PDA

View Full Version : omalovazavanja Muhameda od strane samih muslimana

Rima
06.02.2003., 22:05
hadisi su jedno od najosnovnijih izvora islama , mnogi muslimani (mnoge struje islama pogotovo sunneti) vjeruju da hadisi su najosnovnijii najvazniji izvor islama bez kojih covjek nemoze biti musliman
najvaznije zbirke hadisa su BUKHARI I MUSLIM , za neki muslimani su svetinja koja se nesmije dirati :

prvo evo jedan link : zbirka Bukharija (koji ima preko 250.000 hadisa)

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/hadithsunnah/bukhari/005.sbt.html
idite na broj 268 i pogledajte..evo kopija:

Volume 1, Book 5, Number 268:

Narrated Qatada:

Anas bin Malik said, "The Prophet used to visit all his wives in a round, during the day and night and they were eleven in number." I asked Anas, "Had the Prophet the strength for it?" Anas replied, "We used to say that the Prophet was given the strength of thirty (men)." And Sa'id said on the authority of Qatada that Anas had told him about nine wives only (not eleven).

ukratko kaze:
da je Boziji poslanik (muhamed) je imao naviku da posjeti svoje zene (kojih je bilo 11 ) noc i dan , uzastupno
pa se neko cudio i pitao tog ANASA (koji prenesi hadisa) :
covjek pita:
odkud Poslaniku tolika snaga , i moc sa zenama
Anas mu odgovori: culi smo (vjerovatno od Muhameda samog) da je Bog dao Muhamedu snage 30 muskarca

zar ima veca omalovazavanja od ovog
zar Muhamed a.s. nije imao bolja posla osimda spava sa zenama

ja sam napisala topik o tome na IB (taliban bosna) oni su obrisali

pozdrav

kaskader
06.02.2003., 22:14
pa kad si se petljala sa fanaticima, kako ti to nebi obrisali...he he..

vodje ti ga niko brisat nece...

A znas li koliko zena je imo "bozji prorok" Joseph Smith koji je osnovao Mormonsku crkvu? On je takodje reko (i budale popushile) da je dobivo bozje poruke preko Gabrijela..he he...56 zena. Kolko je tek Alah njemu dao snage....

Ja sam fakat vrazji sluga onda...i s jednom se mucim i jedva cekam one vase zenske dane da dodju u mjesecu...he he...

A kaj ces, tko nije s njima protiv njih je...

Joj krepat cu od smijeha od tih vasih proroka....

Jel sam onda ja lud.....ma mora da jesam....pa nemoze vise od pola svijeta biti ludo sto vjeruje u sve te proroke sa fukackim kapacitetom pentagona....

Rima
06.02.2003., 22:17
cula sam za mormona i Smitha (zivim blizu Utah drzava )
ne ozbiljno zanima me to pa zar nema nijedan pametan musliman da kaze ovo nije istina

Aganor
06.02.2003., 22:17
[QUOTE]Rima kaže:
[B]hadisi su jedno od najosnovnijih izvora islama , mnogi muslimani (mnoge struje islama pogotovo sunneti) vjeruju da hadisi su najosnovnijii najvazniji izvor islama bez kojih covjek nemoze biti musliman
najvaznije zbirke hadisa su BUKHARI I MUSLIM , za neki muslimani su svetinja koja se nesmije dirati :

Narrated Qatada:

Anas bin Malik said, "The Prophet used to visit all his wives in a round, during the day and night and they were eleven in number." I asked Anas, "Had the Prophet the strength for it?" Anas replied, "We used to say that the Prophet was given the strength of thirty (men)." And Sa'id said on the authority of Qatada that Anas had told him about nine wives only (not eleven).

ukratko kaze:
da je Boziji poslanik (muhamed) je imao naviku da posjeti svoje zene (kojih je bilo 11 ) noc i dan , uzastupno
covjek pita:
Anas mu odgovori: culi smo (vjerovatno od Muhameda samog) da je Bog dao Muhamedu snage 30 muskarca

__________________________________________________ _

Onaj tko zna nesto o Mahamedu, to ga niti moze niti smije iznenaditi. On nije istinski prorok.
To sam uvjek tvrdio, Mohamed je lazni prorok, jer ga se moze prepoznati po njegovim plodovima.:s

kaskader
06.02.2003., 22:32
Rima, a onda si ziher cula i za Ellen White...takozvanu prorocicu koja je osnovala Seventh-Day Adventist Church....

A ja bio 11 godina clan te crkve i vjerovao u to, skoro kolko i ti prije da je Muhamed prorok...

I procito sve sto je Ellen pisala i proucio svu mogucu povijest i sve...

I onda ajd da ja malo tumacim adventistima na forumima kako nema logike da je Ellen White prorok, zbog ovog ili onog...

Ali znas sto....nema ti to moja Rima koristi...ako netko hoce vjerovat u djeda mraza i babu rogu...da ti postas britaniku i napamet znas imena svih 250000 hadisa...nitko ti nista od toga nece pokupiti....

E..to ti je zato jer religijski fanatizam pati od kronicne blokade mozga i razuma....

Prema tome, da mi njima izrecitiramo jos koji shablon..pa da ga oni ponavljaju, to moze...ali postavljati pod upitnik njihove "svete krave"...bogo sacuvaj..u ime Alaha...cvrc...

svastikuti
07.02.2003., 00:35
ako ovo procita Ante Bakovic odmah ce da prijedje u "cvijece":D.

Berac sljiva
07.02.2003., 01:19
A zasto vi ne bi malo biografije o Muhamedu procitali ili Kuran, pa tek onda pricali ili glupe komentare davali?!!??!

:( :(

Rima
07.02.2003., 01:23
Berac sljiva kaže:
pa tek onda pricali ili glupe komentare davali?!!??!

:( :(
a posto si berac sljivice i znas sve o tome zasto nam ne objasnis jeli ovaj hadis istinit i da li stvarno mislis da je Muhamed bio jak muskarac pa je noc i dan od zene do zene ..kako hadis sam kaze

mozes li ili imas li hrabrost postaviti takav topik na IB ???

zagor
07.02.2003., 01:50
Ja znam da je Muhamed pravi Boziji poslanik (prorok je druga stvar i ne mijesajte to).

Naravno da osobi koju seks ne zanima i tu prirodnu potrebu smatra kao nesto nenormalno ili u najblazu ruku nesto cega se treba stiditi... hocu reci da takvoj osobi izgleda nenormalno sto je Muhamed volio seks i cesto ga imao sa svojim zenama.

Takvi se ismijavaju necemu sto ne mogu i ne znaju. Slave svoju glupost opet pricajuci o necemu o cemu nemaju pojma.

Ja isto mogu jebati dnevno najmanje 5 puta i volim seks.
Iako nisam pristalica hadisa mislim da je ovaj hadis OK.
Ne mislim da sam nenormalan jer seks je za mene nesto prirodno a od prirode ne bjezim.

Rima
07.02.2003., 02:18
zagor kaže:
glupost opet pricajuci o necemu o cemu nemaju pojma.

Ja isto mogu xxxxx dnevno najmanje 5 puta i volim seks.
Iako nisam pristalica hadisa mislim da je ovaj hadis OK.
Ne mislim da sam nenormalan jer seks je za mene nesto prirodno a od prirode ne bjezim.
Zagore ovdje mi nepricamo o zagoru vec pricamo o slavnom covjeku
zasto bi nam Muhamed obajsnio hadisom koliko je snagu imao
bez veze
kakva svrha i kakvu korist imamo od takvog teksta osim Muhamedove navodno obsednutosti zenama i sexom

ima takvi mnogi hadisi pogledaj sad ovo:

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/hadithsunnah/bukhari/006.sbt.html

Volume 1, Book 6, Number 294:

Narrated 'Aisha:
While in menses, I used to comb the hair of Allah's Apostle .

ovdje Ajsha (Muhamedova zena kaze: dok je bila u meznzesu ona je cesljala muhamedovu kosu

nije mi jasno zasto muslimani moraju zabeljezati ove glupost i zasto je to toliko vazno
i zasto pricaju o privatnom zivotu jednog slavnog covjeka

nemoj azboraviti da Zagor je Zagore a Muhamed jke muhamed

p.s. nemam namjeru pricati o tvom privatnom seksualnom zivotu ali 5/dan je nemguce
da nisi i ti neki prorok

zagor
07.02.2003., 02:39
Rima, itekako je moguce imati seks cak vise od 5 puta na dan, posebno ako imas vise zena. Ja to svjedocim.
Zene pogotovo mogu vise od svakog muskaraca, osim naravno nekih kao sto si ti. Doduse nisi ti kriva.

E sad sto su te dresirali da je seks grijeh pa si zato izgleda i onu rijec "jebati" stavila kao xxxxx... to je tvoj problem.

Eto vidis rimo, cak i slavni ljudi kao Muhamed vole da mnogo jebu i da svaki dan imaju drugacije meso, mlado i staro... isto kao i ja sto sam neslavan ali sto da se radi kad sam boziji poslanik sto radi u ilegali.
Eh da mi prodjes kroz krevet zavolila bi ti seks. Greska sto si za tog arapa posla... mnogo si propustila.:rolleyes: :D

Rima
07.02.2003., 02:42
bez komentara
zagore uvijek postoji neka greanica u raspravi a ti si je presao ....nemoj samnom vise ni rijec pricati ovo nije lijepo od tebe

zagor
07.02.2003., 03:00
A sta nije lijepo? Seks?:confused:

Damir
07.02.2003., 07:11
zagor kaže:
Zene pogotovo mogu vise od svakog muskaraca, osim naravno nekih kao sto si ti. Doduse nisi ti kriva.

E sad sto su te dresirali da je seks grijeh pa si zato izgleda i onu rijec "jebati" stavila kao xxxxx... to je tvoj problem.

Eh da mi prodjes kroz krevet zavolila bi ti seks. Greska sto si za tog arapa posla... mnogo si propustila.:rolleyes: :D

Zagore, jarane,

Izvini , ali ovo nije lijepo od tebe. Ovo gore citirano je vrijedjanje Rimine licnosti, a nije nacin izrazavanja neslaganja s njenim misljenjem. I sam si govorio drugdje protiv ovakvih pristupa. Ja znam da si ti veliki covjek i da se znas izvinuti.

Ovo je moj drugi post na ovom forumu i zao mi je sto sam ovo morao napisati. Ispast cu u samom startu pasdaran (iranski policiot morala). Ali, stvarno, nisam mogao ovo presutjeti.

Rima je zena i ni jedna zena ne zavredjuje ovako grube i ponizavajuce rijeci sa seksualnim konotacijama.

Ostavi si me bez rijeci, jarane.

Selam, pozdrav i mir

Damir :(

gorcin
07.02.2003., 07:33
Sve sire koje sam ja govore o tome da je Poslanik imao 11 žena.
Ipak najveći broj žena koji je imao odjednom koliko ja znam je 6. S tim da nije imao odnose sa svim.
Kao što Rima znaš u vrijeme ranog Islama usljed ratova pojavio se izvjestan broj udovica. Mnogi muslimani tog vremena uzimali su žene kako bi one imele krov nad glavom i zaštitu.

Rima kaže:
hadisi su jedno od najosnovnijih izvora islama , mnogi muslimani (mnoge struje islama pogotovo sunneti) vjeruju da hadisi su najosnovnijii najvazniji izvor islama bez kojih covjek nemoze biti musliman

Ipak hadisi nisu Kuran, oni nemaju epitet "u koji nema sumnji".
Niko ne može uprkos svemu garantovati da je ono istina iako učenjaci Buhariju smatraju sahihom. to je ipak napisao samo čovjek, a ljudski je grjiešiti.

Zagore, ono glede "guslanja" je tačno, ali ne moram ti ja to govorit.:D :D :D
Tu se ne može nista nekima stoje vako:top: a nekim vako :flop:
Jazuk!!!

Damir
07.02.2003., 07:55
Rima kaže:

Narrated Qatada:

Draga Rima,

Zahvaljujem ti se na PM-u na IB forumu u kojem me obavjestavas o gornjem hadisu (predaji iz zivota islamskog Poslanika Muhameda) i pitas me za misljenje. Bio sam ti spremio odgovor, ali iz nekih "misterioznih" ili pak tehnickih razloga, ne znam, nije mogao proci. Kao da su se sami djavli bili umijesali u internet veze, nikako mi server nije primao PM poslan tebi. No, nije to sad bitno. Ne treba rukja za istjeravanje djavla iz kompjutera. :)

Sta sam ti rekao u toj poruci?

Ti znas da se meni jako svidja tvoj racionalni pristup islamskim predajama. Ali, mislim da bi tu racionalnost trebala zadrzati do kraja istrazivanja nekog historijskog dokumenta.

Dakle, moras staviti datu predaju u vrijeme i kulturu u kojoj je nastala i pokusati se tamo prenijeti ako mozes. U predislamskom arapskom drustvu, jedan od najveci komplimenata covjeku, koji je mogao biti dat, jeste slavljenje njegova muskost/libido. I danas se time muskarci jako ponose kao i velicinom svoga spolovila. Nista se nije promijenilo u tom smislu do dan danas, ali ne zelim da te izlazem tim elaboracijama.

Dakle, shodno predislamskim vjerovanjima, izabranici Boziji su morali dobiti od Boga ne samo duhovni, nego i specijalni seksualni dar. Tako se ta predislamska tradicija prenijela i u islamsku. Buduci da Islam u svojoj sustini nikad nije imao problema sa ljudskom seksualnoscu i upraznjavanju seksa i sporadi priblizivanja supruznika, a ne samo sporadi produzenja vrste, ovakve predislamske predstave o sveopcoj "obdarenosti" poslanika lako su se mogle prenijeti u islam, pa tako i nisu za cudjenja.

Ja se slazem s tobom da ja iz pristojnosti nepotrebno diskutirati o seksualnom zivotu bilo koga, pa i proroka, ali ljudi su to oduvijek radili. Isus je izuzetak, ali i za Abrahama znamo da je pod stare dane dobio dva sina. Bog ga obdario seksualnom snagom po stare dane. Za Salomona i njegove stotine zena i konkubina da i ne pricam. Bio je sve to izraz drevnog odusevljenja prorocima. Ljudi su im pripisivali ono sto su sami zeljeli sebi od Boga. A ako bi Bog ikome dao, pa dao bi svom miljeniku poslaniku sigurno.

Dakle, Muhamedu su neki pripisali jaku seksualnu moc, cini mi se, zbog toga sto je u svakom slucaju bio smatran Bozijim odabranikom i to je u skladu sa svim judeo-krscanskim tradicijama sa izuzetkom Isusa. Ljudi su to tako ucinili iz pretjerivanja i svoje ljubavi i postovanja prema Muhamedu, kao sto su iz te iste ljubavi i postovanja (neko bi rekao i pretjerivanja) proglasili Isusa Bogom.

Eto ja to tako vidim.

Selam, pozdrav i mir

Damir :)

qwert
07.02.2003., 09:51
Izvini , ali ovo nije lijepo od tebe. Ovo gore citirano je vrijedjanje Rimine licnosti

A koga to Rima nije vise vrijedjala? Sve ima granica, kao sto ona sama kaze, ali njeno ponasanje je preslo granice.

kaskader
07.02.2003., 09:55
qwert, svi se ucimo svaki dan...uvrede drugoga nebi smjele biti razlog da uzvracamo istom mjerom.

Adura
07.02.2003., 11:22
Bash vas je fino vidjeti u novoj anti-islamskoj(??) ofanzivi.

Damire, Rima
Imate podrsku masa ovdje ,slobodom pisite o "omalovazavanju Muhammeda od samih muslimana" postovi nece biti brisani, a mnogi ce imati "pravu sliku" islama, i naravno muslimana.

Svaka cast,samo tako nastavite, ko zna mozda jednom i dodje neko pameti

Vash "fanatizam" nije nista bolji od onog na IB, samo je nalicje istog.
O cemu se radi, oni na IB dogmatski prihvataju "sve hadise"(to ni njihovi autorieti ne rade),onda vi normalno isto tako dogmatski "kasapite" iste te hadise.Da bilo ko od njih "na Ib" zeli da shvati da hadis nije dogma(da hadis nije ni sunnet) bili bi dobro, ali nista bolji niste ni vi sami-da bilo ko od vas shvati da hadisi isti tako nisu dogma -bilo bi dobro.

Ovako-i jedni i drugi hadisu pridodaju vrijednost koju on nema, samo da bi "potvrdili" ono sto vam je u dusama.Samo se pripazite "hadisi" su "trojanski konji" , i jedan " od kamenja spoticanja".

Uglavnom sramota i z ajedne i za druge.Ono sta zaista ne volim su ne karakterne osobe(i na jednoj i na drugoj strani) kojima kada okrenes ledja u stanju su da naprave tako bezvezne stvari.

Ti IB dogmaticari jesu u krivu (po pitanju hadisa) ali budite svjesni da vase izrugivanje svemu tome, kao recimo ovdje, samo pojacava njihov fanatizam(uslov fanatizma jeste iluzorna dogma).

Ne znam jesu li ovakvi prisupi temi donijeli ikakva dobra bilo kome, i onima koji su muslimani i onima koji "se deklarisu " kao "ne dogmatski muslmani".

ja bi razumio da se neko osvrnuo na povjest nastanka hadisa, lance prenosioca i sl, i onda odbacio ili prihvatio to , i normalno nastavio svojim putem(Kur'an je ipak jedini izvor islamskog ucenja).Ali ovdje to ocigledno nije slucaj.

Uglavnom svaka vam cast , napravite josh veci broj naprijatelja muslimana , tako sto upirete u prst samo na extreme...

Dunj@
07.02.2003., 11:28
Bio sam ti spremio odgovor, ali iz nekih "misterioznih" ili pak tehnickih razloga, ne znam, nije mogao proci.

Ni do tebe ne dopiru poruke. Isprazni poštanski sandučić...vraća poruke, pretpostavljam da je to to.;:)

Belinski
07.02.2003., 13:01
Taj izvod sto si citirala smatram tacnim.
I smatam da se cijeli Islam bazira na sili i snazi. Muhamed moc se upravo zasniva na sili, macu i muskosti. On jeste kao muskarac bio veliki, ali ipek premal' da bi bio prorok.

Rima
07.02.2003., 13:15
Adura kaže:
Uglavnom svaka vam cast , napravite josh veci broj naprijatelja muslimana , tako sto upirete u prst samo na extreme...
Adura , nisam mislila da te uvrijedim ni da ikoga uvrijedim.
nije mi stalo do nekoliko ekstrema hoce li ili nece biti prijatelji , nesekiram se zato bas , ali meni je stalo do tvog prijateljstva

adura ja mislim da si pogresno shvatio:
kad sam pitala da mi daju link da citam te hadise , dobila sam ovaj link od LAVICE (ako se sjecas)
ta zbirka ide po sekcijam , ama covjece nema sta nema , najveca sam glupost ikada citala , pogotovo sekcija o menstruaciji , toliko omalovazanja Muhameda nemas pojma
recimo za vrijeme menzesa zene su Muhamedu cesljale kosu , ili imale neku posebno nosnju za se zna

meni nije jasno zasto je to toliko vazno , zasto su zabelezali te stvari , kakva lekcija bi muslimani imali od toga (koliko je Muhamed imao sex)

postavila sam pitanja tamo iz iskrene namjere da pitam da naucim , ali vrijedjanja stigla sa svih strana, neke zenske su tamo stvarno nezgodne , pa iz njihovog primitivzma , msili da ja branim krscanstvu pa su eto kao za uzvrat otvarali topike uvrijede Krscanstva (Amra bin laden i ruganja isusovog imena na primjer)
onda su se toliko zalile pa su mi brisali sve redom)
ti imas utisak da sam ja ovdje to postirala iz nekog antiislamskog ofanziva sto nije tacno , ako citas dobro vidices da moj topik idu u smjeru odbrana Muhameda od takve gluposti , pa sam recimo napisala , da je takav ogroman i vrlo uticajan covjek kako mozete prihvatiti da je on nam isprica svoje privatne stvari

dragi Adura :
opet ije mi stalo ni do koga sa Ib osim do nekoliko imena , a ti si uvijek bio na vrh mog lista prijatelja

sto se Damir tice:
ja neznam sto se ljutis an njega odlicno objasnjenje je dao na topik , i vrlo logicna odbrana , kamo srece da su svi muslimani bili poput Damira, i tebe
nemoj se ljutiti ...

Rima
07.02.2003., 13:41
Belinski kaže:
Taj izvod sto si citirala smatram tacnim.. ja ipak nemstaram da je to tacno , mislim je je Muhamed imao mnogo vaznija posla osim sex i zene, to se moze zakljuciti poznavajuci muhamedov zivotpis i istoriju
ljudi su od ljubavi prema njemu i da ga vise podizu i slave oni su izmisljali ove gluposti
Damir je objasnio da ovo je u predislamkoj dobi znacilo velika cast pa zato su to izmislili da mu daju veca cast , a sigurna sam da ovo je sama laz

mir svama

kaskader
07.02.2003., 13:57
E vidis Rima...sad istu metodologiju primijeni na krscanstvo...pa si zamisli koliko su ljudi dodali na Isusa....

Evo ti samo primjer Pavlovih poslanica...koje su pisane oko 30 godina prije evandjelja....I niti u jednoj njegovoj poslanici neces citati o Isusovim cudesnim izljecenjima, uskrsnucima, ili cak o Isusovoj propovjedi na gori Blazenstva...

Zamisli da ti budes prvi poslanik poslije Isusa koji naveliko po drugim zemljama propovjeda o Isusu i da nikad ne spomenes Isusova cuda i Isusove propovjedi....cudno bi bilo...

A Pavle gotovo nista ne spominje od onoga sto pise u evandjeljima....

Dali to znaci da jos u Pavlovo vrijeme sve te stvari o Isusu nisu bile izmisljene?

Štrok
07.02.2003., 14:09
Ljudi, kaj vam je?

Isto toliko koliko je ruglo za islam kad netko sve hadise čita doslovno, toliko je i nepošteno prema muslimanima-vjernicima ismijavati njihove svete spise.

Hadisi (i oni istiniti i oni kasnije izmišljeni) imaju svoju vrijednost u okviru povijesnog, kulturnog i zemljopisnog trenutka nastanka. Bili muslimani ili ne, iz hadisa (Kurana, Biblije, Veda, čega hoćete) možete naučiti vječne mudrosti i vječne zablude ljudske vrste istovremeno. Ali: čitajte s razmišljanjem! Stavljajte u kontekst! Nemojte samo prepisivati, niti samo odbacivati.

-------------------

Ili; kako prenosi Abu Baklava: Čuo sam da je u oazi Al Sam Žedan Poslanik rekao "Šejtanski čini vide se u doslovnom! Onaj tko mozak isključi, sigurni je stanovnik Džehennema!"

zagor
07.02.2003., 14:23
Jebote ti branis Muhameda od strane samih muslimana, to je stvarno za ginisovu knjigu rekorda.
Uskoro ces i mene braniti od mene samog, zar ne?
Kako si dusebrizna to je strava, topim se od miline...

Damire, care moj nepriznati, zar i ti sine Brute?
I za tebe je seks nepristojnost, zabranjena tema i slicno.

Hoces reci da su ljudi eto izmislili da su Solomon i David imali na stotine zena i da su izmislili da je Muhamed imao desetak.

U tvom pisanju prepoznajem hriscanski nacin analiziranja svetih spisa a to je "tumaci kako ti odgovara".
A svako moze da tumaci kako hoce i da navodi vodu na svoj mlin.

Ja seks posmatram kao prirodnu pojavu a ici protiv prirode je isto kao kad ides protiv samog Boga.
Znam da hriscani gledaju na seks kao grijeh a gurui i budisti gledaju kao nesto zivotinjsko. Samo se pitam zasto bogovi budisti i gurui jedu, spavaju i piju jer i to rade meni drage zivotinje.

Kako sam ja to uvrijedio riminu licnost? Nudeci joj seks?
Pa ja, seks je za vas uvreda, nesto lose, stid...
Znas, dosta zenskih frustracija dolazi jer ih puzevi muzevi slabo zadovoljavaju. Otud i one preljube najvise dolaze.

Da je taj njen arap jado malo vise jebo a manje sluso svoju debelu brkatu mater, rima bi sada bila i dalje u islamu i svi bi bili sretni. Ovako joj frustracija svaki dan sve vise raste pa je pocela napadati i njene prijatelje ko sto su shady i adura.
Eto nudim se da joj pomognem ublaziti frustraciju, nikada nije kasno za seks ko sto bi neko reko.
:D

Štrok
07.02.2003., 14:30
Na žalost, u određenim godinama jest kasno. (Šmrc!)

Što bi rekao kolega s IBF-a; "Drag mi je seks. S radošću ga se sjećam!"

Gospon Pes
07.02.2003., 15:02
Zagore, nemoj opet, Muhammeda ti! :D
Kad si zadnje pisao o seksu, posvadjao si se sa svima. Vidis da su "tvoji" jos osjetljiviji na temu od krscana. :D:p
Osim toga ako sam dobro shvatila, ionako se kao musliman smijes seksasti samo sa svojom, pa kaj te briga za tudje? :D
A kaze Shady da u Kuranu pise da muz mora zadovoljiti i zenu, pa ti lijepo njima taj ajet preporuci. :D

kaskader
07.02.2003., 15:12
Ha ha, zagore, nisam znao da si ti takva "dashna dusha"..he

Lijepo je to..."darivanje da vam nikad ne dosadi"...

krshcanin
07.02.2003., 17:28
[QUOTE]kaskader kaže:
[B]Rima, a onda si ziher cula i za Ellen White...

kršćanin-da nje nije bilo, ne bi ti sad bio u Londonu!

kaskader-A ja bio 11 godina clan te crkve i vjerovao u to

kršćanin-nikad se ti nisi iskreno niti obratio niti si vjerovao u adventnu istinu, a članstvo u toj crkvi ti niš ne znači

kaskader-I procito sve sto je Ellen pisala i proucio svu mogucu povijest i sve...

kršćanin-ti si tražio samo kvačice kojim bi samo potvrdio svoje nevjerstvo.

qwert
07.02.2003., 17:47
Adura , nisam mislila da te uvrijedim ni da ikoga uvrijedim.

A mogla si da generalizujes muslimane u predhodnim postovima.

Adura
07.02.2003., 22:45
Rima,

Ako se kad kad "na ljutim" to je najvise na nas u globalu, a ne na pojedince, i to ni ne potraje dugo.

Ako zelish da cujesh misljenje o hadisima , tesko da ces dobiti iskreno od "lavica", i "Amre", jer i one zaista ne znaju sta je to u pitanju.Znaju ono sto im se "servira" kao takvo, ali vecim dijelom ne ulaze u tu temu "dublje".

Objasnicu u kratko.
Sunnet je praska usko vezana za religiju, i on ne unosi nakakve stvari po pitanju vjerovanja niti po pitanju prava(fikh).
hadis je opet nesto drugo, hadis ne moze biti izvor islamskog ucenja , po pitanju vjerovanja.U njemu moze biti djelimicno sadrzan pismeni zapis o sunnetu.

Kur'an je izvor vjerovanja, propisa, i Uputa.

Kada je Kur'an pisan nije bilo potrebe da se pise i sunnet(kako se npr klanja, sta se kaze djetetu na uho kada se rodi) jer je to bilo opste poznato u to vrijeme.

Zbog velike vaznosti Muhammeda kao uzora muslimana, mnoge su price pocele da kruze o njemu.Nakon 100-200 godina te price su postale sveopste, i ukazala se potreba da se one zapisu, kao pisani dokument.
Iz 600.000 sakupljenih usmenih predaja , izdvojile su se , po kriterijima sakupljaca njih oko 2000-3000.

Znaci hadisi nisu pisani da budu drugi izvor islama , i oni nisu usko vezani uz sunnet , jer je sunnet bio i prije pisanja hadisa.
2.Po hadisima se Muhammed nikada nije ponasao , vec su hadisi usmene predaje ljudi koji su "svjedoci" onoga sto je Muhammed rekao, te usmene predaje su isla "od usta do usta".
3.Hadis nije izvor Islamskog ucenja.

4.Sunnet moze biti izvor Islama, ali nikada ne donosi nista u islam od vjerovanja i od propisa(pravnih).

Znaci hadis koji pise o Muhammedu , nije usko vezan za Islam i samim tim i nije dio islamskog ucenja niti prakse.
Hadis koji je pisan o "medicini", ili o "muhammedu kao ljubavniku" je pisan vecim djelom pod uticajem jevrejstvine, zato je "hadisima" treba pristupati veoma kriticki(lanci prenosa, autenticnost, svjedocenje vise izvora o istom dogadjaju i sl).

uglavnom koliko je Muhammed bio ljubavnik ili ne nema nikakve vaznosti za islamsko ucenje.

I josh nesto, Muhammed je imao 5 djece, od tih 5 cetvoro je sa zenom iz prvog braka, samo je jedno od Marije(Ibrahim koji je brzo umro).

Da je Muhammed bio toliki "ljubavnik" kako to hadidi govore , mnogo bi djece imao sa "mnogim zenama"(6-12).Uglavnom Muhammed nije uzimao zene radi "zadovoljenja potreba" vec iz sasvim drugih pobuda(zastita udovica-sve su zene vecinom bile udovice , ili bi Muhammed uzeo zenu da bi ukinuo neki los obicaj kod arapa-da bi bio primjer drugima u tome).

Uglavnom hadisi nemaju(sem ako se ne bave sunnetom) nikakve religijske vaznosti u Islamu, tako da sva ta medicina, jinni i sl nisu dijelovi islama.

Dijelovi , ili discipline islam su recimo sunnet, fikh(pravo), tasafuw(mistika, duhovnost),ahlak(etika, lijepo ponasanje) itd itd.U te discipline ne ulazi "islamska medicina","jinologija" ,kao ni bilo koje novo ucenje o islamu(sve sekte u islamu svoja ucenja vecinom zasnivaju na hadisima)

Uglavnom to je veoma siroka tema, mislim da je ovo kratak odgovor.

teme ovakvog tipa ne zavredjuju epitet "islamski" , pa mi je smijesno i zalosno kad se ljudi satrase da odbrane takve stvari, kao sto su mi "ne shvatljivi" oni koji napadaju islam zbog "ovakvih hadisa".

P.S. nisam ljut na tebe niti na damira, samo malo se uputite u literaturu (koja se bavi istorijom hadisa, a ne samim hadisima) i bit ce jasnije.

Selam

zagor
07.02.2003., 23:19
Ispade da je Muhamed imao tolike zene da ih cuva radi ukrasa. Kao satro kupio udovice, a zasto samo mlade udovice? Pa mlado meso je najbolje, znao je to Muhamed moj jaran.
Adura, jesi cuo za kontracepciju, Muhamed da je htio mogao je imati vise djece ali nije.
Ali to ce neki reci da je ovo 21 vijek a oni jadnici tad nisu nista znali.

G Pes, koji moji? Ja nisam musliman, budista, hriscan niti jevrej. Mrzim sve religije dok vjeru cijenim. Vjera je nesto drugo, to je sloboda.
Ja sam ja. I volim seks. A i Muhamed je volio da guzla svaki dan do deset puta.
To su ti odlike pravih Bozijih poslanika jer smo puni energije, volimo dobru picu, grudi i usta a bogami i supcic. A ne ko onaj lazni poslanik I.L sto mrzi zene i seks.

Kazem vam, u seksu je spas.

Gospon Pes
07.02.2003., 23:22
:confused: Kad si zadnje bio na forumu (proslom), rekao si da si musliman.
Hehe, trenutno si, znaci, slobodnjak...
Nemoj mi zaboraviti reci kad opet bude novosti. :D

zagor
07.02.2003., 23:45
Ne, nisam rekao. Pes znas li koliko sam puta od tada morao ljudima reci da nisam musliman jer su moje postove citali povrsno.
Evo vise od pola godine sam na islam bosna pod forumu za nemuslimane i svi znaju i rekao sam im da se ne smatram muslimanom.

Rekao sam da priznajem Kur`an i Muhameda. Nigdje nisam naveo da sam postao "musliman", t.j uzeo arapsko ime, kupio turban i da klanjam 5 put dnevno i ostale finte.
Ovo sam i naglasio tad kad sam pisao, ali ljudi vole da mi trpaju nesto u usta sto nisam rekao niti to jesam.

Pes, nikada nisam bio pripadnik nijedne religije niti cu to ikada biti jer sve religije uce da su samo oni u pravu a svi ostali u pakao. Religije su zlo i opijum, dok je vjera u Boga, u sebe i u bilo sta, samo vjera i to je ljudsko pravo i sloboda.
Religija je zatvor i okovi vjere.

Gospon Pes
08.02.2003., 00:04
zagor kaže:
Religije su zlo i opijum, dok je vjera u Boga, u sebe i u bilo sta, samo vjera i to je ljudsko pravo i sloboda.
Religija je zatvor i okovi vjere.
:top: :top: :top:

Ne znam vise jesi li rekao ili ne, no posto si jako puno spominjao Kuran, posla sam od toga da si musliman. :)
Sad je jasno.
Isti si ko ja, samo je meni Kuran zamijenjen Biblijom. :D
No u biti kao sto je religija okov, tako je i grcevito drzanje za jednu od knjiga takodjer okov...
Dakle, ostajemo Bog i ja. Nema dalje. :D

kaskader
08.02.2003., 00:04
Pa onda i ti agnostik?

Jo bona...ima nas ovdzi vise nego sto sam mislio.

Adura
08.02.2003., 00:46
Ispade da je Muhamed imao tolike zene da ih cuva radi ukrasa. Kao satro kupio udovice, a zasto samo mlade udovice? Pa mlado meso je najbolje, znao je to Muhamed moj jaran.
Adura, jesi cuo za kontracepciju, Muhamed da je htio mogao je imati vise djece ali nije.
Ali to ce neki reci da je ovo 21 vijek a oni jadnici tad nisu nista znali.

Hahaha jao zagore kazes svako na svoj mlin navlaci, pa i ti na svoj(seksualno manicni) .

mala nadopuna

Imena Muhammedove djece su:Qasim, Zainab, Ruqaiyyah, Umm-e-Kulthoom, Faatimah i Ibrahim (ra).
sva djeca ,osim Ibrahima, su rodjena od strane Poslanikove prve zene Khadijah (ra). Ibrahim je rodjen od Marije Kitabije.

Poslanik nije imao djete od svake zene.

Khadijah je umrla 619 godine.Prva godina hidjra (hidzre)godina pada oko 623.Tek u drugoj godini hidzre Muhammed s.a.v.s. se udaje sa Aishom koja je imala izmedju 15-18 godina u to vrijeme(mada neki hadisi kazu 9-12 sto bash nije istorijski tacno).

Od svih zena samo su dvije bile "mladje"(od 18-25), ostale su bile vecinom srednjovjecne(ili cak i starice)udove zene sa sirotom djecom.

A o kontracepciji ,nije bolan toga bilo u ta doba.

zagor
08.02.2003., 02:43
Adura kaže:
Hahaha jao zagore kazes svako na svoj mlin navlaci, pa i ti na svoj(seksualno manicni) .

Ja sam manijak jer nemam nista protiv covjeka koji voli da jebe.
A jel kako? Ja ne tumacim kako mi odgovara, ako pise da je muhamed imao dosta zena ja sad necu srati i govoriti kako to u stvari nije tacno, pozivati se na istoriju, te da ih je zenio da bi im pomogao da prezive, kao da im nije mogao pomoci on i drugi sa zekatom i slicnim sto je uspostavio.
Daj adura ne budali i ne tumaci kako ti srcu milo.
Muhamed je bio dobar jebac i imao je dosta zena, o robinjama i da ne govorim.

Imena Muhammedove djece su:Qasim, Zainab, Ruqaiyyah, Umm-e-Kulthoom, Faatimah i Ibrahim (ra).
sva djeca ,osim Ibrahima, su rodjena od strane Poslanikove prve zene Khadijah (ra). Ibrahim je rodjen od Marije Kitabije.

Dobro.

Poslanik nije imao djete od svake zene.

Dobro, to si vec jednom rekao.
Normalno da nece sa svakom imati dijete, na sta bi to licilo ne bi se znalo ko koga jebe i ko je ciji.
Uvijek je imao primarnu zenu, ostale su tek tu za seks i ubijanje dosade ili kako ti kazes da im covjek pomogne.
Tako to rade mnogozenci nisi znao?

Khadijah je umrla 619 godine.Prva godina hidjra (hidzre)godina pada oko 623.Tek u drugoj godini hidzre Muhammed s.a.v.s. se udaje sa Aishom koja je imala izmedju 15-18 godina u to vrijeme(mada neki hadisi kazu 9-12 sto bash nije istorijski tacno).

Ma dobro ti znas bolje od tih hadisa, reci im pa neka poprave...

Od svih zena samo su dvije bile "mladje"(od 18-25), ostale su bile vecinom srednjovjecne(ili cak i starice)udove zene sa sirotom djecom.

Samo dvije? Samo? A onu Ajshu sto kaze da je od 15-18 ne racunas? Onda je tri. Tri mlada komada.
A koliko je mladih robinja?
Pa znas, covjek zadovolji mlado meso pa pozeli i malo starije, corba je dobra od starog.

A o kontracepciji ,nije bolan toga bilo u ta doba.
Daj ne budali bolan, kontracepcija postoji od uvijek...
Ovaj ti je dobar biser za greatest shits...:D

zagor
08.02.2003., 02:51
Gospon Pes kaže:

Ne znam vise jesi li rekao ili ne, no posto si jako puno spominjao Kuran, posla sam od toga da si musliman. :)

Tako ti je to, cim spomenem kur`an odmah svi misle da sam musliman a cim spomenem bibliju onda sam hriscan.
Ma ja sam ti ***** od ovce. :D

Isti si ko ja, samo je meni Kuran zamijenjen Biblijom. :D

Meni je kur`an i biblija isto. Nekada nisam priznavao kur`an, dok sada znam da obje knjige nose iste poruke.
Normalno u rukama covjeka sa sumnjivim namjerama svaka knjiga se moze tumaciti kako je covjeku drago.

No u biti kao sto je religija okov, tako je i grcevito drzanje za jednu od knjiga takodjer okov...
Dakle, ostajemo Bog i ja. Nema dalje. :D
Ma jeste, knjige ko knjige sve nose iste ili slicne poruke.
Bitna je sustina.
Ja sam u neku ruku agnostik jer ne mogu reci da bog postoji jer mi se nije licno javio (vjerovatno je to i nemoguce) ali ga i ne negiram jer sve upucuje na postojanje neke sile, tvorca iliti boga.
Jesam li vjernik ja ne znam, to moze ta sila samo znati.

krshcanin
08.02.2003., 11:41
Rima, moj ti je savjet da se prvo malo odmoriš i opustiš, i da zaboraviš na trenutak na sve to što si prošla, a onda da pišeš o onome što je istinito i što čovjeka uzdiže i oplemenjuje.

Sam Isus nije išao i napadao zablude i grijeha naroda oko sebe, a vidim da tako mnogi ovdje čine, pa i ja sam to ponekad činio. Isus je naprotiv, govorio o istini i na taj način su Ga ljudi slušali.

Savjetujem ti da koristiš Bibliju i pišeš o onom što je Isus učio, tako ćeš najbolje i najkorisnije iskoristiti svoje vrijeme na forumu. Ovako muslimani mogu samo da pomisle da ih mrziš. Ne vrijedi napadati zablude, istina je ta koje razotkriva laž.

pozdrav :)

Adura
08.02.2003., 11:42
Ja sam manijak jer nemam nista protiv covjeka koji voli da jebe.
A jel kako? Ja ne tumacim kako mi odgovara, ako pise da je muhamed imao dosta zena ja sad necu srati i govoriti kako to u stvari nije tacno, pozivati se na istoriju, te da ih je zenio da bi im pomogao da prezive, kao da im nije mogao pomoci on i drugi sa zekatom i slicnim sto je uspostavio.

Istorija je izvedena iz hadisa.Ustvari vecina hadisa su (ukoliko su autenticni i ukoliko imaju vise svjedoka) historijski , a ne religijski ili medicinski, ili bilo koji drugi podaci(sem usko vezanih za religijske propise-sunnet).

Nije problem u zekatu, vec je problem u statusu udovica u tadasnjem drustvu.Bile su ne zasticene, ne samo ekonomski vec i na bilo koji drugi nacin ukoliko nisu bile udate.
Nemam ja nista protiv sexa , niti sam opterecen sa tim.Samo kako rekoh poenta tih brakova nije bilo "puko zadovoljavanje seksualnih potreba".

Ako pise u hadisu?Zar ti zagore priznajesh hadise?:=)

Uglavnom, zene muslimanke, kao i svake druge, nisu stvorene za puko zadovoljavanja muskarca.Tako da ako "prilazish" zeni (npr. kao sto si se obratio Rimi) zbog toga , onda se to majstore podvodi kao "uvreda casti"(U Kur'anu imash cak i kaznu za uvredu casti).Porodicni zivot muslimana i muslimanke je "svetinja" i ne dozvoljava se svakom petljati u to.
Nego fino zaruke, brak pa onda uredjuj stvari kako hocesh:)

Hmmmm a za uvredu prema Muhammedu(opet uvreda casti) da ti ne govorim, u nekim zemljama(Nigrija npr.) bi vec dobio smrtnu kaznu za to.

Ma dobro ti znas bolje od tih hadisa, reci im pa neka poprave...

Upravo su hadisi istorijski dokumenti.Postiji par hadisa o Aishinim godinama, ali postoji isto mnogo vise njih koji govore drugacije i suprotno tom.Onda kad sve uporedish nadjes odgovor.
Daj ne budali bolan, kontracepcija postoji od uvijek...
Ovaj ti je dobar biser za greatest shits...
Ne bash da je postojala tada kao u ova vremena, i ne bash da je "efikasna" kao ova danasnja.

Uglavnom postedi druge od opsesije sexom, a Rimi se izvini za uvredu - jer ona da je "htjela" da joj se tako obratish to bi i rekla.No ja nigdje ne vidje da ti je dala za pravo da joj se na taj nacin obracash.

Damir
08.02.2003., 19:39
zagor kaže:
Damire, care moj nepriznati, zar i ti sine Brute?
I za tebe je seks nepristojnost, zabranjena tema i slicno.

Zagore,

Nije seks za mene niti nepristojnost, niti tabu, ali sve na pravom mjestu, i u pravo vrijeme, a sto je najvaznije, na pravi nacin. Ja u seksu izuzetno uzivam i ne mislim da sam specijalan slucaj zbog toga, jer vecina ljudi uziva u seksu. Samo ja radje prakticiram seks, nego da po netu pricam o njemu. Zagore, jaro, ne provaljuj se. Znas onu bosansku: "Ko o cemu, gladan o kruhu." ili onu "Ko o cemu, kurva o postenju." Svako prica o onom sto mu fali. Sto vise prica, to znaci da mu vise fali. :D

zagor kaže:
Hoces reci da su ljudi eto izmislili da su Solomon i David imali na stotine zena i da su izmislili da je Muhamed imao desetak.

Za Muhameda je najvjerojatnije tacan podatak, tj. izmedju 6 i 12. Ali, za Davida i za Solomona su malo "precerali". Na stotine zena i konkubina..... brat bratu previse.

Adura ti je dao dosta lijepih objasnjenja o uzrocima Muhamedove poligamije premda se ja ne slazem u potpunosti s njegovim tekstovima, te osobito idealiziranjem Islama. Za mene i Islam, kao i svaka drugakanonizirana religija, ima i svojih lijepih, i nelogicnih, i neslavnih strana.

Mislim da je Adura zaboravio da napomene jedan izuzetno bitan razlog Muhamedove poligamije koji navodi Fazlur Rahman (profesor emeritus s McGill univerziteta u Montrealu, jedan od najpriznatijih islamologa u Sjevernoj Americi. Vidi djelo "Islam")

Rahman misli da glavni razlog Muhamedove poligamije treba traziti u obicaju da se politicke i vojne alijanse potvrdjuju kroz sklapanja krvnih veza, tj. kroz. zenidbu. Isto se praktikovalo i u judeo-krscanskoj civilizaciji. Dakle, Muhamed nije nikakav perverznjak-poligamista, nego sasvim normalan prorok i drzavnik u svome vremenu i prostoru.

Samo jedan primjer da navedem. Egipatski krscanski kralj Muqawqis se lijepo zahvalio Muhamedu na pozivu da predje na Islam, odbio je poziv, priznao je Muhameda za poslanika, ali je ostao krscanin. Kao izraz postovanja, poslao je Muhamedu mnogo darova, a tu su bila i dva specijalna dara, dvije zene. Jedna od njih je bila Marija Koptkinja o kojoj Adura prica.

U svakom slucaju, kao rezultat ovog saveza i politickog dogovora, za Muhamedova zivota Arabija nije napala Egipat. Sta se poslije desilo, druga je prica.

zagor kaže:
U tvom pisanju prepoznajem hriscanski nacin analiziranja svetih spisa a to je "tumaci kako ti odgovara". A svako moze da tumaci kako hoce i da navodi vodu na svoj mlin.

Cuj, nije to samo "hriscanski" stil, nego svaciji. Ja se trudim, opet, da budem objektivan, racionalan i znanstven, ali izgleda da mi bas ne polazi za rukom. Tako bar ti kazes.

zagor kaže:
Ja seks posmatram kao prirodnu pojavu a ici protiv prirode je isto kao kad ides protiv samog Boga. Znam da hriscani gledaju na seks kao grijeh a gurui i budisti gledaju kao nesto zivotinjsko. Samo se pitam zasto bogovi budisti i gurui jedu, spavaju i piju jer i to rade meni drage zivotinje.

I ja seks smatram prirodnom pojavom, ali covjek nije samo animalno, nego i moralno i eticko bice, pa tako ne upraznjavam seks na javnim mjestima. I net je javno mjesto, izuzev onih zatvorenih erotskih kutaka, pa mozda bi tamo trebao malo da svratis. :) Ovo je ipak podforum za religiju.

Ne znam odakle ti ideja da gurui i budisti gledaju na seks kao na grijeh. Svasta. Na hindu hramovima u Indiji, mozes vidjeti drevne freske i statue u pozama tantricne yoge gdje muskarci i zene vode ljubav. Jesi li ikad citao (gledao) "kamasutru"? Seksualnost je dio hindu religioznosti i simbol je sjedinjavanja dva elementa kosmosa u Jedno (bozansko). Ako nisi znao rijeci yoga (sjedinjenje sa sobom) i nas slavni glagol "jebati" su derivirane iz istog protusanskritskog korjena koji nosi nacenje "jedinstvo", "sjedinjenje", i "jednoca". U sofisticiranim mistickim tekstovima, tjelesno jedinstvo vodi i duhovnom jedinstvu i tu dolazimo do kljucnog termina LJUBAV. (Poslije cu se vratiti na ovo.) Sto se tice budista, i oni imaju slican stav. U Vedama i na hindu hramovima ces vidjeti CAK i freske s homoseksualnim cinovima. I budizam nema nista protiv homoseksualnosti s tim sto homoseksualci ne mogu postati svecenici i zivjeti u manastirima iz lakoshvatljivih razloga. :D

Tako ne znam zasto onda napdas hinduizam i budizam? :confused:

zagor kaže:
Kako sam ja to uvrijedio riminu licnost? Nudeci joj seks? Pa ja, seks je za vas uvreda, nesto lose, stid... Znas, dosta zenskih frustracija dolazi jer ih puzevi muzevi slabo zadovoljavaju. Otud i one preljube najvise dolaze.

Zagore, ti si uvrijedio Rimu tako sto si:
1. zloupotrebio njen poduzi tekst s IB-a u kojem ona otvara svoju dusu i govori o svojim intimnim porodicnim problemima;
2. sto je etiketiras i proglasavas psiholoskim bolesnikom;
3. sto joj javno na netu nudis svoje seksualne usluge kao lijek za njene "frustracije", kako ti kazes.

Zagore, Rimi, kao i tebi, kao i meni, kao i svakoj zeni i muskarcu na ovoj zemaljskoj kugli, prvo treba LJUBAV koja se moze i treba izraziti i kroz senzualan seks. Priznat ces da ti Rimi nisi ponudio tu ljubav uz koju treba da dodje i taj senzualan seks. Mislim da ti je ovo jasno od samog pocetka, samo te malo ego uzeo na se, pa te upropastava. Pobijedi ga jarane. :) Sto bi dervisi rekli: "Ego je odlican sluga, ali opasan gospodar."

zagor kaže:
Da je taj njen arap jado malo vise jebo a manje sluso svoju debelu brkatu mater, rima bi sada bila i dalje u islamu i svi bi bili sretni. Ovako joj frustracija svaki dan sve vise raste pa je pocela napadati i njene prijatelje ko sto su shady i adura. Eto nudim se da joj pomognem ublaziti frustraciju, nikada nije kasno za seks ko sto bi neko reko. :D

Ti, nikome ne mozes pomoci na ovaj nacin. Premda sam pristalica psihoanalize (i Freudove, i Jungove, i Gestalt teorije, itd.), nikad mi ne bi palo na pamet da neku zenu ovdje psihoanaliziram i da joj nudim pred svima svoje seksualne usluge. To ne cini jedan gentleman. To je papanski i siledzijski. O takvim i slicnim siledzijama i ti si nekad pisao s gadjenjem u svome dnevniku, koji je nekad bio na netu, i kojeg sam ja onomad procitao od prvog do posljednjeg reda. Ne pada mi na pamet ni tebe da psihoanaliziram, jer u tebi prije svega vidim covjeka i pokusavam da te shvatim. A vidio sam da imas izuzetnih ljudskih kvaliteta i njih potenciram.

Znas, nije ni Rima savrsena, ima i ona svojih gresaka, kao i mi svi ostali, ali nije lijepo zene vrijedjati po netu, javno im nudeci svoje besplatne seksualne usluge bez ljubavi - ljudskog saosjecanja.

Rekoh ti, a i Rima je u svom dugom postu na IB-u rekla rekla, i zenama i muskarcima treba ljubav.

Znas onu staru pjesmu od Beetlesa "All you need is Love...." :)

Srdacan pozdrav

Tvoj prijatelj

kaskader
08.02.2003., 22:14
Zagor nije ni mislio da nakon runde snjim bi zenska mogla da se odrekne seksa do kraja zivota....gore razocarenje, nego sa islamom...

Damir
08.02.2003., 22:34
Adura kaže:
Bash vas je fino vidjeti u novoj anti-islamskoj(??) ofanzivi.

Damire, Rima
Imate podrsku masa ovdje ,slobodom pisite o "omalovazavanju Muhammeda od samih muslimana" postovi nece biti brisani, a mnogi ce imati "pravu sliku" islama, i naravno muslimana.

Adura,

Haloooo, probudi se. U kakvoj "anti-islamskoj ofanzivi"? Gdje sam ja to napadao Islam generalno i kada? Molim te, smiri se, polako procitaj opet moj post i ne pretjeruj. Ne volim drame i patetiku.

Da isto napomenem, izuzev onih generalnih brisanja cijelih lanaca, nijedan moj post na IB-u nikad nije bio pobrisan. Ja nisam ni izbjeglica s IB-a. Ovdje sam, jer cisto hocu da promijenim sredinu i da vidim kako ljudi ovdje razmisljaju. A koliko sam vidio, vecina ljudi ovdje je normalnih i nisu ni islamomrsci, a bogami ni telci da ih se moze vuci za nos na halku.

Adura kaže:
Vash "fanatizam" nije nista bolji od onog na IB, samo je nalicje istog.

Velike rijeci koristene, nista konkretno receno. "Fanatizam" je sljepoca. Slican je sovinizmu. U sovinizmu ti sve tvoje izgleda divno i krasno, a tudje ne valja. Tako i ti znas dobiti napade fanatizma, pa ne vidjeti neke nesuvislosti u islamskoj dogmi, te zanemariti tragedije iz islamske historije.

Adura kaže:
O cemu se radi, oni na IB dogmatski prihvataju "sve hadise"(to ni njihovi autorieti ne rade), onda vi normalno isto tako dogmatski "kasapite" iste te hadise.

Rima i ja nikad nismo napadali SVE hadise generalno kao besmislene. Kako nas tako bez veze optuzujes za generalizacije? Gdje ce ti dusa?

S druge strane, ti kao i vecina drugih muslimana na IB-u ste uporno pokusavali da nadjete smisao i u nekim besmislenim hadisima. I ti si se zalagao za potapanje kompletne muhe u juhu, jer u svemu tome mora biti nesto sofisticirano sto nauka jos nije objasnila. Sljepoca tvoje vjere te u tom slucaju ucinila fanatikom i dogmatikom. Pa vidi sad ovo:

Adura kaže:
Da bilo ko od njih "na Ib" zeli da shvati da hadis nije dogma (da hadis nije ni sunnet) bili bi dobro, ali nista bolji niste ni vi sami-da bilo ko od vas shvati da hadisi isti tako nisu dogma -bilo bi dobro.

Ovako-i jedni i drugi hadisu pridodaju vrijednost koju on nema".

Tvoj problem je sto sebe smatras jedinim ispravnim tumacem i predstavnikom Islama. Nemam sad vremena da provodim definicije sune i hadisa iz klasicnih udzbenika islamske teologije, ali uradit cu to jednom. Ti konstantno pruzas neke svoje vizije kao jedine legitimne i potvaras druge da nista ne kontaju i ne znaju. Nije lijepo.

Meni je legitimno misljenje o Islamu i od one Lavice, i Faruka, i Ummu Fatime, i Ummu Muawiye, i Osame Bin Ladina s IB-a, jer svi sebe striktno nazivaju muslimanima. Cak se Allahova Lavica poziva na vrlo ozbiljne teoloske tekstove koji pobijaju tvoje teorije. Njima su hadisi drugi izvor islama poslije Qurana, sto ce svaki musliman sunit potvrditi, a ti sto imas neke nove poprilicno apstraktne interpretacije, to je druga stvar.

Meni kod tebe smeta sto ti uljepsavas sliku islamske civilizacije i nekih islamskih dogmi. Medjutim, ja i ne ocekujem nista drugo od tebe, jer ti kao vjernik moras biti subjektivan. Mada s vremena na vrijeme kazes i nesto sto ne predstavlja Islam u lijepom svjetlu, primjetio sam da to kazes kad drugi hvale Islam. Tako sam nekad nazalost sticao dojam da je tebi jedini cilj da proturjecis i drzis monopol nad istinom. Ali, ne krivim te. To je normalno valjda na svim forumima.

Cini mi se da je Strok imao u potpisu onu pametnu izjavu: "Svi ovdje misle da ce nadmudriti ostale." :)

Adura kaže:
Uglavnom svaka vam cast , napravite josh veci broj naprijatelja muslimana , tako sto upirete u prst samo na extreme... [/B]

Upirao sam ja prst i na islamsku filozofiju, prevodilastvo, stronomiju, medicinu i opstale nauke, i na fantasticnu islamsku arhitekturu, i na osmansku toleranciju Zidova dok su ih spaljivali krscanski inkvizitori, itd. itd. Upirao sam, dakle, na mnoge divne cinjenice o islamskoj civilizaciji, a ne znam sto si to zaboravio.

Mozda ni ti ne mozes zivjeti na netu bez nekih imaginarnih neprijatelja i mozda i tebi sve mora biti ili crno ili bijelo? Izgleda da je to sudbina neta. Ljudi se dodju zabavljati, a zabave nema bez drame, patetike, uvreda, pretjerivanja i sl.

Vise ces neprijatelja Islamu napraviti ti ukrivanjem cinjenica i uljepsavanjem islamskih dogmi, jer ce ljudi prije ili poslije (mozda nakon konvertiranja na Islam) cuti ili procitati neke stvari, pa ce poceti da panice sto su prevareni.

Ja, kao neki k'o djoja historicar, samo pokusavam da objektivno kazem i o doprinosima i stetama koje je islamska civilizacija i drzava donijela svijetu da bismo iz historije nesto naucili i krenuli u neku bolju buducnost za sve nas.

Sto bi Konfucije rekao: "Iskrenost ulijeva postovanje."

Sve u tri rijeci receno.

Selam, pozdrav i mir

Adura
08.02.2003., 23:54
O damke:)

Mi smo odma na prvu krenuli "agresivno" neko bi pomislio da smo na "ratnoj sjekiri".Ma jok, ti znash da to nije tako, ako kad "planem" desi se kao i svakom.

Uglavnom trebash malo poraditi na (opravdanoj ili ne -nije vazno) fobiji o "vehabijskoj" struji:) (znash na sta mislim).

uglavnom,
da krenemo na temu:)

(selam uzput i rimi, i ne ljutite se , kad kad i sam sebe iznenadim reakcijama)
Rahman misli da glavni razlog Muhamedove poligamije treba traziti u obicaju da se politicke i vojne alijanse potvrdjuju kroz sklapanja krvnih veza, tj. kroz. zenidbu. Isto se praktikovalo i u judeo-krscanskoj civilizaciji. Dakle, Muhamed nije nikakav perverznjak-poligamista, nego sasvim normalan prorok i drzavnik u svome vremenu i prostoru.

Tacno,
Ne mogu "sve pohvatati" u postovima pa nekad ne govorim opsirno.
Poslanik je ozenio cetiri zeni , sukladno sa njegovom ulogom (Rasula) Zakonodavca.kao Rasul on je cinio sve da uspostavi politicku sigirnost medju arapima.Za ovu svrhu rat sa politeistima je bio "ne povratan".Naime, rat donosi emocije mrznje ,osvete i "nereda".U namjeri da rat pretvori u ljubav i uzajamnost,Muhammed je ozenio Hadhrat Jowayriahu (ra), Hadhrat Ume Habibahu (ra), Hadhrat Safiu (ra) and Hadhrat Maymoonahu (ra).

Prema arapskoj tradiciji , kada neka osoba ozeni zenu nekog plemena uspostavljaju se veze zasnovane na postovanju i uzajamnosti.ta veza se uspostavila sa plemenima iz kojih pripadaju gore navedene zene.Razlog tom braku je bio socioloski, politicki(da se sprijeci proljevanje krvi izmedju tih plemena).
Arapi su veoma postovali relaciju "zakonski sin"(shura).
Hadhrat Jowayriah (ra) je kcerka plemena Banu Mustalaq.
Hadhrat Ume Habibah (ra) je kcerka of Abu Sufyana - vodje Quraisha.
Hadhrat Safia (ra) je kcerka jevrejskog plemena Khyber.
Hadhrat Maymoonah (ra) se sama ponudila Poslaniku, a bila je iz plemena jevreja .
Pored ove cetri "socioloske" zenidbe, bile su i cetri zenidbe zasnovane na sasvim drugoj ulozi Poslanika.Poslanik je sem sto je bio Rasul(zakonodavac) bio i Nabij(donositelj novih propisa, i ponistitelj pred-islamskih obicaja.

U svrhu uloge Nabija(kao primjera arapima) ozenio je cetri zene,medju kojima posebnu ulogu igra Aisha (ra) , jer je ona poslije Muhammeda bila jedana od najuticajnijih ucitelja Islama(imala je izuzetnu memoriju) medju pravovjernicima(majke pravovjerne)

Uglavnom u ulozi Nabija Poslanik je ozenio josh cetri zene.Na taj nacin je Poslanik bio primjer ostalima da ozene"udovice" i prisvajaju sirocad, ili da se iskorijene neki pred -arapski obicaji u zenidbama(da se muslimani mogu zeniti zenama svojih posinaka , nakon rastave ).

Dunj@
08.02.2003., 23:55
O kojim ti to masama govoriš? Napad je najbolja obrana, jel tako Adura?
Hmmmm a za uvredu prema Muhammedu(opet uvreda casti) da ti ne govorim, u nekim zemljama(Nigrija npr.) bi vec dobio smrtnu kaznu za to
Ovo ti je najbolji odgovor o idelnom Islamu!

A tako je baš svagdje gdje su vlast preuzeli oni koji sude po šerijatu i hadisima o kojima nije bilo suglasnosti već od prvih kalifa! A tko je ono ubio prve kalife? Muslimani ili?

Ali to nije za svačije uši, jel tako?:rolleyes:

Adura
09.02.2003., 00:04
O kojim ti to masama govoriš? Napad je najbolja obrana, jel tako Adura?

Upravo tako,ne znam samo ko prvi napada:)

Ovo ti je najbolji odgovor o idelnom Islamu!

A tako je baš svagdje gdje su vlast preuzeli oni koji sude po šerijatu i hadisima o kojima nije bilo suglasnosti već od prvih kalifa! A tko je ono ubio prve kalife? Muslimani ili?

Ali to nije za svačije uši, jel tako?

U NIGERIJI Simona.Nigerija nije bash ideal Islama, i ne uzimam je kao "idealnom islamkom zajednicom".

Simona, da se raspravljati i na temu "ubistva" kalifa, samo polako jedno po jedno.
To je bila i ostala politicka rak rana islamke drzave (rane)koja se kasnije prosirila ,a traje i dan danas.

Adura
09.02.2003., 00:07
Simona,

Imam osjecaj da krivish "sve" muslimane "za Nigeriju" , ili "ubistvo" kalifa?Vise puta izvadish iz konteksta neke "sitnice"(mada to uopte nisu "sitnice").
Jesam li ja tebi licno "nesto skrivio" pa uvjek ovako "izletish"(plaho sto bi rekli)?

Adura
09.02.2003., 00:10
Ali to nije za svačije uši, jel tako?

Zaista , ne znam kad sam rekao "nije za svacije usi" a da nije bilo vezano za necije privatne stvari koje zaista nisu za svacije oci i usi?

Adura
09.02.2003., 00:40
Tvoj problem je sto sebe smatras jedinim ispravnim tumacem i predstavnikom Islama. Nemam sad vremena da provodim definicije sune i hadisa iz klasicnih udzbenika islamske teologije, ali uradit cu to jednom. Ti konstantno pruzas neke svoje vizije kao jedine legitimne i potvaras druge da nista ne kontaju i ne znaju. Nije lijepo.

U skladu sa «agrumentovanom raspravom» uvjek nudim svoje argumente, hoceli to neko prihvatiti ili ne sve jedno je.Cesto me evo i ovdje «definisu» sa «tvoje vizije» ali ja svo vrijeme pitam a koje su to vizije? Ja priznajem da sam «odbacio» dogmaticne pristupe u izucavanju Islama(josh i prije foruma - kada sam primjetio da po mom misljenju nisu u skladu sa stvarnoscu), takodje odbacio sam sve moguce stereotipe ne muslimana i «uzeo stvar u svoje ruke».Ako je moje razumjevanje «upitno» to treba normalno da se «obori» u skladu sa argumentima.Sve dok su moji «argumenti» jaki ne vidim razloga zasto bi se «odrekao» neke «svoje vizije».
Naime o cemu se radi,vi cesto zelite stjerati muslimane u cosak , tako sto cete im servirati stereotipna pitanja, svjesno znajuci da su ona «bolna»(kao recimo i ovi hadisi na ovoj temi).Stalno trazite od muslimana da se «odreknu stereotipa» i misle svojom glavom.No u momentu kada muslimani, kao recimo ja(koji zaista odudaram od stereotipa, ali ne gubim «koncepciju»), misle svojom glavom onda ih opet nastojite «stjerati u cosak» tako sto govorite da to nije «islam koji mi znamo».
Ti kazesh da imam «astraktne» interpretacije, iako ih licno ne zasnivam na apstrakciji vec na raznoraznim izvorima, autorima na istu temu.ja zaista ne znam kako da «udovoljim» vasim zahtjevima:ako budem «klasicni musliman» vi cete odmah isticati sve «nedostatke klasicnog islama», ako budem «mislio svojom glavom» vi cete istacati nedostatke «svojeglavosti».U cemu je poenta onda? Da prihvatim ono «astraktno» (p.s. sekularizam, i tvoju ne bash «prikladnu» teroiju sufizma?)?
Ne vidim razloga zasto bih «vas» slusao a ne slusao «unutrasnji glas razuma».

Meni je legitimno misljenje o Islamu i od one Lavice, i Faruka, i Ummu Fatime, i Ummu Muawiye, i Osame Bin Ladina s IB-a, jer svi sebe striktno nazivaju muslimanima. Cak se Allahova Lavica poziva na vrlo ozbiljne teoloske tekstove koji pobijaju tvoje teorije. Njima su hadisi drugi izvor islama poslije Qurana, sto ce svaki musliman sunit potvrditi, a ti sto imas neke nove poprilicno apstraktne interpretacije, to je druga stvar.

Eto vidish opet isto.Ti dobro znash da su njima kao tradicionalnim muslimanima hadisi «drugi izvor islama», to zna i rima, ali opet negirash iste u momentu kada isti ne idu u prilog tvojoj sopstvenoj (imaginarnoj?) viziji islama?
Kao sto rekoh radi se o «stjerivanju» nevinih muslimana , i okrivljivanju istih za ono sto oni nisu ni krivi ni duzni.Pri tom se stvar omakne kontroli pa se nadju i ovakve teme.

Meni kod tebe smeta sto ti uljepsavas sliku islamske civilizacije i nekih islamskih dogmi. Medjutim, ja i ne ocekujem nista drugo od tebe, jer ti kao vjernik moras biti subjektivan. Mada s vremena na vrijeme kazes i nesto sto ne predstavlja Islam u lijepom svjetlu, primjetio sam da to kazes kad drugi hvale Islam. Tako sam nekad nazalost sticao dojam da je tebi jedini cilj da proturjecis i drzis monopol nad istinom. Ali, ne krivim te. To je normalno valjda na svim forumima.

Boze sacuvaj, islam gledam kao nesto sto se uvjek spoznaje, uvjek je svjeze , aktuelno i dinamicno.Sem jedne dogme (la ilahhe illelah muhammedun rasulullah-nema Boga sem Jednoga, i Muhammed je njegov poslanik i rob) ne priznajem «niti jednu» drugu dogmu.No ta dogma je stvar mog vjerovanja i kao takva nije podlozna «raspravi».

U sustini , damire, rima i ostali...ako mislite nabaciti mi osjecaj krivice za ono sto nisam uradio(WTC, kalifina smrt , podjela muslimana, Nigerija) i u cemu nisam ucestvovao...nazalost moram vas razocarati, ne smatram se "krivim" za tudje grijehe taman da su mi najbliznji u pitanju-svako odgovora za svoj hak(istinu).

Adura
09.02.2003., 00:57
Sto bi Konfucije rekao: "Iskrenost ulijeva postovanje."

Iskreno pitanje od mene.

Bojish li se islama(onog o koje prica Allahova Lavica, Osama Bil Laden,"Amra" i "tradicionalni muslimani")?

Adura
09.02.2003., 01:08
Vise ces neprijatelja Islamu napraviti ti ukrivanjem cinjenica i uljepsavanjem islamskih dogmi, jer ce ljudi prije ili poslije (mozda nakon konvertiranja na Islam) cuti ili procitati neke stvari, pa ce poceti da panice sto su prevareni.

Objasni mi ovaj komentar pls.

Opet prebacujete osjecaj kolektivne krivice, za ono sa cim ja i mnogi drugi muslimani nemamo veze.Chak mnogi mislimo i oprecno "tim parnicama".

Adura
09.02.2003., 01:12
U sustini evo pitanje.
Jeli Islam kriv za WTC?
jeli islam kriv za kalifinu smrt?
Jeli islam kriv zbog manipulacije i degradacije zeninog prava?
Jeli islam kriv za stanje muslimana u svijetu?
Jeli islam kriv za politicku manipulaciju religijom?
Jeli islam kriv za arapski nacionalizam, i danasnju "sumnjvu" ulemu?
Jeli islam kriv za pojavu jinologa, shirbeza?
Jeli islam kriv sto se sherijat po pitanju djeteta zloupotrebljava?

Rima
09.02.2003., 01:15
Adura kaže:
Iskreno pitanje od mene.

Bojish li se islama(onog o koje prica Allahova Lavica, Osama Bil Laden,"Amra" i "tradicionalni muslimani")?
Adura , ne dao Bog da ce ovakvi tipovi vladati u Bosnu ..
tipovi poput ovih ce povuci Bosnu 2000 godina nazad , docice vrijeme (nedaj Boze) da ces nositi onu stvar na glavu (kao za vrijeme Khalifa ) i zene nece imati pravo glasa
moraces sebi dati nadimak EBU ili UMMU i sve u svemu necesvise biti Bosanac vec talibanac

Rima
09.02.2003., 01:22
Adura kaže:
U sustini evo pitanje.
Jeli Islam kriv za WTC
odgovor na sva pitanja je NE islam nije kriv za to , vec su muslimani krivi

uzmi WTC.. ono sto su ovi neki muslimani uzlei uraditi u ime svih muslimana (tvoje medjuostalo) je bilo uzrok mrznja protiv sve sto je islamsko na zapadu a imaju pravo..
naravno nisu svi muslimani krivi ali ne zaboravi da mnogi alimi (islamologije) su rekli da je opravdano (ubijanja 3000 civila) i da su ti ljudi koji uradili taj napad , su Heroj i Shehidi

ima naravno muslimana koji su rekli glasno da ovakav akt nije opravdano ali taj glas je vrlo slab
naravno ima i mnogi fakktori koji su koristili ovu guzvu da propagiraju svoju mrznju protiv muslimana i arapa , mislim prije svega na zioniste ali ipak su muslimani krivi jer nijedna islamska organoizacija ili zemlja je protestovala protiv tog napada

stalno sam ponavljala : kakav islam predstavljamo takav imidj i dobija u svijetu

Damir
09.02.2003., 01:27
Adura kaže:
Naime o cemu se radi,vi cesti zelite stjerati muslimane u cosak , tako sto cete im servirati stereotipna pitanja, svjesno znajuci da su ona «bolna». Stalno trazite od muslimana da se «odreknu stereotipa» i misle svojom glavom.

Izvini nisam htio da proizvedem kod tebe osjecaj manije gonjenja. Ne trazim ja samo od muslimana da misle svojom glavom, nego od svakoga, pa i od sebe.

Nadalje, ne pokusavam da te "prevedem na sekularizam", nego sam htio samo da ti objasnim zasto necu da prihvatim serijatsku drzavu ni po koju cijenu.

Adura kaže:
No u momentu kada muslimani, kao recimo ja (koji zaista odudaram od stereotipa, ali ne gubim «koncepciju»), misle svojom glavom onda ih opet nastojite «stjerati u cosak» tako sto govorite da to nije «islam koji mi znamo».

Ti stvarno odudaras od sterotipa, pa sam te zato htio i postaviti za reisa u Balkanadoliki. Rekao sam ti.

I prije sam ti naglasio, ali ti izgleda ne citas. Ja znam mnogo islama, Adura. Ja tebi samo ne dam reci da je jedino ono sto ti govoris Islam. Poznajem ja i blagi hanefijski bosanski Islam, kao i islam onih 16 gradjana Saudijske Arabije (citaj vehabija) koji su se spucali u WTC. Ali, ne mislim ja ni da su sve vehabije teroriste, premda mislim da je njihova forma islama najrigidnija. Njima je inspiriran i Osama, i Talibani, i balijevski teroristi.

Adura kaže:
ja zaista ne znam kako da «udovoljim» vasim zahtjevima:ako budem «klasicni musliman» vi cete odmah isticati sve «nedostatke islama», ako budem «mislio svojom glavom» vi cete istacati nedostatke «svojeglavosti».

Ti nama mozes udovoljiti tako sto ces govoriti kao na IB-u i o lijepim stranama Islama, kao i onim ruznim pojavama koje postoje u nekim formama islama. Tako, mozes nam objasniti sta nije islam, sta je predislamsko, itd. (npr. zenski sunet i sl. - lijepo si ti pisao o tome na IB-u).

I ne boj se, ne kritikujem ja samo da bih kritikovao, nego nikako mi ne lezi dogmatizam. I ti kao pravi musliman trebao bi da vjerujes da je samo Bog savrsen, a sve u cemu ljudi imaju prste mora biti nesavrseno. Pa zato slobodno kritikuj i praznovjerje koje se uvuklo u islam, i politicke smicalice u islamskoj historiji, itd. Zdrava samokritika s tvoje strane ce uliti ljudima postovanje i prema tebi i prema Islamu, a i svojoj komuni ces tako najbolje pomoci. Ne ukrivanjem i uljepsavanjem. Problem se mora sagledati i definirati (uzroci i posljedice) da bi se rijesio.

Adura kaže:
Eto vidish opet isto.Ti dobro znash da su njima kao tradicionalnim muslimanima hadisi «drugi izvor islama», to zna i rima, ali opet negirash iste u momentu kada isti ne idu u prilog tvojoj sopstvenoj (imaginarnoj?) viziji islama?

Ja ti davno rekoh da ne pripadam ni jednoj organiziranoj religiji, pa ni Islamu i zato ne postoji motiv koji bi mene tjerao da ja sebi gradim neku svoju ljepsu sliku Islama, a niti sam islamomrzac, pa da gradim neku ruznu sliku islama. Moja slika islama ne postoji. Postoje samo brojne slike (mnozina) islama koje sam ja kojegdje sreo. Vidio sam i cuo razne interpretacije islama od strane muslimana (i nemuslimana) i ja ih sve prezentiram i o svima RAZMISLJAM.

Adura kaže:
Kao sto rekoh radi se o «stjerivanju» nevinih muslimana , i okrivjlivanju istih za ono sto oni nisu ni krivi ni duzni.Pri tom se stvar omakne kontroli pa se nadju i ovakve teme.

Boze sacuvaj, kani se manije gonjenja. Ja ne ganjam nevine muslimane. A sto rece imam chikaske dzamije poslije 9/11, samo muslimani sami sebi mogu obraz oprat. (Uostalom kao i svaki drugi narod i religija.) Moraju prvo vidjeti gdje je njihova vlastita krivica u sadasnjem stanju islamskog svijeta, pa onda optuzivati druge.

Zasto niko ne moze manipulirati Norvezanima i krasti im gas i naftu? Zato sto sje Norveska demokratska i sekularna drzava, pa nema manipulacije narodom od strane kojekakvih emira i sto im zakone ne tumaci i ne gradi crkva, nego svi ljudi kroz svoje predstavnike.

Adura kaže:
Sem jedne dogme (la ilahhe illelah muhammedun rasulullah-nema Boga sem Jednoga, i Muhammed je njegov poslanik i rob) ne priznajem «niti jednu» drugu dogmu.No ta dogma je stvar mog vjerovanja i kao takva nije podlozna «raspravi».

Upravo tako. Naglasi da je to tvoje misljenje. A kad te ljudi pitaju o islamu i muslimanima, onda im kazi i sta drugi muslimani misle.

Adura kaže:
...nazalost moram vas razocarati, ne matram se "krivim" za tudje grijehe taman da su mi najbliznji u pitanju-svako odgovora za svoj hak(istinu)

Nemoj da stvarno pomislim da te hvata manija gonjenja, Adura. Niko tebe za to ne optuzuje. Samo se od tebe trazi zrno samokritike i objektivnosti.

Ja ne napadam Islam. Nije problem i napadac uvijek vani. Obicno je unutra, u covjeku. ;) al-jihad al-'akbar

Eto, selam, pozdrav i mir

Damir
09.02.2003., 01:42
Adura kaže:
Iskreno pitanje od mene.

Mislim da sam odgovorio na ovo tvoje pitanje. Mislim i da ti je Rima odgovorila.

Ne bojim se ja vehabija, ali ne bih zivio u drzavi u kojoj oni vladaju.

Jesam li jasan?

A sad pitanje tebi. Bi li ti volio da zivis u islamskoj drzavi s vehabijskom interpretacijom islama ?

Rima
09.02.2003., 01:47
Damire : odakle je ta rijec dosla < mislim na Vehabija , ja nemam pojma a sam cujem kako svi ponavljaju
naravno shvatila sam da je neka vrlo ekstremna struja islama iz Saudije ali me zanima odakle je naziv

Damir
09.02.2003., 01:59
Damir kaze:

Adura kaže:
Objasni mi ovaj komentar pls.

Opet prebacujete osjecaj kolektivne krivice, za ono sa cim ja i mnogi drugi muslimani nemamo veze.Chak mnogi mislimo i oprecno "tim parnicama".

Nisi shvatio, Adura.

U pitanju je npr. Rima, koja tek nekoliko godina nakon prelaska na islam biva informirana da mora vjerovati u sve hadise. Da joj je to bilo na pocetku receno, i da je procitala bar jednu zbirku hadisa, ne znam da li bi presla na Islam. Pitaj je. Toliko o neinformiranju konvertita o znacaju pojedinih izvora u Islamu. Necijem islamu, ne tvom.

Drugo, sto se tice historijskih cinjenica, optuzivanje Zapada i kolonijalizma za sve nedace suvremenog islamskog svijeta je bjezanje od sagledavanja unutarnjih problema. Kao i kod Tite. Vazda se pricalo o spoljnom neprijatelju da se ne bi vidjeli unutranji problemi.

Trece, vjecita paranoja da spoljni elementi namjerno miniraju jedinstvo muslimana, jer bi osvojili svijet kao nekad, je grubo receno, supljarenje. Historijski gledano, muslimani nikad nisu bili jedinstveni. Od prvih kalifa, to ti znas. Cista borba za vlast. Sto je normalno i ljudski. Nista cudno. Ali, muslimani to uglavnom presucuju, jer kalifi imaju status svetaca. A to kako je Aisha (svetica) ratovala protiv Alije (sveca) svakom istoricaru je poznato. A sve zbog stolica, osvajanja, trgovine, poreza, moci, para. Nista cudno. I oni su ljudi. NIsta gori od krscanskih ili zidovskig vodja, krizarskih osvajaca, koji su isto bili proglasavani svecima, ali nista ni bolji. A bili su muslimani. Sorry.

Eto, kad o tome i o ostalom samokriticki progovori jedan musliman, onda mu jedan sugovornik (inovjernik ili ateista) moze vjerovati da dolazi u dobroj namjeri, da porazgovara i gradi neki bolji svijet za sve ljude.

Je li sad jasno?

Adura
09.02.2003., 02:20
Damire,
Opet mi pokusavash reci nesto sa cime ja stvarno blage veze nemam,pocesvi od praznovjerja preko "vehabizma", pa do siizma, i sl.

Jedno je damire, ideologija koja se pod plastom islama sprovodi vecinom iz politickih ciljeva, a drugo je islam kao religija i nacin zivota.
U slucaju danasnjeg islama u nekim zemljama, islam je "parola" za otpor prema zapadnoj kolonijalizaciji.
Upirati prste u "islamiste" a zanemarivati uvjete i uzroke zbog kojih su se isti pojavili nece nista rijesiti.

Rima,
Muhammed ibn Wehab je reformator u islamu.U vrijeme kada se on pojavio (potice iz istog djela Mekke odakle potice i Muhammed s.a.v.s.) muslimani su zapali u idolopoklonstvo, klanjali su se mezarjima(grobovima) , prisvojili praznovjerje i sl.

Wehab je izvrsio reformaciju Islama, i nista nij elose u njegovom ucenju sem metodologije koju je koristio.kasnije citav taj pokret je bio vise stvar ideoloske(ps arapke) dominacije.Wehab je koristio previse agresivne metode uklanjanja mjesta kojima su se mulimani klanjali(chak je srusio i mezarje Muhameda s.a.v.s), umjesto da je koristio "drugu" metodologiju.Naime praznovjerje traba "unistiti u ljudima" , pouviti ih ispavnom i odmah ce isti shvatiti u cemu grijese i odbaciti isto.

Da se malo osvrnem josh na WTC.
Mislim da je vecina muslimana osudila dogadjaje u WTC, nije tacno da se niko nije oglasio.

Uglavnom , ako vi (kao i wehab doduse) stalno upirete prste na "objekte" ne ispravnosti kod muslimana, a niste u stanju proniknuti uvjetovanosti nastanka istih, kao i naci rjesenje da se iste zablude otklone , onda ne vidim veliku korist od stalnog pritiska na muslimane-namecuci im "osjecaj krivnje".

Naime, da bi se rijesio problem njega treba rjesavati u korijenu, u ljudskim uvjerenjima.Da bi se sprecilo zloupotrebljavanj religije u politicke svrhe, treba ljude nauciti cemu sluzi religija, i koja su ucenja religiji.Ako ljudi private Istinu,mjesto zablude(za koju smatraju da je istina) onda se nece povoditi za zabludama.
Medjutim ako se svo vrijeme muslimani (svi) napadaju i stavjaju pod presing to ce dovesti do pojacanja tenzija i suprotno namjeri, povecanja fanatizma(fanatizam vise nalazi korijena u emocijama nego u razumu).

Npr. slucaj u nigeriji kada je novinarka rekla da su misice toliko lijepe da bi ih Muhammed pozelio u raju je zanimljiv.

kao prvo , novinarka je mozda spontano i mozda ne, spomenula Muhammeda u sasvim ne prihvatljivom kontekstu za nigerijske muslimane.Zasto lijepa novinarka nije razmisljala o odgovornosti za to sto izjavljuje?zasto ,kada je znala kakav je stav nigerijskog prava spram "uvrede casti Muhammedove" nije pripazila na "jezik"?
Nemojte samo reci da je jadna nevina, slucajno izletila...

Drugo, nigerijski sherijat(malikijska pravna skola) nikako nije validan u krscankom djelu Nigerije, tako da oni nigerijci nikako nisu (u skladu sa malikijskom skolom) smjeli ucestvovati u kasnijem fanaticnom rusilackom napadu u kome je izginulo 100 i vise nevinih ljudi.

Znaci ako vec treba da se mjenja "islam", on treba da se mjenja iznutra, poukom, mozda i reformacijom dosadasnje interpretacije nekih ekstremin skola.Ali bitno je da podsticaj za promjenom dolazi iznutra.Ako je podsticaj stimulisan s vana, vecninom Amerike, i vecim djelom da "sekulira" islam, ili da "nametne svoje kulturne norme", onda je taj pokusaj osudjen na propast, jer pokusava kroz globalizaciju promjeniti ono sto je vjekovima ukorjenjeno kao tradicija tog naroda(nigerija npr.)

U sustini sve se svodi na lanac uzrocno posljedicnih veza, i niko tu nije "ne odgovoran" .Rakao sam zagoru(kroz salu) da bi za ovo sto je izvjavio o Muhammedu bio osudjen na smrtnu kaznu -samo zato da pripazi u kom kontekstu i u kom drustvu(situaciji) pravi te izjave.Neko ce reci , ma ja cu reci sto mi je god na pameti.Ja kazem ok , reci bujrum na svoju odgovornost.Ali takvi "ne promisljeni" potezi imaju daleko gore posljedice nego sto neko iole moze da nasluti.

Ok , ovo je forum, ali zamisli samo sta bi se desilo rimi da javno napadne (na onakav nacin) hadise i Muhammeda, u jednom "talibanskom ambijentu"?
Iskreno ja bi se "postavio" kao "podmetac" da koji kamen skrenem na sebe, ali ako se stalno potenciraju tavke teme, onda ....ne znam sta da kazem...nista dobro iz svega toga.

samo da naglasim, sve promjene u muslimanskom svijetu trebaju da dodju iznutra-iz samog naroda, jedino je tako moguce djelovati kroz "ummet"(narod).Sve te "vanjske" akcije nikada nece uroditi plodom ako se cjelo vrijeme potenciraju akteri a zaboravljaju uvjetovanosti koje su stvorile te aktere(teroriste).

Selam

Adura
09.02.2003., 02:33
Damire,
Pricat cemo poslije(idem sada lech) o politickom i vjerkom raskolu u Islamu.Naime ja sve to gledam kao "dio istorije" (koja se mozda ponavlja kod onih koji josh zive u "srednjovjekovnom islamu")

Selam

Adura
09.02.2003., 02:36
A sad pitanje tebi. Bi li ti volio da zivis u islamskoj drzavi s vehabijskom interpretacijom islama ?

JOK:D

Vec bi me "triput" ubili:( (doduse nije li nagrada za smrt na Bozijem putu Istine raj) :top:

I oni iz irana(zbog kritike siizma i "savrsenih imama") .Kod njih bi isto bio vec davno rahmetli za ovo sto "govorim". :eek:

Damir
09.02.2003., 03:52
Rima kaže:
Damire : odakle je ta rijec dosla < mislim na Vehabija , ja nemam pojma a sam cujem kako svi ponavljaju
naravno shvatila sam da je neka vrlo ekstremna struja islama iz Saudije ali me zanima odakle je naziv

Draga Rima,

Evo, ja cu ti ukratko reci nekoliko stvari. Naravno, cijela prica je mnogo duza.

VEHABIZAM je puritansticki, reformisticki pokret u Islamu osnovan u Arbiji u 18. st. Osnovao ga je Muhammad Ibn 'Abd al-Wahhab, pa po njemu "vehabije".

Sljedbenici njegovog pokreta ne vole da ih se zove "vehabijama", jer oni tu vide sirk (pripisivanje Bozijih svojstava ikome osim Bogu). Dakle, shodno njihovim vjerovanjima, oni nece da se smatraju sljedbenicima Ibn Abd-ul-Wahaba, nego Boga, premda slijede, rekao bih, Abd-ul-Wahabovu interpretaciju Islama.

Vehabije sami sebe nazivaju "salefijama" po rijeci "salaf" koja otprilike znaci "pobozni nasljednici prve generacije muslimana" (Muhamedovi ashabi, njegovi prvi prijatelji i konvertiti na Islam, kao sto su Isusovi apostoli u krscanstvu).

Abd-ul-Wahhab je bazirao svoje ucenje na Ibn Taimiyi (13-14 st.), za kojeg si cesto cula na IB-u. Ibn Taimiya (hanibalitski pravnik - hanbaliti su jedna od cetiri islamske sunetske pravne skole) se uvijek zalagao za vracanje na same korjene Islama (fundamente), tj. da se muslimani ponasaju i zive kao prvi muslimani i Muhamed. Ideal vjere. On je imao mnogo briljantnih stavova, zalagao se protiv "taqlida" (slijepog imitiranja censusa prijasnjih pravnika), ali vec u 14. stoljecu dervisi i njihovi mauzoleji (turbeta) su mu poceli jako smetati. Mislio je da ti mauzoleji uvode ljude u nevjeru, da se ljudi mole svecima umjesto Bogu.

Pod utjecajem Ibn Taymiye, Abd-ul-Wahhab je u 18. st. odlucio da ocisti prvo Arabiju od ove hereze "vjerovanja u grobove". Tako je pokrenuo krvave pohode rusenja mauzoleja svetaca, kao i dzamije s mauzolejima. Poslije njegove smrti, vehabije ruse dzamiju u Karbali 1801. sa kostima poslanikova unuka Huseina. Takodjer su poruseni i sravnjeni sa zemljom i mnogi nadgrobni spomenici obicnih ljudi koji su bili iole umjetnicki izradjeniji. Po njima je samo jednostavna ploca dozvoljena, pa se i danas dan saudijski kraljevi sahranjuju pod tako jednostavnim spomenicima. Ideja je u sustini lijepa, predstavlja ravnopravnost, ali je sprovodjena grubo, na silu su ljudima rusene svetinje, na silu ih se ucilo sta je "prava vjera", a sto je najgore puno je krvi tada proljeveno od strane muslimana muslimanima.

Dobar prijatelj Abd-ul-Wahaba je bio Muhammad Ibn-Saud, arabljanski plemic, ciji ce potomci kasnije osnovati Kraljevinu Saudijsku Arabiju. Od samog pocetka, tako, cijeli salefijski (vehabijski) pokret ima i politicku dimenziju. Posluzio je u borbi za otcjepljenje Saudijske Arabije od Osmanske imperije. Tako je vehabizam i postao drzavna ideologija Saudijske Arabije. Vehabije su dale saudijskim kraljevima vjersku podrsku i mobilizirale narod za njihovu nacionalnu stvar (protiv "korumiprianih i krivovjernih" Osmanlija, kako oni kazu), a Abdul Aziz Ibn Saud je vehabizam proglasio drzavnom vjerom (interpretacijom islama) kad je osnovao danasnju Kraljevinu Saudijsku Arabiju 1933. objedinjujuci nekoliko provincija Arabije. Tako je svako nesto usicario.

Mozda ce ti najcudnije biti da cujes da je, je 1925. Kralj Ibn Saud (vehabija) dao srusiti mauzoleje i poravnati elaboriranije nadgrobne spomenike u Medini (groblje Jannat-ul-Baqi) gdje je bilo sahranjeno oko 7000 Muhamedovih prvih sljedbenika, medju kojima i kalif Osman, kalif Ali, Muhamedov sin Ibrahim, unuk mu Hasan, itd.

Iste godine je unistio isti Kralj i groblje Jannat-ul-MUalla u Meki, te grobove Muhamedove majke Amine, prve zene mu Hatidze, djeda koji ga je odgojio, i dr. Necuveno. To se zove fanatizam. Dovoljan razlog da muslimani imaju problema da se medjusobno izmire i dan danas.

Elem, Rima nekad mi nije jasno, je li svo ovo rusenje zaista bio pokusaj da se Islam ocisti od nekih "pogresnih" vjerovanja, ili stvar politike da se Arabija oslobodi od Osmanlija, koje je trebalo proglasiti "krivovjernima", pa se pronaslo da grade mauzoleje i nadgrobne spomenike. Vehabije su uvijek progonile sije, jer oni nisu nikada do kraja bile podlozne nikakvim sunitskim vlastima.

U svakom slucaju, vehabije i danas dan dokazuju da su za "ultimativnu vjersku higijenu", pokusavaju dominirati muslimanima, iskoristavati njihovu ocajnu situaciju, uslovljavaju dostavu humanitarne pomoci podloznoscu njihovoj ideologiji, dakle prevaspitavaju muslimane i jos jednom ih prevode na "PRAVI ISLAM". Zao mi sirotinje. Unistise im i duh, i dostojanstvo, i kulturu.

Evo, evo nadjoh na netu, pa pogledaj:

http://www.rferl.org/nca/features/2000/08/F.RU.000804130919.html

Nakon cetnika i ustasa, vehabije dokusuruju islamsku umjetnost i arhitekturu na Balkanu.

Selam, pozdrav i mir

zagor
09.02.2003., 05:26
Adura kaže:
Istorija je izvedena iz hadisa.Ustvari vecina hadisa su (ukoliko su autenticni i ukoliko imaju vise svjedoka) historijski , a ne religijski ili medicinski, ili bilo koji drugi podaci(sem usko vezanih za religijske propise-sunnet).

Mozda su istorijski kako ti kazes ali to nije stav vecine muslimana za koje su hadisi nesto bespogovorno.
Dovoljno govori sto mi se nijedan musliman nije ovdje javio da kaze taj hadis nije istina kako muhamed jebe 11 puta dnevno 11 zena. Osim naravno tebe sa svojim privatnim islamom i druga damira, naseg svecenika zaduzenog za javni moral.

Nije problem u zekatu, vec je problem u statusu udovica u tadasnjem drustvu.Bile su ne zasticene, ne samo ekonomski vec i na bilo koji drugi nacin ukoliko nisu bile udate.

Pa ako nije problem u zekatu kako su onda bile ekonomski nezasticene? De mi reci na koji realan nacin su bile nazasticene? Sto budalis bolan pa zar nije muhamed moj jaran bio sudija pa cak i vladar? Kako su mogle biti nezasticene u toj muhamedovoj pravednoj zajednici.

Nemam ja nista protiv sexa , niti sam opterecen sa tim.Samo kako rekoh poenta tih brakova nije bilo "puko zadovoljavanje seksualnih potreba".

Ja ne znam jer nisam muhamed i ti isto ne znas.
Ono sto znamo je sto kaze hadis o njegovom orgijanju sa zenama. Pametan ce izvuci zakljucak.

Ako pise u hadisu?Zar ti zagore priznajesh hadise?:=)

Nizak udarac burazeru.
Ovdje ne govorimo o mom stavu prema hadisima nego analiziramo taj hadis koji je rima spomenula.
Ne treba mi hadis da bih znao da su mnogi poslanici bili mnogozenci i da sigurno nisu ih cuvali za ukrasa.
Hadis tu dolazi da to jos potvrdi i detaljnije kaze o muhamedu, a sa ovim hadisom se vecina muslimana slaze.
Naravno ne vole o tome pricati pa se i slabo javljaju osim tebe i naseg sveca damira, jer to sada vise nije za hvaliti se i ponos kao nekada davno kad je bilo cool imati zenu od 9 godina i jebati 11 puta dnevno.
Eh ta stara dobra vremena ko sto bi rekli danasnji pedofili. :D

Uglavnom, zene muslimanke, kao i svake druge, nisu stvorene za puko zadovoljavanja muskarca.

Ti znas zasto su zene stvorene, je li ti to bog rekao?

Tako da ako "prilazish" zeni (npr. kao sto si se obratio Rimi) zbog toga , onda se to majstore podvodi kao "uvreda casti"(U Kur'anu imash cak i kaznu za uvredu casti).

Sta je to uvreda casti i kakva je kazna za tu uvredu casti. Definisi uvredu jer uvreda je kako znam privatna stvar svakog. Meni nesto nije uvreda dok tebi jeste.

Hmmmm a za uvredu prema Muhammedu(opet uvreda casti) da ti ne govorim, u nekim zemljama(Nigrija npr.) bi vec dobio smrtnu kaznu za to.

Ne znam kako sam ja uvrijedio muhameda. Pa jesam li ja napisao hadis kako muhamed jebe 11 zena 11 puta dnevno?
Mozes li definisati moju uvredu prema muhamedu zbog koje bi dobio smrtnu kaznu.

Pa cak i da jeste uvreda, kakvo je to govno od drzave gdje ljude ubijaju jer uvrijede?

Upravo su hadisi istorijski dokumenti.Postiji par hadisa o Aishinim godinama, ali postoji isto mnogo vise njih koji govore drugacije i suprotno tom.Onda kad sve uporedish nadjes odgovor.

Dobro ali opet izbjegavas moj argument da je imao 3 mlada komada, vrlo mlada a o robinjama se i ne zna zar ne? Je li i njih uzeo iz milosti ili kako bi sklopio mirovni sporazum?
Jaka mi je to zajednica gdje se zena tako tretira.

Ono sto meni smeta je idealiziranje muhameda kao da je neki svetac ili andjeo a ne obicni boziji poslanik.
Skoro svaki poslanik je grijesan, mnogi su ubili i uradili razne druge neoprostive grijehe.
Ljudi a i poslanici su grijesni dok Bog to nije.

Vecina religioznih nece priznati da su i poslanici bili grijesni.

Ne bash da je postojala tada kao u ova vremena, i ne bash da je "efikasna" kao ova danasnja.

Sad eto kazes da je postojala ali ne bas tako efikasna. Pa zar nisi prvo napisao: "A o kontracepciji ,nije bolan toga bilo u ta doba."
Ovo je dokaz i da kada nisi u pravu i kada se provalis sa gluposti, i dalje do kraja nastojis da tjeras bijesne gliste.

Uglavnom postedi druge od opsesije sexom,

Postedite vi mene vase opsesije protiv seksa.
Znas, kad neko pocne da kritikuje seks i da ga posmatra animalnim i stidom, ja se nekako jebiga care bacim u odbranu jer seks je prirodna pojava i Bozije. Ici protiv toga je biti protiv Boga.

a Rimi se izvini za uvredu - jer ona da je "htjela" da joj se tako obratish to bi i rekla.

Ja opet pitam da mi pojasnite kakva je uvreda u pitanju?
Normalnoj zeni kad ponudis seks moze joj biti samo drago jer je zna da je pozeljna. Kad zenu ne zelis i ne das joj kompiment, e to je vec uvreda.
Ali religioznim fanaticima (posebno zenskim) je seks nesto strano, ugaseno i svim sredstvima potisnuto.

Ja sam htio jednom jebat jednu religioznu zenu ali od toga nije bilo nista. Trpio sam njena adventisticka predavanja mastajuci kako joj skidam njene bijele svilene carape i kako je u svom krevetu guzim dok Bog zadovoljno nas gleda i aplaudira, sretan sto njegova stvorenja zive i ponasaju se onako kako ih je zamislio i stvorio. Ali avaj, ona je htjela neki drugi svijet, kao da je Bog nije htio stvoriti za ovaj svijet, kao da je ovaj svijet grijeh i treba pljunuti po njemu zarad nekog drugog boljeg svijeta.
Tako da znam da religiozne zene (a vjerovatno i muskarci) su operisani od seksa. Oni koji tvrde da nisu, oni onda sigurno da nisu dovoljno religiozni kako im njihova religija naredjuje.

Doduse ja sam se zajebavao sa rimom i to samo budale nisu shvatile, jer ocito za mnoge je internet jedna iluzija pomijesana sa stvarnoscu.
Ali budale to ne kontaju nego se nadju jos uvredjeni kao da sam im vec jebao retardiranu pickicu.
Pa mi jos moralisu i ponasaju se kao neki zastitnici a svaki bi jebao cim bi mu se ukazala prilika.
Tako i popovi, uzasavaju se seksa a jebu sto god im dodje pod ruku od casnih sestri, djecaka pa do kolega popova.

Dunj@
09.02.2003., 11:55
U NIGERIJI Simona.Nigerija nije bash ideal Islama, i ne uzimam je kao "idealnom islamkom zajednicom".

Ah, i Salman Ruždi je Nigerijac?:mad:

De Adura, nemoj nas praviti slijepe poed zdravih očiju.

Nema i nikad nije bilo idealne islamske države niti su se ikada "mudri" složili o tome kakva bi trebala biti.

Kad to nije bilo moguće ni za živih Drugova na samom početku, još manje je moguće danas. Ništa neće pomoći "stavljanjem" tih istina pod tepih u ime nekog idealnog zajedništva.

To su kršćani shvatili nakon što su se gotovo međusobno istrijebili i danas službene postoje različite kršćanske zajednice, koje se sve zaklinju na Bibliju.

Kad to shvate i muslimani (a nažalost iz povijesti nitko ništa ne uči), onda će i islamski forumi biti što sam riječ kaže. Rasprava, a ne diktat....ili će biti otvoreni samo za tumačenje vlastite "istine"...kao što je slučaj i kod drugih zajednica s određenom namjenom.

I ne zaboravi ni u Bibliji nema demokracije ni slobode mišljenja, pa građansku državu nisu stvorili teolozi kršćanstva nego pobunjeni građani. Oni isti kojima se osporavala i sama mogućnost da im je od Boga "dato" da o bilo čemu odlučuju.

Adura
10.02.2003., 02:09
Ah, i Salman Ruždi je Nigerijac?

Jeli Islam kriv za WTC?

Simona.
Vidish kako ti mene fino nadopunjujesh.U nizu "pitanja" sam zaboravio ovo:
Jali islam kriv za fetwu prema Salman Ruždiju?

:eek:

kaskader
10.02.2003., 08:46
Adura..zemljopisno, gdje da se okrenem pa da mozemo reci da je to i to idealna Islamska drzava...ili ako vec ne postoji drzava, neka podskupina gdje se provodi idealan Islam?

Ovo sto ti propagiras je fino i lijepo...samo to jos nisam cuo da negdje postoji....mozda ti znas.

A iako je lijepo i fino, opet nebih rekao da je idealno...barem ne za mene agnostika vjernika.

Dunj@
10.02.2003., 12:50
Adura kaže:
Jeli Islam kriv za WTC?

Simona.
Vidish kako ti mene fino nadopunjujesh.U nizu "pitanja" sam zaboravio ovo:
Jali islam kriv za fetwu prema Salman Ruždiju?

:eek:
Sva ta pitanja vrijede i za kršćanstvo. Kao i zvaku drugu religiju.

I da ti odgovorim na tvoja pitanja: Svi su oni se pozivali na Islam.Vaše je da ta pitanja riješite među sobom.Ako možete!

Kaskadera potpisujem, a i sama sam mnogo puta pitala: kada i gdje je bila idealna islamska država?
Nikada i nigdje! Isto kao ni kršćanska.
Kad to priznaš sam sebi, onda možemo razgovarati o ljepotama vjerskih učenja. Ne samo islamskim, kad su već nama danas dostupna i ona učenja koja u Muhamedovo vrijeme nisu bila.

Adura
10.02.2003., 12:59
kaskader kaže:
Adura..zemljopisno, gdje da se okrenem pa da mozemo reci da je to i to idealna Islamska drzava...ili ako vec ne postoji drzava, neka podskupina gdje se provodi idealan Islam?

Ovo sto ti propagiras je fino i lijepo...samo to jos nisam cuo da negdje postoji....mozda ti znas.

A iako je lijepo i fino, opet nebih rekao da je idealno...barem ne za mene agnostika vjernika.

Idealna muslimanska država je bila prije raskola kod Muslimana.Nije bash u potpunosti tačno da je raskol bio unurašnji.Raskol je "uvezen" s polja(od zavjernika) -krivotvorenim pismima(no to je več druga teme o kojoj bi se moglo progovoriti).
Od onda pa na dalje uvjek je bilo "šepavosti" koje su se kasnije iz političke scene prebacile na vjersku, i vidno su se "razlike" zaoštrile i u političkom i u vjerskom smislu.

Adura
10.02.2003., 13:03
I da ti odgovorim na tvoja pitanja: Svi su oni se pozivali na Islam.Vaše je da ta pitanja riješite među sobom.Ako možete!

Da , kažem ti ne trebe nama (muslimanima u globalu)više "spoljni ne prijatelj", mi to sami sebi činimo.
Ali treba znati kako je došlo do razvoja danasnjeg stanja i sl, a ne samo izdvajati današnje stanje i prenositi ga na sva druga vremena.To je ne pravedno.

Dunj@
10.02.2003., 13:47
Adura kaže:
Da , kažem ti ne trebe nama (muslimanima u globalu)više "spoljni ne prijatelj", mi to sami sebi činimo.
Ali treba znati kako je došlo do razvoja danasnjeg stanja i sl, a ne samo izdvajati današnje stanje i prenositi ga na sva druga vremena.To je ne pravedno.

Tko bi to trebao znati? Muslimani ili?

Međutim, koliko ja vidim...baš muslimanima nije dozvoljeno da slobodno raspravljaju o svojoj vlastitoj povijesti, a svaki nemusliman koji pokaže interes, čak znanstveni, proglašava se cafirom... i tako u krug.

Inače, upravo čitam znanstvenu knjigu "Raskoli u Islamu", napisanu za sve koje ta materija zanima i vrlo je delikatna, da ne bi povrijedila bilo koga od raznih muslimanskih struja.
Zapravo, ništa novo pod kapom nebeskom.

zagor
10.02.2003., 19:48
Adura kaže:
Idealna muslimanska država je bila prije raskola kod Muslimana.

Nije jer si prosli put rekao:
"Nije problem u zekatu, vec je problem u statusu udovica u tadasnjem drustvu.Bile su ne zasticene, ne samo ekonomski vec i na bilo koji drugi nacin ukoliko nisu bile udate."

Znaci da je nesto bilo ipak truhlo u drzavi danskoj, uoopsss mislio sam reci islamskoj...
:rolleyes:

Jeli Islam kriv za WTC?

Jednim dijelom jeste kriv.

zagor
10.02.2003., 20:30
Damir kaže:
Zagore,
Samo ja radje prakticiram seks, nego da po netu pricam o njemu. Zagore, jaro, ne provaljuj se. Znas onu bosansku: "Ko o cemu, gladan o kruhu." ili onu "Ko o cemu, kurva o postenju." Svako prica o onom sto mu fali. Sto vise prica, to znaci da mu vise fali. :D

Grijesis, meni seks ne fali.

Nego nesto cu ti reci, nema potrebe da me zoves na ove hrvatske diskusije jer sam ja ovdje vec 5 godina. Doduse diskusije su se par puta mijenjale zbog novih verzija i tako to.

Nisam ti htio odgovoriti na ovaj tvoj post jer pises identicno kao i adura. Zajedno fulate temu koju je rima otvorila i uspjesno ste temu okrenuli u nesto trece.
Tema je bila o seksualnoj moci muhameda a ne o tome da pravdate njegovo mnogozenstvo.

Za Muhameda je najvjerojatnije tacan podatak, tj. izmedju 6 i 12. Ali, za Davida i za Solomona su malo "precerali". Na stotine zena i konkubina..... brat bratu previse.

Zasto bi bilo previse? To su bili mocni ljudi.

Adura ti je dao dosta lijepih objasnjenja o uzrocima Muhamedove poligamije

Ja nisam trazio da mi bilo ko pravda muhamedovu poligamiju.

Samo jedan primjer da navedem. Egipatski krscanski kralj Muqawqis se lijepo zahvalio Muhamedu na pozivu da predje na Islam, odbio je poziv, priznao je Muhameda za poslanika, ali je ostao krscanin. Kao izraz postovanja, poslao je Muhamedu mnogo darova, a tu su bila i dva specijalna dara, dvije zene. Jedna od njih je bila Marija Koptkinja o kojoj Adura prica.

Covjece poligamija je bila normalna u to vrijeme a i sada na tim prostorima, zasto pokusavas da pravdas...
Hocete reci da je muhamed imao dosta zena jer je morao, sada to nije cool pa se mora nekako opravdati.

U svakom slucaju, kao rezultat ovog saveza i politickog dogovora, za Muhamedova zivota Arabija nije napala Egipat. Sta se poslije desilo, druga je prica.

Ocito da se ovi drugi nisu htjeli zadovoljiti samo sa dva mlada komada i nesto darova. Vjerovatno nisu voljeli seks kao ni ti.
Sto cemo reci da je muhamed bio malo skromniji od svojih nasljednika ali je znao uzivati u seksu. :D

Cuj, nije to samo "hriscanski" stil, nego svaciji. Ja se trudim, opet, da budem objektivan, racionalan i znanstven, ali izgleda da mi bas ne polazi za rukom. Tako bar ti kazes.

To ti je stil izvrtanja ociglednih cinjenica u korist svog stava koji je cesto totalno suprotan.

I ja seks smatram prirodnom pojavom, ali covjek nije samo animalno, nego i moralno i eticko bice, pa tako ne upraznjavam seks na javnim mjestima.

Pa zivotinje su po tom pitanju duhovnije od covjeka jer ne boluju od stida. Prirodnije su.

I net je javno mjesto, izuzev onih zatvorenih erotskih kutaka, pa mozda bi tamo trebao malo da svratis. :) Ovo je ipak podforum za religiju.

Problem je sto se seks skriva i smatra stidnim i nemoralnim, zato bi ga ti trpao u zatvorene kutke. A o klanju i ubijanju mozemo da pricamo, to i djeca mogu da gledaju i citaju.

Ne znam odakle ti ideja da gurui i budisti gledaju na seks kao na grijeh. Svasta.

Nisam rekao da gledaju na seks kao na grijeh.
Ne znam zasto ne citas sto pisem ili ako vec citas zasto onda ne razmislis sta je pisac htio da kaze.
Napisao sam: Znam da hriscani gledaju na seks kao grijeh a gurui i budisti gledaju kao nesto zivotinjsko.

Nadam se da ces sad shvatiti da sam to napisao za hriscane.

Tako ne znam zasto onda napdas hinduizam i budizam? :confused:

Ja cu napadati i budizam i hinduizam jer su to govna, odnosno religije.

Ja samo ne znam zasto idealizirate muhameda, zasto pravdate njegovo mnogozenstvo a o temi "muhamedova seksualna moc" nista ne govorite.
Razlika izmedju vas i ovih religioznih je sto se oni ne javljaju jer ne smiju dovesti u sumnju hadis a nelogicno im je i da kazu nesto protiv muhamedove seksualne moci 11 zena 11 puta dnevno.

Dok se vi na drugu stranu bavite necim drugim i pokusavate da opravdate ili da negirate da je muhamed bio dobar jebac.

Sto cu reci razlika izmedju religioznih fanatika i vas reformatora je nistavna, i jedni i drugi idealizirate muhameda koji je bio covjek kao i svi drugi sa svim slabostima i grijesima. Pravite od njega sveca i ideal vjernika kad je upitno da je on to bio.

Je li i savle zvani pavle klao i proganjao prve hriscane pa kasnije postao veci hriscanin nego njegove zrtve.
Savle nije shvatio da celibat nema veze sa duhovnoscu kao sto nije imala ni njegova krvava proslost da ga spreci da otkrije tajne duhovnosti.

Dunj@
10.02.2003., 22:02
Zagor:
Doduse ja sam se zajebavao sa rimom i to samo budale nisu shvatile, jer ocito za mnoge je internet jedna iluzija pomijesana sa stvarnoscu.Ali budale to ne kontaju nego se nadju jos uvredjeni kao da sam im vec jebao retardiranu pickicu.

Zanimljivo Zagore, kako ti ne patiš od internet iluzije stvarnosti na IB forumu, pa ti tamo nikad nije palo na pamet da takvim prostačkim rječnikom odgovaraš bilo kome?

Tamo si licemjer ili?

Što se mene tiče, ipak sam pomislila kako si, recimo, sazrio u odgovornu osobu, nakon tvojih početaka prije 2 g. na prvom forumu. Ali, očito, ništa od toga.

zagor
10.02.2003., 22:11
Ja tako pricam i u stvarnosti, s onim ko zasluzi.
Razliciti ljudi pa razliciti i tonovi.
Sta je za tebe prostacki to mozda za mene nije, dok za mene nesto drugo jeste a za tebe nije.

U drugu ruku ne znam ni sta je za tebe "odgovorna osoba", stvarno ne znam i ne mislim da je iko podoban da mi pametuje i da mi sudi jer stvarno niste nista bolji od mene, mozete biti samo gori.
Btw, nije 2 vec 5 godina.

Dunj@
10.02.2003., 22:14
Zanimljivo Zagore, kako ti ne patiš od internet iluzije stvarnosti na IB forumu, pa ti tamo nikad nije palo na pamet da takvim prostačkim rječnikom odgovaraš bilo kome?

zagor
10.02.2003., 22:33
Vjerovatno na IB nisam bio u takvoj situaciji. Nisu ni oni toliko strasni koliko mnogi misle.

Mene zamo zacudjuje koliko mnogi pricaju o duhovnosti i nekom drugom svijetu, Bogu i ostalim stvarima, dok ih obicna psovka zna izbaciti iz kolosijeka.
Toliko o njihovoj duhovnosti.
Sto cu reci da postoji i siroko je rasprostranjena umisljena duhovnost, dok ona prava i jeste za mnoge nedostizna.
Ljudi koji su dostigli neki oblik duhovnosti kao na primjer gospon pes, njih nece izbaciti iz kolosijeka ni I. L pa ni zagor niti bilo koja druga budala.

Gospon Pes
10.02.2003., 22:55
Je, pusa i tebi, samo sto se ja moram pobrinuti da se i druge budale :D (joj, ubit ce me :D) dobro osjecaju, sto znaci da te moram zamoliti da malo smanjis posto neke smeta. :)

Moze?

Dunj@
10.02.2003., 23:57
zagor kaže:
Vjerovatno na IB nisam bio u takvoj situaciji. Nisu ni oni toliko strasni koliko mnogi misle.

Ooo, itekao si bio...samo si dobro znao da bi bio u trenutku brisan, a i baniran. A to je licemjerje za koje tako rado optužuješ sve druge.:rolleyes:

Damir
11.02.2003., 00:41
Simona kaže:
Ooo, itekao si bio...samo si dobro znao da bi bio u trenutku brisan, a i baniran. A to je licemjerje za koje tako rado optužuješ sve druge.:rolleyes:

Slazem se, Simona. Zagor je imao na desetine zestokih rasprava na IB, pa tamo nije ovako niti ovoliko psovao. Zato mi je to tako i upalo u oko i pitao sam se koliko se ovdje moze psovati i govoriti npr. da je budizam i hinduizam "govno". Ameri bi rekli "Everything is in the eyes of the beholder". Zao mi u kakvoj se mentalnoj situaciji Zagor nalazi. Nek mu je Bog na pomoci.

Pudlice Hanuma, ja mislio da na ovom forumu nije dozvoljeno vrijedjati ni jednu religiju, ili si ti stvarno tolika moralna relativistkinja, pa mislis da ne mora biti uvreda kad se neku religiju nazove "govnetom", Ne znam u kojoj je kulturi to kompliment. Molim za prosvjetljenje. :D

Za Zagora me i ne cudi toliko. On me je znao i na IB-u iznenadjivati i zbunjivati u pocetku, a poslije sam se navikao. Na IB-u je imao izjava tipa da priznaje Kuran za svetu knjigu i Muhameda za poslanika, pa do izjave da su sve religije i nacije glupost, pa od postenja tokom Ramazana kao pravi has musliman, pa do jedenja sendvica od svinjetine poslije ramazanskog posta, pa od sanjanja andjela, do pretvaranja tog istog andjela u djavla u sljedecem postu, pa od sanjanja Muhameda, pa do sanjanja Isusa, pa do vjerovanja da je on sam olicenje Boga, pa do potrebe da "samozvanom Bogu" bosanska nena razlijeva strave da ga spasi kao da nije sam sebi mogao pomoci, pa do zezanja krscana sto vjeruju da je Isus Bog, ...

Izvini, Zagore, ali i tebi moram reci da malo sebi pripisujes previse znacaja. Kani se toga profetskog sindroma. Covjek je sam sebi najveci i neprijatelj i prijatelj.

Dakle, Zagore, ne zelim da se raspravljam s tobom. Samo, molim te, ako mozes, prihvati cinjenicu da neki ljudi misle drugacije i da imaju pravo da iznesu svoje misljenje. Ja zaista nemam sta da kazem na postove prepune psovki i generalizacije tipa da su hinduizam i budizam govna.

Posto mi se cini da te uhvatio napad euforije, ja cu preskociti malo diskutiranje s tobom dok se ne smiris. I nek ti Bog bude na pomoci.

Pozdrav svima

zagor
11.02.2003., 04:12
Damir kaže:
Slazem se, Simona. Zagor je imao na desetine zestokih rasprava na IB, pa tamo nije ovako niti ovoliko psovao.

Ti si na ovim internet forumima od jucer pa ne znas da me je nekada davno shady znao brisati dok je bio moderator na jednom islamskom forumu.

Zao mi u kakvoj se mentalnoj situaciji Zagor nalazi. Nek mu je Bog na pomoci.

Nemoj da me zalis niti da prizivas Boga. Nemoj se provaljivati. :rolleyes: :p

Za Zagora me i ne cudi toliko. On me je znao i na IB-u iznenadjivati i zbunjivati u pocetku, a poslije sam se navikao. Na IB-u je imao izjava tipa da priznaje Kuran za svetu knjigu i Muhameda za poslanika, pa do izjave da su sve religije i nacije glupost, pa od postenja tokom Ramazana kao pravi has musliman, pa do jedenja sendvica od svinjetine poslije ramazanskog posta, pa od sanjanja andjela, do pretvaranja tog istog andjela u djavla u sljedecem postu, pa od sanjanja Muhameda, pa do sanjanja Isusa, pa do vjerovanja da je on sam olicenje Boga, pa do potrebe da "samozvanom Bogu" bosanska nena razlijeva strave da ga spasi kao da nije sam sebi mogao pomoci, pa do zezanja krscana sto vjeruju da je Isus Bog, ...

Opet kao prosli put govoris nesto sto nisam rekao. Pogresno tumacis moje rijeci i stavove.
Posjedujes dosta neznanja i sta da ti radim kad me ne razumijes, samo kad se jednom zajebes i kazes da sam nesto rekao sto u stvari nisam, onda pazi da to ne ucinis opet kao sto sada cinis, jer ovaj put mi izgleda da je namjerno. Ako si htio da me diskreditujes onda si mogao to uraditi jednostavnije, dovoljno je samo da pitas pa bih ti ja rekao lose o sebi na primjer kako sam nekada govorio da je allah peder, da je isus kurvin sin a da je muhamed pedofil i zlocinac. Sve sam to ja nekada govorio.
Eto da ti pomognem da me lakse diskreditujes.:D
u stvari dovoljno je da procitas moj roman pa da shvatis koliki sam ludak. Da sam normalan tek onda bih se zabrinuo za sebe.

Dakle, Zagore, ne zelim da se raspravljam s tobom. Samo, molim te, ako mozes, prihvati cinjenicu da neki ljudi misle drugacije i da imaju pravo da iznesu svoje misljenje.

Pa iznesi ga ko ti brani, samo otkad iznosis kao da ima 100 kila pa ti treba dizalica.
Meni ne smeta ovo bavljenje mojom licnoscu i djelima, ali mogli bi malo i o temi koja je "muhamedova spolna moc 11 zena 11 puta na dan".

I nek ti Bog bude na pomoci.

Nemoj damire se folirati. Pusti boga neka pomaze onima koji to traze, a ti se mani posredovanja i moralisanja.
Svaka osoba se moze diskreditovati, svi ljudi grijese, pa tako i o tebi bih ja mogao... na primjer damir komunista se zalaze za religije, kontradiktorno ali... eh... :D

-------
Pes, ok poslusacu te, malo cu smanjiti na 33.:D :top:

Gospon Pes
11.02.2003., 08:03
Damir kaže:
Ja zaista nemam sta da kazem na postove prepune psovki i generalizacije tipa da su hinduizam i budizam govna.

Ako sad izuzmemo nekakvu opcu kulturu koja ukljucuje "pristojno" izrazavanje, pogledajmo sto je zagor napisao.
Na zalost nisam ni hinduist ni budist, pa zamisli da je napisao nesto drugo. Npr. da je Isus govno, a osobno smatram da je u cijeloj Bibliji jedino on nesto pametno rekao.
I ja bih se sad trebala uvrijediti jer zagor vrijedja "moju vjeru"?
Dragi Damire, moju vjeru nitko ne moze uvrijediti ni uzdrmati. Na izraze kao iz mog primjera se mogu samo nasmijati. Nisu naskodili ni Isusu ni meni. Ne umanjuju ni njegovu vrijednost, ni moju vjeru. Jedino sto pokazuju je misljenje neke osobe i nedostatak postovanja prema tudjem uvjerenju.
Smijesno mi je kako ljudi polude kad nesto ruzno cuju o Muhamedu, Isusu, krscanstvu, islamu... Oko toga se uzrujavaju oni kojima je vazna povrsina svega. Ako im je vazna bit i ako su u svoje sigurni, ne brinu puno za blebetanje kojekakvih budala.
Ali nekako vjerujem da ce me zagor prije shvatiti nego ti. :D

Naravno, posto me osobno takve gluparije uopce ne pogadjaju, ne sjetim se najcesce ni pomisliti da bi mogle pogoditi nekog drugog, tako da cete mi tu i tamo propuste te vrste morati oprostiti i skrenuti paznju direktno.

U svakom slucaju... zagore, posto je nekima fasada tako vazna, ucini im uslugu i ne packaj po njoj.
Nekome kao tebi psovke uopce ne trebaju da bi rekao sto misli. Dovoljno si inteligentan (i cinican, a i lud :p) da mozes i bez njih postici isto, tim vise sto si na IB uvjezbao kako to ide. :B.
Ako meni nekad nesto kazes, pisi kako hoces, a ostale postedi.

I da znas da ni ja ne vjerujem u 11 puta dnevno. Moze u nekoj iznimnoj situaciji, ali svaki dan? Pa krepao bi do tridesete, a ako se ne varam, Muhammed je dozivio starost. :p

Adura
11.02.2003., 16:44
Jednim dijelom jeste kriv

Ovo zvuci isto kad ljudi krive Boga sto se desavaju lose stvari u svijetu.

Zagore,objasni ti meni kao "fanatiku" kako to da je islam kriv-djelimicno?
Ima li "djelimicni dio" Islama kao vjere koju je Bog spustio preko Muhammeda s.a.v.s ishta sto bi moglo da ugdje u okvir gornih pitanja-u smislu "potvrde tih djela"?I objasni mi koji je to "djelomicni islam" kriv za gore navedena pitanja?

Dunj@
11.02.2003., 18:09
Adura:
Idealna muslimanska država je bila prije raskola kod Muslimana.
A raskol se dogodio istog časa kad je umro Muhamed. Kod izbora nasljednika.
Nikad šije nisu priznale valjanost "izbora" (prvog) kalifa iako su taj izbor prihvatili kao činjenicu. Ta se činjenica vuče sve do danas. Nikakvih vanjskih neprijatelja izvan samih muslimana nije tada bilo. I svi su bili od onih prvih Drugova.

Samo o takvim činjenicama, bez traženja krivaca i pravednika, ne zna običan muslimanski svijet, sve u ime imaginarnog jedinstva.

Zato se danas događa da "uvezeni" muslimani uče "domaće" muslimane kako su nisu ispravni vjernici...i ruše im mezare. Ili im diktiraju svoje ramazanske i bajramske kalendare. I tu su krivi mrzitelji islama i svega islamskog?
(Btw, to s vremenom i kalendarom shvaćeno je na ovim prostorima još u vrijeme nesvrstanih, kad je dosta mladih odande dolazilo ovdje studirati, ali vjera je tada bila državni tabu, pa i nije dospjelo do običnog muslimanskog svijeta.)

To imaginarno jedinstvo jedinu hranu ima u izmišljanju neprijatelja islama kao takvog. Na muslimanima je da sami konačno shvate da su im različite tradicije, da se međusobno priznaju kao takve...i koncentriraju na ono najboljem iz islama i porade na stvarnom životu većine muslimana, koji je sve samo ne sjajan. (Kršćani su isto učinili...i oslobodivši od međusobnog optuživanja..učinili stvarnu renesansu.)

Sretan Bajram! :)

Adura
11.02.2003., 18:15
A raskol se dogodio istog časa kad je umro Muhamed.
Ne tacno.Politicki raskol se dasio poslije smrti treceg Kalife, no i taj je bio rijesen, niko u tom raskolu(ni sam Ali(ra)) nije promjenio vjerska uvjerenja , niti je iko od njihovih sinova(bliznjih) ista uveo novo u religiju.
Kasnije , uz podsticaj Irana doslo je do novog ucenja o "savrsenim imamima", i to je dovelo kako do vjerskog tako do politickog raskola koji je i dan danas prisutan.

Znaci ne pricaj bajkice o stvarima o kojima ocigledno ne mash blago receno "veze".

Adura
11.02.2003., 18:21
Zato se danas događa da "uvezeni" muslimani uče "domaće" muslimane kako su nisu ispravni vjernici...i ruše im mezare.

Simona, ti si ocigledno sve pobrkala.
Pojavom ibn Wehaba(prije oko 200 godina) javila se struja poznata kao "vehabije".Iako nemam nista protiv pripadnika te struje, kao ni ucenja, ipak njihove metode su od pocetka pa do dan danas bile suprotne Islamkom duhu(rusenja mezarja o kojima ti pricash).Sa tim agresivnim metodama islam nema veze.

Znaci opet mjesas sve u jedno , kao sto rekoh ocito previse citash "zutu stampu".

Adura
11.02.2003., 18:31
Rima kaže:
Adura , ne dao Bog da ce ovakvi tipovi vladati u Bosnu ..
tipovi poput ovih ce povuci Bosnu 2000 godina nazad , docice vrijeme (nedaj Boze) da ces nositi onu stvar na glavu (kao za vrijeme Khalifa ) i zene nece imati pravo glasa
moraces sebi dati nadimak EBU ili UMMU i sve u svemu necesvise biti Bosanac vec talibanac

Nikada takva verzija islama nece proci u Bosni.Moze naci djelimicno odraza , posebno nakon rata sto nije nesto neobicno.Mnogi bosnjaci su "ogorceni" na susjede koji su ih ubijali samo zbog imena, pa nalaze u toj verziji islama ono sto im je u dusama.No verzija Islama,kao robe uvezene iz arabije, nikada nece moci proci u Bosni.Pitash me zasto?Bosna je oduvjek bila multikulturna i multinacionalna i nemoguce je progurati "ideje" iz hegemonih drustava - kakva su vecinom ona iz arabije.Ta drustva su vecinom hegemona, sto ne znaci da su u potpunosti cista od drugih religija, ali takva "formula islama" ne moze proci u Bosni, i sami je bosnjaci odbacuju kao nesto pretjerano i "strano".

Adura
11.02.2003., 18:47
naravno nisu svi muslimani krivi ali ne zaboravi da mnogi alimi (islamologije) su rekli da je opravdano (ubijanja 3000 civila) i da su ti ljudi koji uradili taj napad , su Heroj i Shehidi

Rima koji alimi su rekli da je opravdano ubijanje civila?
Rima shvati nesto da ono sto se desilo sa WTC-om nema veze sa islamom.

Jihad u kuntesktu rata, je jasno objavljen i najavljen rat od strane Islamske drzave protiv zajednice u kojima su muslimani ugrozeni.U Jihadu je zabrenjeno ubijati nevine ljude ,chak su i drveca zasticena(zabranjeno je nanositi stetu prirodnim bogastvima).
Ono sto se desilo u WTC nema niti jedan uslov da se nazove "islamskim" :nije objavjlen rat, iza toga ne stoji nikakva legalno priznata drzavna vlast, i cilj napada u WTC-u su bili civili.
WTC je nije nista drugo nego kalkulisano, hladnokrvno ubistvo, koje je u potpunosti zabrenjeno Kur'anom.
LJudi koji su to ucinili su odmetnici od islama, koji daji sramnu sliku "islama" , a sve zbog svojih lucidnih ciljeva.

Druga stvar,
USA je sistematski naoruzavala i trenirala , kao i finansirala najgoru verziju "islamskih ucenja" koja se se kasnije zloupotrebila u teroristicke svrhe.
Oni su napravili Osamu Bil Ladena i Taliban, i to im se kao politickoj drzavi(a ne civilima) odbilo od glavu.
zaista nemam nista protiv americkog naroda ili americke nacije , jer imam izuzetno postovanje prema tim ljudima.
Ali politika koja stoji iza tog naroda je stvarila Osamu Bil Ladena, i Taliban, imaj to na pameti.

Damir
11.02.2003., 20:20
Gospon Pes kaže:
Dragi Damire, moju vjeru nitko ne moze uvrijediti ni uzdrmati. Na izraze kao iz mog primjera se mogu samo nasmijati. Nisu naskodili ni Isusu ni meni. Ne umanjuju ni njegovu vrijednost, ni moju vjeru. Jedino sto pokazuju je misljenje neke osobe i nedostatak postovanja prema tudjem uvjerenju.

Upravo tako, Pudlica hanuma, :)

Rekao sam gore "Everything is in the eyes of the beholder". Ili sto u Bosni kazu: "Kakav coek, taka asocijacija." Ovo sto ste Vi rekli je cisti budizam. Stav covjeka govori o njemu, ne o onome o cemu on govori. Pa opet postoje univerzalne norme lijepog ponasanja, koje zovemo moral, a meni je opet etika bitnija od morala.

Sto se tice pravila izrazavanja, ja prihvatam Vase stovano misljenje, ali bih Vam preporucio da se podsjetite na pavilnik dat u forumu Vasega kolege Vienna (forum Politika). Mozda bi Vam Vas kolega mogao pojasniti zasto je bitno da se ne govori kakofonicno ni o jednoj religiji. Ovdje mozda i poneko dijete navrati, uostalom. A neko, ko ovaj forum ne prati redovito, mogao bi pomisliti da se ovdje mogu napadati samo druge religije izuzev krscanstva/katolicizma.

Nije lako biti kadija. :)

Ljubim ruke

Gospon Pes
11.02.2003., 21:17
Damir kaže:
Ovdje mozda i poneko dijete navrati, uostalom.

Da, trenutno je jedna 15-godisnjakinja tu i mogu ti reci, jako dobro se drzi. Prostija je od onih s kojima se svadja, a ona je prva pocela. :D

A neko, ko ovaj forum ne prati redovito, mogao bi pomisliti da se ovdje mogu napadati samo druge religije izuzev krscanstva/katolicizma.

Taj samo treba dovesti katolika. Njih obicno ja napadnem. :D
Steta sto su mi svi zbrisali. :(
Morat cu prijeci na muslimane ako to tako nastavi. :D

Dunj@
11.02.2003., 21:19
Adura kaže:
Ne tacno.Politicki raskol se dasio poslije smrti treceg Kalife, no i taj je bio rijesen, niko u tom raskolu(ni sam Ali(ra)) nije promjenio vjerska uvjerenja , niti je iko od njihovih sinova(bliznjih) ista uveo novo u religiju.
Kasnije , uz podsticaj Irana doslo je do novog ucenja o "savrsenim imamima", i to je dovelo kako do vjerskog tako do politickog raskola koji je i dan danas prisutan.

Znaci ne pricaj bajkice o stvarima o kojima ocigledno ne mash blago receno "veze".
O tome tko priča bajkice, malo kasnije.

Ovdje i nije bilo riječi o vjerskom uvjerenju, ali jest o hadisima, koji i jesu proizašli od tih prvih kalifa, koje su šiiti osporavali do dana današnjeg. A osporavali su i način njihovog izbora i neke njihove "novotarije" u praksi ...koje do dan danas ne priznaju u vjerskoj praksi.

Pod vlašću jednim od njih završena je redakcija Kurana, a mnogi kazivači (šiiti) nisu bili bili zadovoljni tom redakcijom, iako je na koncu šiizam to prihvatio. Ali raskol je tada počeo...

Potrudila sam se prepisati nešto malo, ali bitno za ovu raspravu, a to u nastavku....

Dunj@
11.02.2003., 21:21
Henri Laoust: Raskoli u islamu /Uvod u proučavanje islamske religije
Preveo: Tarik Haverić

Prorokova smrt - Kada je Prorok Muhamed, nedugo nakon Oproštajnog hodočašća, umro u Medini 8. lipnja 632 (što je opće prihvaćeni datum), u religijskoj i političkoj zajednici koju je utemeljio i kojoj je podario temeljne elemente njezinog creda već su bili prisutni čimbenici nesloge i raskola.

Klice mogućih sukoba i kriza nalazile su se, ponajprije, među njegovim Drugovima koji su često bili tvorci njegovih uspjeha, no čije su se naravi ili interesi sukobljavali. Prvi obraćenici, osnaženi proganjanjima koja su podnijeli i pogibeljima kroz koje su prošli, teško da su mogli šutke prihvatiti novodošle pristaše, kojima je Prorok katkada davao prednost na štetu starijih pravovjernika. Mnogi ljudi koji su korisno služili Proroku izvrgavali su se opasnosti da zbog svoga nekadašnjeg stava i okolnosti svoga obraćenja budu osumnjičeni za sporazumaštvo ili dvoličnost.

Još je uvijek trebalo strepiti od nepokornosti beduina, i sa starim plemenskim suparništvima nije bilo sve gotovo. Arapi sa Sjevera i Arapi s Juga nisu mogli preko noći zaboraviti pradjedovske svađe, i mnoga su se arabijska plemena činila nesklonima da bez otpora prihvate kurejšitsku vlast. U širokom pokretu iskazivanja pokornosti, u kojem su se neposredno po osvajanju Meke sustjecala u Medini poslanstva iz svih područja Arabije, bilo je teško razlučiti pravo obraćenje od političkog pristajanja uz novu stranku.

nastavlja se...

Dunj@
11.02.2003., 21:22
1)...Abu Bakrov halifat (11-13/632-634). - Iskrsnuo je prvi prijepor. nasljeđivanje Muhameda na čelu zajednice. Izborom Abu Bakra za halifu, pod nadstrešnicom za sastanke (saqifa) bila je lako svladana, došlo se do faktičkog rješenja tog neodlučenog prijepora, rješenja kojem će šiizam osporavati pravovaljanost, ali kojeg pripravljanje ili postignuće ni u jednom trenutku nije mogao spriječiti.*
( * O Abu Bakru i literaturi o tm pitanju vidi El 2, I, 112-114. Toj bibliografiji treba dodati i dugačke rasprave između sunima i šiizma u MS, I, 31, 141i 157; II, 157, 165, 174-179 i 229-234; III, 116-134; IV, 213-217 i 227-240. ).
...........................................
Šiitska literatura čuva spomen na staru tradiciju neprijateljstva prema Abu Bakru, kojem se predbacuje......etc
...........................................
Šiizam ne oprašta Abu Bakru što je Fatimi, Prorokovoj kćeri i Alijevoj supruzi, uskratio....etc
.......................
Prema predaji koju je teško bezuvjetno prihvatiti, Umar je prije smrti imao dostatno vremena da izbor svog nasljednika povjeri vijeću (šura) od šest članova....etc...koje je izabralo Utmana, " najstarijeg i nasposobnijeg"....etc....
.....................
Šiizam, naprotiv, to imenovanje smatra krajnjim ishodom novih spletki u kojima je Abdurrahmanibn.....etc

Evo Adura, uvod je kompletno prepisan do Prvog kalifa...O njegovom izboru prvi dio do*. U zagradi pod * prepisano je iz fusnote, da vidiš koju je autor literaturu konzultirao...

Dakle, ovdje su navedena prva trojica. Četvrti je bio Ali, Prorokov stričević i zet.
No ti si rekao, da oko vladavine prve trojice nije bilo spora..ni raskola.
A bilo je..i normalno je da je bilo mnogo toga potisnutog za Prorokovog života...što je izbilo nakon njegove smrti. Isto kao i u svakoj porodici, kad umre autorativni Pater familias...ili kad umre vođa nekog pokreta...koji drži "rogove u vreći " svojom karizmom ili moći ...Ništa novo pod kapom nebeskom.

Ne/Priznavanje pojedinih hadisa potječe od tog doba...a hadisi su jedan od temelja...etc etc..

Adura
12.02.2003., 01:04
Ovdje i nije bilo riječi o vjerskom uvjerenju, ali jest o hadisima, koji i jesu proizašli od tih prvih kalifa, koje su šiiti osporavali do dana današnjeg.

Draga simona,
Ti velish da su hadisi proizasli od strane prvih halifa?
Hajde da te upoznam malo sa historijom hadisa.
Prvi pocetci zapisivanja hadisa nastao je tokom prve generacije muslimana.
Ovi hadisi ,poznati kao matn al-hadith , su djela Asmaa'bint Umays-a, Sa'ad b. Ubaada-a, Amr b.a l-As-a .

Hadis je prenosenje parceptivnog znacenja neke osobe koja je na ovaj ili onaj nacin bila svjedok Poslanikovog govora.U mnogome sadrzaj tih hadisa ovisio je o percepciji (zapazanju) samog prenosioca,kao i memoriji istog chak i politickoj opciji kojoj je isti pripadao.
Znaci nisu ashabi pisali hadise,tako da «od njih ne potice pisanje bilo kakvih hadisa».
Sam Ebu Bekr(I kalifa)je spalio oko 500 hadisa u svoje vrijeme,a sam Muhammed je zabranio pisati hadise koji bi se mogli mjesati sa Kur'ankim ajetima.
Znaci tvoj argument «da su ashabi» pisali (ili nalozili da se isti pisu) je ne tacan.

Ova usmena forma naracija se sirila medju ljudima , jer je Poslanik igrao znacajnu licnost u zivotu muslimana. Vecina hadisa prenosenih usmenim putem nastala je u vrijeme dinastije Umyyada .
Dinastiju Umayada je osnovao Muavia(covjek koji bio na celu islamske drzave tek nakon cetvrtog halife) na vlast.
Znaci u vrijeme dinastije Umyyada nastaju hadisi koji su se prenosili usmenim putem.Iako su se isti prenosili usmenim putem, u to doba, josh nije postojala niti jedna pismena kanonizirana zbirka hadisa.Kako to da su «hadisi pisani od kalifa» mogli «podjeliti islamsku zajednicu» kada josh nisu ni bili pisani , niti sabrani u zbirku?
Znaci i taj «argument» da su hadisi prouzrokovali rascjep pada u vodu, jer mnostvo hadisa se tek prepricavalo ,i to(za divno cudo) tek poslije rascjepa.No u vremenu vladavine Muavia(koji je uspostavio dinastiju Umyyada) hadisi nisu imali ama bash nikakvu religijsku , niti politicku , niti bilo kakvu vaznost.

Sa promjenom političke platforme , i političkog okruženja(u kasnijem periodu dinastije Umyyada) ulogu prenosenja hadisa je preuzela(oko . sredine 2 stolječa poslije hidzre) rastuća Islamska Imperija, i zbog «praktične» i pragmatične potrebe čuvanja Poslanikovog «puta» je nastojala donijeti kulturne, sociološke norme za «osvojene» narode,.

Takvi hadise su vremenom dobili lokalni karakter(kulture u kojoj su pisani) Medine,i ostalih islamskih centara kao što je Irak, Sirija(Damascus) i Mekka.

Smatralo se važnim naći tradicionalno znanje( talab al-hadith ) pa shodno tome organizovala su se razicita putovanja ciji je cilj bilo skupljanje hadisa.Krajnji cilj skupljanja hadisa je bio napraviti kompilacije lokalnih hadisa(nastalih u centrima Islamske Imperije) u jednu uniformiranu(ujednačenu) forumu (zbirku) koje dan danas imamo kod sebe.

Talab al-hadith je fenomen koji je jedinstven samo Islamskoj tradiciji,i on kao takav je igrao vazecu ulogu u razvoju nauke o hadisima, kao i u tradiciji.

Svrha ovih putovanja nije bila u tome da se provjeri realitet tih naracija , vec da se iste naracije skupe u zbirku.Zbog toga mnogi sakupljaci i nisu gledali sta pise u hadisima, vec su nastojali da napisu lance prenosioca i te hadise svrstaju u jednu literalnu formu kao tradicionalno blago .

Tako je to bilo u pocetku.
Kasnije sistem ijaza je zamjenio ovu svruhu. Ijaza je nastojao da svrsta hadise u «autentične» bez potreba za putovanjima ,uz jedinu validnost usaglašavanja tih hadisa sa shaikhovim misljenjem (ijaza).

Sljedeći korak u evoluciji hadiske literature je ukljucivao sistamatsko aranžiranje hadisa po lancima prenosioca i po sadrzaju.

Kroz ove faze u evoluciji hadisa , kao i same prirode prenosenja i broja hadisa,vecina istih je nastala u umovima običnih ljudi.
Znaci hadisi su pisani tek oko sredine 2 stoljeca poslije hidre,sto je daleko iza vremena cevtrog kalife(Alija).
Stoga «hadisi» ne mogu biti uzrok «raskola» kod muslimana.

No i tad(2 stoljeca poslije hidzre) hadisi nisu bili toliko vazni kako ih danas smatraju.

Pocetak «shvatanja hadisa» kao djela Islamskog ucenja krece od vladavine Abbasida(oko 4-5 stoljeca poslije hidzre).

kako da hadisi budu "uzrok" rakola kada isti nisu ni postojali u pisanoj formi za vrijeme kalifata(cetvorice pravednih Kalifa).:rolleyes:

Pod vlašću jednim od njih završena je redakcija Kurana, a mnogi kazivači (šiiti) nisu bili bili zadovoljni tom redakcijom, iako je na koncu šiizam to prihvatio. Ali raskol je tada počeo...

Josh jedna bomba.Kako rekoh hadisi uopte nisu postojali u ovom danasnjem obliku u vrijeme kalifa, ako su poneki i postojali oni nisu imali nikakvu religijsku vaznost.
Siti moja simona, se pojavljuju tek poslije raskola.Kako da neko bude «ne zadovoljan» sabiranjem Kur'ana kada u to vrijeme nije niti postojala sijtska stranka?
Ali(ra) nije bio sija, i u raskolu nije uopte doslo do «podjele po vjerskim pitanjima».
I Alijevi sinovi takodje nisu bili sije.
Zalosno je vidjeti da jedna ne muslimanka poucava muslimana Islamu.To bi bilo kao kad bi ja otisao u katolicki skolski centar da ucim o islamu.:)

Ocigledno si pobrkala loncice.

Prorokova smrt - Kada je Prorok Muhamed, nedugo nakon Oproštajnog hodočašća, umro u Medini 8. lipnja 632 (što je opće prihvaćeni datum), u religijskoj i političkoj zajednici koju je utemeljio i kojoj je podario temeljne elemente njezinog creda već su bili prisutni čimbenici nesloge i raskola.

Klice mogućih sukoba i kriza nalazile su se, ponajprije, među njegovim Drugovima koji su često bili tvorci njegovih uspjeha, no čije su se naravi ili interesi sukobljavali.

U islamu postoji institucija zvana shura.Shura je dogovaranje (ili vecinsko zakljucivanje).
Bilo kako bilo , odluku je donosila vecina ashaba , i odluka je pala na Ebu Bekra.Ali (ra) se nikada nije «bunio» protiv toga.

Cinbenici «raskola» o kojim ti govorih nemaju veze sa Poslanikovim drugovima(ashabima).

Kada je Muhammed umro, Abu Bekr je izlazeci iz Muhammedove sobe prosirio tuznu vijest.
Muhammed s.a.v.s. je bio vodja, i nositelj Poruke korz koju se arabija oslobodila barbarizma i idolopoklonstva....Kako je on mogao umrijeti?Cak je i Omar u shoku zaprijetio svima koji budu rekli da je Muhammed mrtav da ce ih posjeci.
Abu Bekr(prvi kalifa) ga je lagano odgurnuo na stranu i rekao ljudima:»Ljudi,zaista ko god da obozava Muhammeda,neka shvati,Muhammed je zaista mrtav.Ali bilo ko ko obozava Boga ,zaista,Bog je Zivi i onaj koji nikada ne umire»
I onda je je izrecitovao ajet iz Kur'ana:
«A Muhammed je samo Poslanik.Mnogi Poslanici su prije njega prosli,ako bi on umro ,ili bio ubijen,da li biste se vi vratili nazad svojim stopama(u idolopoklonstvo)».(3:114)

Vijest da je Muhammed umro se sirila brzo, i mnoga plemena su se odmetnula i odbila platiti obaveznu milostinju(zekat).U isto vrijeme nekoliko lazova je tvrdilo da je poslanstvo «preslo na njih» nakon Muhammedove smrti.Pored toga , dvije velike imperije , istocno Rimsko carstvo i Perzijsko carstvo(Iran josh nije bio pod islamskom drzavom-a sije su iz irana), su nastojali da osvoje novorodjenu Islamsku drzavu u Medini.
Pod ovim okolnostima , mnogi ashabi, ukljucujuci Omera, su predlagali Abu Bekru da za kratko vrijeme odustane od zekata .Novi kalifa se nije slozio sa tim, jer u se Kur'anki ajeti jasno odnose na to da je zekat obaveza svakog muslimana.Zekat , kada se skupi , ide u drzavnu kasu(mal) i odatle se prosljedjuje u drustveno pozeljne ciljeve,pretezno siromasima i onima kojima je to potrebno.
Zekat je po Kur'anu izjednacen sa namazom(molitvom) tako da je on u islamskoj zajednici obaveza muslimanima.Omar i ostali su brszo shvatili da je to bilo ispravno.
Izrevoltirana plemena(koja nisu zeljela da placaju zekat) su napala Medinu i Mekku.Abu Bekr zajedno sa ashabima se protiv istih borio, i vecina tih plemena je nakon izgubljene bitke ponovo prihvatila Islam , i nastavila da placa zekat.

Te borbe kao sto vidish ama bash nikakve veze nisu imale sa «ne slaganjem ashaba».

Ah sto volim vidjeti da me ne musliman uci o Islamu:)

zagor
12.02.2003., 01:40
Ljudi se bune kako vredjam,
a mene eto vredja kad ignorisete sto deset
puta govorim da se drzi teme
"muhamedova seksualna moc".
Ili sto rima namjerno ponavlja "lijecenje dzinima" kad joj ljudi sto puta ponovise da je "lijecenje kur`anom".

Damire, budizam nije religija niti ce ikada biti.
Smeta ti rijec "govno", pa dobro moze biti da je prejaka rijec,
da nazovemo "shit"?
Evo ameri koriste ovu rijec na svakom koraku pa mozda nije toliko gruba i vulgarna a ima isto znacenja kao i "govno".
Za mene svaka religija je veliko zlo.
Po plodovima njihovim cete ih prepoznati.

Adura se pita eto je li islam kriv, pravi se dubok, evo reci cu ti da mi prvo definises sta je to islam posto kad kazes islam ja podrazumijevam da je to religija islam.
A ta religija je itekako dosta zla nanijela, mnogo vise nego sto si naveo. Kao i svaka religija, osim budizma jer budizam nije religija. Iako bi dalaj lama i neki volili da se tako tretira. I sam pravdas nigerijski slucaj kad kazes zasto je novinarka rekla to sto je rekla, kao trebala je znati...

A zaboravljas komentarisati razne argumente u vezi muhamedovog seksualne moci.
Haman si i ti skonto da je bolje sutiti.

Kazete da sam licemjer jer se kao na IB nisam nikada vredjao, to nije tacno i pitajte gizmu. Doticni me je nazivao kukavicom, dezerterom i trtarom itd... a ja sam njega nazvao prljavim cetnikom sto jede bijeli luk i smrdi na leseve.

Dok kad su neki napali vlahe i rekli da su vlasi oni sto jedu slaninu i piju vlahov, ja sam rekao da su balije oni sto mezete kurbane i piju rakiju.

I tamo smo se malo klali ponekad sto je dosta gore od obicne psovke. Barem za mene dok izgleda za mnoge nije.

Ljudi, uvrede nisu nikakva novost po internet forumima.
Vecinu vredjaju psovke jer ih je najlakse zapaziti, dok mnogi forumasi vredjaju konstantno i daleko jace bez da koriste ijednu psovku. Pa to je stara fora kad ti neko zavlaci sa strane a ti nemas pojma.

Postoji ona opcija ignore, ako vam smeta samo me stavite na ignore i nema vise zagora niti ijedne psovke. Sve ce biti u redu, drug tito zadovoljan a pop damir ce moci odahnuti.

Dunj@
12.02.2003., 02:33
Ih, šta volem kad se skreće s teme.:B

Pa još na dugo i na široko, sve da se "vlasi ne dosjete", ali ja ti te plahte od posta ne čitam...
Adura:Idealna muslimanska država je bila prije raskola kod Muslimana.
Opovrgla sam tvoju tvrdnju, ali ti nastavljaš:
Politicki raskol se dasio poslije smrti treceg Kalife, no i taj je bio rijesen, niko u tom raskolu(ni sam Ali(ra)) nije promjenio vjerska uvjerenja , niti je iko od njihovih sinova(bliznjih) ista uveo novo u religiju.
Nigdje nisam rekla da je itko promijenio vjerska uvjerenja, ali "novotarije" u praksi jest...i oko toga je bio raskol od prvih kalifa, a šiizam je nastao tada. Praksa se zasniva na hadisima, a za neke od njih šiiti već Abu Bakra optužuju, da je primijenio hadis "za koji samo on zna". To su historijske činjenice.
U islamu postoji institucija zvana shura.Shura je dogovaranje (ili vecinsko zakljucivanje).
O načinu biranja Muhamedovog nasljednika šiiti se nisu složili...iako su ga prihvatili kao činjenicu.
"Shura je dogovaranje ili većinsko zaključivanje"...ma nemoj mi reć'! Prava demokracija! Zašto onda šiiti nisu bili zadovoljni TAKVIM biranjem?
Zašto šura nikada i nigdje nije uvedena kao obavezno pravilo.?
A tko ima pravo birati članove šure?
Bilo kako bilo , odluku je donosila vecina ashaba , i odluka je pala na Ebu Bekra.Ali (ra) se nikada nije «bunio» protiv toga.
Nije istina, bunili su se...lijepo sam ti gore citirala...ali je "odnos snaga" bio takav...Zašto, to je druga priča oko koje se do dana današnjeg muslimani nisu složili.

I ne pričaj mi bajke o hadisima. O vladaru, dakle kalifi je ovisilo čiji će se hadisi priznati...odnosno koliko će imati "svojih" pristaša i saveznika u nametanju neke odluke, na kraju i silom...

Ni u redakciji Kurana, šiitski kazivači nisu bili zadovoljni. Mnogi su i pobijeni u međusobnim bitkama. To što su šiiti na koncu prihvatili konačnu redakciju...ne poništava činjenicu da su sukobi/raskoli nastali još za PRVA TRI KALIFA, za vrijeme koje ti tvrdiš da je postojala idealna islamska država. NIJE!
To sam dokazala.

To je povijest...i to nema nikakve veze s (mojim) ne/vjerovanjem. Povijest je vama muslimanima važna a ne tumačite isto povjesne činjenice, već se svaka "struja" poziva na svoje "lance", s tuđe ne prizna. Inače, da nije tako...praksa bi bila jedinstvena, a NIJE, i to od samog početka.

I to su povjesne činjenice...koje ti ne možeš zamagliti skretanjem s teme i mojim kaurskim znanjem...ma kako se samo usudi bilo koji nemusliman....:D

Kraj. Finito. The End.

Rima
12.02.2003., 03:45
zagor kaže:

puta govorim da se drzi teme
"muhamedova seksualna moc".
Ili sto rima namjerno ponavlja "lijecenje dzinima" kad joj ljudi sto puta ponovise da je "lijecenje kur`anom"..
prvo tema nije muhamedove seksualna moc jer Muhamed nije zagor koji je obsednut svojim seksualnoscu kao da je on jedini koji ima sex
vec tema je : da li je taj hadis istiniti , a ako jeste zasto je tako vazan da su ga muslimani zabeljezili, i kakvu smo lekciju dobili od takvog teksta

drugo:
da li je lecenje Dzinima ili Kranom:

ako si otvarao onaj sajt (primitivizm.com) sam ces se uvrijeti da oni tvrde da uzrok bolesti su Dzinni recimo sterilnost je uzrokovano Dzinima koji drze za sjemeni kanali muskarca rukom
a lecenja se sastoji o tome sto Hodza ce se komunicirati sa tim Dzinijem i zamolite ga da pusti taj sjemeni kanal

a iako jsete lecenje kuranom pitanje je :
da li ce jedan Zagor leciti svoju cerku koja ima upala pluca recima kod Hodza zapisima ili u Bolnicu antibioticima

ja mislim Zagore da si ja previdan i stvarno nisi zasluzio komentara

ovdje niko te ne uskrati pravo da se salis i da pricas o svoju seksualnost , ali imaj obzira da nekome to nije bas neka sala a kad te neko kaze stop ti moras stati

inace ono 5/dan je cista laz , a ja tvrdim da to moze reci samo jedan HOMI koji nemoze nista uraditi, nego samo prica i ovilicava kao neka vrsta obamane :D
odavno sam primetila da si sumnjiv, sjecas se tvoje prve topike na CB (tvoj je jedini i najomiljniji topik je bio pod naslovom:da li je Bog peder ) (neka mi Bog oprosti)

Rima
12.02.2003., 03:49
Rima kaže:
da li ce jedan Zagor leciti svoju cerku koja ima upala pluca recima kod Hodza zapisima ili u Bolnicu antibioticima
pogresan sam primjer dal;a izvinjavam se
jer inace covjek kao sto je Zagor nemoze praviti ni mrav a kamo li djecu

zagor
12.02.2003., 13:45
Simona, ti se nemoras drzati teme, ipak ja nisam tuzibaba kao ti i damir pa da se bunim.

Rima, tema je muhamedova seksualna moc. Ti kazes nije to tema nego je tema hadis koji govori o muhamedovoj seksualnoj moci.
Ovdje rima nema razlike.

Dobro rima, posto me pes zamolila onda necu odgovarati na tvoje mnogobrojne uvrede.
Neke cak prelaze sve norme uvreda kao sto je vredjanje djece.
Ja tebi nisam nista rekao protiv dijeta nego samo ono sto si sama rekla o svom propalom braku, islamu i svekrvi.

Uvredama zasipas sve i svakog odavno. Doduse mnogi se ne bune jer ne koristis psovke.

Meni se ne svidja kad neko tako vredja i provocira a ne koristi nijednu psovku. To je licemjerno i podlo.
Pa nije bogamu psovka jedini uslov da se nekog posteno uvrijedi i ispljuje.
To si ti pokazala da je istina u gornjim porukama.

Da ponovim opet po stoti put, lijecenje kur`anom, a ne dzinima. Zapamti: Kur`anom.
Kur`an je lijek pred kojim sejtani bjeze.
A ti sejtani znaju izazvati razlicite probleme.

Rekoh ne vjerujes u kur`an koji govori o sihirima i sejtanima i dzinima, pa rekoh p ovjerovaces u isusa koji je isto Bozijim imenom istjerivao sejtane.
Pred Bozijim imenom koje se velica sejtani/djavoli bjeze.

Niko nece ici se lijeciti kur`anom dok ne zakaze klasicna medicina. Nadam se da neces ni ti niti bilo ko drugi dozivjeti. Davljenik se i za slamku hvata. Nisi to dozivjela rima hvala Bogu. Rima, toliko... vjerovatno ces opet svoje tjerati...

Rima
12.02.2003., 14:26
Zagore ove nisu uvrijede vec su keselije sale nego tvoje , kad neces da stanes sam morala sam da se salim stobom na tvoj kiseli nacin ....

Dunj@
12.02.2003., 16:04
Zagor:
ipak ja nisam tuzibaba kao ti i damir pa da se bunim.

Mene ne možeš uvrijediti, a prostakluk je prostakluk.
:B

Adura
12.02.2003., 16:20
Nigdje nisam rekla da je itko promijenio vjerska uvjerenja, ali "novotarije" u praksi jest...i oko toga je bio raskol od prvih kalifa, a šiizam je nastao tada. Praksa se zasniva na hadisima, a za neke od njih šiiti već Abu Bakra optužuju, da je primijenio hadis "za koji samo on zna". To su historijske činjenice.
quote:

Praksa se ne zasniva na hadisima, nego na sunnetu..Hadis u prevodu znaci kazivanje, naracija, prica.
Sunnet je sa druge strane praska koja se sirila prakticnim putem.
Hadis i sunnet nemaju niti jednu zajednicku tacku.Sunnet je praksa koja ne unosi nista od vjerovanja(npr. kako se klanja, kako se hodocasti).
Hadisi, pa vec sam ti napisao kada su oni pisani , od strane koga i itd itd itd.

O načinu biranja Muhamedovog nasljednika šiiti se nisu složili...iako su ga prihvatili kao činjenicu.
"Shura je dogovaranje ili većinsko zaključivanje"...ma nemoj mi reć'! Prava demokracija! Zašto onda šiiti nisu bili zadovoljni TAKVIM biranjem?
Zašto šura nikada i nigdje nije uvedena kao obavezno pravilo.?
A tko ima pravo birati članove šure?

Simona ti izgleda ne citash sta pise.Shija kao "vjere" uopte nije bilo u vremenu biranja prvog kalife.Niti je Ali(iza kojeg se oni kriju) nije utemeljivac siizma, niti je ikada bio sija.

Shura je demokratski postupak koji je primjenjivao i sam Poslanik, savjetovanje medju izabranima.Izbor vlasti tako ostaje na narodu (opet preko shure) vecinskim zakljucivanjem.Nisi to znala (procitaj suru shura-'savjetovanje')?
;)

Ocigledno da ne slabo poznajesh islam.

Ni u redakciji Kurana, šiitski kazivači nisu bili zadovoljni. Mnogi su i pobijeni u međusobnim bitkama. To što su šiiti na koncu prihvatili konačnu redakciju...ne poništava činjenicu da su sukobi/raskoli nastali još za PRVA TRI KALIFA, za vrijeme koje ti tvrdiš da je postojala idealna islamska država. NIJE!
To sam dokazala.

I ponovo ti ponavljam sije imaju samo neke slicnosti sa islamom.Sija uposte nije bilo u vrijeme "redakcije Kur-ana".

Kako rekoh sukobi , politicke prirode nisu uopte nastali sve do smrti III kalife, kada Muavija (ra) nije htio da prizna Alija(ra) sve dok se ne izruce ubice Osmanove.Osman i Muavia su bili blizi rod, a po Kur-anu rodbina ima pravo da trazi ubijicinu smrt, ili otkup krvarinom.Ali(ra) sa druge strane je smjenio namjesnike, jer je smatrao da su oni uzrok pojavi zavjernika.Ali je smatrao prioritetom da se uspostavi prvo red(da ga svi ashabi priznaju za kalifu) pa tek onda kada bude ustanovljena legalna vlast, da se preko iste pronadje ubica Osmana.
Politicki raskol je nastao zbog toga sto su i Ali i Muavija smatrali da imaju prioritet u svome pravu, Muavia je trazio ubice Osmanove, a Ali je trazio prvo uspostavljanje reda pa onda da kazni ubojice(niko josh nije bio svjestan zavjernika koji su sve zakuhali).

Uglavnom spor se na kraju rijesio , politicki, ali NIKO nije unio nista novo u vjerovanje(vjerovanje u "savrsene imame" i sl u sta vjeruju sije-je nastalo tek poslije raskola).Tebi ocigledno nije poznato sijtko vjerovanje i novotarije koje su usle u njihovu interpretaciju Islama.

Nemoj samo istu plocu ponavljati , potrudi se mozesh ti to i bolje.

:rolleyes:

zagor
12.02.2003., 21:03
Simona kaže:
Mene ne možeš uvrijediti, a prostakluk je prostakluk.

Istina, samo sto je prostakluk za tebe, za mene nije ili obratno.
Ti izgleda ne razumijes da prostakluk nisu samo psovke.

Zagore ove nisu uvrijede vec su keselije sale nego tvoje , kad neces da stanes sam morala sam da se salim stobom na tvoj kiseli nacin ....

Dobro rima, meni ne smeta sto me vredjas, samo nemoj djecu pominjati ili cu i ja tvoje dijete spomenuti a to sigurno ne bi volila.

Gospon Pes
12.02.2003., 21:31
Blago meni s vama. :p

zagore, vidjela sam pitanje da li bi ti svoje dijete lijecio u bolnici ili kod hodze. Zar je to tebi uvreda? Meni to izgleda kao pitanje da li zapravo vise vjerujes medicini ili nekakvom vracu, makar se i hodza zvao, a dijete je tu sasvim sporedno, sluzi samo kao neka vrsta primjera. Barem ovako kako je trenutno napisano.

Osobno sam tvog misljenja da se i bez psovke moze sasvim lijepo uvrijediti, ponekad cak tako zgodno da osoba uvredu i ne shvati :D, no sam si rekao da sto je nekome uvredljivo, tebi mozda uopce nije i obratno, a neki tvoje psovke smatraju uvredom. Ja sam na pocetku obecala da nikoga necu dati vrijedjati i u skladu s time sam te morala zamoliti da ne psujes (barem) onima koje to vrijedja.
Hvala ako mi i ubuduce ucinis uslugu. :)

zagor
13.02.2003., 03:55
Meni je iritirajuce uopste o ovome raspravljati kad je logicno sve jasno. Osim rimi naravno.
Dabome da bi svako prvo isao u bolnicu, ali ne dao bog ako klasicna medicina ne upali, zasto ne bi isli hodzi ili cak papi u vatikan ako moze pomoci.
Davljenik se i za slamku hvata, jesu li i oni bogalji ludi jer idu u medjugorje i papi ne bi li ozdravili.
Ali rima to ne zeli shvatiti jer ima nesto privatno protiv islama (sama je o svom braku i problemima pisala), imam i ja dosta protiv islama ali ako je nesto logicno onda zasto to po svaku ciju napadati.

Ne brini pes, ja sad znam sta nekima smeta i vise nece cuti takve rijeci od mene.:top:

Rima
13.02.2003., 13:29
zagor kaže:

Dobro rima, meni ne smeta sto me vredjas, samo nemoj djecu pominjati ili cu i ja tvoje dijete spomenuti a to sigurno ne bi volila.
nevolim ovo raditi ali sad bas i moram:

ti si Zagore rekao meni ovako:
da sam ja frustrirana sto me moj muz nije dobro zadovoljio sexom (to je moj izraz a tvoj izraz je bilo prostiji)

ja neznam ima li veca uvrijeda od ovog

ja sam te zamolila da STOP ovo nije lijepa sala , ti nisi stao vec si nastavio , pa sam morala da ti uzvratim istim salama da si PEDER (ocigledno je da jesi)
pa moj savjet da ako si frustriran nadji sebi dva tri momka da te opale po koji puta i da te smire
sto se djecu tice: ja sam te pitala da li bi ti svoju cerku ili sina lecio kod Hodza ili u bolnicama ,ovo nije uvrijeda Zagore

nauci kad te neko kaze STANI ti imas dva izbora ili da stanes ili ces trpiti SALE

Rima
13.02.2003., 13:32
zagor kaže:
Ali rima to ne zeli shvatiti jer ima nesto privatno protiv islama (

opet moram ono sto ne volim uraditi:

po tvome je ovako: da je nemam problema sa muslimanima onda je lecenje zapisima je uredu , ali posto ja imam problema onda zapisi nije urdu
pusti mene i moje probleme , gledaj topik i pokusaj da shvatas poruke

lecenje u 21 vijeku je u bolnicama ,a svaki Hodza ili Sihrbadz je lopov lazov koji iskorosti situaciju slabih i nepismenih da bi zaradio

pozdrav

Gospon Pes
13.02.2003., 13:40
OK.

zagore, znas da zenska "mora" biti zadnja :D, pa prije nego podivljas, pusti joj i da ta tema prestane, inace nikad kraja.
Meni Rima ne izgleda osobito frustrirano, ali cesto fanaticno, a tome je uzrok drugi, znaci ako joj nesto zelis predbaciti, mozes po vjerskoj osnovi.

Ako zelite ovaj topic za vasu osobnu svadju, molim da se izjasnite, pa da se svi ostali pokupe i radite sto hocete, ali se nemojte nikome zaliti.

Ako zelite da se nastavi diskusija, onda privatnosti ostavite doma i posvetite se temi.

Bum vas sterala na IB, pa zajebavajte njih.

A ti, Rima, znas da je zagor gori od tebe i da ces dobiti vise. Obecao je gore da te nece vise vrijedjati, pa bi ti bilo pametno da ne potezes stare stvari jer njegovo obecanje ne znaci da ga se sad treba provocirati da vidimo hoce li ga odrzati.
Hoce ako se i njega ostavi na miru.

Rima
13.02.2003., 14:14
OK PES , ja mislim da sala je uredu ponekad ali kad te neko kaze stani ti moras stati :(
tema je vrlo zanimljiva , ima mnogo toga da se kaze ,nismo mogli jer smo bili zauzeti pricajuci o neciju muskosti i 5/ dan :)

zagor
14.02.2003., 00:56
Rima uvreda i kiseli humor nije za svakog isto.

Dobro rima pa i pederi su ljudi. Nemoj misliti da me vredjas kiselim humorom ako me nazivas pederom jer ja nemam nista protiv istih. Ovako vredjas i njih a ne samo mene. Ja nisam peder i valjda sam to do sada naglasio.
Meni ne smeta kiseli humor ali ogranici ga samo na mene.
U protivnom pocecu i ja spominjati tvoje dijete a to ne bi htjela?

Sto se tice naslova, tema je muhamedova spola moc. Mislim da sam dosta rekao u vezi ove teme. Vise od mnogih drugih. Malo sam pogrijesio sa par lose izabranih rijeci, nisam znao da ovdje ima tako osjetljivih ljudi.
Rimu uvjeravam da sam se mislio saliti, ona je shvatila kao uvredu. Doduse nije se ona toliko bunila kao na primjer neki drugi (lazni) moralisti. Sami ce se prepoznati.

I ja mislim da je nemoguce 11 puta svaki dan. Ali stvari ne treba shvacati bukvalno. Mislim da je doticni hadis htio prenijeti poruku da je muhamed "volio seks i cesto ga je prakticirao u vecem obimu". Da li je hadis istinit to ne znamo.
Ovdje je bitno da vecina muslimana priznaje hadise, pa tako priznaje i ovaj hadis. A to je bitno. Hadisi su uostalom njihovi.

Adura je na kraju pred argumentima se ispario, bas kao i vecina muslimana koji sute na ovu temu.
Najdrazi argument nad kojim je usutio: cim je muhamed morao zeniti udovice jer im je status bio "nezasticene", dovoljno govori koliko je savrsena i ta prva muslimanska zajednica.
Tvrdnja da je ta zajednica savrsena je obicna laz.

zagor
14.02.2003., 01:10
Rima kaže:
lecenje u 21 vijeku je u bolnicama ,a svaki Hodza ili Sihrbadz je lopov lazov koji iskorosti situaciju slabih i nepismenih da bi zaradio
pozdrav
Daj mi onda odgovori je li po toj logici i Isus bio lazov kad je izgonio djavole/sejtane iz ljudi??? Iskreno reci.

Kao drugo, vecini ljudi koji lijece kur`anom nije cilj da zarade vec im se placa koliko hocemo od srca.

Rima, ako negiras egzorcizam onda negiras kur`an i bibliju. Da li ti vjerujes u bibliju ili kur`an?
Ili nesto vjerujes da jeste istina a nesto nije?

S-Zele
14.02.2003., 15:51
Zelio bih samo, da selamim i pozdravim neke od poznanika,prognanika i izbjeglica s IB:D .
Shady,Rima,Zagor,Damir,Simona, koja me je na neki nacin i povukla ovamo,hvala Simona.
Vidim, tu je i stari vuk, ebu Livadic:D :D .

P.S.Pozdrav, nasoj hanum kadinici,Gosopon Pes.

Dunj@
14.02.2003., 16:54
Dobro došao Zele!
:top: :s :)

Hej, nisi potvrdio registraciju na mail koji si dobio u svoj box!

Ne možeš otvoriti PM niti se tebi može poslati poruka...

Gospon Pes
14.02.2003., 17:30
Pozdrav. :)
Ovaj...Simona, poznam ja njega? Pa kad ih vec sve zoves, a di je Haralampije? :D
Zaboravila sam recept za tufahije. :D

Dunj@
14.02.2003., 19:00
Gospon Pes kaže:
Pozdrav. :)
Ovaj...Simona, poznam ja njega? Pa kad ih vec sve zoves, a di je Haralampije? :D
Zaboravila sam recept za tufahije. :D

Nisam ja nikog zvala. Čovjek vidio da smo neki nestali i pitao gdje smo. Ja dala adresu gdje neke može naći.

Zeleta sumnjam da si zapazila. Pozitivci su i inače slabo zapažljivi. ;)
Znam ga više s Paltalka. :)

Što se tiče Haralampija...mislim da on jest već ovdje, samo njega ne zanima religija...pa ćeš za tufahije morati potražiti.

Inače odavno je već Gizmo..:)

Gospon Pes
14.02.2003., 19:14
:D Ma zezam samo. Ako je ovdje, onda je na Politici. :D

EZAN
15.02.2003., 02:21
u jednom se slazem,a to je moja braco i sestre da islam i muslimani u njemu imaju problema ne sa hriscanstvom niti hriscanstvo sa islamom,
vec mi muslimani sa samim sobom!!!

a to cu da potkrjepim sa nekoliko cinjenica....
1989 god. egipatski seik muhammed al- ghazali dao je nekoliko izjava kojima je postao meta ostre kritike saudijske stampe.
izmezdu ostalog izjavio jeda danas amerikanac ili englez ne bih nikada postao musliman.krivci za to bili bi muslimani iz islamskog svijeta i njihov nacin zivljenja islama.
ISLAM LICI JEDNOM KARAVANU KOJI SE VEC STOLJECIMA IZGUBIO JER GA SLIJEPCI VODE
takve izjave mogu da sokiraju i evropske muslimane koji razumljivo ceznu za DAR-L-ISLAM i tako nehoticno idealizuju islamski svijet.granica izmedzu DARU-L-ISLAM I DARU-L HARBje u stvari u danasnjem vrremenu postala nejasna.danas je u nekim zapadnim zemljama lakse (i bezopasnije) islamski zivjeti ,nego u nekim takozvanim islamskim zemljama.
Poznato je da QUR'ANiskljucuje nasilno propagiranje islamala ikraha fi din (2256).TO ODGOVARA QURANSKOM PREZIRU LICEMJERJA;JER VJERA POD PRISILOM PROIZVODI DVOLICNOST(licemjerje).kad se radi o vjeri upotreba sile je samo propali POKUSAJ.
U danasnjem islamskom svijetu je ova uvidavnost cesto neshvacena ,odnosno prikrivena time da se jedna druga quranska izjava-(definicija)UMME u SURI AL- IMRAN(3104)-nez povezanosti apsolutira.po toj definiciji se svaki musliman koji je spreman na silu pravda dadopusta ono sta je dozvoljeno i da zabranjuje ono sto je nedozvoljenoi to po doticnom HADISU(XXI,BR.79)NE SAMO JEZIKOM ILI SRCEM NEGO I RUKOM.
TAKVI MUSLIMANSKI STAVOVI NA PUTU KA ISLAMSKOM DRZAVNOM UREDZENJU IZ medine,PRESKACU JEDNU VRLO VAZNU ETAPU IZ mekke, NAIME PRIDOBIJANJE ISLAMA U SRCU,TE TEZE NA TOM PUTU DA UPOTREBOM DRZAVNE I PRIVATNE SILE DODZU DO CILJA,UMJESTO DA PODZU OD KORIJENA ISLAMSKIH VRIJEDNOSTI.
Ovi nestrpljivi stavovi ne samo da ne donose plodove vec svugdje u svijetu poistivjecuju islam sa terorom,bombama i upotrebom sile.
ova netolerantnost ,VODI KA RAZDVAJANJU RAZLICITIH ISKAMSKIH PARTIJA U ISLAMSKIM ZEMLJAMA I TIME KA SLABLJENJU ISLAMSKOG PREPORODA UOPSTE!!
Kulturni pad islamskog svijeta do i za vrijeme kolonizacije bio je prouzrikovan izmedzu ostalog i dominirajucom predstavom iz 16 stoljeca,DA JE SVE STO JE VRIJEDNO ZNANJA VEC POZNATO I DA SU PRECI ZBOG NJIHOVE VREMENSKE BLIZINE SA PEJGAMBEROM PRONASLI SVA RJESENJA ZA SVA VREMANA.
Takvim zatvaranjem vrata ka kreativnomtumacenju QURANAi SUNNE, ISKAMU JE ODUZET KURIOZITET,A ZEDZ ZA ZNANJEM JE PRESAHNULA,STO JE UPRAVO BILO TIPICNO ZA PRVO I SJAJNO VRIJEME ISLAMA.
ISLAM nije plemenska religija(kao mozaicka vjera u njenoj praksi)niti nova vjera!!vec jedna univerzalna religija.
QUR'AN jeste objavljen na arapskom jeziku;ipak Allah ne govori samo arapski jezik,tako reci kao maternji!!
BITI MUSLIMAN NE ZNACI DA SE MORA ZIVJETI KAO STO SE ARAPI ZIVJELI U 7 STOLJECU U HIDAZU!!Kao sto je formulisao seik MuhammadabduhIMA U EVROPI VISE ISLAMA BEZ MUSLIMANA I U ISLAMSKIM ZEMLJAMA PUNO MUSLIMANA BEZ ISLAMA!!!
Istorija islama je do danasnjeg dana ostala istorija despotije,sto protuvrijeci QURANUi SUNNI,SARIJA njegovana pravnim naukama,egzistira samo kao neki lijepi ideal!!KAO OGLEDALO PUNO PRIJEKORA PREMA RUZNOJ STVARNOSTI!!
Kao hriscanski klerici,vecina ulema se povinovalo samovoljnom ili PROSVJECENOM APSOLUTIZMU koji obiljezava islamsku historiju(U SVAKOM SLUCAJU NE SAMO ISLAMSKU)

Islam odbacuje zapadni materijalizam.Ali neki muslimani odbacuju citavu kulturu(zapadnu).Postoji jedan trend koji se narocito istice po tome sto odbacuje zapadnu tehnologiju,kao da postoji neka islamska tehnologija
AKO OVA ZALOSNA TEDENCIJA POTRAJE,PORASTI CE OVISNOST ISLAMSKE PRIVREDE I NAUKE OD ZAPADNIH INOVACIJA.NAD OVOM KULTURNOM KONOLIZACIJOM NE VRIJEDI PLAKATI.
POMOGLO BIH KAD BI ISLAMSKI INTELEKTUALCI PRIONILI KA INOVATIVNOM I KREATIVNOM IZUCAVANJU

Extremne forme zabranjivanja u islamu!!!
Taj trend se provlaci kroz citavu islamsku historiju,i od jednog pravednog drustav se stavra jedno rigorozno,extremno-puritansko drustvo.SA TIME SE POCELO JOS U VRIJEME KARIDISITA I NASTAVLJAENO JE ZA VRIJEME IBADITA I ALMOHADA

OVAKO SE OD JEDNE TOLERANTNE,prirodne,za ljude oslobodzujuce religije,religije zlatne sredine i pravednosti -stvorila jedna mozaicna-prepredena pravna religija u kojoj je prije svega ZABRANJENO MNOSTVO STVARI!!
kad bi se islamski svijet okrenuo izvorima i pred ocima imao QUR'AN I SUNNU ne bi se moglo nista reci.ALI ,TAKVI REFORMISTICKI POKRETI,POD TIM PODRAZUMIJEVAJU POVRATAK KA IZVORIMA TRADICIONALNOG ISLAMA SREDNJEG DOBA(VIJEKA)KOJI JE U GORE SPOMENUTOM SMISLU VEC BIO UNAKAZEN JEDNOM HRPOM FATVI I KOMENTARA.TO JE POVEZANO SA JEDNOM TAKVOM NADMENOSCU DA SE NE SAMO NE-MUSLIMANI UPLASE OD TOGA!!!!

TESKO JE POVJEROVATI DA NAM JE ALLAH SVOJOM DOBROTOM POSLAO SVIJE POSLANIKE KAO IBRAHIMA,ISA I MUHAMEDA,SAMO ZATO DA BI SE DESNOM NOGOM ULAZILO U DZAMIJEDA BI SAMO SIWAKOM CISTILI ZUBE,OBAVEZNO NOSILI BRADU ITD...
ipak se stice utisak da je danas vecina ljudi u takozvanom fundamentalistickom krugu islamskog svijeta fasciniran samo tom VANJSKOM POJAVOM.UPRAVO SE MOZE PRIMJETITI JEDNA MARIGINALNA OPSESIJA.

NAROCITO SE STICE UTISAK DA SE PRI REISLAMIZACIJI DANASNJEG ISLAMSKOG SVIJETA RADI SKORO SAMO JEDNOZENAM PONOVNO USKRATITI PRAVA STO JE POSLJEDICA JEDNOG CITAVOG LANCABID AT HASSANATKOJI JE OTPOCEO JOS OD DOBA HALIFA UMARA -KOJI JE I SAM BIO INICIJATOR!!!
TO STAVRA JEDNU ATMOSFERU KOJA BI SE MOGLA NAZVATI OBRATNI SEKSIZAMJEDNA NETATIVNA PREDSTAVA O ZENI.
VISE OD POLOVINE COVIJECANSTVA CINE ZENE,PO QUR'ANU ZENE SU U SVIM VAZNIM ASPEKTIMA RAVNOPRAVNE MUSKARCIMA!
U PRVO VRIJEME ISLAMA ONE SU IGRALE KAPITALNU ULOGU U PRIKUPLJANJU MUSAFA(AISHA I HAFSA),BILE SU PODRSKA U BORBENIM AKCIJAMA,U DUHOVNOM ZIVOTU(UMM SALAMA.RABIA)KAO I PARTNERKE PEJGAMBERA,KOJI JE BIO PRIJATELJ ZENA.
KROZ QURAN OBJAVLJENO OSLOBOGENJE ZENE,ZNACILO JE NICTA MANJE NOGO KULTURNO -HISTORIJSKU REVOLUCIJU.NAZALOST U TOM RAZVOJU(SLICNA SITUACIJA U HRISCANSTVU PO PAULUSU)SE DOGODIO JEDAN PREKID I TO U DOBA HALIFA UMARA KOJI JE DOVEO DO TOGA DA SE ZENE ISKLJUCE IZ JAVNOG ZIVOTA,CAK BI SE MOGLO RECI ,BILE SU TRETITANE KAO GRADZANI DRUGOG REDA!!!
KAO KOSEKVENCA OVOG RAZVOJA KOJI NIJE U SKLADU SA SUNNOM,MUSLIMANKE IZ MNOGIH ISLAMSKIH ZEMALJA DJELUJU NAZAPADNOG POSMATRACA KAO MARGINIZIRANE I MUMIFICIRANE.ZA TO SU ODGOVORNA EKSTREMNA ,EKSTEZIVNA TUMACENJA AJETA U KOJIMA SE GOVORI O HIDSCHABU I PREKRIVANJU ZENA.

NAZALOST U SKLADU SA TIM PUNO JE MUSLIMANA KOJI SE CAK I DANAS ZAKLINU MACO-KULTUROM I KULTOM LJUBOMORE.ZATVORI OCI PRED TIM ZNACILO BI SAMO SEBE PREVARITI.:) :top:

Rima
15.02.2003., 02:50
EZAN kaže:

izmezdu ostalog izjavio jeda danas amerikanac ili englez ne bih nikada postao musliman.krivci za to bili bi muslimani iz islamskog svijeta i njihov nacin zivljenja islama.:
najbolji post svaka cast

Seade : pozdrav u nasem izbjeglickom forumu taliban bosna izbjeglice

sto se Haralampije tice on je bio tu pod nikom Gizmo

Damir
16.02.2003., 20:49
Ezan,

Slazem se s Rimom. Post ti je odlican. Rijedak slucaj da se ja s nekim slazem 100%.

Navrati cesce da nam kazes koju pametnu, dobro informiranu i argumentiranu.

Tekst kao da je pisala jedna moja prijateljica Iranka (zena, shija). :) Ali, ne mora znaciti. Ima objektivnih i realnih i muskaraca sunita. Nije bitno.

U svakom slucaju :top:

Svarati cesce.

Raja, ja sam pretrpan poslom, zato se ne javljam.

Mahsus selam Zeli.

Svrati i ti cesce.

krshcanin
16.02.2003., 22:40
zagor kaže:
Rima, itekako je moguce imati seks cak vise od 5 puta na dan, posebno ako imas vise zena. Ja to svjedocim.

Eto vidis rimo, cak i slavni ljudi kao Muhamed vole da mnogo jebu i da svaki dan imaju drugacije meso, mlado i staro... isto kao i ja sto sam neslavan ali sto da se radi kad sam boziji poslanik sto radi u ilegali.

PES-KAJ NE BRIŠEŠ OVAKVE POSTOVE???

Kad sam ja ovako nekog vrijeđao???

Rima
16.02.2003., 22:46
krshcanin kaže:
PES-KAJ NE BRIŠEŠ OVAKVE POSTOVE???

Kad sam ja ovako nekog vrijeđao???
pa vidi dragi prijatelju za jednog Zagora ovo je sala znas

zagor
16.02.2003., 22:47
Jos jedna tuzibaba.:rolleyes:
Pes slobodno prepravi/brisi moje postove kome god smeta.
Imas moju podrsku.:D :top:

zagor
16.02.2003., 22:48
A ti rima bolje odgovori je li i isus bio lazov i varalica kad je istjerivao djavole?

krshcanin
16.02.2003., 22:49
Rima kaže:
pa vidi dragi prijatelju za jednog Zagora ovo je sala znas

Rima, valjda ti je jasno da je ovo zvjerinjak bezbožni i pokvareni ljudi.

Pesu to naravno ne smeta, ona štiti takve.

Proklet bio dan kad sam glasovao za nju.

Rima
16.02.2003., 22:50
zagor kaže:
A ti rima bolje odgovori je li i isus bio lazov i varalica kad je istjerivao djavole?
dragi Zagore , nevidim ja sta ti pises otkad si na IGNOR (gdje ti je mjesto)
kad budes naucio da se lijepo ponasas pogotovo sa zenama onda ces dobiti jedan dugacak odgovor ....
evo ti nekoliko klanjajuci samjlovi
:s :s :s

Gospon Pes
16.02.2003., 22:57
zagor kaže:
Jos jedna tuzibaba.:rolleyes:
Pes slobodno prepravi/brisi moje postove kome god smeta.
Imas moju podrsku.:D :top:
Ma kaj god.
Pa to je bilo prije i to smo rijesili, tko je krscaninu kriv da vadi stvari iz naftalina. Nek uziva. :D

krshcanin
16.02.2003., 22:59
Gospon Pes kaže:
Ma kaj god.
Pa to je bilo prije i to smo rijesili, tko je krscaninu kriv da vadi stvari iz naftalina. Nek uziva. :D

Ja ne uživam u takvim gadostima, to je tvoja uživancija.

Zbogom!

parsifal
16.02.2003., 23:06
krshcanin kaže:
Rima, valjda ti je jasno da je ovo zvjerinjak bezbožni i pokvareni ljudi.

Pesu to naravno ne smeta, ona štiti takve.

Proklet bio dan kad sam glasovao za nju.

e moj krscanine nema vise povratka i kajanja :eek:

siguran sam da ti ne gine cistiliste i za kaznu ces morati
jedno vrijeme biti u istoj sobi sa pesicom da se pomirite..

tek ce vas onda gosn bog primiti u raj a mi ostali cemo vas zeljno cekati i pripremiti vam veselicu ...
vrata ce vam otvoriti IL:cool: :p
a ti-krscanine ces biti izabran za moderatora na forumu u raju:s

zagor
16.02.2003., 23:52
Rima kaže:
dragi Zagore , nevidim ja sta ti pises otkad si na IGNOR (gdje ti je mjesto)
kad budes naucio da se lijepo ponasas pogotovo sa zenama onda ces dobiti jedan dugacak odgovor ....
evo ti nekoliko klanjajuci samjlovi
:s :s :s

Zasto lazes da sam na ignore kad mi odgovaras sada na moj danasnji post, a opet neces da odgovoris ono o Isusu o cemu smo pricali prije nekoliko dana?

Rima
16.02.2003., 23:54
je li iko vidi Zagora ovdje ja nevidim :)

zagor
17.02.2003., 00:06
Zasto onda opet odgovoaras na moju poruku?:rolleyes: :D

Dunj@
17.02.2003., 00:27
Ezan:
NAROCITO SE STICE UTISAK DA SE PRI REISLAMIZACIJI DANASNJEG ISLAMSKOG SVIJETA RADI SKORO SAMO JEDNOZENAM PONOVNO USKRATITI PRAVA STO JE POSLJEDICA JEDNOG CITAVOG LANCABID AT HASSANATKOJI JE OTPOCEO JOS OD DOBA HALIFA UMARA -KOJI JE I SAM BIO INICIJATOR!!!

A Umar je bio drugi kalif! I to nakon svega dvije i nešto malo godina vladanja prvog Abu Bakra. Adura govori o vremenu prva tri kalifa kao idealnom.
Baš me zanima hoće li se oglasiti.

Btw, lijepo si sve napisao, ali zašto vičeš? Pisanje (čitavih pasusa) velikim slovima je na netu vikanje, jer tako napisan tekst je težak za čitanje. Ako želiš nešto naglasiti upotrijebi podebljana slova (klikni na slovo B gore iznad posta i ubaci riječ/rečenicu).

Sorry, dobronamjerno je. Čini mi se da si početnik na netu. :)

Dunj@
18.02.2003., 17:56
S-Zele kaže:
Zelio bih samo, da selamim i pozdravim neke od poznanika,prognanika i izbjeglica s IB:D .
Shady,Rima,Zagor,Damir,Simona, koja me je na neki nacin i povukla ovamo,hvala Simona.
Vidim, tu je i stari vuk, ebu Livadic:D :D .

P.S.Pozdrav, nasoj hanum kadinici,Gosopon Pes.

PES:

Dižem, jer smo se čuli na Palu.

Zele je zaribao i pobrisao mail, pa moli tvoju intervenciju za aktiviranje nicka.

Nadam se da će tvoj nosić ovo primjetiti. :D

S-Zele
18.02.2003., 18:43
Simona kaže:

Nadam se da će tvoj nosić ovo primjetiti. :D

I ja se nadam da hoce;) nadam se pomoci.
Osim replya nista mi vise ne funkcionise:confused: .
Kad je nasa Pesica pomogla Damir efendiji:D bezbeli ce i meni,nadam se.

selamim i pozdravljam prisutne.

Dunj@
18.02.2003., 19:52
S-Zele kaže:
I ja se nadam da hoce;) nadam se pomoci.
Osim replya nista mi vise ne funkcionise:confused: .
Kad je nasa Pesica pomogla Damir efendiji:D bezbeli ce i meni,nadam se.

selamim i pozdravljam prisutne.

Hoće....mislim da to sređuje admin, a Pes je obaviještena, pa sad samo pitanje vremena...:)

Gospon Pes
18.02.2003., 20:01
Nick sad funkcionira. :)

Dunj@
19.02.2003., 14:38
Zele, vidim da si online, pa dižem da vidiš.

Otvori PM imaš poruku..:)

S-Zele
19.02.2003., 15:20
Odgovorio sam ti na PM.
:top: Hvala lijepo.

qwert1
19.02.2003., 18:28
Sestro Rima gdje si ti nama???
Ne vidim nesto tvojih postova, nije valjda da ne mozes iskopati nista vise o muslimanima???
Hajde ba, znamo mi da ti to mozes! Samo ti treba malo motiva.
Radujem se tvojim postovima!!!

putnik_na_kratko
31.05.2006., 16:50
Gospodaru moj, koji si sve stvorio iz nicega, koji sve stvaras, koji slabosti nemas, koji nas i dijela nasa netrebas, koji si neovisan o bilo kome ili cemu, nista tebei neslici, nista nije kao ti, ni vrijeme ni mijesto ti nije potrebno, ....
Zaista nam nisi dao razum da se sa njim igramo, ovaj zivot je kratak, kao biljka iz sijemena, covijek raste, Allah mu daje ono sto mu je potrebno za zivot, daje mu zdravlje i jacinu, pa se stabiljka ucvrsti, izdigne, vijetru prkosi, pa zaboravi da ce uginuti, istruhnuti, i da je samo stabiljka mala, tanka i slaba.

Covijeku je najveca bolest njegova oholost, ona kad zacrni srce ubija sve sto je ljudsko u njemu. Iz usta mnogi ovdije izlazi bolest, i tama, vasa srca su bez podrske, i vi razuma nemate.

Muslimani priznaju sve poslanike, i odazivaju se najboljem poslaniku, zadnjem poslaniku, kojeg je Allah stvorio i odredio da bude zadnji koji ce doci medzu ljude, staviti pecat na poslanstva njegove brace poslanika prije njega.

On je imao sve vrline i sve vrijednosti koje covijek moze imati zajedno. Allah (na arapski Bog) ga je stvorio kao najbolje bice. Muhammeda je oblak pratio praveci mu sijenu, drvece mu je Salavat (pozdrav) slalo, iz njegovih ruku su je potekla voda, kao izvor, koji je napio stotine Muslimana u sred pustinje, i sam sam se uvijerio da i kamenje mirise i poslije 1427 godina, nije uzaludan veliki broje Viejrnika koji sanjaju Poslanika, kojima Allah daje stvari koje su samo za njih podarene, ...
Pa pogledajte oko sebe: Jedna je istina. Nema vijere koja vijeruje u jednog Boga osim Islam. To je vijera poslanika Adema (Adam) i njegove zene Have (Eva), i Nuha (Noah), Jusufa (Josef), Isa (Isusa), i zadnjeg Poslanika Muhameda (Ahmeda koji je bio opisan i u knjigama koje su tada imali neki svestenici i zidovi pa su kad su vidjeli Muhameda dok je jos dijete bio, posavijetovali njegovog oca da ga sakriju, jer su prepoznali znake Poslanstva kod njega, i potvrdili da je on Poslanik kojeg oni nalaze nagovijestenog u njihovim knjigama). U to vrijeme su krscani toliko izmijenili vijeru Isa (Isusa) da ona nije imala viese koliko zrno istine u sebi. Isus je vijerovao u jednog Boga, i sam ga je molio i molitve mu slao. Isus je kao i svi ostalo Poslanici bio samo covijek, kojeg Allah skloni od ruku nevijernika na neko vrijeme. Isaa kaze "Ja moram da idem, da on dosao... " (Nagovijestava Muhameda, jer je Dolazak Muhameda poslije Isa, kao srednji prst i kaziprst. Znaci veoma blizu.

Onaj koji zeli da zna sta je islam on ce razmisljati prije nego sto mu sejtan (sotona) prsa napuni otrovom i natijera ga da suje na ono sto sotona najvise mrzi -----> Istinu.

Islam osvoji pola svijeta lijepor rijecju. Narod pohrli u islamsko carstvo zeleci zivjeti u miru i sigurnosti. Nauka se razvi nikad vise nego u vrijeme Andaluzije, u vladavini muslimana.

To su samo mali odlomci istine, a istina je ono sto svi trebamo da trazimo, prije nego mali organ koji kad se zaustavi nas zivot prestaje, zaista iskuca svoje ograniceno vrijeme, dajuci mozgu ono sto mu je potrebno za razmisljanje a rukama za rad.

APOI
31.05.2006., 17:25
Islam osvoji pola svijeta lijepor rijecju. Narod pohrli u islamsko carstvo zeleci zivjeti u miru i sigurnosti. Nauka se razvi nikad vise nego u vrijeme Andaluzije, u vladavini muslimana.

Baš zanimljivo. Reci nam što je bilo kad si se probudio?

crtica
31.05.2006., 17:28
u jednom se slazem,a to je moja braco i sestre da islam i muslimani u njemu imaju problema ne sa hriscanstvom niti hriscanstvo sa islamom,
vec mi muslimani sa samim sobom!!!

a to cu da potkrjepim sa nekoliko cinjenica....
1989 god. egipatski seik muhammed al- ghazali dao je nekoliko izjava kojima je postao meta ostre kritike saudijske stampe.
izmezdu ostalog izjavio jeda danas amerikanac ili englez ne bih nikada postao musliman.krivci za to bili bi muslimani iz islamskog svijeta i njihov nacin zivljenja islama.
ISLAM LICI JEDNOM KARAVANU KOJI SE VEC STOLJECIMA IZGUBIO JER GA SLIJEPCI VODE
takve izjave mogu da sokiraju i evropske muslimane koji razumljivo ceznu za DAR-L-ISLAM i tako nehoticno idealizuju islamski svijet.granica izmedzu DARU-L-ISLAM I DARU-L HARBje u stvari u danasnjem vrremenu postala nejasna.danas je u nekim zapadnim zemljama lakse (i bezopasnije) islamski zivjeti ,nego u nekim takozvanim islamskim zemljama.
Poznato je da QUR'ANiskljucuje nasilno propagiranje islamala ikraha fi din (2256).TO ODGOVARA QURANSKOM PREZIRU LICEMJERJA;JER VJERA POD PRISILOM PROIZVODI DVOLICNOST(licemjerje).kad se radi o vjeri upotreba sile je samo propali POKUSAJ.
U danasnjem islamskom svijetu je ova uvidavnost cesto neshvacena ,odnosno prikrivena time da se jedna druga quranska izjava-(definicija)UMME u SURI AL- IMRAN(3104)-nez povezanosti apsolutira.po toj definiciji se svaki musliman koji je spreman na silu pravda dadopusta ono sta je dozvoljeno i da zabranjuje ono sto je nedozvoljenoi to po doticnom HADISU(XXI,BR.79)NE SAMO JEZIKOM ILI SRCEM NEGO I RUKOM.
TAKVI MUSLIMANSKI STAVOVI NA PUTU KA ISLAMSKOM DRZAVNOM UREDZENJU IZ medine,PRESKACU JEDNU VRLO VAZNU ETAPU IZ mekke, NAIME PRIDOBIJANJE ISLAMA U SRCU,TE TEZE NA TOM PUTU DA UPOTREBOM DRZAVNE I PRIVATNE SILE DODZU DO CILJA,UMJESTO DA PODZU OD KORIJENA ISLAMSKIH VRIJEDNOSTI.
Ovi nestrpljivi stavovi ne samo da ne donose plodove vec svugdje u svijetu poistivjecuju islam sa terorom,bombama i upotrebom sile.
ova netolerantnost ,VODI KA RAZDVAJANJU RAZLICITIH ISKAMSKIH PARTIJA U ISLAMSKIM ZEMLJAMA I TIME KA SLABLJENJU ISLAMSKOG PREPORODA UOPSTE!!
Kulturni pad islamskog svijeta do i za vrijeme kolonizacije bio je prouzrikovan izmedzu ostalog i dominirajucom predstavom iz 16 stoljeca,DA JE SVE STO JE VRIJEDNO ZNANJA VEC POZNATO I DA SU PRECI ZBOG NJIHOVE VREMENSKE BLIZINE SA PEJGAMBEROM PRONASLI SVA RJESENJA ZA SVA VREMANA.
Takvim zatvaranjem vrata ka kreativnomtumacenju QURANAi SUNNE, ISKAMU JE ODUZET KURIOZITET,A ZEDZ ZA ZNANJEM JE PRESAHNULA,STO JE UPRAVO BILO TIPICNO ZA PRVO I SJAJNO VRIJEME ISLAMA.
ISLAM nije plemenska religija(kao mozaicka vjera u njenoj praksi)niti nova vjera!!vec jedna univerzalna religija.
QUR'AN jeste objavljen na arapskom jeziku;ipak Allah ne govori samo arapski jezik,tako reci kao maternji!!
BITI MUSLIMAN NE ZNACI DA SE MORA ZIVJETI KAO STO SE ARAPI ZIVJELI U 7 STOLJECU U HIDAZU!!Kao sto je formulisao seik MuhammadabduhIMA U EVROPI VISE ISLAMA BEZ MUSLIMANA I U ISLAMSKIM ZEMLJAMA PUNO MUSLIMANA BEZ ISLAMA!!!
Istorija islama je do danasnjeg dana ostala istorija despotije,sto protuvrijeci QURANUi SUNNI,SARIJA njegovana pravnim naukama,egzistira samo kao neki lijepi ideal!!KAO OGLEDALO PUNO PRIJEKORA PREMA RUZNOJ STVARNOSTI!!
Kao hriscanski klerici,vecina ulema se povinovalo samovoljnom ili PROSVJECENOM APSOLUTIZMU koji obiljezava islamsku historiju(U SVAKOM SLUCAJU NE SAMO ISLAMSKU)

Islam odbacuje zapadni materijalizam.Ali neki muslimani odbacuju citavu kulturu(zapadnu).Postoji jedan trend koji se narocito istice po tome sto odbacuje zapadnu tehnologiju,kao da postoji neka islamska tehnologija
AKO OVA ZALOSNA TEDENCIJA POTRAJE,PORASTI CE OVISNOST ISLAMSKE PRIVREDE I NAUKE OD ZAPADNIH INOVACIJA.NAD OVOM KULTURNOM KONOLIZACIJOM NE VRIJEDI PLAKATI.
POMOGLO BIH KAD BI ISLAMSKI INTELEKTUALCI PRIONILI KA INOVATIVNOM I KREATIVNOM IZUCAVANJU

Extremne forme zabranjivanja u islamu!!!
Taj trend se provlaci kroz citavu islamsku historiju,i od jednog pravednog drustav se stavra jedno rigorozno,extremno-puritansko drustvo.SA TIME SE POCELO JOS U VRIJEME KARIDISITA I NASTAVLJAENO JE ZA VRIJEME IBADITA I ALMOHADA

OVAKO SE OD JEDNE TOLERANTNE,prirodne,za ljude oslobodzujuce religije,religije zlatne sredine i pravednosti -stvorila jedna mozaicna-prepredena pravna religija u kojoj je prije svega ZABRANJENO MNOSTVO STVARI!!
kad bi se islamski svijet okrenuo izvorima i pred ocima imao QUR'AN I SUNNU ne bi se moglo nista reci.ALI ,TAKVI REFORMISTICKI POKRETI,POD TIM PODRAZUMIJEVAJU POVRATAK KA IZVORIMA TRADICIONALNOG ISLAMA SREDNJEG DOBA(VIJEKA)KOJI JE U GORE SPOMENUTOM SMISLU VEC BIO UNAKAZEN JEDNOM HRPOM FATVI I KOMENTARA.TO JE POVEZANO SA JEDNOM TAKVOM NADMENOSCU DA SE NE SAMO NE-MUSLIMANI UPLASE OD TOGA!!!!

TESKO JE POVJEROVATI DA NAM JE ALLAH SVOJOM DOBROTOM POSLAO SVIJE POSLANIKE KAO IBRAHIMA,ISA I MUHAMEDA,SAMO ZATO DA BI SE DESNOM NOGOM ULAZILO U DZAMIJEDA BI SAMO SIWAKOM CISTILI ZUBE,OBAVEZNO NOSILI BRADU ITD...
ipak se stice utisak da je danas vecina ljudi u takozvanom fundamentalistickom krugu islamskog svijeta fasciniran samo tom VANJSKOM POJAVOM.UPRAVO SE MOZE PRIMJETITI JEDNA MARIGINALNA OPSESIJA.

TO STAVRA JEDNU ATMOSFERU KOJA BI SE MOGLA NAZVATI OBRATNI SEKSIZAMJEDNA NETATIVNA PREDSTAVA O ZENI.
VISE OD POLOVINE COVIJECANSTVA CINE ZENE,PO QUR'ANU ZENE SU U SVIM VAZNIM ASPEKTIMA RAVNOPRAVNE MUSKARCIMA!
U PRVO VRIJEME ISLAMA ONE SU IGRALE KAPITALNU ULOGU U PRIKUPLJANJU MUSAFA(AISHA I HAFSA),BILE SU PODRSKA U BORBENIM AKCIJAMA,U DUHOVNOM ZIVOTU(UMM SALAMA.RABIA)KAO I PARTNERKE PEJGAMBERA,KOJI JE BIO PRIJATELJ ZENA.
KROZ QURAN OBJAVLJENO OSLOBOGENJE ZENE,ZNACILO JE NICTA MANJE NOGO KULTURNO -HISTORIJSKU REVOLUCIJU.NAZALOST U TOM RAZVOJU(SLICNA SITUACIJA U HRISCANSTVU PO PAULUSU)SE DOGODIO JEDAN PREKID I TO U DOBA HALIFA UMARA KOJI JE DOVEO DO TOGA DA SE ZENE ISKLJUCE IZ JAVNOG ZIVOTA,CAK BI SE MOGLO RECI ,BILE SU TRETITANE KAO GRADZANI DRUGOG REDA!!!
KAO KOSEKVENCA OVOG RAZVOJA KOJI NIJE U SKLADU SA SUNNOM,MUSLIMANKE IZ MNOGIH ISLAMSKIH ZEMALJA DJELUJU NAZAPADNOG POSMATRACA KAO MARGINIZIRANE I MUMIFICIRANE.ZA TO SU ODGOVORNA EKSTREMNA ,EKSTEZIVNA TUMACENJA AJETA U KOJIMA SE GOVORI O HIDSCHABU I PREKRIVANJU ZENA.

NAZALOST U SKLADU SA TIM PUNO JE MUSLIMANA KOJI SE CAK I DANAS ZAKLINU MACO-KULTUROM I KULTOM LJUBOMORE.ZATVORI OCI PRED TIM ZNACILO BI SAMO SEBE PREVARITI.:) :top:

Kad je već tema dignuta, pročitala sam ju i eto, zapeo mi za oko ovaj upis...šteta što je iz 2003., a ne i iz npr. 2006.

rob Milostivog
31.05.2006., 22:43
Baš zanimljivo. Reci nam što je bilo kad si se probudio?

A ti ces nam to reci vjerovatno kada se probudis, jer onaj koji je napisao nema vise postova osim jednog a to je napisao prije 3 god..... :o

Lahku noc... :rolleyes:

rob Milostivog
31.05.2006., 22:50
Kad je već tema dignuta, pročitala sam ju i eto, zapeo mi za oko ovaj upis...šteta što je iz 2003., a ne i iz npr. 2006.

cuj crtice...

pa crtica ako se ti sa ovim slazes sta je napisao i ako si shvatila poruku onda mogu ti reci da bi mogla biti dobra muslimanka. ;)

Sta cekas?

Ko sto je neko rekao. Hvala Allahu sto sam upoznao Islam prije nego sto sam upoznao "muslimane".... :zubo:

Samo mi u tom textu nije jasno sta je mislio stime sto je spomenuo ono za Omera r.a. i sta je tacno mislio kada je spomenuo hidzab.

APOI
01.06.2006., 06:34
A ti ces nam to reci vjerovatno kada se probudis, jer onaj koji je napisao nema vise postova osim jednog a to je napisao prije 3 god..... :o

Lahku noc... :rolleyes:

Jučer, 16:50

Odustani, nisi dovoljno pametan.

crtica
01.06.2006., 08:55
cuj crtice...

pa crtica ako se ti sa ovim slazes sta je napisao i ako si shvatila poruku onda mogu ti reci da bi mogla biti dobra muslimanka. ;)

Sta cekas?

Ko sto je neko rekao. Hvala Allahu sto sam upoznao Islam prije nego sto sam upoznao "muslimane".... :zubo:

Samo mi u tom textu nije jasno sta je mislio stime sto je spomenuo ono za Omera r.a. i sta je tacno mislio kada je spomenuo hidzab.

Jel ja tebe uvjeravam kako ne trebaš biti musliman, već katolik? Ne. Prema tomu molim te da se okaneš ćorava posla i prestaneš omalovažavati prvenstveno svoju vjeru jer doista ću početi vjerovati kako je ona namijenjena intelektualno deficitnima :mig:

Razlog mog citiranja gornjeg upisa jest u tomu što je to valjda jedini koliko toliko kritični upis od strane samog muslimanskog vjernika. To ovdje nisam imala u posljednih godinu dana (a i više) prilike pročitati.

rob Milostivog
01.06.2006., 15:59
Ma nije nikakav problem da me pozoves u katolicizam. Nisam ja slijepac koji slijede ono na sto sam nasao svoje predake poput neke

Ako mi pruzis dovoljno ubjedlive dokaze, ja sam tu gdje je istina.
I upravo u tome lezi inteligencija. Onaj koji slijedi istinu taj je inteligentan, a onaj koji slijedi svoje predake pa makar bili na zabludi taj nek je zavrsio 1000 fakultete on nije inteligentan.

Kritika je na mjesto i nije nikakav problem za kritiku, no ovde crtica se nekritikuje Islam (sto bi ti zeljela da tako bude) nego se kritikuju muslimani i to je na mjesto.
A sta bi ti htela da svi mi pocnemo kritikovati kako bi ugasili zed ljude na forumu koji su napunjeni mrznjom prema Islamu?

Treba se shvatiti sustina Islama a ne sporedne stvari na koji su mnogi muslimani danas, ostavljajuci sustinu Islama, a Uzviseni veli:

177. Nije čestitost u tome da okrećete lica svoja prema istoku i zapadu; čestiti su oni koji vjeruju u Allaha, i u onaj svijet, i u meleke, i u knjige, i u vjerovjesnike, i koji od imetka, iako im je drag, daju rođacima, i siročadi, i siromasima, i putnicima-namjernicima, i prosjacima, i za otkup iz ropstva, i koji molitvu obavljaju i zekat daju, i koji obavezu svoju, kada je preuzmu, ispunjavaju, naročito oni koji su izdržljivi u neimaštini, i u bolesti, i u boju ljutom. Oni su iskreni vjernici, i oni se Allaha boje i ružnih postupaka klone

rob Milostivog
01.06.2006., 16:08
Jučer, 16:50

Odustani, nisi dovoljno pametan.

Sto da odustanem? Jel zato sto sam preletio i mislo da si ti taj bio koji podize ovakve topike?
Meni nije nikakav problem priznati da sam pogrijesio, a sto ti nepriznas da si pogrijesio u tim stvarima koji kopiras iz antiislamskih stranica iako smo ti dokazali da nije tako? Gdje je tu pamet? Pojela je mrznja......

musa
02.06.2006., 17:19
Jel ja tebe uvjeravam kako ne trebaš biti musliman, već katolik? Ne. Prema tomu molim te da se okaneš ćorava posla i prestaneš omalovažavati prvenstveno svoju vjeru jer doista ću početi vjerovati kako je ona namijenjena intelektualno deficitnima :mig:

jel tako tretiras svako uvjeravanje u nesto kao omalovazanje istog i intelektualno deficitno ili to vazi samo za islam?

zoxfox
09.01.2007., 19:22
Eh, svašta neka ima!

Muhamed je dakle imao sexualnu snagu 30-torice muškaraca i sexao se
s mnogo mnogo žena.

I ti momak što nudiš Rimi sex i ponižavaš je svojom nekulturom, što pokazuješ koliko te je sex zarobio, pokazuješ i nekulturu muhameda nazovi proroka. Daleko ste vi muslimani od Istine otišli, jako jako jako daleko!

Da svet može bit sex s mnogo žena (orgije)? hallo ba ljudi šta je vama? dajte osvijestite se?

Može li uopće biti svet spis u kojem piše tako nešto?

Treba biti ... pa povjerovat u takve stvari

Derviš
09.01.2007., 20:41

Narrated Qatada:

ukratko kaze:
covjek pita:

pozdrav

Rima je stavila primjedbu na isticanje snage Poslanika i na nepotrebno zadiranje u njegov privatni život te je stavila akcent rasprave na njegovo spavanje sa ženama.

Pritom se nije upitala da li su te žene imale svojih potreba koje je on kao suprug morao izvršavati ( ovo je danas naročito aktuelno u demokratskim društvima kada je žena zauzela neprikosnovenu poziciju ravnopravnosti sa muškarcem na svim poljima, tako da je malo licemjerno od strane ženskog roda da se naglašava muškarčeva želja, a ženska ignorira kao da je nema. Želja ko želja ali zahtjev za udovoljenjem toj želji iskonski pripada muškarcu, danas, obzirom na ravnopravnost u demokraciji, žena ima zakonski jednako pravo na taj zahtjev. S te pozicije licemjerno je primjedbu upćivati na mušku adresu , ali eto priroda radi svoje i pokazuje skrivene mane lažne demokratske kvazi ravnopravnosti ) U Islamu je ta ravnopravnost raspoređena prirodno kako i spada. Ali to je druga tema.

Poslanik Islama je bio jedina javna osoba od kad postoji svijeta a da nije imao svoj privatni ( skriveni ) život. Pošto je njegov život bio tumačenje Kur ana
časnog, odatle i potreba naroda za svakim detaljem iz njegova života. Ono što je nekome važno, drugom je možda nevažno.
Btw Derviš je u Islamu dosta vremena a prvi put se susreće sa ovakvim hadisom. Eto koliko je ta tema važna za Islamski svijet, kako to već Rima ljutito reče.

Poslanik je imao žena koliko je imao, po Božijem naređenju. Porediti sebe sa Božijim poslanikom dokaz je vlastitog neznanja.

Također ljutita Rima nije razmišljala o tome da je Bog dao snagu Svom poslaniku da bi on mogao udovoliti tim ženama zbog njih. Po njenom bi se upisu dalo zaključiti da mi samo o tome govorimo po cijele dane:eek: . A žena je imao toliko iz raznih razloga, što je opet druga tema a i pisano je o tome.

Zaključak.

Taj i slični hadisi iz Života Poslanika minornog su karaktera i u praksi se rijetko mogu čuti. Ne zbog skrivanja već radi nevažnosti tog dijela njegova života. A opet su važni taman toliko da ih se sačuva u arhivi i prenese generacijama koje dolaze jer nikad se ne zna šta će kome poslužiti da do nove mudrosti dođe. Također i zato da bi oni koji hrle zabludi, mogli opravdano u nju i upasti. Kako je mudar Allah dž.š.:)

COD2
19.01.2007., 22:12
p.s. nemam namjeru pricati o tvom privatnom seksualnom zivotu ali 5/dan je nemguce
da nisi i ti neki prorok

Ja te iskreno žalim. :rofl:
Izgleda da ti je sexsualni život pravo mizeran.