PDA

View Full Version : Prijete li nam razorni potresi?

lollatutu
07.04.2009., 08:57
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/16295/Hrvatsku-svake-minute-trese-slab-potres.html

Već duže godina slušam kako je samo pitanje vremena kada bi Zagreb mogao pogoditi potres one jačine kao i davne 1880. ili Dubrovnik 1667.
Dakle, 9 stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice:eek:

Superpotres bi mogao razoriti Zagreb u sljedećih 50 godina
Piše: Sergej Trajković

Seizmolog Ivica Sović
Zagreb i okolica jedno su od seizmički najaktivnijih područja u svijetu, a broj manjih potresa je u porastu

ZAGREB - Prema statistikama koje obuhvaćaju posljednjih 200 godina, seizmolozi predviđaju da će Zagreb kad-tad zadesiti superpotres jačine 9 stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice. Riječ je o potresu čija je razorna moć tolika da bi velik dio grada mogao biti sravnjen sa zemljom u samo nekoliko minuta ili čak sekundi, a pretpostavlja se da bi se to moglo dogoditi u sljedećih 50 godina.

Međutim, nitko ne može točno odrediti kada će se ta katastrofa dogoditi, jer se potresi ni uz pomoć najsavršenije tehnologije još ne mogu predvidjeti.

SEDAM NAJJAČIH POTRESA U HRVATSKOJ - najgori 1667. u Dubrovniku

Sigurno je jedino, tvrde stručnjaci Seizmološke službe Geofizičkog odsjeka PMF-a, da se područje Hrvatske, pogotovo Zagreba i okolice, nalazi na jednom od seizmološki najaktivnijih područja u svijetu.

U posljednjih su nekoliko godina učestalost i jačina potresa u porastu. Njih proučava 11 seizmologa te tehničko osoblje raspoređeno na održavanju računalnih sustava u seizmološkim stanicama po Hrvatskoj.

- Nakon velikog potresa kod Stona 1996. došlo je do smirivanja aktivnosti jer se energija jednostavno potrošila. No, posljednjih nekoliko godina opet bilježimo nekadašnji intenzitet i učestalost potresa, što znači da se energija u dubini Zemlje opet nakupila i počela pomicati tektonske ploče - tvrdi Ivica Sović, dežurni seizmolog na Geofizičkom odsjeku PMF-a.

Od 2000. do 2005. godine na području Zagreba zemlja se jače zatresla čak 22 puta. Riječ je samo o potresima magnitude veće od 3 stupnja po Richteru, što je otprilike neka srednja jačina.

Uspoređujući to s potresima u, primjerice, Tokiju, riječ je o maloj brojci, a s obzirom na gotovo zanemariv broj potresa u Moskvi, to je iznimno mnogo. Seizmolozi tvr
U slučaju potresa jačine 8 do 9 stupnjeva po Mercalliju, svi objekti sagrađeni bez armiranog betona bili bi razrušeni, a još bi gore prošle moderne poslovne zgrade od stakla jer bi ljudi u njima stradali od krhotina. Najbolje bi prošle drvene kuće.
de da se od razornog potresa koji bi mogao zadesiti Zagreb nitko, na žalost, ne bi mogao pravodobno zaštititi. U slučaju takvog razaranja ne pomaže ni sklanjanje uz nosivi zid zgrade, pod stol ili bježanje na otvoren prostor kako bi se odmaklo što dalje od građevina.

- Nema vremena za bijeg od takvog potresa. Najveći dio ljudi stradao bi zbog panike koja bi nastala, a ne zbog posljedica samog potresa - tvrdi seizmolog I. Sović.

RAZORNI POTRES 1880. U ZAGREBU - od posljednica tog potresa umro je i August Šenoa

Najbolja mjera zaštite je savjetovanje građevinara prije gradnje zgrada. Naime, u slučaju potresa 8-9 stupnjeva Mercallijeve ljestvice, kakav je Zagreb već zadesio 1880. godine, svi bi objekti sagrađeni prije 70-ih godina vjerojatno bili potpuno razrušeni jer se tada još nije upotrebljavao armirani beton.

Međutim, seizmolozi upozoravaju kako bi još gore prošle moderne poslovne zgrade od stakla, kakve se u posljednje vrijeme sve učestalije grade, jer bi ljudi u njima stradali od krhotina stakla.

- Najbolje bi prošle drvene kuće jer je drvo fleksibilan materijal - kaže Sović.

POSLJEDICE POTRESA S OBZIROM NA JAČINU

Ne postoje nikakvi sigurni znakovi koji bi upućivali na veliki potres, pa tako siguran znak nije ni niz od nekoliko manjih potresa kao najava većem, što se često misli. Ni promijenjeno ponašanje životinja ili mjerenje elektromagnetskih valova nisu provjerene najave superpotresa.
U 125 godina Zagreb zadesilo 496 potresa

Od 1880. godine, kada je Zagreb zadesio potres katastrofalnih razmjera, do danas je metropolu treslo čak 496 potresa s pragom amplitude od 3 stupnja po Richteru (granica između slabog i srednje jakog potresa). Seizmolozi tvrde da se uvijek radilo o tzv. plitkim potresima (s epicentrom do 10 kilometara u dubini Zemljine kore), što ide u red najopasnijih vrsta potresa.
by jutarnji list

Što mislite o tome svemu i jel vas bar malo strah pomisli da bi uslijed akcije-reakcije u Italiji isti, ali još pogubniji mogao zadesit naše gradove:ne zna:?

Ako je tema bila, ispričavam se, ako je neprikladna za ovaj pdf slobodno je selite na PZ

Secundo
07.04.2009., 09:07
Postoji li zakon o gradnji koji propisuje neke norme glede sigurnosti u slučaju potresa?

lollatutu
07.04.2009., 09:18
Pričali su onomad da su tzv. Rakete u Zagrebu napravljene tako da štite i od najrazornijeg potresa:ne zna:

Marina2501
07.04.2009., 09:44
Mene frka. Moja mama je oduvijek imala užasan strah od potresa a meni je to bilo skoro pa smiješno. Ali u zadnjih godinu često razmišljam o tome... Živim na petom katu prastare zgrade u centru Zagreba i nebrojeno puta su mi se tresle čaše itd .... brrrr; a jučerašnji članci po novinama, i općenito znam da je Zagreb u problemima što se tiče toga, trusnosti.... a da ne govorim o ruinama koje zovemo stanbenim zgradama... Kad smo kod toga, noćas sam sanjala potres i uspjela sam izletit iz zgrade van ali niko od mojih nije stigao istrčat bla bla; užas. Dakle, očito me strah

marcella
07.04.2009., 10:00
Postoji li zakon o gradnji koji propisuje neke norme glede sigurnosti u slučaju potresa?

Ne znam postoji li zakon,no znam da se nove zgrade rade tako da o zaštiti od potresa uopće ne razmišlja,na užas svih seizmologa.
I sve je dobro dok ne zatrese.U tom času se stavrno ne bih htjela naći u nekoj staklenoj zgradi.

d@d@
07.04.2009., 10:02

postoji, opisala sam ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=171263)

Anton
07.04.2009., 12:20
Tipično novinarsko preuveličavanje.
Čisto sumnjam da je naslov izrekao baš tim riječima seizmolog, kao što i sumnjam da je rekao da je Zagreb na jednom od najtrusnijih područja na zemlji.
Jebote, kao da smo na vatrenom prstenu.:rolleyes:

Tarquato
07.04.2009., 12:31
da da prije 15 godina je pisalo da će 2001. bit smak svijeta :kava:

Anton
07.04.2009., 12:35
Inače, za one koji ne mogu spavati, evo vam seizmograf u stvarnom vremenu iz opservatorija Conrad u Austriji:

http://geoweb.zamg.ac.at/live_seis/produkt_demo/index_en.php

Ikstomi
08.04.2009., 10:27
da da prije 15 godina je pisalo da će 2001. bit smak svijeta :kava:

kakve ovo veze ima sa smakom svijeta??
ovo su činjenice, mene nije bilo briga za te potrese,ali sad u ovoj godini u mojoj okolici je bilo 5-6 potresa..:eek:
svaki oko trice.

Aruena
09.04.2009., 01:06
Pa sto da radimo?:confused: Da napustimo Zagreb i Dubrovnik?:confused:

snowshoe
10.04.2009., 18:13
meni je do pred godinu dana strah od potresa isto bio neshvatljiv i smiješan jer sam živjela u obiteljskoj kući i bila uvjerena da je dovoljno da izađem van i odmaknem se i ako se baš ne otvori zemlja pod mojim nogama, sigurna sam.

sad živim na osmom katu u novom zagrebu i koliko god me uvjeravali da su te zgrade koliko-toliko sigurne što se potresa tiče (ne kao Rakete,al bolje od centra) meni to apsolutno ništa ne znači jer sam nakon potresa prošlog proljeća (mislim da je bilo tad :misli:) shvatila da ne mogu izaći iz zgrade, da ne mogu pobjeći s osmog kata i da se stvarno desi razoran potres ja ne znam što bi bilo sa mnom i mojim mačkama.
eto, zato se bojim potresa.

derište
10.04.2009., 19:17
Inače ljudi najrizičniji su Imotski i Dalmacija te Dubrovnik i Rim jer se nalaze na presjeku tektonskih ploča a u moru kod Dubrovnika je pronađena pukotina od 20 km duljine
te tek onda sljede Zagreb i Istra. Najsigurnija je Baranja... Što se desilo u Rimu znamo, što se može desiti to je tek pitanje, iako nijedno područje kolko sigurno izgledalo može bit pogođeno.

d@d@
10.04.2009., 19:27
Inače ljudi najrizičniji su Imotski i Dalmacija te Dubrovnik i Rim jer se nalaze na presjeku tektonskih ploča a u moru kod Dubrovnika je pronađena pukotina od 20 km duljine
te tek onda sljede Zagreb i Istra. Najsigurnija je Baranja... Što se desilo u Rimu znamo, što se može desiti to je tek pitanje, iako nijedno područje kolko sigurno izgledalo može bit pogođeno.

Kaj ove plašiš, a kvarnerci nek spavaju mirno, da ne bi evo slikice (http://www.geof.hr/~dmedak/hr/potresi/sld10.htm)lociranih potresa.v:D

zacky
10.04.2009., 19:47
Da prijeti potres!
I bilo bi najbolje da ljudi imaju neka sredstva za brzi izlazak,ako već namjeravaju ostati.
Nešto kao konope,tobogane,padobrane,šta ja znam...

Zek0slav
10.04.2009., 20:19
Da si privezem uze od balkona do telefonskog stupa, tak da mogu skliznuti u slucaju potresa. :D

Novinari nisu ni svjesni kakvu paniku rade svojim tekstovima.

zacky
10.04.2009., 22:09
Ne znam što još.
Netko možda želi uplatit osiguranje.

Velociraptor
11.04.2009., 11:47
Ne prijeti nam potres... prijete nam potresi :D

Ovdje u okolici Dubrovnika, gore prema Imotskom, vise-manje svaki tjedan-dva se dogodi manji potres.

http://i393.photobucket.com/albums/pp12/170122/potresi2.jpg

Kao sto se vidi i na slici, unutar 2 zadnja tjedna na ovom podrucju je bilo nekoliko manjih i jedan potres srednje jacine.

Ikstomi
11.04.2009., 12:30
:eek:
Imotski :eek:
--iako sam naslutio zbog ucestalih potresa na ovim prostorima(Imotski) :cry:
Ti potresi mogu mrdat svaku sekundu ili jos nece..:ceka:

zgubydan
12.04.2009., 12:56
Zgrade zagrebačkog Donjeg grada, od trule cigle i drvenih greda, prvim potresom se pretvaraju u hrpu šute.
To će resetirati građevinsku situaciju i omogućiti Bandiću, Horvatinčiću &Co, da te štakornjake zamijene modernim, sigurnim i energetski efikasnim objektima.
Zeleni će im pljeskati.

Lastan
12.04.2009., 13:39
Zgrade zagrebačkog Donjeg grada, od trule cigle i drvenih greda, prvim potresom se pretvaraju u hrpu šute.
To će resetirati građevinsku situaciju i omogućiti Bandiću, Horvatinčiću &Co, da te štakornjake zamijene modernim, sigurnim i energetski efikasnim objektima.
Zeleni će im pljeskati.
Što se više spomenika kulture poruši, to bolje. Kod nas je situacija s tim stvarima već pomalo apsurdna.

Tazika
13.04.2009., 12:17
Neće Bandić&Horvatinčić imati koristi NAKON potresa, oni će PROUZROČITI potres!!! Srušili su Kino Zgreb i ex-štampariju Vjesnika (pred očima njihovih vlasnika koji od prvog dana denacionalizacije legalno traže svoje nekretnine nazad) a da nisu uopće napravili nikakva ispitivanja o podzemlju ispod tih starijih, niskih zgrada i dvorišta. Ispod zgrade na Cvjetnom trgu, čiji dio je bilo Kino Zagreb, je živi izvor koji se iza kiša ispumpava. Pumpe za ispumpavanje podzemnih voda se u većini zgrada toga bloka, a imaju problema i sa preopterećenom kanalizacijom. Ilica: kad se gradila, kućni broj je dobivala samo kuća/zgrada koja je imala svoj vlastiti bunar u dvorištu. Već od ovog rušenja pojavilo se više pukotina na zgradama (sa ulične strane se vidi pukotina između Varšavske 2 i 4) i u stanovima, a također je proradio i Balkan-prolaz: najstariji ljudi se sjećaju potoka, iznad kojeg je on sagrađen, a i u stanovima su se počele pojavljivati pukotine. Neki stanari kažu da se noću čuje podzemlje kako "diše".
A Horvatinčić slavi pobjedu, prešetava se po osvojenom teritoriju, čeka građevnu dozvolu (još ju nema!) pa da sve lijepo sruši!!! Nekidan su bušili 2 rupe u dvorištu, svega 2-3 metra duboke, valjda da ipak vide čega ima ispod, i stanovi su se tresli, stanari su zaista mislili da je potres!
Možda je dolje, osim izvora i potoka, nekakva podzemna pećina, kao npr. kad su pred 20-30 godina (ne sjećam se točno) išli bušiti Frankopansku, tamo prema Ilici, pa im je ulica pukla i već metar-2 ispod asfalta se pokazala pećina, tamo su našli onu mamutovu kljovu koja je sad u Prirodoznanstvenom muzeju. Zalili su betona kolko je išlo, napravili stupove da drže cestu i smanjili promet onuda. Ali što će biti sa ovom novom divljom gradnjom...? Nova Kupska?
Kažem vam, oni će PROUZROČITI potres!

penzl
13.04.2009., 12:25
i ako se desi ja tu nemogu ništa.najvjerojatnije će se dogoditi,dali će sutra i za 200 god.neću o tome uopće razmišljati..

Endimion17
14.04.2009., 14:53
Neće Bandić&Horvatinčić imati koristi NAKON potresa, oni će PROUZROČITI potres!!! Srušili su Kino Zgreb i ex-štampariju Vjesnika (pred očima njihovih vlasnika koji od prvog dana denacionalizacije legalno traže svoje nekretnine nazad) a da nisu uopće napravili nikakva ispitivanja o podzemlju ispod tih starijih, niskih zgrada i dvorišta. Ispod zgrade na Cvjetnom trgu, čiji dio je bilo Kino Zagreb, je živi izvor koji se iza kiša ispumpava. Pumpe za ispumpavanje podzemnih voda se u većini zgrada toga bloka, a imaju problema i sa preopterećenom kanalizacijom. Ilica: kad se gradila, kućni broj je dobivala samo kuća/zgrada koja je imala svoj vlastiti bunar u dvorištu. Već od ovog rušenja pojavilo se više pukotina na zgradama (sa ulične strane se vidi pukotina između Varšavske 2 i 4) i u stanovima, a također je proradio i Balkan-prolaz: najstariji ljudi se sjećaju potoka, iznad kojeg je on sagrađen, a i u stanovima su se počele pojavljivati pukotine. Neki stanari kažu da se noću čuje podzemlje kako "diše".
A Horvatinčić slavi pobjedu, prešetava se po osvojenom teritoriju, čeka građevnu dozvolu (još ju nema!) pa da sve lijepo sruši!!! Nekidan su bušili 2 rupe u dvorištu, svega 2-3 metra duboke, valjda da ipak vide čega ima ispod, i stanovi su se tresli, stanari su zaista mislili da je potres!
Možda je dolje, osim izvora i potoka, nekakva podzemna pećina, kao npr. kad su pred 20-30 godina (ne sjećam se točno) išli bušiti Frankopansku, tamo prema Ilici, pa im je ulica pukla i već metar-2 ispod asfalta se pokazala pećina, tamo su našli onu mamutovu kljovu koja je sad u Prirodoznanstvenom muzeju. Zalili su betona kolko je išlo, napravili stupove da drže cestu i smanjili promet onuda. Ali što će biti sa ovom novom divljom gradnjom...? Nova Kupska?

Ne, neće ga prouzročiti. Litosferne ploče i mikroploče ipak trebaju malo više poticaja od minornih građevinskih radova kakvi su u Zagrebu.

JPK
14.04.2009., 19:44

Kamo sreće, pa pola Donjeg grada je trulo neodržavano ruglo i bilo bi odlično da se poruši i izgradi nešto pristojno.

tonya
15.04.2009., 13:43
Inače, za one koji ne mogu spavati, evo vam seizmograf u stvarnom vremenu iz opservatorija Conrad u Austriji:

http://geoweb.zamg.ac.at/live_seis/produkt_demo/index_en.php

Šit. :zubo: Blejim već pet minuta u seizmograf. :D Zasad miruje. :)

manaus
17.04.2009., 12:32
Mislim da smo mi relativno sigurni jer su nakon potresa u Skopju 1963 god. doneseni propisi za zaštitu od potresa,

po onom što sam vidio na TV, trenutno Istanbul treba strahovat od potresa jer cijeli grad(megapolis) leži blizu rasjeda (http://www.gonaf.de/project/index.html), a
kvaliteta njihove gradnje je vrlo upitna

vrrrlet
17.04.2009., 13:47
kao što i sumnjam da je rekao da je Zagreb na jednom od najtrusnijih područja na zemlji.

Domovina nam je trusna, a Zagreb vrlo trusan. Seizmološki kao i inače. Statistički nas čeka jedan lijepi veliki uskoro, ali sigurni smo sve dok ne završim kuću. Još jedno tridesetak godina. Ne žurim se, obećajem. :mig:

alleszusammen
17.04.2009., 14:00
Najbolja mjera zaštite je savjetovanje građevinara prije gradnje zgrada. Naime, u slučaju potresa 8-9 stupnjeva Mercallijeve ljestvice, kakav je Zagreb već zadesio 1880. godine, svi bi objekti sagrađeni prije 70-ih godina vjerojatno bili potpuno razrušeni jer se tada još nije upotrebljavao armirani beton.

živim u centru, moja zgrada je sagrađena 1873. ima zidove debele 1 m. ak je preživjela onaj, bude valjda i ostale:D

kak ti novinari rade paniku. potres nam ne gine, prije ili kasnije. zabrinjavati se oko toga nema smisla. uostalom, kao što su nas na faxu učili, ne ubijaju potresi, ubijaju zgrade. a kako ih grade u zadnje vrijeme nije ni čudo.

Endimion17
17.04.2009., 14:54
Fora je kako svaki jebeni put nakon nekog potresa, krenu članci o Velikom potresu koji eto, čeka dolje negdje i sjebat će nas do kraja. I onda krene panika.

Sve se stiša nakon mjesec dana.

Da bi se ponovilo po n-ti put nakon novog potresa.

lollatutu
17.04.2009., 14:59
Ovaj topic je nastao jer opasnost realno postoji i zna se da će se kroz koju godinu def. desit.
Već 10 godina slušam o superpotresu koji se željno iščekuje, a i ovo što sam stavila u početni post je stariji članak;)

Herp
17.04.2009., 15:39
Nadam se da će se određena forumašica koja je inače i seizmolog javiti na ovu temu. :zubeki:

bloodrunner
17.04.2009., 16:24
kad ja kazem da ce bit, bit ce :mig: ne brinite ljudi sve drzim pod kontrolom.

Endimion17
17.04.2009., 17:56
Naravno da će biti. No paničariti nakon svakog manjeg potresa, a ne pripremati se, još je veće sranje. Umjesto da se ljude razumno educira, sve se prepušta žutim novinarima.

Ryuuza
17.04.2009., 18:05
Ma koja je to mudrost? Već i mala djeca znaju da se Zagreb nalazi na rasjedu, čudite se oko logičnog slijeda geoloških događaja.

JPK
18.04.2009., 13:34
Ovaj topic je nastao jer opasnost realno postoji i zna se da će se kroz koju godinu def. desit.
Već 10 godina slušam o superpotresu koji se željno iščekuje, a i ovo što sam stavila u početni post je stariji članak;)

Ništa nije definitivno, može se desiti danas, a može i za 200 godina. O takvim stvarima se razmišlja kad kupuješ stan/kuću, nad drugim faktorima nemaš kontrolu, pa su ovakvi topici mlaćenje prazne slame.

Aruena
29.04.2009., 15:53
Pa,postoji neka prica o priblizavanju alpske i dinarske tektonske ploce,oko 1,5 cm godisnje,te da je grad Dubrovnik (pored Dalmacije) najugrozeniji.Navodno je cak i Nostradamus predvidio kako potres i tsunami unistavaju Grad.Jedino se ne zna kada ce se to desiti.Mozda za godinu,a mozda za 100 godina...

scripta elegans fe
29.04.2009., 19:03
postoji neka prica o
ta prica se zove tektonika

pouka topika - Zagrepcani i Dubrovcani preselite se u Tursku :zubo:

ja stvarno ne kuzim cemu dizanje panike... :ne zna:

Spomenka
29.04.2009., 19:06
Joj, kaj se sekirate oko stvari na koje nemrete utjecati? Ak je suđeno da bude potres, onda bu bil... Mi tu nemremo nikaj napravit... treba normalno živjeti i ne se pšterećivati s takvim bedastoćama...

kaljinka
29.04.2009., 19:23
s obzirom da me ja aktualna svinjska gripa podsjetila na moje ostale strahove od kojih je potres visoko na na popisu :D sjetila sam se da sam negdje pročitala (na stranici seizmologa) gdje kažu da je potres jedina prirodna katastrofa protiv koje se može dobro obraniti pri čemu se naglašava važnost poštivanja protu potresnih pravila u gradnji. i lijepo piše ako nemate armirani beton -ukradite ga!:rofl:

Aruena
29.04.2009., 22:47
Joj, kaj se sekirate oko stvari na koje nemrete utjecati? Ak je suđeno da bude potres, onda bu bil... Mi tu nemremo nikaj napravit... treba normalno živjeti i ne se pšterećivati s takvim bedastoćama...

Slazem se...

dora
02.05.2009., 13:05
Zagreb je graden na trusnom podrucju, sto pokazuje cinjenica da ja spicka postrescic svake godine.
Osobno se uzasavam potresa no ako bude neki megasuper koji mi sravni zgradu, mene i cijeli Zege... sta da panicarim... sad? :D
Misim tak mogu panicarit i kad prelazim cestu.
Realnija je sansa da me pokupi neka kobila koja ne zna stat na pjesackom i misli da su te bijele crtice dole po podu samo da se ubije monotonija sivila betona, nego da docekam megasuper potres :D (iako nikad se ne zna :D).

O megasuper potresu u Zagrebu koji ce ga narafski sravnit sa zemljom slusam od osnovne skole - to je valjda bila neka fora tad, a vidim da je i sad.
Sjecam se jedne godine da sam (kao mala) jedva cekala da odem na more jer ce bit potres (megasuper) :D
Boze :rolleyes:

Iskreno, koja je svrha ove teme?
Moze zrokat Zege/Dubrovnik/pizdu mateirnu sutra ili za 10 ili za 100 godina.
Cak i da ga zroka sutra... koja je svrha raspravljanja o tome?
Sta mislite da cete ga moc predvidjet?
Pobjec kad krene?
Sto? :D

lollatutu
02.05.2009., 13:12
A eto tako da imam temu na Svijetu oko nas, pa reko di'š bolje nego otvorit o superpotresu:kava:

dora
02.05.2009., 13:45
A eto tako da imam temu na Svijetu oko nas, pa reko di'š bolje nego otvorit o superpotresu:kava:

Tako se i cini :D
Mlacenje prazne slame efektivno.

perpetuum mobile
02.05.2009., 14:50
Nazalost se jos nemogu predvidjet, a vjerojatno ni nece za nasih zivota, uzevsi u obzir brzinu kojom tehnologija grabi naprijed moze se raacunat za nekih 100-ak godina da bi se trebalo znat - ne egzaktno ali mnogo tocnije.

kaljinka
02.05.2009., 19:54
Nazalost se jos nemogu predvidjet, a vjerojatno ni nece za nasih zivota, uzevsi u obzir brzinu kojom tehnologija grabi naprijed moze se raacunat za nekih 100-ak godina da bi se trebalo znat - ne egzaktno ali mnogo tocnije.

ako pogledaš seizmološke karte vidi se da su italiju potresali neuobičajeno puno manjih i nezamijetljivih potresa a i jedan seizmolog je danima upozoravao na tu mogućnost pa su ga skoro htjeli uhititi zbog uznemiravanja javnosti. a onda se desilo i dalje priču znamo...

scripta elegans fe
02.05.2009., 23:57
evo mozete jos malo panicariti... :kava: :zubo:

Potresi magnituda 3,2, 3,7 i 3,2 prema Richteru osjetili su se na poluotoku Pelješcu, otoku Mljetu i u priobalju oko Ploča. Prvi podaci govore da nisu izazvali materijalne štete.

Tri potresa srednje jakosti s epicentrom u Mljetskom kanalu, između Goveđara (Mljet) i Žuljane (Pelješac), zabilježili su u petak navečer seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske.

Potres se osjetio na poluotoku Pelješcu, otoku Mljetu i u priobalju oko Ploča. Prema podacima s kojima se raspolaže, potresi nisu izazvali materijalne štete, izvijestila je Seizmološka služba.

Prvi potres se dogodio u 20 sati i 29 minuta, magnitude 3,2 prema Richteru i intenziteta u epicentru IV do V stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove (MCS) ljestvice, a drugi i najjači od njih tri u 23 sata i 39 minuta, magnitude 3,7 prema Richteru i intenziteta u epicentru V stupnjeva MCS ljestvice. Posljednji je bio u 23 sata i 55 minuta, magnitude 3,2 prema Richteru i intenziteta u epicentru IV do V stupnjeva MCS ljestvice.
Hina|Net.hr
02.05.2009.

Magnitude ML 3.2
Region CROATIA
Dubrovnik-neretva Valley; Cro-bh
Date time 2009-05-01 at 18:29:26.3 UTC
Location 42.94 N ; 17.44 E
Depth 2 km
Distances 54 km SW Mostar (pop 104,518 ; local time 20:29 2009-05-01)
20 km SW Metkovic (pop 13,941 ; local time 20:29 2009-05-01)
14 km SW Komin (pop 1,309 ; local time 20:29 2009-05-01)

lollatutu
03.05.2009., 01:27
Tako se i cini :D
Mlacenje prazne slame efektivno.

Možda, možda...:kava:
No, što onda zaključit o osobi koja se gnuša istog, ali ga isto tako rado komentira i čita?:ne zna::raspa:

Maelys
03.05.2009., 01:54
najnekvalitetnije zgrade u zagrebu su one građene između 1945. pa do cca 1964.
i većina onih u donjem gradu - dakle, ranije građenih (mislim na donji, ne na gornji grad, koji je puno stariji) znatno su kvalitetnije i bolje građene od tih.

nakon potresa u skopju 1963. znatno su postroženi statički kriteriji za sigurnost od potresa.

suedeL
03.05.2009., 02:05
sanjam potres već noćima

dora
03.05.2009., 11:52
Možda, možda...:kava:
No, što onda zaključit o osobi koja se gnuša istog, ali ga isto tako rado komentira i čita?:ne zna::raspa:
Ajde mi reci, sto se moze zakljucit.
Ajde molim te.
Bas me zanima.

lollatutu
03.05.2009., 11:56
Ajde mi reci, sto se moze zakljucit.
Ajde molim te.
Bas me zanima.

Pitanje je upućeno s moje strane:raspa:
Daj se malo skoncentriraj, nekako si konfuzna:raspa::ne zna:

dora
03.05.2009., 12:23
Pitanje je upućeno s moje strane:raspa:
Daj se malo skoncentriraj, nekako si konfuzna:raspa::ne zna:

Kazes pitanje je bilo najmijenjeno meni.
Mea culpa.
Znaci da pojasnim, vidim treba pa...

Ja sam kao i vecina ljudi osoba koja se boji podrhtavanja tla, cak i omanjeg.
Ako ti nesto u toj recenici/konstataciji/cinjenici nije jasno - slobodno pitaj.

No, postoji velika razlika izmedu straha (objektivnog) od potresa kao prirodne vrlo neugodne pojave koju sam dozivjela, od koje za razliku od drugih - ne mozes bas puno (tipa sakriti se ili pobjeci) i panciaranje oko neceg sto se moze desiti danas, sutra ili za 100 godina, naci subjektivnog straha od neceg buduceg sto je izgledno (kako vec rekoh) kao i to da me neko zgazi, padnem u kadi ili krepam od astme.

E sad, zasto sam na ovoj temi i komentiram temu? A zasto ne? :confused:

Endimion17
03.05.2009., 13:22
ako pogledaš seizmološke karte vidi se da su italiju potresali neuobičajeno puno manjih i nezamijetljivih potresa a i jedan seizmolog je danima upozoravao na tu mogućnost pa su ga skoro htjeli uhititi zbog uznemiravanja javnosti. a onda se desilo i dalje priču znamo...

Eh, da znaš cijelu priču, znala bi i zašto su ga htjeli ušutkati. Da je tip uspio u svojoj namjeri, bilo bi vjerojatno više mrtvih. Negdje na forumu se već raspravljalo o njegovom slučaju.

lollatutu
03.05.2009., 15:24
Eh, da znaš cijelu priču, znala bi i zašto su ga htjeli ušutkati. Da je tip uspio u svojoj namjeri, bilo bi vjerojatno više mrtvih. Negdje na forumu se već raspravljalo o njegovom slučaju.

Pa daj nam nabaci kakav link, nešto:ne zna:

Ovako samo znamo da je lik 'navodno' upozoravao, ali je optužen da širi paniku i uhićen, dok se njegova obitelj lijepo sklonila i preživjela:ne zna:

Endimion17
03.05.2009., 17:52
Pa daj nam nabaci kakav link, nešto:ne zna:

Ovako samo znamo da je lik 'navodno' upozoravao, ali je optužen da širi paniku i uhićen, dok se njegova obitelj lijepo sklonila i preživjela:ne zna:

Mislim da je Cats nešto pričala o tome. Tip je nešto fulao u svojim "proračunima", tako da bi, u slučaju da ga se poslušalo, bilo još veće sranje, jer bi se ljudi sklonili baš u pogođeno područje. :misli:

mama Dalton
07.05.2009., 09:38

Pa i g. Kuk je na televiziji kazao kako je "predviđanje" potresa praćenjem emisije pojedinih plinova vrlo nepredvidljivo - potresi nekad dođu bez da su emitirani plinovi.. a s druge strane, nekad bude emisije plinova bez potresa... Čini se da je to u razini one rubrike "Jeste li ikad čuli da..." kad bi psi, patke i druge životinje bile krajnje uznemirene prije takve pojave... No s druge strane ne može se svaka uznemirenost životinja shvatit kako upozorenje da dolazi potres...

Centar Zagreba je, kako je opće poznato, na samom rasjedu.. No mislim da nije normalno dnevno živjeti sa strahom od potresa. Potrebno je educirati se što napraviti (a isto tako što NE napraviti) u slučaju potresa, i nastaviti živjeti dalje.... u nadi da ćemo valjda kad bude potresa imati dovoljno organizirane, opremljene i obučene snage koje će tada reagirati...C'est la vie :D

kaljinka
07.05.2009., 10:18
Pa i g. Kuk je na televiziji kazao kako je "predviđanje" potresa praćenjem emisije pojedinih plinova vrlo nepredvidljivo - potresi nekad dođu bez da su emitirani plinovi.. a s druge strane, nekad bude emisije plinova bez potresa... Čini se da je to u razini one rubrike "Jeste li ikad čuli da..." kad bi psi, patke i druge životinje bile krajnje uznemirene prije takve pojave... No s druge strane ne može se svaka uznemirenost životinja shvatit kako upozorenje da dolazi potres...

Centar Zagreba je, kako je opće poznato, na samom rasjedu.. No mislim da nije normalno dnevno živjeti sa strahom od potresa. Potrebno je educirati se što napraviti (a isto tako što NE napraviti) u slučaju potresa, i nastaviti živjeti dalje.... u nadi da ćemo valjda kad bude potresa imati dovoljno organizirane, opremljene i obučene snage koje će tada reagirati...C'est la vie :D

ja sam za svaki slučaj nabavila hrčka prije par godina!:rofl:
ali taj ne trza na prirodne katastrofe.:rolleyes: :rofl:

zgubydan
11.05.2009., 10:44
Zgrade Donjeg grada su bile čvrste kad su građene, ali cigla, mort i drvo vremenom trunu i slabe.
Pogotovo ako su izložene vibracijama od prometa, vlagi koju nitko ne hita sanirati itd...

mukotrpak
11.05.2009., 17:54
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/16295/Hrvatsku-svake-minute-trese-slab-potres.html

Već duže godina slušam kako je samo pitanje vremena kada bi Zagreb mogao pogoditi potres one jačine kao i davne 1880. ili Dubrovnik 1667.
Dakle, 9 stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice:eek:

[I]Superpotres bi mogao razoriti Zagreb u sljedećih 50 godina
Piše: Sergej Trajković

Seizmolog Ivica Sović
Zagreb i okolica jedno su od seizmički najaktivnijih područja u svijetu, a broj manjih potresa je u porastu....

E pa lipi moji, slučajno sam nazočio (baš smo htjeli skoknuti do IFa na kavu) dolasku novinara Trajkovića na GFZ i pokušaju kolege Sovića da dotičnom objasni da Zagreb ne očekuje nikakav superpotres, dapače, da nešto kao superpotres seizmologija ne poznaje. Čovjek je, očito, došao sa nekom svojom vizijom globalne tragedije, koju je pokupio u tko zna kojem filmu, i koju je htio proturiti kao znanstvenu činjenicu bez obzira na žrtve. Sova se žilavo branio nadljudskim naporima, čak i preko njih, no fakultet politički znanosti (ili filozofski, tko bi ga znao) pravi vrlo žilave i beskrupulozne proizvođače senzacija koji se obaziru na činjenice u najboljem staljinoidnom duhu.

zgubydan
12.05.2009., 08:36
Ne treba superpotres da razori Zagreb, nego običan, kao ovaj u Italiji.
SOx i NOx od prometnog zagađenja sa vlagom u cigli formiraju sumpornu i dušičnu kiselinu i time slabe nosivost.
Cigla nije kamen da ostane ista kao prije 200 godina, to je pečena zemlja.

scripta elegans fe
25.05.2009., 10:09
u Makedoniji je jucer bilo "veselo"... :(

kaljinka
25.05.2009., 13:50
u Makedoniji je jucer bilo "veselo"... :(

koliko sam čitala bez ljudskih žrtava dakle bez tužnih faca.:mig:

što bi se reklo toc toc nek svo zlo ostane u tome.

Mucka01
08.06.2009., 10:49
ima mjesec dana "veselo" je svaki dan.....da ti slike padaju sa zidova od veselja....

Ikstomi
22.06.2009., 00:53
Evo danas je Petica tresla u Imotskom i južnoj Hrvatskoj. :(

Endimion17
22.06.2009., 00:58
Tri potresa, moguće zbog silnih naglih kiša koje su pogodile našu republiku. :zubo:

Ikstomi
22.06.2009., 22:24
Bogami ovo vise nije normalno.
Evo upravo je dramo potres na području Dalmacije, malo slabiji od one prijasnje petice.

Aruena
22.06.2009., 23:25
Dobro nam dosli turisti...:D

Endimion17
23.06.2009., 00:10
Bogami ovo vise nije normalno.
Evo upravo je dramo potres na području Dalmacije, malo slabiji od one prijasnje petice.

Savršeno je normalno. Živimo na trusnom području, u kratko vrijeme nakon dužeg sušnog razdoblja palo je jako puno kiše. To su površinski potresi, ništa strašno.
Nezamjetni potresi su svakodnevna pojava.
Mislim, panike svuda, a bez pokrića.

spyker22
24.06.2009., 11:41
Savršeno je normalno. Živimo na trusnom području, u kratko vrijeme nakon dužeg sušnog razdoblja palo je jako puno kiše.
Upravo tako. Očekivano, reka bi. Ne bi me iznenadilo da još malo strese kroz kojih tjedan - dva.

Samo me čudi da novinari još ustraju pa ni nakon toliko potresa nisu naučili (nisu oni krivi - neko im triba reć) da se jačina potresa po Richteru ne iskazuje u stupnjevima. Na HRT-u su to odavno svladali, dok se ove komercijalne još bore s tim.

mukotrpak
29.06.2009., 13:02
Nema to baš nikakve veze s kišom. Samo jedna rijetka vrsta potresa usko lokalizirana na akumulacije velikih hidrocentrala može biti inducirana promjenom razine vode u jezeru. I tada im magnitude ne prelaze 3.

Göttspöđä
29.06.2009., 15:43
Nema to baš nikakve veze s kišom. Samo jedna rijetka vrsta potresa usko lokalizirana na akumulacije velikih hidrocentrala može biti inducirana promjenom razine vode u jezeru. I tada im magnitude ne prelaze 3.

Zanimljivo :top:, čitala sam o kišama o kojima priča Endimion. Mit, znači? Kod mene u zadnjih par tjedana dave kišurine, obustavljena je žetva ozimog ječma i repice koliko su polja neprohodna. Sad neki dan je za 10 minuta ruknulo 10 litara :eek: Taman kad se tlo malo ocijedi, nova runda. Po toj logici bi ovdje trebao drmati potres makar jednom tjedno :D

mops
29.06.2009., 19:10
Ne znam jel sam ja luda ili šta, ali ja kad sanjam potres on se nakon nekoliko dana i dogodi....
Imam doma 10 različitih vrsta životinja i sva sreća da ih imam jer znam kaj će se dogodit, pa tako papige dan prije ne pjevaju, pas je ispod stola, kornjače su mirne....tako je već nekoliko puta bilo dan prije potresa...nažalost i ja se bojim potresa i o tome razmišljam svaki dan i još danas naletim na ovu temu XD
Uglavnom, preselila sam se u novu zgradu ( sa svim životinjama :D ), zgrada je ove godine sagrađena i nadam se da je sigurna XD

Juiced
29.06.2009., 19:44
Ako udari tako što razorno, volio bih poginuti. Ne daj Bože da se dogodi da skroz osakačen preživim. I da se nemogu ubit poslije. :(

kaljinka
29.06.2009., 20:32
Ne znam jel sam ja luda ili šta, ali ja kad sanjam potres on se nakon nekoliko dana i dogodi....
Imam doma 10 različitih vrsta životinja i sva sreća da ih imam jer znam kaj će se dogodit, pa tako papige dan prije ne pjevaju, pas je ispod stola, kornjače su mirne....tako je već nekoliko puta bilo dan prije potresa...nažalost i ja se bojim potresa i o tome razmišljam svaki dan i još danas naletim na ovu temu XD
Uglavnom, preselila sam se u novu zgradu ( sa svim životinjama :D ), zgrada je ove godine sagrađena i nadam se da je sigurna XD

ja ću onda svom zamorcu dati otkaz!:rofl: ništa on meni od toga ne radi!:azdaja:

a ni kornjače nisu bolje-ima u loncu da završe!:rofl:

ako te zanima sigurnost zgrade traži mišljenje stručnjaka. tako sam ja radila pri kupovini kuće.

Endimion17
30.06.2009., 04:30

Kako mit? Radi se o plitkim i slabim potresima specifičnima za krška područja. To je klasika geologije. :confused:

Göttspöđä
30.06.2009., 07:16
:kokice:

VeronikaN
30.06.2009., 07:49
:kokice:

:mig: :D

Pridružujem ti se ...imaš li kokice za mene?

Super potres je već u toku!

I jahači Apokalipse već jašu......

nitko im neće izmaknuti!:rolleyes:

mukotrpak
30.06.2009., 09:34
Kako mit? Radi se o plitkim i slabim potresima specifičnima za krška područja. To je klasika geologije. :confused:

Hajdmo malo uskladiti terminologiju. Plitki su potresi oni sa žarištem u kori, što će reći, do nekih 40-50 km dubine (srednji do 360 a duboki do 720km). Dubljih potresa nema. Klasika geologije govori gluposti naročito ako izvire iz usta nekih nam znanih likova. Ne boj se, nisi to ti već neki medijski eksponirani kolege koji nemaju pojma o fizici a ni o seizmologiji. Nekada davno, u 19. stoljeću još su mislili da je većina potresa urušnog uzroka (urušavanje svoda pećina), no sad se zna da je više od 99.9% plitkih potresa tektonskog porijekla. Srednji i duboki najvjerojatnije nastaju zbog promjene gustoće tonuće ploče. Svima su žarišta dovoljno duboko da na njih ne djeluju promjene razina površinskih voda. Jedino veeeeeelika promjena mase akumulacijskog bazena hidrocentrale može potaknuti pucanje rasjeda u neposrednoj blizini i inducirati slabe potrese na dubinama do par kilometara. O kakvim se akumulacijama radi najbolje govori činjenica da kod nas, a ni u BiH, ne postoje takvi potresi.

Endimion17
30.06.2009., 11:59
Hajdmo malo uskladiti terminologiju. Plitki su potresi oni sa žarištem u kori, što će reći, do nekih 40-50 km dubine (srednji do 360 a duboki do 720km). Dubljih potresa nema. Klasika geologije govori gluposti naročito ako izvire iz usta nekih nam znanih likova. Ne boj se, nisi to ti već neki medijski eksponirani kolege koji nemaju pojma o fizici a ni o seizmologiji. Nekada davno, u 19. stoljeću još su mislili da je većina potresa urušnog uzroka (urušavanje svoda pećina), no sad se zna da je više od 99.9% plitkih potresa tektonskog porijekla. Srednji i duboki najvjerojatnije nastaju zbog promjene gustoće tonuće ploče. Svima su žarišta dovoljno duboko da na njih ne djeluju promjene razina površinskih voda. Jedino veeeeeelika promjena mase akumulacijskog bazena hidrocentrale može potaknuti pucanje rasjeda u neposrednoj blizini i inducirati slabe potrese na dubinama do par kilometara. O kakvim se akumulacijama radi najbolje govori činjenica da kod nas, a ni u BiH, ne postoje takvi potresi.

Zanimljivo. :misli:
Raspitat ću se u vezi toga.

Aruena
02.07.2009., 00:21

Ajd budi frend pa nam javi kad ce bit potres...:mig:

spyker22
15.01.2010., 18:05
Povela se bila rasprava..al evo opet su nakon velikih kiša uslijedili potresi. E sad jel to (opet) slučajnost... :ne zna:

I evo teme modovima pa se te sve 'potresne' mogu spojit u jednu.

JPK
15.01.2010., 18:25
Da, bit će da se namočio kontinentalni rasjed.

spyker22
15.01.2010., 18:31
Bit će... nema druge :kava:

monty-zg
15.01.2010., 19:54
Iako velika količina vode (hidroakumulacije) diže stupanj seizmičnosti (mogućnost i jačinu potresa) zbog svoje mase, potresi se zbivaju na dubinama ispod 5km gdje voda nema toliki utjecaj. Stvar je jednostavna...imate puno malih potresa ili imate rijetko ali onda jaki. Evo ovo na Haitiju je klasični primjer. Isto bi bilo u Švedskoj, Njemačkoj ili Portugalu.
ALi kod nas može jaki potres tresnuti svakih stotinjak godina u prosjeku. Što će reći, može sutra a može i za sto godina... e sad, od fatalizma nema vajde..

monty-zg
15.01.2010., 20:03
Zanimljivo. :misli:
Raspitat ću se u vezi toga.

Plitki potresi nastaju na manjim lokalnim rasjedima koji zapravo rade reljef našeg okoliša. Oni srednje duboki nastaju na regionalnim rasjednim pločama kao što je kontakt Jadranske i Panonske ploče. I jedni i drugi mogu biti jaki jer to ne ovisi o dubini nego o količini nakupljene energije u žarištu.
Šteta ovisi o dubini i što je potres dublji, šteta je veća. Naime na svakoj plohi doazi do loma udarnog vala tako da se on rasipa i ne odara pravocrtno nego iz više smjerova...pa na to dodaj i odbijene valove od ploha.. E to ruši i duuugo traje. Ovaj na Haitiju je trajao preko minutu...strahota. Oni u Japanu su oko desetak sekundi pa se čini kao vječnost.

Begemotica
15.01.2010., 20:30
Danas je bio potres u Postojni. 3,8 stupnjeva po Richterovoj ljestvici. Osjetio se i u Ljubljani.

InDaHaus
15.01.2010., 20:56
17.01.2010

Kada osjetim potres koji će mi počet radit pukotine u zidu, majke mi da ću se bacit kroz prozor, zbog panike, a sve zbog ovog članka. Baš ste zli.
I da, ozbiljno ću čim osjetim potres popest se na prozor i tamo visit dok se ne smiri :kava:

Lastan
15.01.2010., 22:48
Danas je bio potres u Postojni. 3,8 stupnjeva po Richterovoj ljestvici. Osjetio se i u Ljubljani.
Bile so tri človeške žrtve.
Tri človeške ribice. :zubo:

Toliko slovenskog valjda razumijete. :D

\Death M./
16.01.2010., 10:33
Ja živim na 13. katu. Koji sretni broj xD
Ne razmišljam baš o potresima niti ih se bojim jako, jer istini za volju, da svaki dan razmišljam o svakoj mogućoj stvari koja mi se može dogoditi zakopala bi se negdje duboko pod zemlju (a i tamo bi mi se vjerojatno nešto dogodilo xD)
Potres, poplava, apokalipsa, meteor, tornado, šta god.
Šta god mi rekli, nemremo protiv ''majčice prirode''.
I ak se dogodi....nadaš se najboljem. I točka :ne zna::)

Ikstomi
17.01.2010., 10:58
U Imotskom trese svakodnevno, nekad i nekoliko puta. :mama:

mukotrpak
18.01.2010., 11:38
U Imotskom trese svakodnevno, nekad i nekoliko puta. :mama:

Budi sretan da je tako ii da se ne ponovi 1942.

glosa
24.01.2010., 23:55
I dobro da je tako. Samo neka pomalo trese. Ja za svaki slucaj ne punim casu vina do vrha. Steta bi bilo da se i kap prosuje, a vele da je to i u skladu sa bon-tonom.:)

kaljinka
28.01.2010., 19:53
ja se bojim potresa i nije me sram.:D

živimo u potresno najaktivnijem području u europi i baš se pitam koliko se to uzima u obzir prilikom planiranja gradnje...:rolleyes:

Dalmacija, Medvednica, Dilj gora... nas čeka super potres i to može biti sutra za godinu dana, 10 ili 30 to se ne zna ali da će ga biti hoće.

Uspjetcu
03.03.2010., 16:31
Fora je kako svaki jebeni put nakon nekog potresa, krenu članci o Velikom potresu koji eto, čeka dolje negdje i sjebat će nas do kraja. I onda krene panika.
Sve se stiša nakon mjesec dana.
Da bi se ponovilo po n-ti put nakon novog potresa.

evo i danas se ponovilo:

http://danas.net.hr/novac/page/2010/03/02/0438006.html?pos=n0

'Vrlo smo ugroženi. Mi svakog trenutka očekujemo potres od 8 stupnjeva po Mercalliju, odnosno oko 6,2 po Richteru. Ne znamo kada će se to točno dogoditi, ali znamo da će epicentar biti u Kašini ili Kraljevom Vrhu kod Zagreba', kaže seizmolog Ivica Sović.

Frea
03.03.2010., 17:42
ja se bojim potresa i nije me sram.:D

živimo u potresno najaktivnijem području u europi i baš se pitam koliko se to uzima u obzir prilikom planiranja gradnje...:rolleyes:

Dalmacija, Medvednica, Dilj gora... nas čeka super potres i to može biti sutra za godinu dana, 10 ili 30 to se ne zna ali da će ga biti hoće.

Pa ja se isto bojim potresa i ne bi štel vmreti, ali se puno time ne opterećujem jer nas isto tako, realno, u narednih 5, 10, 50 godina čeka i poveća, zalutala gromada iz svemira ili neka xy nepogoda ili prometna nesreća i tak.
Nikad ne znaš kad buš i od čega skončal, tak da je najbolje živjeti po principu one carpe diem jer nikad ne znaš kad je kucnuo tvoj čas:zubo: .

Nemreš puno napravit kad dođe do potresa. Nadaš se da ćeš se naći na cesti ili da živiš u zgradi dobre gradnje, makar niti to nije jamstvo.

Ha, :zivili:

mukotrpak
03.03.2010., 18:51
evo i danas se ponovilo:

'Vrlo smo ugroženi. Mi svakog trenutka očekujemo potres od 8 stupnjeva po Mercalliju, odnosno oko 6,2 po Richteru. Ne znamo kada će se to točno dogoditi, ali znamo da će epicentar biti u Kašini ili Kraljevom Vrhu kod Zagreba', kaže seizmolog Ivica Sović.

Kompa je novinarki rekao doslovno "ne znamo kad će lupiti, možda sutra a možda za tisuću godina" što se nekim čudom pretvorilo u "svakog trenutka očekujemo...". Sitnica, jelte?

kaljinka
05.03.2010., 15:46
Pa ja se isto bojim potresa i ne bi štel vmreti, ali se puno time ne opterećujem jer nas isto tako, realno, u narednih 5, 10, 50 godina čeka i poveća, zalutala gromada iz svemira ili neka xy nepogoda ili prometna nesreća i tak.
Nikad ne znaš kad buš i od čega skončal, tak da je najbolje živjeti po principu one carpe diem jer nikad ne znaš kad je kucnuo tvoj čas:zubo: .

Nemreš puno napravit kad dođe do potresa. Nadaš se da ćeš se naći na cesti ili da živiš u zgradi dobre gradnje, makar niti to nije jamstvo.

Ha, :zivili:

može se puno napraviti prije nego dođe do potresa čak što više kažu da je potres jedna od prirodnih katastrofa od koje se može efikasno zaštititi prije svega gradnjom po pravilima struke i prema ugroženosti područja ...

osobno sam prilikom kupovine kuće najviše pažnje posvetila upravo tome... morala je biri prizemnica :D bez puno vodova okolo naokolo :D ..

dijete mi iznad kreveta ima okačenu kacigu a upute o ponašanju u slučaju slučaja se povremeno ponavljaju.:rofl:

znam, znam sve mi je jasno :D nix normal al opet zlu ne trebalo.:D

JožaBistranski
05.03.2010., 15:50
evo i danas se ponovilo:

kraljev vrh!?!?!? bokte, pa to je pri bistri. brzo svi se skrite

monty-zg
05.03.2010., 16:52
Znate, postoji u zakonu jedno kazneno djelo koje se zove "širenje uznemirujućih vijesti"... Mislim da bi neke novinare kao i neke "stručnjake" koji su zadnjih dana eksplodirali znanjem trebalo malo podsjetiti na njega.

Dakle...za područje grada Zagreba, u prvom redu dijela oko Kašine (zona M.Bistrica-Sesvete) i područje podsljemenske zone, mogućnost potresa snage 6,2 Richtera (8-9 MCS) izračunata je za stogodišnji povrat. Zdravo seljački, bio je 1880.g. mogao je ponovo biti prije 20 godina ali može biti i tek za 50 godina. I kaj sad? Da se svi ubijemo? :confused:
U doba 1880.g. zgrade su građene bez armature, od cigli, bez pravog cementa, još su se jaja koristila za mort. I nije ni čudo da je sve prdnulo na rosu. Današnje su zgrade ipak građene čvršće. Da, bilo bi 25% kuća teško oštećeno, ali posljedice nisu ni 10% katastrofične kako ih vrli nazovi "novinari" prikazuju. Da odu makar jednom stvarnom stručnjaku (u Seizmološku službu, na Građevinski fakultet, PMF ili RGN) vratili bi se bez takve priče i ne bi se novine i vijesti prodavali...zato je ovako ljepše.
:kava:

miss_marple
08.03.2010., 17:45
Ljudi evo još jednoga novoga u Turskoj!!! WTF se događa :confused:

monty-zg
08.03.2010., 18:17
U Turskoj godišnje bude preko 200 potresa 3+ Richtera... i malo kad se to registrira dalje od lokalnih vijesti. No sad je bilo dosta žrtava jer je pogodilo područje gdje je "tradicija" gradnje ciglama od nepečene gline. Vjeruj mi, vidio sam te kuće, da takvu kuću postaviš kod nas negdje na obalu, malo jača bura bi je otpuhala, a kamo ne potres. No u zadnjih 20-tak godina tamo nije bilo takvih potresa i sad se dogodio. A mediji, koji su sad našpanani na informacije o potresima jedva su dočekali. Prije dvije godine je bio takav isti potres u Rudama, kod Samobora...nije bilo ni malo štete..

Prema tome...bolje deset takvih nego jedan od 5 Richtera.

A da se kompletna zemlja malo uznemirila...je. Uz onakve količine oslobođene energije u tri potresa (Haiti, Čile, Japan) mora se sve ustabiliti i bit će još takvih slabijih potresa.

Merryn
08.03.2010., 22:10
U doba 1880.g. zgrade su građene bez armature, od cigli, bez pravog cementa, još su se jaja koristila za mort. I nije ni čudo da je sve prdnulo na rosu. Današnje su zgrade ipak građene čvršće. Da, bilo bi 25% kuća teško oštećeno, ali posljedice nisu ni 10% katastrofične kako ih vrli nazovi "novinari" prikazuju. Da odu makar jednom stvarnom stručnjaku (u Seizmološku službu, na Građevinski fakultet, PMF ili RGN) vratili bi se bez takve priče i ne bi se novine i vijesti prodavali...zato je ovako ljepše.
:kava:

Sranje! Kako mrzim taj senzacionalizam! :mad:

A da se kompletna zemlja malo uznemirila...je. Uz onakve količine oslobođene energije u tri potresa (Haiti, Čile, Japan) mora se sve ustabiliti i bit će još takvih slabijih potresa.

Da, logično, to tako uvijek bude. I ovo za te kuće u tom dijelu Turske što kažeš, kako su građene... To je onako kao iz "Tri praščića", a na ultra-trusnom području...gledala sam dokumentarac o tome prije par godina.

Serena
10.03.2010., 00:40
jel ima neko logično objašnjenje zašto odjednom ima toliko potresa u svijetu?
mislim,nisam još nikad doživjela da u mjesec dana čitam o desetak potresa okolo

Cahit
10.03.2010., 01:05
jel ima neko logično objašnjenje zašto odjednom ima toliko potresa u svijetu?
mislim,nisam još nikad doživjela da u mjesec dana čitam o desetak potresa okolo

Jema tema na PZ (http://www.forum.hr/showthread.php?t=527796)

rambo ct
10.03.2010., 15:39
danas Kosovo
tko je slijedeci?

Picok1986
10.03.2010., 16:12
Jedno pitanje za sve - što se događa nakon nekog razornog potresa kad treba uslijediti obnova? Recimo da se potres desi u nekom većem gradu i da materijalna šteta bude velika... Tko to nadoknađuje? Za ove spomenike, državne zgrade, javne ustanove i sl. je manje više sve jasno - država, odnosno grad bi po nekoj logici trebali to i rješavati.
Ali što je sa stambenim zgradama i takvim velikim kompleksima. Primjerice, da se uruši zgrada u kojoj živi 500 ljudi. Što sad s njima? Kamo oni idu i kako se to rješava u takvim slučajevima? Jel se gradi nova zgrada na istom mjestu ili kako?

monty-zg
10.03.2010., 17:51
Danas Kosovo...po smjeru kretanja i "slaganja", slijedeća je za 6 dana Rijeka...
Ajmo, raselimo cijeli Kvarner, premjestimo sve ljude od Ljubljane do Zadra....

Ili možda već za 4 dana Dubrovnik? Brzo kamione kroz Neum i raseljavaj sve od Prevlake do doline Neretve...kaj se čeka?

I onda? Ne bude potresa... i...tko je onda kriv ako se ne dogodi? :eek:

Kako ja volim novinare....:mad:

Očito se ploče moraju posložiti i ova zafrkancija ide dalje...slijedećih par dana možemo stvarno očekivati potrese kod nas, ali...hoće li biti 2 Richtera pa ga nitko neće ni skužiti ili 4 stupnja pa će novinari prizivati kataklizme i "VELIKI" potres u Zagrebu? Tko zna? A možda se uopće ni ne dogodi, možda slijedeći bude opet u Turskoj. Uostalom...nakon onog od prije tjedan dana u Turskoj je zabilježeno 130 potresa jačih od 2 Richtera... I? Jesu li naše novine napisale 130 vijesti o novom potresu? Nisu, jer ako nije 50 mrtvih, tko ga šiša, nije fora.

Kaj se zgrada tiče....zgrade, odnosno vlasnici stanova u zgradama imaju mogućnost uplate police osiguranja za slučaj štete od potresa. I ako se dogodi...osiguravajuće društvo isplaćuje iznos za štetu prema tablicama.
Ako kuća nije osigurana...sorry, jbg, nema ništa od novca. Jedino se može organizirati privremeni smještaj. Države uvijek imaju fond u proračunu za slučajeve katastrofa, ali ako se ne proglasi katastrofa, ništa od novca. A ako je katastrofa, tolika su oštećenja da su to zapravo mrvice i opet ništa od novca.
:ne zna:

JPK
10.03.2010., 18:28
Jedno pitanje za sve - što se događa nakon nekog razornog potresa kad treba uslijediti obnova? Recimo da se potres desi u nekom većem gradu i da materijalna šteta bude velika... Tko to nadoknađuje? Za ove spomenike, državne zgrade, javne ustanove i sl. je manje više sve jasno - država, odnosno grad bi po nekoj logici trebali to i rješavati.
Ali što je sa stambenim zgradama i takvim velikim kompleksima. Primjerice, da se uruši zgrada u kojoj živi 500 ljudi. Što sad s njima? Kamo oni idu i kako se to rješava u takvim slučajevima? Jel se gradi nova zgrada na istom mjestu ili kako?

Zgrada se sama od sebe ne gradi, a ne vidim ni zašto bi država to radila. Postoji osiguranje, a ako je netko preškrt da da parsto kuna godišnje (kao naši seljaci), ne vidim zašto bih mu ja to davao.

Michael___Myers
10.03.2010., 20:39
Haiti, pa Turska, pa evo sad i Kosovo... Smrdi tu nesto meni.
Sto mislite, koje bi bilo najsigurnije mjesto za vrijeme jednog potresa kao u Haitiju,i nakon takvog potresa?

darkwood dub
10.03.2010., 21:27
A što serkaju u onom clanku...prifalilo im love pa pokusavaju sireci paniku namaknut sredstva

koje bi bilo najsigurnije mjesto za vrijeme jednog potresa kao u Haitiju,i nakon takvog potresa?

http://www.public-domain-photos.com/free-stock-photos-3-big/vehicles/airplane-takeoff.jpg :top:

Michael___Myers
10.03.2010., 23:10
http://www.public-domain-photos.com/free-stock-photos-3-big/vehicles/airplane-takeoff.jpg :top:

:lol: da, definitivno.

lukinaj
07.11.2010., 20:28
ljudi idemo svi autima na planine, tamo nam se nemre nista desit :D

joko ono
30.05.2012., 13:08
Italija, 5.8 po Richteru. 16 poginulih ,14 000 ljudi bez krova nad glavom

nekak mi to ovaj put preblizu:eek:

0merta
04.06.2012., 01:58
Kaj bi ovo (http://i50.tinypic.com/2u5s7xs.jpg) trebalo značit ? :kava: 6.1 Croatia, 7.1 Central Mediterranean Sea

Tobože trese kod Osijeka (http://www-dase.cea.fr/evenement/evenements.php?type=seisme&identifiant=20120603-191924&lang=en), a nigdje na vijestima....očito nas neko zaebava.

pobosutljanin
04.06.2012., 07:41
Tobože trese kod Osijeka (http://www-dase.cea.fr/evenement/evenements.php?type=seisme&identifiant=20120603-191924&lang=en), a nigdje na vijestima....očito nas neko zaebava.

Fino ti piše na stranici da je lokacija nepotvrđena. Ja nisam ništa osjetio.

gnjavež
04.06.2012., 17:21
ja sam osjetila danas oko 14:12 lagano drmanje(na 8. katu zgrade), jedini u to vrime sta sam nasla je u rumunjskoj, jel moguce da sam to osjetila?:o

Anton
28.07.2012., 00:42
Oko 01:14, prema satu na mom kompjuteru, dana 28.07.2012., ( odnosno maloprije ) osjetio sam bome neugodno drmanje stolice na kojoj sam sjedio, LCD televizora na komodi i radnog stola i kompjutera koji se nalazio na njemu.
Bilo mi je čudno, što je jako kratko trajalo, možda dvije sekunde, vrag mi nije dao mira, i imao sam što i vidjeti, solidan potres par kilometara NE od Zenice, 4.5 po Richteru.

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=279673

Magnitude M 4.5
Region BOSNIA AND HERZEGOVINA
Date time 2012-07-27 23:12:22.0 UTC
Location 44.26 N ; 17.99 E
Depth 2 km
Distances 215 km W Belgrade (pop 1,115,186 ; local time 01:12:23.0 2012-07-28)
18 km NW Kakanj (pop 12,406 ; local time 01:12:23.0 2012-07-28)
2 km NE Zenica (pop 164,423 ; local time 01:12:23.0 2012-07-28)

Nevjerna
28.07.2012., 00:44
Osjetio se i u Sarajevu, nimalo ugodno. :D

Anton
28.07.2012., 00:52
Osjetio se i u Sarajevu, nimalo ugodno. :D

Dakle, nisam jedini. :D

Mogu si misliti kako je bilo u Sarajevu, ja sam 140 km NE od Zenice, a fino sam ga osjetio.

Nevjerna
28.07.2012., 01:20
Dakle, nisam jedini. :D

Mogu si misliti kako je bilo u Sarajevu, ja sam 140 km NE od Zenice, a fino sam ga osjetio.

Ma meni je više misli prošlo kroz glavu, prvo da mi se kuća ruši jer je jako stara :zubo:, a drugo da je centrifuga jer mi mašina pere veš. :rofl:

Poslije sam skontala da je zemljotres, jer je izletilo odmah 10 statusa na FB. :D

monty-zg
29.07.2012., 20:40
Evo, u dva dana dva komada...i naravno, u novinama nema ništa, nema panike, nema štete.

29/07/2012 18:54:26 45.60 15.66 magn.1.3 10 14.km SV od KARLOVCA (HRVAŠKA)
28/07/2012 23:10:39 45.61 15.79 magn.1.2 10 22.km SV od KARLOVCA (HRVAŠKA)

A da je samo stupanj jače, pola seizmološke službe bi se moralo vratit s g.o. zbog navale novinara žednih krvi. :503: