PDA

View Full Version : Studiranje u BiH

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

inna777
20.12.2011., 01:07
Pozz
jel ima nekog da studira u BiH na ekonomskom faxu ali da ima međunarodni ugovor da besplatni studij za strance? Hvalaa unaprijed :-))

shinny
20.12.2011., 21:45
Jel tko zna kojim danima se održavaju predavanja izvanrednih studenata na ekonomskom fakultetu u Mostaru?:)

Mislim da su predavanja za sve u isto vrijeme, samo sto kao izvanredan ne moras dolaziti :) Ipak, provjeri kod nekoga s ekonomije ;)

Venera23
21.12.2011., 13:30
Jel studira netko iz Osijeka izvanredno u Mostaru?

dark32
21.12.2011., 21:38
Zanima me studij kriminalistike u Bosni: koja je upisna kvota, koji su uvjeti upisa, da li se diploma priznaje u Hrvatskoj, studentski domovi i studentski poslovi. Molim vas da mi odgovorite, nemogu nista naci na internetu.

BUBI69
22.12.2011., 12:50
U Mostaru ga nema, samo u Sarajevu. Moras znat da ces studirat po BiH programu, i zakone ces sigurno ucit odavdje. Mada su vjerovatno slicni, ako budes htjeo radit u RH morat ces polagat neki ispit sa Hrvatskim zakonima. Ovo nije sigurno, nego logicki gledano.

A sad koliko je priznato u RH ne znam, mora bit priznato, no vjerujem da ce prije primit nekog iz RH nego tko je studirao u BiH!

dark32
22.12.2011., 20:40
Hvala, a jel znas nesto o uvjetima upisa? ps. ja sam zensko.

shinny
22.12.2011., 21:54

ma nisam isla na to musko zensko, nego samo napisala student :P

za ekonomiju ti ne znam, znam samo da ima prijemni.. vidi na stranici njihovoj, mora nesto pisat :)

MateaST
25.12.2011., 21:39
Pozdrav, namjeravam upisati studij politike u Mostaru, pa me zanima koja je razlika između redovitog i izvarednog studiranja? Kakav je prijemni i kako se kreću cijene školarina? hvala.

BUBI69
26.12.2011., 11:33
Nema razlike, osim sto ne moras dolazit na predavanja, osim na vjezbe.

Cijene su iste.

Kod nekih profesora ukoliko nisi redovan ne mozes izac na kolokvije, neki dopustaju.

To je koliko ja znam!

elims
29.12.2011., 13:48
Pozdrav svima :)

Mene zanima studij engleskog jezika i književnosti,pa ako neko studira da me uputi malo,pošto je količina informacija na stranici fakulteta oskudna.

Pretežno me zanima prijemni ispit(bilo bi dobro ako negdje na netu imaju primjeri istog),koliko košta godina i sl.

Hvala

shinny
29.12.2011., 23:06
Pozdrav svima :)

Mene zanima studij engleskog jezika i književnosti,pa ako neko studira da me uputi malo,pošto je količina informacija na stranici fakulteta oskudna.

Pretežno me zanima prijemni ispit(bilo bi dobro ako negdje na netu imaju primjeri istog),koliko košta godina i sl.

Hvala

Cijena na Filozofskom ti je 750 KM po semestru, to ti ja znam :)

Nem0
02.01.2012., 11:52
Preimenujte ovu temu u ˝Studiranje na filozofskim fakultetima u BiH˝.

shinny
02.01.2012., 22:27
Preimenujte ovu temu u ˝Studiranje na filozofskim fakultetima u BiH˝.

A zasto, molim te?

Ovdje ce svak naci odgovor o nekom Faksu u BiH, a moze pitat sto ga zanima, nac ce se uvijek netko tko moze pomoci!

maturanticaa
06.01.2012., 00:24
Ako nekoga interesuje studij Racunarstva u Mostaru na fakultetu Strojarstva i Racunarstva neka pita sta god zeli znati.Rado ću podijeliti iskustva sa buducim kolegama :D.

mene zanima :) mozes li mi ti ili netko drugi poslati primjere razredbenog ispita ako imate? Je li fax tezak? I moze li mi netko reci nesto o studiju informatike na FPMOZ? je li isplativ? i koji je bolji inf ili računarstvo? Molim vas pomagajte, dvoumim se izmedju ta dva :/ :))

Nem0
06.01.2012., 19:37
mene zanima :) mozes li mi ti ili netko drugi poslati primjere razredbenog ispita ako imate? Je li fax tezak? I moze li mi netko reci nesto o studiju informatike na FPMOZ? je li isplativ? i koji je bolji inf ili računarstvo? Molim vas pomagajte, dvoumim se izmedju ta dva :/ :))

http://www.fsr.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=1336&Itemid=1
Tu ti je sve što te zanima a računarstvo ti je bolje od informatike na FPMOZ-u, što se tiče težine ako ne misliš učit nemoj ni upisivat.
Btw i ja mislim na taj fax ove godine samo što ću ja strojarstvo. Odakle si ?

maturanticaa
07.01.2012., 14:05
http://www.fsr.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=1336&Itemid=1
Tu ti je sve što te zanima a računarstvo ti je bolje od informatike na FPMOZ-u, što se tiče težine ako ne misliš učit nemoj ni upisivat.
Btw i ja mislim na taj fax ove godine samo što ću ja strojarstvo. Odakle si ?

e hvala puno :) a znam da cu trebat ucit, samo sto nisam bas dobra s fizikom i matematikom pa me strah :/ iz Posusja, ti? :)

Nem0
07.01.2012., 16:57
e hvala puno :) a znam da cu trebat ucit, samo sto nisam bas dobra s fizikom i matematikom pa me strah :/ iz Posusja, ti? :)

Upri sad zadnju godinu matematiku i fiziku, vježbaj kad god nađeš vremena, ipak ti o ta 2 predmeta ovisi sve. Fiziku ti je najbolje vježbat iz one žute zbirke ako je imaš, ovako izgleda (http://www.njuskalo.hr/image-w450/knjige-gimnazija/zuta-zbirka-fizike-slika-6794936.jpg) A matematiku najviše uvježbaj 2,3 i 4 razred(ako si gimnazija) ako ne onda posudi od nekoga bilježnice. Ja sam blizu Ljubuškog.

maturanticaa
07.01.2012., 18:53
Upri sad zadnju godinu matematiku i fiziku, vježbaj kad god nađeš vremena, ipak ti o ta 2 predmeta ovisi sve. Fiziku ti je najbolje vježbat iz one žute zbirke ako je imaš, ovako izgleda (http://www.njuskalo.hr/image-w450/knjige-gimnazija/zuta-zbirka-fizike-slika-6794936.jpg) A matematiku najviše uvježbaj 2,3 i 4 razred(ako si gimnazija) ako ne onda posudi od nekoga bilježnice. Ja sam blizu Ljubuškog.

Hvala :D Hocu, nema mi druge..hehe..imam tu zbirku, i jesam gimnazija..:) jesi ti isto maturant ili? :)

Nem0
07.01.2012., 19:21
Hvala :D Hocu, nema mi druge..hehe..imam tu zbirku, i jesam gimnazija..:) jesi ti isto maturant ili? :)

Da, kolega gimnazijalac. :top:

maturanticaa
07.01.2012., 21:15
Da, kolega gimnazijalac. :top:

Super :mig: btw znaš li jos slucajno koja je razlika izmedju racunarstva i informatike? :)

Nem0
08.01.2012., 10:52
Super :mig: btw znaš li jos slucajno koja je razlika izmedju racunarstva i informatike? :)

Informatika na FPMOZ-u ti je nastavnički smjer, isto kao i svi ostali nastavnički predmeti(matematika, fizika, kemija). Informatiku imaš u Mostaru na istočnoj strani ili u Varaždinu i ono ti se donekle može ravnat sa računarstvom. Opet, računarstvo je jače jer ima više programiranja i ako se potpuno posvetiš programiranju bit ćeš u daleko većoj prednosti nad svim ostalim granama. Programiranje ti je jedan od najtežih i najtraženijih poslova danas i zahtjeva preciznost, predanost i rad. Još da ti napomenem(moj brat je magistrirao računarstvo prije 1,5 god dana), od samog fakulteta nemaš skoro ništa. Oni će te naučit 10%, tj. osnove, ostalo je na tebi da učiš van nastave i posvetiš se tome. Ostalo ti je, koliko toliko jednako i na računarstvu i na informatici.

zv0ne
08.01.2012., 11:49
Evo ovako.. maturant sam, i mislio sam upisati neki faks u BiH(Orašje, jer mi je blizu), ali mi prijatelj kaže da, pošto Hrvatska ulazi u EU, ta diploma iz BiH mi neće ništa značiti, i neću moći raditi u zemljama EU. Istina? :/

Nem0
08.01.2012., 13:56
Evo ovako.. maturant sam, i mislio sam upisati neki faks u BiH(Orašje, jer mi je blizu), ali mi prijatelj kaže da, pošto Hrvatska ulazi u EU, ta diploma iz BiH mi neće ništa značiti, i neću moći raditi u zemljama EU. Istina? :/

Završiš fax u BiH i ako hoćeš ić radit u EU samo nostrificiraš diplomu u Hrvatskoj ali to ti nije bog zna kakav problem jer ti možeš ić radit i s BiH diplomom.

maturanticaa
08.01.2012., 19:57
Informatika na FPMOZ-u ti je nastavnički smjer, isto kao i svi ostali nastavnički predmeti(matematika, fizika, kemija). Informatiku imaš u Mostaru na istočnoj strani ili u Varaždinu i ono ti se donekle može ravnat sa računarstvom. Opet, računarstvo je jače jer ima više programiranja i ako se potpuno posvetiš programiranju bit ćeš u daleko većoj prednosti nad svim ostalim granama. Programiranje ti je jedan od najtežih i najtraženijih poslova danas i zahtjeva preciznost, predanost i rad. Još da ti napomenem(moj brat je magistrirao računarstvo prije 1,5 god dana), od samog fakulteta nemaš skoro ništa. Oni će te naučit 10%, tj. osnove, ostalo je na tebi da učiš van nastave i posvetiš se tome. Ostalo ti je, koliko toliko jednako i na računarstvu i na informatici.

ahaa, hvala ti :) a jel ti brat dugo trazio posao? Nez jesu li iste mogucnosti dobit posao i sa inf, a da nije u skoli..hh :/

Seandra
09.01.2012., 11:47
Ima li tko iz Splita na prvoj godini Novinarstva u Mostaru? :)

Slayer777
10.01.2012., 18:03
Zdravo svima!

Maturant sam i planiram upisati FSR (Mostar) - Strojarstvo. Je li ima još zagrijanih wanna be strojara ovdje? :D

Ako ima vidimo se na prijemnom, i kakve skripte koristite za pripremu nebi bilo loše navesti...

Nem0
10.01.2012., 18:28
Zdravo svima!

Maturant sam i planiram upisati FSR (Mostar) - Strojarstvo. Je li ima još zagrijanih wanna be strojara ovdje? :D

Ako ima vidimo se na prijemnom, i kakve skripte koristite za pripremu nebi bilo loše navesti...

Taj sam. Ne mogu da vjerujem da još netko ima da želi na strojarstvo. :mig:

ahaa, hvala ti :) a jel ti brat dugo trazio posao? Nez jesu li iste mogucnosti dobit posao i sa inf, a da nije u skoli..hh :/

Samo ću ti reć da moj brat nije odma našao posao a nije ni dugo čekao. Ne očekuj da ćeš nać posao(odmah) s tom strukom, pogotovo u državi kakva je BiH a ako i nađeš ne očekuj bog zna kakvu plaću. Samo s programiranjem imaš šansu da odmah nađeš posao, za ovo ostalo ćeš morat čekat.

Slayer777
10.01.2012., 18:33
Taj sam. Ne mogu da vjerujem da još netko ima da želi na strojarstvo. :mig:

:D

A čuj, iz moga razreda ti ide najmanje 5-ero, a vjerojatno još 2-3 bude ako uspijemo nagovoriti. Također i iz gimnazije će biti sigurno (ja sam strukovna, računalni tehničar u strojarstvu).

Odakle si? Ja sam iz Posušja također kao i gore ova cura. :)

@maturantica: Upiši FSR, mi volimo da je što više cura tamo :D

Nem0
10.01.2012., 18:39
:D

A čuj, iz moga razreda ti ide najmanje 5-ero, a vjerojatno još 2-3 bude ako uspijemo nagovoriti. Također i iz gimnazije će biti sigurno (ja sam strukovna, računalni tehničar u strojarstvu).

Odakle si? Ja sam iz Posušja također kao i gore ova cura. :)

@maturantica: Upiši FSR, mi volimo da je što više cura tamo :D

Evo taman je nagovaram. :D Ja sam iz Ljubuškog(gimnazija) i ja sam jedini iz mog razreda što misli na strojarstvo(svi iz razreda idu u hrv osim nas 5-ero). Jedan kolega bi mogao na fsr također ali mislim da će on računarstvo. Tko bi rekao da ću naletit na nekoga tko će na strojarstvo i to budući kolega. :top:

Slayer777
10.01.2012., 18:45
Jeli se spremate onda za prijemni? Ja svakodnevno matemaitku i fiziku derem i ne planiram prestavati:D Jako sam zagrijan za faks. Jedva čekam da krene, dosadila srednja:503:

Nem0
10.01.2012., 18:52
Jeli se spremate onda za prijemni? Ja svakodnevno matemaitku i fiziku derem i ne planiram prestavati:D Jako sam zagrijan za faks. Jedva čekam da krene, dosadila srednja:503:

Pih. Ohladi malo, ja još 5 mjeseci srednje imam. Trebao bi počet vježbat ali meni neće bit bog zna kakav problem upast(sudeći po rang listi od prošle godine). Imam bodova po ocjenama a za prijamni o tom potom.

Slayer777
10.01.2012., 18:57
Pih. Ohladi malo, ja još 5 mjeseci srednje imam. Trebao bi počet vježbat ali meni neće bit bog zna kakav problem upast(sudeći po rang listi od prošle godine). Imam bodova po ocjenama a za prijamni o tom potom.

Mislim da će biti više ove godine, min 5 ih ide iz mog razreda (i to baš na strojarstvo), gdje je još pola hercegovine, a ja ću imati oko 320-340 bodova, ali hoću da imam dobro predznanje za faks i da matematiku 1 položim odmah preko kolokvija, a volio bih i fiziku 1 isto tako.

Nem0
10.01.2012., 19:01
Mislim da će biti više ove godine, min 5 ih ide iz mog razreda (i to baš na strojarstvo), gdje je još pola hercegovine, a ja ću imati oko 320-340 bodova, ali hoću da imam dobro predznanje za faks i da matematiku 1 položim odmah preko kolokvija, a volio bih i fiziku 1 isto tako.

Trebat će učit svaki dan, a ja se tek sad odvikavam od kampanjskog učenja. Razgovarao sam s likom što je bio na strojarstvu pa se sad prebacio u zagreb. Kaže da nije problem 1 semestar ali će drugi trebat uprit svom snagom, više od pola će ih odustat već do 2. godine(možda u našem slučaju ne bude tako) jer neće shvatit fax ozbiljno. Iz čega ti vježbaš i šta vježbaš?

Slayer777
10.01.2012., 19:07
Trebat će učit svaki dan, a ja se tek sad odvikavam od kampanjskog učenja. Razgovarao sam s likom što je bio na strojarstvu pa se sad prebacio u zagreb. Kaže da nije problem 1 semestar ali će drugi trebat uprit svom snagom, više od pola će ih odustat već do 2. godine(možda u našem slučaju ne bude tako) jer neće shvatit fax ozbiljno. Iz čega ti vježbaš i šta vježbaš?

Ja fiziku derem iz žute zbirke i Mehanike što sam imao u srednjoj (imao sam prva tri razreda Mehaniku, u svakom razredu tri različita područja - statika, dinamika i kinematika, i nauka o čvrstoći) tako da već sam spreman za mehaniku na faksu (naravno jednostavnije primjere, kakvi su na faksi sada nebih znao točno) a matematiku derem iz bilježnice i srednje i onako pomalo lutam netom i tražim zadatke sa rješenjima i onda ih rješavam :D Prešao sam do sada najosnovniju matematiku (prvi razred, i geometrija, trokutovi, i trigonometrija) sada sam mislio na malo veće stvari, ugl ja sam zagrijan za strojarstvo.

A i ja znam za 2 i 3 godinu da je termodinamika problem (čuo sam zapravo), zato sam uzeo maturski rad iz termodinamike (imao sam u srednjoj termodinamiku predmet).

E da, imam i svu literaturu s prve godine (sestra mi ide građevinu gdje je fizika, mehanika, i matematika ista kao na strojarastvu na 1. god) tako da već pomalo znam što me čeka i pomalo vježbam.

perinjo
10.01.2012., 19:12
Zna li itko jesu li sve one kombinacije na FPMOZ-u nastavnički smjer ili, npr. zemljopis i informatika ili zemljopis i biologija? Mogu li se prijaviti i oni koji imaju već završen fakultet? Pritom mislim na izvanredni studij? Treba li nostrifikacija svjedodžbi i ostalih dokumenata za one koji nisu iz BiH? Hvala na odgovorima.

Nem0
10.01.2012., 19:14
Ja fiziku derem iz žute zbirke i Mehanike što sam imao u srednjoj (imao sam prva tri razreda Mehaniku, u svakom razredu tri različita područja - statika, dinamika i kinematika, i nauka o čvrstoći) tako da već sam spreman za mehaniku na faksu (naravno jednostavnije primjere, kakvi su na faksi sada nebih znao točno) a matematiku derem iz bilježnice i srednje i onako pomalo lutam netom i tražim zadatke sa rješenjima i onda ih rješavam :D Prešao sam do sada najosnovniju matematiku (prvi razred, i geometrija, trokutovi, i trigonometrija) sada sam mislio na malo veće stvari, ugl ja sam zagrijan za strojarstvo.

A i ja znam za 2 i 3 godinu da je termodinamika problem (čuo sam zapravo), zato sam uzeo maturski rad iz termodinamike (imao sam u srednjoj termodinamiku predmet).

E da, imam i svu literaturu s prve godine (sestra mi ide građevinu gdje je fizika, mehanika, i matematika ista kao na strojarastvu na 1. god) tako da već pomalo znam što me čeka i pomalo vježbam.

Ti ćeš bit prvi koga ću tražit. :rofl: No srsly, ima još vremena do toga tako da se ja ne bi toliko zabrinjavao. Kaže ovaj lik da na termodinamici svi plaču. Pitao ga ja zašto. Kaže lik: jedni plaču zato što ih je oborila, jedni zato što su prošli. :lol:

Zna li itko jesu li sve one kombinacije na FPMOZ-u nastavnički smjer ili, npr. zemljopis i informatika ili zemljopis i biologija? Mogu li se prijaviti i oni koji imaju već završen fakultet? Pritom mislim na izvanredni studij? Treba li nostrifikacija svjedodžbi i ostalih dokumenata za one koji nisu iz BiH? Hvala na odgovorima.

Ovo je što ja znam: http://www.fpmoz.ba/new/index.php?option=com_content&view=article&id=11013&Itemid=228

perinjo
10.01.2012., 19:20
Ovo je što ja znam: http://www.fpmoz.ba/new/index.php?option=com_content&view=article&id=11013&Itemid=228

Hvala, to sam i ja vidio. Znaš li išta o ovoj nostrifikaciji, s obzirom da je mostarski studij jedini na hrvatskome jeziku izvan Hrvatske?

Nem0
10.01.2012., 19:23
Hvala, to sam i ja vidio. Znaš li išta o ovoj nostrifikaciji, s obzirom da je mostarski studij jedini na hrvatskome jeziku izvan Hrvatske?

Ja mislim da ti treba nekakva potvrda ili neko rješenje, to ćeš se morat pokonzultirat s njima na fakultetu. Nisam upoznat s time, tako da ti ne mogu više pomoći.

BUBI69
10.01.2012., 19:27

Nostrifikaciju radis u ministarstvu prosvjete ili neceg tako, kad dodjes na faks radi prijave nek ti kazu, jer tamo gdje sam ja radio to ministarstvo nije vise ondje, nego negdje drugdje a nisam nikad pitao gdje tocno.
Vjerujem da se cak i na temi negdje spominje, ali nisam siguran.

To ti kosta oko 200 kuna, i treba 1-2 sata da to zavrse, ovisi koliko ljudi ceka na to.
Na nekim fakultetima se to moze napravit, no za FPMOZ mislim da ne, pa moras ic u to ministarstvo.

perinjo
10.01.2012., 19:31
Nostrifikaciju radis u ministarstvu prosvjete ili neceg tako, kad dodjes na faks radi prijave nek ti kazu, jer tamo gdje sam ja radio to ministarstvo nije vise ondje, nego negdje drugdje a nisam nikad pitao gdje tocno.
Vjerujem da se cak i na temi negdje spominje, ali nisam siguran.

To ti kosta oko 200 kuna, i treba 1-2 sata da to zavrse, ovisi koliko ljudi ceka na to.
Na nekim fakultetima se to moze napravit, no za FPMOZ mislim da ne, pa moras ic u to ministarstvo.

Ok, hvala. Još sad treba samo skupiti pare za izvanredan studij :D

arianne*
11.01.2012., 16:30
Da ne bi bilo zabune, nostrifikacija srednjoškolskih svjedožbi možda dođe oko 200kn i čeka se sat-dva na nju, ali nostrifikacija diplome (dakle ako si već završio neki faks i dobio diplomu) dođe 800kn iliti 200KM. Ovo spominjem jer vidim da pitaš mogu li određene predmete upisati i ljudi koji imaju već završeni fakultet pa da znaš što je s nostrifikacijom u slučaju kad već imaš jedan faks iza sebe.
Ja sam svoju diplomu nostrificirala na FPMOZ u Mostaru. Čeka se možda oko mjesec dana, ali ti istog dana kad dođeš prijaviti tu nostrifikaciju oni izdaju potvrdu da je nostrifikacija u tijeku koju će ti fakultet priznati dok ne dobiješ pravi ovjereni dokument o tome.

marzipan
12.01.2012., 01:34

ne savjetujem ti da to upišeš,nema ti ništa od te diplome,a ako te svejedno zanima,koliko ja znam prijemni ti je nešto na foru fizičke kondicije i općeg znanja,provjeri još

shinny
12.01.2012., 19:49

U sklopu Hotela Ero se radi nostrifikacija :) da nebi kao nas pola trazio pola dana Ministarstvo. Placa se 35 KM. i još šta trebaš platiti u javnog biljeznika da ti ovjeri svjedodzbe iz srednje.
nema veze sta imas zavrsen faks, niti ce ti trebat ta diploma za upisat Faks gore.
Sve kombinacije koje mozes studirati ti imaju na stranici Faksa, točnije: http://www.fpmoz.ba/new/index.php?option=com_content&view=article&id=11013&Itemid=228

:)

BUBI69
13.01.2012., 01:32
Svjedodžbe radije ovjeri u bivsoj skoli ukoliko ovjeravas iz skole. Ja sam ovjeraovao 4 svjedodžbe po 3 puta kod biljeznika, i izaslo me vise od 500 kuna, dok su prijatelji iz razreda sve to napravili u skoli za nekih 100 kuna.

Nije mi se dalo stojat u redu za ovjeru -__-', ni dan danas ne smijem rec mami to xD

shinny
13.01.2012., 10:50
Svjedodžbe radije ovjeri u bivsoj skoli ukoliko ovjeravas iz skole. Ja sam ovjeraovao 4 svjedodžbe po 3 puta kod biljeznika, i izaslo me vise od 500 kuna, dok su prijatelji iz razreda sve to napravili u skoli za nekih 100 kuna.

Nije mi se dalo stojat u redu za ovjeru -__-', ni dan danas ne smijem rec mami to xD

Kod nas u školi je ovjera jedne 10 kn, znaci doslo bi me 50kn, dok sam tamo sve 4 svjedodzbe + onu o zavrsnom radu ovjerila za nekih 18KM.

BUBI69
13.01.2012., 13:18
A eto, to ti onda na isto dodje :)

Ja sam kod nas ovjeravao, ocigledno da je kod njih jeftinije, ili sam ja bas potrefio na najskupljeg xD

shinny
13.01.2012., 14:49
A eto, to ti onda na isto dodje :)

Ja sam kod nas ovjeravao, ocigledno da je kod njih jeftinije, ili sam ja bas potrefio na najskupljeg xD

Moguce xD
Znam da sam ja nasla nekog tamo blizu Ministarstva, meni je naplatila 18 KM, a prijateljici iza mene NISTA :503:

aaatina
16.01.2012., 07:48
Ima li tko da studira socijalni rad? Bila bih zahvalmna da se javi na PM,imam par pitanja,hvala

tempa
18.01.2012., 06:48
dan.
zanima me dali itko studira (ili ako znate ponesto) o , mislim da je privatna, visoka škola Logos u Mostaru. zanima me vanredno, smijer Sigurnost. Dali moras biti na svim predavanjima, koliko, kako i dali se priznaje diploma u RH?? Znam da godina dođe oko 15000 kuna, tj.oko 3400 km.
pliz, pliz, pliz da netko zna

BUBI69
18.01.2012., 22:38
Ne znam nikog tko ondje studira, posalji im email i pitaj

E-mail: info@logos-centar.com

tempa
19.01.2012., 10:02
izgleda jedino tako. tnx

frizer_1993..dj
19.01.2012., 12:09
Kako je studiranje tamo? kakvi su prijemni i da li postoji dvopredmetni studij Biologija-kemija (profesorski)?? :)

perinjo
19.01.2012., 19:40
Kako je studiranje tamo? kakvi su prijemni i da li postoji dvopredmetni studij Biologija-kemija (profesorski)?? :)

Za profesorske smjerove mislim da imaju samo hrvatski i informatika i predškolski odgoj, svi su jednopredmetni. Koliko sam uspio vidjeti na njihovoj stranici.

buco19992
19.01.2012., 22:24
pozdrav svima.........jel zna netko je li diploma Farmaceutsko-zdravstvenog fakulteta u Travniku priznata u Hrvatskoj..........

frizer_1993..dj
20.01.2012., 08:28
Jel znate mozda koji se predmeti sve tocno polazu ua Hrvatski jezik i knjizevnost? :)

i ako znate bjos koji se predmeti pisu za novinarstvo?? :D

shinny
20.01.2012., 19:39

postoji biologija - kemija na PMF-u :)
Imas 14 dvopredmetnih i 9 jednopredmetnih :)

p4wner
23.01.2012., 21:52
pozdrav! mene zanima upis na fizičku kulturu u mostaru, koji su uvjeti, norme, te kada su rokovi upisa za 2012/2013 godinu?

bilirubin
23.01.2012., 22:26
pa evo mislin se izmedu socijalnog rada, predskolskog i prava
cula san da te mostarske diplome nisu nesto priznate?

Pusti price! U Mostaru je usvojen Bolonjski proces. Diplome vrijede!

Jel znate mozda koji se predmeti sve tocno polazu ua Hrvatski jezik i knjizevnost? :)

i ako znate bjos koji se predmeti pisu za novinarstvo?? :D

Za oba: Povijest, hrvatski jezik, opca kultura!

pozdrav! mene zanima upis na fizičku kulturu u mostaru, koji su uvjeti, norme, te kada su rokovi upisa za 2012/2013 godinu?

Mislim da moras ispuniti fizicke norme (određeni testovi spremnosti i fizicke sposobnosti) i postoji pismeni dio prijemnog ispita. 99% prijavljenih upada na fax!

Robbie MO
25.01.2012., 21:17
Prema najnovijim podacima Federalnog zavoda za statistiku, broj studenata iz Republike Hrvatske u Mostaru za jednu godinu se gotovo udvostručio, to jest porastao sa 665 na 1266 studenata.

http://fzs.ba/saopcenja/2010/12.3.pdf
http://fzs.ba/saopcenja/2011/12.3.pdf
akademska godina / broj studenata iz RH

2010/2011: 665 studenata
2011/2012: 1266 studenata

Robbie MO
25.01.2012., 21:23
Izgradnja novog studentskog doma (gotov na ljeto):

http://hercegovina.info/img/repository/2012/01/web_image/mostar-radovi-na-novom-studentskom-centru__1f7.jpg

Početkom četvrtog mjeseca otvorenje najvećeg poslovno-zabavno-trgovačkog centra na prostoru Bosne i Hercegovine i Dalmacije (100 tisuća kvadratnih metara: Cinestar s 5 dvorana, bazeni, hoteli, sve moguće robne marke, Mc Donalds, uredi i poslovni prostori):

http://www.hercegovina.info/img/repository/2012/01/web_image/mostar-gradnja-novog-trznog-centra-privodi-se-kraju__f28.jpg

DeLarge
27.01.2012., 11:33
Pozdrav...

Može mi netko ukratko objasniti kakav je postupak pri upisima na Filozofski fakultet? Ja bih uzeo psihologiju u Mostaru. Malo sam čačkao po stranicama njihovim, ali nema nikakvih konkretnih informacija za upis.
Da li se polaže prijemni? Da li se plaća studij? I kolika je upisna kvota?

shinny
28.01.2012., 16:05
Pozdrav...

Može mi netko ukratko objasniti kakav je postupak pri upisima na Filozofski fakultet? Ja bih uzeo psihologiju u Mostaru. Malo sam čačkao po stranicama njihovim, ali nema nikakvih konkretnih informacija za upis.
Da li se polaže prijemni? Da li se plaća studij? I kolika je upisna kvota?

prijemni se polaze,naravno, semestar ti je 750KM, a upisna kvota neznam..

procitaj malo temu, ima dosta toga napisano :)

Robbie MO
04.02.2012., 05:22
Vodič za studente Sveučilišta u Mostaru za akademsku godinu 2011/2012 (s detaljnim opisima svih fakulteta, programa fakulteta, uvjeta upisa, dosta korisnih podataka itd.)
http://www.sve-mo.ba/vodic/2006-7/vodic-07.pdf

Anajid11
05.02.2012., 15:19
Pozdrav. Namjeravam upisati Predskolski odgoj u Orasju ove godine pa me zanima da li neko zna sta bude na prijemnom ispitu, kako to izgleda jer sam procitala da ima i muzicko i likovno, pa nije zar da pjevamo :503: i sviramo :gitara:

Robbie MO
07.02.2012., 09:21
Pozdrav. Namjeravam upisati Predskolski odgoj u Orasju ove godine pa me zanima da li neko zna sta bude na prijemnom ispitu, kako to izgleda jer sam procitala da ima i muzicko i likovno, pa nije zar da pjevamo :503: i sviramo :gitara:

Za početak pročitaj ovaj gore vodič za studente, nađi svoje zanimanje unutar dokumenta.

Zenica.ba
13.02.2012., 17:08
Zanima me koja je cijena studentskih domova za hrvatske državljane i jesu li kvalitetni.

fatigue
15.02.2012., 21:44
Zanima me koja je cijena studentskih domova za hrvatske državljane i jesu li kvalitetni.

Cijena je 150 KM mjesečno ako nisu promijenili. Ne znam kakva je kvaliteta, ali mislim da žive po troje u sobi i imaju 3 obroka dnevno.

http://hercegovina.info/img/repository/2010/09/medium/studentski-dom-mostar-na-1-krevet-5-brucosa-kako-i-ne-bi-internet-topla-voda.jpg

Ooky Spooky
16.02.2012., 09:42
Bok!

Ja sam na drugoj godini eng jezik i knjiž i pov umj, Mostar...namjeravam se nakon što završim treću se prebaciti u Zg, sad je li itko zna ima li kakvih problema pri prebacivanju, da li gledaju prosjek , ima li polaganja razlike i tako. Jedna mi je cura rekla kao i ako budem morala polagati razliku, to je nešto sitno. Eto bila bi zahvalna ako bi mi netko odgovorio.

nikolac
16.02.2012., 14:30
Nazovi lijepo fakultet na koji se upisujes pa pitaj...nije bas da se netko svaki dan prebacuje iz Mostara u Zagreb, ovako ces dobiti najtocniji odgovor.

Robbie MO
17.02.2012., 12:03
Cijena je 150 KM mjesečno ako nisu promijenili. Ne znam kakva je kvaliteta, ali mislim da žive po troje u sobi i imaju 3 obroka dnevno.

http://hercegovina.info/img/repository/2010/09/medium/studentski-dom-mostar-na-1-krevet-5-brucosa-kako-i-ne-bi-internet-topla-voda.jpg

Koliko se hrana plaća?

BUBI69
18.02.2012., 13:26
Za studente koji zive u domu je besplatno. Tj dobiju se bonovi ili samo kartica da su u domu, nisam sad siguran.

A za one koje nisu u domu, barem prije 2 godine kad sam ja zadnji put ondje bio, jedan bon je kostao 2,30KM, a vjerujem da su sad mozda i poskupilI!

Discordia
19.02.2012., 11:49
Za studente koji zive u domu je besplatno. Tj dobiju se bonovi ili samo kartica da su u domu, nisam sad siguran.

A za one koje nisu u domu, barem prije 2 godine kad sam ja zadnji put ondje bio, jedan bon je kostao 2,30KM, a vjerujem da su sad mozda i poskupilI!

ovi šta žive u domu dobiju domsku iskaznicu koju trebaju predočit svaki put kad idu jest i dobiju bonove.
ne znan koliko je za redovne studente koji ne žive u domu, ali bonovi za izvanredne su mislim 5 km...

Zenica.ba
02.03.2012., 08:10
Bog ljudi, može mi neko reć koliko traje pravni fax u mostaru...ubiti znm da traje 4 plus 1, ali me zanima da li ima više onog da kada završiš npr. 3 godine budeš viši upravni referent...tj. ima li neintegrirani studij ili mora bit integrirani od pet godina...I ak nije problem pišite općenito o pravnom faxu. Hvala unaprijed na odgovorima ;)

Miss Gavella
03.03.2012., 11:51
Bog ljudi, može mi neko reć koliko traje pravni fax u mostaru...ubiti znm da traje 4 plus 1, ali me zanima da li ima više onog da kada završiš npr. 3 godine budeš viši upravni referent...tj. ima li neintegrirani studij ili mora bit integrirani od pet godina...I ak nije problem pišite općenito o pravnom faxu. Hvala unaprijed na odgovorima ;)

Nije ti 4 + 1, već 5 + 0, haha, na Sveučilištu. Univerzitet ne preporučam jer je tamo obrazovanje dno dna. Općenito - ništa teško, uči redovno i završit ćeš, kao i sa svakim drugim faksom u BiH. :D

roletna
05.03.2012., 17:06
koliko kosta semestar na pravnom fakultetu?

Zenica.ba
09.03.2012., 19:46
Molim Vas neka mi neko odgovori ;) Postoji li na pravnom fakultetu u mostaru još uvijek onaj prvi stupanj tj. postoji li da nakon završene prve dvije godine imate naziv upravni referent. Tj. Mora li se baš studirati pravo pet godina ili se može kraće od toga, a da se dobije neka titula. Nije mi jasan ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=40C75uFK-is na kojem ako ga cijelog pogledate jedan od ljudi kaže da imaju integrirani pravni studij koji traje pet godina i imaju ovaj takozvani prvi stupanj. PA VAS MOLIM DA MI NEKO OBJASNI POSTOJI LI NA PRAVU U MOSTARU NEŠTO POPUT UPRAVNOG PRAVA ILI POSTOJI LI NAKON ZAVRŠENE DVIJE ILI TRI GODINE NEKA TITULA POPUT NPR. VIŠI UPRAVNI REFERENT KAO ŠTO JE PRIJE BILO. Hvala vam na odgovorima unaprijed :D :D

Miss Gavella
11.03.2012., 12:37
Molim Vas neka mi neko odgovori ;) Postoji li na pravnom fakultetu u mostaru još uvijek onaj prvi stupanj tj. postoji li da nakon završene prve dvije godine imate naziv upravni referent. Tj. Mora li se baš studirati pravo pet godina ili se može kraće od toga, a da se dobije neka titula.

Pa kralju, odgovorila sam ti, nakon pete godine dobijaš titulu na pravnom faksu Sveučilišta, ništa prije, odnosno moraš studirati 5 godina. Na Univerzitetu je nešto drukčije, 4+1 mislim, to nek' ti netko drugi objasni.
Semestar 750 KM, tj negdje oko 3000 kuna. :mig:

Zenica.ba
04.04.2012., 23:51
Velika ti hvala na tvojim odgovorima ;) Ali imam još par nejasnoća...Zanima me da li je lakše studirati pravo u Orašju ili Vitezu? Ovo sam pročitao na forumu, pa je li problem da mi netko objasni što znači ovo stupnjevanje....tj. da mi objasni o čemu se radi u ovom postu http://epravo.ba/forum/index.php/topic,1754.0.html Hvala velika još jednom :D

zecica18
10.04.2012., 13:14
zanima me zna li iko ista o prebacivanju sa predskolskog na pedagogiju nakon zavrsene 3.godine?

NC-37
12.04.2012., 09:25
Moze netko reci jel postoje vanredni studiji u BiH za Hrvatske drzavljane u Sarajevu, Banja Luci, Tuzli?

Robbie MO
13.04.2012., 21:32
Osim studiranja važna je i zabava. :D
Društveni život i provod u Mostaru se drastično obogatio:

http://www.jabuka.tv/index.php/vip-otvaranje-mepas-mall-a/

davy_jones
14.04.2012., 07:56
pozdrav! ima li ovdje netko tko je studirao ili studira ili zna nekog tko studira na komunikološkom fakultetu u banjaluci? ako da, molim da mi se javi na pm. hvala!

chatpack
14.04.2012., 19:41
Ovako, jel mi može netko objasniti, što je najbolje upisati ovo u vezi diplomski preddiplomski studij. Ima li netko da je to već upisivao i je li lako upasti? Kakav je ovo odabir uopće, pošto je visoka škola? :ne zna:

ljepotan85
15.04.2012., 12:02
Pozdrav, jeli moguće se prebaciti napr. sa novinarstva u mostaru u zagreb na fakultet pol. znanosti na novinarstvo? :mig:

libertasdu
15.04.2012., 18:01
Pozdrav
Koliko se placa vanredno studiranje na Filozofskom u mostaru i da li se polazu prijemni ispiti?

Pippy
22.04.2012., 14:34
Pozdrav, ako netko studira predskolski u Orasju, koliko je semestar za izvanredne studente? Na stranicama je jedna cijena dok sam od jedne zenske cula drugu cijenu. :ne zna:

mIšIca:P
26.04.2012., 21:36
Koje predmete treba pisati za prijamni za učiteljicu od 1.do 4 u Mostaru?

Quincee
26.04.2012., 23:45
Pozdrav svima ! Molila bih samo za informaciju, dvije, ako postoji netko među vama tko možda zna više. Razmišljam o prebacivanju iz Osijeka na ekonomski fakultet, odsjek Orašje i htjela bih samo čuti ako ima koje iskustvo. I postoji li mogućnosti i diplomskog studija tamo, ili samo preddiplomski ? Hvala unaprijed na bilo kojoj informaciji !

BlackBoy :)
28.04.2012., 11:30
Zna netko kolika je konkurencija na Filozofski/Mostar, osobito Hrvatski jezik i književnost,Povijest umjetnosti,psihologija i socijalni rad? Hoće biti problem ocjene iz gimnazije,prosjek oko 3.7-4.0? Hvala

vaiors
28.04.2012., 14:03
Sto se tice BiH i Srbije. Oni fakulteti koji su postojali prije rata, i dalje su dosta teski sa tom razlikom da se uvodjenjem Bolonje ipak olaksalo studentima pa se povecala prolaznost. A postoji mali milion privatnih fakulteta na koje cak ne trebas ni dolaziti osim na dodjelu diploma. Suludo ali istinito. A koliko vidim, i Hrvatska je krenula u tom pravcu sa otvaranjem privatnih fakulteta :)

MateaST
29.04.2012., 22:05
Pozdrav, planiram upisati Engleski u Mostaru, pa me zanima ako itko zna kakav je prijemni, čula sam od bivših studenata da ima pismeni dio i usmeni dio tipa intervju?! HELP!

The Unstoppable
01.05.2012., 12:36
Pozdrav, planiram upisati Engleski u Mostaru, pa me zanima ako itko zna kakav je prijemni, čula sam od bivših studenata da ima pismeni dio i usmeni dio tipa intervju?! HELP!

Ma usmeni ti je lagan. Pita te da se predstaviš, odakle dolaziš, koju si kombinaciju uzeo, zašto i čime se planiraš baviti nakon završetka studija. Poneki znaju upitati i da speluješ svoje ime.

Što se pismenog tiče - klasika: tekst s vremenima, zadatak s upravnim i neupravnim govorom, onda oni članovi, zadatak s tekstom u kojem moraš ispraviti grešku, zatim množina imenica i tako. Uglavnom, nije teško. Kako god uradiš, upast ćeš. Njima je u cilju da se što više ljudi upiše i da što više zarade. Žalosno, ali tako je. :)

Btw. što planiraš uzeti kao kombinaciju ili ćeš jednopredmetno? To se uvodi tek od iduće godine.

fatigue
01.05.2012., 15:14
ovi šta žive u domu dobiju domsku iskaznicu koju trebaju predočit svaki put kad idu jest i dobiju bonove.
ne znan koliko je za redovne studente koji ne žive u domu, ali bonovi za izvanredne su mislim 5 km...

2,5KM je za studente koji ne žive u domu i to je puno ako znaš da se u Hrvatskoj za 5-6KN uz X-icu najedeš kao kralj :rofl:

MateaST
01.05.2012., 21:19
Btw. što planiraš uzeti kao kombinaciju ili ćeš jednopredmetno? To se uvodi tek od iduće godine.

eeee, hvala ti puno! Planiram Povijest umjetnosti, ta mi se kombinacija najviše sviđa.
Upisat ću faks izvnredno pa kako izgleda izlaženje na ispite, jesu li popustljiviji prema izvanrednima...itd..

The Unstoppable
01.05.2012., 23:33
Jezici se ne mogu izvanredno studirati.

Robbie MO
02.05.2012., 09:48

I ne bi trebali...

MateaST
02.05.2012., 22:01

moooooolim???!!! aaa....ne mogu virovat, pa kako to?

Josipa_
03.05.2012., 07:33
može li mi netko ukratko preporučit što je najbolje i najisplativije studirat, kakve su mogućnosti zapošljavanja poslije faksa, tj. jel se neki uopće isplati upisivat od ovih ponuđenih:
-znanosti o okolisu (ekologija)
- zemljopis (istraživački, ni slučajno nastavnički)
-turizam i zaštita o okolišu
...
cula sam da je jako tesko, gotovo nemoguce nac posao u struci sto se tice ekologije, a za ostale neznam:confused:

Belmaa
04.05.2012., 23:50
Mene zanima kakva je arheologija u Mostaru, i koje predmeti iz srednje su mi bitni? I prijemni od čega se sastoji, odnosno koje predmete da najviše učim?
Ja sam iz Žepča i da li bih mogla upasti na faks u Mostaru, i može li mi neko reći malo više o domu u Mostaru? I da li je arheologija puno teška? Hvala vam unaprijed :D

The Unstoppable
06.05.2012., 15:57
moooooolim???!!! aaa....ne mogu virovat, pa kako to?

Zato što imaš vježbe gotovo iz većine predmeta na koje moraš dolaziti. :) Ne možeš ti sam sjesti kući i naučiti strani jezik.

borntobewinner
06.05.2012., 16:09
može li mi netko ukratko preporučit što je najbolje i najisplativije studirat, kakve su mogućnosti zapošljavanja poslije faksa, tj. jel se neki uopće isplati upisivat od ovih ponuđenih:
...
cula sam da je jako tesko, gotovo nemoguce nac posao u struci sto se tice ekologije, a za ostale neznam:confused:

Za ostale isto tako.

Zorée
06.05.2012., 16:28
...

hihiih..u bih ne isplati se ništa upisivat... :503: osim medicine

Josipa_
06.05.2012., 17:11
A kakvo je stanje za fizioterapeute ili sanitarne inžinjere?

Zorée
06.05.2012., 18:41
A kakvo je stanje za fizioterapeute ili sanitarne inžinjere?

znam da ima fizoterapeut na fakultetu zdravstvenih studija, prima ih nešto malo, možda 30 il 40...i tu uglavnom štela upada...a sanitarni inženjeri, koliko sam informirana mislim da nema taj smjer.....
al šta god upišeš nećeš nać posao bez štele, za ti je bolje upiši šta voliš..bar sam tako ja završila na pravu :) :p

frizer_1993..dj
07.05.2012., 08:53
Ja sam neki dan cula za ovaj fakultet,,konkretno me zanima smjer sanitarno inzinjerstvo.pa me zanima dali itko od vas ide na taj fakultet,,kakva su poredavanja itd. cula sam da dobijes skripte i kad naucis da dodjes rijesiti sad neznam da li je to istina. :D

lee lee
10.05.2012., 15:16
jel netko zna kad su upisi za dislocirani studij socijalnog rada u orašju? i gdje se mogu raspitati o svemu što me zanima?
jako su škrti s informacijama na netu :503:

MateaST
11.05.2012., 09:01

Nakon mog desetog mail-a FFMO-u dobila sam odgovor da se Engleski tamo MOŽE studirati izvanredno. :D

bobipikant
19.05.2012., 18:31
zanima me kako netko iz hr moze donijeti svjedodžbu o maturi kad je tek dobiva 17.7 a upisi su 26. d0 29.7

BUBI69
20.05.2012., 17:41
Mozes traziti u skoli da ti se svjedodba isprinta prije podjele, imas opravdane razloge.

Isto tako mozes nazvat faks i vidjet snjim sto i kako dalje, njima je u cilju da se ti upises, vjerujem da ce se pronac kompromis.

The Unstoppable
21.05.2012., 20:08
Nakon mog desetog mail-a FFMO-u dobila sam odgovor da se Engleski tamo MOŽE studirati izvanredno. :D

:confused::confused:

Poznanica moje frendice se upisala na referadi kao izvanredni student engleskog i kao takva, naravno, nije dolazila na predavanja i jednog dana dođe po potpis i napadnu je jer je to bila neka greška na referadi i da se nije nikako mogla upisati kao izvanredna. :ne zna:

Ma općenito, filozofski u Mostaru je shit žešće, što se tiče uposlenika i cijele koncepcije. :)

Toni18
23.05.2012., 15:21
E btw,jel iko zna kako se prijaviti za Medicinu u Mostaru,pošto to nije u Hrv pa ne ide preko postani student. Upisa sam "medicina Mostar-upisi" u google i izbacilo mi je njihovu stranicu,ali tamo su uvjeti za lani,za 2011. godinu pa nzm kako sad da vidim šta treban učinit da se tamo prijavim.
Ako neko ima odgovor i iskustva s tim faksom,molim vas,javite što prije :D

shoptillyoudrop
24.05.2012., 20:44
jel zna tko koliko je godina + ako ima još što da se plaća znači sveukupno za Preddiplomski Studij razredne nastave smjer Rano učenje engleskoga jezika ?

hemerfis
26.05.2012., 21:36
Pozdrav!
Može li mi netko reći nešto o prijamnom ispitu za povijest i geografiju?kakvi su studiji?
Hvala:)

Iva.DAM
29.05.2012., 16:10
Zna li netko koliko studenata iz Hrvatske primaju na socijalni rad u Mostaru? I el ima kakvih stipendija? :)

lee lee
29.05.2012., 18:26
iva, pošto vidim da si iz osijeka, pri ffmo postoji dislocirani studij socijalnog rada u orašju, dobivaš mostarsku diplomu, a bliže ti je. ne znam koliko studenata primaju, ali pošto se plaća pretpostavljam dosta :D

mene zanima dal netko zna koliko se plaća nostrifikacija hrvatske diplome u BIH?
dali se nostrificirati mora i hrv diploma pri upisu i naknadno bosanska u RH kada se završi određeni studij?

stefany antonia
01.06.2012., 21:38
mene takodjer zanima socijalni rad u mostaru,pa ako bi neko moga o tome malo opsirnije,bila bi zahvalna

hrc1988
01.06.2012., 21:58
Pozdrav ljudi. Pitanje. Većina fakulteta u Sarajevu prima strane državljane, ali oni (kao i Bosanci) moraju na prijamni ispit. E sad me zanima, da li se prijemni ispit mora polagati, odnosno da li je dovoljno se samo pojavit na prijemnom i pokupit npr. par bodova? Znam da je čudno pitanje, ali realno, tko bi uopće položio prijemni ispit iz Hrvatske na nekom fakultetu u Sarajevu?

unknown9
02.06.2012., 19:17
Pozdrav ljudi. Pitanje. Većina fakulteta u Sarajevu prima strane državljane, ali oni (kao i Bosanci) moraju na prijamni ispit. E sad me zanima, da li se prijemni ispit mora polagati, odnosno da li je dovoljno se samo pojavit na prijemnom i pokupit npr. par bodova? Znam da je čudno pitanje, ali realno, tko bi uopće položio prijemni ispit iz Hrvatske na nekom fakultetu u Sarajevu?

Zašto ne bi netko položio prijemni iz Hrvatske?

hrc1988
02.06.2012., 20:15
ne kažem da nije moguće,no veća je vjerojatnost da ćeš ga položit ako dobiješ neke skripte i ako si informiran o prijamnom ispitu.

Štreberica
02.06.2012., 22:32
ne kažem da nije moguće,no veća je vjerojatnost da ćeš ga položit ako dobiješ neke skripte i ako si informiran o prijamnom ispitu.
Onda se informiraj. Makar probaj naći neki njihov forum ili tako nešto, povezati se preko interneta s nekim tko studira na tom fakultetu koji te zanima.

unknown9
02.06.2012., 23:09

Koja glupost. :rofl:
Ko da se netko iz Hrvatske ne može raspitat za prijemni, nabaviti skripte, otići na pripremnu nastavu...

hrc1988
03.06.2012., 10:15
Koja glupost. :rofl:
Ko da se netko iz Hrvatske ne može raspitat za prijemni, nabaviti skripte, otići na pripremnu nastavu...

a gledaj , meni trenutno to predstavlja velik problem jer na svom fakultetu još imam 3 ispita+diplomski.a mogu eventualno studirat veterinu( što u jednu ruku i želim), ali postoji još jedan fax koji me interesira, a ne mogu baš ništa trenutno napravit po pitanju priprema (a lako moguće da će mi prijemni bit na dan kada cu imat ispit na svom faksu.

ethno-klavirača
05.06.2012., 14:29
helou ppl :)
evo ovako .. iman par pitanja vezano za upis ove godine .. dakle , svladala san lekciju nostrifikacije ( platiš 5 KM , doneseš svjedodžbe , čekaš uru-dvi i ta-raaam , gotovo ) .. dalje me zanima mogu li ja to napravit isti dan kad bude predaja dokumenata , pošto san iz Trogira , pa da se ne vozikam 100 puta vamo-tamo .. a valjda ću stić :rospija: ..
uglavnom iskemijat ću nešto , snać ću se ..
dalje .. ima li neko da upisuje ili već studira etnomuzikologiju !?!?!? :mig:
ako ima bilo bi divno kad bi dobila malo detaljnih informacija u vezi tog smijera .. doduše , mislin da ću bit najstarija brucošica tamo , pošto mi je 25 godina u dupetu , al ono .. it's never late for Mostar :D
i zadnje , aj please , talk a lil bit about SMJEŠTAJ .. di ću ga nać blizu faxa , cijene , bla-sra , sve šta ide uz to , jer guglam ima cila vječnost , nikakvog konkretnog odgovora nisan dobila :504:
.. i prijemni ? najmanje bitna stavka ( PLATI PA SE RUGAJ ) , al ono , pucam visoko , ne namjeravan plačat , nisan ni ovde pa računam zašto bi i tamo :D tako da me zanima čisto kolika bude navala i koliko je lakši nego u Splitu !?
čekam replay i ljubim vas sve :w

BUBI69
05.06.2012., 16:39
helou ppl :)
evo ovako .. iman par pitanja vezano za upis ove godine .. dakle , svladala san lekciju nostrifikacije ( platiš 5 KM , doneseš svjedodžbe , čekaš uru-dvi i ta-raaam , gotovo ) .. dalje me zanima mogu li ja to napravit isti dan kad bude predaja dokumenata , pošto san iz Trogira , pa da se ne vozikam 100 puta vamo-tamo .. a valjda ću stić :rospija: ..
uglavnom iskemijat ću nešto , snać ću se ..
dalje .. ima li neko da upisuje ili već studira etnomuzikologiju !?!?!? :mig:
ako ima bilo bi divno kad bi dobila malo detaljnih informacija u vezi tog smijera .. doduše , mislin da ću bit najstarija brucošica tamo , pošto mi je 25 godina u dupetu , al ono .. it's never late for Mostar :D
i zadnje , aj please , talk a lil bit about SMJEŠTAJ .. di ću ga nać blizu faxa , cijene , bla-sra , sve šta ide uz to , jer guglam ima cila vječnost , nikakvog konkretnog odgovora nisan dobila :504:
.. i prijemni ? najmanje bitna stavka ( PLATI PA SE RUGAJ ) , al ono , pucam visoko , ne namjeravan plačat , nisan ni ovde pa računam zašto bi i tamo :D tako da me zanima čisto kolika bude navala i koliko je lakši nego u Splitu !?
čekam replay i ljubim vas sve :w

Sto se tice nostrifikacije ne brini, stici ces sve. Ja sam u Mostar dosao oko 9 sati, do podne sam zavrsio sa nostrifikacijom, predajom papira...

Smjestaj, ovisno gdje ga uzmes i kakav uzmes. U blizini faksa je uvijek skuplje.

Nas trojica placamo dvosobni stan u kuci (2 spavace, dnevnik sa kuhinjom, wc i kupatilo, hodnik) 540 KM (2140 kuna, ako uzmemo da je marka 4 kune, a nije, nego je negdje oko 3,80) stim da su nam ukljucene sve rezije, voda, struja, kablovska televizija, internet.

Na svakom drugom drvetu mozes pronac da se iznajmulje stan, u oglasnicima, na internetu. Sto prije iznajmis, bolji ces stan dobit za manje novaca. Kreni trazit krajem 6. i pocetkom 7. mjeseca kad se vecina studenata seli, pa je i veci izbor.

Sto se tice prijemnog, sve ovisi koliko se ljudi prijavi.
Ja sam dosao na drugi rok i jedini sam bio prijavljen, te nisam imao prijemnog uopce i samo sam dosao na upise.

ethno-klavirača
05.06.2012., 18:03
koji smijer !? neki drugi ili baš ovaj ?
uglavnom , hvala hvala hvala :cerek: , još samo da se uklopim među svu tu buntovničku djecu i da pronađem koju old school ekipu vječnih studenata , da potisnem majčinski osjećaj s kojim ću startat :lol:
ee , kamo sriće da i ja buden jedina na godini , pa di bi mi bija kraj ..:rofl:
a šta se tiće cimera i cimerki , logično da bi mi tribalo s obzirom na cijene smještaja , al opet se vračamo na ono od maloprije ( ja bi neke starije ljude ):ne zna: .. di to mogu nać ? mogu li uopće ? i njih da pogledam po stablima ili ? :kava: ..

BUBI69
06.06.2012., 18:43
Drugi sam smijer ja :)

Sad ne znam kako ce bit sa upisivanjem, tj koliko ce ljudi bit zbog drzavne mature, znam da ih je prosle godine dosta doslo u Mostar, ja sam taman godinu prije DM zavrsio skolu i upisao faks.

Sto se tice starijih ljudi, nadju se i oni. Ne moras bit cimerica sa brucosima.

Mozes ih i na drvetu pronac xD

"Dvije cimerice traze trecu cimericu u zasebnoj sobi, internet, tv, voda bla bla..." nazoves i pitas, koliko su stare i sto te zanima. Pronadji nekog za 4-5 godine i eto ih malo mladji od tebe, a mogu bit i stariji od tebe :)

Stavis oglas u blizini faksa da trazis starije cimere i sto ja znam...

Sve se moze, samo se treba malo potrudit :)

Robbie MO
08.06.2012., 12:58
Što se tiče opcija za smještaj, pored stanova i traženja cimera, nije loše znati i da bi se za dva-tri mjeseca trebao otvorit novi veliki privatni studentski dom.
800 mjesta, podsjeća na Šaru u Zagrebu.

http://www.vecernji.ba/vijesti/mostar-dobiva-novi-kompleks-studente-vrijedan-25-milijuna-km-clanak-406419

nicollete
08.06.2012., 19:39
Pozdrav ljudiii, planiram upisati sestrinstvo u Mostaru, može li mi neko reci stagod o faxu, kako ispiti funkcioniraju i to? Zahvaljujem! :)

Bad Dream
08.06.2012., 23:18
Što se tiče opcija za smještaj, pored stanova i traženja cimera, nije loše znati i da bi se za dva-tri mjeseca trebao otvorit novi veliki privatni studentski dom.

http://www.vecernji.ba/vijesti/mostar-dobiva-novi-kompleks-studente-vrijedan-25-milijuna-km-clanak-406419

Ali će navodno cijena smještaja biti 200km što je puno za sobu koju djeliš sa 1 ili 2 cimera, pogotovo ako ja za te pare+struja živim u jako dobro uređenom stanu od preko 100m^2, a već od 150km+režije može se naći dobar stan sa 1 ili 2 cimera.

Zorée
09.06.2012., 15:01

osim što je grad slučaj, mostar je studentski grad.hiihihiih..... aj neće li ga završit vuše 5 godina ga grade, bit će tu i kolodvor....samo vi nama dođite :mig:

Nirvanna
10.06.2012., 12:18
Upravo završavam drugi razred Prve Gimnazije u Zenici i namjeravam se aBd upisati na Medicinski fakultet u Sarajevu. Međutim, imam problem... Ocjene mi nisu baš najbolje. Ova dva razreda prošla sam vrlodobrim a iz predmeta kao što su fizika, biologija, hemija uvijek sam imala 2,3 nikada više. Namjeravam proći odličnim u trećem i četvrtom razredu i posebno ću se potruditi aBd i još plus idem na prirodni smjer - zbog medicine. Ali bojim se da me neće htjeti primiti na fakultet zbog loših ocjena u prvom i drugom razredu. Naravno sada se kajem što se nisam potrudila više ali gotovo je i preostaje mi samo da se maksimalno dokazem u trecem i cetvrtom.
Šta da radim? Imam li šanse za medicinu u Sarajevu? Pomagajte :(

Robbie MO
10.06.2012., 14:49
osim što je grad slučaj, mostar je studentski grad.hiihihiih..... aj neće li ga završit vuše 5 godina ga grade, bit će tu i kolodvor....samo vi nama dođite :mig:

Studentski dom se gradi tek 6-7 mjeseci, prije toga radovi su godinama stajali jer je bio predviđen objekt druge namjene pa je investitor čekao zbog krize. Konačno se odlučilo da se ide na studentski dom.
Tako da zastoj nema veze sa studentskim domom, koji se stvarno gradi velikom brzinom (skoro gotov).

Ali će navodno cijena smještaja biti 200km što je puno za sobu koju djeliš sa 1 ili 2 cimera, pogotovo ako ja za te pare+struja živim u jako dobro uređenom stanu od preko 100m^2, a već od 150km+režije može se naći dobar stan sa 1 ili 2 cimera.

Pa radi se o privatnoj investiciji, dom nije državni nego komercijalni, naravno da neće bit besplatan i onaj koji zna naći dobar stan (i rano počne tražit) može nać nešto dosta povoljnije rješenje u privatnom aranžmanu. Međutim dobro je kad ima više izbora, jer privatni stanovi se popune dosta brzo i ako dođeš kasno ostaju ti najgori stanovi za velike pare.
A i studentski život u domu je intenzivniji. :D

Odlično je da ima 800 novih mjesta, za općenito studentski život.
I oni koji žive u stanovima tu će dolazit na partije. :D
Siguran sam da će se dom brzo popunit.

Novi veliki studentski dom i Mepas Mall sa Cinestarom i svim živim sadržajima - dva velika napretka za život i zabavu studenata u Mostaru.

Robbie MO
10.06.2012., 15:04
Upravo završavam drugi razred Prve Gimnazije u Zenici i namjeravam se aBd upisati na Medicinski fakultet u Sarajevu. Međutim, imam problem... Ocjene mi nisu baš najbolje. Ova dva razreda prošla sam vrlodobrim a iz predmeta kao što su fizika, biologija, hemija uvijek sam imala 2,3 nikada više. Namjeravam proći odličnim u trećem i četvrtom razredu i posebno ću se potruditi aBd i još plus idem na prirodni smjer - zbog medicine. Ali bojim se da me neće htjeti primiti na fakultet zbog loših ocjena u prvom i drugom razredu. Naravno sada se kajem što se nisam potrudila više ali gotovo je i preostaje mi samo da se maksimalno dokazem u trecem i cetvrtom.

Ne znam koji su kriteriji za upis u Sarajevu, zar se gledaju uopće prva dva razreda?

Što se tiče želje za medicinom a imaš dvice i trice iz biologije, kemije i fizike... to ti je kao da pitaš mogu li biti profesionalna atletičarka, iako imam 30 kila viška i nikad u životu nisam pretrčala 100 metara.

Imaš šanse da nadoknadiš staro gradivo i počneš dobijat same petice (umjesto dotadašnjih dvica i trica) jedino ako si prirodna genijalka (IQ bar 140) i najednom dobiješ japanske radne navike.

Znači curo, nađi si nešto prikladnije. Možda neku lakšu zdravstvenu školu, ili nešto treće. U Mostaru npr. pored Medicine postoji i Fakultet zdravstvenih studija, pa sam siguran da i u Sarajevu ima nešto slično.

Ivana2001
10.06.2012., 19:31
Ne znam koji su kriteriji za upis u Sarajevu, zar se gledaju uopće prva dva razreda?

Što se tiče želje za medicinom a imaš dvice i trice iz biologije, kemije i fizike... to ti je kao da pitaš mogu li biti profesionalna atletičarka, iako imam 30 kila viška i nikad u životu nisam pretrčala 100 metara.

Imaš šanse da nadoknadiš staro gradivo i počneš dobijat same petice (umjesto dotadašnjih dvica i trica) jedino ako si prirodna genijalka (IQ bar 140) i najednom dobiješ japanske radne navike.

Znači curo, nađi si nešto prikladnije. Možda neku lakšu zdravstvenu školu, ili nešto treće. U Mostaru npr. pored Medicine postoji i Fakultet zdravstvenih studija, pa sam siguran da i u Sarajevu ima nešto slično.

Ma mala ne slusaj ovo, tip je negativac, kod mene u mojoj gimnaziji 2 i 5 su bili isto, e sad neznam kakva je tvoja, ali imas vremena jos da ponovis gradivo i da dobro napises prijemni, pa iz moje skole ljudi koji su prolazili 3-com studiraju medicinu i jos svakakve druge fakseve, samo uci i nedaj da te losi profesori a i losi ljudi ubijaju u pojam, jer zapamti, UVIJEK ce te netko htjet obeshrabrit, ma sta htjela i ma sta radila, jer ljudi su takvi

Nirvanna
10.06.2012., 20:08
Stvar je u tome da ja mnogo volim sve te predmete samo što su u mojoj školi vrlo teški i pričali su mi ljudi da sa dvicama iz moje Gimnazije su bili bolji od petica iz naprimjer Medicinske. To nam je najjača škola u gradu. Samo što me je sada strah da se neću moći upisati. A da li je stvarno istina da se ne gledaju prva dva? Nadam se da se ne gledaju.. ^^ U tom slučaju još imam šanse.
A zanima me ako iko zna kakav je prijemni, da li je težak, ima li iko primjerak? xd I Ivana2001 hvala na podršci ali nisam čula da je sve u prijemnom, koliko znam gledaju se ocjene iz srednje škole, toga me je najviše strah.. :(

Ivana2001
10.06.2012., 21:11
Stvar je u tome da ja mnogo volim sve te predmete samo što su u mojoj školi vrlo teški i pričali su mi ljudi da sa dvicama iz moje Gimnazije su bili bolji od petica iz naprimjer Medicinske. To nam je najjača škola u gradu. Samo što me je sada strah da se neću moći upisati. A da li je stvarno istina da se ne gledaju prva dva? Nadam se da se ne gledaju.. ^^ U tom slučaju još imam šanse.
A zanima me ako iko zna kakav je prijemni, da li je težak, ima li iko primjerak? xd I Ivana2001 hvala na podršci ali nisam čula da je sve u prijemnom, koliko znam gledaju se ocjene iz srednje škole, toga me je najviše strah.. :(

E tako je i kod mene,razumijem te, ljudi koji nisu prosli kroz taj pakao neznaju i imaju predrasude prema niskim ocjenama, samo sto kod mene dvice nisu bile bolje od drugih skola nego od vecine drugih normalnih gimnazija, moja je bila navodno 3. najteza u HR ali po meni to je sve skupa bolesno, iz moje skole izlaze bolesnici, samo sto sam ja imala svoje ja i nisam ostala zatrovana, neznam sto bih ti preporucila, a da probas na DM u hr? tamo ti samo prosjek gledaju...

Bad Dream
11.06.2012., 01:17
Pa radi se o privatnoj investiciji, dom nije državni nego komercijalni, naravno da neće bit besplatan i onaj koji zna naći dobar stan (i rano počne tražit) može nać nešto dosta povoljnije rješenje u privatnom aranžmanu. Međutim dobro je kad ima više izbora, jer privatni stanovi se popune dosta brzo i ako dođeš kasno ostaju ti najgori stanovi za velike pare.

Nisam ni reka da bi triba biti besplatan, ali to je cijena koja nadilazi većinu ako ne i sve hrvatske domove, a treba i računati s time da hrvatski domovi imaju menzu na iksicu ili ako su đački uključena 3 obroka u manju cijenu.

A što se tiče stanova ako si spreman izdvojiti makar 150km uvijek se da naći nešto dobro, ja sam se preselija u 11. misecu i ponovno u 2. oba jako dobra stana, s time da evo u ovom sad stanu, tražimo još nekoga već par miseci.

Što se tiče utjecaja doma na tržište mogao bi čak biti negativan efekt, jer doznao sam od nekih ljudi bliskih politici i investitorima, da bi se moglo forsirati prijavljivanje podstanara, i još gore hrvata na prijavljivanje stalnog boravka(cijena oko 1000kn)

Najgori stanovi za velike pare ne postoje, jedino ako ti nisu sve na broju pa pristaneš na to, jer u mostar svi kapaciteti sigurno nisu popunjeni i uvijek se da naći nešto što odgovara cijeni.

MateaST
11.06.2012., 20:08
Pozdrav, neki su mi studenti na FFMO rekli da ako upisuješ Politologiju izvanredno da nema prijemnog ispita nego se odmah upisuješ?! Da li je to istina? :)))

LazySod
12.06.2012., 12:44
ovak, zanima me kad su prijemni ove godine, točnije ak netko zna prijemni za psihologiju, do kad ih treba prijaviti, što je u prijemnom?

Nevjerna
12.06.2012., 16:26

Ne želim utjecati na tvoju odluku, niti te obeshrabriti, ali imam par prijatelja iz srednje škole koji su prošle godine pokušali upisati Medicinski fakultet u Sarajevu. Pripremali su se od januara ( znači nekih pola godine) i od njih desetak prijemni je prošlo njih 3-4, znači ili jako dobra veza ili jako, jako dobro znanje, jer je prijemni zbilja težak.

Ukoliko se ipak odlučiš, sretno!

P.S Jesi razmišljala možda o Fakultetu zdravstvenih nauka? Koliko znam, imaju dosta smjerova, a upast je puno lakše.

Harrow
12.06.2012., 23:29
Pozdrav ljudiii, planiram upisati sestrinstvo u Mostaru, može li mi neko reci stagod o faxu, kako ispiti funkcioniraju i to? Zahvaljujem! :)
Ako zelis poslije raditi kao medicinska sestra u Hrvatskoj, toplo preporucam da ne gubis vrijeme. Hrvatsko sestrinstvo uskladjeno je s EU, a BIH nije. To znaci da neces naci posao u Hrvatskoj dok ne polozis iste ispite koje bi polozila i u RH, sto znaci dodatni novci, dodatno vrijeme, itd.

Kurtis
14.06.2012., 00:09
Ako zelis poslije raditi kao medicinska sestra u Hrvatskoj, toplo preporucam da ne gubis vrijeme. Hrvatsko sestrinstvo uskladjeno je s EU, a BIH nije. To znaci da neces naci posao u Hrvatskoj dok ne polozis iste ispite koje bi polozila i u RH, sto znaci dodatni novci, dodatno vrijeme, itd.

LOL. Usklađeno sa EU ? :D
Sva sreća pa u glavnom gradu Hrvatske - Zagrebu imamo VELEUČILIŠTE,
dok BiH ( Mostar,Sarajevo ) imaju FAKULTETE (Sveučilište) i priznati su u Europi.
Samo u Hrvatskoj imaš veleučilišne specijalističke diplomske studije koji koštaju
20.000kn godina lol. Priča ide dalje, al mi se ne da tipkat.
Živjeli.

malamrvicaa
14.06.2012., 13:39
evo vam tu sve informacije vezano za upise i to.. :D
http://www.sve-mo.ba/vijesti/sve-mo_natjecaj_2012-13.pdf

giorgio66
14.06.2012., 18:24
zelim upisat englseki jezik u Mostaru i vidio sam da ih prima 70 ..ali zanima me koje je omjer među ovih 70 onih koji ce engleski studirati jednopredmetno i dvopredmetno ...i jeli kako tesko upisati engleski u Mostaru ...ako mi neko moze pomoci ..hvala :)

hrc1988
14.06.2012., 19:19
dok BiH ( Mostar,Sarajevo ) imaju FAKULTETE (Sveučilište) i priznati su u Europi.
Samo u Hrvatskoj imaš veleučilišne specijalističke diplomske studije koji koštaju
Živjeli.

Moguće je da studijski program sestrinstva u BIH nije usklađen sa europskim. Konkretno, danas sam za studij veterinarske medicine u Sarajevu saznao da njihov program uopće nije usklađen sa Europskom unijom, da nije ''akreditiran'' od strane EAEVE u Europi, dok je zagrebački VEF akreditiran. Moguće je da bi imao jako velikih problema prilikom nostrifikacije diplome. Morat ću se to još detaljnije sve raspitat.

Harrow
15.06.2012., 11:13
Živjeli.

Gle, mozes bit sretan ili nesretan sa sustavom u RH, ali on je usklađen s EU. BIH nije. To znači da u Hrvatskoj nećeš moći raditi u medicinskim profesijama ako si završio studij u BIH. Jedini način da s BIH diplomom radiš u Hrvatskoj jest da položiš sve moguće ispite razlike (i to pošteno platiš). Tak da ne vidim kome bi ikad bilo u interesu završit bilo koji medicinski studij u BIH ako želi radit u Hrvatskoj. Jednostavno se ne isplati.

unknown9
15.06.2012., 20:15
Moguće je da studijski program sestrinstva u BIH nije usklađen sa europskim. Konkretno, danas sam za studij veterinarske medicine u Sarajevu saznao da njihov program uopće nije usklađen sa Europskom unijom, da nije ''akreditiran'' od strane EAEVE u Europi, dok je zagrebački VEF akreditiran. Moguće je da bi imao jako velikih problema prilikom nostrifikacije diplome. Morat ću se to još detaljnije sve raspitat.

Na njihovoj stranici piše drugačije za veterinu. :)
http://www.eaeve.org/about-eaeve/member-establishments.html

hrc1988
15.06.2012., 20:50
Na njihovoj stranici piše drugačije za veterinu. :)
http://www.eaeve.org/about-eaeve/member-establishments.html

Malo bolje prouči tu stranicu. Svi veterinarski fakulteti su EAEVE, ali u BIH , Srbiji, Albaniji , Turskoj studijski programi nisu evaluirani. a vet medicina u svim europskim državama traje 6 godina, jedino u Bosni traje 5 godina. Nije to niti bitno , s obzirom da tamo ipak neću ić studirat (od ove godine i studenti moraju plaćat studij-preko 11 000 godina košta). Za te novce se ne isplati, pa da imam još problema sa nostrifikacijom.

unknown9
15.06.2012., 22:39
Malo bolje prouči tu stranicu. Svi veterinarski fakulteti su EAEVE, ali u BIH , Srbiji, Albaniji , Turskoj studijski programi nisu evaluirani. a vet medicina u svim europskim državama traje 6 godina, jedino u Bosni traje 5 godina. Nije to niti bitno , s obzirom da tamo ipak neću ić studirat (od ove godine i studenti moraju plaćat studij-preko 11 000 godina košta). Za te novce se ne isplati, pa da imam još problema sa nostrifikacijom.

U pravu si baš sam pogledao listu, sarajevski i beogradski nisu još odobreni. Što me uistinu začudilo pogotovo beogradska veterina. :confused:

hrc1988
16.06.2012., 10:43
U pravu si baš sam pogledao listu, sarajevski i beogradski nisu još odobreni. Što me uistinu začudilo pogotovo beogradska veterina. :confused:

Nisu još niti vizitirani. A mislim da je to jako bitno za rad u EU zemljama. Na zagrebačkom VEF-u su mi toplo preporučili studiranje negdje drugdje (npr. Slovenija), ako neću u ZG.
Da ljudi ne bi mislili da je to sa svakim studijem. NPR Sarajevska stomatologija surađuje sa zagrebačkim (imaju bilateralne sporazume) tako da tu ne bi bilo vjerojatno problema. Za medicinske sestre čuo sam da su problematične( to sam još čitao na interentu). Inače, veliku ulogu imaju komore koje izdaju licence i to je ''najvažniji papir'' bez kojeg se ne može radit npr. u ordinacijama ili slično.

unknown9
16.06.2012., 15:26
Nisu još niti vizitirani. A mislim da je to jako bitno za rad u EU zemljama. Na zagrebačkom VEF-u su mi toplo preporučili studiranje negdje drugdje (npr. Slovenija), ako neću u ZG.
Da ljudi ne bi mislili da je to sa svakim studijem. NPR Sarajevska stomatologija surađuje sa zagrebačkim (imaju bilateralne sporazume) tako da tu ne bi bilo vjerojatno problema. Za medicinske sestre čuo sam da su problematične( to sam još čitao na interentu). Inače, veliku ulogu imaju komore koje izdaju licence i to je ''najvažniji papir'' bez kojeg se ne može radit npr. u ordinacijama ili slično.

Ma većina fakulteta je priznata, pogotovo sarajevski, ali eto ima izutetaka :D Mada mislim da ne bi bio problem ni nostrifikacija, znam neke ljude koji su bez problema nostrificirali diplome u zapadnim zemljama. :ne zna:

hrc1988
16.06.2012., 20:32
Ma većina fakulteta je priznata, pogotovo sarajevski, ali eto ima izutetaka :D Mada mislim da ne bi bio problem ni nostrifikacija, znam neke ljude koji su bez problema nostrificirali diplome u zapadnim zemljama. :ne zna:

Da, ma nije problem. Možda bi se nekako u Hrvatskoj i to uspjelo nostrificirat, al vjerujem da u EU bi mogao imat problema oko diplome prilikom zapošljavanja. Sigurno je bolje da studiram negdje gdje su ti studiji evaluirani i prihvaćeni. A to je svugdje osim u tih par zemalja (koji actually i nisu članice EU).

ethno-klavirača
18.06.2012., 14:28
eeej !
triban brzinski odgovor .. dakle , ujutro u 6 iden u Mostar prijavit prijemni .. di ću nostrificirat svjedodžbe i koliko love mi za to triba !? jedni mi spominju bivši đački dom , pa drugi neko ministarstvo , pa treči neki hotel :503: jebiga , nisan supermen , moran do 2 sve sredit , nema zajebancije , a uz to neman pojma di se sve to nalazi tako da bi volila neki konkretan savjet da mi olakša ionako bljak situaciju ... ajmoo quick help , anyone !?
i btw , jel ovaj FPMOZ na zapadnoj strani ili ?

Bad Dream
18.06.2012., 15:13
eeej !
triban brzinski odgovor .. dakle , ujutro u 6 iden u Mostar prijavit prijemni .. di ću nostrificirat svjedodžbe i koliko love mi za to triba !? jedni mi spominju bivši đački dom , pa drugi neko ministarstvo , pa treči neki hotel :503: jebiga , nisan supermen , moran do 2 sve sredit , nema zajebancije , a uz to neman pojma di se sve to nalazi tako da bi volila neki konkretan savjet da mi olakša ionako bljak situaciju ... ajmoo quick help , anyone !?
i btw , jel ovaj FPMOZ na zapadnoj strani ili ?

Svi fakulteti na mostarskom sveučilištu su na zapadu u kampusu, ovi na istoku su dio univerziteta. Za ostalo ti nemogu pomoći jer ja sam se prebacija, a ne upisa, ali bilo bi ti dobro nazvati referadu fakulteta oni bi ti trebali imati sve potrebne informacije, a možeš i ujtro kad dođeš u mostar prvo otići tamo i sve ih pitati, i u mostaru je sve blizu tako da neće biti problem stići, samo se pripremi na ogromne vrućine.

babuskara
18.06.2012., 15:50
Pozdrav svim budućim i sadašnjim studentima u Mostaru...Vanredni sam student pedagogije FPMOZ u Mostaru, pa me znaima ima li netko voljan razmijeniti informacije?...Ne znam nikoga u Mostaru tko studira pedagogiju i svaka mi je informacija dobrodošla.. Unaprid hvala i lip pozdrav iz Splita!

ethno-klavirača
18.06.2012., 18:39
Svi fakulteti na mostarskom sveučilištu su na zapadu u kampusu, ovi na istoku su dio univerziteta. Za ostalo ti nemogu pomoći jer ja sam se prebacija, a ne upisa, ali bilo bi ti dobro nazvati referadu fakulteta oni bi ti trebali imati sve potrebne informacije, a možeš i ujtro kad dođeš u mostar prvo otići tamo i sve ih pitati, i u mostaru je sve blizu tako da neće biti problem stići, samo se pripremi na ogromne vrućine.

eh , dok san ja dočekala odgovor na forumu , sve san već saznala .. tako da napadam prve ljude po izlasku iz busa :rofl: .. dakle trčim uplatit prijemni , pa na ministarstvo ovjerit svjedodžbe, pa u međuvremenu dok čekan popit kavu , pa onda na referadu ispunit one ludosti od prijave i predat sve te papirušine i onda opet kava i čekat bus za doma .. SPREMNA !!! nadan se da će bit još starijih brucoša , I DON'T WANNA BE A BABYSITTER ! :504:
uglavnom , Mostar here i come ! yeeeey :cerek:

Zorée
19.06.2012., 15:23
eh , dok san ja dočekala odgovor na forumu , sve san već saznala .. tako da napadam prve ljude po izlasku iz busa :rofl: .. dakle trčim uplatit prijemni , pa na ministarstvo ovjerit svjedodžbe, pa u međuvremenu dok čekan popit kavu , pa onda na referadu ispunit one ludosti od prijave i predat sve te papirušine i onda opet kava i čekat bus za doma .. SPREMNA !!! nadan se da će bit još starijih brucoša , I DON'T WANNA BE A BABYSITTER ! :504:
uglavnom , Mostar here i come ! yeeeey :cerek:

bona ne bila ne dolazi sada, ubit će te zvizdan....ubitačno je vrijeme...
babuskara, znam ja nekoliko ljudi s pedagogije, rodica mi je ove godine magistrirala, nije teško, jedan od lakših fakulteta na sveučilištu uz turizam i socijalni rad

ethno-klavirača
19.06.2012., 22:32
bona ne bila ne dolazi sada, ubit će te zvizdan....ubitačno je vrijeme...
babuskara, znam ja nekoliko ljudi s pedagogije, rodica mi je ove godine magistrirala, nije teško, jedan od lakših fakulteta na sveučilištu uz turizam i socijalni rad

bila i vratila se :) jebeno je vruče , skužajte na izrazu , 41 stupanj , OMG lesho možđane :503: .. al obavila san sve za uru vrimena , stvarno ljudi svaka vam čast , toliko ste susretljiv narod da je to čudo .. čovjeće , izađem iz busa , nemam pojma ni di sam ni di triban ić , sidnem na kavu i pitam konobara da mi objasni .. kad jbt , čuje to momak do mene , diže se i kaže ajd odvedem te ja autom .. :rofl: , bogati , kad bi mi to neko iz Splita napravija ? još bi me posla kvragu jer šta ga ja iman pitat glupa pitanja .. ma ono , aplauz !
e sad , za ove koji tek idu , evo malo helpa ..
znači nostrifikacija u zgradi Vlade , ulica Stjepana Radića 3. kat , popunit prijavu , donit OVJERENE KOPIJE i 5KM TAKSE koju ćete kupit na pošti preko puta , na trafikama tamo nema ka ovde kod nas .. gotovo je za pola minute .. rade od 11 - 14 !!! ja čekala sat vrimena :504:
onda u banku uplatit 50KM troška za prijemni i sve te papirušine odnit na referadu , opet ispunit prijavu i TA-RAAAM , otić na kavu sretan ..
ak neko bude treba cimericu , ja sam vam divna i krasna .. hahah :lol:
uglavnom , jedva čekam nazad , ljudi divni ste mi ! :cerek:

martina202
20.06.2012., 14:47
pozdrav ekipa...zanima me postoji li u orasju studij radioloske tehnologije...znam da ima u mostaru...

jel netko zna jel potvrda o psihofizickoj sposobnosti moze biti obicna potvrda od lijecnika opce prakse ili mora biti neka posebna..

Zorée
20.06.2012., 14:53
bila i vratila se :) jebeno je vruče , skužajte na izrazu , 41 stupanj , OMG lesho možđane :503: .. al obavila san sve za uru vrimena , stvarno ljudi svaka vam čast , toliko ste susretljiv narod da je to čudo .. čovjeće , izađem iz busa , nemam pojma ni di sam ni di triban ić , sidnem na kavu i pitam konobara da mi objasni .. kad jbt , čuje to momak do mene , diže se i kaže ajd odvedem te ja autom .. :rofl: , bogati , kad bi mi to neko iz Splita napravija ? još bi me posla kvragu jer šta ga ja iman pitat glupa pitanja .. ma ono , aplauz !
znači nostrifikacija u zgradi Vlade , ulica Stjepana Radića 3. kat , popunit prijavu , donit OVJERENE KOPIJE i 5KM TAKSE koju ćete kupit na pošti preko puta , na trafikama tamo nema ka ovde kod nas .. gotovo je za pola minute .. rade od 11 - 14 !!! ja čekala sat vrimena :504:
onda u banku uplatit 50KM troška za prijemni i sve te papirušine odnit na referadu , opet ispunit prijavu i TA-RAAAM , otić na kavu sretan ..
ak neko bude treba cimericu , ja sam vam divna i krasna .. hahah :lol:
uglavnom , jedva čekam nazad , ljudi divni ste mi ! :cerek:

to si ti bila ujutro, popodne bude 48..umrla sam danas..... a šta da ti kažem sustretljivi smo, al se međusobno bijemo :504::504:

BUBI69
21.06.2012., 15:20
to si ti bila ujutro, popodne bude 48..umrla sam danas..... a šta da ti kažem sustretljivi smo, al se međusobno bijemo :504::504:

Evo ja se ne bijem niskim :) doduse, nisam Mostarac no svejedno :)

Vise sam na istocnoj strani nego zapadnoj, em je malo jeftinije em su mi ljudi puno ugodniji ( a i nema toliko cigana koji prose xD )

malamrvicaa
21.06.2012., 17:05
ima tu neko da ce upisivat informartiku u mostaru? :D

btw.ako neko ne zna prijave za upise su sljedeci tjedan.. :D

Robbie MO
22.06.2012., 04:41
pozdrav ekipa...zanima me postoji li u orasju studij radioloske tehnologije...znam da ima u mostaru...

jel netko zna jel potvrda o psihofizickoj sposobnosti moze biti obicna potvrda od lijecnika opce prakse ili mora biti neka posebna..

U Orašju nema radiologije, samo sestrinstvo.
Radiologija je u Mostaru samo.

sandra2011
24.06.2012., 00:01
Pozz!
Zna li itko išta o studiranju u Tuzli, na medicinskom fakultetu???
Svaka informacija je dobrodošla! :)
Hvala! :D

Siempre
24.06.2012., 01:37
Orasje studentski grad :D
Nakon one sramote na pocetku sad je super, nova zgrada napravljenja, ma nema sta ko veliki :D

Tina1407
24.06.2012., 17:23
Mene zanima novinarstvo u Mostaru.Jeli mi može netko reći malo više o tome.Što bude na prijemnom? Jeli teško? Jako mi je važno jer slijedeći se tjedan idem upisat tako da znam malo više.Hvala unaprijed

ivonaa1993
24.06.2012., 20:55

Jel moram donositi ovjerene kopije ili mogu predati originale??
Dali tih 50 KM vrijedi za prijemne iz svih smijerova koje planiram predati, ili samo za jedan, tj. jel se za svaki smijer posebno placa??

Zanima me i to ako npr. stavi HJ i novinarstvo kao dvopredmetni studij i na jedan upadnem, a na drugi ne, dali mogu izabrati samo to kao jednopredmetni studij??

ethno-klavirača
24.06.2012., 21:16
Jel moram donositi ovjerene kopije ili mogu predati originale??
Dali tih 50 KM vrijedi za prijemne iz svih smijerova koje planiram predati, ili samo za jedan, tj. jel se za svaki smijer posebno placa??

Zanima me i to ako npr. stavi HJ i novinarstvo kao dvopredmetni studij i na jedan upadnem, a na drugi ne, dali mogu izabrati samo to kao jednopredmetni studij??

citiram : donit OVJERENE KOPIJE , znači da .. njih ostavljaš ministarstvu a originale ostavljaš fakultetu ..
za dvopredmetne studije nosiš jednu dokumentaciju , ali popunjaš dvi prijave za svaki posebno, i trebaš proć i jedan i drugi da bi mogla upisat , znači ne možeš upisat samo onaj koji položiš kao jednopredmetni .. za plačanje neznan , ali ako ispunjaš prijavu za svaki smijer posebno , vjerovatno i plačaš duplo .. ali najbolje ti je za to pitat na referadi .. nazovi ih ili vidi na stranici FPMOZ-a , sve ti tamo lipo piše :kava:

čarolija :)
28.06.2012., 15:54

Sanse za medicinu u Sarajevu najvise imas uz stelu.. znaci ako su ti roditelji doktori, ili nesto drugo vezano za tu struku eto te :)

Ne znam koliko je teska ta tvoja srednja skola, al tesko da mozes upisati medicinu sa 2 i 3 iz biologije, hemije.. pa to je valjda najvaznije? I vise se boduje nego drugi predmeti tipa historija i geografija..
Imas jos dvije godine da dobro odlucis sta hoces.. ali iskreno uz lose ocjene tesko da ces upisati neki dobar i tezak fax ..
i da, gledaju se sve ocjene od 1 do 4 razreda, kao i ocjene sa mature, zavisi sta polazes na kraju 4 razreda.. kao i vladanje :D

bmo
28.06.2012., 16:48
Može li mi netko objasnit kako se računaju bodovi za upis na medicinski fakultet?

The Unstoppable
30.06.2012., 15:35
Zna li netko koji prosjek se mora imati na kraju godine na filozofskom da bi se upisalo iduću bez plaćanja?

Halloween
30.06.2012., 15:52
Tema se odnosi na Sveučilište u Mostaru (ako hocete pisite i u svezi Univerziteta).

Pošto ja gluplju stranicu od ove nisam vidio : http://ef.sve-mo.ba/

Zanimaju me neke osnovne stvari u svezi tog fakulteta. Da li se teško upisati? Koliko utječe srednja škola, a koliko prijemni?

Također posebno me zanima informatika, pa koji smjer trebam za to odabrat i kakvo je općenito.

Hvala.

BUBI69
30.06.2012., 21:29
Znam da nije tesko upisati, no valja dosta ucit.

Cimer mi je na ekonomskom, kad dodje pitat cu ga.

Sto se tice informatike, prve dvije godine svi slusate isto, a onda na trecoj godini birate nesto kao smijer. I znam da ima nesto sa informatikom jer on to studira, programiranja i slicne stvari.

Robbie MO
01.07.2012., 00:31
Može li mi netko objasnit kako se računaju bodovi za upis na medicinski fakultet?

Prijemni:
-120pitanja, po 40 iz svakog predmeta ( fizika, biologija, kemija), maksimalni broj bodova na prijemnom 630 ( svako pitanje vrijedi 5, 25 bodova)
Računanje bodova iz srednje škole: zbroji fiziku, biologiju, kemiju i opći prosjek kroz sve četiri godine i dodaj ocjenu s mature, te pomnoži s 4 (maksimalan broj bodova iz škole je 340)

Zovi im referadu za bilo što dodatno. (+387) 036/335-616
Sretno.

Halloween
01.07.2012., 14:27
Znam da nije tesko upisati, no valja dosta ucit.

Cimer mi je na ekonomskom, kad dodje pitat cu ga.

Sto se tice informatike, prve dvije godine svi slusate isto, a onda na trecoj godini birate nesto kao smijer. I znam da ima nesto sa informatikom jer on to studira, programiranja i slicne stvari.

Aha...Bio bih ti zahvalan kad bi upitao cimera malo vise o fakultetu :)

Sad mi je glavno pitanje sto se tice matematike, posto je u mojoj srednjoj skoli profesorica izuzetno zahtjevna, tako da nemam neke dobre ocjene, pa me zanima koliko srednja skola utjece.

Robbie MO
03.07.2012., 10:21
Ako se ne varam, ove godine je još malo povećan broj mjesta na većini fakulteta u MO.

http://www.vecernji.ba/vijesti/5344-mjesta-sveucilistu-clanak-421805

ivonaa1993
04.07.2012., 21:15
dali studira netko socijalni rad na filozofskom fakultetu na sveučilištu u mostaru, ili zna nekoga tko to studira. hitno je. hvala u naprijed! :)

Benjamin11111
08.07.2012., 00:48
Moze li meni neko reci koliko se ove godine prijavilo na medicinu u Sarajevu i Tuzli? Znam da prima 125 na fakultet.. A sad koliko je odbijeno?

Ja sam ucenik 1 razred gim prosao 4 drugi prosao 5 sad 3 prosao 4 i 4 razred abd 5 .. Pa da znam kakve su mi sanse i koliko prima? Pregledao sam prijemni ispit proslih 2 godine i 80% pitanja znam.. :D

Et ako neko zna broj odbijenih neka mi javi hvala :D

Robbie MO
09.07.2012., 17:42
dali studira netko socijalni rad na filozofskom fakultetu na sveučilištu u mostaru, ili zna nekoga tko to studira. hitno je. hvala u naprijed! :)

Kad smo kod socijalnog rada, na studiju socijalnog rada ove godine 40% upisanih studenata je iz Hrvatske.

Na studiju novinarstva 25% studenata je iz Hrvatske.

Han Solo
09.07.2012., 17:58
Pozdrav, upisao bih fakultet u inozemstvu, Travnik točnije.

Fakultet je privatni, pa me zanima je li država daje kakav poticaj ili stipendiju za upisivanje studija izvan Hrvatske.

Hvala

Distant-dreamer
10.07.2012., 00:37
Je li ostane inače mjesta na jesenskom na filozofskom najviše me zanima hrvatski jezik i filozofija?:)

I kad otprilike budu prijamni u 9.mjesecu

Buldog014
10.07.2012., 09:14
Jedno pitanje. Postoji li neka stranica gdje je napisano gradivo koje se uzima u obzir za prijemni ispit na medicinskom fakultetu u Sarajevu. Unaprijed hvala na odgovru!

lilita
10.07.2012., 11:44
Zna li tko hoće li biti problema s priznavanjem diploma bosanskih sveučilišta u Hrvatskoj kad uđemo u EU?

shinny
10.07.2012., 15:33
Zna li tko hoće li biti problema s priznavanjem diploma bosanskih sveučilišta u Hrvatskoj kad uđemo u EU?

Mislim da nebi trebalo biti, velika vecina studenata iz Dalmacije ode u Bih, a ii iz ostalih krajeva RH, pa da se zna da ce biti ikakvih problema, nitko se nebi upisivao gore, ja prva :)

Bad Dream
10.07.2012., 18:37

Koliko sam ja upoznat ovisi o sveučilištu, najsigurnije ti je mostarsko(zapadno)

shinny
10.07.2012., 23:00
Koliko sam ja upoznat ovisi o sveučilištu, najsigurnije ti je mostarsko(zapadno)

Tako je, jedino na kojem je sluzbeni jezik hrvatski, i oni rade po bolonji kao i mi ode :)

ivonaa1993
11.07.2012., 23:20
jel zna netko možda koja je razlika između fakulteta u Mostaru i dislocirane nastave koja se odvija u Orašju?

Robbie MO
12.07.2012., 00:34
Je li ostane inače mjesta na jesenskom na filozofskom najviše me zanima hrvatski jezik i filozofija?:)

I kad otprilike budu prijamni u 9.mjesecu

Telefoniraj fakultet (pozivni +387) i odma će ti tete sve reć.
Inače ćeš se za odgovor ovdje načekat, jer sumnjam da netko ovdje ima tako specifičnu informaciju.

MarkTom
14.07.2012., 18:36
Studiranje u BiH je sasvim OK. Ja sam Hrvat, živim u Mostaru, grad je divan, i pun je studenata, odasvud dolaze, dakle i iz BiH i iz Hrvatske.
Ja studiram engleski jezik, ali na na istočnoj strani Mostara...Tamo je Fakultet ''Džemal Bijedić'', i sasvim je ok....
Nema pritiska i diskriminacije...
Ako ćete učiti. dobro je, jer je jednostavnije čak da se i završi....

Dakle na istočnoj strani (muslimanski dio) imate:

Agromediteranski fakultet
Ekonomski fakultet
Fakultet humanističkih nauka
Fakultet informacijskih tehnologija
Građevinski fakultet
Mašinski fakultet
Nastavnički fakultet
Pravni fakultet
:eek:

Na Zapadnoj strani (Hrvati)

Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet
Ekonomski fakultet
Filozofski fakultet
Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti
Fakultet strojarstva i računarstva
Akademija likovnih umjetnosti
Medicinski fakultet
Pravni fakultet
Fakultet zdravstvenih studija
Građevinski fakultet
Farmaceutski fakultet

Studenata je ko u priči, noćni život savršen, smještaj i hrana sasvim povoljno, zavisi koliko i gdje želite....

Na autobusnoj stanici MOSTAR, zapadni dio, se preuređuje kompletno kolodvor i sadržavat će luksuzne apartmane, sobe, čak njih 300 sa 800 ležajeva i tu u tome domu će biti velika kuhinja, menza, praonica rublja, internet bar, internet klub…onda jedna ogromna diskoteka koja će se protezati na 900 četvornih metara. Na jednom mjestu će biti smješteni svi sadržaji potrebni za studente: trgovine, knjižara, fotokopirnica, zatim kafići, restoran, picerija, gril, jedan veliki hipermarket...

To na jesen treba biti gotovo

Ja se bavim inače po gradu informacijama, i saznanjima, ako Vas zanima uopće ijedan apartman, ležaj, s time da imate super usluge 200 KM je ležaj po studentu...Izađete sa busa i pravo u sobu, DRAMA :kava:

Uglavnom ako Vas zanimaju neke informacije, pitajte...veliki pozdrav:rolleyes:

možete me kontaktirati za smještaj i slično, pozdrav

bmo
16.07.2012., 17:39
Pitanje za studente u Mostaru koji su iznajmili stan sa 1 ili 2 osobe:
Koliko vam love mjesečno treba za život(režije,hrana itd.)?:)

shinny
16.07.2012., 22:31

Traziti odma ako hoces neki dobar stan blizu Faksa, kasnije ces tesko nac blizu. Vecinom su jednosobni 300 KM, rezije su meni bile 5KM vode, struju koliko potrosis, hranu sam vecinom od kuce nosila, pa za to nisam bas previse trosila.. Sve u svemu mislim nekih 400KM da je dovoljno za mjesec :)

monkey7
18.07.2012., 13:28
pozdrav
može te li mi objasniti kako funkcionira izvanredno studiranje na filozofskom fakultetu u mostaru(dvopredmetno povijest i zemljopis)

Schneeflocken
18.07.2012., 13:39
Isto kao i bilo gdje drugo, znaci nisi obavezan ici na predavanja, ides samo na ispite i to je to, za zemljopis znam da je dosta tezak, te da su uvjeti sasvim ok, a za povijest ne znam bas i to je to. Good luck :)

monkey7
18.07.2012., 13:55
Hvala :)

lilita
19.07.2012., 10:32
Je li moguće vanrdeno studirati jezike na sveučilištu u mostaru?
Ima li netko da studira u Banja Luci?

shinny
20.07.2012., 13:05
Je li moguće vanrdeno studirati jezike na sveučilištu u mostaru?
Ima li netko da studira u Banja Luci?

Naravno da je :)

lilita
21.07.2012., 10:03
Naravno da je :)

Pročitala sam negdje na forumu kako je jednoj studentici rečeno da je moguće vanredno studirati,a kad je došla po nekakve potpise ili na ispit, imala je problema i prof. se zgražao da odakle joj vanredno studiranje jezika:ne zna:

Još jedno pitanjce za vanredne studente u mostaru: budući da sam jakooooo daleko od mostara koliko često bi morala dolaziti na fakultet? Je li moguće doći samo u npr. 6 mj. i u 2.mj. baš kad bi morala? Konkretno me zanima vanredno studiranje jezika.

shinny
21.07.2012., 17:06
Pročitala sam negdje na forumu kako je jednoj studentici rečeno da je moguće vanredno studirati,a kad je došla po nekakve potpise ili na ispit, imala je problema i prof. se zgražao da odakle joj vanredno studiranje jezika:ne zna:

Još jedno pitanjce za vanredne studente u mostaru: budući da sam jakooooo daleko od mostara koliko često bi morala dolaziti na fakultet? Je li moguće doći samo u npr. 6 mj. i u 2.mj. baš kad bi morala? Konkretno me zanima vanredno studiranje jezika.

Ja ti studiram vanredno al pedagogiju i nikad nisam imala problema . Isto ne zivim gore, samo dodjem kada imam neki kolokvij i ispit :)
Sada za jezike ne znam 100% jer je to na Filozofskom, ali koliko znam mislim da nebi trebalo biti nikakvih problema, jer imas odabir studiranja redovno ili izvanredno, pa sad svak bira sto mu odgovara,zar ne? Ne vidim zasto bi stvarali probleme :)

BUBI69
21.07.2012., 21:13

Ja sam sad iznajmio manji stan.

Dnevni boravak sa kuhinjom, kupatilo i wc zajedno, manji hodnik, i spavaca soba te balkon, 200 maraka + rezije.

Koliko sam vidio racune, vode je dolazilo 15 maraka (troje prijavljeno, no prebacit cu na jednu osobu) tako da ce vode bit 5 maraka. Struje je po zimi dolazilo oko 150 maraka, stim da je u stanu zivjela cetveroclana obitelj, roditelji i dvoje djece. Stavio sam sve stedne zarulje, tv, radio, punjac od mobitela i laptopa iskljucujem iz struje kad ne koristim, ne grijem puno osim ako je ekstremno hladno posto mi smeta topliji zrak, tako da se nadam da ce mi barem do 100 maraka struje zimi doci.

Bit cu sam u stanu (ako se racuna i pas onda ne :) )

Stan je kod Franjevacke crkve, imam nekih 15-20 minuta do faksa, i nije mi problem bio nikad prosetat, dok je nekim osobama to tesko pa jednosobne stanove placaju 300 pa cak i 400 maraka + rezije, samo kako bi bilo sto blizi faksu.

Robbie MO
24.07.2012., 00:58
Da, kao što sam mislio, otvara se za ovu akademsku godinu:

300 novih studentskih apartmana na raspolaganju od nove akademske godine

SLIKA:
http://www.vecernji.ba/slika-640x348/vijesti/300-apartmana-raspolaganju-nove-akademske-godine-slika-570524

Do početka nove akademske godine Mostar dobiva novi kompleks za studente vrijedan 25 milijuna KM

Već od iduće akademske godine mostarski studenti imat će na raspolaganju suvremeno uređeni studentski dom koji se gradi u Vukovarskoj ulici, nekoliko stotina metara udaljenoj od sveučilišnog kampusa. Investitor ovog građevinskog pothvata vrijednog 25 milijuna maraka je tvrtka Inter-Invest d.o.o. Mostar Studentski dom je građen po modernim i europskim standardima.

Moderno opremljen

Radovi na objektu se, unatoč velikim vrućinama, polako privode kraju. Prema projektu, ovaj studentski centar će raspolagati s 300 apartmana (oko 800 ležajeva) i svaki od njih će biti moderno opremljen. Izgradnjom ovog studentskog centra će se djelomično zadovoljiti potražnja smještajnog prostora za studente, kojih u gradu ima čak 20 tisuća. Veliki broj ovih mladih ljudi je do sada morao tražiti privatni smještaj jer Studentski dom u Mostaru ne može primiti sve one koji bi željeli u njemu biti smješteni. Studenti su se uglavnom žalili kako su cijene smještaja u privatnim stanovima bile preskupe, te kako njihov životni standard nije mogao izdržati tolika opterećenja. Upravo je zbog toga ovaj projekt od velikog značaja za život studenata u ovom gradu. Cijene po studentu u novom Studentskom centru bit će oko 200 KM, ovisno o tržištu, ponudi/potražnji. Predviđeni sadržaji koji će se naći u sklopu centra su restoran u kojem bi se studenti mogli hraniti po prihvatljivijim cijenama. Od ostalih sadržaja tu su sobe za učenje, knjižnica, kopirnica i ako se pronađe zainteresiran investitor, diskoteka u podrumskom prostoru. U konačnici, objekt bi trebao imati 22.000 četvornih metara površine, koji će se prostirati na pet katova, a planirana je i izgradnja podzemne garaže. Također, bit će otvoren i veliki broj novih radnih mjesta, što je također stavka koja se ne smije zanemariti. Na lokaciji na kojoj se trenutačno izvode radovi već nekoliko godina je smješten autobusni kolodvor.

Projekt izgradnje autobusnog kolodvora godinama je stajao na mrtvoj točki, a ova nova investicija će uvelike oživjeti ovaj dio grada. Poznato je da u Mostar na studij dolazi sve više mladih ljudi iz susjednih zemalja. Tako je npr. posljednjih nekoliko godina uvelike povećan broj studenata koji dolaze iz Hrvatske. Samo u novoj akademskoj godini 2012./2013. očekuje se upis oko 3.000 novih studenata.

Studenti iz Hrvatske

Očekuje se kako će veliki broj ovih studenata za nekoliko mjeseci tražiti smještaj upravo u novom studentskom centru u Mostaru, koji će sigurno svojom kvalitetom usluge, ponuđenim sadržajima privući veliki broj onih koji su došli u Mostar kako bi stekli fakultetsku diplomu i visoko obrazovanje.

Robbie MO
24.07.2012., 01:05
Prava navala ljudi iz Hrvateke. Uskoro će više u gradu pričat dalmatinskim, slavonskim i kajkavskim naglaskom nego mostaaarskim. :D

IDidItMyWay
30.07.2012., 17:51

Pozdrav,

i mene zanima isto, samo za studij Biologija-kemija.
Meni je jasno da se praktikumi moraju odraditi, ali sam vidjela na stranici faksa pod obavijestima da se obavještavalo studente o tom i tom datumu za praktikum iz ovoga ili onoga. Pa me zanima da li postoje posebni termini za vanredne studente di se odradi veći broj praktikuma (primjerice, 3 datuma na kojima se odradi po 3 praktikuma, inače predviđena za redovne studente).
Drugo, zanima me za seminare (ne praktikume, ne predavanja)-->koliko je to obavezno.
Treće, koji je najbrži/praktičniji/jeftiniji put do Mostara iz Zagreba. :driver:

Fala unaprijed.

:mig:

BUBI69
31.07.2012., 02:37
Pozdrav,

i mene zanima isto, samo za studij Biologija-kemija.
Meni je jasno da se praktikumi moraju odraditi, ali sam vidjela na stranici faksa pod obavijestima da se obavještavalo studente o tom i tom datumu za praktikum iz ovoga ili onoga. Pa me zanima da li postoje posebni termini za vanredne studente di se odradi veći broj praktikuma (primjerice, 3 datuma na kojima se odradi po 3 praktikuma, inače predviđena za redovne studente).
Drugo, zanima me za seminare (ne praktikume, ne predavanja)-->koliko je to obavezno.
Treće, koji je najbrži/praktičniji/jeftiniji put do Mostara iz Zagreba. :driver:

Fala unaprijed.

:mig:

Za praktikume se mozes dogovorit sa asistentom.

Seminari su obavezni jer neki prof. prema seminarima odlucuju i o ocjeni koju ce ti dat.

Sto se puta tice, povratna karta Mostar-Zagreb je 50 maraka (200 kuna), no ne znam dali to vrijedi i kad kupujes kartu u Zagrebu. Nazovi Globtour i pitaj.

Znam da je u Autohercu ponuda samo ako kupujes kartu u Mostaru.

IDidItMyWay
31.07.2012., 10:01
Za praktikume se mozes dogovorit sa asistentom.

Seminari su obavezni jer neki prof. prema seminarima odlucuju i o ocjeni koju ce ti dat.

Kaj to znači? Dogovor s asistentom znači da možeš odraditi u nekim drugim, povoljnijim terminima/da neke ne moraš odraditi/da možeš u jednom terminu odraditi više vježbi/..?

Dakle, ne gine mi putovati svaki tjedan barem 1x dole ? :(

Btw, ti studiraš izvanredno nešto od spomenutog?

E, da. I još jedno, možda glupo pitanje, poslala sam i mail u referadu, ali mi nisu ništa odg--> da li se plaća dupla školarina u slučaju dvopredmetnih studija? :cerek: Pretpostavljam da ne, tj da se i za kemiju i bio plaća jedinstvenih 600 KM po semestru, ali nikad nije zgorega pitat , makar i banalne stvari.. :o

Fala

roletna
05.08.2012., 14:02
Cao!

Interesuje me ima li neko primjere prijemnog ispita iz informatike?(sveučilište u mostaru).Naravno osim onih na njihovoj stranici...i da li je stvarno na prijemnom samo informatika,jer negdije sam pročitao da ima i nešto matematike.

Hvala

strilkan
06.08.2012., 03:33
Ja i mojih dvojica lega odlučili smo otići studirati u mostar, inače smo iz osijeka,
njih dvojica žele upisati DIF , ja kontam ekonomiju , e pa sad da nam objasnite šta sve treba napravit ( nostrifikacija) i to :) Hvala.

BUBI69
06.08.2012., 19:09
Kaj to znači? Dogovor s asistentom znači da možeš odraditi u nekim drugim, povoljnijim terminima/da neke ne moraš odraditi/da možeš u jednom terminu odraditi više vježbi/..?

Dakle, ne gine mi putovati svaki tjedan barem 1x dole ? :(

Btw, ti studiraš izvanredno nešto od spomenutog?

E, da. I još jedno, možda glupo pitanje, poslala sam i mail u referadu, ali mi nisu ništa odg--> da li se plaća dupla školarina u slučaju dvopredmetnih studija? :cerek: Pretpostavljam da ne, tj da se i za kemiju i bio plaća jedinstvenih 600 KM po semestru, ali nikad nije zgorega pitat , makar i banalne stvari.. :o

Fala

Mislim da ces morat putovat jednom tjedno... najbolje ti je da posaljes email nekom od asistenata u pitas... problem je sto imas iz vise predmeta vjezbe...

Koliko znam, placas 600 maraka semestar bez obzira sto je dvopredmetni studij.

Nece ti sa referade odgovorit jer su svi na godisnjem sada.

Ja sam na znanosti o okolisu i na redovnom sam studiju, ove sto su isli vanredno, svi su iz mostara ili blize okolice pa su dolazili na vjezbe svaki put, tako da ne znam o tome nista...

@strilkan ponijet svjedodbe iz srednje, domovnica i cini mi se rodni list (pise ti sve na stranicama fakulteta sto trebas). Moras nostrificirat diplomu iz srednje, to ti je nekih sat vremena cekanja, ovisno dali ima guzve ( ja sam cekao nekih 2 i po sata posto su jedva pronasli moj smijer), platit takse za prijemni ( ja sam 80 maraka placao), predas papire i to je to.

Malo prolistaj temu, mislim da je sve vec napisano sto trebas napravit.

strilkan
07.08.2012., 00:21
Hvala bubi na informacijama , zanima me još pošto sam pročitao da je jako teško naći stan , jel moguće naći nešto kako bog zapovijeda po povoljnoj cijeni

BUBI69
07.08.2012., 21:51
Moguce je, no trazi sto prije. Sad su vec jako dobri stanovi za malu cijenu sigurno popunjeni, no mozes pronac.

Ovisno koliko daleko zelis bit od fakulteta, tako da se mogu pronac jeftiniji a bolji stanovi udaljeni 15-20 minuta hoda od faksa.

Zenica.ba
08.08.2012., 13:57
Ima li ko da studira pravo u mostaru i ako ima bi li napiso kako mu je jer općenito o tome se nigdje ne piše i kolko je priznato ovdje u Hrvatskoj. Također me interesira može li se igdje u Mostaru naći neki stančić za 150 maraka plus režije te je li hrvatima moguće živjeti na istočnoj strani Mostara(samo živjeti ne studirati) Hvala na odgovorima ;)

wolpet
08.08.2012., 20:41
Isto kao i bilo gdje drugo, znaci nisi obavezan ici na predavanja, ides samo na ispite i to je to, za zemljopis znam da je dosta tezak, te da su uvjeti sasvim ok, a za povijest ne znam bas i to je to. Good luck :)

Samo ne znam tko ti je rekao da je zemljopis (geografija) tezak, jedan od laksih smjerova je to, a sto se tice uvijeta i o tom bi se dalo raspravljati dosta dugo ali kakvo takvo nase je....:mig:

Ima li ko da studira pravo u mostaru i ako ima bi li napiso kako mu je jer općenito o tome se nigdje ne piše i kolko je priznato ovdje u Hrvatskoj. Također me interesira može li se igdje u Mostaru naći neki stančić za 150 maraka plus režije te je li hrvatima moguće živjeti na istočnoj strani Mostara(samo živjeti ne studirati) Hvala na odgovorima ;)

Pravo je priznaot kao i svaki drugi fakultet na Sveucilistu, a sto se tice stanova mozes nac stan po toj cijeni samo moras biti dosta dobre srece. Zivjet na istocnoj strani ti nebi preporucio jer je to ipak drugi svijet i druga dimenzija tako da ti je moj savjet drzi se zapada...:mig:

IDidItMyWay
09.08.2012., 14:13
Mislim da ces morat putovat jednom tjedno... najbolje ti je da posaljes email nekom od asistenata u pitas... problem je sto imas iz vise predmeta vjezbe...

Koliko znam, placas 600 maraka semestar bez obzira sto je dvopredmetni studij.

Nece ti sa referade odgovorit jer su svi na godisnjem sada.

Ja sam na znanosti o okolisu i na redovnom sam studiju, ove sto su isli vanredno, svi su iz mostara ili blize okolice pa su dolazili na vjezbe svaki put, tako da ne znam o tome nista...

@strilkan ponijet svjedodbe iz srednje, domovnica i cini mi se rodni list (pise ti sve na stranicama fakulteta sto trebas). Moras nostrificirat diplomu iz srednje, to ti je nekih sat vremena cekanja, ovisno dali ima guzve ( ja sam cekao nekih 2 i po sata posto su jedva pronasli moj smijer), platit takse za prijemni ( ja sam 80 maraka placao), predas papire i to je to.

Malo prolistaj temu, mislim da je sve vec napisano sto trebas napravit.

Bojim se da si ne mogu priuštiti putovati svaki tjedan, financijski, praktično i vremenski.
Kažeš, nostrificira se samo diploma iz srednje, i ona se mora donijeti original ili ovjerena kopija s potvrdom ustanove gdje se nalazi original? Srednjoškolske se svjedodžbe ne moraju nostrificirati ?
Nostrifikacija košta koliko? Može li se prijava za prijemni i nostrifikacija obaviti u jednom danu? :) Hvala Ti puno na ogdovorima. I sretno s faksom

IDidItMyWay
09.08.2012., 14:14
BTW, ima netko da studira izvanredno matematiku? Kako je s tu s obavezama pohađanja predavanja i vježbi i može li se studirati tako
da samo dođeš na ispit?

wolpet
09.08.2012., 15:10
BTW, ima netko da studira izvanredno matematiku? Kako je s tu s obavezama pohađanja predavanja i vježbi i može li se studirati tako
da samo dođeš na ispit?

Ako imas na umu da upises matematiku izvanredno moj savjet ti ej da odustanes od toga jer matematika je rpavo teska i vjezbe su zlata vrijedne tako da ili idi redovno ako mozes ili trazi drug smjer.

IDidItMyWay
09.08.2012., 19:19
...trazi drugi smjer.

Tražim smjer gdje postoji minimalno sudjelovanje u nastavi tokom semestra.

wolpet
09.08.2012., 21:00
Tražim smjer gdje postoji minimalno sudjelovanje u nastavi tokom semestra.

Turizam i zastita okolisa, ne los smjer a vrlo zahvalan i po meni jedan od boljih na faksu.

IDidItMyWay
09.08.2012., 23:03
Turizam i zastita okolisa, ne los smjer a vrlo zahvalan i po meni jedan od boljih na faksu.

Hm, to ima čak i u Orašju. to je plus. Minus: predmeti i ukupni dojam prenedefinirano.. :ne zna:

wolpet
09.08.2012., 23:07
Hm, to ima čak i u Orašju. to je plus. Minus: predmeti i ukupni dojam prenedefinirano.. :ne zna:

Smjer je relativno mlad ovo ce im biti treca godina da postoje ali je pun pogodak i sve vise i vise studenta ga upisiva. Sto se tice nastavnog plana ima sve predstavljeno a detaljnije private... :mig:

IDidItMyWay
12.08.2012., 13:41
A ima netko sa smjera Biologija-Geografija? Za par pitanja? Može i PM.

BUBI69
12.08.2012., 17:11
Bojim se da si ne mogu priuštiti putovati svaki tjedan, financijski, praktično i vremenski.
Kažeš, nostrificira se samo diploma iz srednje, i ona se mora donijeti original ili ovjerena kopija s potvrdom ustanove gdje se nalazi original? Srednjoškolske se svjedodžbe ne moraju nostrificirati ?
Nostrifikacija košta koliko? Može li se prijava za prijemni i nostrifikacija obaviti u jednom danu? :) Hvala Ti puno na ogdovorima. I sretno s faksom

Samo diploma, barem se ja ne sjecam da sam morao svjedodbe.
Ako ne predajes original, kao sto si naveo, moras donijet potvrdu gdje se nalazi original.

Nostrifikacija kosta cini mi se 50 maraka (200 kuna), eventualno 60, nije skuplje. Sve mozes u jednom danu obavit, ja sam u 9 dosao u Mostar, do podne sam sve obavio, odmah iduci tjedan otisao na upis jer nije bilo prijemnog posto sam jedini se prijavio na drugom roku :)

Hvala na sreci, trebat ce mi :D

Zivjet na istocnoj strani ti nebi preporucio jer je to ipak drugi svijet i druga dimenzija tako da ti je moj savjet drzi se zapada...:mig:

Molim te prosvijetli me kad si vec napisao da je drugi svijet i druga dimenzija...

Na obje strane imas normalne ljude, imas kretene. Na obje strane se opijaju, drogiraju, tuku...

Ja sam na istocnoj strani svaki dan, u podne, u ponoc, i nikad nikakvih problema nisam imao.
U biti lazem, imao sam jednom i to sa Hrvatom kad sam usao u Pozorisnu kavanu, i on me pita ciji sam, jesam li njihov (musliman) ili nas (katolik).

Cijene stanova iste, rezije iste, eventualno je prehrana i ostale stvari u trgovinama malo jeftinije za razliku od zapadne strane.

IDidItMyWay
13.08.2012., 09:32
Ako ne predajes original, kao sto si naveo, moras donijet potvrdu gdje se nalazi original.

Nostrifikacija kosta cini mi se 50 maraka (200 kuna), eventualno 60, nije skuplje. Sve mozes u jednom danu obavit, ja sam u 9 dosao u Mostar, do podne sam sve obavio, odmah iduci tjedan otisao na upis jer nije bilo prijemnog posto sam jedini se prijavio na drugom roku :)

Rekli su mi na vašem faksu da nemogu biti odjednom upisana na 2 (ista) faksa. Daklem, moram se prvo ispisati s PMF ZG pa onda doći dole. I onda? Oni mi naprave ne upis, već prijelaz? :503:

wolpet
13.08.2012., 19:19

Molim te prosvijetli me kad si vec napisao da je drugi svijet i druga dimenzija...

Na obje strane imas normalne ljude, imas kretene. Na obje strane se opijaju, drogiraju, tuku...

Ja sam na istocnoj strani svaki dan, u podne, u ponoc, i nikad nikakvih problema nisam imao.
U biti lazem, imao sam jednom i to sa Hrvatom kad sam usao u Pozorisnu kavanu, i on me pita ciji sam, jesam li njihov (musliman) ili nas (katolik).

Cijene stanova iste, rezije iste, eventualno je prehrana i ostale stvari u trgovinama malo jeftinije za razliku od zapadne strane.

To je tvoj problem, sto jest jes al Zapad je Zapad!

kinggg007
13.08.2012., 20:16
Zanima me mogucnost upisa stranih (Hrvatskih) ucenika na medicinu,stomatologiju ili farmaciju u bilo kojem gradu u BiH (znaci primarni cilj bi bio upisat nesto od toga pa gdje bude da bude :P)Koji su uvjeti za upis,jel svugdje igraju veliku ulogu ocjene iz srednje,jel tesko/"lako" upast i tako te stvari.
Ako nekome nije problem da napise ,bia bi zahvalan :)

wolpet
13.08.2012., 20:55
Zanima me mogucnost upisa stranih (Hrvatskih) ucenika na medicinu,stomatologiju ili farmaciju u bilo kojem gradu u BiH (znaci primarni cilj bi bio upisat nesto od toga pa gdje bude da bude :P)Koji su uvjeti za upis,jel svugdje igraju veliku ulogu ocjene iz srednje,jel tesko/"lako" upast i tako te stvari.
Ako nekome nije problem da napise ,bia bi zahvalan :)

Ja cu ti odgovorit za Mostar (Sveuciliste zapadna strana). Medicina je popunjena u Mostaru tako da tu vise slobodnog mjesta nema, Farmacija ja mislim da ima jos slobodnih mjesta al to ti ne mogu rec sto posto pokusaj da nazoves referadu i pitas, Stomatologija ne postoji jos uvijek u Mostaru. Za ostale gradove u BiH ti nebih znao rec iako mislim da su i u ostalim gradovima na kojim ti smjerovi postoje popunjeni!

kinggg007
13.08.2012., 20:59
Ja cu ti odgovorit za Mostar (Sveuciliste zapadna strana). Medicina je popunjena u Mostaru tako da tu vise slobodnog mjesta nema, Farmacija ja mislim da ima jos slobodnih mjesta al to ti ne mogu rec sto posto pokusaj da nazoves referadu i pitas, Stomatologija ne postoji jos uvijek u Mostaru. Za ostale gradove u BiH ti nebih znao rec iako mislim da su i u ostalim gradovima na kojim ti smjerovi postoje popunjeni!

Hvala na odgovoru,neznam promaklo mi je slucajno pa nisan napisa da cu sad 4. razred a ne za upise sad, pa malo citan kako sta..ugl koji broj bodova,jel prijamni tezak ,koliku ulogu igraju ocjene iz srednje i slicno :)

wolpet
13.08.2012., 21:03
Hvala na odgovoru,neznam promaklo mi je slucajno pa nisan napisa da cu sad 4. razred a ne za upise sad, pa malo citan kako sta..ugl koji broj bodova,jel prijamni tezak ,koliku ulogu igraju ocjene iz srednje i slicno :)

Za medicinu ti sve igra ulogu al najvise znanje jer je tesko u Mostar upast a kad skontas da dolaze studenti od Zagreba, Slavonije, Dalmacije i naravni BiH cijele onda znas kako je. Farmacija dosta mlad faks u Mostaru i tu mislim da mozes imat velike sanse da upadnes.

kinggg007
13.08.2012., 21:06
Za medicinu ti sve igra ulogu al najvise znanje jer je tesko u Mostar upast a kad skontas da dolaze studenti od Zagreba, Slavonije, Dalmacije i naravni BiH cijele onda znas kako je. Farmacija dosta mlad faks u Mostaru i tu mislim da mozes imat velike sanse da upadnes.

Hvala na odgovoru :)

Ima li neko ikakvih saznanja iz drugih gradova u BiH?

Zorée
14.08.2012., 13:14
Zenica.ba kaže:
Ima li ko da studira pravo u mostaru i ako ima bi li napiso kako mu je jer općenito o tome se nigdje ne piše i kolko je priznato ovdje u Hrvatskoj. Također me interesira može li se igdje u Mostaru naći neki stančić za 150 maraka plus režije te je li hrvatima moguće živjeti na istočnoj strani Mostara(samo živjeti ne studirati) Hvala na odgovorima

meni je dobro jer sam zaljubljenik u pravo, al ako ne voliš, neće ti biti dobro, svake godine pola studenta otpadne...
mislim moš živit na istočnoj strani al ako si hrvat neš se dobro provest.

Mary Poppins 66
14.08.2012., 13:42
Bok svima! Ja bih upisala politologiju na filozofskom fakultetu u Mostaru. Ako netko zna nešto o prijemnom (da li postoje primjeri testa, gdje da ih nabavim..) i općenito o fakultetu (kolokvijima, mogućnosti razmjene), svaka informacija je dobrodošla. Hvala unaprijed.

Zorée
14.08.2012., 18:10
Bok svima! Ja bih upisala politologiju na filozofskom fakultetu u Mostaru. Ako netko zna nešto o prijemnom (da li postoje primjeri testa, gdje da ih nabavim..) i općenito o fakultetu (kolokvijima, mogućnosti razmjene), svaka informacija je dobrodošla. Hvala unaprijed.

ako si hrvatski državljanin ne trebaš na prijamni, tada upadaš sa plaćanjem.
pa fax nije težak, a sad za mogućnost razmjene baš i ne znam.

Mary Poppins 66
15.08.2012., 14:35

Hvala ti!

Zorée
17.08.2012., 23:50
Hvala ti!

ako te zanima nešto određeno, reci, moja je prijateljica sada zavšila 2. godinu. pa šta te zanima javi.

Christina
18.08.2012., 11:08
Hvala na odgovoru :)

Ima li neko ikakvih saznanja iz drugih gradova u BiH?

ja ti mogu reci za Tuzlu,javi mi se na pm :)

kinggg007
22.08.2012., 12:06
ja ti mogu reci za Tuzlu,javi mi se na pm :)

evo jesan :)

Dorée
23.08.2012., 00:05

znači ne treba prijamni, super. a što u slučaju ako se prijavi veći broj, je li onda isto primaju ili?:)

Zorée
23.08.2012., 20:48
znači ne treba prijamni, super. a što u slučaju ako se prijavi veći broj, je li onda isto primaju ili?:)

ne treba ako si hrvatski državljanin.

a na filozofskom na smjeru socijalni rad, politologija, na pmf turizam, na pravu na ekonomiji, prijamni baš i ne igra neku ulogu,. samo koliko ćeš plaćati.

shinny
23.08.2012., 21:26
ne treba ako si hrvatski državljanin.

a na filozofskom na smjeru socijalni rad, politologija, na pmf turizam, na pravu na ekonomiji, prijamni baš i ne igra neku ulogu,. samo koliko ćeš plaćati.

prijamni se NE PISE samo ako upisujes izvanredno! Hrv. drzavljani koji studraju izvanredno pisu prijamni i placaju kao i svi drugi.

1. Pristupnici strani državljani ne mogu se prijaviti na razredbeni postupak u statusu redovitih studenata za koje sredstva osiguravaju nadležna županijska ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa.

2. Pristupnici koji se prijave u statusu izvanredno ne trebaju polagati razredbeni ispit nego će biti rangirani prema relevantnim predmetima iz srednje škole i općem uspjehu. (www.ffmo.ba)

Zorée
23.08.2012., 22:18
prijamni se NE PISE samo ako upisujes izvanredno! Hrv. drzavljani koji studraju izvanredno pisu prijamni i placaju kao i svi drugi.

1. Pristupnici strani državljani ne mogu se prijaviti na razredbeni postupak u statusu redovitih studenata za koje sredstva osiguravaju nadležna županijska ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa.

2. Pristupnici koji se prijave u statusu izvanredno ne trebaju polagati razredbeni ispit nego će biti rangirani prema relevantnim predmetima iz srednje škole i općem uspjehu. (www.ffmo.ba)

otkad to? one su upisale redovno a opet nisu prijamni polagale, samo plaćaju 750 km po semstru.
i na mom faxu na pravu iz hrvatske nisu izlazili na prijamni, a redovni su sa plaćanjem.

krizzia
23.08.2012., 22:31
meni je dobro jer sam zaljubljenik u pravo, al ako ne voliš, neće ti biti dobro, svake godine pola studenta otpadne...

Kakve gluposti ti pricas?
Nikakvih problema neces imati. Jedino vjerujem da nemas bas vele izbora.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2

shinny
23.08.2012., 23:36
otkad to? one su upisale redovno a opet nisu prijamni polagale, samo plaćaju 750 km po semstru.
i na mom faxu na pravu iz hrvatske nisu izlazili na prijamni, a redovni su sa plaćanjem.

onda je ocito od ove godine, mislim da nebi bezveze pisalo, na stranici faksa ..
meni je prijateljica na pravu isto sad ce 3 godina iz Hrv i pisala je prijamni, takodjer redovna .. na PMF-u ga svi pisu

Zorée
24.08.2012., 11:20
onda je ocito od ove godine, mislim da nebi bezveze pisalo, na stranici faksa ..
meni je prijateljica na pravu isto sad ce 3 godina iz Hrv i pisala je prijamni, takodjer redovna .. na PMF-u ga svi pisu

pa i ja ću sad 3. i nekoliko kolega iz hrvatske ga nije pisalo, zato su na prvoj godini prosjek ganjali da se prebace bez plaćanja.

Kakve gluposti ti pricas?
Nikakvih problema neces imati. Jedino vjerujem da nemas bas vele izbora.

čemu tako ogavan ton? ja sam dala domronamjeran savjet, kao što svakome dam kad me pita kako ti je, i bi li upisao.
ne kažem da će baš opn imati problema, al eto da se zna da nije med i mlijeko !

shinny
24.08.2012., 19:11
pa i ja ću sad 3. i nekoliko kolega iz hrvatske ga nije pisalo, zato su na prvoj godini prosjek ganjali da se prebace bez plaćanja.

onda nemam pojma, al od ove godine se ocito pise. Na pmf-u kosto sam vec rekla pisu svi, iako ako placas ne igra veliku ulogu... a tako je i na drugim F.

Zorée
25.08.2012., 22:31
onda nemam pojma, al od ove godine se ocito pise. Na pmf-u kosto sam vec rekla pisu svi, iako ako placas ne igra veliku ulogu... a tako je i na drugim F.

od ove godne na pravu nema prijamnog, samo se gledaju ocjene iz srednje.

a jest u pravu si uglavnom se pišu, al gdje primaju veliki broj ljudi, prijamni i baš ne igra neku ulogu. npr, na ekonomiju će upasti tko god izađe na prijamni. na građevini se ne piše, gledaju se ocjene iz srednje.

a sad smjerovi gdje primaju po 30 studenta, prijamni je važan. npr. psihologija. tu je jako teško upasti.

Zenica.ba
27.08.2012., 07:09

Ma i ja volim pravo, nego me zanimalo jel baš toliko teško jer ima ljudi koji kažu da i oni koji uče teško prolaze pa sad kome vjerovat. Zanima me koliko učiš dnevno i stigneš li izaći i obaviti sve. E da i još nešto. Semestar je negdje oko 3.000 kuna. Zanima me ukoliko padneš ispit da li nešto plačaš i koliko za taj ispit koji padneš? Hvala ti velika na odgovoru :)

Zorée
27.08.2012., 15:19
Ma i ja volim pravo, nego me zanimalo jel baš toliko teško jer ima ljudi koji kažu da i oni koji uče teško prolaze pa sad kome vjerovat. Zanima me koliko učiš dnevno i stigneš li izaći i obaviti sve. E da i još nešto. Semestar je negdje oko 3.000 kuna. Zanima me ukoliko padneš ispit da li nešto plačaš i koliko za taj ispit koji padneš? Hvala ti velika na odgovoru :)

pa sad, prva godina stvarno nije teška, samo je ljubo malo zafrkan. kod njega imaš 3 najvažnija predmeta, i potreban ti je za uvjet. a ostalo je lako.
npr. ja sam kod ljube izlazila 5 puta na usmeni, i svih 5 iz prve prošla, i NP, i rim i OPPD. ja mogu reći da sam imala sreće sa pitanjima i svime.
dok npr. nki ljudi su po 6 puta izlazili samo jedan dio rima, ili nacionalne.
tako da je kod njega rulet, al je zafrkao puno ljudi., za neke znam da su odustali baš zbog njega.

a sad za te ispite, kod nas ti to baš nitko i ne prati, pa možeš 6 puta prijavljivat kao da ti je 2. put. samo je jednom asistentica posumnjala na to, dala na referadi popis tko sve mora platit. ali samo jednom i samo ona. tada su ljudi plaćali 50 km, izlazili su pred komisiju i svi su prošli.

a što se tiče organizacije, nije dobra. 4, 5, i6. mjesec su nenormalni, tad je i kolokvija i ispita ko u priči, nema se vremena ni za što, ako želiš sve proći.,

al od ove godine uvode dvosemestralne predmete, tako da mislim da će vam biti lakše i dat za uvjet i proći sve. kao i sistem 4 + 1. i nema prijamnog. te će vam neke bezvezne predmete kao što je sociologija, ili GSEU izbacit.

vivienna
06.09.2012., 15:40
Je li znate mozda koliko je ostalo slobodnih mjesta na ekonomskom fakultetu?

just_smile93
06.09.2012., 17:33
Zanima me na prijemnom za razrednu nastavu u orašju...po pitanju lik i gk? sto tu ispituju?

vivienna
06.09.2012., 19:04
Je li znate mozda koliko je ostalo slobodnih mjesta na ekonomskom fakultetu?
u mostaru :)

shinny
07.09.2012., 00:53
u mostaru :)

nema na stranici nista ... vidim da je na svakom Faksu do sutra rok za prijavu na 2rok, pa ako ti ima netko u blizini ili ti, provjeri na Faksu

Robbie MO
08.09.2012., 10:06
Vrhunski novi studentski dom u Mostaru, 800 mjesta :eek:

http://www.studentcity.ba/fg.php

http://www.studentcity.ba/sadrzaj_kompleksa.php

Ovo nisu tipične studentske sobe kao u Zagrebu nego pravi stanovi. Baš gledam dimenzije....

Apartman B (Površina: 26,80 m² +1,8 m² terasa)

http://www.studentcity.ba/images/apartmanB.jpg

Apartman D (Površina: 26,80 m²)

http://www.studentcity.ba/images/apartmanD.jpg[/IMG]

Apartman F (Površina: 40,95 m² + 3,83 m² terasa)

http://www.studentcity.ba/images/apartmanF.jpg

Apartman J (Površina: 40,95 m²)

http://www.studentcity.ba/images/apartmanJ.jpg

Apartman M (Površina: 40,95 m² + 1,91 m² terasa)

http://www.studentcity.ba/images/apartmanM.jpg

Jedino im je loš poslovni potez što otvaraju tek 1.10., do kada će 90% studenata već naći smještaj.