PDA

View Full Version : Cijena puta starom cestom i autoputom

stranice : [1] 2

Hrc
16.06.2009., 14:07
Zanima me, pošto sam u zadnje vrijeme malo češće na relaciji Zagreb-Poreč, koliko to košta, tj. koja je razlika u cijeni.
Najčešće sam išao autoputom do Karlovca -16 kn i dalje starom cestom do Učke - 28 kn pa na Pazin do Poreča. Za to mi je trebalo u Nedjelju nekih 3 i pol sata.
Na Via michelinu piše ako se ide sve starom cestom da to košta nekih 32 €, put je 274 km i da traje 6 sati što je malo previše ali dobro. Isto tako za sve autoputom košta 37€, ima 250 km i traje 3 sata i 20 minuta.
Ono što me zanima je da li se isplati ići sve starom cestom ako treba recimo 2 sata duže jer trošimo goriva 2 sata više vremena. Kako onda može biti po Viamichelinu razlika 5 eura u korist stare ceste ako se vozi gotovo duplo više vremena?
Naravno, pretpostavimo da se po autoputu vozimo do 150 a na staroj cesti u okvirima normale ;)

clouseau
16.06.2009., 14:32
Kakve ti logike ima gledat na via michelin koliko ti traje put i koliko košta, kad ga sam prolaziš pa sam znaš koliko vremena ti treba a jednostavno možeš izmjeriti i koliko ti je auto potrošio i tako izračunati koliko ti košta?

suzuki
16.06.2009., 14:33
Z
Ono što me zanima je da li se isplati ići sve starom cestom ako treba recimo 2 sata duže jer trošimo goriva 2 sata više vremena. Kako onda može biti po Viamichelinu razlika 5 eura u korist stare ceste ako se vozi gotovo duplo više vremena?
Naravno, pretpostavimo da se po autoputu vozimo do 150 a na staroj cesti u okvirima normale ;)

aj ak sam dobro shvatio... jel više auto potroši u leru kroz 3 sata il na 200km/h kroz pol sata?

edit: u svakom slučaju bolje autocestom.

magix
16.06.2009., 14:44
meni je pula zagreb cca 2 i pol sata autoputem, a cca 3 i pol sata starom cestom.

ne uštediš baš previše t.j. ne isplati se. vremena izgubiš oko sat, zaradiš na cestarini oko 50 kuna. više trošiš gume po staroj cesti, a i benzin.

ja svako toliko odem starom cestom i to samo da se izguštam po praznoj cesti i đirima.

p.s. u principu najviše te oderu za tunel učka i tu najviše para gubiš

Hrc
16.06.2009., 14:51
Ne znam koliko auto troši na leru ali mislim da dosta na sat, bar po zimi. Toliko se sjećam iz mlađih dana ;). Autoputom je nekih 25 km kraće a ako gledam da je na 130 km/h motor na nekih 3000 okretaja u petoj brzini onda ne bi trebao potrošiti nešto puno više nego na 90km/h, ili?? A po staroj cesti trebam duplo duže vremena tijekom kojeg motor troši gorivo pa me stoga zanima nekakva matematika toga svega.
Vozim se na plin i izvangradske vožnje mi troši oko 12 litara (3.0 V6 motor) ali me zanima matematika koliko bi to sve koštalo autoputom jer je autoput 60 + Učka 28 = 88 kuna cestarine a to mi je 23 litre plina. Mislim da u tih 2 sata vožnje više starom cestom ne potrošim 23 litre plina ali potrošim bar pola. Ili se varam?
Starom cestom je veći gušt vozit, nema auta, dobra cesta ali se autoputom stiže brže, a kad god idem uvijek imam vremena.

štemajzl
16.06.2009., 15:04
Nemaš tu puno za razmišljati.
Procijeni što ti više vrijedi - gnjavaža na staroj cesti i gubitak dodatnih sat vremena ili 60 kn. Radije auto umjesto 150 stisni samo na 110-120 i uštedjet ćeš gotovo pola cestarine.

Osobno, kad ću gledati tako da se radije vozim mučnije i duže umjesto komotnije i kraće, samo zato da uštedim par kuna, radije se neću uopće voziti.

KILLERDOG
16.06.2009., 15:08
najjeftinije zagreb poreč ti je preko slovenije ;)

idem redovito jer imam dolje stan u poreču pa znam

toni_89
16.06.2009., 15:41
ako nisi u žurbi starom cestom, veći gušt i uštediš koju kunu još veći gušt idi preko učke pa uštediš još više

Hrc
16.06.2009., 15:50
Sve ja to znam ali me zanima odokativno koliko kuna to moze biti razlike. Ako troši 12 litara starom cestom koliko bi trošio autoputom na 140km/h ako je na toj brzini motor na 3000 okretaja? Išao sam sad preko Učke ali kopaju cestu iza Mošćeničke Drage do Plomina pa je malo sranje ali inače je brza cesta i mislim da je isplativije nego dati 28 kuna za 10 minuta razlike.

HHmischko
16.06.2009., 17:03
Pa morat ćeš nam reći koji auto konkretno voziš. Inače samo kristalna kugla...:kava:

KILLERDOG
16.06.2009., 18:51
mislim da kolega nije mislio na cestu OKO učke,nego onu PREKO učke ;)

ak ideš po njoj obvezno stani gore u domu na klopi :D
je da te ispadne skuplje nego da ideš kroz tunel,ali pršut od divljači im je super :zubo:

richardwagner
16.06.2009., 19:01
nego ti nisi baš najači matematičar u razredu bio jel?
pitaš gluposti a svaki tjedan voziš tu dionicu, pa Boga ti ako neznaš u glavi uzmi papir i olovku, ako i to neide odi brate mili jednom autocestom a nazad starom cestom. Prije puta napuni do vrha i čim dodeš na cilj opet napuni i vidit ćeš koliko točno u kunu put košta. Dodaj cestarinu na autocesti i janjetinu/gemišt na staroj (vukova gorica) i to je to.

hasnfefer
16.06.2009., 19:50
Nemaš tu puno za razmišljati.
Procijeni što ti više vrijedi - gnjavaža na staroj cesti i gubitak dodatnih sat vremena ili 60 kn. Radije auto umjesto 150 stisni samo na 110-120 i uštedjet ćeš gotovo pola cestarine.

Osobno, kad ću gledati tako da se radije vozim mučnije i duže umjesto komotnije i kraće, samo zato da uštedim par kuna, radije se neću uopće voziti.

Koja gnjavaža?? Stara cesta je zakon, ja samo radi vremena, i vječite žurbe koristim autoput!!

Bono_
16.06.2009., 20:00
Ma nek se samo tjese, za cestarinu ZG-ST skoro dodem do Splita sa benzincem bez malo imalo gnjavaze. Ista je situacija ZG-RI, vjerojatno je pitanje vezano uz reportazu u KS magazinu koja je bila teska debilana. Gdje su usporedivali voznju po autocesti u golfu i SUV koji je isao po staroj, jer eto toliko je losa cesta da ti treba SUV.

KILLERDOG
16.06.2009., 20:16
pa cesta nije uopće toliko loša

a mogli su onda i reći da je najjeftinije kupiti 6mj. vinjetu koju otplatiš doslovno za 2 odlaska ;)
a autocesta ide skorz od naše granice do kopra,s onih 10 km što još nisu završili

CDRW
16.06.2009., 20:24
Kroz Deželu. Pa nek se jebu sa svojom vinjetom. Isplatit ćeš je kad treći put odeš u Poreč i nazad.

KILLERDOG
16.06.2009., 20:37
kolega nije treći nego drugi ;)

260kn je vinjeta
a put zg-poreč je 90 u jednom smjeru (60kn autocesta,30 učka)

zacky
17.06.2009., 01:28
Na auto cesti više trošiš jer se brže voziš iako je kraća.
Ali i gume ubrzano trošiš pri većoj brzini.
Jedino amortizeri bolje prođu ak je baš loše stanje na staroj.
Inaće bio je neki test,pa je ispalo da je kroz deželu najjeftinije po autocesti,
ak se ide više puta.

ice41000
17.06.2009., 10:04
Ne znam za put do Istre ali znam za dionicu Za - Murter.

Meni je puno jeftinije (30-40%) po staroj cesti. Potrošim manje goriva i nema cestarine (osim 16 kn do Karlovca). Vožnja traje duže cca sat vremena.

Na staroj cesti se vozim 80-90 u petoj i potrošnja (benzinac) mi je do 7 litara, na auto cesti 130 - 160 i potrošnja je bitno veća. Plus cestarina.

Na auto cestu idem samo ako mi se baš jako žuri ili je snijeg ili sam preumoran za zavoje.

a1zg
17.06.2009., 10:23
A viš, meni Zg-Zd dok sam vozio P605 3.0 je bilo jeftinije po autoputu nego po staroj jer mi je po staroj trošio 14 l a po autoputu (do 150kmh) 10 l. I tih 105 kn autoputa se poništi sa 12 l benzina i ušparam za jeftinu kavu. :D

Igoreta
17.06.2009., 13:31
ja idem 90% po staroj cesti do mora (Novi Vinodolski), s tim da idem sve od Zagreba do tam po staroj...
goriova potrošim manje, iako je put duži sat vremena (3,5 sati u odnosu na 2,5 po autoputu), a put je duži kojih 25 km...
uzmimo da neki benzinac troši 7 litre na 100 km to je po staroj cesti 200 km dakle 14 litara puta recimo 7,5 kn dakle 105 kn...
po autoputu taj isti auto pri brzini 130-140 troši bar 8 litri (od oka) a put je 175 km dakle 1,75*8 je 14 litara, znači i bez cestarine je isto ili jefitnije po staroj...
a sad trošenje ostalih stvari mislim da su zanemarive, jer niti je na autoputu toliko dobar asfalt da ne troši amortizere, niti je toliko loša stara cesta da ih totalno uništi...
a trošenje guma? tu je jedan kolega spomenuo da se po staroj više troše? ne bih rekao, ipak pri 130 km/h se puno više griju, a samim time i više troše nego pri 90 km/h, a opet, kao što sam rekao, razlika je samo 25 km...

situacija Zagreb Zadar:
išao sam po autoputu do Zadra, a nazad po staroj, i po staroj ima čak i manje (ne sjećam se više koliko točno, mislim nekih 10-ak km), pa je ušteda još i veća...
samo po staroj cesti se izgubi i do sat i pol više (ovisi o gužvi prije i u Karlovcu)...

to su izračuni za nekakve normalne voženje, a sad ako se netko misli ganjat po staroj, taj se ni po autoputu neće vozit ispod 200 km/h, a koliko tek tada mu auto troši i benge, i guma, pa i ulja itd....

ZAKLJUČAK:
kome je bitno tih sat-dva u životu dok ide na more (ili doma s mora) nek ide po autoputu...
ostali zarade bar 50 kn za sat.... dobra satnica

get
17.06.2009., 14:09
Ma nek se samo tjese, za cestarinu ZG-ST skoro dodem do Splita sa benzincem bez malo imalo gnjavaze. Ista je situacija ZG-RI, vjerojatno je pitanje vezano uz reportazu u KS magazinu koja je bila teska debilana. Gdje su usporedivali voznju po autocesti u golfu i SUV koji je isao po staroj, jer eto toliko je losa cesta da ti treba SUV.

Kako je prošla usporedba ZG-ŽU što je isplativije i kakva je amo cesta ??

marq.fcb
17.06.2009., 14:26
na ks-u je bilo zg-os 2h 45min autoput, a stara cesta 4h 45min

el ninjo
17.06.2009., 14:33
Stari i ja do Nove Gradiške uvijek idemo starom cestom. Treba nam 2h 30min normalne vožnje po staroj cesti do Gradiške, a autoputom je to kojih 1h 30-40min (malo sporije vožnje 110-125kmh). Goriva puno manje potroši starom cestom, a cestarina je 50kn tamo i 50 nazad, znači 100kn. Stara cesta je skroz u redu tako da je puuuno isplativije ić starom nego autoputom. Jedino ako je nekom puno tih sat vremena razlike ili mu se neda vozit po staroj (meni je iskreno puno zabavnije nego po autoputu).

get
17.06.2009., 14:58
Uf, to je onda puno. Do Vukovara laganini vožnjom imam 3 sata autocestom, a pretpostavljam da državnom cestom sigurno imam preko 5 sati.

Onda ipak autocesta.

Smatram za relacije 2-3 sata je ok ne ići autocestom, ali sve preko toga je ipak mrvicu previše, barem meni.

HHmischko
17.06.2009., 15:03
Pokretač teme šuti.

Samo da dodam da je na nekim starijim većim motorima vrlo moguće postići nešto veću potrošnju na otvorenoj cesti normalnom vožnjom nego na autoputu konstantnom, za to vozilo relativno malom (130-140), brzinom.

Hrc
17.06.2009., 15:57
Mene je u principu zanimala ta razlika u vremenu od nekih 2 sata - odnosno da li u tih 2 sata potroši više goriva iako se prelazi isti broj kilometara. Do Splita se nikako ne isplati dati 170 kuna u jednom smjeru za cestarinu jer mi je to 46 litara plina a s time mogu prijeći skoro 400 km. 340 kn Zg-St tamo i nazad znači da koliko bi platio cestarinu toliko platim i plin, a meni još dosta i troši tako da je ušteda još i veća a mislim da je razlika nekih pola sata duže starom cestom jer autoputom ima nekih 50 km više..

HHmischko
17.06.2009., 16:42
Mene je u principu zanimala ta razlika u vremenu od nekih 2 sata - odnosno da li u tih 2 sata potroši više goriva iako se prelazi isti broj kilometara. Do Splita se nikako ne isplati dati 170 kuna u jednom smjeru za cestarinu jer mi je to 46 litara plina a s time mogu prijeći skoro 400 km. 340 kn Zg-St tamo i nazad znači da koliko bi platio cestarinu toliko platim i plin, a meni još dosta i troši tako da je ušteda još i veća a mislim da je razlika nekih pola sata duže starom cestom jer autoputom ima nekih 50 km više..

Još je jednostavnije: kod automobila se potrošnja uvijek (osim u tzv. leru) računa LITARA na prijeđenih 100 kilometara. Tako da izbaci iz potrošnje vrijeme. 12 lit / 100 km je uvijek toliko, bez obzira da li ti treba za to 45 min ili 2 sata.

Dakle, čak i da ti auto dosta manje troši pri konstantnoj mirnoj brzini nego na otvorenoj cesti (gotovo nemoguće - obrnuto je češći slučaj: velika većina auta će manje potrošit pri 100 km/h na otvorenoj cesti nego pri 130 km/h na autoputu), razlika ne može nadoknaditi i cestarinu.

Bono_
17.06.2009., 18:15
Uf, to je onda puno. Do Vukovara laganini vožnjom imam 3 sata autocestom, a pretpostavljam da državnom cestom sigurno imam preko 5 sati.

Onda ipak autocesta.

Smatram za relacije 2-3 sata je ok ne ići autocestom, ali sve preko toga je ipak mrvicu previše, barem meni.

Stvar je u tome da je vozio SUV diesel neki relativno slab, tako da nije mogao niti jedan kamion prestici pa se telio iza njih. Drugo kaze izletavali su mu psi na cestu pa je non stop morao paziti i tako se umarao. Klasika reklama za autoceste. A potrosnja Golf na autocesti 6.8L, dok je SUV mislim da je bio Nissan X-trail potrosnja 9.5L kao i gradska voznja. Teska debilana od priloga, tu rutu mogu se kladit da bi odvozio sigurno pola sata do sat prije bez imalo napora.

ZG-ST stara cesta cca 25km je krace po staroj.

Glavni frajer kaže:
17.06.2009., 18:30
preskupe su cestarine kod nas.
po cijenama cestarina da danas uvedu vinjete, ona od pol godine bila bi 4000kn :rofl:

auto mi troši na otvorenoj 5L/100km, i redovito uštedim za benzin onu lovu koju bi mi uzela cestarina.
to što putuje 15min-sat i pol duže, ništa mi ne znači.

a na autocestama nema ni restorana :D

štemajzl
17.06.2009., 19:21
Al na autoputu nema ni murije koja će te gađat laserom.

Ako se po staroj cesti (bilo kojoj) hoćeš voziti po pravilima, nećeš postizati ovakva vremena ko od ovih gore propagatora izbjegavanja autoputa kojima je to uvijek samo pola sata do sat sporije. A ako ćeš se voziti tako da napraviš kakvo-takvo vrijeme, uvijek riskiraš da te negdje hapaju, a onda svu uštedu za to i tri iduća putovanja možeš objesiti mačku o rep.

Za one genijalce koji će sad izvući presretače, oni do 150 uopće ne djeluju, a to je sasvim pristojna putna brzina.

Bono_
17.06.2009., 19:36
Murija ce te gadati sa laserom ako proletis kroz naselje, ja kroz naselje vozim po ogranicenjima, a izvan naselja koliko uvjeti dopustaju. ~110kmh

Glavni frajer kaže:
17.06.2009., 19:44
Ako se po staroj cesti (bilo kojoj) hoćeš voziti po pravilima, nećeš postizati ovakva vremena ko od ovih gore propagatora izbjegavanja autoputa kojima je to uvijek samo pola sata do sat sporije. A ako ćeš se voziti tako da napraviš kakvo-takvo vrijemevremena ostavljam za grobnik :mig:

štemajzl
17.06.2009., 20:00
Murija ce te gadati sa laserom ako proletis kroz naselje, ja kroz naselje vozim po ogranicenjima, a izvan naselja koliko uvjeti dopustaju. ~110kmh

Muriji su najslađi ovi koji ne prolete kroz naselje nego prođu sa 72 gdje je dozvoljeno 50. To je trivijalan prekršaj, a košta laganih 300 kunića. Ove spike da se na stroj cesti na dužem putu bilo kamo kroz naselja vozite 50/60 prodajte nekom tko još vjeruje u Djeda Mraza.

A svatko tko bira takva putovanja ima ozbiljan višak vremena.
Za sve ostale dileme ne bi smjelo biti.

Pilatus
17.06.2009., 20:07
Autocesta mi je premonotona.

Ali zato stara lička magistrala.....
Pogotovo od Udbine pa do Prezida, mamma mia :cerek:, divota, lagana vožnja i uživanje u predivnim pejzažima.

Pa od Korenice do Plitvica ......

get
17.06.2009., 21:08
Ne treba generalizirati.

Negdje je bolji izbor autocesta a negdje državna cesta.

ship-shop
17.06.2009., 22:19
Zd-Gornja ploča-22kn cestarine, sve drugo starom cestom, sat vremena duže, ušteda dovoljna, a bome ni liti nema 7km kolone ko na Luckom

Igoreta
17.06.2009., 22:35
Ako se po staroj cesti (bilo kojoj) hoćeš voziti po pravilima, nećeš postizati ovakva vremena ko od ovih gore propagatora izbjegavanja autoputa kojima je to uvijek samo pola sata do sat sporije. A ako ćeš se voziti tako da napraviš kakvo-takvo vrijeme, uvijek riskiraš da te negdje hapaju, a onda svu uštedu za to i tri iduća putovanja možeš objesiti mačku o rep.

Većina nas do svoje vikendice (ili čega već) kombinira autocestu i dobar komad stare ceste, jer druge nema...
Pa ako bi se svugdje držao propisa, onda bi ti i vožnja autoputom bila puno dulja, isto kao i starom cestom...
a koliko bi tek onda ušparao na gorivu? da se voziš u naseljenom 50-60 i na otvorenoj 90, pa trošio bi 40% manje nego na autoputu pri 130, ne zaboravi samo kamione i ostale zbog kojih bi morao naglo kočiti pa onda opet naglo ubrzavati...

a sad di će te murja lakše uhvatiti, to je već druga priča...
ja ti mogu reći da na većini cesta nema uopće murje, a i ono malo di stoje je zapravo u većim naseljima gdje ionako usporiš (ako imaš i malo soli u glavi)...
a mogli bi se dotaknuti i sigurnosti, da li je sigurnije ići praznom cestom sa mnogo zavoja gdje je normalna putna brzina cca 80 km/ ili ravnom cestom gdje je gužva i gdje imaš puno sporijih i puno bržih od tebe (da ne spominjem manijaka)...

marq.fcb
17.06.2009., 22:54
Muriji su najslađi ovi koji ne prolete kroz naselje nego prođu sa 72 gdje je dozvoljeno 50. To je trivijalan prekršaj, a košta laganih 300 kunića.

:lol: pa gdje si baš moju brzinu pogodio :D nije 300 nego 500kn:mig:

Bono_
17.06.2009., 23:29
Muriji su najslađi ovi koji ne prolete kroz naselje nego prođu sa 72 gdje je dozvoljeno 50. To je trivijalan prekršaj, a košta laganih 300 kunića. Ove spike da se na stroj cesti na dužem putu bilo kamo kroz naselja vozite 50/60 prodajte nekom tko još vjeruje u Djeda Mraza.

A svatko tko bira takva putovanja ima ozbiljan višak vremena.
Za sve ostale dileme ne bi smjelo biti.

Istina, ali evo vec trecu godinu nisam dobio niti jednu kaznu. :top:

deskjet
18.06.2009., 10:29
na ks-u je bilo zg-os 2h 45min autoput, a stara cesta 4h 45min

:lol: Koja je ovo pizdarija, 4:45min jedino ako su stali na ručak i jedno 5 puta na pišanje. Tempom od 80km/h u selu i 110km/h izvan se komotno stigne za 3:30min a nekad i manje ako nema gužvi. Još tko iskoristi dobar komad brze ceste od Gradeca može dosta popraviti prosjek.

Glavni frajer kaže:
18.06.2009., 10:36
Ove spike da se na stroj cesti na dužem putu bilo kamo kroz naselja vozite 50/60 prodajte nekom tko još vjeruje u Djeda Mraza. prestrašno. pa koliko se onda ti voziš kroz naselja?!

štemajzl
18.06.2009., 10:58
Nije pitanje koliko ja vozim nego koliko voze ovi koji tu pričaju da su starom cestom samo pola sata ili sat sporiji nego autoputom.

:kava:

HHmischko
18.06.2009., 11:01
:lol: Koja je ovo pizdarija, 4:45min jedino ako su stali na ručak i jedno 5 puta na pišanje. Tempom od 80km/h u selu i 110km/h izvan se komotno stigne za 3:30min a nekad i manje ako nema gužvi. Još tko iskoristi dobar komad brze ceste od Gradeca može dosta popraviti prosjek.

Baš dobro....

A to je baš ono na što na nekim cestama niko živ ne može predvidit.

Ajd na nekim cestama koje su u pravilu puste, ali magistrala.....

Evo, relacija OS - Tomislavgrad mi zna ispast 5:30 brze vožnje do 8 sati jer gužva ne dozvoljava više. Dosta ti je da ti "tako padne grah" da voziš dugo iza kamiona i da baš na ravnim dijelovima (gdje bi inače mogo preticat) imaš i promet iz suprotnog smjera...

deskjet
18.06.2009., 11:45
Gle 2 godine sam 2-4 puta mjesečno putovao tom relacijom i to u različito doba dana kad su gužve i kad nisu. Ako meni sa kantom od 52KW kamioni ne predstavljaju nikakav problem onda bi i drugi to trebali rješavati bez problema. Izuzev malog zavojitog dijela oko Bjelovara ravna Slavonija omogućuje bezbrižna pretjecanja i velike ravnice.

E sad druga je stvar što netko ne zna ili se boji pretjecati, što svako malo stane na pišanje ili cugu pa ajd obilazi sve ponovo...

HHmischko
18.06.2009., 13:32
Gle 2 godine sam 2-4 puta mjesečno putovao tom relacijom i to u različito doba dana kad su gužve i kad nisu. Ako meni sa kantom od 52KW kamioni ne predstavljaju nikakav problem onda bi i drugi to trebali rješavati bez problema. Izuzev malog zavojitog dijela oko Bjelovara ravna Slavonija omogućuje bezbrižna pretjecanja i velike ravnice.

E sad druga je stvar što netko ne zna ili se boji pretjecati, što svako malo stane na pišanje ili cugu pa ajd obilazi sve ponovo...

Uz vožnju 110 km/h na otvorenoj cesti i +10 u naseljima i korištenje prečice SUHOPOLJE - ČAĐAVICA gdje sam razvlačio i preko 160 km/h stigo sam za 3 i po. Ali ne bih to računo ko pravilo.... Znalo je ispast 4 i po i čak 5 sati. Uz preko 100 kW i cijeđenje.... Jednostavno gužva :ne zna:

cserer
18.06.2009., 14:01
Dosta često radim relaciju Zaprešić - Slatina 200 km i kusur magistralnom cestom i treba mi max. 2.5 sata i to kantom od 55kw.
Do Osijeka ima još 100km i to je još 1sat i 15min. pa neznam kako su oni to mjerili vrijeme .Meni za tu dionicu treba svega 15l plina i manje ponekad.

eeeea
18.06.2009., 14:38
samo jednu stvar zagovornici otvorene ceste zaboravljaju.

nisu stavili u jednazbu tijekom ljetnjih mjeseci konvoje ceskih, slovackih a i slovenskih turista...

a znate kak je na d1 pretjecati konvoj koji gmize munjevitom brzinom od 45 do 79 kmh, a duzi su od slepera kad se zbiju.

i koliko kostaju vasi zivci u tom trenutku.

cserer
18.06.2009., 15:13

nisu stavili u jednazbu tijekom ljetnjih mjeseci konvoje ceskih, slovackih a i slovenskih turista...

a znate kak je na d1 pretjecati konvoj koji gmize munjevitom brzinom od 45 do 79 kmh, a duzi su od slepera kad se zbiju.

Neznam za tebe , ali znam da meni koji jedno 3 do 4 puta u ljetnom razdoblju kad putujem za Šibenik D1 cestom u prosjeku tih 320km treba 4 sata sve zavisi ,ako je cesta prazna 3,5 sata ali nikad više od 4,5 sata i uštedi na cestarini 137 kuna u jednom smjeru pa to pomnoži sa 8 i dobije se lijepa svota za potrošiti na nešto drugo.(1096 kn.):s:s:kava::kava:
Samo mi reci da u ljetnim mjesecima nema gužve na autocesti !?

ZiggyStardust
18.06.2009., 15:17
Zagreb – Virovitica dva sata, možda pet do petnaest minuta duže, ako je veća gužva negdje (a u pravilu nije). Polazak otprilike kod McDonald'sa na Vrbanima (Rudeška cesta), Pa Slavonskom do izlaza za Varaždin, pa brza cesta do Gradeca i onda magistrala do Vtc (obilaznice oko Bjelovara i Đurđevca).

Prilog je bio vrlo tendenciozan i loš, pretjerana hvala autoceste i nebuloze o Magistali. Pogotovo dio gdje novinar tvrdi da je u dva navrata (čini mi se i prije Vtc) udario u neku rupu i mislio da mu je pukla guma. A vozio je neki veći terenac (valjda nissan koji spominjete). Ja vozim alfu 146, spuštenu, dakle vrlo tvrda kola, i ako ja tvrdim da je vožnja relativno udobna, onda stvarno jest. Ima do Vtc možda nekoliko lošijih dijelova ceste, ali to je stvarno po par metara. Ako je neki šaht i tako, to se može izbjeći. Pasa i mačaka rijetko bude na cesti, no, u zadnje vrijeme, svaki put bar na jednu pregaženu naiđem. Vjerujem da se većina toga može izbjeći.

Da idem od Zgb na Kutinu, pa sjajnom cestom do Vtc, trebao bih isto dva sata, a platio bih autoput Zgb – Kutina i trošio više plina nego po otvorenoj cesti.

Dakle, ovisi o dionici, a ovaj novinar u KaeSu je stvarno nadrobio previše gluposti na račun Podravske magistrale, ne zato što se njome često vozim ili ovdje živim, već naprosto zato što je nadrobio gluposti.

Zg do Vtc dva sata, Vtc do Osijeka, ne sjećam se, ali kažu mi da stižu za 90 minuta prosječne vožnje.

cserer
18.06.2009., 15:27
Zagreb – Virovitica dva sata, možda pet do petnaest minuta duže, ako je veća gužva negdje (a u pravilu nije). Polazak otprilike kod McDonald'sa na Vrbanima (Rudeška cesta), Pa Slavonskom do izlaza za Varaždin, pa brza cesta do Gradeca i onda magistrala do Vtc (obilaznice oko Bjelovara i Đurđevca).

Prilog je bio vrlo tendenciozan i loš, pretjerana hvala autoceste i nebuloze o Magistali. Pogotovo dio gdje novinar tvrdi da je u dva navrata (čini mi se i prije Vtc) udario u neku rupu i mislio da mu je pukla guma. A vozio je neki veći terenac (valjda nissan koji spominjete). Ja vozim alfu 146, spuštenu, dakle vrlo tvrda kola, i ako ja tvrdim da je vožnja relativno udobna, onda stvarno jest. Ima do Vtc možda nekoliko lošijih dijelova ceste, ali to je stvarno po par metara. Ako je neki šaht i tako, to se može izbjeći. Pasa i mačaka rijetko bude na cesti, no, u zadnje vrijeme, svaki put bar na jednu pregaženu naiđem. Vjerujem da se većina toga može izbjeći.

Da idem od Zgb na Kutinu, pa sjajnom cestom do Vtc, trebao bih isto dva sata, a platio bih autoput Zgb – Kutina i trošio više plina nego po otvorenoj cesti.

Dakle, ovisi o dionici, a ovaj novinar u KaeSu je stvarno nadrobio previše gluposti na račun Podravske magistrale, ne zato što se njome često vozim ili ovdje živim, već naprosto zato što je nadrobio gluposti.

Zg do Vtc dva sata, Vtc do Osijeka, ne sjećam se, ali kažu mi da stižu za 90 minuta prosječne vožnje.
U potpunosti se slažem sa tobom,magistrala je stvarno ok. jer sam njom putovao ovaj vikend (srijeda-nedjelja).,

Igoreta
19.06.2009., 12:36

a ti zaboravljaš kako na autoputu u špici sezone zna biti hrpa autiju i onda se svi voze 90-100 km/h...
i to da još platim?? pa brže se vozim po staroj, i manje pizdim jer znam da ću doći sigurno za 3,5 sata, a ovak se možda i zakucam u nekog (ili neko u mene) jer popizdim voziti 200 km ravno pri brzini 100 km/h...

get
19.06.2009., 13:11

Ovo je definitivno točno. Živci kod mene nemaju cijenu. Uvijek platim samo da sam smiren.

Često idem potez Zagreb-Bihać, ZG-KA autocesta, i onda D1, pa skretanje na onaj obilazak za kamione oko Plitvica prema Ličkom Petrovom Selu.

Moram reći da su kamioni i autobusi najmanji problem, jer u većini slučajeva voze jako dobro (ako kamion nije natovaren naravno, ako je, onda ga se lagano prestigne.) Turisti iz raznih zemalja voze savršeno sporo, znači nije se u stanju voziti tempom kamiona, već im kamion ili bus odmiče. To stvarno zna raspizditi čovjeka.

Što se tiče drugih relacija, biram autocestu jer mi je puna kapa lokalaca sa Golf I, II, II, Kadett-i, nabrijani jeftini Fiat-i, sa dodatnom opremom u obliku crne zavjese koju ostavljaju iza sebe, legende na biciklima, uključivanje na cestu bez da se gleda jel netko prestiže i ostalo.

Jednostavno autocesta, tempomat 120-130 i nema stresa. A to je ono za što bih uvijek platio.

A klinci koji tankiraju na 50 kuna nek se voze lokalnim cestama, samo oni nisu svjesni da ugrožavaju i druge živote.

Ja sam se svega nagledao, ti lokalci prestižu po punoj liniji, po duploj punoj liniji, ako si brži od njih onda sjeku zavoje i ispizdiš dok lik ne shvati da si ti iza brži od njih.

Uglavnom tone smeća na cesti. I na autocesti ima smeća, ali prema Vukovaru je stvarno sve ravno :zubo:

Offshore
19.06.2009., 13:40
Moja najcesca HR ruta je St-Zg i dojmovi su :

Financijski
stara cesta je daleko, daleko jeftinije rjesenje, sto se tice manje potrosenog goriva, manje amortizacije guma i sl.
Ipak, barba policajac vrlo lako moze promijeniti ovu racunicu - sansa za kaznu na staroj cesti je puno izglednija od one na autocesti

Sigurnosno
autocesta je u apsolutnoj prednosti - nema opasnosti da itko naleti iz kontrasmjera, nepreglednih okuka,rupa na cesti,opasnih pretjecanja,lokalnih rejsera, prolazaka kroz naselje, pjesaka, bicikli, zapreznih kola
Da ne pricam o zimskim uvjetima, snijegu i ledu koji se na autocesti puno manje osjete, jer je prioritet za ciscenje

Vremenski
apsolutna pobjeda autoceste, cca 3-3.5 sata Vs 4-5 sati s ukljucenom kavom

I jos sta get kaze, element stresa.
Na autocesti je nepostojeci, i to se ne da iskazati ni vremenski ni novcano !

Moj definitivni izbor - autocesta.
Jos da je jeftinija, bila bi mi i draza......

Zvon
19.06.2009., 13:49

Financijski
stara cesta je daleko, daleko jeftinije rjesenje, sto se tice manje potrosenog goriva, manje amortizacije guma i sl.
Ipak, barba policajac vrlo lako moze promijeniti ovu racunicu - sansa za kaznu na staroj cesti je puno izglednija od one na autocesti

Sigurnosno
autocesta je u apsolutnoj prednosti - nema opasnosti da itko naleti iz kontrasmjera, nepreglednih okuka,rupa na cesti,opasnih pretjecanja,lokalnih rejsera, prolazaka kroz naselje, pjesaka, bicikli, zapreznih kola
Da ne pricam o zimskim uvjetima, snijegu i ledu koji se na autocesti puno manje osjete, jer je prioritet za ciscenje

Vremenski

Sve zavisi o tome koliko često putuješ. Jednom se i može prežaliti 300+ kn za AC, ali ako putuješ često (o svom trošku) i ne baš.

Svaki se dan vozim ZG KT i izlazim/ulazim u Križu, jer je to ipak 50% uštede, bez obzira na 15-20min više po smjeru.

get
19.06.2009., 13:51

Financijski

Sigurnosno

Vremenski

E bravo, svaka čast kako si to sročio.
Ja sam pod stresom pa nisam mogao bolje.

Ali na to sam i ja mislio. Ima čari i državna cesta, ali nisu sve iste. Sigurno ako znaš neku je puno lakše.

Zagorska magistrala je stvarno OK i super pregledna, ali uvijek se nađe neki nadobudni racer.

A da ne pričam cesta ZG-SK, gdje sam par sekundi vidio smrt pred očima kada se jedan Mercedes odvažio pretjecati kolonu vozila prije zavoja koji je njemu nailazio, a iz kojeg sam ja izlazio. Da cesta nije široka koliko je široka i da ovaj kod kojeg se nalazio Mercedes nije bio razuman, vjerojatno danas ne bih ovdje tipkao. Jednostavno smo se mimošli, tri vozila. Ja sam sebe prvo vidio u Mercedesu, a kada su se oni sabili desno i ja otišao maksimalno desno onda sam vidio one plastične stupiće.

Uglavnom, meni nimalo ugodno iskustvo, a da ne kažem da sam se nakon 1-2 potpuno oduzeo.

Ne znam, tko voli nek izvoli, ali meni je dosta debilčina sa kaznenim djelima i trilion prometnih prekršaja i neispravnih vozila na lokalnim cestama.

Offshore
19.06.2009., 15:21
Sve zavisi o tome koliko često putuješ. Jednom se i može prežaliti 300+ kn za AC, ali ako putuješ često (o svom trošku) i ne baš.

Svaki se dan vozim ZG KT i izlazim/ulazim u Križu, jer je to ipak 50% uštede, bez obzira na 15-20min više po smjeru.

Relativno rijetko, mozda 3,4 ili 5 puta godisnje St-Zg.

Relacija na kojoj sam puno cesce je St-Sbk, i tu je dilema veca -
vremenski je jednako a autocestom je skuplje - cestarina+vise goriva
(ali nema policije).

Medutim to je kratka udaljenost i ne kontam ga bas u pravi put.

Generalno, autoceste su super i jedina prava mana im je cijena koristenja.

Stvarno mi je zao sto nasi ne izdaju godisnje vinjete za stanovnistvo po nekoj normalnoj cijeni koju bi vecina platila (cca 1000 kn).

Promet bi sigurno bio sigurniji nego danas....

Offshore
19.06.2009., 15:29
Ali na to sam i ja mislio. Ima čari i državna cesta, ali nisu sve iste. Sigurno ako znaš neku je puno lakše.

Ne znam, tko voli nek izvoli, ali meni je dosta debilčina sa kaznenim djelima i trilion prometnih prekršaja i neispravnih vozila na lokalnim cestama.

Je istina, gust je vozit se lokalnim cestama, zavoji, sunce etc ali kad se prijede par sto tisuca km, vise se cijeni sigurna voznja i nedostatak rejsera....

A o policijskim kaznama - "navlakusama" da ne pricam.

deskjet
19.06.2009., 15:34
Mene osobno autocesta ubije u pojam, strašno je dosadno i strašno me umori na relaciji zg-os za razliku od magistrale na kojoj znam cestu napamet u detalj. Al kad se nema vremena ili su katastrofalni vremenski uvjeti autocesta rules!

cserer
19.06.2009., 16:12
Da imam novaca na bacanje i ja bi putovao autocestom,ali nemam tak da mi je i 300 kn koliko dođe do Šibenika i nazad puno za dat.
To mi je pola rate za vrtić.
Uvijek putujem noću da izbjegnem gužve i vrućine jer nemam klimu u autu.
Noću opuštenije vozim dok djeca spavaju,smireno krstarim do svoje destinacije.

Igoreta
06.07.2009., 10:23
...sansa za kaznu na staroj cesti je puno izglednija od one na autocesti...

ako ne kršiš zakon, vjerojatnosti su potpuno iste...

Sigurnosno

a toga nema na autocesti?
pa bar se jednom godišnje desi (u zadnje vrijeme i češće) da neki pacjent ode u krivom smjeru na autocesti...
rupa na cesti? jel se tko sjeća one ploče od 4cm na izlazu iz tunela, onog prije tuhobića u smjeru Zg (nemogu se sjetit kak se zove)?? i to pgodiš sa 130+ jako zdravo za ovjes tvog auta....ili kad je onaj šaht odletio u zrak u novom tunelu...
kolotrazi u desnoj traci od Zg pa skoro sve do Ka? malo pomalo se sve to popravlja, ali nije da toga na autocesti nema...
a rejsera, mislim stvarno, ako to ne vidiš na autocesti onda zbilja neznam kam gledaš...
a sjećam se i likova koji su preticali po zaustavnoj traci, pa su se gurali za vrijeme gužve između dvije trake i tako radili treću traku, i to sve pri brzinama većim od 100 km/h...

da se razumijemo, ja ne mislim da je stara cesta bolja od autoputa, taj zaključak ovisi o previše faktora, cijena, vrijeme, stanje ceste, promet, živci itd...
ali ono što sam siguran da autocesta nije savršena kakvom ju neki prikazuju...

cvor
06.07.2009., 12:17
Ovisi gdje si Zagreb i kud u Osijek...

Ali ako gledamo od Metroa na istoku (slavonska) do Osijeka sve običnom cestom 3,5 sata je normalno Zagreb-Bjelovar-Veliki Grđevac-Virovitica-Valpovo-OSijek i uz prečicu Suhopolje - Čađavica na Valpovo... Toliko idemo kombijem... dva puta mjesečno... i uz normalnu vožnju. Ljudi to je 260 km Od toga 50 km autoceste koja se ne plaća...

Bjelovar-Đurđevac - Pitomača-Virovitica je duplo vrijeme, ista kilometraža naspram Bjelovar-Veliki Grđevac-Grubišno Polje-Virovitica !!!!

HHmischko
06.07.2009., 12:22
Bjelovar-Đurđevac - Pitomača-Virovitica je duplo vrijeme, ista kilometraža naspram Bjelovar-Veliki Grđevac-Grubišno Polje-Virovitica !!!!

E ovo mi je već vrlo korisno!

Hvala!

cvor
06.07.2009., 12:32
E ovo mi je već vrlo korisno!

Hvala!

Em ti je brža cesta, em policije malo... Imaš policije od Bjelovar pa u Bulincu, na ulazu u Veliki Grđevac, na izlazu iz Grubišnog Polja prema Virovitici....:kava::mig:

Hrc
28.08.2009., 07:57
Jesu li popravili tj. zakrpali/završili obilazak Učke preko Plomina? Baš sam si računao da me izađe autoput 32 kune više ako obiđem Učku jer svaki put idem do Karlovca autoputom.

TheSokol
17.07.2011., 12:35
tema je stara al kaj sad :)

zanima me stara cesta od Zagreba do Zadra, dali je losa i dali ima rupa? oni postovi gore su od 2008 pa se puno toga moglo promijenit od tada..

cuo sam da je dosta losa oko Karlovca i oko Ogulina. dal je bolje autoputom otic ( auto je spusten pa bi mi bilo full zao da naletim na rupe ako mogu izbjec autoputom ).. starom cestom bi htio tek radi uzitka voznje i sl.

tnx!

yedwy
17.07.2011., 12:40
Ak sam ja prošlog ljeta sa 146icom sa kratkim federima prošao proćeš i ti sa svojim... ;)

TheSokol
17.07.2011., 12:42
:D

a kakva je opcenito? jel rupa na rupi il?

jedina cesta u HR koja je po meni savrsena je ona na Pagu, pa to je ko staklo ravno :D :s

Josip4
17.07.2011., 12:48

jedina cesta u HR koja je po meni savrsena je ona na Pagu, pa to je ko staklo ravno :D :s

Stara cesta od Zagreba do Zadra je super, tako da nema nigdje velikih rupa ni sl. i možeš bez problema po njoj sa bilo kojim autom. A da slučajno ideš starom cestom preme Rijeci, e to je već druga priča, ta je dosta loša.

I da ako ideš vikendaom na more velika je vjerojatnost da prije dođeš starom nego novom, inače razlika stara nova ako se poštuje ogranićenje jest cca. sat vremena.

Armstrong
17.07.2011., 12:51
Ljudi jeftinije i brže je autoputom. Magistralom se treba računati ( barem u prosjeku) na dvije kazne :D - ako ne vozite ko stari fosili za volanom :lol:

TheSokol
17.07.2011., 12:58
jammer i radar detector su moji vjerni "suvozaci" vec nekoliko mjeseci tako da nemam straha za to :cerek:

Josip4
17.07.2011., 13:04
Ljudi jeftinije i brže je autoputom. Magistralom se treba računati ( barem u prosjeku) na dvije kazne :D - ako ne vozite ko stari fosili za volanom :lol:

Zašto bi računao na kazne, ja svaki tjedan idem za Zadar, svaki drugi prema MA, znači i po dva puta na tjedan prođem starom cestom i tako mjesecima i nisam napravio kaznu. Policija je uvijek u centru, par KM. prije ili poslije nekog mjesta, tako da oni koji putuju tom cestom već znaju gdje bi se patrola mogla naći.
Druga stvar je kaj su ograničenja 80 kmh., znači komotno možeš 90-100 kmh (što zbog tolerancije, što zbog manje brzine koju prikazuje policijski pištolj.
Ta brzina je sasvim dovoljna za staru cestu.

Glede AC, sve 5, ako nema gužvi stižeš brže, ali ako ima onda baš i ne. Recimo išao neki tjedan u subotu novom AC jer je tako zahtjevala firma za koju sam vozio, prva stavr, na desnoj se vozi cca. 90 kmh., a na lijevoj čas 100 kmh, pa se potegne do 140- 160 kmh., pa slijedi naglo kočenje i tako stalno, ubrzavanje i kočenje. Kad zbrojiš da trošiš cca. 2 litre goriva više na AC, pa platiš cestarinu računica baš i nije neka, a stalno voziš velikom brzinom i na malom razmaku. (ljetni mjeseci)

yedwy
17.07.2011., 13:10

Nije imaš par dionica koje su malčice lošije ali ništa bitno, neće ti se ništa oštetiti na ovjesu ako ne proletiš baš sa 150 prek toga, ak ideš ZG-KA-Slunj-Plitvice-Gračac-(Obrovac)-Zadar uglavnom nemaš beda...

Što se kazni tiče ekstra pazi potez Slunj-Rakovica, u samoj Korenici ti vole stajat, prije Gračaca su obavezno, sa ostalo je stvar sreće, dosta raja blica... :cerek:

bugy_AB
17.07.2011., 13:34
d1 je zakon

zlatkohorvat69
17.07.2011., 14:11
Jučer je bila prometna kataklizma i ja (mali Ivica) baš kao i svi Turci krenuo iz Splita za Zagreb.

Nakon 7 dana psihofizičkih priprema za taj poduhvat, krenuo sam naoružan strpljenjem. Krenulo je dobro i kod Zadra sam po 50 puta na HR2 čuo kako je promet otežan kod Male Kapele i kak ima i mrtvih...

Na Maslenici sam izašao van i krenuo put Obrovca. Na cesti nigdje psa... Pošto imam diječji vrtić kad smo došli do ceste koja vodi na Velebit iz Obrovca svratili smo u ZOO. (priceless)

Savladavanje šikana i serpentina po Velebitu podsjetilo me na stara dobra vremena kada nije bilo bitno koliko auto ima od 0-100 već je bilo bitnije da može skretat ko muha, današnji auti to jednostavno više ne mogu...:(

Došli smo do Gračaca, pa i do Macole, ali policije nigdje!? Na cesti i dalje nema ni psa. Na HR2 slušam kako je A1 zatvorena i kako promet teče obilazno!? (desna 60+ lijeva 62kmh u jednu traku= Sex do iznemoglosti)

Stižemo u Rastoke, klinci u deliriju (priceless part II)

U Nikšiću kod Pine dobro papamo i ubijam se u filanoj paprici s pireom, temperatura oko 27C!?

Prije Tušilovića skrećem za Vojnić, a nakon Vojnića za Pisarovinu. U Pisarovini opće narodno veselje i smotra konja. Klinci u deliriju part III, jašu konje i ciki nema kraja...

Izlazimo iz Pisarovine i sa desne strane neka birtijetina s nekim lokalnim nogometnim klubom i dječjim igralištem iz snova!? Takvo što nema ni na Bundeku!? Klinci u ponovnom deliriju, a ja se davim u Ledovom sladoledu čokolada/ višnja i tropic (Priceless part IV)

Ispadamo nakon Hudog Biteka na Botinac i Remetinac i kod Arene na Jadransku aveniju...

30km je kraće, pol rezervara manje, bez troškova autoputa (ako ne računamo ST-ZD) s brdom dogodovština... bez sekiracije, stajanja, trubljenja, nervoze i hrpetine smrdljivog lima ispred nosa moje pile koja to nije...

Vratio sam se s godišnjeg na način da mi je povratak bio samo još jedan dan avanture i klincima koju su iscrpljeni od doživljaja gušteva i aktivnosti jedva dočekali da padnu u krevet (naravno zadovoljni)!? Priceless part V

Baš sam se osjećao ponosno što me nisu morali gledati kako očnjacima param volan i što sam se na koncu sa svima njima tako dobro proveo:top: bez da mi je klima posisala i zadnji Amper stojeći u koloni na užarenom asfaltu okružen jednako tako izbezumnjenim ljudima iz svih krajeva Europe....

Treba koristiti domaća znanja i iskustva, ako u nićem drugom onda barem u poznavanju vlastite domovine...

FU(K A1 u sezoni:ne zna:

Pilatus
17.07.2011., 14:35
^^^^^ To je to.

Za razliku u cijeni goriva i cestarine, nešto fino pojedeš po putu, a još ti i ostane.

Da o ljepoti krajolika i ne pričam. Vožnja sama po sebi zna biti užitak.

I wonder
17.07.2011., 21:47
Druga stvar je kaj su ograničenja 80 kmh., znači komotno možeš 90-100 kmh
osim što je van naselja opće ograničenje ustvari 90 kmh.
ali dobro, nećemo sitničariti:D

Joško
17.07.2011., 22:03
Nakon 7 dana psihofizičkih priprema za taj poduhvat, krenuo sam naoružan strpljenjem. Krenulo je dobro i kod Zadra sam po 50 puta na HR2 čuo kako je promet otežan kod Male Kapele i kak ima i mrtvih...

koji car:rofl::rofl::rofl::rofl:

ja prosao dobar komad dalmacije danas po A1(cca550km) krenuo u pola 9. jutros zivcan vec sam na sebe jer moram ici misleci da cu me ubit sababani u udarnom terminu i guzvi.. kad ono sve proslo glatko cak ni zivcan nisam bio:D ali ali put kuci(maloprije dosao) je protekao hebeno nevjerovatno iako prilicno jak promet kao da su izostali svi reterdirani vozaci danas s ceste, milina za voziti se:cerek::cerek: svi 150-170 peglaju, drze se svoje trake, micu kad su sporiji..eto u 250km ni jedan jedini razlog/ekses da se nekom sjetim rodbine.. da mi ovo tko pricao nebi vjerovao:eek:

CDRW
17.07.2011., 22:08
Bogme teško ti mogu povjerovat ....

Bono_
17.07.2011., 22:11

ja prosao dobar komad dalmacije danas po A1(cca550km) krenuo u pola 9. jutros zivcan vec sam na sebe jer moram ici misleci da cu me ubit sababani u udarnom terminu i guzvi.. kad ono sve proslo glatko cak ni zivcan nisam bio:D ali ali put kuci(maloprije dosao) je protekao hebeno nevjerovatno iako prilicno jak promet kao da su izostali svi reterdirani vozaci danas s ceste, milina za voziti se:cerek::cerek: svi 150-170 peglaju, drze se svoje trake, micu kad su sporiji..eto u 250km ni jedan jedini razlog/ekses da se nekom sjetim rodbine.. da mi ovo tko pricao nebi vjerovao:eek:

Jesi siguran da si nisi ugradio u branik ledice? :)

Joško
17.07.2011., 22:39
Bogme teško ti mogu povjerovat ....

znas da bih ja i papi nabrojio di i kako je zasrao u prometu:D ovo su se zvijezde poklopile sad i nikad vise:kava:

Jesi siguran da si nisi ugradio u branik ledice? :)

haha nisam(jos) narucio i imam ih samo cekam strucnu ugradnju:cerek:

johny5
17.07.2011., 22:45

Nadam se da se ne zezaš. Planirao sam nešto ušićariti starom cestom no ipak se predomislio i odlučio da ću ići autoputom do šibenika... Danas sam se slučajno drndao 500 km po hr jamama, tako da za par dana neću opet ić u takav pothvat...:top:

johny5
17.07.2011., 22:49
znas da bih ja i papi nabrojio di i kako je zasrao u prometu:D ovo su se zvijezde poklopile sad i nikad vise:kava:

haha nisam(jos) narucio i imam ih samo cekam strucnu ugradnju:cerek:

Hebiga sad, ako bude tako onda ću sići dolje i dalje se drndati jer ako se već moram zahebavat onda bar nek bude jeftinije... No tko zna što će zvijezde reći...:top:

Josip4
17.07.2011., 22:53
osim što je van naselja opće ograničenje ustvari 90 kmh.
ali dobro, nećemo sitničariti:D

To ni meni nije baš jasno, pred nekoliko godina podigli ogranićenje sa 80 na 90 kmv za ceste van naselja, a znakovi ostali isti.:confused:

Moram priznati da još u HR nisam vidio ni jedan znak sa ogranićenjem od 90 kmh.:ne zna:

Joško
17.07.2011., 22:59
Nadam se da se ne zezaš. Planirao sam nešto ušićariti starom cestom no ipak se predomislio i odlučio da ću ići autoputom do šibenika... Danas sam se slučajno drndao 500 km po hr jamama, tako da za par dana neću opet ić u takav pothvat...:top:

smrtno ozbiljan mada evo udavio dozivljajem svu ekipu koju nasao na skajpu:rofl::rofl: posto kod nas nema zivota ekipa skoro svaku vecer pegla dolje na kafu(nekih 100km a1) i uvijek me dave da idem ali nisam htio ni pomisliti na 200km divljag zapada samo zbog kafe ako vec ne moram ic zbog neceg bitnijeg.. sutra idem:rofl::rofl:

FU T
17.07.2011., 23:31
Redovno putujem ZG-Rovinj, zbog klinaca preko SLO nije opcija (dokumenti).

Višestruko isplativo skroz starom cestom ZG-KA-DE-RI, a onda preko Učke (iz ovog smjera) pa onda ulazak još na besplatni Istarski "Y" do Rovinja.

U povratku ponekad prođem kroz tunel Učka, a nekad preko Opatije.

Ako zaživi naplata brze ceste kroz Istru ići ću i tamo kroz countryside i opet će mi se isplatiti.

Štedim gorivo, uživam u vožnji, a sa pravovremenim polaskom ne riskiram da se nekud žurim.

koka36
17.07.2011., 23:34
Nije imaš par dionica koje su malčice lošije ali ništa bitno, neće ti se ništa oštetiti na ovjesu ako ne proletiš baš sa 150 prek toga, ak ideš ZG-KA-Slunj-Plitvice-Gračac-(Obrovac)-Zadar uglavnom nemaš beda...

Što se kazni tiče ekstra pazi potez Slunj-Rakovica, u samoj Korenici ti vole stajat, prije Gračaca su obavezno, sa ostalo je stvar sreće, dosta raja blica... :cerek:

Ja sam išao propli tjedan dvaput (zadar- zagreb i zagreb-zadar), pazi se kad siđeš s Velebita ima neko selo Jesenice (3 srušene kuče), cesta široka ravna a ograničenje 50. Naravno da tamo stoje i haltaju... Naravno prva opcija im je plačanje neke kazne u gotovini na licu mjesta...

FU T
17.07.2011., 23:39

Ja mogu samo komentirati da trebaš probati staru Karlovačku pa Delnice i do Rijeke.

Vozim se već godinama, cesta je skoro prazna, a za nesreće čujem samo na paralelnoj autocesti što javlja HAK.

Osobno više sam divljanja vidio od čelavoglavaca po autocesti nego po lokalnim cestama.

Normalno tu ne isključujem lokalne pijance i dripce vikendima, a tada je opasno voziti i po Zagrebu.

FU T
17.07.2011., 23:42
Ovisi gdje si Zagreb i kud u Osijek...

Ali ako gledamo od Metroa na istoku (slavonska) do Osijeka sve običnom cestom 3,5 sata je normalno Zagreb-Bjelovar-Veliki Grđevac-Virovitica-Valpovo-OSijek i uz prečicu Suhopolje - Čađavica na Valpovo... Toliko idemo kombijem... dva puta mjesečno... i uz normalnu vožnju. Ljudi to je 260 km Od toga 50 km autoceste koja se ne plaća...

Daj molim te prijedlog kuda do Đakova kao alternativa, THX.

FU T
17.07.2011., 23:44
A da slučajno ideš starom cestom preme Rijeci, e to je već druga priča, ta je dosta loša.

Loš je onaj dio oko Lokvi sve ostalo je dobro pa i odlično.

vortlexx
17.07.2011., 23:58
murje starom cestom prema zadru ima pun kufer!
frend i ja smo isli u 5 mj ove godine do zadra na cugu i malo se provozat, od karlovca do zadra smo nabrojali ravno 9 patrola!!

cesta prazna skoro pa nis auta bilo malo previse gasa i hop snimljeni sa pistoljem 144 kmh a limit 60 kmh ( fino ide carrera 4s hehe)

reko ode njegova vozacka bye bye na duze vrijeme + zatvor i bodovi a na kraju se izvukli sa pazi 150 kn :) tip je skoro pa doslovno pitao kolko smo spremi platit da se prijteljski rastanemo :s

tak da ko se voli brzo vozit nek pripremi lovu za takve situacije..osim ak te radar multanova slika. zato prednja tablica dolje i nema straha za novcanik :top:

iako naravno uvijek ce bit murjaka koje nemozes kupit..jbg

Matesonik
17.07.2011., 23:58

Ne znam bas... NIKADA nisam naletio na radar na ZG-RI a da nisam bio upozoren blicanjem. :mig:

Opcenito mi je ZG-RI milina odvesti starom cestom, jedno duplo jeftinije, ljepse, stanem na strudle/palacinke u Delnicama i ne iznerviram se, dok mi autoput prisjedne vec od Sv.Helene do Ivanje Reke.

zlatkohorvat69
18.07.2011., 06:12
murje starom cestom prema zadru ima pun kufer!
frend i ja smo isli u 5 mj ove godine do zadra na cugu i malo se provozat, od karlovca do zadra smo nabrojali ravno 9 patrola!!

cesta prazna skoro pa nis auta bilo malo previse gasa i hop snimljeni sa pistoljem 144 kmh a limit 60 kmh ( fino ide carrera 4s hehe)

Apeliram da ostatak posta obrišeš, kako se stvari po nas ostale ne bi bitno promjenile.

Hvala

MučkoĐubre
18.07.2011., 07:00
Ne znam bas... NIKADA nisam naletio na radar na ZG-RI a da nisam bio upozoren blicanjem. :mig:

Opcenito mi je ZG-RI milina odvesti starom cestom, jedno duplo jeftinije, ljepse, stanem na strudle/palacinke u Delnicama i ne iznerviram se, dok mi autoput prisjedne vec od Sv.Helene do Ivanje Reke.

Ja idem cesto, po staroj potrosim cca 70% vise vremena, i ustedim ravno 10 kuna (ZG-Tresnjevka - Volosko i nazad). Metoda tankanja benzina do vrha, a i po BCu se slagalo (3% razlike). Em je vremenski duze, em auto vise trosi stalno gore dole po brdima, usporavanje pred zavojima itd. Dok starom cestom dodjem do delnica, vec sam u voloskom i sjedim na terasi u lucici.

štemajzl
18.07.2011., 12:42
Ja idem cesto, po staroj potrosim cca 70% vise vremena, i ustedim ravno 10 kuna (ZG-Tresnjevka - Volosko i nazad). Metoda tankanja benzina do vrha, a i po BCu se slagalo (3% razlike). Em je vremenski duze, em auto vise trosi stalno gore dole po brdima, usporavanje pred zavojima itd. Dok starom cestom dodjem do delnica, vec sam u voloskom i sjedim na terasi u lucici.
ZG-ST volim otići po D1 kad imam vremena. S obzirom da su to najčešće jednodnevi odlasci, onda idem dolje po D1, a natrag po A1. Otprilike znam gdje ima murije pa se malo pripazi. Već dugo me nigdje nisu hapali.

Voziti ZG-RI po staroj cesti je slučaj za lobotomiju. Em je cesta razvaljena, em je puna kamiona i ludih motorista koji obaraju rekorde. One 52 kn do Oštrovice svaki put gledam ko najbolju moguću investiciju na svijetu.

I wonder
18.07.2011., 13:11
To ni meni nije baš jasno, pred nekoliko godina podigli ogranićenje sa 80 na 90 kmv za ceste van naselja, a znakovi ostali isti.:confused:

Moram priznati da još u HR nisam vidio ni jedan znak sa ogranićenjem od 90 kmh.:ne zna:
netreba ti znak. isto kak ti netreba znak od 50 kmh u gradu. to je opće ograničenje a znak se stavlja ako je više ili niže od toga.
znači, ako nema znaka van naselja, vrijedi ograničenje od 90 kmh.
Redovno putujem ZG-Rovinj, zbog klinaca preko SLO nije opcija (dokumenti).

Višestruko isplativo skroz starom cestom ZG-KA-DE-RI, a onda preko Učke (iz ovog smjera) pa onda ulazak još na besplatni Istarski "Y" do Rovinja.

U povratku ponekad prođem kroz tunel Učka, a nekad preko Opatije.

Ako zaživi naplata brze ceste kroz Istru ići ću i tamo kroz countryside i opet će mi se isplatiti.

Štedim gorivo, uživam u vožnji, a sa pravovremenim polaskom ne riskiram da se nekud žurim.
mislim da je bilo pred 2 tjedna kad sam vozio ipsilonom i bio je sav pod naplatom. uzmeš karticu kod ulaska u učku a na izlasku ajmooooooooooooooo:D

yedwy
18.07.2011., 15:44
Mislim ako smo već kod forca oko kazni, na A1 okrenem na obrtaljki puni krug u 5oj da stignem u viksu za 2-2.5h i skine me presretač ista mi je stvar ko i na D1 ak me skine multanova il patrola...

-SOMEBODY-
18.07.2011., 15:49

U smjeru ZG također pripazite onu ravnu dionicu na ulazu u Jošane, tamo je neki dan radar stajao. I naravno, Korenica, čim se prodje Macola u smjeru ZG.

hakkler
18.07.2011., 16:38
evo da i napišem koju..
Što se tiče murje i kak ti gužve na staroj mislim da ima veze i kojim se danima putuje.Vrlo rijetko sam u ovih 5g. kolko koristim tu dionicu naišao na njih...a vozim se malo kao šarf.
Ugl. polazak obično nedjeljom,puni tank do čepa ..55lit.
Zg-Ka ac-om 16kn. Dalje na staru..u Plitvicama obično stanem na 15min.
Poslije Udbine prema G.ploči i do izlaza Biograd n/m.32hrk. Brzine na AC su ugl. 130+ dok po staroj od 60 do 120.
Rezime..prijeđenih 330km za cca 3h i 25 min. Potrošeno 48hrk na ac.
A domet mi stoji za još 910..koji put i više.
Meni dost il ti taman.
ugl. isplati se kombinirat staru i ac.

MMachéte
18.07.2011., 19:49
Relacija ZG-skretanje za Krk.
Probao sam i novu cestu i staru , i stvarno ne vidim zasto se drndati 3 sata po staroj cesti da bi dosel do mosta kad mogu za pune 52kn doc normalno ravno bez opasnosti i 632 zavoja i isto tolke spustanja i uspinjanja do tam.Mislim ok ak imas neki sportskiji auto, ak si sam pa ides se zezat, al kad ides s nekim - a valjda nejdes sam na more - ne vidim zasto pobogu bi isao starom cestom.Vise km, potrosim skoro isto goriva, jedino ta cestarina ,ali to je cijena sigurnosti.Janjetina na pol puta do mora me ne zanima, opcenito ne vidim kaj svi vide u tom prezderavanju.

Imam iskustva i sa Zg-ZD- malo boljim autom, peglanje 150 prosjecne treba jedno tri sata, jel ukljucivsi i onaj dio kad se side s AC.
Nisam isao starom , al stvarno se bojim pomisliti kolko slomova zivaca bi dobil i kolko bi to trajalo.Za kaj, 100 kn ceste?
onda nejdem nikam ak nemam za to.

Josip4
18.07.2011., 21:33
Ja sam išao propli tjedan dvaput (zadar- zagreb i zagreb-zadar), pazi se kad siđeš s Velebita ima neko selo Jesenice (3 srušene kuče), cesta široka ravna a ograničenje 50. Naravno da tamo stoje i haltaju... Naravno prva opcija im je plačanje neke kazne u gotovini na licu mjesta...

Tu su manje više uvijek, a gore je kad se vračaš prema ZG jer je onda u tom dijelu nizbrdica i ako si u petoj ili 6. brzini ideš 90 kmh bez da držiš gas, a oznaka 50 kmh. Prošli tjedan je prvi u koloni platio danak, ja sam bi treći i mene i onog ispred nisu izdvojili.

Josip4
18.07.2011., 21:47
Probao sam i novu cestu i staru , i stvarno ne vidim zasto se drndati 3 sata po staroj cesti da bi dosel do mosta kad mogu za pune 52kn doc normalno ravno bez opasnosti i 632 zavoja i isto tolke spustanja i uspinjanja do tam.Mislim ok ak imas neki sportskiji auto, ak si sam pa ides se zezat, al kad ides s nekim - a valjda nejdes sam na more - ne vidim zasto pobogu bi isao starom cestom.Vise km, potrosim skoro isto goriva, jedino ta cestarina ,ali to je cijena sigurnosti.Janjetina na pol puta do mora me ne zanima, opcenito ne vidim kaj svi vide u tom prezderavanju.

Imam iskustva i sa Zg-ZD- malo boljim autom, peglanje 150 prosjecne treba jedno tri sata, jel ukljucivsi i onaj dio kad se side s AC.
Nisam isao starom , al stvarno se bojim pomisliti kolko slomova zivaca bi dobil i kolko bi to trajalo.Za kaj, 100 kn ceste?

Slomova živaca nema starom ako ideš prema ZD, jedino kaj priznam za rijeku je malo drukčija situacija jer cesta nije baš nešto, ima brda, zavoja, sporih kamiona..., ali cesta prema dalmaciji je:top:

Nije stvar ni u 100 kn., ali netko tko ide ne godišnji, i još ako je vikend, jednostavno izgubiš živaca, goriva po AC, a stara D1 je laganini razgledavaš...

ZG-ST je razlika cca 1 sat novom AC i starom, a ako zbrojiš da novom potrošiš skoro 10l goriva više (oba smjera) platiš 314 cestarinu i ode preko 400 kn. više, a za 400 kn. napravim još 1000 km.

Danas ujutro sam morao novom zbog posla, ujutro oko 5:20 gužva na naplatne je bila već ispod motela plitvice, tako da sam tu izgubio dobrih 35 minuta, tako da sam samo od ZG lučko do KA potrošil sat vremana, a vožnja po AC je bila koma, kao i inače kad je gužva, stalno kočenje i ubrzavanje, doma sam išao sve po staroj i vremanski sam isto stigao kao i ujutro za Biograd novom.

KILLERDOG
19.07.2011., 06:29
3 sata starom do rijeke ?

prije sam išao samo po staroj,al od kad su slovenci uveli vinjetu, super mi je, samo preko slovenije pičim u istri sam za 2.5 sata

A. Senna
19.07.2011., 07:18
Što tu neki trkeljaju o potrošnji i vožnji. Nikad, ali baš nikad ne možeš više potrošiti benzina na otvorenoj u odnosu na AC ako se vozi identična ili jako slična kilometraža - evo primjera iz prakse.

Dionica ZG - ZD - VIR cca 300 km. Stara cesta prosjek oko 72 - 80 km/h (bez kazni) potrošnja računica 6.2 - 7L benzina. Indetičan auto AC vožnja (oko 150 km/h) prosjek na AC 125-130 km/h potrošnja 9.5 - 10L.

Znači stižem na odredište 1.15h prije i ti uvijek plačam skuplje 100 kn cestarina + 70 kn gorivo više. U oba smjera cca 350 kn.

Dionica KT - ZG.

AC prosjek oko 90 km/h 7L goriva, 120 km/h 9L, stara cesta 5,5 L. AC stignem za 50 min, starom 1,30h, cestarina za dionicu je 25 kn.

Ušteda za oba smjera je 50 kn cestarina + 3-7 L goriva.

A za RI-ZG uskoro vam podnesem izvještaj.

MučkoĐubre
19.07.2011., 08:17
Što tu neki trkeljaju o potrošnji i vožnji. Nikad, ali baš nikad ne možeš više potrošiti benzina na otvorenoj u odnosu na AC ako se vozi identična ili jako slična kilometraža - evo primjera iz prakse.

Dionica ZG - ZD - VIR cca 300 km. Stara cesta prosjek oko 72 - 80 km/h (bez kazni) potrošnja računica 6.2 - 7L benzina. Indetičan auto AC vožnja (oko 150 km/h) prosjek na AC 125-130 km/h potrošnja 9.5 - 10L.

Znači stižem na odredište 1.15h prije i ti uvijek plačam skuplje 100 kn cestarina + 70 kn gorivo više. U oba smjera cca 350 kn.

Dionica KT - ZG.

AC prosjek oko 90 km/h 7L goriva, 120 km/h 9L, stara cesta 5,5 L. AC stignem za 50 min, starom 1,30h, cestarina za dionicu je 25 kn.

Ušteda za oba smjera je 50 kn cestarina + 3-7 L goriva.

A za RI-ZG uskoro vam podnesem izvještaj.

Kak ti to znas? Itekako mozes po autocesti potrosit manje, a pogotovo na ZG RI gdje je stara cesta vrlo zavojita i puna uspona. A i naravno da ne pricamo o istoj kilometrazi, pa zato i gledamo autoput jer je kraci. Meni od Tresnjevke do Voloskog ima 170 km autocestom, i 200 km starom cestom. Autocestom dodjem za cca 2 sata, starom cestom nekih 3 i pol sata. Za put tamo i nazad, ako idem starom cestom ustedim 10 kuna sve skupa (dakle benzin po staroj, i benzin + cestarina po autoputu). Za 3 sata zivota vise, sasvim prihvatljiva cijena.

FU T
19.07.2011., 09:28
mislim da je bilo pred 2 tjedna kad sam vozio ipsilonom i bio je sav pod naplatom. uzmeš karticu kod ulaska u učku a na izlasku ajmooooooooooooooo:D

Istarski Ipsilon je samo pod naplatom na dva dijela, na ostale naplatne kućice uđeš i izađeš je 0 kuna.

Plaća se Tunel 28kn i sjeverni krak (mislim viadukt-Kanfanar) ispod 10kn otprilike.

FU T
19.07.2011., 09:33
Voziti ZG-RI po staroj cesti je slučaj za lobotomiju. Em je cesta razvaljena, em je puna kamiona i ludih motorista koji obaraju rekorde. One 52 kn do Oštrovice svaki put gledam ko najbolju moguću investiciju na svijetu.

Ne kužim u kojim terminima putuješ, događa se da od Delnica do Rijeke sretnem manje od 5 vozila usred sezone, a taj dio je u najošijem stanju tj. onaj oko Lokvi.

I još k tome to najlošije stanje je kao večina ZG prometnica pa smanji vožnju na cca 70-80 km/h i uvjeti su identični kao vožnja po ZG (normalno minus gužva i semafori).

FU T
19.07.2011., 10:38
Da pridodam i kretenizam koji nas krasi, a novčića fali.

Za sada je jedini razlog zašto to ne koristim što trebam vadit putovnicu za djecu.
Što je također porez na budale pošto kod nas vrijede Europske norme da djeca moraju imati svoju posebnu, a eto slučajno znam da Talijani mogu imati djecu na putovnici roditelja.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/istrijanima-unatoc-vinjetama-i-dalje-jeftinije-do-zagreba-preko-slovenije/393599.aspx

štemajzl
19.07.2011., 10:40
Ne kužim u kojim terminima putuješ, događa se da od Delnica do Rijeke sretnem manje od 5 vozila usred sezone, a taj dio je u najošijem stanju tj. onaj oko Lokvi.

I još k tome to najlošije stanje je kao večina ZG prometnica pa smanji vožnju na cca 70-80 km/h i uvjeti su identični kao vožnja po ZG (normalno minus gužva i semafori).
Ne kužim što hoćeš reći? Da stara cesta nije tako loša jer ima i gorih? :bang:

Lokalne ceste mogu biti dobre ako je asfalt u relativno dobrom stanju (što na ZG-RI nije), ako je krajolik OK (to je relativno u redu) i ako se može održavati solidna putna brzina (što se na ZG-RI ne može osim na nekoliko izoliranih dijelova.

Ako bilo koji od ova tri faktora izostane, ta cesta je za mene prekrižena. Eventualno može pomoći i ako takva cesta skraćuje put u odnosu na autoput. D1 ga skraćuje, ZG-RI ga produžava. :facepalm: I da, 70 nije solidna putna brzina. Vožnja po ZG nije ni gušt ni opravdanje ni nešto čemu treba težiti.

Još kad dođem u ono Donje mrzlo polje pa za 20 m zračne linije moram voziti 10 km okolo do onog zavoja i tunela.... Čista lobotomija.
:bonk:

FU T
19.07.2011., 11:06
Ne kužim što hoćeš reći? Da stara cesta nije tako loša jer ima i gorih? :bang:

Lokalne ceste mogu biti dobre ako je asfalt u relativno dobrom stanju (što na ZG-RI nije), ako je krajolik OK (to je relativno u redu) i ako se može održavati solidna putna brzina (što se na ZG-RI ne može osim na nekoliko izoliranih dijelova.

Ako bilo koji od ova tri faktora izostane, ta cesta je za mene prekrižena. Eventualno može pomoći i ako takva cesta skraćuje put u odnosu na autoput. D1 ga skraćuje, ZG-RI ga produžava. :facepalm: I da, 70 nije solidna putna brzina. Vožnja po ZG nije ni gušt ni opravdanje ni nešto čemu treba težiti.

Još kad dođem u ono Donje mrzlo polje pa za 20 m zračne linije moram voziti 10 km okolo do onog zavoja i tunela.... Čista lobotomija.
:bonk:

Ovako stanje stoji po google maps
AUTOCESTA
161 km,1 h 54 min
A1/E65/E71 i A6/E65
Na ovoj se ruti naplaćuje cestarina.
tiny URL . com/3dej3s9

STARA CESTA
187 km,3 h 36 min.
tiny URL . com/43hmswf

Cesta nije tako loša kako je opisuješ, moguće da ju dugo nisi koristio. Prije par godina su je ulickali ponegdje stavili nove slojeve asfalta i novu horizontalnu i vertikalnu signalizaciju.

Kao što rekoh problem je kod Lokava gdje su samo krpali i eto ovo ljeto još nisu riješili jednu suženje (šahta ili što već u nezgodnom desnom zavoju u pravcu RI) mislim već 4 mjeseca stoji upozorenje i rupa.

Vremenski izgubim dosta ali u sezoni ni približno koliko kaže google jer redovno na AC to ispadne malo sporije, dok na staroj cesti uvijek se smije ponešto iznad ograničenja s razumom.

DUJE3
19.07.2011., 11:23
glede ove dileme, prvenstveno je pitanje, znači li to što vrijeme puta.

Kako godišnje idem barem 15-ak puta relacijom ST-ZG ( i obrnuto, naravno ), sada sam nakon duže vrimena, odlučio se za staru cestu, jer nisam imao presing da stignem u određeni sat...
Ok, morao san malo nakon Knina ići zaobilaznicom zbog radova, preko Obrovca, ali bio sam spreman na to...
Cijeli put, sa laganom vožnjom, te dva stajanja ( ručak, i toalet ) , nekakvih 5,5 sati....
Da napomenem, da sam u Dugopolju tankao pun spremnik....
Po Zegeju, se nisam puno vozio, ali sam istom rutom se i vratio, za sličan vremenski prosjek...
U tanku je bila još 1/4 goriva.....

Pa ako sad nekome to može biti od pomoći...

autoputem, nema šanse da dođem sa spremnikom gore-doli, u pravilu u povratku tankam još jednom ( OMV kraj izlaza za Zadar )....
I kad tu još dodate da je autoput u jednom smjeru 157,00 kn ( ST-ZG ), računica postaje jasnija....

A. Senna
19.07.2011., 11:45
Kak ti to znas? Itekako mozes po autocesti potrosit manje, a pogotovo na ZG RI gdje je stara cesta vrlo zavojita i puna uspona. A i naravno da ne pricamo o istoj kilometrazi, pa zato i gledamo autoput jer je kraci. Meni od Tresnjevke do Voloskog ima 170 km autocestom, i 200 km starom cestom. Autocestom dodjem za cca 2 sata, starom cestom nekih 3 i pol sata. Za put tamo i nazad, ako idem starom cestom ustedim 10 kuna sve skupa (dakle benzin po staroj, i benzin + cestarina po autoputu). Za 3 sata zivota vise, sasvim prihvatljiva cijena.

Iskreno znam da sam u pravu, ali sreća tvoja i moja što baš idem za RI u četvrtak, pa ti javima potrošnju. Auto benzinac i ništa više mi neće trošiti nego starom cestom do mora, a na AC jedino i samo jedino možeš manje potrošiti ako se voziš 80-90 km/h tj. istom brzinom nego na otvorenoj.

nenocutlas
19.07.2011., 12:51
evo ja južer odradio u jednom danu zg- valbiska(krk)-zg, tamo po autoputu, natrag po staroj.
Vožnja svagdje po ograničenjima, potrošnja skoro identična al je po staroj dulje nešto i duže vremenski cca 1h i nešto i plavci na 2mjesta. Drugi put ak idem onda neidem više po staroj eventualno se skinut u Delnicama sa autoputa i uć isto na povratku. stara cesta zg- ri je ok u smjeru prema zg (više nizbrdice) kroz Karlovac tak tak i ka-zg na par mjesta loše i naporno:kava:

MučkoĐubre
19.07.2011., 15:15
Iskreno znam da sam u pravu, ali sreća tvoja i moja što baš idem za RI u četvrtak, pa ti javima potrošnju. Auto benzinac i ništa više mi neće trošiti nego starom cestom do mora, a na AC jedino i samo jedino možeš manje potrošiti ako se voziš 80-90 km/h tj. istom brzinom nego na otvorenoj.

Ja dole imam stan i isao sam i sa dizelima i sa benzincima starom. Svima je vrlo mala razlika, dizelom (1.8 ford) mi je cak bilo jeftinije autoputom, za nekih 15 kn, koliko sam uspio izracunat.
Po autoputu idem 110-120

Matesonik
19.07.2011., 19:42

Vozim malog benzinca kojem ocajnicki fali 6. brzina i gledam potrosnju po AC pri 120-140. Rezultat: Zagreb-Losinj-Valbiska (stara cesta): 5.2l. Valbiska-Cavle-ZG autoputom (oko 190km), kazaljka je dosla do oko polovice (18l otprilike).

Ja sam student i nemam stalni posao pa mi je 100kn podosta. Odnosno, dovoljno za do mora u jednom smjeru. :p I gotovo nitko iz mog drustva ne pomislja na autoput. Jednom kad cu imati djecu, stalan posao i neki veci/bolji auto, vjerojatno ih necu vuci po serpentinama, ali meni i mojim suputnicima je zasad ljepse i jeftinije ovako. I vise me iznerviraju buka motora na 4000 okretaja, cinjenica da ne mogu voziti s otvorenim prozorom (nemam klimu), idioti koji izletavaju u lijevu traku, idioti koji mi se lijepe na pozadinu, ja se maknem a oni me obilaze s 5km/h vise, cinjenica da je sve vise-manje ravno i prokleto dosadno... nego pretjecanje bosanskog slepera (koji mi je uredno dao desni zmigavac), gledanje jel ima strumfova u grmlju itd. Ali to je cisto subjektivno.

P.S. Zanimljivo da nitko ne spominje kilometarske kolone na naplatnim kucicama ljeti koje ti ubiju svu vremensku prednost koristenja AC.

MMachéte
19.07.2011., 19:51
Pa dobro, neces bit tolko lud da ides u nedjelju u 7 popodne za Zagreb, il na more u subotu ujutro.
Ne kazem ja da je meni 100 kn nista - nije - al kao sto rekoh uracunavsi vecu sigurnost, ravnu cestu vs navedenih 653 zavoja i brijegica i izrovanih cesti, reko ne hvala.
Isto imam relativno los auto koji nema klimu, vozis se tak otvoris prozor kaj sad.

zacky
19.07.2011., 19:54
Ja sam ove godine na ri-zg vozeći kombiniranu staru -autocestu vozio i lokalno!
Ima neka lokaklna koja ide paralelno sa autocestom od Kupjaka do Vrbovskog,dok
magistrala na tom djelu skreće dosta u stranu!

Josip4
19.07.2011., 20:01
Ja dole imam stan i isao sam i sa dizelima i sa benzincima starom. Svima je vrlo mala razlika, dizelom (1.8 ford) mi je cak bilo jeftinije autoputom, za nekih 15 kn, koliko sam uspio izracunat.
Po autoputu idem 110-120

Ako ideš autocestom 110-120 kmh. onda i je vjerojatno mala razlika, ali većina ljudi kad ide AC vozi barem 130+ km jer drugačije ne vidim isplativost AC. Na AC idem kad sam u žurbi i moram nekud brzo stići, a 110 kmh. se mogu i voziti na većem diijelu stare D1.

štemajzl
20.07.2011., 00:02
Ako ideš autocestom 110-120 kmh. onda i je vjerojatno mala razlika, ali većina ljudi kad ide AC vozi barem 130+ km jer drugačije ne vidim isplativost AC. Na AC idem kad sam u žurbi i moram nekud brzo stići, a 110 kmh. se mogu i voziti na većem diijelu stare D1.
Jebe mi se za većinu ljudi. :) Ja također po AC uglavnom vozim tim tempom. Na pravcu ZG-RI ionako mi je glavna stavka kraći put, kvalitetniji asfalt i manje zavoja. Na staroj se ne može držati takav tempo (ne može se ni na D1 osim na određenim dionicama) nego u najboljem slučaju 80-90. Kad se to sve zbroji, još uvijek sam znatno brži nego po staroj, nema straha od plavih smradova, udobnost je neusporediva, a potrošnja je tu negdje pa ni troškovi nisu toliko različiti.

MučkoĐubre
20.07.2011., 07:49
Vozim malog benzinca kojem ocajnicki fali 6. brzina i gledam potrosnju po AC pri 120-140. Rezultat: Zagreb-Losinj-Valbiska (stara cesta): 5.2l. Valbiska-Cavle-ZG autoputom (oko 190km), kazaljka je dosla do oko polovice (18l otprilike).

Ja sam student i nemam stalni posao pa mi je 100kn podosta. Odnosno, dovoljno za do mora u jednom smjeru. :p I gotovo nitko iz mog drustva ne pomislja na autoput. Jednom kad cu imati djecu, stalan posao i neki veci/bolji auto, vjerojatno ih necu vuci po serpentinama, ali meni i mojim suputnicima je zasad ljepse i jeftinije ovako. I vise me iznerviraju buka motora na 4000 okretaja, cinjenica da ne mogu voziti s otvorenim prozorom (nemam klimu), idioti koji izletavaju u lijevu traku, idioti koji mi se lijepe na pozadinu, ja se maknem a oni me obilaze s 5km/h vise, cinjenica da je sve vise-manje ravno i prokleto dosadno... nego pretjecanje bosanskog slepera (koji mi je uredno dao desni zmigavac), gledanje jel ima strumfova u grmlju itd. Ali to je cisto subjektivno.

P.S. Zanimljivo da nitko ne spominje kilometarske kolone na naplatnim kucicama ljeti koje ti ubiju svu vremensku prednost koristenja AC.

Si cuo za ENC? Osim toga, rijetko idem kad su guzve.

Evo nekad idem ja sa Saxom 1.1. Najbolje se osjeca pri 100-110 kmh na autoputu (otvorena cesta mozda 10-20 kmh manje, ne prosjek nego ono, na ravnom). I s njim je skoro pa jeftinije autoputom. Potrosim dosta manje, i pokrijem vecinu cestarine, preko 2/3. Dakle, za tih sat i nesto ustede, platim 10-20 kn, sasvim prihvatljivo. Nemam klimu al prozor otvoris bez problema.
Duster 1.6 benzin, iako ima 6. brzinu, prva je zapravo skracena, a u toj 6. na 2000 okretaja ides cca 65 kmh. Isto ga po autoputu vozim cca 100, mozda 110, tu je razlika jos veca i cak i s cestarinom je jeftinije otic po autocesti.

MučkoĐubre
20.07.2011., 07:57

Pa jebemu, ako mi je na 110 kmh po autocesti manji financijski trosak nego da odem starom cestom, onda se itekako vidi isplativost autoceste pri 110 kmh.

A ZG-RI mi je uvijek ili manji trosak po autoputu, ili veci za 10 kuna, sto kad usporedim ustedu u vremenu bude gotovo zanemarivo.

ZG-ST je sasvim druga prica jer je stara cesta skroz drugacija, ali o toj cesti ne pricamo. Kao prvo, puno je manje zavoja i uspona, kao drugo, D1 je kraca nego autocesta nekih 10%, kod ZG-RI je obrnuto i stara cesta je duza za cak i veci postotak.

Graf_Kiky
20.07.2011., 08:08
zagreb - vodice autoput ili stara cesta? zanima me radi troškova vrijeme puta nebitno

FU T
20.07.2011., 08:10
Pa jebemu, ako mi je na 110 kmh po autocesti manji financijski trosak nego da odem starom cestom, onda se itekako vidi isplativost autoceste pri 110 kmh.

110 nema šanse da voziš konstantno na AC (se nešto negdje radi pa vozi u jednoj traci i sl.).

Vozeči cca 70-90km/h na staroj cesti lagano dođem do pogleda na more uz interakciju sa članovima obitelji, tih cca 25km više što pređem ne vrijedi 60kn cestarine.

štemajzl
20.07.2011., 08:35
110 nema šanse da voziš konstantno na AC (se nešto negdje radi pa vozi u jednoj traci i sl.).
Osim subotom prijepodne i nedjeljom navečer, 120 prosjek po AC nije baš nikakav problem, koga to zanima.
tih cca 25km više što pređem ne vrijedi 60kn cestarine.
Tebi ne vrijedi.

Meni tih 25 km manje i sat vremena manje i miljon zavoja manje i dva miljona grba manje vrijede tih 52 kune.
:)

MučkoĐubre
20.07.2011., 08:42

Vozeči cca 70-90km/h na staroj cesti lagano dođem do pogleda na more uz interakciju sa članovima obitelji, tih cca 25km više što pređem ne vrijedi 60kn cestarine.

Kazem vozim 110, isto kao sto kazem da po staroj cesti vozim 80-90 iako ima zavoja koje ne mogu s toliko otpeljat. Isto tako ima i po autocesti situacija kad ne mogu vozit toliko. Iako toga nema ni na 5% kilometara, za razliku od stare ceste.

Ali je razlika u cijeni benzina isto tako velika, ja s 3 vrlo razlicita auta uvijek potrosim ili manje ili maks 10-20 kuna vise benzina + cestarine nego benzina po staroj. A tih 10-20 kuna je sasvim prihvatljiva cijena za put koji je cca 30% vremenski kraci.

MučkoĐubre
20.07.2011., 08:51
Osim subotom prijepodne i nedjeljom navečer, 120 prosjek po AC nije baš nikakav problem, koga to zanima.

Tebi ne vrijedi.

Meni tih 25 km manje i sat vremena manje i miljon zavoja manje i dva miljona grba manje vrijede tih 52 kune.

Ma stvar je u tome da nije tolika razlika u cijeni na ZG-RI, jer mozes manje potrosit po autoputu nego po staroj cesti da (ovisno o autu) u potpunosti ili barem velikom vecinom nadoknadis cestarinu. I opet dodjes znacajno prije.

Bono_
20.07.2011., 12:39
Kazem vozim 110, isto kao sto kazem da po staroj cesti vozim 80-90 iako ima zavoja koje ne mogu s toliko otpeljat. Isto tako ima i po autocesti situacija kad ne mogu vozit toliko. Iako toga nema ni na 5% kilometara, za razliku od stare ceste.

Ali je razlika u cijeni benzina isto tako velika, ja s 3 vrlo razlicita auta uvijek potrosim ili manje ili maks 10-20 kuna vise benzina + cestarine nego benzina po staroj. A tih 10-20 kuna je sasvim prihvatljiva cijena za put koji je cca 30% vremenski kraci.

Sad pricam o D1 cesti, nije da navijam za tu cestu, meni bas pase sto je ovako prazna. Danas sam je odvozio s pauzom od 20min ispalo me cca 4 sata (s tim da sam se zeznuo jer sam kod plitvica skrenuo na obilazak tako da sam vozio 20 minuta 40-60 zbog kamiona), na cesti su bile dvije patrole jedna je bila u mom smjeru i prestigao sam oko 10-20 auta i kamiona. Potrosnja goriva ce biti u granicama od 6 i 7 obicno je 6.5L, dok sam odvozio u jednom smjeru prije par mjeseci autocestu i potrosnja je bila 7.5L, a vremenski je bilo tu negdje. Voznja je bila od 50-180kmh kako gdje, tako da stvarno ne vidim nikakvu ustedu na A1 i da mogu lagano pravdati putne troskove uvijek bi isao starom.

Na autocesti osim vece potrosnje i cestarine jos se i kocnice daleko vise trose zbog kamikaza sta izletavaju, zeznu ti brzinu i onda opet ubrzavati, to daleko vise zivcira nego voznja na D1 gdje skoro pa uopce ne kocim , zavoji kako koji od 40-120kmh i ravnica po onoj brzoj cesti do 150kmh. Uglavnom ko zna voziti na D1 stisne kocnicu svake prijestupne jer uopce za time nema potrebe, dok na A1 stalno radi kocnica i gas pa makar i cesta bila ravna, ali ionako ako ides uzbrdo pri vecoj brzini trosis vise goriva da bi odrzavao zeljenu brzinu.

ZG-RI stara vecinom idem do rijeke i isti dan se vracam tako da tamo po staroj za gust, a kad sam umoran po autocesti.

MučkoĐubre
20.07.2011., 13:29
Sad pricam o D1 cesti, nije da navijam za tu cestu, meni bas pase sto je ovako prazna. Danas sam je odvozio s pauzom od 20min ispalo me cca 4 sata (s tim da sam se zeznuo jer sam kod plitvica skrenuo na obilazak tako da sam vozio 20 minuta 40-60 zbog kamiona), na cesti su bile dvije patrole jedna je bila u mom smjeru i prestigao sam oko 10-20 auta i kamiona. Potrosnja goriva ce biti u granicama od 6 i 7 obicno je 6.5L, dok sam odvozio u jednom smjeru prije par mjeseci autocestu i potrosnja je bila 7.5L, a vremenski je bilo tu negdje. Voznja je bila od 50-180kmh kako gdje, tako da stvarno ne vidim nikakvu ustedu na A1 i da mogu lagano pravdati putne troskove uvijek bi isao starom.

Na autocesti osim vece potrosnje i cestarine jos se i kocnice daleko vise trose zbog kamikaza sta izletavaju, zeznu ti brzinu i onda opet ubrzavati, to daleko vise zivcira nego voznja na D1 gdje skoro pa uopce ne kocim , zavoji kako koji od 40-120kmh i ravnica po onoj brzoj cesti do 150kmh. Uglavnom ko zna voziti na D1 stisne kocnicu svake prijestupne jer uopce za time nema potrebe, dok na A1 stalno radi kocnica i gas pa makar i cesta bila ravna, ali ionako ako ides uzbrdo pri vecoj brzini trosis vise goriva da bi odrzavao zeljenu brzinu.

ZG-RI stara vecinom idem do rijeke i isti dan se vracam tako da tamo po staroj za gust, a kad sam umoran po autocesti.

Pa kazem, D1 je drugacije, jer em je ravnija, em je kraca, i naravno da je racunica, i financijska i vremenska, drugacija.

Samo kazem da se ZG-RI moze doci brze i jeftinije autocestom. Sa svakim autom. Naravno, ako netko po autoputu vozi puno brze, onda ce to i vise kostat. Ali moze se i manje. Po A1 tesko da ce bit jeftinije od D1, koliko god 'ko po jajima' vozio.

Bono_
20.07.2011., 17:31
Pa kazem, D1 je drugacije, jer em je ravnija, em je kraca, i naravno da je racunica, i financijska i vremenska, drugacija.

Samo kazem da se ZG-RI moze doci brze i jeftinije autocestom. Sa svakim autom. Naravno, ako netko po autoputu vozi puno brze, onda ce to i vise kostat. Ali moze se i manje. Po A1 tesko da ce bit jeftinije od D1, koliko god 'ko po jajima' vozio.

To da, sve ovisi o cesti, kao sto se ja u Slavoniji ne bi vozio po lokalnim cestama nego samo po autocesti, ali kod D1 moras bit lud da ides autocestom ako si sam placas, pogotovo sada kad su ovakve guzve, a D1 je prazna.

A i na autocesti ne bi naisao na trkacu ladu s madarskim tablicama, nevjerojatno kako auto ide.

nenocutlas
20.07.2011., 18:16
A i na autocesti ne bi naisao na trkacu ladu s madarskim tablicama, nevjerojatno kako auto ide.

jel ova?jest da je off topic ovo je slabija verzija , bilo i 1.8 16V turbo :cerek:

http://imageshack.us/photo/my-images/585/ladavfts.jpg/

http://www.youtube.com/watch?v=elZFFXOPl-A&feature=related

Bono_
20.07.2011., 20:22
jel ova?jest da je off topic ovo je slabija verzija , bilo i 1.8 16V turbo :cerek:

http://imageshack.us/photo/my-images/585/ladavfts.jpg/

http://www.youtube.com/watch?v=elZFFXOPl-A&feature=related

Taj je model, ali nije ova s videa.

Josip4
20.07.2011., 20:45

A ZG-RI mi je uvijek ili manji trosak po autoputu, ili veci za 10 kuna, sto kad usporedim ustedu u vremenu bude gotovo zanemarivo.

ZG-ST je sasvim druga prica jer je stara cesta skroz drugacija, ali o toj cesti ne pricamo. Kao prvo, puno je manje zavoja i uspona, kao drugo, D1 je kraca nego autocesta nekih 10%, kod ZG-RI je obrnuto i stara cesta je duza za cak i veci postotak.

Ja vozim u rasponu 140-150 kmh i po AC ZG-RI potrošim litru više goriva nego starom cestom, ali to je vjerojatno zbog moje veće brzine, a po staroj cesti prema rijeci malo gdje možeš uhvatiti 90-100 kmh. i to je ono što nije dobro, a i cesta je dosta loša, ali i kad sve to uzmem u obzir ja do rijeke i natrah imam 500 km., znači ne platim 120 kn. cestarine i potrošim 5 litara manje goriva starom, to je ušteda cca. 160 kn., a ako imam vremena uvijek biram staru cestu jer za 160 kn. velik broj hrvata dnevno zarađuje, a ja to ušedima na cestarini i gorivu za taj dan.

MučkoĐubre
20.07.2011., 23:39
Ja vozim u rasponu 140-150 kmh i po AC ZG-RI potrošim litru više goriva nego starom cestom, ali to je vjerojatno zbog moje veće brzine, a po staroj cesti prema rijeci malo gdje možeš uhvatiti 90-100 kmh. i to je ono što nije dobro, a i cesta je dosta loša, ali i kad sve to uzmem u obzir ja do rijeke i natrah imam 500 km., znači ne platim 120 kn. cestarine i potrošim 5 litara manje goriva starom, to je ušteda cca. 160 kn., a ako imam vremena uvijek biram staru cestu jer za 160 kn. velik broj hrvata dnevno zarađuje, a ja to ušedima na cestarini i gorivu za taj dan.

Ne znam, ja sam trosio skoro 2 litre vise starom, al ja po autoputu vozim 100-110.

nenocutlas
20.07.2011., 23:43
a ovisi i o autu, ja recimo imam slab motor za karoseriju auta, tak da mi se čini na autoputu ak ne prelazim 120 čak možda i manje potroši nego na usponima na staroj u smjeru RI.
lučko -valbiska178km(autoput) tankal sam 95kn,povratak valbiska-lučko(stara) 110kn megane classic 1.4 75ks:kava:

Josip4
21.07.2011., 00:52
Ne znam, ja sam trosio skoro 2 litre vise starom, al ja po autoputu vozim 100-110.

A vjerojatno je do auta, ja ima štedljivog dizelaša, tako da mi starom cestom uz laganu vožnju ne prelazi 4.2-4.3 l. (ZG-RI), a AC (ZG-RI) 5+

Slatky
21.07.2011., 06:55
Da li je cesta preko učke asfaltirana cijelom dužinom ili ima nešto makadama

pero3513
21.07.2011., 09:10

Tebi ne vrijedi.

Ja sam se vozio starom cestom kada je plin bio 3,35 kuna pa sam za cijenu cestarine mogao odvesti jaaaako puno kilometara iako auto jako puno troši. Od kada je plin 5 kuna, bome mi se ne isplati ići starom cestom do Rijeke. Duže je u km a uvijek se vozim hrpu vremena duže nego autocestom. I to značajno više vremena iako se vozim preko ograničenja. Moram si misliti hoće li me negdje zaustaviti policija, moram slušati prodike suvozačkog sjedala o jebenih 60 kuna autoceste kada se vozimo cijeli dan i slično. Najskuplja mi je Učka pa sam nju znao zaobilaziti ali kada se sjetim RI vozača po onim zavojima uz more prema Plominu, dođe mi muka. Sada bolje platim koliko košta cestarina i nemam glavu u torbi (moru) kada moram paziti da me netko lokalni ne gurne u to jebeno more kada su ceste ograđene nikako, da me ne napucaju odozada kada se guraju sa svojim ekstra bučnim, "nabrijanim" i nedojebanim autima tipa prastari Clio, Punto i slično. Obilazak Učke mi se još i isplatio kada je plin bio 3,35 kuna ali sada više ne jer je dionica dosta duža, ima puno stajanja po lokalnim mjestima uz more i slično. Po autoputu na 130 km/h se vrti na 3 000 okretaju u minuti i troši mi cca. 11 litara a po staroj prema Rijeci mi troši bar 15 litara. Jednom sam išao iz RI prema ZG i išao sam točiti kada sam došao u Zg ali sam natočio nešto malo i znam da mi je ispala potrošnja 8 litara što mi je bilo prečudno pa sam mislio da je razlika zbog pumpi na kojima sam točio. Uglavnom, prema RI se više nikako ne isplati ići starom cestom. Pogotovo ako imate nekog budnog na suvozačkom. :zubo:
Učka je asfaltirana bila i prošle godine.
HAC i ARZ imaju akciju na ENC pa ga dobiješ besplatno a imate popust od 10% pri naplati cestarine. JEdina razlika je što se kod HAC-a mora uzeti minimalno za 300 kuna a kod ARZ za 100 kn a sam uređaj je besplatan.

FU T
21.07.2011., 10:21
Da li je cesta preko učke asfaltirana cijelom dužinom ili ima nešto makadama

ha ha, cesta je prekrasna za vozača, malo manje prekrasna za klince i suprugu.

Osobno penjem se na nju iz smjera Rijeke, rjeđe iz smjera Istre.

Ako si "pretežak" nemoj forsirati da ne zakuhaš posebno iz smjera Istre.

Istarska strana niže brzine i štedi kočnice pri spuštanju.

Ono što mi fali od ZG do Rovinja je stajanje na izvorima (djetinjstvo i putovanja u Dalmaciju), ali odmah na početku spuštanja imaš lijepo uređen izvor sa dovoljno parkinga za malo guštanja.

FU T
23.07.2011., 17:02
Sa ovime, izbor se nameće
http://www.index.hr/vijesti/clanak/ljetne-guzve-na-luckom-kolona-od-17-kilometara/562899.aspx

Ako ništa drugo Slovenci što se tiće autocesta puno pametnije nam konkuriraju u pravcu Istre.

frANZi50
20.07.2012., 21:14
Idem sljedeći tjedan za Šibenik pa me zanima, s obzirom da neću imati ENC, isplati li se starom cestom do čvora Gornja Ploča (znači iza Udbine) pa dalje na AC. Jer tamo mi je nekako previše od Knina do Šibenika, to će se razdužiti. Sat vremena kraće nego da idem starom, ali i 100kn manje cestarine nego da idem skroz AC-om. Međutim zanima me kakva je situacija na D1 do Udbine, bude li puno policije?

qutip
20.07.2012., 22:39
Mene također zanima za relaciju Zagreb - Posedarje (Otok Vir)

Stara cesta ili autocesta?
Vozim benzinca koji troši oko 6-7 litara u prosjeku, 75 konja.

hakkler
20.07.2012., 23:12
odi po staroj..na D1.
eventualno zg-ka 18kn za ac.
Makar je i bitan dan koji ideš.Petak i subota je smjena..pa ima i na staroj prometa.Za g.o... ja obično idem na more nedeljom i vračam se četvrkom navečer.I to kaj se prometa tiče se pokazala več niz godina kao dobitna kombinacija.A s tvojih 75ks...bar ćes ušparat 300kn..tam i natrag.
@Bono: POTPIS
btw..sad na povratku..ac Biograd n/m do Gornje ploče-Udbina-Plivice-Slunj-Ka..pa onda opet na ac do Zg,a...37kn do G.ploče i 18kn do Zg..301 km za 3čuke i15 minuta :D

bugy_AB
21.07.2012., 00:51
Nema straha, vikend prije po staroj do Rijeke, nema žive duše. Isto tak do Vodica po D1.
Samo se treba znat vozit, pretjerivat nema potrebe

qutip
21.07.2012., 07:56
Idem u srijedu sad :)

Planirao sam i ići do KA po autocesti, ostalo po D1

The unforgiven
21.07.2012., 08:04
Idem u srijedu sad :)

Planirao sam i ići do KA po autocesti, ostalo po D1

Moj savjet ti je da dionicu Sveti Rok isto ides autoputem, mislim da ti je ulaz Gornja ploca, a izlaz je 100% Zadar 2. Usteda kilometara i benzina je puno veca od cijene koju platis za autoput, a i stara cesta je koma, milijun zavoja, dosta nepregledna, a i mislim da je duza kojih 20km.

frANZi50
21.07.2012., 11:02
btw..sad na povratku..ac Biograd n/m do Gornje ploče-Udbina-Plivice-Slunj-Ka..pa onda opet na ac do Zg,a...37kn do G.ploče i 18kn do Zg..301 km za 3čuke i15 minuta :D

E tako sam i ja planirao jer čini mi se da je Udbina-Knin-Šibenik puno duže nego da se ide AC-om.

hakkler
21.07.2012., 17:33
Moj savjet ti je da dionicu Sveti Rok isto ides autoputem, mislim da ti je ulaz Gornja ploca, a izlaz je 100% Zadar 2. Usteda kilometara i benzina je puno veca od cijene koju platis za autoput, a i stara cesta je koma, milijun zavoja, dosta nepregledna, a i mislim da je duza kojih 20km.

Dok dođe do Gornje ploče,več se popeo na Velebit.Grdi je eventualno taj spust do Obrovca i penjanje sa onih 3,4 zavoja.Ne vidim kaj je tu nepregledno...a i panoramski pogled je ljepši od dosadnog autoputa. + može posjetit mini zoo kojeg nema na ac. :D a cesta poslije dizanja iz Obrovca prema Karinu je sasvim ok.

@frANZI50: a Udbina,Gračac,Benkovac..mislim da su onda Stankovci pa na Pirovac pa na magistralu do Šibenika? To nebi?

frANZi50
21.07.2012., 17:41
@frANZI50: a Udbina,Gračac,Benkovac..mislim da su onda Stankovci pa na Pirovac pa na magistralu do Šibenika? To nebi?

Nemam pojma, nisam nikad išao. Ali na karti mi izgleda kao da ću se tegliti unedogled.

I wonder
21.07.2012., 18:08
dobra ruta je od zagreba do izlaza sv. rok pa dalje na staru cestu.
od izlaza do knina imaš 45 minuta, samo se cesta do gračaca renovira na par mjesta pa možeš čekati po par minuta na semaforu.
od knina do šibenika cesta je dosta dobra. većinom široka i bez prometa, samo usporavaš kroz drniš.

problem je što time štediš samo po 50 kn u svakom smjeru naspram autoceste.
jadransku magistralu bi ja izbjegao pod svaku cijenu.

ex conn
21.07.2012., 18:24
Ma stvar je u tome da nije tolika razlika u cijeni na ZG-RI, jer mozes manje potrosit po autoputu nego po staroj cesti da (ovisno o autu) u potpunosti ili barem velikom vecinom nadoknadis cestarinu. I opet dodjes znacajno prije.

da, ta AC nema popravaka i nevidljive "nadogradnje" pa je daleko brže i jeftinije ić AC nego starom, osim ak nemaš namjeru svako malo stajati i mezati - naime po AC nema hlada dok starom moš uvijek stati u hlad i protegnuti noge, popišati se, pljunuti, ak zagusti i pos*rati se, a bome i pojebat nešto:cerek:.
I na AC ja nikad ne stisnem kočnicu jer nema poterebe dok na staroj skoro svaki zavoj moram malo prikočiti :D
vrijeme puta na AC KA - izlaz Oštrovica 1,5 sati brzinom cca 110-130 km/h

sve u svemu kad se uzme u obzir - 60:40 za AC

Bono_
25.07.2012., 11:00
da, ta AC nema popravaka i nevidljive "nadogradnje" pa je daleko brže i jeftinije ić AC nego starom, osim ak nemaš namjeru svako malo stajati i mezati - naime po AC nema hlada dok starom moš uvijek stati u hlad i protegnuti noge, popišati se, pljunuti, ak zagusti i pos*rati se, a bome i pojebat nešto:cerek:.
I na AC ja nikad ne stisnem kočnicu jer nema poterebe dok na staroj skoro svaki zavoj moram malo prikočiti :D
vrijeme puta na AC KA - izlaz Oštrovica 1,5 sati brzinom cca 110-130 km/h

sve u svemu kad se uzme u obzir - 60:40 za AC

Nauci se voziti, na D1 mozda 10 puta stanem na kocnicu. Mozda je i bolje da ides po AC, da ne iritiras druge vozace koji znaju voziti. :rofl:

Kod Udbine nema policije, bar na velikim ravnim pravcima.

Josip4
25.07.2012., 13:14
Kad smo kod kočenja, i mene užasno iritira kad netko ispred mene svaki zavoj ili mimoilaženje takne kočnicu, ne znam zašto, al lud sam na to. Shvati bi da je veliki zavoj i velika brzina, pa ajde prikoči se prije, nego onako po navici pred svaki zavoj ili mimoilaženje takne kočnicu.:ne zna:

Na D1 stvarno nema potrebe za kočnicom čak i ako se voziš 10-15 iznad ograničenja.

CDRW
25.07.2012., 13:37
Nemam pojma, nisam nikad išao. Ali na karti mi izgleda kao da ću se tegliti unedogled.

Neće, to je dobra cesta (osim jednog komada prije samog Benkovca di su kamioni što vade benkovački kamen od ceste napravili kaldrmu, osim ako u međuvremenu nije popravljeno). A onaj dio oko Stankovaca - milina, cesta ravna, promet 0, murija 0.

jurrica
25.07.2012., 13:55
Neće, to je dobra cesta (osim jednog komada prije samog Benkovca di su kamioni što vade benkovački kamen od ceste napravili kaldrmu, osim ako u međuvremenu nije popravljeno). A onaj dio oko Stankovaca - milina, cesta ravna, promet 0, murija 0.

Dio di se odvaja lijevo prema Benkovcu je bio grozan ali sad je sve novo, bolje od onog dijela prema Stankovcima koji je super. Inače ja išao prošli vikend Zg-Murter da vidim kolika je ušteda po D1. AC cca 330km, prosječna potrošnja cca.9l (155 tempomat) + 145kn cestarina =cca 450kn. D1 (Ac ZG-KA) je prosječna 6,9 l + 18knAC, cca 300km = cca.230kn. Auto Mitsu Outlander diesel 140KS. Razlika u vremenu cca. 1 sat. Pošto sam išao svaki vikend prošli mjesec ušteda je više nego zanimljiva, bar se meni tako čini

z_k
25.07.2012., 14:25
Istra - Zagreb (preko Slovenije), kolike su gužve petkom popodne/navečer? Prepostavljam da ponedjeljkom ujutro gužve nisu tako velike... Jer ću cijeli 8. mjesec svaki vikend putovati...

bushido
25.07.2012., 17:30
Nauci se voziti, na D1 mozda 10 puta stanem na kocnicu. Mozda je i bolje da ides po AC, da ne iritiras druge vozace koji znaju voziti. :rofl:

Tocno to... Mozda bi moglo i manje, ali za tako nesto definitivno bi trebalo putovati van sezone..

Policije ima u Korenici i nakon toga u Gračacu (iako nikad covjek ne moze biti siguran da ih nece biti "izmedju")

polki
25.07.2012., 17:44
Osijek -Privlaka....Od Osijeka do Popovače AC,pa....stara...pa...od Gornje Ploče do Zadra 2,AC...112 kn ,malo Macole,malo Roka.Tek se planira ići,ovo je za sada.Nije fixno,može ideje,ali ne cijela AC,to malo AC je već kompromis sa:azdaja:.

vlastimir
25.07.2012., 17:59
Išao sam iz Čakovca do Cavtata, autocestom do Vrgorca, sve skupa 713 km. Auto je Scenic 1.6. 110 KS. Prosječna brzina na AC - 135 km/h.
U povratku razmišljam o izlasku na Bisko, pa Trilj -Sinj-Karlovac starom cestom, pa natrag na AC. Računam da bi mogao uštedit 250 kuna i putovat sat i pol duže. U pravu sam?

ex conn
25.07.2012., 18:53

a je si pametan u 3PM...:kava:

misliš da cijela HR ide prema jugu na more i tom D1?? naspram stare ceste kroz gorski kotar ona je AC!!! I ima hrpa zavoja koje nemreš proć u 5. sa 80 km/h

Alpagueur
25.07.2012., 20:19
Išao sam iz Čakovca do Cavtata, autocestom do Vrgorca, sve skupa 713 km. Auto je Scenic 1.6. 110 KS. Prosječna brzina na AC - 135 km/h.
U povratku razmišljam o izlasku na Bisko, pa Trilj -Sinj-Karlovac starom cestom, pa natrag na AC. Računam da bi mogao uštedit 250 kuna i putovat sat i pol duže. U pravu sam?

Za uštedu ti ne bih znao reći, ne putujem često AC-om, no u zadnjih 10 dana sam dvaput išao D1 tom trasom (Trilj-Sinj-Karlovac), traje oko 4 sata, prosječna brzina mi je bila između 80 i 90 km/h. :)

Bono_
25.07.2012., 20:25

misliš da cijela HR ide prema jugu na more i tom D1?? naspram stare ceste kroz gorski kotar ona je AC!!! I ima hrpa zavoja koje nemreš proć u 5. sa 80 km/h

Pametniji od tebe ocito, zavoji koji se ne mogu proci s 80 su kod Knina kad se spusta dolje i prema ST i jedan kod Muca, znaci cca 8 zavoja. Svaki mjesec bar jednom vozim i vise zakocim na AC ZG-KA nego sveukupno na D1 do ST, upravo zbog genijalaca koji samo iskacu bez provjere. Sve ostalo se moze proci s 80kmh ili brze bez kocenja. Nije mi u interesu sigurno da svi idu preko D1, samo kazem tko nije svladao voznju neka slobodno sigurno vozi po AC, umjesto da siluje kocnicu prije svakog zavoja.

KILLERDOG
26.07.2012., 14:18
Istra - Zagreb (preko Slovenije), kolike su gužve petkom popodne/navečer? Prepostavljam da ponedjeljkom ujutro gužve nisu tako velike... Jer ću cijeli 8. mjesec svaki vikend putovati...

ima dosta prometa, gužva ti može biti oko ljubljane i granice u Istri

zato koristi kod zg male prijelaze (dobova,bregana) a kad ideš prema dolje ako ideš na Dragonju i tamo je gužva, imaš cestu kod one tvornice (pršuta ja mislim, nekih 2 km prije grane recimo, na desno, odeš po njoj i praktički izađeš na same kućice na donjoj granici (Sečovlje mislim da se zove )

nažalost nikako da zapamtim imena prijelaza i cesti,a stalno idem
iz zg do istre (naravno ovisi kojeg dijela ) ti je najbolje i jeftinije prek slo
meni je nekih 2.45 -3.15 sata potrebno obično potez zg - poreč, s time da ne idem na ipsilon

FIDODIDO
26.07.2012., 18:55

a jel ga možeš proć u 4. sa 80?:D

ex conn
26.07.2012., 20:32
a jel ga možeš proć u 4. sa 80?:D

mogu u 3. sa 80....:D

-SOMEBODY-
27.07.2012., 00:43

Znali su prošle godine stajat kod Jošana iza one ravnice na kojoj možeš zapizdit kolko god ti srce želi (u smjeru ZG), no ove godine ih nema. Čak ih ni u Korenici iza Macole nema gdje su znali dosta često haltat.

Ali vidio sam ih kod restorana Borja(prije Plitvica), u smjeru Udbine, zaustavljali su ko se zaletio.

ime88
27.07.2012., 08:52
Vozim dosta po D1 od Karlovca do Šestanovca i ove godine sam vidio policiju samo na ulazu i izlazu u Slunj.
U Korenici su inače znali biti često, kao i kod Gračaca (ulaz i npr. kod Cerovačkih pećina), ali već godinu dana nisam ih viđao...
Kroz Liku ih obično nema, davno su znali čekati u Kijevu, sad više ne, više treba pripaziti od Sinja do Šestanovca.

Almyssano
27.07.2012., 08:59
Prošli petak popodne kad sam prolazio, bili su kod Macole. 4 vikenda prije ih nije bilo. Gračac u 2 prolaska, s tim da me 1 od ta 2 i zaustavilo i to sam sam sebi kriv. Idiot :504:

Ja već ta iznad spomenuta 4 vikenda idem ZG-okolica Omiša, a i buduća 3. ZG-KA AC, D1 do Dugopolja, pa AC do Šestanovca i onda još 15-20km. Ispadne me duplo jeftinije u odnosu na AC, odnosno računajući oba smjera, ostane mi cca 500kn u novčaniku, a vremenska razlika čiste vožnje nekih 3-3,5 sata (ukupno u oba smjera).

Almyssano
27.07.2012., 09:12
Općenito, pripazit veća naseljena mista i ona di bi vas moglo povuć kao npr. ulazak u Rakovicu di sam ih viđao. Moguće i da su po nekim selima, kao prošlu nedilju na 2-3 mista (ne mogu se točno sjetit di), ali to je već ovisno koliko imaš/nemaš sriće. Ja najzadovoljniji kad nađem nekoga ko ima tempo koji mi paše pa se šlepam.

mrachni hajduk!
27.07.2012., 09:36
Tocno to, treba pripaziti u naseljima i to je to. Ne sican se kada sam ih zadnji put vidio na otvorenom. Na kraju krajeva, nije za ludu opcenito malo usporiti kroz naselje, nikad ne znas tko ti moze izletiti, dite ili netko drugi.

Osim ovoga sto spominjete ja sam ih zadnji put vidio na ulazu u Gracac iz smjera Zagreba.

Bono_
27.07.2012., 11:41
eto sve ste rekli u tim mjestima stoje, idem mjesecno bar jednom i u vecini slucajeva ih nisam vidio niti jednom ili su bili bas u tim mjestima. Jednom su me iznenadili na skroz glupom mjestu na cca 130 (priprema za pretjecanje par kamiona), ali su bili sa suprotne strane pa je samo pretrcao da provjeri dokumente.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

mrachni hajduk!
27.07.2012., 12:03
I moram se malo pozaliti i potvrditi ovo sto je Bono rekao: najgora mi je ekipa koja stalno koci pred zavojem a u naseljima na ravnom potegnu i vise od stotke. Pa ti se onda u naseljima nabijaju na guzicu a kad te preteknu i dodju do zavoja koce. Uzas.
Najvise ih je od Tusilovica do Karlovca i uglavnom imaju slovenske i austrijske registracije.

Almyssano
27.07.2012., 12:57
I moram se malo pozaliti...

+1 i varijacije.

Ali nećemo o tome da se ne bi pretvorilo u davnu temu o vožnji na AC:D.

Šeik_90
27.07.2012., 13:00
eto ja sam nedavno išaona relaciji gospić zagreb a1 i platio sam oko 170kn u obdva prvca,a da sam išao starom cestom ušparao bih 100kn i došao pola sata kasnije,pa isplati se ipak starom cestom......posebice za ljude kojima 100kn igra ulogu,mada preferiram auto put i sigurnije i ranije dodem.....

Loui
27.07.2012., 13:17
Iz zg do Losinja jel pametnije prek krka ili prek istre

z_k
27.07.2012., 15:15
ima dosta prometa, gužva ti može biti oko ljubljane i granice u Istri

zato koristi kod zg male prijelaze (dobova,bregana) a kad ideš prema dolje ako ideš na Dragonju i tamo je gužva, imaš cestu kod one tvornice (pršuta ja mislim, nekih 2 km prije grane recimo, na desno, odeš po njoj i praktički izađeš na same kućice na donjoj granici (Sečovlje mislim da se zove )

nažalost nikako da zapamtim imena prijelaza i cesti,a stalno idem
iz zg do istre (naravno ovisi kojeg dijela ) ti je najbolje i jeftinije prek slo
meni je nekih 2.45 -3.15 sata potrebno obično potez zg - poreč, s time da ne idem na ipsilon

Tnx. ako se sjetiš još kakvih detalja, samo napiši... Stvar je u tome što ću ja ići svaki vikend u 8. mjesecu poslije posla u Zg, a vraćati ću se rano u ponedjeljak. Znači, prvo ću upasti u gužvu na izlasku iz Zagreba, a još i očekujem gužvu oko 20h na istarskim graničnim prijelazima. Skoro bih išao i preko Rijeke - neovisno o uštedi (nemam vinjetu, kupiti ću mjesečnu slovensku)...

Inače, idem do Vabrige - tak da mislim da ne trebam na ipsilon...

KILLERDOG
27.07.2012., 18:15
o sused skoro :D

ak radiš u zg od 8 i ak ti posao nije prenaporan možeš onda komotno kretati u 4 ujutro u ponedjeljak (pa još kavu popiješ ili izgubiš tih sat vremena ak si u centru grada na poslu )
rekli su mi da ovaj vikend nije bilo strašno, ne znam gdje radiš,ali ja u zg ne primjećujem velike gužve, petkom je najveća oko 3

valjda onda znaš da ideš na Buje, pa Novigrad, bolje je meni od spuštanja na Umag
išao sam prije koju godinu kao ti i kažem ovo skretanje je dobra fora ak je velika gužva,iako ide to, najviše sat vremena sam gubio na granici
čak nedjeljom i nisu bile toliko strašne gužve,iako sam ja gibao oko 1 (evo i nedavno bio tako,skoro psa na cesti nije bilo do kopra )

evo karte s tom alternativom da vidiš gdje to skreneš
https://maps.google.hr/maps?oe=utf-8&client=firefox-a&q=vabriga&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x477c9972c78a6c03:0x9c2c6ebf83b30291,Vabrig a&gl=hr&ei=wsoSUJfAAsjMswbb_YDgBw&ved=0CIkBELYD
na rijeku bu ti isto gužva, ne znam da li postoji prijelaz kod Buzeta,ali mi djeluje opet "daleko" možda se javi neko je išao preko tog prijelaza

a kažem ja idem prek slo jer mi je brže (ali ja idem i čudnim danima :D ) i puno jeftiniji u 4 odlaska isplatim godišnju vinjetu si :)
a uz put kupiš i klope jer je jeftinija u slo

Josip4
27.07.2012., 18:30
Tocno to, treba pripaziti u naseljima i to je to. Ne sican se kada sam ih zadnji put vidio na otvorenom. Na kraju krajeva, nije za ludu opcenito malo usporiti kroz naselje, nikad ne znas tko ti moze izletiti, dite ili netko drugi.

Osim ovoga sto spominjete ja sam ih zadnji put vidio na ulazu u Gracac iz smjera Zagreba.

Ja stalno putujem po D1 i nikada, ali baš nikada nisam na njoj platio kaznu za brzinu, samo jednu za pretjecanje preko pune.

Van naselja ih se ne treba bojati jer su ograničenja 80-90 kmh što sa tolerancijom ispadne 90-100 kmh što je sasvim dovoljno za normalnu vožnju, malu potrošnju...

BINko
27.07.2012., 20:34
eto ja sam nedavno išaona relaciji gospić zagreb a1 i platio sam oko 170kn u obdva prvca,a da sam išao starom cestom ušparao bih 100kn i došao pola sata kasnije,pa isplati se ipak starom cestom......posebice za ljude kojima 100kn igra ulogu,mada preferiram auto put i sigurnije i ranije dodem.....

Gospić - Zagreb i stara cesta je sporija samo pola sata u odnosu na A1? LOL, što ti to pričaš. Ili dijelovima stare voziš 200? :rolleyes:

CDRW
27.07.2012., 23:44

Krk, koja mrtva Istra - dok od Rijeke dođeš do trajekta ispalit ćeš 100x na živce.

alenkr
28.07.2012., 15:12

preko krka 100 puta jednostavnije/brže itd...

tena10
29.07.2012., 12:06
putujem na Murter iz Zg iduće nedjelje...išla bih starom cestom,al bih rado izbjegla Velebit..
gdje je najbolje ući da se ukljicim na AC??

mislim super je meni i AC skroz,ali mi je puno preskupa..
gdje ima najviše policije na staroj poslije Karlovc?

tnx..

bugy_AB
29.07.2012., 12:13
Pa netrebaš ni pogledat Velebit. Pičiš do Knina i spustiš se prema Pirovcu. Ili Gračac pa prema Obrovcu kroz Benkovac.
Stvarno se isplati, preljepi krajolik

Josip4
29.07.2012., 12:32
putujem na Murter iz Zg iduće nedjelje...išla bih starom cestom,al bih rado izbjegla Velebit..
gdje je najbolje ući da se ukljicim na AC??

mislim super je meni i AC skroz,ali mi je puno preskupa..

tnx..

Zašto izbjegavaš Velebit, prođeš ga za čas, a pogled kaqd se spuštaš je prekrasan.

Pilatus
29.07.2012., 12:50
eto sve ste rekli u tim mjestima stoje, idem mjesecno bar jednom i u vecini slucajeva ih nisam vidio niti jednom ili su bili bas u tim mjestima.

Ja sam u zadnjih mjesec dana išao dvaput, i nigdje policije.

Pripaziti oko naselja, i to je to.

tena10
29.07.2012., 15:03
Zašto izbjegavaš Velebit, prođeš ga za čas, a pogled kaqd se spuštaš je prekrasan.

e i use..m se kad gledam dolje:eek:...ma nema šanse..i slažem se,pogled je fantastičan ali ipak,hvala ne bih.

_ov3rflow_
29.07.2012., 16:03

Preko Krka, idem svake godine, ove godine već 4 puta išao.
Mostarina je 30 kuna, Krk preletiš za 30ak minuta normalne vožnje, trajekt Valbiska-Merag je 150 kuna, ide svakih sat-sat i pol, i Cres-Lošinj pređeš za manje od sat. Cesta je svuda super osim prvih 10-15 km na Cresu kad siđeš s trajekta.

nenocutlas
29.07.2012., 21:47
Preko Krka, idem svake godine, ove godine već 4 puta išao.
Mostarina je 30 kuna, Krk preletiš za 30ak minuta normalne vožnje, trajekt Valbiska-Merag je 150 kuna, ide svakih sat-sat i pol, i Cres-Lošinj pređeš za manje od sat. Cesta je svuda super osim prvih 10-15 km na Cresu kad siđeš s trajekta.

točnije cijena most = 35kn:kava:

mack1
30.07.2012., 07:36

Još je bolji pogled kad se penješ :mig:.

Naravno za suvozača :D

Mada je ta cesta preopasna kada padne prva kiša :eek:.

CDRW
30.07.2012., 10:06
A šta ste se uskokodakali oko tog Prezida ko da je neka cesta smrti u Andama di na dnevnoj bazi kamioni i autobusi padaju u provalije. Nemrem se sjetit niti jedne nesreće na toj cesti ....

mack1
30.07.2012., 11:30
A šta ste se uskokodakali oko tog Prezida ko da je neka cesta smrti u Andama di na dnevnoj bazi kamioni i autobusi padaju u provalije. Nemrem se sjetit niti jedne nesreće na toj cesti ....

Ja sam ih osobno vidio desetak, od toga bio jednom direktno iza auta koji je izletio (malo prije toga me prestigao na ravnom dijelu, ali je u zavoju iiiiiizletio), a jednom naišao još dok je Saxo još lagano klizio nizbrdo po cesti na krovu.
Nije cesta smrti, dobro je zaštićena odbojnicima, ne može se baš izletiti, ali kada pada kiša je nizbrdo nezgodna, posebno kod prvog pljuska.
Mada, preko Prezida jednom godišnje preveze i moja mama sa 70 godina bez beda, dakle može se bez problema, slažem se da ljudi rade frku bez razloga.

frANZi50
30.07.2012., 19:39
Evo ja se upravo vratio, kad sam išao do Šibenika išao sam skroz starom preko Knina pa na Drniš i stvarno je ušteda velika, poglavito zato jer je prosječna potrošnja bila samo 5.2l, trebalo mi je 4 sata i 10 minuta. Danas sam se vraćao, autoputom do izlaza Gornja Ploča pa starom do Karlovca, 3 i pol sata ukupno i dopizdilo mi je, do Plitvica je bilo ok a onda su krenuli genijalci koji stvore kolonu a ne možeš ga pretjeći, a drugi genijalci ulijeću u škare i pretjeću naslijepo.

Sve u svemu AC zakon.

viking dr.
30.07.2012., 22:29

tnx..
odmah u Mostanju gdje završava brza cesta,na Turnju,Tušiloviću
na ulazu u Slunj jer je ograničenje 50....
i vidio sam ih kada dolaziš u Gračac...išao prošli tjedan..

mojo
01.08.2012., 13:33
Evo, poskupila i Zagreb-Macelj sa 42 na 48 kuna.

STINGer
01.08.2012., 13:58
Idem do Dalmacije ovaj vikend pa me zanima kakvo je stanje sa policijom na staroj cesti? Ima neko mjesto di su redovni ili se šaltaju gdje im puhne?

Isto tako, savjet... mislim se da li da krenem u petak navečer (prije nekih 19h ne mogu krenuti iz ZG) ili da idem u subotu u zoru? Mislim da bi ovaj vikend moglo biti puno gužve, naročito na naplatnim, pa mi je nekako subota u zoru primamljivija za krenuti na put :misli:

Josip4
01.08.2012., 14:42
Idem do Dalmacije ovaj vikend pa me zanima kakvo je stanje sa policijom na staroj cesti? Ima neko mjesto di su redovni ili se šaltaju gdje im puhne?

Isto tako, savjet... mislim se da li da krenem u petak navečer (prije nekih 19h ne mogu krenuti iz ZG) ili da idem u subotu u zoru? Mislim da bi ovaj vikend moglo biti puno gužve, naročito na naplatnim, pa mi je nekako subota u zoru primamljivija za krenuti na put :misli:

Ja sam išao prema ZD ovaj ponedjeljak, od ZD do ZG i natrag nisam vidio ni jednu patrolu, osim na jednoj manjoj saobračajki. Pošto ti ideš za vikend zna ih biti dosta, većinom zbog pojačanog prometa.

Na staroj KA ih rijetko ima, većinom jo te prije ili poslije centra jaske i pred sam Karlovac.
Zatim ti znaju biti u Nikšiću (pred Slunjom) ili prije samog centra, u centru ili nakon Slunja.
Prije Korenice ili poslije centra Korenice, pa zatim u Gračacu, nekad na skretanju za ST - Knin, nekad odmah poslije Zagija (ima dobru janjetinu)

Kroz Velebit si miran, ima ih tek na cesti Obrovac posedarje, ali ograničenje je solidno 80-90 kmh izuzevši raskrižja.

Ako pak u Gračacu ideš prema ST znaju biti odmah u mjestu Grab u smjeru ST na autobusnoj stanici, a u obrnutom smjeru se sakriju iza jednog kamena i taman te okinu kad se spustiš nizbrdo gdje su dvije trake, a nakon njih ogr. 50 kmh.

Zatim na ulazu ili izlazu Knina, Sinja...

Uglavnom pamet u glavu nekim mjestima ili nakon njih, ovo u sredini su otvorene ceste pa 90-100 kmh voziš bez problema da te netko okine.

Glede izbjegavanja gužvi, možeš u petak na večer ili subotu, ali samo ako kreneš do 5 sati iz Zagreba, nakon toga počinje se slijevati sve više vozila. Pošto je vikend nije da neće biti prometa ali eto manje zlo ti je petak na večer ili subotu ranom zorom kao što si i sam zaključio.

mrachni hajduk!
01.08.2012., 14:45
O policiji je bilo govora na prosloj stranici a sto se tice guzve - mislim da ti je svejedno.

I u petak navecer i u subotu ujutro ce biti guzve. Ja isto idem do Zadra u petak popodne i vec sam se psihicki pripremio na guzvu i duze putovanje. :)
U svakom slucaju, sto ranije krenes - to bolje. I za petak i za subotu.

STINGer
01.08.2012., 14:53
Onda će bit subota u zoru pa kako bude... generalno, samo gužvanje na cesti mi nije toliki problem, najvažnije mi je proći ZG-KC odn. naplatne na ulazu i izlazu, tu ispaljujem na živce :rolleyes:

Josip4
01.08.2012., 15:12
Onda će bit subota u zoru pa kako bude... generalno, samo gužvanje na cesti mi nije toliki problem, najvažnije mi je proći ZG-KC odn. naplatne na ulazu i izlazu, tu ispaljujem na živce :rolleyes:

Imaš HAK app za android..., pa si i pogledaj jel bude gužva na naplati ili ne prije no što tamo dođeš, ako je velika produži na staru KA, cesta je nova i uređena i za poala sata iz Lučkog do KA.

moril
01.08.2012., 15:25
Ja sam se u nedjelju poslijepodne vraćao s Krka i u Karlovcu sam u zadnji tren skrenuo lijevo za staru cestu i trebalo mi je samo pola sata do Lučkog. Zbilja, nije gotovo uopće bilo prometa, a od KA do ZG nigdje patrole na cesti, iako su ograničenja dosta rigorozna. Ali, zato sam se najebo matere Bandiću i ekipi koja cestu u Stupniku uspijeva održavati onako finom glatkom da ti plombe poispadaju iz zuba.

U ponedjeljak sam išao do Starigrada Paklenice. (pon. prije tjedan dana). Do KA autocestom, dalje starom. Na jednom sam mjestu vidio patrolu, sada se više ne sjećam gdje. Uglavnom, prakticiram vozici cca 15 preko ograničenja u naselju, a van naselja ne pazim toliko i nikad me do sada nije zaustavila policija zbog brzine, a znao sam ostvarivati solidne brzinske prosjeke.

Tog ponedjeljka se je gužva stvorila po silasku s Velebita, u Jasenicama, gdje nas policija nije puštala desno prema Posedarju i Maslenici, već na Obrovac, pa sam preko Novigrada išao za Posedarje, a u Posedarju nova kolona jer su radi jake bure zatvorili auto cestu (Maslenički most) i sav promet usmjerili na novi/stari maslenički most. Da nije bilo te bure, putovanje starom cestom do Starigrada bilo bi oko 1,5 h kraće.

mack1
02.08.2012., 12:00

O policiji ti je Josip4 sve rekao, zaboravio je Grabovac, kod benzinske ih zna biti, cijeli potez od spuštanja prema benzinskoj u Grabovcu do prolaska Degenije ih zna biti, mada onaj dio od Grabovca do Degenije jako rijetko.
Za putovanje, mislim da je petak navečer bolji za auto cestu, ali ćeš starom cestom od KA do Krnjaka imati i bosance na putu kući, a kada oni idu, onda ih policija posebno čeka iza Karlovca, na potezu Turanj - Tušilović. U subotu ujutro je nezgodno ako naletiš na ekipu koja vozi cijelu noć pa kao zombi bauljaju cestom prema jugu. Osobno preferiram petak navečer, previše sam se čudnih izljetanja nagledao ovih turista u jutarnjim satima.
A za gužve na naplati u KA u subotu ujutro, ako kreneš prije 5 ujutro, sigurno nema beda.

jovani
02.08.2012., 22:58
nije mi jasno u ovoj temi kako nekome može biti jeftinijie se voziti autocestom u benzinjari od 60-70KS
Koliko takav auto troši na staroj cesti u 5. brzini pri 80km/h, a koliko na autoputu pri 130km/h????
I još da pridodamo skupu cestarinu, moraš biti više negoli blesav da to ne razumiješ
P.S. često se vozim dioniocom po staroj Rijeka-Karlovac, i cesta nije toliko loša, osim par dionica, i svi zavoji su dugi tako da se može održavati putna brzina

IQ500
02.08.2012., 23:06
kako to da nitko do sad nije spomenuo pađene, redovito su na pravcu gdje se bez problema potegne 100+, pogotovo sad kad je obnovljena cesta. snimaju brzinu s obe strane, nerjetko sakriju i multanovu iza kombija

CDRW
02.08.2012., 23:16
Ma u tim jebenim Pađenama su znali iza rata stajat - psa nema, cesta ravna a iz smjera Knina je bio nasran znak 50 daleko prije nego si u selo došao ... mislio sam da ih je prošla ta "faza".

IQ500
02.08.2012., 23:26
i dalje su tamo jako često, još i šeću s jedne strane ceste na drugu i gađaju. ograničenje 50, a nogostup s obe strane, totalno besmisleno ograničenje

ZgSash
03.08.2012., 07:12
to su ta nasa poznata "dizajnirana" ogranicenja, samo za lov na sitnu ribu

Almyssano
03.08.2012., 08:47
Je, ima ih i u Pađenima često. Zadnjih 4-5 vikenda sam ih vidio jedno 3 puta i redovito se netko zaleti i nastrada.

Kako uopće D1 stoji sa multanovama (to je kad ti pošalju portret jel tako?)? Sve šta viđam je odmah zaustavljanje.

Ograničenja (i puna i isprekidana crta) su na nekim mjestima :confused::confused:.

dell12
03.08.2012., 13:36
nije mi jasno u ovoj temi kako nekome može biti jeftinijie se voziti autocestom u benzinjari od 60-70KS
Koliko takav auto troši na staroj cesti u 5. brzini pri 80km/h, a koliko na autoputu pri 130km/h????
I još da pridodamo skupu cestarinu, moraš biti više negoli blesav da to ne razumiješ
P.S. često se vozim dioniocom po staroj Rijeka-Karlovac, i cesta nije toliko loša, osim par dionica, i svi zavoji su dugi tako da se može održavati putna brzina

Auto cestom se voze ljudi koji imaju novaca:)Ili npr netko na more dođe u autu vrijednosti 50k kn a netko 150k kn,oba su došla ali ugođaj je drugačiji,tako i auto cesta.ali o ukusima se ne raspravlja.Netko ode na ručak u restoran a netko u pekaru na burek,rezultat oba su sita.

jovani
03.08.2012., 15:07
Auto cestom se voze ljudi koji imaju novaca:)Ili npr netko na more dođe u autu vrijednosti 50k kn a netko 150k kn,oba su došla ali ugođaj je drugačiji,tako i auto cesta.ali o ukusima se ne raspravlja.Netko ode na ručak u restoran a netko u pekaru na burek,rezultat oba su sita.

sve stoji, ali ako ćemo o tome što je jeftinije....stara cesta!
A o sigurnosti dajem glas u prilog staroj cesti, jer sam imao više bliskih susreta na autoputu negoli na staroj

Josip4
04.08.2012., 14:17
sve stoji, ali ako ćemo o tome što je jeftinije....stara cesta!
A o sigurnosti dajem glas u prilog staroj cesti, jer sam imao više bliskih susreta na autoputu negoli na staroj

I ja se slažem sa ovime, ali samo sad dok je promet gust AC. Ako idem prema jugu AC (jedna gospođa koju vozim to zahtjeva i plaća) imam više naglih kočenja i više trošim svoje živce nego starom. Desna prespora, u lijevoj se vozim kao i ovi ispred mene 120-150 u prosjeku, pa se desi da kolona naglo prikoči, pa opet ubrza, uglavnom vikendi u sezoni su katastrofa AC, dok je van sezone AC zakon što se sigurnosti tiče.

Hispano Suiza
04.08.2012., 15:20
Jučer išli za Zadar (zgrade prek puta autobusnog kolodvora) prije podne starom cestom tamo, a navečer natrag auto cestom. Auto je Leon 1.2 TSI 105 KS. Rezime: starom cestom bez stajanja točno četiri sata i potrošnju prema računalu 5,9 litara, natrag auto cestom isto bez stajanja za 2 sata 45 minuta, uz prosjek 8,2 litre i cestarinu 121 kunu.

Hispano Suiza
04.08.2012., 15:25
Što se policije tiče: na staroj cesti niti jedna jedina patrola ili radar, na autocesti jedan presretač (C-klasa), jedan policajac biker i na kraju na Lučkom nekakva sačekuša s tri policijska auta i nekoliko policajaca.

moril
04.08.2012., 15:31
Znači, sat i nešto malo uštede košta oko 200,00 kn. Po meni, prevelika razlika za samo sat vremena razlike.

frANZi50
04.08.2012., 17:43
Znači, sat i nešto malo uštede košta oko 200,00 kn. Po meni, prevelika razlika za samo sat vremena razlike.

121kn za cestarinu se ne isplati dati, ali isplati se 95kn. Od Zadra komotno stigneš za 2h15min, jedino ako je bila gužva.

Do Splita 2 sata razlike za 142kn - opet se po mom mišljenju isplati.

Hispano Suiza
04.08.2012., 18:04
Vrijeme od 2h45min uključuje točku polaska, znači zgrade preko puta autobusnog kolodvora, u samom gradu. Treba vremena za izaći iz grada i onda još do ulaska na auto cestu. Promet je bio osrednji od Zadra do Bosiljeva, a onda do Lučkog malo sporiji s tempom uglavnom 100 do 120 km/h.

frANZi50
04.08.2012., 18:32
Da, to je to otprilike.

Bono_
04.08.2012., 22:15
121kn za cestarinu se ne isplati dati, ali isplati se 95kn. Od Zadra komotno stigneš za 2h15min, jedino ako je bila gužva.

Do Splita 2 sata razlike za 142kn - opet se po mom mišljenju isplati.

Do Splita se dode po D1 za 4 sata, max 4.5 za one sporije.

yedwy
05.08.2012., 04:53
Ajde smalji malo ribu, nema boga oca da od ZG do ST dođeš po D1 za 4h, to je preko 400 km i da bi to izveo morao bi imat PROSJEČNU brzinu 100 km/h to na staroj ne da nema šanse da napraviš nego nema teorije, pogotovo u sezoni.
Zapravo ima teorije ak imaš M5 i policijsku značku ili saborsku knjižicu, onda možeš inače za obične smrtnike nema teorije, pola sata ti treba samo da dođeš do karlovca i rješiš ga se po staroj karlovačkoj i to u okolnostima bez prevelike gužve...

MučkoĐubre
05.08.2012., 05:56

Ja sam bas testirao prije par godina s autom od 60 konja.

Od mene doma do opatije ima 170 km autocestom, a 200 km starom cestom.

I naravno, nisam po autoputu vozio 130 kmh, nego 100. Po staroj tako negdje, 80ak, al ne mozes sve zavoje otpeljat tom brzinom, ima puno kocenja, penanja itd.

Razlika izmedju potrosnje po autoputu + cestarina i potrosnje po staroj cesti je meni nekih 5-10 kn.

I naravno, dosao sam nesto prije, al to mi i nije neka igra.

No to vrijedi samo za Rijeku. Split je sasvim druga stvar, em je stara cesta ravnija i opcenito u boljem stanju, em je dosta kraca, pa se racunica mijenja.

A.M.80
05.08.2012., 08:46
Mene stara cesta nije vidjela godinama, ali rek'o idem ove godine starom do Zadra. Do Zadra 4h:40min! Naravno, uz milijun preticanja. Kamiona holiko ti srce poželi (mamu im je*em, neka se gube na autocestu). Nazad autocestom=2h:30min.
I da je cestarina 300 kn, isplati se ići autocestom.

A ovi koji govore da je stara cesta sigurnija :lol:
Pogledajte koliko idiota pretiče preko punih linija, u zavoju, uletava u škare... Je je, baš je sigurna cesta. Možda bi bila malo sigurnija da steraju kamione na autocestu gdje im je i mjesto.
Radim inače 80.000-90.000 km godišnje (već 20 godina) i imao sam sve skupa do sada 15-ak naglih kočenja na autocesti (što uključuje i vožnju po Njemačkoj). A autocesta će vam biti sigurnija ako se nećete lijepiti autu ispred u koloni da vam se što prije makne ;).

Matesonik
05.08.2012., 11:47
Ja sam bas testirao prije par godina s autom od 60 konja.

Od mene doma do opatije ima 170 km autocestom, a 200 km starom cestom.

I naravno, nisam po autoputu vozio 130 kmh, nego 100. Po staroj tako negdje, 80ak, al ne mozes sve zavoje otpeljat tom brzinom, ima puno kocenja, penanja itd.

Razlika izmedju potrosnje po autoputu + cestarina i potrosnje po staroj cesti je meni nekih 5-10 kn.

I naravno, dosao sam nesto prije, al to mi i nije neka igra.

No to vrijedi samo za Rijeku. Split je sasvim druga stvar, em je stara cesta ravnija i opcenito u boljem stanju, em je dosta kraca, pa se racunica mijenja.

Isao sam u zadnjih godinu dana nekoliko puta u Istru, malim atmo benzincem od 86ks.
Po staroj vozim kao i ti, oko 80. Potrosnja oko 5.5 (jednom 5.2, drugi put 5.6 itd.), jednom prazan auto, drugi put polupun, treci put pun...
Autoput, 80-100, pun auto = 5.5l.
Autoput, 120-140 osim tunela (100-120) i uspona iz RI (100) = 8.1l.

Sve se svodi na to, koliko nekome vrijedi jedan sat sto putuje dulje. Ja biram staru cestu, osim ako mi se zuri.

Bono_
05.08.2012., 13:27
Ajde smalji malo ribu, nema boga oca da od ZG do ST dođeš po D1 za 4h, to je preko 400 km i da bi to izveo morao bi imat PROSJEČNU brzinu 100 km/h to na staroj ne da nema šanse da napraviš nego nema teorije, pogotovo u sezoni.
Zapravo ima teorije ak imaš M5 i policijsku značku ili saborsku knjižicu, onda možeš inače za obične smrtnike nema teorije, pola sata ti treba samo da dođeš do karlovca i rješiš ga se po staroj karlovačkoj i to u okolnostima bez prevelike gužve...

D1 ima 360km, a ne 400, ZG-Ka po autocesti prosjek mi je za tu dionicu 17 minuta. Ostatak po D1 pa onda preko Drnisa do ST najbrze sto sam dosao bez stajanja 3:50, ali to je bila skoro pa prazna cesta.

frANZi50
05.08.2012., 13:38
Do Splita se dode po D1 za 4 sata, max 4.5 za one sporije.

Znači ti se jedna od onih kamikaza. Jer nema jebene teorije da dođeš za 4 sata osim ako ne ugrožavaš sebe i druge. Meni je samo od Udbine do Karlovca trebalo 2.5 sata, a gdje god se moglo vozio sam 20 iznad ograničenja, pretjecao bar 10 puta, ali ne možeš kad se nasere neki kreten pa napravi kolonu od 20 auta, a prva 2-3 ne pretječu, onda moraš nepropisno pretjecat cijelu kolonu. Onda ima debila koji pri svakom pretjecanju ulijeću u škare, pretječu prije zavoja i sl. - to su valjda ti koji ganjaju rekord staze. Sigurnost na nuli, jebeni kreteni ubrzavaju na ravnom i ne daju da ih pređeš, kreteni koji voze ispod ograničenja, i naravno da je bio i sudar netom prije pa je skoro nastao lančani.

I onda netko kaže da je stara cesta sigurnija?

Bono_
05.08.2012., 14:03
Znači ti se jedna od onih kamikaza. Jer nema jebene teorije da dođeš za 4 sata osim ako ne ugrožavaš sebe i druge. Meni je samo od Udbine do Karlovca trebalo 2.5 sata, a gdje god se moglo vozio sam 20 iznad ograničenja, pretjecao bar 10 puta, ali ne možeš kad se nasere neki kreten pa napravi kolonu od 20 auta, a prva 2-3 ne pretječu, onda moraš nepropisno pretjecat cijelu kolonu. Onda ima debila koji pri svakom pretjecanju ulijeću u škare, pretječu prije zavoja i sl. - to su valjda ti koji ganjaju rekord staze. Sigurnost na nuli, jebeni kreteni ubrzavaju na ravnom i ne daju da ih pređeš, kreteni koji voze ispod ograničenja, i naravno da je bio i sudar netom prije pa je skoro nastao lančani.

Lijepo sam napisao kad je prazna cesta, ja vecinom idem u tjednu, a nisam kamikaza nego samo vozim konstantno u zavoju ne kocim i vozim tako i ravno. Ne ulijecem u skare i pretjecem samo gdje je dopusteno i usporim u mjestima. Kad mi dode Go pro 2 mogu staviti video, to je daleko od ikakvog divljanja nego samo pametna voznja.

U sezoni mi je trebalo 4:20 min, 13.7 sam isao na more.

johny5
05.08.2012., 14:26
Lijepo sam napisao kad je prazna cesta, ja vecinom idem u tjednu, a nisam kamikaza nego samo vozim konstantno u zavoju ne kocim i vozim tako i ravno. Ne ulijecem u skare i pretjecem samo gdje je dopusteno i usporim u mjestima. Kad mi dode Go pro 2 mogu staviti video, to je daleko od ikakvog divljanja nego samo pametna voznja.

U sezoni mi je trebalo 4:20 min, 13.7 sam isao na more.

I ja idem isključivo radnim danom prema moru i to autocestom... Vožnja je tada zbilja opuštajuća tako da na d1 ni ne pomišljam. naravno da ne bude zabune dogodi se ponekad na autocesti da neki idiot vozi kao da je sam na cesti pa onda treba prilično naglo kočit no to je tako na cesti, uvijek treba bit spreman..
Inače što se tiče uštede jasno da je d1 povoljnija no komfor vožnje je debelo na strani autoceste..

frANZi50
05.08.2012., 15:43
Pa odi sad bilo koji dan u tjednu na D1 i ima prometa. Ja sam išao ponedjeljkom, mogu mislit kako je onda vikendom. Dosta stranaca također izbjegava autoceste zbog cijene.

-SOMEBODY-
05.08.2012., 15:56

Zagreb Udbina se da odvoziti za 2.5h bez problema(Zg-Ka po autocesti). Jedino jbg, ako se napravi baš neka veća kolona normalno da će se putovat malo dulje.

Bono_
05.08.2012., 19:11
Pa odi sad bilo koji dan u tjednu na D1 i ima prometa. Ja sam išao ponedjeljkom, mogu mislit kako je onda vikendom. Dosta stranaca također izbjegava autoceste zbog cijene.

Ici cu kad cu se vracati s mora, negdje 15og tada bi jos trebalo biti guzve, pa cu vidjet koliko ce mi trebati u tim uvjetima.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

NMT
05.08.2012., 19:36
po naslovu teme sudeći, odgovor bi bio da je uvijek jeftinija stara cesta, ako se uzme u obzir da je stil vožnje umjeren i pažnja za policiju velika.

ja najviše volim vožnju nestandardnim i seoskim rutama gdje je šansa da će se naletjeti na policiju nula ili zeru iznad toga.

to su najisplativije rute, opet ovisno od rute do rute i auta kojeg vozite, a i načina vožnje, ali uglavnom, najviše se isplati istraživati i pronaći alternativne rute koje drugi ne koriste.

doći ćete možda ne najbrže, ali zato odmah ispod vremena u kojem bi došli da idete autocestom, uštedjet ćete na gorivu i cestarini, a možete voziti slobodnije bez brige da će vas policija kazniti.

to naravno ne znači divljanje i vožnja iznad mogućnosti ceste i automobila, jer je to najskuplja vožnja.

bugy_AB
05.08.2012., 20:05
Većina nas putuje prema moru više manje jednom godišnje. I kome je bitno tih pol sata do sat vremena da prije stigne jednostavno je lud. Ostali koji putuju radi posla itd sami si moraju naći računicu, dal je to isplativije po autocesti ili po staroj cesti. Ostalo su sve dječja prepucavanja.

NMT
05.08.2012., 20:42
da, ako gledamo jednom godišnje putovanje na more, onda je priča drukčija. što znači isplativija? financijski vjerojatno jest, ali opet i ne mora biti, ovisno kakav ste vozač, jer ako vam je dosta gradske vreve i hoćete što prije stići na odredište a krenuli ste u krivo vrijeme, vjerojatno će vas negdje haltati pa se brzo računica izokrene.

a opet ako želite lijepo i putovanje pretvoriti u doživljaj, tj ne gori vam pod petama da što prije dođete, nego ćete i putem stajati, sjesti i pojesti, fotografirati, obići kakvo mjestašce itd, definitivno je isplativije ići starom cestom.

sve ovisi o preferencijama. ako gledate isključivo novčano, u globalu je jeftinije starom cestom, ali samo pod uvjetom da ne platite kaznu i ne izgubite se 300 puta, ne izgubite živce i vozite izrazito neekonomično po uzbrdicama i nizbrdicama, itd.

moril
05.08.2012., 20:50
Kazna se može platiti i na autoputu, zar ne???

Ako ideš starom cestom, valjda računaš da ćeš voziti maksimalno do 20 preko ograničenja u naselju, a tada policija ne dira.

Ne vidim smisao u ovome "....ne izgubite živce i vozite izrazito neekonomično po uzbrdicama i nizbrdicama....". Zar na autocesti nema uzbrdica i nizbrdica??? Tamo je još gore, jer se na uzbrdicama i dalje pokušava održati visoka brzina, a većina auta tada troši sumanuto. Na nizbrdici se čuva gorivo, a tko je pametan, čuva i kočnice.

Po meni, za put na odmor stara cesta je zakon. Ono što ušparam na cestarini i nižoj potrošnji radije potrošim na neku finu riblju većericu, ili čak dvije večere.

A za pola sata ili sat duže vožnje ne brinem kad idem na odmor.

Alpagueur
05.08.2012., 20:52
Sutra po peti i, kako stvari stoje, zadnji put u manje od mjesec dana opet put makarske rivijere, stara cesta dakako, osim do KA, tu idem na AC. Trošak za dizel neka je s cestarinom i okruglih 200 kn, ne vjerujem da bi takav (182 kune) bio da idem s AC do Šestanovca.
Vrijeme potrošeno na takvo putovanje bez stajanja je malo manje od šest sati, 5h 50 min je bilo zadnja dva puta. Cijene cestarine od ZG do Šestanovca se više ne sjećam, no kad pomislim na dosadašnju uštedu, siguran sam da je tih oko sat i pol duže vožnje starom cestom daleko bolje od plaćanja te cestarine.
A auto mi ionako nije neki brzi :D

frANZi50
05.08.2012., 22:41
Cijene cestarine od ZG do Šestanovca se više ne sjećam, no kad pomislim na dosadašnju uštedu, siguran sam da je tih oko sat i pol duže vožnje starom cestom daleko bolje od plaćanja te cestarine.

2 sata kraće autocestom, cestarina 155kn (s ENCom). ;)

yedwy
06.08.2012., 10:01
D1 ima 360km, a ne 400, ZG-Ka po autocesti prosjek mi je za tu dionicu 17 minuta. Ostatak po D1 pa onda preko Drnisa do ST najbrze sto sam dosao bez stajanja 3:50, ali to je bila skoro pa prazna cesta.

Kao prvo AC ZG-KA NIJE put starom od zg do st nego onda ideš od KA do ST... Jelda?

Kao drugo ti živiš na naplatnim kućicama i ideš u ST na naplatne kućice? NE?
E pa onda vjeroajtno ipak nisu 4h jelda?

Ja vrijeme puta računam od destiancije do destinacije na koju idem...

Gle išao sam starom x puta 4-4.5h to je negdje za do zadra s tim da mi je prosječna brzina 75 km/h pa ti sad vidi i to ti je prosječna brzina od 60-70 kroz naselja i 100-110 po ravnicama uz naravno mjestimično gmiljenje tu i tam iza čeha, auto ima 150 ks tak da tu sigurno nema problema...

O danu u sezoni govorim, ne van sezone, sad hebiga ak si ti tolko brži od mene onda fakat svaka čast mora da si raikonen i imaš muda veličine kokosovih oraha ili značku...

Bono_
07.08.2012., 14:38
Kao prvo AC ZG-KA NIJE put starom od zg do st nego onda ideš od KA do ST... Jelda?

Gle išao sam starom x puta 4-4.5h to je negdje za do zadra s tim da mi je prosječna brzina 75 km/h pa ti sad vidi i to ti je prosječna brzina od 60-70 kroz naselja i 100-110 po ravnicama uz naravno mjestimično gmiljenje tu i tam iza čeha, auto ima 150 ks tak da tu sigurno nema problema...

O danu u sezoni govorim, ne van sezone, sad hebiga ak si ti tolko brži od mene onda fakat svaka čast mora da si raikonen i imaš muda veličine kokosovih oraha ili značku...

ZG nije relavantan jer bi mi nekad trebalo pola sata nekad 15 min ovisno o prometu. Racunam ulaz na AC i dok se ne parkiram kod stana u ST, znaci kako sam napisao 18 min ZG-KA po AC i nakon toga tih ostalih 320km po staroj preko drnisa. Jedino gdje sporije ide promet je iza KA jedno 50km, nakon plitvica prikocim u mjestima na dozvoljenu brzinu, a sve ostalo vozim cca 100-120 vise manje konstantno s manjim oscilacijama u brzinama.

150ks na koliko tona, sama snaga nista ne znaci bez tezine.

Alpagueur
07.08.2012., 16:02
2 sata kraće autocestom, cestarina 155kn (s ENCom). ;)

Hvala na info :)

Dodam 27 kn i to mi je ono koliko mislim da mi je potrebno za gorivo po staroj. Stara cesta ipak :cerek:

yedwy
07.08.2012., 16:32
Stara cesta je zakon pogotovo sad kad je ipak rasterećena od masovnog prometa, al ipak treba malo obuzdat entuzijazam...

MMachéte
07.08.2012., 19:14
Ja potrosim cca 50 minuta po samoj autocesti, i pol sata ili cak i vise na taljiganje od izlaska s AC do stana na moru .. nadam se da ovo kaj rade oko Rijeke/Krka bu promjenilo to.
Onda radije idem starom jer ok , vozim se neznam 2 sata starom cestom , onda izdrzim tim tempom jos ovih pol sata.

Bono_
21.08.2012., 08:43

Eto po guzvi:

20.8.2012
trajanje voznje 4:20 min, prosjecna brzina 81.9, max brzina 163.2km/h, to je znaci od stana u ST do kruznog toka na lanistu. Od slunja sam vise manje vozio 50-60kmh zbog genijalaca koji se vuku i koce u zavoju. ZG-KA je po autocesti, bez ikakvog forsiranja. Krenuo sam negdje oko 19:40, ubrzanje od 8.7s, 402 22s, tako da se vozilo polagano.

z_k
21.08.2012., 10:32
Tnx. ako se sjetiš još kakvih detalja, samo napiši... Stvar je u tome što ću ja ići svaki vikend u 8. mjesecu poslije posla u Zg, a vraćati ću se rano u ponedjeljak. Znači, prvo ću upasti u gužvu na izlasku iz Zagreba, a još i očekujem gužvu oko 20h na istarskim graničnim prijelazima. Skoro bih išao i preko Rijeke - neovisno o uštedi (nemam vinjetu, kupiti ću mjesečnu slovensku)...

Inače, idem do Vabrige - tak da mislim da ne trebam na ipsilon...

o sused skoro :D

ak radiš u zg od 8 i ak ti posao nije prenaporan možeš onda komotno kretati u 4 ujutro u ponedjeljak (pa još kavu popiješ ili izgubiš tih sat vremena ak si u centru grada na poslu )
rekli su mi da ovaj vikend nije bilo strašno, ne znam gdje radiš,ali ja u zg ne primjećujem velike gužve, petkom je najveća oko 3

valjda onda znaš da ideš na Buje, pa Novigrad, bolje je meni od spuštanja na Umag
išao sam prije koju godinu kao ti i kažem ovo skretanje je dobra fora ak je velika gužva,iako ide to, najviše sat vremena sam gubio na granici
čak nedjeljom i nisu bile toliko strašne gužve,iako sam ja gibao oko 1 (evo i nedavno bio tako,skoro psa na cesti nije bilo do kopra )

evo karte s tom alternativom da vidiš gdje to skreneš
https://maps.google.hr/maps?oe=utf-8&client=firefox-a&q=vabriga&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x477c9972c78a6c03:0x9c2c6ebf83b30291,Vabrig a&gl=hr&ei=wsoSUJfAAsjMswbb_YDgBw&ved=0CIkBELYD
na rijeku bu ti isto gužva, ne znam da li postoji prijelaz kod Buzeta,ali mi djeluje opet "daleko" možda se javi neko je išao preko tog prijelaza

a kažem ja idem prek slo jer mi je brže (ali ja idem i čudnim danima :D ) i puno jeftiniji u 4 odlaska isplatim godišnju vinjetu si :)
a uz put kupiš i klope jer je jeftinija u slo

Evo da malo update-am nakon što sam dva vikenda išao tako... Uglavnom, gužva puno manja nego što sam očekivao - ponedjeljkom ujutro skoro nikoga na granici u Istri, malo gušći promet oko Ljubljane i to je to (na Maloj Bregani sam bio jedini..).

Petkom popodne - opet nešto gušće oko i poslije Ljubljane (otprilike brzina 100 - 110 km/h), već prema Postojni se normaliziralo. Gužve (oko 18.30h) na granici skoro da i nema (na Plovaniji sam bio 6. auto)...

Otprilike trajanje putovanja malo više od 3 sata (računam od benzinske na Langiću)...

Dostoj
21.08.2012., 11:56
...15.08.... ST-KA(D1)-ZG(A1)... 4,5 sata od trajektne luke do naplatnih u zg.... 1 rezervoar nafte potrošio za komplet tamo i natrag (ZG-ST-ZG)... mislim da u isti stane 45 litara....
...u smjeru ST-a sam kod Udbine išao na A1... 5 sati ukupno trebalo....
...manje-više oba smjera noćna vožnja.....
...pretpostavljam da je ušteda starom u jednom smjeru 100 kn goriva + cestarina.... za manji auto... što nije zanemarivo obzirom na prosječna primanja u jadnoj nam lijepoj....

Smotani2
21.08.2012., 13:10
19. sam se, poslijepodne, po gužvi, vraćao starom cestom od Splita ka Varaždinu.

Do Karlovca, unatoč prometu i gužvi, bez problema se vozi 80-100 km/h.

Ulaskom kod Karlovca na autoput, nalijećemo sa saobraćajku kod Jastrebarskog.

Od Karlovca da Zagreba trebalo je točno 1,5 sati.

Pa ti vozi autoputem... :zubo:

bushido
27.08.2012., 19:21
na ovu saobracajku o kojoj Smotani prica i sam sam naletio, koma.....

Danas, Makarska - ZG, 412 km, 5.15min.. Komplet starom cestom..
5 min stajanja u Kninu i min-dvije na Plitvicama (zbog radova naravno)..Od Jaske prema Luckom "pojacan" promet.

The unforgiven
27.08.2012., 20:34
Vidim da nitko ne spominje odron poslije Plitvica.Ja sam 19. isto putovao starom cestom iz Zadra i naletio na kolonu od cca 10km zbog tog odrona.
Naravno, odmah sam se vratio i prosao tu dionicu preko Lickog Petrova sela, ne znam da li je to sada sanirano ali ovo je bila katastrofa.
Da je barem netko stavio odmah tablu za obilazak preko Lickog Petrovog sela, ovako sam se ja vracao par kilometara nazad a mnogi su cekali tko zna koliko dugo u koloni.
Cak ni HAK nista nije spominjao.
Pa evo cisto za informaciju da se pripazi na taj dio ako to jos nisu rijesili, a i da se zna obilazak ako netko slucajno ne zna.

Spameripo
27.08.2012., 21:46
Vidim da nitko ne spominje odron poslije Plitvica.Ja sam 19. isto putovao starom cestom iz Zadra i naletio na kolonu od cca 10km zbog tog odrona.
Naravno, odmah sam se vratio i prosao tu dionicu preko Lickog Petrova sela, ne znam da li je to sada sanirano ali ovo je bila katastrofa.
Da je barem netko stavio odmah tablu za obilazak preko Lickog Petrovog sela, ovako sam se ja vracao par kilometara nazad a mnogi su cekali tko zna koliko dugo u koloni.
Cak ni HAK nista nije spominjao.
Pa evo cisto za informaciju da se pripazi na taj dio ako to jos nisu rijesili, a i da se zna obilazak ako netko slucajno ne zna.
HAK je spominjao danas, cijeli dan sam putovao i svake vjesti slušao i na svakima je bilo da je zastoj između Plitvica i Slunja zbog odroa kamenja...

Inače je put bio uredu, malo autoceste (Šestanovac-Bisko) 140-160 km/h, Opel Kadett 1.4 nisam potrošio ni jedan rezervar benzina(ovaj je pri kraju), put trajao 9 sati, relacija DU-ZG.

I na HAK obavijestima nema da je raskpona magistrala u Konavlima (od mjesta Gruda do granice), ako netko ide tamo mogu poslati PP, znam okolni put (3-4 km duži).

Mikahr
27.08.2012., 21:53
HAK je spominjao danas, cijeli dan sam putovao i svake vjesti slušao i na svakima je bilo da je zastoj između Plitvica i Slunja zbog odroa kamenja...

Spominje HAK već mjesec dana svakih sat vremena,unforgiven nije pažljivo slušao.
Zbog toga sam i mijenjao rutu putovanja prije 3 tjedna.

bushido
27.08.2012., 22:35
2The unforgiven: Ne nije jos sanirano... Nisam slusao radio, ali u par navrata ovo ljeto prolazio onuda i (na moju srecu) nikad guzve... Pa tako i danas... 7-mi auto od semafora... Stvar koja mi se kod tog odrona nije svidjela bila je ta sto nema nigdje nikakvog znaka prije da se izvode nekakvi radovi... tako da je jako neugodna situacija da dolazis sa 80tak km/h iz velikog desnog zavoja i vidis gdje kolona stoji te kad se zaustavis, molis boga da te netko od iza ne "pogodi"...

Smotani2
28.08.2012., 07:03
Spominje HAK već mjesec dana svakih sat vremena,unforgiven nije pažljivo slušao.
Zbog toga sam i mijenjao rutu putovanja prije 3 tjedna.

Nego; kakav je to odron kojeg nisu mogli sanirati za mjesec dana?
Srušio se Velebit?
Ili je samo malo fjaka pa im se ne da?

hakkler
28.08.2012., 07:32
na ovu saobracajku o kojoj Smotani prica i sam sam naletio, koma.....

Danas, Makarska - ZG, 412 km, 5.15min.. Komplet starom cestom..
5 min stajanja u Kninu i min-dvije na Plitvicama (zbog radova naravno)..Od Jaske prema Luckom "pojacan" promet.

Dobro vrijeme za 412km po staroj.
Sigurno je i potrošnja bila oko tih brojki...4,12l? :D

frANZi50
28.08.2012., 07:47
Dobro vrijeme za 412km po staroj.
Sigurno je i potrošnja bila oko tih brojki...4,12l? :D

Vidiš da se čudi kako je naletio na kolonu iza zavoja, vjerojatno vozi ko kamikaza. Nedavno sam prolazio tamo i ima znak za semafor i čini mi se ograničenje 30.