PDA

View Full Version : Crtići za male i malo veće - za i protiv

zoro007
07.08.2009., 07:54
Gledaju li vaši klinci crtiće i kad ste im dopustili da gledaju? Koje crtiće gledaju vaši klinci i koliko dugo smiju gledati?
Znam, mnogi crtići su puni nasilja, no ima i onih bez nasilja. Kad su počeli gledati crtiće tipa 'tom i jerry'?

Ja mojoj curki puštam krticu u svim varijatnama, pogotovo voli 'krticu i jaje' :cerek: ma voli skoro sve iz te serije..nekih vise nema u netu..
Kritica i flauta (http://www.youtube.com/watch?v=ArLejhrtKjg)
puštim joj maksimalno dva, dakle doziram ih na maksimalno deset minuta. pri tome prepričavam što se dešava, a ona ponvalja ili počne sama komentirati

Lali Puna
07.08.2009., 10:07
ne gleda jer se slažem s procjenama stručnjaka (pedijatri, logopedi, psiholozi) da gledanje tv i ekranskih medija prije 3 godine može samo štetiti. i jer gledanje tv-a nema neko bitno mjesto u mom životu, ionako je uvijek ugašen pa mi ni ne padne na pamet. pa joj ništa ne puštam jer ima drugih načina na koji ju zabavim ili se zabavljamo zajedno.

da nemam nijedan drugi način da ukradem tih 10-15 minuta i da ju drugačije zabavim pustila bih joj crtić (a imale smo i takvo razdoblje, tad je gledala baby einsteina s you tubea 15-ak minuta dnevno. no, čim je to prošlo, ukinula sam gledanje). ne treba joj to još.
dob - 17 mjeseci

nightfall
07.08.2009., 12:27
MOja će sad 16 mj...televizor nam je u dnevnoj sobi i upaljen je navečer, ali i to se kontroliramo pa kad je mala s nama većinom ga gasimo. Inače pogleda jedino Baby Einsteina jedamput dnevno (obično poslije ručka dok ja počistim nered iza nas :rolleyes: i potrpam suđe u sudoper, eventualno operem koji komad). Stavim joj crtić jer jedino tako znam da se ne penje nekud (prikelji se za tv :rolleyes:) i da imam 15 minuta da počistim. Ok, možda i nije pedagoški ali mene spašava.

Victoria 08
07.08.2009., 12:39
Moja mala ima 10 mjeseci i jedino pogleda cjeli onaj sličan Teletabisima,neznam kak se zove,zapamtila sam samo onog Iku Piku.Meni taj crtić ide strahovito na živce ali ona tolko se raspriča kad gleda da mi je glupo prebacit ili ugasit.
Ostale crtiće uopće ne doživljava :ne zna:

Al kad bude veća oni japanski crtići neće doć u obzir,jedino Zekoslav mrkva,Tom i Jery i ostali :top:

cukerino77
07.08.2009., 13:35
Ja mojoj stavim crtic kad moram napraviti nesto po kuci, al ne uvijek jer se nekad sama tako lijepo zaigra. gleda samo Fifi, i pita brdo puta na dan, al kao sto rekoh, ako nemam nis za obaviti, onda mi je veci gust mojoj ljubavi procitat knjigu pa nema potrebe za crticem....inace mislim da nema nis loseg u njima, jedino nije dobro da gledaju one prekrcate nasiljem

blond lady
07.08.2009., 13:44
moja cura ima 23 mjeseca i gleda peppa praščić, u vrtu pod zvijezdama, pocoyo...baby einstein je obožavala ali sada ga je već prerasla...

ponekad je crtić jedini spas da imam malo vremena da nešto napravim, trenutno je debelo u tt fazi tako da nije jednostavno i sretna sam kad imam pola sata za sebe

zaskia
07.08.2009., 15:13
Ne gleda crtice jos (8 mjeseci), ali voli pogledat i poslusat Schnappi das kleine Krokodil, sav se raspameti kad mu to pustim...Inace na tvu ga ne zanima nista, osim kad budu reklame, onda je kao hipnotiziram...Jedna mi stvar samo nije jasna kako skuzi kad pocnu reklame, jer dok traje neki film ili serija tv za njega ne postoji...Kad pocnu reklame doslovce ne trepce...

TinchiS
07.08.2009., 18:40
Moj ima 4 god. i već dugo gleda crtiće :) ( Traktor Tom, Bob graditelj, pčelica Maja, itd. ali voli i dugometražne od kojih mu je najdraži "Jurić" tj. Cars iliti Auti )
Da samo prokomentiram "KRTEKA"; i mi gledamo krteka i nije uvijek baš mio i drag :rolleyes: ( u jednoj epizodi se prikazuje kak neki čovjek pokušava tj. razmišlja kako ubiti, tj. otrovati krteka jer mu uništava vrt- vidi se otrov s mrtvačkom glavom, krtica koja ga popije i dobije krila kao anđeo i odleti u nebo- tak nešto :rolleyes:. To si on samo razmišlja ali na kraju je ipak happy end ) Uglavnom....ni svi KRTEKI nisu baš nenasilni. :o

Leonee
07.08.2009., 19:27
Poceo je gledati povremeno kad bi bila D faza sa 8-10mj? :misli: baby einsteina..
Sada sa 17mj voli jako pogledati u vrtu pod zvijezdama, sesame st..elmov svijet, pockoya, teletabise, jednom ili dva puta je pogledao i traktor toma.. Baby einstein ga vise ne interesira niti malo (sve je naucio :)).
Upalim mu ugl, kao ocito I vecina, kada trebam nesto obaviti bez njegove pomoci. A zna se desiti I kada me ispizdi nakon sto procitamo slikovnicu sa likovima iz crtica ili prolistamo katalog tl-a.
Ne pilji u tv dugo, a bome niti svaki dan. Ali ni ne mislim da su crtici zlo svog svijeta, kao ni televizor, dapace.
Niti mislim od njega napraviti asocijalno bice kada krene u vrtic I druziti se sa ostalim vrsnjacima. Iz tog povremenog gledanja je naucio puno stvari, upija kao spuzvica, a kasnije mi na svom jeziku to sve I prepricava.. :)
Naravski, nisam ni ja za te ratoborne crtice.. Kad dodje u tu fazu viditi cemo sto cemo I kako.
Najvjerojatnije cu mu braniti. Ili kao I sada, dozirati.. :ne zna:

foresst
07.08.2009., 20:53
moja cura (19 mj) voli Pikove avanture, Pepu, teletabise, Fifi..
ne puštam joj svaki dan, ustvari ovisi kako koji period, sad smo puno vani i na plaži, pa povremeno gleda i to isključivo ako sama traži da joj pustim.
ponekad gleda i pjesmice (happy hippo, kiki ples, il coccodrillo come fa i sl.) i onda pleše, pjeva i vrišti.
nikad joj ne puštam crtiće pred spavanje.

pogleda npr 2-3 epizode Pika, sve u svemu 15-ak min.
i super mi je kako poslije priča što je gledala, tko je što radio, npr. da se medo sakrio a Piko ga je tražio.
jedno vrijeme smo zajedno gledale i komentirale, sad se voli sama uvaliti na stolac pred komp pa ja iskoristim priliku i napravim nešto po kući

zoro007
07.08.2009., 20:55
ne gleda jer se slažem s procjenama stručnjaka (pedijatri, logopedi, psiholozi) da gledanje tv i ekranskih medija prije 3 godine može samo štetiti. i jer gledanje tv-a nema neko bitno mjesto u mom životu, ionako je uvijek ugašen pa mi ni ne padne na pamet. pa joj ništa ne puštam jer ima drugih načina na koji ju zabavim ili se zabavljamo zajedno.

da nemam nijedan drugi način da ukradem tih 10-15 minuta i da ju drugačije zabavim pustila bih joj crtić (a imale smo i takvo razdoblje, tad je gledala baby einsteina s you tubea 15-ak minuta dnevno. no, čim je to prošlo, ukinula sam gledanje). ne treba joj to još.
dob - 17 mjeseci

ja opet nekako mislim da ovisi o sadraju. neovisno o crticima, gleda li dijete kako npr. netko mirno pjeva, ne vjerujem da to moze imati toliko stetan ucinak.

nas je telkac isto najcesce iskljucen, pogotovo kad je sama sa mnom.
ovi crtici su preko youtube. meni su ti crtici manje da iskoristim vrijeme za sebe (mada joj nekad pustim dok obavim nesto), nekad ih gledamo zajedno, a ja joj objasnjavam, pa onda ona meni :cerek:
ova krtica je toliko bezazlena, barem po mom misljenju.

ovaj (http://www.youtube.com/watch?v=hw2JMSl2pTE) moram podijeliti s vama...:D

Amrićak
07.08.2009., 21:16
Moj maleni ima 33 mj. i gleda crtiće primjerene njegovoj dobi (:confused: :rofl: ) u umjerenoj količini i granici.Gleda Tractora Toma,Fifi,Boba,U vrtu pod zvijezdama,...Nikakve ratne i šta ti ja već znam.U principu ih češće gleda zimi,nego naravno ljeti.E ako takvi crtići njega "pokvare" onda moj odgoj nek ide vrit :mig:.Bez imalo grižnje savjesti mu ih pustim,jer niti sam ja majka koja ga zanemaruje,niti je on tulac koji po cijele dane bleji u tv.

alexxx
07.08.2009., 21:22
Until more research is done about the effects of TV on very young children, the American Academy of Pediatrics (AAP) does not recommend television for children age 2 or younger.

How can TV negatively affect early brain development? First, TV takes away from the precious time babies have to interact with people and explore their environment. Second, possible links have been found between early television exposure and subsequent attentional problems in children. (See the AAP Study) Could TV cause ADD? The subject needs further research, but the current information is enough to elicit the strong response from the AAP.

http://kidstvmovies.about.com/od/childrenstvnewsinfo/a/babytvdvd.htm

a tom i jerry je jako nasilan crtić. i bajke su jako nasilne. zapravo uopće ne uspijevam razviti stav o djeci i nasilnim sadržajima.

Leonee
07.08.2009., 21:43
Ae, alex...
I ja sam svasta nasla na netu.. Npr. Da od glavobolje mogu I umrjeti.. A zapravo me bolila od neosusene kose..

Neg, da li tko zna kada ce ponovo poceti hrt prikazivati U vrtu pod zvjezdama?

Tina406
07.08.2009., 21:43
Mi gledamo babyTV i tamo nema nasilnih crtića. Nama je tv uvijek upaljen, oduvijek, ne mora nitko gledati tv ali mora biti upaljen. :ne zna: Moja malena je bila opčinjena tv-om sa 6-7mj, tj sa reklamama, to je bio show, tada smo i gasili tv ili okretali programe. Sada ju tv više toliko ne zanima, ali voli pogledati Cuddliese (njih obožava), Tulli, onu neku bebu u peleni koja zamišlja da je uvijek negdje, to je sve baby tv. Nema brzih radnji, nema nasilnih ctrića.
Bez obzira što je tv upaljen ona se igra sa mnom, juri po kući, tu i tamo stane ispred tv-a ako ju nešto zainteresira i brzo dalje u akciju. :D

Fida
07.08.2009., 22:45
Joj moja gleda Fifi i ja imam strašnu grižnju savjesti zbog toga.Upalim joj ujutro da se uspijem obući za van i u vrijeme ručka da stignem skuhat.Prvo uvijek ide na pod pa malo k meni u kuhinju al kad sve iscrpimo a ja nisam stigla sve napravit ide Fifi.I to svaki dan isto...A sad je 7 mjeseci. Inače gasim televizor osim te Fifi...Al stvarno ju voli gledat.Nekako se skroz isključi pa me malo strah zbog toga...Joj, pokušavam što manje,sad se veselim da smo na moru tri tjedna bez Fifi...:D

blablica
07.08.2009., 22:50
ja tv povremeno palim preko dana jer gledam neke važnije vijesti koje mi trebaju zbog posla ( cnn, bbc, htv i obavezno milića ) , rtl i novu na kompu jer nemam njihov program na kabelskoj (ali to više slušam nego gledam) . tv pallimo naavečer mm i ja da pogledamo nekki film zajedno ili sl. inače je ugašen. kad je upaljen ona se zna zabuljit na par minuta, onda se okrene i nastavi natrag igrat. ponekad joj znam pustit teletubbiese i pocoya. i doru istraživačicu :cerek: onda misli da nju netko zove

blond lady
08.08.2009., 06:26
Ae, alex...
I ja sam svasta nasla na netu.. Npr. Da od glavobolje mogu I umrjeti.. A zapravo me bolila od neosusene kose..

Neg, da li tko zna kada ce ponovo poceti hrt prikazivati U vrtu pod zvjezdama?

prikazuju već, sinoć su prikazivali
od pon. - pet u 18. 40 prikazuju
evo ti program
http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2009-08-07

Lali Puna
08.08.2009., 08:19
nije stvar u sadržaju. ne mislim ja da crtići u tak ranoj dobi loše utječu zbog sadržaja. sama činjenica da mozak i oko moraju procesirat tu vrstu podražaja se meni ne sviđa. napisala sam u prvom postu da stručnjaci kažu da može, dakle nitko ne tvrdi da je 100 posto. ali ja se s tim slažem i moje dijete ne gleda crtiće. ako ništa drugo, štetno il neštetno - nepotrebno je. u toj dobi, prije 3 godine, doista je.

može i bez toga. kažem, da baš nikako ne može, pustila bih joj. ono malo što je gledala baby einsteina me pekla savjest. jbg!

Amrićak
08.08.2009., 08:36
Možda je nepotrebno,ali te stvarno realno zbog toga nebi trebala peći savjest :mig:.Ipak s crtićem ne zanemaruješ,ne zlostavljaš i ne uništavaš dijete.Moj maleni sad će 3 god.Bila sam mama(još sam samo u manjoj mjeri) koju je zbog mnogih raznih nevažnih i neštetnih situacija pekla savjest.Sad se polako opuštam,za svoje i njegovo dobro jer počinjem shvaćati da se dijete "mora" uprljati,pasti,jesti bombone i gledati crtiće,...Naravno u mjeri,jer sve van mjere je loše kao i zabrane istog tog.Dobro ja sad govorim o trogodišnjaku,a ne jednogodišnjaku.A to naravno nije isto.

alexxx
08.08.2009., 11:27
Ae, alex...
I ja sam svasta nasla na netu.. Npr. Da od glavobolje mogu I umrjeti.. A zapravo me bolila od neosusene kose..oprosti, kakve veze ima to što si ti na netu našla da možeš umrijeti od glavobolje, s time što American Academy of Pediatrics ne preporučuje da djeca mlađa od 2 godine gledaju tv, jer mogući utjecaji na razvoj mozga još nije dovoljno istražen (s tim da se posebno spominje moguć utjecaj na nastajanje sindroma nedostatka pažnje), ali su im i podaci koje sad imaju dovoljni da se oglase po tom pitanju? :)

NikaZg
08.08.2009., 15:32
Mare (19 mj) - gleda crtice, rijetko doduše (tipa jednom-do max tri puta tjedno; nekad npr. kad smo na moru preskoči dvadesetak dana ili više; niti ne primjetimo; naravno).

Obožava Elma ("Emo") i Shaun the sheep )"Be i vauvau"; nešto manje Fifi ("fufi" :)).
Prije njih voljela je bacit oko na Baby Einstein i Vrt pod zvijezdama.

Preporuke ovog tipa me zaista ne zamaraju - u ovim količinama vjerujem da ne šteti. Npr. u "Čudesnom drveću uma" isto naglašavaju da je problem u USA epidemija klinaca zaljepljenih non-stop za tV (tipa 3 sata ili više) i roditelja koji tv koriste kao dadilje --> to je jedan od razloga povecanja poremecaja paznje i opcenito jedan od razloga zasto rastu generacije neskoncentriranih ljudi ( i pretilih). M gleda crtiće on-request, kad se zaželi i zatraži i vrlo kontolirano. I zapravo rijetko; češće "čita" slikovnice s tim likovima.

Ne grize me savjest ni najmanje za crtiće (za razliku od dojenja/ne dojenja i moje ponekad prevelike popustljivosti prema malenoj :)).
Zapravo sadržaj ovih probranih je totalno pogođen i zanimljiv djeci; očišćeni od reklama i u umjerenoj količini dobra su edukacija (M sve poslije "prepriča" što vidi i koristi kao nadogradnju za slikovnice).
Definitivno kvalitetnije od crtića koje smo Marin tata i ja gledali u njenoj dobi.

šiljo
08.08.2009., 16:08
...ko je u pravu..
oni koji kažu da alkohol pa i jedna čaša vina ubija ili oni koji kažu da jedna čaša dnevno crnog vina djeluje kao ljek?
e to vam je isto....
jedni stručnjaci kažu jedno ...a za 3-.4 godine drugi stručnjaci kažu drugo
nadam se da sad neće doć neko bukavlan pa zapet o ovu usporedbu...

u 6 mjesecu je M morala 2 TJEDNA biti u kući jer je imala varićele...
ajde sad ako možete zamislite svoje djete 14 dana u kući?:kava:

nas je spasila Dora istražiteljica....:s:top::s Dora ruls....
puno je sa njom naučila i gledala je koliko je htjela....
a sad ni ne pomišlja na televiziju..
pored mora i trampulina i svakakvih vela vani ni nesjeti se crtanog za pogledati.....

e M ima 2,6....

nemam pojma
08.08.2009., 16:08
Jooooj, sad će i crtići "spržiti" djetetov mozak :rolleyes::rolleyes:
Ne mislite li da je to "malo" pretjerano :misli:

Naravno da im ne treba dati da gledaju one japanske gluposti (Pokemoni, Digimoni i sl.), ali normalne crtiće, u normalnim količinama, zašto ne :ne zna:

A što se Amera i njihovih pedijatara tiče, sllažem se s onim što je NikaZg napisala, da sad ne ponavljam sve.

Netko je rekao da je Tom i Jerry pun nasilja...pa i mi smo odrasli s Tomom i Jerryem, pa nam to nasilje nije popilo mozak :kava:

Maca Micko
08.08.2009., 17:33
moji klinci su uzrasta od 6 i 4 god
zimi gledaju više crtaća, leti manje
nisam isključivo protiv crtaća, samo se mora ograničiti vreme
po mom mišljenju sat- sat i po dnevno maximalno
podrazumeva se , crtaći bez nasilja, "edukativni".....kliford, noddy tomas i drugari
majstor bob....
mada neće ništa propustiti ako ne gledaju crtaće, zimi ponekad dobro dođe dvd ili na tv...
mada baš ovih dana , ima nekoliko dana kako ne palimo tv ni dvd.....

Leonee
08.08.2009., 19:38
prikazuju već, sinoć su prikazivali
od pon. - pet u 18. 40 prikazuju
evo ti program
http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2009-08-07

:eek::eek::(.. A mi stalno cirnemo nedjeljom oko 19.. To im je prije bio termin.. U ovo vrijeme u tjednu smo ugl vani..
Hvala na info :top: snimat cemo!

NikaZg, apsolutno se slazem s tobom.. :s

Lali Puna
08.08.2009., 20:03
o tome zašto mlađi od 3 godine ne bi trebali gledati ekranske medije je bio opširan članak u bebama od travnja ili svibnja pa tko je zainteresiran (a vidim da nitko nije :D) može potražiti i proučiti.

alexxx
08.08.2009., 23:31
imaš to da skeniraš i mejlaš? :)

mandy
10.08.2009., 10:51
trenutno mu dopuštam crtiće poput
Traktor Toma, Vatrogasca Sama, Pika, Tomicu i prijatelje, Zvonka i sl nenasilne crtiće..

začarana
10.08.2009., 11:08
Mi gledamo babyTV i tamo nema nasilnih crtića. Nama je tv uvijek upaljen, oduvijek, ne mora nitko gledati tv ali mora biti upaljen. :ne zna: Moja malena je bila opčinjena tv-om sa 6-7mj, tj sa reklamama, to je bio show, tada smo i gasili tv ili okretali programe. Sada ju tv više toliko ne zanima, ali voli pogledati Cuddliese (njih obožava), Tulli, onu neku bebu u peleni koja zamišlja da je uvijek negdje, to je sve baby tv. Nema brzih radnji, nema nasilnih ctrića.
Bez obzira što je tv upaljen ona se igra sa mnom, juri po kući, tu i tamo stane ispred tv-a ako ju nešto zainteresira i brzo dalje u akciju. :D

Ma baby tv je zakon,moj ima 7 mj,sav se raspriča na houky pouky!

Manch
10.08.2009., 12:00
Mog samo interesuju pjesmice iz crtića.
Inače izbjegavam da palim tv upravo radi prevelike stimulacije mozga.
Kad bude gledao, gledaće Tom i Jerry-ja :D

Tina406
11.08.2009., 17:02
o tome zašto mlađi od 3 godine ne bi trebali gledati ekranske medije je bio opširan članak u bebama od travnja ili svibnja pa tko je zainteresiran (a vidim da nitko nije :D) može potražiti i proučiti.

ne bi trebali gledati tv zbog brzih radnji (npr. reklame) jer njihov mozgić ne može toliko puno informacija u tako kratkom vremenu uloviti. mogu gledati emisije, crtane koje nemaju brzih radnji, nego polagane kretnje i sve sporo. zato je baby tv po meni oke jer je sve u polaganom muvingu. slow motion :rofl: a i baby tv je za djecu od 0-3 god, ili 1-3 god. ista stvar, glavno da je sve sporo.

Fida
11.08.2009., 17:14
ne bi trebali gledati tv zbog brzih radnji (npr. reklame) jer njihov mozgić ne može toliko puno informacija u tako kratkom vremenu uloviti. mogu gledati emisije, crtane koje nemaju brzih radnji, nego polagane kretnje i sve sporo. zato je baby tv po meni oke jer je sve u polaganom muvingu. slow motion :rofl: a i baby tv je za djecu od 0-3 god, ili 1-3 god. ista stvar, glavno da je sve sporo.

Moja neće ništa osim Fifi...Jel to prebrzo?Probala sam teletabise-poludila je čekajući :D, izdržala 5 minuta....

m@m@
11.08.2009., 17:18
ja svojoj ne puštam crtiće..nekak još ne vidim potrebu za tim:ne zna:....
ima 19,5mj...kad je na tv onaj bubua ili tak nešto.ili .čarobna ploča...
pokažem joj da to gleda ako hoće jer meni je to super:cerek:

Zmijica
11.08.2009., 17:42
Bila je vec ova tema :misli:

Do godinu i pol (skoro) nis, a zadnjih 6 mj (od cca 2 godine) je pravi ovisnik.
Zica me crtice dan i noc, cim se probudi, u podne, pred vecer... kad god je doma. Pustim mu 1/5 onog sto trazi, i to mi je previse.
Nudim mu citanje, legice, auto, igranje sa mnom - jok.
Nisam bas najsretnija i ne znam sto bih napravila. Na moru i kod bake uopce ne trazi tv, igra se s 3 igracke koje tam ima i sve super. Al cim dodjemo doma... :ne zna:
Cak sam mu kupila te iste igracke koje je na moru obozavao, ni ne gleda ih.

Gleda Traktora Toma, Pocoya, Sesame Street (originalni na engleskom), i sve stare Disneyeve - Paju, Mikija, Silju, Silvestra i Cicija... Damn with politicka korektnost :zubo:

Leonee
11.08.2009., 18:09
Sta je Cici? :confused:

Slazem se da tv pretjerano stimulira mozak djeteta.. Ali I slazem se da su to reklame, filmovi,..zapravo sve osim samo za njih smisljenih crtica. Tipa, u vrtu pod zvjezdama koji je stvarno laganica..

Fakat ne kuzim stav "jebote necu palit tv jer ce me pojest!" :eek:
Jasno mi je da neki ne gledaju jer ih nervira program, vijesti,.. Kao moja kolegica na poslu koja nema tv vec 20ak god.
No medjutim, ova shema..imam tv, ali on je zlo!.. :confused: koga vraga ga onda imate?? Sve mozete procitati, saznati u novinama ili netu. A neki dobar film se moze pogledati I u kinu.
Da I super mi je fora "kod mene tv nikad nije upaljen!", a prije spominjala sto je bilo u seinfildu.. :rolleyes:... E babe, babe... :rofl:..

šiljo
11.08.2009., 19:16
...silvestar i čiči....
znaš onaj mali žiti kanarinac i mačak Silvestar i ona stara baba
sa njima...:zubo:

Amrićak
11.08.2009., 19:19
Da I super mi je fora "kod mene tv nikad nije upaljen!", a prije spominjala sto je bilo u seinfildu.. :rolleyes:... E babe, babe... :rofl:..

:lol: :lol: :lol:
E svaka ti čast :top:

Leonee
11.08.2009., 19:47
...silvestar i čiči....
znaš onaj mali žiti kanarinac i mačak Silvestar i ona stara baba
sa njima...:zubo:

a-haaa.. tweety?.. :D

blablica
11.08.2009., 20:04
Sta je Cici? :confused:

Slazem se da tv pretjerano stimulira mozak djeteta.. Ali I slazem se da su to reklame, filmovi,..zapravo sve osim samo za njih smisljenih crtica. Tipa, u vrtu pod zvjezdama koji je stvarno laganica..

Fakat ne kuzim stav "jebote necu palit tv jer ce me pojest!" :eek:
Jasno mi je da neki ne gledaju jer ih nervira program, vijesti,.. Kao moja kolegica na poslu koja nema tv vec 20ak god.
No medjutim, ova shema..imam tv, ali on je zlo!.. :confused: koga vraga ga onda imate?? Sve mozete procitati, saznati u novinama ili netu. A neki dobar film se moze pogledati I u kinu.

ja ne palim tv ne zato jer ne želim da me pojede :zubo: već zato što sam sama sebi obećala da ću se, kad odem na porodiljni, odmorit od tv-a jednom zauvijek. naime, na poslu ih, samo oko sebe, imam 5, 2 s lijeve, 2 s desne, jedan iznad glave :visi:
tak da gledam "samo" , ovim redom :htv vijesti u 10, 12, 14.30 i dnevnik, cnn u 13, bbc u 18. reprite milićevih putopisa. a kad mala ode spavat onda pogledam i otvoreno po potrebi ili neki film na dvd-u. kad mm ne radi, tv uopće ne palimo po danu jer nas ni nema doma, samo navečer.
ali maloj znam pustit dok jede pocoya, teletubbiese i tomica i prijatelji pjesmicu. to je uvrh glave 15 minuta dnevno i to ju neće pojest.

šiljo
11.08.2009., 20:36
uuu blablice...posao montažerke,možda? :zubo:

blablica
11.08.2009., 20:54
uuu blablice...posao montažerke,možda? :zubo:

ni blizu :D

Lali Puna
11.08.2009., 21:29

pa seinfeld je izlazio na dvd-u od cca početka godine, imam sve sezone ;)

nije da mislim da je tv zlo pa ga zato ne palim nego nemam naviku paljenja nit gledanja, nemam potrebu. a i kad upalim onda me samo sve živcira pa ugasim. ne privlači me ništa.

Leonee
11.08.2009., 21:38
Pa zasto imas sve sezone I kupujes, ako ga ne palis I nemas naviku gledanja? :confused:

blablica
11.08.2009., 21:41
:kokice:

pink5
11.08.2009., 21:59
moj pogleda peppu pig,baby einstein ga više ne zanima,pogleda i jagodicu bobicu. Malo gleda crtiće jer ga ne zanimaju ,ipak nešto je naučio uz njih. Recimo,sve mu puštam s youtubea,naučio je pjevat "bila mama kukunka".
Od danas ne palim komp preko dana,jedino kad zaspe jer me izludio s njegovim forama i penjanjem na komp kad mu upalim crtić. Nema više:amen:

Ne dobijem na vremenu kad gleda crtić jer uvijek neko čudo izvodi i kad gleda crtić,tako da radije biram bez crtića,isto mi je kad uvijek gnjavi.
Kad bude stariji i bude ga baš zanimalo,puštat ću mu,ali sve dozirano

Lali,mogli ste mukte proći pa svaku večer snimit epizodu seinfelda,mi sve imamo na hdd:p

alexxx
11.08.2009., 22:13
Pa zasto imas sve sezone I kupujes, ako ga ne palis I nemas naviku gledanja? :confused:
lali oprosti, znam da ti ne treba odvjetnik, al leonee daj joj sjaši s kurca, naporno te čitat :rolleyes:

Taja.st
12.08.2009., 00:12
A žene žene...nemojte se svađat.
Starija uopće nije bila zainteresirana za crtiće do svoje 3. godine a i nisam joj nikad palila tv..više je volila muziku,na mamu:rofl:..kad bi mi gledali tv ko bebu su je fascinirale reklame :D
Sad kad ima 5 i po godina svaki dan vodim borbu s njom jer kod kuce imamo MiniTv i ona da joj daš bi gledala cili dan....ajd ajd ima dana kad joj brzo dosadi.
Uglavnom,kad se počela interesirat za crtiće gledala je podosta,ima brdo dvdova s bajkama i crtića .... sve dok lani nisu počele glavobolje.U početku sam mislila da se izmotava(jer mi je par puta slagala da je boli uho kad joj nesto nije bilo po volje,nekud ic il nesto radit) ali zbilja je bolila glava i bilo mi je strašno gledat takvu.Otišli smo u pedice i ona nas je poslala u oftalmologa.Nalaz je bio sljedeći;dioptrija na granici,pošto ne ide u školu nece nositi naočale ali strogo ograničiti tv, kopjuter i slično.Otada,ona dobro zna da smije pogledati crtic dva ujutro i eventualno jedan popodne...ima dana kad se prepiremo ali pošto je bistro dijete mama s njom porazgovara i podsjeti je kako je glava bolila kad je puno gledala tv i kako ce nositi naočale i tu prestaje svaka rasprava....ima dana kada sam loše volje ima dana kad me zaokupi mladja kcer i najradije bi joj pustila da gleda tv ali onda radije je zaposlim nečim,pomogne mi izvadit sudje iz masine,crta mi,upalimo Jacquesa pa pjevamo sekici ....
Pogriješila sam što sam joj dozvoljavala prije da toliko gleda tv ali rekla sam samoj sebi nikad više i sa mladjom će biti druga priča...kad starija gleda crtice nekad pogleda put tv-a ali nju to ne zanima,i dobro da je ne zanima....radije je zabavim time da je stavim kraj prozora velikog pa gleda aute i ljude na ulici,igra se sa sekom il sama ,dam joj kuhače , posude , daljinski , stari mobitel ...nastojte što manje dopustiti svojoj djeci da gledaju crtiće!

Leonee
12.08.2009., 07:33
lali oprosti, znam da ti ne treba odvjetnik, al leonee daj joj sjaši s kurca, naporno te čitat :rolleyes:

..Pa sta me ne stavis na ignor kad si tanka sa zivcima? :rolleyes:
I hvala na lijepim rijecima, ali ja (:mig:) vec imam svoj kurac za jahanje :raspa:

A sto se tice gledanja tv-a I crtica.. Ocito da se neko nasao uvrijedjen kada mu se skrene paznja na kontradiktornost.
Ako izjavis da se tv u tvojoj kuci ne pali, ili se pali jaaako rijetko (dakle, nema veze sa nacelima odgoja djeteta, vec tebe same), onda mi nije jasno cemu kopovanje cijelog serijala..? Kada si ga uopce uspjela vidjeti na tv kada ga ne palis? A I kada ces ga pogledati, kada ne palis tv?
Jasno mi je da se djeci ogranicava gledanje tv I biranje sadrzaja.. Naravno.. To I ja cinim. Ali ako se u rl ne drzis nekih nacela kojih bi se mozda zelio drzati, onda bar razmisli sto pises ili si pisala prije u vl.. Ili se ne cudi, ne pizdi, kada te neko pita cemu seruckanje? :)

Zmijica
12.08.2009., 08:36
Aj ne svadjajte se, radije mi udjelite neki koristan savjet :moli:

Mogu mu jednostavno rec NE, to i radim, al meni bi bolji pristup bio zainteresirati ga da se igra, sam ili sa mnom.
Na moru smo citali slikovnice, skakali po krevetu, plesali i pjevali cijeli dan... doma tu istu igracku ni pogledat :ne zna:
Mozda cemo na kraju morat bacit komp (imamo laptope, al nije skuzio da na njima mogu bit crtici :D) i nabavit tv - tv ga ne zanima.
Al opet, sto cu ak ga tv pocne zanimat?

Meni je zbilja too much, on bi 4h dnevno gledao crtice, ja mu od toga pustim pol sata ujutro i pol sata popodne.
A kod dadilje je tv vjecno upaljen na crticima (osim kad su japanski, to sam rekla da necu) i gleda 5 min, pa se odsece igrat s psom.
Dosadna sam svom djetetu :mama:

Manch
12.08.2009., 08:42
Bacite računar, recite da se pokvario, izgubite devedee :D

Zmijica
12.08.2009., 08:51
Bio je jedan dan pokvaren (stvarno), pa je Kico non stop mutio po njemu sa srafcigerom :rofl:
Dvd ima samo par, sve ostalo je s Jubita.
Oke, to je jedna opcija... maknut komp.
Daljeee? :D

nemam pojma
12.08.2009., 09:09
Bio je jedan dan pokvaren (stvarno), pa je Kico non stop mutio po njemu sa srafcigerom :rofl:
Dvd ima samo par, sve ostalo je s Jubita.
Oke, to je jedna opcija... maknut komp.
Daljeee? :D

prestani mu braniti :zubo:...ozbiljno, ja kad sam svojoj rekla da me više baš briga, nek gleda koliko hoće, odgledala bi 10-tak minuta i otišla se igrati :o...a do tada je cijeli dan hodala za mnom sa sklopljenim rukama i cvilila da joj još malo pustim crtić :rofl:

Lali Puna
12.08.2009., 10:02

:rolleyes:

alexxx
12.08.2009., 14:05
A sto se tice gledanja tv-a I crtica.. Ocito da se neko nasao uvrijedjen kada mu se skrene paznja na kontradiktornost.
to uopće nije kontradiktornost. postoje ljudi koji čak ne posjeduju tv, ali su veliki fanovi seinfelda, pobožno gledaju curb your enthusiasm i imaju doma mali oltar sa slikama larry davida. jer ne gledaju tv, nego gledaju serije.

neki gledaju filmove.

gledat tv znači upalit tv i gledat što je na programu. neki ljudi to ne vole, ali i dalje vole filmove i serije. pa si kupe seinfelda na devedeima (ili skinu s neta ako nisu tako pošteni), i gledaju seriju. ne prate tv program.

njasa
12.08.2009., 15:37
moj mali gleda tomicu. kad se ujtro digne sam pita da mu upalimo tomicu- ima 18 miseci. i koji put popodne trazi tomicu, i to je to. vecinom upalimo dvd, i on seta po sobi, a kad mu nesto iz crtanog privuce paznju doleti i odgleda. uz zavrsnu pismicu- veselee suuuu tracniceeee, redovito plese i pjevusi je :cerek:

sve skupa ne gleda vise od 30 minuta domice dnevno

TYANA
14.08.2009., 19:41
Kod nasj e Tv stalno upaljen,cisto zato kaj nemam radio/liniju pa da nekaj trkelja.Od cijelog dana sto je TV upaljen,aktivno pogledam mozda pola sata-sat.

Kod mojih klinaca u sobi je Tv upaljen vikendom,ali ga ne dozivljavaju.Igraju se ili su sa nama,i kad dode na program crtic koji im se svida,onda odu pogledat.

Radnim danom gledaju crtic na dvd-u,al ljeti skoro pa i ne jer smo vecinom na dvoristu.

Puno nas je odraslo na crticima,so what :cerek:

Enivej,ako netko brani djeci,ili ima limit za njih,nemam nista protiv,svaka cast i stvar odgoja/misljenja :mig:

valneahana
14.08.2009., 20:10
kod nas tv stalno upaljen i kad je mala budna stalno je baby tv na programu i ništa drugo i kad smo doma cijeli dan cijeli dan gori tv i kaj sad?

nitko me nemože uvjeriti da će joj od tv nešto biti

u svakom slučaju ja sam za crtiće(ali ne ove današnje histerične od kojih dobiješ epilepsiju kad ih gledaš) i programe prilagođene dobi djeteta

baby tv rules:cerek:

Lali Puna
14.08.2009., 20:25
to uopće nije kontradiktornost. postoje ljudi koji čak ne posjeduju tv, ali su veliki fanovi seinfelda, pobožno gledaju curb your enthusiasm i imaju doma mali oltar sa slikama larry davida. jer ne gledaju tv, nego gledaju serije.

neki gledaju filmove.

gledat tv znači upalit tv i gledat što je na programu. neki ljudi to ne vole, ali i dalje vole filmove i serije. pa si kupe seinfelda na devedeima (ili skinu s neta ako nisu tako pošteni), i gledaju seriju. ne prate tv program.

sve me strah napisat da idem u kino. leonee, jel smijem, jel smijem u kino ić?

Leonee
14.08.2009., 20:30

...ae :rolleyes:

moj mali gleda tomicu. kad se ujtro digne sam pita da mu upalimo tomicu-

a gdje vi to gledate tog tomicu, osim na dvd-u?

btw, kad smo kod crtica.. izasla najnovija slikovnica u vrtu pod zvjezdama i prekrasna je... :cerek: dodje kao i prva veca "samo" 69kn! :o

Leonee
14.08.2009., 20:37
sve me strah napisat da idem u kino. leonee, jel smijem, jel smijem u kino ić?

oftopičariš..

al svejedno bi ti i na guzicu odgovorila: nema potrebe, imas doma projektor i platno, koje si nam vise puta pohvalila.. :rolleyes:

alexxx
14.08.2009., 20:39
leonee, nije mi palo na kraj pameti da ne kužiš, mislila sam da skačeš na nju jer ti ide na živce. :) zanimljiva je stvar jezik. :D

edit: da, skačeš na nju jer ti ide na živce. :rofl:

Leonee
14.08.2009., 20:42
alex, oli si ti ljubomorna? ;)
sto ti zapravo zelis? :raspa:

Zmijica
14.08.2009., 21:17
Dosta babetine jedne :tuctuc:
Osim Manch, nitko mi savjet nece udjelit.
Ne volite me vise :mama:
:D

zoro007
14.08.2009., 21:26
Aj ne svadjajte se, radije mi udjelite neki koristan savjet :moli:

Mogu mu jednostavno rec NE, to i radim, al meni bi bolji pristup bio zainteresirati ga da se igra, sam ili sa mnom.
Na moru smo citali slikovnice, skakali po krevetu, plesali i pjevali cijeli dan... doma tu istu igracku ni pogledat :ne zna:
Mozda cemo na kraju morat bacit komp (imamo laptope, al nije skuzio da na njima mogu bit crtici :D) i nabavit tv - tv ga ne zanima.
Al opet, sto cu ak ga tv pocne zanimat?

Meni je zbilja too much, on bi 4h dnevno gledao crtice, ja mu od toga pustim pol sata ujutro i pol sata popodne.
A kod dadilje je tv vjecno upaljen na crticima (osim kad su japanski, to sam rekla da necu) i gleda 5 min, pa se odsece igrat s psom.
Dosadna sam svom djetetu :mama:

palite kompice dok on spava ili izbiva iz kuce/prostorije...barem dok se ne navikne da crtic nije uvijek dostupan
moja zna isto nekad poludit kad vidi tastaturu - najvise joj se svidja lupati po tastaturi :lol:, al ako hoce gledati crtic, a ne bi trebala, samo joj kazem da krtica spava - to joj je kao neki signal da je nesto definitvno nedostupno (kao npr. sisa) :rofl:

evo neobicne situacije od danas. u jednom crticu krtica za zapela glavom o stijenu i udarila se. moje dijete je pocelo kukati, ocito sazaljevajuci kritcu sto se udarila :eek:

alexxx
14.08.2009., 21:27
alex, oli si ti ljubomorna? ;)
sto ti zapravo zelis? :raspa:
da mi lali mejla onaj članak koji je spomenula :ne zna::D

samo joj kazem da krtica spava :cerek::cerek::cerek::cerek:

Leonee
14.08.2009., 21:32
Zmijice, carobna rijec Dosljednost ;) nema. Sada je vrijeme da se igramo, citamo, kuhamo.. Likovi su otisli spavat, imaju drugog posla,..
Nemoj se ljutiti, ali stekla sam dojam (inace) da on tebe prilicno dobro smuva I ti mu na kraju popustis. :)

Alex, sto hoces od mene? Koliko sam svatila ( :Plavusa: ) ti po meni jasis.. :mig:
Edit: a lali ti nije mejlala clanak, naravski, jer serucka.. Ko I obicno.. ;)

Zmijica
14.08.2009., 23:36
Nemoj se ljutiti, ali stekla sam dojam (inace) da on tebe prilicno dobro smuva I ti mu na kraju popustis. :)
Je, u pravu si... tesko mi je postavit pravila.

Ovo s crticima mi je jos teze jer mi nekad treba da na miru nes obavim za posao, a on se probudio i nece se sam igrat.
Pa ispada da mu jedan dan pustam, a drugi dan ne - samo jer ja tako kazem.

Lali Puna
14.08.2009., 23:40
alexx, nemam ti to kak skenirat. bebe su od :misli: svibnja ili lipnja, nisam sigurna. ako ti je jako bitno, kod njih se daju naručit i kupit stari brojevi.

TinchiS
19.08.2009., 17:10
Ne znam jel netko spomenuo crtić Mio Mao. To mi je super crtić. :cerek: Sjećam ga se još iz djetinjstva. Uopće nije ni malo nasilan i moj Patrik ga obožava. :top:

Ovaj s vlakićem mu je najdraži:

http://www.youtube.com/watch?v=48g0qJhIoCY&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=88l1azTVCZk&feature=related

moja volja
19.08.2009., 17:39
Moj maleni ima 2,5 godine i svaki dan kada se probudi s poslijepodnevnog spavanja pogleda pika ili male robote ili peppa pig...a subotom ujutro gleda sesame street ,,,dnevno ukupno provede pola sata gledajući ctriće ili nešto slično i uopće ne smatram da je previše jer ih ima koji provedu cijeli dan tako.

Amrićak
23.08.2009., 08:51
Molim Vas preporučite mi neku stranicu za skidanje dječijih crtića :)
Znam da je bio topić sa tom temom ali nemogu ga naći...
Hvala:)

zoro007
31.08.2009., 13:43
alexx, nemam ti to kak skenirat. bebe su od :misli: svibnja ili lipnja, nisam sigurna. ako ti je jako bitno, kod njih se daju naručit i kupit stari brojevi.

svaki digitalni fotic ti ima makro funkciju..ja tako znam dokumente za mail fotkati

ne znam odakle ih mozes skidati, ali mi ih gledamo preko youtube. trazis koji crtic hoces gledati..

Danchica_ZG
31.08.2009., 15:57

Probaj na http://ms-crtanifilmovi.blogspot.com/

Tina406
08.09.2009., 19:32
Može li mi reći netko tko ima DigiTV, da li na njemu ima kanal Baby TV? Thx :)

alapača
10.09.2009., 08:08
15 mjeseci, uopće nije zainteresirana za tv :confused:
jel to neki problem? :misli:

Danchica_ZG
10.09.2009., 09:20
Može li mi reći netko tko ima DigiTV, da li na njemu ima kanal Baby TV? Thx :)

Mislim da ga nema na Digi TV. Ima ga B.net, ali se dodatno plaća u Dječijem paketu. Optima ga nudi u svim paketima bez nadoplate kao i Iskon.

PaleBlueEyes
10.09.2009., 17:03
moj od kako ima iPod touch manje gleda TV. sad ne znam jel to dobro ili lose, ali uz pomoc nekih apliakacija je dosta toga naucio. kao npr, brojati na spanjoslkom i njemackom. engleski i hr vec zna. i jos je naucio dosta rijeci na spanjolskom. naucio je spelovati na engleskom. i tu isto preko youtube moze gledati crtice, i to si sve sam nadje. :D morat cu mu uskoro staviti neki parental control da mi ne bi i pornjavu tak nasao :D

1980mima
10.09.2009., 17:52
Moja (3 god) do nedavno nije ni pomišljala na gledanje tv. Onda smo otkrili Doru istražiteljicu za koju mislima da je prva liga. Jako edukativan i čak dijelovi na engleskom. Kada se prestao prikazivati nabavila sam sve DVD koje sam mogla tako da sada može gledati kada želi. Dora je super, međuitim nema neograničenog gledanja. Pustim joj navečer prije spavanja jer jedino tada i hoće gledati. Tijekom dana, kada smo doma niti traži niti joj puštam.
Inače sam protiv bilo kakvog pretjerivanja i krajnosti, dakle ni previše ali ni premalo pa da se jadnici ušokiraju kada prvi put vide crtić.
Čak i u vrtiću u koji moja mrvica ide kada stave crtić to je Dora!

Amrićak
10.09.2009., 20:38
Ja jutros dovedem malenog u vrtić,a kad ono djeca pred tv-om i crtić se gleda.
Odmah sam pomislila šta bi sada mame sa foruma rekle :rofl:
To im je neš novo...od kada su sad prešli u vrtićku skupinu,imaju i tv u sobi...

baja
10.09.2009., 20:56
bajica je već seniorka, u odnosu na sve vaše s teme, pa imam savjet; nemojte nikada gledati Bratz :D
posudili ga jednom i prenerazili se; klinkice pričaju o liposukciji, izražavaju sa sa "one glupače"... :(

stihaa
11.09.2009., 08:18
I dobiju 5 u školi jer imaju sve rozo:rolleyes:.

I moja voli Doru, a i meni je to najdraži crtić. A u zadnje vrijeme voli dugometražne crtiće npr. Robin Hood ili neki pesek Balto. Uglavnom crtići s nekom poukom, i ako pogleda jedan po danu i jedan navečer to su minimalno dvai pol sata gledanja crtića:ne zna:.

alexxx
11.09.2009., 14:03
15 mjeseci, uopće nije zainteresirana za tv :confused:
jel to neki problem? :misli:i bolje da nije, pametno dete :D

Aruena
11.09.2009., 19:33
bajica je već seniorka, u odnosu na sve vaše s teme, pa imam savjet; nemojte nikada gledati Bratz :D
posudili ga jednom i prenerazili se; klinkice pričaju o liposukciji, izražavaju sa sa "one glupače"... :(

E tu sam i ja ostala paf...:(

Aruena
11.09.2009., 19:38
I moji su vec veliki za vecinu klinaca ovdje. Skoro 4 i 9 i pol godina.Crtice obozavaju.(A bogme i muz i ja)

Na nasoj top listi su ponajvise oni iz produkcije Volta Diznija.
Inace se trudimo biti umjereni sa crticima.

baja
11.09.2009., 19:53
(A bogme i muz i ja)muž i bajica upravo odrađuju, dozvoljenu, polsatnu terapiju :D

zoro007
11.09.2009., 22:05
sramim se zbog današnjeg dana :brukica:
visila sam više od par sati poslovno na telefonu i tako je dijete skoro čitavo vrijeme provelo uz pčelicu maju. nisam protiv da pogleda jednu epizodu, no danas nisam imala izbora...
naravno da se znala i zaigrati i da sam je i zabavljala grimasama dok sam razgovarala, ali je većinu vremena ipak provela uz crtić :brukica:

pitam se kako ljudi mogu uz djecu raditi home office..? ovo danas kod mene je bila iznimka.

Aruena
11.09.2009., 22:17
sramim se zbog današnjeg dana :brukica:
visila sam više od par sati poslovno na telefonu i tako je dijete skoro čitavo vrijeme provelo uz pčelicu maju. nisam protiv da pogleda jednu epizodu, no danas nisam imala izbora...
naravno da se znala i zaigrati i da sam je i zabavljala grimasama dok sam razgovarala, ali je većinu vremena ipak provela uz crtić :brukica:

pitam se kako ljudi mogu uz djecu raditi home office..? ovo danas kod mene je bila iznimka.

Pa sto ces,desi se...:D

Uostalom,ne moze ni jedna majka non stop visiti uz dijete i zabavljati ga.Niti bi to bilo u redu.

A i gledala je Pcelicu Maju,a ne Nindza kornjace...

zoro007
12.09.2009., 20:05
Pa sto ces,desi se...:D

Uostalom,ne moze ni jedna majka non stop visiti uz dijete i zabavljati ga.Niti bi to bilo u redu.

A i gledala je Pcelicu Maju,a ne Nindza kornjace...

desi se i crtić je bezazlen. naučila je par novih riječi. :D

trebala si je vidjeti sinoć. navalila je na mene kao da me nije vidjela čitav dan. sve viče 'mama, mama', pa se mazi i baca u zagrljaj, pa skače po meni.. pa mama mora čitati priču, prati zube..itd itd.. :cerek:

doduše, kad ne gleda crtiće ne zabavljam ju ja čitavo vrijeme. zna ona zbrisati u neki kutak u stanu i igra se i po 15-tak minuta. onda radimo nešto zajedno, pa se opet malo odvoji..itd.

Leptiric
06.11.2009., 13:51
ja sam uzasno protiv tv-a jer T. ima tek 8. mjeseci...
naravno, ne znam kad bi bila primjerena dob da joj to iskustvo svjesno dozvolim... :misli:
ali dogodilo se da smo neki dan bili u gostima i tamo crtici rade stalno...
u jednom se trenu T. zagledela u teletubbise i gustala...
pricala s njima, vikala od srece...
i sad mi je zao da joj tu i tamo ne pustim koji crtic kad uziva, a s druge strane ne zelim da bude ovisnik o tv-u kao mm...

Eoja
07.11.2009., 08:54
nije stvar u sadržaju. ne mislim ja da crtići u tak ranoj dobi loše utječu zbog sadržaja. sama činjenica da mozak i oko moraju procesirat tu vrstu podražaja se meni ne sviđa. napisala sam u prvom postu da stručnjaci kažu da može, dakle nitko ne tvrdi da je 100 posto. ali ja se s tim slažem i moje dijete ne gleda crtiće. ako ništa drugo, štetno il neštetno - nepotrebno je. u toj dobi, prije 3 godine, doista je.

može i bez toga. kažem, da baš nikako ne može, pustila bih joj. ono malo što je gledala baby einsteina me pekla savjest. jbg!

Gledanje u jednom pravcu u tako ranom uzrastu šteti razvoju akomodacije oka i kasnije koordinaciji oko-ruka.

Najbolja igra za podsticanje ovog razvoja u kasnijima fazama je ping-pong.

hecate
13.11.2009., 15:09
klinci obožavaju...laputu-dvorac na nebu, malu chihiro,princezu mononoke... prije dva dana smo pogledali Devise...malo apokaliptičan crtić, al klincima je dobro sjeo...bolje nego meni..inače, od pixara imamo sve:-)

autan
13.11.2009., 17:20
moja je pocela gledati sa negdje 22 mjeseca, sad ima skoro tri godine i gleda
Nodija, Medo Ruperta, Malu Princezu, Tomica i Prijatelji sad najvise Dora Istrazuje i Jagodica Bobica- naucila je sve pjesmice iz crtica pa voli pjevati. Snimim joj na maxteveu pa joj pustam kad zeli gledati, ne stopam joj vrijeme gledanja jer mislim da to nema smisla.

nina2007
13.11.2009., 17:38
moj sinek je isto počeo s cca 22 mjeseca tj prije kojih 2 tjedna...do onda nije mogao u miru sjesti i pogledati niti uvodnu pjesmu a u zadnje vrijeme se baš zadubi kad su na repertoaru Tomica, Bob, Fifi i Peppa Pig - ali jedino Peppu Pig sjedne i gleda (ove ostale minut-dvije i ode se dalje igrat)

prekjučer sam mu kupila peppa pig dvd sa 6 epizoda (crtića)...nije se htio odlijepiti od tv-a, pregledali smo tih 6 epizoda jedno stotinjak puta: nije dao da se ugasi :zvrko: e to mi već nije drago..
inače dok je umjereno, Peppa mi je skroz ok i primjerena njegovoj dobi

I Peppa i Dora i Fifi su mi baš simpatični+edukativni crtići; i čini mi se da nema nasilja bar koliko sam ja gledala :ne zna:

m@m@
13.11.2009., 19:42
evo moja sad ima 22mj i ponekad pogleda neki crtić.
uglavnom fifi , jagodicu ili tomicu jer to ima na tv-u pa je to upamtila ....
na dvd-u imamo fifi i jagodicu i pustim joj to kad se sjeti pa me traži....
sad pogleda u miru jednu epizodu i bok........ode dalje...a nekad se u pola digne i ode ča.
gleda uglavnom svakih par dana.
svaki dan ne.
ne želim dopustiti da se već sad "navuče" na njih i da prvo što kaže ujutro bude..crtići:D

larazg
13.11.2009., 20:08
moj cvrčak je opsjednut Bumbom i Bumbaloo-om (onim klaunovima).. i ja joj to priuštim da barem sluša i gleda jer to klaunovsko trkeljanje je i njezin trenutno nivo razgovora :cerek:

kućica
13.11.2009., 20:44
Bila sam mama(još sam samo u manjoj mjeri) koju je zbog mnogih raznih nevažnih i neštetnih situacija pekla savjest.Sad se polako opuštam,za svoje i njegovo dobro jer počinjem shvaćati da se dijete "mora" uprljati,pasti,jesti bombone i gledati crtiće,...

evo tako nekako ide i moje razmišljanje..ok bomboni su još uvijek jaaaaaaaaaaaaaaaaako strogo zabranjeni,ali na crtiće sam eto popustila.....19mj i već dva tjedna je lud za Roaryem i Majstorom Nikom,ostali su mu nekako bzvz,kao glkeda,ali mi gura kutiju omiljenog crtića....kad mislim da je stvarno dosta kažem mu da Roary spava...priznajem baš ova dva tjedna se oporavljam od nevjerovatno stresnog razdoblja i prošli tjedan sam jedva stajala i hodala i bila sam presretna kaj ga crtići zanimaju jer smo stalno sami i nemam nikoga ko bi mi uskočio...no dok sam tako nemoćno bauljala po stanu primjetila sam da prestane gledati kad mu je dosta i jako mu je zapravo paliti i gasiti dvd-najzanimljivije od svega..kao beba Baby TV ga je znao smiriti na par minuta ukoliko su bili određeni crtići,ali volio je slušati onu muziku s babytv-a....
polako mi se vraća snaga,tijelo počinje funkcionirati pa ću tako imati više inspiracije za animaciju bez Roarya, što je jako zahtjevan posao jer ne voli slikovnice,ne voli pjevanje,plesanje i još puno toga kaj ostala djeca vole raditi. Inače jadaju mi se mame čiji sineki neće ni par minuta gledati crtić sami,lude su,zavide mi...Tako mislim ipak treba sve u nekim razumnim količinama,valjda :ne zna: :confused:

niarnilla
07.04.2011., 14:30
Pričalo se, ali se ništa nije reklo na koji način crtići zapravo mogu(!) štetiti mentalnom razvoju djeteta. :confused:
Jasno da gledanje u jednom pravcu i u jak izvor svjetlosti, pogotovo ako je blizu, može štetiti očima, ali ako prilagodiš udaljenost i osvjetljenje, pa još ako crtić traje 4-5 minuta, pa slijediš to s jednom pauzom i igranjem između da se oči odmore, mislim da je opasnost praktički eliminirana.

I ne zagovaram ostavljanje djeteta pred televizorom dok mama obavlja važnije stvari, nego obavezno zajedničko gledanje uz komentiranje i objašnjavanje...

I također mislim da postoji puno kvalitetnijih crtića za malu djecu od Jagodice Bobice i sl., mislim npr. na Disneyjeve stare (imate goleme kolekcije na torrentima za skinuti) i nove Pixarove :cerek: nisu duži od 7 minuta svaki. :) Ja se još s nostalgijom sjećam doba kad su mi Paško i Miki bili glavni :D
A to je i način da počne učiti i koju riječ engleskog, iako se u spomenutim crtićima jako malo priča. U nekoj kasnijoj dobi (4-5) bih počela puštati i dugometražne... A onda bih ga učila i čitati pa mu zatim nakeljila i titlove dolje, htjelo-ne htjelo :D

Mislim da crtići mogu odlično služiti kao edukativno sredstvo, jedino da je kvaka u umjerenosti i da se ne smije uzdati samo u televizor. Tu su i sport, dokumentarci, i glazba, i slikovnice, dječje enciklopedije, šetnje vani, druženje s vršnjacima, predstave, zoološki... Aww :cerek: kad sve stići? Ja bih svoje dijete svemu učila i sve mu pokazala :cerek:

Lali Puna
07.04.2011., 14:42
Jasno da gledanje u jednom pravcu i u jak izvor svjetlosti, pogotovo ako je blizu, može štetiti očima, ali ako prilagodiš udaljenost i osvjetljenje, pa još ako crtić traje 4-5 minuta, pa slijediš to s jednom pauzom i igranjem između da se oči odmore, mislim da je opasnost praktički eliminirana.

nije problem samo u očima, problem je i u mozgu. kažu da su to prebrze izmjene slika za mali mozgić. pod mali se misli na onaj do tri godine.

Mislim da crtići mogu odlično služiti kao edukativno sredstvo, jedino da je kvaka u umjerenosti i da se ne smije uzdati samo u televizor.

crtići (kao i kompjutor) kao edukativno sredstvo su dvosjekli mač. jest, danas ima stvarno svakakvih kvalitetnih edukativnih i crtića i igrica za komp koje dijete mogu naučiti svega vraga - i boje i oblike i jezike i odnose i gradove i sela i rijeke i čuda.
problem je samo što je crtić/televizor/komp stvarno intezivan podražaj mozga. veliki problem današnje generacije osnovnoškolaca je što im - fali koncentracije. ne mogu i ne znaju sjedit i učit. slova su im dosadna. knjiga im je dosadna. iz nje ništa ne skače, nije interaktvina, nema klikabilnih linkova, ne svira iz nje nikakva muzika, nema jarkih boja i veselih zvukova...samo obične stranice i slova i obične, nepomične slike...

nije dobro klince prerano naviknut na intenzivne podražaje mozga.

stihaa
07.04.2011., 14:53
I dobiju 5 u školi jer imaju sve rozo:rolleyes:.

I moja voli Doru, a i meni je to najdraži crtić. A u zadnje vrijeme voli dugometražne crtiće npr. Robin Hood ili neki pesek Balto. Uglavnom crtići s nekom poukom, i ako pogleda jedan po danu i jedan navečer to su minimalno dvai pol sata gledanja crtića:ne zna:.

Danas mrzim Doru:D.

niarnilla
08.04.2011., 10:23
....

nije dobro klince prerano naviknut na intenzivne podražaje mozga. Ima smisla, definitivno. Ako već imam trade off između djeteta s ADHD-om i hrpom odgledanih crtića i djeteta koje voli knjigu i tišinu, birala bih drugo. Mislim da je dugoročno bolje za njega. Ali opet, neke best-of će pogledat silom ili milom :D

Dobro, što onda raditi s djetetom mlađim od 3 godine? Šetnje, slikovnice, igračke... Što je s puštanjem glazbe? Znači li im to što?

Ima li neka tema gdje se raspravljalo o tim pomagačima umnog razvoja? Jer jako mi je zanimljivo, a ne bih se baš htjela zamjerit modovima offtopičarenjem.

Cattleya
08.04.2011., 16:26
Ima smisla, definitivno. Ako već imam trade off između djeteta s ADHD-om i hrpom odgledanih crtića i djeteta koje voli knjigu i tišinu, birala bih drugo. Mislim da je dugoročno bolje za njega. Ali opet, neke best-of će pogledat silom ili milom :D

Dobro, što onda raditi s djetetom mlađim od 3 godine? Šetnje, slikovnice, igračke... Što je s puštanjem glazbe? Znači li im to što?

Ima li neka tema gdje se raspravljalo o tim pomagačima umnog razvoja? Jer jako mi je zanimljivo, a ne bih se baš htjela zamjerit modovima offtopičarenjem.

Glazba je poželjna. Imaš baby mozart koji se preporuča kod beba. MOja ga je slušala, a potom je dobila neke dječje pjesmice na CD-U te ih je slušala cijeli dan.

monatina
08.04.2011., 16:52
Glazba je poželjna. Imaš baby mozart koji se preporuča kod beba. MOja ga je slušala, a potom je dobila neke dječje pjesmice na CD-U te ih je slušala cijeli dan.

:top: i moja odusevljena je i plese po cijele dane
al sam joj skinula s interneta dosta djeciji pjesmica s zivotinjama koje plesu-presretna je naucila sve zivotinje tako
baby tv je zakon za malu djecu
kosa mi se dize na glavi od nasilni crtica i dok god ja budem mogla utjecat na gledanje tv-bit ce bez nasilja-

ashley
08.04.2011., 16:53
:top: i moja odusevljena je i plese po cijele dane
al sam joj skinula s interneta dosta djeciji pjesmica s zivotinjama koje plesu-presretna je naucila sve zivotinje tako
baby tv je zakon za malu djecu
kosa mi se dize na glavi od nasilni crtica i dok god ja budem mogla utjecat na gledanje tv-bit ce bez nasilja-

Daj molim te ili naziv ili link barem za jednog!!! :)

monatina
08.04.2011., 16:59
Ima smisla, definitivno. Ako već imam trade off između djeteta s ADHD-om i hrpom odgledanih crtića i djeteta koje voli knjigu i tišinu, birala bih drugo. Mislim da je dugoročno bolje za njega. Ali opet, neke best-of će pogledat silom ili milom :D

draga moja cura ima 17 mj-ima toliko edukativni crtica
miffy piko dora pepa prase
tu moze svasta nucit ona ih jako voli
al na internetu mozes skinut crite od baby tv koji su isto edukativni i imaju dosta pjesmica
imas thegigglebellies pjesme sa zivotinjama koje plesu---------

monatina
08.04.2011., 17:00
Daj molim te ili naziv ili link barem za jednog!!! :)

ja ti skinem s youtuba pa formiram preko programa u avi:top: ima jedan blog gdje su svi crtici sinkro na hr besplatno posaljem ti na pp

ashley
08.04.2011., 19:49
ja ti skinem s youtuba pa formiram preko programa u avi:top: ima jedan blog gdje su svi crtici sinkro na hr besplatno posaljem ti na pp

:top::mig: