PDA

View Full Version : Tko je stvorio zlo i zašto?

Rosalinda
25.03.2009., 22:47
Krscanstvo naucava da je Bog stvorio sve, pa je tako stvorio i zlo, odnosno jing-jang stanje stvari. A mi smo dobili slobodu izbora. Svemoguci Bog nije bez razloga ucinio tako. Mogao je stvoriti svijet mira i ljubavi, bez ikakvog zla, ali ocito mu to nije bila ideja vodilja. Mozda je na nama taj dio. Cudni su putevi Gospodnji.
Ovo mi baš interesantno pa sam napravila cp

Ramzes13
25.03.2009., 23:14
Krscanstvo naucava da je Bog stvorio sve, pa je tako stvorio i zlo, odnosno jing-jang stanje stvari. A mi smo dobili slobodu izbora. Svemoguci Bog nije bez razloga ucinio tako. Mogao je stvoriti svijet mira i ljubavi, bez ikakvog zla, ali ocito mu to nije bila ideja vodilja. Mozda je na nama taj dio. Cudni su putevi Gospodnji.

Dakle ne... nije stvorio i zlo i Jin-Yang....jer Jin-Yang ne govori da je nešto dobro a nešto loše po sebi...:flop:

neznaš ni kako se piše đing đang:(:rofl:

Rosalinda
25.03.2009., 23:24
Meni kažeš? Jesi pročitala zadnju rečenicu?

Ramzes13
25.03.2009., 23:39
Meni kažeš? Jesi pročitala zadnju rečenicu?

Neznam, to su ti pitanja kao, šta bog sada radi? Kako izgleda? šta bi rekao kad bi došli pred njega?

Bog je sve...on je temelj da ti možeš misliti i postojat, sve je u njemu i kroz njega...

Zlo kao zlo ne postoji osim ako netko ne odredi da je nešto zlo kao recimo ljudi!

Da metero padne na Zemlju ljudi bi rekli to je zlo ili vrag bar većina, a hvala bogu da znamo šta je to, a razlog zašto dolazi je upitan... Šta je metero mislio kad je pada na zemlju?

D.Š
25.03.2009., 23:54
Zlo je nastalo kad je kozmokrator rekao: to je prljavo.
Onda su prvi ljudi iz straha to iskustvo duboko pohranili i prenosilo se to do dan danas.
To je prvo zlo.
A ustvari nije uopće prljavo.
Jer ništa nije prljavo samo po sebi već što misliš da je.

Ramzes13
26.03.2009., 00:01
Zlo je nastalo kad je kozmokrator rekao: to je prljavo.
Onda su prvi ljudi iz straha to iskustvo duboko pohranili i prenosilo se to do dan danas.
To je prvo zlo.
A ustvari nije uopće prljavo.
Jer ništa nije prljavo samo po sebi već što misliš da je.

Istina:top:

spaghetti
26.03.2009., 00:07
mi smo zivotinje unatoc tome sto si umisljamo da smo visoko osvestena inteligentna bica.

nama upravljaju iskonski instinkti a jedan od njih je i "ubi".

defined1062
26.03.2009., 00:19
Ja mislim da to nije jedan od nagona svojstvenih čovjeku, a svako zlo i nije nužno zlo ako se slika promatra u cjelini. Dosta toga je stvar percepcije.

Endimion17
26.03.2009., 00:19
Zlo ti se razvilo. Nije nastalo.

braveheart
26.03.2009., 00:31
Kad bi ljudi znali tko nam je tjelo sklepao konkretnije njih 365 andjelćića ne baš bajnih.
Onda bi rekli mi smo odlični kakvi smo mogli da ispadnemo.
Nego eto hvala SVEPRISUTNOME što nam je duh podario da se izdignemo iz njihove rase.

plavushazg
26.03.2009., 00:45
zlo postoji itekako, i u bibliji piše da je najveća varka u tome da ljudi misle kako zlo ne postoji, samo treba znati razliku izmedju dobra i zla a isto tako treba se i svojom voljom odlučiti činiti dobro, iako su ljudi grešni i nemoguće je sve raditi uvjek dobro, treba nastojati, a zlo vreba iza svakog ugla i mislim da čovjek sam po sebi ne bi mogao činit zlo bez utjecaja zlih sila, al niti sam može to pobijediti bez boga, ako se čovjek odvoji od boga i ako se ponaša kao da ga je baš briga zlo će se samo uvlačit ...a svi znamo što je dobro činiti, kad počneš voljeti boga i sebe i više cijenit sebe onda i sve druge vidiš rugačije...

plavushazg
26.03.2009., 00:48
a zašto postoji zlo? da nema zla ne bi mogli shvatiti dobro, ustvari da nema zla onda ne bi živjeli na zemlji nego....hm u raju? :)

braveheart
26.03.2009., 00:49
zlo postoji itekako, i u bibliji piše da je najveća varka u tome da ljudi misle kako zlo ne postoji, samo treba znati razliku izmedju dobra i zla a isto tako treba se i svojom voljom odlučiti činiti dobro, iako su ljudi grešni i nemoguće je sve raditi uvjek dobro, treba nastojati, a zlo vreba iza svakog ugla i mislim da čovjek sam po sebi ne bi mogao činit zlo bez utjecaja zlih sila, al niti sam može to pobijediti bez boga, ako se čovjek odvoji od boga i ako se ponaša kao da ga je baš briga zlo će se samo uvlačit ...a svi znamo što je dobro činiti, kad počneš voljeti boga i sebe i više cijenit sebe onda i sve druge vidiš rugačije...

Bolje 100 neprijatelja vani nego jedan unutar tebe.

Ramzes13
26.03.2009., 00:49

Onaj tko te želi ubiti veli ti i da skočiš u bunar...

Jebiga kad bi ta biblija koju danas imamo bila filozofsko dijelo sigurno bi se stiglo i objasniti da zlo i dobro ne postoje kao nešto zasebno...

plavushazg
26.03.2009., 00:53
Bolje 100 neprijatelja vani nego jedan unutar tebe.

bravo,to sam upravo htjela reći da je čovjek u biti sam sebi najveći neprijatelj i da se sve dogadja u glavi, i kad riješimo te neke traume i komplekse unutar n as samih u biti postaje puno toga jasnije samo što je to izvor raznih zla i ubojstava i svega, a eto...valjda sve tako mora bit da bi se neke stvari rasčistile....

Ramzes13
26.03.2009., 00:58
bravo,to sam upravo htjela reći da je čovjek u biti sam sebi najveći neprijatelj i da se sve dogadja u glavi, i kad riješimo te neke traume i komplekse unutar n as samih u biti postaje puno toga jasnije samo što je to izvor raznih zla i ubojstava i svega, a eto...valjda sve tako mora bit da bi se neke stvari rasčistile....

Probajmo uvest u pojam aktivno i pasivno, umjereno i neumjereno...pa ćeš dobit svoje zlo ako kažeš jela sam Jin Aktivni šećer ali neumjerneno i naškodio je balansu mojeg tijela.... To je zlo! Ali zapravo je to samo odnos jedan...

braveheart
26.03.2009., 00:58

S koje si ti planete došla?
Jer ovde nema takvih.
Hajde malo nas zemljane češće posjećuj jer puno je tame na ovom mjestu.
:)

plavushazg
26.03.2009., 01:01
Jer ovde nema takvih.

najviše je tame u glavama ljudi :)

plavushazg
26.03.2009., 01:02
Probajmo uvest u pojam aktivno i pasivno, umjereno i neumjereno...pa ćeš dobit svoje zlo ako kažeš jela sam Jin Aktivni šećer ali neumjerneno i naškodio je balansu mojeg tijela.... To je zlo! Ali zapravo je to samo odnos jedan...

ali sam ja svojevoljno jela neumjereno znači nisam činila u skladu s onim čovječe budi umjeren u svemu to je samo jedan mali primjer ali ja govorim o zlu kao o onome zlu u ljudima protiv kojih se puno njih ne želi boriti :)

plavushazg
26.03.2009., 01:04
Jer ovde nema takvih.

svi smo mi s neke planete došli hehehehhe samo glumimo da smo zemljani :)

braveheart
26.03.2009., 01:15
svi smo mi s neke planete došli hehehehhe samo glumimo da smo zemljani :)

Daj posjećuj češće malo ovo tamno mjesto.

logicar
26.03.2009., 07:37

dobro i blagostanje je blizina Bogu, Njegovim nacelima, i dobrim djelima!
zlo je daljina otudenost i okretanje od Boga i Njegovih nacela, te neznanje o Njegovim ucenjima..

Lastan
26.03.2009., 07:44
Dakle ne... nije stvorio i zlo i Jin-Yang....jer Jin-Yang ne govori da je nešto dobro a nešto loše po sebi...:flop:

neznaš ni kako se piše đing đang:(:rofl:
Rugala se sova sjenici… :kava:

Imaš Yin 阴 i Yang 阳, a izgovaraju se [jin] i [jaŋ].

Dexter nije lud
26.03.2009., 08:18
Razdvajanje dobra od zla, prijatelja od neprijatelja, bez mogučnosti za nešto treče je zamka. Zamka u koju je čovječanstvo palo... i ispisalo krvave stranice povijesti.

Božanstva (bez obzira na ime), u svakom slučaju moraju podržati ideju harmonije, savršenog balansa (simbol o kojemu se priča).

Žulaj
26.03.2009., 08:31
postoje logos i kaos- logos je ono što mi nazivamo dobrim, a kaos zlim, pa recimo da dobro i zlo zapravo ne postoje, postoje samo red i kaos. bez kaosa ne bi postojalo reda, da bi se red održao i opstao, mora postojati i kaos.

kao i to da mi nikada za svjetlost ne bismo znali da je svjetlost, da ne postoji tama. i svjetlost bez tame ne postoji kao ni tama bez svjetlosti.
u svemu, cijelom svemiru, fizičkom, mentalnom, emocionalnom, radi ravnoteže MORAJU postojati dvije suprotnosti da bi postojala i sredina- ono poželjno.

CrniDjuro
26.03.2009., 08:43
ravnoteža? u svemiru? Buahahaha :rofl::lol:
zlo je koncept u vašem umu, koji povezujete sa svim kaj vam se ne sviđa u datom momentu. :D

Žulaj
26.03.2009., 08:46
zlo je koncept u vašem umu, koji povezujete sa svim kaj vam se ne sviđa u datom momentu. :D

pojasni :kava:

CrniDjuro
26.03.2009., 08:57
pojasni :kava:

razmisli :mig:

Žulaj
26.03.2009., 09:00
razmisli :mig:

ne nego ti malo razmisli :mig:
i potkrijepi svoje, s visoka, ismijavanje. ako uopće imaš s čim :rofl:

Dexter nije lud
26.03.2009., 09:02
postoje logos i kaos- logos je ono što mi nazivamo dobrim, a kaos zlim, pa recimo da dobro i zlo zapravo ne postoje, postoje samo red i kaos. bez kaosa ne bi postojalo reda, da bi se red održao i opstao, mora postojati i kaos.

kao i to da mi nikada za svjetlost ne bismo znali da je svjetlost, da ne postoji tama. i svjetlost bez tame ne postoji kao ni tama bez svjetlosti.
u svemu, cijelom svemiru, fizičkom, mentalnom, emocionalnom, radi ravnoteže MORAJU postojati dvije suprotnosti da bi postojala i sredina- ono poželjno.

:top:

Položaj životne esencije rezonira između reda i nereda, materije i duha.
Po dualnom principu, po tankoj liniji života i smrti, srednjega puta, spiralne zlatne sredine...

Dexter nije lud
26.03.2009., 09:10

Da nije, ti bi bio mrtav. Odnosno ne bi se niti rodio.
Ili bi kometi odovno razorili Zemlju. Svaka sila ima protusilu.
Da nije tako umro bi od uboda pčele. Ali harmonija se pobrinula pa postoji nešto u tebi što se zove imunitet. Da nije tako iskrvario bi na smrt kada se porežeš. Ali tu su krvna zrnca koja zatvore posjekotinu.

CrniDjuro
26.03.2009., 09:15
Da nije tako umro bi od uboda pčele. Ali harmonija se pobrinula pa postoji nešto u tebi što se zove imunitet. Da nije tako iskrvario bi na smrt kada se porežeš. Ali tu su krvna zrnca koja zatvore posjekotinu.

molim te kakve to ima veze sa ravnotežom? Kometi?! Sile?(koje točno, ajd daj mi molim te reci kakve su to protusile kad govorimo o 4 (2) osnovne sile univerzuma?) Kakva to molim te harmonija se brine za imunitet? muzička? :rofl::lol:
jao kako smiješno :lol:

Dexter nije lud
26.03.2009., 09:59
molim te kakve to ima veze sa ravnotežom? Kometi?! Sile?(koje točno, ajd daj mi molim te reci kakve su to protusile kad govorimo o 4 (2) osnovne sile univerzuma?) Kakva to molim te harmonija se brine za imunitet? muzička? :rofl::lol:
jao kako smiješno :lol:

Harmonija se odnosi na stabilnost u makro-mikro kozmosu.
Sile koje spominješ su reakcija na unutarnju akciju. Odnosno sam si odgovoran za svoju interpretaciju stvarnosti.
Ako materiju i stvarnost opisuješ kroz sile univerzuma ostaješ bez prostora.
Osim toga ovo je religija i tu se ne bavimo "tehničkim shemama" magnetizma, gravitacije...

Dexter nije lud
26.03.2009., 10:04
Opiši barem jedan prirodni proces koji nije stabilan, samoobnavljajuči.
Od genetske primopredaje, imjene godišnjih doba, do smrti i rađanja nebeskih tijela...

CrniDjuro
26.03.2009., 10:12
Opiši barem jedan prirodni proces koji nije stabilan, samoobnavljajuči.
Od genetske primopredaje, imjene godišnjih doba, do smrti i rađanja nebeskih tijela...

Entropija.

CrniDjuro
26.03.2009., 10:15
Harmonija se odnosi na stabilnost u makro-mikro kozmosu.

stabilnost čega? uostalom, ako se ondosi na stabilnost, zašto ju onda ne zoveš stabilnost a ne harmonija? to su dvije različite riječi sa posve različitim značenjem.

Sile koje spominješ su reakcija na unutarnju akciju. Odnosno sam si odgovoran za svoju interpretaciju stvarnosti.

sile koje spominjem su fizikalna stvarnost. Sile o kojima ti govoriš postoje samo unutar tvojeg uma, a čini se da ih nemožeš niti opisati dovoljno koherentno da bi ikome drugome išta značile.

Ako materiju i stvarnost opisuješ kroz sile univerzuma ostaješ bez prostora.
Osim toga ovo je religija i tu se ne bavimo "tehničkim shemama" magnetizma, gravitacije...

Ako govorimo o postanku zla, a spominju se univerzalne sile ravnoteže, onda tu nisam ja onaj koji miješa lončiće. :D

Žulaj
26.03.2009., 10:19
Entropija.

Entropija nije proces :kava:

CrniDjuro
26.03.2009., 10:34
Entropija nije proces :kava:

isto toliko je proces koliko je to i "harmonija" te "ravnoteža" :D

Žulaj
26.03.2009., 10:57
isto toliko je proces koliko je to i "harmonija" te "ravnoteža" :D

entropija je mjera (konkretno, logaritam), tj pojava, koja isto tako ima i protutežu koja se naziva ektropija = što nas opet dovodi do ravnoteže :mig:

Dexter nije lud
26.03.2009., 11:25
Odnosno reakcije na akciju.:top:
Stvarnost je prisutnija u samome procesu promjene negoli u objektu promatranja.

CrniDjuro
26.03.2009., 11:56
Odnosno reakcije na akciju.:top:
Stvarnost je prisutnija u samome procesu promjene negoli u objektu promatranja.

:eek:

jel vama jasno da to kaj ste rekli ne samo da nema nikakvog smisla, nego je i potpuno nerazumljivo?!

CrniDjuro
26.03.2009., 12:07
pa zakaj onda pričamo o "ravnoteži sila" ak je u pitanju zlo?

Rosalinda
26.03.2009., 15:08
Neznam, to su ti pitanja kao, šta bog sada radi? Kako izgleda? šta bi rekao kad bi došli pred njega?

Bog je sve...on je temelj da ti možeš misliti i postojat, sve je u njemu i kroz njega...

Zlo kao zlo ne postoji osim ako netko ne odredi da je nešto zlo kao recimo ljudi!

Da metero padne na Zemlju ljudi bi rekli to je zlo ili vrag bar većina, a hvala bogu da znamo šta je to, a razlog zašto dolazi je upitan... Šta je metero mislio kad je pada na zemlju?

Ne biserko već da to nije moj post pošto si mi prigovorila za jednu picajzla grešku.

zed_alive
26.03.2009., 20:59

walschovo objašnjenje je jako dobro. bez zla, dobro nema smisla. kako ćeš razaznati svjetlo u svjetlu? nikako. a svjetlo u mraku?

no postoji i drugi pristup, slobodna volja, nesavršene duše. ako imaš duše (ljude) koji ne spoznaju u punom smislu dobro od zla, to da će biti zla je logična posljedica. a Božji izbor je bio slobodna volja. taj princip objašnjava štošta, između ostalog i zašto nema pravde na ovom svijetu

Dexter nije lud
26.03.2009., 21:26
:eek:

jel vama jasno da to kaj ste rekli ne samo da nema nikakvog smisla, nego je i potpuno nerazumljivo?!

Kako kome crni... kako kome.

noxten
26.03.2009., 21:30
Nitko nije stvorio zlo. Nitko nije stvorio dobro.
Nitko nije stvorio pozitivno, nitko nije stvorio negativno.
Sve je ono sto jest, JA ili ti ga jingero jangero lol. Jing jang je JA u svom punom izdanju unutar jedne perfektnog balansa. Taj balans je takozvani "bog" no bogova je i previse. Svi smo mi doduse bogovi jer smo stvoreni na njegovu sliku kako se kaze. Cim mi znamo za njega, znaci da to jesmo.

Mi zivimo u slobodnoj zoni sustava. Znaci ovdje je sve dozvoljeno, ovim svijetom po "nasem ljudskom razmisljanju" vladaju i pozitivne i negativne sile. Negativne u vecinskom vlasnistvu nad pozitivnim. Nisu samo zivotinje i biljke i ljudi "zivi" tu i sada ovaj momenat vec citavo postojanje svega sto jest. Mi smo sve sto jest. Zato i privlacimo komete, zato i privlacimo uragane kao i poplave, pozare, tornade jer smo tako pozitivna bica lol.

Sve smo mi, mi smo odgovorni za sve a ne samo za nas. Svaka nasa misao diktira time kako ce se stvari odvijat sada i ovaj momenat jer buducnost ne postoji kao sto ni vrijeme ne postoji. To je jedna samo faking velika izmisljotina nastala kako bi ljudima radili sa prosloscu "ah olaksanje kao i kopkanje... odnosno, skidanje odgovornosti i nervozu" te buducnoscu nesto sto se zove iscekivanje, nesto sto ti govori da nikada nisi dobar, nikada nisi zadovoljan sam sobom niti ista drugo...

Sve je jedno. Nema loseg ili dobrog. To je apsurd. Mi ljudi, mi smo stvorili zlo. Ne vrhovni kreatori ili netko drugi. I da, ne postoji bog vec kreatori. Vise svjesni i manje svjesni.

Mi ljudi doduse spadamo ispod prirode i zivotinja. MI ljudi, najgluplja smo rasa koja hoda ovim planetom. Nazvao nas ja Purice Beta 1.0 i da nazalost mi smo takodjer kreatori. Pogle sta smo napravili. Kokosinjac lol!

zed_alive
26.03.2009., 21:38
postoje logos i kaos- logos je ono što mi nazivamo dobrim, a kaos zlim

antipod kaosu iz starogrčkog nije logos, već kozmos. kozmos je red, kaos je nered

Dexter nije lud
26.03.2009., 22:08
Ovdje ti je normalno lupetati kvazifizikalnim izrazima i koristiti fiziku u silovanoj sociologiji da bi se ispadalo pametnijim.

To su dale razne njuejđ knjige. It's their legacy. :)

Stvarno... od kuda duhovnjacima pravo da se drznu posezati za diskutabilnim teorijama "svete znanosti". :)
Njihova progresivna drskost ide i korak dalje, jer nam stalno bacaju pod nos da se nismo maknuli od Heisenbergovog načela. :)
Da stvar bude gora, ne samo da se kite našim perjem več prisvajaju "naše znanje", interpretiraju ga kao svoje.:)
Dok su oni meditirali i ispušali čudne zvukove, mi smo marljivo učili i radili...i bili dobar đak. :)
Oni jednostavno - Ne smiju razumijeti fraze koje koriste! (jer to bi značilo da je naša muka ovozemaljska bila zapravo utopija) :)

Princip stvaranja (odnosno granica materije i duha):

http://img293.imageshack.us/img293/4451/picture81.th.gif (http://img293.imageshack.us/my.php?image=picture81.gif)

Lastan
26.03.2009., 22:19
Da nije tako umro bi od uboda pčele. Ali harmonija se pobrinula pa postoji nešto u tebi što se zove imunitet.
Od uboda pčele umiru oni kojima imunološki sustav popizdi i izazove alergijsku reakciju, tj. anafilaktički šok.

You fail.
Da nije tako iskrvario bi na smrt kada se porežeš. Ali tu su krvna zrnca koja zatvore posjekotinu.
A to ima veze s onim što govoriš… kakve točno?

Ma ne, bolje nemoj objašnjavati. Moj mali unutarnji prirodnjak već i sada lagano čupa kosu od new age gluposti koje ovdje meljete.

Mrš na Alternativu s tim spikama.

Ramzes13
26.03.2009., 22:19
Endimione ljubavi koji kurac si onda na religiji?

Dexter nije lud
26.03.2009., 22:37
Od uboda pčele umiru oni kojima imunološki sustav popizdi i izazove alergijsku reakciju, tj. anafilaktički šok.

You fail.

A to ima veze s onim što govoriš… kakve točno?

Ma ne, bolje nemoj objašnjavati. Moj mali unutarnji prirodnjak već i sada lagano čupa kosu od new age gluposti koje ovdje meljete.

Mrš na Alternativu s tim spikama.

Oooo... Ma je li se to netko drznuo dotači tajne života i smrti? Visokog ezoternog znanja. Ovi nepočudni čarobnjaci skinuše nam sve maske. Osdadošmo goli. Više ne možemo da prikrijemo svoje pravo lice...mržnja, ljubomora i bijes.
A da ih prijavimo modu?
Ma to nema smisla, jer su upravo dokazali da je zlo u nama.

"Mrš na Alternativu" - jel to opet inkvizicija?

red_shrike
26.03.2009., 22:38
Izvro zla je naš osjećaj superiornosti nad drugima. To je ono kada kažete da su svi drugi u krivu, a "ja" jedini u pravu. Kada se takve individue organiziraju uu neku grupu koja širi ideologiu inferiornosti, e, onda počinje zlo. Nemojmo se zavaravati, što god ekipa ovdje pričala o moralu i etici, kao u ostalom i bilo gdje drugdje, kada autoritet kaže da činiš zlo, večina će to uraditi.

Endimion17
26.03.2009., 22:38
Stvarno... od kuda duhovnjacima pravo da se drznu posezati za diskutabilnim teorijama "svete znanosti". :)
Znanost nije sveta, što god to zapravo značilo. Ona samo ima rigor. Znanost se ne petlja u religijske dogme, ali se religija itekako pokušava upetljati u znanstvene činjenice.

Svaka je teorija diskutabilna. Svatko o njoj može kvalitetno raspravljati, ukoliko zna što je teorija, i što koja dotična teorija iznosi. Duhovnjaci to u 99.99999% slučajeva - nemaju pojma. Zato i svašta lupetaju.

Njihova progresivna drskost ide i korak dalje, jer nam stalno bacaju pod nos da se nismo maknuli od Heisenbergovog načela. :)
Da stvar bude gora, ne samo da se kite našim perjem več prisvajaju "naše znanje", interpretiraju ga kao svoje.:)
Dok su oni meditirali i ispušali čudne zvukove, mi smo marljivo učili i radili...i bili dobar đak. :)
Oni jednostavno - Ne smiju razumijeti fraze koje koriste! (jer to bi značilo da je naša muka ovozemaljska bila zapravo utopija) :)
Ne znam na čemu si ti, ali teško mi je mlatiti praznu slamu da bih nekoga mogao pratiti.

Princip stvaranja (odnosno granica materije i duha):

http://img293.imageshack.us/img293/4451/picture81.th.gif (http://img293.imageshack.us/my.php?image=picture81.gif)
Bi li bio toliko dobar da mi objasniš što je na tom renderingu? Vidim tetraedar s nekakvim osima i složenom spiralom.:ne zna:

Endimione ljubavi koji kurac si onda na religiji?
Dobro pitanje... :misli:

Endimion17
26.03.2009., 22:40
Oooo... Ma je li se to netko drznuo dotači tajne života i smrti? Visokog ezoternog znanja. Ovi nepočudni čarobnjaci skinuše nam sve maske. Osdadošmo goli. Više ne možemo da prikrijemo svoje pravo lice...mržnja, ljubomora i bijes.
A da ih prijavimo modu?
Ma to nema smisla, jer su upravo dokazali da je zlo u nama.

"Mrš na Alternativu" - jel to opet inkvizicija?

Naravno, ignoriraš to što je pokazao tvoj fail oko pčele i anafilaktičkog šoka. Zašto me to čudi?

Retorika vam je ista, kojoj god religiji pripadali. Rimokatolička religija, islam, budizam, pa i bilo koji pokret na koji podsjećaš, svi ste isti - "prešuti krivo, idi dalje".

danijel12
26.03.2009., 22:53
Zle ne postoji kao bitak, samo po sebi. Zlo je odsustvo dobra, kao rupa u tlu (rupa je nedostatak, odsustvo tla). Sve što je Bog stvorio bilo je dobro. Jedna od dobrih stvari koje je Bog stvorio bila su bića koja su imala slobodu odabrati dobro. Kako bi imala pravi izbor, Bog je dozvolio da postoji nešto što bi mogli odabrati mimo dobroga. Stoga je Bog tim bićima (anđelima i ljudima) dozvolio da odaberu dobro ili ne-dobro (zlo). Inače bi ta bića odabrali dobro, ne iz vlastite želje, već iz nužnosti.

Dakle, Bog nije stvorio zlo, ali ga je pripustio (tj. nije ga spriječio, i to upravo zbog slobodne volje koju je dao svojim stvorenjima).

Dexter nije lud
26.03.2009., 23:17
Znanost nije sveta, što god to zapravo značilo. Ona samo ima rigor. Znanost se ne petlja u religijske dogme, ali se religija itekako pokušava upetljati u znanstvene činjenice.

Svaka je teorija diskutabilna. Svatko o njoj može kvalitetno raspravljati, ukoliko zna što je teorija, i što koja dotična teorija iznosi. Duhovnjaci to u 99.99999% slučajeva - nemaju pojma. Zato i svašta lupetaju.

Ne znam na čemu si ti, ali teško mi je mlatiti praznu slamu da bih nekoga mogao pratiti.

Bi li bio toliko dobar da mi objasniš što je na tom renderingu? Vidim tetraedar s nekakvim osima i složenom spiralom.:ne zna:

Dobro pitanje... :misli:

To je zapravo Φ spirala (duša, duh ili kako očeš). Ona opisuje površinu torusa, (materiju). Život u tijelu zapravo je spirala u tetrahedronu. Kontrolirana svjetlost i lagana rotacija konstrukcije oko glavne osi baca sjenu na unutrašnjost po plohi tetrahedrona. Sjene se pokazuju kao Hebrejski alfabet.

Bit same kreacije stavljen je u tu konstrukciju. Jer prva riječ Geneze (be resijet) označava "princip" a ne na "na početku" (bjaše riječ).

Hebreski alfabet izrađen je s namjerom isključivo usmene predaje (kabale) sljeđečim generacijama.

Sama konstrukcija ujedno je i jedan od gematrijskih ključeva kojim se oponašaju ti "zvukovi stvaranja".

kretnjaimir
26.03.2009., 23:28
Izvro zla je naš osjećaj superiornosti nad drugima. To je ono kada kažete da su svi drugi u krivu, a "ja" jedini u pravu. Kada se takve individue organiziraju uu neku grupu koja širi ideologiu inferiornosti, e, onda počinje zlo. Nemojmo se zavaravati, što god ekipa ovdje pričala o moralu i etici, kao u ostalom i bilo gdje drugdje, kada autoritet kaže da činiš zlo, večina će to uraditi.

Tko je autoritet?

red_shrike
27.03.2009., 08:21
@dexter nije lud
Navedi bilo kakve eksperimente koji potvrđuju tvoje tvrdnje.

@krentjaimir
Autoritet je bilo koji autoritet, vlada, profesor, šef, ... Napravljeni su eksperimenti u psihologiji koji pokazuju da su ljudi voljni činiti svakojake stvari ako im to tako netko kaže

Fussoldat
27.03.2009., 09:18
danijel je najtočnije odgovorio. Nastanak zla je posljedica dvije stvari: Slobodne volje i Zakona. Zlo predstavlja posljedicu svojevoljnog odbacivanja Zakona. Također, zlo ima svoj rok trajanja, i bit će konačno uništeno zauvijek. Jedino što će kao spomen na zlo preostati će biti rupe u rukama Gospodara i vječna neugasiva vatra na ovoj Zemlji, dovoljni razlozi da se više nikad nitko ne pobuni protiv Zakona.

Hi Fi Equalizer
27.03.2009., 09:49
Da li postoji tama? Kako se "stvara" tama?
Tamom opisujemo prostore koji nisu pod utjecajem svjetla, dakle, ona je izostanak svjetla.

F. Chief
27.03.2009., 10:07
Razdvajanje dobra od zla, prijatelja od neprijatelja, bez mogučnosti za nešto treče je zamka.

Vi'š ovo je zanimljivo. U simbolici se uvijek suprotstavljaju dva elementa, bez mogućnosti drugačijeg rješenja osim dva ponudjena. Praktički binarni sustav. Zašto? Zašto nema više rješenja? Po meni bi ih trebalo biti beskonačno mnogo, s neprimjetnim prijelazima iz jednog u drugo, i koji tvore na kraju ono Jedno.

Zašto samo dvije suprotstavljene strane, zašto samo dva rješenja? Zašto nema trećeg?

Hi Fi Equalizer
27.03.2009., 10:31
Vi'š ovo je zanimljivo. U simbolici se uvijek suprotstavljaju dva elementa, bez mogućnosti drugačijeg rješenja osim dva ponudjena. Praktički binarni sustav. Zašto? Zašto nema više rješenja? Po meni bi ih trebalo biti beskonačno mnogo, s neprimjetnim prijelazima iz jednog u drugo, i koji tvore na kraju ono Jedno.

Zašto samo dvije suprotstavljene strane, zašto samo dva rješenja? Zašto nema trećeg?

Zona sivog je suma naših težnji. Pojedinačno gledano, svaka težnja može biti kretanje ka izvoru, ili od njega.

Žulaj
27.03.2009., 11:39
antipod kaosu iz starogrčkog nije logos, već kozmos. kozmos je red, kaos je nered

ja sam napisala logos s razlogom. riječ- u početku bijaše riječ, njome je stvoren kozmos....bla bla

noxten
27.03.2009., 12:21
danijel je najtočnije odgovorio. Nastanak zla je posljedica dvije stvari: Slobodne volje i Zakona. Zlo predstavlja posljedicu svojevoljnog odbacivanja Zakona. Također, zlo ima svoj rok trajanja, i bit će konačno uništeno zauvijek. Jedino što će kao spomen na zlo preostati će biti rupe u rukama Gospodara i vječna neugasiva vatra na ovoj Zemlji, dovoljni razlozi da se više nikad nitko ne pobuni protiv Zakona.

I onda jednog dana svizac zamota cokoladu u omot.

Ja se nikad nisam zabrinjavao sa zakonom, nikad ga nisam slusao, nikad ga nisam postovao a jos manje cjenio u smislu necega sto ja moram radit. I doduse da netko digne world bank, crkvu, ili mozda recimo pentagon i te fore neznam lol nebi se uopce bunio doduse taj dan bi si stvorio novi bozic kao sto krscani imaju bozic 25.12 tako bi i meni taj dan bio svetinja.

Sorry al jebem ti ja mozak koji razmislja da je slobodna volja manje bitnija od zakona. Popisam ti se na zakon lol

F. Chief
27.03.2009., 12:30
Popisam ti se na zakon :lol:

Eto, dokaz da imaš slobodnu volju. :mig:

Daniel91
27.03.2009., 12:55
Zlo nije nastalo niti je vječno.
To su pogrešne premise.
Već se pažljivim čitanjem Biblije može vidjeti da u početku, u Edenskom vrtu nije postojalo zlo ali vidimo da Adam i Eva nisu bili stvoreni savršeni čim im je Bog morao dati zapovijed da ne jedu plod sa stabla.
To odmah implicira i postojanje njihove slobodne volje, da poslušaju i ne jedu ili nje poslušaju i jedu, te time sami sebe izbace iz raja i odvoje od Boga, no to je bila njihova slobodno izražena volja.
Kao što čovjek bira da čini dobro, ima slobodu i da bira da čini zlo.
Na žalost, obično je to ono drugo.
Može se onda reći da su prvobitno zlo stvorili još Adam i Eva, kad su svojom slobodnom voljom izabrali da krenu putem odvojenim od Boga.
Sad, da li će zlo zauvijek trajati ili će jednom nestati, to je već pitanje za puno dužu diskusiju i ne bih sad o tome.
No, jedino što je vječno, to su Bog i njegova ljubav a sve ostalo je prolazno, pa će i nestati, prije ili poslije.

Dexter nije lud
27.03.2009., 14:42

Ja se nikad nisam zabrinjavao sa zakonom, nikad ga nisam slusao, nikad ga nisam postovao a jos manje cjenio u smislu necega sto ja moram radit. I doduse da netko digne world bank, crkvu, ili mozda recimo pentagon i te fore neznam lol nebi se uopce bunio doduse taj dan bi si stvorio novi bozic kao sto krscani imaju bozic 25.12 tako bi i meni taj dan bio svetinja.

Sorry al jebem ti ja mozak koji razmislja da je slobodna volja manje bitnija od zakona. Popisam ti se na zakon lol

Sloboda i volja...jedini zakon :)

kretnjaimir
27.03.2009., 14:53
@dexter nije lud
Navedi bilo kakve eksperimente koji potvrđuju tvoje tvrdnje.

@krentjaimir
Autoritet je bilo koji autoritet, vlada, profesor, šef, ... Napravljeni su eksperimenti u psihologiji koji pokazuju da su ljudi voljni činiti svakojake stvari ako im to tako netko kaže

Vidiš ja nemam tih problema.
Što si ti naveo.
Sam sam sebi šef i učitelj.
Materijani i duhovni.

seven9
27.03.2009., 14:57

nevjerniče, gorit ćeš u paklu :rolleyes:

Daniel.N
27.03.2009., 15:46
Krscanstvo naucava da je Bog stvorio sve, pa je tako stvorio i zlo, odnosno jing-jang stanje stvari.

Što to znači "sve"? Zlo nije neka stvar da se može stvoriti. Uzmimo za primjer "glad". Može li uopće postojati svijet bez gladi? To je jednostavno stanje u koje netko dolazi ako ne jede dovoljno. Može li postojati takav svijet u kojem svatko stalno jede dovoljno (to naravno uključuje i sve životinje...)?

Traženje logičkih rupa je jedna stvar, a druga stvar je preciznost. Svaka vjera je ipak nekonzistentni sustav i nemoguće je tu istjerivati svaku sitnicu. Kao da kažeš tko je stvorio "mrak". Uvijek će biti nekih dijelova svijeta gdje neće biti svjetla, ako ništa možeš napraviti rupu u zemlji...

Nemruth Dagi
27.03.2009., 19:41
Zlo nije nastalo niti je vječno.
To su pogrešne premise.
Već se pažljivim čitanjem Biblije može vidjeti da u početku, u Edenskom vrtu nije postojalo zlo ali vidimo da Adam i Eva nisu bili stvoreni savršeni čim im je Bog morao dati zapovijed da ne jedu plod sa stabla.
To odmah implicira i postojanje njihove slobodne volje, da poslušaju i ne jedu ili nje poslušaju i jedu, te time sami sebe izbace iz raja i odvoje od Boga, no to je bila njihova slobodno izražena volja.
Kao što čovjek bira da čini dobro, ima slobodu i da bira da čini zlo.
Na žalost, obično je to ono drugo.
Može se onda reći da su prvobitno zlo stvorili još Adam i Eva, kad su svojom slobodnom voljom izabrali da krenu putem odvojenim od Boga.
Sad, da li će zlo zauvijek trajati ili će jednom nestati, to je već pitanje za puno dužu diskusiju i ne bih sad o tome.
No, jedino što je vječno, to su Bog i njegova ljubav a sve ostalo je prolazno, pa će i nestati, prije ili poslije.

Slobodna volje je kriva za sve...pa kad bi bog rekao NE ne bi bilo zla, a ono ga očito dozvoljava ZBOG NEČEGA (a može mu upropastiti cijelu koncepciju stvaranja malih čovječuljaka)je li tako?

Dobro iz zlo dolaze iz različitih džepova, ali radi se o istom kaputu, jednog jedinog "vlasnika".

Daniel91
27.03.2009., 21:02
Slobodna volje je kriva za sve...pa kad bi bog rekao NE ne bi bilo zla, a ono ga očito dozvoljava ZBOG NEČEGA (a može mu upropastiti cijelu koncepciju stvaranja malih čovječuljaka)je li tako?

Dobro iz zlo dolaze iz različitih džepova, ali radi se o istom kaputu, jednog jedinog "vlasnika".

Mislim da ne razumiješ o čemu pričaš.
Imati slobodnu volju automatski znači da osoba ima mogućnost da učini nešto dobro ili nešto loše.
Ako Bog to želi spriječiti ( i imati nas potpuno pod kontrolom) jedino što mu ostaje je da nam uzme slobodnu volju i od nas napravi obične ''robote'' ili automate koji ne mogu samostalno razmišljati i donositi odluke.
Gdje je tu onda radost stvaranja i gledanja Adama i Eve kako uče kao djeca, rastu i razvijaju se, te vole svog Stvoritelja, Roditelja, Boga.
Da imaš djecu da li bi radije želio stvoriti robote ili živa bića koja znaju primati i uzvraćati ljubav, tebi i drugima?

kretnjaimir
27.03.2009., 21:23
http://i39.tinypic.com/2dl3zua.jpg

CrniDjuro
27.03.2009., 21:26
Imati slobodnu volju automatski znači da osoba ima mogućnost da učini nešto dobro ili nešto loše.
Ako Bog to želi spriječiti ( i imati nas potpuno pod kontrolom) jedino što mu ostaje je da nam uzme slobodnu volju i od nas napravi obične ''robote'' ili automate koji ne mogu samostalno razmišljati i donositi odluke.

tako je. Poradi slobodne volje par nacista (kojima je milostivi Bog dao mogućnost da učine nešto dobro ili nešto loše) pobijeno je par milijuna židova (kojima milostivi Bog nije dao nikakvu slobodnu volju po tom pitanju).
Gade mi se takvi kao što si ti. :flop:

kretnjaimir
27.03.2009., 21:32
Gdje je tu onda radost stvaranja i gledanja Adama i Eve kako uče kao djeca, rastu i razvijaju se, te vole svog Stvoritelja, Roditelja, Boga.
Da imaš djecu da li bi radije želio stvoriti robote ili živa bića koja znaju primati i uzvraćati ljubav, tebi i drugima?

Ovo u životu nisam još doživio.
Da je gledao Adama i Evu sa ljubavlju.
:rofl:
Ovo nisu istine jel ti malo ovde narod onako u fino?
Pa taj je njih prokleo je si ti pri sebi?
Sinko moj pazi se shizofrenije blizu si,moram ti to reći.

Dexter nije lud
27.03.2009., 21:40
http://i39.tinypic.com/2dl3zua.jpg

:top:

http://img17.imageshack.us/img17/3305/abydoss.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=abydoss.jpg)

Daniel91
27.03.2009., 21:43
Hvala na ''zanimljivim'' komentarima, da se tako izrazim.
Čini mi se da ti komentari više govore o vama samima nego o onome kome su upućene.
Kako kaže ona poslovica, uz ovakve ''prijatelje'' ne trebaju mi ni neprijatelji.
Samo vi nastavite širiti svoje ''pozitivne'' vibracije, razumijevanje, toleranciju, poštovanje i sl.
Jako vam to dobro ide, ako mogu reći.

kretnjaimir
27.03.2009., 21:50
Čini mi se da ti komentari više govore o vama samima nego o onome kome su upućene.
Kako kaže ona poslovica, uz ovakve ''prijatelje'' ne trebaju mi ni neprijatelji.
Samo vi nastavite širiti svoje ''pozitivne'' vibracije, razumijevanje, toleranciju, poštovanje i sl.

Ima još nade ako shvatiš što je nasilje a što je LJUBAV.
To su dvije odvojene stvari.
Ti ih spajaš čovječe u jedno,to ćete odvesti u bolest.

Ovo ti je savjet prijateljski.
Ajde zdravo.

CrniDjuro
27.03.2009., 21:51

hej, milostivi bog nam je dao izbor, potpuno isto kak ga je dal i inkviziciji, konkvistadorima, nacistima, ruskoj komunističkoj partiji.....:top:

Daniel91
27.03.2009., 22:26
Ništa ja ne spajam, bolje pročitajte sve još jednom i razmislite, pa ako treba ponovite proces. :D
Jedno je da čovjek ima slobodnu volju, ali to ne implicira automatski da je Bog zao i da ga uopće nije briga što se događa sa čovjekom i kako on koristi tu svoju slobodnu volju.
Nije li izbavio židove iz ropstva u Egiptu, kad su se židovi obratili i zamolili ga za pomoć?
Nije li i taj nacizam pao u svega par godina, kad se činilo da ga ništa ne može zaustaviti?
Nisu li za pojavu nacizma odgovorniji tadašnji političari na zapadu, koji su popuštali Hitleru i predali mu Čehoslovačku i Austriju, da bi ga nahuškali na Rusiju i Staljina i riješili se jednim udarcem 2 muhe.
1938 Hitlerova je vojska još bila vrlo slaba a pola tenkova mu nije ni stiglo do Beča, pokvarili su se( I onda ih je bilo vrlo lako zaustaviti i poraziti).
Političari na zapadu su mu dali odriješene ruke, vjerujući da ga mogu kontrolirati ali su ispali naivni.
Da li je i za to kriv Bog?
Bog pomaže kolikom može, no mora se ispuniti i ljudski dio odgovornosti, ljudski faktor.
Da je taj dio ispunjen, svjetskog rata, ni prvog ni drugog ne bi ni bilo.
Ne možemo za pogreške ljude uvijek optuživati Boga.
No, Bog uvijek napravi najbolje što može u datoj situaciji.

I da, Bog je volio Adama i Evu, ali to je kao i u svakoj obitelji.
Ako vam djeca postanu kriminalci i krenu krivim putem, umjesto u roditeljskom domu obično završe u popravnom domu ili zatvoru.
Vi to ne želite, i dalje volite svoju djecu, ali nemate izbora.
Djeca su odabrala drugi put i otišla od vas, no vi ih i dalje volite jer ste njihov roditelj i to je činjenica koja se nikad neće promjeniti.
Tako je i s Bogom.
adam i Eva su se sami odvojili od Boga i počeli slijediti ''zmiju'' tj. Sotonu i to potpuno dobrovoljno.
Nitko ne može slijediti 2 gospodara i jasno da Adam i Eva nisu više mogli ostati u Edenskom vrtu no to ne znači da ih je Bog zaboravio ili prestao voljeti.
Ako to ne razumijete, pročitajte još jedanput Bibliju i malo razmislite, posebno NZ.

zed_alive
27.03.2009., 22:33
Bog se doista odaziva na poziv za pomoć i molitvu. slobodna volja nije nemiješanje u potpunosti. postoji i Božja intervencija čak i u individualnim ljudskim životima, sitne pomoći i korekcije, čak i bez poziva. slobodna volja postoji i izbor je čovjeku dan i poštuje se, ali postoji i diskretno upravljanje životom, pa i tijekom povijesti. moram priznati, da nije tog upravljanja, bilo bi mi puno teže spoznati Boga, jer sam se upravo radi takvih poteza u svakodnevnom životu osvjedočio da postoji nešto što pazi na nas

Daniel91
27.03.2009., 22:39
Bog se doista odaziva na poziv za pomoć i molitvu. slobodna volja nije nemiješanje u potpunosti. postoji i Božja intervencija čak i u individualnim ljudskim životima, sitne pomoći i korekcije, čak i bez poziva. slobodna volja postoji i izbor je čovjeku dan i poštuje se, ali postoji i diskretno upravljanje životom, pa i tijekom povijesti. moram priznati, da nije tog upravljanja, bilo bi mi puno teže spoznati Boga, jer sam se upravo radi takvih poteza u svakodnevnom životu osvjedočio da postoji nešto što pazi na nas

Hvala ti Zed alive, konačno jedan konstruktivan post u ovom topicu.
Čini se da je u zadnje vrijeme postalo ''popularno'' omalovažavati vjeru u Boga( ili pasušalno okrivljavati Boga za sve loše što se dogodi) i religiju općenito. Na žalost, ti ljudi zaista ne znaju o čemu pričaju i miljama su daleko od toga da bi razumjeli tko je Bog i što znači živjeti životom vjere u svakodnevnom životu.

pukovnikz
28.03.2009., 01:57
Zlo može biti jedino produkt slobodne volje i neznanja.

zed_alive
28.03.2009., 23:20
Hvala ti Zed alive, konačno jedan konstruktivan post u ovom topicu.
Čini se da je u zadnje vrijeme postalo ''popularno'' omalovažavati vjeru u Boga( ili pasušalno okrivljavati Boga za sve loše što se dogodi) i religiju općenito. Na žalost, ti ljudi zaista ne znaju o čemu pričaju i miljama su daleko od toga da bi razumjeli tko je Bog i što znači živjeti životom vjere u svakodnevnom životu.

nema na čemu daniele :) ja bi čak išao toliko daleko da bi neke od forumskih pisanja na religiji nazvao namjenim potkopavanjem bilo vjere bilo konkretne religije. po svojoj prilici od pripadnika konkurentskih religija ili 'religija'. radi se ponekad o osobama itekako upućenima u kršćansko učenje i povijest. točno da se čovjek zapita otkud pojedincu toliki motiv da toliko energije troši na blaćenje nečije vjere, ili pripadajuće religijske organizacije. poštenog diskutanta na religiji prepoznat će se upravo po pozitivnoj, sintetičkoj konstrukciji u pristupu problematici vjere, a to je nešto što doista neovisno o individualnom stajalištu

welcome
28.03.2009., 23:24
nema na čemu daniele :) ja bi čak išao toliko daleko da bi neke od forumskih pisanja na religiji nazvao namjenim potkopavanjem bilo vjere bilo konkretne religije. po svojoj prilici od pripadnika konkurentskih religija ili 'religija'. radi se ponekad o osobama itekako upućenima u kršćansko učenje i povijest. točno da se čovjek zapita otkud pojedincu toliki motiv da toliko energije troši na blaćenje nečije vjere, ili pripadajuće religijske organizacije. poštenog diskutanta na religiji prepoznat će se upravo po pozitivnoj, sintetičkoj konstrukciji u pristupu problematici vjere, a to je nešto što doista neovisno o individualnom stajalištu

Da i ja se to pitam.
Vjerovatno su izašli iz zablude u kojoj ste vi do guše.
Pa hoće ti koji su izašli da vam pomognu.
Jer to su vaši bivši crkveni drugovi.
Zato posjeduju znanje o bibliji.

zed_alive
28.03.2009., 23:28
Da i ja se to pitam.
Vjerovatno su izašli iz zablude u kojoj ste vi do guše.
Pa hoće ti koji su izašli da vam pomognu.
Jer to su vaši bivši crkveni drugovi.
Zato posjeduju znanje o bibliji.

pomaganje onima koji su zadovoljni s onim u što vjeruju?

to je već misionarenje...ako bi to bili ateisti, već bilo vrijeme da se organiziraju i da izaberu vlastitog papu ;)

ne...ja ne pričam o ljudima koji se nisu našli u religiji, već o ljudima koji je poznaju na puno dubljoj razini od prosječnog učesnika euharistijskih obreda ;)

Ramzes13
29.03.2009., 00:43
pomaganje onima koji su zadovoljni s onim u što vjeruju?

to je već misionarenje...ako bi to bili ateisti, već bilo vrijeme da se organiziraju i da izaberu vlastitog papu ;)

ne...ja ne pričam o ljudima koji se nisu našli u religiji, već o ljudima koji je poznaju na puno dubljoj razini od prosječnog učesnika euharistijskih obreda ;)

Tko vjeruje taj je djelomičan kao prah zemaljski...

Jer tko vjeruje taj i sumnja,, jer u svemu na ovom svijetu su potrebni dvoje, dvije sile...

Jedan strana daje a druga prima... Tako vjera daje i sumnja prima... Čovjek sa vjerom je polovičan i može se reć da nezna.

Znati je beskonačno, kao svijetlost i naziva se svijest...kao što je Bog beskonačan u svojoj potpunosti...

Oko gleda i pirma a okolina daje... oči su male, uši su slabe, njuh je tup... samo vidimo dijelom...ne vidimo čitavu sliku Boga u nama i nas u Bogu...

Zato i vjerujemo jer vjera je percepcija mozga, vjera nije nikakva posebnina... tako mozak funkcionira...

A ti da imalo pročitaš i pitaš se ovo što ja pišem bio bi možda više u znanju nego u vjeri!

A dobro znaš da ni ja ni kretnjamir ni dexter koji smo se eto tako našli ovde sa sličnim znanjem , znaš da nismo došli mržnju širit, Ljubav je svijest a to znači ispunjenje (znanje)

Isus te voli
29.03.2009., 13:08
Uzrok zla je lucifer koji pobuđuje zlo u čovjeku.

Nemruth Dagi
29.03.2009., 13:14

Razumijem itekako razumijem samo što ti to ne želiš prihvatiti pa se hvataš mojeg nerazmijevanja da ne moraš naglo otvoriti svoje oči pred istinom.

Nemaš slobodnu volju a ja ti mogu dokazati da ta navodna tvoja slobodna volje itekako nije tvoja a još je malo manje slobodna. Ti ovisiš o svemu i svačemu jer si tjelesno biće, društveno, imaš psihu i karakterne osobine...itd. Nisi nastao danas od sutra već su te izgrađivali, oblikovali drugi prema modelima pa sad misliš da si sam slobodan, sa mogućnošću korištenja svoje slobodne volje koja uopće nije tvoja volja ali je ti tako prihvaćaš kao svoju.
Kategorije dobrog i zlog su ljudske kategorije jer im mi dajemo svoj sud o tome, već prema načinu modeliranja naše skupine gdje smo odrasli.
Termin slobodna volje je zamka koju postavlja religija da bi opravdala nas, ljude kao zle jer imamo slobodnu volju da činimo zlo jer bog je samo dobar.
Bog nije niti dobar niti zao on JESTE i tu ti je sva mudrost koju si zaboravio zbog robotike religije koje te oblikovala u "robota vjernika"...koji dobar izraz:lol:.

Isus te voli
29.03.2009., 13:18
Bog ne može biti zao i mislim da je to svima jasno. Reci mi? Zašto je Bog niti dobar niti zao. Kako se manifestira njegova zla strana?

Ramzes13
29.03.2009., 13:23
Bog ne može biti zao i mislim da je to svima jasno. Reci mi? Zašto je Bog niti dobar niti zao. Kako se manifestira njegova zla strana?

Ta priča je krivo shvaćenja, Kako jedan Lucifer ako je to po priči koju nesjećam se da sam pročitao u bibliji koji je poveo rat protiv Boga kako to da je Lucifer koji je navodno stvoren u Raju u savršenom okruženju ponom ljubavi moga zgriješiti?

Isus te voli
29.03.2009., 13:26
Zato jer je bio ohol, htio je biti Bog. Bio je ljubomoran na Krista i ljude i kad je pao pokušava nas iz mržnje odvojiti od Boga.

centurionix
29.03.2009., 13:28
Istina je da je slobodna volja čovjeka uvjetovana materijalnim svijetom u kojem živi.
Međutim, Kršćanstvo ne gleda na to kroz isključivo materijalnu stvarnost.

Sloboda čovjeka postoji da se očituje svojim život za vječnost.
Za vječni život ili vječnu smrt.

Ako ja znam za taj izbor,ja sam sretan čovjek u svojoj slobodi.
Izbor je tako jednostavan:živjeti s Ocem koji me je oduvijek želio(neki kažu da je to raj) ili živjeti bez njega(neki kažu da je to pakao).

Tko je stvorio zlo?
Stvorenje koje ima slobodu da bira.

Dexter nije lud
29.03.2009., 14:00

Gore nema manifestacija niti dobra niti zla. Ne postoji primarno zlo niti primarno dobro. Gore nema suprostavljenih strana. Postoje uzroci uzroka (naši korijeni a oni su neutralni). Odnosno ovise o tvojoj interpretaciji. Tvoja svjest je odgovorna za tvoju osobnu duhovnu stvarnost. Oko se okreneš prema korijenu jedino što postoji jest harmonija i božanski balans.

Daniel91
29.03.2009., 14:02
Istina je da je slobodna volja čovjeka uvjetovana materijalnim svijetom u kojem živi.
Međutim, Kršćanstvo ne gleda na to kroz isključivo materijalnu stvarnost.

Sloboda čovjeka postoji da se očituje svojim život za vječnost.
Za vječni život ili vječnu smrt.

Ako ja znam za taj izbor,ja sam sretan čovjek u svojoj slobodi.
Izbor je tako jednostavan:živjeti s Ocem koji me je oduvijek želio(neki kažu da je to raj) ili živjeti bez njega(neki kažu da je to pakao).

Tko je stvorio zlo?
Stvorenje koje ima slobodu da bira.

Jako dobar odgovor centurionix, hvala.
Mislim da je bitno razumjeti da nas je Bog stvorio s potencijalom da postanemo dobre osobe, ali da li ćemo ga iskoristiti ili ne, ovisi o nama, našim odlukama i postupcima.
Reći da nemamo slobodnju volju, što to znači?
Znači da se ne moramo ni truditi, kad je već sve predodređeno i odlučemo unaprijed.
Zašto bi se onda itko trudio napraviti bilo što, postati bolja osoba, rasti, razvijati se?
To je prilično uskogrudno stajalištew.
Isus nas na više mjesta u NZ poziva na pokajanje i vjeru.
Zašto bi to činio ako slobodna volja pojedinca ne postoji i već je unaprijed predodređen naš život, naši postupci i odluke?
Ne, naprotiv, upravo naše svakodnevne životne odluke usmjeravaju naš život, bilo prema dobru, bilo prema zlu.
I ne, ne mislim da smo u zabludi ili u poluznanju ako smo vjernici.
Mi imamo istinu i smisao života kojemu težimo( i sad i u vječnosti).
A čemu to teže ateisti, imaju li oni neki životni cilj, ideal, točku ispunjenja?
Što je to što oplemenjuje i podiže smisao njihovog života i daje im unutarnje ispunjenje i mir?
Žao mi ih je, iskreno, podsjećaju me na praznu ljušturu, izvana sve super, sjajno a iznutra praznina.

Isus te voli
29.03.2009., 14:03
A u kojoj si ti sekti?

Ramzes13
29.03.2009., 14:08
Zato jer je bio ohol, htio je biti Bog. Bio je ljubomoran na Krista i ljude i kad je pao pokušava nas iz mržnje odvojiti od Boga.

Čekaj zar nije raj na zemlji bio? Ako jeste znači ima dva raja? U kojem je Lucifer zgriješio?

Daniel91
29.03.2009., 14:27
Čekaj zar nije raj na zemlji bio? Ako jeste znači ima dva raja? U kojem je Lucifer zgriješio?

Jako dobro rečeno Isus koji te voli.
Da, raj je bio na zemlji ali za Adama i Evu, prve ljude.
Lucifer je bio Božji pomagač u stvaranju svijeta, arhanđeo koji je postao ohol i htio biti iznad Boga i iznad ljudi.
To ga je odvelo na put zla.

Dexter nije lud
29.03.2009., 14:57
Jako dobro rečeno Isus koji te voli.
Da, raj je bio na zemlji ali za Adama i Evu, prve ljude.
Lucifer je bio Božji pomagač u stvaranju svijeta, arhanđeo koji je postao ohol i htio biti iznad Boga i iznad ljudi.
To ga je odvelo na put zla.

Tko je stvorio Lucifera?
Bog?
Ili je Lucifer oduvijek? (kao i bog)
Ako ga je stvorio Bog - to mora da je nesavršen bog.
Ako se Bog želi riješiti Lucifera - to mora da je nesavršen Bog.

Lucifer je po priči bio ljubomoran na Boga i na Svijet. Pa je zaveo Evu, Adama...
Sad je pak Bog ljubomoran na Lucifera jer mu je ovaj preoteo svijet.
Pa če mu se osvetiti.

I jedan i drugi bi si trebali nači Božicu pa neka se prepiru oko nje, a nas neka ostave na miru.

Isus te voli
29.03.2009., 15:16
Neki ljudi jednostavno ne shvaćaju..

Sin zmije
29.03.2009., 15:22
Tko je stvorio Lucifera?
Bog?
Ili je Lucifer oduvijek? (kao i bog)
Ako ga je stvorio Bog - to mora da je nesavršen bog.
Ako se Bog želi riješiti Lucifera - to mora da je nesavršen Bog.

Lucifer je po priči bio ljubomoran na Boga i na Svijet. Pa je zaveo Evu, Adama...
Sad je pak Bog ljubomoran na Lucifera jer mu je ovaj preoteo svijet.
Pa če mu se osvetiti.

I jedan i drugi bi si trebali nači Božicu pa neka se prepiru oko nje, a nas neka ostave na miru.

Zaboravio si spomenuti ljubomoru dotičnog na negdje oko 400 mjesta u bibliji
pa je ubijao u starom zavjetu kao sumanut.
Lubomora mu je glavni adut i nije ni krio več je rekao za sebe da je ljubomoran bog.
Da se čovjek nasmije sigurno je on bog.

red_shrike
29.03.2009., 15:24
Impresivno je kako je dobri bog biblie ubio vise ljudi od sotone, i to u odnosu 1000 000 : 1

Dexter nije lud
29.03.2009., 15:39
Zaboravio si spomenuti ljubomoru dotičnog na negdje oko 400 mjesta u bibliji
pa je ubijao u starom zavjetu kao sumanut.
Lubomora mu je glavni adut i nije ni krio več je rekao za sebe da je ljubomoran bog.
Da se čovjek nasmije sigurno je on bog.

Bogovi su ljubomorni na smrtnost čovijeka a čovjek na Božansku besmrtnost.:)

CrniDjuro
29.03.2009., 18:24
Bogovi su ljubomorni na smrtnost čovijeka a čovjek na Božansku besmrtnost.:)

kak to misliš bogovi - kaj ne postoji samo Jedan? :D

Daniel91
29.03.2009., 19:33
Bog je apsolutan Bog i u tom smislu on ne može ''podnjeti'' grijeh ili nesavršenost.
A tko je stvorio Lucifera?
Nije ga nitko stvorio.
Kao što Biblija kaže Lucifer je pali arhanđeo, koji je prvobitno bio na nebu a onda je zbačen zbog svoje pobune protiv Boga.
A reći da su Bog i Lucifer dvije strane iste medalje isto je malo nategnuto.
Zlo dolazi od sotone a ne od Boga.
Ljudi sami, svojim odlukama u životu biraju koga slijede- Boga i dobrotu ili sotonu i zlo.
Nitko ne odlučuje umjesto nas.
S prvim izborom dolazi mir, praštanje, ispunjenje, ljubav.
S drugim izborom dolaze sukobi, mržnja, praznina...
Istinitost ovoga vidite svaki dan, na sebi i drugima.

red_shrike
29.03.2009., 19:35
Ako je bog stovrio sotonu i/ili Lucifera, onda je stvorio i zlo.

Daniel91
29.03.2009., 19:40
Opet se vrtimo oko istog.
Bog je stvorio ljude i anđele, ni dobre ni loše ali s potencijalom da postanu dobri, ako svoju slobodnu volju iskoriste na pravi način.
Ako ne, tada kreću putem zla, no to ne znači da ih je Bog takvima stvorio već da oni nisu iskoristili svoj božanski potencijal, dan od Boga, da postanu dobri.
Ili je Bog možda trebao stvoriti robote i upravljati svima nama s pritiskom dugmeta?
Samo što bi takav svijet bio jako monoton svijet, bez ikakve radosti i ljubavi, a to Bog nije želio.

CrniDjuro
29.03.2009., 21:31
Opet se vrtimo oko istog.
Bog je stvorio ljude i anđele, ni dobre ni loše ali s potencijalom da postanu dobri, ako svoju slobodnu volju iskoriste na pravi način.
Ako ne, tada kreću putem zla, no to ne znači da ih je Bog takvima stvorio već da oni nisu iskoristili svoj božanski potencijal, dan od Boga, da postanu dobri.
Ili je Bog možda trebao stvoriti robote i upravljati svima nama s pritiskom dugmeta?
Samo što bi takav svijet bio jako monoton svijet, bez ikakve radosti i ljubavi, a to Bog nije želio.

i dalje mi nije jasno kako onda objašnjavaš i opravdavaš sve one žrtve zla koje su nastale poradi "slobodne volje" dane od boga ljubavi i razumijevanja. Ona boga curica u brazilu je očigledno bila velika grešnica, jer nije ko da je imala slobodu izbora između dobra i zla. Tvoj bog mi se gadi.

Dexter nije lud
29.03.2009., 22:04
kak to misliš bogovi - kaj ne postoji samo Jedan? :D

To je zavisno o osobnoj interpretaciji. Jer unutarnji svijet se proicira na vanjski - i obrnuto.
Kada kažeš Bog, izgovorena riječ stvara vizualizaciju u glavi. Riječ Bog stvara sliku najčešče ljudskih karakteristika. Ja koristim riječ božansko (karakteristika), ne objekt.
Lingvistika je močan alat, riječi nisu baš samo vjetar...

Daniel91
29.03.2009., 22:35
i dalje mi nije jasno kako onda objašnjavaš i opravdavaš sve one žrtve zla koje su nastale poradi "slobodne volje" dane od boga ljubavi i razumijevanja. Ona boga curica u brazilu je očigledno bila velika grešnica, jer nije ko da je imala slobodu izbora između dobra i zla. Tvoj bog mi se gadi.

Mislim da sam bio i više nego jasan.
Koliko ti još puta treba ponoviti jednu te istu stvar!???
Ljudi su ti koji čine zlo a ne Bog.
Bog ne može spriječiti zlo ali može, i to čini, da ga umanji na najmanju moguću mjeru, kroz razvoj vjere, razvoj ljudske civilazacije, morala, etike...
Usporedi samo surovost svijeta od prije 2000 godina ili 500 godina kad su se ljudi masovno spaljivali ili nabijali na kolac i današnjeg, modernog društva gdje su takve stvari skoro nezamislive?
Da, zločina još uvijek ima, ali u puno manjoj mjeri nego prije i to je zasluga razvoja našeg društva, što je najveća zasluga Boga, koji je najviše radio u pozadini da duhovnost i moralnost ljudi ode na višu razinu kroz razvoj i etike, socijalne osjetljivosti, razumjevanja, solidarnosti...
Ili možda zaista misliš da se to sve slučajno dogodilo i da nema veze sa Bogom i njegovim radom?
Bog poštuje našu slobodnu volju ali i traži načina da podigne našu svijest i ljubav, i dovede ovo društvo bliže svom idealu.
To ne ide brzo, radi se o procesu ali može se vidjeti kontinuirani napredak ljudskog društva, sve do danas.
Na kraju krajeva, nije li taj Bog za dobrobit svih nas žrtvovao i svog vlastitog sina Isusa, i tako nam pokazao svoju bezgraničnu ljubav?
Nije li to dokaz Božjeg srca i puno više nego što bi bilo tko od nas mogao napraviti za druge?
Napadi na Boga dolaze iz neznanja i nerazumijevanja ovih činjenica.
Sjedni malo i razmisli prije nego što opet nešto napišeš moj crni djuro.
Lako je po nečemu pljuvati ali prvo treba razumjeti pozadinu nečega prije nego što olako daš neke sudove, u anonimnosti virtualnog svijeta.
Ja preferiram argumentiranu raspravu umjesto blaćenja zbog samog blaćenja. To može svatko.

Dexter nije lud
29.03.2009., 22:43
Bog ne može spriječiti zlo ali može, i to čini, da ga umanji na najmanju moguću mjeru, kroz razvoj vjere, razvoj ljudske civilazacije, morala, etike...
Usporedi samo surovost svijeta od prije 2000 godina ili 500 godina kad su se ljudi masovno spaljivali ili nabijali na kolac i današnjeg, modernog društva gdje su takve stvari skoro nezamislive?
Da, zločina još uvijek ima, ali u puno manjoj mjeri nego prije i to je zasluga razvoja našeg društva, što je najveća zasluga Boga, koji je najviše radio u pozadini da duhovnost i moralnost ljudi ode na višu razinu kroz razvoj i etike, socijalne osjetljivosti, razumjevanja, solidarnosti...
Ili možda zaista misliš da se to sve slučajno dogodilo i da nema veze sa Bogom i njegovim radom?
Bog poštuje našu slobodnu volju ali i traži načina da podigne našu svijest i ljubav, i dovede ovo društvo bliže svom idealu.
To ne ide brzo, radi se o procesu ali može se vidjeti kontinuirani napredak ljudskog društva, sve do danas.
Na kraju krajeva, nije li taj Bog za dobrobit svih nas žrtvovao i svog vlastitog sina Isusa, i tako nam pokazao svoju bezgraničnu ljubav?
Nije li to dokaz Božjeg srca i puno više nego što bi bilo tko od nas mogao napraviti za druge?
Napadi na Boga dolaze iz neznanja i nerazumijevanja ovih činjenica.
Sjedni malo i razmisli prije nego što opet nešto napišeš moj crni djuro.
Lako je po nečemu pljuvati ali prvo treba razumjeti pozadinu nečega prije nego što olako daš neke sudove, u anonimnosti virtualnog svijeta.
Ja preferiram argumentiranu raspravu umjesto blaćenja zbog samog blaćenja. To može svatko.

Današnji zločini su puno suptilniji nego prije. Neki ih ne vide a nekima su jasni ko dan. Zločin je danas samo "profinjeniji". A to nije zbog "vjerskog napretka" več zbog razvoja opčenito.
Moderni zločin je po mnogočemu okrutniji od "starog".

Dexter nije lud
29.03.2009., 22:44
A metode koje se koriste su gore od nabijanja na kolac.
Danas se ubija polako.

Daniel91
29.03.2009., 22:51
Zamolio bih te da govoriš konkretnije i sa argumentima.
A ja ovdje pokušavam prikazati cjelovitu sliku a ne samo 1 djelić, znači svekoliki napredak čovječanstva zadnjih par tisuća godina- i kulturno, politički, obrazovno, duhovno, moralno...
Iza toga stoji veliki i požrtvovni rad mnogih ljudi koji su bili inspirani direktno ili indirektno od Boga, što oni sami i priznaju i svjedoče.
To je konkretno a o neodređenim stvarima je bespredmetno raspravljati.
Ako nemaš argumenata, samo izražavaš svoje vlastite osjećaje i flustracije i pokazuješ svoju nezrelost.

zed_alive
29.03.2009., 22:51
..

znanje traži dokaze. gdje nemaš dokaze ne znaš, već vjeruješ

i ljubav nije svijest, potpuno si to krivo shvatio. svijest je iz mentalnog svijeta, ljubav iz astralnog. Bog je u svim svjetovima, ali nisu svi svjetovi istovjetni

i otišao si u offtopic

Dexter nije lud
29.03.2009., 23:01
Zamolio bih te da govoriš konkretnije i sa argumentima.
A ja ovdje pokušavam prikazati cjelovitu sliku a ne samo 1 djelić, znači svekoliki napredak čovječanstva zadnjih par tisuća godina- i kulturno, politički, obrazovno, duhovno, moralno...
Iza toga stoji veliki i požrtvovni rad mnogih ljudi koji su bili inspirani direktno ili indirektno od Boga, što oni sami i priznaju i svjedoče.
To je konkretno a o neodređenim stvarima je bespredmetno raspravljati.
Ako nemaš argumenata, samo izražavaš svoje vlastite osjećaje i flustracije i pokazuješ svoju nezrelost.

Argumente mi modovi brišu, kao i cijele teme. Kak ne bi bio frustriran kad mi je obrisana tema o prakrščanstvu?:)
Imam gomile podataka o tvornici zla na ovome svijetu. Ali modovi ne žele čuti.

Dexter nije lud
29.03.2009., 23:05
znanje traži dokaze. gdje nemaš dokaze ne znaš, već vjeruješ

i ljubav nije svijest, potpuno si to krivo shvatio. svijest je iz mentalnog svijeta, ljubav iz astralnog. Bog je u svim svjetovima, ali nisu svi svjetovi istovjetni

i otišao si u offtopic

Jel ima Bog pristup internetu?
Ako ima tvoj IP sigurno zaobilazi.:)

zed_alive
29.03.2009., 23:15
Jel ima Bog pristup internetu?
Ako ima tvoj IP sigurno zaobilazi.:)

jel i ovo post ljubavi, deklarirane od ramzesa i za tebe?

na moderatoru da procijeni; meni je neupitno da je ovo spam i flejmanje

Dexter nije lud
29.03.2009., 23:20
jel i ovo post ljubavi, deklarirane od ramzesa i za tebe?

na moderatoru da procijeni; meni je neupitno da je ovo spam i flejmanje

Ne...samo te podsječam na nedostatak duhovne snage.
Kao stari mlin si; melješ melješ a ništa ne samelješ:)

Dexter nije lud
29.03.2009., 23:22
Ne...samo te podsječam na nedostatak duhovne snage.
Kao stari mlin si; melješ melješ a ništa ne samelješ:)

Pokušavam te potaknuti na duhovni zanos.

Dexter nije lud
29.03.2009., 23:38
Pošto mi brane temu o prakrščanstvu i reformaciji iste, moram biti subjektivan;

Kažu da je fizionomija ljudi odraz unutarnjeg stanja...
Što papa kaže na to?:)

Dexter nije lud
29.03.2009., 23:41
Možda je fizionomija dar od Boga?
Ili Vraga...

CrniDjuro
30.03.2009., 08:06

Dakle, obožavaš boga "ljubavi" koji je svemoguć, sveznajuć i sveprisutan, koji može ama baš sve, ali odlučuje da neće uopće na nikoji način intervenirati kada neki starkelja siluje curicu, jer je to "čin slobodne volje". :flop:
Iz moje perspektive, taj bog je zao i povlađuje starcu koji siluje curice. Iz perspektive curice, taj bog je zao i povlađuje starcu koji ju siluje. Iz perspektive starca, taj bog je pravičan i dobar, jer mu dozvoljava raditi to kaj stari radi. Iz tvoje perspektive, taj bog je pravičan i dobar, jer dozvoljava starcu raditi to kaj stari radi.
Sad ti je jasno na čijoj si ti strani.

Umjesto trenutno svjetski aktualnog primjera curice, uzmimo primjer nekih 50 000 žena posilovanih po Bosni. Uzmimo primjer gadosti koje se rade po Darfuru. Uzmimo primjer civilizirane i katoličke austrije, i gospn. Fritzla. Nemoj mi samo govoriti da je utjecaj kršćanske religije kroz zadnjih 1800g išta dobro učinio po pitanju zla, surovosti i okrutnosti - svaki pa i letimični pregled povijesti otkriti će ti nebrojenu količinu zločina i zla učinjenog u ime Isusa, boga ljubavi.

CrniDjuro
30.03.2009., 08:10

ti si pa još gori i zaguljeniji od danijela. Ak je to što ti govoriš točno, onda je tvoj bog pravi megalomanski psihopata, koji uživa u svakodnevnom mučenju milijuna ljudi diljem svijeta - jer ako je on taj koji diskretno upravlja životom takvih kao što je Fritzl i njegove žrtve, onda je upravo on izvor svoga zla.

Epignosis
30.03.2009., 08:25
Dakle, obožavaš boga "ljubavi" koji je svemoguć, sveznajuć i sveprisutan, koji može ama baš sve, ali odlučuje da neće uopće na nikoji način intervenirati kada neki starkelja siluje curicu, jer je to "čin slobodne volje". :flop:
Iz moje perspektive, taj bog je zao i povlađuje starcu koji siluje curice. Iz perspektive curice, taj bog je zao i povlađuje starcu koji ju siluje. Iz perspektive starca, taj bog je pravičan i dobar, jer mu dozvoljava raditi to kaj stari radi. Iz tvoje perspektive, taj bog je pravičan i dobar, jer dozvoljava starcu raditi to kaj stari radi.
Sad ti je jasno na čijoj si ti strani.

Umjesto trenutno svjetski aktualnog primjera curice, uzmimo primjer nekih 50 000 žena posilovanih po Bosni. Uzmimo primjer gadosti koje se rade po Darfuru. Uzmimo primjer civilizirane i katoličke austrije, i gospn. Fritzla. Nemoj mi samo govoriti da je utjecaj kršćanske religije kroz zadnjih 1800g išta dobro učinio po pitanju zla, surovosti i okrutnosti - svaki pa i letimični pregled povijesti otkriti će ti nebrojenu količinu zločina i zla učinjenog u ime Isusa, boga ljubavi.

Ne mili mi se pisati o ovoj temi, naprosto zato što ovdje razgovaramo o ljudima koji pate, a ja eto ovdje "branim" Boga koji dopušta patnju. S druge strane, nisam u životu iskusio neko veće zlo, tako da će moje pojašnjenje biti čisto suhoprano i naučeno.

U pitanju je klasičan "sukob interesa" - Božji interes za pravednost i interes za slobodnu volju. Naime, Bog želi da se što više ljudi spase (dakle, u pitanju je vječnost), a jedini način da se to postigne, jest da ljudi svojevoljno izaberu Njega. I zbog toga, Bog tolerira nepravdu koja je proizlazi iz ljudskih odluka. Bog može zaustaviti nepravdu i to jedino na dva načina: a) da osudi svijet već danas; b) da ljudima oduzme slobodnu volju i napravi od njih robote.
Što bi ti napravio Đuro?

Ali postoji obećanje da će Bog obrisati svaku suzu i ukolniti svaku bol; također, Božja srđba će se očitovati na Sudu kad će svakome biti vraćeno prema njegovim djelima. Tada će sve doći na svoje mjesto! Oni koji su povjeoravli u Radosnu vijest i odlučili se za Krista, bit će s njime u vječnosti; oni koji su odbacili Krista bit će u paklu; sva nepravda će biti kažnjena (zlo). Zato imamo ovaj sukob između nepravde (koju Bog trenutno podnosi) i slobodne volje ljudi koji zbog nje čine sve i svašta a Bog ne intervenira.

Daniel91
30.03.2009., 09:05
Ne mili mi se pisati o ovoj temi, naprosto zato što ovdje razgovaramo o ljudima koji pate, a ja eto ovdje "branim" Boga koji dopušta patnju. S druge strane, nisam u životu iskusio neko veće zlo, tako da će moje pojašnjenje biti čisto suhoprano i naučeno.

U pitanju je klasičan "sukob interesa" - Božji interes za pravednost i interes za slobodnu volju. Naime, Bog želi da se što više ljudi spase (dakle, u pitanju je vječnost), a jedini način da se to postigne, jest da ljudi svojevoljno izaberu Njega. I zbog toga, Bog tolerira nepravdu koja je proizlazi iz ljudskih odluka. Bog može zaustaviti nepravdu i to jedino na dva načina: a) da osudi svijet već danas; b) da ljudima oduzme slobodnu volju i napravi od njih robote.
Što bi ti napravio Đuro?

Ali postoji obećanje da će Bog obrisati svaku suzu i ukolniti svaku bol; također, Božja srđba će se očitovati na Sudu kad će svakome biti vraćeno prema njegovim djelima. Tada će sve doći na svoje mjesto! Oni koji su povjeoravli u Radosnu vijest i odlučili se za Krista, bit će s njime u vječnosti; oni koji su odbacili Krista bit će u paklu; sva nepravda će biti kažnjena (zlo). Zato imamo ovaj sukob između nepravde (koju Bog trenutno podnosi) i slobodne volje ljudi koji zbog nje čine sve i svašta a Bog ne intervenira.

Bravo Epignosis.
To je upravo odgovor koji bih ja napisao djuri da me ti nisi pretekao.
Nemam ništa za dodati ovome.

zed_alive
30.03.2009., 09:30
ti si pa još gori i zaguljeniji od danijela. Ak je to što ti govoriš točno, onda je tvoj bog pravi megalomanski psihopata, koji uživa u svakodnevnom mučenju milijuna ljudi diljem svijeta - jer ako je on taj koji diskretno upravlja životom takvih kao što je Fritzl i njegove žrtve, onda je upravo on izvor svoga zla.

'moj bog' ne postoji...postoji Bog...a ljudi koji čine takva nedjela, uz uvjet da se uopće radi o vjernicima (konkretno ne vjerujem da je fritzl vjernik) evidentno se ne drže onog što im njihova vjera kaže, jelda?

u praksi ti imaš određen postotak (katoličkih) vjernika koji odrađuju formu, a ne žive niti najmanje po vjerskim postulatima i zapovijedima. takav ti je vjernik samo na papiru, on to ostaje zato što je tako navikao odmalena, i zato što žli ostaviti sliku o sebi kao o vjerniku. ima takvih dosta. imaš još više 'vjernika' koji su to na papiru, a crkvu nikad ni ne vide osim kad je kakva svadba, i eventualno za najveće blagdane

zato mi možemo raspravljati o tome koliko je kršćanstvo obvezujuće i koliko je dobro ili nije dobro što je pristup religiji liberalan. ništa slično kao što je uglavnom u muslimanskom svijetu koji je više u vjeri i religijskim običajima. s druge strane, ima to i nekih komparativnih prednosti; neću napisat kojih jer bih vjerojatno navukao gnjev moderatora...u svakom slučaju, meni je osobno drago da je ovako kako jest: u istinskom duhu slobodne volje :)

zed_alive
30.03.2009., 09:32
I zbog toga, Bog tolerira nepravdu koja je proizlazi iz ljudskih odluka. Bog može zaustaviti nepravdu i to jedino na dva načina: a) da osudi svijet već danas; b) da ljudima oduzme slobodnu volju i napravi od njih robote.
Što bi ti napravio Đuro?

izvrsno objašnjeno, to je to

CrniDjuro
30.03.2009., 09:52

Tako je. Nakon što te neko muči, tuče i siluje par godina, baš me zanima koliko bi ti ovaj argument imao težine.

Što bi ti napravio Đuro?

U pitanu je lažni sukob interesa - izveden od strane apologeta originalnog revašističkog i rasističkog židovskog boga (kasnije zamaskiranog kroz novi zavjet.
Prvo, ako je božji interes pravednost, kao i slobodna volja, zašto onda tolerirati nepravdu za vrijeme života i onda ju kažnjavati nakon smrti? Ukoliko ljudima želiš ostaviti slobodu izbora, kao i pravično ih kazniti, zašto onda čekati da svi sudionici umru? Zašto ih ne kazniti za vrijeme njihova života?

Ako je bit postojanja zla ta da ljudi imaju slobodu izbora, zašto ih onda za krivi izbor ne kazniti onoga momenta kada su ga odabrali? Zašto dozvoljavati da se nevini (koji nisu izabrali zlo u svojem životu) muče, pate i umiru u duševnim i tjelesnim bolovima?
(a da uopće ne ulazimo u raspravu o tome kakav je to slobodan izbor ako su tvoje akcije kažnjive kad god se ne slažu sa nekim arbitrarnim božjim izborom, prethodno neobjavljenim - pomalo ko naš zakon o golfu).
Sve u svemu, sa tim argumentom samo se da zaključiti da je taj vaš bog a)zao i b)uživa u mučenju nevinih .

bla bla bla. Uzdaj se samo u ta mitska semitska obećanja kad te neki starkelja Zed zatvori u podrumu i redovno guzi. Samo ti čekaj za kažnjavanje nepravde nakon smrti.
Osobno bi radije krivce kaznio odmah, i to javno.

CrniDjuro
30.03.2009., 09:56
'moj bog' ne postoji...postoji Bog...a ljudi koji čine takva nedjela, uz uvjet da se uopće radi o vjernicima (konkretno ne vjerujem da je fritzl vjernik) evidentno se ne drže onog što im njihova vjera kaže, jelda?

oš da ti bacim citate hitlera ili bavarskog biskupa o njihovoj vjeri? :D ak se malo prouči moderna kriminalistika ili nedovrag, povijest sukoba u Europi, primjetiti češ da su najveća zlodjela učinjena ili u ime vjere, ili od strane vjernika.
A o istinskom duhu slobodne volje odi pričaj muslimanima iz srebrenice ili hrvatima iz škabrnje. Oni nisu imali nimalo slobodne volje.

Daniel91
30.03.2009., 10:10
Zašto Bog ne bi odmah kažnjavao zlo?
Bog je već pokušao i na taj način, ako se sjećaš priče o velikom potopu te Sodomi i Gomori.
U biti, što je bio rezultat toga?
Zli ljudi bi bili uništeni ali bi kroz generaciju,dvije zlo opet došlo kroz djecu, njihove potomke i spirala zla i nasilja bi se nastavila.
Što bi trebao biti Bog?
Veliki krvnik koji će svaki dan smaknuti više tisuća ljudi zbog njihovog zla?
Kako bi to Bog trebao kažnjavati po tebi?
Ubiti odmah sve loše ljude ( a ako ćemo po apsolutnoj definiciji dobrote i ljubavi od Isusa onda smo svi mi loši) a ako bi to napravio, da li bi uopće netko ostao živ na zemlji?
Uviđaš li da je to potpuna besmislica što tražiš i očekuješ od Boga?
Bog ne može kažnjavati ljude na zemlji jer bi time samo stvorio svijet terora i straha, i za dobre i za loše.
Ne bi to bio svijet ljubavi i dobrote.
I zato, Bog ne može kazniti odmah ali Bog eventualno kažnjava, no to ne znači da uvijek čeka da osoba prvo umre i ode Bogu na istinu, kako se kaže.
Mnogi ljudi bivaju kažnjeni već za svog života na zemlji.
Ako ne vjeruješ. pročitaj malo životopise velikih zločinaca i krvnika pa ćeš se uvjeriti.
Na kraju, ne možeš za sve stvari okrivljavati samo Boga. Za puno stvari smo odgovorni i mi sami, obični ljudi, tzv. šutljiva većina koja živi po sistemu: ne bum se štel mješat.
Kad bi svatko od nas reagirao na nepravdu i zlo i učinio sve da to spriječi, zla bi bilo puno manje na ovom svijetu.
Dakle, kreni prvo od sebe prije nego što počneš optuživati druge, uključujući i Boga, kojega uistinu vrlo malo razumiješ.
Da si ti bio susjed Fritzu u Austriji, da li bi i ti okrenuo glavu i pravio se da ništa ne vidiš, i time omogučio sve te zločine?
Vjerujem da bi.
Tada ni ti nisi ništa bolji od drugih, ali eto voliš davati moralne savjete i prodike drugima, pa i Bogu.
Bez brige, može se dragi Bog snaći i bez tvojih savjeta i promišljanja i zna puno bolje od tebe što Mu je činiti da konačno uništi zlo i stvori idealni svijet na zemlji.
Usprkos tebi.

CrniDjuro
30.03.2009., 10:18
aha, dakle, svijet u kojem je zlo odmah kažnjeno je neusporedivo gori svijet od onoga u kojem se zlo (možda) kažnjava nakon smrti svih sudionika. Ma super. Čemu onda pravo, suci, tužitelji, branioci, advokati? Pa po tvom argumentu jasno je da oni samo čine svijet lošijim.
koja logika :flop:

(da i ne spominjemo svemogućeg sveznajućeg Boga koji kažnjava zlo tako da pobije sve koji postoje, i krive i nedužne :top:)

CrniDjuro
30.03.2009., 10:19
Z
Bez brige, može se dragi Bog snaći i bez tvojih savjeta i promišljanja i zna puno bolje od tebe što Mu je činiti da konačno uništi zlo i stvori idealni svijet na zemlji.
Usprkos tebi.

Yeah. In your head, jer je to jedino mjesto gdje taj tvoj bog i postoji. :D

zed_alive
30.03.2009., 10:20
oš da ti bacim citate hitlera ili bavarskog biskupa o njihovoj vjeri? :D ak se malo prouči moderna kriminalistika ili nedovrag, povijest sukoba u Europi, primjetiti češ da su najveća zlodjela učinjena ili u ime vjere, ili od strane vjernika.
A o istinskom duhu slobodne volje odi pričaj muslimanima iz srebrenice ili hrvatima iz škabrnje. Oni nisu imali nimalo slobodne volje.

srećom pa su mračna vremena za kršćanstvo prošla. nedjela u ime kršćanske religije više nema. zlodjela u bosni su zločini zločinaca, ali u ime nacionalnosti, a ne vjere, i ne treba je tu upletati, niti širiti topic u tom smjeru

Epignosis
30.03.2009., 10:21
Tako je. Nakon što te neko muči, tuče i siluje par godina, baš me zanima koliko bi ti ovaj argument imao težine.

Pa priznajem da ne bi imo težinu, ali to je jedini argument kakvog imam. I zato sam rekao da jest suhoparan i naučen.

U pitanu je lažni sukob interesa - izveden od strane apologeta originalnog revašističkog i rasističkog židovskog boga (kasnije zamaskiranog kroz novi zavjet.
Prvo, ako je božji interes pravednost, kao i slobodna volja, zašto onda tolerirati nepravdu za vrijeme života i onda ju kažnjavati nakon smrti? Ukoliko ljudima želiš ostaviti slobodu izbora, kao i pravično ih kazniti, zašto onda čekati da svi sudionici umru? Zašto ih ne kazniti za vrijeme njihova života?

vidi zadnji odgovor

Ako je bit postojanja zla ta da ljudi imaju slobodu izbora,

Zlo je posljedica postojanje slobodne volje a ne preduvjet za slobodnu volju.

bla bla bla. Uzdaj se samo u ta mitska semitska obećanja kad te neki starkelja Zed zatvori u podrumu i redovno guzi. Samo ti čekaj za kažnjavanje nepravde nakon smrti. Osobno bi radije krivce kaznio odmah, i to javno.

Za takve stvari Bog je uspostavio vlasti da kažnjavaju na ovom svijetu, Bog će to kasnije riješiti na svoj način i zauvijek!

CrniDjuro
30.03.2009., 10:25
srećom pa su mračna vremena za kršćanstvo prošla. nedjela u ime kršćanske religije više nema. zlodjela u bosni su zločini zločinaca, ali u ime nacionalnosti, a ne vjere, i ne treba je tu upletati, niti širiti topic u tom smjeru

ma da, tako je. Kršćanstvo je možda bilo u krivu tijekom većeg djela svojeg postojanja, ali sada je zasigurno garant u pravu, te se više ne bavi nedjelima u ime kršćanske religije. Zaboravimo na Camp Davidiane (kršćane) ili na ubojstvo sljedbenika rev. Jonesa (People's temple u Jonestownu, također kršćane) ili u kranjoj liniji propovjedanje bijelog pape u crnoj Africi da kondomi nisu djelotvorni protiv AIDS-a. Zaboravimo na župnika Čučeka i njemu slične. Zaboravimo na to da je kršćanstvo, kao i svaka druga religija, primarno zainteresirano za svoj prelazak u novu generaciju umova, neovisno o načinu, neovisno o žrtvama, i neovisno o zlu koje donosi ljudima sa strane. :flop:

CrniDjuro
30.03.2009., 10:32
Zlo je posljedica postojanje slobodne volje a ne preduvjet za slobodnu volju.
Dakle, psihopata koji ti ubije dijete je imao slobodnu volju. Ti i tvoje dijete niste imali istu, jer niste mogli izabrati drugačije. Zlo je posljedica toga da samo netko ima slobodnu volju.

Za takve stvari Bog je uspostavio vlasti da kažnjavaju na ovom svijetu, Bog će to kasnije riješiti na svoj način i zauvijek!

Da, a mi to znamo točno kako? Koliko se ljudi vratilo iz smrti i reklo nam: Damn, tam su osudili sve zločince! :lol::rofl::cerek:
A ak je Bog uspostavio vlasti da kažnjavaju na ovom svijetu (i to pazi, svemogući i sveprisutni i sveznajući bog, ni manje ni više), zakaj onda to vlasti rade tak traljavo? Probaj otić na hrvatski sud i istjerat pravicu, baš me zanima :D
Čista apologetika. Duboko u sebi i ti znaš da je ideja dobrog milostivog sveznajućeg i svemogućeg boga potpuno nespojiva sa stvarnim svjetom. Zato i vjeruješ u nju, jer je to ugodna i komforna bajka, koja ti pomaže da se suočiš sa svakodnevnim poniženjima i na njih misliš: ma bu on platil u paklu jednog dana. Umjesto da se ko čovjek uzdigneš, lupiš šakom o stol i napokon iskoristiš tu svoju slobodnu volju.

logicar
30.03.2009., 10:32
NEPOSTOJANJE ZLA
Istinsko je objašnjenje ovog pitanja vrlo teško. Upamtite da postoje dvije vrste bica: materijalna i duhovna, ona koja opazamo osjetilima i ona intelektualna.
Stvari koje se mogu osjetiti jesu one koje se opazaju putem pet osjetila; tako se te vanjske egzistencije zovu osjetilnima. Intelektualne stvari su one koje nemaju nikakve vanjske egzistencije, vec su to koncepcije uma. Na primjer, sam je um intelektualna stvar koja nema vanjske egzistencije. Sve covjekove karakteristike i kvalitete tvore intelektualnu egzistenciju i nisu osjetilne.
Ukratko, intelektualne stvarnosti, kao što su sve kvalitete i prekrasne savršenosti covjeka, posve su dobre i postoje. Zlo je jednostavno njihovo nepostojanje. Tako je neznanje potreba za znanjem; zabluda je potreba za vodstvom; zaboravnost je potreba za pamcenjem; glupost, potreba za zdravim razumom. Sve te stvari nemaju stvarne egzistencije.
Na isti nacin, osjetilne stvarnosti su potpuno dobre, a zlo je posljedica njihova nepostojanja - tj. sljepoca je potreba za vidom, gluhoca za sluhom, siromaštvo - potreba za bogatstvom, bolest - potreba za zdravljem, smrt - potreba za zivotom, a slabost - potreba za snagom.
Unatoc tome u umu se javlja sumnja - npr. škorpioni i zmije su otrovni. Jesu li oni dobri ili zli, s obzirom na to da su postojeca bica? Da, škorpion je zao u odnosu prema covjeku; zmija je zla u odnosu prema covjeku; no u odnosu prema njima samima oni nisu zli, jer njihov je otrov njihovo oruzje, i svojom zaokom oni se brane. No, buduci da se elementi njihova otrova ne slazu s našim elementima - tj. postoji antagonizam izmeðu tih razlicitih elemenata, taj je antagonizam zlo; ali u stvarnosti glede njih samih - oni su dobri.
Sazetak ovog razgovora jest da je moguce da jedna stvar u odnosu naspram druge stvari moze biti zla, ali istodobno unutar granica svoga vlastitog bica mozda nije zla. Dakle, dokazano je da u postojanju nema zla; sve što je Bog stvorio, stvorio je dobrim. Ovo zlo je ništavilo; tako je smrt odsustvo zivota. Kad covjek više ne prima svjetlo, on umire. Tama je odsustvo svjetla; kad nema svjetla, vlada tama. Svjetlo je postojeca stvar, a tama nepostojeca. Bogatstvo je postojeca stvar, a siromaštvo nepostojeca.
Dakle ocito je da se sva zla vracaju u nepostojanje. Bog postoji; zlo je nepostojece.

Epignosis
30.03.2009., 10:37

Ako je bit postojanja zla ta da ljudi imaju slobodu izbora, zašto ih onda za krivi izbor ne kazniti onoga momenta kada su ga odabrali? Zašto dozvoljavati da se nevini (koji nisu izabrali zlo u svojem životu) muče, pate i umiru u duševnim i tjelesnim bolovima?
(a da uopće ne ulazimo u raspravu o tome kakav je to slobodan izbor ako su tvoje akcije kažnjive kad god se ne slažu sa nekim arbitrarnim božjim izborom, prethodno neobjavljenim - pomalo ko naš zakon o golfu).
Sve u svemu, sa tim argumentom samo se da zaključiti da je taj vaš bog a)zao i b)uživa u mučenju nevinih .

bla bla bla. Uzdaj se samo u ta mitska semitska obećanja kad te neki starkelja Zed zatvori u podrumu i redovno guzi. Samo ti čekaj za kažnjavanje nepravde nakon smrti.
Osobno bi radije krivce kaznio odmah, i to javno.

da ti objasnim na konkretnom primjeru: recimo da sam ja osoba koja je silovala nekoga. Otkriju me, osude i ja snosim posljedice svoga djela tako da sam u zatvoru. Dakle, sada na zemlji ispaštam zbog svog grijeha. ALi također sam odgovoran pred Bogom za svoj grijeh, međutim, kazna za grijeh je "smrt" prema Božjem zakonu. I da me Bog ubije istog trena kada silujem djevojku ja bi završio u u vječnosti paklu. Ovako, ako se pokajem, prihvatim Kristovu žrtvu umjesto mene, Bog mi oprašta vječne posljedice mog grijeha. Ja ću platiti cijenu svojih pogrešaka ovdje na zemlji, ali hvala Bogu, ne moram ih snositi u vječnosti.

Zato ti govorim o tom sukobu interesa!

CrniDjuro
30.03.2009., 10:40
NEPOSTOJANJE ZLA
Istinsko je objašnjenje ovog pitanja vrlo teško. Upamtite da postoje dvije vrste bica: materijalna i duhovna, ona koja opazamo osjetilima i ona intelektualna.
aaaaaa! :lol::rofl::cerek::lol:
zato recimo simonicu opažamo osjetilima ali ju uopće ne prijećujemo intelektualno - ona mora da je duhovno biće :)

Stvari koje se mogu osjetiti jesu one koje se opazaju putem pet osjetila; tako se te vanjske egzistencije zovu osjetilnima.
Da, stvari koje možemo opaziti kroz osjet temperature (nije jedan od pet), osjet ravnoteže (nije jedan od pet), osjet prolaska vremena (nije jedan od pet), to nisu vanjske egzistencije. Da uopće ni ne spominjemo stvari koje možemo detektirati kroz njihov spektar EM zračenja (dakle, od pozadinske radijacije svemira, pa nadalje) ili gravitacijskog polja. Ni one nemaju vanjsku egzistenciju, jelda? :lol::rofl:

Intelektualne stvari su one koje nemaju nikakve vanjske egzistencije, vec su to koncepcije uma. Na primjer, sam je um intelektualna stvar koja nema vanjske egzistencije. Sve covjekove karakteristike i kvalitete tvore intelektualnu egzistenciju i nisu osjetilne.

Pa da, jer redovno nalazimo umove bez mozga, glave, i tijela uopće. Praktički smo okruženi njima. Sve čovjekove karakteristike i kvalitete (kao npr dobrota nekog ko ti pomogne, ili njegova veličina, težina, itd, nisu uopće osjetilne. Uopće na primjer ne osjećamo intelektualne šale a bogme ni uvrede. :rofl::cerek:

CrniDjuro
30.03.2009., 10:44
da ti objasnim na konkretnom primjeru: recimo da sam ja osoba koja je silovala nekoga. Otkriju me, osude i ja snosim posljedice svoga djela tako da sam u zatvoru. Dakle, sada na zemlji ispaštam zbog svog grijeha. ALi također sam odgovoran pred Bogom za svoj grijeh, međutim, kazna za grijeh je "smrt" prema Božjem zakonu. I da me Bog ubije istog trena kada silujem djevojku ja bi završio u u vječnosti paklu. Ovako, ako se pokajem, prihvatim Kristovu žrtvu umjesto mene, Bog mi oprašta vječne posljedice mog grijeha. Ja ću platiti cijenu svojih pogrešaka ovdje na zemlji, ali hvala Bogu, ne moram ih snositi u vječnosti.

Ja ovdje ne vidim sukob interesa, nego Free out of Jail karticu iz monopolija. Mogu napraviti kakav god zločin oču, siguran sam do kraja života (od božje kazne, a ljudsku se da izbjeći, pa koliko silovatelja djece nesmetano živi tu po hrvatskoj:( ), a ak se tada pokajem, sve okej, u vječnosti bum bil ko i jadna curica. Ma bravo.
Još uvijek mi nisi odgovorio: zašto bog ne kazni počinitelja zla onda u ovome životu? Zašto zlo moraju trpiti nevini? Gdje je tu sloboda izbora te jadne djevojke iz gornjeg primjera?

CrniDjuro
30.03.2009., 10:46
da ti objasnim na konkretnom primjeru: recimo da sam ja osoba koja je silovala nekoga. Otkriju me, osude i ja snosim posljedice svoga djela tako da sam u zatvoru.
a šta se dešava većini koju ne otkriju, ne osude, i koja ne snosi posljedice tako da je u zatvoru? Ništa. Baš ništa. A oprosti mi što ne vjerujem u kaznu nakon smrti - do sada se nitko nije vratio.

logicar
30.03.2009., 11:11
aaaaaa! :lol::rofl::cerek::lol:
zato recimo simonicu opažamo osjetilima ali ju uopće ne prijećujemo intelektualno - ona mora da je duhovno biće :)

Da, stvari koje možemo opaziti kroz osjet temperature (nije jedan od pet), osjet ravnoteže (nije jedan od pet), osjet prolaska vremena (nije jedan od pet), to nisu vanjske egzistencije. Da uopće ni ne spominjemo stvari koje možemo detektirati kroz njihov spektar EM zračenja (dakle, od pozadinske radijacije svemira, pa nadalje) ili gravitacijskog polja. Ni one nemaju vanjsku egzistenciju, jelda? :lol::rofl:

Pa da, jer redovno nalazimo umove bez mozga, glave, i tijela uopće. Praktički smo okruženi njima. Sve čovjekove karakteristike i kvalitete (kao npr dobrota nekog ko ti pomogne, ili njegova veličina, težina, itd, nisu uopće osjetilne. Uopće na primjer ne osjećamo intelektualne šale a bogme ni uvrede. :rofl::cerek:

A si cijeli tekst procitao?:lol:

braveheart
30.03.2009., 11:43
Zašto Bog ne bi odmah kažnjavao zlo?
Bog je već pokušao i na taj način, ako se sjećaš priče o velikom potopu te Sodomi i Gomori.
U biti, što je bio rezultat toga?
Zli ljudi bi bili uništeni ali bi kroz generaciju,dvije zlo opet došlo kroz djecu, njihove potomke i spirala zla i nasilja bi se nastavila.
Što bi trebao biti Bog?
Veliki krvnik koji će svaki dan smaknuti više tisuća ljudi zbog njihovog zla?
Kako bi to Bog trebao kažnjavati po tebi?
Ubiti odmah sve loše ljude ( a ako ćemo po apsolutnoj definiciji dobrote i ljubavi od Isusa onda smo svi mi loši) a ako bi to napravio, da li bi uopće netko ostao živ na zemlji?
Uviđaš li da je to potpuna besmislica što tražiš i očekuješ od Boga?
Bog ne može kažnjavati ljude na zemlji jer bi time samo stvorio svijet terora i straha, i za dobre i za loše.
Ne bi to bio svijet ljubavi i dobrote.
I zato, Bog ne može kazniti odmah ali Bog eventualno kažnjava, no to ne znači da uvijek čeka da osoba prvo umre i ode Bogu na istinu, kako se kaže.
Mnogi ljudi bivaju kažnjeni već za svog života na zemlji.
Ako ne vjeruješ. pročitaj malo životopise velikih zločinaca i krvnika pa ćeš se uvjeriti.
Na kraju, ne možeš za sve stvari okrivljavati samo Boga. Za puno stvari smo odgovorni i mi sami, obični ljudi, tzv. šutljiva većina koja živi po sistemu: ne bum se štel mješat.
Kad bi svatko od nas reagirao na nepravdu i zlo i učinio sve da to spriječi, zla bi bilo puno manje na ovom svijetu.
Dakle, kreni prvo od sebe prije nego što počneš optuživati druge, uključujući i Boga, kojega uistinu vrlo malo razumiješ.
Da si ti bio susjed Fritzu u Austriji, da li bi i ti okrenuo glavu i pravio se da ništa ne vidiš, i time omogučio sve te zločine?
Vjerujem da bi.
Tada ni ti nisi ništa bolji od drugih, ali eto voliš davati moralne savjete i prodike drugima, pa i Bogu.
Usprkos tebi.

BOG ne stoji iza potopa i sodome i gomore.
Tu ste prevareni od biblije.
Zato se podsvjesno bojite Boga a nema razloga.
Ima to svoju svrhu da ljudi budu pokorni iz straha.
I djeluje još i dan danas.
Pričanje o ljubavi božijoj a u nesvjesti držite potop i sodomu i gomoru je
pogubno i konflikt egzistira.
Mislite da volite a u stvari ste u STRAHU a da i ne znate.
Bojite se BOGA a da niste ni svjesni niti ćete to priznati sebi i to vam je kočnica za napredak.

CrniDjuro
30.03.2009., 12:02
A si cijeli tekst procitao?:lol:

jesam, bio mi je podjednako smiješan. Mislim da si ko logičar promašio, al bi zasigurno našo mjesto u timu ljudi koji piše The Colbert Report :D

Epignosis
30.03.2009., 12:02
Ja ovdje ne vidim sukob interesa, nego Free out of Jail karticu iz monopolija. Mogu napraviti kakav god zločin oču, siguran sam do kraja života (od božje kazne, a ljudsku se da izbjeći, pa koliko silovatelja djece nesmetano živi tu po hrvatskoj:( ), a ak se tada pokajem, sve okej, u vječnosti bum bil ko i jadna curica. Ma bravo.
Još uvijek mi nisi odgovorio: zašto bog ne kazni počinitelja zla onda u ovome životu? Zašto zlo moraju trpiti nevini? Gdje je tu sloboda izbora te jadne djevojke iz gornjeg primjera?

Odgovorio sam ti! U pitanju je vječnost, kada bi Bog kaznio svaki grijeh sada, onda bi to značio Sud, na kojem bi i ti bio osuđen.

A što ti znači da Bog nekoga kazni u ovome životu? Jedino ga može ubiti munjom recimo, ili dati da ga pregazi tramvaj. O čemu pričamo?

Što osoba koja je nekome načinila zlo može uzvratiti za ono što je napravila? Ja sam nekim ljudima u životu nanio zlo, i da, pokajao sam se pred Bogom, i onda sam otišao do tih ljudi, ispričao se zbog svega i pokušao sam nadoknaditi štetu kako sam najbolje mogao. Ne mogu više od toga napraviti. I da, u vječnosti neću morati ispaštati svoj svojih krivih postupaka koje sam napravio ovdje na zemlji, jer je kaznu za mene podnio Krist.

To se zove nezaslužena milost i zahvalan sam da Bog daje drugu i treču šansu:).

Tko kaže da će silovana curica završiti u raju? Ja to nisam rekao. Pomiješao si kruške i jabuke!

CrniDjuro
30.03.2009., 12:05
evo vama apologetima jedna slikica:

http://farm2.static.flickr.com/1385/1016152029_42a69f11ea.jpg

pa da vas vidim kako lijepo skolastički izvijate argumente za dobrog i svemoćnog boga i slobodu izbora. Ta beba nije imala nikakvog izbora, baš kao niti većina slabih, potlačenih, siromašnih i obespravljenih ljudi današnjeg doba.

Epignosis
30.03.2009., 12:06
BOG ne stoji iza potopa i sodome i gomore.
Tu ste prevareni od biblije.
Zato se podsvjesno bojite Boga a nema razloga.
Ima to svoju svrhu da ljudi budu pokorni iz straha.
I djeluje još i dan danas.
Pričanje o ljubavi božijoj a u nesvjesti držite potop i sodomu i gomoru je
pogubno i konflikt egzistira.
Mislite da volite a u stvari ste u STRAHU a da i ne znate.
Bojite se BOGA a da niste ni svjesni niti ćete to priznati sebi i to vam je kočnica za napredak.

gle čuda, ljubav i strah idu zajedno. ovisno o tome što misliš pod strahom.

Koliko ti imaš godina? Moje godine možeš vidjeti ako klikneš na moj profil.

Epignosis
30.03.2009., 12:09

pa da vas vidim kako lijepo skolastički izvijate argumente za dobrog i svemoćnog boga i slobodu izbora. Ta beba nije imala nikakvog izbora, baš kao niti većina slabih, potlačenih, siromašnih i obespravljenih ljudi današnjeg doba.

Pa ako je Bog stvorio čovjeka sa slobodnom voljom onda ova slika više govori o ljudima nego o Bogu. Jer je Bog kriv što ovom djetetu nisu dali mogućnost da preživi???

Da i autor ove fotografije je počinio suicid.

braveheart
30.03.2009., 12:09
gle čuda, ljubav i strah idu zajedno. ovisno o tome što misliš pod strahom.

Koliko ti imaš godina? Moje godine možeš vidjeti ako klikneš na moj profil.

Ono o čemu ti pričaš to je strah.
Sva tvoja priča je lječenje straha od BOGA.
Bojiš ga se na smrt,samo to potiskuješ.
Tako da......

Epignosis
30.03.2009., 12:10
Ono o čemu ti pričaš to je strah.
Sva tvoja priča je lječenje straha od BOGA.
Bojiš ga se na smrt,samo to potiskuješ.
Tako da......

godine? godine molim?

CrniDjuro
30.03.2009., 12:10
Odgovorio sam ti! U pitanju je vječnost, kada bi Bog kaznio svaki grijeh sada, onda bi to značio Sud, na kojem bi i ti bio osuđen.

Nisi mi odgovorio na to što je loše u tome da se netko kazni odmah, ako napravi zločin. (a ja nisam počinio nikakav zločin u svojem životu).

QUOTE=Epignosis;19696865]
A što ti znači da Bog nekoga kazni u ovome životu? Jedino ga može ubiti munjom recimo, ili dati da ga pregazi tramvaj. O čemu pričamo? [/QUOTE]

priačmo o tome da po tvojim argumentima: a) bog nije sposoban kazniti sa ikakvom drugom kaznom osim smrti, b) ne kažnjava nikog za vrijeme života, c) ne spriječava zločin iako zna za njega (unaprijed - on je sveznajući), itd.
Svodi se na to da ako on zaista postoji, takav kakav je opisan u Bibliji, on zna, može, ali neće - i prema tome je i sam zao i suučesnik u patnji nevinih.

Tko kaže da će silovana curica završiti u raju? Ja to nisam rekao. Pomiješao si kruške i jabuke![/QUOTE]

oh pa da, zaboravio sam, silovana curica je bludno zgriješila, i kao takva nemože u raj dok se ne pokaje. :flop:

CrniDjuro
30.03.2009., 12:14
Da i autor ove fotografije je počinio suicid.

što sigurno ne bi napravio da je vjerovo u postojanje tvojeg boga, ili ga uopće poštivao - jer je čovjek djelio moje mišljenje, a to je da uz ovakvo nekažnjeno zlo na ovom svijetu, boga ili nema, ili je suučesnik.

Pa ako je Bog stvorio čovjeka sa slobodnom voljom onda ova slika više govori o ljudima nego o Bogu. Jer je Bog kriv što ovom djetetu nisu dali mogućnost da preživi???

Da. Jer je djete nevino, i nije imalo nikakvog izbora, niti slobodne volje.

Epignosis
30.03.2009., 12:15
Nisi mi odgovorio na to što je loše u tome da se netko kazni odmah, ako napravi zločin. (a ja nisam počinio nikakav zločin u svojem životu).

A što ti znači da Bog nekoga kazni u ovome životu? Jedino ga može ubiti munjom recimo, ili dati da ga pregazi tramvaj. O čemu pričamo?

priačmo o tome da po tvojim argumentima: a) bog nije sposoban kazniti sa ikakvom drugom kaznom osim smrti, b) ne kažnjava nikog za vrijeme života, c) ne spriječava zločin iako zna za njega (unaprijed - on je sveznajući), itd.
Svodi se na to da ako on zaista postoji, takav kakav je opisan u Bibliji, on zna, može, ali neće - i prema tome je i sam zao i suučesnik u patnji nevinih.

Tko kaže da će silovana curica završiti u raju? Ja to nisam rekao. Pomiješao si kruške i jabuke![/QUOTE]

oh pa da, zaboravio sam, silovana curica je bludno zgriješila, i kao takva nemože u raj dok se ne pokaje. :flop:[/QUOTE]

A što bi značilo po tebi da Bog sada i ovdje nekoga kazni, daj pojasni molim te jer od asptrakcije mi se vrti u glavi?

Ovo za djevojčicu i njezinu bludnost je gnjusno sa tvoje strane. toliko o tvojoj razini komunikacije.

braveheart
30.03.2009., 12:17
godine? godine molim?

Strah ne bira godine,ni tvoje ni drugih.
Opak je strah od BOGA pogotovo ako pričaš da te voli i da ti voliš nekoga koga se bojiš.

CrniDjuro
30.03.2009., 12:40
A što bi značilo po tebi da Bog sada i ovdje nekoga kazni, daj pojasni molim te jer od asptrakcije mi se vrti u glavi?

kakve apstrakcije? ti si taj koji apstrahira i postojanje boga i postojanje kazne nakon smrti (na osnovu konkretno nikakvih dokaza). Sve kaj ti ja postavljam je jednostavno pitanje - zašto svemogući i sveznajući bog ne kazni zlo odmah, za vrijeme života sudionika istog?

Ovo za djevojčicu i njezinu bludnost je gnjusno sa tvoje strane. toliko o tvojoj razini komunikacije.

hej, prvo i prvo, ti si taj koji je govorio da silovatelj iste može otići u raj. Ja sam odgovorio da je super to što će zajedno završiti u raju (jer sam implicirao da je djevojčica nevina, prema tome, ide u raj, ne?). Ti si onda odgovorio da nisi tvrdio da će i ona završiti u raju. Ja sam na to odgovorio u skladu sa važečom katoličkom dogmom, po kojoj je ona zgriješila, i ne može u raj dok se ne pokaje. Toliko o tvojoj razini komunikacije, kad nemožeš pratiti jedan argument od početka do kraja.

logicar
30.03.2009., 12:42

sto je uzrkok a sto posljedica? tko je uzrok, a ovo je posljedica? dali je ta ptica zla?

Daniel91
30.03.2009., 12:44
Mislim da našeg dragog kolegu Crnogdjuru odgovor u stvari uopće i ne zanima, jer mu je već 3-4 ljudi dalo odgovor, ali to njega ne zanima i stalno nešto vrti u svom filmu.
Mislim da ima neke skrivene namjere ovdje a to je da potpuno ubije svaku normalnu raspravu u ovom topicu i sve ljude koji bi željeli normalno razgovarati i raspravljati potpuno ubije u pojam tako da svi jednostavno odustanu i odu
( pametniji popušta, kako se ono kaže), jer se stalno vrtimo oko jednog te istog pitanja, na koje je već x puta odgovoreno no crnidjuro nas ubija u zdravu pamet i tvrdi da nitko nije odgovorio i opet traži odgovor na isto pitanje.
U mom slućaju je uspio, dižem ruke od ovog vrzinog kola.
Imam i pametnijih stvari za radit a ne diskutirati s nekim koga prava diskusija u stvari uopće i ne zanima već ga zanima samo njegov osobni monolog, tako da od svoje galame druge i ne čuje.

CrniDjuro
30.03.2009., 12:52
Mislim da našeg dragog kolegu Crnogdjuru odgovor u stvari uopće i ne zanima, jer mu je već 3-4 ljudi dalo odgovor, ali to njega ne zanima i stalno nešto vrti u svom filmu.
Mislim da ima neke skrivene namjere ovdje a to je da potpuno ubije svaku normalnu raspravu u ovom topicu i sve ljude koji bi željeli normalno razgovarati i raspravljati potpuno ubije u pojam tako da svi jednostavno odustanu i odu
( pametniji popušta, kako se ono kaže), jer se stalno vrtimo oko jednog te istog pitanja, na koje je već x puta odgovoreno no crnidjuro nas ubija u zdravu pamet i tvrdi da nitko nije odgovorio i opet traži odgovor na isto pitanje.
U mom slućaju je uspio, dižem ruke od ovog vrzinog kola.
Imam i pametnijih stvari za radit a ne diskutirati s nekim koga prava diskusija u stvari uopće i ne zanima već ga zanima samo njegov osobni monolog, tako da od svoje galame druge i ne čuje.

ej, sorry, mea culpa, ak me ne zadovoljava odgovor koji kaže: zlo postoji jer je Bog dao ljudima slobodan izbor - očigledno da nije dao *svim* ljudima slobodni izbor.
A ti ak ne kužiš, hej, kaj ti ja tu mogu.

CrniDjuro
30.03.2009., 12:53
sto je uzrkok a sto posljedica? tko je uzrok, a ovo je posljedica? dali je ta ptica zla?

...i ja bi volio malo tog čaja od bunike :kava:

kokobill
30.03.2009., 12:57

Bog je stvorio dobro, a ljudi ( Adam i Eva), pocinise grijeh i tako nastade zlo. Na nama je da se drzimo one prve upute. :kokice:

CrniDjuro
30.03.2009., 12:59
Bog je stvorio dobro, a ljudi ( Adam i Eva), pocinise grijeh i tako nastade zlo. Na nama je da se drzimo one prve upute. :kokice:

a koji to točno grijeh? i kako je od tog grijeha nastalo svo zlo na ovom planetu? molim te pojasni malo. :kokice:

kokobill
30.03.2009., 13:05
a koji to točno grijeh? i kako je od tog grijeha nastalo svo zlo na ovom planetu? molim te pojasni malo. :kokice:

To je prapocetak, izvor, zdenac, a kasnije je Kain ubio brate Abela itd. Sama spoznaja dobra i zla kostase nas potomke da ispastamo grijehe do dana danasnjeg.

CrniDjuro
30.03.2009., 13:08
To je prapocetak, izvor, zdenac, a kasnije je Kain ubio brate Abela itd. Sama spoznaja dobra i zla kostase nas potomke da ispastamo grijehe do dana danasnjeg.

aha, dakle prije tog grijeha, nije postojalo zlo. Slijedom argumenata o slobodnoj volji, samim time nije postojala ni sloboda izbora. Dakle, nije Bog taj koji nam je podario slobodu izbora, nego smo si ju sami uzeli. Poradi iste, danas nevini ispaštaju i trpe silovanja, mučenja, sakaćenja itd, jeli tako?
Fala bogu da nam je bog milostiv i pun ljubavi, jer kakav bi nam tek život bio da je isti, neznam, zlopamtilo i aktivno zao te uživa u mučenju nevinih...:top:

kokobill
30.03.2009., 13:12
aha, dakle prije tog grijeha, nije postojalo zlo. Slijedom argumenata o slobodnoj volji, samim time nije postojala ni sloboda izbora. Dakle, nije Bog taj koji nam je podario slobodu izbora, nego smo si ju sami uzeli. Poradi iste, danas nevini ispaštaju i trpe silovanja, mučenja, sakaćenja itd, jeli tako?
Fala bogu da nam je bog milostiv i pun ljubavi, jer kakav bi nam tek život bio da je isti, neznam, zlopamtilo i aktivno zao te uživa u mučenju nevinih...:top:

Nemoj tak pesimisticno! :kokice:
Evo malo pouke (http://www.gotquestions.org/Hrvatski/Bog-stvorio-zlo.html).

Daniel91
30.03.2009., 13:26
ej, sorry, mea culpa, ak me ne zadovoljava odgovor koji kaže: zlo postoji jer je Bog dao ljudima slobodan izbor - očigledno da nije dao *svim* ljudima slobodni izbor.

Čuj, odgovor na pitanje si dobio a ako te taj odgovor ne zadovoljava, onda je to već drugi par rukavica...
Ovdje drugi odgovor nećeš naći a ako te to ne zadovoljava, traži dalje.
Navodno tamo u Indiji na vrhu planine imaš jogija koji meditira već sto godina. Možda on ima neki odgovor za tebe, koji će te ''zadovoljiti''?
Ako ne, uvijek možeš tražiti dalje, ali nabavi dobre cipele, dobro ćeš se nahodati na tom križnom putu otkrivanja odgovora koji će biti po tvom ukusu.
Naravno, moguć je i drugi put, da čovjek prihvati istinu zbog nje same, makar i ne bio zadovoljan s njom, ali ne može to svatko.
Sretno! :mig:

Daniel91
30.03.2009., 13:31

I to smo već objasnili u ovom topicu.
Sve je krenulo od arogancije i oholosti Lucifera, arhanđela, koji je htio biti iznad ljuidi i Boga( iskoristivši tako svoju slobodnu volju protiv Boga).
Adam i Eva su također radije prihvatili savjet ''zmije'' i pojeli plod umjesto da su slušali Boga.
Posljedicu njihovog izbora znamo i vidimo, i dan danas.
I da, u početku nije postojalo zlo ali je postojala mogućnost za zlo, jer Adam i Eva nisu stvoreni savršeni, već sa božanskim potencijalom da to postanu, ako slijede Boga, slušaju ga, rastu u svom srcu i duhu i uživaju i uče o sebi i tvorevini u Edenskom vrtu.
Dakle, postojala je mogućnost izbora, zbog slobodne volje i na žalost, Adam i Eva su odabrali da krenu putem koji ih je odvojio od Boga.
Ostalo je povijest.

zed_alive
30.03.2009., 13:46
ma da, tako je. Kršćanstvo je možda bilo u krivu tijekom većeg djela svojeg postojanja, ali sada je zasigurno garant u pravu, te se više ne bavi nedjelima u ime kršćanske religije. Zaboravimo na Camp Davidiane (kršćane) ili na ubojstvo sljedbenika rev. Jonesa (People's temple u Jonestownu, također kršćane) ili u kranjoj liniji propovjedanje bijelog pape u crnoj Africi da kondomi nisu djelotvorni protiv AIDS-a. Zaboravimo na župnika Čučeka i njemu slične. Zaboravimo na to da je kršćanstvo, kao i svaka druga religija, primarno zainteresirano za svoj prelazak u novu generaciju umova, neovisno o načinu, neovisno o žrtvama, i neovisno o zlu koje donosi ljudima sa strane. :flop:

ako je netko tko je kršćanski vjernik počinio neko ubojstvo u moderno vrijeme, oprosti ali ne možeš optužiti religiju. ne postoji ama baš nikakvo poticanje na nasilje, na misi i ostalim obraćanjima vjernicima mogao si čuti i čuti ćeš samo poruke mira. a pojedinačnih luđaka i fanatika imaš svugdje i neovisno o religijskim uvjerenjima, i to nije krivica religije niti religijske ustanove, već pošemerenih glava tih individua

zed_alive
30.03.2009., 13:57

zato jer onda počinitelj ne bi imao pravo na slobodnu volju da učini zlo, a taj princip je nažalost, univerzalan. osim toga, kazna zločincu će malo pomoći onom nad kojim je počinjen zločin, jer su posljedice neizbrisive. uostalom, tko ti kaže da počinitelj nije kažnjen tu, na zemlji, u duhovnom smislu. ja vjerujem da recimo netko tko se svjesno odlučio na korak oduzimanja ljudskog života a bez da je sam bio u životnoj opasnosti pa je ubio u obrani, da doživotno gubi pravo na radost i sreću i osuđen je na pakao u duši, sve do trenutka kad se iskreno pokaje. ali, pazi. misliš li da je lako takvom iskreno se pokajati? misliš li da je lako pogaziti savjest i ponovo je vratiti? ne ide to samo tako

zed_alive
30.03.2009., 14:15

ako misliš na sasvim malu djecu koja umiru, tu nije dao neki izbor. na papiru izbor je tu, u praksi ga nema

tu dalekoistočne religije dalekobolje objašnjavaju. obično se radi o karmi roditelja. djeca su tu specijalci čije duše odrađuju specijalne role

to s rolama, u to čvrsto vjerujem. hodogram bi otprilike ovako išao

1. obzirom na profil razvoa duše, iskustva iz prošlog života i željene ciljeve (iskustva na zemlji i vezana samoodređenja u odnosu na ta iskustva), bira se željeni scenarij života, uključujući sve bitne (ključne) događaje

2. duša se rađa u djetetu, zaboravlja sve detalje vantjelesnog života i bivših života...osim u podsvijesti (u kojoj se nalazi zamišljeni scenarij života)

3. dijete se razvija u svjesnog čovjeka, nesvjesnog uglavnom plana koji nosi u sebi. pa ipak, sve bitne odluke rade (trebale bi raditi) u smjeru zacrtanog scenarija, jer ih čovjek bira podsvjesno, prema osjećaju, a njegova podsvijest zna scenarij

4. ukoliko čovjek uspije svjesno donijeti odluku koja ga vuče u drugačijem smjeru od dogovorenog, tu su i Božji pomagači, duše koje brinu da okolnosti odviju tako da čovjeka vrate 'nazad na kurs'. no to su sitnije intervencije koje mogu i ne uspjeti. život se neće uvijek odviti kako je zamišljeno

5. sama iskustva mogu polučiti više ili manje željeni rezultat, no što ćemo izvuči od iskustva, za to smo mi odgovorni; specifična iskustva su poput specifičnog treninga

6. kad život završi, radi se summary svega, i kroz neko vrijeme planira se novi scenarij i povratak na zemlju, obzirom na ono što je postignuto tijekom prošlog života. neki put je potrebno sve ponoviti, a neki put je gradivo dobro savladano i ide se dalje

Fussoldat
31.03.2009., 10:54
Djuro, ajde da pojednostavnimo: recimo da si ti žrtva i da te tvoj stari hoće silovat. Imaš 2 izbora: a) izvući gun i presudit starom na licu mjesta, ili B) dat guze i pretrpit patnju i poniženje. Ako odabereš a) u pravu si, jer zločin zahtjeva kaznu. ako odabereš b) još više si u pravu, zato jer ako mu odmah ne presudiš, daješ mu mogućnost da se pokaje za svoje zlo. Jer ako ga poštediš i pretrpiš, može se desiti da se tvoj stari obrati na način da shvati što ti čini, da se pokaje i iskreno te zamoli za oprost. Ako ti je imalo stalo do tvog starog, odabrat ćeš b) jer ti je žao da zbog trenutka svoje slabosti, bude zauvijek kažnjen.
Dakle, djelo a) je savršeno pravedno, ali djelo b) je još savršenije.

bdm
31.03.2009., 14:54

lijepo rečeno

samo da malo nadopunim...ne plaćaju se uvijek sve kazne za grijeh na zemlji... malo češće ih do kraja peremo, isplanjcavamo iliti čistimo se da možemo gledati Boga licem u lice kroz ČISTILIŠTE...
ALI i to je uvijek bolje negoli vječni PAKAO:)

bdm
31.03.2009., 15:24

Njegov Bog je i tvoj Bog... jer ako kažeš da ti se gadi to znači da postoji... a ako postoji prihvati ga kakav je ...odakle ti pravo da sudiš svoga stvoritelja??

littlehorn
31.03.2009., 21:47

Možda starozavjetni bog (namjerno s malim sl.) i je nedojebano, sadističko,demonsko gov** koje je istovremeno i pravedno i milostivo (korumpirano)..ali znaj da to nema nkakve veze with real God..

RoyalJelly
31.03.2009., 21:48
zlo ne postoji:ne zna:

littlehorn
31.03.2009., 21:49
Kršćanstvo dobiva smisao tek onda kad se u njega ubace istočnjački elementi..gnoza...
A rkc je običan biblijski isprdak..

Fussoldat
01.04.2009., 09:36
zlo ne postoji:ne zna:
normalno, jer kada netko guzi malo dijete, ono si je samo krivo za to što je zavrtilo riticom pred očima napasnika.

Jel ti priznaješ da imaš u sebi moralni zakon? Ako zakon postoji, postoji razlika između dobra i zla.

A rkc je običan biblijski isprdak..

jasno, to je plod slučajnosti i ljudske nezainteresiranosti da razumiju to u što vjeruju. A ja baš mislim da je postojanje rkc odličan pokazatelj kako je sotona sjajan manipulator. No šteta što postojanje Sotone uvjetuje i postojanje njegovog protivnika.