PDA

View Full Version : Planinarenje po Sloveniji - tips & tricks

-mobyXXL-
11.05.2009., 10:36
imam par pitanja: dakle, pošto mi je već dopizdilo sljeme a iako sam nabavio karte obližnjeg gorja (ravna gora, kalnik, žumberak i ivančica) ne planiram svake fakin subote ili nedjelje plazit po tim planinama pošto nisu nešto prezahtjevne i da nema kojekakvih milengrada, zajezda , špilja tipa vindija itd bilo bi fakat dosadno, otprilike kao šetnja kroz maksimir. Al dobro mi dođe ljeti kad radim po 6 dana u tjednu pa posluži za kratki jednodnevni izlet nedjeljom.
E, sad, oću nešto zahtjevnije pa sam htio pitat za kanjavec, špik, mali triglav, stenar itd što mi je potrebno od opreme i dal krajem kolovoza i u rujnu ima gore snijega? Vidim da je na kredarici danas 4,5m snijega :confused: Kad se to sve otopi? Ima li staza bez ferata na navedene vrhove? Zajebavaju li puno naši i slovenski carinici kad pođeš gore s ruksakom punim opreme tipa: "otkud ti to?" (čitaj: kome si to drpio), "di su ti računi za opremu" (jebote kupio u zagrebu) itd. Pitam jer sam imao , doduše ne radi opreme nego iz drugih razloga neugodnih iskustava na macelju iako nikad nisam ništa švercao a naši su dosađivali i zajebavali s priglupim pitanjima što mi ide stvarno na jetra.
Dalje... koliki mi ruksak treba i dal treba rezervirat smještaj u njihovim domovima. I da, koliko mi treba od zg do tam + uspon i nazad. Dal je dosta običan vikend od 2 dana il treba produženi. hvala

-mobyXXL-
18.05.2009., 11:00
ajde ja se ne zaebavam. Stvarno oću malo u triglavski narodni park :) Za promjenu.... Al tek najesen. Vidim da ima preko 4m snijega na kredarici :( Kad se to stigne otopit :(

lahor
18.05.2009., 15:18
Osmi mjesec ti je za Triglav najbolje vrijeme.

conan12
18.05.2009., 20:35
ljeti u Alpama treba paziti na popodnevne grmljavine koje su uobičajene pa je do 14 sati preporučljivo biti ''na sigurnom'' ( u pl. domu, dolini...)
Z aplan uspona može se koristiti ova stranica http://www.hribi.net/gorovja
konkretno za triglav http://www.hribi.net/gorovja
Ovdje ti je popis pl. domova sa telefonima http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam%20koč
Domovi su dobro opskrbljeni tako da netreba prevelik ruksak

-mobyXXL-
19.05.2009., 09:04
Osmi mjesec ti je za Triglav najbolje vrijeme.

da, samo kaj od 4-og do osmog mj. nemam vremena ni za na wc otić. Radim svaki dan osim eventualno nedjeljom.
A kakav je rujan?

conan12
19.05.2009., 09:08
.
A kakav je rujan?

Idealan, posebno prva polovica, jedino što su gužve...
http://www.hribi.net/slika.asp?gora=925

Emericzy
25.05.2009., 08:22

Kao što sam već nekome savjetovao, ponesi vreću za spavanje, pa u domu možeš spavati na podu ako je pun.

A najbolje ti je ići kontra svih -- kreni nedjeljom, kad se svi vraćaju.

Inače, moj je savjet zapravo svakako izbjeći Triglav petkom i subotom jer je gužva očajna. Pola Slovenije se popne gore.

Radije odi, recimo, na Grintavec iz smjera Kamnika pa prema Jezerskom.

Torcidas
25.05.2009., 21:58
Kao što sam već nekome savjetovao, ponesi vreću za spavanje, pa u domu možeš spavati na podu ako je pun.

Radije odi, recimo, na Grintavec iz smjera Kamnika pa prema Jezerskom.

Ima jedna druga dobra stvar... A to je rezervacija smještaja mjesec dana unaprijed i onda te tvoja soba čeka (do nekih 19 sati moraš doći ili se javiti u koču)...

Emericzy
25.05.2009., 22:32
Ima jedna druga dobra stvar... A to je rezervacija smještaja mjesec dana unaprijed i onda te tvoja soba čeka (do nekih 19 sati moraš doći ili se javiti u koču)...

Na jednom drugom topicu ljudi jamraju da Slovenci izgleda eskiviraju hrvatske rezervacije i tvrde da nema mjesta.

Torcidas
26.05.2009., 05:58
Na jednom drugom topicu ljudi jamraju da Slovenci izgleda eskiviraju hrvatske rezervacije i tvrde da nema mjesta.

HM. Ja nemogu reći što je to za prošlu ili ovo gudinu, ali kada sam zadnji puta rezervirao smještaj i kada sam zadnji puta došao u dom bez smještaja uvik je sve bilo kako triba (to je bilo prije 2 godine). Normalno poslao mail, rezervirao i rezervacija me dočekala kada sam došao u dom (Kredarica). Isto tako kada sam došao na Triglavska jezera bez rezervacije i pitao za smještaj iako je nakon mene došlo dosta drugih ljudi (i Slovenaca i stranaca) opet su meni dali sobu jer sam došao prije drugih i pitao. Ja do sada imam više nego pozitivna iskustva sa godišnjim u Sloveniji (kako u planinama tako i kod smještaja u apartmanima) i dok je tako uvik ću se vračati kod njih.

Za mnom!
26.05.2009., 07:13
HM. Ja nemogu reći što je to za prošlu ili ovo gudinu, ali kada sam zadnji puta rezervirao smještaj i kada sam zadnji puta došao u dom bez smještaja uvik je sve bilo kako triba (to je bilo prije 2 godine). Normalno poslao mail, rezervirao i rezervacija me dočekala kada sam došao u dom (Kredarica). Isto tako kada sam došao na Triglavska jezera bez rezervacije i pitao za smještaj iako je nakon mene došlo dosta drugih ljudi (i Slovenaca i stranaca) opet su meni dali sobu jer sam došao prije drugih i pitao. Ja do sada imam više nego pozitivna iskustva sa godišnjim u Sloveniji (kako u planinama tako i kod smještaja u apartmanima) i dok je tako uvik ću se vračati kod njih.

Ja sam jamrao na drugom topicu. I ja imam pozitivna iskustva kad dodem tamo. Ali telefonski nemam.

-mobyXXL-
26.05.2009., 16:23

pa dobro kvragu a kad nisu gužve a da nema 5m snijega? :D

conan12
26.05.2009., 17:25
:D u studenom :D

Torcidas
26.05.2009., 21:15
:D u studenom :D

Tada ako imaš sreće bude samo 1-2 metra sniga. Inaće kad je prava sezona (od kraja lipnja pa do kraja kolovoza) teško je pronači misto u domu oko Triglava...

vrrrlet
27.05.2009., 11:58
pa dobro kvragu a kad nisu gužve a da nema 5m snijega? :D

Pa utorkom jebote, rekao ti je Emericzy. :D Uzmi dva dana godišnjeg u rujnu i bok.

I sam imam ugodna iskustva s domovima po Sloveniji. Smještaj čak zna biti jeftiniji nego kod nas, dok je hrana nešto skuplja ali fina. Ponekad čak i aranžirana. Što ti je Evropa.

Imaju bolji izbor pive, koja je isto nešto malo skuplja (cca 15kn), ali ionak' si krepan pa ti ne treba puno.

antik
16.06.2009., 20:41
idem ovaj vikend na triglav
ideš s menom?

Emericzy
16.06.2009., 21:13
To je jako rano. Ponesi 'zimsku opremu'. Ja sam bio dovoljno lud da jedne godine to napravim s ljetnom opremom -- i danas se sjećam svake jebene minute tog suludog pokušaja. To je izgledalo kao u nas Česi u japankama kad se penju na Biokovo. Malo je falilo da me GRS nije morala spasavati.

antik
17.06.2009., 07:30
znam da je rano
pogotovo zato jer je ove godine bilo puno snijega
ali planiram ovaj izlet već 2 mjeseca
i imam svu opremu, pojas, dereze cepin zamku karabinere...
i ako tko želi može ići sa mnom
idem u subotu iz varaždina u 4 h
imam još 2 mjesta

a ako bude grdo vrijeme u julijskim alpama

onda možemo na grintavec, ili na tursku goru...ili

ma idemo se nekud smucatina 3 dana....

Emericzy
17.06.2009., 08:00
Sa srećom! Baš vam zavidim... ja se ovdje jebem s posljedicama financijske krize, smanjenjem tržišta, nelikvidnošću, kamatama, nesposobnom državnom administracijom... Puno je ljepše na brdu, pa makar prtio snijeg.

kiko1
17.06.2009., 10:15
idemo ja i zena 25.og....do triglavskih jezera i nazad...
do tamo ce valjda biti cisto...:D

antik
17.06.2009., 11:51
da :(:flop:blago vama:top::ne zna:

antik
21.06.2009., 21:42
krenuo jučer
ali odustao
jer je kiša počela več u ptuju

ali ipak sam bio na triglavu

na štejerskom triglavu:lol:

donačka gora:top:

-mobyXXL-
25.06.2009., 19:28
piše za koču na Doliču da ju je razvalila lavina?! :eek: Jel zna neko više o tome?
http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam%20koč

jel to ta?

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://hribi.net/Pot/p9090214mediumyd0.jpg&imgrefurl=http://www.hribi.net/slika.asp%3Fpot%3D18911&usg=__awJWX5fJf0sz3KRf2Meg-UW8jeg=&h=600&w=800&sz=112&hl=hr&start=1&um=1&tbnid=2YIUEtXWwcPYhM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3DKo%25C4%258Da%2Bna%2BDoli%25C4%258Du% 26hl%3Dhr%26lr%3Dlang_hr%26sa%3DN%26um%3D1

Emericzy
25.06.2009., 19:43
piše za koču na Doliču da ju je razvalila lavina?! :eek: Jel zna neko više o tome?
http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam%20koč

jel to ta?

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://hribi.net/Pot/p9090214mediumyd0.jpg&imgrefurl=http://www.hribi.net/slika.asp%3Fpot%3D18911&usg=__awJWX5fJf0sz3KRf2Meg-UW8jeg=&h=600&w=800&sz=112&hl=hr&start=1&um=1&tbnid=2YIUEtXWwcPYhM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3DKo%25C4%258Da%2Bna%2BDoli%25C4%258Du% 26hl%3Dhr%26lr%3Dlang_hr%26sa%3DN%26um%3D1

Je, to je ona... jao... muči me nostalgija

-mobyXXL-
26.06.2009., 18:10
piše da će ovu koču rastavit i odnjet dolje a gradit će se nova malo dalje. Pošto ni PD koje upravlja njome a ni planinska zveza slovenije nemaju love za gradnju nove uletila bu vlada.
Pitam se kad budu kod nas dali makar i kunu iz proračuna za novi adolfovac ili žičaru na sljeme, jer koliko je svima poznato banditić je jedino u stanju dijelit obećanja... i namještat kumovima poslove s veceima od milijun eura :rolleyes:

monty-zg
26.06.2009., 23:21
znaš kako se to radi u Sloveniji...pogledaj cjenik klope i cuge.
Cijene su otišle gore...bez pretjerivanja 30posto. Pivo je na Kredarici bilo 2,50E, na vrhu Triglava 4E, a sad u domu 3,50 E.

Bolonjez i makaroni su bili 6,50E (imam zapisanu cijenu jer sam njome brisao noseve po našim domovima), sad su 9,50E. A razlika će se uložiti 50% u džep, 50% u zvezu za novi dom.
Pa sad, tko voli Alpe...hrpu ojra u džep i pa pa.

-mobyXXL-
27.06.2009., 18:20
ma kaj bi od te razlike na klopi gradili novi dom. Piše da će vlada pomoć; to kod nas nije praksa. Mislim da netko brine o domovima. Godinama su željezničarci držali tada najljepši dom na medvednici. Kad je trebalo uložit nešto pobjegli su na oštrc. O vladi ne bi... Na članove naše vlade se ne isplati potrošit ni metak a kamoli davat neke komentare.
I da, unatoč cijeni smještaja i hrane rađe onda slovenija neg jebeni triglav di moraš vuć šator i vreću jer nemaš di prespavat, kuhala i brdo hrane. Pa nisam magarac da vučem

vanjase
28.06.2009., 10:19
Storitev kategorije koče:

2. HRANA

Kategorija koče
I.
II.

a) enolončnica brez mesa
4,70 €
3,5 €

b) enolončnica z mesom
6,00 €
4,5 €

c) golaž, segedin
6,20 €
5,0 €

3. PIJAČA

a) čaj 0,25 litra
1,8 €
1,3 €

b) voda 1,5 litra
3,5 €
2,0 €

c) voda 0,5 litra
1,5 €
1,0 €

Vse ostale cene prehrane in pijač, razen priporočenih, se oblikujejo prosto.

E ja nevidim da bi negdje računali 9.50€ a cjenik je za 2009.

-mobyXXL-
28.06.2009., 10:38
pusti to monti kenja. Njemu su draži neosigurani putevi po velebitu tamo gdje bi trebale bit sajle, šlepanje 50 kg na leđima samo da ne bi platio i to vama koji euro za smještaj i obrok i takve stvari

monty-zg
28.06.2009., 13:34
evo ga:

http://www.pd-ljmatica.si/files/File/cenik_kredarica_2009.pdf

Makaronovo meso 6,50 E + Riž / Testenine 3,00 E = e jbg 9,50 E
Golaž 6,80 E + Riž / Testenine 3,00 E = e jbg 9,80 E

Dakle, moby, prvo pogledaj a onda kenjaj po drugima.

Onaj cjenik vrijedi za enolončnicu, ali prošle sam godine bio dva puta na Kredarici, niti jednom je nije bilo (kao, sva se pojela). Tako da oni koji idu gore računaju s tim.

Dalje, voda- bilo je samo gazirane Radenske po 0,5l, nije bilo po 1,5l. To je doživljeno iskustvo gore, teorija je drugo.
I ja volim komociju, ali bolje imati nego nemati. I da, više volim Velebit. Btw, ruksak za 7 dana ture po njemu nije prešao 24kg. :)

vanjase
28.06.2009., 14:09
Makaronovo meso 6,50€ - OK ali zašto posebno tjestenina?? A kaj se kredarice tiče to više ni nije Pl. dom nego hotel a tak bu i planika skoro kad tržaške na doliču nema!

-mobyXXL-
09.07.2009., 14:45
imam pitanje: piše na stranicama pzs za većinu koča na Julijskim kao npr kredarica, aljažev dom, erjavčeva, dom v. staniča i sl. da su "odprte" al ne piše kad se zatvaraju datumski gledano nit dal su otvorene i radnim danom ili samo vikendom. Jel zna itko više o tome :confused:

C71
09.07.2009., 16:54
otvorene su konstantno. tko bi se iz tih visina spuštao na jedan dan u dolinu pa se opet vraćao natrag. :D
pretpostavljam da se pred kraj sezone mogu na internetu naći točni podaci o zatvaranju koje ovisi vjerojatno i o vremenskim (ne)prilikama.

conan12
09.07.2009., 17:07
neke se koče zimi zatvaraju (ima obavijest s kojim datumom) ali rade vikendom. Neke su zimi stalno zatvorene ali imaju zimsku sobu (oprez! nema grijanja). Neke stalno rade 24/7/365

-mobyXXL-
09.07.2009., 17:16
otvorene su konstantno. tko bi se iz tih visina spuštao na jedan dan u dolinu pa se opet vraćao natrag. :D
pretpostavljam da se pred kraj sezone mogu na internetu naći točni podaci o zatvaranju koje ovisi vjerojatno i o vremenskim (ne)prilikama.

ZNači kaj? Ak piše da je odprta onda je negdje pretpostavljam do cca 30.9 i to svakim danom?

conan12
09.07.2009., 17:36
ZNači kaj? Ak piše da je odprta onda je negdje pretpostavljam do cca 30.9 i to svakim danom?

da

C71
09.07.2009., 17:47
da, ti "viši" domovi (kredarica, kriški podi, staničeva, prehodavci, zavetišče pod špičkom, planika, vodnikov, mangrtsko sedlo, ne znam jel sam kojeg zaboravila) su otvoreni svaki dan do kraja rujna. ovi "niži" domovi su otvoreni do kraja listopada.
Tako piše i u Vodniku po planinskih postojankah v Sloveniji. :mig:

-mobyXXL-
12.07.2009., 15:58
hvala na informacijama
Ma išao bi ja u rujnu na go i po našim goricama al nema uglavnom niš otvoreno i ne znaš di je gore stanje jer su kuće često i vikendom zatvorene.
:(

-mobyXXL-
13.07.2009., 20:48
jel ima ikakve šanse dobit krevet u nekoj od koča bar onih većih sad za 2 tjedna u subotu il se treba najavit 5 mj ranije? :rolleyes:

vanjase
14.07.2009., 10:34
Ako sad nazoneš mislim da nema problema za rezervirat samo ne čekat predugo! Tu ti je lista pl. domova sa tel. brojevima i sretno! (btw. kuda se ide???) http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam%20koč

-mobyXXL-
14.07.2009., 19:06
Išlo bi se nekaj malo lakšeg npr Zadnjica-Kanjavec (kroz Prehodavce) ili Zadnjica - Stenar ili nešto malo teže npr Stara Fužina- planika - Mali triglav ili pak koča pri Savici - Kanjavec (kroz triglavska jezera), Zadnjica - Razor... ma ideja je 100:cerek:
No, odustalo se od 7 mj, išao bi 15,16.8. najranije a prije toga ne bi bilo loše nabit konde malo bar po planinama u okolici zg.
Nego, jel me budu pustili sa zimskim gumama u slo? Ljetne imam al mi se ne da vulkanizeru pa se vozim na zimskim :rofl:

vanjase
15.07.2009., 08:09
Zimske možeš furat ljeti tak i tak to sad niko ne gleda al je zato zimi druga priča! A šteta što ste odustali od srpnja jer je sad prekrasno po dolini tr.jezera još ima snjega uostalom pogledaj friške fotke od prošlog vikenda, sam klinca vodil! http://picasaweb.google.hr/vanjasever/TriglavskaJezera101112072009?feat=directlink

Emericzy
15.07.2009., 12:46
Gledam i plačem (metaforički). Koliko me nije tamo bilo... I tko zna kad ću opet i hoću li uopće...

Platoon Leader
15.07.2009., 21:16
Zimske možeš furat ljeti tak i tak to sad niko ne gleda al je zato zimi druga priča! A šteta što ste odustali od srpnja jer je sad prekrasno po dolini tr.jezera još ima snjega uostalom pogledaj friške fotke od prošlog vikenda, sam klinca vodil! http://picasaweb.google.hr/vanjasever/TriglavskaJezera101112072009?feat=directlink

Majstore :). Super kaj furas klinca tak :top:. Kakav je to snijeg i kakva je tvoja procjena koliko bi se mogao zadrzati? Jesi cuo tamo kakvo je stanje sa snijegom na stazama za Triglav?

Torcidas
21.07.2009., 21:59

Eto ovo je tura koju ću ja odraditi kroz 10 dana skupa sa bebačem od 8 miseci :) Jedva čekam ponediljak da krenem prema Bohinjskoj Bistrici i onda gremo v hribe :) 10 dana čistog uživanja :)

cicap
25.07.2009., 01:17
Eto ovo je tura koju ću ja odraditi kroz 10 dana skupa sa bebačem od 8 miseci :) Jedva čekam ponediljak da krenem prema Bohinjskoj Bistrici i onda gremo v hribe :) 10 dana čistog uživanja :)

i mi iz PD Naftaplin Zagreb idemo 01.08. do Bohinjske Bistrice, pa ćemo gore biti za vikend!
:top:

Platoon Leader
31.07.2009., 12:03
Jel zna netko koliko je hodanja od koce pri triglavskih jezera do rudnog polja?

C71
31.07.2009., 13:00
Jel zna netko koliko je hodanja od koce pri triglavskih jezera do rudnog polja?

uh, gledam ovu svoju kartu i to mi je nekako nespojivo, mislim može se, ali mislim da ima jednostavniji način za kružnu turu vodnikov - triglav - triglavska jezera, a to je da se auto ostavi u staroj fužini, a s triglavskih jezera se spusti u ukanc, pa jedan ode busom po auto, ili se može s triglavskih jezera na planinu pri jezeru, pa na kosijev dom i spust do auta u staru fužinu.
za ovu drugu varijantu bi svakako preporučila uspon na malu tičaricu i pršivec.
ajd' dok čekam da se ručak skuha idem probati odgonetnuti kolika je satnica za tu tvoju turu prema pl. vodiču julijske alpe.

toni_cobra
31.07.2009., 13:10
7TJ-pl. pri Jezeru 2,5h, PPJ-pl.Blato 1h, pl.B-Na Vrhu(to je najkraci put ali treba pogodit nemarkiranu stazu) -Voje do 2,5h, Voje-Uskovnica 1,5h, U-RP do 1,5h, ukupno 9h, znaci cijeli dan

Lei
31.07.2009., 13:19
ovo s varijantom vodnikov-triglavska jezera i mene zanima....

naime, zadnji put kada smo bili na triglavu obecala sam da cu jednom slozit turu samo za cure koja ce nece ici na one djelove koji izgledaju kao "mjesecina" i da ce nam tura otprilike bit pokljuka-vodnikov-triglavska jezera-bohinj... a bez da se penjemo na kamenjar

jel to izvedivo? i kakve su staze? po karti, staza postoji i mogla bi biti ok...

Platoon Leader
31.07.2009., 13:30
uh, gledam ovu svoju kartu i to mi je nekako nespojivo, mislim može se, ali mislim da ima jednostavniji način za kružnu turu vodnikov - triglav - triglavska jezera, a to je da se auto ostavi u staroj fužini, a s triglavskih jezera se spusti u ukanc, pa jedan ode busom po auto, ili se može s triglavskih jezera na planinu pri jezeru, pa na kosijev dom i spust do auta u staru fužinu.
za ovu drugu varijantu bi svakako preporučila uspon na malu tičaricu i pršivec.
ajd' dok čekam da se ručak skuha idem probati odgonetnuti kolika je satnica za tu tvoju turu prema pl. vodiču julijske alpe.

Hvala.
Stvar je u tome da bi na Triglav isli od Rudnog polja na dom Planika i onda na vrh. Drugi dan se spustili do doline triglavskih jezera i koce pri triglavskih jezer. Problem je onda auto jer bi on ostao na Rudnom polju. Jedino ako iz Bohinja nema nedjeljom neki autobus do Bleda ili cak Rudnog polja.

Lei
31.07.2009., 14:01
Hvala.
Stvar je u tome da bi na Triglav isli od Rudnog polja na dom Planika i onda na vrh. Drugi dan se spustili do doline triglavskih jezera i koce pri triglavskih jezer. Problem je onda auto jer bi on ostao na Rudnom polju. Jedino ako iz Bohinja nema nedjeljom neki autobus do Bleda ili cak Rudnog polja.

ma nije ti to problem... imas skroz povoljne taxi sluzbe koje sluze bas za to (imaju kombije, tako da stane vise planinara). proguglaj pa iskopaj brojeve, a imas i tamo na bohinju brojeve telefona

to smo mi planirali jer nam je itinerer bio identican ko ovaj kojeg si napisao, ali nas je ruzno vrijeme, snijeg i kisa zadrzao neplanirano na planiki pa smo se vratili ipak istim putem nazad na rudno polje

Edit: evo recimo ovaj za primjer http://www.taxi-bohinj.com/cenik/

C71
31.07.2009., 14:15
eto, kak kaže cobra, cijeli dan.
stvar je u tome što se gotovo moraš vraćati do vodnikovog, a u vodiću piše za suprotan smjer (mislim da nije velika razlika u satnici hoda).
triglavska jezera - planina dedno polje - planina v lazu - planina pod mišelj vrhom - vodnikov 7-8 sati. kad uračunaš još spust do auta ispada 9 do 11 sati, ovisno o kondiciji.

razmotri plan da auto ostavite u staroj fužini.
onda možete raditi kružnu turu.
ili, ako idete s dva auta, jedan prebacite na mjesto silaska i problem rješen.

C71
31.07.2009., 14:21

naime, zadnji put kada smo bili na triglavu obecala sam da cu jednom slozit turu samo za cure koja ce nece ici na one djelove koji izgledaju kao "mjesecina" i da ce nam tura otprilike bit pokljuka-vodnikov-triglavska jezera-bohinj... a bez da se penjemo na kamenjar

jel to izvedivo? i kakve su staze? po karti, staza postoji i mogla bi biti ok...

za tu turu, vodnikov - triglavska jezera piše da spada među najljepše puteve u sloveniji. to vjerujem, jer ima puno "planina" pa i zelenila.
ja bi svakako preporučila Pršivec s kojega je lijep pogled na dio bohinjskog jezera i spodnje bohinjske gore.

Lei
31.07.2009., 14:23
ako slovenski vodic kaze 7-8 sati, znaci da sporijim planinarima treba barem 9-10 :zubo:

ste skuzili kako su slovenski daljinari nekako nabrijaniji nego ovi nasi? :) hr mjere me obicno pogode skoro pa u minutu, a ove slovenske obavezno moram "podebljati"

Lei
31.07.2009., 14:26
za tu turu, vodnikov - triglavska jezera piše da spada među najljepše puteve u sloveniji. to vjerujem, jer ima puno "planina" pa i zelenila.
ja bi svakako preporučila Pršivec s kojega je lijep pogled na dio bohinjskog jezera i spodnje bohinjske gore.

znala sam ja cim smo na vodnikovom sjedali, uzivali u zelenilu i kravicama te gledali u kartu da bi to bila odlicna tura za zenski izlet :D jos da nije neka velika visinska razlika i da nema ferata - savrseno :cerek:

C71
31.07.2009., 14:30
ako slovenski vodic kaze 7-8 sati, znaci da sporijim planinarima treba barem 9-10 :zubo:

ste skuzili kako su slovenski daljinari nekako nabrijaniji nego ovi nasi? :) hr mjere me obicno pogode skoro pa u minutu, a ove slovenske obavezno moram "podebljati"

ako izuzmem planinarenje zadnjih godinu dana, meni su njihove satnice bile ok.
kako su napisali toliko mi je uglavnom i trebalo. ako sam bila u malo boljoj kondiciji išlo je i brže. :mig:
u sloveniji se ja ne obazirem na satnice u vodičima, bar ne što se alpa tiče.
ako nema ravničarskih dijelova i uspon je konstantan računam da mi za tisuću visinskih metara treba od dva i pol do tri sata, ovisno o kondiciji. :)

C71
31.07.2009., 14:37
znala sam ja cim smo na vodnikovom sjedali, uzivali u zelenilu i kravicama te gledali u kartu da bi to bila odlicna tura za zenski izlet :D jos da nije neka velika visinska razlika i da nema ferata - savrseno :cerek:

pa i nije neka visinska razlika,
vodnikov dom - 1805m
planina pod mišelj vrhom - 1664m
lazovški preval - 1966m
planina v lazu 1560m
planina dedno polje - 1560m
planina ovčarija - 1660m
prijevoj štapce 1851m
ili ako se s ovčarije krene na jug onda na prevoj 1660m
triglavska jezera, koča - 1685m

milina. :)
gledajući kartu rekla bi da tu ferata nema.

Platoon Leader
31.07.2009., 15:01
ma nije ti to problem... imas skroz povoljne taxi sluzbe koje sluze bas za to (imaju kombije, tako da stane vise planinara). proguglaj pa iskopaj brojeve, a imas i tamo na bohinju brojeve telefona

to smo mi planirali jer nam je itinerer bio identican ko ovaj kojeg si napisao, ali nas je ruzno vrijeme, snijeg i kisa zadrzao neplanirano na planiki pa smo se vratili ipak istim putem nazad na rudno polje

Edit: evo recimo ovaj za primjer http://www.taxi-bohinj.com/cenik/

E super. Onda nema frke.

toni_cobra
31.07.2009., 15:09
kao "mjesecina" i da ce nam tura otprilike bit pokljuka-vodnikov-triglavska jezera-bohinj... a bez da se penjemo na kamenjar
Mi smo, prije "sto godina", prosli markiranom stazom "direktno" s Vodnikovog doma do planine pri Jezeru, preko pl.Krstenice i pl.v Lazu i sjecam se da je to bila predivna staza, ali smo hodali cijelo popodne, nekih 4-5h

Platoon Leader
31.07.2009., 15:13
eto, kak kaže cobra, cijeli dan.
stvar je u tome što se gotovo moraš vraćati do vodnikovog, a u vodiću piše za suprotan smjer (mislim da nije velika razlika u satnici hoda).
triglavska jezera - planina dedno polje - planina v lazu - planina pod mišelj vrhom - vodnikov 7-8 sati. kad uračunaš još spust do auta ispada 9 do 11 sati, ovisno o kondiciji.

razmotri plan da auto ostavite u staroj fužini.
onda možete raditi kružnu turu.
ili, ako idete s dva auta, jedan prebacite na mjesto silaska i problem rješen.

Dobro, to otpada jer namjeravamo uzivati, a ne silovati tempo. Ali ovo sa autom u staroj fuzini je zanimljivo. A koliko je onda od nje preko Uskovnice do Planike? Iako mislim da cemo nekakvim prijevozom po auto na rudnom polju.

I jel bolje na silasku ako se ide s Triglava na Bohinj prespavati u koci pri triglavskih jezer ili u koci na pl. pri jezeru? Ovo s Priševcem je zgodno da se popne i na njega na povratku.

toni_cobra
31.07.2009., 18:35
[QUOTE=I jel bolje na silasku ako se ide s Triglava na Bohinj prespavati u koci pri triglavskih jezer ili u koci na pl. pri jezeru? Ovo s Priševcem je zgodno da se popne i na njega na povratku.[/QUOTE]

Na 7TJ je uvijek veca guzva, a na pl. pri jezeru sam se cak i tusirao u domu.
I kad se ide s Prehodavaca, ljepse je proci istocnim grebenom TJ; preko Ticarica i Zelnarica je prekrasan pogled odozgora na jezera, a i manja je visinska razlika za proci (ne treba se penjat od 7TJ na Stapce)

C71
01.08.2009., 06:44
Dobro, to otpada jer namjeravamo uzivati, a ne silovati tempo. Ali ovo sa autom u staroj fuzini je zanimljivo. A koliko je onda od nje preko Uskovnice do Planike? Iako mislim da cemo nekakvim prijevozom po auto na rudnom polju.

stara fužina - vodnikov dom 5 sati
vodnikov - planika - 2h
ili
stara fužina - uskovnica - 2.30h
uskovnica - vodnikov - 3h
vodnikov planika - 2h.

treba imati na umu da je stara fužina na samo 550 m nadmorske visine, a planika na 2404m, to je tu negdje oko 1900 metara visinske razlike. prilično.:rolleyes:
meni se ti južni prilazi ne sviđaju jer su dugotrajni, ovaj s rudnog polja mogu prožvakati jer si na pristojnoj visini, preferiram prilaze od aljaževog doma.

C71
01.08.2009., 06:53

sad sam se sjetila da sam jednom spavala u tom domu, jest, ima tome sigurno desetak godina, ali tuševa se ne sjećam. :ne zna:

tada smo napravili turu: žičarom na vogel - prijevoj globoko - koča na planini razor - vrh nad škrbino - komna - bogatin (spavanje)
drugi dan: bogatin - koča 7TJ - mala tičarica - planina viševnik - pršivec natrag na pl. viševnik - planina pri jezeru.
treći dan: planina pri jezeru - kosijev dom - stara fužina. i RR je busom otišao po auto koji smo ostavili kod žičare.

tura je bila odlična, jedino je na bogatinu bila gužva za spavanje.

toni_cobra
01.08.2009., 07:15
[QUOTE=C71;21819840] ali tuševa se ne sjećam.QUOTE]

Znas, postoje neka zakljucana vrata, pa kad kazes da ces (naravno!) platiti, onda se vrata otkljucaju:)
P.S. Pitali mi i drugdje, ali "nula bodova"

C71
01.08.2009., 07:27
Znas, postoje neka zakljucana vrata, pa kad kazes da ces (naravno!) platiti, onda se vrata otkljucaju:)
P.S. Pitali mi i drugdje, ali "nula bodova"

:rofl:
sjećam se da je prvo kupanje bilo u bohinjskom jezeru.
jedini planinarski dom u alpama gdje sam se tuširala bila koča pri krnskom jezeru.

alfred stokes
01.08.2009., 08:44
Evo par slika od prošlog vikenda
:)
Aljažev dom - pot čez prag - Staničev dom - Kredarica - Triglav - Planika - Kanjavec - Triglavska jezera - Bohinj

http://picasaweb.google.com/hdukic/AljazevDomTriglavKanjavecTriglavskaJezeraBohinj#

Platoon Leader
01.08.2009., 08:50
I kad se ide s Prehodavaca, ljepse je proci istocnim grebenom TJ; preko Ticarica i Zelnarica je prekrasan pogled odozgora na jezera, a i manja je visinska razlika za proci (ne treba se penjat od 7TJ na Stapce)

Da, namjeravamo ici istocnom stazom, a spavanje ce biti na pl. pri jezeru.

stara fužina - vodnikov dom 5 sati
vodnikov - planika - 2h
ili
stara fužina - uskovnica - 2.30h
uskovnica - vodnikov - 3h
vodnikov planika - 2h.

treba imati na umu da je stara fužina na samo 550 m nadmorske visine, a planika na 2404m, to je tu negdje oko 1900 metara visinske razlike. prilično.:rolleyes:
meni se ti južni prilazi ne sviđaju jer su dugotrajni, ovaj s rudnog polja mogu prožvakati jer si na pristojnoj visini, preferiram prilaze od aljaževog doma.

Ipka cemo mi od Rudnog polja, a nazad do tamo taksijem. Idemo od Rudnog polja jer je jedan frend imao grdi prijelom noge i sad ima neke strahove zbog toga pa smo trazili najlaksu stazu.

mario_t
01.08.2009., 14:25
pusti to monti kenja. Njemu su draži neosigurani putevi po velebitu tamo gdje bi trebale bit sajle, šlepanje 50 kg na leđima samo da ne bi platio i to vama koji euro za smještaj i obrok i takve stvari

kao što je slovencima draže tiskanje na onih 2 km obale nego nama platit smještaj. čovjek je u pravu i ima se pravo žalit. :kava:

Torcidas
18.12.2009., 07:21
Zanima me kako je bilo ove godine sa rezervacijom smještaja u domovima? Jesu li se isti mogli normalo rezervirati ili je bilo problema? Planiram slijedeće lito sa Nikolom (imati će godinu i osam miseci) otić na Triglav pa sam već počeo planirati :) Put bi trebao izgledati ovako: Rudno Polje - Vodnikov dom - Planika - Triglav i nazad možda preko Kredarice, a možda i istim putem nisam još odlučia..

vrrrlet
18.12.2009., 13:10
Zanima me kako je bilo ove godine sa rezervacijom smještaja u domovima? Jesu li se isti mogli normalo rezervirati ili je bilo problema? Planiram slijedeće lito sa Nikolom (imati će godinu i osam miseci) otić na Triglav pa sam već počeo planirati :) Put bi trebao izgledati ovako: Rudno Polje - Vodnikov dom - Planika - Triglav i nazad možda preko Kredarice, a možda i istim putem nisam još odlučia..

Osobno nisam imao problema, ali sam čuo da neki jesu oko telefonskog najavljivanja. Doduše, ovisi o popularnosti rute i godišnjem dobu, oko Triglava je ponekad frkovito naći smještaj u domu.

conan12
17.02.2010., 10:08
vremenska prognoza za sloveniju (http://vreme.zurnal24.si/prosti-cas/gore/) :top:
procjena opasnosti od lavina (http://www.arso.gov.si/vreme/napovedi%20in%20podatki/snegraz.html)

antik
24.02.2010., 06:48
koji planinarski dom vam se u sloveniji najviše dopada?

mane je oduševio Poštarski dom na Vršiču
kompletno je preuređen, predivan je !!!!

vanjas
24.02.2010., 08:33
ČEŠKA KOČA NA SPODNJIH RAVNEH!

conan12
24.02.2010., 12:56
ČEŠKA KOČA NA SPODNJIH RAVNEH!

antik
24.02.2010., 14:38
da, lijepa je, sva u drvu, moraš i pazit na glavu jer ima neke niske dijelove.

C71
24.02.2010., 19:44
posjetila sam oko 80% planinarskih objekata (koča, domova, zavetišča) u sloveniji.
ne bih mogla izdvojiti nijednog posebno.
pl. objekti se daju u zakup, svima je u interesu da je objekt uredan i da nudi uz krevet hranu i piće. ne mogu se sjetiti nijednog doma koji mi je ostao po tom pitanju u lošem sjećanju, mislim prvenstveno na neurednost.
ni sa zakupcima/domarima nikad nisam imala neugodnih iskustava.

naravno, sviđaju mi se više manji planinarski objekti iz, ili od, kojih se pružaju prekrasni vidici. prvo mi padaju na pamet domovi u karavankama s pogledom na kranjsku dolinu, pa recimo zavetišče na krnu, dom petra skalarja na kaninu. za moj ukus je prevelik, ali pogled na bovec i dolinu... :top:

češka koča mi je po mjeri, ali s nje pamtim jednu lošu epizodu.

lijepa mi je i krekova koča na ratitovcu.
ma sve mi je u slo lijepo. :mig:

conan12
24.02.2010., 21:27
meni je najdraži Okrešelj, kad malo bolje razmislim...

Emericzy
24.02.2010., 21:33
Meni sve ovisi o tome u kakvom sam stanju kad dođem do koče. Ako sam mrtav, i šupa mi izgleda kao dvorac. Inače, koče pretjerano ne volim i najdraže mi je uvijek bilo naći neko zaklonjeno mjesto gdje mogu prespavati u vreći. U najdražoj uspomeni mi je ostalo minijaturno zavetišče s dva kreveta na oko tri četvrt puta od Kamniške koče do vrha Grintavca. U božjoj materi daleko od svega, kompletna pustoš, samo pašnjaci, malo jezerce i divokoze.

conan12
24.02.2010., 21:40
Meni sve ovisi o tome u kakvom sam stanju kad dođem do koče. Ako sam mrtav, i šupa mi izgleda kao dvorac. Inače, koče pretjerano ne volim i najdraže mi je uvijek bilo naći neko zaklonjeno mjesto gdje mogu prespavati u vreći. U najdražoj uspomeni mi je ostalo minijaturno zavetišče s dva kreveta na oko tri četvrt puta od Kamniške koče do vrha Grintavca. U božjoj materi daleko od svega, kompletna pustoš, samo pašnjaci, malo jezerce i divokoze.

krasan je bivak na Velikim podima

http://www.aozeljeznicar.hr/attachment.php?id=1782

Emericzy
25.02.2010., 05:53

krasan je bivak na Velikim podima

Ajme, neobično! Podsjeti me, gdje su Veliki podi? Zvuči mi poznato, ali nisam ozbiljno planinario već petnaestak ili dvadeset godina, pa su mi neke stvari izblijedile.

Čudi me da stvar nema na sebi veliki gromobran. Takva metalna struktura negdje privlači munje kao luda. Bez gromobrana bi me bilo strah. (Ako se ičega bojim na planinama, to je to. A vjeruj mi, temeljim taj strah na debelom osobnom iskustvu! :rofl:)

C71
25.02.2010., 08:37
Ajme, neobično! Podsjeti me, gdje su Veliki podi? Zvuči mi poznato, ali nisam ozbiljno planinario već petnaestak ili dvadeset godina, pa su mi neke stvari izblijedile.

sa sjeverne strane je greben grintovec - mlinarsko sedlo - skuta, a južno je bivak pod grintovcem.
bila sam u tom bivku prije, ali se ne sjećam da je izgledao tako svemirski. :ne zna:

bivak pod grintovcem (http://www.hribi.net/gora/bivak_pod_grintovcem/3/390)

conan12
25.02.2010., 09:22
sa sjeverne strane je greben grintovec - mlinarsko sedlo - skuta, a južno je bivak pod grintovcem.
bila sam u tom bivku prije, ali se ne sjećam da je izgledao tako svemirski. :ne zna:

stari bivak je zamjenjen krajem 2009. ima i slika onakvog kakvog ga se ti sjećaš

http://oddaje.ognjisce.si/dozivetja/2009/11/20/zamenjava-bivaka-na-velikih-podih

antik
25.02.2010., 11:13
meni je najdraži Okrešelj, kad malo bolje razmislim...

i meni, Jure in Beli su zakon !!!!

i Ribnišku koču obožavam

a bivak Stuparich (kod Montaža) mi se zamjerio, dobio sam klaustrofobiju po noći , i izgrizle su me buhe !

Emericzy
25.02.2010., 17:38

E, taj stari je meni ostao u skroz idiličnom sjećanju. Tako mi je bilo lijepo da sam ostao još jedan neplanirani dan. :) Družio se s divokozama koje su dolazile skroz do mene; mogao sam ih dotaknuti. Samo je trebalo jako mirno sjediti; ne micati se.

Jedino je na Grintavec bilo frka popeti se s te strane jer se bio urušio put, pa po onom grdom uskom hrptu nije bilo baš ugodno. Ali, pogled s Grintavca je zato fantastičan. Možda od svih u Sloveniji najbolji. I lijep mi je spust s Grintavca do Češke koče.

Emericzy
25.02.2010., 17:45
U tom starom bivaku sam prošao kroz najgoru grmljavinsku oluju u životu. Ne znam kako sam sluh sačuvao, jer su gromovi tukli direktno u gromobran uz samu kućicu, koja je bila od aluminija i funkcionirala je kao perfektna rezonantna kutija! Električni naboj u zraku je bio nevjerojatan. Kad bi glavu van proturio kroz vrata, kosa bi se razletila i stršala na sve strane kao na karikaturama ili u crtićima. Isturiš ruku, a sve dlake na ruci se naježe i ispruže. Totalno ludo. Nije da sam tu noć baš spavao. Međutim, da me to zateklo vani, na otvorenom...

C71
25.02.2010., 18:01
stari bivak je zamjenjen krajem 2009. ima i slika onakvog kakvog ga se ti sjećaš

http://oddaje.ognjisce.si/dozivetja/2009/11/20/zamenjava-bivaka-na-velikih-podih

vidjela sam poslije da ima slika novoga zavetišča i na linku koji sam ja dala. :rolleyes:
stvarno mi ovaj novi izgleda svemirski, uopće se ne uklapa. :(

C71
25.02.2010., 18:11
Jedino je na Grintavec bilo frka popeti se s te strane jer se bio urušio put, pa po onom grdom uskom hrptu nije bilo baš ugodno. Ali, pogled s Grintavca je zato fantastičan. Možda od svih u Sloveniji najbolji. I lijep mi je spust s Grintavca do Češke koče.

za koji vrh u alpama nećeš reći da ima jedan od najljepših vidika?
:ne zna: :mig:
ma svi su vidici super kad je vrijeme ok. :mig:
moj prvi uspon na grintovec, a bilo je to prije nekih 15 godina, bio je od češke koče preko mlinarskog sedla...i uopće ga se ne sjećam. :ne zna:
čini mi se da ima jedan veliki sipar.
jel ti se zbog njega spust svidio?

conan12
25.02.2010., 18:19
vidjela sam poslije da ima slika novoga zavetišča i na linku koji sam ja dala. :rolleyes:
stvarno mi ovaj novi izgleda svemirski, uopće se ne uklapa. :(

:eek::eek::eek:

meni sjajan primjer spoja moderne arhitekture s okolišem

:ne zna:

C71
26.02.2010., 14:44
:eek::eek::eek:
meni sjajan primjer spoja moderne arhitekture s okolišem
:ne zna:

ukusi su različiti. :mig:
možda promijenim mišljenje kad ga vidim u živo.

mike92
10.08.2010., 11:36
Planiramo par dana na Triglav i oklolicu i odgovaralo bi nam prespavati u Rudnom polju, zna li netko za smještaj u stilu pl. doma ili slično.
Cijene u hotelu su "masne"

pozdrav

Emericzy
10.08.2010., 11:49
Sto godina nisam bio na Pojkljuki...

Mutno se sjećam da je prilično pusta i da nema na njoj bogznašto, ali možda griješim.

A da ponesete vreće za spavanje i neki mini-šatorčić? Ja osobno nikad nisam volio spavati po domovima i tamo sam uglavnom jeo i pio, a spavao u vreći po raznim sjenicima, kozolcima i sličnim mjestima. A toga po Sloveniji ima puno.

mike92
10.08.2010., 12:11
Sto godina nisam bio na Pojkljuki...

Mutno se sjećam da je prilično pusta i da nema na njoj bogznašto, ali možda griješim.

A da ponesete vreće za spavanje i neki mini-šatorčić? Ja osobno nikad nisam volio spavati po domovima i tamo sam uglavnom jeo i pio, a spavao u vreći po raznim sjenicima, kozolcima i sličnim mjestima. A toga po Sloveniji ima puno.

hm nebi išlo, ja možda i bi ali supruga želi krov nad glavom

Emericzy
10.08.2010., 12:39
Mislim da ti je negdje na ovom topicu bio link za Planinarsku Zvezu Slovenije -- oni sigurno imaju popis svega što se nudi.

toni_cobra
10.08.2010., 12:39
hm nebi išlo, ja možda i bi ali supruga želi krov nad glavom

Najblize je Uskovnica (a i blize Vodnikovom), a nizbrdo je:)

http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam koč&koca_id=195

moze i Blejska na Lipanci

http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam koč&koca_id=26

Pozdrav, Cobra

mike92
11.08.2010., 09:21
Najblize je Uskovnica (a i blize Vodnikovom), a nizbrdo je:)

http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam koč&koca_id=195

moze i Blejska na Lipanci

http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam koč&koca_id=26

Pozdrav, Cobra

Uskovnica izgleda odlično, znaš li dali se može do nje autom ?
po Planinski zvezi treba pješačiti 20 min, ali na Googleearthu ima kućica oko nje i cesta kao u priči, ne da mi se pustiti auto usred šume 3 dana.

hvala na savjetu

C71
11.08.2010., 10:24
Uskovnica izgleda odlično, znaš li dali se može do nje autom ?
po Planinski zvezi treba pješačiti 20 min, ali na Googleearthu ima kućica oko nje i cesta kao u priči, ne da mi se pustiti auto usred šume 3 dana.
hvala na savjetu

i u vodiču po njihovim domovima piše 20 minuta.
ima u sloveniji kuća, ne znam da li je ona među njima, koje imaju cestovni prilaz zbog opskrbe, ali je postavljena rampa pa se do doma ustvari i ne može...što je po mom mišljenju u redu. :kava:

toni_cobra
11.08.2010., 10:31
[QUOTE=mike92]ne da mi se pustiti auto usred šume 3 dana/QUOTE]

Pred xy godina, znam da se smjelo (kad nisu toliko pazili na zastitu, sad na planini Blato naplacuju parking), mislim da se moze cijelo vrijeme ali ne znam da li dopustaju "nedomacima". Morat ces nazvati.
Inace _svi_ koji idu na T. tamo (na Pokljuki kod vojske) ostavljaju aute, bitno je da ne ostavis nista vrijedno na vidljivom mjestu, cak su se i Slovenci na forumima poceli zaliti da im sirom SLO provaljuju u aute. Meni se nikad, u 20+ godina, nije dogodila nikakva neugodnost:s

Pozdrav, Cobra

mike92
11.08.2010., 13:36
nazvao sam Uskovnicu i kažu da bi se moglo parkirati i kod doma, kad sam spomenuo 3 dana e onda je već problem, tako da idemo od Rudnog polja i spavamo u Vodnikovom domu (piše 2,5 h hodanja), a biti će i kraći uspon prema Triglavu.

hvala svima na savjetima

toni_cobra
12.08.2010., 06:21
spavamo u Vodnikovom domu (piše 2,5 h hodanja)

Dostop: Avto, avtobus: z Bleda asfaltna cesta do vojašnice na Rudnem polju (1340 m) 20km, od tod čez Studorski preval 3h.

Pozdrav, Cobra

Emericzy
12.08.2010., 06:27
Joj, kak vam ja zavidim....

Premda, sad će na Triglavu biti grozna gužva. Ne bih se čudio da cijelo vrijeme ispred i iza sebe vidite po desetak drugih penjača.

JU-TU
12.08.2010., 09:00
Mi smo bili prošli tjedan, sami samcati cijelim putem od Malog T. do vrha i natrag..:cerek:.. imali smo sreće jer je dan prije bilo loše vrijeme pa se malo njih dovuklo do Kredarice/Planike...:)

toni_cobra
12.08.2010., 12:17
Mi smo bili prošli tjedan, sami samcati cijelim putem od Malog T. do vrha i natrag

Daj koju fotku, da se i mi prisjetimo panorame s vrha

JU-TU
12.08.2010., 12:32
Eh, sam vrh je bio u oblaku, magli, od pogleda ni p,bilo je i malo stravično onako sami samcati, ali opet poseban doživljaj..:D

Evo prilaz vrhu, vide se obrisi Aljaževog stupa..

C71
12.08.2010., 14:00
Daj koju fotku, da se i mi prisjetimo panorame s vrha

nadam se da uživaš u panorami. :rofl:

prilikom mog četvrtog uspona na triglav, bilo je takvo nekakvo vrijeme, pa smo odustali od uspona na vrh.

toni_cobra
12.08.2010., 14:56
bilo je takvo nekakvo vrijeme

Mene je to podsjetilo na jednu "dobru" godinu (barem po shopinzima:mig:), kad su na Vrsicu u domu (visekratno, subotama) bili samo Hrvati na spavanju:eek:

Grebza
13.08.2010., 13:55
Koča na Doliču je u funkciji (idite na dno spiska poruka )

http://www.hribi.net/trenutnerazmere.asp?slo=1&gorovjeid=1&id=660

Inače, da ne jurite samo na Triglav predlažem i šetnju na Okrešelj iz Logarske doline, preko slapa Rinke. Zanimljivo i ne naporno . Od Okrešlja se može i dalje na nekoliko zahtjevnijih lokacija.

Na Kamniško sedlo isto tako. Malo dosadan i razvučen put kroz šumu od Kamniške Bistrice, ali gore je fantastičan pogled na Logarsku dolinu i okoliške planine.. i Sa sedla je moguće nastaviti na zahtjevnije lokacije.
http://www.hribi.net/gora/kamniska_koca_na_kamniskem_sedlu/3/95

Emericzy
13.08.2010., 18:11
Koča na Doliču je u funkciji (idite na dno spiska poruka )

http://www.hribi.net/trenutnerazmere.asp?slo=1&gorovjeid=1&id=660

Inače, da ne jurite samo na Triglav predlažem i šetnju na Okrešelj iz Logarske doline, preko slapa Rinke. Zanimljivo i ne naporno . Od Okrešlja se može i dalje na nekoliko zahtjevnijih lokacija.

Na Kamniško sedlo isto tako. Malo dosadan i razvučen put kroz šumu od Kamniške Bistrice, ali gore je fantastičan pogled na Logarsku dolinu i okoliške planine.. i Sa sedla je moguće nastaviti na zahtjevnije lokacije.
http://www.hribi.net/gora/kamniska_koca_na_kamniskem_sedlu/3/95
S Kamniškog sedla je prekrasan spust u Robanov kot, ako se netko hoće vratiti u Logarsku. Tamo se u jednoj kmetiji (zaboravio ime) jede i spava na vrhunskoj razini! Vrlo je lijep izlet Logarska-Okrešelj-Kamniško sedlo-Robanov kot-Logarska. Nezahtjevan, baš izletnički, ali vrlo, vrlo lijep doživljaj. Krasni krajevi.

toni_cobra
13.08.2010., 18:33
Robanov kot-Logarska

Jesi bio nedavno?
Naime, interesira me (bilo smo davno na kruznoj RK-Korosica-Ojstrica-Klemenca jama-RK) ako mislis na direktan put, jesu popravili markaciju?

Pozdrav, Cobra

Emericzy
13.08.2010., 18:46
Jesi bio nedavno?
Naime, interesira me (bilo smo davno na kruznoj RK-Korosica-Ojstrica-Klemenca jama-RK) ako mislis na direktan put, jesu popravili markaciju?

Pozdrav, Cobra

Ne, ne, taj zadnji komad sam 'odradio' cestom. Čak ni ne znam da postoji direktni put.

toni_cobra
13.08.2010., 18:49
Čak ni ne znam da postoji direktni put.

Sad mi se ne da trazit kartu, postoji, ali smo se "iskilavili" trazeci markacije, a auto (nedjelja popodne) u RK, za pozvizdit:)

Pozdrav, Cobra

Grebza
14.08.2010., 11:02
S Kamniškog sedla je prekrasan spust u Robanov kot, ako se netko hoće vratiti u Logarsku. Tamo se u jednoj kmetiji (zaboravio ime) jede i spava na vrhunskoj razini! Vrlo je lijep izlet Logarska-Okrešelj-Kamniško sedlo-Robanov kot-Logarska. Nezahtjevan, baš izletnički, ali vrlo, vrlo lijep doživljaj. Krasni krajevi.

Pazi sa tim izrazom "izletniški", da ne bi netko krivo razumio. Taj put je označen, kot zahtjevan... u slučaju da kiši i da je sklisko je čak i opasan.
Koga muči pogled u dubinu taj baš i neće uživati ( me too :tuzni: )

Evo ovdje lijepi opis sa slikama
http://www.hribi.net/izlet/koca_pod_slapom_rinka__kamniska_koca_na_kamniskem_ sedlu_/3/95/1295

Emericzy
14.08.2010., 15:16
Ajme, nadam se da onda nikoga nisam naveo na krivi trag... Sorry, ja se tog izleta sjećam kao lake zajebancije. Ali, godine su prošle i možda se više ne bih trebao oslanjati na memoriju. Hvala na upozorenju!

C71
14.08.2010., 15:34
Pazi sa tim izrazom "izletniški", da ne bi netko krivo razumio. Taj put je označen, kot zahtjevan... u slučaju da kiši i da je sklisko je čak i opasan.
Koga muči pogled u dubinu taj baš i neće uživati ( me too :tuzni: )

na karti koju ja imam je dio puta označen točkicama, znači zelo zahtevno.

nvnk
15.08.2010., 11:06
... Sorry, ja se tog izleta sjećam kao lake zajebancije. Ali, godine su prošle i ...

I ja se uspona na Triglav sjećam kao zajebancije, a danas vidim da moje planinarsko društvo zahtijeva kacigu, pojas itd. kao "obvezatnu" opremu.

Jel' to oni pretjeruju ili se ja krivo sjećam da ama baš nitko nije tada gore išao tako opremljan? :ne zna:

Emericzy
16.08.2010., 07:13
I ja se uspona na Triglav sjećam kao zajebancije, a danas vidim da moje planinarsko društvo zahtijeva kacigu, pojas itd. kao "obvezatnu" opremu.

Jel' to oni pretjeruju ili se ja krivo sjećam da ama baš nitko nije tada gore išao tako opremljan? :ne zna:

Isuse... ja sam prvi put išao u tenisicama... OK, to je bilo pretjerano na suprotnu stranu, ali ipak... Nositi kacigu na Triglav...

Kajjaznam. Danas ljudi nose kacige kad voze bicikl. Do nedavno je to zvučalo apsurdno. Primjećujem da se ljudski pristup sigurnosti jako promijenio.

Meni osobno je Triglav, na kojemu sam bio sedam puta, izletnička razina, a nisam ni slučajno, ni u primisli, bio neki žestoki planinar u to doba kad sam sustavno plazio po Transverzali. Ama baš ništa od posebne opreme ti -- po mojem osobnom mišljenju -- ne treba. Treba ti kondicija i navika na tanki zrak. Topla obleka. I dobre lagane gojzerice.

JU-TU
16.08.2010., 09:46
Isuse... ja sam prvi put išao u tenisicama... OK, to je bilo pretjerano na suprotnu stranu, ali ipak... Nositi kacigu na Triglav...

Kajjaznam. Danas ljudi nose kacige kad voze bicikl. Do nedavno je to zvučalo apsurdno. Primjećujem da se ljudski pristup sigurnosti jako promijenio.

Meni osobno je Triglav, na kojemu sam bio sedam puta, izletnička razina, a nisam ni slučajno, ni u primisli, bio neki žestoki planinar u to doba kad sam sustavno plazio po Transverzali. Ama baš ništa od posebne opreme ti -- po mojem osobnom mišljenju -- ne treba. Treba ti kondicija i navika na tanki zrak. Topla obleka. I dobre lagane gojzerice.

Ma dobro, pa nekad se na motoru nije nosila kaciga pa opet je danas glupo ne imati ju... a za Triglav - u današnje vrijeme normalno da će propručiti i kacigu i osiguravajući komplet jer je to već postala standarda oprema za alpe i u svakom slučaju ju bolje imati nego ne.. kaciga za Triglav i nije smiješna stvar, kada su gužve kamenčić doleti samo tako pa..
Naravno, i moj otac je bio 10tak puta na Triglavu također u nekim kvazi tenisicama dok još put nije bio ni toliko osiguran, ma kakva kaciga, kakav ferata komplet, on se smije, ehh.. Ali to je meni ko i sa ostalom opremom danas, od perverznih jakni i hlača od parsto eura do ruksaka s istom cijenom.. a ako ne ideš na Himalaju sasvim ti je dovoljno i najjeftinije..:ne zna:

europe2seoul
16.08.2010., 12:04
Ali to je meni ko i sa ostalom opremom danas, od perverznih jakni i hlača od parsto eura do ruksaka s istom cijenom.. a ako ne ideš na Himalaju sasvim ti je dovoljno i najjeftinije..:ne zna:

Pa ne bas. Uzmi jednu tehnicku majcu od modernog materijala - ona je suha znatno laksa od pamucne suhe majce. Ona je mokra i dalje jednako lagana od pamucne mokre majce koja je super teska(znoj, kisa), pa sada ti to nosi narednih X sati. Pamucna mokra majca te hladi kada je mokra a tehnicka te ne hladi plus kaj se brze osusi. Ili imas lagane windstopper majce koje te stite od vjetra i griju te a nisi mokar od znoja u njima kao u jeftinom suskavcu od plastike. Za zimu recimo da ne govorimo o Polartec materijalima i tako dalje. Hlace isto tako. Za razliku od karirane pamucne ili flanel kosulje i samterskih hlaca pumperica kak se nekada planinarilo.

Emericzy
16.08.2010., 22:06
Ma OK je sve to. Poanta je da nije potrebno. Zadatak jednostavno nije toliko zahtjevan da ti takva oprema bitno pomaže. razlika je primarno u malo komocije. A planinarstvo se baš ne zasniva na komociji.

Što se tiče kacige i kamenja... priznajem, to je točno. Jednom sam letio niz ledenjak jer me srušio pogodak kamena u tjeme. Sam me Bog spasio. Da sam imao kacigu, nikome ništa.

mike92
21.08.2010., 23:38
yuhuuu, uspjeli smo
1.dan od Rudnog polja(kod vojašnice) do Vodnikovog doma
2.dan od Vodnikovog do doma Planika, đir do Kredarice i nazad, nažalost cijeli dan u oblacima.
3.dan od Planike preko malog T. na Triglav, spust prema Tržaškoj koči i nazad u Planiku
4.dan spust od Planike do Rudnog polja
kod uspona na Triglav u 6h je još bilo dosta vedro ali oblaci su se brzo dizali pa smo "jurili" na vrh, pogled je za prvi put bio spektakularan.

pozdrav svima :top:

Emericzy
22.08.2010., 06:09
Ma, bravo! Je li bila gužva?

puls
22.08.2010., 20:24
yuhuuu, uspjeli smo
1.dan od Rudnog polja(kod vojašnice) do Vodnikovog doma
2.dan od Vodnikovog do doma Planika, đir do Kredarice i nazad, nažalost cijeli dan u oblacima.
3.dan od Planike preko malog T. na Triglav, spust prema Tržaškoj koči i nazad u Planiku
4.dan spust od Planike do Rudnog polja
kod uspona na Triglav u 6h je još bilo dosta vedro ali oblaci su se brzo dizali pa smo "jurili" na vrh, pogled je za prvi put bio spektakularan.

pozdrav svima :top:

Super. Stoput bolje nego da ste to obavili u 2 dana kao recimo ja prosle godine (bez spusta do Dolica). Vise se uziva i manje se namuci. Mene recimo sve vise i vise ne dira neki tempo nego uzivanje, slikanje i to. Druge godine cu si uzet 7 dana za uzivanciju po putu koji se prode za 3 dana.

mike92
22.08.2010., 22:07
baš tako, supruga i ja lagano svojim ritmom, sa klubom ili sa "starim" planinarima koji su bili već n-puta na svim vrhovima, su 2-dnevni izleti na kojima se ubijem pogotovo na spuštanju.

odabrana varijanta za Triglav je pun pogodak,pogotovo za prvi put

na vrhu smo bili u četvrtak i do 11h je bilo jedno 50-tak ljudi ali dolazili su kao mravci iz svih pravaca, svirala se harmonika, plesalo, mislio sam da je šala ali na vrhu dečki prodaju pivo i sokove za 4-5 E, malo laško je dobro leglo.

u Vodnikovom i Planiki sam čuo da su puni i za slijedeči vikend pa ako netko planira nek se raspita unaprijed

pozdrav

puls
22.08.2010., 22:29
mislio sam da je šala ali na vrhu dečki prodaju pivo i sokove za 4-5 E, malo laško je dobro leglo.

Tak je bilo i prosle godine. I ove jos od pocetka 7. mjeseca, a mozda i ranije. Cak te pitaju koju vrstu hoces :).

nvnk
23.08.2010., 05:18
... mislio sam da je šala ali na vrhu dečki prodaju pivo i sokove za 4-5 E, malo laško je dobro leglo.

Heh, ja sam bio upozoren na cijene pravovremeno pa sam si Laško dofural sam. Jest da je bilo malo zmućkano, al nema veze. Em' je bilo puno jeftinije, em' je bilo veliko. :top:

toni_cobra
23.08.2010., 12:45
pa sam si Laško dofural sam

Neki jedva sebe dovuku pa im je to jeftini "dar".

Pozdrav, Cobra

C71
23.08.2010., 14:31
na vrhu smo bili u četvrtak i do 11h je bilo jedno 50-tak ljudi ali dolazili su kao mravci iz svih pravaca, svirala se harmonika, plesalo, mislio sam da je šala ali na vrhu dečki prodaju pivo i sokove za 4-5 E, malo laško je dobro leglo.

ja sam prvi put na triglav išla prije 20 godina, i tada je na vrhu bilo za kupiti raznoraznih pića. :D

Buraz
21.01.2011., 08:58
Dobro jutro, trebam savjet.

Nešto planiram da bi zapičio s frendovima u Sloveniju na dva dana: otići u neku zimsku sobu ili bivak i tamo prespavati.
Sad, nisam siguran kamo ići. Kada sam bio na Triglavu ljetos, vidio sam da nekoliko domova koji su bili zatvoreni ima zimske/bivak sobe, a na planinskoj svezi slovenije se to ne spominje.
Jer znate predložit neku rutu ili možda knjigu u kojoj bi to bilo točno napisano (nešto kao Hrvatske planine od Poljaka)?

fala :)

europe2seoul
21.01.2011., 09:05
Dobro jutro, trebam savjet.

Nešto planiram da bi zapičio s frendovima u Sloveniju na dva dana: otići u neku zimsku sobu ili bivak i tamo prespavati.
Sad, nisam siguran kamo ići. Kada sam bio na Triglavu ljetos, vidio sam da nekoliko domova koji su bili zatvoreni ima zimske/bivak sobe, a na planinskoj svezi slovenije se to ne spominje.
Jer znate predložit neku rutu ili možda knjigu u kojoj bi to bilo točno napisano (nešto kao Hrvatske planine od Poljaka)?

fala :)

Imas na stranicama Planinske zveze Slovenija; konkretno na:

http://www.pzs.si/index.php?stran=Seznam koč

Buraz
21.01.2011., 09:57
Da, izgleda da sam ih krivo pogledao.. znači pod stavskom zimska soba piše koliko ima mjesta, i to je to. Iako piše da je zaprta.

Ima netko nekakav prijedlog kamo ići pošto sam mlad i neiskusan :zubo:?

europe2seoul
21.01.2011., 10:21
Da, izgleda da sam ih krivo pogledao.. znači pod stavskom zimska soba piše koliko ima mjesta, i to je to. Iako piše da je zaprta.

Ima netko nekakav prijedlog kamo ići pošto sam mlad i neiskusan :zubo:?

Pa svakako racunaj na vece kolicine snjega po gorama. Ako nemas odgovarajucu opremu nemoj niti ici - dakle dereze svakako ako dodjes na led odnosno smrznuti snjeg. Ako nemas i cepin itd drzi se samo dolina i manjih visina a ne uspon na neke vrhove. A posto si mlad i neiskusan cak i da imas cepin, dereze, kacigu itd ne znas kako se to koristi pa nemoj ici na vrhove. Npr odi iz Bohinjske Bistrice na Dom na Komni (2.5h) i tamo se vrti okolo; Dom radi i dosta je luksuzan.

europe2seoul
21.01.2011., 11:29
Eto najnoviji update za lavine u Sloveniji:

http://www.arso.gov.si/vreme/napovedi%20in%20podatki/snegraz.html

Splošna nevarnost plazov je znatna, tj. 3. stopnje po evropski petstopenjski lestvici.

Ob močni ohladitvi je snežna odeja v gorah pomrznila, preobražanje snežne odeje se je zelo upočasnilo. V sredo je snežilo, zapadlo je od 10 do okoli 25 cm snega, več v Karavankah in v vzhodnem delu Savinjskih Alp. Višje se novi sneg ni dobro sprijel s podlago, nižje, večinoma pod nadmorsko višino 1500 m, pa bolje. Pihal je zmeren do močan severovzhodni veter, ki je prenašal sneg v zamete.
V Julijskih Alpah je na 2500 m do okoli 360 cm snega, na 1500 m pa do okoli 100 cm. Drugod po naših gorah je na 1500 m okoli 20 cm snega. Na skorjasti površini starega snega je od 10 do 20 cm suhega snega. Marsikje je novi sneg precej spihan, na bolj izpostavljenih mestih do stare, deloma poledenele podlage. V zatišnih legah je več napihanega, suhega snega.
Nevarnost snežnih plazov je v visokogorju, nad okoli 1800 m 3. stopnje. Predvsem so nevarna mesta z napihanim novim snegom, ki je slabo sprijet s podlago. Tam lahko že ob manjši dodatni obremenitvi sprožite snežni plaz. Drugod je nevarnost 1. stopnje.
Na spihanih mestih je nevarnost zdrsov.
Nadaljevalo se bo mrzlo in sprva še vetrovno vreme. Zaradi nizkih temperatur se bo snežna odeja le počasi preobražala. Mesta z napihanim snegom bodo v visokogorju še naprej nevarna, medtem ko bo drugod snežna odeja stabilna. Sicer pa sens nežne in lavinske razmere ne bodo kaj dosti spreminjale Naslednje poročilo bo izdano v torek, 25. januarja.

3 stupanj znaci:

3-znatna Na številnih, dovolj strmih pobočjih je le slabo do zmerno stabilna. Že pri manjši dodatni obremenitvi na pobočjih, ki so v Poročilu posebej izpostavljena. V nekaterih razmerah je možno lokalno tudi spontano proženje srednje velikih in posamično tudi velikih snežnih plazov. Potrebne so nekatere dodatne izkušnje in znanja pri presoji pred snežnimi plazovi varnih območij, ki so že delno omejena. Upoštevajte tudi nevarnost snežnih plazov na potencialno ogroženih območjih

Buraz
21.01.2011., 12:14
Hvala na trudu :)
Pošto dio ekipe nije opremljen za snježne nelagode, mislim da ćemo odabrat nešto kaj nije u alpama. I nešto kaj se ne plaća, znači neka zimska soba...

europe2seoul
21.01.2011., 13:44
Hvala na trudu :)
Pošto dio ekipe nije opremljen za snježne nelagode, mislim da ćemo odabrat nešto kaj nije u alpama. I nešto kaj se ne plaća, znači neka zimska soba...

A problem dati par kuna za smjestaj; to ti je kao 2-3 pive u bircu a ipak spavas na toplom...

Buraz
21.01.2011., 14:36
Pa i nije, ali ovako je veći gušt: ovisiš o sebi samome :)
A i vidio sam da su im skloništa presuper uređena, tako da ih želim malo istražiti =)

BUFFET
22.01.2011., 16:29
Planiram malo za promjenu na pohorje na laganu šetnju od podnožja do hotela Bellvue ili na Areh pa dolje sa skijama ima ko kakav savjet od kuda krenuti ili slično.

europe2seoul
24.01.2011., 07:58
Pa i nije, ali ovako je veći gušt: ovisiš o sebi samome :)
A i vidio sam da su im skloništa presuper uređena, tako da ih želim malo istražiti =)

Neka sklonista su super uredjena npr onaj blizu vrha Bjelolasice (Kula) jer super po meni, ili Struge kada ides na Vaganski Vrh. Ali vecina njih su zadnja koma - jer ekipa koja tamo dodje prespavati ostavi smece iza sebe. U svakom slucaju pazi da postoji neka pec & drva. Ja sam za vikend bio u sklonistu na Svetoj Geri, bilo je minus 9, a skloniste je doslovce koma i bez peci. Mozes isto tako vani biti - isto ti je.

Buraz
24.01.2011., 15:13
hm. Razmišljao sam o skloništima u Sloveniji =)

toni_cobra
24.01.2011., 17:29
hm. Razmišljao sam o skloništima u Sloveniji =)

Ako se ne varam, bivak za Akom je najnizi - negdje 1400m/nm:cerek:, ali ima (ljeti) 2,5 do 3h do njega:rolleyes:, a u Slo bivaka (za prespavati) nema izvan Alpa, ali zato nizi domovi rade vikendima:top:.

Pozdrav, Cobra

puls
03.02.2011., 16:25
Zna li netko kakav je zimski uspon na Krvavec? Ali ne da ides sa zicarom ili autom do skijalista nego od podnozja. Jel ima kakav put i koliko traje?

C71
04.02.2011., 12:29
Ako se ne varam, bivak za Akom je najnizi - negdje 1400m/nm:cerek:,
Pozdrav, Cobra

varaš se. :mig:
bivak na gozdniku (1092m)

http://img832.imageshack.us/img832/7030/gozdnik.jpg (http://img832.imageshack.us/i/gozdnik.jpg/)

toni_cobra
04.02.2011., 15:56
[QUOTE=C71]varaš se. bivak na gozdniku (1092m)

He,he, ne citas sto pise; ovaj je u Posavskom h., em je prica o Alpama em o spavanju:eek:, u ovom nisam vidio krevet, barem kad smo mi bili:cerek:

Pozdrav, Cobra

mike92
05.07.2011., 11:40
Parking se naplaćuje do 17 h, ali ja planiram doći kasnije, prespavati u domu, ostaviti auto 2-3 dana i na povratku sa Triglava otići nakon 17 h.
Znači nemam kome platiti :mig:
Ima li tko iskustva ??

pozdrav

Planinarenje
05.07.2011., 19:06
Parking se naplaćuje do 17 h, ali ja planiram doći kasnije, prespavati u domu, ostaviti auto 2-3 dana i na povratku sa Triglava otići nakon 17 h.
Znači nemam kome platiti :mig:
Ima li tko iskustva ??

pozdrav

HM.... zgodno pitanje ali neznam odgovor, ipak mislim da neće bit moguće ipak to je Slovenija i takve stvari nekako mi se čini da prolaze samo kod nas :)

toni_cobra
06.07.2011., 08:04
Parking se naplaćuje do 17 h

Ako se ne varam naplata je bila 5-18h. I ne vjerujem da se isplati riskirati kaznu 100-500ojra

Pozdrav, Cobra

mike92
06.07.2011., 13:47
Ako se ne varam naplata je bila 5-18h. I ne vjerujem da se isplati riskirati kaznu 100-500ojra

Pozdrav, Cobra

Naravno tako i ja razmišljam, ali u Aljaževom,domarka mi nije znala odgovoriti, pa se raspitujem.

pozdrav

toni_cobra
06.07.2011., 16:47
Naravno tako i ja razmišljam, ali u Aljaževom,domarka mi nije znala odgovoriti, pa se raspitujem.

Cini mi se da sam negdje vidio da naplatu vrsi PD Dovje-Mojstrana, mozda da njima posaljes mail?

Pozdrav, Cobra

Planinarenje
07.07.2011., 06:40

pozdrav

To je dio TNPa (http://www.tnp.si/dozivljati/C98) pa najbolje je da njima pošalješ mail sa upitom

toni_cobra
07.07.2011., 07:51
To je dio TNP

Nema TNP nista s tim, kao sto rekoh:

http://www.najdi.si/novica/Delo//Od-danes-dra%C5%BEje-parkiranje-v-Vratih/9792506ac79365036d9212777e964d9c

Pozdrav, Cobra

Planinarenje
07.07.2011., 10:42
Nema TNP nista s tim, kao sto rekoh:

http://www.najdi.si/novica/Delo//Od-danes-dra%C5%BEje-parkiranje-v-Vratih/9792506ac79365036d9212777e964d9c

Pozdrav, Cobra

Hm cudno. Ja sam bio u dolini Vrata prošle godine i uvjeren sam da sam platio parking za TNP... moram pronać ulaznicu i vidit šta piše :)

mike92
25.07.2011., 09:16
ovakva je situacija:
parking naplaćuje PD Dovje Mojstrana, poslao sam im e-mail, međutim nisu odgovorili :ne zna:

naplata se vrši od 05 - 17 h, 3,5 E po danu, parking je usred šume i nije čuvan po noći, ali kako kažu u Alježevom do sada nije bilo problema, u srijedu navečer 20.07. bilo je parkirano 15 auta (fordić nije bio sam :))

znači stigli smo u srijedu navečer i spavali u Aljaževom, slijedeće jutro sam i tako morao ići do auta i platio za 3 dana, u subotu u 13h kad smo stigli do auta odmah je došla gospa iz PD i tražila da vidi karte (znači kontrolira se :mig: možda bi prošao šverc za jednu noć ako se nekom da)

inače bilo je prekrasno:

1 dan: Aljažev - čez Prag - Staničev
2 dan: Staničev - Kredarica - Triglav - Planika - Tržaška koča
3 dan: Tržaška koča - Luknja - Vrata

pozdrav svima

Buraz
26.10.2011., 08:01
Pozdraf.

Ja bih u Sloveniju za Wikend, ali nisam siguran kamo :D (pravi planinar, nema šta)
Ima netko iskusniji neki prijedlog?
Gledam Hribi.net, ali kada hoću gledat karte, mozilla se sruši (kad sam lijen reinstalirat sustav :rolleyes: )
Krenuli bi oko 12 u subotu iz Zagreba, a vratit se moramo u nedjelju, znači nebi ništa predaleko i prenaporno. Gledam dosta tih bivaka, ali bojim se da ne izvisimo vani, kako svi imaju malo mjesta + vikend je za spajanje je pa će dosta ekipe bit gore. Tako da možda neka koča je bolji izbor.
Kakva su vam iskustva?

toni_cobra
26.10.2011., 14:51
Ja bih u Sloveniju za Wikend, ali nisam siguran kamo

Posavsko hribovje nije daleko za voziti:
Kopitnik(ili Smohor)-Kal-Mrzlica ili zasebno Kum iz Zagorja ob Savi; ako kombinirate s vlakom, mozete krenuti iz Zidanog Mosta na Kopitnik, a s Kuma dolje u Z.M. ili Trbovlje, da ne idete istim putem. S Kuma je malo bolji pogled nego s Mrzlice.

Pozdrav, Cobra

Sima
26.10.2011., 15:26
[QUOTE=Buraz;36395816]Pozdraf.

Ja bih u Sloveniju za Wikend, ali nisam siguran kamo :D (pravi planinar, nema šta)

Evo ja predlažem (Pohorje) od Rogle do Kremžarjevog vrha i natrag. Ili obrnuto kako vam odgovara.
Ugodnu šetnju želim

toni_cobra
26.10.2011., 16:40
Evo ja predlažem (Pohorje) od Rogle do Kremžarjevog vrha i natrag. Ili obrnuto kako vam odgovara.
Ugodnu šetnju želim

5-7+sati u jednom smjeru, bas je setnja:504:

c/p

Ribniška koča na Pohorju (1507 m)
Zanimivejše ture:
Jezerski vrh (1537 m) 20 minut; Rogla (1517 m) 3h30; Črni vrh (1543 m) 45 minut; Velika Kopa (1542 m) 2h; Mala Kopa (1524 m) 2h30; Kremžarjev vrh (1164 m) 4h.
Prehodi do drugih postojank: Planinska koča na Pesniku (1101 m), 1.00 h

Pozdrav, Cobra

Planinarenje
27.10.2011., 06:45
Pozdraf.

Gledam Hribi.net, ali kada hoću gledat karte, mozilla se sruši (kad sam lijen reinstalirat sustav :rolleyes: )
Krenuli bi oko 12 u subotu iz Zagreba, a vratit se moramo u nedjelju, znači nebi ništa predaleko i prenaporno. Gledam dosta tih bivaka, ali bojim se da ne izvisimo vani, kako svi imaju malo mjesta + vikend je za spajanje je pa će dosta ekipe bit gore. Tako da možda neka koča je bolji izbor.
Kakva su vam iskustva?

Možda Pokljuka- Blejska koča - Debela Peč (možda još neki drugi vrh u tom dijelu) - Blejska koča - Pokljuka... Ovo ti preporučam jer je Blejska koča otvorena 24/7

Buraz
27.10.2011., 06:56
hvala na prijedlozima .. ali mislim da ćemo u neke Alpe ipak oprobat upecat kakav bivak.. :rolleyes:
Gledam bivak v Kočni ili super svemirski Pod Grintovcem .. Imamo li šanse uspeti se na Grintovec od kojeg od ta dva bivaka i vratiti do auta u jednome danu?
Piše da ima od auta do vrha kakvih 4.5 sata vrlo teškog uspona, pa bi reko da je to čak i izvedivo. Ali kada se sjetim izleta na Triglav, rekao bih da bi mogli lagano umijeti :D ... iako nije ni to loše :)

edit: Palo mi na pamet da pitam dali je put do Bivaka lako nalažljiv u mraku, jer malo kasno krećemo

C71
29.10.2011., 13:18
hvala na prijedlozima .. ali mislim da ćemo u neke Alpe ipak oprobat upecat kakav bivak.. :rolleyes:
Gledam bivak v Kočni ili super svemirski Pod Grintovcem .. Imamo li šanse uspeti se na Grintovec od kojeg od ta dva bivaka i vratiti do auta u jednome danu?
Piše da ima od auta do vrha kakvih 4.5 sata vrlo teškog uspona, pa bi reko da je to čak i izvedivo. Ali kada se sjetim izleta na Triglav, rekao bih da bi mogli lagano umijeti :D ... iako nije ni to loše :)

edit: Palo mi na pamet da pitam dali je put do Bivaka lako nalažljiv u mraku, jer malo kasno krećemo

znam da kasnim, ali.

ak sam ja mogla na obje kočne iz suhadolnika u jednom danu, onda bi i ti rebao moći na grintovec.
inače išla sam jednom, kada sam bila mlada :cerek: i u dobroj kondiciji u jednom danu na grintovec i to, pazi turu, iz suhadolnika, pa smo na križanju skrenuli za kočne, a ne dom, pa se preko dolaca popeli na grben i grebenom na grintovec. s grintovca smo trčali na cojzovu koču kako bi izbjegli nevrijeme. kad je kiša malo oslabila spustili smo se do suhadolnika.
kad se samo sjetim tog izleta. :D

Emericzy
29.10.2011., 18:09
išla sam jednom, kada sam bila mlada :cerek: i u dobroj kondiciji u jednom danu na grintovec i to, pazi turu, iz suhadolnika, pa smo na križanju skrenuli za kočne, a ne dom, pa se preko dolaca popeli na grben i grebenom na grintovec. s grintovca smo trčali na cojzovu koču kako bi izbjegli nevrijeme. kad je kiša malo oslabila spustili smo se do suhadolnika.
kad se samo sjetim tog izleta. :D

Opa. Ovo je malo žešće.

Buraz
31.10.2011., 04:26
Slažem se da je žešće: bio vidio.
Respect. 8)
Mi smo prvo veče došli do Cojzove, a jučer od nje do vrha i nazad.
I još me uvijek bole noge..

Emericzy
31.10.2011., 06:42
Meni je Grintovec bio jako težak jer sam mu prilazio preko puta koji se zimu ranije urušio, a ja to nisam znao. Imao sam stari vodič. Između bivaka na kojem smo spavali i vrha Grintovca išli smo s istočne strane po sedlu koje je bilo uže od mojih bokova. Na par sam mjesta morao objahati sedlo i par metara preći na guzici. Čak ni četveronoške nije išlo. Ljudi koji su već bili na vrhu, znajući da put ne postoji, gledali su odakle dolazimo u nevjerici. Ali, najteže mi je bilo poslije toga spustiti se u dolinu s druge strane da bih se onda popeo na skoro jednako visoku Kočnu, da bih se onda opet spustio skroz dolje i klipsao do Češke koče. Ta me Kočna ubila. Ne znam kako sam se dovukao do Češke koče.

C71
31.10.2011., 21:08
Opa. Ovo je malo žešće.

da, malo, :cerek:, umrla sam.
od tih nekih većih alpskih jednodnevnih tura pamtim Kočne, iz suhadolnika na jednu, pa drugu i istim putem dolje. da nije počela kiša taman kad smo došli na sedlo između kočne i grintovca još bi se zaletila na Grintovec i preko koče dolje

pamtim i s vršiča na Jalovec preko zavetišča, pa s vrha natrg na zavetišče i spust do koče pri izviru soče. ubio me spust. :(

Emericzy
01.11.2011., 13:36
Iskreno, nikad nisam razumio takve ture. Čemu to služi? Meni planinarenje služi da budem na miru sam sa sobom i uživam u prirodi. A ovakve mi ture zvuče kao natjecanje samoga sa sobom. To možeš i na Ironmanu i sličnim stvarima. Šteta prirode.

Buraz
01.11.2011., 14:08
Svatko uživa u turi na svoj način, ne vidim ničeg lošeg u tome.

mike92
26.07.2012., 07:31
opet ja sa parkiranjem
u Savici (smjerovi za Komarču/Triglavska jezera i Komnu) dnevna karta 3 E,
parkirati u uvalici kod restorana, na suprotnu stranu od restorana što dublje pod stabla, auto je do popodne u hladu :mig:

pozdrav

Planinarenje
26.07.2012., 07:58
opet ja sa parkiranjem
u Savici (smjerovi za Komarču/Triglavska jezera i Komnu) dnevna karta 3 E,
parkirati u uvalici kod restorana, na suprotnu stranu od restorana što dublje pod stabla, auto je do popodne u hladu :mig:

pozdrav

Ma bilo gdje da ga parkiraš auto je u hladu, a i ako nije opet je dovoljno hladno blizu rijeke da nema neke velike vrućine :)

NCC-1702
05.08.2012., 14:15
Može li se kako doćido Triglava sporednim cestama, da se ne plaća vinjeta, i koliko košta najjeftinija vinjeta?
I koliko košta noćenje tamo, za pripadnike nekog hr planinarskog društva?

mike92
08.08.2012., 07:09
Može li se kako doćido Triglava sporednim cestama, da se ne plaća vinjeta, i koliko košta najjeftinija vinjeta?

7-dnevna vinjeta 15 EUR, cijene:
http://www.onger.org/depo/pzs/razno/2012/Cene_popusti_koce_2012.pdf

pozdrav

C71
08.08.2012., 15:49

Na toj relaciji nikako ne bi preporučila ići bez vinjete. mmislim, možeš ti autocestu zaobići, ali je to velika tlaka. uz to moraš uzeti u obzir da bez vinjete ne možeš ni na obilaznicu (oko ljubljane) tako da se moraš motati, ili po centru ili po predgrađu i to s dobrim kartama. kod izgradnje autoceste često se koristila trasa stare ceste tako da imaš dosta obilazaka. kupi vinjetu i smanji si muke. :mig:

nvnk
09.08.2012., 16:45

Potpuno besmisleno.

Vinjete ima smisla izbjegavat na kraćim relacijama, jer te tada korištenje malo SLO autocesta košta jako puno.

No, do Triglava imaš o-ho-ho SLO autocesta za koristiti, tako da te plaćanje spomenute tjedne vinjete, u usporedbi s pređenom kilometražom, dođe po prilici ko plaćanje cestarine u HR, ako ne i jeftinije.

Npr. ako ideš na Rudno polje (najbliže iz ZG, najmanje SLO autoceste do tamo), s autoceste silaziš iza Radovljice (kod Lesca, prema Bledu). Tamo i natrag ti je to bar 300 km SLO autoceste, što je po prilici ko relacija Zagreb - Zadar.

A za koju pak, "gle čuda", također moraš platiti oko 15 eura, baš kao i spomenutu tjednu vinjetu.

Nadalje, ako ideš na Triglav, nije ti svejedno hoćeš li prije kakve petosatne ture prvog dana izleta u autu provest 3 sata većinom ležerne i ne previše zamarajuće vožnje po autocesti ili 5-6 sati nervoznog drmusanja po zavojima, iza kakvog kamiona kojeg 20 km ne možeš preteć i sl. :rolleyes:

O riziku pak da u kakvoj SLO nedođiji oko Kamnika, Nakla ili, štajaznam, Litije zalutaš (pa si nakopaš još koju suvišnu vuru u "raspored") i da ne pričamo. :rolleyes:

Emericzy
10.08.2012., 06:20
Potpuno besmisleno.

Vinjete ima smisla izbjegavat na kraćim relacijama, jer te tada korištenje malo SLO autocesta košta jako puno.

No, do Triglava imaš o-ho-ho SLO autocesta za koristiti, tako da te plaćanje spomenute tjedne vinjete, u usporedbi s pređenom kilometražom, dođe po prilici ko plaćanje cestarine u HR, ako ne i jeftinije.

Npr. ako ideš na Rudno polje (najbliže iz ZG, najmanje SLO autoceste do tamo), s autoceste silaziš iza Radovljice (kod Lesca, prema Bledu). Tamo i natrag ti je to bar 300 km SLO autoceste, što je po prilici ko relacija Zagreb - Zadar.

A za koju pak, "gle čuda", također moraš platiti oko 15 eura, baš kao i spomenutu tjednu vinjetu.

Nadalje, ako ideš na Triglav, nije ti svejedno hoćeš li prije kakve petosatne ture prvog dana izleta u autu provest 3 sata većinom ležerne i ne previše zamarajuće vožnje po autocesti ili 5-6 sati nervoznog drmusanja po zavojima, iza kakvog kamiona kojeg 20 km ne možeš preteć i sl. :rolleyes:

O riziku pak da u kakvoj SLO nedođiji oko Kamnika, Nakla ili, štajaznam, Litije zalutaš (pa si nakopaš još koju suvišnu vuru u "raspored") i da ne pričamo. :rolleyes:

Da ne kažem da su ograničenja brzine na slovenskim cestama takva da uz auto možeš pješke hodati kad ti se mnoge ukoče. A policija vreba u zasjedi. Po autoputu bar možeš normalno voziti.

NCC-1702
11.08.2012., 01:03
Ok, hvala lijepa na odgovorima. Dakle, najbolje je na Triglav preko tjedna, kad nema gužve.

tvuk
13.08.2012., 13:59
Evo ja sam bio sad ovaj vikend, nije bilo strašno. Jest da smo na Planiku došli bez rezervacije, ali nisu svi koji su rezervirali došli tako da je bilo slobodnih soba, a i da nije dozvolili bi nam da spavamo na klupama u glavnoj sobi, čak bi nam i deke dali.

plinski
14.08.2012., 10:34
mi idemo u subotu i imamo rezervirano 10 mjesta u domu na Kredarici, ali nose se vreće za spavanje za svaki slučaj :)

nvnk
15.08.2012., 21:25
mi idemo u subotu i imamo rezervirano 10 mjesta u domu na Kredarici, ali nose se vreće za spavanje za svaki slučaj :)

A? :confused:

Ne kužim, zakaj vreće ako imate rezervacije? :ne zna:

plinski
17.08.2012., 08:22
A? :confused:

Ne kužim, zakaj vreće ako imate rezervacije? :ne zna:

za svaki slučaj malu ljetnu :)

nvnk
17.08.2012., 08:27
za svaki slučaj malu ljetnu :)

Osim ako se nekaj jako drastično nije promjenilo u ovih 14 godina kak me nije bilo gore - vjeruj mi, ne treba vam. :)

U svakom slučaju, izvjesti nas ovdje - ja s ekipom idem dva tjedna kasnije. Za sada imamo samo skupno ležišče, no nada u sobu još tinja.

plinski
21.08.2012., 09:38
dobili smo cijelo potkrovlje u Kredarici. 12 kreveta na nas 10, vreća ne treba. zadnji put smo zvali od Kovinarske koče da potvrdimo dolazak