PDA

View Full Version : Svinjska mast vs. maslac / margarin

stranice : [1] 2

agent
15.06.2009., 00:23
prije 50 godina nije ni bilo ulja i sve se radilo na masti!
ja jedino danas pečem jaja na masti!

Vi?

grogo bolger
15.06.2009., 07:11
imam teglicu masti u frižideru ali je ne koristim :zubo:

štemajzl
15.06.2009., 07:41
Koristim je za čušpajze, paprikaše, gulaše i slično.

Martinn
15.06.2009., 08:06
Uglavnom za jaja (kajgana), pomfrit i namazat na kruh sa češnjakom!

sveti živorad
16.06.2009., 08:44
u nedostatku čiste guščće masti koristim svinjsku. najčešće za gulaše, naime pravi gulaš nemere da bidne dobar na ulje :flop:

Dlapek
16.06.2009., 14:44
Nabavila sam pravu svinjsku mast u Lici.
Koristim je za sarmu,gulaše i jaja pečenac.
Imam doma nekoliko starih kuharica tamo se samo mast koristi ,osim u jelima od morske ribe.
A količine?
Pet,šest žlica minimum.

spyker22
17.06.2009., 10:15
Ko dica mazali bi svinjsku mast na kruv, posuli šećerom i to nam je bila...lino lada :D

polly
17.06.2009., 12:04
to mi je bilo nezamislivo
ali kruh/mast/češnjak/sol/sjeckani peršunov list :klopa:

b'elana
17.06.2009., 12:22
prije 50 godina nije ni bilo ulja i sve se radilo na masti!
ja jedino danas pečem jaja na masti!

Vi?

Prije 50 godina je itekako bilo ulja...... :confused:
Mast se koristila samo za tijesto za kolače i žlica masti u njoke.

Sad niti to.

Gipsyqueen
17.06.2009., 12:31
Ko dica mazali bi svinjsku mast na kruv, posuli šećerom i to nam je bila...lino lada :D

Meni se više sviđa slana verzija. Nikad nisam voljela mast i šećer.:zubo:

Što se masti in general tiče, jaja pečena na masti su mi među najdražim jelima.:s

Dlapek
17.06.2009., 12:41
Prije 50 godina je itekako bilo ulja...... :confused:
Mast se koristila samo za tijesto za kolače i žlica masti u njoke.

Sad niti to.
Znam da je ulja bilo ,ali je bilo skupo.
Vjerojatno je to razlog da su u nekoliko starih kuharica koje imam ( godine izdanja su od 1912- 1952.) naveli isključivo svinjsku mast u slanim jelima.
Za kolače se koristi putar,a za morsku ribu maslinovo ulje.

grogo bolger
17.06.2009., 12:50
još jedan glas za ovaj slatki sengvič od masti :cerek:
bolje od linolade bilo :s

ova verzija sa soli i paprikom nije bila nešto

štemajzl
17.06.2009., 13:45
Još jedan glas za slanu verziju.

A pravim blagom smatram onu tamnu slanu sluz koja nakon pečenja ostaje na dnu lima, dobro skrivena ispod masti.

polly
17.06.2009., 13:47
A pravim blagom smatram onu tamnu slanu sluz koja nakon pečenja ostaje na dnu lima, dobro skrivena ispod masti.

i još topli miješani kuružnjak :s :s :s

Dlapek
17.06.2009., 13:50

Joooj kaj je to bilo fino na kruhuuuuuu.....

njasa
20.06.2009., 13:45
svinjsku mast koristim samo za sirnice. i za kiflice. a za vecinu druge spize maslinovo ulje. navika...

mujsapujsa
20.06.2009., 21:13

Mljac to nisam valjda od djetinjstva
Nedavno bacih dobivenu teglicu masti iz frižidera jer je dobila miris,nemam je uopće naviku koristiti,zločesti nutricionisti su mi ubili (nepravedno) volju i želju za mašću

agent
20.06.2009., 22:27
Mljac to nisam valjda od djetinjstva
Nedavno bacih dobivenu teglicu masti iz frižidera jer je dobila miris,nemam je uopće naviku koristiti,zločesti nutricionisti su mi ubili (nepravedno) volju i želju za mašću

pa ja sam napisao da koristim kod pečenja jaja i tu i tam! nemoj sad mene krivit!

krpica
21.06.2009., 01:12
Uvijek imam masti u frižu...domaće slavonske. koristim uglavnom za pečenja i za kotlovinu ili gulaš.

Kladi
22.06.2009., 13:36
Uvijek imam masti u frižu...domaće slavonske. koristim uglavnom za pečenja i za kotlovinu ili gulaš.

i ja! al domaću zagorsku:mig:

ni jedno meso ne peče se bolje nego na masti! a i zdravi je je.:mig:

vjestica35
23.06.2009., 10:43
Ja isto imam domaće masti u firžideru, pohanje mi je najbolje na pola ulja pola masti, a istu mješavinu koristim i za krumpir.

zunzara
23.06.2009., 14:22
Ja isto imam domaće masti u firžideru, pohanje mi je najbolje na pola ulja pola masti, a istu mješavinu koristim i za krumpir.

A ja patim jer si nemrem nabaviti domaće masti, kupovna mi niš ne valja.
Ljudi na selu više nemaju masti za prodati kad su svinje nikakve, bez špeka.
A o finim domaćim čvarcima da ne pričam.

arna
23.06.2009., 20:09
Mene frend opskrbljuje domaćom masti svake godine nakon kolinja. Nažalost, do ljeta sve potrošim.
Btw, ne znam može li se ta mast koristiti u fritezi?

Saharun
24.06.2009., 13:00

trebaš preporuku? :mig:

vjestica35
24.06.2009., 16:31

Ja imam sreće da moji roditelji još uvijek imaju svinje i imam domaću svinjsku mast, onako sniježno bijelu.

vjestica35
24.06.2009., 16:32
Mene frend opskrbljuje domaćom masti svake godine nakon kolinja. Nažalost, do ljeta sve potrošim.

Ja nisam pobornik firteza, imam jednu posudu u kojoj samo poham, izvana je onako indigoplava i ima mrežicu unutra.

x-type
25.06.2009., 00:16

može, samo nije baš trajna, potrebna je učestala izmjena, a i zasrat ćeš si fritezu - prije ili poslije će ti se početi lijepiti poklopac zbog mastikoja je pobjegla tamo gdje ne bi trebala pa ga nećeš moći otvoriti na tipku, već rukom

zunzara
25.06.2009., 17:51

samo ak je u blizini Zagreba!
Hvala!

grogo bolger
26.06.2009., 18:48
danas kao od želje nakon pola godine pojeo 2 jaja pržena na sv. masti, ljudi moji koliko je to finije neg ulje auuuuuuuuuuuuuuuuuu :cerek::s

***arwen***
27.06.2009., 15:33
kruha - masti - šećera

obožavala sam to jesti ko klinka kad me baka čuvala

sunčica_zg
07.07.2009., 11:41
dok sam bila mala sam znala namazati šnitu kruha s masti i posipati crvenom paprikom ..i sve sam jela pečeno na masti ..
a sad kad ja kuham nema šanse..neznam, miris mi više baš i ne paše ..
a i kao pokušavam živjeti zdravo :kokice::D

Kathy85
07.07.2009., 11:56
Ja koristim mast za razne pite, tijesto bude lijepo prhko. Naribam limunove korice da ubije miris i bude fino.

Dlapek
07.07.2009., 12:20
Ja koristim mast za razne pite, tijesto bude lijepo prhko. Naribam limunove korice da ubije miris i bude fino.
I ja.
Starinski prhki kolačići i kiflice su najbolji od masti - uz dodatak vanilije,limunove korice,anisa,arancina...

Deedy
07.07.2009., 12:35
I ja.
Starinski prhki kolačići i kiflice su najbolji od masti - uz dodatak vanilije,limunove korice,anisa,arancina...

Je, valja ubaciti cijelu policu začina, da otpečati upečatljivi miomiris. Koji je tako svinjski.

grogo bolger
07.07.2009., 12:44
@D veleštovani kolega, a po čemu bi se čula svinjska mast, ako ne po svinjskoj masti :p

no dobro ajmo reć da je u gorespomenutom kolaču sa svinjskom mašću i festivalom začina kumovala smrdljiva mast :ne zna:

kad se užegne i kad nije onako snježno bijela onda ima malo jači buqe

H-K
07.07.2009., 12:50
Ja volem u masti peći friške sremske kobase, pa da puste alevu papriku u mast...onda mast bude fina narančasta i ljuta....i jako fina za na kruh mazat :top:

Deedy
07.07.2009., 12:53
@ grogo:
Šta ti sad tu radiš!? :mad:

To je bilo za dlap. :rofl:

OT: Naravno da su raznorazne pogačice, salnjaci, pa i handmade kruh najizdašniji uz svinjski dašak. Kao mali jeo sam kruha- masti, u inačicama sol ili sol- slatka crvena mljev. paprika.

Ipak, iskorjenih sve to iz prehrane, svinjetinu kao takvu (osim na roštilju i event. bečki), pa mi je ponekad preteško pohrvati se s pajcekastim kruhom, makar diše punim plućima (poput Coce).

solar
07.07.2009., 12:54
Ja volem u masti peći friške sremske kobase, pa da puste alevu papriku u mast...onda mast bude fina narančasta i ljuta....i jako fina za na kruh mazat :top:

ta bi mast bila fina i za preliti rizi-bizi :D

H-K
07.07.2009., 12:57
ta bi mast bila fina i za preliti rizi-bizi :D

rizi-bizi bez da ga se prelije sa svinjskom maščobom, nije pravi rizi-bizi, suho bude :)

solar
07.07.2009., 13:01
je, je.. treba ga zamastiti. i pire krumpir isto.

H-K
07.07.2009., 13:09
za pire je bolji margarin

grogo bolger
07.07.2009., 13:19

poštivam mišljenje drugih kolega, ali recimo u groginoj kuharici margarin u pire krumpir je gastronmska zločimba :D
nevolim margarin ni na tv-u vidjeti, imam traume od marganiziranih krema
maslac u pire :s

isto kao i mast sve je to brutalno nezdravo, ali ako ga jedeš jednom, dvaput mjesečno apsolutno ništa ti se neće dogodit

ajme šape oni suhi keksi od pokojne bakice od masti mmmmmmm :cerek:

@D zajeb :lol:

@H-K :top:

polly
07.07.2009., 13:23
Je, valja ubaciti cijelu policu začina, da otpečati upečatljivi miomiris. Koji je tako svinjski.

kvalitetna mast baš i nema neki miris

ejč,
margarin u pire :horor:
u pire samo putar i/ili vrhnje, punomasno

Deedy
07.07.2009., 13:25
@D zajeb :lol:

nije bed, sve 5 grogo...

npr. ova dvojica iznad su ovdje radi mene i sprdanja mog rizi- bizija sa umakom od pilećeg pečenja. :kava:
A ne radi topica!
: prokazivač:
Eh grogo, bolje ti je da znaš što manje... :rofl:

Ali nije bed- ionako im je maslac u pireu nepoznanica. :D

femmelatin
07.07.2009., 13:29
Margarin je inače zločin sam po sebi. Godinama su ga reklamirali kao zdravu alternativu maslacu, da bi na kraju ispalo da je margarin totalno smeće i bolje pojesti prirodni maslac nego tu margarinsku kemiju. A margarin u kolačima je zločin protiv čovječnosti, ne samo gastronomije! :D

Deedy
07.07.2009., 13:36
kvalitetna mast baš i nema neki miris

I know....

Još iz djetinjstva (od čestog izjedanja kruha i domaće masti, posoljeno) mi je ostao onaj blaženi Pankretić- osmjeh.
http://sudburytv.ca/images/smile.jpg

solar
07.07.2009., 13:45
imam doma fine masti, domaće.. danas si možda prelijem rizi-bizi s njom :D
a jel bi se dalo na masti ispohati sir :misli:

H-K
07.07.2009., 13:47

bi, pogotovo ako je ona moja, narančasta :klopa:

solar
07.07.2009., 13:49
bi, pogotovo ako je ona moja, narančasta :klopa:

nije, moja je potpuno bijela :)

štemajzl
07.07.2009., 13:50

Taman sam se i ja htio zgroziti na ovo, al vidim da vas je već dovoljno reagiralo.

Margarin nije bolji za ništa.

Deedy
07.07.2009., 13:53

Evo grogo, vidiš o čemu ti ja pričam! :lol:

Margarin nije bolji za ništa.

E s ovim se ne slažem. Margarin je upravo za NIŠTA puuuno bolji! :top:

:rofl:

sunčica_zg
07.07.2009., 19:29
Meni je margarin u pireu katastrofa!inače ja recimo ni u prhkim kolačima ne volim mast, onak, nekako su mi previše prhki i svejedno se osjeti miris ..za kolače ipak više volim margarin :) ili maslac još bolje ..

Dlapek
08.07.2009., 09:12
Meni je margarin u pireu katastrofa!inače ja recimo ni u prhkim kolačima ne volim mast, onak, nekako su mi previše prhki i svejedno se osjeti miris ..za kolače ipak više volim margarin :) ili maslac još bolje ..

Da si probala dobro pripremljene kolače sa svinjskom mašću ,ne bi ni znala da je unutra.
Samo bi se divila kolačima.
A margarin u kolačima ?
ne,hvala

sunčica_zg
08.07.2009., 09:46
Da si probala dobro pripremljene kolače sa svinjskom mašću ,ne bi ni znala da je unutra.
Samo bi se divila kolačima.
A margarin u kolačima ?
ne,hvala

ooo stara moja ne da sam probala dobro pripremljene kolače sa svinjskom mašću već ih sama radila, i meni ne paše i točka ..
Dobro, vidim neki su spomenuli da ako je mast fina i friška da se onda opće ne osjeti miris,i mislim da su u pravu ..al svejedno, meni su previše prhki i to me najviše smeta ..pa su mi zato margarin i maslac bolji.A sad Bože moj, ako ti ne voliš margarin u kolačima ja nemam niš protiv toga, ipak svatko ima svoj ukus..Btw, kad radiš kolače s kremom, onda stavljaš u tu kremu mast?mislim kad već ne voliš margarin :D?

Kladi
08.07.2009., 09:53
vidim da se o margarinu priča....

reći ću samo jedno:D : margarin ne kupujem, kolače radim od putra, a imam i domaće masti!

Deedy
08.07.2009., 09:55
kad radiš kolače s kremom, onda stavljaš u tu kremu mast?mislim kad već ne voliš margarin :D?

hint: Ima krema i bez margarina.

A maslac je opcija koju niko za sad nije odbacio, rekao bih niti dlapica. :mig:

solar
08.07.2009., 09:58
margarin u kolače je big no no :nono:

sunčica_zg
08.07.2009., 10:01
hm vidim da vas dosta ne voli margarin..i dosta vas radije koristi svinjsku mast,
paaaa jel svinjska mast zdravija od margarina?
I koja je razlika u kremi kada se stavi putar umjesto margarina?
Ja jedino znam kada izradim margarin kako treba da se nikad ne osjeti miris,
pa ne kužim koja je razlika kada se stavi putar ..

sunčica_zg
08.07.2009., 10:03
hint: Ima krema i bez margarina.

A maslac je opcija koju niko za sad nije odbacio, rekao bih niti dlapica. :mig:

slažem se, samo što me smeta što je duplo skuplji ..

Deedy
08.07.2009., 10:07

A onda jedi sam margarin. Ako je tako jeftinije. :D

Tako je oduvijek bilo- kvalitetnije stvari su skuplje.

Samo je pitanje- želimo li sebi priuštiti nekvalitetnije ili kvalitetnije. I jedna i druga opcija su legalne. Na nama je. :)

sunčica_zg
08.07.2009., 10:15
A onda jedi sam margarin. Ako je tako jeftinije. :D

Tako je oduvijek bilo- kvalitetnije stvari su skuplje.

Samo je pitanje- želimo li sebi priuštiti nekvalitetnije ili kvalitetnije. I jedna i druga opcija su legalne. Na nama je. :)

Pa nije da sam luda za njim ali s obzirom da moramo stegnuti remenje moram paziti na svaku sitnicu i ušparati di stignem :D
Slažem se da je maslac najkvalitetniji, tu se opće nema što raspravljati ..
Tako da mene ne zanima jel margarin zdraviji od maslaca, već ono što sam pitala prij, jel mislite da je mast zdravija od margarina kojeg toliko mrzite :)

solar
08.07.2009., 10:23
..jel mislite da je mast zdravija od margarina kojeg toliko mrzite :)

ja mislim da je..

Gutaperka
08.07.2009., 10:23

baš san ovo tija napisat kad vidjeh da ima još onih koji su tako koristili mast.

A još prije kad je bilo malo šećera babe bi kruv žvakale po ure i kad bi se škrob u ustima pretvorio u šećer davale bi to dici ka slatkiše

H-K
08.07.2009., 10:29
o, koju sam pandorinu kutiju otvorio :rolleyes:

sve tri masnoće: svinjska mast, maslac i margarin su potpuno iskoristive - svaka za svoju namjenu, istina, svinjsku mast nisam već godinama koristio....svinjsko salo jesam - za salenjake, to se ne da napraviti ni s čim drugim. Putar koristim za koješta, a za kolače uglavnom koristimo margarin....neki kolači jednostavno počnu čudno mirišati nakon par dana ako se stavi putar....ako znam da će se pojesti za dan-dva, OK, može putar...ali kad moja najdraža+moja mama+moja sestra prošvikaju za Božić, i ispeku 25 vrsti kolačića, koji se ne pojedu do 15. Siječnja, onda putar baš ne figurira....

sunčica_zg
08.07.2009., 10:31
ja mislim da je..

hm ..ne bih se baš kladila ..

Deedy
08.07.2009., 10:32
jel mislite da je mast zdravija od margarina kojeg toliko mrzite :)
u malim količinama sigurno da.
U velikim su oboje nezdravi. :)

A još prije kad je bilo malo šećera babe bi kruv žvakale po ure i kad bi se škrob u ustima pretvorio u šećer davale bi to dici ka slatkiše

To se u Slavoniji zvalo "pitati" dijete. Kratkosilazni na prvom "i"! :)
(sad će me opet zlobnici s Večere za 5 pitati (dugouzlazni) kako znam za to) :rofl:

sunčica_zg
08.07.2009., 10:33
o, koju sam pandorinu kutiju otvorio :rolleyes:

sve tri masnoće: svinjska mast, maslac i margarin su potpuno iskoristive

:top:

H-K
08.07.2009., 10:33
To se u Slavoniji zvalo "pitati" dijete. Kratkosilazni na prvom "i"! :)
(sad će me opet zlobnici s Večere za 5 pitati (dugouzlazni) kako znam za to) :rofl:

A biti će da imaš rodbine tamo, huh? (mozak mi je skoro izgorio dok sam se ovoga sjetio)

sunčica_zg
08.07.2009., 10:35
u malim količinama sigurno da.
U velikim su oboje nezdravi. :)

eh kad malo obrazložiš ovu tvrdnju onda ću biti zadovoljna odgovorom :mig:
U biti vjerujem da nije ni jedno ni drugo kako kažeš zdravo ..al svejedno smatram
da margarin nije ništa štetniji od masti koja je tolko hvaljena a sve se manje koristi.

Deedy
08.07.2009., 10:41
eh kad malo obrazložiš ovu tvrdnju onda ću biti zadovoljna odgovorom :mig:

A ajde ti meni malo obralaži, a da se ja valjam u fotelji... :zubo:

Dakle, nastavimo sa rolleplayem: ja podastrem, ti nezadovoljna... Ne mogu reći da sam ravnodušan.... raste mi količina svinjske masti u krvi!!! :cerek:

:lol:

Enivej... članak br. 1: autor Ignac Kulier, najiskusniji nutricionist u r.
(drugi i treći pasus, ali valja pročitati sve, zanimljivo je) :)
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=6&url=http%3A%2F%2Fwww.coolinarika.com%2Fclanak%2Fup otreba-masnoca-pri-kuhanju&ei=l2lUSt68NqOOnQOtwOAE&usg=AFQjCNHeSdcdw3LRTkB_Grb5DAux3EpIig&sig2=nhBKOW1N_y5HOHyGXOcAng

solar
08.07.2009., 10:42
hm ..ne bih se baš kladila ..

ok. ipak izgleda da je svinjska mast siromašnija zasićenim masnim kiselinama.. samim tim i zdravija.

zasićene masne kiseline (laurinska, miristinska i palmitinska), kao i transmasne kiseline, utječu na povišenje razine kolesterola u krvi.

Deedy
08.07.2009., 10:49
ok. ipak izgleda da je svinjska mast siromašnija zasićenim masnim kiselinama.. samim tim i zdravija.

Yap. :top:

Trans masne kiseline, kojih ima u margarinu, a nema u svinjskoj masti, niti u maslacu daju big time prevagu.

Članak br. 2 i, should I say, game set match?

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=9&url=http%3A%2F%2Fwww.zdravobudi.hr%2FDefault.aspx% 3Fsid%3D4329&ei=l2lUSt68NqOOnQOtwOAE&usg=AFQjCNHmYOsR2qGrY5_HSnbE_ufSyemYsg&sig2=jwubaZ4RYYRE5QczYa3lbg

autor Goran Perko, dr. med., specijalizirani portal Zdravo budi, autori redom dr. med.

Dlapek
08.07.2009., 11:13

Nije duplo skuplji.
250g margarina košta 7,70
250g maslaca košta 9,90

U kreme stavljam isključivo maslac.
Margarin ne koristim ne radi lošeg okusa,nego zato što nema nikakav okus.
Jedino što ima je hrpa aditiva i neidentificirana sirovina.
Tko voli neka izvoli,ja ne volim i ne koristim.

sunčica_zg
08.07.2009., 11:16

zasićene masne kiseline (laurinska, miristinska i palmitinska), kao i transmasne kiseline, utječu na povišenje razine kolesterola u krvi.

http://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Tablica-kalorija.aspx
po tablici kalorija baš ne ispada mast zdravija od margarina ..

kad već cijepidlačimo :D

sunčica_zg
08.07.2009., 11:19
Nije duplo skuplji.
250g margarina košta 7,70
250g maslaca košta 9,90

U kreme stavljam isključivo maslac.
Margarin ne koristim ne radi lošeg okusa,nego zato što nema nikakav okus.
Jedino što ima je hrpa aditiva i neidentificirana sirovina.
Tko voli neka izvoli,ja ne volim i ne koristim.

Ja ga kupujem za 3,90kn 250 grama ..

Deedy
08.07.2009., 11:24

Znaš, nije ok da me zaposliš, a onda se ne osvrneš na članke koje sam ti pažljivo odabrao. Nisam zadovoljan (malo ja za promjenu). :D

Kakogod, broj kalorija nije preduvjet gubljenju zdravlja- oboljevanju, nazočnost trans masnih kiselina jest! ;)
To nije cjepidlačenje, to je istina.

Dlapek
08.07.2009., 11:30

Ne znam kakav je taj,ali oko 7 kuna košta Zvijezdin i još je najmanje misterioznog porijekla.
Ti kupuj svoj margić,ali probaj ga ponekad zamijeniti maslacem.
Možda ti se svidi.
Ja više volim raditi slastice rjeđe,ali od najkavlitetnijih sastojaka do kojih mogu doći.

sunčica_zg
08.07.2009., 11:31
Znaš, nije ok da me zaposliš, a onda se ne osvrneš na članke koje sam ti pažljivo odabrao. Nisam zadovoljan (malo ja za promjenu). :D

Kakogod, broj kalorija nije preduvjet gubljenju zdravlja- oboljevanju, nazočnost trans masnih kiselina jest! ;)
To nije cjepidlačenje, to je istina.

Ok ok, u pravu si :mig:
A gle nije zdravo ni jedno ni drugo ..Neke velike razlike nema.
samo mi nije bilo jasno zašto žene toliko hvale mašćobu
a pljuju po margarinu ..Kao mast namazana na kruh je san snova,
a margarin u kolače, ne hvala :rofl:

spyker22
08.07.2009., 11:36
baš san ovo tija napisat kad vidjeh da ima još onih koji su tako koristili mast.

Dite sa sela :D

Kad već triba cjepidlačit (a zapravo i nije cjepidlačenje!) između 'kalorično' i 'nezdravo' ne stoji znak jednakosti. Po tvojoj je teoriji maslinovo ulje jednako nezdravo ko i svinjska mast, a nezdravije od margarina. :mig:

EDIT:
Kasnim..skužila si bit :D

sunčica_zg
08.07.2009., 11:37
Ne znam kakav je taj,ali oko 7 kuna košta Zvijezdin i još je najmanje misterioznog porijekla.
Ti kupuj svoj margić,ali probaj ga ponekad zamijeniti maslacem.
Možda ti se svidi.
Ja više volim raditi slastice rjeđe,ali od najkavlitetnijih sastojaka do kojih mogu doći.

Neee pa i ja kupujem samo zvijezdin ..i zbilja nije 7,90 ..
U većim dućanima barem ..Inače kada radim suhe kolače onda
koristim maslac, kad već ne volim mast :D, samo u kremi zapravo
nisam probala, al ajd baš budem ovaj vikend :mig:, i odma ti javim
jel ima razlike..ako nema onda ćeš mi vratit 5 kn koliko je skuplji
maslac od margarina :lol:

solar
08.07.2009., 11:45

eto, sve već rekli prije mene :)

Gipsyqueen
08.07.2009., 12:37
Margarin u kremi za kolače mi je preodvratan. Općenito nikad ne kupujem margarin. :flop:

Mislim da je zdravije uzeti malo masti nego margarina.:ne zna:
Rekla bih da je stvar u količini. Ni s čim ne treba pretjerivati, ali u nekim jelima je mast nezamjenjiva.:s

ataše
08.07.2009., 15:52
bolje maslac nego margarin!

tough_cookie
08.07.2009., 20:01

davaj :mig:

Deedy
08.07.2009., 20:26
Ok ok, u pravu si :mig:
A gle nije zdravo ni jedno ni drugo ..Neke velike razlike nema.
samo mi nije bilo jasno zašto žene toliko hvale mašćobu
a pljuju po margarinu ..Kao mast namazana na kruh je san snova,
a margarin u kolače, ne hvala :rofl:

Čuj, još si u fazi poricanja, pa neću forsati! :zubo:

A zašto hvale mašćobu a pljuju po margarinu? Pa zato jer margarin zaslužuje da ga se pljune. Kako okusom, sastavom, tako i nuspojavama, koje su opisane kroz članke linkane u ovom topicu.
I, ne zaboravimo, mast kao takva nije zamjena za margarin, tu je i maslac.
A za margarin, kako sam već rekao, zamjena bi trebala biti- ništa. Prazan skup. Nićevo! Nada! 這樣最後可會!

:mig:

Kladi
08.07.2009., 21:01

uz sve odgovore koje si dobila od dlap i solara i s kojima se slažem, ja ću te još pitati koji je to margarin 3,90 i gdje?

sunčica_zg
08.07.2009., 21:03

ok, tu se slažem ;)
o margarinu mi se ionako više neda baš toliko raspravljati.
svako ima svoje, vi ne volite margarin, ja mast i točka ...

Kladi
08.07.2009., 21:04

A zašto hvale mašćobu a pljuju po margarinu? Pa zato jer margarin zaslužuje da ga se pljune. Kako okusom, sastavom, tako i nuspojavama, koje su opisane kroz članke linkane u ovom topicu.
A za margarin, kako sam već rekao, zamjena bi trebala biti- ništa. Prazan skup. Nićevo! Nada! 這樣最後可會!

ne znam da li da tu nastavimo o usporedbama ovakve vrste ili gdje :misli:, al dobro....pitat ću:

koje vrhnje za šlag preferirate??? pravite li tu kakve razlike?

Kladi
08.07.2009., 21:07
ok, tu se slažem ;)
o margarinu mi se ionako više neda baš toliko raspravljati.
svako ima svoje, vi ne volite margarin, ja mast i točka ...

i to da svak ima svoje je točno, al ja iz iskustva ti moram reći da ako stavim svinjsku mast ili maslac u neko tijesto - ono duže ostaje svježe, a ak stavim ulje ili margarin (radi se iz ulja) - tijesto se prebrzo suši!

Deedy
08.07.2009., 21:33
koje vrhnje za šlag preferirate??? pravite li tu kakve razlike?

A koje se nudi za usporediti? :ne zna:

Kladi
08.07.2009., 21:39
A koje se nudi za usporediti? :ne zna:

:bonk:
ja recimo pravim razliku (i vidim i osjetim) između dukatovog i vindijinog vrhnja u odnosu na razne hole, hulale i ine sojine inačice vrhnja za šlag.

Deedy
08.07.2009., 21:48
:bonk:
ja recimo pravim razliku (i vidim i osjetim) između dukatovog i vindijinog vrhnja u odnosu na razne hole, hulale i ine sojine inačice vrhnja za šlag.

Odgovorio bih ovo na chatu! Da ne offamo ovaj svinjarija topic! :top:

sunčica_zg
09.07.2009., 01:37
i to da svak ima svoje je točno, al ja iz iskustva ti moram reći da ako stavim svinjsku mast ili maslac u neko tijesto - ono duže ostaje svježe, a ak stavim ulje ili margarin (radi se iz ulja) - tijesto se prebrzo suši!

slažem se ..za maslac naravno :rofl:

sunčica_zg
09.07.2009., 01:44
uz sve odgovore koje si dobila od dlap i solara i s kojima se slažem, ja ću te još pitati koji je to margarin 3,90 i gdje?

U svim cash&carry dućanima ..ok možda nije točno
3,90 ali iznad 4,50 nije da ga j**** :D, pričamo o margarinu, običnom
stolnom jel? Navela sam već da je zvijezdin.

Zego
09.07.2009., 02:11
nekad se čuvalo meso u svinjskoj masti. samo se moralo prepeći. a da je bilo bolje od današnjeg načina čuvanja u zamrzivaču, netreba govoriti. čudi me što se mast više ne koristi kod nas. jer je jeftinije od ulja i neka jela su bolja na masti.

sunčica_zg
09.07.2009., 07:11
http://online.konzum.hr/categories/5471217/products/50003975

tu je 5.29, s tim da je to konzum i da su tamo cijene mrvicu veće nego
u recimo metrou, getrou i sl. dućanima.A gdje vi kupujete za 7,90 zbilja
nemam pojma :rolleyes:

majdan
09.07.2009., 07:47
Inače kao što je poznato margarin se dobije hidriranjem nezasićenih masnih kiselina. Postupak je dobro razrađen, a osim toga je kemijski što bi značilo da kod dobivanje margarina određeni dio katalizatora i drugih reagensa te nus produkata također se nalazi u tom margarinu.

Svinjska mast se sastoji od više masnih kiselina (dužina lanca kiselina je različita).

Netko je napisao da mast smrdi svinjski -ne smrdi svinjski nego ima miris na određenu kiselinu koja ima najdominantniji miris.

Inače mast ne smrdi sama po sebi ako se obradi na kvalitetni način-nekad se na selu u spek koji se topio dodavao luk (glavica dvije ) ili jabuka- a uloga je bila da izvuče određene mirise iz konačnog produkta tj masti.

Svi mi želimo živjeti i jesti zdravo, ali za to ne moramo izbjegavati nešto što zapravo je zdravo i prirodno kao što je mast.

Neki dan sam bio u dućanu i tražio sam na polici neki sir, a do tog je bio bio neki margarin (zvjezdin) masline na njemu i aktiv je. Cijena mu je nekih 18 kn za 250 g. Uzeo sam ga da vidim od čega je da je tako skup i tamo piše kao od maslinovog ulja.

E sad se ja pitam tko je ovdje lud-maslinovo ulje je specifično i malo zdravije od klasičnog zbog načina obrade (prirodno bez dodataka stabilizatora), a isto tako sadrži neke specifične kiseline i organometalne komplekse.

Kod hidriranja dolazi do reakcije vezanja ili adicije vodika na dvostruku vezu i time nastaje zasićena kiselina koja je po prirodi uglavnom na sobnoj temperaturi u čvrstom stanju. Znači nakon hlađenja izdvaja se čvrsta tvar, a sve ostalo se odvaja tj odlaze i specifične kiseline i organometalne komplekse koji karakteriziraju maslinovo ulje. Znači taj proizvod koji sebe smatra aktivnim je 3 puta skuplji od običnog, a ne razlikuje od običnog u sastavu za 1 %.

I sad tko je tu pametan, a tko budala. Isto je i sa šećerom- smeđi je 5 puta skuplji od običnog, satav im je isti samo što smeđi ima smeđu boju (nekad umjetnu) i naravno sadrži 0,5% elemenata u tragovina (cinka, vanadija, magnezija) te voćne kiseline do jedan posto zato se on onako ljepi. Bijeli šećer se dobiva iz smeđeg prekristalizacijom.

Ponekad se pitam da li ljudi kad nešto kupuju kao navodno zdravo pročitaju deklaraciju ili usporede sa istim proizvodom koji je manje zdrav.

Samo cijena govori da je riječ o porezu na budale (bez uvrede), jer sastav mislim na kemijski sastav se razlikuje u 1%.

Deedy
09.07.2009., 08:00
Vrijedna ontopic analiza.. :top:

no što je s margarinom, a što s maslacem?
(kad već pričamo ovdje i o alternativama svinjskoj masti)
Margarin si samo očešao u prvoj rečenici, kakva je njegova vrijednost po sastavu, a kakva maslaca? Ako barataš time, a čini mi se kako barataš. :D

majdan
09.07.2009., 09:44
Vrijedna ontopic analiza.. :top:

no što je s margarinom, a što s maslacem?
(kad već pričamo ovdje i o alternativama svinjskoj masti)
Margarin si samo očešao u prvoj rečenici, kakva je njegova vrijednost po sastavu, a kakva maslaca? Ako barataš time, a čini mi se kako barataš. :D

Razlika je drastična,

kao što i sam znaš maslac se dobiva iz mljeka i riječ je o mlječnim mastima koje su uglavnom kraće od masnih kiselina ulja i masti koja se koriste u prehrani.

Maslac je dobra zamjena za mast samo ako se baviš sjedenjem ili laganim aktivnostima. Osim toga maslac daje specifični okus hrani i podložan je kod termičke obrade brzom raspadanju.

Ulja i masti se uglavnom sastoje od viših masnih kiselina - teže se termički obrđuju i zato su podložne korištenju na visokim temperaturama (relativno visokim) masti pogotovo jer sadrže zasićene kiseline.

Inače svaki organizam ima određene procese razgradnje masnih kiselina tj određene enzime koji započinju taj proces.

Danas na tržištu ima margarin ovakav pa onakav za pečenje za kuhanje za kolače za ..... itd. takve proizvode dobije se tako da se izolira samo jedna kiselina i obradi se, to znači kraće višemasne kiseline dat će one gotovo pjenaste margarine za posebne kolače, a one duže dat će stolni margarin. Inače ako ste ikad bili u prilici probati takve margarine koji su napravljeni od samo jedne kiseline onda bi vidjeli kako vam tijelo reagira na njih. Od nekih vam je zlo i mučnina neke kao da niste ni pojeli- razlog tome su upravo enzimi koji ih razgrađuju. Ako ste 20 godina jeli na ulju tada je za organizam šok ako upotrijebite mast, trebat će mu određeni period da se privikne kako bi se formirali enzimi koji razgrađuju taj oblik masnoće.

Masti su jedan od važnijih faktora kod uzimanja vitamina-vitamini su organske molekule i zbog toga netopive u vodi, ali u mastima i uljima jesu i da bi dospjeli u sustav trebaju se uzimati za vrijeme obroka kad jedemo pečenje ili neka začinjena jela. Kod probave masti plivaju na površini smjese u želucu i u njima je moguće otapanje vitamina.

Priča o tome da su margarini emulzije vode i ulja su priče ili ti bajke. Emulzije su podložne razdvajanju što bi u ovom slučaju značilo da bi u posudici s margarinom dobili dva sloja ulje i vodu-što svi znamo da nije istina.

Energetski mast je najbolje upotrijebiti u prehrani kad čovjek radi pretjerano -tj izložen je velikom naporu jer one za razliku od šećera koji daje kratkotrajnu snagu-daju dugotrajni osjećaj jakosti.

Ulja su također dobar izvor energije, ali se uglavnom prije razgrade od masti. Margarini su nešto između masti i ulja, ali naglašavam riječ je o kemijskom procesu dobivanja. Maslac je za one koji ga volje definitivno dobar izbor jer je dobiven iz mljeka te njegova razgradnja je brza, ali nedostatak je taj što je čovijeg gladan pola sata nakon jela i energetska moć mu je niska.

Kladi
09.07.2009., 10:07
http://online.konzum.hr/categories/5471217/products/50003975

tu je 5.29, s tim da je to konzum i da su tamo cijene mrvicu veće nego
u recimo metrou, getrou i sl. dućanima.A gdje vi kupujete za 7,90 zbilja
nemam pojma :rolleyes:

ne znam, ja ne gledam na 1,5-2 kn kad je kvaliteta u pitanju. imaš u Getrou maslaca i po 8 i 9 kuna za 250 gr.

Kladi
09.07.2009., 10:18
@majdan,

hvala ti za ova dva posta!:s

očito si stručna osoba i jednostavno si pojasnio/la to što znam i sama jer sam čitala o tome i shvatila ali kako nisam stručna ne usuđujem se pojašnjavati da ne upadnem u zamku.

u mojoj kuhinji postoji hijerarhija masnoća u kojoj su na vrhu maslinovo i bučino ulje, domaća svinjska mast, ulje suncokreta (prije je to bilo kukuruznih klica) i ostala, maslac.

margarin ne postoji u mom frižideru, davno izbačen....

neki dan mi je za dunavske valove falilo 5 dkg maslaca jer sam još neke druge torte i kolače radila i potrošila i mama mi donese margarin:rolleyes: ajd, dobro, stavim ja ne 5, nego 2 dkg margarina i zeznem kolač...
svi smo se odvikli margarina u kolačima i eno, još uvijek nije pojeden, bacit ću ga...:(

sunčica_zg
09.07.2009., 10:24
ne znam, ja ne gledam na 1,5-2 kn kad je kvaliteta u pitanju. imaš u Getrou maslaca i po 8 i 9 kuna za 250 gr.

Tu se nije pričalo o kvaliteti.Pričamo o istom margarinu, točnije o zvijezdinom.
Onda ne možeš reći da je onaj koji je ona rekla da je platila 7,90 kvalitetniji od ovoga koji ja plaćam 5,29 ..Tako da to što si napisala nema smisla.
Maslac i ostale artikle žblj šknj podrijetla ne kupujem, tako da ako se i odlučim za maslac (a čitajući vaše posteve da je ipak zdraviji, najvjerojatnije i budem)ću kupovati zvijezdin.

sunčica_zg
09.07.2009., 10:28
@majdan,

hvala ti za ova dva posta!:s

očito si stručna osoba i jednostavno si pojasnio/la to što znam i sama jer sam čitala o tome i shvatila ali kako nisam stručna ne usuđujem se pojašnjavati da ne upadnem u zamku.

u mojoj kuhinji postoji hijerarhija masnoća u kojoj su na vrhu maslinovo i bučino ulje, domaća svinjska mast, ulje suncokreta (prije je to bilo kukuruznih klica) i ostala, maslac.

margarin ne postoji u mom frižideru, davno izbačen....

neki dan mi je za dunavske valove falilo 5 dkg maslaca jer sam još neke druge torte i kolače radila i potrošila i mama mi donese margarin:rolleyes: ajd, dobro, stavim ja ne 5, nego 2 dkg margarina i zeznem kolač...
svi smo se odvikli margarina u kolačima i eno, još uvijek nije pojeden, bacit ću ga...:(

Kako je ružno čuti kad neko ovako baca hranu :(

Deedy
09.07.2009., 10:32
muahaha.... :lol:

Evo ti sad margarin... ode kilogram kolača, zbog 2 dkg margarina.
Koja razorna snaga! :eek:

:D

@majdan: Zahvaljujem... vrlo korisne informacije. :top:
Kemijski procesi i sastavi molekula ti nisu strani.. :s
Sigurno su se dame tu napalile... na znanost, ofskroz.

Je, znao sam ovo za nabolju iskorištenost nekoliko vitamina uz masti. :)

Ali ovo o kraćim ili dužim kiselinama.. e to nisam. Da me ubiješ. Ko margarin kolač. :D

Kladi
09.07.2009., 10:32
Tu se nije pričalo o kvaliteti.Pričamo o istom margarinu, točnije o zvijezdinom.
Onda ne možeš reći da je onaj koji je ona rekla da je platila 7,90 kvalitetniji od ovoga koji ja plaćam 5,29 ..Tako da to što si napisala nema smisla.
Maslac i ostale artikle žblj šknj podrijetla ne kupujem, tako da ako se i odlučim za maslac (a čitajući vaše posteve da je ipak zdraviji, najvjerojatnije i budem)ću kupovati zvijezdin.

nije mi poznato da maslac radi Zvijeda....:confused:

Zvijezda je uljara, ne mljekara. maslac je mliječni proizvod:mig:

Deedy
09.07.2009., 10:36

Kaže, zbog margarina.

Pa ti sad vidi. :ne zna:

@klado: Zvijezda je uljara, a ne mljekara... :lol:

sunčica_zg
09.07.2009., 10:39
nije mi poznato da maslac radi Zvijeda....:confused:

Zvijezda je uljara, ne mljekara. maslac je mliječni proizvod:mig:

Je u pravu si, moja greška :mig:
Rijetko ga kupujem pa nisam razmišljala ..
Uglavnom kupovat ću onda dukatov :D

Ispričavam se na off topicu, al interesantno kak se za sve čopite,
baš moram pazit kaj pišem :D

Kladi
09.07.2009., 10:39

ne shvaćati doslovce......!!!:)

kćer i ja napravile smo dunavske valove u obliku torte. u puding-kremu ide 10-15dkg maslaca, a kako masnoće u kremama uvijek smanjim za 1/3 - 1/2 tako smo i tad.... imala sam još 5 dkg maslaca i umiješam ga i kažem joj: ma da mi je bar još kakvih 3-5 dkg, bojim se da smo pretjerano smanjile masnoću.......i ode ona gore (u kući smo) baki i pita za maslac, al baka joj da neki ostatak margarina....ubacim 2-3 dkg i osjetim ga!! ne miriše, jednostavno.

ostala je 1/4 torte - tvrdim, samo zbog toga jer su svi moji rekli da je ovaj puta nekak drukčije ispalo i eto, nije se pojelo i na žalost, prošlo je već par dana i bacit ću, naravno.....trebam li još kakvo trovanje reskirati???:confused:

Koja razorna snaga!

baš je i mala rekla: i sad smo s tim frclekom zeznuli cijelu tortu!

Kladi
09.07.2009., 10:40
Ispričavam se na off topicu, al interesantno kak se za sve čopite,
baš moram pazit kaj pišem :D

nemoj se durit......čovjek uči dok je živ, a i kažu da svi ljudi sve znaju!:mig:

sunčica_zg
09.07.2009., 10:41
Kaže, zbog margarina.

Pa ti sad vidi. :ne zna:

Nema veze jel margarin ili bilo što drugo.
I to je hrana, i nebi se smjela bacati i za to ne postoji nikakva isprika.
Neznam, pod kaj ti ubrajaš margarin?Ako je tebi to već normalno ..

Kladi
09.07.2009., 10:41
@klado: [/B]Zvijezda je uljara, a ne mljekara... :lol:

ma nije više ni uljara nego export-import! :zubo:

smiri se!!! kaj je bilo s onim šlagom?:p

Deedy
09.07.2009., 10:45
Nema veze jel margarin ili bilo što drugo.
I to je hrana, i nebi se smjela bacati i za to ne postoji nikakva isprika.
Neznam, pod kaj ti ubrajaš margarin?Ako je tebi to već normalno ..
Ubrajam ga pod industrijska zla.

Imam 2 frendice koje su nutricionistice, odavna su mi objasnile neke stvari, a tu je i razna literatura. Jesi pročitala one članke koje sam linkao jučer?
Hoćeš nove? :D
Ovo je retorički. Neću više linkati članaka, utvrdili smo stanje stvari i to je sad okej, I guess.

ma nije više ni uljara nego export-import! :zubo:
smiri se!!! kaj je bilo s onim šlagom?:p

Kakav vlasnik, takva i firma. :)

Šlag? :no:

;)

sunčica_zg
09.07.2009., 10:45
nemoj se durit......čovjek uči dok je živ, a i kažu da svi ljudi sve znaju!:mig:

Pa ne durim se, upravo se smijem :D ..Ne jebe to mene, samo sam rekla da se tu ne smiješ zabuniti ili nedaj Bože slovo fulat, odmah si nepismen :D

Kladi
09.07.2009., 10:49
Pa ne durim se, upravo se smijem :D ..Ne jebe to mene, samo sam rekla da se tu ne smiješ zabuniti ili nedaj Bože slovo fulat, odmah si nepismen :D

to je točno....vidiš da i ja jako pazim!:D

najbolje je da odmah počneš trenirati ispričavanje.....ako pogriješiš - odmah se ispričaj! inače....slijedi bičevanje!

solar
09.07.2009., 10:51
ovaj ja koristim..

http://www.zdenka.hr/images/catalogItems/picture_big_118.jpg

Deedy
09.07.2009., 10:54
Ok, ovaj topic (Svinjska mast) ionako ima sudbinu ići u paralelki i sa maslacem i margarinom (Božeoprostimu- margarinu, ne), pa onda mogu i ja reći kako volim taj Zdenkin maslac, ali ni ovaj Dukatov nije sisač vesala, nu:
http://www.agora.com.hr/slike/velike/maslac-250g-i-kl-dukat-1246_1.jpg

sunčica_zg
09.07.2009., 10:55
Ubrajam ga pod industrijska zla.

Imam 2 frendice koje su nutricionistice, odavna su mi objasnile neke stvari, a tu je i razna literatura. Jesi pročitala one članke koje sam linkao jučer?
Hoćeš nove? :D
Ovo je retorički. Neću više linkati članaka, utvrdili smo stanje stvari i to je sad okej, I guess.

Ok, vjerujem da nije zdrav, i nakon onog što ste mi već svi objasnili i ja ću radije koristiti maslac(maščobu i dalje ne za živu glavu :D kaj god rekli)
Ali ne možeš ti sad mene uvjeravati da ako nešto nije zdravo i ako ti ne paše(tj. odvikao si se toga, a koristio prije :rolleyes:)moraš baciti ..Jbg ni recimo brza hrana nije zdrava, i kaj sad, muž mi donese, ja mu kažem to je nezdravo i bacim u smeće, mislim hrana je hrana i ona se ne baca, jedino ako baš nije pokvarena ..onda nemaš kaj s tim nego baciti.Ali kladionica to na početku nije ni napomenula da je možda stvar u tome ..Samo je rekla, eno ga tamo stoji, pa ću ga baciti ..Zato sam i tako reagirala, kaj ste nabrijani na mene svi :confused:

grogo bolger
09.07.2009., 10:56
ima i onaj neki president nezasoljeni, a ima i onaj neki nabudženi sa manje masti, jebote i lajt masti! :rolleyes:

naravno ne kupujem : molliere :

sunčica_zg
09.07.2009., 10:59
Ok, ovaj topic (Svinjska mast) ionako ima sudbinu ići u paralelki i sa maslacem i margarinom (Božeoprostimu- margarinu, ne), pa onda mogu i ja reći kako volim taj Zdenkin maslac, ali ni ovaj Dukatov nije sisač vesala, nu:
http://www.agora.com.hr/slike/velike/maslac-250g-i-kl-dukat-1246_1.jpg

Svečano obećajem da ću i ja od sada ovaj koristiti :frajer:

Kladi
09.07.2009., 11:00
ovaj ja koristim..

i ja! taj nije ni skup, a dobar je!

Kladi
09.07.2009., 11:00
Ovaj ću i ja sada koristiti :frajer:

nisi pitala da li ti to uopće dopuštamo!

:p

Deedy
09.07.2009., 11:08
Svinjska mast, maslac i margarin movie (http://www.grapheine.com/bombaytv/movie-uk-4498189a2bd666273b9465a2ffc78e59.html)

sunčy: :kiss:

H-K
09.07.2009., 11:15
ja koristim ovaj http://online.konzum.hr/images/products/021/02180362.gif?1213877854

sunčica_zg
09.07.2009., 11:34
nisi pitala da li ti to uopće dopuštamo!

ja se izvinjavam :D
mama(kladionica) i ostali članovi s kojima sam sam se pograbila jel
smijem ja koristiti taj :cerek:maslac:cerek:?pliiiiiiiiiiiz :rofl:

inače uočila sam ovaj u frižideru, jel tko probao?
http://online.konzum.hr/categories/5471216/products/50003096

meni fino miriši ..

sunčica_zg
09.07.2009., 11:37
Svinjska mast, maslac i margarin movie (http://www.grapheine.com/bombaytv/movie-uk-4498189a2bd666273b9465a2ffc78e59.html)

sunčy: :kiss:

a jaaaaaaj, sad sam se sva rastopila, po prvi put na forumu :cerek:

Deedy
09.07.2009., 11:55

meni fino miriši ..
Plastičan je nekako okusom.. kao i onaj koji je Ejč (H-K) linknuo...

Moje mišljenje je kako su najbolji ovaj solarov i moj, koje smo linkali (u klasi od 8-11 kn), a onda ima i onih fensišmensi- ali znatno skupljih, pa da se poslužim svojim smajlićem, kojeg je danas prezentirao i kolega grogo:
:moliere:

grogo bolger
09.07.2009., 12:05
zanima me da li ste ikad probali domaći maslac ono od kumice ?

meni mama dala jednom, :eek::eek::eek: bilo nešto kiselo jako, leleee :mama:
uglavnom bilo je FRKT! ravno u smeće, kad sam reko mami bilo je :azdaja:

naime godine trošenja industrijskih stvari koje imaju ajmo reć "normalizirani" okus malo sjebe predodžbu od originala pa se šokiraš, m daa :kava:
(alpsko mleko miriši, a ono drito iz krave je fuj!)

Kathy85
09.07.2009., 12:10
Kada stavim mast u prhke kolače uopće ne osjetim miris, samo prhkoću. Stavim i u kore za mađaricu, bijelu pitu, općenito slatke pite. Ako u receptu piše npr. 250 g margarina šta je ajmo reć neki prosjek, ja stavim cca 150 g masti i ostalo margarin. Ne stavim sve iz razloga jer mi se onda previše mrvi.
Ako je mast ispravna ona ne smrdi. Neću umijasit tijesto na masti u kojoj sam kremenadle dan prije pekla :zubo:

Dlapek
09.07.2009., 12:10
ovaj ja koristim..

I ja .
Odličan je i košta 10tak kuna.

Deedy
09.07.2009., 12:11
@ grogo:

čekdisaut!

Živjeh na selu prije rata.... :violine:

Moja baka imala kravu (ovo nije uvod u bajku), te je radila oooopako dobar maslac, ali ono.... mmmmmmmm...
Bez ikakvog mirisa, osim mirisa čistog mlijeka. A bio je bogat, kad ga se posoli malo, na svježi bijeli kruh.... :zapaliocigaretumakarnepuši:
Radili smo i mladi sir... također bogat mlječnom mašću... bez imalo kiselosti, poput maslaca je bio... :cerek:

Eeeeeeeee, grogo, I could tell you some stories! :mudri:

Wait, I just did!!!
;)

All in all, važno je kako se održava stoka (higijena)... kad kažem stoka mislim i na krave i na ljude, lol, te kojim namirnicama se hrani (ovog puta samo krava, ako se radi o kravljem mlijeku i maslacu od istog).

Dlapek
09.07.2009., 12:14
Kada stavim mast u prhke kolače uopće ne osjetim miris, samo prhkoću. Stavim i u kore za mađaricu, bijelu pitu, općenito slatke pite. Ako u receptu piše npr. 250 g margarina šta je ajmo reć neki prosjek, ja stavim cca 150 g masti i ostalo margarin. Ne stavim sve iz razloga jer mi se onda previše mrvi.
Ako je mast ispravna ona ne smrdi. Neću umijasit tijesto na masti u kojoj sam kremenadle dan prije pekla :zubo:

Potpis!

grogo bolger
09.07.2009., 12:14
@D retko lepa priča! :rofl:

http://www.meggle-hrvatska.hr/files/image/products-maslac_250g-1220350232.jpg
ovaj volem da kupim : molier :

da li je oko probo ovaj ćoravi?
http://www.meggle-hrvatska.hr/files/image/products-maslac_jogurt-1220350492.jpg

Dlapek
09.07.2009., 12:16
@ grogo:

čekdisaut!

Živjeh na selu prije rata.... :violine:

Moja baka imala kravu (ovo nije uvod u bajku), te je radila oooopako dobar maslac, ali ono.... mmmmmmmm...
Bez ikakvog mirisa, osim mirisa čistog mlijeka. A bio je bogat, kad ga se posoli malo, na svježi bijeli kruh.... :zapaliocigaretumakarnepuši:
Radili smo i mladi sir... također bogat mlječnom mašću... bez imalo kiselosti, poput maslaca je bio... :cerek:

Eeeeeeeee, grogo, I vould tell you some stories! :mudri:

Wait, I just did!!!
;)

All in all, važno je kako se održava stoka (higijena)... kad kažem stoka mislim i na krave i na ljude, lol, te kojim namirnicama se hrani (ovog puta samo krava, ako se radi o kravljem mlijeku i maslacu od istog).

<<<<<<<<<<<<<<<<<sad si ti mene bacio u nostalgiju...
šmrc

Dlapek
09.07.2009., 12:17
@D retko lepa priča! :rofl:

http://www.meggle-hrvatska.hr/files/image/products-maslac_250g-1220350232.jpg
ovaj volem da kupim : molier :

da li je oko probo ovaj ćoravi?
http://www.meggle-hrvatska.hr/files/image/products-maslac_jogurt-1220350492.jpg

Ja ne kupujem niš od Meggle-a.
Niš!

Gipsyqueen
09.07.2009., 12:20
Niš!

Ok, samo nemoj postati nasilna.:rofl:

Ja kupujem maslac od Dukata ili Zdenke, a ako nemaju ta dva onda eventualno od Vindije.
Inače jako volim kruh i maslac. To mi je slabost. :zubo:
Bolje da se ne prisjećam koliko sam kruha bila u stanju pojesti s maslacem.:zubo:

Deedy
09.07.2009., 12:21
@ grog:
znadem uzeti te meggle, ali mini ones, ali ono- iz očaja, jer nema drugoga u dućanu. To nije moj izbor, nikako- kao ni ostali Meggle proizvodi. A ne uzimam Meggle maslac iz istog razloga kao ni H-Kov z bregof, ni Veronikin (kojima inače sve čestitke za Kajmak, koji je neloš- kao i za punomasno međimursko kiselo vrhnje zelene boje, koje je izvanredno, najbolje na tržištu, kao domaće, ali ne tako kiselo, prst gore).

@ dlap: primio na znanje. :masnismajldbrk:

sunčica_zg
09.07.2009., 12:21
Plastičan je nekako okusom.. kao i onaj koji je Ejč (H-K) linknuo...

Moje mišljenje je kako su najbolji ovaj solarov i moj, koje smo linkali (u klasi od 8-11 kn), a onda ima i onih fensišmensi- ali znatno skupljih, pa da se poslužim svojim smajlićem, kojeg je danas prezentirao i kolega grogo:
:moliere:

Naravno da je vaš bolji :p, kaj opće pitam :D..inače ovaj koji sam ti linkala(veronikin) je 15 kn,znači da je fensi šmensi ..meni inače super miriši al ga koristim samo za namazat na kruh u kombinaciji sa kraš expresom :cerek:
neznam kakav bi bio recimo u kolaču ..možda bi se prejako osjetio miris ..
Inače i ja obožavam sve od veronike, pogotovo kravlji sir, onaj u zelenoj vrećici ..

Deedy
09.07.2009., 12:27
Naravno da je vaš bolji :p, kaj opće pitam :D..inače ovaj koji sam ti linkala je 15 kn,znači da je fensi šmensi ..meni inače super miriši al ga koristim samo za namazat na kruh u kombinaciji sa kraš expresom :cerek:
neznam kakav bi bio recimo u kolaču ..možda bi se prejako osjetio miris ..

Mislim da ne bi. Veronikaši idu na dobre sastojke u proizvodima (ko nije probao obavezno nek proba kis. punomasno vrhnje, zeleni onaj poklopac), tako da i vrijede koliko koštaju. Ali, onda se uzme neki jeftiniji maslac. Za kolače nije bitan okus maslaca kakav imamo na kruhu, pa nema potrebe trošiti skuplje. Ovi od 8, 9 kn su sasma dobri, itekako. ;)

A znaš... uvijek možeš.... :grok:

grogo bolger
09.07.2009., 12:31
hmmmm viš viš potego si dobru tezu, dakle imamo stoni malac i onaj za kolače :misli:

obratit ću pažnju kad budem kupovao maslac za "dječije radosti" izjutra uz kafu :klopa:

H-K
09.07.2009., 12:41
Niš!

Krivo, zato što su mlijeko i mliječni proizvodi vrlo dovbri, od slavonskog mlijeka, proizvodi neka mljekara tamo...Belje možda? Ne mogu se sjetiti točno...

majdan
09.07.2009., 13:20
Pitanje za maslac od kumica na placu, inače ja sam također imao baku na selu i gledao kako se radi maslac-zeznuto je kod ovakve proizvodnje higijena, a ineče maslac je sklon kvarenju. Za plastični okus maslacu odgovoran je dodatak ovčjeg mlijeka.

Inače kao što znate maslac se radi i od kozjeg i ovčjeg mlijeka i znatno je bljutaviji u većini slučajeva od onog koji se dobije iz kravljeg mlijeka-tako da se onda uglavnom miješa mlijeko da bi se dobio miks. Maslac je dobra stvar samo naglašavam ne voli visoku temperaturu i kod prženja raspada se na dosta štetan butoksidni kation koji je sklon vrlo brzo reagirati i odpustiti vodikov kation (nebitno kemija je u igri).
Savjet je da jedete sve masnoće u umjerenoj količini-vjerujte da su sve ove starice od 90 godina koje žive po Zagrebu i koje su jako vitalne svoju hranu spremale sve na svinjskoj masti i kokošjem salu. Znači da su se zdravo hranile, a osim toga većina ima savršene kosti koje odgovaraju njihovoj životnoj dobi.

Danas se jede sve zdravo tamni kruh, kukuruzni ovakav onakav, ovim putem želio bi pitati nekog od vas tko se sjeća kako su bake ili mame pravile kruh.

Raženi kruh niste mogli napraviti iz čistog raženog brašna, kukuruzni kruh isto tako jer vam ostane sirov, a ako se takav mekan ne pojede odmah upljesnivi se ili ukiseli.

Inače sve meso je puno hormona i razno raznih lijekova koji se pojedu zajedno s mesom- to nam je zdravo. Sjećam se kad sam prošle godine radio analizu mesa (junetine i puretine)-analiza je bila užasna- hormoni rasta u junetini su bili 2,4 puta veći od dopuštene granice, a količina nitrata u puretini 17 puta od dozvoljene. Junetinu su odvezli na preradu u salame i paštete- a puretinu su morali baciti.

Što je danas zdravo?

Deedy
09.07.2009., 13:33
Danas se jede sve zdravo tamni kruh, kukuruzni ovakav onakav, ovim putem želio bi pitati nekog od vas tko se sjeća kako su bake ili mame pravile kruh.

Kakve mame, kakve bake.
Nalaziš se na Gastronomiji, mr. Pierre Curie.
Mogu ti reći kako ja razvlačim smjesu za kruh u koju umazujem štogod sv. masti, pa premjesim, pa nakon sat vremena opet razvučem i utrljam sloj...
alternativno to napravim s maslacem, ali sa svinj. mašću je izdašnije.

hormoni rasta u junetini su bili 2,4 puta veći od dopuštene granice. Junetinu su odvezli na preradu u salame i paštete- a puretinu su morali baciti.
Što je danas zdravo?
Znači li to da je zbog tih lijekova koje dobivamo kroz prehranu (a preko hormona rasta) ljudska vrsta globalno porasla kroz zadnjih 30tak godina koji centimetar? :D

Koji vrag jede onda Čobanković... nešto s hormonom širine.. :misli:

ataše
09.07.2009., 13:43
Niš!

zašto? pa to je HR proizvod!

ataše
09.07.2009., 13:44
Krivo, zato što su mlijeko i mliječni proizvodi vrlo dovbri, od slavonskog mlijeka, proizvodi neka mljekara tamo...Belje možda? Ne mogu se sjetiti točno...

Osječka mljekara!

H-K
09.07.2009., 13:46
Znači li to da je zbog tih lijekova koje dobivamo kroz prehranu (a preko hormona rasta) ljudska vrsta globalno porasla kroz zadnjih 30tak godina koji centimetar? :D

A meni se Gypsa nadurila kad sam joj rekao da je galofak generacija...:(

H-K
09.07.2009., 13:46
Osječka mljekara!

E, OK, iako više volim Osječko pivo :D

majdan
09.07.2009., 13:49
Kakve mame, kakve bake.
Nalaziš se na Gastronomiji, mr. Pierre Curie.
Mogu ti reći kako ja razvlačim smjesu za kruh u koju umazujem štogod sv. masti, pa premjesim, pa nakon sat vremena opet razvučem i utrljam sloj...
alternativno to napravim s maslacem, ali sa svinj. mašću je izdašnije.

Koji vrag jede onda Čobanković... nešto s hormonom širine.. :misli:

drago mi je da se još uvijek razvlači doma tijesto.

inače hormon rasta nema veze sa visinom nego s postizanjem određene težeine u što kraćem vremenu-posljedice su smiješne kao što je rast grudiju kod muškaraca ili stražnjice- ovo je dokazano već na nekim studijama, a ostale stvari koje se tome pripisuju se tek istražuju.

CosmaShiva
09.07.2009., 13:49
pečem svinjetinu i prhki kolači s masti su mi naj,puno bolji nego s margarinom.
ali pečena jaja s masti,to nikako ja obožavam jaja na ulju.

Gipsyqueen
09.07.2009., 13:58
A meni se Gypsa nadurila kad sam joj rekao da je galofak generacija...:(

Ne durim se, iako to sad već treći put spominješ.:kava:

Od tolike priče o masti mi se sad baš jede mast na kruhu.:mama:

Deedy
09.07.2009., 14:02
drago mi je da se još uvijek razvlači doma tijesto.

inače hormon rasta nema veze sa visinom nego s postizanjem određene težeine u što kraćem vremenu-posljedice su smiješne kao što je rast grudiju kod muškaraca ili stražnjice- ovo je dokazano već na nekim studijama, a ostale stvari koje se tome pripisuju se tek istražuju.

Ah, otud onda Čobanković- look! :top:

A razvlačenje je tijesta (smjese) za kruh... ne tijesta za rezance, ili za kolače. Ne da mi se to. O kruhu je riječ bila (raženi, kukuruzni...). Ja govorim o bijelom, ili miješanom kukuruznom.

Deedy
09.07.2009., 14:08
pečem svinjetinu i prhki kolači s masti su mi naj,puno bolji nego s margarinom.
ali pečena jaja s masti,to nikako ja obožavam jaja na ulju.

A je li gospođica probala jaja na maslacu? Omlet pogotovo?
Znam, sada će mi vrijedni kemik spočitnuti temperaturu prženja kod maslaca, ali ovo je kratko... i jako slatko... preporuka: probati. ;)

Dlapek
09.07.2009., 14:17
znate kaj me raspigalo do gnjeva!!!!
U Francuskoj 250g maslaca košta manje od 1 euro ( prosinac/2008)
Naravno da sam kupila 2 paketa.To je cijena za običnjački,pakiran slično ko naš u foliju.A ima i blok pa ti odrežu kolko hoćeš to je po 3,5 e kilo.
Pa ima kao neki eko i sa žigom majura nekog - e taj je kao nešto specijalno,ima i sličicu onak utisnutu - Taj košta 2eura 150g.
ja kupio.
To je pjesma ,a ne putar.
takvog je okusa bio putar što ga je mutila moja prabaka u Lici.

Dlapek
09.07.2009., 14:18
Znam, sada će mi vrijedni kemik spočitnuti temperaturu prženja kod maslaca, ali ovo je kratko... i jako slatko... preporuka: probati. ;)

jaja pečena na ulju?
Samo ako je maslinovo sa Zverinca,a jaja u šorbulu ( ili tak nekak slično...)

Deedy
09.07.2009., 14:24
To je pjesma ,a ne putar.
takvog je okusa bio putar što ga je mutila moja prabaka u Lici.
Heh!
Hoćeš reći kako nam naši industrijalci moliere u kvaliteti, koja onda rezultira i reduciranim okusom? To hoćeš reći? :ne zna:
:( ništa novo..

jaja pečena na ulju?
Samo ako je maslinovo sa Zverinca,a jaja u šorbulu ( ili tak nekak slično...)

Kad kažem na maslacu, onda mislim na maslac. Kaj mi sad skačeš na ulje.
Kaj veliš na jaja na maslacu? :)

ataše
09.07.2009., 14:25
ma nema do jaja na svinjskoj masti!

grogo bolger
09.07.2009., 14:25
jebome ako neću danas kad dođem kuć probat namazat pola šnite kruva sa masti :mama:

ataše
09.07.2009., 14:26
i da ovo je tema o masti, a za maslac i margarin otvaram novu temu!

Dlapek
09.07.2009., 14:29
Heh!
Hoćeš reći kako nam naši industrijalci moliere u kvaliteti, koja onda rezultira i reduciranim okusom? To hoćeš reći? :ne zna:
:( ništa novo..

Kad kažem na maslacu, onda mislim na maslac. Kaj mi sad skačeš na ulje.
Kaj veliš na jaja na maslacu? :)
Samo ako je neki šminkerski omlet.

Deedy
09.07.2009., 14:30
i da ovo je tema o masti, a za maslac i margarin otvaram novu temu!

Stani! Ne budi grubi ataše.... :zubo:

Puno smo vrijednih stvari ovdje o maslacu i margarinu rekli, a idu paralelno uz svinjsku mast u upotrebi u kuhinji, neka ih ovdje, nek se prožimlju.

To je moj prijedlog, nadam se da se ostali (pa i rijetkoviđajuće kolegice modovi ovdje) slažu. :)

Iss, ataše... otvorio si kopipejst topic u 2 minute.
Juhuhuuuu.... :cheer:

:kava:

grogo bolger
09.07.2009., 14:33
Nedamo maslac! :o

moram primjetit da na gastronomiji nije dugo bilo ovako dobre zajebancije :cice:

asdfgh
09.07.2009., 14:34
kruha (masti) i igara!!
:mikrocerek:

ataše
09.07.2009., 14:37
Stani! Ne budi grubi ataše.... :zubo:

Puno smo vrijednih stvari ovdje o maslacu i margarinu rekli, a idu paralelno uz svinjsku mast u upotrebi u kuhinji, neka ih ovdje, nek se prožimlju.

To je moj prijedlog, nadam se da se ostali (pa i rijetkoviđajuće kolegice modovi ovdje) slažu. :)

Iss, ataše... otvorio si kopipejst topic u 2 minute.
Juhuhuuuu.... :cheer:

:kava:

kiss! pa zatvori onda temu o maslacu!

Deedy
09.07.2009., 14:38

moram primjetit da na gastronomiji nije dugo bilo ovako dobre zajebancije :cice:

Šegu na stranu, nisam za još 1 topic (pogotovo c/p) o maslacu i margarinu, nego za dodatak u naslovu ovog topica:

Svinjska mast (te paralelka: maslac i margarin)

Tako je puno zanimljivije pratiti storiju, te iskustva gastronoma...

Prožimajmo, radi se o 3 slične stvari, a i mišljenja su time različitija i zanimljivija.
Kukiiii.... :cerek:

H-K
09.07.2009., 14:47
ma nema do jaja na svinjskoj masti!

pih, amater - probaj ih na margarinu!!!:p

solar
09.07.2009., 14:57
pih, amater - probaj ih na margarinu!!!:p

margo, nisi shvaćen ovdje :D

Kladi
09.07.2009., 15:35
ja se izvinjavam :D
mama(kladionica) i ostali članovi s kojima sam sam se pograbila jel
smijem ja koristiti taj :cerek:maslac:cerek:?pliiiiiiiiiiiz :rofl:

meni fino miriši ..

možeš, draga, al nemoj s tim! imaš ih jeftinijih i ne lošijih!

evo, ja sad donijela doma Zdenkin po 8 kn :mig:, a to su skoro 2 za ovaj tvoj jedan! moraš biti racionalna!

kad dođe jesen javi nam se, reći ćemo ti kako da spraviš finu, domaću mast....pa da onda vidiš kaj je život!:):mig::D

Kladi
09.07.2009., 15:37
kruha (masti) i igara!!
:mikrocerek:

ma kaj igara......luka, češnjaka i malo crvene paprike! .....a za desert: kruha, masti i šećera!:trio:

Kladi
09.07.2009., 15:38

:eek:zajebancije? pa ovo su ozbiljne stvari! ozbiljna pitanja!

grogo bolger
09.07.2009., 17:32
:eek:zajebancije? pa ovo su ozbiljne stvari! ozbiljna pitanja!

a štaš svako ima svoju percepciju :lol:

eo pojeo mikro šnitu sa malo masti, malo poslijo i potprašio mljevenom papriqom, malo se tučkalo (smrduljilo) dok sam vadio mast iz teglice, ali sve u svemu oke je,ne bih se uopće žalio da to moram jesti :zubo:

mada sam maloprije smazao 150gr posna sira, kefira i lanena ulja, jebga tovim se pa pazim :kava:

Gipsyqueen
09.07.2009., 18:13
a štaš svako ima svoju percepciju :lol:

eo pojeo mikro šnitu sa malo masti, malo poslijo i potprašio mljevenom papriqom, malo se tučkalo (smrduljilo) dok sam vadio mast iz teglice, ali sve u svemu oke je,ne bih se uopće žalio da to moram jesti :zubo:

mada sam maloprije smazao 150gr posna sira, kefira i lanena ulja, jebga tovim se pa pazim :kava:

Mooolim? Još netko jede posni? :D :cerek:

Joj, ja jako volim posoljenu mast, a nije loše ni s crvenom paprikom. :mabel:
Mast..čvarci.. :zvrko: :s :s

Kladi
09.07.2009., 21:50
Joj, ja jako volim posoljenu mast, a nije loše ni s crvenom paprikom. :mabel:
Mast..čvarci.. :zvrko: :s :s

to mi je najbolja dijeta, tzv. masna dijeta! kad se toga natabaš - nema gladi, a mršaviš:rolleyes:

Deedy
09.07.2009., 21:59
to mi je najbolja dijeta, tzv. masna dijeta! kad se toga natabaš - nema gladi, a mršaviš:rolleyes:

Hm, da mi je samo znati ko je smršavio jedući mast s kruhom (pretpostavljam da se ne jede SAMO mast) :zubo:

:misli:
Ulažem sumnju!
:ulažesumnju:

sunčica_zg
09.07.2009., 22:35
možeš, draga, al nemoj s tim! imaš ih jeftinijih i ne lošijih!

evo, ja sad donijela doma Zdenkin po 8 kn :mig:, a to su skoro 2 za ovaj tvoj jedan! moraš biti racionalna!

kad dođe jesen javi nam se, reći ćemo ti kako da spraviš finu, domaću mast....pa da onda vidiš kaj je život!:):mig::D

kaj ti to mene zafrkavaš :D?ma neeema šanse da ti ja radim bilo što na masti,
jedino možda londonere, danas su me doma oprali da nisu dovoljno prhki :rolleyes::rofl: i ako ih ikad napravim s mašću nebum ih jela :p
inače i ja sam odrasla na selu, vjeruj mi, najela sam se maščobe :D
al sam se odvikla i jednostavno mi više ne paše..

A ovaj maslac od veronike koristim samo za namazati na kruh, ono, baš mi paše miris :cerek: ..Ali kako kažeš da ga za svaku glupost koristim, to sam svjesna da se ne isplati ..

ataše
10.07.2009., 01:38
čvarci, mmmmmm, fiiiiiinnnnnooooo!

Kladi
10.07.2009., 07:57
kaj ti to mene zafrkavaš :D?

ljutiš se zbog tog?:eek:

sunčica_zg
10.07.2009., 10:14
ljutiš se zbog tog?:eek:

ma neeeeeeeeeee :rofl:

Kathy85
10.07.2009., 19:24
Kad ste već spomenuli jaja na masti i ostalo..
Vraćala san se pijana iz subotnjeg izlaska i bila sam gladna ko vuk,a u frižideru niš pametno osim jaja. Ostala sam bez ulja,a morala sam ih pojest.
Ispekla sam ih na margu sa medom jer sam jedino to imala (nisam ga voljela pa je ostalo), pošteno sam posolila da ne našnjofam med :D
N eisprobavati :cerek:

Deedy
10.07.2009., 19:27

Jaoj, grozno zvuči, moja sućut, čak i onako pijanoj nije ti bilo lako- onda mora da je stvarno gadno. :zubo:

Sad znaš- nijedna poštena kuća ne smije biti bez štogod ulja ili maslaca alternativno. I mora biti bez margarina. Ovo ti je škola! :giboni:
:mudri:

Gipsyqueen
10.07.2009., 23:24
Margo s medom? Pa što je on na to rekao? :rofl:

Isuse, koja kombinacija. Ne želim to niti zamišljati.:zubo: Meni su jaja najbolje pečena na masti - ili maslacu.:o

Kladi
10.07.2009., 23:47
Kad ste već spomenuli jaja na masti i ostalo..
Vraćala san se pijana iz subotnjeg izlaska i bila sam gladna ko vuk,a u frižideru niš pametno osim jaja. Ostala sam bez ulja,a morala sam ih pojest.
Ispekla sam ih na margu sa medom jer sam jedino to imala (nisam ga voljela pa je ostalo), pošteno sam posolila da ne našnjofam med :D
N eisprobavati :cerek:

Kathy, daj nam otkrij... kaj to čovjek mora piti da ide jaja bacit na margo with honey???:eek:

Kathy85
11.07.2009., 09:47
Bambus :D
U obiteljskoj kući uvijek imamo masti, ali tu di sam ja solo je poststudentski standard, peče se ne svemu što je topljivo :D

Ne kužim ovo pitanje šta je on rekao, nema njega :ne zna:

Gipsyqueen
11.07.2009., 10:46
Bambus :D
U obiteljskoj kući uvijek imamo masti, ali tu di sam ja solo je poststudentski standard, peče se ne svemu što je topljivo :D

Ma mi H-K-a zovemo Margo, zbog njegove neobjašnjive sklonosti da u pire krumpir stavlja margarin. Zato sam se malo poigrala riječima.:zubo:

Mea culpa.:D

Kathy85
11.07.2009., 11:07
I ja nekad stavim margarin u pire :brukica:

Mogu ja bit Misiz Margo :cerek:

Znam da je margarin šrot, ali koristim sve proizvode, nekako najviše maslac.

Deedy
11.07.2009., 11:34

Bez brige, zbog te "uspjele" šale je đipsi prozvana Sajnfeldica na Gastro chatu! :lol:

Nego, ontopic, nadam se da si odlučila nabaviti koju kap maslaca ili ulja, ili svinjske masti.
Inače- there's no drink for you! :mad:

(btw, KismiKejt- ti naravno možeš biti Misiz Margo) :top:

polly
11.07.2009., 11:44
Margo s medom? Pa što je on na to rekao? :rofl:

o bože :eek:
nek mi netko doda solnu kiselinu
molim :moli:

Kathy85
11.07.2009., 11:48
Bez brige, zbog te "uspjele" šale je đipsi prozvana Sajnfeldica na Gastro chatu! :lol:

Nego, ontopic, nadam se da si odlučila nabaviti koju kap maslaca ili ulja, ili svinjske masti.
Inače- there's no drink for you! :mad:

(btw, KismiKejt- ti naravno možeš biti Misiz Margo) :top:

Znači ovdje ima i margo nacija...no margo for you, one year :D

Opa, pa tu imate i čet, možda navratim ak smijem :cerek:

Nazaret
11.07.2009., 13:16
rama je bolja nego margo!

H-K
11.07.2009., 18:04

i u pireu, također...

sunčica_zg
11.07.2009., 22:06
sad se sjetih tek ..što je s margom, jel on zdrav? tj. zdraviji od maslaca?

laella
11.07.2009., 22:40
Jedan :cerek: me navukao na ovaj topic, a imam i pitanje čak...

Ovo čudo: http://www.vitamini.hr/3287.aspx , ima neko stručno mišljenje za neki od ova 2 proizvoda. Imam, naime, kolesterol 5,5 (kaže jedan od stresa), a volim mazati maslac na kruh...ponekad... :tuzni:

Svinjsku mast nikad u obitelji nismo koristili u prehrani, ali domaći maslac, onaj žuti, još se valjda zove i maslo, jesmo. To kad je bilo para :D
Taj žuti nije za jesti (prekiselo), ali je genijalan za ispeći jaja i općenito ispeći nešto na. Meni. Miriši za poluditi.
Kad sam već kod žutog...nekad davno bio proizvod od Zvijezde, mislim :misli:, koji se prodavao u plastičnim kanticama i zvao se Biljni mrs ili tako nešto.
Na tom se kod mojih peklo kad nije bilo para :ne zna:

Inače, kod mene u fridžu samo se povremeno može naići na par malih Dukatić maslaca, za rijetke prilike pečenja jaja.
Jaja na ulju...uf, ne bih, hvala.
Inače sve (ono malo što pržim/pečem) pržim/pečem na maslinovom s zeru običnog suncokretovog.

H-K
11.07.2009., 22:55
eh da, maslo....to je nešt sasma deseto...

Deedy
11.07.2009., 23:59
sad se sjetih tek ..što je s margom, jel on zdrav? tj. zdraviji od maslaca?
sunčica, pričali smo o tome ovdje.
Ne, bilo koji margarin nije zdrav ni zdraviji od maslaca ili svinj. masti. Margo je, naime, margarin. :zubo:

Jedan :cerek: me navukao na ovaj topic, a imam i pitanje čak...

Bok, laella.. ;)
Nisam vidio pitanje (valjda ovo što reći o tim proizvodima) :misli:

Nemam stručno mišljenje, jer nisam nutricionist niti dr. med., ali mogu reći kako je to margarin.
I kako je to (polu)reklamni članak.
O margarinima smo ovdje naširoko stranicu, dvije prije. Preporučam pročitati linkane članke koje sam postavio, te 2, 3 posta kolege majdana.

JPK
12.07.2009., 02:01
Margarin ima gadan okus, i zbog toga ga ne jedem, ali...

Da je nezdraviji od masti i putra je potpuna neistina. Mekani margarini imaju puno manje zasićenih i trans-masnih kiselina i zbog toga su zdraviji. Hidrogenizirani margarini (oni tvrdi koji se obično u kvadrastim pakiranjima prodaju) su nezdravi, vjerojatno i više od masti/putra.

laella
12.07.2009., 20:31
Nemam stručno mišljenje, jer nisam nutricionist niti dr. med., ali mogu reći kako je to margarin.
I kako je to (polu)reklamni članak.
O margarinima smo ovdje naširoko stranicu, dvije prije. Preporučam pročitati linkane članke koje sam postavio, te 2, 3 posta kolege majdana.
Ej, d.d., znam da je margarin, ali spominju se ti nekakvi biljni steroli, koji su kakti sad nešto jako zdravo, pa sam mislila da možda neko zna nešto više na tu temu.
Ono sam linkala, znam da je reklamna stranica novog proizvoda, ali to mi je prvo 'palo pod ruku'
Pročitala sam ono s linkova i letimično prethodne stranice, nisam sigurna da li su se biljni steroli spominjali...:misli:
majdane?
pomagaj :ne zna:

Deedy
12.07.2009., 20:48
Margarin ima gadan okus, i zbog toga ga ne jedem, ali...

Da je nezdraviji od masti i putra je potpuna neistina. Mekani margarini imaju puno manje zasićenih i trans-masnih kiselina i zbog toga su zdraviji. Hidrogenizirani margarini (oni tvrdi koji se obično u kvadrastim pakiranjima prodaju) su nezdravi, vjerojatno i više od masti/putra.

Zanimljivo. :)

Volio bih čuti još koje mišljenje o tome, moglo bi biti istina.
Pitat ćemo majdana,

a bogme bih volio i nekog nutrcionista ili dr. medicine da nam se pridruži u razmjeni mišljenja. :)

Kako o ovom postu JPK- a, tako i o postu laelle. :top:

Nazaret
13.07.2009., 00:11

Pitat ćemo majdana,

a bogme bih volio i nekog nutrcionista ili dr. medicine da nam se pridruži u razmjeni mišljenja. :)

margarin se radi od ulja i gledajuči s te strane zdraviji je od maslaca!

hidrogenizirana mast (a ne maslac) je nešto sasvim drugo i to je živa propast!

ali za jelo je puno ukusniji maslac!

Nazaret
13.07.2009., 00:12

Pitat ćemo majdana,

medecinari nemaju ni jedan semestar predmet prehrana ili sl. tome za razliku od nutricionista!

Deedy
13.07.2009., 09:01
margarin se radi od ulja i gledajuči s te strane zdraviji je od maslaca!

Ahm.. ipak bih malo opširnije obrazloženje od ovog.
Imali smo već raspravu pri sredini teme, koja govori drugačije. ;)

medecinari nemaju ni jedan semestar predmet prehrana ili sl. tome za razliku od nutricionista!

Ako je tako, to nikako nije dobro. Ustvari je loše, s obzirom da najčešće doktori savjetuju pacijente o raznim dijetama.... naš narod ipak najviše vjeruje dr. med, puno se rijeđe odlučuju za savjet nutricionista, koji sigurno ima više toga stručnoga za reći, kad je u pitanju ishrana. Istina, trebaju surađivati, tad su rezultati sigurno najbolji. :)

JPK
13.07.2009., 09:17

Pojednostavljuješ stvari. Medicinari znaju daleko više o npr. utjecaju zasićenih i trans masti na krvožilni sistem od nutricionista. Oni znaju što se dešava na fiziološkom nivou, a nutricionizam to radi puno površnije. Što se toga tiče, vas na faksu uče ono što medicinari otkriju.

majdan
13.07.2009., 10:31
Ej, d.d., znam da je margarin, ali spominju se ti nekakvi biljni steroli, koji su kakti sad nešto jako zdravo, pa sam mislila da možda neko zna nešto više na tu temu.
Ono sam linkala, znam da je reklamna stranica novog proizvoda, ali to mi je prvo 'palo pod ruku'
Pročitala sam ono s linkova i letimično prethodne stranice, nisam sigurna da li su se biljni steroli spominjali...:misli:
majdane?
pomagaj :ne zna:

Bilo je riječi o biljnim sterolima koji su jako bitni u čišćenju jetre i neophodni za regulaciju kolesterola u krvi-ubiti tu je riječ o dudi varalici. Sterol je vrlo sličan po kemijskom sastavu tj prostornom razmještaju funkcionalnih skupina kolesterolu i kao takav uspjeva zavarati nosače ili aktivatore da ga vežu na sebe, a tim veliki dio kolesterola bila neiskorišten i postaje nekoristan i biva izbačen iz organizma.

Međutim kolesterol ima važnu ulogu u organizmu u zaštiti krvožilnog sustava tako da se ne preporuča unos prevelike količine biljnih sterola.

Biljni steroli ne postoje u maslacu kao ni u margarinu bilo kojeg oblika, ali isto tako ni u rafiniranim uljima. Koncentracija biljnog sterola u maslinovom ulju je mala jer je maslinovo ulje bogato organskim kiselinama koje mu daju kiselkasto-gorkast okus što je ujedno i razlog zašto steroli nisu zastupljeni u ulju.

Bučino, laneno ili suncokretovo ulje ga sadrže dosta, ali samo nerafinirano jer se kod rafiniranja odvajaju frakcije koje ne spadaju u grupu viših masnih kiselina.

Po nekakvoj klasifikaciji, a to bi značilo po redosljedu koji bi ja upotrijebio u svojoj prehrani definitivno bi na prvo mjesto stavio maslac pa ulje pa mast, a margarin bi prepustio ženi da ga upotrijebi za kolač iako se danas već razni tipovi vrhnja mogu koristiti kao zamjena za margarin.

Nadam se da svi znate kako je nastao margarin osmislile su ga tvornice kako bi iskoristile ostatak nakon izolacije ulja. Kao što naftaši upotrebe one teške frakcije nafte u procesu asfaltiranja.

Margarin je kemijski proizvod i takav će ostati jer iz tekućeg ulja nemože se dobiti kruti proizvod bez izmjene kemijske strukture molekule neke od masnih kiselina.

Po pričanje kako su trans produkti štetni, mogu samo reći jednu stvar da masti stim nemaju problema jer su kiseline zasićene, ulja imaju kako koji tip od 30-90 % cis izomere masnih kiselina, a li isto tako i trans izomere-razlika je u stabilnosti prema razgradnji spoja. Trans masne kiseline su stabinije i s tim su postojanije u organizmu-tako kad jedemo maslinovo ulje imamo da oprostite bolju stolicu jer organizam nemože u tako kratkom roku razgraditi žilave i otporne molekule pa one pobjegnu iz organizma neprorađene.

Uvijek sam se pitao što su to light masnoće -to je prizvod koji sadrži balastne tvari, tvari koje organizam ne hrane nego kako ušlo tako i izašlo.

Beskoristan proizvod-zašto to kažem zato jer svi znamo da je mlijeko puno B vitamina,a on bez masnoća nemože prodrijeti u naš organizam jer je netopiv u vodi kao i ostali vitamini. Mlijeko je puno kalcija ali kalcija koji mora biti kompleksiran kako bi ušao u organizam inače ode kako je i došao.

Danas je moda da se margarin prodaje s primjesom vitamina i kao takav je bolji i zdraviji. S tom tezom se ne slažem-jer vitamini su podložni brzoj razgradnji, naročito u medijima kao što su to margarini koji sadrže aktivatore i stabilizatore koji služe tome da proizvod bude u stanju koji zadovoljava određenu formu. Nadam se da svi znate da margarin dobiven iz mješovitih masnih kiselina ima oblik, okus i formu stolnog margarina koji je jako težak za organizam-vjerujem da ste se u to uvjerili. Mislim da sam negdje prije napisao da ima ovih specijalnih margarina koji se prave od jedne vrste kiselina koji imaju određeni nedostatak ili prednost-ali su strašno skupi.

Iz klasnične mase koja izgleda kao stolni margarin uz pomoć aktivatora i fleksibilizatora dobiju se margarini koje ljudi koriste u prehrani (aktivatori i fleksibilizatori su kemijski spojevi koji poboljšavaju vizualni izgled, a arome i okus proizvodu.

U svakom slučaju još za sad nitko nije umro od margarina, ali se dogodio veliki bum da imamo ljude koji su pretili. Ne kažem da prije nije bilo pretilih, ali dans je to postalo bolest. Organizam skladišti masti u svoje nazovimo to tako spremnike- u te spremnike ulaze teške masne kiseline koje su zastupljene u mastima te masne kiseline koje iz margarina jer je masnoća iz margarina slična onoj kod masti. Ulja su mnogo bolja što se tiče skladištenja nekako ih je teško natjerati da se akomuliraju, a maslac je najmanje zaslužan za debljanje jer je razgradljiv u potpunosti.

Deedy
13.07.2009., 10:50
@ majdan:

Ok, ovo ja zovem objašnjenjem. :top:
Hvala na trudu- jako dobro! :s

JPK
13.07.2009., 12:46
U svakom slučaju još za sad nitko nije umro od margarina, ali se dogodio veliki bum da imamo ljude koji su pretili. Ne kažem da prije nije bilo pretilih, ali dans je to postalo bolest. Organizam skladišti masti u svoje nazovimo to tako spremnike- u te spremnike ulaze teške masne kiseline koje su zastupljene u mastima te masne kiseline koje iz margarina jer je masnoća iz margarina slična onoj kod masti. Ulja su mnogo bolja što se tiče skladištenja nekako ih je teško natjerati da se akomuliraju, a maslac je najmanje zaslužan za debljanje jer je razgradljiv u potpunosti.

Maslac ima preko 700 kcal na 100 grama. Što bi trebalo značiti "razgradljiv u potpunosti"? On doprinosi energetskoj bilanci organizma sa 700 kcal na 100g u svakom slučaju, što je jako puno.

Osim toga, 100 g maslaca sadrži preko 50g zasićenih masnih kiselina i 215 mg kolesterola, što znači - prilično nezdravo. Kvalitetniji mekani margarin (npr. Omegol od Zvijezde) ima manje od 10 g zasićenih i 1 g trans kiselina na 100g, što je u svakom slučaju daleko bolje od maslaca.

Sve si rekao osim onog najbitnijeg - margarini se jako razlikuju, i neki su po štetnosti gori masti i maslaca (oni tvrdi s trans mastima), a neki su u rangu ulja (mekani).

Evo jednog članka koji sažeto i kvalitetno uspoređuje putar i margarin: http://my.clevelandclinic.org/heart/prevention/askdietician/margarine.aspx

Nazaret
13.07.2009., 20:31
Maslac ima preko 700 kcal na 100 grama. Što bi trebalo značiti "razgradljiv u potpunosti"? On doprinosi energetskoj bilanci organizma sa 700 kcal na 100g u svakom slučaju, što je jako puno.

Osim toga, 100 g maslaca sadrži preko 50g zasićenih masnih kiselina i 215 mg kolesterola, što znači - prilično nezdravo. Kvalitetniji mekani margarin (npr. Omegol od Zvijezde) ima manje od 10 g zasićenih i 1 g trans kiselina na 100g, što je u svakom slučaju daleko bolje od maslaca.

Sve si rekao osim onog najbitnijeg - margarini se jako razlikuju, i neki su po štetnosti gori masti i maslaca (oni tvrdi s trans mastima), a neki su u rangu ulja (mekani).

Evo jednog članka koji sažeto i kvalitetno uspoređuje putar i margarin: http://my.clevelandclinic.org/heart/prevention/askdietician/margarine.aspx
pa i ja napisao da je margarin zdraviji od maslaca!

i nije istina da samo masti debljaju, debljaju i ugljikohidrati!

majdan
13.07.2009., 22:20
Uvijek sam se pitao tko stoji iza članaka koji govore o nekom proizvodu koji se upotrebljava u prehrani-naravno nikad nisam saznao. Tako sam bio više nego iznenađen postom koji govori o višemasnim kiselinama u maslacu-nekažem da ih nema, ali osnovna kiselina je butarna koja nebi vjerovali ima 4-5 puta manje ugljikovih atoma u svom lancu-malo kemije dakle riječ je o karboksilnoj kiselini od svega 4 atoma u svom lancu.

Dok više masne kiseline zastupljene u uljima i mastima pa onda i u margarinu se sastoje od 18-22 ugljikova atoma u lancu.

Inače kad govorimo o kalorijama i energetskoj vrijednosti tad zaboravljamo jednu stvar, a to je proces razgradnje.

Nutricionisti i zagovornici zdravog života će reći da je unos unos i da je sasvim svejedno da li je uneseno 700 kalorija ovakvih ili onakvih. E pa nije baš tako. To ću iluzorno pokazati na kocki šećera i kamenu. Ako stavimo u čašu vodu i u nju kocku šećera-kocka će nestati u trenu i dobit ćemo otopinu, ako stavimo kamen u čašu vode kamen će vrlo malo izgubiti na svojoj težini.

Tako i kad u organizam unesemo maslac koji sadrži jednostavnu kiselinu koja je blago topiva u vodi i koju neka lipaza obori dok si reko keks te je pretvori u CO2 i H2O ili nešto složeniji produkt, ali nije tako jednostavno oboriti lanac koji sadrži 18 ili više ugljikovih atom-za to će lipaza pustit mnogo znoja kako bi je sredila-prije nego dođe neprerađena u završetak tankog crijeva gdje počinje apsorpcija i usis masnoća koje se nisu razgradile te taloženje u organizmu.

Tako kad netko kaže da je isto-složit ću se da smo unjeli 700 kalorija, ali jako je bitno što su te kalorije doživjele-da li su ostale u tijelu i nahranile gladne stanice ili su ostale neiskorištene i stanice ostavile gladne i time pridonjele potrebi za novim unosom-glad je teško izdržati.

Malo bolje kad bi se pročitalo te članke vidjelo bi se da nešto u njima nije dorečeno . Light masnoće ne postoje i to valjda svi znamo-postoje proizvodi koji ne sadrže masnoće pa se zovu light ovo ili ono-vjerujem da su skupi kao i ovi koji sadrže masnoće-a ustvari u njima dobijete samo vodu s malo boje.

Zagovornik sam proizvoda koji su prirodni i dobiveni su fizikalnim ili mehaničkim putem, a ne kemijskim.

Margarin bilo kakvog oblika je dobiven kemijskim putem.

Maslac i ulja te mast dobiveni su mehaničkim putem stim da je kod dobivanja iskorišteno neko od fizikalnih svojstava.

Neću reći da margarin nije jestiv ili da će netko od njega umrijeti-to je proizvod koji traje veće desetljećima, ali definitivno ga neću ni podržati jer mi je jako poznat prvo kemijski postupak dobivanja, ali isto tako i puno puta sam radio analizu proizvoda pa sam se čudio zašto neke od supstanci koje sadrži nisu napisane na proizvodu.

Inače kalorijska moć nekog proizvoda se mjeri na jedan specifičan način, sagorjevanjem tj uzme se neka masa i zagrijava na temperaturu raspada na elementarne jedinke-nikad ali baš nikad nije dobiven rezultat koji je napisan na proizvodu-a koji se prepisuje. Jednom je netko nešto izmjerio i to vrijedi za sve šarže desetljećina nakon toga-žao mi je, ali to tako nije. Rezultati kadkad variraju i za 40 % što nije malo.

ŠEĆERI

Šećeri zbog svoje dobre topljivosti u vodi dospjevaju u krvotok vrlo brzo nakon uzimanja i izazivaju osjećaj snage i brze sitosti koja nestaje ubrzo nakon unosa i tijelo šalje poruku za još. Šećeri se razgrađuju vrlo brzo i nisu veliki krivci za debljanje (mislim sukrivci su).

Jer obično nitko od nas ne jede šećer nego jede čokoladu koja sadrži puno kakaovca i naravno masnoća čija se razgradnja zaustavlja sve dok je razina šećera u krvi visoka, a time masloće prolaze kroz želudac neupotrebljene i time postoji velika opasnost od zločestih receptora koji nanjuše masnoće i počinju ih loviti i usisavati te deponirati u organizmu.

Nadam se da ste me razumjeli. Šećer rijetko kad jedemo u obliku koji naš mozak poznaje, ali jedemo ga u kolačima, čokoladi, sladoledu i čemu sve ne.

Ako bi jeli samo šećer pa pričekali pola sata pa pojeli samo neku masnoću u umjerenoj količini nebi bili debeli.

I na kraju mislim da post nije bio usmjeren na to što više deblja nego što je zdravije(-iako sam ja u predhodnom postu spomenuo pretilost), a to je definitivno prirodni proizvod maslac, ulje ili mast.

posljedice hidrogenizacije:

u procesu hidrogenizacije koristi se katalizator koji se sastoji od toksičnih metala – nikla i aluminija. Aluminij je dokazano povezan s Alzheimerovom bolesti, a najvjerojatnije i s osteoporozom i karcinogenim promjenama.

Hidrogenizacija uništava esencijalne omega-3 i omega-6 masne kiseline u uljima.

Nusprodukti hidrogenizacije kumuliraju se u organizmu i ubrzavaju degeneraciju stanica.

Potpuna hidrogenizacija rezultirala bi, prema J. H. Tobeu („Margarine and Your Heart Attack“), tvari toliko krutom da se ne bi mogla razbiti niti čekićem. Zato su rafinirana ulja i margarin rezultat nedovršene hidrogeni­zacije, tokom koje se stvaraju različite komponente koje je znanost jedva počela istraživati. Djelomično hidrogenizirana mast je prljava tvar neugodnog mirisa, koja se zatim izbjeljuje korozivnim kemikalijama, te se dodaju umjetne arome i okusi. Svi ti procesi, osim što mijenjaju kemijski sastav masnih kiselina, lišavaju ulja svih hranjivih tvari, te mijenjaju i strukturu proteina.

Kladi
14.07.2009., 00:35
@majdan:s

njasa
14.07.2009., 07:59
majdan svaka cast na trudu! lipo je procitat post od odsobe koja se razumi u ono sta pise, a kojoj glavni izvor znanja nije google ili wiki! svaka cast :top:

agent
17.07.2009., 15:52

slažem se!

sprlea
17.07.2009., 20:33
ja kad sam bila mala sam jela mast namazanu na kruh posutu sa solju
to mi je bila odlična kombinacija. nisam to jela stolječima pa neznam kak bi mi to danas pasalo :ne zna:
ove današnje proizvode tipa marga i sl izbjegavam ful su mi umjetni.

CosmaShiva
17.07.2009., 22:10

auuuu miris borova pa da i ti mene neš pitaš.:D
nisam probala jaja na maslacu ali volim maslac.evo budem jednom i to probala.
kajgana s vrganjima na maslacu.:D

grogo bolger
18.07.2009., 10:51
@d.d.
danas si me inspirirao, pa sam složio omlet(2 mala jaja) sa šunkom i jednom pomidorom na maslacu! onako ugrijao maslac, ulijo jaja sa pinkom soli i papra, zercu milijeka, pa odozgo malo šumke i tanko pomidora... pa pri kraju preklopijo i u tanjur ..... helmans ljuti kečap poslie :Slin:

a cili san mirliši na maslac i bome nisan osića da san izija kamenčinu

p.s. tanjur sam poškropio vodom i u mikrovalnu na 1 minutu da se malo ugrije, ne volem da mi se hrana ohladi :facepalm:

Deedy
18.07.2009., 12:09
nisam probala jaja na maslacu ali volim maslac.evo budem jednom i to probala.

Probaj, mislim da bi ti se svidjelo. A možda osjetiš i miris borova (pogotovo budeš li tog trena na moru) :zubo:

@d.d.
danas si me inspirirao, ....

:o da nisam besraman, posramio bih se... :kukuc:

Ok, drago mi je da si zadovoljan (dojam gastropervertita popravlja i grijanje tanjura u mikrovalki, hehe), s tim da se mekoća i slasnost maslaca u omletu osjeća najbolje u slučaju kad imamo samo maslac i jaja u omletu, a ne i šunku i mlijeko i ljuti ketchup on the top... :rofl: iako, screw it- nek svako jede onu kombinaciju koju najvoli...

Već to što si mirisao po maslacu zvuči kao da si ga itekako oćutio u jelu. I da si zadovoljan. :top:

agent
18.07.2009., 13:10
nema do prženih jaja na masti! :)

grogo bolger
18.07.2009., 14:53
edit: mislija san reći da je cili stan miriša po maslacu :rofl:

Deedy
18.07.2009., 15:20
edit: mislija san reći da je cili stan miriša po maslacu :rofl:

2late! :kava:

google1
15.12.2009., 00:31

Da zaboravio sam napisati jučer sam vidio ovaj topic i pitao sam staru, zašto, zato jer joj je to posao cijeli život.

Uglavnom rekla je da ti nemaš pojma o pojmu :lol::lol::cerek:

Kladi
15.12.2009., 08:00
Da zaboravio sam napisati jučer sam vidio ovaj topic i pitao sam staru, zašto, zato jer joj je to posao cijeli život.

Uglavnom rekla je da ti nemaš pojma o pojmu :lol::lol::cerek:

zamisli kako bi joj bilo teško ići na posao cijeli život da ne vjeruje u to što radi!?
.....da se cijeli dan na poslu ždere kaj nam ne može u te kantice ulit maslac ili sv.mast.....ili djevičansko maslinovo ulje!

pozdrav staroj i nek samo radi u što vjeruje!:cerek:

solar
15.12.2009., 12:34
i ja uvjeravam ljude da su proizvodi moje firme najbolji na tržištu :rofl:

ANUŠKA
15.12.2009., 19:05
Govoreći o maščobama - znate li ima li još negdje kupiti nerafinirano suncokretovo ulje. Baš mi je bilo fino , a nije bilo preskupo. Mislim da se zvalo dukat ili zlatnik ili nekaj takvo. Bilo ga je u Getrou prije par godina.

grogo bolger
06.07.2010., 15:51
dižem! ovo je korisna tema :top:
hvala Deediju na inspriaciji :top:

: idem u konzum po mast, u nedostatku domaće :

grogo bolger
06.07.2010., 16:49
kupija san kantu svinjske masti i isfriga 3 jaja naooko i još san kruvon potoća malo masti, jebote štaj to fino :Slin:

Gipsyqueen
06.07.2010., 16:56
Jaja pečena na masti su zakon! :s :cerek:

To mi je jedno od najdražih jela.:D

grogo bolger
06.07.2010., 16:58
jednostavno ne mogu opisat tu potrebu, došlo mi. 1kg masti je 22kn :D

Deedy
06.07.2010., 18:56

Vidio sam nekog debeljucana prije koji sat u Konzuma kako vuče kanticu masti... :ceka:
To si bio ti, dakle?

c, c, c.... džabe ti zdrav život- kad na žlicu mast jedeš iza ponoći! :mudri:

(šala alrt)

patientia
06.07.2010., 18:57
Citiram sama svoj post s jedne druge teme:

"U 100g maslaca:

Energy | 717.0 kcal
Fat | 81.1 g
Saturated | 51.4 g
Monounsaturated | 21.0 g
Polyunsaturated | 3.0 g
Cholesterol | 215.0 mg
Vitamin A | 2499.0 IU 107%
Vitamin D | 60.0 IU 30%
Vitamin E | 2.3 mg 15%

U 100g Margo Light margarina:

Energy | 225.0 kcal
Fat | 25.0 g
Saturated | 8.0 g
Monounsaturated | 8.0 g
Polyunsaturated | 9.0 g
Trans-Fats | 0.5 g
Cholesterol | 0.0 mg
Vitamin A | 2310.0 IU 99%
Vitamin D | 200.0 IU 100%
Vitamin E | 15.0 mg 100%

Udio transmasti u maslacu u USDA bazi nije mjeren, inace je udio transmasti u mlijecnoj masti 2-5%, znaci u 100g maslaca 1.6-4g."

Svinjsku mast mi se ne da gledati, vjerojatno bi ispala slicna maslacu.

Da odgovorim na pitanje iz naslova: ulje.

Dlapek
06.07.2010., 19:31
Margarin?
Što će to ođe?
Margarin nije hrana.

Deedy
06.07.2010., 19:32
Margarin?
Što će to ođe?
Margarin nije hrana.

Di bi ga ti stavila?

(u smeće?)

Dlapek
06.07.2010., 19:35
Di bi ga ti stavila?

(u smeće?)
za mene to ne postoji u rubrici "hrana".
Možda u rubrici " nepoznato"

crveno-crno
06.07.2010., 19:44
Ne soli mi rane......:rofl:

patientia
06.07.2010., 21:37

Meni ni maslac ni svinjska mast nisu u kategoriji "hrana", ali dok god nesto netko smatra hranom, ontopic je na ovom podforumu.

grogo bolger
06.07.2010., 22:03
Meni ni maslac ni svinjska mast nisu u kategoriji "hrana", ali dok god nesto netko smatra hranom, ontopic je na ovom podforumu.

patenšija draga, šta ti uopće radiš na temi svinjska mast?
ajd bit ću kulturan i pristojan, pa te zamolit da ne pridonosiš ovoj temi :top:

a glede ove štreberske tablice, moj moto je da je bitno koje i koja je kvaliteta kalorija koje se unose, a ne samo slijepe tablice :D

Elich San
06.07.2010., 22:40

:eek: daj me nemoj zezati. a kod nas u slavoniji u mesnicama 5-6 kn, a u trgovinama 7-9 kn / kg trenutno

preko zime je bilo 20-25 kn / kg i to nam je bilo užasno skupo, ali da je kod vas i sada ta cijena, ne mogu vjerovat:s

grogo bolger
06.07.2010., 22:46
točnije 22.99, dakle 23kn :D

čuj Zg nije Hrvatska, ođe je drugačiji standard :ne zna:

patientia
06.07.2010., 23:30

a glede ove štreberske tablice, moj moto je da je bitno koje i koja je kvaliteta kalorija koje se unose, a ne samo slijepe tablice :D

Pisem postove koji su ontopic. Koliko vidim, tema nije samo o svinjskoj masti. Upravo zbog kvalitete kalorija stavila sam i kolicine nutrijenata.

No, ako ti to smeta, slobodno u pravila podforuma uvedi zabranu isticanja nutritivne vrijednosti namirnica :mig:

Dlapek
07.07.2010., 00:04

Čim vidim da su Amerikanci napravili tablicu koja se tiče prehrambene teme,tražim u potpisu neku organizaciu za zaštitu biljaka ,minerala i životinja,a za istrebljenje svega ostalog.
A da je sva hrana koju jedemo tako prirodna i nezagađena kao prava svinjska mast - ih sreće naše!

Krkimir
07.07.2010., 00:21
tu tablicu je sigurno napravio neki američki Luka Oman :Snajper:

patientia
07.07.2010., 00:40
Podaci za maslac su iz USDA (http://www.usda.gov/) tablice. Podaci za Margo light margarin su s ambalaze tog Zvijezdinog proizvoda. Podatak o kolicini transmasti u mlijecnoj masti je odavde:
http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/nutrition/gras-trans-fats/tf-ge/tf-gt_rep-rap-eng.php

Ne vidim zasto bi se ljudi koji su odabrali da koriste maslac, ili svinjsku mast, ljutili zbog tih podataka. Pa oni su to sami odabrali, ocito imaju drugacije prioritete od onih koji gledaju kolicine nutrijenata u hrani.

Krkimir
07.07.2010., 00:53
Problem nastaje kada o svinjskoj masti i maslacu krenu popovati ljudi koji to ne konzumiraju.

patientia
07.07.2010., 01:07
Sigurno postoje razlozi zbog kojih ih ne konzumiraju :mig: (I osim nutrijenata, jedan od razloga je okus, jer svo troje jesam svojevremeno konzumirala.)

Osim toga, ova tema je i o margarinu. Kako bih stovano citateljstvo postedila citanja deklaracija, odmah sam navela kolicine nutrijenata u nutritivno najboljem Margo margarinu. Moguce je da na trzistu postoji nutritivno bolji margarin, ali u supermarketima ga nisam nasla.

Margo Light je donedavno najjeftiniji bio u Vrutku, ispod 10 kn za pola kile, ne znam jesu li se cijene u medjuvremenu promijenile.

Upozorenja o stetnosti margarina se odnose na cisto hidrogenizirano biljno ulje. Ono sto danas prodaju pod margarinom je nesto sasvim drugo. Ali, mozda cete htjeti provjeriti kolicinu hidrogeniziranih ulja u proizvodima koje kupujete, poput keksa.

Krkimir
07.07.2010., 01:14
Margarin nije hrana.
http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/05/margarin-izbjegavati-pod-svaku-cijenu.html

patientia
07.07.2010., 01:24
Margarin u smislu hidrogenizirana biljna ulja je hrana po definiciji. Takodjer, danasnji margarini, koji su smjesa ulja, vode, emulgatora i vitamina su hrana po definiciji. Prehrambene aditive koji nemaju nutrijenata (koje je moguce apsorbirati) kad nisu dio prehrambenog proizvoda obicno se ne smatra hranom. Recimo, Olestra (http://en.wikipedia.org/wiki/Olestra) nije hrana. Ali, cips ispecen na Olestri je hrana.

Druga je stvar sto netko od nas konzumira ili ne konzumira.

Dlapek
07.07.2010., 07:28
Margarin nije hrana.

Kladi
07.07.2010., 07:35
:rolleyes:pa kaj ne velite jednostavno da margarin nije zdrav za prehranu i bok!?

Dlapek
07.07.2010., 08:19
:rolleyes:pa kaj ne velite jednostavno da margarin nije zdrav za prehranu i bok!?

Veliki je put između "nije zdravo" i "nije hrana".
Recimo:
čvarci nisu zdravi
margarim nija hrana

crveno-crno
07.07.2010., 08:27
Daj Dlapek i ti isto prestani pizditi.
Ako ćemo o hrani, hrana je sve ono što apsorpcijom ulazi u organizam.
I margarin je hrana.
Ja ga konzumiram po sili, ne po izboru.
I moram jer nema alternative.
I grozan mi je po okusu.
I ne bih ga nikada jela da nisam prisiljena.
Ali zato kaj ga stavim u kolač ne smatram da trujem svoju djecu, jer njih nažalost više truje maslac.
...jebi ga, sudbina poneki put ima smješan način da omekša stavove:cerek:

grogo bolger
07.07.2010., 08:27
@pat ne bi ti bila tako jedra i komadina žemske da te u rodnom kraju nisu hranili sa svinjskom mašću :cerek:
a ćutim da od tud naviru ove tvoje današnje prehrambene navique :D

ajde pliz da se ovo ne pretvori u fajt kako se obično pretvori :D

Dlapek
07.07.2010., 08:32
Daj Dlapek i ti isto prestani pizditi.
Ako ćemo o hrani, hrana je sve ono što apsorpcijom ulazi u organizam.
I margarin je hrana.
Ja ga konzumiram po sili, ne po izboru.
I moram jer nema alternative.
I grozan mi je po okusu.
I ne bih ga nikada jela da nisam prisiljena.
Ali zato kaj ga stavim u kolač ne smatram da trujem svoju djecu, jer njih nažalost više truje maslac.
...jebi ga, sudbina poneki put ima smješan način da omekša stavove:cerek:

Molim te da malo biraš riječi.
A ja ću margarin i dalje smatrati tvari koja nije hrana.
Čime ćeš ti hraniti svoju obitelj - tvoja je odluka i splet okolnosti.

Dlapek
07.07.2010., 08:35
@pat ne bi ti bila tako jedra i komadina žemske da te u rodnom kraju nisu hranili sa svinjskom mašću :cerek:
a ćutim da od tud naviru ove tvoje današnje prehrambene navique :D

ajde pliz da se ovo ne pretvori u fajt kako se obično pretvori :D

Krivo.
Nisam živjela tamo di ti misliš da je moj "rodni kraj".
Dalje: svinjsku mast trošim 1kg u pol godine i to samo za neka jela.
Kuham na maslinovom ulju.
Imam jako dobre i čvrste razloge da margarin ne smatram hranom.
Tko misli da je baš zdrav i ukusan neka samo uživa.

Deedy
07.07.2010., 08:56
dlap, nije reko tebi, nego patientii. ;)
(da se ja nisam naspav'o...)

(Bože, što učiniste ovoj temi, iskasapiste ju, leleeee)
:azdaja:

Dlapek
07.07.2010., 09:14
dlap, nije reko tebi, nego patientii. ;)
(da se ja nisam naspav'o...)

(Bože, što učiniste ovoj temi, iskasapiste ju, leleeee)
:azdaja:

ne bih rekla da se prehrana svinjskom mašću odnosila na veganku.
Ali nema važno.
A iskasapili nismo ništa.
Svatko od nas je rekao što ima o svinjariji i svinjećoj svinjariji.

Laura Scott
07.07.2010., 09:20
Svinjsku mast ne koristim-przim/pecem na ulju (suncokretovom, biljnom, sezamovom, ulju za wok, samo ne na maslinovom, njega koristim "na hladno").

Margarin isto ne koristim (iako prije jesam), ali koristim light maslo-za kreme, kolace, ali i na kruh :cerek: