PDA

View Full Version : Klima uređaj - održavanje

DJ_SOS
20.04.2004., 12:48
Posjedujem klima uređaj u stanu (Samsung), pa me zanima kako se on održava. Mislim na izmjenu / čišćenje filtera, koliko često...

Vidio sam u manualu da se filteri samo usisaju. Da li je to dovoljno, ili ih treba povremeno zamijeniti?

Je li to komplicirano ili moram zvati servisera?

Hvala na odgovorima.

Lee Champa
21.04.2004., 05:46
Pozdrav!
Nije problem oćistiti unutarnje filtere. Problem je oćistiti izmjenjivaće topline, Vanjski i unutarnji.
Unutarnji "radi" preko tog filtera i ne zapuni se, ali se dogodi da se pojave gljivice i štopaju prolaz zraka.
Vanjski se zaštopa proljetnim cvijetovima i jesenskim lišćem.
Ako možeš i ,ako je zaštopan operi ga mlazom vode.
Ako klima radi, a ne grije-hladi, ODMAH ju iskljući i -trebaš majstora. Jer ako freon poćne bušiti ozon, a ne hladiti u klimi, povući će zrak i ćeka te izmjena kompresora.

Anteaa
23.04.2004., 00:33
Filtere izvučeš van i opereš ih vodom, osušiš i vratiš nazad. :)

Ipak bi, svako godinu-dvije (ovisno koliko je koristiš) trebao pozvat majstora da ti to pogleda kako se ne bi dogodilo ovo što prethodnik opisa.

ana_m
28.04.2004., 13:08
Majstor koji je ugradio klimu trebao bi ju i servisirati. Ja sam nedavno ugradila LG klimu, garancija je 5 g. ali obavezan servis jednom godišnje. A filter se pere svakih mjesec dana, to su mi pokazali kako se radi.

Mort
16.05.2004., 13:49
ZOsvald kaže:
Pozdrav!
Nije problem oćistiti unutarnje filtere. Problem je oćistiti izmjenjivaće topline, Vanjski i unutarnji.
Unutarnji "radi" preko tog filtera i ne zapuni se, ali se dogodi da se pojave gljivice i štopaju prolaz zraka.
Vanjski se zaštopa proljetnim cvijetovima i jesenskim lišćem.
Ako možeš i ,ako je zaštopan operi ga mlazom vode.
Ako klima radi, a ne grije-hladi, ODMAH ju iskljući i -trebaš majstora. Jer ako freon poćne bušiti ozon, a ne hladiti u klimi, povući će zrak i ćeka te izmjena kompresora.

Samsung (koji je inaće po kvaliteti na dnu - jedino su no name gori) je potrebno jedanput godišnje očistiti unutrašnju jedinicu. To bi trebeo napraviti redovni serviser tj. onaj koji je i montirao klimu. Postupak je slijedeći: Unutarnja jedinica se na licu mjesta rastavi, te izvadi ventilator (turbina) te u kadi se pošprica s posebnom tekučinom (najbolji je Renevz iako ima malo neugodan miris). Nakon desetak min. - dok popušite cigaret, se dobro ispere mlazom vode. Filteri (oni veliki) se također peru pod mlazom vode i to što češće najbolje dva puta mjesešno. Isparivać - ono rebrasto metalno, se našprisa istom tekučinom te nakon što se osuši jedinica se sklopi. Naravno i cijelo kućište treba dobro obrisati i iznutra i vani.
Postupak traje oko pola sata i košta 200-250 K.

Kod boljih klima kao što je Panasonic, Micubishi, Daikin postupak je drugačiji. Pošto je u njih isparivać mnogo gušće napravljen a time i učinkovitiji nakon dvije godine potrebno je cijelu unutrašnju jedinicu rastaviti i skinuti te je potpun očistiti. Preporuča se to raditi svake godine. Cijena: 500K.
Vanjsku jedinicu nije potrebno prvih 5-6 god. skidati i prati osim u posebnim slučajevima gdje ima puna prašine ili lišća.
Nakon cijelog postupka klima izgleda koa da je tek kupljena.:)

P.S. Širina latica kod isparivaća: Što su širi prorezi to znaći da više prašine i prljavštine prolazi kroz njih te tako dospijeva i u zrak koji dišete što osobito zna smetati osobama s astmom i alergijama, zato pazite koju klimu uzimate.

mar23
22.05.2004., 17:24
Pošto nismo stručnjaci a želimo kupiti klimu potreban nam je stručni savjet korisnika klime ili servisera. Koju klimu kupiti za hlađenje prostora do 40 kvadratnih metara. Gledali smo Samsung i Vaillant snage 3,6 kW. Koji je najbolji izbor i odnos kvaliteta/cijena/održavanje. Više nam se sviđa Vaillant ali ima ih s inverterom i bez. Piše u katalogu da klime s inverterima troše manje struje. Zanima nas i koliko kW struje troši klima na sat ili dnevno otprilike. Da li se isplati kupiti klimu s inverterom ili ne.

POMOĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S. Inaće trgovci u trgovinama koje se bave prodajom klima nemaju pojma o čemu se tu radi. ( A nit ih zanima )

Mort
22.05.2004., 18:54
mar23 kaže:
Pošto nismo stručnjaci a želimo kupiti klimu potreban nam je stručni savjet korisnika klime ili servisera. Koju klimu kupiti za hlađenje prostora do 40 kvadratnih metara. Gledali smo Samsung i Vaillant snage 3,6 kW. Koji je najbolji izbor i odnos kvaliteta/cijena/održavanje. Više nam se sviđa Vaillant ali ima ih s inverterom i bez. Piše u katalogu da klime s inverterima troše manje struje. Zanima nas i koliko kW struje troši klima na sat ili dnevno otprilike. Da li se isplati kupiti klimu s inverterom ili ne.

POMOĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S. Inaće trgovci u trgovinama koje se bave prodajom klima nemaju pojma o čemu se tu radi. ( A nit ih zanima )

Za taj prostor ti je sasvim dovoljna klima od 3,6kw. Utrošak struje je 1,2kw tj trećinu snage koja razvija u grijanju odnosno hlađenju. Inverter troši oko20-30% manje struje.
Inverter se dakako isplati iako košta više.
Nikad nisam radio s Valliantom pa nemogu ništa reći o njemu, dok Samsung inverter nemoj ni u kojem slučaju uzimat bez obzira na malu cijenu. Snage grijanja i hlađenja nisu istinite a možeš očekivati da čim počneš grijati se s njom da će se pokvariti.
Za hlađenje će ti Samsung biti dobar tj. sve klime će ohladiti prostor. Razlike su u mlazu zraka, glasnoći uređaja, propusnosti filtera itd.

Nevjeruj u podatke koji su napisani na reklamama! :flop:

Koju klimu kupiti? Ovisi koliko para želiš uložiti u to, dali ti je samo za hlađenje ili i za grijanje, dali imaš astmu ili alergiju na prašinu, jeli ti smeta buka...

mar23
22.05.2004., 21:53
Hvala na odgovoru!

Naime, koliko love mislim uložiti - što manje!
Klima mi bi služila samo za hlađenje a ne i za grijanje - grijanje je riješeno.

Kroz koliko vremena se otprilike isplati inverter?
Koju klimu? Mogu kupiti LG, Samsung, Daewoo, Vaillant, a ostalo potražiti u trgovinama. Pitanje je sad koju????

Mort
22.05.2004., 22:06
mar23 kaže:
Hvala na odgovoru!

Naime, koliko love mislim uložiti - što manje!
Klima mi bi služila samo za hlađenje a ne i za grijanje - grijanje je riješeno.

Kroz koliko vremena se otprilike isplati inverter?
Koju klimu? Mogu kupiti LG, Samsung, Daewoo, Vaillant, a ostalo potražiti u trgovinama. Pitanje je sad koju????

Samsung 2000k
Panasonic 4000k
To su cijene koje znam Panasonic je vrhunska, a LG je bolja od Samsunga. Daewoo je previše bućan.

Za koliko se vremena isplati inverter neznam. To ovisi od toga koliko radi. Npr klima od 3,5kw potroši 1,2kw struje na sat a inverter oko 900w i to kad radi punom snagom inaće i manje.
Ove gore cijene su bez montaže koja dođe 1000 - 1200k.
Koji si grad?

mar23
22.05.2004., 22:23
Iz Varaždina sam ali često odlazim u Zagreb tak da mogu i tam kupiti ako je povoljnije. A ti?

Mort
22.05.2004., 22:43
mar23 kaže:
Iz Varaždina sam ali često odlazim u Zagreb tak da mogu i tam kupiti ako je povoljnije. A ti?

Nemogu ti pomoć. Iz Splita sam.

Lee Champa
24.05.2004., 05:51
Pozdrav
Klima nije stvar koja se kupuje svaki dan.
Ono da želiš najeftiniju zaboravi- u konačnici te dođe daleko skuplje.
Kupi nešta pošteno i tiho.

rovad
15.06.2004., 12:50
Kompa,

ja sam ugradio dvije klime MITSUBISHI u kuću lani. na njih se hladim i grijem u prelazbom periodu. Izuzetno su kvalitetne i tihe. Imaju odvlaživanje, hlađenje i grijanje te dizalicu topline (Rekuperator). Ugradio mi ih je FANTOM servis i da ih pohvalim sve su tako uredno napravili da sam ostao paffff.

Oni su iz Zgareba ali rade po cijeloj RH. AKo te zanima, piši pa ti javim kontakt broj.

Sretno.

Mort
17.06.2004., 01:00
Ah, te reklame.:flop:

Mariaaa
22.06.2004., 16:42
Tko servisira Samsung klime u Zadru? Treba mi za kompletno čišćenje unutarnjih jedinica, rastavljanje i sprejanje onim sprejem, jer se trebam riješiti gljivica koje su unutra.

Lee Champa
23.06.2004., 05:31
Servisira ih servis za klime. Samsung je najobićnija klima. Možeš to i sama.

Mariaaa
23.06.2004., 05:37
Sama? Evo, baš sam je rastavila na proste faktore. Kako ću je sad sastavit ?Da probam stetoskopom jel diše ?:B :B :B

rovad
23.06.2004., 07:32
Mali savjet.

Održavanje klima uređaja ne zahtjeva nužno servisera, osim ako je vanjska jedinica postavljena na teško dostupno mjesto (fasada stambene zgrade, krov...). Ja sam to riješio tako da sam od glavnog distributera za RH kupio pjenu za čišćenje (koncentrat) FOMA-A-COIL i sada imam kemije za nekoliko godina. Firma se zove MILOC d.o.o. iz Bjelovara i poslali su mi paket poštom. (480 kn) www.miloc-hr.com .

Unutarnja se jedenici otvori, opere filter vodom, a isparivači se samo pošpricaju kemijom. Nije potrebno ispirati ako isparivači nisu začepljeni. Inače je cijena servisa po jedinici cca 500 kn, no ako klima hladi i grije normalno onda nije nužno zvati servis. Jedino ako ne radi kako treba onda treba pregledati stanje freona i ako nedostaje nije dosta samo dopuniti što serviseri vole napraviti, već i ustanoviti gdje pušta. Najbolji pokazatelj da nedostaje plina je smrzavanje ventila na izlazu iz vanjske jedinice. Eko freon nije dovoljno dopuniti već treba izvakumirati sistem i napuniti novim plinom jer komponente eko freona isparavaju različiti te nije moguće dopuniti sistem. R 22 freon koji je još uvijek najzastupljeniji može se dopunjavati. Ako vidite negdje masne tragove na instalaciji to je mjesto propuštanja freona i potrebno je odmah zvati servis jer ako nedostaje freon kompresor koji je ujedno i najskuplji dio klime može otkazati (pregoriti).

Nadam se da sam bio od pomoći. A da pri radovima na čišćenju potrebno je isključiti klimu iz struje, OBAVEVEZNO.

Sretno

Mariaaa
23.06.2004., 07:57
Unutarnja jedinica , kad se skine maska, ima po sebi nakupine gljivica i koječega još što smrdi na plijesan i osjeća se u toj prostoriji. kako je ta rotirajuća rešetka nedostupna, a probala sam to strugati dugačkim tankim kistom, mislim da bi se ipak jedino moglo riješiti rastavljanjem i pranjem tog dijela, te sprejanjem cijele unutarnje površine, koja je kod Samsung klime nedostupna zbog jedne rešetke. Vanjski filter na maski i samu masku perem redovno.
Eto, a bio mi neki majstor, slobodni strijelac, koji nije znao rastaviti tu klimu.
Zato tražim tko u Zadru ima ovlašteni servis, jer sam je kupila prije tri godine u predstavništvu splitskog "Robex"-a u Zadru kojeg više nema, a kad sam ih nazvala su me otkačili na telefon i rekli da će možda ovih dana njihov majstor dolaziti u Zadar, itd... sve u svemu , nakon par telefonskih razgovora, svatila sam da od njih ništa.
Onda sam zvala generalnog zastupnika u Zagrebu, Europatrade, koji su mi rekli da ne mogu oni ništa, da zovem privatno majstora i dali mi njegov broj .... toliko o preporuci za kupnju Samsung klime. Dotični majstor je oprao vanjske maske i filtere i rekao da nezna rastavit klimu i očistit nakupine koje smetaju normalnom radu.
Dakle, lipi moji, NE kupujte Samsung klimu , jer reklamiraju pet godina garancije i ostale gluposti , a ako OVLAŠTENI SERVISER ne servisira klimu nakon prve godine , GARANCIJA NE VRIJEDI.
Dakle, splitski Robex je učinio sve da anulira tu garanciju.
Čišćenje se plaća posebno , to nije problem, al tražim tko OVLAŠTENI servis koji valjda zna kako rastavit tu klimu .
UF . Jesam se natipkala.... ;)))))

rovad
23.06.2004., 10:03
Izgleda da je fakat tvoja klima zapuštena. Nemam nkog tko bi ti bio kontakt u Zadru ali nazovi mog servisera, pozovi se na Davora. 098/212668 Fantom d.o.o. Boris Senjak i možda ti on može pomoći. Javi kako je prošlo.

Mort
24.06.2004., 04:26
rovad kaže:
Mali savjet.

Održavanje klima uređaja ne zahtjeva nužno servisera, osim ako je vanjska jedinica postavljena na teško dostupno mjesto (fasada stambene zgrade, krov...). Ja sam to riješio tako da sam od glavnog distributera za RH kupio pjenu za čišćenje (koncentrat) FOMA-A-COIL i sada imam kemije za nekoliko godina. Firma se zove MILOC d.o.o. iz Bjelovara i poslali su mi paket poštom. (480 kn) www.miloc-hr.com .

Unutarnja se jedenici otvori, opere filter vodom, a isparivači se samo pošpricaju kemijom. Nije potrebno ispirati ako isparivači nisu začepljeni. Inače je cijena servisa po jedinici cca 500 kn, no ako klima hladi i grije normalno onda nije nužno zvati servis. Jedino ako ne radi kako treba onda treba pregledati stanje freona i ako nedostaje nije dosta samo dopuniti što serviseri vole napraviti, već i ustanoviti gdje pušta. Najbolji pokazatelj da nedostaje plina je smrzavanje ventila na izlazu iz vanjske jedinice. Eko freon nije dovoljno dopuniti već treba izvakumirati sistem i napuniti novim plinom jer komponente eko freona isparavaju različiti te nije moguće dopuniti sistem. R 22 freon koji je još uvijek najzastupljeniji može se dopunjavati. Ako vidite negdje masne tragove na instalaciji to je mjesto propuštanja freona i potrebno je odmah zvati servis jer ako nedostaje freon kompresor koji je ujedno i najskuplji dio klime može otkazati (pregoriti).

Nadam se da sam bio od pomoći. A da pri radovima na čišćenju potrebno je isključiti klimu iz struje, OBAVEVEZNO.

Sretno Da, a kako će očistiti turbinu? Ona se najviše i zaprlja.

Mort
24.06.2004., 04:45
Mariaaa kaže:
Unutarnja jedinica , kad se skine maska, ima po sebi nakupine gljivica i koječega još što smrdi na plijesan i osjeća se u toj prostoriji. kako je ta rotirajuća rešetka nedostupna, a probala sam to strugati dugačkim tankim kistom, mislim da bi se ipak jedino moglo riješiti rastavljanjem i pranjem tog dijela, te sprejanjem cijele unutarnje površine, koja je kod Samsung klime nedostupna zbog jedne rešetke. Vanjski filter na maski i samu masku perem redovno.
Eto, a bio mi neki majstor, slobodni strijelac, koji nije znao rastaviti tu klimu.
Zato tražim tko u Zadru ima ovlašteni servis, jer sam je kupila prije tri godine u predstavništvu splitskog "Robex"-a u Zadru kojeg više nema, a kad sam ih nazvala su me otkačili na telefon i rekli da će možda ovih dana njihov majstor dolaziti u Zadar, itd... sve u svemu , nakon par telefonskih razgovora, svatila sam da od njih ništa.
Onda sam zvala generalnog zastupnika u Zagrebu, Europatrade, koji su mi rekli da ne mogu oni ništa, da zovem privatno majstora i dali mi njegov broj .... toliko o preporuci za kupnju Samsung klime. Dotični majstor je oprao vanjske maske i filtere i rekao da nezna rastavit klimu i očistit nakupine koje smetaju normalnom radu.
Dakle, lipi moji, NE kupujte Samsung klimu , jer reklamiraju pet godina garancije i ostale gluposti , a ako OVLAŠTENI SERVISER ne servisira klimu nakon prve godine , GARANCIJA NE VRIJEDI.
Dakle, splitski Robex je učinio sve da anulira tu garanciju.
Čišćenje se plaća posebno , to nije problem, al tražim tko OVLAŠTENI servis koji valjda zna kako rastavit tu klimu .
UF . Jesam se natipkala.... ;)))))

Jak neki majstor nezna rastaviti samsung.:rolleyes:
Robex ti je samo dućan di prodaju klime i tehniku i ni slučajno nemoj njih zvat da ti bilo šta popravljaju. Znam nekoliko ljudi koji su nosili mobitele kupljene u njih na popravak (Samsug) i niti su popravili, niti vratili, kažu da se to nemože popraviti.
Za Robex klime montira Vertron - to su oni dućan odma do njih, ali za njihov servis ćeš se načekat jer je sad sezona a i nemaju konta da idu radi jednog servisa u Zadar. Ali ako su ti oni je montirali ani će ti doć 2 god. nakon montaže na redovni servis (200k) i produživanja garancije na još jednu godinu i tako možeš produživati garanciju do 5 god..

nivle
24.06.2004., 04:55
mort kazes koliko para toliko i muzike (sta je i logicno )
ja sam uzela qvadro klimu i reci mi ima li sanse da mi potraje bar dva lita :rolleyes:

rovad
24.06.2004., 08:42
Mort kaže:
Da, a kako će očistiti turbinu? Ona se najviše i zaprlja.

Ja sam to rješio minivošem. No ako to nije moguće iz tehničkih razloga pomoći će navedena pjena i obična prskalica u koju se stavi voda. Dobro je prethodno nježno usisati sve dijelove kako nebi prašina napravila još veću kaljužu. Čišćenje i nije tako problematično ako se redovito radi.

Klime koje imaju i grijenja, kada su na grijanju kondenzira vanjski isparivač te kondenzat ispire pjenu koja se prethodno nanese prskalicom, Zatim se prebaci na hlađenje i ponovi proces sa unutarnjom jedinicom. Pri špricanju pjene obavezno se isključuje napon ako je klima uštekana u utičnicu. ako je direktno spojena onda se mora isključiti na osiguraču.

U svakom slučaju ako niste sam svoj majstor preporučam servisera. Siher je siher. :)

Pozdrav

Mort
25.06.2004., 23:16
nivle kaže:
mort kazes koliko para toliko i muzike (sta je i logicno )
ja sam uzela qvadro klimu i reci mi ima li sanse da mi potraje bar dva lita :rolleyes:
To ti nemogu reči. Nadam se. Nije to neka kvaliteta ali ako ćeš je koristiti samo za hlađenje vjerujem da će i duže. Svak klima će ohladiti, problem je grijanje. Kod tih jeftinijih klima bit je u buci, i kvaliteti ispuha, te čistoći zraka koji ispuhuju jer je slabije napravljen isparivać tj. onaj dio u unutrašnjoj jedinici koji hladi - grije i filterima. Filtere obavezno što ćešće čistiti.

Mort
25.06.2004., 23:25
rovad kaže:
Ja sam to rješio minivošem. No ako to nije moguće iz tehničkih razloga pomoći će navedena pjena i obična prskalica u koju se stavi voda. Dobro je prethodno nježno usisati sve dijelove kako nebi prašina napravila još veću kaljužu. Čišćenje i nije tako problematično ako se redovito radi.

Klime koje imaju i grijenja, kada su na grijanju kondenzira vanjski isparivač te kondenzat ispire pjenu koja se prethodno nanese prskalicom, Zatim se prebaci na hlađenje i ponovi proces sa unutarnjom jedinicom. Pri špricanju pjene obavezno se isključuje napon ako je klima uštekana u utičnicu. ako je direktno spojena onda se mora isključiti na osiguraču.

U svakom slučaju ako niste sam svoj majstor preporučam servisera. Siher je siher. :)

Pozdrav

Krivo si me svatio. Znam kako se čisti međutim mislio sam na Mariaaanu i ostale koji neznaju rastaviti unutrašnju jedinicu a to se i nepreporučuje nestručnim osobama. Nakon što je rastavim prvo poprskam sve djelove sredstvom za pranje (uvjek zaboravim ime) a ako je puno prljava koristim Renevz te nako 10tak min. isperem minivošem. Nikad ne usisavam jer nije potreba minivoš sasvim dobro očisti i nema kaljuže. Vanjsku čistim samo ako je jako zaprljana i puna lišća jer ona se manje zaprlja. Isto je treba rastaviti i zaštititi elektroniku da se nesmoći.:W

Mariaaa
10.07.2004., 18:01
Evo, sve je riješeno :

Prvo sam poslala ljuti email Europatrade-u kao generalnom za Samsung u Hrvatskoj, te Robex-u u Split. Odgovorili su mi i ispričavali se zbog prasca Dujmovića iz Splita koji je u ime Robexa klimu montirao, ali nije htio doći u Zadar na servis i čišćenje. Dali su mi broj firme Vertron d.o.o Split koji su u toku tjedna poslali dečke, rastavili su unutarnje jedinice na proste faktore, očistili, posprejali, ispitali vanjsku jedinicu i prekontrolirali plin. Sve skupa je trajalo dva sata i uzeli su 200kn po jedinici, odnosno 400 kn ukupno.Rekli da je klima u odličnom stanju, i sve u redu.

Samo da ne zaboravim, ako je netko iz Zadra, NEMOJTE zvati privatnog servisera Štefančić Borisa 098/330895. To je taj tip kojeg je lani preporučio telefonom čovjek iz Europatradea. Dakle, tip je došao , oprao vanjsku masku, NIJE MU SE DALO ili NIJE ZNAO rastavit unutarnju jedinicu, prodavao maglu kako se to ne radi, naplatio 250 kn i otišao hvaleći LG klime koje on prodaje u Zadru. Dakle - svašta.

Eto - odiseja se završila. klime predu ko pčelice - ne izlazim vani do jeseni ! Hvala svima na savjetima.:eek:

FEX
23.05.2007., 17:27
Funkcija odvlaživanja na klima uređaju me zanima...mislim znam čemu služi ali malo više o toj funkciji..tj. koja je razlika između odvlaživana i hlađenja jer kad upalim odvlaživanje isto fino rashladi..ako netko zna na kojem principu radi i dali se isplati to paliti ili radije hlađenje Hvala

mfcc
23.05.2007., 19:13
Funkcija odvlaživanja na klima uređaju me zanima...mislim znam čemu služi ali malo više o toj funkciji..tj. koja je razlika između odvlaživana i hlađenja jer kad upalim odvlaživanje isto fino rashladi..ako netko zna na kojem principu radi i dali se isplati to paliti ili radije hlađenje Hvala

U pravilu split klime ti imaju duple registre (isparivace). Jedan koji sluzi za hlađenje a drugi koji sluzi za odvlazivanje. Kako koji radi regulira ventil u njoj (regulira protok freona). Međutim upitno je to odvlazivanje jer ti nigdje na njima nemozes podesiti zeljenu (set point) vrijednost vlage.A i niti ti igdje ta klima prikazuje trenutnu vrijednost vlage u prostoriji. Naime takve klime skidaju vlagu ali nigdje nemamo podatak o njoj, sto nije slucaj sa velikim klima sustavama. Valga u prostorijama gdje borave ljudi trebala bi iznositi od 50-55%rH i pri takvoj vlazi ljudi se najbolje osjecaju. Znaci split sistemi skidaju vlagu (curenje kondenzata iz odvoda za kondenzat) ali nitko nezna kolika je trenutna vrijednost te iste vlage u prostoriji. Nevalja ako je ima previse (teze disanje i los osjecaj ugode) niti ako je ima premalo (suhi zrak ostecuje sluznicu). Takve klime bi trebale imati mogucnost dogrijavana (kao kod velikih sistema), sto znaci ako skidate vlagu pomocu vece kolicine freona tada pada i temp. u prosroriji ispod zeljene vrijednosti a to svakako ne zelimo, i u tome slucaju trebao bi se ukljuciti dogrijac i zagrijati zrak u prostoriji na zeljenu vrijednost (set point). Međutim split sistemi nemaju takvu mogucnost.

mfcc
23.05.2007., 19:13

U pravilu split klime ti imaju duple registre (isparivace). Jedan koji sluzi za hlađenje a drugi koji sluzi za odvlazivanje. Kako koji radi regulira ventil u njoj (regulira protok freona). Međutim upitno je to odvlazivanje jer ti nigdje na njima nemozes podesiti zeljenu (set point) vrijednost vlage.A i niti ti igdje ta klima prikazuje trenutnu vrijednost vlage u prostoriji. Naime takve klime skidaju vlagu ali nigdje nemamo podatak o njoj, sto nije slucaj sa velikim klima sustavama. Valga u prostorijama gdje borave ljudi trebala bi iznositi od 50-55%rH i pri takvoj vlazi ljudi se najbolje osjecaju. Znaci split sistemi skidaju vlagu (curenje kondenzata iz odvoda za kondenzat) ali nitko nezna kolika je trenutna vrijednost te iste vlage u prostoriji. Nevalja ako je ima previse (teze disanje i los osjecaj ugode) niti ako je ima premalo (suhi zrak ostecuje sluznicu). Takve klime bi trebale imati mogucnost dogrijavana (kao kod velikih sistema), sto znaci ako skidate vlagu pomocu vece kolicine freona tada pada i temp. u prosroriji ispod zeljene vrijednosti a to svakako ne zelimo, i u tome slucaju trebao bi se ukljuciti dogrijac i zagrijati zrak u prostoriji na zeljenu vrijednost (set point). Međutim split sistemi nemaju takvu mogucnost.

FEX
23.05.2007., 20:29
pa da ne podešavas vrijednost vlage nego temperaturu.zato mi je čudno što možeš podesit temperaturu i jačinu puhanja i onda koja je razlika između tog odvlaživanja i hlađenja, kad se i na jednoj i drugoj opciji može podešavat temperatura.. inače imam panasonic klimu sa grijanjem 3,6 kw/3,8 kw
ajd kužio bi da ima pod opcijom odvlaživanje samo da ju uključiš pa da ona ima neke automatske postavke al zbunjuje me šta ti možes podesavat i temp. i jačinu puhanja...

puger
23.05.2007., 21:10
na vecini jeftinih klima nema nikakve razlike osim ako stavis vent na automatskoj brzini onda se on vrti na najmanjoj

Edgar
23.05.2007., 22:32
ja imam haier s odvlaživanjem, koristio to odvlaživanje i ne primjeith neku razliku u odnosu na smao hlađenje

isto me čudilo što se da naštelati puhanje i temp

ali stvarno skida vlagu, imam sobni termometar koji prikazuje i vlagu,pa znam

inače, mfc, imam dopis od vleuxa u kojem tvrde da je preporučena vlažnost zraka 40%

Lee Champa
24.05.2007., 11:25
Vlaga u zraku ovisi najprije o temperaturi i onda o tlaku.
Odokativno preporućuju snižavanje temp do 6 C i u toj granici vlaga se kreće pod "UGODNO".
Mjerite vlagu u prostoriji kad poćinje raditi klima i nakon sat-dva.:top:

mfcc
24.05.2007., 13:42
Kao sto rekoh split sistemi ce odlaziti tj skinuti vlagu u prostoriji (sto se vidi na odvodu kondenzata) ali vi nikada neznate na koliko ju je on skinuo. Vlaga u prostorijama gdje covjek boravi nebi smijela ici ispod 40% rH, ali najugodnije se covjkek osjeca kod 50% rH i to je standard svugdje u svijetu. Zasto nesmije ici ispod 40% rH? Iz razkiga sto se onda covjeku susi sluznica a to je pogubno za zdravlje. Po zimi kod radijatorskog grijanja se to najbolje osjeti pa je onda pozeljno ovlazivanje. Znaci po ljeti uvjek skidamo vlagu dok po zimi trebamo zraku dodati vlagu do vec navedenog iznosa. Kompletna i najbolja klimatizacije bi bila kad bi ti split sistemi imali osim finkcije odlazivanja i dogrijavanje jer se onda nebi kod odvlazivanja temp. prostorije spustala ispod zeljene vriejdnosti ali na zalost takvi sistemo to nemaju. Pa je to mana takvih klima. Isto to vazi i za zimu kad zrak treba ovlazivati a kao sto sam vec naveo split sistemi isto nemaju tu funkciju koju imaju veliki sistemi klimatizacije i zato su oni puno bolji u ucinkovitiji nego split. Međutim takvi sistemi imaju manu a to je cijena koja je astronomska u usporedbi sa split.
Klimatizirati znaci tretirati zrak a to je osim temperature, imati kontrolu nad vlagom i tlakom istoga. Split sistemi mogu samo regulirati temp. i snizavati vlagu, ostalo propada velikim sistemima.
Eto male skole teortije klimatizacije. :)

Edgar
24.05.2007., 22:02
Vlaga u zraku ovisi najprije o temperaturi i onda o tlaku.
Odokativno preporućuju snižavanje temp do 6 C i u toj granici vlaga se kreće pod "UGODNO".
Mjerite vlagu u prostoriji kad poćinje raditi klima i nakon sat-dva.:top:

fulao sam malo, nije 40% već 45% pri sobnoj temp. od 20C

mfcc
25.05.2007., 14:01
fulao sam malo, nije 40% već 45% pri sobnoj temp. od 20C

Standardi za temp. u poslovnim prostorima su za zimu 22°C i 50% rH, dok po ljeti temp. u prostorima bi trebala biti 24-25°C uz 50% rH. To su standardi za europu dok je to u americi za ljeto 20-22°C uz vlagu od 50% rH. Odstupanje vlage sto se tice ugodnosti ljudi moze biti +/- 5% rH. A to je onda ono sto si ti naveo maloprije.

zakov
14.12.2007., 07:55
Radi se o klimi staroj 2 godine Tadiran GTM-12h 3,5 Kw navodno neka jeftinija inačica Carrier (uvoznik za RH je bila firma iz ZG-a "kolnea" ili tako nešto i više se ne uvoze ni prodaju )Naime daljinski je "stradao " na peći i otopio se do neupotrebljivosti a izgleda da je i sama klima sad neupotrebljiva .Nadao sam se da postoje neki univerzalni daljinci poput TV ali izgleda da nema od toga ništa (ili se ne proizvode ili je to prekomplicirani ili je neisplativo wtf?..) evo okrečem se elektronici i pitam za rješenje problema bilo da se snimi kod ili premosti ili možda znate ima li koje groblje klima di bi to moga naći ,trenutno mi se ne kupuje nova klima renomiranog proizvođača ...

Postao ovo i na elektronici..a možda neko i ovdje ima rješenje .

Kotrlj !

marijan_e
14.12.2007., 09:17
Pa zar nemaš na samoj klimi neke komande,moja LG ima ispod poklopca samo jedan prekidač kojim se upravlja(piše u uputstvu kako) pa vidi da i ti to nemaš

mfcc
14.12.2007., 13:18
Nekada su za Tadiram klime zastupnici bili firma Kolnoa. Bilo bi dobro da njih priupitaš ko je sada zastupnik/uvoznik ili tko sada servisira Tadiram klime.
Inače svaka klima bi trebala imati i manualne komande, obično su smještene negdje u gornjem ili doljnjem uglu unutarnje jedinice i pokrivene poklopcem.
Uglavnom te komande mogu izvršavati samo osnovne funkcije, nikako vremenki program.

puger
16.12.2007., 20:25
http://www.elmatis.hr/ponuda_upravljaci.html
http://www.elmatis.hr/slike/ponuda/upravljaci/DU/klima.jpg
http://www.chipoteka.hr/
http://www.tevetron.hr/
za univerzalne

a tadiran sada radi
tadi klima tarska 1 dubrava darko strahonija

griottta
14.01.2008., 23:01
u čipoteci imaju univerzalne za klime

baylaner
05.12.2008., 18:27
bok ljudi imam vec tri g.klima uredjaj,prosli vikend sam bio na moru tocnije viru vanjska tem.je bila izmedju 7-11.stupnjeva.klima mi je radila cijelu noc te sam drugi dan primjetio da mi oko vanjske jedinice se nalovilo inje ili ti led.sto mi je radit. hvala na pomoci.

mfcc
05.12.2008., 23:16
bok ljudi imam vec tri g.klima uredjaj,prosli vikend sam bio na moru tocnije viru vanjska tem.je bila izmedju 7-11.stupnjeva.klima mi je radila cijelu noc te sam drugi dan primjetio da mi oko vanjske jedinice se nalovilo inje ili ti led.sto mi je radit. hvala na pomoci.

Zaledila vam se vanjska jedinica iz razloga što je vani taj dan sigurno bilo dosta vlažno (preko 60%rH). To je normalna pojava kada se po zimi mislite grijati na klimu a vani je velika vlaga iako je temp. bila par stupnjeva iznad 0.
Trebate samo provjeriti dali vam kod zaleđivanja vanjske jedinice ona ide u "DEFROST",tj odleđivanje. To odleđivanje vam traje nekih 3-4 minite za koje vrijeme unutarnja jedinica prestaje grijati. Nakod defrosta unutarnja jedinica ponovo bi trebala početi sa grijanjem. Ako vam vaša klima sve gore navedeno obavlja, znajte da vam radi ispravno i nemate se čega bojati.

baylaner
06.12.2008., 14:07
hvala na lijepom objasnjenju ali mi se cini da mi klima ne ide u defrost jer ako sam dobro razumio da to radi onda se vanjska jedinica nebi trebala ledit ili.

moja-kucica
06.12.2008., 14:11
hvala na lijepom objasnjenju ali mi se cini da mi klima ne ide u defrost jer ako sam dobro razumio da to radi onda se vanjska jedinica nebi trebala ledit ili.

ne nego kad ide u defrost onda se odledjuje...
to je skroz normalan pojava..moja je sva u ledu i radila je prosle godine na -9.
jednostavno plin je toliko hladan da je vanjski zrak toplije od njega (cak i kad je vanjska ispod 0) da se jednostavno taj vanjski zrak kondenzira na cijevima i mrzne na njima jer su cijevi debelo ispod 0...
kad se tog leda skupi klima ode u defrost i odledi ga...

ZlatkoZD
21.07.2009., 19:56
Mislim da se malo previse pretjeruje o zahtjevnosti montaze!
Mozda to potenciraju profi monteri da nebi izgubili zaradu :mig:
Ja sam montirao sam klimu bez ikakvog problema, samo sam alat za sirenje bakrenih cijevi posudio! A vakumirao nisam nego sam samo onu tanju cijev malo otpustio a zatim na debljoj cijevi lagano pustio plin jedno 5 - 6 sekundi i onda pritegao cijev! Ispravnost sam provjerio sa obicnim sredstvom za pranje sudja s kojom sam na spojeve obilno nanio pjenu. Mislim da je cjena montaze bezobrazno pretjerana i zato sam se odlucio sam postavitii!!!:mad:

glupko
21.07.2009., 22:01
Ja sam montirao sam klimu bez ikakvog problema, samo sam alat za sirenje bakrenih cijevi posudio! A vakumirao nisam nego sam samo onu tanju cijev malo otpustio a zatim na debljoj cijevi lagano pustio plin jedno 5 - 6 sekundi i onda pritegao cijev! Ispravnost sam provjerio sa obicnim sredstvom za pranje sudja s kojom sam na spojeve obilno nanio pjenu. Mislim da je cjena montaze bezobrazno pretjerana i zato sam se odlucio sam postavitii!!!:mad:

I baš zato se nadam da ćeš zvati vrlo brzo nekoga od "bezobrazno skupih servisera" i da će te oderati k'o vuk magare kad ti klima stane:top::kava:

šumarko
22.07.2009., 20:52

Neznam o kojoj cijeni govoriš ali dobro,da bi mogao postavljati klima uređaje prvo moraš imati licencu ministarstva zatim mišljenje o mjestu postavljanja vanjske jedinice od lokalne uprave.Da si to sve zadovoljio vjerojatno bi znao da je puštanje plina zakonom zabranjeno i strogo kažnjivo a osim toga i štetno za rad kompresora jer se tom prilikom stvara kondenzat na cijevi zbog plina koji pod pritiskom izlazi u atmosferu pa ona kapljica smrznute vode oštečuje kompresor.A vakumirao nisi jer neznaš i nemaš alat i spojevi se ne ispituju sa pjenom itd,itd

glupko
22.07.2009., 22:36
Ne vrijedi ti trošiti riječi na takve koji sve znaju jer kad tad će doći moleći nas "bezobrazno skupe" , "neuke" i "lijene" da riješimo sranja koja su si sami priredili a za njih nemaju niti škole niti znanja nego se samo prave važni (da ne kažem preseravaju se i prodaju "pamet" drugima , koji još manje znaju i nasjedaju takovima!

klinci4
22.07.2009., 23:02
a i nisu svi tako bezobrazno skupi barem ne ovdje kod mene u gradu (Vk) a ko zna koja je klima sa kojim plinom nisu sve punjene sa eko plinom

anita
23.07.2009., 15:20
Toshiba, stara 7 godina. Čišćena prošle godine. Vanjsku jedinicu nisu niti pipnuli. Već tada se vidjelo da na vanjskoj jedinici, na ventilima (tamo gdje dolaze crijeva iz unutarnje jedinice, ako sam dobro snimila) dolazi do kondenzacije. Pitala sam servisere zašto tamo kaplje voda, a oni mi odgovorili da je to znak da ima dovoljno plina. Međutim, ja to ne vidim na drugim klimama. Ove godine klima jako slabo hladi. Stavim je na 17 stupnjeva da bi se nešto osjetilo. Je li ta kondenzacija u redu i što raditi s klimom kad prestane hladiti kako treba. Znam, zvati majstore, ali kakav me trošak čeka?

klinci4
23.07.2009., 17:20
Toshiba, stara 7 godina. Čišćena prošle godine. Vanjsku jedinicu nisu niti pipnuli. Već tada se vidjelo da na vanjskoj jedinici, na ventilima (tamo gdje dolaze crijeva iz unutarnje jedinice, ako sam dobro snimila) dolazi do kondenzacije. Pitala sam servisere zašto tamo kaplje voda, a oni mi odgovorili da je to znak da ima dovoljno plina. Međutim, ja to ne vidim na drugim klimama. Ove godine klima jako slabo hladi. Stavim je na 17 stupnjeva da bi se nešto osjetilo. Je li ta kondenzacija u redu i što raditi s klimom kad prestane hladiti kako treba. Znam, zvati majstore, ali kakav me trošak čeka?
sve dok ne vidiš da su ti ventili zaleđeni sa klimom je sve u redu, što se tiće pirenja i hlađenje to je ipak toshiba odi samo očisti saće na vanjskoj sa zadnje strane klime i očisti nutarnji filter a ako ti je sve to čisto onda ti je turbina prljava do zla boga pa moraš zvati majstora. Ako majstori budu imali vremena pa ti na zidu očiste turbinu proći češ vjerojatno malo jeftinije ili reskiraj za veliki servis jedno 400 kuna i riješen problem. Drugo ti nema što biti ako ti rade i vanjska i nutarnja jedinica već je samo prljava.

ssm
24.07.2009., 08:17
Evo da podijelim neka iskustva...

Klime imam već godinama i podosta sam naučio o njima, a potvrdu naučenog vidim i ovdje u postovima nekih znalaca (mfcc, puger i drugi) i hvala im što svoje znanje i iskustvo ipak dijele sa drugima. Nažalost, moram reći da kod današnjih "masovnih instalatera" prevladava veliko neznanje o elementarnim stvarima. Jasno mi je da gazde traže što jeftiniju radnu snagu i u principu neko znanje za izbušiti par rupa na zidu i pospajati cijevi i nije neka nauka. Ipak, i to treba znati i htjeti napraviti dobro (ne podcjenjujem ničiji rad) kao npr. i veš mašinu.

Sa održavanjem je ista priča. Nažalost, radi produljenog jamstva "prisiljeni" ste raditi godišnje servise kod onoga tko vam je klimu instalirao. Uglavnom je to pranje filtera i špricanje isparivača nekim dezinfekcijskim sredstvom i za to vam uzmu 300-500 kn. A nakon toga često ostaju neugodni mirisi i slično jer to nije dovoljno.
Godišnje održavanje klime nije posao od 10 minuta, a evo i zašto. Nezadovoljan uslugom servisera odlučih sam očistiti unutarnju jedinicu i potroših 2 sata !!!

1. Isključio klimu iz struje
2. Skinuo poklopac, filtere, prednju masku koja prekriva isparivač i tavu za odvod kondenzata.
3. Skinuo sklop tave i usmjerivača zraka
4. Na zid oko klime naljepio komad najlona i usmjerio ga u kantu u svrhu zaštite zida i skupljanja sredstva za čišćenje i vode
5. Sredstvima koje sam naručio od već ovdje spominjane firme tretirao isparivač, turbinu, tavu, filtere, kućište
6. Isprao vodom pomoću niskotlačnog raspršivača , demontirane dijelove u kadi
7. Tretirao dezinfekcijskim sredstvom, stavio "tabletice" u tavu
8. Čekao da se sve dobro osuši
9. Sklopio
10 Uživam u ugodnoj atmosferi bez neugodnih mirisa... :)

Eto...mislim da bi se godišnje čišćenje trebalo ovako raditi, na početku i na kraju sezone hlađenja....

anita
24.07.2009., 12:00
sve dok ne vidiš da su ti ventili zaleđeni sa klimom je sve u redu, što se tiće pirenja i hlađenje to je ipak toshiba odi samo očisti saće na vanjskoj sa zadnje strane klime i očisti nutarnji filter a ako ti je sve to čisto onda ti je turbina prljava do zla boga pa moraš zvati majstora. Ako majstori budu imali vremena pa ti na zidu očiste turbinu proći češ vjerojatno malo jeftinije ili reskiraj za veliki servis jedno 400 kuna i riješen problem. Drugo ti nema što biti ako ti rade i vanjska i nutarnja jedinica već je samo prljava.

Hvala, ne zvuči prestrašno. Samo što sam ja i zadnji servis platila 400 kn, a kao što sam napisala, nisu niti pogledali vanjsku jedinicu.
Očito moram naći kvalitetan servis. Ovaj zadnji je bio Veka-ing jer su oni i postavljali.
Ako netko ima preporuke za servis Toshibe, neka molim javi.

klinci4
24.07.2009., 22:21
Evo da podijelim neka iskustva...

Klime imam već godinama i podosta sam naučio o njima, a potvrdu naučenog vidim i ovdje u postovima nekih znalaca (mfcc, puger i drugi) i hvala im što svoje znanje i iskustvo ipak dijele sa drugima. Nažalost, moram reći da kod današnjih "masovnih instalatera" prevladava veliko neznanje o elementarnim stvarima. Jasno mi je da gazde traže što jeftiniju radnu snagu i u principu neko znanje za izbušiti par rupa na zidu i pospajati cijevi i nije neka nauka. Ipak, i to treba znati i htjeti napraviti dobro (ne podcjenjujem ničiji rad) kao npr. i veš mašinu.

Sa održavanjem je ista priča. Nažalost, radi produljenog jamstva "prisiljeni" ste raditi godišnje servise kod onoga tko vam je klimu instalirao. Uglavnom je to pranje filtera i špricanje isparivača nekim dezinfekcijskim sredstvom i za to vam uzmu 300-500 kn. A nakon toga često ostaju neugodni mirisi i slično jer to nije dovoljno.
Godišnje održavanje klime nije posao od 10 minuta, a evo i zašto. Nezadovoljan uslugom servisera odlučih sam očistiti unutarnju jedinicu i potroših 2 sata !!!

1. Isključio klimu iz struje
2. Skinuo poklopac, filtere, prednju masku koja prekriva isparivač i tavu za odvod kondenzata.
3. Skinuo sklop tave i usmjerivača zraka
4. Na zid oko klime naljepio komad najlona i usmjerio ga u kantu u svrhu zaštite zida i skupljanja sredstva za čišćenje i vode
5. Sredstvima koje sam naručio od već ovdje spominjane firme tretirao isparivač, turbinu, tavu, filtere, kućište
6. Isprao vodom pomoću niskotlačnog raspršivača , demontirane dijelove u kadi
7. Tretirao dezinfekcijskim sredstvom, stavio "tabletice" u tavu
8. Čekao da se sve dobro osuši
9. Sklopio
10 Uživam u ugodnoj atmosferi bez neugodnih mirisa... :)

Eto...mislim da bi se godišnje čišćenje trebalo ovako raditi, na početku i na kraju sezone hlađenja....
to je malo previše samo za jednu sezonu hlađenja a tvoj posao na zidu bi trebao biti samo do saća nikakvo njihovo dizanje i savijanje bakrenih cijevi i šta ja znam.Dovoljan ti je mali servis čišćenjem filtera na nutarnjoji saća na vanjskoj provjera plina tj. pritiska u radu i odmaščivanje tj tretiranje antibakcerinom. Sve ostalo treba u veliki i to radiš po svom izboru kada imaš novaca jer se sve skida totalno rastavlja i čisti

klinci4
24.07.2009., 22:29
Hvala, ne zvuči prestrašno. Samo što sam ja i zadnji servis platila 400 kn, a kao što sam napisala, nisu niti pogledali vanjsku jedinicu.
Očito moram naći kvalitetan servis. Ovaj zadnji je bio Veka-ing jer su oni i postavljali.
Ako netko ima preporuke za servis Toshibe, neka molim javi.
servis kao servis pozovi bilo koga kada nije sezona i naravno gledaj da je jeftiniji jer je to bilo malo skupo. Kada ti dođe reci mu da ne hladi i ne istiskuje zrak kao prije, nemoj nasjesti na plin jer ti neće ništa napraviti a uzet će lovu

anita
25.07.2009., 13:16
servis kao servis pozovi bilo koga kada nije sezona i naravno gledaj da je jeftiniji jer je to bilo malo skupo. Kada ti dođe reci mu da ne hladi i ne istiskuje zrak kao prije, nemoj nasjesti na plin jer ti neće ništa napraviti a uzet će lovu

Hvala ti na savjetima. Na sreću, po ovim vrućinama smo na moru gdje nas bez problema hladi Midea.

ssm
26.07.2009., 08:07
to je malo previše samo za jednu sezonu hlađenja a tvoj posao na zidu bi trebao biti samo do saća nikakvo njihovo dizanje i savijanje bakrenih cijevi i šta ja znam.Dovoljan ti je mali servis čišćenjem filtera na nutarnjoji saća na vanjskoj provjera plina tj. pritiska u radu i odmaščivanje tj tretiranje antibakcerinom. Sve ostalo treba u veliki i to radiš po svom izboru kada imaš novaca jer se sve skida totalno rastavlja i čisti

Hm...nigdje nisam napisao da sam savijao bakrene cijevi jer za to nema potrebe a i ne bi se u to upuštao. "2 sata mi je trebalo jer ne radim to svaki dan a u to vrijeme je uključeno i vrijeme sušenja opranih dijelova. Prednje filtere perem vodom svakih 15 dana. Mali servis kako ti kažeš očito nije bio dovoljan kod mene ili je korišteno krivo dezinfekcijsko sredstvo jer je smard nakon njega bio još gori pa mi je serviser 3 godine put prodavao priču o demontiranju cijele klime, pranju u neznam čemu i to nakon dvije sezone rada.... Naravno da bi me taj zahvat koštao otprilika kao i nova klima.....

Htio sam reći da pravom, ozbiljnom iskusnom serviseru za to ne bi trebalo više od 1 sat ukupno. Špricanje "antibakcerinom" što god to bilo , provjera pritiska plina i uzimanje 300-500 kn za takav posao mi spada u kategoriju fušera koji sve nepravilnosti u radu klime rješavaju nadopunom plina, koja najvjerojatnije nije potrebna i neće riješiti problem, a onda slijedi "izgorio vam je kompresor".....nastavak priče naslućujete

matkoooo
14.09.2009., 17:51
mi nismo klimu čištili 7 godina, osim normalno filtera....
Nakon toga se je poćeo osiječati miris na kratko. kupio sam sprej kojim sam pošpricao filtre, on pusti pjenu koja nestane za 5 minuta zatim sam to isprao vodom.
onda sam skinuo poklopac od unutarnje jedinice koji se izvuće, i vanjske jedinice samo prednji poklopac, koji i nisam trebao...pošpricao sam sa destiliranom vodom isparivač to je ono metalno sa rebrima tankima u unutarnjoj i vanjskoj jedinici....to sam pustio sa stoji barem 10 minuta te sam isprao sa destiliranom vodom koju sam prskao u onoj pumpici za cvijeće, klimu sam pustio da se suši 2 sata te sam je onda upalio da radi ..sve je ok...

preporučam taj postupak raditi jednom godišnje u ljeti kada se klima prije osuši...

sprej kada se kupi ima barem za 3 upotrebe....

ako vam klima radi ispravno tj grije ili hladi nema potrebe niti gledati kompresor di je plin, niti da vam čačkaju po tome da ne naprave posla..

ssm
15.09.2009., 15:29
mi nismo klimu čištili 7 godina, osim normalno filtera....
Nakon toga se je poćeo osiječati miris na kratko. kupio sam sprej kojim sam pošpricao filtre, on pusti pjenu koja nestane za 5 minuta zatim sam to isprao vodom.
onda sam skinuo poklopac od unutarnje jedinice koji se izvuće, i vanjske jedinice samo prednji poklopac, koji i nisam trebao...pošpricao sam sa destiliranom vodom isparivač to je ono metalno sa rebrima tankima u unutarnjoj i vanjskoj jedinici....to sam pustio sa stoji barem 10 minuta te sam isprao sa destiliranom vodom koju sam prskao u onoj pumpici za cvijeće, klimu sam pustio da se suši 2 sata te sam je onda upalio da radi ..sve je ok...

preporučam taj postupak raditi jednom godišnje u ljeti kada se klima prije osuši...

sprej kada se kupi ima barem za 3 upotrebe....

ako vam klima radi ispravno tj grije ili hladi nema potrebe niti gledati kompresor di je plin, niti da vam čačkaju po tome da ne naprave posla..

Koji sprej koristiš , gdje si ga nabavio i po kojoj cijeni ? Možda je povoljnije od ovoga što sam ja koristio.

kandy7
25.09.2009., 02:57
pozdrav :)

zna li netko kako se skida prednji poklopac tj cijela prednja plastična maska sa Panasonic klima, jer mi je namjera očistiti klimu i izbjeći zvanje majstora, jer po vašim komentarima vidim da bi isto učinili kao i ja tj. poprskali i isprali :p

i gdje nabaviti niskotlačni raspršivač, za ova ostala sredstva znam da se mogu naručiti

hvala

ssm
25.09.2009., 07:40
pozdrav :)

zna li netko kako se skida prednji poklopac tj cijela prednja plastična maska sa Panasonic klima, jer mi je namjera očistiti klimu i izbjeći zvanje majstora, jer po vašim komentarima vidim da bi isto učinili kao i ja tj. poprskali i isprali :p

i gdje nabaviti niskotlačni raspršivač, za ova ostala sredstva znam da se mogu naručiti

hvala

Niskotlačni raspršivač ćeš naći u raznim Bau centrima ili trgovinama sa opremom za vrt/cvijeće. Obično kapaciteta 1-2 litre. Imaš i one većg volumena, tzv. vinogradarske ali mislim da ti to ipak ne treba u ovom slučaju.

kandy7
25.09.2009., 12:48
@ssm

hvala

da li znaš kako skinuti cijelu prednju masku sa panasonic klime jer u uputstvima ne piše :confused:

ssm
26.09.2009., 14:22
@ssm

hvala

da li znaš kako skinuti cijelu prednju masku sa panasonic klime jer u uputstvima ne piše :confused:

Ne, ipak ja nisam serviser. To ti zapravo ne spada u dio koji može/smije raditi korisnik sam pa ni nema u uputstvima. Probaj malo googlati, možda nađeš servisni manual.
Na mojoj klimi postoje 3 vijka dijelu ispod turbine / izlaza zraka (skriveni su poklopcima) i štiftovi na gornjem dijelu . Prije toga sam morao pažljivo odmaknuti senzor temperature da prilikom skidanja poklopca ne potrgam žice. E sad je slijedilo pažjlivo cimanje, potezanje... itd., poklopca lijevo/desno/gore/dolje da se ne potrgaju štiftovi i li poklopac i eto to je to. E da, kod mene poklopac drži jedan kraj tave za skupljanje kondenzata pa je i tu bilo pouvuci -potegni. Prvi put ide teško jer neznaš kako i na kojim mjestima se poklopac drži. Ako nisi vičan sklapanju/rasklapanju kojekakvih uređaja bolje da to ipak pepustiš serviseru jer ako ti nešto pukne bit će teško naći novo .... Ako ti klima nije jako prljava, možda je bolje da se time ne patiš.

kandy7
27.09.2009., 11:11
@ssm

i na mojoj imaju ti poklopci, baš sam se pitala čemu služe ;)
ti štifovi - da li su to plastični utori koji se obično stavljaju na svim sklapanjima: s jedne strane plastični utori a s druge sklopka ili vijci kao u slučaju klima ?

gdje se pomakne senzor temperature: desno ili prema gore, meni se čini da je on spojen s plastikom :confused:
u koju stranu se miče i da li se miče skupa s plastikom :ne zna: i pretpostavljam da se on ne smije prati

hvala na objašnjenju, ako ne bude išlo zovem servisera :)

klinci4
27.09.2009., 11:57
mani se ćorava posla ako ne znaš a kad pokidaš biti će ti vrag kriv ali evo sprijeda na dnu maske imaš plastične čepove i ispod njih vijke, to odšarafi potom vijak na poklopcu strujnih sklopova i otpoji senzor sa maske.Donji kraj maske povuci sebi i diži prema gore preko letvica i to ti je to

kandy7
27.09.2009., 13:55
mani se ćorava posla ako ne znaš a kad pokidaš biti će ti vrag kriv ali evo sprijeda na dnu maske imaš plastične čepove i ispod njih vijke, to odšarafi potom vijak na poklopcu strujnih sklopova i otpoji senzor sa maske.Donji kraj maske povuci sebi i diži prema gore preko letvica i to ti je to

ako nije problem

nisi objasnio gdje se nalazi vijak u svezi sa strujnim sklopovima, ove druge vijke vidim

i kako se odvaja senzor od maske, nekim klikom, pritiskom ili ...

ssm
27.09.2009., 14:01
ako nije problem

nisi objasnio gdje se nalazi vijak u svezi sa strujnim sklopovima, ove druge vijke vidim

i kako se odvaja senzor od maske, nekim klikom, pritiskom ili ...

Gle, na osnovu pitanja koje postavljaš, ipak mi se čini da je bolje da to prepustiš nekom serviseru jer kao što kaže klinci4 "....mani se ćorava posla ako ne znaš a kad pokidaš biti će ti vrag kriv ..."

Btw , jesi isključila klimu iz struje ???

kandy7
28.09.2009., 04:04
ne vjerujem da je komplicirano za objasniti gdje se nalazi poklopac strujnih sklopova :ne zna:

ssm
28.09.2009., 08:18
ne vjerujem da je komplicirano za objasniti gdje se nalazi poklopac strujnih sklopova :ne zna:

Pa ako ga ne vidiš nakon što si skinula prednju masku (tamo gdje ulazi zrak) onda vjerojatno i je. Kod mene se vidi iz aviona. Valjda vidiš kud idu žice od senzora temperature, ali ponavljam , nemam panasonic klimu i nisam serviser !!!
Nisi rekla da li si iskopčala struju ?

klinci4
28.09.2009., 08:29
ako ga ne vidiš kad digneš poklopac maske onda ti je sa desne strane klime u dnu i imaš jedan mali vijak a moj savjet ti je da ne drkaš po tome

kandy7
28.09.2009., 08:39
nisam klimu ni takla, zasad skupljam informacije pa kad mi bude jasno u teoriji idem na praksu :mig:

@ssm - naravno da ću isključit iz struje (ak' ne zaboravim :D) kad se odlučim prihvatiti samostalnog čišćenja

@ssm, @klinci4 - hvala na savjetima

kad sve rasklopim, očistim i sastavim napisat ću ovdje mali tutorijal o čišćenju klime sa slikama :lol: :top: :)

matkoooo
30.09.2009., 20:17
nema potrebe skidati cijelu prednju masku, dovoljno je dignuti plastiku i napraviti postupak koji sam prethodno naveo...

ssm
01.10.2009., 08:13
nema potrebe skidati cijelu prednju masku, dovoljno je dignuti plastiku i napraviti postupak koji sam prethodno naveo...

A koji sprej koristiš za to, gdje si ga i pošto nabavio ? Možda je jeftiniji i bolji od ovoga što ja koristim

stari1
03.08.2010., 20:28
Htjeo bih očistiti (ne samo filtere) klimu Panasonic CS/CU PW 12GKE unutarnju jedinicu,pa ako netko zna kako otvoriti poklopac.Ne vide se vijci niti čepići pod kojim bi bili vijci. Pretpostavljam da je onda na "klik"-kopče.Inače sam tehničke struke, tako da znam što radim,ali uvijek prihvačam savjet iskusnijih.
zahvaljujem

MMachéte
22.04.2011., 09:54
Jel moze pitanje :misli:

imam Valliant klimu , htio bih ju sam ocistiti , imam sprej za to.
dosao sam do ovoga
http://www.pohrani.com/t/2u/6V/eVwUMjF/p1090306.jpg (http://www.pohrani.com/?2u/6V/eVwUMjF/p1090306.jpg) http://www.pohrani.com/t/J/v5/32pJ3aCw/p1090307.jpg (http://www.pohrani.com/?J/v5/32pJ3aCw/p1090307.jpg)

moze li mi netko reci kako dalje rastaviti to? filtere sam izvadio i ocistio..

Hvala!

geronimo666
22.04.2011., 10:12
Jel moze pitanje :misli:

imam Valliant klimu , htio bih ju sam ocistiti , imam sprej za to.
dosao sam do ovoga
http://www.pohrani.com/t/2u/6V/eVwUMjF/p1090306.jpg (http://www.pohrani.com/?2u/6V/eVwUMjF/p1090306.jpg) http://www.pohrani.com/t/J/v5/32pJ3aCw/p1090307.jpg (http://www.pohrani.com/?J/v5/32pJ3aCw/p1090307.jpg)

moze li mi netko reci kako dalje rastaviti to? filtere sam izvadio i ocistio..

Hvala!

ja zadnjih par dan istrazujem isto kako to napraviti na mojoj 2 godine staroj electrolux (inverter) klimi. evo ti par linkova zanimljivih sto sam ih pronasao pa baci oko. u svakom slucaju koliko sam ja skuzio nebi trebao biti veliki problem to napraviti, ali ovisi koliko je klima zaprljana. u najmanju ruku preporuca se spricanje kompletnog isparivaca i filtera te rotora sa onim dezinfekcijskim sredstvima. (ja sam kupio jucer onaj neki famozni nano sprej (500ml, ~60kn). vidio sam po netu da bi trebalo skinuti komplet prednju masku, OBAVEZNO iskljuciti struju, pripaziti na otkacivanje senzora topline koji se valjda nalazi negdje na prednjoj strani maske. nakon toga valjda bi trebalo biti sve pristupno da se moze ocistiti. jedino mi nije jos jasno to oko te odvodne padele, ali valjda budem skuzio kad otvorim.
moram jos pregledat klimu u kakvom je stanju iznutra pa cu odluciti dali cu bas prati ili cu samo naspricati.
isto tako vidio sam da postoje one tablete za "padelu za odvod kondenzata" pa ako netko zna vise o tome neka napise jer bih mozda i to stavio (traje navodno 2 mjeseca jedna; cjena je nekih 100kn 10kom).

kako se ispire odvod kondenzata (znaci bas cijev). sta sibnete crijevo neko unutra i spricate (neznam jos u kakvom je stanju)?

evo linkovi:

http://www.youtube.com/watch?v=dP7QL6hpvyo

http://www.youtube.com/watch?v=20nkI-y0uU8

http://www.youtube.com/watch?v=PYT4FLZewlg

http://www.mbfrigo.hr/category/posebna-ponuda/sredstva-za-dezinfekciju/

http://www.nanoteh.info/nano-sredstva-za-ciscenje/nano-cistac-za-klima-uredaje

http://www.klimauredjaji.com/odrzavanje.do

http://degenia-velebitica.com.hr/ciscenje-klima-uredaja/

http://www.frigo-kor.hr/Saznajvi%C5%A1e/Odr%C5%BEavanjei%C4%8Di%C5%A1%C4%87enjeklimaure%C4 %91aja/tabid/1030/Default.aspx

http://www.electrico.hr/klimaservis.html

stavim slike kad rastavim
pozdrav i javi rezultate ;-)

MMachéte
22.04.2011., 13:16
I ti javi svoje , cini mi se da si dublje u tom od mene :)
ja sam mislio ovak izvana naspricat , kolko se moze jel.Klima mi radi kak treba stvarno , al ima jedno 4 godine , pa reko, preventivno malo(osjetim onaj neki cudan miris prvih par minuta kad pocne radit).

hvala na linkovima , pogledat cu to doma..ma kad nigdje za nac tak nesto na netu, neki manual, kriju to serviseri ko zmija noge.300 kuna iskesirat nekom klincu za pol sata posla , ajde molim te.

geronimo666
22.04.2011., 13:22
I ti javi svoje , cini mi se da si dublje u tom od mene :)
ja sam mislio ovak izvana naspricat , kolko se moze jel.Klima mi radi kak treba stvarno , al ima jedno 4 godine , pa reko, preventivno malo(osjetim onaj neki cudan miris prvih par minuta kad pocne radit).

hvala na linkovima , pogledat cu to doma..ma kad nigdje za nac tak nesto na netu, neki manual, kriju to serviseri ko zmija noge.300 kuna iskesirat nekom klincu za pol sata posla , ajde molim te.

a pazi mozda ti je izvana i dovoljno. ja cu sebi jos pogeldat u kakvom je stanju, a ako napravim pravo pranje onda nakon toga zelim odrzavat redovno da nemoram opet veliko pranje radit. znaci recimo da spricam jednom mjesecno i perem filtere.
i meni se osjeti neki miris kad upalim, zato sam isao to proucit. to sam sve saznao u 3 dana sto sam napisao. googel is my best friend ;-).
sumnjam da neki manual bas postoji jer to cak i nije komplicirano napravit. jedini problem je sto je nemozes skinut sa zida zbog cijevi/plina jer za to treba iskustvo/alat. da je mogu skinut oprao bi je bez beda.
poz

geronimo666
24.04.2011., 13:32
poz. sretan uskrs svima.
evo danas sam napokon ufatio par minuta da bacim oko na tu moju klimu i poslikao sam. neke stvari mi nisu bas jasne i mislim da ja necu moci napraviti ono pranje. naime moja klima je iznutra u cjelom donjem djelu presvucena nekakvom spuzvicom tankom. druga stvar nisam uspio skuzit gdje bi ta padela za odvod kondenzata trebala bit uopce za uvalit tu tabletu :ne zna:?

ovo sto sam zaokruzio pod br1 bi trebao biti senzor za toplinu ak se ne varam?

sta je tocno ovo zeleno iznad isparivaca (br2), pretpostavljam da se radi o nekakvoj mjeri przenja/ubijanja bestija, sumnjam da se to smije mocit?

sta su ova 2 zelena/bijela uloska koji se nalaze dodatno na filterima, dali bi to trebalo mijenjati?

http://www.pohrani.com/t/3v/uL/sVMhWTK/p4243743.jpg (http://www.pohrani.com/?3v/uL/sVMhWTK/p4243743.jpg) http://www.pohrani.com/t/x/zA/g8a79Sh/p4243741.jpg (http://www.pohrani.com/?x/zA/g8a79Sh/p4243741.jpg) http://www.pohrani.com/t/h/es/2eK4cYtS/p4243740.jpg (http://www.pohrani.com/?h/es/2eK4cYtS/p4243740.jpg) http://www.pohrani.com/t/1w/bW/3qs2zdYa/p4243730.jpg (http://www.pohrani.com/?1w/bW/3qs2zdYa/p4243730.jpg) http://www.pohrani.com/t/1/k0/uPhWcAL/p4243742.jpg (http://www.pohrani.com/?1/k0/uPhWcAL/p4243742.jpg) http://www.pohrani.com/t/K/dH/4eIFRQXo/p4243728.jpg (http://www.pohrani.com/?K/dH/4eIFRQXo/p4243728.jpg) http://www.pohrani.com/t/e/kI/4pNawJbq/p4243726.jpg (http://www.pohrani.com/?e/kI/4pNawJbq/p4243726.jpg) http://www.pohrani.com/t/0/sC/1CyA0pKL/p4243729.jpg (http://www.pohrani.com/?0/sC/1CyA0pKL/p4243729.jpg)

za sada sam samo filtere usisao i prespricao ovom nanoteh tekucinom. mislim da ni ne trebam previse cistit klimu za sad jer stvarno ne izgelda prljavo iznutra.

pozdrav.

dexdu
24.04.2011., 18:05
a
i meni se osjeti neki miris kad upalim, zato sam isao to proucit. to sam sve saznao u 3 dana sto sam napisao. googel is my best friend ;-).
sumnjam da neki manual bas postoji jer to cak i nije komplicirano napravit. jedini problem je sto je nemozes skinut sa zida zbog cijevi/plina jer za to treba iskustvo/alat. da je mogu skinut oprao bi je bez beda.
poz

Kako to da nakon toliko proučavanja i googlanja napokon si shvatio da to nije ništa komplicirano, a opet nisi stigao dalje od skidanja filtera (koje čisti svaka domačica i bez mnogo proučavanja i to usput dok kuha ručak) :lol:

Sretan uskrs svim forumašima

geronimo666
24.04.2011., 18:38
Kako to da nakon toliko proučavanja i googlanja napokon si shvatio da to nije ništa komplicirano, a opet nisi stigao dalje od skidanja filtera (koje čisti svaka domačica i bez mnogo proučavanja i to usput dok kuha ručak) :lol:

Sretan uskrs svim forumašima

zasto sto prije nego radim ovakve stvari proucim 500 puta da negdje ne zaje, jer funkcioniram na principu bolje sprijeciti nego lijeciti. zivio ti meni.

dexdu
24.04.2011., 19:15
zasto sto prije nego radim ovakve stvari proucim 500 puta da negdje ne zaje, jer funkcioniram na principu bolje sprijeciti nego lijeciti. zivio ti meni.

Pa zar nisam to napisao "uz sva silna proučavanja" i dalje si ostao na filterima :lol:

Ako funkcioniraš na principu "bolje spriječiti nego liječiti" moj savjet ti je: ne diraj stvari koje ne razumiješ :mig:

Jer ono sa lijeve strane na izmjenjivaču je visokonaponski ionizator i kada klima radi kaskadni napon iznosi 20.000 volti, e to braco te baca sa lojtre na drugi zid prostorije :eek:

Ionizator se isto može skinuti, oprati, isušiti i nazad montirati, ali kao što rekoh ne diraj stvari koje ne razumiješ i neke stvari ipak prepusti stručnjacima ma kako jednostavno izgledale :top:

Sretan uskrs i živio ti meni :top:

geronimo666
24.04.2011., 19:30
Pa zar nisam to napisao "uz sva silna proučavanja" i dalje si ostao na filterima :lol:

Ako funkcioniraš na principu "bolje spriječiti nego liječiti" moj savjet ti je: ne diraj stvari koje ne razumiješ :mig:

Jer ono sa lijeve strane na izmjenjivaču je visokonaponski ionizator i kada klima radi kaskadni napon iznosi 20.000 volti, e to braco te baca sa lojtre na drugi zid prostorije :eek:

Ionizator se isto može skinuti, oprati, isušiti i nazad montirati, ali kao što rekoh ne diraj stvari koje ne razumiješ i neke stvari ipak prepusti stručnjacima ma kako jednostavno izgledale :top:

Sretan uskrs i živio ti meni :top:

upravo zato i ne zelim dirati dok mi netko ne napise detalje i hvalati sto si mi pojasnio. klima je iskljucena iz mreze kada radim na njoj jer "safety first" je moj moto ;-).
sto se tice tzv. strucnjaka, imamo cijelu hrpu primjera kako doticni ne naprave nista nego uzmu 300kn tako da..., a mene nece nitko levatit. ako sam sposoban raditi na puno kompliciranijim stvarima onda sam bome sposoban uz par savjeta/uputa i napravit servis klima uredaja.
:top:

sfar
25.04.2011., 09:51
pozdrav svim serviserima klima uređaja i rashladne tehnike. Sad se vidi koliko jedan serviser mora znat ,(gledajući one spotove na tyubu) ne samo jedan tip kilme već stotinjak tipova i kod svakog ima nešto specifično.obično se susrećem na terenu
sa samoukim montažerima koji sve što znaju(misle da znaju)je polusmnotirat klimu i tu je kraj. kad dođe do određenog problema, jao si ga bože.

geronimo666
25.04.2011., 10:05
meni samo jedna stvar nije jasna. tema ovog posta je "klima uredaji - odrzavanje" i sad umjesto da ljudi koji znaju daju tu savjete samo se pise o tome kako je to tesko, kako treba biti obucen za to, bla, bla, bla. to je isto kao da ja na forumima za kompove napisem nekome da posjeti ovlastenu osobu za sredit problem. koja je poanta/svrha foruma uopce onda ako cemo tako. sve se moze nauciti/napraviti, samo treba puno strpljenja i proucavanja i naravno pomoc iskusnih za sta sam mislio da ova tema i je. ocito sam u krivu.
btw nekome je uzitak nove stvari naucit, ne samo radi ustede.
primjera radi samo, moj stari je prof fizike i elektrotehnike + elektricar sa velikim iskustvom. dodite kod mene doma vidjet kako je sagradio cjelu kucerinu, stavio vodu, centralno, keramiku i tonu drugih stvari koje ni jedan majstor nece napravit tako detaljno i dobro pa mi onda recite da se nemoze nesto za sta netko nije "obucen".
pozdrav svima.

sfar
25.04.2011., 15:10
sorry ako se osjećaš prozvanim no ja sam se bazirao na liknove koje si naveo i na projekciju istih. samo sam htio skrenut pažnju koliko toga treba znat s obzirom na prikaz video klipova sa linkova.

geronimo666
25.04.2011., 15:16
sorry ako se osjećaš prozvanim no ja sam se bazirao na liknove koje si naveo i na projekciju istih. samo sam htio skrenut pažnju koliko toga treba znat s obzirom na prikaz video klipova sa linkova.

sve u redu sfar:top:.

dragi kolega sa ford foruma mi je dao kratku proceduru, jos jednom hvala mu za ovo:

"E ovako, ono gdje ti idu žice ti je ionizator i to nemoj ni pogledat dok ne isključiš uređaj potpuno od napajanja.
(idealni slučaj je da se izvadi iz utičnice ako je moguće)

0. KORAK

Odvajanje uređaja od napajanja!!!

1. KORAK

Skinuti prednji panel uređaja tako da odšarafiš (najčešće 3) šarafa na donjem rubu uređaja. Do tih šarafa se dođe kada se podigne poklopac, a na nekim modelima treba i skinuti filtere.

2. KORAK

Pregled odvodnog kanala, prvo vizualni (zna biti skrame i ljige) a zatim se ulije malo vode u odvodni kanal da se vidi da li voda odlazi ili ostaje. Ukoliko ostaje, potrebno je odčepiti začepljeni dio odvodne cijevi. To zna bite ili na početku odvodne cijevi (na spoju sa odvodnim kanalom) ili pri kraju odvodne cijevi (gdje god to bilo).

3. KORAK

Nanošenje sredstva za dezinfekciju na ISPARIVAČ (ono rebrasto) i odvodni kanal. Voditi računa o tome da se NE SAVIJU rebra isparivača, te da se ne šprica po elektronici (koja kod nekih klima zna biti slabo zaštićena).
Ostaviti sredstvo da djeluje između 10 i 30 min (ovisno o sredstvu).
Poneka sredstva (rijetko) je potrebno isprati vodom tako da se jednostavno špricalicom ispire.

4. KORAK

Vlažnom krpom očistiti rotor ventilatora na kojem se zna nataložiti nevjerojatna količina tvrdo nabijene prašine. (Vrlo bitan korak ukoliko na rotoru ima prašine)

5. KORAK

Očistiti plastične dijelove uređaja mokrom krpom, te vratiti panel na svoje mjesto (voditi računa da gornje kuke/kačke sjednu na svoje mjesto).
Filtere (najlonske) prije vraćanja oprati sa deterđentom i toplom vodom te osušiti, dok ugljične odnosno peludne filtere zamijeniti (nije obavezno svake godine) iako postoje mjesta gdje ih treba mijenjati i dva puta godišnje...

6. KORAK

Kad je sve na svom mjestu uključite uređaj na napajenje te ga uključite da radi na mod ventiliranja na pola sata.

NAPOMENA!

Ovaj postupak je za održavanje unutarnje jedinice rashladnog uređaja, dok je pri redovnom servisu potrebno pregledati i po potrebi očistiti vanjsku jedinicu navedenog uređaja. (ponekad VRLO bitno ako se na izmjenjivaču na vanjskoj jedinici skuplja prašina/trunje/lišće)

Također, u redovan servis se ubraja i kontrola radne tvari (freona) i po potrebi nadopuna (ukoliko na fali puno radne tvari).

Eto, nadam se da sam malo pomogao onima koji žele sami sebi održavati rashladni uređaj jer to nije posao za koji Vam treba škola, jedino je potrebno znati na koje pojedinosti treba paziti i obratiti pažnju."

poz

dexdu
25.04.2011., 15:47
meni samo jedna stvar nije jasna. tema ovog posta je "klima uredaji - odrzavanje" i sad umjesto da ljudi koji znaju daju tu savjete samo se pise o tome kako je to tesko, kako treba biti obucen za to, bla, bla, bla. to je isto kao da ja na forumima za kompove napisem nekome da posjeti ovlastenu osobu za sredit problem. koja je poanta/svrha foruma uopce onda ako cemo tako. sve se moze nauciti/napraviti, samo treba puno strpljenja i proucavanja i naravno pomoc iskusnih za sta sam mislio da ova tema i je. ocito sam u krivu.
btw nekome je uzitak nove stvari naucit, ne samo radi ustede.
primjera radi samo, moj stari je prof fizike i elektrotehnike + elektricar sa velikim iskustvom. dodite kod mene doma vidjet kako je sagradio cjelu kucerinu, stavio vodu, centralno, keramiku i tonu drugih stvari koje ni jedan majstor nece napravit tako detaljno i dobro pa mi onda recite da se nemoze nesto za sta netko nije "obucen".
pozdrav svima.

Neznam zašto kompliciraš :ne zna:

Kreni samnom na teren jedno tjedan dana i koliko tebi treba naučit češ :top:
ovako mogu ti opisivati neki detalj do besvjesti, ali dok ne vidiš u praksi nečeš shvatiti :mig:
Klinci 4 su ti opisali gdje se nalaze vijci, ali vidiš da opet nisi otišao dalje od filtera
Na tvojoj klimi imaš još dva vijka kod displeja, senzor temperature i ionizator otpojiš i poklopac ide van onako kako su ti opisali klinci 4 :top:

Poklopac se skida samo ako je u kadici puno smeča, želiš umetnuti tablete (treba ih do 3-5 komada - jedna nije dovoljna), trebaš demontirati ventilator ili ako ti je začepljen odvod kondenzata, u svakom drugom slučaju dovoljno je očistiti i dezinficirati bez skidanja poklopca :top:

Ali to je jedan dio servisa, drugi dio se odnosi na vanjsku jedinicu, a tu ipak treba oprema i iskustvo :mig:

Ako misliš da te netko pljačka sa servisom od 300 kuna probaj to sam odraditi, pa češ vidjeti da nije tako jednostavno :flop:

Ja osobno sam uvijek bio na usluzi forumašima, ali u kratkim informacijama, jer nemogu si dozvoliti da provodim sate na forumu objašnjavajući banalne stvari a posao mi stoji :flop:
Nadam se da i to shvačaš :top:

Da sam na tvom mjestu učinio bih sljedeće:
Pozvao servisera da mi napravi osnovni servis za 300,00 kuna, dobro gledao što radi i učio i onda zamolio servisera da mi objasni sve što se tiče klima od glave do pete

Ali ako ti je puno dati 300,00 kuna serviseru onda neznam kako da ti drugačije pomognem, jer ako sam dobro shvatio svi smo mi serviseri levatori od kojih ti upravo tražiš informacije :(

sfar
26.04.2011., 09:12
Upravo radim kalkulaciju materijala za montažu klime na bazi cca 4 m ( razmak između vanjske i unutarnje).
Cijene bakra drastično su skočile u odnosu na prošlu godinu.

dexdu
26.04.2011., 18:12
Upravo radim kalkulaciju materijala za montažu klime na bazi cca 4 m ( razmak između vanjske i unutarnje).
Cijene bakra drastično su skočile u odnosu na prošlu godinu.

Onda još jednostavnije:

Sav materijal od cijevi, kanalice, kabela, nosača klime i sve do zadnje tiple neka nabavlja stranka a tvoje su samo ruke :top:

sfar
26.04.2011., 20:22
:top: e da mnogi bi zinuli kad bi vidjeli koliko serviseru malo ostane .

kerbi
26.04.2011., 21:42
Onda još jednostavnije:

Sav materijal od cijevi, kanalice, kabela, nosača klime i sve do zadnje tiple neka nabavlja stranka a tvoje su samo ruke :top:

A koliko ljudi zna gdje kupiti sve te materijale za klimu?

dexdu
26.04.2011., 23:42
A koliko ljudi zna gdje kupiti sve te materijale za klimu?

Ako nezna onda će kupiti od mene :mig:

A ako mu je preskupo neka traži po dućanima :top: i uvijek dođe na ono da škrtac dvaput plača :top:

Tako ti prošle godine zaračunao ja 150,00 kuna par konzola (plastificirane), a pametnjaković misli kako če on jeftinije nabaviti, kada on obišao jedno 10 dučana, napravio 150 kilometara po gradu i izgubio čitav dan i našao konzole po 120,00 kuna - znači uštedio 30,00 kuna :top:
E sad zamisli koja ušteda :ne zna:

MMachéte
28.04.2011., 09:57
Dexdu izvini, al da nisi ti taksist u slobodno vrijeme?
ovako po prici "nemozete vi to, nisi dosao dalje od filtera, treba strucna ruka da odsarafi tri sarafa i umetne tableticu, to nemoze jeftinije" mi se cini kao da bi mogli biti.

Hvala na linkovima na prosloj stranici ,ovaj u kratko kaze sto se treba raditi , nije nikakvo rastavljanje a pomogne , jedino nemam ovakav najlon koji se tak postavi lijepo , morat cu kemijati s necim :)

http://www.youtube.com/watch?v=dP7QL6hpvyo

:top:

offtopic
jucer sam se bacio na ciscenje nape , isto sam razmisljao dali pozvati 911, 15 razlicitih "majstora" i 10 popijenih piva , al sam ipak smogao snage , sam skinuo cijelu stranicu di je filter i ocistio to ..bas sam bezobrazan.

dexdu
28.04.2011., 12:53
Dexdu izvini, al da nisi ti taksist u slobodno vrijeme?
ovako po prici "nemozete vi to, nisi dosao dalje od filtera, treba strucna ruka da odsarafi tri sarafa i umetne tableticu, to nemoze jeftinije" mi se cini kao da bi mogli biti.

Hvala na linkovima na prosloj stranici ,ovaj u kratko kaze sto se treba raditi , nije nikakvo rastavljanje a pomogne , jedino nemam ovakav najlon koji se tak postavi lijepo , morat cu kemijati s necim :)

Nisam ti ja nikakvi taxist več samo čovjek koji pošteno odrađuje svoj posao :top:

Kakva stručna ruka? kakva tri šarafića? Kakva tabletica? o čemu ti uopče pričaš?

Dali ti uopče znaš šta se radi kod servisa klima uređaja :confused:
Daj malo čitaj postove i ne mlati bez veze :p
Ako baš želiš uzmi špricaljku i špricaj po klimi koliko te volja (nitko ti ne brani)
a ako te baš i muči ona najlonska vreča evo ti savjet:
Jednu staru plahtu zavuci iza klime da ne zmažeš zidove, a na pod komad najlona da ne namočiš parkete i špricaj braco do mile volje ako te to čini sretnim :mig:
I nemoj mješati kuhinsku napu sa klimom jer doista neznaš o čemu pričaš :ne zna:

Ti misliš zbilja da češ očistiti ventilator špricanjem? možeš ga samo sjebati

Ako nemaš opremu za pranje ventilatora ajde majstore moj demontiraj ventilator iz unutarnje jedinice, keficom za nokte i čarlijem lijepo operi ventilator
u kadi i montiraj nazad (klima če ti raditi kao nova)

Kada to sve obaviš a ništa ne strgaš znat češ cijeniti posao klimatizera vjeruj mi.

MMachéte
28.04.2011., 14:54
Sad kad si mi to tako priblizio , bez sumnje , krvav je to posao .
Sigurno imate visinske pripreme prije sezone servisa klima uredaja da bi izdrzali sve te napore i pokupili 300-350 kuna za ocistit par filtera.

znam sto se radi kod servisa klima uredaja , raspitivao sam se...naprave isto ko i ja samo brze i bez upotreba interneta i pomoci (as ti pomoci , moja baba da svaki dan gleda kak rastavljas nesto i cistis bi se naucila ) .

Bas me zanima kak cu to sjebati ventilator ako naspricam ovaj sprej koji sam kupio , u da mora da vi imate čarobne stapice s kojima lakse ide, zato i naplacujete tolko kolko naplacujete.

kerbi
28.04.2011., 19:32
Jesi sad morao i popljuvati pomoć koju ti je čovjek dao sa savjetima par postova iznad?

dexdu
28.04.2011., 19:52
Sad kad si mi to tako priblizio , bez sumnje , krvav je to posao .
Sigurno imate visinske pripreme prije sezone servisa klima uredaja da bi izdrzali sve te napore i pokupili 300-350 kuna za ocistit par filtera.

znam sto se radi kod servisa klima uredaja , raspitivao sam se...naprave isto ko i ja samo brze i bez upotreba interneta i pomoci (as ti pomoci , moja baba da svaki dan gleda kak rastavljas nesto i cistis bi se naucila ) .

Bas me zanima kak cu to sjebati ventilator ako naspricam ovaj sprej koji sam kupio , u da mora da vi imate čarobne stapice s kojima lakse ide, zato i naplacujete tolko kolko naplacujete.

Pljuješ po ljudima od kojih tražiš informacije :(
jeli ti inače pljuješ u tanjur iz kojeg jedeš :confused:

Još kad bi znao o čemu pričaš a ne da trabunjaš :kava:

JOŽA
28.04.2011., 21:03
HM! Montiram i serviriram klime od neke 1997 god. dexdu i ostali serviseri znaju kaj pričaju,pa nije servis uzeti neki sprey koji vam uvale u dučanu i pošpricati tamo neku rešetku,a turbinu nemojte špricati bezveze jer če vam se usmrditi.treba ju skinuti i dobro oprati,podmazati malo piksu i vratiti nazad.kako počistiti zadnju kadicu kondenzata? stručnjaci?nemate pojma o čemu je riječ čini mi se-samo si vi radite sami servise,trebat čete vi nas

geronimo666
29.04.2011., 07:23
pozdrav svima. ja bi samo htio napomenuti da mi nije namjera bila nikoga uvrijediti na bilo koji nacin i da postujem i cjenim sve dobre majstore. zao mi je gledati sad ova prepucavanja. ja sam jednostavno krenuo sa odrzavanjam klime kao i sa mnogim drugim stvarima jer znam da to mogu i zelim nauciti. nisam lijen i zao mi je davati novce za to kad se osjecam sposoban za to napraviti. ima puno ljudi koji su lijeni i neznaju/ne zele se upustati u takve stvari, tako da ce uvijek biti posla za majstore :top:.

ssm
29.04.2011., 08:01
HM! Montiram i serviriram klime od neke 1997 god. dexdu i ostali serviseri znaju kaj pričaju,pa nije servis uzeti neki sprey koji vam uvale u dučanu i pošpricati tamo neku rešetku,a turbinu nemojte špricati bezveze jer če vam se usmrditi.treba ju skinuti i dobro oprati,podmazati malo piksu i vratiti nazad.kako počistiti zadnju kadicu kondenzata? stručnjaci?nemate pojma o čemu je riječ čini mi se-samo si vi radite sami servise,trebat čete vi nas

E sad bi volio suočiti moja 3 ovlaštena "servisera" od '97 na 3 različite klime. SVI redom su radili servis (i uzimali 300-500 kn) upravo onako kako svi vi serviseri govorite da se ne radi. Dakle, skinuli bi rešetku, filtere, oprali u kadi, pošpricali isparivač, provjerili plin i to je to. Čak mi se jednom dogodilo da je drugi dan nakon takvog servisa počelo odvratno smrditi (prije nije) pa mi je serviser rekao da sad mora cijelu unutarnju jedinicu skidati , nositi na pranje u posebne kade što košta 1500 kn itd, itd...
Naravno da sam onda počeo tražiti sam svoj majstor rješenja.

Svaka čast svi majstorima na dobronamjernim savjetima, ali kako prepoznati žito od kukolja ? Jamči li tko od Vas i čime, da nakon servisa neće smrditi ? Ako da rado bi ga upoznao, imam posla za njega.

dexdu
29.04.2011., 15:49
pozdrav svima. ja bi samo htio napomenuti da mi nije namjera bila nikoga uvrijediti na bilo koji nacin i da postujem i cjenim sve dobre majstore. zao mi je gledati sad ova prepucavanja. ja sam jednostavno krenuo sa odrzavanjam klime kao i sa mnogim drugim stvarima jer znam da to mogu i zelim nauciti. nisam lijen i zao mi je davati novce za to kad se osjecam sposoban za to napraviti. ima puno ljudi koji su lijeni i neznaju/ne zele se upustati u takve stvari, tako da ce uvijek biti posla za majstore :top:.

Odgovor na sve ovo sam ti dao u mojem postu br. 90 :kava:

dexdu
29.04.2011., 16:18
E sad bi volio suočiti moja 3 ovlaštena "servisera" od '97 na 3 različite klime. SVI redom su radili servis (i uzimali 300-500 kn) upravo onako kako svi vi serviseri govorite da se ne radi. Dakle, skinuli bi rešetku, filtere, oprali u kadi, pošpricali isparivač, provjerili plin i to je to. Čak mi se jednom dogodilo da je drugi dan nakon takvog servisa počelo odvratno smrditi (prije nije) pa mi je serviser rekao da sad mora cijelu unutarnju jedinicu skidati , nositi na pranje u posebne kade što košta 1500 kn itd, itd...
Naravno da sam onda počeo tražiti sam svoj majstor rješenja.

Svaka čast svi majstorima na dobronamjernim savjetima, ali kako prepoznati žito od kukolja ? Jamči li tko od Vas i čime, da nakon servisa neće smrditi ? Ako da rado bi ga upoznao, imam posla za njega.

Sam svoj majstor rješenja ne postoje, jer kako da naučiš to raditi pročitaj moj post br.90 :kava:

Čuli su neki nazovimajstori da se tu mlate velike pare, pa serviseri niču kao gljive poslije kiše i to sa jednom lojtrom i dva šarafcigera e pa na takve si i ti naišao :flop:

Prije svega su potrebna sredstva za pranje i dezinfekciju koja imaju vodopravne dozvole, (znači neotrovne) a ostavljaju ugodan miris ali koja i nisu jeftina, pa ako radiš sa takvim kvalitetnim materijalom kada odbiješ sve troškove ne ostaje ti više od 100,00 kuna po klimi
Nazovimajstori upotrebljavaju sve i svašta samo da je jeftino pa se i dešava to što si opisao :eek:
Kako prepoznati takvog od dobrog majstora?
Prije svega po preporuci ali i po cijeni, jer se nemože posao sa kvalitetnim materijalom napraviti za 200,00 kuna, jer i 300,00 je na samoj granici isplativosti :flop:
Naprimjer samo tablete te koštaju 45,00 kuna :flop: i ako ih umetneš progutat če ti zaradu :flop:
Da ne velim da ti treba nadopuna freona R-410 koji je toliko skup da zbilja radiš badava :(

Evo toliko od mene pozzzzzz

JOŽA
29.04.2011., 20:17
Nije mi bila namjera nikoga uvrijediti,ali u čemu je stvar? Dogadja se to da ima montera klima koji neznaju raskopati klimu dalje od maske,zašto?Zato jer su ti mudonje do neki dan montirali sat.antene,gradjevinsku limariju,kanalizaciju,pitaj boga kaj još i krenuli u montaže klima (bez vakumpumpe,spojeve su dihtali s KUDELJOM,itd.) Poznam ih dosta takvih,kad im se zaštopa turbina i ode isparavanje u minus-lupi majstore pol boce freona u klimu i jebiga tak dalje,problem ostaje i dalje. Ruši ti cijenu usluga a montira većinom bez kanalica,ne sanira proboje ničim,ostavi nered,ali jebiga-jeftiniji je 200 kn od tebe. kad ti netko napravi servis a da ti klima i dalje smrdi-zovi ga mora ti to riješiti,uostalom pravom majstoru se to nemre desiti osim ako ti nije odvod spojen u kanalizaciju bez sifona. pozdrav:top:

dexdu
29.04.2011., 20:33
Nije mi bila namjera nikoga uvrijediti,ali u čemu je stvar? Dogadja se to da ima montera klima koji neznaju raskopati klimu dalje od maske,zašto?Zato jer su ti mudonje do neki dan montirali sat.antene,gradjevinsku limariju,kanalizaciju,pitaj boga kaj još i krenuli u montaže klima (bez vakumpumpe,spojeve su dihtali s KUDELJOM,itd.) Poznam ih dosta takvih,kad im se zaštopa turbina i ode isparavanje u minus-lupi majstore pol boce freona u klimu i jebiga tak dalje,problem ostaje i dalje. Ruši ti cijenu usluga a montira većinom bez kanalica,ne sanira proboje ničim,ostavi nered,ali jebiga-jeftiniji je 200 kn od tebe. kad ti netko napravi servis a da ti klima i dalje smrdi-zovi ga mora ti to riješiti,uostalom pravom majstoru se to nemre desiti osim ako ti nije odvod spojen u kanalizaciju bez sifona. pozdrav:top:

O tome i govorim čitavo vrijeme kolega :mig:

A najbolji su ti oni kaj misle "ma to je jednostavno" kaj će mene pametnoga učiti neki majstor, a onda kada napravi sranje - upomoć majstore :lol:

sfar
30.04.2011., 12:16
:top:Potpisujem,,

geronimo666
30.04.2011., 17:39
pozdrav. evo ako ikoga interesira i ima neka pitanja, ja sam kao "amater" napravio servis svoje klime i najtezi dio je bio vracanje plastike/okvira/maske gore jer je jako losa izrada i krivi se. drugo je sve lagano.
pozdrav.

nivel
12.06.2012., 10:04
pozdrav. evo ako ikoga interesira i ima neka pitanja, ja sam kao "amater" napravio servis svoje klime i najtezi dio je bio vracanje plastike/okvira/maske gore jer je jako losa izrada i krivi se. drugo je sve lagano.
pozdrav.

može opis, korak po korak.

ps da znam dobrog servisera platio bi, ali kojekakvim taksistima, mesarima, bivšim policajcima i sl NO WAY:rolleyes:

geronimo666
12.06.2012., 10:08
može opis, korak po korak.

ps da znam dobrog servisera platio bi, ali kojekakvim taksistima, mesarima, bivšim policajcima i sl NO WAY:rolleyes:

negdje sam napisao bas postupak. kad dodem sa joba cu ti copy-paste stavit tu. poz

geronimo666
12.06.2012., 22:49
negdje sam napisao bas postupak. kad dodem sa joba cu ti copy-paste stavit tu. poz

poz. evo c/p sa drugog foruma:

"ja upravo cistim svoju .
proslo ljeto prvi put i nije tesko. vanjsku nemoram cistit bas jer se nalazi ispod balkona pa ne pada po njoj lisce, grane,...

cistim tako da skinem prednji poklopac, filtere.
operem poklopac i filtere u kadi sa sapunom i kistom mekanim.
isparivac pospricam sa onom pjenom za ciscenje, pustim 10-15min (upravo sad to ide ;-)), isperem sa vodom sa onom pumpicom za cvijece (od stare ;-)), pustim da se ocjedi, pospricam sa onim nanosilver sprejem malo il kak se vec zove, uvalim 5-6 tabletica degenije u kadicu i to je to. natezi dio je u biti vratit prednju plastiku jer je made in čajna pa sve ide na glupe plasticne kopcice. ovo radim sad pred svako ljeto tako da se ne nakupi previse smeca unutra jer ce onda bit puno teze za ocistit.

isto ovo vrijedi i za auto, ali tamo koristim loctite ili sonax sprej svake godine i mijenjam filter peludi. ako je dosta zasrano onda imate i onaj sprej sa dugom cjevciom da dodete do isparivaca malo ocistit.

poz

EDIT: zaboravih najbitniji dio. prije diranja bilo cega oko klime ISKLJUCITI JE IZ STRUJE OBAVEZNO !!!!, najbolje fizicki sa utikacem."

poz

nivel
13.06.2012., 09:38
Super, zahvaljujem.

The FartMachine
17.06.2012., 14:32
Pozdrav, trebam jedan savijet. Naime postavljen nam je prije 2 tjedna whirlpoolov split sistem. Danas je konačno malo topliji dan, mislim si super, nema više skuhavanja, imam klimu u sobi! Kad ono, upalim s daljinskim (dakle samo jednu unutarnju jedinicu, od 2) i skužim da klima ne hladi! Puše zrak, dakle ventilator radi, ali zrak je mlačan... Uz to vanjska jedinica proizvodi popriličnu buku, onako ronda ali pulsirajuće, glasno pa slabije. Do te mjere glasno da su susjedi zvali i žalili se na buku (omg...). Zapazio sam još jednu pojedinost - u nekih sat i pol koliko je radila, nije kondenzirala niti kap vode... Imali netko ideju o čemu bi se tu moglo raditi? Tek toliko da znam na čemu sam, da mi se majstor možda ne bi sjetio izmusti lovu za ispravljanje svoje pogreške npr...

kerbi
17.06.2012., 17:26
Dvije mogućnosti. Ili je klima neispravna ili nešto kod montaže nije dobro odrađeno. Od ožičenja pa do banalne gluposti da je majstor zaboravio otvoriti ventile i pustiti plin između unutarnje i vanjske jedinice. U oba slučaja zovi majstora, sama nemaš šta napraviti. U prvom slučaju će ju morati razmontirati i to će potrajati, a ako je samo zaboravio otvoriti ventile, bue ih otvorio i sve će proraditi. Ovo drugo se kod mene desilo jer se žurio pošto ga je oprao pljusak dok je bio na lojtri. Malo se nasmijali, ispričao se i klima od tad radi već skoro 5 godina. Tako da nije uvijek rješenje napasti majstora nego mu samo lijepo kazati problem.

dexdu
17.06.2012., 18:44
Pozdrav, trebam jedan savijet. Naime postavljen nam je prije 2 tjedna whirlpoolov split sistem. Danas je konačno malo topliji dan, mislim si super, nema više skuhavanja, imam klimu u sobi! Kad ono, upalim s daljinskim (dakle samo jednu unutarnju jedinicu, od 2) i skužim da klima ne hladi! Puše zrak, dakle ventilator radi, ali zrak je mlačan... Uz to vanjska jedinica proizvodi popriličnu buku, onako ronda ali pulsirajuće, glasno pa slabije. Do te mjere glasno da su susjedi zvali i žalili se na buku (omg...). Zapazio sam još jednu pojedinost - u nekih sat i pol koliko je radila, nije kondenzirala niti kap vode... Imali netko ideju o čemu bi se tu moglo raditi? Tek toliko da znam na čemu sam, da mi se majstor možda ne bi sjetio izmusti lovu za ispravljanje svoje pogreške npr...

Nije otvorio ventile :kava:

Ne pali klimu dok se to ne popravi - da ne strada kompresor

kerbi
17.06.2012., 20:26
Šta nema onaj neki rasteretni ventil koji sprečava pregrijavanje? Nisam majstor ali mislim da sam to negdje pročitao.

The FartMachine
17.06.2012., 20:45
Dvije mogućnosti. Ili je klima neispravna ili nešto kod montaže nije dobro odrađeno. Od ožičenja pa do banalne gluposti da je majstor zaboravio otvoriti ventile i pustiti plin između unutarnje i vanjske jedinice. U oba slučaja zovi majstora, sama nemaš šta napraviti. U prvom slučaju će ju morati razmontirati i to će potrajati, a ako je samo zaboravio otvoriti ventile, bue ih otvorio i sve će proraditi. Ovo drugo se kod mene desilo jer se žurio pošto ga je oprao pljusak dok je bio na lojtri. Malo se nasmijali, ispričao se i klima od tad radi već skoro 5 godina. Tako da nije uvijek rješenje napasti majstora nego mu samo lijepo kazati problem.

Nije otvorio ventile

Ne pali klimu dok se to ne popravi - da ne strada kompresor

E hvala, moglo bi biti! Zaboravih spomenuti da nakon što je radila nekih 30min, primjetio sam da se u vanjskoj jedninici na nekom cilindru (pretpostavljam spremnik za plin) kondenzirala i zaledila voda, što vjerujem ide u prilog neotvorenim ventilima... :bang:

sfar
18.06.2012., 07:29
vjerojatnost da nema plina je isto velika ,ili ima nešto jako malo.

dexdu
18.06.2012., 20:06
Šta nema onaj neki rasteretni ventil koji sprečava pregrijavanje? Nisam majstor ali mislim da sam to negdje pročitao.

Nema rasteretno ventila, a kompresor nabija pritisak u tlačnu cijev, a pregrijavanje sprečava klingston, ali kompresor se muči i samo je pitanje vremena da pregori namotaj :kava:

dexdu
18.06.2012., 20:10
E hvala, moglo bi biti! Zaboravih spomenuti da nakon što je radila nekih 30min, primjetio sam da se u vanjskoj jedninici na nekom cilindru (pretpostavljam spremnik za plin) kondenzirala i zaledila voda, što vjerujem ide u prilog neotvorenim ventilima... :bang:

Biti će da se zaledio ventil tlačne strane - što znači zbilja da nema plina ili ventili nisu skroz otvoreni :kava:

andrijanaos
23.08.2012., 20:02
Da li netko zna dobrog majstora za Samsung klime na području Vinkovaca (nemam ovjerenu garanciju)...HITNO!!!!!! Ledi se unutarnja jedinica k'o luda - nova klima stara mjesec dana, očistili filter, plina kao ima - tako kaže majstor :P ... sve u svemu nitko ne zna šta joj je :(

dexdu
23.08.2012., 22:50
Da li netko zna dobrog majstora za Samsung klime na području Vinkovaca (nemam ovjerenu garanciju)...HITNO!!!!!! Ledi se unutarnja jedinica k'o luda - nova klima stara mjesec dana, očistili filter, plina kao ima - tako kaže majstor :P ... sve u svemu nitko ne zna šta joj je :(

Osobno neznam nikog iz Vinkovaca, ali i da je u Zagrebu lijepo bih odbio takav posao :kava:

Može biti smeče u cijevima, vlaga koja se zaledila u isparivaču unutarnje jedinice, ako nije izvršeno vakumiranje ili ako je pobjegao plin koji je relativno skup R-410 - ukratko popravak može koštati koliko i montaža s tim da neki od gore navedenih sranja nije moguće ispraviti :503:

Za sve one koji misle da je montaža klima uređaja brza i jednostavna a majstori lopovi koji misle samo kako oderati stranku :kava:

sfar
24.08.2012., 07:16
tko je postavio neka i popravlja , jer pun kufer mi je ovih nadmajstora koji tvrde kako je klimu jednostavno postavit . Sad kad treba punit i kad taj nadri majstor nema plina jer ga ne može nigdje kupit bez dozvole (osim na crno)sad bi bio dobar i ovlašteni koji bi a znate samo malo dopunio i potvrdio garanciju . MA malo morgen.

dexdu
24.08.2012., 23:03
tko je postavio neka i popravlja , jer pun kufer mi je ovih nadmajstora koji tvrde kako je klimu jednostavno postavit . Sad kad treba punit i kad taj nadri majstor nema plina jer ga ne može nigdje kupit bez dozvole (osim na crno)sad bi bio dobar i ovlašteni koji bi a znate samo malo dopunio i potvrdio garanciju . MA malo morgen.

Samo malo dopuniti :confused:

Znači da negdje na spojevima i pušta, a to znači Izvršiti novo pertlanje cijevi a to često znači i skidati unutarnju jedinicu a ako su cijevi kratke treba nadovariti, ako je R-410 u pitanju - po paravilima struke taj plin treba izvuči i poslati na reciklažu, izvakumirati uređaj i ponovno napuniti plin i moliti se bogu da u cijevima nije bilo nekakvog smeča koje je došlo do kompresora - u svakom slučaju jedno veliko sranje koje ne garantira da če klima i ispravno raditi :504:

Zato se slažem sa ovime: Tko je postavio neka i popravlja :kava:

sfar
26.08.2012., 12:52
pa kažem onako kako mi kažu stranke ::lol: sad bi bio dobar i ovlašteni koji bi a znate samo malo dopunio i potvrdio garanciju . MA malo morgen.gdje nisam montirao a treba punit klimu cijene je ko da sam montirao ,,ko hoće hoće ko ne ne . :ziba:

Yoey
06.09.2012., 16:58
Postoji li maher koji mi moze odgovoriti kako da razmontiram Delonghi PAC W 130 A radi temeljitog ciscenja? Nakon par sati sam odustao
:ne zna:

kerbi
06.09.2012., 19:42
Dobro da si odustao prije nego si kao ja morao kupovati novi poklopac za klimu:)

sfar
07.09.2012., 07:36
Postoji li maher koji mi moze odgovoriti kako da razmontiram Delonghi PAC W 130 A radi temeljitog ciscenja? Nakon par sati sam odustao
:ne zna:
prenosna klima bolje ne pokušavaj tisuću i jedan vijak i capica .

morrak
08.09.2012., 19:31
prenosna klima bolje ne pokušavaj tisuću i jedan vijak i capica .

Elektroluxa ja rastavljao, pošteno očistio i vratio, bez puno zafrkavanja (samo odvijač sa svim mogućim bitovima :)

@sfar: Jel bi mogo dat popis što trebam za napraviti predinstalaciju ove klime (LINK (http://www.klimacentar.com/mitsubishi-electric/mitsubishi-inverter/mitsubishi-kirigamin-msz-fd25va/muz-fd25va.html))?

piše u manualu vanjske da ide fi9.52 i fi6.35 (s izolatorom)

unutarnje su na istom mjestu na zidu u dvije prostorije, tako da bi kroz jednu povukao sve, a u drugu bi se samo probilo preko, a vanjske bi bile jedna ispod druge (nije multi nego dvije odvojene).

znam da ide 2x šira, 2x uža bakrena cijev, 1x odvod (zajednički), 2x 3x1,5mm2 struja

e sad, koje cijevi, kojih dimenzija, kakva izolacija, kakav odvod...

Thx unaprijed :)

zaposleni
05.07.2013., 13:59
dal ime netko iskustva sa firmom Ferlez?

http://www.ferlez.hr/servis-klima-uredaja

sfar
05.07.2013., 20:36
kakva im je web stranica mogli bi bit dobri - no ne mora značit .

geronimo666
10.06.2014., 08:32
pozdrav svima.
dosle evo topline, pa da ocistim opet klimu prije hladenja.
ponestalo mi onog spreja/pjene za ciscenje isparivaca, pa ako mi moze netko dati savjet gdje se doticna moze kupiti u centru rijeke?
inace je kupujem gore u mb frigo na marinicima, al ako ima negdje blize da neidem skroz tamo bezveze.
hvala.

drwoje
10.06.2014., 10:11
gdje kupiti spray za čišćenje i dezimfekc. klime?
hvala

kerbi
10.06.2014., 11:54
Imaš ih kod Ricitelija, bar je bilo kad sam zadnji put gledao.

bajadojaja
10.06.2014., 12:29
Bauhaus, Metro, Pevec,...

geronimo666
10.06.2014., 13:52
Bauhaus, Metro, Pevec,...

vis, nije mi palo na pamet trazit u trgovackim . danas cu pogledat u bauhausu.

danijeld
12.06.2014., 09:44
jel se može očistiti klima tj. ubiti bakterije grijanjem?

Npr. pusti se klimu na max grijanje sat vremena i to bi moralo spržiti sve živo :D

kerbi
12.06.2014., 16:06
Ne.

Našvrljano na Alcatelu X popu

dexdu
15.06.2014., 11:09
jel se može očistiti klima tj. ubiti bakterije grijanjem?

Npr. pusti se klimu na max grijanje sat vremena i to bi moralo spržiti sve živo :D

Ako pustiš klimu da grije ti si omogučila bakterijama razvoj :503:

Naime bakterije se razvijaju u kadici za odvod kondenzata gdje je vlažno i ako pustiš grijanje i toplo - ako tako napraviš bakterijice će ti biti zahvalne :mig:

Bakterijice se ubijaju kemijskim putem i parnim strojem na 130 stupnjeva :kava:

danijeld
16.06.2014., 09:14
ok. Zar se klima unutra ne zašari na 100C? To bi trebalo biti dovoljno da ubije bakterije, barem one na izlazu.

bajadojaja
16.06.2014., 09:57
Ne zažari se klima, nema se što zažariti ;-).

kerbi
16.06.2014., 10:47
Nije to šporet. Klima nema grijać nego samo toplinsku pumpu i kad grije vuće toplinu u obrnutom smjeru tj iz vana u nutra.

Našvrljano na Alcatelu X popu

danijeld
16.06.2014., 11:05
onda ok, treba čistiti.

dexdu
16.06.2014., 14:43
onda ok, treba čistiti.

I dezinficirati :kava: