PDA

View Full Version : Hebrang i Luburić - intelektualna braća

stranice : [1] 2 3

Igazsag
06.07.2009., 16:07
Ni komunizam, ni kapitalizam pa tako ni fašizam - početkom 21. stoljeća - nisu isti kao nekad (nigdje u Evropi deklarirani fašisti više ne osnivaju konclogore, ali to ne znači da nisu podjednako opasni!). Stoga tvrdnja da je RH u velikoj mjeri proustaški orjentirana država stoji čvrsto kao granit. Bar tako dugo dok, blago rečeno - profašistička stranka - HDZ vuče konce u njoj i ne distancira se - KONKRETNIM DJELOM A NE FLOSKULAMA! - od svojih fašistički orjentiranih stavova i njihovih nositelja. Ako je Hebrang stariji bio iste intelektualne kvalitete kao ovaj idiot od njegova sina (koji se, usput rečeno - za razliku od svoje sestre - bojao nositi prezime Hebrang u SFRJ), nije ni čudo da su ga likvidirali. Uostalom, image oca automatski ne može služiti kao alibi niti pravdati fašistoidne stavove sina! Zato je moja poruka hrvatskom narodu:

riješite se gamadi što prije jer je u prirodi stvari da njihov krimen prelazi na sve vas! Bit će sramota svih Hrvata odaberu li takvog stvora za svog Predsjednika!

PowerLock
06.07.2009., 16:12
Konacno sam shvatio! :frajer:

Anti-fashisti su dzonom krenuli na Hebranga, znajuci da ce tako izazvat desno biracko tijelo da za inat prljavim komunistima glasa za njega a ne za onoga koga doista ne zele na Pantovchaku!

Predsjednickog kandidata dr Miroslava Tudjmana:top:

ekompf
06.07.2009., 16:14

Anti-fashisti su dzonom krenuli na Hebranga, znajuci da ce tako izazvat desno biracko tijelo da za inat prljavim komunistima glasa za njega a ne za onoga koga doista ne zele na Pantovchaku!

:top::top:Nema sta dodati

slipi miš
06.07.2009., 16:15
Ni komunizam, ni kapitalizam pa tako ni fašizam - početkom 21. stoljeća - nisu isti kao nekad (nigdje u Evropi deklarirani fašisti više ne osnivaju konclogore, ali to ne znači da nisu podjednako opasni!). Stoga tvrdnja da je RH u velikoj mjeri proustaški orjentirana država stoji čvrsto kao granit. Bar tako dugo dok, blago rečeno - profašistička stranka - HDZ vuče konce u njoj i ne distancira se - KONKRETNIM DJELOM A NE FLOSKULAMA! - od svojih fašistički orjentiranih stavova i njihovih nositelja. Ako je Hebrang stariji bio iste intelektualne kvalitete kao ovaj idiot od njegova sina (koji se, usput rečeno - za razliku od svoje sestre - bojao nositi prezime Hebrang u SFRJ), nije ni čudo da su ga likvidirali. Uostalom, image oca automatski ne može služiti kao alibi niti pravdati fašistoidne stavove sina! Zato je moja poruka hrvatskom narodu:

Jugoslavenski desnicari u Hrvatskoj (Jergovic i Co.) i Veliko-srpski imperijalisti dijele ista stajalista. To ti je kao granit. I nikad ne iznevjeri.

zeljko_ri
06.07.2009., 16:19
Hebrang kupuje glasove. Zna on koga će sve razveseliti sa takvim izjavama. Normalnog čovjeka bi bilo sram ubojicu i provjerenog zločinca povezivati sa domoljubljem i svojom državom. Zato Nijemci to ne rade sa svojim "domoljubima".

Humphrey
06.07.2009., 16:26
Valjda bi ova tema trebala biti neka vrsta napada na Hebranga,ne znam ali ako se baš hoće vrijeđati nekoga onda mu je kao intelektualnog brata trebao stavit stipicu.To bi bilo i ironično(jer gdje je tu intelekt)a i sigurno bi Hebranga uvrijedilo a neke od forumaša zaprepastilo i zauvijek udaljilo od pomisli da glasaju za Hebranga.

zeljko_ri
06.07.2009., 16:26
Vidim Hebrang demantira da je tako što rekao. Navodno slijedi sudska tužba protiv onoga tko je tu vijest poslao. Bit će zanimljivo...

Kexx
06.07.2009., 16:28

uvodni post pun zločestoća i neistina, toliko o našim "antifašistima".
Ovaj jugoudbaški antifašizam koji nam podvaljuju neki krugovi je sramota i katastrofa za HRvatsku.
Udbaškom "antifašizmu", nasljedniku jugocrvenog fašizma treba reći zauvijek zbogom i ne vratio nam se.
Dok ne pometemo pred svojim vratima nećemo naprijed.

električni_zec
06.07.2009., 16:32
A mi ostajemo izolirani od svih, čvrsto kao granit, dokle god nam je ovo udarna tema.
Iskopali malo stare šporkice Hebrangu, kad već ne mogu nešto veliko i aktualno dokazat, a ovaj odmah iskoristio za kandidaturu i privlačenje radikalne desnice.
I cijeli dan sabor-kokošinjac tambura o tome, umjesto da vadi zemlju iz govana.

shteva
06.07.2009., 16:34

Neka samo oni idu djonom na Hebranga i neka misle da im Tudjman nista nemoze...

Dogodit ce im se odjednom novi, jaci Miksic i bit ce panika pred drugi krug....

rama
06.07.2009., 16:37
Ni komunizam, ni kapitalizam pa tako ni fašizam - početkom 21. stoljeća - nisu isti kao nekad (nigdje u Evropi deklarirani fašisti više ne osnivaju konclogore, ali to ne znači da nisu podjednako opasni!). Stoga tvrdnja da je RH u velikoj mjeri proustaški orjentirana država stoji čvrsto kao granit. Bar tako dugo dok, blago rečeno - profašistička stranka - HDZ vuče konce u njoj i ne distancira se - KONKRETNIM DJELOM A NE FLOSKULAMA! - od svojih fašistički orjentiranih stavova i njihovih nositelja. Ako je Hebrang stariji bio iste intelektualne kvalitete kao ovaj idiot od njegova sina (koji se, usput rečeno - za razliku od svoje sestre - bojao nositi prezime Hebrang u SFRJ), nije ni čudo da su ga likvidirali. Uostalom, image oca automatski ne može služiti kao alibi niti pravdati fašistoidne stavove sina! Zato je moja poruka hrvatskom narodu:Može te biti sram.

Hrvoje
06.07.2009., 16:38

Sta je to Hebrang rekao??
Pa da znamo sta te to razbjesnilo.

Humphrey
06.07.2009., 16:39
A mi ostajemo izolirani od svih, čvrsto kao granit, dokle god nam je ovo udarna tema.
Iskopali malo stare šporkice Hebrangu, kad već ne mogu nešto veliko i aktualno dokazat, a ovaj odmah iskoristio za kandidaturu i privlačenje radikalne desnice.
I cijeli dan sabor-kokošinjac tambura o tome, umjesto da vadi zemlju iz govana.

A koju to radikalnu desnicu?Možda one koji su organizirali antigay prosvjed ili možda onog shwartza i anu lučić jer upravo te osobe koje su na društvenoj i političkoj margini pripadaju toj radiklanoj desnici kojom nas svi plaše.Koliko ono oni imaju glasača?U Hrvatskoj ne postoji radikalna desnica osim u glavama antifašista i ostale bande.O da ne zaboravimo jedna novinarka je i one koji podržavaju generala Gotovinu uvrstila u radikalne desničare.

Ymir
06.07.2009., 16:40

I onda se pitamo zašto je država u kurcu.:kava: S ovakvim likovima poput tebe sigurno ne može biti napredna. Optužio si čovjeka fašistom kojem je pola obitelji pobijeno od istih.

Big Mac
06.07.2009., 16:43
Ako je Hebrang stariji bio iste intelektualne kvalitete kao ovaj idiot od njegova sina (koji se, usput rečeno - za razliku od svoje sestre - bojao nositi prezime Hebrang u SFRJ), nije ni čudo da su ga likvidirali.

Bravo, ti si svoju skolu ocito ucio u Kumrovcu:mig:. A konacno bi trebalo zavrsiti sa tim vasim komunizom pardon jugocrvenim fasizmom za sva vremena, a kako sada stvari stoje ide se u tom smjeru pa zato tako i kokodacete:mig:.

Mali Hrvat
06.07.2009., 16:54
Ni komunizam, ni kapitalizam pa tako ni fašizam - početkom 21. stoljeća - nisu isti kao nekad (nigdje u Evropi deklarirani fašisti više ne osnivaju konclogore, ali to ne znači da nisu podjednako opasni!). Stoga tvrdnja da je RH u velikoj mjeri proustaški orjentirana država stoji čvrsto kao granit. Bar tako dugo dok, blago rečeno - profašistička stranka - HDZ vuče konce u njoj i ne distancira se - KONKRETNIM DJELOM A NE FLOSKULAMA! - od svojih fašistički orjentiranih stavova i njihovih nositelja. Ako je Hebrang stariji bio iste intelektualne kvalitete kao ovaj idiot od njegova sina (koji se, usput rečeno - za razliku od svoje sestre - bojao nositi prezime Hebrang u SFRJ), nije ni čudo da su ga likvidirali. Uostalom, image oca automatski ne može služiti kao alibi niti pravdati fašistoidne stavove sina!

Tvditi da je Hrvatska proustaška država i HDZ profašistička stranka a ne biti zbog toga trajno baniran, najbolje govori o ovome forumu... Treba uvesti zabranu da teme pokreću ovakvi spameri, trolovi i klonovi baniranih korisnika... Vi ostali, kako se uopće možete raspravljati sa takvim likovima... Ako ova tema, sa ovakvim uvodom ne bude izbrisana i ovaj klon ne bude baniran, dobro ću razmisliti o smislu daljnjeg sudjelovanja na ovome forumu....

ekompf
06.07.2009., 16:58
Tvditi da je Hrvatska proustaška država i HDZ profašistička stranka a ne biti zbog toga trajno baniran, najbolje govori o ovome forumu... Treba uvesti zabranu da teme pokreću ovakvi spameri, trolovi i klonovi baniranih korisnika... Vi ostali, kako se uopće možete raspravljati sa takvim likovima... Ako ova tema, sa ovakvim uvodom ne bude izbrisana i ovaj klon ne bude baniran, dobro ću razmisliti o smislu daljnjeg sudjelovanja na ovome forumu....

Pomalo se stvarno postavlja pitanje koliko konstruktivnih tema ima uopce tu na forumu.:flop:

PowerLock
06.07.2009., 16:59
Vidim Hebrang demantira da je tako što rekao. Navodno slijedi sudska tužba protiv onoga tko je tu vijest poslao. Bit će zanimljivo...

Taman sam ti htio malo posprdno odgovoriti na onaj raniji post, onda sam vidio ovaj pa cu pristojno:

Najprije odgovor na ovo:

Hebrang kupuje glasove. Zna on koga će sve razveseliti sa takvim izjavama.

Da, samo sto je izjava dana NIN-u koji izlazi u stranoj drzavi i tiska se na pismu koje najveci dio Hebrangovih pristasa ne razumije. Dakle da nije bilo Jergoviceve kolumne taj bi Hebrangov "opaki" plan zamro i prije nego bi se realizirao. Dakle zasto onda Jergovic pomaze Hebrangu?

2. Na sudu se nece dogoditi nista. Izvrtanje cinjenica nesto je sto novinari mogu i trebaju raditi. Jergovica se moze samo izloziti moralnoj osudi i opcoj sprdacini, kao i kucu za koju radi, kao i vecinu diskutanata koji na tu temu zasipaju ovaj forum spamom. Sud bi eventualno jos i mogao utvrditi nekakvu stetu nanesenu Hebrangu ili stranci, ali sumnjam da ce se, ako nisu potpuni idioti, baviti rasclanjivanjem Hebrangovih misli i Jergovicevih interpretacija. U ovom smislu Sud ne moze pomoci.

Humphrey
06.07.2009., 17:00

A ne mogu se složit sa tobom.Po meni je dobro da otvaraju ovakve teme jer iako mi znamo kakvi su njihovi stavovi često ih prikrivaju ali valjda kada se malo opuste napišu ovako iskrene upise u kojima razotkriju svoju duševnu i umnu bijedu i to pred svima nama.Naravno sa njima ne treba raspravljat jer kako raspravljat sa bićem bez najosnovnijih intelektualnih mogučnosti ali možemo mi ostavljat svoje upise ovdje jer malo zabave ne škodi nikome.

lider30
06.07.2009., 17:00

Ovo je dno. :flop: Nadam se da nećemo pisati na ovakvoj temi.

drava
06.07.2009., 17:03

Hebrang je potvrdio da je rekao kako se Luburić borio za Hrvatsku.

"Borio se za zločinačku Nezavisnu državu Hrvatsku. Nije se borio za Somaliju" :)

shteva
06.07.2009., 17:11

"Borio se za zločinačku Nezavisnu državu Hrvatsku. Nije se borio za Somaliju" :)

Kaj je tu krivo reko? :rofl:

gubica
06.07.2009., 17:13

jebe ih to sto se je borio za krivu zlocinacku drzavu.

fibo
06.07.2009., 17:17

Ne znam što je tu upitno. Luburić se iz svoje perspektive borio za Hrvatsku. Kao što je Hebrang i potvrdio u Večernjem (http://beta.vecernji.hr/vijesti/hebrang-izjavom-maksu-luburicu-ruse-moju-kampanju-clanak-2882) svoju izjavu (nin-u)

Večernji:
Hebrang kaže da se Luburić borio za svoju viziju Hrvatske, ali su mu sredstva bila fašistička i strana koju je izabrao pogrešna.

To je činjenica. Kakav je to dokaz fašistoidnosti Hebranga (mlađeg)?

marasovac
06.07.2009., 17:18

Ja mislim da je nekad moderiranje isključivalo topice koji u uvodnom postu nemaju nikakvu referencu, ili bi u najboljem slučaju takvo što završilo u ludoj kući.
Evo kako stvari stoje: refernca (http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,7,5,,168548.jl)

Dakle Milenko Jergović.

E sad: Politički analfabeta

(http://www.forum.hr/showthread.php?p=21367631#post21367631):rofl:

ipsisimus
06.07.2009., 17:21
Ne znam koji je k. tom Hebrangu, očito ima edipov kompleks, kad izjavi takve nebuloze. Komunizam 21 stoljeća powered by Hebrang

drava
06.07.2009., 17:21

U intervju je rekao da se Luburić borio za hrvatske interese kao njegov otac, ali eto, onako usput, na krivi način...:)

Humphrey
06.07.2009., 17:23
Ne znam koji je k. tom Hebrangu, očito ima edipov kompleks, kad izjavi takve nebuloze. Komunizam 21 stoljeća powered by Hebrang

Misliš na nebuloze tipa kako se Luburić borio za Hrvatsku fašističkim i zločinačkim sredstvima?

marasovac
06.07.2009., 17:27
Što je sljedeće, Ivo Josipović i Simo Dubajić-zajednička promišljanja ili neka slična glupost?:ne zna:

Poslije donošenja "Deklaracije o hrvatskom književnom jeziku", 1967. godine, i nakon što je savez komunista osudio Deklaraciju, Dr. Tuđman je, po odluci centralnog komiteta izbačen iz "Instituta za historiju radničkog pokreta", gdje je bio ravnatelj, oduzeto mu je mjesto profesora povijesti na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, nasilno je umirovljen u 45. godini života i od tada je izložen izolaciji, političkim procesima i progonima, što će različitim intenzitetom trajati sve do 1990. godine.
Franjo Tuđman formalno nije bio potpisnik deklaracije, ali je njeno objavljivanje komunistička vrhuška iskoristila za obračun s njimm pa je zato tvrdila da je Deklaracija napisana u njegovom stanu u Nazorovoj, da je on idejni začetnik i jedan od glavnih krivaca njezinog pojavljivanja.
Deklaraciju su među ostalim osudili oni koji su 1990. podigli "balvan revoluciju" u Hrvatskoj:

"Prve vijesti o Deklaraciji objavljene u tisku 9. ožujka 1967., a cijeli tekst deklaracije objavljen je 17. ožujka 1967. u Telegramu. Već nakon prvih vijesti o Deklaraciji uslijedile su reakcije. Na inicijativu partizanskog lidera, i jednog od sudionika pokolja u Bleiburgu, a početkom devedesetih jednog od vođa srpske pobune u Hrvatskoj Sime Dubajića, okupilo se u Kistanju, sutradan po objavljivanju prvih informacija o Deklaraciji, oko 250 ljudi na zboru, te su odlučili poskidati sve latinične natpise u mjestu. Najžešće je na Deklaraciju reagirao Miloš Žanko, kome Dubaić piše 21. ožujka 1967. pismo u kojem ga podržava i izražava mu svoje divljenje, "kao Jugoslaven Jugoslavenu, i kao Komunista Komunisti"
(Izvor: Branimir Donat, "Crni Dossier", Nakladni zavod Matice Hrvatske/Globus, Zagreb, 1992., stranica 371.

Isti ovaj izvor (Branimir Donat "Crni Dossier") na stranici 370. objavljuje i oštru reakciju Josipa Manolića na Deklaraciju, referirajući se na njegov govor koji prenosi "Vjesnik" 31. ožujka 1967.
"Josip Manolić je završio svoje izlaganje zahtjevajući da se naša sredina očisti od ovoga što je trulo i što smo politički već sahranili"-kaže tada Manolić.
Pa ipak, jedna od najekstremnijih osuda Deklaracije stiže od Stjepana Mesića, koji je čak zatražio kazneni progon njezinih potpisnika, a među kojima se, između ostalih, nalazio čak i jedan Miroslav Krleža:

"Jedna od verbalno najekstremnijih osuda Deklaracije i njenih potpisnika, izrečena je na sjednici Sabora SR Hrvatske, koju dana 31. ožujka 1967. prenosi zagrebački "Vjesnik". Saborski zastupnik Stjepan Mesić rekao je kako ga nije toliko iznenadilo bacanje bombe na naša (jugoslavenska) predstavništva u Americi i Kanadi, te u Zapadnoj Njemačkoj, jer se zna tko baca te bombe i tko stoji iza tih grupica, koliko ga je iznenadila ova Deklaracija. Mesić je u svom govoru, za potpisnike Deklaracije upotrebljavao pridjev "bombaši", tvrdeći kako je Deklaracija zapravo doživjela potpun krah, te je zatražio kazneni progon potpisnika."
(Izvor: Ivo Lučić, "Sigurnosno-obavještajni sustavi u Bosni i Hercegovini 1980.-1982." Magistarski rad, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb,2002., stranica 47.)

Dakle, pošto bi Josipović trebao nastaviti tradiciju vrlih "antifašista" Stjepana Mesića, Sime Dubajića i Josipa Manolića, to što ti kažeš se praktički već odigrava...

marasovac
06.07.2009., 17:30
U intervju je rekao da se Luburić borio za hrvatske interese kao njegov otac, ali eto, onako usput, na krivi način...:)

Trebao je reći da se borio za jugoslaviju, ali na pravi način, baš kao tito na Bleiburgu...:)

drava
06.07.2009., 17:36
Trebao je reći da se borio za jugoslaviju, ali na pravi način, baš kao tito na Bleiburgu...:)

Hebrang je usporedio svog oca, a ne Tita, s Luburićem.

Bulmez
06.07.2009., 17:39
Cijela ova rasprava je suvisna dok se ne procita cijeli Hebrangov interview i dok se ne vidi sta je on zaista rekao.
On demantira pa ce ocigledno i sud imati posla. Uglavnom cijela je ova rasprava pucanj u prazno jer nije poznato o cemu se uopce svadjamo.
Hebrang jeste imao cudnih izjava poput one da su mu komunisti pobili vise obitelji nego ustase, sto je glupost koja je izazvala zgrazanje zidovske zajednice, posto mu je majcina obitelj istrijebljena od ustasa, ali obzirom na traume koje je ta obitelj prezivljavala zbog sudbine njegovog oca moze ga se razumjeti. Ali se ne moze dopustiti da bilo ko obiteljske traume projicira na zvanicnu politicku scenu drzave.
Dakle da se vidi cijeli interview, pa zatim Hebrangov stav o tome, pa dati novinaru da iznese svoje, pa vjerojatni sud ... i onda cemo svi vremenom zaboraviti o cemu se uopce i radilo.
Sve skupa jos jedna suvisna pizdarija pored toliko vaznijih problema.

frlet
06.07.2009., 17:45
On pokusava napraviti spin, ali mu ne ide

soc
06.07.2009., 17:51
Dobro je da se javno trudi.
I to je dobra poruka za predsjednicku kampanju :top:

Humphrey
06.07.2009., 17:53

Nakon što se njegove riječi izvrnu da ih ni on vjerojatno ne može prepoznat od strane fekalnoga lista i glavnog proizvođaća fekalija u njemu sarajevskog bjegunca ti optužiš Hebranga za spin.Stvarno genijalno,skoro pa se prepoznaje utjecaj određenih novinara u tvom načinu razmišljanja.Izvadit iz konteksta određene riječi bilo izrečene ili napisane i pritom osobi koja ih je izgovorila dodati epitet naciste,fašiste je najniža moralna razina na koju neka osoba može pasti.

Sweet/Bitter
06.07.2009., 17:58
Cijela ova rasprava je suvisna dok se ne procita cijeli Hebrangov interview i dok se ne vidi sta je on zaista rekao.
On demantira pa ce ocigledno i sud imati posla. Uglavnom cijela je ova rasprava pucanj u prazno jer nije poznato o cemu se uopce svadjamo.
Hebrang jeste imao cudnih izjava poput one da su mu komunisti pobili vise obitelji nego ustase, sto je glupost koja je izazvala zgrazanje zidovske zajednice, posto mu je majcina obitelj istrijebljena od ustasa, ali obzirom na traume koje je ta obitelj prezivljavala zbog sudbine njegovog oca moze ga se razumjeti. Ali se ne moze dopustiti da bilo ko obiteljske traume projicira na zvanicnu politicku scenu drzave.
Dakle da se vidi cijeli interview, pa zatim Hebrangov stav o tome, pa dati novinaru da iznese svoje, pa vjerojatni sud ... i onda cemo svi vremenom zaboraviti o cemu se uopce i radilo.
Sve skupa jos jedna suvisna pizdarija pored toliko vaznijih problema.

Cijela ova rasprava je suvišna općenito.

:kava:

frlet
06.07.2009., 18:02
Nakon što se njegove riječi izvrnu da ih ni on vjerojatno ne može prepoznat od strane fekalnoga lista i glavnog proizvođaća fekalija u njemu sarajevskog bjegunca ti optužiš Hebranga za spin.Stvarno genijalno,skoro pa se prepoznaje utjecaj određenih novinara u tvom načinu razmišljanja.Izvadit iz konteksta određene riječi bilo izrečene ili napisane i pritom osobi koja ih je izgovorila dodati epitet naciste,fašiste je najniža moralna razina na koju neka osoba može pasti.

Stvar je vrlo jednostavna, a on je komplicira. Sam spominje fasiste i komuniste u instom kontekstu pokusava ih relativizirati, a onda racionalizira izreceno. Mulja i sere.

odbojkašcro
06.07.2009., 18:09
Normalnog čovjeka bi bilo sram ubojicu i provjerenog zločinca povezivati sa domoljubljem i svojom državom.

I ja se slažem sa tobom. Doista Tita kao provjerenog zločinca i ubojicu ne treba povezivati sa domoljubljem i našom državom.

marasovac
06.07.2009., 18:11
Hebrang je usporedio svog oca, a ne Tita, s Luburićem.

A to kaže tko? Milenko Jergović:rofl:

spock2
06.07.2009., 18:17
I onda se pitamo zašto je država u kurcu.:kava: S ovakvim likovima poput tebe sigurno ne može biti napredna. Optužio si čovjeka fašistom kojem je pola obitelji pobijeno od istih.

ja mislim da se njegov tata u grobu okreće kao ventilator jer vidi kakav mu je sin ispao......i da,njegove ubijali fašisti,tata mu največi komunist u hrvatskoj i onda on glumi fašista......baš sramotno

drava
06.07.2009., 18:24
A to kaže tko? Milenko Jergović:rofl:

Na pitanje da li smatra da se Luburić borio za hrvatske interese kao njegov otac, junior je odgovorio: Apsolutno. Kroz svoju viziju. :)
Hebrang to ne demantira.

odbojkašcro
06.07.2009., 18:24
Luburić je osoba koja je u SFRJ bila u potpunosti stigmatizirana od ondašnje vlasti. Stoga je jako teško danas o njemu dobiti pravu sliku. Jako, jako teško. Još je teže voditi nekakvu smislenu raspravu.
Tome ne pridonose niti ovakvi napisi u Jutarnjem listu:
… iako je “hrvatsko jedinstvo” promicao i tako što je 1941. dao uhititi i htio ubiti Vladka Mačeka.

Kad iz svega viri politikanstvo. Jer ako napišeš i slovo pozitivno o njemu bit ćeš fašist.

odbojkašcro
06.07.2009., 18:27
Na pitanje da li smatra da se Luburić borio za hrvatske interese kao njegov otac, junior je odgovorio: Apsolutno. Kroz svoju viziju. :)

I što je pogrešno u tome ?

spock2
06.07.2009., 18:28
Kad iz svega viri politikanstvo. Jer ako napišeš i slovo pozitivno o njemu bit ćeš fašist.

baš.....kažeš nešto pozitivno o vođi jasenovca i odmah si fašista....svašta.....još malo pa će oni koji čitaju i promiču vrijednosti iz main kampfa biti nacisti........

odbojkašcro
06.07.2009., 18:28
ja mislim da se njegov tata u grobu okreće kao ventilator jer vidi kakav mu je sin ispao......i da,njegove ubijali fašisti,tata mu največi komunist u hrvatskoj i onda on glumi fašista......baš sramotno

Ne glumi on fašista. Ali sramotno je da glumi antikomunistu. U tome je problem, zar ne ? A ne smije se reč, ha ?

Humphrey
06.07.2009., 18:31
Stvar je vrlo jednostavna, a on je komplicira. Sam spominje fasiste i komuniste u instom kontekstu pokusava ih relativizirati, a onda racionalizira izreceno. Mulja i sere.

Usprkos mogučnosti uvida u izvorni tekst intervjua koji je Hebrang dao ovdje se već uvelike konstantnim ponavljanje pokušava uvjerit nekoga u istinitost verzije koja je nastala u glavi fekalnog autora koji je na sebi svojstven način ispisao riječi mržnje i laži o Hebrangu.Pa zar pored zdravih očiju i zdravog razuma netko može nakon pažljivog čitanja izvornog intervjua slagati se sa verzijom stvarnosti koju im nude iz fekalnog lista?

drava
06.07.2009., 18:33
Luburić je osoba koja je u SFRJ bila u potpunosti stigmatizirana od ondašnje vlasti. Stoga je jako teško danas o njemu dobiti pravu sliku. Jako, jako teško. Još je teže voditi nekakvu smislenu raspravu.
… iako je “hrvatsko jedinstvo” promicao i tako što je 1941. dao uhititi i htio ubiti Vladka Mačeka.

A zašto o Luburiću pisati pozitivno?

spock2
06.07.2009., 18:35
Ne glumi on fašista. Ali sramotno je da glumi antikomunistu. U tome je problem, zar ne ? A ne smije se reč, ha ?

ne.....on baš glumi fašistu,a sad što i izuzetno mrzi komunizam(otac se vrti,vrti) je nevažno......

odbojkašcro
06.07.2009., 18:38

Ne treba pisati pozitivno, treba pisati istinito. A njegova ideja pomirbe nacionalista i komunista u borbi za samostalnu hrvatsku državu za mene je pozitivna, a ti reci što god hoćeš na to. Pozitivna je i njegova borba za Hrvatsku, njegova borba protiv komunizma, jugoslavenstva i velikosrpstva. Ipak, njegovi zločini svrstavaju ga u red zločinaca i ja sa tim nemam dvojbi.

marasovac
06.07.2009., 18:39
Što se tiče Andrije Hebranga osobno to je čovjek koji govori istinu, ali je problem što je istina ružna i nitko je ne želi čuti, pa radije vole živjeti u lažima koje im servira Stjepan Mesić.
A ova tema, kao i svaka tema o "fašistima" i "antifašistima" je posve irelevenantna za politički život Hrvatske, i ima samo jednu zadaću: Prekriti ulogu Stjepana Mesića u optužnicama protiv Republike Hrvatske za agresiju na BiH i na "krajinu". Te optužnice su politička ostavština Stjepana Mesića koja se polako ali sigurno demontira na Haškom sudu, a ono za što ja živim u politici je dan kad će Ante Gotovina biti slobodan čovjek u plunjuti u lice tom srbokomunističkom kurvinom sinu, veleizdajniku, krivokletniku, najvećem lažovu u povijesti hrvatske politike, udbaškom doušniku i suradniku KOS-a 1991. godine u vrijeme nakjteže agresije na RH, kao i njegovom udbaškom mentoru, Budimiru Lončaru, notornom ratnom zločincu iz ww2, i šupku koji nam je uveo embargo na uvoz naoružanja da bi nas njihovi prijatelji Kadijević, Adžić, Vasiljević i ostali "Antifašisti" mogli što prije satrati. Ali malo ste se zajebali bagro jugokomunistička...

Bulmez
06.07.2009., 18:40

Ti u svome sljepilu ne vidi dalje od nosa. Pises budalatine.

Luburica je poznavao moj djed, dok je ovaj sluzbovao u Sarajevu. Moj djed, predratni HSS-ov aktivist, nastojao je izbjegavati toga ludjaka na sve nacine, jer ovaj ga je nagovarao da stupi u ustaski pokret, cega se moj djed grozio.
Pricao mi je da gorega ludjaka, psihopatu i manijaka nije u zivotu sreo.
Ta budala je iz cistih hirova poubijala prilican broj domobrana koji bi ga izivcirali. Poput one scene iz filma "Cetverored".
A sta onda ocekivati od njega prema Zidovima, Srbima ...

Hrvoje
06.07.2009., 18:42
Hebrang to ne demantira.

Pa nije se Luburic borija za australske interese, ili?

Hebrang je jasno i glasno rekao KROZ SVOJU VIZIJU

odbojkašcro
06.07.2009., 18:43
ne.....on baš glumi fašistu,a sad što i izuzetno mrzi komunizam(otac se vrti,vrti) je nevažno......

Više ste smiješni sa tim fašizmom. Ja danas ne znam niti jednog Hrvata koji je za rasne zakone, za progone po vjerskoj ili rasnoj osnovi. E takvi bi bili fašisti, a Hebrang to sigurno nije. Takvih bi se sigurno svaki normalan čovjek stidio.

odbojkašcro
06.07.2009., 18:47
Ti u svome sljepilu ne vidi dalje od nosa. Pises budalatine. Luburica je poznavao moj djed, dok je ovaj sluzbovao u Sarajevu. Moj djed, predratni HSS-ov aktivist, nastojao je izbjegavati toga ludjaka na sve nacine, jer ovaj ga je nagovarao da stupi u ustaski pokret, cega se moj djed grozio.
Pricao mi je da gorega ludjaka, psihopatu i manijaka nije u zivotu sreo.
Ta budala je iz cistih hirova poubijala prilican broj domobrana koji bi ga izivcirali. Poput one scene iz filma "Cetverored".
A sta onda ocekivati od njega prema Zidovima, Srbima ...

Gledaj Bulmez, može biti istina i ne mora. Baš i ne izgleda uvjerljivo, ali nek ti bude. Ja ionako njegove zločine nisam branio.
Ali što je sporno u onom što sam ja napisao ? Da nije htio ubiti Mačeka ? Pa čovjek mu je živio u stanu. Da ga je htio ubiti, ubio bi ga. A nije. Nego je Maček pobjegao pred partizanima.

spock2
06.07.2009., 18:56
Više ste smiješni sa tim fašizmom. Ja danas ne znam niti jednog Hrvata koji je za rasne zakone, za progone po vjerskoj ili rasnoj osnovi. E takvi bi bili fašisti, a Hebrang to sigurno nije. Takvih bi se sigurno svaki normalan čovjek stidio.

tko to mi???????

i da...malo bolje čitaj ovaj forum pa ćeš naći podosta onih koji su za stvari koje si nabrojao,a što hebrang privatno misliš ne možeš znati(iako pretpostavljam da znaš što misle svi čelnici sdp-a i hns-a i naš predsjednik)

Zagorjedee-lite
06.07.2009., 18:58

pa nije baš da nisu za rasne zakone,ali baš da bi srbi mogli biti ravnopravni građani :ne zna: tu imaš dosta poklonika te teze na forumu

rama
06.07.2009., 19:07
Taman sam ti htio malo posprdno odgovoriti na onaj raniji post, onda sam vidio ovaj pa cu pristojno:

Najprije odgovor na ovo:

Da, samo sto je izjava dana NIN-u koji izlazi u stranoj drzavi i tiska se na pismu koje najveci dio Hebrangovih pristasa ne razumije. Dakle da nije bilo Jergoviceve kolumne taj bi Hebrangov "opaki" plan zamro i prije nego bi se realizirao. Dakle zasto onda Jergovic pomaze Hebrangu?

2. Na sudu se nece dogoditi nista. Izvrtanje cinjenica nesto je sto novinari mogu i trebaju raditi. Jergovica se moze samo izloziti moralnoj osudi i opcoj sprdacini, kao i kucu za koju radi, kao i vecinu diskutanata koji na tu temu zasipaju ovaj forum spamom. Sud bi eventualno jos i mogao utvrditi nekakvu stetu nanesenu Hebrangu ili stranci, ali sumnjam da ce se, ako nisu potpuni idioti, baviti rasclanjivanjem Hebrangovih misli i Jergovicevih interpretacija. U ovom smislu Sud ne moze pomoci.To je novi moralni kodeks novinara ili osobna preporuka istima?

drava
06.07.2009., 19:10
Ne treba pisati pozitivno, treba pisati istinito. A njegova ideja pomirbe nacionalista i komunista u borbi za samostalnu hrvatsku državu za mene je pozitivna, a ti reci što god hoćeš na to. Pozitivna je i njegova borba za Hrvatsku, njegova borba protiv komunizma, jugoslavenstva i velikosrpstva. Ipak, njegovi zločini svrstavaju ga u red zločinaca i ja sa tim nemam dvojbi.

Pazi ovo: pomirba između “nacionalista“, a ne “ustaša“ :)
Kad je “pomirba“ tako pozitivna, što se HDZ onda ne hvali Luburićem, ili je Hebrang ovime počeo?
Smisao “pomirbe“ je povratak ustaša, iliti njihovih sinova i duhovnih nasljednika na hrvatsku političku scenu, a njihova politika je jasna: Hrvatska bez Srba. Naime, u “pomirbi“ rasista Luburića nije bilo mjesta i hrvatskim Srbima, koga je u ime “pomirbe“ od hrvatskih Srba Tuđman pozvao u HDZ? Nikoga! Razlika između Tuđmana i Pavelića je samo ta da je ovaj prvi Hrvatsku od Srba htio očistiti na humaniji način – humanim preseljenjem po uzoru na tursko-grčku razmjenu pučanstva 1923. o kojoj je s oduševljenjem pisao u svojoj knjizi “Nacionalno pitanje u suvremenoj Europi“. Pa nisu se srpske kuće nakon Oluje slučajno palile.
Tuđman je HDZ utemeljio kao i na radićevštini... na radićevštini ili luburićevštini?
Radić je 1927. sklopio koaliciju s hrvatskim Srbima (Pribićevićem) SDK, u borbi protiv velikosrpske hegemonije. Suradnju je nastavio Vladko Maček, izbori 1935. i 1938., rezultat Banovina Hrvatska 1939. Isti taj Vladko Maček je zajedno sa Srbima završio u Jasenovcu, a evo što je rekao o Luburićevom kompiću, također velikom “borcu za hrvatske interese“, Milošu:
“Među takve nacionalne fanatike spadao je i Ljubo Miloš. Videći kako se svaki put prije nego legne u krevet prekrsti, sveo sam jedne večeri razgovor na religiju. Prikazao sam mu bezbožnost njegovog djelovanja i zapitao ga zar se ne boji Božje kazne. A on mi odgovori: “Nemojte mi ništa govoriti. Znam da ću za sve što sam počinio i što ću još počiniti u paklu gorijeti. Ali gorijet ću za Hrvatsku“. Eto u kakvo stanje čovjeka može dovesti bilo vjerski, bilo nacionalni, bilo socijalni fanatizam.“

PowerLock
06.07.2009., 19:17
@ rama

Da bi novinar dao objektivnu sliku necega mora izanalizirati cinjenice, moguce ih i prevrnuti ukoliko su odpocetka krivo postavljene. U tom sam smislu to napisao. U svakom slucaju ne mislim da se novinarsko pisanje moze regulirati sudskim presudama. Ako krenemo tim smjerom vrlo brzo od profesionalnog novinarstva nece mnogo ostati (nije da ga u Hrvatskoj i sada ima odvise, ali to je druga prica). Ja mislim da Jergovic jest ljigavac, ali mislim da su zakonska rjesenja kao i postavke o slobodi medija tako postavljene da ih je vrlo lako zloupotrebiti. U normalnim zemljama to se dogadja vrlo rijetko. U Hrvatskoj je jedna novinarska kuca uradila industriju zloupotrebljavajuci kriterije novinarski sloboda. Opako, ali s tim se trebaju nositi profesionalne udruge, dionicari medijskih kuca, oglasivaci, distributeri - a ne sudovi. To je moje misljenje.

Roose Bolton
06.07.2009., 19:19

Tko normalan može staviti Hebranga ispred Tuđmana mlađeg?

Whatever
06.07.2009., 19:20
Tko normalan može staviti Hebranga ispred Tuđmana mlađeg?

I ti ćeš glasat za Mireka? :D

Roose Bolton
06.07.2009., 19:24
I ti ćeš glasat za Mireka? :D

Ni pod prijetnjom smrću. :D

Ber
06.07.2009., 19:25
@ rama

Da bi novinar dao objektivnu sliku necega mora izanalizirati cinjenice, moguce ih i prevrnuti ukoliko su odpocetka krivo postavljene. U tom sam smislu to napisao. U svakom slucaju ne mislim da se novinarsko pisanje moze regulirati sudskim presudama. Ako krenemo tim smjerom vrlo brzo od profesionalnog novinarstva nece mnogo ostati (nije da ga u Hrvatskoj i sada ima odvise, ali to je druga prica). Ja mislim da Jergovic jest ljigavac, ali mislim da su zakonska rjesenja kao i postavke o slobodi medija tako postavljene da ih je vrlo lako zloupotrebiti. U normalnim zemljama to se dogadja vrlo rijetko. U Hrvatskoj je jedna novinarska kuca uradila industriju zloupotrebljavajuci kriterije novinarski sloboda. Opako, ali s tim se trebaju nositi profesionalne udruge, oglasivaci, distributeri - a ne sudovi. To je moje misljenje.

Dobro prijatelju, trc mrc, novinar može napisati što hoće, Jergoviću, inače osjetljivom na Hrvate, tako došlo, pa napisao.
Ono što mene brine je da uvijek isti lupaju uvijek istu stranu i pišu tolike količine otrova i mržnje da se slediš. I to je "Novinarska sloboda".
I sad zamisli da Dunja Ujević na kvadrat napiše isti takav članak u zaštićenoj kolumni Jutarnjeg lista tako zapjenjeno i roktavo razapne Mesića koji je bez ikakve ograde osudio istraživanje komunističkih (antifašističkih) zločina i to prozvao kao nekakvom "fašističkom revizijom". Pa još optuži širu hrvatsku javnost i par stranaka, generalno, za prikriveni komunizam i jugoslavenizam.

I na vrbi rodi grožđe.

Da to napiše u Hrvatskom Slovu, vjerojatno bi ista ta garnitura istog trena višeglasno tražila kazneni progon.
Ne, ne,... nešto tu ne štima.

Ber
06.07.2009., 19:27
Razlika između Tuđmana i Pavelića je samo ta da je ovaj prvi Hrvatsku od Srba htio očistiti na humaniji način – humanim preseljenjem po uzoru na tursko-grčku razmjenu pučanstva 1923.

Zaboravio si jadan detalj, prije Tuđmana se Beograd dosjetio odraditi genocid nad 3/4 ex YU, da raščisti etnički prostor za Srbe.
Ne pravi se blesav.

vbureti
06.07.2009., 19:33
ovaj uvodni post me automatski podsjetio na jedan video sa youtube... dakle:

http://www.youtube.com/watch?v=nfjhlOw28Ys

Dobro te podsjetio. Izvanredno je prikazano kako se proizvodi strah.

Što je to fašizam, nacizam, ruski boljševizam, istočno-europski komunizam i jugoslavenski komunizam, treba razjasniti. To je od bitne važnosti.

Ovako te riječi služe samo nabacivanju u političkoj borbi. Nikada ne ćemo na zelenu granu s nerasčišćenm pojmovima. Zato se Hrvatska stalno mora boriti protiv optužaba za fašizam. Sama je tome kriva. Sama je kriva zato jer sama sebe optužuje za ono za što i nije kriva.

drava
06.07.2009., 19:43
Zaboravio si jadan detalj, prije Tuđmana se Beograd dosjetio odraditi genocid nad 3/4 ex YU, da raščisti etnički prostor za Srbe.
Ne pravi se blesav.

Lijepo si odrezao moju rečenicu :)

Hrvoje
06.07.2009., 19:48
Kad je “pomirba“ tako pozitivna, što se HDZ onda ne hvali Luburićem, ili je Hebrang ovime počeo?

Tudjman se zalagao za pomirbu, i nije hvalia ni ustase ni partizane.
Niti se hrvatski narod triba ugledat na njih.

U domovinskom ratu su unuci partizana, ustasa i domobrana branili zajedno Hrvatsku i obranili ju je.

Manite se vise tih pizzdarija oko ustasa i partizana.

Ber
06.07.2009., 19:49
Lijepo si odrezao moju rečenicu :)

Već sam se umorio od vaših moralnih laprdanja koja počinju sa dizanjem srpskih auta u zrak 1990.-te a završavaju Olujom 1995. Sa velikim ništa prije, za vrijeme i poslje.
Iz Krajine sam i lagano, odjebanac.

Leoben Conoy
06.07.2009., 19:50
Je li se Mussolini borio za svoju viziju Italije?
Je.
Je li ta tvrdnja pozitivna, negativna ili samo povijesna činjenica da je autokratski vladar Italije od 1922 do 1943 promicao svoju viziju zemlje vođen svojom ideologijom.

Ili ste svi vi "antifašisti" malo mentally challenged?

jadranka339
06.07.2009., 19:53
Eto što če nam ostati od HDZ-a - nacisti. Već je počelo. Dobro je moj stari reko, i on izlazi iz HDZ-a, nešto se tu mutnoga događa.

odbojkašcro
06.07.2009., 19:54
Isti taj Vladko Maček je zajedno sa Srbima završio u Jasenovcu, a evo što je rekao o Luburićevom kompiću, također velikom “borcu za hrvatske interese“, Milošu:
“Među takve nacionalne fanatike spadao je i Ljubo Miloš. Videći kako se svaki put prije nego legne u krevet prekrsti, sveo sam jedne večeri razgovor na religiju. Prikazao sam mu bezbožnost njegovog djelovanja i zapitao ga zar se ne boji Božje kazne. A on mi odgovori: “Nemojte mi ništa govoriti. Znam da ću za sve što sam počinio i što ću još počiniti u paklu gorijeti. Ali gorijet ću za Hrvatsku“. Eto u kakvo stanje čovjeka može dovesti bilo vjerski, bilo nacionalni, bilo socijalni fanatizam.“

Ovako ispada da je Maček u Jasenovcu i ubijen. Maček je za neupućene kratko vrijeme proveo u Jasenovcu, nakon toga je bio u kućnom pritvoru, dobar dio tog vremena u Luburićevom stanu. Na kraju je pobjegao pred partizanima. Pogledaj si onda činjenicu da pred ustašama nije pobjegao i nije ubijen, dok je od partizana bježao bojeći se za svoj život. Od navodnih "oslobodioca". Dok u tekstu u Jutranjem piše da ga je Luburić htio ubiti. Pametnom dovoljno.
A što se tiće Miloša, on je barem bio svjestan što ga čeka. Dubajić je to shvatio koje desetljeće kasnije, a mnogi pavelićevi i titovi koljači nikad.

drava
06.07.2009., 19:55
Već sam se umorio od vaših moralnih laprdanja koja počinju sa dizanjem srpskih auta u zrak 1990.-te a završavaju Olujom 1995. Sa velikim ništa prije, za vrijeme i poslje.
Iz Krajine sam i lagano, odjebanac.

Pa prije je Tuđman napisao "Nacionalno pitanje u suvremenoj Europi", zato si odrezao taj dio rečenice.

Bulmez
06.07.2009., 19:56
Pazi ovo: pomirba između “nacionalista“, a ne “ustaša“ :)
Smisao “pomirbe“ je povratak ustaša, iliti njihovih sinova i duhovnih nasljednika na hrvatsku političku scenu, a njihova politika je jasna: Hrvatska bez Srba. Naime, u “pomirbi“ rasista Luburića nije bilo mjesta i hrvatskim Srbima, koga je u ime “pomirbe“ od hrvatskih Srba Tuđman pozvao u HDZ? Nikoga! Razlika između Tuđmana i Pavelića je samo ta da je ovaj prvi Hrvatsku od Srba htio očistiti na humaniji način – humanim preseljenjem po uzoru na tursko-grčku razmjenu pučanstva 1923. o kojoj je s oduševljenjem pisao u svojoj knjizi “Nacionalno pitanje u suvremenoj Europi“. Pa nisu se srpske kuće nakon Oluje slučajno palile.
Tuđman je HDZ utemeljio kao i na radićevštini... na radićevštini ili luburićevštini?
Radić je 1927. sklopio koaliciju s hrvatskim Srbima (Pribićevićem) SDK, u borbi protiv velikosrpske hegemonije. Suradnju je nastavio Vladko Maček, izbori 1935. i 1938., rezultat Banovina Hrvatska 1939. Isti taj Vladko Maček je zajedno sa Srbima završio u Jasenovcu, a evo što je rekao o Luburićevom kompiću, također velikom “borcu za hrvatske interese“, Milošu:

Ti si zalutao u vremenu i prostoru. Vrijeme koalicije Radica i Pribicevica je jedno a vrijeme Miloseviceve velikosrpske fasisticke invazije sasvim nesto drugo.
Tudjman je morao ici na nacionalno pomirenje jer jedino tako je mogao stvoriti uvjete za obranu.
Ti kao da si prespavao zadnjih 80 godina ili si brate (vjerojatno) orjunas na kvadrat.

rocco4
06.07.2009., 19:58
Jesi vidio što ih je, a nijedan mi se nije usudio doći ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=342397&page=16) i upustiti se u priču s argumentima. Jer znaju da se ne mogu nositi s činjenicama.

imaš komunalca,kojemu je svaka tema vezana za '45.g.(kao da je upao u podprostor,pa sad ne može nači procjep koji vodi u novo stoljeće),,,kao što ti drugima stalno napucavaš da su trolovi i klonovi,a ne vidiš svoje komentare koji ne mogu proči(čak i na sex erotika pdf-u),bez mesića.

...jesi li se možda ozbijlno zapitao zašto ti tamo ne komentiraju temu,osim određenih slijepaca,jesi li se zapitao zašto te nitko ne citira u zadnje vrijeme,jesi li se uopče bilo šta upitao

:ne zna::ne zna::ne zna:

odbojkašcro
06.07.2009., 19:58
Ti si zalutao u vremenu i prostoru. Vrijeme koalicije Radica i Pribicevica je jedno a vrijeme Miloseviceve velikosrpske fasisticke invazije sasvim nesto drugo.
Tudjman je morao ici na nacionalno pomirenje jer jedino tako je mogao stvoriti uvjete za obranu.
Ti kao da si prespavao zadnjih 80 godina ili si brate (vjerojatno) orjunas na kvadrat.

Upravo tako.

revolution
06.07.2009., 19:59
Tudjman se zalagao za pomirbu, i nije hvalia ni ustase ni partizane.
.
ali je hvalio Tileta:D:kava::rofl:

a legendarna pomirba, pa ona je i podijelila hrvatsko društvo, kak se čini, dosta duboko...

Bulmez
06.07.2009., 20:00
Gledaj Bulmez, može biti istina i ne mora. Baš i ne izgleda uvjerljivo, ali nek ti bude. Ja ionako njegove zločine nisam branio.
Ali što je sporno u onom što sam ja napisao ? Da nije htio ubiti Mačeka ? Pa čovjek mu je živio u stanu. Da ga je htio ubiti, ubio bi ga. A nije. Nego je Maček pobjegao pred partizanima.

Naravno da nije on ubio Maceka.
Komunisti nisu htjeli opoziciji, ni hrvatsku ni srpsku ni slovensku.
Nakon rata je Luburic toliko revidirao stavove kao da nije rijec o istoj osobi. Ali to ga ne pere od zlocina koje je pocinio a pocinio ih je mnogo.
Ali ideja nacionalnog pomirenja je u osnovi njegova, a ne Busiceva ili Tudjmanova.

Ber
06.07.2009., 20:00
Mi smo još uvijek medijski u jugoslavenski zadanoj mentalnoj matrici.

Spomeni ime ustaša bilo kako osim u kontekstu najgoreg mogućeg pojma zla je grijeh, pre veliki grijeh.

Partizane se spominje samo u okviru hrabrih osloboditelja i veličanstvenih heroja.

Pa tako ako ja napišem da je moj rođak u ustaše mobiliziran 1944. a zatučen u nekoj slovenskoj grabi 1945. samo mogu reći da je još pre dobro prošao. Trebao je duže umirati.

Jel tako ?

odbojkašcro
06.07.2009., 20:02
Kad je “pomirba“ tako pozitivna, što se HDZ onda ne hvali Luburićem, ili je Hebrang ovime počeo? Smisao “pomirbe“ je povratak ustaša, iliti njihovih sinova i duhovnih nasljednika na hrvatsku političku scenu, a njihova politika je jasna: Hrvatska bez Srba.

Besmislica

PowerLock
Ono što mene brine je da uvijek isti lupaju uvijek istu stranu i pišu tolike količine otrova i mržnje da se slediš. I to je "Novinarska sloboda"..

Ja tvrdim da to nije novinarska sloboda nego zloupotreba novinarske slobode. Ako se krene to sudski rjesavati dogoditi ce se nekoliko stvari: Tuzbe ce najvjerojatnije biti neuspjesne; smanjiti ce se medijske slobode; opce drustveno ozracje postati ce represivnije.

I sto ce biti rezultat toga: Oni koji su dosli iz jednog ranijeg represivnog sustava, koji su sjedili CK SKH (Pavic); u SSOH (Oreskovic) koji su pisali u "Poletu" (Butkovic, Sabalic, Kuljis i mnogi drugi) ili "Omladinskoj Iskri" (vecina Slobodne Dalmacije) opet ce se najbolje snaci i opet ce biti najutjecajniji.

Protiv tih opskurnih likova dakle, nacelno govoreci, logicnije bi bilo boriti se povecanjem polja medijskih sloboda nego njihovim suzavanjem (npr umjesto proganjanja Jergovica jer je napao Hebranga, pruzanje mogucnosti vecem broju kvalitetnijih novinara da napadnu Mesica, Stazica i njima slicne)

I za kraj sjetimo se Feral Tribune-a i kolicine podignutih optuznica protiv te publikacije u 90-ima? Jesu li im te optuznice bilo kako mozda naskodile? Naravno da nisu, ali je zato prvi malo konkretniji upliv trzisnih mehanizama na medijsko trziste oznacio njihov krah.

Tako ce po prilici zavrsiti i EPH - makar se danas cine jednako neunistivim napadacima Hrvatstva kao i Feral prije 10-15 godina.

jadranka339
Spomeni ime ustaša bilo kako osim u kontekstu najgoreg mogućeg pojma zla je grijeh, pre veliki grijeh.

Pa je, i ne spominji ih više. Samo ime ružno zvuči. Sva se naježim kad pomislim da HDZ preuzimaju takvi.

odbojkašcro
06.07.2009., 20:04
...a legendarna pomirba, pa ona je i podijelila hrvatsko društvo, kak se čini, dosta duboko...

Nije istina. Već vi koji je ne prihvaćate.

mike67
06.07.2009., 20:04
I dalje podmetanja iz EPH. Jergović Hebrangu podmeće tobožnje ustaštvo, fašizam i sl.

Hebrangu je od strane Ustaša i komunista stradalo oko 20-tak članova uže obitelji, od toga većina od ustaša jer mu je po majčinoj strani loza bila židovska. Zar bi Hebrang u tom slučaju branio Luburića kako ovo smeće Jergović pokušava podmetnuti?
Majku su mu nakon likvidacije oca komunisti (Tito) strpali u Staru Gradišku samo zato jer je bila Hebrangova žena. Čak su im i prezime Hebrang promijenili da se više ne spominje.
Dakle, ako je netko kompetentan kritizirati i/ili braniti bilo koji od tih režima to je onda Hebrang, a podmečući mu sklonost Luburiću je upravo smiješno.
Zašto se to čini upravo sada od strane EPH?

Uostalom pročitajte što o tome veli sam Hebrang,...:

"Intervju s Andrijom Hebrangom koji je beogradski tjednik NIN objavio 2. srpnja, počeo je dizati prašinu jer je riječ o potpredsjedniku HDZ-a i mogućem HDZ-ovu kandidatu za predsjednika Republike Hrvatske.

Velik dio intervjua bavi se odnosima Hrvatske i Srbije, a dijelom se dotiče i Drugog svjetskog rata. Na upit novinarke Ruže Ćirković je li Maks Luburić bio zločinac, Hebrang odgovara da jest, te u nastavku, odgovarajući na daljnja pitanja, objašnjava da su se i Luburić i njegov otac, koji je bio antifašist, borili za hrvatske interese.

Hebrang kaže da se Luburić borio za svoju viziju Hrvatske, ali su mu sredstva bila fašistička i strana koju je izabrao pogrešna. “No, to je za njega bio ispravan put. Moj je otac vidio svoju viziju, put je bio kroz komunističku i antifašističku djelatnost.

I Hebrang je mislio da se bori za Hrvatsku, pa je dobio Jugoslaviju. I Luburić je mislio da se bori za Hrvatsku, pa nije dobio ništa”, kaže Hebrang.

Kaže i da osuđuje ubojstvo bez suda, pa tako i ubojstvo Luburića. “Trebalo mu je suditi i osuditi ga na najtežu kaznu.

On je bio zločinac jer je bio zapovjednik svih ustaških logora”, kaže Hebrang.

Novinar Miljenko Jergović oštro je sasjekao Hebrangov istup, a Hebrang odmah najavljuje da će ga tužiti sudu zbog izvrtanja činjenica.

– To su fašistoidne metode uništavanja tuđeg života. To je početak rušenja moje kampanje. Ustaše su mojoj majci ubile majku, oca, tri sestre i nećaka! Zar itko razuman može misliti da sam ja na toj strani – oštro uzvraća Andrija Hebrang

kopirano iz "vecernjaka": http://beta.vecernji.hr/vijesti/hebr...ju-clanak-2882

Inox 18/10
06.07.2009., 20:05
Kenja mi se od ovakvih tema.:kava:

odbojkašcro
06.07.2009., 20:06
Nakon rata je Luburic toliko revidirao stavove kao da nije rijec o istoj osobi. Ali to ga ne pere od zlocina koje je pocinio a pocinio ih je mnogo.
Ali ideja nacionalnog pomirenja je u osnovi njegova, a ne Busiceva ili Tudjmanova.

Slažem se.

drava
06.07.2009., 20:06
Ovako ispada da je Maček u Jasenovcu i ubijen. Maček je za neupućene kratko vrijeme proveo u Jasenovcu, nakon toga je bio u kućnom pritvoru, dobar dio tog vremena u Luburićevom stanu. Na kraju je pobjegao pred partizanima. Pogledaj si onda činjenicu da pred ustašama nije pobjegao i nije ubijen, dok je od partizana bježao bojeći se za svoj život. Od navodnih "oslobodioca". Dok u tekstu u Jutranjem piše da ga je Luburić htio ubiti. Pametnom dovoljno.
A što se tiće Miloša, on je barem bio svjestan što ga čeka. Dubajić je to shvatio koje desetljeće kasnije, a mnogi pavelićevi i titovi koljači nikad.

Maček nije ubijen jer je ustašama pala popularnost nakon što su ga strapali u Jasenovac.

A o tome kako mu je divno bilo u Jasenovcu je rekao:

“U tom paklu probavio sam punih pet mjeseci, pa iako se na hranu i fizički postupak nisam mogao potužiti, spao sam uslijed duševnih muka od 66 na 50 kg, a što se tiče živaca, to je posve sigurno da više nikada neću imati one čvrstoće živaca, koja me je nesmanjena pratila 20 godina beogradskih režima i 4 godine zatvora probavljenih pod tim režimima.“

Mačeku su ustaše i partizani jednako “dragi“. Slažem se s njim.

odbojkašcro
06.07.2009., 20:07
Mi smo još uvijek medijski u jugoslavenski zadanoj mentalnoj matrici.
Partizane se spominje samo u okviru hrabrih osloboditelja i veličanstvenih heroja.
Pa tako ako ja napišem da je moj rođak u ustaše mobiliziran 1944. a zatučen u nekoj slovenskoj grabi 1945. samo mogu reći da je još pre dobro prošao. Trebao je duže umirati.
Jel tako ?

Nažalost mnogi tako misle.

revolution
06.07.2009., 20:08
Nije istina. Već vi koji je ne prihvaćate.

gle, kak da ti velim, mene ne mora nitko s nikim mirit, a i nedajbože:D

nemam pojma što se Tuđmanu motalo po glavi u to doba, možda je bio ucjenjen, možda je -kao i ostalim stvarima- opsesivno razmišljao iz nekog svog razloga poviestnih silnica i usudbene zbilje:rofl:, ali mi se čini da je na kraju jedino napravio pomirbu u sebi, ako je (jer nisam ziher ni to), a što se tiče društva, vidimo da se i dan danas sere o tim temama, ali koje fakat ali fakat su umjetno nametnute i potpuno su bespotrebne, u ovom trenutku i opasne!

najžalosnije od svega, da je on živ, mnogi bi ovi peseki (mislim na simpatizere crnih košuljica) jednostavno bili kuš. kao što su bili i onda.

Bulmez
06.07.2009., 20:09
Besmislica

Slazem se. Smisao pomirbe je bio goli opstanak Hrvatske i hrvatskog naroda pred agresijom koja mu je namijenila istrebljenje.

Hawker
06.07.2009., 20:10
gle, kak da ti velim, mene ne mora nitko s nikim mirit, a i nedajbože:D

nemam pojma što se Tuđmanu motalo po glavi u to doba, možda je bio ucjenjen, možda je -kao i ostalim stvarima- opsesivno razmišljao iz nekog svog razloga poviestnih silnica i usudbene zbilje:rofl:, ali mi se čini da je na kraju jedino napravio pomirbu u sebi, ako je (jer nisam ziher ni to), a što se tiče društva, vidimo da se i dan danas sere o tim temama, ali koje fakat ali fakat su umjetno nametnute i potpuno su bespotrebne, u ovom trenutku i opasne!

najžalosnije od svega, da je on živ, mnogi bi ovi peseki (mislim na simpatizere crnih košuljica) jednostavno bili kuš. kao što su bili i onda.

Upravo tako.:top:
Evo sto kaze Tudjman o Titu:

http://www.youtube.com/watch?v=wDlSJixGzh4&feature=related

PowerLock
06.07.2009., 20:10
Pa je, i ne spominji ih više. Samo ime ružno zvuči. Sva se naježim kad pomislim da HDZ preuzimaju takvi.

E vidis ja se ne najezim. Ja mozda zelim pricati o Ustasama na normalniji i objektivniji nacin nego sto se to radilo za vrijeme SFRJ. I sto ces sad? Tuci me po guzi? :tuctuc:

Leoben Conoy
06.07.2009., 20:11
ma nemoj jebat!!?= a ti se registriao u Jun 2009:lol:

/uvijek brkam jun i jul, dakle nedavno:D /
Znamo se mi drugarice i od prije, da ti pomognem (http://www.forum.hr/showpost.php?p=18542031&postcount=326)
I nije ban u pitanju, ako se pitaš.

A ova poplava ovih kojima tate izlaze iz HDZa kao zbog nacizma..
za :rigo:

@Drava
A on mi odgovori: “Nemojte mi ništa govoriti. Znam da ću za sve što sam počinio i što ću još počiniti u paklu gorijeti. Ali gorjet ću za Hrvatsku“.
Pred streljačkim vodom "Milosti ne tražim niti bih vam je dao"
Krvlju napisano na zidu ćelije u Kerestincu "Živjela sovjetska Hrvatska"
"Heil Hitler" osuđenih u Nurnbergu u trenutku vješanja

Fanatizam je bio uobičajena stvar kod crnih i crvenih.
Kod zapadnih saveznika takvih izljeva nije bilo.

Hawker
06.07.2009., 20:12
Pred streljačkim vodom "Milosti ne tražim niti bih vam je dao"

To se zove hrabrost,a ne fanatizam.:kava:

odbojkašcro
06.07.2009., 20:13

Pa sad, sjećam se HOS-a, sjećam se i raznih pjesama... Ali da se sjećam da je netko zaneseno govorio o komunizmu, Titu, zločinačkim akcijama HV... Izgleda da su ovi drugi bili kuš, a sad su izmigoljili ispod kamena gdje su se sakrili na cijelo desetljeće.

vbureti
06.07.2009., 20:15
http://209.85.135.132/custom?q=cache:_ZGlCslBiIMJ:www.cpi.hr/download/links/hr/10709.ppt+pojam+fašizma&cd=2&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&client=pub-3538915572409149

Pogledao sam Anićevu definiciju fašizma i našao je skroz ideološkom tj. pogrješnom.

Bitno je razlikovati fašizam od nacizma. Jer izjednačavati te dije ideologije i po0okrete je prvi pogrješan korak. Zanimljivo je zapaziti da su i fašizam i nacizam dijelom slični - komunizmu. Istina komunizam je govorio o su postigli ruski pa i naš komuniuzam.

Važno je imati na umu da se pod utjecajem boljševika, prvenstveno Staljina izjednačilo fašizam i nacizam te u fašizam ubrojilo i sve zapadne poretke liberalne demokracije, i po njima su sve imperijalističke zemlje samo prikrivena diktatrura koje je opasnija negoli otvorena fašistička diktatutra.

Postoje i pojam lijevog ili crvenog fašizma. Vjerojatno bi to trebao biti - komunizam.

Važno je razlikovati komunuizam od komunizma po načinu kako je nastao. Ruski je boljševizam izvoran. Istočmno europski je komunizam doveden, izvezen na sovjetskim tenkovima. Jugoslavenski je komunizam pak izvoran, iako je poticaj i pomoć za osvajanje vlasti za komuniste došao od strane Kominterne, dakle Sovjeta. To objašnjava zašto je bio toliko radikalan i toliko zločinački i zašto je njegovo osvajanje vlasti bilo popraćeno enormnim žrtvama, neviđenim u drugim europskim državama.

A Hrvatska je pod fašističkom hipotekom od 1941. g. do danas. Kako je to izvedeno ? Preko ustaškog pokreta i "antifašizma". I tako se Hrvtai htjeli - ne htjeli zaklinju u "antifašizam" u i plaše ih fašizmom kao onaj ovan što plaši mrtvačkom glavom svoje ovčice.

Ustaški pokret nije fašistički pokret. To je bio pokret za neovisnu hrvatsku državu. To je bitno. Drugo je pitanje u kojim se okolnostima taj pokret razvijao i na koncu propao.

O našem "antifašizmu" mi nemamo što govoriti. Riječ je o komunizmu i nikakav antifašizam ne može sakriti komunizam koji se maskira antifašizmom.

drava
06.07.2009., 20:15

Knjigu "Nacionalno pitanje u suvremenoj Europi", gdje s oduševljenjem piše o grčko-turskoj razmjeni pučanstva 1923., Tuđman je napisao 1982., dakle prije Miloševića.
Jasno da u "pomirbi" hrvatskim Srbima nema mjesta kad ih treba iseliti.

hobotnica01
06.07.2009., 20:19
Koji je na sreću uspješno proveden.

ne mislimo na isti zločin,ja mislim na zločin pljačke hrvatske i osiguravanje stečevina te pljačke te na osiguravanje vodečih pozicija,njima,njihovoj djeci,prijateljima bez obzira na sposobnosti,školovanje i sl.Kad smo već kod školovanja kao teško njima nabavit i koju diplomu ako imaju kojeg tukca.Da se malo osvrnem na "tvoj" zločin.To je težak zločin ali i beskrajno glup zločin jerbo su srbi i ionako sami pobjegli:kava:

Ber
06.07.2009., 20:19
Knjigu "Nacionalno pitanje u suvremenoj Europi", gdje s oduševljenjem piše o grčko-turskoj razmjeni pučanstva 1923., Tuđman je napisao 1982., dakle prije Miloševića.
Jasno da u "pomirbi" hrvatskim Srbima nema mjesta kad ih treba iseliti.

Ajde biraj, hrvatsko preseljenje ili srpski genocid.
Inače, ideja je sasvim u redu s obzirom na duboki velikosrpski stav Srba u Krajini. Bolje da im se ponudi odlazak i pokuša se izbjeći ono što su učinili. Popalili i pobili sve hrvatsko.

revolution
06.07.2009., 20:26
Pa sad, sjećam se HOS-a, sjećam se i raznih pjesama... Ali da se sjećam da je netko zaneseno govorio o komunizmu, Titu, zločinačkim akcijama HV... Izgleda da su ovi drugi bili kuš, a sad su izmigoljili ispod kamena gdje su se sakrili na cijelo desetljeće.

ne vjerovao ti ili da, ali FT je sve to držao na uzdi. plus tajne službe i poslušni mediji (ili miš maš). danas je druga priča, HRT sustavno truje javni prostor služeći adezeu...danas i Hebrang, koji je u ono doba glasio za "lijevu struju" u Adeze, pada na štoseve trećerazrednih novina, a ako to namjerno radi, sa nekim ciljem, onda nastavljamo u revijalnom tonu spojenih posudica - u prijevodu: adeze ne može bivstovati bez srpskih nacionalista (ne znam štoje NIN danas, ali za početak rata su dali nemali huškački doprinos, u slovu i slici). i adeze ne može funkcionirat i opstati bez sproseravanja o ww2.
a što drugo oni mogu ponuditi? krajni domet im je rebalans proračuna, a da se tiče zbilje!

p.s. zna se što se i tko se pod kamenjem krio:kava:

mARIJAN00
06.07.2009., 20:29
danas je druga priča, HRT sustavno truje javni prostor služeći adezeu...

Ne vidim da se bunis dokle sustavno truju zemlju sluzeci SDP-u.To ne vidim da te smeta:kava:.

danas i Hebrang, koji je u ono doba glasio za "lijevu struju" u Adeze, pada na štoseve trećerazrednih novina, a ako to namjerno radi, sa nekim ciljem

Ovo moras poslati na adresu milovana, jer nije hebrang sam sebi isao podvaljivati...jadno:flop:

drava
06.07.2009., 20:30
Ajde biraj, hrvatsko preseljenje ili srpski genocid.
Inače, ideja je sasvim u redu s obzirom na duboki velikosrpski stav Srba u Krajini. Bolje da im se ponudi odlazak i pokuša se izbjeći ono što su učinili. Popalili i pobili sve hrvatsko.

Srpski genocid 1982.?
Ili 1961. kad je Luburić smislio "pomirbu"?
"Velikosrpski stav Srba u Hrvatskoj", a Radić je sklopio koaliciju s njima u borbi protiv velikosrpskog hegemonizma. Je..iga, na žalost nekih radićevština se kosi s luburićevštinom...

Humphrey
06.07.2009., 20:31
Pokretač teme je nazvao Hebranga i Luburića intelektualnom braćom vjerojatno sa ciljem dikreditiranja Hebranga ali već sam napisao da ga je pobratio sa stipom bolje bi u tome uspio ali ono što želim napisati je nevjerovatna količina odbačene dece druga tita i slobodana miloševića na ovoj temi.I nekim slučajem svi žive u Hrvatskoj.Svatko se od nas zapitao kako to da fekalni autor može pisati tolike bljuvotine ali obzirom na broj upisa ovdje u kojima se optužuje Hrvate za fašizam i što je još nevjerovatnije za početak Domovinskog rata i zločine nad traktor nacijom vidim kako fekalni književnik i ekipa iz septičke jame u kojoj se druže samo ispunjava potrebu dijela naših građana.

Ber
06.07.2009., 20:45
Srpski genocid 1982.?
"Velikosrpski stav Srba u Hrvatskoj", a Radić je sklopio koaliciju s njima u borbi protiv velikosrpskog hegemonizma. Je..iga, na žalost nekih radićevština se kosi s luburićevštinom...

Moje su Srbi palili i 1942. i 1995.
Ne pravi se blesav.
Srbi su 1989. vrlo jasno poručili da je Krajina za njih Srbija, a Hrvati u njoj višak. Za Tuđmana tada nitko nije ni znao.

Leoben Conoy
06.07.2009., 20:55
Srpski genocid 1982.?
Pribičević je bio prvi ministar unutarnjih poslova kraljevine SHS , a krenuo je protiv BG jer ih bahati dvor nije doživljavao ravnopravne sa Srbijancima.
Nije njega radićevština okrenula protiv Ace Ujedinitelja, nego Aca sam.

Uostalom, još glumiš nekog haesesovca... do kad?

hobotnica01
06.07.2009., 21:00
Pribičević je bio prvi ministar unutarnjih poslova kraljevine SHS , a krenuo je protiv BG jer ih bahati dvor nije doživljavao ravnopravne sa Srbijancima.
Nije njega radićevština okrenula protiv Ace Ujedinitelja, nego Aca sam.

Uostalom, još glumiš nekog haesesovca... do kad?

Pa šta onda,znači bilo je nekih podjela medju srbima a moglo se ih i ponovno napravit ili bi se same pojavile ali ADZ ide djonom da ne bi slučajno došle opet podjele medju srbima.VALJDA JE ADZ-u bio prioritetr da srbi šta žešće udare:kava:

drava
06.07.2009., 21:03
Moje su Srbi palili i 1942. i 1995.
Ne pravi se blesav.
Srbi su 1989. vrlo jasno poručili da je Krajina za njih Srbija, a Hrvati u njoj višak. Za Tuđmana tada nitko nije ni znao.

1942.... Jasenovac je “otvoren“ 1941., a gazda tih “toplica“ je idejni tvorac “pomirbe“ u kojoj hrvatskim Srbima nema mjesta.
1989. je HDZ postojao, prošlu subotu su proslavili 20 godina u Areni.

revolution
06.07.2009., 21:04
1989. je HDZ postojao, prošlu subotu su proslavili 20 godina u Areni.

pa je Hebrang rekao "ako budemo složni, na ovu ćemo brojku dodati nulu":D:rofl:

:s:s

drava
06.07.2009., 21:11
Pa šta onda,znači bilo je nekih podjela medju srbima a moglo se ih i ponovno napravit ili bi se same pojavile ali ADZ ide djonom da ne bi slučajno došle opet podjele medju srbima.VALJDA JE ADZ-u bio prioritetr da srbi šta žešće udare:kava:

Pribićević nakon Radićeva ubojstva:

“Beogradskim vlastodršcima poručujemo, da sa nijednim političkim faktorom u Beogradu nećemo ni da razgovaramo, nećemo ni da se rukujemo, da se pozdravljamo ni sa jednim političkim faktorom, koji drži u životu današnju krvavu Narodnu Skupštinu.“

Naravno, ovo nećete pročitati u hrvatskim udžbenicima, a bogami ni čuti od Andrije Hebranga :)

ekompf
06.07.2009., 21:18
Eto što če nam ostati od HDZ-a - nacisti. Već je počelo. Dobro je moj stari reko, i on izlazi iz HDZ-a, nešto se tu mutnoga događa.

Evo jos jedan stipicin novak!:kava:

PowerLock
06.07.2009., 21:19
“Beogradskim vlastodršcima poručujemo, da sa nijednim političkim faktorom u Beogradu nećemo ni da razgovaramo, nećemo ni da se rukujemo, da se pozdravljamo ni sa jednim političkim faktorom, koji drži u životu današnju krvavu Narodnu Skupštinu.“

Tja, ovako ili onako to je samo jos jedan apel Aleksandru da shvati kako izmedju njega i naroda ne treba da bude posrednika.

I sada bi ti da se o tome jos uci i u hrvatskim skolama? Kajgod!:rolleyes:

Ben Quick
06.07.2009., 21:39
Kad se već govori o Pribićeviću, treba znati da je on u onoj noći kad je Narodno vijeće raspravljalo, ići u zajenicu sa Srbijom ili ne i na koji način i kad je Radić održao svoj znameniti govor, radio akciju za ubojstvo Radića. U slučaju da narodno vijeće odbije, predlagao je kaznenu ekspediciju u Hrvatsku. I išao je dalje od linije KOVK.

Bio je godinama prvi dvorski čovjek Aleksandrov miljenik. Predlagao je oštrije mjere prema Hrvatima. Radića je mrzio.

Onda se događa salto mortale i Pribičević okreće leđa Beogradu, ne jer je volio Hrvate nego je bio povrijeđen što ga Aco nikad nije proglasio vladarom prečanskih krajeva. Dvorski parketi su bili skliski i Svetozar je tresnuo na pod.

Sve ostalo što je poslije radio bilo je produkt njegove povrijeđene sujete.

Ponavljam, u noći ujedninjenja je spremao ubojstvo Radića, istog onog nad čijim je odrom kasnije cmizdrio. To su povijesne činjenice.

drava
06.07.2009., 21:45
Tja, ovako ili onako to je samo jos jedan apel Aleksandru da shvati kako izmedju njega i naroda ne treba da bude posrednika.

Da baš... zato ga je Aleksandar nakon uspostave diktature progonio, zato je Pribićević kasnije napisao knjigu: "Diktatura kralja Aleksandra"

Humphrey
06.07.2009., 21:45
Zbog svoga upisa koji je po nekim moderatorskim mjerilima izašao iz parametara zadane teme nagrađen sam sa upozorenjem i kaznom propisanom pravilima foruma.Iako sa velikom poniznošću kaznu i upozorenje prihvačam jer moć je u vašim rukama moram upozorit na nedosljednost kod prosudbe vrijednosti i svrhe upisa.Moja namjera je bila doprinijeti razumijevanju određenih upisa na ovoj temi koja očito izaziva veliku zainteresiranost kod forumaša.

Leoben Conoy
06.07.2009., 21:47
:bonk:
Ovo je reply na navod o Pribičevićevom otklonu od Beograda 70 godina prije 1990ih. Tone ovaj forum u Indeksaštvo sa svakim danom sve više.
Navala klonova veća nego u Star Warsu...

Koje podjele kod Srba 1990?
Knin, Benkovac i Obrovac u rukama SDSa, a Lika, Kordun i Banija u rukama Srba iz SKH-SDP koji su bili samo SDS u soft verziji i htjeli Jugoslaviju a ne odmah Srbiju kao knindže

Leoben Conoy
06.07.2009., 21:50
Kad se već govori o Pribićeviću, treba znati da je on u onoj noći kad je Narodno vijeće raspravljalo, ići u zajenicu sa Srbijom ili ne i na koji način i kad je Radić održao svoj znameniti govor, radio akciju za ubojstvo Radića. U slučaju da narodno vijeće odbije, predlagao je kaznenu ekspediciju u Hrvatsku. I išao je dalje od linije KOVK.

Bio je godinama prvi dvorski čovjek Aleksandrov miljenik. Predlagao je oštrije mjere prema Hrvatima. Radića je mrzio.

Onda se događa salto mortale i Pribičević okreće leđa Beogradu, ne jer je volio Hrvate nego je bio povrijeđen što ga Aco nikad nije proglasio vladarom prečanskih krajeva. Dvorski parketi su bili skliski i Svetozar je tresnuo na pod.

Ponavljam, u noći ujedninjenja je spremao ubojstvo Radića, istog onog nad čijim je odrom kasnije cmizdrio. To su povijesne činjenice.
:top:
Sveto se među prvima suočio sa činjenicom da je Srbijancu on kao prečanin tek drugorazredni sunarodnjak, a tako je ostalo do dan danas ma koliko se to negiralo u samoj Srbiji.

Ben Quick
06.07.2009., 21:58
Sveto se među prvima suočio sa činjenicom da je Srbijancu on kao prečanin tek drugorazredni sunarodnjak, a tako je ostalo do dan danas ma koliko se to negiralo u samoj Srbiji.

Da, Srbijanci nikad nisu nešto cijenili prečane, uostalom oni su i smislili taj naziv..prečani..oni od preko.

Nije sporno da je Svetozar poslije u vremenu SDK bio ljuti Aleksandrov protivnik, da je interniran, ne zatvaran kako ovaj gore veli, da je obolio i umro.

No od četvorice braće Valerijana, Adama, Milana i njega Svetozara, koji su svi bili politički aktivni on je bio najveći velikosrbin u svojim počecima. Kako velim bio je spreman ubiti Radića one noći ujedinjenja.

Predlagao je tada kaznenu ekspediciju na Hrvatsku. Bio je prvi čovjek dvora. Po riječima njegovog brata Milana, koji je bio visoki oficir a koji je kao uvjereni republikanac mrzio monarhiju i kralja, skinuo odoru i otišao kao kolonist na Kosovo da ore zemlju..Svetozar je očekivao od kralja nagradu jer mu je Hrvatsku donio na pladnju. Kad je to izostalo Svetozar je okrenuo ploču za 180 stupnjeva.

Uostalom on to sam priznaje, ne izravno naravno u svoj knjizi "Diktatura kralja Aleksandra"

Jastreb01
06.07.2009., 22:02
:bonk:
Ovo je reply na navod o Pribičevićevom otklonu od Beograda 70 godina prije 1990ih. Tone ovaj forum u Indeksaštvo sa svakim danom sve više.
Navala klonova veća nego u Star Warsu...

Koje podjele kod Srba 1990?
Knin, Benkovac i Obrovac u rukama SDSa, a Lika, Kordun i Banija u rukama Srba iz SKH-SDP koji su bili samo SDS u soft verziji i htjeli Jugoslaviju a ne odmah Srbiju kao knindže

Podjele medju srbima 90 su bile značajne i to ne samo izmedju sds i sdp-a nego čak i unutar sds-a pa tako milan martić naziva sds okučana ustaškom organizacijom.Ali ADZ se pobrinuo da velikosrbi barem pokušaju sprovest svoj plan u djelo a čak i u takvoj situaciji bilo je srba koji su bježali iz benkovca,drniša a možda i još nekih područja koji su bježali pred krajiškom milicijom na teritorij koji je kontrolirao HV:kava:

frlet
06.07.2009., 22:02
E vidis ja se ne najezim. Ja mozda zelim pricati o Ustasama na normalniji i objektivniji nacin nego sto se to radilo za vrijeme SFRJ. I sto ces sad? Tuci me po guzi? :tuctuc:

Molim te postedi nas velicanja kroz relativiziranje fsizma. Lako za Hebranga, on se time sluzi da zavara narod, ali tebi je to sigurno ideologija, a to je bolesno.

drava
06.07.2009., 22:04

Radić je u zajedničkom interesu koalirao s hrvatskim Srbima 1927. - SDK. Suradnju je nastavio Maček, izbori 1935. i 1938. rezultat: Banovina Hrvatska 1939. Ali o tome ćete teško čuti nešto od jednog Andrije Hebranga... Njemu je "borac za hrvatske interese" onaj koji je Mačeka strpao u Jasenovac.

Leoben Conoy
06.07.2009., 22:05
Podjele medju srbima 90 su bile značajne i to ne samo izmedju sds i sdp-a nego čak i unutar sds-a pa tako milan martić naziva sds okučana ustaškom organizacijom
1991. 9 marta su se Srbi međusobno mlatili po ulicama Beograda, ali prema Hrvatskoj i Hrvatima je stav onih u plavom i s vodenim topovima koje je poslao Sloba i oni sa zastavama koje je skupio Vuk bio jednak. Te priče o neslozi okačiti mačku o rep.

Ali ADZ se pobrinuo da velikosrbi barem pokušaju sprovest svoj plan u djelo
Koliko se vas na ovaj forum logiralo po zadatku u zadnjih mjesec dana?

Jastreb01
06.07.2009., 22:10
1991. 9 marta su se Srbi međusobno mlatili po ulicama Beograda, ali prema Hrvatskoj i Hrvatima je stav onih u plavom i s vodenim topovima koje je poslao Sloba i oni sa zastavama koje je skupio Vuk bio jednak. Te priče o neslozi okačiti mačku o rep.

Koliko se vas na ovaj forum logiralo po zadatku u zadnjih mjesec dana?

Krajiška milicija upada u jedno srpsko selo početkom rata,maltretira seljane,pljačka,na silu oih odvodu u rat i slično.Neki seljani uspijevaju pobjeć u split i šibenik iako je rat već počeo,inače selo je 95 sravnjeno sa zemljom al baš sravnjeno jer je niz kuća minirano:kava:

Ben Quick
06.07.2009., 22:12
Radić je u zajedničkom interesu koalirao s hrvatskim Srbima 1927. - SDK. Suradnju je nastavio Maček, izbori 1935. i 1938. rezultat: Banovina Hrvatska 1939. Ali o tome ćete teško čuti nešto od jednog Andrije Hebranga... Njemu je "borac za hrvatske interese" onaj koji je Mačeka strpao u Jasenovac.

na šta ti repliciraš. Na ono što sam ja rekao, ili želiš objasniti zašto si Pribićevićevo djelovanje kod ujedinjenja i dok je bio dvorski miljenik prešutio.

zašto si to prešutio, ne slaže ti se u priču ili nemaš pojma o Pribičevićevom sveukupnom političkom djelovanju a negdje si nešto pročitao ili načuo.

Ben Quick
06.07.2009., 22:13
Krajiška milicija upada u jedno srpsko selo početkom rata,maltretira seljane,pljačka,na silu oih odvodu u rat i slično.Neki seljani uspijevaju pobjeć u split i šibenik iako je rat već počeo,inače selo je 95 sravnjeno sa zemljom al baš sravnjeno jer je niz kuća minirano:kava:

kako se zove to selo

Daj neki link da potvrdiš svoje navode. Nećemo ti valjda vjerovati na riječ.

Leoben Conoy
06.07.2009., 22:15
Krajiška milicija upada u jedno srpsko selo
Srbi u Gorskom kotaru, Srbi u velikim gradovima
To što se nisu priključili pobuni i agresiji Srbije i JNA na Hrvatsku ne dokazuje ništa.

Najmanje krivicu ADZa za operaciju RAM koja je počela 1991. a nastavljena u BiH 1992. gdje gle čuda nije bilo ADZa na vlasti kod Bošnjaka, a naivne Sarajlije su nosile jugoslavenske zastave i Titove slike u proljeće te godine dok su ih već skidali snajperi SDSa s okolnih brda i to je nažalost i televizirano u izravnom prijenosu.

Tako da na priče kako je adeze htio rat mogu samo :W, ali vjerujte vi to i dalje.
Točno se zna i koja kategorija ljudi voli takve priče, ona koja je izgubila svoju državu 1991.

Jastreb01
06.07.2009., 22:16
kako se zove to selo

Daj neki link da potvrdiš svoje navode. Nećemo ti valjda vjerovati na riječ.

Baš me briga hočeš li vjerovat,inače u proljeće 91 odbili su uzet oružje koje im je nudila JNA što je izazvalo bijes srba iz drugog sela.Da ne zaboravim napomenut da je 92 likvidirano na teritoriju RSK VIŠE ISTAKNUTIH SRBA koji su se protivili kninskoj politici kao predsjednik općine vrginmost,načelnik okučana a neki su pobjegli u srbiju a neki i u hrvatsku usred rata

drava
06.07.2009., 22:18
na šta ti repliciraš. Na ono što sam ja rekao, ili želiš objasniti zašto si Pribićevićevo djelovanje kod ujedinjenja i dok je bio dvorski miljenik prešutio.

zašto si to prešutio, ne slaže ti se u priču ili nemaš pojma o Pribičevićevom sveukupnom političkom djelovanju a negdje si nešto pročitao ili načuo.

Želim reći da je Radić unatoč svemu u zajedničkom interesu koalirao s Pribićevićem. To je Radićeva veličina, ali nekima su velikani Luburić i ekipa...

Ben Quick
06.07.2009., 22:19
Srbi u Gorskom kotaru, Srbi u velikim gradovima
To što se nisu priključili pobuni i agresiji Srbije i JNA na Hrvatsku ne dokazuje ništa.

Najmanje krivicu ADZa za operaciju RAM koja je počela 1991. a nastavljena u BiH 1992. gdje gle čuda nije bilo ADZa na vlasti kod Bošnjaka, a naivne Sarajlije su nosile jugoslavenske zastave i Titove slike u proljeće te godine dok su ih već skidali snajperi SDSa.

Tako da na priče kako je adeze htio rat mogu samo :W, ali vjerujte vi to i dalje.
Točno se zna i koja kategorija ljudi voli takve priče, ona koja je izgubila svoju državu 1991.

Srbi u Gorskom Kotaru su uzeli oružje. Samo su ga poslije predali. Dugo su vagali, no onda su odlučili zatrpati rovove koje su već bili iskopali, maknuti straže i rasformirati organizaciju jer su procjenili da bi gadno nastradali. Formirali su 22 diverzantski odred mislim koji je bio, navodno, najopremljenija srpska jedinica s obje strane Drine i borili se na svim ratištima.

Imaš sve to u Amarcordu.

Ben Quick
06.07.2009., 22:20
Baš me briga hočeš li vjerovat,inače u proljeće 91 odbili su uzet oružje koje im je nudila JNA što je izazvalo bijes srba iz drugog sela.

Kako se zove to prvo selo a kako to drugo bijesno selo.

revolution
06.07.2009., 22:22
kaj vam je?:confused:

Hebrang je demantirao ...Jutarnji se potrudio na malom video prilogu na naslovnici jutarnjeg portala...

("razgovarao sam i sa počasnim predsjednikom stranke, Ivom Sanaderom":kava:) imate na naslovnici:D

di ste vi ? na Radiću i Pribićeviću? :rolleyes:

moj zaključak: groteskno je kad adezeovci (bar neki od njih) glumataju i daju izjave koje ih zatraže, a možda i nedobronamjerni novinari...može se reći: igraš se vatrom, pa se opečeš..

ali neka im to bude opomena, ČEMU UOPĆE POTENCIRATI TE TEME, čemu odgovarati NIN-u na takvo pitanje?:bonk:

napisala sam već: mogli su se naslađivati Hr Slo odnosima, lošom turističkom sezonom (a skupo im je , a išli bi), zajebavat oko Sabora HDZ, naravno pričat i o Oluji..itd...i da opet bude provokativno i čitateljima zanimljivo..ali eto, Hebrang ..kojeg doista žalim, prvo su ga poslali na Bleiburg, a sad i ovo...dragi Adezeovci ...pimplate po ww2, zar Vas treba ovak prizemljiti?????????? ono, maks luburić wtf???

osobno, strašno mi je žao da je tu paljbu po Hebrangu (prvi)prosuo...Jergović:rolleyes::rolleyes:

zar nitko drugi nije mogao smislit 2 rečenice i napisat: "budući/izgledni predsjednički kandidatu Hebranže, smiri doživljaj!" ??

očito, sezona kiselih krastavaca uredno traje za sve osim za adeze ( i srpske novinare:rofl:)

Ben Quick
06.07.2009., 22:24
Želim reći da je Radić unatoč svemu u zajedničkom interesu koalirao s Pribićevićem. To je Radićeva veličina, ali nekima su velikani Luburić i ekipa...

I ..kako je završio Radić. Ubio ga bijesni srpski zastupnik, njega i još dvojicu, trojicu ranio i išetao iz skupštine ko da se ništa nije desilo.

Dobar Hrvat je znači samo naivni Hrvat koji ide na cijev srpskog pištolja.

ustaše su primjenili srpske metode i razuvjerili Srbe da su Hrvati mlaki pacifisti koje mogu ubijati Srbi za gušt i poslije pričati viceve.

ta nije im džabe bila krilatica.."na ljutu ranu, ljutu travu"

Od tada nas malo više respektiraju.

mARIJAN00
06.07.2009., 22:28
kaj vam je?:confused:.............

kaj je tebi i kaj ti trabunjas?:confused:

Tebi jos uvijek nije jasno da je osoba poput Miljenka Jergovica izvukla rijeci iz konteksta i oklevetala Hebranga?Tebi izgleda nis nije jasno...:kava:

Kanzas
06.07.2009., 22:40
kaj je tebi i kaj ti trabunjas?:confused:

Tebi jos uvijek nije jasno da je osoba poput Miljenka Jergovica izvukla rijeci iz konteksta i oklevetala Hebranga?Tebi izgleda nis nije jasno...:kava:

I ja se pitam koji je cilj tih odurnih laži o Andriji Hebrangu? Obična fašistoidna mržnja prema svemu hrvatskom, kao i obično, ili nešto više? :ne zna:

Leoben Conoy
06.07.2009., 22:46
Radićevci luburićevce nikad nisu respektirali.
Prvo nit si radićevac niti mačekovac niti išta drugo od spamera kojem je skoro svaki post referenca na Franju Tuđmana.
To što glumiš nekog HSSovca iz sjeverne HR i sereš po dinaridima... te sram pravog identiteta?

Media Blitz
06.07.2009., 22:58
Hebrangov bi izbor bio Wormwood Star za Hrvatsku.

Hrvoje
06.07.2009., 22:59
ali je hvalio Tileta:D:kava::rofl:

a legendarna pomirba, pa ona je i podijelila hrvatsko društvo, kak se čini, dosta duboko...

hvalia ga u povijesnom kontekstu, i?
Ja sam pisao da nije hvalia ni partizane ni ustase, nit bi se hrvatski narod tribao ugledat u ta dva propala pokreta.

Ti i tebi slicnima stalno pricate o tom nekom "antifasizmu" i dizete bravara u nebesa.
Aj mi pokazi ijedan upis od mene, ili marasovca, komunalca, dee ...... di dizemo Pavelica u nebesa??????

drava
06.07.2009., 23:02
Prvo nit si radićevac niti mačekovac niti išta drugo od spamera kojem je skoro svaki post referenca na Franju Tuđmana.
To što glumiš nekog HSSovca iz sjeverne HR i sereš po dinaridima... te sram pravog identiteta?

Ponestalo argumenata?
Nekad su Hrvate neistomišljenike trpali u Jasenovac. Žališ za tim vremenima?

A što se tiče dinaraca...
Preporuka: Sjajne knjige sociologa Dinka Tomašića “Društveni razvitak Hrvata“ i “Politički razvitak Hrvata“ koje su ujedno i odgovor na Cvijićevu ekskluzivnu politološko-antropološku interpretaciju dinarskog tipa koja je bila jedna od polaznih točaka velikosrpskog nacionalizma.

Leoben Conoy
06.07.2009., 23:20
A ti za vremenima neposredno iza tih kad ih se trpalo u jame i tenkovske rovove?
Ili još malo kasnije Lepoglava i Gradiška Stara, to su kuće Jožeka bravara...

Ne provociraj i ne lijepi ustaštvo na svakoga.
Ja sam se nekoliko puta deklarirao i kao antifašist i kao antikomunist.
Ti prodaješ ovdje neku radićevštinu, prije mačekovštinu, sutra je valjda Supilo na redu..

Ti i tebi slicnima stalno pricate o tom nekom "antifasizmu" i dizete bravara u nebesa.
Aj mi pokazi ijedan upis od mene, ili marasovca, komunalca, dee ...... di dizemo Pavelica u nebesa??????
Zapravo moram izmjeniti malo onu slikicu u sigu...

Easternborder II
06.07.2009., 23:21
Ponestalo argumenata?

A što se tiče dinaraca...
Preporuka: Sjajne knjige sociologa Dinka Tomašića “Društveni razvitak Hrvata“ i “Politički razvitak Hrvata“ koje su ujedno i odgovor na Cvijićevu ekskluzivnu politološko-antropološku interpretaciju dinarskog tipa koja je bila jedna od polaznih točaka velikosrpskog nacionalizma.

Ja žalim za vremenima kad su kompjuteri bili dostupni samo određenom krugu ljudi, sad svaki kreten baljezga o čem misli da može...ova rasprava traje već par stranica i baš svi osim tebe su shvatili da je intervju podvala a da je Hebrangova izjava izvućena iz konteksta.

ne znam dali namjerno ne želiš shvatiti ili ne možeš, ali Hebrang kao sin komunista i židovke po svojim postavkama ne može biti obožavatelj Maxa Luburića a čak i da je rekao da se Luburić borio za Hrvatsku nebi pogriješio ako znamo da se Luburićeva tadašnja država zvala također Hrvatska kao i ova naša danas.

revolution
06.07.2009., 23:30
Ja sam pisao da nije hvalia ni partizane ni ustase, nit bi se hrvatski narod tribao ugledat u ta dva propala pokreta.

Ti i tebi slicnima stalno pricate o tom nekom "antifasizmu" i dizete bravara u nebesa.u času antifašizma

pa u kojem ga može hvalit nego u povijesnom kontekstu?:confused:

gle, Hrvica, kada sljedeći put ti ili netko od adezeovaca pred kamerama ili diktafonima:rofl:-probate titrati na ustaštvo, a jer je to fora, donosi glasove, tak se ponašaju hrabri dečki ili neki sedamnaesti razlog - prvo naučite rečenicu: ustaše su bili nacistički sluge i u tom su projektu zaželjeli čistoću tla, nisu uspjeli, poredak se okrenuo i totalno popljuvao takve "ideje". onda možete, nakon te rečenice, srat po "komunizmu". to je danas i Hebrang shvatio, malo je bio sujetan pa se odazvao pompoznom pozivu za interjuvom, jebiga ne događa se svaki dan, sad je morao podvit rep i maltene konkurirat Mesiću na času antifašizma:mig::kava:

Tuđman je, kakav god bio, za vas micamaca, koja je znala potpirit vatru šuškovim drugarima koji su bili voljni futrat "našu stvar", ali onda i izbacit iz sebe ono naučeno i proživljeno:rolleyes:

Hrvoje
06.07.2009., 23:44
pa u kojem ga može hvalit nego u povijesnom kontekstu?:confused:

moga je ga hvalit u politickom, kao sto ga ti ti tvoji istomisljenici hvalite

gle, Hrvica, kada sljedeći put ti ili netko od adezeovaca pred kamerama ili diktafonima:rofl:-probate titrati na ustaštvo, a jer je to fora, donosi glasove, tak se ponašaju hrabri dečki ili neki sedamnaesti razlog - prvo naučite rečenicu: ustaše su bili nacistički sluge i u tom su projektu zaželjeli čistoću tla, nisu uspjeli, poredak se okrenuo i totalno popljuvao takve "ideje". onda možete, nakon te rečenice, srat po "komunizmu". to je danas i Hebrang shvatio, malo je bio sujetan pa se odazvao pompoznom pozivu za interjuvom, jebiga ne događa se svaki dan, sad je morao podvit rep i maltene konkurirat Mesiću na času antifašizma:mig::kava:

Tuđman je, kakav god bio, za vas micamaca, koja je znala potpirit vatru šuškovim drugarima koji su bili voljni futrat "našu stvar", ali onda i izbacit iz sebe ono naučeno i proživljeno:rolleyes:

Pa nisan ja adezeovac, draga moja revolution :)
Teb je Sanader drazi nego meni :)

Ja sam za to da se osude, cak i zabrane sva zla, komunisticki i ustaski.
Ti bi tila samo zabranjivat ustasko zlo a poslije trcat stafetu po kumrovcu, nemre tako.

Jel komunisticki rezim bia zlocinacki??

Antifasist
06.07.2009., 23:50
Ako je Hebrang stariji bio iste intelektualne kvalitete kao ovaj idiot od njegova sina (koji se, usput rečeno - za razliku od svoje sestre - bojao nositi prezime Hebrang u SFRJ), nije ni čudo da su ga likvidirali. Uostalom, image oca automatski ne može služiti kao alibi niti pravdati fašistoidne stavove sina! Zato je moja poruka hrvatskom narodu:

Quote:
riješite se gamadi što prije jer je u prirodi stvari da njihov krimen prelazi na sve vas! Bit će sramota svih Hrvata odaberu li takvog stvora za svog Predsjednika!

Hebrang kupuje glasove. Zna on koga će sve razveseliti sa takvim izjavama. Normalnog čovjeka bi bilo sram ubojicu i provjerenog zločinca povezivati sa domoljubljem i svojom državom. Zato Nijemci to ne rade sa svojim "domoljubima".

"Borio se za zločinačku Nezavisnu državu Hrvatsku. Nije se borio za Somaliju"

Ne znam koji je k. tom Hebrangu, očito ima edipov kompleks, kad izjavi takve nebuloze.

Samo ime ružno zvuči. Sva se naježim kad pomislim da HDZ preuzimaju takvi.

:top: :top: :top:

Sta je to Hebrang rekao??

:lol: :lol: :lol:

Što se tiče Andrije Hebranga osobno to je čovjek koji govori istinu

:flop: ... :ne zna:

Hrvoje
06.07.2009., 23:53
:lol: :lol: :lol:

Pa sta je to sad Hebrang rekao??
Mozel netko stavit link ili kopi/pejst tu recenicu di Hebrang hvali Maksa.

revolution
06.07.2009., 23:55
moga je ga hvalit u politickom, kao sto ga ti ti tvoji istomisljenici hvalite

Pa nisan ja adezeovac, draga moja revolution :)
Teb je Sanader drazi nego meni :)

Ja sam za to da se osude, cak i zabrane sva zla, komunisticki i ustaski.
Ti bi tila samo zabranjivat ustasko zlo a poslije trcat stafetu po kumrovcu, nemre tako.

Jel komunisticki rezim bia zlocinacki??
zločinački je bio ustaški
"komunistički" je bio autoritarni, sa jakim elementima represije

to ti je danas u pokajničkoj presici izjavio i potencijalni konkurent Mireku Tuđmanu:rofl: na precedničkim izborima - drug/ gospodin Hebrang

(pazi paradoksa, ovdje su najveći desničarski puleni Hebrang- sin Židovke čiju je obitelj nemilosrno umlatila ustaška vlast i Mirek T- koji se duuugo godina nije mogao otarasti čvrstog beogradskog akcenta na kojem je progovorio, ipak lakše nego yu-generalske prošlosti oca disidenta pod dekicom) ...slijedimo li mi to Europu?:rofl: a ona nas neće:lol:

Antifasist
06.07.2009., 23:56
Pa sta je to sad Hebrang rekao??
Mozel netko stavit link ili kopi/pejst tu recenicu di Hebrang hvali Maksa.

otvori Jutarnji List od 6.7. 2009. i čitaj :ne zna:

Antifasist
06.07.2009., 23:57

to ti je danas u pokajničkoj presici izjavio i potencijalni konkurent Mireku Tuđmanu:rofl: na precedničkim izborima - drug/ gospodin Hebrang

(pazi paradoksa, ovdje su najveći desničarski puleni Hebrang- sin Židovke čiju je obitelj nemilosrno umlatila ustaška vlast i Mirek T- koji se duuugo godina nije mogao otarasti čvrstog beogradskog akcenta na kojem je progovorio, ipak lakše nego yu-generalske prošlosti oca disidenta pod dekicom) ...slijedimo li mi to Europu?:rofl: a ona nas neće:lol:

fenomenalno objašnjenje :top:

Igazsag
07.07.2009., 00:22

Kad ti budeš dozrio kao čovjek, što uključuje moralne standarde, dostatno obrazovanje da shvatiš povijest i razliku između povjesnih ličnosti, te dovoljnu dozu pameti i istančana mjerila (mada ne vidim da su čovjeku minimalne pameti i morala ona baš potrebna kako bi razliklovali ustaške fašiste od partizanskih antifašista) da ne izjednačavaš dva pokreta od kojih ni o jednom pojma nemaš, onda će pametniji od tebe tvoj sud cijeniti. Barem toliko da ne kažu: "Vidi ovce, bleji li bleji!"

I, prestani se osvrtati ka nebesima - uzmi knjigu u ruke, pamet u glavu, moral u srce i humanizam u dušu, pa možda bude nešto od tebe. Mada iskreno sumnjam.

Hrvoje
07.07.2009., 00:24

Hebiga revolution :)
Za mene je i komunisticki rezim bia zlocinacki.
A najbolje za tebe, mene, za nasu dicu, za Hrvatsku... bi bilo da osudimo oba rezima, pa da raspravljamo o pravim temama ljevice i desnice.
A ne o II. SR

Jedna njemacka nema takvih problema,
tamo su komunisti iz istocne njemacke zlocinacki rezim isto kao i nacisti.
Svako ko hvali jedan ili drugi rezim je politicki mrtav.
Tamo Ulbricht nema trg u centru Berlina, makar je bia mirno janje prema bravaru.

Eto koliko je fasistoidna ta desnica, beogradski balavac i zidov predvode tu fasistoidnu desnicu :)

Hrvoje
07.07.2009., 00:25
Kad ti budeš dozrio kao čovjek, što uključuje moralne standarde, dostatno obrazovanje da shvatiš povijest i razliku između povjesnih ličnosti, te dovoljnu dozu pameti i istančana mjerila (mada ne vidim da su čovjeku minimalne pameti i morala ona baš potrebna kako bi razliklovali ustaške fašiste od partizanskih antifašista) da ne izjednačavaš dva pokreta od kojih ni o jednom pojma nemaš, onda će pametniji od tebe tvoj sud cijeniti. Barem toliko da ne kažu: "Vidi ovce, bleji li bleji!"

bla bla bla

i sta sad? sta je stihoklepac zelio rec?

biticebolje
07.07.2009., 00:35
daj nam dragi bogek hebranga za predsjedickog kandidata..

PCM
07.07.2009., 01:18
Ove podvale Hebrangu su smiješne . Čovjeku čiji je otac bio zakleti antifašist i čiju su obitelj pobile i ustaše između ostalog , podvaljuje se neki ekstremizam i to ni više ni manje već nekakvo ustaštvo koje je mrtvo već preko 60 godina ...

Smiješno , toga ima samo u Hrvatskoj ...

Vjerujem u njegov dobar rezultat na izborima , a ukoliko mu ovi zlotvori budu i dalje lijepili ovakve nebuloze i konstruirali afere gdje ih nema , svakako će dobiti moj glas ... :top:

drava
07.07.2009., 08:11
A ti za vremenima neposredno iza tih kad ih se trpalo u jame i tenkovske rovove?
Ili još malo kasnije Lepoglava i Gradiška Stara, to su kuće Jožeka bravara...

Ne provociraj i ne lijepi ustaštvo na svakoga.
Ja sam se nekoliko puta deklarirao i kao antifašist i kao antikomunist.
Ti prodaješ ovdje neku radićevštinu, prije mačekovštinu, sutra je valjda Supilo na redu..

Zapravo moram izmjeniti malo onu slikicu u sigu...

Tebi je to “neka“ radićevština, a na linij Radića je eto i jedan Supilo pa čak i Tito i njegove jame :)

drava
07.07.2009., 08:15
Ja žalim za vremenima kad su kompjuteri bili dostupni samo određenom krugu ljudi, sad svaki kreten baljezga o čem misli da može...ova rasprava traje već par stranica i baš svi osim tebe su shvatili da je intervju podvala a da je Hebrangova izjava izvućena iz konteksta.

ne znam dali namjerno ne želiš shvatiti ili ne možeš, ali Hebrang kao sin komunista i židovke po svojim postavkama ne može biti obožavatelj Maxa Luburića a čak i da je rekao da se Luburić borio za Hrvatsku nebi pogriješio ako znamo da se Luburićeva tadašnja država zvala također Hrvatska kao i ova naša danas.

Organizator logora (u kojima su ubijani i Hrvati neistomišljenici) ne može biti "borac za hrvatske interese" i točka, bez “ali“.
Ali to ti, Hebrang i vama slični ne možete shvatiti.

Zanimljivo je kako Hebrang na pitanje “Zašto to niste jasno rekli – NDH je bila fašistička, zločinačka?“ izbjegava ogdovor: “Kako nisam?! Rekao sam zločinac Maks Luburić“

NDH dakle nije bila zločinačka, samo je Maks bio zločinac. :)

zagic
07.07.2009., 08:57
Na pitanje da li smatra da se Luburić borio za hrvatske interese kao njegov otac, junior je odgovorio: Apsolutno. Kroz svoju viziju. Hebrang to ne demantira.

Ne vidim tu nikakve kontradikcije?
Pa rekao je- kroz svoju viziju. I to je točno.
Pa nije Luburić se borio za veliku albaniju ili sam ja nešto propustio u povijesti?

zagic
07.07.2009., 08:59
Zanimljivo je kako Hebrang na pitanje “Zašto to niste jasno rekli – NDH je bila fašistička, zločinačka?“ izbjegava ogdovor: “Kako nisam?! Rekao sam zločinac Maks Luburić“
NDH dakle nije bila zločinačka, samo je Maks bio zločinac. :)

Zašto generalizirati stvari? Zločin treba individualizirati i procesuirati.
Čemu takve uopćene kvalifikacije? To je samo govor mržnje.

drava
07.07.2009., 09:05
Zašto generalizirati stvari? Zločin treba individualizirati i procesuirati.
Čemu takve uopćene kvalifikacije? To je samo govor mržnje.

NDH nije imala rasne zakone?

zagic
07.07.2009., 09:09

Jest. Imala je i to nitko ne spori. Ali ne mora nužno biti onda i 'zločinačka' jer su u njoj živjeli i ljudi koji se nisu slagali s tim zakonima. I suprostavljali se tome, u ratno vrijeme kako su mogli.
Ako ćemo generalizirati onda je poslijeratna SFRJ više zločinačka jer je trajala vremenski puno dulje. Ali ja opet ne kažem da je SFRJ bila zločinačka - zločinci su bili pojednci ili grupe koje su provodile zločine.

drava
07.07.2009., 09:17
Jest. Imala je i to nitko ne spori. Ali ne mora nužno biti onda i 'zločinačka' jer su u njoj živjeli i ljudi koji se nisu slagali s tim zakonima. I suprostavljali se tome, u ratno vrijeme kako su mogli.
Ako ćemo generalizirati onda je poslijeratna SFRJ više zločinačka jer je trajala vremenski puno dulje. Ali ja opet ne kažem da je SFRJ bila zločinačka - zločinci su bili pojednci ili grupe koje su provodile zločine.

A jel je Hitlerova Njemačka bila zločinačka?
Jel je Miloševićeva Srbija bila zločinačka?

Cesc
07.07.2009., 09:17

znači moguće je imati rasne zakone i ne biti zločinačka država. znači, svi cigani u logore samo zato što su cigani ali nije to zločinački. to je ok. to su samo rasni zakoni:rolleyes:

zagic
07.07.2009., 09:23
Inače, Vjekoslav Luburić je pravim podrijetlom - Srbin! :kava:

zagic
07.07.2009., 09:25
A jel je Hitlerova Njemačka bila zločinačka?
Jel je Miloševićeva Srbija bila zločinačka?

Rekoh da ne generaliziram. Nisu svi Njemci bili nacisti. I nisu svi Srbi bili četnici.

zagic
07.07.2009., 09:25
znači moguće je imati rasne zakone i ne biti zločinačka država. znači, svi cigani u logore samo zato što su cigani ali nije to zločinački. to je ok. to su samo rasni zakoni:rolleyes:

Već sam odgovorio na to pitanje. Svako generaliziranje je jako opasno i vodi u mržnju prema drugima.

drava
07.07.2009., 09:31
Inače, Vjekoslav Luburić je pravim podrijetlom - Srbin! :kava:

Da, i? Zar se Luburić nije "borio za hrvatske interese", baš kao i njegov gazda Hrvat Pavelić?

drava
07.07.2009., 09:32
Rekoh da ne generaliziram. Nisu svi Njemci bili nacisti. I nisu svi Srbi bili četnici.

A jel sav civilizirani svijet smatra da je Njemačka za vrijeme Hitlera bila zločinačka? Nijemci se Hitlera srame, a nekim našima je Luburić "borac za hrvatske interese".

Cesc
07.07.2009., 09:40
A jel sav civilizirani svijet smatra da je Njemačka za vrijeme Hitlera bila zločinačka? Nijemci se Hitlera srame, a nekim našima je Luburić "borac za hrvatske interese".

upravo tako.:top:

Cesc
07.07.2009., 09:41
Već sam odgovorio na to pitanje. Svako generaliziranje je jako opasno i vodi u mržnju prema drugima.

dragi moj ,ako država ima rasni zakon kojeg provodi i automatski je netko manje vrijedan zbog toga što je krive nacionalnosti ili boje kože to je zločinačka država. a ti sad i dalje trubi po svome.:kava:

zagic
07.07.2009., 09:55
Da, i? Zar se Luburić nije "borio za hrvatske interese", baš kao i njegov gazda Hrvat Pavelić?

Pa ništa. I Luburić koji je s 17 god. emigrirao na Janka Pusztu i Pavelić su bili članovi nacionalističke U.H.R.O. od 1929.g.
Koji je njihov cilj bio - to je poznato, nema potrebe da ga ponavljam.

zagic
07.07.2009., 09:57
dragi moj ,ako država ima rasni zakon kojeg provodi i automatski je netko manje vrijedan zbog toga što je krive nacionalnosti ili boje kože to je zločinačka država. a ti sad i dalje trubi po svome.:kava:

Je li prijašnja i današnja USA 'zločinačka država'? Po tom istom kriteriju?

zagic
07.07.2009., 09:58

Čuj, s tobom se teško raspravljati kad ne shvaćaš.
Nema jednakosti Njemačka=Hitler. To je nejednakost. Kužiš?

drava
07.07.2009., 10:04
Čuj, s tobom se teško raspravljati kad ne shvaćaš.
Nema jednakosti Njemačka=Hitler. To je nejednakost. Kužiš?

Nisi odgovrio na pitanje... jel sav civilizirani svijet smatra da je Njemačka za vrijeme Hitlera bila zločinačka?

drava
07.07.2009., 10:10
Pa ništa. I Luburić koji je s 17 god. emigrirao na Janka Pusztu i Pavelić su bili članovi nacionalističke U.H.R.O. od 1929.g.
Koji je njihov cilj bio - to je poznato, nema potrebe da ga ponavljam.

Čuj, Hitlerov je cilj (kao) bio stvorit radna mjesta pa je na temelju toga dobio izbore 1932.
I nakon što znamo kako su se Luburić i Pavelić "borili" za Hrvatsku, oni su za neke i dalje "borci za hrvatske interese". Nevjerojatno!

zagic
07.07.2009., 10:11
Nisi odgovrio na pitanje... jel sav civilizirani svijet smatra da je Njemačka za vrijeme Hitlera bila zločinačka?

Nisam pitao taj civilizirani svijet za mišljenje tako da ne znam...:confused:

zagic
07.07.2009., 10:12
Čuj, Hitlerov je cilj (kao) bio stvorit radna mjesta pa je na temelju toga dobio izbore 1932.
I nakon što znamo kako su se Luburić i Pavelić "borili" za Hrvatsku, oni su za neke i dalje "borci za hrvatske interese". Nevjerojatno!

Zašto 'borili'? U čemu je kvaka? :ne zna:

Mali Hrvat
07.07.2009., 10:38
.

P.S.

Valjda će administrator nakon ovoga shvatiti da ponekad valja biti konkretan kako bi te ljudi razumjeli!

Ne, ti nisi budala... Ti si sramota ovoga foruma... Bio si jako konkretan kada si hrvatsku nazvao proustaškom državom a HDZ profašističkom strankom... I ne mogu vjerovati da još nisi baniran... Očigledno si netko jako blizak ovome forumu kad ti se dopušta da kršiš sva pravila bez ikakvih posljedica...

Moderatori sramite se, ukjučujući i gazdu ovoga foruma... Što je sljedeće na što nećete reagirati... Pretpostvaljam da nećete regitati ni na to kada netko sutra kaže da je HV proustaška vojska... Jer doista kakvu drugačiju vojsku može imati proustaška država, kako je nazva ovaj sramni lik u uvodu ove teme...

zagic
07.07.2009., 10:44
Daj zagić, molim te prestani... Vidiš da je lik Hrvatsku nazvao proustaškom državom a moderatorska bratija ne reagira... Vidiš li da stoga većina ignorira ovu raspravu...

Ja ponavljam - današnja RH je utemeljena na krvi i borbi hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu. Ona niti je proustaška niti propartizanska.
Ona je hrvatska država, za sve Hrvate i ostale manjine.
Tko to ne prihvaća - ima onda problem s razumijevanjem države..:kava:
Ok - prestajem. Bez obzira što si mali Hrvat.

drava
07.07.2009., 11:41
Ja ponavljam - današnja RH je utemeljena na krvi i borbi hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu. Ona niti je proustaška niti propartizanska.
Ona je hrvatska država, za sve Hrvate i ostale manjine.
Tko to ne prihvaća - ima onda problem s razumijevanjem države..:kava:
Ok - prestajem. Bez obzira što si mali Hrvat.

Čini mi se da imaš problem s razumijevanjem hrvatskog Ustava.

zagic
07.07.2009., 11:44
Čini mi se da imaš problem s razumijevanjem hrvatskog Ustava.

Zašto? Imam li pravo na svoje mišljenje?
Ili trebam ići po svoje mišljenje?
Hrvatski Božićni Ustav je pisan pod pritiskom međ.zajednice, u jedno sasvim drugo vrijeme kad se uopće nije znalo što će biti s Hrvatskom.
Zato ima u njemu 'dirigiranih' stvari.

drava
07.07.2009., 11:56
Zašto? Imam li pravo na svoje mišljenje?
Ili trebam ići po svoje mišljenje?
Hrvatski Božićni Ustav je pisan pod pritiskom međ.zajednice, u jedno sasvim drugo vrijeme kad se uopće nije znalo što će biti s Hrvatskom.
Zato ima u njemu 'dirigiranih' stvari.

Imaš pravo na svoje mišljenje, ali što je mišljenje pojedinca naspram Ustava...

Ti si zapravo tužan čovjek, ne slažeš se s Ustavom vlastite voljene zemlje.

...jer onaj koji se ne slaže s Ustavom voljene zemlje - nema ni Ustav ni zemlju, umrijet će u pustoši svog tužnog srca! :)

Cesc
07.07.2009., 12:09
Je li prijašnja i današnja USA 'zločinačka država'? Po tom istom kriteriju?

koja je bivša USA molim te?
navedi mi rasni zakon u ustavu SAD-a. čekam:kava:
i ovdje ne pričamo o RH nego o NDH.

Kanzas
07.07.2009., 12:20
koja je bivša USA molim te?
navedi mi rasni zakon u ustavu SAD-a. čekam:kava:
i ovdje ne pričamo o RH nego o NDH.

Bivša je ona u kojoj su se crnci mogli ubijati kao i životinje, jer nisu imali status ljudskog bića. I mnogi robovlasnici bi ih zatukli, kao što se ubije konja kad slomi nogu. To što ti ne znaš za robovlasništvo u 19. stoljeću, ne znači da nije postojalo i da u SAD-u na snazi nisu bili rasni zakoni, kao i u NDH.

McAucliffe
07.07.2009., 12:26
Bivša je ona u kojoj su se crnci mogli ubijati kao i životinje, jer nisu imali status ljudskog bića. I mnogi robovlasnici bi ih zatukli, kao što se ubije konja kad slomi nogu. To što ti ne znaš za robovlasništvo u 19. stoljeću, ne znači da nije postojalo i da u SAD-u na snazi nisu bili rasni zakoni, kao i u NDH.

U 19.st. u SAD-u možeš govoriti o izostanku zakona koji reguliraju prava crnaca...ili koji ih uopće definiraju...

O rasnim zakonima prije možeš govoriti u prvoj polovici 20.st. i kasnije...

Kexx
07.07.2009., 12:26
Hebrang ništa netočno nije rekao, ali jesu ljudi koji mu izvrću riječi i napadaju ga.
BTW, država ne može biti zločinačka, samo režim, mi smo vjerojatno jedini na svijetu koji govore o državama kao zločinačkima. Režimi dolaze i odlaze, imati državu je sreća za jedan narod, a ako je ta država dugovječna mnogi režimi će se u njoj promijeniti. NDH je počela svoj kratki život pod njemačkim mentorstvom i režim je bio kakvog je njemačka željela. Da su je uspostavili Amerikanci bio bi režim po američkim željama. Mnogi mali narodi su željeli riješiti svoje nacionalno pitanje u to doba, i bili su na njemačkoj strani nadajući se da će se šelapanje uz njih isplatiti, tako osim HRvata i Čečeni, Finci, Litvanci, Estonci, Slovaci i mnogi drugi. Kurdi bi vjerojatno bili pesretni da dobiju državu pa taman uz pomoć najekstremnijeg režima na planeti, sigurno je ne bi odbili. Tako se i dogodila situacija u kojoj se Luburić bori za HRvatsku. Činjenica jest da se borio za nju, a druga je stvar je li bilo koristi od te borbe i je li bila fair play. Blesavo je željet propast nacionalnoj državi od strane pripadniak njenog naroda, može se slagat ili nelagat s režimom, ali nema logike da se netko ne slaže sa domovinom. Kao što se nitko neće odreći HR reprezentacije ako netko u njoj simulira penal ili radi vrlo neer faulove. Uz reprezentaciju si i ako ne iga fair play.

divizija
07.07.2009., 12:29
U 19.st. u SAD-u možeš govoriti o izostanku zakona koji reguliraju prava crnaca...ili koji ih uopće definiraju...

regulirana su im prava bila itekako. skupa sa stokom i ostalom imovinom.

Kanzas
07.07.2009., 12:30

Dobro, nakon Građanskog rata su dobili status čovjeka, a sva građanska prava 1968. godine. Ja sam samo želio upozoriti da rasni zakoni nisu nikakva NDH posebnost, nego su postojali u mnogim državama. Mnogo žalosnije je kad neki ne znaju da su i komunisti provodili rasne zakone prema Njemcima, nakon što su se navodno borili protiv njih.

Kexx
07.07.2009., 12:32
Rasni zakoni u USA su bili legalno na snazi u nekoliko država još daleko nakon završetka WW2. Nisu rasni zakoni bili motiv za partizaniju, već isključivo nastojanje da se dokopaju vlasti i izgrade komunizam. Zar ne bi 22.6.41.g. nitko išao u šumu da nije bilo rasnih zakona? Ne bi nitko pucao na Nijemce da nije bilo rasnih zakona. Ti zakoni su apsolutno nebitni i nikakav motiv za rat oni nisu bili. Osim toga, i nisu ništa posebno grozni, reguliraju nemogućnost ženidbe židova i arijanca i slične stvari. Ništa zbog čega bi Hrvat trebao rušiti oblik HR državnosti ili poklati hrpu zarobljenika. Pa nisu oni pobijeni jer su bili rasisti. Niti je nečiji rasizam opravdan razlog da se nekog ubije.

divizija
07.07.2009., 12:34
Hebrang ništa netočno nije rekao, ali jesu ljudi koji mu izvrću riječi i napadaju ga.
BTW, država ne može biti zločinačka, samo režim, mi smo vjerojatno jedini na svijetu koji govore o državama kao zločinačkima. Režimi dolaze i odlaze, imati državu je sreća za jedan narod, a ako je ta država dugovječna mnogi režimi će se u njoj promijeniti. NDH je počela svoj kratki život pod njemačkim mentorstvom i režim je bio kakvog je njemačka željela. Da su je uspostavili Amerikanci bio bi režim po američkim željama. Mnogi mali narodi su željeli riješiti svoje nacionalno pitanje u to doba, i bili su na njemačkoj strani nadajući se da će se šelapanje uz njih isplatiti, tako osim HRvata i Čečeni, Finci, Litvanci, Estonci, Slovaci i mnogi drugi. Kurdi bi vjerojatno bili pesretni da dobiju državu pa taman uz pomoć najekstremnijeg režima na planeti, sigurno je ne bi odbili. Tako se i dogodila situacija u kojoj se Luburić bori za HRvatsku. Činjenica jest da se borio za nju, a druga je stvar je li bilo koristi od te borbe i je li bila fair play. Blesavo je željet propast nacionalnoj državi od strane pripadniak njenog naroda, može se slagat ili nelagat s režimom, ali nema logike da se netko ne slaže sa domovinom. Kao što se nitko neće odreći HR reprezentacije ako netko u njoj simulira penal ili radi vrlo neer faulove. Uz reprezentaciju si i ako ne iga fair play.

ma to je sve hrpa dreka. njemci i tlaijan isu nas okupirali, tako se i ponašali i tu svoju okuapciju nazvali našom državom.
luburić i ekipa su obični kolaboracionisti koji su k tome zavaravali i sebe i narod da imaju "državu" a bili su gore eksploatirani i okupirani nego u bilo kojem periodu jugoslavije.
izuzev perioda 1918.-1939., može se reći da hrvati nisu nikada imali MANJE državnosti nego 1941.-1945. u vrijeme luburića i ekipe, i da nikada, ali baš nikada, hrvatska nije bila gore iskorištavana od stranih gospodara.. to što netk obirje na državu NDH i voli živjet u oblacima je njegova stvar. ako na fiću staviš znak mercedesa, i dalje je to fićo. ako NDH sebe tako nazove, ne znaći da to i jeste.

ataše
07.07.2009., 12:34
Andrija Hebrang je najnovijim izjavama potvrdio da je okorjeli revizionist tamne strane hrvatske povijesti.
S hvaljenjem ustaškog režima, tijekom kojeg su počinjeni suludi zločini, nastavio je i u vrijeme kada mu je stranka povjerila važnu funkciju, a Sanader osobno zatražio da bude HDZ-ov predsjednički kandidat na predstojećim izborima.

U intervjuu beogradskom Ninu Hebrang je ishvalio zapovjednika svih ustaških logora Vjekoslava Maksa Luburića.

Prepričavajući razgovor svoga oca sa zapovjednikom Luburićem, upitan misli li on doista da se i Luburić, kao i njegov otac, borio za hrvatske interese, Hebrang je odgovorio: "Apsolutno. Kroz svoju viziju. Sad, sredstva su fašistička, strana je pogrešna, ali on se nije borio protiv Hrvatske, on je vidio svoju viziju Hrvatske i to je za njega bio jedini ispravni put."

Nekima se činilo da su slabo čuli, pa su ponovo Hebranga upitali što je izjavio, a on je na konferenciji za novinare potvrdio, ali i dodao "neovisnu": "Borio se za zločinačku Nezavisnu Državu Hrvatsku. Nije se borio za Somaliju."

Okrenuo je ploču i novinare "izvijestio" da je Luburić zločinac i da je zaslužio najtežu kaznu.

Hebrang je i ranije veličao vođe iz NDH. Prije dvije godine, dok je bio potpredsjednik Vlade i ministar zdravstva i socijalne skrbi, "opjevao" je Milu Budaka, jednog od osnivača ustaškoga pokreta.

"Što se tiče Mile Budaka, znam njegovu biografiju i znam koliko je dobrih stvari napravio", rekao je tada Hebrang.

S druge strane zazire od crvenoga i crvenih.

"Neki dan sam vidio da neki nose petokraku. Ona kod mene budi isti osjećaj kakav kod nekih budi kukasti križ", izjava je koju je Hebrang izgovorio u svibnju 2008.

Godinu dana ranije "provalio je": "Od ljevice očekujem da se odreknu svojeg utemeljitelja Josipa Broza Tita, najvećeg ubojice Hrvata u povijesti."

'Ne lažem, samo izgovaram neistinu'
Osim izjavama kojih bi se trebao posramiti ne samo on, nego i njegova stranka, koja ga još uvijek nagrađuje važnim funkcijama, HZD-ov takmac za Pantovčak javnost godinama časti smiješnim izjavama. U nastavku teksta su samo neke od njih.

"Stajat ćemo svi uz tebe, ne kao da si muško, nego kao da si muškarčina!" (o izboru Jadranke Kosor za mandatarku)

"Sanader bi sa sobom na Pantovčak odnio vanjsku politiku i na taj način rasteretio novog premijera." (o kandidaturi Sanadera za predsjednika države)

"Primorac je postupio vrlo lucidno, odgovorio je jezikom onih koji su mu to namjestili." (objašnjenje zašto je Primorac pred studentima sam sebi vikao 'Ostavka, Ostavka')

"Unučica me neki dan pitala jesam li lopov? Jesam li lopov zato što toliko radim? I što da joj odgovorim? Nedopustivo je da se na taj način vrijeđa cijela jedna profesija i da osoba koja je osmislila takve uvrede ne preuzme nikakvu odgovornost." (objašnjenje zašto bi političari mogli podnijeti kolektivnu tužbu protiv autora grupe na Facebooku 'Stegnite vi svoje remen, bando lopovska', prosinac 2008.)

"Što je korupcija u zdravstvu? Mi to ne znamo, a ne znamo to zato što su sve ankete na temelju dojma." (o problemima u zdravstvu, listopad 2008.)

"Korupcija nije vezana uz vlast, korupciju izmišlja kriminalni milje kako bi skrenuo pažnju s nekih svojih afera." (tijekom saborske rasprave o Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, svibanj 2008.).

"Ponosan sam što naša Vlada ima problema u pregovorima, jer to znači da ona brani nacionalne interese. Račanova nije mogla imati ovakve probleme jer nije štitila nacionalne interese. Zato je dobro da je došlo do problema u pregovorima i otvorenim razgovorima." (o problemima s pregovorima u Novom listu, siječanj 2008.).

"Na operaciju u Austriju nisam otišao zato što je hrvatsko zdravstvo loše i nekvalitetno, ili zato što nisam mogao biti operiran ovdje. Otišao sam zbog medijskih lešinara." (2005. je objasnio zašto se liječio u inozemstvu)

"Ja ne lažem, niti izgovaram laži, već samo povremeno izgovaram neistinu, što je puno pristojnije" (odgovor zastupnici Antičević-Marinović tijekom saborske rasprave 2004.).

drava
07.07.2009., 12:46
ma to je sve hrpa dreka. njemci i tlaijan isu nas okupirali, tako se i ponašali i tu svoju okuapciju nazvali našom državom.
luburić i ekipa su obični kolaboracionisti koji su k tome zavaravali i sebe i narod da imaju "državu" a bili su gore eksploatirani i okupirani nego u bilo kojem periodu jugoslavije.
izuzev perioda 1918.-1939., može se reći da hrvati nisu nikada imali MANJE državnosti nego 1941.-1945. u vrijeme luburića i ekipe, i da nikada, ali baš nikada, hrvatska nije bila gore iskorištavana od stranih gospodara.. to što netk obirje na državu NDH i voli živjet u oblacima je njegova stvar. ako na fiću staviš znak mercedesa, i dalje je to fićo. ako NDH sebe tako nazove, ne znaći da to i jeste.

Zato je Hebrang kratko trebao reći: “Luburić je bio zločinac i naštetio je hrvatskim interesima“ – i točka. A ne: “bio je borac za hrvatske interese, ali na krivi način“. Sad se on čudi što ga se napada... a možda je to i htio, jer simpatizera "borca za hrvatske interese" Luburića, kao što vidimo, ima.

Istranin
07.07.2009., 12:49
Meni jedna stvar nije jasna:
Ako je Hebrang navodno fašist, a tako vele neki mediji, političari, forumaši itd što se čeka?
Pravna država mora profunkcionirati jer je po važećem zakonu zabranjeno veličati fašističku ideologiju.

Vesna Pusić, Jergović, EPH, uvodničar ove teme, pojedini forumaši, itd..jednostvano moraju biti dosljedni i prijaviti državnom odvjetništvu to navodno veličanje fašizma.

Isto tako; Vesna Pusić, Jergović, EPH, uvodničar ove teme, pojedini forumaši, trebaju prijaviti navodno fašističku stranku HDZ istom tom odvjetništvu.
Kad će se to dogoditi?
Svi dobro znamo odgovor na ovo pitanje;
Obično prozirno politikanstvo!

S tako ozbiljnime optužbama ne smije se olako igrati.
Ili tužba ili protutužba za klevetu.
Trećeg nema.

P.S. Moderatori, zar Vas nije nimalo sram moderirati i u isto vrijeme tolerirati upis uvodničara ove teme!
Riješite se gamadi! (da se poslužim nesankcioniranom parolom tog istog uvodničara).

Grugru
07.07.2009., 13:02
Već sam spomenuo da su mi partizani "dragi" kao i ustaše.

Pa kad ti nisu dragi, sto brijes njihove iskljucive spike?

električni_zec
07.07.2009., 13:02
Rasni zakoni u USA su bili legalno na snazi u nekoliko država još daleko nakon završetka WW2. Nisu rasni zakoni bili motiv za partizaniju, već isključivo nastojanje da se dokopaju vlasti i izgrade komunizam. Zar ne bi 22.6.41.g. nitko išao u šumu da nije bilo rasnih zakona? Ne bi nitko pucao na Nijemce da nije bilo rasnih zakona. Ti zakoni su apsolutno nebitni i nikakav motiv za rat oni nisu bili. Osim toga, i nisu ništa posebno grozni, reguliraju nemogućnost ženidbe židova i arijanca i slične stvari. Ništa zbog čega bi Hrvat trebao rušiti oblik HR državnosti ili poklati hrpu zarobljenika. Pa nisu oni pobijeni jer su bili rasisti. Niti je nečiji rasizam opravdan razlog da se nekog ubije.

Šta ovo znači, da su u šumu išli samo komunisti? Svaka politička opcija želi vlast, zato i postoji.
A izjava da rasni zakoni i nisu ništa posebno grozni????
I od kada je i kome USA demokracija uzor: onima kojima je izvoze, sigurno ne.
Pravdanje da je NDH manje zla napravila nego SFRJ, jer je kraće trajala, u najmanju ruku je licemjerno: znači da je bilo koja zemlja provela zakone nalik nacističkim (ovdje ne referiram samo na NDH, da se neki ne upecaju) kratkotrajno, npr, spalila u krematorijima sve srbe, židove, rome, nearijevce samo zato što su to što jesu, i sve to izvela u mjesec dana, to bi bilo OK, jer je kratko trajalo. Blaiburg nije trajao 50 godina, a itekako boli, žrtve su žrtve. I po meni niti jedna državnost nije vrijedna niti jedne nedužne žrtve, ukoliko žrtva nije u cilju iste

drava
07.07.2009., 13:07
Pa kad ti nisu dragi, sto brijes njihove iskljucive spike?

isključivo njihove spike?! zanimljivo. na liniji Radića i Mačeka sam, dakle "srednjeg puta".

Grugru
07.07.2009., 13:13

I USA (crnci) do sezdesetih i Australija (Aboridani) do sedamdesetih su imali rasne zakone (Aboridane cak nisu smatrali u potpunosti ljudima).

Sto njih ne proglasis zlocinackim drzavama i zatres im sve zivo?

Ne znam za druge zemlje osim JAR-a.

ZorroD
07.07.2009., 13:16
Meni jedna stvar nije jasna:
Ako je Hebrang navodno fašist, a tako vele neki mediji, političari, forumaši itd što se čeka?
Pravna država mora profunkcionirati jer je po važećem zakonu zabranjeno veličati fašističku ideologiju.

Vesna Pusić, Jergović, EPH, uvodničar ove teme, pojedini forumaši, itd..jednostvano moraju biti dosljedni i prijaviti državnom odvjetništvu to navodno veličanje fašizma.

Isto tako; Vesna Pusić, Jergović, EPH, uvodničar ove teme, pojedini forumaši, trebaju prijaviti navodno fašističku stranku HDZ istom tom odvjetništvu.
Kad će se to dogoditi?
Svi dobro znamo odgovor na ovo pitanje;
Obično prozirno politikanstvo!

S tako ozbiljnime optužbama ne smije se olako igrati.
Ili tužba ili protutužba za klevetu.
Trećeg nema.

P.S. Moderatori, zar Vas nije nimalo sram moderirati i u isto vrijeme tolerirati upis uvodničara ove teme!
Riješite se gamadi! (da se poslužim nesankcioniranom parolom tog istog uvodničara).
Državno odvjetništvo treba tužiti Vesnu Pusić, Jergovića i ostale navedene zbog laži, kleveta i poticanja nemira!

drava
07.07.2009., 13:21
I USA (crnci) do sezdesetih i Australija (Aboridani) do sedamdesetih su imali rasne zakone (Aboridane cak nisu smatrali u potpunosti ljudima).

Sto njih ne proglasis zlocinackim drzavama i zatres im sve zivo?

Ne znam za druge zemlje osim JAR-a.

to ne mijenja činjenicu da je NDH bila zločinačka država.

Grugru
07.07.2009., 13:34

Pa zar ti je stvarno tako tesko shvatit? Da borio se za svoju viziju hrvatskih interesa. Neispravnu, losu i da, pomocu zlocina. Zelja za ostvarenjem RH - super, sredstva pomocu kojih (ili racune koje su morali platiti) su to mislili postici - grozno.
I da, nema opravdanja za pocinjene zlocine.

Samo da su oni pobjedili. Sad bi mi ucili drugu povijest i na forumu bi se zgrazavali (kao i danas, lol) da netko hvali komunizam.
Zatim bi netko kao ti meni tvrdio da Jasenovca nije niti bilo, a kad bi iskopali kosti onda bi tvrdili da su tamo "gamad" koja bolje nije niti zasluzila? Kuzis?

USA i AUS:kava:

USA = zlocinacka?
AUS = zlocinacka?
SFRJ = pa bilo je i dobrih stvari?

BTW: taj tvoj famozni civilizirani svijet (sto god to bilo) ne smatra Njemacku zlocinackom, vec Nacisticki rezim koji je bio na vlasti u drugom svijetskom ratu.
S istom tom Njemackom danas suraduju, a 45 su je cak za svoje inetrese pomagali.

Ergo: nije NDH zlocinacka, vec rezim koji ju je vodio kako ju je vodio i svi koji su aktivno sudjelovali u pocinjenim zlocinima.

Bulmez
07.07.2009., 13:35
Ama stanite ljudi. Ima li najprije neko link gdje se moze naci cjelokupan interview A. Hebranga? STa je on to zapravo izjavio?
Ovo sto on citira u Vecernjaku - pa u tome nema bas nista sporno. On veli : "i moj otac i Luburic su smatrali da se bore za hrvatske interese." Sporno??? Nista sporno!!!

"Svaki je izabrao svoj put za koji je mislio da je ispravan." Nista sporno!

"Moj otac je nakon svega dobio Jugoslaviju (nije spomenuo da mu je otac ubrzo zaglavio od svojih drugova po oruzju) a Luburic nije dobio nista (zapravo dobio emigraciju i cekic u glavu)." Sporno??? Ni najmanje.

Sve istinito. Ja bih dodao - obojica dobili qrcinu i to golemu.

Ne shvacam cemu ova frka i svadja oko nicega. Ako je to sve sto je Hebrang rekao.
A onoga mamlaza Jergovica treba nabiti nogom u tamburu sto dalje. NA MAdagaskar ako je moguce.

drava
07.07.2009., 13:40
Pa zar ti je stvarno tako tesko shvatit? Da borio se za svoju viziju hrvatskih interesa. Neispravnu, losu i da, pomocu zlocina. Zelja za ostvarenjem RH - super, sredstva pomocu kojih (ili racune koje su morali platiti) su to mislili postici - grozno.
I da, nema opravdanja za pocinjene zlocine.

Samo da su oni pobjedili. Sad bi mi ucili drugu povijest i na forumu bi se zgrazavali (kao i danas, lol) da netko hvali komunizam.
Zatim bi netko kao ti meni tvrdio da Jasenovca nije niti bilo, a kad bi iskopali kosti onda bi tvrdili da su tamo "gamad" koja bolje nije niti zasluzila? Kuzis?

Luburićeva vizija nije - vizija. Ali to ti, tvoj idol Hebrang i vama slični nikad nećete shvatiti.

Velim, Hebrang je kratko trebao reći: “Luburić je bio zločinac i naštetio je hrvatskim interesima“ – i točka. A ne: “bio je borac za hrvatske interese, ali na krivi način“. Sad se on čudi što ga se napada... a možda je to i htio, jer simpatizera "borca za hrvatske interese" Luburića, kao što vidimo, ima.

mario365
07.07.2009., 13:43
Luburićeva vizija nije - vizija. Ali to ti, tvoj idol Hebrang i vama slični nikad nećete shvatiti.

Velim, Hebrang je kratko trebao reći: “Luburić je bio zločinac i naštetio je hrvatskim interesima“ – i točka. A ne: “bio je borac za hrvatske interese, ali na krivi način“. Sad se on čudi što ga se napada... a možda je to i htio, jer simpatizera "borca za hrvatske interese" Luburića, kao što vidimo, ima.

hebrangu je samo do toga i stalo, osim sto je malo skrenuo s uma. Ali to je u trendu, nema veze. Nego, fasisti su sve jaci po netu, imaju izvore sredstava. Bore se, nema sta.

ZorroD
07.07.2009., 13:46
Velim, Hebrang je kratko trebao reći: “Luburić je bio zločinac i naštetio je hrvatskim interesima“ – i točka.
A kad će Mesić, Milanović, Pusička i slični kratko reći: “Titoj e bio zločinac i naštetio je hrvatskim interesima“ (Između Banovine Hrvatske i SRH fali puno tad neosporno hrvatskog teritorija )– i točka.

..ili bio je antitifašist, komunist i zločinac-točka.
Tu je glavni problem!

ZorroD
07.07.2009., 13:47
hebrangu je samo do toga i stalo, osim sto je malo skrenuo s uma. Ali to je u trendu, nema veze. Nego, fasisti su sve jaci po netu, imaju izvore sredstava. Bore se, nema sta.
Nabroji neke kad si tako dobro informiran...

SvetiDuje
07.07.2009., 13:48
Zlocest jest vas svit, stvarno jest.
Hebrang i Luburic su oboje imali svoje otca otjela od njih zbog vele-serbski genocid. Na najgore nacine. Sram vas bilo.

Hebrang hvala bogu nije zbog toga postao nasilan, kao sto je Luburic jel je jako rano u zivotu dozivija Srpsko Nasilje. Makar dok nema ilustrije niti Luburicu se moze sudit sa samo Partizanske manipulirane podatke. Da su posteni i Zhidovska zajednica bi trazila ilustriju i nebih se trebala bojat istine.

Hebrang hoce biti predsjednik i hoce donit digniteta grobova Zrtva Komunizma.
Jucevic prvo, onda Hebrang onda Miroslav Tudjman, bih sve podporija za predsjednika.

Svi 3 stariji covjeci, svijetski, drze se sa dignitetom i mislim nebih pluvali i napravili nakazu od Republike Hrvatske, kao ovaj trenutni majmun.

Zivjela Hrvatska! .

Grugru
07.07.2009., 13:56
to ne mijenja činjenicu da je NDH bila zločinačka država.

Ma mijenja covjece, to ti ljudi pokusavaju objasniti.

Npr. GB je imala kolonije i u njima provodila genocide. I danas ne kazemo da je GB zlocinacka, vec da je u to vrijeme u GB bila zlocinacka vlast (rezim) koja je radila takve stvari.

Sad?

Grugru
07.07.2009., 14:00

Op, sad imam i idole?

Velim, boli k Hebraga sto ti mislis da je trebao reci on je rekao sto on misli. I sve stoji.

Grugru
07.07.2009., 14:02
isključivo njihove spike?! zanimljivo. na liniji Radića i Mačeka sam, dakle "srednjeg puta".

Covjece - iskljucive spike - znas ono il' je crno il' je bijelo - svega drugog nema

drava
07.07.2009., 14:02
A kad će Mesić, Milanović, Pusička i slični kratko reći: “Titoj e bio zločinac i naštetio je hrvatskim interesima“ (Između Banovine Hrvatske i SRH fali puno tad neosporno hrvatskog teritorija )– i točka.

..ili bio je antitifašist, komunist i zločinac-točka.
Tu je glavni problem!

Što se tiče teritorija, sam Maček nije imao ništa protiv autonomne BiH.
Pa Tita je “na životu“ ostavila Hebrangova stranka, njegova stranka je pisala Ustav, ostavila trg maršala tita...
Ja nisam simaptizer ni Luburića ni Tita, to sam već spominjao.

drava
07.07.2009., 14:07
Ma mijenja covjece, to ti ljudi pokusavaju objasniti.

Npr. GB je imala kolonije i u njima provodila genocide. I danas ne kazemo da je GB zlocinacka, vec da je u to vrijeme u GB bila zlocinacka vlast (rezim) koja je radila takve stvari.

Sad?

ja ću se prije složiti s tim da je GB zločinačka, nego ti da je NDH bila "beba"

ZorroD
07.07.2009., 14:09
Što se tiče teritorija, sam Maček nije imao ništa protiv autonomne BiH.
Pa Tita je “na životu“ ostavila Hebrangova stranka, njegova stranka je pisala Ustav, ostavila trg maršala tita...
Ja nisam simaptizer ni Luburića ni Tita, to sam već spominjao.
Ali misliš naravno, za razliku od Mesića, Pusičke, Milanovića, Kajina i inih da je:
Tito antifašist (uostalom kao i Staljin), komunist (uostalom kao i Staljin) i zločinac (uostalom kao i Staljin) i gnušaš se govora mržnje pokretača ove teme, zar ne...i misliš da bi to trebalo sankcionirati...

drava
07.07.2009., 14:15
Covjece - iskljucive spike - znas ono il' je crno il' je bijelo - svega drugog nema

manje Pavelića i Tita, a više radićevštine

drava
07.07.2009., 14:29
Ali misliš naravno, za razliku od Mesića, Pusičke, Milanovića, Kajina i inih da je:
Tito antifašist (uostalom kao i Staljin), komunist (uostalom kao i Staljin) i zločinac (uostalom kao i Staljin) i gnušaš se govora mržnje pokretača ove teme, zar ne...i misliš da bi to trebalo sankcionirati...

Ukratko, maknuo bih trg maršala Tita, zabranio nastup neustaši Thompsonu.
Udžđenike bi u tom smjeru očistio. Hloverka “žena za sva vremena“ ne bi bila glavni urednik informativnog programa javne tv, itd. itd.

Kexx
07.07.2009., 15:03

Oni su smatrali da je to korak naprijed za HR interese jer je njihov neprijatelj bila velesrpska diktatura, nastali su kao odgovor na nju, a ne kao odgovor na Talijane ili Nijemce, te su zbog toga imali fiksaciju na YU. Bilo im je drago da te diktature nema, i na razvalinama iste odjednom može nastati ili NDH ili taj teritorij biti direktno pripojen nekome. Oni su izabrali da bude NDH, što je sasvim u redu. Mali narodi se uvijek šlepaju dok se supersile tuku, tako smo i mi. Rasplet je ovisio o istočnom i zapadnom frontu, o raspletu na globalnoj razini, a ne o nama samima, nije naš zadatak da budemo veći katolici od pape nego da se pobrinemo sami za sebe. Mislim da bi Kurdi bili sasvim zadovoljni da netko dođe i sruši Tursku državu te omogući osnivanje NDK.
A da su Hrvati iskorištavani jesu, da su tad najviše iskorištavani ne bih rekao, iskorištavani smo stoljećima, nije to nova situacija za nas, ali mnogima je izgledao korak naprijed u odnosu na dotadašnje stanje. Nema ništa izdajničko ili neobično u stavu mnogih tadašnjih HRvata da je to korak naprijed.
Zbog čega bismo se mi trebali danas zgražat nad tim što su mnogi HRvati pristupili u formacije NDH sa željom da je brane? Ništa izdajničko nema u tome. Zašto bi trebao biti problem što se Luburić borio za hrvatske interese?
Nije se borio ni za kineske ni za češke interese, već upravo za hrvatske.
Možda ta borba nije bila ni kvalitetna ni korisna, ali se borio, bez obzira što je pri tom počinio i zločine. I Ataturk je počinio zločine, još brojnije, i na razvalinama carstva stvorio Tursku pri tom vršeći strašne zločine da konsolidira mladu naciju. I nikom ništa, slavljen je jer mu je djelo opstalo, vjerojatno bi tako isti ovi koji salve pobjednike iz WW2 slavili pobjednika koji god to bio.

Kexx
07.07.2009., 15:13
Šta ovo znači, da su u šumu išli samo komunisti? Svaka politička opcija želi vlast, zato i postoji.
A izjava da rasni zakoni i nisu ništa posebno grozni????
I od kada je i kome USA demokracija uzor: onima kojima je izvoze, sigurno ne.
Pravdanje da je NDH manje zla napravila nego SFRJ, jer je kraće trajala, u najmanju ruku je licemjerno: znači da je bilo koja zemlja provela zakone nalik nacističkim (ovdje ne referiram samo na NDH, da se neki ne upecaju) kratkotrajno, npr, spalila u krematorijima sve srbe, židove, rome, nearijevce samo zato što su to što jesu, i sve to izvela u mjesec dana, to bi bilo OK, jer je kratko trajalo. Blaiburg nije trajao 50 godina, a itekako boli, žrtve su žrtve. I po meni niti jedna državnost nije vrijedna niti jedne nedužne žrtve, ukoliko žrtva nije u cilju iste

Brkaš rasne zakone sa logorima, to su različite stvari. Rasni zakoni i rasizam općenito su bili uobičajeni u više manje svim evropskim državama tog doba, a najduže su opstali u USA. Nitko od njih nije išao u rat da omogući ženidbu arijevaca i židova. Ali čak nitko nikom nije objavio rat ni zbog logora.
Saveznici su za logore doznali tek tijekom rata, i to pred kraj.
Logori nisu bili motiv za WW2, ni Britancima, ni Francuzima, ni USA, ni SSSR, nikome. Tako ni ovim momcima koji su podigli ustanak 22.6.41.g.
Njihov motiv je bilo dat ruke SSSRu, dakle, to je bio komunistički ustanak.
Oni su u šumi našli naoružane Srbe koje su nastojali vrbovat, a Srbi su bili u šumi jer im je država YU srušena. Ustanici nastoje vrbovat još ljudi, pristupaju im ljudi različitih motiva, svaki čovjek ima svoju priču, a sve njih tijekom rata educiraju u komunističkom smjeru. Jedinice imaju svoje političke komesare koji provode obuku i krajem rata imaš više komunista nego na njegovom početku. Sve završava pokoljem poraženih, a pokolj se opravdava time da su oni izdajnici i narodni neprijatelji. Oni nisu ni jedno ni drugo, oni jesu neprijatelji Jugoslaviji, neprijatelji su i komunizmu, možda su i neprijatelj srpskom i židovskom narodu, ali sasvim sigurno nisu neprijatelji ni hrvatskom narodu ni hrvatskoj težnji da ima državu. Ta težnja očito nije kod svih Hrvata jednako bila izražena jer su se mnogi Hrvati borili za Jugoslaviju, a i ideološka borba za svjetski komunizam im je bila važnija od HR.

drava
07.07.2009., 15:21
Oni su smatrali da je to korak naprijed za HR interese jer je njihov neprijatelj bila velesrpska diktatura, nastali su kao odgovor na nju, a ne kao odgovor na Talijane ili Nijemce, te su zbog toga imali fiksaciju na YU. Bilo im je drago da te diktature nema, i na razvalinama iste odjednom može nastati ili NDH ili taj teritorij biti direktno pripojen nekome. Oni su izabrali da bude NDH, što je sasvim u redu. Mali narodi se uvijek šlepaju dok se supersile tuku, tako smo i mi. Rasplet je ovisio o istočnom i zapadnom frontu, o raspletu na globalnoj razini, a ne o nama samima, nije naš zadatak da budemo veći katolici od pape nego da se pobrinemo sami za sebe. Mislim da bi Kurdi bili sasvim zadovoljni da netko dođe i sruši Tursku državu te omogući osnivanje NDK.
A da su Hrvati iskorištavani jesu, da su tad najviše iskorištavani ne bih rekao, iskorištavani smo stoljećima, nije to nova situacija za nas, ali mnogima je izgledao korak naprijed u odnosu na dotadašnje stanje. Nema ništa izdajničko ili neobično u stavu mnogih tadašnjih HRvata da je to korak naprijed.
Zbog čega bismo se mi trebali danas zgražat nad tim što su mnogi HRvati pristupili u formacije NDH sa željom da je brane? Ništa izdajničko nema u tome. Zašto bi trebao biti problem što se Luburić borio za hrvatske interese?
Nije se borio ni za kineske ni za češke interese, već upravo za hrvatske.
Možda ta borba nije bila ni kvalitetna ni korisna, ali se borio, bez obzira što je pri tom počinio i zločine. I Ataturk je počinio zločine, još brojnije, i na razvalinama carstva stvorio Tursku pri tom vršeći strašne zločine da konsolidira mladu naciju. I nikom ništa, slavljen je jer mu je djelo opstalo, vjerojatno bi tako isti ovi koji salve pobjednike iz WW2 slavili pobjednika koji god to bio.

1939. je uspostavljena Banovina Hrvatska, ipak je to bio korak naprijed, ali neki su vjerovali da će Hitler dobiti rat. A usput su UBIJALI i Hrvate neistomišljenike... Kako to može biti hrvatski interes?

Ante Pavelić u svojim “Doživljajima 2“:

“Danas, kada smo mi, hrvatski narod, pristupili, prišli novim idejama, a izbacili ideje individualističke i demokratske, čitav narod postaje jedna obitelj. Pojedinci, pojedine osobe, pojedini ljudi, prestaju vriediti, osim ukoliko su članovi zajednice. Ne može više biti takozvanih individualista, ne može biti da država kao najsnažniji oblik narodne zajednice služi dobru i probitcima pojedinca, nego, ima sve biti usredotočeno na to da služi općenitosti zajednice.“

Kexx
07.07.2009., 15:36
1939. je uspostavljena Banovina Hrvatska, ipak je to bio korak naprijed, ali neki su vjerovali da će Hitler dobiti rat. A usput su UBIJALI i Hrvate neistomišljenike... Kako to može biti hrvatski interes?

“Danas, kada smo mi, hrvatski narod, pristupili, prišli novim idejama, a izbacili ideje individualističke i demokratske, čitav narod postaje jedna obitelj. Pojedinci, pojedine osobe, pojedini ljudi, prestaju vriediti, osim ukoliko su članovi zajednice. Ne može više biti takozvanih individualista, ne može biti da država kao najsnažniji oblik narodne zajednice služi dobru i probitcima pojedinca, nego, ima sve biti usredotočeno na to da služi općenitosti zajednice.“

I banovina je bila korak naprije u odnosu na 1938.g., ja to ne negiram, ali ustaše su nastale s ciljem da sruše YU i uspostave HR državu, zato im je bilo privlačnije postojanje NDH nego postojanje kraljevine s banovinom. Uostalom, o tome nisu ni odlučivali, nisu oni srušili YU nego dvije supersile.
Zapravo su ustaše do tada bili prilično mlitavi po pitanju rušenja YU.
Nisu se iskazali kao sposobni za to.

Što fali zajednici, čovjek je biće zajednice, bez zajednice se ne može.
Ni Robinzon nije mogao bez minimalnog oblika zajednice, dva čovjeka u borbi za opstanak. Zajednica je i danas na prvom mjestu, u svim državama svijeta. Jednostavan dokaz je i pravo države na mobilizaciju pojedinca u ime interesa države odnosno zajednice. Pavelić nije rekao ništa što se ne prakticira i dan danas u demokratskim zemljama. Pojedinac ima samo ona prava koja ne ometaju snagu zajednice.

Easternborder II
07.07.2009., 15:38

Ti si zbilja glup...pa nitko ti niti jednom rijećju ne govori da se Luburić borio za Hrvatske interese današnjeg doba, nego ondašnjeg i borio se za svoju opciju Hrvatske kojoj su sredstva bila zločinačka. Luburić je kao zločinac i skončao , a u zločinu je skončao i zločinački režim NDH samo što ruka zločinačkog komunističkog pokreta nije stala na režimu nego je utamanila i dobar dio nevinog naroda.

Ako je tvoje mjerilo zločina koliko je ko ubio Hrvata neistomišljenika , onda po toj logici Tito nadmašuje Pavelića za oko deset puta.

drava
07.07.2009., 15:50
I banovina je bila korak naprije u odnosu na 1938.g., ja to ne negiram, ali ustaše su nastale s ciljem da sruše YU i uspostave HR državu, zato im je bilo privlačnije postojanje NDH nego postojanje kraljevine s banovinom. Uostalom, o tome nisu ni odlučivali, nisu oni srušili YU nego dvije supersile.
Zapravo su ustaše do tada bili prilično mlitavi po pitanju rušenja YU.
Nisu se iskazali kao sposobni za to.

Što fali zajednici, čovjek je biće zajednice, bez zajednice se ne može.
Ni Robinzon nije mogao bez minimalnog oblika zajednice, dva čovjeka u borbi za opstanak. Zajednica je i danas na prvom mjestu, u svim državama svijeta. Jednostavan dokaz je i pravo države na mobilizaciju pojedinca u ime interesa države odnosno zajednice. Pavelić nije rekao ništa što se ne prakticira i dan danas u demokratskim zemljama. Pojedinac ima samo ona prava koja ne ometaju snagu zajednice.

“prestaju vriediti“, onaj koji ne vrijedi njemu je mjesto u Jasenovcu... o tome govorim. Kakvi su to "borci za hrvatske interese"?

drava
07.07.2009., 15:53
Ti si zbilja glup...pa nitko ti niti jednom rijećju ne govori da se Luburić borio za Hrvatske interese današnjeg doba, nego ondašnjeg i borio se za svoju opciju Hrvatske kojoj su sredstva bila zločinačka. Luburić je kao zločinac i skončao , a u zločinu je skončao i zločinački režim NDH samo što ruka zločinačkog komunističkog pokreta nije stala na režimu nego je utamanila i dobar dio nevinog naroda.

Ako je tvoje mjerilo zločina koliko je ko ubio Hrvata neistomišljenika , onda po toj logici Tito nadmašuje Pavelića za oko deset puta.

Kako netko tko je ubijao Hrvate može biti "borac za hrvatske interese"? Tita ne branim, a niti je on ubijao u ime hrvatstva.

Kexx
07.07.2009., 15:56
“prestaju vriediti“, onaj koji ne vrijedi njemu je mjesto u Jasenovcu... o tome govorim. Kakvi su to "borci za hrvatske interese"?

Oni jesu borci za HR interese, imaju svoju viziju. I Musolini je bio borac za talijanske interese, da je bio pobjednik, danas bi ga svi Talijani slavili, objesili su ga jer je poražen.

Kexx
07.07.2009., 15:58
Kako netko tko je ubijao Hrvate može biti "borac za hrvatske interese"? Tita ne branim, a niti je on ubijao u ime hrvatstva.

Tito je ubijao HRvate, zar ne? Ubijao je i Srbe i sve ostale. Za čije se interese on onda borio s obzirom da je ubijao i Srbe i HRvate i Slovence, itd.?

drava
07.07.2009., 16:01
Oni jesu borci za HR interese, imaju svoju viziju. I Musolini je bio borac za talijanske interese, da je bio pobjednik, danas bi ga svi Talijani slavili, objesili su ga jer je poražen.

Dakle, one koji su ubijali Hrvate i dalje smatraš "borcima za hrvatske interese". Svaka čast!

početnik do srži
07.07.2009., 16:04
Dakle, one koji su ubijali Hrvate i dalje smatraš "borcima za hrvatske interese". Svaka čast!

Pa sad, bez nekih "Hrvata" bi nam bilo bolje..bilo bi čisto domoljubno učiniti da ih više nema..:rolleyes:

drava
07.07.2009., 16:09
Tito je ubijao HRvate, zar ne? Ubijao je i Srbe i sve ostale. Za čije se interese on onda borio s obzirom da je ubijao i Srbe i HRvate i Slovence, itd.?

Tito se borio i ubijao je za svoju guzicu, a ne kao neki "za" hrvatske interese.

drava
07.07.2009., 16:12
Pa sad, bez nekih "Hrvata" bi nam bilo bolje..bilo bi čisto domoljubno učiniti da ih više nema..:rolleyes:

Dakle... ubij, zakolji...

fibo
07.07.2009., 16:17
Čudno mi je kako Jergović nije prepoznao 'centrifugu istorije' i 'našao razloge i motivaciju' kod Maxa Luburića, to je bez problema pronašao kod čiča Draže, koji 'nije ni pozitivan ni negativan' nego 'prilično tragična ličnost' i 'trodimenzionalna ličnost'.

Jergović (http://www.vreme.com/cms/view.php?id=865297):
Ali, do koncepcije takozvanih običnih ljudi koji se nađu u centrifugi istorije i velikog i masovnog zločina mogu misliti i tu nalazim razloge i motivaciju. Od takozvanih velikih istorijskih ličnosti, u mojim knjigama se pojavljuje samo jedna, i to kao epizoda. To je Draža Mihailović u Dvorima od oraha. Moram priznati da, kada sam to pisao, bilo me je malo strah šta će ljudi u Hrvatskoj reći i ko će me i kako zbog tog Draže Mihailovića napasti. Jer, on nije prikazan kao sotona, što bi iz hrvatske perspektive bio red i obaveza, nego je prikazan kao jedna prilično tragična ličnost. No, dogodilo se da to niko živ nije primijetio. Iz toga zaključujem da su tu knjigu čitali ili ljudi koji su mi naklonjeni pa su razumjeli o čemu pišem, ili su mislili da je to neka moja ekscentričnost, ili nisu shvaćali o čemu je i o kome tu zapravo riječ. O Draži sam mogao pisati jer sam razumio njegove motive. Naravno, to ne znači da o njemu mislim ni pozitivno ni negativno. Jednostavno, on je trodimenzionalna ličnost, koja je imala i svoju tragiku i motive i biografiju, sve ono što Milošević i Tuđman nisu imali.

Ako je Hebrang svojom izjavom
Večernji:
Hebrang kaže da se Luburić borio za svoju viziju Hrvatske, ali su mu sredstva bila fašistička i strana koju je izabrao pogrešna.
veličao Luburića i ustaštvo, a po nekima čini se i iskočio iz ustaškog ormara, što bi se dalo zaključiti o Jergoviću?
Kako protumačiti Jergovićevu izjavu o Draži Mihajloviću 'mogu razumjeti njegove motive' ?
Je li riječ o očitom pljuvačkom napadu i/ili je Miljenko Jergović dvolični lažljivac?

Kexx
07.07.2009., 16:45

Zašto su ubijali HRvate? Boreći se za bugarske interese?
Strana na kojoj su bili ubijeni Hrvati je ubijala HRvate, a NDH je ipak nešto starija od sisačkog odreda. 10.4. nije bio puno prije 22.6. ali je ipak bio prije.
Koliko je HRvata vlast NDH do 22.6. ubila HRvata?

mario365
07.07.2009., 16:51
Nista od tih ustasa, propaliteti. A Hebrang ce skupa s njima. Stao na krivu stranu, kao i ustase. Figurativno receno, jer kod takvih nema krive strane. Fasizam nije kriva strana, to je zlocin u ideji.

električni_zec
07.07.2009., 16:57
Brkaš rasne zakone sa logorima, to su različite stvari. Rasni zakoni i rasizam općenito su bili uobičajeni u više manje svim evropskim državama tog doba, a najduže su opstali u USA. Nitko od njih nije išao u rat da omogući ženidbu arijevaca i židova. Ali čak nitko nikom nije objavio rat ni zbog logora.
Saveznici su za logore doznali tek tijekom rata, i to pred kraj.
Logori nisu bili motiv za WW2, ni Britancima, ni Francuzima, ni USA, ni SSSR, nikome. Tako ni ovim momcima koji su podigli ustanak 22.6.41.g.
Njihov motiv je bilo dat ruke SSSRu, dakle, to je bio komunistički ustanak.
Oni su u šumi našli naoružane Srbe koje su nastojali vrbovat, a Srbi su bili u šumi jer im je država YU srušena. Ustanici nastoje vrbovat još ljudi, pristupaju im ljudi različitih motiva, svaki čovjek ima svoju priču, a sve njih tijekom rata educiraju u komunističkom smjeru. Jedinice imaju svoje političke komesare koji provode obuku i krajem rata imaš više komunista nego na njegovom početku. Sve završava pokoljem poraženih, a pokolj se opravdava time da su oni izdajnici i narodni neprijatelji. Oni nisu ni jedno ni drugo, oni jesu neprijatelji Jugoslaviji, neprijatelji su i komunizmu, možda su i neprijatelj srpskom i židovskom narodu, ali sasvim sigurno nisu neprijatelji ni hrvatskom narodu ni hrvatskoj težnji da ima državu. Ta težnja očito nije kod svih Hrvata jednako bila izražena jer su se mnogi Hrvati borili za Jugoslaviju, a i ideološka borba za svjetski komunizam im je bila važnija od HR.

Ne brkam ja ništa. Logori su nastali kao ozakonjeno rješenje "problema". Dakle sabor (parlament) -> zakon -> logor - > leš
Ta nisu logori nastali spontano kao kampovi malih izviđača koji su tamo hrlili dragovoljno. Ako su ameri imali rasne zakone o crncima, mi ih morali brže-bolje kopirat, jer kao sve američko dobro?? I slažem se da nisu ratovi počinjali radi ženidbe arijevaca i židova, već zato što je mladoženja imao opcije: ili u logor ili u šumu. I nisu ameri znali za logore odmah, ali jesu židovi, romi, srbi, slaveni općenito kao niža rasa za Raich. Ta nisu eskimi bili ugroženi u Hrvatskoj da bi pružali otpor, niti su ameri osnivali partizanske odrede u Poljskoj, Hrvatskoj, pokret otpora u Francuskoj.
A ovo tvoje dociranje o WW2 u Hrvatskoj mi govori sve, očito sam malo stariji od tebe, informacije sam čuo s više strana, tako da mi ovaj tvoj prikaz početka rata u Hrvatskoj nalikuje na ilustriranu slikovnicu komesara partije za malu djecu: krajnje pojednostavljeno i jednosmjerno.
Borci nisu ratovali za Jugoslaviju, partija jest. Borci nisu imali pojma o Jugoslaviji, politici, SSSR-u, imali su gladnu djecu, glavu u torbi i bolio ih je k...c za politikom. Samo su htjeli živjeti bez straha da im ne upadne neki pijani ustaša, četnik, napirlitani talijan ili nadrkani SS-ovac u kuću i ne "mane" ih radi boje kose ili očiju..
Oni koji su rat išli radi ideologije, htjeli su komunizam, iskoristili su priliku, postavili se na čelo i organizirali se. Stoga su i završili rad kao koliko-toliko organizirana vojska. Uz pomoć saveznika.
A svaki pobjednik radi odmazdu nad poraženim, to je uvijek bilo tako, od antićke Grčke naovamo. I nemoj mi sada reći da i DR nije imao takvih trenutaka, jer sam sudjelovao u njemu. I ne branim niti najmanje takve postupke, s bilo čije strane, ali mi je jasan psihološki moment koji dovodi do toga, jer sam ga primjetio kod suboraca. Osobno. Ne po predanjima, knjigama o svijetlim stazama NOB-a, plemenitim zapovjednicima NDH i šta ti ja znam čijim domoljubnim opisima. Lako je bit domoljub iz Argentine ili Australije, kad su se počele dijelit puške, najgrlatiji među nama su "pustili crno"...

Igazsag
07.07.2009., 16:57
Neki navodni demokrati, ne samo da izjednačavaju ustaški i partizanski pokret, već „zabrinuto“ pitaju:

„Kako dugo ćete nas daviti sa ta dva propala pokreta?“

1. Partizanski pokret nije nikakav „propali“ pokret već antifašistički pokret koji leži u temeljima suvremene civilizacije, Ugrađen je i u Ustav RH – na žalost, ugrađivali su ga većinom iz formalnih razlog intelektualna braća Hebranga, Luburića i onih koji postavljaju gornje pitanje. U tom smislu je Mesić savršeno u pravu: nigdje u Evropi osim u RH se tekovine antifašističke borbe u praksi toliko ne omalovažavaju i dovode u pitanje, a učesnici pokreta minoriziraju i omalovažavaju. Uostalom, nitko ne davi više sa prošlošću no oni koji bi je htjeli promijeniti. Takvih su, kao i izumitelja perpetuum mobilea, obično pune psihijatrijske ustanove. Svijet, pametniji od većine hrvata, to percipira. Zato i moja poruka: Riješite se (na izborima) tih gadova jer ćete još dublje zaglibiti. A barabe inače same odlučuju (to povijest svestrano dokumentira) kada će se primijeniti druge metode. Upravo se iz njihovih redova ova poslijednja rečenica – povjesna činjenica – proskribira kao „govor mržnje“. Nije dečki i cure – nego činjenica koju ignorirate dok vam ne bude kasno, jer vam je trenutno masno i slasno. A za posljedice ne možete nikoga kriviti do sebe. Jedino mi žao nevinih koji u takvim situacijama stradavaju. No, znate onu iz „Zvjezdanih ratova“: „Neka Sila bude s nama!“. „Sila“ kao moralni faktor koji pobjeđuje bez obzira na žrtve. A hebrangisti su nespojivi sa moralom!

2. Velike „hrvatine“ samo što nas ne uguše svojim korjenima koji se protežu, gle – „do stoljeća sedmog“ ! Nove pak plodonosne izdanke (antifašizam) oni bi sasjekli u korjenima. No, kad se kuća gradi, ne može se izostaviti ni jedan red cigli (nemoguće!) a posebice temelji – bez njih se ona uruši. Tome bi ih mogao poučiti slučaj SFRJ . Tek provokacije radi spomenutih „domoljuba“ (iz čijih redova se regrutira ponajveći broj lopova, baraba i probisvjeta): Što se ne pozivate i na vrijeme prije stoljeća sedmog? Što je tako „bistar, pametan i nebeski narod“ radio cijelih 600-tinjak godina prije no je – za raliku od onih od kojih smo kao bolji – prihvatio kršćanstvo? Služio đavolu? Ili zaista mislite da je hvalevrijedna povijest Hrvata počela tek „prihvaćanjem Krista“? Zaista, geni kameni! Zacementirani u mozgu.

3. Glede Tita ; njemu neće suditi nikakav (a ponajmanje hrvatski) sud osim suda povijesti (za one slijepe kod zdravih očiju: već je presudio!) i to na način da uzme u obzir njegove svijetle i tamne strane. Suditi na način kako to priželjkuju fašistoidi (oni koji najviše zagovaraju pomirenje djece ustaša i partizana, imajući pritom u vidu pomirenje dva nespojiva politička pokreta – još točnije rečeno, poraziti u miru one od kojih su izgubili u ratu), moglo bi se samo ako se na podjednak način tretiraju i Churchil, Roosvelt, de Gaule, poratna talijanska vlada i drugi koji su podjednako vršili masovne (ratne i poratne) zločine . A to će reći: „Nadanje – ludom vjerovanje“ ili, „Što se babi snilo, to se babi zbilo“! Nikoga nije zdravo dizati u nebesa. Ni Krista, ni Papu, ni Stepinca, ni Hebranga, ni Tita no – sve je u životu relativno: Tito je u odnosu na Pavelića „uzdignut u nebesa“, kad se već ta sintagma nekima toliko sviđa.

4. U pogledu Hebranga (mlađeg) dobro bi bilo pročitati kako su ga (krajem 80-tih) okarakterizirale vlastita majka i sestra u knjizi koju je potonja napisala (u međuvremenu su se – formiranjem RH – izmirili. Što ćeš, nitko nije imun na licemjerje). Glede Hebranga starijeg (čiju sudbinu sinak mu naveliko koristi u propagandi svojih desničarskih stavova), baš kao i u odnosu na Stepinca , nisu baš stvari tako čiste i razjašnjene kao što bi htjeli njihovi zagovornici u nastojanju da ih promoviraju u svece (ali ne i Tita ?!). O Stepincu valja uzeti u obzir ne samo komunističku dokumentaciju već i priloge stranih autora (vidi, na primjer, knjigu talijanskog autora prepunu fotografija i dokumenata). Još za vrijeme SSSR -a, visoki funkcioner KGB -a prebjegao je u SAD . Osim tajni koje je izdao, a tiču se direktnog odnosa dviju supersila, procurile su i neke (za njih) manje vrijedne inforamcije. Jedna od njih je bila kako je Hebrang (stariji) bio – za vrijeme Informbiroa – staljinov konfident. Da ne spominjem starije sumnje glede njegove suradnje sa ustašama i navodne uloge u propalom bijegu iz Kerestinca . To tek toliko, da se vidi kako ne ostaju samo iza Tita prljavi tragovi i nedokazane sumnje. Osim toga: što vječno izvlačite Tita : „ Tito ovo, Tito ono!? Na ovom podforumu je riječ o Hebrangu (mlađem) pa se izvolite baviti njime! A ne možete, jer pojma nemate – ni o Titu ni o Hebrangu.

5. Što se tiče rata (raspad SFRJ ) koji nam je bio nametnut, to je živa istina ali – nametnuli su ga srpski, hrvatski, slovenski i ini nacionalisti, moralnom i miroljubivom dijelu stanovništva bivše države. U njoj su se oni međusobno podržavali (samo se sjetimo Šeksove obrane Šešelja pred sudom) da bi se – kad su je srušili –zakrvili radi podjele plijena. Nažalost, i dan danas oni su na vlasti velikom dijelom zahvaljujući i glasovima svoje intelektualne braće koja je podjednako pridružila podjeli plijena, recimo, u RH masovnim pljačkanjem napuštenih srpskih kuća (o gorim stvarima da ni ne pričam). O tome postoji filmska dokumentacija (bunkerirana) HTV -a te bezbroj fotografija i svjedočenja. Takvi, i djeca takvih neka nas ne prozivaju i sole pamet jer – presolit će vlastiti život. A od hipertenzije se umire! Najmoralniji dio populacije bivše države bili su dezerteri – po većini svojih sunarodnjaka kukavice i narodne izdajice. Više puta sam pokušavao pokrenuti temu o njima, no savim bezuspješno. Po meni, previše pritišću savjest većine da bi o njima iole suvislo raspravljali (izuzev floskula: „kukavice“, „izdajice“). Ako je uopće posjeduju. Naime, savjest. No, u svakom slučaju, svijet ih je ispravno procijenio i – za razliku od rodijaka – prihvatio.

6. Tijekom I svjetskog rata u SAD su prilikom regrutacije provodili iscrpne testove inteligencije (doduše, još su bili u povojima) nad milijunima američkih mladića (domoljubi i narodna nada: „Na mlađima svijet ostaje“ ). Amerikanci su ostali zabezeknuti i zaprepašćeni kada su im prezentirani rezultati istraživanja: u prosjeku, testirani su bili (prema postignutim rezultatima) na razini debila, idiota, odnosno – kako su to autori prikazali ublaženicom (.ebi ga, i nad njima su stražarili cenzorski „administratori“) – morona!

Pa me sad ne pitajte što je time pjesnik htio reći, jer ću onda to zaista eksplicirati. Istina je povrh svega, pa i sasvim benignog baniranja (prekrasna hrvatska riječ!)!

Kexx
07.07.2009., 17:19
Ne brkam ja ništa. Logori su nastali kao ozakonjeno rješenje "problema". Dakle sabor (parlament) -> zakon -> logor - > leš
Ta nisu logori nastali spontano kao kampovi malih izviđača koji su tamo hrlili dragovoljno. Ako su ameri imali rasne zakone o crncima, mi ih morali brže-bolje kopirat, jer kao sve američko dobro?? I slažem se da nisu ratovi počinjali radi ženidbe arijevaca i židova, već zato što je mladoženja imao opcije: ili u logor ili u šumu. I nisu ameri znali za logore odmah, ali jesu židovi, romi, srbi, slaveni općenito kao niža rasa za Raich. Ta nisu eskimi bili ugroženi u Hrvatskoj da bi pružali otpor, niti su ameri osnivali partizanske odrede u Poljskoj, Hrvatskoj, pokret otpora u Francuskoj.
A ovo tvoje dociranje o WW2 u Hrvatskoj mi govori sve, očito sam malo stariji od tebe, informacije sam čuo s više strana, tako da mi ovaj tvoj prikaz početka rata u Hrvatskoj nalikuje na ilustriranu slikovnicu komesara partije za malu djecu: krajnje pojednostavljeno i jednosmjerno.
Borci nisu ratovali za Jugoslaviju, partija jest. Borci nisu imali pojma o Jugoslaviji, politici, SSSR-u, imali su gladnu djecu, glavu u torbi i bolio ih je k...c za politikom. Samo su htjeli živjeti bez straha da im ne upadne neki pijani ustaša, četnik, napirlitani talijan ili nadrkani SS-ovac u kuću i ne "mane" ih radi boje kose ili očiju..
Oni koji su rat išli radi ideologije, htjeli su komunizam, iskoristili su priliku, postavili se na čelo i organizirali se. Stoga su i završili rad kao koliko-toliko organizirana vojska. Uz pomoć saveznika.
A svaki pobjednik radi odmazdu nad poraženim, to je uvijek bilo tako, od antićke Grčke naovamo. I nemoj mi sada reći da i DR nije imao takvih trenutaka, jer sam sudjelovao u njemu. I ne branim niti najmanje takve postupke, s bilo čije strane, ali mi je jasan psihološki moment koji dovodi do toga, jer sam ga primjetio kod suboraca. Osobno. Ne po predanjima, knjigama o svijetlim stazama NOB-a, plemenitim zapovjednicima NDH i šta ti ja znam čijim domoljubnim opisima. Lako je bit domoljub iz Argentine ili Australije, kad su se počele dijelit puške, najgrlatiji među nama su "pustili crno"...

WW2 se nije dogodio zbog logora, nije ih bilo 1.9.1939.g., niti je ijedna država ušla u rat sa Hitlerom zbog logora. Dakle, nikakvi rasni zakoni nikom nisu bili motiv za rat, židovi nisu bili strana u ratu, a svi ostali nisu ratovali zbog logora, nego da zadrže ili steknu poziciju na globalnom planu, ili su jednostavno napadnuti, a branili bi se i da ih je napao najveći demokrat na svijetu, prema tome, još jednom, WW2 se nije dogoio zbog logora.
Nije se ratovalo da se spriječi rasne zakone, niti Britanija, niti Francuska niti USA niti SSSR nisu zbog toga ratovale.

Ne bih rekao da si s više strana čuo o tom ratu, a ja sam imao prilike pričati i sa preživjerlim partizanima, preživjelim ustašama, preživjelim domobranima, ali i neutralnima. jedino s četnicima nisam riječi prozborio.

Ti znači razumiješ pokolj nad pobijeđenima, bili oni pobijeđeni tijekom rata ili pobijeđeni kao konačni rezultat rata. Onda imaš razumijevanja i za ustaše jer su za njih neprijatelj bili Srbi. Imaš razumijevanja i za onu samo mrtav Indijanac je dobar Indijanac? Onda nemoj osuđivati ustaše što su iskorištavali svaku priliku da smanje broj onih koje su smatrali neprijateljima jer općenito razumiješ poriv jačih da poražene maltretiraju čak i smaknućem. Za ustaše je to bio rat naroda, a ne rat ideologija, HR nacionalna ideja protiv srpske nacionalne ideje, to im je bilo pred očima od osnutka, komunisti su se ttu uvalili iako nisu bili primarna meta ustašama. Ustaše su i taj komunistički pokret jednostavno smatrali srpskim, za njih je i ta vojska koja je dolazila, iako miješana jednostavno bila srpska vojska. Oni su se iz svoje perspektive borili protiv Srba čak i ako su na drugoj strani bili HRvati.
Ako imaš razumijevanja za odmazdu onda je imaj i kad je ustaše rade.
I Turci su radili odmazdu nad HRvatima svojevremeno, ali ja navijam za Hrvate, ne za Turke, ne za Jugoslavene i ne želim odmazdu za HRvate, pa čak i ako je islam prava vjera. Hrvat ne bi trebao željet odmazdu nad HRvatima, čak i ako su HRvati poraženi.

Poznajem jednu nekadašnju skojevku, u njenoj blizini su živjeli časnici njemačke i talijanske vojske, nisu im pijani upadali u kuću niti su im ikad ikakvo zlo napravili, o njima priča kao o vrlo pristojnim i ugodnim ljudima.
Takvi su bili jer im nitko nije bombe bacao pod nos, nisu baš imali običaj iz čista mira dirat HRvate. Židove jesu, ali ne i HRvate. Osim ako nije bilo bespotrebnih atentata nakon kojih slijede represalije, a atentati su imali za cilj upravo izazvati represalije.

zeljko_ri
07.07.2009., 18:09
Za ustaše je to bio rat naroda, a ne rat ideologija, HR nacionalna ideja protiv srpske nacionalne ideje

Problem je što se ustaše nisu previše borili protiv velikosrpske nacionalne ideje, već su se borili protiv običnih ljudi ispred kućnih pragova, koji nisu bili nikakva prijetnja. Koliko je običan Židov ili Rom bio kriv preživljavajući u Aushwitzu, toliko je običan Srbin ili Rom bio kriv preživljavajući u Jasenovcu.

električni_zec
07.07.2009., 18:11
WW2 se nije dogodio zbog logora, nije ih bilo 1.9.1939.g., niti je ijedna država ušla u rat sa Hitlerom zbog logora. Dakle, nikakvi rasni zakoni nikom nisu bili motiv za rat, židovi nisu bili strana u ratu, a svi ostali nisu ratovali zbog logora, nego da zadrže ili steknu poziciju na globalnom planu, ili su jednostavno napadnuti, a branili bi se i da ih je napao najveći demokrat na svijetu, prema tome, još jednom, WW2 se nije dogoio zbog logora.
Nije se ratovalo da se spriječi rasne zakone, niti Britanija, niti Francuska niti USA niti SSSR nisu zbog toga ratovale.

Ne bih rekao da si s više strana čuo o tom ratu, a ja sam imao prilike pričati i sa preživjerlim partizanima, preživjelim ustašama, preživjelim domobranima, ali i neutralnima. jedino s četnicima nisam riječi prozborio.

Ti znači razumiješ pokolj nad pobijeđenima, bili oni pobijeđeni tijekom rata ili pobijeđeni kao konačni rezultat rata. Onda imaš razumijevanja i za ustaše jer su za njih neprijatelj bili Srbi. Imaš razumijevanja i za onu samo mrtav Indijanac je dobar Indijanac? Onda nemoj osuđivati ustaše što su iskorištavali svaku priliku da smanje broj onih koje su smatrali neprijateljima jer općenito razumiješ poriv jačih da poražene maltretiraju čak i smaknućem. Za ustaše je to bio rat naroda, a ne rat ideologija, HR nacionalna ideja protiv srpske nacionalne ideje, to im je bilo pred očima od osnutka, komunisti su se ttu uvalili iako nisu bili primarna meta ustašama. Ustaše su i taj komunistički pokret jednostavno smatrali srpskim, za njih je i ta vojska koja je dolazila, iako miješana jednostavno bila srpska vojska. Oni su se iz svoje perspektive borili protiv Srba čak i ako su na drugoj strani bili HRvati.
Ako imaš razumijevanja za odmazdu onda je imaj i kad je ustaše rade.
I Turci su radili odmazdu nad HRvatima svojevremeno, ali ja navijam za Hrvate, ne za Turke, ne za Jugoslavene i ne želim odmazdu za HRvate, pa čak i ako je islam prava vjera. Hrvat ne bi trebao željet odmazdu nad HRvatima, čak i ako su HRvati poraženi.

Poznajem jednu nekadašnju skojevku, u njenoj blizini su živjeli časnici njemačke i talijanske vojske, nisu im pijani upadali u kuću niti su im ikad ikakvo zlo napravili, o njima priča kao o vrlo pristojnim i ugodnim ljudima.
Takvi su bili jer im nitko nije bombe bacao pod nos, nisu baš imali običaj iz čista mira dirat HRvate. Židove jesu, ali ne i HRvate. Osim ako nije bilo bespotrebnih atentata nakon kojih slijede represalije, a atentati su imali za cilj upravo izazvati represalije.

Tebi forum i ne treba, ti se svađaš sam sa sobom. Nisam nigdje tvrdio da su logori i rasni zakoni povod za rat, ali da su imali efekta, to ne možeš osporiti. I to je bila reakcija na tvoje prijašnje postove, koje sam naveo, ali ti konstruiraš priče i dalje. A mogao si zboriti i s trbuhozborcem, ali ti opet pravo po svome.
Navedi mi gdje sam rekao da imam razumijevanja za pokolje, a na toj hipotezi ti letiš još dalje: mrtvi indijanci.....
Rekao sam da sam razumio psihičko stanje onih koji su sudjelovali u ratu, a bili direktno oštećeni u istome (gubitkom najbližih, materijalnim gubitkom, općenito osjećajem kada ti rat sjebe život). I rekao sam da to NE OPRAVDAVAM! Svi tvrde da tada dobar zapovjednik treba reagirati i prekinuti odmazdu, a znam osobno da to nije tako lako učiniti. A sigurno bih udario na hrvata koji me želi skratit za glavu, pa ma tko on bio, i u kojoj vojsci on bio, a ti živi i dalje u bajkovitom svijetu gdje se tuku cvijećem.

A ja sam još bolje poznavao svog pokojnog djeda, koji je totalno apolitičan, bježao u partizane ostavivši moju majku koja nije imala niti dvije godine (baka umrla zbog upale pluća, zbog talijana nije bilo ni hrane niti lijekova). Bježao je jer su ga tvoji fini talijani htjeli objesit. Zašto? Zato što je mještanin, hrvatina, inače doušnik talijana, počeo po mjestu potkazivati sve one na čije je imanje zapikirao kao suradnike partizana. I talijani su ih pomalo likvidirali. A moj djed niti za vrijeme, niti nakon rata nije simpatizirao partiju, partizaniju je doživio kao nužno zlo, ali vratio se djetetu.
Uglavnom, svatko od nas ima neku takvu priču za ovu ili onu stranu, ali ne može po njoj generalizirati. Negdje su talijani bili fina gospoda, ali su svugdje krali (ne časnici, nego vojnici).

Leoben Conoy
07.07.2009., 18:52
Problem je što se ustaše nisu previše borili protiv velikosrpske nacionalne ideje, već su se borili protiv običnih ljudi ispred kućnih pragova, koji nisu bili nikakva prijetnja. Koliko je običan Židov ili Rom bio kriv preživljavajući u Aushwitzu, toliko je običan Srbin ili Rom bio kriv preživljavajući u Jasenovcu.
Apsolutno.
Efikasnost ustaške borbe protiv velikosrpstva se najbolje vidi u tome da su četnici popa Đujića pod talijanskom zaštitom haračili kninskim i širim okružjem a najveće žrtve režima NDH bili su Srbi daleko sjevernije, Korduna, Banije koji niti izdaleka nisu bili toliko hostile nastrojeni prema ideji HR države u odnosu na kninske.
Apsurd je da ZNDH, Pavelićevo zrakoplovstvo, može osnovati general Uzelac, pravoslavac koji se izjašnjavao Hrvatom, a s druge strane redovi domobranstva su za ljude iste orijentacije bez generalskih činova bili uglavnom zatvoreni.

Ustaše su se borile za svoju viziju Hrvatske, kao i nacisti za svoju viziju Njemačke - ali se ne može reći da su se i prvi i drugi borili za hrvatske odnosno njemačke interese. Čim se boriš za pogrešnu stvar ti ničije interese ne možeš ostvariti niti zaštititi.

Mali Hrvat
07.07.2009., 19:11
:nono:
Od proizvoda sranja i pišanja kasnije ima bar neke koristi, od ovog njegovog niti to.

Odgovorio bih mu, ali nemam vremena replicirati na toliku gomilu nebuloza koje lik iznise svakim svojim "uratkom"... Napiše da je Hrvatska proustaška država i moderacija to tolerira... Zar to nije čudno... Očigledno je autor ove teme netko tko se ne smije brisati ili banairati... Netko dovoljno utjecajan ili jako blizak gazdi ovoga foruma... I skoro da sam siguran da je plaćen za svoje sranje i pišanje... Možda ne ovdje, ali zato vjerojatno u nekoj tiskovini...

einfach
07.07.2009., 19:18
nemam potrebe braniti Hebranga, procitao sam njegov interviu sa srbijanski casopis, i u tom interviu nevidim nista cime bi se njemu moglo podmetavati bilo sto..

neshvacam kakav je interes JL da jednoj bolesno opsjednutoj osobi daju prostor a ujedno srozavaju si svaki ugleg, pisuci ovakve bljuvotine koje sa zdravim ljudskim razumom udaljene su svjetlosne godine.

www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,7,7,,168783.jl

mrachni hajduk!
07.07.2009., 19:29
Zar netko doista moderiraju ovaj forum.hr... Da provjerim...

Forum.hr je pročetnički a njegovi moderatori su profašisti...

Govorim to obzirom da forum.hr očigledno podržava tezu da je Hrvatska proustaška država... Ponavljam, nevjerojatno je da nitko od moderatora ne briše ovako postavljenu temu, a njenog autora ne banira... Očigledno je temu postavio neki lik utjecajniji tipa Jergović i kompanija...

I doista, vi ostali, kako uopće možete raspravljatio na ovu temu... Kad već neće da brišu ovakva sranja, ignorirajte ih...

Pa dobro covice jel tebi jasno da zagovas isti oblik verbalnog delikta kao i komunjare koje tako cesto spominjes.

Pusti ljude da kazu svoje misljenje, kao sto i oni pustaju tebe. Svatko ima pravo za misljenje.

A onaj tko se sudom, moderatorima ili vlascu sluzi da bi istjerivao pravdu i kaznjavao necije izjave ili misljenja nije se ni milimetar odmakao od istih tih komunista i jugoslavije.

Leoben Conoy
07.07.2009., 19:34
neshvacam kakav je interes JL da jednoj bolesno opsjednutoj osobi daju prostor
Pa to je sad u trendu HR medija
Milenko u Jutarnjem, Carlos Zvonimir u Novom - ali fali jedan trknuti desničar - ili je su takvi psihički pomaci tipični samo za kolumniste lijeve provenijencije

Ber
07.07.2009., 20:01
Jergović, iskompleksiran i tašt kakav je, sada ovu, po njega vrlo opasnu tužbu jer je realno debelo pretjerao, pokušava pretvoriti u, kako sam kaže, veličantvenu predstavu.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,7,7,,168783.jl

Pa se čak sada umata i u neku neutralnoast ustaške uniforme koju mu je navodno nosio rođak. Vjerojatno laže.

A činjenica ostaje da je on zadojena jugoslavenska budala za kojeg je Hrvat, čim kaže da je Hrvat, odmah i ustaša.
I naljepio se onda na guzicu isto takve izgubljene budale, Hebranga, koji je žrtva svoje žrtve, ili vlastiti krvnik.

A sve to je Hebrang mogao reći puno pametnije pa bi izbjegao elegantno tog sarajevskog prigužnjaka.

Da su komunisti koje cirkusant sa Pantovčaka zove "antifašistima" pobili desetine tisuća nevinih Hrvata a i ostalih, koji su im po ideološkom obrascu bili krivi. Ili im se učinili krivi.

PCM
07.07.2009., 20:17
Jergović, iskompleksiran i tašt kakav je, sada ovu, po njega vrlo opasnu tužbu jer je realno debelo pretjerao, pokušava pretvoriti u, kako sam kaže, veličantvenu predstavu.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,7,7,,168783.jl

Pa se čak sada umata i u neku neutralnoast ustaške uniforme koju mu je navodno nosio rođak. Vjerojatno laže.

A činjenica ostaje da je on zadojena jugoslavenska budala za kojeg je Hrvat, čim kaže da je Hrvat, odmah i ustaša.
I naljepio se onda na guzicu isto takve izgubljene budale, Hebranga, koji je žrtva svoje žrtve, ili vlastiti krvnik.

A sve to je Hebrang mogao reći puno pametnije pa bi izbjegao elegantno tog sarajevskog prigužnjaka.

Da su komunisti koje cirkusant sa Pantovčaka zove "antifašistima" pobili desetine tisuća nevinih Hrvata a i ostalih, koji su im po ideološkom obrascu bili krivi. Ili im se učinili krivi.
:rofl:

Kakav teški lažov taj Jergović to je strašno , ovo izmotavanje je još smiješnije kad se skonta da će ga Hebrang pojesti na sudu.

Al neka , red je već da ove bolesnike poput Jergovića i sud počne kažnjavati .

frlet
07.07.2009., 20:19
Zar nisu fasisticke metode metak u celo, a ne sud? Malo si se pogubio.

Grugru
07.07.2009., 20:22
Tebi forum i ne treba, ti se svađaš sam sa sobom. Nisam nigdje tvrdio da su logori i rasni zakoni povod za rat, ali da su imali efekta, to ne možeš osporiti. I to je bila reakcija na tvoje prijašnje postove, koje sam naveo, ali ti konstruiraš priče i dalje. A mogao si zboriti i s trbuhozborcem, ali ti opet pravo po svome.
Navedi mi gdje sam rekao da imam razumijevanja za pokolje, a na toj hipotezi ti letiš još dalje: mrtvi indijanci.....
Rekao sam da sam razumio psihičko stanje onih koji su sudjelovali u ratu, a bili direktno oštećeni u istome (gubitkom najbližih, materijalnim gubitkom, općenito osjećajem kada ti rat sjebe život). I rekao sam da to NE OPRAVDAVAM! Svi tvrde da tada dobar zapovjednik treba reagirati i prekinuti odmazdu, a znam osobno da to nije tako lako učiniti. A sigurno bih udario na hrvata koji me želi skratit za glavu, pa ma tko on bio, i u kojoj vojsci on bio, a ti živi i dalje u bajkovitom svijetu gdje se tuku cvijećem.

A ja sam još bolje poznavao svog pokojnog djeda, koji je totalno apolitičan, bježao u partizane ostavivši moju majku koja nije imala niti dvije godine (baka umrla zbog upale pluća, zbog talijana nije bilo ni hrane niti lijekova). Bježao je jer su ga tvoji fini talijani htjeli objesit. Zašto? Zato što je mještanin, hrvatina, inače doušnik talijana, počeo po mjestu potkazivati sve one na čije je imanje zapikirao kao suradnike partizana. I talijani su ih pomalo likvidirali. A moj djed niti za vrijeme, niti nakon rata nije simpatizirao partiju, partizaniju je doživio kao nužno zlo, ali vratio se djetetu.
Uglavnom, svatko od nas ima neku takvu priču za ovu ili onu stranu, ali ne može po njoj generalizirati. Negdje su talijani bili fina gospoda, ali su svugdje krali (ne časnici, nego vojnici).

Ali ti na neki nacin opravdavas sve to. Imas razumjevanja za psihicko stanje onih koji su sudjelovali u ratu i time indirektno tvrdis da su pokolji nakon rata - osveta.

I tu je sva bit.
Nisu. Oni su sistemski organizirani i provedeni.

Tako da temelji SFRJ nisu ni mrvu manje zlocinacki ( a i ostatak se nije za pohvalit slobbodama) od NDH.

Osobno bi rekao i veci, kada bi imalo smisla usporedivat ih.

Apatrid
07.07.2009., 20:34
Zasto se o Hebrangu i Luburicu raspravlja kao Hrvatima ? Niti jedan niti drugi to nisu bili.

Hebrang je bio Zidov, a Luburic je bio Srbin. Ovo nije nekakva bolesna insuacija od Vojislava Seserlja, vec jednostavno fakt. Luburici dolaze iz Crne Gore i Srbi su.

Ber
07.07.2009., 20:46
Zasto se o Hebrangu i Luburicu raspravlja kao Hrvatima ? Niti jedan niti drugi to nisu bili.

Hebrang je bio Zidov, a Luburic je bio Srbin. Ovo nije nekakva bolesna insuacija od Vojislava Seserlja, vec jednostavno fakt. Luburici dolaze iz Crne Gore i Srbi su.

Ha, ha, evo nam i posrbljavanja.

Luburići su iz Crne Gore, daljnje porijeklo Vlasi.
Čovjek se rodio u Z. Hercegovini i bio po nacionalnosti ustaša.
A ti si vjerojatno sličniji turčinu nego rusu.

Jergović najviše liči Hobbitu. Iskomleksiranom Hobbitu.

električni_zec
07.07.2009., 20:50
Ali ti na neki nacin opravdavas sve to. Imas razumjevanja za psihicko stanje onih koji su sudjelovali u ratu i time indirektno tvrdis da su pokolji nakon rata - osveta.

I tu je sva bit.
Nisu. Oni su sistemski organizirani i provedeni.

Tako da temelji SFRJ nisu ni mrvu manje zlocinacki ( a i ostatak se nije za pohvalit slobbodama) od NDH.

Osobno bi rekao i veci, kada bi imalo smisla usporedivat ih.

Trebao si pročitati cijeli tijek rasprave, pa bi vidio da sam referirao i na Blaiburg kao negativan događaj hrvatske prošlosti, a osobno sam stekao iskustva iz Domovinskog rata (kao pripadnik HV-a, da ne bi netko opet uletio s kakvim preseransom). Ljudi koji su 4 godine bili sasvim OK, doživjeli su neki klik u glavi i postali problem. I to nije bilo organizirano, a o tim iskustvima sam mislio kada sam komentirao psihičko stanje vojnika.
A čisto sumnjam da takvo osobno iskustvo imamo i ja i ti što se tiče NDH i SFRJ (dakle 41-45.g.) da bi davali ocjene o sistematičnosti masakra.
Ispravi me ako griješim, ali postojanje logora kao dio državnog programa djelavanja je prilično sistematično.

Leoben Conoy
07.07.2009., 20:54
Luburići su iz Crne Gore, daljnje porijeklo Vlasi.
Vlasi, može bit
Lubus in fabula he he

Leoben Conoy
07.07.2009., 21:01
A čisto sumnjam da takvo osobno iskustvo imamo i ja i ti što se tiče NDH i SFRJ (dakle 41-45.g.) da bi davali ocjene o sistematičnosti masakra.
Previše puta se obrazac ponovio prilikom oslobađanja Jugoslavije u WW2 da bi se moglo govoriti o ekscesima nekih koji su u toku 4 godine rata jednostavno pukli.
Odmazda nad poraženim vojnim snagama svih naroda i narodnosti od domobranaca do balista te protukomunistički orijentiranih civila, osobito onih uglednijih koji apriori možda i nisu bili profašisti, je bila organizirana. Nema smisla to negirati. Razmjeri i broj žrtava to potvrđuju.
Baciti par stotina ljudi u Hudu jamu i žive ih zazidati nije djelo nekontrolirane grupe partizana kojima je nešto kliknulo u glavi.

Ispravi me ako griješim, ali postojanje logora kao dio državnog programa djelavanja je prilično sistematično.
Apsolutno da.
Holokaust je bio dio državne politike NDH.
Ta činjenica je kasnije korištena kako bi se kriminalizirala svaka ideja hrvatske državnosti.
I danas se ponekad koristi kako bi se povlačile nemoguće paralele između 90h i 40ih godina prošlog stoljeća.

ZorroD
07.07.2009., 22:22

Opasno je iznositi fakte dok Jergović vreba naokolo.
Mogao bi završiti u njegovoj kolumni kao fašist zbog prebrojavanja krvnih zrnaca.

Grugru
07.07.2009., 22:33
Trebao si pročitati cijeli tijek rasprave, pa bi vidio da sam referirao i na Blaiburg kao negativan događaj hrvatske prošlosti, a osobno sam stekao iskustva iz Domovinskog rata (kao pripadnik HV-a, da ne bi netko opet uletio s kakvim preseransom). Ljudi koji su 4 godine bili sasvim OK, doživjeli su neki klik u glavi i postali problem. I to nije bilo organizirano, a o tim iskustvima sam mislio kada sam komentirao psihičko stanje vojnika.

Procitao sam cijeli tijek rasprave.

Ponavljas isto. Pokusavas indirektno reci da su Blieburg i ostala svratisa nekakva osveta uvjetovana ratnim dogadanjima.
Jednostavno nije istina. To je bio organizirani zlocin.

To je ono sto mene bode u oci. Opet to ovim postom radis.

Mali Hrvat
07.07.2009., 22:36
Pa dobro covice jel tebi jasno da zagovas isti oblik verbalnog delikta kao i komunjare koje tako cesto spominjes.

Pusti ljude da kazu svoje misljenje, kao sto i oni pustaju tebe. Svatko ima pravo za misljenje.

A onaj tko se sudom, moderatorima ili vlascu sluzi da bi istjerivao pravdu i kaznjavao necije izjave ili misljenja nije se ni milimetar odmakao od istih tih komunista i jugoslavije.

Kakav verbalni delikt čovječe... Ja apsolutno nemam nit načina nit namjeru da branim bilo kome da bilo što govori ili piše... To svakako nije u skaldu sa mojom svjetonazorima... Moderatori i vlasnici ovoga foruma imaju mogućnost da "ocjenjuju" različita mišljenja, i oni to rade, sukladno svojim pravilima... Ja sam samo upozorio na potencijalno kršenje tih pravila... Upozorio sam na post koji vrijeđa dostojanstvo mene i moje države...

Kao česta "žrtva" te iste moderature često sam bio baniran iz puno banalnijih razloga... Pomenut ću samo šrprdanje na račun Tita... A pazi ovo... Lik zlonamjerno i bez ikakve argumentacije ustvrdi da je Hrvatska proustaška država... Razumiješ li ti uopće težinu takvih optužbi... I što bi mi onda tebali ovdje... Nekome dokazivati da Hrvatska nije proustaška... Ma hajde...

Teza o proustaškoj Hrvatskoj je čista neprekrivena provokacija... Takve teze spadaju u rang bivše jugo-srpske propagande koja je u konačnici Hrvatsku koštala tisuće i tisuće života... Lik izrekne tezu o proustaškoj Hrvtaskoj ala Vojislav Šešelj i onda nakon toga truni o antifašizmu... Ima li to ikakve zdrave logike... I još mu se neki ovdje klanjaju... A moderatori "šute" praktički cijeli dan...

Na kraju vidim da je baniran... I meni su dodijelili 45 kaznenih poena zbog navodnog vrijeđanja farumaša samo zato što sam rekao da je lik sramota ovoga foruma... Ali ne kuže da time nisam vrijeđao njega nego ovaj forum... Za usporedbu, on je za svoju tezu o Hrvatskoj kao proustaškoj državi dobio 35 poena, razlog trollanje... Pa zar nazivanje Hrvatske proustaškom nije vrijeđanje a ne trolanje... Zar to nije označavanje svih nas ustašama...

Mene to vrijeđa jer nit sam ustaša, nit znam i jednog ustašu, nit je Hrvatska proustaška... To su, ponavljam, čiste podvale i provokacije iz doba najmračnijih vremena... A ako vas to ne vrijeđa, onda se dobro zapitajte... Da li je to zato što se slažete sa takvim ocjenama ili zato što označavanje vaše države kao proustaške, odnosno vas kao ustaša ne smatrate ničim lošim.... Možda dapače... To se dobro se upitajte prije nego li nastavite truniti o "antifašizmu"...

ZorroD
07.07.2009., 23:01
Čudno mi je kako Jergović nije prepoznao 'centrifugu istorije' i 'našao razloge i motivaciju' kod Maxa Luburića, to je bez problema pronašao kod čiča Draže, koji 'nije ni pozitivan ni negativan' nego 'prilično tragična ličnost' i 'trodimenzionalna ličnost'.

Ako je Hebrang svojom izjavom

veličao Luburića i ustaštvo, a po nekima čini se i iskočio iz ustaškog ormara, što bi se dalo zaključiti o Jergoviću?
Kako protumačiti Jergovićevu izjavu o Draži Mihajloviću 'mogu razumjeti njegove motive' ?
Je li riječ o očitom pljuvačkom napadu i/ili je Miljenko Jergović dvolični lažljivac?
Podcrtao bih još jednom ovaj dio Jergovićeve izjave:

O Draži sam mogao pisati jer sam razumio njegove motive. Naravno, to ne znači da o njemu mislim ni pozitivno ni negativno. Jednostavno, on je trodimenzionalna ličnost, koja je imala i svoju tragiku i motive i biografiju

Jergović je po pitanju Mihajlovića neutralan ali je siguran u to da je Andrija Hebrang mlađi fašist.
Ma mislim stvarno...

Hrvoje
07.07.2009., 23:33
Veceras je Andrija Hebrang gostovao na Z1 kod Dujmovica,
pa se opsirno raspravljalo :)

CroKoala
07.07.2009., 23:37
Uh, zaboravila san daje ovo bolestna arena i da dobro umni cuda bi obolili ako smo predugo tu, pa sa posljedni post..

1. Off topic, jel nema vrimena za 2 upisa. Sanader crkni politicki, sto si pasivno dopostio i tako napravija stetu odnosa Domaca sa raseljene Hrvatske, a sto si namjerno napravija HSP-u nikad ce vam oprostiti. Bit ces veci Fasisticki-anti-f od Mesica da vas te dozvoli.

2. Pa ovo ste SDP stavili ovu temu, nema te argumenta jel nema te zive Ustase, skoro sve su bile ubijene, Melbourne bastina Ustase moze samo se ponosit dasu dozivili njih manje od jedne ruke u RL, ubile ste ih skupa sa stotina tisuca civila. Zato naucna dicica i titini klonovi na sve strane, nema te pojima, a niti cete dozvoliti knjige od svijedoka iz inozemstva sa RL info dokumentirano o ta vremena da ikad dodju na trziste, pa molim vas zacepite gadjanje o cemo neznate, ako niste u zivotu skrenili u selima i imali neki rod sto je vam isprica Istinu na terenu. I disinformacija je Titin rad, pa pazite, i zadrzite vas ponos.

3. Mr SDP = Kralj Metestaze Karcenome, koji bi da svi i bore se da svi se dimimo do groba od duhana i da umrimo u mukama, te zadnje bastione Hrvata i Hrvatstva da popuni Titin Genocid u komplet,
vi ste Metestaza Jugoslavije i novi supak Titine dupenzije.
Sto vise dimi, sto brze, molim vas :moli:

:w Share the Love :w