 20:01
Evo ovako,imam 2 pitanja:
1.Prije 2-3 dana darovao sam krv,zanima me kako povratiti snagu jer nakon toga osjecam se ono mlohavo,nemam snage,srce mi skroz lupa 100 na sat,samo mi se spava,brzo gubim snagu itd...dal da pijem neke vitamine ili?
2. Imam 18,5 godina i tlak mi dosta varira,zadnjih par put dok sam si mjerio bio je 150/80,pa 150/90,dosad sam imal uvijek 130/80 otprilike,evo danas mi je npr 145/60....mama me tjera doktoru a ja se bas nedam,zanima me sto jesti a sto ne jesti za poviseni tlak,koja hrana ovisi na tlak itd...dal bi bilo dobro posjetiti ljecnika jer stvarno nemam volje da idem na kojekakve pretrage itd....dal moze na tlak utjecati bas ovo darivanje krvi?hvala...btw bavim se nogometom,znaci redovito sport..

Blomberg
12.03.2008., 21:57
Što se tiče darivanja krvi, nema tu neke filozofije: jedi normalno i pij dovoljno vode. Zdravom čovjeku darivanje krvi ne pravi probleme. Od toga ti sigurno neće narasti tlak, prije će pasti pa se čovjeku vrti. Treba nešto pojesti , taj dan odmoriti se i piti dosta vode.

Mjeri tlak u vrijeme mirovanja...ujutro i navečer. Odi kod dr. da ti on izmjeri tlak za provjeru. Smanji sol. Soli ima zamaskirane u puno namirnica, tipa suhomesnato, chips, kokice, instant jela, hrana u restoranu, fast food, hrana iz pekare, itd. Sva ta hrana sadrži previše soli. Kažeš da ti se puno spava. Visoko tlakaši obično imaju problema sa snom.

zaručena
12.03.2008., 22:05
tabletice vitamina + minerala, možda čaša vina svako večer? 4 puta sam dala krv, svaki puta sam u komi od toga, ako ništa makar prvih pola sata. zadnji puta me sašilo kao i ovo što ti sad opisuješ. ne vjerujem da ću tako skoro dati opet...

tvuk
12.03.2008., 22:19
Ja sam vec preko 30 puta dao krv i nikad nisam imao problema, a imam prirodno nizi tlak (obicno 110/70). Treba samo piti puno vode i dobro jesti, tijelo ce se vec oporaviti.

Baya_Rober
11.08.2008., 18:39
jel za osobu od 22 giodine normalno da ipa tlak 140/90 puls 90 (taj dan sam bas dosta jeo i boljela me glava al nista ne podnosljivo)
inace mi se tlak krece 120/80 do 130/77 ili 130/86 a puls od 67 do 80

Nik99
17.10.2008., 13:35
oštovanje,

Imam 29 godina, unazad mjesec dana mi je 3 puta u snu pozlilo, osjetio jako stezanje u prsima, glavi, istovremeno me potjera na veliku nuždu i osjećaj kao da ću se svaki čas onesvjestiti il dobiti infarkt.
U hitnoj niti jednom nisu nađena nikakava koronarna zbivanja, čekam nalaz uz srca,koji bi trebao biti uredan , a koji inaće uz ergometriju redovito kontroliram radi sporta (nisam srčani bolesnik). i sve je u redu.Imam urođeni šum koji nije ništa na što bi se trebao obazirati preama svim dr.
Jednino što je sad kad su ti napadi počeli 2 x put primječeno da mi je tlak u lijevoj ruci 130/80, a u desnoj 160/80. No to se uspjelovidjeti samo do sada samo 2x od nekih 5-6 mjerenja tlaka u tih roku mjesec dana.Na prijemu u hitnoj je uvijek bio isti (150/80), a par puta mi je poslje mjerila dr. i bio je isti.
Sada kad sam otišao kardiologo on je ponovo očitao tu razliku u tlakovima.
Mogu li zbog te moguće promjene tlakova u rukama imati takev teške napadaje i jel to može biti opasno? pretptstavljam da ja to još pojačam panikom.
Doktorica je prvo pomislila na napade panike no sada nakon što mi je drgi put viđen različit tlak u rukama sumnja na "savinuće arterije i nedostatak prenosa kisika" + valjda paniku zbog koje osjećam da ću dobiti infarkt i umrijeti.

hvala

daso
21.10.2008., 15:38
Ja ne znam ko te to pregledava ali tlak kad se mjeri na desnoj strani je oko 10 mmHg visi nego na lijevoj...

Aviss
11.11.2008., 11:41
Pozdrav svima,

mene zanima da li zaista psiha (tj. tzv. sindrom bijele kute) može utjecati na povišeni tlak? Svaki put kad trebam mjeriti tlak mene uhvati trema, lupa mi srce...uvijek tako. Može li zaista to utjecati na visinu tlaka?

avayan
11.11.2008., 21:28
Pozdrav svima,

mene zanima da li zaista psiha (tj. tzv. sindrom bijele kute) može utjecati na povišeni tlak? Svaki put kad trebam mjeriti tlak mene uhvati trema, lupa mi srce...uvijek tako. Može li zaista to utjecati na visinu tlaka?

To 100%... sam imam taj problem. Frka je sto doktori to izgleda bas ne priznaju. Odes do ljekarne i izmjeri tamo ili nabavis si tlakomjer i testiraj par dana kod kuce. To cisto da znas da si OK. Ako ti je nuzno da ti kod ljekara bude dobar tlak, popij nesto za smirenje prije mjerenja...

LukaST
17.12.2008., 19:41
moje dijete ima 12 godina i ima oscilacije krvnog tlaka.Hospitaliziran je 2005. itada je tlak bio 145/95, međutim pretrage nisu ništa pokazale.Evo u zadnje vrime ponovo je tlak povišen od 136/109 do sada 147/62 puls 113.Doktori kažu da je ekg uredan da posjetimo psihologa.Da li je to to?Ok. Ali šta sa tim tlakom i pulsom da čekam da on "eksplodira"?

draganica
16.03.2009., 01:43
Hm...imam uglavnom normalan tlak, ali puuuuls...gotovo uvek oko 100 (90-110)...mada ponekad ume biti i oko 80, ali redje...

To bi mogao biti simptom cega? Ne nerviram se, nemam velikih briga...srecna sam...samo, u proslosti to nije bio slucaj ni najmanje...ali to je period od pre 3 godine...da li je moguce da je to zbog ogromne anksioznosti i stresova iz tog perioda ostalo?

Stalno imam taj neki osecaj da iznutra treperim...nikad do kraja opustena... Iskustva?

feeder125
25.03.2009., 13:55
kad se mjeri tlak šta predstavlja onaj prvi a šta onaj drugi broj. npr 130/90.
i recimo neki čovjek ima tlak150/95, a drugi čovjek ima tlak 140/115 čiji je tlak bolji?

Termination
25.03.2009., 15:02
Prva brojka označava gornji/sistolički tlak (kada srce istiskuje krv), a druga donji/dijastolički (kada se krv ulijeva u srce). Svaki tlak koji je nakon tri mjerenja veći od 140/90 se smatra povišenim. U tvom primjeru je "gori" drugi jer je dijastolički od 115 katastrofalan.

feeder125
25.03.2009., 15:45
Prva brojka označava gornji/sistolički tlak (kada srce istiskuje krv), a druga donji/dijastolički (kada se krv ulijeva u srce). Svaki tlak koji je nakon tri mjerenja veći od 140/90 se smatra povišenim. U tvom primjeru je "gori" drugi jer je dijastolički od 115 katastrofalan.

zašto se uvjek posvećuje više pažnje na onaj doljnji da bude bolji, nego na onaj gornji:ne zna:. recimo tlak 166/91, ovaj gornji je puno viši od donjeg šta ti kažeš na to:)

Termination
25.03.2009., 16:06
zašto se uvjek posvećuje više pažnje na onaj doljnji da bude bolji, nego na onaj gornji:ne zna:. recimo tlak 166/91, ovaj gornji je puno viši od donjeg šta ti kažeš na to:)

Ne posvećuje se više pažnje donjem... jednostavno se ravnamo po kategorijama povišenog tlaka. U ovom slučaju je donji tlak normalan, dok je gornji povišen i to previše...

feeder125
25.03.2009., 16:12
Ne posvećuje se više pažnje donjem... jednostavno se ravnamo po kategorijama povišenog tlaka. U ovom slučaju je donji tlak normalan, dok je gornji povišen i to previše...

kako ovo objašnjavaš, u stanju mirovanja 160/90, poslje pol sata isto u stanju mirovanja 135/90?:mig:

tindlbel
29.03.2009., 10:31
šta znaće one oznake u mjerenju tlaka npr.16/8 PR ?

tindlbel
30.03.2009., 13:47
šta znaće one oznake u mjerenju tlaka npr.16/8 PR ?

pa zar nitko nezna???:confused:

Meri Poppinsica
31.03.2009., 06:12
Očito

marko21
01.04.2009., 16:58
imam tlak 140/60, znači velika je rezika između dija i sistolickog.. što mi je činiti? zbog čega je to tako? koliko je to opasno?:ne zna:

JaBitTe
10.04.2009., 09:23
Dugotrajnim pijenjem čaja od imele mogu se riješiti mnogi problemi vezani uz poremećaj metabolizma kao što su: niski ili visoki krvni tlak, povišeni šećer, tegobe u klimakteriju, a stari travari su je koristili i kao djelotvorno sredstvo kod padavice. Naime, imela vrlo dobro djeluje na žlijezde s unutrašnjim izlučivanjem te na taj način dovodi u ravnotežu sve metaboličke procese u našem organizmu.

ili čaj od gloga ( crataegus laevigata ) cvijetovi i listovi gloga.

Glog jedna od najvrijednijih i najdjelotvomijih llekovitih biljaka za srce. Glog jaca i regulira rad srca. Osim toga, glog je izvanredan regulator krvnog tlaka, pri cemu ne samo da snizuje povišeni krvni tlak, nego povisuje preniski krvni tlak u oslabljenog srcanog mišica. Dobar je u lijecenju oštecenog srcanog mišica u starosti, kod upale srcanog mišica, u lijecenju zakrecenja krvnih žila i angine pectoris. Glog djeluje na smirenje nervnog sustava.

ljubica kirin
10.04.2009., 18:55
ne znam da li je tvoj problem zabrinjavajući ili ne. Ja imam slijedeća iskustva - tlak mi skače, tj. povisuje se bez ikakvog razloga, bez nekog kontinuiteta, bez obzira je li bilo nervoze, stresa ili ne. Bila sam kod 20 doktora, napravila sve moguće nalaze, ali nitko mi nije pomogao. Sad se borim s tim na prirodan način. Čekam da prođe.

Ukratko,
imam problema sa visokim tlakom, u pravilu je veci od 140/85, do 150/90, kada je stres u pitanju ode i do 160/95. Tko ima iskustva, slican problem etc. Odradio sam domaci zadatak i pronasao sve o tvarima, elementima i hrani koja pomaze i odmaze. Zanimaju me konkretna iskustva i konkretni savjeti, sto vam je pomagalo, odmagalo......Cini mi se da ova tema (konkretno ova) jos nije bila na ovoj grupi (bar ne u zadnje vrijeme)

p.s. btw napravio sam vecinu testova, tako da izgleda da spadam u 95% ljudi kojima se ne zna razlog visokog tlaka (nisam overweigh, presto sam pušiti, krvna slika lijepa, bubrezi raaade itd)

Zeleni ninja
10.04.2009., 19:16
ne znam da li je tvoj problem zabrinjavajući ili ne. Ja imam slijedeća iskustva - tlak mi skače, tj. povisuje se bez ikakvog razloga, bez nekog kontinuiteta, bez obzira je li bilo nervoze, stresa ili ne. Bila sam kod 20 doktora, napravila sve moguće nalaze, ali nitko mi nije pomogao. Sad se borim s tim na prirodan način. Čekam da prođe.

Kolko ti često tlak skače i na koje vrijednosti?
Jesi radila vanilmandeličnu kiselinu u mokraći?

laura7
16.05.2009., 19:16
eh ja imam niski..:flop:relativno niski..118/60 mislim..al mi se cesto vrti, ali necu kavu pit jer koefin nije zdrav. kak da si povisim tlak?

occasional
19.05.2009., 18:46
Mislim da 118/60 nije nisko da bi se vrtilo, iako je to individualno.

Pirtanje je kolko ti je tocno ocitanje (mjeroija sama ili u ordinaciji?)

k.. By the way jucer sam imao 90/60.. do duse poijem neke tabletice za tlak, al bio je takav dan sa puno fizicke aktivnosti i eto...

110/70 je tlak koji sad svi preporucuju.. Oni koji ga imaju pririodno su mislim sretni:))

A kofein mozda nije zdrav, al kavicu si s tim tlakom mozes iz gusta popit, skodilo ne bu ak te ne smeta..

:)

eh ja imam niski..:flop:relativno niski..118/60 mislim..al mi se cesto vrti, ali necu kavu pit jer koefin nije zdrav. kak da si povisim tlak?

Aruena
26.05.2009., 00:41
Pozdrav svima.Da li starijim osobama (70 godina) skace tlak sa promjenom nadmorske visine?Da li je visoka nadmorska visina (preko 1000 m) dobra ili losa za starije osobe koje pate od visokog tlaka?Hvala :)

gelu25
27.05.2009., 07:28
ja imam 25 godina i zadnj put kad sam mjerio tlak bio mi je 150/80,ali problem je što se ja uplašim kad moram ići kod doktora i onda budem jako nervozan tako da ne znam koliko mi je točno krvni tlak u mirovanju...još mi je bio i 130/60,115/80,140/80. pa 135/80...
i nemam problema s kilažom...mršav sam i dosta fizički radim:):top:

AbAdd0n
20.06.2009., 14:25
jucer mi je tlak bio 160 sa 36
prijatelj mi je izmijerio iz zezancije
drugi put je bilo 156 za 38 i tako je variralo gore dolje ...
nakon sto sma vozio bicikl isli smo opet izmijerit i bilo mi je 160 / 156
zastomi je tlak tako "ekstreman"?
bavim se sportom cijeli zivot i mlad sam pa mi je malo cudno ...

hvala

Termination
20.06.2009., 15:08
Pa to su ogromne varijacije i disproporcije između gornjeg i donjeg tlaka. Javi se ti liječniku što prije. Može bit i da tlakomjer ne valja ili ga prijatelj ne zna mjeriti. Sve je moguće...

AbAdd0n
20.06.2009., 16:48
tlakomijer je digitalni i radi 100% ispravno ...
mom prijatelju je bio normalan tlak pa smo opet meni mijerili i opet je bio cudan ..
znaci dobro je mjerilo ...
ali ja se osjecam savrseno neznam zasto bih isao doktoru ...
znam da to svi kazu ali stvarno ...
takav tlak mi je duze vrijeme i dosta puta je bio takav ... pa em jednostavno zanima zasto :confused:

hvala na odgovoru

Over There
20.06.2009., 16:52
Rezultati koje si dobio su potpuno pogresni.

Promijeni aparat.

AbAdd0n
20.06.2009., 16:54
ali meni je i prije i baka znala izmijeriti slican tlak sa onim normalnim rucnim ...
tako da je 100% ispravan

normall
20.06.2009., 17:18

hvala na odgovoru

puno ljudi s nenomalnim tlakom se osjeća "normalno".

ako ti "savršeno ne znaš" zašto bi išao doktoru onda ne znam ni ja.

proguglaj koje su normalne vrijednosti sistole i dijastole, pa ako ti i to nije razlog za posjetiti liječnika, onda nemoj.

tvoj izbor.

Termination
20.06.2009., 17:34
tlakomijer je digitalni i radi 100% ispravno ...
mom prijatelju je bio normalan tlak pa smo opet meni mijerili i opet je bio cudan ..
znam da to svi kazu ali stvarno ...
takav tlak mi je duze vrijeme i dosta puta je bio takav ... pa em jednostavno zanima zasto :confused:

hvala na odgovoru

Loš tlak se često ne očituje nekakvim općim simptomima, ali uzrok i moguće posljedice mogu biti itekakve. Ponavljam mišljenje da se vjerojatno radi o greški uređaja, ali te istovremeno potičem da odeš liječniku. Ukratko, situacija je ozbiljna i zahtjeva detaljni internistički pregled.

milla karolina
20.06.2009., 21:53

hvala

odi ti dokotru da on promjeri...ovo mi nije normalno..takav raspon..pa od 36 do 156...jel to tebi normalno ?

smemy
20.06.2009., 22:15
sigurno nije ispravan tlakomjer!

milla karolina
20.06.2009., 22:23

I ja tako mislim. Pa osjeti se takav raspon srčanog tlaka..enormni raspon...

AbAdd0n
20.06.2009., 23:36
a kako bih se ja uopce trebao osjecati s takvim tlakom ?

ponavljam : digitalni tlakomijer mjereno 3-4 puta rezultati slicni i variraju 2 -3 gore dolje ...

a tjedan dana prije mi je baka (bivsa med. sestra) izmijerila sa onim sa pumpicom pa je bilo slicno, oko 150 sa 40 ne sjecam se tocno ...

smemy
20.06.2009., 23:44
i baka med sestra te nije poslala doktoru?! ma daj.
uvjerena sam da taj tlakomjer ne radi kako treba ali ipak odi kod doktora.

edit: koliko imas godina?

leptirica 2
21.06.2009., 11:11

hvala
AbAddOn,mislim da je bolje da odeš liječniku,i da je ovaj tlak 160 sa 36 je moguće pogrešan,mene više zabrinjava ovaj 160/156 jer sam čula da je opasno kada se dijastolički i sijastolički tlak izjednače,tako da nemoj se zezeati,pravac dr.opće prake na pregled:kava:

trebor
21.06.2009., 11:29
Da li je izmjereni tlak identičan na obje ruke?...Ja recimo mislim da je sve u redu sa tlakomjerom ako je ista vrijednost izmjerena na nekoliko njih i od strane više osoba...I kako je rekao netko prije ako definitivno potvrdiš izmjerene vrijednosti, valja to svakako istražiti....krvna sllika, RTG srca i pluća, EKG pa pedijatar ili internista ako si punoljetan pa ćeš vidjeti što i kako dalje...

Plavi kaputić
21.06.2009., 19:13
Ovo još nikad nisam čula, da je donji tlak 36? ma to je nemoguće!
Da je to stvarno tako, mislim da ti ne bi mogao normalno funkcionirat!

ante dumbledore
21.06.2009., 20:47
ako je tlakomjer normalan, u što sumnjam, onda imaš izrazitu sistoličku hipertenziju, i vjerojatno volumno opterećenje bilo kakve geneze
svakako se javi liječniku za daljne pretrage

Wich
18.07.2009., 16:14

tlakomjetar je ispravan zato što sam mu mjerio tlak sa istim tlakomjerom s kojim mjerim baki i dedi a ponekad i sebi već 2 godine!
A i davnih dana kada smo bili na sistematskom je imao donji tlak 110 a gornji je bio normalan! :)

scripta elegans fe
24.08.2009., 00:38
q: koliko je "normalna" razlika sistolickog i dijastolickog tlaka? a ispod cega bi bio kriticno?

Weedeemer
05.09.2009., 12:00
q: koliko je "normalna" razlika sistolickog i dijastolickog tlaka? a ispod cega bi bio kriticno?

ovo i mene zanima...

kod navala bijesa:
prije par dana sam imao 140/100
danas: 112/80

ima li ikakve sanse da me uskoro šlogira?
roditelji i svi dede i bake imaju problema sa visokim krvnim tlakom, masnocom u krvi, srcem itd.....

fala.

Plavi kaputić
05.09.2009., 12:49
ovo i mene zanima...

kod navala bijesa:
prije par dana sam imao 140/100
danas: 112/80

ima li ikakve sanse da me uskoro šlogira?
roditelji i svi dede i bake imaju problema sa visokim krvnim tlakom, masnocom u krvi, srcem itd.....

fala.

Pa gornji tlak 140 nije strašan, ali ako se to bude ponavljalo, a ne uzimaš terapiju, onda ne znam kako će bit.očito imaš genetsku predispoziciju za probleme s tlakom! zašto misliš da će te šlagirat???? jednostavno napravi sve pretrage i ako treba počni s terapijom! koliki danas žive s visokim tlakom!!!! iako ja ne vjerujem da će ti se regulirat bez terapije, ali odluka je tvoja!sretno!:)

Aviss
15.11.2009., 16:52
Ima li netko od vas sindrom "bijele kute" tj. da ima recimo visok tlak zbog uzbuđenja (nelagode) dok mu doktor,med.sestra itd. mjeri tlak?

Krumpir
15.11.2009., 18:21
Ima li netko od vas sindrom "bijele kute" tj. da ima recimo visok tlak zbog uzbuđenja (nelagode) dok mu doktor,med.sestra itd. mjeri tlak?

Ovo će zvučat čudno jer sam i sam doktor, ali ja sam imao/imam to. Ak vas zanima kako sam riješio možete na pm.

leptiric3
07.03.2010., 17:55
Moze li mi netko reci koliki je ocekivani zivotni vijek muškoj osobi staroj 54. godine koja pati od povišenog krvnog tlaka?
Tlak mu je oko 180/110, živi poprilično stresan život, ali nije pretil, obavlja težak fizički posao, a prehrana je poprilično masna. Otac i majka su mu isto patili od povišenog krvnog tlaka, majka je umrla u 79.g, a otac u 70.g.
Jel može netkoprocjeniti?

leeloo27
08.03.2010., 11:20
Ja mislim da ti to nitko ne može reći. Ako osoba pije lijekove za tlak, ne puši, pokušava jesti što zdravije može (znači ne masno, začinjeno, presoljeno) vjerovatno će duže živjeti nego netko ko to ne radi.

bjelovarcanka
31.08.2010., 22:22
hej! ovak...danas mi je sestra mjerila puls i bio mi je 120 ...da li je to normalno...i koliki puls mora biti....

simfonijazivota
31.08.2010., 22:29
hej! ovak...danas mi je sestra mjerila puls i bio mi je 120 ...da li je to normalno...i koliki puls mora biti....

od 60-100 je normala :flop:

bjelovarcanka
01.09.2010., 00:49
a ha...znaci moram kod doktora...... vidjet sta je!

kipi
17.10.2010., 11:38
Hitno trebam astonin H..molim vas ako netko ima zalihu ili zna gdje ga mogu sad nabavit..nek se javi...HVALAAAA

princess-mom
18.04.2011., 09:02
dakle imam normalan tlak 130,81 a otkucaji 91:eek:
koji uzrok može biti i dali može biti opasno:confused:

Pješčani sat
18.04.2011., 09:33
dakle imam normalan tlak 130,81 a otkucaji 91:eek:
koji uzrok može biti i dali može biti opasno:confused:

pitaj svog liječnika. svašta može biti. možda si pod stresom :ne zna:

jakupovic
15.06.2011., 18:07
kada mjerim krvni tlak doma....on mi je 120/80 do najvise 140/90, kada sam ko dr i on mi mjeri zna da mi naraste do 160/100 je li to normalno???

leeloo27
15.06.2011., 19:52
kada mjerim krvni tlak doma....on mi je 120/80 do najvise 140/90, kada sam ko dr i on mi mjeri zna da mi naraste do 160/100 je li to normalno???

Utipkaj si u google sindrom bijele kute. :)

Uglavnom, kod nekih ljudi tlak bude povišen kad ga mjere kod doktora dok im kod kuće bude normalan.

Hektor_5
17.06.2011., 07:59
Prilikom više mjerenja u tijeku dana zabilježen mi je tlak 150/90 . Nakon perioda od mjesec dana opet je bio 150/90 , a za vrijeme dvadeset dana provedenih u bolnici uvijek sam imao 150/90 (mjereno jednom dnevno). Imam 52. godine, a liječnici nisu reagirali.Samo su med. sesetre uredno zapisivale izmjereni tlalk. Pitam je li to visok krvni tlak?

lijepa alma
09.11.2011., 20:28
Danas sam nakon nekog vremena počela s fizičkim aktivnostima i malo sam trčala (stvarno malo), međutim nakon par min mi je počela vrtoglavica i lagana mučnina (s podrigivanjem). Nakon par sekundi hoda smirilo se, a kad bi počela s trčanjem krenulo bi opet. Prije sam imala nizak tlak. Sad, čega su to simptomi, visokog ili niskog tlaka? Također, zna mi se događati da kad naglo ustanem iz sjedećeg položaja da mi se sve zacrni.:(

Sigurna
09.11.2011., 20:30
Može biti i kralježnica (vratna). Zašto misliš da je tlak?

lijepa alma
09.11.2011., 20:36
Može biti i kralježnica (vratna). Zašto misliš da je tlak?

Nemam pojma, palo mi je na pamet kad sam ovo čitala. Kako saznati je li kralježnica? Ima nekih simptoma još? Mene boli donji dio kralježnice, tamo kod trtice zato sam i krenula opet u rekreiranje.

Sigurna
09.11.2011., 22:44
Tritace i Ampril imaju istu djelatnu tvar ramipril. Znaci samo je stvar u generickom imenu. Djelovanje lijeka je isto. To je tak kad svaka firma mora imat po par generika za jednu stvar. Kaos u glavi farmaceuta i pacijenata.

Ma znam, ali nekako mi Ampril ulijeva više povjerenja (kao znaju Slovenci što rade :)), možda je naravno autosugestija....ali ne pijem sam to za tlak, sa Amprilom sam dobila i još jedan lijek (isto slovenski)....nebitno za moj post. Bitno je da je meni tlak isti pila je nešto ili ne. Kad sam OK, je OK, kad se uzrujam divlja i ne pomaže nikakva tableta protiv toga.

Nemam pojma, palo mi je na pamet kad sam ovo čitala. Kako saznati je li kralježnica? Ima nekih simptoma još? Mene boli donji dio kralježnice, tamo kod trtice zato sam i krenula opet u rekreiranje.

Ako te boli donji dio leđa, trčanje je loš izbor. Ali tvoji simptomi nisu od leđa nego vrata. Imaš li problema recimo kad voziš, ako trebaš više puta gledati mrtvi kut? Jel ti se vrti i recimo ako si dugo u dućanu, pregledavaš police, ako stavljaš zavjese pa gledaš prema gore, kod frizera nakon pranja kose? Ovako, uguglaj "cervikobrahijalni" i pogledaj simptome, pa ćeš vidjeti da se poklapa većina sa tvojima.
Lumbalnosakralni je opet nešto drugo (leđa).

lijepa alma
11.11.2011., 12:02
Ako te boli donji dio leđa, trčanje je loš izbor. Ali tvoji simptomi nisu od leđa nego vrata. Imaš li problema recimo kad voziš, ako trebaš više puta gledati mrtvi kut? Jel ti se vrti i recimo ako si dugo u dućanu, pregledavaš police, ako stavljaš zavjese pa gledaš prema gore, kod frizera nakon pranja kose? Ovako, uguglaj "cervikobrahijalni" i pogledaj simptome, pa ćeš vidjeti da se poklapa većina sa tvojima.
Lumbalnosakralni je opet nešto drugo (leđa).

Sve to.:( Samo srećom ne svaki put. :) Nekad mi se to događa i kad gledam dolje. :(

enke
22.01.2012., 21:03
Poštovani,
pridružila bih se s mojim iskustvom što se tiče krvnog tlaka.Kad sam ranije kod liječnika mjerila tlak uvijek je bio niski. No, pred otprilike 5 godina u apoteku je stigao mjerač tlaka i moj izmjereni tlak bio je vrlo visok. Uhvatila me panika i odmah kod liječnika. On mi je potvrdio , tlak visok i dao mi tablete. Nakon popijenih tableta ,kontrola tlaka ,opet visok. Tada mi je dr. promijenio tablete , dao mi Ramipril. Nisam ga dobro podnosila ,pa mi je dao Ramipril H. Pila sam ga nekoliko mjeseci imala nuspojave ali dr. kaže da je to normalno. Jedno jutro sam se ustala i u kupatilu osjetila mučninu , krenula van i pala sam u nesvjest.Padajući udarila sam glavom u okvir vrata i ozlijedila se. Kad je stigla Hitna pomoć tlak mi je bio 60/4o. Od tada nisam pila Ramipril iako je moj dr. inzistirao. Mjerim tlak kod kuće ,ranije svakodnevno a sada rijeđe i uvijek mi je gornji ispod 12o a doljnji ispod 75 .Od toga dana imam mnogo zdravstvenih problema. Nalazi su mi uredni ,a ja još pravu dijagnozu ne znam.Kad dođem kod liječnika tlak mi se ponekad povisi na 200/100. Kod kuće mi je često ispod 100 . To variranje tlaka gotovo je za mene bilo kobno. Lijep pozdrav.:ne zna:

hrvoje dr.
23.01.2012., 14:55
Poštovani,
pridružila bih se s mojim iskustvom što se tiče krvnog tlaka.Kad sam ranije kod liječnika mjerila tlak uvijek je bio niski. No, pred otprilike 5 godina u apoteku je stigao mjerač tlaka i moj izmjereni tlak bio je vrlo visok. Uhvatila me panika i odmah kod liječnika. On mi je potvrdio , tlak visok i dao mi tablete. Nakon popijenih tableta ,kontrola tlaka ,opet visok. Tada mi je dr. promijenio tablete , dao mi Ramipril. Nisam ga dobro podnosila ,pa mi je dao Ramipril H. Pila sam ga nekoliko mjeseci imala nuspojave ali dr. kaže da je to normalno. Jedno jutro sam se ustala i u kupatilu osjetila mučninu , krenula van i pala sam u nesvjest.Padajući udarila sam glavom u okvir vrata i ozlijedila se. Kad je stigla Hitna pomoć tlak mi je bio 60/4o. Od tada nisam pila Ramipril iako je moj dr. inzistirao. Mjerim tlak kod kuće ,ranije svakodnevno a sada rijeđe i uvijek mi je gornji ispod 12o a doljnji ispod 75 .Od toga dana imam mnogo zdravstvenih problema. Nalazi su mi uredni ,a ja još pravu dijagnozu ne znam.Kad dođem kod liječnika tlak mi se ponekad povisi na 200/100. Kod kuće mi je često ispod 100 . To variranje tlaka gotovo je za mene bilo kobno. Lijep pozdrav.:ne zna:
Treba učiniti Holter RR,i javiti se internisti.

enke
23.01.2012., 19:17

Najljepša hvala na odgovoru.Učinit ću tako.Ne znam da li tlak utjeće i na velike vrtoglavice koje me muče . Lijep pozdrav.

hrvoje dr.
24.01.2012., 17:04
Najljepša hvala na odgovoru.Učinit ću tako.Ne znam da li tlak utjeće i na velike vrtoglavice koje me muče . Lijep pozdrav.
Može imati veze. Napomenite to na pregledu.

enke
25.01.2012., 20:54
Na internistički pregled kod nas u OB se čeka do 2 mjeseca.Osim vrtoglavice, RR mi je konstantno nizak. U izuetnim , uglavnom stresnim situacijama dolazi do znatnog povečanja tlaka. Na liječničkom pregledu redovito.Napravila sam dosta nalaza : kompletne laboratorijske pretrage, doppler karotida, EMNG, CT mozga i kralježnice, slikala štitnjaću i dr.
Svi nalazi su uredni. Lijep pozdrav.

enke
04.02.2012., 11:24
Pozdrav,
upravo sam izmjerila RR jer sam se osjećala vrlo loše. Trenutao mi je tlak 97/58. Strašna vrtoglavica. Kod naglog okreta ili saginjanja gotovo da se srušim. Vrtoglavice imam već duže vrijeme ali posljednjih dana su vrlo jake i uz niski tlak imam povremeno glavobolju koju tablete ne ublažuju. Primjetila sam da te probleme imam kad je vani tlak zraka visok, već iznad 1o10 hp a 1034 hp je strašno. Popijem dnevno 2 do 3 turske kave. Tekućinu pijem malo, alkohol nikad . Kako se prilagoditi vremenskim uvjetima da bi se ublažile tegobe ?:ne zna:

lemilica
04.02.2012., 14:55

Moja je mama prošla sve nalaze, bila u bolnici, nikako da joj nađu uzrok nestabilnog tlaka.
Naime, navečer po nalogu interniste popije lacipil i nakon toga joj tlak poraste umjesto da se snizi !!??
Ujutro kad se probudi tlak je izuzetno nizak, cca 80/50.
Šta napraviti, koji još nalaz napraviti. Napravila je sve nalaze izuzev nadbubrežne žlijezde.
I još nešto, svaki internist ima svoju teoriju uzimanja lijekova protiv tlaka.
Imate li kakav savijet ?
Hvala unaprijed.

hrvoje dr.
04.02.2012., 15:20
Moja je mama prošla sve nalaze, bila u bolnici, nikako da joj nađu uzrok nestabilnog tlaka.
Naime, navečer po nalogu interniste popije lacipil i nakon toga joj tlak poraste umjesto da se snizi !!??
Ujutro kad se probudi tlak je izuzetno nizak, cca 80/50.
Šta napraviti, koji još nalaz napraviti. Napravila je sve nalaze izuzev nadbubrežne žlijezde.
I još nešto, svaki internist ima svoju teoriju uzimanja lijekova protiv tlaka.
Imate li kakav savijet ?
Hvala unaprijed.
A jel ima kakav nalaz/otpusno pismo?
DOb?, ev. popratne bolesti? Dnevnik RR?

leeloo27
04.02.2012., 19:53
Ja imam jedno pitanjce. Rekoše mi ljudi da nije dobro kada se gornji i donji tlak približe jedan drugome pa me zanima zašto? I koje su moguće posljedice toga?

Naime meni je u zadnje vrijeme tlak bio oko 90/70, pa me zanima ovo. Sasvim normalno funkcioniram sa ovakvim tlakom, nemam vrtoglavice ni ništa slično.

lemilica
05.02.2012., 08:33
A jel ima kakav nalaz/otpusno pismo?
DOb?, ev. popratne bolesti? Dnevnik RR?

Dob 73 g.
Ima, naravno, bila je na marfetarinu zbog srčane aritmije, pa se to smirilo i oni su je skinuli na pigrel.Unazad par godina pila je lijek protiv hipertenzije koji joj je bio idealan, ali počele su oticati noge i internist uvodi novi lijek.Odonda nikako da se stabilizira tlak.
Osim toga, ima problema sa želučanom kiselinom i jednjakom, pa uzma lijekove i zato.Prije 2 tjedna bila je na op. vratne kralježnice, prošlo uredno.
Izgleda da ta hernija nije bila uzrok tlaku, uzrok mora biti negdje drugdje.
Napravljeni nalazi štitnjače, bubrega, UTZ abdomena, KKS, sve O.K.
Počinjem misliti da lijekovi koje uzima ne trpe jedan drugoga i rade čuda u organizmu...Inače, ujutro stalno izuzezno niski tlak, onda mora pojesti nešto slano i to ga podigne. Ali najviše mi nije jasno zašto joj se uvečer nakon uzimanja tablete za tlak isti digne ? Onda uzme u panici još 1/4 tablete i praxiten, pa tako nekako zaspe.To vjerojatno po noći snizi tlak i oda ujutro ima crnilo pred očima.
DG u prilogu:

- hypertensyo art. Cor comp
- dyspepsio. GERD.
- Glaucoma

hrvoje dr.
05.02.2012., 09:35
Dob 73 g.
Ima, naravno, bila je na marfetarinu zbog srčane aritmije, pa se to smirilo i oni su je skinuli na pigrel.Unazad par godina pila je lijek protiv hipertenzije koji joj je bio idealan, ali počele su oticati noge i internist uvodi novi lijek.Odonda nikako da se stabilizira tlak.
Osim toga, ima problema sa želučanom kiselinom i jednjakom, pa uzma lijekove i zato.Prije 2 tjedna bila je na op. vratne kralježnice, prošlo uredno.
Izgleda da ta hernija nije bila uzrok tlaku, uzrok mora biti negdje drugdje.
Napravljeni nalazi štitnjače, bubrega, UTZ abdomena, KKS, sve O.K.
Počinjem misliti da lijekovi koje uzima ne trpe jedan drugoga i rade čuda u organizmu...Inače, ujutro stalno izuzezno niski tlak, onda mora pojesti nešto slano i to ga podigne. Ali najviše mi nije jasno zašto joj se uvečer nakon uzimanja tablete za tlak isti digne ? Onda uzme u panici još 1/4 tablete i praxiten, pa tako nekako zaspe.To vjerojatno po noći snizi tlak i oda ujutro ima crnilo pred očima.
DG u prilogu:

- hypertensyo art. Cor comp
- dyspepsio. GERD.
- Glaucoma
Vi i dalje me neslušate. Ja kažem napišite podatke, avi meni nešto nepotpuno ,onako pa da sad ja nagađam.
Pa idemo redom . Vjerojatno ima FA? /fibrilaciju atrija??/ i valjda je uzima-la antiaritmičku th+antikoagulans.
Ti edemi su valjda bili na amlopin?.
Jeli joj rađena EGD/gastroskopija/? Šta uzima IPP,H2 bokator?
Lacipil je predpostavljam od 4mg?
Uzimali th . za glaukom?
Dali još kakve lijekove uzima? Vi meni misite da kažete uzima nešto za to da ja odmah znam o čemu se radi
I zašto baš mora uzimati blokator Ca kanala,ko da nema drugog izbora.
I nakraju ima 73g.očito se esencijalnoj oscilatronoj? hipertenziji.
Ja bi joj dao ACE inhibritor npr. Ramed 2.5 mg pa pratio učinak,pa smanjio ili povećao th.

lemilica
05.02.2012., 15:07
Vi i dalje me neslušate. Ja kažem napišite podatke, avi meni nešto nepotpuno ,onako pa da sad ja nagađam.
Pa idemo redom . Vjerojatno ima FA? /fibrilaciju atrija??/ i valjda je uzima-la antiaritmičku th+antikoagulans.
Ti edemi su valjda bili na amlopin?.
Jeli joj rađena EGD/gastroskopija/? Šta uzima IPP,H2 bokator?
Lacipil je predpostavljam od 4mg?
Uzimali th . za glaukom?
Dali još kakve lijekove uzima? Vi meni misite da kažete uzima nešto za to da ja odmah znam o čemu se radi
I zašto baš mora uzimati blokator Ca kanala,ko da nema drugog izbora.
I nakraju ima 73g.očito se esencijalnoj oscilatronoj? hipertenziji.
Ja bi joj dao ACE inhibritor npr. Ramed 2.5 mg pa pratio učinak,pa smanjio ili povećao th.

Da, bili su na amlopin, on je bio učinkovit, ali oticale su noge i doktor ga je ukinuo.
Rađena je gastorskopija, uzima Controloc 40 mg
- za tlak uzima ujutro lacipil 1/2 tablete a navečer Ramed 5 mg, s time da ukoliko je tlak ujutro nizak 80/40 ne uzima lacipil do iza podne.
- za glaukom uzima Cosopt i Pilocarpin kapi
- Pigrel poslije jela 1x dnevno 75 mg
- Praxiten 1 ujutro + 1 uvečer
- Cordarone 200 mg 1/2 tablete ujutro + Concor 2,5 mg ujutro

Čini mi se da je taj Pigrel unio kaos od kad je na njemu, skoro da je bilo bolje kad je bila na Marfetarinu.
No mene zanima, šta bi moglo uzrokovati tu nestabilnost (osciliranje) tlaka ?
Koju dijagnostiku još napraviti ? Ne moram napominjati da ne jede slano, slatko, KS je idealna, bubrezi BO, štitnjača isto.
I još nešto, internist kod koga je bila prije (otišao u mirovinu), inzistirao je da Lacipil uzima navečer, a novi je rekao da ne nego isključivo ujutro.
Lp i hvala.

hrvoje dr.
05.02.2012., 19:40
Da, bili su na amlopin, on je bio učinkovit, ali oticale su noge i doktor ga je ukinuo.
Rađena je gastorskopija, uzima Controloc 40 mg
- za tlak uzima ujutro lacipil 1/2 tablete a navečer Ramed 5 mg, s time da ukoliko je tlak ujutro nizak 80/40 ne uzima lacipil do iza podne.
- za glaukom uzima Cosopt i Pilocarpin kapi
- Pigrel poslije jela 1x dnevno 75 mg
- Praxiten 1 ujutro + 1 uvečer
- Cordarone 200 mg 1/2 tablete ujutro + Concor 2,5 mg ujutro

Čini mi se da je taj Pigrel unio kaos od kad je na njemu, skoro da je bilo bolje kad je bila na Marfetarinu.
No mene zanima, šta bi moglo uzrokovati tu nestabilnost (osciliranje) tlaka ?
Koju dijagnostiku još napraviti ? Ne moram napominjati da ne jede slano, slatko, KS je idealna, bubrezi BO, štitnjača isto.
I još nešto, internist kod koga je bila prije (otišao u mirovinu), inzistirao je da Lacipil uzima navečer, a novi je rekao da ne nego isključivo ujutro.
Lp i hvala.
Zanima me EKG nalaz i nalaz EGD tj. gastroskopije.
E sad su stvari puno jasnije.
EGD me zanima zbog uvida u defekte sluznice zbog primjene klopidogrela i IPP,u slučaju manjih promjena ja bi joj dao H2 blokator Ranix,zbog interakcija odnosno smanjenog djelovanja klopidogrela.
Neznam zašto se inzisitira na Lacipilu/blokatoru Ca kanala?
Dozu Rameda bih prepolovio tj. 2x 2,5mg. Eventualno povisio dozu BB.
Padove tlaka može uzrokovati antihipertenzivna terapija i rijetko se javlja klopidogrela /Pigrela.

enke
05.02.2012., 22:27
Poštovani Hrvoje dr.

da li Vam mogu poslati nalaze koje imam i može li se iz njih uvidjeti radi li se o Parkinsovoj bolesti.Ranijim postom uputili ste me na Holter i pregled kod interniste zbog problema s RR .
Na internistički pregled kod nas u OB se čeka do 2 mjeseca.I dalje imam stalne vrtoglavice, RR mi je konstantno nizak. U izuetnim , uglavnom stresnim situacijama ,vrlo je visok Napravila sam dosta nalaza : kompletne laboratorijske pretrage, doppler karotida, EMNG, CT mozga i kralježnice, slikala štitnjaću i dr.

hrvoje dr.
06.02.2012., 14:11
Poštovani Hrvoje dr.

da li Vam mogu poslati nalaze koje imam i može li se iz njih uvidjeti radi li se o Parkinsovoj bolesti.Ranijim postom uputili ste me na Holter i pregled kod interniste zbog problema s RR .
Na internistički pregled kod nas u OB se čeka do 2 mjeseca.I dalje imam stalne vrtoglavice, RR mi je konstantno nizak. U izuetnim , uglavnom stresnim situacijama ,vrlo je visok Napravila sam dosta nalaza : kompletne laboratorijske pretrage, doppler karotida, EMNG, CT mozga i kralježnice, slikala štitnjaću i dr.
Možete ih sikati pa posati na PP

Teen15
06.07.2012., 12:48
Možda nije tema, ali kada se već spominje tlak. Zanima me koliki je normalan krvni tlak za adolescente? Jel je meni obično oko 90 sa 60 nekad čak i 80 sa 40. Hvala!

Ivanicapeca
06.07.2012., 16:27
Možda nije tema, ali kada se već spominje tlak. Zanima me koliki je normalan krvni tlak za adolescente? Jel je meni obično oko 90 sa 60 nekad čak i 80 sa 40. Hvala!

Evo tu imaš zanimljiv članak o tome:http://www.braconline.com.hr/bebe/12425-hipertenzija-kod-djece-v15-12425.html

Teen15
07.07.2012., 06:21
Evo tu imaš zanimljiv članak o tome:http://www.braconline.com.hr/bebe/12425-hipertenzija-kod-djece-v15-12425.html
Hvala :mig:. Inače bio sam kod doktorice i rekla mi je da imam nizak tlak. No ništa previše strašno, samo moram više i slanije jesti.

dd15
21.07.2012., 20:40
Ne znam točno ima li veze sa tlakom ,ali zanima me jedna stvar..

Često mi se zna desiti, kada se ustanem, da mi se sve zacrni i kao da dobijem blagu vrtoglavicu. To traje svega 5-10 sekundi. Problem je u tlaku ili?

hrvoje dr.
21.07.2012., 21:30
Ne znam točno ima li veze sa tlakom ,ali zanima me jedna stvar..

Često mi se zna desiti, kada se ustanem, da mi se sve zacrni i kao da dobijem blagu vrtoglavicu. To traje svega 5-10 sekundi. Problem je u tlaku ili?
Vj. da,radi se o vrs. ortostatskoj hipotenziji.

Lozimka
28.07.2012., 14:43
Podižem temu jer mi je tražilica ovu izbacila kada sam upisala "tlak", "kava" u google.
Mogu li se izotonična pića napraviti kod kuće od voća i sl.? Preskupi su mi sokovi, sportska pića i drugo.

Imam, čini mi se, problem s niskim tlakom. Pijem sada kavu. Ne znam koliko će mi pomoći. Mislim da sam već razvila "toleranciju".

dd15
05.08.2012., 14:18
Postoje li nekakvi lijekovi za niski tlak? Tekućine popijem dosta ,ali opet sam umoran, pospan, imam vrtoglavicu i sl.

hrvoje dr.
05.08.2012., 15:27
Postoje li nekakvi lijekovi za niski tlak? Tekućine popijem dosta ,ali opet sam umoran, pospan, imam vrtoglavicu i sl.
Naravno da postoje,no zavisi o indikaciji.
Ako se radi o hipozenziji u sklopu nekog šoka,dekompenzacije srca,AIM i sl. onda je lijek izbora dopamin,dobutamin.
A ako se radi o esencijalnoj,ortostatičkoj hipotenziji (vrlo teški slučajevi) onda je lijek izbora fludrokortizon 0,1-0,2mg/dn tj. zavisno o težini i odgovoru na th.

Tinkerbell 8
07.08.2012., 11:14
što bi značio nizak gornji tlak?
donji je uvijek normalan, ali gornji često zna biti 100.

hrvoje dr.
09.08.2012., 07:31
što bi značio nizak gornji tlak?
donji je uvijek normalan, ali gornji često zna biti 100.
Ništa,ljeti obično tlak bude niži..
Malo slanija prehrana i hidracija,potovo ljeti.

Sanja FH
16.08.2012., 10:44
Na lijevoj ruci ne osjeća se puls, a mjerenje tlaka pokazuje vrijednost 90/70, dok je tlak na desnoj ruci 150/100. Liječnik nakon mjerenja tlaka na lijevoj ruci daje preporuku da se prestane sa uzimanjem tableta za tlak (tritazide), da bi nakon ponovnog dolaska i mjerenja tlaka na lijevoj i desnoj ruci rekao da se nastavi sa uzimanjem tableta, te da je to normalno ????
Nadam se da netko zna nešto više o tome, ali meni se ovo svakako ne čini normalno.

hrvoje dr.
16.08.2012., 19:18
Na lijevoj ruci ne osjeća se puls, a mjerenje tlaka pokazuje vrijednost 90/70, dok je tlak na desnoj ruci 150/100. Liječnik nakon mjerenja tlaka na lijevoj ruci daje preporuku da se prestane sa uzimanjem tableta za tlak (tritazide), da bi nakon ponovnog dolaska i mjerenja tlaka na lijevoj i desnoj ruci rekao da se nastavi sa uzimanjem tableta, te da je to normalno ????
Nadam se da netko zna nešto više o tome, ali meni se ovo svakako ne čini normalno.
1.Napišite neke podatke puput th. i ostalih dg.,dob i sl.

meritas
17.08.2012., 02:39

1. krivo izmjeren tlak

2. stenoza arterije subklavije, eventualno "kinkking", ako nema bolova u prsima/leđima koji su intenzivni (vjerojatno nema), ct angiografija je potrebna za postaviti dijagnozu, stanje samo po sebi nije nužno opasno, ovisi o veličini stenoze i kompromitiranoj cirkulaciji.

3. ako ima jake bolove u leđima ili prsima i li gornjem dijelu trbuha baš u trenutku kad je tolika razlika izmjerena: disekcija aorte, potrebna hitna operacija.

1.-najvjerojatnije
3.- najnevjerojatnije

zeusxl
17.08.2012., 07:56
Naravno da postoje,no zavisi o indikaciji.
Ako se radi o hipozenziji u sklopu nekog šoka,dekompenzacije srca,AIM i sl. onda je lijek izbora dopamin,dobutamin.
A ako se radi o esencijalnoj,ortostatičkoj hipotenziji (vrlo teški slučajevi) onda je lijek izbora fludrokortizon 0,1-0,2mg/dn tj. zavisno o težini i odgovoru na th.
Ljudi ne mogu nabaviti dopamin ili fludrokortizon.
Osnovno je adekvatna hidratacija i treba pojesti nešto slano.
Piši jasno da ljudi razumiju o čemu se radi. Pola njih ne zna što je dekompenzacija srca i AIM:rolleyes:

zeusxl
17.08.2012., 08:14

Osnovno je adekvatna nadoknada tekućine . Pojedi nešto slano.
Ovdje imaš link :
http://www.medikus.hr/medicina/480-hranom-protiv-hipotenzije.html

dijana2
25.08.2012., 09:25
Postovani Dr.Hrvoje
Imam problema sa visokim tlakom od 2009 dobila sam bila terapiju tenix concor i tritace radila sam ekg uzv srca slikala pluca i sve je u redu uz to imam i dijabetes.najvisi tlak mi je bio 160/100 ali imam tegobe kad se povisi na 140/90.rodila sam prije dva tjedna carskim rezom u trudnoci nisam imala tlak sto je svima bilo cudno jer sam prije trudnoce bila na terapiju cro perniva.I da bi mi se tlak vratio 5 dan nakon poroda koji mi je bio 150/100.ukljucili su mi metildopu 3x po 250 mg.i sad je problem ne znam zasto se to dogadja ne razumijem ujutro mi je nizak jucer mi je bio 90/60 da bi navecer zavrsila na hitnoj sa tlakom 140/95.Moj dr.opce prakse tom ne daje puno znacaja kaze mi da sam naviknula na niski tlak u trudnoci sto je istina tad mi je taj tlak odgovarao i nisam imala nikakvih smetnji kao sada sad me je strah svaki put kad se povisi da se nece sta desiti.sta mi je raditi i gdje da idem zbog tog tlaka?

hrvoje dr.
25.08.2012., 10:24
Postovani Dr.Hrvoje
Imam problema sa visokim tlakom od 2009 dobila sam bila terapiju tenix concor i tritace radila sam ekg uzv srca slikala pluca i sve je u redu uz to imam i dijabetes.najvisi tlak mi je bio 160/100 ali imam tegobe kad se povisi na 140/90.rodila sam prije dva tjedna carskim rezom u trudnoci nisam imala tlak sto je svima bilo cudno jer sam prije trudnoce bila na terapiju cro perniva.I da bi mi se tlak vratio 5 dan nakon poroda koji mi je bio 150/100.ukljucili su mi metildopu 3x po 250 mg.i sad je problem ne znam zasto se to dogadja ne razumijem ujutro mi je nizak jucer mi je bio 90/60 da bi navecer zavrsila na hitnoj sa tlakom 140/95.Moj dr.opce prakse tom ne daje puno znacaja kaze mi da sam naviknula na niski tlak u trudnoci sto je istina tad mi je taj tlak odgovarao i nisam imala nikakvih smetnji kao sada sad me je strah svaki put kad se povisi da se nece sta desiti.sta mi je raditi i gdje da idem zbog tog tlaka?
Nedostaje par važnih podataka,a to su
1.DOze amlodipina,bisoprolola te ramiprila,te vrijeme uzimanja.
2.Dob.
3.Koji tip DM,terapija istog.
4.Dnevik tlaka kroz par dana ujutro,navećer.

tončina
17.09.2012., 00:33
Poštovani doktore Hrvoje
Imam 27 godina i nedavno sam doživila sinusnu tahikardiju.Terapija je ormidol 1,25 mg dnevno.Ultrazvuk normalan,holter srca također uredan.,međutim nedavno sam mjerila tlak doma i konstatno pokazuje malu razliku između gornjeg i donjeg.,npr 80/112, 95/120 75/105.Užasno me strah tog mog tlaka koji je tolko blizu jedan drugoga i kolka je vjerojatnost moždanog i srčanog i zašto ormidol nije regulira tlak

leeloo27
17.09.2012., 22:31
Gornji ti bude 80, a donji 112? :confused:

tončina
18.09.2012., 20:13
donji 80 gornji 112,
evo danas bila kod kardiologa 85 115, kaže da je s obzirom na godine i nalaze sve to uredno

hrvoje dr.
19.09.2012., 20:43
Poštovani doktore Hrvoje
Imam 27 godina i nedavno sam doživila sinusnu tahikardiju.Terapija je ormidol 1,25 mg dnevno.Ultrazvuk normalan,holter srca također uredan.,međutim nedavno sam mjerila tlak doma i konstatno pokazuje malu razliku između gornjeg i donjeg.,npr 80/112, 95/120 75/105.Užasno me strah tog mog tlaka koji je tolko blizu jedan drugoga i kolka je vjerojatnost moždanog i srčanog i zašto ormidol nije regulira tlak

donji 80 gornji 112,
evo danas bila kod kardiologa 85 115, kaže da je s obzirom na godine i nalaze sve to uredno
1.Bilo bi jako dobro kad bi znali kako pravilno napisati vrijednost RR-a.
2.Tlakovi su najuredniji za svaku dob.
3. Ne nalazim indikaciju za pregled kardiologa ,a još manje za th Ormidolom.
Strah vas je gluposti.

znatiželjan11
21.04.2013., 02:40
Pozdrav!
Imam 30 godina, dosad nisam imao problema sa tlakom, ne pušim, i često mi izmjeri 150 / 115, ili 145 / 115
Pretpostavljam da je prvi u redu, ali ovaj mi se drugi čini previsok, znači nije da imam 180 / 115, nego 145 / 115, pa me zanima koji bi mogli biti uzroci i koje su opasnosti
Hvala

hrvoje dr.
21.04.2013., 08:36
Pozdrav!
Imam 30 godina, dosad nisam imao problema sa tlakom, ne pušim, i često mi izmjeri 150 / 115, ili 145 / 115
Pretpostavljam da je prvi u redu, ali ovaj mi se drugi čini previsok, znači nije da imam 180 / 115, nego 145 / 115, pa me zanima koji bi mogli biti uzroci i koje su opasnosti
Hvala
Sistolička vrijednost je još koliko-toliko prihvatljiva,ali povišena,ali dijastolička je def. previsoka.
Hipertenzija može primarna/esencijalna što znači da se ne nalazi uzrok.
A to je u 95 posto slučajeva,te
sekundarna znači gdje postoji uzrok u 5 posto slučajeva,neki uzroci su npr. hiperaldosteronizam,hipertireoza,hiperkortizolizam/Sy. Cushing, feokromocitom, glomerulonefritis,koatrakcija aorte,stenoza renalne žile itd.
Svakako se trebate javiti LOM.

necunecu
22.06.2013., 12:50
Ne mogu naći ništa o tlaku, čitam samo da što niži to bolji u pravilu, ali da ne valja ni ako je prenizak. Koliko je prenizak? Ja si nekad znam izmjerit 105-65 (obično ujutro) pa do 115-75.

dire Dawn
22.06.2013., 23:10
meni je ovo što si ti napisao normalan tlak, rijetko kad ide gore.. najniže što sam ikad imala je bilo 90/45 i završila sam na infuziji.

OT
meni jako smeta sunce jer mi brzo padne tlak, pa me zanima kako to spriječiti? znači u kući/hladu mi je dobro, ali i šetnja od 10 minuta po suncu mi stvara muke. počne me zanosit, noge mi budu "gumene", vidim crne točkice ispred očiju i pod hitno se moram sklonit u hlad i sjest. nakon minutu to prođe, ali na suncu se opet ponovi isto. inače pijem jako puno vode i nije do toga. također, ne mislim na ono najgore sunce od 11 do 17, nego i na ono u 19-20. neki savjet?

tanveer
23.06.2013., 01:14
...

inače pijem jako puno vode i nije do toga.

... neki savjet?

vode može biti i previše, pa se isperu elektroliti iz tijela; za tlak je bitna ravnoteža natrija/kalija. probaj popiti slanu juhu prije izlaska, i zakloniti oči od prejakog svjetla.

dire Dawn
23.06.2013., 01:52
ne znam jel čini razliku, al jedina voda koju pijem je mineralna voda (jamnica - sad, kolko ona minerala ima to nebih znala :zubo:), a doktor mi je rekao da je to dobro. barem bolje od obične vode. nije mi ništa spomenuo da može biti previše, jel dvije litre dnevno previše?

sunčane naočale nosit ne mogu, budem si kupila neku kapu onda.

SuperCow
23.06.2013., 08:20
OT
meni jako smeta sunce jer mi brzo padne tlak, pa me zanima kako to spriječiti? znači u kući/hladu mi je dobro, ali i šetnja od 10 minuta po suncu mi stvara muke. počne me zanosit, noge mi budu "gumene", vidim crne točkice ispred očiju i pod hitno se moram sklonit u hlad i sjest. nakon minutu to prođe, ali na suncu se opet ponovi isto. inače pijem jako puno vode i nije do toga. također, ne mislim na ono najgore sunce od 11 do 17, nego i na ono u 19-20. neki savjet?

I meni se ovo događa, ali svaki put kad bih izmjerila tlak u takvim situacijama on je bio normalan :ne zna:
Prošli tjedan kad sam bila kod doktora sam mislila da će bit jako nizak jer sam bila sva usporena, čim sam izašla na sunce mi se počelo mračit pred očima, točkice sam vidjela itd., na kraju tlak 110/70, dr. kaže da to jest malo niži tlak od nekakvog idealnog, inače mi bude uvijek 120/70, ali zaista ne vjerujem da bi mi od ovog tlaka moglo biti tako loše.
Zanima me kako brzo tlak može skočiti/sniziti se? Da li se tu radi o minutama ili satima? Jel moguće da mi je bio niži tlak ali je skočio u kratkom vremenu zbog uzbuđenja i straha od doktora?
Na pregledu prije tog sam ležala na ultrazvuku i jako se uplašila (napad panike), začepile su mi se uši, zamračilo se pred očima- da sam stajala mislim da bih se srušila, sestra mi drži noge u zraku i dr. mjeri tlak- 110/70. Kako sam se osjećala, mislila sam da će bit duplo niži.
EDIT: dire što se tiče tekućine ja pijem one odvratne izotonične napitke + mineralnu sad kad je jako vruće pa se znojim previše

tanveer
23.06.2013., 09:19
... jel dvije litre dnevno previše?

u principu nije, ali konkretno ovisi o tvom organizmu, stanju kardiovaskularnog sistema, i svemu ostalom što unosiš u sebe. probaj jednog dana prije šetnje umjesto vode popiti ili pojesti nešto slano, pa ćeš lako utvrditi da li ti to pomaže ili ne.
no moguće je i da to nema veze s tlakom, nego s utjecajem jakog svjetla na mozak - zato šilterica ili šešir.

Zanima me kako brzo tlak može skočiti/sniziti se? Da li se tu radi o minutama ili satima?

sekundama. ljudsko tijelo je odllčno po tom pitanju :)

SuperCow
24.06.2013., 15:59
u principu nije, ali konkretno ovisi o tvom organizmu, stanju kardiovaskularnog sistema, i svemu ostalom što unosiš u sebe. probaj jednog dana prije šetnje umjesto vode popiti ili pojesti nešto slano, pa ćeš lako utvrditi da li ti to pomaže ili ne.
no moguće je i da to nema veze s tlakom, nego s utjecajem jakog svjetla na mozak - zato šilterica ili šešir.

sekundama. ljudsko tijelo je odllčno po tom pitanju :)
Odlično da nas zezne baš kad ne treba :) Do sada mi je samo jednom bio utvrđen stvarno niži tlak, oko 80/40 kad sam se onesvijestila pa mi je mjeren tlak odmah nakon buđenja. Nakon 5 minuta i pojedenog slanca je bio normalan. Sad mi je stalno normalan a imam osjećaj da me sekunde dijele od nesvjestice :ne zna:

dire Dawn
24.06.2013., 16:14
mene pad tlaka u kući ne smeta, doktor mi je rekao da u tom slučaju pojedem nešto slano ili još bolje, popijem deci vode sa žličicom soli, legnem se i sačekam koju minutu. fakat upali. no kak to izvest vani? npr kad mi padne šećer - imam si bombone sa sobom, mogu ponest doslovno ono malo pakiranje šećera što se u bircevima daje, al šta kad mi padne tlak? da nosim mini posudu za sol? :rofl: da me se krivo ne shvati, zezam se sad tu s tim, al stvarno se ne može sol nosit okolo, evenutalno neki krekeri ili nešto, ali to onda nije malo pakiranje (za razliku od tipa tik tak bombona za dizanje šećera) i automatski mi treba veća torba :ne zna:. i opet se ne mogu leć, a to mi je ispalo najefikasnije.

MrsMeGusta
23.07.2013., 21:38
Zašto kad mjerim tlak mogu čuti samo sistolički,a dijastolički ne? Iako sve radim kako treba.

pklicov
09.01.2014., 14:43
Ne čuješ kada srce poćne prestane lupati ili kaj? Ja kod sebe i bez stetoskopa u pravilu čujem kada srce počne lupati (sistolički) i kada prestane lupati (dijastolički).