PDA

View Full Version : Madeži - pitanja, otklanjanje, operacija...

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12

hrvoje dr.
11.09.2011., 13:06
Trebam se naručiti za pregled i odstranjivanjje madeža, dr. opće prakse mi je dao uputnicu i napisao za to opća kirurgija. Želim se naručiti preko maila (centralno naručivanje pacijenata) ali ne znam gdje pošto ne mogu naći gdje na internetu. hvala :)
Na internetskoj stranici bolnice.

molanie
11.09.2011., 13:18
ja sam jučer uklonila 5 madeža, bolilo me jedino davanje anestezije, sad me malo zateže na tim mjestima al' sve u svemu nije strasno
jedan nije izgledao bas najbolje pa sad nestrpljivo čekam nalaz

A gdje si ih istla ukloniti?

Judy
12.09.2011., 21:30
A gdje si ih istla ukloniti?

U Merkur

brunella
13.09.2011., 08:53
Lijepo molim informaciju. Nemam dopunsko osiguranje, imam uputnicu. Koliko kosta skidanje madeza(imam ih dva) u bolnici? I koliko se placa analiza madeza na patologiji?hvala.

Mathan
15.09.2011., 18:38
Otkrio sam jedan madež koji mi je sumnjiv...
nalazi se na abdomenu, a ranije ga nisam primijetio jer nije na vidljivom dijelu torza i jer sam prilično dlakav.

Kružni je i ispupčen, manjih dimenzija (promjera oko 3 mm), boje bijele kave osim na jednom manjem mjestu na rubu gdje je dijelom tamne boje. Zabrinuo sam se jer sam čuo da je višestruka koloracija moguć simptom opasnosti.

Molim za mišljenje?

hrvoje dr.
15.09.2011., 20:18
Otkrio sam jedan madež koji mi je sumnjiv...
nalazi se na abdomenu, a ranije ga nisam primijetio jer nije na vidljivom dijelu torza i jer sam prilično dlakav.

Kružni je i ispupčen, manjih dimenzija (promjera oko 3 mm), boje bijele kave osim na jednom manjem mjestu na rubu gdje je dijelom tamne boje. Zabrinuo sam se jer sam čuo da je višestruka koloracija moguć simptom opasnosti.

Molim za mišljenje?
Mislim da je ništa,ali za svaku sigurnost obratite se dermatologu.

NećešRazbojniče
15.09.2011., 22:32
Lijepo molim informaciju. Nemam dopunsko osiguranje, imam uputnicu. Koliko kosta skidanje madeza(imam ih dva) u bolnici? I koliko se placa analiza madeza na patologiji?hvala.

Skidanje madeža 50 kn
Analiza 150 kn

Faptastic
20.09.2011., 12:54
Molila bih mali savjet. Naime, bila sam kod par privatnih dermatologa na pregledu i receno mi je da moram maknuti dosta madeza. I tako ja krenula to sad skidati. I neki dan kad sam isla po nalaze vec po ne znam koji put, sestra koja mi ih je davala vec me naravno upamtila jer stalno tamo visim i cudi se da kog boga toliko madeza vadim. Ja rekla da su crni, nepravilni, sumnjivi, a ona svejedno tvrdi da je to glupost.

Isto i s kirurzima. Jedni kazu treba sve van s vremenom jer je to rizik ostaviti....a drugi kazu ako je prvih par nalaza ok, da je smijesno dalje vaditi. Pa zar se to ne vadi radi PREVENTIVE?

Iako je par nalaza ok, ne mora znaciti da ce i drugi biti....kao sto mi opet neki drugi doktori kazu...kazu da njih sto moze biti ok, a jedan koma. Onda zasto neki size da skidam i preostale. :ne zna:

...pa ti sad budi pametan....

help! :confused:

Ja ih imam valjda 200, pa pošto nikad nisam bio na kontroli i uplašio se nekog članka na netu pregledao malo kako izgledaju ti sumnjivi. Naravno da sam na sebi našao sve od tih. Pošto kod nas nema dermatologa poslali su me odmah u kiruršku ambilantu gdje me je nekakav lik nabrzinu kao pregledao i rekao da je sve oke i da se to ne isplati vaditi jer svake godine pojavi se par novih :) E, sad... Ili je on apsolutno traljav u svom poslu ili ovi privatnici nagovaraju da se svaki vadi jer im je to u intere$u.

SuperCow
20.09.2011., 15:38
Mene zanima jel to uobičajeno da nakon uklanjanja madeža s leđa ostanu veliki ožiljci? Jer vidim da vas je dosta pisalo kak su vam ostali ožiljci ali je to na leđima pa je očekivano :confused:
Meni su ostala dva od 2 cm, ljubičasti, udubljeni, a kod Bagatina sam to radila pa kad im vidim reklame na svim mogućim portalima, kao super estetski kirurzi, dođe mi da plačem :zubo:

NećešRazbojniče
20.09.2011., 23:44
Mene zanima jel to uobičajeno da nakon uklanjanja madeža s leđa ostanu veliki ožiljci? Jer vidim da vas je dosta pisalo kak su vam ostali ožiljci ali je to na leđima pa je očekivano :confused:
Meni su ostala dva od 2 cm, ljubičasti, udubljeni, a kod Bagatina sam to radila pa kad im vidim reklame na svim mogućim portalima, kao super estetski kirurzi, dođe mi da plačem :zubo:

Istina, na leđima je koža debela i zbog toga je teže izvršit operaciju. I sam imam na leđima ne baš lijep ožiljak, ali svakako je ljepše ovako nego sa displastičnim madežom.

Danas sam odstranio 6. madež sa tijela, ima li netko da je bolji?

Judy
22.09.2011., 19:42
Istina, na leđima je koža debela i zbog toga je teže izvršit operaciju. I sam imam na leđima ne baš lijep ožiljak, ali svakako je ljepše ovako nego sa displastičnim madežom.

Danas sam odstranio 6. madež sa tijela, ima li netko da je bolji?

ja sam danas skinula jos dva sa ledja
ukupno 7

ožiljci su zaista minimalni (vrat i trbuh), PHD je ok, sve u svemu ja happy :)

molanie
22.09.2011., 20:31
ukupno 7

Gdje si ih uklonila? moze i na pm.. :)

Judy
22.09.2011., 21:21
Gdje si ih uklonila? moze i na pm.. :)

U Merkuru (pise par postova iznad :) )

NećešRazbojniče
22.09.2011., 23:46
ukupno 7

Ja još u ponedjeljak idem 2 izvadit, tako da će vjerojatno doć na 8.
Ti si napisala da su ti odjednom 5. uklonili, kad bi barem i ja tako mogao.
Dosad sam vadio u dvije različite bolnice, i u obje vade max 2 madeža odjednom.

marre30
27.09.2011., 19:33
moj doc opće prakse mi je preporučio pregled madeža,neznam ni sama gdje da se naručim a da ne čekam 7 gladnih godina....
pretpostavljam da će mi taj madež ići na uklanjanje jer je velik i crn tako da me i to čeka
ako idem privatno koliko me to košta?svakako bi uzela i phd?jel se da analiza obaviti na uputnicu,a uklanjanje i pregled privatno?cijena?
hvala unaprijed na pomoći i savjetima

NećešRazbojniče
28.09.2011., 12:15
moj doc opće prakse mi je preporučio pregled madeža,neznam ni sama gdje da se naručim a da ne čekam 7 gladnih godina....
pretpostavljam da će mi taj madež ići na uklanjanje jer je velik i crn tako da me i to čeka
ako idem privatno koliko me to košta?svakako bi uzela i phd?jel se da analiza obaviti na uputnicu,a uklanjanje i pregled privatno?cijena?
hvala unaprijed na pomoći i savjetima

Ne, ako ćeš kod privatnika onda moraš sve kod njih, a sveukupno oko 700 kn ( 500 odstranjivanje, a 200 phd).

Jel netko pokušavao skinut madež prirodnim putem? ja čitao da se može skinut tretirajući madež neko vrijeme sa octom ili cvjetačom. I da on odpadne sam od sebe nakon nekog vremena. Jedino me brine jer znam da to nije skroz bezopasno.

marre30
28.09.2011., 18:56
Ne, ako ćeš kod privatnika onda moraš sve kod njih, a sveukupno oko 700 kn ( 500 odstranjivanje, a 200 phd).

Jel netko pokušavao skinut madež prirodnim putem? ja čitao da se može skinut tretirajući madež neko vrijeme sa octom ili cvjetačom. I da on odpadne sam od sebe nakon nekog vremena. Jedino me brine jer znam da to nije skroz bezopasno.

hvala ti na odgovoru
a što se tvog pitanja tiče ja se ne bi usudila s tim baš igrati,mislim vjerovatno je izvedivo da madež otpadne tretiran nečim ali pitanje je da li bi cijeli bio uklonjen onako kako ga recnu,a bez phd-a pogotovo se ne bi usudila

NećešRazbojniče
28.09.2011., 23:59
hvala ti na odgovoru
a što se tvog pitanja tiče ja se ne bi usudila s tim baš igrati,mislim vjerovatno je izvedivo da madež otpadne tretiran nečim ali pitanje je da li bi cijeli bio uklonjen onako kako ga recnu,a bez phd-a pogotovo se ne bi usudila

Opet s druge strane kad razmislim malo bolje, ako imaš neki madež za koji si sigurna da je benigan, ako nije mijenjao boju ni oblik, zašto ne probat.
Pogotovo ako ne želiš da ostane ožiljak na tome mjestu.

Još sam čitao da imaju nekakve kreme za uklanjanje madeža. Madež se njime maže i nakon nekoliko tjedana otpadne i ne ostane apsolutno nikakvi ožiljak.
Jednom sam čak gledao video o tome i stvarno je stvar preodlična.
Samo ima i to naravno svoju manu, to ne košta mislim ispod 1000 kn. :rofl:

čokica
04.10.2011., 14:18
pozdrav svima! evo i ja spadam među one koji imaju puno madeža po sebi i konačno sam definitivno odlučila da skinem one najveće.molim za pomoć one koji su nedavno bili u vinogradskoj u zg da li znaju koliko se čeka za pregled.htjela bi to rješiti preko zime tak da ako moram čekati 6 mjeseci idem u neku drugu bolnicu.hvala

Piko1985
10.10.2011., 11:44
ej,

jel itko išao privatno kod dermatologa na pregled a onda u bolnicu na vađenje?
naime, ja bila par puta na pregledu na šalati, i nebi hvala više... tako da idem ovaj tjedan kod privatnika ali bi htjela vadit u bolnici pošto su cijene kod ovih povelike... a i nekako bolnica je bolnica....

SugarPlum
10.10.2011., 15:31
ej,

jel itko išao privatno kod dermatologa na pregled a onda u bolnicu na vađenje?
naime, ja bila par puta na pregledu na šalati, i nebi hvala više... tako da idem ovaj tjedan kod privatnika ali bi htjela vadit u bolnici pošto su cijene kod ovih povelike... a i nekako bolnica je bolnica....

Zašto ti je šalata loša?
Ja sam tamo skinula 8 komada i skroz sam zadovoljna svime, posao su odradili odlično, a još su k tome prema svakom pacijentu jako ljubazni. Sestre su zakon, uvijek dočekaju s osmijehom, doktorica je isto super. Svaki nalaz mi je bio super i ne vidim apsolutno ništa čime bi netko bio nezadovoljan :confused:

pozdrav svima! evo i ja spadam među one koji imaju puno madeža po sebi i konačno sam definitivno odlučila da skinem one najveće.molim za pomoć one koji su nedavno bili u vinogradskoj u zg da li znaju koliko se čeka za pregled.htjela bi to rješiti preko zime tak da ako moram čekati 6 mjeseci idem u neku drugu bolnicu.hvala

Evo, kao što sam gore napisala, ljudi na Šalati su zakon :mig:
Odi tamo :D
Enivej, ja sam dvije godine čekala za prvi pregled... Ne vjerujem da je igdje drugo situacija imalo drugačija.

Piko1985
10.10.2011., 16:40
Zašto ti je šalata loša?
Ja sam tamo skinula 8 komada i skroz sam zadovoljna svime, posao su odradili odlično, a još su k tome prema svakom pacijentu jako ljubazni. Sestre su zakon, uvijek dočekaju s osmijehom, doktorica je isto super. Svaki nalaz mi je bio super i ne vidim apsolutno ništa čime bi netko bio nezadovoljan :confused:

Evo, kao što sam gore napisala, ljudi na Šalati su zakon :mig:
Odi tamo :D
Enivej, ja sam dvije godine čekala za prvi pregled... Ne vjerujem da je igdje drugo situacija imalo drugačija.

ma nek me šalje tamo na uklanjanje, nemam ništa protiv...
ali išla sam tamo na par pregleda za madeže.. prvi put mi je bila super doktorica.. i stvarno sam bila zadovoljna, da bi mi ova zadnji put kad sam bila pitala - a zašto sam ja došla? a lijepo piše kontrola svakih pola godine....
a i iskreno nije mi se svidjelo to što sam čekala cijeli dan za 5 minuta unutra...
ovo ljeto sam dobila gadnu alergiju na sunce tako da želim i o tome sa doktoricom porazgovarat.... a nekako mi se čini da gore to neću dobit....

katrin91
10.10.2011., 22:30
pozdrav svima! ja imam dosta madeza po tijelu i nisam do sad se pregledavala / jer sam glupa / ali bila sam neki dan mi je jedan na vratu malo se zacrvenio tj. jos se crveni i malo se izbocio odma sam isla kod doktorice da mi da uputnicu za dermatologa... sto se smatra pod ,, rano otkrivenim '', koliko vremena? unaprijed hvala. :)

Judy
11.10.2011., 08:03
pozdrav svima! ja imam dosta madeza po tijelu i nisam do sad se pregledavala / jer sam glupa / ali bila sam neki dan mi je jedan na vratu malo se zacrvenio tj. jos se crveni i malo se izbocio odma sam isla kod doktorice da mi da uputnicu za dermatologa... sto se smatra pod ,, rano otkrivenim '', koliko vremena? unaprijed hvala. :)

kao prvo, smiri se :)
da ga možda nisi slučajno ogrebala ili iziritirala sa nečim pa se zato crveni?
ja sam imala 3 na vratu i znali su mi se iziritirati od nakita, parfema, dolčevite...
nedavno sam ih skinula 7, s tim da je jedan izgledao jako lose
svi koji su ga pregledali (moja doktorica, dermatolog i kirurg koji ga je skidao) su rekli da ga moram sto prije ukloniti, pa je na kraju phd nalaz bio dobar, tako da otkloni te crne misli i samo odi na pregled
sigurna sam da će sve biti ok
javi kako je proslo :mig:

hrvoje dr.
11.10.2011., 10:03
Obavite što prije pregled dermatologa. Mislim da nije ništa maligno.

katrin91
11.10.2011., 17:12
hvala na odgovorima :)) ic cu u dermatologa ovih dana privatno ako se ne uspijem narucit ovdi kod nas normalno ;)
a sta je najtragicnije ajmo rec da ga jesam ogrebala prije 2 dana. sad se vise ne crveni... vratija je svoju normalnu boju, mozda malo svjetliju ali nisam iskrneo puno isla za njim pa ni ne mogu sa sigurnoscu rec ;) ma idem ja pregledat sve, pa ako ne daj Boze treba sta skidat da skinem ;) hvala opet i javim sta je bilo :D

katrin91
11.10.2011., 17:13
hvala na odgovorima :)) ic cu u dermatologa ovih dana privatno ako se ne uspijem narucit ovdi kod nas normalno ;)
a sta je najtragicnije ajmo rec da ga jesam ogrebala prije 2 dana. sad se vise ne crveni... vratija je svoju normalnu boju, mozda malo svjetliju ali nisam iskrneo puno isla za njim pa ni ne mogu sa sigurnoscu rec ;) ma idem ja pregledat sve, pa ako ne daj Boze treba sta skidat da skinem ;) hvala opet i javim sta je bilo :D

katrin91
12.10.2011., 19:09
evo samo da javim da sam bila na pregledu i dala mi je doktorica kremu neku i losion da mazem madez 8 dana pa da opet dodem na kontrolu. ;) a druge sve je pogledala i rekla hvala Bogu da su svi ok, ali ja bi tila skinit neke pa sam je pitala za savjet i ic cu skinit nadam se 2 - 3 ipak. ruzni su :)

Electra8472
20.10.2011., 14:25
evo da vam se i ja malo prikljucim :)

inace imam dosta madeza, vecinom manjih. prije 4 godine sam skidala dva najveca madeza, ostao je oziljak, iako sam bila privatno to skidat.

no, jutros sam se zabrinula kad sam vidila da mi je narastao novi madez, na nozi, na malom prstu, i to preko noci. inace vece madeze koje imam, imam stvarno dugo, jedino su mi se pojavljivali oni sitni, koji nisu izboceni.

ovaj novi je na malom prstu i ima sigurno 5-6 mm u promjeru, izbocen je 1-2 mm. ali me brine kako se mogao preko noci pojavit; sinoc ga sigurno nije bilo. inace, pravilan je, okrugao; rubovi nisu izboceni, sredina jest, te su rubovi mrvicu svjetliji.

pretpostavljam da niste dozivili da se madez povuce? ja se sad nadam da ga sutra ujutro nece biti. :503:

inace bih ga trebala otici skidati, naravno, s tim da imam jos par kandidata koje bi isto trebala skidati. no, ne znam gdje. u bolnici cu cekat red stoljecima, a sa privatnikom nisam bila zadovoljna (dobro skidanje madzea je bilo OK, ali poslije sam operirala urasle nokte na isto mjesto).

Bakile
23.10.2011., 11:47
Od rodjenja, na grudima imam jedan mladez na kog posebno pazim, a inace izgleda kao "grozdic". Kao da je sastavljen iz vise delova. Dakle, nije "jedinstvena celina".

Pre 3-4 godine je desna polovina otpala sama od sebe, bez bola, bez icega, i delovalo je kao da ce se osusiti, medjutim "obnovio" se sam i do skoro izgledao isto kao i pre.

Sad je ponovo otpala ta ista polovina i sad jos vise deluje da ce da otpadne i osusi se ceo. Ispod te polovine koja je sad otpala se vidi kao braonkasta "podloga" a ova polovina koja je tu je tamnije boje (oduvek je i bio dosta crnkast).

Da li je normalno da se madez tako sam susi i "raspada"? Nema promene velicine, ne svrbi, ne pece.....sve je normalno, sem sto se on susi.

El Gato Félix
23.10.2011., 13:30
Od rodjenja, na grudima imam jedan mladez na kog posebno pazim, a inace izgleda kao "grozdic". Kao da je sastavljen iz vise delova. Dakle, nije "jedinstvena celina".

Pre 3-4 godine je desna polovina otpala sama od sebe, bez bola, bez icega, i delovalo je kao da ce se osusiti, medjutim "obnovio" se sam i do skoro izgledao isto kao i pre.

Sad je ponovo otpala ta ista polovina i sad jos vise deluje da ce da otpadne i osusi se ceo. Ispod te polovine koja je sad otpala se vidi kao braonkasta "podloga" a ova polovina koja je tu je tamnije boje (oduvek je i bio dosta crnkast).

Da li je normalno da se madez tako sam susi i "raspada"? Nema promene velicine, ne svrbi, ne pece.....sve je normalno, sem sto se on susi.

Znate li možda svoju točnu dijagnozu?

Prema opisu promjene, moglo bi se raditi o vrsti epidermalnog madeža koji se naziva verukozni (bradavičasti) madež, naevus epidermalis verrucosus.

Ako je tomu tako, onda treba reći da ovaj tip madeža, u pravilu, maligno ne alterira, tj. ne dolazi do njegove zloćudne promjene.

Međutim, svaki tip madeža, pa tako i ovaj zahtijeva praćenje i ukoliko dođe do bilo kakvih promjena, treba otići na pregled dermatologu.

S obzirom da ste Vi uočili da se nešto događa, svakako Vam sasvjetujem da otiđete na pregled dermatologu.

El Gato Félix
23.10.2011., 13:31
Odgovorio sam Vam ovdje: http://www.forum.hr/showthread.php?t=46420&page=89

Tema već postoji.

Bakile
23.10.2011., 13:41
Po opisu karakteristika bradivacistog mladeza rekao bih da je bas o njemu rec. Zakazacu pregled kod dermatologa svakako. Hvala na odgovoru. :)

girl333
28.10.2011., 16:29
Pozdrav! Imam par madeža koje bi htjela ukloniti pa me zanimaju vase preporuke za plasticne kirurge u Zagrebu, dakle ne zelim oziljke :mig: Prvenstveno me zanima koliko bi to sve trajalo i cijene.. ?

ultras1983
02.11.2011., 15:34
Pozdrav,zanima me kako prekriti madež na licu,a da se ne primjeti uopće...postoji li sto da se on privremeno prekrije a da se ne primjeti,puder nije bas toliko dobar.
Moze li se prekriti sa Avene Couvrance korektor?
Hvala

Electra8472
09.11.2011., 19:45
pitanje: je li netko uklanjao madeze laserom? da li se tako moze ukloniti bilo koji madez? imam dva izbocena madeza na licu, pa zato pitam. ne bi htjela velik oziljak.

El Gato Félix
09.11.2011., 21:15
Poštovana,

Kako sam već pisao odgovor na sličan upit, citirat ću svoj tadašnji odgovor:

Potrebno je da iskusni stručnjak procijeni je li neku pigmentiranu tvorbu uopće moguće otkloniti laserom jer to nije uvijek moguće. Nadalje, odstranjivanje nekih vrsta madeža laserom ne daje dobar terapijski uspjeh. Zatim, neki se madeži ne smiju otklanjati laserom jer se zbog sumnjiva izgleda moraju kirurški odstraniti i poslati na patohistološku analizu.

Uvijek treba na imati na umu da je terapija prvog izbora za madeže kirurška, a iznimke su moguće samo u posebnim okolnostima, kada su promjene lokalizirane na osjetljivim mjestima, gdje postoji mogućnost izraženijih ožiljačnih promjena.

Dakle, mora se obaviti pregled, vidjeti jesu li madeži "sumnjivi" i o kakvoj se vrsti madeža radi, a potom se može razmotriti i ta mogućnost.

nikikita
19.11.2011., 17:01
pozz,

imam na stomaku smeđi mladež ispupčeni i to dobro :-), veličina ko malo zrno graška... neki dan sam se noktom ubola u kut madeža i danas sam vidjela
da je madež pocrnio dosta, i mjenja mu se površina , kao da je truoooo :eek:

trebam li do doktora, ako se mjenja iznutra nekako mi ne miriše na dobro :eek:

El Gato Félix
19.11.2011., 21:29
Poštovana,

Ukoliko primjećujete da se s madežom nešto zbiva, da dolazi do nekakvih promjena, otiđite k liječniku da to pogleda i uputi Vas na daljnju obradu, kod dermatologa.

Jedino tako možete biti sigurni imate li razloga za zabrinutost ili ne. Preko foruma nikad ne možete biti sigurni.

Lijepi pozdrav. :)

Bakile
28.11.2011., 22:48
Imam mali madez, kao flekicu, odnosno tackicu, velicine oko 2 mm na prstu, a pojavio mi se pre nekoliko meseci.

E sad imam obicaj da "detaljno" pregledam madeze, a kod tog sam primetio da je delimicno crn. Znaci jedan deo je braon, ali kao da ima crnu "liniju" na njemu, te je "polu crn, a polu braon".

Ne svrbi, ne pece, nije crven, upaljen, sve je normalno..........moze li tako mali madez - flekica biti delimicno crn a delimicno braon?

El Gato Félix
29.11.2011., 07:05
Madeži koji su tipični imaju jednoliku pigmentaciju, okruglastog su ili ovalnog oblika i oštro ograničeni od okolne kože.

Bakile
29.11.2011., 12:53
Znaci pretpostavljate da se radi o atipicnom madezu? A samo mi recite, pre nego sto odem sutra kod dermatologa, da li mislite da je samo ovo sto sam naveo znak da se vec radi o karcinomu ili bi jednostavno trebao da se pregleda madez od strane dermatologa?

Sashica
29.11.2011., 14:45
Može li mi netko preporučiti dobrog privatnika za pregled madeža cijelog tijela i koliko košta? Hvala!

El Gato Félix
29.11.2011., 16:37
Znaci pretpostavljate da se radi o atipicnom madezu? A samo mi recite, pre nego sto odem sutra kod dermatologa, da li mislite da je samo ovo sto sam naveo znak da se vec radi o karcinomu ili bi jednostavno trebao da se pregleda madez od strane dermatologa?

Poštovani,

Činjenica jest da je tipičan madež onaj koji je jednoliko pigmentiran i takva se pojava smatra "normalnom" odnosno uobičajenom.

Ovaj madež, kojeg ste opisali, ne bi zadovoljavao niti sve kriterije atipičnog madeža, pogotovo ako mu je najveći promjer 2 mm. Madeži takve veličine u pravilu nisu zloćudni.

Tako da mislim da razloga za zabrinutost vjerojatno nemate, ali donijeli ste dobru odluku kada ste se odlučili na pregled.

Zapravo sam to želio i poručiti - da pregledate taj madež pa da možete biti mirni.

Čak i ako Vas dermatolog bude porpijeko gledao što dolazite zbog takvog madeža (jer je on uistinu malen), ne dajte se smesti. Neka se madež temeljito pogleda radi Vašeg mira.

Javite što je rekao dermatolog.

Bakile
29.11.2011., 18:30
^^ Zahvaljujem ponovo na ovim recima. Hvala Vam puno. Sutra je pregled, i nadam se da ce sve biti ok.

tinchii
30.11.2011., 11:35
Bila sam jučer na kirurškom odstranjivanju madeža s tim da je odstranjen samo površinski.. dakle nemam niti jedan šav!! i brinem se jer mi nije jasno zašto madež nije uklonjen u potpunosti!??

bio je kao bradavica i u nazad godinu dana je počeo neobično rasti..što doktora nije pretjerano brinulo.

i jedan trenutni problem je što mi se gaza zalijepila za leđa i ne znam kako da ju skinem -.-

El Gato Félix
30.11.2011., 12:12
Je li madež izgledao sumnjivo i je li nakon odstranjivanja poslan na PHD-analizu?

tinchii
30.11.2011., 12:20
Koliko znam poslan je na citološku analizu, sad ne znam je li to to i što konkretno rade na analizi. Madež sam po sebi doktoru nije bio sumnjiv, bio je na nezgodnom mjestu i dosta izbočen.

Više sam ja u panici jer nisam znala da se madeži mogu ukloniti samo sa površine.. i ne znam koje to rizike nosi sa sobom, ako ih uopće ima.

El Gato Félix
30.11.2011., 16:48
Madež je poslan na PHD-analizu (citološka analiza se radi iz obrisaka i punktata). Pričekajte sada rezultate PHD-a, a na kontroli kirurga bi bilo najbolje pitati za objašnjenje. Naime, činjenica jest da se madeži uklanjanju totalnom ekscizijom, što znači da se tvorba treba odstraniti u cijelosti, a od ovoga treba odstupiti samo onda kada je tvorba prevelika.

Ukoliko bude potrebno, možete obaviti pregled kod dermatologa koji će temeljem PHD-nalaza i izgleda ostatka promjene procijeniti imate li indikaciju za ponavljanje zahvata i odstranjivanja ostatka tvorbe u cijelosti.

Bakile
02.12.2011., 14:38
Bio sam kod deramtologa i sve je ok. Samo je pogledala madez (bez udubljivanja) i rekla da je sve normalno. Iskoristio sam pa sam obavio pregled i ostalih (vecih doduse) madeza i svi su mi ok. Ceo pregled nije trajao duze od 2 minuta. Bio sam u bolnici inace kod dermatologa.

Sad mi je svakako lakse :)

El Gato Félix
02.12.2011., 21:00
Drago mi je da je sve u redu. Hvala što ste javili. Želim Vam svako dobro. :top:

Bakile
03.12.2011., 08:30
Hvala i Vama. Svako dobro :)

adoni7
07.12.2011., 20:01
poz, Imam 2 madeža na vrlo čudnom mjestu: penisu. Jedan koji je veći(cca 0.5 cm) nalazi se na sredini, dok je drugi(cca 0.2 cm) više gore prema kožici. Zanima me koja je rizičnost takvog madeža jer se nalazi na mjestu koje je pod redovitom rastezanju :) Malo mi je neugodno radi toga dermatologu, a i neznam kolko oni imaju često praksu pregledavat intimne djelove.
Sjećam se prije dvije godine kad sam zadnji put bio na pregledu doktor je pregledavao nekim malim povečalom koji bi stavio na madež i onda približio glavu, pa mi je to malo čudno što se tiče intimnog djela. Jel postoji kakav drugi način za pregled tog madeža i jeli trebam bit zabrinut zbog madeža na tom djelu?

El Gato Félix
08.12.2011., 09:47
Poštovani,

Uobičajena je praksa da se na madeže na spolovilu gleda kao i na madeže na drugim dijelovima tijela. Dakle, ako postoje promjene madeža (pravilo ABCDE; asimetrija, nepravilni rubovi, promjena boje, povećanje postojećeg madeža, promjena postojećeg madeža, svrbež, ranice, krvarenje, upala, izdizanje madeža), madež se smatra sumnjivim i potrebno je napraviti pregled (također po istom principu kao i na drugim dijelovima tijela, kako ste već i opisali) a nakon toga, prema procjeni, odstraniti takav madež.

Također, prema mišljenjima dermatologa, ako je madež podložan stalnoj iritaciji, savjetuje se njegovo odstranjenje.

U slučaju bilo kakvih sumnji jedino ispravno rješenje jest da se konzultirate s dermatovenerologom, što Vam preporučujem, jer preko foruma ne možemo pregledati madeže i isključiti da se radi o sumnjivom madežu.

vegga
11.12.2011., 17:08
Lani sam vadila jedan madež na način da je izvađen i zatim nije šivano nego na tom dijelu ranu spale da nema krvarenja..madež je poslan na phd analizu...e sad trebam vaditi jos dva madeža, također atipična pa ne znam dal se odluciti na ovaj nacin kod istog kirurga ili je bolje klasično vađenje sa šivanjem...čini mi se da na klasični nacin izrezu veci dio kože nego kod drugog načina...

da, zove se radiokirurgija i obavljena je u KBC Rijeka

stefandelic
17.12.2011., 16:40
Povrijedio sam rodjeni madez malo krvari- jel to opasno?

Lesli Eldridž
17.12.2011., 16:58
U ogromnom broju slučajeva nije opasno. Znamo svi za priče da ih ne treba dirati, ali dešava se da se malo nakine i da prokrvare. Da bi se javile zločudne promjene potrebno je i nešto vremena, ali da bi bio miran otiđi kod liječnika specijaliste neka ti to malo pogleda. Sretno...

stefandelic
17.12.2011., 17:13
U ogromnom broju slučajeva nije opasno. Znamo svi za priče da ih ne treba dirati, ali dešava se da se malo nakine i da prokrvare. Da bi se javile zločudne promjene potrebno je i nešto vremena, ali da bi bio miran otiđi kod liječnika specijaliste neka ti to malo pogleda. Sretno...

Hvala :mig:

IdFightForYou
21.12.2011., 13:40
novi sam ovdje i doso sam jer imam nekoliko pitanja vezana uz ovu temu..Imam jako jako puno madeža..svuda..nekoliko po vratu, po trbuhu, leđima. Neki su veći neki manji, ali ima ih 7-8 koje bi obavezno htio maknut..već sam neke micao, ali ne svojom voljom, nego savjetom dermatologa jer su se smatrali malo opasnim..sada je sve ok. imam ožiljke, ali mi se to baš ne sviđa.htio bi micat najviše ovih nekoliko na vratu, po mogućnosti laserom ili bilo kako drukčije samo da nebude ožiljak!Pa imam nekoliko pitanja:

1. Rade li to(uklanjanje laserom) samo privatno ili ima neka druga varijanta?
2.jeli mozda netko od vas u zadnje vrijeme tako uklanjao madeže i gdje?(po mogucnosti zg i zagrebacka zupanija)
3.koliko kosta
4. kolka je mogucnost da operacija ne uspije?
5. kolko traje oporavak od operacije i kakav je? jeli isti kao i kad se kirurski otklanja?

Ovo ko da sam ja xd. Samo što ja prije nisam ništa otklanjala.

crocandy69
21.12.2011., 14:22
koliko traje oporavak od uklanjanje madeza?

natty0
22.12.2011., 22:08
imam i ja problem s jednim madežom i to na licu, točnije na čelu. jednom sam se slučajno ogrebala po njemu (otprilike prije 3-4godine) i u zadnje vrijeme sam primjetila da počinje blijediti. oko 5-6mm je i izdignut je od ostatka kože. nikad zbog toga nisam bila kod liječnika i sad bih htjela otići, što iz zdravstvenih što iz estetskih razloga, ali ne znam gdje otići. inače sam iz osijeka pa ako zna neko kako što i gdje...molim vas pomoć

Ringostarr
25.12.2011., 09:33
Imam 16 godina i prije otprilike 3 mjeseca sam vidio na tjemenu jedan madez promjera oko 5-6mm. Ne mogu reci jel novi ili je tu otprije jer mi se na toj strani bas kosa mrvicu prorijedila u odnosu na drugu stranu(neznam zasto) pa ga zato mogu vidjeti. Da je na toj drugoj strani ne bi ga mogao vidjeti. Pravilan je i crno smede boje. Inace, oduvijek imam puno madeza isto kao moj otac. On ih ima bas jaaako puno pogotovo po ledima. Ja imam isto desetak srednje velikih po ledima, jedan nepravilni na ramenu i ono sto me malo tjesi u mojoj trenutnoj paranoji- jedan promjera 8mm na prsima isti kao ovaj sa tjemena samo jos malo ruzniji i veci. Njega imam oduvijek samo se s vremenom malo povecao. Ima i crne i smede na sebi. Znam da cete mi reci odi doktoru. Ali dajte mi neka misljenja- kolike su sanse da je to melanom?, koliko se cesto pojavljuje u mojoj dobi? U kolikom razdoblju se primjecuju promjene na madezu?
I sve ostalo. Pokusajte me ne isplasiti jer sam dovoljno zabrinut vec.
Hvala.

El Gato Félix
25.12.2011., 10:21
koliko traje oporavak od uklanjanje madeza?

S obzirom da forumaši najviše vole čuti iskustva "iz prve ruke", evo jednog koje je, po mojem mišljenju, jako dobro opisano:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=34363914&postcount=1664
http://www.forum.hr/showpost.php?p=34374428&postcount=1668

imam i ja problem s jednim madežom i to na licu, točnije na čelu. jednom sam se slučajno ogrebala po njemu (otprilike prije 3-4godine) i u zadnje vrijeme sam primjetila da počinje blijediti. oko 5-6mm je i izdignut je od ostatka kože. nikad zbog toga nisam bila kod liječnika i sad bih htjela otići, što iz zdravstvenih što iz estetskih razloga, ali ne znam gdje otići. inače sam iz osijeka pa ako zna neko kako što i gdje...molim vas pomoć

Konkretno ime i prezime liječnika Vam ne mogu dati jer nisam iz Osijeka, no ispravan put je sljedeći: najprije se konzultirajte sa svojim obiteljskim liječnikom koji će već procijeniti je li potrebno da madež pogleda dermatolog ili bi bilo dobro da pregled odmah obavi kirurg koji će madež odstraniti (s obzirom na lokaciju, najbolje bi bilo da to bude otorinolaringolog, maksilofacijalni kirurg ili plastični kirurg).

Imam 16 godina i prije otprilike 3 mjeseca sam vidio na tjemenu jedan madez promjera oko 5-6mm. ....Pravilan je i crno smede boje.

Bez pregleda nije moguće reći je li madež sumnjiv ili nije, no ovo što ste naveli, više bi išlo u prilog dobroćudne promjene, tj. madeža. Ponavljam, bez pregleda, to se ne može tvrditi!

Inace, oduvijek imam puno madeza isto kao moj otac. On ih ima bas jaaako puno pogotovo po ledima. Ja imam isto desetak srednje velikih po ledima, jedan nepravilni na ramenu i ono sto me malo tjesi u mojoj trenutnoj paranoji- jedan promjera 8mm na prsima isti kao ovaj sa tjemena samo jos malo ruzniji i veci. Njega imam oduvijek samo se s vremenom malo povecao. Ima i crne i smede na sebi.

Vi biste svakako trebali otići na pregled iz nekoliko razloga: imate puno madeža, imate i jedan veći madež koji se malo povećao i ima nejednoliku pigmentaciju.

Što se nekih općih podataka o melanomu tiče, činjenica jest da se oboljeti može u svakoj životnoj dobi, najčešće između 20. i 60. godine života. Što se tiče vremenskog perioda nastanka promjena u madežu, to ovisi o tipu melanoma, tako ima nekih kod kojih nastanak traje svega nekoliko mjeseci do onih kod kojih se promjene događaju unutar nekoliko godina.

Sve u svemu, savjetujem Vam pregled madeža kod dermatologa.

natty0
25.12.2011., 13:57
hvala vam puno na pomoći. to mi je trebalo baš...uputstvo što najprije napraviti

Ringostarr
26.12.2011., 23:14
Bez pregleda nije moguće reći je li madež sumnjiv ili nije, no ovo što ste naveli, više bi išlo u prilog dobroćudne promjene, tj. madeža. Ponavljam, bez pregleda, to se ne može tvrditi!

Vi biste svakako trebali otići na pregled iz nekoliko razloga: imate puno madeža, imate i jedan veći madež koji se malo povećao i ima nejednoliku pigmentaciju.

Što se nekih općih podataka o melanomu tiče, činjenica jest da se oboljeti može u svakoj životnoj dobi, najčešće između 20. i 60. godine života. Što se tiče vremenskog perioda nastanka promjena u madežu, to ovisi o tipu melanoma, tako ima nekih kod kojih nastanak traje svega nekoliko mjeseci do onih kod kojih se promjene događaju unutar nekoliko godina.

Sve u svemu, savjetujem Vam pregled madeža kod dermatologa.

Hvala vam, vec sam razgovarao sa roditeljima. Naime, moj tata kao sto sam rekao ima puno madeza i bas je u procesu otklanjanja nekih sa lica pa sljedeci put kad ce ic kod dermatologa, idem sa njim!

Nego, zanima me nesto. Malo mi se kosa prorijedila na tom dijelu u blizini madeza pa sam ga zato i uocio. Moze li to biti povezano sa tim madezom ili je slucajnost? Znam da se razvijam i to sve pa je vjerojatno zbog tog.

Promjenio sam i frizera u meduvremenu pa moze i to bit.

El Gato Félix
27.12.2011., 17:21
Ne vjerujem da je žarišno prorjeđivanje kose (ako uopće jest žarišno) povezano s madežom. Odluka koju ste donijeli čini mi se dobrom idejom.

girl333
03.01.2012., 10:13
zanima me da li mi moze moj lijecnik opce prakse napisati uputnicu za uklanjanje madeža? Bila sam na pregledu kod dermatologa i rekao je da je s madezom sve ok ali ako ga zelim ukloniti to je moja odluka. Meni smeta zbog estetskih razloga. E sad, buduci da cujem da se za preglede u bolnicama u Zg ceka jako dugo zanima me da li mogu to izbjeci buduci da je vec pregledan pa odmah na uklanjanje? Ili moram bas na pregled u određenu bolinicu da bi mi ga tamo mogli ukolniti?

Htjela bi ga se samo sto prije rijesiti a privatnici su mi skupi... hvala :)

DraMaRi
03.01.2012., 10:25
Evo da ja odgovorim..
Skidala sam madeže na licu prije nekih 8 mjeseci i to sam krenula najviše zbog estetskih razloga (iako je na kraju ispalo da ih je trebalo skidat i iz nekih drugih razloga.. :mig:)
Otisla sam do svoje doktorice, pokazala koje madeže bi skinula, ona mi je dala uputnicu i to je to. Poslije me doktorica na maksilofacijalnoj kirurgiji pregledala i dala svoje mišljenje treba li skidati i sta (iako mislim da bi oni tamo izrezuckali i sta treba i sta ne treba :D)..

ultras1983
03.01.2012., 11:39
Pozdrav!
Imam vec dosta duze vrijeme jedan madež na licu , odlucio sam ga ukloniti, ali kod privatnika.Zanima me samo da li se svaki madež može ukloniti i da to uopce nije opasno, i da li mi privatnik moze garantirati da nece ostati veliki oziljak nakon skidanja...??
Hvala

El Gato Félix
03.01.2012., 14:51
Uklanjanje madeža neće potaknuti pojavu zloćudne preobrazbe mirnog madeža, ako ste to mislili pitati. Naime, u narodu još uvijek postoji mit (s mogućim tragičnim posljedicama) da je madeže bolje ne dirati da ne dođe do pojave "zla" (misli se na zloćudnu preobrazbu) što je apsolutno pogrešno i netočno.

Madeže možete odstraniti iz razloga što su sumnjivi, iz razloga što se nalaze na mjestu podložnom stalnoj iritaciji ili iz estetskih razloga.

Garancije za veličinu postoperativnog ožiljka nema jer neki ljudi imaju sklonost pojačanom stvaranju ožiljaka, čak i kad je zahvat savršeno izveden.

nickbosh
03.01.2012., 17:57
novi sam ovdje i doso sam jer imam nekoliko pitanja vezana uz ovu temu..Imam jako jako puno madeža..svuda..nekoliko po vratu, po trbuhu, leđima. Neki su veći neki manji, ali ima ih 7-8 koje bi obavezno htio maknut..već sam neke micao, ali ne svojom voljom, nego savjetom dermatologa jer su se smatrali malo opasnim..sada je sve ok. imam ožiljke, ali mi se to baš ne sviđa.htio bi micat najviše ovih nekoliko na vratu, po mogućnosti laserom ili bilo kako drukčije samo da nebude ožiljak!Pa imam nekoliko pitanja:

2.jeli mozda netko od vas u zadnje vrijeme tako uklanjao madeže i gdje?(po mogucnosti zg i zagrebacka zupanija)
3.koliko kosta
5. kolko traje oporavak od operacije i kakav je? jeli isti kao i kad se kirurski otklanja?

UglyKidJoe
03.01.2012., 18:16
zanima me da li mi moze moj lijecnik opce prakse napisati uputnicu za uklanjanje madeža? Bila sam na pregledu kod dermatologa i rekao je da je s madezom sve ok ali ako ga zelim ukloniti to je moja odluka. Meni smeta zbog estetskih razloga. E sad, buduci da cujem da se za preglede u bolnicama u Zg ceka jako dugo zanima me da li mogu to izbjeci buduci da je vec pregledan pa odmah na uklanjanje? Ili moram bas na pregled u određenu bolinicu da bi mi ga tamo mogli ukolniti?

Htjela bi ga se samo sto prije rijesiti a privatnici su mi skupi... hvala :)

Ne - ako se odlučiš, doktorica te šalje prvo na ORL (recimo na Vinogradsku) u Opću ambulantu i onda te tamo doktor/ica koji te pregleda naruči na ambulantni zahvat koji je za cca mjesec i pol do 2. Sada su nam takvi termni, više se ne može raditi jer imamo i po 10 pacijenata dnevno što je na rubu izdržljivosti.
Strpi se - ako je dosad bio gore, moći će još malo.

3.koliko kosta

Stvaranje ožiljaka ovisi o nekoliko faktora - kako se radi, čime se šiva ali i - kakva je tvoja koža. Ako je sklona ožiljcima, to je jednostavno tako i niti laser tu neće puno više moći reći.
No - da se izbjegnu ožiljci i pretjerano operiranje koje doista ne vodi nikamo, uklanjaju se samo oni madeži koje je dermatolog ocijenio kao opasnima.

Ja sam na ORL Vinogradska i mi radimo po preporuci naših dermatologa, koji su također počeli se uplitati u te vode ali - preporuka je ipak da se držiš kirurških struka što dermatolozi nisu.

Sashica
03.01.2012., 21:53
Ja sam na ORL Vinogradska i mi radimo po preporuci naših dermatologa, koji su također počeli se uplitati u te vode ali - preporuka je ipak da se držiš kirurških struka što dermatolozi nisu.

Pliz, ako znaš molim te odgovori :D Naručila sam se za dermaskopiju u Vinogradskoj, ali su mi na telefon rekli da prvo moram obaviti pregled kod doktora u ambulanti i dali mi datum (dosta kasni, ali šta sad, čekat ću), rekli su mi da mi vrijedi uputnica. Sad me zanima, kad dođem tamo na pregled, što će mi točno pregledavati, sve madeže ili samo one za koje ja mislim da su sumnjivi? Hoće li mi samo tako pogledati doktor madeže, a onda ću opet morati čekati termin da me pogleda dermatoskopom ili?

UglyKidJoe
04.01.2012., 09:29
Pliz, ako znaš molim te odgovori :D Naručila sam se za dermaskopiju u Vinogradskoj, ali su mi na telefon rekli da prvo moram obaviti pregled kod doktora u ambulanti i dali mi datum (dosta kasni, ali šta sad, čekat ću), rekli su mi da mi vrijedi uputnica. Sad me zanima, kad dođem tamo na pregled, što će mi točno pregledavati, sve madeže ili samo one za koje ja mislim da su sumnjivi? Hoće li mi samo tako pogledati doktor madeže, a onda ću opet morati čekati termin da me pogleda dermatoskopom ili?

Uz najbolju volju ne znam - ja sam na ORL ne na dermi. Malo bi bilo nelogično jer bi se onda radilo o - 2 pregleda.

Pregleda ono na što ga ti uputiš - ti kao pacijent imaš pravo da ti stručnjak otkloni brigu, ne? Makar te morao od glave do pete pregledati.

Sashica
04.01.2012., 21:48
OK, hvala svejedno.

Mene muči to što imam dosta madeža i praktički mi je nemoguće pratiti ih sve, mijenjaju li se i koliko. Zato sam zamolila doktoricu da mi da uputnicu za pregled madeža cijelog tijela. Nadam se da će me cijelu pregledati.

Tufina
04.01.2012., 21:59
Jeli se kome dogodilo da vam madeži jednostavno nestaju?
Ja ih inače imam skroz puno, kako malih tako većih, ali sad mi ih je toliko nestalo.

To izgleda ko kratki proces, prvo se pojavi kao mali gubitak pigmenta oko njih (inače sam blijeda pa se i ne primjeti), onda se oni polako smanjuju i na kraju ostaje samo ta mala blijeda fleka koja na kraju opet nestane. Dermatologinja mi je rekla da je to sve ok, i vjerujem joj, ali me zanima jeli se još kome dogodilo?

El Gato Félix
04.01.2012., 22:08
Ova pojava koju ste opisali naziva se "Halo" naevus (Naevus Sutton) ili Suttonov madež. Takva promjena većinom se vidi u djece i mlađih ljudi, a dovodi do nestajanja madeža, a taj proces može potrajati mjesecima. Liječenje nije potrebno. Pretpostavlja se da je imunološki sustav Vašeg vlastitog organizma napao melanocite (stanice koje proizvode pigment) i zato je/su madež/i izblijedio/li i nestao/li.

Tufina
04.01.2012., 22:46
Ova pojava koju ste opisali naziva se "Halo" naevus (Naevus Sutton) ili Suttonov madež. Takva promjena većinom se vidi u djece i mlađih ljudi, a dovodi do nestajanja madeža, a taj proces može potrajati mjesecima. Liječenje nije potrebno. Pretpostavlja se da je imunološki sustav Vašeg vlastitog organizma napao melanocite (stanice koje proizvode pigment) i zato je/su madež/i izblijedio/li i nestao/li.

To je to, hvala na pojašnjenju :)

caterina
05.01.2012., 17:58
priej 6mj sam isla na kontrolu madeža kod dermatologa jer je imao neke promjene na sebi -kao neke cistice medutim doktorica je rakla da je ok i da dodem za 6mj
i sad ja dodem u ambulantu i primi me neka druga doktorica i kaže da to nije madež nego verucca seboroica i da donesem novu uputnicu pa da se to lako struganjem odstrani-čisto iz estetskih razloga
sad ja vise ne kužim jedna kaze jedno druga drugo....
ako mi ide strugati a na kraju bude madež je li to opasno?
ako je zaista verucca da li struganjem ostaje veliki ožiljak ili da odem privatno ukloniti laserom ili radiovalovima?
na osjetljivom je mjestu gdje ne bih voljela imati veliki oziljak

erwins
05.01.2012., 20:41
Na nozi imam madež, elipsastog je oblika. Velika os elipse je otprilike 6.5cm, a mala os 2.5cm, na dodir je hrapaviji od ostalih madeža, tj kože, dio madeža je tamnosmeđe,a dio svjetlosmeđe boje, nije neka strašna razlika, ali se bez problema može vidjeti. Sad me dakle zanima, imam li kakvih razloga za brigu, te, trebam li otići liječniku?

El Gato Félix
05.01.2012., 21:53
priej 6mj sam isla na kontrolu madeža kod dermatologa jer je imao neke promjene na sebi -kao neke cistice medutim doktorica je rakla da je ok i da dodem za 6mj
i sad ja dodem u ambulantu i primi me neka druga doktorica i kaže da to nije madež nego verucca seboroica i da donesem novu uputnicu pa da se to lako struganjem odstrani-čisto iz estetskih razloga
sad ja vise ne kužim jedna kaze jedno druga drugo....
ako mi ide strugati a na kraju bude madež je li to opasno?
ako je zaista verucca da li struganjem ostaje veliki ožiljak ili da odem privatno ukloniti laserom ili radiovalovima?
na osjetljivom je mjestu gdje ne bih voljela imati veliki oziljak

Što se prvog dijela pitanja tiče, moguće je da se madež katkad zamijeni sa seboroičnom keratozom. U dvojbenim slučajevima je često dermoskopija od koristi.

Što se drugog dijela pitanja tiče, prvo je potrebno da se radi o seboroičnoj keratozi. Ovisno o izgledu, veličini, smještaju i drugim karakteristika, potrebno je s dermatologom izabrati za pacijenta najbolji način odstranjenja tvorbe.

Ekskohleacija jest još uvijek jedna od češće primjenjivanih metoda za otklanjanje spomenute tvorbe, no je li i najbolja u Vašem slučaju i koje su prednosti i nedostaci ove i drugih metoda, to bi ipak trebali raspraviti s dermatologom.

Na nozi imam madež, elipsastog je oblika. Velika os elipse je otprilike 6.5cm, a mala os 2.5cm, na dodir je hrapaviji od ostalih madeža, tj kože, dio madeža je tamnosmeđe,a dio svjetlosmeđe boje, nije neka strašna razlika, ali se bez problema može vidjeti. Sad me dakle zanima, imam li kakvih razloga za brigu, te, trebam li otići liječniku?

Preko foruma ne može reći imate li ili ne razloga za zabrinutost. Prema tzv. ABCDE pravilu najvažniji znakovi koji upućuju na moguću zloćudnu promjenu pigmentne tvorbe jesu sljedeći: promjena oblika i pojava asimetrije, neoštra ograničenost, promjena boje i pojava neravnomjerne pigmentacije/više nijansi unutar istog madeža, povećanje promjera madeža, izdizanje prethodno ravnog madeža, druge promjene u madežu a osobito svrbež, bol, ranice, krvarenje.

Kod Vas se radi o većem madežu, odnosno pigmentiranoj promjeni, te je takvu promjenu potrebno redovito kontrolirati. Zbog toga bi najbolje bilo da promjenu vidi i dermatolog i fotografira je tako da se može redovito pratiti.

Dakle, savjet bi bio da prevencije radi učinite liječnički pregled.

katra46
07.01.2012., 15:31
Što se prvog dijela pitanja tiče, moguće je da se madež katkad zamijeni sa seboroičnom keratozom. U dvojbenim slučajevima je često dermoskopija od koristi.

Što se drugog dijela pitanja tiče, prvo je potrebno da se radi o seboroičnoj keratozi. Ovisno o izgledu, veličini, smještaju i drugim karakteristika, potrebno je s dermatologom izabrati za pacijenta najbolji način odstranjenja tvorbe.

Ekskohleacija jest još uvijek jedna od češće primjenjivanih metoda za otklanjanje spomenute tvorbe, no je li i najbolja u Vašem slučaju i koje su prednosti i nedostaci ove i drugih metoda, to bi ipak trebali raspraviti s dermatologom.

A da napisete kako se izvodi dermoskopija, da li ostavlja oziljak, koje su opcije uklanjanja kratoze, koje se opcije rade na trosak HZZO-a, a koje privatno, te prednosti i mane opcija?

Opcenito, Vas post je poput izvoda iz nezainteresirane enciklopedije koji zavrsava s "odi lijecniku pa vidi". Ljudi nisu na forumu radi dijagnoze, nego radi savjeta i iskustva ljudi koji su ili prosli sami slican problem ili nesto o njemu znaju.

El Gato Félix
07.01.2012., 21:45
A da napisete kako se izvodi dermoskopija, da li ostavlja oziljak, koje su opcije uklanjanja kratoze, koje se opcije rade na trosak HZZO-a, a koje privatno, te prednosti i mane opcija?

Opcenito, Vas post je poput izvoda iz nezainteresirane enciklopedije koji zavrsava s "odi lijecniku pa vidi". Ljudi nisu na forumu radi dijagnoze, nego radi savjeta i iskustva ljudi koji su ili prosli sami slican problem ili nesto o njemu znaju.

Poštovana,

Zahvaljujem na primjedbi i ispričavam se ako Vas je moj odgovor na bilo koji način razljutio. Ponudit ću dodatna objašnjenja.

U prvom dijelu odgovora želio sam reći da su madež i seboroična keratoza dvije različite kožne promjene koje katkada mogu nalikovati jedna drugoj te je pogreška u dijagnozi i zabuna moguća. U slučajevima kada na temelju pregleda golim okom postoji dvojba je li posrijedi madež ili seboroična keratoza (naziva se još i seboroična bradavica) često je moguće pomoću pregleda jednim uređajem, koji se naziva dermoskop, utvrditi o čemu je točno riječ. To je uređaj kojim se pregledava koža pod povećanjem, koje može biti od 6 pa do 100 puta.

Prema tome, zabuna se mogla dogoditi ili iz neiskustva/nepažnje dermatologa ili zbog toga što je zaista golim okom teško procijeniti je li posrijedi madež ili seboroična keratoza. Time sam želio objasniti kako je moguće da jedan dermatolog postavi dijagnozu madeža, a drugi seboroične keratoze.

Dermoskopija se može napraviti na uputnicu.

Što se drugog dijela pitanja tiče, koja je najbolja metoda za uklanjanja neke kožne tvorbe, na takvo pitanje je teško odgovoriti bez pregleda i iskustva u radu s pojedinim metodama. Za nekoga jedna metoda može biti dobra, a za drugoga ta ista metoda nije preporučljiva.

Načelno, postoje četiri metode za uklanjanje seboroične keratoze:

1. Krioterapija - "smrzavanje" tekućim dušikom - najjednostavnija metoda i još se često primjenjuje. Potrebno je, međutim, istaknuti kako u nekim slučajevima nije pogodna. Primjerice, kada se seboroična keratoza nalazi u području lica i vrata jer kod nekih osoba, naročito tamnije puti, nakon tretmana zna zaostati područje hipopigmentacije (svjetlije kože).

2. Ekskohleacija - obično nakon davanja lokalnog anestetika tovrba se instrumentom koji izgleda kao oštra žlica u cijelosti sastruže s kože. I ta se metoda često primjenjuje, ali ni ona nije ponekad primjerena, što ovisi o veličini i konzistenciji (tvrdoći) tvorbe.

3. Radiokirurški - promjena se uklanja primjenom visokofrekventnih valova nakon aplikacije anestetika. Ovo je novija metoda, zahtijeva znanje i iskustvo u radu s posebnim uređajem. Ako je pravilno učinjena, ožiljak je minimalan, a ako je promjena velika (opet treba pregled!), na mjestu zahvata može zaostati plitki ožiljak. Mnogi je jako zagovaraju, naročito za promjene na licu, i navode da ta metoda ima prednost pred ostalim metodama.

4. Laserski

S obzirom da se ova promjena uklanja isključivo iz estetskih razloga, mislim da se njezino uklanjanje naplaćuje (radiokiruškom metodom i laserom pogotovo, a potonje dvije metode se u nekim ambulantama ni ne rade jer ne posjeduju opremu).

Ako je promjena na delikatnom mjestu, primjerice licu, bilo bi dobro potražiti više mišljenja i odlučiti se za onu metodu koja je finacijski najprihvatljivija uz maksimalni estetski rezultat.

Sashica
08.01.2012., 10:33

U pravilima foruma je lijepo naglašeno da forum ne zamjenjuje pregled liječnika. Naravno da svakome preporučamo da se za svaki zdravstveni problem obrati svom liječniku. Ipak, tu na forumu može dobiti savjete drugih forumaša, od kojih su neki liječnici, podršku i savjete osoba koji prolaze iste bolesti.

Liječnici koji pišu tu na forumu (od kojih je El Gato jedan od najljubaznijih i uvijek spreman pomoći savjetom) tu pišu onoliko koliko žele, koliko im to njihov redovan posao i privatan život dozvoljavaju, oni NISU dužni odgovarati na upite forumaša, nego je to njihova dobra volja. Prema tome, treba pokazati malo zahvalnosti njima koji savjete ovdje dijele zato jer žele pomoći forumašima, a ne ih još ovako podbadati.

Molim da sad nastavimo ontopično i da ne komentirate ovaj post!

UglyKidJoe
08.01.2012., 13:06
Načelno, postoje četiri metode za uklanjanje seboroične keratoze:

1. Krioterapija - "smrzavanje" tekućim dušikom - najjednostavnija metoda i još se često primjenjuje. Potrebno je, međutim, istaknuti kako u nekim slučajevima nije pogodna. Primjerice, kada se seboroična keratoza nalazi u području lica i vrata jer kod nekih osoba, naročito tamnije puti, nakon tretmana zna zaostati područje hipopigmentacije (svjetlije kože).

2. Ekskohleacija - obično nakon davanja lokalnog anestetika tovrba se instrumentom koji izgleda kao oštra žlica u cijelosti sastruže s kože. I ta se metoda često primjenjuje, ali ni ona nije ponekad primjerena, što ovisi o veličini i konzistenciji (tvrdoći) tvorbe.

3. Radiokirurški - promjena se uklanja primjenom visokofrekventnih valova nakon aplikacije anestetika. Ovo je novija metoda, zahtijeva znanje i iskustvo u radu s posebnim uređajem. Ako je pravilno učinjena, ožiljak je minimalan, a ako je promjena velika (opet treba pregled!), na mjestu zahvata može zaostati plitki ožiljak. Mnogi je jako zagovaraju, naročito za promjene na licu, i navode da ta metoda ima prednost pred ostalim metodama.

4. Laserski

S obzirom da se ova promjena uklanja isključivo iz estetskih razloga, mislim da se njezino uklanjanje naplaćuje (radiokiruškom metodom i laserom pogotovo, a potonje dvije metode se u nekim ambulantama ni ne rade jer ne posjeduju opremu).

Ako je promjena na delikatnom mjestu, primjerice licu, bilo bi dobro potražiti više mišljenja i odlučiti se za onu metodu koja je finacijski najprihvatljivija uz maksimalni estetski rezultat.

Zaboravio si i - kirurški.
Nemali broj dermatologa upućuje na ORL promjene za eksciziju. Od solarnih keratoza, seboroičnih verucca, inztradermalnih naevusa...itd.

El Gato Félix
08.01.2012., 13:12
Zaboravio si i - kirurški.
Nemali broj dermatologa upućuje na ORL promjene za eksciziju. Od solarnih keratoza, seboroičnih verucca, inztradermalnih naevusa...itd.

Kirurška metoda uklanjanja seboroične keratoze rijetko je metoda izbora. Naravno da se može ekscidirati, ali mislim da druge metode daju mnogo bolje rezultate te da se ekscizija primjenjuje stvarno u rijetkim slučajevima. Jedan od takvih je i kada u podlozi/bazi promjene postoji nevus ili kada stvarno postoji velika diferencijalno dijagnostička dilema o čemu se radi, tj. kada se ne može isključiti melanom.

Inače se za uklanjanje seborične keratoze u dermatologiji uobičajeno primjenjuju neke od četiri navedene metode, a kirurška ekscizija dosta rijetko.

Napominjem, kada je riječ o verificiranoj seboroičnoj keratozi.

Ali Vi kao ORL-specijalizant ste sigurno o tome kompetentniji nešto više reći s obzirom da je kirurška ekscizija navedenih kožnih promjena u području glave i vrata Vaša domena.

UglyKidJoe
08.01.2012., 13:20
Kirurška metoda uklanjanja seboroične keratoze rijetko je metoda izbora. Naravno da se može ekscidirati, ali mislim da druge metode daju mnogo bolje rezultate te da se ekscizija primjenjuje stvarno u rijetkim slučajevima. Jedan od takvih je i kada u podlozi/bazi promjene postoji nevus ili kada stvarno postoji velika diferencijalno dijagnostička dilema o čemu se radi, tj. kada se ne može isključiti melanom.

Inače se za uklanjanje seborične keratoze u dermatologiji uobičajeno primjenjuju neke od četiri navedene metode, a kirurška ekscizija dosta rijetko.

Napominjem, kada je riječ o verificiranoj seboroičnoj keratozi.

Ali Vi kao ORL-specijalizant ste sigurno o tome kompetentniji nešto više reći s obzirom da je kirurška ekscizija navedenih kožnih promjena u području glave i vrata Vaša domena.

Nadopunjujem te da se netko ne bi išćuđavao i - nije baš tako rijetka.

Verificirana vjerujem da podrazumijevaš PHD analizu a to neće ići bez uklanjanja kompletne promjene.

El Gato Félix
08.01.2012., 13:31
Ne, mislio sam reći klinički potvrđena dijagnoza (npr. dermoskopski), odnosno kada nema nikakve dvojbe da je to seborična keratoza, nisam trebao upotrijebiti termin "verificirana".

Ne znam kakva je praksa u ORL, u to ne bih ulazio, ali kiruška ekscizija seboroične keratoze koja ima sva njena obilježja i gdje ne postoji sumnja u ispravnu dijagnozu uistinu ne bi trebala biti prva metoda liječenja ako se pacijentu može ponuditi neka druga metoda (npr. radiokirurški postupak). No, naravno, jedan od razloga zašto se ona možda i primjenjuje češće no što bi trebala jest vjerojatno i taj što državne bolnice ne rade na uputnicu HZZO-a lasersko odstranjivanje ili radiokirurško odstranjivanje tvorbe kao što je seboroična keratoza. Ne govorim ovdje o solarnoj keratozi, keratoakantomu, cornu cutaneumu i sl.! I, naravno, to što je obično praksa da se pacijenti s kožnim promjenama u području glave i vrata šalju otorinolaringolozima, maksilofacijalnim kirurzima ili plastičnim kirurzima, a u državnoj ustanovi je logično da će se liječnik odlučiti na onu metodu koja mu je dostupna, a liječnici kirurškog usmjerenja će se radije odlučiti za neku kiruršku metodu.

No, sve to opet ne može poslužiti kao opravdanje da nisam spomenuo kiruršku eksciziju. I kiruška ekscizija jest jedna od metoda, svakako, tako da nadopuna stoji, pogotovo što se očito primjenjuje mnogo češće nego što bi trebala. Moj previd, u pravu ste. :top:

Zapravo, učinio sam još jedan previd, pa naknadno editiram post. Uhvatio sam se samo za eksciziju a zaboravio sam da se često kod kirurškog odstranjenja seboroične keratoze primjenjuje shave biopsija. Tu metodu bi svakako trebalo spomenuti. Ja sam se usredotočio samo na eksciziju, a nisam se sjetio da kirurško odstranjivanje nije samo ekscizija. ;) Tako da moj navod "kirurška metoda uklanjanja seboroične keratoze rijetko je metoda izbora" svakako u ovom svjetlu baš i nije dobro sročen. Ili da budem pošteniji, nije točan. ;)

I, naravno, ja radim u državnoj ustanovi, da se ne bi pogrešno shvatilo kako zagovaram da se navedena problematika rješava u privatnim poliklinikama uz prilično visoke cijene spomenutih postupaka! Tako da izostavljanje kirurškog rješavanja seboriočne keratoze nije bilo namjerno i ciljano.

UglyKidJoe
08.01.2012., 17:01
Ne, mislio sam reći klinički potvrđena dijagnoza (npr. dermoskopski), odnosno kada nema nikakve dvojbe da je to seborična keratoza, nisam trebao upotrijebiti termin "verificirana".

Ne znam kakva je praksa u ORL, u to ne bih ulazio, ali kiruška ekscizija seboroične keratoze koja ima sva njena obilježja i gdje ne postoji sumnja u ispravnu dijagnozu uistinu ne bi trebala biti prva metoda liječenja ako se pacijentu može ponuditi neka druga metoda (npr. radiokirurški postupak). No, naravno, jedan od razloga zašto se ona možda i primjenjuje češće no što bi trebala jest vjerojatno i taj što državne bolnice ne rade na uputnicu HZZO-a lasersko odstranjivanje ili radiokirurško odstranjivanje tvorbe kao što je seboroična keratoza. Ne govorim ovdje o solarnoj keratozi, keratoakantomu, cornu cutaneumu i sl.! I, naravno, to što je obično praksa da se pacijenti s kožnim promjenama u području glave i vrata šalju otorinolaringolozima, maksilofacijalnim kirurzima ili plastičnim kirurzima, a u državnoj ustanovi je logično da će se liječnik odlučiti na onu metodu koja mu je dostupna, a liječnici kirurškog usmjerenja će se radije odlučiti za neku kiruršku metodu.

No, sve to opet ne može poslužiti kao opravdanje da nisam spomenuo kiruršku eksciziju. I kiruška ekscizija jest jedna od metoda, svakako, tako da nadopuna stoji, pogotovo što se očito primjenjuje mnogo češće nego što bi trebala. Moj previd, u pravu ste. :top:

Zapravo, učinio sam još jedan previd, pa naknadno editiram post. Uhvatio sam se samo za eksciziju a zaboravio sam da se često kod kirurškog odstranjenja seboroične keratoze primjenjuje shave biopsija. Tu metodu bi svakako trebalo spomenuti. Ja sam se usredotočio samo na eksciziju, a nisam se sjetio da kirurško odstranjivanje nije samo ekscizija. ;) Tako da moj navod "kirurška metoda uklanjanja seboroične keratoze rijetko je metoda izbora" svakako u ovom svjetlu baš i nije dobro sročen. Ili da budem pošteniji, nije točan. ;)

I, naravno, ja radim u državnoj ustanovi, da se ne bi pogrešno shvatilo kako zagovaram da se navedena problematika rješava u privatnim poliklinikama uz prilično visoke cijene spomenutih postupaka! Tako da izostavljanje kirurškog rješavanja seboriočne keratoze nije bilo namjerno i ciljano.

Ovo je k`o da čitam Dostojevskog...:cerek:

Hm - čitajući te čovjek dobije dojam da se u bolnicama radi samo ono što je dostupno preko HZZO-a bez obzira je li to u interesu pacijenta ili ne.

Mogu te ipak uvjeriti da dermatolozi ne šalju samo tako na eksciziju jer imaju na raspolaganje i ekskohleaciju i smrzavanje i svejedno dobijem dnevno barem 1-2 seboroične keratoze za odstraniti.

Da se razumijemo - radi se o bolnici gdje je orijentacija dermatologije usmjerena izrazito prema kirurgiji te nam doista šalju ono u što oni ne žele ulaziti.

El Gato Félix
08.01.2012., 17:15
Hm - čitajući te čovjek dobije dojam da se u bolnicama radi samo ono što je dostupno preko HZZO-a bez obzira je li to u interesu pacijenta ili ne.

Kad je isključivo estetski dio u pitanju, mislim da se preko HZZO-a često baš i ne može dobiti najbolja opcija. Ne dobra opcija, nego najbolja! Zato nije ni čudno što se mnogi postupci u kozmetologiji, primjerice, ni ne rade preko HZZO-a. Laserski zahvati u dermatologiji se uopće ni ne rade preko HZZO-a.

Ali, to je samo moje mišljenje i sad već ulazim u offtopic.

Uglavnom, čini se da sam podcijenio kirurške metode liječenja u navedenom slučaju, ali jesu li one zaista najbolji mogući izbor ili ne, svakako bi se dalo diskutirati. No, poštujem Vaše primjedbe i opservacije na temu. ;)

UglyKidJoe
09.01.2012., 20:55
Kad je isključivo estetski dio u pitanju, mislim da se preko HZZO-a često baš i ne može dobiti najbolja opcija. Ne dobra opcija, nego najbolja! Zato nije ni čudno što se mnogi postupci u kozmetologiji, primjerice, ni ne rade preko HZZO-a. Laserski zahvati u dermatologiji se uopće ni ne rade preko HZZO-a.

Ali, to je samo moje mišljenje i sad već ulazim u offtopic.

Uglavnom, čini se da sam podcijenio kirurške metode liječenja u navedenom slučaju, ali jesu li one zaista najbolji mogući izbor ili ne, svakako bi se dalo diskutirati. No, poštujem Vaše primjedbe i opservacije na temu. ;)

To više nije stvar ovog topica - poanta mog posta je bila da ispada da pacijenta ne informiraš o mogućnostima - nego ga samo pošalješ na th. bez da ga obavijestiš da postoje i druge mogućnosti.

To uopće nije čudno jer navedeni zahvati se radi isključivo u estetske ali ne i terapeutske ili rekonstruktivne svrhe. Iz tog razloga nije niti čudno zašto se ne nalaze u okviru osnovnog zdravstvenog osiguranja. E sad - zašto se ne nalaze uopće u ponudi to je stvar paramedicinskih razloga - tipa da se nešto ne bi iskorištavalo u ....hmm...neke druge svrhe.
Sad doista zalazimo u nepotrebni dio, ali ipak je bitno naglasiti da niti jedan liječnik neće predložiti zahvat koji je lošiji a da ne spomene i alternative pa makar i u ovom slučaju. To bi bio klasiični vitium artis.

mindanao
11.01.2012., 11:01
Pozdrav,imam jedno pitanje. Danas sam tokom brijanja slucajno porezao madež povrh usne za koji do sad nisam znao ni da postoji jer je sitan,i sad krvari. Jel moze bit posljedica kakvih,jel to opasno? Hvala unaprijed na odgovoru :)

Kiselozeljev
19.01.2012., 19:03
Kada je nakon vađenja konaca najbolje početi mazati rez Contratubexom ili maslinovim uljem? Odmah nakon skidanja konaca ili je bolje malo pričekati, da otpadnu krastice? Hvala.

Sashica
19.01.2012., 19:46
Ja sam nakon laparotomije veliki rez mazala odmah nakon skidanja šavova.

chegrtusha
19.01.2012., 23:43
Ja sam Contactubexom mazala samo ožiljke, dok je bilo u fazi zacijeljivanja nisam koristila. A čini mi se da je tako i pisalo u uputama, ali možda se promijenilo nešto il sam krivo zapamtila.

mladenka:))
23.01.2012., 11:46
Imam čudnu situaciju. Imala sam carski rez prije 16 mj i rez je išao između 2 madeža (imam ih oduvijek na tom mjestu), e stvar je u tome što su mi oni izgleda kada su me šivali zašili jedan madež u kožu. Uglavnom, jednog madeža nema, a ne vjerujem da su mi ga otklonili tokom carskog. Znači, vjerojatno je unutra, u koži. Do sada se nisam zabrinjavala jer ipak su to napravili doktori, ali nedavno me to počelo kopat. Ima netko slično iskustvo? Koliko to može biti opasno?

ninaba4
23.01.2012., 13:44
Pozdrav, zanima me je li imao tko sličnu situaciju il zna nekog.
Imam neki čudan madež na glavi koji je primjetila sam narastao :eek: i ljušti mi se tjeme oko njega, al ne boli nit išta samo me strah da ga ne okinem prilikom češljanja :503: pa ako se to slučajno dogodi :rolleyes: je li opasno??:confused: :eek:
Razmišljam da odem to odstranit al me strah boli, se dobije anestezija? :rofl:, je li netko odstranjivao nešto s glave? :rofl:

sputnjik
23.01.2012., 17:20
na nozi iznad pete imam veći madež otkad znam za sebe, ali je uvijek bio ravan. Zadnjih godinu-dvije postao je ispupčen i jučer sam se udarila na to mjesto te je taj ispupčeni dio prokrvavio... Trebam li biti zabrinuta? Htjela bih ga ukloniti. već sam uklanjala madeže pa znam kako to sve ide, ali bih sad htjela kod privatnika. Ima li netko iskustva s poliklinikama Bagatin ili Echos? I kolike su cijene?

El Gato Félix
23.01.2012., 17:59
Pozdrav, zanima me je li imao tko sličnu situaciju il zna nekog.
Imam neki čudan madež na glavi koji je primjetila sam narastao :eek: i ljušti mi se tjeme oko njega, al ne boli nit išta samo me strah da ga ne okinem prilikom češljanja :503: pa ako se to slučajno dogodi :rolleyes: je li opasno??:confused: :eek:
Razmišljam da odem to odstranit al me strah boli, se dobije anestezija? :rofl:, je li netko odstranjivao nešto s glave? :rofl:

Današnji stavovi dermatologa i kirurga jesu da jednokratna (akutna) ozljeda madeža ne dovodi do njegove zloćudne promjene tako da se ozljedom mirnog madeža ništa strašno neće dogoditi, a za madeže koji su podložni opetovanom traumatiziranju i iritaciji je preporuka da se uklone. Pa ipak, mnogi će savjetovati da ne bi bilo loše da se pregleda ozlijeđeni madež radi procjene oštećenja i odluke o daljnjem postupku. S obzirom da je madež smješten na nezgodnom mjestu, ne bi ga bilo loše odstraniti. Naravno da se dobije lokalna anestezija u vidu injekcije u područje oko madeža.

Nisam odstranjivao madež pa ne mogu opisati svoje iskustvo. Nadam se da će se javiti i neko od forumaša koji su uklanjali madež s navedenog područja sa svojim iskustvom.

Ukoliko želite ukloniti madež, javite se svojem obiteljskom liječniku koji će Vam izdati uputnice. Možda bi najbolje bilo da Vas odmah uputi kirurgu na pregled, koji će Vam zakazati vrijeme zahvata.

na nozi iznad pete imam veći madež otkad znam za sebe, ali je uvijek bio ravan. Zadnjih godinu-dvije postao je ispupčen i jučer sam se udarila na to mjesto te je taj ispupčeni dio prokrvavio... Trebam li biti zabrinuta? Htjela bih ga ukloniti. već sam uklanjala madeže pa znam kako to sve ide, ali bih sad htjela kod privatnika. Ima li netko iskustva s poliklinikama Bagatin ili Echos? I kolike su cijene?

Kao što sam napisao iznad, ako se radi o ozljedi mirnog madeža, onda se ništa strašno neće dogoditi. S obzirom da ste naveli da se madež počeo mijenjati (ispupčio se), svakako ga bi ga trebalo pregledati (neovisno o ozljedi).

Za iskustvo oko uklanjanja se nadam da će se javiti netko od forumaša.

natty0
28.01.2012., 17:54

znači to je moj problem. i zanima me jeli bolje da to obavi kirurg ili dermatolog? jer sam odlučila ići na dermatologiju zbog drugog problema, pa jel onda kod njih odmah mogu vidjeti na kojem bi to mjestu bilo najbolje ukloniti...i jel zna netko koja bi to cijena bila uopće? jer predpostavljam da dopunsko ili zdravstveno to ne pokriva

El Gato Félix
28.01.2012., 18:07
Dermatologu možete pokazati taj madež, ali mislim da ćete najbolji estetski rezultat, s obzirom na regiju u kojoj je madež smješten, dobiti ako odstranjivanje madeža izvrši kirurg (otorinolaringolog, maksilofacijalni kirurg, plastični kirurg glave i vrata).

Madež možete odstraniti na uputnicu pa onda niti odstranjivanje niti PHD analazu nećete platiti, a ako imate dopunsko osiguranje, niti participaciju.

natty0
29.01.2012., 00:30
Dermatologu možete pokazati taj madež, ali mislim da ćete najbolji estetski rezultat, s obzirom na regiju u kojoj je madež smješten, dobiti ako odstranjivanje madeža izvrši kirurg (otorinolaringolog, maksilofacijalni kirurg, plastični kirurg glave i vrata).

Madež možete odstraniti na uputnicu pa onda niti odstranjivanje niti PHD analazu nećete platiti, a ako imate dopunsko osiguranje, niti participaciju.

Hvala na informacijama. puno ste mi pomogli.

Trillium F.
29.01.2012., 21:10
Bok! Trebam previti ranu, kako da to učinim?
Čime dezinficirati?
Ispod velikog flastera imam poprečno na šavu nekoliko flasterčića koji drže kožu od rastezanja - da li da nakon previjanja zalijepim opet iste takve flastere, i kako se oni zovu u ljekarni? :o
Nakon koliko dana da opet previjem?
Hvala! :brukica:

mimoza40
29.01.2012., 23:08
:top:Bok! Trebam previti ranu, kako da to učinim?
Čime dezinficirati?
Ispod velikog flastera imam poprečno na šavu nekoliko flasterčića koji drže kožu od rastezanja - da li da nakon previjanja zalijepim opet iste takve flastere, i kako se oni zovu u ljekarni? :o

Sad sam malo zbunjena..na drugoj temi si rekla da imaš šavove( konac ?):ne zna:

U ljekarni kupi
Octenisept (ili alkohol ili hidrogen 3%),
vivapore 7x5 (to je gotova mini kompresa samoljepljiva , 2-3 kom, par kuna je jedna ) ili već prema veličini rane
i steristrip (omnistrip) flasterčiće koji drže rez skupa.
Oni obično služe umjesto klasičnog šivanja kada rez nije dubok.
Previja se svaka 24 sata..
Znači, pošpricaj Octeniseptom, pusti 2 min da se posuši, stavi poprečno par steristrip-trakica i na to sve zalijepi vivapor.:top:

Trillium F.
30.01.2012., 08:36
:top:

Sad sam malo zbunjena..na drugoj temi si rekla da imaš šavove( konac ?):ne zna:

U ljekarni kupi
Octenisept (ili alkohol ili hidrogen 3%),
vivapore 7x5 (to je gotova mini kompresa samoljepljiva , 2-3 kom, par kuna je jedna ) ili već prema veličini rane
i steristrip (omnistrip) flasterčiće koji drže rez skupa.
Oni obično služe umjesto klasičnog šivanja kada rez nije dubok.
Previja se svaka 24 sata..
Znači, pošpricaj Octeniseptom, pusti 2 min da se posuši, stavi poprečno par steristrip-trakica i na to sve zalijepi vivapor.:top: I imam šavove, što te zbunilo? Jel to što sam ovdje napisala "na šavu"? Zeznula sam se... Ako se šavovi broje po broju, štajaznam, parnih uboda, onda imam možda 4 šava. :o Ili možda ti flasterčići? Mislim da mi ih je sestra stavila za svaki slučaj da se ne rastegne šav.
Hvala na odgovoru! :)

ninaba4
06.02.2012., 09:21
El Gato hvala na odgovoru ;)
Evo danas se ja spremala po uputnicu al sam odustala kad pada snješko :503:
Uglavnom, idem sutra po uputnicu za dermatologa pa ce me valjda on poslat kirurgu :confused:..vidjet cemo..no glavno da si ja to rjesimprije odlaska na brod :mig:

I,da to sam htjela pitat, kolko dugo je zavoj na glavi?:confused: nadam se da se nosi manje od dva tj. :rofl:

merieen
07.02.2012., 18:33
Dr. Šitum Mirna poliklinika Dermalife,Ilica 203,cijena pregleda je 300kn,uklanjanje madeža ne znam cijenu
U poliklinici Bagatin odstranjivanje košta 5ookn plus patohistološki nalaz još 200

samo bih se osvrnula na pregled u dotičnoj poliklinici... Pregled s dermatoskopijom košta 500kn. Znači sve apsolutno isto kao i kod Dermatologice koju porkiva zdravstveno. Dr.Šitum, je samo jako razvikana, i bahata. Pa tko voli platiti za takav neprofesionalizam, neka izvoli...

dismoni
07.02.2012., 20:24
pročitao sam dosta ove teme (ne sve), ali nisam naišao na iskustva s većim madežima. moj je na nozi i dug je 7cm, a širok 3cm. na sebi ima milijun malih crnih madeža. površinski je, ali ima jedan dio koji je ispupčen. imam ga od rođenja. nisam ga pregledavao nikad jer se ne mogu baš tako izviti, a i ima puno tih malih madeža na njemu koje je nemoguće pratiti. mislim da je ovaj ispupčen dio izrastao prije nekih 5godina, čini mi se da ga prije nije bilo.

nedavno me počeo peckati, i moj mačak me često ogrebe po njemu pa sam počeo razmišljati o tome da ga maknem.

koliko sam uspio saznati s foruma, to bi trebalo biti kirurški. i budući da je površinski, veći će biti ožiljak.

zanima me kakva su iskustva s ožiljcima i oporavkom od odstranjivanja madeža te veličine i na tom mjestu?

poprilično sam uplašen jer su mi oduvijek govorili da se madež ne odstranjuje, da ga je najbolje ne dirati. a i to je poveći komad mesa :confused:

joujou
08.02.2012., 10:54
samo bih se osvrnula na pregled u dotičnoj poliklinici... Pregled s dermatoskopijom košta 500kn. Znači sve apsolutno isto kao i kod Dermatologice koju porkiva zdravstveno. Dr.Šitum, je samo jako razvikana, i bahata. Pa tko voli platiti za takav neprofesionalizam, neka izvoli...

gdje je tu tocno neprofesionalizam?

Kymatica
08.02.2012., 17:03
Bok! Trebam previti ranu, kako da to učinim?
Čime dezinficirati?

ja sam bila na odstranjivanju madeža i imam šavove, a stavili su mi te male flasterčiće, i gazu preko njih.
Rekli su mi da ne diram ništa, (samo da maknem gazu ) i da dođem za 10 dana na vađenje konca.
Međutim sada mi je dr opće prakse rekla da si previjam i mažem s betanide masti.
Sad sam zbunjena, da li da skidam te male flasterčiće, na kirurgiji mi nisu rekli da idem na previjanja, i da skidam te male flasterčiće, i da se normalno mogu tuširati.

Hvala!

succorosso
08.02.2012., 17:49
Mali flastercici ti sluze tome da imas sto bolje zacjeljivanje, odnosno sto manji oziljak nakon reza. Ako ih uklonis onda imas vecu sansu da ti se oziljak rasiri, pa umjesto tanasne i jedva vidljive crtice imas deblju crvenu,odnosno kasnije bijelkastu crtu.

Ukoliko rez ne djeluje kao da se desava infekcija, sljedi radije savjet kirurga i ne diraj nista. Mrdanje s bezveznine masti i previjanje je bolje za dezinfekciju koja ti vjerojatno nije potrebna, ali je lose za sto manji oziljak.

Kymatica
08.02.2012., 18:20
Mali flastercici ti sluze tome da imas sto bolje zacjeljivanje, odnosno sto manji oziljak nakon reza. Ako ih uklonis onda imas vecu sansu da ti se oziljak rasiri, pa umjesto tanasne i jedva vidljive crtice imas deblju crvenu,odnosno kasnije bijelkastu crtu.

Ukoliko rez ne djeluje kao da se desava infekcija, sljedi radije savjet kirurga i ne diraj nista. Mrdanje s bezveznine masti i previjanje je bolje za dezinfekciju koja ti vjerojatno nije potrebna, ali je lose za sto manji oziljak.

:top: puno, puno hvala!

mala_plivačica
12.02.2012., 01:44
Bok svima!
Imam opcenito po cijelom tijelu mnogo madeza (ko palacinka izgledam:D), i smetaju mi 3, 2 na licu i jedan u podrucju vrata.
nisu veliki, samo su malo izboceni u odnosu na kozu.
ne vjerujem da su opasni, imam ih od kad znam za sebe, ali estetski bi ih htjela uklonit.
imam 16 god, molim vas za savjete, sta mislite o tome i kamo da odem?
iz vz-a sam inace. hvala unaprijed:)

ninaba4
14.02.2012., 19:38
pročitao sam dosta ove teme (ne sve), ali nisam naišao na iskustva s većim madežima. moj je na nozi i dug je 7cm, a širok 3cm. na sebi ima milijun malih crnih madeža. površinski je, ali ima jedan dio koji je ispupčen. imam ga od rođenja. nisam ga pregledavao nikad jer se ne mogu baš tako izviti, a i ima puno tih malih madeža na njemu koje je nemoguće pratiti. mislim da je ovaj ispupčen dio izrastao prije nekih 5godina, čini mi se da ga prije nije bilo.

nedavno me počeo peckati, i moj mačak me često ogrebe po njemu pa sam počeo razmišljati o tome da ga maknem.

koliko sam uspio saznati s foruma, to bi trebalo biti kirurški. i budući da je površinski, veći će biti ožiljak.

zanima me kakva su iskustva s ožiljcima i oporavkom od odstranjivanja madeža te veličine i na tom mjestu?

poprilično sam uplašen jer su mi oduvijek govorili da se madež ne odstranjuje, da ga je najbolje ne dirati. a i to je poveći komad mesa :confused:

Evo mene sa sviježim savjetom..
Bila sam danas kod kirurga i skinuo mi ga je s glave..
Ovak i meni je bil slično kak i tebi, narasto mi je nakon nekog vremena i ispupčen,onak držo se malo na tjemenu a drugo van pičilo :rofl:
Došla sam danas ujutro k kirurgu, pogledo ga, to ispupčeno je otkinuo (reko je da je to rožnato :ne zna: ) nisam niš osjetila :rolleyes: ..
Otišla sam odma na stol, legla se, piknuo mi injekciju u glavu, koja je malko pecnula nije boljela kolko sam mislila da boli :lol:
Tek dok mi je zatezal šava mislila sam da mi reže madež, znaći ništa osjetila nisam osim tog malog zatezanja..bila sam brzo gotova :)

i sad imam malu gazu na tom mjestu, izgleda ko mašna :p previjanje u četvrtak .. i ne boli nego samo steže...To je na glavi, a tvoj je na nozi, brijem da ce tebe manje il ništa boljet ;))
Evo,,ako sam pomogla išta ;)

dismoni
14.02.2012., 23:43
hvala ninaba :)

lukaXXkralj
15.02.2012., 17:40
dali je normalno da na licu imam 3 mladeža normalne veličine(nisu baš uočljivi)?? :(

palam
15.02.2012., 19:41
slucajno sam otkinuo madez na nozi,ima li kakvih opasnosti?

kismo
15.02.2012., 19:45
Danas sam bila na pregledu madeža ( idem jednom godišnje ) pa mi je savjetovano da preventivno uklonima 2jer su atipični, displastični..
Pa me zanima preporuka gdje to u Zagrebu uraditi?
Cula sam da su na Šalati dobri doktori.

funnygirl33
15.02.2012., 19:50
Na Rebru kod plastičara, fantastično odradjeno. U Vinogradskoj, ambulatno, ostao ožiljak veći.,

U osnovi bilo gdje, samo to skini.

lukaXXkralj
15.02.2012., 20:39
koliko dugo ostane ožiljak nakon uklonjavanja mladeža?

Garver
15.02.2012., 21:12
koliko dugo ostane ožiljak nakon uklonjavanja mladeža?

Trajno :D Samo ovisi koje veličine. A to opet ovisi o metodi odstranjivanja madeža.
Ako pitaš za ove tri normalne i teško uočljive madeže, onda ih ni ne diraj.

lukaXXkralj
15.02.2012., 22:39
http://www.google.hr/imgres?q=moles+on+face&num=10&hl=hr&gbv=2&biw=1280&bih=611&tbm=isch&tbnid=2QUHIj40TrivqM:&imgrefurl=http://beautybeambank.blogspot.com/2010/11/some-people-have-brown-moles-on-their.html&docid=JCCgCZU0rim-NM&imgurl=http://1.bp.blogspot.com/_Sw82OsUQV9E/TPIBwhTN8kI/AAAAAAAAAFY/qQY-HTghyjU/s1600/angelinajoliebeautifulskin.jpg&w=861&h=1050&ei=jzM8T8KeIsrKsga8ip3VAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=529&vpy=250&dur=1885&hovh=248&hovw=203&tx=144&ty=142&sig=101033781684118355477&sqi=2&page=1&tbnh=130&tbnw=109&start=0&ndsp=24&ved=1t:429,r:11,s:0 imam ovakva 3 na različitim dijelovima lica(pokraj brade desno 1,pokraj uha 1,i još 1) ?

Garver
16.02.2012., 01:13
Neki standardni madeži. Nisu veliki i vjerujem da ne nagrđuju tvoje lice. Stvarno se nemaš oko čega brinuti :ne zna:
Osim ako primjetiš kakve promjene na madežu pa moraš ići pod nož. Pretpostavljam da si mlad, a madeže smatraš svojom manom ili problemom.
Ja sam također skidala madeže. Mladenački hir, a sada imam 10 poprilično vidljivih ožiljaka. Ožiljci su par puta veći nego je to bio madež.
Evo ne želim te plašiti, no čisto da znaš iskustvo drugih :mig:

funnygirl33
16.02.2012., 09:27
Ako su na licu, definitivno ti to treba otkloniti plastičar!
Ako se ne mijenjaju, onda ne diraj, a ako imaš problema procedura je sljedeća:
- odeš po uputnicu kod doktorice opće prakse za dermatologa
- naručiš se kod dermatologa u bolnici ili domu zdravlja
- kad ti on napiše preporuku za skiganje, a mora, nazoveš rebro i naručiš se kod plastičnog kirurga
- on ti na pregledu kaže kad možeš doć da ti to skine

To sve skupa traje nekoliko mjeseci.

palam
16.02.2012., 10:47
slucajno sam otkinuo madez na nozi,ima li kakvih opasnosti?

moze odgovor molim vas?

Glavni frajer kaže:
16.02.2012., 11:06
-palam

bilo koja promjena na madežu može biti loša (ali i ne mora).
kod večih promjena, kao što su izrasline iz madeža, promjena oblika ili veličine, vanjsko agresivno djelovanje na njih (krvarenja npr.) nisu dobra po madež i kod takvih stvari dobro je potražiti mišljenje stručnjaka.
kod madeža ovisi više faktora kao što su veličina, oblik, koliko ga dugo imaš i sl., tako da laik teško može sam procjeniti što bi bilo najbolje.
ako vidiš da si jače ozlijedio madež, najbolje potraži mišljenje stručnjaka.

lukaXXkralj
16.02.2012., 17:53
kakvi bi mi ožiljci nastali? otprilike može nekakva slika ako je ikako moguće? hvala

Karlaa
19.02.2012., 11:13
luka, gle, ak su ti mali madeži i ako su ispupčeni ožiljak se vjerojatno skoro neće ni vidjeti ako odeš kod plastičara i kažeš čovjeku lijepo, čujte, ja bi da mi se ne vide ožiljci. ja sam evo baš u petak skidala dva madeža, doduše ne na licu ali išla sam na rebro kod plastičara i mislim da mi ne bi tebali ostati neki jako vidljivi ožiljci. ako su ti madeži u ravnini s licem, znači ako nisu ispupčeni onda će vrlo vjerojatno i rez biti veći jer madež tada ima dublji korijen.

ultras1983
19.02.2012., 12:16
Pozdrav!
Moze li mi itko reci isplati li se skidati madez sa lica koji je srednje velicine i stvarno mi smeta, tj nezadovoljan sam sve dok je on tu.Inace malo je ispupcen,ali skoro neprimjetno ispupcen,pa me zanima isplati li se to skidati jer se bojim da nebi ostao veliki oziljak i da mi bude jos gore nego sa madezom?Moze li mi koji kirurg garantirati da nece ostati oziljak ili da ce biti mali neprimjetan oziljak,i koja je redovna cijena za skidanje i mora li se bas u Zagreb ici da bi bili zadovoljni s operaciom??
Hvala

Ninaa000
23.02.2012., 15:50
Jučer sam skidala dva madeža, jedan na bradi (ispupčen, promjera 1cm) i jedan pokraj uha (dosta velik).. Taj pokraj uha su zašili za deset sekundi, dok su ovaj na bradi šivali dobrih 10 minuta i koliko sam uspjela vidjeti ispod gaze ima milijun šavova... Na pitanje koliki će mi ožiljak ostati kirurg je rekao oko 1cm (kirurg je iz područja ORL-a).. Tijekom šivanja te rane na bradi med. sestra je kirurgu suptilno rekla da je jutros sudjelovala na jednoj operaciji di je upotrebljavana ta metoda koju on sad koristi, takozvanih nevidljivih konaca, no meni se baš i ne čini da su nevidljivi pošto ih ima sto... s druge strane koliko sam uspjela skužit upotrebljavao je različite debljine konca i mijenjao ih je stalno... Je li itko otprilike zna hoće li mi ostati gadan ožiljak i koliko će trajati proces zarastanja...?:/

heiho
24.02.2012., 14:00
bog ljudi....
imam madež na licu veličine glave šibice, nije ni malo izbočen, na koži je skroz...
na licu imam mnogo mitesera, i tak sam ja sad jedan po jedan istiskala (znam da ne valja ali...) i istisnem jedan tik uz taj madež, ali onda sam se zabrinula....
ŠTO SAD?
ja sam to malo rakijom (dobra bakina medicina haha), pa onda kamilicom i lagano se smiruje. madež nisam oštetila, ali je li ovo pametno sto sam uradila, bojim se da ne "bukne madež".
moja rodica ima puna leđa madeža i bubuljica, nekada je bubuljica na madežu i sve se smiri, ali sad sam se zabrinula....

Ninaa000
24.02.2012., 17:55
HEIHO, ne moras se brinuti... Ja sam imala poveci madez na bradi i nekad mi se usred njega znao naci pristic koji bi ja istisnula, ne znam koliko je to pametno, no madezi nisu tako opasni koliko svi misle... istina, ne smije se previse prckati po njima i to sve, ali neces umrijeti ako si istisnula miteser pokraj njega, nece buknuti... u svakom slucaju, nemas se razloga brinuti.. :)

towar
13.03.2012., 20:53
Pozdrav, zanima me je li netko skidao madež(e) u Bagatinu? Zanima me oko koje cifre se kreće, znam da je skidanje 500, ali nigdje ne spominju histologiju. Hvala :)

kismo
13.03.2012., 21:06
U Poliklinic Ceković Pod Zidoom je 1000 kn, skidanje+ histologija.

ančica11
15.03.2012., 21:09
Pitanje pa ako netko zna odgovor:
imam madež malo iznad obrve (zapravo dio madeža je u obrvi, a ostatak iznad). Nije izraslina nego je samo drugačije boje od ostatka lica (smeđe boje). Dok se nije puno nazirao od obrve nije mi smetao, a sad mi zbilja smeta estetski jer ni šminka ne pomaže. Danas mi kaže dr. da je nije ništa ozbiljno i dao mi uputnicu da to uklonim. Problem je što sam naručena krajem 4. mjeseca kod dermatologa pa će tek onda on utvrditi što dalje.
Zna li netko koliko bi bilo uklanjanje kod privatnika jer mi se ne da čekati u bolnici tako dugo, a sestra pri razgovoru telefonom mi kaže da ću i u bolnici morat platiti minimalno 200, 300 kn ako nemam dopunsko osiguranje.

geronimove mudrolije
16.03.2012., 19:20
imam mladež na testisu. zapravo, na samom rubu između mošnje i prepone. jako gadno izgleda, nepravilnog je oblika oduvijek, ali se ne mijenja dalje, takav je kakav je.

ima li šanse za uklanjanje mladeža na takvom mjestu? kako će aplicirati lokalnu anesteziju tu :confused::confused:

ima li opasnosti po reproduktivno zdravlje od samog zahvata?

hvala

kismo
20.03.2012., 09:45
Jucer sam bila u Vinogradskoj na pregledu kod kirurga radi uklanjanja 2 madeža (jedna na butini, jedan na stopalu) po preporuci dermatologa.
Načekah se ko luda.
Šokirali me termini 24.5. ii 6.6.
A još više to da mi ne mogu oba skinuti istovremeno ( iako zahvat traje 10-15 minuta) negomoram dolaziti 2 puta.
Kakva su vaša iskustva s tim?

Hummingbird12
20.03.2012., 13:56
Jucer sam bila u Vinogradskoj na pregledu kod kirurga radi uklanjanja 2 madeža (jedna na butini, jedan na stopalu) po preporuci dermatologa.
Načekah se ko luda.
A još više to da mi ne mogu oba skinuti istovremeno ( iako zahvat traje 10-15 minuta) negomoram dolaziti 2 puta.

ja sam skidao 2 istovremeno ( madež i nekakvu krasticu koja se pojavila od niotkuda ) u dubravi, tak negdje u tom terminu kraj 5 , početak 6-og mjeseca.
iako sam naručen " prek veze " trebao sam čekat datum, ali mi je otklonjeno ono kaj je pisalo na uputnici

redrose3
21.03.2012., 22:05
može preporuka u rijeci za dermatologa vezano za skidanje madeža..nalazi se na glavi,,cca 1 cm...dosta smeta..kome ići? kolko košta privatno i kome a da je dobar? i kolko se čeka ako se ide u kbc ri preko uputnice?

into.the.wild
22.03.2012., 00:18
Načekah se ko luda.

koja glupost :eek:

ja sam 5 skidala istovremeno.
istina, završilo je tako da su mi 2 kriva skinuli, pa sam se morala vraćat naknadno da maknu i prave, al bože moj :rofl:

kismo
22.03.2012., 12:17
koja glupost :eek:

ja sam 5 skidala istovremeno.
istina, završilo je tako da su mi 2 kriva skinuli, pa sam se morala vraćat naknadno da maknu i prave, al bože moj :rofl:

slažem se. debilno da dvaput moram dolaziti

Elora
26.03.2012., 10:47
Pozdrav, imam dosta madeža po tijelu, ali posebno me brinu 2 veća na leđima koja su postala lagano crvenkasta pa sam prošli tjedan otišla kod liječnika po uputnicu. Sestra me odmah i naručila preko kompa i rekla da ću dobiti na kućnu adresu datum pregleda kod dermatologa u bolnici. Danas mi je stigao datum pregleda, 15.8!!! U Rijeci sam i nije mi jasno kako sam dobila termin tek pred kraj ljeta, mislila sam da se pregledi madeža malo hitnije obavljaju. Zna li netko kada će se ove godine organizirati besplatni pregled madeža, obično je u 4.mj jel da?

redrose3
26.03.2012., 16:59
Pozdrav, imam dosta madeža po tijelu, ali posebno me brinu 2 veća na leđima koja su postala lagano crvenkasta pa sam prošli tjedan otišla kod liječnika po uputnicu. Sestra me odmah i naručila preko kompa i rekla da ću dobiti na kućnu adresu datum pregleda kod dermatologa u bolnici. Danas mi je stigao datum pregleda, 15.8!!! U Rijeci sam i nije mi jasno kako sam dobila termin tek pred kraj ljeta, mislila sam da se pregledi madeža malo hitnije obavljaju. Zna li netko kada će se ove godine organizirati besplatni pregled madeža, obično je u 4.mj jel da?

gdje bude taj besplatni pregled? ako se ne varam lani je bio kod dr.Rožmanić?
i kome otići privatno za to u Rijeci-imaš nekog za preporuku?
ja sam zvala prošli tjedan KBC i rekli su mi da sad naručuju za jesen..tako da si dobro prošla :)

btw jesi sigurna da je 15.08? šta to nije blagdan?

Elora
27.03.2012., 12:31
gdje bude taj besplatni pregled? ako se ne varam lani je bio kod dr.Rožmanić?
i kome otići privatno za to u Rijeci-imaš nekog za preporuku?
ja sam zvala prošli tjedan KBC i rekli su mi da sad naručuju za jesen..tako da si dobro prošla :)

btw jesi sigurna da je 15.08? šta to nije blagdan?

Ma nemam pojma 15,il 16.8. nemam sad papir pri ruci :). I meni treba preporuka za nekog privatnika u Rijeci i koliko otprilike dođe sam pregled. Jer sam prilično sigurna da će trebati skidati te madeže a voljela bi to obaviti prije ljeta .

baby doll
27.03.2012., 13:49
Kao što piše gore, od prošlog ljeta dobila sam hrpu madeža, po cijelom trupu - i leđa i naprijed. Jako su sitni, kao točkice i isprva su bili svijetliji, sad su malo potamnili.
Inače od rođenja ih imam tek nekoliko i uvijek su isti, ali ovo me sad zabrinulo, fakat ih puno ima i to tako odjednom! :503: Trebam li se brinuti oko toga? Po ljeti sam dosta na moru i sunčam se kad kod stignem, ali uvijek s kvalitetnom zaštitom. Jedino što je lani bilo drugačije je to što sam nekoliko dana koristila maslinovo ulje za ljepšu preplanulost, a prije ljeta 2009. i lani sam prije mora 3-4 puta otišla u solarij, tek po nekoliko minuta.

Zašto sam pobogu dobila sad hrpu tih madeža? :ne zna: Sad se bojim uopće ići na sunce, nisam više pametna! Imate li kakva iskustva?

birkirkara
29.03.2012., 14:38
Dakle imam ovaj madež već par godina, velik je crven, zna krvariti i boliti kada ga slučajno zakačim. Evo i slike pa ako mi netko može reći jer opasan,rupućuje na zle promjene ili nešto?!
http://www.pohrani.com/f/X/11u/3hQnvPNU/mad.jpg

kemik
29.03.2012., 14:40
Dijagnozu ti jedino može dati patohistološki pregled, za što trebaš otići dermatologu. Na forumu ne možeš dobiti dijagnozu, samo špekulacije laika ;)

birkirkara
29.03.2012., 14:46
i to mi je dosta za početak, ono samo neko mišljenje dok čekam termin

matejach
04.04.2012., 13:31
Bok svima!
Imam opcenito po cijelom tijelu mnogo madeza (ko palacinka izgledam:D), i smetaju mi 3, 2 na licu i jedan u podrucju vrata.
nisu veliki, samo su malo izboceni u odnosu na kozu.
ne vjerujem da su opasni, imam ih od kad znam za sebe, ali estetski bi ih htjela uklonit.
imam 16 god, molim vas za savjete, sta mislite o tome i kamo da odem?
iz vz-a sam inace. hvala unaprijed:)

Kod mene ti je slična situacija.. Bila sam sad u ponedjeljak kod dr.Lekića u Varaždinu, uklonio mi je 3. Isto tako mi nisu smetali, al ružno mi je za vidjeti. Kao što su već pisali, samo uklanjanje ne boli, osjećaš samo kako ti kožu nateže, al injekcije peckaju i nije baš ugodno. Kad one popuste počne peckati, svrbjeti, osjećaš kako te zateže... Ali nije tako strašno, preživi se. Ne mogu još ništa reći kakvi će biti ožiljci, al nadam se da neće biti prestrašni... :ne zna:

heiho
13.04.2012., 22:29
bog ljudi.......u brizi sam velikoj...glupost sam napravila......
imam jednu gaadnu naviku a to je da ISTISKUJEM.... bas fuuuj...ali uvijek mi se omakne..... i ja sam htjela dsa istisnem "crnu bubuljicu" na dnu leđa međutim nista nije izislo....to je sinoc bilo nista zabrinjavajuce dok maloprije nisam vidjela otok....hmm....tek sad sam se zabrinula.,,,. ima otok i na vrhu crna tocka, kao tocka od kemijske, (tolika velicina otprilike), sad se bojim da to nije neki mali madez, pa za ne podivlja sa ovom mojom gluposcu :S

i imam jos jedno pitanje, sestra koja ima 14 godina ima na leđima 2 madeza ali ona skroz glatka, kao mrljice na kozi, nisu okrugli, kao mrljica neka mala, ali ista je boja.......

nadam se sto skorijem odgovoru nekoga od vas hvala :)

ultras1983
14.04.2012., 08:25
Pozdrav!
Skinuo sam madež prije 2 dana s lica. Šave trebam skinuti za 7 dana.Inače kroz tih 7 dana trebam 2 puta na dan mazati ranu sa Tobrex masti. A moja doktorica opce prakse dala je Tobrex mast za oči a ne za rane i to sam u zadnji tren primjetio. Da li ce biti išta ako ne koristim mast kroz tih 7 dana?I smijem li skinuti ovaj zavoj sa gazom na licu i staviti obicni flaster ? Hoce li štetiti išta?
Pozdrav

El Gato Félix
14.04.2012., 11:59
Poštovani,

ako Vam je kirurg propisao Tobrex mast, to je onda upravo ona koju ste i dobili od liječnice, druge nema.

Preporuke oko postoperativne njege su različite. Obično se preporučuje očistiti ranu fiziološkom otopinom i nanijeti tanki sloj antibiotske masti.

ultras1983
14.04.2012., 12:01
Hvala na odgovoru,ali smetao mi je zavoj na licu pa sam stavio sad samo gazu i preko nje flaster...strpit cu se jos par dana dok ne izvadim šavove..

pralinica
14.04.2012., 15:02
pozdrav!
Moj tata ima puno madeza po cijelome tijelu. Općenito su to sitniji madeži ali ovaj na leđima je najveći. Prije nekoliko dana je otkrio kako se taj madež promjenio odnosno na jednom djelu je izbilo nešto kao prišt crvenkaste boje a i jedan dio oko tog prišta postao je nešto tamnije boje nego što je inače i malo kao da je ispupčen taj tamniji dio. Da sada tu ne opisujem evo i slika

http://imageshack.us/photo/my-images/528/120413153243.jpg/

Znam da ništa ne može znati bez lječničke kontrole na koju će otići ali prije nego ode zanima me dali itko zna što bi ovo moglo biti i je li opasno? Meni se ne čini baš dobro.

heiho
14.04.2012., 16:35
ljudi moji, imam gadnu naviku istiskivanje,,....fujjjj
ali sta je tu je.....
i tako sam ja prekjucer na dnu leđa stisnula mali madez misleci da je bubuljica ...... i sad s to zagnojilo... :(
jucer je bio bas velik otok i na vrhu ta crna tocka...madez mali, ali onaj na kozi....jutros sam ja to istisnula...izislo je gnoja, ja poslije stavljala rakije...i to se dosta smanjilo..ostalo samo malo crveno oko te tocke (madeza valjda)...međutim sad gledam cini se da ce se opet zagnojit....a ja nisam kod kuce, ne mogu doktoru.... da li se trebam brinuti...jest se zagnojilo okolo mojim diranjem, ali to je bas onaj mali kad tocka od kemijske recimo...nolim za vas odgovor :)

heiho
14.04.2012., 17:08
Ako se neki madež često traumatizira (što će reći: zagrebe, zareže, trlja ili sl) postoje šanse da počne jače bujati i da se u njegovoj građi dogode neke promjene i da se iz njega ev. razvije nešto opasnije.....:(

Ja sam svoj doslovno pokusala istisnuti misleci da je bubuljica. :((((( pa mi je nateklo. Sinoc je bilo ogromno, stavljala sma leda i tako, jutros sam ja to istisnula, izsislo je dosta gnoja, i nakon 10-ak sati od toga izgleda puuno manje ali cini mi se da se pocelo opet gnojit ali otok je puuno manji.
Ovo sam prvi put uradila na ovom madezu, da li se trebam brinut, madez je jako mali, tocka, i na kozi je, nije ispupcen, ali ipak se bojim.. :((

edit: nije madez nateknuo, vec se ispod njega formirala upala, a mali madez je bio na vrhu tog otoka....nepromjenjen.

El Gato Félix
14.04.2012., 20:49
pozdrav!
Moj tata ima puno madeza po cijelome tijelu. Općenito su to sitniji madeži ali ovaj na leđima je najveći. Prije nekoliko dana je otkrio kako se taj madež promjenio odnosno na jednom djelu je izbilo nešto kao prišt crvenkaste boje a i jedan dio oko tog prišta postao je nešto tamnije boje nego što je inače i malo kao da je ispupčen taj tamniji dio. Da sada tu ne opisujem evo i slika

http://imageshack.us/photo/my-images/528/120413153243.jpg/

Znam da ništa ne može znati bez lječničke kontrole na koju će otići ali prije nego ode zanima me dali itko zna što bi ovo moglo biti i je li opasno? Meni se ne čini baš dobro.

Uistinu ne izgleda dobro. Slika je, doduše, zamućena tako da se ne razabire baš najbolje, ali ono što se vidi govori da je apsolutno nužan liječnički pregled.

Neka se Vaš otac javi svojem izabranom liječniku. Ukoliko madež izgleda sumnjivo (a meni preko ovako zamućene slike izgleda sumnjivo), možda će najbolje biti da se oca uputi kirurgu radi dogovora oko odstranjenja jer je čekanje na pregled dermatologa neki puta dosta dugo, po nekoliko mjeseci.

Ja sam svoj doslovno pokusala istisnuti misleci da je bubuljica. :((((( pa mi je nateklo.

Pitanje je što je zapravo "promjena" koju ste željeli istisnuti. Možda uopće nije madež u pitanju. Moguće je da je došlo do iritacije ili čak infekcije promjene uslijed toga što ste je pokušavali istisnuti.

Razloga za paniku nema. Ako je promjena inficirana, trebate otići kod liječnika da Vam propiše lokalni antibiotik.

Nakon što se smiri upala/infekcija/iritacija, obavite pregled madeža da budete mirni.

heiho
15.04.2012., 00:32
Uistinu ne izgleda dobro. Slika je, doduše, zamućena tako da se ne razabire baš najbolje, ali ono što se vidi govori da je apsolutno nužan liječnički pregled.

Neka se Vaš otac javi svojem izabranom liječniku. Ukoliko madež izgleda sumnjivo (a meni preko ovako zamućene slike izgleda sumnjivo), možda će najbolje biti da se oca uputi kirurgu radi dogovora oko odstranjenja jer je čekanje na pregled dermatologa neki puta dosta dugo, po nekoliko mjeseci.

Pitanje je što je zapravo "promjena" koju ste željeli istisnuti. Možda uopće nije madež u pitanju. Moguće je da je došlo do iritacije ili čak infekcije promjene uslijed toga što ste je pokušavali istisnuti.

Razloga za paniku nema. Ako je promjena inficirana, trebate otići kod liječnika da Vam propiše lokalni antibiotik.

Nakon što se smiri upala/infekcija/iritacija, obavite pregled madeža da budete mirni.

ipak nije madez srecom... :)
a bas se bojim tih madeza, bila sam nedavno kod dermatologa da mi pregleda 2 madeza velicine oko 5mm, ja kad gledam meni izgledaju sareni, ima sigurno 2 boje ali oduvijek su nmi takvi....doktorica je rekla da su uredu, sestra ima 2 madeza na leđima nepravilna su oblika, ali nisu hrapava, vec oni na kozi, ima 2-3 na dlanu (na dlanu su pravilnog oblika), doktor opce prakse ju je pregledao i rekao da nema razloga za brigu....posebno se brinem za sestru i te madeze na dlanu sto ima...djete je, ima 13 godina, da ne zakaci i tako...a plus sto nam je obiteljska anamneza pozitivna, tetka imala melanom, a mami se jednom jedan veci madez upalio i sada ima 7-8 savova na tom mjestu,...ali srecom sada je sve uredu... pozdrav

Lehane
17.04.2012., 18:23
Pozdrav!

Već godinama želim otkloniti jedan madež s trbuha, i konačno sam se odlučila na taj korak. Odlučila sam to napraviti negdje privatno.

E sad me zanima u kratkim crtama sve što bih trebala znati, neke posebne mjere opreza prije i poslije operacije, preporuka dobrog liječnika, i kakav korisni savjet možda?

Hvala svima unaprijed!

Sashica
17.04.2012., 21:17
Kako ide uklanjanje madeža kod trudnica, jel lokalna anestezija može škoditi bebici?

Imam sumnjiv madež, ali doktorica me naručila da dođem za 2 mjeseca jer smatra da sad ne bi trebali još ništa uklanjati jer sam još u osjetljivom periodu trudnoće.

Trenutno sam trudna 14 tjedana.

El Gato Félix
19.04.2012., 09:27
Sashice, :grli:

što se lokalne anestezije u trudnoći tiče, mislim da će ti trebor znati više reći jer je to ipak njegovo područje rada. Lidokain, koji se često koristi kao lokalni anestetik pri odstranjivanju madeža, svrstan je u kategoriju B prema FDA, što znači da ne postoje kontrolirane studije na trudnicama, ali na životinjama nisu pokazali rizik za plod, niti je u zabilježen u trudnica koje su bile izložene tom lijeku.

Dakle, nije poznato da bi lokalni anestetici iz te skupine djelovali teratogeno (uzrokovali malformacije ploda).

Naravno, u trudnoći se primjenjuje prinicip da se svi zahvati nastoje odgoditi za vrijeme nakon trudnoće, ako je to moguće.

S obzirom da je plod najosjetljiviji upravo u prvom tromjesečju trudnoće, razumnim se čini da se zahvat odgodi za kasniji period trudnoće, kako ti je i dermatologinja preporučila.

Milsim da će sve biti u redu i ako je madež suspektan, treba ga ukloniti.

:kiss:

Sashica
19.04.2012., 16:15
Hvala El Gato. Madež je sumnjiv i iskreno, ne bih htjela čekati do iza poroda jer me strah :(

S obzirom da je madež mali (par milimetara) i nije potrebno puno vremena da ga se ukloni, misliš li da postoji mogućnost da bi doktor recimo napravio rez na živo ako ja to zatražim? Mislim si da sigurno ne može boliti više od poroda koji me čeka :zubo:

flyingappletree
19.04.2012., 17:30
Hvala El Gato. Madež je sumnjiv i iskreno, ne bih htjela čekati do iza poroda jer me strah :(

S obzirom da je madež mali (par milimetara) i nije potrebno puno vremena da ga se ukloni, misliš li da postoji mogućnost da bi doktor recimo napravio rez na živo ako ja to zatražim? Mislim si da sigurno ne može boliti više od poroda koji me čeka :zubo:

Ja sam skinula par madeža 'na živo', ne jer su bili sumnjivi, nego na nezgodnim mjestima - ma nije bolilo ništa, osjeti se malo pecaknje i to je to.
Ne želim ti to uopće pokušati komparirati s porodom :zubo:

(Skinuti su mi skalpelom, da ne bi ovo 'peckanje' djelovalo zbunjujuće , kod tebe bi se išlo isto na tu varijantu radi phd pretpostavljam)

Sashica
19.04.2012., 17:38
OK, hvala, nisam znala da se može uklanjati na živo. Vidjet ću s doktoricom kad dođem na kontrolu, radije ne bih riskirala s anestezijom ako može naštetiti bebi :)

El Gato Félix
19.04.2012., 18:12
Mislim da za tim stvarno nema potrebe. Doza lokalnog anestetika je pri takvim operacijama mala i neće naškoditi bebi, tako da mislim da nikakve brige ne bi trebala imati. :)

Ali, neka i trebor kaže što misli o tome.

Spejs
20.04.2012., 17:35
Prijateljica je skinula madez prije godinu dana i ostao joj je oziljak promjera 2cm. Do sada nije imala problema s njim, crvenilo se normalno povuklo, ali joj je nakon kupanja u bazenu natekao i sad je to ispupcina od mm-dva. Nije promijenio boju. Do sada se redovito kupala u bazenu i to se nije dogadalo.

O cemu se radi i je li hitno za ici dermatologu jer je ionako narucena za 3tjedna?

Smije li ga namazati necim? Cime? :(

Paw
21.04.2012., 15:51
Prijateljica je skinula madez prije godinu dana i ostao joj je oziljak promjera 2cm. Do sada nije imala problema s njim, crvenilo se normalno povuklo, ali joj je nakon kupanja u bazenu natekao i sad je to ispupcina od mm-dva. Nije promijenio boju. Do sada se redovito kupala u bazenu i to se nije dogadalo.

O cemu se radi i je li hitno za ici dermatologu jer je ionako narucena za 3tjedna?

Smije li ga namazati necim? Cime? :(

Dali je taj madež poslan na biopsiju? Bez obzira, ja bih na njenom mjestu našla vremena i otišla dermatologu.

Eh da, tri tjedna kod madeža može značiti vrlo dugo za čekati, privatni dermatlog košta cca 300,00 kuna za po pregledu, bolje ŽIVOT, nego nove cipele! Vjeruj mi, znam o čemu govorim!

Spejs
21.04.2012., 18:19
Dali je taj madež poslan na biopsiju? Bez obzira, ja bih na njenom mjestu našla vremena i otišla dermatologu.

Eh da, tri tjedna kod madeža može značiti vrlo dugo za čekati, privatni dermatlog košta cca 300,00 kuna za po pregledu, bolje ŽIVOT, nego nove cipele! Vjeruj mi, znam o čemu govorim!

Biopsija je bila uredna. Mislila sam da je praksa da se salju na biopsiju:ne zna:

Oteklina je splasnula sama od sebe nakon par sati. Vidjeti cemo sta ce reci dermatolog.

Inace ima puuuno sumnjivih madeza, velikih, nepravilnih, s crnim u sredini, sa svjetlijim prstenom, madeza koji svrbe itd, pa ju forsam da ide doktoru, mislim da nije svjesna koliko rak koze moze biti opasan.

Zna li netko najbolju metodu odstranjivanja malo veceg ispupcenog madeza sa sljepoocnice? Da ne ostane gadan oziljak?

dodo13
23.04.2012., 22:02
pozdrav!

madeža imam zbilja puno po cijelom tijelu, a dosad sam uklonio 3 komada.
spremam se u skoro vrijeme otići na pregled u vinogradsku bolnicu jer mi je preporučena kao najbolja za to područje djelatnosti pa bih stoga molio za neke informacije vezane uz to.
kakva je kvaliteta pregleda, kakve se metode koriste, ima li razlike između kvalitete u vinogradskoj i privatnoj praksi, koliko se dugo čeka od naručivanja do pregleda..? bilo kakve relevantne ili manje relevantne informacije su dobrodošle.

Sashica
23.04.2012., 22:09
Koliko znam, ako se sad naručuješ dobit ćeš termin tek za srpanj.

Gužva je velika. Ja sam nedavno bila na pregledu, skinula se u gaćice, a doktorica mi je pregledala madeže, one koji su joj izgledali sumnjivo pogledala je kroz neki mali aparatić, kao neko povećalo.

chegrtusha
23.04.2012., 23:41
Euromelanoma day je ove godine 08.05., još nisu objavljeni br. telefona na koje se moguće naručiti, pa malo popratite stranicu http://www.euromelanoma.org/croatia/home-1. :mig:

Spejs
23.04.2012., 23:55
Cekala sam tu info, hvala :)

dodo13
24.04.2012., 16:41
Koliko znam, ako se sad naručuješ dobit ćeš termin tek za srpanj.

Gužva je velika. Ja sam nedavno bila na pregledu, skinula se u gaćice, a doktorica mi je pregledala madeže, one koji su joj izgledali sumnjivo pogledala je kroz neki mali aparatić, kao neko povećalo.

Hvala na infu. I mislio sam da će biti čekanja, ali sam se nadao da ipak ne toliko.
Razmislit ću još o opciji privatnika.

IvonaV
24.04.2012., 17:00
Na licu imam tamnu smeđu mrlju, zimi posvjetli, ali ljeti je dosta izražena... Počela me iritirati i smeta me to što me ljudi ispituju odakle mi. Ima li tko kakvih sličnih iskustava? Ili možda znate kako je ukloniti? Operacija ili netko zna kakve preparate? Pokušala sam sa limunom i peršinom, ali i ne vrijedi jer je od rođenja, posvijetlio je samo za koju nijansu... MOLIM VAS POMOZITE :(
Pozz svima

flyingappletree
24.04.2012., 17:31
teško je reći s obzirom da' tamno smeđa mrlja' nije neki jasan termin. ako se radi o pigmentacijskoj fleki tzv. melasmi, imaš dosta na tu temu na pdf kozmetika...uglavnom sigurnog rješenja često nema, opcije su kozmetički preparati, kemijski piling, laser..ali ništa ne može jamčiti 100% učinkovitost ijednog postupka.

Thoroughbred
25.04.2012., 18:55
Meni su se pojavile vrlo sitne crne točkice na jednom madežu,treba li to pregledati? :)

DraMaRi
27.04.2012., 12:52
Ok, ovo nije normalno..
Pokušavam se narucit za besplatan pregled madeza cijeli dan. :504: S mobitela sam zvala 27 puta, a prije toga s telefona neprekidno sat i pol (samo mi ne ostaje broj upućenih poziva) i svaki put me izbaci kao da je zauzeto. Sva sreća da je poziv besplatan jer dok ona teta izdiktira svoje prođe dobrih 30 sekundi..

Jel ima netko da se uspio naručiti ili nema smisla vise pokusavati..?

chegrtusha
27.04.2012., 13:01
Isti problem sam i ja imala prošle godine. Na Bijelom telefonu Ministarstva Zdravstva su me uputili na Vinogradsku bolnicu koja je organizator/pokrovitelj. Poslala sam mail ravnateljstvu bolnice (imaš na njihovoj stranici negdje) i kroz pola sata su mi odgovorili da je vjerojatno problem u serveru il nešto (:rolleyes:) i da probam ponovno nazvat. Tad sam ih dobila iz prve i naručila se. :mig:

Archangel
27.04.2012., 13:36
s gdje budu ti besplatni pregledi, jel se zna?

DraMaRi
27.04.2012., 13:44
Ja ne znam.. Pokušavam prvi put.

I zaboravila sam napisati da od tih mojih 100 poziva, 2 puta je ČAK i zvonilo ali se nitko nije javio.. :ne zna:

dodo13
27.04.2012., 17:13
Ja ne znam.. Pokušavam prvi put.

I zaboravila sam napisati da od tih mojih 100 poziva, 2 puta je ČAK i zvonilo ali se nitko nije javio.. :ne zna:

ista situacija kod mene. zvao sam ranije popodne i nitko se nije javljao. :rolleyes:

ekvator
28.04.2012., 18:07
odstraniti madež ili ne?

ovako, 20 mi je godina, dosad nisam odstranjivala nijedan madež, imam ih puno, na svakom dijelu tijela, ali su većinom manji i ravni

imam ih nekoliko po leđima, trbuhu, pazuhu....nezgodnim mjestima, neki su izrasli u zadnje 2-3 godine

onaj za koji se mislim da li ga ići odstraniti ili ne se nalazi na licu, na obrazu uz usne (kao kod cindy crawford hehe ), imam ga otkad znam za sebe, ali posljednjih godina je narastao, ispupčen je, svijetlije je nego prije, onako sivkasto-smeđ, ranije je bio crna točkica, iz njega rastu dlačice, ne boli me, nisam ga srećom nikad ozlijedila, estetski mi nije toliko bitno jer nije toliko velik i navikla sam cijeli život, ali me strah zbog promjene boje i veličine da ne bi bilo što zloćudno, inače u obitelji imam nekoliko slučaja melanoma pa me zbog toga strah još više

da li ga trebam odstraniti i gdje je najbolje se javiti barem za neki pregled najprije, kod kojeg liječnika, nije mi toliko problem bol, ali stručnost je, i naravno da kasnije lijepo zacijeli i ne ostane ožiljak obzirom da se radi o području lica

iatš
30.04.2012., 08:32
Imam 17 godina i prije godinu dana sam išla na pregled madeža, ali su mi rekli da su svi u redu. Problem je što igram tenis i što sam konstantno na suncu, a madeža imam po cijelom tijelu, pogotovo na vratu i gornjem dijelu leđa i kad god kupujem nekakve haljine ili majice pokušavam što više madeža prikriti odjećom što mi se više neda nego kad mi se svidi neka haljina bez obzira što su cijela leđa gola želim ju kupiti, zašto bih išla odstraniti te madeže, ali da mi ne ostanu ožiljci.. Dali je bolje da to idem privatno ili preko zdravstvenog i gdje je najbolje otići, koliko se čeka na red, koliko se plaća. ako itko zna bilo kakvu informaciju bila bih zahvalna :)

tovarvg
01.05.2012., 19:57
Brat prije 3-4 dana na igralištu pao i porezao madež. Od toga mu je krv procurila iz njega 4-5 puta. Za skidat ili ne? On ga i inače želi skinit, može li to tražit od doktorice?

DraMaRi
02.05.2012., 08:11
Da se pohvalim.. :D
Nakon neprestanog zvanja danas od 8:15 i više od 30 uzaludnih poziva uspjela sam se naručiti za besplatan pregled madeža.. :cheer:
Sad mi je malo jasnije zašto se ne može dobiti linija s obzirom da morate odabrati kliniku/ordinaciju, pa termin, pa dati vaše podatke, pa sve to još jednom ponoviti da se utvrdi gradivo, i tako to..
Ali ja sam bas sretna jer sam zvala cijeli dan u petak, pa ponedjeljak nekoliko puta ujutro i danas evo uspjela! :D

Samo nisam pitala dal mozda ja moram jos dodatno nazvati tu ordinaciju i najaviti se ili je to to - čekaju me u utorak? Pretpostavljam da ne..? :misli:

El Gato Félix
02.05.2012., 10:26
odstraniti madež ili ne?

ovako, 20 mi je godina, dosad nisam odstranjivala nijedan madež, imam ih puno, na svakom dijelu tijela, ali su većinom manji i ravni

imam ih nekoliko po leđima, trbuhu, pazuhu....nezgodnim mjestima, neki su izrasli u zadnje 2-3 godine

onaj za koji se mislim da li ga ići odstraniti ili ne se nalazi na licu, na obrazu uz usne (kao kod cindy crawford hehe ), imam ga otkad znam za sebe, ali posljednjih godina je narastao, ispupčen je, svijetlije je nego prije, onako sivkasto-smeđ, ranije je bio crna točkica, iz njega rastu dlačice, ne boli me, nisam ga srećom nikad ozlijedila, estetski mi nije toliko bitno jer nije toliko velik i navikla sam cijeli život, ali me strah zbog promjene boje i veličine da ne bi bilo što zloćudno, inače u obitelji imam nekoliko slučaja melanoma pa me zbog toga strah još više

da li ga trebam odstraniti i gdje je najbolje se javiti barem za neki pregled najprije, kod kojeg liječnika, nije mi toliko problem bol, ali stručnost je, i naravno da kasnije lijepo zacijeli i ne ostane ožiljak obzirom da se radi o području lica

Možete napraviti pregled i konzultaciju kod dermatologa u sklopu akcije Euromelanoma day, o čemu se ovdje već pisalo a i stavljen je link.

Dermatolog će procijeniti kakav je madež i je li sumnjiv.

To Vam je idealna prilika za konzultaciju. :)

Ukoliko odlučite da biste madež željeli ukloniti, tada možete to učiniti i preko uputnice a za to trebate otići kod svojeg liječnika opće medicine.

Madeže na licu trebao bi odstraniti otorinolaringolog, maksilofacijalni kirurg ili plastični kirurg (glave i vrata).

O konkretnim imenima i prezimenima (preporukama) prepuštam drugim forumašima.
Brat prije 3-4 dana na igralištu pao i porezao madež. Od toga mu je krv procurila iz njega 4-5 puta. Za skidat ili ne? On ga i inače želi skinit, može li to tražit od doktorice?

Današnji stavovi dermatologa i kirurga jesu da ozljeda madeža ne dovodi do njegove zloćudne promjene tako da se ozljedom mirnog madeža ništa strašno neće dogoditi, a za madeže koji su podložni opetovanom traumatiziranju i iritaciji je preporuka da se uklone.

Ukoliko brat želi ukloniti madež, može se javiti liječniku opće medicine da mu izda uputnicu za kirurga (već ovisno o regiji gdje se promjena nalazi - ORL, plastični kirurg, opći kirurg...).

tovarvg
02.05.2012., 10:40
Današnji stavovi dermatologa i kirurga jesu da ozljeda madeža ne dovodi do njegove zloćudne promjene tako da se ozljedom mirnog madeža ništa strašno neće dogoditi, a za madeže koji su podložni opetovanom traumatiziranju i iritaciji je preporuka da se uklone.

Ukoliko brat želi ukloniti madež, može se javiti liječniku opće medicine da mu izda uputnicu za kirurga (već ovisno o regiji gdje se promjena nalazi - ORL, plastični kirurg, opći kirurg...).

Prvo hvala na odgovoru.
Stvar je ta šta mu je procurio par puta, i osjeća konstantnu ( ne baš jaku) bol, ali ga to iritira.

Što se tiče ovoga da on želi, mora li njemu liječnica dat uputnicu ako nije kritičan?

El Gato Félix
02.05.2012., 10:46
Prvo hvala na odgovoru.
Stvar je ta šta mu je procurio par puta, i osjeća konstantnu ( ne baš jaku) bol, ali ga to iritira.

Što se tiče ovoga da on želi, mora li njemu liječnica dat uputnicu ako nije kritičan?

Brat neka tako i opiše situaciji svojoj liječnici (da se radi o madeži kojeg je već u više navrata ozlijedio) i ne bi trebalo biti problema oko dobivanja uputnice za pregled kod nekog specijalista kirurške struke, na kojem će dogovoriti termin odstranjivanja madeža.

Sad, ovdje je na forumu u više navrata bilo diskusije oko toga treba li prvo ići dermatologu pa tek onda po njegovoj preporuci kirurgu, pa su neki istaknuli kako ih bez mišljenja dermatologa nisu htjeli primiti no ja ću reći iz svojeg iskustva rada u općoj praksi, da dok sam tamo radio, pacijente koji su bili kandidati za odstranjivanje madeža sam odmah upućivao nekom od kirurga, bez prethodnog pregleda kod dermatologa, i nikad nije bilo nikakvih problema.

kij
02.05.2012., 11:07
Bok,

javlja se prvi puta i ispričavam se ako ću postaviti pitanja a da nije trenutno tema foruma. Imam dosta madeža i čini mi se da ih se preko zime stvotilo još više. Većima ih je na leđima i osjećam nelagodu u ovim ljetnim mjesecima kada se trebam skinuti ili obući neku dekoltiramu majicu – na prsima pjegice u nevjerojatnom broju a da leđima odvratni madeži. Mene zanima gdje se mogu najjeftinije odstraniti madeži i ako netko zna kako se riješiti pjegica ili ih bar prekriti neka mi odgovor. Obožavam ljeto ali mi u zadnje vrijeme moje tijelo stavara prilićnu nelagodu...gledam po internetu ispod 400 kn nema ništa

Spejs
02.05.2012., 11:25
Velike, promjenjive ili madeze koji smetaju bez beda odstranis s uputnicom doktora opce prakse.

Za pjegice postoje nekakve kreme ali se ne sjecam imena :ne zna:

kij
02.05.2012., 11:46
Velike, promjenjive ili madeze koji smetaju bez beda odstranis s uputnicom doktora opce prakse.

Za pjegice postoje nekakve kreme ali se ne sjecam imena :ne zna:

Moram se naručiti ili samo dođem i koja bolnica?

Donki
02.05.2012., 12:01
Moram se naručiti ili samo dođem i koja bolnica?

Evo mogu ti ja odgovoriti iz prve ruke.
Moraš se najprije javiti dr. opće prakse da ti da uputnicu, pa naručivanje.
Ja sam se 13.4. naručivala na Šalatu, i naručena sam tek 29.8. :504:

Zvala sam i za besplatan pregled tijekom euromelanom dana, i što se tiče Zagreba, sve je popunjeno, jedino djeca do 18 godina mogu u Klaićevu.
Tako da mi ništa drugo ne preostaje nego čekanje za Šalatu :ne zna:

kij
02.05.2012., 12:06
Evo mogu ti ja odgovoriti iz prve ruke.
Moraš se najprije javiti dr. opće prakse da ti da uputnicu, pa naručivanje.
Ja sam se 13.4. naručivala na Šalatu, i naručena sam tek 29.8. :504:

Zvala sam i za besplatan pregled tijekom euromelanom dana, i što se tiče Zagreba, sve je popunjeno, jedino djeca do 18 godina mogu u Klaićevu.
Tako da mi ništa drugo ne preostaje nego čekanje za Šalatu :ne zna:

Moji nisu problematični ali su ružni, zbog njih ne nosim dekoltirane majice a imam jedan i na nozi tako da niti suknje ne nosim. Ružni su do bola i što sam starija (34) to mi više smetaju i iskompleksirana sam na njih...
hvala na odgovoru!

Spejs
02.05.2012., 13:32
... ako netko zna kako se riješiti pjegica ili ih bar prekriti neka mi odgovor

Iskopala sam ti
nešto (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22443053&postcount=53), možda pomogne :mig:

Pročitaj si malo i ove teme; prva (http://www.forum.hr/showthread.php?t=628782) , druga (http://www.forum.hr/showthread.php?t=243300) , treća (http://www.forum.hr/showthread.php?t=199885)

kij
02.05.2012., 13:53
Iskopala sam ti
nešto (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22443053&postcount=53), možda pomogne :mig:

Pročitaj si malo i ove teme; prva (http://www.forum.hr/showthread.php?t=628782) , druga (http://www.forum.hr/showthread.php?t=243300) , treća (http://www.forum.hr/showthread.php?t=199885)

hvala !!!!!

tovarvg
02.05.2012., 14:18
Brat neka tako i opiše situaciji svojoj liječnici (da se radi o madeži kojeg je već u više navrata ozlijedio) i ne bi trebalo biti problema oko dobivanja uputnice za pregled kod nekog specijalista kirurške struke, na kojem će dogovoriti termin odstranjivanja madeža.

Sad, ovdje je na forumu u više navrata bilo diskusije oko toga treba li prvo ići dermatologu pa tek onda po njegovoj preporuci kirurgu, pa su neki istaknuli kako ih bez mišljenja dermatologa nisu htjeli primiti no ja ću reći iz svojeg iskustva rada u općoj praksi, da dok sam tamo radio, pacijente koji su bili kandidati za odstranjivanje madeža sam odmah upućivao nekom od kirurga, bez prethodnog pregleda kod dermatologa, i nikad nije bilo nikakvih problema.

Brat bija kod doktorice, zatražija uputnicu, ali ona je rekla da se priko lita madeži ne vade ?! Ne znam, možda mulja, inače je par stvari ukakila prije odlazaka u bolnicu. Dala je neku kremu s kojom se maže 2x na dan.

Koliko dođe odstranjivanje kod privatnika ( samo jedan madež) i koliko se mora čekat da se dođe na red ?

Sashica
03.05.2012., 15:06
Brat bija kod doktorice, zatražija uputnicu, ali ona je rekla da se priko lita madeži ne vade ?!

Ovo sam i ja već negdje čula, iako ne znam jel to istina i ne znam razlog. :ne zna: Ja imam jedan sumnjivi madež, nisu mi ga sad uklanjali jer sam bila u prvom tromjesečju (trudnica) pa čekam kontrolni pregled u lipnju, nadam se da će mi ga otkloniti onda, bez obzira na ljeto.

Spejs
03.05.2012., 20:04
Mojoj frendici su skidali u 5.mjesecu :ne zna:

A i meni je htjela :kava:

brzi gonzales
03.05.2012., 20:45
Brat bija kod doktorice, zatražija uputnicu, ali ona je rekla da se priko lita madeži ne vade ?!
Izbjegavaju odstranjivati ljeti zbog povećane izloženosti tijela suncu. Tako su barem meni rekli, i kirurg i dermatolog. Naime, određeno vrijeme se taj dio tijela gdje je madež odstranjen ne smije izlagati suncu, a u ljeti su sunčeve zrake opasne.

geronimove mudrolije
04.05.2012., 13:50
od rođenja imam madež na testisu. zapravo, na mošnji. nalazi se na samom rubu mošnje visoko gore pri korjenu penisa. zapravo je jako blizu onoj drugoj vrsti kože koja je na preponi... kada se taj dio pogleda fino se vidi granica između dvije vrste kože . jedna je koža mošnji (tamnija, naborana), a druga je već koža na preponi koja ima različit izgled i teksturu...

zanima me koje su moje opcije za uklanjanje ovog madeža...

problem koji mi pada na pamet je taj da testisi promjenom temperature često se povlače baš u taj dio gdje bi bio eventualni rez.

madež je jako gadan, nepravilnog oblika - jedan dio je ispupčen, a drugi dio je u ravnini kože. nije velik (nekih 3-5 mm).

mene je strah bilo šta raditi na tom mjestu :D jel se može tu aplicirati lokalna anestezija bez posljedica po reproduktivne i seksualne funkcije??

imate li neko mišljenje o ovome?

hvala

darkerica95
04.05.2012., 21:29
Ja idem na odstranjivanje madeža na vratu idući tjedan, pa ako mi netko može objasniti postupak malo.. vjerojatno me nema čega bit strah ali eto :D.

Sashica
05.05.2012., 15:54
Ja idem na odstranjivanje madeža na vratu idući tjedan, pa ako mi netko može objasniti postupak malo.. vjerojatno me nema čega bit strah ali eto :D.

Isto kao i odstranjivanje madeža bilo gdje drugdje - dobiješ anesteziju, odstrane madež, dobiješ koji šav, stave zavoj (ili flaster) i to je to. :)

Eh da, operi kosu dan prije tako da je ne moraš prati nekoliko dana nakon operacije, da ne močiš zavoj (ne znam koliko ti je velik madež). Ako je mali, onda nemaš frke, imaš onih vodootpornih flastera za tuširanje.

darkerica95
06.05.2012., 01:05
Isto kao i odstranjivanje madeža bilo gdje drugdje - dobiješ anesteziju, odstrane madež, dobiješ koji šav, stave zavoj (ili flaster) i to je to. :)

Eh da, operi kosu dan prije tako da je ne moraš prati nekoliko dana nakon operacije, da ne močiš zavoj (ne znam koliko ti je velik madež). Ako je mali, onda nemaš frke, imaš onih vodootpornih flastera za tuširanje.

Dobiješ anesteziju?
Meni svi pričaju da ću samo dobiti neku injekciju u vrat i da me neće uspavati hehe.. uh, jedva čekam :D:(

Kosa će se prat dan prije ali bit će problem jer imam neke važne obaveze u sljedeća 2 dana i takva ću zalijepljena hodat okolo :D

Sashica
06.05.2012., 12:13
Dobiješ anesteziju?
Meni svi pričaju da ću samo dobiti neku injekciju u vrat i da me neće uspavati hehe.. uh, jedva čekam :D:(

Pa na to sam i mislila - dobiješ lokalnu anesteziju. Naravno da te neće uspavljivati radi uklanjanja madeža :D Nije ništa strašno, ja sam uklanjala jedan poveći madež na vratu koji se nalazio baš pored ove velike vratne žile pa sam se užasno bojala, a sve prošlo OK i bilo začas gotovo :)

darkerica95
06.05.2012., 13:16
Jooj hvala Bogu..
A trebam što ponijeti sa sobom?
Ja stvarno nikad nisam bolesna i zato me svega strah, i vađenja konaca i svega hehe..

Sashica
06.05.2012., 15:11
Ne trebaš ništa nositi sa sobom, samo uputnicu i povijest bolesti ako imaš. Poslije zahvata ideš doma. :)

A vađenje konaca niti ne osjetiš. Zadnji madež koji sam uklonila, nije mi se dalo ići u bolnicu da mi izvade konce pa mi ih je muž doma izvadio škaricama i pincetom :rofl:

Achamiana
10.05.2012., 20:12
Imam već godinama u dekolteu mali madež između khm khm... i kad nosim grudnjak i kad se to stisne on se ne vidi... bio mi se nedavno uz njegov rub napravio mali prištić i ja sam se čohala i malo malo zadigla madež koji mi se sad malo napuhnuo sa strane ko da je vodica unutra. mali je madež 2 mm.... malo je sad osjetljiv....

trebam li biti jako zabrinuta? Tek ću idući tj moć kod svog dr. opće prakse.... :eek:

lamarina
14.05.2012., 14:48
pozz ljudi, malo vas čitam pa me zanima pošto ja nemam puno madeža, a mislim da i nemam sumnjivih, dal da idem na pregled madeža. Čisto prevencije radi pošto idem na solarij tu i tamo pa da mi se to prekontrolira? Bed mi je da me ne gledaju blijedo kao što sam došla i sl.?

Spejs
14.05.2012., 22:27
Taman si propustila free pregled povodom euromelanoma daya. Mislim da nije nuzno da ides ako nemas nista sumnjivo, samo ih gledaj povremeno da vidis ako dode do promjene na kojem.

Za solarij ti ne moram ni govorit da je stetan.

TeaLove
14.05.2012., 23:28
Brat bija kod doktorice, zatražija uputnicu, ali ona je rekla da se priko lita madeži ne vade ?! Ne znam, možda mulja, inače je par stvari ukakila prije odlazaka u bolnicu. Dala je neku kremu s kojom se maže 2x na dan.

Koliko dođe odstranjivanje kod privatnika ( samo jedan madež) i koliko se mora čekat da se dođe na red ?

ja sam imala na bas nezgodnom mjestu,dobijes inekciju pokraj ,jos jednu adrenalina :) i pjevajuci obavio dr. za 10 min..gaza dva tjedna i to je to..skidanje savova
tak da moze i ljeto

darkerica95
15.05.2012., 10:04
I meni su svi govorili da se u toplijim mjesecima madeži ne odstranjuju ali eto meni su ga odstranili sad u 5. mjesecu. Svi su se čudili kad sam rekla za kad mi je zakazano odstranjivanj :ne zna:

Mislim da kod nas ne odstranjuju možda u 6., 7. i 8. mjesecu. Netko mi je objašnjavao zašto je to tako ali ne znam sad više..

MM237
16.05.2012., 17:31
Imam pitanje, prije dva mjeseca mi je izrastao madež ispod pazuha, mali je, normalni...ne smeta za brijanje....no danas je već drugi dan kaj me pecka, i kad prođem po madežu boli, a kad prođem kraj njega, po ostalom djelu pazuha, ne....
Zašto?
Jel to možda samo iritacija poslije brijanja?
Ili trebam paničariti?

ničegSeNeSjećam
17.05.2012., 08:36
Meni je na madežu izrastao novi mali madež, kao neki rogić. To sam tek primijetio prije par mjeseci jer je na ramenu pa ga ne vidim baš često, osim u ogledalu. Probao sam proguglati, ali nisam ništa našao. Zanima me jel je to normalna pojava? Hvala.

Wonder Woman
17.05.2012., 10:46
Imam na sisi madež koji je oduvijek ispupčen, i jutros mi se učinilo kao da je natekao, i malo je crven onaj dio gdje se drži za kožu.
U mom domu zdravlja naručuju pacijente, pa doktroica ne može odvojiti pet minuta da me pogleda i da mi uputnicu već me naručila u ponedjeljak! :503:
Ja ću ispalit na živce do ponedjeljka, a još sam i u 5. mjesecu trudnoće.

Može li mi netko preporučiti nekog dermatologa privatnika. :moli:

Paw
19.05.2012., 16:27
Meni je na madežu izrastao novi mali madež, kao neki rogić. To sam tek primijetio prije par mjeseci jer je na ramenu pa ga ne vidim baš često, osim u ogledalu. Probao sam proguglati, ali nisam ništa našao. Zanima me jel je to normalna pojava? Hvala.

Idi čim prije kod dermatologa da ti to pogleda, sve izrasline na madežima su suspektne.

I još bih dodala na komentare ovih cura koje idu u solarij da pojma nemaju s čim se igraju, da samo znaju kako su operacije melanoma bolne i neugodne, a tek odstranjivanje limfnih čvorova, a sva ona negodna snimanja i zračenja, i na kraju uvijek strahujete od metastaza i tako... u krug, svaka tri mjeseca, deset dana ležanja na odjelu u vječnom strahu i neizvjesnosti od metastaza.
A vi zdrave, pa se zračite u solarijima i lakirate nokte pod uv lampama, što vam je ista stvar kso i solarij. Umjesto da čuvate to svoje Zdravlje. Budite pametne.

Glavni frajer kaže:
19.05.2012., 16:38
rogić.

Zanima me jel je to normalna pojava? Hvala.

normalno je da se na madežu pojavi izraslina.
najčešće je to zbog iritacije madeža (sunce, fizička iritacija...).
vjerojatno nije ništa zločudno.
dermatolog će ti reči na ti je najbolje to odstraniti, a kirurg će na to "kaj baš moram".
ali ako nije došlo do iritacije vanjskim uzročnikom, tko zna što je i kako je...

Paw
19.05.2012., 20:03
normalno je da se na madežu pojavi izraslina.
najčešće je to zbog iritacije madeža (sunce, fizička iritacija...).
vjerojatno nije ništa zločudno.
dermatolog će ti reči na ti je najbolje to odstraniti, a kirurg će na to "kaj baš moram".
ali ako nije došlo do iritacije vanjskim uzročnikom, tko zna što je i kako je...

Svaka promjenu na madežu, pogotovo izraslinu ili ulceraciju treba shvatiti vrlo ozbiljno, nakkn odstranjivanja tkivo će se poslati u lab na analizu i kroz cca tri tjedna doći će nalaz. Kirurg neće reći ništa, a ako je tvorba naočigled suspektna na melanom učiniti će veći rez i ukloniti više tkiva no što je to uobičajeno pravilima službe, te će time nekome možda i spasiti život i dotična osoba neće morati na ponovnu reeksciziju ožiljka, ako se radi o zločudnoj tvorbi. Također, zna se da karcinomi najbrže metastaziraju nakon kirurške obrade, te je upravo takva obrada pravilno izvedena najčešće i način liečenja melanoma. Eto, čisto da ne budemo u zabludi.

Glavni frajer kaže:
19.05.2012., 21:14
ako mu je madež od rođenja neka vidi hoće ili neće pod nož...
nebih ga/ju plašio karcinomom...
ima madeža koji su svojom površinom predispozicionirani za "rogiće"...

inače paw, odličan avatar!!!

Paw
20.05.2012., 11:07
ako mu je madež od rođenja neka vidi hoće ili neće pod nož...
nebih ga/ju plašio karcinomom...
ima madeža koji su svojom površinom predispozicionirani za "rogiće"...

inače paw, odličan avatar!!!

Ok, ali gle i moj je bio ''od rođenja'', čak nije imao po sebi nikakve rogiće ni išta slično, osim što se počeo ljuskati i lagano krvariti, a kako je bio smješten točno između lopatica, a kako je bilo ljeto i nose se lagane majice na bratele i ja sam mislila da sam ga negdje samo ''zakačila''. Nakon cca 2 mjeseca prokrvario je ponovno, a tada sam bila sigurna da ga nisam ''zakačila'' jer je bila ciča zima i nosila sam uglavnom debele pulovere. Ostalo je history.

Slažem se da nikoga ne treba plašiti, ali vjeruj mi... da je barem mene netko prije ''preplašio'' i da sam barem prije otišla, možda ne bih doguirala do tog stadija do kojeg sam dogurala, gotovo na granici da primam kemoterapiju i odem na zračenje i još uvijek nije gotovo jer imam obaviti PET/CT, tada ću znati jel sam ''čista'' ili imam metastaze.
Da ne govorim da sam morala jelovnik okrenut naopako i da sad uopće ne jedem meso i mliječne proizvode. To mi je bilo vrlo teško jer volim jesti meso i volim mliječne proizvode, a posebno meso sa grila, na kojeg mogu zaboravit jednom zauvijek. A tek kuhati sve to povrće bez mesa je ravno... samoubojstvu i onda sve to još i pojesti... u slast. Teško!

Zato kažem, da je mene netko prije preplašio...
a madež je bio običan, pravilnih rubova, lijepe smeđe boje.
Melanom nodulare. Nodularan tip, jako agresivan, horizontalnog rasta i obično se takvi madeži-melanomi, pošto izgledaju ''normalno'', ne uklapaju u onu ABECEDU madeža po kojoj bi se trebalo prepoznati melanom. Obično tek kad počnu krvariti ljudima postanu suspketni.
Meni niti na dermatologiji nisu primjetili da bi to mogao biti melanom, već su mi napisali tu dijagnozu kako bi me čim prije primili na kirurgiju. Nisu me uvjeravali da je ''to ništa'', ali nisu ni pravili frku. No, nalaz je pokazao nešto drugo, Melanom nodular, Clark/Breslow III.

Ovo ne pišem da sad tebe plašim ili neznamšta, već da zaista potaknem ljude koji imaju bilo kakve sumnje u svoje madeže da se odu pregledati jer pregled i laboratorijska analiza zaista spašava živote.

Još nešto, kraj mene je ležala žena koja je operirala jedan madež i bio je melanom IV stupnja, nakon njega ''skinula'' je još 30 madeža kirurškim putem jer su bili suspektni i niti jedan nije bio melanom.
Jedan je dovoljan!

Hvala za avatar:)

Lijep pozdrav svima:)

El Gato Félix
20.05.2012., 20:53
Promjene u postojećem madežu (pa i pojava "izraslina") iz akronima ABCDE svakako su razlog za temeljiti pregled madeža, tim više jer preko foruma nije moguće napraviti pregled i vidjeti o čemu se zapravo radi.

ničegSeNeSjećam, poslušajte stoga savjet cijenjene forumašice Paw i otiđite na pregled madeža.

Nemamo namjeru ovdje nikoga ičim plašiti, ali kada se javljaju promjene u postojećem madežu najbolje je da se napravi pregled i otkloni i najmanja sumnja. ;)

electric_barbarella
25.05.2012., 22:10
evo ja ih upravo izvadila 4
nešto sumnjivih, nešto onih koji mi smetaju pa ćemo vidjeti

inače sam puna madeža i stalno pazim na njih ali opet nikad se ne zna, zadnji puta kad sam vadila madež prije 10 godina su mi se dva nova počela mijenjati tako da ćemo vidjeti kad dođe analiza i sve što ide s time
ja se nadam najboljem ali velim pored tolko madeža i najveći oprez nažalost nije dosta

da ne spominjem da nikada nisam bila u solariju, sunce izbjegavam u širokim krugovima i mažem se sunblockom dok hodam gradom

electric_barbarella
25.05.2012., 22:15
I još bih dodala na komentare ovih cura koje idu u solarij da pojma nemaju s čim se igraju, da samo znaju kako su operacije melanoma bolne i neugodne, a tek odstranjivanje limfnih čvorova, a sva ona negodna snimanja i zračenja, i na kraju uvijek strahujete od metastaza i tako... u krug, svaka tri mjeseca, deset dana ležanja na odjelu u vječnom strahu i neizvjesnosti od metastaza.
A vi zdrave, pa se zračite u solarijima i lakirate nokte pod uv lampama, što vam je ista stvar kso i solarij. Umjesto da čuvate to svoje Zdravlje. Budite pametne.

a to ti je ko gluhom dobro jutro
eto opet ljeta i opet sve oko mene hrle u solarije i mene napadaju da zašto se ja ne odem malo posunčati
na moj komentar da njegujem svoju aristokratsku put dobivam samo podsmijehe
a ja se uopće ne šalim, njegujem svoju put takva kakva je
znam kako boli odstranjivanje madeža i ne želim si priuštiti odstranjivanje melanoma i kemoterapije

TkosamŠtosam
28.05.2012., 21:24
Ja sam prije tjedan laserski otklonila 18 madeža. To su oni koji "vise" na tijelu, nisu u ravnini s kožom. 15 ih je na analizi, čekam nalaze.

Doktorica mi je rekla da nakon 3 dana skinem (njihove) flastere i da onda mogu stavljati svoje. Primijetila sam da se puno brže ranice suše tamo gdje ne stavljam flaster, no na nekim mjestima ne mogu bez flastera jer mi smeta odjeća i boli me.

Zanima me trebam li možda i s tih mjesta ipak skinuti flaster i pustiti da se suše jer primjećujem da nikako ne zarastaju kao ostala mjesta.

Kao uopće tretirati ožiljke? Ima netko neki savjet, iskustvo?

Altera
29.05.2012., 08:17
KOliko si to platila?

TkosamŠtosam
29.05.2012., 15:31
KOliko si to platila?

1500 kn, analiza svakog na patologiji je mislim oko 350 kn.

-honey-
31.05.2012., 12:42
Ja sam prije tjedan laserski otklonila 18 madeža. To su oni koji "vise" na tijelu, nisu u ravnini s kožom. 15 ih je na analizi, čekam nalaze.

Doktorica mi je rekla da nakon 3 dana skinem (njihove) flastere i da onda mogu stavljati svoje. Primijetila sam da se puno brže ranice suše tamo gdje ne stavljam flaster, no na nekim mjestima ne mogu bez flastera jer mi smeta odjeća i boli me.

Zanima me trebam li možda i s tih mjesta ipak skinuti flaster i pustiti da se suše jer primjećujem da nikako ne zarastaju kao ostala mjesta.

Kao uopće tretirati ožiljke? Ima netko neki savjet, iskustvo?

MM je nakon skidanja madeža dobio Bivacin prašak za prvih 5 dana i nakon toga 5 dana mazanje Cicaplast gelom.

Čudno da ti doktorica nije dala nikakvu terapiju :confused:A gdje si to bila?

Vanjaaaa
01.06.2012., 11:45
Također spadam u rizičnu skupinu, svjetlije sam puti i imam punooo madeža, većina mi ne smeta, osim par na leđima i nekoliko na području vrata i dekoltea koji mi znaju biti dosta iziritirani zbog nakita..

Čitajući sam skužila da je najpametnije otići na Institut, pa bi zamolila neku dobru dušu da mi objasni kamo točno, koliko se plaća okvirno po madežu (imam dopunsko) i sl. :confused:

TkosamŠtosam
01.06.2012., 21:17
MM je nakon skidanja madeža dobio Bivacin prašak za prvih 5 dana i nakon toga 5 dana mazanje Cicaplast gelom.

Čudno da ti doktorica nije dala nikakvu terapiju :confused:A gdje si to bila?

Privatno, detalji na PM.

Mislim da će to biti sve ok, krastice su sad već suhe, kad one otpadnu ostat će samo mrljice koje bi vremenom trebale nestati.

electric_barbarella
01.06.2012., 23:58
meni su svi šavovi super i suhi su i zarastaju ali ovi na lopatici su pocrvenili

nisu mi rekli da koristim nikakva sredstva za dezinfekciju, samo da mijenjam suhe flastere
ali ovo crvenilo me malo muči, rez je na jako nezgodnom mjestu i često znam zaspati na njemu, svaki puta ga okrznem kad se oblačim, mičem ruku, vozim...pa možda zbog toga malo teže zarasta

nije jako crveno ali crvenkasto je, definitivno gore izgleda od ovih ostalih rezova, ništa me ne boli pošto i zaspim na njemu i sve ali nekak mi se čini da ne bi trebalo baš tako izgledati

ima li netko iskustva s tim crvenilom oko šavova ?

electric_barbarella
01.06.2012., 23:59

ispupčene madeže su ti otklanjali laserski ?? pa kak ?? :confused:

Paw
03.06.2012., 09:27
Također spadam u rizičnu skupinu, svjetlije sam puti i imam punooo madeža, većina mi ne smeta, osim par na leđima i nekoliko na području vrata i dekoltea koji mi znaju biti dosta iziritirani zbog nakita..

Čitajući sam skužila da je najpametnije otići na Institut, pa bi zamolila neku dobru dušu da mi objasni kamo točno, koliko se plaća okvirno po madežu (imam dopunsko) i sl. :confused:

Trebaš otići u Referentni centar za melanome (kožni) u KBC ''Sestre Milosrdnice'' (Vinogradska), sa uputnicom od opće dr. na kojoj je napisana dijagnoza, a koju dijagnozu je potvrdio i spec. dermatolog ili lab. koji je na temelju uzorka uklonjenog madeža ili tvorbe utvrdio da se radi o malognoj tvorbi.
Ako si iz Zg mislim da je dovoljno da tvoja dr. opće prakse napiše uputnicu za pregled madeža kod dermatologa KBC Sestre Milosrdnice.
Ako si iz nekog drugog grada, taj pregled će obaviti dermatolog u tvom gradu, ali ti uvijek možeš zahtijevati da taj pregled učiniš u KBC Sestre Milosrdnice.
Sa dopunskim ti je sve besplatno, barem ja do sada nisam ništa platila, a napravila sam prilično pretraga, uključujući i PET/CT.
:)

Vanjaaaa
04.06.2012., 11:55
Trebaš otići u Referentni centar za melanome (kožni) u KBC ''Sestre Milosrdnice'' (Vinogradska), sa uputnicom od opće dr. na kojoj je napisana dijagnoza, a koju dijagnozu je potvrdio i spec. dermatolog ili lab. koji je na temelju uzorka uklonjenog madeža ili tvorbe utvrdio da se radi o malognoj tvorbi.
Ako si iz Zg mislim da je dovoljno da tvoja dr. opće prakse napiše uputnicu za pregled madeža kod dermatologa KBC Sestre Milosrdnice.
Ako si iz nekog drugog grada, taj pregled će obaviti dermatolog u tvom gradu, ali ti uvijek možeš zahtijevati da taj pregled učiniš u KBC Sestre Milosrdnice.
Sa dopunskim ti je sve besplatno, barem ja do sada nisam ništa platila, a napravila sam prilično pretraga, uključujući i PET/CT.
:)

Hvala tiii

Paw
04.06.2012., 12:55
Hvala tiii

Molim!
I nek ti bude sve ok, sretno!

E da, za pregled se moraš naručiti i čeka se dugo, jednom starijem gospodinu ispred mene su u travnju rekli da im je prvi slobodan termin u siječnju 2013.g. Preporuča da ti na uputnici napišu žurno!!

is_none
04.06.2012., 13:04
Pozdrav svima. Jucer sam uocio 3 nova madeza normalna u razini koze normalne boje i sve ne znam da l sam ih prije imao ili sam ih tek sad uocio posto svoje tijelo ni ne gledam :D zanima me jesu li opasni znaci obicni u u nivou koze normalne boje. a da naglasim veliki sam hipohondar :o i bojim se madeza ko samog vraga :(

-honey-
04.06.2012., 14:19
E da, za pregled se moraš naručiti i čeka se dugo, jednom starijem gospodinu ispred mene su u travnju rekli da im je prvi slobodan termin u siječnju 2013.g. Preporuča da ti na uputnici napišu žurno!!

Za pregled u KB Dubrava se čeka "samo" mjesec dana. Najbolje poslati mailom skeniranu uputnicu za pregled preko centralnog naručivanja. Ako se nema dopunsko pregled košta 25 kn. Ispregledaju te ako hoćeš od glave do pete.
Jedino kaj oni tamo nemaju laser pa šalju ljude na kirurgiju a to je shit jer od toga ostaju ožiljci. Ali, zato se barem može za pola sata ustanoviti jesu li madeži ok ili su opasni.

Paw
04.06.2012., 16:17
Za pregled u KB Dubrava se čeka "samo" mjesec dana. Najbolje poslati mailom skeniranu uputnicu za pregled preko centralnog naručivanja. Ako se nema dopunsko pregled košta 25 kn. Ispregledaju te ako hoćeš od glave do pete.
Jedino kaj oni tamo nemaju laser pa šalju ljude na kirurgiju a to je shit jer od toga ostaju ožiljci. Ali, zato se barem može za pola sata ustanoviti jesu li madeži ok ili su opasni.

Pretpostavka zašto se dugo čeka je zato što su oni Referentni centar za melanome na području cijele Hrvatske i na kraju svi s tom dijagnozom dođu k njima. U mom gradu ja sam isti dan došla i bila obrađena kod dermatoga, ali u Referentnom centru oni te obrađuju u potpunosti, od osnovnog pregleda tijela do svih ostalih pretraga.

Osobno bih uvijek željela da me pregleda liječnik koji po cijele dane gleda melanome. Mene je ukupno pregledalo tri liječnika i barem četiri specijalizanata. To ipak nešto govori o tom centru, a i svaki madež koji je iole sumnjiv je izmjeren i zapisan, a moju kolegicu iz sobe du i slikali.

zulma
04.06.2012., 17:46
Isprike ako se ponavljam, no gdje mogu pregledati sve madeže?

Već sam bila na pregledu tri madeža odvojeno- dakle kad je bila indikacija za jedan od madeža, procedura je bila doktor opće prakse (uputnica)- dermatolog (pregled)- doktor (uputnica za bolnicu ako je potrebno skidanje)- bolnica

Jedan mi u bolnici, indikaciji unatoč, nisu htjeli skinuti :rolleyes: (na dijelu je gdje ga majice stružu, te su zaključili da je to od trenja)

Gdje da idem i kakvu uputnicu da tražim dakle za pregled svih madeža?

*trebam li reći da sam blijeda i imam ih masu :D

Tomscha
05.06.2012., 12:26
Pozdrav svima. Jucer sam uocio 3 nova madeza normalna u razini koze normalne boje i sve ne znam da l sam ih prije imao ili sam ih tek sad uocio posto svoje tijelo ni ne gledam :D zanima me jesu li opasni znaci obicni u u nivou koze normalne boje. a da naglasim veliki sam hipohondar :o i bojim se madeza ko samog vraga :(

Da pogodim.. otakda si ih uočio 'buljiš' u njih svaki dan i čini ti se da se mijenjaju:)

is_none
05.06.2012., 16:11
Da pogodim.. otakda si ih uočio 'buljiš' u njih svaki dan i čini ti se da se mijenjaju:)

hahahah da da :)

Tomscha
05.06.2012., 17:30
hahahah da da :)
Pa nisi jedini.... Ja evo već sedam mjeseci snimam svoju kožu poput orla i to posebno jedan madež.. Sasvim slučajno sam, dosađujući se bacio pogled na 'škembu' kad tamo taj madež promjera nekih 4 do 5 mm.. i odma na google (loša ideja) i katastrofa...sad mi svaki madež liči na melanom...:503:

is_none
05.06.2012., 20:25
Pa nisi jedini.... Ja evo već sedam mjeseci snimam svoju kožu poput orla i to posebno jedan madež.. Sasvim slučajno sam, dosađujući se bacio pogled na 'škembu' kad tamo taj madež promjera nekih 4 do 5 mm.. i odma na google (loša ideja) i katastrofa...sad mi svaki madež liči na melanom...:503:

da najgore je kad si tako nesto utuvis u glavu i onda mislis na najgore

Aria95
09.06.2012., 07:37
A da li je normalno, da kad ideš na odstranjivanje madeža, da ga poslije ne pošalju na analizu?

Ja sam mislila da je slanje na analiizu obavezno :ne zna:.
I sad stalno nazivam za nalaze i ispada da ga uopće nisu poslali a rekli su da jesu.

Paw
09.06.2012., 12:26
A da li je normalno, da kad ideš na odstranjivanje madeža, da ga poslije ne pošalju na analizu?

Ja sam mislila da je slanje na analiizu obavezno :ne zna:.
I sad stalno nazivam za nalaze i ispada da ga uopće nisu poslali a rekli su da jesu.

Ne znam, ali nemoj ti njih zvati, odi ti tamo i neka ti objasne jesu li poslali bez obzira jel nalaz gotov ili nije. Ako nisu poslali, a nisu sačuvali isječak kože, a madež je bio suspektan, po meni bi trebala opet napravit reeksciziju ožiljka i onda to poslati na analizu. Ni to nije drama, ali čudno bi bilo da to nisu poslali na analizu.

Aria95
10.06.2012., 22:30
Ne znam, ali nemoj ti njih zvati, odi ti tamo i neka ti objasne jesu li poslali bez obzira jel nalaz gotov ili nije. Ako nisu poslali, a nisu sačuvali isječak kože, a madež je bio suspektan, po meni bi trebala opet napravit reeksciziju ožiljka i onda to poslati na analizu. Ni to nije drama, ali čudno bi bilo da to nisu poslali na analizu.

Što znači da je madež bio suspektan?

Altera
11.06.2012., 08:51
Dat ću vam savjet, kako da izbjegnete Centar za melanom u Vinogradskoj. U Zagrebu dermatolozi postoje i po domovima zdravlja pa vam preporučujem da se raspitate gdje ima i odete k njima, jer je Vinogradska prenatrpana i tko zna kad ćete doći na red. U drugim gradovima, koliko znam, nema toga po domovima zdravlja, ali u ZG ima, pa preporučujem da se tamo obratite prvo, bit ćete brže gotovi.

Ako nešto ne bude u redu, oni će vas odmah uputiti kirugu, tako da ćete ubrzati proceduru. A ako bude sve u redu, nemate razloga za brige.

@aria - gdje si to radila? SUSPEKTAN, znači da je opasan, kancerogen. U osnovi se ne zna jeli je ili nije dok se ne obavi analiza, ne može se to odrediti od oka, tako da je važno da se napravi i analiza.

Aria95
11.06.2012., 10:38
@aria - gdje si to radila? SUSPEKTAN, znači da je opasan, kancerogen. U osnovi se ne zna jeli je ili nije dok se ne obavi analiza, ne može se to odrediti od oka, tako da je važno da se napravi i analiza.

U Medikolu.
U toku operacije sam čula da nešto doktorica govori da je madež normalan ili nešto tako i da se ni ne treba slati na analizu.
Ali mislila sam da je poslan ipak kad su mi rekli za koliko vremena da nazovem i da provjerim da li su došli nalazi.
Tko bi ih sad znao.
Mada, ranica gdje je taj veliki madež odstranjen, sve lijepo zarasta i sve se čini ok.. samo mi se ne sviđa takvo njihovo ponašanje..

Paw
11.06.2012., 16:27
Što znači da je madež bio suspektan?

Sumnjiv. Ne mora značiti da je kancerogen. Ja trenutno imam cca 5 suspektnih madeža koji će nakon odstranjivanja i biopsije biti tumačeni kao kancerogeni, ako se to biopsijom i dokaže, do tada su suspektni, sumnjivi i prvi za ''odstrel'' od svih ostalih madeža na tijelu, a istaknuli su se na način da ih je liječnik nakon pregleda proglasio suspektnim jer po izgledu odudaraju od svih ostalih madeža (abeceda madeža).

Paw
11.06.2012., 16:47
Dat ću vam savjet, kako da izbjegnete Centar za melanom u Vinogradskoj. U Zagrebu dermatolozi postoje i po domovima zdravlja pa vam preporučujem da se raspitate gdje ima i odete k njima, jer je Vinogradska prenatrpana i tko zna kad ćete doći na red. U drugim gradovima, koliko znam, nema toga po domovima zdravlja, ali u ZG ima, pa preporučujem da se tamo obratite prvo, bit ćete brže gotovi.

Ako nešto ne bude u redu, oni će vas odmah uputiti kirugu, tako da ćete ubrzati proceduru. A ako bude sve u redu, nemate razloga za brige

Ovo je dobar savjet, evo ovako sam i ja učinila, no problem je u nečem drugom. U rezanju. Kirurgija.
Naime, meni su isto van KBC Sestre Milosrdnice uočili melanom i kirurški ga odstranili i poslali na analizu. Međutim, kada su ga odstranjivali učinili su to po ''pravilima struke'' i odstranili minimalno koliko su trebali. Nakon biopsije gdje je ustanovljeno da se radi o melanomu ja sam morala na još jednu operaciju gdje su proširili mjesto ranije sekcije, te ponovno poslali tkivo na analizu.

Želim reći, da je netko ''stručan'' u startu učinio operaciju kao da se radi o melanomu, ja ne bih trebala opet na operaciju.

Melanomi su zaista specifični i vjerujem da liječnici kirurzi znaju što rade prilikom sekcije i uglavnom odrežu ono minimalno što trebaju i šalju na analizu, ali treba znati da ako se radi o melanomu onda je važno odstraniti što više okolnog tkiva kako se melanom ne bi širio, u biti kirurzi su ti koji nama sa melanomima spašavaju živote jer kod melanoma to je uglavnom i jedini način zaustavljanja širenja - rezanje. Onaj tko je ovo malo proučavao znati će o čemu govorim.

is_none
11.06.2012., 20:52
Pozdrav svima. Ovako dobio sam potkozni prist tik do mladeza da li je to opasno ili ne ali sad koliko sam vidio malo se povlaci i sve i inace kopam po pristevima ali po ovom se nisam usudio kopat jer ipak madez je tu :(

sbirulina
11.06.2012., 21:51
Evo ja već neko vrime pratim ovu temu jer sam skidala madež prije neka tri tjedna, pa da dobijete info iz prve ruke:)
Dakle, skinula sam jedan s ramena, privatno, jer mi se nije dalo čekat jesen a već me opasno drmala paranoja, u toj mjeri da je bilo trenutaka da sam buljila u mobitel i čekala kad će me nazvat i reć da dolazim hitno nazad jer mi nalaz nije dobar:504: al evo danas sam dobila nalaz i sve je ok! Tako da utješim malo vas koji imate iste boljke ko i ja:D
a šta se tiče madeža samog, bio je smeđ, blago nepravilan, s tamnosmeđom točkicom u sredini..nije ni svrbio ni pekao ni ništa (osim kad bi intenzivno mislila kako me boli, a onda ne da bi me bolio madež nego cijela ruka:D ) ali doktor ga je preporučio odstranit i poslat na analizu.
Isto tako, ono šta su mi rekli da je najbitnije-pratit promjene i barem jednom godišnje pregledat sve madeže na tijelu. za preporuku mi se javite na pm, super sam zadovoljna svime vezanim uz polikliniku u kojoj sam bila, od ožiljka koji je već sad skoro nevidljiv, a bio je dosta velik madež, do pristupa itd. papa!