PDA

View Full Version : Islam - 114 pitanja, 114 odgovora (part III)

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

~TamijA~
30.01.2010., 11:32
imam 2 pitanja:
1 - koje je najispravnije mišljenje o dvojici meleka Harutu i Marutu u Babilonu
2 - dali se ikad i u kakvom smislu može Allaha moliti sa Vi (npr. Vi Allahu ste najjači, najveći) s obzirom da On Sam Sebe veliča u Qur'anu i kaže Mi smo nebo moći Svojom sazdali, Mi tebi objavljujemo knjigu, Mi ćemo nad njom bdjeti itd. - pa prema tome, možemo li ga i mi tako veličati - nisam naišao nikad na hadis ili koncenzus učenjaka da može - ali ipak me interesuje:)

hvala :)

eDinn
31.01.2010., 03:38
imam 2 pitanja:
2 - dali se ikad i u kakvom smislu može Allaha moliti sa Vi (npr. Vi Allahu ste najjači, najveći) s obzirom da On Sam Sebe veliča u Qur'anu i kaže Mi smo nebo moći Svojom sazdali, Mi tebi objavljujemo knjigu, Mi ćemo nad njom bdjeti itd. - pa prema tome, možemo li ga i mi tako veličati - nisam naišao nikad na hadis ili koncenzus učenjaka da može - ali ipak me interesuje:)

za prvo pitanje ti ne znam ništa reći, a za drugo ću ti prenijeti svoja razmišljenja.

1. Nema potrebe Allaha da persiraš, nisam čuo da je to Pejgamber ikad činio a pošto nam je on uzor onda ga slijedimo i radimo kako je on radio i sigurno pogriješiti nećemo.

2. ako sam fulio sa ovim prvim ti onda pročitaj i ovo drugo :D

Imao sam sličnu meselu i mislim da smo par puta i ovdje na Forumu o tome govorili.
Ime Allah je lično ime Gospodara svih drugih imena i ono obuhvata sva Njegova imena i svojstva. Za primjer, kako bih ti pojasnio, mogu navesti sljedeće:
Recimo da se ti doista zoveš Tamija. To je tvoje vlastito ime po kome te poznajemo i ono obuhvata svu tvoju osobnost, skrivenu i pojavnu. Međutim, ti imaš i druga svojstva, imena. Recimo -darežljivi, iskreni itd...ti se sa ovim svojstvima nama predstavljaš i po njima, kao Tamija, bivaš poznat. Međutim, mi te sad baš nećemo dozivati sa: Hej, Darežljivi! Iskreni....nema smisla jel de? Već ćemo te i dalje dozivati tvojim vlastitim imenom, a onda od tebe tražiti manifestaciju tvojih imena ili čak nekom trećem preporučiti i pohvaliti: PITAJ TAMIJU, ON JE DAREŽLJIV.

Naravno, mi Gospodara možemo dozivati imenima sa kojima nas je upoznao, tražeći manifestaciju Njegovog imena, svojstva jer osjećamo potrebu za njom. Recimo da učimo ime Ja Vehhab - Onaj koji mnogo poklanja, jer želimo da budemo od onih koji mnogo poklanjaju.... naravno, nakon izvjesnog vremena devama tog imena svojstvo koje ono nosi ćemo uspoviti i kao takvo naći kod sebe.
E sad se postavlja pitanje: Da li je to svojstvo doista za mene ili nije? Kako to znati? (Sjeti se hazreti Omera i njegovih nastojanja da bar jednom pretekne Ebu Bekra r.a. u dijeljenju. Nije uspjevao jer bi Ebu Bekr uvijek više davao a da se pri tom nebi čak ni takmičio. On je to svojstvo - npr. darežljivi, imao pri sebi u potpunosti dok je Omer r.a. želio da ga upotpuni)....

Pošto mi odista ne znamo što je za nas bolje, šta nam za naš mekam sve treba, a šta ne, najpametnije je onda učiti ime Allah, ime koje obuhvata sva druga imena i ime kojim ti se odaziva Gospodar. Pošto nema niko da daje više od Njega, niti iko zna bolje od Njega šta je robu Njegovom potrebno, On ti na želju srca tvoga udovoljava odmah.

Malo sam više okolokole... halali mi. Recimo primjetio sam kad Allah Uzvišeni u Kur'anu govori o djelovanju:
- Mi ćemo učiniti da Knjigu poslije naslijede oni naši robovi koje mi izaberemo;..
- Mi ćemo učiniti da iskuse patnju....
- Zatim ćemo one koji su se grijeha klonili spasiti,...
- Mi ćemo učiniti da iz zemlje iziđe jedna životinja koja će im reći da ljudi u dokaze Naše nisu uvjereni..
- Mi na razne načine objašnjavamo ljudima svakovrsne primjere, ali je čovjek, više nego iko, spreman raspravljati. ...
-i učinili da mu mehko gvozde bude. Pravi široke pancire i čestito ih ....

.................onda se često koristi zamjenicom Mi (vidi, kako joj je i ime na našem jeziku ZAMJENICA:D ), a recimo kad je u pitanju slava, hvala i veličanje itd. onda se Gospodar koristi Svojim vlastitim imenom Allah (Subhanallah, Elhamdulillah):

- Svakom narodu odredili smo mjesto da spominje Allaha dž.š.
-'Allah zaista voli one koji se često kaju i voli one koji se mnogo čiste
- „Ima ljudi koji su mjesto Allaha kumire prihvatili, vole ih kao što se Allah voli, ali pravi vjernici još više vole ...
- A ako oni glave okrenu - pa Allah, zaista, ne voli nevjernike. ...
- Allah će sigurno pomoći one koji vjeru Njegovu pomažu....

i tako dalje brat moj Tamija.

esselamu alejkum.

Lightning
31.01.2010., 09:21
@Tamija
posto je edin drugo, ja cu prvo pitanje (stav ucenjaka)
Znaci, Harut i Marut su meleci, koji su bili poslani narodu Babilona (zidovima), kao iskusenje, da bi se testirala njihova vjera.
Naime, oni su poducavali crnoj magiji (stovanje sejtana i te stvari). No, prije nego bi ikog tome poducili, rekli bi mu da je to iskusenje od Allaha, i sta ga ceka na drugom svijetu ako nastavi dalje. Dakle, izbor je bio ljudski, i samo ljudski. Od tog vremena, imamo sihirbaze, koji nazalost i na prostoru nase Bosne djeluju, u veoma sirokom spektru....

~TamijA~
31.01.2010., 13:14
@Tamija
posto je edin drugo, ja cu prvo pitanje (stav ucenjaka)
Znaci, Harut i Marut su meleci, koji su bili poslani narodu Babilona (zidovima), kao iskusenje, da bi se testirala njihova vjera.
Naime, oni su poducavali crnoj magiji (stovanje sejtana i te stvari). No, prije nego bi ikog tome poducili, rekli bi mu da je to iskusenje od Allaha, i sta ga ceka na drugom svijetu ako nastavi dalje. Dakle, izbor je bio ljudski, i samo ljudski. Od tog vremena, imamo sihirbaze, koji nazalost i na prostoru nase Bosne djeluju, u veoma sirokom spektru....ti meleci - jesu li pogriješili i dali im je ljutska strast data?

Vojnik Gorčin
31.01.2010., 19:38
ti meleci - jesu li pogriješili i dali im je ljutska strast data?

nisu pogriješili koliko je meni poznato... meleci ne griješe
njih je Allah poslao da ljude uče vradžbinama, ali su prije "časa" ljude oppominjali da je to što čine grijeh...
pa eto...

eDinn
01.02.2010., 00:20
ma to ti je poput svinjetine, svima je dostupna ali vjerozakonom zabranjena, ili poput alkohola itd itd.....

efendija
01.02.2010., 11:17
imam 2 pitanja:

1. O melecima Harutu i Marutu u knjizi "Pravi put i stranputice" Šejh H. Salih ef. Ibriševića je dato objašnjenje
2. Ako si od "bliskih" robova Uzvišenog Allaha onda nema potrebe za persiranjem. Oni koji su "intimni" s Njim, u razgovoru Mu se obraćaju sa Ti. Ovo "Ti" je potvrda tevhida, jednoće, pa bi bilo neprimjereno ljudima tevhida da u svom govoru koriste "Vi" koje aludira na višeboštvo.
Odgovor o "Mi" si dobio od prethodnih sagovornika.

~TamijA~
01.02.2010., 12:13
njih je Allah poslao da ljude uče vradžbinama, ali su prije "časa" ljude oppominjali da je to što čine grijeh...
pa eto...i ja sam tako mislio - dok nisam pročitao tumačenje tog ajeta u ibn Kesirovom tefsiru:confused:

efendija
01.02.2010., 13:33
pa eto...

Da nebi neko pogrešno shvatio ovo "uče ljude vradžbinama".Cilj je da nauče ljude kako se to radi(a kad znaš to onda znaš) i kako se odbraniti od toga.Ovo "učenje" je prevashodno u cilju odbrane od vradžbina i sihra, i zaista su ta dva meleka upozoravali da je grijeh i izvodi iz imana onog ko to upotrijebi protiv nekoga (opsihra ga ili mu putem magije nanese zlo).

kalei
03.02.2010., 12:37
moze pitanje?
ako je neko musliman on se ne bi smio ozeniti za katolkinju, u biti za nikog, nego za muslimanku?

Lightning
03.02.2010., 14:37
muslimani smiju zeniti jevrejke i krscanke

kalei
03.02.2010., 15:45
Pa kako? U kojoj Crkvi i po kojem obredu? I u kojoj vjeri se onda odgajaju djeca?

Shady
03.02.2010., 21:30
u kojoj vjeri se onda odgajaju djeca?

Odgajaju se u islamu zato što je to istinita vjera, čista od mnogoboštva i od nacionalizma. Pozdrav

efendija
04.02.2010., 07:02
Pa kako? U kojoj Crkvi i po kojem obredu? I u kojoj vjeri se onda odgajaju djeca?

Ne vjenčavaju se u crkvi već se obavlja šerijatsko vjenčanje ako je vjernik, ili kako se dogovore. Što se tiče šerijatskog vjenčanja tu se mlada ako je ehlikitabijka obavezuje na odgajanje djece u skladu sa muževom vjerom (islam) jer djeca pripadaju ocu, a ona može zadržati svoju vjeru ili preći na Islam.

padmé_amidala
06.02.2010., 13:49
pitanje- vino o gulašu-alkohol ispari- jeli to haram ?

naime eto moji roditelji dosta jela kuhaju na taj nacin -.- i onda kad odbijem jesti ispadnem razmazena, nerazumna...bla bla...ali kad malo bolje razmislim alkohol ispari - pa ne bi trebalo valjda bit haram :S eh...
ne znam više što da mislim, pa ako bi neko znao malo bolje pojasniti, hvala :)

Vojnik Gorčin
06.02.2010., 16:12
zanimljivo pitanje...
vidio sam neke has muslimane kako jedu rum pločice...
sad ja lično sve to izbjegavam ali opet...
kad nisi u prilici da izbejgavaš...
Uzdaj se na Allaha i traži utočište i rješenje od njega...
bit će hajr :)

Jack_the_Ripper
06.02.2010., 18:58
nisam musliman ali isto tako postujem svaku religiju

moje pitanje je sljedece... vjerujete li i kakvo je vase misljenje o egzorcizmu ?

Lightning
06.02.2010., 19:30

naime eto moji roditelji dosta jela kuhaju na taj nacin -.- i onda kad odbijem jesti ispadnem razmazena, nerazumna...bla bla...ali kad malo bolje razmislim alkohol ispari - pa ne bi trebalo valjda bit haram :S eh...

a zasto se onda alkohol stavlja, ako ne daje neku aromu? ako ne, onda se i bez njeg moze, ne?
ima jedna predaja, kaze. Jedan ashab je reko:" kad bi u jezero pala kap alkohola, i moja krava napila se vode iz tog jezera, ja ne bih popio njeno mlijeko"
pa sad, ja ne znam...

Jack_the_Ripper
06.02.2010., 19:57
a zasto se onda alkohol stavlja, ako ne daje neku aromu? ako ne, onda se i bez njeg moze, ne?
ima jedna predaja, kaze. Jedan ashab je reko:" kad bi u jezero pala kap alkohola, i moja krava napila se vode iz tog jezera, ja ne bih popio njeno mlijeko"
pa sad, ja ne znam...

smatram da je to kroz stoljeca islama smisljena prica koja sluzi kako bi se kontrolirali njeni sljedbenici....tj smanjis narodu zelju da cuga, nije upce losa stvar ali nema veze s duhovnoscu ili religijom, bog ( alah ) je daleko iznad takvih zabrana....

Lightning
06.02.2010., 20:01
mislim da nisi kompetentan da govoris o tome na ovoj temi

Vojnik Gorčin
06.02.2010., 20:45
nisam musliman ali isto tako postujem svaku religiju

moje pitanje je sljedece... vjerujete li i kakvo je vase misljenje o egzorcizmu ?

Kur'an i prijašnje objave govore o tome da postoje demoni džinni i da postoji čarobnjaštvo.
postoji " egzorcizam" obično se obavlja Kur'anom!

Vojnik Gorčin
06.02.2010., 20:53
jack the ripper

ko traži dokaze za svoje nevjerovanje lahko će ih naći, ko traži potvrdu istine lahko je naći...

to je možda tvoje viđenje...
da ti recimo uspije napiti se bez lakohola možda bi promijenio mišljenje...
takva stanja slična su pijanstvu ali kad se čovjek opija alkoholom travom drogama on njima opija svoga nefsa,...
međutim ovo pijanstvo opija srce :)

Jack_the_Ripper
06.02.2010., 21:22
mislim da nisi kompetentan da govoris o tome na ovoj temi

nije mi namjera uvrijediti ikoga
( iako ovo je forum tako nije potrebno dokazivati kompetentnost )

ali zar uistinu ne smatrate da je za jedno vrhunsko bozansko bice pitanje o tome sto cemo mi kao ljudi konzumirati sasvim nevazno !??

Vojnik Gorčin
06.02.2010., 21:32
nije mi namjera uvrijediti ikoga
( iako ovo je forum tako nije potrebno dokazivati kompetentnost )

ali zar uistinu ne smatrate da je za jedno vrhunsko bozansko bice pitanje o tome sto cemo mi kao ljudi konzumirati sasvim nevazno !??

ledaj Bog je poručio da je ljude i džine stovrio samo da Mu ibadet čine

postoje stvari koje jesu ibadet i koje nisu

konzumiranje alkohola nije!:ne zna:

nije naše da se brinemo o tome naše je da ibadet ne bude čin obaveze nego čin ljubavi :)

ti nemoj pit jer ti je to zabranjeno nego nemoj pitit zato jer voliš Boga!- ovov zadnje je pseudo-sufijsko tumačenje tj. nije zvanični stav šerijata.
mislim bilo bi možda sufijsko da sam je neki sufi ali nisam

Raiden
06.02.2010., 22:29

Da, to je haram. Imaš lijepo objašnjenje u "Halal i haram" od Jusufa el Kardavija.

padmé_amidala
06.02.2010., 23:31
pa sad, ja ne znam...

zato sto pod alkohol se podrazumijeva vino...koje nije 100% alkohola vec od 11% - 15% ...alkohol ispari :) ostane ovo ostalo i to daje aromu... DDDDDDDDDD

PitajTatu
07.02.2010., 00:32
Može li mi netko objasniti kakve su ovo kratice koje koristite:

Poslanika a.s.

Allahov Poslanik,s.a.v.s., je obavijestio ashabe (r.a.) da ce biti oslobodjena

Poslanika, Muhammeda a.s.

U svakoj biografiji o Muhammedu s.a.w.s.

Da bi se nekoj osobi pomoglo ista treba da vjeruje da joj u lijecenju pomaze Allah s.w.t.a. i nista drugo.

Ovo sam izvukao iz zadnjih nekoliko postova. Tu su 4 različite kratice. A nekada piše Muhamed ili Poslanik bez ičega na kraju. :confused:

Shady
07.02.2010., 00:51
ne znam šta će ti drugi odgovoriti, ali što se mene tiče, sa tim se ne zamaram i zato o tome nemam niakvo mišljenje. Zanima me kako živim, kakvi su moji stavovi i djela. Ta oblast me uopće ne zanma.

Može li mi netko objasniti kakve su ovo kratice koje koristite: a.s - s.a.v.s. - s.w.t.a.
to su kratice od riječi kojima se upućuje štovanje dragom Allahu, ili Njegovom miljeniku Muhammedu, pečatu vjerovjesnika, ili njegovoj štovanoj obitelji.

Ovo sam izvukao iz zadnjih nekoliko postova. Tu su 4 različite kratice. A nekada piše Muhamed ili Poslanik bez ičega na kraju. :confused:

ja vidim tri kratice a ne četiri jer se ono a.s. ponavlja dva puta. Pozdrav

PitajTatu
07.02.2010., 01:06
ja vidim tri kratice a ne četiri jer se ono a.s. ponavlja dva puta. Pozdrav

Da, 3. Zadnje se odnosi na Alaha.

Mogu dobiti kakav link gdje je to objašnjeno? Ne znam ni kako da to googlam... upisem "islam kratice" i dobijem svoje pitanje, od prije pola sata, kao rezulat. :D

I ako se time iskazuje štovanje zašto se ne koriste pune riječi? Ovako mi se čini da se to piše tek toliko, reda radi...

Charlly987
07.02.2010., 02:44
Kako Islam gleda na to da nije prva, iskonska vjera, nego jedna od najmlađih? Zašto se ista objava (nekom drugom, ne nužno Muhamedu) nije desila 15 000 - 20 000 godina prije (pa i više) ?

adinho
07.02.2010., 03:33
Kako Islam gleda na to da nije prva, iskonska vjera, nego jedna od najmlađih? Zašto se ista objava (nekom drugom, ne nužno Muhamedu) nije desila 15 000 - 20 000 godina prije (pa i više) ?

"Prije tebe nijednog poslanika nismo poslali, a da mu nismo objavili: Nema boga osim Mene, zato se Meni klanjajte!" (Kuran: el-Enbija, 25.)

”Mi smo od vjerovjesnika zavjet njihov uzeli, i od tebe, i od Nuha i od Ibrahima i od Musaa, i od Isaa sina Merjemina…” (Ahzab:7)

”On vam propisuje u vjeri isto ono što je propisao Nuhu i ono što objavljujemo tebi, i ono sto smo naredili Ibrahimu i Musau i Isau: ” Pravu vjeru ispovijedajte i u tome se ne podvajajte!”…” (Šura:13)

Shady
07.02.2010., 03:34
Mogu dobiti kakav link gdje je to objašnjeno? Ne znam ni kako da to googlam... upisem "islam kratice" i dobijem svoje pitanje, od prije pola sata, kao rezulat. :D
Ja doista nemam link, pronać će drugi nešto za tebe nadam se. Ali me interesira zašto te baš to zanima. Ima prečih stvari za učiti. Recimo što su to islamski i imanski šarti. Mislim da ti je to puno korisnije. :) Pozdrav

I ako se time iskazuje štovanje zašto se ne koriste pune riječi? Ovako mi se čini da se to piše tek toliko, reda radi...
Kritika je prilično opravdana. Bolje je staviti pune riječi, a jedino gdje nalazim djelomično opravdanje jeste brzina, posebno ova naša na forumu, gdje vrijeme brzo leti i gleda se uštedit koja sekunda dvije. :o

Islam je Iskonska vjera. Biće zvano čovjek je po njoj napravljeno. Muhammed je samo zadnji vjerovjesnik (Božiji glasnik). A u ljudskoj povjesti bilo ih je na tisuće, u svim vremenima, podnebljima i kulturama. I Isus je također imao dio islamske objave, i Abraham, i Moše, i Noe, i Jakov.. Svima njima je Bog objavljivao i svima njima pripada najdublje štovanje od nas muslimana. Pozdrav

Raiden
07.02.2010., 10:29
zato sto pod alkohol se podrazumijeva vino...koje nije 100% alkohola vec od 11% - 15% ...alkohol ispari :) ostane ovo ostalo i to daje aromu... DDDDDDDDDD

Nikad ne ispari sve. Ko iole poznaje hemiju zna da će recimo meso koje se kuha na alkholu upiti te molekule, a to su upravo te što ih ti zoveš "šmek". Jer da ne upije, nebi se ništa promjenilo.

Lightning
07.02.2010., 10:44

lol. za ovako sto jos nisam cuo

Vojnik Gorčin
07.02.2010., 21:46
PAdme vino je alkohol, pivo je alkohol neki kažu da je čak pivo-nula alkohol,

žao mi je ali tako je

Lightning
08.02.2010., 14:23
PAdme vino je alkohol, pivo je alkohol neki kažu da je čak pivo-nula alkohol,

žao mi je ali tako je

to se dere u KSA, nenormalno :zubo:

Lightning
09.02.2010., 20:03
imam pitanje oko ovog bezalkoholnog piva. neki kazu da tu ipak ima malo alkohola. ja mislim da svjetski popularni brendovi ipak ne bi lagali na etiketi...sta vi mislite, te da li konzumirate, braco moja? :cerek:

Vojnik Gorčin
09.02.2010., 20:41
imam pitanje oko ovog bezalkoholnog piva. neki kazu da tu ipak ima malo alkohola. ja mislim da svjetski popularni brendovi ipak ne bi lagali na etiketi...sta vi mislite, te da li konzumirate, braco moja? :cerek:

pođi odsvog nijjeta pa ako to apsoliviraš idemo dalje!
jel pivo piješ zato što voliš taj okus ili ga piješ jer ima isti okus kao alkoholno
ako piješ radi prvog ralzoga onda je sve ok
ali ako piješ iz rugog onda je moguće da je svako pivo za tebe haram jer... kontaš

a što se tiče ti veilikih, ne lažu
lijepo napišu malim slovima koliki je procenat alkohola :)

Uranija
10.02.2010., 13:05

Ima 0,1%.

Lightning
10.02.2010., 13:31
Ima 0,1%.

http://www.mysupermarket.co.uk/Images/ExternalImages/ProductsDetailed/15/081915.jpg

onda moj mozak generira netacne podatke :eek:

Uranija
10.02.2010., 13:50
http://www.mysupermarket.co.uk/Images/ExternalImages/ProductsDetailed/15/081915.jpg

onda moj mozak generira netacne podatke :eek:

Oni navode zaokruženo, pročitaj sastav malim slovima :D

Ovisno o vrsti piva, udio alkohola može biti različit, tj. manji od 0,5% kod "bezalkoholnih" piva
http://hr.wikipedia.org/wiki/Pivo

Lightning
10.02.2010., 14:07
Čitao sam i malim slovima, pise bezalkoholno, 0.0% takodje.. :kokice:

Dr.Lecter
10.02.2010., 20:40
Pa i u hljebu ima alkohola...svašta...učila nas profa fizike...davno sam to čula...

Pa dole u Arabiji najviše Arapi puše haš i tako to...

eDinn
11.02.2010., 23:26
Stvarno ne znam otkud muslimanima potreba za pivom pa taman na njoj pisalo i bezalkoholna. To je ništa drugo do još jedna podvala prokletnika l.a.

a princip bi trebao biti sljedeći:
DAO NAM JE DA GA SPOZNAMO I OKUSIMO TRUN IMANA, NASTOJIMO BITI MU ZAHVALNI I GLEDAMO KAKO DA MU SE UMILIMO KAKO BI NAM OTVORIO HAZNE SVOJE MILOSTI.

Gdje je tu prostor i potreba za onim što je zabranio. Međutim sama činjenica da je zabrana postepeno uvođena, dovoljno govori kolika je to ovisnost i kolika je to spletka. Naime za isčezavanje alkohola iz čovjekovog organizma potrebno je 40 dana i u tom periodu vjernicima nije dozvoljeno da obavljaju molitvu.

eDinn
11.02.2010., 23:43
Može li mi netko objasniti kakve su ovo kratice koje koristite:

a.s. - je skraćeno od alejhisselam što bi u prijevodu značilo "blagoslovljen bio" ili kako neki kažu "mir neka je na njega" i odnosi se na nekog od Poslanika.

s.a.v.s - sallallahu alejhi ve sellem - Od Allaha blagoslovljen bio

s.a.v.a.v.s. - sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, produžena je verzija Božijeg blagoslova na poslanika i njegovu porodicu "alihi" i donosi se samo na Poslanika Muhammeda.

Mnogobrojne su predaje o vrijednostima donošenja salavata na Poslanika Muhammeda.

Ja ću ovdje izdvojiti samo jednu: Najpreći meni sa Danu Dina biće oni iz moga ummeta koji su na mene najviše salavata donosili.

eDinn
11.02.2010., 23:58
KAko bih temu skrenuo u sprotnom pravcu od grijeha i govoru o njima predložiću vam da malo pišemo o blagodatima koje su vjernicima date.

Već sam gore naveo blagodati donošenja salavata. Čovječe, da te Poslanik prepozna na Danu obračuna i zauzme se za tebe. Šta nam treba više do da budemo s njim........

još jedna od blagodati je i učenje određenih dova (molitvi). Recimo ove:

Allahumme edžirni minen-nar. (Allahu, zaštiti me od vatre!)

Poslanik, blagoslovljeno lice njegovo, upoznao nas je sa vrijednosti ove kelime. Ko ju bude učio po 7 puta ujutro i navečer, poslije sabah i akšam namaza, a prije kakvog govora - biće od vatre zaštićen. Što znači da je džennetlija, bez obzira na sve. A pošto je to resulullah rekao onda mi vjerujemo da je tako.

Abdulkadir Gejlani još dodaje kako ju je lijepo učiti za sve muslimane u sljedećem obliku:
Allahumme edžirna minen-nar. (Dragi Allahu, zaštiti NAS od vatre!?

Hajde, napišite koja blagodat u praktikovanju Allahove vjere vas posebno raduje?!

Besramni
12.02.2010., 02:22
s.a.v.s

osobno sam, intuitivno, mislio da znači
Sluga Allaha Višnjega Svemogućeg
:)

Vojnik Gorčin
12.02.2010., 21:09
u priču o nuli bi se mogla uklopiti i onih 10 osoba u vezi alkohola...
pitam se da li svjesno ili ne često se zanemaruje problem i konzumacija proizvoda koji nisu alkoholni ali ih ih trošimo ali ih recimo proizvodi "sarajevska pivara"

pitam se kako šerijat gleda na proizvode u koje su uložene pare od alkohola?

i za kraj

Allahume salli ala sejjidina Muhammedin ve ala ali Muhammed.
salaten tundžina...

eDinn
12.02.2010., 23:36
osobno sam, intuitivno, mislio da znači
Sluga Allaha Višnjega Svemogućeg

Simpatično :D

eDinn
12.02.2010., 23:57
u priču o nuli bi se mogla uklopiti i onih 10 osoba u vezi alkohola...
pitam se da li svjesno ili ne često se zanemaruje problem i konzumacija proizvoda koji nisu alkoholni ali ih ih trošimo ali ih recimo proizvodi "sarajevska pivara"

pitam se kako šerijat gleda na proizvode u koje su uložene pare od alkohola?

i za kraj

Allahume salli ala sejjidina Muhammedin ve ala ali Muhammed.
salaten tundžina...

Dobro pitanje. Samo što mi ipak ne živimo u šerijatskoj državi koja se inače brine o takvim stvarima. No, takvu državu mi gradimo u svojim srcima i domovima, tamo gdje imamo svoju intimu i gdje izgrađujemo svoj odnos spram Gospodara.

Nisam mnogo razmišljao o pitanju koje si postavio Gorčine, a trebao bih svakako. Kad sve sagledam, pa nemam ni kad o takvim stvarima da kontam. Pogledaj samo kako vrijeme brzo ide. Tren pa petak..... a onda se u svemu tome zapitam: Pa šta sam to odradio u protekloj hefti? DA mi nije namaza i zikra, možda se ne bih ni sjetio????

U svemu tome opet skontam kolika je Milost Svemilosnog. Ta nije nas Dinu Svome uputio da bi nas na kraju u vatru bacio. Njegova Milost će nadvladati Srdžbu Njegovu.

Pa se onda sjetim Resulullaha i njegovog govora o onima koji će doći poslije. I koji će ga voljeti i vjerovati mu mada ga nikad očima vidjeli nisu. Da, očima nisu ali srcem jesu....

Kad sam pričao o blagodatima koje su nam date na korištenje sjetio sam se da ih ni nabrojati ne mogu. Pa skontam. Dragi Allahu, dao Si nam da je dobro djelo proučen HARF (slovo) iz Kur'ana, dobro dijelo je poljubiti svoju ženu, dijete, osmjehnuti se bratu, komšiji, prijatelju.......TAko beznačajne stvari u očima našim a tako velike kod Gospodara svih Gospodara.

Spomenut ću još i donošenje salavata (blagoslova) na Muhammeda. Dovoljno je kad se njegovo ime spomene reći: "SALLALLAHU ALEJHI VE ALIHI VE SELLEM" i da za to imamo nagradu. A lijepo nas je posavjetovao: Kada neko od vas na mene donese blagoslov, melek taj blagoslov donese meni te ja na njega odgovorim ...... pa onda Uzvišeni kaže: Ko Mene spomene u nekom društvu biće spomenut u boljem društvu od tog...

"Pa koju blagodat Gospodara svoga poričete?" (Sura ER-RAHMAN)

Shady
13.02.2010., 01:55
s.a.v.s

osobno sam, intuitivno, mislio da znači - Sluga Allaha Višnjega Svemogućeg :)

Nije loša intuicija, mada su ono kratice arapskih riječi. :)

U glavnom bit je u tome da onaj tko voli Tvorca treba voljeti i Njegova miljenika, Ahmeda Muhammeda Mustafu, pečata svih vjerovjesnika od Adama na ovamo, i slijediti njegov put, jer tako stičemo Božije zadovoljstvo i oprost. A nema toga ljudskog stvorenja kojemu oprost ne treba. Netko griješi prema roditeljima, netko prema ženi, netko prema komšiji, netko prema siromahu, netko prema kolegi, netko prema forumašima (ako je moderator :mig:), netko prema potomstvu, netko prema rodbini, netko prema društvu, netko prema nepozatim ljudima, netko prema životinjama i prirodi... netko i prema samome sebi.. uvijek čovjek negdje pogroješi. Naši životu si mnogo griješenja i pomalo dobra.. a i to Božijom milošću! Dobra djela doista potiru rđava djela! I zasto nam svima treba oprost. Čak i onima najboljima od nas. A najbolji put za oprost je slijeđenje voljenog Muhammeda s.a.

Zato često stavljamo te kratice, da bi i sebe i druge podsjećali na taj dug ljubavi. Podrav

nerminsel
13.02.2010., 08:51
alkohol je zabranjen zbog svoje opjnosti, a ondje gdje nema opojnosti t.j alkohola nema smetnje kao što je slučaj a bezalkoholnim pivom.
Mada, lično ga ne bih nikad pio zbog samog naziva....

Bog je ljubav
15.02.2010., 15:46
Dali onaj koji vjeruje u Alaha,zna koliko ga Alah voli???
Sta je spreman kao Bog prema onima koje je stvorio uciniti?
Voli li jednako sve ljude,muske ,zenske,ili....?

Hvala na odgovoru.

eDinn
15.02.2010., 16:57
Dali onaj koji vjeruje u Alaha,zna koliko ga Alah voli???
Sta je spreman kao Bog prema onima koje je stvorio uciniti?
Voli li jednako sve ljude,muske ,zenske,ili....?

Hvala na odgovoru.

Da, interesantno ti je ovo prvo pitanje.

Stvori nas je iz ljubavi kako bismo ga spoznali, kako bismo samo njemu robovali, slao nam je smjernice po odabranicima Svojim - Poslanicima kako bismo znali što On voli i šta je ispravno, a šta ne.

Koliko nas On voli ogleda svaki čovjek po na osob u primjeru svog odnosa spram Boga. Znači koliko ti Allaha voliš on na to tebe voli još više. Ovu tvrdnju argumentiram Njegovim riječima, kojima nas savjetuje Njegov Izaslanik, u kojima se ogleda pravac kretanja nas spram Njega, gdje kaže:
"Kada se Moj rob Meni približi za jedan pedalj, Ja se njemu približim za jedan aršin (podlakticu), a ako se on Meni približi za jedan aršin, Ja se njemu približim za jedan ručni hvat (raširenih ruku), a kad on Meni ide hodom, Ja njemu idem trčeći."

Znači, koliko ti kao individua poštuješ Božije propise tj. vjerozakon, koliko nastojiš da mu se približiš usvajanjem normi ponašanja koje su došle preko Njegovog Miljenika Muhammeda, Božiji blagoslov neka je na njega, jer je on, Muhamed poslan da usavrši ljudski odnos prema Allahu.

Taj odnos se vidi svakodnevno, bar bi mi trebali da ga vidimo.
__________________________________________________ ________

Ovo drugo pitanje izvedeno je iz predislamskih religija i ne posmatra se tako: Ako Bog meni da onda ću ja njemu zahvalan biti........ već je suprotno. Ako se ti približavaš Bogu naći ćeš da On tvoj trud vidi.
Evo nekoliko ajeta iz Kur'ana:
"One koji se budu zbog nas borili, Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti, a Allah je, zaista, na strani onih koji dobra djrla čine!" (Ankebut, 69)
I sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!" (El-Hidžr, 99)
"I spominji ime Gospodara svoga i Njemu se potpuno posveti. "(El-Muzzemmil, 8)
"Onaj ko bude uradio koliko trun dobra, vidjet će ga. " (Ez-Zelzela, 7)
"A dobro koje za sebe unaprijed osigurate, naći ćete kod Allaha još većim i dobit ćete još veću nagradu. " (El-Muzzemmil, 20)
"A ono što od imetka drugima date, Allah, sigumo, za to zna. " (El-Bekara, 273)

Gledaj, poenta je u svijesti o Bogu, da sve što činiš ili nečiniš, činiš Njega radi.
Boga ne vidimo, ali vidimo Njegovo djelovanje u kome je i poenta da ga pripisujemo Njemu, Stvoritelju a ne stvorenjima.

Pitaš da li sve ljude voli jednako? NAravno, svi ljudi su pred Allahom jednaki, razlikuju se samo u odnosu spram Boga. Ali prava i obaveze su iste. Naravno neke stvari su regulisane vjerozakonom npr. prava muževa i prava žena. Šta su čije dužnosti i mogućnosti. Sve je precizno definisano.

Lightning
15.02.2010., 17:29
nekada iz zivotnih situacija zakljucis koliko te Bog voli...

Malevar
15.02.2010., 20:35
alkohol je zabranjen zbog svoje opjnosti, a ondje gdje nema opojnosti t.j alkohola nema smetnje kao što je slučaj a bezalkoholnim pivom.
Mada, lično ga ne bih nikad pio zbog samog naziva....

A kako se gleda na konzumaciju nekih tableta kao npr. slavni Apaurin i slični koje se koriste kod nekih trauma za smirenje, ili nekih koji se primjenjuju u liječenju psihičkih problema, a koji s određenom dozom opijajau, na svoj način?

P.S. sječam se serije zatvor O.Z. i sada izvjesni zatvorenik koji je musliman odbija neki tretman lijekovima jer mora ostati čistog, ne opijenog uma...

Vojnik Gorčin
16.02.2010., 06:09
A kako se gleda na konzumaciju nekih tableta kao npr. slavni Apaurin i slični koje se koriste kod nekih trauma za smirenje, ili nekih koji se primjenjuju u liječenju psihičkih problema, a koji s određenom dozom opijajau, na svoj način?

P.S. sječam se serije zatvor O.Z. i sada izvjesni zatvorenik koji je musliman odbija neki tretman lijekovima jer mora ostati čistog, ne opijenog uma...

sve što opija je zabranjeno! međutim, kad je riječ o lijekovima ako je to jedini poznati načim liječenje neke bolesti onda nema prepreke.

za Apaurin i druge jače lijekove za smirenje zaista ne znam ali mislim da ne postoji nikakava prepreka za njihovo uzimanje.
naravno,
drugi princip koji bih ja slijedio je nijjet tj. namjera.
ako uzimaš apaurin radi potrebe onda nema frke ali ako se bobaš sa njim da ti bude dobro onda:rolleyes:
meni je haram :)

|sLamicaL
16.02.2010., 08:15
selam 'alejkum muslimani, ime mi je Rashid i sada ću da vam postavim pitanje ako Allah to htjedne
postoje tri glavna stepena imana kao što znamo
1 'ilmul jaqin
2 'aynul jaqin
3 haqqun jaqin
naime moje pitanje je sljedeće i postavljam ga samo duhovnjacima-muslimanima ovog foruma
kako da ja osjetim kada sam prešao iz ovog prvog glavnog stepena u drugi glavni stepen ili ako Bog da treći glavni, a i nedaj Bože iz drugog u prvi da se vratim
želio bih da mi neko ko je duhovan objasni neke znakove prelaska, da se više trudim u ime Allaha Džellešanuhu da postignjem Njegovo zadovoljstvo!?
za haqqun jaqin mi je jasno sve ali nisam niti blizu tog stepena prvenstveno me interesuje prelazak iz prvog u drugi, kakve su promjene, halovi i slično? eto hvala

efendija
16.02.2010., 12:18
selam 'alejkum muslimani, ime mi je Rashid i sada ću da vam postavim pitanje ako Allah to htjedne
1 'ilmul jaqin
2 'aynul jaqin
3 haqqun jaqin
naime moje pitanje je sljedeće i postavljam ga samo duhovnjacima-muslimanima ovog foruma
kako da ja osjetim kada sam prešao iz ovog prvog glavnog stepena u drugi glavni stepen ili ako Bog da treći glavni, a i nedaj Bože iz drugog u prvi da se vratim
želio bih da mi neko ko je duhovan objasni neke znakove prelaska, da se više trudim u ime Allaha Džellešanuhu da postignjem Njegovo zadovoljstvo!?
za haqqun jaqin mi je jasno sve ali nisam niti blizu tog stepena prvenstveno me interesuje prelazak iz prvog u drugi, kakve su promjene, halovi i slično? eto hvala

Ti bi da robuješ stepenima vjerovanja:)
Robuj ti Allahu dž.š. a On će te dizati ili spuštati na određeni stepen.:s

eDinn
17.02.2010., 01:00
Ti bi da robuješ stepenima vjerovanja:)
Robuj ti Allahu dž.š. a On će te dizati ili spuštati na određeni stepen.:s

Mislim da mu nisi mnogo pomogao efendija iako si ti možda ovdje najpozvaniji da mu odgovoriš. (Mislim zbog imena koje si si nadio)

eDinn
17.02.2010., 01:13
1 'ilmul jaqin
2 'aynul jaqin
3 haqqun jaqin

alejkumu selam brate pokorni,

pošto si novi na našem forumu, ne znamo te, upitao bih te par stvari da bismo zajedno do odgovora došli, a to su:
1. starosna dob (jer je ona jako bitna za shvatanje i prolaženje određenih faza na putu ka Allahu)
2. da li ti poznaješ šta znače termini ilmun jekin, ajnul jekin i hakkan jekin
3. da li imaš svog duhovnog učitelja sa kojim pričaš o svojim halovima i koji te savjetuje šta i kako da radiš i kojim putem da ideš?
4. koliko dugo praktikuješ islam i radiš na sebi?

Nemoj misliti da te ovim pitanjima nešto provociram već želim da si ih postaviš, potražiš odgovore na njih kako bismo mogli dalje da razgovaramo o putu kojim kročimo.

Selam alejkum.

Shady
17.02.2010., 03:41

Izuztno interesantno pitanje, svaka čast. :top:

Ukoliko postoji mišljenje ljekara (kao stručnog za pitanja ljudskog tijela ili psihe) da pacijent treba odmarati svoj um (posebno u slučajevima nekih depresija, šizofrenije ili bilo koje druge hiperaktivnosti ili pak opterećenosti uma) - te ako utvrdi da je odmor nužno potreban, po meni, u tome nema smetnje. Dapače. Vjerski službenik nema pravo protivurječiti dokazano stručnoj osobi i tvrditi suprotno. Mora uvažiti stav ljekara. Pozdrav

Shady
17.02.2010., 04:13
1 'ilmul jaqin
2 'aynul jaqin
3 haqqun jaqin

želio bih da mi neko ko je duhovan objasni neke zznakove prelaska, da se više trudim u ime Allaha Džellešanuhu da postignjem Njegovo zadovoljstvo!?

selam alejkum brate Rashide, i dobrodsošao na naš forum.
Osjećaj se ugodno kod nas, a i da mi nešto od teme, akoBogda naučimo.

Savjeti koje tražiš ne vode nužno preko duhovnih sfera našega uma, već je uspjeh (u tom smislu kojeg želiš) uvjetovan isključivo stvarima praktične prirode. Znači, pitanje je truda. Časni Kur'an kaže:
"Mi čovjeka stvaramo da se trudi". (K, 90:4)
Još opširnije, također kaže i ovo:
A oni koji su bili bogobojazni, u povorkama će u raj biti povedeni, i kad do njega dođu, - a kapije njegove već širom otvorene -, čuvari njegovi će im reći: “Selam Alejkum, od grijeha ste čisti, zato uđite u nj., u njemu ćete vječno boraviti!” (K, 39:73). I oni će reći: “Hvala Bogu, koji nam je obećanje Svoje ispunio i u raju nam mjesto darovao, da se u njemu nastanimo gdje hoćemo!” Divne li nagrade onima koji su se trudili!" (K, 39:74)

Trud je kluč, dakle. Shodno tome evo nekoliko praktičnih primjera:

- Udovoljavaj roditeljima, slušaj ih u svemu (osdim ako te odvraćaju od vjerovanja u dragog Allaha), ali čak i ako to čine, opet, i tada ih voli i pazi, pogotovu ako su stari i onemoćali.
- Savjesno obavljaj svoj posao za koji primaš platu. Od korupcije, mita i zloupotrebljavanja drugoga - bježi kao od šejtana.
- Nikad ne budi nepravedan pa da onaj tko ti je dalji bude oštećen na štetu onoga tko ti je bliži. Dapače! Brani tuđega od svojega, ako vidiš da je ovaj nepravedan ili da traži nepravdu!
- Ako imaš zrelost i uvjete, oženi se jer je brak polovina vjere.
- Čitaj redovito Kur'an jer on jasno rastavlja istinu od raznoraznih zabluda
- Udjeljuj često (ali ne ono što ni sam nebi uzeo, osim zatvorenih očiju - već ono što ti je čak i drago i što će drugome pričiniti radost ili olakšanje)
- Obiđi bolesnog komšiju, ma koje vjere i nacije bio, i podrži ga; posebno ga utješi i ohrabri.
- djecu odgoji u islamu.
- ženi pričinjavaj česte radosti
- nepravdu sprijei ako možeš.
- savjetuj ako te tko pita za savjet
- kloni se ružnih i griješnih misli
- ne podsmijavaj se ljudskim manama
- redovito čisti svoje tijelo i brini o njemu
- ne budi plašljiv onda kad treba biti hrabar
- ne zadužuj se ako ne moraš i ne rizikuj nešto što je tuđe.

Ovaj spisak bi mogao biti sa još tisuće i tisuće prijera, a svi su prakrične prirode. Pa i ako samo skloniš kamen sa puta, i to je sevab i čin potvrde imana, te njegovo povećanje.

A znak za koji pitaš je sklast koju osjetoš nakon neke žrtve koju podneseš za drugoga.

selam

efendija
17.02.2010., 07:44
1 'ilmul jaqin
2 'aynul jaqin
3 haqqun jaqin

Zahvaljujem se na opasci da nisam pomogao Rašidu vezano za ovo pitanje koje je postavio pa ću jednostavnim primjerom da objasnim.
Naime riječ je o sljedećem:
1. Ilmul jekin- znanstveno uvjerenje
2. ajnul jekin- očito "osvjedočeno" znanje
3. Hakal jekin- kušano "probano" znanje

Zamisli da ti neko teoretski priča o strahu.Objašnjenja koja ti o strahu će ti pomoći da znaš odnosno da upoznaš da postoji strah. To ti je primjer za ilmi jekin.
Kad ti neko pokaže osobu koja se prepala, odnosno pokazuje manifestacije straha, tad ti je dato ajnul jekin.Time znaš i vidiš šta je strah.
Kad tebe bude nešto prepalo ili te obuzme strah tad si doživio hakal jekin tj. imaš kušano znanje i za sva vremena znaš šta je strah sa svim osjećajima.
Tako npr. učiš u školi šta je limun, gdje i kako raste(ilmi jekin), kad ti ga stvarno i pokažu da ga vidiš doživiš ajnul jekin, a kad ti dadnu da ga probaš-kušaš osjetićeš i okus i njegovu kiselost, pa će ti i izraz lica biti u skladu sa prirodom limuna(kiselo lice). Time ćeš doći na hakal jekin i za sva vremena ćeš imati potpuno znanje o limunu. i kad god se limun spomene ili ga ugledaš poteće ti voda na usta jer imaš kušano znanje.
Tako isto porodilji više koristi uloženi napor kod porođaja nego vagoni pročitanih knjiga o tehnici porađanja.
Nadam se da će ti ovi primjeri pomoći da shvatiš šta je to jekin. Za ove stvari ti je najbolje naći učitelja da ti pomogne na tom putu.
Ovo su inače stupnjevi evlija, pa ti vidi jesi li za toga. Halovi - stanja kod doživljavanja hakal jekina je Džezba.

Bog je ljubav
17.02.2010., 09:01
Stvori nas je iz ljubavi kako bismo ga spoznali, kako bismo samo njemu robovali, slao nam je smjernice po odabranicima Svojim - Poslanicima kako bismo znali što On voli i šta je ispravno, a šta ne.

Oprosti,ali ovo mi bas i nije jasno.

Rob nesmije razmisljati nego samo vrsiti naredbe,meni to nema veze sa slobodnom voljom da volim Boga nego sam ond natjerana . Ljubav se nemoze natjerati ako je iskrena. Moze se odglumiti ali Bog trazi cista srca ne vanjske obrede.
Sto kaze Aleh da je ispravno?
Ono sto je cinio Muhamed?
Djihat (Dcdhihad koji nije nikada povucen)?
Dali ste ikada rekli svojim susjedima krscanima sto morate ciniti u ime Alaha?
Islam je vjera ratnika ?

Koliko nas On voli ogleda svaki čovjek po na osob u primjeru svog odnosa spram Boga. Znači koliko ti Allaha voliš on na to tebe voli još više. Ovu tvrdnju argumentiram Njegovim riječima, kojima nas savjetuje Njegov Izaslanik, u kojima se ogleda pravac kretanja nas spram Njega, gdje kaže:
"Kada se Moj rob Meni približi za jedan pedalj, Ja se njemu približim za jedan aršin (podlakticu), a ako se on Meni približi za jedan aršin, Ja se njemu približim za jedan ručni hvat (raširenih ruku), a kad on Meni ide hodom, Ja njemu idem trčeći."

Znači, koliko ti kao individua poštuješ Božije propise tj. vjerozakon, koliko nastojiš da mu se približiš usvajanjem normi ponašanja koje su došle preko Njegovog Miljenika Muhammeda, Božiji blagoslov neka je na njega, jer je on, Muhamed poslan da usavrši ljudski odnos prema Allahu.

Ako ja pogledam u koran vidimi samo prijetnje.
Dali boziji poslanik svojim primjerom, ubijanja i osvajanja,kamenovanja radi na dobrom odnosu ljudi sa ljudima i sa Bogom.???

Ovo drugo pitanje izvedeno je iz predislamskih religija i ne posmatra se tako: Ako Bog meni da onda ću ja njemu zahvalan biti........ već je suprotno. Ako se ti približavaš Bogu naći ćeš da On tvoj trud vidi.
"One koji se budu zbog nas borili, Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti, a Allah je, zaista, na strani onih koji dobra djrla čine!" (Ankebut, 69)
"A dobro koje za sebe unaprijed osigurate, naći ćete kod Allaha još većim i dobit ćete još veću nagradu. " (El-Muzzemmil, 20)

Gledaj, poenta je u svijesti o Bogu, da sve što činiš ili nečiniš, činiš Njega radi.
Boga ne vidimo, ali vidimo Njegovo djelovanje u kome je i poenta da ga pripisujemo Njemu, Stvoritelju a ne stvorenjima.

Znaci li to vrsiti zakone koje stoje u koranu?
Svodja li se Bogu tolika mrznja prema drugima (sto je koranu 60% sadrzaj)?
Za one koji napusta islam,kamenovanje.
Kamenovanje i odsjecanje dijelova tijela.
To je ponizavanje ljubavi. To nije ljubav!!!!

Kako cu postovati stvoritelja ako ne postujem ono sto je stvorio,tebe i mene i sve ljude, te sve sto nas okruzuje.
Bog koji voli ,prasta a ne kaznajava.
Kazna je svakome na sudnji dan tj,nakon smrti ,stat cemo svi pred Njega Stvoritelja.
Bog koji voli trazi izgubljene,jer ne zeli da itko propadne.
Tako cini Bog ako stvara iz ljubavi a ne da koristi sili ljudsku da bi dokazao kako je veli.

Pitaš da li sve ljude voli jednako? NAravno, svi ljudi su pred Allahom jednaki, razlikuju se samo u odnosu spram Boga. Ali prava i obaveze su iste. Naravno neke stvari su regulisane vjerozakonom npr. prava muževa i prava žena. Šta su čije dužnosti i mogućnosti. Sve je precizno definisano.

Zasto se lazes druge a i sam sebe???
.................................................. .......
Jeli to vjera koju ispovjedas?
Zasto je u koranu covjek neprijatelj?
Mozda da se skrene paznja od pravog neprijatelja a to je SATAN.

Moze li covjek ako je Bogu „neposlusan“ ugroziti Njegovu egzistenciju?
Zasto se tako puno uci kako se boriti protiv covjeka a malo kao protiv SOTONE?
Jer ako ga se ubije tek onda nema mogucnost da ispravi ucinjeno.
Ili je to sirenje straha da drugi vide sto ih ceka ako izdaju Islam?

Dasi je netko od vas islamske vjeroispovjesti procitao djelovanje Isusa Krista/Bibliju.
Sve razumijes sto ti kaze bez da ti treba tumac,da bi zano sto od tebe trazi , trazi da covjek svoj zivot da za drugoga a ne da mu uzme ako nije Bogu poslusan,budimo promjer a ne tjerati silom.

Koji kaze nije nas neprijatelj od krvi i mesa nego sotona koji zeli napuniti pakao dusama koje je otac stvorio SLOBODNE i u ljubavi .

Prije nego mozda imadnes priliku zbog Alaha nekoga kamenovati ili skratiti za glavu sjeti se da tvoj neprijatelj nije covjek.

efendija
17.02.2010., 09:39

Oprosti,ali ovo mi bas i nije jasno.

Rob nesmije razmisljati nego samo vrsiti naredbe,meni to nema veze sa slobodnom voljom da volim Boga nego sam ond natjerana . Ljubav se nemoze natjerati ako je iskrena. Moze se odglumiti ali Bog trazi cista srca ne vanjske obrede.
Sto kaze Aleh da je ispravno?
Ono sto je cinio Muhamed?
Djihat (Dcdhihad koji nije nikada povucen)?
Dali ste ikada rekli svojim susjedima krscanima sto morate ciniti u ime Alaha?
Islam je vjera ratnika ?

Ako ja pogledam u koran vidimi samo prijetnje.
Dali boziji poslanik svojim primjerom, ubijanja i osvajanja,kamenovanja radi na dobrom odnosu ljudi sa ljudima i sa Bogom.???

Znaci li to vrsiti zakone koje stoje u koranu?
Svodja li se Bogu tolika mrznja prema drugima (sto je koranu 60% sadrzaj)?
Za one koji napusta islam,kamenovanje.
Kamenovanje i odsjecanje dijelova tijela.
To je ponizavanje ljubavi. To nije ljubav!!!!

Kako cu postovati stvoritelja ako ne postujem ono sto je stvorio,tebe i mene i sve ljude, te sve sto nas okruzuje.
Bog koji voli ,prasta a ne kaznajava.
Kazna je svakome na sudnji dan tj,nakon smrti ,stat cemo svi pred Njega Stvoritelja.
Bog koji voli trazi izgubljene,jer ne zeli da itko propadne.
Tako cini Bog ako stvara iz ljubavi a ne da koristi sili ljudsku da bi dokazao kako je veli.

Zasto se lazes druge a i sam sebe???
.................................................. .......
Jeli to vjera koju ispovjedas?
Zasto je u koranu covjek neprijatelj?
Mozda da se skrene paznja od pravog neprijatelja a to je SATAN.

Moze li covjek ako je Bogu „neposlusan“ ugroziti Njegovu egzistenciju?
Zasto se tako puno uci kako se boriti protiv covjeka a malo kao protiv SOTONE?
Jer ako ga se ubije tek onda nema mogucnost da ispravi ucinjeno.
Ili je to sirenje straha da drugi vide sto ih ceka ako izdaju Islam?

Dasi je netko od vas islamske vjeroispovjesti procitao djelovanje Isusa Krista/Bibliju.
Sve razumijes sto ti kaze bez da ti treba tumac,da bi zano sto od tebe trazi , trazi da covjek svoj zivot da za drugoga a ne da mu uzme ako nije Bogu poslusan,budimo promjer a ne tjerati silom.

Koji kaze nije nas neprijatelj od krvi i mesa nego sotona koji zeli napuniti pakao dusama koje je otac stvorio SLOBODNE i u ljubavi .

Prije nego mozda imadnes priliku zbog Alaha nekoga kamenovati ili skratiti za glavu sjeti se da tvoj neprijatelj nije covjek.

Pokušaj učiti-čitati Kur`an kao da je tebi lično objavljen. Sve što ti Allah dž.š. naređuje ili ukazuje u sebi potraži. Budi "ratnik" i povedi borbu sa samim sobom. To ti je "Džihad" ili "Mudžaheda" ili "Sveti rat". Kad u sebi "osvojiš" sve snage (kuvete) onda ćeš drukčije razmišljati. Kur`an ima i vanjske manifestacije ali prevashodno unutar sebe riješi stvari.:)

Bog je ljubav
17.02.2010., 10:50
Kao slobodan covjek i djete bozije darovana mi je sposobnost da razmosljam.
A nepismena isto nisam.
Lagati mi je grijeh pa se u tome razlikuje zivot slobodnog covjeka od roba.

efendija
17.02.2010., 12:01
Lagati mi je grijeh pa se u tome razlikuje zivot slobodnog covjeka od roba.
Nerazumijem ti ovaj dio. Je li misliš da rob smije lagati?
Boga niko prevariti ne može pa ma ko bio, musliman ili nemusliman.
Lagati može svako, a grijeh za laganje je isti kod svakog.
Nemoj misliti da si "slobodna". Robinja si sigurno i to ko zna kakvih svojih zahtijeva ,želja i željica, strasti itd. Slobodan je onaj koga je samo Bog zarobio!:)

Malevar
17.02.2010., 12:22
Izuztno interesantno pitanje, svaka čast. :top:

Ukoliko postoji mišljenje ljekara (kao stručnog za pitanja ljudskog tijela ili psihe) da pacijent treba odmarati svoj um (posebno u slučajevima nekih depresija, šizofrenije ili bilo koje druge hiperaktivnosti ili pak opterećenosti uma) - te ako utvrdi da je odmor nužno potreban, po meni, u tome nema smetnje. Dapače. Vjerski službenik nema pravo protivurječiti dokazano stručnoj osobi i tvrditi suprotno. Mora uvažiti stav ljekara. Pozdrav

Ok!
Ovakva pitanja su uvijek dvojbena, mogu biti i ovako i onako, pa me interesovalo kakav je vaš stav prema tome. Jer ako bi čovjek rekao da je zabranjeno i da je haram, možda ne bi puno pogriješio (ipak možda bi, ali nije čista situacija ), pa ako ima još netko da iznese svoj stav, ja bih volio, jer zaista situacija nije kristalno jasna. Pa eto...

efendija
17.02.2010., 13:41
Ok!
Ovakva pitanja su uvijek dvojbena, mogu biti i ovako i onako, pa me interesovalo kakav je vaš stav prema tome. Jer ako bi čovjek rekao da je zabranjeno i da je haram, možda ne bi puno pogriješio (ipak možda bi, ali nije čista situacija ), pa ako ima još netko da iznese svoj stav, ja bih volio, jer zaista situacija nije kristalno jasna. Pa eto...

U nuždi je dozvoljeno i ono što je haram. Ali samo tada.
U "nuždi" se podrazumjeva spašavanje života.

eDinn
17.02.2010., 16:52
Zahvaljujem se na opasci da nisam pomogao Rašidu vezano za ovo pitanje koje je postavio pa ću jednostavnim primjerom da objasnim.
Naime riječ je o sljedećem:
1. Ilmul jekin- znanstveno uvjerenje
2. ajnul jekin- očito "osvjedočeno" znanje
3. Hakal jekin- kušano "probano" znanje

Zamisli da ti neko teoretski priča o strahu.Objašnjenja koja ti o strahu će ti pomoći da znaš odnosno da upoznaš da postoji strah. To ti je primjer za ilmi jekin.
Kad ti neko pokaže osobu koja se prepala, odnosno pokazuje manifestacije straha, tad ti je dato ajnul jekin.Time znaš i vidiš šta je strah.
Kad tebe bude nešto prepalo ili te obuzme strah tad si doživio hakal jekin tj. imaš kušano znanje i za sva vremena znaš šta je strah sa svim osjećajima.
Tako npr. učiš u školi šta je limun, gdje i kako raste(ilmi jekin), kad ti ga stvarno i pokažu da ga vidiš doživiš ajnul jekin, a kad ti dadnu da ga probaš-kušaš osjetićeš i okus i njegovu kiselost, pa će ti i izraz lica biti u skladu sa prirodom limuna(kiselo lice). Time ćeš doći na hakal jekin i za sva vremena ćeš imati potpuno znanje o limunu. i kad god se limun spomene ili ga ugledaš poteće ti voda na usta jer imaš kušano znanje.
Tako isto porodilji više koristi uloženi napor kod porođaja nego vagoni pročitanih knjiga o tehnici porađanja.
Nadam se da će ti ovi primjeri pomoći da shvatiš šta je to jekin. Za ove stvari ti je najbolje naći učitelja da ti pomogne na tom putu.
Ovo su inače stupnjevi evlija, pa ti vidi jesi li za toga. Halovi - stanja kod doživljavanja hakal jekina je Džezba.

Bravo efendija, iz pasivnosti se lagano otimaš i postaješ aktivni sugovornik.
Za većinu nas nije sve razumljivo i potrebno je tumačenje. Lično iskustvo, koje je jako cijenjeno, ne može se prenositi drugačije do zdravim dijalogom.

čekam da nam IslamicaL odgovori na pitanja pa da vidimo šta to on doista traži. Jedno je teorija a baška je praksa.

selam a.

Vojnik Gorčin
18.02.2010., 18:50
Euzu billahi mine šejtani radžim.
BISMILLAHi er RAHMANI er RAHIM.
Essalatu vesselamu alla sejidina ve nebijjina Muhammedin, ve alla alihi ve sahbihi edžmain.

Na ovoj temi, mi forumski muslimani, odgovarat ćemo na pitanja o ISLAMU.
Odgovori će biti Hanefijske pravne škole. Odgovore neke druge škole trebalo bi naglasiti.

Uzvišeni Allah je htio da otvorimo ovu novu temu, a ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=277511) je link na staru temu.

Cijenjeni forumaši, nemojte se ustručavati da pitate bilo što u vezi Islama. Jedino vas molimo da se pokušate suzdržati od komentara jer time se remeti prirodan tijek ove teme.

Selam alejkum i pozdrav.:)

ovo je prvi post ove teme!
pitanje i ogovor nema treće :)

VeronikaN
18.02.2010., 21:39
ovo je prvi post ove teme!
pitanje i ogovori nema treće :)

Hvala vojniče preduhitrio si me...:top:

Ovo nije tema za međureligijske rasprave,osim kao kratka komparacija,niti za tumačenje sa strane drugovjernika muslimanima što je Kuran već sasvim obrnuto....

pitati ono što nam nije u islamskoj vjeroispovijesti sasvim jasno ili što nam nije nikako jasno..

Lightning
19.02.2010., 09:13
imam pitanje. posudio sam jaranu nesto keša. i sad idemo hipotecicki. on se kladi. i recimo, on dobije na kladionici, i htjedne meni da vrati taj keš. da li bih ja smio primiti taj novac?

efendija
19.02.2010., 09:31
imam pitanje. posudio sam jaranu nesto keša. i sad idemo hipotecicki. on se kladi. i recimo, on dobije na kladionici, i htjedne meni da vrati taj keš. da li bih ja smio primiti taj novac?

Naravno da smiješ!

Ali da nebi otvorili dalju diskusiju o halalu i haramu objasniću ti zašto je odgovor ovakav.
Djela se sude po nijetu-namjeri. Ti u svom pitanju nisi naveo da znaš zašta ih posuđuješ pa prema tome tebi nema harama.Da si znao njegovu namjeru ti bi tada učinio grijeh jer bi time podsticao kocku koja je zabranjena u Islamu.

Raiden
19.02.2010., 11:57

Da. Šerijatsko pravilo je da kada pare mjenjaju vlasnika, postaju halal. Naravno bez predumišljaja (tipa jaran ti ukrade, on tebi pokloni pa ti njemu), jer Allah sve zna i vidi.

Lightning
19.02.2010., 17:59
Naravno da smiješ!

Ali da nebi otvorili dalju diskusiju o halalu i haramu objasniću ti zašto je odgovor ovakav.
Djela se sude po nijetu-namjeri. Ti u svom pitanju nisi naveo da znaš zašta ih posuđuješ pa prema tome tebi nema harama.Da si znao njegovu namjeru ti bi tada učinio grijeh jer bi time podsticao kocku koja je zabranjena u Islamu.

Trebao mu je keš, naravno, nisam dao da ode da proćerda u kladionicu.
Kako god, hvala ljudi, Allah vas nagradio :mig:

dux pessimus
20.02.2010., 11:13
Boga niko prevariti ne može pa ma ko bio, musliman ili nemusliman.
Lagati može svako, a grijeh za laganje je isti kod svakog.
Nemoj misliti da si "slobodna". Robinja si sigurno i to ko zna kakvih svojih zahtijeva ,želja i željica, strasti itd. Slobodan je onaj koga je samo Bog zarobio!:)
Pozz, pitanje:
Što onda točno znači biti "Alahov rob"? Da li to znači biti samo prividno rob, gledano s naše ovozemaljske perspektive, a ustvari biti slobodan, ne imajući te strasti, želje, zahtjeve...
Znači, u poslušnosti Bogu, koje će drugi ( iz bilo kojeg razloga) percipirati kao neku vrst robovanja se ustvari oslobađa naš duh? I mi zapravo živimo, jer smo stavili Boga na prvo mjesto, ispred svega.
Ispravi me ako griješim.

Bog je ljubav
20.02.2010., 12:08
U koranu je vec time sto se netko ne zeli podvrgnuti Islamu dovoljno da ga se ubije,to nije molba nego zapovjed.Sluge slusaju a ne razmisljaju. Te ako netko napusti Islam...neprolazi bolje.
Hadit 14

Lightning
20.02.2010., 15:13
U koranu je vec time sto se netko ne zeli podvrgnuti Islamu dovoljno da ga se ubije,to nije molba nego zapovjed.Sluge slusaju a ne razmisljaju. Te ako netko napusti Islam...neprolazi bolje.
Hadit 14

laž. a i taj izvor me je tako nasmijao :rofl::rofl::rofl:
La ikrahe fid-din ( U vjeri nema prisile) Ho'š ne'š, nemoraš
i molim te provjeri te nacionalističke izvore prije nego sta budes piso
i nije Koran, po hiljaditi put, već Kur'an

Jack_the_Ripper
21.02.2010., 12:35
hoce li vas uvrijediti moja konstatacija da su krscanstvo i islam vjere koje su potekle iz istog ucenja odnosno nauka???
moje videnje stvari je da se kroz vjekove pomalo promijenila prica, kao i likovi ali je poanta ostala ista....
svi su tu, i abraham i isus i david i gabriel i sotona....

ostatak su vise kulturoloske razlike neg nesto preozbiljno....
dakle brijem da je jahve / alah / bog istio uzviseno bice koje stujemo...

:kava:

Raiden
21.02.2010., 15:15
Jack_the_Ripper, upravo ti islam to tako pojašnjava, samo na principu update-a. judaizam -> update -> krščanstvo -> update -> islam

eDinn
23.02.2010., 01:07
Pozz, pitanje:
Što onda točno znači biti "Alahov rob"? Da li to znači biti samo prividno rob, gledano s naše ovozemaljske perspektive, a ustvari biti slobodan, ne imajući te strasti, želje, zahtjeve...
Znači, u poslušnosti Bogu, koje će drugi ( iz bilo kojeg razloga) percipirati kao neku vrst robovanja se ustvari oslobađa naš duh? I mi zapravo živimo, jer smo stavili Boga na prvo mjesto, ispred svega.
Ispravi me ako griješim.

da, ali nema prividnosti.

"Džinne i ljude Sam stvorio samo da Me obožavaju" (Ez-zerijat, 56. KUR'AN)

Dakle jasno je definisana svrha našeg postojanja. Pored Allahovog objašnjenja svrhe našeg postojanja dao nam je i pravila po kojima treba da se vladamo.
Mi smo, sviđalo se to nama ili ne, Njegovi robovi. Pitanje je jesmo li toga svjesni ili ne. U ovosvjetskom životu date su nam mnoge blagodati. Sve radi nas i nama na raspolaganju. Pravi ROB je toga svjestan i prema blagodatima se odnosi kao prolaznim i kao prema sredstvima kojima se služimo po potrebi.
Međutim, potrebe se gomilaju i ne prestaju. Jednu potrebu koja se pojavila kod tebe riješiš i odmah se pojavi druga.
Radiš, praviš kuću, kupuješ automobil, mobitel itd. i sve ti to treba i to je OK. Ali tim radom i potrebama čovjek ne smije biti preusmjeren od sjećanja na Boga.
Pokušaj da se sjetiš koliko ljudi mnogo koriste riječ "OBOŽAVAM" u svom govoru. Obožavaju djecu, stvari, novac, sve i svašta. Da, svemu se tome i robuje odnosno prema tim stvarima se ima odnos koji bi trebao da bude samo prema Stvoritelju.

Allahov rob je svako stvorenje i to je jedno značenje, a drugo se odnosi na onu osobu koja Mu se nastoji da umili pa svojim postupcima čini samo ono čime je On zadovoljan. Takav rob je svjestan svoje pozicije kao roba i Božije kao Rabba (Gospodara).
"Allah je njima zadovoljan, a i oni su zadovoljni Njime. Oni su na Allahovoj strani, a oni na Allahovoj strani će sigurno uspjeti.“ (El-Mudžadele, 22.)

Prava sloboda se dobija upravo čovjekovom svjesnošću o svojoj ništavnosti i ovisnosti o Milosti Milostivog. Upravo tada, okovi pristrasnosti ovom svijetu bivaju razbijeni a onaj, Vječni svijet, biva težnja i pravac kretanja. Mi svakako prema njemu i idemo, ali je pitanje da li je to kretanje ispravno.

dux pessimus
23.02.2010., 07:58
da, ali nema prividnosti.

"Džinne i ljude Sam stvorio samo da Me obožavaju" (Ez-zerijat, 56. KUR'AN)

Dakle jasno je definisana svrha našeg postojanja. Pored Allahovog objašnjenja svrhe našeg postojanja dao nam je i pravila po kojima treba da se vladamo.
Mi smo, sviđalo se to nama ili ne, Njegovi robovi. Pitanje je jesmo li toga svjesni ili ne...

(da ne citiram sve)
U svakom se slučaju može reći da smo na mnogo načina toliko ovisni o Bogu, da smo (mjereno prema toj ovisnosti) uistinu robovi. I to je u redu, ukoliko je taj Bog u osnovi pozitivna sila, svijest - što svakako jest. :)

Pokušaj da se sjetiš koliko ljudi mnogo koriste riječ "OBOŽAVAM" u svom govoru. Obožavaju djecu, stvari, novac, sve i svašta. Da, svemu se tome i robuje odnosno prema tim stvarima se ima odnos koji bi trebao da bude samo prema Stvoritelju.
O itekako, više nego točno.

No da li to robovanje sa sobom povlači i onaj negativni aspekt, gdje se gospodar sa prezirom odnosi prema robu? Već pretpostavljam odgovor, ali rado bih čuo objašnjenje iz perspektive jednog muslimana/muslimanke.

sarmantan_sarlatan
23.02.2010., 08:32
No da li to robovanje sa sobom povlači i onaj negativni aspekt, gdje se gospodar sa prezirom odnosi prema robu? Već pretpostavljam odgovor, ali rado bih čuo objašnjenje iz perspektive jednog muslimana/muslimanke.

prakticno, rob je onaj koji nema nista svoje, vec konaci u prostorijama svog gospodara, jede hranu kojom ga gospodar opskrbljuje itd. odnosno, rob je onaj koji upravlja onim sto mu posudjeno. a nama je ovaj zivot posudjen. da je uistinu nas, oduvijek bismo bili zivi i nikad ne bismo umirali. "svi smo Allahovi i Njemu se vraćamo".
rob je onaj koji blagodati ne smatra svojim, nego poklonjenim i na tome je zahvalan. islam je sa jedne strane aktivan pristup, a sa druge, i istovremeno, zaljubljenost u svoju sudbinu, prepustanje svoje volje Bozijoj. od price o sejtanu koji se oholi i covjeku koji grijesi, ali se kaje, se sve vrti oko nadilazenja ega. spustanje iz bezgresnog raja u ovaj svijet se moze posmatrati kao upotpunjenje covjeka, jer on tako zaziva djelovanje Bozijeg atributa 'Onaj koji prasta' koji se ne manifestuje u raju, jednog od dragulja iz 'skrivene riznice svega', izvorne ljepote cija ljupkost stvara i kroz to poznaje poznata.

u vezi s gornjim, covjek nije 'obicni rob', nego je halifa, Boziji zamjenik, (Bog je covjeka stvorio na nj/Njegovu sliku, kako kaze jedan hadis), zastupnik na zemlji, kog je Bog stvorio zbog sebe, a sve drugo zbog covjeka.

u tom smislu, potpuni covjek je onaj koji je prema Bogu, kao aktivnom principu, pasivan, tj. rob, potpuno Mu se prepusta, tako disciplinujuci i cineci prozirnim svoj ego, na nacin da se potpunost Bozijih atributa ogleda u ociscenom srcu roba-vjernika, kada on postaje istinski halifa, onaj 'cije srce moze obuhvatiti Boga, iako to ne mogu nebesa i zemlja'. s druge strane, covjek je aktivni princip u odnosu na sve drugo stvoreno, odnosno, sve drugo je stvoreno radi covjeka.

efendija
23.02.2010., 08:58

Objašnjenje si dobio od nekog da je Bog stvorio čovjeka na svom liku.
To ti je kao ogledalo. Ako ti staneš pred ogledalo sa osmijehom slika ti u ogledalu uzvraća osmijeh. Ako ti na boga gledaš sa prezirom i slika u ogledalu tebe gleda sa prezirom. Nije kriva slika što si ti takav u njoj.
Ovo ima i druge dimenzije ali se nadam da ti je sad dovoljno.

Editiran krivi Quote, sadržaj nije mijenjan (Shady)

dux pessimus
24.02.2010., 08:59
@sarmantan_sarlatan
Da, nadilaženje ega je u svakom slučaju potrebno, to se provlači kroz gotovo sve religijske/filozofske pravce, kako prije, tako i danas.

...u tom smislu, potpuni covjek je onaj koji je prema Bogu, kao aktivnom principu, pasivan, tj. rob, potpuno Mu se prepusta, tako disciplinujuci i cineci prozirnim svoj ego, na nacin da se potpunost Bozijih atributa ogleda u ociscenom srcu roba-vjernika, kada on postaje istinski halifa, onaj 'cije srce moze obuhvatiti Boga, iako to ne mogu nebesa i zemlja'. s druge strane, covjek je aktivni princip u odnosu na sve drugo stvoreno, odnosno, sve drugo je stvoreno radi covjeka.
E hvala ti, upravo to sam nastojao shvatiti, taj uzajamni odnos na relaciji Bog - čovjek - zemlja (kao mjesto stvoreno za čovjeka).

A Efendija kaže da:
"Objašnjenje si dobio od nekog da je Bog stvorio čovjeka na svom liku.
To ti je kao ogledalo. Ako ti staneš pred ogledalo sa osmijehom slika ti u ogledalu uzvraća osmijeh. Ako ti na boga gledaš sa prezirom i slika u ogledalu tebe gleda sa prezirom. Nije kriva slika što si ti takav u njoj.
Ovo ima i druge dimenzije ali se nadam da ti je sad dovoljno."

I u jednom i drugom objašnjenju prepoznajem načelo ravnoteže. Pasivnost i aktivnost u uzajamnom odnosu u prvom slučaju. U drugom slučaju - Efendija ovo me (mala digresija) neodoljivo podsjeća na treći Newtonov zakon :D, odnosno to da se principi s jednog područja (u ovom slučaju religije) mogu prenijeti i na drugo područje (fizike).
Shvaćam što želiš reći, takvo tumačenje itekako ima logike. Potpitanje: znači, kako mi gledamo Boga, tako i On gleda na nas - onda smo mi ti koji definiramo taj odnos, tu naša slobodna volja dolazi do izražaja. Ispravi me ako griješim.
I da, ako ti nije teško, slobodno objasni i ove "druge dimenzije", ne znam na što misliš.:)

efendija
24.02.2010., 09:21
@sarmantan_sarlatan

I da, ako ti nije teško, slobodno objasni i ove "druge dimenzije", ne znam na što misliš.:)

Nije teško, ali zauzima mnogo prostora. "Druge dimenzije" treba shvatiti kao sufijsko učenje.

Shady
24.02.2010., 13:38
Da i ja postavim jedno pitanje a tice se obaveze i nacina pokrivanja zene u Islamu. Ono sto mene interesuje je razlika u nacinu pokrivanja zena u arapskom svijetu i ovdje kod nas(cast izuzecima). Kako vi gledate na nacin pokrivanja nekih nasih djevojaka i zena,koji po meni bas i ne odvraca paznju,zapravo vise privlaci poglede. Neke djevojke i zene su tako lijepo obucene sa svim onim maramama i nosnjama, nasminkane u zlatu i kadifi, i ruku na srce izgledaju zaista predivno ,i tako su upadljive da nema sanse da prodju ne opazeno kad izgledaju kao princeze istocnih prica. Meni je u pamcenju ostala jedna djevojka,bila je pokrivena, ali joj je odjeca ,sminka i ostalo bilo toliko upadljivo(nije bilo vulgarno) ,da se i musko i zensko okretalo za njom - ovo danas nije izoliran slucaj. Da li je dovoljno prekriti kosu i tijelo, ali pri tome na druge nacine bojom odjece, šminkom,noktima i dr. nastojati privuci paznju. Ja sam muslimanka i nisam pokrivena,ali mi ovo izgleda licemjerno.Koja je u ovom slucaju razlika izmedju pokrivene i nepokrivene zene ,kad joj ovako pokrivenoj marama sluzi kao modni dodatak. E sad ispravite me ako grijesim..

O tome je uglavnom sve rečeno u temi Pokrivanje žene u judaizmu, kršćanstvu i islamu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=22594&highlight=pokrivanje), pa možete nastaviti tamo, gdje će biti premješteno vaše pitanje i dati odgovori. Pozdrav (kasnije će i ovaj post biti obrisan)

Bog je ljubav
24.02.2010., 13:43
Neslazem se time jer se tice vjere a ne toga sto si ti naveo te ovdje mi je bilo prebaceno da lezem sto je Hadit 14.
Prema tome smatram da je o Koranu i Haditima, ovdje mjesto za objasniti.

sarmantan_sarlatan
24.02.2010., 14:29
Dali je tebi iko ikad rekao da se hadis tumači hadisom ili Kur`anom. Tako i Kur`an se tumači Kur`anom ili hadisom. Ima hadisa koji derogiraju ili dokidaju neki hadis. Postoje i tu "preče od prečeg".
Osim toga prevodi sa arapskog na engleski jezik pa na hrvatski ili bosanski je vrlo diskutabilan. Direktan prevod sa arapskog je u globalu drugačiji.

cak je i njemacki tekst umjesto 'ozenjeni preljubnik' ovaj preveo sa 'prekid zenidbe'. ispada da je kazna za razvod smrtna. :rolleyes:

a 'napustiti zajednicu' je u vrijeme prve muslimanske drzave predstavljalo akt veleizdaje, tj. prelazak na neprijateljsku stranu, za koji i danas postoji smrtna kazna u nekim drzavama.

sto se tice ovog misionarenja spominjanjem starozavjetnog mojsija, spomenucu jednu starozavjetnu rijec vezanu za njeg i 'ne ubij', a ta rijec je 'herem'.

Shady
24.02.2010., 16:26
Neslazem se time jer se tice vjere a ne toga sto si ti naveo te ovdje mi je bilo prebaceno da lezem sto je Hadit 14. Prema tome smatram da je o Koranu i Haditima, ovdje mjesto za objasniti.
Shvatite da netko na isti način može izvuć iz konteksta kakav stavak iz Tore ili NZ pa doći na temu "kršćanstvo 1000"/"Židovstvo 1000" i provocirati tamo. Za postanje takvih postova imate sve druge teme ovoga podforuma, osim top-tema. Top-teme imaju posebna pravila (koja stoje u prvom (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22544429&postcount=1) i drugom (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22545320&postcount=2) postu Pravilnika) pa ih i pogledajte.

Također, po istim pravilima, nemate pravo vraćati tri puta jedan te isti obrisani post. Ako niste zadovoljni zbog brisanja, vi se imate gdje požaliti zbog toga. Pozdrav

dux pessimus
24.02.2010., 20:53
Nije teško, ali zauzima mnogo prostora. "Druge dimenzije" treba shvatiti kao sufijsko učenje.
Pa u redu, ne želim te gnjaviti.:) Ali, ako je već negdje otvorena ta tema, ili ima (bilo tko) neki link, rado ću pročitati/pogledati.

Lightning
24.02.2010., 21:46
@dux pessimus

Odnos izmedju Allaha i roba je jači nego izmedju majke i djeteta ( oca i djeteta)
Upravo zbog toga se smatra huljenjem kada se kažemo da smo Bozija djeca, jer ta veza je daleko jača.
Roditelji nas izdržavaju, paze, dok Allah pazi i njih i nas. :)

dux pessimus
26.02.2010., 08:30
@dux pessimus

Odnos izmedju Allaha i roba je jači nego izmedju majke i djeteta ( oca i djeteta)
Upravo zbog toga se smatra huljenjem kada se kažemo da smo Bozija djeca, jer ta veza je daleko jača.
Roditelji nas izdržavaju, paze, dok Allah pazi i njih i nas. :)

Aha, shvaćam. Pa to da je veza između Boga i nas jača nego veza između nas međusobno u svakom slučaju stoji, na svim razinama.:mig: Sad, što se termina "Božja djeca" tiče, to je više stvar izražavanja negoli neko ozbiljno učenje, podrazumjeva se da je ta veza mnogo jača.

VeronikaN
26.02.2010., 16:47
Pa u redu, ne želim te gnjaviti.:) Ali, ako je već negdje otvorena ta tema, ili ima (bilo tko) neki link, rado ću pročitati/pogledati.

Zaista ste otišli u širinu,u odnosu na tvoje prvobitno postavljeno pitanje.

Ako nema slične teme(posluži se tražilicom) možeš otvoriti novu.

Koncept ove top teme nije beskonačna rasprava s proširivanjem tematike.

Shady
26.02.2010., 16:54
U tvom tekstu se provlači jedna nit pripisivanja Muhamedu a.s. Kur`ana kao da je njegovo djelo. Allah dž.š je preko jezika svoga roba objavio Kur`an kao što je i preko Isa a.s. objavio Indžil a.š. Nemoj pripisivati Poslaniku ono što nije tačno.
efendija
sa stanovišta nas muslimana, časni Kur'an jest objava i Muhammed s.a. jeste bio nadahnut.

No, dux pesimus nije musliman i to posmatra tako kako je napisao. Po mom mišljenju, to nije toliko strašno. Držim da čak ni ne trebamo minimizirati Muhammedov genijalnost, niti činjenica da je Kur'an izašao kroz njega (a ne recimo iz goluba, iz oblaka, iz grma, i tako dalje).

Kada nemuslimani posmatraju Kur'an kao Muhammedovo djelo, ono će im poslužiti kao autentičan dokument za analizu Muhammedove ličnosti. A svatko tko je objektivan, čak i kada krene proučavati sa te pozicije (da je u pitanju Muhammedovo autorstvo) opet će kasnije uočititi velčičanstveni karakter tog djela i to može biti dovoljno za ljubav prema Muhammedu. A tek kada se uoči i nadnaravnost Kur'ana, tada će ga smatrati objavom. selam

dux pessimus
26.02.2010., 18:10
Uh, vidim da je prošlih par postova brisano, pa će biti da je došlo do nesporazuma.
Nije mi namjera nikoga povrijediti, znam da muslimani vjeruju da je Muhamed bio nadahnut - a i ja ću se s time složiti iako nisam musliman. A to mnogi osporavaju, pa tvrde da je Kur'an direktan proizvod Muhamedovih razmišljanja.

I podrazumjeva se da nije Muhamed nijedan redak u Kur'anu napisao bez tog nadahnuća. No ipak je Kur'an napisao Muhamed, a ne netko drugi. Isto kao što je ranije Objava išla preko Abrahama, Mojsija i Isusa, a ne preko nekih drugih ljudi. Zasigurno je Bog odabrao s debelim razlogom baš Muhameda da dovrši Objavu.

Tek upoznajem Islam, pa nek se nitko ne čudi ako kažem štogod krivo, ne mogu sve odmah shvatiti.:D

|sLamicaL
02.03.2010., 04:42
Uh, vidim da je prošlih par postova brisano, pa će biti da je došlo do nesporazuma.
Nije mi namjera nikoga povrijediti, znam da muslimani vjeruju da je Muhamed bio nadahnut - a i ja ću se s time složiti iako nisam musliman. A to mnogi osporavaju, pa tvrde da je Kur'an direktan proizvod Muhamedovih razmišljanja.

I podrazumjeva se da nije Muhamed nijedan redak u Kur'anu napisao bez tog nadahnuća. No ipak je Kur'an napisao Muhamed, a ne netko drugi. Isto kao što je ranije Objava išla preko Abrahama, Mojsija i Isusa, a ne preko nekih drugih ljudi. Zasigurno je Bog odabrao s debelim razlogom baš Muhameda da dovrši Objavu.

Tek upoznajem Islam, pa nek se nitko ne čudi ako kažem štogod krivo, ne mogu sve odmah shvatiti.:D
srce, preko Muhammedovog srca je došla istina, baš kao i Musaovog a.s srca i Ibrahimovog a.s, sijaju, čitavi sijaju Božanskom svjetlošću (nur), Bog daje jednima prednost u odnosu na druge pa je tako dao Ibrahimovoj porodici prednost u odnosu na druge.
Nijednom čovjeku (poslaniku) nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadahnućem, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono što On želi. - On je, zaista, Uzvišen i Mudar! kur'an 42-51

qwertybajt
02.03.2010., 05:31
I podrazumjeva se da nije Muhamed nijedan redak u Kur'anu napisao bez tog nadahnuća. No ipak je Kur'an napisao Muhamed, a ne netko drugi.

Nije Muhamed a.s. napisao Kur'an, on je bio nepismen.

dux pessimus
02.03.2010., 12:15
srce, preko Muhammedovog srca je došla istina, baš kao i Musaovog a.s srca i Ibrahimovog a.s, sijaju, čitavi sijaju Božanskom svjetlošću (nur), Bog daje jednima prednost u odnosu na druge pa je tako dao Ibrahimovoj porodici prednost u odnosu na druge.
Nijednom čovjeku (poslaniku) nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadahnućem, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono što On želi. - On je, zaista, Uzvišen i Mudar! kur'an 42-51
Jako lijepo objašnjeno! :) No što znači ovo "iza zastora", da li se tu cilja na skriveno značenje ili kako?

@qwertybajt
Da naravno, znam da je bio nepismen, nije ni bitno da li je on sam fizički pisao; baš sam nedavno našao redak u Kur'anu (uh ne znam točno koji) gdje se to objašnjava.

sarmantan_sarlatan
02.03.2010., 12:29
Jako lijepo objašnjeno! :) No što znači ovo "iza zastora", da li se tu cilja na skriveno značenje ili kako?

tamo (samo uslovno koristim prostorne konotacije) gdje se u potpunosti vidi Bozije lice, nema mjesta za bilo sta ili bilo koga drugog osim Njega. zato se komunikacija s Bogom odvija kroz zastor, zastor sepstva, sopstvenog 'ja', jer je jedino tako moguce, u relaciji subjekat-objekat, kad se covjek smatra odvojenim od Boga. kako kaze kur'anski ajet o mojsiju, koji je trazio da vidi Bozije lice:
I kad Nam Musa dođe u određeno vrijeme, i kada mu Gospodar njegov progovori, on reče: "Gospodaru moj, ukaži mi se da Te vidim!" "Ne možeš Me vidjeti"; reče, "ali pogledaj u ono brdo, pa ako ono ostane na svom mjestu, vidjećeš Me!" I kad se Gospodar njegov onome brdu otkri, On ga sa zemljom sravni, a Musa se onesviješćen strovali. Čim se osvijesti, reče: "Hvaljen neka si! Kajem Ti se, ja sam vjernik prvi!"

dux pessimus
03.03.2010., 07:49
tamo (samo uslovno koristim prostorne konotacije) gdje se u potpunosti vidi Bozije lice, nema mjesta za bilo sta ili bilo koga drugog osim Njega. zato se komunikacija s Bogom odvija kroz zastor, zastor sepstva, sopstvenog 'ja', jer je jedino tako moguce, u relaciji subjekat-objekat, kad se covjek smatra odvojenim od Boga. kako kaze kur'anski ajet o mojsiju, koji je trazio da vidi Bozije lice:
A da, tako je, to stoji i u Petoknjižju, i to više puta - da se Boga ne može "licem u lice" gledati, nego indirektno. I razlog je upravo taj što si ga naveo. Kao što se navodi i to da ćemo nakon smrti imati priliku gledati Boga licem u lice, "u punini".
Moram priznati da me pomalo i strah toga, ne želim ni pomisliti kakve to dramatične posljedice ostavlja po stanje svijesti/stanje našeg entiteta uopće.

asad
03.03.2010., 12:26
A da, tako je, to stoji i u Petoknjižju, i to više puta - da se Boga ne može "licem u lice" gledati, nego indirektno. I razlog je upravo taj što si ga naveo. Kao što se navodi i to da ćemo nakon smrti imati priliku gledati Boga licem u lice, "u punini".
Moram priznati da me pomalo i strah toga, ne želim ni pomisliti kakve to dramatične posljedice ostavlja po stanje svijesti/stanje našeg entiteta uopće.

Posljedica je takva da ti jednostavno isceznes jer Boga neces vidjeti dok god vidis sebe, a sebe neces prestati gledati dok svoju volju ne podredis Bozijoj volji i budes u Bozijim rukama poput lutke u rukama lutkara koji s njom cini sta hoce.

Slap.
03.03.2010., 22:28
Posljedica je takva da ti jednostavno isceznes jer Boga neces vidjeti dok god vidis sebe, a sebe neces prestati gledati dok svoju volju ne podredis Bozijoj volji i budes u Bozijim rukama poput lutke u rukama lutkara koji s njom cini sta hoce.

isprazne ideje sa kojima se kao nešto veliko kaže

radi se jednostavno suprotno citiranom; o tome da moraš vidjeti istisnko sebe i doživjeti svoj istinski ego i svoju istinsku volju jer Bog hoće da se vidiš u svjetlu istine o sebi i svjetlu istine o slobodnoj volji koju imaš

Bog nije lutkar i Bog se ne igra sam sa sobom

Shady
04.03.2010., 00:59
(cut) ... i to da ćemo nakon smrti imati priliku gledati Boga licem u lice, "u punini". Moram priznati da me pomalo i strah toga, ne želim ni pomisliti kakve to dramatične posljedice ostavlja po stanje svijesti/stanje našeg entiteta uopće.

Nije za strah nego na radost smjernima. :)

Smerni su oni koji su ispunili samo dva uvjeta, za držanje laka, a to su vjera i dobra djela. Vjerovanje u ovom kontekstu podrazumjeva vjerovanje u Boga i vjerovanje u proživljenje iz mrtvih i onaj svijet. Kada uz tu vjeru činimo dobra djela, naš uspjeh na oba svijeta ne može izostati.

Zato te obodrujem da se od tog susreta manje se plašiš a da za tjim susretom više žudiš. Znaj da je vjera u predavanju Božijoj volji (podložnosti) tj. u prihvatanju onoga šta će se desiti (ma kakvo da bude) jer će to biti onako kako Milostivi hoće. A to znači da to neće biti nešto zbog ćega ćemo tugovati i biti žalosni, ili zbog čega ćemo osjećati strah. O tome nailaziš dosta tokom svog čitanja ali evo tri primjera koja si već pročitao:

''Oni koji uputstvo Moje budu slijedili, ničega se neće bojati i ni za čim neće tugovati'' (K, 2:38)

''Oni koji udjeljuju od imetka svojega i noću i danju, i tajno i javno, dobit će nagradu od Gospodara svoga; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati.' (K, 2:274)

''Mi šaljemo poslanike samo zato da donose radosne vijesti i da opominju; neka se zato oni koji vjeruju i dobra djela čine ničega ne boje i ni za čim nek ne tuguju'' (K, 6:48)

Eto toliko od mene. :) A kada te srce i duša povuku ka onome što sigurno vidiš da je dobro, nemoj im se odupirati, jer vjerniku je bitan svaki sekund Božijeg zasovoljstva više. Pozdrav

dux pessimus
04.03.2010., 08:48
Nije za strah nego na radost smjernima. :) ...
(da ne citiram sve)

Da naravno, nemoj misliti da konačan susret s Bogom doživljavam kao nešto negativno, dapače!:D Samo to će ipak biti veliko preobraženje, zato spominjem taj "strah" odnosno preciznije: strahopoštovanje.

@Asad spominje "išeznuće", to je u skladu (tako sam bar ja shvatio) sa "sjedinjenjem", odnosno bivanjem s Bogom na istoj "frekvenciji". Što ne znači biti Bog sam, da ne bude zabune.

Slap.
04.03.2010., 20:19
''Oni koji uputstvo Moje budu slijedili, ničega se neće bojati i ni za čim neće tugovati'' (K, 2:38)

''Oni koji udjeljuju od imetka svojega i noću i danju, i tajno i javno, dobit će nagradu od Gospodara svoga; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati.' (K, 2:274)

''Mi šaljemo poslanike samo zato da donose radosne vijesti i da opominju; neka se zato oni koji vjeruju i dobra djela čine ničega ne boje i ni za čim nek ne tuguju'' (K, 6:48)

Ovo je prodavanje magle.

Činjenica je da su glavne poruke Kurana borba protiv neprijetelja islama i neislamskog vjerovanja a ne asketsko i pravedničko strpljivo trpljenje. Činjenica je da je Muhammed uvjek vjerovao u mač a ne u trpljenje i nagradu na onom svijetu.

Bog je ljubav
05.03.2010., 11:35
Muhammed je vjerovao samo u mač a ne u trpljenje i nagradu na drugom svijetu
Slap! Potpuno tocno.

Ti navodno prijateljski redovi korana su od pocetka "objava" dok je bilo svega par ljudi sa Munamedom (zena,rob ,sin od prve zene...). Kad je razvijo taktiku kako postati vodje a prestati biti prorok koji mirno propovjeda dobivene "objave" u koje su sve zesce protiv onih koji se ne zela pridruziti.

Zato se uvodi pravilo pod imenom Naskh princip,sto znaci ukidanje (oko 114 ferse) onih fersa koje govore o oprostu i miru sa svima.

Shady
05.03.2010., 12:26
Slap! Potpuno tocno.

A da se mi povučemo sa ove top-teme i prepustimo tebi i slapu da tumačite islam? http://www.rumski.com/forum/images/smilies/rotfl.gif

Koliko puta treba zamoliti tebe i njega da se ovdje ne javljate sa svojim ''tumačenjima''? 10? 50? 100 puta? Zar vam nisu na raspolaganju sve druge teme za iznošenje svojih ''vizija'' islama? Zar nećete dopustiti muslimanima da odgovaraju na pitanja glede njihove vjere (ako je već takav koncept ove top-teme)?

blue bird
05.03.2010., 13:46
Slap! Potpuno tocno.

Ti navodno prijateljski redovi korana su od pocetka "objava" dok je bilo svega par ljudi sa Munamedom (zena,rob ,sin od prve zene...). Kad je razvijo taktiku kako postati vodje a prestati biti prorok koji mirno propovjeda dobivene "objave" u koje su sve zesce protiv onih koji se ne zela pridruziti.

Zato se uvodi pravilo pod imenom Naskh princip,sto znaci ukidanje (oko 114 ferse) onih fersa koje govore o oprostu i miru sa svima.

Molim bez ovakvih asertacija na top temi. Ako imas postaviti pitanje, postavi.
Uvijek mozes otvoriti svoju temu.

spiral stair
06.03.2010., 11:07
poštovanjski!

negde prije koji tjedan naletel sam na informaciju da muslimani danas slave id-dan sjećanja na abrahamovu žrtvu.
i sad idem ja malo čačkat po interenetu ali pod nazivom id-dan ne nalazim nikakvu informaciju.
jel znate nekaj više o tome (nisma siguran da sam upamtil dobar datum)?

smjeskica
06.03.2010., 11:46
poštovanjski!

negde prije koji tjedan naletel sam na informaciju da muslimani danas slave id-dan sjećanja na abrahamovu žrtvu.
i sad idem ja malo čačkat po interenetu ali pod nazivom id-dan ne nalazim nikakvu informaciju.
jel znate nekaj više o tome (nisma siguran da sam upamtil dobar datum)?
Vjerovatno misliš na Eid al-Adha ili Kurban Bajram.
Ali nije danas već u novembru, ako Bog da :)

spiral stair
06.03.2010., 12:34
:brukica:
vjerovatno...u novinama je bila nekakva polu informacija i pisalo je id dan i nekak me tekst navel da to povežem s ovim datumom.
još mi je bilo čudno zakaj je to napisano u nekakvom malom kutu sitnim fontom.
uglavnom, fala!

da ne oftopičim, zakaj ako bog da!?

smjeskica
06.03.2010., 17:51
da ne oftopičim, zakaj ako bog da!?
Figure of speech.

Navika da se doda "ako Bog da" kada se govori o stvarima u budućnosti...ništa više :)

VeronikaN
09.03.2010., 00:04
Štovani vjernici islama,koji ste se ovdje trudili i bili strpljivi sa forumašom ,koji se namjerio vlastitim tumačenjima i pitanjima,koja uopće ne pripadaju na ovu top temu,što sam bila prisiljena obrisati ne samo njegove postove već i vaše odgovore na iste,obzirom da sve skupa nije ontopic.

Hvala na razumijevanju.

Moderator

PitajTatu
11.03.2010., 23:26
Zašto su u Islamu neke životinje "nečiste" ? Recimo pas ili svinja. Koja je definicija te nečistoće, kako se prepoznaje i može li se mjeriti? :confused:

ibn arebi
12.03.2010., 06:58
Zašto su u Islamu neke životinje "nečiste" ? Recimo pas ili svinja. Koja je definicija te nečistoće, kako se prepoznaje i može li se mjeriti? :confused:
Po pitanju stvaranja (hukumu) nisu nečiste, ali su one "ogledalo" naših duša.
Tako imate ljudi koji psuju a kaže im se da "laju ko psi" ili neke osobe kad su ljute kaže im se "krmak" odnosno "krmaju". Za neke osobe koje se bave prostitucijom kaže se "prasica" itd.
U suštini sve životinje su primjer kakav čovjek ne treba da bude, odnosno svoju dušu da spušta na nivo neke od životinja.
U Islamu postoje životinje koje su dozvoljene za jelo, a one koje su zabranjene, odnosno "nečiste" uglavnom su i nosioci raznoraznih nečistoća-bolesti što potvrđuje i medicina. Životinje koje su formalno i dozvoljene ako su "kliconoše" postaju zabranjene.
Interesantno je da kršćani uglavnom jedu svinjsko meso, a sam Isus nije jeo svinjetinu, nego je iz ljudi istjeravao đavle u svinje. Ovim smatram da mnogi kršćani nisu iskreni u slijeđenju Isusa onoliko koliko se hvale da jesu.

PitajTatu
12.03.2010., 10:38
Tako imate ljudi koji psuju a kaže im se da "laju ko psi" ili neke osobe kad su ljute kaže im se "krmak" odnosno "krmaju". Za neke osobe koje se bave prostitucijom kaže se "prasica" itd.
U suštini sve životinje su primjer kakav čovjek ne treba da bude, odnosno svoju dušu da spušta na nivo neke od životinja.

Hrabar kao lav, vjeran kao pas, umiljat kao mačka, lukav kao lisica, ljut kao ris, spretan kao majmun, okretan kao srna, nježan poput leptira, brbljav kao kokoš... itd, itd.

I što sad? :D

Ovo podcrtano mi nije jasno, što je toliko loše u životinjama?

U Islamu postoje životinje koje su dozvoljene za jelo, a one koje su zabranjene, odnosno "nečiste" uglavnom su i nosioci raznoraznih nečistoća-bolesti što potvrđuje i medicina. Životinje koje su formalno i dozvoljene ako su "kliconoše" postaju zabranjene.
Interesantno je da kršćani uglavnom jedu svinjsko meso, a sam Isus nije jeo svinjetinu, nego je iz ljudi istjeravao đavle u svinje. Ovim smatram da mnogi kršćani nisu iskreni u slijeđenju Isusa onoliko koliko se hvale da jesu.

Pa nečeš jesti pse. Zašto su oni nečisti?

A svinjetina se jede na svim kontinetima, nije valjda da su svi ti ljudi kroz povijest bili budale pa nisu znali što jedu.
Imaš primjer poznate okinawa dijete (http://en.wikipedia.org/wiki/Okinawa_diet) u Japanu, gdje se ljudi obilato hrane svinjetinom i to im ne smeta da žive preko 100 godina.

ibn arebi
12.03.2010., 12:19
Hrabar kao lav, vjeran kao pas, umiljat kao mačka, lukav kao lisica, ljut kao ris, spretan kao majmun, okretan kao srna, nježan poput leptira, brbljav kao kokoš... itd, itd.

I što sad? :D

Ovo podcrtano mi nije jasno, što je toliko loše u životinjama?

Pa nečeš jesti pse. Zašto su oni nečisti?

A svinjetina se jede na svim kontinetima, nije valjda da su svi ti ljudi kroz povijest bili budale pa nisu znali što jedu.
Imaš primjer poznate okinawa dijete (http://en.wikipedia.org/wiki/Okinawa_diet) u Japanu, gdje se ljudi obilato hrane svinjetinom i to im ne smeta da žive preko 100 godina.

Pitanje je bilo vezano za islamski stav u vezi životinja. Odgovor ti je dat, a ako ti se ne sviđa ja ti tu ne mogu pomoći.
Još jednom ti ponavljam: stav Islama je da se ljudska duša (nefs) treba izdići iznad životinjske. Osim toga rečeno je :"Džins meal džins", što znači vrsta s vrstom. Prema tome ljudi s ljudima, a životinje sa životinjama.

PitajTatu
12.03.2010., 13:21
Pitanje je bilo vezano za islamski stav u vezi životinja. Odgovor ti je dat, a ako ti se ne sviđa ja ti tu ne mogu pomoći.
Još jednom ti ponavljam: stav Islama je da se ljudska duša (nefs) treba izdići iznad životinjske. Osim toga rečeno je :"Džins meal džins", što znači vrsta s vrstom. Prema tome ljudi s ljudima, a životinje sa životinjama.

Ne moze mi se sviđati ili ne sviđat je mi tvoj odgovor nije pojasnio nista.

Bog je ljubav
12.03.2010., 13:49
U Bibliji pise da se nesmije proglasavati zivotinje za ciste i neciste jer ih je sve Bog stvorio.
Po mome misljenju nije ni moguce u pustinjskim krajevima uzgajati svinje jer trebaju puno vode. Nema ni nilskih konja u pustinji.
Ni mi u evropi nemamo deva pa ih ne nazivamo necistim.

Da je Isus Krist zle duhove tjerao u svinje, je zabiljezeno samo na jednom mjestu u Bibliji.
Tako sto je jedan civjek bio zaposjednut od cijele legije demona.
Posto je u blizini bio pastir sa svinjama, Isus Krist DOPUSTI demonima da odu u svinje.
Tako je se moglo zakljuciti, broj demona koji su bili u tom covjeku.
On je bio jos na zivotu za razliku od zivotinja koje su se bacile ricuci u more.

To je objasnjenje na primjedbu da onaj koji sljadi Isusa Krista nije dosljedan ako jede svinjetinu.
Isus Krist je rekao da se treba gledati na cistocu srca a ne vanjstine (svejedno o cemu se radi).
To je uvijet da bi covjek znao razlikovati cisto/dobro od necistog/zlo.

ibn arebi
12.03.2010., 14:00
U Bibliji pise da se nesmije proglasavati zivotinje za ciste i neciste jer ih je sve Bog stvorio.
Po mome misljenju nije ni moguce u pustinjskim krajevima uzgajati svinje jer trebaju puno vode. Nema ni nilskih konja u pustinji.
Ni mi u evropi nemamo deva pa ih ne nazivamo necistim.

Da je Isus Krist zle duhove tjerao u svinje, je zabiljezeno samo na jednom mjestu u Bibliji.
Tako sto je jedan civjek bio zaposjednut od cijele legije demona.
Posto je u blizini bio pastir sa svinjama, Isus Krist DOPUSTI demonima da odu u svinje.
Tako je se moglo zakljuciti, broj demona koji su bili u tom covjeku.
On je bio jos na zivotu za razliku od zivotinja koje su se bacile ricuci u more.

To je objasnjenje na primjedbu da onaj koji sljadi Isusa Krista nije dosljedan ako jede svinjetinu.
Isus Krist je rekao da se treba gledati na cistocu srca a ne vanjstine (svejedno o cemu se radi).
To je uvijet da bi covjek znao razlikovati cisto/dobro od necistog/zlo.

Šta je bilo sa demonima iz svinja?
Jesu li i dalje ostale u njima?

musa
12.03.2010., 22:29

podijeljena su misljenja oko toga da je svinja u potpunosti necista zivotinja, a pas uopste nije necista zivotinja, vec samo jedan njegov dio, a to je pljuvacka (vjerovatno jer se znoji na pljuvacku) - a i to nije generalno. ispravna je upotreba psa za lov, strazarenje oko kuce, stoke, kao i druge korisne angazmane, izuzev boravka u kuci sa ukucanima.
svinja je zabranjena za konzumaciju i iz te zabrane se smatra pokudjenim upotreba dijelova svinje i u druge svrhe kao cetke od svinjske dlake i slicno, a neki idu i sa zabranama toga. a opet, ako se u necemu nema alternative zabrana izostaje sve do pronalaska alternative.

Tica
12.03.2010., 23:04
Esselam alejkum!

Evo malo o osobinama kod životinja.

Strast-je osobina magarca i krmka,

Osveta-je osobina deve,

Gibet-je osobina gavrana,

Škrtost-je osobina miša,

Zavidnost-je osobina vuka,

Nasrtljivost-je osobina lava,

Selam!:)

Oholost-je osobina leoparda,

Podozrenje-je osobina muhe,

Neprijateljstvo-je osobina zmije,

Pohlepa-je osobina mrava.

todaytonight
13.03.2010., 14:44
podijeljena su misljenja oko toga da je svinja u potpunosti necista zivotinja, a pas uopste nije necista zivotinja, vec samo jedan njegov dio, a to je pljuvacka (vjerovatno jer se znoji na pljuvacku) - a i to nije generalno. ispravna je upotreba psa za lov, strazarenje oko kuce, stoke, kao i druge korisne angazmane, izuzev boravka u kuci sa ukucanima.
svinja je zabranjena za konzumaciju i iz te zabrane se smatra pokudjenim upotreba dijelova svinje i u druge svrhe kao cetke od svinjske dlake i slicno, a neki idu i sa zabranama toga. a opet, ako se u necemu nema alternative zabrana izostaje sve do pronalaska alternative.

ocito vas poslanik nije imao nikoga da mu kaze kako pseca pljuvacka zapravo ima antisepticko djelovanje, kako lijeci i zatvara rane, kako ubija bakterije, kako je cisca od ljudske pljuvacke

sto se tice svinjetine ... sigurno da je zabrana jela svnjskih masnoca preko mesa uvelike pomoglo prevenciji kardiovaskularnih bolesti
(kad vec nisu znali da maslinovo ulje i umjerena kapljica vina takodjer pospjesuju zdravlje u borbi protiv masnoca u krvi)

danasnja svinjetina se, prije no sto dodje u trgovine, obradjuje tako da u svinjekom kotletu nema niti trunka opasne masnoce ... ali to ne vrijedi za one koji vise vjeruju starozavjetnim nutricionistickim uputama

smjeskica
13.03.2010., 15:26
ocito vas poslanik nije imao nikoga da mu kaze kako pseca pljuvacka zapravo ima antisepticko djelovanje, kako lijeci i zatvara rane, kako ubija bakterije, kako je cisca od ljudske pljuvacke

sto se tice svinjetine ... sigurno da je zabrana jela svnjskih masnoca preko mesa uvelike pomoglo prevenciji kardiovaskularnih bolesti
(kad vec nisu znali da maslinovo ulje i umjerena kapljica vina takodjer pospjesuju zdravlje u borbi protiv masnoca u krvi)

danasnja svinjetina se, prije no sto dodje u trgovine, obradjuje tako da u svinjekom kotletu nema niti trunka opasne masnoce ... ali to ne vrijedi za one koji vise vjeruju starozavjetnim nutricionistickim uputama
Svako ko je ikada imao psa zna da se većina parazitarnih i zaraznih psećih oboljenja (iznimno čestih u toku prosječnog psećeg života) prenosi psećom slinom, dlakom i urinom.
Bjesnilo, hepatitis, leptospiroza, ehinokokus...
Da, pseća pljuvačka sadrži enzime koji razlažu bakterije i od toga ima koristi isključivo sam pas.
Reći da je pseća pljuvačka ljekovita je bedastoća.

I zdrav urin je sterilan i kao takav odličan antiseptik te se teoretski može piti bez posljedica...go for it! :top:

Svinjetina (između ostalog) se ne konzumira u ishrani jer je tako naređeno. Tačka.
Pa taman da se pojavi istraživanje da liječi impotenciju, Alzheimerovu i MS zajedno.

Možemo naći stotine razloga i za i protiv bilo čega danas, ali se svodi na kraju na uvjerenje da nam je naređeno ono što je dobro za nas.
Uvjerenje. Vjera. Vjerovanje.

Nema prepreke za držanjem psa kao čuvara domaćinstva, zemljišta, stoke, u lovačke svrhe.

I da...todaytonight, tvoja aktivnost u okviru tema koje se usko dotiču islamke doktrine je pohvalna, no ti nisi muslimanka, jel'da?
Pa je donekle neprilično da daješ odgovore na ovoj temi, ne misliš li?

danasnja svinjetina se, prije no sto dodje u trgovine, obradjuje tako da u svinjekom kotletu nema niti trunka opasne masnoce ...
Današnja svinjetina (govedina, piletina, riba...bilo šta), prije no što dođe u trgovine se tako hormonski i genetski obrađuje da pričati o neopasnim masnoćama i "zdravom obrađivanju" je smiješno.

happygoose
13.03.2010., 16:27
U Islamu postoje životinje koje su dozvoljene za jelo, a one koje su zabranjene, odnosno "nečiste" uglavnom su i nosioci raznoraznih nečistoća-bolesti što potvrđuje i medicina. Životinje koje su formalno i dozvoljene ako su "kliconoše" postaju zabranjene.Interesantno je da kršćani uglavnom jedu svinjsko meso, a sam Isus nije jeo svinjetinu, nego je iz ljudi istjeravao đavle u svinje. Ovim smatram da mnogi kršćani nisu iskreni u slijeđenju Isusa onoliko koliko se hvale da jesu.

Znash li ti jednu zivotinju koja ne prenosi neku od zaraza ili bolesti?

todaytonight
13.03.2010., 16:40
Svako ko je ikada imao psa zna da se većina parazitarnih i zaraznih psećih oboljenja (iznimno čestih u toku prosječnog psećeg života) prenosi psećom slinom, dlakom i urinom.
Da, pseća pljuvačka sadrži enzime koji razlažu bakterije i od toga ima koristi isključivo sam pas.
Reći da je pseća pljuvačka ljekovita je bedastoća.

ja imam dva krasna ogromna dzukca, i misliti da su oni leglo zaraze i bjesnoce - ovdje u AU je nacionalna uvreda

kada je moj komso shija iracanin dobio fras jer se jedan moj pas oslonio na nogavicu od njegovih hlaca - nisam se ljutila, vec sam ga zalila zbog njegove religioznosti koja je bila jaca od njegovoga dobroga poznavanja da su moji dzukci zdravi i dobro odgojeni (odgojeniji bolje nego mnogi ljudi)

I zdrav urin je sterilan i kao takav odličan antiseptik te se teoretski može piti bez posljedica...go for it! :top:

mnogi si avanturisti koji se upute okolo po svijetu - tako spase zivot

Svinjetina (između ostalog) se ne konzumira u ishrani jer je tako naređeno. Tačka.
Pa taman da se pojavi istraživanje da liječi impotenciju, Alzheimerovu i MS zajedno.

svaka cast LOL

Možemo naći stotine razloga i za i protiv bilo čega danas, ali se svodi na kraju na uvjerenje da nam je naređeno ono što je dobro za nas.
Uvjerenje. Vjera. Vjerovanje.

sacuvaj boze!
a gdje je tu slobodna volja i vjera u covjekovu moc rasudjivanja?
:zvrko:

I da...todaytonight, tvoja aktivnost u okviru tema koje se usko dotiču islamke doktrine je pohvalna, no ti nisi muslimanka, jel'da?
Pa je donekle neprilično da daješ odgovore na ovoj temi, ne misliš li?

sto se tu mora biti musliman da bi se znalo odgovore?!
procitam sto kaze Kuran - i bukvalno automatski, bez ikakvoga konteksta i duha vjere, znam sve

kuran kaze da su 2+2 = 4
i tu nicega visega nema
zasto je 4 .. bos sacuvaj da se itko usudi i pomisliti premetati po glavi

btw ovo je javni forum, i svatko moze ponuditi svoje misljenje
ako je nesto no-no iz prizme zadane religije - daj molim te, repliciraj
tako se svi necemu ucimo

Današnja svinjetina (govedina, piletina, riba...bilo šta), prije no što dođe u trgovine se tako hormonski i genetski obrađuje da pričati o neopasnim masnoćama i "zdravom obrađivanju" je smiješno.

neopasne masnoce su jedna stvar, a hormoni u uzgoju mesa druga stvar
sto ne znaci da su riba i piletina zabranjeni muslimanima
eto vidis, vas prorok bi sigurno pametno i to zabranio jer, imas pravo, nije bas zdravo

birtox
13.03.2010., 16:43
Znash li ti jednu zivotinju koja ne prenosi neku od zaraza ili bolesti?

Ali je od svih "domacih" zivotinja zaraza od svinje najprijemcivija na covjeka,kao i dokaz da je svinjsko meso najslicnije ljudskom mesu.

happygoose
13.03.2010., 16:45

krave i BSE(i josh pokoja bolesthina tipa foot and mouth), koze prenose leptospirozu i recimo q groznicu(cesta u nashim krajevima) salmonelu, esherihiju, klamidiju, slicno je i sa ovcama, antraxs, vojska parazita, trakavica...da ne nabrajam.

zapravo brojka mogucih bolesti i parazita koje prenose ovce i koze lagano moze premasiti broj bolesti koje moze prenjeti pas na covjeka...i josh k tome nit arapi , a niti muslimani na balkanskom poluotoku josh uvijek ne jedu pse...pa se tako niti ne mogu zaraziti slabo ili loshe kuhanim ili pechenim mesom...kao sto je sluchaj sa ovcom ili kozom.

ne razumijem iskljucivost kod psa i svinje(svinju josh i mogu shvatiti zbog klimatskih uvjeta)...:ne zna:

happygoose
13.03.2010., 16:52
Ali je od svih "domacih" zivotinja zaraza od svinje najprijemcivija na covjeka,kao i dokaz da je svinjsko meso najslicnije ljudskom mesu.

:lol: sori, ali ne znam sto da kazem na ovo.

smjeskica
13.03.2010., 17:25
ja imam dva krasna ogromna dzukca, i misliti da su oni leglo zaraze i bjesnoce - ovdje u AU je nacionalna uvreda
Psa sam niz godina imala i ja, i činjenica da psić rado ponjuška pa i pojede svoju kakicu ovdje je općeprihvaćena pa ne divanimo o antiseptičkom djelovanju njegove sline.
Ali mi smo tek Balkanci :(

mnogi si avanturisti koji se upute okolo po svijetu - tako spase zivot
Zašto čekati avanturu, ljutu travu na ljutu ranu, pseću slinu na porezotinu, ljudski urin natašte za dobro jutro...zašto ne, sama se pozivaš na ljekovitost, pozivati a ne konzumirati je pomalo licemjerno.

sacuvaj boze!
a gdje je tu slobodna volja i vjera u covjekovu moc rasudjivanja?
:zvrko:
Voljom biraš želiš li slijediti jedan nauk ili ne :mig:

btw ovo je javni forum, i svatko moze ponuditi svoje misljenje
Na ovoj temi ne.
Provjeri kod moderatora, ne vjeruj meni.

neopasne masnoce su jedna stvar, a hormoni u uzgoju mesa druga stvar
sto ne znaci da su riba i piletina zabranjeni muslimanima
eto vidis, vas prorok bi sigurno pametno i to zabranio jer, imas pravo, nije bas zdravo
Pitanje haram i halal hrane nije ograničeno samo na svinjetinu.
I govedina, piletina etc, etc itekako može biti haram, zavisno od načina uzgoja i klanja.
Neopasne masnoće dobivene posebnom obradom ne postoje.
Prirodno uzgojena svinjetina sa svim njenim prirodnim masnoćama za tvoj organizam je zdravija od te "posebno obrađene" ali nemasne :mig:
Ta je izjava o "zdravoj obradi" na nivou one da je light proizvod zdraviji jer sadrži manji postotak masnoće.

...ne razumijem iskljucivost kod psa i svinje
Uopće se ne pozivam na higijenske ili zdravstvene razloge kao presudne za nedržanje psa u kući ili nekonzumiranje svinjetine.
To sam napisala i u nastavku posta, obrati pažnju.
Ali nakon TT izjave da je pseća slina ljekovita itekako nalazim za potrebno osvrnuti se na takvo banalizovanje.
Isto bih reagovala da je u tom kontekstu spomenula mačku npr.

smjeskica
13.03.2010., 17:32
:lol: sori, ali ne znam sto da kazem na ovo.
Mislim da birtox pod "sličnost" misli na raširenu upotrebu svinjskog biološkog materijala u modernoj medicini u vidu transplantata koje ljudski organizam odlično prihvaća.

blue bird
13.03.2010., 17:41
Lijepo bih zamolila one koji nisu muslimani, da na ovoj temi ne daju odgovore glede pitanja vezanih uz islam. Ova top tema je zamisljena kao mjesto gdje ce se oni koje zanima ovaj predmet, moci informirati, postavljajuci pitanja pripadnicima navedene vjere.

Tica
13.03.2010., 18:02
Lijepo bih zamolila one koji nisu muslimani, da na ovoj temi ne daju odgovore glede pitanja vezanih uz islam. Ova top tema je zamisljena kao mjesto gdje ce se oni koje zanima ovaj predmet, moci informirati, postavljajuci pitanja pripadnicima navedene vjere.

Podržavam blue bird,imam osječaj kao da sam u nekom kinološkom društvu,ma dajte molim vas,malo kontrole!
Izgleda da nas dosta ima stručnih iz veterine,ali tome je mjesto negdje drugdje.
Meni ne treba niko da govori šta treba da jedem,ja to znam vrlo dobro,a i vi vjerujem!
Jah,opet su tačku raspucali!

Shady
14.03.2010., 01:48
Što se tiče pitanja svinjetine, tu nema mnogo dvojbe.
Ona je Kur'anom zabranjena za jesti, mada i tu postoje određene iznimke.

"On vam jedino zabranjuje: strvinu, krv i svinjsko meso, i ono što je zaklano u nečije drugo ime, a ne u ime Boga. A onome tko bude primoran, ali ne iz želje već tek toliko da glad utoli, njemu grijeh nije! Bog doista prašta i milostiv je". (K, 2:173)

Reci (Muhammede): “Ja ne vidim u ovome što se meni objavljuje, da je ikome zabranjeno jesti bilo šta drugo osim strvine, ili krvi koja ističe, ili svinjskoga mesa, - to je doista pogano -, ili što je kao grijeh zaklano u nečije drugo, a ne u Božije ime.” A onome tko bude primoran, ali ne iz želje, već samo toliko da glad utoli, Gospodar tvoj će doista oprostiti i milostiv biti. (K, 6:145)

Slično je rečeno i u posljednjem ajetu (stavku) kojeg nam je časni Resul prenio, na samom koncu njegove mislije:

Zabranjuje vam se strv, i krv, i svinjsko meso, i ono što je zaklano u nečije drugo, a ne u Božije ime, i što je udavljeno i ubijeno; i što je strmoglavljeno, i što je rogom ubodeno, ili od zvijeri načeto – osim ako ste ga preklali – i što je na žrtvenicima žrtvovano. I zabranjuje vam se gatanje strelicama. To je porok! Danas su nevjernici izgubili svaku nadu da ćete vi otpasti od svoje vjere, ali se ne bojte njih - već se Mene bojte. Sada sam vam vjeru vašu usavršio, blagodat Svoju prema vama sam upotpunio i zadovoljan Sam da islam bude vaša vjera. A onome tko bude primoran - kada hara glad, bez namjere da učini grijeh, Bog će oprostiti i samilostan biti. (K, 5:3)

To je u vezi konzumiranja krmetine. A što se tiče sličnosti svinjskog organizma sa ljudskim, postoje za to mnogi pokazatelji. Smješkica je pravilno odgovorila, da u okviru spašavanja života, bez postojeće alternative, ni muslimanima neće smetati korišćenje bilo čega što je vezano za svinju, ako to znači da će nekome biti spađen život. Stručnjaci kraljevskog instituta u V. Britaniji još prije nekoliko godina su genetskim inžinjeringom napravili prve prasiće sa ljudskim srcem. Takvo srce je identično čovjekovu i u medicini će se takvi primjerci koristiti za presađivanje srca. Tako ćemo u svijetu uskoro imati situaciju da bajpas neće biti potreban. Medicinski se pokazalo da ovakvo srce može biti samo još u svinji, ali ne i u drugim (čovjeku naizgled sličnijim) životinjama, kao npr. u majmunima. Pretostavlja se da je svinja i najinteligentnija životinja uz primate. Inteligencija odrasle svinje mjeri se sa inteligencijom trogodišnjeg djeteta.

I na kraju jedna zanimljivost: Dabet-ul Erd (''životinja iz zemlje''), koja je spomenuta u časnom Kur'anu (u stavku 27:82), koja će se pojaviti pred kijametski dan - po nekim hadisima, znati će da govori, biti će sastavljena od dijelova raznih životinja, i imat će oči svinje. Pozdrav svima

Shady
14.03.2010., 02:32
Što se tiče pitanja pasa
stvar je drugačja nego kod pitanja svinje, jer se pas (u gornjem smislu) ne spominje u časnom Kur'anu, već samo u nekim hadisima čiju pouzdanost bi značajno bilo ustanoviti. Pas je plemenita životinja. Kroz povijest se pokazala kao čovjekovi prijatelj i vjeran saputnik. Budući odličan tragač, pas je često bio čovjekov pomagač, spasilac ljudskih života. spasilac stada ovaca (pogleajte Karabaša sa Kosova! (http://www.youtube.com/watch?v=SN8HIe837CA) :s Pas je koristan u kriminalističkoj i vojnoj praksi, također i u lovu, te kod spašavanja ljudskih života u požarima, poplavama, snježnim lavinama... Postoje npr. specijalni psi koji su dresirani da budu od koristi epileptičnim osobama: pas cijelih 10 minuta prije epileptičnog napada prepoznaje (na osnovu znojenja bolesnika) da će doći do napada, pa signalizira vlasniku (lizanjem stopala) da na vrijeme zausme bezbjedan položaj i tako lakše prebrodi epileptični napad. Isto se odnosi i na dijabetičare, te na bolesnike sa srčanim manama. Pas je i dobar sportist (http://www.youtube.com/watch?v=CQzUsTFqtW0&feature=fvst), pogledajte! :cerek:

Uzimajući u obzir povijest čovjekovog odnosa sa ovom plemenitom životinjim, možemo reći da stav Muhammeda s.a. ne mora bititvrdokorno shvaćen. Sam Resulullah je savjetovao da ga se slijedi u duhovnim stvarima (tj. pitanjima onoga svijeta) ali ne uvijek i u pitanjima ovoga svijeta, a posebice ukoliko se njegovo mišljenje pokaže kao suvišno ili pogrešno. Tako je npr. poznato da je Muhammed rado prihvaćao argumentirano kritiku vlastitih stavova, posebno u pitanjima vojne taktike i ratnog procjenjivanja, no ne samo u tim slučajevima. On se savjetovao se sa svojim ashabima (apostolima, drugovima) i prihvaćao njihova mišljenja. Bio je ljubimac životinja i zalagao se za njihova prava kod njihovih vlsnika.

Šerijataski stav je: pas se može držati radi ispomoći u lovu i kao čuvar posjeda. Zabranju držanja pasa u stanu (posebno u zgradama i neboderima) smatram opravdanom iz humanih i iz praktičnih razloga. To mi je slično kao držati u sobi konja, ovcu, kozu, kokoš.. Nisam za držanje bilo koje životinje u kući, jer one traže prirodnu sredinu i slobodu kretanja; za njih je boravak u stanu svojevrsno ropstvo. Nisam protiv držanja psa u dvorištu privatnog posjeda (gdje može biti koristan kao čuvarkuća) s tim da se redovito održava higijena dvorišta. Pozdrav svima

musa
14.03.2010., 12:36
Što se tiče pitanja pasa
stvar je drugačja nego kod pitanja svinje, jer se pas (u gornjem smislu) ne spominje u časnom Kur'anu, već samo u nekim hadisima čiju pouzdanost bi značajno bilo ustanoviti.

...

pouzdanost tih hadisa vec je u znacajnoj a dovoljnoj, za afirmaciju vjerskih propisa, mjeri ustanovljen :)

Uzimajući u obzir povijest čovjekovog odnosa sa ovom plemenitom životinjim, možemo reći da stav Muhammeda s.a. ne mora bititvrdokorno shvaćen. Sam Resulullah je savjetovao da ga se slijedi u duhovnim stvarima (tj. pitanjima onoga svijeta) ali ne uvijek i u pitanjima ovoga svijeta, a posebice ukoliko se njegovo mišljenje pokaže kao suvišno ili pogrešno.

...

hadisi vezani za psa su uglavnom duhovnog karaktera jer naglasavaju da nema meleka/andjela u prostorijama u kojima boravi pas - jedino ako mislis da su meleki nebitni za duhovni karakter :rolleyes:

Šerijataski stav je: pas se može držati radi ispomoći u lovu i kao čuvar posjeda. Zabranju držanja pasa u stanu (posebno u zgradama i neboderima) smatram opravdanom iz humanih i iz praktičnih razloga. To mi je slično kao držati u sobi konja, ovcu, kozu, kokoš.. Nisam za držanje bilo koje životinje u kući, jer one traže prirodnu sredinu i slobodu kretanja; za njih je boravak u stanu svojevrsno ropstvo. Nisam protiv držanja psa u dvorištu privatnog posjeda (gdje može biti koristan kao čuvarkuća) s tim da se redovito održava higijena dvorišta. Pozdrav svima

nista u tom "tvom" stavu nije izaslo iz okvira Poslanikovih izreka. cak sto vise, psu kao ispomoci u lovu posveceni su, afirmativno, cak redovi Kur'anskog ajeta: 5:4:
"Pitaju te šta im se dozvoljava. Reci: 'Dozvoljavaju vam se lijepa jela i ono što vam ulove životinje koje ste lovu podučili, onako kako je Allah vas naučio. Jedite ono što vam one uhvate i spomenite Allahovo ime pri tome, i bojte se Allaha, jer Allah, zaista, brzo sviđa račune.'"

haArec
21.03.2010., 14:58
Jedno pitanje za pripadnike islamske vjere.Molim odgovor SAMO od Muslimana

Vidjeo sam u S.arabskim novinama nedavno i na brzinu članak o rušenju meke i medine :horor:
izjava od S.Arab. kraljevke kuće S.arab. novina Agency

Ako netko ima neki članak ili link (molim ne engleski) zamolio bih da mi napiše. HVALA unaprjed.
srdačan Selam svima!!!

Lightning
21.03.2010., 18:08
Ne znam na što točno misliš, ali jedan čovjek koji zivi u KSA je rekao mom ocu , kako u Medini puca zemlja i zemljotresi se javljaju..
tako da je to alamet ( predznak ) Sudnjeg Dana, buduci da je Medina "Siguran grad".
A ima takodje i to, da ce neki lik, pred Sudnji dan, srusiti Kabu, vadeci kamen po kamen iz nje...

Shady
22.03.2010., 00:29
Hoće prije zemljotresi razrušit Mekku i Medinu, ili će prije Italija potonuti u more? :rolleyes:

Moguće da je uzrok potresa u neprestanom crpljenju miliuna tona nafte, svakodnevno, iz dana u dan, iz godine u godinu... u pitanju su ogromne količine i možda to uvjetuje stanovite ''rupe'' u zemljištu (ako stalno vadiš a ništa ne ubacuješ unutra, normalno je da će do toga neminovno doć). Interesantno bi bilo sagledavanje premještanja svete Kabe na bezbjednije mjesto, u slučaju predviđenih katastrofa.

Bog je ljubav
22.03.2010., 10:58
Hoće prije zemljotresi razrušit Mekku i Medinu, ili će prije Italija potonuti u more? :rolleyes:

Moguće da je uzrok potresa u neprestanom crpljenju miliuna tona nafte, svakodnevno, iz dana u dan, iz godine u godinu... u pitanju su ogromne količine i možda to uvjetuje stanovite ''rupe'' u zemljištu (ako stalno vadiš a ništa ne ubacuješ unutra, normalno je da će do toga neminovno doć). Interesantno bi bilo sagledavanje premještanja svete Kabe na bezbjednije mjesto, u slučaju predviđenih katastrofa.

Ovo je protiv pravila Foruma i nema veze sa temom.
Dali si ti i dalje moderator pa zato si dan i noc na forumu?
Ili nema vise dovoljno kartona jer su svi podjeljeni na neistomisljenike?
Hvala na odgovoru.

VeronikaN
22.03.2010., 13:06
Ne znam na što točno misliš, ali jedan čovjek koji zivi u KSA je rekao mom ocu , kako u Medini puca zemlja i zemljotresi se javljaju..
tako da je to alamet ( predznak ) Sudnjeg Dana, buduci da je Medina "Siguran grad".
A ima takodje i to, da ce neki lik, pred Sudnji dan, srusiti Kabu, vadeci kamen po kamen iz nje...

Ovo je pomalo slično SF-u....ali tko zna....

teško je reči...:kava:

ibn arebi
22.03.2010., 13:52

Zemljotresi su ili opomena ili kazna ili nagrada.
Osim toga zemljotresi se najčešće dešavaju i iz razloga što je na tom području zavladao nemoral ili blud; ili se čini zulum-nepravda; a sufije kažu da kad se povrijedi srce nekog od evlija zadrhti zemlja.

PitajTatu
22.03.2010., 14:26
Što je činiti muslimanu ako se član njegove uže (ili šire) obitelji odluči preobratiti s Islama na neku drugi vjeru, recimo hinduizam, katoličanstvo, voodoo, itd.
A što ako postane ateist/agnostik? Koje je bolje ili gore? :P Jel bi rađe sina ateista ili sina pravoslavca?
Treba li poštovati njegovu odluku?

Osim toga zemljotresi se najčešće dešavaju i iz razloga što je na tom području zavladao nemoral ili blud; ili se čini zulum-nepravda; a sufije kažu da kad se povrijedi srce nekog od evlija zadrhti zemlja.

Jel ti zaista vjerujes da nemoral ili blud uzrokuju potrese, ili sam ja nesto krivo shvatio?

Derviš
22.03.2010., 14:30

A kako bi premjestio vrelo zamzam?:rolleyes:

Kjaba se ne može premjestati, može se samo srušiti i to je to, kraj dunjaluka. Bio jednom jedan dunjaluk
i na njemu sunca tračak i maleni maslačak.:mirko:

crnooooka
22.03.2010., 14:35
Esselam alejkum!

Evo malo o osobinama kod životinja.

Strast-je osobina magarca i krmka,

Osveta-je osobina deve,

Gibet-je osobina gavrana,

Škrtost-je osobina miša,

Zavidnost-je osobina vuka,

Nasrtljivost-je osobina lava,

Oholost-je osobina leoparda,

Podozrenje-je osobina muhe,

Neprijateljstvo-je osobina zmije,

Pohlepa-je osobina mrava.

ima li za mačku šta?

crnooooka
22.03.2010., 14:38

istina je, baš sam o tome razmisljala zadnjih dana, pa i u Bibliji to piše, ja sam katolkinja i zanimalo me jeli i Muhamed nesto o tome govorio...
evo ja mogu rec da gdje god se gospa ukazala ona je govorila da ce doci to vrijeme potresa, poplava i da moramo imati vjeru u Boga... i da ce doc novi svijet, kao raj na zemlji

Tica
22.03.2010., 18:41
ima li za mačku šta?

Koliko znam, nije dobro, ako ti prođe ispred tvoga puta!
Šalim se!
Za mačku sam čuo da je uvijek" nezadovoljna"!
Sve ovo navedeno kod životinja je njihova narav-osobina,koja i kod ljudi nije puno u odstupanju!
Poz...!:)

ibn arebi
23.03.2010., 07:03
Jel ti zaista vjerujes da nemoral ili blud uzrokuju potrese, ili sam ja nesto krivo shvatio?

Nisi krivo shvatio. Zaista mnoge nepravde koje čini čovjek na zemlji potresu i nju samu.

Bostan
23.03.2010., 13:46
Fantastično je kako se taj blud i nemoral događa najviše na mjestima kontakta tektonskih ploča. :rolleyes:

Pretpostavljam da vjerujes da su bolesti također uzrokovane grijehom? :zvrko:

veza izmedju covjeka i zemlje je tijesna. Mi vjerujemo , tj znamo da je covjeku sve podredjeno na zemlji (kako bi njom ovladavao i kultivisao je, trudom i znanjem koje mu je dato u potencijalu). Ako cijelo covjecantvo gledamo kao Covjeka, veza biva josh ocitija (pogledajte sto se dasava sa prirodom otkako se nekontrolirano trose resursi i steti prirodi)
Tako da svakako postoji veza izmedju sveopce pojave nemorala (i nemira medju ljudima) i onoga sto se desava u prirodi(tj 'priroda' je podlozna emru, naredbi Boga, shodno tome i ona hajmo reci na svoj nacin uzvraca udarac). U kolikoj tijesnoj vezi (vremenski) je odnos Covjeka i Svijeta , sve ovisi koliko je vremena dato da se to shvati, ne bili se stalo sa silovanjem prirode a samim tim i ljudi, a ako se ne shvati sasvim sigurno katastrofa vecih razmjera je na pomolu .

Shady
23.03.2010., 14:51
Uz odličan reply Bostana (posebno u dijelu gdje kaže da priroda uzvraća svoj udarac), nadovezao bih se sa tvrdnjom da ne treba neozbiljno shvatiti ovo njegovo upozorenje. Jer, priroda uvijek nađe način da se obračuna sa štetočinama, sa svim onim što remeti ravnotežu života i širi nemoral, koji se u slučaju Saudije očituje u enormnom bogaćenju pojedinaca iz kraljevske obitelji i njima lojalnih poluga vlasti.

Sadaka (milostinja) i molitva drže svijet - sa islamskog aspekta ovo je istina. A kada je molitva formalna a sadaka i zekaat ne idu tamo gdje trebaju ići, onda je opći moral drastčno narušen. I povlači ispostavu ''računa''.

Saudijski šeici koriste zlatne wc šolje; neki bogatun je čak naručio da se za njegove potrebe izradi ''leteći zamak'', avion na dva kata, gdje bi na II katu bio bazen. :rolleyes: Po Evropi troše miliune u evropskim hotelima sa maksimum zvjezdica; neki bogatun je čak plaćao miliune Maradoni, da mu sina uči igrati fudbal (umjesto da ga je platio npr. da vodi npr. državnu reprezentaciju).. Kud bi nas navelo nabrajanje. Cijelo društvo je tako ustrojeno da je vlast parazitska i da lagodno živi zahvaljujući ogromnim količinama godišnjeg priliva novca. Dok makar trećina čovječanstva živi ispod minimuma ekzistencije (ne samo muslimana, već čovječanstva uopće) što će reć da je humanitarna djelatnost zapostavljena, a to je jedan od osnovnih poziva islama. Muslimanu je npr. zabranjeno nositi zlatan prsten sve dok na zemlji bude i jedan gladan čovjek ili dijete. Dakle, ono kako živi saudijska kraljevska porodica je očito kršenje morala. Osobno bih volio da im drastilno ponestane nafte (i nadam se da nećemo dugo čekati na to) pa da ih to natjera da umjesto vlastitog bogaćenja usmjere narodne novce u naobrazbu, u izgradnju naprednih tvornica, u znanost, u tehnologiju, medicinu...

Bostan
23.03.2010., 23:52
Uz odličan reply Bostana (posebno u dijelu gdje kaže da priroda uzvraća svoj udarac), nadovezao bih se sa tvrdnjom da ne treba neozbiljno shvatiti ovo njegovo upozorenje. Jer, priroda uvijek nađe način da se obračuna sa štetočinama, sa svim onim što remeti ravnotežu života i širi nemoral, koji se u slučaju Saudije očituje u enormnom bogaćenju pojedinaca iz kraljevske obitelji i njima lojalnih poluga vlasti.

Sadaka (milostinja) i molitva drže svijet - sa islamskog aspekta ovo je istina. A kada je molitva formalna a sadaka i zekaat ne idu tamo gdje trebaju ići, onda je opći moral drastčno narušen. I povlači ispostavu ''računa''.

Saudijski šeici koriste zlatne wc šolje; neki bogatun je čak naručio da se za njegove potrebe izradi ''leteći zamak'', avion na dva kata, gdje bi na II katu bio bazen. :rolleyes: Po Evropi troše miliune u evropskim hotelima sa maksimum zvjezdica; neki bogatun je čak plaćao miliune Maradoni, da mu sina uči igrati fudbal (umjesto da ga je platio npr. da vodi npr. državnu reprezentaciju).. Kud bi nas navelo nabrajanje. Cijelo društvo je tako ustrojeno da je vlast parazitska i da lagodno živi zahvaljujući ogromnim količinama godišnjeg priliva novca. Dok makar trećina čovječanstva živi ispod minimuma ekzistencije (ne samo muslimana, već čovječanstva uopće) što će reć da je humanitarna djelatnost zapostavljena, a to je jedan od osnovnih poziva islama. Muslimanu je npr. zabranjeno nositi zlatan prsten sve dok na zemlji bude i jedan gladan čovjek ili dijete. Dakle, ono kako živi saudijska kraljevska porodica je očito kršenje morala. Osobno bih volio da im drastilno ponestane nafte (i nadam se da nećemo dugo čekati na to) pa da ih to natjera da umjesto vlastitog bogaćenja usmjere narodne novce u naobrazbu, u izgradnju naprednih tvornica, u znanost, u tehnologiju, medicinu...

Nisam bio u Saudijskoj Arabiji, nesto sam malo citao od onih koji su bili tamo. Nema im se sta reci , sami vec pokazuju (mislim na vlesnike naftnih polja) sta su i ko su i to je i ticama na grani jasno, pa i u njihovim redovima .
Al na stranu averzija prema Saudiji, globalno je problem poremecaja u prirodi znatan, a to sve utice na mnogo sta.

ibn arebi
26.03.2010., 09:43
Nisam bio u Saudijskoj Arabiji, nesto sam malo citao od onih koji su bili tamo. Nema im se sta reci , sami vec pokazuju (mislim na vlesnike naftnih polja) sta su i ko su i to je i ticama na grani jasno, pa i u njihovim redovima .
Al na stranu averzija prema Saudiji, globalno je problem poremecaja u prirodi znatan, a to sve utice na mnogo sta.

Čovjek je dio prirode i on je najviše remeti. Bog je sve stvorio s mjerom. Čovjek uništi jednu životinjsku vrstu i napravi čitav nered u tom lancu.
Ljudi su glavni uzroci mnogih nedaća. I samo iskopavanje rudnog bogatstva iz zemlje ili bušenje tunela ili vađenje nafte i sl. mora "odjeknuti" kadli-tadli.
Da ne govorim o nekontrolisanoj sječi šuma a svi kažu da su one pluća zemlje.

Shady
27.03.2010., 00:15
Čovjek je dio prirode i on je najviše remeti. Bog je sve stvorio s mjerom. Čovjek uništi jednu životinjsku vrstu i napravi čitav nered u tom lancu. Ljudi su glavni uzroci mnogih nedaća. I samo iskopavanje rudnog bogatstva iz zemlje ili bušenje tunela ili vađenje nafte i sl. mora "odjeknuti" kadli-tadli. Da ne govorim o nekontrolisanoj sječi šuma a svi kažu da su one pluća zemlje.
Mislim da je zemlja više devastirana u zadnjih stotinak godina,
nego od svoga nastanka do početka dvadesetog stoljeća.

Zbog onoga šta ljudi rade, pojavio se metež i na kopnu i na moru,
da im On dadne, pa da iskuse kaznu zabog onoga što rade, ne bi li se popravili. (K, 30:41)

Da se Milostivi smiluje nama ljudima; da nas složi i usmjeri;
da nas izbavi iz tmina na svjetlo i da nam ukaže na put iskrenosti i pažnje. Amin

Tica
27.03.2010., 00:16
Mislim da je zemlja više devastirana u zadnjih stotinak godina,
nego od svoga nastanka do početka dvadesetog stoljeća.

Zbog onoga šta ljudi rade, pojavio se metež i na kopnu i na moru,
da im On dadne, pa da iskuse kaznu zabog onoga što rade, ne bi li se popravili. (K, 30:41)

Da se Milostivi smiluje nama ljudima; da nas složi i usmjeri;
da nas izbavi iz tmina na svjetlo i da nam ukaže na put iskrenosti i pažnje. Amin

Amin!:)

Kitim
27.03.2010., 11:02
Pomozi prvo sebi ubogi zemljanine pa će ti se vrata otvoriti.

Tica
28.03.2010., 20:40
Pomozi prvo sebi ubogi zemljanine pa će ti se vrata otvoriti.

Opet si tajanstven,daj brate malo lakše konstatacije,da se pokušamo razumijeti,
Kitim!
poz.....:mig:

Outmind
30.03.2010., 11:20
Imam jedno pitanje vezano uz moral. Naime, nekoliko sam se puta susreo sa stavovima pojedinih muslimana (ne samo njih, ali konkretno me sada zanima muslimansko stanovište) da ateisti nemaju morala, tj da ako ne vjeruješ u Allaha ne možeš biti i moralan čovjek. Ne želim se naravno sada upuštati u debatu oko toga, jer me zanima jedan konkretan primjer. Naime, jedan čovjek takvog stanovišta je izjavio da te ako ne vjeruješ u allaha ništa ne spriječava da piješ, bludiš itd. E sada, na to si ja mislim sljedeće: Ja sam zadrti antialkohioličar. Količina alkohola koju sam u životu konzumirao teško bi napunila naprstak. Nakon što ste to saznali, evo (napokon) i pitanja - Jeli moja averzija prema alkoholu, sa stanovišta islama, moralna? Odnosno, jeli takvo moje ponašanje moralno, iako ne proizlazi iz božjih zakona, već iz moje vlastite volje i uvjerenja, pa makar se oni u tom konkretnom slučaju podudarali sa dijelom muslimanskog moralnog kodeksa?

Bostan
30.03.2010., 12:15
Imam jedno pitanje vezano uz moral. Naime, nekoliko sam se puta susreo sa stavovima pojedinih muslimana (ne samo njih, ali konkretno me sada zanima muslimansko stanovište) da ateisti nemaju morala, tj da ako ne vjeruješ u Allaha ne možeš biti i moralan čovjek. Ne želim se naravno sada upuštati u debatu oko toga, jer me zanima jedan konkretan primjer. Naime, jedan čovjek takvog stanovišta je izjavio da te ako ne vjeruješ u allaha ništa ne spriječava da piješ, bludiš itd. E sada, na to si ja mislim sljedeće: Ja sam zadrti antialkohioličar. Količina alkohola koju sam u životu konzumirao teško bi napunila naprstak. Nakon što ste to saznali, evo (napokon) i pitanja - Jeli moja averzija prema alkoholu, sa stanovišta islama, moralna? Odnosno, jeli takvo moje ponašanje moralno, iako ne proizlazi iz božjih zakona, već iz moje vlastite volje i uvjerenja, pa makar se oni u tom konkretnom slučaju podudarali sa dijelom muslimanskog moralnog kodeksa?

Islam je pogled na svijet koji nastoji da usavrsi covjeka u svakom pogledu.
Postoje dva pogleda na boziji zakon, tj da je Boziji zakon sam utkan unutar covjeka (ovo je pozicija krscanstva), i da je Boziji zakon nesto van covjeka sto covjeka tjera na podvrgavanje izvjesnim normama(ovo je pozicija judaizma).
Islam pak smatra da je covjeku u njegovom potencijalu data mogucnost razvoja ka pozitivnim i ugodnim osobinama,ali i ka negativnim.
Dakle islam priznaje da u covjeku postoji kodeks, sklonost ka cistoj prirodi (fitretu), ali jednako tako postoji i sklonost ka zastranjivanju (ciji je korijen pretjerivanje u strastima), zbog ove velike sirine, u sto sve covjek moze se pretvoriti , islam smatra da put usavrsavanja treba da bude i izvana i iznutra, stoga postoje propisi koji ukoliko se ispostuju garantiraju vracanje izvornoj prirodi (fitri).

Tako vrijedi i za tebe, koji si iz sebi poznatih razloga antialkoholicar (tj cista priroda u tebi ima odbojnost prema alkoholu i vise preferiras zadovoljstva u stvarima koje ne opijaju um), ali ako bi se sve svelo samo na tebe (ako bi to ostalo na subjektivnom misljenju) onda nikome drugome ko pije ne bi mogao osporiti bilo sta. Stoga za tebe samoga moralno je to sto cinis (jer se oslanja na izvornu prirodu), ali posto se to misljenje subjektivno ono u neku ruku nije moralno (jer svatko drugi tko svoje misljenje zasniva iskljucivo na sebi ima isto pravo piti alkohol, i smatrati to 'moralnim')
islam nastoji ovo dvoje, i unutrasnju normu i vanjsku normu usaglasiti, da bi se covjek a samim tim i drustvo ocistilo od necega sto ce mu kad tada prouzrociti stetu(samo par stvari kada bi se promjenile u svijetu desila bi se ogromna promjena...ukidanje kamate, prestanak alkoholiziranja, i prestanak bludnjicenja...tako malo a tako puno)

Lightning
30.03.2010., 14:09
Poslanik je rekao :" Oni koji su najbolji neznanju (nevjeri) , najbolji su medju vama i u vjeri " .
Tj. vjera objedinjava sve moralne osobine kod čovjeka.
Imas primjer, npr. Poslanikov stric Ebu Talib, je umro kao nevjernik, a branio i volio poslanika kao sina.

Shady
30.03.2010., 20:33
Imam jedno pitanje vezano uz moral. Naime, nekoliko sam se puta susreo sa stavovima pojedinih muslimana (ne samo njih, ali konkretno me sada zanima muslimansko stanovište) da ateisti nemaju morala, tj da ako ne vjeruješ u Allaha ne možeš biti i moralan čovjek.

Po mom mišljenju, ta je konstatacija prilično agresivna i ne odobravam je. Iako je točno je da je ateizam sa stanovišta islamske vjere jedna vrsta nasilja (čak među najtežim oblicima nasilja) - a do znači i da je akt nemorala - ipak, moralnost ima širi okvir od samog vjerovanja u Boga. Moral je uvijek vezan za čovjeka, pa čak i tako nasilan čovjek može imati izgrađene moralne crte u mnogim segmentima života. Na primjer može voljeti životinje, djecu.. A nasilje koje čini negirajući Tvorca, čini samo sebi.

Ne želim se naravno sada upuštati u debatu oko toga, jer me zanima jedan konkretan primjer. Naime, jedan čovjek takvog stanovišta je izjavio da te ako ne vjeruješ u Allaha ništa ne spriječava da piješ, bludiš itd.

I ovo smatram izuzetno agresivnim stavom. Osobno znam ateiste koji su moralniji od mnogih muslimana koje sam za svojem životu upoznao. To su izuzetno karakterni ljudi, odgovorni na poslu, humani, vjerni u braku, solidarni sa tuđom patnjom, nezaraženi nacionalizmom... Tako da uopće ne odobravam takvu izjavu.

E sada, na to si ja mislim sljedeće: Ja sam zadrti antialkohioličar. Količina alkohola koju sam u životu konzumirao teško bi napunila naprstak. Nakon što ste to saznali, evo (napokon) i pitanja - Jeli moja averzija prema alkoholu, sa stanovišta islama, moralna? Odnosno, jeli takvo moje ponašanje moralno, iako ne proizlazi iz božjih zakona, već iz moje vlastite volje i uvjerenja, pa makar se oni u tom konkretnom slučaju podudarali sa dijelom muslimanskog moralnog kodeksa?

Na to pitanje (da li je tvoja averzija prema alkoholu, sa stanovišta islama, moralna) odgovor je lako dati. Ovisno o tome da li ne piješ iz uvjerenja ili ne. Ako ne piješ zato što smatraš da je to nešto loše i da može biti opasno, onda se to može smatrati moralnim. A ako ne piješ zato što tvoj organizam ne može podnijet miris i okus alkohola (ako ti se od toga prevrće u stomaku) onda je to samo reakcija, koja nema moralno utemeljenje. Jer da bi nešto bilo moralno, treba postojati svjesna moralna nakana (nijjet) da se prekine sa nečim što je ružno.

I dužan sam napomenuti da je ovo pitanje, iako zanimljivo, ipak sekundarno bitno u odnosu na mnoga druga (daleko bitnija) pitanja koja bi čovjek trebao postaviti sebi za svojeg života; kao na primjer, pitanje: koji je smisao njegovog života i kakav je njegov odnos sa Tvorcem. Srdačan pozdrav

Outmind
31.03.2010., 11:46
Hvala vam svima na iscrpnim odgovorima. @ shady - iako možda nije od primarne važnosti, nadam se da ćeš se složiti da je na njega ipak lakše odgovoriti no na monumentalna pitanja što si ih ti spomenuoo xD.

Articles of Faith
31.03.2010., 13:17
Postoji li nekakva kazna za osobu koja "izađe" iz Islama,tj. postaje nevjernik ili prijeđe na neku drugu religiju? Ili je to dopušteno? :)

ibn arebi
31.03.2010., 14:14
Postoji li nekakva kazna za osobu koja "izađe" iz Islama,tj. postaje nevjernik ili prijeđe na neku drugu religiju? Ili je to dopušteno? :)
Praktično si sam sebi presudio.
Kazna po šerijatu Islama je smrt za tako nešto.
Međutim tu presudu treba ostaviti Vrhovnom Sucu. On je Najbolji sudija. Ljudi sude po djelu, a Bog po nijetu-namjeri.

Articles of Faith
31.03.2010., 14:21
Čuo sam i ja da je kazna smrt u nekim zemljama,ali u ovim liberalnijim muslimanskim zemljama?

PitajTatu
31.03.2010., 14:25
Praktično si sam sebi presudio.
Kazna po šerijatu Islama je smrt za tako nešto.
Međutim tu presudu treba ostaviti Vrhovnom Sucu. On je Najbolji sudija. Ljudi sude po djelu, a Bog po nijetu-namjeri.

Znači nije bitno dali postaješ krščanin ili ateist. Kazna je ista?

Jel vama muslimanima to smeta ili smatrate da je to primjerena kazna? Biste li izvršili smrtnu kaznu u ime Alaha :confused:

ibn arebi
31.03.2010., 14:35
Čuo sam i ja da je kazna smrt u nekim zemljama,ali u ovim liberalnijim muslimanskim zemljama?

U "liberalnijim" muslimanskim zemljama će se "ignorisati", odnosno sa njim prestaje svaka komunikacija, i sud će biti ostavljen za Vladara Sudnjeg Dana. To je stoga što sam čovjek nema pravo da oduzme život drugom čovjeku jer Bog zna ono što čovjek nezna. Možda će se takav predomisliti ili će prije smrtnog časa da dođe do tewbe-pokajanja.

Articles of Faith
31.03.2010., 14:41
U "liberalnijim" muslimanskim zemljama će se "ignorisati", odnosno sa njim prestaje svaka komunikacija, i sud će biti ostavljen za Vladara Sudnjeg Dana. To je stoga što sam čovjek nema pravo da oduzme život drugom čovjeku jer Bog zna ono što čovjek nezna. Možda će se takav predomisliti ili će prije smrtnog časa da dođe do tewbe-pokajanja.

Da,ali nije mi jasno zašto se ignorira takve osobe. Što,oni prestaju biti ljudska bića jednostavno zato što su promijenili mišljenje? :ne zna:

A ova smrtna kazna je užas.

Shady
31.03.2010., 17:17
Postoji li nekakva kazna za osobu koja "izađe" iz Islama,
tj. postaje nevjernik ili prijeđe na neku drugu religiju? Ili je to dopušteno? :)

Točno je da su u nekim musimanskim sredinama nekada bili donošeni zakoni da je kazna za odstupanje od islama smrt. I točno je da u nekim zemljama još uvijek postoje. Ali to ne treba shvatiti kao pravedno rješenje, pa ni kao islamsko rješenje, već kao tipični politički rezon. Moje je mišljenje da takav zakon nema pravno utemeljenje i užasan je od prilike isto kao i kada bi u Americi ili Rusiji donijeli zakon da treba biti ubijen svatko tko napusti kršćanstvo. Jednostavno, to je jedan nasilnički zakon, izveden iz krivog sagledavanja islamske poruke; zakon duboko suprotstavljen duhu i slovu Kur'ana, pa ga kao takvog i treba tretirati i raditi na njegovom suzbijanju.

Da,ali nije mi jasno zašto se ignorira takve osobe. Što,oni prestaju biti ljudska bića jednostavno zato što su promijenili mišljenje? :ne zna: A ova smrtna kazna je užas.

Izoliraju ih zato jer su ljudi po svojoj prirodi često drski, ne poštuju drugoga.
Najbolje je pogledati ''Adagio'' u mom potpisu da se vidi kakva je većina ljudi. :ne zna:

Islam propovjeda slobodu izbora, pa je u toliko prije sporno pravilo prevaziđeno i treba ga napustiti.

Naravno, još dugo će postojati oni koji žive u prošlosti i koji će se zalagati za to pravilo opstane.
Oni će ''kod kuće'' braniti to pravilo, a na zapadu će pak tražiti slobodu i demokraciju. :D Takvi smo mi ljudi.

No, u budućim vremenima će njihovi pozivi neminovno biti sve slabiji. Ljudi su danas povezani modernim sredstvima komunikacije, svijet više nije kao što je bio prije petsto i tisuću godina. Pozdrav

Articles of Faith
01.04.2010., 02:27
Diskutantu Shady,zahvaljujem se na odgovoru.

PitajTatu
01.04.2010., 16:16
Zašto minareti izgledaju ovako kako izgledaju?:D Hehe... zašto su tako visoki i tanki? :)

Tica
01.04.2010., 17:37
Selam alejkum!

U poljednjih 50 godina u historiji našeg naroda,porodica je razarana smišljeno i planski.Postavljen je cilj da više ne bude porodica pravog muslimanskog karaktera a da njihovo mjesto zauzmu hibridne porodice sa velikom dozom prisutnog ateizma.Čak su i sami muslimani doprinijeli da dođe lakše do rasula familija i porodica.Za tu svrhu je bio smišljen i jedan dio asimilacije.Kao prvo u muslimanskoj porodici otac ili babo,naglo biva zamjenjen sa tatom.Jer tata više ne predvodi porodicu nego je samo jedan ravnopravni član porodice i tako postaje familijarni bilmez.Zašto je ocu namjenjena samo uloga ravnopravnog člana porodice trebalo bi da nam je jasno.Naši očevi i babe postaju nevažni od onoga momenta otkada su ustoličili oca cjelokupne zajednice,a taj otac u našoj zajednici je bio Tito.
Od tada babe gledaju kako odlaze u otpad jer ih tamo stavljaju njihovi školovani sinovi i kćeri,a ne obazirući se ni jednog trenutka kako sami sebe razaraju.Muslimanka i musliman su se stidjeli svoga oca zvati babom čak i kada su neki to počeli ignorisati.Muslimani su tada rado tuđe običaje i tradiciju prihvatali a svoje su odbacivali i zanemarivali.U muslimanskoj porodici majka nije više majka od kada su Tito i Partija naredili da se feredže i zarevi poskidaju,dok su to časne sestre,kao obredni dio svoje odjeće zadržale.Dakle,očiti vid diskriminacije,što je bilo jasno svijesnima iz naše populacije.Hajde i to što je učinjeno,ali sve"sile" su bile uprte da se mama izjednači sa tatom i čak da preuzme vlast od njega,iako po islamskom učenju to nije dozvoljeno.Nije ženina uloga da predvodi čovjeka.Žena koja uzme vlast od čovjeka ,za njega je bolje da više i nije živ,jer je to kopanje mezara samom sebi za života!Mnoge muslimanke se takmiče kako će poniziti čovjeka tako da mu je uloga manja u familiji i većina ljudi se danas žale da je nemoćna.Takvi ljudi su izgubili snagu svoje riječi.Iako su ovo stvari koje Islam kategorički zabranjuje.
Jedna generacija je tako već odrasla i mi sada pokušavamo toj generaciji vratiti lični identitet i kulturu Islama.Oni koji to nisu prihvatili smatrali su ih staromodnima,posebno oni koji su upozoravali na opasnosti i propasti muslimanske porodice.Da li će se danas takva djeca sjetiti svojih roditelja sa Fatihom ili Jasinom ili dovom,kao znak pažnje i oduživanja za sve ono što su roditelji učinili prema djeci?
Zato bi dobro bilo da danas ako nismo prije,nešto i proučimo svojim roditeljima!Ako tada nismo znali,danas znamo.
U naše familije su bila ušla i nemuslimanska imena.Nejma naroda na bijelom svijetu koji se je više odricao svojih imena stideći ih se kao što je to bilo sa našim narodom u prethodnom periodu.Tuža imena su bila znak modernosti,kulture,prestiža i statusa.
Kod ostalih to je bila rijetkost.A u stvarnosti se je odvijao jedan tihi proces asimilacije.Aktuelni su bili mješoviti brakovi.
Također se je vodilo računa da se izbace iz upotrebe naše riječi i terminologija:sećije,šiljteta,divani,dušeci,minder i,sehara,demirlije,sofre i td.,tako da danas imamo tzv.hibridnu generaciju koja je zaboravila dobar dio svoje kulture i jezika.Da se ne spominje post i obilježavanje Bajrama,sunetluci djece itd.
Muslimanska porodica ako želi spas mora se posebno promjenuti pitanje žene.Muslimanke trebaju prihvatiti svoju nošnju.Ne izlagati svoje ukrase jabandžijama,muslimanka je najbolja kada je sakrivena u čardacima i baščama kuće oko kojih su visoke tarabe i kada najviše vremena provodi sa svojom djecom,učeći ih "Rabbi jessir" i la ilahe illellahu....
Muškarci muslimani bi trebalo u tom slučaju da poslije poslova i obaveza najviše vremena provode u svojim kućama sa svojim porodicama,odabrati društvo koje će ga posjećivati i nedati da svako zaviri iza taraba muslimanskih bašča.
Krajnje je vrijeme za sve one koji nisu totalno stradali da se vraćaju i hvataju za uže spasa koje nam naš Gospodar nudi,a to je Kuran i Islam.
Nama je jedino u tome spas!

Selam!

smjeskica
01.04.2010., 18:01
Zašto minareti izgledaju ovako kako izgledaju?:D Hehe... zašto su tako visoki i tanki? :)
To je više otomanski stil gradnje.
Minareta ima spiralnih, kvadratnih, osmouglih, viših, nižih....islamska arhitektura ima zajedničku, prepoznatljivu nit, ali ima tu i raznovrsnosti stilova.

http://www.intlistings.com/articles/images/images_mosques/16.jpg

http://img.xcitefun.net/users/2009/06/86960,xcitefun-jami-ul-alfar-mosque-colombo-sri-lanka.jpg

http://pageshalal.fr/images/charity/mosquee_paris.jpg

happygoose
01.04.2010., 18:44
onda taj otomanski prevladava ovdje na bliskom istoku:D a primjetih i da ih stavljaju i na desno i na lijevo:o

happygoose
01.04.2010., 18:46
No, u budućim vremenima će njihovi pozivi neminovno biti sve slabiji. Ljudi su danas povezani modernim sredstvima komunikacije, svijet više nije kao što je bio prije petsto i tisuću godina. Pozdrav

pa da iskoristim sredstva komunikacije i da ti javim da su onu zivotinju sto je silovalo dijete u dzamiji osudili na smrt...i sad se ceka na josh dvije instance i potpis sheika.

Shady
02.04.2010., 02:23
onu životinju, što je silovala dijete u džamiji, su osudili na smrt...
i sad se čeka na još dvije instance i potpis šeika.
happygoose
Ne znam za taj slučaj; mislim da je netko pisao o nečemu sličnome u Egiptu;
Ali, svakako me zanima više pojedinosti o tom stravičnom slučaju. Može link?
I pitao bih za svrhu ovog javljanja. Protiv si smrtne kazne, ili... ? Pozdrav :)

happygoose
02.04.2010., 12:44
Koja je moguca kazna prema sherijatskom zakonu, za odraslog muskarca koji je silovao i ubio cetvrogodisnje djete?Pod "utjecajem" alkohola.Sam dogadjaj se zbio u Dubaiju na prvi dan Eid-a(Bjarama)proshli tjedan, unutar prostorija lokalne dzamije.

evo kvotam svoje pitanje...o ovom sluchaju se radilo...:)
i tvoj komentar...mislila sam eto samo javiti razvoj sluchaja...

Grozno. Ja bih presudio da mu se nabije štapin dinamita ili tnt pozadi i da se daljinski aktivira. A šerijatska kazna ne znam kakva bi bila. :ne zna: Vjerovatno smrt odrubljivanjem glave. Samo što je meni ovo sa dinamitom primamljivije. Tako je Marquezov Patrijarh ("Patrijarhova jesen") kažjavao nepoćudne generale :D

Inače, nema veze što je to učinio u džamiji i na Eid. I da je u crkvi, isto bih presudio. Pa i u njegovoj vlastitoj kući. I u bilo kom običnom danu. Ne mijenja stvar gdje je počinio zločin i u kojem danu, već je bitan sam karakter zločina. A baš je ogavan. :(

Shady
02.04.2010., 15:26
evo kvotam svoje pitanje...o ovom sluchaju se radilo...:)
i tvoj komentar...mislila sam eto samo javiti razvoj sluchaja...

aha, slučaj u dubaiju (sad se sjećam). Pa, hvala ti happygoose. :top: Oboje smo roditelji i znamo šta znači takav zločin nad četvorogodišnjim djetetom :( Osobno mi je drago da je osuđen propisno, nadam se da se egzekucija neće prolongirati predugo. Ako bude izvršena javno možda bude i clip na Youtube-u pa, ako saznaš novosti opet iskoristi moderna stredstva komunikacije :mig: i javi. Pozdrav :)

Derviš
02.04.2010., 15:33
aha, slučaj u dubaiju (sad se sjećam). Pa, hvala ti happygoose. :top: Oboje smo roditelji i znamo šta znači takav zločin nad četvorogodišnjim djetetom :( Osobno mi je drago da je osuđen propisno, nadam se da se egzekucija neće prolongirati predugo. Ako bude izvršena javno možda bude i clip na Youtube-u pa, ako saznaš novosti opet iskoristi moderna stredstva komunikacije :mig: i javi. Pozdrav :)

S druge strane, u Maleziji ipak neće biti bičevana ona žena što je pila pivo na javnom mjestu ili tako nekako, todaytonight se sjeća toga...

todaytonight
02.04.2010., 15:37
znam ... zahvaljujuci Sestrama Islama i njihovoj kampanji kojom su pokrenule i mnoge znacajne reformiste muske glave (kao sto je nas Shady) :top:

Derviš
02.04.2010., 15:41
znam ... zahvaljujuci Sestrama Islama i njihovoj kampanji kojom su pokrenule i mnoge znacajne reformiste muske glave (kao sto je nas Shady) :top:

:cerek: Ha jes' brza, rodio babo, ja konto neš' ti ovo vidit, i još pokušao prikriti tek ovlaš spomenuvši te...:D

todaytonight
02.04.2010., 16:15
:cerek: Ha jes' brza, rodio babo, ja konto neš' ti ovo vidit, i još pokušao prikriti tek ovlaš spomenuvši te...:D

jesam vala :cerek:
jedno oko uvijek gleda, sakrit mu se nista ne da :top:
(tako me baka ucila za bozje oko, da mu se ne mozes sakriti niti u najdublju skrinju)

PitajTatu
02.04.2010., 16:38
Negdje sam načuo da je muslimanima zabranjeno držati slike (ljudi?) u svojim domovima. Jeli to istina?

Tica
02.04.2010., 16:49
Negdje sam načuo da je muslimanima zabranjeno držati slike (ljudi?) u svojim domovima. Jeli to istina?

Nije.:)

PitajTatu
02.04.2010., 16:53

Hvala na opsežnom odgovoru. :p
Ne znam od kuda sam to pokupio onda...

Lightning
02.04.2010., 17:25
Nije dozvoljeno obavljati molitvu ako se u blizini nalazi slika covjeka, zivotinje...

happygoose
02.04.2010., 18:37

ono sto je zabrinjavajuce...oba odvjetnika su odustala od sluchaja...i mislim da vec ima i treceg..

dobio je i 6 mj.zatvora zbog konzumiranja alkohola...nakon toga, ako se odobri presuda, ceka ga smrtna.

zelka
02.04.2010., 18:52

Nije zabranjeno drzati u kuci, ali ih je zabranjeno vjesati.

happygoose
02.04.2010., 19:13
ovo je malo zbunjujuce..jer postoji toliki broj umjetnika/slikara muslimana koji rade predivna djela..i ljudi ih kupuju i vjeshaju na zidove...ili se apstrakcije ne mogu vjeshati?

happygoose
02.04.2010., 19:17
recimo Yousef Ahmed...

http://www.artnet.com/Artists/LotDetailPage.aspx?lot_id=3EC1F4DB212FBA7278E20480 CAEBF365

zelka
02.04.2010., 19:24
ovo je malo zbunjujuce..jer postoji toliki broj umjetnika/slikara muslimana koji rade predivna djela..i ljudi ih kupuju i vjeshaju na zidove...ili se apstrakcije ne mogu vjeshati?

pitano je za slike ljudi, pa sam tako i odgovorila. Znaci, slike zivih bica nije dozvoljeno vjesati.

zelka
02.04.2010., 19:30
recimo Yousef Ahmed...

http://www.artnet.com/Artists/LotDetailPage.aspx?lot_id=3EC1F4DB212FBA7278E20480 CAEBF365

ovo svakako da i bas mi se svidja... :)

PitajTatu
02.04.2010., 19:30
pitano je za slike ljudi, pa sam tako i odgovorila. Znaci, slike zivih bica nije dozvoljeno vjesati.

A što ako su u onoma malom okviru koji stoji na stolu?

Nije mi jasno zasto je problem vješati sliku... Što to točno podrazumjeva "vješanje"? Jeli slika na frižideru pridržavana magnetima obješena?

PitajTatu
02.04.2010., 19:32

Netko ovdje meni laže. Ili Tica ili zelka :p

sarmantan_sarlatan
02.04.2010., 19:34

ako njihovi odgovori nisu u kontradikciji, onda ti lazes da neko od njih laze ;)

PitajTatu
02.04.2010., 19:37
ako njihovi odgovori nisu u kontradikciji, onda ti lazes da neko od njih laze ;)

Imaš pravo. Ticin odgovor me vodi na zakljucak da sam potpuno u krivu... a zelkin da ipak ima nečega u tome :p

kahtani
02.04.2010., 19:51

Sve zavisi ko šta u svom domu ima.... Neki kažu da Omer r.a. prenosi od Poslanik s.a.w.s. - " Na Sudnjem danu ce biti kaznjeni oni koji prave ili (slikaju) likove tražice Allah od njih : - Ozivite ono sto ste pravili ! " ... ili udahnite im dušu

..... Sve u svemu ima i onih koji su misljenja da se te rječi odnose na svaku osobu (džahila) ili koja u pijanom stanju nagonski pridje ženi i nakon toga se rodi dijete... a nesposoban je da mu udahne dusu te ga ostavi na nivou hajvana... da se muci zajedno sa njim... zato što ume da govori... a kasnije ga živo zakopa... ili donese presudu protiv sebe te se na njemu izvrsi kazna... sto je još gore nego da se polikolorom igro po zidu... sve zavisi jesu li mu deca (likovi) prije tevbe ili poslije...

...a neki kažu da je Aisa r. a. rekla da je Poslanik reko: - ''Allah ce kazniti najtezom kaznom na Sudnjem danu one koji oponasaju Allahovo stvaranje'' ! .... a nakon tih rječi, posepala zavjese na kojoj su bili likovi i napravila jastuk od njih....

....eto, ispada da je Aiša preteča današnjeg dizajna...

zelka
02.04.2010., 20:06
A što ako su u onoma malom okviru koji stoji na stolu?

Nije mi jasno zasto je problem vješati sliku... Što to točno podrazumjeva "vješanje"? Jeli slika na frižideru pridržavana magnetima obješena?

Grijeh je vješati slike ljudi ili životinja na zidovima i plafonima kuća i Meleki milosti napuštaju tj. ne ulaze u kuću u kojoj su izložene slike živih stvorenja niti u kuću u kojoj se drži pas. Pod izlozene se podrazumjeva da se na bilo koji nacin nadju u kuci na vidljivom mjestu.

zelka
02.04.2010., 20:20

Ne zavisi to od Tice i zelke :D

Poslanik a.s. rekao je Aliji, radijallahu anhu:
“Nemoj ostaviti nijednu sliku, a da je ne uništiš, niti jedan uzvišen kabur, a da ga ne poravnaš.”

Pojava fotografije je novijeg vijeka. Ne moze se, sigurno, porediti sa kipovima i nekim drugim slikama koje su postojale u Poslanikovo a.s. doba. Vecina ucenjaka smatra da je dozvoljeno fotografisanje ukoliko je ono potrebno, te da je isto zabranjeno ukoliko je iz zabave, hira i sl..i da ukoliko je cilj izrade slike čuvanje uspomena, divljenje, velicanje i sl. tada izrada postaje zabranjena...

Duboko i diskutabilno...

Tica
02.04.2010., 20:31
Grijeh je vješati slike ljudi ili životinja na zidovima i plafonima kuća i Meleki milosti napuštaju tj. ne ulaze u kuću u kojoj su izložene slike živih stvorenja niti u kuću u kojoj se drži pas. Pod izlozene se podrazumjeva da se na bilo koji nacin nadju u kuci na vidljivom mjestu.

Selam alejkum!
Gdje si ovo našla za Meleke,i vezano za psa?

PitajTatu
02.04.2010., 21:23
Ne zavisi to od Tice i zelke :D

Poslanik a.s. rekao je Aliji, radijallahu anhu:
“Nemoj ostaviti nijednu sliku, a da je ne uništiš, niti jedan uzvišen kabur, a da ga ne poravnaš.”

Pojava fotografije je novijeg vijeka. Ne moze se, sigurno, porediti sa kipovima i nekim drugim slikama koje su postojale u Poslanikovo a.s. doba. Vecina ucenjaka smatra da je dozvoljeno fotografisanje ukoliko je ono potrebno, te da je isto zabranjeno ukoliko je iz zabave, hira i sl..i da ukoliko je cilj izrade slike čuvanje uspomena, divljenje, velicanje i sl. tada izrada postaje zabranjena...

Duboko i diskutabilno...

Ok, shvacam što se htjelo postici takvom zabranom.

Ali kako opravdavate posjedovanje televizora i racunala? Mislim, nije dozvoljeno imati sliku svoje djece na stolu, ali je dozvoljeno imati uređaj koji stvara 30 slika u sekundi! Nema smisla...

Tica
02.04.2010., 21:50
Nije dozvoljeno obavljati molitvu ako se u blizini nalazi slika covjeka, zivotinje...

Ta tu,prihvati ovu konstataciju,jer ako nastaviš po svom,malo će ti biti i komp!
Ako si vjernik i ako se moliš,onda znaš da je potreban mir i čistina,nije dovoljno gledati u neku ikonu i moliti se,bar kod nas se to neradi!

Alles klar?

zelka
02.04.2010., 23:16
Selam alejkum!
Gdje si ovo našla za Meleke,i vezano za psa?

Alejkumu selam!

To je Hadis, procitala sam ga u knjizi "Izbor Poslanikovih Hadisa", Sarajevo, 1985.
Piše tačno ovako:

Rekao mi je Džebrail: 'Mi, meleki, ne ulazimo u kuću u kojoj se nalazi slika (kip) ili pas."

zelka
02.04.2010., 23:31
Ok, shvacam što se htjelo postici takvom zabranom.

Ali kako opravdavate posjedovanje televizora i racunala? Mislim, nije dozvoljeno imati sliku svoje djece na stolu, ali je dozvoljeno imati uređaj koji stvara 30 slika u sekundi! Nema smisla...

Ja ne opravdavam...nit cu pokusati opravdati...
Mislim da znaju biti od koristi i jedno i drugo, ali mislim da je steta daleko veca... to je 'bolest modernog doba' i 'zaraza' i gubitak vremena, da ne nabrajam vise, mislim da slutis na sta ciljam...

Ja se bar potrudim da sve to bude u nekim normalnim granicama, umjereno i dobro biram koje cu sadrzaje gledati (moje misljenje - nije mjerodavno).

Tica
03.04.2010., 09:06
Alejkumu selam!

To je Hadis, procitala sam ga u knjizi "Izbor Poslanikovih Hadisa", Sarajevo, 1985.
Piše tačno ovako:

Rekao mi je Džebrail: 'Mi, meleki, ne ulazimo u kuću u kojoj se nalazi slika (kip) ili pas."

Hvala na odgovoru!

zelka
03.04.2010., 10:43
Hvala na odgovoru!

i drugi put! :D

Selam i tebi!:mig:

PitajTatu
03.04.2010., 11:40
Ta tu,prihvati ovu konstataciju,jer ako nastaviš po svom,malo će ti biti i komp!
Ako si vjernik i ako se moliš,onda znaš da je potreban mir i čistina,nije dovoljno gledati u neku ikonu i moliti se,bar kod nas se to neradi!

Alles klar?

Što radiš na ovoj temi ako te pitanja živciraju i nemaš volje odgovarati? :confused:

Hvala zelka na odgovorima.

Tica
03.04.2010., 18:38
Što radiš na ovoj temi ako te pitanja živciraju i nemaš volje odgovarati? :confused:

Hvala zelka na odgovorima.

Po tvom zaključku, nebi onda trebao biti ni na jednoj temi,ee, Ta tu da li je to fino od tebe,pa dao sam ti odgovor kao savjet!:mig:

Flow
04.04.2010., 11:48
A TV je dozvoljen?
a ovaj LCD sto se vjesa na zid? jel on dozvoljen?

zelka
04.04.2010., 11:55
A TV je dozvoljen?

nije dozvoljeno nista sto te moze odvratiti od namaza...

Articles of Faith
04.04.2010., 12:22
Što je to namaz?

Flow
04.04.2010., 12:31
Što je to namaz?

molitva

Lightning
04.04.2010., 12:36
A TV je dozvoljen?

gle, zasto ne bi bio dozvoljen :facepalm:
poanta je da ako mozes klanjati , i slusati novinarku kako gundja, ok..
ali to ured nitko ne moze..

Flow
04.04.2010., 15:38
nije dozvoljeno nista sto te moze odvratiti od namaza...

Mislis u namazu ili izvan namaza?

Tica
04.04.2010., 16:02
Mislis u namazu ili izvan namaza?
I dijete prvo naući da puže a tek poslije prohoda,je li ti ovo dovoljan odgovor?
Poz....!:)

Articles of Faith
04.04.2010., 18:15
Zašto neki muslimani imaju veliku bradu? To me uvijek zanimalo. Jel postoji kakav religijski razlog?

PitajTatu
04.04.2010., 18:23
Zašto neki muslimani imaju veliku bradu? To me uvijek zanimalo. Jel postoji kakav religijski razlog?

Imaju bradu do pupka a nemaju brkove :ne zna:

PitajTatu
04.04.2010., 18:26
Vezano za ovu zabranu slika, kipova, fotografija ljudi i životinja... kako to da Turci mašu slikama Ataturka ko blesavi? vjerojatno vise puta spomenu njegovo ime nego Alahovo! A u islamu se na idolopoklonstvo gleda izrazito negativno.

zelka
04.04.2010., 18:31
Vezano za ovu zabranu slika, kipova, fotografija ljudi i životinja... kako to da Turci mašu slikama Ataturka ko blesavi? vjerojatno vise puta spomenu njegovo ime nego Alahovo! A u islamu se na idolopoklonstvo gleda izrazito negativno.

Pa oni ce s tim pred Boga... Sta god ko uradi, odgovarat ce za to pred Allahom, tako da nije uredu da mi ovdje presude dajemo! ;)

Lightning
04.04.2010., 18:35
Muhammed a.s. je nosio bradu, kao i svi ostali poslanici. kada pogledas npr. slike Isusa, Mojsije, Abrahama, svi imaju bradu, ne? :mig:
Vecinom svi produhovljeni ljudi su nosili bradu..eh sada, konkretan razlog...to zna samo Allah, no kaze se da se po tome muskarci razlikuju od zena...
Dakle, to je ono sto je Muhammed a.s. radio, a sve sto je on radio ili sutnjom odobrio, je sunnet. A muslimani trebaju slijediti sunnet
Da napomenem, nije svakakva duzina brade, neko ima pola metra, a ne ide tako. Poslanik je rekao duzine stistnute šake...eh sada, ja ne znam odakle je mislio, od dna brade, ili recimo od donje usne...kod nas na Balkanu se to ne prakticira, uglavnom to praktikuju ljudi koje zovemo vehabijama, dok je na istoku to sasvim normalna stvar. sve je stvar tradicije

Aruena
04.04.2010., 23:26
Pozdrav.

Da li se muslimanske zene mole u dzamiji?

Gdje se one mole?

Halveti
04.04.2010., 23:48
Pozdrav.

Da li se muslimanske zene mole u dzamiji?

Gdje se one mole?

Da, mole se u dijelu dzamije predvidjenom za zene, ako nema posebnog dijela za zene onda iza muskaraca.

Tica
05.04.2010., 08:35
Muhammed a.s. je nosio bradu, kao i svi ostali poslanici. kada pogledas npr. slike Isusa, Mojsije, Abrahama, svi imaju bradu, ne? :mig:
Vecinom svi produhovljeni ljudi su nosili bradu..eh sada, konkretan razlog...to zna samo Allah, no kaze se da se po tome muskarci razlikuju od zena...
Dakle, to je ono sto je Muhammed a.s. radio, a sve sto je on radio ili sutnjom odobrio, je sunnet. A muslimani trebaju slijediti sunnet
Da napomenem, nije svakakva duzina brade, neko ima pola metra, a ne ide tako. Poslanik je rekao duzine stistnute šake...eh sada, ja ne znam odakle je mislio, od dna brade, ili recimo od donje usne...kod nas na Balkanu se to ne prakticira, uglavnom to praktikuju ljudi koje zovemo vehabijama, dok je na istoku to sasvim normalna stvar. sve je stvar tradicije

Recimo da se mislilo na dužinu,koja stane u šaku,znaš ono kada gladiš i što ostane u ruci ,to je to!

Shady
05.04.2010., 14:59
Muhammed a.s. je nosio bradu, kao i svi ostali poslanici. kada pogledas npr. slike Isusa, Mojsije, Abrahama, svi imaju bradu, ne? :mig: Vecinom svi produhovljeni ljudi su nosili bradu.. eh sada, konkretan razlog...to zna samo Allah, no kaze se da se po tome muskarci razlikuju od zena. Dakle, to je ono sto je Muhammed a.s. radio, sve sto je on radio ili sutnjom odobrio, je sunnet. A muslimani trebaju slijediti sunnet.

Ja ovako mislim. Muhammed (s.a) nije poslan kao maneken ili modni kreator. Nije poslan da objašnjama principe lijepog odjevanja, načine fazoniranja brade ili oblik kape koju ćemo nositi. Nego je poslan da usavrši čovječanstvo i da objasni put jedinstva ljudske zajednice, da donese mir i slobodu na zemlji.

''Poslan sam da usavršim moral i plemenite ćudi'' - (Muhammed)

Prema tome, treba slijediti sunnet (primjer) Muhammeda u lijepoj ćudi i pozitivnim postupcima; a to ne znači da ga treba slijediti u načinu odjevanja, u jahanju kamile ili u puštanju/brijanja brade. Na primjer, Muhammed s.a. je imao i jako dugu kosu, pa se taj sunnet rijetko (ili skoro nikako ne) slijedi, već mnogi briju glave a puštaju preduge brade, što je skroz suprotno praksi (ako je već riječ o slijeđenji nj. prakse). Drugi primjer: Muhammed je imao jako dug korak i hodio je pognut naprije, i hodio je veoma brzo.. a to ne znači da svi trebamo hoditi tako. Znači, da li če netko puštati bradu ili ju brijati - to je njegova osobna stvar izbora. To je samo dio tradicije Istoka, kao što si i rekao u nastavku. Ali, već u Evropi ima mnogo muslimana koji nemaju brade (posebno obraćenici na islam) i ne smatraju to dijelom svoje kulture, niti to smatraju obvezatnim. Što je ispravan stav.
Imaju bradu do pupka a nemaju brkove :ne zna:

Da neki skroz briju brkove, a puštaju brade. To je još jedan primjer krivog tumačenja. Preporučeno je, iz higijenskih razloga, samo kresati duljinu a ne skroz brijati. Evo primjer fanatika koji misli da slijede Muhammeda. http://www.vesti-online.com/data/images/2009-12-30/20978_vehabije-derventa_f.jpg
Ponekad kad vidim neke klince kako su se unakaradili, bude pravo tužno šta čovjek napravi od sebe. :( Pusti bradu, skreše brke i misli - sada je kao Muhammed. A kada ga čuješ kako govori... ?! :rolleyes: ispada kako "slijedi Muhammeda u puštanju brade", a ne slijedi ga u lijepoj ćudi. I ljudi ga se boje.

Tica
05.04.2010., 16:20
Mišljenje je lijepa i pohvalna radnja,ali Sunet je Sunet" i tu nema dvojbe šta je ispravno i što slijediti,tako nam je ostavljeno u amanet!
Prvo slijedi Poslanika, pa će ti se inšallah,sve pokazati i objasniti(ako ne shvačaš neke radnje,pitaj ko zna)!

Da nedužim,selam!

Aruena
05.04.2010., 16:37
Da, mole se u dijelu dzamije predvidjenom za zene, ako nema posebnog dijela za zene onda iza muskaraca.

Hvala.

A da li se Muslimani vjencavaju u dzamiji? (Kao krscani u crkvi,recimo).

I da li postoji neki obred za novorodjeno dijete kojim se ono uvodi u Islam (kao sto krscani svoju djecu krste) i gdje se to obavlja-u dzamiji ili negdje drugo?

Lightning
05.04.2010., 17:04
Vjencavaju se po islamskom zakonu, tj. šerijatski. To vjencanje moze da bude, a i ne mora u dzamiji.

Drugi dio pitanja je zanimljiv .. :) Po islamskom vjerovanju, dijete se radja u islamu, tako da nema potrebe da se uvodi u islam :)

Ima samo recimo, ucenje ezana ( to je poziv na molitvu ) na desno uho, te ikamet ( slicno ezanu, samo se uci pred samu molitvu) na

lijevo uho. Muska djeca se, kao sto je poznato, obrezuju.

Aruena
05.04.2010., 18:49
Vjencavaju se po islamskom zakonu, tj. šerijatski. To vjencanje moze da bude, a i ne mora u dzamiji.

Drugi dio pitanja je zanimljiv .. :) Po islamskom vjerovanju, dijete se radja u islamu, tako da nema potrebe da se uvodi u islam :)

Ima samo recimo, ucenje ezana ( to je poziv na molitvu ) na desno uho, te ikamet ( slicno ezanu, samo se uci pred samu molitvu) na

lijevo uho. Muska djeca se, kao sto je poznato, obrezuju.

Hvala,ali mi drugi dio nije bas jasan.

Mi imamo frendove koji su iz muslimanskih obitelji,ali oni nisu vjernici,ne prakticiraju vjerske obicaje i sl.
Kako onda njihova djeca (koji istina imaju arapska imena)mogu biti rodjena u Islamu?
Ili se to tradicionalno podrazumijeva?

Malo mi taj dio nije jasan...:)

Tica
05.04.2010., 19:02
Pa recimo, kod vas se isto to dešava,nisu svi kršteni!
Što ne znaći da nisu vjernici,to samo Gospodar zna!
Neke stvari dolaze naknadno,ali su neke zasigurno nasljedne.
Kod iskrenih vjernika se pazi na obaveze, koje treba da izvršava.
Kod ostalih tu i tamo,ali i to je stvar usuda ili ti odredbe!
Svaka duša zna za Gospodara,samo je u zaboravu,pa blago se onoj koja ne spava!

poz....!

Lightning
05.04.2010., 19:57
Hvala,ali mi drugi dio nije bas jasan.

Mi imamo frendove koji su iz muslimanskih obitelji,ali oni nisu vjernici,ne prakticiraju vjerske obicaje i sl.
Kako onda njihova djeca (koji istina imaju arapska imena)mogu biti rodjena u Islamu?
Ili se to tradicionalno podrazumijeva?

Malo mi taj dio nije jasan...:)

"Svako dijete se rodi u islamu, pa ga roditelj načini kršćanom, židovom ili vatropoklonikom" (Hadis) U nasem slucaju, ili pripadnikom neke druge vjere, ili pak, nevjere :D
Dakle, nevezano tko je roditelj, dijete se radja u islamu..tako je poducavao Muhammed a.s.

Articles of Faith
05.04.2010., 20:27
Kako Islam gleda na homoseksualni i lezbijski sex? Jeli to veliki grijeh ili je dopušteno?

Tica
05.04.2010., 21:27
Kako Islam gleda na homoseksualni i lezbijski sex? Jeli to veliki grijeh ili je dopušteno?

Sada si mi šega-šala,pa kako gleda bilo koja religija,da nije to ispravno i uredu?
Ma ajte molim vas,zar ima veliki i mali grijeh ako je namjerno učinjen!?
poz....!:)

zelka
05.04.2010., 21:31
Znači, da li če netko puštati bradu ili ju brijati - to je njegova osobna stvar izbora. To je samo dio tradicije Istoka, kao što si i rekao u nastavku. Ali, već u Evropi ima mnogo muslimana koji nemaju brade (posebno obraćenici na islam) i ne smatraju to dijelom svoje kulture, niti to smatraju obvezatnim. Što je ispravan stav.

Pa nije bas tacno da je dio tradicije...mozda samo neki ljudi idu u krajnosti pa imamo ovakve primjere kao sto si nam pokazao na slici. I slazem se sa Ticom da je pustanje brade Sunnet, i to ne samo zato sto je Muhammed a.s. tako radio, nego i zbog mnogobrojnih Hadisa u kojima je to naredjeno muskarcima:

"Razlikujte se od idolopoklonika, pustajte bradu, a potkresujte brkove."

"Deset je sunneta prijasnjih vjerovjesnika: sisanje brkova, pustanje brade, pranje zuba misvakom."

"Ko oponaša jedan narod, on i pripada tome narodu."

i da, negdje vec procitah:

Zasto Allah dz.s. muskarcima stvori bradu, a zenama ne?

Lightning
05.04.2010., 21:44
tradicija koju imamo na ovim prostorima je komunisticka, prozapadna (vezana za stil nosnje i izgled muskaraca)
koliko ja znam, nasi djedovi su nosili brade i nene su nosile zar ( nikab )
ne bih reko da je tad bilo vehabija ovdje :ne zna:

Articles of Faith
05.04.2010., 21:47
Sada si mi šega-šala,pa kako gleda bilo koja religija,da nije to ispravno i uredu?
Ma ajte molim vas,zar ima veliki i mali grijeh ako je namjerno učinjen!?
poz....!:)

Prilično sam siguran da budizam ne govori ništa o tome. Ali mene zanima što kaže Islam je li to veliki ili mali grijeh?

Lightning
05.04.2010., 21:50
Cijeli narod je unisten zbog tog grijeha. ( Lotov narod )
znaci, ti ljudi su cinili taj grijeh, i bili unisteni, dok su recimo, neki gradovi, zbog nevjerovanja u Boga, uprkos jasnim dokazima bili unisteni, tako da je to stavljeno na isti tas vage, po mom misljenju.
homosexualizam je grijeh koji izvodi iz vjere, iliti po tvom, ogromni

Shady
05.04.2010., 22:51
da li se Muslimani vjencavaju u džamiji? (Kao kršćani u crkvi, recimo).
Vjenčanje se može obaviti i u džamiji, a može i u kući.

da li postoji neki obred za novorodjeno dijete kojim se ono uvodi u Islam (kao sto krscani svoju djecu krste)?
Mi nemamo u prakski radnje kao što je crtanje križa po tijelu djeteta, prskanje ''svetom'' vodom, mahanjem grančicom iznad glame, i slično. Samo se izuče ezan i hikammet (na desno i lijevo uho djeteta) i nakon toga uputi se Bogu dowa.

Gdje se to obavlja - u džamiji ili negdje drugo?
Obično se to obavlja doma, jer u džamiji bi to izgledalo nešto poput businessa i nema potrebe za ceremonijama koje bi po pravilu skupo koštale. Džamija danas uglavnom služi za molitvu, te za kulturni odgoj mladih. Kod kuće, može proučiti ezan, hikammet i dowu, hodža koji dođe na poziv roditelja; to mogu obaviti i sami roditelji, ili pak neka učena osoba koja nije vjersko lice. Pozdrav

Shady
05.04.2010., 23:04

Nije dopušteno jer je ružno. Po islamau, griješno je jer je kao grijeh definirano islamskim zakonodavstvom. A osim toga besmisleno je i poremećeno, kao da netko spava sa napuhanom lutkom, ili sa drugim stvorenjima (koja nisu ljudska bića). Prije svega treba naglasiti da je u pitanju odgojni poremećaj! Odgojni, jer Bog nas nije stvorio samo radi naših užitaka, niti da živimo besmislenim životom, niti da bismo sebe degradirali nenormalnim postupcima. Čovječanstvo ima svoju prirodnu zadaću - da preživi i da izgradi savršeno društvo u kojemu vladaju pravednost i normalne vrijednosti. A ovo ne spada pod normalno, jer je protuprirodno. Mislim da ovaj problem rješava jedino ispravna edukacija (jer je u pitanju odgojni poremećaj a ne nužno bolest ili genetski poremećaj). Pozdrav

Tica
06.04.2010., 08:06
Ne razumijem odgojni poremećaj!? Tko to njih odgaja da budu to što su,e za poremećaj se slažem i to pravi psihički poremećaj ličnosti?!
Kojeg u današnje doba neki tolerantni" guraju pod okrilje odgoja i samim tim prave njima ustupku,da li će im to pomoći!?

Errare humanum est,sed in errore perseverare dementis!
Prijevod;
Griješiti je ljudski,ali u greškama ustrajati obilježje je luđaka!

Selam!

Raiden
06.04.2010., 09:33

Veliki grijeh, bez i malo šanse da se mrdne i mrvicu prema srednjem grijehu!

Articles of Faith
06.04.2010., 14:08
Nije dopušteno jer je ružno. Po islamau, griješno je jer je kao grijeh definirano islamskim zakonodavstvom. A osim toga besmisleno je i poremećeno, kao da netko spava sa napuhanom lutkom, ili sa drugim stvorenjima (koja nisu ljudska bića). Prije svega treba naglasiti da je u pitanju odgojni poremećaj! Odgojni, jer Bog nas nije stvorio samo radi naših užitaka, niti da živimo besmislenim životom, niti da bismo sebe degradirali nenormalnim postupcima. Čovječanstvo ima svoju prirodnu zadaću - da preživi i da izgradi savršeno društvo u kojemu vladaju pravednost i normalne vrijednosti. A ovo ne spada pod normalno, jer je protuprirodno. Mislim da ovaj problem rješava jedino ispravna edukacija (jer je u pitanju odgojni poremećaj a ne nužno bolest ili genetski poremećaj). Pozdrav

Zadovoljan sam sa vašim odgovorom.Tako nekako i ja razmišljam.

efendija
06.04.2010., 14:09

Na slično pitanje sam bio dao odgovor pa sam zbog njega bio banovan. Koliki je to grijeh ne smijem ni da kažem šta mu je kazna.:)

Deniz
09.04.2010., 22:38
Na slično pitanje sam bio dao odgovor pa sam zbog njega bio banovan. Koliki je to grijeh ne smijem ni da kažem šta mu je kazna.:)

Mislim da distinkcija postoji između dvoje spomenutog. Lezbijstvo mi se po hadisima čini kao manji grijeh. :eek:
:rofl:

regica
10.04.2010., 05:47
Vjeruju li doista forumaski muslimani da Meleki ne dolazi u stanove gdje zivi pas? Ne pitam za lov, ni dvoriste :) Pitam za one pese s kojima zivimo u stanu, koje obozavamo, kao i nasa djeca sto ih vole, za koje se brinemo i s kojima se teskog srca pozdravljamo kad im dodje kraj?

Shady
10.04.2010., 12:09
Zadovoljan sam sa vašim odgovorom.Tako nekako i ja razmišljam.
Drago mi je. Hvala. Pozdrav :)

Mišljenje je lijepa i pohvalna radnja, ali Sunet je Sunet" i tu nema dvojbe šta je ispravno i što slijediti, tako nam je ostavljeno u amanet! Prvo slijedi Poslanika, pa će ti se inšallah,sve pokazati i objasniti (ako ne shvačaš neke radnje, pitaj ko zna)!

Nakon ovog (http://www.forum.hr/showpost.php?p=25937343&postcount=1727) mojeg odgovora bilo bi suvišno da ti bilo šta odgovorim. Upućujem te da pročitaš moj post ponovno. U protivnom, zašto ti ne slijediš Muhammeda i ne jašeš kamilu po Sarajevu? :rolleyes:

Pa nije bas tacno da je dio tradicije... mozda samo neki ljudi idu u krajnosti pa imamo ovakve primjere kao sto si nam pokazao na slici. I slazem se sa Ticom da je pustanje brade Sunnet, i to ne samo zato sto je Muhammed a.s. tako radio, nego i zbog mnogobrojnih Hadisa u kojima je to naredjeno muskarcima.

A pranje zuba je higijenski preporučeno. Ne pereš valjda zube zato što je Muhammed prao svoje zube, već zato da ih održavaš čistima i zdravima. To je dio higijene i kulture naše civilizacije.

1. "Razlikujte se od idolopoklonika, pustajte bradu, a potkresujte brkove."

2. "Deset je sunneta prijasnjih vjerovjesnika: sisanje brkova, pustanje brade, pranje zuba misvakom."

3. "Ko oponaša jedan narod, on i pripada tome narodu."

4. i da, negdje vec procitah: Zasto Allah dz.s. muskarcima stvori bradu, a zenama ne?

Ova 4 argumeta su nekoegzistentni. Samo ukratko:

1. Ja se sa ovim pod jedan slažem, ali ono ne znači da se brada mora puštati, već znači: ako se brada pusti onda se mora njegovati. Znači, poruka je ovo: nemojte nositi neuredne brade, kao što ih nose idolopoklonici, koji ne neguju i ne uređuju svoje brade. Već ako puštate brade, onda ih i uređujte. Ja se slažem da brada ne smije rasti kao živa ograda :D (pa čak se i živa ograda mora potkresivati da bi imala nekog smisla, a kamo li brada).

2. Ako su pejgamberi puštali brade ne moram ja. Vidi ovaj (http://www.forum.hr/showpost.php?p=25932201&postcount=1726) moj odgovor, da se ne ponavljam. Nekoga slijediš u lijepoj ćudi a ne u puštanju brade i jahanju kamile.

3. čista je zloupotreba aplicirati ovaj citat u slučaju nošenja brade.
Uostalom, trebaju li sada drugi narodu (ne-arapi) oponašati arape?
Trebaju li kinezi, hrvati, francuzi, bosanci.. izgledati kao arapi?

4. Nadareno glup argument za narediti nekome puštanje brade. Pretpostavljam da je ovo pisao Ebu Hurejra. Molim te privjeri izvor. :rolleyes: selam

p.s. da ne duljimo temu ovdje (jer tema je data da nas muslimane pitaju nemuslimani o našoj vjeri) a ne da se muslimani međusobno prepucavanju...

regica
10.04.2010., 12:29
Sto je s pesima? Poznam nekoliko Sarajlija koji su djecu s psima progurali kroz tunel naustrub dodatnog kofera.
Dosta ih je zahvaljujuci dlakavim prijateljima lakse prezivilo hladne zime, makar se odrekli dijela obroka?

Vjerujes li ti, Shady, da andjeli ne posjecuju stan gdje je pas?

zelka
10.04.2010., 12:47
Ova 4 argumeta su nekoegzistentni. Samo ukratko:

1. Ja se sa ovim pod jedan slažem, ali ono ne znači da se brada mora puštati, već znači: ako se brada pusti onda se mora njegovati. Znači, poruka je ovo: nemojte nositi neuredne brade, kao što ih nose idolopoklonici, koji ne neguju i ne uređuju svoje brade. Već ako puštate brade, onda ih i uređujte. Ja se slažem da brada ne smije rasti kao živa ograda :D (pa čak se i živa ograda mora potkresivati da bi imala nekog smisla, a kamo li brada).

Shady lijepo stoji u Hadisima i to je naredjeno, u imperativnoj formi, da muskarci pustaju bradu, ako ti ne zelis, iz bilo kog razloga, ne moras dovoditi u pitanje tacnost navedenih Hadisa. I dobro se zna iz kojih razloga je to naredjeno (da ne duzimo:mig:) a sad je do tebe...

3. čista je zloupotreba aplicirati ovaj citat u slučaju nošenja brade.
Uostalom, trebaju li sada drugi narodu (ne-arapi) oponašati arape?
Trebaju li kinezi, hrvati, francuzi, bosanci.. izgledati kao arapi? Ne, ne trebaju, govori se za muslimane, a ne za cijele narode, nego da objasnim bolje: za kineze - muslimane, za hrvate - muslimane, za francuze - muslimane. I nije islam samo vjera arapa, to je vjera cijelog covjecanstva. Muslimani na cijelom svijetu trebaju biti prepoznatljivi, razlikovati se od drugih vjera. Nisi razumio poentu Shady!
4. Nadareno glup argument za narediti nekome puštanje brade. Pretpostavljam da je ovo pisao Ebu Hurejra. Molim te privjeri izvor. :rolleyes: selam

Hajde ti daj, barem to i bio nadareno glup, odgovor, halalit cu ti! ;)

p.s. da ne duljimo temu ovdje (jer tema je data da nas muslimane pitaju nemuslimani o našoj vjeri) a ne da se muslimani međusobno prepucavanju... Mi se ne prepucavamo, samo je dobro djelo brata ispraviti ako pogrijesi... Ja necu vise o bradi da pisem... :)

Halali i Selam! :)

Tica
10.04.2010., 14:40
Sto je s pesima? Poznam nekoliko Sarajlija koji su djecu s psima progurali kroz tunel naustrub dodatnog kofera.
Dosta ih je zahvaljujuci dlakavim prijateljima lakse prezivilo hladne zime, makar se odrekli dijela obroka?

Vjerujes li ti, Shady, da andjeli ne posjecuju stan gdje je pas?

Nemoj da misliš da muslimani imaju neku averziju prema psima,ali recimo čisto iz higjenskih uslova,ne bi se trebao držati u kući,već u dvorištu-vani i to u boksu,radi lakše kontrole i čišćenja!

I ako bi ovo značilo za one koji nemaju dvorište,i nemogučnost držanja,ali zaista, pas je životinja koja živi vani i jedino se tu osjeća kao na svom!:)