PDA

View Full Version : Otvaranje i vođenje obrta - skupna tema

stranice : 1 [2] 3

madmaxx31
08.03.2009., 22:00
Ovako moje mjesto je malo(5000 stanovnika, 30000 općina) ali nema nijedan multiservis tipa da jedna firma,radnja,servis ili whatever se zvalo, da vrši gotovo sve, npr električarske usluge, vodoinstalaterske usluge, građevinarske usluge, uređenje okoliša, čuvanje djece, ma sve...ako me razumijete, mislim ideja je dobra ali provedba je upitna: naime ja bih mogao gotovo sve raditi od gore navedenoga a imam i prijatelje koji bi me nadopunjavali, recimo sve nekako izorganizirati i reklamirati se nešto tipa ovako: ako trebate bilo što nazovite XXX servis mi smo tu za vas od 0-24h...zanima me šta vi mislite da li bi vi zvali ovakav multiservis i inače koliko vam je potražnja za majstorima i kolika je dostupnost istih kad ih tražite, molio bih ozbiljne odgovore jer sam u ozbiljnoj fazi planiranja pa da vidim šta vi mislite:)

Njufukasaki
08.03.2009., 22:17
Možda u doba recesije je najbolje da otvoriš agenciju za zapošljavanje i savjetovanje nezaposlenih osoba ili npr. vođenje knjigovodstva za poslodavce da im pristojno zatvoriš firme bez gubitaka.

Pero Perić
08.03.2009., 22:23
otvori pogrebno poduzeće, tome ne smeta recesija, a sezona uvijek traje :mig:

sad ozbiljno: što se tiče raznoraznih servisa, ne znam možeš li takvo što otvoriti bez tražene licence. znam da se novi način licenciranja (od pred neikh dvije godine) primjenjuje na izvođače u graditeljstvu - a tu ti spada sva građevina i sve vrste instalaterstva - dakle moraš imati stručni kadar i još dosta kojekakvih caka, propisano je sve tim pravilnikom. prošnjofaj malo po tome. ne bavim se konkretno izvođenjem pa ne znam da li je uopće moguće otvoriti obrt takvog tipa samo za popravke, a bez izvođenja od početka do kraja.

baj d vej, ideja ti nije loša.

betiboop
09.03.2009., 00:00
Ovako moje mjesto je malo(5000 stanovnika, 30000 općina) ali nema nijedan multiservis tipa da jedna firma,radnja,servis ili whatever se zvalo, da vrši gotovo sve, npr električarske usluge, vodoinstalaterske usluge, građevinarske usluge, uređenje okoliša, čuvanje djece, ma sve...ako me razumijete, mislim ideja je dobra ali provedba je upitna: naime ja bih mogao gotovo sve raditi od gore navedenoga a imam i prijatelje koji bi me nadopunjavali, recimo sve nekako izorganizirati i reklamirati se nešto tipa ovako: ako trebate bilo što nazovite XXX servis mi smo tu za vas od 0-24h...zanima me šta vi mislite da li bi vi zvali ovakav multiservis i inače koliko vam je potražnja za majstorima i kolika je dostupnost istih kad ih tražite, molio bih ozbiljne odgovore jer sam u ozbiljnoj fazi planiranja pa da vidim šta vi mislite:)

da, nije ti losa ideja, ljudi se opcenito zale na majstore i njihovu nedostupnost, slampavost i varanje. ako bi ti to uspio izprofesionalizirat i jos da imas sve na istom mjestu, pa gdje bi ti bio kraj :)

i jos za kucanske poslove isto, samo da su cijene pristupacne

simon3
11.03.2009., 17:30
Fantastična ideja.
Nećeš pogriješiti, siguran budi.
Samo naprijed, propasti ne možeš.

Via0071
11.03.2009., 17:45
ideja je dobra.pitanje je kako će to sve klapati s prijateljima koji bi "nadopunjavali" i da ne postane svašta,a ništa s obzirom na obujam navedenih usluga.mislim,fino to zvuči 0-24,ali.....uostalom,nisu to (ako se misli na manje poslove)neke cifre da bi mogle sve to pokriti,bar mi se čini,ako se pak puca na veće poslove -tko danas plaća na vrijeme,uredno?i,da moj dragi i ja smo otvorili krajem prošle god.kozmetički salon.i fulali godinu-kriza,....ok,još nije praktički ni počela sezona,tek se uhodavamo,...ali,realno u ovo doba to i nije tako neophodna stvar-otići kozmetičarki.tak da sami sebi držimo fige.i definitivno ne bismo krenuli da smo znali da će biti ovakva kriza,recesija...

simon3
12.03.2009., 11:37
ideja je dobra.pitanje je kako će to sve klapati s prijateljima koji bi "nadopunjavali" i da ne postane svašta,a ništa s obzirom na obujam navedenih usluga.mislim,fino to zvuči 0-24,ali.....uostalom,nisu to (ako se misli na manje poslove)neke cifre da bi mogle sve to pokriti,bar mi se čini,ako se pak puca na veće poslove -tko danas plaća na vrijeme,uredno?i,da moj dragi i ja smo otvorili krajem prošle god.kozmetički salon.i fulali godinu-kriza,....ok,još nije praktički ni počela sezona,tek se uhodavamo,...ali,realno u ovo doba to i nije tako neophodna stvar-otići kozmetičarki.tak da sami sebi držimo fige.i definitivno ne bismo krenuli da smo znali da će biti ovakva kriza,recesija...

Draga moja, bila sam u srodnom biznisu, i reći ću ti da ti kozmetički saloni najbolje posluju upravo ljeti. I tako je, sezona ti dolazi, samo se pomiri s tim da ti od ljetovanja neće ove godine biti ništa, ali možda odeš zato na zimovanje:mig:
Vrlo važna ljetna klijentela su ti ljudi koji žive vani: ovisno gdje živiš, stranci na obali, ili naši "dijasporići". Prvu godinu poslovanja nikako nemoj imati visoke cijene. Sretno ti bilo.

Mr. Wolf
12.03.2009., 11:43
Budi zelenaš, to ti se najbolje isplati. Uloži u boksere, pajsere, bejzbolske palice i tečaj borilačkih vještina da se možeš pobrinuti za one koji ne plaćaju na vrijeme. :D

Danas se to zove kreditni ured. :D

S obzirom na uvjete koje ćeš morati ispuniti da bi legalno radio, možda ti je bolje baciti se u fuš. Jedino ako imaš školovane ljude onda to možeš pokrenuti bez problema, naravno uz uvjet da dobro pregledaš teren i konkurenciju. Za početak ti je važan marketing, a kasnije će to već ići od usta do usta, ako ćeš biti ok.

-mobyXXL-
13.03.2009., 16:44

.

zaboravio si i klesarstvo. Evo tu na miroševcu nijedan nit je propao a nit ima manju kuću ili manjeg mercedesa. Pa nije ni čudo kad je jedan nadgrobni spomenik po 5-10000€

misko85
13.03.2009., 17:46
Postolari+izrada ključeva, razni popravci jer ljudi imaju malo para za kupnju novoga(npr.električarski servisi, popravci svega i svačega). :top:
Postolar u mom kvartu ima stalno posla a popravlja cipele,torbe i izrađuje ključeve. Ima i šegrta...

Gotivna
13.03.2009., 21:35
.
Istina je da je to najsigurniji posao samo ne kužim zašto im dionice nemaju vrijednost.

sham69
29.03.2009., 22:20
kako iskoristit,imam mogucnost kupovine odredenih stvari preko obrta (npr. laptop tv, frizider klimu ) jel mi firma za koju radim uplacuje pdv-a (u sustavu sam pdv-a) e sad meni te stvari ne trebaju jel ih imam ali da iskoristim pdv-a jel mogu s nekim ici u neki dogovor prilikom izdavanja racuna da mi napravi R1 na svoj racun tako da mogu poslje dobiti novce od tog pdv-a

exAzriel
30.03.2009., 20:46
neki dogovor prilikom izdavanja racuna da mi napravi R1 na svoj racun tako da mogu poslje dobiti novce od tog pdv-a

normalno da možeš, no to je kazneno djelo...
nisu poreznici baš tako blesavi.....

sham69
30.03.2009., 21:02
normalno da možeš, no to je kazneno djelo...
nisu poreznici baš tako blesavi.....

a kako oni mogu dokazat da nisam ja kupio ne cvirujen da ce mi ic sad pregledavat kucu radi 2000,3000kn pdv-a ima i gorih slucajeva koji nisu izasli na vidjelo

exAzriel
30.03.2009., 21:07
a kako oni mogu dokazat da nisam ja kupio ne cvirujen da ce mi ic sad pregledavat kucu radi 2000,3000kn pdv-a ima i gorih slucajeva koji nisu izasli na vidjelo

normalno da će ti pregledavati kuću, pa nisu oni vesla sisali...
hebote imaš 20 000 kuna prometa i sav PDV opravdan na frižidere.
kaj misliš da u poreznoj sjede debili?
pa kao obrtnik za svu dugotrajnu imovinu na koju obračunavaš amortizaciju moraš priložiti račun poreznicima.
I onda im buš rekao, pa imam klimu.
Gdje je?
U spavaćoj sobi!
Ili isto pitanje za frižider....
Kak im to misliš objasniti?

sham69
30.03.2009., 21:14
am recimo ja mogu proknjzit neke stvari za obrt jel mi je stan na obrtu tako da to mogu napravit ureski pribol stol firizder printer skener laptop klimu i te stvari sad ne virujen da njih briga jel klima od 2800 kn ili 8000kn ja samo zelin da mi neko napravi R1 racun jel meni u stvarnosti to sve ne treba jel imam i da recimo s nekim se dogovrim ko izadje te R1 racune da mi naporavi na te neke proizvode te racune

exAzriel
30.03.2009., 21:22
am recimo ja mogu proknjzit neke stvari za obrt jel mi je stan na obrtu tako da to mogu napravit ureski pribol stol firizder printer skener laptop klimu i te stvari sad ne virujen da njih briga jel klima od 2800 kn ili 8000kn ja samo zelin da mi neko napravi R1 racun jel meni u stvarnosti to sve ne treba jel imam i da recimo s nekim se dogovrim ko izadje te R1 racune da mi naporavi na te neke proizvode te racune

gle stari, to rade firme koje imaju milijunski mjesečni promet, pa poreznici ponekad progledaju kroz prste za neki frižider.
Ali obrtnik koji jedva pređe 100 000 kuna takve stvari ne radi.
A ti knjiži kak hoćeš, no prvo si prouči kolike su ti kazne za takve gluposti...
I sam buš poslije rekao hebo me taj frižider te me hebao.....

sham69
01.04.2009., 21:14
još samo jedno pitanje kako ja mogu provjeriti što mogu sve kupiti da mi se povrati pdv, pošto ne znam sto sve za svou djelatnost mogu kupit a knjgovoda mi nije baš upućen pošto nije nikada imao obrtinka i vodio knjige za njih pa ako se to može provjeriti preko šifre djelatnosti ili kako već neznam ni sam

Dubravka20
02.04.2009., 06:47
još samo jedno pitanje kako ja mogu provjeriti što mogu sve kupiti da mi se povrati pdv, pošto ne znam sto sve za svou djelatnost mogu kupit a knjgovoda mi nije baš upućen pošto nije nikada imao obrtinka i vodio knjige za njih pa ako se to može provjeriti preko šifre djelatnosti ili kako već neznam ni sam

Pa Bože dragi onda promijeni knjigovođu,što je to drugačije nego u d.o.o.?
Dakle sve što je vezano za djelatnost,ako se baviš stolarijom nećeš onda kupiti brodicu za ribolov,nego ćeš kupiti BLANJALICU,BUŠILICU,STOLARSKI ALAT ITD.
Naravno da moraš negdje voditi svoju dokumentaciju,pa ćeš si kupiti stol,stolice,PC itd,police za ev.skladište materijala.
Sve što kupiš stavljaš na popis dugotrajne imovine.Ako nešto unosiš u obrt što si kupio prije,onda sastavljaš zapisnik o unosu privatnih stvari u obrt,jedan primjerak na Poreznu,jedan tebi u dokumentaciju.Ti sam procjenjuješ vrijednost kao nabavnu vrijednost,osim ako se radi o nečem velikom,npr.posl.prostor,tada moraš platiti procjenjitelja.
Da li ti je jasno da ne možeš kupovati špeceraj ,odjeću itd.na račun firme?
Zato imaš kao obrtnik pogodnost da sa svog računa dižeš gotovinu bez nekog limita pa ćeš si onda privat kupiti što ti treba.

C15 DIZAJN
26.04.2009., 21:29
pozdrav..

vlasnik obrta je uz obrt zaposlen u drugoj firmi od koje prima plaču stoga si ne isplačuje nikakve doprinose..za isti obrt vlasnik želi imenovati još jednog vlasnika-nezaposlenu osobu.na koji način se tada isplačuje plača tom drugom vlasniku,da li se uopče mora plačati plača,kakva je procedura oko toga.. hvala :D

Dubravka20
27.04.2009., 06:45
pozdrav..

vlasnik obrta je uz obrt zaposlen u drugoj firmi od koje prima plaču stoga si ne isplačuje nikakve doprinose..za isti obrt vlasnik želi imenovati još jednog vlasnika-nezaposlenu osobu.na koji način se tada isplačuje plača tom drugom vlasniku,da li se uopče mora plačati plača,kakva je procedura oko toga.. hvala :D
Vlasnik može sa nekim ući u zajednički obrt,predaje DOH-Z na kraju godine i oba se tretiraju jednako.
Ako je osoba zaposlena ,onda ima iste obveze kao i drugi vlasnik.
Ako vlasnik želi nekoga od uže obitelji u svom obrtu po Zakonu ga ne mora prijavljivati(roditelji,braća,sestre,pastorčad).
Ako je osoba nezaposlena a želi ga u zajednički obrt onda će po Zakonu plaćati doprinose kao svaki obrtnik.

parabolica
29.04.2009., 14:21
kako isplata može plakati? :kava:

Velorien
06.05.2009., 22:14
Pozdrav!

Znači zanima me malo informacija o zadruzi i obrtu tj. recimo da imamo hipotetsku situaciju gdje bih ja htio otvoriti neko svoje poduzeće. Što mi je bolje, osnovati obrt ili naći još dvoje ljudi i osnovati zadrugu?

Pod tim mislim što me dođe jeftinije :), tj. koliki bi mi bili mjesečni izdaci ako osnujem obrt u kojem sam samo ja, ne ulazi u sustav PDVa (zarada < 85000 kn) i isplaćujem si minimalac? Koji su još dodatni mjesečni/godišnji izdaci?

Isto tako, koje su prednosti i nedostaci zadruge (iskreno, za to do danas nisam ni čuo ili sam na to totalno zaboravio ako sam čuo), ali ovo što mi je frend nadrobio se čini odlično (ako je istinito), znači da nema poreza (wtf?), niska cijena osnivanja, pravo na neki bespovratni kredit, raznorazni natječaji kao prilika za dodatni kapital i tako to.

Dubravka20
07.05.2009., 06:41
Pozdrav!

Znači zanima me malo informacija o zadruzi i obrtu tj. recimo da imamo hipotetsku situaciju gdje bih ja htio otvoriti neko svoje poduzeće. Što mi je bolje, osnovati obrt ili naći još dvoje ljudi i osnovati zadrugu?

Pod tim mislim što me dođe jeftinije :), tj. koliki bi mi bili mjesečni izdaci ako osnujem obrt u kojem sam samo ja, ne ulazi u sustav PDVa (zarada < 85000 kn) i isplaćujem si minimalac? Koji su još dodatni mjesečni/godišnji izdaci?

Isto tako, koje su prednosti i nedostaci zadruge (iskreno, za to do danas nisam ni čuo ili sam na to totalno zaboravio ako sam čuo), ali ovo što mi je frend nadrobio se čini odlično (ako je istinito), znači da nema poreza (wtf?), niska cijena osnivanja, pravo na neki bespovratni kredit, raznorazni natječaji kao prilika za dodatni kapital i tako to.

Tema ti je više za gospodarstvo pa te možda moderatori premjeste.Odi tamo pisala sam o zadrugama

Velorien
07.05.2009., 18:01
Eh, nisam ni registrirao da ima podforum Gospodarstvo. Oke budem pogledao tvoje postove tamo, hvala ;)

sashab
22.05.2009., 17:38
Pozdrav, evo imam par pitanja u vezi otvaranja obrta, odmah se ispričavam ako sam pogriješio sekciju, pa nek mi mod premjesti na odgovarajuće. Znači otvorio bih obrt (prodaja i održavanje IT robe, nešto tipa HG Spot samo bez servisa). Pa me zanima kako to ide, recimo ako uzmem links.hr za dobavljača robe il ve-mil kako to idu cijene (poslo sam njima mail upit, pa mi nitko ništa ne javlja). Onda gjde kupit kasu neku normalnu, dali trebam licencirani program za račune, i tako te sitnice, ono za popnuit trgovinu. Hvala unaprijed.

Dubravka20
23.05.2009., 14:36
Imaš temu na gospodarstvu pa pogledaj

domar123
25.05.2009., 10:33
Pozdrav,

Upravo otvaram obrt i imam nekoliko pitanja u vezi doprinosa.
Puno toga cujem od vise razlicitih strana pa bi htio razjasniti neke stvari u vezi tih doprinosa i obrta.
Evo ovako, ako cu bit zaposlen u svom obrtu minimalni doprinosi koje moram placat su mi oko 1750kn (Zagreb), tako su mi rekli barem.
Prvih godinu dana rada obrta vjerujem da cu sve prihode obrta uspjet pokriti s rashodima (ulaznim racunima) tako da vjerujem da ce mi dobit biti 0 (nula) ako to ista znaci za ovu raspravu.

Također, ako sam vec zaposlen u nekoj firmi onda ne moram placati tih 1750 kn doprinosa. Nadalje, u nekoj firmi (svojoj naravno ;) ) mogu biti prijavljen na minimalac i placati minimalne doprinose od oko 850 kn.

To znaci da time stedim mjesecno skoro 1000kn na doprinosima ako sam zaposlen u drugoj firmi

Jesam li u pravu?

sometime
25.05.2009., 10:39
U pravu si, s tim, ako budeš ostvario nekakav dohodak u tom obrt, na kraju godine ćeš morati na taj dohodak platiti razliku doprinosa, po rješenju.

Dubravka20
25.05.2009., 13:16
Imaš sve o toj temi na gospodarstvu

miroslavkolaric
28.08.2009., 13:00
Znam da je bilo milio puta, ali našao sam stare postove, a zakoni se mijenjaju.

Dakle zanima me:
zaposlen sam u jednom obrtu (programiranje-dizajn), a planiram otvoriti isti takav, svoj. S tim da bi i dalje radio tu gdje radim.

Koliko mi love treba za otvaranje (slobodni obrt)?
Koliko mjesečno imam fiksnih davanja, ako ne ostvarim nikakv prihod?
Vjerujem da mirovinsko i zdrav. i dalje plaća moj poslodavac?

Ako mjesečno ostvarim projekt od 10 000 kn, koliko od toga ide državi?

Sjetit ću se još nekih pitanja.
HVALA SVIMA

Velorien
28.08.2009., 22:10
Cca 2000 kn za otvaranje, žig, izlazak komisije i sl. troškova. Onda otprilike očekuj minimalno svaki mjesec izdavanja od bar 2000 kn jer si ti moraš uplaćivati mirovinsko i zdravstveno makar radio negdje drugdje.
To sam zasad ja pokupio okolo jer sam i ja planirao otvoriti neki obrt.

atlantis
28.08.2009., 22:37
Koliko mjesečno imam fiksnih davanja, ako ne ostvarim nikakv prihod?
Vjerujem da mirovinsko i zdrav. i dalje plaća moj poslodavac?

Ako mjesečno ostvarim projekt od 10 000 kn, koliko od toga ide državi?

Sjetit ću se još nekih pitanja.
HVALA SVIMA

1. cca 2000 kn
2. da, ali i ti isto i to cifru određenu po prosječnoj plaći (vidi gore za iznos)
3.
- pdv daješ odmah po naplati računa
- ostatak poreza plaćaš ovisno o tome koliko si na razini godine imao prihoda a koliko rashoda i, na osnovi toga, u koji razred spadaš

(ako si zaradio samo 10000 tijekom cijele godine a na robu si potrošio 8000 znači da ti je dobit 2000 i na nju ne plaćaš porez jer je ispod granice koja se oporezuje na godišnjoj razini...)
za sve ostale iznose i poreze pitaj knjigovođu :)

miroslavkolaric
31.08.2009., 07:29
Cca 2000 kn za otvaranje, žig, izlazak komisije i sl. troškova. Onda otprilike očekuj minimalno svaki mjesec izdavanja od bar 2000 kn jer si ti moraš uplaćivati mirovinsko i zdravstveno makar radio negdje drugdje.
To sam zasad ja pokupio okolo jer sam i ja planirao otvoriti neki obrt.

Imal li koja opcija da mogu izdati račun, a da ne moram plaćati mjesečno nikakva davanja za sebe - mirovinsko, zdravstveno?

Ultimativno Zlo
01.09.2009., 18:38
kak ne...

miroslavkolaric
02.09.2009., 08:00
kak ne...

Pa koja npr? Registrirati zadrugu?

moses
02.09.2009., 11:58
Nisi skužio ironiju u odgovoru.

Plus, moraš provjeriti u svom ugovoru ima li kakva stavka o tržišnom natjecanju sa tvojim poslodavcem, jer ako ima, mogao bi te poslati na burzu i tužiti otkrije li da si otvorio obrt koji mu otima posao.

miroslavkolaric
02.09.2009., 14:36
Nisi skužio ironiju u odgovoru.

Plus, moraš provjeriti u svom ugovoru ima li kakva stavka o tržišnom natjecanju sa tvojim poslodavcem, jer ako ima, mogao bi te poslati na burzu i tužiti otkrije li da si otvorio obrt koji mu otima posao.

Ne piše mi ništa o tome u ugovoru, tako da...
a i ne bojim se burze :)

Cranberry
02.09.2009., 20:11
Zanima me kako uopće krenuti i da li ima smisla planirati da otvorim obrt.Namjera mi je prodavati torbice,odjeću,lutkice...itd.Želim ih prodavati po buticima a jednog dana i na moru i izvan Hrvatske.Do sada sam primjetila da su ljudima moje stvarčice interesantne,ali butici neće primati bez papira,na more po ljetu ne znam kako da upadnem jer je to super zarada sigurno,a bez debelih veza i gomile love vjerojatno nemoguće upasti...i tako.Molim različite savjete.Problem je jako velik...nemam puno novaca za početak...

Dubravka20
03.09.2009., 06:35
Imaš na gospodarstvu već takve teme pa pogledaj

perich
04.09.2009., 19:32
Dakle otvorio bi servis informaticke opreme... vec imam s jednom firmom dogovoreno da bi bio ovlasteni servis za njihovu opremu (cca 10000 kn bruto uplate od njih prema meni mjesecno) i sa nekoliko manjih firmica imam dogovor o odrzavanju racunala i sustava (po nekom jos nedefiniranom pausalu)... postoji mogucnost, ako se pojavi prilika za neku minimalnu prodaju inf. opreme i javljanje na kojekakve natjecaje za opremanje racunalima i opremom...

mene sad zanima sto mi je isplativije, obrt ili doo? sustav PDV-a? prostor imam osiguran, trebao bi kupiti nekakvo vozilo koje bi koristio kao sluzbeno/privatno, opremiti servis osnovnim alatom, itd... na pocetku bi bio jedan zaposlen (ja kao osnivac, informaticke VŠS struke), kasnije vjerojatno jos jedan kolega...

trebam li dati jos kakve informacije o planovima?

isprike ako je ovako nesto vec bilo, ali ne kuzim se toliko u to da bi znao iz nekih drugih primjera sebi definirati sto da radim...

hvala na konstruktivnim savjetima...

Mazarin
04.09.2009., 20:53
10 000 kuna mjesečno promet, godišnje 120 000 kuna minimalno, dakle po sili zakona si u sustavu PDV-a.
E sad obrt ili d.o.o.
Zajebana odluka.
10 000 kuna brutto ti je premalo za hladni pogon obrta.
Ne buš se ni okrenuo a već budeš dužan poreznicima.
U obrtu garantiraš svom svojom imovinom, a obrt baš nevole ni bankari za nekakve kredite.
Sa druge pak strane, najveći problem d.o.o je plaćanje PDV-ea po izdanom računu.
A budi siguran da ti kupci nebudu plaćali u roku.
A kaj se tiče voznog parka, u tako malom prometu, ja ne vidim načina tko će ti odobriti lizing i kredite.
Jer pazi, obrt se ne računa kao stalni izvor prihoda.
Ako imaš plaću kod nekog poslodavca, 4 soma kuna, banka te više voli nego da kao obrtnik imaš promet 20 000 kuna mjesečno.
Eto toliko ti mogu reči, ti si odluči sam.
Ja imam svoj biznis, ali sam sad u nekim godinama, di na tvom mjestu ziher nebi ništa otvarao, a pogotovo ne održavao računala po firmama...
no to sam ja....

Platoon Leader
04.09.2009., 21:14
Ja imam svoj biznis, ali sam sad u nekim godinama, di na tvom mjestu ziher nebi ništa otvarao, a pogotovo ne održavao računala po firmama...
no to sam ja....

Pa daj onda covjeku nesto konkretnije zasto ti to ne bi radio. Ovako mu bacis udicu, a nema mamca. Ako imas iskustva, podijeli ih.

Mazarin
04.09.2009., 21:21
Pa daj onda covjeku nesto konkretnije zasto ti to ne bi radio. Ovako mu bacis udicu, a nema mamca. Ako imas iskustva, podijeli ih.

pitao je, a ja sam mu odgovrio....
neću nikoga u ništa uvjeravati, jer i ja nisam slušao kad sam počinjao.......
no 10 000 kuna je premalo mjesečno da bi od toga mogao živjeti.
pogotovo jer ne računa da će mu taj novac uvjek kasniti.
Mislim da mladi kolega nezna kak je to, kad moraš ići odraditi ugovor, a nemaš love za benzin.
Ja bih na njegovom mjestu radio na Ugovor o djelu dvije godine, dok se to malo uhoda.
No mora dobro paziti kaj u taj ugovor upisuje.....

a kaj se tiče održavanja računala po malim firmama, radio sam to par godina, i skoro pukao na živce.
Sve je preskupo, uvjek imaju nekakvog malog nećaka koji može.....
a kad zagusti, onda bi sve odmah i sad.
No to je bilo u drugoj polovici devedesetih, dopuštam mogućnost da se od tada ponešto i promjenilo.....

perich
04.09.2009., 21:56
[QUOTE=Mazarin;22390494]10 000 kuna brutto ti je premalo za hladni pogon obrta.
Ne buš se ni okrenuo a već budeš dužan poreznicima.
/QUOTE]

Aj mi objasni, kaj je to hladni pogon?

i ako nije bed, daj mi razlozi tih 10000 kn brutto na troskove koje imam, da vidim koliko bi mi trebalo ostati netto i zasto bi bio duzan poreznicima... prostor mi je djabe, rezije takodjer...

znam da su glupa pitanja ali kad sam amater...

a sto se tice toga zasto otvaram, jebiga... dobio sam nogu ko tehnoloski visak u firmi ali su mi ponudili da otvorim svoje pa ce me outsource-at tj zaposlit moj obrt/firmu ko kooperanta za u pravilu isti posao koji sam dosad radio...

Zek0slav
04.09.2009., 22:14
Nisam strucnjak, ali mislim da je hladni pogon minimalan iznos koji ti treba mjesecno da bi ti tvrtka mogla normalno poslovati.

Mazarin
04.09.2009., 23:10
Nisam strucnjak, ali mislim da je hladni pogon minimalan iznos koji ti treba mjesecno da bi ti tvrtka mogla normalno poslovati.

upravo tako.....
perich, ako si dobio otkaz ko tehnološki višak, u firmi...
to znači da si im bio preskup sa svojom plaćom.
što pak znači da računaju da ćeš im biti manji izdatak kao outsourcing...
što pak znači da ćeš i manje zarađivati...
gle 10 000 kuna....
obzirom da si VŠS pogledaj si negdje na tablicama, koliko moraš davati državi kao redovne doprinose, koje bi i inače plaćao kao zaposlenik.
Tome dodaj komorske doprinose, paušal plus po dohodku, pa dodaj troškove koje inače nebi imao, mobitel, i telefon za posao, pa dodaj gorivo, troškove auta, pa moraš godišnje plaćati porez na tvrtku, troškovi knjigovođe......
Probaj se prvih dvije godine dogovoriti na ugovor o djelu, dok ne nađeš još kupaca.....
a isto tako probaj nači nekog ekonomistu frenda da ti to sve stavi na papir, pa ćeš vidjeti da ti se ne isplati....

perich
04.09.2009., 23:16
Ma imam ja jos stvari dogovorenih osim tih 10k kn... i te bi bile placene uvijek redovito... ali cisto ovako, da malo vidim, koliki bi mjesecni minimalno promet morao imati da meni ostane cca 5-6 somova netto "place", dakle za potrosit "na zivot"?

perich
06.09.2009., 09:56
evo jos jedno do-pitanje... ako sam ja ing. informatike ko sto jesam, mogu mislim bez problema obavljati sve te informaticko-servisersko-administratorske radove... a sto je sa prodajom? jel mogu ja nekom nesto prodati ako nemam kvalifikaciju trgovca ili prodavaca? primjerice, saznam ovako nekako da neka firma oce kupit 100 printera, pa ja povucem neku svoju vezu da kod nekog dobavljaca dobim bolji rabat i kupim od njih tih 100 printera i onda dalje prodam toj firmi koja ih treba... trebam li za to imat registriranu trgovacku djelatnost, i obzirom da je to vezana djelatnost, moram li imati takvu kvalifikaciju? isto tako, ako moram, gdje i kako to mogu najjeftinije odnosno najbrze steci?

jos jedna sitnica, za bilo koju registriranu vezanu djelatnost ja odma moram imati zaposlenog takvog covjeka, ili mogu djelatnost samo registrirati, pa kad tu djelatnost pocnem i prakticirati onda da i zaposlim strucnjaka?

hvala

Mazarin
06.09.2009., 12:18
na veleprodaju možeš ići, no maloprodaju nemaš bez trgovine, bilo d.o.o bilo obrt......

vezani obrti.....
zato sam ti između ostaloga i rekao da ne otvaraš obrt.
Nemožeš servisirati računala, bez čovjeka sa majstorskim ispitom, je glupo je znam.
No obrt ti malo tko kontrolira.
Imaš masu drugih mogućnosti, pače cjela lista što možeš otvoriti da neideš u vezani obrt......

neznam možda ti telegrafski odgovaram, no ta tema mi uvjek digne tlak.
Hebate imaš ing status a hebu te mlatimudani iz obrtničke komore, i neki refernt, sa srednjom školom iz općine.......

perich
06.09.2009., 13:23
na veleprodaju možeš ići, no maloprodaju nemaš bez trgovine, bilo d.o.o bilo obrt......

vezani obrti.....
Nemožeš servisirati računala, bez čovjeka sa majstorskim ispitom, je glupo je znam.
No obrt ti malo tko kontrolira.
Imaš masu drugih mogućnosti, pače cjela lista što možeš otvoriti da neideš u vezani obrt......

neznam možda ti telegrafski odgovaram, no ta tema mi uvjek digne tlak.
Hebate imaš ing status a hebu te mlatimudani iz obrtničke komore, i neki refernt, sa srednjom školom iz općine.......

naravno za maloprodaju moram imat prostor, MTU i sve ostale stvari...

dalje, sto se tice servisera, kaj moja diploma ne pokriva to podrucje? kad govoris da treba majstorski ispit a ja reko da imam diplomu...

Platoon Leader
06.09.2009., 13:58

vezani obrti.....
...

Mislis da ovi tu imaju majstorski ispit? http://www.hitna-pc-sluzba.hr/, http://www.servisracunala.net/

Mazarin
06.09.2009., 15:00
Mislis da ovi tu imaju majstorski ispit? http://www.hitna-pc-sluzba.hr/, http://www.servisracunala.net/

nekak sam si mislio kad si otvorio onu drugu temu, da si mislio baš na ove....
O njima nemam puno što reči, osim da smo komentirali cjenik na jednom drugom mjestu :rofl:
a i štošta bi mogle razne inspekcije naći kod njih........

Mazarin
06.09.2009., 15:03
dalje, sto se tice servisera, kaj moja diploma ne pokriva to podrucje? kad govoris da treba majstorski ispit a ja reko da imam diplomu...

znam da si rekao da imaš diplomu.
Moraš dobro provjeriti kaj ti diploma pokriva...
ja sam odgovor od Minsitarstva čekao godinu dana, uz razne peripetije i dogodovštine kojima ovdje nije mjesto.
No da znaš kaj su mi napisali u obrtnicu, nebi vjerovao....
Naime zakon su pisali glupi, i isti takvi ga tumače....
No to nije tema za ovo........
Zato sam otvorio d.o.o, i sa tim glupostima nema brige.....

rico hr
06.09.2009., 16:32
Ma imam ja jos stvari dogovorenih osim tih 10k kn... i te bi bile placene uvijek redovito... ali cisto ovako, da malo vidim, koliki bi mjesecni minimalno promet morao imati da meni ostane cca 5-6 somova netto "place", dakle za potrosit "na zivot"?

davanja državi na netto od 5000kn su ti cca 4600-4700kn znači da bi sebi uplato 5000tkn državi još uplatš skoro tolko.

knjigovođa mjesečno bi te košto od 800-1500kn cca

pa računaj još ostalih gluposti paušala, poreza na tvrtku, spomenička renta, turističke naknade, itd....

no-nikc
22.09.2009., 10:27
Sigurno je bilo učenih i mudrih rasprava na ovako glupava i neupućena pitanja. Ali, žurbe radi, evo ih pa se iskažite ;-)

Da li je moguće biti vlasnik obrta i istovremeno biti zaposlenik? Ako da - ima li kakvih poreznih zamki?

Mučosgracijas :)

no-nikc
22.09.2009., 14:06
Sigurno je bilo učenih i mudrih rasprava na ovako glupava i neupućena pitanja. Ali, žurbe radi, evo ih pa se iskažite ;-)

Da li je moguće biti vlasnik obrta i istovremeno biti zaposlenik? Ako da - ima li kakvih poreznih zamki?

Mučosgracijas :)

Zbilja tipkam brže nego mislim :lol:

Dal se može bit obrtnik i u isto vrijeme zaposlen u nekoj firmi? Tak bi trebalo pisat a ne onak.

Francesca
23.09.2009., 16:50
da, može se...

neprilagođen
02.11.2009., 18:54
Tema ti je više za gospodarstvo pa te možda moderatori premjeste.Odi tamo pisala sam o zadrugama

odlično... jel možeš molim te poslati link na taj post ili barem ime teme u kojoj si pisala, nemogu to naći po tvojim postovima. Ili ako bi admin htio izaći u susret pa srediti malo te postove ako nije problem, zanima me ova tema :)

Dubravka20
03.11.2009., 06:59
odlično... jel možeš molim te poslati link na taj post ili barem ime teme u kojoj si pisala, nemogu to naći po tvojim postovima. Ili ako bi admin htio izaći u susret pa srediti malo te postove ako nije problem, zanima me ova tema :)

Evo sad sam upravo odgovorila na dio tvog pitanja,tema gospodarstvo-otvaranje fast..
Na odnivanju d.o.o. imaš puno toga što bi ti pomoglo.
No ja sam ti rijetko ovdje,uglavnom sam na gospodarstvu pa uključi se tamo,ako mene nema cure i dečki iz naše branše će ti rado pomoći

NONICA19
09.12.2009., 21:22
OBRTNIK SAM...POSTAVLJANJE KLIMA UREĐAJA..I CIJELU GODINU PIŠEM SVOJE RAČUNE...DOBAVA IMONTAŽA KLIMA UREĐAJA...I SADA MI POREZNA GOVORI DA TO NIJE U REDU...DA RAČUN OD MONTAŽE I DOBAVE MORAJU BITI RAZDVOJENI..ALI JA NISAM TRGOVINA....VIŠE MINIJE NIŠTA JASNO..MOLIM DALI IMA NETKO DA MI OBJASNI ..KAKO DA PIŠEM TE RAČUNE...HVALLAAA

Isabella
10.12.2009., 16:20
A ko ti radi knjigovodstvo, odnosno završne račune, obrazac DOH i ostalo?! Sam ili imaš koga? Najbolje da ti knjigovođa pregleda te papire, obrtnicu da se vidi što je registrirano u njoj i savjetuje te za daljnji rad, jer tu ima više parametara o kojima bi se dalo raspravljati. Kao npr. da li imaš registriranu trgovinu ili samo montažu (pišeš da nisi trgovina, ali to ne znači da ne možeš imati trgovinu upisanu u obrtnici) i sl.

madagaskar
30.12.2009., 15:42
može li li netko reći kako zatvoriti obrt s dugovanjem, i kakva prava imam na zavodu za zapošljavanje sobzirom da sam u isto vrijeme zaposlena u drugoj firmi koja će me otpustiti za mjesec dana zbog zatvaranj iste.:s

alison
30.12.2009., 18:06
može li li netko reći kako zatvoriti obrt s dugovanjem, i kakva prava imam na zavodu za zapošljavanje sobzirom da sam u isto vrijeme zaposlena u drugoj firmi koja će me otpustiti za mjesec dana zbog zatvaranj iste.:s

neznam kako ide to sa zatvaranjem obrta s dugom:confused:. Na zavodu ne možeš imati naknadu samo nakon obrta jer staž od obrta se ne računa u onaj staž koji se gleda za naknadu. Ali ako u zadnjih 2 godine imaš sve skupa 9 mj.staža kod nekog drugog poslodavca (osim tvojeg obrta) onda bi imala naknadu, ali naravno, ne smiješ ti dati otkaz. I obrt mora biti skroz odjavljen da bi se prijavila na zavod.

Dado007
31.12.2009., 18:14
neznam kako ide to sa zatvaranjem obrta s dugom:confused:. Na zavodu ne možeš imati naknadu samo nakon obrta jer staž od obrta se ne računa u onaj staž koji se gleda za naknadu. Ali ako u zadnjih 2 godine imaš sve skupa 9 mj.staža kod nekog drugog poslodavca (osim tvojeg obrta) onda bi imala naknadu, ali naravno, ne smiješ ti dati otkaz. I obrt mora biti skroz odjavljen da bi se prijavila na zavod.

Da bi se zatvorio obrt moraju biti podmirena dugovanja. Podmirit ce se na taj nacin da ce ti se oduzet tvoja privatna imovina. Da imas d.o.o. onda bi se podmirivalo samo sa imovinom firme, buduci da imas obrt onda odgovaras i svojom privatnom imovinom (auto, kuca, itd...)

alison
31.12.2009., 19:48
neznam o kojim i kolikim dugovanjima se radi, da li o doprinosima za zdravstveno, mirovinsko ili nešto drugo (možda o dugu za pdv :confused: ), ali mislim da se odjava obrta može dobiti i bez da su plaćeni svi doprinosi, a sa odjavom obrta se osoba može prijaviti i na zavod za zap.(to je, između ostalog, zanimalo autora teme :D ) . Ako doprinosi nisu plaćeni, ne žele na mirovinskom zaključiti radnu knjižicu, ali daju nekakav dokument, papir o tome, i s tim ideš na zavod, i s odjavom obrta naravno.

Dado007
02.01.2010., 20:22
neznam o kojim i kolikim dugovanjima se radi, da li o doprinosima za zdravstveno, mirovinsko ili nešto drugo (možda o dugu za pdv :confused: ), ali mislim da se odjava obrta može dobiti i bez da su plaćeni svi doprinosi, a sa odjavom obrta se osoba može prijaviti i na zavod za zap.(to je, između ostalog, zanimalo autora teme :D ) . Ako doprinosi nisu plaćeni, ne žele na mirovinskom zaključiti radnu knjižicu, ali daju nekakav dokument, papir o tome, i s tim ideš na zavod, i s odjavom obrta naravno.

Moras podmirit dugovanja. Ja sam radio kod privatnika i imam otvoren obrt. Buduci da mi je placa kasnila stalno promjenio sam poslodavca i nakon 2 mjeseca dolazi mi opomena da si moram platit sva dugovanja za zdravstveno i mirovinsko koje mi bivsi poslodavac nije platio. U koliko ne podmirim dugovanja do xy datuma sjedaju mi direktno na placu

alison
02.01.2010., 20:55
nakon 2 mjeseca dolazi mi opomena da si moram platit sva dugovanja za zdravstveno i mirovinsko koje mi bivsi poslodavac nije platio.

nevezano za tvoj obrt, ovo mi nije jasno:confused: - tebi dolazi opomena za dugovanje za mirovinsko i zdravstveno koje nije platio tvoj prethodni poslodavac:confused:
jasno mi je da može doći opomena radi neplaćanja doprinosa u vlastitom obrtu, ali ove doprinose gdje si ti zaposlenik valjda treba platiti poslodavac:confused:

Dado007
03.01.2010., 19:11
nevezano za tvoj obrt, ovo mi nije jasno:confused: - tebi dolazi opomena za dugovanje za mirovinsko i zdravstveno koje nije platio tvoj prethodni poslodavac:confused:
jasno mi je da može doći opomena radi neplaćanja doprinosa u vlastitom obrtu, ali ove doprinose gdje si ti zaposlenik valjda treba platiti poslodavac:confused:

Da, morao je on platit, ali buduci da nije a ja imam obrt onda sam morao sam. Da nemam obrt nikom nista...to i je koma sto za obt odgovaras svojom imovinom a ako imas firmu onda ne, onda samo ono sta je unutar firme moze biti zaoljenjeno, znaci ne diraju ti kucu, tvoj privatni auto i sve sto glasi na tebe...a kod obrta uzimaju sve sto glasi na tebe ako obrt ne moze pokriti dugovanja

elitist
18.05.2010., 01:39
Dakle zanima me par stvari, nadam se da cete mi biti od pomoći.

Kako je situacija u državi onakva kakva je, nažalost, nemogucnost pronalaska posla pala mi je ideja na pamet da otvorim svoj obrt.
Završio sam strukovnu školu Elektroničar - mehaničar.

Ideja je da se na super lokaciji otvori internet caffe + servis računala...

Postoje li kakvi poticaji od države (novčani), mogu li se računala za taj posao kupiti bez poreza ili?

Kakve dozvole trebaju (kako sam zavrsio obrtno tehničku školu netrebaju mi nekakve posebne dozvole) primjera atestiranje prostora kako li se to vec zove...

Samo mi dajte savjete kako, gdje i što...

Hvala

Dado007
18.05.2010., 04:59
Što se tiće poticaja države to sumnjam, ali provjeri budući da si mlad pa možda čak i ima nekih poticaja za mlade poduzetnike. Opremu svu kupuješ i normalno plačaš porez ali ti svi računi idu u troškove. Kasnije možeš tražit povrat poreza ili jednostavno prebiti porez koji ti moraš platiti što mislim da je puno pametnije.
Za prostor se točno raspitaj koja kvadratura je potrebna, ako imaš svoj prostor koji nije prijavljan kao lokal onda će ti to trebati atestirati ali to niej problem i ne košta puno

agibagi
18.05.2010., 08:57
ako ljudi konzumiraju pića to ti je ugostiteljstvo. dakle, moraš imati konobara koji vodi ugostiteljski dio.

raspitaj se u obrtničkoj komori na svom području i gospodarskoj komori.

Plavi kaputić
18.05.2010., 09:09
mene zanima koliko u biti traje otvaranje obrta? muž planira otvoriti ugost.obrt, već dugo radi u ugostiteljstvu.cijena otvaranja obrta da je oko 1000 kn.tako bar piše na njihovim stranicama.

agibagi
18.05.2010., 09:54
moji su kupili uhodani birc i riješili sve u roku tjedan dana. ne znam za detalje , ali posao nije stajao ni dan.

troškovi papirologije su bili oko 3000 kn.

Wonder Woman
18.05.2010., 13:40
Internet caffee, danas kada svaki malo bolji mobitel ima pristup internetu? To je bila isplativa ideja prije pet-deset godina, ali sada mi se ne čini baš da ima budućnost :ne zna:
Eventualno da nudiš mjesto s besplatnim netom, ali ulagati u računala.. ne bih ti to preporučila.

Dado007
18.05.2010., 23:09
2 elitist: Ako se odlučuješ na cugu onda ti je bolje da ti neka firma koja se bavi postavljanjem aparata za piće postavi te aparate pa djelite zaradu, ili kak se već dogovorite, možeš i neke grickalice stavit
2 Plavi kaputić: Ovisi kak su ažurni ovi u opčini, nebi smjelo duže od tjedan dana, ali s obzirom kak su oni brzi može potrajat i malo duže
2 Wonder Woman: Potpis, slažem se da tu i nije baš neka zarada, ako i je trenutno to neće sigurno potrajati

elitist
19.05.2010., 04:02
Internet caffee, danas kada svaki malo bolji mobitel ima pristup internetu? To je bila isplativa ideja prije pet-deset godina, ali sada mi se ne čini baš da ima budućnost :ne zna:
Eventualno da nudiš mjesto s besplatnim netom, ali ulagati u računala.. ne bih ti to preporučila.

Istina ali i dok sam bio dosta mlađi pa i sada mi je gušt ponekad zaigrati sa ekipom igre u igraoni, 4vs4 i tako dalje...

To je u blizini osnovne skole mislim da su djeca uvijek zainteresirana za to...

Samo dajte još savjeta, mišljenja, sve je dobrodošlo! :top:

Wonder Woman
19.05.2010., 08:01
Istina ali i dok sam bio dosta mlađi pa i sada mi je gušt ponekad zaigrati sa ekipom igre u igraoni, 4vs4 i tako dalje...

To je u blizini osnovne skole mislim da su djeca uvijek zainteresirana za to...

Samo dajte još savjeta, mišljenja, sve je dobrodošlo! :top:

:mig:
Ok, ne znam kako funkcioniraju te igraone, ali svejedno sam mišljenja da takva investicija nije isplativa :ne zna: bez obzira na osnovnu školu. Ne možeš baš očekivati da će roditelji puštati svoju djecu koja još idu u osnovnu školu da satima vise u nekoj igraoni. I uostalom, koliko ta djeca mogu potrošiti a da tebi bude isplativo da oni četiri sata sjede za 4-5 računala i popiju dvije kole.
A i tako grupno se može igrati preko neta, ne moraju biti u istoj sobi, a opet mogu razgovarati.
Minus je i to što je oprema za igranje igrica skupa, a trebao bi uložiti i u softver ili misliš da bi ti prošle ilegalno skinute igre :mig:
Ne znam, po meni ta tvoja ideja ima više minusa nego pluseva.

revelator
25.05.2010., 15:58
imam i ja pitanje u vezi obrta.
honorarim razne "intelektualne" stvari, pišem neke specijalizirane tekstove, prevodim i slično. jedna firma koja koristi moje usluge se muči kako me isplatit pa su mi savjetovali da otvorim obrt. zanima me...

- ako oni meni isplate 1.000 kn bruto, jel mi svih 1.000 sjeda na račun?
- ako ja tih 1.000 želim sebi isplatiti kao plaću, koliki mi je porez na to?
- je li mi se rad za svoj obrt računa kao radni staž? što ako jedan mjesec si imam za isplatit plaću, a jedan nemam?

revelator
25.05.2010., 16:07
:mig:
Ok, ne znam kako funkcioniraju te igraone, ali svejedno sam mišljenja da takva investicija nije isplativa :ne zna: bez obzira na osnovnu školu. Ne možeš baš očekivati da će roditelji puštati svoju djecu koja još idu u osnovnu školu da satima vise u nekoj igraoni. I uostalom, koliko ta djeca mogu potrošiti a da tebi bude isplativo da oni četiri sata sjede za 4-5 računala i popiju dvije kole.
A i tako grupno se može igrati preko neta, ne moraju biti u istoj sobi, a opet mogu razgovarati.
Minus je i to što je oprema za igranje igrica skupa, a trebao bi uložiti i u softver ili misliš da bi ti prošle ilegalno skinute igre :mig:
Ne znam, po meni ta tvoja ideja ima više minusa nego pluseva.

da ne budem zloćest, ali otkud ti ideja da dijeliš savjete o ideji za koju sama priznaješ da ne znaš kako funkcionira?!

živim u zg i znam za jednu igraonicu na kvatriću i jednu na maksimiru, dakle udaljene su kilometar jedna od druge i očigledno uspješno posluju, a po gradu ih sigurno ima još desetak.
kompjuteri nisu toliko golema investicija, to je npr 8 x 2.500 kn, a klinci za uređenje prostora uopće ne mare.
e sad, fora je u tome da svi koriste ilegalan softver, a ni cugu ne mogu točiti jer nemaju dozvolu. ne izdaju ni račune za igranje. uglavnom glume neke klubove i svi prisutni bi kakti trebali biti učlanjeni u klub. zašto to inspekcije ne poharaju, ne znam, ali činjenica je da takve igraonice postoje i funkcioniraju!

agibagi
25.05.2010., 16:19
podigni cijenu usluga za iznos koji oni plaćaju dok si na ugovoru. npr. autorski ug. je honorar + otprilike 40% porez i davanja.

kao obrtnik ne moraš si isplaćivati plaću nego imaš prihode.ulaziš li u sustav pdv-a pitaj u poreznoj.računaj da iznos uplaćen na račun moraš umanjiti oko 40% na ime troškova, ali imaš pravo otpisivati određeni trošak kroz godinu (npr. komp, papir, putni troškovi itd).

dužan si platiti mio i zo, e sad koju cifru? oko 2000kn minimalno, pitaj u poreznoj za detalje.mio i zo, moraš plaćati, inače blokiraju račun i ne možeš poslovati.staž se upisuje u r.k. kao i da si radio bilo gdje drugdje.samo nemaš pravo na naknadu u slučaju zatvaranja obrta.

dobro razmisli o ovome, ako imaš stalne prihode koji su veći od 80 000 kn (pričam iz svoje perspektive), obrt se isplati,ali ako nemaš...ne bih preporučila. obavezno je imati koju tisućicu eura u pričuvi za nedajbože situacije i održavanje hladnog pogona.

postoji i mogućnost otvaranja sezonskog obrta, pogledaj na stranicama obrtničke komore.

Wonder Woman
25.05.2010., 17:59
da ne budem zloćest, ali otkud ti ideja da dijeliš savjete o ideji za koju sama priznaješ da ne znaš kako funkcionira?!

živim u zg i znam za jednu igraonicu na kvatriću i jednu na maksimiru, dakle udaljene su kilometar jedna od druge i očigledno uspješno posluju, a po gradu ih sigurno ima još desetak.
kompjuteri nisu toliko golema investicija, to je npr 8 x 2.500 kn, a klinci za uređenje prostora uopće ne mare.
e sad, fora je u tome da svi koriste ilegalan softver, a ni cugu ne mogu točiti jer nemaju dozvolu. ne izdaju ni račune za igranje. uglavnom glume neke klubove i svi prisutni bi kakti trebali biti učlanjeni u klub. zašto to inspekcije ne poharaju, ne znam, ali činjenica je da takve igraonice postoje i funkcioniraju!

To je samo moje mišljenje, ono nije sveto pismo. :mig:
Uostalom, i sam si naveo više loših no dobrih strana takvog poslovanja. :confused:

revelator
25.05.2010., 19:23
agibagi - hvala na savjetima.
moj je problem što mi od honorara ne ide staž. imam nešto love ušteđeno i mislio sam se dogovorit s nekim frendom da se fiktivno zaposlim. druga opcija bi mi bila da si uplaćujem preko obrta. jel to ima smisla?

wonder woman - u cijeloj priči je ključno da te igraonice posluju. oko mene se zatvaraju picerije, pekare, dućani... ali igraonice stoje. ako poslovni model funkcionira, nebitno je koliko se nama čini da ima dobrih ili loših strana.

agibagi
25.05.2010., 19:31
vidi onda sa frendom, neka ti izbaci troškove tvog zapošljavanja.

raspitaj se i za sezonski obrt, on se obavlja, ako se ne varam do 6 mj. plaćaš paušal poreza , mio i zo. upisuješ staž u r.k. nakon stavljanja obrta u mirovanje. ovo je zgodno, ako su ti primanja niža i u jednom djelu godine imaš više posla, račune izdaješ za period aktivnosti.nisam sigurna možeš li svoj posao raditi na ovaj način, ako te zanima pitaj.

inače, ne razumijem poslodavce... i ja sam honorarčila godinama i uvijek su dramili oko autorskih ugovora, jeftiniji su od ugovora o djelu i malo skuplji od studentskih.

revelator
28.05.2010., 19:30
kao obrtnik ne moraš si isplaćivati plaću nego imaš prihode.ulaziš li u sustav pdv-a pitaj u poreznoj.računaj da iznos uplaćen na račun moraš umanjiti oko 40% na ime troškova, ali imaš pravo otpisivati određeni trošak kroz godinu (npr. komp, papir, putni troškovi itd).

jel ovo sigurno? pošaljem račun za svoje usluge na 1000 kn i to moram umanjiti za 40%? naručitelj mi plati 1000 kn, država uzme 400, a ja dobijem samo 600? ili mi svih 1000 kn sjedne na račun, a ja mogu u kešu dić samo 600? a ostalih 400 mogu koristiti za troškove?

baš sam danas zvao obrtničko komoru i pitao sam ih svašta, a ovo sam zaboravio. ispada da je obrt kojeg vodiš "paušalno" vrlo jeftin. staž si mogu uplaćivat već za 1100 kn, porezi su mi 2200 godišnje, a otvaranje obrta je oko 500 kn...

agibagi
28.05.2010., 22:07
danas sam čačkala...http://infos.hok.hr

mislim da će ti pomoći u većini nedoumica.

animsaj
01.09.2010., 21:05
Pozdrav svima!

Ovako.. Nudi mi se prilika da preuzmem ugostiteljski objekt u Dalmaciji koji ima promet cca 1 000 000 kn godišnje, tj. nekih 3 000 kn dnevno.
Ali situacija je ta da je prostor od grada, sadašnja vlasnica plaća najamninu od nekih 2 000 do 3 000 kuna. I ona meni nudi da ja preuzmem taj posao, ali da joj platim taj godišnji prihod od 1 000 000 kuna (kroz duže razdoblje).
Da li je normalno da ona mene pita takve novce za nešto što nije njezino?? A najam je njezin možda još koju godinu.. Vrijednost inventara je možda nekih 50 000 kuna.

Dado007
02.09.2010., 13:06
U Dalmaciji ti je to nikakav promet, a i neznam kakav je to inventar za 50 000 kuna, to vjerovatno sve treba mjenjat.
Ne kužim zašto bi ti njoj platio godišnji prihod, šta će tebi onda ostat ?

ichiruki
03.09.2010., 13:56
Jedno glupavo pitanje, gdje mogu nabaviti knjige u koje cu unositi poslovanje obrta???

Znam da postoje programi za vodjenje knjiga, ali kad otvorim obrt htjela bih prvo po starinski voditi knjigovodtvo.

Gjde i kolika cijena???

rossonero_Zg
03.09.2010., 21:01
99% sam siguran da imas u narodnim novinama... koliko kosta stvarno pojma nemam.. koliko ti se to isplati stvarno ne znam, jer programi vise nisu tako skupi, pogotovo za knjigovodstvo obrta, ali ako imas volje to sve raditi rucno samo daj... ne znam za sta otvaras obrt, ali ako je trgovina moras voditi skladiste, a to piskarati na papiru hvala, ali ne hvala

shokica_:)
18.09.2010., 19:58
Pozdrav!! :)

Ne znam odakle da počnem.. Vlasnica sam zemljišta (˝kupila˝ sam ga od mame) na kojem bih htjela izgraditi (točnije, dovršiti gradnju) kuću za odmor koja bi definitivno bila namjenjena isključivo za iznajmljivanje, dakle.. Želim se osamostaliti, želim svoj posao! :D Znam da bih trebala i otvoriti obrt ( tzv., slobodni obrt), no trenutno nemam novaca za sve to pokrenuti.
Moje pitanje je slijedeće, kako mogu doći do poduzetničkog kredita s obzirom da nemam nikakva primanja (redovita studentica sam).
Raspitivala sam se za studentske kredite, no najviše što mogu dobiti kredita takve vrste jest 10.000 €, a meni treba barem 20.000, ako ne i 25.000 €. Postoje li neki krediti isključivo za mlade osobe koje žele pokrenuti svoj vlastiti posao? Jedino jamstvo koje imam mogla bi biti hipoteka na to zemljište/započetu gradnju.. I, moram li imati sudužnika (jamca)? Naravno, to bi mi mogao biti bilo tko iz moje obitelji.
Nadalje, nakon što registriram obrt, mogu li od države tražiti kakve poticaje za mlade? Nešto sam pročitala na stranicama pdf ˝Banke, osiguranja i krediti˝ (usput, na tom pdf-u nisam pronašla apsolutno nikakve korisne podatke osim ovih vezanih uz studentske kredite, zato i otvaram temu na ˝Posao i Karijera˝) da se može dignuti i kredit od države, kao da su povoljnije kamatne stope.. Znate li nešto o tome?
Ako je netko bio u sličnoj situaciji poput mene, bilo tko je upućen u takve stvari ili ima iskustva s tim, molim da mi udjeli sve moguće savjete! Ove godine ću bit na parcijali/međugodini pa bih imala vremena sve to izrealizirati..

P.S. Također, iz pouzdanog izvra (čovjek koji se bavi time čime bih se htjela ja) sam saznala da je prve godine najbolje iznajmljivati preko agencije, a onda preuzmeš sam.. Ionako, svi smo na netu, govorim 3 strana jezika, a i u najgorem slučaju postoji ˝google prevoditelj˝. :s

Koje je Vaše mišljenje o svemu tome? Isplati li se? Jesam li premlada za pokretanje takvog posla (imam 22 godine) ili mi godine nisu ni bitne budući da imam jaku volju za pokretanjem vlastitog posla, jednostavno želim početi sa svojim samostalim životom sada, i prije no što završim fakultet!!

Unaprijed hvala na Vašim odgovorima i savjetima, nadam se da post nije bio predugačak i.. :top:

minory
18.09.2010., 22:07
uh, na žalost da bi bilo koji posao započela moraš imati neki početni kapital...

mislim da ti je dogovor o kreditu najbolje potrežit u banci

ne, nisi premlada za vlastiti biznis, no nije li mudrije prvo završiti fax?

sretno

19.09.2010., 12:35
uh, na žalost da bi bilo koji posao započela moraš imati neki početni kapital...

mislim da ti je dogovor o kreditu najbolje potrežit u banci

Pa u smislu početnog kapitala i mislim podići kredit, ako to ide jedno s drugim.. :rolleyes:

ne, nisi premlada za vlastiti biznis, no nije li mudrije prvo završiti fax?

Poanta je u tome što moj fakultet ionako nema aspolutno nikakve ˝stručne˝ povezanosti s pokretanjem ovog posla. Studiram pravo, nakon faksa ću još bar 2 godine do pravosudnog morati stažirati za minimalne (ako ne i nikakve) novce. Pa, čemu čekati?! Bar je to moje osobno mišljenje.. Možda sam preambiciozna, a možda prenaivna.. :ne zna:

sretno

Hvala! :mig:

P.S. I dalje čekam vaše odgovore i savjete.. Pozdrav!

19.09.2010., 14:15
Ovako, saznala sam da mogu dignuti hipotekarni kredit s nekim jamcem iz obitelji, bez obzira na to što nemam primanja. :top:

Sad me zanima slijedeće, vezano uz obrt.. Kao fizička osoba koja bih otvorila slobodni obrt, trebam li još neke novce osim 500,00 kn za troškove osnivanja istog? I, isplati li mi se više otvoriti obrt ili firmu? Pitam zbog stopa poreza, kod obrta je progresivna od 15 - 45 % (ovisno o visini prihoda - što ima to uopće znači, što više zaradim, više im moram dati u postocima?!), a za firne je 20%.. Khm, a opet, početni kapital potreban za otvaranje obrta je 20.000 kn, a za firmu 200.000 kn!

Što biste Vi na mome mjestu, prvo otvorili obrt pa tražili kredit (iako je moguće dobiti kredit i bez otvorenog obrta) ili tražili kredit, napravili sve što je potrebno vezano uz dovršavanje granje pa potom otvorili obrt?

Napišite mi sve što znate o tome, koliko su uopće troškovi jednog obrta cca. godišnje? Isplati li se možda više iznajmljivati preko agencija jer oni ti odmah zaračunaju poreze, prireze, knjigovođe i sl!! :confused::confused::confused:

johnnyBlack
19.09.2010., 15:10
Khm, a opet, početni kapital potreban za otvaranje obrta je 20.000 kn, a za firmu 200.000 kn!

Sorry ali odakle ti ova informacija? Za obrt ne postoji početni kapital, a za d.o.o. je minimalni početni kapital 20 000 kn.

Obrt ili firma? Imaš puno otvorenih tema s tim pitanjem, pročitaj to sve najprije. Ja bi se odlučio na d.o.o., pogotovo ako kasnije imaš plan bilo što financirati iz bankovnog kredita. Kao obrtnik, veća je šansa da dobiješ na lotu nego da ti banka odobri bilo kakav kredit osim hipotekarnog.

19.09.2010., 15:56
Sorry ali odakle ti ova informacija? Za obrt ne postoji početni kapital, a za d.o.o. je minimalni početni kapital 20 000 kn.

Obrt ili firma? Imaš puno otvorenih tema s tim pitanjem, pročitaj to sve najprije. Ja bi se odlučio na d.o.o., pogotovo ako kasnije imaš plan bilo što financirati iz bankovnog kredita. Kao obrtnik, veća je šansa da dobiješ na lotu nego da ti banka odobri bilo kakav kredit osim hipotekarnog.

Za početak, pobrkala sam sve moguće informacije (hvala što si razjasnio to)!!
Na dnu posta imam još neka konkretna pitanja pa.. Ako netko ima želje, neka odgovori.. ;)

Ovo je copy - paste (link: http://www.tvrtka.biz/tvrtka/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=1 ) :

OSNIVANJE
Osnivanje obrta i d.o.o.-a uvelike se razlikuje. Za osnivanje obrta potrebno je: prijava za upis obrta u obrtni registar, Obrasci RL1 i RL3, preslika osobne iskaznice, liječničko uvjerenje o sposobnosti tj. o udovoljavanju posebnim zdravstvenim uvjetima kad je to propisano zakonom (ovisno o djelatnosti – izdaje je medicina rada), dokaz o odgovarajućoj stručnoj spremi odnosno majstorskom ili ispitu osposobljenosti za osobe koje osnivaju vezani obrt, te uplatnica na iznos od 500 kn (troškovi izdavanja obrtnice).

Iz ovog popisa vidljivo je da za osnivanje obrta za određene djelatnosti potrebna odgovarajuća stručna sprema. Naime, postoje tri vrste obrta: slobodni, vezani i povlašteni. Za otvaranje slobodnog obrta nije uvjet zanimanje, školska sprema ni iskustvo. Za otvaranje vezanog obrta važan je uvjet stručna sprema, radno iskustvo ili majstorski ispit, dok je za otvaranje povlaštenog obrta potreban određeni stupanj i vrsta stručne spreme prema odredbama Pravilnika o vezanim i povlaštenim obrtima. Dakle, ukoliko želite otvoriti vezani obrt morate imati odgovarajuću stručnu spremu ili majstorski ispit, ili zaposliti na tim poslovima osobu koja ima traženu spremu ili ispit. Popis vezanih i povlaštenih obrta sa potrebnom stručnom spremom nalazi se na kraju ovog teksta.
Obrt se otvara prijavom u Državnoj upravi Primorsko-goranske županije, u Službi za gospodarstvo, te se upisuje u Obrtni registar.

Za razliku od obrta, osnivanje d.o.o.-a je kompliciranije i zahtjeva više dokumenata, vremena i novaca. Prednost d.o.o.-a je ta što uvjet za osnivanje d.o.o.-a nije stručna sprema, niti bilo kakvi ispiti osposobljenosti, pa se za otvaranje d.o.o.-a često odlučuju osobe koje nemaju zadovoljavajuću stručnu spremu za otvaranje obrta. Za registraciju d.o.o.- a potrebno je pripremiti: prijavu za upis u sudski registar, društveni ugovor ili izjava o osnivanju društva sa svim prilozima ovjerenim od strane javnog bilježnika, popis članova osnivača, potvrdu financijske institucije o ulozima uplaćenim u novcu, popis osoba ovlaštenih da vode poslove društva, popis članova Nadzornog odbora ako ga društvo ima, te ovisno o načinu osnivanja i drugi dokumenti. Osim prijave na trgovačkom sudu, podatke o upisu u sudski registar potrebno je objaviti u Narodnim novinama i dnevnom tisku, potrebno je prijaviti osnivanje društva u poreznoj kako bi se dobio porezni broj, u mirovinskom osiguranju, zdravstvenom osiguranju itd. pa je registraciju d.o.o.-a u većini slučajeva najbolje prepustiti odvjetničkom uredu.

POREZNI MODEL
Sva trgovačka društva, pa tako i d.o.o. obveznici su poreza na dobit. Porez na dobit obračunava se po stopi od 20% na poreznu osnovicu. Porezna osnovica je, najjednostavnije rečeno, razlika između prihoda i rashoda.

Obrtnici su obveznici poreza na dohodak, no ukoliko to žele mogu postati i obveznici poreza na dobit. Ukoliko obrtnici imaju godišnje primitke veće od 85.000 kn zakon određuje da moraju preći u sustav PDV-a. Dok je u sustavu poreza na dohodak, obrtnik ima mogućnost paušalnog plaćanja poreza, dok je kod d.o.o.-a to nemoguće.

VOĐENJE POSLOVNIH KNJIGA
Trgovačka društva (d.o.o.) obvezna su voditi knjige po načelu dvojnog knjigovodstva, a to uključuje vođenje slijedećih knjiga: Dnevnika, Glavne knjige i Pomoćne knjige (analitičke evidencije). Za razliku od njih, obrti mogu voditi svoje knjige po načelu jednostavnog knjigovodstva, koje je mnogo jednostavnije i omogućava obrtnicima da samostalno vode knjige te pojednostavnjuje postupak. Jednostavno knjigovodstvo podrazumijeva vođenje Knjige primitaka i izdataka, Evidencije o tražbinama i obvezama (knjiga izdanih i primljenih računa) i Popisa dugotrajne imovine. Pritom se knjiženje poslovnih događaja u d.o.o.-u vrši prema načelu fakture (računa) – dakle kada je račun izdan, a u obrtima prema načelu blagajne – kada je računa naplaćen. To donosi posebnu pogodnost obrtnicima, jer se u njihove primitke računaju samo stvarno naplaćeni računi. Isto tako, tu je i nedostatak d.o.o.-a što PDV moraju uplatiti pri izdavanju
računa, iako im račun nije uplaćen u roku.

PLAĆA OSNIVAČA (VLASNIKA)
Kod d.o.o., kao i svih ostalih trgovačkih društava, cijela bruto plaća osnivača tj. vlasnika priznaje se kao trošak. No, kod obrtnika samo doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje se priznaju kao troškovi.

1. dokaz o odgovarajućoj stručnoj spremi
Koliko ja znam, postoji varijanta slobodnog obrta u kojem ti nije potreban dovoljan dokaz o stručnoj spremi, već samo dokaz o stečenoj (nebitno kojoj) SSS
2. osnivanje d.o.o.-a je kompliciranije i zahtjeva više dokumenata, vremena i novaca.
Kao što rekoh, namam previše vremena, a ni novaca. :rolleyes:
3. Obrtnici su obveznici poreza na dohodak, no ukoliko to žele mogu postati i obveznici poreza na dobit. (?!) Ukoliko obrtnici imaju godišnje primitke veće od 85.000 kn zakon određuje da moraju preći u sustav PDV-a. Dok je u sustavu poreza na dohodak, obrtnik ima mogućnost paušalnog plaćanja poreza, dok je kod d.o.o.-a to nemoguće.
Pretpostavljam da bih imala dogišnje primitke veće od 85.000 kn te bih morala preći u sustav PDV - a. Može li mi netko pojasniti što to znači?! Da li je to puno više od 20 % koje plaćaš ako si d.o.o.?
4. obrti mogu voditi svoje knjige po načelu jednostavnog knjigovodstva, koje je mnogo jednostavnije i omogućava obrtnicima da samostalno vode knjige te pojednostavnjuje postupak. Jednostavno knjigovodstvo podrazumijeva vođenje Knjige primitaka i izdataka, Evidencije o tražbinama i obvezama (knjiga izdanih i primljenih računa) i Popisa dugotrajne imovine.
Nisu li mi u tom slučaju troškovi niži nego kod d.o.o.?!
5. Kod d.o.o., kao i svih ostalih trgovačkih društava, cijela bruto plaća osnivača tj. vlasnika priznaje se kao trošak. No, kod obrtnika samo doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje se priznaju kao troškovi.
Koliko su mi u ovom slučaju troškovi viši? Da li su to znatne razlike ili..?

lili p.
19.09.2010., 16:39
Imaš jako puno pitanja. Evo i johnnyBlack ti je savjetovao da malo pročitaš teme koje se bave otvaranjem poduzeća i obrta. Imaš tu par:
-Otvaranje obrta (http://www.forum.hr/showthread.php?t=271492)
-Otvaranje tvrtke (d.o.o.) (http://www.forum.hr/showthread.php?t=195906)
-Otvaranje obrta ili tvrtke (http://www.forum.hr/showthread.php?t=451390)
-Obrt u sustavu poreza na dobit (http://www.forum.hr/showthread.php?t=211180)

Zašto ne razmisliš o opciji koju ti je Neno1966 spomenuo- najmiti apartmane kao fizička osoba?
Imaš najmanje davanja državi i najjednostavnije pokreneš posao, najmanje poteškoća pri otvaranju apartmana ili vođenja posla :mig:

19.09.2010., 17:39
Neno1966 mi je uveliko pomogao sa svojim savjetom, jednostavno.. Registrirani iznajmljivač, plaćanje poreza paušalno, ako su mi prihodi veći od 85.000 kn (a nadam se da će biti) ulazim u sustav PDV-a (što mi je u principu isto kao kod obrta).
Sve se to može izrealizirati ako imam maksimalno 16 kreveta, a ja planiram 4 - 6 (moguća 2 pomoćna) tako da.. :top:
Vezano uz to, što mislite o ovom linku: http://www.entercroatia.com/index.php?p=login ?!
Čini mi se da bi mi jednog dana mogao biti od velike pomoći.. Ili preporučate neki drugi?

Uglavnom, hvala na linkovima, mislim da sam ih u međuvremenu i većinu pročitala.. :D Dala sam si truda!!

P.S. Molila bih da mi samo još netko pojasni taj sustav PDV-a? Na čemu se temelji, osim na godišnjoj zaradi..? Kakvi su postoci i sl.?
Može link i za to..

Puno Vam hvala na odgovorima i savjetima, svi ste mi :top:

lili p.
19.09.2010., 17:45
Ako uđeš u sustav PDV-a znači da na svaki svoj račun za iznajmljivanje moraš zaračunati dodatnih 10% PDV-a, te taj iznos uplatiti u Državni proračun.
Vidi tu imaš svašta za pročitati http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%9Aure/Brosura_084.pdf

21.09.2010., 11:42
Ako uđeš u sustav PDV-a znači da na svaki svoj račun za iznajmljivanje moraš zaračunati dodatnih 10% PDV-a, te taj iznos uplatiti u Državni proračun.
Vidi tu imaš svašta za pročitati http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%9Aure/Brosura_084.pdf

A ako ne uđem u sustav, što onda PDV - a nemam? Malo sam zbunjena.. Brošuricu sam nakratko preletjela, no nikako si je ne mogu ˝skinuti˝ na komp da je isprintam.. Stalno mi je otvara u wordu, u nekom prozorčiću unutar worda... Aaaaaah! Ja sam :bonk:... :cerek:

P.S. Ili, ako uđem u famozni sustav, imam 10%+10% = 20%?

Ice_drops
21.09.2010., 17:31
A ako ne uđem u sustav, što onda PDV - a nemam? Malo sam zbunjena.. Brošuricu sam nakratko preletjela, no nikako si je ne mogu ˝skinuti˝ na komp da je isprintam.. Stalno mi je otvara u wordu, u nekom prozorčiću unutar worda... Aaaaaah! Ja sam :bonk:... :cerek:

P.S. Ili, ako uđem u famozni sustav, imam 10%+10% = 20%?

PDV i porez na dohodak/dobit su dvije različite stvari.
Neznam koliko pratiš stanje (sranje) u državi, uglavnom, Jadranka nam je digla PDV sa 22 na 23 %. Sva sreća, kod kreveta je PDV i dalje ostao 10 %.

Ako prođeš 85.000,00 KN godišnje prihoda, onda uz tih 20 % poreza na dobit koji plačaš na kraju godine po prijavi plačaš i mjesečno/tromjesečno PDV.

21.09.2010., 17:53
PDV i porez na dohodak/dobit su dvije različite stvari.
Neznam koliko pratiš stanje (sranje) u državi, uglavnom, Jadranka nam je digla PDV sa 22 na 23 %. Sva sreća, kod kreveta je PDV i dalje ostao 10 %.

Ako prođeš 85.000,00 KN godišnje prihoda, onda uz tih 20 % poreza na dobit koji plačaš na kraju godine po prijavi plačaš i mjesečno/tromjesečno PDV.

Boldano znam, pratim stanje. :) Što se tiče ovog drugog, valjda ću pohvatati u hodu..

Bitno mi je da sam saznala kako do kapitala (ako nekoga zanima, na PM)!!

Hvala Vam svima koji ste mi odgovorili na temu!! Uvelike ste mi pomogli!

tomo_zg
24.10.2010., 09:39
Da li nakon zatvaranja obrta imam pravo na zdravstveno i mirovinsko kao nezaposlena osoba?

Ako ima koji vlasnik obrta (kojem trebaju novci) da mi je javi na pm. HZZO i HZMO.

Hvala

minory
24.10.2010., 14:59
znam da nemaš pravo se prijaviti na burzu i onda valjda samim time nemaš pravo ni na navedeno..no raspitaj se jos...

Zikomid
24.10.2010., 15:15
Da li nakon zatvaranja obrta imam pravo na zdravstveno i mirovinsko kao nezaposlena osoba?

Ako ima koji vlasnik obrta (kojem trebaju novci) da mi je javi na pm. HZZO i HZMO.

Hvala

Mogu odgovoriti za HZZO:
prijavu na zdravstveno treba izvršiti u roku od 30 dana od zatvaranja obrta, i naravno odjave obrta i Vas kao obrtnika na HZZO i HZMO (najprije odjavu na HZMO, a onda na HZZO). Treba Vam tiskanica 2, dokumenti o odjavi obrta i osobna iskaznica.

tomo_zg
24.10.2010., 15:38
Imao bi jos pitanje u vezi zdravstvenog.

Ako sam uplatim zaostatke za 12 mjeseci da li onda mjesecno moram placati 400 kn?

Zikomid
24.10.2010., 16:11
Imao bi jos pitanje u vezi zdravstvenog.

Ako sam uplatim zaostatke za 12 mjeseci da li onda mjesecno moram placati 400 kn?

Nismo se razumjeli. Ukoliko se prijavite na HZZO u roku od 30 dana, imate besplatno zdr.osiguranje. Prijava na HZZO nije uvjetovana podmirenjem prethodnog duga iz obrta.

Ako propustite rok od 30 dana, tada plaćate 405 kn mjesečno.

Ali ni tada to ne mora biti pravilo, jer npr. ako imate suprugu koja je zdr.osigurana, možete biti besplatno preko nje osigurani.

tomo_zg
24.10.2010., 16:22
Hvala na odgovoru Zikomid.

Trenutno nemam pravo na zdravstveno posto mi je prosao rok od prestanka skolovanja, zato sam mislio preko obrta ili platiti zaostatke, ali mi malo puno placati svaki mjesec 400 kn dok ne nadem novi posao.

Bottox67
01.12.2010., 13:03
Zanima me da li je moguce saznati ime vlasnika obrta ili direktora firme nekako putem državnih službi, papirologije... dakle ne na način da se ode u samu tvrtku i pita "tko je šef ?"

Nije za ijedan pravi primjer, samo me zanima da li bi ljudi mogli saznati da ste recimo prije mjesec dana otvorili firmu bez da im sami kažete ili napišete negdje na webu?

Poput radoznalih rođaka, konkurencije, etc.

mymy
01.12.2010., 13:27
imaš portal ''biznet registar'' po kojem pretražuješ - ako imaš ime firme ili barem dio, oib i sl. - može se vidjeti ime direktora. Vjerujem da postoje i drugi, ali ti vjerojatno treba barem ime firme. A za obrt je dovoljno ime i prezime upisati na portalu središnjeg registra obrta i saznati sve podatke...jer oni i moraju glasiti na ime

Alexis
01.12.2010., 13:34
Pa na Sudskom registru (https://sudreg.pravosudje.hr/Sudreg/index.jsp) se mogu saznati osnovni pravni podaci o nekoj firmi u nas.

Bottox67
01.12.2010., 14:13
Toga sam se i bojao, haha... U svakome slucaju - hvala Vam oboje na jasnom odgovoru, to sam želio znati.

CottonEyeJoe
02.12.2010., 13:03
Dakle, otvorim online trgovinu.
Doma mi je skladište, dogovorim sa nekom dostavnom agencijom dostavu, dogovorim plačanje karticama, imam svoju stranicu.

Uzmem obrt na kojem plačam pdv na iznos svakog računa (trgovina, ako sam dobro shvatio ovo sa dva načina plačanja poreza).

E sad, od kuda ja sve smijem nabavljati robu osim od veleprodajnih trgovina?

Da li smijem preko e bay-a kupovati robu, ali od recimo neke firme, i to prodavati kod nas?

Ako kupujem preko ebay-a za daljnju trgovinu, da li plačam porez i carinu, ili sam oslobođen toga jer sam trgovina?

Ako i zanemarimo e bay, recimo da nađem neku trgovinu u njemačkoj što prodaje nešto jako jeftino preko veleprodaje. Ako od njih naručim, da li plačam kakvu naknadu državi u smislu carine itd?

Ili ne plačam ništa, nego kad prodam preko trgovine platim samo pdv 23%?

KILLERDOG
02.12.2010., 13:08
ovisi o vrsti robe, plaćaš naravno i carinu i porez na uvozu
moraš platiti i špeditera

zatim ovisno o vrsti robe,trebaš dobiti i dozvolu za uvoz ako je nema , zatim garancije, servisni rokovi, itd.

bolja opcija za traženje od ebaya ti je alibaba,a najbolje je direktno otići i obići ih (jer postoji hrpa prekupaca ;) )
naravno trebaš paziti i da nema već ovlaštenih uvoznika

the economist
02.12.2010., 13:17
Ured državne uprave u tvojoj županiji, Služba za gospodarstvo. Tamo se pojaviš.

Otvoriš obrt, potrebna stručna sprema sprema: NEMA

Djelatnost: 47.91. - trgovina na malo putem pošte ili interneta

Utvrđivanje minimalnih tehničkih uvjeta: NEMA

Elle.Woods
02.12.2010., 13:18
apsolutno alibaba, ali opet, ovisi koju robu želiš prodavat - na netu je jako puno burzi robe.

ako želiš prodavat predmete (odjeću, tehniku i sl) određenog branda, ako već nemaju zastupništvo u hr moraš ih obavezno kontaktirat da vidiš prvo slažu li se da uzimaš od prekupaca, dozvoljavaju li uopće prodaju (legalnu) svog branda na tvom tržištu i preko neta, kao i uvjete nabave i prodaje.
ne moraš nužno nać špeditera, ali ako ti proizvođač/nabavljač shippa možeš gadno skupo proć. naravno, opcija s špediterom je ok ako ćeš povlačit veće količine i imat nekakav povoljni godišnji ugovor s njim (ali to te obavezuje na određeni godišnji promet s njim), ako ne najlakše je za svaku isporuku tražit najpovoljnijeg - ako negdje ima mjesta u kontejneru i sl, a onda se transport zna otegnut užasno dugo.
ako se radi o prehrambenoj robi moraš odnijeti uzorke na analizu i izvadit sve moguće dozvole za hr tržište.
kad radiš s poznatim brandovima stvar nije jednostavna. možeš se javit na pm za konkretnu info (ionako ležim doma bolesna i nemam pametnijeg posla)

CottonEyeJoe
02.12.2010., 13:46
evo recimo da hoću otvoriti on line sexy shop:)

ovo je samo ideja, nije bitno što bi prodavao nego me zanimaju samo detalji.

Dakle, ja nađem robu koja ima svoj certifikat o porijeklu, ja platim robu i imam dokaz da sam platio.

I što sad, ako uzimam iz njemačke nešto od 400kn recimo, moram platiti carinu i porez na to , i onda opet platiti porez kad prodam? ovo mi je malo nejasno...porez na porez...

U biti, svaka stvar koju prodajem mora imati svoje porijeklo, zadovoljavajuće tehničke uvjete i moram imati račun da sam ju kupio,a ne ukrao?

KILLERDOG
02.12.2010., 14:06
da, trebaš imati papire, vjerujem da ti treba neka potvrda da nisu štetni za zdravlje ili ne sadrže opasne tvari (nemam pojma kak je s tim pomagalima)
porez koji ti platiš pri uvozu sti se prebija (nisam računovođa pa ti neznam točan iznos) uglavnom, ti platiš po uvozu iznos x, kod prodaje pdv ti iznosi y i onda se prebija, ili ti još doplatiš ako ti je po fakturama veći od uplaćenog, ili možeš tražiti ( :lol: ali bolje nemoj ) lovu natrag

CottonEyeJoe
03.12.2010., 06:55
da, trebaš imati papire, vjerujem da ti treba neka potvrda da nisu štetni za zdravlje ili ne sadrže opasne tvari (nemam pojma kak je s tim pomagalima)
porez koji ti platiš pri uvozu sti se prebija (nisam računovođa pa ti neznam točan iznos) uglavnom, ti platiš po uvozu iznos x, kod prodaje pdv ti iznosi y i onda se prebija, ili ti još doplatiš ako ti je po fakturama veći od uplaćenog, ili možeš tražiti ( :lol: ali bolje nemoj ) lovu natrag

koga mogu uopće zvati u RH u vezi svih tih zakona? strah me nešto pokrenuti, a ne znam sve procedure i zakone...

Jer ono, ti sad prodaješ preko oglasnika neke nove stvari koje si kupio negdje vani.
Da li ja mogu od tebe to otkupiti, privatno ti platiti, i onda to prodati preko svoje firme sa pdv-om?

Ima stvarno puno tih procedura i stvari koje mi nisu jasne.
Sad bih se volio upoznati sa procedurom gdje i kako mogu nabavljati, načine plačanja poreza itd.

To mi je najbitnije, sve ostalo je lagano.

KILLERDOG
03.12.2010., 09:43
najbolje ti je da se prebaciš na pdf gospodarstvo, imaš baš dio poduzetništvo, i tamo ima i puno stručnijih ljudi da ti odgovaraju na pitanje ;)

dosta informacija možeš dobiti na Hitro.hr, zatim imaš HGK, razne klastere i firme koje se bave savjetovanjem
trebaš imati knjigovođu, pa ti on/ona isto dosta toga objasni itd.

CottonEyeJoe
03.12.2010., 09:56
najbolje ti je da se prebaciš na pdf gospodarstvo, imaš baš dio poduzetništvo, i tamo ima i puno stručnijih ljudi da ti odgovaraju na pitanje ;)

dosta informacija možeš dobiti na Hitro.hr, zatim imaš HGK, razne klastere i firme koje se bave savjetovanjem
trebaš imati knjigovođu, pa ti on/ona isto dosta toga objasni itd.

mislim, meni je dovoljno da pohvatam osnove, dalje onda sve shvatim...

knjigovođu?:lol:

pa to bum ja radio ako smijem

KILLERDOG
03.12.2010., 11:24
smiješ, naravno, ali vjeruj iz iskustva da je puno jednostavnije da ti neko drugi sve to radi ;)

osnove ćeš pohvatati i na forumu, odi na gospodarstvu imapš tema o svemu što te zanima mislim ;)

n1n1c
06.04.2011., 10:11
Bok svima.
Evo ovako, već dulje vrijeme razmišljam o otvaranju obrta pa imam par pitanja.
Naime ja sam student, i zanima me dali ja kao student sa završenom srednjom školom mogu otvoriti obrt?
U slučaju pozitivnog odgovora, mogu li se ja baviti zastupništvom nekog proizvoda?
Ova dva pitanja su za početak dovoljna. Hvala

minory
06.04.2011., 11:59
raspitaj se na općini, bojim se da ne možeš otvorit obrt kao student, mislim možeš, no gube ti se studentska prava jer ces morat placat doprinose... zastupnistvom kakvog proizvoda?

Anton
06.04.2011., 12:52
Bok svima.
Evo ovako, već dulje vrijeme razmišljam o otvaranju obrta pa imam par pitanja.
Naime ja sam student, i zanima me dali ja kao student sa završenom srednjom školom mogu otvoriti obrt?
U slučaju pozitivnog odgovora, mogu li se ja baviti zastupništvom nekog proizvoda?
Ova dva pitanja su za početak dovoljna. Hvala

Da odmah budem možda malo defetistički nastrojen, ali osim ako nemaš hrpu novaca koje možeš potrošiti na obrt, nemoj pokušavati. Dakle, nikakve hipoteke, krediti, pozajmice i slično.
Moraš uplaćivati minimalno 1800 ( ili 1200 ? ) kn doprinosa, mjesečno, bez obzira imao prihoda ili ne, kada imaš obrt, odgovaraš svom svojom imovinom, dakle sve što je na tvoje ime, u slučaju propasti obrta, poslužiti će za naplatu ( ako nemaš sada ništa, onda svaki tvoj prihod u budućnosti, dok se država ne naplati ).
Uglavnom, osim ako nemaš, ne 100 %, nego 1000 % siguran posao, ja ne bih pokušavao. Dakako, ne moraš me poslušati.

n1n1c
06.04.2011., 23:27
a to što sam ja student ima kakvu ulogu??
hmmm, nešto sam načuo da nemogu bit redovan student i imat vlastit obrt.

sminkica
06.04.2011., 23:35
hmmm, nešto sam načuo da nemogu bit redovan student i imat vlastit obrt.
po zakonu ne smiješ biti redovan student (na teret ministarstva) i biti istovremeno u radnom odnosu. odnosno možeš se švercati dok te ne skuže pa onda kao kod moje prijateljice su svi takvi morali prijeći na izvanredni studij, možeš to probati ukoliko tvoj faks ima izvanredni studij, a ako nema onda se opet možeš probati švercati bar neko vrijeme dok te ne uhvate pa onda prebaci obrt na neku drugu osobu da te ne izace s faksa

usput, nadam se da si dobro novčano pofudran jer je obrt veeeliki trošak i za par mjeseci upadneš u dužničko ropstvo ako nisi jedan od onih jako, jako rijetkih sretnika koji zarade dovoljno da uopće mogu držati obrt na životu, a pri tom ne ići sve dublje u minus i dug

petarcro
08.04.2011., 20:09
pozdrav

otvorio bih obrt i zapošljavao zavarivače i bravare i slao ih u njemačku raditi......našao sam i ljude koji traže zavarivaće i za koje znam da plačaju ali me zanima jel bi mi netko mogao reći jel ja kao novi obrtnik mogu slati ljude izvan Hrvatske raditi ili za to moram imati neki obrt otvoren dvije godine kao što sam čuo........još se nisam išao raspitati tamo gdje se podnosi zahtjev za otvaranje obrta pa vas molim ako netko zna neka mi kaže

Hvala unaprijed

MaliZeleni10
09.04.2011., 16:41
Ne mozes kao obrtnik (koliko ja znam) vec samo kao doo.

Firma mora poslovati u HR da bi dobila detasmane sa Njemacku, treba osnovati predstavnistvo u Njemackoj i tek onda mozes poceti raditi.

Dugotrajan i skup proces, puno papirologije i moras zaposliti nekoga u Njemackoj sa majstorskim ispitom, makar na 4 sata dnevno.

petarcro
10.04.2011., 22:20
našao sam čovjeka koji ima firmu u njemačkoj i samo traži ljude da mu pošaljem i ja bi mu bio kao kooperant.......sada me zanima jel tako mogu onda slati ljude u njemačku

helloKitty988
15.08.2011., 19:14
Dobra večer,

planiram otvoriti obrt, planiram raditi neki posao na internetu.
Necu imati niti jednog zaposlenika (samo cu ja raditi taj posao).
Trenutno sam zaposlena.

Zanima me koliko košta otvaranje obrta i koje sve troškove moram plaćati?
Znam da moram plaćati porez na dobit!

Unaprijed hvala na odgovoru!

zlocka
16.08.2011., 08:39
najbolje pitaj svog računovođu, ionako ga moraš imati. on će ti najbolje znati reči što i kako, obzirom da si zaposlena da li moraš plaćati doprinose, koji iznos, plus što će ti objasniti sve stvari o ostalim porezima.

crazy_mustang
14.09.2011., 10:09
Jel može netko odgovoriti na ovu temu. I mene zanima onako iz prve ruke informacija..

Znači otvorio bhi obrt, zaposlen sam i bio bi jedini zaposlenik.
Dali kao takav mogu uopće otvoriti obrt. Šta moram državi sve plačati itd..

valed
14.09.2011., 14:22
Jel može netko odgovoriti na ovu temu. I mene zanima onako iz prve ruke informacija..

Znači otvorio bhi obrt, zaposlen sam i bio bi jedini zaposlenik.
Dali kao takav mogu uopće otvoriti obrt. Šta moram državi sve plačati itd..

Ovdje bi trebao naći većinu odgovora na svoja pitanja.....
http://www.koprivnicki-poduzetnik.hr/hr/otpoinjanje-vlastitog-posla/a-otvaranje-obrta.html?start=11

Kiki07
15.09.2011., 07:10
Samo otvaranje obrta košta cca 800,00 kn.
Ako je obrtnik ujedno i zaposlen negdje drugdje u startu ne plaća doprinose (mirovinsko, zdravstveno, ...) što je inače cca 1.800 kn/mj, ALI, plaća koju dobivaš od trenutnog poslodavca ti se računa kao dohodak (jer ste prema poreznoj ti i tvoj obrt isto, dakle obrtnik je svoj obrt), pa bi ti se mogao dogoditi dosta veliki dohodak na godišnjoj bazi na temelju kojega se onda plaća porez na dohodak (dobit je kod d.o.o.-a, dohodak je kod obrtnika) i doprinosi prema dohotku.
Iznos koji plaćaš u takvoj situaciji nije zanemariv - npr. na godišnji dohodak od 11.000 kuna se plaća cca 4.500 kn doprinosa i 1.500 kn poreza!!!
Sve se to da regulirati troškovima (ured, režije, računovođa, loko vožnja,.......), ali ne uvijek i ne skroz.
Ostali troškovi, oni obavezni prema državi su:
1. komorski doprinos, mislim da zavisi o mjestu - meni je cca 300,00 kn/kvartalno (1.200 kn/god)
2. malo daš turističkoj, ali cca 50,00 kn/god
3. porez na tvrtku/obrt je cca 500,00 kn/god
+ troškovi poslovanja koji ovise o tvojim potrebama.
Svi porezi i doprinosi rastu sa zaradom, i ovise o gradu/mjestu.

Ja sam inače obrtnik koji žali što nije otvorio tvrtku i to će se sada lagano promijeniti, ali to opet ovisi o djelatnosti kojom se baviš, načinu izdavanja računa (zbog PDVa, obrtnici plaćaju državi PDV na temelju računa koji su naplaćeni, a d.o.o. na temelju računa koji su izdani), i puno je skuplje u startu, tako da u svakom slučaju treba uživo porazgovarati sa računovođom ili nekim obrtnikom/poduzetnikom sa iskustvom.
Bravo za volju i želju, moj je savjet u svakom slučaju se dobro raspitati!!!:top:

Time4Me
15.09.2011., 22:32
Samo otvaranje obrta košta cca 800,00 kn.
Ako je obrtnik ujedno i zaposlen negdje drugdje u startu ne plaća doprinose (mirovinsko, zdravstveno, ...) što je inače cca 1.800 kn/mj, ALI, plaća koju dobivaš od trenutnog poslodavca ti se računa kao dohodak (jer ste prema poreznoj ti i tvoj obrt isto, dakle obrtnik je svoj obrt), pa bi ti se mogao dogoditi dosta veliki dohodak na godišnjoj bazi na temelju kojega se onda plaća porez na dohodak (dobit je kod d.o.o.-a, dohodak je kod obrtnika) i doprinosi prema dohotku.
Iznos koji plaćaš u takvoj situaciji nije zanemariv - npr. na godišnji dohodak od 11.000 kuna se plaća cca 4.500 kn doprinosa i 1.500 kn poreza!!!
Sve se to da regulirati troškovima (ured, režije, računovođa, loko vožnja,.......), ali ne uvijek i ne skroz.
Ostali troškovi, oni obavezni prema državi su:
1. komorski doprinos, mislim da zavisi o mjestu - meni je cca 300,00 kn/kvartalno (1.200 kn/god)
2. malo daš turističkoj, ali cca 50,00 kn/god
3. porez na tvrtku/obrt je cca 500,00 kn/god
+ troškovi poslovanja koji ovise o tvojim potrebama.
Svi porezi i doprinosi rastu sa zaradom, i ovise o gradu/mjestu.

Ja sam inače obrtnik koji žali što nije otvorio tvrtku i to će se sada lagano promijeniti, ali to opet ovisi o djelatnosti kojom se baviš, načinu izdavanja računa (zbog PDVa, obrtnici plaćaju državi PDV na temelju računa koji su naplaćeni, a d.o.o. na temelju računa koji su izdani), i puno je skuplje u startu, tako da u svakom slučaju treba uživo porazgovarati sa računovođom ili nekim obrtnikom/poduzetnikom sa iskustvom.
Bravo za volju i želju, moj je savjet u svakom slučaju se dobro raspitati!!!:top:

ovo su sve prednosti obrta nad tvrtkom, a nedostaci?

Kiki07
16.09.2011., 07:26
ovo su sve prednosti obrta nad tvrtkom, a nedostaci?

Baš naprotiv, finacijski gledano sve napisano su nedostaci obrta.

Ako se nije ništa promijenilo unazad par mjeseci, d.o.o. ne mora imati niti jednog zaposlenog. Dakle, možeš raditi kod drugog poslodavca i imati svoj d.o.o., ne računa ti se tvoja plaća u dobit d.o.o.-a (jer je tvrtka samostalna ''osoba'' sa svojim OIBom), ne moraš se prijaviti i plaćati dodatne doprinose i/ili doprinose na temelju zarade, imaš samo porez na dobit 20% i gotovo. (dakle na spomenutu dobit iz prošlog posta od 11.000 kn bi se platio porez 2.200 kn umjesto navedenih 6.000).
Ono što se ne smije, neovisno obrt/tvrtka je baviti se djelatnošću kojom se bavi tvoj poslodavac. Naravno, dok radiš kod njega, osim ako nije drugačije regulirano ugovorom o radu.

Nedostatak tvrtke je skup start - 20.000 kn u novcu ili stvarima kao temeljni kapital, od kojih je cca 6.000 stvaran troška bilježnika, suda i sl., dok je kod obrta taj trošak oko 800 kn.
Tvrtku je i puno kompliciranije i skuplje zatvoriti ako ti posao ne ide dobro.
I najveći problem za tvrtke kod nas je R1, jer državi plaćaš PDV na temelju izdanih računa neovisno o tome je li ti stranka platila ili nije, što te u slučaju nenaplate može dovesti u financijske probleme.
Obrt izdaje R2 i plaća PDV tek kad je stranka platila, pa ako ti kupac nikad ne plati, nikad ne moraš platiti državi PDV.

S druge strane, ako pođe po zlu obrtnik je odgovoran svom svojom imovinom, dok je tvrtka odgovorna samo onoliko koliko vrijedi.

Mislim da kod tvrtke ima nešto više računovodstvenih poslova, pa računovođa može biti nešto skuplji, ali tu nemam iskustva.
I da, mislim da tvrtka ne može odabrati verziju da nije u sustavu PDVa, dok obrtnik može, ali samo dok su godišnji prihodi (ne dobit, nego priljevi na račun) manji od 75 ili 85 tisuća, ne znam više.

Ja sam obrtnik 4 godine i kada gledam unazad bi mi bilo isplativije da imam tvrtku. Napominjem da zbog vrste posla nemam problema sa PDVom jer račune izdajem na temelju uplata.

Pitaj konkretno ako te još nešto zanima...

zlocka
19.09.2011., 08:59
mi nismo u sustavu pdva, do kraja godine, kasnije ćemo vidjeti da li ćemo zatražiti ulazak u sustav pdva ili ne. cifra je 85000kn prihoda godišnje.

veco009
28.11.2011., 21:57
U popisu dugotrajne imovine obrta unešeno je greškom nekoliko sredstava veće vrijednosti (više od 1000,00 kn) koji su zapravo potrošni dijelovi stroja. Kako ih isknjižiti kod zatvaranja obrta?

zlocka
29.11.2011., 09:50
probaj pitati ovdje http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=267

Kizti
12.01.2012., 13:02
Trebam savjet.
Naime razmisljam o otvaranju obrta u kojemu bi pruzala graficke usluge - dizajn logotipa, vizitki, kao i dizajn web stranica. U to bi ubacila i prodaju svojih rucnih radova - ukrasa, te savjetovanje putem telefona na 060 broj.
Planiram otvoriti slobodni obrt - sto bi znacilo rad od kuce. Dali ja mogu tako registrirati obrt u kojemu bi pruzala graficke usluge - znaci samo dizajn, ne tisak. Ovo ostalo znam da mogu tako registrirati.
Pitanje je pod kojim nazivom bi to troje mogla registrirati?
Obrt za graficke usluge i trgovina na malo ili mozda usluzno trgovacki obrt?
Zbunjena sam...ne znam kako to upakirat...ja osobno bi upisala usluzni obrt, e sad, dali je to ispravno...

zlocka
12.01.2012., 15:20
registriraš obrt za trgovinu i usluge

lili p.
12.01.2012., 19:00
A to nećeš moći raditi od kuće. Puno je tehn. zahtjeva za trgovinu :mig:

Kizti
12.01.2012., 20:42
Mogu, zasto ne... djelatnost: 47.91. trg. na malo preko poste ili interneta :)
znam osobe koje su tako prijavljene, a rade od kuce...
U svakom slucaju hvala objema, mislim da sam dosla do zeljenih informacija.
Budem jos sve to provjerila.

Antediluvian
20.01.2012., 15:18
Pozdrav!

Imam par pitanja u vezi otvaranja obrta pa bih molio ako netko zna nešto o tome da mi odgovori. Po struci sam magistar inženjer građevinarstva, trenutno nezaposlen, razmišljao sam o otvaranju nekakvog građevinskog ili majstorskog obrta s obzirom da nemam dovoljno novca za d.o.o., pa me zanima kakve su mogućnosti s obzirom na moju struku. Planiram otvoriti obrt kojim bi mogao prvenstveno obavljati radove oblaganja zidanih i betonskih zidova i stropova gipskartonskim pločama (postavljanje Knaufa). Zanima me, da li ja kao građevinski inženjer mogu otvoriti takav obrt, u kojemu bi ja bio vlasnik i majstor koji bi obavljao te poslove, i u kojem bi radili moji članovi obitelji koji su iste struke kao ja (brat i otac), ili je za otvaranje takvog obrta potrebno zaposliti majstora s položenim majstorskim ispitom?

zlocka
21.01.2012., 21:00
pogledaj dal su ti radovi na popisu vezanih http://www.obrtnici-hvar.hr/dokumenti_zakoni_propisi/5879748041714291166popis-vezanih-i-povlastenih-obrta.pdf

oca i brata moraš zaposliti ako će raditi sa tobom, mislim da više obrtniku ne smije nitko pomagati u poslu, kao što je bilo prije.

ewq
04.02.2012., 19:50
Pozdrav,

zanima me, a ne mogu pronaći online, koje su obveze obrta koji ne ostvaruje prihode?

Hvala

suchimir
06.02.2012., 09:41
Ovisno o tome za što si se registrirao, plaćaš od 600 do 2000 kn gradu, zatim tromjesečno oko 250 kn HOK-u, računovodstvo, najam, porez na najam, sebi doprinose itd. Nakupi se tu lijepa svotica. Ako vidiš da ti obrt kroz duže ne vrijeme ne ide, bolje ga zatvori nego da gomilaš minuse.

ewq
08.02.2012., 11:53
Odlično. Puno hvala na odgovoru :)

miky0
24.02.2012., 15:02
Molio bih vas za pomoc.

Zanimaju me info o otvaranju TAXI obrta. Dakle,uvjeti otvaranja,koncesije,dozvole,...Dakle,sto vise informacija o tome.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

neno1966
24.02.2012., 16:18
Najbolje da počneš od kraja, tj. da vidiš dali uopće ima šanse da dobiješ dozvolu.

miky0
24.02.2012., 17:09
Najbolje da počneš od kraja, tj. da vidiš dali uopće ima šanse da dobiješ dozvolu.

A tko daje te dozvole? Ured za gospodarstvo,ili neka TAXI udruga?

neno1966
24.02.2012., 17:11
Grad, ured za komunalni sustav ili tako nešto.

miky0
24.02.2012., 17:21
Ok,kad dobijem odgovor s njihove strane,nastavljamo dalje.

Hvala na odgovoru.

diddlay
24.02.2012., 18:30
KV vozač
Položen ispit o poznavanju grada (700 kn)
položen ispit za prijevoznika u cestovnom prometu (1500 kn)
Auto koji zadovoljava tehničke uvijete za taxi prijevoz
Čekati da grad objavi natječaj za dodjelu koncesija i ako prođe još 1500 kn za 5 godina.
I onda si taxist obrtnik,pa možeš raditi sam ili se prikloniti nekom udruženju.

miky0
25.02.2012., 07:20
KV vozač
Položen ispit o poznavanju grada (700 kn)
položen ispit za prijevoznika u cestovnom prometu (1500 kn)
Auto koji zadovoljava tehničke uvijete za taxi prijevoz
Čekati da grad objavi natječaj za dodjelu koncesija i ako prođe još 1500 kn za 5 godina.
I onda si taxist obrtnik,pa možeš raditi sam ili se prikloniti nekom udruženju.

A jel mozda znas koliko otprilike kosta adaptacija obicnog automobila u taxi vozilo (i tko to uopce radi?)?
Dali to znaci da mogu imat svoju polaznu stanicu di ja hocu,ili samo za onu poziciju gdje je bio raspisan natjecaj?

Hvala na odgovoru.

diddlay
25.02.2012., 08:54
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/pravilnik_o_posebnim_uvjetima_za_vozila.asp

Prostor za prtljagu sada je smanjen ,moraš imat i protupožarni aparat.
taximetara ima u oglasnicima po 500 kn. firme poput Tahografa i sl. prodaju i ugrađuju opremu (poslije ideš na baždarenje)
Nakon dobivene koncesije imaš pravo na 15 dana da doneseš papire da je auto prošo na tehničkom.
Po novome auto mora biti bijeli (obljepljivanje folijom (2-5000 kn.) plača se i dodatno osiguranje.
Grad zagreb izdaje dozvole i osigurao je taxi stajališta,tako da imaš puno pravo stati na svako stajalište u gradu (osim tunela na autobusnom)
Ako svojim stajanjem direktno kradeš vožnje onima na stajalištu imačeš velikih problema,a opet ako staneš pred kakvu firmu i sl. sumljam da če te iko i primjetiti.
Nije to više ni egzotično ni unosno zanimanje pogotovo ako si sam

miky0
25.02.2012., 11:28
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/pravilnik_o_posebnim_uvjetima_za_vozila.asp

Prostor za prtljagu sada je smanjen ,moraš imat i protupožarni aparat.
taximetara ima u oglasnicima po 500 kn. firme poput Tahografa i sl. prodaju i ugrađuju opremu (poslije ideš na baždarenje)
Nakon dobivene koncesije imaš pravo na 15 dana da doneseš papire da je auto prošo na tehničkom.
Po novome auto mora biti bijeli (obljepljivanje folijom (2-5000 kn.) plača se i dodatno osiguranje.
Grad zagreb izdaje dozvole i osigurao je taxi stajališta,tako da imaš puno pravo stati na svako stajalište u gradu (osim tunela na autobusnom)
Ako svojim stajanjem direktno kradeš vožnje onima na stajalištu imačeš velikih problema,a opet ako staneš pred kakvu firmu i sl. sumljam da če te iko i primjetiti.

Pretpostavljam i sam da nije unosno,ali gdje to danas je!?
I da,volio bi se prikljucit nekoj udrugi,tipa Radio taxi,samo za split.

diddlay
25.02.2012., 13:06
To je onda sasvim druga priča o kojoj nemam pojma (samo da ti netreba bijeli auto :) ) Morat češ se raspitat službenim kanalima i kod postoječih taxista a kolko sam čuo gori su Zagrebačkih starih monopolista,sretno dalje.

miky0
25.02.2012., 13:30
Hvala!

puls
26.02.2012., 16:49

Zasto ja ne bih stajao pred mjestima za izlaske subotom uvecer u Zagrebu i kupio klince koji se razvoze po njima? Ja koji nisam taksist jucer sam sa svojim autom mogao zaraditi love i love. Neki od ovih velikih (mislim cammeo, a ne znam za ostale), ne smiju kupiti ljude po cesti bez poziva, a masa klinaca hoce odmah u auto, a ne da zove na telefon. Taksi stajalista recimo nema ili ima malo taksija kod GG-a, Shamballe, Mardija (ili kak se vec zove ono iza Cibone) i slicno. Zasto ja tamo ne bih sa svojim taksijem stajao i kupio klince? Ili recimo dovezem jednu grupu iz Lemona na Jarun, a onda drugu odmah s Jaruna do GG-a, onda tamo odmah pokupim trecu i dopeljam ih do Kaptol centra i tak. Jucer smo frend i ja tak dvaput povezli cure koje smo upoznali. Da sam imao taxi, digo bi lovu samo tako.

vbr666
14.04.2012., 18:30
htio bih otvoriti obrt ali ako je ikako moguće ne i aktivirati ga, tj nekako zamrznuti ali da se prije toga prijavim na vladin natječaj za poticanje novih obrtnika.

muči me to što je tržište neistraženo, a ne bih htio riskirati s nabijanjem dugova na vrat, doprinosa i ostalih nameta a bez poslovnih rezultata, međutim obrt bi svakako radio ako bih dobio vladin poticaj tj prošao s projektnom dokumentacijom kao novootvoreni obrtnik.

u slučaju da ne bih dobio poticaj, onda bih još pričekao s otvaranjem, tj ostavio ga zamrznutog da mi se ne gomilaju dugovi u startu i krenuo s istraživanjem tržišta tj potražnje za mojom uslugom, pa tek onda odlučio s reaktiviranjem.

izvedivo ili ne i zašto?

zlocka
16.04.2012., 08:13
jel to ide natječaj za samozapošljavanje?
ako da, onda jedino tako i moraš, prijavit otvaranje obrta bez datuma početka, tek kada ti odobre poticaj, javiš sa kojim danom krećeš i onda tek dobivaš obrtnicu, prijavljuješ se na mirovinsko i zdravstveno, poreznu i sl.
ja sam čekala 2mj i onda otvorila prije nego su mi odobrili poticaje, da bi mi onda radili probleme. uspjela sam nekako rješiti da mi ipak daju poticaje...na jedvi te jade.

vbr666
16.04.2012., 15:09
http://www.minpo.hr/UserDocsImages/Impuls-natjecaji/5/PROJEKT%20PODUZETNIK%20PO%C4%8CETNIK%202012%20.pdf

mogu se hebat, treba mjesec dana radit prije prijave, a meni je to prošlo prekjučer, jer je zadnji dan 14.5.

jel ima tko ideju kako na sličan način uz nekakav poticaj krenut u obrtništvo?

zlocka
16.04.2012., 19:00
ovo nije taj koji ja spominjem. ako si nezaposlen, onda možeš tražiti poticaj na burzo.
hvala za link, meni treba :D ja ću se prijaviti.

bozoou
16.05.2012., 12:38
Pozdrav,
Zanima me znači koji me koraci čekaju nakon podnošenja zahtjeva za otvaranje slobodnog obrta i to "bez početka rada" jer ću dokaz o zakupu prostora prikazati kasnije.

Što se tiče plaćanja u korist Državnog proračuna i u korist proračuna grada Zagreba, tu nema nikakve mudrolije? Platim to i prikazem uplatnce skupa s biljezima za vrijeme same prijave?
Kuda nakon toga? Što me jos sve čeka?

Hvala!

bozoou
17.05.2012., 19:10
Evo da podijelim jedno čudno iskustvo.
Uglavnom, dolazim u zapoljsku 1 i upućuju me na sobu gdje mogu dobiti neke osnovne informacije za otvaranje obrta. Kazu mi tamo koji su papiri potrebni, ali da ja nemogu svoju vrstu djelatnosti raditi u stambenom prostoru ukoliko se radi o zgradi, a u kući bi kao mogao. Ja si kasnije mislim kako ljudi u stanovima peku pice i pretvaraju ih u urede, a ja da nemogu skladištiti u stanu skroz male tehničke aparate....mislim mozda su pogrijesili, nadjem jos neki članak koji kaze da ukoliko djelatnost ne utječe na izmjenu stambenog prostora, da se moze obavljati u istom. Odem ja opet, mozda ce mi neka druga osoba dati drugačiju informaciju..i stvarno dobijem za razgoovor drugog službenika koji je bio užasno umišljen. Nakon jedno 4-og mog postavljenog pitanja me zamolio da budem gotov, kao da ima gužvu..a ispred čekale svega dvije osobe!!!!
Uglavnom i on mi je isto zričito rekao da djelatnost iznajmljivanja kućanskih aparata i opreme se nemože obavljati u stambenom prostoru zgrade. E sad, ja sve sredio, nabavio si zakup prostora da bi u njemu skladištio doslovice jednu kutiju i krenem opet u zapoljsku, ovog puta druga soba, za podnošenje samog zahtjeva. Hvala bogu da nešto nije bilo u redu sa adresom prebivališta, tako da smo otvorili spomenutu temu i djelatnik se čudi kako ja mislim da nemogu u svom prostoru obavljati spomenutu djelatnost. Pita me gdje su mi to rekli! ..ja kazem: "pa tu svega par soba do vas!!" On odšetao, vratio se kroz par minuta i kaže da je sve u redu da mogu otvoriti ovu djelatnost na vlastiti stambeni prostor.
Šta reći, kome posluku porati??? :S

Manje od navedenoga..u cijeloj priči me brine gdje opće dobiti točne informacije...jer me muči onaj dio da svaki penal mog obrta mene kači kao fizičku osobu, a ja neznam na što sve paziti, a niko neće da kaže :(

zlocka
17.05.2012., 21:33
i mene su šetali...
kao nemreš imat veleprodaju ako nemaš skladište 50m2 (a stan mi je 38m2) i tak, u svakoj sobi kažu drugačije.

the economist
18.05.2012., 09:02
htio bih otvoriti obrt ali ako je ikako moguće ne i aktivirati ga, tj nekako zamrznuti ali da se prije toga prijavim na vladin natječaj za poticanje novih obrtnika.

muči me to što je tržište neistraženo, a ne bih htio riskirati s nabijanjem dugova na vrat, doprinosa i ostalih nameta a bez poslovnih rezultata, međutim obrt bi svakako radio ako bih dobio vladin poticaj tj prošao s projektnom dokumentacijom kao novootvoreni obrtnik.

u slučaju da ne bih dobio poticaj, onda bih još pričekao s otvaranjem, tj ostavio ga zamrznutog da mi se ne gomilaju dugovi u startu i krenuo s istraživanjem tržišta tj potražnje za mojom uslugom, pa tek onda odlučio s reaktiviranjem.

izvedivo ili ne i zašto?

Postoji institut otvaranja obrta "bez početka obavljanja". U roku od godine dana mora se upisati početak obavljanja ili se gasi po službenoj dužnosti. Pročitaj Zakon o obrtu, kratak je.

the economist
18.05.2012., 09:10
Evo da podijelim jedno čudno iskustvo.
Uglavnom, dolazim u zapoljsku 1 i upućuju me na sobu gdje mogu dobiti neke osnovne informacije za otvaranje obrta. Kazu mi tamo koji su papiri potrebni, ali da ja nemogu svoju vrstu djelatnosti raditi u stambenom prostoru ukoliko se radi o zgradi, a u kući bi kao mogao. Ja si kasnije mislim kako ljudi u stanovima peku pice i pretvaraju ih u urede, a ja da nemogu skladištiti u stanu skroz male tehničke aparate....mislim mozda su pogrijesili, nadjem jos neki članak koji kaze da ukoliko djelatnost ne utječe na izmjenu stambenog prostora, da se moze obavljati u istom. Odem ja opet, mozda ce mi neka druga osoba dati drugačiju informaciju..i stvarno dobijem za razgoovor drugog službenika koji je bio užasno umišljen. Nakon jedno 4-og mog postavljenog pitanja me zamolio da budem gotov, kao da ima gužvu..a ispred čekale svega dvije osobe!!!!
Uglavnom i on mi je isto zričito rekao da djelatnost iznajmljivanja kućanskih aparata i opreme se nemože obavljati u stambenom prostoru zgrade. E sad, ja sve sredio, nabavio si zakup prostora da bi u njemu skladištio doslovice jednu kutiju i krenem opet u zapoljsku, ovog puta druga soba, za podnošenje samog zahtjeva. Hvala bogu da nešto nije bilo u redu sa adresom prebivališta, tako da smo otvorili spomenutu temu i djelatnik se čudi kako ja mislim da nemogu u svom prostoru obavljati spomenutu djelatnost. Pita me gdje su mi to rekli! ..ja kazem: "pa tu svega par soba do vas!!" On odšetao, vratio se kroz par minuta i kaže da je sve u redu da mogu otvoriti ovu djelatnost na vlastiti stambeni prostor.
Šta reći, kome posluku porati??? :S

Manje od navedenoga..u cijeloj priči me brine gdje opće dobiti točne informacije...jer me muči onaj dio da svaki penal mog obrta mene kači kao fizičku osobu, a ja neznam na što sve paziti, a niko neće da kaže :(

Postoji pravilnik o obrtnima koji se mogu obavljati u stambenim prostorijama, nađi na internetu posljednju verziju. Koliko sam te razumio tražili su te da utvrdiš minimalno tehničke uvjete za trgovinu na veliko (MTU). Pravilnik o MTU za trgovinu kaže da je skladište za trgovanje robom na veliko prodajni objekt (nadkriven, ograđen ili zatvoren) namjenjen čuvanju, skladištenju i smještaju robe najmanje površine 50 m2 sa sanitarnim čvorom i uredskim dijelom. No trebaš dokazati uporabljivost građevine, odnosno građevinsku ili uporabnu dozvolu (ovisno o datumu izgradnje objekta) gdje stoji da je to poslovna ili poslovno stambena građevina, što zgrada sigurno nije, tako da se službenik na tvoju sreću zaje...

the economist
18.05.2012., 09:12
Pozdrav,
Zanima me znači koji me koraci čekaju nakon podnošenja zahtjeva za otvaranje slobodnog obrta i to "bez početka rada" jer ću dokaz o zakupu prostora prikazati kasnije.

Što se tiče plaćanja u korist Državnog proračuna i u korist proračuna grada Zagreba, tu nema nikakve mudrolije? Platim to i prikazem uplatnce skupa s biljezima za vrijeme same prijave?
Kuda nakon toga? Što me jos sve čeka?

Hvala!

Otvori obrt "bez početka obavljanja" na kućnoj adresi. Potom kada ti odgovara podnesi prijavu za promjenu sjedišta i za upis početka obavljanja.

bozoou
18.05.2012., 10:28
Postoji pravilnik o obrtnima koji se mogu obavljati u stambenim prostorijama, nađi na internetu posljednju verziju. Koliko sam te razumio tražili su te da utvrdiš minimalno tehničke uvjete za trgovinu na veliko (MTU). Pravilnik o MTU za trgovinu kaže da je skladište za trgovanje robom na veliko prodajni objekt (nadkriven, ograđen ili zatvoren) namjenjen čuvanju, skladištenju i smještaju robe najmanje površine 50 m2 sa sanitarnim čvorom i uredskim dijelom. No trebaš dokazati uporabljivost građevine, odnosno građevinsku ili uporabnu dozvolu (ovisno o datumu izgradnje objekta) gdje stoji da je to poslovna ili poslovno stambena građevina, što zgrada sigurno nije, tako da se službenik na tvoju sreću zaje...

Ne, ne, ne..nisu me sad trazili ni MTU nit nista..sad je rekao da je sve u redu i da za takvu vrstu skladištenja oni uopće niti ne provjeravaju kakav je prostor. Dok oni prvi na informacijama me također nisu trazili ni MTU niti nista drugo, nego su samo izričito i bahato rekli da moja vrsta djelatnosti se ne moze prijaviti na stambenu adresu u zgradi..dok u kući moze.
Njihove dezinformacije mene osobno previse i ne muce (bilo-proslo), ali me muci to sto se sad ja pitam sto ako meni dodje nekakva inspekcija i kaze mi fali ti to..to i to i fino me napenali kaznama, a ovaj lik je rekao da je sve u redu i da me nece nitko provjeravati. Hocu rec kako ikom vjerovat vise :confused:

P.S. Uglavnom plasili su me neki poznanici da su moguce visoke kazne kod obrtničkog poslovanja i da je to jako opasno...pa mozda imam neobrazložen strah, jer nemam nikakvog osjećaja kako sve to u praksi stvarno funkcionira. A nije da nisam naišao po internetu na komentare da otvaranjem obrta čovjek postaje vječan rob državi....samo nigdje da nadjem kakva su konkretna osobna iskustva!
Evo recimo, ja na računalima ne smijem imati ilegalne softvere..to recimo znam, ali neznam što sve neznam i neznam kako to saznati.

the economist
18.05.2012., 10:35
Teško mi je dati informaciju kada ne znam koje su djelatnosti u pitanju, prema NKD 2007. (nacionalna klasifikacija djelatnosti). Također za sve nejasne situacije postoji uprava za obrt u Ministarstvu poduzetništva i obrta gdje se možeš obratiti sa pitanjem. Obzirom da strepiš od posjete inspektorata možeš i njih nazvati na telefon i pitati, također imaju telefon za stranke. Pa makar okrenuo i 100 brojeva istjeraj informacije na sunce.

bozoou
24.05.2012., 09:44
Sad sam slučajno, slučajnije da ne mogu slučajnije saznao da je za obrt obavezno postaviti natpisnu tablu na ulaz objekta.
Pa gdje sam to trebao saznati da sam bio marljiviji?? ...jer tko zna što me još čeka!!!! Posebno s obzirom navedenog iskustva dobivanja informacija u zapoljskoj 1, a taj slučaj nije niti malo izdvojen jer se već ponovio. Naime pošalju me na 2. kat u poreznu upravu tj. u neku sobu gdje ću dobiti neke osnovne informacije...a tamo mi se dvije sponzoruše doslovno cere u facu. Ja neznam što je njima bilo smješno, ali sve od informacija što sam uspio od njih izvući je da će mi trebati RPO.

the economist
24.05.2012., 10:41
Sad sam slučajno, slučajnije da ne mogu slučajnije saznao da je za obrt obavezno postaviti natpisnu tablu na ulaz objekta.
Pa gdje sam to trebao saznati da sam bio marljiviji?? ...jer tko zna što me još čeka!!!! Posebno s obzirom navedenog iskustva dobivanja informacija u zapoljskoj 1, a taj slučaj nije niti malo izdvojen jer se već ponovio. Naime pošalju me na 2. kat u poreznu upravu tj. u neku sobu gdje ću dobiti neke osnovne informacije...a tamo mi se dvije sponzoruše doslovno cere u facu. Ja neznam što je njima bilo smješno, ali sve od informacija što sam uspio od njih izvući je da će mi trebati RPO.

Zakon o obrtu

Članak 17.

(1) Tvrtka je ime pod kojim obrt posluje.

(2) Tvrtka sadrži naziv obrta, oznaku obrta, ime i prezime obrtnika i sjedište, a može sadržavati i posebne oznake.

(3) Tvrtka se mora istaknuti na ulazu u sjedište obrta i izdvojene pogone u kojima se obavlja obrt ili na mjestu gdje se obrt obavlja ako se radi o obrtima za koje nije potreban prostor.

(4) Odredbe Zakona o trgovačkim društvima koje se odnose na tvrtku odgovarajuće se primjenjuju na tvrtku obrta ako ovim Zakonom nije drukačije određeno.

CottonEyeJoe
24.05.2012., 11:40
ljudi, mene muči jedan problem...

web trgovina, nešto u tranzitu nešto ovako na malo sa skladištem - e sad je skladište problem.

Pod MTU se navodi minimalno 6m2, to mi je u redu, imam i više, no muči me što piše da izvana građevina mora biti skroz dovršena. A zove ove u minigorp i nikako ih dobiti.

Mene muči ovo da mora bit skroz dovršena, jer ja bih svoju kuću htio staviti kao skladište, ima oko 80m2, unutra je sve sređeno osim izvana - nema fasade.
Pa nije valjda da mora biti fasada na skladištu???:504:

lili p.
24.05.2012., 12:38
Moj jedan je prošao, a nema ni fasadu, ni dovršene gornje katove. :ne zna:

Sretno :mig:

CottonEyeJoe
24.05.2012., 13:17
Moj jedan je prošao, a nema ni fasadu, ni dovršene gornje katove. :ne zna:

Sretno :mig:

katastrofa, ovi u minigorpu me samo preusmjeravaju iz linije na liniju.:503:

Evo pričao sam sa ženom iz svog naselja gdje predajem papire, ona kaže ovako:

- ne mora biti fasada, a za druge uvjete (visina recimo) nije sigurna
- treba mi ispitivanje elektr. instalacije (to mi je jasno), i treba mi uporabna dozvola jer bi to po novom bio stambeno - poslovni objekt. Tko tu uporabnu izdaje?

Mislim meni je to sve smiješno, konkretno za obuću koju bi uvažao i neku ostalu robu, treba mi soba za skladište cca 4x2m, a moja je malo veća. I to mi je sasvim dovoljno.

Robu bi prodavao isključivo preko internet trgovine, znači uzmem iz skladišta i šaljem na poštu.

Strašno je kako kompliciraju. Ona mi savjetuje da ispunimo sve papire za otvaranje, i stavimo odgodu obrta na mjesec-dva dok ne riješim sve ostale stvari.

the economist
24.05.2012., 13:49
Članak 39. Pravilnika o minimalnim tehničkim i drugim uvjetima koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima i uvjetima za prodaju robe izvan prodavaonica:

(1) Za prodaju robe na štandovima i klupama izvan tržnica, u kioscima, putem automata, interneta, prodaja na daljinu putem sredstava za daljinsku komunikaciju, gdje se proizvodi kupcu dostavljaju putem pošte, te TV prodaju trgovac mora osigurati odgovarajuće skladištenje robe koju prodaje odnosno nudi izvan prodavaonice i robom rukovati na način kojim se osigurava očuvanje njezine kakvoće.

(2) Na tržnici, kao i na štandovima i klupama izvan tržnice ne mogu se prodavati elektrotehnički i elektronski aparati, radio i TV-prijemnici, njihovi dijelovi i pribor, te pripremljeni nesnimljeni i snimljeni nosači za snimanje zvuka, slike ili sličnih zapisa (audio i video kazete, CD-i, DVD-i i sl.).

(3) Osim proizvoda iz stavka 2. ovog članka na klupama se ne može prodavati roba koju je prema odredbama posebnih propisa zabranjeno prodavati izvan prodavaonica.

To znači da za prodaju putem pošte, interneta, TV-a, automata i sl. moraju se utvrditi minimalni tehnički uvjeti za skladište, a skladište je prostor od min. 50m2, ograđen, nadkriven ili zatvoren sa sanitarnim čvorom i uredskim prostorom (građevinska ili uporabna ovisno o vremenu izgradnje za poslovi ili poslovno-stambeni objekt).
Inače u pravilniku piše da zgrada mora biti "građevinski dovršena", a dali to znači da mora imati fasadu - ovisi o prosudbi referenta i o tome koliko se boji za svoj posao.

the economist
24.05.2012., 13:51
Uporabnu ili građevinsku dozvolu izdaje županijski ured za graditeljstvo, propisana visina je čini mi se 2,8 m

CottonEyeJoe
24.05.2012., 14:58
da, ali tih 50m2 vrijedi za VELEPRODAJU, a za maloprodaju i skladište min. veličina je 6m2.

Skladišta u kojima se obavlja trgovina na malo

Članak 21.

Na skladišta u kojima se obavlja trgovina na malo na odgovarajući način primjenjuju se odredbe članka 7. ovog Pravilnika.

Članak 7.

(1) Minimalni tehnički uvjeti koje moraju ispuniti prodajni objekti su sljedeći:

1. vanjština mora biti građevinski dovršena;

2. na vanjskoj strani mora biti na vidljivom mjestu natpis u kojem se navodi tvrtka, sjedište i naziv pravne ili fizičke osobe registrirane za obavljanje kupnje ili prodaje robe i/ili pružanje usluga u trgovini. Radno vrijeme treba istaknuti jasno, vidljivo i čitljivo na ulazu;

3. prostor ispred i ulaz mora biti siguran, nesmetan, uređen od materijala koji se lako čisti i održava te osvijetljen. Ulaz može biti iz ulice, ceste, dvorišta, veže zgrade ili javnog prilaza, i ne smije biti zajednički s ulazom u stambene prostore. Prolaz u izlaznim vratima ne smije biti uži od 0,70 m. Ako su odvojena vrata za ulaz i za izlaz, na vratima moraju biti istaknute uočljive oznake »ulaz« i »izlaz« i moraju omogućiti laku manipulaciju robom;

4. prostorije (zidovi i podovi) moraju biti građevinski dovršene i izgrađene od materijala koji je nepropustan, neupijajući, periv, neotrovan i glatkih površina do visine primjerene radnjama koje se obavljaju;

5. prostori (prodajni prostori, pomoćni prostori) moraju biti na odgovarajući način osvijetljeni (uz prirodno osvjetljenje kroz prozor i vrata i napravama za umjetno osvjetljenje), prozračivani (prirodno prozračivanje pomoću prozora i vrata i naprava za umjetno prozračivanje) i s obzirom na robu koja se skladišti, i grijani. Najmanja svjetla visina (od završne obrade poda do završne obrade stropa) iznosi 2,8 metara. Iznimno, svjetla visina prodavaonice može biti manja od 2,8 metara, ali ne manja od 2,2 metra, uz uvjet da je ta iznimka u skladu s posebnim propisima;

6. ako je prodajni objekt na više etaža, one moraju biti međusobno povezane stepeništem, čija korisna površina ne može biti manja od 1,10 m² i teretnim dizalom ukoliko se u prodavaonici prodaju teški i veliki proizvodi, kako bi se na taj način osiguralo sigurno kretanje ljudi zaposlenih u prodavaonici, kupaca i postupanje s robom, a prodajni prostor površine 1200 m2 i više mora imati ugrađeno osobno dizalo za 4 i više osoba ili pokretne stepenice,

7. ako se u prodajnom objektu obavlja i ugostiteljska djelatnost, osim ponude bezalkoholnih napitaka i pića iz automata, taj prostor mora biti funkcionalno odvojen;

8. površina ne smije biti manja od 6 m2, osim prodajne površine kioska u kojem se ne priprema hrana, a ista ne smije biti manja od 3,5 m2;

eto, spominje se i visina min. 2,2m.

Mislim, meni je to sve glupost, unutra si budem držao na policama posloženu robu (tekstil), ništa više, ne treba ni grijanje ni ništa. Mogli su to malo bolje precizirati, ovako sve to ovisi o "oku" i volji inspektora.

the economist
25.05.2012., 07:41
Točno, hvala na ispravci. Moja iskustva su da stranke osiguraju prostor od 50 m2 pa istodobno utvrde MTU za trgovinu na veliko i na malo.

Znači uz zahtjev priložiti dokaz o registraciji (preslik obrtnice ili izvadak iz sudskog registra za d.o.o.), atest strujnih instalacija, potvrdu da je objekt spojen na javnu kanalizaciju (inače atest sabirne/septičke jame), pravo raspolaganja prostorom (ugovor o zakupu ili vlasnički list), uporabljivost građevine (građevinska ili uporabna ovisno o vremenu izgradnje za poslovno ili poslovno stambeni objekt) i 400 kn upravne pristojbe.

CottonEyeJoe
25.05.2012., 08:07
Točno, hvala na ispravci. Moja iskustva su da stranke osiguraju prostor od 50 m2 pa istodobno utvrde MTU za trgovinu na veliko i na malo.

Znači uz zahtjev priložiti dokaz o registraciji (preslik obrtnice ili izvadak iz sudskog registra za d.o.o.), atest strujnih instalacija, potvrdu da je objekt spojen na javnu kanalizaciju (inače atest sabirne/septičke jame), pravo raspolaganja prostorom (ugovor o zakupu ili vlasnički list), uporabljivost građevine (građevinska ili uporabna ovisno o vremenu izgradnje za poslovno ili poslovno stambeni objekt) i 400 kn upravne pristojbe.

da, ja imam septičku jamu, nemam gradsku kanalizaciju, a od instalacija imam jedino struju - grijem se na drva. Vlasnik jesam.

Katastrofa, eto već me u startu opet koči i onda pitaju zašto čovjek odustane od obrta?

Pa nekad nisu ni novci veliki problem, koliko ove glupe izjave, isprave i komplikacije.

the economist
25.05.2012., 08:34
2007. je stupila na snagu izmjena Zakona o graditeljstvu koja brani Uredima državne uprave u županijima da izdaju MTU bez dokaza o uporabljivosti (spomenuta građevinska ili uporabna za poslovni ili poslovno-stambeni objekt). Do tada je bilo potrebno dokazati samo pravo korištenja prostorom. Po meni je to dobra odluka kojom se pokušalo posredno urediti stanje na tržištu nekretnina, odnosno ljudi koji su se izlagali troškovima da upišu nekretninu kao poslovni objekt su s razlogom profitirali. Inače postupak kojim se dobije MTU za trgovinu je puno jednostavniji od postupka MTU za ugostiteljstvo, a ipak nekog reda reda u trgovini mora biti.

CottonEyeJoe
25.05.2012., 08:58
2007. je stupila na snagu izmjena Zakona o graditeljstvu koja brani Uredima državne uprave u županijima da izdaju MTU bez dokaza o uporabljivosti (spomenuta građevinska ili uporabna za poslovni ili poslovno-stambeni objekt). Do tada je bilo potrebno dokazati samo pravo korištenja prostorom. Po meni je to dobra odluka kojom se pokušalo posredno urediti stanje na tržištu nekretnina, odnosno ljudi koji su se izlagali troškovima da upišu nekretninu kao poslovni objekt su s razlogom profitirali. Inače postupak kojim se dobije MTU za trgovinu je puno jednostavniji od postupka MTU za ugostiteljstvo, a ipak nekog reda reda u trgovini mora biti.

a koje je tvoje mišljenje da li bi ja imao problema kod ishodovanja MTU dozvole svoje kuće kao skladište? Točnije, jedne prostorije oko 9m2 visine 2,3 m kao skladište?

Kao što sam rekao, nemam gradski vodovod i kanalizaciju, sve domaće, samo struja od instalacija.

the economist
25.05.2012., 09:04
Pa mogao bi, naravno da bi mogao, samo je pitanje da li u građevinskoj dozvoli piše da je to stambeni ili poslovno-stambeni objekt. Ako je stambeni, što najvjerojatnije je, potrebno je u županijskom uredu za graditeljstvo ishoditi rješenje o promjeni namjene objekta u stambeno poslovni, što iziskuje more troškova i papira.

CottonEyeJoe
25.05.2012., 10:01
Pa mogao bi, naravno da bi mogao, samo je pitanje da li u građevinskoj dozvoli piše da je to stambeni ili poslovno-stambeni objekt. Ako je stambeni, što najvjerojatnije je, potrebno je u županijskom uredu za graditeljstvo ishoditi rješenje o promjeni namjene objekta u stambeno poslovni, što iziskuje more troškova i papira.

samo je stambeni, u biti dozvole nemam doma, građena je prije one xx godine tako da mi ne treba.

Šta stvarno treba toliko papira da se preimenuje? Idem provjeriti.

the economist
25.05.2012., 10:14
Pazi, ako je objekt sagrađen prije 15.02.1968. smatra se da je uporabljiv. To se dokazuje Uvjerenjem katastra o vremenu evidentiranja građevine, i to je najbolja solucija. Za 20 kn biljega u Područnom uredu za katastar dobiva se potvrda da li je objekt evidentiran prije ili poslje navedenog datuma.
Ako je prije navedenog datuma, sklopiš sa vlasnikom objekta (roditelji pretpostavljam) ugovor o zakupu nekretnine, napraviš ateste struje, sabirne jame, urediš "uredski prostor" i WC i to je to, nema puno mudrolije.

Inače uporabljivost građevine se dokazuje na sljedeći način, prema Zakonu o prostornom uređenju i gradnji:

DOKAZ UPORABLJIVOSTI GRAĐEVINE
Dokazi o uporabljivosti građevina prema posebnim propisima od 1. listopada 2007. god.
tj. Zakona o prostornom uređenju i gradnji („NN“ broj: 76/07), mogu biti slijedeći:

1. Za građevine izgrađene do 15. veljače 1968. god.
- Uporabna dozvola za objekt ili
- Uvjerenje katastarskog ureda, odnosno, Središnjeg ureda Državne geodetske uprave, o vremenu evidentiranja građevine, ili
- potvrdu nadležnog upravnog tijela za graditeljstvo o vremenu građenja građevine

2. Za građevine izgrađene na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg
akta nadležnog tijela izdane do:
19. lipnja 1991. god.

- Uporabna dozvola za objekt poslovne ili stambeno-poslovne namjene ili
- pravomoćna građevinska dozvola (potvrda pravomoćnosti na rješenju-
i potvrda nadležne inspekcije da u vezi s tom građevinom nije u tijeku postupak građevinske
inspekcije .
*** (Akt o gradnji mora glasiti za poslovnu ili stambeno-poslovnu namjenu)

ili - Uvjerenje katastarskog ureda da je građevina upisana u katastarski operat iza
01.10.2007.g., tj. prema novom Zakonu o prostornom uređenju i gradnji(čl. 331.)

3. Za građevine izgrađene na temelju građevinske dozvole izdane:
od 20. lipnja 1991. do 01.10.2007. god.
(tj. do dana stupanja na snagu Zakona o prostornom uređenju i gradnji)
kao i za građevine izgrađene na temelju građevinske dozvole izdane nakon 1.10.2007. god. a
temeljem starog Zakona o gradnji :
- Uporabnu dozvolu za objekt poslovne namjene ili
- uvjerenje za uporabu kojim se utvrđuje da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom u pogledu vanjskih gabariteta i namjene.

4. Za građevine izgrađene nakon 1.10. 2007. god. a na temelju ZPUG-a i to :

a) na temelju rješenja o uvjetima građenja, čija građevinska (bruto)površina nije veća od 400 m2, te za građevine čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m2, a služe isključivo za obavljanje poljoprivredne djelatnosti, prilaže se:
- Konačno rješenje o uvjetima građenja i
- Potvrda nadležnog tijela za graditeljstvo da mu je investitor dostavio završno
izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine,

b) Za građevine navedene pod a) za koje je izdano rješenje o izvedenom stanju (izgrađene bez rješenja o uvjetima građenja), predaje se uz zahtjev za MTU:
- Konačno rješenje o izvedenom stanju

c) Za građevine izgrađene na temelju potvrde glavnog projekta ( ostale građevine, osim građevina izgrađenih temeljem rješenje o uvjetima građenja i građevinske dozvole te jednostavnih građevina koje se grade bez akta nadležnog tijela, prilaže se :
- Konačna uporabna dozvola s određenom namjenom

d) Za građevine izgrađene na temeljeu građevinske dozvole (koju izdaje samo Ministarstvo)
- Konačna uporabna dozvola s određenom namjenom

e) Za građevine za koje je izdana potvrda izvedenog stanja uz zahtjev se prilaže
- Potvrda izvedenog stanja

CottonEyeJoe
25.05.2012., 11:00
ja sam vlasnik objekta, darovnim ugovorom sam to dobio.:D

Znači, meni trebaju samo valjda 2 svjedoka koja će to potvrditi, i ja mogu dobiti potvrdu da je taj objekt sagrađen prije 1968. i da je građen za potrebe stambeno-poslovnog prostora?
Kužiš, da li ja mogu odmah navesti da je on građen i za potrebe poslovnog prostora ili?

Ako tako mogu, onda super, jer ja sam mislio da budem morao milion atesta, potvrda bla bla samo da ovaj stambeni prebacim u poslovni.

the economist
25.05.2012., 11:41
Ne trebaju nikakvi svjedoci.
Ako je građevina evidentirana prije 1968. smatra se uporabljivom, te nije potrebno imati namjenu za poslovni ili stambeno-poslovni prostor. Ako je evidentirana građevina u katastarskom operatu prije 1968. godine smatra se uporabljivom. Razumiješ?

CottonEyeJoe
25.05.2012., 11:58
Ne trebaju nikakvi svjedoci.
Ako je građevina evidentirana prije 1968. smatra se uporabljivom, te nije potrebno imati namjenu za poslovni ili stambeno-poslovni prostor. Ako je evidentirana građevina u katastarskom operatu prije 1968. godine smatra se uporabljivom. Razumiješ?

yes, znači nemos problemos sa uporabljivošću, onda ostaje samo MTU, odlično.

Hvala ti puno, i ovo što naši ministri planiraju da se budu obrti otvarali za 10kn na jesen, to je glupost, nisu nekad ni problem novci koliko papirologija.

Al ajd, budemo vidli šta bude od toga.

bozoou
27.05.2012., 20:30
Zakon o obrtu

Članak 35.

Obrtnik mora istaknuti cijenu svojih proizvoda, odnosno usluga na način dostupan potrošačima.

Hmm...gdje mora cijena biti istaknuta? Pošto ja svoje usluge nudim isključivo putem letaka, te nemam potreban prostor obavljanja obrta, nego je terenski rad.....sto bi znacilo da jedino cijenu prikazujem na letku. Da li je to dovoljno?

Druga stvar...ima li netko za preporuku neku literaturu koja uvodi u posao knjigovođe?? I ono što me hitno zanima, dali postoje kakve obveze s te strane koje se moraju prikazivati na razini mjeseca??

Treca stvar

Članak 10.

...

(6) Obrtnica se izdaje u dvije veličine od kojih je veću obrtnik dužan izložiti u sjedištu obrta, na vidnom mjestu.

Ja tu veću obrtnicu nisam nit dobio nit vidio :S

Članak 13.

(1) Nadležni županijski ured, odnosno ured Grada Zagreba izdat će obrtnicu, odnosno rješenje kojim se odbija izdavanje obrtnice najkasnije u roku od 15 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva za izdavanje obrtnice.

(2) Upisom obrta u obrtni registar obrtnik je dužan početi s obavljanjem obrta u roku od godine dana od dana izdavanja obrtnice.

(3) Obrtnik je dužan najkasnije osam dana prije početka obav­ljanja obrta prijaviti obavljanje obrta nadležnom županijskom uredu, odnosno uredu Grada Zagreba koji će o tome odmah izvijestiti odgovarajuće inspekcije.

Ovo što sam podebljao baš ne razumijem najbolje?? Pa jel se to odnosi na odabir datuma početka rada prilikom samog podnošenja zahtjeva za prijavu obrta i izdavanje obrtnice, ili je to neki naknadni potreban akt, nakon što se dobije obrtnica???

Zahvaljujem

the economist
29.05.2012., 10:33
Ako otvoriš obrt "bez početka rada" moraš najmanje 8 dana prije početka podnesti zahtjev za "upis početka obavljanja obrta". Inače u roku od jedne godine moraš podnesti zahtjev za upisom početka rada, inače se obrt zatvara po službenoj dužnosti.

the economist
29.05.2012., 10:35
Letak je promidžbeni materijal na kojem nisi obavezan istaknuti cijenu usluga, cijenik moraš istaknuti u sjedištu obrta.

the economist
29.05.2012., 10:36
"Velika" obrtnica se više ne izdaje, samo mala obrtnica, serije C trenutno.

bozoou
31.05.2012., 21:26
@the econimist, hvala na odgovorima!!

Jeste da je tema o otvaranju obrta, a smijem valjda pitat i o zatvaranju :) ..tj. zamrzavanju.

Kakva su moja prava zamrzavanja? Da li ja smijem zamrznuti obrt bez nekih posebnih razloga i koliko je komplicirana procedura?
Što se dešava s davanjima u slučaju zamrzavanja? Pretpostavljam da ne idu u to vrijeme...ali dali se za tekući mjesec davanja računaju kao za cijeli mjesec ili se računaju prema broju radnih dana tog mjeseca?

the economist
01.06.2012., 07:50
Zakon o obrtu

Članak 34.

(1) Obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do jedne godine o čemu pisano izvješćuje nadležni županijski ured, odnosno ured Grada Zagreba u roku od 30 dana od dana obustave.

(2) Iznimno, obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do tri godine, kada koristi porodni dopust do navršene treće godine djetetova života.

(3) Iznimno, obrtnik može obustaviti obavljanje obrta dulje od jedne godine u slučaju bolesti ili nastupa više sile.

(4) Za vrijeme privremene obustave obavljanja obrta obrtnik je dužan predati obrtnicu u nadležni županijski ured, odnosno u ured Grada Zagreba.

(5) O ponovnom početku obavljanja obrta obrtnik je dužan pisano izvijestiti tijelo iz stavka 1. ovoga članka najkasnije u roku od sedam dana po isteku vremena privremene obustave obavljanja obrta.

(6) Nadležni županijski ured, odnosno ured Grada Zagreba, o privremenoj obustavi, odnosno o ponovnom početku obavljanja djelatnosti, izvješćuje nadležno tijelo iz članka 16. ovoga Zakona.

Ne trebaš imati "posebni" razlog zašto stavljaš obrt u mirovanje. Za vrijeme obustave obrta plaćaš doprinose za mirovinsko, zdravstveno i ostalo.

bozoou
01.06.2012., 14:30
Pa koja mi je solucija ako zarađujem kojih 2000 kn/mj. Jednostavno plaćanjem tih davanja vidim da se neću moći micat s mjesta :rolleyes: , ne samo da neću moći povećavat broj opreme i napredovati, nego crnčim za šta? Da imam penziju u 60-tima?

Mogu li ikako prijaviti posao da su mi davanja manja? ili je jedino rješenje na crno?

revelator
04.06.2012., 18:05
Pa koja mi je solucija ako zarađujem kojih 2000 kn/mj. Jednostavno plaćanjem tih davanja vidim da se neću moći micat s mjesta :rolleyes: , ne samo da neću moći povećavat broj opreme i napredovati, nego crnčim za šta? Da imam penziju u 60-tima?

Mogu li ikako prijaviti posao da su mi davanja manja? ili je jedino rješenje na crno?

nisam stručnjak, ali bojim se da ne. ja razmišljam o obrtu, konzultirao sam se s knjigovotkinjom - imao bih prihode oko 5.000 mjesečno i da otvorim obrt davanja bi me došla pola toga. ovako bi išlo mjesečno:
- 1850 kn mirovinsko, zdravstveno
- 500 kn knjigovodstvo
- 300 kn obrtnička komora
- ?? naknada za žiro obrta u banci
- 1000 kn _godišnje_ porez

druga opcija mi je bila otvorit samostalnu djelatnost, ali to bi me još više došlo.

zlocka
04.06.2012., 20:15
309kn je hok, ali u periodu od 3mj, ne mjesečno.
naknada za žiro u banci, meni je oko 100kn u zabi, dok čujem nekima u pbzu oko 70tak kn. čak razmišljam preć k njima.

the economist
05.06.2012., 17:19

Svakako da se ne isplati otvarati obrt sa tim obrtajem sredstava. Nije da te obeshrabrujem, to je jednostavno činjenica. Probaj se udružiti, povećati promet ili povećati tržište, ovako nažalost ćeš smao izgubiti volju.

bozoou
07.06.2012., 10:12
Svakako da se ne isplati otvarati obrt sa tim obrtajem sredstava. Nije da te obeshrabrujem, to je jednostavno činjenica. Probaj se udružiti, povećati promet ili povećati tržište, ovako nažalost ćeš smao izgubiti volju.

A nema legalnog načina za raditi koji je prilagođen za takve manje prihode?

bozoou
10.06.2012., 12:53
Očito nema....a kolike su kazne ako ja sitno sljakam na crno i privređujem svega nekih 1500kn/mj? I kolika je uopće rigoroznost državave za hvatanje takvih? Radi se o iznajmljivanju opreme drugim fizičkim osobama.

event girl
29.09.2012., 13:09
Dragi ljudi, tek sam počela proučavati uvjete za otvaranje obrta, pa vas molim da ne zamjerite ako ću pitati totalnu glupost. No zanima me bi li ovako nešto bilo moguće prije nego se bacim dalje na proučavanje. Naime, bi li se moglo otvoriti i registrirati obrt ili firmu za proizvodnju/izradu masivnog nakita od bižuterije, iako ja imam VSS? I dali bi ja taj nakit mogla prodavati online ili bi trebala uzeti u najam neki prostor za izradu i prodaju?
Postala sam pitanje na još jednom threadu ali sam nestrpljiva. :) Hvala unaprijed.

zlocka
29.09.2012., 20:50
za proizvodnju bi ti bio dovoljan stan. ne trebaš prostor za prodaju, možeš online ili galerijama, dućanima. dal ti se za to isplati otvarati obrt? mjesečni izdaci nisu mali...možeš dobiti poticaje ako je posao koji radiš za sss, a imaš vss, tak je u mom slučaju. samo pazi, ne daju svakom poticaje koji se prijave.

pattemille
29.10.2012., 14:40
Otvorila bi obrt za koji nije potreban poslovni prostor.
U Zakonu o obrtu piše da je tada sjedište obrta adresa prebivališta onoga tko otvara obrt ( da sad ne citiram ) !
Zovem ja danas Ured za gospodarstvo i oni mi kažu da ne samo da mi je potreban ugovor o najmu sa vlasnikom kuće u kojoj živim ( moj svekar ) nego i potvrda o legalnosti građevine i sl.
I onda ja citiram Zakon o obrtu i gospođa mi objašnjava da je nemoguće imati sjedište obrta bez Ugovora i Potvrde, jer kao gdje će mi dolaziti inspekcija i gdje ću staviti tabelu sa imenom obrta :confused: itd.
Ja objašnjavam da će obrt tamo imati samo prijavljeno sjedište a ja djelatnost obavljam kod klijenata, ali ona će opet da gdje ću onda objesiti ploču sa imenom obrta :confused:
Nije problem u tom Ugovoru i Potvrdi već u samom kompliciranju i izmišljanju, u jednom Zakonu piše jedno u drugom drugo.
Moram vjerovatno ovjeriti ugovor kod bilježnika i to platiti, a to je dodatan trošak i komplikacija.
Znam da ću na kraju morati napraviti po njihovom, ali samo me zanima je li netko ipak otvorio obrt da nije pravio taj ugovor o najmu sa vlastitim roditeljima, mužem i sl. s kojima živi na istoj adresi a nije vlasnik nekretnine?
Koliku cijenu najma staviti?
Vjerujem da to onda opet ide u nekakav sustav oporezivanja :503:
Pomoć molim!

zlocka
30.10.2012., 07:45
imala sam i ja taj problem.
u vrbovcu samo htjeli otvoriti obrt, ali kao treba nam za kuću uporabna dozvola koju kuća nema jer je starija od 100g bla bla. trebali smo čekati procjenitelja, no nama se žurilo, pa smo obrt otvorili kod mojih gdje sam ja prijavljena u zagrebu.
došli sa uporabnom dozvolom za kuću a ono...to vam ne treba, tak su mi rekli. svaki ured mi ije rekao drugačije.
dali su mi papir na kojem se potpisao vlasnik kuće, nikakav ugovor o najmu mi nije trebao, samo taj potpis na papir koji su mi dali.
na kući je tabla i sve štima.

pattemille
30.10.2012., 08:07
I to je ono što najviše frustrira.
Zakon se tumači kako kome paše.
Pun entuzijazma kažeš tim osobama u Uredu za gospodarstvo da želiš otvoriti obrt, a oni ne da ti ne pomognu ili samo daju informacije nego te još i odgovaraju i išćuđavaju se.
Pitanje dotične gospođe jučer je bilo: Pa kako vi mislite otvoriti obrt,a da nemate poslovni prostor? :confused:
Ja sam joj nabrojila bar pet obrta koji ne moraju imati poslovni prostor ( turistički vodič, građevinski obrti, čišćenje itd ) jer se djelatnost ne obavlja u prostoru, ali ona to ne razumije.
Npr, ja ću imati obrt kao turistički vodič i onda ću na svoju kuću na selu staviti tablu. Koja glupost?
Ima li još tko kakvo iskustvo?

dragec84
30.10.2012., 11:02
Ja već dulje vremena razmišljam o obrtu.
Registrirao bi ga u kući gdje živim a pošto nisam u vlasništvu kuće (vlasnik je moj otac) onda se treba raditi taj ugovor o najmu.
A ovo za uporabnu dozvolu kuće prvi put čujem.Očito birokrati svakom govore drugačije i zakone tumače kako kome paše.
Vidjet ćemo šta će drugi napisati.

zlocka
31.10.2012., 09:02
napominjem, ja nisam napravila ugovor o najmu koji se mora ovjeriti kod bilježnika. to je bilo prije 14mj. samo suglasnost i potpis vlasnika da mogu tamo obavljati djelatnost :ne zna:
mene su šetali od službenika do službenika, strašno, kad sam se raspitivala valjda sam bila u svim uredima (bili su g. odmori i svaki dan je bio dežuran netko drugi) da bi me na kraju smjestili kod neke rospije, najgore od svih :504:
kada sam na kraju došla sa svim papirima, da konačno dobijem obrtnicu, ona je bila na godišnjem i preuzeo me simpatični čiča :rofl: i rješio sve u 5min.

dragec84
31.10.2012., 11:58
To je točno.Samo šalju ljude od vrata do vrata a ništa se preko interneta ne može napraviti.
Pročitao sam da su u Zagrebu recimo, zasad otvorene sam 3 tvrtke za famoznih 10 kn.A velika većina otvorenijh je vezana za ugostiteljstvo i turizam.Dakle ništa od proizvodnje i nekog velikog zapošljavanja.

66ind
03.11.2012., 11:41
Pozdrav svima.

Može savjet od Vas koji ste ovo prošli.

Planiram otvoriti obrt u gradiću sa 25000 stanovnika ili ovaj novi j.d.o.o. za 10kn. Zaposlen sam i primam redovita mjeseca primanja stoga moram
zaposliti nekoga.

Jos ne znam sta mi je isplativije, obrt ili jdoo.

Troškovi za koje znam ću imati su:
-prostor 1000kn
-režije ( struja + grijanje ) 1000kn
-kredit 800kn ( 3gd )
-knjigovođa 500kn

PITANJA:
Zaposlio bi jednu radnicu ( bliži rod ) kojoj bi isplaćivao
neto plaću od 3000 kn.

Dakle u startu imam troškova 3300kn + bruto plaća 5000kn ili
sveukupno oko 8300kn.

Radi se o poslu gdje nudim i obavljam isključivo uslugu i
planiramo u najgorem slučaju imati 10000kn prometa mjesečno.

Sad mi recite što još moram plaćati državi ili kome već,
što sam fulao? Posao ne otvaram da bi se obogatio, ako budem malo
u plusu ja zadovoljan.

oseloth
03.11.2012., 13:32
Bok

Da li se zna koliko će biti pprezne stope od nagodinu kada se pkmakne ulazak u PDV na 230kkn. Ili ostaje sve isto pa je iznad 85000-230000 40% porez?

oseloth
03.11.2012., 19:35
Ne mogu editirati post iznad. Samo bi dodao pitanje koja je svrha obrtničke komore. Sam nazic ceh? Uzimaju pare za? Što se dobije nazad za 1000kn/god.

zipo
06.11.2012., 15:20
Osim ovih troškova koje ste naveli postoji još nameta na koje vas nisu upozorili.

HGK
Hrvatske vode
Hrvatske Šume
Spomenička renta
Porez na tvrtku
Osiguranje
Obično knjigovođe od 500 kuna naplaćuju završne račune zasebno (ali nije pravilo)

E sad ovisno o vrsti poslovanja moguće je da imate i neke druge troškove.
Osim toga vrlo je bitno naglasiti da trenutno za zatvaranje normalnog d.o.o.-a treba oko 2 godine gdje vi konstantno financirate sve izdatke firme, zbnači ništa se ne zamrzava.
Druga bitna stvar je da u j.d.o.o. morate ostaviti 25% dobiti(kao rezervaciju) i jednom kada pređete 20.000 kuna morate preregistrirati u normalni d.o.o. što vuče nove troškove bilježnika, vještaka, papirologije (cca 12.000-15.000kn)

Još je vrlo bitno da ukoliko račun od 5 kuna ne platite na vrijeme, pa netko pokrene ovrhu, vi automatski padate na 50% vrijednosti kapitala(temeljnog) i dužni ste pokrenuti stečaj stoga je dobro imati sigurne poslove da možete rezervirati dobit.

Od obrtničke komore nikakve koristi HOK, kao ni od gospodarske HGK, vi ih morate plaćati inače kreće ovrha, ali kada bi danas nestale nitko ne bi ni primjetio da ih nema (možda netko i bi, ali velika većina ne bi).

Lijep pozdrav, i sretno u poduzetničkim vodama.

P.S.
Ima tu još troškova ali se sada nemogu sjetiti svih njih, ako mi padne na pamet dopisati ću u slijedećem postu.

lee_chan
06.11.2012., 15:41
Osim ovih troškova koje ste naveli postoji još nameta na koje vas nisu upozorili.

HGK
Hrvatske vode
Hrvatske Šume
Spomenička renta
Porez na tvrtku
Osiguranje........................

kada pređete 20.000 kuna morate preregistrirati u normalni d.o.o. što vuče nove troškove bilježnika, vještaka, papirologije (cca 12.000-15.000kn)

Još je vrlo bitno da ukoliko račun od 5 kuna ne platite na vrijeme, pa netko pokrene ovrhu, vi automatski padate na 50% vrijednosti kapitala(temeljnog) i dužni ste pokrenuti stečaj stoga je dobro imati sigurne poslove da možete rezervirati dobit.

....................

nažalost vlo realan post, ali trošak osnivanja "normalnog" doo-a nije 12-15 tisuća nego 3-5, što je opet previše, u normalnim državama takve stvari koštaju par 10-aka eura/dolara.

zipo
06.11.2012., 15:47
nažalost vlo realan post, ali trošak osnivanja "normalnog" doo-a nije 12-15 tisuća nego 3-5, što je opet previše, u normalnim državama takve stvari koštaju par 10-aka eura/dolara.

Tako je, osim u slučaju kada se pretvara iz jednog društva u d.o.o., onda postoje nekakva nazovi vještačenja, plus javni bilježnik koji cijenu veže uz iznos dokapitalizacije. Svejedno prelazak će koštati, nekoga više nekoga manje.

Ono najbitnije što sam zaboravio je da na kraju godine plaćate 20% poreza na dobit.

zipo
06.11.2012., 15:48
Bok

Da li se zna koliko će biti pprezne stope od nagodinu kada se pkmakne ulazak u PDV na 230kkn. Ili ostaje sve isto pa je iznad 85000-230000 40% porez?

Porezne stope ne ovise samo o iznosima, već i o vrsti pravne osobe. Tako da bi morali znati što točno želite otvoriti i rađe pitajte svog knjigovođu, on vam mora dati najtočnije podatke.

zipo
06.11.2012., 17:46
@oseloth

Ispravak, tek sam sada shvatio da nije isti autor.

Porez na dobit/dohodak nema veze sa PDV-om, porez na dobit se ubire od onoga što se vodi kao čista zarada, s time da država cijelu hrpu stvari ne priznaje kao trošak iako mnogo toga realno i je.
E sad, da li su oni taj porez na dobit/dohodak mijenjali...neznam, mislim da nisu ali nisam pratio.

dragec84
06.11.2012., 17:53
Da li su veći doprinosi za obrt ili za j.d.o.o ?
Za obrt bi trebalo biti oko 1800 kn mjesečno.Također , šta je sa ovom spomeničkom rentom.Zar taj parafiskalni namet Vlada nije ukinula u sklopu mjera za poticanje zapošljavanja.

zipo
06.11.2012., 18:14
Da li su veći doprinosi za obrt ili za j.d.o.o ?
Za obrt bi trebalo biti oko 1800 kn mjesečno.Također , šta je sa ovom spomeničkom rentom.Zar taj parafiskalni namet Vlada nije ukinula u sklopu mjera za poticanje zapošljavanja.

Da za obrt su oko 1800 kuna mjesečno, za j.d.o.o. su isti kao i za d.o.o. osim ako već netko za vas ne plaća doprinose(ako ste negdje drugdje zaposleni).

Spomenička je ukinuta privremeno, i koliko sam ja shvatio ponovno se uvodi od početka 2013 godine, malo pudera i šminke da se nešto može u novinama objaviti, ali na kraju krajeva ništa od svega toga.

Najveći problemi sa j.d.o.o po meni su:

Zatvaranje traje oko 2 godine
Plaća se PDV po fakturiranom a ne i naplaćenom računu (kriva procjena, ili naplata sa odgodom vrlo lako dovodi firmu u propast)
Duplo veće kazne za eventualne greške u poslovanju (kojih će sigurno biti)
Duplo kompliciranije knjigovodstvo.
Obavezno rezerviranje 25% dobiti (ovo i nije loše, ali morate unaprijed računati da ćete kroz neko vrijeme po sili zakona morati preći u normalno d.o.o. poslovanje, i dobro je pripremiti dodatni novac da bi se ta promjena mogla odraditi)

Prednosti:
Manji porez na dobit (fiksna stopa za razliku od obrta gdje je promjenjiva)
Ne treba biti nijednog zaposlenog, pod uvjetom da je vlasnik i direktor i da je već negdje drugdje zaposlen.
U slučaju većih problema možete proglasiti stečaj (u obrtu jedino možete rasprodati vlastitu imovinu)

Vjerojatno sam nešto propustio, svejedno, mislim da je j.d.o.o. bilo potpuno nepotrebno izmišljati.

Temeljni kapital od 10 kuna je smiješan, doslovce ako želite raditi morate imati siguran posao i naplatu koja će sjesti već prvi mjesec na račun. Ako nemate odrađene poslove sa sigurnim prihodom već prvog mjeseca(ili eventualno neki koji će nakon 3 mjeseca moći pokriti sve dotadašnje troškove)) onda je j.d.o.o put u propast.

oseloth
06.11.2012., 19:37
Gdje bi se mogle naći promjene zakona o zapošljavanju točnije samozapošljavanu koji sutra stupaju na snagu. Nigdje detalja. Zanima me kokiko se mora biti na birou po novom da možemo tražiti subvenciju.

dragec84
07.11.2012., 18:07
Na stranici hzz.hr piše da sutra starta taj zakon.Po novome nema veze koliko je čovjek na burzi, 10 dana ili 2 godine.Bitno je da napravi poslovni plan i da ga burza odobri.Nakon toga se otvara obrt ili tvrtka a svaki mjesec treba na burzu dati dokaz o uplati doprinosa i plaće.To je uvjet za poticaje sa burze.
Vidjet ćemo u narednih mjesec dva kako će to ići i hoće li mediji prenositi priče ljudi koji su dobili poticaj na taj način.

zlocka
08.11.2012., 08:47
obično svaka tri mjeseca donosiš ili šalješ mailom svojem referentu (znaći uplaćene doprinose za tri mjeseca). ponekad traže da dođeš i nešto ispuniš. a traže i poreznu prijavu za prošlu godinu. npr ja otvorila obrt u 9mj 2011 pa sam ove godine nosila poreznu prijavu za prošlu i u 2mj moram donjeti za 2012.
k tome, ukoliko dobijete poticaj za samozapošljavanje, ne možete godinu dana dobiti ni jedne druge. ili ako ste imali prekvalifikaciju, isto ništa od drugih poticaja...to sam nešto načula, iako sigurno znam ako ste dobili poticaj za samozapošljavanje, unutar godine dana ne možete zaposliti nekog drugog s burze da bi dobili poticaje za njega

biscotto
08.11.2012., 10:46
Na stranici hzz.hr piše da sutra starta taj zakon.Po novome nema veze koliko je čovjek na burzi, 10 dana ili 2 godine.Bitno je da napravi poslovni plan i da ga burza odobri.Nakon toga se otvara obrt ili tvrtka a svaki mjesec treba na burzu dati dokaz o uplati doprinosa i plaće.To je uvjet za poticaje sa burze.
Vidjet ćemo u narednih mjesec dva kako će to ići i hoće li mediji prenositi priče ljudi koji su dobili poticaj na taj način.

ovo i mene zanima.I da li ja mogu biti vlasnik i direktor i raditi na drugom mjesto?

dragec84
08.11.2012., 11:00
Ako je osoba zaposlena u jednoj firmi ona zakonski smije otvoriti obrt na svoje ime.Mislim da je tad osoba osnivač i direktor obrta.Kako doprinose ima u drugoj firmi onda mislim da se za obrt ne plaćaju.To se zove dodatni posao ili tako nešto.
Možda neko od forumaša može bolje pojasniti.

oseloth
08.11.2012., 15:02
Recimo da dobijem poticaj od države za otvaranje obrta. Poslujem prvu godinu na nuli i čak sa minusom šta je sa poticajem. Moram li ga vratiti ili. Odnosno koji je uvijet da se novci moraju vratiti. Na HZZu slabo pišu detalji

dragec84
08.11.2012., 18:00
Istina, slabo piše.Mislim da se novac vraća ako obrt zatvoriš za dva ili tri mjeseca.Ako se otvori obrt mislim da mora biti aktivan godinu dana.Čuo sam da HZZ daje lovu na mjesečnoj razini za plaćanje doprinosa.Lova se nemože iskoristitiza režije ili najam prostora.Za obrt se dobiva oko 18000 kn a za tvrtku oko 22000.Nisam siguran za brojke ali tu negdje.
Bilo bi dobro da neko od forumaša ko je dobio lovu za obrt napiše da li od HZZ-a dobiva lovu na mjesčnoj razini i koliko to iznosi.
Vjerojatno se isplaćuje na žiroračun obrta.

Smotani2
09.11.2012., 06:51
Istina, slabo piše.Mislim da se novac vraća ako obrt zatvoriš za dva ili tri mjeseca.Ako se otvori obrt mislim da mora biti aktivan godinu dana.Čuo sam da HZZ daje lovu na mjesečnoj razini za plaćanje doprinosa.Lova se nemože iskoristitiza režije ili najam prostora.Za obrt se dobiva oko 18000 kn a za tvrtku oko 22000.Nisam siguran za brojke ali tu negdje.
Bilo bi dobro da neko od forumaša ko je dobio lovu za obrt napiše da li od HZZ-a dobiva lovu na mjesčnoj razini i koliko to iznosi.
Vjerojatno se isplaćuje na žiroračun obrta.

Obrt: 18.614,40 kn
D.o.o.: 24.189,72 kn

"Uvjeti koje morate zadovoljiti su samo prijava u evidenciju te Poslovni plan koji ćete izraditi sa savjetnikom za samozapošljavanje i predati stručnom timu na odobrenje. Tek kad vam sredstva budu odobrena registrirat ćete obrt ili trgovačko društvo te potvrdu o tome zajedno s ostalom dokumentacijom predati u roku od 30 dana od dana kad vam je odobren poticaj.

Sredstva se na račun isplaćuju jednokratno, u roku ne dužem od mjesec dana, a sve što trebate učiniti kako ne biste bili primorani vraćati novac s kamatama jest uplaćivati si redovnu mjesečnu plaću i doprinose te potvrdu o tome dostaviti HZZ-u.

Broj odobrenih poticaja za samozapošljavanje nije ograničen, a hoće li zahtjev biti odobren najviše će ovisiti o Poslovnom planu i izgledima da vaš novi biznis uspije."

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=9064

the economist
09.11.2012., 07:43
Uh, ajmo ovako.

Prvo Zakon o obrtu.

1. Uvjeti za obavljanje obrta
Članak 3.
(1) Fizička osoba može obavljati obrt ako ispunjava sljedeće opće
uvjete:
1. da joj pravomoćnom sudskom presudom, rješenjem o prekršaju
ili odlukom Suda časti nije izrečena sigurnosna mjera ili zaštitna
mjera zabrane obavljanja djelatnosti dok ta mjera traje (PROVJERAVA SE PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI, ZNAČI DA NE TREBATE VADITI NIKAKVE POTVRDE I SLIČNO)
2. da ima pravo korištenja prostorom ako je to potrebno za
obavljanje obrta. (TO ZNAČI DA AKO SE OBRT OBAVLJA NA TERENU, KAO NPR. PRIJEVOZ ILI GRAĐEVINSKI RADOVI ONDA SE REGISTRIRA NA KUĆNOJ ADRESI NA TEMELJU PRESLIKE OSOBNE ISKAZNICE. AKO JE POTREBAN PROSTOR ONDA SE IDE NA UGOVOR O ZAKUPU ILI SUGLASNOST AKO JE KUĆA U SUVLASNIŠTVU)
(2) Radom u obrtu obrtnik ostvaruje prava u svezi s radnim
odnosom, ako ta prava ne ostvaruje po drugoj osnovi. (NIŠTA)

Članak 5.
(1) Fizička osoba može obavljati vezani obrt ako uz opće uvjete iz
članka 3. ovoga Zakona ispunjava i poseban uvjet stručne
osposobljenosti, odgovarajuće srednje stručne spreme ili
položenog majstorskog ispita. (PRAVILNIK O VEZANIM I POVLAŠTENIM OBRTIMA - ZNAČI ILI ZAPOSLITI NA PUNO RADNO VRIJEME OSOBU SA POTREBNOM STRUČNOM SPREMOM ILI SAM ISPUNJAVATI UVJETE STRUČNE SPREME)
(2) Fizička osoba može obavljati djelatnost ako udovoljava i
posebnim zdravstvenim uvjetima, ako je to propisano zakonom. (NIŠTA).

Članak 11.
(1) Ured državne uprave u županiji, odnosno ured Grada Zagreba
izdat će obrtnicu zičkoj osobi koja ispunjava uvjete iz članka 3.
stavka 1. točke 1. i 2. i članka 5. i 6. ovoga Zakona.

To Vam znači ljudi, da ako Vas traže bilo što osim navedenog da se možete žaliti na rješenje, odnosno ako Vam Ured državne uprave izda negativno rješenje o otvaranju obrta lijepo sa 50 kn biljega izjaviti žalbu na rješenje. Onda lijepo predmet ide u Ministarstvo poduzetništva i obrta na rješenjavanje. Svakako za referenta velika neugodnost jer svaka žalba na rješenje diže prašinu.

Članak 16.
(3) Tvrtka se mora istaknuti na ulazu u sjedište obrta i izdvojene
pogone u kojima se obavlja obrt ili na mjestu gdje se obrt obavlja
ako se radi o obrtima za koje nije potreban prostor. (SVE JE JASNO, TABLA SE MORA ISTAKNUTI, NEMA KOMPLICIRANJA)

Članak 7.
(1) Kada je za obavljanje obrta potreban prostor, obrtnik može
obavljati obrt samo u prostoru za koji ima dokaz o pravu
korištenja.
(2) Prostor u kojem se obrt obavlja mora udovoljavati posebnim
propisima kojima se uređuje graditeljstvo, a oprema mora
udovoljavati uvjetima određenim propisima o tehničkoj
opremljenosti koji se odnose na obavljanje određene gospodarske
djelatnosti. (OVO SE ODNOSI NA FAMOZNU UPORABLJIVOST GRAĐEVINE - UPORABLJIVOST SE UTVRĐUJE SAMO U PREDMETU UTVRĐIVANJA MINIMALNO TEHNIČKIH UVJETA ZA TRGOVINU I UGOSTITELJSTVO, A NIJE UVJET ZA OTVARANJE OBRTA, UVJETI SU UTVRĐENI ČLANKOM 11!!)

Ne dajte se strašiti i bojati. Žalbe na prvostupanjska rješenja tijela državne uprave su zagarantirana USTAVOM kao temeljnim Zakonom RH. Ako Vas zajeb... lijepo tražite da Vam napišu negativno rješenje i sa 50 kn biljega izjavite žalbu. Pa da vidite kako će Vam odma riješiti predmet.

zlocka
09.11.2012., 08:39
može se imat otvoren obrt ako ste negdje drugdje zaposleni (mislim da se više nije moguće ne plaćati doprinose, bar dio se plaća, ne znam konkretno). obrt se ne smije baviti istom djelatnošću kao i firma gdje ste zaposleni zbog konkurencije. naravno, ako radite negdje ne možete dobiti poticaje od hzz-a, valjda je to svima jasno. oni koji su na burzi i traže poticaje, ne smiju navesti početak rada prije nego što poticaje dobiju. to je uvjet. ne znam kak je kad firmu otvaraš, što je sa početkom rada. ako ste zatražili poticaje, ne mora biti da ćete ih dobiti. može vam zahtjev biti odbijen.
potpiše se bjanko zadužnica iz narodnih novina i ovjeri kod bilježnika. ja sam morala na 50 000kn i imat jamca. redovito sam slala izvode za doprinose za 3mj i oni su svaka 3-4mj isplaćivali dio novca. da bi se vidjelo da vi radite, mora se donjeti i prijava poreza, knjiga primitaka i izdataka i sl. oni koji stvarno žele raditi neće s time imat problema, jer su to sve lagane stvari i vrlo jednostavne.

Istina, slabo piše.Mislim da se novac vraća ako obrt zatvoriš za dva ili tri mjeseca.Ako se otvori obrt mislim da mora biti aktivan godinu dana.

vraćaš novce ako nisi donosio izvode ili nešto od onoga što te traže. npr ako 3mj ne doneseš izvode, pošalju obavijest doma, pismeno, da to duguješ. imaš neki rok da to doneseš. stave te na obavijesnu ploću tak da svi mogu pročitati da si dužan to :D i onda ako ignoriraš, jave ti da moraš vratiti toliko i toliko, ovisno o tome koliko si već dobio + kamate. tak su meni objasnile žene u uredu.

dragec84
12.11.2012., 12:58
Hvala svima na savjetima i pojašnjenjima.
Sad neke stvari bolje shvaćam.Nadam se da će od svega ovoga nešto biti.

oseloth
13.11.2012., 09:54
Jutro.

Gdje bi se online mogla naći kategorizacija obrta one kategorije pod koje se registrira obrt i koliko tig kategorija može biti jedan obrt. Evo znam čovjeka koji ima caffe bar krčmu i restoran i sve tri kategorije ima u obrtnici. Mene zanima internet posao i te kategorije da vidim pod šta bi se mogao upisati.

Hvala

zlocka
13.11.2012., 18:55
on ima ugostiteljski obrt i mislim, ak se ne varam, da sve to i može imat.

tu pogledaj klasifikaciju djelatnosti, možeš ih imat koliko hoćeš http://www.dzs.hr/Hrv/important/Nomen/nkd2007/nkd2007objasnjenja.pdf

oseloth
13.11.2012., 19:32
Eee tako je nije kategorija nego klasifikacija. To mi je trebalo. Znači može se imati više klasifikacija? Ima neki max. Meni bi jedno 3-5 trebalo. Trgovina preko neta ide u skupinu J ili da tražim pod trgovanje?

Hvala

red_rose
13.11.2012., 20:43
Eee tako je nije kategorija nego klasifikacija. To mi je trebalo. Znači može se imati više klasifikacija? Ima neki max. Meni bi jedno 3-5 trebalo. Trgovina preko neta ide u skupinu J ili da tražim pod trgovanje?

Hvala

To su zapravo djelatnosti koje su popisane u Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti. Možeš imati i 500 djelatnosti, što se broja tiče nema ograničenja. Ograničenja su ti vezana za djelatnosti za koje je potreban poslovni prostor za koji se onda moraju utvrditi minimalni tehnički uvjeti (trgovina, ugostiteljstvo, putničke agencije). Za takve djelatnosti osnovno je da se mora imati pravovaljana građevinska dokumentacija (uporabna dozvola ili slično). I druga stvar, za određene pak djelatnosti moraš imati odgovarajuću stručnu spremu.

A što se tiče poticaja, postupak je takav da se prvo za njih podnosi zahtjev na burzi. Potom budući obrtnik mora podnijeti zahtjev za otvaranje obrta u uredu/službi za gospodarstvo u mjestu gdje će mu biti sjedište obrta. Primjerak tog zahtjeva nosi na burzu. Kada i ako obrtniku budu odobrena sredstva on o tome obaviještava ured/službu za gospodarstvo gdje je predao zahtjev za otvaranje obrta gdje će mu tada zahtjev biti riješen te će primjerak tog rješenja sa naznačenim datumom početka obavljanja obrta odnijeti na burzu.

oseloth
14.11.2012., 11:13
Ma to je sjajno. Ne trebam poseban prostor ali svejedno trebam bar par klasifikacija. Ovo sve za dobivanje poticaja znam. Brine me samo za šta su ti novci. Kaže hzz da su novci za plaćanje doprinosa i da se samo u tu svrhu mogu koristiti. Koja je svrha poticaja onda kad ih ne mogu uložiti u posao?

Drugo pitanje nije vezano za temu al ne znam gdje da pitam. Do koje cifre porezna ne gleda promet na tekućem. Znam i sad sa strane privatno napraviti neki posao sa uplatom na tukući. Uplaćuju privatne osobe meni na privatni tekući. Gledaju li uopće i koja je granica?

Hvala svima.

dragec84
14.11.2012., 12:01
Uplate na firmu /obrt trebaju ići na žiro račun firme/obrta.
Na tekući račun bi trebala ići isplata plaće.Dakle ako imam obrt onda si plaću isplaćujem na tekući račun.Barem mislim da to tako ide.

Ovi poticaji sa HZZ-a idu za doprinose svaki mjesec.To je jako dobro, pogotovo za prvi nekoliko mjeseci dok se poao ne zalaufa:)

Sva zarada ide za plaću, režije ili najam prostora a barem doprinose imaš riješene na neki način.

oseloth
14.11.2012., 12:44
ma znam da za obrt mora ići na žiro. Pitam za nas civile. Ja nisam još obrtnik. Na crno što bi se reklo. Koliki je limit da nas nitko ne gleda.

dragec84
15.11.2012., 10:42
Najbolje iz ruke u ruku.Tu niko ne gleda:)
Šalu na stranu, ali na tekući račun se može uplatiti iznos koji god se želi.
Ni ja nisam obrtnik ali planiram biti.Za uplate na ekući najbolje je otići u FINU , oni imaju podatke za sve banke pa se na opću uplatnicu napiše sve što treba.

aoleon
19.11.2012., 12:10
Može li mi netko, molim vas, reći koje računovodstvene knjige se trebaju voditi (i trebaju li se) za obrt registriran kao slobodni obrt čija je djelatnost zapravo tatto salon i prodaja ukrasa/nakita/materijala za uređenje tijela? Ako je pitanje već bilo, možete li mi poslati link s odg ili me uputiti na neku stranicu. Stvarno bi vam bila zahvalna.

Nurse20
20.11.2012., 11:32
Jel zna možda tko koji su uvjeti otvaranja dječje igraonice/rođendaonice?? koji standardi trebaju bit ispunjeni, koja stručna sprema i sve ostalo što se toga tiče???

biscotto
21.11.2012., 07:40
Jel zna možda tko koji su uvjeti otvaranja dječje igraonice/rođendaonice?? koji standardi trebaju bit ispunjeni, koja stručna sprema i sve ostalo što se toga tiče???

I ja razmišljam o ovome.

Nurse20
21.11.2012., 07:57
I ja razmišljam o ovome.

vidjela samo da ih po Zg ima puno u mojem mjestu ima jedna i to u sklopu shopping centra nema niti jedan privat pa me zanima koja je procedura... kako i što sve treba al da zna neko ko je friški u tome jer se u ovoj nesretnoj državi zakon mijenja dva puta u danu... :503:

sarahhh
21.11.2012., 15:18
Evo da se i ja pridružim ovoj temi :mig:

Radim u jednoj trgovini, posla nema, mjesečni promet mi bude od 15-20 tkn, što je naravno ništa za trgovinu. Jedina sam ja zaposlena. I naravno gazda se prijeti da će trgovinu i zatvorit, zato i ja razmišljam da nešto otvorim.
Vidim na facu ima puno ljudi koji prodaju stvari s eBay-a i to po duplo skupljim cijenama, pa mi je palo na pamet da bi i ja to mogla, ali bi ja to htjela imat sve legalno.
Voljela bih otvorit web shop di bi imala vjenčanice i svečane haljine.
Znači neka curka mi naruči vjenčanicu, uplati je i zatim je ja naručujem preko eBay-a.
Da li je onda bolje otvorit obrt, d.o.o., tvrtku :ne zna:

Razmišljala sam da to čak otvorim na nekog nezaposlenog pa da se dobije kakav poticaj za samozapošljavanje ili kaj bi se već moglo izvuć od države.

Ili da ipak otvorim na sebe koja sam još uvijek u radnom odnosu?

Ima li prijedloga?

I da li znate kako ide procedura takve robe na carini, kako se plaćaju porezi, špediteri.....

zlocka
21.11.2012., 15:31
cure naručuju same vjenčanice s ebaya, ne treba im posrednik. tako da mislim da nećeš uspjeti...pogotovo ako haljina nije dobra, cura ti ju ne plati, a ti možeš stavljat soli na rep ovima sa ebaya.

sarahhh
22.11.2012., 11:18
Velika veličina ne naručuje sama. Ili nemju kreditne kartice ili se boje davat svoj broj računa.

zlocka
22.11.2012., 20:09
hm, jesi na podforumu vjenčanja, ima poseban topic o naručivanju vjenčanica. i detaljne upute. i što sve može poć po krivu. ok, to je moje mišljenje, da se ne bi isplatilo. osobno, zašto bi platila haljinu 2500kn ako ju mogu sama naručiti i platiti 700kn?

winnerica8
26.11.2012., 21:48
Bok svima, čitala sam postove koje ste do sada pisali, no zanima me da li netko zna TOČNO koliko bi morala plaćati doprinose ako otvorim slobodan obrt a u stalnom radnom sam odnosu u drugoj firmi?Znam da mi poslodavac plaća doprinose, ali svatko priča drugačije..:facepalm:

Još me zanima da li netko možda zna da li mogu zaposliti studenta preko student servisa u svom obrtu budući da bi mi trebao netko samo na 4 sata?

:ne zna::ne zna:

Hvala na odgovoru...

zamantana
26.11.2012., 21:55
Bok svima, čitala sam postove koje ste do sada pisali, no zanima me da li netko zna TOČNO koliko bi morala plaćati doprinose ako otvorim slobodan obrt a u stalnom radnom sam odnosu u drugoj firmi?Znam da mi poslodavac plaća doprinose, ali svatko priča drugačije..:facepalm:

Još me zanima da li netko možda zna da li mogu zaposliti studenta preko student servisa u svom obrtu budući da bi mi trebao netko samo na 4 sata?

:ne zna::ne zna:

Hvala na odgovoru...

To i mene zanima.