PDA

View Full Version : Kosilica - vrste, cijene, problemi

stranice : 1 [2] 3

Komar22
20.09.2009., 18:28
Pa to je kod svih novijih kosilica vjerojatno isto, motor je briksov, četverotaktni...

jeronimo
20.09.2009., 19:03
Znači u pitanju je karburator

Komar22
20.09.2009., 19:11
Da karburator, nisam se mogel sjetiti. No ikaj je tu nutra moglo pustiti da curi gorivo?

jeronimo
20.09.2009., 19:18
A najbolje ne razbijat glavu s time i u servis ...

okarmmarko
20.09.2009., 19:57
je.. najlakse je u servis i pljunut 5 glavi.....
pa kaj nije ovo ssm forum..:rolleyes:

treba rastaviti fergazer i vidit.... kazes da si lijevao do vrha u rezervar.. da mozda ne curi na iberlaufu?.. mada pretpostavljam da bi to skuzio....
moze biti da ti je plovak u fergazeru zapeo... to se zna dogoditi cesto... ne zaustavi se dotok goriva i onda curi na iberlauf fergazera....

Komar22
20.09.2009., 20:00
Bum probal rastaviti sutra pa bum videl...

jeronimo
20.09.2009., 20:23
ja osobno ne volim previše čačkat po karburatoru jer je to prilično osjetljiva stvarčica .
Ali evo možda ti ovo pomogne http://www.youtube.com/results?search_query=briggs+and+stratton+carbureto r+&search_type=&aq=f ili http://www.youtube.com/watch?v=LCaQX90YUuE&feature=related potraži i manual .

vbr666
25.01.2010., 21:30
imam tu kosilicu, malu žutu, "na guranje", bez košare, trebam nove karike a nemam pojma koji je model kosilice, na njoj nigdje ništa ne vidim s vanjske strane.
inače sam motor kompletan rastavio, skinuo karike i to sve, ali ne znam gdje piše koji su broj, a na ebayju nema poslagano po promjeru klipa(promjer klipa za moju kosilicu je 65mm, ali to nisam mjerio promjer na utoru za kariku nego baš klip, nadam se da se to tako ispravno mjeri), poslagano je po nekakvim serijskim brojevima, modelima, sta ti ja znam cemu

evo vidi:
http://cgi.ebay.com/BRIGGS-STRATTON-PISTON-RING-295657-294232_W0QQitemZ160360393161QQcmdZViewItemQQptZLH_ DefaultDomain_0?hash=item25563969c9

guglao malo i po netu i nasao neku stranicu s modelima ali uopce nema ovih brojeva tamo.

zmiklauz
28.01.2010., 11:39
model code i tip motora ti piše na starteru i to su utisnuti u lim iznad svječice. inače zašto misliš da su karike ?

David206
28.02.2010., 11:40
E jel zna netko koliko obrtaja postiže motor od kosilice od 3,5 ks pri maksimalnom gasu? (50ccm)

totejapitam
28.02.2010., 21:33
E jel zna netko koliko obrtaja postiže motor od kosilice od 3,5 ks pri maksimalnom gasu? (50ccm)

Kak misliš na maksimalnom gasu? Na novijim kosilicama je tvornički naštelan gas, koji je daleko od maksimalnog. Može se jednostavno povećati, preko poluge - klatna na fergazeru, ali za tim niti u praksi ima potrebe niti je zdravo za motor

David206
28.02.2010., 21:51
Ma kada je onaj poklopac u fergazeru maksimalno otvoren koliko takva kosilica postiže obrtaja?(otprilike)

Komar22
28.02.2010., 21:58
mislim da oko 1500 -2000 okr/min

totejapitam
28.02.2010., 22:14
u praznom hodu oko 2000, u različitim režimima rada do 2700. Maksimalni broj okretaja (zavisno od modela) do 3600 o/min.

dady_1
07.04.2010., 13:30
Dakle danas sam trebal pokosit dvoriste 8prva kosnja ove g) i nece kosilica upalit.. upali na 10 sec i nece dalje, izgleda da ne dobiva gorivo jer je svijecica suha ko barut.. e sad karburator sam malo pregledal i u čašici ima goriva ali ga ona ne dobiva u cilindar. Što bi mogao biti problem? Radi se o kosilici briggs and straton 6 konja

champ
07.04.2010., 13:42
Moguće je da se radi o ostatku starog benzina od prošle godine, koji je izgubio svojstva i teško se pali kad je motor hladan... Ispusti taj benzin na dnu čašice, i natoči svježi benzin u tank. Nakon toga skini svijećicu, i izvrti motor na prazno, da ti počne uvlačiti svježi benzin.

dady_1
07.04.2010., 13:47
Rezervoar je bio suh.. tj nije nista goriva u njemu ostalo od prosle g. Jel ima taj karburator membrane? tj jel moguce da su se zaljepile od loseg benzina na lokalnoj benzinksoj. Inace tocim na tifonu, ali moguce je da je zadnji puta prosle g bio benzin bas iz te benzinke koji je pun vode

user zoki
07.04.2010., 18:56
champ ,kako će uvlačiti "friški" benzin kad skine svijećicu ?..za Boga miloga preko rupe za svijećicu bude usisavala i izbacivaala nutra/van , mimo ventila i karburatora .
dady_1 ..ne dobiva gorivo ..razervoar / filter/ plovak/ diza /sve ostalo ...Ako si dobro opisao a gasi se nakon 10 sec. znaci da ne dobiva dovoljno goriva zj. nacjedi gorivo u karburator i kad ga potroši krepa.
Mebrane nema ...

dady_1
09.04.2010., 15:45
Sredil sam... bil je jako zaštopan karburator.. da nema membrana nego dizne

Mikimis75
09.04.2010., 19:05
pozdrav
kako da otpustim vijak koji drži nož na osovini kosilice?
glava vijka je prevelika za ključ 15, premala za 16. špricao WD-om, ne ide.

user zoki
09.04.2010., 19:21
Ne ide jer nemaš odgovarajuči ključ . a jesam pametan ,a?
Lupi 3-4 x čekićem od 250 grama , onako odvažnim , precizno odmjerenim udarcemzamaha od 60-70 cm, pa probaj onda ODGOVARAJUČIM ključem .

totejapitam
09.04.2010., 21:45
pozdrav
kako da otpustim vijak koji drži nož na osovini kosilice?
glava vijka je prevelika za ključ 15, premala za 16. špricao WD-om, ne ide.

Ako si siguran u koju stranu se navoj otpušta, možeš probati (ako imaš) s gripcangama, nakon što učvrstiš nož da ne federira, možeš po njima lupkati - ne prejako-više puta, trebao bi otpustiti. ako to ne ide, probaj zagrijati osovinu u kojoj je vijak. Pazi da ne oštetiš glavu vijka, jer onda sve postaje puno, puno kompliciranije. Ako nisi baš na "ti" s mehanikom, moj savjet je da možda bolje ni ne pokušavaš, može se napraviti više štete nego koristi.

totejapitam
09.04.2010., 21:56
Nakon zadnjeg košenja u sezoni ja izvadim sav benzin (koliko se da) iz kosilice i pustim je da radi dok ne se sama na ugasi i nisam već dugi niz godina imao nikakvih problema sa paljenjem u proljeće. Isto radim i sa motorkom, za sada sve 5 :frajer:

Mikimis75
09.04.2010., 22:17
a koji je onda pravi ključ?
jesam naravno i čekićem više puta odmjereno po vijku, ali ništa.

totejapitam
09.04.2010., 22:22
a koji je onda pravi ključ?
jesam naravno i čekićem više puta odmjereno po vijku, ali ništa.

Da li je glava šarafa potpuno čista? Možda imaš smeća na njoj, pa zato ne ide s ključem 15 :confused:

Mikimis75
09.04.2010., 22:24
je, čistio sa čeličnom četkom.
sad je već problem, puno pokušaja, glava se oštećuje, sve su mi manje šanse da odšarafim

totejapitam
09.04.2010., 22:28
je, čistio sa čeličnom četkom.
sad je već problem, puno pokušaja, glava se oštećuje, sve su mi manje šanse da odšarafim

Jesi li siguran da pokušavaš na pravu stranu?

Mikimis75
09.04.2010., 22:41
suprotno nego se vrti nož

totejapitam
09.04.2010., 22:45
Nije situacija bezizlazna, može se glava šarafa izbrusiti tako da paše za manji ključ, ako ne uspiješ ništa napraviti, javi se na p.m. pa ćemo nešto smisliti. Zašto uopće želiš skinuti nož? Radi brušenja ili?

viking dr.
09.04.2010., 22:51
Nakon zadnjeg košenja u sezoni ja izvadim sav benzin (koliko se da) iz kosilice i pustim je da radi dok ne se sama na ugasi i nisam već dugi niz godina imao nikakvih problema sa paljenjem u proljeće. Isto radim i sa motorkom, za sada sve 5 :frajer:

potpisujem,i nikada problema.

user zoki
10.04.2010., 06:13
Postoji i ključevi koje narod zove colnati , Označavaju se razlomkom , i sve ih je teže pronaći .

Komar22
10.04.2010., 09:25
kupi ključ 16 i izbrusu ga i nek ti taj ključ bude samo za kosilicu...

makar nije mi jasno kak ne paše ključ nutra

user zoki
10.04.2010., 10:17
kupi ključ 16 i izbrusu ga i nek ti taj ključ bude samo za kosilicu...

makar nije mi jasno kak ne paše ključ nutra
valjda 15:kava:
Nadam se da ne pokušava to otpustiti s viljuškastim ključem :flop:, nije ni čudo da nejde .
Uzmi nasadni ili okasti ključ :top:

okarmmarko
10.04.2010., 11:05
Ne ide jer nemaš odgovarajuči ključ . a jesam pametan ,a?
Lupi 3-4 x čekićem od 250 grama , onako odvažnim , precizno odmjerenim udarcemzamaha od 60-70 cm, pa probaj onda ODGOVARAJUČIM ključem .

ako se radi o klasicnoj kosilici kakvu koristi 90% ljudi, onda je ovo savrsen nacin da si covjek syebe radilicu....

mladen
22.04.2010., 10:28
Moja Muray kosilica stara 20 godina je još uvijek u pogonu u sezoni košnje pali od prve ( motor je Tecumseh ) jedino je kučište kod desnog prvog kotača počelo truliti.Ona će i dalje biti za voćnjak a za okućnicu bih trebao kupiti novu kosilicu s 2u1 ili 3u1 funkcijom ali bih trebao savjet ili preporuku.Naime za oko su mi zapela tri-četiri modela; u Bauhausu i Baumaxu MC Culloch ( neznam točno pun naziv modela ) s motorom Honda 160 GCV 53 cm reza,samohodna,( 2700 kn.),zatim AL-KO 520 s motorom B&S Serija 675,širina reza 51 cm,samohodna (2900 kn.),MTECH 5360 s B&S motorom serije 800.rez 53 cm. samohodna,(2800 kn. ) ili Husquarna 53SV s motorom Honda GCV 160rez 53cm. s mogućnošću kontrole brzine samohodnosti (4300 kn. )
Neznam da li se isplati dati toliko za Husquarnu s istim motorom kao i MCCulloch u Baumaxu.Jedino AL-KO ima mogućnost ručne promjene "gasa" a nekako sam skeptičan kako u praksi funkcionira automatsko dodavanje gasa s obzirom na veličinu trave koju kosiš koju imaju sve tri ostale gore spomenute kosilice.Najbliže sam kupnji ove MC Culloch zbog Hondinog motora.

vixana
24.04.2010., 12:28
Moja Muray kosilica stara 20 godina je još uvijek u pogonu u sezoni košnje pali od prve ( motor je Tecumseh ) jedino je kučište kod desnog prvog kotača počelo truliti.Ona će i dalje biti za voćnjak a za okućnicu bih trebao kupiti novu kosilicu s 2u1 ili 3u1 funkcijom ali bih trebao savjet ili preporuku.Naime za oko su mi zapela tri-četiri modela; u Bauhausu i Baumaxu MC Culloch ( neznam točno pun naziv modela ) s motorom Honda 160 GCV 53 cm reza,samohodna,( 2700 kn.),zatim AL-KO 520 s motorom B&S Serija 675,širina reza 51 cm,samohodna (2900 kn.),MTECH 5360 s B&S motorom serije 800.rez 53 cm. samohodna,(2800 kn. ) ili Husquarna 53SV s motorom Honda GCV 160rez 53cm. s mogućnošću kontrole brzine samohodnosti (4300 kn. )
Neznam da li se isplati dati toliko za Husquarnu s istim motorom kao i MCCulloch u Baumaxu.Jedino AL-KO ima mogućnost ručne promjene "gasa" a nekako sam skeptičan kako u praksi funkcionira automatsko dodavanje gasa s obzirom na veličinu trave koju kosiš koju imaju sve tri ostale gore spomenute kosilice.Najbliže sam kupnji ove MC Culloch zbog Hondinog motora.

Ja sam prije dvije godine kupio ovu sa B&S motorom serije 675 i za sad sam zadovoljan. Kosio sam s njome i veću travu i imala je čist dosta snage i za nož i za pogon. jadino što bi rado da ima bacanje i na bočnu stranu jer ako je trava veća i ne misliš svakih par metara praznit koš onda je bočno puno bolje.
Ja to rješavam tako da dignem stražnji poklopac skroz gore i skinem koš. Onada se ne guši, ali trava frca po nogama. Nije neki problem, ali nije ni čist posel :mig:
Zaključak, probaj uzet onu koja ima varijantu i stražnjeg i bočnog bacanja. Znam da ih ima.

mladen
24.04.2010., 20:43
Sve su to kosilice koje imaju bočno bacanje,malčiranje i sakupljanje u koš.Pogledao sam u živo sve kosilice i kao što rekoh najviše zbog Hondinog motora GCV 160 uzeo bih ili MC Culloh ili Husquranu.Husqurna ima mogućnost regulacije brzine samohodnosti od 0-4,2 km/h a ova prva ima samo jednu brzinu samohodnosti koju s posebnom ručicom možeš uključiti ili isključiti.Obadvije imaju velike stražnje kotače i pogon na prve koji su manji (fi 200 mm.) i na oko skoro potpuno isto kučište.E sad da li je od Husqurne kučište toliko kvalitetnije izrade ili je to sve isto to neznam.Razlika u cijeni je za gotovinu oko 1330 kn.u korist Husqurne a jedan razlike u cijeni sasvim sigurno je što Husqurna ima taj varijator ili regulator brzine.To mi izgleda praktičnije od jedne brzine koju ima MC Culloch.Prijatelj s posla ima MC Culloch koju je kupio pred dvije godine i nije zadovoljan s kvalitetom izrade kučišta jer su se ubrzo nakon korištenja počeli javljati znakovi korozije.

vixana
25.04.2010., 00:19
Obadvije imaju velike stražnje kotače i pogon na prve koji su manji (fi 200 mm.) i na oko skoro potpuno isto kučište....Prijatelj s posla ima MC Culloch koju je kupio pred dvije godine i nije zadovoljan s kvalitetom izrade kučišta jer su se ubrzo nakon korištenja počeli javljati znakovi korozije.

ako je samo do kučišta meni to ne bi vrijedilo 30% više. Ak i hrđa ima drotkefa i farba koja sigurno ne košta 1300kn...
što se tiče pogona ja sam iosključivo tražio stražnji jer mislim da je to bolja varijanta obzirom da je nazadnjim kotačima veće opterečenje (prve digneš kad se okrečeš, obilaziš nešto i sl.) Doduše nisam vozio ovu s prednjim pogonom pa dozvoljavam da sam u zabludi...
Ali evo... možda i o tome vrijedi porazmislit...
E da. a zašto ste uvjereni da je Hondin motor bolji od B&S-a?

zmiklauz
25.04.2010., 11:40
Mcchuloc i Husq. se proizvode na istoj traci u SAD-u i razlika je jedino koji motor na koje kućište prišrafe i u boji i nemoj uzimat sa stražnjim velikim kotačima koji nisu pogonski jer pucaju ko staklo i kod jednih i kod dugih

mladen
26.04.2010., 07:48
Mcchuloc i Husq. se proizvode na istoj traci u SAD-u i razlika je jedino koji motor na koje kućište prišrafe i u boji i nemoj uzimat sa stražnjim velikim kotačima koji nisu pogonski jer pucaju ko staklo i kod jednih i kod dugih

Prema pričanju onih koji ih imaju,prednost većih stražnjih kotača je što se lako zaobilaze prepreke kod košnje na način da se podigne prvi kraj kosilice s time da je pogon na prednje.Nedostatak je taj da se kod sakupljanja u koš težina prebacuje na zadnje pa kod prednjeg pogona prvi kotači mogu zbog neravnina mjestimično proklizavati.Jasno da su pri tome oni dosta opterećeni.
Da li je prednost da kosilica ima stražnji pogon na velike ili male kotače nisam siguran,pogotovo kad kosiš travu gdje svako malo trebaš stati,zaobići,promjeniti smjer ili se pomaknuti unatrag zbog cvijeća,voćki,ukrasnog grmlja,ograde,zida i slično.
Najrađe bih uzeo bilo koju kosilicu koja ima mogućnost sakupljanja u koš i bočnog izbacivanja a da pri tome nije samohodna nego na guranje.
Moram priznati da nisam našao nijednu takvu.

champ
26.04.2010., 08:54
Pa većina kosilica s košem ima otraga plastični štitnik, koji se može fiksirati u položaj da trava slobodno leti van, ali ne baš po nogama... Jedino je dobro obuti gumene čizme, ako koji kamen poleti nisko.. :mig:

http://www.baconcake.com/Sites/family/Pictures%20in%20general/Lawn_Mower_Bag/slides/P7260002.jpg

demosten
29.04.2010., 10:18
E da sada napakon vidim prau temu.
Imam neku bezimenu kosiliciju kaj sam kupil u Bauhausu.

Problem je da je najednom počela davati previše gasa. I to full previše. Što je to? I kak se popravlja.

Znači kosilicu sam koristio i kosio i najednom iz normalne brzine broj okretaja se jako povečao i meni se čini kao da se povečao da će se još malo razletiti kosilica. Kao da se gas ubrzava i to fest.
Poluga i sajla za gas imaju samo kao on ili off odnosno preko te sajle i poluge se ne može naštimati gas nego je ili ima previše gasa ili se gasi.
hmm...

champ
29.04.2010., 10:44
Pogledaj prvo da li ti se rasplinjač nije olabavio na dosjedu od usisne grane, možda ti tamo vuće "falš" zrak. Ili ti se čašica rasplinjača otpustila, probaj malo pritegnuti diznu koja je drži... Kad već to radiš, otpusti prvo tu diznu, i propuši joj rupe.

Također je moguće da ti se otkačila oprug(ica)a na poluzi regulatora okretaja. Ta poluga nalazi se u neposrednoj blizini rasplinjača, ona otvara i zatvara klapnu za zrak u njemu.

vbr666
29.04.2010., 20:19
evo da se zna, danas stavio nove karike (s ebayja za 100kn) i radi ko zvijer. još moram kupit novu membranu karba i bit će ok što se motora tiče.
nije trebalo ništa honati niti brusiti, samo nove karike. ne dimi ništa.

nego imam pitanje, kupio sam novi semering ali nisam siguran jesam li ga dobro stavio ili je prevelika rupa jer mi nešto malo curi ulja kad radi. kad ne radi, ne curi, kad radi onda kasnije bude malo masna osovina ali nema kapljica vidljivih.

1. stavlja li se semering tako da ona strana gdje se vidi feder bude dolje ili gore?
znači treba li feder biti okrenut prema motoru ili prema zemlji?

ja sam stavio tako da se feder vidi odozdo što znači da je okrenut prema zemlji, jer s gornje strane semeringa imaju dvije male strelice za koje sam pretpostavio da označavaju u kojem se smjeru mora okretati vratilo u njemu (jer su i nabori usmjereni u tu stranu, nešto slično kao kosi zubi zupčanika). e sad je li to to ili ne, ne znam, ali znam da curi.

2. znate li pametan način skidanja gumenog semeringa bez da ga se potrga, a i bez skidanja poklopca motora?

ravnalo
29.04.2010., 20:57
dobro si okrenuo semering, samo si trebao skratiti feder u njemu za par namotaja...

3007
30.04.2010., 14:11
dobro si okrenuo semering, samo si trebao skratiti feder u njemu za par namotaja...

A gdje je smiley?

Pogledaj
http://www.skf.com/portal/skf/home/products?contentId=241603

user zoki
30.04.2010., 15:31
kaj ga jebete , feder mora gledati u motor a ne van

vbr666
30.04.2010., 16:46
ok hvala puno, sad bar znam na čemu sam.

ali da vas pitam onda,
1. čemu služi ona strelica s gornje strane semeringa i prema kojoj sam se ja orijentirao?

2. mogu li nekako iščupati ovaj semering a da ga ne potrgam (jer sam ga bogme jebački teško i nagurao lupajući pločicu na njemu, čekićem)?

totejapitam
30.04.2010., 16:59

:top: kratko i jasno

vbr666
30.04.2010., 18:01
evo samo da javim da sam okrenuo čudo i to na svoje iznenađenje u rekordno kratkom vremenu. izgleda da je počinjem upoznavati kao svoj džep.
skinuo motor i rastavio uljnu posudu i iznutra šerafcigerom laganini izbio (uspio sam je ne potrgat), okrenuo nabio, sastavio, probao na suho kresnuti i čini se da ne curi!
prije je curila i samo kad je upališ i ugasiš, sad ne, još samo da prođe test pod opterećenjem tj da odem kod tetke pokosit i to bi trebalo biti to.

uglavnom hvala svima na savjetima i pozdrav!

vbr666
30.04.2010., 21:37
zadimi tu i tamo kad se naleti na jako visoku i gustu travu (a takav je bio slučaj danas na većini travnjaka), tako da kad sam kasnije provjerio razinu ulja, odokativno mi se čini da je potrošila oko 1 deci (stane pola litre). na semeringu izgleda da ne curi više. dok sam doma jučer pokušavao kositi malo za probu nekih 5-10 minute sve skupa, nije potrošila ništa ulja niti je išta dimila, trava je bila puno puno manja nego kod tetke danas.

zanima me jel ovo trošenje ulja nakon postavljanja novih karika nešto očekivano, hoće li si s vremenom karike "naći put" i ugnijezditi se pa prestati trošiti, ili možda nešto ne štima?
npr. okrenuo sam one spojeve karika onako za 120 stupnjeva u krug (3 karike su na klipu), ali nisam 100% siguran da se nije malo pomaknulo kada sam ih stegnuo šelnom na klipu da ih mogu nabiti u cilindar, pa sad ako se slučajno jesu malo pomaknule, ne znam može li praviti problem.

ali dok prolazi kroz relativno normalnu travu, ne primjećujem dim, samo kad "zaruži" tj kad naleti na gustiš i spusti se broj okretaja, ono kad je pod gadnijim opterećenjem, zadimi, pa kasnije prestane dimit...

totejapitam
30.04.2010., 22:11
ali dok prolazi kroz relativno normalnu travu, ne primjećujem dim, samo kad "zaruži" tj kad naleti na gustiš i spusti se broj okretaja, ono kad je pod gadnijim opterećenjem, zadimi, pa kasnije prestane dimit...

pa daj ju malo štedi onda dok ti karike ne sjednu:eek:

Lee Champa
04.05.2010., 19:07

Ali samo kod četverotaktnih:top:

user zoki
04.05.2010., 20:47
Ali samo kod četverotaktnih:top:I kod dvotaknih , ajde manite se igranja ing-a .

manixman
04.05.2010., 22:13
Imam kosilicu sa B&S motorom.....Stara je ok 20-ak mjeseci taman dovoljno da istekne garancija :)...... I javio mi se prvi problem, kosilica trza kad radi, prekida, nemirno radi, nema snage, isto kada skinem svjecicu bude veoma zaprljana sa crnom čađi...a i auspuh i kraj njega je crno od čađi..... zna li ko sta bi moglo biti....da ne vozim u servis tamo ce me oderati :):):).......

CottonEyeJoe
05.05.2010., 06:12
Imam kosilicu sa B&S motorom.....Stara je ok 20-ak mjeseci taman dovoljno da istekne garancija :)...... I javio mi se prvi problem, kosilica trza kad radi, prekida, nemirno radi, nema snage, isto kada skinem svjecicu bude veoma zaprljana sa crnom čađi...a i auspuh i kraj njega je crno od čađi..... zna li ko sta bi moglo biti....da ne vozim u servis tamo ce me oderati :):):).......

ovak od šusa:

ajd prvo izlij gorivo van, očisti svječicu zatim i ulij ČISTI benzin...a ne mješung..

i provjeri si da li ti ima možda previše ulja u kosilici..jedan od ova dva problema bi trebao biti:)

Mačakvn
05.05.2010., 08:47
ovak od šusa:

ajd prvo izlij gorivo van, očisti svječicu zatim i ulij ČISTI benzin...a ne mješung..

i provjeri si da li ti ima možda previše ulja u kosilici..jedan od ova dva problema bi trebao biti:)

a možda je i membrana?????moj favorit

manixman
05.05.2010., 22:33
a možda je i membrana?????moj favorit

E pozzz.. ja sam pisao na onoj drugoj temi.... pa su mi ovdje premjestili....
Moguce je da je ta nekakva membrana :), jer kad sam kupovao kosilicu prodavac mi je govorio da ne kupujem tu sa B&S motorom i da ima nekakvu manu (i bas mi se cini da je spomenuo membranu).....Nagovarao me da kupim Stiga kosilicu...
A gdje se nalazi ta membrana i da li je to veliki kvar.....
Ulja mi nema previse jer je isto ulje od prosle godine, a tada je radila normalno... Svjecicu sam cistio i opet je isto, nasuo sam i novo gorivo... Istu tu svjecicu sam stavljao u drugi motor i on radi normalno..... Skidao sam filter zraka da dobije vise, jer su mi govorili da je prebogata smjesa, ali idalje mi motor trza.....

totejapitam
05.05.2010., 23:32
Moguce je da je ta nekakva membrana :), jer kad sam kupovao kosilicu prodavac mi je govorio da ne kupujem tu sa B&S motorom i da ima nekakvu manu (i bas mi se cini da je spomenuo membranu).....Nagovarao me da kupim Stiga kosilicu...
A gdje se nalazi ta membrana i da li je to veliki kvar.....

Membrana se nalazi u fergazeru (karburatoru ili rasplinjaču), ali mi je malo čudno da je otipla za manje od dvije godine :confused:
Stigu inače baš ne hvale...
Kvar nije veliki, trebaš rataviti fergazer i to zamijeniti (ako je membrana u pitanju)

Lee Champa
08.05.2010., 12:03
I kod dvotaknih , ajde manite se igranja ing-a .

Kod dvotaktnih NE!
Feder koji se vidi na simeringu mora doći sa vanjske strane:kava:
U prostoru radilice, koju brtvi taj simering, stvara se podtlak (usisni takt):top:i takav položaj simeringa sprećava ulaz zraka:top:
Pogledaj si stare TOMOS-e:top:

mugi
08.05.2010., 14:01
Ako netko zna da mi pomogne. Skidao sam karburator, odnosno onu čašicu odozdo da oćistim diznu jer kosilica mi radi neujednačeno. Međutim unutra mi je ispao jedan dio onako plastičan u obliku stožca i ne znam gdje je bio. Nije mi jasno gdje je unutra mogao biti. To vam je karburator sa onom pumpicom za ubacivanje goriva. Pomoć!!!

viking dr.
08.05.2010., 14:03
feder dolazi uvijek s unutarnje strane,bez obzira gdje se stavlja

Lee Champa
08.05.2010., 19:42
Ako netko zna da mi pomogne. Skidao sam karburator, odnosno onu čašicu odozdo da oćistim diznu jer kosilica mi radi neujednačeno. Međutim unutra mi je ispao jedan dio onako plastičan u obliku stožca i ne znam gdje je bio. Nije mi jasno gdje je unutra mogao biti. To vam je karburator sa onom pumpicom za ubacivanje goriva. Pomoć!!!

U gornju rupicu, to je ventil kojeg diže plovak i zatvara gorivo!

manixman
08.05.2010., 21:14
Ja sam pisao za svoj problem sa B&S kosilicom, trzala je u radu i bila cadjava svjecica, ali sad sam zamjenio membranu i svjecica vise nije cadjava i motor vise ne prekida kao prije, ali idalje radi neujednaceno, ustvari, cim ga upalim 10ak sekundi radi normalno i onda pocne u pravilnim intervalima da se pojacava i smanjuje svake 2 sec, kao kada nestaje goriva, tako nesto, i onaj regulatir gasa sto imam (zec - kornjaca) mi bas nesto sad ne funkcionise, nekad reaguje na njega nekad ne.... Usput dok sam skidao karburator da zamjenim membranu polomio sam usisnu cijev (od karburatora do motora), nevjerovatno kako je prave krhku, kao da je nastimano ako skidas karburator da moras i nju polomiti da je kupis :) i onda sam u nju kupio i namontirao, ali je problem isti

nemo01
11.05.2010., 07:29
ja sam imao isti problem s slabim gasom i neujednačenim radom i riješio sam to zamjenom membrane (25 kn),kupio novu pumpicu goriva (25 kn) ,još oprao filter dobro i stavio NOVU svjećicu-probaj s svjećicom; i kak si uspio strgati crijevo-trebao si odšarafiti rezervar ,zatim odspojiti feder koji ide na centrifugaoni regulator te onda skinuti lagano karb s rezervarom dolje;provjeri si da ti se nije feder koji ide na regulator otegao ili popigao lim na koji se kači feder; i jeli dobro legla membrana i brtva-znači ide prvo membrana na rezervar,onda gore brtva

the_susjed
11.05.2010., 10:52
Dečki pozdrav svima!

molim vas za pomoć ako itko ima iskustva - kosilica samohodna AL-KO 520BR, pogon na stražnje kotače. Sve super, radila odlično do nedavno kad se potrgala plastika koja štiti remen za pogon i remen je pao, to smo vratili bez problema, kupili plastiku u panex agm-u čakovec - drugi servis za alko nisam tada našao... ? poslali nam poštom uglavnom i nakon toga sve ok dok stari prošlu subotu nije išao kositi i odjednom mu ne radi pogon... remen se vrti, sajla poteže, ali pogon ne radi. zvali servis vele otišla getriba - 600 kn + 150kn izmjena (u Čakovcu) u zg je 650 remen+250 izmjena (BRUN.KO-prom); u sloveniji cijena 110 eura...

da li netko zna šta sami možemo napraviti prije kupnje novog dijela jer je to dosta novaca, a kosilica ima preko 40 kg pa nam rješenje treba što prije....

hvala na odgovorima unaprijed i oprostite na dužini posta...

vukosav
09.06.2010., 21:06
Da li neko mozda ima neko upustvo za kosilicu Laverda?
Dosta je stara, samohodna brdska kosilica, 18 ks
Zanima me ima li neke prikljucke, bilo sta ako neko ima ili zna, mnogo bi mi znacilo

glk
09.06.2010., 22:30
feder dolazi uvijek s unutarnje strane,bez obzira gdje se stavlja

Zašto tako tvrdiš?

A zašto je na Tomosima jedan semering okrenut prema van s oprugom?

viking dr.
09.06.2010., 22:37
Koji god sam semering mjenjao,bilo na autu ili na motokultivatoru,svi su imali feder unutra.Zašto,pa možda ako bi bio feder s vanjske str. uvjek postoji mogućnost da ti nešto zapne za njega i skine ga i onda više nema što da stišće gumeni prsten i fljusalo bi ti ulje.

Lee Champa
10.06.2010., 05:15
... uvjek postoji mogućnost da ti nešto zapne za njega i skine ga i onda više nema što da stišće gumeni prsten i fljusalo bi ti ulje.

Pa do tih simeringa ne možeš doći dok ne raskopaš pola mašine:D

viking dr.
10.06.2010., 10:05
A oni na kardanu??:confused:

IVeK86
16.06.2010., 09:14
Pozdrav,

imam običnu kosilicu na guranje MTD 3,5 ks. sve je bilo super do ovog vikenda...naime pukao mi je starter, tj. ona poteznica. kada sam ju skinuo vidio sam da je unutra onaj dvokraki leptir koji se izvlači i uvlači pri potezanju špage. e upravo to mi je puknulo, tj, neka plastika...

novi košta 220 kn, a mene zanima jel ima negdje za kupit rabljeni?

obišao sam lokalne servise kosilica i nigdje nema tog dijela...

nemo01
17.06.2010., 13:09
za 220 kuna kupiš cijeli rabljeni motor B & S

Stribor cumez
05.09.2010., 09:52
Pozdrav, treba mi kondenzator od 16 mikrofarada za elektricnu koslicu, ukoliko netko zna gdje se moze nabaviti. Kosilica je noname kupljena u pevecu pred pet godina...

ruler
14.09.2010., 20:08
netko davno pitao za mcculloh xxl. imam ja crvenu edition 1, 7 konja, BS motor.
5 godina derem brijeg grdog nagiba, par tisuca m2 .
ja crknem ali ona i dalje pere.

domar
14.09.2010., 21:49
Pozdrav, treba mi kondenzator od 16 mikrofarada za elektricnu koslicu, ukoliko netko zna gdje se moze nabaviti. Kosilica je noname kupljena u pevecu pred pet godina...

Imaš dućan sa elektro dijelovima:

Batis, Oranice xx, Zagreb,

možda šalju i poštom, ne znam, vjerovatno da jer sa materijalom opskrbljuju dosta servisa u RH.

Dragon17
15.09.2010., 11:18
MTD VG40M
Trebam zamjensku oznaku ili veličinu remena na pogonu prozračivača travnjaka
orginalni broj: 754-04028
Belts:V Type 3L
ima li tko ....?

Kosac2
20.03.2011., 14:41
Pozdrav,

imam neku rotacionu vrtnu kosilicu na guranje, motor B&S, neznam koji model same kosilice ali je iz Merkatonea.

Kosilica je stara i propala je dolje limarija. Mogao bi malo pokrpat ali mislim da nije konačno rješenje (može bit i opasno).

Zanima me gdje kupiti samo tu limariju, jer B&S motor je ispravan i radi ko zmaj.
Dakle samo taj lim bi kupio (novi), a sve dijelove preselio sa stare kose.

Znam da neznam koji je točno model ali kad bi me mogli uputiti na neki dućan gdje toga uopće ima, potražio bih lim/postolje koji mi najviše odgovara.

Sve se bojim da toga nema za kupit bez motora, ali moram pitat.

Hvala

jeronimo
20.03.2011., 21:39
Kućišta ima svaka "ozbiljna" trgovina s kosilicama , motornim pilama i sl.
Upravo sam se prošli tjedan raspitivao u COLIBRI-ju u Karlovcu o takvom slučaju kao tvoj.
Kućište kosilice MTD dođe 460 kn, kućište Partner oko 600 kn.
Obzirom da kažu da će ova kriza još potrajat, odustao sam od kupovine novog kućišta (jer treba tu računat i nove kotače i osovine) , tako da ću ovo staro kućište dati kumu variocu ga ga malo pošvasa i pojača na mjestima gdje dolaze osovine kotača....

huskybucka
26.03.2011., 18:55
Imam kosilicu Mtd samohodnu s Briggs motorom.
Nece upaliti...
Iskre ima, membrana je nova-benzina ima.
Dal netko zna sta bi moglo biti?

Sapa
28.03.2011., 10:36
prije 3-4 godina kupio na nekoj akciji kosilicu sa alu kucistem i Honda gcv190 motorom i nepaznjom prosle godine uspio nekoliko puta zapeti nozem da se spigala radilica. Kao privremeno rjesenje stavio Tecumseh motor iz Motorame i krajem prosle sezone ga uspio srediti na isti nacin. Sada sam povadio s terena sve sto je virilo tako da se to ne ponovi.

U servisu kazu da je zamjena radilice na Hondi vise od 2K kuna. zamjenski novi motor je oko 3K, a nova kosilica 3,6K.
probao sam naci radilicu prek neta, ali sve koje sam nasao (USA, naravno, 25-40 USD) su za drugacije P/N gcv190 motora.

Najradije bi zamijenio radilicu na GCV 190, samo da je negdje nabavim. Netko neki savjet?

Armstrong
28.03.2011., 14:53
prije 3-4 godina kupio na nekoj akciji kosilicu sa alu kucistem i Honda gcv190 motorom i nepaznjom prosle godine uspio nekoliko puta zapeti nozem da se spigala radilica. Kao privremeno rjesenje stavio Tecumseh motor iz Motorame i krajem prosle sezone ga uspio srediti na isti nacin. Sada sam povadio s terena sve sto je virilo tako da se to ne ponovi.

U servisu kazu da je zamjena radilice na Hondi vise od 2K kuna. zamjenski novi motor je oko 3K, a nova kosilica 3,6K.
probao sam naci radilicu prek neta, ali sve koje sam nasao (USA, naravno, 25-40 USD) su za drugacije P/N gcv190 motora.

Najradije bi zamijenio radilicu na GCV 190, samo da je negdje nabavim. Netko neki savjet?

:rofl: :rofl:
Ja ne razumijem kako ste mogli pokositi kamenje :rofl: .

Ne isplati se inače popravljati :nono: . Najbolje da kupite isto takvu kosilicu, pa kasnije kombinirate neke dijelove.

jeronimo
28.03.2011., 15:36
Spigana radilica može se popravit, tj. izravnat.
Ja sam lani na skoro novoj Husqvarni 152 SVH spigao radilicu (udario - zapeo za manji panj od šljive ), popravak u ovlaštenom servisu 90 kn .
Inače isti takav unfal imao sam prije nekih 5 godina s običnom MTD 51 BC , dao sam na popravak kod lokalnog "fešer majstora" , oženio me za 350 kn !!!
Svaka škola KOŠTA !!

Lee Champa
28.03.2011., 18:15
Nece upaliti...

Izvadi svijećicu i ulij malu žličicu benzina, vrati svijećicu i probaj upaliti. Ako kresne i ugasi se - raskopaj i očisti rasplinjač!

U subotu sam ravnao radilicu! To može napraviti svaki tokar!

Sapa
29.03.2011., 10:47
hmh, ima li jos tokara koji mogu precizno izravnati radilicu? Oni koje sam znao su vec neko vrijeme u mirovini :)

Lee, kazes da si je u subotu ravnao. Dobro ispalo?

preporuka za nekog tko bi to mogao izravnati na potezu Zagreb - VG - Sisak ?

jeronimo
29.03.2011., 11:09
Čuo sam da je g. Musil u Kobilićima (VG) vrhunski meštar.
Ja probleme s kosilicama, trimerima rješavam kod Mateše u Draganiću :top:

Sapa
29.03.2011., 15:17
Čuo sam da je g. Musil u Kobilićima (VG) vrhunski meštar.
Ja probleme s kosilicama, trimerima rješavam kod Mateše u Draganiću :top:

Na zalost mi je Draganic malo izvan ruke. Musila sam zvao i ta igra bi dosla oko 300kn sa rastavljanjem i sklapanjem masine. Tesko da cu povoljnije naci tako da cu ovih dana do njega. thx

Lee Champa
29.03.2011., 18:57
hmh, ima li jos tokara koji mogu precizno izravnati radilicu? Oni koje sam znao su vec neko vrijeme u mirovini :)

Raskopaj motor, izvadi radilicu i tada javi!

rale2505
04.04.2011., 18:28
Došlo vrijeme da se ponovim pa eto da pitam za savjet. Svidila mi se u metro-u samohodna kosilica, motor b&s 6KS, čelično kučište, radna površina 50cm, cijena 2300kn. Koliko mi je to isplativo? Imam 600m2 ravne površine za kosidbu. Hvala, lijep pozdrav.

jeronimo
04.04.2011., 18:32
Došlo vrijeme da se ponovim pa eto da pitam za savjet. Svidila mi se u metro-u samohodna kosilica, motor b&s 6KS, čelično kučište, radna površina 50cm, cijena 2300kn. Koliko mi je to isplativo? Imam 600m2 ravne površine za kosidbu. Hvala, lijep pozdrav.

http://www.metro-cc.hr/katalozi/gar_07/index.html
Mislim da sasvim zadovoljava tvoje potrebe.

kerbi
04.04.2011., 18:46

Imaš odličnog tokara u Strlečkom. Zaboravio sam kako se zove ali kad dođeš u selo služit ćeš odmah veliku radionu i dućan među onim stračarama.

BundyBoy
05.04.2011., 11:06
koju benzinsku kosilicu kupiti do 1400kn , te gdje ? ( pevec, bauhaus itd... )
kakve su einhel ?

tnx

igor07
06.04.2011., 17:08
Imam kosilicu za travu B&S,dvije godine je radila bez problema.Sada imam problema sa paljenjem,ustvari ,uspijem ju startati ali se odmah ugasi.Mijenjao sam benzin,svijećicu,čistio filter i opet isto.Radi jedino kada netko ubrizgava benzin sa onim gumenim crvenim dugmetom,znači jedan potegne kabl a drugi sa strane stalno stiska dugme.Što bi trebalo očistiti ili pregledati,u čemu bi mogao biti problem(pretpostavljam dovod benzina )?

huskybucka
06.04.2011., 18:00
Nece upaliti...

Moja kosilica radi ko zmaj:)Pali iz prve:)
Zica od gasenja je ostala u polozaju za gasenje:mig:
A ja je kupio na njuskalu za 400kn-s kvarom:lol:

Veky39
07.04.2011., 20:40
Imam kosilicu za travu B&S,dvije godine je radila bez problema.Sada imam problema sa paljenjem,ustvari ,uspijem ju startati ali se odmah ugasi.Mijenjao sam benzin,svijećicu,čistio filter i opet isto.Radi jedino kada netko ubrizgava benzin sa onim gumenim crvenim dugmetom,znači jedan potegne kabl a drugi sa strane stalno stiska dugme.Što bi trebalo očistiti ili pregledati,u čemu bi mogao biti problem(pretpostavljam dovod benzina )?

Membrana na fergazeru ili lulica svijećice. skini fergazer i vidi dal je membrana kruta, moguće da je gotova nakon dvije godine.
i raskopaj lulicu i kabel spoji direktno, bolje paljenje i manja potrošnja.
Govorim sve iz iskustva, prošle godine sam imal takve probleme

dinka_x
13.04.2011., 08:12
Poštovani znalci, molim pomoć.

Imamo 2 kanala (nagib cca 45°) i oko 1500 kvadrata travnatog dvorišta. S čime ga ukrotiti?

Hvala!

PS. Što mislite o onim ručnim kosilicama?

huskybucka
13.04.2011., 09:04
Poštovani znalci, molim pomoć.

Imamo 2 kanala (nagib cca 45°) i oko 1500 kvadrata travnatog dvorišta. S čime ga ukrotiti?

Hvala!

PS. Što mislite o onim ručnim kosilicama?

flakserica , imas ih vec od 600-tinjak kuna

MalaZvijer
13.04.2011., 14:04
Imam travnjak od oko 500m2 sa mnogo raznog grmlja, voćaka, čempresa, ruža i ostalih gluposti koje su jako lijepe, ali mi predstavljaju problem kod košnje. Travnjak je prekrasan, no prava muka mi je kositi. Zadnje dvije godine, valjda joj pogoduje klima-kiša, sunce, kiša, sunce, pa trava raste ko luda. U pravilu, moram kositi svaki peti dan i to mi je jako teško. Imam običnu benzinsku kosilicu, bez spremnika za travu. Najviše se namučim kositi oko svih onih ukrasa (koje bih najradije sasjekla).

Znači, razmišljam o kupnji samohodne kosilice pa trebam vaš savjet. Da li bi to uopće olakšalo košnju, da li s njom uopće mogu kositi naprijed-nazad itd.
S čime da kosim, a da nije srp ili kosa :-)

kerbi
13.04.2011., 14:21
Samohodne? Pa šta one nisu u pravilu glomaznije od ovih gurajučih i samim tim teže za manevrirati između drveća. Jedino što ih ne moraš gurati.

MalaZvijer
13.04.2011., 14:42
Ne znam, zato pitam. Sad sam na netu našla dimenzije, u prosjeku su skoro pa duplo teže od ovih običnih.:eek:
A da li samohodna može ići u rikverc?
Postoji nešto za ovakve manevre, a da nije preteško?

Jozha20
13.04.2011., 17:21

Zastopana diza ili smece u karburatoru... bas sam danas slagal jednu s takvim identicnim problemom... :top:

Lee Champa
13.04.2011., 18:29
Imam travnjak od oko 500m2 sa mnogo raznog grmlja, voćaka, čempresa, ruža i ostalih gluposti koje su jako lijepe,:-)

Trimer!:top:

kerbi
13.04.2011., 19:22
Trimerom će oštetiti ukrasno grmlje i drveće. Flaks je smrt za grmiče i ukrasno bilje. Uništi koru ako ga zakvaći. Manja kosilica po sredini a oko grmića ručno.

Stari Zeke
14.04.2011., 07:59
Pozdrav svima!

Imam 4-taktnu "Pevec" :) kosilicu, nisam imao problema zadnje 3 godine otkako sam ju kupio, no sada me mući paljenje. Zapali od prve kada je hladna i radi bez problema, ne gasi se u radu. Kada ju zagrijanu pokušam zapaliti - nema šanse. Moram ju prvo pustiti 10ak min da se ohladi i onda opet pali iz prve. Any idea? Hvala. :top:

kerbi
14.04.2011., 08:16
Da ti se nije čok zaglavio pa sad zaljeva svjećicu kad je topal? Jesi gledao kakva je svjećica i sl?

Stari Zeke
14.04.2011., 09:14
Sviječica mi izgleda ok

champ
14.04.2011., 11:13
Za početak je najbolje odvrnuti diznu i skinuti čašicu goriva (ispod rasplinjača). U čašici se obično skupi talog, a diznu treba propuhati, i sve opet pravilno montirati na rasplinjač, tako da čašica dobro nalegne na svoj dosjed. Kod malih 4-T strojeva to je osnovno održavanje, koje obično pomogne za lakše paljenje i bolji rad motora.

viking dr.
14.04.2011., 18:29
Ne znam, zato pitam. Sad sam na netu našla dimenzije, u prosjeku su skoro pa duplo teže od ovih običnih.:eek:
A da li samohodna može ići u rikverc?
Postoji nešto za ovakve manevre, a da nije preteško?

na žalost ne.....
da je duplo teža od obične,nisam primjetio.....
sama transmisija nije teža od cca 2 kg.:confused:

Lee Champa
14.04.2011., 18:35
Trimerom će oštetiti ukrasno grmlje i drveće. Flaks je smrt za grmiče i ukrasno bilje. Uništi koru ako ga zakvaći. Manja kosilica po sredini a oko grmića ručno.

Ma nemoj! Znaš li raditi sa trimerom? Čemu služi onda onaj štitnik - postaviš trimer tako da je štitnik prema cvijeću, lozi.....?:kava:

kerbi
14.04.2011., 19:41
Da je štgtnik prema cvijeću? A kako se to radi molim te? Na svim trimerima koje sam imao i koristio je štitnik fiksno zašarafljen za trimer prema koscu i nema načina da ga okreneš naopako.
I da ja znam raditi s trimerom tako da ne oderem drvca i grmove. Samo za to treba spretnosti. Većina ljudi odere do kraja i ošteti koru na mladom drveću i grmlju. Ponavljam nije trimer za ukrasne vrtove.

MalaZvijer
15.04.2011., 07:59
Nisam spretna s trimerom, a imam nekoliko grmića aronije, jabuke kaki i sl. koji još niti nisu postigli veličinu grma nego su grana do dvije visine oko 40-60 cm. Bojim se da bi ih s trimerom oštetila.
Ostajem pri onome- ova kosilica koju imam za površine bez grmlja, a sve ostalo ručno. Ipak se manje namučim rezati škarama.

Aha, i ovoproljetni projekt je, sve što se može spojiti u gredice pa neću morati manevrirati okolo.

Od samohodne, za sad, odustajem.

Lee Champa
15.04.2011., 08:41
Da je štgtnik prema cvijeću? A kako se to radi molim te? Na svim trimerima koje sam imao i koristio je štitnik fiksno zašarafljen za trimer prema koscu i nema načina da ga okreneš naopako.

Ma ne okrećeš ništa, samo postaviš trimer tako da je štićena stabljika iza štitnika i ne vidim u čemu je problem!:kava:

kerbi
15.04.2011., 13:39
Ma ne okrećeš ništa, samo postaviš trimer tako da je štićena stabljika iza štitnika i ne vidim u čemu je problem!:kava:

Ajde ti to meni naslikaj slikom ili sl. Pa kako možeš držati flaksericu da štitnik bude od tebe prema grmu, nije mi jasno. Možda ja sporo kopčam, al fakat ne kužim. :eek:

SETRA Samoborček
15.04.2011., 23:10
:D Štitnik je i dalje gdje je, samo si ti "iza" tog nečeg :D
Al to je for pussies :zubo: Staneš normalno i pratiš što flaks "skida" i dereš do milimetar od onog što treba šačuvat :driver:

Jozha20
15.04.2011., 23:41
uguras se u grm i kosis skriven u grmu :rofl:

viking dr.
16.04.2011., 12:05
Ajde ti to meni naslikaj slikom ili sl. Pa kako možeš držati flaksericu da štitnik bude od tebe prema grmu, nije mi jasno. Možda ja sporo kopčam, al fakat ne kužim. :eek:

http://img576.imageshack.us/img576/6287/snc00505s.jpg (http://img576.imageshack.us/i/snc00505s.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img851.imageshack.us/img851/2614/snc00506.jpg (http://img851.imageshack.us/i/snc00506.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

nadam se da ti je sada malo jasnije....

kerbi
16.04.2011., 15:59
Odlično. A sad to izvedi sa čempresom ili nekim ukrasnim grmom. A da ne govorim o živoj ogradi.

viking dr.
16.04.2011., 19:48
čovječe,pa sistem ti je isti,samo obilaziš sa trimerom okolo njega.......:kava:

SETRA Samoborček
16.04.2011., 21:42
Osim ako ne možeš stati iza njega, tj. na njega ili u njega :D
Al mislim da sam vidio negdje flakserice s pomičnim ovim štitom i sa štitom preko cijelog područja flaksanja :confused:

German
18.04.2011., 08:19
Dakle, da ne otovaram novi topic, kupujem trimer za košnju okućnice od nekih 600 m2, od kojeg je veći dio na uzbrdici. Uglavnom se radi o travi i korovu (ima nešto sitno šikare). Budžet je do nekih 3.000 kn. Moram dodati da sam totalna neznalica što se tiće trimera, ali znam da su Stihl, Husqvarna ili Jonsered "the one".. :)

Dakle, otvoren sam za prijedloge! :s

Lee Champa
18.04.2011., 18:31
Prije nekoliko godina sam kupio STIHL seriju 350!
Preporuka: kupi bilo koju navedenu koja ima najbliži servis (tako sam ja razmišljao) i onu koja ima pogon sa osovinom, a ne sajlom (ona sa zakrivljenom cijevi):top:

viking dr.
18.04.2011., 20:48
mislim da ti husqvarna ima neku akciju na model 323 R-II
http://www.husqvarna.com/hr/landscape-and-groundcare/products/brushcutters/323r-ii/

igor07
20.04.2011., 17:58
Zastopana diza ili smece u karburatoru... bas sam danas slagal jednu s takvim identicnim problemom... :top:

Raskopavao sam karburator,očistio membranu i one mrežice,sastavio-onda sam primjetio da ona opruga samo što nije ispala iz rupe,pa sam to učvrstio i nakon par pokušaja paljenja sve radi super.Hvala na savjetima !

Nino81
22.04.2011., 13:29
Ako ko zna kaj bi moglo biti, imam staru flaksericu stihl i ok radi osim kaj na leru nekak čudno zacvili i odmah krepa, znači moram joj stalno držat lagan gas da ne krepaje..

Jozha20
22.04.2011., 13:46
Ako ko zna kaj bi moglo biti, imam staru flaksericu stihl i ok radi osim kaj na leru nekak čudno zacvili i odmah krepa, znači moram joj stalno držat lagan gas da ne krepaje..

povecaj joj ler gas na sarafu za to ili pokusaj na L sarafu na karburatoru dotegnut ili otpustit, pa dok ne pocne dobro radit...

mbubnjar
26.04.2011., 18:15
Planiram u OBI-u uzeti kosilicu Lux B 53 HMA (motor B&S), samohodna, korpa za travu, itd... Cijena 2999, garancija na motor 5 godina.
Travnjak ce mi biti povrsine cca 1000 m2. Kazem biti, jer bas se spremam posijati travu, a kako imam onaj njihov rodjendanski bon, mislim ga iskoristiti na kosilicu.
Pa ako ima netko da ima iskustva sa tom ili nekom drugom LUX kosilicom, neka podijeli svoje dojmove! :)

Sent from my Milestone using Tapatalk

Lee Champa
26.04.2011., 18:29
Planiram u OBI-u uzeti kosilicu Lux B 53 HMA (motor B&S), samohodna, korpa za travu, itd... Cijena 2999, garancija na motor 5 godina.

U Sisku je OBI među skupljim trgovačkim centrima!:ne zna:

kolibri
27.04.2011., 09:55
Pored te LUX kosilice je AL-KO kosilica sa potpuno istim motorom ali je 600 kn skuplja.
Kaže mi prodavač da je LUX njemačka marka koja se radi u Kini a AL-KO se, kao, radi u Njemačkoj... :ne zna:

FreeFlyer
27.04.2011., 10:11
U BauMax AL-KO bLACKLINE 550 sp = 2.990 KN !

našao neku stranicu njemačku gdje je AL-KO Silver 470 B Br. 1 na Top 10 kosilica. (http://www.yopi.de/prd_4639210)

Jel to dobra mašina, meni je bitno da ima B&S motor (to mi je tata još govoril kada sam bio mali) !

FF

SETRA Samoborček
27.04.2011., 11:57
Ja bi se raspitao kako je sa dijelovima ("karoserijskim") i gdje ih možeš nabaviti.

Meni je za moju MTD trebao pogonski remen i prednji štitnik noža, to su sve u Motorami ili imali odmah ili nabavili u kratkom roku tako da bi ja gledao prvenstveno servis.

viking dr.
27.04.2011., 13:55
Ja bi se raspitao kako je sa dijelovima ("karoserijskim") i gdje ih možeš nabaviti.

Meni je za moju MTD trebao pogonski remen i prednji štitnik noža, to su sve u Motorami ili imali odmah ili nabavili u kratkom roku tako da bi ja gledao prvenstveno servis.

je,tak je
vidi kako stoji sa nabavom rez. dijelova da ne bi kasnije bila jako skupa za održavanje i mreža servisa ..

SETRA Samoborček
27.04.2011., 15:34
Da, inače da napomenem da sam imao i imam još uvijek nekoliko AL-KO proizvoda još iz doba dok je PANEX AGM imao mrežu trgovina po Hrvatskoj i da su proizvodi bili :top:.

BlindDog
27.04.2011., 20:13
U BauMax AL-KO bLACKLINE 550 sp = 2.990 KN !

našao neku stranicu njemačku gdje je AL-KO Silver 470 B Br. 1 na Top 10 kosilica. (http://www.yopi.de/prd_4639210)

Jel to dobra mašina, meni je bitno da ima B&S motor (to mi je tata još govoril kada sam bio mali) !

FF
Jedini je problem servisna mreža! Prije dvije godine kupio sam AL-KO Silver samohodnu kosilicu i tijekom prve košnje pukla sajla za uključivanje pogona kotača. Zvao sam sve servise iz servisne knjižice i nitko ih više ne servisira. Jedva sam našao čovjeka u Dugom Selu koji je servisirao te kosilice nekad davno i na sreću imao sajlu viška. Poslao mi poštom i namontirao je. Stvar je bila da mi je pogonski remen precvikao sajlu jer je bila preblizu postavljena remenu.

FreeFlyer
28.04.2011., 10:10
Sad malo surfam i čitam, dosta ljudi ima problem sa tim samohodnim kosilicama. očito tu ima problema. Izgleda da je najbolje kupiti onu koju pogoni grah pa si miran i nema straha ako pukne sajla za pogon !!
FF

SETRA Samoborček
28.04.2011., 10:16
Problemi ili samo potrošna roba? Sve je potrošno i kvari se, ali takva kosilica zlata vrijedi ako je teren nagnut :mig:

Ako pak želiš trening, guraš sam samohodnu, tak i tak ima 100 kila, di češ boljeg treninga :zubo:

FreeFlyer
28.04.2011., 10:22
Problemi ili samo potrošna roba? Sve je potrošno i kvari se, ali takva kosilica zlata vrijedi ako je teren nagnut :mig:

Ako pak želiš trening, guraš sam samohodnu, tak i tak ima 100 kila, di češ boljeg treninga :zubo:

Na svu sreću sve mi je ravno ! Znam da je sada sve potrošno i proizvođači bi propali da rade proizvode koji traju 10 god, moraju i oni prodat nešto ponovo za 2 god !:mad:

zato bum ja potražil neku koja se gura, pa bumo vježbali ( i nema 100 kg već 37) ! Ionak samohodna nemre v rikverc, a što je za moje planove košnje neophodno !:mig:

FF

mbubnjar
28.04.2011., 11:28
A kaj ako pogon na samohodnoj pukne. Jel se u tom slučaju može gurati kao obična? :ne zna:

huskybucka
28.04.2011., 11:33
A kaj ako pogon na samohodnoj pukne. Jel se u tom slučaju može gurati kao obična? :ne zna:

Samohodna ima remencek koji prenosi pogon na kotace, kad on pukne zamijenis remen i ide ponovno, ako ne-imas kosilicu na guranje:top:

mbubnjar
28.04.2011., 14:51
Onda budem svakak uzel samohodnu.
Samo, cini mi se da je Obi malo preskup, moram u Pevec da vidim kaj ima tamo...

Lee Champa
28.04.2011., 18:19
Samohodna ima remencek koji prenosi pogon na kotace, kad on pukne zamijenis remen i ide ponovno, ako ne-imas kosilicu na guranje:top:

Da, ali taj remenček pogoni mali zupčanik u kotaču, koji najćešće ode kvragu. I tada nastaju problemi!:top:

jimitom
29.04.2011., 12:51
Pozdrav svima.
Ljudi imam problem. Imam kosilicu MTD onu običnu, ne znam točno model, nije samohodna, mislim da ima 4,5 KS. Uglavnom, za vrijeme prve ovogodišnje košnje, pred kraj je počela raditi na većim obrtajima, dakle pojačano i glasnije. No tada sam završio košnju. Kada sam htio drugi puta kostiti, nije htjela upaliti odmah, trebalo je nekih 15 minuta pokušavanja. Ulje provjereno, svjećica također, goriva dosta i tako. Sve te standardne stvari se čine ok. No, kada sam ju konačno upalio opet je radila prejako.. ne znam kako da to točno opišem, i čini mi se da je brže potrošila gorivo nego li je to prije bio slučaj. Znate li u čemu je problem?? Unaprijed hvala svima..

Jozha20
29.04.2011., 13:07
Pozdrav svima.
Ljudi imam problem. Imam kosilicu MTD onu običnu, ne znam točno model, nije samohodna, mislim da ima 4,5 KS. Uglavnom, za vrijeme prve ovogodišnje košnje, pred kraj je počela raditi na većim obrtajima, dakle pojačano i glasnije. No tada sam završio košnju. Kada sam htio drugi puta kostiti, nije htjela upaliti odmah, trebalo je nekih 15 minuta pokušavanja. Ulje provjereno, svjećica također, goriva dosta i tako. Sve te standardne stvari se čine ok. No, kada sam ju konačno upalio opet je radila prejako.. ne znam kako da to točno opišem, i čini mi se da je brže potrošila gorivo nego li je to prije bio slučaj. Znate li u čemu je problem?? Unaprijed hvala svima..

provjeri da ti se mozda nije otkacil onaj feder sto dolazi na karburator i regulira okretaje...

jimitom
29.04.2011., 13:14
provjeri da ti se mozda nije otkacil onaj feder sto dolazi na karburator i regulira okretaje...

eeeeej. uopće mi nije bilo jasno za čeg to služi al mislim da je upravo u tome problem. baš ću se pozabaviti s time. ranije sam ga probao pomicati i lijevo i desno ali ništa se nije mijenjalo tako da je možda stvarno otkačen. hvala puno

Trigg
03.05.2011., 08:58
imam problem s trimerom einhell mt 26.
pocne se gusit pri jacem gasu, kad radi u leru sam se ubrza, pojaca, pa sam uspori bez da se zateze sajla gasa.
otvorio sam, ocistio filter. pogledao je li otvor na rasplinjacu sirom otvoren pri punom gasu.
sto bi mogao biti uzrok?
hvala.

Jozha20
03.05.2011., 13:35
imam problem s trimerom einhell mt 26.
pocne se gusit pri jacem gasu, kad radi u leru sam se ubrza, pojaca, pa sam uspori bez da se zateze sajla gasa.
otvorio sam, ocistio filter. pogledao je li otvor na rasplinjacu sirom otvoren pri punom gasu.
sto bi mogao biti uzrok?
hvala.

na rasplinjacu H vijkom podesiti da se ne gusi pri jacem gasu.... (vjerojatno ga treba malo dotegnut)

Trigg
03.05.2011., 16:25
na rasplinjacu H vijkom podesiti da se ne gusi pri jacem gasu.... (vjerojatno ga treba malo dotegnut)

ne pomaze ni zatezanje ni otpustanje vijka. i dalje se gusi pri jacem gasu a
sa zakocenim malim gasom oscilara vrtnja od nule do jake vrtnje i tako u krug. bez da se dira gas.
video:
http://www.megaupload.com/?d=2VC0FL66

je li mozda greska u mebrani i gdje se ona na rasplinjacu kod einhella nalazi?
foto:
http://oi51.tinypic.com/2jceql4.jpg

Jozha20
03.05.2011., 16:43
ovo na videu mi zvuci kao da negdje vuce zrak.... dal je karb cvrsto pritegnut na motor? sva crijeva od goriva citava?

a sto se membrane tice, da je otisla mislim da nebi mogao ni upalit kosilicu...
nisam se do sad jos susretao s takvim trimerima, pa nemogu sa sigurnoscu tvrdit gdje se membrana nalazi... ili s gornje strane ispod poklopca ili s donje strane...

Trigg
03.05.2011., 17:25
ovo na videu mi zvuci kao da negdje vuce zrak.... dal je karb cvrsto pritegnut na motor? sva crijeva od goriva citava?

a sto se membrane tice, da je otisla mislim da nebi mogao ni upalit kosilicu...
nisam se do sad jos susretao s takvim trimerima, pa nemogu sa sigurnoscu tvrdit gdje se membrana nalazi... ili s gornje strane ispod poklopca ili s donje strane...

da, cvrsto se drzi za motor a i crijeva od goriva su citava i drze se.
cudno je da iz nule krene sam i dobro se zavrti i opet padne bez da se dira gas.

fijasko003
04.05.2011., 19:03
pozz!
imam neku mtd kosilicu i pukla mi je ona drska za guranje!gdje bi mogao kupiti novu drsku ili neku polovnu?

champ
04.05.2011., 19:11
pozz!
imam neku mtd kosilicu i pukla mi je ona drska za guranje!gdje bi mogao kupiti novu drsku ili neku polovnu?

Poluga za guranje vjerojatno ti je pukla negdje na donjem dijelu, blizu mjesta gdje je zašarafljena na kučište kosilice.

Prije 10-tak godina ja sam to riješio tako da sam dva komada plosnatih željeznih profila zašarafio na kučište, i na to spojio dršku, koja je već bila ispucana. To je držalo jako jako dugo, a kosio sam vrlo nezgodne terene.

smartboy
05.05.2011., 07:51
Spigana radilica može se popravit, tj. izravnat.
Ja sam lani na skoro novoj Husqvarni 152 SVH spigao radilicu (udario - zapeo za manji panj od šljive ), popravak u ovlaštenom servisu 90 kn .
Inače isti takav unfal imao sam prije nekih 5 godina s običnom MTD 51 BC , dao sam na popravak kod lokalnog "fešer majstora" , oženio me za 350 kn !!!
Svaka škola KOŠTA !!

Kad ste već spomenuli Husqvarnu 152 SVH...jeste zadovoljni s tom kosilicom,
ja trenutno planiram kupiti kosilicu i baš ta mi je ušla u uži izbor. Cijena 4600kn.

smartboy
05.05.2011., 08:16
Planiram kupiti samohodnu kosilicu i u užei izbor su mi ušle:

Husqvarna R 152SVH (motor Honda GCV160) - http://www.husqvarna.com/hr/landowner/products/lawn-mowers/r-152svh/
Cijena: 4600kn

Viking MB 3 RT (motor B&S - 6KS) - http://www.unikomerc-uvoz.hr/viking/default.asp?FlashID=10520
Cijena:4200kn

Imam oko 2500m2 travnjaka na relativno neravnom terenu, dok bi ju koristio i za košnju vinograda na ravnom terenu. Molim savjete.

Ima ko iskustva s navedenim kosilicama, koju bi se bolje isplatilo kupiti.

jeronimo
05.05.2011., 09:10
Kad ste već spomenuli Husqvarnu 152 SVH...jeste zadovoljni s tom kosilicom,
ja trenutno planiram kupiti kosilicu i baš ta mi je ušla u uži izbor. Cijena 4600kn.

ZADOVOLJAN SAM !

nedostaci po mom mišljenju :
- koš za travu , bilo bi bolje da je napravljen tako da se puni direktno otraga a ne kroz onu cijev, jer kad je trava veća i uz to malo vlažna dolazi do zaštopavanja.
- opcija malčiranja, također kad je trava veća i vlažna motor je malo preslab, u tom slučaju dobro bi došla još 1 ks (pokušat ću nabavit nož "malčasti" možda će biti bolji nego standardni.

***Ako si u mogućnosti razmisli o ovom stroju , tisuću kuna više ali snaga , uljna pumpa, njkvalitetniji motor koji se trenutno nudi među kosilicama:
http://www.motorama.hr/prodaja/kosilice/2011/yardman/ym6021cke.html

također vrijedi razmislit o JD JS63V malčer:
http://www.novocommerce.hr/akcije/akcija-john-deere-kosilice/

smartboy
05.05.2011., 09:56
ZADOVOLJAN SAM !

nedostaci po mom mišljenju :
- koš za travu , bilo bi bolje da je napravljen tako da se puni direktno otraga a ne kroz onu cijev, jer kad je trava veća i uz to malo vlažna dolazi do zaštopavanja.
- opcija malčiranja, također kad je trava veća i vlažna motor je malo preslab, u tom slučaju dobro bi došla još 1 ks (pokušat ću nabavit nož "malčasti" možda će biti bolji nego standardni.

***Ako si u mogućnosti razmisli o ovom stroju , tisuću kuna više ali snaga , uljna pumpa, njkvalitetniji motor koji se trenutno nudi među kosilicama:
http://www.motorama.hr/prodaja/kosilice/2011/yardman/ym6021cke.html

također vrijedi razmislit o JD JS63V malčer:
http://www.novocommerce.hr/akcije/akcija-john-deere-kosilice/

Jel ova srebrna (crnu) kutija na kojoj piše OHV ili OHC predstavlja uljnu pumpu?

Jel prema njoj mogu zaključiti dal motor ima uljnju pumpu, npr. gore spomenuti Viking tu kutiju nema dok Husquarna ima.

rib@
05.05.2011., 10:11
Planiram kupiti samohodnu kosilicu i u užei izbor su mi ušle:

Husqvarna R 152SVH (motor Honda GCV160) - http://www.husqvarna.com/hr/landowner/products/lawn-mowers/r-152svh/
Cijena: 4600kn

Viking MB 3 RT (motor B&S - 6KS) - http://www.unikomerc-uvoz.hr/viking/default.asp?FlashID=10520
Cijena:4200kn

Imam oko 2500m2 travnjaka na relativno neravnom terenu, dok bi ju koristio i za košnju vinograda na ravnom terenu. Molim savjete.

Ima ko iskustva s navedenim kosilicama, koju bi se bolje isplatilo kupiti.

Obzirom da imam Viking kosilicu (3 kotaca) vise od 5 godina mogu ti za nju napisati par stvari.
Imam nesto vocaka i dosta neravnina, a tu gdje kosim nema previse "prometa", te nema potrebe za redovitom kosnjom i cistim travnjakom kupil sam kosilicu bez pogona i koša.
Kaj se tice ovih 3 kotaca, oni dosta olaksavaju kosnju oko drveta, vocaka ..., ali nedostatak jednog kotaca naprijed se primjeti kad je travnjak mokar-mekan. Zna doci do "propadanja" prvog kotaca u zemlju. A kaj se tice samih kotaca stvarno nemam zamjerke jer se i sad vrte ko i prvog dana (neki bi bili sretni da im se tak lijepo vrte kotaci na biciklu).
Takodjer uslijed neredovite kosnje mi se znal zastopati onaj dio kuda baca tra vu, ali sam to rijesio na nacin da sam kompletno skinuo plastiku kojom se regulira malcer/kosilica, tak da sada kosilica baca travu 3-4 m u stranu i nema vise nikakvih stopanja.
Kaj pak se tice samog motora, tu sam stvarno prezadovoljan. Jedino pri prvom kosenju u sezoni moram spagu potegnuti vise od jednom (3-4 puta).

jeronimo
05.05.2011., 10:19
Jel ova srebrna (crnu) kutija na kojoj piše OHV ili OHC predstavlja uljnu pumpu?

Jel prema njoj mogu zaključiti dal motor ima uljnju pumpu, npr. gore spomenuti Viking tu kutiju nema dok Husquarna ima.

Ne.
OHV, OHC , koliko ja znam to se odnosi na ventile u glavi motora.
Motor s uljnom pumpom obično ima filter ulja kao i auto samo naravno manji, odnosno vjerojatno piše negdje na motoru "pupm lubrication system".
Toliko ja znam o tome , ako zna netko više slobodno me ispravi -nadopuni.

kaman77444
05.05.2011., 10:29
Bok ljudi ! Ja sam relativno novi u ovome i svaki Vaš savjet mi je zlata vrijedan,a vjerujem da ima još ljudi kojima ste puno pomogli svojim savjetima..Nakon šta sam prožvaka svo gradivo o kosilicama i njihovim problemima primjetija sam da nigdje nije opisan pravilan postupak oštrenja noževa kosilice..Smatram da je to jedna od bitnijih stavki za dobru i uspješnu košnju.pa bi zamolija nekoga sa velikim iskustvom da malo detaljnije opiše taj postupak..Hvala !

jeronimo
05.05.2011., 10:43
Nož treba brusiti ravnomjerno , jednu i drugu stranu, tj. jednako skinuti materijal i nakon toga provjeriti "balans".
Ja radije brusim nož s turpijom nego s "fleksom" ili s kakvom brusilicom tako da ne dolazi do prevelikog zagrijavanja materijala i s time do promjene u njegovoj strukturi...
Za balansiranje noža može koristiti obični neki istokareni stožac a ima za kupiti i ovo :
http://shop.motorama.hr/product_info.php?products_id=97.

Na kraju vidimo kak to Ameri rade :
http://www.google.hr/search?q=sharpen+blade+mower&hl=hr&biw=1280&bih=685&tbm=vid&prmd=ivns&source=lnms&ei=FHHCTYyTBsnbtAaJp4SAAQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=3&ved=0CCoQ_AUoAg

kaman77444
05.05.2011., 10:55
Nož treba brusiti ravnomjerno , jednu i drugu stranu, tj. jednako skinuti materijal i nakon toga provjeriti "balans".
Ja radije brusim nož s turpijom nego s "fleksom" ili s kakvom brusilicom tako da ne dolazi do prevelikog zagrijavanja materijala i s time do promjene u njegovoj strukturi...
Za balansiranje noža može koristiti obični neki istokareni stožac a ima za kupiti i ovo :
http://shop.motorama.hr/product_info.php?products_id=97.

Na kraju vidimo kak to Ameri rade :
http://www.google.hr/search?q=sharpen+blade+mower&hl=hr&biw=1280&bih=685&tbm=vid&prmd=ivns&source=lnms&ei=FHHCTYyTBsnbtAaJp4SAAQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=3&ved=0CCoQ_AUoAg

Hvala Jeronimo ! Iako mi je još ostala dilema,fleksa ili ne..ako da koji brusevi se koriste.. a Ameri ko Ameri..njima su noževi uglavnom potrošni materijal..mi se moramo snalazit..

jeronimo
05.05.2011., 11:01
Hvala Jeronimo ! Iako mi je još ostala dilema,fleksa ili ne..ako da koji brusevi se koriste.. a Ameri ko Ameri..njima su noževi uglavnom potrošni materijal..mi se moramo snalazit..

Uzmi ti bolje jednu dobru, kvalitetnu turpiju, srednje finu s dobrom drškom.
Nož u škripac i to je to. Pet minuta posla.
A, Ameri, od svega naprave znanost... (ali dobro je i to pogledat neki puta) :mig:

F10EXX
16.05.2011., 15:26
AAAAAAAAAAAAAA!!

Nakon ispoljavanja frustracija, idemo opisati problem:

Dakle, kosilica je nesto Hurricane (nisam slikao ali ista ova kao u ovom postu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=33607493&postcount=2856)). Motor je identican, sam nisam siguran koji je to model, al valjda onaj najstandardniji tecumseh.

E sad, ne zeli zapalit.

Malo ju neko vrijeme provodila u polozaju nagnuta prema naprijed (u spremistu). Sve sam rastavio, skinuo glavu, nije bilo ulja u cilindru, iako ga je bilo u auspuhu, al to sam skinuo i nije u tome problem, i dalje nece.

Baca iskru,, isprobao 5 svjecica, koje sve rade u drugoj kosilici, karburator je ok, iako sam probao direktno ubacit benzin u usis, i vecina kosilica ce tako napravit par desetaka taktova i ugasit se, ova nista. Ni glasa.

Probao sam ju zapalit kad smo ju dobili i radila je doslovce 3-4 sekunde bacajuci bijeli dim i to bi bilo to. Po tom sam pretpostavio da je i kut paljenja ok. Mislim da se to ne moze sam tak sjebat.

Klip je dobar, cilindar nema ostecenja, kompresija ok, vrti se normalno.

Jel postoji neka stvar koju ja i stari previdjamo :D?

Jozha20
16.05.2011., 16:23
AAAAAAAAAAAAAA!!

Nakon ispoljavanja frustracija, idemo opisati problem:

Dakle, kosilica je nesto Hurricane (nisam slikao ali ista ova kao u ovom postu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=33607493&postcount=2856)). Motor je identican, sam nisam siguran koji je to model, al valjda onaj najstandardniji tecumseh.

E sad, ne zeli zapalit.

Malo ju neko vrijeme provodila u polozaju nagnuta prema naprijed (u spremistu). Sve sam rastavio, skinuo glavu, nije bilo ulja u cilindru, iako ga je bilo u auspuhu, al to sam skinuo i nije u tome problem, i dalje nece.

Baca iskru,, isprobao 5 svjecica, koje sve rade u drugoj kosilici, karburator je ok, iako sam probao direktno ubacit benzin u usis, i vecina kosilica ce tako napravit par desetaka taktova i ugasit se, ova nista. Ni glasa.

Probao sam ju zapalit kad smo ju dobili i radila je doslovce 3-4 sekunde bacajuci bijeli dim i to bi bilo to. Po tom sam pretpostavio da je i kut paljenja ok. Mislim da se to ne moze sam tak sjebat.

Klip je dobar, cilindar nema ostecenja, kompresija ok, vrti se normalno.

Jel postoji neka stvar koju ja i stari previdjamo :D?

Na bobini ili kaj bi vec ono bilo, jedna zica ide na svijecicu, druga dolazi s nekog prekidaca za gasenje, probaj tu zicicu istekat i s njom istekanom palit kosilicu... Prije nekoliko dana sam slagal jednu kosilicu koja je imala slicne simptome i taj prekidac se pokazao neispravan... Kad se ta zica odspojila kosilica je upalila iz prve....

F10EXX
16.05.2011., 16:34
Na bobini ili kaj bi vec ono bilo, jedna zica ide na svijecicu, druga dolazi s nekog prekidaca za gasenje, probaj tu zicicu istekat i s njom istekanom palit kosilicu... Prije nekoliko dana sam slagal jednu kosilicu koja je imala slicne simptome i taj prekidac se pokazao neispravan... Kad se ta zica odspojila kosilica je upalila iz prve....

Mozda :D Ali to je onda moralo otic u medjuvremenu, jer je imala struje za tih par sekundi rada. Osim toga, zar ne bi onda ne bacao iskru? Ne znam tocno sto ta zica radi doduse. Probat cu to za vikend. Fala.

Jozha20
16.05.2011., 20:04
Mozda :D Ali to je onda moralo otic u medjuvremenu, jer je imala struje za tih par sekundi rada. Osim toga, zar ne bi onda ne bacao iskru? Ne znam tocno sto ta zica radi doduse. Probat cu to za vikend. Fala.

i ova koju sam ja slagal je imala iskru, ali ocito ne dovoljno dobru...

F10EXX
16.05.2011., 20:15
i ova koju sam ja slagal je imala iskru, ali ocito ne dovoljno dobru...

Hmm. Ok. Hvala na savjetu. Sutra ce stari probat, pa javim rezultate.

EDIT: Jesi to na kraju spojio nazad, u cem je bio problem? Negdje je probijala?

F10EXX
17.05.2011., 16:43
Nope, nije bio to problem. Tj, mozda iskra je preslaba, ali iskapcanje nije pomoglo. Sad mi jos pada na pamet promijeniti taj cijeli sklop s jednim za koji znam da radi s druge kosilice.

Al ak netko ima jos kakvu ideju, dobrodosao je :D

huskybucka
17.05.2011., 21:43
Vrijeme je da kupim novu kosilicu, tocnije flaksericu.
Imam poprilicno zemljista cca 2500m.
Buđet mi je 2500kn.
Nisam bas u tom svijetu pa me zanima koju "marku uzeti", Husqvarnu, Jonsered ili Stihl?
Dal je jednostavnije kositi s flaksericom koja ima velike rucke ili je bolje s onom standardnom?
Sta je s ovima sto imaju cijev na rastavljanje pa se poslije moze staviti jos nastavaka, dal to valja?
Dal ima tko iskustva s ovim modelom, kako vam se cini?
http://klapom.hr/husqvarna/402.asp

medo
18.05.2011., 14:41
Imam problem s Oleo mac leđnom flaksericom 440. Stroj ima 10 godina super radi do prošle sezone kad je prestala primati gas nakon nekih pola sata rada. Umjesto da poveća broj okretaja kod dodavanja gasa ona se počne gušiti. Uvijek koristim istu mješavinu, promijenjene su karike, semering i komplet novi fergazer i opet isto. Bila je u lokalnom servisu i kod dva fušera i naravno tamo radi OK. Laički mislim da je u pitanju neki gumeni ili plastični dio koji se nakon zagrijavanja rastegne ili nešto - možda vezano uz dovod goriva? Ne znam više jer odem kositi i to počne nakon pola sata i onda ništa do drugog dana dok se pošteno ne ohladi. Ima li neko ideju kaj bi moglo biti u pitanju? Puno hvala.

Lee Champa
18.05.2011., 18:32
....Nisam bas u tom svijetu pa me zanima koju "marku uzeti", Husqvarnu, Jonsered ili Stihl?

Bilo koju da uzmeš - dobra je, jedino gledaj gdje je najbliži servis:top:

Samo količina love je premala za nešto kvalitetnije jer je to ipak 2500 kvadrata:ne zna:

huskybucka
18.05.2011., 20:07
Bilo koju da uzmeš - dobra je, jedino gledaj gdje je najbliži servis:top:

Samo količina love je premala za nešto kvalitetnije jer je to ipak 2500 kvadrata:ne zna:

A znam da je povrsina dosta velika samo buđet je toliko koliko.
S tim da ne kosim sve ja, tata ima neku malu zvijerku pa kosimo skupa.

Kupio sam danas Stihl Fs56, prvi dojmovi su super, koliko je lakse s tim kositi....
Malo sam imao nedoumicu u vezi nje, al u servisu su rekli da je to normalno, radi super, al ako joj dam jako malo gasa, prakticki toliko da se stepava-tj. trese, cuje se da zvoni nesto u njoj, lik je reko da su to lamelice, tj. zvono i da je to normalno, da se nikad ne kosi toliko lagano nego pod vecim gasom.
Dal zna tko sta o tome?
Inace sto se ostalog tice, zvjerka je zakon:top:

ducilud
30.05.2011., 08:23
Imam trimer Jonsered GT 32 L. Kod korištenja trimera za košenje trave pojavljuje se problem sa gušenjem u radu motora. Na sličan problem sam vidio nailaze i neki korisnici motornih pila (ali drugih proizvođača) pa je opis problema identičan:
Najprije se motor guši, kad bi stisnuo gas, ne ubrzava, guši se, kada se pusti gas, u leru radi ok, solidno, neko vrijeme, onda je i u leru sama od sebe počela ubrzavati, pa usporavati, pa na kraju crkne. zatim ju uspijevam upaliti iz 3. pokušaja radi i kad stišćem gas ponovo crkava. :ne zna:

U čemu je problem i kakva su iskustva vas koji imate takav model trimera? Što treba provjeriti ili podesiti na trimeru ??

Neki kažu da je problem u pravilnom omjeru mješavine goriva i ulja. Kada sam ispraznio rezervoar (ne radom motora, nego isipavanjem u kanister) ostalo je vjerovatno još malo goriva u samom motoru i onda je radio perfektno bez problema :confused: dok nije potrošio i zadnju kap ili mm3 benz. pare

AKAjet
30.05.2011., 09:54
Imam trimer Jonsered GT 32 L. Kod korištenja trimera za košenje trave pojavljuje se problem sa gušenjem u radu motora. Na sličan problem sam vidio nailaze i neki korisnici motornih pila (ali drugih proizvođača) pa je opis problema identičan:
Najprije se motor guši, kad bi stisnuo gas, ne ubrzava, guši se, kada se pusti gas, u leru radi ok, solidno, neko vrijeme, onda je i u leru sama od sebe počela ubrzavati, pa usporavati, pa na kraju crkne. zatim ju uspijevam upaliti iz 3. pokušaja radi i kad stišćem gas ponovo crkava. :ne zna:

U čemu je problem i kakva su iskustva vas koji imate takav model trimera? Što treba provjeriti ili podesiti na trimeru ??

Neki kažu da je problem u pravilnom omjeru mješavine goriva i ulja. Kada sam ispraznio rezervoar (ne radom motora, nego isipavanjem u kanister) ostalo je vjerovatno još malo goriva u samom motoru i onda je radio perfektno bez problema :confused: dok nije potrošio i zadnju kap ili mm3 benz. pare

Ako si primjetio motor trimera radi u svim položajima. Zašto? Rasplinjač (karburator, vergazer...) nema plovak nego membranu koja radi na potlak - dodaš gas, otvori se usisno grlo nastali potlak od rada motora savlada napetost membrane, a ona pritisne klackalicu koja podigne iglu i gorivo krene prema karteru... To sve lijepo funkcionira ako je FILTER ZRAKA čist - motor se udavi od silnog goriva jer zrak ( u dovoljnim količinama) ne ide kroz prljavi filter. Dakle probaj očistiti filter zraka:top:!
Ako nisi uspio, slijedeće što treba napraviti je provjeriti u kakvom stanju je membrana - jeli probijena ili se vrlo vjerovatno ukrutila jer na kraju prošle sezone nisi izbacio gorivo iz rasplinjača. Ovo je SSM podforum, ali ako nikad nisi rastavio ovakav rasplinjč ne pokušavaj kod kuće:D!

PS.
Ovo je simptom za sve dvotaktne otto motore i kvar sigurno nije povezan sa mehanizmom samog trimera.

Tips&tricks
Filter je obično spužveni, operi ga u mlakoj vodi s blagim deterđentom. Nakon što se filter osuši bilo bi ga poželjno posprejati sa uljem za filtere skutera (oko 35kn). Zašto? Ulje će na sebe zalijepiti nećistoče koje bi inače prošle kroz filter.

ducilud
30.05.2011., 10:10
AKAjet HVALA na odgovoru ! :top: :top:
do sada nisam probao otvarati rasplinjač.
Filter zraka ću onda očistit na način koji si preporučio, samo trebam doći do njega i izvadit ga, a da ga ne oštetim.

ducilud
30.05.2011., 10:29
Da li je preporučljivo uzeti metalnu kružnu pilu tipa Scarlett - za čišćenje visoke trave sa skoro drvenastom stabljikom debljine oko 1 cm.??

Od dodatnih noževa koji su išli zajedno uz trimer bio je metalni nož sa četverokrakim širokim tijelom (koji se mučio na debljoj travi) i plastični dvokraki kojeg zbog ovog prije nisam niti koristio. Inače četverokraki je bez problema kosio travu, ali drvenaste stabljike od visoke trave je teže savladavao, duže mu je trebalo ali može i troši više goriva jer naravno traži više gasa ( tj. snage). Ovo još i nije ona prava visoka i gusta grmovita šikara...već debela žilava trava

mugi
30.05.2011., 19:59
Ako netko zna u čemu je problem. Sin mi je kosio travu i zapeo za drvo. Malo je pokrivio nož ali ja sam ga uspio ispraviti. Međutim sad je ne mogu upaliti. Špaga povlači i okreće nož ali sam primjetio da mašina ne baca iskru na svječicu. Kako se ispituje ovaj kalem gore što proizvodi struju i baca iskru. Pomagajte !!!POZZZ!!

Veky
31.05.2011., 07:29
Dobila je po radilici/bregastoj?

šugaman
01.06.2011., 10:06
Ducilud, imam isti takav Jonsered, problem ti je u zaštopanom auspuhu, bar je kod mene tako bilo. Vidjeti ćeš na auspuhu neku pločicu pričvršćenu nekim vijcima i to treba rastaviti i sastrugati sav onaj crni talog i biti će ok. Pozdrav

marq.fcb
04.06.2011., 19:06
jel ima kakva razlika u radu između ova dva trimera ?
prvenstveno mislim na šipku jer jedna ima savinutu, a druga ravnu .

http://img146.imagevenue.com/loc253/th_210578263_790m_full_122_253lo.jpg (http://img146.imagevenue.com/img.php?image=210578263_790m_full_122_253lo.jpg) http://img238.imagevenue.com/loc216/th_210581404_MTD_710_122_216lo.jpg (http://img238.imagevenue.com/img.php?image=210581404_MTD_710_122_216lo.jpg)

huskybucka
05.06.2011., 09:08

Jesi probao stelati ferazer?
Ako netko ima neku staru Jonsered gt32,a ne misli je vise slagati, meni treba za dijelove:top:

Procesor
05.06.2011., 12:02
A znam da je povrsina dosta velika samo buđet je toliko koliko.
S tim da ne kosim sve ja, tata ima neku malu zvijerku pa kosimo skupa.

Kupio sam danas Stihl Fs56, prvi dojmovi su super, koliko je lakse s tim kositi....
Malo sam imao nedoumicu u vezi nje, al u servisu su rekli da je to normalno, radi super, al ako joj dam jako malo gasa, prakticki toliko da se stepava-tj. trese, cuje se da zvoni nesto u njoj, lik je reko da su to lamelice, tj. zvono i da je to normalno, da se nikad ne kosi toliko lagano nego pod vecim gasom.
Dal zna tko sta o tome?
Inace sto se ostalog tice, zvjerka je zakon:top:

Koliko si ju platio ? I ja imam malo manje od pola hektra visoke trave (na početku sezone) .......

huskybucka
05.06.2011., 12:25
Koliko si ju platio ? I ja imam malo manje od pola hektra visoke trave (na početku sezone) .......

Kostala je na nekoj stihlovoj proljetnoj akciji 2300kn, inace redovna cijena je 2700kn.
Na njoj je supercut glava-flaks sam izlazi.
Ja sam kupio jos noz, 4kraka-105kn.
Ja sam zadovoljan, gledajuci mtd i ostale niske klase po 1500kn, ovo mi se ipak cinio bolji izbor.
Ne bih je zapravo ni kupio da mi koji dan prije nije crkla bobina na staroj Jonsored-ki gt32.
Htio sam jos reci nasprem Jonsoreda, s ovim je uzitak kositi, rucke ove velike(biciklisticke) to je super sto su izmislili, a vibracija skoro pa i nema.
Tako da sam se preporodio:s

Armstrong
05.06.2011., 13:27
Kostala je na nekoj stihlovoj proljetnoj akciji 2300kn, inace redovna cijena je 2700kn.
Na njoj je supercut glava-flaks sam izlazi.
Ja sam kupio jos noz, 4kraka-105kn.
Ja sam zadovoljan, gledajuci mtd i ostale niske klase po 1500kn, ovo mi se ipak cinio bolji izbor.
Ne bih je zapravo ni kupio da mi koji dan prije nije crkla bobina na staroj Jonsored-ki gt32.
Htio sam jos reci nasprem Jonsoreda, s ovim je uzitak kositi, rucke ove velike(biciklisticke) to je super sto su izmislili, a vibracija skoro pa i nema.
Tako da sam se preporodio:s

I ja imam takvu ali stariju verziju (FS55) i također sam prezadovoljan.
Također sam kupio nož s 4 kraka.

To što si napisao gore da nešto zvoni u nutra. Da i kod mene se to čije na niskim okretajima. Meni je rekel serviser da je to kuplung. Ali kakogod super je.

S tim trimerom sam kosio travu visine 2metra. Na početku sam kosio s flaksom, a kasnije s nožem. S nožem tako velika trava ide super lagano. Samo se vidi kako pada okolo tebe. Problem je bio kositi tako veliku travu s flaksom, jer se trava znala namotati oko glave kosilice.
S nožim se osjeti da joj treba malo dulje da zalaufa na max. okretaje, ali onda nema prepreka. Čak sam s nožem porušio i dvije divlje jabuke (promjer stabla 10cm).

Još da dodam.
Imam ju već 5godina i na kraju 1 godine sam imal reklamaciju jer nije htjela raditi u "leru"- več se gasila. Tada se zamjenila membrana i od onda je super. Ne izlijevam ostatak mješavine, već ostaje za drugu godinu i dobra je.
Za mješavinu koristim stihlovo ulje 1dcl i 5L OMW EUROSUPER 100, jer se osjeti razlika spram 98oktana.

Najbolju žinju (flaks) drži pevec. 20Kn 25m 2,4mm, i to pravokutnog oblika, najjača je (tj. najbolje reže)

P.S jesi li nabavio mast za getribu, jer i nju treba dosta često mazati, pogotovo ako više radiš s nožem.

I još nešto: ono što svi pričaju za takav hoby program da trimer nakon jednog potrošenog rezervara treba ostaviti da se ohladi. Nikad to nisam radio niti neću jer nema potrebe.
Kad sam kosio 2m travu, zaredom, bez pauze (ajde bila je mala 5-10min), samo sam dalje kosio i tako 5rezervara za redom. Mašina je još ko bog.

Sretno i ugodno krištenje :top: ,živjela kvaliteta-STIHL

huskybucka
05.06.2011., 15:03
Raspitao sam se malo i tako zvonicka svim stihlovkama do modela fs87.,
Nije to nista strasno, navikao sam se.
A bome sam se navikao da i ne moram stalno sarafiti kao sa starom flaksericom:lol:
Moj model se ne otvara dolje i ne stavlja mast:mig:
Evo gledam bas je trava opet narasla, opet cu ju morat sasjeci:lol:

Procesor
05.06.2011., 15:28
Hvala na inf. ;)

Armstrong
05.06.2011., 15:37
Moj model se ne otvara dolje i ne stavlja mast:mig:

Čekaj, ti su onda uzeo model koji ima zavinutu cijev??- sa sajlom??.

Ako pak ti je cijev ravna, onda moraš imati jedan šaraf s lijeve strane (ako gledaš prema kosilici s prednje strane. Taj se šraf odvije i zašrafiš tubu u tu rupu i stišneš koliko ide (tubu).

huskybucka
05.06.2011., 15:49
Čekaj, ti su onda uzeo model koji ima zavinutu cijev??- sa sajlom??.

Ako pak ti je cijev ravna, onda moraš imati jedan šaraf s lijeve strane (ako gledaš prema kosilici s prednje strane. Taj se šraf odvije i zašrafiš tubu u tu rupu i stišneš koliko ide (tubu).

Ravna je cijev.
Pitao sam kad sam ju kupovao u ducanu i reko je lik da je sve podmazano i da se to vise ne podmazuje.
Nema sarafa:ne zna:

Armstrong
12.06.2011., 13:13
Ravna je cijev.
Pitao sam kad sam ju kupovao u ducanu i reko je lik da je sve podmazano i da se to vise ne podmazuje.
Nema sarafa:ne zna:

Jel imaš ovakvu glavu na trimeru??

http://www.chbcesi.com/db/slike/th_6-633.jpg

huskybucka
12.06.2011., 18:05
Jel imaš ovakvu glavu na trimeru??

http://www.chbcesi.com/db/slike/th_6-633.jpg

Ne, nema sarafa sa strane, za sipati mast.
Imam ja i staru Jonsered ona ima tako za sipat mast, ova nema, nemam pojma kako su to napravili, sta su stavili da se ne mora podmazivati:ne zna:

renez
02.08.2011., 10:00
Drustvo,

gdje mogu naci novo kuciste za MTD kosilicu? Motor mi je dobar a kosilica nakon trogodisnjeg krpanja otisla skroz na skroz i zao mi je sad baciti je.. cak mi pomaze i polovno kuciste samo da izdrzi jos koju godinu dok ne uredim okucnicu a onda ce i nova kosilica?

Hvala........

SETRA Samoborček
02.08.2011., 15:23
Pitaj u Motorami ( www.motorama.hr ) ili po tvojim lokalnim seoskim servisima za kosilice (pitaj susjede, netko sigurno zna gdje se to kod vas nosi :zubo: ) pa bi oni možda mogli što skrpat s polovnim.

mata73
05.08.2011., 12:43
Trebam za trimer Jonsonred GT 32 L, vijak sa podloškom koji pričvršćuje 4 kraki nož. Navoj je 3/8˝.

str
08.08.2011., 20:49
Drustvo,

gdje mogu naci novo kuciste za MTD kosilicu? Motor mi je dobar a kosilica nakon trogodisnjeg krpanja otisla skroz na skroz i zao mi je sad baciti je.. cak mi pomaze i polovno kuciste samo da izdrzi jos koju godinu dok ne uredim okucnicu a onda ce i nova kosilica?

Hvala........

Ima li netko MTD koristeno kuciste za prodati, pokloniti ili slicno? Zvao sam ovlasteni servis ali nemaju nista nazalost.

GreatJumbo
10.08.2011., 20:40
Ta kosilica je ustvari od mog tasta i stara je jaaaako puno godina i malo čudno radi, puca iz auspuha, teško pali i svašta nešto. A sad sam ja dobio zadatak da kosim s njom. I danas mi se desio najveći problem. Otpao mi ležaj u košnji ili nešto drugo, ne znam kako se zove. Ustvari uopće se baš ne kužim u strojeve kao neki kolege forumaši (gdje ste gomilali znanje?) ali zato evo slika:

http://imageshack.us/photo/my-images/593/10082011506.jpg/

Inače kosilica izgleda ovako:

http://imageshack.us/photo/my-images/204/10082011503.jpg/

Jel dovoljno da nabavim novi ležaj ili bi trebalo mjenjati cijeli sklop? Navodno se to dešava svake dvije godine ili prije pa je tast uveo praksu podmazivanja svaki put prije odlaska u košnju makar bilo jedanaput ujutro, a drugi put popodne.

FitzTN
11.08.2011., 11:43
Imam problem sa flaksicom Stihl FS40, proizvodnja kasne 90-e.
Kad počnem kosit s njom (za prvog točenja goriva) radi sve super, bez ikakvog prigovora, a problemi počinju kad se ugasi i natoči drugi tank goriva. Nakon nekog vremena počne gubiti snagu i gasiti se sama od sebe. Pri dodavanju gasa se čuje gušenje i motor teži gašenju (onaj zvuk vuuu, vuuuu). Ako se brzo daje i oduzima gas onda proradi normalno sljedecih xy minuta/sekundi i onda sve ponovo. Nekad je totalno neiskoristiva. Bila je na servisu ove godine, gdje je zamjenjenja sajla gasa (koja je bila pukla), membrane, svječica i navodno je sve očišćeno. Do goriva ne može biti jer sam već par kanistera potrošio. Može neki savjet što radit? Opet na servis ili mogu sam nešto isprobati?

orogoro
12.08.2011., 22:04
može mi netko tko se super kuži (champ npr :)) reći koliko vrijedi mtd 175/107 black edition star 3-4 godine?

hvala

Lee Champa
13.08.2011., 18:53
Imam problem sa flaksicom Stihl FS40, proizvodnja kasne 90-e.

Očisti rasplinjač(karburator) - filter goriva!:kava:

FitzTN
13.08.2011., 19:35
Očisti rasplinjač(karburator) - filter goriva!:kava:

Nisu li to (trebali) napraviti u servisu kad su mjenjali membrane? :(

Gdje joj se nalazi filter goriva? Negdje u tanku pa ga treba izvući van?

Hvala

Jozha20
13.08.2011., 20:07
Imam problem sa flaksicom Stihl FS40, proizvodnja kasne 90-e......

ja bi tu posumnjal na poderane karike posto zeza kad se zagrije....

viking dr.
13.08.2011., 22:15
može mi netko tko se super kuži (champ npr :)) reći koliko vrijedi mtd 175/107 black edition star 3-4 godine?

hvala

moj je novi koštao 10 000,a 3-4 godine star ako je očuvan 7000 max....

jationmivioni
14.08.2011., 07:28
FitzTN , fs 40 ti treba generalku
tebi poduka o korištenju iste nemaveze

FitzTN
14.08.2011., 09:24
FitzTN , fs 40 ti treba generalku
tebi poduka o korištenju iste nemaveze

1. Po tvom mišljenju, se to isplati radit? Promjena sajle i tih membrana ne već koštala 300-400 kuna :ne zna:
2. Što ovo znači? :confused:

jationmivioni
14.08.2011., 09:37
to je nježan stroj
ideš u krivi servis nemaveze
generalka dođe 800 kn
promjena mebrani kod mene 130 kn

xstrom
19.08.2011., 12:41
Dobar dan
da li netko zna tko je ovlašteni servis za mtd u Rijeci?
Naime,na novoj el.kosilici (1400 W) prilkom gašenja odnosno zaustavljanja vrtnje noža čuje se jaka "škripa" tj nešto jako zaškripi.
Zna li netko što bi to moglo biti?
Hvala

champ
19.08.2011., 13:23
Za električne kosilice ne znam, ali benzinske MTD kosilice imaju ugrađenu polugu s ferodom (povezano sajlom s rukohvatom), koja služi kao kočnica motora. Vjreojatno se to kod tebe čuje, ali to je normalna stvar, zbog koje ne moraš ići u servis.

zmiklauz
26.08.2011., 15:16
to je nježan stroj
ideš u krivi servis nemaveze
generalka dođe 800 kn
promjena mebrani kod mene 130 kn

s radilicom ili bez?

zmiklauz
26.08.2011., 15:19
Inače mi na fs 44 ka otiđe sve k vragu montiramo cijeli motor od nove fs 40 ili fs 50 za 1200 odnosno 1350kn godinu dana garancije i ljudi večinom pristanu ako je getriba i glava dobra ipak je jeftinije nego nova 56 a getriba na fs 44 je sigurno bolja a i zarada je bolja ovako

jationmivioni
26.08.2011., 18:19
s radilicom ili bez?
s

kikih
29.08.2011., 15:08
Pozdrav ....
Imam samohodnu kosilicu sa ramda kucistem i Tecumseh motorom 5ks.....i odlicno je sve radilo do ove godine (stara je 7 god) dok nije poceo zezati pogon i sad jos i motor, kad se zagrije baca ulje na odusak....najveci problem je sto je Tecumseh firma propala i nema dijelova a ak ima skupi su ko .....

Nema druge nek moram kupiti novu,ali neznam koju.....iso bi do 4000-5000 kn
Dvoriste koje kosim nije ravno ,jedan dio je cak i pod kutem od 40-45 stupnjeva ,sveukupno oko 2500 kvadrata ...
Kosilica mora biti samohodna,imati kosaru i mogucnost malcanja , ne slabija od 5 ks i sa uljnom pumpom ili dvotaktna jer je takav teren..
DAL SE UOPCE MOZE KUPITI DVOTAKTNA KOSILICA????
STO PREPORUCUJETE???

Metallic fan
30.08.2011., 14:25
jedno retardirano pitanje:
kak upalit elektrčnu kosilicu?
imam rpodužni lako njeg uštekam i kabal od kosilice u njega
al ono nisam još s njom kosio (nit je vidio,da grozan sam -.-)
pa kak ju upalit na njoj samoj?
znam da prije kad sam imao benzinsku imao sam jednu ajmo reć ručicu poput one na motorci koju bi kresnuo koji put i proradila je s ti mda bi prije pumpao gorivo na jednom gumbu blizu motora
nije mi jasno kak s ovim?
i kak skinut onaj gepek gdje se pokošena trava skuplja?

jeronimo
30.08.2011., 16:25
nema ti pomoći, gurni prste u utičnicu :lol:

SETRA Samoborček
30.08.2011., 16:38
Pali se na isti način kako se na benzinskoj drži "gas" dok kosiš :rofl:

jeronimo
30.08.2011., 19:03
Kaj se tiče te tvoje električne kosilnice , nemaš beda, samo deri kak ti je samoborček objasnil ja bi te samo upozoril da je ne prekrećeš previše da ti ne izbaca ulje na iberlauf.
I da svakako preporučujem ti da si nabaviš ak možeš novu i to onu od 100 Hz, ja ti imam takvu ta maže sve u 16. Ozbiljno babe mi.

Pažul
31.08.2011., 13:22
jel mi može samo neko reć kad su uglavnom akcije i popusti ( i ima li ih uopće) na trimere i kosilice?
jel se mogu nadat kakvom popustu na proljeće ili ništa od toga? ili možda već na jesen?

huskybucka
31.08.2011., 13:26
jel mi može samo neko reć kad su uglavnom akcije i popusti ( i ima li ih uopće) na trimere i kosilice?
jel se mogu nadat kakvom popustu na proljeće ili ništa od toga? ili možda već na jesen?

Stihl ima u proljece popuste, a mislim da i drugi

nemo01
02.11.2011., 08:55
može li mi netko reći može li se na postolje kosilice panonije bez neke veće kemije staviti brigs motor od kosilice jer mi je postolje od brigsice svo trulo, a nova postolja su skupa ko vrag

nemo01
04.11.2011., 10:17
može li mi netko reći može li se na postolje kosilice panonije bez neke veće kemije staviti brigs motor od kosilice jer mi je postolje od brigsice svo trulo, a nova postolja su skupa ko vrag

nitko ne zna?

champ
04.11.2011., 13:23

Pa ako imaš ta dva kosišta, usporedi im promjer (dužinu noževa), rupe za montažu vjerojatno ti neće pasati, nego ćeš morati bušiti nove.

Uzmi radije alat u ruke pa šarafi i probaj, nemaš što izgubiti, ili pak u oglasima traži neku staru kosilicu, kojoj je riknuo motor.

nemo01
07.11.2011., 08:49
nemam to doma, al mogu kupiti povoljno od panonije , pa me zanima jel netko radio to već; da imam doma,onda bih sam sve već odavno riješio

jolly_jocker
09.11.2011., 21:18
pozdrav svima

imam jedno pitanje
kosilica minipadana(na jedan kotač,sep mala bočna) ima samo dvotaktne motore na mješavinu ne na čisti benzin jel tako?
ako je neko sipao čisti benzin u nju jel mogao upropastit motor i kako poznat u kakvom je stanju motor a radilo se to sipao se benzin a ne mješavina?
molim odgovor ako neko zna....

totejapitam
09.11.2011., 23:20
pozdrav svima

imam jedno pitanje
kosilica minipadana(na jedan kotač,sep mala bočna) ima samo dvotaktne motore na mješavinu ne na čisti benzin jel tako?
ako je neko sipao čisti benzin u nju jel mogao upropastit motor i kako poznat u kakvom je stanju motor a radilo se to sipao se benzin a ne mješavina?

Mješavina (zapravo ulje u benzinu) služi za podmazivanje radilice, klipnjače itd, a šteta prvenstveno ovisi o tome koliko dugo je motor radio bez ulja. U nekom kraćem vremenu rada se mogu pojaviti oštećenja na dosjedima koja mogu skratiti radni vijek motora, no neće bitno utjecati na rad. Ako možeš zapaliti kosilicu, vjerojatno motor nije "zaribao", a koliko dugo (dana - godina) će raditi je nemoguće reći bez detaljnog uvida ili čak rastavljanja.
Naravno, prvo pogledaj koje ti gorivo uopće troši ta kosilica :mig:

jolly_jocker
10.11.2011., 14:43
Mješavina (zapravo ulje u benzinu) služi za podmazivanje radilice, klipnjače itd, a šteta prvenstveno ovisi o tome koliko dugo je motor radio bez ulja. U nekom kraćem vremenu rada se mogu pojaviti oštećenja na dosjedima koja mogu skratiti radni vijek motora, no neće bitno utjecati na rad. Ako možeš zapaliti kosilicu, vjerojatno motor nije "zaribao", a koliko dugo (dana - godina) će raditi je nemoguće reći bez detaljnog uvida ili čak rastavljanja.
Naravno, prvo pogledaj koje ti gorivo uopće troši ta kosilica :mig:

zahvaljujem na odgovoru

Dakle ako se može upaliti nije šteta prevelika.
Jel se može taj motor reparirat tj.promjeniti šta ne valja ono kao polugeneralka...znam da može ali zanima me jel to neki prihvatljiv trošak,ono da ne bude to skuplje od cijele kosilice taj popravak motora?
Nisam čuo da ima neka mala minipadana na benzin jer je to starija kosilica 80-tih a i namjenjena za kosidbu strmina a benzinski motori ne mogu velike nagibe kositi ali opet ko zna možda:ne zna:

totejapitam
10.11.2011., 21:35
Dakle ako se može upaliti nije šteta prevelika.
Ne, napisao sam da motor vjerojatno nije zaribao, kolika je šteta to se preko foruma ne može reći.

Jel se može taj motor reparirat tj.promjeniti šta ne valja ono kao polugeneralka...znam da može ali zanima me jel to neki prihvatljiv trošak,ono da ne bude to skuplje od cijele kosilice taj popravak motora?
U zadnjem dijelu pitanja se krije i odgovor :mig:
Nisam čuo da ima neka mala minipadana na benzin jer je to starija kosilica 80-tih a i namjenjena za kosidbu strmina a benzinski motori ne mogu velike nagibe kositi ali opet ko zna možda:ne zna:
četverotaktni motori mogu imati sistem podmazivanja preko uljne pumpe ili zapljuskivanjem, naravno za nagibe je vrlo preporučljivo imati onaj prvi, iako sam ja svojom kosilicom kosio svakakve nagibe (doduše ne u dugim intervalima) pa je još ko nova.
Sve u svemu, isprazni taj benzin i natoči cca 1 dcl jače mješavine, nek odradi par minuta na njoj, a dalje sipaj normalnu mješavinu i to je to. Nema potrebe sad rastavljati cijeli motor ako radi normalno. A i pitanje je da li ćeš naći dijelove za nju.

jolly_jocker
11.11.2011., 21:55
Znam za četverotaktne motore da mogu strane kositi tu kosilicu nisam kupio kažu uglavnom da je bolje ne jer ako je radila na samom benzinu šteta je sigurna

hvala na korisnim uputama

totejapitam
11.11.2011., 22:17
ako je radila na samom benzinu šteta je sigurna

A gle, niš nije u životu crno i bijelo. Ne mora značiti da je motor za reparaciju. Koliko dugo je uopće radio na benzin (i koji)?

jolly_jocker
13.11.2011., 19:04
A gle, niš nije u životu crno i bijelo. Ne mora značiti da je motor za reparaciju. Koliko dugo je uopće radio na benzin (i koji)?

Pravo da kažem ne znam,vjerovatno na 95-ticu,a koliko dugo isto ne znam ali znam da nije kratko
zapravo,radi se o minipadani,mala bočna kosilica od sepa za košenje velikih strana obično su stare cca.30.godina,a koliko ja znam u njima su samo dvotaktni motori a čovjek mi kaže da je točio benzin čisti ali navodno pali i radi, a dosta je daleko od mene da bi išao vidit onako pa onda se premišljam da li je ta kosilica ispravna ili ne da ne idem bezveze.

totejapitam
13.11.2011., 20:51
Aha, ti bi kupio tu minipadanu :eek:
U tom slučaju...ne idi bez veze :D
Osim ako je cijena do 100 kn. :kava:

champ
13.11.2011., 21:40
zapravo,radi se o minipadani,mala bočna kosilica od sepa za košenje velikih strana obično su stare cca.30.godina,a koliko ja znam u njima su samo dvotaktni motori a čovjek mi kaže da je točio benzin čisti ali navodno pali i radi, a dosta je daleko od mene da bi išao vidit onako pa onda se premišljam da li je ta kosilica ispravna ili ne da ne idem bezveze.

Čini mi se da nas ti gnjaviš već par dana, i to na osnovu tvojih pretpostavki. Ne znaš skoro ništa o toj kosilici i mehanizaciji općenito, ali "znaš" da se radi o 2T motoru, koji je "nekim čudom" sve do sad radio bez ulja.

Ovo je takva kosilica, pogonjena 4T Lombardini motorom LA300. Inače, za takav tip kosilice treba malo više snage, od onoga što može dati mali 2T motor.

jolly_jocker
14.11.2011., 15:34
Čini mi se da nas ti gnjaviš već par dana, i to na osnovu tvojih pretpostavki. Ne znaš skoro ništa o toj kosilici i mehanizaciji općenito, ali "znaš" da se radi o 2T motoru, koji je "nekim čudom" sve do sad radio bez ulja.

Ovo je takva kosilica, pogonjena 4T Lombardini motorom LA300. Inače, za takav tip kosilice treba malo više snage, od onoga što može dati mali 2T motor.

a čuj, ako smatraš da te gnjavim nemoj odgovarat na pitanja i sve ok
Slabo se razumijem u mehanizaciju pa zato i pitam

u svakom slučaju zahvaljujem na informacijama
i da jest to je takva kosilica,znači u njoj je 4T motor.....

jolly_jocker
14.11.2011., 15:37
Aha, ti bi kupio tu minipadanu :eek:
U tom slučaju...ne idi bez veze :D
Osim ako je cijena do 100 kn. :kava:

Cijena je 1000.kuna a treba preći 350km.

champ
14.11.2011., 16:03
slabo se razumijem u mehanizaciju pa zato i pitam.....

Onda si mogao postaviti pitanje - namjeravam kupiti čeonu (bočnu) kosilicu Minipadana, ne znam o kakvome se motoru radi, pa mi pomognite.

A ti si od samog početka počeo priču o 2-taknom motoru na nekakvoj kosilici, u kojega je raniji vlasnik točio čisti benzin, pa nek mi sad gledamo u staklenu kuglu, i pogađamo kakva je sve šteta nastala, i koliko će koštati popravak.

jolly_jocker
14.11.2011., 20:55
Onda si mogao postaviti pitanje - namjeravam kupiti čeonu (bočnu) kosilicu Minipadana, ne znam o kakvome se motoru radi, pa mi pomognite.

A ti si od samog početka počeo priču o 2-taknom motoru na nekakvoj kosilici, u kojega je raniji vlasnik točio čisti benzin, pa nek mi sad gledamo u staklenu kuglu, i pogađamo kakva je sve šteta nastala, i koliko će koštati popravak.

Ajme varaždinec pa jel dobro vidiš?
hajde pogledaj gore moj prvi post nije daleko
kako pitam za malu bočnu,na jedan kotač,minipadana i pitam one imaju dvotaktni motor? dakle PITAM ne TVRDIM
u biti evo ti "oko sokolovo" repriza posta pa vidi

pozdrav svima

imam jedno pitanje

usput nisam stručnjak,ne smatram se takvim zato pitam ljude za koje držim da znaju o tome više od mene a ponekad naiđe neko poput tebe koji jedva dočeka da svoje unutarnje nezadovoljstvo na neki način ispolji umjesto da lijepo priča ako je već odlučio da se uključi u razgovor o nekoj temi
ali znam da su mtd kosilice vrlo nekvalitetne
da su traktorići samo za košnju ravnih terena extra kultiviranih
a ti hvališ i mtd i traktoriće što znači da NE ZNAŠ
inače rotacione kose uglavnom skaše svu travu i moš je bacit
a ručna košnja jest malo naporna ali jako je dobra za zdravlja posebno prema sjedenju na traktorićima što pogubno djeluje na prostatu i poticajno na hemeroide
hoću reći samozvani šampione nije lijepo što se bahatiš i previše pametuješ
sumnjam da imaš podlogu
demantiraj me ako možeš?
najviše od svega me živcira slaboutemeljen osjećaj superiornosti
usput
imam više kosilica
ručno kosim brzinom takmičara na Kupresu
oštrim i klepam ručnu kosu
imam nekoliko kosilica raznih
ali imam i okućnicu veću od 50 000 metara kvadratnih

usput
hajde reci ekipi u čemu si šampion?
u nečem valjda jesi kad si se tako samonazvao :)

champ
14.11.2011., 21:14
ali znam da su mtd kosilice vrlo nekvalitetne
da su traktorići samo za košnju ravnih terena extra kultiviranih

:rofl:

Svaka čast, to se zove pogodak u živac! MTD kosilice su toliko "nekvalitetne", da ja svoju malu kosilicu od 3,5 ks nisam uspio ubiti niti nakon 5 godina naguravanja po nagnutim terenima, i travi puno prevelikoj i pregustoj za njezine mogućnosti.

Ja tebi nisam rekao nijednu riječ protiv strižnih kosilica, i trave za sijeno, jedino što si ti mogao staviti barem nekakvi link na taj model, da vidimo o čemu se tu uopće radi.. Ili ti stvarno znaš da se radi o 2-T motoru, koji je sve do sada radio bez ulja? Ako je tako, onda svaka čast, to je super pouzdan stroj, koji radi bez ulja.

A što se tiče nickova - otkako postoji internet, jedno od osnovnih pravila pristojnosti je ne komentirati tuđi izbor nickova. U protivnom ispada da se ti u nedostatku nekih jačih argumenata, počinješ loviti i svađati sa tuđim nickovima. :rofl:

To ti nije zdravo, kako za živce, tako i za hemeroide!

jolly_jocker
14.11.2011., 21:23
:rofl:

Svaka čast, to se zove pogodak u živac! MTD kosilice su toliko "nekvalitetne", da ja svoju malu kosilicu od 3,5 ks nisam uspio ubiti niti nakon 5 godina naguravanja po nagnutim terenima, i travi puno prevelikoj i pregustoj za njezine mogućnosti.

Ja tebi nisam rekao nijednu riječ protiv strižnih kosilica, i trave za sijeno, jedino što si ti mogao staviti barem nekakvi link na taj model, da vidimo o čemu se tu uopće radi.. Ili ti stvarno znaš da se radi o 2-T motoru, koji je sve do sada radio bez ulja? Ako je tako, onda svaka čast, to je super pouzdan stroj, koji radi bez ulja.

A što se tiče nickova - otkako postoji internet, jedno od osnovnih pravila pristojnosti je ne komentirati tuđi izbor nickova. U protivnom ispada da se ti u nedostatku nekih jačih argumenata, počinješ loviti i svađati sa tuđim nickovima. :rofl:

To ti nije zdravo, kako za živce, tako i za hemeroide!

Yard je bolji dio mtd-a
a mtd je slaba kosilica

hajde šampione ne izvlači se da čujemo u čemu si šampion

a to o pravilima na internetu...to si sam zaključio ili ti je neko rekao??

champ
14.11.2011., 21:29
Yard je bolji dio mtd-a
a mtd je slaba kosilica

Baš se čudim, toliko se sad (odjednom) razumiješ u mehanizaciju, a ne znaš ni što se može dogoditi ako 2T motor radi bez ulja..

Previše si isključiv, a premalo znaš, i još manje iskustva imaš, za tebe ja sam u tim stvarima pravi champion. I ne bolujem od hemeroida, niti me ne muči prostata.

champ
14.11.2011., 21:40
I samo da završim ovu (ničim izazvanu) neugodnu raspravu - radi se o 4T motoru Lombardini LA300, tak da mi stvarno nije jasno o čemu se ovdje uopće raspravlja?

Jedan kotač:

Lombardini LA300

http://www.google.hr/search?q=Lombardini+LA300&hl=hr&biw=1360&bih=890&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=kIrBTuXIE8re4QSu0vWgCA&ved=0CDoQsAQ#hl=hr&tbm=isch&sa=X&ei=korBTtG9JafP4QTalLmkBA&ved=0CDYQBSgA&q=Lombardini+LA+300&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=e4a85e328f490ba8&biw=1360&bih=890

jolly_jocker
14.11.2011., 21:41
Baš se čudim, toliko se sad (odjednom) razumiješ u mehanizaciju, a ne znaš ni što se može dogoditi ako 2T motor radi bez ulja..

Previše si isključiv, a premalo znaš, i još manje iskustva imaš, za tebe ja sam u tim stvarima pravi champion. I ne bolujem od hemeroida, niti me ne muči prostata.

ma nisam ni rekao da boluješ od hemeroida i od prostate...samo sam preložio zdraviji način košnje :)

dakle ti si šampion u kosilicama ako se takmičimo samo ti i ja
pa dobro
:ne zna::lol:

nisi još objasnio ono o pravilima sa interneta
sam si to zaključio ili ti je ipak neko rekao?

totejapitam
14.11.2011., 22:56
Dobro, dakle do sada smo uspjeli apsolvirati da Minipadana ipak ima četverotaktni motor. :rofl:

Iako ne bih htio komentirati daljnje postove, moram napomenuti da je, od kad pratim ovaj forum, Champ uvijek imao konstruktivne prijedloge, kritike, savjete, u dosta slučajeva čak i više puta ponavljane - za što ja definitivno ne bih imao živaca (i ne samo na ovom forumu), a i u ovom konkretnom slučaju je otkrio nepoznanicu koja je ovdje ipak najbitnija.

Tako da moji prethodni postovi padaju u vodu.
Da završim sa tim offtopicom, povući ću paralelu sa svojim načinom traženja informacija. S obzirom da se na internetu manje-više već skoro sve da naći, prvo okrenem njega naglavačke, a onda za dodatne mišljenja i iskustva postavim koje pitanje ovdje.

Što se tiče kupnje kosilice, s obzirom na starost, treba razmisliti i o ev. zamjeni istrošenih dijelova. Vidim da u Srbiji nešto još imaju, no bojim se da to ne bude kupnja mačka u vreći :D
Ako napraviš tu kilometražu, velika je vjerojatnost da ju budeš uzeo čak i da te njeno stanje razočara, da se ne vratiš doma praznih ruku. A onda? Samo budeš gomilao troškove...

jolly_jocker
15.11.2011., 08:17
Dobro, dakle do sada smo uspjeli apsolvirati da Minipadana ipak ima četverotaktni motor. :rofl:

Iako ne bih htio komentirati daljnje postove, moram napomenuti da je, od kad pratim ovaj forum, Champ uvijek imao konstruktivne prijedloge, kritike, savjete, u dosta slučajeva čak i više puta ponavljane - za što ja definitivno ne bih imao živaca (i ne samo na ovom forumu), a i u ovom konkretnom slučaju je otkrio nepoznanicu koja je ovdje ipak najbitnija.

Tako da moji prethodni postovi padaju u vodu.
Da završim sa tim offtopicom, povući ću paralelu sa svojim načinom traženja informacija. S obzirom da se na internetu manje-više već skoro sve da naći, prvo okrenem njega naglavačke, a onda za dodatne mišljenja i iskustva postavim koje pitanje ovdje.

Što se tiče kupnje kosilice, s obzirom na starost, treba razmisliti i o ev. zamjeni istrošenih dijelova. Vidim da u Srbiji nešto još imaju, no bojim se da to ne bude kupnja mačka u vreći :D
Ako napraviš tu kilometražu, velika je vjerojatnost da ju budeš uzeo čak i da te njeno stanje razočara, da se ne vratiš doma praznih ruku. A onda? Samo budeš gomilao troškove...

haha,baš tako ipak ima 4 T motor:)

I ja mislim da je Champ ok

Ima i nova takva tj. vrlo slična mada znatno teža što svakako stvara problem na velikim stranama a i stvarno je preskupa bez pdv-a više od 10 000 kuna,evo slike

http://www.agroopskrba-matej.hr/prikaz.asp?id=210&prikaz=proizvod

champ
15.11.2011., 09:15
Jedno vrijeme ja sam koristio (sličnu) strižnu kosu, montiranu na Goldoni Labinprogres motokultivator, s tim istim (famoznim) motorom LA300. Jedino što nije bila bočna kosa, nego "centralna", ali se je klatila oko svoje (centralne) osi, tako da je mogla pratiti kosine i neravnine na terenu... Prodao sam je nakon godinu dana, jer je košnja trave bila prava muka. Malo veća i bujnija trava brzo se počne povaljivati ispred kose, kosa klizi po toj travi, i ne reže ju. Svilenkasta trava je poseban problem, kosa ju opet ne reže (dobro).

Naravno, zupce na kosi sam nabrusio svaki put prije košnje, ali dovoljno je malo zemlje ili kamenčića, i zupci se opet brzo zatupe. Uglavnom, već duže od 20 godina ljudi kojima treba sijeno su takve strižne traktorske kose zamijenili sa rotacijskim, koje imaju bubanj ili disk koji se okreće, i klateće noževe, koji režu travu, ali ju pri tome ne malčiraju.

Vidio sam da takva mala kosilica postoji i za Goldoni (Labinprogres) MTK, ali samo u knjizi koju sam dobio s tim kultivatorom.

Znači, to je ovakav princip rezanja trave:

http://www3.pic-upload.de/20.06.10/mok2vcajkoss.jpg

jolly_jocker
15.11.2011., 12:29
Imam i ja Labin progres motokultivator i strižnu kosu za njega,vrlo sam zadovoljan kako kosi,ponekad mu se nakupi trave na sredini a češće na krajevima grebena pa stanem u leru i skinem sa rukom ili nogom,inače kad se kosi sa njim bitno je da ne hvataš puno prijašnji pokošeni otkos tj. da se ide točno po granici dokle je pokošeno i onda nikako ili vrlo minimalno nakuplja travu po grebenu....inače rijetko mi bude da ne pokosi dobro ako se to i desi vratim ga u rikverc pa ponovim tu dionicu...ako mu ostaje moguće da su noževi lošiji a moguće je da nije usklađena brzina košnje jer ako se ide brzo ponekad noževi ne stignu pratit brzinu kotača pa po mom skromnom mišljenju bolje je sporije malo ići da bi bolje kosio..kod njega je dobro na kotačima staviti proširivače tako da bude stabilniji i da može veće kosine kositi jer je jako težak sam stroj bez ikakvih priključaka ima cca.250kg i ne može se držati rukama da se ne okrene,govorim o Labinu od 14.konja.

Poznato mi je da ima tih rotacionih kosilica koje ne kaše travu ali nisam imao prilike da ih vidim uživo,samo po oglasnicima na slikama.

totejapitam
15.11.2011., 22:52
Poznato mi je da ima tih rotacionih kosilica koje ne kaše travu ali nisam imao prilike da ih vidim uživo,samo po oglasnicima na slikama.

Svaka čast onome koji je to izumio, jako djelotvoran sistem. Noževi izlaze van po obodu (centrifugalnom silom) pri povećanju broja okretaja na vratilu, što je posebno korisno pri udarcu u neki tvrđi predmet, jer se pri tome nož jednostavno vrati unutar tanjura. Ja sam ga imao prilike isprobati samo kao priklučak za traktor, ali je princip isti.

champ
16.11.2011., 09:19
Ja sam samo gledao kako u praksi izgleda košenje livade s takvom kosom. Čovjek se navažao s traktorom brzinom s kojom je (još) mogao manevrirati po parceli (po meni prebrzo), a livada je svejedno bila pokošena jako dobro, nisko i s vrlo malo zaostale trave.

jolly_jocker
22.11.2011., 12:51
Šta mislite benzinska kosilica strižna kolike strmine može kositi? Recimo kad se kosi tako da ide okomito dole ili okomito gore u odnosu na strminu(nadam se da razumijete šta hoću reći),ne da se onako bočno krivi......Imam malu rotacionu kosilicu najobičniju bez pogona kojoj je zabranjeno kositi veće neravnine da se valjda ne izlije ulje i ne zariba motor ali ako kosim s njom okomito gore-dole ništa se ne dešava(kosim strmine veće od 65. stupnjeva možda i od 70.) i kosi uspješno tako već godinama pa razmišljam da li bi tako mogle i druge benzinske kosilice(manje strižne cca.80.cm. greben),logično se čini da bi...šta kažete?

champ
22.11.2011., 13:45
Kao što si i sam rekao, kosiš velike strmine s rotacijskom kosilicom koja nema ugrađenu uljnu pumpu, nego se podmazuje zapljuskivanjem. Dakle, strmina nije problem po pitanju podmazivanja, ali bi mogao biti problem s proklizavanjem kotača, a na nizbrdici bi se moglo dogoditi da ti kosilica sama bježi (klizi) prema dolje.

Ja kod košenja s traktorićem moram kočiti na nekim nizbrdicama, znam da ću jednom zbog toga morati nešto mijenjati, jer se pomalo troše dijelovi koji koče. Strižne kosilice nemaju kočnice, pa bi se moglo dogoditi da ti kosilica sama pobjegne nizbrdo.

jolly_jocker
22.11.2011., 17:27
Kao što si i sam rekao, kosiš velike strmine s rotacijskom kosilicom koja nema ugrađenu uljnu pumpu, nego se podmazuje zapljuskivanjem. Dakle, strmina nije problem po pitanju podmazivanja, ali bi mogao biti problem s proklizavanjem kotača, a na nizbrdici bi se moglo dogoditi da ti kosilica sama bježi (klizi) prema dolje.

Ja kod košenja s traktorićem moram kočiti na nekim nizbrdicama, znam da ću jednom zbog toga morati nešto mijenjati, jer se pomalo troše dijelovi koji koče. Strižne kosilice nemaju kočnice, pa bi se moglo dogoditi da ti kosilica sama pobjegne nizbrdo.

Nema ništa,to je ona najjednostavnija kosilica ali čim se krene bočno ići po strmini izlije se ulje iz nje.
Da kočenje bi moglo biti problem,mada ima njih i sa kočnicama,imao sam strižnu kosilicu koja ima kočnice.
Kakve su ti rotacijske kosilice( što kaše travu) samohodne one kao za malo veću travu? Gledao sam baš danas na netu neke Motor AS 530 kose strmine samo tako,evo video.To nisu dizel motori?
http://www.youtube.com/watch?v=s_O2aHEEjes

totejapitam
22.11.2011., 17:44
Motor AS 530...To nisu dizel motori?

4WD 2-stroke :mig:

pogon na 4 kotača (four-wheel drive), dva takta :kava:

jolly_jocker
22.11.2011., 20:56
4WD 2-stroke :mig:

pogon na 4 kotača (four-wheel drive), dva takta :kava:

Super je
ali čini mi se da se ne može nabaviti u Hrvatskoj a i da može sigurno bi bila preskupa...
Našao sam jednu vrlo zanimljivu kosilicu relativno prihvatljive cijene u odnosu na slične tog tipa,evo slika...kako vam se čini?

http://www.hongoldonia.hr/vrt-i-poljodjelstvo/kosilice/um-linija/kosilica-um-516-c.html

Ima jedna netočnost u opisu proizvoda a tiče se visine košnje ne može kositi 15.mm nego najniža razina košnje je 45.mm

GreatJumbo
13.03.2012., 11:07

Konkretno ovdje na slici je moja kosilica. Hehe poznam ju izdaleka, mada ju koristim malo i tek odnedavno. Definitivno 4T motor. Inače mi treba nešto dijelova za nju. Gdje se može nabaviti ako netko zna?

champ
13.03.2012., 12:24
Ja sam inače "doktorirao" na takvome Lombardini LA 300 motoru. Prvo sam na njemu radio polugeneralku, kasnije i kompletnu generalku, s brušenjem stubline i radilice na prvu specijalu.. Dijelovi su se mogli kupiti kod (izvornog) Peveca u Bjelovaru, on je svoju poslovnu karijeru i započeo tako da je nabavljao dijelove za tu sitnu talijansku mehanizaciju...

Kasnije sam za taj Goldoni kultivator kupio novi i jači Lombardini (Intermotor) IM 350, i to je sušta suprotnost starome motoru. Pali doslovno na prvi potez, ima cin-špulu i puno jaču iskru, nema više onog koljena između rasplinjača i usisne grane, nema platina...

http://www.varriale.com/motori_im_350.gif

Čini mi se da se ni taj IM 350 više ne proizvodi (nisam 100% siguran), ali dok sam ja tražio novi motor, onda su mi u nekom servisu u Zlataru nudili sličan kineski motor, kao zamjenu za LA 300.

GreatJumbo
13.03.2012., 20:35
http://img3.imageshack.us/img3/3083/sepv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/3/sepv.jpg/)

Ja ustvari trebam ovo. S motorom je sve u redu osim povremenih detonacija iz auspuha. Ima kod nas toga negdje? Ovo je slikica iz Srbije iz nekog marketa u Nišu.