PDA

View Full Version : Sindrom benignih fascikulacija (BFS)

megatronman
14.06.2009., 07:27
Želim otvoriti novu temu a radi se o Sindromu benignih fascikulacija (BFS na engleskom jeziku); priznatom sindromu koji nije životno opasan i odnedavno je priznat u medicini. Karakteristike su raznorazne: titranje (fascikulacije) mišića, grčevi mišića, anksioznost povezana sa strahom od mogućih terminalnih bolesti (npr ALS-a), vrtoglavice, tinitus...
Ukoliko imate nekih problema a niste sigurni u odgovore slobodno pitajte jer ja ove poteškoće imam evo već više od 5 godina. Mnogo znam a svoje znanje platio sam i doslovno velikim novcima u privatnim pregledima kao i izgubljenim vremenom strahujući da me čeka prilično jezivi kraj...

đive
16.06.2009., 20:27
Želim otvoriti novu temu a radi se o Sindromu benignih fascikulacija (BFS na engleskom jeziku); priznatom sindromu koji nije životno opasan i odnedavno je priznat u medicini. Karakteristike su raznorazne: titranje (fascikulacije) mišića, grčevi mišića, anksioznost povezana sa strahom od mogućih terminalnih bolesti (npr ALS-a), vrtoglavice, tinitus...
Ukoliko imate nekih problema a niste sigurni u odgovore slobodno pitajte jer ja ove poteškoće imam evo već više od 5 godina. Mnogo znam a svoje znanje platio sam i doslovno velikim novcima u privatnim pregledima kao i izgubljenim vremenom strahujući da me čeka prilično jezivi kraj...

Sva sreća da si ikad i otkrio što ti je s obzirom na naše doktore - čast izuzecima. Prvi put čujem za ovo, daj malo detaljnije.

Zvonchica22
17.06.2009., 00:00
Ja imam ovo skoro sve...

marginalac
17.06.2009., 11:37
Napokon ova tema na hrvatskom forumu :lux:
Ja sam u ovoj priči već godinu ipo dana, googlam, tražim, paničarim, idem na forume BFS-a, ALS-a, itd. Fascikulacije me izluđuju, imam ih 24/7 na listovima, a često i na svim drugim mišićima, kapcima (najiritantniji!), butinama (najsnažniji!), ramenima, licu (najružniji!), usnama, tabanima, trbuhu, leđima. Ove druge osjetim kad se pojave, nekad se mišić trzne samo jednom, nekad 20 puta, a nekad traju po par dana. Ali na listovima su stalne, tako sitne, uopće ih ne osjećam nego ih samo vidim. Jako ružno izgledaju, kao da nešto gmiže ispod kože, po cijeloj potkoljenici.

Stalno umišljam i druge simptome ALS-a npr. teško gutanje, slabost mišića. Imam toliki strah od te bolesti da se ne usuđujem otići kod neurologa na pregled, jer računam da bi mi ta potvrda totalno zaustavila normalan život, a lijeka ionako nema.

Kako su tebi megatronman potvrdili BFS? Kojim si uopće pretragama otklonio mogućnost ALs-a? Ja ne idem na pregled nego samo računam da ću s vremenom biti smiren jer ALS ipak koliko sam ja upućen brzo napreduje. Ali nakon pola godine ja još nisam bio smiren, nakon godinu isto, sad nakon godinu ipo isto :( Čim osjetim neko zatezanje u mišićima, pomislim eto ga, bolest napreduje.

Anksioznost to prati i potpomaže, kad mislim na njih odmah su puno jače, brojnije. Začarani krug. Odvratno. Pretpostavljam da bi mi potvrda BFS-a dala ogromnu snagu, volju, elan, ali isto tako, potvrda ALS-a bi me uništila. Zato ne idem kod doktora nego samo čekam.

megatronman
17.06.2009., 16:11
Dragi svi koji ste se javili,
Nisam odmah odgovorio jer ovaj naš Forum malo radi pa malo ne radi a evo sada upravo pročitah i objašnjenje Administratora. Dakle, redom:
Ni ja sam nisam imao pojma što mi se događa kada sam primjetio da mi očni kapak treperi učestalo skoro tri tjedna u ožujku 2004. I tada radim kobnu grešku; upišem simptome u tražilice i dolazi podatak da su to fascikulacije koje mogu biti izraz NMD ili ALS-a. Nažalost je tražilica prvo izbacila neki tekst iz našeg medicinskog udžbenika. Da sam barem došao odmah na američki Forum www.aboutbfs.com. Uštedio bih mjesece groznog uzrujavanja i gomile nepotrebnih i osobno plaćenih, jako skupih, pregleda. Fascikulacije nisu POČETAK ALS-a već KRAJ a prije toga je prisutna ZAMJETNA mišićna slabost. Odlazi i nikada se ne vraća (nema recidiva) fina motorika prstiju. Ukoliko je Bulbarni oblik kao inicijalni (dosta rijetka pojava) onda započinje sa NEMOGUČNOŠĆU gutanja i suvislog govora. JAKO RIJETKO se događa da ALS "napadne" ljude ispod 40 godina! Rizična grupa su muškarci 40-60 godina. Incidencija je, inače, 2-4 slučaja na 100.000 a smrtnost je 90% unutar 5 godina a 99% unutar 10 godina od prvih znakova bolesti. Krucijalni pregled je običan neurološki a za potrdu dijagnoze može se raditi EMNG, najčešće ekstremiteta. Ja sam u svojem neurotičnom ludilu u 2004/05 napravio čak sedam EMNG-a. Sada znam da je bio dovoljan samo jedan, prvi, da se odbaci suspekcija na NMD (ALS). Evo, prije mjesec dana sam napravio kontrolni EMNG nakon 5 godina i nalaz je jednak kao i tada što znači da ne postoje naznake ALS-a kod mene. Ali nisam samo EMNG radio u 04/05 već i CT, MR, razne krvne testove, ELISA test, test na celijakiju i Crohnovu bolest i još mnogo toga. Mijenjao sam privatne Neurologe jer nisam vjerovao nikome.
Sada ću pažljivo pročitati vaša pisma i posebno odgovoriti svakome. Budite dobrodošli i osjećajte se slobodno da mi uputite i privatnu poruku. Ovako, "od oka", mislim da nitko od vas nema razloga za zabrinutost!

John Coffey
01.07.2009., 16:49
Dragi svi koji ste se javili,
Nisam odmah odgovorio jer ovaj naš Forum malo radi pa malo ne radi a evo sada upravo pročitah i objašnjenje Administratora. Dakle, redom:
Ni ja sam nisam imao pojma što mi se događa kada sam primjetio da mi očni kapak treperi učestalo skoro tri tjedna u ožujku 2004. I tada radim kobnu grešku; upišem simptome u tražilice i dolazi podatak da su to fascikulacije koje mogu biti izraz NMD ili ALS-a. Nažalost je tražilica prvo izbacila neki tekst iz našeg medicinskog udžbenika. Da sam barem došao odmah na američki Forum www.aboutbfs.com. Uštedio bih mjesece groznog uzrujavanja i gomile nepotrebnih i osobno plaćenih, jako skupih, pregleda. Fascikulacije nisu POČETAK ALS-a već KRAJ a prije toga je prisutna ZAMJETNA mišićna slabost. Odlazi i nikada se ne vraća (nema recidiva) fina motorika prstiju. Ukoliko je Bulbarni oblik kao inicijalni (dosta rijetka pojava) onda započinje sa NEMOGUČNOŠĆU gutanja i suvislog govora. JAKO RIJETKO se događa da ALS "napadne" ljude ispod 40 godina! Rizična grupa su muškarci 40-60 godina. Incidencija je, inače, 2-4 slučaja na 100.000 a smrtnost je 90% unutar 5 godina a 99% unutar 10 godina od prvih znakova bolesti. Krucijalni pregled je običan neurološki a za potrdu dijagnoze može se raditi EMNG, najčešće ekstremiteta. Ja sam u svojem neurotičnom ludilu u 2004/05 napravio čak sedam EMNG-a. Sada znam da je bio dovoljan samo jedan, prvi, da se odbaci suspekcija na NMD (ALS). Evo, prije mjesec dana sam napravio kontrolni EMNG nakon 5 godina i nalaz je jednak kao i tada što znači da ne postoje naznake ALS-a kod mene. Ali nisam samo EMNG radio u 04/05 već i CT, MR, razne krvne testove, ELISA test, test na celijakiju i Crohnovu bolest i još mnogo toga. Mijenjao sam privatne Neurologe jer nisam vjerovao nikome.
Sada ću pažljivo pročitati vaša pisma i posebno odgovoriti svakome. Budite dobrodošli i osjećajte se slobodno da mi uputite i privatnu poruku. Ovako, "od oka", mislim da nitko od vas nema razloga za zabrinutost!

Pozdrav !!
Meni je od nove godine počela neka užasno oštra bol u predjelu malog mozga, a nikad me prije nije boljela glava. Par puta mi se već dogodilo da sam osjetio velike nalete umora, jedva sam se dizao iz kreveta, i čim bih se pokušao malo kretati, odma bi se dogodila ta nagla struja u glavi, ta oštra bol.. Odmah nakon što mi dođe ta oštra bol, osjetim i trnce kroz sve ektremitete.. Prije bih se usrao živ i oprala bi me paranoja ali sad samom pričekam da prođe, jer znam da strah ionako ne pomaže. Sad se normalno bavim trčanjem, izlazim s ekipom i sve ok.. Nemam nikakve napade paranoje. Kao da sam na neki način stekao kontrolu nad negativniom emocijama. U glavi je sad SVE pozitiva. Ali to sa simptomima se do dan danas nije popravilo, a počelo mi se prije mjesec dana događat i to da mi se povremeno grče neki mišići, (recimo na desnoj ruci kraj malog prsta, tako je počelo i zna full boljeti ).. Cijelo vrijeme mi trepere mišići po cijelom tijelu.. Ponekad prije spavanja mi tolko sve trza, i zna mi se dogodit to da se onak naglo cijeli stresem, koda me neka nevidljiva sila pomaknula s mjesta a dođe samo od sebe.. Inače sam imao dosta traumatično djetinjstvo i znao sam biti dosta depresivan i to.. Nisam volio školu i ponekad sa se čak i bojao ljudi. Ko klinac me pobrao auto, ostao sam zgnječen ispod i slično.. Od toga sam se opravio bez prijeloma, ali od onda mi koncentracija nije baš kak se spada. Pamćenje mi je jako loše.. Što bi onda mogao biti uzok tih oštrih strujanja i bolova u glavi ?? Znam da je tisuće mogućnosti, samo nedaj bože da je Multipla ili ALS.. Napravio sam RTG snimke glave i vratne kralježnice, i krvnu sliku, sve štima.. Tlak je izmjeren, i sve u redu. Mrvicu povišen, ali to je kakti normalka jer sam dosta fizički aktivan. Jedino mi je na EKG-u pokazalo da postoji mogućnost potpune blokade desne grane srca. Iako nikad nisam osjetio neku frku sa srcem (aritmija, stezanje u prsima, nikad ništa od toga) nit sumnjam u to.
Koje bi još sve preglede bilo dobro napraviti ? THNX PUNO na pomoći i savjetima unaprijed...

megatronman
02.07.2009., 06:09
Apsolutno se MORA napraviti MR mozga! Ovo upućuje na mogućnost MS-a. Vidjet će se na MR da li postoje lezije. One NE MORAJU biti od MS-a već ima i drugih uzroka npr. Lajmova borelioza. John Coffey: da li živiš u sjevernim krajevima u kojima ima krpelja; da li se sjećaš uboda krpelja? Apsolutno isključujem ALS na osnovi tvog posta!

John Coffey
02.07.2009., 09:05
Apsolutno se MORA napraviti MR mozga! Ovo upućuje na mogućnost MS-a. Vidjet će se na MR da li postoje lezije. One NE MORAJU biti od MS-a već ima i drugih uzroka npr. Lajmova borelioza. John Coffey: da li živiš u sjevernim krajevima u kojima ima krpelja; da li se sjećaš uboda krpelja? Apsolutno isključujem ALS na osnovi tvog posta!

Da, živim !! Tu gdje živim ima krpelja ko u priči.. A i da, sjećam se uboda, nedavno sam jednog uklonio s noge !! Iss.. Samo me malo muči shema što mi se to s kratkim oštrim bolovima i trncima u glavi počelo događati nekih 5 dana prije nove godine i nije stalo do danas, a krpelja kad sam dobio, u roku par sati sam ga i uklonio. To je bilo prije nekih mjesec dana, pa mi se ne poklapa baš s tim.. Imam sreće što ti bolovi i trnci traju full kratko kad se pojave. Barem za sad! Napravit ču ja MR mozga za svaki slučaj.. Jel se može MR isfurat preko socijale dal možda znaš ? Thnx na postu..

Azaleja
02.07.2009., 18:06
Da, živim !! Tu gdje živim ima krpelja ko u priči.. A i da, sjećam se uboda, nedavno sam jednog uklonio s noge !! Iss.. Samo me malo muči shema što mi se to s kratkim oštrim bolovima i trncima u glavi počelo događati nekih 5 dana prije nove godine i nije stalo do danas, a krpelja kad sam dobio, u roku par sati sam ga i uklonio. To je bilo prije nekih mjesec dana, pa mi se ne poklapa baš s tim.. Imam sreće što ti bolovi i trnci traju full kratko kad se pojave. Barem za sad! Napravit ču ja MR mozga za svaki slučaj.. Jel se može MR isfurat preko socijale dal možda znaš ? Thnx na postu..

Može, ali ti se čeka i do 6 mjeseci-makar su sada ubrzali neke stvari recimo u Vinogradskoj-centralno naručivanje-pa šalju prema ostalim bolnicama.
Bolje ga napravi privatno,iako je ovo možda reklama, pa bi molila moderatore da se ne ljute, u Dijagnostici 2000 -Zagreb-traje 10 minuta- i cijena je 1600 kn, dok recimo u poliklinici Sunce-cijena je 2600 ili 2400 kn, a u Vinogradskoj MR mozga traje 40 minuta.
Govorim za Zagreb.

megatronman
07.07.2009., 19:26
John Coffey: moguće ja da si imao ubod krpelja koji ti je prošao nezapažen. Ako govorimo o lajmovoj boreliozi opasni su krpelji u juvenilskoj fazi a oni su ekstremno mali; njihova veličina je kao točka u ovoj rečenici; i ako su te uboli u vlasište možeš pomisliti da je bio prištić ili slično. MR može pokazati neke promjene koje su vezane za posljedice uboda krpelja odnosno neurološke poteškoće uzrokovane kasnijom fazom Lajmove borelioze. Interpretator bi trebao biti vičan u tumačenju nalaza. ZAPAMTI DA LAJMOVA BORELIOZA IMA SLIČNE POKAZATELJE NA MR-u MOZGA (lezije) KAO I MULTIPLA SKLEROZA!

U prvom licu
29.07.2009., 11:50
Ja iimam jedno pitanje: dali u slucaju als na MR glave se pokazuju lezije kao kod MS?
Jer ja imam lezije i verovatnoca za ms ali me zanima da nije mozda als.

Hvala unapred.

Hannah 3
29.07.2009., 13:50
bas zanimljivo...evo samo da i ja napisem-fascikulacije su me mucile najvise prije desetak godina,u periodu stresa,trajalo je par godina,pa prestalo,pa povremeno opet se pojavi...
tada sam prosla sve moguce pretrage,naravno da sam bila uvjerena da imam sve moguce neuromuskularne bolesti,a glavni kandidat mi je bila ALS.
imala sam ih cak i u jeziku,sto me dodatno uvjerilo da se radi o necem ozbiljnom,jer sam negdje bila procitala da taj simptom s jezikom je tipican za neku od tih gadnih bolesti.
uglavnom,htjela sam samo reci-uzasno sam se bojala i potrosila dane i noci u bezrazloznom strahu i stresu.
eto,to je moj skromni prilog ovoj temi.
pozz

stjopex
29.07.2009., 14:00
Bravo, megatronman! Napokon se netko sjetio ove teme. Fascikulacije me muče već neko vrijeme. Počelo je sve s diplomskim i nerviranjem, herc me počeo mučit (na pretragama sve super), onda crijeva (navodno sve ok), onda fascikulacije koje još traju. Titram non stop, užasno je neugodno, kao da imam mravce pod kožom, ponekad mi se cijeli mišić kontrahira, vidi se ispod majice.Bio sam nervozan zbog života općenito, a sad kad se više ne živciram ostala je neka fizička napetost, samo se probudim anksiozan, a ne znam zbog čega, mišići titraju i to me beskrajno živcira, u listovima najviše i u laktu neke tetive. U biti sam nervozan zbog fascikulacija, dobro je netko rekao, to je začarani krug. Bavim se sportom, izdržavam napore velike, nemam s tim problema, glava je ok, mišićni tonus super, ne rušim se, ništa me ne boli, samo mišići titraju i titraju. Htio bih ići kod neurologa da se rješim brige oko MS i ALS, i to me muči malo, ali htio bih i kod psihologa da mu se malo izjadam. Zanima me jel ima netko iskustva s tabletama, ja normić prije spavanja uzmem i on me zakuca, ali ne bih se htio navuć, normabel uzmem samo kad više ne mogu izdržat. S vremenom sam si naučio i olakšati, ne mislim na fascikulacije, razmišljam o lijepim stvarima, čitam (kad imam živaca, nekad ne mogu tri retka pročitat od nervoze), dam si nekog posla. Kad nešto ozbiljno radim zaboravim na titranje, ili ga ni nema. Zakaj mi (nam) se to događa, uvijek sam bio moćan i fizički i psihički, čudio se ljudima s problemima, a sad se sam sebi gadim zbog svojeg stanja, osjećam se kao slabić. Moram naći posao, to je izvor svih mojih problema, kad radim dobar sam i koristan. Neko vrijeme sam baki mažnjavao lexaurine i dobri su bili, ali nije pametno ovak' na svoju ruku. Ljudi, pišite, jadajte se, olakšajte dušu. Pozdrav

sanja365
02.11.2009., 17:57
Ja sam još jedna sa titranjima ... Ovako, prvi put sam primjetila titranje tj. trzanje tj. fascikulacije prije malo više od mjesec dana...Imam ih svuda po tijelu i nisam tome pridavala previše pozornosti, ali sad imam situaciju da me bole ruke i noge onako kao kod upale mišića, bole me cijele ruke i šake i prsti - ne konstantno ali dosta boli pa prođe. Možda ima veze to što sam prošli tjedan bila bolesna (temperatura, grlobolja i slično). Jako sam zabrinuta u vezi toga pa molim vas sa sličnim iskustvima da se javite i ako možete utješite me jer se užasno bojim tih teških bolesti :(

kramo_17
08.11.2009., 20:54
evo pozdravljam autora ove teme i konačno se netko sjetio otvoriti temu o tome...

Moji problemi počeli su u 5. razredu osnovne s osjećajem laganog kuckanja u kvadricepsu i kad sam opipao to mjesto osjetio sam da mi mišić nekontrolirano trza... isprva su se te fascikulacije pojavljivale samo na kvadricepsu a s godinama su se raširile po cijelom tijelu i nema dijela tijela na kojem nisam imao fascikulacije (noge, stopala, prsti na rukama i nogama,glava, vrat, lice, NOS pa čak i JEZIK)... sad sam već završio srednju i mislim da nemam nikakvu ozbiljnu bolest niti da je riječ o BFSu jer da je nešto ozbiljnije već bih bio 2 metra pod zemljom:top:

kramo_17
08.11.2009., 20:55
evo pozdravljam autora ove teme i konačno se netko sjetio otvoriti temu o tome...

Moji problemi počeli su u 5. razredu osnovne s osjećajem laganog kuckanja u kvadricepsu i kad sam opipao to mjesto osjetio sam da mi mišić nekontrolirano trza... isprva su se te fascikulacije pojavljivale samo na kvadricepsu a s godinama su se raširile po cijelom tijelu i nema dijela tijela na kojem nisam imao fascikulacije (noge, stopala, prsti na rukama i nogama,glava, vrat, lice, NOS pa čak i JEZIK)... sad sam već završio srednju i mislim da nemam nikakvu ozbiljnu bolest i da je riječ o BFSu, jer da je nešto ozbiljnije već bih bio 2 metra pod zemljom:top:

venom22
05.01.2010., 01:29
Poštovani autoru ove teme!

Za početak ti mogu reći da imaš ozbiljnih problema, ali (na tvoju srecu ili nesrecu) oni nisu fizičke prirode.
Tvoja dijagnoza bi više pripadala u F40-F49 (moja pretpostavka detaljnije bi bila F45) MKB-10 klasifikacije.
Kako si već dokazao da se uspjesno znas sluziti google-om, ovo ce ti biti dovoljni podatci da shvatis prirodu svojih simptoma i posjetiš liječnika odgovarajuće specijalnosti.

U međuvremenu, zbog svih ljudi koji znaju više od tebe o stvarima koje ovdje pišeš, ali i zbog onih koji ne znaju te ih svojim postovima navodis na krivi trag, jedna zamolba: svoje veleumne zaključke donešene na temelju informacija s google-a, zadrži za svoj mali konfabulatorni svijet!
(iako razumijem da ti je to teško postici s obzirom na tvoj komorbiditet koji bi po nekim elementima mogao biti F60.8 :top:)

Kad odlučiš posjetiti odgovarajuće liječnike, javi kako napreduje tvoja klinička slika! :)

Jer na kraju, želim ti sve najbolje!
Ipak si mi zanimljiv case report. :)

pozdrav!

megatronman
12.01.2010., 17:52
Venom 22:
Jako dobronamjerno sam probao nešto objasniti i vidim da su svi tako i primili ove moje priloge osim tebe. Nisam provjeravao tvoje šifre. Ne zanima me. Moja dijagnoza je najvjerovatniji poremećaj distribucije elektrolita; kanalopatija u blažoj formi. Imam za to i mišljenje dva stručnjaka za tu vrstu poremećaja a koji je nešto između metaboličkog i neurološkog. Ta kanalopatija je 99% (kod mene) uzrokovana neadekvatno tretiranom Lajmovom bolešću (borelioza). Lajmova borelioza je jako prisutna tu gdje živim a na početku fascikulacija imao sam nekoliko uboda krpelja. Kasnije sam shvatio što je posrijedi. Prisječajući se svih znakova mislim da je barem jedan krpelj bio zaražen.

Mojzivot
12.01.2010., 21:12
citajuci ove postove nesto ima u tome!Meni je prosle godine jedno 3 tj kapak skakao....Prestao i ove godine opet u skoro isto vrijeme.Mislio sam da je problem,posao koji je vezan uz auto voznja,propuh...i onda ti mali "crvici u misicima",pa se di koji po tijelu trzne...i onda nema neko vrijeme.Ja se nesjecam uboda krpelja...al kako koga pitam,skoro pa svatko je rekao da je imao tih iskustva kad misici titraju...a sad za ovo dalje neznam!Sta je ALS?fascikulacije?

omega999
26.01.2010., 09:26

Pozdrav!
Kao prvo da pozdravim temu- odlična je, vjerovatno ima dosta ljudi sa sličnim problemima i mnogim brigama...
Moja priča počinje ovako:
Fascikulacije imam u potkoljenicama negdje od ljeta 2007 godine i još uvijek su tu.... nekad više, nekad manje..
Te sam godine naporno vježbao u teretani pa sam to povezao s treningom (i to je moguće) - odnosno tako sam sebe hrabrio.
Megatronman- govoriš o strahu, zamisli kakv je moj bio- u to vrijeme (5mj. 2007) mom pokojnom ocu su dijagnosticirali ALS, tako da sam znao relativno puno o bolesti, simptomima i dijagnostici, a fascikulacija sam se imao prilike nagledati...
Uglavnom, sreća da sam relativno brzo pročitao članak o BFS i čitao na nekoliko foruma o tome :s tako da sam uspio potisnuti ogromne brige, iako je crv sumnje još uvijek tu :D zato sam i jutros upisao u google "fascikulacije"!
Znači ako koga zanima razlika izmedu BFS i ALS može slobodno pitati, o tome znam podosta!

megatronman
07.02.2010., 16:37
Omega999: Sorry što nisam odmah pogledao svoj topik. Da, i ja imam fascikulacije na listovima i podkoljenicama; 5 i pol godina. Osjećam ih kao trnce, mravinjanje a mogu ih i vidjeti no baš me i ne zanima gledati. Mišićna snaga je prisutna; daleko veća od prosjeka za moje godine. No jučer sam se uplašio. Odjedanput sam imao "slabost" u desnoj nozi; bez boli; jednostavno odsutnost snage. Trajalo je sekundu-dve ali me je "protreslo" od straha. Odmah sam započeo samo-testovima; hod na prstima/petama i sve je u redu. A i prošle godine sam napravio kontrolni EMNG koji je bio negativan. Imam radikulopatiju L5/S1 (još od prije).

marac_k
21.02.2010., 20:58
Poštovani autoru ove teme!

Za početak ti mogu reći da imaš ozbiljnih problema, ali (na tvoju srecu ili nesrecu) oni nisu fizičke prirode.
Tvoja dijagnoza bi više pripadala u F40-F49 (moja pretpostavka detaljnije bi bila F45) MKB-10 klasifikacije.
Kako si već dokazao da se uspjesno znas sluziti google-om, ovo ce ti biti dovoljni podatci da shvatis prirodu svojih simptoma i posjetiš liječnika odgovarajuće specijalnosti.

U međuvremenu, zbog svih ljudi koji znaju više od tebe o stvarima koje ovdje pišeš, ali i zbog onih koji ne znaju te ih svojim postovima navodis na krivi trag, jedna zamolba: svoje veleumne zaključke donešene na temelju informacija s google-a, zadrži za svoj mali konfabulatorni svijet!
(iako razumijem da ti je to teško postici s obzirom na tvoj komorbiditet koji bi po nekim elementima mogao biti F60.8 :top:)

Kad odlučiš posjetiti odgovarajuće liječnike, javi kako napreduje tvoja klinička slika! :)

Jer na kraju, želim ti sve najbolje!
Ipak si mi zanimljiv case report. :)

pozdrav!

Moram se složiti sa ovim postom, samo što mislim da tu nije samo jedan F u pitanju nego čitav niz F-ova... Ovakvi slučajevi izluđuju sve normalne oko sebe, a primarno liječnike. Zamisli kad ovakva psihijatrija poput megatronmana dodje na 6 EMNG po redu a ti mu ne možeš reći što ga spada ili ga uputiti odmah na odjel na kojemu bi dobio svu potrebnu pomoć, pa ga se pušta da trati vrijeme i novce i uzima tremine ljudima koji zaista imaju neurološku bolest...

Megatotron...klasični si hipohondar sa vjerojatnim nizom poremećaja koji se iza hipohondrije skrivaju.

megatronman
22.02.2010., 06:25
Marac_K: donekle se slažem uz napomenu da je tako (hipohondrija) bilo prije 5-6 godina i uz još jednu napomenu da nisam nikome uzeo besplatne termine već sam 90% svih pregleda i sam platio kod privatnih liječnika. Bio je to moj novac a ne mojih roditelja (koje nemam) i moj izbor. Netko bi možda kupio novi Hi-Fi, auto ili sl. Ja nisam već sam (sada znam bezrazložno) potrošio na privatne preglede. Kontrolni EMNG sam učinio 4-5 godina nakon zadnjeg kako je sugerirala moja liječnica primarne zaštite, u skladu sa protokolom struke i taj je išao na teret HZZO-a. Nisam ja kriv što naši liječnici nisu dobri dijagnostičari. Nedostaje nam podosta klonova Dr. House-a.
Pozdrav.
P.S.
Ne zaboravi da apsolutno svi imaju "breaking point" i/ili slabu točku i mentalnog kao i fizičkog zdravlja. Ako nisi otkrio svoju to samo znači da hoćeš; sigurno; a onda će biti "burno" za tebe ali i tvoju okolinu. Glupo je rugati se drugima. Moja intencija je pomoć "uznemirenima" ovdje a to i proizlazi iz svih mojih postova. Mogao sam "glumiti" da sam dobio ALS i sa velikim razlogom uznemiriti SVAKOG (uključujući i tebe) tko bi čitao moje tekstove. Jer ALS je 99,999% terminalna bolest. Od karcinoma, i najtežih, se pacijenti oporave ali od ALS-a nikada...

WildFox
11.03.2010., 12:48
Dobro je da je ova tema otvorena. About bfs.com je u potpunosti posvećen ovom problemu dakle nisu toliko izolirani slučajevi ljudi koji paničare kad im mišići počnu plesati od glave do pete.... Do toga vjerojatno ne bi ni došlo da nije prva stvar koju ti google izbaci kad napišeš ''fasciculations'' MND i/ili ALS.
Na medical supprot forumima su to toliko učestala pitanja da valjda zauzimaju 90% ukupnog broja pitanja što se tiče neurologije. Kod nas se bfs uopće ne spominje i bilo kakvo online informiranje na domaćim stranicama može dovesti samo do hipohondrije (vezano uz bilo koji poremećaj, ne samo neuromuskulatorni).

Ja sam kod doktorice zbog ovoga bio samo jednom i rekla mi je da se vjerojatno radi o poremećaju elektrolita i da, pošto nema slabosti nakon godinu i pol, nije nešto zbog čega bih se trebao zabrinjavati (a bio sam itekako zabrinut u početku). Kad sam joj spomenuo online ''samodijagnostiku'' primila se za glavu. Dr. google nije plauzibilan izvor informacija.

Formingus
15.03.2010., 12:36
Drago mi je da sam pronaso ovaj topic.Ovo mi je prvi post.
Pisem i cekam da vidim dali je ovaj topic i dalje aktivan da mi napiso nesto vezano za moj problem.
Hvala Unapred

megatronman
16.03.2010., 06:06
Ja sam član aboutbfs.com od 2004 godine i mislim da sam jedini iz naše Regije. Bio je jedan mladić iz Srbije koji je živio u Austriji no on je napustio taj Forum. Smatram da su mi članci proizašli iz Google-a više štetili nego koristili. To je bilo prije nego što sam otkrio aboutbfs.com. Pregledi su važni jer iskusni Neurolog može osnovnim neurološlim pregledom ustanoviti početak raznih mišičnih bolesti od kojih je apsolutno najgora ALS. Vremenski raspon je važan jer ako ne postoji trajna slabost mišića uz bezrazložni gubitak mišićne mase onda pacijent nema Neurološko muskularnu bolest (NMD odnosno ALS). Pacijent ima nešto drugo što može i ne mora biti predmet istraživanja. Gubitak elektrolita je prisutan i kod mene. Definitivno sam povećanim unosom magnezija riješio grčeve u nogama i stopalima. Ti grčevi su tijekom 2004 bili toliko jaki da se nisam mogao kupati na godišnjem odmoru iz straha da mi se ne dese u moru. Blagotvoran je Donat koga konzumiram do 2 čaše dnevno no postoje i tablete magnezija. U apoteci sam našao vrećice magnezija Hermes Direkt čiji sadržaj se stavi ispod jezika jednom dnevno. Unos magnezija se mora povečati tijekom ljetnih dana zbog gubitka istog kroz znoj. Svim dobronamjernim čitateljima svog topika uvijek stojim na raspolaganju.

Formingus
16.03.2010., 10:08
Kao Prvo Zelim da ti se zahvalim na ovoj dobrotvornoj svrhi posto sam procito nekoliko posto gore na ovom topicu i dva od njih su bili namenjeni tebi ko neka vrste kritike ali to je sasvim normalo svako ima svoj nacin gledanja razmisljanja i tako to.

Ja te mogu shvatiti u potpunosti posto sam i ja u tim vodama ko ti (5 punih godina , gde sve nisam bio sta sve nisam radio itd.).Zamolio bih te da procitas moje post da bi zajedno mogli nesto ustaviti...

Oki Pocinjem, pokusacu da budem sto jasniji :)

Meni Te Fascikulacije traju vec 5 God sada u Junu 24/7 ali na Nogama tj. Listovi i po nekada na Butinama prednjem i zadnjem delu.........
Sve je to pocelo posle jednog dugog perioda anksioznosti, neka vrsta lake depresije (fakultet, ispiti,vojska, zenidba, rodio mi se sin znaci bile su neke promene u mom zivotu na koje ja normalno nisam naviko a posle svih ovi mene je dokrajcilo smrt moje mame u njenoj 54 godini)

3 Meseci posle njene smrti ja sam poceo da osecam ko da imam milion mali mrava koji su burni na listovima mojih potkolenica ali samim tim sto nisam obraco paznju mislio sam da je zamor u pitanju.ALi jednog dana sam ih vido sopstvenim ocima i iskreno ko covek sto sam malo prezabrinut za liniju moga zdravlja poceo sam da panicim... sta je to kako i sve tooo samim tim meni je pocelo stanje da se pogorsava, nisam mogo da spavam da jedem normalno i sve ostalo...... tako da sam resio da idem na pregled ma sta bude neka bude....

Moji Pregledi su sledeci :

1.EEZ kod neurologa nalaz je bio Ok samo iritatativno izminjen eez sto je po njima bilo od prevelika aktivnost mozga , stresa i tako ali kratko su m i rekli uredno
2.EMG Uredan
3.KT (Kompjuterska tomografija) sumnjali su da je u pitanju mozda neki nerv na kicmi ali i to je bilo Uredno
4.Analiza Krvi kompletna na nekoliko medicinski ustanova nije bilo nedostatka magnezija, kalcijuma, ili bilo kakve druge komponente vezano za fascikulaciju.
5.Neznam ni sta sve nisam radio i sve bi je bilo uredno
6.To sto bi zeleo da naglasim ja za sve ove godine tih fascikulacija ja nisam imo nikakve bolove grceve ili bilo kakve druge simptome samo fascikulacija.
Moram da nagovestim da u pocetku sam osece ko da imam vrtoglavicu strah od smrti i tako to ali kasnije sam ustanovio da je to bilo od straha i moje hipohondrije :)

Zadnje za ovaj replay
Na kraju sam otiso kod neuro psihijatra i on mi je ko diagnozu da somotaforni poremecaj tj to je umisljena bolest u mom mozgu.Normalno mi je reko na pocetku ti se stres izrazio na listovima posle posto si se ti uplasio i bio hipohondrican onda si stvorio neki zacaran krug koji je neprestano povecavo adrenalinu u krvi i stimuliso te tvoje organe i tako to.
To je bilo pre 3 godine... 2 prve nisam spavo nisam jeo pao sam 13 kg za mesec dana ali kad mi je on to reko i dva druga neurologa da je iskljucena neka bolest misica onda sam poceo da se smirujem.Dao mi neke lekove koje sam pio oko god dana i onda sam poceo da se osecam bolje nisu me toliko iritirale ko ranije.Znaci Posle godunu dana sam presto da ih pijem fascikulacija se smanjila i smanjuje se ali tu je prisutna nekada ih gledam pa se smejem nekada mi se place heheheheh.
A najbitnije je to sto igram fubdal treniram teretana i sve to i nemam nikavu vrstu slabosti u njima

Sa velikim ocekivanjem cekam jedno pitanje ili odgovor od vas samim tim da sam i ja mnogo cito vezano za ovo i mozda mogu nesto da doprimesem ovom topicu

hvala ti jos jednom i izvinjavam se sto je pismo bilo dugacko ali veruj mi molim te imam potrebe da pisem ili da nekom napisem nesto bar u trenutcima kad me stegnu

Sve najlepse zelim svima na ovom Forumu :)

megatronman
16.03.2010., 20:19
Formingus:
Vrlo slično vrijedi i za mene. Tzv. "mravinjanje" kako ponekad fenomen trnaca u listovima zovu Neurolozi prisutno je kod mene od 2004. Uvijek ih imam ali se razlikuju po intenzitetu. Nakon jačih vježbi poput čučnjeva, trčanja i sklekova fascikulacije na listovima se pojačavaju. Kod tebe je isključen ALS u potpunosti. Iako Neurolozi vrlo oprezno kažu da je dobar EMNG u dijagnozi samo jedan od čimbenika kompletnog pregleda, u praksi dobar (negativan) EMNG isključuje ALS u slijedećih desetak godina. Naravno da nitko od liječnika to neće decidirano izjaviti jer se moraju zaštititi pa pacijenta pod suspekcijom na ALS nakon prvog negativnog pregleda ipak pošalju i na drugi nakon 6-12 mj. Nakon i tog negativnog nalaza pacijent je 99,99% siguran da neće dobiti ALS u idućih 5-10 godina. Postoji i teza da takvi "pregledani" pacijenti zapravo zamalo nikada ne obole od ALS-a jer "baterija" testova kojima su podvrgnuti mogu ukazati na razvoj ALS-a mnogo prije nego što sam pacijent primjeti neobičnosti i poteškoće u praktičnom životu.
Možda nije shvatljivo iz mog prethodnog posta no magnezij i njegov unos oslobodili su me grčeva ali ne i fascikulacija. One jesu sada slabije nego prije 5 godina ali su tu; ja ih vidim i osjećam. Moguće je da je stres pogodovao razvoju benignih fascikulacija. No zašto sada kada smo mirniji one ne prolaze meni nije jasno. I ja sam sam imao vrlo sličnu situaciju kao ti: gubitak roditelja, gubitak imovine, nesiguran izvor prihoda, starenje (imam 54 g sada)... itd. Ipak mislim da je nešto konkretno "okinulo" pojavu benignih fascikulacija. Kod mene je to (možda) neizlječena i/ili zalječena Lajmova borelioza. Nadam se da sam ti malo pomogao. Javi se bilo kada.

Formingus
17.03.2010., 14:53
Pozdrav Prijatelju.
I meni je isto tako nejasno stali je to posto ga ima a neznaju da objasne
meni je to od moje 27 godine sada mi je 32 na pocetku je bilo hororno ali mogu da prezivim.Ko sto sam ti reko na pocetku lepo je to sto nikada nisam imo bolove a ruzno je to sto nemozes da zivis jedan normalna zivot da sedis i spavas na miru.Ako sam dobro svatio tebi to raje vec 5 i po godina sta su tebi tacnije rekli neurolozi posto je meni moj neuro psihijatar reko da je u pitanju zacaran krug umisljen u mom mozgu.Takodje sam hteo da nagovestim da imam jednu prijateljicu koja je imala jednake simptome posle gubitka svog deteta nju je to drzalo nei 5 god i dva meseca i meni je rekla da su nestale totalno 6 meseci od kada se pomirila sa time znaci imam ih moje su i tako to i tako je raskinula taj zacarani krug koji se vrti u nasoj glavi
Tvoje licno misljenje sto se tice ove tako nazvane bolesti od cega je kad nam su testovi svi ok ?????
Isto tako mi je moj neuro psihijatar reko daje izlecio mnoge slucaje ko ovaj moj i tvoj i da je uveren milion posto da je to samo umisljena bolest u nasem mozgu tj ne iskljucuje se da su nervi zavrsetci malo osteceni da nam se stres izrazava na listovima i sve to ali to sto nama traje po 24/7 to je zato sto nemamo snage da se pomirimi sa time
sta ti mislis
Pozdrav i hvala ti jos jednom :mig:

megatronman
17.03.2010., 18:33
Iskreno ne znam što da kažem. Možda je stres pa mi koji smo hipersenzibilni reagiramo na ovaj način. To je dobro jer netko reagira kroz gastro trakt pa dobije gastritis, čir, iritabilno crijevo i sl. Mislim da su te poteškoće gore nego naša. Svatko mora imati neki "ispušni ventil". Postoji poremećaj koji se zove PNH (engleski) a koji odgovara našoj situaciji. Nedovoljno je istražen. Postoji i kanalopatija u različitim stupnjevima. Ionski kanali jednostavno ne rade kako treba no mene muči pitanje kako se to pojavilo odjednom točnije u mojoj 48. godini!? Obično kanalopatija nastaje rođenjem. Ali svako pravilo ima i izuzetaka, zar ne.
Meni je bilo sugerirano da uzimam antidepresive no odbio sam. Znam da nemam ALS a pomirio sam se da će fascikulacije ostati zauvijek kod mene. Naravno da je meni donekle lakše jer sam stariji od tebe pa ću i kraće živjeti. Prebrodio sam više od pet godina pa mogu još. Savjetujem ti ako barataš engleskim jezikom da posjetiš forum aboutbfs.com te ćeš se uvjeriti da tamo ima ljudi koji od malena imaju ovaj sindrom. Ne ovisi ni o spolu ni o rasi ni o dobi. Da li je kod mene Lajmova borelioza bila trigger ili nešto drugo nikada neću saznati no nije ni važno. Ne znam da li sam već rekao ali meni se godinu dana prije fascikulacija pojavio šum u uhu (tinitus) te epizode vrtoglavice koja je prošla nakon dva mjeseca. Tinitus je ostao i mijenja se u intenzitetu. Sve to je posljedica loše vratne kralježnice; barem tako misle razni liječnici kod kojih sam bio. Poanta je da nemamo terminalnu bolest!

megatronman
17.03.2010., 18:39
Važno u vezi magnezija: krvni testovi mogu biti uredni i pokazivati normalnu količinu Mg no važan faktor je distribucija elektrolita. Na tome se zasniva problem kanalopatije kao poremećaja. Distribucija Mg u mišiće je otežana tako da ga nema u mišićima ali ga ima u krvi.

Formingus
17.03.2010., 19:06
Ovako: Ja znam da sam bio hipohonder i uveren sam u to da sam ja sam sebi navuku posto sam bio opsednut stime.Da sam bio malo opostuneiji mozda bi to trajala mesec dva i sve bi bilo na normali......
Drugo ma bilo kakava bolest da je bila u pitanju do sada bi 100 posto napredovala a kod mene ili tebe se smanjila a mojoj prijatelici je prestala za uvek da ne zaboravim da spomenem to da je i ona bila na milion mali pregleda i na kraju je sa jakom voljom presla preko togo plus mi je rekla da je pila 40 dana neprestano caj od kamilice ni vodu ni nista drugo....
Ali jedno sam uveren sto posto ma sta i da je ima leka ali ga mi neznamo nemoze da ga nemaaaaaaaaaaaaaa
Ja cu u sledecem postu da ti preporucim jednu fantasticnu knjigu koja se zove moc sadasnjosti pa ako je nisi procito videces na sta je mozak sve spreman da uradi plus neki sajt vezan za anksioznost.
Ako ti nije tesko napisi mi kako te fascikulacije deluju na tebe znaci da li te iritiraju , sta razmisljas dali si opterecen snjnima i sve to
Pozdrav za sada :mig:

megatronman
18.03.2010., 20:21
Ja apsolutno ne razmišljam više o mogućnosti da obolim od ALS-a! Fascikulacije samo zamijetim ali me nimalo ne uzbuđuju. Evo npr. danas popodne sam se odmarao i malo spavao i probudio sam se sa fascikulacijom lijeve obrve. To je, mislim, prvi put da imam na tom mjestu od početka. Bilo je u 19.30 a sada u 21 kada pišem već je prestalo! MI NEMAMO ALS. Odbijam da su (barem kod mene) fascikulacije SADA povezane uznemirenošću i nervozom. Dozvoljavam da su (možda) tako započele no što ih održava, to mi nije jasno. Vjeruj mi da ni ljudima sa kojima sam se dopisivao na aboutbfs.com nije jasno kako se riješiti fascikulacija. Svatko ima neku teoriju i tvoja teorija "kamilica" je originalna tj. prvi put čujem za takvu terapiju. Ne znači da nije uspješna. Isto tako uspješan može biti i magnezij, kalcij, cink, češnjak ili trčanje po prirodi. Zapamti da nema univerzalnog pravila rješavanja fascikulacija.

Formingus
19.03.2010., 00:22
Ja apsolutno ne razmišljam više o mogućnosti da obolim od ALS-a! Fascikulacije samo zamijetim ali me nimalo ne uzbuđuju. Evo npr. danas popodne sam se odmarao i malo spavao i probudio sam se sa fascikulacijom lijeve obrve. To je, mislim, prvi put da imam na tom mjestu od početka. Bilo je u 19.30 a sada u 21 kada pišem već je prestalo! MI NEMAMO ALS. Odbijam da su (barem kod mene) fascikulacije SADA povezane uznemirenošću i nervozom. Dozvoljavam da su (možda) tako započele no što ih održava, to mi nije jasno. Vjeruj mi da ni ljudima sa kojima sam se dopisivao na aboutbfs.com nije jasno kako se riješiti fascikulacija. Svatko ima neku teoriju i tvoja teorija "kamilica" je originalna tj. prvi put čujem za takvu terapiju. Ne znači da nije uspješna. Isto tako uspješan može biti i magnezij, kalcij, cink, češnjak ili trčanje po prirodi. Zapamti da nema univerzalnog pravila rješavanja fascikulacija.

Prijatelju:
Univerzalan Lek ne postoji za nijednu Bolest posto svaki organizam podnosi drugacije Lekove bolesti i sve to. Ja se u potpunosti salzem sa tobom.
Nije Bila Kamilica vec caj od Koprive koji je bio povod da ti mravi nestanu na listovima.Kod Mene Nije Problem da mi treperi oko ili obrva vec Listovi na nogama i oni me po nekada izludjuju.Samim Tim da je ta moja prijateljica uspela da se izvuce i ja takodje mislim da cemo se izvuci kad tad samo je volja u pitanju.ASL Sam ja iskljuci i nikada nisam brino o tome posle EMG jedino sto brinem i zabrinjava me je to kako cu provesti zivot sa ovim fascikulacijama posto do danas nijeda Dr nezna da objasnu tu pojavu,,,, ali
Ako je ona mogla sto mi ne bi mogli.To je polako i dugo ulazilo u nas i sada isto tako mozda i duplo treba vremena da izadje
Reci mi molim te imas li ti te fascikulacije neprestano ili privremeno ?
Ako Ih Imas Mogu li da vidim neki video snimak da vidim da li su slicne ko moje itd ako ti nije problem naravno.....
Ja znam samo nesto pre 3 god su bile neizdrzljive ali ja danas spavam jdem i mogu da ih podnesem tj smirio se njihov intenzitet pa ocekujem da ce proci kat tad ali me nekada jako uhvati pa se plasim da mi se sve to nevrati od pocetka.Jos me nesto kopka zasto je moj neuro psihijatar bio toliko siguran milion posto da je to umisljena Bolest.Ti i tvoje misljenje vezano za sve sto si proso procito naucio itd dali imas neko svoje licno misljenje o tome.
Ako si cito vezano za somatoforne poremecanje to ti dodje kad organski nemas nikakvu bolest ali se ta vrsta da je nazovem bolescu odrazuje na organima naseg tela...

Prijatno sve Najlepse

megatronman
19.03.2010., 05:57
Kada sam radio gomilu pregleda našao sam se zbunjen terminologijom stručnjaka. Akoo sam dobro shvatio "stari liječnici" (zovem ih uvjetno rečeno tako) koji su diplomirali prije 30 i više godina razlikuju "prave" od "ostalih" fascikulacija u smislu da su "prave" fascikulacije izraz Neuromuskulaturne bolesti (ALS) a ove ostale zapravo nisu fascikulacije već nervoza, titraji, podrhtavanje i slično. Dakle kod tih "starijih" stručnjaka već kod spomena riječi "fascikulacija" implicira se na ALS! Dobro; to mogu razumjeti no totalno me zbunilo i tada uznemirilo što su "novi" doktori, specijalisti za sve takve fenomene na mišićima imali termin "fascikulacije". Većina fascikulacija (kao kod nas) su benigne a manjina su maligne i izraz su ALS-a. Kako sam imao preglede i kod prvih kao i kod drugih našao sam se u situaciji da mi je jedan rekao da nemam fascikulacije a drugi da imam fascikulacije ali da nemam ALS. To je kod mene uzrokovalo ogromnu uznemirenost. Kasnije sam shvatio distinkciju u terminologiji. Također sam se našao u situaciji gdje mi je jedna doktorica neurolog rekla da neki specijalisti ne žele potvrditi dijagnozu ALS-a pacijentu jer znaju da je to smrtonosna bolest i boje se pacijentove reakcije već svog pacijenta proslijede uz neku izliku drugom kolegi pa neka on razmišlja kako objasniti pacijentu da će sigurno umrijeti od vjerovatno najružnije neurološke bolesti. Moje fascikulacije po listovima su stalne i nisam ih dokumentirao. Ponekad se vide na redovnom neurološkom pregledu ali začudo iako ih tada osjećam liječnik ih ne detektira. To mi je bilo zanimljivo. Mislim da svoju tegobu trebaš prihvatiti kao minornu u životu jer citirat ću jednog doktora: "bolje da imaš takav izraz nervoze nego ulkus na želucu". Prihvati da će (možda) trajati do kraja tvog života a ako se pojave grčevi (benigni krampi kako je zo nazvao jedan Neuropsihijatar) onda započni pojačanim unosom magnezija (posebno pri jačem izlučivanju znoja). Pozdrav.

Formingus
19.03.2010., 12:46
Kada sam radio gomilu pregleda našao sam se zbunjen terminologijom stručnjaka. Akoo sam dobro shvatio "stari liječnici" (zovem ih uvjetno rečeno tako) koji su diplomirali prije 30 i više godina razlikuju "prave" od "ostalih" fascikulacija u smislu da su "prave" fascikulacije izraz Neuromuskulaturne bolesti (ALS) a ove ostale zapravo nisu fascikulacije već nervoza, titraji, podrhtavanje i slično. Dakle kod tih "starijih" stručnjaka već kod spomena riječi "fascikulacija" implicira se na ALS! Dobro; to mogu razumjeti no totalno me zbunilo i tada uznemirilo što su "novi" doktori, specijalisti za sve takve fenomene na mišićima imali termin "fascikulacije". Većina fascikulacija (kao kod nas) su benigne a manjina su maligne i izraz su ALS-a. Kako sam imao preglede i kod prvih kao i kod drugih našao sam se u situaciji da mi je jedan rekao da nemam fascikulacije a drugi da imam fascikulacije ali da nemam ALS. To je kod mene uzrokovalo ogromnu uznemirenost. Kasnije sam shvatio distinkciju u terminologiji. Također sam se našao u situaciji gdje mi je jedna doktorica neurolog rekla da neki specijalisti ne žele potvrditi dijagnozu ALS-a pacijentu jer znaju da je to smrtonosna bolest i boje se pacijentove reakcije već svog pacijenta proslijede uz neku izliku drugom kolegi pa neka on razmišlja kako objasniti pacijentu da će sigurno umrijeti od vjerovatno najružnije neurološke bolesti. Moje fascikulacije po listovima su stalne i nisam ih dokumentirao. Ponekad se vide na redovnom neurološkom pregledu ali začudo iako ih tada osjećam liječnik ih ne detektira. To mi je bilo zanimljivo. Mislim da svoju tegobu trebaš prihvatiti kao minornu u životu jer citirat ću jednog doktora: "bolje da imaš takav izraz nervoze nego ulkus na želucu". Prihvati da će (možda) trajati do kraja tvog života a ako se pojave grčevi (benigni krampi kako je zo nazvao jedan Neuropsihijatar) onda započni pojačanim unosom magnezija (posebno pri jačem izlučivanju znoja). Pozdrav.

Hvala ti na Odgovoru ali ja nezeli da ih prihvatim posto one meni nedaj da zivim normalno ko ostali ljudi znaci nedaje ti da sedis da jedes da spavas na miru i tako to.Jednostavno ako moze da se izleci ja moram pronaci lek, ali lek nije toliko tesko pronaci koliko je tesko svatiti o cemu se radi.Ja znamda je tebi lakse samim tim ko sto si i sam reko godine su u pitanju meni je to pocelo od moje 27 pa do danas.
Ja jednostavno mislimda je ovo nasa retka takonazvana bolest sto je vecina dr i nepoznaju pa se nisu bavili time.Ona Postoji ima diagnozu i mora da ima leka.Zelim ti sve najlepse

ana6888
19.03.2010., 22:38
Bok svima,
verujem da sam medju mladjima koje se javljaju zbog ovakvih simpotma,
imam 22 godine i vec 8 meseci titraju mi kapci,sa tim je pocjelo nekad imam i mioklonuse (vidljive trzaje,odnosno pomeraje) palaca sake...titrijaju,mravinjaju minog misici po telu....i sve to vodim kao i vi pod BFS...

medjutim osjecam i slabost u rukama,kao gubitak snage,
nadam se da umisljam,gubitak preciznosti,
studiram farmaciju sto je pogubno za mene...

a i osjecam u kicmi neke udare stezanja,kao da se misici neki pomeraju i ometaju disanje pri tom....

kao i svi bojim se pogorsanja
da mi ne daj Boze pocne krivljenje lica
oduzetost...
samo nek ostane na ovom il bude bolje

ana6888
19.03.2010., 22:40
ps
nekad mi se cini i da mi se ruke tresu
a znam da sam jela dovoljno...
ne znam...:(

Formingus
20.03.2010., 10:05
ps
nekad mi se cini i da mi se ruke tresu
a znam da sam jela dovoljno...
ne znam...:(
ana normalno je da se zabrinjavas
Ja bi ti ko prvo preporucio da izbegavas paniku i normalno da odes kod dr da ustanovi o cemu se radi
I bilo sta da je u pitanju ne zaboravi nemoj da panicis ili da se preterano uzrujavas posto i ako nije nista stanje se pogorsava od panike bar se meni tako desilo
Prijatno

megatronman
20.03.2010., 19:17
Apsolutno je nužno što prije da odeš doktoru koji će te najvjerovatnije uputiti specijalisti. Jedino što sa sigurnošću mogu ustvrditi a što sam i pročitao i doznao direktno od Neurologa je DA ALS NIKADA NE ZAPOČINJE TITRANJEM OČNOG (OČNIH) KAPKA (KAPAKA). Titranje očnog kapka kao prvi poremećaj je definitivan znak da bilo što u tvome tijelu nema dodira sa ALS-om. Orbikularni mišić je ekstremno osjetljiv tako da poremećaj elektrolita, umor, pojačani stres, nedostatak B- vitamina uzrokuje njegovu neželjenu aktivnost. Eh da sam to znao prije 5 godina...!

Formingus
24.03.2010., 09:06
da sam i ja znao pre 5 godina danas mi nebi jos titrali misici
svakom na ovom forumu savetujem da izbegava paniku sto je vise moguce jer je ona najveci uzrok dugog trajanja fascikulacije
Apsolutno ne poricem pregled lekara neurologa itako to ali jednom treba svatiti da titranje misica dolazi od malih milion razloga nije u pitanju ASL i nemora biti bilo kakva bolest.Ako se nekome stres izrazava kao neuroza zeludca ili neka druga vrsta simptoma nama se izrazava na misicima, meni na listovima drugom butinama licu i tako to
Pozdrav

ana6888
24.03.2010., 22:03
Bila sam kod svog studentskog doktora
neuropsihijtra... i zena mi je samo pregledala misice tela
i kaze stres i prepisala lek...mada od tog leka moji simptomi nisu potpuno nestali... jedino sad da odem kod privatnika

megatronman
25.03.2010., 15:22
da sam i ja znao pre 5 godina danas mi nebi jos titrali misici
svakom na ovom forumu savetujem da izbegava paniku sto je vise moguce jer je ona najveci uzrok dugog trajanja fascikulacije
Apsolutno ne poricem pregled lekara neurologa itako to ali jednom treba svatiti da titranje misica dolazi od malih milion razloga nije u pitanju ASL i nemora biti bilo kakva bolest.Ako se nekome stres izrazava kao neuroza zeludca ili neka druga vrsta simptoma nama se izrazava na misicima, meni na listovima drugom butinama licu i tako to
Pozdrav

Pametno zboriš. Nama su mišići "ispušni ventili za stres"

megatronman
25.03.2010., 15:39
i kaze stres i prepisala lek...mada od tog leka moji simptomi nisu potpuno nestali... jedino sad da odem kod privatnika

Dovoljan je i osnovni neurološki pregled da bi se sa sigurnošću odbacio ALS. U trenutku kada mišići fascikuliraju, ukoliko je ALS prisutan, onda više nema ni mišićne snage. Fascikulacija kod ALS-a je rezultat propadanja mišića. Fascikulacije dolaze kada je bolest (ALS) već uznapredovala. A za odbacivanje dijagnoze ALS-a dovoljno je provjeriti finu motoriku, bulbarne mišiće i osnovnu snagu u ekstremitetima. U praksi je to "hod po prstima i petama" i još nekoliko radnji. Naravno da se doktori neće sa ovim složiti no oni moraju kod ALS dijagnostike biti 100% sigurni. Pa ne mogu pacijentu kazati da ima ALS da bi se za par dana predomislili a pacijent za to vrijeme učini suicid ili rasproda imovinu...

Formingus
02.04.2010., 21:50
Pametno zboriš. Nama su mišići "ispušni ventili za stres"

Jeste Istina je ali nije problem u tome problem je da ti kao kako da kazem iskusniji sto se tice ovoga da das predlog optimizam i sve ostalo sto se tice toga.
Jednostavno leka mora biti mora mora i mora :)

Dovoljan je i osnovni neurološki pregled da bi se sa sigurnošću odbacio ALS. U trenutku kada mišići fascikuliraju, ukoliko je ALS prisutan, onda više nema ni mišićne snage. Fascikulacija kod ALS-a je rezultat propadanja mišića. Fascikulacije dolaze kada je bolest (ALS) već uznapredovala. A za odbacivanje dijagnoze ALS-a dovoljno je provjeriti finu motoriku, bulbarne mišiće i osnovnu snagu u ekstremitetima. U praksi je to "hod po prstima i petama" i još nekoliko radnji. Naravno da se doktori neće sa ovim složiti no oni moraju kod ALS dijagnostike biti 100% sigurni. Pa ne mogu pacijentu kazati da ima ALS da bi se za par dana predomislili a pacijent za to vrijeme učini suicid ili rasproda imovinu...

ASL BFS Ili kompletna abeceda jednog dana cemo svi umreti zasto da se brinemo kad nezanamo sta ce biti posle 5 minuta a ne posle 10 godine.Govorim ovako posto sam ja napravio kobnu gresku i nezelim ni dusmanu ovo kroz sto ja prolazim a ne ostalima.Tako da ljudi mozak je najlepsa stvar sto nam je poklonjena ali ako ga pogresno koristimo ko sto sam ga ja koristio panicio i bla bla bla onda zna da razara :(

Jos jednom zelim da naglasim procito sam na tom forumu sa bfs i asl

znaci

# Koji su simptomi?

Ovo stanje predstavlja hiper podražljivost i neuromuskularni sustav.

Uobičajeni simptomi su česte BFS mišića (fasciculations ili fascics), generalizirani umor, "iglama" senzacija, migrirajući ukočenost, grčeve mišića i / ili grčeve u pogođenim područjima (obično noge i telad), bolovi u mišićima i ukočenost vježbe netolerancije, glavobolje, i svrbež.

Klinički neki pacijenti imaju blage povećava u kreatin kinaze. Biopsija mišića može pokazati blagi neurogene promjene. Electrodiagnostic studije pokazuju perifernih živaca hyperexcitability.

Često simptomi će se pogoršati tijekom noći ili tijekom razdoblja bolesti ili virusne infekcije, stres, ili overexertion.

Mnogi ljudi sa iskustvom ovi simptomi straha mogu imati ALS ili MS. Jednostavan klinički pravilo je da u opuštenoj fasciculations mišića se nikada indikativni ili motorni sustav osim ako ne postoji bolest povezana slabost, atrofija, ili refleks promijeniti.

Znaci razumno je da ja nemam ni grceve ni slabost niiti te igle ni ukocenje ni bolove ma nista aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ipak imam ja to titranje vec 5 godina i jace tako da ostaje da sam ja tu boles sam sebi nagomilao u glavi jer bilo koja bolest da je bila u pitanju za 5 god bi napredovala bez ikakvog iskljucka ali eto mene i dan danas se borim i povremeno kazem sebi kad je moja prijateljica sinula tu bolest za 6 meseci posle 5 godina zasto nebi mogli i mi

I Nece Nestati posto im je trebalo dugo vreme da se sastave samo budi strpljiva odbaci svaku mogucu sumnju i procice veruj mi ana samo nemoj da panicis ako ti je neurolog otstranio asl onda pusti brigu na veselje i videces promene lekovi su tu da poguraju malo ali to je sve do tebe :)

megatronman
04.04.2010., 13:21
Tako je.... Nitko od nas nema ALS. Da li postoji lijek? Pa nema univerzalnog već pobolljšanje općeg statusa organizma; eliminiranje umora, povećanje minerala i elektrolita uz dodatak kompleksa B vitamina. Možda "upali". Kod mene je stupanj fascikulacija drastično smanjen no na listovima se uvijek osjećaju. Uopće se ne obazirem na to. I dalje tvrdim da svi trebate unositi u svoj organizam više magnezija. Sigurno će vam koristiti posebno u doba "proljetnog umora". Magnezij sa sigurnošću eliminira grčeve uzrokovane poremećajem a zapravo pomanjkanjem unosa elektrolita.

WildFox
19.04.2010., 12:35
Meni pomaže mineralna voda - ne mora biti samo magnezij, može biti i nedostatak kalija (jedite banane ljudi :)) natrija ili kalicja također. Njih ima u mineralnoj vodi.
Inače, ja se već dvije godine trzam i nije bilo samo trzanje - mravinanje, tu i tamo pokoji grč, tremor, parestezije svih vrsta. Sad mi je tjedan dana bio napet mišić lijevo lista, kao neki pritisak u njemu, trenutno mi titra kapak.
Čini mi se da se kod mene mišići ne opuštaju kako spada tj. znam se rastegnuti pa nakon toga uslijede fascikulacije - onako par njih, ne stalno. Ili nakon puno hodanja - stopala i listovi.

megatronman
29.04.2010., 18:39
Tako je. Zapravo si me podsjetio da naglasim važnost konzumacije barem 2 banane dnevno. Da li si primjetio razliku između mineralne vode sa i bez CO2? Negdje sam pročitao da je ona bez ugljičnog dioksida zdravija. To mi je i logično. Zapravo voda, obilna konzumacija, je prilično dobra preventiva za svakojake poremećaje, umor i ostala stanja.

WildFox
30.04.2010., 21:03
Tako je. Zapravo si me podsjetio da naglasim važnost konzumacije barem 2 banane dnevno. Da li si primjetio razliku između mineralne vode sa i bez CO2? Negdje sam pročitao da je ona bez ugljičnog dioksida zdravija. To mi je i logično. Zapravo voda, obilna konzumacija, je prilično dobra preventiva za svakojake poremećaje, umor i ostala stanja.

to sam točno htio reci! Voda je izuzetno važna za normalan rad misica i to bas misicnih vlakana. Trebalo bi bar dvije čaše vode dnevno popiti, a kod mene je znalo biti dana jad sam popio salicu čaja ujutro i drugu navečer i to je bio savmoj unos tekucine ( uz hranu). Btw, posto je ljeto, malo sam promatrao ljude i kod svih sam primijeti povremeni trzaj, nisu ga ni bili svjesni iako se vrlo jasno vidio. Znam, nisam normalan...

lav leo
16.05.2010., 14:04
Pozdrav
Novi sam na forumu pa bi mi svako objašnjenje dobrodošlo.
Naime od prije sedam dana imam titranje mišića na listovima nogu koje je vidljivo golim okom.Nekad ih i osjetim i vidim,a nekad samo osjetim.Ne prave mi zasada nikakve probleme sem naravno psihičkih.Pogotovo kad guglaš na tu temu samo se spominje ALS.Znači drugih problema nemam,normalno hodam veće relacije,vozim bicikl i igram fudbal rekreativno.Molim za Vaša mišljenja.Zbog želuca koristim Donat Mg pa mislim da problema sa magnezijem nemam.

megatronman
17.05.2010., 09:58
U principu, barem u mom slučaju, magnezij mi je pomogao da nemam spazme (grčeve) uslijed nedostatka elektrolita no nije uklonio titranje (fascikulacije).
I ja sada dok ti ovo pričam osjećam (a mogu ih i vidjeti kada bih zavrnuo nogavice) na nogama kako mišići titraju. To je već šesta godina a evo sada imam 54 godine i jutros sam istrčao 2 kilometra. NEMA TEORIJE DA BIH (BISMO) MOGLI IMATI BILO KAKVU FIZIČKU AKTIVNOST DA IMAMO NEUROMUSKULARNU BOLEST. Ni ti ni ja nemamo ALS ali možemo nagađati što imamo. Zašto se sve to sa fascikulacijama i grčevima meni desilo u 47 godini, nemam pojma. Savjet: ne obraćaj pažnju na te fenomene i ne idi na Google.

Faro
17.05.2010., 15:50
Meni oko ovih problema definitivno ništa nije pomoglo. Za to nisam znao do svoje 16 godine, onda je počelo oko očiju pa prestalo ali se zato generaliziralo na cijelo tijelo. Traje već evo 17.-tu godinu s periodima poboljšanja i pogoršanja, te tako u krug. Nikada nije prestalo i ništa ne djeluje. U međuvremenu sam počeo i prestao pušiti, bio pa prestao biti vegetarijanac, intenzivno vježbao, pa prestao, jeo zdravo pa nezdravo, pio i ne pio vitamine itd. Ništa :-)

Nosonja
19.05.2010., 19:54
Te fascikulacije su definitivno od stresa, naime ja bolujem od MS-a već 8 godina i na početku tj nakon dijagnoze kada sam bio psihički sjeb.n imao sam ih užasno mnogo i često ,a naročito po listovima nogu, kada sam se smirio iste su nestale ,a evo sada su se opet pojavile pošto sam opet u nekakvom psihičkom opterećenju.

megatronman
19.05.2010., 21:24
Faro:
Da da tako nekako i ja mislim. Tebi 17 godina, meni 6 godina. Treba sve to zaboraviti. Pada mi na pamet da nije od previše konzumiranja šećera. Ja ne mogu bez slatkog. Poludit ću ako moram slatkiše maknuti iz prehrane.

WildFox
24.05.2010., 19:46
Povezuju ih i sa kroničnim orovanjem organofosfatima kojih ima -tan ta ra dan - u pesticidima. Moram li spominjati koliko često npr. špricaju jabuke? Na stranu sad s titrajima, u zadnje vrijeme mi se čini da svi imaju problema sa želucem - jebiga, hranimo se hranom koja je otrovna. Milijardu i jedna stvar može biti u pitanju što se fascikulacija (mrzim tu riječ) tiče...

WildFox
24.05.2010., 19:51
Pozdrav
Novi sam na forumu pa bi mi svako objašnjenje dobrodošlo.
Naime od prije sedam dana imam titranje mišića na listovima nogu koje je vidljivo golim okom.Nekad ih i osjetim i vidim,a nekad samo osjetim.Ne prave mi zasada nikakve probleme sem naravno psihičkih.Pogotovo kad guglaš na tu temu samo se spominje ALS.Znači drugih problema nemam,normalno hodam veće relacije,vozim bicikl i igram fudbal rekreativno.Molim za Vaša mišljenja.Zbog želuca koristim Donat Mg pa mislim da problema sa magnezijem nemam.

Učini si uslugu i okani se dr. Google-a jer ćeš upast u bolest i to psihičku. Vjeruj mi, mene je više koštalo samodijagnosticiranje nego sami titraji. Neće ti ni raditi nikakve probleme osim što smeta jer, na kraju krajeva, nikom nije ugodan osjećaj kao da ga nešto štipa.
Ima velikih šansi da će ti to brzo proći, a možda i neće. U svakom slučaju, kod mene nema mišića koji nije odlučio imati svoju volju - od malog nožnog prsta do nekog nepoznatog mišića u uhu. Titrali su mi i mišići za koje nisam znao da postoje...

megatronman
24.05.2010., 20:47
Da, i meni. Nisam imao pojma da uopće imam neke mišiće koji su titrali. I meni u uhu ali mi je otorinolaringolog rekao da je to pulsiranje krvi. A zapravo mi je titrao mišić u uhu (i ubrzo prestao). Imam šum godinu dana prije fascikulacija a povremeno me bole oči, vrat...vjerovatno od slabije cirkulacije.

WildFox
26.05.2010., 23:22
Moglo bi biti zbog cirkulacije...
Moguće je da je uzrok u preaktivnom motoričkom sustavu koji ne šalje primjerene signale mišićima. Npr., ne opuste se iako bi trebali. To bi objasnilo i zašto se sve skupa pojača kad je čovjek pod stresom. Naime, u stresnim situacijama nesvjesno imamo napete mišiće i oni u tom stanju mogu početi titrati jer su ipak pod naporom. Ono što će međutim biti par titraja kod normalnih ljudi (pod stresom) nama je kad smo smireni.

Dvije godine su sada kod mene...kad je počelo, znala mi je natkoljenica po dva tri dana titrati praktički non stop pa se preseli na taban, pa na rame...
I sad me zna iritirati, čini se ko da imam napadaje - prođe pa je ok par dana i onda opet. Strašno me iritira ali sam sretan što je to sve - samo me iritira.

megatronman
27.05.2010., 09:14
Ja danas idem na kontrolni pregled kod jako poznatog Neurologa (privatno). Nisam bio na kontroli od jeseni 2008 no u Domu zdravlja sam prošle godine u ovo doba napravio kontrolni EMNG po naputku svoje liječnice opće prakse; prvi nakon nekoliko godina; i pokazao se urednim. Dakle danas ću Neurologu pokazati taj izvještaj EMNG od prošle godine a na Forum ću sutra staviti i liječničko mišljenje nakon današnje kontrole.

Faro
27.05.2010., 20:06
Sretno megatronman! Javi obavezno kako je bilo i jeli imaju kakve nove spoznaje o uzruku i liječenju.

megatronman
28.05.2010., 08:35
Evo izvještaja:

Neurološki pregled
Anamneza: I dalje povremeno fascikulacije. Žali se na bolove okcipitalno lijevo sa širenjem orbitalno lijevo. 2009 učinjen kontrolni EMNG ruku i nogu koji je nepromijenjenog nalaza od 2005 god.
Neurološki status: motoričkog deficita se ne nalazi. Strabizam. RAT snižen obostrano. RPT snižen desno. Ne nađe se ispad osjeta. Ne registriraju se fascikulacije tijekom pregleda. RR 115/80
Dijagnoza: Benigne fascikulacije
Sdr cervicale
Terapija: Mg 300 mg
Kontrola: Preporuča se učiniti denzitometrija. Kontrola po dogovoru

Formingus
28.06.2010., 11:39
Evo Mene Opet :)
Znate, vrlo je cudno imati tu vrstu bolesti a leka ne postoji a sto je najgore neznas dali ce ikada proci ili ne :(
Kod mene je cudno to sto ja ni na samom pocetku a ni sada nisam imo nikakve grceve spazmu i tako to.
Znam to da su mi svi Lekari pa i psihijatri rekli da je to umisljena bolest , znaci mi smo ti koji prouzrokujemo to
Znam i Drugo, kad je moja prijatelica uspela da se izvuce posle 5 god zasto i mi ne bi mogli....?
Ona je jednostavno rekla.Dosta mi je vise sta je tu je znaci pomirila se stime i za nepunih 6 meseci mi je rekla da je njoj prestalo to titranje i da vec 3 god nema bas nikakve ama bas nikakve titraje.

Znaci pomiriti se i prestati misliti i paniciti jednostavno ce prekinuti taj zacaran krug , Adrenalina - strah - Adrenalina .... bar je kod nje tako bilo (ona je imalo skoro po celom telu ali su titraji bili najizrazeniji po listovima)

Da bi bolje svatili da je to nasa masta ili sastav naseg emotivnog stanja upitacemo sebe dali se ikome na ovome svetu desilo nesto slicno ko nama a da nije po prirodi emotivna licnost ...,, odgovor je ne znaci moje licno misljenje je da smo emotivci , osecajni pa su nas emocije srozale pre vremena a normalno da je i stres tu prisutan...
I ako mi je mnogo tesko i dalje se borim sa time sada ulazim u 6 a da budem iskren nije mi bilo uopste drago kad sam procito da ima i 17 god

Ne Zelim vise da vas smaram spricom na kraju cu napisati dva Reda.Znaci Kako ja Mislim da sve to pocinje i sta bi preporucio:

1.Jake Emocije i Stres javljaju se prve vidljive Fascikulacije.Ako ih ignorisemo nestace za recimo mesec ili dva dok se nas organizam malo stabilizuje od pretljpljenog stresa itd.Aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ako pocnemo da panicimo , strah i sve to stvaramo krug u nepovrat.

2.Neznam dali ste procitali knjigu Echart Tolla Moc Sadasnjosti ili Moc Ozdravljenja je u nama od Louise L. Hay Koju bi svakome Preporucio , bar je meni mnogo pomogla.Ovu knjigu moc sadasnjosti od Louise L. Hay ako je nemozete naci mada je lako da se nadje ja sam je skino u PDF formatu ali posto me mrzelo da je citam na kompjuteru editiro sam je u na Wordu i printovo sada je svega nekih 50 stranica A4 Formata sa obe stranice.Pa ako ste zainteresovani mogu da uploadujem taj Fajl pa Sretno.

Bilo bi mi drago da ovde na ovom Topicu Dodje neko sto se skino sa ovih dosadnih fascikulacija pa da nas malo bodri

Sve Najlepse

Formingus
31.07.2010., 17:42
Te fascikulacije su definitivno od stresa, naime ja bolujem od MS-a već 8 godina i na početku tj nakon dijagnoze kada sam bio psihički sjeb.n imao sam ih užasno mnogo i često ,a naročito po listovima nogu, kada sam se smirio iste su nestale ,a evo sada su se opet pojavile pošto sam opet u nekakvom psihičkom opterećenju.

I ti definitvno mislis da je to od stresa i ako uspemo da se klonimo stresa da ce te iste nestati ?

Formingus
02.08.2010., 19:44
Znate kako mi mozemo doci do zakljucka?

Ovako: Svi mi sto imamo probleme sa fascikulacijom misica dali smo bili hipohonderi ili panicari ?

Pocinjemo od mene : Ja sada imam neku crtu zabrinjenosti ko i svi ostali vezanu za zdravlje ali ranije sam bio totalni hipohonder.Tako da ako vecina nas ja ili bila u vodama hipohondrije onda je to definitvno umisljena bolest.

Cekam na ostale da odgovore:p

marginalac
12.05.2011., 13:21
Alo ekipa!
Evo mene 2 godine nakon zadnjeg javljanja.

Živim sad s ovim glupim trzajima već skoro 3 ipo godine. U 12 mj. 2009 sam napravio EMNG i sve je ok. Kljukam se magnezijem i vitaminom B kad bude malo jača kriza, al ne vidim da pomaže to baš.

Je li itko od vas dosad dobio neko objašnjenje?

Jesmo li svi hipohondri pa da je to od stresa uzrokovanog tim strahom? Ja jesam.
Imate li svi problema s alergijama? Ja imam, pijem Claritine u proljeće, al unatoč tome čini mi se da su mi baš u proljeće problemi sa BFS-om najjači.

Već cca 6 tjedana mi titra kapak kad god: zijevnem, kihnem, a i ako samo sklopim oči na par sekundi pa ih otvorim.

Strah i nelagoda mi se generalno smanjila, ali kad upadnem u neku krizicu, kad me nešto konstantno izluđuje kao sad ovaj kapak, onda ko debil utipkam nešto na guglu, opet naletim na koji članak o als-u pa se cili naježim, snervam.

megatronman
12.05.2011., 17:14
Ne brini. Meni se to dešava već više od sedam godina. Nema objašnjenja. Ne obraćaj pažnju. Nastavi magnezijem i B-vitaminima. Magnezij je za grčeve.

newdeal
28.07.2011., 00:28
Poštovani megatronman,
ne gubite nadu, mislim da objašnjenja ima, samo ne od ovakvog zdravstva.

Supruga i ja smo do rešenja došli posle 3 mukotrpne godine svih mogućih lekara i analiza, na koje smo potrošili brdo novca kao i Vi.

Samo mi recite da li ste tokom pretraga radili testove na Herpes i druge viruse, kao i na Candidu? Kakvi su Vam nivoi gvožđa i cinka?

Pošto je kasno i umoran sam, do mog sledećeg pisanja proguglajte malo Herpes zoster, naročito oticus i ophtalmic forme, kao i sistemsku i diseminovanu kandidijazu:

http://www.poliklinika-analiza.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=221&Itemid=102

http://www.stetoskop.info/Candida-2076-c60-sickness.htm

Candida ne mora biti isključivi imunokompromitujući faktor, ali mi smo se 80% fascikulacija i mioklonusa rešili Aciklovirom, a ostalih 20% Flukonazolom, pa je očigledno kod nas bio taj slučaj.

Evo već tri sedmice smo pod pomenutom terapijom. Nestale su i mnoge druge tegobe koje smo pripisivali stresu ili ih uopšte nismo pokušavali rešiti, te se sa živeli s njima.

megatronman
28.07.2011., 07:44
Ja sam u sedmoj godini benignih fascikulacija koje su sada minorne. Ne vjerujem da je nešto od ovog što piše New Deal iako nije potpuno isključeno već je (kod mene) slučaj post festum zaraze Lajmovom boreliozom. Bakterija je "ostavila trag" u organizmu tj u nervno-mišićnom sustavi a danas ju je teško, možda i nemoguće, detektirati mjernim instrumentima. Napominjem da sam dva puta radio ELISA test ali nikada Western blot koji je mnogo precizniji od ELISA. Tada, 2004/2005 u Zagrebu nije bilo moguće napraviti Western blot. Radio sam i PCR kao i mnoge druge pretrage. Dakle danas, u 2011, fascikulacije su ponekad na listovima nogu, neprimjetne, no kada se koncentriram onda ih i osjećam te ponekad u vrlo kratkom trajanju na drugim dijelovima tijela, ruke, prsni koš. Vrlo brzo nestanu. Za benigne krampe (grčeve) u nogama preporučujem uzimanje magnezija, posebno ljeti kada je gubitak elektrolita znojemnjem veći nego u hladnom godišnjem periodu. Još jedanput; čuvajte se uboda krpelja jer je meningoencefalitis relativno lagan za detekciju dok je Lajmovu boreliozu teško detektirati a postane aktivna mjesecima i/ili godinama nakon zaraze (uboda) krpelja.

JD Turk
18.09.2011., 09:10
Prvo, megatronman, svaka čast na postavljanju teme. Prvi put da sam se i ja prijavio na neki forum ali sad mislim da imam potrebu za tim. Simptomi su mi identični kao kod marginalca. Titranje mišića po čitavom tijelu a po listovima kao da mi nešto gmiže. Na listovima se najkasnije pojavilo i to me najviše zabrinulo. Ružan osjećaj. Vjerovatno je i kod mene na psihičkoj bazi budući da već imam i druga oboljenja (gastritis, malo povišen krvni tlak, tahikardije - do 250 otkucaja u minuti i sl) a tek mi je 25 godina. Uvijek sam pod stresom pa se nadam da da ću se naučiti nositi sa ovim pošto izgleda da se neće nikada u potpunosti smiriti. Kod doktora više ne idem. Jedino kada ne bih mogao stati na noge, možda onda. Uglavnom, hvala svima na "dijeljenju" muke. Ako neko otkrije nekakav alternativni lijek, nadam se da će javiti. Lijep pozdrav

dakla
05.12.2011., 12:03
Pozdrav ekipa, zasto nitko vise ne pise?
Naime i ja imam fascikulacije, to traje mjesec dana, iako sam to osjecao kao i svi ljudi povremeno i prethodnih godina, zadnjih mjesec dana ih osjecam svaki dan. Ne titram non stop, nego povremeno, i traju najcesce sekundu dvije. Najiritantnija i najduze su mi izmedju laktova i dlana, tu znaju trajati i po pola min, min. Cim se malo unervozim, fascikulacije pocinju, istog trena. Adrenalin je okidac u to sam siguran. Lijek bi bio, ako se mene pita, pobjeci negdje gdje nema ljudi, stresa, nikakvih obveza na jedno godinu dana, da se zivcani sustav oporavi, ili bi bilo lakse da kazem u danasnjem nacinu zivota lijeka nema.
Kako sam isfrustriran fascikulacijama, upisao sam u google titranje misica, i kao vecina nas, izbacile su mi se kojekakve bolestine. Tako da sam bio uplasan, nakon sto sam procitao puno stvari o bfs-u uvjeren sam da je to moj problem. Nemam slabosti u misicima, nemam grceva. Jedino sto sada obracam paznju na ruke pa mi se cini da mi se tresu, desna malo vise od lijeve. Da li su mi se i prije tako tresle, ne znam, jer nisam obracao paznju. Ne govorim o drhtanju ruku koje bi me onemogucilo u nekakvim radnjama. Nadam se da ce mo nastaviti pisati o ovom problemu.
Pozdrav svima

megatronman
05.12.2011., 18:31
Po opisu siguran sam da ulaziš u grupu ljudi sa benignim fascikulacijama. Ograđujem se postavljajući dijagnozu na osnovu ovog opisa jer nisam liječnik tako da apsolutno savjetujem javljanje liječniku opće prakse pa sa uputnicom neurologu ili bez uputnice uz plaćanje pregleda nekoj od privatnih neuroloških klinika. Sve što pišeš uklapa se u sliku prisutnu kod benignih fascikulacija, u smislu benignih da nisu izraz mišićne denervacije no može biti u pitanju neki oblik kanalopatije ili sistribucije elektrolita ali to nije opasno (po mom mišljenju). Malo mi je neobično drhtanje ruku no to može biti izraz stresa i tvoje prevelike opsjednutosti vlastitoj opservaciji. ČIM NEMAŠ MIŠIĆNU SLABOST NIJE MIŠIĆNA DISTROFIJA (ALS ili bolest donjih i gornjih motornih neurona).

dakla
05.12.2011., 19:01
Jos se nisam odlucio za posjet lijecniku, no vrlo vjerovatno cu otici na pregled, da meni bude lakse. Kada govorim o drhtanju ruku, tom sam vrlo vjerovatno sam dao nepotrebnu dimenziju, jer ih pratim pod povecalom. ispruzi ruke i drzi ih u zraku mirne, javi mi dali stoje mirno, ili se pomalo tresu. Prati ih s velikom paznjom.

megatronman
05.12.2011., 19:20
Ma to sa rukama je autosugestija. Beznačajno. Ja sam prije par dana bio na kontrolnom pregledu kod eminentne doktorice, neurologa, privatni pregled. Prošlo je 18 mjeseci od prethodne kontrole. Njeno mišljenje ja da sada imam manje fascikulacija koje na pregledu nije uočila. Imam povremene grčeve u nogama uzrokovane distribucijom magnezija i problemima u kralježnici (radikulopatija). 300 mg magnezija dnevno mi pomaže u obliku Hermes Mg Direkt i mineralne vode.

dakla
05.12.2011., 21:30
Da li je magnezij koji piješ kvalitetnije rješenje od običnih šumečih tableta koje se mogu kupiti u trgovačkim lancima?

megatronman
05.12.2011., 23:02
Profesorica (neurolog) decidirano mi je rekla da magnezij iz šumećih tableta je zadnji po kvaliteti i učinku dok je na prvom mjestu sublingvalni (za ispod jezika) preparat magnezija firme Hermes, Direkt (55 kn/20 vrećica). Mineralna voda (Donat i Mivela) je bolja od šumećih tableta.

Kokolu
16.02.2012., 16:09
Evo i mene, 2 mjeseca nakon hrpe pretraga i sumnje na Parkinsonovu bolest, pa još neku goru vrstu Parkinson plus sindroma, na kraju do sumnje u ALS. U samo nekoliko dana bila sam kod 3 neurologa, obavila 2 ENMG-a i kažu oni to je gotovo u granicama normale, s obzirom na prolaps diska L5-S1... E sad, mene muči ovo "gotovo", jer imam ja i hiperrefleksiju i fascikulacije (koje dok sam mislila da ima Parkinsona uopće nisam primjećivala, samo tremor - kojeg sada kad mislim da imam ALS uopće više nema). Tu sam sve pročita, ali može mi netko još jednom ponoviti, mogu li BFS početi nakon dugog stanja anksioznosti - veeelike, i može li to sve biti tek početak ALS-a pa se ne može još dijagnosticirati? Negdje sam pročitala da fascikulacije kod ALS-a mogu početi nekoliko mjeseci prije motoričkih smetnji. Uglavnom, kažu neurolozi, sve mi je to na psihičkoj bazi, plus traži jedna neurologica pregled kod imunologa - reumatologa zbog degenerativnih promjena na kralježnici i bolova u zglobovima. Imam 35 godina...
Madam se da će netko zaviriti i odgovoriti... Pozzzz...!!!

magic potion
16.02.2012., 20:02
I ti definitvno mislis da je to od stresa i ako uspemo da se klonimo stresa da ce te iste nestati ?

Pa meni se to događa isključivo kad sam pod stresom. Ali ne zabrinjavam se time uopće.:ne zna: Godinama mi se događa.

btw, nisam ni znala da i to ima ime!:D

megatronman
18.02.2012., 11:16
Neurolozi su rekli da nemaš; e pa nemaš, EMNG bi NEDVOJBENO pokazao promjene koje bi upućivale na ALS; kod tebe to NIJE pokazao već radikulopatiju L5/S1 ( a što ima svaki treći-četvrti urbani stanovnik poslije 40-te). Dakle, što imaš? Po mom mišljenju hiper-senzibilan nervni sustav koji je a/ bio takav od rođenja, b/postao takav uslijed stresa, c/ postao takav uslijed vanjskog utjecaja (kod mene c, mislim). Parkinson je izuzetno malo vjerovatan, to je bolest STARIH, moja teta je imala a moja sestrična radi pretrage zbog suspekcije (ima 64 godine).

megatronman
18.02.2012., 18:23
@Kokolu; fascikulacije dolaze nakon motoričkih smetnji jer su kod ALS-a izraz odumiranja mišića. Kod nas koji imamo BFS, fascikulacije nemaju veze sa bolesti motornih neurona (ALS) već su izraz kanalopatije, poremećaja distribucije minerala, posljedica raznolikih virusnih/bakterijskih oboljenja (najčešće Lajmova borelioza), iritacije najčešće L5/S1, PTSP-a, NEPOZNATO (ovo zadnje u zamalo pola slučajeva).
Kokolu: mali test: hodaj na prstima par metara i na petama par metara... Možeš? Možeš! Nemoj da ti prijeđe u naviku. Boljet će te mišići.

Kokolu
19.02.2012., 19:09
Mogu hodati na prstima i petama, a i onaj refleks Babinskog je negativan, pa valjda onda nije ALS. Ali još uvijek nisamsigurna za Parkinsona, zbog problema s vidom bolova u zglobovima. Ali to je za neku drugu temu...

megatronman
21.02.2012., 07:53
Ma kakav Parkinson, izbij to iz glave. Razmišlaj o tome kada budeš imala 60 godina. Kakav problem sa vidom? Imam i ja rijetku anomaliju (diplopija). Nego, imaš li kakav ubod krpelja u zadnjih godinu-dvije. To svašta objašnjava.

Kokolu
03.03.2012., 00:20
Evo me, izbila Parkinsona, bila kod specijalistice, rekla nije to... Kaže da odem kod imunologa reumatologa zbog degenerativnih promjena na kralježnici i zglobovima... A koja je to dobra privatna neurologica? Ja sam bila u Poliklinici A.B.R. i kod Maje Roje...

Kokolu
07.03.2012., 10:28
Megatronman, gdje si, što ne odgovaraš?? Ja sam pročitala da su fascikulacije često prvi simptom ALS-a. I da se obično javljaju na kapku, rukama, nogama, stopalima, a ja ih imam i u trbuhu, na leđima, svugdje... I primijetila sam da mi je lijeva noga tanja od desne, i imam bolove u mišićima lijeve noge... Činjenica je da imam prolaps diska L5S1 i da zbog bola u donjem lijevom dijelu kralježnice malo i štedim tu nogu, ali ipak...

cittanoves1
29.06.2012., 10:31
evo poz...
da se i ja javim...!
Isto kao i vi imam trzajeve po cijelom tijelu...nekada više nekada manje...!
Zadnjih 10 dana imam i na jeziku...ali ne kada jezik miruje,nego kada napravim neki pokret...počinje mi trzati jedan mali dio na vrhu jezika...!
Već su mi na forumu o bolesti štitnjače rekli da bi trebao piti magnezij i kalcij...pijem to 2-3 dana i mislim da mi je bolje...mislim...!
Pitanje...jel je imao netko to od vas na jeziku?

Formingus
09.07.2012., 18:31
Megatronman, gdje si, što ne odgovaraš?? Ja sam pročitala da su fascikulacije često prvi simptom ALS-a. I da se obično javljaju na kapku, rukama, nogama, stopalima, a ja ih imam i u trbuhu, na leđima, svugdje... I primijetila sam da mi je lijeva noga tanja od desne, i imam bolove u mišićima lijeve noge... Činjenica je da imam prolaps diska L5S1 i da zbog bola u donjem lijevom dijelu kralježnice malo i štedim tu nogu, ali ipak...

Evo Mene :) i meni je 7 ,

Ovako pazljivo citam svaki post od megatrona i na svim postovima je 99% u pravu.Zasto to kazem zato sto ja na prethodnom postu napomenuo da letos gubimo elektrocite i vidis ja sam obratio paznju da letos kad je vruce ja imam vise tegoba

Ovako ASL i BFS imaju Slicne Sindrome ali mogucnost ASL i BFS u ovakvim slucajevima je 5% ASL - 95% BFS.Za ASL samo napravis EMG i ako ti je uredan onda Mirna Glava.A to st tebi izgleda tanja noga meni se desavalo to pa kao da me nesto vuce na desno i tako te stvari.

Mogu ti reci samo nesto Napravis EMG i ako je uredan Samo napred jer da je ASL za nepunih 1 mesec pocinjes da imas problema i solju nemozes da drzis u ruci

Pozdrav

Formingus
09.07.2012., 18:46
evo poz...
da se i ja javim...!
Isto kao i vi imam trzajeve po cijelom tijelu...nekada više nekada manje...!
Zadnjih 10 dana imam i na jeziku...ali ne kada jezik miruje,nego kada napravim neki pokret...počinje mi trzati jedan mali dio na vrhu jezika...!
Već su mi na forumu o bolesti štitnjače rekli da bi trebao piti magnezij i kalcij...pijem to 2-3 dana i mislim da mi je bolje...mislim...!
Pitanje...jel je imao netko to od vas na jeziku?

Pozdrav.Ja nisam ali moja prijateljica jeste i sve je to proslo vremenom kad se smirila i kad nije vise razmiljala o tome.

Znate ko je stvarno bolestan onaj ili ona koji nisu hipohonderi i imaju te simptome samim tim da smo prezabrnjenji nasim zdravljem na prvom mestu je psiha pa posle ostaloo

Pozdrav

megatronman
09.07.2012., 19:45
Pozdrav.Ja nisam ali moja prijateljica jeste i sve je to proslo vremenom kad se smirila i kad nije vise razmiljala o tome.

Znate ko je stvarno bolestan onaj ili ona koji nisu hipohonderi i imaju te simptome samim tim da smo prezabrnjenji nasim zdravljem na prvom mestu je psiha pa posle ostaloo

Pozdrav

To sa jezikom je normalno. Proći će. Pijte vodu sa Mg, Mivela je dobra jer nema toliko mnogo Mg kao Donat. Nitko nema ALS. Već bi bili mrtvi!

megatronman
09.07.2012., 19:49
Kakvo ti je stanje?

enke
09.07.2012., 21:33
Kakvo ti je stanje?

Osjećam se užasno! Mislim da ću umrijeti !

Formingus
10.07.2012., 00:35
Kakvo ti je stanje?

Pozdrav ,

Da te pitam posto smo ja i ti dugotrajni vlasnici BFS :) jer i dalje nastavlja kakav ti je intenzitet jer si pronasao neku vaznu informaciju i tako dalje ?

Formingus

Formingus
10.07.2012., 00:35

Znas mnogo puta sam pomenuo ovu isto rec ali evo opet cu.

KADA JA NISAM UMRO DO SADA NECE NIKO DA UMRE OD PANIKE, STRAHA ANKSIOZNOSTI , BFS, TE OVO TE ONO SHVATITE SAMO JEDNO.

NE MOZES DA UMRES OD PANIKE ILI ANKSIOZNOSTI I DA ZELIS JEDNOSTAVNO NEMOZES.

Sve sto time cinis je samo mucis sebe ali tu ima i dobre strane jacas sebe za dalje veruj mi posto postoji i poslovice gde se kaze to sto me nije ubilo to me je ojacalo

Pozdrav

megatronman
10.07.2012., 13:28
Dosta se smirilo, ponekad očni kapak ali zato noge relativno stalno "titraju" no uopće ne obraćam pažnju na bilo što. Čak i nema veze da li treniram ili ne jer, evo npr. danas, sam trčao 4 km pa nema fascilukacija na nogama. Istina, "tankao" sam se vodom + magnezij iz Mivele. Za mene je jako važno da dobivam magnezij, posebno ljeti. Bez magnezija odmah idu grčevi a uz magnezij nužno je (ljeti posebno) uzimati sol, slane grickalice, salate sa dosta soli. Tko god ima fascikulacije (benigne!) znojenjem ih pojačava.

Formingus
10.07.2012., 18:34
Dosta se smirilo, ponekad očni kapak ali zato noge relativno stalno "titraju" no uopće ne obraćam pažnju na bilo što. Čak i nema veze da li treniram ili ne jer, evo npr. danas, sam trčao 4 km pa nema fascilukacija na nogama. Istina, "tankao" sam se vodom + magnezij iz Mivele. Za mene je jako važno da dobivam magnezij, posebno ljeti. Bez magnezija odmah idu grčevi a uz magnezij nužno je (ljeti posebno) uzimati sol, slane grickalice, salate sa dosta soli. Tko god ima fascikulacije (benigne!) znojenjem ih pojačava.

I ja sam obratio paznju da letos su nesto jaceg intenziteta verovatno je to u pitanju.Cito sam dosta u poslednje vreme vezano za te tikove na listovima i po telu i sve navodi na nasu anksioznost , retko ko govori o nekoj mogucoj infekciji ali i ona je prolazna.

Sve sto znam je da ove fascikulacije su ugradjene u nas mozak (produzene) jer kratkotrajne su normalne kod svih i da napomenem ja imam prijateljicu koja me je ucila kako da se lisim njih posto je ona uspela njoj je vec 3 god bez ikakve fascikulacije posle 6 na nogama rukama jeziku pa po celom telu.
Ona se izvukla mi jos nismo ali iskreno mnogo lakse ih podnosim sada nego ranije.Sada i kad stegne znam da prebrodim ranije me je panika ubijala.

Ja mislim Ako da mi kao anksiozne osobe uspemo da kontrolisemo anksioznost , da eliminisemo stres na max i normalno tu i tamo aktivnost i neki vitamini mislim da mozemo da ih sklonimo 100% samo je potrebna jaka vola i samo pouzadnje da se to moze prevazici.

Pozdrav od Forminugsa :)

Andu
20.08.2012., 15:52
Jas sam nova na ovaj forum. I ja stradam od ovo zaista neprijatno stanje vec 8meseci. Uradila sam sve pretrage i svi kazu da je zaista sve u redu ali fascikulacije su jos tu:503: Stvarno je mizeran onaj moment kada nesto zatrza i odma pomislis ALS ili MS
Ahh..
Nadam se da ovo ipak ima dobar kraj

vampir ernest
04.10.2012., 23:09
Bok! Netko od vas spominje titranje, netko trzaje. Ja se trznem 1000 puta na dan. Prsti na rukama, noge u koljenu, gležnju, ramena, ponekad glava. Počelo je prije 2 godine, ali zadnjih 2 mjeseca toliko intenzivno da sam :confused:. Je li i to fascikulacija? Može li biti posljedica neke teže bolesti?

Hvala

megatronman
07.10.2012., 08:32
Titranje/trzanje; ponekad napišem(o) jedno a ponekad drugo. To je npr. kada "radi" (titra) očni kapak, kada osjećaš kako u trbuhu se nevoljko grči i opušta mišić, kada biceps na ruci tako podrhtava da ga vidiš/vidimo. Uglavnom je pravilo da je loše titranje; maligna fascikulacija, druga faza bolesti; u trenutku kada se to dešava više nema mišićne snage na tom lokalitetu. Pa ako titra biceps a sa tom rukom možeš/možemo podići neki (omanji) teret ONDA TO NIJE NEUROMUSKULARNA BOLEST. Vrhunski neurolozi kažu da su loše, maligne fascikulacije, jako sitne, zamalo nevidljive bez pažljivog zagledavanja. Također bolest kreće sa jednog lokaliteta pa se širi. ČIM POSTOJE FASKULACIJE NA RAZNIM DIJELOVIMA TIJELA ONDA TO NIJE NEUROMUSKULARNA BOLEST. Oni (pacijenti) koji imaju SVUGDJE fascikulacije su u takvom stanju da su (vjerovatno) već nepokretni. Ovo je simplificirano objašnjenje no služi da umiri zabrinute.

megatronman
07.10.2012., 08:37
Dakle Vampiru, ja bih rekao da 100% nemaš ALS ali što imaš to mogu nagađati. Nabacujem ideje: lagana kanalopatija (ništa strašno), posljedica Lajmove borelioze (to imam ja, najvjerovatnije me krpelj zarazio prije desetak godina), distribucija magnezija se poremetila (pij Mivelu ili Donat litru dnevno pa tako unedogled), stres, pa se "uznemirio" cijeli metabolizam (moguće; svi u Hrvatskoj izuzev Zen budista i tajkuna su pod stresom)...

vampir ernest
08.10.2012., 16:28
Na pretragama sam, ali traju mjesecima. Reumatologu trzaje nisam spominjala misleći da je to za neurologe, ali dr. o.p. veli da mu svakako kažem. Oni zapravo pokušavaju otkriti od kojeg artritisa bolujem (upalnog kroničkog ili akutnog). Ne znam da me ikad ubo krpelj. Baš sam sad pročitala što su Lajmova bolest i i kanalopatija. Kod mene je drukčije, npr. šaka u zglobu se trzne sama od sebe i to se dogodi samo jednom, ali više puta na dan (ili tako poskoči koljeno, ili se trzne vrat, ili rame). :))) za zen budiste i tajkune.
Pozdrav,
vampir

megatronman
08.10.2012., 17:59
Neobično. Inače i artritis može doći od krpelja. Kažu statistike da se 50% zaraženih niti ne sjeća nekog uboda. Mene je ovo ljeto ubolo dva krpelja, čak isti dan. Opservirao sam možebitni razvoj simptoma u slijedećih mjesec dana a onda odbacio KME i/ili L. boreliozu.

normalno
02.12.2012., 15:48
Ja sam pregledavao igranje misica, tresenje tjela, kljucanje stopala, igle po tijelu i druge senzacije u Oregonu i Teksasu. Bio sam kog 5 neurologa iako me opsti lekar nije preporucio. Dva starija vrlo iskusna i tri mladja od kojih jedna neiskusna. Dva specijalizuju poremecaje kretanja od kojih je jedna radila za US vojsku kako vojni neurolog, a ostali su opci neurolozi. Prvi pregled je bio pre 5 godina u Oregonu a ostala cetiri u zadnja 4 meseca kad je opet pocela epizoda gornjih simptoma. Posle klinickog pregleda svi su rekli da nemam neurolosku bolest, zdrav sam. Cetiri nisu hteli da cuju za bilo kakve testove a neiskusna me poslala na MRI glave i c-spine i testove krvi pre 2 mjeseca (svi normalni osim nizak bakar). Cak me ni ona nije poslala na EMG. Prvi mi je neurolog rekao da je video mlade ljude kako se izludjuju s ovakvim simptomima, da idem kuci i da ne mislim o bolestima. Kad sam mu rekao da naruci testove samo sto me nije izbacio iz ordinacije. Kad sam jednom rekao parkinson i ALS samo se nasmejao a sedeli smo pored EMG aparata i rekao je nama potrebe za EMG, nemam ALS. Poslednji neurolog je profesor na Univerzitetu iz Teksasa. Rekao mi je da se tresenje fizioloski tremor a ne patoloski kako parkinsonov. A da ispitujem tresenje misica je gubljenje vremena. Bio je ljut sto sam pravio sve te nepotrebne testove koje je narucila neiskusni neurolog.

ALS je teska bolest koja ubije za nekoliko meseci ili 2-3 godina osim ako niste Stephen Hawkins koji ima ovu bolest decenijama. Ovu bolest skoro niko nema, pre bi dobili lutriju nego ovu bolest. Ako je igranje misica simetricno, pr. u nogama ili stapalima a ne u jednoj nozi, ili svuda po tjelu onda to nije ALS. Ako je igranje misica jedini simptom, nema slabosti koja je vidljiva na klinickom pregledu, onda to nije ALS. Ako igranje misica traje duze od nedelju dana, a pogotovo duze od 2 meseca bez klinicke slabosti onda to nije ALS. EMG se ne radi da bi se iskljucio ALS nego da bi se potvrdio kad se vec sumnja. Iskusan neurolog ne sumnja ALS ako nema klinicke misicne slabosti i trosenja misica.

Za ove moje simptome nije potrebno praviti nikakve preglede ili uzimati bilo kakvu terapiju. Sve je to gubljenje vremena i para. Jedini je lek da se zaboravi na simptome i da se koncentrise na nesto pozitivno.

megatronman
03.12.2012., 09:20
Odlično napisano; tako su nekako i meni pričali no u panici sam radio nepotrebne preglede. Dobro, nije loše napraviti EMNG tek da se čovjek 100% umiri. I dalje tvrdim da je dobro uzimati do 300 mg Mg dnevno, preventive radi. Mislim na benigne grčeve.

normalno
04.12.2012., 05:05
U mom slucaju pre 5-6 godina desni biceps mi je poceo igrati kad sam nasao knjigu koja je bila na ocevom stolu o starenju u kojoj su bile opisane neuroloske bolesti. Tada sam takodje primetio da mi ruke drhte (trepere). Onda sam na internetu naisao na ALM, MS i Parkinson. Upao sam u krizu od nekoliko meseci. Cim sam zavrsio pregled sa vrlo iskusnim neurologom iz Oregona koji mi je rakao da me je pregledao, da zna da cu da se sumnjam u njega, da je video mladice koji se izludjuju ovim, da idem kuci i da ne mislim o bolestima. Nikakve testove nije narucio niti zakazao ponovni pregled. To je za mene tada bio lijek. Potpuno sam zboravio na drhtanje ruku i na fascikulacije. Simptomi su nestali celih 5-6 godina. Vrlo retko bi osetio igranje misica ali bi to vrlo brzo prestalo jer mi je neurolog rekao da sam zdrav vrlo ubedljivo.

Pre cetiri meseci sam imao stresnu epizodu i razvio drhtanje i fascikulacije. Ovog puta su fascikulacije konstantno u nogama, listovima i tabanima, a ostali misici samo povremeno igraju. Poslednji pregled pre 2 nedelje je bio slican prvom. I ovaj neurolog, profesor neurologije na Univerzitetu iz Teksasa, je bio slican prvom. Rekao je da nemam neurolosku bolest. Na svaku moju sumnju je samo odgovarao: "Nije bolest." Niti je narucio testove niti zakazao kontrolni pregled. A bio je ljut sto sam radio testove koje je narucila neiskusan neurolog. I od mene je napravio primer zasto zdravstveni sistem u USA je u problemima. I u pravu je.

Kod mene je jedini lek bio dobar neurolog i zaboraviti na bolesti. Da vidimo dali ce i ovoga puta isto da upali. (Tacno je, mogu da produzim sa testovima, novim neurolozima, kontrolnim testovima, ali taj put mislim da ne vodi nikuda.)

Interesantno je sto sam se skoncentrisao na neuroloske bolesti kad statisticki svi mi imamo daleko vise verovatnoce da cemo umrteti od srceve bolesti ako nas rak pre toga ne zavrsi. Ali to je definicija fobije, nerealisticni strah.

miko2312
03.01.2013., 20:15
doso sam na ovu temu jer mi nesto u zadnjih 2 dana na desnoj nozi izmedju koljena i buta neznam koji je to misic, ali stalno dok lezim sjedim osjecam neko titranje mislim da ne titra cjeli misic vec samo jedan dio od prilike 8 centi promjera i stalno na jednom te istom mjestu nervira me to, kao da imam nest u nozi i stalno se vrti e tako neki osjecaj imam, samo tu na nozi nigdje vise i to nema neki stalni ritam vec onako ludjacki titra malo stane malo krene, nezz mozda ak neko moze da mi kaze sta je to a mozda je i zbog toga sto se u zadnjih 2 mj ne krecem puno tacnije nikako nikud iz stana ne idem, pa mi mozda misici poceli zafrkavat, kroz odjecu se to titranje ne moze vidit ali meni smeta, pa eto ak neko ima nest da kaze, iako ja se ne brinemvalda nije strasno.....pozzz :503:

megatronman
19.01.2013., 14:15
Beznačajno! Stres + elektroliti. 100% sigurno nije neuromuskulaturna bolest. Čekaj da prestane. Pij magnezij i jedi banane.

kyser
13.04.2013., 18:36
Bok ljudi! Ne znam da li sam oduševljen što sam našao ovaj topic (na razumljivom jeziku) ili sam razočaran utopljen u hipohondriji i dalje.
Imam neke nelagode (blago ih tako nazivam nakon što su me svi doktori u to uvjeravali) već oko 2 godine. Malo sam "probio na živce" s vremenom i brigom oko toga, ali vidim da ste ovde svi ili dobro informirani i znate o čemu pričate ili barem razumijete stanje u kome se nalazim. Molim nekog da pročita i prokomentira moj post jer ni s kim ne mogu pričati o tome... a to ste valjda i sami navikli, nitko ne razumije.

Prošlo ljeto je bilo najgore, teška totalna slabost popraćena trzajima u listu na lijevoj nozi. Pritisak u glavi. Nema boli, samo osjećaj nelagode, slabost. Na to se nadoveže i napad panike zbog novonastale situacije i eto problema. Odlučio sam odmah uraditi pretrage, sve moguće - UVZ svih unutarnjih organa - uredan, RTG pluća uredan, sve moguće krvne slike uredne. Malo sam se smirio ali simptomi naravno nisu nestali. Iako konstantni, ponovno se jače i jače javljaju ove zime. Nova briga. Trzaji su i u licu, bolje rečeno lagana utrnjenost lica opet sa lijeve strane. Trzaj živca oka, očnog kapka i ispod oka. Teška drama. U jednoj vrlo stresnoj situaciji padnem u nesvijest. Klasična sinkopa. Sve pripišem stresu ali odem na nove pretrage, kompletne krvne slike, RTG sinusa, vratne kralježnice, (pralelno imam problema sa sinusima) MR glave, pregled neurologa, internista... sve uredno. Kod otorinolaringologa dobijem nekakav sprej za nos. Kao antialergijski, kortikosteroidi. To si uštrcam svako jutro. Malo mi je bolje, moram priznati ali agonija se nastavlja gotovo jednako. Nakon nekog napora, vježbanja, treninga - mene obuzme teška slabost, ne mogu ništa više. Jedva izdržim trening do kraja, a inače sam u soldinoj kondiciji. Ja stvarno više ne znam na što da ciljam. Ovaj tjedan još vadim alergene i moram na EEG... Probitak na živce totalni, što samo povećava hipohondriju i širi se Google rezultatima.. ali nekako mi se sve čini da je Sindr Benignih fascikulacija... Ne znam što da radim još

megatronman
14.04.2013., 19:08
Neuro muskularna bolest nije; to je sigurno. Što kaže Neurolog u vezi ostalih neuroloških bolesti?

kyser
14.04.2013., 19:26
neurolog me pregledao i kaže da je sve ok. Doduše to je rutinski pregled, uputio me još naknadno na EEG, idem u utorak na to... stvarno ću izludit ako me razumiješ. suho grlo i začepljen nos paralelno sa svim ovim simptomima pripisujem sinusima ali nemam pojma, oko trza kao riba na štapu, trnci na lijevoj strani lica također :D

kyser
14.04.2013., 19:31
Neuro muskularna bolest nije; to je sigurno. Što kaže Neurolog u vezi ostalih neuroloških bolesti?

Osim toga, pročitao sam nešto o Candida albicans ... tijekom pregledavanja Foruma, sad me malo i to muči. U cijeloj ovoj konfuziji više ne znam što da mislim. Vrtoglavica povezana sa nekim "umišljenim" nedostatkom kisika od sinusa, suhog grla i slično... :503:

megatronman
15.04.2013., 21:19
Ja bih rekao stres i hiperosjetljivost. Ako neurolog kaže čak i na rutinskom pregledu da je sve u redu onda JEST U REDU. Oni znaju, mi ne! Moj bratić ima MG (Mijastenija gravis); čak u nekim dalekim naznakama ima sličnosti sa tvojim opisom ali ako je neurolog rekao što je rekao, MG se stavlja "ad acta". Pokušaj sa više elektrolita; Mg, K (voda, Mivela, banane...)

kyser
22.04.2013., 09:51
maleni trzaji (kao da neke male gliste žive unutra i s vremenom "škaklju mišić") više nisu samo u lijevoj strani, povremeno su i u desnom listu na nozi, malo po rukama... ne znam zašto ni kako objasniti...

fatmagul91
06.06.2013., 22:02
Ekipa moze pomoc.Naime evo vec godinu dana traju moji simptomi,pocelo je sa bolovima u lijevom ramenu i lopatici,prestalo bi nakon masaže. Onda bi se za par dana opet javilo,ali masaza nebi pomogla,mazala sa svim mogucim gelovima od deep reliefa do voltarena i nista.Nakon toga pocela me kao peci lijeva ruka i lakat,i osjetim trzaje u lijevoj ruci i nozi odnedavno,cak me i noga pocela peci.Isto to mi se zna nekada desiti i na desnoj strani ali rjeđe.Prvo krenula od fizijatra,odradila 10 terapija,nista bolje,otisla kod neurologa obavila EMNG ruku-uredan,RTG vratne kraljeznice-sve u redu,osim blagog pomaka izmedju neka dva gornja kraljeska vise se ne sjecam koja od 2mm.Dodjem neurologu na kontrolu i ona mi kaze da mi ti bolovi u ruci i nozi,pecenje,trzaji nemaju veze sa vratnom kraljeznicom i da je sve sa neuroloske strane uredu.Inace sam bas panicar i toliko sam toga na netu procitala u ovih godinu dana da vise neznam sta da radim.Inace sam studentica prava,i pod velikim sam stresom.Neznam da li se radi o bfs ili necem drugom,vise ludim od svega.Ako itko zna sta bi pomoglo biti olaksajte mi bar malo :)

body halleck
06.06.2013., 22:18
Ekipa moze pomoc.Naime evo vec godinu dana traju moji simptomi,pocelo je sa bolovima u lijevom ramenu i lopatici,prestalo bi nakon masaže. Onda bi se za par dana opet javilo,ali masaza nebi pomogla,mazala sa svim mogucim gelovima od deep reliefa do voltarena i nista.Nakon toga pocela me kao peci lijeva ruka i lakat,i osjetim trzaje u lijevoj ruci i nozi odnedavno,cak me i noga pocela peci.Isto to mi se zna nekada desiti i na desnoj strani ali rjeđe.Prvo krenula od fizijatra,odradila 10 terapija,nista bolje,otisla kod neurologa obavila EMNG ruku-uredan,RTG vratne kraljeznice-sve u redu,osim blagog pomaka izmedju neka dva gornja kraljeska vise se ne sjecam koja od 2mm.Dodjem neurologu na kontrolu i ona mi kaze da mi ti bolovi u ruci i nozi,pecenje,trzaji nemaju veze sa vratnom kraljeznicom i da je sve sa neuroloske strane uredu.Inace sam bas panicar i toliko sam toga na netu procitala u ovih godinu dana da vise neznam sta da radim.Inace sam studentica prava,i pod velikim sam stresom.Neznam da li se radi o bfs ili necem drugom,vise ludim od svega.Ako itko zna sta bi pomoglo biti olaksajte mi bar malo :)

Malo opiši svoj uobičajeni dan.
Maleni predložak:
-Učim toliko i toliko sati dnevno.
-Naslonjena na lijevu ruku.
-Ležim.
-Sjedim.
-Bavim se sportom tim-i-tim.
-Spavam na lijevoj strani tijela.
-Ozljeda ruke-ramena-vratne kralježnice zbog-tog-i-tog prije ... god.
-razno

Znamo samo kako si paničar.
Pomozi nam, kako bi mi mogli pomoći tebi :mig:

fatmagul91
06.06.2013., 23:10
Malo opiši svoj uobičajeni dan.
Maleni predložak:
-Učim toliko i toliko sati dnevno.
-Naslonjena na lijevu ruku.
-Ležim.
-Sjedim.
-Bavim se sportom tim-i-tim.
-Spavam na lijevoj strani tijela.
-Ozljeda ruke-ramena-vratne kralježnice zbog-tog-i-tog prije ... god.
-razno

Znamo samo kako si paničar.
Pomozi nam, kako bi mi mogli pomoći tebi :mig:

Fizicka aktivnost nula bodova,visoka 185 cm. Vise naslonjena na lijevu ruku i kada se naslonim na lakat kao da me zapece :eek: sjedim,lezim,najcesce sam spavala na lijevoj strani tijela,znam i sada ponekad ali rjeđe nego prije jer me zaboli misic u ramenu (barem ja mislim da je misic).Prometna prije 5.g suvozac,potres mozga i nikakve druge ozljede.Kad okrecem lijevu podlakticu onako lijevo desno kao da nesto preskace :eek: to je ukratko to:ne zna:

Formingus
10.06.2013., 13:04
Evo Mene Opet :)

Da ne bih odugovlacio sve koje interesuje moje stanje mogu da procitaju moje prethodne postove.

Ovde sam da utesim Ljude posto sam ja naso utehu kod nekih koji su na ovom forumu govorili da ce proci i davali nam nadu.Tu sam da im kazem hvala i da nastavim njihovu misuju do ohrabljujemo nase prijatelje u nevolji.

Ljudi ta fascikulacija misica je stvarno jedna od najgadnijih stvari koje sam ikada preziveo ui zivotu.Znam da je stvarno tesko da se boris protiv nje ali znajte nije nemoguce. Iskreno, nije u pitanju da se boris vec treba da joj se prepustis. Samim tim vremenom i one pocinju da popustaju (Potrebno je vremena posto sve to ide postepeno). One su ti u fazonu tvrdoglavog stvorenja na koje sto se vise obazires to te vise maltretiraju. Ja sam mislio da nikada nece proci i evo mene vec u 7 god sa njima. Ali I to nije problem dali ce proci ili ne vec koliko mi razmisljamo o njima. Ako ih mi ignorisemo (Na pocetku je tTesko ali postepeno uspeva) one ce lepo da napadnu vi okrenite ledja i one odlaze, I ako ne odu smire se i nesmetaju kao kad si fokusiran na njih. (Nije Lako ali vremenom se naviknes).

Ja sam uveren da svako ko ima ovih problema i cita ovo pismo samim tim da ja pisem da sam proso kroz to njemu ili njoj je vec lakse. Tu treba da shvatite da pozitivna nada moze da ih pobedi. tj pozitivno razmisljanje.Ako jedan trenutak nade te uzdigne zamislite koliko bi vi poboljsali vase stanje kad bi uspeli da pozitivno razmiljate duze vreme :)

Nikome ne govorim da ignorise moguce preglede koje su mu prepisani ali ako su pregledi OK onda cemu Briga ? Smo sledite ove savete.

Sto vise :
Relaksacije , Meditiranje , Vizaualizacije u vasoj glavi kako one nestaju ili nepostoje Uopste , Kako se vi lepo osecate itd (Na pocetku se stvaraju mali raskidi tog negativnog kruga u vasoj glavi i vremenom postaju sve vec dok sve to ne nestane ). Izbegavajte velike kolicine Kofeina i bilo cega sto povecava adrenalin u telu. Bez ikakvih nerviranja tako da nedaje povod oranizmu da vasi misici budu ispusni ventil. Ne kazem da razmisljate o njima uopste posto je to nemoguce u nekim trenutcima, to sto kazem je ignorisite ih sto je vise moguce nekim komstruktivnim radom koji ce vam preusmeriti mozak u nekom drugom smeru.Tisina , Priroda , Smeh i sve to pozitivno utice. Savetujem Knjigu Moc sadasnjeg Trenutka , Moc Je u Nama , Srecni i Kad je Tesko.

Za Kraj, Ljudi kad smo vecina nas prosli kroz to zasto i ti ne bih ? Meni i dan dans titraju po malo te listovima , rukama , Oko i tako to ali najiskrenije receno to mi nesmeta uopste ko da ne postoi.
Zivim normalo one napadnu , ja im kazem dobro dosle hajde na kafu - kad popiju kafu kazem hajde pali sada post je vreme da se zabavljam i kraj.Sve to samo dodje vremenom netreba da preopterecujete sebe sto nije danas sto se vratilo opet i tako to.

Naj Naj Naj vaznije : Zahvaljujem se jednoj Devojci (upozno sam je slucajno na internetu) koja je najdivnije bice na ovome svetu.Ona mi je bila ponos i nada. Uvek je bila pored kad mi je trabala moralna podrska i stalno mi je pomagala kad sam bio u toj gadnoj fazi.
Tesila me , davala nadu i time sam uspeo da prodjem preko toga bar 90% do sada.
Zove se Lejla i zelim joj sve najlepse od Srca. Isto tako nije iskljucena Zeta koja je imala istu diagnozu bila njena komsinica i zajedno su mi pomagale toliko da ja jednostavno neznam i nemam nacina kako da im se oduzim.Mislim da i ako bi im poklonio Ceo Svet ja se nebih oduzio.

Sve Najlepse Ljudi idemo dalje zivot nije dugacak da bi gubili vreme sa nebitnim stvarima :)
Reko Prococe i Procice i znaj jos jednom ta bolest me je toliko ojacala da sam danas u stanju ta pretrpim mnogo vise.To sto nas nije ubilo to nas je samo ojacalo ....

Pozdrav

Formingus
10.06.2013., 13:35

Nemogu da ti posaljem poruku enke treba da obrises neke poruke

sarajka01
20.07.2013., 11:49
Studentica, 21 godina.. Od svih opisanih simptoma meni se dešavaju "samo" ova titranja mišića, ali nekada me izluđuju..titra ruka, usna, noga, leđa, stomak, želudac (nekad pomislim da mi titra srce i da će mi se nešto desiti a nekad čak i srce zatitra)). Meni se ovo ne dešava konstantno već iznenada, recimo nekoliko puta na dan, ne postoji neki određeni dio tijela da titra, kao što napisah. Inače imam neku blagu anksioznost, kao posljedicu malih žiganja oko srca i tako toga..

megatronman
22.07.2013., 09:43
Sarajka, sve je normalno što ti se događa. Ne brini. Pij B-vitamine i Mg i ne razmišljaj o titranju mišića. Nemaš nikakvu bolest.

sarajka01
23.07.2013., 00:00
Sarajka, sve je normalno što ti se događa. Ne brini. Pij B-vitamine i Mg i ne razmišljaj o titranju mišića. Nemaš nikakvu bolest.

Hvala puno!

Pandorah
04.08.2013., 20:21
Pozdrav, googlala sam večeras o titrajima u palcu na ruci i tim "mravinjanjem" u tijelu, kako vi to zovete, pa sam naišla na ovaj topic.

Danas cijeli dan, od jutra, titra mi palac na desnoj ruci. Ne boli, nije jako, ali je vidljivo kad ispružim ruku i osjetim to kad je ruka na miru. Nemam problema s pisanjem, tipkanjem, hvatanjem nečega ili bilo kakvom radnjom s tom rukom. Iritira strašno.

A ovo mravinjanje... ja to osjetim na trupu i u rukama već godinama s vremena na vrijeme po noći. U nogama ne. I to samo dok spavam, isključivo po noći. To me probudi. Nekada je toliko jako da se sva grčim i uznojim od neugode. Zna se javiti dva-tri puta u mjesec dana a nekada mjesecima ništa. Sveukupno to traje oko 5 godina, ne znam točno.

Ovo s palcem mi se još nikada nije dogodilo, mislim, titraju mi prsti koju minutu s vremena na vrijeme, zapravo jako rijetko i ništa zbog čega bi se čovjek zabrinuo. Ali danas mi kompletno cijeli dan titra palac i baš sam se zabrinula pa sam išla surfati malo. I onda vidim da je to sve možda povezano i s mravinjanjem u tijelu...

To sve je češće i izraženije od kada sam rodila prije 7 mjeseci, a s djetetom su došla i konstantna nespavanja, stresovi, brige ovakve, onakve... tu je i radost, naravno, ogromna ljubav, radost i veselje, ali i veliki stres.

Jel to sve anksioznost ili što? Ne znam ništa o tim stanjima/bolestima...

Edit: zaboravila sam spomenut da svaki dan pijem čašu Donata ujutro i tabletu koja sadrži kalcij, magnezij i d3 vitamin, zbog dojenja.

Medical girl
07.08.2013., 00:59
Pozdrav,
Imam 22 godine, u 5. mj ove godine, nakon pretrpljenog jakog grča mišića za vrijeme fitnessa javila se par dana poslije bol ispod lijeve kljucnje kosti i u lijevoj ruci. Buduci da znam o anatomiji znam da se tu nalazi brahijalni zivac pa sumnjam u njegovu ozljedu. Nemam ispada osjeta niti slabost misica niti kad podrhtava, ne tresu mi se ruke nikada. To je bila zareca bol kroz cijelu ruku al najvise kad bih pritisnula prstom na unutarnjoj strani ruke prema pazušnoj jami. Pila sam 3 dana Ketonal i Normabel i proslo je. Prije 4 dana ta se bol vratila ali sad se prosirila i na cijelu podlakticu i šaku te prste. Osobito me boli na unutrašnjoj strani podlaktice kad šaku savijam prema tijelu (kao kad se pada na pod pa se dočeka na dlanove). Uz to danas mi se vidljivo vide trzaji mišića te ruke al i lijeve noge. Povremeno imam bolove i u desnoj ruci ali ne toliko jake. Grozno se bojim MS a znam da je danas dosta cesta bolest...kod dr ne zelim jer znam da ce me izvozati po pretragama i na kraju reci da je psihogeno (u postolara najgore cipele :P ) pokusavam ne misliti na bolest al uz znanje o svim bolestinama nije mi bas jednostavno izbaciti MS iz glave (i lumbalnu punkciju :/), druge smetnje nemam nikakve koje se prepisuju MS osim stalnog umora al od njega patim od osnovne skole :D zivim dosta stresno, studiram, nocni tip za ucenje itd. Vidim da se ode dosta vas razumije u neuroloske pretrage bolesti itd pa molim za utjehu ;) inace nisam panicar sto je tu je al me najvise muce te pretrage... :/

revetinja
16.08.2013., 12:28
Eh ovako, ne znam više gdje da tražim rješenje mojih simptoma. Imam 21 godinu. Onako, kroz moju memoriju, kako me služi, davnooo sam ja osjetio prve fascikulacije, možda sam čak bio 5 ili 6 osnovne, prošlo je od tog znači, nekih 10-ak godina, istina još mi ništa nije bilo, al' da li sam toliki hipohondar da mogu sebi umislit tolike simptome.
Naime, prošle godine, nakon eto toliko tih fascikulacija, umislim sebi, haj reko da vidim šta bi to uopšte moglo bit, onako, dosadno mi bilo. I, imam šta vidjet. Sjećam se tog trenutka, kad su mi se noge odsjekle, nisam mogao da progovorim više od šoka, jer sam uvijek mislio da je to bezveze nešto. Eh, od tada kreće sve nizbrdo, bio sam i u nekim stanjima depresije, loše baš.
Po prirodi sam inače anksiozan, da ne kažem i bijesan tip, uvijek imam nešto u glavi..
Počelo mi se javljati eto to neko ljuljanje dok hodam, kao da mi se krivi tlo pod nogama, moguće da to ima nešto povezano sa kičmom, a i ravnotežom, to sam istraživao, i rečeno mi je kao da mi je centar za ravnotežu malo uzdrman. Nisam imao onaj puni dah jedno vrijeme, nemam ni sad nekad, to povezujem s tim da sam pušač..
Inače živim nezdravim životom, pušim, pijem, slabo kakve fizičke aktivnosti, skoro nikakve, kičma lošija, kad sam u kući, provodim vrijeme za računarom ili učim za fakultet.. nekako mi je najlakše kad popijem, pa nigdje ni simptoma, ni traga od toga.. Imam osjećaj da ću otići u *** ako nastavim ovako..
Išao sam kod tri neurologa, koji su uradili opštu analizu onu, i smijali mi se, što sam rekao da mislim na ALS, kažu da to svi studenti medicine prvo pomisle.. ali nekad se stvarno loše osjećam, i ne znam šta bi sa sobom, pa sam odlučio potražiti makar riječ podrške od onih koji više znaju kako se patiti sa ovim, nego ipak od ljudi koji to ne znaju.. Znam da meni svi govore da je od stresa.. Sjećam se čak prije tih fascikulacija, ukoliko se opustim i zamislim da ih nemam, one nestaju, dok to sad nije baš slučaj..
Također bih napomenuo da mi se nekad upali taj živac il mišić koji mi mrda palac sam od sebe.. Također određenim pritiskom i pozicijom nekih prstiju na nogama i rukama, mogu kao pritisnuti taj neki živac, i tada mi se ovaj drugi prst treska sam.. Ne znam jel' to normalno, ja to sve nekako povezujem sa onim s čime ne bih trebao..

Hvala unaprijed i nadam se nekom pozitivinom odgovoru, jer s vremena na vrijeme, uhvati mene ovako hipohondričnost, i poludim, ne znam šta ću..

megatronman
21.08.2013., 07:35
Ljudi, ajmo ponovno; na svojoj koži (i novčaniku jer sam većinu pregleda platio) osjetio sam to što i vas nove na ovom Forumu muči i čega se bojite.
1. ALS se NE JAVLJA kod ljudi mlađe populacije. Moguće ali ne i vjerovatno.
2. ALS je terminalna bolest u 100% obliku i zato izaziva jezivi strah. Možda najgora autoimuna boleština.
3. ALS je uvijek popraćen fatalnom slabošću mišića. Ergo, nema slabosti mišića e pa onda NIJE ALS.
4. ALS UVIJEK ima silaznu putanju; nema remisije. Sutra je uvijek gore nego danas a prekosutra gore nego sutra itd.
5. Fascikulacije imaju desetak uzroka a kod ALS-a su one ZADNJE "na redu". PRVO ide slabost mišića a tek ONDA VIDLJIVE FASCIKULACIJE.
6. Ako imate snagu u tom ekstremitetu, listovima nogu, prstima, bicepsu itd na kojem su fascikulacije onda NEMATE ALS.
7. (ali ne i posljednje)... što i zašto imate tj. od kuda su se pojavile fascikulacije još ne znamo a možda nećemo nikada ni saznati.

megatronman
21.08.2013., 09:54
@Medical Girl, 100% sigurno nije ALS a u moguću dijagnostiku MS ne ulazim jer se u to ne razumijem. Preporučujem privatni pregled kod prof. Podobnik. Osobno u nju imam potpuno povjerenje.

Formingus
28.08.2013., 11:28
Mislim da sam i ranije preporucio ovaj link ali evo ga opet.
Mislim da vecina nas treba da shvati o cemu se radi kod nas.

Stres - Moguca infekcija kao dete ili sada - Hipohondrija - Neka Vrsta Virusa - Nezna se jos nije ustanovljeno i tako to.
Ali jedno znam da ako ih ignorisete sve je reseno 100 % za neko vreme.

Nikada ne shvatajte preozbiljno to sto procitate ne Internetu posto neko moze da pogresi, nije stavio zarez ili tacku tamo gde treba , imao je pogresne informacije , razlikujete se ili u nekim trenutcima da nekazem stalno kad je mozak preopterecen on pokazuje krivu sliku posto sudi proslostju a ne sadasnjim trenutku. Tako da prevedite ili samo procitajte na dole napisanom linku i uvidece te da 99% da ne kazem 100% niti ima ASL nije je Blizu tome

http://www.aboutbfs.com/faqgeneral.htm

Pozdrav Svima

Faro
28.08.2013., 13:40
Ne znam, ja sam svoju priču na ovom pdf već objavio. Točno se sjećam kada je to počelo, i nikada evo već skoro 20 godina nije prestalo. Znam da mi ništa nije pomoglo, stvar se u nekim fazama pogorša u smislu intenziteta pa se onda popravi i tako ukrug. Što god ja radio, pio ili jeo ništa nije pomoglo. Ono što se zadnje vrijeme može naći u literaturi je sumnja da se radi o autoimunom fenomenu tj. postojanju antitijela na kalijeve kanale neuromuskularne spojnice.

megatronman
30.08.2013., 20:33
Ne znam, ja sam svoju priču na ovom pdf već objavio. Točno se sjećam kada je to počelo, i nikada evo već skoro 20 godina nije prestalo. Znam da mi ništa nije pomoglo, stvar se u nekim fazama pogorša u smislu intenziteta pa se onda popravi i tako ukrug. Što god ja radio, pio ili jeo ništa nije pomoglo. Ono što se zadnje vrijeme može naći u literaturi je sumnja da se radi o autoimunom fenomenu tj. postojanju antitijela na kalijeve kanale neuromuskularne spojnice.
Meni je svojevremeno rečeno da imam jako blagu kanalopatiju pa bi to odgovaralo ovom što si napisao. Ako ne uzimam Mg onda imam lagane grčeve u nogama pa i to odgovara ovom gore jer kanalopatija nije samo kalij-kanali (ako sam dobro shvatio).

Topnik1989
30.10.2013., 16:33
Pozdrav svima...
Novi sam na forumu. Ako nekome nesto znaci da vam i ja kazem svoju pricu. Ja imam fascikulacije na jeziku od 2007 ( tada sam se javio doktoru u Sarajevu, moguce da ih imam i duze). Zadrzan sam na klinici, uradio magnetnu rezonancu, vadio hormone, onda ono bockanje tijela iglom sa strujom itd... Nakon 40 dana su me otpustili i rekli da bih trebao da izvadim desni krajnik (vidljiv je bas) jer mi je samo desna strana jezika naborana malo i tu su fascikulacije. Od tada do danas, hvala Bogu, nisam imao nikakvih problema, nisam vadio ni krajnik ni nista. Tada sam imao 17, danas imam 24 godine. Tek nakon sto sam poceo da citam vijesti sa neta, vjerovatno od straha sam osjetio po nogama nesto sitno :504:, ali pio sam magnezij, acerolu, perlice i sada ih je manje skroz. Svaki dan trcim, to jos potpomaze fascikulacijama, ali nemam slabosti nikakvih. Kontam, da je neka teska bolest, do sada bi me vec pokosila. Nemam problema ni sa gutanjem ni nista. Vjerovatno je i kod mene BFS, ili je od krajnika desnog ili su nabori od zuba koji su preostri na desnoj strani.

bolix
13.11.2013., 09:43
Sve postove sam pročitao i nekima se jakoooo nasmijao , ali ne iz zlobe već jer bi se u svima i ja pronašao. Dr. Google je najveća bolest ali i pomoć ako imate zdrav mozak. Ok da skratim priču. Moje stanje je sljedeće. Počelo je dok sam bio u 1 ili 2 srednje škole. Najednom nakon trka noga mi se zgrčila. Bilo je to samo noga pa pomislih kako došlo tako prošlo. No onda su počele šake. Nakon kontrakcije mišići se sporo opuštali. Bojao sam se da ne tresnem posebno nakon izlaska iz busa. No naučio sam se živjeti sa tim. Pomislih ruke, noge ma pazit cu šta je tu je!?: U tom periodu sam obavio MR glave i CD žila i sve kao dobro. Ajd pomislim tko zna što mi je. EEE sad sam postao anksiozan jer problem nije samo u extremitetima već je počelo neko bockanje u desnoj ruci, ali kako sjedim za kompom i jedem salame samo i aktivnost = -0 pomislih to je. No navečer dok sam sjedio onako miran i prepušten nekom čitanju odjednom ostanem bez zraka. Osjetim odjednom da me pluća kao stisnula i nemam zraka. E uhvati me panika. Srvce počelo naravno lupati. Nekako se skontroliram i pomislim mora da je ta bolest tih mišića zahvatla nešto što ima veze s plućima. Obavio sam sve krvne pretrage, Sve UZV-e sam se naplaćao. Naravno troponin je malo povišen 52 ( ref.vrijednost< 14) dr pomislila da je srčani mišič povezan sa infarktom miokarda. Na hitnoj ekg normalan. Jedino Kalij ispod svake razine. No. Ja sam svim doktorima inače govorio ali me ne slušaju. Kažem jak sam ko vol. Imam snage! Ništa me ne boli jedino od malih nogu sam imao meningitis. I ugrizli su me i krpelji. Ai ne slušaju. Inače sam tvrdoglav i imam jaku psihu pa me razni strahovi ne muče. No sad sam postao anksiozan jer me ponekad uhvati panika jer jednostavno dr. neznaju što mi je. Muči me disanje. Teško dišem. Otako je to počelo obadvije nosnice su mi začepljene momentalno se začepile. Nestavljam one gluposti što reklamiraju jer avuku ljude i bde još gore. Koristim sinusan da malo kao udahnem zraka. To stezanje u plućima pojavi se ujutro i traje oko sat vremena i onda navečer traje oko 2-3 sata pa popusti. KAd popusti i nosnic mi se otvore. Znam da imam problema sa mišićim tj kontrakcijom. Bio je tu u Rijeci jedan stari specijalist koji mislim više nije živ i u 2 razredu je nešto spomenuo ooo da rijetka bolest koja se nađe negdje u Istri i povezana je sa oštećenjem neke mijelične bla bla. Nisam ni htio čitati o tome niti me zamaralo. No sad sam u strahu. Da nije možda i Candida. Upale ali pluća me muče,. Možda je i als. ŠTa jš može biti . Strah me i trudim se ne poluditi. Ali se skontroliram i kazem smiri se i smirim se ali problem ostaje.

bolix
13.11.2013., 10:19
Obavio sam sve važne krvne testove jer mi je KREATIN - KINAZA povećana...i testove nekih enzima koji su pokazatelji oštećenja stanica.

Najvažniji su CRP, LDH(s) Di Dimere( užas za pluća) Fibrinogen

Ovi koagulati i enzimi kokazuju ukoliko je stanica ili tkivo oštećeno onda se oni lijepe na ta mjesta i samim time je njihova vrijednost povišena. Fibrinogen posebno pokazuje jer je jetreni enzim i lijepi se na stjenke odumrlog tkiva i onda ga neki enzim razbija i njegova vrijednost je u krvi vioskoa. Dakle napravite ova relativno jeftina testa u krvi i sigurni ste da nemate oštećenja stanica ili tkiva. Mišići su problem autoimune boleštine koju pojačavaju određeni parametri. Stres najviše, nedostatak soli ( Kalija najviše) pa Mg. Morate znati da unosom NaCl( soli morske) poništavate učinak Kalija jer Kalij tjera NAcl iz organizma van. Ako imate previše Nacl onda uzimate vodu a voda ispire Kalij i tjera bubrege na pojačan rad što nije dobro. To nije osnovna ljudsa sol već Kalij. Na Cl mora biti bitnije manje. Čovjeka sustavno lažu jer tada Dr. nebi imali posla. Dakle pijte onoliko koliko vam tijelo traži i kad traži. Voda ispire KAlij koji je važan i koji je zaslužan za katalitčke reakcije organizma, oslobađanja šećera iz mišića, rješavanja mliječne kiseline. možda od tih početaka vam krene problemi s mišićima kao i meni i kasnije to postane kroničan problem kao i jedna obična usrana prehlada ako se ne riješi. Mrzim sve što je akutno i kronično. Ja da budem siguran u nešto ću obaviti ImG IgG. to su pokazatelji nedavne akutne upale i upalu candidom. Iako ima test kućni za Candidu. Stavite navečer čašu friške vode da odstoji i ujutro kad se probudite ono malo sline pljunite u čašu. Pustite 15-ak minuta da odstoji. Ako je slina na površini i raspršena - nemate Candidu. Ako se spore šire prema dnu i slina tone na dno onda hitno tražite prehled na Candidu. Jer ona zaista uzrokuje puuuun simptoma koje imate i pripisujete nekim stvarima. Ako je za vlažnog vremena loše ili kad pojedete bananu ujutro kao ii ja pa počne biti gadno ili imate izraženu ansioznost bez razloga a niste je imali. Kao ni ja. DAke može biti i Candida. Meni se slina lagano širila prema dnu. ne izraženo, ali ću sigurnosti radi platiti krvi test na to. Ako to nije a ni sama pluća problem s plućima koje imam. Onda neznam šta je? Dr Tarle u Zg je pametna dr. i ide u susavn rješavanje problema sa disanjem i reče mi ona da ako ste imali neku upalu ili infekciju grla ili uha a nite je do kraja zalijećili kasnije vam se stvore veliki problemi jer sekret koji neprimjetno "iza grla" curi ili gutate uzrokuje boleštine. Pojačavaju otečenost grla- meni to nije jer sam bio na UZV. Specijalisti u bolnici su rekli da imam negdje drugdje problema sa mišićima jer je Troponin visok i od drugih problema a ne iskljucivo sa srcem ili kostma. Neka je i Astma samo da nije mišić koji regulira disanje jer sam onda lud.
Sreća pa sam po prirodi vesel i tvrdoglav pa se uvjeravam - konju možeš ti to. I Isus je trpio za nas pa mogu i ja malo za sebe. Bitno je biti vedrog duha. ne klonuti. Uvjeriti se da je to to i idemo dalje. Ljudi moji to su sitni problemi koji klopoću u motoru ali motor ide. Treba vjerovati da sa smirenjem i laganim disanjem problemi bitno smanjuju. Ako je tako onda imate više psihičkih pronblema koji bi se trebali smiriti jer ste svjesni da ste zdravi ali od starha inicirate ubrzan rad srca, oslobađate adrenalin koji pospješuje grčenje ili probleme. Dakle testirajte se malo. Probajte reći sebi ajd da vidim jel psiha. Počnite disati plitko i polagano. Umirite se! Ako se mišići smiruju onda znate da ste ok. Ako ne uspjevate onda imate strah koji nije dobar. Odite na test krvi sa enzimima koji govore više od 10 UZV-a jer ako imate to povišeno onda samo možete tražiti UZV-om što je oštećeno od organa i EMNG za mišiće. SE ili sedimentacija eritrocita pokazuje upalna stanja organizma.

Cijene u sljedećem postu

bolix
13.11.2013., 10:44
Ja sam iz Rijeke ali sam zbog problema sa disanjem našao dr Tarle u Zg koja zaista pristupa problemu kritički i revno. Sasluša vas dobro prvo pa ocijeni što je potrebno. S obzirom da ja radim vrlo smiren posao i nemam stresa toliko kao neki možda. To je isključujuć problem kod mene. Problem s disanjem mogu uzrokovati tumori, a sa mišićima i kronične upale mišića(neprimjetene) pomiješane sa nedostatkom elektrolita naposlje Kalija. Dakle ja sam kod nje obavio kompletan Spec pregled. Sa svim CD ima svih organa, _ Sve ok. Štitnjača - enzimi OK. EKG - super. Krva slika osnovna dobra. Sad ide na pojedine Enzime koji su stvarna slika organizma a ne rade doktori jer zasto da plaćaju ako ne treba. Tu je radi mojih opisanih problema CK visok( Kreatinin-kinaza) i došli smo do troponina. To me koštalo ravno 2000 kn. Dakle KOMPLET CD(kolordopleta sa UZV) osim pluća i srca naravno.
Pojedini koagulati i enzimi se razlikuju od poliklinike do poliklinike. Najjeftine je preko HZZO-a :))) Ovako bi bilo gratis ako je sa dopunskim i Hitno bude za sat vremena sve gootvo u bolnici. Inače Fibrinogen je 25-75 kn. CRP 25 kn. Di Dimere od 125-330 kn. SE 25 kn. Razni elektroliti po 25-35 kn. Inače oštećenje mišića(probijanje ili umrlost) pokazuje i taj CRP. Ali treba biti i oprezan jer će CRP biti povišen i radi nekih akutnih upalnih procesa vama nevidljivih.
MR prije je koštao po 7000 kn a sad a samo jedna regija dođe oko 1250-1600 kn. Ako imate sreće idite na e zdravlje ili ponuda dana .-- ima često za 60% popusta. Bilo je i u poliklinici Leptir za 60% EMNG i komplet pregled živaca i završetaka sa kako oni kažu 99% otkrivanjem oštećenja živaca i na kojem mjestu i radi kojeg uzroka. Sada košta samo EMNG 800 kn sa pregledom.
Dakle ako sam nekom okvirno pomogao sa nekom odlukom drago mi je. Ali da se ne brinete bezveze i strašite se obavite prvo ono najeftinije a često puta dovoljan pokazatelj. Zatražite od vašeg doktora test na CRP, fibrinogen, SE. i obavezno ImM ili ImG.i na elektrolite. To je često puta dovoljno da znate da nije ništa. Ako neće doktor izdvojite cca 300-400 kn za to imat ćete jasniju sliku sebe i shvatit ćete da postajete hipohondri od Dr.googla ali i radi velike većine neupućenih i nemarnih doktora koji inače sve pripisuju i psihi i kad ne treba. KAo meni jer ja nisam nikad ni bio pod strahom ili opterećenošću bolešću. Sad je druga stvar što teško dišem. A dr-i me šalju na srca i reumatolozima. Umjesto da vide da li su pluća- JESU - NISU. Astma JE- NIJE. Mišići DA - NE.
OVako samo moram platit da se uvkjerim da nije Candida ili ČAk i Astma. Mišići me ne zabrinjavaju naučio sam ontrolirat to kao i te probleme. Kad mi se ukrute butine ili listovi udarim ih 3x jajo i ajmo dalje. Ili se isforsiram u ponavljanju pa rade normalno dok se ne ohlade.

Ljudi dok dišemo i idemo nije nam ništa. Nedajte psihi da vas zeza. Vi ste vlasnik vašeg mozga i psihe i tako se i postavite. A ne strah ili đavo ili anksioznost. Dakle Vi vi i samo Vi. Može vam vjera jako puno pomoći jer ipak kad se ispovjedite Bogu ili Alahu bit ćete smireniji i lakši.

KAd obavim ostale nalaze javim. Neznam samo kolega koji je bio na EMNG-u ako normalno hodate nemate bolova ni trzanja mišića i izgledate jaki da li treba ići na taj EMNg ili ne??? Da ne plaćam.

bolix
13.11.2013., 10:59
Megatron man nisam spomenuo da sam prije 2 godine dobio tinitus. Sad mi šumi u ušima. već evo 2 godine. Ali i stim sam se naučio živjeti. Zanemariti je najbitnije jer ako prolupate na psihu ni Vrapče vam neće pomoći. Sad da li su moji problemi samo nastavak od prije pa se pojavljeuje svako toliko nešto vidjetćemo. Oni koji imaju tinitus zanju koje su to potencijalne muke. Udara na psihu ali saja već prve noći optrčao 5 km i legao pa rekao sebi ili ćes se konju smiriti i zanemariti i spavati ili ćeš prolupati. Doktor rade krivo kod toga. Kažu upalite tv. pa radio samo da nije mir. međutim jedino rješenje je smiriti se i disati pomalo nemisliti na probleme i ono neće nestati ali psiha će vam biti normalna. Ako samo osluškujete i tražite probleme imat ćete ih barem 7.

Megatron kako se ti boriš sa tinitusom( ako se nevaram ti si napisao negdje da imaš to) li ne=??

limacica
21.11.2013., 22:23
Pozdrav!
Kao prvo da pozdravim temu- odlična je, vjerovatno ima dosta ljudi sa sličnim problemima i mnogim brigama...
Moja priča počinje ovako:
Fascikulacije imam u potkoljenicama negdje od ljeta 2007 godine i još uvijek su tu.... nekad više, nekad manje..
Te sam godine naporno vježbao u teretani pa sam to povezao s treningom (i to je moguće) - odnosno tako sam sebe hrabrio.
Megatronman- govoriš o strahu, zamisli kakv je moj bio- u to vrijeme (5mj. 2007) mom pokojnom ocu su dijagnosticirali ALS, tako da sam znao relativno puno o bolesti, simptomima i dijagnostici, a fascikulacija sam se imao prilike nagledati...
Uglavnom, sreća da sam relativno brzo pročitao članak o BFS i čitao na nekoliko foruma o tome :s tako da sam uspio potisnuti ogromne brige, iako je crv sumnje još uvijek tu :D zato sam i jutros upisao u google "fascikulacije"!
Znači ako koga zanima razlika izmedu BFS i ALS može slobodno pitati, o tome znam podosta!
Ejjj pozz!!!
Oprosti na smetnji al jedno pitanje ako mi možeš pomoć razliku da mi objasnis fascikulacija als-a i bfs!!! U strahu sam!!!
Hvala ti!!!

megatronman
28.11.2013., 13:45
Sorry svima, nisam gledao postove; za Topnika 1989: sigurno je da nemaš ALS, jednostavno nemoguće bi bilo trčati i imati fascikulacije DA JE U PITANJU ALS! Fascikulacije su jedne od posljednjih u ALS-u, one su posljedica denervacije a ne uzrok. A to vrijedi i za tebe limacica. BFS fascikulacije su BEZOPASNE a ALS su krajnji stadij neuromuskularne bolesti (na engleskom ALS). Iako se u literaturi navodi da se vidi i razlika između njih ipak zapamtite da ako su one "velike" (biceps, triceps, veliki mišići), ako su istovremeno disperzirane (danas jedan a sutra na drugom dijelu drugi mišić) onda to NIJE izraz ALS-a. Dalje, ako imate titranje očnog kapka onda to 100% NIJE ALS a posebno ako su fascikulacije i započele na očnim kapcima. ALS NE ZAPOČINJE TITRANJIMA NA KAPCIMA!!!
Za Bolixa: polako, nemaš nikakvu smrtonosnu bolest. Calm down. Glede tinitusa, ne obraćaj pažnju! Uključi neki šum pokraj sebe, CD sa valovima, vjetrom, ima takvih stvari na Netu, pa sluške na uši (nije loše i neki komp kome ventilator radi malo jače). Primjetit ćeš (možda) da se tinitus i smanjuje ponekad ali i pojačava (sigurno je cirkulacija u pitanju).

homila
07.02.2014., 14:42
..pozdrav....eto slični problemi i kod mene,...prije godinu dana operirala sam štitnjaću,odstranjen mi je je desni režanj.Po povratku iz bolnice desile su se i neke familijarne promjene,što je malo utjecalo na moje stanje.Počinju,noću,lagani trzai glave,osjećaj kao da nemogu naći određeni položaj glave,titranje ramena,naravno osjećaj kao da lagano mravi prolaze.U noći,kada se probudim,oko 12 sek osjećam titranje i onda prođe.Pripisivala sam to hormonalnom poremećaju,međutim kod prvih kontrola dr.to zanemaruje.Dobivam potrebnu terapiju..hormoni su u redu,a moje titranje se nastavlja.Pojačano ju u večernjim satima,što pripisujem umoru.Osjećam pulsiranje u cijelom tijelu,pogotovo u onim dijelovima koji su u dodiru sa nekom površinom(ako sjedim i ako su ruke položene na ležaj)Primjećujem kao neku slabost u rukama i ramenima i uhvatim se da su mi ramena podignuta i onda ih spustim u normalan položaj.Osjećam,tokom noći bolove u natkoljeničnim mišićima.Pojavljuje se treperenja oka,neko vrijeme,pa prestane.U zadnje sam vrijeme primjetila,kad prebacim nogu preko noge,da se tabani lagano trzaju u ritmu otkucaja srca.Nemam grčeve u mišićima,pijem magnezija.Za vrijeme ležanja u bolnicu,čula sam da slični simptomi nastaju kod bolesti štitnjaće i usljed pomanjkanja kalcija....Negdje sam pročitala da i usljed pomanjkanja B vitamina isto dolazi do tih simptoma,a kod sportaša isljed male količine ugljikohidrata.

Concierge
10.02.2014., 12:55
Pozdrav,
Iscitao sam cijelu temu, al opet nisam nasao tocne uzroke i moguca rjesenja mog problema.
Naime, vec nekih vise od 10 god imam probleme titranja i grcenje ocnih gornjih i donjih kapaka na svakodnevnoj bazi. Nekad je to malo manje, nekad vise al traje cijelo vrijeme i ne prestaje.
Sad, kakva bi to trebala biti dijagnoza i ono najbitnije dali neko zna bilo kakav lijek i kome se uopce obratiti za rjesenje problema, jer nema gdje nisam trazio pomoc i u doktora i alternative, po netu, svugdje, al problem nisam rjesio.

mililica
10.02.2014., 19:36
..pozdrav....eto slični problemi i kod mene,...prije godinu dana operirala sam štitnjaću,odstranjen mi je je desni režanj.Po povratku iz bolnice desile su se i neke familijarne promjene,što je malo utjecalo na moje stanje.Počinju,noću,lagani trzai glave,osjećaj kao da nemogu naći određeni položaj glave,titranje ramena,naravno osjećaj kao da lagano mravi prolaze.U noći,kada se probudim,oko 12 sek osjećam titranje i onda prođe.Pripisivala sam to hormonalnom poremećaju,međutim kod prvih kontrola dr.to zanemaruje.Dobivam potrebnu terapiju..hormoni su u redu,a moje titranje se nastavlja.Pojačano ju u večernjim satima,što pripisujem umoru.Osjećam pulsiranje u cijelom tijelu,pogotovo u onim dijelovima koji su u dodiru sa nekom površinom(ako sjedim i ako su ruke položene na ležaj)Primjećujem kao neku slabost u rukama i ramenima i uhvatim se da su mi ramena podignuta i onda ih spustim u normalan položaj.Osjećam,tokom noći bolove u natkoljeničnim mišićima.Pojavljuje se treperenja oka,neko vrijeme,pa prestane.U zadnje sam vrijeme primjetila,kad prebacim nogu preko noge,da se tabani lagano trzaju u ritmu otkucaja srca.Nemam grčeve u mišićima,pijem magnezija.Za vrijeme ležanja u bolnicu,čula sam da slični simptomi nastaju kod bolesti štitnjaće i usljed pomanjkanja kalcija....Negdje sam pročitala da i usljed pomanjkanja B vitamina isto dolazi do tih simptoma,a kod sportaša isljed male količine ugljikohidrata.

Izvaditi PTH i ukupni i ionizirani Ca

didi33
06.03.2014., 16:29
Nadam se da ce netko procitati :) Studiram medicinu,milijun dijagnoza imam,zadnja je bulbarni als. vec neko vrijeme imam fascikulacije po cijelom tijelu. Hvala Bogu, saznala sam za BFS pa me to malo smirilo. Ali sad imam problema vezano uz taj bulbarni oblik. Izludjujem sebe i sve oko sebe. Naime,cijelo vrijeme imam osjecaj kao slajma u grlu. Ne mogu ga ni progutati ni iskasljati. Naravno,dr.google kaze da to moze biti simptom bulbarnog. Isto mi se dogadja prilikom jela,stvori mi se tako gusta slina. Ne znam,ako mi itko moze pomoci nekakvom informacijom,bila bih jako zahvalna.

mililica
06.03.2014., 19:45
Tipicno za medicinara.ako si u brizi javi se prof.B da te pregleda,inace imaju najmanje 20 studenata medicine godisnje ns pregledu zbog fascikulacija i inih simptoma

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

didi33
06.03.2014., 21:00
Poslala sam joj mail..Mislim da cu otici do nje. Ma luda sam sva. Ne znam di bih sama sa sobom. A ne zvuci ovo ko bulbarni,ha? sramota me :P

megatronman
07.03.2014., 17:36
Poslala sam joj mail..Mislim da cu otici do nje. Ma luda sam sva. Ne znam di bih sama sa sobom. A ne zvuci ovo ko bulbarni,ha? sramota me :P
Ma kakav bulbarni oblik ALS-a! Što god! Ne ide to tako. Većina senzitivnijih studenata medicine misli da ima početak neuromuskularne bolesti. Kao prvo si jako premlada za ALS, drugo ovo upućuje na stres i fiksaciju. Ne brini. Živjet ćeš.

didi33
07.03.2014., 17:59
Hvala puno na odgovorima :) Ludim s vremena na vrijeme :)

alcaponens
23.03.2014., 11:44
Pre svega da vas sve pozdravim, ovo je jedan od retkih izvora informacija o benignim fascikulacijama na ovim prostorima. Mogu vam reći da sam se malo umirio otkako sam pročitao temu.
Meni su fascikulacije mišića krenule pre malo jače od mesec dana. U to vreme nisam skoro uopšte izlazio napolje, učio sam non stop za ispite, nisam se kretao, jeo sam junk hrane puno, sve u svemu jedan jako loš period za mene. I onda su krenula igranja mišića, listovi, ispod plećke, iznad oka, vrat, iznad kolena, palac, kažiprst, ma nema gde nije... Kao i mnogi od vas pomislio sam najgore, nema mi spasa... Otišao sam u medjuvremenu kod doktorice, koja me je poslala kod fizijatra... On mi je proverio reflekse, kuckao me onim čekićem, hodao sam na prstima, i slično... rekao je da bi trebalo da je sve u redu, i da je njegovo mišljenje da su u pitanju benigne fascikulacije, ali da mogu da konsultujem neurologa. To je bilo pre 2 nedelje, ja još uvek nisam otišao kod neurologa, državni se čeka dugo uput i zakazivanje, privatni deru sa cenama... Fascikulacije se ponekad primire, nema ih po čitav dan, ponekad jedanput - dvaput dnevno, a nekad i češće... Pokušavam da ih ignorišem, ali još uvek negde u malom mozgu sumnjam da možda imam i neko oboljenje... Pijem Mg 300, krećem se, na kilaži ne gubim, ali opet sam nemiran... u zadnje vreme mi se desi da mi se cimne ruka, ili prst, noga, verovatno isto zbog fascikulacija, pa se uplašim... Po prirodi nisam bio hipohondar do pre godinu dana kada mi je umro otac od karcinoma pluća, od tada sam kod lekara proverio sve živo... Imao sam periode i kada me je boleo donji deo stomaka jedno 6 meseci, zbog koga sam radio mnoge preglede, koji nisu dali rezultata, da bi na kraju samo prestalo...
Da li ima potrebe da sumnjam na nešto, i da idem dalje po doktorima? Pogotovo me brine ta sumnja na ALS...

megatronman
26.03.2014., 13:56
Ma premald si za ALS kao prvo, kao drugo imaš malo jače izraženu senzibilnost organizma a to se rezultira i poremećajima distribucije minerala (najvjerojatnije). Smiri se, uzimaj minerale (ne puno i ne onako kako pišu u uputstvima koja su ionako za "debelokošce" te namjenjena prodaji u što većoj količini). Pij Mivelu pola litre dnevno i ne razmišljaj o neuromuskularnoj bolesti koju nemaš.

sophie7
04.04.2014., 12:24
Obavio sam sve važne krvne testove jer mi je KREATIN - KINAZA povećana...i testove nekih enzima koji su pokazatelji oštećenja stanica.

Najvažniji su CRP, LDH(s) Di Dimere( užas za pluća) Fibrinogen

Ovi koagulati i enzimi kokazuju ukoliko je stanica ili tkivo oštećeno onda se oni lijepe na ta mjesta i samim time je njihova vrijednost povišena. Fibrinogen posebno pokazuje jer je jetreni enzim i lijepi se na stjenke odumrlog tkiva i onda ga neki enzim razbija i njegova vrijednost je u krvi vioskoa. Dakle napravite ova relativno jeftina testa u krvi i sigurni ste da nemate oštećenja stanica ili tkiva. Mišići su problem autoimune boleštine koju pojačavaju određeni parametri. Stres najviše, nedostatak soli ( Kalija najviše) pa Mg. Morate znati da unosom NaCl( soli morske) poništavate učinak Kalija jer Kalij tjera NAcl iz organizma van. Ako imate previše Nacl onda uzimate vodu a voda ispire Kalij i tjera bubrege na pojačan rad što nije dobro. To nije osnovna ljudsa sol već Kalij. Na Cl mora biti bitnije manje. Čovjeka sustavno lažu jer tada Dr. nebi imali posla. Dakle pijte onoliko koliko vam tijelo traži i kad traži. Voda ispire KAlij koji je važan i koji je zaslužan za katalitčke reakcije organizma, oslobađanja šećera iz mišića, rješavanja mliječne kiseline. možda od tih početaka vam krene problemi s mišićima kao i meni i kasnije to postane kroničan problem kao i jedna obična usrana prehlada ako se ne riješi. Mrzim sve što je akutno i kronično. Ja da budem siguran u nešto ću obaviti ImG IgG. to su pokazatelji nedavne akutne upale i upalu candidom. Iako ima test kućni za Candidu. Stavite navečer čašu friške vode da odstoji i ujutro kad se probudite ono malo sline pljunite u čašu. Pustite 15-ak minuta da odstoji. Ako je slina na površini i raspršena - nemate Candidu. Ako se spore šire prema dnu i slina tone na dno onda hitno tražite prehled na Candidu. Jer ona zaista uzrokuje puuuun simptoma koje imate i pripisujete nekim stvarima. Ako je za vlažnog vremena loše ili kad pojedete bananu ujutro kao ii ja pa počne biti gadno ili imate izraženu ansioznost bez razloga a niste je imali. Kao ni ja. DAke može biti i Candida. Meni se slina lagano širila prema dnu. ne izraženo, ali ću sigurnosti radi platiti krvi test na to. Ako to nije a ni sama pluća problem s plućima koje imam. Onda neznam šta je? Dr Tarle u Zg je pametna dr. i ide u susavn rješavanje problema sa disanjem i reče mi ona da ako ste imali neku upalu ili infekciju grla ili uha a nite je do kraja zalijećili kasnije vam se stvore veliki problemi jer sekret koji neprimjetno "iza grla" curi ili gutate uzrokuje boleštine. Pojačavaju otečenost grla- meni to nije jer sam bio na UZV. Specijalisti u bolnici su rekli da imam negdje drugdje problema sa mišićima jer je Troponin visok i od drugih problema a ne iskljucivo sa srcem ili kostma. Neka je i Astma samo da nije mišić koji regulira disanje jer sam onda lud.
Sreća pa sam po prirodi vesel i tvrdoglav pa se uvjeravam - konju možeš ti to. I Isus je trpio za nas pa mogu i ja malo za sebe. Bitno je biti vedrog duha. ne klonuti. Uvjeriti se da je to to i idemo dalje. Ljudi moji to su sitni problemi koji klopoću u motoru ali motor ide. Treba vjerovati da sa smirenjem i laganim disanjem problemi bitno smanjuju. Ako je tako onda imate više psihičkih pronblema koji bi se trebali smiriti jer ste svjesni da ste zdravi ali od starha inicirate ubrzan rad srca, oslobađate adrenalin koji pospješuje grčenje ili probleme. Dakle testirajte se malo. Probajte reći sebi ajd da vidim jel psiha. Počnite disati plitko i polagano. Umirite se! Ako se mišići smiruju onda znate da ste ok. Ako ne uspjevate onda imate strah koji nije dobar. Odite na test krvi sa enzimima koji govore više od 10 UZV-a jer ako imate to povišeno onda samo možete tražiti UZV-om što je oštećeno od organa i EMNG za mišiće. SE ili sedimentacija eritrocita pokazuje upalna stanja organizma.

Cijene u sljedećem postu

Megatron man nisam spomenuo da sam prije 2 godine dobio tinitus. Sad mi šumi u ušima. već evo 2 godine. Ali i stim sam se naučio živjeti. Zanemariti je najbitnije jer ako prolupate na psihu ni Vrapče vam neće pomoći. Sad da li su moji problemi samo nastavak od prije pa se pojavljeuje svako toliko nešto vidjetćemo. Oni koji imaju tinitus zanju koje su to potencijalne muke. Udara na psihu ali saja već prve noći optrčao 5 km i legao pa rekao sebi ili ćes se konju smiriti i zanemariti i spavati ili ćeš prolupati. Doktor rade krivo kod toga. Kažu upalite tv. pa radio samo da nije mir. međutim jedino rješenje je smiriti se i disati pomalo nemisliti na probleme i ono neće nestati ali psiha će vam biti normalna. Ako samo osluškujete i tražite probleme imat ćete ih barem 7.

Megatron kako se ti boriš sa tinitusom( ako se nevaram ti si napisao negdje da imaš to) li ne=??
Bok ekipo ... slučajno sam naletila na vas.
Vidim da ste uglavnom orjentirali na ALS i multiplu. Ali da li je netko do va pomislio na hipokalijemiju ( je netko spomenuo manjak kalija )? Ja sa i najmanjim padom kalija u krvi imam miokimiju ( podrhtavanje mišića ) i grčeve ( najviše u području abdomena i dijafragme kaj je strašno neugodno ). Ča s kalijem 3.9 ja imam te grčeve, a prestanu kad kalija naraste na 4.1. Godinama smo moj dr i ja isprobavali i otkrili da funkcionira jedino stalno uzimanje Kalinore. ALi nemojte sami na svoju ruku piti dodatni kalij, jer može škoditi. To zbilja nije skupa pretraga, a radi ju svaki dom zdravlja, ide na up.

Drugo, CK može bit pokazatelj raznih miopatija i neuropatija, a sve to ima slične simptome. Dalje, CK može rasti kod autoimunih bolesti ( tipa lupus, polimiozitis ... pogotovo polimiozitis ). Tako da, od cijele te hrpe pretraga, ja bih napravila kalij i CK, otišla dobrom reumatologau i neurologu. Kako su kod mene godinama mislili da je multipla, kod dijagnosticiranja multiple -nema šanse da će vam netko postaviti dijagnozu bez lumbalne punkcije - magnet nije dovoljan! A lubalna punkcija uopće nije strašna, boli otprilike kao vađenje krvi, jedino si mi zamislimo da jeto nekaj strašno jer znamo kam nas pikaju. Boli samo kad netko prčka po vama jer ne zna dobro punktirati. Ali isto je i s vađenjem krvi.Bitno je nakon punkcije ležati na trbuhu3-4 dana - kaj god vam doktori rekli, mene su 2 neurologa držala tako 4 dana, da bi se spriječila postpunkcijska glavobolja. Ljudi obično počnu hopsati prebrzo, a trebali bi ležati.

Ok, dakle, shvaćam vas ... imam sistemski lupus, mislili su da imam multiplu ... svašta sam prošla, svakave pretrage radila.

Netko je napisao kako ima fiing damu nešto puže pod kožom, tak nekaj?
Postoji nešto što se zove sindrom nemirnih nogu ( restless leg syndrome ) i ima slične simptome ovima koje ste opisali.

Nije odmah najgore! Znam da se čovjek jako prestraši, pogotovo kad nitko ne
zna kaj mu je, a njemu nije dobro ...

Pogledajte kaj piše o miopatijama, neuropatijama i sindromu nemirnih nogu, kao i o hipokalijemiji. Možda vam pomogne, nađete nekaj korisno.

Držite se svi!

P.S.Sad sam se sjetila tinitusa ... za njega se zna davati Betaserc. Diskutabilno je koliko koristi, ali svaka stvar nekom pomaže a nekom ne. Ja bih, osobno, probala. I otišla otorincu na pregled. Ako s prvim niste zadovoljni,drugom. Na stranici bib.irb imate znanstvene radove iz svih područja pa pogledajte koji se dr čim bavi - ako je o nečem pisal znanstveni rad, to područje ga ipak više zanima nego onog koji nije ...

mery267
06.04.2014., 21:02
Jao ljudi ja koga god pitam,tj. Pozalim se o svom problemu svi kazu pa to se i meni dogadjalo i uopce to ne dozivljavaju,cimerica mi kaze da ona ima osjecaj kao da joj srce kuca u misicu,lol..mama kaze isto joj se to dogadja,najgore citat o tome i pridavat veliku paznju osim ako nema drugih smetnji

sophie7
07.04.2014., 11:00
Jao ljudi ja koga god pitam,tj. Pozalim se o svom problemu svi kazu pa to se i meni dogadjalo i uopce to ne dozivljavaju,cimerica mi kaze da ona ima osjecaj kao da joj srce kuca u misicu,lol..mama kaze isto joj se to dogadja,najgore citat o tome i pridavat veliku paznju osim ako nema drugih smetnji

Pa, sad bu ovo djelovalo zločesto prema ostatku ekipe, kaj ti nije lakše kad vidiš da ima hrpa drugih ljudi koja prolazi kroz isto/slično? Znam da ti se čini da si sam/sama ... ali forumi nekak služe tom da se tak ne osjećaš. Ili bi trebali.

Možda imaš taj dojam jer se ljudi dugo s nečim muče, pa se i nauče na to. Onda se pretvorimo u istraživače, i sve to ti, iako te ponekad uzrujava i straši, postane jednostavno dio života. Da vidiš naš forum o sistemskom lupusu ... stalno neki vrag nekom ...

Inače, pa, sasvim je prirodno ponekad osjetiti puls ... a ako je grč/podrhtavanje mišića, prvo kontrola kalija, pa onda sve ostalo ...

megatronman
07.04.2014., 11:41
Pustite Betaserc na miru. Neće pomoći osim kod Menijerovog sindroma. Ja uopće ne obraćam pažnju na tinitus (a znam i što ga je okinulo, hehehe, Kosheen u Maloj dvorani negdje 2002). Inače ima CD_a sa šumom valova, kišom, ptičicama. Evo jednog jednostavnog savjeta: uključite komp tamo gdje spavate pa kada ventilator počne "rondati" prigušit će tinitus.

mery267
07.04.2014., 12:12
Pa, sad bu ovo djelovalo zločesto prema ostatku ekipe, kaj ti nije lakše kad vidiš da ima hrpa drugih ljudi koja prolazi kroz isto/slično? Znam da ti se čini da si sam/sama ... ali forumi nekak služe tom da se tak ne osjećaš. Ili bi trebali.

Možda imaš taj dojam jer se ljudi dugo s nečim muče, pa se i nauče na to. Onda se pretvorimo u istraživače, i sve to ti, iako te ponekad uzrujava i straši, postane jednostavno dio života. Da vidiš naš forum o sistemskom lupusu ... stalno neki vrag nekom ...

Inače, pa, sasvim je prirodno ponekad osjetiti puls ... a ako je grč/podrhtavanje mišića, prvo kontrola kalija, pa onda sve ostalo ...

Da,istina.
Ma ja mislim da je puno toga u glavi,posebno jer ja to uopce nisam primjecivala,dok nisam googla-la o tome ,to je bio totalno pogrešan korak , jer sam inace panicna sva ,kad o tome ne razmišljam to se i ne događa.
Koliko to ljudi ocito ima pa nee pridaje pažnju tome,a najgore sto kad ljudi utipkaju simptome ovoga na google odmah one najgore bolesti i kako da se covjek ne prepadne.
Evo imam 20 godina pa sam zahvaljujuci googe-lu dosad imala leukemiju,maligni melanom itd itd... Mislim imala sam upalu limfnih zlijezda ,ali sam po simptomima bila uvjerena da je leukemija. :503: Plakala tjedan dana ko kišna godina i tek onda otišla doktoru.
Isto tako kod ovog cuda odmah se pomisli na najgore,a uopce ne mora znacit da je u pitanju nešto toliko strašno.Ne kazem ja da nekima google uvelike
pomogne,ali treba sve uzet sa rezervom.

Btw ne razumijem zašto ljudi ovdje ako nemaju nikakvih drugih simptoma osim titranja, toliko panicare nakon pregleda neuorologa, pa evo da ima nešto valjda bi se otkrilo.Mislim ja još nisam otišla,idem ovih dana,ali zašto se tome uopce pridaje tolika pažnja ako su vam 3,6,10 neurologa rekli da nije ništa.
Meni kad jedan kaaže bit ce dovoljno.

mery267
08.04.2014., 11:25
Evo samo da javim, odem ja danas kod svog doktora i mislim sad ce mi dat da izvadim barem elektrolite i poslat me na pregled neurologu sa tim titrajima koje sam doživljavala.
Ispricam mu,kaže on ja tu ne cujem ništa zabrinjavajuće,nije ništa cudno kao da se to povremeno dogodi.
Onda ja njemu kako sam citala na netu da to i nije bas bezazleno,o tim bolestima zbog kojih se to moze događati,on se nasmijao na to moje istraživanje,kaze ako ukucate na google neke bezazlene simptome,mozete si barem 5 ozbiljnih bolesti dijagnosticirat.
I tako on mene otpili :D :D
Definitivno idem kod drugog doktoora, ovo je bilo u studentskoj ambulanti.

DimitarD
13.04.2014., 12:35
Zdravo, jas imam nekoj vid na dvizhenje na celata muskulatura. Muskulite se dvizhat vo forma na branovi. Nikoj doktor do sega nema videno takvi dvizhenja. Nivni odgovor e deka ova e fenomen. Poradi nekoi faktori ne mozhat da gi smetaat kako fascikulacii. Napraveni se sekakvi ispituvanja i ne mozhe da se zakluchi koja e prichinata. Imam napraveno se osven EMNG. Prv pat se pojavuva vo Maj-Juni 2013 i do sega seushte si drzhi. Za vreme na letniot raspust imav golem napor, sekoj den po 5-6 saati igranje kosharka i 2-3 saati velosiped. Od septemvri ne pravam nikakvi aktivnosti, kompletno miruvanje osven peshachenje koga moram. Eve i video primer za dvizhenjeto na nozete, isto e i na racete, vratot, stomachnite, zadnikot. https://www.youtube.com/watch?v=A3YernD8L2o

kismo
13.04.2014., 16:04
Pozdrav svima!

Jucer mi je počelo titranje mišiča na natkoljenici neposredno iznad koljena, malo više s unutrašnje strane. Samo na tom mjestu se javlja,evo i danas cijeli dan.
Budući sam moram priznati, prilično hipohondrasta, odmah sam počela surfati internetom i naišla na ovaj topic, ali i spominjanje ALS i evo još jednog razloga za brigu.
Inače sam prilično anksiozna i imam panične napadaje i stalno osluškujem tijelo i lagano ludim.
Da li je moguće da je nešto ozbiljno? Ili se kod ALS ipak radi o titrajima po cijelom tijelu, slabosti mišića..
Inače imam rupturu meniska s vanjske strane istog koljena, trebala bi to ići operirati pa ne znam može li i to biti od nekoj vezi s tim titranjem?
lp

kismo
14.04.2014., 16:04
Izluđuje me ovo titranje i poskakivanje mišića na nozi. Noćas sam se i probudila oko 2 i osjetila titranje.
Danas sam otišla kod neurologice ( takav pristup još nisam susrela, jedva da me pogledal, išta pitala, uzela neku anamnezu. Pregled je trajao 3 minute i zaključak da su to benigne fascikulacije, ništa ozbiljno, kontrola za 6 mj, po potrebi prije.
Na moj spomen ALS-a veli ma dajte molim vas, to atrofitaju mišići, slabost.. Bas je u čekaoni bio jedan pacijent s tom dg.

Dakle, sad bi kao trebala biti mirna, a dr mi uopće nije ulila neki optimizam.
Možda je stručna, ali pristup boli glava.
A cijena isto boli glava...