PDA

View Full Version : Je li moguće da glava naraste?

Orondil
07.06.2009., 00:59
:ne zna: Ovo možda zvuči glupo, ali eto: nekako mi se u zadnje vrijeme čini da mi je glava veća, pa se pitam je li moguće da ljudska glava naraste kad je čovjek već odrastao (20 god.)? Kad uopće glava raste i kad prestaje rasti?

cr.yp.to
07.06.2009., 01:20
Previse gledas reklame :P

JPK
07.06.2009., 01:38
:ne zna: Ovo možda zvuči glupo, ali eto: nekako mi se u zadnje vrijeme čini da mi je glava veća, pa se pitam je li moguće da ljudska glava naraste kad je čovjek već odrastao (20 god.)? Kad uopće glava raste i kad prestaje rasti?

Naravno. Samo što nakon puberteta glava više ne raste prirodno s ostatkom tijela, nego pod vanjskim utjecajima kao što je tlak. Dakle, ako dugo boraviš u području s niskim tlakom, glava će ti se početi povećavati. Analogno, od visokog tlaka će se smanjivati.

Postoji vrlo jednostavno rješenje za to, koje se prakticira već tisućama godina, još od vremena šamanske medicine, a to je trepanacija. Jedan dobro pozicioniran otvor izjednačava tlak unutar glave s atmosferskim, te tako sprečava njenu ekspanziju. Više o tome na Wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Trepanation#Voluntary_trepanation

Nex
07.06.2009., 01:47
Ovo s tlakom je dobro objasnjenje. Do povecanja tlaka unutar glave dolazi i kod izbora na neku politicku duznost, kod pacijenta kod kojeg se naglo razvije kompleks vece vrijednosti moze uslijed toga doci do povecanja unutarnjeg tlaka i posljedicno i do povecanja glave. Ovo spominjem zato jer su nedavno bili izbori pa je i to moguce. :ne zna:

BTW tema svojim sirokim opsegom prelazi okvire ovog podforuma, trebalo bi ju prebaciti na Off topic, Bas razno ili Trash. :mudri:

JPK
07.06.2009., 01:50
BTW tema svojim sirokim opsegom prelazi okvire ovog podforuma, trebalo bi ju prebaciti na Off topic, Bas razno ili Trash. :mudri:

Tako je. Samo ne na Alternativu, oni već imaju rupe u glavama.

Gutaperka
07.06.2009., 08:34

ovisi koja glava

trebor
07.06.2009., 10:45
e svašta...