PDA

View Full Version : Potkožne kvržice

izotonik69
19.08.2009., 13:39
Pronašao sam par malih kvržica pod kožom, i nakon posjeta liječniku ustanovljeno je da su to najobičnije, svakodnevne nakupine masnog tkiva u gornjem sloju kože, Kaže doc da je to sasvim normalno, i da to imaju svi ljudi, no nekima se to običava nakupljati u najgornjem potkožnom tkivu pa se vidi, dok je drugima malo dublje pa i nema estetskih vidljivih promjena.

Ispričao je da svi ljudi to imaju, i da svatko od nas napravi detaljan pregleg kože (onako kao da propustiš kožu i njen potkožni sloj kroz prste), našao bi takvih kvržica. Neki možda ni ne obracaju na njih pažnju jer misle da su to potkozni prištevi ili nekaj prolaznoga. Najgore je kaj u kasnijim godinama te nakupine mogu narasti (pokazao mi je primjere na slikama veličine jabuke pa i veče, po rukama, nogama tijelu...)

Kaže da se to sve da izvaditi van, no da je to glupo ako su kvržice male jer zapravo ništa ne rade loše organizmu, osim kaj možda vlasniku estetski smetaju (ne bole, nema nikakvih osjetila s njima, pomične su i nisu tvrde). A i kaže ako bi se vadile da onda vlasnik mora podnjeti činjenicu da će mu se vidjeti ožiljci od toga (hmmm ovo mi ne stoji jer danas odrežu pa zašiju ruku i ništ ne vidiš a kamoli šav od 1cm hmm)

Pa bi pitao ima li tko takvih problema i kako se nosi s njima? Naravno, sve to manifestira stresan život i preloša fast prehrana, pa je iskreni savjet liječnika da se najprije pozabavim time.

Kakvu prehranu koristite? Dali ih je tko vadio(operirao), gdje, ima li ožiljaka?

I tak to, da ne ispitujem, zanimaju me iskustva i savjeti.

Hvala unaprijed:top:

p.s. stavio sam to pod hranu jer je po riječima doktora to največi uzrok tih kvržica...neuredna i loša prehrana podebljana stresom i brzim životom.

electric_barbarella
23.08.2009., 10:07
ja ti imam tako neshto na podrucju rebra ispod koze ali je skroz na kosti i omotano nekom zivcanom ovojnicom pa su mi rekli da se niko ne usudi to vaditi, a boli me ko sam vrag fala na pitanju.
nakon biposije di sam krv propishala koliko me to bolilo su rekli da je to kao kvrzica masnog tkiva, ja sam isto ostala :eek:
i josh uvijek ju imam, i josh uvijek me boli i rekli su mi da je to 100 % benigno i da ne mogu nishta s tim napraviti
krasno :kava:

meni su rekli da sam sklona izrastanju benignih kvrzica po tijelu, to je to, kao neki ljudi jednostavno imaju tu skonost, nisu mi nista rekli za prehranu jer sam ja klinicki podhranjena

izotonik69
24.08.2009., 07:05
prehrana je samo inicijator brzeg stvaranja, koliko sam shvatio. pazljivijim odabirom i ponekom dijetom kako bi se reducirao unos masti u organizam moze se smanjiti prirast novih kvrzica.

mada, ko zna u tvom slucaju, zakaj je omotana necime...pretezito su to kvrzice u najgornjem sloju koze i nisu omotane nicime. al ko zna...ako je to genetski, moze izrasti bilo gdje...hm hm

no mozemo lako, ti mene pothrani a ja te uhranim...sredina ce nam biti taman hehe ;)

Neuhvatljivaa
24.08.2009., 11:49
Ja imam jednu na ruci blizu lakta.Ne vidi se,moze se samo napipati i velicine je tresnje.I meni je receno da je masno tkivo,da se moze izvaditi ali ne mora ako ne stvara probleme,zato ne obracam paznju

pimic
26.08.2009., 21:46
Ja sam imala jednu ispod dojke. Bila je poprilično bolna, malo vidljiva, ko malo veći potkožni prišt, a cijelo to područje na koži crvenkaste boje, kako me to smetalo bila sam na operaciji. Pogledala sam to tkivo nakon što je izvađeno, izgledalo je ko nekakav gomolj , rekla je doktorica da je tvrd ko staklo. Godinu dana poslije imam samo ne baš krasan ožiljak cca 2 cm.

ombia
31.08.2009., 12:55
Imam, na nadlaktici, upce se ne vidi, osim ako onako dignem ruku u vis ili se drzim u javnom prijevozu. Inace se ne vidi ali se lagano napipati moze, ne boli me...ne diram to. Otkrila nedavno, isla sam pitati doktora dal moram reagirati ili ne.
Znam nekoga tko je operirao i da, ostaje oziljak, sad jel u medjuvremenu medicina napredovla, jel to die laseorm, ne znam.:ne zna:
mene ne smeta. E da, ne jedem bas strasno masno.

Maslina
01.09.2009., 09:38
Prijatelj mi to ima i redovito, svakih par godina ih vadi. Nisam primjetila da ima ožiljke.

izotonik69
03.09.2009., 07:36
pa ono,zanimljivo je to da svaki vise manje doc kaze, ostat ce oziljci..a ljudi mjenjaju lice, zasiju im ruke opet i nema tragova a ono, mali rez cca 1cm u nasim divnim bolnickim ustanovama ostavlja sav dug 2cm s dva ili tri veza...ono smrznes se kad to vidis i dozivis..

no mozda je greda u placanju..obicna kirurgije te pokrpa, a ako hoces zgledat lijepo..a ko i sve u zivotu, plati..i to masno..no cijeli zivot izdvajanje za zdravstvo, u ovoj banani ti ne osigura ni lijepi mali nevidljivi sav...o lijepa nasa banano

no vratimo se temi. kazu da kvzica ne bi smjela boljet. ako boli onda se moze opravdano sumnjat na nekaj gorega od masne naslage tkiva. i ko prvo, masna naslaga se prepozna po tome sto, onako grubo opisano, plovi pod kozom, tj moze se pomicati-ne sad od glave do pete vec dojam da je nekako pomicna. dok se bilo koji drugi oblik pod kozom ne mice i daje dojam tvrdoce (kao u primjeru gore-staklena kuglica). a ono najgore, kad nije pomicno, a i boli, ukazuje na mogucu malignost i trebalo bi potraziti sto prije pomoc.

steta kaj doktori ne daju tome dovoljno pažnje, pa je to zapravo njima muka umjesto da je to (kao sto zapravo i je) normalna dnevna rutina. ovako, od pretraga do vadenja covijek osijedi pa na kraju zapravo ispada da kao i za sve drugo u ovom divnom medicinskom sustavu, bolje krepat nego se nadat da ce te izljeciti ili ti pomoci...thx,lijepa moja banano kaj se brines tako dobro o meni :)

pimic
03.09.2009., 15:22
Da, baš to sam i ja zaključila. Nije meni žao što sam išla na operaciju, kad se sjetim koliko me to smetalo, samo mi je žao što nisam išla kod privatnog plastičara, jer sam ionako brdo para potrošila na raznorazne kremice, koje ne rade čuda.

Neuhvatljivaa
05.09.2009., 14:00
Vec sam napisala da imam blizu lakta velicine sljivice ili tresnje.Ne vidi se golim okom samo se moze napipati i to vrlo lako.E sada,da li je normalno da me boli na promjene vremena?

pimic
06.09.2009., 20:40
Meni je doktorica rekla da boli samo dok raste.

Mr.Jag
26.02.2011., 13:08
Ej izotonik 69
Vidim da je stari forum, jesi li u međuvremenu uspio što pametnije saznati?
Ja imam isti problem kao i ti. Imam kvržice po cijelom tijelu, a najviše na rebrima i trbuhu. Nisam išao kod specijaliste, ali više mi je ljudi reklo isto što i tebi. Nakupine masti. Ja to pripisujem genetici (djed i ujak mi imaju isti problem), ali naravno i lošoj prehrani i stresu koji su kod mene baš izraženi. Nije da jedem samo sranja, jedem sve zapravo i nije da pretjerujem, ali volim dobro pojesti i ne mogu bez mesa, to je možda i najveći problem. Stres je evidentan problem, koliko god ljudi govorili da je to opravdanje za sve živo u poslijednje vrijeme, međutim od kada radim tj. zadnje 4 godine broj kvržica mi se drastično povečao. Sada imam 29 godina, što će biti sa 39???

legica21
01.03.2011., 14:57
moja mama meso jede 1x tjedno, ne jede masno, slano.. začinjeno.. uvijek neka lagana hrana... ali stres je stalno prisutan :rolleyes: i ima kvržicu na tjemenu.. osjeti se pod prstima.. ali se ne vidi od kose :mig: dokt. joj je rekao da je to najbolje ne dirati..

ombia
04.03.2011., 15:39
Ja se pitam jel uopce potreban rez? Masnocu iz tijela mogu usisati i sondom velicine igle.:ne zna: Ne znam jel bi to islo u ovom slucaju.

bigmamma
04.03.2011., 23:00
Pronašao sam par malih kvržica pod kožom, i nakon posjeta liječniku ustanovljeno je da su to najobičnije, svakodnevne nakupine masnog tkiva u gornjem sloju kože, Kaže doc da je to sasvim normalno, i da to imaju svi ljudi, no nekima se to običava nakupljati u najgornjem potkožnom tkivu pa se vidi, dok je drugima malo dublje pa i nema estetskih vidljivih promjena.

Ispričao je da svi ljudi to imaju, i da svatko od nas napravi detaljan pregleg kože (onako kao da propustiš kožu i njen potkožni sloj kroz prste), našao bi takvih kvržica. Neki možda ni ne obracaju na njih pažnju jer misle da su to potkozni prištevi ili nekaj prolaznoga. Najgore je kaj u kasnijim godinama te nakupine mogu narasti (pokazao mi je primjere na slikama veličine jabuke pa i veče, po rukama, nogama tijelu...)

Kaže da se to sve da izvaditi van, no da je to glupo ako su kvržice male jer zapravo ništa ne rade loše organizmu, osim kaj možda vlasniku estetski smetaju (ne bole, nema nikakvih osjetila s njima, pomične su i nisu tvrde). A i kaže ako bi se vadile da onda vlasnik mora podnjeti činjenicu da će mu se vidjeti ožiljci od toga (hmmm ovo mi ne stoji jer danas odrežu pa zašiju ruku i ništ ne vidiš a kamoli šav od 1cm hmm)

Pa bi pitao ima li tko takvih problema i kako se nosi s njima? Naravno, sve to manifestira stresan život i preloša fast prehrana, pa je iskreni savjet liječnika da se najprije pozabavim time.

Kakvu prehranu koristite? Dali ih je tko vadio(operirao), gdje, ima li ožiljaka?

I tak to, da ne ispitujem, zanimaju me iskustva i savjeti.

Hvala unaprijed:top:

p.s. stavio sam to pod hranu jer je po riječima doktora to največi uzrok tih kvržica...neuredna i loša prehrana podebljana stresom i brzim životom.

Bok,

koje si pretrage napravio?

Jer moj M je imao tako nešto u dlanu ispod kažiprsta, pa išao izvaditi jer mu je smetalo pri radu. na kraju se ispostavilo da je to tzv. schwanom ( nisam ziher da sam dobro napisala) tumor perifernih živaca, bezopasan ali smeta.

No to ćeš saznati tek kad izvadiš i pošalju na patlogiju...odi na šalatu ako si u zg...

SON
17.10.2011., 14:19
:503:Sad mi je puno lakše, NE.
S obzirom da sam hipohondar,a pokušavam nači adekvatano, tj. "ublažavajuče" rješenje , a da nemoram posjetiti liječnika.
Sam naziv "schwan" mi ulijeva strah u 2 kvržice koje sam nedavno napipao
Ništa nego do posjeta liječniku:ne zna:

El Gato Félix
30.11.2011., 19:08
AnaP, Vaš komentar u svezi operacije tvorbe na glavi prebačen je na temu Aterom (http://www.forum.hr/showthread.php?t=138000&highlight=aterom&page=8).

Hamato
26.12.2011., 18:34
Ima sest meseci sigurno, a vrlo vrlo moguce i vise od toga od kako sam primetio neku izraslinu potkoznu na ledjima. Sa desne strane, u predelu ivice rebara, pored ledjnog misica.... Okolno tkivo na dodir ukazuje da je misicno tkivo, e ja tu imam neku izraslinu koja bi mogla da se opise kao cvoruga, kad nekog lupite po glavi pa mu izadje cvrga. Ne vidi se, samo moze dodirom kad se rukom masira da se oseti kao okruglo uzvisenje u odnosu na ostalo tkivo. Okruglog je oblika i tvrdje je na dodir znaci nije mekano kao jastucic, posto sam video da neki tako opisuju lipom. Ne moze da seta, ali ako pomerim kozu gore dole kao da se pomera sa kozom. Ne boli, ali posto sam u poslednje vreme dosta iritirao taj deo pokusavajuci da doznam o cemu je rec sada ima blagog crvenila... Ja sam toliko iritirao taj deo da je na par dana izraslina bila malo veca, tj povecala se malo, a spolja je izgledalo kao da me je ujeo komarac ili neka alergija...Sada se povuklo posle par dana.
Ako primenim jak pritisak osetim kao da me je neko blago pecnuo iglom ili tako nesto.
Nemam problema pri kretanju, lezanju itd... Tj. kao da nije tu, nikakve tegobe.
Pitanje koliko je moguce da je nesto ozbiljno?

znam da je verovatno neko masno tkivo ili tako nesto benigno ali nije mi svejedno... Dermatolog je samo na nekoliko sekundi pregledao to mesto video blago crvenilo, rekao mi je, kao moguce da je aterom, ali neka se povuce crvenilo (koje je inace veoma blago, ruzicasto) pa ce posle nove godine da mi da uput za hirurga da on utvrdi sta je. Prilicno je delovao nezainteresovano, nisam mogao nista da mu kazem jer mi nije prakticno dozvoljavao.

Nisam imao nikakve fizicke aktivnosti, gojazan sam, i leti se dosta znojim u predelu kicme...

lola565
18.05.2012., 20:31
Moj problem su kvržice ispod kože. Mislim da se to zove masne nakupine ispod kože. U mojoj obitelji je to genetski tako da ih ima i moja mama i moja baka i moj ujak. Ja sam ih nedavno pocela dobivati. Kod mene su to male kvržice velićine košćice trešnje koje za sada imam na tjemenu na stomaku i iznad usne na desnoj strani. Moj ujak je imao par velićine jabuke na nozi i glavi pa me je strah da i meni nece takve narasti. Moj najveći problem je ona kvržica na licu. Smeta mi jer je jako uočljiva i jednostavno ne sviđa mi se kako to izgleda na meni jer se jako vidi i izgleda kao da uvijek imam neki prišt na licu. Mama mi je rekla da to mogu ici operirati i izvaditi, ali mene brine hoće li mi ostati kakav ožiljak, a ipak ne želim to ostaviti pa da naraste još veće.
Molim vas pomozite mi, pišite mi vaša iskustva sa kvržicama i operacijom.
Hvala unaprijed!

Ivanicapeca
18.05.2012., 20:42
Moj problem su kvržice ispod kože. Mislim da se to zove masne nakupine ispod kože. U mojoj obitelji je to genetski tako da ih ima i moja mama i moja baka i moj ujak. Ja sam ih nedavno pocela dobivati. Kod mene su to male kvržice velićine košćice trešnje koje za sada imam na tjemenu na stomaku i iznad usne na desnoj strani. Moj ujak je imao par velićine jabuke na nozi i glavi pa me je strah da i meni nece takve narasti. Moj najveći problem je ona kvržica na licu. Smeta mi jer je jako uočljiva i jednostavno ne sviđa mi se kako to izgleda na meni jer se jako vidi i izgleda kao da uvijek imam neki prišt na licu. Mama mi je rekla da to mogu ici operirati i izvaditi, ali mene brine hoće li mi ostati kakav ožiljak, a ipak ne želim to ostaviti pa da naraste još veće.
Molim vas pomozite mi, pišite mi vaša iskustva sa kvržicama i operacijom.
Hvala unaprijed!

Može se odstraniti i to tako da je nevidljiv ožiljak. Dobar maksilofacijalni krirurg to može fino napraviti. Isto tako, mnogi lipomi se danas odstranjuju liposukcijom, no tu je problem što ostane čahura u kojoj se ponovo može nakupiti masno tkivo.

lola565
18.05.2012., 22:36
hvala! :)

redrose3
22.05.2012., 16:00
ja imam na desnoj ruci kvržicu.skidala sam je pred nekih deset godina..ožiljak je ostao cca 1 cm veličine.i sad se vidi..primijetila sad kad više tipkam na komp. da me boli i smeta kad žila preskoči preko nje...jer zaboravila sam navest vratila se kvržica i nije baš malena.dakle na vanjskoj strani šake točno na sredini ispod žila ta grba...meni teta to ima isto na glavi..i i tata isto mislim da ima jednu..
što radit..dal opet dirati to il ne..uopće nisam razmišljala o tom sve do ovih dana kad lagano osjetim bol...ne uvijek...

taichi87
22.05.2012., 18:33
Ja imam nekakvu kvržicu, tvrda poput kosti ispod lubanje, tj. u udubini gdje se spajaju lubanja i vrat. Nepomična je i tvrda, ali ne raste, a imam ju oko 3 mjeseca (čini mi se kao da je iskočila preko noći).
Ne znam šta bi to moglo biti...:ne zna:

Manimani
14.05.2013., 23:46
evo da podignem temu pošto mi se nedavno takvo šta pojavilo,ali ne u tolikom razmjeru kao vama ostalima :rolleyes:

meni se pojavila mala kvržica,rekla bih velićine leće,i to na vaginalnim usnam hm,popizdila sam,ne boli,ne svrbi,apsolutno ništa,kao da se pojavila preko noći,no meni je to odvratno kad se perem pa osjetim rukom ,užas:503:

otišla kod ginićke,pošto sam to pokušavala istisnit i nije išlo,tvrdo ko kamen,i ginićka mi je rekla neka ne diram,da je to nakupina masti :eek:
ok,ja otišla kući,i to me toliko žderalo,i na kraju,moj dragi lijepo dezinficirao iglu,i probušio vrh te kvržice,i istisnuo ju,doslovno na kraju je izvukao prstima tu mast tvrdo ko kamen,poput nekoga čepa,i eto prošlo tj dana,kvržice više nema,ne vidi se ni rupica,ni ožiljak,u početku bilo malo krvi,a sad kao da nije ni bilo

ne moram ni reći da me jedva nagovorio na to!

El Gato Félix
15.06.2013., 16:33
Poštovana lorgan, Vaš upit premješten je na pdf Dječje zdravlje, tema Kvržica/kvržice u malog djeteta (http://www.forum.hr/showthread.php?p=45451169#post45451169).