PDA

View Full Version : Povratnici u HR-uvoz auta

jabuka008
02.07.2009., 16:11
Zadnjih par godina radim vani na bijelo(dozvola boravka i radna dozvola) i uskoro bi trebao otici na teren u Rumunjsku. Poznata mi je zakonska regulativa uvoza auta za stalne povratnike u Hrvatsku. Nije mi jasno da li ja kao strani drzavljanin kod kupovine auta (npr u Rumunjskoj) placam (ili ne) njihov porez pa ga dobijam nazad kod iseljenja, ili je mozda neka druga opcija u pitanju. Znam da u HR placam samo trosarinu, pitanje je samo sto placam u Rumunjskoj kod kupovine. Znam da nema tamo bas puno nase dijaspore ali posto su i oni EU mozda dobijem odgovor. Hvala

PetBorut
04.07.2009., 20:06
Zadnjih par godina radim vani na bijelo(dozvola boravka i radna dozvola) i uskoro bi trebao otici na teren u Rumunjsku. Poznata mi je zakonska regulativa uvoza auta za stalne povratnike u Hrvatsku. Nije mi jasno da li ja kao strani drzavljanin kod kupovine auta (npr u Rumunjskoj) placam (ili ne) njihov porez pa ga dobijam nazad kod iseljenja, ili je mozda neka druga opcija u pitanju. Znam da u HR placam samo trosarinu, pitanje je samo sto placam u Rumunjskoj kod kupovine. Znam da nema tamo bas puno nase dijaspore ali posto su i oni EU mozda dobijem odgovor. Hvala

Ne znam kako je konkretno u Rumunjskoj, ali ne bih rekao da se razlikuje od ostalih EU drzava.
Na rabljene stvari ne mozes dobit povrat poreza, auto bi u trenutku izvoza iz Rumunjske trebao biti nov (do 6 mjeseci i 6000 km i neregistriran mislim) ili bi prodavac mogao odbit taj pretporez (recimo da kupujes od prave osobe koja je u ssutavu PDVa).
Placas dakle vjerojatno isto ono sto placaju i Rumunji. :ne zna:
Ali to je sve samo nagadjanje, mozda postoje nekakve posebne privremene tablice za strance.

jabuka008
05.07.2009., 07:09
Pa nema druge nego kad se ode u Rumunjsku ispitati situaciju. Posto je to EU ne bi trebalo biti razlike u odnosu na Njemacku. Plan mi je kupiti auto u Rumunjskoj kao strani drzavljanin,jer sam primjetio drasticne razlike u cijeni nekih modela, te ga pri povratku u Hrvatsku (za 2-3 godine ako bog da) uvesti. Kao stalni povratnik u HR oslobodjen sam carine i PDV-a (uz neke uvjete). Mislio sam, mozda neko ko je prosao proceduru procita ovaj post i pomogne savjetom. Ma nista strasno, sve ce biti jasno kad dodje vrijeme za to.

FANCY
10.07.2009., 15:24
Pa nema druge nego kad se ode u Rumunjsku ispitati situaciju. Posto je to EU ne bi trebalo biti razlike u odnosu na Njemacku. Plan mi je kupiti auto u Rumunjskoj kao strani drzavljanin,jer sam primjetio drasticne razlike u cijeni nekih modela, te ga pri povratku u Hrvatsku (za 2-3 godine ako bog da) uvesti. Kao stalni povratnik u HR oslobodjen sam carine i PDV-a (uz neke uvjete). Mislio sam, mozda neko ko je prosao proceduru procita ovaj post i pomogne savjetom. Ma nista strasno, sve ce biti jasno kad dodje vrijeme za to.

A dali bi mi mogao reci kad se vracas za stalno jesi oslobodjen svih poreza na automobil+PDV-a i jeli bitno koliko je auto star, jel isto vrijedi za dva automobila, dakako oba obiteljska i jeli isto je sa stvarima imovinom, TV-Tehnika itd jel se na to sbe placa nesto ili ne.
Hvala unaprijed.

jabuka008
11.07.2009., 10:57
Oslobodjen si carine i PDV-a ali ne i trosarine na automobile. Auto mora u trenutku stalnog povratka biti najmanje 6 mjeseci u tvom vlasnistvu i nije potrebno vrsiti homologizaciju. Mislim da starost auta kao i broj auta koje uvozis (moraju glasiti na ime stalnog povratnika) nije ogranicena. Pretpostavljam da ne mozes uvesti 25 komada! Za sve nejasnoce je najbolje se obratiti Carinskoj upravi Republike Hrvatske (www.carina.hr) putem maila. Odgovor se dobije jako brzo. Na njihovim stranicama se moze pronaci i propis koji uredjuje ovo o cemu pricamo. Mozda ksnije kad mi se bude dalo to pronadjem i prikacim.

mladen1980
12.07.2009., 17:40
http://www.matis.hr/pravni_savjeti/carinske_povlastice.pdf,samo ne stoji visina trosarine.Kad kupujes automobil kupi ga po netto cijeni,uzmi carinske tablice 6 mj.(cijena u Njemackoj im je 360 €).U roku 6 mjeseci moras izaci iz Rumunjske sa automobilom te se nakon 6 mjeseci javi dole na carini.

mladen1980
12.07.2009., 17:41
http://www.matis.hr/pravni_savjeti/carinske_povlastice.pdf

FFE
12.07.2009., 20:53
A dali bi mi mogao reci kad se vracas za stalno jesi oslobodjen svih poreza na automobil+PDV-a i jeli bitno koliko je auto star, jel isto vrijedi za dva automobila, dakako oba obiteljska i jeli isto je sa stvarima imovinom, TV-Tehnika itd jel se na to sbe placa nesto ili ne.
Hvala unaprijed.

ja sam upravo uvozila svoj automobil koji nisam mogla uvesti u USA, te neke osobne stvari koje nisam zeljela prodati u CH tipa aparat za kavu itd. cijeli proces je bio vrlo mucan za mene, od prelaska granice, preko carine, speditera, nacina ophodjenja sa strankama, do carinika u Zagrebu kojega mogu samo opisati kao nekulturnu seljacinu koja je najvjerojatnije namjestena po principu rodjo, cekanja rjesenja da si oslobodjen placanja carine itd. trosarinu sam platila, nesto i na osobne stvari (neko sranje, ne znam zapravo sto konkretno). uglavnom, ne bih pozeljela vise uvoziti nikakav automobil, toliko su mi se smucili svi oni, njihov komunisticki nacin ophodjenja s ljudima zaostao iz onih vremena, te njihova nekultura, ono bar najosnovnije da te pozdravi, ili barem da ruku. :rolleyes:

jabuka008
13.07.2009., 09:19
http://www.matis.hr/pravni_savjeti/carinske_povlastice.pdf,samo ne stoji visina trosarine.Kad kupujes automobil kupi ga po netto cijeni,uzmi carinske tablice 6 mj.(cijena u Njemackoj im je 360 €).U roku 6 mjeseci moras izaci iz Rumunjske sa automobilom te se nakon 6 mjeseci javi dole na carini.
Jasno mi je ovo sto si napisao. To je mozda i najjeftiniji nacin.
Koja je procedura(sto je najisplativije) ako zelim taj auto koristiti u Rumunjskoj 1-2 godine pa kod povratka iskoristiti povlasticu. Pretpostavljam da bi u cijeloj EU trebalo biti isto. Hocu reci, ne znam da li sam u obvezi kao stranac platiti njihov porez kod kupnje auta i mozda ga dobiti nazad kod povratka u HR.

FANCY
13.07.2009., 10:48
Znaci bit ce veselo vece kad se krene.? Hvala na informacijama.
FFE kako je u USA? jeli mnogo drugacije nego ovdje u Europi.

ica22-sb
06.09.2009., 19:45
Pozz svima, imam jedno pitanje, naime bratić mi radi u njemačkoj ima radnu dozvolu, sad ce uzet i njihovu vozačku, uglavnom on bi tamo uzeo auto, recimo za 10 000 eur, pa ga zanima kako taj auto uvesti ovdje i na koji način bi mogao izbjeći sve troškove (koji se mogu izbjeći, da neplaća nešta što bi mogao izbjeći).
Nadam se da čete mi pomoći tj. njemu, unaprijed zahvaljujem.

Pavlinas
21.11.2010., 13:09
Ja zivim danas u Svedskoj i selim se u Hrvatsku za 6 mjeseci i zanima me neka pitanja o uvozu auto kao povratnik.

Ja sam mislio kupit 2 auta i 1 motor u njemackoj za uvoz u Hrvatsku kao povratnik, razumim da moram platiti trosarinu ali nije me jasno koliko.

Jeli auto mora biti kupljen u toj drzavi ti si zivio i moze li se uvozit vise od jednog auto.

buntspecht
21.11.2010., 13:44
Ja zivim danas u Svedskoj i selim se u Hrvatsku za 6 mjeseci i zanima me neka pitanja o uvozu auto kao povratnik.

Ja sam mislio kupit 2 auta i 1 motor u njemackoj za uvoz u Hrvatsku kao povratnik, razumim da moram platiti trosarinu ali nije me jasno koliko.

Jeli auto mora biti kupljen u toj drzavi ti si zivio i moze li se uvozit vise od jednog auto.

Također u predmete kućanstva se mogu svrstati i osobni automobili, motocikli, prikolice, kamp kućice, plovila, ukoliko je i ove predmete korisnik povlastice ili koji član njegove obitelji imao u vlasništvu šest mjeseci,

vise informacija

http://www.carina.hr/Putnici/Povlastice.aspx

uglavnom, moras prvo dobit potvrdu na ambasadi u svedskoj, da si tamo duze od 12 mjeseci....

e da, 1 auto po osobi, barem su tak mojima rekli.al se mozes informirat na ambasadi

Pavlinas
21.11.2010., 13:54
Također u predmete kućanstva se mogu svrstati i osobni automobili, motocikli, prikolice, kamp kućice, plovila, ukoliko je i ove predmete korisnik povlastice ili koji član njegove obitelji imao u vlasništvu šest mjeseci,

vise informacija

uglavnom, moras prvo dobit potvrdu na ambasadi u svedskoj, da si tamo duze od 12 mjeseci....

e da, 1 auto po osobi, barem su tak mojima rekli.al se mozes informirat na ambasadi

Ok, hvala

Di mogu naci link za kostanje trosarine za uvoz auta i HR

buntspecht
21.11.2010., 14:03
Ok, hvala

Di mogu naci link za kostanje trosarine za uvoz auta i HR

ovisi koliko ti ga procjene na carinarnici. moguce je da ti auto koji recimo kupis stajaznam za 5000 eur procjene na 10000 eur, pa na to platis onda carinu

Pavlinas
21.11.2010., 14:07
Povratnik ne placa carinu, samo trosarinu

Auto ce kostat ca 25-30,000 Euro i zelim znati koliko stoju trosarina ali neogu nigdje naci link di se racuna trosarina

Wog Boy
21.11.2010., 14:10
na googletu naravno, Visina posebnog poreza (trošarine) koji se plaća pri uvozu (http://infos.hok.hr/hr/faq/c_porezi_i_carine/c5_posebni_porezi/visina_posebnog_poreza_trosarine_pri_uvozu_osobnih _automobila_i_motocikala)

Pavlinas
21.11.2010., 14:24
na googletu naravno, Visina posebnog poreza (trošarine) koji se plaća pri uvozu (http://infos.hok.hr/hr/faq/c_porezi_i_carine/c5_posebni_porezi/visina_posebnog_poreza_trosarine_pri_uvozu_osobnih _automobila_i_motocikala)

To je za obrt i ne za povratnika

TransAm.hr
26.11.2010., 12:05
A što ako npr. kupim auto šest mjeseci prije povratka, ali ga ne registriram u zemlji iz koje se vraćam?
I onda ga pri povratku uvezem.

Dali auto mora biti registriran u zemlji iz koje se vraćaš?
Ili je dovoljno da je auto prilikom povratka u tvom vlasništvu min 6 mjeseci?

U zakonu ima ta klauzula da predmeti moraju biti korišteni, dali to onda ipak znači da auto mora biti registriran?

buntspecht
26.11.2010., 12:37
A što ako npr. kupim auto šest mjeseci prije povratka, ali ga ne registriram u zemlji iz koje se vraćam?

U zakonu ima ta klauzula da predmeti moraju biti korišteni, dali to onda ipak znači da auto mora biti registriran?

nemora bit registriran, dovoljno je da je tvoj. imas kupoprodajni, knjizicu vozilan na tvoje ime. tamo pise odkad je tvoj

ScoutZG
26.11.2010., 13:35
Ja sam u Sofiji u Bugarskoj, provjereno je od strane Hrvatske ambasade da već nakon proteka od godinu dana boravka (na osnovu posla npr.) možeš uvesti svoj auto u RH uz plaćanje samo trošarine. Ali naravno, to mi ne pada na pamet pošto nemam razloga to raditi (pošto planiram ostati tu), a i godišnja registracija+tehnički pregled+osnovno osiguranje od građanske odgovornosti+osiguranje za inozemstvo (kao zelena karta) = 150 leva ~ 75 eura za do 2000 kubika :)

Tako da pretpostavljam da je u susjednoj Rumunjskoj vrlo, vrlo slično

jabuka008
03.12.2010., 21:17
Situacija se malo promijenila. Rumunjska je trajala jako kratko. Sad sam na Kosovu cca 3 godine. Treba istražiti kako je ovdje.

ScoutZG
06.12.2010., 00:01
U svakom slučaju, imati ćeš blagih poteškoća s putovanjima s Kosova, pogotovo ako misliš ići s autom registriranim tamo npr. u Hrvatsku preko Srbije, u Srbiju ili bilogdje preko Srbije. Naime, procedura je da skineš tablice i platiš osiguranje koje će ti vrijediti u Srbiji; Kosovsko nije priznato, kao ni tablice, kao ni država ;)
Tako da vjerojatno ćeš morati uzimati probne VR (Vranje) tablice - to rade i sve redovne autobusne linije na putu za i od Kosova, koje prolaze kroz Srbiju. Ili moraš zaobići Srbiju! U svakom slučaju, smatram da ne bi ni uštedio kupovinom auta tamo, a i gnjavaža je velika. Sumnjam da je Kosovo oslobođeno carina i davanja (kao EU države) te da su troškovi jako mali.

Seven of Nine
28.12.2010., 11:04
U svakom slučaju, imati ćeš blagih poteškoća s putovanjima s Kosova, pogotovo ako misliš ići s autom registriranim tamo npr. u Hrvatsku preko Srbije, u Srbiju ili bilogdje preko Srbije. Naime, procedura je da skineš tablice i platiš osiguranje koje će ti vrijediti u Srbiji; Kosovsko nije priznato, kao ni tablice, kao ni država ;)
Tako da vjerojatno ćeš morati uzimati probne VR (Vranje) tablice - to rade i sve redovne autobusne linije na putu za i od Kosova, koje prolaze kroz Srbiju. Ili moraš zaobići Srbiju! U svakom slučaju, smatram da ne bi ni uštedio kupovinom auta tamo, a i gnjavaža je velika. Sumnjam da je Kosovo oslobođeno carina i davanja (kao EU države) te da su troškovi jako mali.

Pošto sam često kod sestre koja radi tamo i u MK, mogu reći da smo se raspitivale i ne stoji ovo što si rekao. Dakle, stranci su oslobođeni njihove carine i pdv-a a ako imaju kakvu potvrdu od strane organizacije za koju rade, a pri uvozu u HR vrijede ista pravila za povlastice jer je Kosovo priznata država od strane HR,a imamo i ambasadu. Samo mi nije jasan uvjet naše carine - ne korištenja zdravstenog preko HZZO, jer koliko godina ranije se ne smije koristiti nije navedeno...

ScoutZG
29.12.2010., 13:05
Krivo si me shvatila... Samo sam htio reci, u kratkim crtama, da na Kosovu nisu auti jeftini kao u zemljama EU te da je kompliciranije putovati ako moras proci kroz Srbiju, posto od strane Srbije Kosovo nije priznato.

A ovo sto se tice HZZO, pojma nisam imao, ja kad sam otisao u Bugarsku, nisam u Hrvatskoj nista "odjavljivao". A osiguranje sam dobio, uz dopunsko takodjer, na osnovu nezaposlenosti... valjda mi to nece stvarati probleme u buducnosti, nadam se

Seven of Nine
02.01.2011., 23:09
Krivo si me shvatila... Samo sam htio reci, u kratkim crtama, da na Kosovu nisu auti jeftini kao u zemljama EU te da je kompliciranije putovati ako moras proci kroz Srbiju, posto od strane Srbije Kosovo nije priznato.

A ovo sto se tice HZZO, pojma nisam imao, ja kad sam otisao u Bugarsku, nisam u Hrvatskoj nista "odjavljivao". A osiguranje sam dobio, uz dopunsko takodjer, na osnovu nezaposlenosti... valjda mi to nece stvarati probleme u buducnosti, nadam se

To se moglo vidjeti na stranicama carina.hr ali sada ne mogu više to naći. Uglavnom taj uvoz bez plaćanja dadžbina nosi i neke dileme sa sobom. Npr. postoji mogućnost da preko tog uvezenog vozila saznaju da si radio u inozemstvu a onda ti porezna može nakalemit i tzv. načelo svjetskog oporezivanja dohotka, da platiš razliku poreza koju si platio u BG i koju bi platio u HR, tak stoji u poreznom zakonu. Mada mislim da ne rade to, bar ne još. Al uvijek postoji mogućnost da ti nešto daju a nešto uzmu, zato se treba dobro propitati na carini i u poreznoj.

jabuka008
09.04.2011., 20:59
Ja sam prije 1-2 godine tražio odgovor od Hrvatske Carine u vezi ove teme pa mi nisu spominjali nikakv HZZO. Ja radim za stranu firmu ali sam u HR fiktivno prijavljen, tj. uplaćujem zdravstveno i mirovinsko, tako da mislim da u stvari nemam pravo na povratničke beneficije.Smiješno mi je to da povratnik ne može kupiti auto u HR i biti oslobođen davanja. Ali to je već neka druga priča.

Actros1841
10.04.2011., 11:14
Npr. postoji mogućnost da preko tog uvezenog vozila saznaju da si radio u inozemstvu a onda ti porezna može nakalemit i tzv. načelo svjetskog oporezivanja dohotka, da platiš razliku poreza koju si platio u BG i koju bi platio u HR, tak stoji u poreznom zakonu. Mada mislim da ne rade to, bar ne još. Al uvijek postoji mogućnost da ti nešto daju a nešto uzmu, zato se treba dobro propitati na carini i u poreznoj.

Dušice draga ovo je čisto tvoja umotvorina! Onaj tko je bio na radu ili boravio u inozemstvu duže od 168 dana u godini NEMA OBVEZA POREZA U Rep. HR...on je svoje poreze plaćao u zemlji u kojoj je boravio i imao prebivalište te tako nije hrvatski porezni obveznik! Po tebi bi ja koji živim i radim u D morao plaćat i hrvatski porez? Na koju foru? I da ako se sad vratim u HR morao bi na svoju zaradu platit unatrag "svjetski porez" ??????

A carina je vrlo jasna po pitanju povlastica za hrvatske građane koji se vraćaju za stalno u zemlju! Predmeti kućanstva u koje spada i osobni automobil je oslobođen plaćanja carine ( za aute proizvedene u EU ionako nema carine) i PDV-a! Plaća se samo trošarina, nema čak ni homologacije ( inaće potrebne za rabljena vozila kod privatnog uvoza)

Čak su i vrlo liberalni u pogledu dokazivanja boravka i rada u inozemstvu ...u pravilu potvrda konzularnog predstavništva ili prema vizama iz putovnice ČAK i IZJAVA O DATUMU PRESELJENJA U HRVATSKU PROLAZI ( čudno ali istinito )

Ako ne vjeruješ evo ti link na carinsku stranicu gdje ti sve piše!!!

Ja sam prije 1-2 godine tražio odgovor od Hrvatske Carine u vezi ove teme pa mi nisu spominjali nikakv HZZO. Ja radim za stranu firmu ali sam u HR fiktivno prijavljen, tj. uplaćujem zdravstveno i mirovinsko, tako da mislim da u stvari nemam pravo na povratničke beneficije.Smiješno mi je to da povratnik ne može kupiti auto u HR i biti oslobođen davanja. Ali to je već neka druga priča.

To što svoje doprinose iz dohodka plaćaš u HR ne znači da nemaš pravo, jer ti BORAVIŠ po prirodi posla u inozemstvu i radiš tamo!
Ti nisi "fiktivno" prijavljen u HR već stvarno, a to što za stranu firmu radiš u nekoj drugoj zemlji je isto tako stvarno, shodno tome imaš neki boravak u inozemstvu, imaš i neku adresu na kojoj si prijavljen u inozemstvu, i u toj zemlji si dobio kod prijave boravka i prijavnicu stana zar ne? I kad odlaziš se tamo i odjavljuješ? E pa onda prošteaj do našeg konzulata i predoči to i zatraži potvrdu da si boravio toliko i toliko u toj zemlji ( na temelju prijave i odjave potvrde) i ne vidim onda nikakav problem da uvezeš vozilo koje si koristio tamo najmanje 6 mjeseci prije preseljenja u HR ( na tvoje ime) ili da kupiš NOVO vozilo u Hrvatskoj u roku od godine dana nakon preseljenja u HR pod istim uvjetima ( bez PDV i carine )

Cheap4me
11.04.2011., 04:43
ili da kupiš NOVO vozilo u Hrvatskoj u roku od godine dana nakon preseljenja u HR pod istim uvjetima ( bez PDV i carine )

Bog Actros. Dali si siguran da povratinik u Hr ima pravo kupiti NOVO auto bez PDV_a i carine u roku od godine dana od datuma povratka u Hr. Ima li nekakav link da mi to potvrdi jer ja nisam uspio nista naci na tu temu. Usput da napomenem i to da nisam u EU_u vec u Kanadi ako ima kakve razlike.

Hvala unaprijed

Actros1841
11.04.2011., 10:55
Bog Actros. Dali si siguran da povratinik u Hr ima pravo kupiti NOVO auto bez PDV_a i carine u roku od godine dana od datuma povratka u Hr. Ima li nekakav link da mi to potvrdi jer ja nisam uspio nista naci na tu temu. Usput da napomenem i to da nisam u EU_u vec u Kanadi ako ima kakve razlike.

Hvala unaprijed

Link ti je u mom gornjem postu! inaće www.carina.hr i onda na povlastice!

Eu ili ne EU .....odnosi se na hrvatske građane koji su broavili po ovom ili onom osnovu najmanje godinu dana u inozemstvu! Trenutno ne piše ( ali sam čitao u NN mislim o tome da se može U HRVATSKOJ kupiti novi auto s povlasticom jer na stranici je samo izgleda sažeti prikaz!

sleepwalker74
12.04.2011., 07:11
Link ti je u mom gornjem postu! inaće www.carina.hr i onda na povlastice!

Eu ili ne EU .....odnosi se na hrvatske građane koji su broavili po ovom ili onom osnovu najmanje godinu dana u inozemstvu! Trenutno ne piše ( ali sam čitao u NN mislim o tome da se može U HRVATSKOJ kupiti novi auto s povlasticom jer na stranici je samo izgleda sažeti prikaz!

Pročitao cijeli Carinski zakon i nisam pronašao taj podatak, postojalo je prije za povratnike iz prekooceanskih zemalja da mogu kupiti vozilo u EU pa ga uvesti bez da su vlasnici 6 mj. al ovo prvi puta čujem.

Daj mi točanniji podatak gdje si to pronašao

Actros1841
12.04.2011., 09:15
Bože moj jel ja "kineski" pišem? 2x dajem link NA POVLASTICE za uvoz!

Automobil spada u predmete kućanstva lijepo piše, isto tako lijepo piše da se mogu predmeti kućanstva višekratno u tijeku godine dana od povratka uvozit!

I nije bilo samo da "prekomorski" mogu kupit novi auto već za sve jednako!

evo bitnih citata sa te stranice ( carina hr)

PRESELJENJE PREDMETA KUĆANSTVA U REPUBLIKU HRVATSKU

Člankom 187. stavak 1. točka 11. Carinskog zakona (NN, br. 78/99-138/06), te člancima 17. – 21. Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine (NN, br. 5/07), propisano je oslobođenje od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost na predmete kućanstva koji se uvoze pri preseljenju fizičkih osoba iz drugih zemalja u Republiku Hrvatsku.

Navedenim propisima, uvoz predmeta kućanstva uz primjenu oslobođenja od plaćanja carine i PDV-a nije ograničen vrstom, količinom i vrijednošću, a moguć je uz ispunjenje dvaju uvjeta:

* prethodnim boravkom u drugoj zemlji od najmanje 12 mjeseci, te
* posjedom i uporabom predmeta od najmanje šest mjeseci u inozemnom kućanstvu.

Korisnici oslobođenja mogu biti:

* hrvatski državljani koji su boravili ili radili u inozemstvu, ili
* strani državljani koji su od nadležnog tijela državne uprave (MUP-a) dobili odobrenje privremenoga ili stalnog boravka u Republici Hrvatskoj.

Pod predmetima kućanstva smatraju se primjerice namještaj, kućanski aparati, razni električni uređaji, razni drugi predmeti za uređenje i opremanje kuće ili stana, a isto tako i hobi alat, manje poljoprivredne alatke i uređaji, kao što su motorna pila, freza, kosilica i sl., ukoliko se radi o predmetima podobnim za kućnu uporabu ili uporabu u slobodno vrijeme, odnosno ne za profesionalno bavljenje nekom djelatnošću. Također u predmete kućanstva se mogu svrstati i osobni automobili, motocikli, prikolice, kamp kućice, plovila, ukoliko je i ove predmete korisnik povlastice ili koji član njegove obitelji imao u vlasništvu šest mjeseci, ali i razumne količine potrošne robe (primjerice jednomjesečne zalihe živežnih namirnica), za koju, obzirom na njen karakter nije obvezatno prethodno šestomjesečno posjedovanje.

Činjenica posjeda i korištenja predmeta kućanstva u proteklom šestomjesečnom razdoblju dokazuje se računima ili drugim vjerodostojnim ispravama, odnosno u nedostatku istih ocjenu rabljenosti daje uredujući carinski službenik u postupku carinjenja robe. Za predmete koji podliježu registraciji (osobni automobili, motocikli, plovila, prikolice) u navedenu svrhu služe prometne isprave odnosnoga predmeta, odnosno druge isprave o vlasništvu – kupoprodajni ili darovni ugovor.

Predmeti kućanstva koji se uvezu uz oslobođenje od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost, ne smiju se prodati, dati drugom na korištenje, zalog, najam ili rabiti u druge svrhe, u razdoblju od 12 mjeseci u od dana uvoznoga carinjenja, osim ako se prethodno pri nadležnoj carinanrici ne plate uvozna davanja kojih je korisnik bio oslobođen.

Evo ovo sada nije na "kineskom jeziku"! i samo je kopirano sa stranice carina.hr!

Alkemicharka
12.04.2011., 10:23
Ja u svojem poslu ne moram primjenjivati Carinski zakon već Pravilnik o homologaciji i Pravilnik o registraciji i označavanju vozila ali za povratnike su što se tiče uvoza vozila potpuno jednaki uvjeti. Ne može povratnik kupiti u Hrvatskoj novo vozilo u roku godine dana od preseljenja iz inozemstva bez plaćanja carine i PDV-a:rolleyes:.

Može samo uvesti vlastito vozilo, odnosno ono koje je on ili su članovi njegovog kućanstva posjedovali ili koristili najmanje 6 mjeseci do dana useljenja ili povratka u Hrvatsku i da se to vozilo uveze u roku od 12 mjeseci od dana useljenja ili povratka u Hrvatsku, za što slijedi zabrana otuđenja godinu dana od dana uvoza.

Dakle, radi se o rabljenom vozilu, a u naslovu citata sa stranice carine lijepo piše PRESELJENJE PREDMETA KUĆANSTVA U REPUBLIKU HRVATSKU:)!

sleepwalker74
12.04.2011., 13:58

nije mi jasan ovaj dio (podvučen), taj dio ne postoji u CZ, al vidim da si se unaprijed ogradio i napisao da misliš, a ja mislim da ti krivo misliš i da nisi u pravu

novo vozilo NE MOŽEŠ uvesti kao predmet povlastice, samo ono za koje možeš dokazati da si ga koristio najmanje 6 mj. prije uvoza, i nije da možeš jedno vozilo nego ih možeš više uvesti, možeš i motore itd. postoji neka ograničenja u količini al da ne treskam necu tvrditi koliko čega, pa ako imaš pitanja vezano oko uvoza bolje pitaj i rado ću ti odgovoriti bez obzira na loš start koji smo imali

Actros1841
12.04.2011., 17:05
Ja u svojem poslu ne moram primjenjivati Carinski zakon već Pravilnik o homologaciji i Pravilnik o registraciji i označavanju vozila ali za povratnike su što se tiče uvoza vozila potpuno jednaki uvjeti.

a kako onda objašnjavaš ovaj citat?

citat :

Pri uvozu osobnih automobila , motocikala i plovila, uz ispunjenje gornjih uvjeta, uz oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a, za odnosna prometna sredstva nije potrebno provoditi tzv. homologaciju, ali se oslobođenje ne odnosi na poseban porez, te se isti (tzv. trošarina) uvijek obračunava i plaća sukladno odgovarajućim odredbama Zakona o posebnim porezima na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove (NN, br. 139/97-95/04).

Ne može povratnik kupiti u Hrvatskoj novo vozilo u roku godine dana od preseljenja iz inozemstva bez plaćanja carine i PDV-a:rolleyes:.

Može samo uvesti vlastito vozilo, odnosno ono koje je on ili su članovi njegovog kućanstva posjedovali ili koristili najmanje 6 mjeseci do dana useljenja ili povratka u Hrvatsku i da se to vozilo uveze u roku od 12 mjeseci od dana useljenja ili povratka u Hrvatsku, za što slijedi zabrana otuđenja godinu dana od dana uvoza.

Bit će da je ta odredba isključena kod nekog prekrajanja zakona o povlasticama, znam da je neko vrijeme i to bilo moguće i odmah sam naveo da neznam gdje je to nestalo, molim te pročitaj moje postove do kraja!

Dakle, radi se o rabljenom vozilu, a u naslovu citata sa stranice carine lijepo piše PRESELJENJE PREDMETA KUĆANSTVA U REPUBLIKU HRVATSKU:)!

Nije ni čudo obzirom ko je pisao zakon o povlasticama ( znamo ko ) pa je vozilo uključio u predmet domaćinstva....manje bitno, bitno da se spominje u povlasticama!

I jedno pitanje "kemičarka" jesu li tvoji inicijali možda D.K?????? Ako jesu ili ako su bili jedan dio tvog života onda se mislim jako jako dobro poznamo!

Phil Lynott
12.04.2011., 17:47
Negdje ces platit porez. Ako iz Rumunjske uvozis kao polovni onda u RH ne placas porez i carinu ali placas trosarinu (this is all subject to terms and conditions). A ako iz Rumunjske izvozis kao novi onda tamo ne placas porez (i carinu? - nema carine ako je EU automobil) nego placas porez, carinu i trosarinu prilikom uvoza u RH.

Alkemicharka
12.04.2011., 20:51
[QUOTE]a kako onda objašnjavaš ovaj citat?

citat :

Pri uvozu osobnih automobila , motocikala i plovila, uz ispunjenje gornjih uvjeta, uz oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a, za odnosna prometna sredstva nije potrebno provoditi tzv. homologaciju, ali se oslobođenje ne odnosi na poseban porez, te se isti (tzv. trošarina) uvijek obračunava i plaća sukladno odgovarajućim odredbama Zakona o posebnim porezima na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove (NN, br. 139/97-95/04).

Ne vidim šta se tu ima objašnjavati kad je logično:ne zna:. Ne provodi se homologacija, ne plaća se carina i PDV ali se plaća trošarina. Po pitanju carinskih propisa se već ponudio sleepwalker74 da će ti dati pojašnjenja, ipak je to njemu posao koji radi, meni nije:).

Bit će da je ta odredba isključena kod nekog prekrajanja zakona o povlasticama, znam da je neko vrijeme i to bilo moguće i odmah sam naveo da neznam gdje je to nestalo, molim te pročitaj moje postove do kraja!

Pročitala sam tvoje postove do kraja, ne znam gdje i kada i da li je ta odredba negdje i od kuda ispala, ja se moram držati onoga što je propisao Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo u Pravilniku o homologaciji i onog što mi nalaže MUP i Pravilnik o registraciji vozila, a sleepwalker74 onoga što je propisao Carinski zakon i u tome su te zajedničke dodirne točke koje se tiču uvoza vozila povratnika.

http://www.hak.hr/vozila/homologacija/oslobodjenja/

Nije ni čudo obzirom ko je pisao zakon o povlasticama ( znamo ko ) pa je vozilo uključio u predmet domaćinstva....manje bitno, bitno da se spominje u povlasticama!

Ja ne znam tko je pisao zakon o povlasticama.

I jedno pitanje "kemičarka" jesu li tvoji inicijali možda D.K?????? Ako jesu ili ako su bili jedan dio tvog života onda se mislim jako jako dobro poznamo!

Nisu mi inicijali D.K. niti su ikada bili, ne poznajemo se i krivo misliš:rolleyes:

sleepwalker74
13.04.2011., 07:11
@Actros1841

pisati i dijeliti savjete o stvarima koje površno poznaješ nije baš najbolje, ni za tebe ni za onoga na koga se odnose, pogotovo pozivati nekoga na red, opet ti pišem, pitaj lijepo što god te zanimalo, uvijek ću ti odgovoriti

Alkemičarka je puno puta pomogla savjetom ljudima na forumu, volim pročitati njene postove iz razloga što nije bahata i uvijek je pristojna, što nažalost na forumu ali i u stvarnom životu postaje rijetkost

Actros1841
13.04.2011., 09:18
@Actros1841

pisati i dijeliti savjete o stvarima koje površno poznaješ nije baš najbolje, ni za tebe ni za onoga na koga se odnose, pogotovo pozivati nekoga na red, opet ti pišem, pitaj lijepo što god te zanimalo, uvijek ću ti odgovoriti

Koji je tvoj problem?
Kome ja dijelim savjete? Dao sam ljudima link na stranicu carine hr! Gdje je opisano pod kojim uvjetima građani HR imaju povlastice kod uvoza!

Nove aute sam spomenuo " da je bilo" i da neznam kako toga više nema na stranici! ...

A Alkemičarki isto nisam ništa drugo rekao nego podvukao njenu tvrdnju "da kod nje nema razlike između povratnika ili ne kod registracije i da za uvoz kontolira homologaciju".......A POVRATNICI NEMAJU HOMOLOGACIJU!

citat njenog napisa!
Ja u svojem poslu ne moram primjenjivati Carinski zakon već Pravilnik o homologaciji i Pravilnik o registraciji i označavanju vozila ali za povratnike su što se tiče uvoza vozila potpuno jednaki uvjeti.

E pa nisu potpuno isti uvjeti!!!!! POVRATNICI KOJI UVOZE VOZILO NE MORAJU PROĆ HOMOLOGACIJU koju moraju proć svi drugi hrvatski građani ( njihova vozila koja uvoze na to mislim ne na "homologaciju građana")

I nisam niti jednom riječju prozivao alkemičarku tako da mi svrha tvog posta osim ulizavanja nije jasna!

I još za kraj ako sam napisao " DA MISLIM" to nikome pametnome nije izjava DA TVRDI I DA JE U PRAVU! VEĆ znači točno to ....NISAM SIGURAN, te kao takav i NE TVRDIM NEŠTO ŠTO NIJE!

tvoj citat :
al vidim da si se unaprijed ogradio i napisao da misliš, a ja mislim da ti krivo misliš i da nisi u pravu....

Potpuno bespotrebno nagalašavanje nisi u pravu! JER NISAM NI TVRDIO da je i dalje moguće ( a znam da je bilo moguće jedno vrijeme zato sam i sam ostao iznenađen da toga više nema)

I sad se isključujem iz ove rasprave .....mislim da je link koji sam dao ljudima bio dovoljno jasan inofrmativan i točan, bez mogućnosti krive interpretacije za onoga tko zna čitat hrvatski,svakome ko kao povratnik misli uvest vozilo!

Konačno i sam sam uvozio i uvozit ću vozila i plovila kao povratnik tako da je meni osobno procedura poznata!

sleepwalker74
13.04.2011., 12:36
evo koji su moji problemi u par crta

Dušice draga ovo je čisto tvoja umotvorina! Onaj tko je bio na radu ili boravio u inozemstvu duže od 168 dana u godini NEMA OBVEZA POREZA U Rep. HR...on je svoje poreze plaćao u zemlji u kojoj je boravio i imao prebivalište te tako nije hrvatski porezni obveznik! Po tebi bi ja koji živim i radim u D morao plaćat i hrvatski porez? Na koju foru? I da ako se sad vratim u HR morao bi na svoju zaradu platit unatrag "svjetski porez" ??????

odakle ti podatak od 168 dana? koliko ima kalendarska godina dana? 183 dana glasi ispravan podatak

To što svoje doprinose iz dohodka plaćaš u HR ne znači da nemaš pravo, jer ti BORAVIŠ po prirodi posla u inozemstvu i radiš tamo!
Ti nisi "fiktivno" prijavljen u HR već stvarno, a to što za stranu firmu radiš u nekoj drugoj zemlji je isto tako stvarno, shodno tome imaš neki boravak u inozemstvu, imaš i neku adresu na kojoj si prijavljen u inozemstvu, i u toj zemlji si dobio kod prijave boravka i prijavnicu stana zar ne? I kad odlaziš se tamo i odjavljuješ? E pa onda prošteaj do našeg konzulata i predoči to i zatraži potvrdu da si boravio toliko i toliko u toj zemlji ( na temelju prijave i odjave potvrde) i ne vidim onda nikakav problem da uvezeš vozilo koje si koristio tamo najmanje 6 mjeseci prije preseljenja u HR ( na tvoje ime) ili da kupiš NOVO vozilo u Hrvatskoj u roku od godine dana nakon preseljenja u HR pod istim uvjetima ( bez PDV i carine )

isto nije točno, čim ostvaruješ prava iz zdrastvenog, mirovinskog osiguranja, i ili ostvaruješ dio primanja na području RH kako onda ne možeš biti povratnik, a da ne govorim o ovoj bedastoći koju si napisao o kupnji novoga u RH

Koji je tvoj problem?
Kome ja dijelim savjete? Dao sam ljudima link na stranicu carine hr! Gdje je opisano pod kojim uvjetima građani HR imaju povlastice kod uvoza!

I još za kraj ako sam napisao " DA MISLIM" to nikome pametnome nije izjava DA TVRDI I DA JE U PRAVU! VEĆ znači točno to ....NISAM SIGURAN, te kao takav i NE TVRDIM NEŠTO ŠTO NIJE!

tvoj citat :
al vidim da si se unaprijed ogradio i napisao da misliš, a ja mislim da ti krivo misliš i da nisi u pravu....

Potpuno bespotrebno nagalašavanje nisi u pravu! JER NISAM NI TVRDIO da je i dalje moguće ( a znam da je bilo moguće jedno vrijeme zato sam i sam ostao iznenađen da toga više nema)
I sad se isključujem iz ove rasprave .....mislim da je link koji sam dao ljudima bio dovoljno jasan inofrmativan i točan, bez mogućnosti krive interpretacije za onoga tko zna čitat hrvatski,svakome ko kao povratnik misli uvest vozilo!

Konačno i sam sam uvozio i uvozit ću vozila i plovila kao povratnik tako da je meni osobno procedura poznata!

ne tvrdiš nešto što nije, a pišeš o porezu, povratnicima itd., gle svejedno mi je kaj ti tvrdiš ili ne tvrdiš, samo mi je stalo da se govori i prenose činjenice točni podaci, a ovako bi mogao netko ispaštati zbog tvojeg NE TVRDIM

Alkemicharka
13.04.2011., 14:46
A Alkemičarki isto nisam ništa drugo rekao nego podvukao njenu tvrdnju "da kod nje nema razlike između povratnika ili ne kod registracije i da za uvoz kontolira homologaciju".......A POVRATNICI NEMAJU HOMOLOGACIJU!

citat njenog napisa!

E pa nisu potpuno isti uvjeti!!!!! POVRATNICI KOJI UVOZE VOZILO NE MORAJU PROĆ HOMOLOGACIJU koju moraju proć svi drugi hrvatski građani ( njihova vozila koja uvoze na to mislim ne na "homologaciju građana")

Moju tvrdnju si krivo interpretirao, pa sad ja citiram tebe: "da kod nje nema razlike između povratnika ili ne kod registracije i da za uvoz kontolira homologaciju" i da ne bi bilo zabune, objasnit ću što sam s tim, kako kažeš napisom, rekla. Svakako nisam da kod mene nema razlike između povratnika ili ne kod registracije i da ja kontroliram homologaciju, nego da ne moram primjenjivati Carinski zakon već Pravilnik o homologaciji i Pravilnik o registraciji i označavanju vozila, a ključna riječ je tu bila ali za povratnike su što se tiče uvoza vozila potpuno jednaki uvjeti. Znači, odnosilo se na Carinski zakon i navedene pravilnike koji u tom dijelu imaju dodirne točke, a to sam i objasnila u kasnijem postu i linkala dio iz Pravilnika o homologaciji gdje su pod točkom 4. navedeni uvjeti pod kojima su vozila povratnika oslobođena tog postupka, a koji su potpuno identični uvjetima koji se nalaze na stranici carine pod Preseljenjem predmeta kućanstva u Republiku Hrvatsku.

To je što se tiče mene i da ne bi ljudi bili ne daj Bože dovedeni u zabludu:top:

TransAm.hr
15.04.2011., 20:28

Alkemicharka, u jednom tvom postu si spomenula:
...
Može samo uvesti vlastito vozilo, odnosno ono koje je on ili su članovi njegovog kućanstva posjedovali ili koristili najmanje 6 mjeseci do dana useljenja ili povratka u Hrvatsku .
.........

dali to "posjedovali ili koristili" znači da auto ne mora biti registriran tokom tih 6 mjeseci?

Npr: 6 mjeseci prije povratka kupim auto, ali ga ne registriram, dakle imam samo kupoprodajni ugovor, i onda ga nakon 6 mjeseci uvezem u HR kao povratnik.

Hvala unaprijed

Alkemicharka
15.04.2011., 21:05
Alkemicharka, u jednom tvom postu si spomenula:
...
Može samo uvesti vlastito vozilo, odnosno ono koje je on ili su članovi njegovog kućanstva posjedovali ili koristili najmanje 6 mjeseci do dana useljenja ili povratka u Hrvatsku .
.........

dali to "posjedovali ili koristili" znači da auto ne mora biti registriran tokom tih 6 mjeseci?

Npr: 6 mjeseci prije povratka kupim auto, ali ga ne registriram, dakle imam samo kupoprodajni ugovor, i onda ga nakon 6 mjeseci uvezem u HR kao povratnik.

Hvala unaprijed

Jako dobro pitanje:top: U Pravilniku o homologaciji piše "posjedovali ili koristili najmanje šest mjeseci", a u Carinskom zakonu "imao u vlasništvu šest mjeseci". Za točan i siguran odgovor morati ćemo pričekati sleepwalkera74 jer carina uvidom u svu dokumentaciju povratnika utvrđuje da li ispunjava uvjete po kojima vozilo može biti oslobođeno plaćanja carine, PDV-a i homologacije, te isto upisuje na carinsku deklaraciju. Za predmete koji podliježu registraciji u Carinskom zakonu piše da se činjenica posjeda i korištenja dokazuje prometnim ispravama, odnosno drugim ispravama o vlasništvu vozila (kupoprodajni ili darovni ugovor) pa po toj logici bi bio dovoljan kupoprodajni ugovor ali stvarno to ne mogu tvrditi jer ne radim na carini. Ja na temelju klauzula na carinskoj deklaraciji samo upisujem zabranu otuđenja vozila u prometnu dozvolu na 12 mjeseci od dana uvoza:).

Cheap4me
16.04.2011., 03:22
Evo jos jedno pitanje od mene. Za Sleepwalkera74 ili ako mozda jos netko zna malo vise o carinskim zakonima.

Auto na kanadskim tablicama je u Hr. na vise od godine dana, sta znaci da je vec u carinskom prekrsaju. Ako taj auto dode do na primjer Bosanske granice i na granici se kupi zeleni karton (osiguranje na ajmo reci 7 dana), ude u Bosnu i sutradan se vrati natrag u Hrvatsku. Pri povratku u Hrvatsku dali imam pravo voziti taj isti auto u Hrvatskoj pod kanadskim tablicama u roku od 6 mjeseci a da mi se auto nece oduzeti ili da ne krsi carinske zakone?
Dali se taj zeleni karton racuna kao potvrda da je auto bio van Hrvatske za neko vrijeme? I dali ima mogucnost da mi se auto oduzme?
Unaprijed zahvaljujem

sleepwalker74
16.04.2011., 07:46
Evo jos jedno pitanje od mene. Za Sleepwalkera74 ili ako mozda jos netko zna malo vise o carinskim zakonima.

Auto na kanadskim tablicama je u Hr. na vise od godine dana, sta znaci da je vec u carinskom prekrsaju. Ako taj auto dode do na primjer Bosanske granice i na granici se kupi zeleni karton (osiguranje na ajmo reci 7 dana), ude u Bosnu i sutradan se vrati natrag u Hrvatsku. Pri povratku u Hrvatsku dali imam pravo voziti taj isti auto u Hrvatskoj pod kanadskim tablicama u roku od 6 mjeseci a da mi se auto nece oduzeti ili da ne krsi carinske zakone?
Dali se taj zeleni karton racuna kao potvrda da je auto bio van Hrvatske za neko vrijeme? I dali ima mogucnost da mi se auto oduzme?
Unaprijed zahvaljujem

vozilo dijeli sudbinu vlasnika, znaći kuda vlasnik tuda i vozilo, carina ne oduzima vozilo trajno, samo do trenutka kada se podmire svi troškovi nakon toga se vraca vlasniku, iz putovnice se može vidjeti koliko putuješ, granična policija evidentira ulaske i izlaske, tako da osiguranje vozila ne igra nikakvu ulogu

kad bi se držali strogo carinskih propisa to je prekršaj, u praksi teško da će ti itko raditi problema, obzirom da je vozilo staro, a moramo gledati i s ljudske strane da nije Kanada kao Slovenija pa sjedneš i izvezeš vozilo

svake godine ljetujem u okolici Zadra, tamo ima puno takvih automobila sa Kanadskim ili USA tablicama što i nije čudo obzirom koliko ljudi je odselilo preko bare

sleepwalker74
16.04.2011., 07:49

Hvala unaprijed

može, ne znam kak je sa novim, za rabljeni sam siguran da može, budem ti do ponedeljka javio, jbg. nisam ni ja sveznalica

Cheap4me
16.04.2011., 17:12
vozilo dijeli sudbinu vlasnika, znaći kuda vlasnik tuda i vozilo, carina ne oduzima vozilo trajno, samo do trenutka kada se podmire svi troškovi nakon toga se vraca vlasniku, iz putovnice se može vidjeti koliko putuješ, granična policija evidentira ulaske i izlaske, tako da osiguranje vozila ne igra nikakvu ulogu

kad bi se držali strogo carinskih propisa to je prekršaj, u praksi teško da će ti itko raditi problema, obzirom da je vozilo staro, a moramo gledati i s ljudske strane da nije Kanada kao Slovenija pa sjedneš i izvezeš vozilo

svake godine ljetujem u okolici Zadra, tamo ima puno takvih automobila sa Kanadskim ili USA tablicama što i nije čudo obzirom koliko ljudi je odselilo preko bare

Hvala na odgovoru ali mi jos uvijek nije jasno dali se vozilo moze oduzeti ili ne. Ako ja putujem i prelazim granice nema veze s autom i ono sta je udareno u putovnici. Zeleni karton je jedina potvrda (bar ja mislim tako) da sam autom presao granicu. Druge potvrde se ne izdaju na granicnim prijelazima da je auto usao ili izasao u/iz Hrvatske.
Ako idemo nekim logickim putem, auto koje je izaslo iz Hr. i nakon nekog vremena je vraceno natrag u Hr, trebalo bi se racunati kao novi pocetak 6_to mjesecnog razdoblja prava ostanka u Hr. Zar ne? Sada je samo stvari to pronaci u zakonima ako uopce tako nesto i stoji u nekoj zakonskoj stavki. Trazio sam svuda po netu ali nista da sam uspio pronaci.

Alkemicharka
16.04.2011., 17:23
Hvala na odgovoru ali mi jos uvijek nije jasno dali se vozilo moze oduzeti ili ne. Ako ja putujem i prelazim granice nema veze s autom i ono sta je udareno u putovnici. Zeleni karton je jedina potvrda (bar ja mislim tako) da sam autom presao granicu. Druge potvrde se ne izdaju na granicnim prijelazima da je auto usao ili izasao u/iz Hrvatske.
Ako idemo nekim logickim putem, auto koje je izaslo iz Hr. i nakon nekog vremena je vraceno natrag u Hr, trebalo bi se racunati kao novi pocetak 6_to mjesecnog razdoblja prava ostanka u Hr. Zar ne? Sada je samo stvari to pronaci u zakonima ako uopce tako nesto i stoji u nekoj zakonskoj stavki. Trazio sam svuda po netu ali nista da sam uspio pronaci.

Zelena karta ti je dokaz da je auto osiguran za taj period za koji je sklopljeno osiguranje ali ne vidim kako može biti dokaz da je auto ušao ili izašao u/iz Hrvatske:ne zna:. Na zelenoj karti piše samo od kada do kada vrijedi, za koje vozilo i tko je vlasnik vozila.

http://www.huo.hr/stranica.php?stranica=56

Cheap4me
16.04.2011., 17:32
Zelena karta ti je dokaz da je auto osiguran za taj period za koji je sklopljeno osiguranje ali ne vidim kako može biti dokaz da je auto ušao ili izašao u/iz Hrvatske:ne zna:. Na zelenoj karti piše samo od kada do kada vrijedi, za koje vozilo i tko je vlasnik vozila.

http://www.huo.hr/stranica.php?stranica=56

U pravu si. Ali zeleni karton se NE izdaje u nijednom osiguranju u Hrvatskoj za auta prekomorskih zemalja ukljucujuci Kanadu i jedini je nacin kako dobiti zeleni karton na granicnom prijelazu.
Znaci oni koji znaju da je to pravilo, bio bih jedini dokaz da je auto preslo granicu.

Alkemicharka
16.04.2011., 17:37
U pravu si. Ali zeleni karton se NE izdaje u nijednom osiguranju u Hrvatskoj za auta prekomorskih zemalja ukljucujuci Kanadu i jedini je nacin kako dobiti zeleni karton na granicnom prijelazu.
Znaci oni koji znaju da je to pravilo, bio bih jedini dokaz da je auto preslo granicu.

Ok, da je prešao tj.ušao, ali ne i da je izašao:ne zna:. Nisam shvatila kakav zapravo imaš problem i zašto se bojiš da ti ne uzmu auto. Jel auto uopće tvoj ili šta?

Cheap4me
16.04.2011., 17:43
Ok, da je prešao tj.ušao, ali ne i da je izašao:ne zna:. Nisam shvatila kakav zapravo imaš problem i zašto se bojiš da ti ne uzmu auto. Jel auto uopće tvoj ili šta?

Auto je moj i gledam nacin kako da ga vozim bez problema jos neko vrijeme jer nije vrijedno da ga se prebacuje na Hr tablice (radije bih dovezao novije auto pa iskoristio povlasticu).
Po novom carinskom zakonu auto prekomorskih tablica nesmije biti duze od 6 mjeseci u Hr, a moj je presao puno vise vremena u Hr od dozvoljenog.
U Zadarskom podrucju vec je oduzeto oko 10 auta sta mi je poznato tako da trazim nacin da mi se ne oduzme.

Alkemicharka
16.04.2011., 17:52
Auto je moj i gledam nacin kako da ga vozim bez problema jos neko vrijeme jer nije vrijedno da ga se prebacuje na Hr tablice (radije bih dovezao novije auto pa iskoristio povlasticu).
Po novom carinskom zakonu auto prekomorskih tablica nesmije biti duze od 6 mjeseci u Hr, a moj je presao puno vise vremena u Hr od dozvoljenog.
U Zadarskom podrucju vec je oduzeto oko 10 auta sta mi je poznato tako da trazim nacin da mi se ne oduzme.

A tako:confused:..sad smo barem konkretnije pripremili teren za sleepwalkera74:). Po tom pitanju carinskih zakona ja ti ne bih mogla ništa reći. Šta ćeš pak sa tim autom napraviti? Ako ga legalno ne uvezeš, nećeš ga moći ni prodati.

Cheap4me
16.04.2011., 17:57
A tako:confused:..sad smo barem konkretnije pripremili teren za sleepwalkera74:). Po tom pitanju carinskih zakona ja ti ne bih mogla ništa reći. Šta ćeš pak sa tim autom napraviti? Ako ga legalno ne uvezeš, nećeš ga moći ni prodati.

Uvijek ima neki nacin hehe. Ako ga uspijem zadrzati jos godinu dana onda uzimam novog kojeg cu dovesti u Hr. A ovaj posto se ne moze legalno prodati, moze otici prijatelju mehanicaru da ga iskoristi za djelove. Da ga prodam u Hr bi mozda vrijedio oko 2000 eura (na hr tablicama), dok u Kanadi ne vrijedi $500.

Alkemicharka
16.04.2011., 18:09
Uvijek ima neki nacin hehe. Ako ga uspijem zadrzati jos godinu dana onda uzimam novog kojeg cu dovesti u Hr. A ovaj posto se ne moze legalno prodati, moze otici prijatelju mehanicaru da ga iskoristi za djelove. Da ga prodam u Hr bi mozda vrijedio oko 2000 eura (na hr tablicama), dok u Kanadi ne vrijedi $500.

Dobro si napisao, ako ga uspiješ zadržati još godinu dana:rolleyes:. Nije li to to ipak preveliki rizik ako kažeš oduzimaju aute?

Cheap4me
16.04.2011., 18:21
Dobro si napisao, ako ga uspiješ zadržati još godinu dana:rolleyes:. Nije li to to ipak preveliki rizik ako kažeš oduzimaju aute?

Da, rizik je tu ali zato istrazujem kako da nemam takav rizik.

Alkemicharka
16.04.2011., 18:35
Da, rizik je tu ali zato istrazujem kako da nemam takav rizik.

Ok, Istragu smo pripremili, čeka se sleepwalker74 za Provjereno:D. Od mene samo još sretno:top:

sleepwalker74
17.04.2011., 08:03
napisao sam ti da se vozilo ne oduzima trajno, ono se privremeno oduzme kao garancija naplate davanja državi, kad platiš sva davanja auto ti se vraća, a ako procijeniš da auto nije vrijedan tih novaca lijepo ga se odrekneš u korist RH

napisao sam ti da kuda ti putuješ tuda ide i vozilo, ne možeš ti otputovati i ostaviti ga tu, to je prekršaj

oprosti ali ne mogu ti savjetovati kako da izigraš zakon, to mi je u sukobu s poslom koji obavljam

isto tako prodaš li ga "majstoru" za dijelove činiš prekršaj ti kao prodavač i on kao kupac

Cheap4me
17.04.2011., 15:18
napisao sam ti da se vozilo ne oduzima trajno, ono se privremeno oduzme kao garancija naplate davanja državi, kad platiš sva davanja auto ti se vraća, a ako procijeniš da auto nije vrijedan tih novaca lijepo ga se odrekneš u korist RH

napisao sam ti da kuda ti putuješ tuda ide i vozilo, ne možeš ti otputovati i ostaviti ga tu, to je prekršaj

oprosti ali ne mogu ti savjetovati kako da izigraš zakon, to mi je u sukobu s poslom koji obavljam

isto tako prodaš li ga "majstoru" za dijelove činiš prekršaj ti kao prodavač i on kao kupac

Bez ljutnje Sleepwalker74. Da napisao si ali to nije ono sta ja trazim.

Kao prvo, zasto bih ja punio drzavni proracun kad ga svi kradu?
Kao drugo, taj zakon nije posten prema nama koji dolazimo iz prekomorskih zemalja i samo je izmisljen da nam se pokupi novac iz depova.
Trece, ako moze vozilo iz bilo koje druge zemlje Evrope doci u Hr. i izaci vani prije isteka 6 mjeseci boravka u Hr. i vratiti se ponovo natrag, a da ne radi nikakav prekrsaj, zasto nemoze i auto prekomorskih zemalja?
Naravno da je "sukob interesa" ako mi se kaze na koji nacin mogu izbejeci placanje carinskih pristojbi ali ja ipak trazim "legalan" nacin kako da neplatim. Mozda zvuci neizvodljivo ali je izvodljivo jer je uvijek vise "rupa"u zakonu nego onoga sta zakon moze propisati. Kako u Hr zakonima tako i u zakonima na primjer u Kanadi, a to ti mogu dati i primjere ako zatreba.

I jos jedno pitanje u vezi ovog tvog zadnjeg reply_a. Ako je prodam ili poklonim auto mehanicaru koji ce ga iskoristiti za djelove, kako ce carina znati dali je auto ostao u Hr. ili je izasao van Hrvatske?
Ujedno cu ti dati i odgovor. Carina nemoze dokazati da je auto u Hr. (jedino ako ga ne pronadu) jer ne postoji nijedan papir koji izdaje carina ili pogranicna policija da je to auto izaslo iz Hravtske.
Vidis li moj point?

Hvala za dosadasnje informacije

sleepwalker74
17.04.2011., 17:05
idemo ponovno, vozilo smije biti u Hrvatskoj 183 dana, ti možeš više puta vozilom napuštati zemlju ali kada zbrojimo sve dane u periodu od 365 dana smije biti 183 dana, ne gleda se kalendarska godina.

drugo, onaj tren kad si napustio zemlju trebalo je i vozilo napustiti zemlju

upozoravam te na možebitne posljedice, npr. prodaš auto za dijelove, dogodi se neko sranje u koje je umješan tvoj majstor i policija pronađe dijelove ili šasiju vozila, što misliš kako bi se mogao provesti ti kao vlasnik koji je svjesno prodao vozilo, to je jedan od primjera...

nije teško dokazati da je vozilo stiglo, iz Kanade nije teleportirano nego je stiglo u kontenjeru brodom, znači postoji papirnati trag...

iskreno ne vjerujem da bi ti netko stvarao probleme oko automibila, a mi se zapleli u priću kao da je riječ o Ferariju

Bez ljutnje Sleepwalker74. Da napisao si ali to nije ono sta ja trazim.

Kao prvo, zasto bih ja punio drzavni proracun kad ga svi kradu?
Kao drugo, taj zakon nije posten prema nama koji dolazimo iz prekomorskih zemalja i samo je izmisljen da nam se pokupi novac iz depova.

a zašto bi ja plaćao prilikom registracije poreze, cestarine, zašto bi mi gradili ceste koje se plaćaju i mojim novcem a ti bi vozio po HR bez da uložiš kunu

provodim zakone ne donosim ih, a dali je pošten ili nije ne znam, osuđen sam živjeti u ovoj rupi od države pa mi je iskreno dosta svega, a vas iz preko bare stvarno ima toliko puno da se osjetno puni proračun,

bez uvrede nije mi bila namjera nekoga uvrijediti

Cheap4me
17.04.2011., 18:25
idemo ponovno, vozilo smije biti u Hrvatskoj 183 dana, ti možeš više puta vozilom napuštati zemlju ali kada zbrojimo sve dane u periodu od 365 dana smije biti 183 dana, ne gleda se kalendarska godina.

drugo, onaj tren kad si napustio zemlju trebalo je i vozilo napustiti zemlju

upozoravam te na možebitne posljedice, npr. prodaš auto za dijelove, dogodi se neko sranje u koje je umješan tvoj majstor i policija pronađe dijelove ili šasiju vozila, što misliš kako bi se mogao provesti ti kao vlasnik koji je svjesno prodao vozilo, to je jedan od primjera...

nije teško dokazati da je vozilo stiglo, iz Kanade nije teleportirano nego je stiglo u kontenjeru brodom, znači postoji papirnati trag...

iskreno ne vjerujem da bi ti netko stvarao probleme oko automibila, a mi se zapleli u priću kao da je riječ o Ferariju

a zašto bi ja plaćao prilikom registracije poreze, cestarine, zašto bi mi gradili ceste koje se plaćaju i mojim novcem a ti bi vozio po HR bez da uložiš kunu

provodim zakone ne donosim ih, a dali je pošten ili nije ne znam, osuđen sam živjeti u ovoj rupi od države pa mi je iskreno dosta svega, a vas iz preko bare stvarno ima toliko puno da se osjetno puni proračun,

bez uvrede nije mi bila namjera nekoga uvrijediti

Nema uvrijede Sleepwalker. Ja se ne ljutim na nicije stavove niti ikome zamjeram na bilo kakvom misljenju ili pogledu na bilo koju situaciju.
Svi smo mi sami za sebe.
Na tvoje pitanje, zasto ti moras placati a ja ne. Ja nemam problem da mi se kaze da moram platiti cestarinu ili tehnicki pregled, a osiguranje placam i to toliko dovoljno kao sta tebe kosta i osiguranje i cestarina i tehnicki pregled zajedno. Znaci u cijeni placanja nema neke razlike ako cemo o novcu. Ako moj auto treba proci tehnicki pregled nema problema ili placanje cestarine.
Znam da ti ne pises zakon i da ga samo provodis, a moj je problem kako da ga zaobidem (ako je moguce) na legalan nacin.

I da dodam, naravno da se tocno zna kad je auto usau u Hrvatsku i da je papirologija na carini, ali ja govorim za vrijeme poslije dolaska tog auta u Hrvatsku. Auto je tamo vec 5 ili 6 godina i kako ja mogu dokazati carini da je to auto bilo van Hrvatske u nekom vremenu ako je bilo?
Neznam dali me razumijes sta pricam?
Naravno da auto nije Ferrari, to je stari auto od 18 godina starosti i ne vrijedi nista.

Cheap4me
17.04.2011., 18:34
[QUOTE=sleepwalker74;33079458]idemo ponovno, vozilo smije biti u Hrvatskoj 183 dana, ti možeš više puta vozilom napuštati zemlju ali kada zbrojimo sve dane u periodu od 365 dana smije biti 183 dana, ne gleda se kalendarska godina.

drugo, onaj tren kad si napustio zemlju trebalo je i vozilo napustiti zemlju/QUOTE]

Ok, samo mi molim te odgovori na ovo pitanje sada i moj problem je rijesen.
Po zakonu, koliko taj auto MORA biti van Hrvatske da bih opet imao pravo na boravak u Hrvatskoj na 183 dana?

I jos jedno pitanje, sta po zakonu potvrduje da je to auto izaslo iz Hrvatske i sta potvrduje kad je uslo u Hrvatsku?

Ako mi das odgovore na ova pitanja kako ide po zakonu, moj problem je rijesen.

Hvala

MaliZeleni10
17.04.2011., 22:13
Pise ti, u roku od 365 dana u HR smije biti max 183 dana.

Cheap4me
18.04.2011., 01:43
Pise ti, u roku od 365 dana u HR smije biti max 183 dana.

Hvala, moj propust.

Ali cime se POTVRDUJE da je auto uslo ili izaslo iz Hrvatske? Zar ne vidite u cemu je stvar?
Ne postoji niti jedna stvar cime se moze dokazati da je auto preslo granicu i ostalo van drzave 183 dana!!!!!
Sta je Sleepwalker rekao u prijasnjim postovima, ako ja putujem, putujem i ja, ja putujem avionom svaki put ako putujem, i sta sad? Auto ide samnom na avion? hahaha
Mozda je to samo Hrvatska administracija i Hrvatski pametni zakoni?? Ili sam ja puka skroz??

sleepwalker74
18.04.2011., 05:16
Hvala, moj propust.

Ali cime se POTVRDUJE da je auto uslo ili izaslo iz Hrvatske? Zar ne vidite u cemu je stvar?
Ne postoji niti jedna stvar cime se moze dokazati da je auto preslo granicu i ostalo van drzave 183 dana!!!!!
Sta je Sleepwalker rekao u prijasnjim postovima, ako ja putujem, putujem i ja, ja putujem avionom svaki put ako putujem, i sta sad? Auto ide samnom na avion? hahaha
Mozda je to samo Hrvatska administracija i Hrvatski pametni zakoni?? Ili sam ja puka skroz??

dok letiš avionom, da li ti policajac udara pečat u putovnicu, dokazati da li si otputova nije nikakav problem, dovoljno je da mi daš da pogledam u novčanik :) kreditne kartice, računi kreditnih kartica...

Vilko
18.04.2011., 06:32
Jedna od najboljih tema :top::top:
Veoma dobra za prosuditi/citati i pratiti pojedince :s :top:
:kava:

Cheap4me
18.04.2011., 13:04
dok letiš avionom, da li ti policajac udara pečat u putovnicu, dokazati da li si otputova nije nikakav problem, dovoljno je da mi daš da pogledam u novčanik :) kreditne kartice, računi kreditnih kartica...

I ponovo cu ja ponoviti moje pitanje. A za auto je potvrda, sta?

Alkemicharka
18.04.2011., 13:19
I ponovo cu ja ponoviti moje pitanje. A za auto je potvrda, sta?

Možda nešto na osnovu čega si ga ukrcao na brod:ne zna:

Cheap4me
18.04.2011., 13:26

pa kojim ja jezikom pricam? sta ti nije jasno pitanje?
koja potvrda se izdaje za AUTO kad prelazi drzavnu granicu? cime mogu dokazati da je auto izaslo iz hrvatske ili da se vratilo u hrvatsku? takav papir ne postoji u hrvatskoj! sta onda mogu koristit kao dokaz da je auto bilo izvan granica hrvatske?

sad malo jednostavnije?

Cheap4me
18.04.2011., 13:28
Jedna od najboljih tema :top::top:
Veoma dobra za prosuditi/citati i pratiti pojedince :s :top:
:kava:

evo jos jedan razlog da me se banira s foruma.

a i ti si jebi svoju mater, stoko glupa, komunisticki abortusu

TransAm.hr
18.04.2011., 15:39
može, ne znam kak je sa novim, za rabljeni sam siguran da može, budem ti do ponedeljka javio, jbg. nisam ni ja sveznalica

Pozdrav sleepwalker, dali bih te mogao zamoliti ako ovih dana stigneš pogledati za ovo (povratnički uvoz auta koji nije registriran u zemlji iz koje se vraća, ima se samo kupoprodajni ugovor)?

Konkretno: živim u Austriji, 6 mj prije povratka bih kupio rabljeni auto u Njemačkoj (jeftiniji), i ne bih ga registrirao u A, nego nakon 6 mj uvezao kao povratnik u Hr.
Hvala unaprijed

sleepwalker74
18.04.2011., 18:41
stvarno ne znam kako da ti objasnim, kada te ulovi carina ili policija, ti si taj koji mora dokazati da si napuštanjem zemlje (npr. vidljivo po pečatima u putovnici) vozilo također izvezao, meni nije teško dobaviti papire koji dokazuju da je vozilo ušlo u kontenjeru u RH, a ti meni moraš nečim dokazati da si ga i izvezao, a kako češ to učiniti nije moja stvar

kažem ti da za ljude koji žive preko bare to nije problem, teže je dokazati za one koji su u Europi, al to je onda moj problem

Cheap4me
18.04.2011., 18:57
stvarno ne znam kako da ti objasnim, kada te ulovi carina ili policija, ti si taj koji mora dokazati da si napuštanjem zemlje (npr. vidljivo po pečatima u putovnici) vozilo također izvezao, meni nije teško dobaviti papire koji dokazuju da je vozilo ušlo u kontenjeru u RH, a ti meni moraš nečim dokazati da si ga i izvezao, a kako češ to učiniti nije moja stvar

kažem ti da za ljude koji žive preko bare to nije problem, teže je dokazati za one koji su u Europi, al to je onda moj problem

Hvala ti Sleepwalker.
Nadam se da razumijes gdje je moja cijela konfjuzija. Razumijem sve ali znam isto tako da u carinskom zakonu ne postoji nikakvo obrazlozenje kako bih ja mogao dokazati nesto sta bi trebalo biti jako jednostavno za dokazati.
E to mene smeta u Hrvatskim zakonima, imas, a u isto vrijeme i nemas objasnjenje i to za jednostavne probleme, a da ne pricamo o nekim vecim stvarima.

Puno ti hvala sta si se potrudio sve ovo vrijeme da mio pojasnis neke stvari. Naravno i ostalima koji su ucestvovali.

MaliZeleni10
19.04.2011., 20:41

A zasto bi ga morao ukrcati na brod??

Zar ga ne bi mogao odvesti cestom u recimo BiH i tamo ga ostaviti za to vrijeme dok nije u HR??

Ako prijedje granicu samo sa osobnom nigdje se ne vidi da je prelazio granicu i koliko puta.

Ja sam prelazio granicu sa autom stranih tablica i normalno isao sa osobnom, nitko me nije trazio putovnicu, kad sam isao u BiH.

Alkemicharka
19.04.2011., 21:01
A zasto bi ga morao ukrcati na brod??

Zar ga ne bi mogao odvesti cestom u recimo BiH i tamo ga ostaviti za to vrijeme dok nije u HR??

Ako prijedje granicu samo sa osobnom nigdje se ne vidi da je prelazio granicu i koliko puta.

Ja sam prelazio granicu sa autom stranih tablica i normalno isao sa osobnom, nitko me nije trazio putovnicu, kad sam isao u BiH.

Ma znam da neće brodom u Bosnu:D.

Pitao je za dokaz kako će se znati da je auto ušao u Hrvatsku, a s time sam smatrala da je prvobitno iz Kanade stigao brodom u kontejneru i da mu treba taj dokaz, odnosno to bi bio dokaz da je napustio Kanadu:ne zna:

pikoc89
20.01.2012., 19:28
Ja se ispricavam sto dizem staru temu, ali trenutno mi je ova jedina tema u kojoj mi se cini da bi mi se moglo pomoc.
Idemo od pocetka.
Posjedujem dvojno drzavljanstvo, SAD i hrvatsko. Prebivaliste mi je u Hrvatskoj, ali imam takodjer imam boravise u SAD, te placam njihov porez i sve.
Planiram po 7. put ovo ljeto ici u SAD, i ostati otprilike 12 do 18 mjeseci, fala Bogu imam kod koga biti i sto za raditi. Konkretno prodavac rabljenih automobila.
E sad. Htio bi si dofurati auto, konkretno Mercedes SL (R129) da je godina proizvodnje 1997 do 2001. Gledajuci na HAK-ovim stranicama, taj auto ne zadovoljava uvjete za homologaciju. Medjutim...
Pitanja:
Dali taj auto smijem voziti u Hrvatskoj na SAD tablicama, uzevsi u obzir da imam North Carolina vozacku?
Ako gore navedeno nesmijem, dali taj auto smijem uvest na povlasticu i legalno registrirat u Rep. Hrvatskoj?
Ako je odgovor DA, dali trebam proc proces homologacije, ili jok?
Placam samo trosarine, jelda? Tko odredjuje trosarine? Jer ako sam ja platio auto $10000-$15000, ja sam spreman platiti trosarine na TAJ iznos, a ne na iznos kakav je netko ovdje izmislio.
Dalje... Kad cu biti u prilici, kupio bi si auto (citaj kad budem imao para). Sad, za uvoz na povlasticu potrebno je da auto bude u mom vlasnistu 6 mjeseci. Kakav je dokument potreban da bi se to dokazalo? Title, proof of purchase ili?

Iz iskustva znam da ce me carina probat oderat gdje kod mogu (iskustvo sa kupovinom auta na diplomatskim tablica u Hrvatskoj, trazili su da i carinu platim na auto proizveden u Njemackoj 2007. g) te onda ja gledam da prodjem sto jefinije i -iskreno- da trazim rupe koje bi mi isto omogucavale.

Ali, jedno veliko ALI... Ne mislim krsiti zakon. To mi nikako nije u interesu.

Hvala

MaliZeleni10
20.01.2012., 19:39
Smijes ga voziti na usa tablicama ali max 6 mjeseci i auto onda mora van iz Hrvatske na 6 mjeseci.

Uvoz uz povlasticu mogu napraviti samo oni koji se VRACAJU u HR a ti to neces pa niti ne mozes ostvariti pravo na povlasticu.

pikoc89
20.01.2012., 20:13
Smijes ga voziti na usa tablicama ali max 6 mjeseci i auto onda mora van iz Hrvatske na 6 mjeseci.

Uvoz uz povlasticu mogu napraviti samo oni koji se VRACAJU u HR a ti to neces pa niti ne mozes ostvariti pravo na povlasticu.

Htio bi malo konkretnije pojasnjenje prvog.
Bit cu 18 mjeseci u SAD-u, i onda se vratiti tu. Znam ljude koji su po nekoliko puta koristili to pravo. Ili postoji nekakav minimalni limit? (koliko sam ja upoznat, minimum je godina dana.) (A da je i tri, ipak sam dovoljno star za nakupiti 3 godine u SAD-u.)

Alkemicharka
20.01.2012., 20:36
Htio bi malo konkretnije pojasnjenje prvog.
Bit cu 18 mjeseci u SAD-u, i onda se vratiti tu. Znam ljude koji su po nekoliko puta koristili to pravo. Ili postoji nekakav minimalni limit? (koliko sam ja upoznat, minimum je godina dana.) (A da je i tri, ipak sam dovoljno star za nakupiti 3 godine u SAD-u.)

Možeš ga uvesti kao povratnik ako ti je auto u vlasništvu najmanje 6 mjeseci (to ćeš dokazati sa prometnom dozvolom), a ti boraviš tamo najmanje godinu dana i uvezeš auto u roku godine dana od povratka. U tom slučaju nema homologacije. Trošarinu plaćaš po vrijednosti, PDV ne.

pikoc89
20.01.2012., 20:57
Hvala Alkemicharka.
Jos jedno pitanje.
Kupim auto tri mjeseca prije nego sto se vracam u Hrvatsku. Dofuram auto tu na SAD plocicama. Kako moram biti vlasnik najmanje 6 mjeseci, dali ostatak vremena do ispunjenja tog roka mogu voziti na SAD tablicama, pa do trenutka kad ga mogu uvest jednostavno to napravim?

Alkemicharka
20.01.2012., 21:26
Hvala Alkemicharka.
Jos jedno pitanje.
Kupim auto tri mjeseca prije nego sto se vracam u Hrvatsku. Dofuram auto tu na SAD plocicama. Kako moram biti vlasnik najmanje 6 mjeseci, dali ostatak vremena do ispunjenja tog roka mogu voziti na SAD tablicama, pa do trenutka kad ga mogu uvest jednostavno to napravim?

To stvarno ne znam:ne zna:. Ako se javi sleepwalker74, bude ti on odgovorio

signum
21.01.2012., 13:59
Hvala Alkemicharka.
Jos jedno pitanje.

Mozeš , napravio sam i osobno takvu stvar.

Nakon provedena 3 mjeseca u HR iziđeš iz HR npr. u SLO i pri ulasku u HR prijaviš uvoz vozila na taj dan (kada je već proteklo 6 mjeseci da si ti vlasnik vozila)

P.S. Ne zaboravi na to da iz konzulata ne području u inozemstvu na kojem si boravio moraš izvaditi potvrdu koja ti omogućuje korištenje povlastice.

Ulfgar
18.02.2012., 16:16
Zanima me kako ljudi rjesavaju problem odrzavanja automobila koja uvezu iz USA. Razmisljao sam o uvozu (kao povratnik) ali se americki modeli ralikuju od evropskih, npr VW passat i cini mi se da bi popravci i nabava djelova mogli biti problematicni.

Ako neko ima kakvih iskustava, bio bih zahvalan na informacijama.

Alkemicharka
18.02.2012., 17:21
Zanima me kako ljudi rjesavaju problem odrzavanja automobila koja uvezu iz USA. Razmisljao sam o uvozu (kao povratnik) ali se americki modeli ralikuju od evropskih, npr VW passat i cini mi se da bi popravci i nabava djelova mogli biti problematicni.

Ako neko ima kakvih iskustava, bio bih zahvalan na informacijama.

Ja bih ti samo preporučila da temu postaviš na podforumu Automobili jer ćeš tamo sigurno puno više doznati o popravcima i auto dijelovima:mig:

kikicazag01
12.09.2012., 15:09
dragi moji,
treba mi pomoc

HR sam drzavljanka, zivjela sam u SRB od 2003 ali imam samo privremeni boravak za strana.

ono sto me muci je to sto zelim iz Srbije svoj osobni automobil koji je registriran na PA tablice do 18.10.2012. prevesti u Hrvatsku i tamo ga registrirati na ZG tablice.

e sad ne znam koja je procedura, jer mi je registracija do 18.10.2012.

auto je 2004 god., Toyota Avensis i ako ga ovdje prodam dobit cu par tisuca eura a meni ce doma sluziti sigurno jos dosta godina (jer novi necu moci kupiti)

ako mi mozete pomoci savjetom ili nekom detaljnijom informacijom bila bi vam jako zahvalna

naravno da prodjem sto jeftinije jer mi je svaka kuna vazna ...

unaprijed hvala svima

Alkemicharka
12.09.2012., 20:59
dragi moji,
treba mi pomoc

HR sam drzavljanka, zivjela sam u SRB od 2003 ali imam samo privremeni boravak za strana.

ono sto me muci je to sto zelim iz Srbije svoj osobni automobil koji je registriran na PA tablice do 18.10.2012. prevesti u Hrvatsku i tamo ga registrirati na ZG tablice.

auto je 2004 god., Toyota Avensis i ako ga ovdje prodam dobit cu par tisuca eura a meni ce doma sluziti sigurno jos dosta godina (jer novi necu moci kupiti)

ako mi mozete pomoci savjetom ili nekom detaljnijom informacijom bila bi vam jako zahvalna

unaprijed hvala svima

Pokušaj se snaći na ovim linkovima:
http://ca.mvp.hr/?mh=357&mv=2096
http://www.matis.hr/pravni_savjeti/carinske_povlastice.pdf
http://www.matis.hr/vijesti.php?id=1900
http://www.hak.hr/vozila/homologacija/najcesce-postavljena-pitanja#pitanje-3

U svakom slučaju vozilo ti je oslobođeno postupka homologacije, plaćanja PDV-a i carine, ali ne i trošarine ako ispunjavaš sve uvjete koje ćeš sigurno naći u ovim linkovima. Za registraciju vozila će ti biti potrebna strana prometna dozvola i carinska deklaracija na kojoj piše da je vozilo oslobođeno postupka homologacije i datum do kojeg ćeš imati zabranu otuđenja, a carini moraš predočiti gore navedene isprave (pod carinskim povlasticama).

spalatina-nyc
12.09.2012., 21:27
dragi moji,
treba mi pomoc

unaprijed hvala svima

Hi
samo bi se nadovezala na ovaj post gore i napomenila da provjerite u Policiji jel tribate prijavit da vam auto izlazi iz zemlje ,jer ja san auto dovela iz usa i morali smo prijavit da auto izlazi iz zemlje i kad smo ga prebacili na hr tablice ,americke smo vratili smo ih nazad u usa .:kava: