PDA

View Full Version : Madeži - pitanja, otklanjanje, operacija...

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

little wonder
17.04.2004., 21:24
Znam da je već bilo nekoliko tema o madežima, ali tamo nisam uspjela pronaći odgovore koje tražim (ili samo nisam dovoljno detaljno čitala?). Situacija je sljedeća...
Na leđima imam nekoliko većih madeža koji su promijenili boju i oblik, postali su svjetliji i veći u promjeru (zadržali su okrugli oblik, ali kao da su se "razlili", I don't know...) i isto tako u posljednjih nekoliko mjeseci po rukama i leđima se pojavilo nekoliko novih, manjih madeža. Svi su, kak da se izrazim, 2D. Znam da su opasni oni koji potamne i koji poprime neki asimetrični oblik, ali zanima me što s ovima? Na koji način se izlaganje suncu može uklopiti u ovu priču (prošlo ljeto sam se znatno više sunčala u odnosu na prije)? Inače nisam hipohondrična niti paranoična, ali imam povijest melanoma u obitelji (dva slučaja) i svjesna sam da to nije baš pozitivna strana.

siram on fire
17.04.2004., 22:50
Glej, ja imam ogromnu kolicinu madeza svuda po sebi.... tu i tamo dobijem neki novi 2D, kako ti kazes, ne obazirem se na boju i oblike... ALI!!!!! Moja lijecnica je rekla ako na postojecim madezima promjetim bilokakvu promjenu- da se javim- ....:p sta drugo- nije za zajeb..tse

Urbana
18.04.2004., 09:14
ma nije se s tim zezati
meni je proslog ljeta dijagnosticiran melanom na listu noge - na svu srecu u ranoj fazi
doktorica nije mogla da vjeruje da sam dosla - jer inace ljudi posumnjaju na nesto tek u kasnijim i puno tezim fazama
ja bih ti preporucila da odes doktoru da ti pregleda sve mladeze pa ako ima sta sumnjivo da se to ispita
a ako ne dovoljno je samo da ih ti posmatras s vremena na vrijeme i pratis neke promjene u velicini, boji i obliku
a sto se tice suncanja, ja se zadnjih 6 godina nisam suncala pa eto imam melanom, ali sam u djetinjstvu par puta propisno izgorila, a kazu da bas u djetinjstvu koza prikupi vise od 50 % suncevog zracenja
zato ja od sad furam bijelo, nista solarij, nista sunce, krema sa visokim SPF, i redovne kontrole kod doktora
nije se sa suncem zezati

Rajčica
21.04.2004., 19:28
da, sunčanje ima veze s madežima

prijašnjih godina se nisam baš sunčala ali evo zadnja dva ljeta malo više, i kroz par mjeseci sam primjetila kako mi nastaju novi madeži. prvo sitne točkice pa onda malo naraste, ništa strašno, ali po nekoliko ih nastane svake godine, i to tocno na djelovima tijela koji su vise osuncani (gornji dio ledja, ruke...)

a to je skroz logično ako imaš osjetljiviju kožu, nakuplja se melanom i to je to

samo sad ne znam dal da izbjegavam sunčanje i budem najbjelija osoba na plaži (inače sam dosta svjetlog tena) ili da se sunčam i gledam kako se polako pretvaram u hrpu madeža :confused: :)

a ako slučajno primjetiš da se neki crveni ili naglo raste hitno idi doktoru!! to oni lako rjese samo da na vrijeme vide

siram on fire
22.04.2004., 10:27
pa sta svi crni ti plemicki svijetle puti - totalno kul, sta ne!!! ja isto se klonim sunca, sta da se patim ...

lahor
22.04.2004., 11:40
Rajčica kaže:
da, sunčanje ima veze s madežima

prijašnjih godina se nisam baš sunčala ali evo zadnja dva ljeta malo više, i kroz par mjeseci sam primjetila kako mi nastaju novi madeži. prvo sitne točkice pa onda malo naraste, ništa strašno, ali po nekoliko ih nastane svake godine, i to tocno na djelovima tijela koji su vise osuncani (gornji dio ledja, ruke...)

a to je skroz logično ako imaš osjetljiviju kožu, nakuplja se melanom i to je to

samo sad ne znam dal da izbjegavam sunčanje i budem najbjelija osoba na plaži (inače sam dosta svjetlog tena) ili da se sunčam i gledam kako se polako pretvaram u hrpu madeža :confused: :)

a ako slučajno primjetiš da se neki crveni ili naglo raste hitno idi doktoru!! to oni lako rjese samo da na vrijeme vide

Nakuplja se melanin.

Melanin = pigment
Melanom = maligni tumor

sunčica
22.04.2004., 21:58
evo još jedne sa sličnim problemom :(

naime, ja imam na nozi nekakav madež koji em što je nastao kasnije, em što sam ga ja uvijek smatrala više nekakvom bradavicom nego madežom. Nikad bila kod doktora da to provjerim. Nepravilnog oblika, nije glatko, uzdiže se iznad površine kože

u zadnje vrijeme su mi se oko njega (u razmaku nekih 5 - 7 cm)počele pojavljivati malene izrasline. On sam ne raste i ne mijenja se. Sad, ako je taj osnovni u stvari bradavica, onda nastaju male bradavice; ako je madež onda mi se ne piše dobro

iskreno, užasno me strah otići doktoru (ne volim baš doktore, jer su mi jednom dali pogrešnu dozu lijekova i umalo me ubili pa im ne vjerujem)

djetinjstvo provela u vrlo sunčanoj oblasti + ljetni mjeseci na moru i plaži gotovo bez ikakve zaštite (mazali smo se prvih dana, poslije ne, jednostavno se tada to smatralo normalnim) , izgorila par puta, ali sam dosta tamne puti tako da to nikad nisam smatrala nečim opasnim

Studentica
22.04.2004., 22:02
ako madez pocne svijetliti u sredini to je onda alarmantno stanje!
odi dermatologu hitno!
sretno i javi kako je proslo

ps. povijest melanoma u obitelji je opaka stvar i zbog toga pazi jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako na sve!

lilihip
22.04.2004., 23:44
Obzirom da vidim da se kuzite... pojavile su mi se na nozi dvije tamne fleke, nakon alergije na sunce, izgledom na staracke pjege, je li to panika ???

Urbana
23.04.2004., 07:05
ja bih svima preporucila da odu doktoru i provjere to, ja sam otisla na vrijeme i spasila si zivot
problem i jeste u tome sto se kod nas ljudi boje doktora i bolesti toliko da cak ne zele da odu i onda kada su svjesni da nesto nije ok
pa meni nikad ne bi palo na pamet da imam melanom, mislim od svih ljudi bas ja
al citala sam dosta o tome i na svu srecu reagovala na vrijeme
zato opet apeliram na sve one koji imaju puno mladeza, velikih, nepravilnog oblika, tamnih i koji se povecavaju da odu kod doktora jer je to jedini nacin da budete potpuno sigurni da je to obicni mladez

Urbana
23.04.2004., 07:07
e da
ako nekoga zanima moje iskustvo sa melanomom slobodno neka se javi, voljela bi da pomognem da ljudi shvate koliko opasno to moze biti

Studentica
23.04.2004., 13:45
lilihip kaže:
Obzirom da vidim da se kuzite... pojavile su mi se na nozi dvije tamne fleke, nakon alergije na sunce, izgledom na staracke pjege, je li to panika ???
nije

little wonder
24.04.2004., 16:57
Studentica kaže:
odi dermatologu hitno!

ps. povijest melanoma u obitelji je opaka stvar i zbog toga pazi jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako na sve!

Najveći madež mi je na leđima, u promjeru nekih 5-6 mm. Ali fora je u tome da je prije bio duplo manji, ravnomjerno obojen itd., a nakon što sam se vratila s mora (to je bilo, dakle, prošlo ljeto) povećao se i u sredini je ostala tamna točkica, a sve oko toga je posvijetlilo. Najviše sam se bojala upravo zbog njega, ali sam otišla kod dermatologa i rekao je da je to normalan madež. A sad sam primijetila da mi se još jedan na bedru promijenio (bio je okrugao, a sad nema baš neku formu), malo je tamniji od ovog na leđima. Mislim da ću uskoro opet morati kod dermatologa. Anyway, hvala na odgovoru.

medeja
06.05.2004., 12:41
Da li netko zna koliko košta uklanjanje madeža kod dermatologa, laserom, po mogućnosti bez ožiljka.
Bilo bi zgodno i da je u Zagrebu.

loler
06.05.2004., 13:49
moja sestra je uklanjala madeze na trbuhu.

nije placala,,islo preko zdravstva

dal je jos uvijek tak neznam

medeja
06.05.2004., 14:12
Preko zdravstvenog može ali onda ih režu pa šivaju ranu pa ostanu ožiljci, pokušavam to izbjeći ako nije preskupo.

Laganini
01.08.2004., 19:57
Cura je slučajno povrijedila madež, lagano je prokrvario. Što da radi? Koliko je opasno? Madež je prosječne veličine, ni mali ni ogroman.
Hvala

allegra
01.08.2004., 20:03
ja bih preporučila da se cura javi kirurgu da joj izvadi madež i pošalje ga na histološku analizu ... nisi rekao gdje je madež i koliko je veliki ... vjerojatno bi to mogao biti manji zahvat u lokalnoj anesteziji

ne bih stvarala paniku, ali ipak madeži nisu baš bezazleni, naročito ako prokrvare

kpt. Willard
01.08.2004., 20:32
Inače ja sam imal jedan mali madež na vratu i odrezal sam ga sa žiletom kad sam se brijal.

Nisam imal nikakve komplikacije s time ali vele ljudi da to zna bit zeznuto.

Jedino kaj mi krv nije samo tako htjela stat.

Urbana
01.08.2004., 22:35
allegra kaže:
ja bih preporučila da se cura javi kirurgu da joj izvadi madež i pošalje ga na histološku analizu ... nisi rekao gdje je madež i koliko je veliki ... vjerojatno bi to mogao biti manji zahvat u lokalnoj anesteziji

ne bih stvarala paniku, ali ipak madeži nisu baš bezazleni, naročito ako prokrvare

definitivno uraditi ovo, na svojoj kozi sam osjetila koliko madezi mogu biti opasni, proslog ljeta otkrila sam da imam rak koze na svu srecu u ranom stadiju
kod nje to ne mora biti nista strasno ali opreza nikad dosta, bolje i mali oziljak nego da zivi brinuci se

*_spike
01.08.2004., 22:42
Ja sam si prije godinu dana otprilike s žiletom malo rasjekao madež, krv je brzo prestala, nisam išao doktoru i za sad je sa mnom sve u redu.

Urbana
01.08.2004., 23:07
*_spike kaže:
Ja sam si prije godinu dana otprilike s žiletom malo rasjekao madež, krv je brzo prestala, nisam išao doktoru i za sad je sa mnom sve u redu.

nadam se da ce tako i ostati. ja ne zelim reci da porezan madez znaci rak koze - to bi bila glupost, ali kad je vec porezan zasto ga ne ispitati
ne zelim nikoga prepadati, svaki slucaj je poseban a vecina porezanih madeza ispadne ok

p.s. kod mene se nije radilo o porezanom madezu

Laganini
02.08.2004., 01:09
Hvala na odgovorima, cura sutra ide liječniku. Zanimalo me samo može li se odmah nešto napravit da se smanji problem.

esk
02.08.2004., 20:12
Ja sam nedavno skoro skroz razgrebala 2 svoja u snu. Ništa nije bilo, malo krvi i za par dana sve u redu. :)

jelena g.com
31.08.2004., 16:48
jutros san bila skidat 3 madeža u bolnici i sve je (fala Bogu)proteklo ok.nisan se bojala i nije boljelo.doktor mi je naravno zašija rane i sad me zanima kad skidaju šavove šta zapravo rade i koliko to boli.hvala:W

_suRak_
31.08.2004., 16:57
Ne boli....bar mene nije boljelo

jelena g.com
31.08.2004., 17:00
znači pokida ti konce izvadi ih i to je to

_suRak_
31.08.2004., 17:56
tocno

jelena g.com
31.08.2004., 17:59
hvala znači preksutra bet straha mogu ić.thanks

annabe
04.05.2005., 16:53
Zanima me da li je tko operirao madeže radiovalnom metodom ili bilo kojom drugom OSIM kirurške..Nažalost puno je doktora nesuglasno oko tog koju metodu primijeniti pa ni sama ne znam šta da radim , ali znam jedno , kirurška ne dolazi u obzir..Zanimaju me vaša iskustva uz to..:W

magic
04.05.2005., 17:49
izvrsno iskustvo :)

mjesto kirurshkog odstranjenja ishla sam na 'brijanje' elektrichnom omchicom. lokalna anestezija, nema boli, skoro nema ni krvi, desetak dana vlazhi ranica, traga skoro ni da nema.

to je bilo testiranje jednog koji se nalazio na manje vidljivom mjestu, da vidim kako ce ici zarastanje i koliko ce biti vidljiv ozhiljak.

sad se spremam, nakon ljeta, ukloniti josh 4-5 veca koja mi smetaju, uglavnom samo estetski.

naravno, prethodno se obavlja pregled madezha, a nakon 'brijanja' strujom se tkivo po potrebi mozhe slati na analizu, za razliku od nekih drugih metoda kad je tkivo spaljeno i izmjenjeno.

sabrina
05.05.2005., 14:46
magic gdje se to radi, misilm to "brijanje" madeza? Imam mali milijun i zeljela bih ih skinuti?

kemik
05.05.2005., 14:49
ja maknula 3 madeza radiovalnom metodom prosle godine.
iskustva takodjer izvrsna: bezbolno, trajalo 10 minuta, krastice otpale za par dana, oziljci nepostojeci, jedini "problem" sto su mi savjetovali da 10ak dana ne idem na bazen.

Svaka preporuka!

sabrina
05.05.2005., 14:55
hvala:)
p.s. treba neka uputnica dermatologa ili jednostavno otici privatniku platiti i to je to?

kemik
05.05.2005., 14:59
ja obavila kod privatnika bez uputnice

magriz
05.05.2005., 15:11
kemik kaže:
ja obavila kod privatnika bez uputnice

jel' u zgb? kod kojeg? pošalji mi na pm, pliiiz!

atena
05.05.2005., 15:19
Pitanjce, jel neka od vas radila to na vlasistu tj na glavi (ja imam dva :( u kosi), malo me strah to dirati , a isto me strah da ih ne ozlijedim....Kako sa njima, kakav je nacin zarastanja, kako prati kosu poslije zahvata?? Ako neka ima iskustva neka napise.....Hvala unaprijed :)

tilla
05.05.2005., 17:20
ja. i to nožem išlo dolje. 2 dana ne pereš kosu i to je to.
prvi dan imaš onu rolicu na glavi, sljedeći je skidaju.
kosu pereš ne baš normalno ali bez nekih komplikacija.

annabe
05.05.2005., 18:25
kemik kaže:
ja maknula 3 madeza radiovalnom metodom prosle godine.
iskustva takodjer izvrsna: bezbolno, trajalo 10 minuta, krastice otpale za par dana, oziljci nepostojeci, jedini "problem" sto su mi savjetovali da 10ak dana ne idem na bazen.

Svaka preporuka!

E baš i ja razmišljala o toj radiovalnoj, samo što kažu da se nakon nje tkivo ne može poslat na analizu, tako da i kad bi se nedajbože razvio melanom nebi se to moglo znat !!A di si išla , i kolko si pljunula??

annabe
05.05.2005., 18:31
atena kaže:
Pitanjce, jel neka od vas radila to na vlasistu tj na glavi (ja imam dva :( u kosi), malo me strah to dirati , a isto me strah da ih ne ozlijedim....Kako sa njima, kakav je nacin zarastanja, kako prati kosu poslije zahvata?? Ako neka ima iskustva neka napise.....Hvala unaprijed :)

Mislim da ti je najpametnije te na vlasištu kirurškom metodom odstranit jer nisu na vidljivom mjestu pa i nije bed ak ti ostane mali ožiljak;) A i inače čitala sam da su takvi madeži, kao i oni na vratu i nedostupnim mjestima najopasniji!Mislim, nije da te plašim , al bolje spriječiti neg liječiti :top:

atena
05.05.2005., 20:20
Cure hvala :W

naranđica
05.05.2005., 21:17
Pa daj napišite gdje ste to napravili. I koliko košta

siljo
06.05.2005., 06:39
moze pitanje?

govorite o "velikim" madežima, koji nisu u kozi nego vire, kao bradavice?

pitam, jer nekako sumnjam da bi ljudi isli odstranjivati "obicne" madeže...

magic
06.05.2005., 07:46
za sve zainteresirane (http://www.tegobe.com/casopisi/vase_zdravlje/kirurgija/11_04_2000_kozni_tumor.html) :)

annabe, ovo 'brijanje' madezha strujom spada u elektrokirurshke metode, dakle ekscizija uz pomoc strujne omche.

nemojte zaboraviti da zadnju rijech u tome kako ce se koji madezh uklanjati ipak ima specijalist. bez obzira na nashu zhelju da ozhiljak bude najmanje vidljiv. jer neke metode uklanjanja onemogucuju analizu tkiva. koja je ponekad neophodna.

magic
06.05.2005., 07:49
siljo kaže:

pitam, jer nekako sumnjam da bi ljudi isli odstranjivati "obicne" madeže...

chak i ako pokriva recimo pola obraza?

razmisli ;)

siljo
06.05.2005., 14:22
magic kaže:
chak i ako pokriva recimo pola obraza?

razmisli ;)

da, imaš pravo... atena je mislim rekla da ju je strah da ne ozlijedi madež pa sam pomislio da govorite samo o "velikima"... :)

annabe
06.05.2005., 15:46
magic kaže:
za sve zainteresirane (http://www.tegobe.com/casopisi/vase_zdravlje/kirurgija/11_04_2000_kozni_tumor.html) :)

annabe, ovo 'brijanje' madezha strujom spada u elektrokirurshke metode, dakle ekscizija uz pomoc strujne omche.

nemojte zaboraviti da zadnju rijech u tome kako ce se koji madezh uklanjati ipak ima specijalist. bez obzira na nashu zhelju da ozhiljak bude najmanje vidljiv. jer neke metode uklanjanja onemogucuju analizu tkiva. koja je ponekad neophodna.

Znači to si išla kod Dobrovića..ja sam isto mislila kod njega..pa kolko si platila

annabe
06.05.2005., 15:50
Ja ih imam hrpu malih posvuda al ih mrzim do zlaboga...:Snajper:
Moram ih uklonit pošto poto..

abba
10.05.2005., 06:59
annabe kaže:
Zanima me da li je tko operirao madeže radiovalnom metodom ili bilo kojom drugom OSIM kirurške..Nažalost puno je doktora nesuglasno oko tog koju metodu primijeniti pa ni sama ne znam šta da radim , ali znam jedno , kirurška ne dolazi u obzir..Zanimaju me vaša iskustva uz to..:W

joj ja sutra idem na kiruršku. jel mi može netko reći koliko traje odrstranjivanje? jel treba mirovat poslije toga?

Murron
10.05.2005., 10:22
Ja kod Dobrovića odstranila tri komada s leđa - jedan veliki i izbočeni druga dva manja... Platila, zajedno s citološkom analizom, oko 2000 kuna, čini mi se... Prije dvije i pol godine:) Mali ožiljak (zapravo neprimjetan kad bolje razmislim) ostao samo ondje gdje je bio onaj veliki...

tilla
10.05.2005., 12:25
abba kaže:
joj ja sutra idem na kiruršku. jel mi može netko reći koliko traje odrstranjivanje? jel treba mirovat poslije toga?

ne treba mirovat, ali ne baš i trčat. sve ovisi di su ti.

oko 20.ak minuta skupa s šivanjem ti traje; ako je dr. brz.:)

Riječanka
10.05.2005., 12:31
Dva su razloga zbog kojih madeže treba odstraniti :
1. estetski
2. medicinski - pri tome se ne podrazumijeva samo mogućnost nastanka maligne alteracije već i izloženost iritacijama i mehaničkim ozljedama, koje mogu dovesti do infekcije ali i potaknuti alteraciju.

Naravno, uvijek je bitno nevus odstraniti sa minimalnim mogućim ožiljkom, barem meni :E
Metode su različite, ovisi o lokaciji i o tipu madeža...bespredmetno je sada ovdje o njima razglabati.
Treba najprije otići na pregled i dogovor kod kirurga koji će ih odstraniti ....

škašiškafnjak
10.05.2005., 18:30
a koliko to traje?
i jel se moze trcat poslije??

placebo
10.05.2005., 18:37
magic kaže:
izvrsno iskustvo :)

mjesto kirurshkog odstranjenja ishla sam na 'brijanje' elektrichnom omchicom. lokalna anestezija, nema boli, skoro nema ni krvi, desetak dana vlazhi ranica, traga skoro ni da nema.

to je bilo testiranje jednog koji se nalazio na manje vidljivom mjestu, da vidim kako ce ici zarastanje i koliko ce biti vidljiv ozhiljak.

sad se spremam, nakon ljeta, ukloniti josh 4-5 veca koja mi smetaju, uglavnom samo estetski.

naravno, prethodno se obavlja pregled madezha, a nakon 'brijanja' strujom se tkivo po potrebi mozhe slati na analizu, za razliku od nekih drugih metoda kad je tkivo spaljeno i izmjenjeno.

a di si to napravila, u bolnici? ja sam jedan madež s leđa skinula klasičnim kirurškim zahvatom, jer mi je bio točno ispod špaline, pa ga je stalno grebala... a za ovo pitam zato što mi je na potkoljenici (valjda od urasle dlačice) nastala jedna dosta pigmentirana fleka, zaboravila sam sad kako se to zove.. uglavnom, dermatologinja mi je rekla da to nije ništa opasno i da bi uklanjanje (vjerojatno je mislila na nož) ostavilo veći ožiljak nego što je to sve skupa sada veliko ali mene to stvarno živcira gledati i najradije bih to nekako otišla skinuti, samo ne znam gdje ni kako... ima li tko ideja?

možda neka depigmentacija barem?

s3v3n
11.05.2005., 08:03
anabe jesi uspjela odstranit štogod? :confused:

DarthFlake
12.05.2005., 22:19
joooj ja imam jedan..i to na guzici :no: i to taman kak se sjedne..nemam pojma od kud se stvorio..i sad je vec sav izbocen i veliki ..nije ni cudo kad ga stalno nekaj potegnemi sjedim na njemu i sl.

i mislim da bi ga zbilja trebala odstraniti ASAP..al opce nemam pojam di i kako i kuda krenuti..al me stvarno smeta vec..

caregiver
30.05.2005., 10:42
Dakle, krcata sam madežima najrazličitijih veličina i boja pa me znaima znate li vi kategorizaciju madeža...

ili ako imate neki link...

ili neku knjigu gdje mogu pogledati (uključujući i slike)

Hvala

:s

Riječanka
30.05.2005., 11:08
Ne znam što ti podrazumijevaš pod kategorizacijom madeža, no postoji više različitih vrsta madeža, ovisno o dubini smještaja u koži, o količini pigmenta i o potencijalnoj malignoj alteraciji...
Možeš potražiti neke dermatološke siteove, udžbenike....

caregiver
30.05.2005., 11:18
Riječanka kaže:
Ne znam što ti podrazumijevaš pod kategorizacijom madeža, no postoji više različitih vrsta madeža, ovisno o dubini smještaja u koži, o količini pigmenta i o potencijalnoj malignoj alteraciji...

E pa to me zanima, želim saznati na kakve madeže moram posebno paziti i zašto.

magic
30.05.2005., 14:05
nemoj zamjeriti...ali kao shto ne bih savjetovala nikome da po knjizi ili na netu uchi o jestivim gljivama i po tome bere, tako i tebi ne bih preporuchia da samo na svome znanju temeljish procjenu svojih madezha.

jako je pohvalno shto te to zanima i sigurno cesh puno toga zanimljivog naci i nauchiti, no svakako preporucham i pregled kod specijaliste.

ja npr. godinama 'chuvam' jedan madezh stvarno ruzhnog i za laike opasnog izgleda - nepravilan, ljuskao se, mijenjao boju, na njemu je rastao josh jedan...ma grozno! po svim onim upozoravajucim znacima buduci rakchina. a na pregledu se pokazao sasvim bezazlen i otklonila sam ga.

dok su me upozorili na jedan bash slatki, jedva vidljiv.

tilla
30.05.2005., 14:25
magic kaže:

dok su me upozorili na jedan bash slatki, jedva vidljiv.

tako se i meni dogodilo.
došla skinut mrskog mi madeža, a otišla bez svog najdražeg:(

skinuli smu mi 5 madeža sveukupno.

nijedan nije bio sličan onom drugom.

tako da ako na nešto sumnjaš posavjetuj se s dr.om.

caregiver
01.06.2005., 10:55
Ok, sad mi pliz recite kako izgleda to uklanjanje madeža i da li se to plaća (ako da, koliko?)

hvala

mitzy
04.06.2005., 19:05
I mene zanima, jer ima jedan koji se počeo mjenjati...neznam ni sama dali je potrebno odstranjenje...

Preporuke za Rijeku?

Hvala.:s

club delicious
04.06.2005., 20:01
caregiver kaže:
Ok, sad mi pliz recite kako izgleda to uklanjanje madeža i da li se to plaća (ako da, koliko?)

hvala

Mama je vadila madeže prije par godina, ja sam je pratila.:)
Dobiješ lokalni anestetik i plastični kirurg ti to sa skalpelom izreže i zašije i gotovo. Ima neka caka rukovanja tim priborom u pl. kirurgiji, ne znam točno u čemu je stvar, ali ne djeluje stravično.
Samo, mama je vadila sa lica, ima puno kapilarica, jako je krvarila i valjda je malo anestetika ušlo u cirkulaciju pa je bila malo omamljena.
Kad je izvadila šavove, dobila je onu mast, Contratubex za mazat da ne ostanu ožiljci. Naravno, nije mazala, ali nisu ostali ožiljci. Izgleda kao kad se opečeš na cigaretu, onako bijelo vezivo, kao svi šavovi.
To je radila na Poliklinici u Ri i nije platila, samo 40kn neke participacije ili tako nešto.

summerrain
05.06.2005., 21:32
Bas nedavno sam citala o ABCDE kriteriju: A - asimetrija - dakle, paznju obratiti na madeze nepravilnog oblika, B - border - dakle, paziti na iskrzan, nepravilan rub, C - colour - obicno su madezi ujednacene boje, D - diameter - pripaziti na naglo sirenje madeza i E - elevation - pripaziti ako se madez izdize....
Nakon tog clanka sam opsesivno promatrala jedan svoj madez na prsima koji imam odkad znam za sebe i upada skoro po svim kriterijima - otisla sam kod dermatologa koji mi je nasao jos tri 'zanimljiva' na ledjima (koji ne upadaju ni po jednom kriteriju), ali mi je preporucio da ih zasad samo pratim, pozeljno slikam pa usporedim nakon nekog vremena i da ne budem preopsesivna - madezi normalno rastu i mijenjaju se, ali moze biti opasno ako se promjene dogode u kratkom vremenskom periodu.
Rekao mi je da ove na ledjima mogu ukloniti laserski ako zelim, jer laser ih 'struze', ali da ovaj na prsima moram kirurski jer je potpuno u ravnini koze i da bih imala bar pet-sest savova. Srecom je rekao da ne misli da je potrebno i da dodjem dogodine na kontrolu. Stoga, najbolje je provjeriti kod lijecnika... rekao je da je cijena laserskog uklanjanja od 600 do 1500 kn (valjda ovisi o madezu...)

flocki
06.06.2005., 00:06
Joj!

Ja sam isto krcata madezima i stvarno ne znam sto bi s njima. Voljela bi otici kod doktora da mi malo to pogleda, a s druge strane imam osjecaj da ce ih sve htjet poskidat.... Sto je najgore, svako toliko se pojave novi..

Strah me je malo.. :(

magic
06.06.2005., 07:39
idite ne pregled!

ne uklanjaju se svi madezhi 'rezanjem' nit preskupim laserom. niti su svi madezhi koji grdo izgledaju - opasni. kazhem vam, na meni je najopasniji jedna preslatka tochkica na listu noge!!!!

madezhi koji su 'povrshinski', odnosno na nivou kozhe - ti obichno i najgrdje izgledaju, grozdasto i svakako, uklanjaju se vrlo jeftino i jednostavno i brzo - strujnim 'brijanjem', odnosno elektrokoagulacijom.

ali bez pregleda - nish.

Morph
06.06.2005., 11:43
flocki kaže:
Joj!

Ja sam isto krcata madezima i stvarno ne znam sto bi s njima. Voljela bi otici kod doktora da mi malo to pogleda, a s druge strane imam osjecaj da ce ih sve htjet poskidat.... Sto je najgore, svako toliko se pojave novi..

odi kod doktora da na njih baci oko stručna osoba i otklonit ćeš strah

kloni se sunca, prozirne odjeće, odjeće koja iritira

maligni melanom inače ne priznaje ispričnice u stilu nisam imao vremena, ili nije izgledao bad

on jednostavno još nema premca po svojoj samozatajnosti i beskrupoloznosti među svojom onko-braćom

kemoterapija je za njega limunada

interferon nije još na listi HZZO-a
mnogi kemoterapeutici su još duboko u laboratoriju i neće još dugo izaći (a cijena)

ima beskonačno mnogo razloga da se ode na jednu šetnjicu kod doktora, pročita koji prospekt, par stranica knjige ili časopisa i riješi privremeno strahova

ovdje sve ovisi samo o pravovremenoj reakciji:W

tilla
06.06.2005., 12:44
flocki kaže:
Joj!

odi do dr.a
slušaj magic.
nema te čega biti strah.
a ako dođe i do skidanja, to nikakav problem nije.:)

i kloni se sunca

Secundo
06.06.2005., 15:38
Online brošura (http://www.swisscancer.ch/dt/content/violett/pdf_allge/booklet.pdf), stranica 7. Lijevo su OK madeži, desno sumnjivi.

magic
06.06.2005., 15:42
o tome sam pisala...ne uchi se na netu prepoznavati jestive gljive ;)

bar prvi pregled trebao bi uchiniti specijalist.

flocki
07.06.2005., 07:57
hehe.. allrightie, zaletit cu se ovih dana!

Tinach
06.10.2005., 20:39
Ovako, danas sam vadila madež na nezgodnom mjestu, a sutra me čeka još njih par. Jel itko zna kakve su statistike kaj se tiče malignosti tih madeža?? :(

Cordelia
07.10.2005., 00:24
Madeži su opasni ako promjene boju, oblik (kad im rubovi nisu jasno ocrtani nego kao da se "razljevaju") ili veličinu. Sve madeže koje ti skinu poslat će na analizu (to je standardni postupak). Na žalost ne znam ti statistike koliko je česta malignost.

Cordelia
07.10.2005., 00:26
Kažeš da su ti na nezgodnom mjestu. Pretpostavljam da ti smetaju. Ako su na mjestu na kojem ih često vrijeđaš, odlučili su ti ih skinuti jer stalne ozljede povečavaju šansu za pojavu bolesti.

vanjaa21
10.11.2005., 23:58
:kukuc:
....ovako..Radi se o madežu koji je nekad bio na ruci, pa je u 12om mjesecu skinut, i poslan an analizu. Rezultat, tj.patohist.nalaz je bio: melanoma, superficijalni tip (Clark: 2/3. Breslow: 0.8) Nakon toga je izvađen i "sentinel" (ćvorić stražar), koji je nasreću bio negativan, yes! Terapija nije propisana, sad moram"samo"radit kontrole. Dosad je sve bilo u redu. Molim savjet od nekog tko ima bilokakvog iskustva sa ovakvim stvarima, vezano za daljne pretrage radi sigurnosti...npr.PET dijagnostika?? Dal to ime smisla, ili malo pretjerujem? Kirurg koji je operirao i onkolog kažu da to nije potrebno, ali želim čuti što vi mislite...:confused:
Hvala, pozdrav!

delija
11.11.2005., 09:36
Predlažem ti da što prije zaboraviš da si imao/la taj madež.
Naime, Memorija je GADNA STVAR.
Znaj, ako ćeš često razmišljati o tom madežu postoji mogućnost da aktiviraš Memoriju koja je ostala u stanicama koje su "se družile, dakle bile u dodiru" s odstranjenim stanicama.
Ovo nije "priča za malu djecu".
Naime ja već duži niz godina pručavam "moć stanične memorije" što znači da znam zašto ti iznosim prijedlog - da zaboraviš.
A ako već moraš razmisliti o tom madežu (radi kontrole) pomisli ono što ti je rekao liječnik: OVDJE JE SAD ZDRAVO TKIVO.

baboon
11.11.2005., 12:38
Slažem se s ovime da treba to zaboraviti. Ja sam prošao jedan drugi oblik tumora i uvijek su mi doktori govorili da je u principu najbitnije da vjerujem u ozdravljenje! Tak se i ti probaj ne zamarati time, nego se veseli što si zdrava!

vanjaa21
11.11.2005., 23:48
Ljudi, hvala puno na vašim odgovorima...Znam, znam da u vezi svega toga treba "ispravno"razmišljati, i svojim raspoloženjem utjecati zdravo na tijelo,..na kraju krajeva, -"TO TKiVO JE SAD ZDRAVO", i nisam jedna od onih nesretnih koji su ozbiljno bolesni...Ali,ja moram i dalje redovito na kontrole(ultrazvuk, slikanja, krvna slika...) i to ne zbog zdravog tkiva, već zbog sumnje da nije nešto krvotokom otputovalo dalje prema tijelu, organima(metastaze). I to je ono što mene mući.
Zato sam i htjela čuti vaša mišljenja vezano za PET screening (dijagnostika emisijom pozitrona, tako nešto..)za koju sam čula da registrira zločudne promijene u tijelu, još u začetku....:confused: Stvar je samo u tome što bih htijela biti sigurna da sam napravila sve što sam mogla, i to ISPRAVNO,...u slučaju da nešto jednog dana krene po zlu.
Još jednom hvala, pozdrav!

:w

frulo
12.11.2005., 01:38
oprosti, vanja, na temelju čega su odredili da je potrebno odstraniti madež?
pitam iz nekih mojih razloga, hvala unaprijed na odgovoru

delija
12.11.2005., 10:32
vanjaa21:
Ali,ja moram i dalje redovito na kontrole(ultrazvuk, slikanja, krvna slika...) i to ne zbog zdravog tkiva, već zbog sumnje da nije nešto krvotokom otputovalo dalje prema tijelu, organima(metastaze). I to je ono što mene mući.
Zato sam i htjela čuti vaša mišljenja vezano za PET screening (dijagnostika emisijom pozitrona, tako nešto..)za koju sam čula da registrira zločudne promijene u tijelu, još u začetku.... Stvar je samo u tome što bih htijela biti sigurna da sam napravila sve što sam mogla, i to ISPRAVNO,...u slučaju da nešto jednog dana krene po zlu.

delija:
Na ovo ti mogu iznijeti tekst iz moje autobiografije (koja se nalazi i na blogu http://dhschultz.blog.hr/

"...No nije sve idealno.
Kod mene su se počeli pojavljivati bolovi u grlu, glavi.
Postavljam pitanja, tražim informacije, no odgovora nema, osim: Kroz to moraš da prođeš - no na kraju će sve biti u redu.
Sami bolovi glave su bili specifični.
Oni su počimali od korjena desne strane grla - pa se je bol, kao crta, prenosila putem desne strane donje i gornje čeljusti, a zatim preko desnog uha do neke tačke na vrhu glave.
Svakako, za mene je ipak bila sretna okolnost da sam mogao punom koncentracijom otkloniti bol, no ne za stalno već za neko kraće vrijeme.
Spavao sam veoma loše.

1992. godina.
U trećem mjesecu odlazim kod specijaliste za grlo.
On mi otvoreno iznosi sumnju da imam rak glasnica.
Predlaže biopsiju na što pristajem.
Od tog dana radim konstantno s kristalom i konstanto razmišljam da sam zdrav.
Nakon nekoliko dana dolazi labolatorijski nalaz da su stanice zdrave.
Doktor inzistira da ponovno izvrši biopsiju.
Postavljam sam sebi pitanje šta se to dešava.
Dobivam odgovor da po uzimanju stanica ne razmišljam o njima; da su zdrave.
Tad sam shvatio zašto.
Naime, vjerovali ili ne, ja sam jednostavno Sugerirao stanicama u labolatoriji da se pokažu zdrave.

Znam, mnogi će reći da je to nemoguće ali ja vam tvrdim da je to moguće.
Uostalom, svako samoizlječenje ostvareno autosugestijom, molitvom - ostvaruje se Misaonim djelovanjem na stanice koje su oboljele - da ozdrave.
I to je moguće jer Misao je potencijalna – što znači da Misao ima moć da djeluje kao Sila.
No mnogo o tome; kasnije.

Drugi labolatorijski izvještaj glasi: karcinom je napao stanice.
Odlazim u bolnicu gdje jedan od najboljih liječnika za rak ponovno vrši biopsiju.
Predlaže da idem na radijaciju.
Primam Vantjelesnu poruku: Vladaj se kao da si negdje na ljetovanju.
Treći-četvrti mjesec - 28 puta odlazim na radijaciju.
Teže govorim, ali ipak govorim.
Po završetku, još dva mjeseca osjećam posljedice radijacije
Od tada (6-ti mjesec 1992,) do danas (10-ti mjesec 2005,) na svakoj kontroli je dijagnoza glasila: Zdrav!

Constatinopol
26.11.2005., 18:09
Urbana kaže:
ja bih svima preporucila da odu doktoru i provjere to, ja sam otisla na vrijeme i spasila si zivot
problem i jeste u tome sto se kod nas ljudi boje doktora i bolesti toliko da cak ne zele da odu i onda kada su svjesni da nesto nije ok
pa meni nikad ne bi palo na pamet da imam melanom, mislim od svih ljudi bas ja
al citala sam dosta o tome i na svu srecu reagovala na vrijeme
zato opet apeliram na sve one koji imaju puno mladeza, velikih, nepravilnog oblika, tamnih i koji se povecavaju da odu kod doktora jer je to jedini nacin da budete potpuno sigurni da je to obicni mladez Joj,sad sam stvarno deprimiran sa svim ovim informacijama,no hvala bogu da sam ih na vrijeme dobio!
Ovo ljeto sam izgorio ko paprika(ono,dosao kontinentalac na more pa se neće sad frajer mazati kremicama) i zamijetio čudni tamnozeleni madež prije nekih mjesec dana,koji je sad vec pocrnio. U ponedjeljak idem kod doktorice i biti ću prvi u redu,jer se s time nije za igrati!

Urbana,čestitam ti na hrabrosti i izlječenju i molim te da mi opišeš svoje iskustvo s lječenjem tumornog madeža (ako ti nije mučno o tome pisati).

Inače,imam jako dlakave noge i ne znam kako ih najbolje pregledati,neću ih valjda morati brijati? :D

Hvala i pozdrav svima!

Constatinopol
26.11.2005., 18:15
Tekst sa tportala koji me je osvijestio da ne odugovlačim s odlaskom kod liječnika:

Samopregled madeža može spasiti život

'Tko ima puno madeža, imat će i puno novaca u životu', kaže staro vjerovanje. Ipak, ljudi ih često na sebi ne vole, naročito one velike i one na licu. S druge strane, nekim slavnim ženama upravo su madeži postali zaštitni znak – sjetimo se Marilyn Monroe, Cindy Crawford i Madonne

Međutim, ovom prilikom nećemo se baviti estetikom madeža, već time zašto ih je potrebno kontrolirati i odmah posjetiti liječnika ako dođe i do najmanjih promjena na madežu.

Madež ili nevus je okruglasta tvorba, obično nenasljedna, nastala kao posljedica poremećaja u embrionalnom razvitku. Može postojati već od rođenja ili se pojavljuje kasnije u životu. Madeži su dijelom građeni od pigmentiranih stanica (melanocita) čija je osnovna funkcija lučenje melanina, tamnosmeđeg pigmenta koji daje boju koži, kosi i očima.

Povišeni rizik od nastanka malignog melanoma (zloćudnog tumora kože i sluznice) povezan je s atipičnim ili displastičnim madežima. U usporedbi s običnim nevusima, atipični madeži imaju nepravilne i nejasne rubove, nepravilnu pigmentaciju sa često podignutim središnjim dijelom. Zbog toga je takve madeže, posebno ako su veći od pet milimetara, najbolje preventivno ukloniti.

Mnogi ljudi misle da se madeži, kao i bradavice i druge slične izrasline po tijelu, ne smiju dirati, pa čak ni kirurški. Točno je da ih se ne smije iritirati i čupkati, ali ako se to želi, pogotovo ako se nalaze na mjestima na tijelu koja su izložena iritaciji, mogu se bez straha i posljedica kirurški ukloniti.

Madeže je najbolje samopregledom kontrolirati i pratiti njihovo stanje. Izlaganje suncu, a osobito opekline od sunčanja opasni su faktori koji mogu prouzročiti bolesne promjene madeža. Ako se ne reagira na vrijeme, posljedica može biti i rak kože.

Odvojite minutu za pregled madeža - možda spriječite kobne posljedice poput raka kože

Praćenje madeža u okviru ABCDE pravila metoda je kojom svatko može sam pratiti eventualne promjene madeža koje ukazuju na moguću pojavu zloćudnosti, kaže dr. Saida Musić, liječnica u poliklinici Eskulap .

ABCDE pravilo obuhvaća sljedeće promjene:
- pojava nesukladnosti (asimetry, A) na prije simetričnom madežu
- pojava neoštre ograničenosti (border, B) na prije dobro ograničenom madežu
- pojava nejednakomjerne obojenosti ili pigmentacije (color, C) na prije jednakomjerno pigmentiranom madežu
- povećanje madeža (diametar, D)
- ispupčenje madeža (elevation, E).

Usto, znakovi koji također upućuju na maligne promjene su upalne reakcije, kvarenje iz madeža, svrbež, osjećaj boli u madežu i stvaranje krasti. Stoga, ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah otiđite liječniku, odnosno dermatologu.

'Rano otkrivanje melanoma u 95 posto slučajeva rezultira sa 95 posto preživljavanja tijekom pet godina', ističe dr. Musić...

Metoda digitalne epiluminiscentne mikroskopije je potpuno bezopasna i bezbolna pretraga bez ikakvih zračenja potencijalno opasnih za ljudsko zdravlje. Ova tehnika je naročito pogodna za rizične skupine ljudi s displastičnim madežima te onima s nasljednim sindromom displastičnih nevusa koji imaju povećanu učestalost pojave malignog melanoma, kaže doktorica Musić.

Najmanje je što možete učiniti, poručuju doktori, izbjegavati izlaganje suncu između 10 i 16 sati, kada je sunčevo ultraljubičasto zračenje najjače, upotrebljavati kreme za zaštitu od sunca te se zaštiti odjećom i pokrivalima za glavu.

nepta
26.11.2005., 20:16
neme muči na vratu jedan crvić :rolleyes:
mali ali strši i svaki put zapnem za njega majom
navodno su takvi virusni i mogu se odstranit nekom tekućinom
da li znate nešto o tome?

absolon
29.11.2005., 13:37
svijetliji madezi koji strse iznad koze se mogu odstraniti sa tekucim dusikom, vecina domova zdravlja pruza tu uslugu (ide na uputnicu), jedino se tamniji madezi odstranjuju kirurski

e sada jednom sam sa tekucinom od nekog travara odstranio i crni madez bez problema (isto je bio izrastao), ali ne mogu vise do tog travara pa bih priupitao da li netko zna za nesto slicno i kako se moze do toga

dunja_2
01.12.2005., 11:09
medeja kaže:
Da li netko zna koliko košta uklanjanje madeža kod dermatologa, laserom, po mogućnosti bez ožiljka.
Bilo bi zgodno i da je u Zagrebu.

Ja sam odstranila dva madeža radiokirurškom metodom kod privatnika. Radiokirurgija je način odstranjivanje kožnih promjena putem radiovalova, nakon kojega ostaje plitka i mala ranjava površina koja cijeli brzo i bez ožiljka. Cijena je 400 kn po madežu, kontrola 200 kn. Gotovo je za doslovce tri minute, nakon toga nosiš flaster pet dana, a kad ga skineš, čekaš da ranica sama prirodno zacijeli.

slronhill
01.12.2005., 12:42
Studentica kaže:
odi dermatologu hitno!

to je zabluda i jedna velika GLUPOST KAO I DA SE NE SMIJU KIRURŠKI ODSTRANJIVAT,DIRAT.........................ako madež posvijetli u sredini to može biti zato što se unutar njega stvara cistica,prištić i tome sl.
madeži koji se odstranjuju kirurški uopće nemoraju ostavit ožiljke.stvar je u gen.predispoziciji prema keloidima-jako veliki ožiljci,s puno veziva
o debljini konca poželjno 0.5 catgut
svakako se da dogovoriti sa kirurgom

dunja_2
01.12.2005., 13:51
Upravo zato je izvrsna radiokirurška metoda: nema rezanja, radiovalovima se odstranjuje samo tanki, površinski sloj. Nema ni šivanja, odmah dobijete flaster.

slronhill
01.12.2005., 14:06
ak su većih dimenzija onda se moraju op.ili preduboki.inače ovo je sasvim ok

Anson
01.12.2005., 16:54
dunja_2 kaže:
Upravo zato je izvrsna radiokirurška metoda: nema rezanja, radiovalovima se odstranjuje samo tanki, površinski sloj. Nema ni šivanja, odmah dobijete flaster.

madez odstranjen na taj nacin ne moze se slati na daljnju analizu pa se prema tome ne moze ni znati da li je madez bio opasan

lea_li
02.12.2005., 15:59
absolon kaže:
svijetliji madezi koji strse iznad koze se mogu odstraniti sa tekucim dusikom, vecina domova zdravlja pruza tu uslugu (ide na uputnicu), jedino se tamniji madezi odstranjuju kirurski

e sada jednom sam sa tekucinom od nekog travara odstranio i crni madez bez problema (isto je bio izrastao), ali ne mogu vise do tog travara pa bih priupitao da li netko zna za nesto slicno i kako se moze do toga

Ne bi se ja baš tako igrala s madežima. Svaki odstranjem madež mora se poslat na analizu. Meni su ih odstranili 3 na Šalati i jedan mi nije bio potpuno u redu (imao je neke promjene). Sad moram svaka tri mjeseca na kontrolu.

vanjaa21
07.12.2005., 00:30
[QUOTE]lea_li kaže:
Ne bi se ja baš tako igrala s madežima. Svaki odstranjem madež mora se poslat na analizu. Meni su ih odstranili 3 na Šalati i jedan mi nije bio potpuno u redu (imao je neke promjene). Sad moram svaka tri mjeseca na kontrolu. [/QUO

Na kontrolu? Kakvu? Je to kontrola madeža svako-tolko(kod dermatologa), ili baš kontrola - krv..mokraća, UTZ trbuha,dojki..RTG pluća..itd? :confused:

...što se tiče odstranjivanja, mislim da s tim treba jaako pažljivo. I da, obavezno poslat na analizu,najbolje je to prepustiti doktorima. Oni znaju. Pozdrav!

lea_li
07.12.2005., 08:42
Da, na kontrolu madeža. Ja isto mislim da s tim treba jako oprezno. Jedna moja susjeda je na žalost umrla od toga, a prijateljica mi je imala (zapravo još ima) ozbiljnih problema.
Svaki odstranjem madež se treba dat na analizu.
Meni su odstranili tri komada i onaj u kojeg su zapravo najmanje sumnjali nij baš bio ok (nije bio karcinom, ali da se još malo čekalo vjerojatno bi to postao, počele su mi se razvijat nekakve stanice, ne znam točno).

sheila
15.12.2005., 05:30
dunja_2 kaže:
Ja sam odstranila dva madeža radiokirurškom metodom kod privatnika. Radiokirurgija je način odstranjivanje kožnih promjena putem radiovalova, nakon kojega ostaje plitka i mala ranjava površina koja cijeli brzo i bez ožiljka. Cijena je 400 kn po madežu, kontrola 200 kn. Gotovo je za doslovce tri minute, nakon toga nosiš flaster pet dana, a kad ga skineš, čekaš da ranica sama prirodno zacijeli.

e a di to? jel mi mozes dati broj tog privatnika? ja sam odstranila 3 madeza, 2 kiruski (ostala su mi 2 velika ruzna oziljka) i 1 laserom (bez oziljka), i to besplatno u institut za tumore u crnomercu. samo taj doktor koji mi je to radio je malo cudan...bila sam kod njega da ga zamolim da mi skine jos jedan madez koji me svrbio, a on je rekao ma nije to nista i nije mi htio ni pogledati. tako da bi bila zahvalna ako mi mozes dati broj tog privatnika i adresu? hvala

sheila
15.12.2005., 09:25
hvala! :w

mladen1
26.12.2005., 13:32
Gdje u Zagrebu ima da netko uklanja madeze laserom i bez oziljaka?Koliko je to preporucivo?Koliko bi iznosila cijena takvog zahvata.hvala:o

zlatokosa.princeza
03.01.2006., 23:08
sve ti ovisi o veličini i dubini madeža. ako je jako velik mnorat ćeš ga na 2 puta operirati. ne znam gdje , ali ću se pokušati raspitati.

vanjaa21
04.01.2006., 12:58
Zašto laserom? da se ožiljak ne vidi.,ma da..:rolleyes: Ma to ti nije toliko važno, vjeruj! Najvažnije je da ga pošalju (nakon što ga kirurški odstrane) na patohistološku analizu. I da analiza pokaže da nema nekih neg promjena u tkivu, zar ne? Znam da doktori u klinici za t u Ilici dobro rade svoj posao, tako i vezano za uklanjanje madeža. Čula sam da je neki barba trebao skinuti puno madeža, pa ih je sve tamo skinuo, čak po dva u više navrata...Ja bih tamo probala, besplatno je, a i ti doktori imaju puno iskustva.

CIAO:)

Crimson Petal
04.01.2006., 16:46
da se ožiljak ne vidi.,ma da..:rolleyes:

pa da se tebi mozda stvaraju prekrasni keloidni oziljci zbog koji pozalis sto si uopce isao dirati madeze, da bas, nije uopce vazno kako izgleda... :rolleyes:

Dora K
05.01.2006., 12:29
Gdje u Zagrebu ima da netko uklanja madeze laserom i bez oziljaka?Koliko je to preporucivo?Koliko bi iznosila cijena takvog zahvata.hvala:o

Osobno ne znam za nikog tko to radi u Zagrebu. Moguće je da tu vrstu tretmana rade estetski kirurzi, nabavi brojeve telefona, nazovi i provjeri.
Savjetovala bih ti da svakako prvo odeš dermatologu i pokažeš mu promjene na koži. On će ti savjetovati koji je najbolji način da se promjena ukloni, ovisno o tome kako madež izgleda i na kojoj se lokaciji nalazi te da li smatra da bi trebalo napraviti patohistološki pregled.

Klasičnom ekscizijom madeža i okolnog tkiva moguće je poslati uzorak na patohistološku analizu. Nakon laserskog tretmana to nije moguće.

MangoAnanas
05.01.2006., 13:23
Ako je madez na licu, odes u Dubravu na maksilofacijalnu kirurgiju, a ako je drugdje, odes na kirurgiju u bilo koju bolnicu.
Nece ti ostati oziljak.

mladen1
08.01.2006., 15:07
Ako je madez na licu, odes u Dubravu na maksilofacijalnu kirurgiju, a ako je drugdje, odes na kirurgiju u bilo koju bolnicu.
Nece ti ostati oziljak.

JER TO MOZE NA OBICNU UPUTNICU ILI SE POSEBNO PLACA?

tilla
08.01.2006., 15:46
uputnica od općeg dr.a

onda dodješ tamo na pregled, i odluče što će s tobom.
dobiješ termin, ali dolaziš s još jednom uputnicom.
plaća se zahvat; 100.ak kn

mladen1
31.01.2006., 10:12
Ja sada totalno ne znam kome vise da se obratim.Doktor u bolnici kaze kad se kiruški radi da ostaje ožiljak i da se mora slati na analizu.Radiokirurgija kaze da ce ostati mali ožilajk isto tako da mora na analizu.Navodno da nema ko radi laserom u Zagrebu samo u Beogradu i Ljubljani već sam se raspito.

U bolnici se nista ne plaća
Radiokirugija 400-800kn+200kn pregled
Laserom 1100kn

E pa sada moram odluciti mislim ipak da ću laserom.

Stana
14.02.2006., 20:19
Zašto su dlake koje rastu iz madeža crnije od drugih?

Riječanka2
14.02.2006., 20:48
Jer se i sam madež sastoji od stanica koje su bogatije pigmentom melaninom od okolne kože.
Isto je i sa stanicama bulbusa (korijena) dlake , sadrže više pigmenta - dlaka koja raste iz nevusa (madeža) je bogatija pigmentom nego dlaka koja raste iz okoline siromašnije pigmentom.

Zato su ljudi bez pigmenta (albini) obrasli dlakama bez pigmenta...bijelim ili sijedim :zubo:

wonderboy
07.05.2006., 10:58
Eto vidiš, čitam ti ja ovo i svjestan sam da cijeli život imam po sebi dosta madeža i stvarno različitih veličina, oblika, pravilnih i nepravilnih. (najveći mi je na licu oko 7mm, i nepravilog je oblika i ruba.) Ma , gledao sam sad, pa i oni sasvim maleni su poneki nepravilni.
Ali ljudi ja njega imam cijeli život (25 god.) i da stvar bude gora postepeno se sasvim lagano povećavao tijekom godina. (prije je bio manji,ali isto nepravilan)
Samatrao sam to sasvim normalnim, mislim pa cijeli sam rastao i razvijao se pa
I sad..
Čitam cijeli dan o tome na raznim medicinskim, forumaškim i ostalim stranicama.
Sve mi je jasno i znam da sve govori da bi trebao krenuti doktoru, ali znam što slijedi, ako je išta od onog što sam pročitao točno.

Pa cijelog će me raskopati, sve manje nepravilnog oblika će kao nadzirati i onda micati jeda po jedan, jer svi djeluju sumnjivo, pa čak i meni samom.
A za ovaj na licu ne trebam ni govoriti, on je 7 mm i nalazi se na obrazu.
Bit ću baš lijepo nakon toga,možda da mi naprave još jedna usta ha?:kiss:
Mislim, ok sad sam prešao u ironiju, ali pogledavši moju staru, pa baku, pa one toga imaju na tone i to cijeli život, sa raznoraznim promjenama,a doživjele su 44, odnosno 72 godine , bez da su se osvrnule na to.
Znam da je kasno kad krene, ali nekako, mislim da najčešće krene kada doktori počnu kopati, jer u biti sve što znamo je ono što nam oni kažu.

Uostalom, možda zabijam glavu u pjesak, ali koliko ljudi znate da su umrli od melanoma? Ja nijednog. Evo sad sam čitajući upoznao nekoliko težih slučajeva, ali sve tegobe su opisane tek nakon uplitanja skalpera,odnosno doktora, a prije toga ljudi su imali samo sumnje, odnosno strah.

lea_li
07.05.2006., 11:14
Ja znam dvoje ljudi koji su umrli od melanoma, a moja dobra prijateljica se jedva izvukla. Ja sam također na promatranju jer mi jedan nalaz (od tri) nije bio dobar. Nije istina da će ti svaki nepravilan i veći madež odstraniti. Ja sam ih puna i velikih i malih i pravilnih i nepravilnih. Meni ih je hrpa čudnih, imam ih na mjestima gdje ih npr. žuljaju hlaće ili grudnjak (za to sam čitala da se moraju odstraniti), ali su mi doktori na Šalati rekli da ih nema potrebe dirati. Budi siguran da ti neće dirati ono što ne treba. Govorim iz vlastitog iskustva.

Riječanka2
07.05.2006., 13:59
Ima u ovim gore replikama dosta točnog ali i dosta netočnog.

Prije svega, pojam MADEŽ je pučki termin i odnosi se na sve promjene koje su ili izdignute iznad nivoa kože ili su na neki način obojene.

Jedini madež (ili latinski nevus) koji zaslužuje to ime je NEVOCELULARNI NEVUS, koji je dobroćudni tumor kože. Maligna varijanta nevusa je MELANOM.
Postoji bezbroj tipova neusa, ovisno o dubini i dispoziciji prostiranja stanica sa povećanom količinom pigmenta melanina, no za svih njih je zajedničko da su stanice benignih karakteristika.
Postoji i više tipova melanoma.

No, diskloracije iliti promjene boje kože i tvorbe mogu imati i druge formacije na koži, koje NISU madeži, a koje laicima, pa čak i liječnicima opće medicine mou izgledati kao madež :
- lentigo
- ephelides
- keratoze : solarna, serboična, pigmentna
- melazma
- akantoza
- neke granulomatoze
- kseroderma
- fibromatoze i neurofibromatoze
- i najčešće, seboroične veruke, koje izgledaju često poput madeža na peteljci.

Što reći : otići kod dermatologa. A poslije kod kirurga - iako, kod mene često dolaze pacijenti i bez prethodnog dermatološkog pregleda.
Inače, postoji nekoliko metoda odstranjenja madeža, od kojih sve ne ostavljaju ožiljak.
Ekscizija madeža koji su površni (npr.intradermalni nevusi) ne mora zahvaćati potkožje i ne mora se šivati, oni se mogu poslati na patohistološku analizu...
Same koagulacije (elektro, radio, laserska) se obično primjenjuju na ostale madežolike promjene a ne na nevocelularne nevuse...

Ma, duga je to priča....nema svrhe ulaziti u detalje - ako vam nešto smeta, ili vam se čini sumnjivim, odite na pregled kod profesionalca :cerek:

I da...ma tko više korisiti catgut???!!!??? :E
Em je zabranjen 2002.godine u EU radi kravljeg ludila (radi se od kravljih crijeva), em je biološki materijal i time izrazito alegogen i keloidogen...
Da ste napisali npr. Monocryl, skinula bih vam kapu :zubo:

*jezebel*
09.05.2006., 09:45
damn! ja imam dva nova (3D, asimetricni, sa crnom tockicom, promjer 2-3mm) i to oko bradavice pa mi se ne da pokazivati mom doktoru, a tako me strrrrrahhhhh... mislim da mi je to od suncanja (nisam pretjerivala, ali imam jako osjetljivu kozu pa joj je valjda i to previse). sta da radiiiiiiim?

Stana
22.05.2006., 20:37
Već sam 8 madeža odstranio kirurškim putem i kako kaže kirurg nema nikakve opasnosti od toga...a mene sada zanima nešto...madež mora imati žile ili tako nešto preko kojih će se napajati, a što bude sa tim žilama kada se madež odstrani...postoji li mogućnost da se nešto inficira ili dogodi ispod kože kada je madež odstranjen ?

Stana
23.05.2006., 16:26
ajmo odgovori :

hana
23.05.2006., 19:44
kirurskim putem pretpostvaljam da ti odstrane sve dijelove madeza

plavusa
24.05.2006., 08:39
i mene to zanima, jer bi trebala maknut par madeza
no strah me :(

Crimson Petal
24.05.2006., 13:58

zasto, pobogu? nadam se da ne mislis da te strah zahvata. :zubo:

inace, ja sam maknula 1 madez [kirurski], sad bih imala jos 2 kandidata.

plavusa
24.05.2006., 14:27
ma jebes zahvat, imala sam ih puno gorih :)
strah me eventualnih losih popratnih pojava, nedo bog komplikacija
jos mi odzvanja u usima : MADEZE NE DIRATI
iako to danas vise ne stoji...

Stana
25.05.2006., 19:17
i mene to zanima, jer bi trebala maknut par madeza

ja sam ih skinuo već 8 i za 2-3 tjedna idem još 3 komada...

svako ljeto po nekoliko komada...

ljeto prvo - 1 komad (kapitalac na leđima)
ljeto drugo - 4 manja da leđima
ljeto treće - dva manja na stomaku i jedan na vratu s desne strane...
ovo ljeto - 3 komada na glavi

inače, to mi se baš sviđa jer obožavam osjećaj kada idem s kirurgije bez tih sranja...razgovarao sam s kirurgom i kirurgicom a oni kažu da nema nikakve opasnosti od odstranjivanja madeža .. to sam tako misle " STARI LJUDI " .

MADEŽI SU OUT

CroBoy
26.05.2006., 15:53
Trebam vaše mišljenje. Malo prije sam udario glavom i raskrvario madež. Ne krvari jako i ne boli, no je li jako opasno ili kaj slično? Trebam li ići doktoru?

Bani
26.05.2006., 16:03
budi oprezan! Ja sam svoj strgala u snu i bila sam tak krvava koda su me klali. Nisam otisla doktoru no strasno sam pazila kak se "ponasal". S obzirom da mi je narasel novi i sve je zgledalo "normalno" nisam na kraju isla doktoru. I danas zgleda "normalno" (nakon cca 6 godina)

normalan nick
26.05.2006., 16:07
ovisi o vrsti madeža

CroBoy
26.05.2006., 16:48
Meni je čisto malo krvi izašlo i nisam ga otrgnuo, samo je crven. Ne boli me uopće.

normalan nick
26.05.2006., 17:07
boli te k;)

Nimoy
26.05.2006., 17:38
meni se to jednom desilo, danas je opet ok :confused:

Lavica02
26.05.2006., 18:09
Ne mora biti ništa i vjerojatno nije... no da ti ga netko stručan ipak pogleda?

trebor
26.05.2006., 18:26
Pitaj Riječanku.

kemik
26.05.2006., 18:28
nema nje vise.

dobili su ona i arslan ban (3 dana) zbog opetovanog prepucavanja i vulgarnosti, a onda mi je ponovno na PM objavila da ona odlazi s foruma. Mozda ako joj posalje pm njoj i odgovori.

trebor
26.05.2006., 18:39
nema nje vise.

dobili su ona i arslan ban (3 dana) zbog opetovanog prepucavanja i vulgarnosti, a onda mi je ponovno na PM objavila da ona odlazi s foruma. Mozda ako joj posalje pm njoj i odgovori.
Šteta....

Bani
26.05.2006., 18:48
Šteta....

na zalost ili na srecu nije ni sve samo u titulama i profesionalnom uspjehu (pratila sam neke diskusije u kojima je sudjelovala .....) . A ljudi se cesto zanesu time i visoko polete............

kemik
26.05.2006., 18:49
ajd nemojte sad covjekov problem sa madezom pretvorit o raspravu o banu od 3 dana za njih dvoje, molim vas...

Bani
26.05.2006., 18:51
no way obecajem al morala sam (prvi put na forumu :D ) :kiss:

Snowwhite
26.05.2006., 20:19
Imam hrpu madeža i više puta sam oštetila neki... Jednom sam jedan skoro cijeli oderala luftićem u moru, drugi puta me lopta okrzula... Pitala sam nekom prilikom doktora što raditi, rekao je da se ne uznemiravam nego da pratim da li se neki mijenja, tek te promjene madeža su izgleda alarmantne.

Lavica02
26.05.2006., 21:13
Imam hrpu madeža i više puta sam oštetila neki... Jednom sam jedan skoro cijeli oderala luftićem u moru, drugi puta me lopta okrzula... Pitala sam nekom prilikom doktora što raditi, rekao je da se ne uznemiravam nego da pratim da li se neki mijenja, tek te promjene madeža su izgleda alarmantne.

Pretpostavljam da ti je to rekao dr. opće... i ja ih imam (nasljedila) dosta.
Pa sam sebe radi otiška kod jedne super dr. koja je baš za to (privatno naravno) da ipak to malo vidi jer sam dva tak oderala ( krvi ko u hororima a nemaš ih kaj vidjeti).
Bogu hvala, sve OK, s time da bi bilo poželjno nekolicinu kroz neko vrijem maknuti, ali niš hitno. I sada sam mirna. To budem na jesen

Stana
27.05.2006., 02:11
idi kod doktora...moj susjed je tako sjebao madež i dobio je rak limfnih čvorova,,,,uglavnom moraš ići da ti ga odstrane.......ja sam ih skinuo već 8

plavusa
27.05.2006., 15:48
Pretpostavljam da ti je to rekao dr. opće... i ja ih imam (nasljedila) dosta.
Pa sam sebe radi otiška kod jedne super dr. koja je baš za to (privatno naravno) da ipak to malo vidi jer sam dva tak oderala ( krvi ko u hororima a nemaš ih kaj vidjeti).
Bogu hvala, sve OK, s time da bi bilo poželjno nekolicinu kroz neko vrijem maknuti, ali niš hitno. I sada sam mirna. To budem na jesen

mozes mi molim te na PM poslati ime i kontakt adresu te doktorice?
ako si iz zagreba
jer ja imam podosta nasljedenih madeza, ktome sam svijetloputa/oka/kosa :)
pa bih htjela strucni pregled i misljenje
thanx

tzar
27.05.2006., 18:08
idi kod doktora...moj susjed je tako sjebao madež i dobio je rak limfnih čvorova,,,,uglavnom moraš ići da ti ga odstrane.......ja sam ih skinuo već 8

isuse kako ti baljezgaš.jedno s drugim veze nema.to je bila samo koincidencija,a ne uzročno-posljedična veza.mislim ne da mi se pisat al ovak nešto jednostavno nemrem ne iskomentirat.

OkatoZlo
27.05.2006., 18:12
Mene uvijek boli kad okrznem svoje madeze.. :tuzni:

Stana
27.05.2006., 20:48
isuse kako ti baljezgaš.jedno s drugim veze nema.to je bila samo koincidencija,a ne uzročno-posljedična veza.mislim ne da mi se pisat al ovak nešto jednostavno nemrem ne iskomentirat.

pa ti si tu da me ispraviš... haaaaaaaa:kiss:

Lavica02
27.05.2006., 21:54
mozes mi molim te na PM poslati ime i kontakt adresu te doktorice?
ako si iz zagreba
jer ja imam podosta nasljedenih madeza, ktome sam svijetloputa/oka/kosa :)
pa bih htjela strucni pregled i misljenje
thanx

Poslala!

plavusa
28.05.2006., 07:46
zahvaljujem

abba
28.05.2006., 19:35
mene više strah madeža nego otklanjanja. ja sam mirnija otkad sam jednog otklonila ;)

plavusa
29.05.2006., 08:48
daj nam opisi taj zahvat

abba
29.05.2006., 11:16
daj nam opisi taj zahvat

ništ posebno. dođeš, legneš na stol. dobiješ lokalnu i odstrane ga. osjetiš kao nekakvo škakljanje. gotovo za minutu-dvije. imala sam super kirurga. trudio se da mi ostane što manji ožiljak. nakon tjedan dana dođeš na kontrolu i skidanje konaca

plavusa
29.05.2006., 12:32
ako si iz zg-a moze na PM ime i kontakt adr. kirurga?

abba
29.05.2006., 15:06
ako si iz zg-a moze na PM ime i kontakt adr. kirurga?

iz Os sam

Crimson Petal
29.05.2006., 18:48
imala sam super kirurga.

koji je to bio? pa da i ja odem kod njega iduci put. :zubo:

Nanna
29.05.2006., 19:02
jel se smiju pisat imena ovak na javno il ne?
ak ih se hvali zašto ne?
preporuka za skidanje madeža u KBO - Orkić:top:
jedan od rijeđih kirurga kojemu je bitno da ne ostane ožiljak:D
nije bezvraga da radi kao plastičar;)

Stana
29.05.2006., 19:06
pa ožiljak se može kasnije ukloniti

Nanna
29.05.2006., 19:13
a zašto bi ga kasnije otklanjao ako on u startu uopće ne treba nastati;)

ok, istina, nekada ne može bez ožiljka

ali ponekad samo malo više truda kod odstranjivanja dovodi do oku ugodnijih rezultata;)

Lapulapu
29.05.2006., 19:15
Malo se raspitajte, nije potrebno da se baš svaki madež ukloni kirurški.

Stana
29.05.2006., 19:16
može se i paliti...

Crimson Petal
29.05.2006., 19:19
preporuka za skidanje madeža u KBO - Orkić:top:

kod njega sam vec bila. :D

Nanna
29.05.2006., 19:19
može se i paliti...

šta se može???

a kako se to pale madeži:confused:

Stana
29.05.2006., 19:21
pa kao i bradavice...uzme nešto kao laser i kruži oko madeža, osjećaj je kao da se tetoviraš... koristi se za male madeže koji su cool...

Zlatokosa
29.05.2006., 19:27
Laik sam, ali mislim da se madež mora dati na analizu. Da se uklone sumnje o kancerogenosti. Zato se ne smije uništavati, spaljivati... već izrezati. Svaki madež se treba provjeriti.

Stana
29.05.2006., 19:30
pa svaki madež nakon odstranjivanja ide na analizu

Lapulapu
29.05.2006., 19:33
Strujom 'obrijan' madež također se može dati na analizu. On ostaje potpuno neoštećen. Samo se spaljivanjem ukloni s kože.

Laser uništava dosta tkiva, za razliku od strujne 'omče', ali nisu madeži sve ono što mi nazivamo madežima ;)

Pravi madeži doista se uklanjaju isključivo kirurški. jer ne zahvaćaju samo površinu kože.

Stana
31.05.2006., 21:54
Mene uvijek boli kad okrznem svoje madeze.. :tuzni:

i mene

mia miačić
08.06.2006., 21:42
jel ima netko iz Zagreba da je bio na uklanjanju?

Stana
08.06.2006., 22:21
VKCI rules

mia miačić
08.06.2006., 22:32
A to je?

Stana
09.06.2006., 22:53
Šta je to ? VKCI

Stana
11.06.2006., 00:24
ok, hvala

student_of_history
14.06.2006., 02:07
Je l' tko bio kod privatnika i moze li mi reci koliko kosta uklanjanje madeza? Ja sam nekoliko uklonila koji su bili izdignuti iznad koze, a bili su na nezgodnim mjestima, kao na stopalu itd, ali mi je ovdje u US malo skupo - 150$ po madezu, a ako nisu na nezgodnom mjestu, zdrastveno ne placa jer se smatra kozmetickim zahvatom. Dermatologica je samo ustrcala anestetik u madez i onda maknula madez skalpelom - da li je postupak isti tamo gdje ste bili? Moji madezi su promjera oko 5mm. Nikakvog oziljka nema, kao ni sivanja, i rana zacijeli u nekih par tjedana.

Na internetu sam nasla samo ordinaciju Rajka Tomica, ima li netko drugi koji informaciju?

Hvala!

blondie_30
14.06.2006., 09:04
mislim da je uvijek bolje to napraviti kod kirurga (klasika) i poslati madez na histologiju (za svaki slucaj), na kraju krajeva oziljak od odstranjivanja madeza je malen, a ako je bas toliko do estetike radije kasnije sredite oziljak kod plasticara

mislim, kad se uzme u obzir porast melanoma i sl. ja radije imam mali oziljak ali sam ziher da madez nije bio "bad one"

"Strujom 'obrijan' madež također se može dati na analizu. On ostaje potpuno neoštećen. Samo se spaljivanjem ukloni s kože."

sigurno ??? mislim, ako i ostane "neostecen" - zar ga bar malo ne promjeni "struja" ???

Stana
15.06.2006., 19:44
kod privatnika je po komadu oko 300-400kn

ja sutra ujutro idem skinuti još 4 komada, a već sam skinuo 8

Anson
15.06.2006., 19:44
ja sam odstranjivala madeze kod privatnika, nakon odstranjivanja madezi su poslani na analizu (za koju sam morala imat uputnicu od doktora opce prakse)..eto jedan madez je bio "zlocest" pa mi je drago da sam ga se rijesila (a uopce nisam isla zbog tog madeza nego zbog jednog velikog)

Anson
15.06.2006., 19:46
2 Stana: di ih ides skidat?

ja cu na jesen opet na pregled pa brijem da cu to ovaj put obavit na salati (tamo sam to radila i prvi put) jer ne vidim neku veliku razliku izmedu privatnika i bolnice (osim sto me ovo prvo, naravno, opali po dzepu)

Stana
15.06.2006., 19:53
ma neću ići kod privatnika, jer bude isto samo što me privatnik odere po đepu...

svako ljeto idem skinuti po nekoliko, a ne moram

onako usput šetam po gradu, pogledam na sat i odlučim otići po uputnicu kod općeg doktora i kažem mu da mi OPET da uputnicu za kirurgiju pa odmah sutra dan odem to riješiti....

imam neke madeže na glavi pa da to riješim, jer stvarno nije strašno

403_chick
18.06.2006., 00:35
ja sam bila na kirurskom. kod estetskog kirurga u zg. madez poslan na analizu, fala Bogu nije bio kancerogen. oziljak je ostal, proslo je godinu i pol dana, al na ledima je i ne uzrujava me dok ga ne pogledam, ali i to me prode kad se sjetim kolko sam se bojala sunca dok mi je bio na ledima. ko debil sam stavljala 3 kile kreme za suncenje i slicni cirkusi. enivej-sve ok, samo se pomiri sa oziljkom. osobno mislim da je to najsigurnije. ne znam jel se smije rec kod koga, ali ak nekog zanima nek se javi na pm. :)

Stana
18.06.2006., 17:42
ja imam 5 ožiljaka na leđima, 2 na stomaku, 1 na vratu i od ponedjeljak ću imati još 4 na glavi

Stana
19.06.2006., 19:28
evo danas sam odstranio još nekoliko madeža s glave i osjećam se odvratno jer su inekcije prestale djelovati pa boli...
ali biti će bolje.

emergence
19.06.2006., 21:11
e podsjetite me skidala sam madeze ko klinka...

kaj mi tocno treba da mi ih skinu na salati? znam da mi uputnica treba ali kaj se ne narucujes???? nisam znala da ti ih odmah dr dan skidaju

HELP

Stana
19.06.2006., 21:32
treba ti uputnica i to je to.....
ja se nisam naručivao nego sam otišao na kirurgiju kada sam imao vremena...
ali ja nisam iz ZagrebaGrada

emergence
19.06.2006., 21:36
treba ti uputnica i to je to.....
ja se nisam naručivao nego sam otišao na kirurgiju kada sam imao vremena...
ali ja nisam iz ZagrebaGrada

faya :top:

Stana
19.06.2006., 21:39
faya :top:

faya tebi srećo :kiss:

Cocolina
20.06.2006., 22:32
Evo i ja sam narucena iduci ponedjeljak na vadjenje madeza na ledjima.Sad mene zanima koliko dana poslje to jos boli?:confused: Selit ce mo uskoro, posla kao u prici pa me strah da si necu jos gore napraviti, da se nece sta upaliti od znoja.Imam dva tjedna za oporavak,jel to dovoljno?

Lavica02
20.06.2006., 22:46
Uvrh glave i preko .. koliko sam ja upoznata dan dva tri tops...
No Stana će ti bolje znati

Stana
21.06.2006., 18:35
danas sam bio na previjanju i bilo je cool
evo da odgovorim :

što se tiče bolova to je normalno i ne traje dugo, max. tri dana... ja sam bio u ponedjeljak i sada sam već cool (koliko toliko) jer su meni skinuli 5 komada...
ovo mi je već 4 puta da sam išao odstranjivati madeže i prvi put da pijem tablete protiv bolova...

svaka dva dana moati ćeš na previjenja pa nema opasnosti od upale

za oporavak ti je sasvim dovoljno dva tjedna, ako ne i previše... nekih 10ak dana i to je to...već nakon tri-ćetiri dana više nećeš ni osjećati toliko šavove pa ćeš se moći kretati GOTOVO nesmetano..

još pitanja ?

Martinn
21.06.2006., 18:39
Može preporuka gdje u Zagrebu kod privatnika otići ukloniti/spaliti bradavicu?

Moyzan
21.06.2006., 20:51
ja imam 5 ožiljaka na leđima, 2 na stomaku, 1 na vratu i od ponedjeljak ću imati još 4 na glavi

Pa jel se ikako može napraviti da bude bez ožiljka? Ja bi išao, ali me strah da ne bude neki ožiljak!:confused: I ti madeži sa glave, jesu li sa lica, ili?

Stana
21.06.2006., 21:50
Pa jel se ikako može napraviti da bude bez ožiljka? Ja bi išao, ali me strah da ne bude neki ožiljak!:confused: I ti madeži sa glave, jesu li sa lica, ili?

može se napraviti da bude bez ožiljka, to ovisi o kirurgu

ako ideš u neku od bolnica vjerovatno kirurg neće imati vremena da se malo pozabavi s uklanjanjem ožiljka, ali kasnije možeš otići kod privatnika i on ti to sredi ili odmah odeš kod privatnika te ti on ukloni i madež i ožiljak...
madeži koje sam odstranjivao u ponedjeljak nisu , HVALA BOGU, s lica nego s tjemena....malo su me obrijali i rezali....ali imam i na licu neke male, sitne..još mi ne smetaju ali ću ići uklanjati sve madeže dok mi se bude dalo..do sada sam išao već 4 puta..svake godine jednom...

Moyzan
22.06.2006., 08:18
može se napraviti da bude bez ožiljka, to ovisi o kirurgu

ako ideš u neku od bolnica vjerovatno kirurg neće imati vremena da se malo pozabavi s uklanjanjem ožiljka, ali kasnije možeš otići kod privatnika i on ti to sredi ili odmah odeš kod privatnika te ti on ukloni i madež i ožiljak...
madeži koje sam odstranjivao u ponedjeljak nisu , HVALA BOGU, s lica nego s tjemena....malo su me obrijali i rezali....ali imam i na licu neke male, sitne..još mi ne smetaju ali ću ići uklanjati sve madeže dok mi se bude dalo..do sada sam išao već 4 puta..svake godine jednom...

Ima jedna metoda uklanjanja madeža sa nekim kemikalijama! Ali kaže doktorica da i nije baš najzdravije to jer ako prospu previše te tekućine može skroz sjebati pigment i da bude taj dio jako bijel! Mislim da je to samo za poivršinske madeže koji nisu ispupčeni! Jel znaš možda koliko košta to kod privatnika! Ja imam par većih 2-3 mm, ali imam puno malih koji su uglavnom površinski...a maknio bi ih sve, tako da bi broj bio poveći!

Stana
22.06.2006., 14:52
[QUOTE=Moyzan Ja imam par većih 2-3 mm[/QUOTE]

većih ?:confused:
ne znaš ti što su veći !!!
ja sam svoje mjerio u cm-ima....

koliko ja znam da kod privatnika po komadu košta 300-400kn:cool:

403_chick
23.06.2006., 22:24
eh ja sam izgleda posebna? moj je bil 6mm, ispupcen i nepravilnog oblika, kirurski sam ga odstranila kod privatnika, nije bolilo poslije nego je smetalo, pogotovo jer mi je on reko da se ne rastezem bas previse jer je koza na ledima ionak nategnuta i bla bla, al ja nisam isla na nikakvo previjanje-dobila sam gazu i onda sam ju nakon tri dana smjela skinut i stavit si samo flaster. naravno, ne preko konaca :D
i btw, nisam platila 300-400kn, nego 800+400 usluga da on posalje na analizu jer je tim putem prije nalaz gotov :)

Cocolina
26.06.2006., 15:25
Evo maloprije sam se vratila sa odstranjivanja super je proslo a toliko me bilo strah. Odstranila mi doktorica u ordinaciji, nakon tri dana mogu skinuti gazu i flaster staviti.Za 9 dana vadjenje konca. Bas mi je koma bilo poslje vidjeti madez i nije tako velik kao sto se cini.Eno ga sad je u postanskom sanducicu :rofl: sama sam ga morala odnijeti ( u onoj plasticnoj koverti) ili u sanducic ili direktno u bolnicu.

shaggy000
26.06.2006., 22:36
čekaj znači baš svaki se da otklonit bez obzira na veličinu i oblik? jel ima u bilo kojem slučaju da se nešto desi po zlu..?

403_chick
26.06.2006., 22:50
čekaj znači baš svaki se da otklonit bez obzira na veličinu i oblik? jel ima u bilo kojem slučaju da se nešto desi po zlu..?

kolko ja znam svaki se da ukloniti, dapace. po meni i mom docu je najbolje obavit to kirurski, pa poslat na analizu da vidis jel slucajno bilo kaj kancerogeno i da si miran poslije. mislim da je najgore kaj se moze dogodit da ili odaberes nekog mesara pa ti sjebe sav i slicno, da se rana zagnoji pa imas dodatne pizdarije tipa saniranje te rane, ili da ti se napravi nekakvo divlje meso pa teze zarasta i moras na inekcije. napominjem da je sve to nista u usporedbi koju pizdariju imas kad moras stalno pazit da ga ne suncas, da ga ne potrgas i slicno. meni je to bilo uzasno. ko da imam konja na ledima dok ga nisam maknula. :D
enivej, odi ak oces mom doki-za to sam ziher da je ok-isprobano na meni, fakat je sve ok napravil. ;)

Cocolina
26.06.2006., 22:58
kolko ja znam svaki se da ukloniti, dapace. po meni i mom docu je najbolje obavit to kirurski, pa poslat na analizu da vidis jel slucajno bilo kaj kancerogeno i da si miran poslije. mislim da je najgore kaj se moze dogodit da ili odaberes nekog mesara pa ti sjebe sav i slicno, da se rana zagnoji pa imas dodatne pizdarije tipa saniranje te rane, ili da ti se napravi nekakvo divlje meso pa teze zarasta i moras na inekcije. napominjem da je sve to nista u usporedbi koju pizdariju imas kad moras stalno pazit da ga ne suncas, da ga ne potrgas i slicno. meni je to bilo uzasno. ko da imam konja na ledima dok ga nisam maknula. :D
enivej, odi ak oces mom doki-za to sam ziher da je ok-isprobano na meni, fakat je sve ok napravil. ;)
Ja sam sad isto mirnija da sam ga izvadila.Isto me je bilo strah svaki put da ga ne zagrebem noktom i kao da me je pekao svaki put kad sam se suncala. Meni je uvijek ona kopca od grudnjaka grebala po njemu.

shaggy000
27.06.2006., 07:40
Daj mi na privat pošalji di si bila za uklanjanje..:kiss:

Stana
29.06.2006., 21:19
@ shaggy000 - kako je prošlo uklanjanje ?

shaggy000
30.06.2006., 22:26
@ shaggy000 - kako je prošlo uklanjanje ?
Eeee....nisam još bio..malo sam prekratak sa vremenom...ali čim obavim javim:)

ole
04.07.2006., 23:54
Ja sam svoje brojne madeže, bradavice, potkožne lojanice i sl. odstranila bez kirurškog noža, posebnom tinkturom - biljnom kiselinom.Terapiju mi je ordinirala dr Grčić, koja je liječnik-homeopata u Zagrebu. 3 dana se pažljivo nanosi kiselina na madež (bradavicu ili sl), nakon par tjedana otpadne sasušeno tkivo, a nakon par mjeseci nema praktički nikakvog traga na koži - tek mala bijela točkica. Vrlo sam zadovoljna i od srca preporučujem svima koji imaju slične probleme. Naravno, ako planirate ljeto i sunčanje, sačekajte jesen, jer za vrijeme tretmana i cjeljenja, sunčanje nije dozvoljeno. Tretman je jednostavan, jeftin i - super...

403_chick
05.07.2006., 00:09
ja osobno NIKAD ne bi stavljala kiselinu na madez, jer madez ako ima kancerogene stanice, sigurno ne otpadaju s kiselinom. iskreno i bez uvrede, ovo kaj si napisala meni je sokantno i nevejrojatno da lijecnica cak zagovara takvu nebulozu...ti si sigurna sad kad nemas madez, koji se osusio i otpao, da ti je tkivo ispod toga zdravo?

Stana
05.07.2006., 00:24
ja osobno NIKAD ne bi stavljala kiselinu na madez, jer madez ako ima kancerogene stanice, sigurno ne otpadaju s kiselinom. iskreno i bez uvrede, ovo kaj si napisala meni je sokantno i nevejrojatno da lijecnica cak zagovara takvu nebulozu...ti si sigurna sad kad nemas madez, koji se osusio i otpao, da ti je tkivo ispod toga zdravo?

to i mene zanima, moj susjed je neki madež nekom metodom pokušao ukloniti i sada ima RAK limfnih čvorova..

gogo111
05.07.2006., 07:31
evo ja bas u petak ostao bez dva madeza. Navodno nisu kriticni, ali da nebi postali za par godina, morali su van. Obavljao sam to u vinogradskoj i bio sam UGODNO iznenaden. Sve je brzo i profi... To kazem jer mi ovo nisu prvi madezi i prva ustanova di sam ih vadio...

ole
05.07.2006., 12:45
Naravno da ti liječnik mora najprije vidjeti da li su madeži promijenjeni, da li se mogu otkloniti na ovaj način (biljna, odnosno mravlja kiselina). Kod mene su problemi bili prvenstveno estetske prirode. tri, koja su bila sumnjiva, otkonila sam prije par godina kod plastičnog kirurga na Rebru.

Stana
05.07.2006., 19:34
ja uopće nikoga ne kontaktiram...naime, već sam četiri puta uklanjao madeže i to na način da samo odem kod doktora i kažem mu da želim uputnicu za kirurgiju i nekada pogleda madeže i da mi uputnicu i ja odem....
nikakvi dermatolozi i slična sranja..

Stana
12.07.2006., 02:26
jel se to meni čini ili su svi odustali od uklanjanja madeža do zime...?!?
ili su svi savršeni ?
wtf?

plavusa
12.07.2006., 15:14
ja cu na jesen - poslije mora

Stana
12.07.2006., 18:34
ma bolje ti je prije mora, jer baš nije fora biti s madežom na suncu...ja sam baš zbog toga otišao krajem 6. mjeseca da me srežu pa sam sada miran...

koko
19.07.2006., 20:57
Ima li tko iskustva s radiovalnim uklanjanjem madeža? Radi li to još ko osim dr.
Dobrovića u Zg?
Zanima me jer se radi o madežima na licu (7-8 neispupčenih) da ne ostanem na
fleke.

gnjavež
20.07.2006., 23:31
to i mene zanima, moj susjed je neki madež nekom metodom pokušao ukloniti i sada ima RAK limfnih čvorova..
rak limfnih cvorova nema veze s tim.

Stana
21.07.2006., 01:39
rak limfnih cvorova nema veze s tim.

ma nisu toliko važni limfni čvorovi, uglavnom nešto je čačkao po madežu i počela ga boliti ruka pa otišao kod doktora i onda preko uzročno-posljedičnih veza došlo do raka...

cosanostra
21.07.2006., 13:21
divim se ljudima koji nemaju uopće madeža a telu, ja ih imam oko 30-40, manjih i većih

Zara76
21.07.2006., 14:49
Tako je i kod mene , pravo sam ljubomorna na nekog kad vidim da nema niti jednog madeza a ja puna.
Trebala bi i ja ici na jesen da ih nekoliko odstranim ali me strah anestezije. Prijateljica mi je pricala da ubode iglu kroz madez. Jel to istina ?

cosanostra
21.07.2006., 17:47
kak se meni čini nije, nego pika sa iglom područje oko madeža, jedno 5, 6 puta, i za koju minutu opće ne osjećaš taj dio, i ne boli apsolutno ništ, a anestezija traje dost dugo, tak da bol prođe i nakon kaj anestezija prestane djelovat.
Slobodno odi...

Stana
21.07.2006., 18:54
kak se meni čini nije, nego pika sa iglom područje oko madeža, jedno 5, 6 puta, i za koju minutu opće ne osjećaš taj dio, i ne boli apsolutno ništ, a anestezija traje dost dugo, tak da bol prođe i nakon kaj anestezija prestane djelovat.
Slobodno odi...

točno je ovo za ubode iglom, nakon toga jednostavno ništa ne osjećaš i samo čekaš kada će doktor/ica reći "Gotovo je !"...

Baš sam gledao na TV-u na bi ljudi koji imaju puno madeža trebali jednom godišnje otići kod dermatologa pa da on savjetuje što je potrebno odstraniti, ali ja sam već 4 puta bio na odstranjivanju madeža (ukupno 11-13 odstranjenih) i nikada nisam išao kod dermatologa, nego samo odem kod doktora opće prakse i zatražim uputnicu za kirurgiju....i svake pohvale kirurginji u VKCI-ma...jednom mi se dogodilo i da sam počeo spavati pa su se uplašili da mi je loše, a ja sav COOL ...

cosanostra
21.07.2006., 22:22
inače, ak imaš dost bradavica i sličnih stvari, teta doktorica uzme spravu poput one za varenje, i spali ih. to je moj buraz dobil, al nekak je preživio....

Khan
23.07.2006., 10:03
čim se reže koža i potkožje, što je slučaj kod kirurškog odstranjivanja 'pravih' madeža, dakle naevus pigmentosus, mora ostati i ožiljak. A što se krvnih žila tiče, ne brini, to su samo sitne kapilare, koje se zatvore same. Ako je rađeno po pravilima asepse do infekcije ne bi smjelo doći. Svaki madež ide na patohistološku analizu, i ako se slučajno otkrije da ima nešto više (da ne ureknemo ;) ) onda se radi opsežnija ekscizija na istom mjestu.

Stana
23.07.2006., 19:03
ma sve je to čista igra...ono spaljivanje je šala, a kirurško odstranjivanje mi je hobi, da nema previjanja stalno bi ih rezao...
ma znam za jedan slučaj (daljnji susjed) išao rezati madež i poslao na analizu, pa su rekli da nešto nije OK, pa je morao ići opet da mu sve isčiste - toje možda malo bezvee jer ti opet moraju otvarati svježu ranu....ali uglavnom nije strašno...

snjeska
23.07.2006., 20:43
moj decko ima zaista pravi veliki hrapavi madez na trbuhu,ima najmanje cca 7x4 cm vise manje sad pogadjam ne znam koliko je tocno velik al je zamjetan
i sumnjam s obzirom na velicinu da taj madez ide dosta i u dubinu,i sad kako to operirat,imam osjecaj da takve bolje ne dirat osim u slucaju da postoji kakva opasnost
kaj vi mislite???
inace po tijelu ima dosta sitnih madeza

cosanostra
23.07.2006., 21:23
Ustvari... ovo sa spaljivanjem i nije šala. Ima i toga, ali nije bolno, i nije baš često, osim ako netko dolazi specifično zbog toga...
A sad, za ovaj veliki, to neznam... ali zapamtio sam da ako dlake prolaze kroz madež (il tak nekaj) onda nije opasan.......otprilike....

Stana
23.07.2006., 21:41
moj decko ima zaista pravi veliki hrapavi madez na trbuhu,ima najmanje cca 7x4 cm vise manje sad pogadjam ne znam koliko je tocno velik al je zamjetan
i sumnjam s obzirom na velicinu da taj madez ide dosta i u dubinu,i sad kako to operirat,imam osjecaj da takve bolje ne dirat osim u slucaju da postoji kakva opasnost
kaj vi mislite???
inace po tijelu ima dosta sitnih madeza

imao sam i ja na leđima jedan VELIKI i njega sam prvoga odstranio....one priče bolje je ne dirati su gluposti, jer kada uklone madež to je to ne moraš više paziti hoćeš li ga ogrebati i sl..svakako neka ga ode odstraniti...jer postoji mogućnost da kasnije postane opasnije, a ovakjo dok je još sve ok neka ga se riješti i sve 5...ovo s dubinom i nije neki problem jre samo malo duže će nositi zavoje i ići na previjanja oko 14ak dana...

ja sam u 8. razredu bio u gradu i onako usput vidio da mi radi doktor i otišao kod njega da mi napiše uputnicu za kirurgiju zbog madeža na leđima pa sam otiša kući po staru da ide samnom do kirurgije...doktor mi je odmah sredio termin samo je nazvao kirurga..a i ja ga znam još od kada sam imao nekoliko mjeseci...to je sve bilo negdje u 11mjesecu

onda sam slijedeće godine u ljeto (8. mjesec) opet otišao kod doktora po uputnicu za kirurgiju pa sam išao odstraniti 4 komada s leđa i naravno stara je išla samnom

onda sam slijedeće godine u ljeto (8. mjesec) opet otišao kod doktora po uputnicu za kirurgiju pa sam išao odstraniti 3 komada, dva na stomaku i jedan na vratu i naravno stara je išla samnom

i ovo ljeto sam išao u 6.om mjesecu i odstranio 5 komada s glave ali ih računam kao 3 jer su sili u skupinama 2-2-1 , malo su me obrijali oko njih s žiletom i rezali...i ovo sam ljeto išao sam, nitko nije ni znao samo su se šokirali kada sam došao kući

i planiram ići slijeće ljeto ili ću još ubaciti i oko Božića da ih više odstranim
to mi je sada postao hobi

Khan
23.07.2006., 21:46
U pravilu treba odstraniti svaki madež koji je na nezgodnom mjestu 8da ga žulja rub odjeće, grudnjaka, često se zapinje noktom, u kosi), svaki koji se počne mijenjati-boju, veličinu, okolnu kožu, ako je imao dlake pa one ispadnu. I to se mora micati kirurški. Kiselinama i kremama mogu se skidati bradavice, fibromi, i lsično, ali pravi madeži isključivo ekscizijom.

cosanostra
23.07.2006., 23:37
Točno. i ja imam dost madeža i htel bih ih sve poskidat jer nije fora imat madeže...Stana, kolko dugo si ti obično imal šavove i jel bilo naporno sve ih skidat...
ja skinul jednog, ne tolko velkog i imal sam 2 tjedna šavove, ožiljak je ostal, i to je malo bed...

Stana
24.07.2006., 02:02
Točno. i ja imam dost madeža i htel bih ih sve poskidat jer nije fora imat madeže...Stana, kolko dugo si ti obično imal šavove i jel bilo naporno sve ih skidat...
ja skinul jednog, ne tolko velkog i imal sam 2 tjedna šavove, ožiljak je ostal, i to je malo bed...

kod najvećeg madeža 2 tjedna
a kod ostalih 7 dana max.

napornije ti je skidati jednoga po jednoga zbog previjanja, ja uvijek uzmem po nekoliko i onda sam miran...
2-3 dana poslije rezanja ima malih bolova , a poslije toga kao da ih i nema...meni je bilo najgore kada sam istovremeno skinuo madeže s stomaka i vrata pa tri noći nisam spavao zbog bolova (trebao sam piti tablete protiv bolova, ali nisam htjeo) jer šta god da radiš moraš pokretati vrat i stomak

što se tiče ožiljka to mi je najmanji problem, uopće mi ne smetaju..više mi smetaju madeži

ja ne mogu baš objektivno odgovarati jer mi je to sada postao hobi...kao što netko ode ujutro kupiti kruh tako ja odem na kirurgiju...i uopće ne idem kod dermatologa nego pravac na rezanje...već me znaju na kirurgiji...evo dokaza da ne mogu biti objektivan - prošli put kada su mi rezali s glave zaspao sam jer sam prije toga još puno stvari morao obaviti u gradu pa su mislili da mi je loše, a ja se probudio i onda sam morao obećati da neću opet zaspati..

snjeska
24.07.2006., 08:06
a gdje ti to operiras,u kojem gradu?

Stana
24.07.2006., 18:39
a gdje ti to operiras,u kojem gradu?

:eek: VKCI :eek:

snjeska
25.07.2006., 22:07
:eek: VKCI :eek:
vinkovci??
ak tam super,decko mi je inace iz nustra,sad je u zgb

Stana
27.07.2006., 23:06
vinkovci??
ak tam super,decko mi je inace iz nustra,sad je u zgb

što fali VKCI-ma ? :confused:

Stana
30.07.2006., 22:36
dali je netko pokušao madež otkloniti vlastoručno tj. paljenje upaljačem ili zamrzavanje ledom ili prženje strujom ?

pjegava i prgava
31.07.2006., 13:28
madež se u potunosti može ukloniti jedino kirurškim putem jer ispod kože on ima i svoje korijenje. Ovo spaljivanje i to... mislim da se tu ne radi o madežima. A i moraju ići na patohistološku analizu na kojoj se vidi da li je odstranjen cijeli i kakvog je sastava. Preporučam Kliniku za tumore, brzi su i imaju neke specijalne šavove, uopće mi nisu ožiljci ostali. a i simpa su.:)

Arslan
31.07.2006., 19:06
ne znam jel se smije rec kod koga, ali ak nekog zanima nek se javi na pm. :)
A ne, ne smijes reci kod kog si bila, inace ce ti odmah inkvizicija doletit na vrata, ma sta na vrata, kroz prozor, i kaznit te s 20 sklekova i silovanjem kucnih ljubimaca.

Arslan
31.07.2006., 19:08
madež se u potunosti može ukloniti jedino kirurškim putem jer ispod kože on ima i svoje korijenje. Ovo spaljivanje i to... mislim da se tu ne radi o madežima. A i moraju ići na patohistološku analizu na kojoj se vidi da li je odstranjen cijeli i kakvog je sastava. Preporučam Kliniku za tumore, brzi su i imaju neke specijalne šavove, uopće mi nisu ožiljci ostali. a i simpa su.:)
Iskreno, tesko mi je vjerovati da se moze komad koze odstraniti da ne ostane oziljak. Mislim da se moze uz puno truda napraviti bitno manji oziljak, ali jednom kad zarezes, nikad vise nece biti kao prije. Tijelo se jako slabo oporavlja...:flop:

Stana
01.08.2006., 20:46
Iskreno, tesko mi je vjerovati da se moze komad koze odstraniti da ne ostane oziljak. Mislim da se moze uz puno truda napraviti bitno manji oziljak, ali jednom kad zarezes, nikad vise nece biti kao prije. Tijelo se jako slabo oporavlja...:flop:

ma imaju ONI neke metode da ne ostane ožiljak, ali mene uopće za to nije briga..ako kirurg ima vremena neka napravi da se ožiljak ne vidi a ako nema baš me briga...ružnije je vidjeti madež nego mali ožiljak... :top:

pjegava i prgava
07.08.2006., 13:32

sve ovisi koliko je korijen madeža ispod kože velik. naravno, i o elastičnost i sposobnosti kože da se obnovi. a postoje i gelovi za ublažavanje ožiljaka.
nekima se stvore keloidi i onda možeš jedino ići na korektivnu operaciju. individualno je to.

may@
08.08.2006., 08:42
dali je netko pokušao madež otkloniti vlastoručno tj. paljenje upaljačem ili zamrzavanje ledom ili prženje strujom ?

nadam se da se zezas!!!

ja sam odstranjivala prije 10-ak godina jedan jako veliki na klinici na tumore u zg i to sto sam ga uklonila je jedan od boljih poteza. Oziljak me uopce ne dira iako je povelik. Skidali su mi odmah i 2 na trbuhu i tu se doktor zanio pa je spojio rez koji se jace vidi, ali ni on me ne smeta.
Bilo je malo grdo jer je ovo bilo na trbuhu, a iza drugi od lopatica pa je 2 dana bila muka za spavati.

Sad imam jedan (ma imam ih ustvari jako puno) na glavi uz rub kose i jedan kod kljucne kosti koji su poveci pa bi ih odstranila, ali ove cifre mi se cine previsoke.

may@
08.08.2006., 08:44
e, zaboravila sam pitati:

da li vam se pojavljuju novi madezi?
meni se nakon svakog malo zesceg izlaganja suncu pojave ili novi madezi ili svijetlosmedje tockice

Stana
08.08.2006., 18:54
]nadam se da se zezas!!![/B]

ja sam odstranjivala prije 10-ak godina jedan jako veliki na klinici na tumore u zg i to sto sam ga uklonila je jedan od boljih poteza. Oziljak me uopce ne dira iako je povelik. Skidali su mi odmah i 2 na trbuhu i tu se doktor zanio pa je spojio rez koji se jace vidi, ali ni on me ne smeta.
Bilo je malo grdo jer je ovo bilo na trbuhu, a iza drugi od lopatica pa je 2 dana bila muka za spavati.

Sad imam jedan (ma imam ih ustvari jako puno) na glavi uz rub kose i jedan kod kljucne kosti koji su poveci pa bi ih odstranila, ali ove cifre mi se cine previsoke.

ne zezam se...možda jednom pokušam...ja sam veteran u odstranjivanju madeža...evo prije mjesec dana odstranio sam 5 komada s glave..ali ih računam kao 3 jer su bili u parovima po dva...jedan je bio na rubu kose kod uha s ove strane gdje je oko...a ostali baš na vrhu glave...

Stana
08.08.2006., 18:57
e, zaboravila sam pitati:

da li vam se pojavljuju novi madezi?
meni se nakon svakog malo zesceg izlaganja suncu pojave ili novi madezi ili svijetlosmedje tockice

da, pa poznato je da osobe koje imju puno madeža ne bi trebale ići na sunce..tj. nema sunčanja za NAS...ona granica između 11-17h za NAS je i duža...
pogotovo nakog solarija se javljajunovi

may@
09.08.2006., 09:42
da, pa poznato je da osobe koje imju puno madeža ne bi trebale ići na sunce..tj. nema sunčanja za NAS...ona granica između 11-17h za NAS je i duža...
pogotovo nakog solarija se javljajunovi

to sam i ja primjetila pa izbjegavam solarij, a mazem se zastitnim faktorom 25, ali svejedno izbijaju novi.

Stana
10.08.2006., 18:52
to sam i ja primjetila pa izbjegavam solarij, a mazem se zastitnim faktorom 25, ali svejedno izbijaju novi.

a ja ne koristim nikakve faktore

pjegava i prgava
11.08.2006., 11:14

eee, a kako smo se prema svojoj kozi ponasali u djetinjstvu tako nam ona kasnije vraca. moze biti da su te mrlje koje nazivas madezima, a vjerojatno se radi o UV ostecenjima, nastale sad zbog opekotina u djetinjstvu.
u prvih 18 god. zivota koza apsorbira oko 80% UV zracenja.
pa se sad sjeti kad si sve izgorila.

Stana
11.08.2006., 23:35
eee, a kako smo se prema svojoj kozi ponasali u djetinjstvu tako nam ona kasnije vraca. moze biti da su te mrlje koje nazivas madezima, a vjerojatno se radi o UV ostecenjima, nastale sad zbog opekotina u djetinjstvu.
u prvih 18 god. zivota koza apsorbira oko 80% UV zracenja.
pa se sad sjeti kad si sve izgorila.

onda sam ja ok, jer nisam nijedanput izgorio

chamonix
23.08.2006., 19:26
Hm nadam se da se neće svi odma počet zgražat kad ovo napišem al...ja sam u protekle 2 god uklonila oko 20ak madeža radioValno i to zato jer su svi bili manji, nijedan nije bio preko 2mm promjera, a i naravno zbog ožiljaka! Prethodno sam ih pregledala dermomikroskopom i doktor mi je rekao da nijedan nije opasan--ne znam svi su protiv tog lasera al ja sam to morala učinit!Fakat sam ih mrzila, a i lakše mi je bilo jer nemam, nit sam imala nijedan od onih velikih opasnih madeža a i ne kvarcam se ...šta vi mislite:rolleyes:

Ken
23.08.2006., 19:33
Meni skidali jednoga na bradi. Lokalna anestezija, nista osjetio, imam mali oziljak koji se ionako ne vidi. A jednoga sma si ja s anoktima skinuo :rolleyes: I narastao mi je novi, na istom mejstu, valjda iz korijena. Bio na pretragama, rekla da je OK, poslije nisma ništa provjeravao, trebao bih opet :o

Stana
24.08.2006., 00:25
ma ja direktno idem na kirurgiju, nikakve pretrage i dermatolozi.. već sam bio tri puta, svako ljeto odem jedom i dosaada sam uklonio oko 13-15

koko
24.08.2006., 21:34
Hm nadam se da se neće svi odma počet zgražat kad ovo napišem al...ja sam u protekle 2 god uklonila oko 20ak madeža radioValno i to zato jer su svi bili manji, nijedan nije bio preko 2mm promjera, a i naravno zbog ožiljaka! Prethodno sam ih pregledala dermomikroskopom i doktor mi je rekao da nijedan nije opasan--ne znam svi su protiv tog lasera al ja sam to morala učinit!Fakat sam ih mrzila, a i lakše mi je bilo jer nemam, nit sam imala nijedan od onih velikih opasnih madeža a i ne kvarcam se ...šta vi mislite:rolleyes:

Mene samo zanima da li ostane kakva fleka nakon radiovalnog uklanjanja jer ih
imam 7-8 manjih na licu koje bi htio skinut, ali me frka da mi ne ostanu fleke.

annabe
25.08.2006., 13:54
Mene samo zanima da li ostane kakva fleka nakon radiovalnog uklanjanja jer ih
imam 7-8 manjih na licu koje bi htio skinut, ali me frka da mi ne ostanu fleke.

Čuj mora ostat ipak je to spaljivanje, jer prvo ti krastica nastane i onda to za 10dana otpadne pa bude crveno kojih ajmo reć mjesec dana a i više..al nije zauvijek naravno!

Zvonchica
25.08.2006., 15:23
Brrrr.... Mene struh toga! A planiram skinuti jedan u 10. mjesecu... I to na čelu!

E koliko dugo se drže ti šavovi i sve to?! I kako ide sav taj postupak? Ode se kod doktorice po uputnicu i onda?!....

I jel ima tu netko iz Rijeke da je skidao?! Savjeti..preporuke..

Hvala..

abba
25.08.2006., 16:38
s uputnicom se odeš naručit kod kirurga.

Stana
25.08.2006., 18:35
Brrrr.... Mene struh toga! A planiram skinuti jedan u 10. mjesecu... I to na čelu!

E koliko dugo se drže ti šavovi i sve to?! I kako ide sav taj postupak? Ode se kod doktorice po uputnicu i onda?!....

Hvala..

pa dođeš na kirurgiju, uđeš u salu.. dobiješ inekciju oko madeža i onda ništa ne osjetiš, samo odjednom čuješ "...GOTOVO..."..

ovisi koliki je madež...ako je mali onda će ga paliti i neće biti konaca, a ako je neki malo veći površinski onda ćeš konce nositi do max. 2 tjedna....

ja sam istodobno imao konce na vratu i stomaku..bilo je ludo..a nisam htjeo piti tablete protiv bolova

koko
25.08.2006., 19:50
Čuj mora ostat ipak je to spaljivanje, jer prvo ti krastica nastane i onda to za 10dana otpadne pa bude crveno kojih ajmo reć mjesec dana a i više..al nije zauvijek naravno!

Hvala. Nisam ni mislio da se baš odmah ništa ne vidi, ali za par mjeseci bi trebalo
crvenilo proć i valjda se onda više ništa ne primjeti. Imam ih 7-8 neispupčenih na
licu pa mi nije baš svejedno kako će ispast. Vadio sam ih 5 kirurškim putem. Dva na nozi pa mi ožiljak nije toliko bitan. Na vratu mi je ostao ožiljak od preko 4 cm, a nije bio prevelik madež i to mi je radio plastični kirurg.:rolleyes:

koko
25.08.2006., 19:54

Hvala..

Obično te pošalju i kod dermatologa prije vađenja. Ja sam vadio u KBC-u i bolje mi je ispalo nego kada sam radio privatno kod plastičnog kirurga.

Zvonchica
25.08.2006., 20:02
Olrajdi den! Hvala svima :)

Stana
31.08.2006., 23:58
Obično te pošalju i kod dermatologa prije vađenja. Ja sam vadio u KBC-u i bolje mi je ispalo nego kada sam radio privatno kod plastičnog kirurga.
ne i u mom slučaju, jer ja direktno idem na kirurgiju..neda mi se ići k dermatologu

green_eyes
01.09.2006., 01:34
Ja nisam išla kod dermatologa prije uklanjanja (ustvari:misli:, možda i jesam, al mi niš pametno nije rekla).
Išla sam u vinogradsku, bez naručivanja (poznajem kirurga (nije plastični) pa mi je sam reko neš tipa- dođi u srijedu u 5:D). Mene je najviše boljela injekcija, brrrr...i sad se naježim dok se tog sjetim...I luda sestra koja mi je zaustavljala krvarenje tak da mi je doslovno cijelu utrobu pribila na stol, e TO sam osjetila unatoč anestezije!:mad: Baš sam si fino popričala s doktorom dok me "operirao":D Uglavnom, imala sam madež na trbuhu, poveći, pa sam nakon operacije tjedan dana hodala pogrbljena ko stara baba jer me bolilo dok bi se pokušala ispraviti... Nije mi ostao (skoro) nikakav ožiljak, ko da me Glumičić himself operirao! :)
Moja poanta je: nemojte plaćat privatnicima kad vam u bolnici mogu jednako dobro to obavit (SAMO je potrebno nać dobrog doktora:mig:)

Stana
03.09.2006., 21:09
Ja nisam išla kod dermatologa prije uklanjanja (ustvari:misli:, možda i jesam, al mi niš pametno nije rekla).
Išla sam u vinogradsku, bez naručivanja (poznajem kirurga (nije plastični) pa mi je sam reko neš tipa- dođi u srijedu u 5:D). Mene je najviše boljela injekcija, brrrr...i sad se naježim dok se tog sjetim...I luda sestra koja mi je zaustavljala krvarenje tak da mi je doslovno cijelu utrobu pribila na stol, e TO sam osjetila unatoč anestezije!:mad: Baš sam si fino popričala s doktorom dok me "operirao":D Uglavnom, imala sam madež na trbuhu, poveći, pa sam nakon operacije tjedan dana hodala pogrbljena ko stara baba jer me bolilo dok bi se pokušala ispraviti... Nije mi ostao (skoro) nikakav ožiljak, ko da me Glumičić himself operirao! :)
Moja poanta je: nemojte plaćat privatnicima kad vam u bolnici mogu jednako dobro to obavit (SAMO je potrebno nać dobrog doktora:mig:)

ja bi drugačije rekao, ako imate para onda idite kod privatnika jer nećete morati ćekati, a i ima ljudi koji imaju fobije od "naših" bolnica....kod privatnika sve lijepo i polako

mujer19
04.09.2006., 15:09
[QUOTE=Stana]ja sam ih skinuo već 8 i za 2-3 tjedna idem još 3 komada...

svako ljeto po nekoliko komada...

ljeto prvo - 1 komad (kapitalac na leđima)
ljeto drugo - 4 manja da leđima
ljeto treće - dva manja na stomaku i jedan na vratu s desne strane...
ovo ljeto - 3 komada na glavi

inače, to mi se baš sviđa jer obožavam osjećaj kada idem s kirurgije bez tih sranja...razgovarao sam s kirurgom i kirurgicom a oni kažu da nema nikakve opasnosti od odstranjivanja madeža .. to sam tako misle " STARI LJUDI " .

Jel koristis kakvu kremu za oziljke...ja sad odstranila jedan madez na ledjima ima vec 2 god, jel bi sad posto je to vec dugo vremena proslo a nisam nicim mazala bilo kakvih rezultata da mi bude manje vidljiv oziljak ak bum mazala s necim za oziljke, i s cim?

Stana
04.09.2006., 18:36
nažalost za kreme ne znam, nisam ih nikada koristio...više mi smetaju madeži nego ožiljci.ali sam čuo da kreme mogu malo pomoći - e sada koliko je to dugotrajno ne znam...posavjetuj se s doktorom prije nego ih odlučiš koristiti...