PDA

View Full Version : Hermann Hesse

Frank Zappa
31.03.2004., 11:11
...radim maturalnu radnju na temu ovog genijalnog umjetnika, te nigdje nemogu doći do njegove autobiografije, ako ima neki site, bio bih vam neizmjerno zahvalan.

Šta vi mislite o Hesseu, o njegovom vuku i perlama, a da ne piše u knjigama Viktora Žmegača.

Ahil
31.03.2004., 13:21
Hesse je nezaobilazan za svakog klinca koji počinje ozbiljnije čitati.
Ponekad se i sam vratim na njega i utvrđujem gradivo:D :D :D
Što se tiće biografije, na žalost ne mogu ti pomoći:(

christy
31.03.2004., 13:36
Tebi vjerojatno treba biografija jer autobiografiju nije nikad napisao, osim što u svojim djelima ima autobiografskih crta.

Evo ti link na srpskom, možda ti pomogne:

http://www.znanje.org/i/i22/02iv08/02iv0817/02iv0817.htm

tiger
31.03.2004., 13:53
Moj omjljeni pisac, njegove knjige su mi doslovno promjenile zivot.
Citajuci Stepskog vuka, Narcisa i Zlatoustog.... poceo sam se pitati zasto sam takav kakav jesam i zelim li biti takav. Jesam li sretan takav.

Njegovu sazetu biografiju ces naci na omotu svake njegove knjige a maturalnu radnju ces najbolje napisati ako procitas njegove knjjige i samo prepricas svoje dojmove.

Ako imas volje za to.......

Frank Zappa
31.03.2004., 15:31
Pročitao sam vuka, perle,demiana, siddharthu... i da pišem o svojim dojmovima i asocijacijama na druge umjetnike i samoga sebe, te povezanosti tih djela, samo tražim više podataka o samome Hesseu, a za autobiogrfiju sam vidio na jednom njemačkom siteu, samo nisam siguran da postoji.Hvala na pomoći.:)

NoWa
31.03.2004., 18:38
u srednjoj skoli svi citaju heSSSSSSSSSSSea (mora se cut ovo S kao). svima je on megakul, kao sto je i Coelgho megakul među ovima sa Špice.
treba ga procitati, ako ne zbog niceg drugog, onda da bi znao i mogao cijeniti više tuđa djela.

mozda ja samo ne volim te knjige o trazenju samog sebe...

evo sta sam ti o Hesseu uspjela nac: nadam se da ce bit od pomoci;):

Hermann Hesse was born on July 2, 1877 in Calw, Germany. He grew up in a strictly religious but scholarly household. In 1891, Hesse began studies at the seminary in Maulbronn. Although an excellent student, Hesse was not well suited to the lifestyle of the seminary. After a tumultuous couple of years between the seminary and an apprenticeship, Hesse began work at a bookstore in Tubingen in 1895. Hesse took to poetry furthering straying from views inculcated in him by his parents to a more Romantic and freer system of thought. Hesse moved to Switzerland in 1912. When World War I began in 1914, he was further forced to question his allegiance to his origins—to Germany, his motherland, a country that inspired a national attachment far stronger than those which tend to exist today between people and their countries. Hesse's decision to write against the war while in Switzerland required breaking a strongly held bond to the German nation. These episodes in Hesse's life no doubt inform the transformation that he chose to explore in Demian, which he wrote in the midst of the war, in 1917
Hesse's Demian dealt with the problem and experience of change. The First World War is often seen as a time during which the world was robbed of its innocence. It was the first truly modern war and was on an immensely large scale so as to affect practically all of Europe. The extent of the destruction and the capacity of the machinery used were of an entirely unprecedented scale. It is against this backdrop that Hesse chooses to explore the inner workings of a young boy as he grows and loses his innocence.

Hesse was profoundly influenced by Friedrich Nietzsche and many of the ideas expressed in Demian are borrowed from Nietzsche's work. Nietzsche published Beyond Good and Evil in 1886, offering a radical rejection of traditional societal values. His work argued that moral edicts were unnecessary; the distinction between "good" and "evil" need not play a dominant role in the decisions people make and the actions they perform. For those who could see this, action could and would be guided by a will to power. Man has a natural inclination to rise up, but only a few special men would be able to see beyond the values of their society to be able to express this will. The rest, the herd of bestial men, would simply follow along and listen to the rules with which they had been presented. Nietzsche placed a particularly high value on creative genius and often claimed that the world existed only for a few very special men. He displayed an equally strong loathing for Christianity, which he saw as inculcating moral principles that suppressed that which could make man great. Nietzsche's ideas captured the imagination of many intellectuals, particularly in Germany, around the turn of the century.

Influences from Hesse's personal life, world affairs, and intellectual currents all pointed in the same direction. Hesse melds these influences into a compelling tale that explores fundamental questions about what it means to grow up and how best to lead one's life.

walter
31.03.2004., 19:14
NoWa, morat ću ponoviti: Iz istih razloga zbog kojih balavice nose naočale i čitaju Hesea u srednjoj, ti sad ne nosiš naočale i pljuješ po njemu. Ti sa Hesseom moraš proći cijeli krug. U stvari, sa književnošću kao takvom. Jer si još uvijek na neki način manično-depresivna u ocijenjivanju. Tek kad ti se sve slegne, kad jednom prestaneš "čitati" djela i počneš čitati djela, moći ćeš ocijeniti Hesse-a. Trenutno si žrtva tuđih stereotipa i zabluda. Ispričavam se na oftopikiranju, i ne želim voditi dalje raspravu o Hesseu.

walter
31.03.2004., 19:23
Frank Zappa kaže:
Pročitao sam vuka, perle,demiana, siddharthu... i da pišem o svojim dojmovima i asocijacijama na druge umjetnike i samoga sebe, te povezanosti tih djela, samo tražim više podataka o samome Hesseu, a za autobiogrfiju sam vidio na jednom njemačkom siteu, samo nisam siguran da postoji.Hvala na pomoći.:)

Piši o sebi i spomeni Hessa tek sporadično, ako hoćeš napisati Genijalnu matursku radnju. Piši o tome kako dio tvojih drugova ne čita Hessea jer misli da a je nadraslo, kako drugi dio mrzi Hessea jer drugi govore kako je Velik, a kako ti kužiš da Hesse nikad nije htio biti Velik, nego su ga drugi takvim napravili, što njemu i nije bio cilj. To je pisac koji nije htio pisati Mudro, ali su ga drugi takvim shvatili, i samo su mu štete nanesli zbog toga. Boli te kita, dovedi i Kurta Cobaina u tu relaciju, on je bio isti Hesse, nikad nije htio postat zvijezda.
I reci da te iritira Hesse, jer štogod ti napišeš, on bi napisao bolje i da zato mrziš i njega i maturalne zadaće i glupe profesore koji te tjeraju da ih pišeš i sebe zato što si ga odabrao. Nek ti se radnja zove: Trebao sam pisati o Anti Tomiću. :D :D

darin
31.03.2004., 20:07
i nemoj nikako napraviti ovo sto ti walter savjetuje, jer po prilozenom mozes skuziti da ga ne razumije u potpunosti tj ne moze da bude literarno objektivan. zasto? zato jer smatra da je u shvacanju hessea nadrasao one koji ga jos nisu nadrasli. ;)

walter
31.03.2004., 20:36
Penny Lane kaže:
i nemoj nikako napraviti ovo sto ti walter savjetuje, jer po prilozenom mozes skuziti da ga ne razumije u potpunosti tj ne moze da bude literarno objektivan. zasto? zato jer smatra da je u shvacanju hessea nadrasao one koji ga jos nisu nadrasli. ;)
Dobro, razumijem, ti misliš da ukoliko netko ima SVOJE mišljenje o Heseu, neovisno o tome što su Mudri ljudi zaključili o njemu, da takav autor misli da je nadrastao Hessea, iako je sam taj autor napisao citiram:I reci da te iritira Hesse, jer štogod ti napišeš, on bi napisao bolje.
Nije književnost kurčevo natjecanje, ne postoje pravila u književnosti, otkad netko ima privilegiju da razumije nečije djelo, pa makar to bio i sam autor? Nižete knjige ko grizlijeve uši, nosite korice važnih djela oko vrata, sve su to zarezi na kundacima pušaka is kojih su upućeni smrtonosni meci u svakog pisca. Hesse se zbog vas okreće u grobu, vi glupošću zatrovani zapadnjaci. Napravite knjiške olimpijske igre u kojima ćete meni tvrditi da Sidarta ne završava tako što Sidarta peca ribe na rijeci.

Mali, moraš pobjeći iz zatvora uma ukoliko želiš napisati Genijalnu radnju o Hesseu, a ako to ne želiš, ostani ovdje i prihvati ove divne savjete. Matrix!!!! Sve je to Matrix!!!! Gdje god okreneš Rusi, samo Rusi, dolaze i prate i prisluškuju..... :D :D

milk
31.03.2004., 20:36
NoWa kaže:
u srednjoj skoli svi citaju heSSSSSSSSSSSea (mora se cut ovo S kao). svima je on megakul, kao sto je i Coelgho megakul među ovima sa Špice.
treba ga procitati, ako ne zbog niceg drugog, onda da bi znao i mogao cijeniti više tuđa djela.

mozda ja samo ne volim te knjige o trazenju samog sebe...

khm..odakle ovakve predrasude...u kojoj to srednjoj svi citaju hessea...otkad je to on megakul...sto je to megakul u njegovu stilu i izricaju....hoces rec da je zabavan, lak za citat....da mu djela ne vrijede...
khm..ocekivah od tebe manje stereotipan odgovor....

darin
31.03.2004., 20:48
walter kaže:
Dobro, razumijem, ti misliš da ukoliko netko ima SVOJE mišljenje o Heseu, neovisno o tome što su Mudri ljudi zaključili o njemu, da takav autor misli da je nadrastao Hessea, iako je sam taj autor napisao citiram:I reci da te iritira Hesse, jer štogod ti napišeš, on bi napisao bolje.

mmm, da pogodim...TI imas SVOJE misljenje o Hesseu? :zubo: upravo zato sto TVOJE misljenje o doticnom djeli jedan znacajan broj ljudi koji sebe smatraju ''neukalupljenima'' dalo mi je povoda da napisem ono sto sam napisala. a nakon ovog tvog posta kod tog jos i vise stojim. :D

walter
31.03.2004., 20:58
Penny Lane kaže:
mmm, da pogodim...TI imas SVOJE misljenje o Hesseu? :zubo: upravo zato sto TVOJE misljenje o doticnom djeli jedan znacajan broj ljudi koji sebe smatraju ''neukalupljenima'' dalo mi je povoda da napisem ono sto sam napisala. a nakon ovog tvog posta kod tog jos i vise stojim. :D
Zato što se moje mišljenje o Hesseu poklapa sa mišljenjem drugih o Hesseu moje mišljenje postaje mišljenje drugih i samim tim neoriginalno i manje moje? Okej, hvala na tvom mišljenju koje se sastoji od toga da moje mišljenje ne pije vode jer se poklapa sa mišljenjima drugih koji misle da su neukalopljeni.

Kalupljeni neukalupljene pokušavaju strpati u kalup, nadajući se da će u tom kalupu ostati nedovoljno mjesta da netko u nj strpa njih same, zar ne? ;)

Inače, tebi se obraćam u dijelu u kojem tvrdim da si me krivo razumjela, što sam ti argumentirao citatom dijela svog posta.

darin
31.03.2004., 21:11
Ne (ne postaje neoriginalno - iako to stvarno jest, ali je izvedba nesto drukcija...) nego se prema tome moze zakljuciti nesto o tvome (akademskom - a to se na ovom topicu i trazi, zar ne?) dozivljaju Hessea, a kada se ''vasa'' misljenja usporede sa onima ''ostalih'' koji ga dozivljavaju na nekim drugim (akademskijim :zubo: ) razinama govori mi zapravo ovo sto sam napisala kao prvu konstataciju u recenici ( to da nije zapravo toliko neoriginalno...) :cerek:

Ne smatram se ukalupljenom (iako mozda bas po tome i jesam :p ), ali ne trudim se toliko silno pokazati kako sam neukalupljena, kao neki. A to je, cini mi se, odlika ukalupljenih koji vjeruju kako to nisu. Ukalupljenih u ''neukalupljene''.

i veli se ''drzi vodu''. :cereK:

walter
31.03.2004., 21:21
A možda sam ja samo dečku pokušao napisati kako bi bilo dobro da piše o Hesseu. Kroz svoj stav o istom. Sad, strpaj ti mene u kalup, daleko od toga, kako bi uopće funkcionirala da ne trpaš ljude u kalupe. Tako su te naučili. Za svakog po jedan. Ko na traci. Čarli Čaplin Moderna vremena. :B :B

darin
31.03.2004., 21:31
waltere tebi se ne smije nista reci odmah pocnes argumentum ad hominem.
meni je samo drago da mozemo malo raspravljati, a ne raspravljam sa onima za koje mislim da su uniformirani u svojem misljenju.

walter
31.03.2004., 21:45
Smije se meni štošta reći, ali smijem se ja i ne slagati s onime što mi se kaže. Pribjegao sam niskom ad hominemu jer uopće ne znam koje je tvoje mišljenje o Hesseu, jer nisam na njega naišao. Na temi o Hesseu. Dakle, ispravi tu sitnicu. Nakon koje teško da ću nastaviti raspravu, jer Hessea nisam dugo čitao, a imam slabo pamćenje glede pročitanih knjiga, što je dobro jer svaki put kad počnem čitati neku knjigu kao da je čitam prvi put, ali loše u ovakvim raspravama. :D
Možda bi okosnica maturalne radnje trebala biti utjecaj Hessea na mene (na tog tipa koji ju piše). Eto vidiš, naša prepirka urodiše plodom. :D
Možda bi baš ovaj naš odnos bio dobra tema, ako ćemo pretpostaviti da si ti (iako sumnjam) onaj dio raje koji za sebe tvrdi da su nadrasli Hessea.
Hesse nije lak za čitanje, pogotovo ukoliko nemaš životnog iskustva, ali Hesse koliko sam ga ja shvatio, piše izuzetno sažeto. Možda je pretjerano i patetično, ali kad sam čitao, mislio sam kako taj čovjek ima nevjerojatnu sposobnost čitav jedan život sažeti u jednu rečenicu. Dobro, rečenica ima pet redova, ajde sad, možda je zato težak nekome, ali kad te ta rečenica drmne, možeš provesti tjedan dana razmišljajući o njoj i diveći se njegovom talentu.
I naravno, ono osobno protiv čega se borim, je smatranje Bukowskog, Hessea i Millera površnim piscima ili piscima koje je jednostavno za shvatiti, ili piscima koji ne potiču na razmišljanje, ili piscima koje čovjek može prerasti. Četvrti je Dostojevski, ali srećom, nitko se ne usudi srati po njemu.
A glede prerastanja, jednom sam pričao (prije deset godina najmanje) s nekom brucošicom prava, koja je rekla nešto u stilu, ne kužim u čemu je tolika frka sa Hesseom, zašto ga svi cijene, ja sam ga prestala čitati, preplitak je za mene. Mislim, žena koja se u to vrijeme nikad nije pošteno napila, ili lagal nekog, ili ukrla ijednu stvar u svom životu, ili se pojebala s nekim, ili ju je netko ostavio, ili bilo koju nesreću da je doživjela ili se barem jednom suprotsavila pravilima, ona se usudi pričati o tome kako je prerasla Hessea. Zato sam ljut! :azdaja: :D :D

absolutelyfabulous
31.03.2004., 21:54
Meni se čini da smo mi Hessea spominjali na psihologiji kao primjer zlostavljanog djeteta. Starci su mu bili neki freakovi. :rospija:

darin
31.03.2004., 22:03
Možda bi baš ovaj naš odnos bio dobra tema, ako ćemo pretpostaviti da si ti (iako sumnjam) onaj dio raje koji za sebe tvrdi da su nadrasli Hessea.

ne rekoh takve stvari o sebi. ekskjuz mi. i sada jos nize gadjas, sto nije okej. necu se tako igrat, fala ljepo. pogotovo ti je ruzna ova transparentna analogija sa studenticom prava. :rolleyes:

Jesam li Hesseu dorasla ili sam ga prerasla, ne bih ti znala odgovoriti jer sam Siddhartu procitala sa 14 a Stepskog Vuka nesto kasnije (16, 17) i osjecala se neshvaceno locuci vino u parkicu, a Stepski Vuk je u to doba bio knjiga koja ''mene savrseno opisuje''. Kao i vecinu koja se kretala slicnim smjerovima.

I tu je Hesse odlicno ulovio ono sto svi ponekada (neki vise neki manje) osjecamo, i upravo na nacin na koji si ti naveo (sazeti citav zivot u jednu kontemplativnu recenicu), te se vrlo lako svatko u tome moze prepoznati. Tko zna kako bih sada reagirla na Stepskog Vuka, sigurno ne toliko afektivno, ratio bi preuzeo ulogu.

Siddharta s druge strane (opet, koliko se sjecam i ovo je vise nabadanje :zubo: ) je lijepa prica o Buddhinom zivotu, puna velikih misli napisanih jednostavno i razumljivo, no opet ne instant spoznatljivo...I...to je to. :)

milk
31.03.2004., 22:06
hah walt ne se ljutit....razmisli kako je samo divno reci da si prerastao (sad je on tema) jednog hessea...kuzis ??? ti si iznad njega, iznad njegovih spoznaja..iznad si svih onih bezimenih faca i njihovih ukusa...ti si u sljedecoj fazi spoznaje...
automatski preskaces sva iskustva i miljun zivota..ti si iznad....
a samo jedna recenica... i vec si veci od pola svijeta...

walter
31.03.2004., 22:10
Penny Lane kaže:
ne rekoh takve stvari o sebi. ekskjuz mi. i sada jos nize gadjas, sto nije okej. necu se tako igrat, fala ljepo. pogotovo ti je ruzna ova transparentna analogija sa studenticom prava. :rolleyes:

Penny, piše u zagradi "iako sumnjam". Nemoj tražiti u mojim postovima nešto loše o sebi. Uostalom, tek si nakon toga napisala svoje mišljenje o Hesseu, a kako bih ja uopće mogao imati stav o tvom mišljenju, ukoliko ga nigdje nisi napisala. Pozitivna vibra bejbe. New age i slično. :D

Na žalost eto, ratio je kod tebe preuzeo ulogu pa ti možda Hesse više i ne bi bio tako dobar. A glede mudrosti, mudrija je mudrost ona koja je jednostavnije napisana, to je valjda jasno. Naš mladi prijatelj je u godinama u kojim mu ratio nije preuzeo vodstvo (uostalom, zar nisu staklene perle bile pro ratio, a ona druga knjiga pro emotions :D :D ) , i baš zato je njegov stav vrijedniji i od tvog i od mog, samo što on to ne konta.

A ovo ampak ne razumijem, da se Hesse ulovio za ono što ponekad osjećamo. Pa mislim, tko se ne lovi za ono što osjećamo? Možeš li to malo razraditi?

darin
31.03.2004., 22:21
Penny, piše u zagradi "iako sumnjam". cuj, dvosmisleno je :zubo:

Da, nisam napisala da se Hesse ''ulovio neceg'' (pa ne pusta :D ) nego da je ulovio (as in ''capture a moment'') onu mucnu egzistenciju, trenuci kada bi najradje iskocio iz koze kada shvatis gdje se nalazis, ma koliko ta spoznaja bila vrlo kratka, tragovi su duboki i ostaju. Kada pomalo razotkrivas sebe kao jedinku (ne moze to svatko na tako profound nacin) On je to ulovio u svojim recenicama, gdje se pak vracam i nadovezujem na ono sto si ti vec jednom napisao a ja parafrazirala ...Možda je pretjerano i patetično, ali kad sam čitao, mislio sam kako taj čovjek ima nevjerojatnu sposobnost čitav jedan život sažeti u jednu rečenicu...

Heraklit
31.03.2004., 22:32
Frank Zappa kaže:
...radim maturalnu radnju na temu ovog genijalnog umjetnika, te nigdje nemogu doći do njegove autobiografije, ako ima neki site, bio bih vam neizmjerno zahvalan.

Šta vi mislite o Hesseu, o njegovom vuku i perlama, a da ne piše u knjigama Viktora Žmegača.

Hesse je o.k…velikan….:top: makar meni je prvenstveno drag Demian i Stepski vuk…ostalo mi i nije baš nešto…npr. Igra staklenim perlama i Siddhartha su mi nekako dosadni…o.k. da mi je to prvi doticaj s Istokom vjerojatno bi me Siddhartha više dojmio..ovako me baš i nije zadovoljio previše… bilo bi ti originalno da se malo pozabaviš (istražiš) prijateljstvom Hessea s Jungom i utjecajem psihoanalize na njegovo pisanje…tako bi mogao dobiti vrlo zanimljivu maturalnu radnju…eto, ja bih se tome posvetio da mislim maturirati na Hesseu :)

Cyn
01.04.2004., 02:04
Alaj ste zabrijali...:D

No, dobro.
Najprije moje mišljenje o Hesseu. Mislim da je Stepski vuk dobra knjiga. Čitala sam je s dvadesetak godina i bila mi je zanimljiva Hallerova introspekcija, njegov pokušaj da pomiri racionalno i animalno, "zapadno" i "istočno", "jasno" i "mistično", "društveno" i "samotnjački". Kasnije sam doznala da je knjiga nastala pod izravnim utjecajem Jungove psihoanalize i to makes perfect sense, te je možda dobar moment za spominjanje u maturalnoj radnji, iako razumijevanje Junga nije nužno da bi se uživalo u knjizi. Sâm Hesse rekao je da su Hallerova mračna previranja univerzalna osobina "svih ljudi koji su prestali sa samozavaravanjem", ali i da njegova kriza, propadanje, bolest - "nisu oni koji vode u smrt i konačnu propast, nego u iscijeljenje". Takva ideja je sama po sebi možda patetična, ali mislim da je Hesse ipak bio vrlo dobar pisac i da ju je uspio uobličiti tako da te "takne".

No, nije da sam knjigu naučila na pamet.

Sidarta je bila knjiga koja mi je dobro došla na faksu, kad sam na jednom ispitu morala odgovoriti na pitanje o budizmu, a neke sam osnovne stvari puno bolje ukapirala iz Hessea nego iz "službene" literature.

Pokušala sam još čitat Igru staklenih perli, ali tamo pod milim bogom niš nisam shvatila, pa sam odustala.

Kad sam kasnije učila njemački, profa nam je dala neke ulomke iz Steppenwolfa i nemalo sam se iznenadila kad sam shvatila koliko mu je stil jednostavan (svakako idealan za početnike u čitanju na njemačkom) i sad mislim da je tu negdje njegova veličina i sposobnost da te "zarobi" pri čitanju. Velike ideje, jednostavne rečenice...nije baš toliki majstor u tome kao Kundera (fali mu "tankoćutnosti", što god to značilo), ali je majstor.

A sad kaj se tiče stava prema Hesseu.

Ja kužim ljude koji se nastoje distancirati od Hessea jer je istina da srednjoškolski / ranofakultetski foleri jako vole svoj čitav lažnomisaoni image izgraditi na tri rečenice iz Hesseovih knjiga. Potpuno mi je jasna potreba da se od takvih faca razlikuje, pa se razvija određena odbojnost prema Hesseu-kao-Bibliji. Tim više što je meni strano shvaćanje bilo koje knjige kao Biblije.

Osim toga, nitko bolje od mene ne razumije potrebu da se bude totalno drukčiji od drugih. Samo što je šteta da se zbog te potrebe propusti nešto doista zanimljivo.

S druge strane, iako kužim potrebu distanciranja od ljudi koji se furaju na Hessea, ne kužim spiku o nadrastanju samoga Hessea. Jasno, svakomu se Hesse može ne sviđati, ali nekako ne razumijem kako ti se to neka knjiga najprije svidi, a onda shvatiš da si je nadrastao? Jesi li prije bio malouman, pa si tek kasnije vidio svjetlost ili je stvar u tome da si se prije isto kao i svi foleri - isfuravao na Hessea, a onda si se prestao isfuravati, shvativši usput da ti Hesse zapravo uopće ne leži? Stvarno ne razumijem. Ja sam u djetinjstvu voljela Branka Čopića i još danas mi je super. Nije da ću ga ponovo čitati - ima toliko novih knjiga u koje želim zaviriti, ali da mi ikada padne na pamet reći "ja sam to nadrasla", zvučala bih si kao da kažem: "Znate ja sam vam prije bila jako glupa pa me se moglo fascinirati svakojakim idiotarijama, a sad sam se opametila." A to nekak ne mislim o sebi.

Svakako, postoji onaj moment u kojem su ti možda prije neke stvari bile jako bitne, a danas više nisu, ali nekako mislim da to ne bi trebalo utjecati na ocjenu književnosti. Il' ti se sviđa il' ti se ne sviđa, zar ne?

Frank Zappa
01.04.2004., 07:45
Zaklali ste temu pričama o izjavama egocentrika poput samoga Hallera, no ni bed. Maturalna radnja će se pretežno odnositi na njegov utjecaj na mene, u smislu da me ispirirao za par pjesama, te analizi samoga pisca i njegovom utjecaju na Timothy Learya i svijet psihodeličnih droga te hipija. :)

walter
01.04.2004., 08:17
Frank Zappa kaže:
Zaklali ste temu pričama o izjavama egocentrika poput samoga Hallera, no ni bed. Maturalna radnja će se pretežno odnositi na njegov utjecaj na mene, u smislu da me ispirirao za par pjesama, te analizi samoga pisca i njegovom utjecaju na Timothy Learya i svijet psihodeličnih droga te hipija. :)

Give 'em hell tiger! :top:

Samo polako o tripovima Zappa, nemoj da ispadne da su te Leary i Hesse nagonili na blud. :nono:
Droga je sredstvo, a ne cilj. A i kao sredstvo nije opravdana. :Pop: :Pop:

Još će ispasti na kraju da kad čitaš Hessea naopako, nagoni te na uzimanje droga. :nono: :nono:

milk
01.04.2004., 12:22
walter kaže:
Još će ispasti na kraju da kad čitaš Hessea naopako, nagoni te na uzimanje droga. :nono: :nono:

hahahah sav trud ode u vjetar..tj. u dim:D

Heraklit
01.04.2004., 20:54
Cyn kaže:
Alaj ste zabrijali...:D

No, dobro.
Najprije moje mišljenje o Hesseu. Mislim da je Stepski vuk dobra knjiga. Čitala sam je s dvadesetak godina i bila mi je zanimljiva Hallerova introspekcija, njegov pokušaj da pomiri racionalno i animalno, "zapadno" i "istočno", "jasno" i "mistično", "društveno" i "samotnjački". Kasnije sam doznala da je knjiga nastala pod izravnim utjecajem Jungove psihoanalize i to makes perfect sense, te je možda dobar moment za spominjanje u maturalnoj radnji, iako razumijevanje Junga nije nužno da bi se uživalo u knjizi. Sâm Hesse rekao je da su Hallerova mračna previranja univerzalna osobina "svih ljudi koji su prestali sa samozavaravanjem", ali i da njegova kriza, propadanje, bolest - "nisu oni koji vode u smrt i konačnu propast, nego u iscijeljenje". Takva ideja je sama po sebi možda patetična, ali mislim da je Hesse ipak bio vrlo dobar pisac i da ju je uspio uobličiti tako da te "takne".

No, nije da sam knjigu naučila na pamet.

Sidarta je bila knjiga koja mi je dobro došla na faksu, kad sam na jednom ispitu morala odgovoriti na pitanje o budizmu, a neke sam osnovne stvari puno bolje ukapirala iz Hessea nego iz "službene" literature.

Pokušala sam još čitat Igru staklenih perli, ali tamo pod milim bogom niš nisam shvatila, pa sam odustala.

Kad sam kasnije učila njemački, profa nam je dala neke ulomke iz Steppenwolfa i nemalo sam se iznenadila kad sam shvatila koliko mu je stil jednostavan (svakako idealan za početnike u čitanju na njemačkom) i sad mislim da je tu negdje njegova veličina i sposobnost da te "zarobi" pri čitanju. Velike ideje, jednostavne rečenice...nije baš toliki majstor u tome kao Kundera (fali mu "tankoćutnosti", što god to značilo), ali je majstor.

A sad kaj se tiče stava prema Hesseu.

Ja kužim ljude koji se nastoje distancirati od Hessea jer je istina da srednjoškolski / ranofakultetski foleri jako vole svoj čitav lažnomisaoni image izgraditi na tri rečenice iz Hesseovih knjiga. Potpuno mi je jasna potreba da se od takvih faca razlikuje, pa se razvija određena odbojnost prema Hesseu-kao-Bibliji. Tim više što je meni strano shvaćanje bilo koje knjige kao Biblije.

Osim toga, nitko bolje od mene ne razumije potrebu da se bude totalno drukčiji od drugih. Samo što je šteta da se zbog te potrebe propusti nešto doista zanimljivo.

S druge strane, iako kužim potrebu distanciranja od ljudi koji se furaju na Hessea, ne kužim spiku o nadrastanju samoga Hessea. Jasno, svakomu se Hesse može ne sviđati, ali nekako ne razumijem kako ti se to neka knjiga najprije svidi, a onda shvatiš da si je nadrastao? Jesi li prije bio malouman, pa si tek kasnije vidio svjetlost ili je stvar u tome da si se prije isto kao i svi foleri - isfuravao na Hessea, a onda si se prestao isfuravati, shvativši usput da ti Hesse zapravo uopće ne leži? Stvarno ne razumijem. Ja sam u djetinjstvu voljela Branka Čopića i još danas mi je super. Nije da ću ga ponovo čitati - ima toliko novih knjiga u koje želim zaviriti, ali da mi ikada padne na pamet reći "ja sam to nadrasla", zvučala bih si kao da kažem: "Znate ja sam vam prije bila jako glupa pa me se moglo fascinirati svakojakim idiotarijama, a sad sam se opametila." A to nekak ne mislim o sebi.

Svakako, postoji onaj moment u kojem su ti možda prije neke stvari bile jako bitne, a danas više nisu, ali nekako mislim da to ne bi trebalo utjecati na ocjenu književnosti. Il' ti se sviđa il' ti se ne sviđa, zar ne?

bravo...dobar osvrt...potpisujem:top:

Frank Zappa
03.04.2004., 07:47
Walte utjecaj je nadasve pozitivan te je takav da me naveo da čitam Goethea, Nietzchea i druge umjetnike koji su utjecali na njegov rad. Možda samo malo one radnje u kazalištu.

klio
03.04.2004., 12:07
Cyn kaže:
Ja sam u djetinjstvu voljela Branka Čopića i još danas mi je super. Nije da ću ga ponovo čitati - ima toliko novih knjiga u koje želim zaviriti, ali da mi ikada padne na pamet reći "ja sam to nadrasla", zvučala bih si kao da kažem: "Znate ja sam vam prije bila jako glupa pa me se moglo fascinirati svakojakim idiotarijama, a sad sam se opametila." A to nekak ne mislim o sebi. Svakako, postoji onaj moment u kojem su ti možda prije neke stvari bile jako bitne, a danas više nisu, ali nekako mislim da to ne bi trebalo utjecati na ocjenu književnosti. Il' ti se sviđa il' ti se ne sviđa, zar ne?

Odlično rečeno :top: :top: :top:

Stvarno mi idu na živce priče o tome tko je šta nadrastao!
Meni je Hesse ok, definitivno ima i boljih. Čitala sam ga u srednjoj i njegov utjecaj je bio pozitivan na mene.
Nisam pročitala sve šta je napisao. Možda jednom ako budem imala vremena.
Preporučam ga svima:top:

sho koshugi
03.04.2004., 14:37
Meni je Stepski vuk bio predepresivan.
A Narcis i Zlatousti :top: prva liga !

sho koshugi
03.04.2004., 14:39
Zaboravio sam napisati- negdje sam cuo da je Jung lijecio Hessea. Ali ne znam nikakve detalje, pa ako netko zna nesto o tome, bilo bi zgodno cuti.

Belle
04.04.2004., 13:22
Narcis i Zlatousti- njegova najbolja knjiga :top:

Inače, on je jedan od rijetkih pisaca koji te pogode ravno u srce... Hesse je veoma promijenio moj život.

rutvica
05.04.2004., 20:44
mislim da sam od hessea pročitala sve, ali također tamo krajem srednje/početkom faksa, kad sam ga i otkrila. sad ne mogu reći ništa o nekima od tih knjiga, morala bih ih pročitati ponovno. onda su mi bile super, ali ne slažem se da mi zato moraju biti i danas. da, s 18 godina sam bila glupa. ajde ne glupa, ali u svakom slučaju nadobudna. bogati, a kad da budem ako ne onda.
njegove knjige za koje i sad dajem ruku u vatru da su (meni) predobre su demian i igra staklenih perli. rekla bih da je i stepski vuk dobar ali nisam sigurna. siddartha i narcis i zlatousti su mi ostali u sjećanju kao šupljikave.

jimmy jazz
07.04.2004., 21:12
Hesse mi je ok, bil...dok sem ga cital.
Sidharta nekak najbolja njegva knjiga..uz Zlatoustog..Zlatousti, woah...onda negda! :))) poslije sem pisal svoje vlastite knjige kaj se toga tice...:D
Steppenwolf, sicher, al patetika malo prevec ipak..biblija hipijima. a ja sam ipak bitnik. ;)
Demian mi je za qurac..naravno, to je klasika v skoli bila..al ok to nisam ni procital, nije mi se svidjal stil neki klaustrofobicni..Sidharta ima super flow...cista Azija...
Demian je ko njegov alter ego iz vremena dok je bil v skoli kaj mu se nije tolko svidjelo.....
i je, inace cital sem ga v originalu(fala bogu), tak da se nemrem nacuditi kakve ste to sve nesporazume i krive interpretacije nutra zmislili...toga vam ga sega zapraf opce nie! :D

_\|/_
07.04.2004., 22:05
one, (tu) najspominjanije hesseove knjige mladezi trebaju jer tad proucavaju sebe, svoj ego, svoju samocu, svoje namjere (ovo posljednje, glede samo nekih hesseovih djela, zato sto su premladi za stivo tipa carlos castaneda).. i zato ostave traga u adolescentskom dobu...
kad netko zakopa dublje u sebe, i kad vidi vise oko sebe, kad pocne prihvatati sebe u svom okruzenju, trazi neke druge (tu manje spominjane) stvari u hesseovim djelima.
osobno.. tridesetogodisnjaci koji se napasaju hesseovim djelima iz perspektive pojedinca, "heroja knjige".. su zanimljivi sebi samim ...i adolescentima valjda..
mozda bih izdvojio igru staklenih perli kao odmak, od gore navedenog, ali ... iz svojoe adolescencije se ne sjecam previse onih koji su bast tu knjigu preferirali.
pozdraf

stitch
07.04.2004., 22:47
Pročitao sam apsolutno sve što je od Hessea prevedeno na hrvatski ili srpski. Čak sam zaradio opomenu odnosno ukor jer sam njegovu utopiju Igra staklenih perli čitao dok sam bio na dežurstvu u srednjoj školi i nisam neke face pustio unutra. Jednostavno nisam čuo da su kucali na vrata. :D

Iako se - iz današnje perspektive gledano - više ne oduševljavam Hallerom ili Siddarthom, kao ni bilo kojim oblikom neoromantizma, poštujem njegovu vještinu pisanja, dojmljiv a jednostavan stil i ideje koje je iznosio.

Nije on, naime, kriv što sam s vremenom postao cinik (ili razočarani idealist) i što ne vjerujem u coelhovske bombonijere. ;)

P. S. Zappa, osim Žmegača, o Hesseu su pisali Beker, Slamnig i Solar. Doduše, nisu posrijedi monografije nego antologije svjetske kniževnosti. Javi mi se ako ti zatreba pomoć. :)

_\|/_
07.04.2004., 22:53
hmm, kad smo vec na knjizevnosti.. evoluciju u shvatanju hesseovih djela (kroz odrastanje, sazrijevanje) bih se usudio (donekle) usporediti s swift-ovim guliverovim putovanjima....

stitch
07.04.2004., 22:58
Ali, Swift je bio ironični kritičar, a Hesse si nikad nije dopustio takav luksuz. On je samo iznosio svoje viđenje stvari, bez zadiranja u tuđe. ;)

_\|/_
07.04.2004., 23:26
stitch kaže:
Ali, Swift je bio ironični kritičar, a Hesse si nikad nije dopustio takav luksuz. On je samo iznosio svoje viđenje stvari, bez zadiranja u tuđe. ;)
u pravu si, samo nisi me razunio (ili se ja nisam dobro izrazio):
nisam mislio na to. samo na evoluciju djela u odnosu na uzrast (uvjetno receno), dok su guliverova putovanja na pocetku "djecija", odraslima gotovo prozirna, kasnije to sve djeci postaje neskuzljivo, a odraslima (opet, uvjetno receno) sve zanimljjivije.... jedno te isto djelo. ili, s sazrijevanjem nam postaju zanimljivi drugi djelovi jednog te istog djela (ok, mozda i je prehrabro, ali ipak...). to swift namjerno radi.
kod hesse-a je drugacije, sve (ili bolje receno vecina) je konstantno, dok razumijevanje djela (jednog te istog) evoluira uzrastom.
mislio sam na tu "paralelu"

stitch
07.04.2004., 23:42
Aha. :)

Prije otprilike mjesec dana moderatorica Kisha rekla mi je strašno mudru rečenicu. Glasila je otprilike - postoji vrijeme za svakoga pisca, a ako ga ne razumijemo, vjerojatno je problem u nama.

Podsjetilo me to na staru istočnjačku izreku: "Učitelj se uvijek pojavi onda kada je učenik spreman da nešto nauči".

Hoću reći, svako je (književno) djelo višeslojna tvorevina. I koliko ga god puta budemo čitali, uvijek ćemo nešto novo otkriti. Stoga je tvoj zaključak zapravo primjenjiv na sve knjige (umjetnine). :)

_\|/_
07.04.2004., 23:54
stitch kaže:
Aha. :)

Prije otprilike mjesec dana moderatorica Kisha rekla mi je strašno mudru rečenicu. Glasila je otprilike - postoji vrijeme za svakoga pisca, a ako ga ne razumijemo, vjerojatno je problem u nama.

Podsjetilo me to na staru istočnjačku izreku: "Učitelj se uvijek pojavi onda kada je učenik spreman da nešto nauči".

Hoću reći, svako je (književno) djelo višeslojna tvorevina. I koliko ga god puta budemo čitali, uvijek ćemo nešto novo otkriti. Stoga je tvoj zaključak zapravo primjenjiv na sve knjige (umjetnine). :)
pravi si predavac :) logicno zakljucivanje.
ali kako smo na knjizevnosti, tu staru istocnjacku, samo osobno shvatao citajuci castanedu (npr ucenje don juana)
osobno, ne uzimam hesse-a u ruke vec dugo, nekako imam ljepsih stvari za citati (onda kad iscitavam knjigu 2 ili 3 put).
jedan moj prijatelj, po formalnompbrazovanju filozof mi je skoro, usput rekao da ima problema s ljudima koji poslije 35-te iscitavaju hesse-a ili camus-a ... sad je li do knjiga, ili je do njega... tko zna :) ali rad sam mu povjerovati (naravno, ne doslovno i ne primjenjivo u svakom slucaju)

Cyn
08.04.2004., 09:56
Nije da je bitno za temu ali nije Čopić nego Ćopić i da bitna je razlika isto kao i razlika između Đ i DŽ

Naravno da je bitna razlika. Samo kaj sam ja iz nekog razloga bila uvjerena da je Čopić :eek: Zabrinjavajuće...

_\|/_
08.04.2004., 10:16
Cyn kaže:
Naravno da je bitna razlika. Samo kaj sam ja iz nekog razloga bila uvjerena da je Čopić :eek: Zabrinjavajuće...
:) ako hoces biti jos preciznija, onda evo hint i z anaglasak. dugo ravno "o", a ne kako je to uvrijezeno..... iz osobnog iskustva, kad sam kao dijete slusao branka

Nymann
08.04.2004., 17:14
I ja sam, kao i većina, Hessea čitao na kraju osnovne i na početku srednje škole. Čini mi se da sam prvo pročitao Demijana, pa tek onda Siddhartu.

Čitanje Hesseovih dela odvelo me je do Hölderlina, po čijim se uticajima Hesse prvi put obreo u lirici uz jaku romantičnu čežnju za svetom detinjstva. Meni je odzuvek bio majstor prozračne i doterane forme i pisac koji je veoma vešto, na vrlo osoben način predstavio osećaj neusklađenosti s okolinom i otuđenosti od suvremenika.

Ratno divljaštvo, posleratna duhovna zbrka i teški osobni promašaji, koji pojačavaju autorovu prvobitnu osamu i izdvajanje, manje su me privlačili. To je možda najviše izraženo u delu Lepa je mladost.

U poznijem dobu svojeg stvaralaštva, Hesse nastoji izmiriti um i nagon, svet doživljaja i svet vrednosti, oprostivši se od «starog svetlog sveta». Nastojeći se osloboditi od sveukupnog prtljaga prošlosti, on odbacuje drevne ideale i tabue, da bi se posle nove umetničke krize prepustio okultizmu i budističkoj mistici. Upravo onome što je mene nekad (a delimično i sad) zaista zanimalo.

Nymann
08.04.2004., 17:15
Oslonivši se na Freuda, Nietzschea i Dostojevksog, Hesse je potražio izlaz iz osobnog haosa i imanentnog dualizma u delu izuzetne smeonosti i značenja, u romanu Stepski vuk, koji je svojevrstan psihoanalitički dnevnik.

Hesseova proza tradicionalistička je po strukturi pripovedanja, a njen je temeljni ton ispovedno-lirski. Slikovitost njegova jezika eklektički je raznovrsna: elementi impresionističkog krajolika, isprepletena simbolika sna i bajke uz sentencioznost istočnjačke mudrosti.

Možda mu je najznačajnije delo Igra staklenih perli (Magister ludi, a negde Igra staklenim biserima), s idealom jedinstva znanosti (kao skupa svih nauka), duhovnosti i umetnosti.

Uz ovo delo, izdvojio bih još Putovanje na istok, delo o mladalačkom hodočašću koje naizgled nije uspelo i Ispod točka, koje je, kao i Putovanje, delo o mladosti, o Hansu Giebenrathu, mladom učenjaku, koji je podvojen između samopotvrde i samouništenja, o obrazovnom sistemu koji ohrabruje ambiciju i uništava osećanja, dušu i nagon.

Nuvolari
08.04.2004., 17:54
Čitajući sve vaše postove, poštujem stavove, al ne mogu nikako shvatit zbog čega se tolko mučite oko razumijevanja Hessea? Steppenwolf je genijalna knjiga ak se hoćeš s nekim dobro napit i cijelu fuking najt raspravljat o tome dal se isplati il ne živit... don't get me wrong, i adore the book, al svejedno smatram da ga se ne treba posebno ozbiljno baš u svemu shvaćat!

po meni je njegova najgenijalnija teza u cijelom tom dijelu ta da se čovjek ne sastoji od jednog "ja", već od tisuću malenih "ja" koji u različitim trenucima do izražaja dolaze u različitim odnosima što rezultira različitim ponašanjem čovjeka u različitim situacijama. zbog čega se ne bi netko u jednoj situaciji mogao ponijet totalno kao džentelmenski erudit, a u drugoj ko seljak kojem se ne diže ni na miss amerike samo zato jer je trenutno zauzet nečim totalno desetim, na primjer plevljenjem krumpira...?

:E

Hesse je zakon svakom dok se ovaj tak osjeća, malo poslije toga mu puca ***** zbog njega, a pet minut nakon toga dojde ti da ga uzdigneš ko sveca...

totalno ko i njegova djela, ak se osjećaš ko i glavni junak, knjiga bu ti jebeno dobra, ak ne...

bar ja tak mislim!

btw-isto tak mislim da je tip otišal korak dalje od Freuda glede psihoanalize, baš zbog te njegove teze da se sastojimo od tisuću dijelića.

markom18
15.04.2004., 13:18
VUk ... Stepski vuk.. tak nekak, kaj ne?

Druid
28.12.2004., 00:57
Baš me zanima što bi zanimljivo vi imali reći o ovoj knjizi? Ispričavam se ako je već
bio topic. Ja ju prvi put čitam trenutno i negdje sam na 50.-oj stranici tek pa me zanima što imate za reći.

(nije da nema zanimljivijeg štiva od ovog ali eto oduvijek sam htio tu knjigu pročitat, sad je došlo vrijeme)

ezra
28.12.2004., 09:31
Druid kaže:
[B(nije da nema zanimljivijeg štiva od ovog ali eto oduvijek sam htio tu knjigu pročitat, sad je došlo vrijeme) [/B]

haha, kao da se ispricavas

pa sta, to trenutno citas. i ja citam bijelog klauna (po cetvrti put) koji je sastavni dio lektire za osnovnoskolce.

doslo vrijeme? za knjigu? ha, a ja sam mislila da sam jedina koja ceka "vrijeme". evo, recimo, jos nisam procitala alkemicara. (ajmo svi :eek: ). cekam minut da procitam. cudno to dodje...sofijin svijet mi je dosao u 14... svasta.

uglavnom, stepski vuk... nisam jos :) , cekam

judita
28.12.2004., 12:51
procitala sam s mozda jedno 14 godina

nemogu se sjetit bas tocno ali cisto onako, generalni dojam koji mi uvijek ostane poslije neke knjige
a poslije toliko godina ne mora bit ni tocno, ili moze bit nenamjerno povezano uz neki drugi roman...

da ne duljim, tih godina sam procitala vise hese-ovih djela, prva mi je bila demian i ujedno ostavila najvise traga.

mislim da sam tad mislila kako je stepski vuk ipak puno ozbiljiji i kompliciraniji...

meni se svidjao hese-ov stil, ne znam sto bi sad mislila da citam

evo nasla sam i knjigu :)

zelis da citamo zajedno?
tko jos ima knjigu pa mozemo napravit book club, ako zelite

Druid
28.12.2004., 15:05
ezra kaže:
haha, kao da se ispricavas

pa sta, to trenutno citas. i ja citam bijelog klauna (po cetvrti put) koji je sastavni dio lektire za osnovnoskolce.

doslo vrijeme? za knjigu? ha, a ja sam mislila da sam jedina koja ceka "vrijeme". evo, recimo, jos nisam procitala alkemicara. (ajmo svi :eek: ). cekam minut da procitam. cudno to dodje...sofijin svijet mi je dosao u 14... svasta.

uglavnom, stepski vuk... nisam jos :) , cekam

Pazi ovo, ja Alkemičara imam i doma čak i sve, dva puta sam ga počeo čitati i došo negdje do četvrtine ili možda trećine knjige najviše i nisam dalje jednostavno kako zbog vremena tako i nedostatka volje za čitanjem toga. Nekako mi to nije bilo to u to vrijeme, bilo mi je "prenormalno" i non-avangardno :D. No jednom ću i to pročitati. Ono počeo sam malo i "Demon
i gospođica Prim" ali ni to nikad nisam priveo kraju :D. Sorry Paulo :D.

Druid
28.12.2004., 15:09
judita kaže:

zelis da citamo zajedno?
tko jos ima knjigu pa mozemo napravit book club, ako zelite

Kako je ovo slatka ponuda hehe. Pa čuj ako ti se čita opet super :). I što pod tim "zajedno" misliš, naći se u nekoj velikoj prostoriji i čitati ulomak po ulomak ili čitati usporedno svaki svoju doma? :)
Kako misliš "book club". Ok je Hesse, čito sam samo Sidhartu prije ovog, svidja mi se njegov stil a ako ga usporedjujem sa Coelhom (što mnogi rade), bod ide njemu.

(hint - vidi post gore :D)

judita
28.12.2004., 21:38
pa recimo kao book club
obicno se ljudi sastanu i imaju spisak knjiga koje citaju svi u isto vrijeme i onda pricaju o tome,
oni "ozbiljni" book clubovi imaju i posebna pitanja i redosljed po kojem rade...

mi mozemo cisto djeliti svoje misljenje o knjizi uopce
a kako kaze ezra mozemo otvorit topic/knjigu i onda kad tko zeli nek se ukljuci

Druid
28.12.2004., 22:24
Moram priznati da mi se ideja sviđa. I drago mi je da netko ima malo više ovako interaktivniji pristup ;).

Elysium
28.12.2004., 22:26
Druid kaže:
Moram priznati da mi se ideja sviđa. I drago mi je da netko ima malo više ovako interaktivniji pristup ;).
Driud će, ako "poživi" i ne odleprša za nekom suknjicom i napusti forum, ovaj podforum skupa s još nekima oživiti..

mark my words
:top:

Druid
28.12.2004., 22:36
Na nama je to katkad teško, ali ipak više slatko breme. :)

Djuro_Pucar
08.11.2005., 18:31
Pozdrav,
Trenutno sam vrlo daleko od svoje biblioteke a zapelo mi je za seminarski rad da nadjem jedan citat od Hermana Hessea, skoro sigurno iz "Igre staklenih perli".
Citat glasi OTPRILIKE (u tome i jeste problem) ovako: "ljudski rod napreduje kad u ravnotezi izmedju matematike i umjetnosti jedno od to dvoje prevagne".
Da li neko mozda zna o kojem citatu govorim i koliko se precizno sjecam?

newcomer
09.11.2005., 13:23
Under the shifting hegemony of now this, now that science or art, the Game of games had developed into a kind of universal language through which the players could express values and set these in relation to one another. Throughout its history the Game was closely allied with music, and usually proceeded according to musical and mathematical rules. One theme, two themes, or three themes were stated, elaborated, varied, and underwent a development quite similar to that of the theme in a Bach fugue or a concerto movement. A Game, for example, might start from a given astronomical configuration, or from the actual theme of a Bach fugue, or from a sentence out of Leibniz or the Upanishads, and from this theme, depending on the intentions and talents of the player, it could either further explore and elaborate the initial motif or else enrich its expressiveness by allusions to kindred concepts. Beginners learned how to establish parallels, by means of the Game's symbols, between a piece of classical music and the formula for some law of nature. Experts and Masters of the Game freely wove the initial theme into unlimited combinations.

Djuro_Pucar
11.11.2005., 09:56
Mislim da je to otprilike to ali da se ja drugacije sjecam.
U svakom slucaju, posluzice, hvala puno!

el_mariachi
17.11.2005., 14:56
Uh...
Nekad znadoh jedan citat iz Sidarte ali zaboravih...

ide nekako ovako:
"Om je luk a dusa je tijelo, cilj strijele je ???? cemu treba nepokolebljivo teziti"

Ima li neko ovu knjigu pri ruci? To je mislim jedina pjesmica u njoj

investment
30.01.2006., 11:23
Pozdrav svima.
Evo procitao sam ovaj citat na engleskom od Herman Hesse-a i bas me interesuje sta vi svi mislite sta je Herman Hesse mislio reci ovim. Posto ja mislim da se ovo moze protumaciti na razne nacine... Pa me interesuje koliko ce biti razlicitih ideja...

anch_io
30.01.2006., 16:45
pa ako nisi shizofrenik ne vidim na koji drugi nacin to mozes protumaciti...

newcomer
30.01.2006., 17:51
Hesse je rekao i ovo:

It is not Kafka's fault that his wonderful writings have lately turned into a fad, and are read by people who have neither the ability nor the desire to absorb literature.

:D

zak fatalist
30.01.2006., 22:33
Super ovaj naslovni citat. Samo je Hesse mogao doći do takvog iskrenog zaključka. Sjajno!

Nego, odakle si to izvadio, iz koje knjige? Pročitao sam svojevremeno dosta njegovih knjiga i ne sjećam se ovoga, ali to ne mora ništa značiti. Taj citat kao da je iz "Stepskog vuka".

Ovo za Franza K., više-manje. Divio sam mu se zbog "Procesa" i "Preobražaja", ali me "Dvorac" toliko razljutio svojom nekvalitetom da mi malo preuveličano zvuči "wonderful writings" kada se govori o njegovim djelima. No, to je moje subjektivno mišljenje koje će trajati dok ponovo ne uzmem u ruke "Proces". Međutim, Hesseov komentar o njemu mogao bi se generalno primijeniti na neke druge literarne stvaraoce i njihova djela. Počevši od Hessea samog. Uostalom, on je i upozorio, više puta u uvodu "Stepskog vuka" da je to - Samo za luđake. I tko treba shvatiti, taj je i shvatio.

el_mariachi
31.01.2006., 09:54
pa ako nisi shizofrenik ne vidim na koji drugi nacin to mozes protumaciti...

Roses are red,
violets are blue,
I'm schizophrenic,
and so am I.

Jel znate da su Thomas Mann i Hesse ( koji doduse nije pisao na engleskom) bili dobri prijatelji?

Trijezni Pijanac
31.01.2006., 20:47
moze se protumaciti na ovaj nacin...
bez obzira koliko se ti s nekim zblizio, sa nekom voljenom osobom, koliko god se vi voljeli i međusobno razumjeli, UVIJEK ce postojati tanki stakleni "prozor" između vas dvoje i nikada te ta osoba neće u potpunosti moći shvatiti ...

ahmatova
31.01.2006., 22:07
Pozdrav svima.
Evo procitao sam ovaj citat na engleskom od Herman Hesse-a i bas me interesuje sta vi svi mislite sta je Herman Hesse mislio reci ovim. Posto ja mislim da se ovo moze protumaciti na razne nacine... Pa me interesuje koliko ce biti razlicitih ideja...

Samoca. Gotovo arhetipska opsesija većine književnika i filozofa. Schopenhauer, Buddha, Nietzsche, Kraus(koji kaže da ponekad promukne jer sedam dana s nikim ne progovori ni riječi) etc....
Nije to za tebe dijete. Već po ovom pitanju vidi se da si totalno out. Odi se upoznavati s butricama prek messengera.

ahmatova
31.01.2006., 22:09
S ali me "Dvorac" toliko razljutio svojom nekvalitetom da mi malo preuveličano zvuči "wonderful writings" kada se govori o njegovim djelima... N

Meni je Dvorac odličan.

ahmatova
31.01.2006., 22:10
moze se protumaciti na ovaj nacin...
bez obzira koliko se ti s nekim zblizio, sa nekom voljenom osobom, koliko god se vi voljeli i međusobno razumjeli, UVIJEK ce postojati tanki stakleni "prozor" između vas dvoje i nikada te ta osoba neće u potpunosti moći shvatiti ...

Hebate. Zaboravio si dodati "i nikad nećeš kužit zake ona ne voli Haribo gumenjake..."

absolutelyfabulous
01.02.2006., 10:13
Jel znate da su Thomas Mann i Hesse ( koji doduse nije pisao na engleskom) bili dobri prijatelji?

Pa, zar nije Thomas Mann pisao na njemačkom? :misli:

Rajna
01.02.2006., 10:35
A valjda ga je taj dan neka koka nasekirala...pa je pozelio da je nikad nije ni sreo i da je ostao sam. :p

Ili je jednostavno osobenjak, sto je jos gora opcija. :D

zak fatalist
01.02.2006., 12:37
Ili je jednostavno osobenjak, sto je jos gora opcija. :D

Gora za koga?

Rajna
01.02.2006., 12:40
Gora za koga?

Ruzno je biti osobenjak. Najgore za onoga tko to jeste. Eto, samo sam to htjela reci.

Ili nisi ocekivao nesto tako simple? :)

zak fatalist
01.02.2006., 12:51
Ili nisi ocekivao nesto tako simple? :)

Ne, već nisam očekivao nešto s toliko predrasuda u samo dvije rečenice.

zak fatalist
01.02.2006., 13:17
Ja jesam osobenjak i ni najmanje to ne smatram lošim, naprotiv na to gledam kao na nešto vrlo pozitivno. Tako da to što si rekla ni najmanje ne stoji.

I, ljubavi, molim te za ubuduće, daj govori isključivo u svoje ime.

Rajna
01.02.2006., 14:40
I, ljubavi, molim te za ubuduće, daj govori isključivo u svoje ime.

Ljubavi, ne govori s visoka...;)

Nisu to predrasude...samo misljenje.

A ako ne podnosis tudje misljenje, onda nisi osobenjak...nego nesto drugo. :)

Nothing
13.02.2006., 20:49
Upravo sam ponovo pročitala Stepskog vuka, tako da mi je ovo baš sjelo :D
Ako se prisjetiš Hesseovog objašnjenja, da je pravi život spoznati sebe tj. raširiti dušu toliko da u nju ponovo uđe Svemir, te tako definiraš "to live";
i onda dodaš cijelu priču o količini ljudi koji su to sposobni, koji su to učinili, te odna taj skup još smanjiš na one s kojima bi se tako, dok ste oboje otvorenih duša, mogli slagati...
Well, to je "to live alone". :tuzni:

offtopic: Thomas Mann pisao je na njemačkom

lott
31.03.2006., 21:44
Bila su dva Thomasa Manna. Jedan je Njemac, drugi Američanin. Mislim da se nikada nisu sreli. Vjerojatno je Hesse mislio na njih.

giovaniI
08.12.2006., 12:25
Ranije sam od njega procitao samo Stepskog vuka,..ali sam prije par dodina slucajno kupio njegovu knjigu"Narcis i Zlatousti"i odusevila me toliko da sam posle toga kupovao samo njegova djela i sad imam skoro sva,..
Zbog Hesea mi je zao asto ne znam njemacki jezik da bih mogao da ga citam u izvornom obliku.
I dalje mi je najljepsa knjiga koju sam procitao "Ana Karenjina",ali na drugom mjestu je "Narcis i Zlatousti".
Dakle,sta vam se dopada kod ovoga pisca,..i mozda da citirate par njegovih misli koje na vas ostavljaju utisak.

wannabenot
08.12.2006., 12:33
ja sam obožavala njegovu igru staklenim perlama svojevremeno :hekla:

doduše, u to vrijeme sam držala i da je kastaneda zakon :rofl:

Elysium
08.12.2006., 12:49
o bože.. te knjige se grozim, ima već najmanje, jedno desetljeće

foxylady
08.12.2006., 15:09
Ranije sam od njega procitao samo Stepskog vuka,..ali sam prije par dodina slucajno kupio njegovu knjigu"Narcis i Zlatousti"i odusevila me toliko da sam posle toga kupovao samo njegova djela i sad imam skoro sva,..
.

sidarta i narcis i zlatousti - najdraza djela iz njegovog opusa...
posebno mi se kraj urezao u pamcenje...

Sto je kasnije jos mrmljao, to se vise nije moglo razumjeti. Oba posljednja dana Narcis je presjedio na njegovoj postelji, i danju i nocu, i gledao ga kako se gasi. Zlatoustove posljednje rijeci pekle su mu srece kao zivi oganj.

tako tuzno,tako mocno napisano...

la_chupacabra
08.12.2006., 17:11
... Čitao samo "Vučinu", nije ostavija poseban dojam, dakle nisam niti pokušava više...:rolleyes:

no idea
08.12.2006., 17:15
Samo cu reci da je Siddartha vjerojatno najgora knjiga koju sam ikad primio u ruke... :)

Enchantress
08.12.2006., 23:34
Rado sam ga čitala kad sam išla u srednju školu. Najdraža mi je bila "Siddartha". Kasnije sam ga opet čitala u jednom navratu, ali više nije ostavljao isti utisak na mene.

Bashcharshy Hanumen
09.12.2006., 01:16
... dakle nisam niti pokušava više...:rolleyes:

ali bitno je da kolutas ocima...

foka
09.12.2006., 18:41
Sto je kasnije jos mrmljao, to se vise nije moglo razumjeti. Oba posljednja dana Narcis je presjedio na njegovoj postelji, i danju i nocu, i gledao ga kako se gasi. Zlatoustove posljednje rijeci pekle su mu srece kao zivi oganj.

tako tuzno,tako mocno napisano...
meni baš nije... :confused:

zmotana
09.12.2006., 20:01
Meni se ta ( Stepski vuk) knjiga nekak gadi. Vjerojatno zato jer sam imala frajera koji je zabrijo da je stepski vuk osobno - hodo je onak neobrijan i vječno nasekiran, 3 kutije ronhila i tak... :rolleyes: A probala sam se i s tim Hesseom zbližit, žmikala sam Igru staklenih perli mjesecima, pa Zarathustru, al nije me se primilo.

Pomona
09.12.2006., 20:22
Svidjelo mi se osobito UMIJEĆE DOKOLICE. Nisam očekivala od njega toliko finog humora i oduševljenja životom i prirodom, a i način njegova koegzistiranja s drugima je interesantan...

Sedmica
09.12.2006., 20:35
Meni se ta ( Stepski vuk) knjiga nekak gadi. Vjerojatno zato jer sam imala frajera koji je zabrijo da je stepski vuk osobno - hodo je onak neobrijan i vječno nasekiran, 3 kutije ronhila i tak... :rolleyes: A probala sam se i s tim Hesseom zbližit, žmikala sam Igru staklenih perli mjesecima, pa Zarathustru, al nije me se primilo.

Teško da bi se netko poslije takvog iskustva mogao zbližiti s Hesseom.

zmotana
09.12.2006., 20:47
Teško da bi se netko poslije takvog iskustva mogao zbližiti s Hesseom.

Ma, velim, to mi je sigurno od tih trauma. Inače sam skroz produhovljena.:D :D :D Istinabog, i tog Kastanedu izbjegavam. Ja sam čula da se on drogira :zubo:

Pomona
09.12.2006., 20:48
i mozda da citirate par njegovih misli koje na vas ostavljaju utisak.

Iz "Neodaslanog pisma pjevačici" (zanosnih domoljubnih pjesama):

Kad se u nekoj prostoriji, dvorani, nekom selu, gradu, nekoj zemlji počne osjećati ta tjeskobna uzvišenost, ja postajem hladan i sumnjičav, naježim se i već vidim kako krv teče i gradovi u plamenu gore, dok je oko mene većina sa suzama oduševljenja i ganutosti u očima još zaposlena klicanjem i bratimljenjem.

Iz "Igre staklenim perlama":

Ako smo spremni žrtvovati svoje blagostanje, svoju udobnost i svoj život za narod kad je u opasnosti, time se ne podrazumijeva da bismo bili spremni žrtvovati i sam duh, tradiciju i ćudoređe svoje duhovnosti za potrebe trenutka, naroda i generala. Kukavica je onaj tko bježi od djela, žrtava i opasnosti što ih njegov narod mora podnijeti, ali kukavica je, a ništa manje i izdajica, i onaj koji izda načela duhovnog života radi materijalna interesa, onaj koji je, na primjer, spreman da vlastodršcu prepusti odluku o tome koliko je dva puta dva.

giovaniI
11.12.2006., 08:58

Kad se u nekoj prostoriji, dvorani, nekom selu, gradu, nekoj zemlji počne osjećati ta tjeskobna uzvišenost, ja postajem hladan i sumnjičav, naježim se i već vidim kako krv teče i gradovi u plamenu gore, dok je oko mene većina sa suzama oduševljenja i ganutosti u očima još zaposlena klicanjem i bratimljenjem.

Ako smo spremni žrtvovati svoje blagostanje, svoju udobnost i svoj život za narod kad je u opasnosti, time se ne podrazumijeva da bismo bili spremni žrtvovati i sam duh, tradiciju i ćudoređe svoje duhovnosti za potrebe trenutka, naroda i generala. Kukavica je onaj tko bježi od djela, žrtava i opasnosti što ih njegov narod mora podnijeti, ali kukavica je, a ništa manje i izdajica, i onaj koji izda načela duhovnog života radi materijalna interesa, onaj koji je, na primjer, spreman da vlastodršcu prepusti odluku o tome koliko je dva puta dva.
LIJEPO.,..

Kent
11.12.2006., 09:07
Hessea, bez crtice, mod?

jimmy jazz
11.12.2006., 09:14

da, ovo je kritika nacionalsocijalizma koje je trazil zrtvu za narod, svoju krv i svoje tlo.

jimmy jazz
11.12.2006., 09:15
Sidharta mu je najbolja knjiga
i lako se cita na njemackom, dobra za vucenje njemackog.

Lyla
11.12.2006., 09:22

doduše, u to vrijeme sam držala i da je kastaneda zakon :rofl:

Meni su Perle jedina Hesseova knjiga koju nisam pročitala. Ali koliko god da sam pokušavala, nisam uspjela. A pokušala sam pet puta sigurno. Mislim da bih se trebala našopat morfijem prvo.
A Castaneda jest zakon. Za one malo manje pretenciozne.;)

wannabenot
11.12.2006., 09:48
Meni su Perle jedina Hesseova knjiga koju nisam pročitala. Ali koliko god da sam pokušavala, nisam uspjela. A pokušala sam pet puta sigurno. Mislim da bih se trebala našopat morfijem prvo.
A Castaneda jest zakon. Za one malo manje pretenciozne.;)

ma i jedno i drugo se čita pod opijumom tinejđerizma :hekla:

s tom razlikom da je kastaneda u rangu nadrealista zato što se može čitati sjedeći u krugu na sjedeljkama određenog tipa.
to sam samo čula naravno :D

jimmy jazz
11.12.2006., 09:51
kaj je vam deca...Castaneda pishe bajke..za odrasle ili one koji takvima ocu postati!
nema veze s Hesseom..Hesse je vishe..svicarski Krleza.

wannabenot
11.12.2006., 09:56
kaj je vam deca...Castaneda pishe bajke..za odrasle ili one koji takvima ocu postati!
nema veze s Hesseom..Hesse je vishe..svicarski Krleza.

ma daj, đimi maj men. ajd sad zamisli da je hipi generacija umjesto hesea inspiraciju našla u krleži. :rofl:

jimmy jazz
11.12.2006., 10:04
a ko kazhe da nije? hrvatska.

procitaj ti njegve socijalne radove. sam kaj je Krleza bil pre-hipi. hrvatska preteca beatnika.
(a poslje mu nisi steli dati nobelovu za knjizevnost jer je bil uz jugoslavenski politicki establishment, dok ju je Hesse dobil zbog puno veceg knjizevnog trzista)
isto kak su se i Big Black vucili na 1. albumu Elektricnog Orgazma..tak su vjerojatno i beatniki citali Krlezhu..evo Kerouac je poslje pisal kak na moru "boora-push" (bura pushe za one koje neznaju dalmatinski engleski). odkud mu to, ha.

trebash citati s razumjevanjem!

wannabenot
11.12.2006., 10:10
e sad ako ćemo po tim kriterijima, naša se hipi generacija mogla prije zagledati u kamova kao zvijezdu vodilju. krleža konkurira samo u par djela (npr. Na rubu pameti) ostatak opusa mu je preispolitiziran za bilo kojeg hipija pa bio taj i sa naših prostora :hekla:

jimmy jazz
11.12.2006., 10:16
pa cuj, to morash u kontextu vremena i prostora tumaciti. kud je puhal veter, kak su zvezde stale.
za to je Krleza bil cist ok, protiv sustava, uvodil je neke druge perspektive, poput Hessea..poslije je malo omekshal, al to zato jer se dal na stvaranje kulture (Enciklopedija itd.) koje je jeli, tu i tam malo manjkalo u ovim krajevima i umovima, dok je drugih stvari bilo napretek, evo imamo ih i danas kolko'sh (ruralnost, ne trebash niti iti vun iz grada).

p.s. kaj je Kamov bil iz Hrvatske? :?

wannabenot
11.12.2006., 10:25
p.s. kaj je Kamov bil iz Hrvatske? :?

jašta. na nesreću premlad umro da bi ostavio dubljeg traga :hekla:

Cyn
11.12.2006., 10:35
Hesse mi je umjereno OK. Nije mi spektakularno genijalan niti mi se da iščitavati sve njegove knjige, ali "Stepski vuk", "Demijan" i "Sidarta" bile su mi knjige koje sam tamo negdje krajem srednje škole s guštom pročitala i onda proslijedila dalje, ne tražeći posuđivače da mi ih vrate :D

Ono što me, međutim, više fascinira jest to da na podforumu koji se zove "Književnost" ni raspravljači ni moderator ne znaju gramatiku i pravopis. Prvo je biser postavio temu "Volite li čitati HESE-a", kao da je HESE neki akronim naziva političke stranke. Onda je došao moderator i to "ispravio" u Hesse-a.

Dajte već jednom zapamtite da se strane riječi, imena, nazivi, whatever NE DEKLINIRAJU NI SA KAKVIM CRTICAMA nego im se najnormalnije dodaju padežni nastavci. S crticama se dekliniraju SAMO akronimi (UN-a, HDZ-a, NKVD-a :D).

Na bilo kojem drugom podforumu ne bih reagirala, ali kad je čak i moderator podforuma "Književnost" toliko nepismen, onda mi to zbilja djeluje kao javno plahutanje prljavim rubljem na prozoru.

jimmy jazz
11.12.2006., 10:47
pa nije potrebno cin, ljepo se vidi v mojim postovima kak se dobro pishe. i Hesse med ostalim.

jimmy jazz
11.12.2006., 10:49
jašta. na nesreću premlad umro da bi ostavio dubljeg traga :hekla:

aaa..onaj Kamov..Isushena kaljuzhaa i to. pa ok po avantgardizmu ok, al po dubini i senzibilnosti se nemre meriti s Krlezom. a to je imal i Hesse.

Pomona
11.12.2006., 11:43
Ono što me, međutim, više fascinira jest to da na podforumu koji se zove "Književnost" ni raspravljači ni moderator ne znaju gramatiku i pravopis. Prvo je biser postavio temu "Volite li čitati HESE-a", kao da je HESE neki akronim naziva političke stranke. Onda je došao moderator i to "ispravio" u Hesse-a.

Dajte već jednom zapamtite da se strane riječi, imena, nazivi, whatever NE DEKLINIRAJU NI SA KAKVIM CRTICAMA nego im se najnormalnije dodaju padežni nastavci. S crticama se dekliniraju SAMO akronimi (UN-a, HDZ-a, NKVD-a :D).

Na bilo kojem drugom podforumu ne bih reagirala, ali kad je čak i moderator podforuma "Književnost" toliko nepismen, onda mi to zbilja djeluje kao javno plahutanje prljavim rubljem na prozoru.

To je bilo prvo što sam uočila, ali nisam se htjela miješati jer sam već prije zaključila da je to nemoguća misija i da se smatra cjepidlačenjem. K tome, neki su književnici već ovdje izjavljivali kako za te nevažne pojedinosti kao što su gramatičke i pravopisne pogreške imaju lektore.

Podsjećam:

Ja pišam po parku, a lektor ide iza mene i skuplja mokraću.

Svaka čast pismenim, čitljivim i smislenim piscima, ali furati se na pismenost znači odvajati se od naroda. Tko voli nek izvoli.

Ipak, možda je dobro povremeno skrenuti na to pozornost zbog ovih koji ne namjeravaju postati književnici.:D

Cyn
11.12.2006., 11:49
To je bilo prvo što sam uočila, ali nisam se htjela miješati jer sam već prije zaključila da je to nemoguća misija i da se smatra cjepidlačenjem. K tome, neki su književnici već ovdje izjavljivali kako za te nevažne pojedinosti kao što su gramatičke i pravopisne pogreške imaju lektore.

Ovaj mi put ciljna skupina nisu bili nepismeni književnici i "književnici" (ako su fakat skroz nepismeni i to nazivaju dosluhom s narodom, prije ili kasnije gadno će se osramotiti pa koga briga), nego naš književnošću zanesen moderator koji ide ispravljati naslove topika iz jedne pogreške u drugu.

Mislim, dođavola, nitko od nas nije savršeno pismen (bio književnik ili ne), ali kad se netko na podforumu posvećenom čitanju i komentiranju književnosti stalno razmeće svojom nepismenošću, onda mi je to isto kao kad se netko u društvu razmeće svojim dugo uzgajanim smradom iz usta i onda još tvrdi da njegov zadah iz usta nije važan jer je jedino bitno kakve riječi izlaze iz tih usta.

E, pa, mene smeta kad mi sugovornicima smrdi iz usta. I koliko god pametno i duhovito zborili, odmaknut ću se od njih i neću ih slušati jer ne mogu podnijeti smrad. Perite zube, ljudi. I moderatori bi mogli :D

wannabenot
11.12.2006., 11:57
hm, ja mislim, draga cyn, da ćeš postići samo to da će ti ovo sve biti prebačeno s ovog topika na literarnu kafanu. ljudi ne prihvaćaju čak ni dobronamjernu kritiku javno. eventualno na pm :hekla:

jimmy jazz
11.12.2006., 12:23
pa jel se zove topik knjizevnost ili gramatika!?
pustite lujdima malo pjesnicke slobode!
gle ti babe kaj su se uskokodakale!

giovaniI
11.12.2006., 13:26
:top: trazim OD MODERATORA da u naslovu moje teme vrati"HESE" a ne ovo nakaradno "HESSE" pa po kome je to gramatickom pravilu i iz koga jezika i od kada tako?pa nemij da se brukate,..
i molim diskutante da se vrate na duh i slovo teme.
Hvala.:top:

Gospon Pes
11.12.2006., 20:40
Hajde, malo vise postovanja prema Hermannovom imenu!
Hesse mu je prezime. Ispravak je potpuno u redu. ;)
Dakle,sta vam se dopada kod ovoga pisca,..i mozda da citirate par njegovih misli koje na vas ostavljaju utisak.
Procitala sam sve sto sam prije 20 i nesto godina kod nas mogla naci. Nije kompletan njegov opus, ali tri cetvrtine barem.
Najdraza je, neces vjerovati, i meni ostala Narcis i Zlatousti. :D
Iza nje ide Igra stalenih perli
Najgore su mi prosle dvije najrazvikanije: Stepski vuk i Siddharta :rofl:
A prije nekoliko godina sam posjetila samostan Maulbronn, u kojem je Hesse jedno vrijeme isao u skolu i koji mu je, misli se, posluzio kao "model" za onaj iz Narcisa i Zlatoustog.
Da nije postao pisac, Hesse bi bio cisto pristojan psiholog. :)
Mislim da mi se taj psiholoski dio kod njega najvise svidja.
Uglavnom, jedan je od pisaca koji su mi dragi.

rompepe
11.12.2006., 20:48
Da nije postao pisac, Hesse bi bio cisto pristojan psiholog. :)

kamo srece.. :rolleyes:

Gospon Pes
11.12.2006., 21:23
:rofl: Isuseboze. Odisej ti je dobar, a Hesse koma? Strasno. :D

Dovraga, nisam ono Joyceovo cudo procitala, pa ih ne mogu usporediti, ali zar ti se od Hermanna bas ni jedna ne svidja?
Ni perlice? Bar ta nije "pitka" kao vecina mu, imas o cemu mozgati pri citanju. ;)

rompepe
11.12.2006., 21:25
:rofl: Isuseboze. Odisej ti je dobar, a Hesse koma? Strasno. :D

Dovraga, nisam ono Joyceovo cudo procitala, pa ih ne mogu usporediti, ali zar ti se od Hermanna bas ni jedna ne svidja?
Ni perlice? Bar ta nije "pitka" kao vecina mu, imas o cemu mozgati pri citanju. ;)

ma sve mi se svidjaju, ali je proslo 20 godina, pa sebe ne dozivljavam jednako ozbiljno, a knjige koje sam tada citao pogotovo. :zubo:

*RE*
13.12.2006., 13:16
hesse?
nekad mi je loš, a nekad genijalan
nisam još sigurna gdje bih ga smjestila, trebala bih ponovno pročitat sve te knjige sad kad sam odrasla jedinka, pa da vidim
vidiš baš bih mogla do knjižnice...
znam da sam bila zaljubljena u demiana za vrijeme gimnazije :D

Kent
14.12.2006., 18:01
Morat ću kratko reagirati. Naime, banaliziranje Hessea je pogrešno.

Ipak je Hesse jedna viša razina i molit ću lijepo, Hesse je Pflichliteratur, a posebice Steppenwolf.
Studij germanistike, odnosno njemačke književnosti, apsolutno je nezamisliv bez barem 3 Hesseova djela. To što se nekome djelo sviđa ili ne sviđa upućuje samo na njegove subjektivne impresije, a ne na objektivnu kvalitetu.

Steppenwolf je između ostaloga važan jer se u njemu naziru i predviđaju problemi čovjekova otuđenja koji su tada, dok je djelo pisano, tek bili u začetku. Entfremdung, otuđenje modernog čovjeka, podvojenost-dualnost ljudske prirode, čovjeka i vuka, želja za bijegom iz društva, izolacijom poput stepskog vuka, oslobođenje od društvenih konvencija. Čovjek u borbi sa svojom duhovnom stranom na višoj razini i životinjom niskih strasti. Prijezir prema običnome čovjeku i konformističkom društvu.

To što nekome nije ‘leglo’ neko djelo, ne znači da objektivno ne vrijedi. I meni je čitanje Effi Briest od Fontanea bila tortura, kao i Verfilmung, ali to ne znači da djelo nije vrijedno i važno u povijesti njemačke književnosti.

Istina, gimnazijalac i brucoš koji želi biti cool čita Huxleyja i Hessea i traži se u Otoku i Stepskom vuku. Nažalost, ta je literatura uletjela u žrvanj onoga što je ‘in’ baš kao što je bio i Coelho (a sad je in pljuvati ga) i kako je sad popularan Houellebecq, a tko zna što će biti za koju godinu. Mislim, ruku na srce, mi smo Hrvati pomodari i volimo čitati ono što je ‘propisano modom’, no među te autore znaju uletjeti pisci različitih kvaliteta pa eto kad govorimo o Hesseu (napokon bez crtice) i visoke.

Šteta što današnji prosječni čovjek ne zna za Eichendorffa, Novalisa, Grassa, Frischa, Lessinga, al proždire Jergovića. Jer je in. Nabijem ti modu kad je umjetnost u pitanju. Odoh predaleko.

jimmy jazz
15.12.2006., 09:43
cuj, kak gde, v njemackom kulturnom krugu znaju za Novalisa i Lessinga (oni koji se bave literaturom), ili Grassa..a koji su meni tak-tak. to je njemacki kulturni krug. onda su mi bolji rusi..
no ja ne citam ni Jergovica.

no da ti se nadovezhem, poput Stepskog Vuka, isto tak ima i Sidharta svoje filozofsko znacenje, i na toj se razini treba interpretirati - razini Schopenhauera, i Budizma, o kojemu ipak dosta tog veli.
kaj to, necu navesti =)

Kent
15.12.2006., 09:58
cuj, kak gde, v njemackom kulturnom krugu znaju za Novalisa i Lessinga (oni koji se bave literaturom), ili Grassa..a koji su meni tak-tak. to je njemacki kulturni krug. onda su mi bolji rusi..
no ja ne citam ni Jergovica.

no da ti se nadovezhem, poput Stepskog Vuka, isto tak ima i Sidharta svoje filozofsko znacenje, i na toj se razini treba interpretirati - razini Schopenhauera, i Budizma, o kojemu ipak dosta tog veli.
kaj to, necu navesti =)
Govorimo o Hrvatima. Naravno da Švabe znaju za Novalisa i Lessinga, jer ih moraju čitati u školi!

Ne možeš stavljati književnike u ladice - ''meni su Rusi bolji''. Pa kako koji. Sva djela ruskih autora bolja su od 'Zauberberga'?
A i naglašavala sam razliku između objektivne kvalitete i onoga što je nekome osobno dobro. Mislim, ljudi vole reći da neko djelo nije kvalitetno samo zato jer njima nije leglo.

(Lijepo je što si spomenuo Schopenhauerov utjecaj :) ) jimmy, jimmy :D

jimmy jazz
15.12.2006., 10:16
pa upravo na to se odnosim kaj govorish o Hrvatima, zenska glavo! :D

niti se u njemackom kulturnom krugu ne citaju hrvatski klasiki poput Senoe, niti u hrvatskom svi njemacki, to je tak jasno, i nema se tu kaj za cuditi. ak se citaju onda najvazniji poput Goethea, Hessea i slicno. Novalis i Lessing su predaleki i duhu i razumjevanju danasnjice i njenog "prosjecnog" covjeka.
a ruski klasiki su u tom slucaju blizhi nego njemacki, to sam stel reci. iako tu nema romantizma poput Novalisa.

o subjektivno-objektivnom nebi ovaj put.

wannabenot
15.12.2006., 11:36
kad smo kod njemaca ja volim heinricha bolla (s točkicama na o).
njegova gledišta jednog klauna su mi :s

znam da ovaj upis nema direktne veze s hesseom ali htjedoh naglasit kako sam ga prerasla :hekla:

Kent
16.12.2006., 12:51
Sve pet. Heinrich Böll je također obvezatna literatura na germanistici. :cerek:

greta
16.12.2006., 23:51
volim hesse-a...citala sam
ROSSHALDE, KNULP, DEMIAN, SIDDHARTA, STEPSKI VUK, NARCIS I ZLATOUSTI
kupila sam i zbirku njegovih prica pod nazivom UMIJECE DOKOLICE, nesto s pocetka iz njegovih mladjih dana...
sto se tice IGRE STAKLENIM PERLAMA i ja sam jedna od onih koji su pokusavali pa im nije bas islo...dva puta...kazu mi da trebas 'sazrijeti' za tu knjigu pa sto god to znacilo:zubo:
volim njegova (anti)teoloska propitivanja...zanimljivo mi je to.
cak je i ovaj novi papa na pitanje koja mu je najbolja knjiga izjavio da je to STEPSKI VUK. iznenadjenje:confused:
ali ratzinger kaze da mu je ta knjiga rasvjetlila neke stvari o covjekovom otudjenju i unutrasnjim previranjima u danasnjem svijetu.(moja slobodna interpretacija)
hm...:misli: zanimljivo.

traveler
18.12.2006., 14:22
probala sam puno puta citati stepskog vuka,al nikako...evo bas sam ga danas opet digla i odlucila 100 % procitat! :)

jimmy jazz
18.12.2006., 21:44
ah odluke...Hesse(Stepski Vuk, Sidharta) je stvar potrebe ;)

demian_von_hesse
19.12.2006., 07:36
da, da... dobri stari čika Herman...
Ne moram reći koja mi je njegova knjiga najbolja, jel' (vidi se po nicku).
Ali moram priznat da Hesseovo stvaralštvo, odnosno većina njegovih djela, nisu za svakoga. Ne može, naravno, svatko prožvakati neke stavove njemačke filozofije, ali da stari ima genijalnih djela-ima... Itekako..

Sve-u-svemu, dobro razvijena ideologija Nietzchea i Goethea izvire iz njegovog šarolikog opusa djela...

demian_von_hesse
19.12.2006., 10:21
volim njegova (anti)teoloska propitivanja...zanimljivo mi je to
:top:

Apsolutno...
Pogotovu, ta svoja, kako kažeš-"anti-teološka", propitivanja uvelike eksplicira kroz djelo Demian.
A mogu reći da ni ta knjiga nije baš za svakoga, jer dotiče same srži Biblije (Starog Zavjeta) u onim dijelovima kada vrši komparaciju sa Abelom i Kainom, te samim početkom knjige naglašava tu komparaciju likom Franje Kromera...

Uglavnom, ta knjiga me je toliko bacila u neka razmišljanja, tako da sam i sam bio u nekoj vrsti "transa", sjedći pokraj "kamina" i razmišljajući o čovjeku, svijetu i vjerovanjima...

cak je i ovaj novi papa na pitanje koja mu je najbolja knjiga izjavio da je to STEPSKI VUK. iznenadjenje:confused:
ali ratzinger kaze da mu je ta knjiga rasvjetlila neke stvari o covjekovom otudjenju i unutrasnjim previranjima u danasnjem svijetu.(moja slobodna interpretacija)
hm...:misli: zanimljivo.

Naravno, Hesseova razmišljanja dotiču, kako samu vjeru, tako i teološke postavke. Ne mogu reći kako je Ratzingeru rasvijetlila neka saznanja, već ga je uspjela "natjerati" razmišljanju o nekim drugačijim mogućnostima "teoloških postavki", odnosno- drukčijem pristupu nutrini čovjeka i njegove vjere....

slovenka25
26.12.2006., 09:05
Siddhartu sam čitala u srednoj školi, tada mi je bila :top:

zlatana
05.01.2007., 01:03
Citala ga u srednoj skoli.Odusevljavala me je kratka prica "Skroviste "tako nekako se zvala gdje pise o raznim gradovima koje je posjetio,mjestima i nikako nije mogao da nadje mjesto gdje pripada.Da bi na kraju shvatio da je "dom" gdje smo zasticeni od svih zivotnih oluja, samo u nama samima.Odaja u nasoj dusi.:cerek:
I "Patnja" je jako lijepo opisana.Pokusacu da nadjem na netu.

10000days
05.01.2007., 06:39
Imam pitanje, dali netko od vas ima koju od njegovih knjiga u .pdf-u ali da je na hrv:

Demian
Igra staklenih perli
Sidarta
Stepski vuk
Narcis i zlatousti

Ja citam njegove knjige inace iz knjige a ne preko kompa nego pitam jer bi zelio to imati u kompu, jednostavno moram imati jer taj covijek je car! Covijek koji zna sto pise hehe

Ajde ako netko ima neka se javi. Pozz

Gospon Pes
05.01.2007., 21:22
Voljela bih PROcitati Hessea, ali cini se da ima nesto protiv... :zmaj:
Malo sam pozeljela upotpuniti opus i ponijela na odmor i ponesto od Hessea, sto nisam prije citala.
Izmedju ostalog i "Gertrud".
Postoje tri verzije i prva u knjizi je bila "konacna".
Druga po redu je bila "prva verzija", taman sam se lijepo uzivila i postalo je zanimljivo, kad sam dosla do recenice: [Ovdje se manuskript prekida.]
"Drugoj verziji" sam prvo kraj pogledala, takodjer zavrsava gore navedenom recenicom, pa sam bez daljnjeg citanja bacila knjigu (natrag u torbu, iz knjiznice je, nisam smjela u smece :D).
Aaaaaaaa! Kad je vec prekinuo i ocito nije mislio zavrsiti, mogao je i sve skupa baciti, a ne da se jos i nadje budala koja izda pola price, a kraj nikad necemo saznati... *pljuc*
Inace, sve tri verzije nemaju sadrzajno nikakve veze jedna s drugom, osim da je glavni junak neki blento, nesretno zateleban u curu po imenu Gertrud.

rompepe
06.01.2007., 13:15
Voljela bih PROcitati Hessea, ali cini se da ima nesto protiv... :zmaj:
Malo sam pozeljela upotpuniti opus i ponijela na odmor i ponesto od Hessea, sto nisam prije citala.
Izmedju ostalog i "Gertrud".
Postoje tri verzije i prva u knjizi je bila "konacna".
Druga po redu je bila "prva verzija", taman sam se lijepo uzivila i postalo je zanimljivo, kad sam dosla do recenice: [Ovdje se manuskript prekida.]
"Drugoj verziji" sam prvo kraj pogledala, takodjer zavrsava gore navedenom recenicom, pa sam bez daljnjeg citanja bacila knjigu (natrag u torbu, iz knjiznice je, nisam smjela u smece :D).
Aaaaaaaa! Kad je vec prekinuo i ocito nije mislio zavrsiti, mogao je i sve skupa baciti, a ne da se jos i nadje budala koja izda pola price, a kraj nikad necemo saznati... *pljuc*
Inace, sve tri verzije nemaju sadrzajno nikakve veze jedna s drugom, osim da je glavni junak neki blento, nesretno zateleban u curu po imenu Gertrud.

zamisli tek kako je procitati "ispovjesti varalice felixa krulla" od manna, koja je knjizurina od nekih 500njak stranica i skontati na kraju da nije dovrsena. :rolleyes:

Gospon Pes
06.01.2007., 14:43
Puno ti hvala na upozorenju. :kiss:
Taman citam Mannovu "Carobnu planinu", idem pogledati je li to dovrsio, prije nego ostale dvije trecine procitam.
Mada bih ga mogla sutnuti u kut i ovako, nije da sam dosadasnjim bas nesto odusevljena. Ako Hans na kraju crkne, to bi spasilo stvar, oprostila bih mu da je glupav i dosadan. :D

A i Hesseovim ostalim radovima, koje jos nisam procitala, ubuduce cu prvo sumnjicavo pregledati kraj. :rofl:

Ako nesto mrzim, onda to i smatram izuzetno nepostenim od izdavaca da ne naznace na pocetku da djelo nije dovrseno, pa tko voli...

Ali imam za Hesseljupce jedno pitanje.
Negdje sam procitala (ne znam je li bilo na forumu, ali pisalo je :D) da je Demiana izdao pod pseudonimom jer se malo osvrnuo na vlastitu latentnu homoseksualnost, pa da ga bas odmah ne prepoznaju... :lol:
Khm...ali meni nije jasno iz cega je taj zakljucak zapravo izvucen? Ukoliko Hesse to sam negdje nije rekao, ja se te latentnosti iz knjige bas i ne sjecam. :misli:

jimmy jazz
09.01.2007., 17:35
kaje pesino njemacki ti josh nije dovoljno dober za zauberberga :D

lie
14.01.2007., 20:12
meni je naj Igra staklenih perli, Stepski vuk sam citala i knjiga je remek djelo , priznajem, ali meni nije bas nesto . Mozda zato jer sam ju citala u krivo vrijeme

Gospon Pes
16.01.2007., 11:40
sta?:confused:
"Zauberberg" je originalni naslov "Carobne planine" (Thomas Mann)
BTW sam upravo pogledala kako se uopce zove na hrvatkom i cini se da je "Carobna gora" :rofl:
Ali nije bitno, ovo je topic o Hesseu, sorry da smo uopce spomenuli nekog drugog. ;)

giovaniI
22.01.2007., 13:10
ima li jos koji odgovor?

Duyam
24.01.2007., 00:59
probala sam puno puta citati stepskog vuka,al nikako...evo bas sam ga danas opet digla i odlucila 100 % procitat! :)

Pusti to, probaj Igru staklenih perli.

kukuriku
24.01.2007., 13:44
zamisli tek kako je procitati "ispovjesti varalice felixa krulla" od manna, koja je knjizurina od nekih 500njak stranica i skontati na kraju da nije dovrsena. :rolleyes:

jooooooj, da. sad me podsjeti.:eek:
viš, tog švabu volem.

a hesse i ja si nigdar nismo bili dobri.
(al ne može me se optužiti da nisam probala; mutno se sjećam da sam se zlopatila s perlama, i da sam lagodno, al hladno progutala siddharthu i stepskog vuka).
taj nivo "dubine" me jako iritira.
ne velim da ne valja.
MENI ne valja.

lie
29.01.2007., 19:50
Pusti to, probaj Igru staklenih perli.

slazem se , knjiga je stvarno odlicna i meni najdraza od njegovih...stepskog vuka nemoj citat na silu ili neznam sto jer ti nece uopce sjesti ;)

adrijanaz
30.01.2007., 12:41
Nije valjda da se jedino meni svidjelo "Putovanje na istok"? :o

lie
30.01.2007., 12:54
nisam to citala , o cemu se radi u knjizi , ukratko

adrijanaz
30.01.2007., 15:43
Evo ti opis sa poleđine knjige, lijepo je sročeno:

"Putovanje na Istok" čudesna je pripovijest o nečuvenoj ekspediciji članova mističnog Saveza prema mitskim zemljama mudrosti, ishodištu i izvorištu čovjekova duhovnog bogatstva. Zaratustra, Platon, Mozart, Lao Ce, Don Kihot, Buda, Paul Klee, Pitagora, Baudelaire... tek su neki od slavnih hodočasnika i članova Saveza s kojima se autor otputio ili ih susreće na ovdje opisanom, misterioznom putovanju kroz prostor i vrijeme. Prema nekim izvorima to tajanstveno udruženje vjernika, sanjara, mislilaca, pjesnika i fantasta, razasutih kroz narode i stoljeća, koje bismo mogli nazvati i savezom tragača za istinom ili tragača za Bogom, navodno postoji još uvijek, ali i oduvijek!

giovaniI
31.01.2007., 07:08
ok je.

giovaniI
07.02.2007., 08:25
pa upravo na to se odnosim kaj govorish o Hrvatima, zenska glavo! :D

niti se u njemackom kulturnom krugu ne citaju hrvatski klasiki poput Senoe, niti u hrvatskom svi njemacki, to je tak jasno, i nema se tu kaj za cuditi. ak se citaju onda najvazniji poput Goethea, Hessea i slicno. Novalis i Lessing su predaleki i duhu i razumjevanju danasnjice i njenog "prosjecnog" covjeka.
a ruski klasiki su u tom slucaju blizhi nego njemacki, to sam stel reci. iako tu nema romantizma poput Novalisa.

o subjektivno-objektivnom nebi ovaj put.
:s

giovaniI
21.02.2007., 10:23
Sve pet. Heinrich Böll je također obvezatna literatura na germanistici. :cerek:

:rofl:

Emo§ion:D
21.02.2007., 10:28
Nee..:(
Nekako mi je previše dark i filozof..
Demian me ubio u pojam.

giovaniI
22.02.2007., 12:16
vidis,ukusi su razliciti.
nije mracan,otkuda ti to?
a ne filosofira previse,onako umjeren je i u tome,..
ali zivotno jako pise,i to mi se dopalo.

kuroishijin
22.02.2007., 13:21
Njega nikako nisam mogao probaviti a imam doma cijeli komplet dijela.

jimmy jazz
23.02.2007., 08:51
Leopold Muzej (http://www.leopoldmuseum.org/index_en.html) v Becu prikazuje izlozbu njegvih slika. meni se svidjaju (http://orf.at/070222-9530/?href=http%3A%2F%2Forf.at%2F070222-9530%2F9531txt_story.html). vecinom akvareli, i sketchevi. kak sam saznal, on je puno slikal, i to mu je bila psihoterapija.

mali-mis
23.02.2007., 09:12
"Ta ja nisam hti nista drugo doli da ono sto je u meni samo od sebe izidje iz mene..." -Ovu recenicu iz Demijana pamtim i dan danas iako sam ga procitala prije 23godine.:top:

giovaniI
23.02.2007., 10:37
Leopold Muzej (http://www.leopoldmuseum.org/index_en.html) v Becu prikazuje izlozbu njegvih slika. meni se svidjaju (http://orf.at/070222-9530/?href=http%3A%2F%2Forf.at%2F070222-9530%2F9531txt_story.html). vecinom akvareli, i sketchevi. kak sam saznal, on je puno slikal, i to mu je bila psihoterapija.

hvala ti za link.

giovaniI
26.02.2007., 07:23
pa,da obnovim malo temu,.

gwendolyna
26.02.2007., 08:51
od svih hesse-ovih knjiga , uvijek se vracam siddharthi.

prije sam takodjer voljela igru staklenim perlama i narcisa i zlatoustog.

ali siddhartha mi je ipak omiljena knjiga.

giovaniI
28.02.2007., 09:25
narcis i zlatousti su neprevazidjeni,.

malakala
01.03.2007., 09:42
Mislim da je za sve Hesseove knjige važno da ih se pročita u pravom trenutku u životu, zato se ljudi toliko razlikuju u mišljenju o tome koja je njegova knjiga najbolja. Svakome je najbolja ona koja mu je kada ju je pročitao najbolje sjela.

Jer njegove knjige je čini mi se grijeh promatrati isključivo kao literalna djela, u njima je važno prepoznati utisak i jačinu traga koje su ostavile na čovjeku kada ih je pročitao...

Mene se osobno najviše dojmila Sidharta, ali to pripisujem tome da sam ju pročitala u srednjoj školi, da je to bila prva njegova knjiga koju sam pročitala i da sam tada tek učila o životu, a Hesse je čini mi se baš to - dobar učitelj života. Ipak, jednom kad neke stvari naučimo, a to je ono što ljudi kažu da su prerasli Hesse-a, onda nam taj njegov ton učitelja života više nije zanimljiv a sve te stvari o kojima on piše čine se same po sebi razumljive i na neki način plitke.

giovaniI
02.03.2007., 10:48
a jesi li citala onu njegovu knjigu"Srecan je onaj ko umuije da voli"?

malakala
02.03.2007., 11:20
a jesi li citala onu njegovu knjigu"Srecan je onaj ko umuije da voli"?

nisam. zašto?

giovaniI
05.03.2007., 07:56
pa nevjerovatno je dobra,preporucio bih ti to.
radi se o nekim kratkim pricama,a ima i njegove poezije malo.
procitaj,ako imas priliku!

Leprechaun
03.04.2007., 23:43
Stepski vuk je jedan od najljepših priča koje sam čitao. To je intimna priča o čovjeku autsajderu, ono što bi smo mi danas prikladnije zvali individualcem nesposobnim za bilo kakav kolektivni osjećaj, sociopate koji odbijajući prilagodbu nose cijeli teret čovječanstva na svojim leđima.

Je li netko čitao Igru staklenih perli - Zašto je Hesse utopio Jozefa Knechta?

davors
28.06.2007., 13:43

Prije ohoho godina čitao sam zbirku Hesseovih priča ili novela (mislim da je naslov izdanja bio baš "Kratke priče", kao dio neke edicije odabranih djela), ali mi je sjećanje dosta zbrčkano, može li netko potvrditi nalazi li se u toj zbirci i priča "Posljednji Europljanin"?

U toj se zbirci nalazi i "Četvrti životopis Josepha Knechta" (u "Igri..." su svega tri); možda bi tu mogao biti odgovor na tvoje pitanje?

Shatra
01.07.2007., 22:08
Meni se prilično svidjela "Demian"..

larpi
02.07.2007., 09:06
U srednjoj sam pročitala nekih 5 (6?) njegovih knjiga. Nisam Igru staklenim perlama još. Ful sam ga voljela čitati :)

I usput: Danas je Hesseov 130. rođendan !!!

giovaniI
25.07.2007., 12:12
U srednjoj sam pročitala nekih 5 (6?) njegovih knjiga. Nisam Igru staklenim perlama još. Ful sam ga voljela čitati :)

I usput: Danas je Hesseov 130. rođendan !!!
zanimljiv podatak.:)

WichitaQ
25.07.2007., 12:16
Sretan rođendan ti Hesse, sretan rođendan ti....

Hroboatos
25.07.2007., 12:19
Hesse je da ga se čita od 15 do 25 (osim "Igre").

jebe se non
09.11.2007., 13:44
Stepski vuk je jedan od najljepših priča koje sam čitao. To je intimna priča o čovjeku autsajderu, ono što bi smo mi danas prikladnije zvali individualcem nesposobnim za bilo kakav kolektivni osjećaj, sociopate koji odbijajući prilagodbu nose cijeli teret čovječanstva na svojim leđima.

Josefova smrt simbolizira kraj jedne zivotne epizode ukratko kao sto npr.govinda nikad ne prepoznaje sidartu kad ga sretne jer svaka zivotna promjena smrt je onoga koji smo bili a pocetak ovog novog,s tim da u josefovom slucaju to ima jos dublji smisao jer objasnjava kod podrobnijeg citanja i zasto se to dogadja

Lux, -is
09.11.2007., 14:26
volim hessea (što se vidi i iz mog potpisa).
demian mi je odličan :s

Lux, -is
09.11.2007., 14:34
"Živim u svojim snovima...I drugi ljudi žive u snovima, ali ne u svojim vlastitim.
To je razlika."

Ovaj me citat iz Demiana zaista potaknuo na razmišljanje i shvatila sam da su moji snovi prošlo vrijeme. Hvala Bogu, još uvijek nisu prošlo svršeno, ali negdje, putem, zabravila sam živjeti svoje snove, za njih i u njima i izgubivši sposobnost disanja punim plućima svoj zrak, počela sam živjeti tuđe snove.
Nije ni čudo da se toliko osjećam strancem u vlastitoj koži.

alim
09.11.2007., 15:18
.. sjećam se ovoga iz narcisa i zlatoustog .. kako ćeš umrijeti ..
.. onda mi se činilo da ne vrijedi .. i sada mi se isto čini .. jer jebeš život kojemu je smrt jedina nada ..

.. inače .. to o čemu hesse priča nije dovoljno ..
.. njegova je priča između kurvarije zemlje i svetosti komšiluka ..
.. e .. taj je svijet mali i ne vrijedi kurca .. izvan toga mora postojati nešto ..

jebe se non
09.11.2007., 17:41
"Živim u svojim snovima...I drugi ljudi žive u snovima, ali ne u svojim vlastitim.
To je razlika."

Ovaj me citat iz Demiana zaista potaknuo na razmišljanje i shvatila sam da su moji snovi prošlo vrijeme. Hvala Bogu, još uvijek nisu prošlo svršeno, ali negdje, putem, zabravila sam živjeti svoje snove, za njih i u njima i izgubivši sposobnost disanja punim plućima svoj zrak, počela sam živjeti tuđe snove.
Nije ni čudo da se toliko osjećam strancem u vlastitoj koži.

:Pivo: :Pivo:

contra rationem
11.11.2007., 10:45
Hessea sam čitala s 12, neki kažu prerano. Pročitala sam sve što je tada bilo prevedeno. Najviše me se bio dojmio "Narcis i Zlatousti", danas se u magli sjećam nekih djelova. U "Stepskom vuku" bih uvijek iznova stala na dijelu "Samo za luđake" i nikako da uđem. Tek sam ne tako davno pogledala izvrstan njemački film snimljen još 70-ih po istoimenoj knjizi - godine mu nisu nimalo naškodile.

augustin
11.11.2007., 13:02

Sjećam se da sam o tome danima raspravljao s svojim prijateljem. On je ponudio odgovor koji se i meni svidio. U "staklenim perlama" Hesse izlaže onaj svakom dobro znani osjećaj "unutarnjeg" i "vanjskog", svijeta duha i svijeta materije, po sjećanju mislim da ih on naziva upravo duhovnošću i svjetovnošću. Knehta kroz roman uvijek muči taj nesavršeni svijet vani naspram njegovog savršenog svijeta misli kojeg izgrađuje tijekom svog života. Na kraju popušta, izlazi van, međutim kao što se zna to loše završi. To bi bilo kao da Papa sada odluči izići iz Vatikana i nastavi živjeti kao običan čovjek. Ono što čovjek misli o životu ne može preživjeti u stvarnom životu. Mislim da bi u tome ležala poanta tog nenadanog "usmrćivanja"...

augustin
11.11.2007., 13:08
Hessea sam čitala s 12, neki kažu prerano. Pročitala sam sve što je tada bilo prevedeno. Najviše me se bio dojmio "Narcis i Zlatousti", danas se u magli sjećam nekih djelova. U "Stepskom vuku" bih uvijek iznova stala na dijelu "Samo za luđake" i nikako da uđem. Tek sam ne tako davno pogledala izvrstan njemački film snimljen još 70-ih po istoimenoj knjizi - godine mu nisu nimalo naškodile.

Uh, a ja sam Stepskog vuka pročitao s 15 pa sam mislio da je to prerano jer se kasnije odrazio na čitavu moju adolescenciju...
Narcis i Zlatousti su mi OK. pogotovo njegove kratke pripovijesti poput Klajn i Wagner ili Dječje duše ali Igra staklenim perlama je neprikosnovena i, kao što je netko spomenuo na ovom forumu, treba se odijeliti od čitovog njegovog opusa.

contra rationem
11.11.2007., 20:09
Uh, a ja sam Stepskog vuka pročitao s 15 pa sam mislio da je to prerano jer se kasnije odrazio na čitavu moju adolescenciju...
Narcis i Zlatousti su mi OK. pogotovo njegove kratke pripovijesti poput Klajn i Wagner ili Dječje duše ali Igra staklenim perlama je neprikosnovena i, kao što je netko spomenuo na ovom forumu, treba se odijeliti od čitovog njegovog opusa.

Niš se "Perli" ne sjećam, možda su mi ko klinki bile pre suhoparne. Sad sam vidla da mi na polici sjede "Märchen" od Hessea. Možda se navirim. Neko antikno izdanje. Na koricama je komentar na "Perle": "Versuch einer Lebensbeschreibung des Magister Ludi Josef Knecht samt Knechts hinterlassenen Schriften". Zapravo se na Hessea nisam vraćala od djetinjstva. Vrijedi pokušati? I "Zauberberg" od Thomasa Manna sam tek nedavno pogledala u obliku dobrog starog (valjda čak crno-bijelog) filma iako zapravo izuzetno rijetko sjedim pred televizorom.

ajme kako sam se zaj..... je sam Hessea pomijesao s Svenom Hasselom moze li mi tko dat malu recenziju Stepskog vuka zasto je toliko posebna onako sturo pa da vidim o cemu se tu radi i procitajte nesto od Svena njegove knjige ce vas potresti...... kao sto je rekaoa Alistair Macrae:
"mozda je ovo knjiga od koje cete se razboljeti.Savjetujem vam da je citate i da se razbolite............

Koji ti je taj Hassel? Dobro da ga nisi pomiješao s Knutom Hamsunom ili Henrikom Ibsenom!

augustin
11.11.2007., 23:29
I "Zauberberg" od Thomasa Manna sam tek nedavno pogledala u obliku dobrog starog (valjda čak crno-bijelog) filma iako zapravo izuzetno rijetko sjedim pred televizorom.

Upravo Igra staklenih perli i Čarobna gora idu pod zajedno, autori dijele slične namjere i atmosferu. Obje knjige treba guštati, ali svakako bolje u mladosti nego kasnije. Ako si voljela Čarobnu goru onda ćeš i Perle :)

nindjakrmak
12.11.2007., 00:01
jebiga, nema nedojebanog tinejdžera koji se nije napajao na hesseu, salingeru, bukowskom i inoj ekipici. što se mene tiče, salinger je ostao, manje više i bukowski (pjesme više nego proza), a od hessea dan danas najviše volim čitati baš tog opjevanog "stepskog vuka", koji je zaista izvanredan. onaj odlomak u kojem se hari haler vraća kroz magično kazalište u svoje teen godine i opet se zaljubljuje u svoju prvu djevojku rozu, sigurno je jedan od najljepših koje sam pročitao. ostale hesseove knjige mi danas i nisu nešto - "demian" pomalo nedorečen, štur, donekle naivan, "siddharta" je zanimljiva zbog te kulturne egzotičnosti, problem je možda u tome što obrađuje ideju koja je kasnije stvarno prožvakana i previše, pa nam je danas sve to kao već viđeno... moj je dojam da su zapadnjaci koji su najbolje pisali o zenu i budizmu općenito u beletristici ipak bitnici... kad kerouac opisuje doživljaj satorija u "na cesti" i to više implicitno, onda je to mnogo uvjerljivije nego hesseova šema o rijeci... ipak, nisam čitao one hesseove najranije pripovjetke i romane, "u žrvnju" i sl, što bih volio. vjerojatno su manje opterećeni filozofijom i psihoanalizom od kasnijih knjiga.

Hroboatos
12.11.2007., 00:19
Hesse, to je za dob od 13-23 godina (osim "Perli", koje su u tradiciji teutonske dosade i nečitljive).

nedim
24.11.2007., 12:14
Mislio sam ga i ja uzeti,ako je tako dobro kako vi mislite,zasto da ne?Drugi sam srednje-gimnazija pa eto...pozdrav svima

lie
24.11.2007., 15:39
Hesse, to je za dob od 13-23 godina (osim "Perli", koje su u tradiciji teutonske dosade i nečitljive).

hesse nije za citanje u srednjoj skoli, stovise, tek nakon 20-e ga se moze citat na nacin da se shvati djelo ...pocela sam ga citat prije dvije tri godine al mi nije "sjeo" ko sad kad opet citam njegova djela

ksanaks
02.01.2008., 12:18
pozdrav svima...
odlučila sam darovati prijateljici knjigu od hessea za rođendan...
čitala je već stepskog vuka i jako joj se svidio...sad čita demiana
zanima me što mislite koju knjigu da joj darujem?
siddarthu ili igru staklenim perlama..il nešto treće?

što bi joj se svidjelo ako joj se svidio stepski vuk?

ajte ljudi pomagajte :)

hvalaaaaa

lie
02.01.2008., 16:40
ovisi o ukusu, ja sam uvijek za Igru staklenim perlama

lotta mao
05.01.2008., 11:45
pročitala stepskog vuka i to još srpsko izdanje ali mi nije sjeo, iako mi se jedan segment veoma svidio a to je da sam mogla savršeno zamisliti atmosferu i sve događaje smjestiti na idealne lokacije. trebala bih još jednu il dvije njegove pročitati čisto da zaključim na čemu sam s njim.

ella6
05.01.2008., 21:38
Meni je Hesse najdraži pisac. Osim njegovih klasičnih djela, isplati se pročitati i par zbirki pripovjetki. Meni je vrlo dragi Noćni leptir. Jedina riječ koja mi pada na pamet kada pomislim na Noćnog leptira je kako je samo lijepo napisan. Možda će mi neki zamjeriti površnost opisa ali smatram da je knjiga jednostavna i fascinanatna poput te riječi. Bože, koja lirika :)

jebe se non
06.01.2008., 11:24
pozdrav svima...
odlučila sam darovati prijateljici knjigu od hessea za rođendan...
čitala je već stepskog vuka i jako joj se svidio...sad čita demiana
zanima me što mislite koju knjigu da joj darujem?
siddarthu ili igru staklenim perlama..il nešto treće?

što bi joj se svidjelo ako joj se svidio stepski vuk?

ajte ljudi pomagajte :)

hvalaaaaa

e jebi ga sad!sve su mu knjige slicne i na istu temu otprilike

preporucam,siddarthu i narcis i zlatousti,odlicne za njezne godine osim toga cijena im je,bar u st,nekih 25 kn po knjizi

Hamza_Mujanovic
06.01.2008., 21:51
Knjige Stepski vuk i Sidharta po meni su najbolje Hesseove knjige
iako ni Demian Kao i Narcis iZlatousti nisu lose.Knjigu Igra staklenim
perlama moram procitati jos jednom jer je nisam skonto.

davors
16.01.2008., 12:49
Za ljubitelje Hermanna Hessea:

POZIVAMO VAS NA OSMU VEČER HOROR KNJIŽEVNOSTI IZ CIKLUSA

VAMPIRSKE NOĆI U KRINGI

U SUBOTU, 19. siječnja u 21 sat u cafe-baru VAMPIRE u Kringi

Knjigu HERMANNA HESSEA "Priče o vješticama i sablastima iz Rajnskog antiquariusa" u izdanju Naklade ZORO iz Zagreba predstavljaju prevoditelj Boris Perić i urednik Davor Šišović

VESELIMO SE VAŠEM DOLASKU!

Christian von Stramberg (1785.-1868.), novinar i publicist iz njemačkog grada Koblenza, objavio je sredinom 19. stoljeća monumentalno djelo "Znameniti i korisni rajnski antiquarius" (Denkwürdiger und nützlicher rheinischer Antiquarius) u 39 svezaka, nastojeći u maniri baroknih kroničara dati cjelovit prikaz Rajnske oblasti, njene prirode, povijesti i gospodarstva, religije, stanovništva, narodnih običaja i vjerovanja od ranog srednjeg vijeka do njegova doba. Izvatke iz toga djela koji govore o nadnaravnim pojavama, vjerovanjima i praznovjericama, dvadesetih godina dvadesetog stoljeća odabrao je znameniti njemački književnik, nobelovac Hermann Hesse, priredivši od toga materijala knjigu "Priče o sablastima i vješticama iz Rajnskog antiquariusa", koja je u Njemačkoj međutim objavljena tek nakon šezdesetak godina, a ovo je njen prvi hrvatski prijevod.

Stramberg je bio svojevrsni Arthur Clarke svoga vremena, za publiku gladnu senzacija i strašnih priča prikupio je mnoštvo ne samo glasina o neobičnim događajima koje bi spadale u društvenu kroniku njegovoga doba, nego i sličnih svjedočanstava iz starije literature, ne ograničavajući se samo na Porajnje, već zahvaćajući u jezovite kronike čitave Evrope. Tako je Strambergovu, a kasnije i Hesseovu pozornost, uz zgode o stravičnim pojavama sablasti vitezova, sluškinja i vojnika, o vještičjim letovima i čarolijama za prizivanje mladoženja, o bezglavim prikazama i kućnim duhovima, čak i o pojavama koje danas nazivamo poltergeist, privukao i slučaj vampira Jure Granda, zabilježen u 17. stoljeću u istarskom mjestu Kringa.

MixEN
17.01.2008., 19:11
dobila sam knjigu narcis i zlatousi prije par godina za rođendan i moram priznat da ju nikada nisam pročitala. mozda sam premlada za to, ali nikad nisam došla dalje od 10ak stanica, naprosto me nije zainteresiralo, pa obzirom na to druge knjige njegove nisam ni pogledala.

Hamza_Mujanovic
18.01.2008., 14:36
Pokusaj se nekako prisiliti da procitas makar jednu od njegovih knjiga:
-Sidharta
-Stepski vuk ili
-Demian
pa ako uspijes u tome onda je velika vjerovatnoca da ces procitati i
ostale njegove knjige

Pozz

Jane Eyre
18.01.2008., 17:11
Zbog Hesea mi je zao asto ne znam njemacki jezik da bih mogao da ga citam u izvornom obliku.
I dalje mi je najljepsa knjiga koju sam procitao "Ana Karenjina",ali na drugom mjestu je "Narcis i Zlatousti".

Procitala sam Narcisa i Zlatoustog,Sidartu i Demijana koji me odusevio.Sad bas uzeh da procitam Stepskog vuka i Igru staklenih perli.Iako mi se Stepski vuk cini kao malo teza knjiga, ili je stvar u tome sto knjige citam u kasnim nocnim satima pa mozak nije u stanju 'provariti' neke istine.. :D

Je li ko citao 'Petar Kamencind'-a ?Utisci? :)

nedim
25.01.2008., 18:08
Nije losa ni knjiga Alibi koju je napisala Sandra Brown.

him-girl
09.02.2008., 14:56
Molim sve koji ovdje pisu da prije otkrivanju nekog detalja iz knjiga naznače to. Upravo sam si unistila igru staklenim perlama jer sam saznala kraj na brutalan i prisilan način. HVALA!

davors
09.02.2008., 15:40
Molim sve koji ovdje pisu da prije otkrivanju nekog detalja iz knjiga naznače to. Upravo sam si unistila igru staklenim perlama jer sam saznala kraj na brutalan i prisilan način. HVALA!

Bez brige, Igru staklenim perlama ne možeš uništiti saznavši "kraj", ne daj se smesti. A k tome, za utjehu, postoji još jedan "Životopis Josefa Knechta" koji nije u "Igri", nego je objavljen kao zasebna kratka priča. Ih, ta nije Hesse Agatha Christie!

***Frozen***
13.02.2008., 15:09
samo sam sidhartu od njeg pročitala, zakon knjiga, možda ga budem opet čitala, čula sam da je stepski vuk dobar...

Eccentric Freak
13.02.2008., 21:19
Obozavam Sepskog Vuka,
citala sam ga za lektiru i ostala totalno paf!

Sad citam Narcisa i Zlatoustog,
ali nije ni do koljena vuku,

najbolji su mi oni stihovi:

Mi se, naprotiv, nadosmo
U zvijezdama obasjanu ledu etera
Ne znamo za dan, ni sate
Nismo ni musko ni zensko, ni mlado ni starci.

Hladan i nepromjenjiv je nas vjecni bitak
Hladan i zvjezdano vedar nas vjecni smijeh.

nevjerojatno kako ta pjesma djeluje tuzno i nostalgicno a po rijecima je doista sretna!

i ako slucajno negdje vidite napisanu tu pjesmu, na nekoj klupi ili slicno, znate tko je tam bil....:mig: :D

Fiorina
08.04.2008., 11:33
Mislim da je iz "Igre staklenih perli"

parafraziram

"ako covjek nesto zaista zeli, onda ga ta njegova zelja, a ne on sam, dovede do ipunjenja tog cilja"

Help. Anyone?

Gipsyqueen
08.04.2008., 17:54
Ja imam neke citate, ali ne baš točno taj koji tražiš:(.

"Nije naš zadatak u tome da se približimo jedno drugom, kao što se ne sastaju ni Sunce i Mjesec, ni more i kopno. Nas dvoje smo, prijatelju dragi, Sunce i Mjesec, mi smo more i kopno. Naš cilj nije da se slijemo jedno s drugim vec da saznamo jedno od drugoga i da jedan u drugom naučimo vidjeti i poštivati ono što taj drugi jest: naša suprotnost i dopuna."

"Spoznavati uzroke, upravo je to mišljenje, i samo se tako osjećaji pretvaraju u spoznaje i ne iščezavaju, već postaju bitnima i počinju djelovati."

"Samoća je put kojim sudbina želi čovjeka dovesti sebi samome."

"Uporno vjerujem u to da nijedna stvar i nijedan čovjek na svijetu nisu uzalud, da i prividno zlo ima neke druge, neke vrijedne strane…"

"Htio sam samo pokušati živjeti ono što je samo htjelo izići iz mene. Zašto je to bilo tako teško?"

"Pokušao sam lutati stazama svijeta, a one su za mene bile preklizave."

"Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti...
Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time…"

broj022
12.11.2008., 17:01
najbolji su mi oni stihovi:

Mi se, naprotiv, nadosmo
U zvijezdama obasjanu ledu etera
Ne znamo za dan, ni sate
Nismo ni musko ni zensko, ni mlado ni starci.

Hladan i nepromjenjiv je nas vjecni bitak
Hladan i zvjezdano vedar nas vjecni smijeh.

nevjerojatno kako ta pjesma djeluje tuzno i nostalgicno a po rijecima je doista sretna!

i ako slucajno negdje vidite napisanu tu pjesmu, na nekoj klupi ili slicno, znate tko je tam bil....:mig: :D

evo kako je ovo prevedeno kod nas, u srpskoj verziji :)
...наш је стан пак усред обасјане
бескрајне етерске ледене,
не знамо за сате нити дане,
за разлике човека и жене...
непомичан наш је живот вечни,
хладан, звездан наш је вечни смех...

...inace, i meni je stepski vuk pocetak i kraj, mada bi to mogao isto tako da kazem i za "hodocasce" ili "putovanje na istok", ne znam kako zvuci vas hrvatski prevod, originalan naziv je:
"die morgenlandfahrt" :s

lipa243
02.07.2009., 13:11
Stepski Vuk mi je jedna od najdražih knjiga, utjecala na mene veoma mnogo...
I odlučim pročitat Igru staklenim perlama... i sapletem se... knjiga me utopila u neku monotonost. jednostavno me nije mogla uvući u svoj svijet, sve mi se čini čudno i odbojno i strašno monotono, iako svi hvale tu knjigu i smatraju je njegovim krunskim djelom, ja ju ne mogu probaviti... nikako... Stvar su mi izvukli "Rukopisi iz ostavštine Josefa Knechta" i životopisi, jer su mi sami više zanimljivi nego ostatak knjige... čak bi ih više cijenio da nisam prije čitao cijelu knjigu.

Možda sam imao prevelika očekivanja, možda sam premlad i nezreo, ali perle mi nisu sjele. vjerojatno jer i imam averziju prema tom nekom njemačkom idealizmu i hegelu kojeg je hesse očito volio jako i imao slične ideje i nazore.

Ipak, to nije promijenilo status Stepskog vuka kod mene... i dalje jedna od najutjecajnijih knjiga za mene.

svjetska_lada
04.07.2009., 21:43
i meni je stepski vuk jedna od dražih knjiga.već je rečeno sve što i ja mislim,pa neću ponavljati.svaki dio te knjige mi je super,jedna je od boljih koje sam čitala.

ahaha
08.08.2009., 18:28
pozdrav.
ovo mi je prvi post pa neznam dal sam uopće na pravom mjestu ak neka...
dakle zanima me dal postoji hrvatski prijevod djela od hesea u tvrdom uvezu imam onaj srbski al nekako nije to to pa ako neko zna nek javi hvala.

Mystic Rose
08.08.2009., 19:23
Pročitala sam Stepskog vuka davno, već sam i zaboravila radnju. Ali Siddhartha mi je fenomenalan roman!

svjetska_lada
08.08.2009., 20:52
hm da,čula sam da je Siddhartha dobar roman,i to ću sljedeće pročitati od Hessea.
do sada sam samo pročitala stepskog,i oduševio me.

i-je-i-nije
08.08.2009., 21:55
prvo je bilo rosshalde, treći srednje
demian
siddhartha

perle i vuka nikad dovršila
sada počela umijeće dokolice

dobri stari hermann :-)

Mystic Rose
09.08.2009., 11:45
hm da,čula sam da je Siddhartha dobar roman,i to ću sljedeće pročitati od Hessea.
do sada sam samo pročitala stepskog,i oduševio me.

Ako te zanimaju teme o budizmu, onda :top:

svjetska_lada
09.08.2009., 12:40
Ako te zanimaju teme o budizmu, onda :top:

ee super,onda će mi se svidjeti :D

crazyblonda
14.08.2009., 19:23
Evo da se i ja priključim ovoj temi...
Obožavam Hessea...susrela sam se s njegovim knjigama kad sam imala 16, prijateljica mi je preporučila i dobro je naapravila.
Otada je prošlo 6 godina a ja sakupila gotovo sve njegove knjige i pročitala ih više puta..
Stepskog vuka naprosto obožavam, u srednjoj školi nam nije bio u lektirama koje nam je dala profesorica, ali ja sam je zatražila da napravim lektiru na temu te knjige i zahvaljujem joj se što je pristala na to.
Njegove knjige puno su utjecale na mene, na moj način razmišljanja i pogled na svijet i na mene samu u potpunosti.
Svaki puta kada iznova čitam neku njegovu knjigu uvijek nađem nešto novo, neku novu pouku, neku novu misao..
Odlučila sam bila i zapisivati neke citate u rokovnik,a li od toga se na kraju dogodilo da imam pun rokovnik njegovih predivno sročenih rečenica. Zbilja je genijalan.

sods
15.08.2009., 09:01
jako sam ga puno citala... nekako mi igra staklenim perlama ostala najvise u sjecanju, ostavila jako lijep utisak, o siddharthi da ne govorim:s...

onda sam procitala peter kamenzind (tako nekako) i nije mi pasala...

ove godine sam od njega procitala putovanje na istok i stvarno je prekrasna knjiga i stivo.

sto reci jos nego da je hesse pisac i pjesnik za djecu od 7 - 77...

Novembre
21.08.2009., 19:39
Volim Hessea, najdraži mi je Demian, čitala sam ga nekoliko puta i svaki put mi je bio sve bolji. Dobri su mi i Stepski vuk i Sidddhartha, ali Demian mi je ipak nekako najupečatljiviji.
Igru staklenim perlama sam pokušala čitati, ali brzo sam odustala, nekako mi je naporna i zadavala mi je glavobolje (zvuči glupo, ali je stvarno tako :-)

frc
24.10.2009., 10:40
Ehh ovako zanima me da li ste citali knjigu " Stepski Vuk " , kako je ova knjiga na vas utjecala ?? Da li se pronalazite u liku Harry Hallera ???:)

susannah
24.10.2009., 12:08
mozda ti ovo pomogne:
:http://www.forum.hr/showthread.php?t=44140&highlight=herman+hesse

selobirty-a
28.10.2009., 22:39
Meni najdraža Hesseova knjiga je roman "Narcis i Zlatousti", kojega sam, sjećam se, čitao uz melodije Vivaldijevih godišnjih doba, što je atmosferi tada davalo pečat nekakve stroge uživalačke intimnosti opijumskih salona: lebdio sam po nekim apstraktnim prostorima. I ne trebam uopće spominjati da sam se, kao po nekom prirodnom pregnuću, poistovjećivao sa Zlatoustim, a Narcisa nagonski zaobilazio, ostavljajući ga njegovim teološkim kontemplacijama i samostanskim formalnostima. Zlatousti je za mene tada predstavljao arhetip čistog umjetnika. Ono što bi Huxley nazvao: Vrata percepcije.

x-starlight09
29.10.2009., 14:47
Ehh ovako zanima me da li ste citali knjigu " Stepski Vuk " , kako je ova knjiga na vas utjecala ?? Da li se pronalazite u liku Harry Hallera ???:)

čitala.meni je knjiga predobra.harry haller?pronalazim li se?uglavnom da.nisam uklopljena u društvo,soba mi je puna knjiga...i sad da dalje ne nabrajam.. :)

perinjo
29.03.2012., 18:14
Da oživim temu: čitam Hesseovog "Narcisa i Zlatoustog" i doslovce se mučim s njima. Čim sam vidio svećenike na naslovnoj stranici, već mi je djelovala odbojno. Odlučio sam odustati od te knjige i čitati "Stepskog vuka" ili "Demiana". Da pružim čovjeku drugu priliku. Stoga pitanje za sve vas koji ste čitali/čitate Hessea: ima li sličnosti između Stepskog vuka, Demiana i Narcisa, tj. jesu li likovi opet svećenici ? Nekako mi djeluju odbojno sve te knjige u kojima je radnja smještena u crkvi. Samo mi treba ta informacija. Hvala svima.

Hannah87
29.03.2012., 18:28
Čitala sam Demiana davno, ali koliko se sjećam nema veze s crkvom.

Sansan
29.03.2012., 19:09
Meni omiljeni pisac i autor najdraže mi knjige Stepski vuk.
Sve sam njegovo pročitao i moram reći da mi jedino Igra staklenih perli nije baš najjasnija (doduše nisam se bio baš udubio dok sam čitao, morat ću ponovo)

alica u zrcalu
29.03.2012., 19:33
Da oživim temu: čitam Hesseovog "Narcisa i Zlatoustog" i doslovce se mučim s njima. Čim sam vidio svećenike na naslovnoj stranici, već mi je djelovala odbojno. Odlučio sam odustati od te knjige i čitati "Stepskog vuka" ili "Demiana". Da pružim čovjeku drugu priliku. Stoga pitanje za sve vas koji ste čitali/čitate Hessea: ima li sličnosti između Stepskog vuka, Demiana i Narcisa, tj. jesu li likovi opet svećenici ? Nekako mi djeluju odbojno sve te knjige u kojima je radnja smještena u crkvi. Samo mi treba ta informacija. Hvala svima.

A meni se nekaj kao učinilo da su homoseksualci... :misli: To ti je još modernije. :D Logos i eros. Ne sudi knjigu po koricama. :kava:

perinjo
29.03.2012., 20:23
A meni se nekaj kao učinilo da su homoseksualci... :misli: To ti je još modernije. :D Logos i eros. Ne sudi knjigu po koricama. :kava:

A možda i jesu. Ne sudim knjigu po koricama, mogla su biti nacrtana i dva papagaja, jednostavno mi ne leži. Pročitao bih neku njegovu drugu knjigu, pa ako mi ta sjedne, onda bih se vratio na ovu.

bhavatarini
30.03.2012., 02:45
Ahh, Hesse...! :cerek:

Stepski vuk mi je poslije Camusovog Stranca najdraža knjiga ikad pročitana. Ujedno i najtužnija i najpotresnija. Jer sam se, nažalost, u njoj posve prepoznala. :( :)

Echoe
30.03.2012., 08:41

U Stepskom vuku nema tih stvari, no kod Hessea općenito ima mnogo religioznog i 'sustavnog', često je pojedinac u nekoj organiziranoj hijerarhiji (npr. Narcis i Zlatousti, U žrvnju, Igra staklenim perlama,...). Davno sam čital Demijana, no mislim da su i oni tam u nekoj sličnoj školi ili ustanovi.

fear69
21.05.2012., 14:52
Definitvno jedan od najdražih spisatelja! Nedavno sam ponovno pročitala Demijana i sada je ostavila bolji dojam na mene
negoli pri prvom čitanju.

White Russian
31.05.2012., 09:01
Jer sam se, nažalost, u njoj posve prepoznala. :( :)

Ta knjiga je poznata po tome što se u njoj gotovo svi prepoznaju. Ja sam isto imala taj osjećaj kad sam je čitala negdje u 2.srednje, pa shvatila da nas ima barem pet "stepskih vukova" u razredu tj. ljudi koji su knjigu čitali u otprilike istom razdoblju i - prepoznali se. :)

avant-garde
31.05.2012., 21:50
Ta knjiga je poznata po tome što se u njoj gotovo svi prepoznaju. Ja sam isto imala taj osjećaj kad sam je čitala negdje u 2.srednje, pa shvatila da nas ima barem pet "stepskih vukova" u razredu tj. ljudi koji su knjigu čitali u otprilike istom razdoblju i - prepoznali se. :)

Dobro je dok je tako. :mig:
-hladan i zvjezdano vedar naš je vječni smijeh-

White Russian
01.06.2012., 20:40
"Solitude is independence. I had desired it for myself an acquired it for myself after many years.It was cold, oh yes, but it was also silent, wonderfully silent and great, like the cold, silent space in which the stars revolved." Oh, kako se ne poistovjetiti s ovim u nježnoj, prištavoj dobi :cerek:

Ipak, moj osobni favorit je bila i ostala "Igra staklenim perlama".

B3l1
02.07.2012., 16:33
Na zalost nisam bio u 'mogucnosti' da se upoznam sa ovim piscem ranije, sto je mozda i trebalo.. ali nikada nije kasno. Pre neki dan sam nabavio Demian-a i odusevio se, trazio sam temu na knjigu Demian, ali nisam nasao.

Sada nabavih Sidarthu, pa cu sledecu Stepski vuk pa igra staklenih perli, ili jos neku?

Sta imate da kazete o Herman-u? I pre svega o Demianu?

nikolinaviolina
04.07.2012., 03:33
Eto,nabavih sad knjigu pod stare dane,pa se pitam je li vrijedna čitanja?
Molim,da li bi mi netko ukratko prepričao o čemu se reda i kakovog li je žanra knjiga?
Hvala.

B3l1
04.07.2012., 12:18
Eto,nabavih sad knjigu pod stare dane,pa se pitam je li vrijedna čitanja?
Molim,da li bi mi netko ukratko prepričao o čemu se reda i kakovog li je žanra knjiga?
Hvala.

Koja knjiga?

nikolinaviolina
04.07.2012., 19:58
Stepski Vuk-zar više nije tema?

Može li tko ukratko,molim?

Vera Wang
06.07.2012., 10:51
Stepski vuk - jedan od najdražih knjiga. :cerek:

"Ali kod Harryja je bilo drukčije, u njemu čovjek i vuk nisu išli usporedno, još manje su pomagali jedan drugom, već su bili u stalnom smrtnom neprijateljstvu, i jedan je živio samo da bi onom drugom nanijeo bol, a kada se dvojica u jednoj krvi i jednoj duši mrze kao smrtni neprijatelji, onda je to opak život. Eto, svatko ima svoj udes, i ničiji nije lak."

:s