PDA

View Full Version : Madeži - pitanja, otklanjanje, operacija...

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

dire Dawn
14.04.2013., 19:37
ja sam išla kod dermatologa 2010. i ona je na nalaz napisala da ja želim micat iz estetskih razloga (ne baš tim riječima, ali da je na moju inicijativu, jel). kad sam prošle godine išla kod LOM-a po uputnicu nije me poslao kod drugog dermatologa ni ništa. nije me pitao zašto želim micat madeže već je samo isprintao uputnicu i to je to.

par tjedana kasnije je frend iz siska (koji je stalno zapinjao za jedan madež i htio ga maknut) vidio da micanje madeža nije big dil, otišao je po uputnicu kod LOM-a i odmah s tim otišao skidat madeže u bolnicu, on je skroz "preskočio" dermatologa, nije imao nikakav nalaz (ja sam imala barem neki, jel).

ovdje na temi se piše da neki doktori ne žele izdati uputnicu ako ne dobiju na nalazu od dermatologa da ih pacijent treba ukloniti, a opet, u nekim slučajevima doktori to ne traže. kako je u zagrebu nemam pojma, u sisku je što se toga tiče kak god hoćeš. s nalazom dermatologa, bez, estetski, zbog sumnje na madež - njima svejedno :D

jonpredrag
14.04.2013., 19:59
ja sam išla kod dermatologa 2010. i ona je na nalaz napisala da ja želim micat iz estetskih razloga (ne baš tim riječima, ali da je na moju inicijativu, jel). kad sam prošle godine išla kod LOM-a po uputnicu nije me poslao kod drugog dermatologa ni ništa. nije me pitao zašto želim micat madeže već je samo isprintao uputnicu i to je to.

par tjedana kasnije je frend iz siska (koji je stalno zapinjao za jedan madež i htio ga maknut) vidio da micanje madeža nije big dil, otišao je po uputnicu kod LOM-a i odmah s tim otišao skidat madeže u bolnicu, on je skroz "preskočio" dermatologa, nije imao nikakav nalaz (ja sam imala barem neki, jel).

ovdje na temi se piše da neki doktori ne žele izdati uputnicu ako ne dobiju na nalazu od dermatologa da ih pacijent treba ukloniti, a opet, u nekim slučajevima doktori to ne traže. kako je u zagrebu nemam pojma, u sisku je što se toga tiče kak god hoćeš. s nalazom dermatologa, bez, estetski, zbog sumnje na madež - njima svejedno :D

Hvala,probat ću i ja tako.Ja sam bio kod dermatologa ali uopće nisam pitao za estetsko:503:a ni ona to uopće nije spominjala pa sam zaključio da se skidaju samo suspektni.Otići ću ja kod obiteljskog lječnika i pitati ga uputnicu pa što bilo,očito to ovisi od bolnice do bolnice

leeloo27
15.04.2013., 15:43
Mislim da se može, ali se naručuješ i ponekad čekaš mjesecima.

dire Dawn
15.04.2013., 16:06
Mislim da se može, ali se naručuješ i ponekad čekaš mjesecima.

opet ovisi od grada do grada. u sisku nema ni naručivanja ni čekanja. uzmeš uputnicu dođeš ponedjeljak, utorak, četvrtak, petak ujutro ili srijedu popodne i obaviš to. prosječno se čeka pola sata, osim ak vas zaborave kao mene :zubo:

leeloo27
15.04.2013., 16:11
Ne znam, ovdje kod mene mislim da se čeka min. po mjesec-dva, znam ih više koji su išli skidati jer im smeta ili ih živcira neki madež i tako je nekako bila procedura, naručiš se i čekaš neko vrijeme. Ako je zakačen madež to ide na brzinu, ja sam svoj na faci zakačila i za jedno tjedan dana, 10 dana sam ga bila skinula (tako su me naručili).

Kako funkcionira okolo nemam blage. :)

kockica92
18.04.2013., 16:18
ej ljudi, samo da pitam, znam da je prosle godine bila akcija da se ide na besplatne preglede madeza jer je bilo u sklopu euromelanoma dana i zanima me ako znate dali ce tako biti i ove godine? =)
..negdje oko krajem 4. pocetkom 5.mjeseca je bilo ako se sjecam :/

dire Dawn
18.04.2013., 16:29
prošle godine je to bilo 8.5., a ove 6.5., evo ti link (http://www.melanoma-day.com/hr/inside.cp2?cid=5B53A114-7228-C111-5A3F-45286AADED41&linkid=list). :)

enigma in red
18.04.2013., 20:58
Sv. Duh ili Vinogradska, za skidanje madeža, Zagreb?
Jel, pitanje je, gdje je bolje u smislu kvalitetnije skidanje bez velikih ožiljaka?
Uputa je dana - tražiti estetskog kirurga, al ne znam jel ih ima na oba mjesta?

Lilyrose
22.04.2013., 10:28
Sv. Duh ili Vinogradska, za skidanje madeža, Zagreb?
Jel, pitanje je, gdje je bolje u smislu kvalitetnije skidanje bez velikih ožiljaka?
Uputa je dana - tražiti estetskog kirurga, al ne znam jel ih ima na oba mjesta?

Kakvi će ožiljci biti, ovisi prvenstveno o koži, jer mene su šivali 32 puta i u većini puta različiti kirurzi i svaki je nastojao neki drugačiji šav napraviti kad su vidjeli da imam uočljive ožiljke od ranijih operacija. Međutim, svaki put je ožiljak bio jednak, jer imam takvu kožu koja je sklona ružnijim ožiljcima.

E sad jedino ne znam da li vinogradska, gdje sam ja skidala, ima estetske kirurge. Jer ja sam išla na opću kirurgiju, a tamo kod šaltera medicinskih sestara u čekaonici, dio natpisa o estetskoj kirurgiji je prekrižen. :ne zna:

tarantula100
23.04.2013., 07:24
Kakvi će ožiljci biti, ovisi prvenstveno o koži, jer mene su šivali 32 puta i u većini puta različiti kirurzi i svaki je nastojao neki drugačiji šav napraviti kad su vidjeli da imam uočljive ožiljke od ranijih operacija. Međutim, svaki put je ožiljak bio jednak, jer imam takvu kožu koja je sklona ružnijim ožiljcima.

E sad jedino ne znam da li vinogradska, gdje sam ja skidala, ima estetske kirurge. Jer ja sam išla na opću kirurgiju, a tamo kod šaltera medicinskih sestara u čekaonici, dio natpisa o estetskoj kirurgiji je prekrižen. :ne zna:

a ko zna dal se ti ožiljci mogu naknadno umanjiti nekim drugim tehnikama, kao laserom?

Merienn
23.04.2013., 23:01
Pozdrav svima,nadam se da bi mi neko mogao odgovoriti na pitanje.Posljednjih par dana me između 4i 5 noznog prsta nešto smetalo,kao da imam komad nečega između,stalno mislim kako me carapa zulja li nešto. I danas pogledam i vidim nateknuti kao mladež,zadebljano je,kao zadebljano meso a na vrhu mladez. A na malom prstu iza,veća crno smeđa mrlja nepravilnog oblika,jedna strana svjetlija,druga crna, ona nije izdignuta. Tako i na drugoj nozi,isto na malom prstu crna mrljica,samo manja. Bas sam se prepala,uopće mi ne izgleda normalno,nekako nepravilno... jel ima itko ista slično? Ujutro se odmah narucujem na pregled,bas ružno izgleda.

štrudlica
26.04.2013., 11:02
Pozdrav. Upravo sam odstranila madež i dokt. je napisao da je previjanje u ponedjeljak. Sutra imam posl.sastanak pa me zanima da li mogu staviti hansplastov flaster i to dalje koristiti, odnosno mjenjati, da ne idem s gazom na sastanak- ruzno izgleda.

Paw
27.04.2013., 01:46
Pozdrav. Upravo sam odstranila madež i dokt. je napisao da je previjanje u ponedjeljak. Sutra imam posl.sastanak pa me zanima da li mogu staviti hansplastov flaster i to dalje koristiti, odnosno mjenjati, da ne idem s gazom na sastanak- ruzno izgleda.

Nemoj flastere, kroz flaster rana ne diše, da ti se još nebi sve to upalilo, rafije si kupi sterilne komprese, pa ih škarama izreži na mjeru koja ti odgovara, a škare prije toga dezinficiraj alkoholom. Rubove komprese učvrsti onim bijelim flasterom, medicinskim. Inače cilj previjanja, kao što vjerojatno znaš, nije samo previjanje, već kirurg, liječnik pregledava ranu da slučajno nije što upaljeno. Nađi vremena da ti barem pogledju dali je sa ranom sve ok.

dire Dawn
27.04.2013., 20:11

obično se prvo previjanje napravi kod doktora da on pogleda ranu (iako je mene previla prvi put sestra jer je moj doktor sramežljiv :o) i onda, ako je sve okej, dobiješ uputu da se previjaš sama doma. u tom slučaju radiš kako ti je Paw napisao/la.
znam da gaza ružno izgleda, ali s razlogom se stavlja ona, a ne flaster.

neobuzdan
27.04.2013., 22:24
ne znam zašto osobe koje idu uklanjat madeže toliku razmišljaju o ožiljcima, tipa hoće li ostat ožiljak, hoće se on jako uočljiv itd.
to su toliko sporedne stvari, jer prioritet bi bio izvadit madež, i bespotrebno je razmišljat o ožiljcima. ožiljak je definitivno bolja opcija, već da ostane madež, i složit će se svatko da to bolje izgleda..
pogotovo ak se madež koji se želi uklonit nije na licu.. na ostalim mjestima se lako kamuflira.. one na licu mislim da je najbolje uklanjat kod plastičnog kirurga.. i najbolje otić u privatnika jer oni će se potrudit da to što bolje ispadne.. u državnom moraš bit sretan što si živ poslije operacije... :504:

ja imam 2 ožiljka na trbuhu, i presmiješno mi je kad me ljudi pitaju: "od čega ti je, što si radio"... i nikome ne padne da je to možd bio madež, jer su dost veliki ožiljci, većinom svi pomisle da sam bio izboden .. :lol:

enigma in red
27.04.2013., 22:52
Pa, meni recimo madež nije ružan, a da netko mesari i napravi krater, pa ono da, moglo bi biti i ružno, ovisno o izvedbi.
Neki ljudi vole, ako mogu, uključiti i taj faktor - kako će izgledati na kraju.
Nije baš isto ako ti ostane npr -----
Ili
++++xxxxxxxx++++
------xxxxx----xxxx+++

tvorevina :mig:

Onako, ljudi traže savjete 'koji frizer neće uništit kosu', a kosa naraste, ožiljak ostane, pa ne znam, meni zvuči sasvim ok da netko spomene i iskustva koja ima i po tom pitanju, nekako, mislim da je rezanje tijela ipak mrvu ozbiljnija stvar od rezanja kose. :D

dire Dawn
28.04.2013., 00:13
Onako, ljudi traže savjete 'koji frizer neće uništit kosu', a kosa naraste, ožiljak ostane, pa ne znam, meni zvuči sasvim ok da netko spomene i iskustva koja ima i po tom pitanju, nekako, mislim da je rezanje tijela ipak mrvu ozbiljnija stvar od rezanja kose. :D

ovo ti je odličan primjer i slažem se sa cijelim tvojim postom :top:

meni je ožiljak bio bitan jer sam micala madež iz estetskih razloga. valjda je onda očito da želim da to estetski izgleda što bolje. jer kad bi birala, radije bi ružan madež nego ružan ožiljak, za ružan madež me barem nitko neće ispitivat zašto ga imam :zubo:
meni ni najmanje nebi bilo smješno da mi netko bulji u ožiljak ili me ispituje odakle mi ili da vidim da se zgraža. maknula sam madež jer sam htjela da na tom mjestu nema skoro ničega, a ne da imam nešto ogromno novo u što će ljudi upirat prstom :ne zna:

mogu reć da su me poprilično okej skrpali u državnoj bolnici, a lice ni u državnoj ne operira tamo neki kirurg nego plastičar specijaliziran za lice.

neobuzdan
28.04.2013., 03:10
ok, ne bi ti bilo smiješno da te pitaju za ožiljak, bila bi tužna i rasplakala bi se, zaključili smo već ... :kava:

očito nisi svjesna što može uzrokovat "ružan " madež... da jesi ne bi govorila da bi radije imala takav madež nego ružan ožiljak... da imam ožiljak najružniji na svijetu, ne bi mi nikad to smetalo jer sam bar miran i siguran i svjestan da sam se riješio onog zbog čega je i nastao ožiljak.

Scandinavian
28.04.2013., 11:55
Pozdrav.
Evo da odmah kažem, kako nisam baš upoznat sa ovom temom i problemima koje može donjeti, pa ako može da mi malo više pojasnite.
Evo moj problem. Imam po licu madeze/znamenke (znaci, tocno su u ravnini koze lica, nikakve izbocine, mali su i okrugli, tamno smeđe boje).
U zadnjih par godina ima ih sto vise, ugl. ih dobijem preko ljeta.
E sad me zanima, iz estetski razloga (jer mi je ruzno imati te tamne tockice po licu), a i zdravstvenih (da nebi slučajno dobio rak ili nešto), mogu li kako ja njih ukloniti? Nesto sam cuo da se to moze laserski i da je najbolje ici kod privatnika. Posto su te znamenke male, hoce li mi nakon lasera ostati oziljci?
I koliko uopce kosta takav zahvat, kolko traje i jeli bolan?

Unaprijed hvala na odgovoru i oprostite ako sam krivo napisao nesto, jer stvarno se nekuzim u to.

dire Dawn
28.04.2013., 13:36
ok, ne bi ti bilo smiješno da te pitaju za ožiljak, bila bi tužna i rasplakala bi se, zaključili smo već ... :kava:

očito nisi svjesna što može uzrokovat "ružan " madež... da jesi ne bi govorila da bi radije imala takav madež nego ružan ožiljak... da imam ožiljak najružniji na svijetu, ne bi mi nikad to smetalo jer sam bar miran i siguran i svjestan da sam se riješio onog zbog čega je i nastao ožiljak.

daj me nemoj :rofl:

kao prvo, nitko zloćudan madež ne zove "ružan" tako da sam ja pričala o estetski ružnim, a ne zloćudnim ili lošim" madežima. velika razlika.

a ovaj prvi, podjebavački dio, neću ni komentirat. :kava:

dire Dawn
28.04.2013., 13:44
Pozdrav.
Evo da odmah kažem, kako nisam baš upoznat sa ovom temom i problemima koje može donjeti, pa ako može da mi malo više pojasnite.
Evo moj problem. Imam po licu madeze/znamenke (znaci, tocno su u ravnini koze lica, nikakve izbocine, mali su i okrugli, tamno smeđe boje).
U zadnjih par godina ima ih sto vise, ugl. ih dobijem preko ljeta.
E sad me zanima, iz estetski razloga (jer mi je ruzno imati te tamne tockice po licu), a i zdravstvenih (da nebi slučajno dobio rak ili nešto), mogu li kako ja njih ukloniti? Nesto sam cuo da se to moze laserski i da je najbolje ici kod privatnika. Posto su te znamenke male, hoce li mi nakon lasera ostati oziljci?
I koliko uopce kosta takav zahvat, kolko traje i jeli bolan?

Unaprijed hvala na odgovoru i oprostite ako sam krivo napisao nesto, jer stvarno se nekuzim u to.

da bi bio sasvim siguran da madež neće postati zloćudan, mora mu se odstraniti i korijen, a on se odstranjuje samo kirurški.

s druge strane, ako uklanjaš baš estetike radi, onda je laser bolja opcija.

ostalo neznam jer sam ja micala kirurški :)

neobuzdan
28.04.2013., 14:18
daj me nemoj :rofl:

kao prvo, nitko zloćudan madež ne zove "ružan" tako da sam ja pričala o estetski ružnim, a ne zloćudnim ili lošim" madežima. velika razlika.

a ovaj prvi, podjebavački dio, neću ni komentirat. :kava:

kolika li je razlika između ružnog madeža i zloćudnog? možd 10- 15 god. ostaviš ga da djeluje, i ovaj prvi madež će postat drugi..

dire Dawn
28.04.2013., 14:43
kolika li je razlika između ružnog madeža i zloćudnog? možd 10- 15 god. ostaviš ga da djeluje, i ovaj prvi madež će postat drugi..

onda je pravo čudo da su moja dva ružna madeža i nakon 21 godinu bili samo ružni :eek::kava:

nisi u pravu uopće zato što madež može postat zloćudan iako izgleda normalno, a nemora postat zloćudan makar izgledao kao živi užas. to kak madež izgleda sad je najmanji faktor šta će s njim bit za 10-15 godina.

tanveer
28.04.2013., 14:54
ovdje staje svako prepucavanje o subjektivnom dojmu ružnoće madeža i nagađanju o vjerojatnosti kasnije malignosti.

hvala

blondgirl5
28.04.2013., 17:17
Htjela bih ukloniti madez sa lica iz estetskih razloga.Moze li mi netko preporuciti privatnika koji to radi laserom.Hvala :)

jelenkoo28
29.04.2013., 08:59
Dobila sam uputnicu za kirurško uklanjanje madeža(fibroma), pa me zanima u kojoj se bolnici najmanje čeka na red za operaciju.hvala

mercury3
29.04.2013., 09:58
prošle godine je to bilo 8.5., a ove 6.5., evo ti link (http://www.melanoma-day.com/hr/inside.cp2?cid=5B53A114-7228-C111-5A3F-45286AADED41&linkid=list). :)
Zvala sam nekoliko puta besplatni broj 0800 6071 da se naručim za besplatni pregled ove godine.
Javi se autom. sekretarica i kaže da je to stožer Rajka Ostojića:confused:

Mislim da to nije taj broj, ali je naveden na netu:ne zna:

dire Dawn
29.04.2013., 16:17
Zvala sam nekoliko puta besplatni broj 0800 6071 da se naručim za besplatni pregled ove godine.
Javi se autom. sekretarica i kaže da je to stožer Rajka Ostojića:confused:

Mislim da to nije taj broj, ali je naveden na netu:ne zna:

probaj pogledati na stranicama bolnica jer ima kakav drugi broj :ne zna:
ja sam gledala i OB Sisak ima obavjest da oni to provode (tj obilježavaju taj dan) i da se treba naručit, al ne piše ni broj ni ništa.

mercury3
29.04.2013., 16:35
Ma gledala sam po netu pa ništa..

I zvala bolnicu u svom gradu, sestra na dermatologiji mi je rekla da oni u bolnici nemaju ništa s tim pregledima :confused:

Ako netko zna nešto o tome, neka javi please!

frikusa
29.04.2013., 16:37
ima tko kakva iskustva s promjenama boje madeža, u vidu da madež pobijeli? hvala :-D

dire Dawn
30.04.2013., 17:54
Ma gledala sam po netu pa ništa..

I zvala bolnicu u svom gradu, sestra na dermatologiji mi je rekla da oni u bolnici nemaju ništa s tim pregledima :confused:

Ako netko zna nešto o tome, neka javi please!

sad je bilo na tv-u, treba zvat broj 0800 333 666 :)

mercury3
30.04.2013., 20:31
Hvala na informaciji!

floras
01.05.2013., 15:22
Ima li itko iskustva sa uklanjanjem madeža u Poliklinici Sunce?

kij
02.05.2013., 11:40
Raspitivala sam se puno o uklanjanju madeža sa noge ispod koljena ali kada sam čula cijene smrznula sam se. Madež nije velik cca 2 mm ali se nalazi ispod koljena i ružan je. Po ljetu se ne usudim nositi kraće suknje jer me sram da ga se vidi. Ono što mene zanima je da li postoji neki flaster ili neko drugo „pomagalo“ da se to prekrije? Lijepo molim vaša iskustva !

old-soul80
02.05.2013., 15:37
ima tko kakva iskustva s promjenama boje madeža, u vidu da madež pobijeli? hvala :-D

Zbog svake promjene na madežu trebaš dermatologu. Tako ćeš jedino doznati zašto se promjene dešavaju.

mateichh
03.05.2013., 14:29
Pozdrav,
Evo ja sam danas odstranila svoj madez s prepone u KBC Dubrava..
I sad, posto je to podrucje koje je takvo kakvo je, zanima me kojim bi sapunom to mogla prati.. Receno mi je kako tusiranje dolazi u obzir tek sutra, bez upotrebe likvidnih sapuna itd. Kupila sam Nivea baby sapun, ali ne znam jel i to preagresivno za svjezu ranu..
Inace, sve pohvale za doktoricu Rajkovic i sestru :D

kij
03.05.2013., 14:42
Pozdrav,
I sad, posto je to podrucje koje je takvo kakvo je, zanima me kojim bi sapunom to mogla prati.. Receno mi je kako tusiranje dolazi u obzir tek sutra, bez upotrebe likvidnih sapuna itd. Kupila sam Nivea baby sapun, ali ne znam jel i to preagresivno za svjezu ranu..

Mislim da si mi ti idealna za odgovoriti na ovo pitanje. Ja sam narućena idući mjesec na pregled kod dermatologa u Dubravu, tek nakon toga pretpostavljam idem kod kirurga...Kako se odstranjuju madeži, jel boli ?

mateichh
03.05.2013., 15:14
Mislim da si mi ti idealna za odgovoriti na ovo pitanje. Ja sam narućena idući mjesec na pregled kod dermatologa u Dubravu, tek nakon toga pretpostavljam idem kod kirurga...Kako se odstranjuju madeži, jel boli ?

:D ne boli.. Sad imam neku malu bol, ali i vozila sam odmah nakon sivanja doma, i isla u kupnju.. Iskoristila sam dok je anestezija trajala :)
Dobijes injekciju na par mjesta oko madeza, doktorica te par puta pikne da vidis kako to osjecas.. I onda slijed rezanje.. Vrlo brzo je gotovo.. I nakon toga sivanje.. Meni je napravila unutarnji sav da ostane sto manji oziljak. Sestra ti stavi kompresu i flaster preko toga, dobijes upute kada na vadjenje konaca, kada otici k svom doktoru opce prakse da ti to pogleda i previje..
Javit cu ti sutra jel me i dalje ne boli :P meni je komplicirano samo to sto je na mjestu na kojem je.. Tako da sad malo moram paziti kod lezanja, sjedanja/ustajanja.. Ne moras se nicega bojati. Zapravo jedino osjetis dok ti daje tu injekciju.. :)

Takodjer sam prije par godina uklanjala jedan madez laserski i podjednako mi je bilo :D

kij
13.05.2013., 14:22
Danas sam bila na uklanjanju madeža u poliklinici Leptir i sve pohvale za doktora !!!

kij
17.05.2013., 07:18
Pozdrav,

Koliko ti je dugo bio ožiljak? Moj se još prilićno dobro vidi!

Rexia
17.05.2013., 16:33

To ovisi o tvojoj koži, meni se i dan danas jako vide ožiljci a uklanjala sam madeže prije 5-6 godina. Nije strašno ali primjete se (u mom slučaju tu je ulogu djelomično odigrao i kirurg) :rolleyes:

dire Dawn
17.05.2013., 23:21

pa rekla si da si operirala neki dan, naravno da se vidi.

iz mog iskustva - jedan ožiljak je izbljedio nakon cca 2 mjeseca, a drugi je bio ispupčen, crven i jako uočljiv (ali na mjesto na kojem je uvijek roba, pa je to prednost) nekih 7-8 mjeseci, tek se nedavno "smirio" i sad izgleda normalno. samo bijela crta :)

mateichh
18.05.2013., 12:01

tek sam neki dan izvadila konce i sad kad su sve skulice pale, čist ok izgleda.. mislim da će za mjesec, dva biti skroz neprimjetan :)
ožiljak ti ovisi o mjestu na kojem je i vrsti kože..

Mavis
18.05.2013., 15:22
Razmišljam o uklanjanju madeža s desne lopatice. Strah me da ga ne zakačim dok se češkam, presvlačim, kadgod, a i ne sviđa mi se da je izložen suncu. Čini mi se da je narastao u zadnjih par godina, tj. dobio na reljefnosti, kao da je ispupčeniji sve više. Ne stvara mi probleme, ali da ne bi počeo, a dok još imam pravo na besplatno dodatno zdravstveno osiguranje, iskoristila bih ga.
E sad.
Nije me strah zahvata, koliko ožiljaka. Zbilja ne želim da me netko neprofesionalno zašije pa da to djeluje gore nego je bilo. Čitam o tim kremicama, al ne želim davati par stotina kuna kako bih bila sigurna da će mi koža na tom mjestu izgledat podnošljivo. Pogotovo kad znam da je upravo spominjana ( i hvaljena, očito s razlogom) Poliklinika Bagatin u veljači imala popust na odstranjivanje, a sličan sad nudi i Poliklinika Zahi (40%) na jednom od portala za grupnu kupnju pa bi me po tome više koštala krema za uklanjanje ožiljaka nego zahvat u privatnoj klinici.

Koje od bolnica preporučate za uklanjanje? Koje doktore, smjene, kajaznam. Fakat bih voljela da mi to stručno obave. Slušam od poznanika uglavnom negativna iskustva.

dire Dawn
18.05.2013., 16:43
nisam sigurna da možeš birati doktore :ne zna:
u zagrebu se naručuje, koliko sam vidjela po forumu, a teško da možeš znati tko će za mjesec dana biti u smjeni.
u sisku se npr ne naručuje, ali uvijek operiraju mladi doktori, tako da to nema veze s tim koji je glavni kirurg taj dan u smjeni.

što se tiče krema za ožiljke, ove za 100-200 kuna niti ne djeluju (možda na neke plitke i malene ožiljke), tako da je i bolje to ne kupovat.

enigma in red
18.05.2013., 21:57
što se tiče krema za ožiljke, ove za 100-200 kuna niti ne djeluju (možda na neke plitke i malene ožiljke), tako da je i bolje to ne kupovat.

Koje djeluju, imaš nešto (osobno) provjereno? :misli:
Brže zarasta s njima, ili kvalitetnije zaraste da se manje vide?

dire Dawn
18.05.2013., 22:42
moja kuma je (davno) imala saobraćajku pa joj je kremu kupovala baka u njemačkoj jer je kod nas bila skoro tisuću kuna, a tamo ipak povoljnija.. i pomoglo je dosta. i pričala je kako ta krema kad ju staviš peče, dođe ti da ju skineš, ali to je tek znak da djeluje.
imena se ona ne sjeća, baš sam ju pitala jer je pitao netko tu na forumu.
njoj je smanjilo ožiljak, nije više širok jedan cm nego je možda 2 mm, nije više rupa, nego je mrvicu udubljeno. s tim da su oni manji ožiljci u potpunosti nestali.

s druge strane kum mi je kupio neku kremu za 150 kuna i mazao se po uputama nekih 3 mjeseca, efekta bez. jedan od mojih ožiljaka izgleda bolje od njegovog iako se nikad s ničim nisam mazala. i baš sam ga pitala jel ga peklo i rekao da nije..

pretorian86
19.05.2013., 10:40
pretpostavljam da je vrlo vjerojatno bila rasprava i odgovor na moje pitanje, ali mi se iskreno neda pretraživat 100 stranica postova hehe.
uglavnom pitanjce je dali se nakon skidanja madeža i naravno određenog perioda oporavka može preko toga tetovirat?

dire Dawn
19.05.2013., 15:06
pretpostavljam da je vrlo vjerojatno bila rasprava i odgovor na moje pitanje, ali mi se iskreno neda pretraživat 100 stranica postova hehe.
uglavnom pitanjce je dali se nakon skidanja madeža i naravno određenog perioda oporavka može preko toga tetovirat?

može se tetovirat oko toga, a baš preko ne znam, e nisam vidjela niti jednu takvu tetovažu i vjerojatno se ne može.

Lilyrose
20.05.2013., 10:13
Koje djeluju, imaš nešto (osobno) provjereno? :misli:
Brže zarasta s njima, ili kvalitetnije zaraste da se manje vide?

Imaš na podforumu Prirodna kozmetika temu ožiljci pa možeš i tamo pogledati za par savjeta. Mislim da su neki preporučili gavezovu mast, neki ricinusovo itd. :)

mateichh
22.05.2013., 20:24
Razmišljam o uklanjanju madeža s desne lopatice. Strah me da ga ne zakačim dok se češkam, presvlačim, kadgod, a i ne sviđa mi se da je izložen suncu. Čini mi se da je narastao u zadnjih par godina, tj. dobio na reljefnosti, kao da je ispupčeniji sve više. Ne stvara mi probleme, ali da ne bi počeo, a dok još imam pravo na besplatno dodatno zdravstveno osiguranje, iskoristila bih ga.
E sad.
Nije me strah zahvata, koliko ožiljaka. Zbilja ne želim da me netko neprofesionalno zašije pa da to djeluje gore nego je bilo. Čitam o tim kremicama, al ne želim davati par stotina kuna kako bih bila sigurna da će mi koža na tom mjestu izgledat podnošljivo. Pogotovo kad znam da je upravo spominjana ( i hvaljena, očito s razlogom) Poliklinika Bagatin u veljači imala popust na odstranjivanje, a sličan sad nudi i Poliklinika Zahi (40%) na jednom od portala za grupnu kupnju pa bi me po tome više koštala krema za uklanjanje ožiljaka nego zahvat u privatnoj klinici.

Koje od bolnica preporučate za uklanjanje? Koje doktore, smjene, kajaznam. Fakat bih voljela da mi to stručno obave. Slušam od poznanika uglavnom negativna iskustva.
ja bi ti preporučila KBC Dubrava i doktoricu Rajković, ona ima ambulantu četvrtkom na plastičnoj kirurgiji. tako da dođeš u Dubravu s uputnicom, na šalter P5 - plastična kirurgija i tražiš da te naruči u četvrtak. šavovi unutarnji, ožiljak minimalan, ja jako zadovoljna :D
a što se kreme tiče, koristila sam nakon operacije prije par godina uriage cicactive gel, ožiljak se ni malo nije ni reducirao ni poboljšao, tako da više ne vjerujem u te "čudesne" kreme..

enigma in red
23.05.2013., 11:32
Samo info, ako odete na pregled na Šalatu, i zaključi se da morate na operaciju - uzalud vam pregled.
VInogradska 'ne prima vanjske', a i upitno je da li rade sve zahvate, tj. za moj slučaj su rekli nešto u stilu da je to prevelik zahvat za njih :misli:
Sv Duh - 'a imate nalaz, nije nas briga, naručite se na pregled, pa onda dogovarajte dalje'.

Moram priznati da mi nije jasno zašto jedna bolnica ne priznaje pregled i dijagnozu druge, kad već prva nema mogućnost operacija?

Ovo je retoričko, al čisto da znate da ako mislite da bi neko uklanjanje moglo biti opcija, da ne idete na pregled u bolnicu koja ne operira, jer ćete morati opet na pregled u drugu koja operira :bonk:

Ma što god im riječ 'pregled' značila, da, počinjem se već pitati i to :rofl:

mateichh
23.05.2013., 15:35
Samo info, ako odete na pregled na Šalatu, i zaključi se da morate na operaciju - uzalud vam pregled.
VInogradska 'ne prima vanjske', a i upitno je da li rade sve zahvate, tj. za moj slučaj su rekli nešto u stilu da je to prevelik zahvat za njih :misli:
Sv Duh - 'a imate nalaz, nije nas briga, naručite se na pregled, pa onda dogovarajte dalje'.

Moram priznati da mi nije jasno zašto jedna bolnica ne priznaje pregled i dijagnozu druge, kad već prva nema mogućnost operacija?

Ovo je retoričko, al čisto da znate da ako mislite da bi neko uklanjanje moglo biti opcija, da ne idete na pregled u bolnicu koja ne operira, jer ćete morati opet na pregled u drugu koja operira :bonk:

da da. na šalati su i mene pregledali i uputili dalje, u dubravu, gdje sam naravno morala napraviti pregled kod njihovog liječnika.

dire Dawn
23.05.2013., 17:28

ja nisam imala taj problem. pregledala se 2010. na šalati, 2012. operirala u Sisku bez problema. ok, možda je razlog i taj što u Sisku možeš operirat i bez ikakvih papira :ne zna:

u svakom slučaju je super što si ovo napisala jer vjerujem da će mnogima pomoć (ja ću morat micat još par komada, a tko zna di ću živit za par godina). :top:

neobuzdan
23.05.2013., 18:08
ja nisam imala taj problem. pregledala se 2010. na šalati, 2012. operirala u Sisku bez problema. ok, možda je razlog i taj što u Sisku možeš operirat i bez ikakvih papira :ne zna:

u svakom slučaju je super što si ovo napisala jer vjerujem da će mnogima pomoć (ja ću morat micat još par komada, a tko zna di ću živit za par godina). :top:

Drago mi je da još netko ima dobra iskustva iz Siska. Meni su tamo uklonili, ne znam koliko vjerojatno više od 10 madeža, i baš nikad nisam imao problema s njima.
Ipak, veoma mi je žao ljudi koji rade u toj bolnici, novinski napisi o njima u zadnje vrijeme dosta su razočaravajući. Onaj nesretni dečko što je umro poslije operacije, i ona baba što je rekla da su joj rekli da je muž mrtav, a ipak nije.. poslije tih slučajeva je uslijedilo generaliziranje na nivo cijele bolnice, u smislu da je cijela bolnica lakrdija. To mi je bilo presmiješno, ne mogu reć za sve, ali za kirurge imam samo riječi hvale. Ljudi odlično obavljaju svoj posao.

dire Dawn
23.05.2013., 18:54
Drago mi je da još netko ima dobra iskustva iz Siska. Meni su tamo uklonili, ne znam koliko vjerojatno više od 10 madeža, i baš nikad nisam imao problema s njima.
Ipak, veoma mi je žao ljudi koji rade u toj bolnici, novinski napisi o njima u zadnje vrijeme dosta su razočaravajući. Onaj nesretni dečko što je umro poslije operacije, i ona baba što je rekla da su joj rekli da je muž mrtav, a ipak nije.. poslije tih slučajeva je uslijedilo generaliziranje na nivo cijele bolnice, u smislu da je cijela bolnica lakrdija. To mi je bilo presmiješno, ne mogu reć za sve, ali za kirurge imam samo riječi hvale. Ljudi odlično obavljaju svoj posao.

potpis :s
mislim da u životu nisam srela ljubaznija osoblje. od sestara do samih kirurga. obavljala sam tamo još neke druge pretrage i nikad nisam naišla na niti jednog bahatom doktora i/ili sestru.
na kirurgiji je to posebno bitno jer se ipak radi o operacijama, a mislim da nema čovjeka koji se operacije ne boji barem malo (ne mislim ovdje samo na madeže).
stvarno se ne osjećaš kao broj na papiru i možeš priupitat šta god te zanima.

takvo iskustvo imam i sa doktoricom (čijeg imena se sad nemogu sjetiti) kod koje sam bila na pregledu madeža na šalati. presimpatična žena i, ako budem išla opet, idem kod nje.

ramonche
24.05.2013., 15:16
Mislite da bi možda trebala odmah isti dan nakon vađenja konaca počet mazat ožiljak. Svi spominjete ove neke preparate za ublažavanje, ali vidim da se nijedan ne smije nanosit odmah jer treba kao pričekat da područje skroz zacijeli..hvalaaaa :D

dire Dawn
24.05.2013., 16:54
Mislite da bi možda trebala odmah isti dan nakon vađenja konaca počet mazat ožiljak. Svi spominjete ove neke preparate za ublažavanje, ali vidim da se nijedan ne smije nanosit odmah jer treba kao pričekat da područje skroz zacijeli..hvalaaaa :D

ne, jer ožiljak je nakon vađenja konaca i dalje rana, tako da možeš mazat ili s nečim što smije na rane (možda da ubraza zacjeljivanje) ili sačekaj dodatnih 10-15 dana da to zaraste do kraja pa maži s kremom za ublažavanje ožiljaka.

Latiosa
26.05.2013., 12:11
Ako otpadne madež može li to biti opasno? MD je ostrugao madež(deblji,veći) i nakon nekog vremena je otpao. To mjesto je sada ružičaste boje i ima bijeli obrub. Nakom mjesec dana se malo i proširio. Ne želi ići doktoru jer ih mrzi,pa pitam ovdje.

dire Dawn
26.05.2013., 16:36
meni je rečeno na pregledu da se fizičkim oštećenjem madež ne može pretvoriti u zloćudan ako to nije bio prije nego što ga se fizički oštetilo, ali opet, struganje koje je rezultiralo otpadanjem madeža mi nikako ne zvuči dobro, pogotovo ovo što si opisala da se kasnije događa, tako da bi definitivno bilo dobro otići kod doktora.

pregled dermatologa nije stvarno ništa strašno, najgore je biti "gol" odnosno samo u donjem rublju, ali ako ideš doktoru za samo jedan madež onda skineš (ili pomakneš) odjevni predmet koji zaklanja taj madež. pregled traje minutu/dvije i nije niti bolan niti nelagodan jer te doktor samo gleda kroz dermatoskop. stvarno nema niti jedan razlog da ne ode pregledati mjesto na kojem mu je bio madež i nema niti malo razloga za strah.

Latiosa
26.05.2013., 19:09
Hvala. Nagovoriti ću ga. Da to i mene brine, ta pojava nakon otpadanja. Zbog čega nastaje i zašto. Kad saznam javim ovdje zbog drugih koji imaju takav problem.

sanda
28.05.2013., 10:44
Moze pitanje... danas sam uklonila madez na ledjima i kirurg je stavio gazu ,sve to zalijepio i rekao da dodjem u ponedeljak da pogleda i valjda skine konce. Na moje pitanje trebam li ici u ambulantu previjati rekao ne treba...pa mi malo cudno, jer sam vec uklonila madez na vratu i morala sam to svaki dan cistiti i mazati antibiotskom kremom.... E pitanje je, jel nekom jos receno da ne treba previjati ili se ovaj moj malo preracunao? :)

Mima88
28.05.2013., 14:33
Da li znate koji je dobar kirurg u OB Vinkovci? Na internetu ima velika lista imena... Skidala bih madež pa bi htijela da to ipak bude kirurg među boljima.

dire Dawn
28.05.2013., 22:48
Moze pitanje... danas sam uklonila madez na ledjima i kirurg je stavio gazu ,sve to zalijepio i rekao da dodjem u ponedeljak da pogleda i valjda skine konce. Na moje pitanje trebam li ici u ambulantu previjati rekao ne treba...pa mi malo cudno, jer sam vec uklonila madez na vratu i morala sam to svaki dan cistiti i mazati antibiotskom kremom.... E pitanje je, jel nekom jos receno da ne treba previjati ili se ovaj moj malo preracunao? :)

ovo mi je skroz čudno jer do sad su svi pisali da su se previjali. mislim, i logično je da se rana previja. :confused: ne želim ti ništa savjetovat, ali razmisli da ipak odeš na previjanje kod LOM-a, čisto da nebi bilo u ponedjeljak kakvih komplikacija :ne zna:

ramonche
29.05.2013., 16:01
opet ja :)

koliko je vremenski normalno da nakon vađenja šavova područje oko ožiljka bude na dodir kao malo natečeno ?

paranoična sam :D

*madež je bio na licu

dire Dawn
29.05.2013., 16:17
opet ja :)

koliko je vremenski normalno da nakon vađenja šavova područje oko ožiljka bude na dodir kao malo natečeno ?

paranoična sam :D

*madež je bio na licu

meni ništa nije bilo naotečeno, al mi je zato sam ožiljak bio izdignut (ajmo reć, nije baš u dan točno) 7 mjeseci :zubo:
misla sam da nikad neće splasnut i bio je gadno crven, sad kad se "smirio" izgleda bolje nego ovaj koji je prije počeo zacjeljivat i nikad nije bio izdignut niti crven, a izgleda zmazano :o

ramonche
29.05.2013., 16:23
ma ja sam prije par dana vadila te šavove..i sad na tom mjestu kad pipnem malo je tvrđe (ne sam ožiljak, nego i područje oko njega) od istog mjesta na drugoj strani lica. i još malo zateže kad se smijem, jer je taman u onoj brazdi :D

svašta sam čitala pa sam više postala paranoična :D

dire Dawn
29.05.2013., 16:27
ma bude se to "smekšalo", tek si nedavno vadila konce, to je još faktički rana.. :)

no, uvijek možeš otić kod doktora (ne moraš nužno kod dermatologa, i LOM-ovi znaju dosta) da vidi jel to ok, al ja bi na tvom mjestu pričekala neko vrijeme.. :)

ramonche
29.05.2013., 16:32
Hvalaaaa, budem pričekala ;)

malibu
02.06.2013., 09:09
nisam napisala gdje vodi link, pa evo još jednom:
za sve Zagrepčane, 10.-14. lipnja održavati će se besplatni pregledi madeža na 4 lokacije, bez uputnice, samo se morate naručiti a narudžbe se primaju od sutra do petka. detaljnije na:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/z...za/680674.aspx

tt17
05.06.2013., 17:08
Nanosenje veet depilacijske kreme na podrucja gdje ima madeza, stetno ili ne??????

dire Dawn
05.06.2013., 19:38
na jednom drugom forumu sam pročitala da se to ne smije, ali sad vidim da veet ima svoju stranicu, pa možeš pitati i njih..

nana000000
07.06.2013., 12:16
Pozdrav! Da li netko zna gdje je najbolje otići odstraniti madež?

ramonche
07.06.2013., 12:21
ja sam odstranjivala u poliklinici Bagatin, nedavno. I stvarno su super :D 600 kuna po komadu ..

nana000000
10.06.2013., 11:23
A negdje gdje se ne plaća,odnosno,gdje hzz pokriva troškove, s obzirom da sam nezaposlena?

dire Dawn
10.06.2013., 16:08
bilo koja bolnica :)
sad, za druge gradove ne znam, al u sisku sam micala svoje i imam pozitivno iskustvo (što se samog micanja i ožiljaka tiče).

johntr
10.06.2013., 18:57
Htio bi ukloniti cca 20tak madeza, svi su na trupu, razlog je estetski. Neka su ispupceni, a neka ravni. Moja pitanje je kom ici, koliko ih skidati odjednom, na koji nacin??? Hvala unaprijed...

dire Dawn
10.06.2013., 19:15
u državnoj bolnici možeš odjednom skinuti 2-3 (ovisi od bolnice do bolnice), ali nisam sigurna kolika pauza može biti između dva skidanja madeža.

lukaXXkralj
10.06.2013., 20:26
skidao sam na prsima madež poveći i pomalo ispupčen ali ne previše prije jedno 3 mjeseca....ožiljak je i dalje jako vidljiv,tako da ako se ne smanji skroz do kraja godine stavit ću preko toga tetovažu

ali mene muči jedan drugi problem.
Imam malo desno od brade madež onako ne baš velik,srednje veličine i u razini kože....gdje da idem njega skinit(isto ko prije kod est.kirurga u opću bolnicu na kirurgiji) ili kod nekog specijalista za lice? Oće to bolje malo ispast što se tiče ožiljka na dnu lica? :)

dire Dawn
10.06.2013., 22:40
mislim da se ne može tetovirati preko ožiljka, već samo oko njega. do sad sam vidjela puno tetovaža oko ožiljaka, ali niti jednu baš preko :ne zna:
s druge strane, mom ožiljku je trebalo oko 7-8 mj da prestane biti jako vidljiv, tak da imaš još vremena. :)

dire Dawn
11.06.2013., 02:16
baš sam išla guglat, čisto da vidim i ipak se može tetovirati preko ožiljaka samo je to malo riskantno jer je moguće da se treba proći dva puta i da linije nisu tako jasno definirane kao na ostatku tetovaže. na ovom (http://dragonflyink.com/custom-tattooing/scar-tattooing/frequently-asked-questions-about-tattooing-over-scars/)linku sve detaljnije piše, a @luka uvijek možeš pitati na mail nekog od majstora.

lukaXXkralj
11.06.2013., 05:06
ok,a ovi drugi dio teksta(pitanja)?

dire Dawn
11.06.2013., 16:31
neki madeže na licu skidaju kod otorinolaringologa, a neki kod maksilofacijalnih kirurga. bilo je priče o tome i na temi.

Lake
12.06.2013., 10:41
pozdrav, čula sam da se može na uputnicu u splitskoj bolnici skidat madeže elektrokoagulacijom. jel bio itko?

UmaUma
13.06.2013., 23:15
Imam pitanje.

Vidim spominjali ste da se u državnim bolnicama ne plaća odstranjivanje madeža.

Imam jedan manji madež ispod usne, nedavno je iz njega počela rasti dlaka, nije on ružan, ali meni smeta. Kako funkcionira plaćanje ako nemam dopunsko zdravstveno, i ako je iz estetskih razloga, a ne iz zdravstvenih? Jel bolje da za to onda ipak izvadim dopunsko zbog eventualnih troškova?

I vidim neka iskustva na forumu da je bilo potrebno samo otići kod dr.opće prakse, i on ti izda uputnicu za skidanje madeža. Jel to vrijedi još uvijek?
Malo mi je bad otići dr. i reći da bi htjela skinuti taj madež, a on zbilja nije veliki niti nakaradan, ali meni smeta.... Inače iz Zg-a sam, i htjela bih to obaviti u bolnici Dubrava.

dire Dawn
14.06.2013., 16:09
u nekim bolnicama moraš prvo otići kod njihovog dermatologa (netko je napisao da se ne priznaje ako odeš prvo na šalatu, nego baš mora biti doktor iz te bolnice) na pregled. neki pak ne žele micati ako dermatolog ne napiše da se madež mora maknuti (sad, jel se možeš dogovorit s dermatologom da napiše da se madež makne iako nije potencijalno opasan, nebih znala).
micanje mdeža je od 100 do 200 kuna (barem čitajući iskustva s ove teme), tak da mislim da ti se i ne isplati ugovoriti policu na godinu dana.

sve ti ovisi od bolnice do bolnice, ja sam svoje micala u sisku, došla s uputnicom za kirurgiju od LOM-a i starim nalazom od dermatologa (iz 2010.; al može se i bez toga, znam par nedavnih slučajeva koji nisu imali nikakav nalaz), maknuli mi ih besplatno (jer imam dopunsko) isključivo iz estetskih razloga i to je bilo to.

E
nije da te strašim, al to što je madež "mali" i nije "nakaradan" ne znači ništa, i on može biti potencijalno opasan, tako da ti nema šta biti bed :)

cady
14.06.2013., 16:24
Kao student ja imam dopunsko pa ti taj dio ne znam, ali i ja sam nedavno htjela skinuti neke madeže čisto iz estetskih razloga. Moja doktorica mi je dala uputnicu i iako spadam u Vinogradsku, tražila sam je za Dubravu jer u vinogradskoj čekam mjesecima za pregled pa za skidanje, a htjela sam prije ljeta to maknut.
Rekla sam joj da mi se madeži lagano kao gule i da mi daju jako neugodan osjećaj, skoro kao da me bole. To je i bila djelomice istina, ali i meni je bilo bed reči da ih želim skinuti samo zato što želim čista leđa. Tako da možeš reći da znaš zapest za njega, ili da se bojiš što je izložen suncu stalno (ako je na licu ne možeš ga pokriti).

Sad da malo ispiričam o tom svom iskustvu u dubravi.. prvo pregled, došla u vrijeme kad sam bila naručena, čekala sam sat i pol, a pregled je trajao svega 30 sekundi.. doktor je bacio oko, reko oke i naručio me za zahvat..
a sad za zahvat.. jedan od gorih dana vezanih za bolnice kod mene. naručena sam bila u 10 ujutro, došla sam u 9 i 30. na red sam došla u 15 i 30!!!!! ispred mene je bilo 4 osobe i sve su po redu na vrijeme odlazile. oko 12 je ušla žena iza koje sam ja bila na redu. poslije nje, po mene nitko ne dolazi. oko 13 i 15 čujem neke dečke kako komentiraju da im je sad pauza i da do 2 neće bit ništa. no ne uspjevam potvrditi tu informaciju kod nikog jer nikog više nema pa svejedno ostajem čekati (bila sam sama pa da me ne pozovu). oko 2 i 15 dalje ništa. uspjevam uloviti neku doktoricu u hodniku i ljubazno ju pitam kada ću doći na red jer sam bila naručena u 10, ona se sva začudi kako ja još čekam i kaže da će provijeriti. vratim se čekati. i ništa.. ništa.. onda skužim da isti dečki koji su komentirali za pauzu su prijatelji/rođaci il što god od nekog doktora i da su ih primili preko reda. sad sam već ljuta, umorna, gladna, žedna, moram na wc kojeg nema ni za lijek.
oko 15 sati konačno dolazi doktorica po mene, mlada i draga, žao joj je što sam toliko čekala, potpisujem onaj papir za anesteziju i tada dolazi neki drugi doktor s nekim stariji čovjekom i govori toj doktorici da ON MORA PRIJE MENE. ja već pizdim, živaca nema. doktorica mu kaže da ja čekam od 9 ujutro i da je moj red. u to doktor odvede tu dragu doktoricu u neku sobu, nema ih nekih 5 min za koje vrijeme mi stariji čovjek samopouzdano priča o svojim madežima i kako on ide prije mene na red. i tako je i bilo, doktorica izlazi i zove njega. ja ne vjerujem svojim očima/ušima, gledam ju a ona onako suosjećajno klimne ramenima. okrenem se uz okretanje očima i zamah rukom i krenem otići NAKON 6 SATI ČEKANJA a ona viče zamnom da ostanem da sam sljedeća na radu da stanem tu ispred, brzo će oni. i šta da radim, htjela sam otići, ali pošto sam čekala cijeli dan što da radim. oko pola 4 sam došla na red, mjehur mi je pucao, gladna, riknuta skroz. na skidanju sam skoro zaspala koliko me to čekanje iscrpilo. poslije tog ih pitam da li postoji negdje wc jer sam još neki papir morala čekat i wc-a naravno nema, morala sam kod nekih žena u njihovu SOBU ići na wc.
jako jako loše iskustvo, ni sama ne znam kako sam se dopustila tako tretirat, kad nisam osoba koja će se svađat i vikat, neg šutim i čekam. valjda mi tak i treba.
a da ne pričam da nakom 3 mjeseca još uvijek imam velike i crvene ožiljke, i neki dan sam iz jednog izvukla konac. no to je do moje doktorice tj njene sestre koja mi je "vadila šavove".

na stranu to, prije par godina sam skidala isto madež sa lica, no to na maksifacijalnoj kirurgiji isto u Dubravi, i sve je prošlo oke. štoviše, zbog tog iskustva sam i ovaj put htjela tamo, no očito ovi na plastici su malo drugačiji.

dire Dawn
14.06.2013., 16:52
slično je meni bilo u sisku. rečeno je da se na micanje madeža čeka 15 minuta, pol sata. ja sam došla u pola 8, pregledali su me u 9, a onda sam u pola 1 ušla u salu. i to zato što me doktor koji me pregledao u 9 faktički vrisnuo "vi još čekate???" kad me pukom slučajnošću vidio u pola 1 ispred kirurgije. da sam tada bila na wcu ili sjedila s druge strane - tko zna jel bi me uopće operirali taj dan, a nisam iz siska tako da nemogu "skoknut" tamo kad se njima sprdne. hvala kirurgu do neba, sestre su, da ne kažem kakve :kava:

što se tiče ožiljka, meni je trebalo 7 mjeseci da jedan splasne i prestane biti crven (drugi je od starta bio ok :D), tako da ti ne znam kad si ti skidala (napisala si nedavno), ali vjerujem da još imaš vremena :)

cady
14.06.2013., 16:55
a prošla su neka 3 mjeseca, nadala sam se da će makar poprimiti boju kože pošto ću sada početi nositi otvorenije majice, a oni su dosta veliki i crveni :( ma oke je, kad prođe, prođe :)

dire Dawn
14.06.2013., 16:57
nemoj se zaboraviti mazati sa kremom za sunčanje, pogotovo ožiljke jer ih nije dobro izlagati suncu kad su "friški". :)

cady
14.06.2013., 17:00
neću, hvala :)

Lake
14.06.2013., 20:17
ajme ljudi, pa nije valjda da idete na rezanje i šivanje madeža?! ja sam to napravila prije skoro 15 god. jer druge opcije nije bilo i imam ožiljke sa nekoliko punata za madeže od niti 1 cm. Još se vide.

Idite rađe na koagulaciju, nije nešto skupo, tipa 100-150 kn po madežu u privatnika (ima to i bolnica al je očito teško doć do toga) i nema šavova nego ostane kao opekotina pa se maže stalno bepantenom, ne smije ostat suho. Jedno 10- ak dana traje oporavak. Ožiljak se skoro pa ne vidi, pogotovo na licu.

Ja sam prekjučer bila na laseru i to je vrh vrhova, ako imate para preporučam svakako! ko da ništa nije bilo, ukratko. Skineš madež i gotovo. Ko da ništa nije bilo. Zakon

dire Dawn
14.06.2013., 21:13
al tako ne odstraniš korijen madeža i samim time nisi uopće riješio problem.

UmaUma
14.06.2013., 21:17
dire dawn i cady hvala vam na odgovorima!!! A što mislite, jel pametno ići to obavljati sad pred ljeto, ili da pričekam jesen?

Lake, što je koagulacija?

trebor
14.06.2013., 21:34
ajme ljudi, pa nije valjda da idete na rezanje i šivanje madeža?! ja sam to napravila prije skoro 15 god. jer druge opcije nije bilo i imam ožiljke sa nekoliko punata za madeže od niti 1 cm. Još se vide.

Idite rađe na koagulaciju, nije nešto skupo, tipa 100-150 kn po madežu u privatnika (ima to i bolnica al je očito teško doć do toga) i nema šavova nego ostane kao opekotina pa se maže stalno bepantenom, ne smije ostat suho. Jedno 10- ak dana traje oporavak. Ožiljak se skoro pa ne vidi, pogotovo na licu.

Ja sam prekjučer bila na laseru i to je vrh vrhova, ako imate para preporučam svakako! ko da ništa nije bilo, ukratko. Skineš madež i gotovo. Ko da ništa nije bilo. Zakon
:nono:.....

ajme pa nije valjda da ima onih koji idu mrljat madež laserom i još k tome platit masnu lovu....samo naprijed....:rolleyes:

dire Dawn
14.06.2013., 22:12
dire dawn i cady hvala vam na odgovorima!!! A što mislite, jel pametno ići to obavljati sad pred ljeto, ili da pričekam jesen?

mislim da ti je bolje čekat jesen, zbog znojenja dok imaš šavove i zbog izloženosti rane suncu, al ak ti mjesto nije izloženo suncu (npr stražnjica :zubo:), onda možeš micat i sad ak ti je teško čekat :)

Lake
15.06.2013., 08:19
al tako ne odstraniš korijen madeža i samim time nisi uopće riješio problem.

ma nemoj?! Evo narasli su mi ponovo :lol:

Elektrokoagulacija je užarena nit kojom ti madež recimo tako obrije i ostane opekotina. Znači lječiš malu opekotinu umjesto šavove. To je u stvari metoda za bradavice i kondilome al skidaju se madeži također. Imaš na netu klip, na hrt 1 je bilo u nekoj emisiji skidanje madeža tom metodom. Za lice ti je to ok metoda, ja sam skinila 6-7 komada, lice je dobro prokrvljeno pa ne ostaje ožiljak. Možeš sad skidat al ne na sunce ić par dana. U biti dr ti reče sve.

:nono:.....

ajme pa nije valjda da ima onih koji idu mrljat madež laserom i još k tome platit masnu lovu....samo naprijed....:rolleyes:
A sad da pojasim laser i za prvi post da madež nije odstranjen cijeli.
znači, doktor ga izrezuje isto ko u bolnici, mala anestezija i rezanje madeža u cijelosti, samo je razlika u zatvaranju rane, umjesto zašivanja on je zatvori laserom tj nema rane. I to je to. As simple as that. Ko može moja preporuka.

cady
15.06.2013., 08:49

i moj savijet je da pričekaš jesen :) ali svejedno ti je pametno se sada naručit za tad pa da si mirna :mig:

dire Dawn
15.06.2013., 14:10
ma nemoj?! Evo narasli su mi ponovo :lol:

sam se ti sprdaj, ali mogu. i ako je koji madež bio potencijalno opasan, ti tu opasnost nisi otklonila. :kava:

Lake
15.06.2013., 14:26
sam se ti sprdaj, ali mogu. i ako je koji madež bio potencijalno opasan, ti tu opasnost nisi otklonila. :kava:

Madeži su mi uklonjeni u potpunosti i to su u stvari fibromi, bezopasni madeži koje skidam isključivo estetski. pa nisam ih pobogu sama sebi skinila ili misliš da doktor ne zna šta radi?!

Umauma, radije ostavi taj madež na licu nego rez i šav da imaš cjeli život. Ja imam 3 punta od malog madeža skinutog u bolnici, nakon 15 godina još se odlično vidi :rolleyes:

Lake
15.06.2013., 14:45
i da, ove preporuke da se ne skidaju madeži ljeti, zašto ne? Koji je točno razlog? osim šta nema doktora po bolnici zbog godišnjeg šta me spriječava to napravit ljeti? naravno da se neću kupat par dana u more i šta? mažem se sa kremom za sunčanje uvijek i ne pržim se od podne do 4 nikad tako da, u čemu je problem s ljetom i skidanjem madeža?

cady
15.06.2013., 15:11
Doktori općenito ne preporučaju skidanje madeža ljeti, koža je izložena suncu, ja sam šavove imala više od 3 tjedna i u to vrijeme ih ne mogu mazati kremom za sunčanje, a ni odma poslije, rana mora u potpunosti zacijeliti.. bez obriza kada se sunčaš ili kupaš li se u moru, ako je madež npr na licu, ne možeš ga pokriti ni sakriti od sunca, a ožiljak i sunčeve zrake definitivno nisu dobra kombinacija. neznam za ovaj tvoj način skidanja, ja govorim za klasično rezanje i šivanje.

dire Dawn
15.06.2013., 15:13
mislim da te doktor nije upoznao sa svime i da si ti zasljepljena "novim metodama bez ožiljaka", tako da radije platiš skuplje i nesigurno. i dok god imaš korijen madeža ne možeš reći da su oni u potpunosti otklonjeni.

cady
15.06.2013., 15:17
Umauma, radije ostavi taj madež na licu nego rez i šav da imaš cjeli život. Ja imam 3 punta od malog madeža skinutog u bolnici, nakon 15 godina još se odlično vidi :rolleyes:

ne slažem se sa ovim, imala sam madež na licu, ljudi su ga uvijek i stalno mijenjali za prišt, a nema goreg od viječnog prišta na licu. kad nije ličio na prišt, ličio je na rog, na svašta u šta su ljudi buljili i zbog toga sam se konstatno osjećala loše i neugodno. kada sam maknula taj madež preporodila sam se, imam mali ožiljak kojeg ni sama ne primječujem, a ni drugi. osjećam se puno bolje, ljepše i samopouzdanije. i napravila bi ponovno isto i još 1000 puta. ali to sam samo ja, svaka osoba naravno odlučuje za sebe, samo sam htjela iznijeti svoje mišljenje.

El Gato Félix
15.06.2013., 15:54
Madeži su mi uklonjeni u potpunosti i to su u stvari fibromi, bezopasni madeži koje skidam isključivo estetski. pa nisam ih pobogu sama sebi skinila ili misliš da doktor ne zna šta radi?!

Evo, to je ono o čemu smo raspravljali nešto ranije.

Pojam "madež" laici različito interpretiraju od liječnika pa "madežom" nazivaju i promjene/izrasline na koži koje to nisu.

Obično pod madežom (u užem smislu riječi) podrazumijevamo nevocelularni nevus (madež) a to je promjena potpuno drukčijeg aspekta od fibroma. :)

Uvijek treba na imati na umu da je terapija prvog izbora za nevocelularne madeže kirurška, a iznimke su moguće samo u posebnim okolnostima.

Lake
15.06.2013., 17:05
Doktori općenito ne preporučaju skidanje madeža ljeti, koža je izložena suncu, ja sam šavove imala više od 3 tjedna i u to vrijeme ih ne mogu mazati kremom za sunčanje, a ni odma poslije, rana mora u potpunosti zacijeliti.. bez obriza kada se sunčaš ili kupaš li se u moru, ako je madež npr na licu, ne možeš ga pokriti ni sakriti od sunca, a ožiljak i sunčeve zrake definitivno nisu dobra kombinacija. neznam za ovaj tvoj način skidanja, ja govorim za klasično rezanje i šivanje.
kako ne možeš sakrit ožiljak od sunca? zaljepiš flaster, namažeš sun block i rješen problem.

mislim da te doktor nije upoznao sa svime i da si ti zasljepljena "novim metodama bez ožiljaka", tako da radije platiš skuplje i nesigurno. i dok god imaš korijen madeža ne možeš reći da su oni u potpunosti otklonjeni.

Ajme meni koliko puta ti treba ponovit? jesi ti doktor btw? madež odnosno fibrom-izraslina je izrezan u potpunosti s korijenom istom metodom kao kiruški samo se rana zatvara laserski umjesto zašivanjem. Očito napamet govoriš, malo proguglaj. Ti zamišljaš da laser prepili madež, spali ga ili šta već? ne ide to tako. laser stvara tkivo i zatvara ranu odmah i to je njegova cjela uloga u tome. Isto kao npr operacija slijepog crijeva pa ne želiš da te ušivaju nego ti rez istretira tj zatvori laserom. Ne možeš reć da ti radi toga slijepo crijevo nije izvađeno u cijelosti jer te na kraju nije sašilo nego ti zaljepilo ranu laserom. Jel sad kužiš poantu?

Evo, to je ono o čemu smo raspravljali nešto ranije.

Pojam "madež" laici različito interpretiraju od liječnika pa "madežom" nazivaju i promjene/izrasline na koži koje to nisu.

Obično pod madežom (u užem smislu riječi) podrazumijevamo nevocelularni nevus (madež) a to je promjena potpuno drukčijeg aspekta od fibroma. :)

Uvijek treba na imati na umu da je terapija prvog izbora za nevocelularne madeže kirurška, a iznimke su moguće samo u posebnim okolnostima.

da, trebala sam napomenit da se radi o fibromima tj ispupčenim "madežima" izraslinama, kako već. Nisam nikad skidala ravni madež do sada jer mi takav ni ne smeta. Računam da manje-više svi skidaju te bradavičare.
mea culpa :)

UmaUma
15.06.2013., 17:52

Moj madež je ispupčeni, ali je zbilja malen, tako da sumnjam da bi ostao neki veliki ožiljak. Ako i ostane, nije negdje na sredini lica, već ispod usne desno, tako ta neće biti jako vidljiv, mislim.

dire Dawn
15.06.2013., 19:01
@lake
i koliko to ono košta u bolnici? u kojoj to bolnici možeš napraviti? u baš svakoj, al su doktori zli i pokvareni pa nedaju :mad:?
ili daješ tisuću kuna za nešto što možeš drugdje obaviti besplatno na malo drugačiji način.. to što su tebe šivali loši kirurzi ne znači da su svi kirurzi ikad igdje također loši i da su svi ožiljci ikad ikome također ogromni i vide se "i nakon 15 godina".

Lake
15.06.2013., 20:03
@lake
i koliko to ono košta u bolnici? u kojoj to bolnici možeš napraviti? u baš svakoj, al su doktori zli i pokvareni pa nedaju :mad:?
ili daješ tisuću kuna za nešto što možeš drugdje obaviti besplatno na malo drugačiji način.. to što su tebe šivali loši kirurzi ne znači da su svi kirurzi ikad igdje također loši i da su svi ožiljci ikad ikome također ogromni i vide se "i nakon 15 godina".

sorry al opet baljezgaš i napamet pričaš. Šivao me vrhunski i poznati kirurg u st bolnici i jedan ožiljak mi se gotovo ne vidi, imao je 5 hebenih punata za fibrom od 1 cm! a drugi malo manji 3 punta i vidi se dan danas. I da, na početku zime sam ih vadila.
A ovo prvo ne kužim šta pitaš koliko košta u bolnici i šta ne daju zli doktori :eek:
i ne, nisam dala 1000 kn, nije "malo drugačiji način " nego puuuuuno puno drugačiji način. prvo šta nema oporavka od op a drugo šta nisam morala 5 puta dolazit nego u jednom dolasku sve gotovo. a za bolnicu prvo treba:
ić u dr opće po uputnicu
Ić se naručit u bolnicu na pregled
Ić na pregled i dogovorit op
Ić na op i čekat pola dana najvjerovatnije te
ić vadit punte.

I još treba napomenit da neće oni u bolnici skidat šta se tebi sprdne. Znači moguće je da dođeš na pregled i on ti kaže da nije za skidanje. Ja sam pitala za ove moje upravo skinute madeže dermatologa u bolnici pa mi je rekao :to nije za skidanje, to je sve ok, samo estetski.
Eto, toliko od mene, ko kako voli neka izvoli, ja ću opet na laser definitivno ako budem u mogućnosti :)

dire Dawn
15.06.2013., 20:21
sad ću se spustit na tvoj nivo pa ću i ja bit bezobrazna i reć tebi da ne baljezgaš i pričaš napamet jer nije split mjerilo svega ičeg ikad niti je situacija u svakoj bolnici u cijeloj hrvatskoj ista kao u splitu.
idi ti slobodno na lasersko skidanje, ali neke stvari se ipak moraju riješit kirurški, htjela ti to priznat ili ne.

Lake
15.06.2013., 20:57
sad ću se spustit na tvoj nivo pa ću i ja bit bezobrazna i reć tebi da ne baljezgaš i pričaš napamet jer nije split mjerilo svega ičeg ikad niti je situacija u svakoj bolnici u cijeloj hrvatskoj ista kao u splitu.
idi ti slobodno na lasersko skidanje, ali neke stvari se ipak moraju riješit kirurški, htjela ti to priznat ili ne.

vidi, ja sam skidala do sad 20-ak madeža na 3 razl. metode i smatram da znam o čemu pričam. Ti si skidao/la madeže samo kirurški i drviš da je to jedini mogući ispravni način. E pa priznaj ti sebi da nije tako i prihvati da ima još opcija, znaš, tehnika i medicina napreduju iz dana u dan. kad odeš na laser ili el.koagulaciju onda pričaj o tome, nemoj napamet govorit.

dire Dawn
15.06.2013., 21:24
ja i dalje više volim slušat doktore nego tebe na vorumu :raspa:

leeloo27
16.06.2013., 02:06
Ajd dosta sada sa prepucavanjem, normalno razgovarajte

A propo toga da se ne smije po ljeti skidati madeže i da to suprotno onome što doktori preporučavaju, ja sam rezana i šivana na licu usred ljeta tj. sredinom 7. mjeseca, po preporuci doktora opće prakse i doktora koji me pregledao u bolnici. Ništa mi nije bilo, živa i zdrava i ožiljak se maltene ni ne vidi ako se čovjek baš ne zagleda i ne traži.

Tako da baš ne stoji da doktori ne preporučavaju da se madeži skidaju po ljeti, eto mene 2 pregledala i treći me operirao, valjda znaju nekojeg klinca. :ne zna: Da je big no rekli bi mi da sačekam jesen jer je ovo ipak na faci bilo.
Da, treba paziti na ožiljak kad počne zarastati i mazati jako visokim faktorom da ne izgori al nemojmo pretjerivati i raditi famu oko skidanja madeža.

yamadado
16.06.2013., 08:11
Veličina ožiljka ovisi o mjestu na kojem je bio madež, debljini kože, masnom tkivu i dr.
Meni su uklonjena dva na leđima laserom, u klinici za tumore, rečeno mi je da samo izbočene i promjera do 5 mm uklanjaju tom metodom.
Sve one tvorevine poravnate sa kožom režu skalpelom jer rastu u dubinu.
Prednost lasera je što nemate šavove, a drugi dan se već možete tuširati. Biopsija se normalno može napraviti i na laserom uklonjenjom tkivu, što neki tvrde da nemože.

Lake
16.06.2013., 08:44
Ajd dosta sada sa prepucavanjem, normalno razgovarajte

A propo toga da se ne smije po ljeti skidati madeže i da to suprotno onome što doktori preporučavaju, ja sam rezana i šivana na licu usred ljeta tj. sredinom 7. mjeseca, po preporuci doktora opće prakse i doktora koji me pregledao u bolnici. Ništa mi nije bilo, živa i zdrava i ožiljak se maltene ni ne vidi ako se čovjek baš ne zagleda i ne traži.

Tako da baš ne stoji da doktori ne preporučavaju da se madeži skidaju po ljeti, eto mene 2 pregledala i treći me operirao, valjda znaju nekojeg klinca. :ne zna: Da je big no rekli bi mi da sačekam jesen jer je ovo ipak na faci bilo.
Da, treba paziti na ožiljak kad počne zarastati i mazati jako visokim faktorom da ne izgori al nemojmo pretjerivati i raditi famu oko skidanja madeža.

:top: slažem se sa svim. niti je fama niti je ljeto neka kontraindikacija. ionako se štitim od sunca samom činjenicom šta imam madeže, uvijek ih mažem.

Veličina ožiljka ovisi o mjestu na kojem je bio madež, debljini kože, masnom tkivu i dr.
Meni su uklonjena dva na leđima laserom, u klinici za tumore, rečeno mi je da samo izbočene i promjera do 5 mm uklanjaju tom metodom.
Sve one tvorevine poravnate sa kožom režu skalpelom jer rastu u dubinu.
Prednost lasera je što nemate šavove, a drugi dan se već možete tuširati. Biopsija se normalno može napraviti i na laserom uklonjenjom tkivu, što neki tvrde da nemože.
meni su izbočine također izrezane skalperom prvo pa onda tretirana koža ispod laserom.
A šta se tiče ožiljka, ja sam za izbočeni madež od nekih 0.8cm dobila ožiljak od preko 2 cm u bolnici. I još je malo ispupčen i bijel, naravno. sestri i bratu ista stvar, i njima se vide ožiljci i duplo su veći od izvađenog madeža :(

leeloo27
16.06.2013., 11:56
U biti ja sam htjela reći preporuka je da ako se može da se izbjegnu ljetni periodu kod skidanja (iz estetskih razloga) jer je veća mogućnost infekcije i mlada koža je jako osjetljiva na sunčeve zrake i trebaju zaštiti što većim faktorom i ne izlagati je previše suncu, ali to je samo preporuka, nije zabranjeno pa mi je glupo što se tu uopće natežete oko toga. Preporuka je doktora i da se ne puši i da se redovito vježba, da se ne jede masno pa se pola ljudi ne drži tih preporuka. :D

Paw
16.06.2013., 13:47
U biti ja sam htjela reći preporuka je da ako se može da se izbjegnu ljetni periodu kod skidanja (iz estetskih razloga) jer je veća mogućnost infekcije i mlada koža je jako osjetljiva na sunčeve zrake i trebaju zaštiti što većim faktorom i ne izlagati je previše suncu, ali to je samo preporuka, nije zabranjeno pa mi je glupo što se tu uopće natežete oko toga. Preporuka je doktora i da se ne puši i da se redovito vježba, da se ne jede masno pa se pola ljudi ne drži tih preporuka. :D

Točno, uostalom odjeli nisu klimatizirani, barem ne tamo gdje sam ja ležala i gdje ležim svaka tri mjeseca zbog pretraga. Toplina utječe na zacijeljivanje rana, jednostavno rečeno rane sporije zacijeljuju i sklonije su upalama, a nije isto kada imaš rez od 3 cm i 15 cm, te jel to samo površinsko uklanjanje ili se ide u dubinu, pa imaš unutarnje i vanjske šavove, a da ne govorim kada se radi o presađivanju kože na mjestu (poput ruke i sl.) gdje se jednostavno ne može zašit bez presađivanja. Ako ne moram, nikada ne bih išla na niti jednu takvu operaciju poslije svibnja, a niti prije listopada.
Ako postoji iole sumnja na melanom ili neki drugi oblik karcinoma kože, ne izlažite kožu suncu poslije 10 ujutro i prije 17 poslijepodne, a ne bi trebalo ići na sunce u tom periodu bez obzira jel bolujete od jedne takve zločudne bolesti ili ne. Danas je sunce neprijatelj našoj koži u tom peroidu.
Mažite se visokim zaštitnim faktorima i zaboravite na kreme tipa Nivea i sl., istina nećete pocrvenit i sl., dapače sačuvati će te bjelinu kože, ali po iskustvu mazanja sebe i svog djeteta tim kremama vs Daylong kremama, Avene i sl., garantiram da te kreme koje se najviše reklamiraju nisu ono za što se prodaju. Nije samo cilj ne izgorit, navela bih da je veći cilj postići da koža ne upija UVA i UVB zrake, a tu vam te Nivee i sl. zakazuju definitvno.

Lake
16.06.2013., 14:16
hm, nivea je jedna od skupljih, tj košta isto ko i avene, oko 100 kn ona sa 50 faktorom. meni osobno je draža avene jer je recimo niveina dječja 50 obojana u plavo :rolleyes: kog će im vraga boja unutra? Ko zna kojih onda još aditiva ima :rolleyes:
Al šta možeš, moraš se zaštit nekako, pogotovo djecu. Mene naravno starci nikad nisu mazali a ni moje vršnjake koliko se sjećam, možda maslinovim uljem eventualno pa eto možda su mi oni krivi za madežavost

0merta
19.06.2013., 11:15
Zvala sam sad Vinogradsku (poslala sam im mailom uputnice) i kaže ženska da su im popunjeni svi termini do 1.mj.2014.!! :503: Pa ja ne vjerujem, koji bezobrazluk!!! Može preporuka kamo da idem da se ne čeka toliko, bilo obično il kod privatnika!

kij
21.06.2013., 11:46
Zvala sam sad Vinogradsku (poslala sam im mailom uputnice) i kaže ženska da su im popunjeni svi termini do 1.mj.2014.!! :503: Pa ja ne vjerujem, koji bezobrazluk!!! Može preporuka kamo da idem da se ne čeka toliko, bilo obično il kod privatnika!

poliklinika Leptir, čekaj ponudu dana ili nešto slično ali ne kupuj preko ponude već ih nazovi, pozovi se na ponudu i pitaj možeš li platiti kod njih da ne kupuješ kupon. tako sam ja umjesto 350 platila 300 kuna. nema šivanja niti vađenja konaca ali moram priznati da se ožilajk još vidi. bilo je to prije 2 mj.:)

Lake
21.06.2013., 12:08
poliklinika Leptir, čekaj ponudu dana ili nešto slično ali ne kupuj preko ponude već ih nazovi, pozovi se na ponudu i pitaj možeš li platiti kod njih da ne kupuješ kupon. tako sam ja umjesto 350 platila 300 kuna. nema šivanja niti vađenja konaca ali moram priznati da se ožilajk još vidi. bilo je to prije 2 mj.:)

a kojom metodom skidaju madeže?

kij
21.06.2013., 12:21
a kojom metodom skidaju madeže?

kako se ta metoda strućno zove ne znam ali znam samo da sam dobila lokalnu anesteziju (ubod u 3 mjesta) i nekako ga je izrezao, stavio flaste i to je to. ožiljak lagano poprima boju kože ali kažem još je vidljiv. Sve pohvale za polikliniku Leptir !

0merta
21.06.2013., 16:09
Naručili me na Šalati u 10.mj.
U Vinogradskoj tek 3.mj.2014. što je stvarno predaleko...
A u Ilici u 7.mj. ali trebam drugu uputnicu, za opću kirurgiju.
Pa valjda tamo vrše i prvi pregled, a ne samo operaciju.

another
23.06.2013., 12:29
Jučer me u moru nešto upiklo u leđa tj.mislim da bas u madež i sad mi je madež malo veći i osjetljiviji na dodir, da li da idem odma kod doktora ili da pričekam par dana možda prođe.. ne znam da li se nešto desilo zbog izlaganja suncu ili od uboda.Madež je normalne boje, malo tamniji od kože ali je negdje 25% veći.

dire Dawn
23.06.2013., 17:13
odi kod doktora.

Eric Prydz
30.06.2013., 18:11
Meni su u petak skinuli jedan iznad srca promjera par mm, doktor je bio jako šaljiv. Ubo par puta injekcijom anesteziju i u roku od 2 sekunde stao rezati. Nakon što sam mu se izderao u lice od boli pita on boli li me. Ne doktore, pokušavam te uplašiti da vidim hoće li ti se omaknuti skalpel dok me režeš. :facepalm:

Idem na vađenje konaca za 14 dana ali me zanima smijem li početi trčati za recimo 7? Ne zateže me po šavovima ali me strah da ih ne poderem.

powe
02.07.2013., 08:52
doktorica opće prakse me odmah poslala k specijalistu maksofalcijalne kirurgije, tobože da mi je madež na nezgodnome mistu ( brijanje ) itd... te da bi bilo ga dobro skinit...

ako je zdrav da li ga skidat , i da li može spec.maksofacijalne kirurgije procjenit to ili moran uzet i uputnicu za dermatologa ?

dire Dawn
02.07.2013., 20:31
ak hoćeš prvo procjenu dali ga treba skidat ili ne - pravac dermatolog.

jednokratni nik
03.07.2013., 08:14
Meni su u petak skinuli jedan iznad srca promjera par mm, doktor je bio jako šaljiv. Ubo par puta injekcijom anesteziju i u roku od 2 sekunde stao rezati. Nakon što sam mu se izderao u lice od boli pita on boli li me. Ne doktore, pokušavam te uplašiti da vidim hoće li ti se omaknuti skalpel dok me režeš. :facepalm:

o, cini se da smo bili kod istog doktora. gdje je taj lociran?

Lilyrose
03.07.2013., 13:51

Idem na vađenje konaca za 14 dana ali me zanima smijem li početi trčati za recimo 7? Ne zateže me po šavovima ali me strah da ih ne poderem.

Bilo kakvo vježbanje se može tek dan dva nakon vađenja konaca. Barem je meni tako rečeno.

Icch
03.07.2013., 17:58
Odstranila sam madež prije mjesec dana, sve je bilo savršeno dok nisam slučajno malo zagrebla to mjesto. Nakon par dana mi se stvorila gnojna rana koja je sad samo krvava. Zanima me da li je netko imao sličan slučaj. Nakon koliko vremena je prošlo? Mažem kantarionovim uljem koje mi jako pomaže. Ne znam dal da idem kod doktora malo sam u panici jer mi je ožiljak na licu.

pincica
03.07.2013., 20:51
Može li mi netko preporučiti dermatologa koji ima ugovor sa hzzo-m?
Ili ako ima koji u dz zapad (ulica baruna filipovića, zg)?

dire Dawn
03.07.2013., 22:06
ako planiraš odstranjivati madež onda ćeš morati ići dodatno kod bolničkog dermatologa na još jedan pregled jer oni ne priznaju "vanjske" nalaze za skidanje. pisale su cure tu da su im odbili u vinogradskoj skidat ako su išle na šalatu.

Eric Prydz
03.07.2013., 22:48
o, cini se da smo bili kod istog doktora. gdje je taj lociran?

Ma nije važno...
Ono što mene zanima je gdje je učio zanat. Bilo je ok na operacijskom stolu, šalili smo se kao stari znanci ali ono nije bilo kul. :D

Bilo kakvo vježbanje se može tek dan dva nakon vađenja konaca. Barem je meni tako rečeno.

Rekao sam mu da sam pomalo hiperaktivan i da ne mogu baš 2 tjedna do vađenja konaca biti na miru; nogometu je rekao ne ali za trčanje mi je rekao da je ok, samo da pazim kada se budem tuširao da ne pomokrim konce.

Lya
04.07.2013., 12:54
Pozdrav! imam 4-5 madeža koji su mi smetnja... htjela bih ih ukloniti sve odjednom ali su financije malo problem... pošto većina poliklinika računa cca 600-1000kn po madežu... Da li mi možete preporučiti nekoga kod koga bih mogla preko zdravstvenog otići na uklanjanje bez dodatnog plaćanja? :D

Zdenko Hozntreger
04.07.2013., 12:56
Ja sam ih skidao i skidam (još par komada) na Rebru.
Naručio se i kroz kraće vrijeme došao na red.
Ne boli (samo malo ubod) injekcije.
Ništa strašno.

davegahan
11.07.2013., 12:57
Mogu li se madeži pregledati na Institutu bez uputnice i narudžbe?

nimfa
13.07.2013., 03:50
skinula sam tri madeža prekjučer onom radiofrekvencijskom metodom u poliklinici Leptir.

zanima me, vi koji ste uklanjali madeže, kako je najbolje tretirati te rane? danas sam skinula flasteriće i izlučilo se dosta tekućine (to je u biti normalno) i ima nešto malo bijelog sekreta i nisam baš sigurna da li se to smije oprati il da samo mijenjam gaze i bok. a ko za inat je subota pa ne znam gdje bih drugdje pitala. jel to dobro mazat bepanthenom?
eto, hvala. :)

Lake
13.07.2013., 09:19
skinula sam tri madeža prekjučer onom radiofrekvencijskom metodom u poliklinici Leptir.

zanima me, vi koji ste uklanjali madeže, kako je najbolje tretirati te rane? danas sam skinula flasteriće i izlučilo se dosta tekućine (to je u biti normalno) i ima nešto malo bijelog sekreta i nisam baš sigurna da li se to smije oprati il da samo mijenjam gaze i bok. a ko za inat je subota pa ne znam gdje bih drugdje pitala. jel to dobro mazat bepanthenom?

kako ti nisu rekli kako ćeš i šta ćeš baš čudno..maži bepanthenom slobodno i nemoj močit rane puno, bar 2-3 dana.

nimfa
13.07.2013., 10:52
hvala.
da, ništa nisu rekli. :ne zna: a ja zaboravila pitati.
uglavnom, raspitala se i kupila sam malo prije kod okretišta tramvaja na remizi (ako kome zatreba) obloge za vlažno cijeljenje rana (tzv. hidrokoloidne obloge). to mi je i dr. stavio pa brijem da će biti ok. vodootporni su i ne mora ih se mijenjati barem 3-4 dana.

Lake
13.07.2013., 12:00
koliko ja znam ne valja to držat zatvoreno, bolje da se zrači :ne zna:
ali ako je rana kao od opekotine i stalno treba mazat onda je možda lakše to držat. Ne znam, ja sam to zračila uvjek, tako su mi rekli dr. :ne zna:

dire Dawn
13.07.2013., 17:50
rana uvijek mora biti omotana gazom, ali se gaza mora mjenjati redovito (svakih 2-3 dana), osim ako je rana sasvim suha onda se i ne mora. meni su previli jednom i rekla mi je sestra da se mogu previjati sama doma ako želim, ali i ne moram jer rana je bila sasvim suha, tako da sam samo svaki drugi dan provjeravala jel ima kakvih promjena (nije ih bilo) i vraćala sam istu gazu nazad. :)

Lake
14.07.2013., 11:58
rana uvijek mora biti omotana gazom, ali se gaza mora mjenjati redovito (svakih 2-3 dana), osim ako je rana sasvim suha onda se i ne mora. meni su previli jednom i rekla mi je sestra da se mogu previjati sama doma ako želim, ali i ne moram jer rana je bila sasvim suha, tako da sam samo svaki drugi dan provjeravala jel ima kakvih promjena (nije ih bilo) i vraćala sam istu gazu nazad. :)

ona nije išla na rezanje i šivanje ko ti nego na radiofrekfenciju. drukčije se tretira ušivena rana od rane opekline. Za nju je poželjno da jednom dnevno opere blagim sapunom i maže više puta dnevno bepantenom a šivena rana se uopće ne smije močit.
Edit:
evo čitam malo o toj rf, čini mi se da je dosta slična rana ko nakon lasera, znači ne puno močit i mazat samo jednom dnevno par dana. Kad se stvori krastica ne treba više ništa. Otpadne i to je to.

dire Dawn
14.07.2013., 16:29
meni rana znači rana, a osoba je napisala da ima ranu. opeklina je pak opeklina. :ne zna:

Lake
14.07.2013., 20:06
meni rana znači rana, a osoba je napisala da ima ranu. opeklina je pak opeklina. :ne zna:

opeklina je također rana. od skidanja madeža elektrokoagulacijom ostane rana u vidu opekotine 3.-4. stupnja pa se tako i tretira.

_x_
16.07.2013., 21:59
pozdrav :)
prvi put imam posla s madežom i jaaaako me strah :/ imam ga na ramenu oduvijek, malo je uzdignut, i nikada nisam primjetila nekakve promjene.. dok mi neki dan nije počela krv ići, i kao da se s jedne strane odvojio :S
i danas me doktor pogledao i naručio u ponedjeljak na Rebru na opću kirurgiju.. na uputnici piše prvi pregled iako mi je reko da će ga morati odstraniti (zbunjen je sav neki -.-' ). jel postoji onda šansa da me za zahvat naruče kasnije? jer bi kao krajem tog tjedna trebala na more otić..
ili da odem privatno kod dermatologa da mi se to prije pogleda
neznam ni sama šta bi, zateklo me ovo :S

johntr
18.07.2013., 13:58
moze mali savjet: uklonio bih 20 tak madeza na tijelu (estetski razlozi) u sto kracem roku, mozete me savjetovati metodu, kliniku, period, posto nista neznam o tom...
Unaprijed hvala

nimfa
19.07.2013., 18:34
ako je estetski razlog (i imaš para), onda radiofrekvencijskom metodom jer nema ožiljaka i šavova. barem što se mene tiče. ja sam ih uklonila u poliklinici Leptir, 300 kn po madežu je trenutno. ne znam može li se i preko uputnice negdje to obaviti...možda će drugi znati.
uklanjala sam madeže i kirurški i ne bih više, ako zbilja nije potrebno zbog neke sumnje. ožiljci su i nakon 10 godina još krasni. ili sam samo ja imala tu sreću da me tako zašiju...

uglavnom, radiofrekvencijski sam prošli tjedan uklonila madeže i evo sada nakon sedam dana to krasno zacjeljuje. ostanu rupe nakon uklanjanja i rane se spontano ispune bijelom tvari koja curi jedno sedam dana. meni su otkriće ovi hidrokoloidni oblozi, vodootporni su i držiš ih do 7 dana bez mijenjanja, te oni sakupljaju sve što rana izbacuje i drže ju vlažnom i mijenjaš ih tek kada se ispune. uglavnom jednostavno i praktično. zalijepiš i zaboraviš na to. i možeš se u miru tuširati sa njima.
što se tiče perioda...a neznam, ja se općenito ne sunčam tako da mi je bilo svejedno kada. :ne zna:

eto, nadam se da sam bar malo pomogla. :)

johntr
19.07.2013., 22:38
ako je estetski razlog (i imaš para), onda radiofrekvencijskom metodom jer nema ožiljaka i šavova. barem što se mene tiče. ja sam ih uklonila u poliklinici Leptir, 300 kn po madežu je trenutno. ne znam može li se i preko uputnice negdje to obaviti...možda će drugi znati.
uklanjala sam madeže i kirurški i ne bih više, ako zbilja nije potrebno zbog neke sumnje. ožiljci su i nakon 10 godina još krasni. ili sam samo ja imala tu sreću da me tako zašiju...

uglavnom, radiofrekvencijski sam prošli tjedan uklonila madeže i evo sada nakon sedam dana to krasno zacjeljuje. ostanu rupe nakon uklanjanja i rane se spontano ispune bijelom tvari koja curi jedno sedam dana. meni su otkriće ovi hidrokoloidni oblozi, vodootporni su i držiš ih do 7 dana bez mijenjanja, te oni sakupljaju sve što rana izbacuje i drže ju vlažnom i mijenjaš ih tek kada se ispune. uglavnom jednostavno i praktično. zalijepiš i zaboraviš na to. i možeš se u miru tuširati sa njima.
što se tiče perioda...a neznam, ja se općenito ne sunčam tako da mi je bilo svejedno kada. :ne zna:

eto, nadam se da sam bar malo pomogla. :)

jesi upravo ovakav odgovor sam trazio, hvala ti puno...
Na period sam mislio ne godisnji :) nego koliko vremena da to obavim npr. u dva puta pa razmak izmedu i to..
lp

El Gato Félix
20.07.2013., 13:59
pozdrav :)
prvi put imam posla s madežom i jaaaako me strah :/ imam ga na ramenu oduvijek, malo je uzdignut, i nikada nisam primjetila nekakve promjene.. dok mi neki dan nije počela krv ići, i kao da se s jedne strane odvojio :S
i danas me doktor pogledao i naručio u ponedjeljak na Rebru na opću kirurgiju.. na uputnici piše prvi pregled iako mi je reko da će ga morati odstraniti (zbunjen je sav neki -.-' ). jel postoji onda šansa da me za zahvat naruče kasnije? jer bi kao krajem tog tjedna trebala na more otić..
ili da odem privatno kod dermatologa da mi se to prije pogleda
neznam ni sama šta bi, zateklo me ovo :S

Poštovana,

vjerojatno niste razumjeli svojeg obiteljskog liječnika.

Naime, on ne može izdati uputnicu u kojoj traži, na svoju ruku, operaciju madeža.

Najprije treba izdati uputnicu za pregled kod kirurga.

Kirurg će pogledati madež i donijeti odluku trebate li ga odstraniti i, ako bude smatrao da treba, naručit će Vas na odstranjivanje madeža (ili medicinska sestra ili službenica/službenik na šalteru) i onda ćete ponovno otići svojem obiteljskom liječniku s tim nalazom kirurga pa će Vam se izdati još jedna uputnica ili dvije uputnice (za operativni zahvat + PHD) i s tim onda idete na operaciju.

O terminu operacije možete se dogovoriti na pregledu.

Nije preporučljivo izlagati se suncu nakon operacije, tako da svakako o svojim namjerama (odlasku na ljetovanje) izvijestite kirurga.

Nadalje, posjet dermatologu ima smisla ukoliko trebate savjet je li nužno odstraniti madež ili ne, a kirurga ako želite odstraniti madež, odnosno ako je netko procijenio da je madež nužno odstraniti.

Lijep pozdrav. :)

El Gato Félix
21.07.2013., 08:33
mawla, Vaš post premješten je na temu Kakva je ovo kožna bolest? (http://www.forum.hr/showthread.php?p=45974202#post45974202).

is_none
22.07.2013., 11:33
Pozdrav svima! Ja sam prije par dana povrijedio madez pa me sad strah :/ Naime madez je bio u razni koze,normalne boje bez iakvih promijena ali sam gla slucajno zakacio i sad frika. Prije 2 tjedna bio sam kod dermatologa i rekao je da je sve u redu dao sam ih pšregledat sve ii sad ovo :(

Engelsblume
22.07.2013., 14:18
Pozdrav svima! Ja sam prije par dana povrijedio madez pa me sad strah :/ Naime madez je bio u razni koze,normalne boje bez iakvih promijena ali sam gla slucajno zakacio i sad frika. Prije 2 tjedna bio sam kod dermatologa i rekao je da je sve u redu dao sam ih pšregledat sve ii sad ovo :(

Ne moraš se bojati. Madež ako nije maligni, neće ga vanjska povreda otjerati u nešto loše. Ali čisto za svoj mir, odi neka ga još jednom pogledaju. A ako već postoji mogućnost takvog kačenja, možda da razmisliš o micanju u bližoj budućnosti.

I ja sam svoje kačila i lomila, pa kad sam ih godinama kasnije takve skidala, bilo je sve ok. :)

is_none
22.07.2013., 16:56
Ne moraš se bojati. Madež ako nije maligni, neće ga vanjska povreda otjerati u nešto loše. Ali čisto za svoj mir, odi neka ga još jednom pogledaju. A ako već postoji mogućnost takvog kačenja, možda da razmisliš o micanju u bližoj budućnosti.

I ja sam svoje kačila i lomila, pa kad sam ih godinama kasnije takve skidala, bilo je sve ok. :)

Ne nije maligni. A onak u nivou koze je nikako izvan samo eto slucajno sam prvi put zakacio.Inace redovno preglemdam madeze

stefandelic
23.07.2013., 14:31
Ljudi pored jednog madeza na mom trbuhu pojavilo se nesto crvenkasto tacnije ljevo od njega. Madez je dobro mal manji od 4mm. Danas sam bio kod dermatologa zbog straha da nemam melanom. Dermatolog mi je rekao da su to dobrocudne promjene ali da ja ipak odem na dermatoskopiju na jesen. Pao mi je kamen sa srca ali ipak se jos bojim zbog toga crvenkastog. Madez je sasvim normalan okrugao i premal. To crvenkasto je ko cetvrtina tog madeza ali je tik uz njega. Imam li razloga za strah ili da trazim u temi hipohondrija?

pincica
24.07.2013., 16:38
Pitanje za one koji su isli na pregled u DZ u ulici Baruna Filipovica.

Da li da prvo dogovorim pregled pa onda vadim uputnicu ili obrnuto?
Lijecnik opce prakse mi nije u zg zupaniji.

Solitary cat
24.07.2013., 23:18

Je li ti dobro zacjeljuje?

Koliko dugo si čekala na termin u poliklinici Leptir, može li se brzo naručiti?
(Imaš i PP).

Lilyrose
25.07.2013., 12:58
Pitanje za one koji su isli na pregled u DZ u ulici Baruna Filipovica.

Da li da prvo dogovorim pregled pa onda vadim uputnicu ili obrnuto?
Lijecnik opce prakse mi nije u zg zupaniji.

Nisam još čula da igdje dogovaraju preglede bez uputnice.

Ja sam išla u vinogradsku. I s uputnicom za prvi pregled možes svako jutro tamo doći od 8-12 i odmah te pregledaju i dogovore termin ako treba što vaditi.

Znači u baruna filipovića prvo moraš dogovoriti pregled, a ne sve odmah? That sucks. :flop: Probaj nazvati ili mail poslati kad ti je dr već u drugom gradu. Vjerujem da će ti izaći ususret.

djevojka-broj-8
25.07.2013., 18:09
i u klinici za tumore mozes doci koji god dan hoces i cekat red za pregled bez narucivanja :mig: kad te pogledaju ti daju datum za uklanjanje

dire Dawn
26.07.2013., 19:55
Poštovana,

vjerojatno niste razumjeli svojeg obiteljskog liječnika.

Naime, on ne može izdati uputnicu u kojoj traži, na svoju ruku, operaciju madeža.

Najprije treba izdati uputnicu za pregled kod kirurga.

Kirurg će pogledati madež i donijeti odluku trebate li ga odstraniti i, ako bude smatrao da treba, naručit će Vas na odstranjivanje madeža (ili medicinska sestra ili službenica/službenik na šalteru) i onda ćete ponovno otići svojem obiteljskom liječniku s tim nalazom kirurga pa će Vam se izdati još jedna uputnica ili dvije uputnice (za operativni zahvat + PHD) i s tim onda idete na operaciju.

O terminu operacije možete se dogovoriti na pregledu.

Nije preporučljivo izlagati se suncu nakon operacije, tako da svakako o svojim namjerama (odlasku na ljetovanje) izvijestite kirurga.

Nadalje, posjet dermatologu ima smisla ukoliko trebate savjet je li nužno odstraniti madež ili ne, a kirurga ako želite odstraniti madež, odnosno ako je netko procijenio da je madež nužno odstraniti.

Lijep pozdrav. :)

ovaj, sorry, al nisi sasvim u pravu :)

kod nas (sisačko-moslavačka županija) je shema da, ako hoćeš, možeš odmah tražiti uputnicu za kirurgiju i taj dan dođeš, doktor te pregleda i odmah uklanjaš madeže. ne treba ti druga uputnica. :)

Flissiicoo
26.07.2013., 21:12
Imam jedan madež koji mi je sumnjiv. Oko centimetar i pol dugačak, pola centimetra širok, onako ugodne smeđe boje (:)) i kad prođem po njemu osjetim da je malo ispupčen.

I nekoliko puta kad sam bio na nekim običnim pregledima, doktori su ga znali onako usput "posnimiti", pa sad ne znam da li da se brinem ili ne. :D

Ne boli me niti išta drugo, ali eto, nisam siguran, pa bi htio razriješiti tu dilemu...

dire Dawn
26.07.2013., 21:31
odi kod dermatologa :)

lidaaaa
28.07.2013., 08:55
... Evo teme za mene ( a nikako da odem kod dr :( )...
meni se ponekad zanju stvoriti prištići u madežu, tj. kao vodeni plikovi , i to tako tijekom godine na više njih, da li se to ikom dogadjalo?

M Renata
28.07.2013., 21:10
... Evo teme za mene ( a nikako da odem kod dr :( )...
meni se ponekad zanju stvoriti prištići u madežu, tj. kao vodeni plikovi , i to tako tijekom godine na više njih, da li se to ikom dogadjalo?

Obavezno kod dermatologa. Meni je poslije tih pristica javio plik, a po odstranjenju je bilo maligno. To je moj slucaj. Poznajem osobu, koja je takvu pojavu samo kontrolirala. Ja bih sada u takvoj situaciji podobavezno otisla sto prije kod dr. Sretno.

M Renata
28.07.2013., 21:20
Imam jedan madež koji mi je sumnjiv. Oko centimetar i pol dugačak, pola centimetra širok, onako ugodne smeđe boje (:)) i kad prođem po njemu osjetim da je malo ispupcen. .

Ako prije nije bio ispupcen, obavezno odstraniti. Obavezno kod dermatologa na referentni centar za melanom.

TinaVedder
30.07.2013., 14:18
Znaci...danas me uzasno,ali uzasnoo poceo svrbiti madez ...u sredini mu je tamnija smeda boja,ali bila je i nedavno,ali me nije svrbilo....Prije cca.godinu dana sam ga ,slucajno,zakinula,ali primio se natrag....Jel normalno da tako svrbi? Mozda od Sunca?

Godiva
30.07.2013., 14:19
Znaci...danas me uzasno,ali uzasnoo poceo svrbiti madez ...u sredini mu je tamnija smeda boja,ali bila je i nedavno,ali me nije svrbilo....Prije cca.godinu dana sam ga ,slucajno,zakinula,ali primio se natrag....Jel normalno da tako svrbi? Mozda od Sunca?

Možda, ali ja bih na tvom mjestu ipak hitno na pregled kod kakvog dobrog dermatologa.

M Renata
30.07.2013., 14:21
Možda, ali ja bih na tvom mjestu ipak hitno na pregled kod kakvog dobrog dermatologa.

Obavezno!!

mctaca
30.07.2013., 20:59

Bok,
tvoj madez je potencijalno kancerogen. Uzmi uputnicu i odi dermatologu obavezno. Ne moras u bolnicu, mozes i u dom zdravlja, u zg ga cesto imaju i u domu zdravlja, a onda ce te oni zurno uputiti u bolnicu ako treba.
Inace bus se nacekala.
To sto nije iste boje i to sto te svrbi je zabrinjavajuce, a jos ako pocne krvariti ili se raditi krastica, onda je hiper zabrinjavajuce. OBAVEZNO odi. Nije pitanje dana ili tjedna, melanom se mjesecima razvija i godinama, ali odi odmah. eto. pozzz

TinaVedder
31.07.2013., 17:40
hvala svima na odgovorimo. Javim ishod :)

zulma
01.08.2013., 09:43
Imate li preporuku za dobrog dermatologa vezano uz madeže?
Imam naime hrpu madeža, nisu za sada suspektni (bar ne svi :D), a i neke sam već uklonila (dva konkretno, a jednog, koji me svrbi i promijenio se nisu htjeli odstraniti :rolleyes:)
Sadašnji dermatolog je naslijeđe još od kraja srednje škole, a počela sam joj hodočastiti zbog neke sasvim druge stvari i ne čini mi se pretjerano zainteresirana za moje madežne sumnje i panike :zubo:
Ona mi na kraju služi samo za uputnicu, što mi je bezveze :ne zna:
Rado bih da se pregleda većina madeža i po mogućnosti napravi nešto poput one mape, da ih mogu pratiti u budućnosti.

Više puta sam pokušala doći na one besplatne Bandićeve :D preglede, no nisam uspjela uloviti termin :/

dire Dawn
01.08.2013., 21:22
meni je bila odlična doktorica na Šalati Martina Kralj. pitala me koje madeže želim da pregleda i rekla da može pogledati i ostale osim ta dva, no ja sam odbila. općenito su svi gore poprilično dobri.

Saphi
02.08.2013., 22:23

Iz mog iskustva, bolje ga ukloniti. Ja sam imala madež na nozi koji me užasno svrbio, mada nije pokazivao nikakvu promjenu na sebi, normalne boje. Bila sam i kod svog doktora i kod dermatologa i svi su rekli da je to normalan madež, da se ne brinem, vjerojatno je samo iziritiran dio kože jer se nalazi u zoni koju brijem žiletom. Što bi bilo plauzibilno da me nije konstantno svrbio narednih 7-8 mjeseci. Kad sam to rekla doktorici, ona mene opet šalje dermatologu, dermatolog kaže normalan madež, ne trebam se brinuti, ali s obzirom gdje se nalazi možda ga je bolje ukloniti preventivno. I čekam ja nalaz 2 mjeseca (kod mene svim nalazima treba predugo da se naprave) i danas ga napokon dobijem. Kaže doktor da je bio melanom, ali da se ne brinem toliko jer je kompletno uklonjen i dao mi uputnicu za onkologa u Zagrebu. Ima tko iskustva s tim? Šta mogu očekivati?

Saphi
09.08.2013., 16:35
Ajde, da se iskupim. Čini mi se da sam ubila ovu temu sa prethodnim pitanjima. Dakle, melanom je bio u najranijoj fazi, pa su rekli da sam nakon još jedne operacije (da budu 100% sigurni da ga više nema i neće se vratiti) slobodna, uz povremene kontrole. :D
Danas mi je bila operacija, rezali su šire i dublje nego prošli put. Imam osjećaj da su me jako dugo šivali, njih troje. Nakon 20ak minuta rezanja, šivanja i paljenja laserom osjećam se dobro, jedino sad kad me popustila anestezija malo boli i pitam se koliko sam šavova zaradila. :zvrko:
Ali najviše me živcira što se svi ukućani ponašaju prema meni kao da sam smrtno bolesna i da ću umrijeti sutra. XD

i-je-i-nije
11.08.2013., 02:46

uglavnom, radiofrekvencijski sam prošli tjedan uklonila madeže i evo sada nakon sedam dana to krasno zacjeljuje. ostanu rupe nakon uklanjanja i rane se spontano ispune bijelom tvari koja curi jedno sedam dana. meni su otkriće ovi hidrokoloidni oblozi, vodootporni su i držiš ih do 7 dana bez mijenjanja, te oni sakupljaju sve što rana izbacuje i drže ju vlažnom i mijenjaš ih tek kada se ispune. uglavnom jednostavno i praktično. zalijepiš i zaboraviš na to. i možeš se u miru tuširati sa njima. :)

koliko ih se moze odjednom maknuti - i da li ih se nakon odstranjenja testira (biopsija?)

Lake
11.08.2013., 11:58
ja sam ih 8 komada odjednom sa elektrokoagulacijom. Na analizu privatnici neki šalju neki ne, to se plati dodatno a u bolnici se šalje obavezno.

lukaXXkralj
11.08.2013., 16:04
koja je najbolja metoda za skidanje sa lica 2 madeža onako srednje velicine u ravnini koze s obzirom na oziljke? i najjeftinija naravno....

Nebi kirurski

lukaXXkralj
13.08.2013., 10:45
Jel neko uklanjao u Poliklinici Leptir u Ilici,radiofrekvencijskom metodom?

nimfa79
13.08.2013., 10:54
Pozdrav!
Ja idem skidati drugi tjedan u Vinogradsku bolnicu,ORL kirurgija,nadam se da me neče unakaziti?

Skidam 4 velika na vratu i jednog sumnjivog na licu :(

frupy
13.08.2013., 20:33
Ima li netko iskustava s poliklinikom dermalife (pregled i ev. uklanjanje madeza)?

jezic
14.08.2013., 21:34
Ima li netko iskustava s poliklinikom dermalife (pregled i ev. uklanjanje madeza)?

Ja sam prije pet god. odstranila jedan madež pokraj nosa,zaraslo-nema problema-na Institutu za tumore,uzmu ga na analizu i dobiješ nalaz za tri tjedna dali je ok.Ožiljka skoro da i nema 1 šav.Dobiješ anesteziju,niš ne boli,ni tijekom ,nitinakon uklanjanja.Glavno da riješiš,pogotovo ako treba ukloniti.Ja sam ga skinula jer mi zimi kod brisanja nosa uvijek malo iziritira,sad je ok!Ne morate ići privatno,rade to sve bolnice-na uputnicu.

Flare
15.08.2013., 09:41
Pozdrav. Ima li netko iskustva sa otklanjanjem madeža kod dr. Žgaljardića? Radi se o jednom povećem madežu kojeg bi skinula prevencije radi. Nije problem u novcu, već u povjerenju u nekog liječnika. Bila sam kod dr. Staneca u Zg-u, dr. Bagatina, na šalati... svagdje negdje, ali teško se odlučujem?!

Hvala unaprijed :)

CrazyWalker
15.08.2013., 15:09
Danas sam pao na moru i kako sam pao tako sam se ogrebao... i sa jednom ogrebotinom je otisao cijeli madez... ono ogrebotina nije duboka ali ocito je bila dovoljna da se madez ukloni... e sad me zanima dal je moguce imat neke posljedice ili sta? mozda je glupavo pitanje ali kao malom su mi uvijek govorili nemoj dirat madez moze biti ovo moze biti ono itd xD ...

Flare
16.08.2013., 08:44
Ja sam svoj nekoliko puta raskrvarila, i nije se ništa desilo. Međutim, po ovome što si napisao, po meni je najbolje da što prije odeš liječniku.

dire Dawn
16.08.2013., 18:18
Danas sam pao na moru i kako sam pao tako sam se ogrebao... i sa jednom ogrebotinom je otisao cijeli madez... ono ogrebotina nije duboka ali ocito je bila dovoljna da se madez ukloni... e sad me zanima dal je moguce imat neke posljedice ili sta? mozda je glupavo pitanje ali kao malom su mi uvijek govorili nemoj dirat madez moze biti ovo moze biti ono itd xD ...

meni je doktorica rekla da se madež ne može fizičkim oštećenjem pretvoriti u zloćudni, ako to već nije bio, no opet, ako si skinuo cijeli madež bilo bi ipak dobro otići kod doktora da on to pregleda.

frupy
17.08.2013., 22:29
Ja sam prije pet god. odstranila jedan madež pokraj nosa,zaraslo-nema problema-na Institutu za tumore,uzmu ga na analizu i dobiješ nalaz za tri tjedna dali je ok.Ožiljka skoro da i nema 1 šav.Dobiješ anesteziju,niš ne boli,ni tijekom ,nitinakon uklanjanja.Glavno da riješiš,pogotovo ako treba ukloniti.Ja sam ga skinula jer mi zimi kod brisanja nosa uvijek malo iziritira,sad je ok!Ne morate ići privatno,rade to sve bolnice-na uputnicu.

Cekaj, ne kuzim, jesi isla onda u tu polikliniku ili na institut za tumore? Ili oni rade skupa?:misli:
Ja bi vrlo rado uklonila neke madeze preko socijalnog, ali znam da se ceka sto gladnih godina, a imam jedan na ledjima koji mi je prilicno hitan jer sam ga nedavno zaderala i sad me pece i svrbi.:horor:

dire Dawn
17.08.2013., 22:32
Cekaj, ne kuzim, jesi isla onda u tu polikliniku ili na institut za tumore? Ili oni rade skupa?:misli:
Ja bi vrlo rado uklonila neke madeze preko socijalnog, ali znam da se ceka sto gladnih godina, a imam jedan na ledjima koji mi je prilicno hitan jer sam ga nedavno zaderala i sad me pece i svrbi.:horor:

u kojem si gradu? u sisku se npr ne čeka uopće... :)

frupy
17.08.2013., 22:34
u kojem si gradu? u sisku se npr ne čeka uopće... :)

zg :)

dire Dawn
17.08.2013., 22:37
s obzirom na ovu reformu zdravstva ili što već to je, moj ti je savjet da što prije odeš to riješiti zato što kažu da će se uputnice puno manje izdavati. moguće da ti LOM odbije izdati uputnicu čak i ako ti dermatolog savjetuje da ukloniš madež. karta za sisak stvarno nije skupa :D

frupy
17.08.2013., 22:52
s obzirom na ovu reformu zdravstva ili što već to je, moj ti je savjet da što prije odeš to riješiti zato što kažu da će se uputnice puno manje izdavati. moguće da ti LOM odbije izdati uputnicu čak i ako ti dermatolog savjetuje da ukloniš madež. karta za sisak stvarno nije skupa :D

Ma radije cu onda otici privatno rijesiti bar ovog kriticnog.
Nemam vremena jahat do siska i nazad.:D

dire Dawn
17.08.2013., 23:02
najbolje da ga makneš ak ti smeta (a vjerujem da ti smeta ak te svrbi) :)
privatno možeš pogledati i one ponude dana i tako to jer znaju imati popuste na uklanjanje madeža. ovo je eklinika (http://eklinika.hr/offers/all/), nešto tipa ponude dana samo za medicinske usluge pa škicni tu i tamo jel imaju šta za madeže, trenutno nemaju :)

frupy
17.08.2013., 23:08
najbolje da ga makneš ak ti smeta (a vjerujem da ti smeta ak te svrbi) :)
privatno možeš pogledati i one ponude dana i tako to jer znaju imati popuste na uklanjanje madeža. ovo je eklinika (http://eklinika.hr/offers/all/), nešto tipa ponude dana samo za medicinske usluge pa škicni tu i tamo jel imaju šta za madeže, trenutno nemaju :)

Tnx!
Popratit cu malo sad te ponude, a paralelno cu se zaletiti i po uputnicu pa da bas vidim kad bi u nekoj bolnici uopce dosla na red...:rolleyes:

dire Dawn
17.08.2013., 23:12
traži doktora praznu uputnicu tj da ti ne napiše ustanovu u koju te šalje, tak da možeš sama birat onu gdje ćeš prije doć na red :)

frupy
17.08.2013., 23:48
traži doktora praznu uputnicu tj da ti ne napiše ustanovu u koju te šalje, tak da možeš sama birat onu gdje ćeš prije doć na red :)

Hvala na savjetu.
Uopce nisam u toku s tim reformama i cakama u zdravstvu (fala bogu).

dire Dawn
18.08.2013., 00:03
ništa :)
tak su meni savjetovali za vadit spolne hormone jer su neke bolnice popunjene do prvog mjeseca 2014., a u nekima se može vadit već sad u devetom :)

jezic
18.08.2013., 08:45

Išla sam u Institut za tumore-Zagreb,na Črnomercu.Oni su najstručniji,ide se na uputnicu i brzo si naručen,uzmu materijal(madež)na obradu da znaš jel sve ok.Ako te svrbi i peče odi dermatologu da ti pogleda i uputi te ako treba,nemoj ga izlagat suncu-stavi preko njega sterilnu gazu,znaju biti osjetljivi ljeti zbog sunca,ako ti smeta -posavjetuj se s doktorom!

lukaXXkralj
18.08.2013., 10:51
koja je najbolja metoda za skidanje sa lica 2 madeža onako srednje velicine u ravnini koze s obzirom na oziljke? i najjeftinija naravno....

Nebi kirurski.

frupy
18.08.2013., 13:51
Išla sam u Institut za tumore-Zagreb,na Črnomercu.Oni su najstručniji,ide se na uputnicu i brzo si naručen,uzmu materijal(madež)na obradu da znaš jel sve ok.Ako te svrbi i peče odi dermatologu da ti pogleda i uputi te ako treba,nemoj ga izlagat suncu-stavi preko njega sterilnu gazu,znaju biti osjetljivi ljeti zbog sunca,ako ti smeta -posavjetuj se s doktorom!

Ma ionako se ne izlazem suncu, ali svejedno me svrbucka.:503:
Koliko se otprilike ceka na pregled/uklanjanje na institutu?
Sutra idem svojoj dokici po uputnicu.

Blue_Moon91
26.08.2013., 18:53
eto ja imam jedan problem, ovako, vadila sam madez 1.6 i skinula savove 10 dana kasnije, nakon toga sam otisla na sezonu na more radit i imala sam flaster (na ledjima) i nisam vidla kak je otpo i bila sam na suncu i kupala sam se, to je bilo 1.7 znaci mjesec dana nakon vadjenja madeza, i odtad je jako crveno, otisla sam na hitnu tu na ovom otoku ali kazu da moram svom dermatologu jer se oni u to ne kuze, zovem svoju dermatologicu kaze da nemoze nista rec dok ne vidi, ja pitam pa sta je dal mislite da je hitno nes, oni tvrde da nemogu znat dok ne vide (sta i je istina), a danas se pojavila neka bubuljicqa na tom mjesto, mislim da se zagnojilo pa sam to ocistila, ja nemogu otic na pregled jer imam ugovor ovdje jos 3 tjedna, dal netko ima slicno iskustvo? samo da jos napomenem da mene moja doktorica niti dermatologica nije nista upozorila za sunce niti more niti naprezanje.

jezic
27.08.2013., 17:04
eto ja imam jedan problem, ovako, vadila sam madez 1.6 i skinula savove 10 dana kasnije, nakon toga sam otisla na sezonu na more radit i imala sam flaster (na ledjima) i nisam vidla kak je otpo i bila sam na suncu i kupala sam se, to je bilo 1.7 znaci mjesec dana nakon vadjenja madeza, i odtad je jako crveno, otisla sam na hitnu tu na ovom otoku ali kazu da moram svom dermatologu jer se oni u to ne kuze, zovem svoju dermatologicu kaze da nemoze nista rec dok ne vidi, ja pitam pa sta je dal mislite da je hitno nes, oni tvrde da nemogu znat dok ne vide (sta i je istina), a danas se pojavila neka bubuljicqa na tom mjesto, mislim da se zagnojilo pa sam to ocistila, ja nemogu otic na pregled jer imam ugovor ovdje jos 3 tjedna, dal netko ima slicno iskustvo? samo da jos napomenem da mene moja doktorica niti dermatologica nije nista upozorila za sunce niti more niti naprezanje.

Pa dali te boli,peče,svrbi?Pitat ću ti ja sutra telefonom,ali najbolje ti je prekriti gazom,da diše,nebi trebalo biti crveno.A i nisi se smjela sunčati-mislim-ipak je to rana,pitat ću pa ti tu javim.Ja nikakvih problema nisam imala,skinuli šav,rekli ne močiti tj. do dva i sve je bilo ok!Znam da ako promjeni boju i oblik-nije dobro.

stefandelic
06.09.2013., 15:12
Ej ljudi imam nesto crveno oko malog madeza koji je velik 0.2 mm. Bio sam kod dermatologa i napisala mi je dobrocudne promjene i preporucujem dermatoskopiju. To crvenilo nije oko cjelog madeza nego samo s jedne strane. Imam li razlog za brinut se jer sam prestravljen?

IknowIcan
07.09.2013., 07:26
Nisam bas shvatio, jel elektrokoagulacija i radiofrekvencija jedno te isto?

Jel moguće madeže odstraniti bilo gdje tom metodom(tj. jel imaju i Vinogradska i Dubrava i Rebro takvu metodu) ili se samo negdje izvodi? Ili svugdje imaju te metode, a o madežu ovisi hoće li se primjeniti šivanje ili laserski?
Tnx..

Zdenko Hozntreger
08.09.2013., 20:05
Za tjedan dana me čeka uklanjanje 2 komada na desnom stopalu.
Odstranio sam ih podosta u zadnja 4 mjeseca, ali ovoga me malčice strah.
Nadam se da ću koliko toliko moći hodati :)

dire Dawn
12.09.2013., 01:44
dali je netko micao madeže s prednje strane vrata? točnije, na pola puta između jedne strane i sredine malo niže od onoga di doktor "pipka" limfne čvorove kod upale grla.

zapela sam za taj madež 10 puta u mjesec dana valjda (ništa strašno) i nevjerojatno me iritira, otišla bih ga maknut (ako dobijem uputnicu naravno), ali me strah kakav je to osjećaj kad ti da anesteziju u vrat :misli: i takve stvari. madež je relativno malen, ali je ispupčen.

Heisenberg
14.09.2013., 15:18
Pozdrav. Jel moguće da nakon odstranjenja madeža izraste novi nekoliko cm-a pored mjesta uklanjanja?

jezic
15.09.2013., 14:57
dali je netko micao madeže s prednje strane vrata? točnije, na pola puta između jedne strane i sredine malo niže od onoga di doktor "pipka" limfne čvorove kod upale grla.

zapela sam za taj madež 10 puta u mjesec dana valjda (ništa strašno) i nevjerojatno me iritira, otišla bih ga maknut (ako dobijem uputnicu naravno), ali me strah kakav je to osjećaj kad ti da anesteziju u vrat :misli: i takve stvari. madež je relativno malen, ali je ispupčen.

Ne boj se,ne boli injekcija,utrne odmah!Ja sam uklonila na rubu nosa,ogrebla ga zimi kod svakog brisanja nosa,pa mi prekipilo i eto sad je sve ok!

dire Dawn
15.09.2013., 22:06
Ne boj se,ne boli injekcija,utrne odmah!Ja sam uklonila na rubu nosa,ogrebla ga zimi kod svakog brisanja nosa,pa mi prekipilo i eto sad je sve ok!

micala sam dva madeža, al me baš zanima jel netko odstranjivao s vrata jer je lokacija malo... čudna.

jezic
16.09.2013., 13:51
micala sam dva madeža, al me baš zanima jel netko odstranjivao s vrata jer je lokacija malo... čudna.

Pa nemoraš ga odstraniti,ako ti ne zadaje probleme,dok ne boli-ne diraj.

dennam
16.09.2013., 19:09
Pozdrav, na mišiću ispod koljena sam imao neki mali madež jedva da se i vidi, uglavnom nije bio u ravnini kože već malčice ispupčen, i eto ja imam dosta nekih vrkica i do sad su mi rasle uz madežove, uz ovaj mi je prije par dana izrasla neka vrkica, odmah uz madež bila je malo tamno crvenkasta, i sad ova zadnja dva dana mi je na mjestu te vrkice ono bilo žućkastog kao gnoja i ja sam to jednom istisnuo i izašlo je malo tekućine jedva da je se i primjetilo i to je nestalo i uglavnom madežje ostao na tom mjestu al pošto je ta vrkica nestala praktički ja dok sam oblačio trenirku valjda je taj madež otpao, i sad do večeras mi je zacijelilo tu, nije krvi izlazilo, niti išta a malo je crvenkasto ostalo na tom mjestu gdje je vrkica bila, i bi li ja trebao ići na pregled kod doktora moji mi kući govore da ne moram jer nije velik madež jedva je se i vidio, a ja se jako bojim tih kidanja madežova i to jer čuo sam da je to opasno, pa eto...Unaprijed hvala , pozz

dire Dawn
16.09.2013., 20:34
Pa nemoraš ga odstraniti,ako ti ne zadaje probleme,dok ne boli-ne diraj.

pa boli me kad zapnem za njega, uostalom, stvarno nije bitno zašto ga želim micat, to je moja slobodna volja, samo me zanimaju tuđa iskustva s tom lokacijom :).

slronhill
18.09.2013., 00:39

Nebi kirurski.

jesam ja. 7 komada :) sve proslo o najboljem redu, ne kuzi se nis osim na jednom mjestu gdje se nalazio veliki promjera 2 cm.....al vidi se samo glatka blijeda koza...ugl meni to ne smeta, a bilo mi je bitno da ih se riješim. dr Škaro je meni inače super jer se dugo tamo već liječim pa vijek ima strpljenja ...pogotovo za slušanje glupih pitanja kad me uhvate :P

Herbert West
20.09.2013., 13:08
pročitah dio topika, al zbilja je poveći pa oprostite ako je pitanje već milijun puta odgovoreno.
vezano uz odstanjivanje madeža kod privatnika, čini mi se da su svugdje cijene dosta brutalne (600-1500 po komadu. 1500 isuse :eek: ) a valjalo bi ih micati dosta, pa mi se čini da nam budžet to neće podnijeti.
u poliklinici u nemetovoj prije cca 2god su nudili neku opciju odstranjivanja nekoliko (cca 3,4) madeža po seansi koja je koštala 1000 kn, ali taj je doktor sad kod tončića, pa su ovi stali sa zahvatima. da je bilo bit pametan i napravit to odmah :504:
zanima me zna li tko ima li koja privatna poliklinika neki sličan aranžman?

Pamella_19
23.09.2013., 06:50
Pozdrav, imam jedan madež na licu, koji je malo promjenio oblik..čini mi se da prije nije bio tako ispupčan kao do sada..nakon svih ovih priča, počelo me biti strah.. gdje bi u Zg-u najbrže mogla doći na red za pregled madeža? hvala

sally888
27.09.2013., 23:44
Pozdrav, imam jedan madež na licu, koji je malo promjenio oblik..čini mi se da prije nije bio tako ispupčan kao do sada..nakon svih ovih priča, počelo me biti strah.. gdje bi u Zg-u najbrže mogla doći na red za pregled madeža? hvala

Dom zdravlja Vrapče, samo dođeš u uputnicom u ponedjeljak ili srijedu od 8 do 11h, ostaviš uputnicu u kutiji i čekaš da te sestra pozove :). Tako je bilo prije 2 mj. kad sam ja bila, pa preporučam da ipak telefonski provjeriš je li još isto. Sretno!

justasking
02.10.2013., 16:46
Prije mjesec dana sam zakacila brijacem mladez, koji se nalazi izmedju stomaka i spolnog organa, i nije bio nesto uocljivo ispupcen. Bilo je sasvim malo i kratko krvi, i nije nista boljelo. Kada danas pogledam taj mladez, oblik i velicina su ostali isti, ali mislim da mi fali mladeza, da ga je bilo prije vise (valjda sam otkinula dobar dio mladeza) pa mi je to malo cudno. Bila sam na putovanju, pa sam nekako skroz i zaboravila na to i nekako me nije zabrinjavalo posto sam citala da fizicka ostecenja ne mogu pretvoriti mladez u opasni. I bas da se desi taj mladez na tom mjestu :confused:

I da, inace nemam puno mladeza, a i sto imam, sve je to sitno.

Iko imao slicno iskustvo?

MrBlc
02.10.2013., 17:40
Prije mjesec dana sam zakacila brijacem mladez, koji se nalazi izmedju stomaka i spolnog organa, i nije bio nesto uocljivo ispupcen. Bilo je sasvim malo i kratko krvi, i nije nista boljelo. Kada danas pogledam taj mladez, oblik i velicina su ostali isti, ali mislim da mi fali mladeza, da ga je bilo prije vise (valjda sam otkinula dobar dio mladeza) pa mi je to malo cudno. Bila sam na putovanju, pa sam nekako skroz i zaboravila na to i nekako me nije zabrinjavalo posto sam citala da fizicka ostecenja ne mogu pretvoriti mladez u opasni. I bas da se desi taj mladez na tom mjestu :confused:

Najbolje ti je ići na pregled. Zadnje preporuke su bile da se madeži koji se često iritiraju uklanjaju. Čak i bez oštećenja, ukoliko je na području koje brije ili na prodručju na kojem ga rub odjeće može iritirati, bilo bi dobro pitati savjet stručnjaka, temeljen na pregledu, a ne samo na opisu.

dire Dawn
02.10.2013., 23:21

identično iskustvo. sasvim identično.
taj madež nikad nisam kontrolirala, ali micala sam druga dva (u blizini) i dobila nalaz da je sve okej i da nema potrebe micati još madeža. :)

Điđe T.
03.10.2013., 11:02
Jel netko uklanjao madeže iz estetskih razloga?

Meni je liječnik preporučio da ne diram ono što mi ne smeta, te da eventualno maknem one koji su na nezgodnim mjestima u direktnom dodiru s odjećom (imam ispod grudi i na boku).

justasking
03.10.2013., 11:40
Najbolje ti je ići na pregled. Zadnje preporuke su bile da se madeži koji se često iritiraju uklanjaju. Čak i bez oštećenja, ukoliko je na području koje brije ili na prodručju na kojem ga rub odjeće može iritirati, bilo bi dobro pitati savjet stručnjaka, temeljen na pregledu, a ne samo na opisu.

Otici cu svakako. NIsam ga nikad prije iritiriala, pazim uvijek, ne znam kojeg sam vraga tada zurila. :504: Ne znam da li ostecenja predstavljaju veliku opasnost?

identično iskustvo. sasvim identično.
taj madež nikad nisam kontrolirala, ali micala sam druga dva (u blizini) i dobila nalaz da je sve okej i da nema potrebe micati još madeža. :)

Jesi morala otkloniti taj isti ili neka druga dva mladeza koja nemaju veze s tim? Je li boljelo to?

Meni je liječnik preporučio da ne diram ono što mi ne smeta, te da eventualno maknem one koji su na nezgodnim mjestima u direktnom dodiru s odjećom (imam ispod grudi i na boku).

Ja nisam nikada to radila. Stavise, ako nije potrebno, ne bi ni voljela ista dirati od toga :ne zna:

Điđe T.
03.10.2013., 13:09
Ja nisam nikada to radila. Stavise, ako nije potrebno, ne bi ni voljela ista dirati od toga :ne zna:

Hvala na savjetu :)

dire Dawn
03.10.2013., 17:21

ja sam micala iako bi jedan mogao proći pod to da je smetao. što te zanima, ako te što zanima? :D
stavila sam ovdje slike i šavova i onda ožiljka nakon mjesec dana :zubo:.

Jesi morala otkloniti taj isti ili neka druga dva mladeza koja nemaju veze s tim? Je li boljelo to?

napisala sam da se radi o druga dva.

zaboravimpass
03.10.2013., 18:13
Pozdrav,

do sad sam uvijek išao na kontrolu madeža na uputnicu i uvijek su mi ti pregledi djelovali prilično neozbiljno (poluzainteresirani letimični pogled po tijelu u trajanju ukupno par minuta). Imam ih dosta, ali svi su kakti "neproblematični" pa kakti ih valjda nije potrebno pogledat s oba oka nego samo s jednim. :D :rolleyes:

Već nisam bio dost dugo na kontroli i sad bih volio otić vidjet kak to izgleda kod nekog privatnika, pa sam se malo raspitivao oko pregleda dermatoskopom... Nije me toliko iznenadilo što su cijene prilično visoke, koliko me iznenadilo da su mi u nekim poliklinikama, ako sam dobro shvatio (komunikacija mailom), rekli da prvo trebam doć na "običan pregled" (par stotina kuna), a onda će doktor utvrditi da li je potreban pregled dermatoskopom (još petstotinjak kuna) i to za koje madeže (?!).

Ne znam jel ja nešto propuštam, ali nemam dojam da je to neki komplicirani pregled - barem ne toliko kompliciran da je potrebno prvo zasebno obaviti okularni pregled :D i još da mi se ne pregledaju svi madeži nego samo neki... mislim wtf, kaj nije to neki aparat kojim ideš po redu i gledaš, a ne da prvo imaš radnu skupinu koja će utvrditi koji madež je vrijedan gledanja a koji nije... :D ako ću već pljunut lovu onda hoću da taj pregled na nešto liči... ispravite me ako griješim u svojim očekivanjima, molim vas :D

Ukratko - da li je moguće nać privatnika koji će mi na prvom pregledu bez komplikacija pregledati sve (ili bar većinu) madeža dermatoskopom, ili su svi nekakvi brijači (varijacija na temu ovog kako sam gore napisao)? da li ste išli na takve preglede kod privatnika i kakva su iskustva? da li je možda moguće takav pregled obaviti u javnoj ustanovi?

e da btw i mene bi zanimalo ako netko zna nekog tko radi uklanjanje više komada s popustom...

zaboravimpass
13.10.2013., 19:51
Pozdrav,

do sad sam uvijek išao na kontrolu madeža na uputnicu i uvijek su mi ti pregledi djelovali prilično neozbiljno (poluzainteresirani letimični pogled po tijelu u trajanju ukupno par minuta). Imam ih dosta, ali svi su kakti "neproblematični" pa kakti ih valjda nije potrebno pogledat s oba oka nego samo s jednim. :D :rolleyes:

Već nisam bio dost dugo na kontroli i sad bih volio otić vidjet kak to izgleda kod nekog privatnika, pa sam se malo raspitivao oko pregleda dermatoskopom... Nije me toliko iznenadilo što su cijene prilično visoke, koliko me iznenadilo da su mi u nekim poliklinikama, ako sam dobro shvatio (komunikacija mailom), rekli da prvo trebam doć na "običan pregled" (par stotina kuna), a onda će doktor utvrditi da li je potreban pregled dermatoskopom (još petstotinjak kuna) i to za koje madeže (?!).

Ne znam jel ja nešto propuštam, ali nemam dojam da je to neki komplicirani pregled - barem ne toliko kompliciran da je potrebno prvo zasebno obaviti okularni pregled :D i još da mi se ne pregledaju svi madeži nego samo neki... mislim wtf, kaj nije to neki aparat kojim ideš po redu i gledaš, a ne da prvo imaš radnu skupinu koja će utvrditi koji madež je vrijedan gledanja a koji nije... :D ako ću već pljunut lovu onda hoću da taj pregled na nešto liči... ispravite me ako griješim u svojim očekivanjima, molim vas :D

Ukratko - da li je moguće nać privatnika koji će mi na prvom pregledu bez komplikacija pregledati sve (ili bar većinu) madeža dermatoskopom, ili su svi nekakvi brijači (varijacija na temu ovog kako sam gore napisao)? da li ste išli na takve preglede kod privatnika i kakva su iskustva? da li je možda moguće takav pregled obaviti u javnoj ustanovi?

e da btw i mene bi zanimalo ako netko zna nekog tko radi uklanjanje više komada s popustom...

Pozdrav,

ako netko ima neki savjet ili preporuku, puno bi pomoglo...

Nikta Nox
13.10.2013., 23:49

u poliklinici Bagatin se radi pregled madeža dermatoskopom odmah na prvom i jedinom pregledu, ali se ne mogu sjetiti točne cijene 200 ili 300 kn.
Za ustanove ne znam...

Imam i ja pitanje :confused:
di se ide skidati madež na vratu?

zaboravimpass
14.10.2013., 14:30
u poliklinici Bagatin se radi pregled madeža dermatoskopom odmah na prvom i jedinom pregledu, ali se ne mogu sjetiti točne cijene 200 ili 300 kn.
Za ustanove ne znam...

Imam i ja pitanje :confused:
di se ide skidati madež na vratu?

Hvala na info..

Jel taj na vratu po nečemu problematičan? Ja sam prije nekoliko godina skinuo jednog na vratu na Šalati na običnu uputnicu, čak nije ni ožiljak ostao....

lukaXXkralj
14.10.2013., 15:19
Koja je najbolja opcija za skinut 2 madeža sa lica(u ravnini kože,srednje veličine) a da ne ostane ožiljak? Samo da nije više od 200kn po madežu...

MrsManiac
18.10.2013., 11:49

Evo ako će ti pomoći,ja sam uklanjala madeže čisto iz estetskih razloga,i to ukupno šest komada na području lica i vrata.
Bila sam u poliklinici Leptir i madeži su mi uklonjeni pomoću radiofrekvencijskog noža,a sam proces je bio gotov za otprilike pola sata i bez ikakve boli :)

Ja sam sa rezultatom prezadovoljna,nemam uopće ožiljaka niti se uopće vidi da sam na licu imala 6 komada ispupčenih madeža i da su svi bili promjera oko 7 mm.

AmonRaa33
21.11.2013., 21:45
eto sta se meni desilo brijem se neki dan i porezem se i po mladezu
uglavnom oso sam kod doktora pregledala je i s necim je ranu sanirala,rekla je da ce me ko malo pecnut osjecaj slican ko da te netko ofuri,uglavnom na tom djelu di je bila rana ostalo je kao da je kapnula s paradinom od svjece i tak stoji vec tri dana nako bjelo rekla je da ce nastat krastica i da ce otpast mene znaima pitanje zna li tko cime je ona to radila spalila ili ?
i da dala je nekui kremicu da mazem s tim

marija82
27.11.2013., 09:15
ekipa, molim savjet. gdje je u rijeci najbrže i najbolje skinuti madeže s tijela? i cijene ako može. imam par većih pa bi ih iz estetskih razloga skinula. molim preporuke, u bolnici se čeka pun kufer. hvala!

andrejzd
28.11.2013., 09:54
Pozdrav,

imam bradavicu iznad usne (mislim da je riječ o mladenačkoj bradavici, nisam siguran), prije cirka godinu i po sam išao na krioterapiju u bolnicu, ali bradavica nije potpuno nestala. Želim potpuno ukloniti bradavicu i da mi poslije ne ostane nikakav trag, pa imam par pitanja:

1. Kada se ukloni bradavica, jel poslije ostaje ožiljak ili nešto slično?
2. Jel itko ima preporuku za uklanjanje bradavice u Zadru?
3. Pretpostavljam da je zahvat bezbolan:)?

AngelicDevil
03.12.2013., 12:41
Evo ja se upravo vratio iz bolnice. Skinio 3 madeža odjednom (sve za redom). Sva 3 na vratu. 2 su bila odmah jedan do drugog, a treći je tu blizu ali nije baš toliko. Jedan mi je kao operacijskim putem otklonio rezanjem, a druga dva s laserom (spalio ih). Znači prvo su mi dali 3 inekcije, svaku do madeža i to se umrtvilo, nisam ništa osjetio (osjeti se sve kako on to reže, vadi i šiva) ali nema bolova, samo osjetiš da ti nešto radi u tom području. Druga dva je samo spalio, i ja se začudim i pitam ga dali će mi se ti madeži vratiti jer sam čitao da je spaljivanje madeža lošija solucija nego direktno rezanje. I na to on meni, ništa se ti ne brini, neće se to vratiti, dobit ćeš krastu i ona će sama otpast, a ti ju samo maži tom nekom kremom.
E sad, došo sam kući i nisam skidao te zavoje nego onako uzeo 2 ogledala pa "ćirio" kroz zavoj i tu gdje mi je šivo se vide onako nabori. Još uvijek je to sve crveno i natečeno ali se vidi onako da nije baš najbolje odrađeno. To bi trebalo biti ravno ravno, samo da se vidi konac, a kod mene je onako naborano. Imam osjećaj da se nije baš potrudio, da je zašio samo da što prije završi jer je iza mene bila velika gužva pacijenata. Ne znam kako će to izgledao za mjesec dana ali trenutno mislim da će mi ostati ožiljak. A za ove koje je palio, osjećaj je onako do jaja. Osjetiš kako ti nestaje dio tebe, jednostavno ne osjetiš niti toplinu niti bol nego nestajanje, kao da ti netko uzme vrući štapić i nasloni ga na vrat i taj štapić propada u tebe (ne znam kako da bolje to opišem). Za to mi je rekao da ne bi trebao ostati ožiljak nego onako nova koža, znači biti će bljedasta mrljica jer će tu izrasti nova koža.

Ne znam što da vam kažem. Sva 3 madeža su bila velika i eto. Sada me voć onako boli, nije to neizdrživa bol, ali osjećam bol pri svakom pomaku i zalogaju. Mislim da bi to jedna tableta protiv bolova riješila ali ja nisam pobornik tableta pa ću radije to istrpiti :)

Eh da, ja sam te madeže na vratu skidao na otorinolaringologiji (uho,grlo,nos)...
I ako budete skidali više od jednog nemojte 3 u isto vrijeme koji su blizu, previše je to, ja sam se zeznio

Agency
03.12.2013., 23:37
Da javim svoje dojmove. Skinula sam dva madeza, iz estetskih razloga. Jedan kod uha, jedan na ledjima.
Kupila sam ponudu sa Ponude dana, dr. Dobrovic.
Decko je bio prosle godine, super mu je napravio. :mig:

Radi sa radifrekventnim nozem, nema savova, iako su i bili mali, pa bi bio jedan-dva sava..

700 kn 2 komada i pregled....tip je maksilofacijani kirurg, pa ajde, nek je i sa snizenja :rofl: :D

E da, i nis ne boli. Mislim sada, na stolu lokalna...

grander
09.12.2013., 17:51
Imam jedno pitanje u vezi potencijalnog 'melanoma' za što se nadam da to nije.
Znači prije godinu dana sam bio na dermatoskopiji jednog madeža promjera 4 mm. On onak pod dermatoskopom ne izgleda prebajno ajmo reći, ali opet niti ne izgleda nužno opasno. To je kao neki nevus koji je po rubovima tamniji, a središnji dio mu je svijetliji i ima nepravilne rubove. Ima i neke smeđe točkice malo i po sredini i po rubovima (što me u pravilu zabrinulo zbog guglanja i navodnih 'čahurenja stanica raka' što bi to moglo predstavljati), no opet ništa jasno definirano.

Sada sam pred koji dan opet bio kod dermatologa da mi pogleda isti madež i sada kao da se malo jače pigmentirao na nekim dijelovima (lagano potamnio) i na jednom dijelu što možda na samom madežu zauzima svega frtalj mm, pa je i jedva vidljivo ta pigmentacija je probila van u nekakvom nedefiniranom obliku koji doduše donekle i slijedi matricu ostatka madeža (znači madež se bez sumnje, iako doduše jako malo, proširio). Golim okom ta promjena praktički nevidljiva, a dermatoskopom prilično vidljivo. I dalje je promjera 4 mm.
Znači negdje za manje od godinu dana on ima neke male promjene. Kaže meni dermatolog da se to njemu svejedno ne čini pretjerano sumnjivo, ali da ga prevencije radi maknem i to 'kada god želim'.
Rekao mi je da su promjene na madežima u stvari normalne i česte, kao i izbijanje novih madeža.

Da je recimo dermatolog hipotetski u krivu i da je to slučajno nedao bog mel. onda me zanima jedna stvar koja se vidim nikada ne spominje, a ako se i spominje jako ju je teško naći na netu da me malo bolje umiri.

To što ja imam izgleda kao čista pigmentacija kože.. znači, na dodir se ništa ne može osjetiti .. to je potpuno u razini kože, na dodir se osjeća kao koža i nema nikakvih niti malih ispupčenja, niti promjene same teksture na opip. Navodno sam pročitao da bi u toj fazi melanomi bili vjerojatno potpuno bezopasni jer kad počnu ulaziti dublje u kožu, onda dobiju i prema van nekakvu promjenu teksture ili se ispupče, počnu svrbiti, boljeti, krvariti i tak.
Svi govore o onome ABCDE što treba pratiti u slučaju melanoma, no nitko ne spominje to da li je u pravilu melanom koji je potpuno u razini kože u tom stanju ujedno i potpuno bezopasan? Bi li to bila ona vrsta melanoma koja se naziva 'in situ', znači melanom u stanju mirovanja?

Znam da taj nevus imam već godinama (vidio ga čak na polumutnoj slici s plaže iz 2009), ali nekak imam osjećaj da ga nisam imao baš od tinejđerskih dana (sada imam preko 30 godina) i da on možda s vremenom i jest pomalo rastao, ali ja nisam obraćao pažnju jer prije par godina nisam niti znao za melanom, niti razmišljao o tome.
Ima ovdje netko stručniji koji se bolje kuži u to? Ili netko tko ima saznanja čisto da se malo tema o osviještenosti u vezi melanoma proširi.

Ja ću u svakom slučaju otić to odstraniti što prije i napraviti patohistološki nalaz jer ne volim da mi takve stvari vise nad glavom. Dermatolog me doduše umirio i rekao mi da je sve okej i da nema razloga za strah, da to najverojatnije nije ništa i neka to maknem 'kad mi dođe', ali opet, hipohondar i paranoik kakav jesam, to mi je posve sjebalo mozak. Ja nisam ona vrsta paranoika koji će nešto ignorirati i nastojati zaboraviti na to nadajući se da nije ništa, već ako mogu isti dan bih skočio kirurgu pod nož da mi sve sumnjivo makne makar to ne bilo ništa :D

Inače imam svijetliju kožu i oči, jedino mi je kosa tamnija i nisam u obitelji nikada imao ikoga sa melanomom unatoč tome što se moj žuti, svijetli i ćelavi deda pržio na suncu cijeli dan prek ljeta kroz život i to tako da je sa sebe skidao slojeve i slojeve kože i bio crven, spečen, spržen i spohan ko rak. Ja sam možda 10 puta kroz život uspio izgoriti prek ljeta na način da me peklo i ljuštilo se, najčešće s ramena.
No, na stranu dobri geni, ali čini se da u moderno doba unatoč genima nije veliki problem pokupiti neko maligno govno.

M Renata
09.12.2013., 18:27
Imam jedno pitanje u vezi potencijalnog 'melanoma' za što se nadam da to nije.
Znači prije godinu dana sam bio na dermatoskopiji jednog madeža promjera 4 mm. On onak pod dermatoskopom ne izgleda prebajno ajmo reći, ali opet niti ne izgleda nužno opasno. To je kao neki nevus koji je po rubovima tamniji, a središnji dio mu je svijetliji i ima nepravilne rubove. Ima i neke smeđe točkice malo i po sredini i po rubovima (što me u pravilu zabrinulo zbog guglanja i navodnih 'čahurenja stanica raka' što bi to moglo predstavljati), no opet ništa jasno definirano.
H
Sada sam pred koji dan opet bio kod dermatologa da mi pogleda isti madež i sada kao da se malo jače pigmentirao na nekim dijelovima (lagano potamnio) i na jednom dijelu što možda na samom madežu zauzima svega frtalj mm, pa je i jedva vidljivo ta pigmentacija je probila van u nekakvom nedefiniranom obliku koji doduše donekle i slijedi matricu ostatka madeža (znači madež se bez sumnje, iako doduše jako malo, proširio). Golim okom ta promjena praktički nevidljiva, a dermatoskopom prilično vidljivo. I dalje je promjera 4 mm.
Znači negdje za manje od godinu dana on ima neke male promjene. Kaže meni dermatolog da se to njemu svejedno ne čini pretjerano sumnjivo, ali da ga prevencije radi maknem i to 'kada god želim'.
Rekao mi je da su promjene na madežima u stvari normalne i česte, kao i izbijanje novih madeža.

Da je recimo dermatolog hipotetski u krivu i da je to slučajno nedao bog mel. onda me zanima jedna stvar koja se vidim nikada ne spominje, a ako se i spominje jako ju je teško naći na netu da me malo bolje umiri.

To što ja imam izgleda kao čista pigmentacija kože.. znači, na dodir se ništa ne može osjetiti .. to je potpuno u razini kože, na dodir se osjeća kao koža i nema nikakvih niti malih ispupčenja, niti promjene same teksture na opip. Navodno sam pročitao da bi u toj fazi melanomi bili vjerojatno potpuno bezopasni jer kad počnu ulaziti dublje u kožu, onda dobiju i prema van nekakvu promjenu teksture ili se ispupče, počnu svrbiti, boljeti, krvariti i tak.
Svi govore o onome ABCDE što treba pratiti u slučaju melanoma, no nitko ne spominje to da li je u pravilu melanom koji je potpuno u razini kože u tom stanju ujedno i potpuno bezopasan? Bi li to bila ona vrsta melanoma koja se naziva 'in situ', znači melanom u stanju mirovanja?

Znam da taj nevus imam već godinama (vidio ga čak na polumutnoj slici s plaže iz 2009), ali nekak imam osjećaj da ga nisam imao baš od tinejđerskih dana (sada imam preko 30 godina) i da on možda s vremenom i jest pomalo rastao, ali ja nisam obraćao pažnju jer prije par godina nisam niti znao za melanom, niti razmišljao o tome.
Ima ovdje netko stručniji koji se bolje kuži u to? Ili netko tko ima saznanja čisto da se malo tema o osviještenosti u vezi melanoma proširi.

Ja ću u svakom slučaju otić to odstraniti što prije i napraviti patohistološki nalaz jer ne volim da mi takve stvari vise nad glavom. Dermatolog me doduše umirio i rekao mi da je sve okej i da nema razloga za strah, da to najverojatnije nije ništa i neka to maknem 'kad mi dođe', ali opet, hipohondar i paranoik kakav jesam, to mi je posve sjebalo mozak. Ja nisam ona vrsta paranoika koji će nešto ignorirati i nastojati zaboraviti na to nadajući se da nije ništa, već ako mogu isti dan bih skočio kirurgu pod nož da mi sve sumnjivo makne makar to ne bilo ništa :D

Inače imam svijetliju kožu i oči, jedino mi je kosa tamnija i nisam u obitelji nikada imao ikoga sa melanomom unatoč tome što se moj žuti, svijetli i ćelavi deda pržio na suncu cijeli dan prek ljeta kroz život i to tako da je sa sebe skidao slojeve i slojeve kože i bio crven, spečen, spržen i spohan ko rak. Ja sam možda 10 puta kroz život uspio izgoriti prek ljeta na način da me peklo i ljuštilo se, najčešće s ramena.
No, na stranu dobri geni, ali čini se da u moderno doba unatoč genima nije veliki problem pokupiti neko maligno govno.
Obzirom da se madez "neznatno" promijenio i sa mojim slicnim iskustvom (melanom operirala ove godine), operiraj ga sto prije. Izgovori ove velicine koju si napisao nisu nikakva potvrda da odlazes vrijeme kad ces ga ukloniti. Sto prije, ako ne prva stvar koju trebas uciniti. Da ne bi bilo. Nikakav izgovor, tipa geni-suplja prica itd. Odmah!
Lijep pozdrav

grander
09.12.2013., 18:32
Obzirom da se madez "neznatno" promijenio i sa mojim slicnim iskustvom (melanom operirala ove godine), operiraj ga sto prije. Izgovori ove velicine koju si napisao nisu nikakva potvrda da odlazes vrijeme kad ces ga ukloniti. Sto prije, ako ne prva stvar koju trebas uciniti. Da ne bi bilo. Nikakav izgovor, tipa geni-suplja prica itd. Odmah!
Lijep pozdrav

Jesi ti uopće pročitala što sam ja napisao? :ne zna:
Očito nisi. Ako ćeš imati vremena pročitaj ponovno i što mi je dermatolog rekao, pa onda odgovori.

M Renata
09.12.2013., 18:47
Jesi ti uopće pročitala što sam ja napisao? :ne zna:
Očito nisi. Ako ćeš imati vremena pročitaj ponovno i što mi je dermatolog rekao, pa onda odgovori.
Jesam. Ides ga ukloniti i dermatolog je rekao da to uradis kad ti bude zgodno? Jel tako? Nema ovdje na forumu nikakvih gatanja je li melanom ili nije. Ja kazem da nije u pitanju melanom. Ali da bi to egzaktno znao bitan je histoloski nalaz. A da bi i on bio dobar trebas sto prije maknuti madez. Eto, samo ne cekaj, sto prije se naruci za otklanjanje, zbog toga sto se poceo mijenjati.
Lp.

grander
09.12.2013., 18:57
Jesam. Ides ga ukloniti i dermatolog je rekao da to uradis kad ti bude zgodno? Jel tako? Nema ovdje na forumu nikakvih gatanja je li melanom ili nije. Ja kazem da nije u pitanju melanom. Ali da bi to egzaktno znao bitan je histoloski nalaz. A da bi i on bio dobar trebas sto prije maknuti madez. Eto, samo ne cekaj, sto prije se naruci za otklanjanje, zbog toga sto se poceo mijenjati.
Lp.

Pa je, to sam i rekao da kanim. Sutra idem svojoj doktorici da me naruči za uklanjanje jer po onom kako mi je moj dermatolog postavio stvari ne bi ga trebao uklanjati niti iduće godine. Ja sam naravno malo pažljiviji u vezi sebe.

Ali zanimale su me i neke stvari u vezi potencijalnih melanoma koji su potpuno u razini kože (kao obojana koža) i da li su i takvi u stanju otići dublje u kožu i poslati stanice raka u tijelo ili još nisu 'aktivno opasni' dok su takvi.

M Renata
09.12.2013., 19:18
Pa je, to sam i rekao da kanim. Sutra idem svojoj doktorici da me naruči za uklanjanje jer po onom kako mi je moj dermatolog postavio stvari ne bi ga trebao uklanjati niti iduće godine. Ja sam naravno malo pažljiviji u vezi sebe.

Ali zanimale su me i neke stvari u vezi potencijalnih melanoma koji su potpuno u razini kože (kao obojana koža) i da li su i takvi u stanju otići dublje u kožu i poslati stanice raka u tijelo ili još nisu 'aktivno opasni' dok su takvi.

Ja sam imala takav u razini kože. Nije otišao dublje u kožu, al svejedno idem svaka 3 mj. na kontrole u Referentni centar za melanom u Vinogradsku bolnicu u Zagrebu.
Nisam istraživala, niti znam da li mogu otići dublje, a i nemoj se time zamarati.
Otklanjanje madeža kirurškim putem, je doista bezbolno, ni ne znaš kada ti to rade, vidjeti ćeš, a benefit je ogroman. Zato ljepo sutra kod dr. i zovi da se naručiš i to je to. Sretno i javi se kad budeš išao na otklanjanje da te ohrabrimo.
Drž'se, to doista ne boli. Pozz.

grander
09.12.2013., 20:27
Ja sam imala takav u razini kože. Nije otišao dublje u kožu, al svejedno idem svaka 3 mj. na kontrole u Referentni centar za melanom u Vinogradsku bolnicu u Zagrebu.
Nisam istraživala, niti znam da li mogu otići dublje, a i nemoj se time zamarati.
Otklanjanje madeža kirurškim putem, je doista bezbolno, ni ne znaš kada ti to rade, vidjeti ćeš, a benefit je ogroman. Zato ljepo sutra kod dr. i zovi da se naručiš i to je to. Sretno i javi se kad budeš išao na otklanjanje da te ohrabrimo.
Drž'se, to doista ne boli. Pozz.

Drago mi je da si ga ulovila tako rano.
Kolikih je bio dimenzija? Kako je uopće izgledao? Jesi napravila dermatoskopiju prije operacije?
A znam da ne boli skidanje madeža jer sam jedan tako već skinuo na leđima... nevus koji me na pritisak bolio i tako godinama dok mi nije sinulo da to nije normalno.. bio je izbočen lagano van. Patohistološka analiza srećom nije našla niš opasno. Neki su mi čak rekli da je normalno da madeži na pritisak bole... haha.. otom potom.
Ovaj mi nije izbočen, ali me malo brine njegova dermatološka slika. Ne sviđa mi se baš.

M Renata
09.12.2013., 20:50
Drago mi je da si ga ulovila tako rano.
Kolikih je bio dimenzija? Kako je uopće izgledao? Jesi napravila dermatoskopiju prije operacije?
A znam da ne boli skidanje madeža jer sam jedan tako već skinuo na leđima... nevus koji me na pritisak bolio i tako godinama dok mi nije sinulo da to nije normalno.. bio je izbočen lagano van. Patohistološka analiza srećom nije našla niš opasno. Neki su mi čak rekli da je normalno da madeži na pritisak bole... haha.. otom potom.
Ovaj mi nije izbočen, ali me malo brine njegova dermatološka slika. Ne sviđa mi se baš.

Mozes biti potpuno miran. Moj se promjenio iz potpuno ravnog u zadebljani, pa se zatim pojavilo ispupcenje, pa krasta, bio je velicine 5 mm. Ti si daleko od toga, al ga moras maknuti. Zato se opusti i mirno spavajb. I sutra kod dr. Pozz.

grander
09.12.2013., 21:23
Mozes biti potpuno miran. Moj se promjenio iz potpuno ravnog u zadebljani, pa se zatim pojavilo ispupcenje, pa krasta, bio je velicine 5 mm. Ti si daleko od toga, al ga moras maknuti. Zato se opusti i mirno spavajb. I sutra kod dr. Pozz.

Ajde thanks... jer si me već onom prvom porukom "brzo izjuri van doktoru i odleti pritom pod tramvaj" prepala :rofl:
I kao što sam rekao, čim mi se učini da imam neki problem, idem odmah s njime doktoru, a ne da čekam i razmišljam, iako iskreno, mrzim doktore i bolnice više od ičega na ovom planetu. Više me plaši pomisao na umiranje i mrcvarenje, nego na samu smrt. Pozz!

M Renata
09.12.2013., 21:49
Ajde thanks... jer si me već onom prvom porukom "brzo izjuri van doktoru i odleti pritom pod tramvaj" prepala :rofl:
I kao što sam rekao, čim mi se učini da imam neki problem, idem odmah s njime doktoru, a ne da čekam i razmišljam, iako iskreno, mrzim doktore i bolnice više od ičega na ovom planetu. Više me plaši pomisao na umiranje i mrcvarenje, nego na samu smrt. Pozz!

Sorry :kiss:

Điđe T.
16.12.2013., 11:23
Ako ima netko ko je uklanjao više madeža, koliko se smije odjednom?

Ja imam sigurno 7-8 koje bi tila maknit, ali mislin da su liste čekanja po bolnicama po nekoliko miseci.Zvala sam KBC Split, oni štrajkaju pa ništa od toga.

Iza toga sam kontaktirala jednu privatnu polikliniku koja je prije radila na uputnicu, al mi je liječnica rekla da je od 1.7. HZZO uveo novu odredbu prema kojoj madeži iz estetskih razloga ne mogu više ići preko uputnice, nego se plaća oko 600-700 kn.

Lake
16.12.2013., 21:03
ja sam u jednom navratu 8 komada skinula ali ne preporučam baš. bolje po 2-3.
kad si to bila u bolnicu pa su štrajkali? možda više ne štrajkaju? I ja imam još materijala za skidat, ufff

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Điđe T.
16.12.2013., 21:39
ja sam u jednom navratu 8 komada skinula ali ne preporučam baš. bolje po 2-3.
kad si to bila u bolnicu pa su štrajkali? možda više ne štrajkaju? I ja imam još materijala za skidat, ufff

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

zvala san prije nekih 20ak dana pa me medicinska lipo oprala da šta je meni, da su liječnici u štrajku i da zoven kad prestane štrajk.
tila san je pitat kad će prestat ali san se zaustavila na vrime :o

dire Dawn
17.12.2013., 15:08
zar nije štrajk gotov? bolnica u koju ja idem u četvrtak je štrajkala, ali više ne štrajka.
u 20 dana se puno toga može promjeniti.

inače se po bolnicama miče 2-3 komada odjednom.

zege1234
21.12.2013., 17:02
zanimalo bi me da li je ikako moguće ukloniti madež a da se ništa ne mora platiti?
nebitno hoće li ostati ožiljak i na koji način se vrši uklanjanje..

unaprijed hvala na odgovoru!

dire Dawn
21.12.2013., 18:10
ako imaš dopunsko možeš ga skinuti u bolnici besplatno.
imo, ožiljci više ovise o stručnosti doktora nego o metodom kojom se miče madež. meni su micani kirurški i jedan ožiljak je totalno nevidiljiv, a drugi je gladak i jedva primjetan.

grander
23.12.2013., 12:59
Evo, samo da javim da sam skinuo svoj madež i dobio patohistološki nalaz i nije melanom po onome što su oni zaključili, već mi je samo rečeno da je sve OK. Znači, imao je madež neke karakteristike koje su ukazivale na potencijalnu opasnost na melanom (tamnio je, lagano se širio horizontalno, tj. povećavao, imao je i neke nepravilno razbacane tamne točke oko sebe koje su se vidjele tek na dermatoskopskoj slici za koje sam čitao na netu da bi moglo biti čak i čahurenje stanica raka i sl. no ne uvijek i nužno jer točke znaju biti i normalan dio nevusa), no ispostavilo se da nije ništa što mi je doduše sama dermatologica i rekla da nije vjerojatno ništa, ali da ja to ipak skinem kad će mi odgovarati.

Jest da je tako na brzaka to sve koštalo, no bolje platit za psihički mir i rano saznanje što bi to moglo biti, nego čekati pola godine preko našeg bajnog zdravstva. To je jedna od rijetkih situacija kada postanete svjesni u životu da vam je pristojna količina novca zbilja potrebna uz osnovne stvari kao što su krov nad glavom, plaćanje režija, obuća i hrana.

Preporučam svima da bolje da sa sebe maknu nešto što ih brine nego da puštaju i gledaju kako se to mijenja, razvija i raste kako sam ja gledao godinama i ovo svoje čudo dok nisam konačno počeo obraćati ozbiljnije pažnju na to.

Melanom je bitno otkriti rano dok je u svojoj horizontalnoj fazi rasta, tj. dok još nije prešao u vertikalni rast. Postoje mnogi pokazatelji o kojima se piše na internetu koji ukazuju na melanom, no mislim da je bitno da ljudi shvate da ne samo da je bitno djelovati rano dok je melanom još u razini kože, već da su najčešće potpuno ravna obojenja koja su u razini s kožom u velikoj većini (ako ne i u svim slučajevima) u tom stadiju potpuno bezopasni melanomi koji se još nazivaju i 'melanoma in situ' ili ako prodru samo malo znaju se zvati mikroinvazivni melanomi, no oni najčešće nemaju snagu da šalju stanice raka u tijelo jer nemaju tu mogućnost još.

S obzirom da broj oboljelih od melanoma raste preporučio bih svima da ne čekaju onaj trenutak sa sumnjivim madežom kada se počne uzdizati, boljeti, krvariti ili mijenjati teksturu na opip jer tada melanom već ulazi u svoju opasnu fazu. No s druge strane, mislim da je dobro ljude upozoriti na to da melanom ne mora nužno biti toliko strašna i panična pojava jer u svojem najranijem stadiju (često i najduljem stadiju koji može trajati od par mjeseci, pa čak do par desetljeća) melanom uopće nije opasan i ne može vam ništa i običnim kirurškim odstranjivanjem, odstranjuje se i melanom, pa tako i svaka opasnost da se igdje pojavi ako je operacija dobro izvedena. U kasnijim fazama, on postaje već puno opasniji i nepredvidljiviji. Melanomi često imaju svoju prilično dugu horizontalnu fazu rasta kada se šire samo po vanjskom dijelu kože i to se isto odokativno vidi. Postoje i melanomi bez melanina, tj. bez boje, pa znaju biti teško vidljivi ili izgledati kao nekakve blijedo crvenkaste fleke - to isto treba što prije dat na pregled.

Postoje naravno i nodularni melanomi koji su puno opasniji jer nemaju svoju horizontalnu fazu rasta, već odmah kreću rasti vertikalno, tj. sa ispupčenjem. Naravno, takve izrasline su najčešče obične keratoze, no ako niste sigurni, odmah idite s takvim nečim dermatologu.

Samo mogu reći da sam sretan da ovo što mi je raslo i to već dosta dugo vremena nije bilo ništa ozbiljno. Mnogi ljudi naravno sebe ne gledaju (nisam ni ja do ove godine) jer niti ne znaju šta je melanom, no melanom je jedan od najsmrtonosnijih oblika karcinoma ako se ne uoči na vrijeme, stoga sve što vam je sumnjivo radije pokažite dermatologu i neka vam pregledaju dermatoskopom i skinu ako treba nego da se dovedete do gadnih životnih situacija.

Zahvaljujući dr. Googleu mogu reći da sam i puno naučio o melanomima i bio prilično temeljit u učenju. Isto sam dosta naučio o karcinomu bazalnih ćelija.

Isto tako, nije svaka promjena i svaki rast madeža znak melanoma i nešto opasno. Madeži se mijenjaju cijeli život, nastaju novi i to je u velikoj većini slučajeva normalna pojava. Letimičnim pregledom po internetu može se zaključiti da je svaka promjena smrtonosna što je isto nezdravo širiti takve dezinformacije i paniku, no pretpostavljam da svi polaze od postavke da su ljudi lijeni i da neće dić guzicu i otić doktoru i onda radije po netu šire paniku i na kraju ispadne da kada pogledate bilo koji madež na sebi da ste najvjerojatnije na samrti i primi vas panika, a to može prouzrokovati još više psihičke štete, nego li i sama potencijalna mogućnost da možda imate kakav melanom u ranoj fazi.

Zato treba tražit i stranice na drugim jezicima ako vas nešto zanima jer je sadržaj puno opširniji i kvalitetniji.
Nije svaki svrab madeža znak da imate melanom, pa čak niti bol u madežu na dodir (što sam isto imao problem s time) znak da je to melanom. Većina promjena na madežima su bezopasne, no postoje i one opasne.
Melanom može nastati na postojećem madežu, a može nastati i na potpuno zdravom i čistom dijelu kože kao novonastala fleka ili izraslina.

Mislim da je i jako bitan instinkt u svemu tome. Ako vam instinkt govori da neki madež nije u redu, odite s njime dermatologu. Melanom u većini slučajeva niti ne boli, niti krvari, niti ne izgleda strašno sve dok nije prekasno. Po netu se uglavnom mogu naći slike melanoma u svojim najgorim stadijima što je isto donekle dezinformirajuće.

Čuvajte se, pratite promjene na sebi (pogotovo neke nagle) i naručite se dermatologu na pregled barem jednom u godinu-dvije.

M Renata
24.12.2013., 16:32
Evo, samo da javim da sam skinuo svoj madež i dobio patohistološki nalaz i nije melanom po onome što su oni zaključili, već mi je samo rečeno da je sve OK.

Super, super!!:rock: