PDA

View Full Version : M70 jurišna puška

ML_croman
16.06.2009., 09:29
Zanima me što više podataka o ovoj jurišnoj pušci, vaša iskustva s njom, njezina pouzdanost, kvaliteta, novčana vrijednost, sve njene inačice i razlike među njima. Pogotovo me zanima verzija M70ab2.

http://www.zastava-arms.co.rs/srpski/vojni.htm

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Zastava_M70AB2_with_folded_stock_Hunter_la5.JPG

zetec
16.06.2009., 15:59
precizna,pouzdana ali teška za održavanje,pogotovo cijev.Dosta brzo zahrđa ali i dalje puca :D.Jedno vrime imao AK 47 i skoro da ga se nije moralo čistit a onda dobio m70ab2 i non stop čišćenje.

električni_zec
16.06.2009., 19:57
Dužio je dvaput u vojsci, oba puta dobio putpuno novu, tako da nisam osobno mogao usporediti propadanje tijekom eksploatacije, ali znam da je zaštita bila loša: jedna prospavana noć u šumi, ujutro sam našao u cijevi grudicu hrđe, koja je vjerojatno bila kap vlage, dio poklopca zatvarača, na koji sam se spavajući naslonio, bio potpuno "ruzinav", tako da sam nakon pustog čišćenja skroz skinuo onaj crni, brunirani sloj, ostao goli metal. A definitivno mi se nije moglo prigovoriti da je ne održavam, jer sam je non-stop čistio.
Inače iskustva OK, pouzdana, sam koncept dosta jednostavan i zahvalan, ako je nije netko prije sj***o, dosta precizna za daljine za koje je namjenjena, na gađanjima pojedinačno sam bio u vrhu, rafalno kriminalan.
Pošto sam nizak rastom, bila je k'o salivena na meni. Nikada je nisam držao kao oni glumci po video snimkama za okvir jer tada ne kontroliraš ni paljbu ni ništa drugo, fore sa slijepljenim okvirima su bile dobre samo za slikanje.

Uglavnom, kao izmišljena za lijenčine i ekipu skupljenu u dom.pukovnije: jednostavna, velikih tolerancija pri izradi da proguta svakakve gluposti i smeće, kada zapucaš preplaši one na drugoj strani, dakle sve što treba jedna puška masovno korištena u DR (kada ne znaš za bolje).

Pilatus
16.06.2009., 20:07
jednostavno precijenjena....

Mustang51
16.06.2009., 22:00
jednostavno precijenjena....

potpisujem
o njoj se pisu hvalospjevi a zapravo jedino kaj joj priznajem je mogučnost ispaljivanja tromblona(iako i to nije prevazno).
od originalnih ruskih ak je bila lošija prvenstveno zbog lose zastite i bila je nesto teza. imala je sve mane kalasnjikova(prvenstveno nepreciznija od zapadnih pusaka i lose rijesena kocnica i regulator rezima paljbe) a nista posebno bolje od ostalih modela kalasnjikova

zacky
17.06.2009., 01:11
Ima ona i noćni ciljnik.

Hollow Point
17.06.2009., 01:42
http://img25.imageshack.us/img25/9409/3687947424926apfabricki.th.jpg (http://img25.imageshack.us/i/3687947424926apfabricki.jpg/)

ML_croman
17.06.2009., 10:49
Što mislite kolika joj je vrijednost u kunama sada?

P.S. postoji li ikakva razlika između B1 i AB2 osim kundaka?

Isto tako, barem po pričama ljudi iz domoviskog rata, definitivno je bolja od "rumunjke" AKM (ako se nevaram)

P.P.S. isprika moderatoru što sam otvorio 2 iste teme, razlog tome je taj što mi je forum nešto štekao zadnjih dana, gotovo pa nisam ni mogao ući u njega

UrchinStar47
17.06.2009., 14:40
Bolje formuliraj pitanje u zatvorskom vremenu, ili se dobrovoljno javi u vojsku.

ML_croman
17.06.2009., 18:16
Bolje formuliraj pitanje u zatvorskom vremenu, ili se dobrovoljno javi u vojsku.

Ma samo sam mislio na cijenu radi usporedbe s VHS-om kojoj je cijena 10000kn, barem su tako rekli na tv-u

Pilatus
17.06.2009., 20:18
o njoj se pisu hvalospjevi a zapravo jedino kaj joj priznajem je mogučnost ispaljivanja tromblona(iako i to nije prevazno).

koliko sam imao čuti(i pročitati) M70 i nije baš najbolje prilagođena za ispaljivanje tromblonskih mina.
Pošto su tlakovi pri ispaljivanju mine puno veći nego pri ispaljivanju "običnog" FM metka, dolazi do "proširenja" cijevi.
Povećava se kalibar, što ima katastrofalne posljedice po preciznost.

A ta pojava se događa već nakon 10-20 ispaljenih mina.

Druga stvar - ispaljivanje tromblona je rješeno katastrofalno.
Opasnije za strijelca negoli za gađanog:rolleyes:

Berkut
17.06.2009., 23:01
Dužio ju(doduše njezinu izvedenicu M-72 AB2) i u bivšoj vojsci i največi dio u DR-u i napucao se iz nje za 3 života,što bojeve,što manevarske municije...
I nisam imao primjedbi-čist solidna i relativno precizna puškica..
Nije fensi špensi kao neke moderne,ali za naš mentalitet i kulturu (ne) čiščenja i (ne)održavanja oružja je bila za 5 u doba nedavnog rata i ne manje važno,municije za nju je bilo na svakom koraku i na jrdnoj i drugoj strani...
Što se tiče tromblona iz nje sam pucao samo trenutne tromblone (za kumulativne je bolji PAP ili M-48) i jednom sam ispucao( iz obične M-70 sa drvenim kundakom) svijetleči tromblon i tada je pukao remnik..

dennis
17.06.2009., 23:06
Ja sam u DR imao M70B1, i imao sam problema sa korozijom cijevi. 2 tjedna nisam ni metka opalio (ali zato jesam podosta iz PAT-a 20 mm :cerek:), došli oružari, pregledali nam cijevi - moja katastrofa!!! Počeli me j...ti da koliko sam ja to pucao bez čišćenja...I nikako im objasniti da nisam ni metka okinuo!!

električni_zec
18.06.2009., 17:52
Imali smo par tromblonskih kumulativnih (to je bilo glavno PT "oruđe" na mom cestovnom pravcu), koje su stajale na jednom stražarskom mjestu (možeš mislit obrane), a 90% ekipe je imalo obični metak u cijevi i nikada nije čulo za tromblonski, i nije se obaziralo na upozorenja...nije znalo gdje je osigurač.... a bestrzajac je imao položaj cca 1,5km iza nas...Srećom se samo puškaralo, pa se to brzo dovelo u red...
Odoh off

ML_croman
19.06.2009., 00:02
Sada kada ste mi dobro pojasnili karakteristike i svoja iskustva s AB2, molio bih vas da je usporedite s ostalim "kalašnjikovima", izvorni AK-47, mađarski, rumunjski..... itd.... nisam baš čuo lijepe priče o "rumunjki" AKM ako ne griješim, pa bi volio da mi o njoj isto nešto napišete jer koliko znam koristila se podosta u ratu.
http://loneeagle-armory.com/akm_rom_sta.jpg

alfa146
19.06.2009., 08:31
Sada kada ste mi dobro pojasnili karakteristike i svoja iskustva s AB2, molio bih vas da je usporedite s ostalim "kalašnjikovima", izvorni AK-47, mađarski, rumunjski..... itd.... nisam baš čuo lijepe priče o "rumunjki" AKM ako ne griješim, pa bi volio da mi o njoj isto nešto napišete jer koliko znam koristila se podosta u ratu.
http://loneeagle-armory.com/akm_rom_sta.jpg

Rumunjski je lakše za održavati.I nositi.Sve druge prednosti su na strani CZ.
I dobro je rekao Pilatus-overated.

fgzcvijetic
19.06.2009., 14:11
Rumunjski je lakše za održavati.I nositi....

Braća koja su je nosila tvrde da se nakon ispaljenih desetak okvira s njom moglo pucati iza ugla :rofl:

Proxy1969
21.06.2009., 22:03
Prvi put dužio i ex JNA u DR bio u specijalnoj policiju MUP-a i dužio i FAL i H&K i bio Vrlo sretan kad sam u jednoj akciji zaplijenio (točnije našao odbačen) CZ AB koji sam zadržao do kraja DR-a. Što se tiče kvalitete, pa bila je vrlo dobra ono crvenilo nakon jutarnje rose obrisali bi ste s običnom suhom krpicom (bolje malo nauljenom), btw jel' netko čistio zahrđali H&K? u odnosu na ostale surogate osobno mi se činila kvalitenija češka (zbrojevka) i ona iz ex DDR-a (jedina koja je uz CZ imala tromblon kao opciju) te ona potpuno crna verzija AK 47.

ML_croman
26.06.2009., 00:04
da ne otvaram posebnu temu, imate li ikakvu ideju koji je model "crvene zastave", ima 2 okidača ali neznam čemu služi drugi. Kalibar joj je kao u M-48 8x57mm (vjerojatno se točnije misli na 7,92x57mm), sliku trenutno nemam.

alfa146
26.06.2009., 09:48
Braća koja su je nosila tvrde da se nakon ispaljenih desetak okvira s njom moglo pucati iza ugla :rofl:

Kako koju.Nisu sve bile loše.CZ je po tom pitanju imala puno ujednačeniju proizvodnju.Sve su bile iste.

Zagorjedee-lite
27.06.2009., 06:35
precizna,pouzdana ali teška za održavanje,pogotovo cijev.Dosta brzo zahrđa ali i dalje puca :D.Jedno vrime imao AK 47 i skoro da ga se nije moralo čistit a onda dobio m70ab2 i non stop čišćenje.

:ne zna: a koju pušku ne treba čistiti???.....probaj da H&K G3 ne očistiš koji dan....tek je to pizdarija....a za AB2 samo riječi hvale.....robusna i pouzdana...puca uvijek i ne pregrijava se nit ne šteka....pitaj ko je imal rumunjku kak izgleda nakon 3-4 okvira....ja sam uvijek imal AB2 sa sobom a G3 smo nosili na položaj zbog veće preciznosti i jebačkog zvuka.....psihološki je jači jer se dere ko PAM

zetec
28.06.2009., 17:07
:ne zna: a koju pušku ne treba čistiti???.....probaj da H&K G3 ne očistiš koji dan....tek je to pizdarija....a za AB2 samo riječi hvale.....robusna i pouzdana...puca uvijek i ne pregrijava se nit ne šteka....pitaj ko je imal rumunjku kak izgleda nakon 3-4 okvira....ja sam uvijek imal AB2 sa sobom a G3 smo nosili na položaj zbog veće preciznosti i jebačkog zvuka.....psihološki je jači jer se dere ko PAM
nisam napisa da se ne mora čistit ali AK47 bar ne uvati ruzinu nakon šta na njega kapne kap znoja ko na M70.Sama konstrukcija M70 mu daje da i dalje puca pa makar bio i skroz hrđav ali vojnik koji ga duži ima masu više problema.Zapitaj se zašto su naši vojnici u Afganistanu jedno vrijeme nosili AK47 umjesto M70 koje inače i duže(bar PAUCI)

rakijetina
28.06.2009., 19:53
da ne otvaram posebnu temu, imate li ikakvu ideju koji je model "crvene zastave", ima 2 okidača ali neznam čemu služi drugi. Kalibar joj je kao u M-48 8x57mm (vjerojatno se točnije misli na 7,92x57mm), sliku trenutno nemam.To su lovački karabini. Drugi "okidač" je tzv. ubrzica (šneler, šteher). Kad se on pritisne, okidač postaje vrlo osjetljiv.

Mustang51
29.06.2009., 19:16
nisam napisa da se ne mora čistit ali AK47 bar ne uvati ruzinu nakon šta na njega kapne kap znoja ko na M70.Sama konstrukcija M70 mu daje da i dalje puca pa makar bio i skroz hrđav ali vojnik koji ga duži ima masu više problema.Zapitaj se zašto su naši vojnici u Afganistanu jedno vrijeme nosili AK47 umjesto M70 koje inače i duže(bar PAUCI)

zato kaj m70 nije nis posebno,dapace losiji kaj se materijala tice spram akm za klasu a precjenjen je ko i hrpa toga iz arsenala bivse jna jer je to bila politika i provođena je propaganda takvih razmjera da i 18 godina nakon juge ljudi jos puse tu spiku

lisica82
19.07.2009., 15:18

P.S. postoji li ikakva razlika između B1 i AB2 osim kundaka?

Isto tako, barem po pričama ljudi iz domoviskog rata, definitivno je bolja od "rumunjke" AKM (ako se nevaram)

P.P.S. isprika moderatoru što sam otvorio 2 iste teme, razlog tome je taj što mi je forum nešto štekao zadnjih dana, gotovo pa nisam ni mogao ući u njega

Pozz puška M70 B1 ili AB2 ti je jedna od bolji pušaka čak i od kalasnjikova je bolja ovo što spominjete hrdjanje pa nebi se reklo ako je održavate kako treba puška je straha.
Cjenu ovdje spominješ evo rećiću ti ja cjenu puške u eurima izajde oko 80 eura

ML_croman
19.07.2009., 18:26
Pozz puška M70 B1 ili AB2 ti je jedna od bolji pušaka čak i od kalasnjikova je bolja ovo što spominjete hrdjanje pa nebi se reklo ako je održavate kako treba puška je straha.
Cjenu ovdje spominješ evo rećiću ti ja cjenu puške u eurima izajde oko 80 eura
Zamisli onda 80 eura (približno 600 kn) s VHS.om od 10000kn :zubo:
Koliko znam i M70 B1 i AB2 ima veću paljbenu moć od standardnog kalaša (600 met/min), M70 B1, AB2 (650 met/min) ??

ferda
20.07.2009., 08:25
Zamisli onda 80 eura (približno 600 kn) s VHS.om od 10000kn :zubo:
Koliko znam i M70 B1 i AB2 ima veću paljbenu moć od standardnog kalaša (600 met/min), M70 B1, AB2 (650 met/min) ??

M70 AB2 puca 600 metaka u minuti, barem nas je tako učio "drug desetar" iz JNA.

Lee Champa
20.07.2009., 12:03
MODELI AUTOMATSKE PUŠKE M 70

-sanduk frezan,drveni kundak sa tri vijka - M 70
-cijev na navoj,metalni sklopivi kundak - M 70 A
-poklopac od debljeg lima, ima nosač optičkog nišana sa lijeve strane na sanduku - M 70 A1
-sanduk frezan, metalni sklopivi kundak - M 70 AB
-cijev učvršćena štiftom, drveni kundak sa dugim vijkom kroz kundak -
M 70 B, drveni kundak - M 70 B1

-sanduk od lima, sklopivi kundak, 2 kom zakovica na sanduku -
M 70 AB1, sklopivi kundak, 1 kom zakovica na sanduku - M 70 AB2

MODELI STROJNICE M 72

M 72 B -sanduk frezan, drveni kundak
M 72 B1 -sanduk limeni, drveni kundak
M 70 AB1 -sanduk limeni, sklopivi kundak

MODELI OSTALIH AUTOMATSKIH PUŠAKA 7,62 mm

RUSKE:-drveni kundak, kundak od ljepljenog drveta, broj od 6 znamenki, ili dva slova pisana čirilicom i 4 broja, podkundak proširen, preklopni kundak se preklapa u desno

BUGARSKE:-kundak (ono šta je kod drugih pušaka od drveta to je kod bugarki od plastike), broj se sastoji od 2 slova čirilice 2 - 4 broja, preklopni kundak se preklapa u desno

RUMUNKE:-drveni kundak, podkundak ima rukohvat, oznaka 3 slova 4 broja, preklopni kundak se preklapa u desno

KINESKE:-drveni kundak, nož je cjelina puške

Bivša DDR:-preklopni kundak, nose oznaku 2 slova (TG) i 4 broja

nino2001
14.08.2009., 14:28
Poštovani forumaši

slučajno sam naletio na ovaj forum pa me je baš ova tema zaintrigirala

kroz svu literaturu (do koje sam uspio doći) sam izbrojio čak 10 različitih podmodela ovog oružja a da im je nazivni model isti.
1. M70
2. M70A
3. M70B
4. M70AB
5. M70A1
6. M70AB1
7. M70AB2
8. M70B1
9. M70AB2N-PN
10.M70B1N-PN

a razlika ima raznih kada se sve zbroji ukupno 3 lista A4 formata štampanog obostrano u font-u 8 na skoro svakom dijelu postoji kroz gore navedene podmodele bar 3 razlike u odnosu na prethodni

od udarnih igli, tijela zatvarača, usporivača paljbe (nemaju ga svi modeli), rupe na plinskom cilindru ili komori za ispust viška barutnih plinova, pa nočni nišani više vrsta, pa dvije vrste prihvata samo za drveni kundak, pa pričvrščivanje cijevi za sanduk...

recimo model AB ima glodani sanduk ali je cijev pričvršćena prešanjem i osigurana zatikom ....

ima toga cijelo brdo

idem dalje čitati ovakve ili slične teme pa se čujemo
pozz...

Grga-os
14.08.2009., 19:57
Čisto iz iskustva mogu reći kao i dobar dio onih prije mene da je jako osjetljiva i da se zastidi (hrđa) već na malo magle, za razliku od originala koji s time nema probleme. Ono što mnogi navode kao neku prednost, ispucavanje tromblona, to baš i nije. Već krajem DR mi u gardu nismo ih uopće koristili. Isto tako nazovi noćni ciljnik je gotovo potpuno bezkorisna stvar. Što čovjeku znači to što vidi ciljnik na vrhu svoje cijevi u mrklom mraku. Cilj uopće ne vidiš, eventalno bljeskovi opaljenja protivnika, što baš i nije neki cilj na koji možeš precizno ciljati. Kod spremnika je dobro to što pri opaljenju zadnjeg metka zatvarač ostaje u zadnjem položaju, ali ni to nije do kraja riješeno kako treba, pa prilikom vađenj spremnika on opet ode u prednji položaj, što znači da ga moraš opet repetirati, a na samo otpustiti kao kod npr H&K. Za razliku od ruskih ( plastika ili nešto slično) ovi spremnici su metalni, pa se zna desiti da se iskrive (udube), a da to ne primjetiš prilikom punjenja i onda donosač metaka zapne ,pa eto zastoja, što se kod plastike ne može desiti.

Brzina paljbe uvelike ovisi o uvježbanosti strijelca. 600 metaka u minuti je teoretska brzina, znači da imaš spremnik koji ima 600 metaka ispucao bi ga u minuti, ali sa spremnicima od 30 metaka to je nemoguće dostići. Isto tako bilo bi dobro malo i naciljati ponekada kada pucaš tako da je sve preko 90 komada čisto razbacivanje streljiva.

I sada vidih kaže čovjek da ako pušku održavam kako treba onda ona ne hrđa. Sigurno je prošao previše pravih terena s njom da to može reći. Kada si na terenu tjedan i više i nemaš tvrdog objekta nama šanse da ti "srpkinja" ne pocrveni, barem malo, ma koliko je ti čistio. Naravno ne govorimo o ljetu i suhom vremenu, ali proljeće, jesen ili zima u npr. Baranji (Ritu), vlage ko u priči, i u zraku i na tlu možeš čistiti, i opet čistiti, i opet ... ali kroz koji sat evo crvenila. istina puška radi bez problema, ali se crveni.

ML_croman
28.11.2009., 13:33
Zna li možda tko koja vrsta kalašnjikova ima preklopni kundak kao M70ab2, ali nema nikakve oznake osim dva slova (AL) i 4 broja? Istražujem svakojake vrste, ali neznam koja je ovo :ne zna:??

ac_thunder
28.11.2009., 15:42
Možda ima još koja al ove sam se prve sjetio.

http://kalashnikov.guns.ru/models/ka234.html

ML_croman
28.11.2009., 17:24
Možda ima još koja al ove sam se prve sjetio.

http://kalashnikov.guns.ru/models/ka234.html
Nije, jbg, nema dodatnu ručku na tijelu puške. Naizgled je gotovo identična kao AKMs, ali nema ništa na ćirilici, a mislim da bi trebalo biti??
Imao sam negdje sliku, pokušat ću je iskopati odnekud, pa je stavim ovdje..

Mustang51
29.11.2009., 19:43
da ne otvaram posebnu temu, imate li ikakvu ideju koji je model "crvene zastave", ima 2 okidača ali neznam čemu služi drugi. Kalibar joj je kao u M-48 8x57mm (vjerojatno se točnije misli na 7,92x57mm), sliku trenutno nemam.

lovacki karabin sa "ubrzicom"

_SS_
01.12.2009., 18:45
Da ne otvaram novu temu, kakva je ovo (http://www.morh.hr/images/phocagallery/Pjesastvo/Spec.postr/thumbs/phoca_thumb_l_IMG_0089a.jpg) verzija AK?

ac_thunder
01.12.2009., 19:33
Trebo bi bit Mađar AMD 65, razvijen za njihove padobrance. Premda je ovaj bez prednjeg pistol gripa, to je možda korisnik namjerno uklonio.

_SS_
02.12.2009., 12:12
tnx :top:

Mustang51
05.12.2009., 08:45
Da ne otvaram novu temu, kakva je ovo (http://www.morh.hr/images/phocagallery/Pjesastvo/Spec.postr/thumbs/phoca_thumb_l_IMG_0089a.jpg) verzija AK?

je,mađarski amd65

bl00d
13.02.2012., 08:49
Zanima me što više podataka o ovoj jurišnoj pušci, vaša iskustva s njom, njezina pouzdanost, kvaliteta, novčana vrijednost, sve njene inačice i razlike među njima. Pogotovo me zanima verzija M70ab2.

http://www.zastava-arms.co.rs/srpski/vojni.htm

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Zastava_M70AB2_with_folded_stock_Hunter_la5.JPG

U Bosni na crno košta oko cca 150 KM,a to ti dođe oko 500-600 kuna:504::504::504::504::504:

bl00d
13.02.2012., 08:53
Kaže meni otac kako su najcjenjeniji bili oni istočno Njemački ak 47,samo zbog toga jer je "Made in Germany".Inače on je dužio m70ab2 kaže nikad zakovala nije,uvjek je pucala.....[ Mislim da je to taj ak 47.Pa ako biste mogli nešto reći o tome "kalašnjikovu".

Vatanen
18.03.2012., 10:54
Osnovna mana i razlika u odnosu na ostale AK inacice kao sto svi rekose je uzasno hrdjanje unutrasnjosti cijevi.Imao sam orginal Ruski AK i ispucas okvir metaka ,ne cistis ga 2 dana i cijev se opet cakli,iz m70 ako samo prenoci bez ciscenja nakon pucanja ujutro su po cijevi grudvice hrdje koje se vise nemogu ocistiti tj iza njih nakon ciscenja ostaju tockice ostecenja na celiku.Kao sto rekoste to je najveca mana M70 ke i inace Zastavinog vojnog oruzja.

Lee Champa
19.03.2012., 11:01
Osnovna mana i razlika u odnosu na ostale AK inacice kao sto svi rekose je uzasno hrdjanje unutrasnjosti cijevi.Imao sam orginal Ruski AK i ispucas okvir metaka ..........

Osnovna mana svih ostalih AK 47, iako imaju kromiranu cijev, je što ne mogu proći 2. Tehnički pregled u HV - ne zadovoljavaju po kalibru!
Izgleda da je pravilo da "špijun" 7,7 mm normalno propada!!!!!!:504:

JoZ@
19.03.2012., 11:31
Osnovna mana svih ostalih AK 47, iako imaju kromiranu cijev, je što ne mogu proći 2. Tehnički pregled u HV - ne zadovoljavaju po kalibru!

:misli:

UrchinStar47
19.03.2012., 19:48
Galil? AK-101?

Vatanen
20.03.2012., 17:45
AK 47 nema manu.Politika NATOa je da prihvatis njihov standard i postanes i njihovo trziste iako po meni ne nude bolji kalibar.

Josey_Wales
20.03.2012., 20:33
Ova puska mi je pala u oko... Djeluje mi jako zanimljivo i mislim da bi se u pojedinacnoj paljbi mogla koristiti i kao marksman puska... Nigdje nisam nasao testove... Koristi 7.62×51mm NATO iltiga komercijalni .308 Win... Ovo mi je glavni konkurent za "do jaja" survival pusku kraj americkog M14... ;)

M77B1...

http://www.zastava-arms.rs/cms/assets/drgalleries/81/thumb_M77B1.jpg

http://www.zastava-arms.rs/

9aplus
20.03.2012., 21:15
A sto je tu novo osim okvira i par cm cijevi :-))))))))

D.I.V
20.03.2012., 23:17

Ovo i mene zanima ,ako moze objasnjenje ?? kakvo pravilo 7.7 mm ??

Josey_Wales
21.03.2012., 08:44
A sto je tu novo osim okvira i par cm cijevi :-))))))))

Tih "par" cm je ravnih 8.5 cm u odnosu na klasicni AK i to je puno... M76 koji je marksman puska ima isto toliko dugu cijev... Prednost ove puske jest sto ima mocniji metak(.308 Win), mogucnost rafalne paljbe i sustav je od AK-a... Ako moze postizati dobre grupacije na bar 400m to je jebena stvar... U Iraku ili Afganistanu bih volio imati ovakvu nekakvu igracku... ;)

9ak
21.03.2012., 10:20
Ovo i mene zanima ,ako moze objasnjenje ?? kakvo pravilo 7.7 mm ??

Kad gledaš koliko je izderana cijev, kroz nju pustiš "špijuna" koji glumi zrno. Za svaki kalibar ih imaš više komada - manji od kalibra, nazivni kalibar, veći kalibar. Što je kolega rekao, sve testirane puške imaju veće kalibre, i s time pogoršana svojstva.

D.I.V
21.03.2012., 10:48
Kad gledaš koliko je izderana cijev, kroz nju pustiš "špijuna" koji glumi zrno. Za svaki kalibar ih imaš više komada - manji od kalibra, nazivni kalibar, veći kalibar. Što je kolega rekao, sve testirane puške imaju veće kalibre, i s time pogoršana svojstva.

Zanimalo me ovaj dio sto se tice 7.7 mm .

Posto si ti odgovorio ono sto ja znam ,tj sa time sam se bavio na sluzenju u JNA.

Koliko mene sjecanje sluzi ,granica u JNA je bila od 7,62-7.68 mm Sve ispod i iznad toga nije moglo proci "tehnicki" Ono koliko sam ja to "spijunirao" a bilo je toga dosta ,nije bilo slucaja da je kalibar manji od 7,62 mm . I to je bilo vrlo rijetko ,vecina je bila oko 7.63-7.64 mm ,tako da mislim da je 7.7 mm neupotrebljiva cijev ,ali me znanima kako da sa zrnom 7,62mm "izderes cijev na 7.7 mm ??

Hollow Point
21.03.2012., 10:51
Streljivo loše kvalitete u kombinaciji sa još lošijim održavanjem i pojačanom terenskom i borbenom upotrebom puške?

D.I.V
21.03.2012., 11:13
Streljivo loše kvalitete u kombinaciji sa još lošijim održavanjem i pojačanom terenskom i borbenom upotrebom puške?

Mogu se sloziti sve sto si napisao ,ali bilo je slucajeva "nagrizenosti cijevi" 30%

a,kalibar 7.63 mm . To je bio problem i sa rumunjskim AK, oni su imali cak i ispod 7,62 cijev ,a ko nisi koristio njihovu miniciju ode cijev ukrivo :) To znaju mnogi sto su bili u DR. Nisam sad u stanju to provjeriti jer nemam ,ali mislim da bi zrno ako ga stavis na vrh cijevi propalo na 7.7mm tj doslo bi do same cahure . A i to je jedan pokazatelj potrosenosti cijevi .

Lee Champa
21.03.2012., 18:53
. A i to je jedan pokazatelj potrosenosti cijevi .

Ne samo istrošenosti, nego i šlamperaja kod izrade (ko ju je..glavno da je šuplja cijev). To se događalo i kod novih pušaka!

Vatanen
22.03.2012., 14:06
ali mislim da bi zrno ako ga stavis na vrh cijevi propalo na 7.7mm tj doslo bi do same cahure . A i to je jedan pokazatelj potrosenosti cijevi .

:top: najjednostavniji nacin provjere prosirenosti cijevi kod svakog vatrenog oruzja.Uzme se metak koji koristi oruzje i zrno se ugura u usta cijevi,ako dodje do toga da zrno toliko upadne da cahura dodirne cijev,ta cijev je katastrofa.U pravilu bi 1/3 zrna trebala ostati vani.Vrijedi i za pistolje.

ali me znanima kako da sa zrnom 7,62mm "izderes cijev na 7.7 mm ??

Osim hrdje koja odnosi materijal cijevi i trosenja uslijed prolaska zrna kao sto rekose cijev se dugotrajnim koristenjem prosiruje i zbog visokih tlakova,oko 2500-3000 bara je tlak pri svakom opaljenju u prosjeku u cijevi i s vremenom ona se siri.Nakon par desetaka tisuca metaka cijevi prolazi radni vijek.

D.I.V
22.03.2012., 16:50
:top: najjednostavniji nacin provjere prosirenosti cijevi kod svakog vatrenog oruzja.Uzme se metak koji koristi oruzje i zrno se ugura u usta cijevi,ako dodje do toga da zrno toliko upadne da cahura dodirne cijev,ta cijev je katastrofa.U pravilu bi 1/3 zrna trebala ostati vani.Vrijedi i za pistolje.

Osim hrdje koja odnosi materijal cijevi i trosenja uslijed prolaska zrna kao sto rekose cijev se dugotrajnim koristenjem prosiruje i zbog visokih tlakova,oko 2500-3000 bara je tlak pri svakom opaljenju u prosjeku u cijevi i s vremenom ona se siri.Nakon par desetaka tisuca metaka cijevi prolazi radni vijek.

Slazem se sa svime izrecenim ,samo treba ispucati toliko metaka u borbi ,onda je normalno da je cijev ostecena i treba zamjena ili otpis. Puno prije cijev ode kod raznih "veselica" gdje u par minuta ispuca u zrak dva borbena kompleta :) A, onda kad dojde sebi drugi dan kaze dobio sam "fals" AK-47 :)

Pilatus
22.03.2012., 17:45
Ali me znanima kako da sa zrnom 7,62mm "izderes cijev na 7.7 mm ??

Vanjski promjer zrna je nesto malo iznad 7,90.

Kod 5,45x39 vanjski promjer zrna je 5,62, a kod 5,56x45 je oko 5,70.

Zrno mora biti nesto veceg promjera nego cijev, i to radi brtvljenja barutnih plinova pri kretanju kroz cijev, i za odgovarajuce urezivanje u zljebove cijevi.

Pogledaj ispaljeno zrno, pa ces vidjeti koliko je "stijesnjeno". Razlika izmedju promjera ispaljenog i neispaljenog zrna je lako uocljiva.

Vatanen
22.03.2012., 21:52
Slazem se sa svime izrecenim ,samo treba ispucati toliko metaka u borbi ,onda je normalno da je cijev ostecena i treba zamjena ili otpis. Puno prije cijev ode kod raznih "veselica" gdje u par minuta ispuca u zrak dva borbena kompleta :) A, onda kad dojde sebi drugi dan kaze dobio sam "fals" AK-47 :)
Pa je,u tom slucaju ce doci do pregrijavanja i iskrivljenja cijevi sto je jos gore

Vanjski promjer zrna je nesto malo iznad 7,90.

Kod 5,45x39 vanjski promjer zrna je 5,62, a kod 5,56x45 je oko 5,70.

Zrno mora biti nesto veceg promjera nego cijev, i to radi brtvljenja barutnih plinova pri kretanju kroz cijev, i za odgovarajuce urezivanje u zljebove cijevi.

Pogledaj ispaljeno zrno, pa ces vidjeti koliko je "stijesnjeno". Razlika izmedju promjera ispaljenog i neispaljenog zrna je lako uocljiva.

Susreo sam se sa ovim slucajem,pri opaljenju metka iz oruzja kalibra 7,62/54R rucne izrade popustio je zatvarac i plinovi su izasli nazad a zrno je ostalo viriti na ustima cijevi mozda 1 cm od izlaska.S obzirom da je zrno bilo vojno sa celicnom jezgrom a cijev kratka kao u pistolja odlucio sam uzeti celicnu sipkicu i tezi cekic da izguram zrno iz cijevi.Stavio sam cijev u stegu i poceo lupati,ziv sam se satrao dok sam ga protjerao samo 1 cm kroz cijev lupajuci kolko sam mogao :) .Nevjerovatno koliko je sire zrno od cijevi i kolika snaga i tlak treba da ga protjera kroz cijev.

Lee Champa
23.03.2012., 08:41
......Nevjerovatno koliko je sire zrno od cijevi i kolika snaga i tlak treba da ga protjera kroz cijev.

Da bi cijev urezala kanale u zrno, prilikom opaljenja, potreban je pritisak oko 300 bara:kava: prije toga zrno "ne kreće" kroz cijev.

Vatanen
23.03.2012., 12:08
Da bi cijev urezala kanale u zrno, prilikom opaljenja, potreban je pritisak oko 300 bara:kava: prije toga zrno "ne kreće" kroz cijev.
Kakvih 300 bara,tlak u cijevi 7.62/39 je preko 3000 bara.

9ak
23.03.2012., 21:08
Kakvih 300 bara,tlak u cijevi 7.62/39 je preko 3000 bara.

U unutrašnjoj balistici postoji jedna točka na krivulji tlaka kod koje počinje urezivanje žljebova u košuljicu. To se zove tlak forsiranja i ovisno o kalibru ide od 230 do 300 bara. Što je manji kalibar, potreban je veći tlak forsiranja.

Maksimalni tlak se postigne kad su žljebovi već urezani u košuljicu i zrno je na putu kroz cijev.

Vatanen
24.03.2012., 07:12
U unutrašnjoj balistici postoji jedna točka na krivulji tlaka kod koje počinje urezivanje žljebova u košuljicu. To se zove tlak forsiranja i ovisno o kalibru ide od 230 do 300 bara. Što je manji kalibar, potreban je veći tlak forsiranja.

Maksimalni tlak se postigne kad su žljebovi već urezani u košuljicu i zrno je na putu kroz cijev.

:top: nisam skontao odmah

bl00d
29.03.2012., 14:42
Dajte mi sad recite:m70ab2 ili akms(Ruski)......napišite razloge i za jednu ili pak drugu....strašno me zanima koja je po vašem mišljenju bolja

JoZ@
29.03.2012., 14:47
M70ab2 - mogučnost ispaljivanja tromblona
AKms - sve ostalo a to ostalo zavisi i koju ju koristi

Pilatus
29.03.2012., 15:07
Dajte mi sad recite:m70ab2 ili akms(Ruski)......napišite razloge i za jednu ili pak drugu....strašno me zanima koja je po vašem mišljenju bolja

AKMS.
Ili još bolje AKM sa drvenim kundakom.

Ne hrđa - pouzdaniji, nema (nepotrebnog) viška dijelova, nešto lakši.
Plus spremnici za M70. Pametno i smiješno jednostavno rješenje da donosač metaka zadržava zatvarač u zadnjem položaju nakon što se ispuca zadnji metak.

JoZ@
29.03.2012., 16:14
AKMS.
donosač metaka zadržava zatvarač u zadnjem položaju nakon što se ispuca zadnji metak.

šteta da ne ostane otraga kad izvadiš spremnik

bl00d
29.03.2012., 19:03
AKMS.
Ili još bolje AKM sa drvenim kundakom.

Ne hrđa - pouzdaniji, nema (nepotrebnog) viška dijelova, nešto lakši.
Plus spremnici za M70. Pametno i smiješno jednostavno rješenje da donosač metaka zadržava zatvarač u zadnjem položaju nakon što se ispuca zadnji metak.

Meni je bolji AKMS.sa preklopnim kundakom kao m70ab2....
Jednostavnije je zar ne??

Lee Champa
30.03.2012., 08:03
Ako tražim kvalitetu izrade onda AK-srpski!:kava:

9aplus
30.03.2012., 09:43
i DRNČ svaki dan :-)))))))))))))))))))))))
tako je bilo u doba kad sam ja to dužio

Vatanen
02.04.2012., 23:03
Ako tražim kvalitetu izrade onda AK-srpski!:kava:
Niposto,verzija kojoj je hrdjanje cijevi nemoguce zaustaviti i brzo bude unistena u odnosu na tvrdo kromirane.

Lee Champa
03.04.2012., 08:23
Niposto,verzija kojoj je hrdjanje cijevi nemoguce zaustaviti i brzo bude unistena u odnosu na tvrdo kromirane.

Hrđanje cijevi se onemogućava čiščenjem i, kao što kaže 9aplus, DRNČ-em!
A te kromirane su priča za sebe, skoro svaka ima proširenu cijev. Prema PS-u iz JNA za AK 47, malo koja bi zadovoljila!:kava:

JoZ@
03.04.2012., 08:37
Prema PS-u iz JNA za AK 47, malo koja bi zadovoljila!:kava:

zabole mene ona stvar za PS ak ona radi i precizna je kak je moja bila

Vatanen
06.04.2012., 08:34
Hrđanje cijevi se onemogućava čiščenjem i, kao što kaže 9aplus, DRNČ-em!
A te kromirane su priča za sebe, skoro svaka ima proširenu cijev. Prema PS-u iz JNA za AK 47, malo koja bi zadovoljila!:kava:

Ma nema toga ko srbijanku moze nacistiti.Odmah poslije pucanja svakog,makar samo jedan metak i to temeljitio,ne ne nikako,tom oruzju cijev pretjerano hrdja i posebno u borbenim uvjetima nema toga ko ce srpkinju sacuvati da cijev ostane glatka.Inace je to mana Zastavinog oruzja.Od M48 do 7 62 TT M57 a njihov AK je vrhunac.Ja bi prije izabrao Ruski i oruzje sa tvrdo kromiranom cijevi,skoro svako suvremeno oruzje ima takvu cijev tako da nevjerujem da su se tako lako prosirivale .Nacistio sam je se i opet zahrdja,na hvala vise :)

zdrug2000
06.04.2012., 08:41
zabole mene ona stvar za PS ak ona radi i precizna je kak je moja bila

Kakvu si imao? Ja sam u vojsci cijelo vrijeme imao rumunjku i što se tiče preciznosti bila je odlična.Jedino kad sam služio rok u Šapjanama(završna 6mj) Heckler G3.

ZgSash
06.04.2012., 09:08
a koliko si ispucao iz tih pusaka?
:)
inace je standard da bi cijev morala izdrzati 10-20 000 metaka bez problema

takoder, vezano uz problematiku ciscenja, ljudi neznaju za problem okluzije i misle da je dovoljno jednom ocistiti cijev nakon pucanja

zdrug2000
06.04.2012., 09:52

takoder, vezano uz problematiku ciscenja, ljudi neznaju za problem okluzije i misle da je dovoljno jednom ocistiti cijev nakon pucanja

Ako misliš na mene iz rumunja nisam previše al da je bio precizan je.Al sam zato iz heklera nagruvo metaka podosta :cerek: i bilo je super,na preciznost nemam prigovora,malo je teži i to je to.Bilo je M-70 u skladištima al ih niko nije dužio,profi ZDRUG je imao Ak-74,mi ročnici G3.

Vatanen
06.04.2012., 13:11

Kod kalija ce izdrzati 40 000 metaka kako je specificirano.Ma tvrdo kromirana cijev ,zakon,netrebas je ni cistiti fakticki pa makar bila i 20 tak posto manja trajnost,tesko da ce iko kolicinom metaka koju je ispalio unistiti cijev jer bas se treba namuciti ali kod 90 posto srbijanki sada je unistena hrdjom.

bl00d
16.04.2012., 15:52
Kod kalija ce izdrzati 40 000 metaka kako je specificirano.Ma tvrdo kromirana cijev ,zakon,netrebas je ni cistiti fakticki pa makar bila i 20 tak posto manja trajnost,tesko da ce iko kolicinom metaka koju je ispalio unistiti cijev jer bas se treba namuciti ali kod 90 posto srbijanki sada je unistena hrdjom.

A postoji li još ikakva zaštita cijevi osim kromiranja???
I ako ima koja je najbolja??

_SS_
16.04.2012., 17:50
Od kud ove priče o krećem vijeku trajanja kromirane cijevi (općenito, ne konkretan primjer M70 i AKM)? Upravo je osnovni razlog zašto većina vojnog oružja ima kromirane cijevi je veća otpornost na visoke temperature i tlak te samim time dulje trajanje cijevi. Otpornost na koroziju je samo pozitivna nuspojava, nije da će ijedna vojska trošit lovu na skuplje cijevi (time i oružje) samo da olakša vojnicima održavanje oružja. Ajde da kažete da se gubi preciznost kod kromiranih cijevi, ok, mada je to zanemarivo kod jurišnih pušaka i strojnica.

Lee Champa
16.04.2012., 19:11
Od kud ove priče o krećem vijeku trajanja kromirane cijevi ....

Nisu priče, već šlamperaj izrade!
Tako da bih rađe zastavinu nekromiranu sa strogom tolerancijom izrade cijevi i redovno čišćenje, nego rusku, mađarsku, rumunjsku, kinesku ili DDR-ovku:ne zna:

bl00d
16.04.2012., 19:25
Od kud ove priče o krećem vijeku trajanja kromirane cijevi (općenito, ne konkretan primjer M70 i AKM)? Upravo je osnovni razlog zašto većina vojnog oružja ima kromirane cijevi je veća otpornost na visoke temperature i tlak te samim time dulje trajanje cijevi. Otpornost na koroziju je samo pozitivna nuspojava, nije da će ijedna vojska trošit lovu na skuplje cijevi (time i oružje) samo da olakša vojnicima održavanje oružja. Ajde da kažete da se gubi preciznost kod kromiranih cijevi, ok, mada je to zanemarivo kod jurišnih pušaka i strojnica.

A pitam vas ima li još koja zaštita cijevi osim kromiranja??

_SS_
16.04.2012., 19:36

Nije mi poznato da se koriste neke druge legure

UrchinStar47
17.04.2012., 00:49
Imaju neke cjevi od nehrdjajuceg celika sa slicnim svojstvima (ali navodno vece preciznosti), ali to je od neke opskurne tvrtkice iz amerike, i patentirano je pa se ne koristi siroko.

Naravno, imas bruniranje, i sl. ali to ne pomaze toliko. :kava:

_SS_
17.04.2012., 12:16
Imaju neke cjevi od nehrdjajuceg celika sa slicnim svojstvima (ali navodno vece preciznosti), ali to je od neke opskurne tvrtkice iz amerike, i patentirano je pa se ne koristi siroko.

Nisu baš toliko rijetke ima nekoliko proizvođača u sad i europi. Koriste se kad je preciznost najbitnija stavka. Nemaju baš slična svojstva osim otpornosti na koroziju ali to je ionako popratni efekt. Štos je da je nehrđajući čelik podatniji za obradu na hladno od 4140 ili 4150 krom molibdena pa se dobiva bolja konzistencija žljebova cijelom dužinom cijevi i time veća preciznost. Uglavnom za kaj ameri zovu "match grade" iliti natjecateljska cijev. Da kroz takvu cijev ispališ 5-6 okvira bez hlađenja nebi dugo trajala

Naravno, imas bruniranje, i sl. ali to ne pomaze toliko. :kava:

Bruniranje je potpuno drugačiji proces i nanosi se na samo oružje te nema veze s otpornosti na tlak i visoke temperature. Ista stvar je sa duracoat-om i ostalim modernim "tacticool" premazima

bl00d
17.04.2012., 15:25
Nisu baš toliko rijetke ima nekoliko proizvođača u sad i europi. Koriste se kad je preciznost najbitnija stavka. Nemaju baš slična svojstva osim otpornosti na koroziju ali to je ionako popratni efekt. Štos je da je nehrđajući čelik podatniji za obradu na hladno od 4140 ili 4150 krom molibdena pa se dobiva bolja konzistencija žljebova cijelom dužinom cijevi i time veća preciznost. Uglavnom za kaj ameri zovu "match grade" iliti natjecateljska cijev. Da kroz takvu cijev ispališ 5-6 okvira bez hlađenja nebi dugo trajala

Bruniranje je potpuno drugačiji proces i nanosi se na samo oružje te nema veze s otpornosti na tlak i visoke temperature. Ista stvar je sa duracoat-om i ostalim modernim "tacticool" premazima

A niklovanje?Jeli to samo za vanjsku stranu oružja?:503::503::503:

_SS_
17.04.2012., 15:54
Spada u isti koš s bruniranjem. Možeš bilo koji komad čelika, recimo navlaku pištolja, niklovat, brunirat, pozlatit.. to je kemijska obrada. isto tako možeš premazat duracoatom ili nečim drugim (svaki proizvođač ima neki svoj naziv za takve premaze). Zajedničko svemu tome je da nema nikakve veze i ne treba brkati s presvlačenjem unutašnjosti cijevi kromom koji ima približno duplu tvrdoću 4140 čelika i daje daleko veću otpornost na visoke temperature i tlakove

bl00d
17.04.2012., 17:53
Spada u isti koš s bruniranjem. Možeš bilo koji komad čelika, recimo navlaku pištolja, niklovat, brunirat, pozlatit.. to je kemijska obrada. isto tako možeš premazat duracoatom ili nečim drugim (svaki proizvođač ima neki svoj naziv za takve premaze). Zajedničko svemu tome je da nema nikakve veze i ne treba brkati s presvlačenjem unutašnjosti cijevi kromom koji ima približno duplu tvrdoću 4140 čelika i daje daleko veću otpornost na visoke temperature i tlakove

A ima jedna "legenda"prema kojoj su one m70-ke iz 1992 bile najkvalitetnije ikad izrađene jer su bile izrađene od švetskog čelika,a on ima veću otpornost i na koroziju i hrđanje te ima veći vjek trajanja.Neki su ga i i izjednačavali ili su čak tvrdili da su bolji od kromiranih cjevi(no ja se sa tim ne slažem).
Pa me zanima kakvo je tvoje mišljenje u vezi toga i znaš li išta o tome?:confused:

JoZ@
17.04.2012., 18:35
najmlađe su bile one iz 89g
tek poslje oluje sam vidjel jednu iz 91 il 92 i to kod armije bih
al bila je nova novcata

_SS_
17.04.2012., 19:23
A ima jedna "legenda"prema kojoj su one m70-ke iz 1992 bile najkvalitetnije ikad izrađene jer su bile izrađene od švetskog čelika,a on ima veću otpornost i na koroziju i hrđanje te ima veći vjek trajanja.Neki su ga i i izjednačavali ili su čak tvrdili da su bolji od kromiranih cjevi(no ja se sa tim ne slažem).
Pa me zanima kakvo je tvoje mišljenje u vezi toga i znaš li išta o tome?:confused:

Dal su neke M70 imale kvalitetnije cijevi od drugih nemam pojma. Kolko znam juga nije imala neke zalihe kroma pa zato i nisu bile kromirane cijevi na M70, a isto tako moguće je da je "jugoslavenski" čelik, odnosno legura, lošije kvalitete od švedskog :ne zna:
A kaj je bolje, da ga beješ nije metalurgija apstraktna znanost, zna se kolku tvrdoću ima pojedini materijal

Inače, ak se dobro služiš engleskim ima po netu hrpe dobrih članaka na temu proizvodnje, popravljanja, prerađivanja oružja i materijala koji se koriste

UrchinStar47
18.04.2012., 13:38
Gledao sam stvari s tocke gledista otpornosti na hrdju, ali dobra poanta.

Inace, da, nedostatak kroma je bio glavni razlog zasto nisu te puske bile kromirane.

bl00d
18.04.2012., 16:32
Metode izrade užljebljenja cijevi: hladno kovanje, izvlačenje alata kroz cijev, utiskivanje alata u cijev na preši te elektroerodiranjem. Riječ je o vrstama obrade metala koji se primjenjuju u izradi cijevi oružja i njezinom užljebljenju. Današnjom kvalitetom izrade cijevi te uporabljenih materijala te razlike se umanjuju u konačnoj preciznosti tih cijevi na testiranju ili natjecanju. Za materijal cijevi rabe se legirani čelici istom tehnologijom - izvlačenjem šipki u željezarama.

Nakon procesa hlađenja i termostabilizacije, cijevi se režu i buše, te užljebljuju na određeni način. Vanjska obrada cijevi već je druga problematika, ovisno o standardima i propisima dimenzija. Dodaci na cijevi kao mehanički ciljnici i kompenzatori trzaja samo otežavaju optimalno ponašanje cijevi i postizanje najveće preciznosti.

Evo pronašao sam nešto o izradi cjevi.

NikadIzvini
19.04.2012., 15:46
Nije tacno da Jugoslavija nije imala nalazista kroma. Kosovo i Makedonija imaju veca nalazista.

Prije ce biti da u Zastavi nisu znali kako, a nisu htjeli pitati bracu Ruse.

bl00d
19.04.2012., 17:30
Nije tacno da Jugoslavija nije imala nalazista kroma. Kosovo i Makedonija imaju veca nalazista.

Slažem se sa svakom tvojom riječi druže.:):mig:

trpe grozni
20.04.2012., 06:29

A kako su onda hromirali Cecine cevi ????
Nije neka filozofija izvrsiti hromiranje cevi, stavis desetak cevi u metalni sanduk, ispunis ga peskom i ferohromnom prasinom i ostavis ga da se "pece" izvesno vreme na nekoj temperaturi.
Sto se odnosi do nehromiranja unutrasnjeg dela cevi na M-70, jednostavno JNA nije zelela to. Pri hromiranju se pogorsavaju balisticke osobine cevi, bas zato niti jedno lovacko oruzje nema hromiranu cev.

Vatanen
20.04.2012., 07:23
bas zato niti jedno lovacko oruzje nema hromiranu cev.

Vecu glupost jos nisam cuo,ima je skoro svako (nadji na netu negdje specifikacije lovackih pusaka npr Sabatti ,Baikal,Brno i to sto nema ja definitivno nebi kupio :kava: ,imaju dvije vrste kvalitete kromiranih cjevi.Uglavnom obicni celik koji rdja ne dolazi u obzir.Svi novi Zastavini karabini imaju cjevi od nehrdjajuceg celika.

Ajde da kažete da se gubi preciznost kod kromiranih cijevi, ok, mada je to zanemarivo kod jurišnih pušaka i strojnica.

Na netu se neki proizvodjaci snajperskih pusaka hvale da su puske cak preciznije zato sto su kromirane cijevi.Uglavnom moje misljenje je da ni to nije istina ali ni da su neprecizne,mislim da je utjecaj zanemariv .Jedan Dragunov snajper ima kromiranu cijev,tako da.A prednost u nehrdjanju ima veliki znacaj posebno za oruzje koje treba sacuvati precizno.

_SS_
20.04.2012., 10:08
Na netu se neki proizvodjaci snajperskih pusaka hvale da su puske cak preciznije zato sto su kromirane cijevi.Uglavnom moje misljenje je da ni to nije istina ali ni da su neprecizne,mislim da je utjecaj zanemariv .Jedan Dragunov snajper ima kromiranu cijev,tako da.A prednost u nehrdjanju ima veliki znacaj posebno za oruzje koje treba sacuvati precizno.

Vrlo jednostavno, imaš neku užljebljenu cijev i ti žljebovi imaju nekakve nepravilnosti, mikrometarske, ali svejedno postoje. Kad to ideš presvuć slojem kroma te nepravilnosti se uvećavaju za debljinu tog sloja. Sve je to golom oku nevidljivo i zanemarivo za jurišnu pušku ili strojnicu, ali ako treba nešto precizno pogodit na 800, 900 ili više metara onda ima efekt. Ne kažem da je nemoguće napravit kromiranu cijev bez takvih nepravilnosti ali nema vojske koja će financirati takvu proizvodnju.
Kod snajperskih pušaka se nikad ne radi o velikoj brzini paljbe i kromiranje je nepotrebno. Ne znam čemu to hvatanje za otpornost na hrđu kad je to nebitno! Oružje se čisti nakon uptrebe bez obzira na materijal od kojeg je cijev napravljena.
Već sam pisao da se natjecateljske cijevi rade od još mekšeg nehrđajućeg čelika jer životni vijek nije toliko bitan obzirom na količinu ispaljenog streljiva, a preciznost je imperativ. Opet, hrđa, odnosno otpornost je nebitan faktor.
SVD i varijante nisu nit su ikad bile snajperske puške. Njihova preciznost je sasvim zadovoljavajuća za tu namjenu.

pinco
20.04.2012., 10:24
Vrlo jednostavno, imaš neku užljebljenu cijev i ti žljebovi imaju nekakve nepravilnosti, mikrometarske, ali svejedno postoje. Kad to ideš presvuć slojem kroma te nepravilnosti se uvećavaju za debljinu tog sloja. Sve je to golom oku nevidljivo i zanemarivo za jurišnu pušku ili strojnicu, ali ako treba nešto precizno pogodit na 800, 900 ili više metara onda ima efekt. Ne kažem da je nemoguće napravit kromiranu cijev bez takvih nepravilnosti ali nema vojske koja će financirati takvu proizvodnju.
Kod snajperskih pušaka se nikad ne radi o velikoj brzini paljbe i kromiranje je nepotrebno. Ne znam čemu to hvatanje za otpornost na hrđu kad je to nebitno! Oružje se čisti nakon uptrebe bez obzira na materijal od kojeg je cijev napravljena.
Već sam pisao da se natjecateljske cijevi rade od još mekšeg nehrđajućeg čelika jer životni vijek nije toliko bitan obzirom na količinu ispaljenog streljiva, a preciznost je imperativ. Opet, hrđa, odnosno otpornost je nebitan faktor.
SVD i varijante nisu nit su ikad bile snajperske puške. Njihova preciznost je sasvim zadovoljavajuća za tu namjenu.

Snayperskaya Vintovka Dragunova
Ja bi uvik više volija u ratnin uvjetima imat kromiranu cijev, veće će nepravilnosti i slabiju preciznost imat zarđana cijev, nego kromirana u svakome slućaju. A nije lako po terenu uvik imat izglancanu cijev. Posebno ako je materijal skloniji rđanju, zna se već posli par sati javit tragovi rđanja u vlažnin uvjetima.

Josey_Wales
20.04.2012., 10:31
Ja bi uvik više volija u ratnin uvjetima imat kromiranu cijev, veće će nepravilnosti i slabiju preciznost imat zarđana cijev, nego kromirana u svakome slućaju. A nije lako po terenu uvik imat izglancanu cijev. Posebno ako je materijal skloniji rđanju, zna se već posli par sati javit tragovi rđanja u vlažnin uvjetima.

Snajperi su bolt action puske napravljene specijalno za gadjanja veca od 650m za visoko kvalificirane operativce koji su prosli posebnu obuku snajperiste... SVD, Springfield M21, Zastava M76 su negdje na granici, no ipak vise teze marksman puskama negoli "pravim" snajperima... Jednostavno, poluautomatske puske ne ulaze u isti kos sa pravim snajperskim puskama...

Pogledaj si malo rodove americke vojske...

Designated marskman(poluautomatski "snajperi" za potporu pjesastvu)...

http://en.wikipedia.org/wiki/Designated_marksman

Sniper(the one and only :D)...

http://en.wikipedia.org/wiki/Sniper

Scout sniper(snajper izvidjac)...

http://en.wikipedia.org/wiki/Scout_Sniper

električni_zec
20.04.2012., 10:34
Osobno mislim da je tada državna doktrina diktirala odluku o tome na temelju nekakvog odnosa uloženo/dobiveno, odnosno cijene koštanja u odnosu na dobivenu količinu. Vojska je "baštinila" ideju o naoružanom narodu, pored vojske je bila ustrojena i Teritorijalna obrana, sve je to trebalo naoružat što jeftinije i efikasnije.
Moram priznat da ne znam ni osnove tehnologije metalurgije, ali onako "zdravo seljački" to se postiže najracionalnijom proizvodnjom. Vjerujem da ni tada nitko nije očekivao da te puške imaju životni vijek od 10 i više godina aktivnog ratovanja, eventulani sukob bi se riješio red veličine niže. A da je trebalo, vjerujem da nije bila nekakva velika tajna i to napraviti.
Sad dilema, kako to recimo rumunji ili neki drugi gledaju :ne zna: , što su oni radili nehrđajuće cijevi, možda je i stvar kulture u vojsci, JNA je stalno tupila o čistoći opreme, naoružanja, čistilo se stalno, dok nije postalo automatizam.

S druge strane, služio sam dio roka JNA u Sloveniji blizu granice, po ratnom rasporedu bismo bili raspoređeni na određenom području na rušenju svih komunikacijakih pravaca, dužili smo potpuno nove AP, i jedinica je svake dvije godine mijenjala kompletno naoružanje novim, bez obzira na stupanj nagriženosti cijevi. Znači postojala je nekakava politika koju su provodili i prema zadaćama postrojbe, zahtjevima,...

Jurišna puška je ratni potrošni materijal, za razliku od osobnog lovačkog naoružanja (koje se kod nas kupuje tradicionalno za "cijeli život, pa i dalje")

Nadalje, bilo bi korisno da se javi neki znalac i usporedi karakteristike puške koja je rađena Zastava principom i nekom prosječnom nagriženošću cijevi, i recimo zaštičenom cijevi, akoja je izrađena katastrofalnim tolarancijama. Koliko koja mana utječe na preciznost i uredno funkcioniranje...

pinco
20.04.2012., 11:20
Snajperi su bolt action puske napravljene specijalno za gadjanja veca od 650m za visoko kvalificirane operativce koji su prosli posebnu obuku snajperiste... SVD, Springfield M21, Zastava M76 su negdje na granici, no ipak vise teze marksman puskama negoli "pravim" snajperima... Jednostavno, poluautomatske puske ne ulaze u isti kos sa pravim snajperskim puskama...

To mogu bit tvoji kriteriji... pa ih tako predstavljaj, a ne ka neku definiciju.
Većina snajperskih puški nije specijalno napravljena nego je nastala manjon ili većon preinakon obićne, vojne, sportske ili lovačke puške. Najveće uspjehe su doživile obićne puške sa montiranon optikon, nisu bila idealna rješenja al su se pokazala unčikovita, i to sa strijelcima koji su prošli osnovnu obuku... Ti kada gledaš puno SF filmova....

Josey_Wales
20.04.2012., 12:14
To mogu bit tvoji kriteriji... pa ih tako predstavljaj, a ne ka neku definiciju.
Većina snajperskih puški nije specijalno napravljena nego je nastala manjon ili većon preinakon obićne, vojne, sportske ili lovačke puške. Najveće uspjehe su doživile obićne puške sa montiranon optikon, nisu bila idealna rješenja al su se pokazala unčikovita, i to sa strijelcima koji su prošli osnovnu obuku... Ti kada gledaš puno SF filmova....

To su kriteriji americke vojske, slucajno imam snajperski prirucnik marinaca i gledam u njega... Svaka vojska ima svoje kriterije, za snajperiste istocnih vojski nisam naisao na nikakve prirucnike... Oni masovno spominju strijelce sa Dragunovim i slicnim puskama cije pandane imaju i Ameri u bazi puske M14 i sl., a to po americkim pravilima veze nema sa snajperistima vec iskljucivo kao sharpshooterima ili marksmanima... Tocna definicija toga bi bila kao pjesak sa vecom, daljom potporom pjesastvu koji ne djeluje sam kao snajperist i njegov spotter, vec je dio veceg tima razlicito naoruzanih vojnika koji pruza direktnu podrsku tim vojnicima u bici...

I da "prave" snajperske puske(kao i posebna municija) razvijaju se posebno za tu namjenu profesionalno obucenim snajperskim kadrovima koji se uzasno jako razlikuju u odnosu na obicne "strijelce sa optikom" koji potpomazu pjesastvo... Snajperist s razlogom spada u skupe elitne jedinice po zapadnim mjerilima jer ima posebnu obuku koja iziskiva znanja za obavljanje posebnih zadaca...

To ti je isto kao kada bi netko usporedjivao ne znam, Subaru Imprezu za ceste i za civilne kupce sa onom koja se razvija za rally natjecanja i koju bi vozio posebno obuceni vozac za takve utrke poput pokojnog Colin McRae-a... Slicno jest, ali je razlika drasticna...

Internet ti je danas cudo i mozes naci svakakvog materijala, pa i malo starijeg vojnog, posluzi se...

http://speedy.sh/rBatu/US-Marine-Corps-Sniper-Manual-FMFM-1-3B.pdf

NikadIzvini
20.04.2012., 13:21
Osobno mislim da je tada državna doktrina diktirala odluku o tome na temelju nekakvog odnosa uloženo/dobiveno, odnosno cijene koštanja u odnosu na dobivenu količinu. Vojska je "baštinila" ideju o naoružanom narodu, pored vojske je bila ustrojena i Teritorijalna obrana, sve je to trebalo naoružat što jeftinije i efikasnije.
Moram priznat da ne znam ni osnove tehnologije metalurgije, ali onako "zdravo seljački" to se postiže najracionalnijom proizvodnjom. Vjerujem da ni tada nitko nije očekivao da te puške imaju životni vijek od 10 i više godina aktivnog ratovanja, eventulani sukob bi se riješio red veličine niže. A da je trebalo, vjerujem da nije bila nekakva velika tajna i to napraviti.
Sad dilema, kako to recimo rumunji ili neki drugi gledaju :ne zna: , što su oni radili nehrđajuće cijevi, možda je i stvar kulture u vojsci, JNA je stalno tupila o čistoći opreme, naoružanja, čistilo se stalno, dok nije postalo automatizam.

S druge strane, služio sam dio roka JNA u Sloveniji blizu granice, po ratnom rasporedu bismo bili raspoređeni na određenom području na rušenju svih komunikacijakih pravaca, dužili smo potpuno nove AP, i jedinica je svake dvije godine mijenjala kompletno naoružanje novim, bez obzira na stupanj nagriženosti cijevi. Znači postojala je nekakava politika koju su provodili i prema zadaćama postrojbe, zahtjevima,...

Jurišna puška je ratni potrošni materijal, za razliku od osobnog lovačkog naoružanja (koje se kod nas kupuje tradicionalno za "cijeli život, pa i dalje")

Nadalje, bilo bi korisno da se javi neki znalac i usporedi karakteristike puške koja je rađena Zastava principom i nekom prosječnom nagriženošću cijevi, i recimo zaštičenom cijevi, akoja je izrađena katastrofalnim tolarancijama. Koliko koja mana utječe na preciznost i uredno funkcioniranje...

Pa vec je napisano, bruka tih tolerancija kalasa ne prodje inspekciju jer imaju previse siroku cijev usljed te tolerancije.

Zastavina oruzja se vani smatraju dosta dobrim do vrhunskim proizvodima sto se tice obrade i preciznosti.

pinco
20.04.2012., 13:27
To su kriteriji americke vojske, slucajno imam snajperski prirucnik marinaca i gledam u njega...

I da "prave" snajperske puske(kao i posebna municija) razvijaju se posebno za tu namjenu profesionalno obucenim snajperskim kadrovima koji se uzasno jako razlikuju u odnosu na obicne "strijelce sa optikom" koji potpomazu pjesastvo... Snajperist s razlogom spada u skupe elitne jedinice po zapadnim mjerilima...

To ti je isto kao kada bi netko usporedjivao ne znam, Subaru Imprezu za ceste i za civilne kupce sa onom koja se razvija za rally natjecanja i koju bi vozio posebno obuceni vozac za takve utrke poput pokojnog Colin McRae-a... Slicno jest, ali je razlika drasticna...

Internet ti je danas cudo i mozes naci svakakvog materijala, pa i malo starijeg vojnog, posluzi se...

http://speedy.sh/rBatu/US-Marine-Corps-Sniper-Manual-FMFM-1-3B.pdf

Prićaš gluposti koje nemaju veze sa stvarnošću, a te usporedbe su ti smišne.... Ostavi se igrica na PC-u....

http://fcdn.valka.cz/files/thumbs/t_l.m.pavlichenko.jpg

Lyudmila Mikhaylovna Pavličenko, sa Tokarev SVT-40, poluautomatska puška sa montiranon optikon, skinila je 257 ljudi, od toga 36 snajperista.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Sidorenko.png/180px-Sidorenko.png

Ivan Sidorenko, oko 500 potvrđenih neprijatelja je ubija sa Mosin-Nagant sa montiranon optikon, tada standarna vojna pušta CA.

http://mosinnagant.net/images/simohayha.jpg

Simo Häyhä Finski snajperist u zimskome ratu, potvrđeno priko 500 neprijatelja ubija, sa Mosin-Nagant, a da uopće nije ni koristija optiku...

Ovo je samo par njih, pa sad ako oni nisu bili snajpersti, a puške šta su koristili nisu bile snajperske neznan šta je onda... Vrhunska oprema i obuka ti da prednost, al nije nužna i jedini uvjet da se postigne dobar rezultat.
Ti kažeš da SVD nije prava snajperska puška, i ka da se snajperske puške posebno razvijaju, sa posebnon municijon, pa za šta je razvijana SVD, možda ka osobno oružje tenkovske posade??, Misliš da Rusi nemaju municiju 7,62x54R za posebne namjene? Ili to samo imaju u priručniku za marince?? Designated marskman, Sniper, Scout sniper... Ti prićaš o ustroju postrojbi USA marinaca, kakve to veze ima....
Snajperist je snajperist, djelova on u nekoj elitnoj postrojbi, u ruševinama grada, na terenu ili sl. btino da izvršava dane zadatke.

For precision shooting, specifically designed sniper cartridges are used, developed by V. M. Sabelnikov, P. P. Sazonov and V. M. Dvorianinov. The proprietary 7N1 load has a steel jacketed projectile with an air pocket, a steel core and a lead knocker in the base for maximum terminal effect. The 7N1 was replaced in 1999 by the 7N14 round. The 7N14 is a new load developed for the SVD. It consists of a 151 grain projectile which travels at the same 830 m/s, but it has a sharp hardened steel core projectile. The rifle can also fire standard 7.62×54mmR ammunition with either conventional, tracer or armor piercing incendiary rounds.

NikadIzvini
20.04.2012., 13:33
Josey je djelimicno u pravu, postoje razlicite doktrine. Neke vojske imaju te strijelce sa optikom na nizim nivoima, neke nemaju nikako a neke pored istih imaju i snajperske timove.

Cesto je razlog dosta jednostavan, profesionalne vojske mogu sebi prisuititi duzu obuku.

trpe grozni
20.04.2012., 15:22
Vecu glupost jos nisam cuo,ima je skoro svako (nadji na netu negdje specifikacije lovackih pusaka npr Sabatti ,Baikal,Brno i to sto nema ja definitivno nebi kupio :kava: ,imaju dvije vrste kvalitete kromiranih cjevi.Uglavnom obicni celik koji rdja ne dolazi u obzir.Svi novi Zastavini karabini imaju cjevi od nehrdjajuceg celika.

Pricao sam o skupim lovackim karabinima, a ne o puskama koje se izradjuju velikoseriski.

Zastita od unutrasnje hrdje postize se na dva nacina, jedan je po net-u veoma popularno inhromiranje unutrasnjosti cevi, a drugi je poliranje cevi do visokog sjaja (nema gde da se hrdja "uhvati").
Svako ko je pogledao unutrasnjost cevi zastavinih M-70, video je da je poliranje bilo odlicno (za vojnu pusku, naravno).

To sto je cev zastavinih pusaka bila "stidljiva" nema ama bas nikakve veze sa inhromiranjem cevi, jer to je postupak koji se primenjuje samo na unutrasnjost, a ne i sa spoljne strane. Tu "krivac" moze da bude samo lose bruniranje (spoljasna zastita oruzja) ili izlizanost bruniranog sloja, a to se lako moze otkloniti ponovnim bruniranjem oruzja, bilo na "hladno" (brzi postupak) ili na "toplo", sto je sporije ali i trajnije.

_SS_
20.04.2012., 15:40
@ pinco: ne misliš li da se obuka, a posebno oprema snajperista promjenila od dsr do sad? Naravno da je lovački karabin s kakvom-takvom optikom ili svd dobar kad nema bolje, ali ih ni jedna ozbiljna vojska ne koristi za naoružanje snajperista. Primjeti da postoji razlika u karakteristikama SVD ili M110 i M40 ili SV98

ac_thunder
20.04.2012., 16:46

Odogovor na tvoje pitanje.

http://bulletin.accurateshooter.com/2010/02/shot-show-report-mmi-trutec-salt-bath-nitriding-for-barrels/

Vatanen
20.04.2012., 17:09
Pricao sam o skupim lovackim
To sto je cev zastavinih pusaka bila "stidljiva" nema ama bas nikakve veze sa inhromiranjem cevi, jer to je postupak koji se primenjuje samo na unutrasnjost, a ne i sa spoljne strane. Tu "krivac" moze da bude samo lose bruniranje (spoljasna zastita oruzja) ili izlizanost bruniranog sloja, a to se lako moze otkloniti ponovnim bruniranjem oruzja, bilo na "hladno" (brzi postupak) ili na "toplo", sto je sporije ali i trajnije.

Ne govorim o vanjstini cijevi koja je nebitna nego o unutrasnjosti koja kod M 70 katastrofalno korodira.

Upravo tako ,osim toga nekad nemam vremena ni mogucnosti odmah ocistiti lovacku pusku u normalnim uvjetima a zamisli u npr Vukovarskom okruzenju.Obicna celicna cijev hrdja za jednu noc nakon pucanja ako odmah nije ociscena i to je nepovratno unistava vise nego ista drugo.

Vrlo jednostavno, imaš neku užljebljenu cijev i ti žljebovi imaju nekakve nepravilnosti, mikrometarske, ali svejedno postoje. Kad to ideš presvuć slojem kroma te nepravilnosti se uvećavaju za debljinu tog sloja. Sve je to golom oku nevidljivo i zanemarivo za jurišnu pušku ili strojnicu, ali ako treba nešto precizno pogodit na 800, 900 ili više metara onda ima efekt.

Pa valjda postoji proracun pocetnih tolerancija tj zracnosti za koju ce cijev biti sira da se sve lijepo kalibrira kad dodje sloj kroma odredjene debljine.

Dragunov kao sto mu i ime kaze jest snajperska puska i uvjek je bio ta nije jurisna.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dragunov_sniper_rifle

Praktican za neke borbene udaljenosti najcesce koriscene,druga je stvar sto ih imamo vise vrsta i domentnog ranga sve do dalekometnih u 50 BMG kalibrima i slicno.

Josey_Wales
20.04.2012., 17:11
Prićaš gluposti koje nemaju veze sa stvarnošću, a te usporedbe su ti smišne.... Ostavi se igrica na PC-u....

Ok, ti ignoriraj moje postove, a ja cu tvoje... Bar znam s kim imam posla nakon svega sto si nadrobio... :facepalm: :rolleyes:

Josey_Wales
20.04.2012., 17:20
Josey je djelimicno u pravu, postoje razlicite doktrine. Neke vojske imaju te strijelce sa optikom na nizim nivoima, neke nemaju nikako a neke pored istih imaju i snajperske timove.

Cesto je razlog dosta jednostavan, profesionalne vojske mogu sebi prisuititi duzu obuku.

Apsolutno, vjerojatno je rijec o financijama...

Vatanen
20.04.2012., 17:35

Pored toga obicna celicne cijev nezasticena od hrdjanja je potpuno zastarjela ,sve ove puske u postu imaju cijevi od stanlesa :)

pinco
20.04.2012., 18:53
Odogovor na tvoje pitanje.

http://bulletin.accurateshooter.com/2010/02/shot-show-report-mmi-trutec-salt-bath-nitriding-for-barrels/

Koristi se još i poligonalno ožljebljena cijev, lakše se održava i zrno ima nešto veću brzinu. Kolki je dobitak u praksi neznan.

_SS_
20.04.2012., 19:39
Pa valjda postoji proracun pocetnih tolerancija tj zracnosti za koju ce cijev biti sira da se sve lijepo kalibrira kad dodje sloj kroma odredjene debljine.

Pitanje je konzistencije žljebova cijelom dužinom cijevi
Naravno da se može napravit, samo koja vojska će to platit kad se uzme u obzir da uzimaju tisuće komada koji i ovako zadovoljavaju preciznošću.

Dragunov kao sto mu i ime kaze jest snajperska puska i uvjek je bio ta nije jurisna.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dragunov_sniper_rifle

Praktican za neke borbene udaljenosti najcesce koriscene,druga je stvar sto ih imamo vise vrsta i domentnog ranga sve do dalekometnih u 50 BMG kalibrima i slicno.

Može se zvat snajperskaja vintovka kolko hoće, ali to je ono s čim su ameri izmislili toplu vodu - designated marksmen rifle - a rusi imaju odavno. Po jedan strijelac u vodu ima pušku koja je preciznija od jurišne i omogućava tom vodu preciznu paljbu do nekih 600tinjak metara. Sve to zajedno nema veze s vrstom puške kakvu nosi snajperist; onaj u binomu ili trinomu koji puca. Drugim rječima kad svd, ili bilo koja puška tog tipa, bude radila grupe ispod 1 MOA (grupa na površini ~ 2.5 cm na 100 metara) moći će proć pod snajpersku.

Hollow Point
20.04.2012., 19:43
Vratite se na temu -> M70

bl00d
23.04.2012., 16:22
Ja mislim da bi se cjevi od oružja trebal izrađivati od krom-niklovog čelika.To je čelik od 17% kroma,10% nikla i 72 % čelika(legure željeza i ugljika do 1,4 % C).Ti Cr-Ni čelici imaju odličnu otpornost na koroziju,na habanje,velike tvrdoće i žilavosti,te tvrdi na visokoj temperaturi.I nevidim zašto se nebi ovaj "plemeniti čelik" koristio za izradu cijevi u oružja?!

električni_zec
23.04.2012., 16:48
Ja mislim da bi se cjevi od oružja trebal izrađivati od krom-niklovog čelika.To je čelik od 17% kroma,10% nikla i 72 % čelika(legure željeza i ugljika do 1,4 % C).Ti Cr-Ni čelici imaju odličnu otpornost na koroziju,na habanje,velike tvrdoće i žilavosti,te tvrdi na visokoj temperaturi.I nevidim zašto se nebi ovaj "plemeniti čelik" koristio za izradu cijevi u oružja?!

Pitanje je vezano za M-70? Ili općenito?
Općenito je danas u ratu jedino više potrošno od čovjeka streljivo i jurišna puška, ovako laički...pametna i opremljena vojska ionako preferira puno ubojitije oružje od puške, pa što onda rasipati resurse. Klasične crte nema, bitke se dobijaju daljinskim putem, puška je lako nadoknadiv resurs...

U JNA doktrini se valjda smatralo da više vrijede tri pješaka sa solidnom puškom, nego jedan s vrhunskom.
Uostalom, koji će to danas k...c puška koja je napravljena da traje vječno?

Ferrando
23.04.2012., 19:37
Zdrug2000 je tu nedavno spomenuo AK-74. Kakva je ta puska u usporedbi s M-70 odnosno AK-47? Preciznost, rukovanje, odrzavanje, imali kakvih iskustava iz HV?

JoZ@
23.04.2012., 19:47
M70 ima samo prednost u tome kaj može ispaljivat tromblone
prema ostalim AK 47 verzijama je ista ili lošija kaj se tiče zaštite cjevi i vanjske zaštite
preciznost je tu ipak u rukama ko snjom puca
rukovanje isto osim kod M70 imaš pipac da možeš maknut poklopac zatvarača
nesječam se dal još koji AK ima takvo rješenje
održavanje zavisi od zaštite cjevi i vanjske zaštite
da ima iskustva iz HVa

trpe grozni
23.04.2012., 20:30

Za izradu puscanih cevi, koristi se celik obogacen sa molbidenom i vanadiumom, Krom-Nikel celici nemaju niti dovoljnu tvrdocu, niti dovoljnu zilavost (krutiji su i meksi od nikel-vanadium celika), takodje nisu otporniji na habanje, t.j. brze se "trose".

U JNA doktrini se valjda smatralo da više vrijede tri pješaka sa solidnom puškom, nego jedan s vrhunskom.

Pa ne znam bas, M-70 vazi za prilicno kvalitetnu pusku, kako kod nas na balkanu, tako i u svetu.

M70 ima samo prednost u tome kaj može ispaljivat tromblone
prema ostalim AK 47 verzijama je ista ili lošija kaj se tiče zaštite cjevi i vanjske zaštite
preciznost je tu ipak u rukama ko snjom puca
rukovanje isto osim kod M70 imaš pipac da možeš maknut poklopac zatvarača
nesječam se dal još koji AK ima takvo rješenje
održavanje zavisi od zaštite cjevi i vanjske zaštite
da ima iskustva iz HVa

Mislim da to dugmence nema niti jedna druga verzija.
Sto se tromblona tice, mislim da i poljakinja moze da ispaljuje tromblone, ali je to kod njih drugacije reseno.

JoZ@
23.04.2012., 20:33
[QUOTE=trpe grozni;39117087
Sto se tromblona tice, mislim da i poljakinja moze da ispaljuje tromblone, ali je to kod njih drugacije reseno.[/QUOTE]

da na poljsku verziju sma zaboravil
ali kolko mi je poznato nemaju sve verzije tu mogučnost :misli: :ne zna:

trpe grozni
23.04.2012., 20:37
Da imas pravo, samo neke verzije poljakinja mogu ispaljivati tromblon. :)

bl00d
23.04.2012., 20:59
E ljudi imam ja možda malo "složenije" pitanje:Što je porebno da se može ispaljivati tromblon sa puške.Vidim m70 može i šta ona ima napravljeno da može tromblone pucati.Onaj nastavak što ide na cjev ja i raja smo montirali u ratu na onaj ruski akm i akms.Nastavak se savršeno montira kao i na m70 (m70ab2).To smo mi stavljali ono za slikanje jer je nekako psihološki djelovalo na vojnika,to možda ne razumjete vi koji niste u ratu bili.Samo nikad nismo ispaljivali tromblon sa akm-a,ali sad nakin 20 godina došlo mi u glavu:zašto ne uze onaj metak za tromblona i u cjev i tromblon montiro na AKM i ispalio?!
Samo mo malo razjasnite mehanizam i zašto ne može na AKMS?

bl00d
23.04.2012., 21:02
Pitanje je vezano za M-70? Ili općenito?
Općenito je danas u ratu jedino više potrošno od čovjeka streljivo i jurišna puška, ovako laički...pametna i opremljena vojska ionako preferira puno ubojitije oružje od puške, pa što onda rasipati resurse. Klasične crte nema, bitke se dobijaju daljinskim putem, puška je lako nadoknadiv resurs...

Općenito,prema literaturi koju ja posjedujem taj čelik bi bio najbolji za oružja i da ispravim ovog momka ispod:ovi cr ni čelici imaju ODLIČNU otpornost na habanje.postavit ću sliku knjige u kojoj piše!!

JoZ@
23.04.2012., 21:02
zato jer nemožeš zatvorit prolaz plinovima iz cjevi da idu u plinsku komoru
to se postiše kod M70 dizanjem tromblonskog nišana
nekužim ak si bio u ratu da to neznaš :misli:

ZgSash
23.04.2012., 21:03
zato jer nemas nista sto bi blokiralo izlaz plinova prema zatvaracu, pa bi se tu izgubio potisak tromblona

bl00d
23.04.2012., 21:08

Dobro govoriš,ali ja se nisam toliko interesiro za tehniku oružja 93 kao danas.A kakve bi posljedice imalo kad bi se tromblon ispalio sa AKM-a????'ili a m70-ke sa spuštenim nišanom(tromblonskim).
I objasni ovo:http://www.flickr.com/photos/50419526@N05/5311437149/

ZgSash
23.04.2012., 21:14
to je samo crtez, nema veze ni sa cim

bl00d
23.04.2012., 21:24
Pa da zato moraš ručno repetirat nakon ispaljivanja tromblona!!

JoZ@
23.04.2012., 21:35
A kakve bi posljedice imalo kad bi se tromblon ispalio sa AKM-a????'ili a m70-ke sa spuštenim nišanom(tromblonskim).]

neznam kakve bi bile posljedice
al nosač zatvarača sa klipom bi bome dobro drmnul unazad :rofl:
meni se kod jednog ispaljivanja svjetlečeg tromblona dogodilo to da mi je pal poklopac :D

bl00d
23.04.2012., 21:42
to je samo crtez, nema veze ni sa cim

A malo sam istraživo:ima jedan proizviđač m70-ki u iraku tzv. Tabuk.
Pa znate li išta o tome i jeli imalo kvalitetnija (prvensveno mislim na cjev) od originalne m70-ke i ima li kromiranu cjev??'

Stvaro mi odgovorite žarko me zanima..
Evo par slika:
Vidjet će te da sa indentične sa m70 i m70ab2.:

http://tworiversarms.com/images/TabukFSNo1c.JPG

http://www.tworiversarms.com/images/builds/ProtoTabuk2.JPG

ZgSash
23.04.2012., 21:47
da, jugoslavija je jako puno suradivala s irakom

NikadIzvini
23.04.2012., 22:16
To jeste, Iracani su placali a Jugoslavija je razvijala.

NikadIzvini
23.04.2012., 22:21
Inace, mislim da ni prvi modeli M-16 nisu bili hromirani.

bl00d
24.04.2012., 05:47
A ova m70ab2 tabukova jeli bila kromirana??
http://tworiversarms.com/images/TabukFSNo1c.JPG

trpe grozni
24.04.2012., 07:16
Irak je licencno proizvodio FAZ (Familija Automata Zastava), fabriku smo im mi izgradili i prodali im tehnologiju za proizvodnju. Kvaliteta je priblizno ista jer su iracane nasi strucnjaci obucavali i uhodavali u proizvodnji.

NikadIzvini
24.04.2012., 08:52
To moze tvrditi samo neko ko nije vidio Iracane kako rade.

električni_zec
24.04.2012., 09:43
...
Pa ne znam bas, M-70 vazi za prilicno kvalitetnu pusku, kako kod nas na balkanu, tako i u svetu.
...

Negdje prije (ne sjećam se više koja je bila tema) sam izjavio da mi je M-70 bila najdraža od modela s kojima sam dolazio u dodir. Sad moram priznati i da su te ostale bile prilično izraubane, dok sam ovu dužio potpuno novu i dobro vodio računa o njoj (dobio jednom rumunjku s kojom je i puškar podbacio 30m na 100 m).
Također priznajem da se u metalurgiju uopće ne razumijem, pa je opaska o (ne)kvaliteti materijala/izrade bila više temeljena na raspravi forumaša koji očito znaju više od mene. Meni je služila i više nego dobro. Primjera radi, na ERU sam se porezao prilikom prvog repetiranja.

Ono na što bih ja obratio pozornost je vidljiva evolucija kod M-70 u odnosu na predložak, fina razrada detalja, jest mali odmak od osnovnog dizajna, ali su dosta kvalitetno implementirani dodatni fičri: obični štitnik usta cijevi je pretvoren u kompenzator trzaja (ok, to je kopirano), integriran tromblonski nišan s "automatskim" zatvaranjem plinske komore, obloge dosta kvalitetno napravljene, umjesto tokarenog sanduka zatvarača se prešlo na profilirane limove i olakšalo pušku, dugme za otvaranje poklopca zatvarača pridržano povratnom oprugom, plastični rukohvat pomalo ergonomski riješen, preklopni kundak dosta kvalitetno riješen (bar se meni nije klimao).
Ono što me smetalo, ili se moglo bolje riješiti: nema uporabe plastičnih masa, limasti dijelovi (tromblonski nišan, stražnji rubovi sanduka, poklopac) iako dobre završne obrade i dalje su oštri, regulator paljbe/kočnica naslijeđeni i katastrofalno neergonomični, polugica za otpuštanje plinske komore također, prednji rukohvat ravan i gladak, ruka sama klizne na okvir, nema kontrole paljbe...
Eh, da, i sam kifličasti okvir (ok, uvjetovan je kalibrom i oblikom metka, ravniji bi više stršao dolje) zapinje za odoru :503:

bl00d
24.04.2012., 14:33
Ljudi ja ne pričam bolivijski.Pitam vas jesu li ove tabukove m70-ke imale kromiranu cjev i jesu li bile kvalitetnije od m70(Zastavine)

trpe grozni
24.04.2012., 15:01
Pa sta mislis BlOOd-i, kolko je od nas imalo mogucnost da drzi u ruci iracki Tabuk ??
Posto se radi o licenci, verovatno unitrasnjost cevi nije bila inhromirana, ali niko to od nas ne zna za sigurno.

To moze tvrditi samo neko ko nije vidio Iracane kako rade.

A i to sto kazes. :) :)

bl00d
24.04.2012., 15:10
Ljudi,izvinjavam se jer sam vas talno zapitkivo za kromiranu cjev.Pronašao sam na webu stranicu tabuka i malo čitao(sve je na engleskom) i piše kako ove tabukoe imaju kromiranu cjev a originalne zastavine nemaju (http://tworiversarms.com/Tabuk.htm)
I još sam pronašao sliku kojom porede Tabukovu m70 sa Zastavinom m70.I razlika je samo u drvu i cjevi!
I pošto je cjev kromirana ja bi tu pušku(Tabuk m70ab2) mogao nazvati SAVRŠENOM!!

Evo slike za usporedbu:

http://www.vets4victory.com/images2/TabukZastavaAKs.JPG

Znači;prva je Tabuk m70 a ova ispod m70 Zastava-Kragujevac

Uživajte! :)

trpe grozni
24.04.2012., 15:37
@blOOd
Zasto mislis da je inhromirana cev tolika prednost ??

Vec sam ovde napisao da dobro ispolirana cev ima isti efekt kao i inhromirana unutrasnjost cevi, a bolje mehanicke osobine (raspored molekula celika i dodataka-legirackih elemenata kroz zid cevi je mnogo ujednaceniji).

Kod inhromacije, kromom se obogacuje samo najblizi sloj celika na unutrasnjem zidu cevi, ostatak ostaje isti kao i kod obicne cevi, cime se stvara sloj metala koji ima drugacije mehanicke, fizicke i hemiske karakteristike nego kod monolitnog parceta metala (u ovom slucaju celika).

Ajde da prvo rascistimo pojmove.

- Kromiranje je dodavanje fero kroma kod topljena metala, i sa time se dobija nerdjajuci celim. U tom slucaju, molekuli kroma su takodje relativno ujednaceno rasporedjeni kroz metal. To moze da se uradi i kod cevi oruzja, ali se ne radi jer je skupo i zahteva drugaciju (slozeniju) tehnolosku obradu celika.
- Inkromiranje je proces obogacivanja povrsinskog sloja sa kromom (ne celog dela, vec samo povrsinskog sloja). Ovaj postupak se primenjuje kada tehnoloski kao i termicki proces obrade celika zavrsen ili skoro zavrsen.

Postupak je sledeci, u metalnim kokilama se postavlja deo koji treba da se inhromira. Ostatak dela koji se ne inhromira zasticuje se sa necim, dok se deo koji se zeli inhromirati posipa sa ferohromnom prasinim (u ovom slucaju unutrasnjost cevi) i ceo ovaj skup se izlaze neko vreme na povisenoj temperaturi (ako se ne varam, ide se na temperaturu zarenja).
Tokom ovog procesa, molekuli kroma se vezuju da molekule celika na povrsinskom sloju metala (i na minimalnoj dubini), i to je to.

Ovo je jednostavniji, brzi i jeftiniji proces zastite od korozije od visokog poliranja koje je Zastava primenjivala (opet za vojne standarde).

Nadam se da sam razjasnio neke stvari oko pojmova i inkromiranja cevi oruzja. :)

bl00d
24.04.2012., 15:49
A postoji li englska riječ za kromiranje i inkromiranje???

trpe grozni
24.04.2012., 15:54
Ne znam brate, studirao sam na makedonskom. :D :D

bl00d
24.04.2012., 15:59
Ne znam brate, studirao sam na makedonskom. :D :D

Da ga je**š ;)

_SS_
24.04.2012., 19:32
A postoji li englska riječ za kromiranje i inkromiranje???

Ovo kaj trpe zove inhromiranje bi ameri nazvali hard chroming, konkretno hard chromed barrel bi bila (in)kromirana cijev nekog oružja. Valjda mi nebu šuplji vrh puknul jedan kromirani karton, ne držimo se baš M70 :D

bl00d
25.04.2012., 15:50
Pa jesu li ove ruske bile kromirane ili inhromirane??
I koji su uopće tipovi kalaša bili kromirani!?

trpe grozni
25.04.2012., 16:13
Ja do sada nisam video oruzje od stainless steel-a (18%Chroom, 8% Nickel), mada je moguce da su pojedini primerci napravljeni i tako. :D :D
Inace kromirani celici (celici legirani kromom) su uglvnom nerdjajuci (normalno zavisi od procenta kroma).

Pilatus
26.04.2012., 18:16
E ljudi imam ja možda malo "složenije" pitanje:Što je porebno da se može ispaljivati tromblon sa puške.Vidim m70 može i šta ona ima napravljeno da može tromblone pucati.Onaj nastavak što ide na cjev ja i raja smo montirali u ratu na onaj ruski akm i akms.Nastavak se savršeno montira kao i na m70 (m70ab2).To smo mi stavljali ono za slikanje jer je nekako psihološki djelovalo na vojnika,to možda ne razumjete vi koji niste u ratu bili.Samo nikad nismo ispaljivali tromblon sa akm-a,ali sad nakin 20 godina došlo mi u glavu:zašto ne uze onaj metak za tromblona i u cjev i tromblon montiro na AKM i ispalio?!
Samo mo malo razjasnite mehanizam i zašto ne može na AKMS?

zato jer nemas nista sto bi blokiralo izlaz plinova prema zatvaracu, pa bi se tu izgubio potisak tromblona

Likovi sa snimke uredno rokaju tromblone bez dizanja tromblonskog nišana i zatvaranja odvoda plinova u plinsku komoru:
http://www.youtube.com/watch?v=nCi6E_OnMtY

Ne vidim u čemu bi problem bio ispaljivati tromblon i s nekim drugim modelom AK-47, a da nije M-70.

JoZ@
26.04.2012., 18:23
neznam al možda zbog smanjenog trzaja jer puca sa ramena :ne zna:
al takav način mora ostavit traga na pušci

Lee Champa
26.04.2012., 19:11
Kreten je zaboravio dignuti ciljnik!:lol:

bl00d
26.04.2012., 19:57

http://www.youtube.com/watch?v=nCi6E_OnMtY

A kako na ovom videu vojnici pucaju bez problema tromblon sa m70ab2 i to bez dizanja tromblonskog nišana!?
Daj molim te razjasni to!:durica

JoZ@
26.04.2012., 20:07
niko nije reko da se nemože
al nije po pravilu

Pilatus
26.04.2012., 20:11
neznam al možda zbog smanjenog trzaja jer puca sa ramena :ne zna:
al takav način mora ostavit traga na pušci

Inače, i G36 može ispaljivati tromblonske mine, a nema opciju blokiranja odvođenja barutnih plinova.

Izraelci koriste tromblone sa svojim Tavor/M4/Galil puškama, a koliko znam nijedna od tih pušaka nema blokiranje odvođenja barutnih plinova.

JoZ@
26.04.2012., 20:15
mora postojat neki razlog zakaj na M70 i PAPovki ima :ne zna:

Pilatus
26.04.2012., 20:24
mora postojat neki razlog zakaj na M70 i PAPovki ima :ne zna:

Vjerojatno razlika u načinu ispaljivanja.

Kod G36/M4/Tavora je to bojevi metak.
Dakle, isti tlak u plinskom sustavu će biti i kod ispaljivanja tromblonskih mina, i kod "običnog" ispaljivanja bojevog metka, pa zatvaranje odvoda plinova ni ne treba.

Bar bi to po meni bilo neko logično objašnjenje.

Kod M70 se zatvara odvod plinova baš radi toga da pri ispaljivanju tromblonskih mina ne bi došlo do prevelikog tlaka u plinskoj komori/cilindru.

No to mi nije sporno. Ono što me zanima - ako se sa M70 može ispaljivati tromblon bez da se blokira odvođenje plinova u komoru, može li se onda i sa bilo kojim AK-47 ispaljivati tromblonska mina?

Tromblonski nastavak se ionako može montirati na sve AK-47 koji na ustima cijevi imaju navoj(a jedino mislim da kineski nema).

JoZ@
26.04.2012., 20:40
No to mi nije sporno. Ono što me zanima - ako se sa M70 može ispaljivati tromblon bez da se blokira odvođenje plinova u komoru, može li se onda i sa bilo kojim AK-47 ispaljivati tromblonska mina?

Tromblonski nastavak se ionako može montirati na sve AK-47 koji na ustima cijevi imaju navoj(a jedino mislim da kineski nema).

može ali kak če se to odrazit na mehanizam kad zatvarač sa nosačem bubne unazad :ne zna:

ne kineski nema navoj

vuci i hajduci
26.04.2012., 21:19
kako nišani metu kad za ispaljivanje tromblona mora nišanit preko nišana i mine . ovo je di padne dobro padne

9ak
27.04.2012., 09:37
Postoji, koliko sam upoznat, više tehnologija tromblonskih mina. Za neke treba tromblonski metak, za neke ne. Primjer tromblona s posebnim metkom su trombloni za pap i m70. Kod onih koji ispaljuju pomoću bojevog metka imate one koji na neki način uhvate metak, i oni kroz koje metak prođe.

JoZ@
27.04.2012., 09:47
kako nišani metu kad za ispaljivanje tromblona mora nišanit preko nišana i mine . ovo je di padne dobro padne

pa treba ispucat par desetaka komada da se dobi osječaj za daljinu
pa onda to ide kam si zamislil

kolko vidim na snimci svi su prebacili mete

UrchinStar47
30.04.2012., 23:56
Garand je imao mogucnost ispaljivanja tromblona jos u WWII.

bl00d
01.05.2012., 16:35
Garand je imao mogucnost ispaljivanja tromblona jos u WWII.
Malo smo išli sa teme,ali koliko ja znam M1 Garand je mogla ispaljivati ručne bombe!To smo u DR. zvali "Pijani Ustaša"..Poznato nekom??

Pilatus
01.05.2012., 19:53

Gledao sam jedan sličan YT video(neka srpska specijalna postrojba), i isto ekipa gađa sa spuštenim tromblonskim nišanom....i relativno im dobro ide.

bl00d
01.05.2012., 20:51
Gledao sam jedan sličan YT video(neka srpska specijalna postrojba), i isto ekipa gađa sa spuštenim tromblonskim nišanom....i relativno im dobro ide.

LINK VIDEA!?

Hollow Point
01.05.2012., 20:54
Malo smo išli sa teme,ali koliko ja znam M1 Garand je mogla ispaljivati ručne bombe!To smo u DR. zvali "Pijani Ustaša"..Poznato nekom??
Koristilo se još u Prvom svjetskom ratu, vjerojatno i ranije.
LINK VIDEA!?
Nemoj vikati.

bl00d
01.05.2012., 21:02
Nemoj vikati.[/QUOTE]

haha neću

fgzcvijetic
01.05.2012., 23:03
Oduvijek me kopkalo kakav je M-72 u usporedbi sa M-70, posebice po pitanju preciznosti, dometa i kvalitete.

Iako je zamišljen kao laki puškomitraljez, zanima me kakav je u uporabi kao klasična jurišna puška kao i mogućnost dodavanja optike (noge već ima) za malo preciznije gađanje.

wizardofOZ
01.05.2012., 23:52
Oduvijek me kopkalo kakav je M-72 u usporedbi sa M-70, posebice po pitanju preciznosti, dometa i kvalitete.

Iako je zamišljen kao laki puškomitraljez, zanima me kakav je u uporabi kao klasična jurišna puška kao i mogućnost dodavanja optike (noge već ima) za malo preciznije gađanje.

M-72 je malo tezi...i ima bolje rijeseno hladenje.

mozes dodati optiku

http://www.index.hr/images2/PuskomitraljezCZ_M-72_karabin_PUvarazdinska_191108_V.jpg

pa je precizniji od M-70 na vecim udaljenostima (zbog nozica i duze cijevi)

i ima mogucnost od 71 metka (nisam siguran za broj) u bubnju

http://desmond.imageshack.us/Himg387/scaled.php?server=387&filename=65455134ew5.jpg&res=landing

iako, sa optikom imas i m-76 (http://en.wikipedia.org/wiki/Zastava_M76)

mozes isto dodati nozice ili prigusivac i raznu optiku

http://www.shootersdepot.com/aries/YugoM76natureduo.jpg

a ovo je sa nocnom optikom

http://world.guns.ru/userfiles/images/sniper/sn65/m76-1.jpg

ZgSash
02.05.2012., 07:37
m-76 nije isti kalibar

m-72 se ponasa bolje pri paljbi, najvise zbog vece tezine naprijed koja pomaze preciznosti

wizardofOZ
02.05.2012., 12:06
m-76 nije isti kalibar

istina, ali je po dizajnu i nacinu funkcioniranja mehanizma slican M-70 (u drugom kalibru).

Metak je isti kao na M-48 (na koju se isto moze dodati optika)

Ovdje se na slici vidi komplet (ukljucujuci i metke)

http://i.imgur.com/gXPJWl.jpg

Puska je inace izradena po njemackoj pusci Kar 98 (http://en.wikipedia.org/wiki/Karabiner_98k) a ovo je slika sa optikom

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/Bundesarchiv_Bild_101I-216-0417-19%2C_Russland%2C_Soldaten_in_Stellung.jpg

ZgSash
02.05.2012., 12:13
molim???????
m-76 je slican mauserovom karabinu???

ajde bok

Josey_Wales
02.05.2012., 12:43
Meni se vise svidja rjesenje od Degtyaryov-a u vidu RPD-a nego Kalasnikovov RPK iltiga taj M-72... :ne zna:

wizardofOZ
02.05.2012., 12:49
molim???????
m-76 je slican mauserovom karabinu???

ajde bok

M-76 je po svom unutarnjem mehanizmu slican M-70 (ali koriste razliciti metak).

Sve sam ti objasnio u gornjem postu, procitaj jos jednom..imas i slike

fgzcvijetic
02.05.2012., 13:46
M-72 je malo tezi...i ima bolje rijeseno hladenje.

mozes dodati optiku

pa je precizniji od M-70 na vecim udaljenostima (zbog nozica i duze cijevi)

i ima mogucnost od 71 metka (nisam siguran za broj) u bubnju

Hvala.

Osnovna ideja je kao puška za blisku podršku, odnosno, zamjena za snajper u rasponu 300-500 m. Djelovanje pojedinačno ili kratkim rafalima.

Ukratko, poput iračkog Tabuka - oružja mitskog Jube.

Nadalje, negdje nađoh kako M-72 nije najbolje rješenje za kalibar 7,62/39 jer, navodno, premalo barutno punjenje izgori prije nego li metak napusti cijev.

bl00d
02.05.2012., 14:23
Mislim da domet ovisi o duljini cjevi,a vidimo da j u m72 cjev duža nego u m70(ab2).A m76 nije baš nešto ako gledamo kao snajper.
A vratimo se malo u prošlost:m64,zašto nije uvedena u upotrebu iako je naizgled ista kao m70 koja je uvedena u vojnu uporabu 1970/71.
Jeli bila lošije kvalitete,načina izrade ili šta?'
samo napišite razlike u odnosu m70(ako ih ima).

https://encrypted-tbn3.google.com/images?q=tbn:ANd9GcTR4XrR9QzEAHajNgi15LQIDYQG2T49O JRbcqH98tIICPAlor9QwA

Josey_Wales
02.05.2012., 15:09
Meni je u oko zapela Zastava M77B1, jeben dizajn i .308 Win... :D :cerek:

http://www.zastava-arms.rs/cms/assets/images/nvo/Automatske_puske/Familija_7_62x51N/M77B1/M77B1.jpg

http://www.zastava-arms.co.rs/

trpe grozni
02.05.2012., 15:55
Krajem osamdesetih, Firma Zrak Sarajevo za potrebe JNA je razvila poseban opticki nisan za FAZ 7.62mm sa oznakom M-89. Pre raspada zemlje, trebala je primiti predserisku partiju od oko 300 komada na testiranje, ali izgleda da do primopredaje nije doslo.
http://www.p-a-distributing.com/images/on_ap_m89_hi.jpg

Na zalost, nikako ne mogu da pronadjem koja je bila snaga uvecanja na ovoj optici. Po nekim informacijama, trebalo je da uvecanje bude x4 a po drugim dosta manje (negde oko x1.5), ali nemam potvrde za bilo koju tvrdnju.
Inace ovo je trebalo da bude jeftina optika po principu optike za SA-80 ili AUG.

Sto se M-64 tice, nije se masovno proizvodila jer smo kupili licencu za AKM, t.j. M-70. Bila bi verovatno skuplja i slozenija za proizvodnju, jer su se na njoj mesale tehnologije za M-59/66 i AKM.
Pricali smo o tome na Paluba.Info forumu (http://www.paluba.info/smf/index.php?topic=8745.0).

wizardofOZ
02.05.2012., 16:38
Hvala.

Molim

Osnovna ideja je kao puška za blisku podršku, odnosno, zamjena za snajper u rasponu 300-500 m. Djelovanje pojedinačno ili kratkim rafalima.

Kod svakog oruzja je uvijek pitanje tezine (ne samo oruzja nego i municije) i ucinkovitosti.

Osobno mislim da su i M70 i M72 i M76 sveukupno jako kvalitetne i dobre puske. Ovisi o tebi sto ubijas i kakvu ces taktiku izabrati.

A i ovisi kakvo oruzje ima naprijatelj. Kad je pocinjao rat (bilo drugi, bilo ovaj 90-tih) ljudi nisu imali nikakvo oruzje nego se zarobljavalo. Tako da nam je to nekak tradicija da imas oruzje kakvo zarobis...

Ovdje (http://www.youtube.com/watch?v=7fOPf0BjxKA&t=2m50s) ti je objasnjeno

Sto je ponovljeno i 90-tih

http://images.wikia.com/althistory/images/7/70/Mig21_kockasti.jpg

Meni je u oko zapela Zastava M77B1, jeben dizajn i .308 Win... :D :cerek:

Problem je sa municijom..narocito ako su linije opskrbe neredovite. 7,62 metak ima svugdje za nabaviti... Iako, lijepa puska...

Sa druge strane u slicnom kalibru imas Model BP M08 WM koji se kod nas prodavao (i proizvodio)

http://www.aalan.hr/Product-Catalogue/tabid/3622/articleType/ArticleView/articleId/11528/Sniper-Rifles.aspx

http://www.aalan.hr/Portals/AAlanHR/Catalogue/Sniper%20Rifles%20MACS/BP-M08WM.jpg

Sad, to opet ovisi sto gadas sto trazis...u svakom slucaju municija nije standardna.

Krajem osamdesetih, Firma Zrak Sarajevo za potrebe JNA je razvila poseban opticki nisan za FAZ 7.62mm sa oznakom M-89. Pre raspada zemlje, trebala je primiti predserisku partiju od oko 300 komada na testiranje, ali izgleda da do primopredaje nije doslo.
http://www.p-a-distributing.com/images/on_ap_m89_hi.jpg

Na zalost, nikako ne mogu da pronadjem koja je bila snaga uvecanja na ovoj optici. Po nekim informacijama, trebalo je da uvecanje bude x4 a po drugim dosta manje (negde oko x1.5), ali nemam potvrde za bilo koju tvrdnju.
Inace ovo je trebalo da bude jeftina optika po principu optike za SA-80 ili AUG.

Nisam siguran da li je to ovo...ali to su M48 puske sa dodatnom optikom istog proizvodaca. Mozda je to ta optika...koristene su u ratu u bosni

ovo je orginalna stranica http://www.texastradingpost.com/yugosniper/m48sniper.html

A ovo je slika optike

http://www.texastradingpost.com/yugosniper/DSC06100.JPG

ZgSash
02.05.2012., 18:01
M-76 je po svom unutarnjem mehanizmu slican M-70 (ali koriste razliciti metak).

Sve sam ti objasnio u gornjem postu, procitaj jos jednom..imas i slike

malo si smuseno napisao
8x57 je inace, barem svojevremeno, bio najrasprostranjeniji puscani metak

m-72 ima identican mehanizam m-70, sve je to ista poznata robusna masinica
;)

neznam za pricu da metak nije dovoljno jak, meni je radila jako dobro
a tocno je da bi mu jaci metak bolje odgovarao
.308winmag bi bio savrsen, kao u pkt-u

bl00d
02.05.2012., 18:26
http://www.youtube.com/watch?v=U5Qb_hzSDY4-Pogledajte ovaj video,kvalitetno je snimljen zvuk dva akma(bar j tako mislim).i sad pažljivo poslušajte;prva puška puca brže nego druga.što mislite koji je tome razlog i jeli ista vrsta ak-aMISLIM RUMUNJI,MAĐARI,RUSI,YUGOSLOVEN.

http://www.youtube.com/watch?v=U5Qb_hzSDY4

JoZ@
02.05.2012., 19:04

:misli:

D.I.V
02.05.2012., 19:16
malo si smuseno napisao

m-72 ima identican mehanizam m-70, sve je to ista poznata robusna masinica
;)

neznam za pricu da metak nije dovoljno jak, meni je radila jako dobro
a tocno je da bi mu jaci metak bolje odgovarao

308. win nije magnum ,vec je 300. winmagnum 7.62x66 dok je municija za PKT 7.62x54 ,po meni jako dobra municija .

ZgSash
02.05.2012., 19:21
my bad, ispricavam se

JoZ@
02.05.2012., 19:22
dok je municija za PKT 7.62x54 ,po meni jako dobra municija .

7.62x54R :mig:

Numizmatičar
02.05.2012., 19:41
Glavno je za m70 da se non stop mora čistit čak i nakon nekog većeg rafalanja, ima jak otpor tako da ne bi preporučio nekom ko nije od janjetine i piva:D

Mislim da je praktičniji ak-47 iako to nisu baš iste puške. No ako voliš ovu marku ne moraš se toliko brinuti jer je ovo jedna od boljih pušaka izašlih iz ex-yu tvornica.

UrchinStar47
02.05.2012., 21:22
Nope, pravi tromblon:
http://www.youtube.com/watch?v=o-sSqK3pCmE

UrchinStar47
02.05.2012., 21:35
I od svoje generacije vjerojatno najbolji. Dugo vremena nije bio nadmasen, a i sad je vrlo impresivan. Sreo sam covjeka koji ima 2 M-76. Jedan za lov, drugi za kolekciju. Bio je prilcno odusevljen performansama (hvalio se pogotcima sa 700-tinjak metara), no to je bilo u lovu.

BTW, za 8mm Mauser jedan od zahtjeva pri dizajnu kalibra je bio da bude sposoban onesposobiti konja jednim pogotkom sa 1000+ metara. Tada su konjicki jurisi bili jos uvijek stvarnost, a zato su i zastarjeli. Konj je ipak poprilicno velika meta.

ZgSash
02.05.2012., 21:54
i u kombinaciji s mauserovim zatvaracem, stvarno se dobije respektabilna snaga i energija
meni je m-48 jos uvijek puska koja ima nesto za reci

9ak
03.05.2012., 14:20
Nadalje, negdje nađoh kako M-72 nije najbolje rješenje za kalibar 7,62/39 jer, navodno, premalo barutno punjenje izgori prije nego li metak napusti cijev.

Kod svakog oružja se nastoji postići da barut izgori prije nego metak napusti cijev. Barut izgori obično dok je metak još uvijek u prvoj trećini duljine cijevi.

trpe grozni
03.05.2012., 16:45
Jedna od stvari koja mi se dopadala kod M-70 je i nacin na koj je uradjen spoj puske sa remnikom. One bugarske i ruske inacica kod nas imale su spoj u stilu poluprstena i zatvorene kuke. Pri manipulaciji sa puskom, to je dosta "skripalo" i to me dosta nerviralo.
Kod M-70 to je bilo mnogo elegantnije reseno, stim sto je gajka bila kvadratastog profila, dok je lim na kraju remnika bio dosta siri, i pri manipulaciji se nije pomerao mnogo.
Sitnica, ali zna da zivcira. :D

ajduk a šimić
03.05.2012., 17:30
i u kombinaciji s mauserovim zatvaracem, stvarno se dobije respektabilna snaga i energija
meni je m-48 jos uvijek puska koja ima nesto za reci

Itekako ima, kvalitetan metak i dobra konstrukcija.

Zna li itko kakvo je stanje s tom puškom danas u HV-u. Pretpostavljam da ih ima ko korova, no međutim ne viđam ih baš na slikama dok su neke druge puške ušle na velika vrata.

Municije ima na tone, sama puška je dobro pravljena tako ne bi bila mana koristit ju u "originalnom" stanju, naravno moguće su neke manje dorate (kao puške koje su prapravljane za lov), a posebna perverzija bi bile puške di su pojedini drveni dijelovi zaminjeni plastikom, stavljene nogare.............

bl00d
03.05.2012., 19:33
Evo dole su slike svih vrsta kalašnjikova oji su ikad npravljeni:

http://img839.imageshack.us/img839/4205/004ykt.jpg

http://img10.imageshack.us/img10/7375/007fql.jpg

http://img855.imageshack.us/img855/2027/008vg.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/5329/010bt.jpg

http://img845.imageshack.us/img845/8780/011ca.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/8045/0013fs.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/932/0014dm.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/4841/014kej.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/2655/015vfe.jpg

http://img696.imageshack.us/img696/5623/016rmi.jpg

http://img850.imageshack.us/img850/5718/0017y.jpg

http://img256.imageshack.us/img256/7493/017zj.jpg

http://img109.imageshack.us/img109/2207/018oti.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/5092/019wr.jpg

http://img546.imageshack.us/img546/9211/020tq.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/5306/021jvl.jpg

http://img109.imageshack.us/img109/1070/022tk.jpg

http://img254.imageshack.us/img254/6093/024xe.jpg

http://img525.imageshack.us/img525/1050/025uc.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/4541/026irp.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/4158/027ee.jpg

http://img696.imageshack.us/img696/3236/028cb.jpg

http://img140.imageshack.us/img140/3273/029byq.jpg

http://img207.imageshack.us/img207/8876/030iy.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/8615/0031dh.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/1623/031dm.jpg

http://img706.imageshack.us/img706/5277/032ny.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/7926/0073wp.jpg

http://img705.imageshack.us/img705/8899/0082wj.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/7947/0091st.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/8968/0092ke.jpg

http://img135.imageshack.us/img135/2130/0101fg.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/6648/0111ae.jpg

http://img140.imageshack.us/img140/6029/0121nh.jpg

http://img846.imageshack.us/img846/7033/0131d.jpg

http://img443.imageshack.us/img443/5948/0141sk.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/1967/0152v.jpg

http://img846.imageshack.us/img846/7982/0182af.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/9716/0221d.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/8521/0231d.jpg

http://img688.imageshack.us/img688/6775/copyofcopyofim001735bm2.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/482/krink001.jpg

Ili link ako hoćete slide gledanje(preporučljivo):

http://img839.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=004ykt.jpg

enjoy :)

Lee Champa
03.05.2012., 19:45
Itekako ima, kvalitetan metak i dobra konstrukcija.Zna li itko kakvo je stanje s tom puškom danas u HV-u. .............

Tanđare 98 sve izbačene iz HV-a još 1998!
Tanđare 48 isto tako, osim poneke sa optičkim ciljnikom i izvanrednim stanjem!

wizardofOZ
03.05.2012., 20:36
Tanđare 98 sve izbačene iz HV-a još 1998!
Tanđare 48 isto tako, osim poneke sa optičkim ciljnikom i izvanrednim stanjem!

Pa mi smo poklonili i 15 000 kalasnjikova afganistanu :D

MORH je afganistanskoj policiji donirao 15.000 kalašnjikova (http://www.vecernji.hr/vijesti/morh-je-afganistanskoj-policiji-donirao-15-000-kalasnjikova-clanak-318179)

Josey_Wales
03.05.2012., 20:56
Naci Mauser Kar98K bi bila premija, lakse su i vjerujem, puno bolje i kvalitetnije izradjene od Zastave M-48... Mogu se naci Kar98K iz WW2 koji su zarobljeni i pecatirani od strane JA... ;)

Ono sto bih ja osobno volio vidjeti na snajperskoj streljani je stariji brat od Kar 98K... Mauser Gewehr 98... Jos duza cijev i navodno jedna od najpreciznijih pusaka ikada napravljenih...

http://www.feuerbixler.de/photo/h24-Wehrmann-Gewehre.jpg

Lee Champa
04.05.2012., 19:34
Josey_Wales:
Naci Mauser Kar98K bi bila premija,.....Mogu se naci Kar98K iz WW2 koji su zarobljeni i pecatirani od strane JA...

Bilo ih je i sa orlom i svastikom:D, bez YU grba

Ono sto bih ja osobno volio vidjeti na snajperskoj streljani je stariji brat od Kar 98K... Mauser Gewehr 98... Jos duza cijev i navodno jedna od najpreciznijih pusaka ikada napravljenih...

Bilo je i takvih, cijev je bila oko 140 mm duža:kava:

ajduk a šimić
05.05.2012., 11:11
Kad se već govori o tandžarama pogledajte ovu kolekciju.

http://home.comcast.net/~rharman8677/gun.html
http://home.comcast.net/~rharman8677/photos/post/gun/9Mauser.jpg

Proxy1969
05.05.2012., 11:38
Evo dole su slike svih vrsta kalašnjikova oji su ikad npravljeni:.........................enjoy :)

Samo mala opaska ovo je CZ M-70 Made in Iraq:

http://img10.imageshack.us/img10/7375/007fql.jpg

http://img855.imageshack.us/img855/2027/008vg.jpg

http://img513.imageshack.us/img513/2432/p4011367.jpg

dok je ovo zapravo Češka zbrojevka mada liči na obitelj Kalašnjikov:

http://img718.imageshack.us/img718/932/0014dm.jpg

pozzzzzzz.........:Pivo:

JoZ@
05.05.2012., 12:18
a ovo je :lol:

http://i75.photobucket.com/albums/i296/zmajcek05/m70kratki.jpg

bl00d
05.05.2012., 13:38
Proizvodnja Crvena zastava kragujevac
Pogledajte ovaj gornji dio što zatvara i štiti oprugu,nalazi se odmah iza nišana.E vidite to je zatvarač Ruske prizvodnje jer ima dva mala "nabora".Orginalni zastavini "zatvarači(možda se ne zovu tako,ali neznam kako bi se izrazio)" nema nabora i oni su ravni.Pogledaje sliku orginalne zastave m70ab2 i usporedite.
http://www.zastava-arms.rs/cms/assets/images/nvo/Automatske_puske/Familija_7_62x39mm/M70AB2.jpg

_SS_
05.05.2012., 13:58
To je neki jamerički "frankengun". ak pistol bi oni to nazvali. Štos je u tome da puška s cijevi kraćom od 16 inča i kundakom spada pod sbr (short barrel rifle) i nije legalna u svim državama. A tamo di je treba dozvola ATF-a i 200 usd poreza za registraciju. S druge strane ako nema kundak onda to zakon tretira kao pištolj. Kolko je to precizno i uopće ugodno za pucanje u takvoj konfiguraciji je druga priča

slučajni_prolaz
05.05.2012., 22:21
e ovako. mene zanima jel se M70 izvozila te koliko su potencijalne strane vojske bile zadovoljne sa zastavinom kopijom kalaša ?

Usput, jel istina da je puška znala hrđati zbog loše kvalitete čelika od kojeg se proizvodila ?

Hollow Point
05.05.2012., 22:39
Bilo bi lijepo da pročitaš temu od početka prije nego što postaviš pitanja.

bl00d
16.05.2012., 14:07
e ovako. mene zanima jel se M70 izvozila te koliko su potencijalne strane vojske bile zadovoljne sa zastavinom kopijom kalaša ?

Usput, jel istina da je puška znala hrđati zbog loše kvalitete čelika od kojeg se proizvodila ?

Pa,ja mislim da je se izvizila u Irak,pa kad je tabuk počeo raditi vlastite m70 onda je izvoz prekinut.Možeš je vidjeti kod raznih gerilaca u Africi,također naši su je vojnici koristili u Afgnistanu na početku "mirovnih" misija.:):)

Pa kad bi prenoćila bila bi sva crvena,no to bi crvenilo nestalo do podneva.Prvenstveno je cjev bila lošt zaštićena(samo brunirana tj ispolirana do visokog sjaja pa se hrđa nebi imala gdje uhvaiti).One iz 92 bile su najkvalitetnije(možda čak i od onih koje su imale kromiranu cjev,tipa ruski AKM) zbog čelika koji je Crvena Zastava uvozila od Švedske.Ima li još pitanja?:kava:

Vatanen
18.05.2012., 08:45
podneva.Prvenstveno je cjev bila lošt zaštićena(samo brunirana tj ispolirana do visokog sjaja pa se hrđa nebi imala gdje uhvaiti).One iz 92 bile su najkvalitetnije(možda čak i od onih koje su imale kromiranu cjev,tipa ruski AKM) zbog čelika koji je Crvena Zastava uvozila od Švedske.Ima li još pitanja?:kava:
Sto se tice unutrasnjosti cijevi to crvenilo koje bi nestalo do podneva iza sebe bi trajno ostavilo rupice na unutrasnjosti cijevi koja je nepovratno ostecena nakon toga i jos vise sklona daljnjem hrdjanju.

bl00d
18.05.2012., 19:14
A t je crvenilo zahvaćalo cijelu pušku,ne samo cjev

trpe grozni
19.05.2012., 06:52
Sto se tice unutrasnjosti cijevi to crvenilo koje bi nestalo do podneva iza sebe bi trajno ostavilo rupice na unutrasnjosti cijevi koja je nepovratno ostecena nakon toga i jos vise sklona daljnjem hrdjanju.

Ako dozvolis da ti se pojavi tackasta korozija u unutrasnjosti cevi, onda za tebe nije oruzje.
Povrsinska korozija nije neki problem (ono crvenilo posle kise), samo se prebrise malo nauljenom krpicom, i problem je resen.

Sto se izvoza M-70 tice, izvozen je po celom svetu, od Malezije, Indonezije Pakistana, Avganistana, Iraka, preko 70% Afrike, pa sve do Srednje i Juzne Amerike.

bbbbbb2012
20.05.2012., 16:08

Poštovani....

Ne pratim baš ovaj forum ali ipak, trebalo bi pridodati nešto o tome crvenilu i hrđanju cevi M70/M72.

Inače, ja sam iz Slovenije, bio sam na odsluženju vojnog roka u JNA, i to na Krivolaku - u Makedoniji. U zimu - moglo je biti bogami baš gadno.

Inače, posjedujem više komada oružja i sada (legalno, naravno).

Nešto o crvenilu:

Oružje uvijek treba da je nauljeno i to tako da se svetli. Vojnik je uvijek trebao da ima kanticu sa specialnim uljem (KOJE NEMA KISELINE U SEBI!) i ako se to održava koliko toliko - onda oružje neče da crveni.

Neki forumaši istakli su da ako padne kap znoja na pušku - ona će da odmah pocrveni.

Momci gledajte ovako - tu nešto nije bilo u redu - sumljam na NEADEKVATNo ulje.

Ako nemate specialno ulje za oružje (koje ima baš jedan svojstven miris) - može poslužiti i ulje za šivače mašine (singerice) - ali to ulje inače ima premalu gustinu tako da može da se lahko obriše - i eto kvara.

Tako da... Oružje treba biti nauljeno pravim uljem i to treba da izdrži...

E, a sada cijev.

Naravno,da tvrdo kromirana cijev nije tako osetljiva na čiščenje - ali i to oružje treba da se čisti.

Inače - instantna korozija cijevi - koja se spomenula više puta - ona se ne pojavljuje zbog neadekvatnog čelika, nego zbog kapisle metka, koja je VRLO KOROZIVNA.

http://www.ak-47.net/ammo/corrosive1.html

Koliko znam, jugo municija (PPU) bila je - kao po pravilu - sva veoma korozivna - dakle imala je kapislu od živosrebrnog fulminata - i taj fulimnat pravi štetu.

Što treba da se radi, ako je municija korozivna?

Treba cijev da se opere sapunicom, i cijev i zatvarač - i u biti, neče doči do hrđanja, barem ne u roku 12 časova, ja sam nosio pušku čak i četiri dana - i ona nije zahrđala ni malo.

Ali ako se cijev ne opere sapunicom, onda ona može da zahrđa čak i za dva sata. Ne baš mnogo, ali ipak.

Može da se upotrebi i WD-40 ili 85% otopina kerozina i bencina (ali ta je otopina na žalost kancerogena i može da vas uhvati glavobolja u zatvorenom prostoru). Tako da...

Pa sada se pitate, zbog čega se pravi korozivna municija - ako ona pravi takvu štetu?

Nekorozivna municija - po nekim ispitivanjima - može izdržati NAJVIŠE 30 godina, i to pod nekim ja bih rekao veoma pogodnim uslovima (na primjer temperatura skladištenja ispod 20 stepeni Celzijusa).

A korozivna?

Prema iskustvima... Ona drži vječito. Ako se ne tumba i ako je zatvorena u konzervi od olova. Ona izdrži vječito.

Bilo je tu snimki nekih momaka iz Rusije, koji su iskopavali neke zemunice i postrojenja Njemaca (iz 2. sv. rata!). I municija je opalila BEZ GREŠKE.

Tako da...

CZ automati ja ipak mislim, da su drugi najbolji. Prvi najbolji su oni ruski iz Tule.

A onda sve ostalo...

bbbbbb2012
20.05.2012., 16:15
Poštovani....

Ne pratim baš ovaj forum ali ipak, trebalo bi pridodati nešto o tome crvenilu i hrđanju cevi M70/M72.
A onda sve ostalo...

Imam više komada pištolja isto tako - i klasičan Walther PPK.

Ispaljivali smo korozivnu municiju - ako se opere cijev odmah, neče biti pištolju baš ništa.

Ali ako ne.... Odmah grudice hrđe čak i za dva sata. Naravno, cijev je nagrižena i ne može tu što da se uradi - osim zamjeni cijev - što je kod ppk bogami specialan postupak.

A taj PPK pravljen je od švedskog čelika - tako da evo nije i neko kvalitetno oružje (Nemačko) nešto posebno. Hrđa uhvata oružje bez obzira na nacionalnost.

bbbbbb2012
20.05.2012., 16:26
Poštovani....
Bilo je tu snimki nekih momaka iz Rusije, koji su iskopavali neke zemunice i postrojenja Njemaca (iz 2. sv. rata!). I municija je opalila BEZ GREŠKE.

Nemam više linkova ali nekoliko osoba je Francuskoj pronašlo konzerve municije 303 british, koje se bacalo za francuski otpor za vreme 2. sv. rata.

Ako konzerva nije pukla zbog fizičkog kontakta kod dodira konzerve sa zemljom - municija je bila sasvim ispravna - i naravno korozivna.

I metci 45 ACP u okvirima pucali su bez greške.

bbbbbb2012
20.05.2012., 17:21
Isto tako mislim, da možda ima premalo informacija o tome, kakve su dobre i slabe strane tvrdo kromirane cijevi i cijevi, koja nije tvrdo hromirana.

Kako ste već istakli, automati CZ nemaju tvrdo hromiranu cijev.

Ali ipak o tome treba da se kaže više.

Kao prvo - automat CZ može izdržati bez problema 30 i 40 hiljada komada municije - POD USLOVOM, DA SE VODI RAČUNA PO KOLIKO KOMADA metaka ispaljava se.

U JNA bio sam u pozadini (u kasarni Maršal Tito) - i bio sam u stanju vidjeti knjižice oružja - koje je imalo svako barem 10 hiljada metaka i bez problema je prolazilu kontrolu.

Ono što jeste problem, je brzo ispaljivanje čitavog magacina - i još gore, više tih magacina (po 30 metaka).

Nisam baš siguran - ali u JNA bilo je ZABRANJENO stavljati okvire od 45 metaka (koji su se upotrebljavali u M72) u M70AB2, pošto je došlo do poprilično brzog habanja cijevi.

Tako da - ako govorite o proširenim cijevima - to je verovatno došlo do prevremenog habanja usled konstantne rafalne paljbe.

Da se okvir ispalio sa malim pauzama - to je već nešto sasvim drugo.

Ali da ne raspravimo samo o CZ. Video sam i oružje, koje je tada bilo kupljeno za potrebe JNA - H&K G3A3 - koje se isto tako servisiralo u Maršala Tita kasarni.

Isto tako, veoma kvalitetno oružje - ali ako su se ispaljivali dugi rafalni hici - odmah proširena cijev - i osim promene cijevi - tu nekog baš drugog leka nema.

Tako da.... Ako se pazi, kako se puca - onda u principu oružje drži veoma verno. Naravno, druga je priča kako se puca u žaru borbe. Onda se ne pazi baš jel rafal kratak ili dugi.

Ali ipak bih skrenuo vašu pažnju na kvalitet cijevi CZ automata i usporediti ga sa cijevima na primjer ruskih automata.

1) Ono što je najbitnije u čitavoj ovoj priči je to - što su se cijevi za CZ automate izrađivale sa hladnim rotacionim kovanjem - i to bez obzira jel to bio M53 (MG42), M70 i M72. Postupak hladnog kovanja u biti je precizan, čelik je velike gustine i nema unutrašnjih napetosti. Kod hladnog kovanja cijevi su najpreciznije.

Taj postupak hladnog rotacionog kovanja prvi su uveli Nemci kod MG42, pošto je kod klasičnih postupaka izrade riflinga cijev izdržala premalo, mnogo premalo. Koliko znam, taj postupak je do 1953 za puščane cijevi za automate upotrebljavala samo CZ.

Svi ostali, uključujući Tulu upotrebljavali su postupak sa bušenjem i 'vučenjem' riflinga.

Naravno, ta cijev nije izdržala toliko, pa su zbog toga onda počeli tvrdo hromirati cijev iznuta.

DANAS je situacija bitno izmenjena, faktički nema fabrike, koja ne izradjuje puščaner cijevi sa hladnim rotacionim kovanjem - ali i sada mislim, da u Austriji mislim da ima manje od 5 tih mašina za kovanje. Veoma je obično, da na primjer, fabrika izradjuje cijev za više proizvođača oružja.

Još nešto veoma važno...

Moj prijatelj, oružar iz Slovenije (koji se bavi prodajom i prepravljenjem oružja) kaže da imaju puške sa tvrdo hromiranom cijevi jednu veliku manu.

Ako se cijev takvog oružja zagreje zbog na primer popravke - na primer nišana, kao po pravilu - ona se savijava i tako se uništava kvalitet preciznosti nepovratno.

Isto tako performanse tvrdo hromirane cijevi se MENJAJU sa različitim temperaturama cijevi- naravno, to nema baš veze tvrdim hromiranjem, nego više sa tehnologijom izrade riflinga. Kod hladnog kovanja - savijavanja nema (barem ne primećuje se na preciznosti). Naravno, svaka se cijev savijava ali tvdro kromirana, gdje je rifling pravljen sa 'vučenjem' - ona se savijava baš dosta - i te su promijene više manje trajne.

Koliko znam (a ta informacija nije proverena) - čak i u 90. godima, u Tuli su izradjivali rifling sa vučenjem za AKM-74 - koji je defakto najjeftiniji način izrade cijevi.

Ali gotovo verujem, da i u Tuli posjeduju nekoliko mašina za hladno rotaciono kovanje.

Tako da evo - razmislite sami, evo vama i link:

http://www.border-barrels.com/articles/bmart.htm

I još nešto:

Hladno rotaciono kovanje - sve u svemu, najskuplji je postupak izrade cijevi. A CZ je odlučila, da za SVE puščane cijevi (osim M-48 - postupak kovanja usvojen je tek oko 1953 godine) - izradjuje na taj način. Čak i za poluautomatske puške PAP (što ja mislim, da NEMA potrebe po tome).

bbbbbb2012
20.05.2012., 17:38
Svi govore o tome, kako su AK-47 automati neprecizni.

To je zapravo tačno. Ali im i mnogo 'mitova' oko toga.

Nisam siguran, dal je prvi automat AK-47 došao u ruke Jugoslovena iz Bugarske ili Albanije (pročitao sam članak o tome) - ali bio je - zapljenjen.

U CZ odmah su taj komad istestirali - i naravno uočili nepreciznost.

U biti nepreciznost AK-47 automata izlazi iz dve osobine tih automata:

- metak 7,62x39 M43 porilično je jak i rafalnom paljbom diže se cijev automatske puške

- lim od puške bio je 1mm i pod stresom - on se uvija

Zvog toga - svi CZ automati imali su 'kosu bremzu' - slant brake osim M72 puškomitrajeza - kod kojeg se smatralo da su nožice dovoljne, da se cijev ne diže kod rafalnre paljbe.

I ŠTO JE NAJVAŽNIJE:

LIM KOD CZ AK automata - malo je deblji, nominalno je pravljen od 1,5mm lima. Osim stare proizvodnje pušaka u Iraku -koliko je meni poznato, svi ostali AK automati imali su 1mm lim, osim CZ, KOJI SU IMALI 1,5 mm lim.

To savijanje najbolje se vidi ovdje:

http://www.youtube.com/watch?v=xeeeFxA_9nA

Rusi su zaključili da tih 28 - 30 mm pogreška na 350 metara sam zbog savijanja nije toliko bitno, dok su u CZ ipak smatrali, da trebaju smanjiti savijanje što više.

bbbbbb2012
20.05.2012., 17:46
I zbog čega onda mislim, da su CZ automati drugi najbolji?

Zvog toga, što imaju tromblonski nišan, koji se 'vuče' još od M-48.

Taj je koncept totalno pogrešan - i svi drugi proizvođači stavili su bacač bombi i mina ISPOD automata - u biti on i nije deo puške.

Ispaljavanje tromblona skraćuje vek automata CZ nenormalno.

Dok sa ruskim automatom:

http://world.guns.ru/assault/rus/ak-akm-e.html

možete ispaliti ogromni broj bombi - bez štete za oružje.

Ali je istina i - da automat CZ može i da ispali kumulativni tromblon (koji u biti ne može uraditi neku veću štetu modernim tenkovima) a ruski može ispaliti više manje - bombe:

http://en.wikipedia.org/wiki/GP-25

Na papiru dakle, CZ automati imaju bolje performanse, a u realnosti mislim ipak da je bacač granati bolje rešenje.

JoZ@
20.05.2012., 17:56
prve serije su imale kučište od glodanog čelika a tek se kasnije prešlo na prešani lim

trpe grozni
20.05.2012., 21:39
DANAS je situacija bitno izmenjena, faktički nema fabrike, koja ne izradjuje puščaner cijevi sa hladnim rotacionim kovanjem - ali i sada mislim, da u Austriji mislim da ima manje od 5 tih mašina za kovanje. Veoma je obično, da na primjer, fabrika izradjuje cijev za više proizvođača oružja.

Ima, to su one fabrike koje su presle na elektro-eroziju, postupak je brzi i jeftiniji, ali posle toga unutrasnjost cevi mora da se inhromira zbog promene fizickih i hemiskih svojstva unutrasnje povrsine cevi oruzja.

Zastava tako radi cevi za mitraljez M-84 i pistolje CZ-99

D.I.V
20.05.2012., 21:50
Zasto bi AK -47 ili CZ morala da se naulji ,da se sija ? Pogotovo u ratu . Sto imas od jako nauljene puske ? Jel moguce da joj to stvara jos vecu toplinu ?

Mene koliko sjecanje sluzi,nekakva procjena je bila oko 16 000 metaka ,a kad dojde do 60-70 % nagrizenosti ,razduzuje se tj,ide na remont .

Ruska Ak-47 ,u vodi 30 minuta ,spremao se snijeg i nisam je cistio jer sam htio otici na slobodno prije snijega na cesti. Cetri dana slobodno ,i kad sam krenuo nazad palo mi na pamet. Ko ce to sad ocistiti ,i u kakvom je stanju. Dosao pregledao pusku ,nista . Uzeo krpu prebrisao ,provukao par puta kroz cijev i sija. Naravno ne od ulja jer nama su sugerirali na obuci ,da puska u ratnim uvjetima moram biti cista i suha ,nikakvo uljenje. Isto tako i pistolj . Moze se samo nauljiti mehanizam ,cijev mora biti suha zbog pucanja .

Po tome ispada brigada na terenu mjesec dana ,mora imati par kamiona logistike samo za odrzavanje oruzja ,jer svako malo ga cisti da ne hrdja :)

bbbbbb2012
21.05.2012., 01:29
prve serije su imale kučište od glodanog čelika a tek se kasnije prešlo na prešani lim

Prva - ili bolje nulta serija imala je kućište od presovanog lima. To je bila ideja Kalašnikova već od početka.

Ali pocenat škarta bio je više od 20% i na kraju odlučili su da izradjuju sanduk od glodanog čelika. To nije bila odluka Kalašnikova, nego inženjera u Tuli (pošto nije išlo sve tako, kako su zamislili).

Problem je bio u tome, što brzna preoružavanja na AK-47 nije bila baš takva, kakvu su zamislili, puška je bila zapravo drukčija nego ona, koju je M. Kalašnikov obečao Komisiji u USSR i verovatno i cijena nije baš odgovarala.

Zbog toga sanduk iz glodanog kučišta bilo je samo privremeno rješenje.

Kasnije, pritisli su na Kalašnikova, da ispuni svoje obečanje - i snizi težinu puške i da pojeftini proizvodnju (naime BAŠ TIM argumentima on je na konkursu pobedio).

Evo link:

http://en.wikipedia.org/wiki/AKM#Improvements_over_AK-47

Puška, koju su Jugosloveni zarobili, imala je sanduk od presovanog lima.

U CZ eksperimentirali su za AK-47 sistemom - i oni su isto tako uočili, da presovani lim ima mane.

Zbog toga je i prvi upotrebljiv prototip, predat JNA imao sanduk od glodanog čelika, to je bio M-64 u A i B variantama:

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?155958-Yugoslav-weapons

bbbbbb2012
21.05.2012., 01:48
Zasto bi AK -47 ili CZ morala da se naulji ,da se sija ? Pogotovo u ratu . Sto imas od jako nauljene puske ? Jel moguce da joj to stvara jos vecu toplinu ?

Mene koliko sjecanje sluzi,nekakva procjena je bila oko 16 000 metaka ,a kad dojde do 60-70 % nagrizenosti ,razduzuje se tj,ide na remont .

Vojne puške - i CZ i ruski automati - izradjene su od čelika bogatog ugljenom. Taj je čelik poprilično tvrd, žilav i ima dobre osobine za obradu (kovanje, glodanje).

Gotovo svaka vojna puška zaštiti se bruniranjem - to je zapravo KONTROLIRANA OKSIDACIJA čelika. Bruniran material zapravo već je oksidiran - i to se zove magnetit.

Link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bluing_%28steel%29

I oksdiran je zbog toga što ne bude još i više oksidiran kiseonikom iz zraka.

Zaštita bruniranjem na žalost nije baš svemoguća. Problem je u PORAMA, dakle ima mikrotačkica u materialu, koje NISU zaštitene.

Ulje obično odbija vodu, tako da se uljenjem zatvore te problematične pore. Može i mast.

Zbog čega tražilo se, da bude puška suha, ne znam.

Ima zapravo dve opasnosti - ako je cijev puna ulja, može se desiti, da se cijev malo naduva ili promijeni kalibar.

I ja oružje pre pucanja očistim na suvo, da ne klizi ida se cijev slučanjo ne naduva. Ali naravno to je pre takmičenja ili treninga.

Druga stvar je, ako je puška konzervirana (kozmolinom) - ako se puca i ne očisti se, povratni klip se može savinuti.

Ali evo da rezimiram:

Ako je puška sasvim suha -ona će da zahrđa - ruska ili srpska, baš zbog tih mikropora u bruniranju.

Bruniranje može isto tako da se ISTROŠI (ali na remontu može se opet brunirati, tako da to nije problem).

U JNA bio sam neko vreme posluživač na M53 (MG42). Mitraljezac toliko je prečistio onaj mitraljez, da mu je pocrvenio ama baš svaki put. Dužili smo 8 mitraljeza (i serijski brojevi su bili blizu) i samo od mog mitraljezca konstantno je hrđao. Ostali bili su crni - brunirani i zapravo nisau se mnogo čistili - ali bili su i nauljeni.

bbbbbb2012
21.05.2012., 02:10
Vojne puške - i CZ i ruski automati - izradjene su od čelika bogatog ugljenom. Taj je čelik poprilično tvrd, žilav i ima dobre osobine za obradu (kovanje, glodanje).

Nisam zapravo naglasio ono što sam želio. Ogljeni čelik *VEOMA* je sklon oksidaciji - dakle hrđanju.

Čeliki, koji ne hrđaju - imaju pridodat krom molibden. Ali nisu tako žilavi i malu su mekši. Naravno, pištolj iz nehrđajučeg čelika izgleda super - ali pošto se sija i zapravco material je mekši nego kod ugljenog čelika za vojnu upotrebu to nije idealno (ali je veoma upotrebljivo na primer na moru - gdje ima prisutnost soli).

Čeliki ruskih i CZ automata gotovo su isti i (od oka) odgovaraju američkim standardima 4140/4150 i 4340/4350.

Kako su na forumu procijenili više puta - ti su čeliki dovoljni i više nego dovoljni za oružje - puške svakojake.

Interesantno je, da Kinezi prave svoje oružje od KVALITETNIJEG čelika - takozvanog alatnog čelika 5100.

Dakle - ako več pitate - Kinezi imaju bitno bolje čelike.

I ja sam držao u rukama kinesku pušku (kod mog prijatelja) kopiju AKM-74U (bin laden puška).

Na žalost čelik 5100 veoma je težak za obradu - može se obraditi noževima od tungsten karbida ili diamanta. To mi je potvrdio moj prijatelj - jedva su skinuli bajonet i preradili pušku na samo poluautomatski rad (i onda se prodaje kao sprotsko poluautomatsko oružje).

Tako da... Što se tiče CZ čelika - isti su kao i svi ostali.Osim Kineza. Oni su zajeb...

bbbbbb2012
21.05.2012., 02:18
Na žalost čelik 5100 veoma je težak za obradu - može se obraditi noževima od tungsten karbida ili diamanta. To mi je potvrdio moj prijatelj - jedva su skinuli bajonet i preradili pušku na samo poluautomatski rad (i onda se prodaje kao sprotsko poluautomatsko oružje).

Iskustvo mog prijatelja je, da su sve operacije prerade oružja iz Kine (skida se bajonet I nosač bajoneta - i puška se preradi na samo poluautomatski rad) - uključujući i CIP testiranje uradili u Austriji a ne u Sloveniji.

Nije da nema alata za obradu 5100 čelika u Sloveniji - ima naravno. Ali niko neće da se zajebava sa tim tvrdim čelikom gdje jedna greška kod prerade može uništiti pušku. Zbog toga prerada uradjena je u Borovlju u Austriji. Tamo ima mašina i za obradu tog čelika - i oni su uradili preradu brzo i jeftino - što baš i nije opšta praksa.

JoZ@
21.05.2012., 05:25
Prva - ili bolje nulta serija imala je kućište od presovanog lima.

ma mislio sam na M70
imo sam ju sa brojem 2xx xxx sa glodanim čelikom

NikadIzvini
21.05.2012., 12:26
I zbog čega onda mislim, da su CZ automati drugi najbolji?

Zvog toga, što imaju tromblonski nišan, koji se 'vuče' još od M-48.

Taj je koncept totalno pogrešan - i svi drugi proizvođači stavili su bacač bombi i mina ISPOD automata - u biti on i nije deo puške.

Ispaljavanje tromblona skraćuje vek automata CZ nenormalno.

Dok sa ruskim automatom:

http://world.guns.ru/assault/rus/ak-akm-e.html

možete ispaliti ogromni broj bombi - bez štete za oružje.

Ali je istina i - da automat CZ može i da ispali kumulativni tromblon (koji u biti ne može uraditi neku veću štetu modernim tenkovima) a ruski može ispaliti više manje - bombe:

http://en.wikipedia.org/wiki/GP-25

Na papiru dakle, CZ automati imaju bolje performanse, a u realnosti mislim ipak da je bacač granati bolje rešenje.

Tromblon i bacac granata nisu konkurentna rjesenja. Trombloni su koriste od WW2, gdje su Francuzi iste koristili masovno. Ovo sminkersko rjesenje sa bacacem granata ispod cijevi je popularizirano u filmovima o Vietnamu.
Ne znam sta mislis koji je efektivni domet ovog rjesenja?

Imas mnogo ciljeva izmedju zive sile i pravih tenkova.

JoZ@
21.05.2012., 12:42
Ovo sminkersko rjesenje sa bacacem granata ispod cijevi je popularizirano u filmovima o Vietnamu.

:facepalm:

bl00d
21.05.2012., 17:06
Poštovani....

Inače, ja sam iz Slovenije, bio sam na odsluženju vojnog roka u JNA, i to na Krivolaku - u Makedoniji. U zimu - moglo je biti bogami baš gadno.

Inače, posjedujem više komada oružja i sada (legalno, naravno).

Nešto o crvenilu:

Oružje uvijek treba da je nauljeno i to tako da se svetli. Vojnik je uvijek trebao da ima kanticu sa specialnim uljem (KOJE NEMA KISELINE U SEBI!) i ako se to održava koliko toliko - onda oružje neče da crveni.

Neki forumaši istakli su da ako padne kap znoja na pušku - ona će da odmah pocrveni.

Momci gledajte ovako - tu nešto nije bilo u redu - sumljam na NEADEKVATNo ulje.

Ako nemate specialno ulje za oružje (koje ima baš jedan svojstven miris) - može poslužiti i ulje za šivače mašine (singerice) - ali to ulje inače ima premalu gustinu tako da može da se lahko obriše - i eto kvara.

Tako da... Oružje treba biti nauljeno pravim uljem i to treba da izdrži...

E, a sada cijev.

Naravno,da tvrdo kromirana cijev nije tako osetljiva na čiščenje - ali i to oružje treba da se čisti.

Inače - instantna korozija cijevi - koja se spomenula više puta - ona se ne pojavljuje zbog neadekvatnog čelika, nego zbog kapisle metka, koja je VRLO KOROZIVNA.

http://www.ak-47.net/ammo/corrosive1.html

Koliko znam, jugo municija (PPU) bila je - kao po pravilu - sva veoma korozivna - dakle imala je kapislu od živosrebrnog fulminata - i taj fulimnat pravi štetu.

Što treba da se radi, ako je municija korozivna?

Treba cijev da se opere sapunicom, i cijev i zatvarač - i u biti, neče doči do hrđanja, barem ne u roku 12 časova, ja sam nosio pušku čak i četiri dana - i ona nije zahrđala ni malo.

Ali ako se cijev ne opere sapunicom, onda ona može da zahrđa čak i za dva sata. Ne baš mnogo, ali ipak.

Može da se upotrebi i WD-40 ili 85% otopina kerozina i bencina (ali ta je otopina na žalost kancerogena i može da vas uhvati glavobolja u zatvorenom prostoru). Tako da...

Pa sada se pitate, zbog čega se pravi korozivna municija - ako ona pravi takvu štetu?

Nekorozivna municija - po nekim ispitivanjima - može izdržati NAJVIŠE 30 godina, i to pod nekim ja bih rekao veoma pogodnim uslovima (na primjer temperatura skladištenja ispod 20 stepeni Celzijusa).

A korozivna?

Prema iskustvima... Ona drži vječito. Ako se ne tumba i ako je zatvorena u konzervi od olova. Ona izdrži vječito.

Tako da...

CZ automati ja ipak mislim, da su drugi najbolji. Prvi najbolji su oni ruski iz Tule.

A onda sve ostalo...

A datira jedna legenda koja kaže da su one m70-ke(i m70ab2) iz 1992 bile rađene od švedsko čelika(I CJEV).Kažu bila je kvalitetnija od ruskog akm-a koji je imao tvrdo kromiranu cjev....Pa me zanima tvoje mišljenje o tome i jeli takvo što mehanički moguće??:)

bl00d
21.05.2012., 17:19
Ljudi,malo gledajte na stvari realmo.Kad se nalazite u ratu,neće vas neprijatelj čekati da ga naciljate.U ratu nema ciljanja(mislim ono baš da ga naciljate kao pticu sa zračnicom),a stanje cjevi nije bitno niti itko mari za to na bojištu.U nas 90% vojnika nije znalo kada cjev i oružje treba čistiti.Tako je jednom zgodom uništeno(poslagali smo oružje na rub pločnika i M-84 tenk preko njih) više komada AP i to baš zbog toga jer nisu čišćne oko mjesec dana.Da ste samo pogledali to oružje i cjev-plakali bi kad bi vidjeli u kakvom je stanju bilo.U naših vojnika(uglavnom seljaka) bilo je pravilo dok oružje puca netreba se čistiti.Ja i otac smo većinu rata proveli zajedno-on je imao m70ab2 a ja akms(ruski).I nakad u ratu nismo ispalili cijeli okvir "Full auto",uvjek je bila na pojedinačno.I cjevi su bile u odličnom stanju,samo šteta što smo ih morali vratiti,stvarno šteta.I ja poslije kupi češki vzor 50 7,65(pištolj) a on hrvatski PHP oba sa dozvolama pojedujemo(malo sam se zanio,oprostite)

bbbbbb2012
24.05.2012., 07:29
A datira jedna legenda koja kaže da su one m70-ke(i m70ab2) iz 1992 bile rađene od švedsko čelika(I CJEV).Kažu bila je kvalitetnija od ruskog akm-a koji je imao tvrdo kromiranu cjev....Pa me zanima tvoje mišljenje o tome i jeli takvo što mehanički moguće??:)

Iskreno rečeno - nemam pojma, odakle je Jugoslavija i CZ dobivala čelik u 90. godinama.

Sve što znam je, da je Hitler za vreme 2. sv. rata baš naciljao Švedsku i njene rezerve - da dobije dovoljno materiala za izradu oružja. Većina šmajsera, mašingevera i Walther PPKja pravljena je od švedskog čelika.

Taj švedski čelik - nisam metalurg - a tako mi je objasnjeno - ima neku kombinaciju mikroelemenata i u biti ruda je tako pogodna za čelik, da i sada taj čelik predstavlja jedan boljih - ali i skupljih materiala za izradu oružja - u smislu mehaničkih svojstava.

Koliko su Jugosloveni bili spremni da plate za čelik, ne znam. I dali su uopšte to kupovali. Jer u biti -Jugoslavija je već u 50. godinama gajila ideju o nezavisnosti od svih (po pitanju energije, oružja, itd.).

Tako da verujem, da je oružje pravljeno od švedskog čelika boljih mehaničkih osobina. Stare austrijanske firme lovskog oružja (u Ferlachu - Borovlju) redovno upotrebljavaju švedski leichtstahl - lagani ali jaki čelik - ali uz cijenu, naravno.

bbbbbb2012
24.05.2012., 07:45
Iskreno rečeno - nemam pojma, odakle je Jugoslavija i CZ dobivala čelik u 90. godinama.

Sve što znam je, da je Hitler za vreme 2. sv. rata baš naciljao Švedsku i njene rezerve - da dobije dovoljno materiala za izradu oružja. Većina šmajsera, mašingevera i Walther PPKja pravljena je od švedskog čelika.

Taj švedski čelik - nisam metalurg - a tako mi je objasnjeno - ima neku kombinaciju mikroelemenata i u biti ruda je tako pogodna za čelik, da i sada taj čelik predstavlja jedan boljih - ali i skupljih materiala za izradu oružja - u smislu mehaničkih svojstava.

Koliko su Jugosloveni bili spremni da plate za čelik, ne znam. I dali su uopšte to kupovali. Jer u biti -Jugoslavija je već u 50. godinama gajila ideju o nezavisnosti od svih (po pitanju energije, oružja, itd.).

Tako da verujem, da je oružje pravljeno od švedskog čelika boljih mehaničkih osobina. Stare austrijanske firme lovskog oružja (u Ferlachu - Borovlju) redovno upotrebljavaju švedski leichtstahl - lagani ali jaki čelik - ali uz cijenu, naravno.

Ah, da, link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_iron_mining_during_World_War_II

http://www.historylearningsite.co.uk/invasion_of_norway_1940.htm

http://www.adl.org/braun/dim_14_1_neutrality_europe.asp

Još komentar što se tiče švedskog čelika:

Njemci na osobine gledali su iz sasvim praktičkog vidika:

Ruda bila je bogata željezom čak i do 30% i mogao se napravit kvalitetan čelik bez velike muke. I naravno, Švedska je vrlo rado prodala rudu Nemačkoj - ali ako ćete pratiti linkove - šveđani pribojavali su se ako oni neće prodati rudu - Njemci će doći - pokupiti je bez plaćanja. Pa onda je bolje prodati rudu.

bbbbbb2012
24.05.2012., 09:50
Ljudi,malo gledajte na stvari realmo.Kad se nalazite u ratu,neće vas neprijatelj čekati da ga naciljate.U ratu nema ciljanja(mislim ono baš da ga naciljate kao pticu sa zračnicom),

Ne bi se baš složio. Kad sam bio na obuki na M53 (kao posluživač), isto sam trebao da završim pucanje sa M53. Vodnik nama je pouzimao svaki 10. metak iz redenika, tako smo učili pucati kratkim rafalima.

Kasnije sam imao dva okršaja na srpsko - bugarskoj granici (za vreme Jugoslavije - gdje je bilo čudo nekih švercera) i pucao sam sa M70AB2 kako smo učili - nišani u donju trećinu tela - kratki rafal, nišani - rafal, nišani - rafal. Onda smo trebali prebaciti na pojedinačno - ako je tako glasila komanda ili zbog neke navike radi.

Kako su to radili Rusi, ima članak o tome (ali nema više taj članak prosto dostupan):

http://web.archive.org/web/20041205001003/http://www.snipersparadise.com/articles/soviet.htm

Tamo je lepo rečeno: kratki rafali, kasnije pojedinačno.

Vatanen
08.04.2013., 17:11
Premješteno sa teme o VHS
HP
-------------------------------------------------------
Osobno ako ćemo baš o izgledu (iako glupost za vatreno oružje), srpska mi je neuglednija nego naša, glomazna, nezgrapna...kad se objesi oko vrata izgleda kao raritet iz prošlog stoljeća...

Izgled nije bitan nego ergonomija i funkcionalnost ali ajmo malo o izgledu i tvom postu,VHS je stvarno preruzan i pored ovih lijepotica izgleda kao rekvizit iz filma Flash Gordon :lol:

http://i342.photobucket.com/albums/o416/toniiii9/vhs_zps1efd4345.jpeg

http://i342.photobucket.com/albums/o416/toniiii9/puska-zastava_m21s_zpsc220191f.jpg

http://i342.photobucket.com/albums/o416/toniiii9/AK-47-jpg_zpscea57324.jpg

kopriva-vk
08.04.2013., 17:49
Izgled nije bitan nego ergonomija i funkcionalnost ali ajmo malo o izgledu i tvom postu,VHS je stvarno preruzan i pored ovih lijepotica izgleda kao rekvizit iz filma Flash Gordon :lol:

http://i342.photobucket.com/albums/o416/toniiii9/puska-zastava_m21s_zpsc220191f.jpg

Daj nemoj više prosipati gluposti...
Pogotovo nemoj hvaliti M21

pinco
08.04.2013., 18:20
Kad i ako Zastava napravi svoju prvu jurišnu pušku otvorite novu temu. AK-47 se po malo boljin kovačkin radionicama radi na bližeme i daljeme istoku u raznin verzijama, sve već viđeno ima 60-70. god....i mislin da već postoji otvoreno AK-47.... Nemojmo spamat ode....

Vatanen
08.04.2013., 18:31
Uh,Hekleru skidam kapu,sve sto su ikad napravili im je i po izgledu top kad ga se dotakosmo,ok nebitna je Zastava,Colt M 14,stara M 16 ,sve su to lijepe puske,zasto bas bull pup i rugobni Famas kao uzor iako je mozda praktican ja bih ga zabranio zbog izgleda :)A sto se tice starog dobrog AK ne zaboravi da je i cijena i jednostavna proizvodnja vrlina a usput dobijes pouzdano oruzje,upravo jednostavnost i funkcionalnost u isto vrijeme je ucinila AK najpoznatijim oruzjem u povijesti.

električni_zec
08.04.2013., 18:36

A da mi je znat čemu se ti smiješ i veseliš...

Zastava 21 je pseudo-modernizacija puške, koja se, istina uz malene preinake i zgodne feature, nije makla milimetra od uzora starog 55 godina.
Izgled:
"modernizacija" se sastoji u zamjeni prednjeg rukohvata nečim crnim, čemu ne znamo kvalitetu u uporabi.
Prednji ciljnik s relativno lošeg mjesta premješten na katastrofalno, strši k'o da su ga zaboravili, pa pred prezentaciju "uhvatili" OHO ljepilom.
Kako su tim izuzetno glupim, a funkcionalnim potezom još više skratili ionako malu ciljničku duljinu, morali su pomaknuti i zadnji ciljnik, pa su ga nasadili na limenu oblogu, koja veze s konstrukcijom nema. Čime su ga uhvatili: pikovali ili pop-zakovicom? Za nešto što nije čvrsti sastavni dio puške, nego zaštitna obloga...
Kundak po meni osobno puno lošije riješen nego prije: drvani usađeni je majka, stari preklopni je kompliciran, ali meni osobno nije nikada klimao, dok sam kod ovih bočno preklopnih znao "hvatati" ciljničku liniju. Ali ovo je samo osobni stav.

Sve ostalo funkcionalno do bola: regulator-kočnica koji najradije ne bih nikada prstom pipnuo da se ne razrežem, ambidekstralnost je pojam iz SF-a.

Izgled je stvarno cool, i tu ne vidim zamjerke: namazati uljem i odložiti među ostale muzejske eksponate, pa nek se generacije dive dizajnu...

pinco
08.04.2013., 21:18
Uh,Hekleru skidam kapu,sve sto su ikad napravili im je i po izgledu top kad ga se dotakosmo,ok nebitna je Zastava,Colt M 14,stara M 16 ,sve su to lijepe puske,zasto bas bull pup i rugobni Famas kao uzor iako je mozda praktican ja bih ga zabranio zbog izgleda :)A sto se tice starog dobrog AK ne zaboravi da je i cijena i jednostavna proizvodnja vrlina a usput dobijes pouzdano oruzje,upravo jednostavnost i funkcionalnost u isto vrijeme je ucinila AK najpoznatijim oruzjem u povijesti.

Zastava puška ne postoji, to je samo licencni AK-47 tako da bi tribalo nastavit u tome kontekstu pri usporedbama...
Trolaš bezveze, jasno je šta i zašto aludiraš.....

DeusSexMachina
08.04.2013., 21:23
Ovo postaje teški off topic. U Zastavi zapravo nemaju ni licencu. Zapljenili su davno nekoliko primjeraka AK-47 albanskim graničarima i napravili kopiju.:D

kopriva-vk
08.04.2013., 21:53
Ovo postaje teški off topic. U Zastavi zapravo nemaju ni licencu. Zapljenili su davno nekoliko primjeraka AK-47 albanskim graničarima i napravili kopiju.:D

I one R-4 koje su ukrali nama i sve su to kopirali u M21...
I zbilja ovo je tema o VHS,a ne o Zastavi i AK...

tadeusk
08.04.2013., 22:10
A da mi je znat čemu se ti smiješ i veseliš...

Zastava 21 je pseudo-modernizacija puške, koja se, istina uz malene preinake i zgodne feature, nije makla milimetra od uzora starog 55 godina.
Izgled:
"modernizacija" se sastoji u zamjeni prednjeg rukohvata nečim crnim, čemu ne znamo kvalitetu u uporabi.
Prednji ciljnik s relativno lošeg mjesta premješten na katastrofalno, strši k'o da su ga zaboravili, pa pred prezentaciju "uhvatili" OHO ljepilom.
Kako su tim izuzetno glupim, a funkcionalnim potezom još više skratili ionako malu ciljničku duljinu, morali su pomaknuti i zadnji ciljnik, pa su ga nasadili na limenu oblogu, koja veze s konstrukcijom nema. Čime su ga uhvatili: pikovali ili pop-zakovicom? Za nešto što nije čvrsti sastavni dio puške, nego zaštitna obloga...
Kundak po meni osobno puno lošije riješen nego prije: drvani usađeni je majka, stari preklopni je kompliciran, ali meni osobno nije nikada klimao, dok sam kod ovih bočno preklopnih znao "hvatati" ciljničku liniju. Ali ovo je samo osobni stav.

Sve ostalo funkcionalno do bola: regulator-kočnica koji najradije ne bih nikada prstom pipnuo da se ne razrežem, ambidekstralnost je pojam iz SF-a.

Izgled je stvarno cool, i tu ne vidim zamjerke: namazati uljem i odložiti među ostale muzejske eksponate, pa nek se generacije dive dizajnu...

Ma nisam to gledao dosad kad me zaintrigiralo, ali izgleda da je famozna Zastava M-21 ne modernizacija M-70, nego deevolucija. Prije masovne proizvodnje M-70 familije zastava je radila male količine i malo poznatu M-64. Razmještaj ciljnika na njoj je sličan onom na M-21. Ispada da su se vratili u vrijeme prije M-70, barem jednim dijelom. :rofl:

fgzcvijetic
09.04.2013., 13:00
Izgled:
...

So what...:confused:

Npr. Mauser K98 je još uvijek savršeno ubojita puška. Stoljeće stara tandžara se, bez problema, može mjeriti sa gotovo svime što je ispod .338 Lapua ili .50 BMG.

Sve AK varijacije su su koncipirane na spray and pray principu. Daj selji-belji što jednostavniju pušku koja će prskanjem, eventualno, ukokati neprijatelja. Princip nije izmišljen sa AK već sa Špagin PPŠ-41 s tim da je 7,62/39 daleko ubojitiji od 7,62x25 Tokarev

tadeusk
09.04.2013., 14:13

Npr. Mauser K98 je još uvijek savršeno ubojita puška. Stoljeće stara tandžara se, bez problema, može mjeriti sa gotovo svime što je ispod .338 Lapua ili .50 BMG.

Sve AK varijacije su su koncipirane na spray and pray principu. Daj selji-belji što jednostavniju pušku koja će prskanjem, eventualno, ukokati neprijatelja. Princip nije izmišljen sa AK već sa Špagin PPŠ-41 s tim da je 7,62/39 daleko ubojitiji od 7,62x25 Tokarev

Nisi u pravu,
Špagin je nastao jer se tražilo što jeftinije što jednostavnij za izradu oruže sa što dostupnijom municijom. Ubojitost je kompenzirana velikim spreminkom. Gradske borbe, borke u rovovim i općenito borbe u kontaktu.
AK je planski razvijen kao jurišna puška. Domet metka je daleko veći od špagina. Ciljanje itekako ima smisla s kalašem. Spray and pray ne funkcionira baš na kalašu, samo kada domoljubi slave božić ili patriote pobjedu Zvezde.
To što seljaci seljački koriste normalnu pušku je druga stvar.

dennis
09.04.2013., 16:07
@DeusSex - ne postoji licenca za AK 47. To ti je "open source" puška, dali su svim drugarskim komunističkim i sličnim režimima da ju proizvode. Nešto slično je nedavno i Colt napravio sa M4, ako se ne varam

električni_zec
09.04.2013., 17:08

Ništa...svako ispravo vatreno oružje može ubiti, pa i mušketa, ako ćemo relativizirati.
Poanta je bila na pojmu "modernizacija".
Ako se nisi odmakao od referentnog dizajna, to je kozmetika, a ne modernizacija. Ispravno gledajući puno je veći odmak od izvornog AK-47, pa i od m64 (ranog M70, kako ga vani nazivaju) do M70AB2, nego sve ove inačice kasnije: umjesto glodanog? sanduka sanduk od profiliranog lima, graničnik regulatora, integriran tromblonski ciljnik, kompenzator trzaja...ukratko fino i ekonomizirano dotjeran uzor.
Dalje ne ide, uporaba drugačijih materijala za rukohvate, drugačiji princip preklopa, sve je to samo variranje osnovne teme.

S druge strane, usporedba PPSh-41 i M70, kao iste "linije" mi ne drži vodu, osim što obje konstrukcije omogućuju rafalnu paljbu.

PPSh je ruski odgovor na njemački automat, opjevani "šmajser", u malo robusnijem izdanju (dakle tipično ruski). Pa i izvorna namjena mu je bila ista: bliska ulična borba, "prskanje", pištoljski kalibar.
Jednostavno oružje masovno proizvedeno upravo zato jer je jednostavno za izradu, pozdano i robusno, ne traži posebno stručnu radnu snagu, posebne materijale, s dva bubnja prskaš dugo vremena...

Upravo njegova konstrukcija ukazuje na tu sličnost: i "šmajser" i PPSh su open bolt konstrukcije, pa ih po, tada uvriježenoj nomenklaturi, svrstavamo u automate.
Mislim da ne treba posebno naglašavati koje su razlike između open bolt konstrukcije i closed bolt (kakav je AK-47), spomenimo samo razliku u korištenim kalibrima, pokretnoj masi-zatvaraču prilikom okidanja, i kako to utjeće na ciljanje.

Iz toga je vidljivo da je PPSh jedan sasvim drugi pravac u razvoju ruskog pješačkog naoružanja. Taj pravac je kod nas nekako završio u kompaktnom izdanju dizajna Uzi/Ero, što zorno pokazuje gdje mu je mjesto...

Naravno, komplicirani kakvi već jesmo, u praksi (u JNA) smo model M70 s preklopnim kundakom nazivali automatom, onaj s drvenim kundakom puškom, odnosno sve što se dalo na neki način preklopiti zvali automatom. Koliko znam, u dijelu vojnog roka kada smo obučavani (do prekomande) se postojba namjerno naoružavala što šarolikijim naoružanjem, upravo svim pješačkim koje se nalazilo u uporabi u JNA (osobno sam zadužio potpuno novu, tvornički konzerviranu M48), i svi su trebali savladati rukovanje sa svim naoružanjem u postrojbi. Pa se primjerice svakome štopalo vrijeme za izmjenu cijevi na m53...
Sjećam se da je već tada bilo zabuna oko "automata": M70AB2 i automata M56 (jugo kopije šmajsera), te M49/M57 (ili je to bio originalni PPSh, jer su ga svi zvali PPŠ, više se ne sjećam...)

dr.Bojler
09.04.2013., 17:23
Nisi u pravu,
Špagin je nastao jer se tražilo što jeftinije što jednostavnij za izradu oruže sa što dostupnijom municijom. Ubojitost je kompenzirana velikim spreminkom. Gradske borbe, borke u rovovim i općenito borbe u kontaktu.
AK je planski razvijen kao jurišna puška. Domet metka je daleko veći od špagina. Ciljanje itekako ima smisla s kalašem. Spray and pray ne funkcionira baš na kalašu, samo kada domoljubi slave božić ili patriote pobjedu Zvezde.
To što seljaci seljački koriste normalnu pušku je druga stvar.

Recimo da je u pravu.

AK je također vrlo jednostavan, posebice uzmu li se u obzir ostale konstrukcije tog vremena.

Kako Makarov ne predstavlja realnu opasnost na udaljenostima većim od 100 m (o preciznosti da i ne govorim) a Mosin Nagant je grdo jak i nepraktičan, osmišljen je kalibar 7,62/39. Ubojita na sasvim prihvatljivih 400+ m (to su najbolje iskusili na vlastitoj koži jer je bar 300.000 StG-ova 44 prašilo po njima) i predstavlja gotovo sve što pješaku treba.

Zašto 7,62 mm nepoznato mi je (možda zato što su imali alate za taj kalibar jer je i M-N 7,62). Da su, kojim slučajem, posegnuli za 6,5 mm (Arisaka im nije bila nepoznanica a tu je i Fedorov Avtomat) kraćeg zrna imali bi i dan danas vrlo aktualno oružje.

Nije da Rusi nisu bili u stanju napraviti nešto bolje (zamisli jurišnu pušku koja je na nivou kvalitete jednog Dragunova) ali to je bilo van njihovog koncepta masovnih juriša nabrzinu osposobljenih ratnika koji će doslovno preplaviti neprijatelja i zasipat ih kišom metaka.
Nije AK bez veze na zastavi Mozambika iako je tamo npr. FAL :s bio vrlo česta pojava.

jedangrafitni
09.04.2013., 19:04
M 21 u svoj svojoj "ljepoti" i "krasoti"
rastavljena
http://zaslike.com/files/tsd5t45bjziybhadm8mk_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=tsd5t45bjziybhadm8mk.jpg)

poklopac sanduka odozgora
http://zaslike.com/files/6wxdxmfmhbo6mb3qy_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=6wxdxmfmhbo6mb3qy.jpg)

cijev i ležište zatvarača
http://zaslike.com/files/86ebgdbk9q0f5amyidmw_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=86ebgdbk9q0f5amyidmw.jpg)

prednji ciljnik
http://zaslike.com/files/irsro8luf9v3h2q31su_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=irsro8luf9v3h2q31su.jpg)

regulator izvana
http://zaslike.com/files/ail2blvdv11mjozoundj_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=ail2blvdv11mjozoundj.jpg)

regulator iznutra
http://zaslike.com/files/pd6etdb64gn4aa9pbkeo_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=pd6etdb64gn4aa9pbkeo.jpg)

cilindar
http://zaslike.com/files/8l61spsu1k9xzhdc8_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=8l61spsu1k9xzhdc8.jpg)

nosač zatvarača
http://zaslike.com/files/5ugdgthelogq0sx267_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=5ugdgthelogq0sx267.jpg)

klip
http://zaslike.com/files/ajq432mjsbwm4f37r80e_thumb.jpg (http://zaslike.com/viewer.php?file=ajq432mjsbwm4f37r80e.jpg)

vele da je puška godinama ispitivana i testirana pod svim mogućim i nemogućim uvjetima..bla,bla,bla,bla...da su potrošeni milioni i milioni na razvoj itd
no....
ne želim nikog vrijeđat ali meni se čini kao da je ovo sklapao nekakav puškar u svojoj privatnoj radioni...
inače sličice su djelo nekog plaćenika u Iraku
pored AK u 7,62 kalibru iz nekih razloga trebalo im je nešto i u 5,56...ova srbijanka im je bila najjeftinija opcija...a to joj je inače i glavni adut ....cijena

Jeremiah
09.04.2013., 19:16
Završna obrada se čini katastrofalna, kao iz radionice u Pakistanu ali ne vjerujem da to previše utiče na očekivanu pouzdanost i funkcionalnost koja je za sve AK-47 derivate slična...

ajduk a šimić
09.04.2013., 19:45
Koliko je meni poznato K48 je tandžara.

Mada se slažem da su i K48 i K98 ubojite puške.

Zašto 7,62 mm nepoznato mi je (možda zato što su imali alate za taj kalibar jer je i M-N 7,62). Da su, kojim slučajem, posegnuli za 6,5 mm (Arisaka im nije bila nepoznanica a tu je i Fedorov Avtomat) kraćeg zrna imali bi i dan danas vrlo aktualno oružje.

Jer je uzor bio jurišna puška STG 44 koji je koristio 7.92×33mm Kurz (isti kalibar ko za tandžaru, samo skraćen metak). U stvari to je bio jedan od prvih pokušaja( i to uspješan) da se objedine karakteristike većih i pištoljskih metaka.

Arisaka je ipak neka malo drukčija priča.

Što se tiče M21 to je puška solidnog izgleda i tu priča završava. Niti je tehnološki napredak, niti je revolucionarna, a modernizacija je samo ako pod podernizaciju smatrate druga boja i nešto plastike umisto drveta.

M21 je uz svu "modernizaciju" i lakše metke i dalje težak kao i Ak 47, a neke stvari su i lošije rješene nego u kalaša.

dr.Bojler
09.04.2013., 22:40
Koliko je meni poznato K48 je tandžara.

Mada se slažem da su i K48 i K98 ubojite puške.

Jer je uzor bio jurišna puška STG 44 koji je koristio 7.92×33mm Kurz (isti kalibar ko za tandžaru, samo skraćen metak). U stvari to je bio jedan od prvih pokušaja( i to uspješan) da se objedine karakteristike većih i pištoljskih metaka.

Tandžara je M48

A što se 7,62x39 tiče, dao sam si malo truda

The Russian M-43 cartridge was designed by two noted Soviet military cartridge designers YELISAROV and BORIS SYEMIN. M.T. Kalashnikov designed just a family of firearms around already existing cartridge 7.62-mm M-43. It was NOT a copy of German 7.9 x 33 mm Pistolenpatrone 43 (= Polte Versuchspatrone 38), but cloned from earlier GECO cartridge, designed by Director WINTER of a firm GUSTAV GENSCHOW & Co. A.G. in 1934/35.

Nobody know (or tell), how the Russian designers got those rare GeCo cartridges in their hands during the second year of Russo-German War, but they evidently had them! Too many coincidences are no more coincidences: The very same basic case (of Italian MANNLICHER-CARCANO cartridge). The very same case length: 39.5 mm. Similar 1 : 20 taper of cartridge body. Same head-to-shoulder distance and shoulder angle (the headspace, when combined). Until year 1938 the overall length of GeCo 7.75 x 39 mm cartridge was 55 millimeters and the bullet diameter was 7.92 mm, or similar to the Russian M-43 cartridge. (German caliber designation was based on the bore diameter. Rifling grooves of German VOLLMER MKb 35 bores were shallower than those of Soviet 7.62 x 39 mm firearms. First mass-produced one was SKS carbine, design of SERGEY G. SIMONOV in 1945).

Bullet of GeCo cartridge M 35 weighed 9 grams, but it's dimensions were similar to projectile of Russian 7.62 mm M-43 cartridge. Russians were copied the German economy bullet S.m.E. (with an iron core) used in Pistolenpatrone 43 since the very start of mass-production. GeCo cartridges were peacetime products with lead-filled bullets. Those samples, stolen by some Comintern agent and delivered to Soviet-Russia, were made during 1934 - 38 era, since there were no more many communists at large (or even alive) in Germany since 1938. Overall length of cartridge tells also tales about pre-1938 design. O.A.L. of Russian M-43 cartridge is the same 55 millimeters.

GeCo 7.62 x 39 cartridges were designed exclusively for the abortive VOLLMER M 35 Maschinenkarabiner; the very first German assault rifle. There were actually three models of Vollmer machine carbines made since 1934 until 1938, but they were all too fine (read: expensive) arms for military issue, even for the special troops, with their all-machined and hand-fitted parts. Carbines had action with annular gas piston around the barrel, behind the muzzle, and too many delicate parts. Heeres Waffenamt (Weaponry Office of German armed forces) turned down the last, and most complicated, "A 35/III" carbine in 30th August 1938.

Vatanen
16.04.2013., 02:26
O cemu raspravljate,ili jos niste culi za osnovno obiljezje "novog oruzja" nastalog u biti sa stg-om i poslije WW 2 sa AK 47 i M 16 kao najreprezentativnijim predstavnicima a to je jurisna automatska puska i njezin INTERMEDIATE metak.
http://en.wikipedia.org/wiki/Intermediate_cartridge
Od tada se u biti na polju osnovnog vojnickog oruzja ,jurisne puske,assault rifle, nista revolucionarno nije dogodilo osim sto proizvodjaci na silu nastoje biti revolucionarni.Ruzni bull pup je mozda i jedina bitna promjena od tih post ww2 vremena.Zastava M 21 je ruku na srce lijepsa puska od Flash Gordon bull pup glupavog izgleda,ali izgled nije bitan i na toj puski nista nije revolucionarno osim konacno sto Zastava kromira cijev i uvidjela je tu prednost i kalibra 5,56 koji nije nikakva prednost nego sirenje NATO dominacije na istok.Ali recite mi po cemu je to VHS revolucionaran osim po bull pupkonstrukciji mehanizma u kundaku?Po cemu bi uopce mogao biti revolucionaran?

Paul_Happyness
19.04.2013., 22:38
Doista, po čemu??? :rofl:

A i stvarno je "ružna" u odnosu na "prelijepi" M70/M21

http://img.photobucket.com/albums/v244/posejdon/puscaronkaVHS2pp5d6travanj2012_zpsc4b7f00b.jpg

Pa tko bi rađe izabrao "to" pored M70 a pogotovo M21 ljepotica??? :lol:

:rofl:

Paul_Happyness
19.04.2013., 22:42
Premješteno sa teme o VHS
HP
-------------------------------------------------------

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/Hrv_pages/bpictures/vhs_d2%206%20copy.jpg

Samo, da dobijemo "novu" perspektivu. :rofl: