PDA

View Full Version : Hrvatsko-Srpska Prezimena, isto prezime dvije nacije?

stranice : 1 [2] 3

Gluskab
30.04.2009., 22:33
eh,vrijeme je za počinak.idem sad fino u pekaru po čokoladno mlijeko,pa napokon u san:D
ali nastavit ćemo,svakako.ima se još toga za reći :D
Dobro.

Passenger_57
01.05.2009., 02:03
a r1a u slavoniji...35 posto?
i u delnicama koliki je r1a

Passenger_57
01.05.2009., 02:32
jel nije nacionalni prosjek 29 posto?ili pak 25 posto,po linku od one studije koji si mi dao.

joe enter
01.05.2009., 02:35
R1b i R2hy34 su prava hrvatska prezimena , i da sam na vašem mestu ja bio bio ponosan na slavne pretke R2x56!! , jer su svi suplemenici R2x56 učestvovali u borbi za očuvanje R4xh79 zajedno sa Splitskim plemićima R9kl6!!

Jbt koja boleština i bruka za ljudski rod ,i na čega se može svesti narodnost od nekih persona ?!
Normalan čovek se ne može čudom načuditi da ovakvo šta postoji!!

Strašno!! , ali ako neko baš to tako doživljava , želim mu kad kao starac ode Bogu na istinu , da mu na stećku piše ponosno :

Ovde leži R2 i supruga mu R2
I sretno počivaju jer znaju da
R2+R2 uvek daje RR5

Zahvalni potomci RR-ovi

:D

joe enter
01.05.2009., 02:39
Ne laj,psu,jer te nitko ništa ne pita

Za gen psa je oznaka K , a balkanskog goniča su K1!

Znači izrazi se pravilno:"Ne laj K1 , nitko te ništa ne pita"!!

joe enter
01.05.2009., 02:44
Čovjeka zanimaju antropološke teme,a ne radi se o nikakvom određivanju ko je ko,jer se dobro zna da si ti životinja koje god haplogrupe bio.

Zašto?? , šta sam ja tebi ikad rekao uvredljivo?? , ili za tvoj rod??? , nađi pa ću ti se izviniti??!!

Ti si meni više puta po familiji,naciji i to najgore i niko te nije banovo!!

Gluskab
01.05.2009., 02:52
Zašto?? , šta sam ja tebi ikad rekao uvredljivo?? , ili za tvoj rod??? , nađi pa ću ti se izviniti??!!

Ti si meni više puta po familiji,naciji i to najgore i niko te nije banovo!!

I drugi ću put. Ne upadaj sa svojim komentarima u tuđe postove jer nikog tvoje laprdanje ne zanima. Ako čovjek na ovom forumu želi mene pitati o bilo čemu,neće od tebe tražiti dozvolu,a još manje mu trebaju tvoji komentari. Ne izigravaj tu korektnost,dobro te znamo. Od tebe mi izvinjavanje ne treba jer se ni ja tebi ne bi nikad izvinjavao niti imam zašto. Drži se dalje od mojih postova koji nisu tebi bili upućeni. Nije ovaj forum privatno vlasništvo ni od tebe ni od ijednog Srbina,zato traži druge sugovornike,ja sigurno neću sudjelovat u tvojim glupostima.

Gluskab
01.05.2009., 02:58
Liganj Milošević je bio vjerojatno I2a

Liganj:confused:

joe enter
01.05.2009., 03:04
I drugi ću put. Ne upadaj sa svojim komentarima u tuđe postove jer nikog tvoje laprdanje ne zanima. Ako čovjek na ovom forumu želi mene pitati o bilo čemu,neće od tebe tražiti dozvolu,a još manje mu trebaju tvoji komentari. Ne izigravaj tu korektnost,dobro te znamo. Od tebe mi izvinjavanje ne treba jer se ni ja tebi ne bi nikad izvinjavao niti imam zašto. Drži se dalje od mojih postova koji nisu tebi bili upućeni. Nije ovaj forum privatno vlasništvo ni od tebe ni od ijednog Srbina,zato traži druge sugovornike,ja sigurno neću sudjelovat u tvojim glupostima.

OK , samo nemoj na moje postove više komentare davati , ko što si to redovno radio!
I to najgore i najgluplje kratke suvisle rečenice! , jeftino vređaš jer si neuk i nesposoban za ikakvu temu!

A da se nećeš izvinuti to znam jer treba imati ljudskosti i mozga za takvo šta!!

A sad adio R-u!

Gluskab
01.05.2009., 03:06
OK , samo nemoj na moje postove više komentare davati , ko što si to redovno radio!
I to najgore i najgluplje kratke suvisle rečenice! , jeftino vređaš jer si neuk i nesposoban za ikakvu temu!

!
Ne radi se o neukosti nego admini brišu sve sto ja napišem,a tebi sve ostavljaju. Lako si tako pravit pametan,Joe.

Passenger_57
01.05.2009., 03:10
Liganj:confused:

Viganj:D

joe enter
01.05.2009., 03:15
Viganj:D

Viganj Milošević onaj sa stećka?!

Kod Srba je često prezime Vignjević,Vignjić! , ima li ga u Rvata??

Passenger_57
01.05.2009., 03:24
Viganj Milošević onaj sa stećka?!

Kod Srba je često prezime Vignjević,Vignjić! , ima li ga u Rvata??

Ima.

pjosip
01.05.2009., 07:16
Nedje sam procitao da rijec Viganj ustvari dolazi od staroslavesnkog i danasnje rijeci - Oganj a slijedom toga - ognjiste.
Postoji mjesto Viganj na Peljescu i karakteristika je tog mjesta da je ponesto zasticeno vjetrovima pa se moze pretpostaviti da je to mjesto bilo nekakav uzor za naseljevanje tj. ognjiste (kucno).

Shain
01.05.2009., 10:51
Ova je diskusija više zajebancija.

Nije ovo zajebancija, nego pokušaj da se nađe recept za otkrivanje nečije "prave" nacionalnosti. Jedna je od pretpostavki bila da se to može učiniti putem prezimena, i ustanovljeno je da se može samo djelomice (i efemerno, jer se nacionalnost, kao i vjeroispovijest, može promijeniti a da prezime ostane isto).

Druga je pretpostavka da se može putem genetske informacije. I to se također pokazalo nesigurnim, jer je najčešće arbitrarno, budući da na zaključak vrlo lako utječe predodžba (i anticipacija) istraživača, a ne stvarno stanje.

Zato se ovdje vodi "paralel-slalom". Istodobna rasprava o prezimenima i genetici.

joe enter
01.05.2009., 13:05
Nedje sam procitao da rijec Viganj ustvari dolazi od staroslavesnkog i danasnje rijeci - Oganj a slijedom toga - ognjiste.
Postoji mjesto Viganj na Peljescu i karakteristika je tog mjesta da je ponesto zasticeno vjetrovima pa se moze pretpostaviti da je to mjesto bilo nekakav uzor za naseljevanje tj. ognjiste (kucno).

Jeste , Viganj značu isto što i oganj!

I za mesto je takođe moguće , ima logike , jer je verovatno pored tog silnog vetra jedino mesto u zavetrini gde se Viganj i oganj može založiti!

Imena naročito u srednjem veku su nastajala od čistih prirodnih pojava i društvenih situacija koje su prozivodile karakterna imena!

Evo jednog primera iz srednjeg veka !

Prema ispitivanjima Milice Grković, koja je proučavala imena u Dečanskim hrisovuljama (1330. godina), 90 odsto imena na području Dečanskog vlastelinstva su narodna. (Slična situacija je, prema istraživanjima iste autorke, i u drugim nemanjićkim poveljama.) Autorka ih po formi deli na složena (Bratoljub, Dabiživ), samotvorna (Ban, Vlk, odnosno Vuk), izvedena (Milan, Miloš) i gramatički tip hipokoristika (Boža, Rade, Bogo). Najviše imena postalo je od osnova Bog, brat, drag, mil, rad, voj i hrana. Interesantna je i semantika ovih imena, koja obuhvata nazive životinja (Bikovac, Vuk, Jež, Lisica, Medved), ptica (Vran, Golub, Kraguj), biljaka (Božurin, Kupusac, Lilijan, Loza), zatim vatru (Viganj, Žarilo), prirodne pojave (Vremac, Zoran, Zorislav, Mećavac), metale (Gvozdij, Zlatoje), mesto rođenja (Dubravac Gora), broj (Prve, Prvota, Prvoš), terminologiju srodstva (Brat, Bratanac, Bratač, Bratoslav, Dedoš, Sestronja), anatomsku leksiku (Glavatac, Zub, Zubač, Grdnos, Okoje, Prstac, Šakoje, Ušoje), nazive boja (Beloš, Belša, Belac, Črnoglav, Črnel), negaciju (Nenad, Nenada, Nenadej, Nerad), opisne prideve (Brz, Brzota, Veselko, Golem, Dobrota, Dobroš, Dragan, Drageta, Junak, Junota, Kosmatac, Krasa, Krasil, Krasimir, Lepčin, Lepotić, LJuban, LJupko, Milko, Miloje, Miluj, Milja, Mladen, Radič, Hrabre), ime Božje (Bogdan, Boguživ, Bogo), slovenski panteon (Hrs, Črtalo), etnonime (Bugarin, Vlah, Grk, Kumanin, Sasin, Ugrin), društveni položaj (Rob, Roban, Hlap), zanimanje (Vezilija, Zlatar, Kovač), nazive predmeta (Britva, Rešeto), apstraktne pojave (Div, Dušan), i profilaktičnost neobuhvaćenu prethodnim kategorijama (Dobiživ, Žival, Vragooča, Golozlo, Gruban, Grube, Grdoš, Zavida, Zlomanica, Mrša, Mršten, Tvrdan, Tvrde, Tvrdoje, Stajka, Stajko, Stanilo, Rastoje).

Od dobrog dela ovih imena postoje danas prezimena , dok sama imena vremenom su se drugčijm povodima nadevala , a i veliki uticaj hrišćanstva je presudan!

Road_Warrior
01.05.2009., 19:27
Nakon sto sam procitao sve ove vaše zanimljive postove i konstatacije, htio bi vas priupitati, kakvu je ulogu glede prezimena odigralo naseljavanje VLAHA u Vojnoj Krajini, za vrijeme obrane od Otomanskog Carstva, prije 250-300 godina pa i više se zbilo to naseljavanje, ako se ne varam, ti VLASI su imali samosvijest o Vlaškom podrijetlu sve do prije stotinjak godina, kada stvaraju samosvijest o sebi kao o Srbima ponajviše zbog njihove pravoslavne vjere...

Još nešto, ako se ne varam, danas u Srbiji postoji nacionalna pripadnost VLAH, nisam siguran koliko ih se u Srbiji izjašnjava danas VLASIMA no ima ih dosta... Kako to da onda naši (bivši) "Hrvatski Vlasi" su odjednom postali Srbi a Vlasi iz Srbije ostali Vlasi? Čija je tu politika u svijesti ljudi odrigrala te karte prije 100 godina da Vlasi iz Hrvatske "preko noci" postaju "Srbi" (pretpostavljam Beograd)?

Isti ti VLASI kao navodni "Srbi" su radili iste one barikade 1991 i radili na odcjepljenju Hrvatskog teritorija, koje su dobili kao PLAĆENICI na čuvanje i korištenje prije tristotinjak godina...

No svakoga gosta 300 godina dosta, pa tako i njih, bilo je i vrijeme da se zapute prema istoku 1995 odakle su i stigli ...

Poštovanje :)

joe enter
01.05.2009., 21:04
Nakon sto sam procitao sve ove vaše zanimljive postove i konstatacije, htio bi vas priupitati, kakvu je ulogu glede prezimena odigralo naseljavanje VLAHA u Vojnoj Krajini, za vrijeme obrane od Otomanskog Carstva, prije 250-300 godina pa i više se zbilo to naseljavanje, ako se ne varam, ti VLASI su imali samosvijest o Vlaškom podrijetlu sve do prije stotinjak godina, kada stvaraju samosvijest o sebi kao o Srbima ponajviše zbog njihove pravoslavne vjere...

Još nešto, ako se ne varam, danas u Srbiji postoji nacionalna pripadnost VLAH, nisam siguran koliko ih se u Srbiji izjašnjava danas VLASIMA no ima ih dosta... Kako to da onda naši (bivši) "Hrvatski Vlasi" su odjednom postali Srbi a Vlasi iz Srbije ostali Vlasi? Čija je tu politika u svijesti ljudi odrigrala te karte prije 100 godina da Vlasi iz Hrvatske "preko noci" postaju "Srbi" (pretpostavljam Beograd)?

Isti ti VLASI kao navodni "Srbi" su radili iste one barikade 1991 i radili na odcjepljenju Hrvatskog teritorija, koje su dobili kao PLAĆENICI na čuvanje i korištenje prije tristotinjak godina...

No svakoga gosta 300 godina dosta, pa tako i njih, bilo je i vrijeme da se zapute prema istoku 1995 odakle su i stigli ...

Poštovanje :)

Sa poštovanjem varaš se!!
Vlasi u Srbiji žive na istoku i govore vlaškim jezikom i znatno se razlikuju od bilo kojeg vlaha , jer su ovi na zapadu nazvani po zanimanju , a ne po nacionalnosti i niko nije se nikad osećao Vlahom niti je sam sebe tako nazivao , to je pogrdni naziv od Turaka i određenih katolika!

Srbi u Srbiji,Bosni su svuda nazivani Vlasi , tako da je glupo da vlasi iz kneževine Srbije posrbljuju vlahe u vojnoj krajini!

I nisu u službi Turaka , već su ti vlasi kosti ostavljali za tvoga carskog gospodara , malo nauči pa pričaj!

Dovuko je i tvoj predak guzicu iz Hercegovine,CG,Raške u vojnu krajinu , tj.preci pola Hrvata današnjih , ali su postali katolici pa posle i Rvati!

Čudo jedno , čim primiš katoličanstvo odmah postaneš starosedelac Hrvat od stoleća sedmog!!

500.400 godina je za tebe gost?? , jaoj kad te jednom Žabari sateraju iz Zadra i kažu ti:"Slušaj Skjavu , vuci se tamo u šume odakle si se dovuko!! , ako si primio moju veru to te ne čini ravnopravnim , nego mrš kod šizmatika gde i pripadaš , da ne zagađuješ moju latinsku kulturu! , za mene si Skjav(rob) i ostaćeš zauvek"!!

Probaj gledati to i na ovaj način!!:kava:

Kexx
01.05.2009., 21:08
Vlasi u Srbiji žive na istoku i govore vlaškim jezikom i znatno se razlikuju od bilo kojeg vlaha , jer su ovi na zapadu nazvani po zanimanju , a ne po nacionalnosti i niko nije se nikad osećao Vlahom niti je sam sebe tako nazivao , to je pogrdni naziv od Turaka i određenih katolika!

Srbi u Srbiji,Bosni su svuda nazivani Vlasi , tako da je glupo da vlasi iz kneževine Srbije posrbljuju vlahe u vojnoj krajini!

I nisu u službi Turaka , već su ti vlasi kosti ostavljali za tvoga carskog gospodara , malo nauči pa pričaj!

Dovuko je i tvoj predak guzicu iz Hercegovine,CG,Raške u vojnu krajinu , tj.preci pola Hrvata današnjih , ali su postali katolici pa posle i Rvati!

Čudo jedno , čim primiš katoličanstvo odmah postaneš starosedelac Hrvat od stoleća sedmog!!

500.400 godina je za tebe gost?? , jaoj kad te jednom Žabari sateraju iz Zadra i kažu ti:"Slušaj Skjavu , vuci se tamo u šume odakle si se dovuko!! , ako si primio moju veru to te ne čini ravnopravnim , nego mrš kod šizmatika gde i pripadaš , da ne zagađuješ moju latinsku kulturu! , za mene si Skjav(rob) i ostaćeš zauvek"!!

Zanimanje Vlah? Kakvo je to zanimanje, vlasi po zanimanju vlahuju ili što?
Je li i druga skupina iz Dušanova zakonika zanimanje? Tamo su suprotstavljeni Srbi i Vlasi, ako je jedno zanimanje, onda je i drugo.

Ah evo ga, dugo nisi o pokatoličenim Srbima.:s

Max95
01.05.2009., 21:16

djes Hrvatino,jes opet dosa medju svoje,a?!di skripi,aaaa opet si u dilemi nacionalnog identiteta,nema frke,Hrvatino,ce da ti objasnim i izcrtam cili tvoj rodoslov,drz se dobro,krecemo..

++++
cuveni turski putopisac evlija celebija, u svojim putopisima je zabiljezio da su plemena niksici i pivljani - Hrvati.

...Posle napada na Kotor turski zapovednici su rešili da kazne Pivljane i Nikšiće, koji su pomagali Mlečanima. U ekspediciji, kojoj se pridružio i Čelebija, učestvovalo je 10.000 vojnika. Za ta plemena Evlija piše, da su "ovejani Hrvati". Oni, veli, s hercegovačkim pašama "govore jedino s vrhovima od andžara", pa zbog toga "upravnik te oblasti njima nikoga ne sme da pošalje"...

http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/6_7_l.html

++++

si vidio,jole..preci ti teske Hrvatine,a ti posrbica.
osjecash li barem trunak srama,a jole!?

Bujko
01.05.2009., 21:21
VLAH

Vläh m (Vuk) = Vla, pl. Vlasi (Kosmet) = Vla, pl. Vlaji (ZK) »

1 ° Latinus (glagoljski kalendar iz g. 1491. i glagoljski blagdanar 1506),

2° Rumunj (Vukov pravi Vlah),

3° Talijan (upor. slov. Ľah, ovamo Vlaška ulica u Zagrebu ·= Vicus Latinorum, naselje talijanskih obrtnika u 13. v., tako i stčeš. vlach, polj. wioch, dok je kod Ukrajinaca wołoh = Rumunj),

4° Cincarin (u Makedoniji),

5° (u srednjem vijeku) čovjek iz vlaškog katuna, nomadski pastir (značenje po socijalnom zanimanju i nomadiziranju υ staroj srpskoj kao i u hrvatskoj državi, bez obzira na vjeru i narodnost, a 1468. vlak osobujni kneza Manina Frankapana, 1470. daje se za kmeta crikvi s v. Marije u Crikvenici),

6° prijenos na Slavene (najčešće Srbe), kod Mlečana slavenski stanovnik koji se seli iz Turske na njihov teritorij, kod Hrvata stanovnik Srbin pravoslavac, koji se doseljuje u Vojnu granicu sa turskog teritorija, kod Muslimana u Kosmetu = risjanin = Srbin, kod Muslimana u Bosni = pravoslavac,

7° ime kraja: Stari Vlah (teritorij u Sandžaku)«. Značenje 6° stvara opozicije: na nekadašnjem mletačkom teritoriju između stalnosjedilaca i doseljenika bez obzira na vjeru. Otočanima Bodulima je Vlah bez razlike vjere stanovnik na kopnu oko Biokova, kod Hrvata opreka katolika i pravoslavaca, kod Muslimana opreka između pravoslavaca i muslimana. Religiozne opreke imaju za posljedicu da Vlah dobiva pejorativno značenje. Zbog toga dobiva pejorativno značenje i Šokac i Kranjac. Femininum se pravi s pomoću -yňi (tip Gfkinja) Vlahinja (Vuk) = Vlanja (ŽK) = Vlainka (Kosmet) = Vlaškinja (Kosmet) = u Dubrovniku vlahinja »seljanka« = Lahinja (vrelo, Marindol kod Karlovca). Pridjevi na -ov Vlahov (makedonsko i dalmatinsko prezime), visovi Vlahová iod Kaiebake u Tesaliji; na -ski vlaški, 1476. knez, sud, zakon, 1321. zemlja u staroj hrvatskoj državi, vlaškijeh sedam kraljevina (narodna pjesma), također toponomastik Vlaški grad, Vlaška Kula (Lika), ime kraja Vlaška »Rumunjska«, Mala Vlaška (1702, oko Pakraca), Vlasca u Rumunjskoj. Na -да Vlahinjin.

:kava:

Road_Warrior
01.05.2009., 21:32

Što je tebi? Pa gdje sam ja rekao da su bili u službi Turaka? Kosti su ostavljali ali nisu ostali niti gladni niti žedni, dapače, dobijali su zemlje i posjede i ono što su krali pljačkom, bilo da su pljačkali turska sela na granici s Bosnom ili bi nekad znali krenuti i do zaledja Dalmatinskih gradova

Hvala Bogu da su mi preci svi Katolici od pamtivjeka, nikakvi pokatoličeni Vlasi, na tvoju žalost!

Haha ma ti si samo poremećeni Četnik, boluješ od simptoma krađe tudjih teritorija kao i cijela tvoja BOLESNA SRPSKA NACIJA, rak i tumor ovog kontinenta, poštovanje :) , pa nek me baniraju slobodno sada... Ja sam polu-talijan, Hvala Bogu ne trebaju da nam brane čast u Dalmaciji zarasli četnici sa istoka, središte moje vjere jos stoji ponosno, RIM, gdje je tvoje? Ah da... Nemaš ga više... Turci ga pretvoriše u Istambul :D

Još da ti napišem nešto glede onog 400 godina, jer 500 sigurno nemože biti (No Srbi su laži diplomirali uskoro se riječ LAŽ moze nazvati i SRBIN slobodno) :) Ako su i bili tu 400 godina imali su samo da poštuju zemlju koja ih je prihvatila, ali ti ne znaš sto je to poštovanje ha? Zato ti je zemlja ka NOKIA

P.S: Daj pogledajte koji mi je ovo post po redu (pa kazu da brojke ne govore ništa) :) Nisam mislio da cu spast na ovakav komentar na ovom forumu, ali moralo se :D

krugoval.
01.05.2009., 21:37

Ne treba biti nerealan. Znamo što se širilo po Hrvatskoj i Bosni. Islam, a zajedno s njim i pravoslavlje.:mig:

Max95
01.05.2009., 21:40
warrior,nebudi tako grub prema joletu.covik je Hrvatina ipo.
nebi on dolazio nama,da ga krv predaka ne vuce u pradidovinu.

jel tako,jole?

joe enter
01.05.2009., 21:44
Što je tebi? Pa gdje sam ja rekao da su bili u službi Turaka? Kosti su ostavljali ali nisu ostali niti gladni niti žedni, dapače, dobijali su zemlje i posjede i ono što su krali pljačkom, bilo da su pljačkali turska sela na granici s Bosnom ili bi nekad znali krenuti i do zaledja Dalmatinskih gradova

Hvala Bogu da su mi preci svi Katolici od pamtivjeka, nikakvi pokatoličeni Vlasi, na tvoju žalost!

Haha ma ti si samo poremećeni Četnik, boluješ od simptoma krađe tudjih teritorija kao i cijela tvoja BOLESNA SRPSKA NACIJA, rak i tumor ovog kontinenta, poštovanje :) , pa nek me baniraju slobodno sada... Ja sam polu-talijan, Hvala Bogu ne trebaju da nam brane čast u Dalmaciji zarasli četnici sa istoka, središte moje vjere jos stoji ponosno, RIM, gdje je tvoje? Ah da... Nemaš ga više... Turci ga pretvoriše u Istambul :D

Još da ti napišem nešto glede onog 400 godina, jer 500 sigurno nemože biti (No Srbi su laži diplomirali uskoro se riječ LAŽ moze nazvati i SRBIN slobodno) :) Ako su i bili tu 400 godina imali su samo da poštuju zemlju koja ih je prihvatila, ali ti ne znaš sto je to poštovanje ha? Zato ti je zemlja ka NOKIA

P.S: Daj pogledajte koji mi je ovo post po redu (pa kazu da brojke ne govore ništa) :) Nisam mislio da cu spast na ovakav komentar na ovom forumu, ali moralo se :D

Pa ti govoriš nekome da je gost , pa jesi ti normalan?? , čuj gost 500 godina?! , to je isto govorio Pavelić , onaj isti koji je dao Zadar tvojoj boljoj polovini! , nadam se da si i na to ponosan sa ovom hrvatskom polovinom!

Neću o ovome , ali ti si počeo , nažalost!

p.s
Središte moje vere je u srcu moga naroda , Srbima ne treba Konstantinopolj za središte više , još pre pada pod Turke 250g !

trustno1
01.05.2009., 21:46
a recite vi meni prezimenoljupci od kuda potjece prezime Dominik? da li netko zna?

Max95
01.05.2009., 21:47
vratimo se temi.pitanje,odkud kod "srba" prezimena antic,matic,
jozic,stipic,juric,lovric,kresic,krunic,vidic..... a nigdje "srbina" ante,mate,joze,stipe,jure,lovre,krese/kresimira,krune/krunoslava,vido/vidoje.....

???????????????????????

joe,koja je tvoja teorija,jel i ovdje fenomen "pokatolcavanja"
ili nesto drugo!??

Road_Warrior
01.05.2009., 21:48

jel tako,jole?

Ma ajde molim te :rofl: ... Samo "kopkaju" i "kopkaju", nisam mislio da cu to doživit na ovome forumu jer iskreno ovo mi je najozbiljniji forum u ovome "regionu" :D, no izgleda da se ne može pobjeć od ovakih postova...

Nažalost

Max95
01.05.2009., 21:49
Pa ti govoriš nekome da je gost , pa jesi ti normalan?? , čuj gost 500 godina?! , to je isto govorio Pavelić , onaj isti koji je dao Zadar tvojoj boljoj polovini! , nadam se da si i na to ponosan sa ovom hrvatskom polovinom!

Neću o ovome , ali ti si počeo , nažalost!

p.s
Središte moje vere je u srcu moga naroda , Srbima ne treba Konstantinopolj za središte više , još pre pada pod Turke 250g !

tvoj narod i tvoji preci su bili Hrvati.ti si "cistiji" Hrvat od ovog zadrana.yebo viru,ja cu sutra postat pravoslavac ako se ti vratish svojim Hrvatskim korjenima.

valja?

joe enter
01.05.2009., 21:49

jel tako,jole?

Naravno!! , za tebe uvek sve potvrđujem!!:mig:

Max95
01.05.2009., 21:51
a recite vi meni prezimenoljupci od kuda potjece prezime Dominik? da li netko zna?

od mozda latinskog/francuskog/grckog(pitaj boga)imena dominik.to barem nije kompliKOVANO.:mig:

Max95
01.05.2009., 21:54

daj joe,yeboga hristos,izadji na megdan...ja i ti smo jako slicni
(sem sto smo porijekolom Hrvati)volimo sportsko nadmetanje..:D

Road_Warrior
01.05.2009., 22:04

Ok Joe ajde ispričavam se... Ali moraš priznat da si nekulturan, dodjes tu i nazivas nekoga pokatoličenim Srbima... Takve "teorije zavjere" je prosipao netko 1991, koji je zamisli čuda, sam Hrvat :rofl:... Vojislav (U srpskom saboru zvani USTAŠA) Šešelj :rofl:... Takvi razgovori nemogu voditi nigdje...

Ja ću uvijek uzimati za primjer Skandinavske zemlje... Uzmi naprimjer Švedsku i Norvešku, djele mnogo zajedničkih prezimena i sličan jezik... Kao i Srpski i Hrvatski, no za razliku od njih koji priznaju jedni drugima nacionalnost, nama je to poticaj za veću mržnju... A ne bi trebalo biti tako...

Ja iskreno više nemam volje niti snage da polemiziram sa Srbima oko rata 1991-1995, Moja jedina želja jest da Hrvatska što prije udje u EU sa našom Katoličkom braćom sa zapada, pa da se opet iskristalizira ona granica Austro-Ugarske na Balkanu, makar i preko EU granica haha, pa da tu granicu prema istocnim zemljama zacementiramo malo ljepše, pa da odahnemo kojih 40 godina dok i one ne udju u EU...

No ova mala čudnovata stvorenja zvani Slovenci nam u tome zadaju mnoge brige :D

Ajd poz

joe enter
01.05.2009., 22:09
vratimo se temi.pitanje,odkud kod "srba" prezimena antic,matic,
jozic,stipic,juric,lovric,kresic,krunic,vidic..... a nigdje "srbina" ante,mate,joze,stipe,jure,lovre,krese/kresimira,krune/krunoslava,vido/vidoje.....

???????????????????????

joe,koja je tvoja teorija,jel i ovdje fenomen "pokatolcavanja"
ili nesto drugo!??

Pošto potvrđujem sve što mi kažeš i mislio sam da si zanimljiviji ,ali sad ti moram reći da prestajem , jer si stvarno neuk i pojma nemaš !!

Max95
01.05.2009., 22:10
otjera si covika,a trebalo je samo malo..da ga misioniramo(pokatolcimo)...

joleeeee,vrati seeee...

Max95
01.05.2009., 22:14
Pošto potvrđujem sve što mi kažeš i mislio sam da si zanimljiviji ,ali sad ti moram reći da prestajem , jer si stvarno neuk i pojma nemaš !!

nauci me,zlokruhovicu..(jesi li siguran da je jOVAN u pitanju,a ne ivan,i zar nebi treba biti zlohlebovic..:lol:)..tako ste i onog Ustashu ivana horvata prekrstili u jOVANA..znas onaj pajdo, sto je vodio "srbe" u danasnju rusiju.:D

joe enter
01.05.2009., 22:27
Ok Joe ajde ispričavam se... Ali moraš priznat da si nekulturan, dodjes tu i nazivas nekoga pokatoličenim Srbima... Takve "teorije zavjere" je prosipao netko 1991, koji je zamisli čuda, sam Hrvat :rofl:... Vojislav (U srpskom saboru zvani USTAŠA) Šešelj :rofl:... Takvi razgovori nemogu voditi nigdje...

Ja ću uvijek uzimati za primjer Skandinavske zemlje... Uzmi naprimjer Švedsku i Norvešku, djele mnogo zajedničkih prezimena i sličan jezik... Kao i Srpski i Hrvatski, no za razliku od njih koji priznaju jedni drugima nacionalnost, nama je to poticaj za veću mržnju... A ne bi trebalo biti tako...

Ja iskreno više nemam volje niti snage da polemiziram sa Srbima oko rata 1991-1995, Moja jedina želja jest da Hrvatska što prije udje u EU sa našom Katoličkom braćom sa zapada, pa da se opet iskristalizira ona granica Austro-Ugarske na Balkanu, makar i preko EU granica haha, pa da tu granicu prema istocnim zemljama zacementiramo malo ljepše, pa da odahnemo kojih 40 godina dok i one ne udju u EU...

No ova mala čudnovata stvorenja zvani Slovenci nam u tome zadaju mnoge brige :D

Ajd poz

Ja ne govorim da si sad pokatoličeni Srbin već da je dosta predaka Hrvata iz istog korpusa kao i Srbi samo su se svojevremeno pokatoličili!
Nacije u današnjem vidu su nastale u 19.veku , a pokatoličavanje dosta ranije!
A s'obzirom da je ovo istorijski forum , to su takođe relevantne činjenice , koje ne znam iz kojeg razloga se odriču kad se za to direktno zna , i što je bio zakonski deo Pape njegove misionarske službe sve do početka 19.veka!

Danas si Hrvat i ti i ostali jer je nacija pre svega osećaj , ali kad se odriču Srbi u svakom smislu u hrvatskoj istoriografiji , ja moram reagovati na istorijskom forumu jer je to laž,obmana ,i falsifikat!!
Ja nisam Šveđanin niti se sa njima mogu porediti , niti je tebi niti meni isti osećaj nacije kao Vikinzima!

Nego evo tebi čitaj malo "hrvatskog" pisca Sima Matavulja(1852-1908) i njegovu pripovetku Pilipenda , pa će ti biti jasnije kako se postajalo katolikom!!

...U njeko doba Pilipenda ču iza sebe tutanj koraka; uporedi se i pođe s njim Jovan Kljako. Bješe to živolazan starčić, koji je prije dvadeset i pet godina učestvovao u šibeničkoj buni protiv vladike Kraljevića, kad ono htjede da pounijati pravoslavne Dalmatince, a sad Kljako, pod starost, ipak prevjeri! Nazva boga Pilipendi i dodade:

- A, jadan Pilipenda, smrznu li se?

- Valaj da hoću da se ukočanjim ovđe, nasred puta, ne bih zažalio!

- A jadan, a što ti... a što se ti ne bi upisao?

Pilipenda odvrati:

- Valaj, neću, pa sad crkao od gladi! A nećete dugo ni vi svi, pa da vam je car poklonio cijelo Petrovo Polje!

Kljaku i drutovima mu Pilipenda bješe živi, oličeni prijekor; ipak se nasmija i poče izvijati:

- Ama, Pilipenda, bolan, orazumi se i čuj me! Ne učinismo ni mi to od bijesa, niti mislimo ostati u poganiji, nego... znaš... dokle izimimo, dokle opasemo nejač i čeljad, pa onda ćemo lako!

Pilipenda pljunu.

- Ja ne znam hoćete li lako i kako ćete, ali znam da vam obraz ne opra niko, ni dovijeka, ni dokle vam bude traga!

Kljako se namršti, te će oporo:

- Blejiš, Pilipenda, ali ćeš i ti biti unijat prije Uskrsa!

Pilipenda stade i viknu:

- Ja se uzdam u mora srpskoga Rista! Ako će mi pomoći, hvala mu, ako neće i onda mu hvala, jer mi je sve dao, pa mi sve može i uzeti, i dušu! A ti...

Kljako ga prekide.

- Muči, Pilipenda, ja sam carske vjere!

- A, pasji sine, - viknu Pilipenda izmahnuvši štapinom... - čekaj da ti pritvrdim tu vjeru!

Ali Kljako pobježe.

Onda Pilipenda, izvan sebe od gnjeva, ovom snagom udari Kurijela. Ovaj stade, okrete glavu i tužno pogleda gospodara, a Pilipenda se postidje, pa ga obuze žalost, te sjede na pervaz od ceste i zaplaka se!

http://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/proza/smatavulj-pripovetke/smatavulj-pripovetke3.html

Max95
01.05.2009., 22:39
jole,znas sta imaju simo matavulj,sava mrkalj,vojislav seselj,
milorad dodik i joe enter zajednickog???

(sem sto im prezime ne zavrshava na ic..prc!!)

svi su Hrvatskog porjekla!!!

jole,nemoj nikad zaboravit..Hrvat je mio,ma koje vire bio.

joe enter
01.05.2009., 22:42
jole,znas sta imaju simo matavulj,sava mrkalj,vojislav seselj,
milorad dodik i joe enter zajednickog???

(sem sto im prezime ne zavrshava na ic..prc!!)

svi su Hrvatskog porjekla!!!

jole,nemoj nikad zaboravit..Hrvat je mio,ma koje vire bio.

Nije , samo sam ja Hrvat , a oni su svi Srbi!!:D

Max95
01.05.2009., 22:45
Nije , samo sam ja Hrvat , a oni su svi Srbi!!:D

jel to opet neka finta vas shizmatika da me navuces na tanak led,a..

Max95
01.05.2009., 23:03
++++

http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-l/1998/11/article-14.html

Moda "posrbljavanja" prezimena
Posle ujedinjenja i stvaranja države SHS 1918. godine, dolazi do izvesnih promena u srpskim prezimenima. Neke familije svom prezimenu dodaju karakterističan prezimenski nastavak - ić.

Kosta Šreplović (1836-1872) je poznati srpski arhitekta, a Mihailo Valtrović (1839-1915) je bio profesor Velike škole, upravnik Narodnog muzeja i osnivač Srpskog arheološkog društva u Beogradu. Oni su svojim delima zadužili srpsku nauku i srpski narod. NJihova prezimena su germanskog (nemačkog) porekla i u svom izvornom obliku glase Šrepl i Valter. Sličnih primera ima još u Srbiji: Ostermanović, Braunović,

++++

valtrovic,braunovic,ostermanovic...:lol:::rofl:

(i onda se pitamo di nestadose toliki volksdeutscheri.."pokatolcili" se brale..hahaha)

krugoval.
01.05.2009., 23:28
Sad je i Simo Matavulj, književnik iz 19. stoljeća, izvor. :D

Nego, koje su to regije, gradovi, sela bila pokatoličeni? Evo nekih regija koje su bile katoličke, da bi postale pravoslavne: Kordun, Lika, dijelovi Bosne, sjeverna Dalmacija, zapadna Slavonija... :kava:

Shain
02.05.2009., 07:04
Nego, koje su to regije, gradovi, sela bila pokatoličeni? Evo nekih regija koje su bile katoličke, da bi postale pravoslavne: Kordun, Lika, dijelovi Bosne, sjeverna Dalmacija, zapadna Slavonija.

Nisi mnogo zaboravio, samo cijelu Vojvodinu, koja je bila većinski katolička, a sada je nešto drugo. - To je rezultat tih velikih vatikanskih uspjeha u pokatoličavanju. - Predtursku Bosnu da ne spominjemo.

Max95
02.05.2009., 13:49
Nisi mnogo zaboravio, samo cijelu Vojvodinu, koja je bila većinski katolička, a sada je nešto drugo. - To je rezultat tih velikih vatikanskih uspjeha u pokatoličavanju. - Predtursku Bosnu da ne spominjemo.

"vojvodina"?

valjda je rijec o Hrvatskougarskim regijama..backa,srijem,banat.
siguran sam da si ove mislio..

Shain
02.05.2009., 18:16
- Blejiš, Pilipenda, ali ćeš i ti biti unijat prije Uskrsa!

Kažeš da ovdje treba iznositi povijesnu istinu. Pa evo nekoliko podataka o unijatima (grkokatolicima) u Hrvatskoj.

Nakon oslobođenja Slavonije i južne Ugarske od Turaka nekoliko se skupina pravoslavih sjedinilo s Rimom (pounijatilo), i postavljen im je za vladiku Longin Raić. Međutim pećki patrijarh Arsenije III. Crnojević, koji se s velikom skupinom Srba doselio 1690. u krajeve sjeverno od Save, protjeruje Raića iz Hopova i njegove nasljednike iz Pakraca. Pod pritiskom pravoslavnih kaluđera i vladika nestaju grkokatolici (unijati) južno od Kupe, a 1739. spalili su manastir u Marči. Bezuspješan je bio pokušaj sjedinjenja (unijaćenja) u Dalmaciji, a u XIX st. i u nekim drugim krajevima (Lika, Kordun, područje Bjelovara).

Malom broju preostalih grkokatolika (unijata) u Hrvatskoj pridružili su se novodoseljeni grkokatolici Rusini, Ukrajinci i lazaristi Makedonci.

Broj grkokatolika danas u Hrvatskoj:
Rusini - 7830
Hrvati - 6294
Ukrajinci - 2295
Ostali - oko 300

Kojih li velikih brojki da se o njima širi tolika mitomanija!

jovo cg
02.05.2009., 20:37
kakavi "srbi" u srcu Hrvatske(hercegovine)???

evo zasto imamo u hercegovini ista prezimena kod Hrvata i "srba".

++++

Medju vaznije dogadjaje valja svakako zabiljeziti i PRELAZ JEDNOG DIJELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Presla je i skoro cijela Trebinjska biskupija u Hercegovini tokom XVI. i XVII. stoljeca. Katolicki narod ostao je bez svecenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada kompromis sa Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva cast turskog pase.

A narod Neretve i Popova pise 1629., da je veci dio katolika ovih strana otisao u skizmu. Sacuvan nam je dokumenat, kako je pravosl. vladika, valjda pri njezinu osvestenju, dao sastrugati krec s crkve, porusiti katolicke oltare i izbaciti napolje kosti katolickih pokojnika. Narod, ozlojeden, hoce da se vrati katolickoj vjeri, ako mu se pribavi stalan zupnik. Nazalost od toga nije bilo nista, i ti katolici ostase i dalje pravoslavnim. Sve ove vijesti donosimo prema spomenutoj studiji »Masenbeitritte...«, za koju je prvak srpske historiografije Stanoje Stanojevic (Jugosl. istor. casopis, III., 376) rekao, da je u cijelosti dokazala svoj predmet, a time i prelaz katolika trebinjske biskupije na pravoslavlje.

++++

:lol::rofl::rofl::s:D:lol:

jovo cg
02.05.2009., 20:45
djes Hrvatino,jes opet dosa medju svoje,a?!di skripi,aaaa opet si u dilemi nacionalnog identiteta,nema frke,Hrvatino,ce da ti objasnim i izcrtam cili tvoj rodoslov,drz se dobro,krecemo..

++++
cuveni turski putopisac evlija celebija, u svojim putopisima je zabiljezio da su plemena niksici i pivljani - Hrvati.

...Posle napada na Kotor turski zapovednici su rešili da kazne Pivljane i Nikšiće, koji su pomagali Mlečanima. U ekspediciji, kojoj se pridružio i Čelebija, učestvovalo je 10.000 vojnika. Za ta plemena Evlija piše, da su "ovejani Hrvati". Oni, veli, s hercegovačkim pašama "govore jedino s vrhovima od andžara", pa zbog toga "upravnik te oblasti njima nikoga ne sme da pošalje"...
nevjerovatno kakve stvari covjek odje moze da procita!
pivljani hrvati i niksicani???
i to kaze neki zemunac???
:s
znaju li ti u zemun kako razmisljas,i pricas li njima ove lucidnosti kao nama?
bogami nevjerujem

jovo cg
02.05.2009., 20:55
kakvi bolesni postovi max95 i kompanije,pa pavelic da je ziv pozelio bi ih u svoje redove!
max,kako se izjasnjavas u zemunu?
je li kazes i drustvu da su svi pravoslavni hrvati???
he,he!
koji momenti,napada histerije i kompleksa!!!
joe enter samo opusteno,vidis mu i u nick max 95 koliko godina ima!!!:D

Road_Warrior
02.05.2009., 21:24
kakvi bolesni postovi max95 i kompanije,pa pavelic da je ziv pozelio bi ih u svoje redove!
max,kako se izjasnjavas u zemunu?
je li kazes i drustvu da su svi pravoslavni hrvati???
he,he!
koji momenti,napada histerije i kompleksa!!!
joe enter samo opusteno,vidis mu i u nick max 95 koliko godina ima!!!:D

Max je još Bog Bogova racionalan i iznosi bar dokaze, usporedivši ih sa nekim postovima Joleta od prije, Max bi trebao dobiti nagradu za mir :)

Max95
03.05.2009., 07:52
nevjerovatno kakve stvari covjek odje moze da procita!
pivljani hrvati i niksicani???
i to kaze neki zemunac???
:s
znaju li ti u zemun kako razmisljas,i pricas li njima ove lucidnosti kao nama?
bogami nevjerujem

sta je jOVANE,sta tebe muci...nekaze Max da su niksicani i pivljani Hrvati,nego to kaze SVJEDOK svoga vremena,najpoznatiji TURSKI putopisac,evlija celebija.a sve goresto si procita je sa velikosrbijanskog sajta,odakle raznorazni virtualni velikosrbi (joe i ekipa)crpe svoje "znanje".

nije moguce da si ovo fulo..

(http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/6_7_l.html)

Shain
03.05.2009., 08:32
Max je još Bog Bogova racionalan i iznosi bar dokaze. Usporedivši ih sa nekim postovima Joleta od prije, Max bi trebao dobiti nagradu za mir.

Dok je nama takvih kao Max95 i jovo cg, nahebali smo i mi, i ti, i vi, i oni, skupa sa mnom.

Max95
03.05.2009., 08:51
Dok je nama takvih kao Max95 i jovo cg, nahebali smo i mi, i ti, i vi, i oni, skupa sa mnom.

hahahaha..max je samo reakcija na raznorazne joe,jove,dusane...ali ti si suvishe plitak i prost da bi to moga sa svojim intelektom "povatat".

puntarDIAS
03.05.2009., 12:28
zasto se cetnicima tu dozvoljava da izriguju svoje "srbi svi i svuda" teze.vi srbi jos neznate zbog cega je nasta ante pavelic jelde?zbog "istorije" vaseg prvog radikalca ,bugara nikole pasica,zbog istog vaseg imperijalizma.znaci ne kukajte non-stop oko pavelica,sami ste ga provocirali.

puntarDIAS
03.05.2009., 12:31

dobili su u zadru nogu u tur i imperiajlisti sa zapada i sa istoka,nema ih vise.da znas kako mi drago,ujuj.:D

jovo cg
03.05.2009., 12:40
da,da,bas ste realni!!!
a sta su jos turski putopisci pisali,a to nepominjete?
sve gluposti,i svak je pisa onako kako mu odgovara!
svak je ono sto zeli biti,i bas me briga!!!
samo se mi balkanski kreteni zanosimo jel se neko krsti sa 3 ili sa 5 prstiju!!!
evo ovako,bas me briga ko se kako osjeca,i koje je vjere,bitno da je covjek,a vama je odje to najmanje bitno!!!
bitno je strasno,jesu li se neki pisali ovako ili onako,uf!
sve dok je ovakvih razmisljanja po balkanu bice i ratova!
e da se oce Tito dignut!!!:s
ja imam prijatelja i pravoslavaca i katolika i muslimana,sve normalni ljudi,nerazmisljaju o tome ko je ko,nego kako ce razvit posao,"druzit"se za zenama,a ne radit istragu poturica i ostale gluposti!!!
vec ste me iznervirali,idem sa drustvom svih vjera pit kafu pored mora!
zivjeli!!!:top:

jovo cg
03.05.2009., 12:42
sta je jOVANE

i nisam Jovan nego JOVO

Road_Warrior
03.05.2009., 15:47
da,da,bas ste realni!!!
a sta su jos turski putopisci pisali,a to nepominjete?
sve gluposti,i svak je pisa onako kako mu odgovara!
svak je ono sto zeli biti,i bas me briga!!!
samo se mi balkanski kreteni zanosimo jel se neko krsti sa 3 ili sa 5 prstiju!!!
evo ovako,bas me briga ko se kako osjeca,i koje je vjere,bitno da je covjek,a vama je odje to najmanje bitno!!!
bitno je strasno,jesu li se neki pisali ovako ili onako,uf!
sve dok je ovakvih razmisljanja po balkanu bice i ratova!
e da se oce Tito dignut!!!:s
ja imam prijatelja i pravoslavaca i katolika i muslimana,sve normalni ljudi,nerazmisljaju o tome ko je ko,nego kako ce razvit posao,"druzit"se za zenama,a ne radit istragu poturica i ostale gluposti!!!
vec ste me iznervirali,idem sa drustvom svih vjera pit kafu pored mora!
zivjeli!!!:top:

Tako se priča... Osim ovog dijela "da se tito oce dignut" :D

Shain
06.05.2009., 08:26
iz istog korpusa kao Srbi samo su se svojevremeno pokatoličili

Vi zapažate pokatoličavanje naroda, a ne zapažate popravoslavljivanje našeg teritorija. Čiji je gubitak veći?

Max95
06.05.2009., 14:34
kad ce mi netko od nashih komsija(moze i kolega shain..) objasniti slijedeci fenomen.
ocita Hrvatska etnicka prezimena kod Srba.

Antici,Matici,Jozici,Stipici,Lovrici,Jurici,Kresic i,Krunici,
Vidici,Stipanovici,Stjepanovici,Josipovici,Hrvatin e,Horvati...

kad imena poput Ante,Mate,Jozo,Stipe,Lovro,Jure,Kreso,
Kruno,Vido,Stipan,Stjepan,Josip,.....kod Srba ne postoje.

ima li to mozda veze sa "pokatolcavanjem" u
Hercegbosnoj(tzv.BiH) za vrime Turaka.kad su
pravoslavci imali bolji ferman od katolickih
Hrvata....

PrekrasniUm
06.05.2009., 15:04
++++

Posle ujedinjenja i stvaranja države SHS 1918. godine, dolazi do izvesnih promena u srpskim prezimenima. Neke familije svom prezimenu dodaju karakterističan prezimenski nastavak - ić.

Kosta Šreplović (1836-1872) je poznati srpski arhitekta, a Mihailo Valtrović (1839-1915) je bio profesor Velike škole, upravnik Narodnog muzeja i osnivač Srpskog arheološkog društva u Beogradu. Oni su svojim delima zadužili srpsku nauku i srpski narod. NJihova prezimena su germanskog (nemačkog) porekla i u svom izvornom obliku glase Šrepl i Valter. Sličnih primera ima još u Srbiji: Ostermanović, Braunović,

++++

(i onda se pitamo di nestadose toliki volksdeutscheri.."pokatolcili" se brale..hahaha)

Ništa jako neuobičajeno:

Pavao Ritter------Pavao Ritter Vitezović

Jakob Frass-------Stanko Vraz

Ignaz Fuchs------Vatroslav Lisinski

Ferdinand Wiesner--Ferdo Livadić

Ima toga još. Ako te to tješi, uvijek možeš reći da su ovi naši sto godina (i više) stariji, pa da smo mi valjda sto godina (i više) napredniji

joe enter
06.05.2009., 15:40
++++

++++

Pa jedina razlika što ovi nisu posrbljeni , već oni došli svojevoljno u novo nastalu kneževinu ili kraljevinu Srbiju!
Oni su došli vamo u obnovi i izgradnji države , niko ih nije lupo po ušima da dođu , jer šta će Švabo u zaostaloj tek stvorenoj državici!
Zato njihov prelazak u pravoslavlje i srbiziranje prezimena je potuno loogično jer su se ljudi srodili sa mestom gde žive , ali su oni znali ko su i šta su!

Za razliku od vaših švapskih prezimena koja su došla germanizacijom , i za šavabe se niko nije pitao trebaju li doći ili ne!

Ali nisu samo Švabe dolazile , već najviše iz slovenskih zemalja , pa tako i Hrvati i postajali veliki i značajni ljudi za srpsku državu!

Evo Hrvat ministar vojske i junak kraljevine Srbije!!:lol:

Dragutin Franasović, (5. decembar 1842, Carigrad - 18. april 1914, kod Beča), general srpske vojske. Posle završetka 3 razreda gimnazije u Austriji, stupio je u srpsku redovnu vojsku 28/4 1862. U pješadijskog potporučnika unaprijeđen je 16/2 1867, za kapetana 2 klase 4/1 1875, za pukovnika 1886, za generala 2/8 1894, kad mu je ostavka uvažena. 25/6 1895 vraćen je u aktivnu službu sa činom generala, pa je ponovno penzionisan 1897. 1862—1867 kao podoficir bio je vojni pisar pri ministarstvu vojnom. 1867 bio je vodnik i adjutant bataljona. Od 1873 bio je u službi pri ministarstvu vojnom. Od 1875 bio je komandir čete, od 1876 komandant bataljona. Od 1877 bio je u ministarstvu vojnom, od 1/3 1878 komandant bataljona. Od 1879 bio je adjutant Nj. visočanstva kneza. 2/2 1885—23/3 1886, 1/4—4/4 1893 i 25/6 1895—12/12 1896 bio je ministar vojni. U međuvremenu bio je kancelar kraljevskih ordena. U ratu 1876 bio je adjutant glavnog komandanta timočke vojske i ordonans oficir timočko-moravske vojske. U ratu 1877/78 bio je u štabu vrhovne komande. U ratu 1885 bio je ministar vojni.

ili ovaj srspki junak!

Horvatović Đuro (1835-1895), general, komandant Knjaževačke vojske, učesnik u ratovima 1876, 1877-78. i 1885. U Srpsko-Turskom ratu 1876-77. kao potpukovnik je komandovao Knjaževačkom vojskom kada je zauzeo Pandiralo i Babinu glavu, a zatim je mesec dana zadržavao turske trupe da ne uđu u Knjaževac, ali je korpus Esad-paše uspeo da uđe u grad (odnos vojnika je bio 6:1 za Turke). U Knjaževcu jedna ulica nosi njegovo ime.

Shain
07.05.2009., 04:47
@ Joe enter

Vi zapažate pokatoličavanje naroda, a ne zapažate popravoslavljivanje našeg teritorija. Čiji je gubitak veći?

Pišeš opširno o sporednim temama, a na kratke i bitne se ne osvrćeš.

Zato ovo ponavljam. Nekima je među vama zapravo stalo do našeg teritorija, a briga za pravoslavce u našim krajevima samo vam je je izgovor za ideje ekspanzije.

visa_sila
07.05.2009., 09:00
kad ce mi netko od nashih komsija(moze i kolega shain..) objasniti slijedeci fenomen.
ocita Hrvatska etnicka prezimena kod Srba.

Antici,Matici,Jozici,Stipici,Lovrici,Jurici,Kresic i,Krunici,
Vidici,Stipanovici,Stjepanovici,Josipovici,Hrvatin e,Horvati...

kad imena poput Ante,Mate,Jozo,Stipe,Lovro,Jure,Kreso,
Kruno,Vido,Stipan,Stjepan,Josip,.....kod Srba ne postoje.

ima li to mozda veze sa "pokatolcavanjem" u
Hercegbosnoj(tzv.BiH) za vrime Turaka.kad su
pravoslavci imali bolji ferman od katolickih
Hrvata....

:rofl::cerek:
munze konza

pa vidi,ti bar kao domicil u bgd,treba da znas,da imas prezimena tipa antic....josic,ljubic i sta ti ja znam koja sve u srbiji,recimo ima neki knjizevnik antic...a on je rodom negdje iz srca srbije
ali najprije vidi,to su sve slovenska imena...i ante i joza i josa i ljubo i sto ti ja znam,su slovenskog podrijetla,stoga rasirena medj cijelokupnim juzno slavenskim zivljem
naravno da nemaju svi srbi imena tipa vaskrsije ili marislav....a ni svi hrvati domagoj ili mislav
po meni,to je sve jedan vrlo vrlo slican narod,istog jezika,istog podrijetla a podijeljen u dvije plemenske skupine,koje su najjace...a to su hrvati i srbi
postoji i drugih pripadnika iste nacionalne skupine,a to su oni koje se ne pominje....bosanci,crnogorci,makedonci...takodje istih imena i prezimena i slicnog jezika a opet su zasebno pleme jednog veceg plemena
stoga...nevidim gdje ovo vodi.....moze se razlikovati ekonomija,moze se razlikovati povijest,moze se razlikovati kultura....ali genetika nemoze
a to je da su bosanci,srbi,hrvati,crnogorci jedan te isti narod,podijeljen u grupa plemena sa razlicitim imenima ali istog nacionalnog bita

recimo,u njemackoj postoji ,mnogo mnogo germanskih plemena sa razlicitim imenima,ali su svi njemci.....
eto,uvijek uzimam bosnu za primjer...uprkos mrznji koja tamo postoji medj ljudima....ja nikako nemogu vidjeti razliku izmedju tri mostarca ili tri sarajlije...od kojih je jedan hrvat,jedan srbin a jedan bosnjak
nikakve razlike,sem te mrznje koja proistice upravo iz te plemenske podijele

kerempuh
07.05.2009., 10:47
Od ovih navedenih imena, jedino je Ljubo slavensko, Ante je svetačko ime (talijansko/romansko Antonio), u pravoslavaca postoji oblik Antonije te se prema njemu izvodi prezime Antonijević, Jozo i Joso su izvedeni od Josip, što je izvedeno od hebrejskog/starozavjetnog Joseph/Josafath.

Što se tiče jednog naroda s više plemena, odi kralju Aleksandru prodavati takve priče, nama ih je puna kapa.

;)

Kexx
07.05.2009., 11:53
:rofl::cerek:
munze konza

pa vidi,ti bar kao domicil u bgd,treba da znas,da imas prezimena tipa antic....josic,ljubic i sta ti ja znam koja sve u srbiji,recimo ima neki knjizevnik antic...a on je rodom negdje iz srca srbije
ali najprije vidi,to su sve slovenska imena...i ante i joza i josa i ljubo i sto ti ja znam,su slovenskog podrijetla,stoga rasirena medj cijelokupnim juzno slavenskim zivljem
naravno da nemaju svi srbi imena tipa vaskrsije ili marislav....a ni svi hrvati domagoj ili mislav
po meni,to je sve jedan vrlo vrlo slican narod,istog jezika,istog podrijetla a podijeljen u dvije plemenske skupine,koje su najjace...a to su hrvati i srbi
postoji i drugih pripadnika iste nacionalne skupine,a to su oni koje se ne pominje....bosanci,crnogorci,makedonci...takodje istih imena i prezimena i slicnog jezika a opet su zasebno pleme jednog veceg plemena
stoga...nevidim gdje ovo vodi.....moze se razlikovati ekonomija,moze se razlikovati povijest,moze se razlikovati kultura....ali genetika nemoze
a to je da su bosanci,srbi,hrvati,crnogorci jedan te isti narod,podijeljen u grupa plemena sa razlicitim imenima ali istog nacionalnog bita

recimo,u njemackoj postoji ,mnogo mnogo germanskih plemena sa razlicitim imenima,ali su svi njemci.....
eto,uvijek uzimam bosnu za primjer...uprkos mrznji koja tamo postoji medj ljudima....ja nikako nemogu vidjeti razliku izmedju tri mostarca ili tri sarajlije...od kojih je jedan hrvat,jedan srbin a jedan bosnjak
nikakve razlike,sem te mrznje koja proistice upravo iz te plemenske podijele

U krivu si, jedino što nam je zajedničko je to što smo slavenskog porijekla, i to jednim dijelom, jer imamo i neslavenske krvi u sebi. Zbog toga je jezik sličan, a to nas ne čini jednim narodom, jedino što možemo reći je da i jedni i drugi imamo pretke koji su prije 2000 godina možda bili jedan narod, a potom smo otišli svaki svojim putem.
Ne, mi nismo isti narod.

Logično je da ne možeš vidjeti razliku između tri Sarajlije, ne bi vidjela ni između tri bijela njujorčanina čiji su preci došli iz Evrope.

Max95
07.05.2009., 16:05
Od ovih navedenih imena, jedino je Ljubo slavensko, Ante je svetačko ime (talijansko/romansko Antonio), u pravoslavaca postoji oblik Antonije te se prema njemu izvodi prezime Antonijević, Jozo i Joso su izvedeni od Josip, što je izvedeno od hebrejskog/starozavjetnog Joseph/Josafath.

Što se tiče jednog naroda s više plemena, odi kralju Aleksandru prodavati takve priče, nama ih je puna kapa.

;)

ante je HRVATSKA forma grckog/latinskog antonije.pa prema tome prezime antic moze i je samo i izkljucivo Hrvatsko prezime.jer srba sa imenom ante ne postoji,ili jos nije locirano..

imamo i prezime antonijevic(frekventirano u rusiji),ali ono nema veze sa Hrvatskim antic(izvedeno od Hrvatskog ante).itd..itd..

ti NISTA nisi razumio,prijatelju..

Valderama
07.05.2009., 16:12
ante je HRVATSKA forma grckog/latinskog antonije.pa prema tome prezime antic moze i je samo i izkljucivo Hrvatsko prezime.jer srba sa imenom ante ne postoji,ili jos nije locirano..

imamo i prezime antonijevic(frekventirano u rusiji),ali ono nema veze sa Hrvatskim antic(izvedeno od Hrvatskog ante).itd..itd..

cije je Markovic?

Max95
07.05.2009., 17:08
cije je Markovic?

MARKOvic,FILIPovic,MIRKOvic...mogu biti i Hrvatska i srpska,
dok MARKOV,FILIPOV,MIRKOV...moze biti i bugarsko/rusko..
ili MARKOVski,FILIPovski..moze biti i poljsko ili makedonsko.

kerempuh
07.05.2009., 17:09

Ti si PREPRIČAO ono što sam ja rekao, a sada se praviš grbav. Gdje sam ja rekao da Antonijević ima veze s Antić. Valjda znaš tko je bio sv. Ante Padovanski? Spomenuo sam Antonijeviće upravo kako ne bi bilo zabune.

Gluskab
07.05.2009., 19:24

Ništa si ne razumiješ...nepismen si,čovjek,nepismen koliko si težak. Prezime Antić kod Srba nema nikakve veze s Hrvatima,Srbi s tim prezimenom su 24 karatni srbijanci od pamtivjeka...Nije to nastalo od imena Ante(kao u Dalmatinaca)nego u Srbiji nadimak od Antonije je Anta(kao Jova od Jovan, Steva od Stevan i sl.),imaš,na primjer, iz vremena prvog srpskog ustanka jednog srpskog vojvodu iz Loznice kod Šapca,zvanog Antonije Anta Čolaković.
Prezime izvedeno od Anta je Antić(kao Stević od Steva).
Ti ako želiš i dalje misli da je to prezime u srbijanaca nastalo od nekog dalmatinca koji je otišao na radne akcije u Srbiju,ja ne ti ne branim,ali samo radiš redikula od sebe. Na volju ti:kava:

joe enter
07.05.2009., 19:30
Oh!

Postoji Ante , Anto i Anta kao muška skraćena od Antuna,Antona i Antonija!!

Anti(od Ante) su skloniji Hrvati!! , dok Antu(od Anto) su Crnogorci,Hercegovci,i deo Srbije!! , dok Anti(od Anta) su u ostalim delovima Srbije(Vojovodina,Beograd...)!!

p.s
Ovaj Anta je kao Pera,Mila,Laza,Jova! , da ne bude nesporazuma!
I samim time je Antić logično prezime kod Srba na svim stranama!

Uf!

Gluskab
07.05.2009., 19:33
Ti si PREPRIČAO ono što sam ja rekao, a sada se praviš grbav. Gdje sam ja rekao da Antonijević ima veze s Antić. Valjda znaš tko je bio sv. Ante Padovanski? Spomenuo sam Antonijeviće upravo kako ne bi bilo zabune.
Antonijević i Antić u pravoslavaca jest povezano. Skraćenica od Antonije je u Crnogoraca Anto(kao u dijela Hrvata),a u Srbijanaca Anta(po srbijanskom izgovoru,kao i jova,steva,pera i sl). U oba slučaja bez ikakvog hrvatskog porijekla nosilaca imena. I ne daje se to ime kod tih pravoslavaca po sv. Anti Padovanskom nego po starokršćanskom svecu-pustinjaku sv. Antunu Egipatskom(koji nije striktno katolički ni pravoslavni svetac nego ranokršćanski,univerzalni za cijelo kršćanstvo).:kava:

kerempuh
07.05.2009., 23:30
E taj mi je falio, znao sam da ima neki prednicejski sv. Ante, ali se nisam sjetio kak se zove. Hvala ;)

visa_sila
07.05.2009., 23:43
U krivu si, jedino što nam je zajedničko je to što smo slavenskog porijekla, i to jednim dijelom, jer imamo i neslavenske krvi u sebi. Zbog toga je jezik sličan, a to nas ne čini jednim narodom, jedino što možemo reći je da i jedni i drugi imamo pretke koji su prije 2000 godina možda bili jedan narod, a potom smo otišli svaki svojim putem.
Ne, mi nismo isti narod.

Logično je da ne možeš vidjeti razliku između tri Sarajlije, ne bi vidjela ni između tri bijela njujorčanina čiji su preci došli iz Evrope.

ok.....ali zar nisu srbi,hrvati,bosanci i ostali dosli na ove terene sa iste tocke,negdje sa karpata
naselili se na istom mjestu,manje vise isprepletano blizu jedni drugima...poput ceha i slovaka,i ne prije 2000 godina vec nepunih 1300-1400:D
no nebitno.......ono sta mene najvise interesira a to je
da pocetna slova oba naroda,ajdmo ih zvati narodi,iako su to po meni plemena...al kako god,imaju za pocetna slova tri suglasnika
HRV i SRB......daj mi reci sto ti mislis,otkud ta takva neprakticna imena...mislim,slovenski jezici a ni jedan drugi,ne praktikuje takvu konstrukciju....dali je mogucna teorija da su srbi i hrvati nesto drugo???
jer ipak takva imena mi ne zvuce slavenski,niti uopce europski

visa_sila
07.05.2009., 23:46

;)[/QUOTE]

:rofl::rofl:
no,covjek je bio mason....brat....a ne geak kak svi mi:)
on je vidio dalje i dublje no drugi ljudi...a vjerovao je u bratstvo svih naroda svijeta,a ne samo nas ovdi.....no dobro...u dubini duse ipak seljacina:mig:

Gluskab
08.05.2009., 00:02
E taj mi je falio, znao sam da ima neki prednicejski sv. Ante, ali se nisam sjetio kak se zove. Hvala ;)
Nema na čemu:)

kerempuh
08.05.2009., 08:12

;)

:rofl::rofl:
no,covjek je bio mason....brat....a ne geak kak svi mi:)
on je vidio dalje i dublje no drugi ljudi...a vjerovao je u bratstvo svih naroda svijeta,a ne samo nas ovdi.....no dobro...u dubini duse ipak seljacina:mig:[/QUOTE]

Čovjek je bio okrutni diktator, nije on vjerovao u nikakvo bratstvo, primljen je u slobodne zidare na osnovi svoje titule, a ne zasluga i istaknutosti. I da, veli se geek, a ne geak, kozmopolitski čovječe. :D

Kexx
08.05.2009., 12:49
ok.....ali zar nisu srbi,hrvati,bosanci i ostali dosli na ove terene sa iste tocke,negdje sa karpata
naselili se na istom mjestu,manje vise isprepletano blizu jedni drugima...poput ceha i slovaka,i ne prije 2000 godina vec nepunih 1300-1400:D
no nebitno.......ono sta mene najvise interesira a to je
da pocetna slova oba naroda,ajdmo ih zvati narodi,iako su to po meni plemena...al kako god,imaju za pocetna slova tri suglasnika
HRV i SRB......daj mi reci sto ti mislis,otkud ta takva neprakticna imena...mislim,slovenski jezici a ni jedan drugi,ne praktikuje takvu konstrukciju....dali je mogucna teorija da su srbi i hrvati nesto drugo???
jer ipak takva imena mi ne zvuce slavenski,niti uopce europski

HRvati su došli iz Bijele HR, a sumnjam da je u Bijeloj HR bilo Srba, Bosanaca, Crnogoraca. Prije 1300 godina kad su došli već su bili razdvojeni, a skupa su bili možda prije 2000 godina, odnosno kad su svi Slaveni bili na okupu prije nego su otišli svaki svojim putem, pa kad god to bilo. Na ove prostore su došli sami za sebe, što znači da su već prije 1300 godina živjeli odvojeno kao različiti narodi. Eventualno zajedništvo se može tražiti samo dalje u prošlost, npr. 2000 godina.

Ne vidim na što bi početna slova trebala sugerirati, to je današnji oblik tih imena, Hrvatri su se nazivali i Horvati, a Srbi i Sorabi. Bilo je još oblika tih imena. Koliko vidim, radi se o prilično različitim imenima bez ikakve sličnosti, osim što je "r" na drugom mjestu. Kako su dobili ime još nije utvrđeno, možda je i neslavenskog porijekla, što ne znači da su neslaveni zbog toga. Tko zna kako i u kojim okolnostima su HRvati dobili ime, i kad su ga dobili. Imali su ga prije nego su ovdje došli, a koliko prije su ga koristili ne zna se.
Je li to 100 godina prije, 500 godina prije, 1000 godina prije, nitko ne zna.

Shain
09.05.2009., 13:04
Dovukao je i tvoj predak guzicu iz Hercegovine, CG, Raške u Vojnu krajinu, tj. preci pola Hrvata današnjih, ali su postali katolici pa posle i Hrvati!

Deseci su tisuća Srba u vrijeme Turaka izbjegli u Mađarsku, Rusiju, Ukrajinu i Rumunjsku, i tamo se asimilirali. Da li i njima po njihovim forumima dokazuješ da su oni zapravo Srbi. Ili samo nama, jer ti je lakše pisati na našem jeziku nego na njihovima.

joe enter
09.05.2009., 13:40
Deseci su tisuća Srba u vrijeme Turaka izbjegli u Mađarsku, Rusiju, Ukrajinu i Rumunjsku, i tamo se asimilirali. Da li i njima po njihovim forumima dokazuješ da su oni zapravo Srbi. Ili samo nama, jer ti je lakše pisati na našem jeziku nego na njihovima.

Kakvo ti je to poređenje?!:confused:

Kojim njima?? , ako ih i ima oni jesu Mađari.Rumuni...jer govore jezike kojima su asimilovani i ispovedaju asimilacijsku veru!

Dok Srbi po Hrvatskoj jezik svoj nikada nisu menjali , govore ga isto onako od kad su i došli tamo!
Srbi su doneli svoj jezik tamo , i novoštokavštinske ijekavice pre Srba tamo nije bilo!
Drugo , asimilacija ovde nije postojala u pravom smislu kao u drugim zemljama , jer je deo prihvatio katoličanstvo i tako se svojevremeno pridružio hrvatskom nacionalnom korpusu , ali je svoj jezik sačuvao i nametnuo ga kao zvanični ostalim kajkavcima,čakavcima i "staroikavcima" , i to sve pored mase istojezičnika koji su pravoslavne vere!!

E sad u tome jeste najveća problematika , jer su Srbi jako glup i zao narod! , čim čuju svoj rođeni jezik oni ga proglase srpskim(svašta?!) , jer neznajući Božju istinu koju samo Hrvati znaju , da je sasvim normalno imati jedan jezik i nazivati ga sa sijaset imena , i reći za njega :"Jeste da je jako sličan ali je ipak različit"!:rofl: , a argumenti za to su u fazonu:"Ako je pojeo onda je muško! , a ako je pojela onda je žensko!"

Mani se Šainoviću potonje ti preobuke?!:D

bonislav
09.05.2009., 14:52

Kojim njima?? , ako ih i ima oni jesu Mađari.Rumuni...jer govore jezike kojima su asimilovani i ispovedaju asimilacijsku veru!

Dok Srbi po Hrvatskoj jezik svoj nikada nisu menjali , govore ga isto onako od kad su i došli tamo!
Srbi su doneli svoj jezik tamo , i novoštokavštinske ijekavice pre Srba tamo nije bilo!
Drugo , asimilacija ovde nije postojala u pravom smislu kao u drugim zemljama , jer je deo prihvatio katoličanstvo i tako se svojevremeno pridružio hrvatskom nacionalnom korpusu , ali je svoj jezik sačuvao i nametnuo ga kao zvanični ostalim kajkavcima,čakavcima i "staroikavcima" , i to sve pored mase istojezičnika koji su pravoslavne vere!!

E sad u tome jeste najveća problematika , jer su Srbi jako glup i zao narod! , čim čuju svoj rođeni jezik oni ga proglase srpskim(svašta?!) , jer neznajući Božju istinu koju samo Hrvati znaju , da je sasvim normalno imati jedan jezik i nazivati ga sa sijaset imena , i reći za njega :"Jeste da je jako sličan ali je ipak različit"!:rofl: , a argumenti za to su u fazonu:"Ako je pojeo onda je muško! , a ako je pojela onda je žensko!"

Mani se Šainoviću potonje ti preobuke?!:D

Nego, Džo, kada ćeš nam nabrojat ta područja koja su prvotno bila pravoslavna pa su kasnije postala katolička? Osim Boke:lol:, naravno.

joe enter
09.05.2009., 15:09
Nego, Džo, kada ćeš nam nabrojat ta područja koja su prvotno bila pravoslavna pa su kasnije postala katolička? Osim Boke:lol:, naravno.
Hercegovinu si zaboravio kao najvažniju!

Pa nema , ali to ništa ne govori , jer su sami pravoslavni vlaško-stočarski "dođoši" bili izloženi pokatoličavanju!
Oni su došli iz Ercegivine,CG,Raške.. , i doneli svoj jezik novoštokavštinu!

bonislav
09.05.2009., 15:14
Hercegovinu si zaboravio kao najvažniju!

Pa nema , ali to ništa ne govori , jer su sami pravoslavni vlaško-stočarski "dođoši" bili izloženi pokatoličavanju!
Oni su došli iz Ercegivine,CG,Raške.. , i doneli svoj jezik novoštokavštinu!

Hercegovinu? U Hercegovini nije bilo katolika?:D
Rec ti nama Đo, o čemu talambasa onaj pijanac Ćorović kada navodi nekog svetosavskog popa Vuka u Sarajevu koji 1526. piše kako gotovo da nema svetosavaca u zemlji(tj.Bosni)...a onda nakon vjekovne turske vladavine dođoše Austrijanci, napraviše popis, kad ono - svetosavci najbrojniji.
Svaka čast, pod kletim Osmanlijama proširiti se više od muslimana, to stvarno treba znati. Kapa dole Papi iz Peći.:s

joe enter
09.05.2009., 15:29
Hercegovinu? U Hercegovini nije bilo katolika?:D
Rec ti nama Đo, o čemu talambasa onaj pijanac Ćorović kada navodi nekog svetosavskog popa Vuka u Sarajevu koji 1526. piše kako gotovo da nema svetosavaca u zemlji(tj.Bosni)...a onda nakon vjekovne turske vladavine dođoše Austrijanci, napraviše popis, kad ono - svetosavci najbrojniji.
Svaka čast, pod kletim Osmanlijama proširiti se više od muslimana, to stvarno treba znati. Kapa dole Papi iz Peći.:s

Pa institucija crkve je jedno , a narod i upražnjavanje vere je drugo!
Papa iz Peći je bio braco od Sokolovića i SPC je bila obnovljena , a narod koji je pristigao u Bosnu se pomešao sa ostatkom preostalog stočarskog stanovništva koji je bio katolički isto ko i ja što sam!
Znači ćiriličari iz Her,CG,Raške,Boke se pomešali sa nekim ostacima ćiriličara iz Bosne , dok su drugi odavno već utekli!
E sad deo se islamizirao , a posle se veći deo tih pomešanaca takođe islamizirao ili prešao u katolike!!

E sad mi reci da je katoličanstvo u Bosni bilo uvreženo u narodu i da su ga osećali kao deo identiteta , ja ću odmah preći u tu vrstu katoličanstva?!!:D

bonislav
09.05.2009., 15:41
Pa institucija crkve je jedno , a narod i upražnjavanje vere je drugo!
Papa iz Peći je bio braco od Sokolovića i SPC je bila obnovljena , a narod koji je pristigao u Bosnu se pomešao sa ostatkom preostalog stočarskog stanovništva koji je bio katolički isto ko i ja što sam!
Znači ćiriličari iz Her,CG,Raške,Boke se pomešali sa nekim ostacima ćiriličara iz Bosne , dok su drugi odavno već utekli!
E sad deo se islamizirao , a posle se veći deo tih pomešanaca takođe islamizirao ili prešao u katolike!!

E sad mi reci da je katoličanstvo u Bosni bilo uvreženo u narodu i da su ga osećali kao deo identiteta , ja ću odmah preći u tu vrstu katoličanstva?!!:D

Đo, ne baljezgaj...prije će biti da si ti pijan a ne Ćorović...ista priča vrijedi i za golema područja današnje HR kao i Vojvodine ali i CG...kako je to čika Ćoro lijepo naveo...

jax
09.05.2009., 16:47
odakle je prezime glavas

Max95
09.05.2009., 17:19
Ništa si ne razumiješ...nepismen si,čovjek,nepismen koliko si težak. Prezime Antić kod Srba nema nikakve veze s Hrvatima,Srbi s tim prezimenom su 24 karatni srbijanci od pamtivjeka...Nije to nastalo od imena Ante(kao u Dalmatinaca)nego u Srbiji nadimak od Antonije je Anta(kao Jova od Jovan, Steva od Stevan i sl.),imaš,na primjer, iz vremena prvog srpskog ustanka jednog srpskog vojvodu iz Loznice kod Šapca,zvanog Antonije Anta Čolaković.
Ti ako želiš i dalje misli da je to prezime u srbijanaca nastalo od nekog dalmatinca koji je otišao na radne akcije u Srbiju,ja ne ti ne branim,ali samo radiš redikula od sebe. Na volju ti:kava:

hoces da kazes da su Hrvati Antici,Matici,Stipici, nastali od "srba anta,mata,stipa"....

Max95
09.05.2009., 17:20
Oh!

Postoji Ante , Anto i Anta kao muška skraćena od Antuna,Antona i Antonija!!

Anti(od Ante) su skloniji Hrvati!! , dok Antu(od Anto) su Crnogorci,Hercegovci,i deo Srbije!! , dok Anti(od Anta) su u ostalim delovima Srbije(Vojovodina,Beograd...)!!

p.s
Ovaj Anta je kao Pera,Mila,Laza,Jova! , da ne bude nesporazuma!
I samim time je Antić logično prezime kod Srba na svim stranama!

Uf!

kojim stranama?

Max95
09.05.2009., 17:22
Antonijević i Antić u pravoslavaca jest povezano. Skraćenica od Antonije je u Crnogoraca Anto(kao u dijela Hrvata),a u Srbijanaca Anta(po srbijanskom izgovoru,kao i jova,steva,pera i sl). U oba slučaja bez ikakvog hrvatskog porijekla nosilaca imena. I ne daje se to ime kod tih pravoslavaca po sv. Anti Padovanskom nego po starokršćanskom svecu-pustinjaku sv. Antunu Egipatskom(koji nije striktno katolički ni pravoslavni svetac nego ranokršćanski,univerzalni za cijelo kršćanstvo).:kava:

imas li neke dokaze za te "srbe" anta,mata,stipa...:lol:

Max95
09.05.2009., 17:28
vidim da je joe-Hrvatina zaboravio na svoje pretke,pa da ga malo podsjetim na iste..

++++

++++

Max95
09.05.2009., 17:33

e,sto volim ovakve neznalice shamarat,nemas pojma..

++++
(“Karađorđevići”, NIN br. 2639)

Prvi put me razočarao gospodin Jovan Ćirilov. Rado ga čitam, ali! Zašto se bojao da u pedigreu o Karađorđevićima navede i onaj dalji, i dublji, koren od Karađorđevog oca. Zar je sramota, i za nas Srbe potcenjujuće, da priznamo da smo se mešali sa drugim nacijama, da je Šumadija, posle odlaska Srba sa Arsenijem Čarnojevićem u Austrougarsku, ostala pusta u koju su tu dolazli svi - Grci, Bugari, Hrvati, Makedonci... A znamo - i ćutimo - i Albanci.

U okolinu Topole naselio se izuzetno veliki broj Albanaca, i to najviše iz plemena Keljmendi (kako smo ih odna nazivali Klimenti). Od njih potiče i loza Karađorđevića.

To je najbolje opisao dr Jovan Tomić, profesor Beogradskog univerziteta i, što nije od sporedne važnosti, lični i veliki prijatelj Petra Prvog Karađorđevića. Stavio je pred svoje studente da to uče, a mi sada krijemo. Dimitrije Tucović takođe piše o tome (Srbija i Albanija, 1914) i takođe se poziva na dr Tomića, a u naučnom svetu to nije nepoznato, čak sada objavljuju i neki udžbenici. Nedavno je i Ibrahim Rugova priznao da je iz istog plemena sa Karađorđem. Može to biti i iz zlih namera, ali je pitanje - otkuda se baš toga setio.

Evo i o Kosovu:

Mislim da se srpsko javno mnjenje već pomirilo sa gubitkom Kosova, ali da to ne sme još da sebi prizna. Međutim, moraće da se pomiri sa činjenicom da Kosovo već davno nije srpsko. Kosovo nije bilo srpsko već ni 1912. godine. To područje je bilo deo zemlje srpskih vladara, ali nije tu počela srednjevekovna Srbija, i na kraju je Kosovo bilo grobnica srednjevekovne Srbije. U svakom slučaju, nezdravo je vezati sadašnji i budući identitet za izgubljene teritorije. Savremena Grčka ne počiva na izgubljenom Carigradu...Srpska srednjevekovna drzava se nije rodila na Kosovu, nije počela na Kosovu. Teritorijalna vlast potiče iz oblasti izmedju današnje istocne Bosne i Ibarske doline. Nemanjići su zatim pripojili Zetu i oblasti današnje pokrajine Kosovo ...

STEVAN PAVLOVIĆ, PROFESOR ISTORIJE NA BRITANSKOM UNIVERZITETU SOUTHAMPTON
++++

valjda je sad jasno odkud "srbi" antici,matici,stipici,jurici...

Gluskab
09.05.2009., 20:55
e,sto volim ovakve neznalice shamarat,nemas pojma..

valjda je sad jasno odkud "srbi" antici,matici,stipici,jurici...
Samo nije jasno odakle likovi iz crtanih filmova puni frustracija i s nerazvijenom nacionalnom svijesti koji ne znaju odredit što je njihovo,a što nije,pa pojedine šumadince
najljućim Hrvatima smatraju:rofl::lol:

Gluskab
09.05.2009., 21:02
imas li neke dokaze za te "srbe" anta,mata,stipa...:lol:
Antonije Anta Čolaković,Mato Glušac,Mato Grković,Matija Bećković,Stjepan Pištignjat:kava: Je li valja

Gluskab
09.05.2009., 21:22
Kad je Stipić u pitanju,moguće je da se radi o konverziji,ali ne mora čak ni tada, jer je moguće da manja grupa Srba se naseli u kraj u kome su svi ostali stanovnici Hrvati-ikavci,pa preuzme ikavicu. Osim toga,znam da jedan dio tih Stipića potječe od vlaha Maleševaca,a to ne mogu bit Hrvati po nijednoj logici(osim za pojedine ovdje na forumu).Može bit da je tu Stipan u tih Srba koji su preuzeli ikavicu u jednom ili dva sela,jednostavno bio nadimak,a ne pravo ime, kao što po Slavoniji ima Hrvata s nadimkom Stevo,a nisu Stevani.:kava:

joe enter
09.05.2009., 21:24
Antonije Anta Čolaković,Mato Glušac,Mato Grković,Matija Bećković,Stjepan Pištignjat:kava: Je li valja

Jes' da si genetičar i latin lukavi?! , ali imaš definitvno više soli i ljudskog nameta u glavu nego ovaj bogumil-pataren Maxonja! , što doduše nije ni previše teško l!!:kava:

Max95
09.05.2009., 21:25
Samo nije jasno odakle likovi iz crtanih filmova puni frustracija i s nerazvijenom nacionalnom svijesti koji ne znaju odredit što je njihovo,a što nije,pa pojedine šumadince
najljućim Hrvatima smatraju:rofl::lol:

mama ti je frustrirana..

dalje,stavio sam ti tekst di SRBIJANSKI pisac/poviesnicarizvodi,da su DANASNJU sumadiju nakon odlazka patrijarha carnojevica sa svojim pravoslavcima(ne nuzno i srbima) u a-ugarsku(dan.tzv.vojvodinu),naseljavaju izmedju ostalog i Hrvati.pa zato i Hrvatska prezimena antic,matic,stipic...kojih imas danas i u dalmaciji,slavoniji,bosnoj,hercegovini,
istri,backoj.srijemu..i svuda di zive Hrvati.ocigledno su se ti etnicki Hrvati asimilirali kroz vrijeme u srbe.i zato imamo DANAS "srbe" antice,matice,stipice.............

Max95
09.05.2009., 21:32

ko kaze da to nisu sve Hrvati(preci im) koji su za vrime osmana presli na pravoslavlje..pa potom i postali "srbi".
nista ti nisi s tim dokazao..

Gluskab
09.05.2009., 21:36
mama ti je frustrirana..

dalje,stavio sam ti tekst di SRBIJANSKI pisac/poviesnicarizvodi,da su DANASNJU sumadiju nakon odlazka patrijarha carnojevica sa svojim pravoslavcima(ne nuzno i srbima) u a-ugarsku(dan.tzv.vojvodinu),naseljavaju izmedju ostalog i Hrvati.pa zato i Hrvatska prezimena antic,matic,stipic...kojih imas danas i u dalmaciji,slavoniji,bosnoj,hercegovini,
istri,backoj.srijemu..i svuda di zive Hrvati.ocigledno su se ti etnicki Hrvati asimilirali kroz vrijeme u srbe.i zato imamo DANAS "srbe" antice,matice,stipice.............

1.Da,da,ona piše ove tvoje tekstove umjesto tebe:mig:
2.Čuj,hrvatska prezimena:rofl::lol: A koje su to kalendarsko ime(posljedično i prezime) izmislili Hrvati ili Srbi,kaži mi ga.:kava: Koliko je to moralo biti desetaka milijuna Hrvata da prošire tolika ,,hrvatska,,:rofl: prezimena po cijeloj Srbiji zadnjih nekoliko stoljeća...Uuuu,što su šetali i pravili djecu putem i to najviše oko Čačka i Požarevca.:mig:

Gluskab
09.05.2009., 21:39
ko kaze da to nisu sve Hrvati(preci im) koji su za vrime osmana presli na pravoslavlje..pa potom i postali "srbi".
nista ti nisi s tim dokazao..

Ma sto posto,potomci kraljeva Zvonimira i Krešimira sva petorica...još se dan-danas dvojica hrvatskih vladara spore oko očinstva i alimetacije za tu petoricu Srba.

Max95
09.05.2009., 21:40
Kad je Stipić u pitanju,moguće je da se radi o konverziji,ali ne mora čak ni tada, jer je moguće da manja grupa Srba se naseli u kraj u kome su svi ostali stanovnici Hrvati-ikavci,pa preuzme ikavicu. Osim toga,znam da jedan dio tih Stipića potječe od vlaha Maleševaca,a to ne mogu bit Hrvati po nijednoj logici(osim za pojedine ovdje na forumu).Može bit da je tu Stipan u tih Srba koji su preuzeli ikavicu u jednom ili dva sela,jednostavno bio nadimak,a ne pravo ime, kao što po Slavoniji ima Hrvata s nadimkom Stevo,a nisu Stevani.:kava:

hahahaha..cuj "srbi" pa preuzeli ikavicu.koja si ti lopina.
nabrojao si milijun nebuloza,ali onu
NAJJEDNOSTAVNIJU,naime da je jedan dobar dio Hrvata
za vrime osmana presao na pravoslavlje i nesto kasnije
postao "srbinom"..to ti nije palo na pamet..

a zna se da je skoro cila trebinjska biskupija krajem 17.stoljeca presla na pravoslavlje.od tamo su svi ti gore nabrojeni "srbi"(glusac,grkovic,beckovic...)

interesantno je da si mene napao,iako sam nudio pisane dokaze i LOGICNU argumentaciju,dok npr.joa koji sve i svakoga posrbljuje nisi ni replicirao...

Max95
09.05.2009., 21:47
1.Da,da,ona piše ove tvoje tekstove umjesto tebe:mig:
2.Čuj,hrvatska prezimena:rofl::lol: A koje su to kalendarsko ime(posljedično i prezime) izmislili Hrvati ili Srbi,kaži mi ga.:kava: Koliko je to moralo biti desetaka milijuna Hrvata da prošire tolika ,,hrvatska,,:rofl: prezimena po cijeloj Srbiji zadnjih nekoliko stoljeća...Uuuu,što su šetali i pravili djecu putem i to najviše oko Čačka i Požarevca.:mig:

Hrvati(dalmatinci,hercegovci)su naseljavali ovo sto se DANAS srbija(sumadija) zove za vrime osmana.jer je zemlja ostala pusta nakon odlazka carnojevica sa svojom pasminom u dan.vojvodinu(tj.tadasnju madjarsku).

i sasvim LOGICNO je da danas tamo zive "srbi" koji nose etnicka Hrvatska prezimena.jer su im se Hrvatski preci s vremenom asimilirali(pravoslavlje..).

Gluskab
09.05.2009., 21:58
hahahaha..cuj "srbi" pa preuzeli ikavicu.koja si ti lopina.
nabrojao si milijun nebuloza,ali onu
NAJJEDNOSTAVNIJU,naime da je jedan dobar dio Hrvata
za vrime osmana presao na pravoslavlje i nesto kasnije
postao "srbinom"..to ti nije palo na pamet..

a zna se da je skoro cila trebinjska biskupija krajem 17.stoljeca presla na pravoslavlje.od tamo su svi ti gore nabrojeni "srbi"(glusac,grkovic,beckovic...)

interesantno je da si mene napao,iako sam nudio pisane dokaze i LOGICNU argumentaciju,dok npr.joa koji sve i svakoga posrbljuje nisi ni replicirao...
1.Srbi u istočnom dijelu Dalmatinske Zagore,gdje su u debeloj manjini,govore ikavicu jer su izgubili geografski kontakt za ijekavcima prije par stoljeća. Može bit i u Bosni neko takvo mjesto. Najjednostavnija objašnjenja su za ljude koji nisu sposobni razmišljati. Konverzija je bilo,na obe strane,ali prezimena nemaju s tim neke naročite veze jer ona nastaju iz patronima raširenih u više nacija i lokalnih nadimaka(u skladu s dijalektom,tako možeš po tvojoj logici i neko ekavsko prezime u Zagorju proglasit za srpsko,kao Antiće za hrvatsko).
2.Nisu svi Srbi koje sam nabrojao iz trebinjskog područja,iako jedan dio je. Ne sporim ja da je ta konverzija iz 17. stoljeća definitivno postojala,ali također je nakon nje bilo naseljavanja uz taj kraj mase drugih pravoslavaca iz zapadne CG i jugozapadne Srbije,pa ti teorija o isključivo popravoslavljenim Hrvatima u toj regiji ne drži vodu baš toliko koliko ti želiš u nju vjerovati.
3.Tvoja argumentacija se ne zasniva na logici nego na odlaženju u krajnosti, a što se Joa tiče,tu se nema što dodati ili oduzeti. On je Srbin i s njegove strane,njegova retorika nije neobična(čudno bi bilo da Srbin drugačije priča). S te strane,ne obazirem se ja na to,ali ne mogu se ne obazirati kad vidim kako pretpostavljeni Hrvat ne zna ništa drugo pričati nego obrnute srpske priče(u njih ,,srbi svi i svuda,, kod tebe ,,Hrvati od Alpa do Crnog Mora,,) nisi mi baš inovativan u sukobu mišljenja s istočnjacima:kava:

Gluskab
09.05.2009., 22:07
Hrvati(dalmatinci,hercegovci)su naseljavali ovo sto se DANAS srbija(sumadija) zove za vrime osmana.jer je zemlja ostala pusta nakon odlazka carnojevica sa svojom pasminom u dan.vojvodinu(tj.tadasnju madjarsku).

i sasvim LOGICNO je da danas tamo zive "srbi" koji nose etnicka Hrvatska prezimena.jer su im se Hrvatski preci s vremenom asimilirali(pravoslavlje..).
Uuuu,što je Rvatina u užoj Srbiji:eek::eek::eek:
:s:mig:

Max95
09.05.2009., 22:17
Uuuu,što je Rvatina u užoj Srbiji:eek::eek::eek:
:s:mig:

sto bi se ja sa s tobom natezao kad profesionalna struka
ovako pishe..

++++
“Karađorđevići”, NIN br. 2639)

Prvi put me razočarao gospodin Jovan Ćirilov. Rado ga čitam, ali! Zašto se bojao da u pedigreu o Karađorđevićima navede i onaj dalji, i dublji, koren od Karađorđevog oca. Zar je sramota, i za nas Srbe potcenjujuće, da priznamo da smo se mešali sa drugim nacijama, da je Šumadija, posle odlaska Srba sa Arsenijem Čarnojevićem u Austrougarsku, ostala pusta u koju su tu dolazli svi - Grci, Bugari, Hrvati, Makedonci... A znamo - i ćutimo - i Albanci.

U okolinu Topole naselio se izuzetno veliki broj Albanaca, i to najviše iz plemena Keljmendi (kako smo ih odna nazivali Klimenti). Od njih potiče i loza Karađorđevića.

To je najbolje opisao dr Jovan Tomić, profesor Beogradskog univerziteta i, što nije od sporedne važnosti, lični i veliki prijatelj Petra Prvog Karađorđevića. Stavio je pred svoje studente da to uče, a mi sada krijemo. Dimitrije Tucović takođe piše o tome (Srbija i Albanija, 1914) i takođe se poziva na dr Tomića, a u naučnom svetu to nije nepoznato, čak sada objavljuju i neki udžbenici. Nedavno je i Ibrahim Rugova priznao da je iz istog plemena sa Karađorđem. Može to biti i iz zlih namera, ali je pitanje - otkuda se baš toga setio.

Evo i o Kosovu:

Mislim da se srpsko javno mnjenje već pomirilo sa gubitkom Kosova, ali da to ne sme još da sebi prizna. Međutim, moraće da se pomiri sa činjenicom da Kosovo već davno nije srpsko. Kosovo nije bilo srpsko već ni 1912. godine. To područje je bilo deo zemlje srpskih vladara, ali nije tu počela srednjevekovna Srbija, i na kraju je Kosovo bilo grobnica srednjevekovne Srbije. U svakom slučaju, nezdravo je vezati sadašnji i budući identitet za izgubljene teritorije. Savremena Grčka ne počiva na izgubljenom Carigradu...Srpska srednjevekovna drzava se nije rodila na Kosovu, nije počela na Kosovu. Teritorijalna vlast potiče iz oblasti izmedju današnje istocne Bosne i Ibarske doline. Nemanjići su zatim pripojili Zetu i oblasti današnje pokrajine Kosovo ...

++++

visa_sila
09.05.2009., 22:47

zivis u toj drzavi i kruhom te hrani,a ovamo pesi
gle,eto ti cistog dokaza da je sve to izmjesano...na primjer,u hrvatskoj su srbi radili i mislili isto kao i ti sto mislis,zivjeli u hrvatskoj a molili se bogu da u srbiji padne kisa....pa si vidio kak su prosli.....:mig:
no,to sta ti velis nije nikakav na nauk ni novost.....kakva je razlika da neko kaze za sebe da je srbin,hrvat ili bosnjak osim u vjeri
ja nevidim nikakvu,iako mi kexx pokaza nesto posve drugo,ali opet mi to nije tako cvrsto utemeljen rezon,doli ovo sta se cini logicnim,a sto i ti govoris
da su nemali broj hrvata presli u pravoslavlje i poastali srbi,a opet,opce je poznati da je bilo i unijacenja pa je i nemali broj srba presao u katolicanstvo i postalo hrvatima

gle,po meni,kod juznoslovenskih naroda,nije uopce bitno,genetsko i rodoslovno podrijetlo,koliko pripadnost vijeri
crkve su totalno iskljucive,ako si katolik...ti si hrvat...ako si pravoslavac...srbin si i bok
nemoze postajati hrvat pravoslavne vijere i obratno
to je ono sta meni nije jasno,a tako su nastali ti stipici,antici i drugi

Gluskab
09.05.2009., 22:51
sto bi se ja sa s tobom natezao kad profesionalna struka
ovako pishe..

++++
“Karađorđevići”, NIN br. 2639)

++++
1.Jako profesionalni podaci,iz novina Nin:kava: U Srbiji možeš(kao uostalom i u Hrvatskoj,Bosni,Makedoniji) naći stotine autora sa stotine teza,tako kako se ti pozivaš na tog Stevana Pavlovića(a on na nekog šestog),može se deset ljudi pozivat na deset drugih profesora povijesti. Pa što da su se Srbi mješali s drugim nacijama,tko nije?! To ne znači da su u ikakvom spomena vrijednom broju Srbijanci porijeklom od Hrvata,jer sigurno nisu Hrvati bili najbrojniji emigranti u Šumadiju 19. stoljeća. Nego mi reci,da nije i Desanka Max(95)imović isto pjesnikinja pro-hrvatske orijentacije:mig:

Max95
09.05.2009., 23:26
Pa što da su se Srbi mješali s drugim nacijama,tko nije?!

nije tema ,ali se slazem sa ovim.

To ne znači da su u ikakvom spomena vrijednom broju Srbijanci porijeklom od Hrvata,jer sigurno nisu Hrvati bili najbrojniji emigranti u Šumadiju 19. stoljeća.

ko je reko da su srbijanci(usput,srbijanac je svaki drzavljanin srbije..dok termin srbin oznacava etnicku pripadnost.) porjeklom Hrvati.ja sam samo rekaoda jedan dio danasnjih "srba" vode porjeklo od kako ti ono rece, "dalmatinskih Hrvata koju su otisli na rad u srbiju (karikiram,ali tako odprilike).to su SVI oni koji nose Hrvatska etnicka
prezimena(antic,matic,stipic,juric,jozic..)

Max95
09.05.2009., 23:28
zivis u toj drzavi i kruhom te hrani,a ovamo pesi
gle,eto ti cistog dokaza da je sve to izmjesano...na primjer,u hrvatskoj su srbi radili i mislili isto kao i ti sto mislis,zivjeli u hrvatskoj a molili se bogu da u srbiji padne kisa....pa si vidio kak su prosli.....:mig:
no,to sta ti velis nije nikakav na nauk ni novost.....kakva je razlika da neko kaze za sebe da je srbin,hrvat ili bosnjak osim u vjeri
ja nevidim nikakvu,iako mi kexx pokaza nesto posve drugo,ali opet mi to nije tako cvrsto utemeljen rezon,doli ovo sta se cini logicnim,a sto i ti govoris
da su nemali broj hrvata presli u pravoslavlje i poastali srbi,a opet,opce je poznati da je bilo i unijacenja pa je i nemali broj srba presao u katolicanstvo i postalo hrvatima

gle,po meni,kod juznoslovenskih naroda,nije uopce bitno,genetsko i rodoslovno podrijetlo,koliko pripadnost vijeri
crkve su totalno iskljucive,ako si katolik...ti si hrvat...ako si pravoslavac...srbin si i bok
nemoze postajati hrvat pravoslavne vijere i obratno
to je ono sta meni nije jasno,a tako su nastali ti stipici,antici i drugi

s tobom se uvik slazem.:mig:

Gluskab
09.05.2009., 23:39
?!

nije tema ,ali se slazem sa ovim.

ko je reko da su srbijanci(usput,srbijanac je svaki drzavljanin srbije..dok termin srbin oznacava etnicku pripadnost.) porjeklom Hrvati.ja sam samo rekaoda jedan dio danasnjih "srba" vode porjeklo od kako ti ono rece, "dalmatinskih Hrvata koju su otisli na rad u srbiju (karikiram,ali tako odprilike).to su SVI oni koji nose Hrvatska etnicka
prezimena(antic,matic,stipic,juric,jozic..)
Sve ti je to lipa teorija,ali Antić i Matić nisu uopće ekskluzivno hrvatska etnička prezime ni sad ni ikad prije,a jasno ti je pokazano kako su kod Srba nastala. Samo ti i dalje vjeruj da je neki bodulac predak Antića u Srbiji:kava:

Gluskab
09.05.2009., 23:44
Sigurno su im pretka i Tonči zvali.:mig:Štoviše,možda je i sam Huljić osobno šarao po Srbiji kad bi poslovno dolazio:misli:: To će biti prije nego išta drugo:kava:

Max95
09.05.2009., 23:49
Sve ti je to lipa teorija,ali Antić i Matić nisu uopće ekskluzivno hrvatska etnička prezime ni sad ni ikad prije,a jasno ti je pokazano kako su kod Srba nastala. Samo ti i dalje vjeruj da je neki bodulac predak Antića u Srbiji:kava:

antic i matic jesu ekskluzivna Hrvatska prezimena.proizisla
iz ante/anto i mate/mato.ima naravno i zajednickih
prezimena..antonijevic,matijevic....od grckih/latinskih imena antonije,matija..

Max95
09.05.2009., 23:54
Sigurno su im pretka i Tonči zvali.:mig:Štoviše,možda je i sam Huljić osobno šarao po Srbiji kad bi poslovno dolazio:misli:: To će biti prije nego išta drugo:kava:

tonci,silvio i slicne gluposti su nazalost danas nesto "najnormalnije".tako unistavamo svoje nacionalno blago,obicaje i sjecanja na svoje Hrvatske pretke.
imena i prezimena su pored jezika poviesni svjedoci
jednog naroda.

Gluskab
09.05.2009., 23:54
antic i matic jesu ekskluzivna Hrvatska prezimena.proizisla
iz ante/anto i mate/mato

Da,Mato Glušac,Mato Grković,Anto Tepavčević,Anto Vukalović,Anto Daković...Rvatine od glave do pete.:kava:

Max95
09.05.2009., 23:57
A nijedan Srbin nigdje na svijetu se ne zove Antonije s nadimkom Anta ili Anto:rofl::lol::lol: Jesu li sveti Antun Padovanski i sveti Antun Egipatski isto Hrvati kad imaju ,,hrvatsko etničko ime,, iz kojeg su nastala ta prezimena

antun nije Hrvatsko ime.niti sam ja to igdje tvrdio.
ali ante/anto jesu Hrvatske forme antuna/antona.
i samo Hrvati ih koriste.ili oni Hrvatskog porjekla,ma
kako se oni DANAS izjasnjavali.

Gluskab
09.05.2009., 23:59
tonci,silvio i slicne gluposti su nazalost danas nesto "najnormalnije".tako unistavamo svoje nacionalno blago,obicaje i sjecanja na svoje Hrvatske pretke.
imena i prezimena su pored jezika poviesni svjedoci
jednog naroda.
1.Nacionalna svijest i ponos na svoje pretke ne mjeri se imenima,nju imaš ili nemaš,kakvo god ti ime dali.
2.Da,samo šteta za tebe što ta prezimena očigledno nisu ekskluzivna za samo jednu naciju na planeti,ali eto,tebi su imena na prvom mjestu:kava:

Shain
10.05.2009., 15:14
Reci ti nama o čemu talambasa Ćorović kada navodi popa Vuka u Sarajevu, koji 1526. piše kako gotovo da nema svetosavaca u Bosni.

Hajde napiši nešto o tome. Čitao sam o turskim izvorima koji govore o broju pravoslavaca u Bosni prije turske okupacije, ali ne znam o čemu je to pisao Ćorović.

Max95
10.05.2009., 21:14
Vladimir Ćorović tvrdi:

Savremeni izveštaji donose dosta pojedinosti o tom, kako je u XVII veku katoličko stanovništvo osetno nazadovalo u unutrašnjosti Turske, i to manje u korist islama koliko u korist pravoslavlja.

Sima Milutinović izneo je u svojoj Istoriji Crne Gore, da je cetinjski vladika Ruvim preveo u pravoslavlje Kuče, Drekaloviće i Bratonožiće. Ruvim je bio savremenik Pajsijev i sedeo je dugo na vladičanskoj stolici. Njegovu aktivnost potvrđuju i rimski izveštaji.

Među Bjelopavlićima bilo je 1633. god. svega još 200 katoličkih kuća, a 1635. god. među Zetom i Moračom broj katoličkih duša nije prelazio mnogo preko hiljade. Piperi, koji su još 1610. god. smatrani skoro svi kao katolici, postali su isto većim delom pravoslavni.

U Popovu do 1627. god. od 12 crkava katoličkih 7 je prešlo u pravoslavne ruke; sličnih pojava je bilo i u okolini Trebinja.

Ima isto tako vesti o prelasku katolika u pravoslavlje u Sremu, oko Rume i Mitrovice.

Glavni razlog za to bio je taj, što katoličko više sveštenstvo u većini nije smelo da živi pod Turcima, nego se zadržavalo mahom u susednim hrišćanskim zemljama. Mnogo izveštaja govori o tom, kako puk po više godina nije video sveštenika među sobom. A bez neposrednog nadzora i stalnog održavanja veza stvari su prirodno morale ići na gore.

Bosanski franjevci, koji su inače snosili sve tegobe sa svojim narodom, nisu van bosanskog područja bili rado viđeni, a i njihovom ponašanju u Bosni stavljali su papski vizitatori teške prekore.

Citirano sa:
http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/i...ija/6_6_l.html (http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/6_6_l.html)

Gluskab
10.05.2009., 21:53
Sima Milutinović izneo je u svojoj Istoriji Crne Gore, da je cetinjski vladika Ruvim preveo u pravoslavlje Kuče, Drekaloviće i Bratonožiće. Ruvim je bio savremenik Pajsijev i sedeo je dugo na vladičanskoj stolici. Njegovu aktivnost potvrđuju i rimski izveštaji.

Među Bjelopavlićima bilo je 1633. god. svega još 200 katoličkih kuća, a 1635. god. među Zetom i Moračom broj katoličkih duša nije prelazio mnogo preko hiljade. Piperi, koji su još 1610. god. smatrani skoro svi kao katolici, postali su isto većim delom pravoslavni.

U Popovu do 1627. god. od 12 crkava katoličkih 7 je prešlo u pravoslavne ruke; sličnih pojava je bilo i u okolini Trebinja.

Ima isto tako vesti o prelasku katolika u pravoslavlje u Sremu, oko Rume i Mitrovice.

1.Ti bivši katolici s Kuča i Bratonožića(kao i mali preostali dio katolika u Kučima danas) su Albanci,a ne Hrvati.
2.Baš si uvjeren da u trebinjski kraj nakon tih konverzija nije doselio nijedan pravoslavac od nekud sa strane nego su sve ,,ljute Rvatine,,:mig:

Max95
10.05.2009., 22:06
1.Ti bivši katolici s Kuča i Bratonožića(kao i mali preostali dio katolika u Kučima danas) su Albanci,a ne Hrvati.
2.Baš si uvjeren da u trebinjski kraj nakon tih konverzija nije doselio nijedan pravoslavac od nekud sa strane nego su sve ,,ljute Rvatine,,:mig:

ako u boki i crnogorskom primorju zive Hrvati.onda je i najnormalnije da zive i izmedju capljine i niksica.(turski putopisac,evlija celebija locira bas u niksicu i pivi Hrvate,tj.tako mu se doticni predstavljaju).i ovo sto SRPSKI poviesnicar,corovic pishe samo jos jednom dokazuje moju argumentaciju o popravoslavljanju Hrvata.pa tako imamo DANAS "srbe" i Hrvate antice,matice,jozice,stipice,jurice,stipan-ovice,josip-ovice..

sta je tocno tvoj problem,ja sve svoje replike argumentiram sa izvorima.

Gluskab
10.05.2009., 22:13
ako u boki i crnogorskom primorju zive Hrvati.onda je i najnormalnije da zive i izmedju capljine i niksica.(turski putopisac,evlija celebija locira bas u niksicu i pivi Hrvate,tj.tako mu se doticni predstavljaju).i ovo sto SRPSKI poviesnicar,corovic pishe samo jos jednom dokazuje moju argumentaciju o popravoslavljanju Hrvata.pa tako imamo DANAS "srbe" i Hrvate antice,matice,jozice,stipice,jurice,stipan-ovice,josip-ovice..

Između Čapljine i Nišića ima Hrvata na dosta mjesta(mogu ti navesti više-manja sva sela u istočnoj hercegovini koja su naseljena Hrvatima),ali za razliku od tebe,razlikujem što je Hrvat,što Srbin,što neko treći, u tom kraju i bilo kojem. Prezimena i nacionalnost su dva različita para cipela i ti sa spominjanjem tih famoznih Antića i Matića samo pokazuješ koliko si nedokazan i (po pitanju teme) nepismen. Samo ti i dalje gledaj u Srbima plavokrvne Hrvate,kad ti čini zadovoljstvo:kava:
Što se argumenata tiče,vidim da samo znaš citirati Srbe.

Max95
10.05.2009., 22:30
ali za razliku od tebe,razlikujem što je Hrvat,što Srbin,što neko treći, u tom kraju i bilo kojem.
bojim se da nisi u pravu.ja DANAS tesko mogu preko prezimena razlucit srbina i Hrvata.iako imam pristojnoznanje sto se tice prezimena/rodoslova.npr.nemogu da razlikujem "srbe" i Hrvate u hercegovinikoji nose prezimena tipa skoko,leko,zovko,bako...ali onda se sitim poviesnih izvora o popravoslavljanju ist.ercegovine i onda mi je sve logicno.sta je s tobom,kako ti razlucujes ta specificna prezimena?

Prezimena i nacionalnost su dva različita para cipela

nije istina,imas prezimena koja su tipicna za jedan narod.
Hrvatska(antic,matic,jozic,stipic,juric,lovric.... )a onda imas prezimena koja su nama juznim slavenima zajednicka(filip-ovici,marko-vici,milos-evici,marinko-vici...)

Samo ti i dalje gledaj u Srbima plavokrvne Hrvate,kad ti čini zadovoljstvo

nista ti nisi razumio.ja samo hocu da dokazem da se nije desilo famozno "pokatolcavanje",nego bas suprotni fenomen,popravoslavljanje Hrvata.a to se moze na nabolji nacin preko prezimena uocit.

Što se argumenata tiče,vidim da samo znaš citirati Srbe.

naravno,zato sto mi raznorazni joe,jove....tako nemogu prebaciti nikakvo jednoumlje i "krive" izvore.ali qurac ti sve to mozes dokucit.nije mi jasno di ti je tocnobarijera,si mozda neki mjesanac...

Gluskab
10.05.2009., 22:38
bojim se da nisi u pravu.ja DANAS tesko mogu preko prezimena razlucit srbina i Hrvata.iako imam pristojno
znanje sto se tice prezimena/rodoslova.

npr.nemogu da razlikujem "srbe" i Hrvate u hercegovini
koji nose prezimena tipa skoko,leko,zovko,bako...ali onda
se sitim poviesnih izvora o popravoslavljanju ist.ercegovine i onda mi je sve logicno.

sta je s tobom,kako ti razlucujes ta specificna prezimena?

nije istina,imas prezimena koja su tipicna za jedan narod.
Hrvatska(antic,matic,jozic,stipic,juric,lovric.... )
a onda imas prezimena koja su nama juznim slavenima zajednicka(filip-ovici,marko-vici,milos-evici,marinko-vici...)

nista ti nisi razumio.ja samo hocu da dokazem da se
nije desilo famozno "pokatolcavanje",nego bas suprotni
fenomen,popravoslavljanje Hrvata.a to se moze na nabolji
nacin preko prezimena uocit.

naravno,zato sto mi raznorazni joe,jove....tako nemogu prebaciti nikakvo jednoumlje i "krive" izvore.
ali qurac ti sve to mozes dokucit.nije mi jasno di ti je tocno
barijera,si mozda neki mjesanac...

1.Preko prezimena se Hrvate i Srbe(ili nekog trećeg) ne razlučiva. To što ti ne znaš što naciju čini nacijom,nije ti nitko kriv.
2.Prezimena koja ti navodiš nisu nacionalno specifična uopće:kava:
3.Koliko su Antići:lol:Matići i ekipa nacionalno specifični,lijepo smo vidili.
4.Preko prezimena se ne može utvrditi ništa,bar ne u većini slučajeva. Pa Eskimi u istočnom Sibiru svi imaju ruska prezimena,pa opet nisu ruskog porijekla niti su prešli na pravoslavlje.
5.Hrvat sam,ako te baš zanima.Oboje roditelja 24 karatni Hrvati. Može li protupitanje-jesi li ti mješan kad svojiš Srbe?

Max95
10.05.2009., 22:49
1.Preko prezimena se Hrvate i Srbe(ili nekog trećeg) ne razlučiva. To što ti ne znaš što naciju čini nacijom,nije ti nitko kriv.

nisi u pravu,jezik i imena/prezimena definiraju dobrim djelom(naravno,nisu to jedini parametri)jedan narod.

2.Prezimena koja ti navodiš nisu nacionalno specifična uopće

antic,matic,jozic,stipic,lovric,juric...od ante,mate,jozo,stipe,lovro,jure su i tekako nacionalno
specificna.i to sa Hrvatskim prefiksom.samo slijepac i neznalica moze da negira tu cinjenicu.

3.Koliko su Antići:lol:Matići i ekipa nacionalno specifični,lijepo smo vidili.

naravno,da smo vidili,ja sam sa nekoliko izvora dokazao odkud kod DANASNJIH "srba" prezimena antic,matic,stipi,jozic...

4. Pa Eskimi u istočnom Sibiru svi imaju ruska prezimena,pa opet nisu ruskog porijekla niti su prešli na pravoslavlje.

ne samo eskimi nego svi narodi koji su bili pod rusima preko jezika i mjenjanja prezimena trebali biti asimilirani u veliku sovjetsku republiku.takvih fenomena imas i kod nas Hrvata.kad su pocetkom 19.stoljeca Hrvatska prezimena bila italijanizirana...

5.Hrvat sam,ako te baš zanima.Oboje roditelja 24 karatni Hrvati. Može li protupitanje-jesi li ti mješan kad svojiš Srbe?

nisam ja tebe htio ni u bilo kojem trenutku uvrijedit.kad sam koketirao sa pojmom "mjesanac", mislio sam na cinjenicu, da su takve osobe u vrlo teskoj poziciji kad su u pitanju nacionalni prefiksi..

Gluskab
10.05.2009., 22:52
nisam ja tebe htio ni u bilo kojem trenutku uvrijedit.kad sam koketirao sa pojmom "mjesanac", mislio sam na cinjenicu, da su takve osobe u vrlo teskoj poziciji kad su u pitanju nacionalni prefiksi..
Nisi me ni uvrijedio jer nemam tu čime biti uvrijeđen...ali zaista me čudi da se ti,također Hrvat kao i ja,nalaziš u točnoj toj poziciji koja,kako kažeš,podsjeća na mješane osobe. Kao da imaš neku krizu identiteta i to vrlo neobične vrste.

Gluskab
10.05.2009., 23:00
nisi u pravu,jezik i imena/prezimena definiraju dobrim djelom(naravno,nisu to jedini parametri)jedan narod.

antic,matic,jozic,stipic,lovric,juric...od ante,mate,jozo,stipe,lovro,jure su i tekako nacionalno
specificna.i to sa Hrvatskim prefiksom.samo slijepac i neznalica moze da negira tu cinjenicu.

naravno,da smo vidili,ja sam sa nekoliko izvora dokazao odkud kod DANASNJIH "srba" prezimena antic,matic,stipi,jozic...

ne samo eskimi nego svi narodi koji su bili pod rusima preko jezika i mjenjanja prezimena trebali biti asimilirani u veliku sovjetsku republiku.takvih fenomena imas i kod nas Hrvata.kad su pocetkom 19.stoljeca Hrvatska prezimena bila italijanizirana...

1.Eskluzivno nacionalnih imena,i kod Hrvata i kod Srba i kod apsolutno svakog naroda na planeti,ima toliko malo da ih se može izbrojati na prste jedne ruke.
2.Nijedno od navedenih imena nije etničko nego su sva kršćanska,crkvena imena.Imaš Srba koji se zovu Mato i Slovenaca koji se zovu Jure. Tvoja teorija o isključivo hrvatskim imenima ne drži vodu.
3.Pokazao sam ti i ja otkud ta prezimena,pogotovo Antića ima kod Srba od najranijih vremena...pa baš Antići u Vojvodini spadaju (dokumentirano) u Srbe doseljene među iz Metohije s popom Arsenijem.
4.Eto vidiš,kad želiš razmišljati,možeš,ali ne želiš u ovom slučaju priznati da bi mogao biti u krivu(a jesu u krivu 80 posto).

Max95
10.05.2009., 23:05
Nisi me ni uvrijedio jer nemam tu čime biti uvrijeđen...ali zaista me čudi da se ti,također Hrvat kao i ja,nalaziš u točnoj toj poziciji koja,kako kažeš,podsjeća na mješane osobe. Kao da imaš neku krizu identiteta i to vrlo neobične vrste.

opet nisi nista razumio.ja,a predpostavljam i ti si se naslusao pricica kako smo mi Hrvati barem u
80%(varira,po potrebi)pokatolceni srbi i slicne splacine.pa sam onda malo poceo da listam
literaturu(priznajem,najvecim djelom sa interneta)i dosao do totalno druge istine.naime,da se je daleko najveci dio katolickih Hrvata popravoslavilo.

znaci,mene vidi samo kao jednog Hrvata koji se suprostavlja velikosrbima,a pritom koristi slican nacin ideologije.ono sto za mene ipak govori i sto me ipek djeli od raznoraznih joa su moji izvori.koji su najvecim djelom srpski...a moras priznat da je to najlipshi i najefikasniji nacin velikosrbe i njihove lazi i mitomaniju raskrinkat..

Max95
10.05.2009., 23:13
3.Pokazao sam ti i ja otkud ta prezimena,pogotovo Antića ima kod Srba od najranijih vremena...pa baš Antići u Vojvodini spadaju (dokumentirano) u Srbe doseljene među iz Metohije s popom Arsenijem.

da se ne pickaramo bezveze,nego ti meni pajdo,dokaze na sunce.a onda mi i objasni Hrvate antice.kojih ima i medju cakavcima(bodulima),kao scakavcima(hercegbosna),kao i medju stokavcima(slavonija,ist.ercegovina)..

jer dosad si samo palamudio,bez i jednog relevantnog izvora...

Gluskab
10.05.2009., 23:15
opet nisi nista razumio.ja,a predpostavljam i ti si se naslusao pricica kako smo mi Hrvati barem u
80%(varira,po potrebi)pokatolceni srbi i slicne splacine.pa sam onda malo poceo da listam
literaturu(priznajem,najvecim djelom sa interneta)i dosao do totalno druge istine.naime,da se je daleko najveci dio katolickih Hrvata popravoslavilo.

znaci,mene vidi samo kao jednog Hrvata koji se suprostavlja velikosrbima,a pritom koristi slican nacin ideologije.ono sto za mene ipak govori i sto me ipek djeli od raznoraznih joa su moji izvori.koji su najvecim djelom srpski...a moras priznat da je to najlipshi i najefikasniji nacin velikosrbe i njihove lazi i mitomaniju raskrinkat..

1.Nemam ja što slušat priče o ovome ili onome,apsurdna su tvoja nastojanja da se od te srpske teorije braniš pričom da su Srbi ustvari 50%(varira,po potrebi)porijeklom Hrvati. Dobro se zna za doseljavanja pravoslavaca,a konverzija je bilo na sve tri konfesije,ali ako deset Srba stvarno ima takvo porijeklo,to sigurno ne znači da je ista stvar i sa tri tisuće trista deset drugih Srba. A još manje znači da se tih deset krije pod prezimenom Antić:lol: i Matić.
2.Jadna ti je obrana ako se sastoji primarno(ili isključivo,kako mi se čini) od citiranja srpskih izvora i izuokretanja vuk karadžićeve priče. Nećeš se na taj način obranit od velikosrba,samo ismijavaš sam sebe.

Gluskab
10.05.2009., 23:20
da se ne pickaramo bezveze,nego ti meni pajdo,dokaze na sunce.a onda mi i objasni Hrvate antice.kojih ima i medju cakavcima(bodulima),kao scakavcima(hercegbosna),kao i medju stokavcima(slavonija,ist.ercegovina)..

Ljudima koji znaju razmišljati ne treba kopanje po nikakvim izvorima od Ćorovića i Stevana Pavlovića. Ja imam pametnijeg posla od rovanja po SANU literaturi. To što Antića ima među bodulima,bosancima i slavoncima,a također i Srbima po Vojvodini,ne znači ništa. Ima i Ivanovića među Bračanima,Bosancima,sjevernoj Hrvatskoj,Crnoj Gori i Nišu. Jesu li to sve rođaci,po tebi:kava:

Max95
10.05.2009., 23:28
1.Nemam ja što slušat priče o ovome ili onome,apsurdna su tvoja nastojanja da se od te srpske teorije braniš pričom da su Srbi ustvari 50%(varira,po potrebi)porijeklom Hrvati. Dobro se zna za doseljavanja pravoslavaca,a konverzija je bilo na sve tri konfesije,ali ako deset Srba stvarno ima takvo porijeklo,to sigurno ne znači da je ista stvar i sa tri tisuće trista deset drugih Srba. A još manje znači da se tih deset krije pod prezimenom Antić:lol: i Matić.

tako banalno nije,kako ti to zelish pokazat.neradi se samo
o famoznim anticima i maticima..radi se o moru etnickih Hrvatskih prezimena,koja su danas ko jednog dobrog djela "srba" prisutna.ja sam samo naveo one koje su
najfrekventiranije.
2.Jadna ti je obrana ako se sastoji primarno(ili isključivo,kako mi se čini) od citiranja srpskih izvora i izuokretanja vuk karadžićeve priče. Nećeš se na taj način obranit od velikosrba,samo ismijavaš sam sebe.

oprosti sto sam te zvao mjesanac.ne,ti to ocito nisi,ali si ocito debil,i to samo takvi.to sto koristim srpske izvore kad
razkrinkavam srpske mitove(lazi) je, ja bio skromno rekao,
najbolji i najidelaniji nacin se suprostaviti toj ideologiji.

ali sta ti znas...

Passenger_57
10.05.2009., 23:30
koliko kalađurđevo i gradac imaju stanovnika,gluska?

Max95
10.05.2009., 23:34
Ljudima koji znaju razmišljati ne treba kopanje po nikakvim izvorima od Ćorovića i Stevana Pavlovića. Ja imam pametnijeg posla od rovanja po SANU literaturi. To što Antića ima među bodulima,bosancima i slavoncima,a također i Srbima po Vojvodini,ne znači ništa. Ima i Ivanovića među Bračanima,Bosancima,sjevernoj Hrvatskoj,Crnoj Gori i Nišu. Jesu li to sve rođaci,po tebi:kava:

alo,indijanac(nek mi moderacija oprosti).ja sam niz puta
objasnio da postoje specificna etnicka prezimena
i zajednicka svima nama(slavenima).

ivan-ovic ide u onu grupu filip-ovica,marko-vica,marinko-vica..znaci zajednicko.

neznam koji ti je milokliz,ili si neki djuturum(starac)
pa ti tesko pada da me pratish,ili si ona druga krajnost,
inatlija.pa ti tesko pada da si priznash da grijesis(tu i tamo).

Gluskab
10.05.2009., 23:41
tako banalno nije,kako ti to zelish pokazat.neradi se samo
o famoznim anticima i maticima..radi se o moru etnickih Hrvatskih prezimena,koja su danas ko jednog dobrog djela "srba" prisutna.ja sam samo naveo one koje su
najfrekventiranije.

oprosti sto sam te zvao mjesanac.ne,ti to ocito nisi,ali si ocito debil,i to samo takvi.to sto koristim srpske izvore kad
razkrinkavam srpske mitove(lazi) je, ja bio skromno rekao,
najbolji i najidelaniji nacin se suprostaviti toj ideologiji.

ali sta ti znas...
1.To ,,hrvatska etnička prezimena u Srba,, je toliko apsurdna izjava da bi bila smiješna kad ne bi bila jadna. Jadna ne zbog ,,odhrvaćivanja,, nego zbog gluposti koje iznosiš,brukaš naciju i pokazivaš koliko još moraš učiti da bi jednog dana shvatio što znači formirana nacionalna svijest osobe(kod tebe je to još u razvoju).
2.To što kopiraš Srbe i prepisivaš njihove izvore ne znači da si im doskočio nego jednostavno nemaš nimalo inovativnosti da sam sa sobom neke stvari raščistiš.Kad to budeš mogao,srpska te ideologija neće toliko zabrinjavat jer njoj smo davno dali po repu,ali očito nečijim frustracijama nismo:kava: S ovakvim pristupom kakav je tvoj,nećemo daleko dospjeti.

Passenger_57
11.05.2009., 00:37
ja bi ih volio posjetiti i podići im moral

Kloki
11.05.2009., 06:39

Aj i ja ću pokušat...:rofl:

ANTUN
Anko, Ante, Anto, Anton, Antan, Antanas, Anteša, Antika, Antiša, Antoš, Antuka
Ton, Tone, Toni, Tono, Tonko, Tuna, Tunica, Tunja, Tunje, Tunjo

Prezimena:

Antić --> Ante/Anto --> Antun
Antunić --> Antun
Antunov --> Antun
Antunović --> Antun
Antišić --> Antiša --> Ante --> Antun
Antičić --> Antica --> Ante --> Antun
Antešić --> Anteša --> Ante --> Antun
Antukić --> Antuka --> Ante --> Antun
Antović --> Anto --> Antun
Antonić --> Anton
Antonov --> Anton
Antonović --> Anton
Antoš --> nadimak/hipokoristik u službi prezimena --> Ante/Anto --> Antun

itd itd...

Srpksa prezimena Antić, Antov, Antonijević, Antonijev, Antović itd. dolaze od osobnog imena Antonije...

Ako ti ovo nije jasno onda stvarno neznam...:confused: :)

PrekrasniUm
11.05.2009., 13:38

:D

Što, Srbi nisu mijenjali svoj jezik već 400-500 godina? Ovo vjerovatno ni tebi ne zvuči baš uvjerljivo!

Jezikoslovci se ne bi složili s tobom u vezi dijalekata, ali vjeruj ti u što god hoćeš!

jovo cg
13.05.2009., 16:03

jeste,u boki sve sami hrvati???:s
u boki ima i srba i crnogoraca,pa austrijanaca,pa italijana(mlecana),a i hrvata,
prezime partelli ili fanfani,batuta nije hrvatsko da ja znam,kao ni kerndl i jos mnogo katolika zar ne?
a i malo je pravih hrvata u boki.
ima ih ali mozda 10posto

strasnomlat
02.06.2009., 18:50
Jel' postoji prezime Ustašić? :D
Ili Četniković...:misli:

joe enter
02.06.2009., 20:38
Jel' postoji prezime Ustašić? :D
Ili Četniković...:misli:

Postoji prezime Četnik i Četniković(al' je retko) , ima ih CG i Hercegovni , bilo ih je i katolika čuo sam u Cetinskoj krajini!!

Za Ustaše nisam siguran , ali mislim i da oni postoje , samo bez "ić"!

Gluskab
02.06.2009., 22:11
Postoji prezime Četnik i Četniković(al' je retko) , ima ih CG i Hercegovni , bilo ih je i katolika čuo sam u Cetinskoj krajini!!

Za Ustaše nisam siguran , ali mislim i da oni postoje , samo bez "ić"!
Prezime Četnik je iz Cetinske krajine(kod Peruče),ali su Srbi,sto posto sigurno znam.

joe enter
03.06.2009., 10:51
Prezime Četnik je iz Cetinske krajine(kod Peruče),ali su Srbi,sto posto sigurno znam.

OK , verujem ti!:D , ali ne bi bilo ništa neobično i da ima(tj.da je bilo)! , jer su mnogi preci današnjih Hrvata tamo nekad "četovali" protiv Turaka i ostalih klasnih neprijatelja!

Kao što ne b bilo neobično da ima Srba Ustaša iliti se prezimenom Ustašić!

Npr.sve ustanike u Hercegovini(1876) kralj Nikola u memoarima zove Ustašima , a verovatno iz razloga što su i oni sami sebe tako zvali , a ne ustanici!

Kloki
05.06.2009., 07:43
Ok, ajde ti meni objasni koji je kriterijum onda po kome su se podelili Srbi i Crnogorci?

Sta je ono sto razdvaja Ruse i Ukraince?! Kijev je kolevka ruske drzave pa je danas glavni grad omrazenog zapadnog katolickog suseda...

Religija je bila jako bitan faktor u stvaranju mnogih drzava!

Mir u kuci ce biti kad se Bosnjacima prizna da su nacija i da imaju odredjena prava u drzavi BIH...

:confused:

Ukrajina -

Ukrainian Orthodox - Kyiv Patriarchate 50.4%, Ukrainian Orthodox - Moscow Patriarchate 26.1%, Ukrainian Greek Catholic 8%, Ukrainian Autocephalous Orthodox 7.2%, Roman Catholic 2.2%, Protestant 2.2%, Jewish 0.6%, other 3.2% (2006 est.)

paradzik
07.06.2009., 00:56
Vazno je da su ostali krscani, da nisu kao neki uglednici iz onog vremana presli na nekrscanske vjere pa danas :s:

Shain
12.06.2009., 18:08
Je l' postoji prezime Ustašić? Ili Četniković?

Po popisu stanovništva u 2001. u Hrvatskoj ne postoji nijedna osoba s tim prezimenima (prema "Hrvatskom prezimeniku" Petra Šimunovića).

Purgeraj
08.08.2009., 09:33
Znam da je tema davno završena, ali osoba koja ovdje tvrdi da Kelti nisu krvno dokazani u Hrvatskoj nema pojma. Moja familija upravo ima U152, koji se smatra tipično keltskom oznakom za Kelte iz latenskog razdoblja koji su se očito ovdje doselili. Potječemo iz Zagreba, dalje u prošlost ne znamo, no laprdate bez veze i naša su istraživanja očito nedovoljno pedantno provedena. Mi smo se testirali u SAD.

Gluskab
08.08.2009., 11:51
Znam da je tema davno završena, ali osoba koja ovdje tvrdi da Kelti nisu krvno dokazani u Hrvatskoj nema pojma. Moja familija upravo ima U152, koji se smatra tipično keltskom oznakom za Kelte iz latenskog razdoblja koji su se očito ovdje doselili. Potječemo iz Zagreba, dalje u prošlost ne znamo, no laprdate bez veze i naša su istraživanja očito nedovoljno pedantno provedena. Mi smo se testirali u SAD.
Ok,tebi priznajem jer ne pričaš neosnovano,testiran si. Za sve druge ništa od Kelta dok ne nađu što i tebi:kava: Ovo je prezimenska tema,po naslovu,ostavimo se Kelta,za genetiku imaš otvorenu drugu temu.

Supetarr
08.08.2009., 12:30

baš potječete iz grada Zagreba?do kojeg stoljeća znate u prošlost?

F.Ravanelli
09.08.2009., 12:21

Kako se prezivaš?

Razotkrivač
14.08.2009., 13:58

Da to prezime postoji osobno kad sam posjetio crkvu sv. Spasa uz nju je jedno mozda 500 metara sagrađena crkva, koja služi kao grobnica obitelji Četnik (no u toj su grobnici sahranjeni samo muž i žena iz te obitelji, djeca su se odbila sahraniti u toj crkvi). Prezime Četnik, da ne bi bilo zabune datira još od 19. st., a razlog je u tome što je za vrijeme Ilidenskog ustanka ime dobrovoljačkih jedinica iz Srbije bilo četnici (aludira se na četu kao vojnu grupaciju).

joe enter
14.08.2009., 16:57
Da to prezime postoji osobno kad sam posjetio crkvu sv. Spasa uz nju je jedno mozda 500 metara sagrađena crkva, koja služi kao grobnica obitelji Četnik (no u toj su grobnici sahranjeni samo muž i žena iz te obitelji, djeca su se odbila sahraniti u toj crkvi). Prezime Četnik, da ne bi bilo zabune datira još od 19. st., a razlog je u tome što je za vrijeme Ilidenskog ustanka ime dobrovoljačkih jedinica iz Srbije bilo četnici (aludira se na četu kao vojnu grupaciju).

:eek:

Kakav bre ilindenski ustanak i dobrovoljci iz Srbije u Cetinskoj krajini?!:rolleyes:

Četovanjem se zove ratovanje i katolika i pravoslavnih krajevima pod Turcima , znači Srbija,CG i BiH i delom Hrvatska tj.graničarski delovi!
Hrvata tj.katolika je vrlo verovatno bilo pod tim prezimenom , jer su i oni četovali!!

Nema tu nikave pameti!

Razotkrivač
14.08.2009., 22:21
:eek:

Kakav bre ilindenski ustanak i dobrovoljci iz Srbije u Cetinskoj krajini?!:rolleyes:

Četovanjem se zove ratovanje i katolika i pravoslavnih krajevima pod Turcima , znači Srbija,CG i BiH i delom Hrvatska tj.graničarski delovi!
Hrvata tj.katolika je vrlo verovatno bilo pod tim prezimenom , jer su i oni četovali!!

Nema tu nikave pameti!

Tijekom Ilidenskog ustanka to je bio naziv za vojnu grupaciju, a zbog njezinih tadašnjih uspjeha (jer sada ovi samoprozvani četnici nisu nista drugo do jedna besmislena horda ljudi) ljudi su poceli preuzimati taj naziv kao svoje prezime, nikakve dobrovoljačke jedinice nisu dolazile, to je samo tada bilo hit-prezime!!:rofl:

joe enter
14.08.2009., 23:05
Tijekom Ilidenskog ustanka to je bio naziv za vojnu grupaciju, a zbog njezinih tadašnjih uspjeha (jer sada ovi samoprozvani četnici nisu nista drugo do jedna besmislena horda ljudi) ljudi su poceli preuzimati taj naziv kao svoje prezime, nikakve dobrovoljačke jedinice nisu dolazile, to je samo tada bilo hit-prezime!!:rofl:

Tjekom ilidenskog ustanka naziv je bio za ustanike "Komite"! , i kakve sad imaju veze cetinska krajina sa time i četnici sa time?!

Čuj besmislena horda?!:rolleyes: , ako oćeš da vređaš ovako besmisleno , onda to radi smisleno!! , a ne ovako bezveze tupavo!!

Ču' hit-prezime?!:rolleyes: , da Bog da ti imao hit-prezime kao što tako razmišljaš!!

Četnici su legitimno prezime i nazivlje ta sve koje se time bave , kao što su su hercegovački ustanici-Srbi zvani ustašima , pa i prezime je tako moglo nastati i za njih!!

F.Ravanelli
17.08.2009., 14:31
Tjekom ilidenskog ustanka naziv je bio za ustanike "Komite"! , i kakve sad imaju veze cetinska krajina sa time i četnici sa time?!

Čuj besmislena horda?!:rolleyes: , ako oćeš da vređaš ovako besmisleno , onda to radi smisleno!! , a ne ovako bezveze tupavo!!

Ču' hit-prezime?!:rolleyes: , da Bog da ti imao hit-prezime kao što tako razmišljaš!!

Četnici su legitimno prezime i nazivlje ta sve koje se time bave , kao što su su hercegovački ustanici-Srbi zvani ustašima , pa i prezime je tako moglo nastati i za njih!!

mi za te nismo čuli ...naši su se ustanici zvali ustašama ...

joe enter
17.08.2009., 16:11
mi za te nismo čuli ...naši su se ustanici zvali ustašama ...

Šta nisi čuo?! , oni sebe nisu tako zvali , već crnogorski kralj Nikola zove ustanike u Hercegovini "Ustašima" u svojim memoarima!!

Svejedno , oba su legitimna naziva i logična za koristiti!

F.Ravanelli
17.08.2009., 19:49
Šta nisi čuo?! , oni sebe nisu tako zvali , već crnogorski kralj Nikola zove ustanike u Hercegovini "Ustašima" u svojim memoarima!!

Svejedno , oba su legitimna naziva i logična za koristiti!

To ti znači da taj "ustaši" nije neki nacist kao što srbi tvrde :rofl:

RAVNI KOTARI
21.08.2009., 12:32
antun nije Hrvatsko ime.niti sam ja to igdje tvrdio.
ali ante/anto jesu Hrvatske forme antuna/antona.
i samo Hrvati ih koriste.ili oni Hrvatskog porjekla,ma
kako se oni DANAS izjasnjavali.

Poznajem Srbina koji se zovu Ante.
Otkud takva nelogičnost?
Nije nelogičnost ako se uđe u problem tradicije i vjerovanja.
Naime,postojalo je vjerovanje da ako u kući umiru djeca na porođaju,onda
im se daje ime sveca na koji se rodi.
Taj Ante Srbin je rođen na Sv.Antu i ,eto,preživio je.
To što su danas takvi međupolitički i međuvjerski odnosi - nije čovjek kriv.

Max95
21.08.2009., 15:16
Otkud takva nelogičnost?

lazes.svi ti "srbi" antici,matici,jozici,stipici,jurici,grgici...su mahom bivshi Hrvati,koji su u 17.stoljecu prelazili na pravoslavlje,jer su turci protjerivali bosanske franjevce,a naseljivali pravoslavne pope.ti i najveci dio krajiskih i b-hercegovackih pravoslavaca ste rezultat svega toga..

Zavelim
21.08.2009., 15:37
Otkud takva nelogičnost?

zar rišćani imaju sveca koji se zove Ante (Antun)?

po svetom Anti Padovanskom?

pratru?

Gluskab
21.08.2009., 15:47

pratru?

Imaju ime Antonije,skraćeno u Anta i Anto,po Svetom Antunu Egipatskom,ranokršćanskom svecu.

Zavelim
21.08.2009., 16:00
sveti antun pustinjak

http://hr.wikipedia.org/wiki/Sveti_Antun_Pustinjak

a kad pada taj svetac, koji dan?

Zavelim
21.08.2009., 16:03
17. siječnja

Zavelim
21.08.2009., 16:23
prepodobni antonije veliki :)

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Антоније_Велики

http://www.melnica.com/kalendar_index.htm

zašto su neki na rišćanskom kalendaru sveti, a drugi prepodobni?

joe enter
21.08.2009., 17:12
prepodobni antonije veliki :)

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Антоније_Велики

http://www.melnica.com/kalendar_index.htm

zašto su neki na rišćanskom kalendaru sveti, a drugi prepodobni?

Prepodobni označavaju svete monahe , jer svetac ne mora biti samo monah!

RAVNI KOTARI
21.08.2009., 19:19
lazes.svi ti "srbi" antici,matici,jozici,stipici,jurici,grgici...su mahom bivshi Hrvati,koji su u 17.stoljecu prelazili na pravoslavlje,jer su turci protjerivali bosanske franjevce,a naseljivali pravoslavne pope.ti i najveci dio krajiskih i b-hercegovackih pravoslavaca ste rezultat svega toga..

Previše si nekulturan da bi ti replicirao.

RAVNI KOTARI
21.08.2009., 19:28

pratru?

Niste me razumjeli!
Običaj je bio da se djetetu daje ime sveca,bez obzira čijeg,na dan kad se rodi
da bi preživio.
Rekoh da je čovjek,pravoslavac,rođen na Sv. Antu 13.06. i da je,bez obzira što je pravoslavac,dobio ime Ante.
Htio sam reći da su narodna vjerovanja bila jača od politike i religije,a vi razvukli polemiku.
.................................................. ...............................
.................................................. ...............................
Kod Srba u Hrvatskoj je bilo nezamislivo dati nekom ime Ivan,Ivo,Ivica i tome slično,jer je bilo uvriježeno mišljenje kako je to hrvatsko ime,odnosno katoličko.
Bili su u potpunoj zabludi.
Slavensko,odnosno rusko ime Ivan je najmasovnije ime na svijetu u svim njegovim oblicima.
S druge strane čisto katoličko ime Luka je dosta prisutno kod Srba.
Eto,šta je pomiješanost naroda kroz istoriju učinila.

F.Ravanelli
22.08.2009., 00:22
NSlavensko,odnosno rusko ime Ivan je najmasovnije ime na svijetu u svim njegovim oblicima.
S .

Ivan je muško ime, gotovo u potpunosti hrvatsko. Značenje imena dolazi od latinskog Iohannes od grčki Iochannes < heb. Yohanan, skraćeno od Yehohanan, - Bog je milostiv. Od Yo skraćenica od Yahveh - Bog i hanan - milostiv je. Ivan je jedno od najpopularnijih imena i ubraja se među deset najčešćih muških imena u Hrvatskoj, gdje danas živi preko dvadeset tisuća ovakih imenjaka

joe enter
22.08.2009., 02:05
Ivan je muško ime, gotovo u potpunosti hrvatsko. Značenje imena dolazi od latinskog Iohannes od grčki Iochannes < heb. Yohanan, skraćeno od Yehohanan, - Bog je milostiv. Od Yo skraćenica od Yahveh - Bog i hanan - milostiv je. Ivan je jedno od najpopularnijih imena i ubraja se među deset najčešćih muških imena u Hrvatskoj, gdje danas živi preko dvadeset tisuća ovakih imenjaka

Jel gotovo ili skroz?! , odluči koje ti više odgovara!

Dođi u srce Srbije u rodni grad Dražin imenom Ivanjica pa im reci istinu , a posle svrati u Ivankovac na jugo-istok Srbije na obeležavanje srpske pobede nad Turcima!

Stvarno kad ćeč prestati ovako da lupaš?!

F.Ravanelli
22.08.2009., 12:52
Jel gotovo ili skroz?! , odluči koje ti više odgovara!
Dođi u srce Srbije u rodni grad Dražin imenom Ivanjica pa im reci istinu , a posle svrati u Ivankovac na jugo-istok Srbije na obeležavanje srpske pobede nad Turcima!

Stvarno kad ćeč prestati ovako da lupaš?!

Koje meni više odgovara? ....ma stvarno si glup ka kurac...

evo ti izvor - http://www.imehrvatsko.net/Imena/Ivan/tabid/2446/Default.aspx

Srpske pobjede nad Turcima, ma kakve pobjede 500 godina ste porniće snimali tamo

RAVNI KOTARI
22.08.2009., 16:52
Koje meni više odgovara? ....ma stvarno si glup ka kurac...

evo ti izvor - http://www.imehrvatsko.net/Imena/Ivan/tabid/2446/Default.aspx

Srpske pobjede nad Turcima, ma kakve pobjede 500 godina ste porniće snimali tamo

Vi Hrvati ste najveći falsifikatori vlastite istorije.
Sve ono što vam ne odgovara okrenućete u svoju korist po svaku cijenu.
Ono što pišete na raznim forumina je vaša lična karta.
Svaka vulgarnost puno govori o vama.
"Glede" imena Ivan!?
Zar bi najveći pravoslavni narod-Rusi polovini svojih vladara,naučnika i uopšte polovini nacije dalo čisto "hrvatsko" ime.
Oni nisu ni znali za tamo neku Hrvatsku.
Ima još jedan apsurd:
I rusku riječ - tisjača - što označava broj 1000 su prisvojili Hrvati kao svoju izvornu.
Još jedan u nizu falsifikata!

Veliki vladar
22.08.2009., 17:12
"Glede" imena Ivan!?
Zar bi najveći pravoslavni narod-Rusi polovini svojih vladara,naučnika i uopšte polovini nacije dalo čisto "hrvatsko" ime.
Ima još jedan apsurd:
I rusku riječ - tisjača - što označava broj 1000 su prisvojili Hrvati kao svoju izvornu.

O cemu ti pricas :rolleyes: Po mom misljenju malo je debilno uopce raspravljati o nacionalnosti imena,pogotovo sta uvik u barem par primjeraka od svakog ima i suprotna srtana :ne zna:

Vidim da ti u istu razinu kompetentnosti stavljas forumasa imenom F.Ravanelli (jos jedno nacionalno hrvatsko) i vase povjesnicare i ko sam ja da ti se protivim,ionako mislin da si u pravu :kava:

Pozdrav

joe enter
22.08.2009., 17:21
"Glede" imena Ivan!?
Ima još jedan apsurd:

Nemoj da budeš kao Ravaneli , kakva tisuća ruska reč?! , to je sveslovenska još od Ćirila i Metodija!
Eno ti je kod cara Dušana u njegovom zakoniku!

RAVNI KOTARI
22.08.2009., 17:22
O cemu ti pricas :rolleyes: Po mom misljenju malo je debilno uopce raspravljati o nacionalnosti imena,pogotovo sta uvik u barem par primjeraka od svakog ima i suprotna srtana :ne zna:

Vidim da ti u istu razinu kompetentnosti stavljas forumasa imenom F.Ravanelli (jos jedno nacionalno hrvatsko) i vase povjesnicare i ko sam ja da ti se protivim,ionako mislin da si u pravu :kava:

Pozdrav

Potpuno si u pravu!
Teško je raspravljati na forumu o nacionalnosti,nacionalnom,istoriji dva naroda,a istovremeno poznavajući aktuelnu situaciju.
Čak ni oni koji su "mudriji" od nas nisu mogli bez vulgarnosti.
Mislim da se te vulgarnosti mogu svesti na minimum.
Novi sam na ovom forumu.
Listajući stranice ogromnog foruma hr. vidim koliko se politika uvukla u topike koji nemaju veze sa politikom.
Nažalost,to je naša današnjica!

F.Ravanelli
22.08.2009., 19:15
"Glede" imena Ivan!?
Ima još jedan apsurd:

Polako, smiri se, ne lupaj po tipkovnici... sva ta imena su kršćanska odnosno židovska ... velika većina imena koje danas nose Europljani... namjerno sam malo ono provocira, iako ne krivi mene za ono o imenu Ivan... to stoji na onom portalu

F.Ravanelli
22.08.2009., 19:21
Vi Hrvati ste najveći falsifikatori vlastite istorije.Sve ono što vam ne odgovara okrenućete u svoju korist po svaku cijenu.
"Glede" imena Ivan!?
Ima još jedan apsurd:

A daj ..mislim ono.... ceo bre svet zna da to radite vi :D

A gledah i srpske forume, svi bijelci su po vama srbi, čak i neke životinje :D

Slavenska riječ, ne vidim spor

F.Ravanelli
22.08.2009., 19:22

Vidim da ti u istu razinu kompetentnosti stavljas forumasa imenom F.Ravanelli (jos jedno nacionalno hrvatsko) i vase povjesnicare i ko sam ja da ti se protivim,ionako mislin da si u pravu

A što bi ovo tribalo značiti

Veliki vladar
22.08.2009., 22:12
A što bi ovo tribalo značiti

Sarkazam prijo,sarkazam :)

cipalo
28.08.2009., 19:30
al me nasmija .

F.Ravanelli
29.08.2009., 01:13
Sarkazam prijo,sarkazam :)

.Evo tek sad vidim da su mi obrisali post. Što se praviš lud? Odgovori normalno na pitanje ako si u stanju to

Road_Warrior
05.09.2009., 08:29
koliko ja znan ima ih stvarno puno(tadić,nikolić,petrović,terzić,drašković....) ali i ima i muslimana-bošnjaka koji također imaju ista prezimena kao hrvati i srbi(cerić,begić,terzić) kao i crnogoraca(petrović) i slovenaca(ribičić) Zanimljivo je da sva ta prezimena završavaju na ić,ali ne mislim da je to slučaj samo u hrvata i srba nego da to više ima veze sa svim slavenima(abramović je isto tako često prezime u hrvatskoj) njemci i austrijanci također imaju puno istih prezimena.

Čitao sam prve komentare na ovu temu ponovno, pa mi ovaj komentar posebno zapao za oko, jer i meni se čini da je konstanta kod ovih "dvojnih" prezimena upravo u ovome nastavku ić, a kod ovih koji nisu za ić je manja ili ih uopće nema?

Moje mišljenje je da ovo ić naravno može biti umanjenica, ali dokaz nepobitne slavenizacije ili slavenskog podrijetla, bez obzira kako su nastali i da su bili više podložni ovim "dvojnim prezimenima", dok ovi koji nisu na ić, kao da su nastali u jednom određenom djelu (neslavenskog podrijetla) i tu se zadržali i nisu toliko "patili" od prelazaka na druge religije (u slucaju balkana, prelazak na druge nacije, jer ovdje je pravilo da koje si religije te si i nacije :D)

Kad smo bili pisali/pričali na drugoj temi o Morlacima i Vlasima, pa kad kažem neslavenska prezimena, mislim baš na ta prezimena od njih (i ne samo od njih)... tj. da se takva prezimena pojavljivaju mnogo manje kao "dvojna" ili se to meni samo čini?

Evo recimo prezime jednog srpskog košarkaša - Bodiroge, nisam stručnjak ali mislim da toga prezimena baš i nema u Srbiji, ali bome ih nema ni Katolika...

Inače je Bodiroga iz Hercegovine, a znamo da je tamo vlaško/romansko stanovnistvo pa i geni prisutni do dana današnjeg...

Pa eto, zanima me što vi mislite...

Gluskab
05.09.2009., 17:21
Kad smo bili pisali/pričali na drugoj temi o Morlacima i Vlasima, pa kad kažem neslavenska prezimena, mislim baš na ta prezimena od njih (i ne samo od njih)... tj. da se takva prezimena pojavljivaju mnogo manje kao "dvojna" ili se to meni samo čini?

Evo recimo prezime jednog srpskog košarkaša - Bodiroge, nisam stručnjak ali mislim da toga prezimena baš i nema u Srbiji, ali bome ih nema ni Katolika...

Inače je Bodiroga iz Hercegovine, a znamo da je tamo vlaško/romansko stanovnistvo pa i geni prisutni do dana današnjeg...

Pa eto, zanima me što vi mislite...

Bodiroga dolazi od bosti tj. bode,ubode nešto i rog. Znači,rog nešto bode, rekli bi Francuzi krava travupase i rogombode:mig: Izvedeni pojam kao i babaroga,tako isto Bodiroga i također srpsko,prezime Bodiroža. A to što prezime postoji samo u jednoj regiji,to ne znači ništa,svi krajevi imaju pokoje prezime koje je strogo lokalno.:kava:

joe enter
05.09.2009., 17:57
Bodiroga dolazi od bosti tj. bode,ubode nešto i rog. Znači,rog nešto bode, rekli bi Francuzi krava travupase i rogombode:mig: Izvedeni pojam kao i babaroga,tako isto Bodiroga i također srpsko,prezime Bodiroža. A to što prezime postoji samo u jednoj regiji,to ne znači ništa,svi krajevi imaju pokoje prezime koje je strogo lokalno.:kava:

Jeste , ima prezime Bodirožić!
Fora je možda u imenu malog mesta "Bodrog" i oblasti u Bačkoj među Bunjevcima! , i onda reka između Mađarske i Slovačke takođe pod tim imenom!
Pa sad šta je ..:ne zna:
Ali takođe ima hercegovačko-srpsko prezime Šašaroga , što još više zbunjuje oko značenja!

joe enter
05.09.2009., 18:25
To je valjda šašava roga:D A gdje je zastupljeno to prezime,je li samo kod Nevesinja ili ga ima i na CG granici kako sam načuo iz nekih bilješki od prije 100 godina...

Pa baš su tu gde si pomenuo , sve stočarske zajednice su se selile na sve strane , pa mnogih danas hercegovaca imaš kao Crnogorce(ja) , ali takođe i suprotno!

Šašave Roge su hercegovci sigurno , samo su raselili ako uostalom i svi rodovi svuda od svih naroda!
Npr. imaš hercegovački rod pod prezimenom Slijepčević , a u Vojvodini prezime Slepčev koji su baš stare Lale , ali oni znaju svoje poreklo iz Hercegovine i ponosni su na njega!
Hoću reći da sama prezimena variraju i menjaju se uz razne okolnosti !

demon
05.09.2009., 19:50
S druge strane čisto katoličko ime Luka je dosta prisutno kod Srba.
Eto,šta je pomiješanost naroda kroz istoriju učinila.

Luka nije čisto katoličko ime. Matej, Marko, Luka i Ivan, ili Matej, Marko, Luka i Jovan su 4 evanđelista, a evanđelja su zajednička za sve kršćane...

Matej, Marko i Luka prolaze i kao i "katolička" i "pravoslavna" imena. :)

joe enter
05.09.2009., 20:44
Da,poznajem donekle te krajeve i znam da veliki dio istih prezimena i rodova postoji na obe strane granice,iako se ta sličnost smanjiva kako se ide dalje od CG u pravcu Stoca i Ljubinja(neka hercegovačka prezimena Crnogorci nemaju, sličnost je većinom kod Bileće i Gacka). Kažeš,ti si crnogorac...Ne djeluješ mi tako,osim ako si iz sjeverozapada CG.

Pa i nemaju svi ista prezimena , daleko od toga !
Najveća veza rodovski je sa Trebinjem i Nevesinjem,... , ali kako i ti reče sličnost se gubi kako zalaziš dalje na zapad! , što je i logično!
I najveća sličnost Hercegovaca je sa samim "Starim Hercegovcima" i sa ostalim Brđanima! , ali i sa "pravim Crnogorcima" naravno , ali mrvu manje! , iz čistog razloga jer su dalji!
Migracije su bile velike i , pa tako danas imaš dva veća hercegovačka grada van Hercegovine , gde sve koje pitaš od stanovništva reće ti da su im stari "Hercegovci" , kako u Nikšiću tako i Užicu! , i još u Srbiji Užičanine zovu Erama(Era)!

Ja sam banjansko-pivljanska mešavina rođen u Vojvodini! , znači vlah iz srednje europe:D

Passenger_57
05.09.2009., 23:10
Pa i nemaju svi ista prezimena , daleko od toga !
Najveća veza rodovski je sa Trebinjem i Nevesinjem,... , ali kako i ti reče sličnost se gubi kako zalaziš dalje na zapad! , što je i logično!
I najveća sličnost Hercegovaca je sa samim "Starim Hercegovcima" i sa ostalim Brđanima! , ali i sa "pravim Crnogorcima" naravno , ali mrvu manje! , iz čistog razloga jer su dalji!
Migracije su bile velike i , pa tako danas imaš dva veća hercegovačka grada van Hercegovine , gde sve koje pitaš od stanovništva reće ti da su im stari "Hercegovci" , kako u Nikšiću tako i Užicu! , i još u Srbiji Užičanine zovu Erama(Era)!

Ja sam banjansko-pivljanska mešavina rođen u Vojvodini! , znači vlah iz srednje europe:D

Vojvodina je isto kao i Slavonija,većinom kolonizatorska?

joe enter
05.09.2009., 23:25

Da , oduvek! , i uvek je neko dolazio! , tako i sad talas iz Bosne i Hrvatske je zapljusnuo sa popriličnim brojem!
Oduvek multi-kulti!

Bujko
05.09.2009., 23:35

Da. To nije posljedica samo osmanske invazije, potom "rekonkviste" i vojne granice, nego i prirodnih okolnosti.

Mnogi ne znaju, ali Vojvodina je bila vrlo negostoljubivo okruženje za život. Dok nijesu napravljeni kanali i nasipi, voda je tamo divljala (Dunav, Tisa, Sava, Tamiš), bilo je bilo mnogo močvanog, neobradivog zemljišta koje je osim toga i izvor zaraznih bolesti. S druge strane, ljeta su veoma topla i sušna (stepska klima). Do regulacije rijeka i izgradnje kanala (Veliki bački kanal, kanal Dunav-Tisa-Dunav, itd), u Vojvodini su se tokom godine smijenjivale poplave i suše.

Daniel.N
09.09.2009., 16:26

Ime je uvriježeno u Hrvatskoj, ali znači li to da u nekom drugom narodu i kulturi također ne može biti uvriježeno ime Ivan? I što bi to značilo "gotovo u potpunosti hrvatsko"?

http://en.wikipedia.org/wiki/Janez_Jan%C5%A1a

Janez Janša se zapravo zove Ivan Janša.

Statistički ured R. Slovenije daje ovu informaciju: http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/oseb_stran/slo_ime_spol.html

Ivan je 5. najčešće muško ime, s 23 tisuće. Najčešće je Franc, s 35 tisuća. Jesu li svi oni Hrvati?

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan

Ovdje ćeš vidjeti silne Ruse i Bugare (kraljeve i sl.) koji su se zvali Ivan....

F.Ravanelli
09.09.2009., 18:14
Ime je uvriježeno u Hrvatskoj, ali znači li to da u nekom drugom narodu i kulturi također ne može biti uvriježeno ime Ivan? I što bi to značilo "gotovo u potpunosti hrvatsko"?

http://en.wikipedia.org/wiki/Janez_Jan%C5%A1a

Janez Janša se zapravo zove Ivan Janša.

Statistički ured R. Slovenije daje ovu informaciju: http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/oseb_stran/slo_ime_spol.html

Ivan je 5. najčešće muško ime, s 23 tisuće. Najčešće je Franc, s 35 tisuća. Jesu li svi oni Hrvati?

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan

Ovdje ćeš vidjeti silne Ruse i Bugare (kraljeve i sl.) koji su se zvali Ivan....

Ja sam samo kopira sa onog linka. Napisa sam nastanak tog imena i demantira što je onaj debil @joe napisa. Pretpostavljam da su mislili na ovom site-u gdje tumače imena da su gotovi svi Ivani sa područja Hrvatske Hrvati...

geronimomali
26.01.2010., 21:53
evo jedno prezime jovanović

jeli zeljko jovanovic dogradonacelnik rijeke hrvat ili srbin ili hrvatski srbin ili nesto trece ?

OhYeah
22.05.2010., 22:24

jeli zeljko jovanovic dogradonacelnik rijeke hrvat ili srbin ili hrvatski srbin ili nesto trece ?

To je i mene uvijek zanimalo. Kao to je i Hrvatsko i Srpsko prezime no razlika je u izgovoru, Hrvati rabe kratko a Srbi dugo O pri izgovoru. No khmm da, interesantno je to.

Passenger_57
22.05.2010., 22:33

Bunjevac, Bunjevci to svoje prezime brzo izgovaraju(za razliku od srpskog Jovanović)

OhYeah
22.05.2010., 22:45
Bunjevac, Bunjevci to svoje prezime brzo izgovaraju(za razliku od srpskog Jovanović)

Dal to možda znači da su Bunjevci Srbi katolici? :D

Passenger_57
22.05.2010., 22:50
Dal to možda znači da su Bunjevci Srbi katolici? :D

Naravno da ne, ali gledam baš neki dan, neki vojvođanski nogometaš i zove se Nemanja Matić...očito su mnogi Bunjevci Hrvati pravoslavci :D

OhYeah
22.05.2010., 23:12
Naravno da ne, ali gledam baš neki dan, neki vojvođanski nogometaš i zove se Nemanja Matić...očito su mnogi Bunjevci Hrvati pravoslavci :D

Jedan od najvećih Srpskih talenata je također Antonio Rukavina. :D

Passenger_57
22.05.2010., 23:14
Jedan od najvećih Srpskih talenata je također Antonio Rukavina. :D

Izravni potomak bizantskih batlera, bez sumnje.

Reeqwertz
24.05.2010., 01:22
Konkretno sad da ne navodim prezime jel mi je to malo glupo ... ali ima jedno oko Knina,mislim da ne broji više od 20-ak ljudi ... neki su katolici (Hrvati),a neki pravoslavci - pogađate Srbi ...

Kako je to moguće ? :ne zna

Passenger_57
24.05.2010., 02:56
Konkretno sad da ne navodim prezime jel mi je to malo glupo ... ali ima jedno oko Knina,mislim da ne broji više od 20-ak ljudi ... neki su katolici (Hrvati),a neki pravoslavci - pogađate Srbi ...

vjerojatno su neki Vlasi prešli na katoličanstvo.

Gluskab
24.05.2010., 03:18

Što u ima biti čudno:ne zna:Ni prvo ni zadnje mješovito selo na svijetu.Isto kao što po Bosni su imao sela u kojima je bilo Hrvata,Srba i Bošnjaka u istom mjestu,tako može i u nekom selu kod Knina biti Hrvata i Srba u istom mjestu.

Doktor Niksy
25.05.2010., 20:41
Što u ima biti čudno:ne zna:Ni prvo ni zadnje mješovito selo na svijetu.Isto kao što po Bosni su imao sela u kojima je bilo Hrvata,Srba i Bošnjaka u istom mjestu,tako može i u nekom selu kod Knina biti Hrvata i Srba u istom mjestu.

Ne čudi se on postojanju dvonacionalnog mjesta,nego istom prezimenu u oba naroda u tom mjestu...znam i ja sličan slučaj...prezime Đapić...starinom su iz Bitelića kod Sinja,jedna nijihova grana se naselila na sjeverozapad Livanjskog polja (linija Čaprazlije-Čelebić),a naišao sam i na pravoslavce Đapiće iz okolice Sinja...

Gluskab
25.05.2010., 20:48
Ne čudi se on postojanju dvonacionalnog mjesta,nego istom prezimenu u oba naroda u tom mjestu...znam i ja sličan slučaj...prezime Đapić...starinom su iz Bitelića kod Sinja,jedna nijihova grana se naselila na sjeverozapad Livanjskog polja (linija Čaprazlije-Čelebić),a naišao sam i na pravoslavce Đapiće iz okolice Sinja...
Da,to znam,tj. poznajem takve slučajeve,baš te Đapiće,iz gornjeg i donjeg Bitelića.U jednom Srbi,u drugom Hrvati,a jedni i drugi Đapići.

Alfa157
15.03.2012., 02:35
Da,to znam,tj. poznajem takve slučajeve,baš te Đapiće,iz gornjeg i donjeg Bitelića.U jednom Srbi,u drugom Hrvati,a jedni i drugi Đapići.

http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2000/08/16/srpski/R00081502.shtm vjerujem da je ovo istina o porijeklu prezimena đapić, pogotovo kada se radi o anti đapiću koji da stvar bude uvjerljivija nikada ništa istinito nije izjavio.

Ofenziva
15.03.2012., 14:44
pogledajte najčešća prezimena po slovenskim regijama (http://www.stat.si/imena_top_priimki_regije.asp).
interesantno koliko istih takvih ima po zagorju, međimurju, istri ...

divizija
16.03.2012., 15:38
to nije neobična pojava, jer je i u prošlosti bilo mješanih brakova. tako da nacionalistički nabrijana omladina u etnički mješovitim sredinama može bit sigurna da je vrlo srodna onima koje tako odlučno mrze.

uglavnom, kod brakova se u prođlosti u pravilu mlada uselila kod mladoženje i preuzela njegovu vjeru. no iako je društvo bilo patrijahalno, bilo je i iznimki od tih slučajeva, pa bi recimo neki milošević oženio hrvaticu i prešao u hrvatsko selo. i onda su njegova djeca mali miloševići odgajani i odrasli kao hrvati. a prezime ostalo. ili bi ivković oženi srpkinju i prešao u srpsko selo. itd....
tako da postojanje tih prezimena nije za čudit.

Pavo B.
16.03.2012., 18:32
to nije neobična pojava, jer je i u prošlosti bilo mješanih brakova. tako da nacionalistički nabrijana omladina u etnički mješovitim sredinama može bit sigurna da je vrlo srodna onima koje tako odlučno mrze.

uglavnom, kod brakova se u prođlosti u pravilu mlada uselila kod mladoženje i preuzela njegovu vjeru. no iako je društvo bilo patrijahalno, bilo je i iznimki od tih slučajeva, pa bi recimo neki milošević oženio hrvaticu i prešao u hrvatsko selo. i onda su njegova djeca mali miloševići odgajani i odrasli kao hrvati. a prezime ostalo. ili bi ivković oženi srpkinju i prešao u srpsko selo. itd....
tako da postojanje tih prezimena nije za čudit.

A zašto bi moralo doći do promjene vjere da bi se Hrvat prezivao Milošević a Srbin Ivković?

Alfa157
16.03.2012., 20:32
A zašto bi moralo doći do promjene vjere da bi se Hrvat prezivao Milošević a Srbin Ivković?

uzeo si mi riječ iz usta :top:

Kyle Reese
17.03.2012., 11:34

Po čemu bi Milošvić bila srpska ekskluziva,nemaju li Česi ime Miloš?

Ofenziva
17.03.2012., 14:05

imaju, recimo miloš forman, miloš kopecky. ali problem je što nikad nećeš naići na čeha miloševića ili sl. jer njihova prezimena nisu formirana na taj način. :D

u 90% slučajeva to prezime nose srbi i crnogorci, iako ima i nekih poput onog hdzovog kandidata koji je očito iz mješanog braka(otac mu je radenko, majka mu je vjerojatno hrvatica) i dano mu je takvo kneževo ime i on je danas hrvat. takvih primjera ima na tisuće tako da je za jako mali broj prezimena moguće utvrditi da su ona čisto hrvatska ili čisto srpska.
kažem, ovo je većinom pravoslavno prezime, dio katolika miloševića ima pravoslavne pretke, a jedan broj su jednostavno, oduvijek katolici.

Bujko
17.03.2012., 14:27
milošević i ivković nijesu dobro izabrani primjeri. miloš je danas rijetko ime kod hrvata (katolika), što ne znači da je tako bilo ranije, prije 200-300 (za manju učetalost narodnih (slavenskih) imena među katolicima nego pravoslavcima odgovorna je politika katoličke crkve). ivan (sa svojim "derivatima" ivko, ivo, itd.) je panslavenski oblik hrišćanskog imena jevrejskog porijekla koji se sreće svuda od rusije do slovenije. ivan je i danas relativno često ime kod srba u srbiji i cg, ali ne i u zapadnim pokrajinama đe se insistira na jovan.

zanimljiviji su slučajevi kao npr. jović, jovanović, gavrilović, mitrović, đorđević, popović kod hrvata, ili npr. stipanović, bilanović kod srba. ikavica je veoma rijetka među pravoslavnima, a stipanovići i bos. krajini i gorskom kotaru si ijekavci.
ili npr. šešelji pravoslavni u popovom polju, a katolici u donjoj neretvi. rijetko, "neobično" prezime u dva susjedna kraja, a različita vjera.
ili ovo "Zdilari su uglavnom Hrvati, većim dijelom iz Imotskog, a vrlo su rijetko i Srbi (također iz Imotskog)." http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-zdilar

možda pavo b. zna nešta o tome.:D

Alfa157
17.03.2012., 14:48
zanimljiviji su slučajevi kao npr. jović, jovanović, gavrilović, mitrović, đorđević, popović kod hrvata, ili npr. stipanović, bilanović kod srba. ikavica je veoma rijetka među pravoslavnima, a stipanovići i bos. krajini i gorskom kotaru si ijekavci.
ili npr. šešelji pravoslavni u popovom polju, a katolici u donjoj neretvi. rijetko, "neobično" prezime u dva susjedna kraja, a različita vjera.
ili ovo "Zdilari su uglavnom Hrvati, većim dijelom iz Imotskog, a vrlo su rijetko i Srbi (također iz Imotskog)." http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-zdilar

A daj mi objasni zašto bi bilo zanimljivo da su ta prezimena kod Hrvata? Evo npr. za Mitroviće http://www.udruga-gavran.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=1791:knjiga-povijest-hrvata-krmpota-medvie-i-zelengrada-molba-dostavlja-se-&catid=85:obavijesti
http://www.zadarskilist.hr/clanci/11102011/konacni-dokaz-o-hrvatskom-podrijetlu-janka-mitrovica
Ili Jović, Jovanović, Veselinović... ovi zadnji oko Đakova Hrvati, oko Vinkovaca Srbi? O Jovićima da i ne pričam. :ne zna: Ili Mihajlović onaj iz neke pravaške stranke. :D
Za Đorđeviće ne znam da ima Hrvata, imaš kakav link ili nešto?

Pavo B.
17.03.2012., 18:15

možda pavo b. zna nešta o tome.:D

Stvar je u tom da se današnja popularnost ili učestalost osobnih imena nemože prenositi na period od prije 300 ili više godine. Prezimena su mnogo starija i stabilnija no što ljudi misle. Postoji popis pravoslavnih Koreničana koji 1650. godine bježe iz turskog dijela Like u okolicu Otočca, i većina tih prezimena se još uvijek bez problema nađe kod Srba u Lici. Cvjetićanin, Pupovac, Ivković, Opačić, itd. Ako uzmemo u obzir da ta prezimena nisu uzeli baš u tom trenutku, možemo nagađati da su ih nosili najmanje u XVI stoljeću. A kakvi su oblici imena i nadimaka postojali u to vrijeme, tko zna.

U različitim krajevima imaš različite običaje. U mom kraju u Bosni je Juro uvijek Hrvat a Đuro uvijek Srbin. S druge strane, Đuro je u Popovu i oko Stoca i Srbin i Hrvat. Tek nešto dalje od Popova, u Metkoviću i okolici, Jure je i Srbin i Hrvat. Ime je svetačko, a i katolici i pravoslavci ovog sveca jako štuju. Sam oblik imena se mijenja ovisno o lokalnoj tradiciji, govoru, itd. Svaka ikona koju sam u kućama vidio piše sveti Georgije a ne Đorđe. Prezime Gogić kod Srba je u stvari nastalo od Georgije, i u južnijim krajevima je Goga još uvijek čest nadimak za osobu koja se službeno zove Đorđe.

Postoje Srbi ikavci a postoje i Hrvati jekavci. Naravno da su imena podložna govoru. Srbi oko Livna i Kupresa se zovu Stipan i Nediljko, a prezivaju Svitlica, Pivač ili Bilanović. Naravno da se neće zvati Neđeljko i prezivati Pjevač, kad njihov govor ne trpi takve oblike. Ovo je unatoč tome što su recimo kupreški Svitlice vjerojatno daljim porijeklom sa sjevera Bosanske Krajine, gdje se taj rod preziva Svjetlica. Isto tako su Hrvati u istočnoj Hercegovini ne samo ijekavci nego šćakavci, pa se nemogu zvati Stipan nego Šćepo. Stipan bi kršilo pravila njihovog narječja. A ovo je opet unatoč tome što imamo potvrde iz srednjeg vijeka da se u istočnoj Hercegovini ovo ime pisalo kao Stipan, neovisno o vjeri nositelja. U blizini Stoca, nedaleko od stećaka na polju u Radimlji, postoje dvije sudačke stolice iz XV stoljeća. Na jednoj piše "асе стол воеводе Стипана Милорад(овића)." Dakle, očit dokaz jer Stipan uopće nije napisano kako bi trebalo, dakle s jatom (Стѣпан) gdje bi se moglo čitati onako kako refleks jata u dijalektu čitatelja nalaže, već se izričito piše sa slovom I. Isti slučaj imamo na jednom spomeniku na starom pravoslavnom groblju u Mandinu Selu na Duvnu. Na spomeniku iz 1746. piše Bilanović s I a ne jatom.

Važno je imati na umu i da postoje više i manje popularni sveci. Sveti Ante kod Hrvata je gotovo uvijek Ante Padovanski i njemu su većinom posvećene crkve koje se zovu Sveti Antun. S druge strane, postoji i puno manje poznat svetac iz III stoljeća, Sveti Antun Pustinjak. I njega štuje katolička crkva(17. siječnja, ja mislim), i njemu je recimo posvećena crkva Sv. Antuna u Velom Lošinju. S druge strane, pravoslavna crkva ne slavi Antuna Padovanskog koji je živio poslije Raskola, ali i oni štuju Antuna Pustinjaka. Srbi daju ime Anto po njemu, pogotovu djeci rođenoj na njegov dan u kalendaru. Od tog dolaze sasvim česta prezimena tipa Antić, Antonijević, a u istočnoj Hercegovini čak i Antunović. Naravno, ime nije često kao što je kod katolika(mislim da Srbi vrlo rijetko, ako uopće, imaju Sv. Antu kao krsnu slavu), ali je dovoljno često da su od njeg nastajala prezimena.

Sveti Dimitar je isto tako katolički svetac. 26.X. na kalendaru, isti dan kad i Sveti Evarist. Dimitar se mnogo više štuje u pravoslavnoj crkvi, ali je i dio svetačkog kalendara i u katoličkoj. Njegov kult je recimo baš u Popovu kod katolika jači nego drugdje. Na brdu iznad Ravnog postoji crkva posvećena i Dimitru i Evaristu koja se prvi put spominje 1612. godine. U Gorskom Kotaru imamo prezime Domitrović koje se u Ogulinu prvi put spominje 1630. godine.

Naravno, bilo je uvijek i prelazaka s jedne vjere na drugu, ali to je puno manji dio ove priče. Neki od Šešelja je sredinom XVIII stoljeća iz Popova došao u Podgradinu kod Opuzena i vjerojatno je prešao s pravoslavne na katoličku vjeru. Tako su i Simati kod Metkovića pravoslavni i katolički, ali zato što je nekad oko 1926. godine Jovo Simat oženio Hrvaticu i prešao na katoličku vjeru.

A što se tiče Zdilara u Imotskom, nisam siguran. Hrvati iz Glavine su star rod, i kao doseljenici u Podgoru su bilježe u maticama još sredinom XVII stoljeća. Srbi iz Nebriževca su čini se kasniji doseljenici jer ih ne bilježe zemljišnici s početka XVIII stoljeća. Možda su došli s Duvna, gdje je nekad bilo pravoslavnih Zdilar. Zdilar je naravno zdjelar, tj. zanatlija koji izrađuje posude.

Pavo B.
17.03.2012., 18:44
A evo ako nekog zanima i malo analize imena i učestalosti. Često se sreće pogrešna teza da su Hrvati izgubili narodna imena a Srbi ih zadržali. Katolička crkva je istina zabranila narodna imena, ali još u XVIII stoljeću su ona pojavljuju. Isto tako je i kod Srba u XIX stoljeću bilo mnogo više crkvenih no narodnih imena, pogotovu u Bosni gdje su pravoslavni spadali direktno pod Carigradsku patrijaršiju kojom su dominirali Grci.

No, evo nasumice izabranih 100 imena očeva krštenika iz matičnih knjiga katoličke župe Komušina u sjevernoj Bosni. Radi se o upisima između 1708. i 1714. godine.

Andrija - 1
Bartol - 1
Božo - 2
Frano - 8
Grgo - 3
Ilija - 12
Ivan - 22
Jakov - 1
Josip - 2
Juro - 6
Luka - 4
Marko - 1
Martin - 8
Matij - 6
Mijat/Mijo - 3
Nikola - 2
Petar - 4
Šimun - 2
Stipan - 9
Stoić - 2
Vid - 1

Kao što vidimo, većinom svetačka imena. Samo se dva puta javlja narodno ime Stoić, tj. Stojan. Stojčević je danas relativno često prezime kod Hrvata Komušine, a javlja se i u ovoj matici. Božo je samo narodni oblik svetačkog imena, pa njega ne računam. Sva ostala imena su i danas česta u tom kraju.

Među 100 ženskih imena, nalazimo ovu situaciju:

Agata - 2
Anđelija - 2
Andrijana - 3
Anica - 9
Cecilija - 2
Frana - 3
Ilijana - 1
Ivana - 14
Jakovina - 1
Jela - 1
Kata - 13
Klara - 2
Lucija - 15
Manda - 4
Marija - 13
Marta - 2
Oršula - 4
Pavlija - 1
Petruša - 2
Ružica - 2
Stana - 1
Stažija - 1
Stojica - 1
Vida - 1

Opet gotovo sva svetačka imena. Narodno je samo Stojica. Stana i Ružica su opet prijevodi svetačkih. Zanimljivo je upravo da se i kod žena i kod muškaraca javlja samo jedno narodno ime, i to svetačko. U jednom pismu žepačkih katolika iz 1680.-ih, potpisani su glavari lokalnih katolika i nekoliko njih nosi ime Stoić. Očito je ovo bilo jedno od zadnjih narodnih imena koje se održalo.

Za Srbe, na žalost, nemamo ovako starih dokumenata, ali poslužit ću se jednim popisom Srba iz okolice Modriče i Bos. Šamca 1850. godine. Ovdje su samo muška imena jer se radi o poreznom spisku. Ovaj uzorak nije potpuno nasumce izabran, jer sam namjerno izostavio varoš Modriči, pošto su u njoj dijelom živjeli Cincari, koji imaju potpuno atipična imena koja Srbi nisu nosili.

Aleksa - 1
Andrija - 1
Arsenija - 2
Blagoje - 4
Božo - 2
Cvija - 3
Đorđija/Đuro - 6
Gavro - 1
Gligor - 1
Gojko - 1
Ignjat - 1
Ilija - 4
Jefto - 1
Jovo - 12
Kršija - 1
Luka - 3
Marko - 4
Mića/Mijailo/Mijat - 5
Mitar - 4
Niko/Nikola - 3
Panto - 2
Pavo - 1
Pejica/Pejo/Peran/Pero/Petar - 11
Risto - 2
Saija - 1
Savo - 1
Simo - 5
Spasoje - 2
Stevo - 3
Teofil - 1
Todor/Tošo - 3
Toma - 1
Trivun - 1
Vasilj/Vaso - 3
Vaskrsija - 1
Vuk - 1
Zarija - 1

Od 100 imena, samo 3 su narodna: Vuk, Cvijan i Gojko. Njih nosi samo 5% ljudi. Naravno, u ovu kategoriju ne uzimam imena tipa Blagoje i Spasoje, pošto su ona kršćanska a ne narodna. Mislim da je i Kršija svetačko ime, no nisam potpuno siguran o kojem svecu se radi.

U svakom slučaju, vidi se koliko su i kod Srba takva imena bila rijetka prije 150 godina, iako su brojni tragovi u prezimenima s istog popisa. Dragojlović, Gostimirović, Miladinović, Predragović, itd.

nevenb
17.03.2012., 20:03
Nema veze s temom, ali ime Jovan ili Jovo, kad Bujko već spomene da je češće među Srbima na zapadu, meni zvuči kao da je nastalo od latinskog Ioannes. Dakle, vlaškog porijekla.

A vezano za prezime Popović kod Hrvata, ne mora nužno značiti da su postali od nekog tko je bio pop, nego od nekog tko je imao nadimak "pop" (npr. mog dida su zvali Popić, a bio je još jedan s tim nadimkom u mome mjestu). Prezime Popović se spominje među prezbiterima na Pagu u 14. st. A možda su ga dobili i oni koje je stvarno pop "napravio", ako i službena crkva nije znala što im pastir radi u slobodno vrime, znali su susjedi :D

Postoji i prezime Fratrović - ili ih je napravio fratar (kad baneš nekome u kuću u vrijeme objeda, onda ti kažu da te je fratar napravio), ili potječu od nekog s nadimkom fratar.

Vezano za Srbe Antunoviće, njih ima (bilo ih je) i u Velikim Stijenjanima kod Kulen Vakufa.

nevenb
17.03.2012., 20:05
Od 100 imena, samo 3 su narodna: Vuk, Cvijan i Gojko. Njih nosi samo 5% ljudi. Naravno, u ovu kategoriju ne uzimam imena tipa Blagoje i Spasoje, pošto su ona kršćanska a ne narodna. Mislim da je i Kršija svetačko ime, no nisam potpuno siguran o kojem svecu se radi.

U svakom slučaju, vidi se koliko su i kod Srba takva imena bila rijetka prije 150 godina, iako su brojni tragovi u prezimenima s istog popisa. Dragojlović, Gostimirović, Miladinović, Predragović, itd.

Kršija je ono što je u Zadru Krševan, Krše, lat. Grisogono?

Pavo B.
17.03.2012., 20:13
Nema veze s temom, ali ime Jovan ili Jovo, kad Bujko već spomene da je češće među Srbima na zapadu, meni zvuči kao da je nastalo od latinskog Ioannes. Dakle, vlaškog porijekla.

A vezano za prezime Popović kod Hrvata, ne mora nužno značiti da su postali od nekog tko je bio pop, nego od nekog tko je imao nadimak "pop" (npr. mog dida su zvali Popić, a bio je još jedan s tim nadimkom u mome mjestu). Prezime Popović se spominje među prezbiterima na Pagu u 14. st. A možda su ga dobili i oni koje je stvarno pop "napravio", ako i službena crkva nije znala što im pastir radi u slobodno vrime, znali su susjedi :D

Postoji i prezime Fratrović - ili ih je napravio fratar (kad baneš nekome u kuću u vrijeme objeda, onda ti kažu da te je fratar napravio), ili potječu od nekog s nadimkom fratar.

Vezano za Srbe Antunoviće, njih ima (bilo ih je) i u Velikim Stijenjanima kod Kulen Vakufa.

Ja sam jednom imao raspravu na ovo temu i netko je kao argument potegnuo da su katolici Popovići morali biti pravoslavci jer katolički svećenici ne smiju imati djecu. Ja sam onda upitao otkud onda silni Biskupi, Biškupi, Biškupići po sjevernoj Hrvatskoj. :D

Pavo B.
17.03.2012., 20:15
Kršija je ono što je u Zadru Krševan, Krše, lat. Grisogono?

Odmah sam i pomislio na to ime, ali Krševan je u kalendaru SPC Hrisogon, pa nisam potpuno siguran.

nevenb
17.03.2012., 20:18
Ja sam jednom imao raspravu na ovo temu i netko je kao argument potegnuo da su katolici Popovići morali biti pravoslavci jer katolički svećenici ne smiju imati djecu. Ja sam onda upitao otkud onda silni Biskupi, Biškupi, Biškupići po sjevernoj Hrvatskoj. :D

biće od mađarskih kalvina :cerek:

demon
17.03.2012., 21:18

Meni je najjači onaj Nemanja iz plemena Bužana... :D

Pavo B.
17.03.2012., 23:23
biće od mađarskih kalvina :cerek:

Haha, još da oni imaju biskupe.

Pogledat ću u slavonskim urbarima ima li gdje zabilježeno prezime Superintendentović. :lol:

divizija
19.03.2012., 16:36

u pravilo neko prezime jest nastalo u jendoj zajednici i upravo je ovim načinom prelazilo u drugu.
no ima i drugih načina.

Pavo B.
19.03.2012., 17:18
u pravilo neko prezime jest nastalo u jendoj zajednici i upravo je ovim načinom prelazilo u drugu.

Čekaj malo, želiš li reći da vjeruješ da je na čitavom južnoslavenskom području, pa i šire, postojao samo jedan Petar? Samo jedan čovjek koji se bavio kovačkim zanatom? Samo jedan čovjek koji je bio neobično brkat ili neobično mršav?

HALJIMI
19.03.2012., 17:32
Čekaj malo, želiš li reći da vjeruješ da je na čitavom južnoslavenskom području, pa i šire, postojao samo jedan Petar? Samo jedan čovjek koji se bavio kovačkim zanatom? Samo jedan čovjek koji je bio neobično brkat ili neobično mršav?

Upravo tako:)

nevenb
19.03.2012., 22:04
no ima i drugih načina.

Šime Ljubić, "Listine o odnošajih južnoga slavenstva i mletačke republike", svezak 9, str 55:

22.3.1433. Petrus Obradich de genere Subich

vjerovatno mu se otac zvao Obrad... koje ime za jednog Šubića, prezime ne želim ni komentirati :D

Alfa157
29.03.2013., 17:18
ako je nekom promaklo... :D

http://www.index.hr/black/clanak/povjesnicar-tvrdi-thompson-oliver-i-mamic-su-srbi/670072.aspx

@Pavo B. može neki stručniji komentar?

nevenb
29.03.2013., 19:17
"Njegovi preci su iz Hercegovine, a loza im po muškoj liniji stiže do Pavla Orlovića, barjaktara kneza Lazara u Kosovskoj bitci"

Svaka usmena predaja o srpskim prezimenima ima ovakav početak.

Pavo B.
29.03.2013., 23:26

http://www.index.hr/black/clanak/povjesnicar-tvrdi-thompson-oliver-i-mamic-su-srbi/670072.aspx

Kao što Neven iznad mene reče, prvo pitanje koje postavljam kad netko krene pričati o prezimenima i porijeklu i precima je gdje su dokumenti. To preporučujem i svima vama. Narodne priče su lijepe, no bez dokumenata je sve to na nivou svih drugih narodnih priča. Ako ću vjerovati nekoj tradiciji o porijeklu, onda ću vjerovati i svojoj prababi da poskok može preskočiti odrasla čovjeka.

krkan11
01.04.2013., 10:11

Jednu stvar moraš uvijek imati na umu kod genealogija: svi preci nekog čovjeka jednako su bitni!

To se veoma često zaboravlja i gledaju se samo tzv. glavne linije.

Storija o porijeklu familije jednog mog rođaka počinje ovako:
Ja sam, ustvari, Ukrajinac. Moj se čukunčukundjed [prije 300 god., moja primj.] doselio iz Ukrajine. ... (Onda se dalje nastavlja o tome kako se taj Ukrajinac sukobio sa Turcima, gdje i poginu. Sinčića-bebu spasio je tako što ga je ostavio u nekom polju.) ... Pošto su ga poslje pronašli u repi [to dijete, moja primj.], prozove se naša familija Repac.
Od tog Ukrajinca do današnjeg dana bilo je bar 15 generacija, i možete misliti koliko je ukrajinske krvi ostalo u mojem rođaku.
Ali, eto, kozak ostao upamćen kroz vijekove.

"Njegovi preci su iz Hercegovine, a loza im po muškoj liniji stiže do Pavla Orlovića, barjaktara kneza Lazara u Kosovskoj bitci"
Svaka usmena predaja o srpskim prezimenima ima ovakav početak.

Od svih Srba, Crnogorci najviše vode računa o porijeklu, imaju porodična stabla, itd.
Postoje pojedinci koji imaju porodična stabla svojih familija i po 40 koljena unazad, do vremena Svetog Save!

Šta je mana tih porodičnih stabala?

Pa sva ona kreću od pretka (obično u dalekoj prošlosti), a ne od današnjeg vremena.
Takođe, ne gledaju se sve linije, već samo neke, a to u praksi znači:
- glavna muška linija (očevog-oca-otac)
- bilo koja ne-glavna muška linija, koja uljučuje neku značajnu ličnost

Sjećam se, kad mi je stric jednom pričao da mu je neki Crnogorac pokazivao svoj rodoslov. Pleme i bratstvo sam zaboravio, ali se sjećam jednog zanimljivog detalja:

kaže, kreuno čovjek unazad redom: otac - đed - prađed ... onda tamo na dvadeset i nekom koljenu unazad, umjesto da je bio upisan neki praprapraprađed, upisana je neka prapraprabaka, a nadalje njeni: otac - đed - prađed ... i nakon jedno desetak koljena došlo se do Nemanjića i nekog od kraljeva (kao i u ovom primjeru).

A matematika kaže otprilike ovako:

Od vremena Nemanjića do danas prošlo je oko 650 godina ili više, okvirno, oko 30 generacija.
Neka u prosjeku jedna osoba ima 2 potomka (teoretski minimum za prostu reprodukciju naroda), 2^30 = 1 073 741 824 ili ako oćete slovima milijardu i sedamdeset i tri miliona potomaka!
Naravno, broj stvarnih potomaka je daleko manji, ali uzimajući u obzir da Srbi veoma drže do srodstva (nema ženidbe i udaje prvih nekoliko koljena), nemala je šanša da su Nemanjići direktni preci većine današnjih Srba, pa i okolnih naroda, samo nije moguće za svakog od nas ponaosob naći "žicu" na koji način su preci.
Naravno, ljudi vole da se diče da potiču od careva i kraljeva, pa to i traže i zapisuju.
A koliko svako od nas ima predaka čobana, skitnica, krojača, kočijaša (takvih je na ovome svijetu ipak daleko više nego careva), sami Bog zna...

Nažalost, niko se, koliko ja znam, nije bavio genealogijama i statistikom i matematički računao koliko naši narodi poštuju srodstvo, kolika je prosječna "srodnost" bračnih parova.
Bar ja nisam čuo da su takva istraživanja za Srbe rađena (to bi se moglo izvesti, makar za ova moderna vremena, kad postoje matične knjige), a bila bi veoma zanimljiva.

Michael Collins
01.04.2013., 10:29

Jel ima za nekog da ne tvrdite da je Srbin? :kava:

Jel to po onome da su svi Dalmatinci i Hercegovci Srbi,osim što ćemo za čakavce još vidjeti :lol:

krkan11
01.04.2013., 11:08

Jel to po onome da su svi Dalmatinci i Hercegovci Srbi,osim što ćemo za čakavce još vidjeti :lol:

Pa jel napisah maločas, nije nikakva mudrost da do 30 koljena unazad imaš nekog poznatog pretka tipa car ili kralj, a za narode koji su se miješali tokom istorije, da njihovi pripadnici imaju i porijeklo od onog drugog naroda. Dosta je da ima samo jedan od hiljada predaka svakoga od nas i svako bi nam mogao reći: e, pa oi ti si onaj drugi!
Samo se mora naći lanac povezivanja.

Nije tu sporno što je neko pronašao da je neki predak nekog bio drugačije nacije (ne ulazim sad u istinitost te tvrdnje).
Statistički bi se vjerovatno moglo tvrditi da većina Hrvata i Srba imaju u svojim rodoslovima pretke sa "suprotne" strane. Pogotovo ovim rodoslovima od po dvadeset-trideset koljena unazad.

Ono što zlonamjernici obično "zaborave" spomenuti su svi ostali preci.
Na desetom koljenu svako od nas teoretski ima 2na10 = 512 praprađedova i 512 praprababa. U praksi taj broj je manji, ali ne mnogo manji.
Odokativno cijenim da kod Srba (gdje se srodstvo veoma cijeni, a familije su ogromne) nije manji od 300 parova. Deseto koljeno naših predaka živjelo je otprilike oko 1800. godine.

I šta onda može značiti ukoliko su, ne jedno, nego desetoro od tih nekoliko stotina djedova i baba bili različite vjere?
Ništa.
To je kao da ste u pun rezervoar benzina sipali čašu vode i rekli: e, sad auto ide na vodu.

Tako da ovo za Mamića i kompaniju shvatite kao marketing koji treba da proda novine. Ista bi se stvar mogla naći za većinu od nas ovdje na forumu, ali nismo interesantni.

Pavo B.
01.04.2013., 17:43
Od svih Srba, Crnogorci najviše vode računa o porijeklu, imaju porodična stabla, itd.
Postoje pojedinci koji imaju porodična stabla svojih familija i po 40 koljena unazad, do vremena Svetog Save!

Šta je mana tih porodičnih stabala?

Šta je mana? Pa valjda da se očekuje da vjerujem bapskim pričama. 40 koljena unazad pamte? How yes no. Obiteljsko stablo bez pisanih dokaza je na nivou bilo koje druge narodne priče. Ako ću vjerovati pojedincima da pamte 40 generacije, zašto ne bih vjerovao svim drugim narodnim pričama? Od cara s magarećim ušima, do nemuštih jezika, do vila i vukodlaka, do svih drugih pizdarija?

Alfa157
01.04.2013., 22:18

Tko to mi? Ili si ti jedan od onih kojima su Hrvati samo oni koji vole HDZ-a i Tuđmana? Ha? :kava:

Dobro si se opisao, stvarno si razredni klaun.

babunovich
02.04.2013., 01:13
ne znam jel već bilo ali slušao sam jednom kako su simići(srbi) i šimići (hrvati) bili ista obitelj samo su se razdijelili kad je postala prevelika i da bi se razlikovali jedni su dodali kvačicu na s

babunovich
02.04.2013., 01:31
STIGLA IH KLETVA: Tompson, Oliver Dragojević i Zdravko Mamić su – SRBI

http://www.vestinet.rs/u-fokusu/stigla-ih-kletva-tompson-oliver-dragojevic-i-zdravko-mamic-su-srbi

:rolleyes:

luka500400
02.04.2013., 01:43

pa to i je tako. za dalmaciju znam da je puna srba, tj. njihovih potomaka. ne govore da su srbi dok nisu među sobom, na nekom okupljaju. po imenu i prezimenu goran ivanišević je srbin, ali u isto vrijeme mrzi srbe ili se bar pravi da ih mrzi. takvih ljudi ima dosta, a ta mržnja prema sebi, svom prezimenu ili što već stalno dolazi na površinu i dosta je naporno za ostale ljude oko njih. osim što ivanišević ima srpsko ime i prezime i žena mu je srpkinja, ali da ga pitaš reko bi da si lud što si ga pitao i da je hrvat 525%. pa kako nije mogao bolje birati ženu, a bacale su se po njemu. možda su se bacale samo srpkinje :rofl: osim ivaniševića takvih hrvatskih srba ima puno, neću u to ulaziti jer tema je sigurno već bila.

Kloki
02.04.2013., 04:44
pa to i je tako. za dalmaciju znam da je puna srba, tj. njihovih potomaka. ne govore da su srbi dok nisu među sobom, na nekom okupljaju. po imenu i prezimenu goran ivanišević je srbin, ali u isto vrijeme mrzi srbe ili se bar pravi da ih mrzi. takvih ljudi ima dosta, a ta mržnja prema sebi, svom prezimenu ili što već stalno dolazi na površinu i dosta je naporno za ostale ljude oko njih. osim što ivanišević ima srpsko ime i prezime i žena mu je srpkinja, ali da ga pitaš reko bi da si lud što si ga pitao i da je hrvat 525%. pa kako nije mogao bolje birati ženu, a bacale su se po njemu. možda su se bacale samo srpkinje :rofl: osim ivaniševića takvih hrvatskih srba ima puno, neću u to ulaziti jer tema je sigurno već bila.

Je li može malo detaljnije? Mene zanima na primjer, zašto misliš da je Ivanišević srpsko prezime?

ne znam jel već bilo ali slušao sam jednom kako su simići(srbi) i šimići (hrvati) bili ista obitelj samo su se razdijelili kad je postala prevelika i da bi se razlikovali jedni su dodali kvačicu na s

Oba su prezimena nastala od osobnog imena Simon (tradicionalni hrvatski oblik je Šimun).

Od Šimun/Šime: Šimunović, Šimunić, Šimić, Šimičević, Šimurina, Šimin, Šimunac, Šimunec, Šimenc itd...

Od Simon/Simo: Simonović, Simović, Simić itd...

Ova prva češće nose Hrvati, a druga Srbi.

krkan11
02.04.2013., 09:04
Šta je mana? Pa valjda da se očekuje da vjerujem bapskim pričama. 40 koljena unazad pamte? How yes no. Obiteljsko stablo bez pisanih dokaza je na nivou bilo koje druge narodne priče. Ako ću vjerovati pojedincima da pamte 40 generacije, zašto ne bih vjerovao svim drugim narodnim pričama? Od cara s magarećim ušima, do nemuštih jezika, do vila i vukodlaka, do svih drugih pizdarija?

Napisao sam odmah šta je mana (pitanje mi je bilo retoričko).

Narodna predanja ne treba idealizirati, ali ih ne treba ni omalovažavati.

U konkretnom slučaju ja sam manje zainteresovan za istinitost tvrdnje da li je četrdeseti predak prijatelja moga strica zaista bio kralj ili ne.
Ali čak i da je sve u tom rodoslovu suva istina, statistika nam govori da svaka osoba nakon toliko generacija može imati more potomaka, a isto tako svako od nas na tom koljenu ima veoma mnogo predaka (to je jedna nepravilna geometrijska progresija).
Tako da, ako je neki daleki predak (pri čemu pod pojmom daleki smatram sve dalje od 80-100 godina unazad) i bio neka značajna ličnost, jaka stvar, to je samo jedan čukunčukunčukunđed od hiljada i hiljada mnogih.
A vjerovatno postoji još desetine, možda i stotine hiljada, nas drugih koji smo potomci te iste ličnosti, možda i bliži nego ovaj bećar koji vodi stablo.

Neko moje iskustvo govori da se kroz porodično pamćenje (bez zapisivanja, što je i logično, jer pismenost naroda je privilegija našega vremena) uslovno može zapamtiti oko 3 koljena unazad, eventualno malo više (obično se odnosi na tzv. glavnu porodičnu liniju).

Evo primjera (moj lični, krećem od prapretka ka sebi):
Simo - Ilija - Petar - Jovan - Dragan - Jovan - Dragan.
Ilija je živio u sredinomi XIX vijeka i svi mi njegovi potomci se smatramo rođacima i dan-danas. Igrom slučaja, nisam upamtio ni jednog đeda/babu, koji je upamtio Iliju. Kako mu se žena zvala, ne zna se pouzdano.
Potomci ćerki od Ilije i Petra više se "taksativno" računaju u rođake, otprilike u stilu: udala se u tu-i-tu familiju, u to-i-to selo, bez dalje razrade.
Čak i za Jovana neki su rodovi tako ubrojani.
(Nasuprot tome što se pojedini rođaci više ne drže između sebe, u smislu posjećivanja i poznanstava, često postoji svijest o rodbinskim vezama pojedinih familija, te brak sa nekim "iz te kuće" praktično nije moguć.)
Naravno, osnovni trik ovdje je taj što je pored IIije postojalo još 15 drugih "Ilija" koji su zajedno sa svojim ženama, svi jednako moji preci kao i on. Kod Sime je situacija još zanimljivija: bilo je po tridesetdvoje "Simi" i "Siminica". Uz ogradu, da je moglo biti i nekoliko istih osoba na tom velikom spisku, što nije velika šansa, vidimo da od čak 48 ne tako dalekih predaka znam za - samo dvojicu.

Kao što vidimo, čak i pamćenje samo jedne srodničke linije može biti zametno, iako se u prvi mah čini da nije veliki problem zapamtiti poredak od desetak imena.
Valja znati da sve do poslje II SR nije bilo spomenika po grobljima, već kad neko umre, uspomena na njega se održava dok su živi oni koji su ga lično upamtili.
Dalje sve ode u zaborav.

Kao zanimljivu igru kolegama forumašima predlažem da pokušaju, bez gledanja u matične knjige, već samo po sjećanju i porodičnom pamćenju, napisati rodna imena i prezimena (veoma je važno ovo: rodna prezimena, a ne vjenčana /za žene/) svih svojih predaka i pretkinja, što je moguće dalje u prošlost.
Već za prađedovsku liniju, koja ima svega 4 prađeda i 4 prababe, to može biti veoma teško. (Napominjem da je, bar kod Srba, brak praktično nemoguć, a da imate zajedničkog prađeda/babu sa nekim, makar zakon takvu vezu dopušta).
U daljim koljenima, popuniti sva imena ispravno, gotovo je nemoguća misija.

Pozz

Kexx
02.04.2013., 12:18
baš me zanima zašto srbi misle da goran ivanišević ima srpsko ime i prezime, s obzirom da goran uopće nije srpsko ime, a niti ivanišević ekskluzivno srpsko prezime

da se preziva jovanišević još bih i shvatio

srpsko razmišljanje je otprilike ovakvo: tko god ima prezime koje se pojavljuje i u srba taj mora biti da je srpskog porijekla

to što ljudi istog prezimena nisu svi potomci jednog istog čovjeka njima uopće nije bitno

hexenkind
02.04.2013., 16:22
Postoje Srbi ikavci a postoje i Hrvati jekavci.

netočno...ne postoje srbi ikavci

hexenkind
02.04.2013., 16:26
Postoje Srbi ikavci a postoje i Hrvati jekavci.

...ime Ivan je slavensko, prema imenu biljke ive (jedna vrsta trave)...s druge strane Jovan dolazi iz grčkog...radi se o dva različita imena koje je kršćanstvo strpalo u isti koš...baš kao Helena i Jelena, ili Georg i Juraj

Pavo B.
02.04.2013., 18:20

Ma nemoj. Sva literatura o ikavskom govoru Srba Kupresa, Duvna i gornjeg dijela Livanjskog polja je izmišljena?

Pavo B.
02.04.2013., 18:22
to što ljudi istog prezimena nisu svi potomci jednog istog čovjeka njima uopće nije bitno

Kao što vidiš, većina forumaša i dalje ne može ovo shvatiti. Bez toga je teško voditi kakvu dalju raspravu.

hexenkind
03.04.2013., 05:03
Ma nemoj. Sva literatura o ikavskom govoru Srba Kupresa, Duvna i gornjeg dijela Livanjskog polja je izmišljena?

da, imaš pravo, ja sam pogriješio...postoje srbi ikavci...samo što govore hrvatskim jezikom

krkan11
03.04.2013., 08:18
baš me zanima zašto srbi misle da goran ivanišević ima srpsko ime i prezime, s obzirom da goran uopće nije srpsko ime, a niti ivanišević ekskluzivno srpsko prezime

da se preziva jovanišević još bih i shvatio

srpsko razmišljanje je otprilike ovakvo: tko god ima prezime koje se pojavljuje i u srba taj mora biti da je srpskog porijekla

Pa tome su skloni ljudi koji stvar oko imena i porijekla posmatraju jako uprošćeno, i ponašaju se u skladu sa pretpostavkom: ako nešto ima/nema u mom selu, to postoji/ne postoji!

Naročito mnogi Srbijanci (Srbi sa prostora pretkumanovske Srbije) misle da svako prezime na -ić kod okolnih naroda ukazuje na srpsko porijeklo. Naime, 99% prezimena Srbijanaca završava na -ić, oni praktično i ne znaju da može postojati prezime koje je drugoga tipa.

A evo vam i obrnute situacije, koja ilustruje naglašenu konstataciju: neki moji prijatelji iz istočne Bosne uvjeravali su me da je prezime Gruborović, koje se na Baniji pojavljuje kod Srba (poznati, nažalost pokojni glumac, Duško Gruborović), isključivo hrvatsko, a da je "po srpski" Grubor.
Sve ovo samo zbog toga što se u njihovom kraju Srbi prezivaju Grubori, a ne Gruborovići!

U načelu, samo na osnovu imena nije moguće izvesti zaključke o porijeklu.
Ja imam rođaka na osnovu čijeg imena i prezimena čovjek ne bi pomislio ne da imaju srpskih korijena, već mu nikad Jugoslavija na um ne bi pala.

divizija
03.04.2013., 13:05

ti srbi su prihvatili govor hrvatske većine, jednako kao npr. hrvati (šokci) u srijemu govor srpske većine, pa govore novoekavskim, što kod šokaca i hrvata općenito inače ne postoji.
srbi ikavci postoje, ali isto kao što postoje anglofoni srbi u australiji ili frankofoni u parizu.

nevenb
03.04.2013., 16:23

Goran Ivanišević je po imenu i prezimenu Srbin?

Prvi s imenom Goran je bio GORANIN Ivan Kovačić koji je sam sebi nadjenuo ime Goran u čast svom zavičaju, Gorskom Kotaru. Inače stanovnici GK sebe zovu GORANIma.
A vezano za prezime Ivanišević, koje je izvedeno od osobnog imena Ivaniš, što je opet izvedenica imena Ivan, u jednom dokumentu od 21.5.1395. u okolini Nadina, između ostalih, spominje se i osoba imenom Iuann Iuanisseuich Subich. Možda je i on Srbin, kao što bi mogao biti Srbin i hrvatski ban Ivaniš Horvat i njegov brat, zagrebački biskup Pavao? :mig:

a za ovo što sam boldao u citatu mogu samo :facepalm:

thatfeel
03.04.2013., 17:04
Pa tome su skloni ljudi koji stvar oko imena i porijekla posmatraju jako uprošćeno, i ponašaju se u skladu sa pretpostavkom: ako nešto ima/nema u mom selu, to postoji/ne postoji!

Naročito mnogi Srbijanci (Srbi sa prostora pretkumanovske Srbije) misle da svako prezime na -ić kod okolnih naroda ukazuje na srpsko porijeklo. Naime, 99% prezimena Srbijanaca završava na -ić, oni praktično i ne znaju da može postojati prezime koje je drugoga tipa.

-ić je običan slavenski patronim bez nacionalnih implikacija. Na južnoslavenskim prostorima postoji od Alpi pa do Bugarske, ali nije u svakom kraju jednako zastupljen. U Srbiji su praktički 90% prezimena na -ić, dok su u Sloveniji takva prezimena u deeebeloj većini (iako postoje svugdje gdje Slovenci žive), a u Hrvatskoj ih od sjevera prema jugu ima sve više.

osim što ivanišević ima srpsko ime i prezime

Ivanišević je srpsko koliko i Johnson. :D To prezime očito dolazi od imena Ivaniš, koje je bilo tipično hrvatsko srednjovjekovno ime. Ivaniševića možeš naći od otoka pa do Podravine, ali sumnjam da postoje ikakvi Ivaniševići u Srbiji i Crnoj Gori ukoliko nisu potomci nekog tko je došao sa hrvatskih područja.

krkan11
03.04.2013., 17:57
-ić je običan slavenski patronim bez nacionalnih implikacija. Na južnoslavenskim prostorima postoji od Alpi pa do Bugarske, ali nije u svakom kraju jednako zastupljen. U Srbiji su praktički 90% prezimena na -ić, dok su u Sloveniji takva prezimena u deeebeloj većini (iako postoje svugdje gdje Slovenci žive), a u Hrvatskoj ih od sjevera prema jugu ima sve više.

Pa to i kažem, smao zbog toga što je debela većina Srbijanaca (da ne kažemo: Šumadinaca) sa prezimenom na -ić, mnogi ljudi, pogotovo iz tih krajeva, gdje za drugačija prezimena skoro pa i ne znaju, misle da je to ekskluzivno "srpski" oblik prezimena.
Iako Srbi Vojvođani imaju uglavnom nastavke -ov/ev/in, a oko trećina zapadnih Srba uopšte nema -ić nastavak na kraju prezimena.

Ivanišević je srpsko koliko i Johnson. :D To prezime očito dolazi od imena Ivaniš, koje je bilo tipično hrvatsko srednjovjekovno ime. Ivaniševića možeš naći od otoka pa do Podravine, ali sumnjam da postoje ikakvi Ivaniševići u Srbiji i Crnoj Gori ukoliko nisu potomci nekog tko je došao sa hrvatskih područja.

Da li Goran ima srpskih korijena ili ne, ne može mu odrediti prezime. Goran sutra može promijeniti prezime u Miller, to neće promijeniti njegove pretke. Eventualni Ivaniš od kojeg je, pretpostavljeno, moglo nastati prezime Ivanišević, samo je jedan od stotina Goranovih predaka iz (daleke) prošlosti.

Evo opet jedan primjer, vezan uz moju malenkost:

Neko se zove Stephen Shultz. Šta je on po narodnosti?
Vidite, jedan Stephen Shultz zaista postoji, i živi negdje u Americi.
Ranije sam pisao o mojim direktnim precima, spomenuvši i Petra.
Petar je, pored Jovana, mog direktnog pretka, imao još sinova, a jedan od njih je emigrirao prije skoro 100 godina.
Tamo se oženio ženom prezimena Shultz.
Njegov sin, koji bi po običaju da djeca, pogotovo sinovi, nose očevo prezime, trebalo da nosi isto prezime kao i ja, uzeo je prezime majke. Stephen Shultz je, dakle, moj đed u pobočnoj liniji. Po srpskim običajnim pravilima mi uopšte nije daleki rod, takvih rođaka kao on, pa i daljih, imam desetine. Naravno, moj brak sa nekom od Shultzovih, praktično je nemoguć po srpskom običajnom pravu.
(Napominjem još i to da je kontakt ovog dijela loze sa ostatkom familije prekinut prije više od 50 godina i da se danas oni samo taksativno ubrajaju u rođake).
Eto, Stephen je po ocu srpskog porijekla, a to se iz njegovog imena, a pogotovo prezimena, ne može razaznati.

žalac_1
04.04.2013., 01:37
naravno da su Perkovići, Dragojevići i Mamići Srbi. Kao i svi ostali štokavci i stanovnici iz južne Dalmacije; samo još toga nisu svjesni. I uporno se odbijaju otrijezniti, hebo li ih neuke :D

Bilo bi zanimljivo uputiti pitanje ovom briljantnom istraživaču što bi po tim njegovim kriterijima bili Srbi -al oni stanovnici Srbije?
Uklapaju li se u tu sliku igdje možda neki Vlasi, Bugari, Turci, Raci, Arvaniti, Arumuni, Sasi, Ugri...
I što su onda i koliki su, sukladno toj logici i uzvišenoj znanstvenoj istini, ustvari Srbi?

sve je u ovim ekspertizama OK dok se jednostavnim dječački naivnim i radoznalim upitom njihova dekonstrukcijska "metodologija" ne usmjeri prema njima samima i onda se nađu u shotdownu.

budalaštine jednodnevnog roka za rubrike showbiz portala...

Pavo B.
04.04.2013., 05:50
ti srbi su prihvatili govor hrvatske većine, jednako kao npr. hrvati (šokci) u srijemu govor srpske većine, pa govore novoekavskim, što kod šokaca i hrvata općenito inače ne postoji.

To je sad semantika. Pitanje je postoje li Srbi ikavci, i oni naravno postoje. Zadovoljavaju oba kriterija. Pravi su ikavci i bez sumnje su Srbi. Činjenica da su kao najstariji doseljeni sprski sloj u tom dijelu BiH(tj. odmah poslije okupacije) ne mijenja stvari.

Inače, o govoru ovih Srba je pisao Nikola Ramić http://www.4shared.com/office/FaAbdX6C/Ramic.html

A u Glasniku Zemaljskog muzeja u Sarajevu je Đenana Ćustović pisala o govoru livanjskih Srba ikavaca specifično http://www.4shared.com/office/VuQ1i1hE/Custovic.html

nevenb
04.04.2013., 11:55
je li to zato sto je rec "gora" jedinstvena za hrvatski jezik?:D
inace i goranima sebe naziva muslimansko stanovnistvo sarplaninske gore na tromedji srbije, albanije i bjrm (prigodan glazbeni broj (http://www.youtube.com/watch?v=rpIas8c7Tf0)).

u CG postoji prezime GORANOVIC. postoji i goranic (i gorancic i gorasevic).
metoda guglanja potvrdjuje postojanje prezimena GORANOV u bugarskoj (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2).

postoje dva sela po imenu GORANI u bih (jedno kod visokog, drugo kod konjica), dva sela po imenu GORANOVCI u bugarskoj, goracici u dragacevu u srbiji,...

i bas se ivan kovacic prvi dosetio nazvati se goranom. how yes no.

ivanis NIJE "tipicno hrvatsko srednjovjekovno ime"!

mogao si makar konsultovati zloglasnu wikipediju pre nego sto si lupio:

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%88_%28%D0%B4%D0% B5%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%82%29
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%88_%D0%9C%D1%80% D1%9A%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%9B

eto brat kraljevica marka zvao se ivanis. :D

ni ovo nije tacno. istina je da postoje ivanisevici iz like, ali i iz:

*crne gore (cetinja). po predanju koje ima svoje osnove poticu od ivana borojevica koji je doselio iz starog vlaha u podlovcenski dolac pre nego sto je ivan crnojevic napravio cetinjski manastir.
*istocne hercegovine (trebinje; u nevesinju i ivanisevic i ivanis; laksevine kod mostra); u zapadnoj hercegovini u bogodolu, ali doseljeni (pre hrvata nakon sto je muslimansko stanovnistvo iselilo) iz istocne hercegovine.

inace, metoda guglanja ukazuje da postoje rusi sa prezimenom ivanisev...

ako je ista "tipicno hrvatsko" onda je to svojatanje svega i svacega...

Inače metodom guglanja ili možda nekom drugom, znaš li nekog po imenu Goran iz 19. stoljeća ili od ranije?