PDA

View Full Version : Opasan svijet. Sizofrenija i ostalo...

Slobodna
03.09.2009., 12:41
Prvo pozdrav svima koliko vas ima. :top:
Evo ja sam nova medutim htjela bih vam svratiti pozornost na nesto. Ja se vec duze vrijeme borim sa nekim psihickim i fizickim problemima i tako svi mi na ovom forumu odnosno Prozak Nation.:D
Medutim jeste li svjesni toga koliko ludaka (ali zasta ludaka) i tesko psihicki poremecenih ljudi (tipa sizofrenicara, bipolarnih ljudi itd) kojima je potrebna pomoc hoda posebno nasom zemljem slobodno, neograniceno i opasno?Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj gotovo ne postoje evidencije psihickih poremecaja u ljudi niti bilo kakvo sustavno pracenje razvoja covjeka?Psihicka bolest gotovo i nije bolest a kamo li je netko shvaca ozbiljno. Vani postoje evidencije, psiholozi mogu staviti takve ljude u bolnice, moze ih se pratiti, zatvarati, lijeciti... Ovdje znam jednog sizofrenicara koji j ubio majku i za, pazite 10 mj izisao iz Vrapaca????Kao zdrav covjek. Ubio opet i opet ga pustilo...:ne zna:Svaka cast ljudima koji su svjesni svoje bolesti pa pokusavaju ozdraviti, a zamislite koliko ih niti zna niti zeli znati????:eek:
Zamislite koliko je to unistenih obitelji, ljudi, djece???Zamislite?Znate li da statistika pokazuje da su upravo je 85 % teskih psihickih bolesnika silovatelja i ubojica, teskih kriminalaca?
Zbog onih ljudi koji se zele lijeciti i biti bolje trebalo bi nesto poduzeti ali sto?
Eto to je bilo moje malo razmisljanje...:kava:
Napisite svoje...

Lotos
03.09.2009., 16:59
po mom mišljenju, ovaj gore napisani post bi trebao biti izbrisan, jer širi predrasude, pojačava stigmu prema teško duševno oboljelim osobama, te ih diskriminira, hvala

Acid_Jack
03.09.2009., 17:45
Slažem se sa Lotos, daj pogledaj malo što pišeš. Znam da ti je namjera vjerojatno dobra, ali predstavila si to na način kao da su oni životinje koje treba strpati u kaveze. :rolleyes:

Ako je netko bolestan, treba se liječiti. Ali na način koji mu štiti ljudska prava i dostojanstvo.

hartasbigasass
03.09.2009., 19:40
Ma šta je vama?Pa ni ovi koji se lječe nemaju nikakva prava ni dostojanstva!Jel iko od vas ikad bio na odjelima u vrapču gjde su ti bolesnici?Jankomir još gore.
I kako uopće stavit nekog pod ikakav nadzor kome nikad nije ni dijagnosticirana bolest,ako ne mogu nadzirati niti ove koji su u ustanovama.
Mogu pobjeć kad god hoće.A što se tiče zločina koji počine psihički bolesnici,
oni koji su najviše u opasnosti od njih su njihovi najbliži koji s njima žive.Ovi
što zalutaju po ulicama nisu baš tako česti.

Acid_Jack
03.09.2009., 20:15
Ma šta je vama?Pa ni ovi koji se lječe nemaju nikakva prava ni dostojanstva!Jel iko od vas ikad bio na odjelima u vrapču gjde su ti bolesnici?Jankomir još gore.

Bio sam, imaš pravo. Nemaju.

Vilenica
03.09.2009., 20:18
Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj gotovo ne postoje evidencije psihickih poremecaja u ljudi niti bilo kakvo sustavno pracenje razvoja covjeka?Psihicka bolest gotovo i nije bolest a kamo li je netko shvaca ozbiljno. Vani postoje evidencije, psiholozi mogu staviti takve ljude u bolnice, moze ih se pratiti, zatvarati, lijeciti...

mene zanima: na osnovu cega si napisala uvodni test? kako znas da Hrvatska nema evidenciju psihickih bolesnika? nazvala si ministarstvo zdravstva i pitala? ili naprosto lupas napamet?

u hrvatskoj naravno da postoje evidencije bolesnika: prati se broj oboljelih od raka, AIDS-a pa i dusevnih poremecaja. "bilo kakvo sustavno pracenje razvoja covjeka" srecom ne postoji ni u jednoj drzavi (osim mozda u sjevernoj koreji, ne znam). sigurno nije posao drzave da sustavno prati razvoj pojedinca, barem ne one normalne i demokratske

Zamislite koliko je to unistenih obitelji, ljudi, djece???Zamislite?Znate li da statistika pokazuje da su upravo je 85 % teskih psihickih bolesnika silovatelja i ubojica, teskih kriminalaca?

mozes li navesti koju to statistiku citiras? gdje si to procitala?

zasad mislim da ovakva tema ne siri stigmu psihickih bolesnika, nego ismijava iskazano neznanje udruzeno s predrasudama. smijesno? vise zalosno

kikakm
03.09.2009., 21:58
Bas me naljutila ova tema. Tako lose misliti o psihicki bolesnim ljudima proizlazi iz straha i primitivizma. :mad:

Slazem se s hartasbigasass.
Psihijatri ih lijece sablonski, medicinsko osoblje se ponasa kao da su policija...

A ova glupa tvrdnja za 85 % :flop:

A tek ova recenica, citiram:
"Svaka cast ljudima koji su svjesni svoje bolesti pa pokusavaju ozdraviti, a zamislite koliko ih niti zna niti zeli znati????" - aha, znaci psihicki bolesnici SVI moraju htjeti znati ili biti svjesni svoje bolesti. Tako govoris o tome kao da se radi o karijesu. Ma boli me zub, idem ga popraviti i to je to.

Slobodna
04.09.2009., 11:18
Prvo treba procitati sto pisem pa onda reagirati
Pa da nesto lose mislim o psihickim bolesnicima onda bih imala nesto protiv sebe. Kao sto sam rekla i ja patim od ankisoznosti, nesanice itd.
Drugo opet sam napisla da ljudi koji imaju teske psihicke poremecaje i lijece se skidam im kapu jer znam (imam u obitelji sizofrenicara)kako je to jako tesko i mukotrpno.
Trece u Hrvatskoj psihicki oboljeli ljudi nisu shvaceni ozbiljno kako oni koji traze lijecenje,a i oni koji ne traze. Oni koje traze se stigmatiziraju i prema njima se odnosi bez postovanja i bez brige. Psihijatri cesto pustaju opasane ljude na ulici jer nameju ili volje ili sredstava da im pomognu. Psihicki bolesni ljudi se tretiraju od drustva kao oni ludaci koji se ne ljece pa cine gluposti i na to sam htjela ovim postom uputiti.
Cetvrto oni ljudi koji se ne lijece haraju Hrvatskom sa PTSP i ostalim teskim bolescina i rade svasta. I to je one cega je mene strah. Ljudi poput Generala Korade, ovog koji je ubio majku, onog u Puli sta je pobio obitelj...Znaci ti ljudi i jesu i nisu krivu. Neki su trazili pomoc a nisu je dobili, a drugi je nisu ni trazili a nema ih tko zaustaviti.U Hrvatskoj psiholog koji ima opasnog bolesnika nema pravo istog staviti u Insitituciju dok u cijeloj EU to ima. Ja imam kontakta sa psiholoskom strukom i znam da ne postiji nikakva relevantna statistika niti pracanje, bar ne ono za koje je nekog briga.Ta evidencija je potreba za ljude koji zele pomoc da bi im se pomoglo a za one koji ne zele da bi ih se kontroliralo. Tako je vani.
Eto nadam se da me sad razumijete. Previse bolesnika hoda cestama bez kontrole, a oni koji se ljece su stigmatiziranmi i ludi. To je bila moja misao.
Ja se izvinjavam ako sam koga povrijedila.

Slobodna
04.09.2009., 11:28
I kako uopće stavit nekog pod ikakav nadzor kome nikad nije ni dijagnosticirana bolest,ako ne mogu nadzirati niti ove koji su u ustanovama.
Mogu pobjeć kad god hoće.A što se tiče zločina koji počine psihički bolesnici,
oni koji su najviše u opasnosti od njih su njihovi najbliži koji s njima žive.Ovi
što zalutaju po ulicama nisu baš tako česti.

Evo sa ovim se slazem i zato sam napisala ovaj post. Bolesni koji se zele lijeciti nemaju nikava prava, prema njima se odnosi kao prema zivotinjama i ludacima a oni koji se ne zele lijeciti ili ih nije briga nazalost potsanu General Korade ili silovatelj u obitelji. Naravno ne svi nego neki,ali veliki je to postotak.Ja bih organizirala recimo prosvjede protiv destigmatizacije psihicki bolesnih ljudi kako bi im se pomoglo a one koji su opasni da bih se kontroliralo. To je sve sto sam htjela reci.

coolinesay
04.09.2009., 11:29
isuse kak ti je avatar zakon. crna ovca jel? hahaha :D fora :top:

Slobodna
04.09.2009., 11:34
Pa izgleda da i jesam ovdje crna ovca nitko me ne kuzi sto hocu reci...:ne zna:

Vilenica
04.09.2009., 11:43
mene zanima: na osnovu cega si napisala uvodni test? kako znas da Hrvatska nema evidenciju psihickih bolesnika? nazvala si ministarstvo zdravstva i pitala? ili naprosto lupas napamet?

ono o 85 posto- mozes li navesti koju to statistiku citiras? gdje si to procitala?

Slobodna, mozes li odgovoriti na ova pitanja?

da bi te se kuzilo sto zelis reci, trebas pisati jasno i razumljivo. nerazumljivim pisanjem ili navodjenjem pogresnih podataka ne ispadas "crna ovca" nego naprosto osoba koja pise nerazumljivo i iznosi lazne podatke. dakle, molim da odgovoris na osnovu cega si napisala da u RH ne postoji evidencija psihickih bolesnika, ili ono da je 85 posto....sto? 85 posto pocinitelja zlocina da je psihicki poremeceno?

ili priznaj da si tipkala bezveze pa da zakljucam temu :mig:

Lotos
04.09.2009., 11:49
pa prvo kažeš :" Medutim jeste li svjesni toga koliko ludaka (ali zasta ludaka) i tesko psihicki poremecenih ljudi (tipa sizofrenicara, bipolarnih ljudi itd) kojima je potrebna pomoc hoda posebno nasom zemljem slobodno, neograniceno i opasno?" a potom :" Psihicki bolesni ljudi se tretiraju od drustva kao oni ludaci koji se ne ljece pa cine gluposti i na to sam htjela ovim postom uputiti."
i konkretno kako se to postupaju kao prema životinjama dok su u bolnicama,,imaš detaljnije primjere kakvo je stanje u vrapču, jankomiru, rebru.? ili su to samo nagađanja

Slobodna
04.09.2009., 11:54
Pa na osnovi razagovora sa psiholozima. Kako sto rekoh kad recimo psihologu u Hrvatskoj dode pedofil on ili ona nema prava da ga stavi pod nadzor, prijavi policiji, a da ne govorim o profesionalnoj tajni. Naprotiv u bilo kojoj Europskoj zemlji ako isti dode na razgovor psiholog ga mora ili staviti u Instituciju ili ga prijaviti, bez odavanja profesinalne tajne. Ili psiholog u Njemackoj naprimjer kada vidi na cesti ispad za koga posumlja da je uzrokovan nekim psihickim stanjem ima pravo pozvati hitnu i doticnog staviti na psihijatriju, ovdje nema. Napisla sam ti da poslovno imam veze sa psiholoskom strukom i znam eto bas iz Ministarstva Zdravstva da evidencije teskih psihickih oboljenja nema, osim ako pocinu neku kriminalnu radnju, to u EU naravno postoji. U EU se od rodenja prati djetetov psihicki razvoj i u trenutku kad pokaze neku psiholosku bolest odmah ga se evidentira kako bi mu se pomoglo. Toga u Hrvatskoj nema. Cak ni privatni psihijatri nemoraju voditi nikakve evidencije potencijalno opasnih ljudi dok vani mora takvog covjeka prijavti nebi znala gdje ali mora.
Sto se tice 85 % posto pa odi na stranicu koja se bavi pisholoskom forenzikom ili profilom zlocinca i procitaj anamneze doticnih osudenika. Samo to. Od kakvih su bolesti patili?I dobro postotak od 85 % je mozda prevelik ali jest velik Vilenica.
Ali ja ovo sve ne pisem da nekog napadam kako ne razumjete nego da se u Hrvatskoj konacno pocne pomagati onima koji pomoc zele, a onima koji nezele da ih se kontrolira. Nista vise.:eek:
Mozda pisem nerazumljivo, ali mislim da sam poprilicno jasna sa onim sta pisem.

Slobodna
04.09.2009., 12:01
pa prvo kažeš :" Medutim jeste li svjesni toga koliko ludaka (ali zasta ludaka) i tesko psihicki poremecenih ljudi (tipa sizofrenicara, bipolarnih ljudi itd) kojima je potrebna pomoc hoda posebno nasom zemljem slobodno, neograniceno i opasno?" a potom :" Psihicki bolesni ljudi se tretiraju od drustva kao oni ludaci koji se ne ljece pa cine gluposti i na to sam htjela ovim postom uputiti."
i konkretno kako se to postupaju kao prema životinjama dok su u bolnicama,,imaš detaljnije primjere kakvo je stanje u vrapču, jankomiru, rebru.? ili su to samo nagađanja

Htjela sam reci da previse bolesnih ljudi seta zemljom a jako su opasni i ne traze pomoc, dok oni koji traze se stigmatiziraju.Mozda sam malo s brda zdola napisla ali to je to sto sam htjela reci.:)
Da cula sam da je na Vrapcu uzas od poznanika i rodaka koji ima sizofreniju. Od brige za ljude pa do tretmana. Evo su prije dva dana po treci put pustili osudenog silovatelja koji svaki put kad ga puste ponovo siluje.

Vilenica
04.09.2009., 12:04
Pa na osnovi rzagovra sa psiholozima

malo si nesuvisla, zato te se tesko shvatiti

u hrvatskoj postoji evidencija broja oboljelih. bogu hvala, ne zivimo u orwelovoj diktaturi pa da se evidentiraju po imenu i prezimenu svi s dijagnozom pa da ih se drzi pod nadzorom. na to si mislila, zar ne? kao sto si i napisala, poimenicno se evidentiraju samo oni koji su pocinili neko kazneno djelo.

ne znam u kojoj bi drzavi postojalo takvo nesto sto ti zagovaras, jer bi to bilo krsenje elementarnih ljudskih prava. ukoliko nije opasan po sebe i okolinu, i najtezi bolesnik ima pravo na slobodu.

tesko mi te sve citirati, no mislim da i dalje tipkas napamet. npr ovo U Eu se od rodenja prati djetetov psihicki razvoj i u trenutku kad pokaze neku psiholosku pomoc odmah ga se evidentira kako bi mu se pomoglo. a di bi se vodila ta evidencija, bas me zanima, di bi se pod svakim imenom vodila svaka dijagnoza? mozda u nekom SF filmu. kad bi to bila istina, onda kod njih dusevni bolesnici ne bi cinili zlocine? svim ljudima s problemom bi se pomoglo? pa bi onda u Hrvatskoj bilo puno vise zlocina nego u EU? posto to naravno nije istina, lako je vidjeti da opet lupas napamet

naravno da imamo nedostatnu skrb o ljudima s problemima. ali to se sigurno nece rijesiti tako da se stave u zatvor svi koji imaju PTSP ili tezi anksiozni poremecaj (jer niko ne zna kad nekom moze puknut da nekog ubije)

no ne brini: puno vise ljudi strada u prometnim nesrecama nego od nasilja koje cine evidentirani dusevni bolesnici.

Slobodna
04.09.2009., 12:21
Slazem se da puno vise ljudi strada u prometnim prekrsajima nazalost.:eek:Ali vjeruj mi puno ih i strada od dusevno poremecenog oca, majke, susjeda itd. Obiteljskog naseilja. Previse pa vjerujem i vise indirektno nego u pet godina neko u prometu. Prati malo dnevni tisak. U Hrvatskoj je glavni problem nastao obiteljsko nasilje i prati anamnezu pa ces dici do zanimljivog zakljucka.
Pa da po imenu i prezimenu se vode evidencije u skolama i ostalim Institucijam sto ja smatram da je dobro. Prvo ne krse se elementarna ljudska prava jer su spisi tajni, a drugo takvim se ljudima lakse pomogne. Sto se tice evidencije misli se evidencija ljudi koji bi potencionalno bili opasni za sebe ili druge kad potecijalni pedofil ili sizofrenicar dode kod psihologa naprimjer i ovaj procjeni da je opasan. Naravno da se nece drzat evidencija svih bolesnika.Takav evidencija mora postojati i dobro je da postoji. Spisu su tajni sve dok se nesto ne ucini. Vjeruj mi manje bi Generala Korada i takvih hodalo Hrvatskom da ih je netko sustavno evidentira pa ih hospitalizirao i pomogao im nego da se razglaba o ljudkim pravima. Gdje su ljudska prava zrtve?Gdje su ljudska prava svih nas koji se svakodnevno lijecimo i borimo protiv nasih psihickih problema?Gdje su?Nas se stigmatizira a prave bolesnike se pusta.Jeli to fer?

coolinesay
04.09.2009., 12:24
vilenica nemoj zatvarati temu jer slobodna jako dobro rezonira. ovo je činjenica da ljudi koji imaju psihičkih problema jednostavno šetkaju okolo vani i kad im pukne u glavu ili napadnu ili naprave neko sranje. to sad nema veze sa predrasudama, radi se samo o tome da su djeca, starci, obični ljudi ugroženi.
imam majku koja boluje od šizofrenije, njoj kada nešto puhne u glavu to je to. nemrem se s njom objašnjavat ili raspravljati. toga nema kod psihičkih bolesnika. osim toga ona uopće ne priznaje da je bolesna kao i masa drugih duševnih bolesnika, neki od straha da će biti obilježeni a neki jednostavno zato jer nisu ni svjesni da su drugačiji po ponašanju od ostalih ljudi

Lotos
04.09.2009., 12:31
malo si nesuvisla, zato te se tesko shvatiti

u hrvatskoj postoji evidencija broja oboljelih. bogu hvala, ne zivimo u orwelovoj diktaturi pa da se evidentiraju po imenu i prezimenu svi s dijagnozom pa da ih se drzi pod nadzorom. na to si mislila, zar ne? kao sto si i napisala, poimenicno se evidentiraju samo oni koji su pocinili neko kazneno djelo.

ne znam u kojoj bi drzavi postojalo takvo nesto sto ti zagovaras, jer bi to bilo krsenje elementarnih ljudskih prava. ukoliko nije opasan po sebe i okolinu, i najtezi bolesnik ima pravo na slobodu.

tesko mi te sve citirati, no mislim da i dalje tipkas napamet. npr ovo . a di bi se vodila ta evidencija, bas me zanima, di bi se pod svakim imenom vodila svaka dijagnoza? mozda u nekom SF filmu. kad bi to bila istina, onda kod njih dusevni bolesnici ne bi cinili zlocine? svim ljudima s problemom bi se pomoglo? pa bi onda u Hrvatskoj bilo puno vise zlocina nego u EU? posto to naravno nije istina, lako je vidjeti da opet lupas napamet

naravno da imamo nedostatnu skrb o ljudima s problemima. ali to se sigurno nece rijesiti tako da se stave u zatvor svi koji imaju PTSP ili tezi anksiozni poremecaj (jer niko ne zna kad nekom moze puknut da nekog ubije)

no ne brini: puno vise ljudi strada u prometnim nesrecama nego od nasilja koje cine evidentirani dusevni bolesnici.

radi se na tome u EU da svi podaci o osobi budu na jednom mjestu, kao identifikacijka lista-na kojoj bi bila zastupljena bila obrazovna struktura, staž, imovinsko stanje, itd ...ALI između ostalog i bolesti, pa tako i one psihičke, dakle ispisom tih podataka moglo bi se o pojedinoj osobi saznati sve, slušala sam jedan kolegij di se to spominjalo, no prof je ipak pitala koliko je to etično da se tako otkrivaju najintimnije stvari, a koliko korisno - recimo imati na tom papiru da je netko dijabetičar, ili alergičan na neki lijek, jer to mu recimo može spasiti i život...rekla bih da se ide za tim da se želi sve imati pod kontrolom, a sve pod izgovorom da je to korisno, praktično....a u filmovima tog ima, naravno :D...no radi se na tom i u realityju, nažalost

Vilenica
04.09.2009., 12:38
Vjeruj mi manje bi Generala Korada i takvih hodalo Hrvatskom da ih je netko sustavno evidentira pa ih hospitalizirao i pomogao im nego da se razglaba o ljudkim pravima. Gdje su ljudska prava zrtve?

imamo registar branitelja, svi su registrirani. sto predlazes? da se njih 500.000 stavi u logor? kolika bi to bolnica trebala biti pa da se hospitalizira sve koji su ovako kako ti odoka vidis "potencijalno opasni"?

izasli smo iz rata. ima jako puno ljudi s PTSP-om. doista je nemoguce zatvoriti sve one koji su "potencijalno opasni". zdravstveni sustav nam naravno nije dovoljno dobar, a kako bi i bio?

ne kazem da to nije problem. ali problem nam je i velika nezaposlenost i lose organiziran sustav reciklaze korisnog otpada :ne zna:

znashtikosam
04.09.2009., 12:41
Prvo pozdrav svima koliko vas ima. :top:
Evo ja sam nova medutim htjela bih vam svratiti pozornost na nesto. Ja se vec duze vrijeme borim sa nekim psihickim i fizickim problemima i tako svi mi na ovom forumu odnosno Prozak Nation.:D
Medutim jeste li svjesni toga koliko ludaka (ali zasta ludaka) i tesko psihicki poremecenih ljudi (tipa sizofrenicara, bipolarnih ljudi itd) kojima je potrebna pomoc hoda posebno nasom zemljem slobodno, neograniceno i opasno?Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj gotovo ne postoje evidencije psihickih poremecaja u ljudi niti bilo kakvo sustavno pracenje razvoja covjeka?Psihicka bolest gotovo i nije bolest a kamo li je netko shvaca ozbiljno. Vani postoje evidencije, psiholozi mogu staviti takve ljude u bolnice, moze ih se pratiti, zatvarati, lijeciti... Ovdje znam jednog sizofrenicara koji j ubio majku i za, pazite 10 mj izisao iz Vrapaca????Kao zdrav covjek. Ubio opet i opet ga pustilo...:ne zna:Svaka cast ljudima koji su svjesni svoje bolesti pa pokusavaju ozdraviti, a zamislite koliko ih niti zna niti zeli znati????:eek:
Zbog onih ljudi koji se zele lijeciti i biti bolje trebalo bi nesto poduzeti ali sto?
Eto to je bilo moje malo razmisljanje...:kava:
Napisite svoje...

Evo,prvo radiš crtu razgraničenja između ˝pravih luđaka˝ i nas ˝sitnih riba˝ (to bi,pretpostavljam,bili ovi anksiozni,depresivni,fobični koji rade štetu samo sebi),a kako bi ti to formulirala u pravnome smislu,te svoje norme,a da nisu na štetu nas koji nemamo tendencije činiti štetu drugima? Odlično je rečeno već gore,na taj način doprinosiš stigmatizaciji psihičkih bolesnika,a nije da je već ionako nema dovoljno. :)

Vilenica
04.09.2009., 12:41
radi se na tome u EU da svi podaci o osobi budu na jednom mjestu, kao identifikacijka lista-na kojoj bi bila zastupljena bila obrazovna struktura, staž, imovinsko stanje, itd ...ALI između ostalog i bolesti, pa tako i one psihičke, dakle ispisom tih podataka moglo bi se o pojedinoj osobi saznati sve, slušala sam jedan kolegij di se to spominjalo, no prof je ipak pitala koliko je to etično da se tako otkrivaju najintimnije stvari, a koliko korisno - recimo imati na tom papiru da je netko dijabetičar, ili alergičan na neki lijek, jer to mu recimo može spasiti i život...rekla bih da se ide za tim da se želi sve imati pod kontrolom, a sve pod izgovorom da je to korisno, praktično....a u filmovima tog ima, naravno :D...no radi se na tom i u realityju, nažalost

mozda se radi na tome, ali sigurno ne postoji. ni u EU niti bilo gdje drugdje. i vode se velike rasprave o tome, jer se radi o grubom zadiranju u ljudska prava.

naprosto sam alergicna kad se prica napamet, kad se izvlace stravicni zakljucci iz laznih podataka. posto je puno vise muskaraca nego zena medju pociniteljima teskih zlocina, hocemo li zatvoriti sve muskarce u logore jer je potencijalno svaki muskarac nasilnik i zlostavljac? potencijalno to i jest

Slobodna
04.09.2009., 12:44
vilenica nemoj zatvarati temu jer slobodna jako dobro rezonira. ovo je činjenica da ljudi koji imaju psihičkih problema jednostavno šetkaju okolo vani i kad im pukne u glavu ili napadnu ili naprave neko sranje. to sad nema veze sa predrasudama, radi se samo o tome da su djeca, starci, obični ljudi ugroženi.
imam majku koja boluje od šizofrenije, njoj kada nešto puhne u glavu to je to. nemrem se s njom objašnjavat ili raspravljati. toga nema kod psihičkih bolesnika. osim toga ona uopće ne priznaje da je bolesna kao i masa drugih duševnih bolesnika, neki od straha da će biti obilježeni a neki jednostavno zato jer nisu ni svjesni da su drugačiji po ponašanju od ostalih ljudi
Eto hvala Bogu da netko shvaca o cemu govorim. Treba zivjeti sa sizofrenicarom ili tesko psihicki bolesnom osobom pa se tek tada moze nesto reci. Evo o sizofreniji mogu govoriti jer znam iz prve ruke. Ja sam svjesna svoje bolesti i nju priznajem i borim se kako znam,a znas li kako je sizofrenicaru objasniti da je bolestan, a kamo li da moze biti opasan po sebe i druge?Ne svima naravno. Ima ih onih koji se zaista bore cijeli zivot da bi normalno zivjeti i njima skidam kapu. Ali znate li da sizofrenicar naprimjer moze kad mu dode epizoda uzeti pistolj pobiti koga god i da se toga poslije ni nesjeca?I zamislite sad kad jedan takav bolsenik zivi u drustvu gdje mu ta bolest nije ni dijagnosticirana ili ako mu je dijagnosticirana ne zeli se ljeciti ili naprosto nema prilike za pomoc?To je velika opasnost.

Slobodna
04.09.2009., 12:49
mozda se radi na tome, ali sigurno ne postoji. ni u EU niti bilo gdje drugdje. i vode se velike rasprave o tome, jer se radi o grubom zadiranju u ljudska prava.

naprosto sam alergicna kad se prica napamet, kad se izvlace stravicni zakljucci iz laznih podataka. posto je puno vise muskaraca nego zena medju pociniteljima teskih zlocina, hocemo li zatvoriti sve muskarce u logore jer je potencijalno svaki muskarac nasilnik i zlostavljac? potencijalno to i jest

Prvo u Njemckoj na primjer takve identifikacijske kartice vec postoje za tesko oboljele psihicke bolesnike, tako da nije sve na pricama. U Finskoj recimo isto.
Pa ja uopce nisam generalizirala. Sad ti vadis pricu iz konteksta. Zaprovo ja dijelim ljude na one koji zele pomoc i oni koji nezele. Pa cak i da se onima koji zele pomoc pomoc nedaje a onima koji nezele jos i vise. Ja samo zelim ljudima pomoci. Svima i jednim i drugima a ovakav sustav bi dao onima koji zele pomoc priliku da je dobiju , a onima koji nezele priliku da ih se kontrolira da neucine nazao nekom drugom.Nista drugo i tjo sad stavlja sve psihicke bolesnike u istu kasu i zeli ih stigmatizirati?Ima naprosto opasnih ljudi i moras druge ljude od njih zasititi, tako je to.

Slobodna
04.09.2009., 12:52
imamo registar branitelja, svi su registrirani. sto predlazes? da se njih 500.000 stavi u logor? kolika bi to bolnica trebala biti pa da se hospitalizira sve koji su ovako kako ti odoka vidis "potencijalno opasni"?

izasli smo iz rata. ima jako puno ljudi s PTSP-om. doista je nemoguce zatvoriti sve one koji su "potencijalno opasni". zdravstveni sustav nam naravno nije dovoljno dobar, a kako bi i bio?

ne kazem da to nije problem. ali problem nam je i velika nezaposlenost i lose organiziran sustav reciklaze korisnog otpada :ne zna:

Sa ovim se slazem,ali moramo pokusati bar nevine ljude zasititi od onih opsanih. To ja zelim.

Slobodna
04.09.2009., 12:56
Evo,prvo radiš crtu razgraničenja između ˝pravih luđaka˝ i nas ˝sitnih riba˝ (to bi,pretpostavljam,bili ovi anksiozni,depresivni,fobični koji rade štetu samo sebi),a kako bi ti to formulirala u pravnome smislu,te svoje norme,a da nisu na štetu nas koji nemamo tendencije činiti štetu drugima? Odlično je rečeno već gore,na taj način doprinosiš stigmatizaciji psihičkih bolesnika,a nije da je već ionako nema dovoljno. :)

Zato i postoje psiholozi da vide koje potencijalno opasan ko ne, ja se u to nezelim mjesati. I tada na njihovu preporuku se radi evidencija.U ja upravo zelim maknuti stigmatizaciju sa onih koji se ljece i zele ozdraviti od onih koji to ne zele i opasni su po druge. Ne zelim da se i ni jedne ni druge stigmatizira, ali moram poceti paziti malo vise tko nam to hoda ulicama?Oni koji se zele lijeciti o njima ja negovorim nego o onima koji ne zele ili misle da netrebaju pa su opasni. To nikako nije generalizacija.

znashtikosam
04.09.2009., 12:57
Sto se tice evidencije misli se evidencija ljudi koji bi potencionalno bili opasni za sebe ili druge kad potecijalni pedofil ili sizofrenicar dode kod psihologa naprimjer i ovaj procjeni da je opasan.

Ali ne shvaćaš,to je još uvijek ˝potencijalni pedofil˝,a moram pitati što ti je to ˝potencijalni shizofreničar˝? Hoćeš reći ˝shizofreničar koji nije počinio kazneno djelo˝ ? Ne možeš pratiti ljude na temelju presumpcije,ne ide to tako,u prvom redu jer bi taj zakon bio podložan narušavanju osobnih sloboda baš onih pojedinaca za koje se zalažeš.
Zamisli ovako nešto: u sedamnaestoj-osamnaestoj dođeš na procjenu psihijatra i on evidentira da si imala ˝psihotičnu epizodu˝,ne znam,recimo zbog velikog stresa. Ta epizoda se nikad više ne ponovi i kročiš kroz život relativno normalna (tim se terminom koristim jer danas ne postoji ˝apsolutno normalno˝ ),ne kršiš zakon,izvršavaš obveze prema državi i punopravan si član društva.
Zamislimo sad da se petnaest godina kasnije parničiš s mužem oko,recimo,skrbništva nad vašim djetetom. Muž ne preže ni pred čime i nalazi karton i koristi ga kako bi dokazao da si nepodobna majka. Takve stvari se svakodnevno događaju,doduše,malo karikiram,ali ne vidim zašto se to ne bi moglo dogoditi.
Način evidentiranja koji ti predlažeš bi bio podložan zloupotrebi. To je jedino što hoću reći. :ne zna:
Kužim što hoćeš reći i djelomično se slažem da bi psihijatrijske ustanove trebale biti mnogo bolje organizirane (a znamo da su za to potrebna financijska sredstva,ona koja u ovom trenutku nemamo),ali ne možeš zato ići protiv ljudskih prava. :ne zna:

Slobodna
04.09.2009., 13:02
Ali ne shvaćaš,to je još uvijek ˝potencijalni pedofil˝,a moram pitati što ti je to ˝potencijalni shizofreničar˝? Hoćeš reći ˝shizofreničar koji nije počinio kazneno djelo˝ ? Ne možeš pratiti ljude na temelju presumpcije,ne ide to tako,u prvom redu jer bi taj zakon bio podložan narušavanju osobnih sloboda baš onih pojedinaca za koje se zalažeš.
Zamisli ovako nešto: u sedamnaestoj-osamnaestoj dođeš na procjenu psihijatra i on evidentira da si imala ˝psihotičnu epizodu˝,ne znam,recimo zbog velikog stresa. Ta epizoda se nikad više ne ponovi i kročiš kroz život relativno normalna (tim se terminom koristim jer danas ne postoji ˝apsolutno normalno˝ ),ne kršiš zakon,izvršavaš obveze prema državi i punopravan si član društva.
Zamislimo sad da se petnaest godina kasnije parničiš s mužem oko,recimo,skrbništva nad vašim djetetom. Muž ne preže ni pred čime i nalazi karton i koristi ga kako bi dokazao da si nepodobna majka. Takve stvari se svakodnevno događaju,doduše,malo karikiram,ali ne vidim zašto se to ne bi moglo dogoditi.
Način evidentiranja koji ti predlažeš bi bio podložan zloupotrebi. To je jedino što hoću reći. :ne zna:
Kužim što hoćeš reći i djelomično se slažem da bi psihijatrijske ustanove trebale biti mnogo bolje organizirane (a znamo da su za to potrebna financijska sredstva,ona koja u ovom trenutku nemamo),ali ne možeš zato ići protiv ljudskih prava. :ne zna:

Opet ponavljam da evidencija o kojoj ja govorim vec postoji u nekim zemljama. Drugo gdje je ljudsko pravo potencijane zrtve?Trece spisi su tajni i nemoze ih se upotrijebiti na sudu u koliko nije pocinjeno kazneno dijelo. Govorim o opasnim ljudima Pedofilima i ljudima koji ugrozavaju druge ili zele ugroziti i zato tvoja epizoda nebi ni dosla u evidenciju.Znaci nista od toga sta si rekla ne stoji bar ne s ovim sta ja govorim?

Vilenica
04.09.2009., 13:03
Eto hvala Bogu da netko shvaca o cemu govorim. Treba zivjeti sa sizofrenicarom ili tesko psihicki bolesnom osobom pa se tek tada moze nesto reci. Evo o sizofreniji mogu govoriti jer znam iz prve ruke. Ja sam svjesna svoje bolesti i nju priznajem i borim se kako znam,a znas li kako je sizofrenicaru objasniti da je bolestan, a kamo li da moze biti opasan po sebe i druge?Ne svima naravno. Ima ih onih koji se zaista bore cijeli zivot da bi normalno zivjeti i njima skidam kapu. Ali znate li da sizofrenicar naprimjer moze kad mu dode epizoda uzeti pistolj pobiti koga god i da se toga poslije ni nesjeca?I zamislite sad kad jedan takav bolsenik zivi u drustvu gdje mu ta bolest nije ni dijagnosticirana ili ako mu je dijagnosticirana ne zeli se ljeciti ili naprosto nema prilike za pomoc?To je velika opasnost.

jel ti citas novine? imas li balkon? evo danas je bilo u novinama, zena s djecom zavrsila u bolnici jer je balkon pod njima propao. balkoni su velika opasnost! i voce prskano pesticidima i globalno zatopljenje

neki shizofrenicari su opasni za okolinu. neki. ne smijes pisati kao da su svi opasni za okolinu jer to em nije tocno, em spada u vrijedjanje bolesnih ljudi, sto na Psihologiji ne toleriramo

ako si zena, najvise sanse imas da te ubije vlastiti suprug, imao on dijagnozu ili ne. opasnost da ce te ubiti neki neregistrirani sizofrenicar je pretpostavljam slicna kao ona da ce ti propasti balkon pod nogama

revolution
04.09.2009., 13:03
Pa da nesto lose mislim o psihickim bolesnicima onda bih imala nesto protiv sebe. Kao sto sam rekla i ja patim od ankisoznosti, nesanice itd.
.

ali ove "teške" kakti veliš, smatraš kaj? gorima od sebe? dostojnim jedino doživotnog zatvorenog odjela? javnim evidencijama bolesti? elektrošokovima? što?

ti si anksiozna pa pljuješ po sch? ma nemoj mi reć:rofl: pa za susjedu Baru ti si "isto luda" kao i xy kojeg proganjaju slušne halucinacije i paranoja a ti "sam patiš" od nesanice, i oboje buljite kroz prozor po cijelu noć, pa vas Bara vidi i misli si wtf...

Psihijatri cesto pustaju opasane ljude na ulici jer nameju ili volje ili sredstava da im pomognu.

po ulicama ti šetaju u 90% slučajeva "zdravi", "normalni", "ugledni" i "moćni".

i? kaj sad?

coolinesay
04.09.2009., 13:07
ma nemoj se opterećivati time Slobodna. država nam ja i ovak i onak u rasulu. jesam, malodušna sam. zašto ne bih i bila jer kada netko tu i tamo predloži nešto pametno onda ljudi obično vide nešto sasvim treće.
slobodna kaže - liječenje duševnih bolesnika a ne ignoriranje istih - vi vidite stigmatizaciju
ja kažem - uočavanje i rješavanje problema socijalne strukture - vi kažete generaliziranje i ugrožavanje ljudskih sloboda
stručnjaci kažu da u državi nema ljudi koji žele raditi i koji zbilja odrađuju svoj posao - narod frflja o dolores lambaši
studenti oće besplatno školovanje - ja čujem 'izlijev mozgova'.
vlada kaže 'kriza' - ja razumijem 'krađa'
homoseksulaci kažu gay parada - ja vidim samo pretjerivanje i nakaradnost - drugi vide homofobiju
sve je nekako obrnuto - ljudi ko da su postali slijepi i gluhi za ozbiljne stvari i prave probleme - nitko nikoga ne shvaća, stalno netko nekome preokreće pažnju na nešto deseto, ko da smo mala djeca. koji k :eek:

pod krinkom već uvriježenih normi i pravila ljudi mimoilaze sve ono bitno i upropaštavaju sve oko sebe i to baš zbog pravila koja više ne mogu biti dostatna za ovako krupan svijet pred nama - globalno selo
isuse ne znam kaj me puklo da ovo pišem :rolleyes:
i stalno se guše ljudi koji imaju i žele nešto reći ko što vi sada radite slobodnoj. cura ima zaključke na mjestu. ljudi koji imaju nestabilnu psihu mi ne bi samo tako olako trebali prilazit na cesti i počet frfljat jer kada nešto i odvratiš to kod duševnog bolesnika može potaknuti na 15 različitih rekacija. 13 od 15 tih istih reakcija će biti miroljubivo. preostale dvije mogu biti ozbiljni napadi sa ozbiljnim posljedicama. ne zaboravimo slučaj prošle godine kada je jedan čovjek tamo negdje na moru uzeo ljudima dijete, malu bebu, iz kolica i bacio na zemlju. a zašto? - zato jer je bio pušten sa liječenja prerano ili uopće nije trebao biti pušten bez nečijeg nadzora. nemojmo se zavaravati kako je sve ružičasto jer nije.

Vilenica
04.09.2009., 13:07
Opet ponavljam da evidencija o kojoj ja govorim vec postoji u nekim zemljama.

ali ti ne znas koje su to zemlje. niti znas kolika je statisticki opasnost da budes zrtva nasumicnog nasilja nepoznate osobe na ulici, u usporedbi s rizikom da umres od raka ili mozdanog udara.

smijesno je ovako raspravljati kad tebe nije briga za argumente. sto u ovoj temi ostaje cinjenica? da si ti jako uznemirena i bojis se opasnosti od nekontroliranih dusevnih bolesnika :ne zna:

Slobodna
04.09.2009., 13:16
jel ti citas novine? imas li balkon? evo danas je bilo u novinama, zena s djecom zavrsila u bolnici jer je balkon pod njima propao. balkoni su velika opasnost! i voce prskano pesticidima i globalno zatopljenje

neki shizofrenicari su opasni za okolinu. neki. ne smijes pisati kao da su svi opasni za okolinu jer to em nije tocno, em spada u vrijedjanje bolesnih ljudi, sto na Psihologiji ne toleriramo

ako si zena, najvise sanse imas da te ubije vlastiti suprug, imao on dijagnozu ili ne. opasnost da ce te ubiti neki neregistrirani sizofrenicar je pretpostavljam slicna kao ona da ce ti propasti balkon pod nogama

Za Boga miloga gdje sam ja napisala da su svi opasni za okolinu?Gdje?Sto je tebi?PISEM DA IH IMA KOJI SE BORE SA SVOJOM BOLESCU I DA IM ZA TO SKIDAM KAPU JER ZNAM KAKO JE TO TESKO!Cutas li ti opce moje postove?

znashtikosam
04.09.2009., 13:18
Opet ponavljam da evidencija o kojoj ja govorim vec postoji u nekim zemljama. Drugo gdje je ljudsko pravo potencijane zrtve?Trece spisi su tajni i nemoze ih se upotrijebiti na sudu u koliko nije pocinjeno kazneno dijelo. Govorim o opasnim ljudima Pedofilima i ljudima koji ugrozavaju druge ili zele ugroziti i zato tvoja epizoda nebi ni dosla u evidenciju.Znaci nista od toga sta si rekla ne stoji bar ne s ovim sta ja govorim?

Dobro,prvo mi reci koji bi bili kriteriji na temelju kojih bi se netko uvodio u evidenciju ˝potencijalno opasnih˝ ?
Je li dovoljno odbiti liječenje,ne konformirati se procjeni psihijatra ili počiniti kazneno djelo? Kako misliš zaštititi potencijalne žrtve? Ništa nije dovoljno dobar indikator da će netko zasigurno počiniti ubojstvo ili napad.
Znači,kako bismo ˝zbrinuli˝ teške psihičke bolesnike moramo se zadovoljiti odbijanjem liječenja,neka to bude kriterij za uvođenje u evidenciju. I što onda? Ja ne mogu tražiti ˝second opinion˝ ili odbiti lijekove? Pa i to spada u moja ljudska prava,naravno,ako nisam učinila nešto što će uvjetovati moju slobodu. :ne zna:
Ne kužiš koliko je to strašan oblik diskriminacije. Pričaš o shizofreniji koja je velikim dijelom uvjetovana i genetikom,znači,netko će ni kriv ni dužan biti okarakteriziran i označen ˝potencijalnim ubojicom˝?
Osim toga,psihijatrija nije dovoljno napredovala kako bismo mogli zasigurno ustvrditi tko će i kako reagirati u životu. :ne zna: Ovo o čemu pričaš je još uvijek ˝držanje za slamke˝.

EDIT: ne vidim da netko govori o ljudima koji su hladnokrvno opljačkali banku ili kladionicu. Što ćemo s njima? Unaprijed ih materijalno obezbijediti kako ne bi napravili glupost? Ma daj. :zubo:

Slobodna
04.09.2009., 13:20
ma nemoj se opterećivati time Slobodna. država nam ja i ovak i onak u rasulu. jesam, malodušna sam. zašto ne bih i bila jer kada netko tu i tamo predloži nešto pametno onda ljudi obično vide nešto sasvim treće.
slobodna kaže - liječenje duševnih bolesnika a ne ignoriranje istih - vi vidite stigmatizaciju
ja kažem - uočavanje i rješavanje problema socijalne strukture - vi kažete generaliziranje i ugrožavanje ljudskih sloboda
stručnjaci kažu da u državi nema ljudi koji žele raditi i koji zbilja odrađuju svoj posao - narod frflja o dolores lambaši
studenti oće besplatno školovanje - ja čujem 'izlijev mozgova'.
vlada kaže 'kriza' - ja razumijem 'krađa'
homoseksulaci kažu gay parada - ja vidim samo pretjerivanje i nakaradnost - drugi vide homofobiju
sve je nekako obrnuto - ljudi ko da su postali slijepi i gluhi za ozbiljne stvari i prave probleme - nitko nikoga ne shvaća, stalno netko nekome preokreće pažnju na nešto deseto, ko da smo mala djeca. koji k :eek:

pod krinkom već uvriježenih normi i pravila ljudi mimoilaze sve ono bitno i upropaštavaju sve oko sebe i to baš zbog pravila koja više ne mogu biti dostatna za ovako krupan svijet pred nama - globalno selo
isuse ne znam kaj me puklo da ovo pišem :rolleyes:
i stalno se guše ljudi koji imaju i žele nešto reći ko što vi sada radite slobodnoj. cura ima zaključke na mjestu. ljudi koji imaju nestabilnu psihu mi ne bi samo tako olako trebali prilazit na cesti i počet frfljat jer kada nešto i odvratiš to kod duševnog bolesnika može potaknuti na 15 različitih rekacija. 13 od 15 tih istih reakcija će biti miroljubivo. preostale dvije mogu biti ozbiljni napadi sa ozbiljnim posljedicama. ne zaboravimo slučaj prošle godine kada je jedan čovjek tamo negdje na moru uzeo ljudima dijete, malu bebu, iz kolica i bacio na zemlju. a zašto? - zato jer je bio pušten sa liječenja prerano ili uopće nije trebao biti pušten bez nečijeg nadzora. nemojmo se zavaravati kako je sve ružičasto jer nije.

I REST MY CASE!Eto to je sto sam htjela reci ali u pravu si nistq sa ovim ne postizem. Zelis pomoci pa te drugi samo pljuju. Hvala sto si se potrudila razumjeti.

Slobodna
04.09.2009., 13:23
Dobro,prvo mi reci koji bi bili kriteriji na temelju kojih bi se netko uvodio u evidenciju ˝potencijalno opasnih˝ ?
Je li dovoljno odbiti liječenje,ne konformirati se procjeni psihijatra ili počiniti kazneno djelo? Kako misliš zaštititi potencijalne žrtve? Ništa nije dovoljno dobar indikator da će netko zasigurno počiniti ubojstvo ili napad.
Znači,kako bismo ˝zbrinuli˝ teške psihičke bolesnike moramo se zadovoljiti odbijanjem liječenja,neka to bude kriterij za uvođenje u evidenciju. I što onda? Ja ne mogu tražiti ˝second opinion˝ ili odbiti lijekove? Pa i to spada u moja ljudska prava,naravno,ako nisam učinila nešto što će uvjetovati moju slobodu. :ne zna:
Ne kužiš koliko je to strašan oblik diskriminacije. Pričaš o shizofreniji koja je velikim dijelom uvjetovana i genetikom,znači,netko će ni kriv ni dužan biti okarakteriziran i označen ˝potencijalnim ubojicom˝?
Osim toga,psihijatrija nije dovoljno napredovala kako bismo mogli zasigurno ustvrditi tko će i kako reagirati u životu. :ne zna: Ovo o čemu pričaš je još uvijek ˝držanje za slamke˝.

Ne kazem da nemas pravo,ali je isto tako protiv ljudskih prava ne uciniti nista i pustat da se radi sto hoce. To jest pravo eticko pitanje ali ja smatram da i zrtva ima pravo na svoje pravo. I nju netko mora zastititi. I da u Hrvatskoj previse opsanih ljudi seta ulicama, a da svi mi ne cinimo nista.

Slobodna
04.09.2009., 13:24
ali ove "teške" kakti veliš, smatraš kaj? gorima od sebe? dostojnim jedino doživotnog zatvorenog odjela? javnim evidencijama bolesti? elektrošokovima? što?

ti si anksiozna pa pljuješ po sch? ma nemoj mi reć:rofl: pa za susjedu Baru ti si "isto luda" kao i xy kojeg proganjaju slušne halucinacije i paranoja a ti "sam patiš" od nesanice, i oboje buljite kroz prozor po cijelu noć, pa vas Bara vidi i misli si wtf...

po ulicama ti šetaju u 90% slučajeva "zdravi", "normalni", "ugledni" i "moćni".

i? kaj sad?

NE PLJUJEM PO SIZOFRENICARIMA JER JEDNOG JAKO VOLIM, ALI UNATOC LJUBAVI ZNAM DA JE OPASAN ZA OKOLINU I DA BI NEKOG TREBALO BITI BRIGA ZA NJEGA!

coolinesay
04.09.2009., 13:27
nije da sam se potrudila. muči me to već duže vrijeme. imam osjećaj da su svi u ovoj našoj zajednici što ju nazivamo država Hrvatska nekak izgubljeni. posebno političari koji bi trebali voditi narod i određivati pravila. oni to čine onako bez vjere da uopće išta mogu učiniti za nas. imam osjećaj da su se i oni pomirili s tim da ne mogu ništa učiniti. kao da svi jednostavno čekamo da se nešto dogodi, bez našeg utjecaja. gledam frendove, svoje doma, svi nekaj frfljaju u stilu 'ma fučka mi se za sve' ili 'ionak nemremo niš napravit'
to me tak živcira. aaa :kava:
i kad se javi netko s nekim zaključkom, nečim, onda ga svi poseru... jer nemaju vjere u to što netko govori niti razumiju. užas
primorac je govoril neš za reformu školstva - svi su srali po njemu
sanader je pričal o EU - svi su srali
eto sad na koncu nemamo ni reforme pravosuđa i zdravstva, sve je nekak stalo i nit je na nebu nit na zemlji. a stručnjaci. di su nam oni?
NE PLJUJEM PO SIZOFRENICARIMA JER JEDNOG JAKO VOLIM, ALI UNATOC LJUBAVI ZNAM DA JE OPASAN ZA OKOLINU I DA BI NEKOG TREBALO BITI BRIGA ZA NJEGA!
društvo je rascijepljeno i desocijalizirano. liječnici više ne obavljaju svoj posao jer je uzvišen već zbog novca i tko zna kakvih ostalih razloga. kada sam došla nedavno na ultrazvuk u bolnicu doktor je bil tako srdit i netrpeljiv. osjećala sam se ko komad mesa u celofanu a ne ko čovjek. to je svuda oko nas. svi sve oko sebe promatramo kao masu. ko nakupinu lišća kada padne u jesen. a to nismo. to nije ni jedan čovjek. ne znam zaš se ne promatramo kao mravi. al ok. ovo sad zvuči preapstraktno. zaboravite.. kaj pišem

hartasbigasass
04.09.2009., 13:28
Da to je upravo dvosjekli mač,jer strpati osobu u ludnicu ili obilježiti ga dijagnozom na temelju jednog psihologa je čisti monopol.Netko zvan psiholog može biti luđi neko onaj kojeg procjenjuje.Ja sam osobno doživjela
šok nakon pregleda jedne psihologice kako je reagirala na mene i šta je za mene napisala.I sad kad bi takva osoba imala vlast da me strpa u neku ustanovu to bi ni manje ni više bilo kao onaj scenarij iz filma "Let iznad kukavičijeg gnjezda"gdje su tako Nickolsona strpali u ludnicu a bio je potpuno normalan.Takva vlast bi davala ljudima na tim pozicijama da čine sa ljudskim sudbinama šta im se sprdne.
A to da neki psiholog može vidjeti nekog "luđaka"na cesti kad posumlja da se radi o psihički bolesnoj osobi su smješne.Ne može on to vidjeti s ceste.Mogao
bi onda tako svaki drugi čovjek biti pokupljen s ceste i odvezen u ludnicu jer se malo proderao,jer je imao loš dan.Po tom principu bi se mogli trpati u zatvore svi ljudi koji te mrko pogledaju na ulici jer izgledaju kao neko ko je u stanju počiniti zločin,ubojstvo,krađu i šta sve ne.
Za potencijalno opasne psihičke bolesnike i njihovu evidenciju i nadzor prije svega su najviše odgovorni njihovi skrbnici,na kojima je da osiguraju da takvi idu na terapiju i uzimaju ljekove.Ustanove poput vrapča nisu socijalne ustanove niti domovi.Tamo je boravak pacijenata na određeno vrijeme.Poslje ga šalju kući s otpusnim pismom.Jer čim im se malo stabilizira stanje ovi ih puštaju doma.Čak i kad je netko psihički bolestan ko je vrlo opasan po okolinu,ne može ga se držati u ustanovi doživotno,ukoliko mu je stanje stabilno.Kao što se ne može držati niti nekog ko izgleda kao da bi mogao opljačkati banku u zatvoru,sve dok taj zločin ne počini.
Hoću reći da ustanove nisu riješenje,njih i onako nije briga.Sve se svodi na obitelj i skrbnike koji bi se trebali brinuti za takve ljude.Oni koji nemaju obitelj,država bi im trebala naći skrbnike koji će se brinuti za njih.

znashtikosam
04.09.2009., 13:29
Ne kazem da nemas pravo,ali je isto tako protiv ljudskih prava ne uciniti nista i pustat da se radi sto hoce. To jest pravo eticko pitanje ali ja smatram da i zrtva ima pravo na svoje pravo. I nju netko mora zastititi. I da u Hrvatskoj previse opsanih ljudi seta ulicama, a da svi mi ne cinimo nista.

OK,onda smo našle polazišnu točku. To i je cilj debate. :)
Ali svejedno mislim da si krivo postavila neke stvari.
Problem jest što su kazne potpuno krivo zakonski regulirane (ne znam,za kojekakva silovanja i teška ubojstva se može dobiti dvije godine zatvora) i to jest jedini razlog zbog kojeg zločinci šeću po ulici. I koga ćeš evidentirati i zašto? Čak i da napravi s..nje,bit će na ulici za godinu-dvije i onda opet mašala. :ne zna:
Mislim da je prioritet,znači,prije bilo kakvog evidentiranja (za koje,uostalom i nema potrebe,ali rasprave radi :) ) ,srediti zakone i dovesti u red kazneni sustav. :)

EDIT: Nicholson se sam strpao u ludnicu. Što me dovodi,hvala lijepo,do malingeringa. :)
Tko vam ne garantira da sami potencijalni bolesnici neće iskorištavati taj novi sustav kako bi zaobišli neke obveze,na primjer,rad i školovanje? Dovoljno je da dobiju malo težu dijagnozu kako bi ih se smatralo nepodobnima.

Slobodna
04.09.2009., 13:33
Da to je upravo dvosjekli mač,jer strpati osobu u ludnicu ili obilježiti ga dijagnozom na temelju jednog psihologa je čisti monopol.Netko zvan psiholog može biti luđi neko onaj kojeg procjenjuje.Ja sam osobno doživjela
šok nakon pregleda jedne psihologice kako je reagirala na mene i šta je za mene napisala.I sad kad bi takva osoba imala vlast da me strpa u neku ustanovu to bi ni manje ni više bilo kao onaj scenarij iz filma "Let iznad kukavičijeg gnjezda"gdje su tako Nickolsona strpali u ludnicu a bio je potpuno normalan.Takva vlast bi davala ljudima na tim pozicijama da čine sa ljudskim sudbinama šta im se sprdne.
A to da neki psiholog može vidjeti nekog "luđaka"na cesti kad posumlja da se radi o psihički bolesnoj osobi su smješne.Ne može on to vidjeti s ceste.Mogao
bi onda tako svaki drugi čovjek biti pokupljen s ceste i odvezen u ludnicu jer se malo proderao,jer je imao loš dan.Po tom principu bi se mogli trpati u zatvore svi ljudi koji te mrko pogledaju na ulici jer izgledaju kao neko ko je u stanju počiniti zločin,ubojstvo,krađu i šta sve ne.
Za potencijalno opasne psihičke bolesnike i njihovu evidenciju i nadzor prije svega su najviše odgovorni njihovi skrbnici,na kojima je da osiguraju da takvi idu na terapiju i uzimaju ljekove.Ustanove poput vrapča nisu socijalne ustanove niti domovi.Tamo je boravak pacijenata na određeno vrijeme.Poslje ga šalju kući s otpusnim pismom.Jer čim im se malo stabilizira stanje ovi ih puštaju doma.A čak i da postoji netko psihički bolestan ko je vrlo opasan po okolinu,ne može ga se držati u ustanovi doživotno,ukoliko mu je stanje stabilno.Kao što se ne može držati niti nekog ko izgleda kao da bi mogao opljačkati banku u zatvoru,sve dok taj zločin ne počini.
Hoću reći da ustanove nisu riješenje,njih i onako nije briga.Sve se svodi na obitelj i skrbnike koji bi se trebali brinuti za takve ljude.Oni koji nemaju obitelj,država bi im trebala naći skrbnike koji će se brinuti za njih.

Da slazem se,ali ja govorim o teskim psihijatriskim slucajevima u kojima je dijagnoza jasna. I naravno misljenje nekoliko specijalista. O naravno da psiholozi mogu biti ludi od pacijenata.:mig:Pa ja upravo govorim o prevenciji da ljudi moraju biti svjesni opasnosti i svjesni onog sto se dpgada, obitelj, prijatelji i onda sa zajednickom reakcijom njih i Inistitucija da se opasanom covjeku pomogne ako to zeli ili da ga se makne sa ulice ako ne zeli.Upravo o tome i govorim.

Slobodna
04.09.2009., 13:37
OK,onda smo našle polazišnu točku. To i je cilj debate. :)
Ali svejedno mislim da si krivo postavila neke stvari.
Problem jest što su kazne potpuno krivo zakonski regulirane (ne znam,za kojekakva silovanja i teška ubojstva se može dobiti dvije godine zatvora) i to jest jedini razlog zbog kojeg zločinci šeću po ulici. I koga ćeš evidentirati i zašto? Čak i da napravi s..nje,bit će na ulici za godinu-dvije i onda opet mašala. :ne zna:
Mislim da je prioritet,znači,prije bilo kakvog evidentiranja (za koje,uostalom i nema potrebe,ali rasprave radi :) ) ,srediti zakone i dovesti u red kazneni sustav. :)

EDIT: Nicholson se sam strpao u ludnicu. Što me dovodi,hvala lijepo,do malingeringa. :)
Tko vam ne garantira da sami potencijalni bolesnici neće iskorištavati taj novi sustav kako bi zaobišli neke obveze,na primjer,rad i školovanje? Dovoljno je da dobiju malo težu dijagnozu kako bi ih se smatralo nepodobnima.

Eto sad smo dosli do onog sta pokusavam ovdje obrazloziti. O svjesnosti problema. Ovaj problem postoji opasni ljudi setaju ulicama. Ili su nesto vec ucini ili ce nesto uciniti i na to ja pokusavam pokazati.Moramo toga postati svjesni u nasem kolektivu i onda djelovati. Naravno da Institucije ne rade ali smo i mi krivi za to jer nista ne cinimo.

Slobodna
04.09.2009., 13:38
nije da sam se potrudila. muči me to već duže vrijeme. imam osjećaj da su svi u ovoj našoj zajednici što ju nazivamo država Hrvatska nekak izgubljeni. posebno političari koji bi trebali voditi narod i određivati pravila. oni to čine onako bez vjere da uopće išta mogu učiniti za nas. imam osjećaj da su se i oni pomirili s tim da ne mogu ništa učiniti. kao da svi jednostavno čekamo da se nešto dogodi, bez našeg utjecaja. gledam frendove, svoje doma, svi nekaj frfljaju u stilu 'ma fučka mi se za sve' ili 'ionak nemremo niš napravit'
to me tak živcira. aaa :kava:
i kad se javi netko s nekim zaključkom, nečim, onda ga svi poseru... jer nemaju vjere u to što netko govori niti razumiju. užas
primorac je govoril neš za reformu školstva - svi su srali po njemu
sanader je pričal o EU - svi su srali
eto sad na koncu nemamo ni reforme pravosuđa i zdravstva, sve je nekak stalo i nit je na nebu nit na zemlji. a stručnjaci. di su nam oni?

društvo je rascijepljeno i desocijalizirano. liječnici više ne obavljaju svoj posao jer je uzvišen već zbog novca i tko zna kakvih ostalih razloga. kada sam došla nedavno na ultrazvuk u bolnicu doktor je bil tako srdit i netrpeljiv. osjećala sam se ko komad mesa u celofanu a ne ko čovjek. to je svuda oko nas. svi sve oko sebe promatramo kao masu. ko nakupinu lišća kada padne u jesen. a to nismo. to nije ni jedan čovjek. ne znam zaš se ne promatramo kao mravi. al ok. ovo sad zvuči preapstraktno. zaboravite.. kaj pišem

Sa svim se slazem pa nemam potrebe komentirati.[:mig:

coolinesay
04.09.2009., 13:43
ali bi trebala imati potrebu fino ispraviti ovaj quote :D

revolution
04.09.2009., 13:43

ti jako voliš nekog koga se zapravo bojiš?

zato si stavila naslov: "Opasan svijet. Shizofrenija i ostalo.." ?

u redu, ako kažeš da bi nekoga trebalo biti briga za njega, a on je opasan za okolinu: to može značiti samo jedno: da se on ne liječi, da je stvar izvan kontrole ..

jel tako?

Slobodna
04.09.2009., 13:45
ali bi trebala imati potrebu fino ispraviti ovaj quote :D

Popravila sam. Previse postova.:mig:

Slobodna
04.09.2009., 13:48

u redu, ako kažeš da bi nekoga trebalo biti briga za njega, a on je opasan za okolinu: to može značiti samo jedno: da se on ne liječi, da je stvar izvan kontrole ..

jel tako?

Ne bojim ga se ali smatram da je jako opasan za druge. Upravo se ozenio ne mareci da bu mu i djete moglo biti isto, maltretira zenu, bolestan je, ne pije lijekove...A zamisli psihijatrica mu kaze da nema potrebe dolaziti k njoj???Ima li tu logike?Kad smo jednom pozvali policiju jer nas je maltretirao policajac kaze nemozemo tu nista jer je psihicki bolestan????
Pa naslov je bio takav jer ja volim govoriti o onome sto poznajem a poznajem problem sizofrenije.

coolinesay
04.09.2009., 13:51

jel tako?
eto krasno. pa ljudi stvarno ne znaju čitati. što reć više. ovaj svijet zbilja ide u kurac krasni. di je ona molim te lijepo napisala da ga se boji!???? :eek: :horor:

Popravila sam. Previse postova.:mig:

ostala ti je još uglasta zagrada :zubo:

Lotos
04.09.2009., 13:54
Sa ovim se slazem,ali moramo pokusati bar nevine ljude zasititi od onih opsanih. To ja zelim.

ne može se dijeliti ljude...kako ne kužiš da prozivanjem jednog šizofreničara, proziva se cijela grupacija oboljelih, nema tu lakši, teži, zna, ne zna, bolest je bolest i sve ide pod isti nazivnik..lijepo je to objasnio onaj doktor kad je bio kod Stankovića ..Norman Sartorius

Vilenica
04.09.2009., 13:54
Ne bojim ga se ali smatram da je jako opasan za druge. Upravo se ozenio ne mareci da bu mu i djete moglo biti isto, maltretira zenu, bolestan je, ne pije lijekove...A zamisli psihijatrica mu kaze da nema potrebe dolaziti k njoj???Ima li tu logike?Kad smo jednom pozvali policiju jer nas je maltretirao policajac kaze nemozemo tu nista jer je psihicki bolestan????
Pa naslov je bio takav jer ja volim govoriti o onome sto poznajem a poznajem problem sizofrenije.

pa bilo bi bolje da si otpocetka tipkala o tome :(

kad vas maltretira, zovite hitnu pomoc i policiju istovremeno. ako se uvjere da je nasilan, duzni su ga hospitalizirati na neko vrijeme

ima ovdje ljudi s bogatijim iskustvom, mogu ti biti korisni

revolution
04.09.2009., 13:55
Pa naslov je bio takav jer ja volim govoriti o onome sto poznajem a problem sizofrenije.

:confused::confused:
u slučaju fizičkog nasilja, ili obrnuto, suicidnih nagovještaja ili pokušaja - policija uredno intervenira i pomaže Hitnoj...

ali, meni nije jasno slijedeće: NE BOJIŠ SE, osobe za koju govoriš da je opasna i da vas je maltretirala, ali kontempliraš o potencijalnim opasnostima koje vrebaju na cesti, u kafiću, dućanu..od nepoznatih ljudi...

dijete? dijete svakako može, nažalost, nositi posljedice nesređenih okolnosti u obitelji, posebno psihičko fizičkog/ nasilja, ali tvoja je premisa da će njegovo dijete a priori nasljediti psihički poremećaj? jel tak? a priori neće, samo nasljeđuje povećanu vjerojatnost oboljenja

revolution
04.09.2009., 13:56
eto krasno. pa ljudi stvarno ne znaju čitati. što reć više. ovaj svijet zbilja ide u kurac krasni. di je ona molim te lijepo napisala da ga se boji!???? :eek: :horor:

pa i nije napisala:D:mig:

coolinesay
04.09.2009., 14:05
pa i nije napisala:D:mig:

al si zaključila da ga se boji jer je opasan? a šta ćeš neke žene vole opasne momke a neke se vole plašiti opasnih momaka i istodobno ih voljeti. http://www.seljacionline-forum.com/images/smilies/hekla.gif

Vilenica
04.09.2009., 14:08
ako imas u obitelji nasilnu osobu koja odbija pomoc i lijecenje, to je vrlo velika opasnost. to je ozbiljna opasnost.

neusporedivo veca od toga da te neki ludjak slucajno na cesti ubije

revolution
04.09.2009., 14:08
al si zaključila da ga se boji jer je opasan? a šta ćeš neke žene vole opasne momke a neke se vole plašiti opasnih momaka i istodobno ih voljeti. http://www.seljacionline-forum.com/images/smilies/hekla.gif

:rofl::rofl:

pa ako je otvorila temu s ovakvim naslovom, i još izjavila da je opasan za okolinu, zvanje policije i blabla... pa jel onda logičan zaključak da ga se boji?

ili ti ipak misliš da su problem ovi potencijalni po cesti, kao što ti potencijalno može past i crijep s krova na glavu, dobro možda uz manju vjerojatnost:rofl:

Slobodna
04.09.2009., 14:09
Hvala na savjetima,ali moj post nije bio napisan radi njega nego radi toga sto nismo svi mi svjesni opasnosti koja vreba od takvih ljudi (naravno ne svih)ali mnogih. Nazalost postoci opravka su jako slabi kod sizofrenije.
Drugo meni je dosta zvanja hitne ili policije. Mora postojati Institucija koja ce ga pokupiti i u kojoj ce boraviti i cijeli zivot ako treba a ne da se ja s njim mucim. O tome pisem. Ja ga se ne bojim ja sam ljuta jer ni on ni zajednica ni drzava ne cine nista. A gdje su moja prva?Prva njegove zene?Djeteta?
Trece ljudi moraju postati svjesni cinjenice koliko tesko oboljelih ljudi. Moramo posati svjesni toga i zato moramo reagirati kolektivno. To je bi smisao mojih postova. Ovakvo ponasanje se mora sankcionirat. Bolesnici moraju znati da ako ne idu na ljecenje moraju ici u ludaru. Isto kao sto bolesnik od raka zna ako se ne lijeci umire...Jednostvano.
Ponekad treba toleranciji reci dosta i sankcionirati neke stvari. Zato sto je u RH svima svasta dozvoljeno i jest ovako. Treba se reci dosta. To je moje misljenje.
Hvala.

Slobodna
04.09.2009., 14:10

HAHAHA. Moj najbolji odvjetnik.Zovem te na :kava:

revolution
04.09.2009., 14:15
Bolesnici moraju znati da ako ne idu na ljecenje moraju ici u ludaru. .

ne moraju jer NE MOGU. posebno u određenim fazama sch kad jednostavno NEMA UVID u svoje stanje. ne možeš to uspoređivati sa sviješću bolesnika koji ima šećernu bolest da će ostatak života morat živjet po specijalnom režimu. ono, ne može ...jebiga, ne može..

ako je tako teško stanje, onda ti je jedino rješenje -prisilna hospitalizacija. sorry, ne želim zvučati grubo ni bezobrazno. samo je to realno

i to ne da bi se "oporavio", već da bi se doveo u stanje u kojem se ima pod kontrolom. ništa manje ništa više...to je to..

sretno

hartasbigasass
04.09.2009., 14:19
Da slazem se,ali ja govorim o teskim psihijatriskim slucajevima u kojima je dijagnoza jasna. I naravno misljenje nekoliko specijalista. O naravno da psiholozi mogu biti ludi od pacijenata.:mig:Pa ja upravo govorim o prevenciji da ljudi moraju biti svjesni opasnosti i svjesni onog sto se dpgada, obitelj, prijatelji i onda sa zajednickom reakcijom njih i Inistitucija da se opasanom covjeku pomogne ako to zeli ili da ga se makne sa ulice ako ne zeli.Upravo o tome i govorim.

Jako je bitna edukacija.90% ljudi nema pojma o psihičkim bolestima,ni kako ih prepoznati na vrijeme i početi liječiti.Nekad ni sami zdravstveni radnici,nažalost.U onoj emisiji "Istraga" svako malo takvi slučajevi.I tako je bio jedan slučaj majke i sina shizofreničara koji su živjeli u nekom selu i sin joj je sve više postajao psihotičan i opasan.Ali ona nije znala ništa o psih.bolestima i
kad su i bili kod psihijatra majka ga je pokrivala i rekla da joj je sin dobro.A ovaj prestao uzimati ljekove.Na kraju je vlastitu majku ubio sa sjekerom,odrubio joj glavu.Horor.Ko je kriv?Kako utjecat na njih,ako obitelj sama ne zna s čim ima posla.

Lotos
04.09.2009., 14:22
Hvala na savjetima,ali moj post nije bio napisan radi njega nego radi toga sto nismo svi mi svjesni opasnosti koja vreba od takvih ljudi (naravno ne svih)ali mnogih. Nazalost postoci opravka su jako slabi kod sizofrenije.Drugo meni je dosta zvanja hitne ili policije. Mora postojati Institucija koja ce ga pokupiti i u kojoj ce boraviti i cijeli zivot ako treba a ne da se ja s njim mucim. O tome pisem. Ja ga se ne bojim ja sam ljuta jer ni on ni zajednica ni drzava ne cine nista. A gdje su moja prva?Prva njegove zene?Djeteta?
Trece ljudi moraju postati svjesni cinjenice koliko tesko oboljelih ljudi. Moramo posati svjesni toga i zato moramo reagirati kolektivno. To je bi smisao mojih postova. Ovakvo ponasanje se mora sankcionirat. Bolesnici moraju znati da ako ne idu na ljecenje moraju ici u ludaru. Isto kao sto bolesnik od raka zna ako se ne lijeci umire...Jednostvano.
Ponekad treba toleranciji reci dosta i sankcionirati neke stvari. Zato sto je u RH svima svasta dozvoljeno i jest ovako. Treba se reci dosta. To je moje misljenje.
Hvala.
dakle ti ne pišeš radi tog svog rođaka -pojedinačnog slučaja, nego bi ti provela masovku, osvjestila ljude jer "vreba opasnost"
a da ti rješiš problem anksioznosti pa se nećeš zamarati opasnostima koji vrebaju iz jadnih ljudi koji nisu krivi za svoju bolest

hartasbigasass
04.09.2009., 14:28
dakle ti ne pišeš radi tog svog rođaka -pojedinačnog slučaja, nego bi ti provela masovku, osvjestila ljude jer "vreba opasnost"
a da ti rješiš problem anksioznosti pa se nećeš zamarati opasnostima koji vrebaju iz jadnih ljudi koji nisu krivi za svoju bolest

Nisu krivi,al neki opasni jesu,ako su bez nadzora,ako ne uzimaju ljekove itd

coolinesay
04.09.2009., 14:33
:rofl::rofl:

pa ako je otvorila temu s ovakvim naslovom, i još izjavila da je opasan za okolinu, zvanje policije i blabla... pa jel onda logičan zaključak da ga se boji?

ili ti ipak misliš da su problem ovi potencijalni po cesti, kao što ti potencijalno može past i crijep s krova na glavu, dobro možda uz manju vjerojatnost:rofl:
al tema uopće nije o njemu. zaš se ljudi uvijek uhvate nekih sitnica kada je riječ o nećem puno krupnijem. nisi pročitala ono di sam napisala kak je lik uzeo malu bebu iz kolica i bacio ju na pod prošle godine, zato jer je duševni bolesnik koji nije trebao otić s terapije. eto o tome pričamo. takve stvari se ne bi trebale dešavat.
HAHAHA. Moj najbolji odvjetnik.Zovem te na :kava:
nemoj taj smajli. za mene je on izraz neslaganja itd. u svijetu virtualnog sporazumijevanja. :D

revolution
04.09.2009., 14:37
al tema uopće nije o njemu. zaš se ljudi uvijek uhvate nekih sitnica kada je riječ o nećem puno krupnijem. nisi pročitala ono di sam napisala kak je lik uzeo malu bebu iz kolica i bacio ju na pod samo zato jer je duševni bolesnik. eto o otme pričamo. takve stvari se ne bi trebale dešavat.

nemoj taj smajli. za mene je on izraz neslaganja itd. u svijetu virtualnog sporazumijevanja. :D

ma o čemu krupnijem? tip u splitu je nemarom bolnice ili glupom birokratskom greškom - taj dan šetao po parku. inače je evidentirani bolesnik, prethodno se liječio, čak je sam, čini mi se, tražio da ga tu noć smjeste u bolnički krevet, a ovi su počeli pimplat "a jel imaš uputnicu?":rolleyes::rolleyes:

a o čemu je ona pisala otvorivši temu? o tisućama i milijunima potencijalnih opakih psihopata koji šeću okolo i gledaju ispod oka? mislim, jel to isto?

a onda se ispostavi da ima doma neriješen, ozbiljan i veliki problem, no ne ...ajmo u "krupnim stvarima"..

mislim,nemrem vjerovat

coolinesay
04.09.2009., 14:46
svejedno. po svijetu hoda hrpetina nabrijanih i nenormalnih ljudi. jest, suluda je pomisao na to kak bi se to moglo kontrolirat&liječit&evidentirat whateva...
no cura ti je napočetku rekla i sama za sebe da ima problem psihički, i da, ima i osoba koju voli, znači govorimo o njoj, njemu i ostalim patnicima koji bauljaju. jel to tako teško za shvatiti?
nemrem vjerovat također :kava:

Vilenica
04.09.2009., 15:04
Hvala na savjetima,ali moj post nije bio napisan radi njega nego radi toga sto nismo svi mi svjesni opasnosti koja vreba od takvih ljudi (naravno ne svih)ali mnogih. Nazalost postoci opravka su jako slabi kod sizofrenije.
Drugo meni je dosta zvanja hitne ili policije. Mora postojati Institucija koja ce ga pokupiti i u kojoj ce boraviti i cijeli zivot ako treba a ne da se ja s njim mucim. O tome pisem. Ja ga se ne bojim ja sam ljuta jer ni on ni zajednica ni drzava ne cine nista. A gdje su moja prva?Prva njegove zene?Djeteta?

zasto bi on boravio cijeli zivot u nekoj instituciji? zato sto si ti, koja ga se ne bojis, procijenila da je on opasan?

znam za covjeka koji je proveo citav zivot u instituciji, bez jednog dana na slobodi. ne, ne znam da je bilo kome ucinio neko zlo, ali sigurno je postojao ozbiljan razlog zasto su ga trajno hospitalizirali. ima zenu i djecu, tj imao ih je prije nego sto su ga zatvorili.

institucije koje se bave tim ljudima su policija i bolnice. nema druge.

ne kazem nam sistem funkcionira dobro. svi znamo da ne funkcionira. ali sadasnje stanje je mnogo, mnogo bolje nego da zivimo u drustvu u kojem ce se nekoga moci dozivotno hospitalizirati samo zato sto to zele njegovi bliznji.

coolinesay
04.09.2009., 15:10
zasto bi on boravio cijeli zivot u nekoj instituciji? zato sto si ti, koja ga se ne bojis, procijenila da je on opasan?

znam za covjeka koji je proveo citav zivot u instituciji, bez jednog dana na slobodi. ne, ne znam da je bilo kome ucinio neko zlo, ali sigurno je postojao ozbiljan razlog zasto su ga trajno hospitalizirali. ima zenu i djecu, tj imao ih je prije nego sto su ga zatvorili.

institucije koje se bave tim ljudima su policija i bolnice. nema druge.

ne kazem naš sistem funkcionira dobro. svi znamo da ne funkcionira. ali sadasnje stanje je mnogo, mnogo bolje nego da zivimo u drustvu u kojem ce se nekoga moci dozivotno hospitalizirati samo zato sto to zele njegovi bliznji.
s ovim se slažem. al pitanje je što učinit da sustav postane bolji. zaboga, pa uvijek treba gledat da stvari budu bolje a ne ostavit da sve visi u zraku.

Vilenica
04.09.2009., 15:11
problemi se trebaju rjesavat pojedinacno. imas problem s bratom koji je nasilan prema svojoj zeni i starcima? zoves policiju, redovito. odselis se. mozes li sprijeciti da on nekoga ubije? naravno da ne, nisi bog. nitko to ne moze.

cak i kad se osoba lijeci, nitko ne moze biti siguran da nece u krizi na svoju ruku prestat piti lijekove i pociniti zlo. treba li sve s problemima zato zatvoriti da ne bi bili potencijalna opasnost? naravno da ne.

ne, ne postoji neka svemocna institucija koja ce rjesavat nase probleme.

coolinesay
04.09.2009., 15:26
misli li itko ovdje da se u društvu pojavljuje sve više nervoze i nasilja?
ne bi li trebalo i to nekako liječiti? dok ne postane prekasno?

revolution
04.09.2009., 15:36
misli li itko ovdje da se u društvu pojavljuje sve više nervoze i nasilja?
ne bi li trebalo i to nekako liječiti? dok ne postane prekasno?

kako ? ugraditi mikro čipove? kugle oko noge? oduzimat djeci militantne crtiće? zabranit im uopće da idu na net i gledaju tv?
molit se cijeli dan?

što?:ne zna:

osim što može svatko raditi na sebi, svom integritetu i zdravlju, i utjecati na svoju neposrednu okolonu ili svoj neki mikrosvijet...

i kakve veze nervoza i nasilje životnog trenutka u kojem živimo ima sa psihičkim bolestima ili nama dragim ljudima koji su psihički bolesni?

mislim, zbog čega se to povezuje?

ljudi sa psihičkim problemima NISU KRIVI zbog toga što su bolesni, nisu čak krivi ni kad upadnu u faze u kojima odbijaju liječenje, dakle njima ne treba osuda, represija i kazna, već - pomoć. to naravno nije nimalo jednostavno i može zvučati kao fraza, ali uvijek se svodi samo na to..., ja govorim o načelu, o samoj pozicji s koje krećemo:

nasilje, kriminal i razne druge izopačenosti u društvu ne nastaju zbog psihičkih bolesnika, čak i kada neki od tih djela počini osoba sa dijagnozom to je tolikoo zanemariv postotak, pa bismo odgovornost trebali ipak tražiti na drugom mjestu

coolinesay
04.09.2009., 15:49
neprestana nervoza spada u psihićke poteškoće, isto kao depresija, paranoja, histerija itd.
danas ima dosta živčanih i bijesnih osoba. naravno da im nećemo sapet kuglu oko noge. možda da se osnuju neke udruge. ovo ono. nešto novo da izmislimo.

revolution
04.09.2009., 15:59
neprestana nervoza spada u psihićke poteškoće, isto kao depresija, paranoja, histerija itd.
danas ima dosta živčanih i bijesnih osoba. naravno da im nećemo sapet kuglu oko noge. možda da se osnuju neke udruge. ovo ono. nešto novo da izmislimo.

razlikuješ li ti neuroze od psihoza?:confused:

ono, sorry, ali morala sam

Slobodna
04.09.2009., 16:16
Pa lijepo je to da se svi brinete za njegova prava itd. Da ja mislim da bi trebao biti hospitaliziran dok mu se stanje ne stabilizira ili ako ne do kraja zivota. Zasto?Kao sto rekoh sta je sa mojim pravima?Pravima roditelja?Zene?

Oni nemaju pravo za normalan zivot. Sta je sa mnom? Koja se radi njega crvenim cijeli zivot, vjerovatno imam anksioznost radi njega, nemogu nocima spavati...Sto je sa zenom koju redovito namlati?Imao je prisebnosti ozeniti se i napumpati dijete a nema prisutnosti snositi posljedice ma daj molim vas. Kad bi ga netko na nesto natjerao znao bi on. Ako si nisi u stanju sam pomocu u bolnicu dok ne mozes funkcionirat,i a ako nemoze do kraja zivot u bolnicu da ne naudis drugima. Tako se to radi na Zapadu i tako ja mislim. U Njemackoj ako sizofrenik nekog siluje ili napadne samo, nema mu van od 5 do 10 godina i da vidis kako to djeluje. Kako piju tablete i paze. A ovdje ako nekog napadne za dva dana van. Meni je dosta pricati o necijim tudim pravima, ajmo malo o mojim. Tko ce platiti ako me jednom natuce?On nece njega boli briga, policiju isto, Vrapce ce ga pustit za dva dana i onda opet...

Kazem vam zato nam i je tako u ovoj zemlji jer nitko nista ne radi, nitko ne reagira na nista. Sve je dozvoljeno sve se moze. Ja bi bila najsretnija da mi je rodak zdrav ali nije i opasan je zato mora snositi neke posljedice kao i sto bi ja da ucinim nesto lose. On mozda ima izgovor bolest,ali vjerujte da ga netko jednom pritisne i pokaze mu zube probudio bi se on ili bar potrudio ali posto ga i svi mazimo i pazimo i jest takav. Poznam jednu obitelj u kojoj su malog pri prvoj epizodi strpali u psihijatriju, doduse ne ovdje nego u Njemackoj na 5 godina. Kad je izisao novi covjek, nema da nepije tablete itd. Obitelj i drzava ga kontroloraju i nema micanja, mora. Mora a kod nas nitko nista nemora.Reda nama treba, sankcija i odgovornosti. Ne samo sto se tice psihicki bolesnih ljudi nego svih od kriminalaca,lazova, ubojica, korupcije itd. Posto svi misle kao vi ma pustimo ih zato nam i jest ko sto jest. Ponekad treba udarit sakom po stolu i reci dosta. To je poznati Hrvatski nistavluk i zato nam jest kao sto jest.
Uzivajte!

coolinesay
04.09.2009., 16:21
razlikuješ li ti neuroze od psihoza?:confused:

ono, sorry, ali morala sam

ne. jel to bitno? može me napasti i neurotična a i psihotična osoba ak joj se tak sprdne. mislim da njima svima treba pružit pomoć. možeš li ti to shvatit? sorry, morala sam :D

coolinesay
04.09.2009., 16:26
Slobodna zaboravi na svoja prava! Sve dok si normalna i nisi zločinac, poremećeni psihopat, lopov ili korumpirani političar ti nemaš svoja prava. Moraš se prvo dobro zasrat da bi se uopće mogla izvuć iz govana jer u ovoj državi stvari drugačije ne funkcioniraju! Nema promjena, nema bit će bolje, onako je kako je, nismo Njemačka, prihvati ili ostavi. Pokaži svoju mračnu stranu ili otperjaj. :lol: Samo upamti 'on the dark side we have cookies' :mig:

Lotos
04.09.2009., 16:27
pa i ovdje ako ima ispade, a zna se da ima dijagnozu, mislim biva hospitaliziran, na nagovor bližnjih, jel? a da je to učinio netko bez dijagnoze nikom ništa, ne bi to ozbiljno shvatili,...zapravo oni i ne smiju povisit glas, izderat se na nekog jer bi mogli biti metom nečije zlouporabe, da ga se strpa u bolnicu

revolution
04.09.2009., 16:30
da, ovo je stvarno ozbiljna situacija kako sam i pretpostavila, ali Slobodna, probaj molim te prihvatiti riječi koje ti ovdje pišem, razumijem da ti je teško i razumijem ovaj revolt koji pokazuješ. to je sasvim razumljiva reakcija, ali NEĆE POMOĆI...

On mozda ima izgovor bolest,

vidiš, prvo i osnovno.... bolest NIJE izgovor, bolest je RAZLOG zašto je on takav kakav je. znači, kad to prihvatiš u svojoj glavi, shvati -NE MOŽEŠ očekivati od njega nikakvu drugu reakciju nego reaksiju osobe koja ima problem. i to ne problem sa proširenim venama, nego problem psihičke prirode ..

dakle, on nije ni lijen,neodgovoran, tvrdgolav ili prgav, nego je BO LE STA N.drugačije vidi sve oko sebe, drugačije osjeća, percipira, proživljava...

u trenutku kada je on nasilan, OBAVEZNO zvati policiju i Hitnu i stupiti u kontakt sa njegovim liječnikom, ako ga nema, dogovorite se s nekim...održavati kontakt sa liječnikom, pratiti sve, komunikacija liječniku jako može pomoći kad je pacijent u fazi da odbija suradnju ili jednostavno ne može surađivati (dakle, govoriti o nuspojavama na lijek, rekacijama, kako se osjeća itd..)...svakog u bolnici "pokrpaju", i tamo si bar ziher da uzima lijek (ili ga drobe ili mu daju injekcije, ali nema muljanja, što doma već može bit..ne?) ...i tek kad ga se pokrpa, dakle da dođe k sebi, ONDA RAZGOVOR S NJIM.. do tad ništa nema smisla, ni svađa, ni ucjena, ni molba ni okretanje glave ni odlazak...razumiješ, to je jednostavno takav proces...

a i njegova supruga? kako ona to sve shvaća i proživljava? ona mora biti pripremljena psihički i educirati se isto o svemu

Slobodna
04.09.2009., 16:33
Slobodna zaboravi na svoja prava! Sve dok si normalna i nisi zločinac, poremećeni psihopat, lopov ili korumpirani političar ti nemaš svoja prava. Moraš se prvo dobro zasrat da bi se uopće mogla izvuć iz govana jer u ovoj državi stvari drugačije ne funkcioniraju! Nema promjena, nema bit će bolje, onako je kako je, nismo Njemačka, prihvati ili ostavi. Pokaži svoju mračnu stranu ili otperjaj. :lol: Samo upamti 'on the dark side we have cookies' :mig:

Ma ti si zakon. Ja se jos nadam nesto promjeniti ali nema sanse.:lol:

Slobodna
04.09.2009., 16:37
da, ovo je stvarno ozbiljna situacija kako sam i pretpostavila, ali Slobodna, probaj molim te prihvatiti riječi koje ti ovdje pišem, razumijem da ti je teško i razumijem ovaj revolt koji pokazuješ. to je sasvim razumljiva reakcija, ali NEĆE POMOĆI...

vidiš, prvo i osnovno.... bolest NIJE izgovor, bolest je RAZLOG zašto je on takav kakav je. znači, kad to prihvatiš u svojoj glavi, shvati -NE MOŽEŠ očekivati od njega nikakvu drugu reakciju nego reaksiju osobe koja ima problem. i to ne problem sa proširenim venama, nego problem psihičke prirode ..

dakle, on nije ni lijen,neodgovoran, tvrdgolav ili prgav, nego je BO LE STA N.drugačije vidi sve oko sebe, drugačije osjeća, percipira, proživljava...

u trenutku kada je on nasilan, OBAVEZNO zvati policiju i Hitnu i stupiti u kontakt sa njegovim liječnikom, ako ga nema, dogovorite se s nekim...održavati kontakt sa liječnikom, pratiti sve, komunikacija liječniku jako može pomoći kad je pacijent u fazi da odbija suradnju ili jednostavno ne može surađivati (dakle, govoriti o nuspojavama na lijek, rekacijama, kako se osjeća itd..)...svakog u bolnici "pokrpaju", i tamo si bar ziher da uzima lijek (ili ga drobe ili mu daju injekcije, ali nema muljanja, što doma već može bit..ne?) ...i tek kad ga se pokrpa, dakle da dođe k sebi, ONDA RAZGOVOR S NJIM.. do tad ništa nema smisla, ni svađa, ni ucjena, ni molba ni okretanje glave ni odlazak...razumiješ, to je jednostavno takav proces...

a i njegova supruga? kako ona to sve shvaća i proživljava? ona mora biti pripremljena psihički i educirati se isto o svemu

Slusaj ovaj revolt nije samo zbog mog rodaka nego zbog svega u ovj drzavi. Drugo vidjela sam na svoje oci da kad pritisnes sizofrenicara i prisls ga da uzima tablete da ide na terapiju i itd. da su veliki koraci pream oporavku moguci. Znaci oni bez obzira na bolest shvacaju neke stvari te ako im pokazes zube i prislis ih na nesto oni mogu svoju bolest stvari pod kontrolu zajedno sa doktorima. Znaci stvar je i volje. A normalno da nasi bolesnici nemaju volje kad ih nitko na nista ne prisiljva?No to je druga tema. Da vidis kako je poce misliti kad mu je zena rekla da ce ga ostvaiti?Ali posto je to porekla opet je poce po svom, znaci zna on sto radi,ali moze mu biti.
Tako da...Ipak hvala na tvojim pokusajima i brizi.

coolinesay
04.09.2009., 16:43

vidiš u tom grmu i leži zec. što mi i naše ustanove, liječnici, bla bla i predobro znamo značenje te riječi kada je psihički bolesnik bolestan. svi jako dobro znamo da su oni jadni bespomoćni.
svi ih gledamo kao - oh gle jadan. treba mu pomoći.
postavlja se pitanje - tko pomaže ljudima koji su prisiljeni živjeti uz ajde npr navedimo šizofreničare.
tko je pomogao u mojoj šugavoj obitelji sa jednom šizofreničarkom i dva alkoholičara? - nitko.
bitni su samo oni - bolesni ljudi. malo i previše bitni. kada ih treba odvesti u ustanovu na liječenje onda se ne daju, strah ih je, bespomoćni su, treba nagovor bliže rodbine. mom ujaku izgovor je bio da nema benzina u autu a hitnoj je bio izgovor kako oni ne prevoze bolesnike ako nisu zbilja hitni slučajevi, policiji je izgovor kako imaju važnijeg posla od trčanja po kućama di su neki problemi u familiji.
nikoga jebeno nije briga za nikoga. zašto bi mene bilo jebeno briga za nekog bolesnika koji mi priđe na ulici i vrti si dva filma u glavi - jedan je 'mogo bi ovoj kuji puknut šamar' a drugi je 'zagnjavit ću je na sljedećih deset minuta pričom o mojoj papigi Zuzi'

btw jedna od osobina šizofreničara i ostalih je da znaju biti vrlo inteligentni. zamislite samo kako tek onda zajebavaju svoju dragu rodbinu. radije bih da mi je stara operirala bubreg i ostala bez jedne noge neg da je ovako nesposobna za bilo što a opet sposobna za sve

revolution
04.09.2009., 16:43
Slusaj ovaj revolt nije samo zbog mog rodaka nego zbog svega u ovj drzavi. Drugo vidjela sam na svoje oci da kad pritisnes sizofrenicara i prisls ga da uzima tablete da ide na terapiju i itd. da su veliki koraci pream oporavku moguci. Znaci oni bez obzira na bolest shvacaju neke stvari te ako im pokazes zube i prislis ih na nesto oni mogu svoju bolest stvari pod kontrolu zajedno sa doktorima. Znaci stvar je i volje. A normalno da nasi bolesnici nemaju volje kad ih nitko na nista ne prisiljva?No to je druga tema. Da vidis kako je poce misliti kad mu je zena rekla da ce ga ostvaiti?Ali posto je to porekla opet je poce po svom, znaci zna on sto radi,ali moze mu biti.

e jebigasad:rofl:

neću se više upuštati, osim toga imam dojam da ste ti i coolinesay ista osoba, svi smo valjda na ovom pDF pomalo paranoični:rofl:

samo ću dodati da kako je i svaki čovjek jedinka za sebe, sa svojim karakteristikama, tako je jedinstvena i svačija bolest. UPRAVO STOGA i jest problem ili ajmo reć otežavajuća okolnost za zapadnu medicinu čiji supernovi preodlični famozni extrahvaljeni novi lijekovi zahtjevaju i kombiniranje doza i vrijeme adaptacije i ono što se na kraju balade priča tihim glasom: a nema tu izlječenja, samo blokada simptoma i držanje pod kontrolom..

znači, svatko drugačije reagira na lijekove koji nisu LIJEK nego pomoć da se stvar stablizira.
lijeka nema.
osim Čuda Božjeg, za one koji se odvaže

pozive na nasilje i ostalo ne želim ni komentirati.
ipak je ovo tema na kojoj se ne razlikuje neuroza od psihoze i zapravo se cijelo vrijeme upućuje kritika društvu :rolleyes:

coolinesay
04.09.2009., 16:54
cijelo vrijeme upućuje kritika društvu :rolleyes:

da, šta ćeš. hvala kurcu kritike nikad nisu poželjne + još jedna vrlo lijepa činjenica da oni koji bi ih trebali pročitati nikad ne pročitaju.:kava:
i da. slobodna i ja nemremo bit klonovi jer nemre jedna osoba bit uključena istodobno na dva accounta.
i rekla sam da nije bitno jel neuroza il psihoza jer se oboje treba liječit. ili misliš da se ipak ne treba liječit? :eek:
joj kak su zakurac ove virtualne rasprave. jebeš kompjuter. tak ću ga zviznut jednog dana u smeće. argh :mad:

revolution
04.09.2009., 16:58
postavlja se pitanje - tko pomaže ljudima koji su prisiljeni živjeti uz ajde npr navedimo šizofreničare.

pa ja sam isto išla na psihoterapiju, zbog bliskog kontakta sa psihički bolesnom osobom. nisam sama mogla to izdržati, a nisam se ni znala nositi.

ne znam ni sad, ali lakše podnosim. i mislim da bolje razumijem neke stvari. nije samo psihoterapija pomogla, možda nije uopće samo sam izbacila neke stvari iz sebe koje mi je bilo teško govoriti ljudima oko mene koji nisu imali razumjevanja ili zanimanja za susret s tako teškom bolešću...ali čitanje hrpe literature i neka moja odluka da se neću slomiti (jer to je bilo kritično), već i jednostavno praktično iskustvo svakodnevnog života sa tom osobom. nakon nekog vremena "naučiš" tu bolest, njezine strašne faze, trikove, upoznaš kliničku sliku svaki put na drugi način jer se i ona mijenja...i onda kad tablete počnu djelovati, kad mu se vilica koči, sline cure, tlak pada, ruši se i jedva govori, onda shvatiš da tu pobjednika -nema.
jer je doktor rekao da tako mora biti prvih par tjedana i da izdržimo:rolleyes:

nisam se našla u situaciji da se moram bojati, i ne znam kako bih postupila da se pojavi nasilna epizoda ili da depresija krene ka suicidu, ali hoću reći da mi je puno lakše otkad sam prihvatila u svojoj glavi da BOLEŠTINA determinira sve ili uglavnom sve.

Vilenica
04.09.2009., 17:01
Pa lijepo je to da se svi brinete za njegova prava itd. Da ja mislim da bi trebao biti hospitaliziran dok mu se stanje ne stabilizira ili ako ne do kraja zivota. Zasto?Kao sto rekoh sta je sa mojim pravima?Pravima roditelja?Zene?

Oni nemaju pravo za normalan zivot. Sta je sa mnom? Koja se radi njega crvenim cijeli zivot, vjerovatno imam anksioznost radi njega, nemogu nocima spavati...Sto je sa zenom koju redovito namlati?Imao je prisebnosti ozeniti se i napumpati dijete a nema prisutnosti snositi posljedice ma daj molim vas. Kad bi ga netko na nesto natjerao znao bi on.

ne brini, sigurno nemas anksioznost radi njega. uzroci tvoje anksioznosti su u tebi, a ne u njemu.

- zena: da li ju je on pistoljem natjerao da se uda za njega? ili je bas naglo obolio nakon vjencanja, dotad nije bilo traga ni dijagnoze ni nasilja? je li cula za razvod? je li ona odgovorna sto je s takvom osobom usla u brak i rodila dijete? ne prijavljuje ga policiji? zasto ne trazi razvod, zasto ona ne zastiti svoje dijete?

- roditelji: i njih maltretira? a oni ga trpe. a zasto? ako ima 18, mogu ga izbaciti iz kuce. ali ih je sramota sto ce reci selo? ili? koji je razlog zasto ga trpe?

razlika izmedju njemacke i hrvatske je u tome sto bi u njemackoj on sa 18 morao van iz kuce. u njemackoj ne bi ni starcima ni zeni padalo napamet da ga trpe ako ih mlati. naravno da se obitelj treba brinuti o bolesnom clanu obitelji: ako on prizna da je bolestan i prihvati lijecenje. ako odbija- znaci zdrav si i seli se vani.

sama si napisala da se u njemackoj to rjesava uz pomoc obitelji i drzave. ali bez odlucnog stava obitelji nema nista. ako se rodbina srami zvat policiju i hitnu, niko im nije kriv.

coolinesay
04.09.2009., 17:03
da te pitam revolution... a s koliko si se godina prvi put susrela sa Bolešću?

Lotos
04.09.2009., 17:20
pa ja sam isto išla na psihoterapiju, zbog bliskog kontakta sa psihički bolesnom osobom. nisam sama mogla to izdržati, a nisam se ni znala nositi.

ne znam ni sad, ali lakše podnosim. i mislim da bolje razumijem neke stvari. nije samo psihoterapija pomogla, možda nije uopće samo sam izbacila neke stvari iz sebe koje mi je bilo teško govoriti ljudima oko mene koji nisu imali razumjevanja ili zanimanja za susret s tako teškom bolešću...ali čitanje hrpe literature i neka moja odluka da se neću slomiti (jer to je bilo kritično), već i jednostavno praktično iskustvo svakodnevnog života sa tom osobom. nakon nekog vremena "naučiš" tu bolest, njezine strašne faze, trikove, upoznaš kliničku sliku svaki put na drugi način jer se i ona mijenja...i onda kad tablete počnu djelovati, kad mu se vilica koči, sline cure, tlak pada, ruši se i jedva govori, onda shvatiš da tu pobjednika -nema.
jer je doktor rekao da tako mora biti prvih par tjedana i da izdržimo:rolleyes:

nisam se našla u situaciji da se moram bojati, i ne znam kako bih postupila da se pojavi nasilna epizoda ili da depresija krene ka suicidu, ali hoću reći da mi je puno lakše otkad sam prihvatila u svojoj glavi da BOLEŠTINA determinira sve ili uglavnom sve.

zašto doktor ima takav stav, znači liječi ih se sredstvima koja ih totalno paraliziraju, doktori su svijesni da im ti lijekovi jako škode?

Vilenica
04.09.2009., 17:23
Ja bi bila najsretnija da mi je rodak zdrav ali nije i opasan je zato mora snositi neke posljedice kao i sto bi ja da ucinim nesto lose. On mozda ima izgovor bolest,ali vjerujte da ga netko jednom pritisne i pokaze mu zube probudio bi se on ili bar potrudio ali posto ga i svi mazimo i pazimo i jest takav.

ha, sad vidim da si sama napisala isto sto i ja!

dakle, rjesenje znas: pritisnuti ga i pokazati mu zube. ti, njegovi roditelji, zena. ti prva: zasto si uopce napisala da ga volis, ako je nasilnik? reci mu da prekidas s njim sve kontakte dok ne ode na lijecenje. ako to naprave i njegovi starci, nece imati kud

dok ga svi mazite i pazite, on nema razlog da pristane na lijecenje. a prisilno ce ga hospitalizirati tek nakon sto nekom fizicki naudi i ako se to prijavi policiji. ili nakon sto napravi ispad na javnom mjestu. inace ne.

nikakva korist od toga da pljujes po hrvatskoj i hrvatskim institucijama. imate sami mogucnost i da ga prijavite policiji i da podnesete kaznenu prijavu zbog nasilja u obitelji i da ga izbacite iz kuce.

kukati zbog toga sto ce nasilnik jednom biti pusten iz zatvora je smijesno. sto, zar bi bilo tko trebao biti dozivotno u zatvoru zato sto je udario zenu, vikao i razbijao po kuci? problem je u tome sto se u nasim obiteljima tolerira nasilje, umjesto da mu se pokazalo vrata kad je prvi put izveo nasilnu scenu

revolution
04.09.2009., 17:27
zašto doktor ima takav stav, znači liječi ih se sredstvima koja ih totalno paraliziraju, doktori su svijesni da im ti lijekovi jako škode?

pa to su kakti nuspojave, to se kočio i rušio, tlak mu je jako padao, gubio ravnotežu..., kad je bio hospitaliziran jer su ga nadopali šakom svega. nije (baš) tako inače, i čim se nuspojave tako radikalno pokažu, doktor mijenja ili prilagodi terapiju.
ali da, za risperidon mi je doktor u facu rekao da treba piti par tjedana i da će onda tek "počet djelovat" to se sad laički izražavam, ali na to sve svodi.

to ti, inače, tih par tjedana, nije neka zgodna vijest jer se radilo o periodu neposredno nakon gaadne akutne faze, nespavanja 2 mjeseca i raznih trikova koje ni najzločestije dijete ne bi smislilo. pa ti tih par tjedana izgledaju kao nedostižna vječnost. zato ih valjda nadopaju sedativima dodatno, pa su "mirni"

tj drvene marije

coolinesay
04.09.2009., 17:28
neke ni to ne prestraši :kava: prijetnje

Vilenica
04.09.2009., 17:35

a zasto ga nije ostavila? kriva joj je hrvatska drzava? u njemackoj bi...sto?

meni nije tu pitanje zasto se on tako ponasa, nego zasto to trpi njegova zena, roditelji i ti. pljuvanjem po neucinkovitosti institucija ne moze se sakriti vasa odgovornost.

PSY1001
04.09.2009., 17:39
Prvo treba procitati sto pisem pa onda reagirati
Pa da nesto lose mislim o psihickim bolesnicima onda bih imala nesto protiv sebe. Kao sto sam rekla i ja patim od ankisoznosti, nesanice itd. Stavljaš se u kategoriju psih.bolesnice? Istu onu kategoriju ljudi kojih te toliko strah??
Psihijatri cesto pustaju opasane ljude na ulici jer nameju ili volje ili sredstava da im pomognu. "OPASNE"? Ružno rečeno. Sugestivno. Psihicki bolesni ljudi se tretiraju od drustva kao oni ludaci koji se ne ljece pa cine gluposti i na to sam htjela ovim postom uputiti. Što je za tebe "luđak"? Jel ti uopće kužiš konotaciju ove riječi? Ako si psihički bolesnik, po tvojoj logici si i luđak.
Cetvrto oni ljudi koji se ne lijece haraju Hrvatskom sa PTSP i ostalim teskim bolescina i rade svasta. Haraju?? Pa što su to oni??! Kuga, Aids?? Boleščine?! Psihička bolest je za tebe isto kao sifilis ili neka druga prljava "boleščina?? Ja imam kontakta sa psiholoskom strukom i znam da ne postiji nikakva relevantna statistika niti pracanje, bar ne ono za koje je nekog briga. Da te čuje taj psiholog s kojim si u kontaktu tj.kod kojeg vjerojatno ideš na tretman, vjerojatno bi ga s ovim indirektno uvrijedila jer mu na ovaj način vrijeđaš struku.

Iz svega ovoga mogu zaključiti:
1) da za sebe ipak misliš da ne spadaš u isti koš sa luđacima no pravdaš se činjenicom kako ni ti nisi daleko od njih jer imaš anksiozni poremećaj i malo nesanice... al ipak hiniš nekakvu tobožnju empatiju naspram njih, dakle licemjerna si.
2)Koristiš pridjeve kroz koje jasno progovara tvoj stav prema psihički oboljelima. Dakle, spominjanje te tvoje anksioznosti ti je ipak paravan iza kojeg stoji tvoj istinski stav prema psihičkoj bolesti.
3)nemaš pojma o čemu pričaš glede statističkih istraživanja, ovdje si također vrlo zbrkano nešto htjela obrazložiti što na kraju ispada prepotentnost i glupost.

Dalje ti više nemam što reći jer s ovakvim licemjerima izgubim živce.
:kava:

Lotos
04.09.2009., 17:42
pa to su kakti nuspojave, to se kočio i rušio, tlak mu je jako padao, gubio ravnotežu..., kad je bio hospitaliziran jer su ga nadopali šakom svega. nije (baš) tako inače, i čim se nuspojave tako radikalno pokažu, doktor mijenja ili prilagodi terapiju.
ali da, za risperidon mi je doktor u facu rekao da treba piti par tjedana i da će onda tek "počet djelovat" to se sad laički izražavam, ali na to sve svodi.

to ti, inače, tih par tjedana, nije neka zgodna vijest jer se radilo o periodu neposredno nakon gaadne akutne faze, nespavanja 2 mjeseca i raznih trikova koje ni najzločestije dijete ne bi smislilo. pa ti tih par tjedana izgledaju kao nedostižna vječnost. zato ih valjda nadopaju sedativima dodatno, pa su "mirni"

tj drvene marije

to može doć od nespavanja? ja sad noćima ne spavam, ispiti su, a evo danas me tjeskoba drži, uz komp sam, a kad dođe noć onda ću se sjetit učit, u biti noć mi i paše, a sutradan si ko drvo...da se pazim toga? nespavanja, noćnih (primoranih ) bdijenja uz knjigu, pošto sam dosta osjetlljive depresivne prirode? i

revolution
04.09.2009., 17:46
neke ni to ne prestraši :kava: prijetnje

a koliko ima smisla prijetiti (ili moliti, dogovoriti se, ucjenjivati...) osobu koja je recimo u akutnoj fazi bolesti, ono agitirana je, totalno proživljava te svoje prihotične procese i pri tom joj "ova naša zbilja" zgleda (kak mi je doktorica jednom rekla): kao kad vas netko probudi a vi ste baš sanjali i ne kužite prvih trenutaka jel to i dalje san ili ste budni?

posebno, a to je za sch pravilo: deluzije, ili ak ima halucinacije...pa di ćeš mu onda ić prijetit ili se nešto probat dogovorit , još će to ukomponirat u svoju kliničku sliku:rolleyes:

dakle, kako rekoh, razgovor tek kad se on pokrpa ljekovima u bolnici, s obzirom na situaciju, drugog izlaza- nema

i to izlaza u smislu: prvog koraka, a ne rješenja situacije.

revolution
04.09.2009., 17:48
to može doć od nespavanja? ja sad noćima ne spavam, ispiti su, a evo danas me tjeskoba drži, uz komp sam, a kad dođe noć onda ću se sjetit učit, u biti noć mi i paše, a sutradan si ko drvo...da se pazim toga? nespavanja, noćnih (primoranih ) bdijenja uz knjigu, pošto sam dosta osjetlljive depresivne prirode? i

:D ne, ne može

insomnia je jedan od simptoma:mig: a ne uzrok psihozi

coolinesay
04.09.2009., 17:53
a što sam ja rekla sad? nemre ih prijetnja ni prestrašit ni niš jer ni ne kuže jel to prijetnja, halucinacija il nešto deseto. nema smisla prijetit šizofreničarima. bar ne mojoj majci.
nema nikakav način da ih urazumiš.
baš ništa.

Vilenica
04.09.2009., 17:58
uvodni post je bio sasvim neprimjeren PDF-u Psihologija, s pausalnim blacenjem psihickih bolesnika i sijanjem nekakve panike. nisam ga izbrisala jer me bas zanimalo koja se prica krije iza toga.

brzo je bilo jasno da pokretacica teme ne zna gotovo nista o tretmanu psihickih bolesnika u hrvatskoj u kojoj zivi, a jos manje u zemljama koje spominje. ali zato ima tesko iskustvo u svojoj uzoj obitelji, plus vlastite probleme i s njima povezan strah od ludila

na Psihologiji je bilo vise tema o tome kako se postaviti prema bolesniku u obitelji. moze ih se naci koristenjem Trazilice

ono sto je jasno je da nigdje na svijetu ne postoji Drzava koja ce uci u obitelj i iz nje izvuci bolesnog clana i izvesti ga na lijecenje, ukoliko se on u javnosti ponasa korektno, a radi probleme samo unutar obitelji. hoce, ako se sama obitelj potrudi oko toga i intenzivno trazi pomoc.

kod nas je veliki problem sto je ljudima najvaznije sta ce reci selo, pa sakrivaju i bolest i nasilje dokle god sve ne ode preedaleko. nije nitko odjednom uzeo sjekiru i ubio babu, prije toga je bar 5 godina razbijao po kuci i radio razne druge ruzne stvari. ali je svima bilo vaznije da to sakriju, nego da svi znaju da imaju psihickoog bolesnika u kuci

inace, zasto bi se autorica "crvenila" zbog nasilnog rodjaka? zar je bolest razlog da se crvenis?

PSY1001
04.09.2009., 17:59
ovo je činjenica da ljudi koji imaju psihičkih problema jednostavno šetkaju okolo vani i kad im pukne u glavu ili napadnu ili naprave neko sranje. to sad nema veze sa predrasudama, radi se samo o tome da su djeca, starci, obični ljudi ugroženi.

Da,ljudi sa psihičkim problemima šetkaju po vani, dakle, po tvome, trebali bi svi mahom biti stavljeni pod prismotru i pod ključ ako su "teža" patologija?! Znači,unaprijed ih obilježiti? Znači tu smo ih stigmatizirali već u početku, a recimo da se 50% njih može izvući sa medikamentima bez hospitalizacije, jer su voljni samostalno uzimati ljekove i recimo da imaju svesrdnu podršku obitelji. Dalje. Djeca,starci,obični ljudi su ugroženi? Opet glupost, jer prije svega kategoriziraš psih.bolesnike u jednu dobnu skupinu kao da ih nema među svim dobnim skupinama?! Sorry, al ta djeca u pubertetu (recimo u pubertetu, ima i onih koji su odavno izašli iz te faze pa i dalje se ponašaju devijantno) više sranja naprave (od nalokavanja i premlačivanja usputnih prolaznika, krađa i dilanja itd, ne kažem da su svi takvi al neki postotak njih jest) nego što neki shizoidni tip koji povučeno živi i pije lijekove učini tokom svog života! Prestanite više gledati na psihičku bolest kao na nekakav teror, boleščinu i ne znam šta sve ne! It's so f***** wrong!
Neću ulaziti u odnos tebe i tvoje bolesne majke koja očito nema support koji joj treba, rekla bih profesionalni, što se tiče obiteljskog, neću se miješati, na njenoj obitelji je da se educira kako shvatiti i pratiti psih.bolesnika da mu svojim asistencijama pomogne a ne odmogne neznanjem. U Hrvatskoj i jest problem što nema dovoljno interesa (ni društva ni države) da oforme službe koje bi imale više sluha za psih.bolesne i njihove potrebe, da bi im se omogućio dostojanstven život u zajednici (a ne na margini!), da bi ih se educiralo o načinu života kojeg trebaju voditi ne bi li sebi a i drugima olakšali život sa psih.bolešću ili bolesnikom. Zbog takvih propusta mi imamo većinu koja sa gađenjem, prijezirom, strahom i raznim drugim predrasudama gledaju na psihički oboljelog. Također se sjetite, da taj bolesnik nije obolio svojom krivnjom već ga je bolest snašla. Isto kao što je snašla njega, može snaći sve nas. Samo se malo stavite u njegovu kožu.

coolinesay
04.09.2009., 18:06
Da,ljudi sa psihičkim problemima šetkaju po vani, dakle, po tvome, trebali bi svi mahom biti stavljeni pod prismotru i pod ključ ako su "teža" patologija?! Znači,unaprijed ih obilježiti? Znači tu smo ih stigmatizirali već u početku, a recimo da se 50% njih može izvući sa medikamentima bez hospitalizacije, jer su voljni samostalno uzimati ljekove i recimo da imaju svesrdnu podršku obitelji. Dalje. Djeca,starci,obični ljudi su ugroženi? Opet glupost, jer prije svega kategoriziraš psih.bolesnike u jednu dobnu skupinu kao da ih nema među svim dobnim skupinama?! Sorry, al ta djeca u pubertetu (recimo u pubertetu, ima i onih koji su odavno izašli iz te faze pa i dalje se ponašaju devijantno) više sranja naprave (od nalokavanja i premlačivanja usputnih prolaznika, krađa i dilanja itd, ne kažem da su svi takvi al neki postotak njih jest) nego što neki shizoidni tip koji povučeno živi i pije lijekove učini tokom svog života! Prestanite više gledati na psihičku bolest kao na nekakav teror, boleščinu i ne znam šta sve ne! It's so f***** wrong!
Neću ulaziti u odnos tebe i tvoje bolesne majke koja očito nema support koji joj treba, rekla bih profesionalni, što se tiče obiteljskog, neću se miješati, na njenoj obitelji je da se educira kako shvatiti i pratiti psih.bolesnika da mu svojim asistencijama pomogne a ne odmogne neznanjem. U Hrvatskoj i jest problem što nema dovoljno interesa (ni društva ni države) da oforme službe koje bi imale više sluha za psih.bolesne i njihove potrebe, da bi im se omogućio dostojanstven život u zajednici (a ne na margini!), da bi ih se educiralo o načinu života kojeg trebaju voditi ne bi li sebi a i drugima olakšali život sa psih.bolešću ili bolesnikom. Zbog takvih propusta mi imamo većinu koja sa gađenjem, prijezirom, strahom i raznim drugim predrasudama gledaju na psihički oboljelog. Također se sjetite, da taj bolesnik nije obolio svojom krivnjom već ga je bolest snašla. Isto kao što je snašla njega, može snaći sve nas. Samo se malo stavite u njegovu kožu.

a šta mi koji kurac pričamo cijelo vrijeme ovdje nego o tome. di sam ja to spomenula zatvaranje do kraja života u ustanove ko što je bilo u 18. om vijeku. daj malo čitaj ono što piše a ne što ne piše.
i ne moraš se miješati u odnos moje majke i mene. to nije nitko činio ni dok sam bila dijete pa zašto bi i sada. :kava:

PSY1001
04.09.2009., 18:13
tvoj post je indirektno sugerirao na takvo što a ne moraš odmah tako neurotično skakat pri spomenu odnosa ti-tvoja majka jer mi nije ni najmanje napeto ulaziti u to a niti je moje da me bude briga. Čitaj ti malo bolje.
I halo? Nije mi namjera prepucavati se, ovdje sam ipak zbog nekih malo bitnijih razloga.

Patsy Cline
04.09.2009., 18:13

dakle, rjesenje znas: pritisnuti ga i pokazati mu zube. ti, njegovi roditelji, zena. ti prva: zasto si uopce napisala da ga volis, ako je nasilnik? reci mu da prekidas s njim sve kontakte dok ne ode na lijecenje. ako to naprave i njegovi starci, nece imati kud

dok ga svi mazite i pazite, on nema razlog da pristane na lijecenje. a prisilno ce ga hospitalizirati tek nakon sto nekom fizicki naudi i ako se to prijavi policiji. ili nakon sto napravi ispad na javnom mjestu. inace ne.

nikakva korist od toga da pljujes po hrvatskoj i hrvatskim institucijama. imate sami mogucnost i da ga prijavite policiji i da podnesete kaznenu prijavu zbog nasilja u obitelji i da ga izbacite iz kuce.

kukati zbog toga sto ce nasilnik jednom biti pusten iz zatvora je smijesno. sto, zar bi bilo tko trebao biti dozivotno u zatvoru zato sto je udario zenu, vikao i razbijao po kuci? problem je u tome sto se u nasim obiteljima tolerira nasilje, umjesto da mu se pokazalo vrata kad je prvi put izveo nasilnu scenu

Koji crno bijeli post od strane moderatorice ovog podforuma... uh, a očekujemo barem da gleda sivo :(

Zar stvarno možemo izjednačavati fizičke udarce sa emocionalnim krahom i "trpljenjem" situacije?

Možda prijava policiji rješava stvari u drugim civiliziranijim zemljama, ali ruku na srce, koliko žena u Hrvatskoj je prijavilo nasilnika i svejedno završilo 2 metra pod zemljom? Moje skromno mišljenje je - previše :(.

Ružno je gledati na žrtve nasilja isključivo kao osobe koje su to "zaslužile" jer šute, a ta šutnja im je često karta za život, udarci prolaze, smrt je nepovratna :(

I shvaćam dijelom uvodni post. Tko se sjeća nedavnog slučaja gdje je duševni bolesnik bacio bebu iz kolica i šutao je? Zar nam nije dovoljno što nam zemljom vlada mafija i "rođaci", sad nam trebaju i duševni bolesnici koji slobodno hodaju ulicama naših gradova? I da odmah naglasim - ne možemo izjednačavati blagu depresiju i recimo paranoidnu shizofreniju, ipak ljudi pod utjecajem sumanutosti i halucinacija mogu počiniti prestrašne zločine a da ih nisu ni svjesni. Ili danas sve popularniji PTSP gdje oboljeli ne samo da imaju pravo na upravljanje vozilima, nego im se izdaju i dozvole za držanje oružja.

Uostalom, koja su to "prava" duševnih bolesnika? Koja prava ima osoba koja ima sve znakove depersonalizacije? Derealizacije? Osoba koja je pod utjecajem zapovijednih halucinacija? Reći ću ti koja prava ima - pravo na suosjećanje i liječenje u ustanovi gdje će pod strogim nadzorom biti spriječen učiniti stvari kojih bi se u remisijama posramio i pokajao.

Vilenica
04.09.2009., 18:18
ne svadjajte se, nema razloga :rofl:

PSY, apsolutno nije vladajuci stav ovdje da su psihicki bolesnici najcesci pocinitelji zlocina i nasilja. to je samo pokretacica teme napisala da je 85 posto nasilja plod bolesnika, ili da 85 posto bolesnika pocini nasilje- no ni ona tocno ne zna sto je htjela napisati niti otkud joj to

niti je rjesenje za sve trajna hospitalizacija. je, u glavama onih koji se osjecaju nemocnima jer nisu u stanju sagledati vlastito ponasanje i vlastitu odgovornost

uostalom, da li mi doista pricamo o osobi s dijagnosticiranom sizofrenijom ili nekim drugim poremecajem? promaklo mi je, da li je pokretacica teme napisala je li njihov nasilnik ikad bio kod doktora i dobio dijagnozu? ili obitelj samo pretpostavlja da ima dijagnozu?

coolinesay
04.09.2009., 18:20
tvoj post je indirektno sugerirao na takvo što a ne moraš odmah tako neurotično skakat pri spomenu odnosa ti-tvoja majka jer mi nije ni najmanje napeto ulaziti u to a niti je moje da me bude briga. Čitaj ti malo bolje.
I halo? Nije mi namjera prepucavati se, ovdje sam ipak zbog nekih malo bitnijih razloga.
na što to točno je moj post sugerirao?
ljudi koji su bolesni ne bi trebali samo tako šetkati. iza toga stojim. trebale bi neke udruge, ustanove imat nadzor nad njima. ne kuglu oko noge, niti mikročipove ni nešto takvo ekstremno... već strožu liječničku njegu. nešto, bilo što.
ak ti nije do odnosa mene i moje majke onda nemaš što pisati da je na obitelji moje majke da se educira.
''Neću ulaziti u odnos tebe i tvoje bolesne majke koja očito nema support koji joj treba, rekla bih profesionalni, što se tiče obiteljskog, neću se miješati, na njenoj obitelji je da se educira kako shvatiti i pratiti psih.bolesnika da mu svojim asistencijama pomogne a ne odmogne neznanjem.''
zbog kojih to razloga smo ovdje? da pokažemo jedni drugima kako znamo biti pametni? :rolleyes:

PSY1001
04.09.2009., 18:21
Uostalom, koja su to "prava" duševnih bolesnika? Koja prava ima osoba koja ima sve znakove depersonalizacije? Derealizacije? Osoba koja je pod utjecajem zapovijednih halucinacija? Reći ću ti koja prava ima - pravo na suosjećanje i liječenje u ustanovi gdje će pod strogim nadzorom biti spriječen učiniti stvari kojih bi se u remisijama posramio i pokajao.

Psihički bolesnik ima, prije svega pravo na dostojanstven život kojeg može vratiti ako započne s liječenjem (što je spomenuto) te kad postigne zadovoljavajuću remisiju - na postepenu reintegraciju u zajednicu, otkud je i došao.

Vilenica
04.09.2009., 18:33
Možda prijava policiji rješava stvari u drugim civiliziranijim zemljama, ali ruku na srce, koliko žena u Hrvatskoj je prijavilo nasilnika i svejedno završilo 2 metra pod zemljom? Moje skromno mišljenje je - previše :(.

Ružno je gledati na žrtve nasilja isključivo kao osobe koje su to "zaslužile" jer šute, a ta šutnja im je često karta za život, udarci prolaze, smrt je nepovratna :(

patsy, slazem se: i ja citam novine. znam to. ali: ako zena muza uopce ne prijavi, i pritom to objasnjava time sto policija ionako ne radi svoj posao, hrvatska policija, jer u hrvatskoj nista ne valja- u tom slucaju cu prvo optuziti nju da nije poduzela sve sto joj je bilo na raspolaganju.

i kad poduzme sve, cesto nema pomoci. nazalost. jako me pogodilo kad sam neki dan citala u novinama kako je tip u istri ubio bivsu partnericu, iako je ona bila izborila i sudsku zabranu da joj prilazi. cini mi se da je ta zena poduzela sve, a opet je skoncala kao zrtva. ali ove, koje trpe nasilje, a ne zele zvati policiju, niti se razvesti: sori, za njih nemam opravdanja

imala sam slucaj nasilja u obitelji. nasilnik se smirio nakon treceg poziva policiji i pokretanja sudskog postupka. prije toga obitelj je godinama trpila maltretiranje, sakrivajuci to. kad bi ljudi nasilno dijete slali psihologu, vjerujem da bi bilo manje nasilja odraslih. ponavljam, nitko nije postao nasilnik odjednom, to raste godinama, uz opce presucivanje i toleranciju, dok jednom ne shvate da bi ih mogao i ubiti.

PSY1001
04.09.2009., 18:34
imam majku koja boluje od šizofrenije, njoj kada nešto puhne u glavu to je to. nemrem se s njom objašnjavat ili raspravljati. toga nema kod psihičkih bolesnika. osim toga ona uopće ne priznaje da je bolesna

vidiš ovo gore? dobila si moju rekaciju na to - i kroz reakciju na to dala sam sugestiju svima koji žive sa psih.bolesnikom - da se educiraju jer će to koristiti i njima a i bolesnik će benefitirati s okolinom koja će se znati postaviti i koja će ga razumijevati.

I Cool... scooliraj se, nitko ti ništa ne nameće.

coolinesay
04.09.2009., 18:37
vidiš ovo gore? dobila si moju rekaciju na to - i kroz reakciju na to dala sam sugestiju svima koji žive sa psih.bolesnikom - da se educiraju jer će to koristiti i njima a i bolesnik će benefitirati s okolinom koja će se znati postaviti i koja će ga razumijevati.

I Cool... scooliraj se, nitko ti ništa ne nameće.

da, ma krasno. baš krasno. :mad:
nemrem, totalno sam pošizila na ovoj temi. sad sam ljuta ko pas.

Patsy Cline
04.09.2009., 18:39
Psihički bolesnik ima, prije svega pravo na dostojanstven život kojeg može vratiti ako započne s liječenjem (što je spomenuto) te kad postigne zadovoljavajuću remisiju - na postepenu reintegraciju u zajednicu, otkud je i došao.

To je jasno, ali koliko se meni čini (ispravite me ako griješim) ovdje se govori o duševnim bolesnicima čije liječenje nije odrađeno adekvatno ili se nije ni započelo.

Vilenica
04.09.2009., 18:41
na što to točno je moj post sugerirao?
ljudi koji su bolesni ne bi trebali samo tako šetkati. iza toga stojim. trebale bi neke udruge, ustanove imat nadzor nad njima. ne kuglu oko noge, niti mikročipove ni nešto takvo ekstremno... već strožu liječničku njegu. nešto, bilo što.

ljudi koji su tesko bolesni i opasni po okolinu, po ocjeni naseg zdravstva, vec su hospitalizirani. ako je Korade godinama bio ugledan clan drustva, ni njegova zena ni sin nisu prijavljivali da ih mlati, zasto bi bio izoliran? imao je par ispada u pijanom stanju za koja su se vodili sudski postupci. srecom ne zivimo u takvoj drzavi di bi nekom palo napamet da sve PTSP-ovce zatvori

pokretacica teme pati od anksioznosti i nesanice, treba li i nju zatvoriti? svakoga tko pije anksiolitike i antidepresive? 100.000 ljudi je od pocetka godine dobilo otkaz. svi oni su potencijalni osvetnici koji mogu izac van s bombom. svi alkoholicari, prevareni muzevi...sve da zatvorimo? :eek:

Patsy Cline
04.09.2009., 18:45
srecom ne zivimo u takvoj drzavi di bi nekom palo napamet da sve PTSP-ovce zatvori

Ali živimo u državi gdje većina PTSP oboljelih i dalje ima pravo na držanje oružja. Zamislimo posljedice da se jednom, samo jednom od njih, radi nekakvog vanjskog podražaja javi flash back izuzetno stravične situacije koju je doživio u ratu... i pritom ta osoba pored sebe ima oružje... nije li to bizarna situacija? Ozlijediti nekoga ili sebe jer se država nije pobrinula oduzeti a ne još dijeliti oružje PTSP-ovcima, e to je žalosno.

Vilenica
04.09.2009., 18:49
To je jasno, ali koliko se meni čini (ispravite me ako griješim) ovdje se govori o duševnim bolesnicima čije liječenje nije odrađeno adekvatno ili se nije ni započelo.

da, zelim odgovor na pitanje da li je nasilnik iz ove teme uopce dobio strucnu dijagnozu

idem dugo na psihoterapiju, i svima zivima preporucujem psihoterapiju. frendica ima gadne probleme na poslu? savjetujem joj terapiju. druga mjesecima pati od migrene? treca se stalno svadja s muzem, stalno zivcana, a dijete malo. da li me je ijedna poslusala? naravno da ne.

rijetki su koji ce potrazit strucnu pomoc dok na to nisu natjerani. prvo stradaju najblizi: ako oni ne inzistiraju, nece ih se natjerati na lijecenje dok ne naprave gadan istup u javnosti. zato je toliko cudjenja i kod nas i u svijetu nad onima koji su pobili obitelj ili slucajne prolaznike: pa bili su sasvim mirni susjedi! bili su oni bolesni godinama, ali obitelj ih je prikrivala

Vilenica
04.09.2009., 18:54
Ali živimo u državi gdje većina PTSP oboljelih i dalje ima pravo na držanje oružja. Zamislimo posljedice da se jednom, samo jednom od njih, radi nekakvog vanjskog podražaja javi flash back izuzetno stravične situacije koju je doživio u ratu... i pritom ta osoba pored sebe ima oružje... nije li to bizarna situacija? Ozlijediti nekoga ili sebe jer se država nije pobrinula oduzeti a ne još dijeliti oružje PTSP-ovcima, e to je žalosno.

ovo je sasvim konkretan primjer, koji zasluzuje drustvenu akciju. znam da je bila rasprava o tome prije par godina, ne znam da li se ista promijenilo. da li se itko usudio oduzeti oruzje braniteljima? bas me zanima, raspitat cu se

Patsy Cline
04.09.2009., 18:55
da, zelim odgovor na pitanje da li je nasilnik iz ove teme uopce dobio strucnu dijagnozu

idem dugo na psihoterapiju, i svima zivima preporucujem psihoterapiju. frendica ima gadne probleme na poslu? savjetujem joj terapiju. druga mjesecima pati od migrene? treca se stalno svadja s muzem, stalno zivcana, a dijete malo. da li me je ijedna poslusala? naravno da ne.

Nažalost nije isto ići privatno na psihoterapiju ili preko uputnice socijalcu koji je ionako pretrpan poslom pa je uspijeh ako jednom tjedno odvoji pola sata po pacijentu.

Uz to još uvijek vlada mentalitet "što će susjedi reći", zanimljivo je koliko priča znam gdje se išlo psihijatrima u svrhu izvlačenja bolovanja/dijagnoza koje bi mogle donijeti kojekakve privilegije, ali ne daj bože da se ode radi vlastitih unutarnjih nemira...

pale_white
04.09.2009., 18:56
U Italiji se grade posebne kuće za stanovanje, dvokatnice, trokatnice, ne znam egzaktno..Uglavnom, u te stambene kuće smještaju se psihički bolesnici (ekspertni tim pretpostavljam odredi parove bolesnika koji će živjeti zajedno prema nekim faktorima koji su relevantni za nazovimo to "slaganje oboljelih"). Tamo oni žive, praktički se nastoji da se ne osjećaju stigmatiziranima, posebnima, odvojenima, umobolnima (kao kad ih se smjesti u psihijatrijsku bolnicu). Point je da budu zbrinuti u jednom takvom svakidašnjem, socijalnom okruženju (dakle, stambene kuće).
Eto da ubacim i malo humora (možda se prestanete toliko prepirati)..S oboljelima se radi svojevrsna resocijalizacija, pa se tako od njih traži da rade svakodnevne rutinalne poslove, između ostalog i kuhaju ..Naravno, oni biraju što će to biti, pa pozovu stanare s gornjeg kata (druge oboljele) na ručak. Oni najčešće spremaju nešto slatko (navodno da psihički bolesnici vole slatko).:):cerek: Naravno, imaju svoje kuharice pa se one pobrinu da osim tog slatkoga imaju i konkretan obrok. Tako se međusobno socijaliziraju i žive.Prati ih tim stručnjaka. primaju određenu terapiju, u svakom slučaju, zbrinuti su.
Eto...Meni je ideja definitivno ok, takva bi se praksa trebala uvesti i kod nas..Al otom, potom...

coolinesay
04.09.2009., 18:58
ljudi koji su tesko bolesni i opasni po okolinu, po ocjeni naseg zdravstva, vec su hospitalizirani. ako je Korade godinama bio ugledan clan drustva, ni njegova zena ni sin nisu prijavljivali da ih mlati, zasto bi bio izoliran? imao je par ispada u pijanom stanju za koja su se vodili sudski postupci. srecom ne zivimo u takvoj drzavi di bi nekom palo napamet da sve PTSP-ovce zatvori

pokretacica teme pati od anksioznosti i nesanice, treba li i nju zatvoriti? svakoga tko pije anksiolitike i antidepresive? 100.000 ljudi je od pocetka godine dobilo otkaz. svi oni su potencijalni osvetnici koji mogu izac van s bombom. svi alkoholicari, prevareni muzevi...sve da zatvorimo? :eek:

ponavljam još jednom. di sam ja to napisala da ih treba zatvoriti!? :eek::eek:
ili tebi stroža liječnička briga odma znači zatvaranje? nisi onda nešto domišljata u rješavanju problema ak ti samo ta ideja pada na pamet.
Patsy Cline: To je jasno, ali koliko se meni čini (ispravite me ako griješim) ovdje se govori o duševnim bolesnicima čije liječenje nije odrađeno adekvatno ili se nije ni započelo.
prva pametna danas.:top:

uostalom vilenica to ti je i odgovor. ti kriviš obitelji radi prikrivanja - ja velim da su obitelji katkad nemoćne. primjerice moj slučaj.. svi odreda bolesni na psihu. gdje će se dijete snaći i izvući obitelj iz sranja?
no često puta se zna dogoditi da uz oboljele i njihovi najmiliji 'prolupaju' od nervoze i briga. i tko će se za koga onda brinuti? u nekim slučajevima obitelj potpuno odbaci oboljelog. i što onda imamo? beskućnike koji tumaraju i nemaju što jesti.

pale_white
04.09.2009., 18:59
Nadalje, ne garantiram za istinitost svih navedenih podataka...Nadam se da me nitko neće napasti gdje sam sve to pročitala, da točno citiram..Čula sam, eto..Od ljudi koji o toj praksi znaju puno više..

PSY1001
04.09.2009., 19:02
rijetki su koji ce potrazit strucnu pomoc dok na to nisu natjerani. prvo stradaju najblizi: ako oni ne inzistiraju, nece ih se natjerati na lijecenje dok ne naprave gadan istup u javnosti. zato je toliko cudjenja i kod nas i u svijetu nad onima koji su pobili obitelj ili slucajne prolaznike: pa bili su sasvim mirni susjedi! bili su oni bolesni godinama, ali obitelj ih je prikrivala

Pa naravno da su rijetki. Zbog stigme su rijetki. Samostigma. Društvena stigma. A i stigmatizirani stav među profesionalcima (psihijatri,psiholozi,soc.radnici,liječnici,med.se stre...-nažalost argumentirana činjenica koja je bila predmet mnogih istraživanja)......A prijestupom ili devijantnim istupom u javnosti si već postao obilježen i povratka nema.
Ja vjerujem da je dio psih.bolesnika svjestan je da s njima nešto nije u redu (dakle, prije ikakve dijagnoze) al hajde sad vi istupite i pristupite nekome i potražite pomoć kad vam je itekako jasno da ćete biti obilježeni od strane društva, etiketirani od strane zdravstvene struke i stavljeni u ruke jednog tako nesposobnog i neadekvatnog sistema gdje ćete imati liječenje ali ne i dostojanstvo?

coolinesay
04.09.2009., 19:05
pale white - al srce, mi nemamo adekvatnu brigu ni za umirovljenike, kamoli za psihićki bolesne. osim što nemamo novaca za takvo neš nemamo ni ljude kojima se nešto da učinit po bilo kojem pitanju.
gle vladu - pa oni se cerekaju ko da nam teku med i mlijeko u državi :rolleyes:

PSY1001
04.09.2009., 19:10
U Italiji se grade posebne kuće za stanovanje, dvokatnice, trokatnice, ne znam egzaktno..Uglavnom, u te stambene kuće smještaju se psihički bolesnici (ekspertni tim pretpostavljam odredi parove bolesnika koji će živjeti zajedno prema nekim faktorima koji su relevantni za nazovimo to "slaganje oboljelih"). Tamo oni žive, praktički se nastoji da se ne osjećaju stigmatiziranima, posebnima, odvojenima, umobolnima (kao kad ih se smjesti u psihijatrijsku bolnicu). Point je da budu zbrinuti u jednom takvom svakidašnjem, socijalnom okruženju (dakle, stambene kuće).

E, to ti se zove deinstitucionalizacija i taj je proces napokon započeo i u ovoj našoj jadnoj zemlji. Lobor-Grad, kao primjer, a nadam se i drugdje.

To je ono od čega se sastoji dostojanstveni život - u procesu deinstitucionalizacije, osmišljen je i proces vraćanja na posao, jer je to faktor koji najintenzivnije vraća osjećaj vrijednosti i samostalnosti. U Nizozemskoj ima stvarno genijalnih primjera takozvane Zelene skrbi gdje postoje farme, radionice i slično gdje psih.bolesnici u remisiji mogu raditi i zaraditi ponešto, iako se u globalu za njih, dok su na zajedničkom stanovanju brine država. Hrvatska je tek na početku takvog procesa deinstitucionalizacije, mi se još uvijek borimo s vjetrenjačama.

coolinesay
04.09.2009., 19:14
i pored svega sad mi uleti asocijalan idiot od cimerice u sobu. pa ima da poludim. ok. da, znam koji je moj problem. potiskivanje ljutnje. stalno, stalno moram potiskivat ljutnju. osjećam se ko jebeni hulk!

i sad vi meni recite da me ne treba pregledat neki doktor, hahah :lol:
užas. pa moj je život takav užas
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
koja kretenuša
'nisam te pozdravila jer znam da me nećeš pitati kako sam.'
nije li to idiotski??

Slobodna
04.09.2009., 19:21
Stavljaš se u kategoriju psih.bolesnice? Istu onu kategoriju ljudi kojih te toliko strah??
"OPASNE"? Ružno rečeno. Sugestivno. Što je za tebe "luđak"? Jel ti uopće kužiš konotaciju ove riječi? Ako si psihički bolesnik, po tvojoj logici si i luđak.
Haraju?? Pa što su to oni??! Kuga, Aids?? Boleščine?! Psihička bolest je za tebe isto kao sifilis ili neka druga prljava "boleščina?? Da te čuje taj psiholog s kojim si u kontaktu tj.kod kojeg vjerojatno ideš na tretman, vjerojatno bi ga s ovim indirektno uvrijedila jer mu na ovaj način vrijeđaš struku.

Iz svega ovoga mogu zaključiti:
1) da za sebe ipak misliš da ne spadaš u isti koš sa luđacima no pravdaš se činjenicom kako ni ti nisi daleko od njih jer imaš anksiozni poremećaj i malo nesanice... al ipak hiniš nekakvu tobožnju empatiju naspram njih, dakle licemjerna si.
2)Koristiš pridjeve kroz koje jasno progovara tvoj stav prema psihički oboljelima. Dakle, spominjanje te tvoje anksioznosti ti je ipak paravan iza kojeg stoji tvoj istinski stav prema psihičkoj bolesti.
3)nemaš pojma o čemu pričaš glede statističkih istraživanja, ovdje si također vrlo zbrkano nešto htjela obrazložiti što na kraju ispada prepotentnost i glupost.

Dalje ti više nemam što reći jer s ovakvim licemjerima izgubim živce.

Prvo anksioznost i sizofrenija je kao da usporedis psa i macku. Sizofrenija je psihicka promjena u neurnima u mozgu sto se cak vidi i na EEG. Znaci sizofrenija je najteze psihicko oboljenje koje postoji. Opasna po osobu koja je ima i po druge. Moja anksioznost i njegova sizofrenija se nemogu usporediti. On je opasan i svjestan je toga i to bez komplexa radi ponovo, ja sam svjesna svojih postupaka a najvaznije od svega nisam opasan po druge. Znaci mene je strah opasnih ljudi koji secu cestama a ne ljece se i nisu pod kontrolom a ne psihicki bolesnih i sa blazim psihickim poremecajima. To jedno s drugim nema nista. Opet cu napisati iako sam to vec napisala onaj psihicki bolesnik koji trazi pomoc i zeli ozdraviti je onaj koga ja ovdje zastupam i za koga se borim. Bez obzira jeli se radi o anksioznosti ili sizofremniji. Ja sam ovdje ustala protiv onih koji nezele lijecenje i opasni su po drustvo i ljude oko sebe. Neznam kako si ovo sve zakljucio/la iz mojeg posta,ali to su valjda tvoji osobni strahovi jer ja nista od ovoga nevedenog nisam rekla, napisala niti mislim.

Slobodna
04.09.2009., 19:22
Eto da ubacim i malo humora (možda se prestanete toliko prepirati)..S oboljelima se radi svojevrsna resocijalizacija, pa se tako od njih traži da rade svakodnevne rutinalne poslove, između ostalog i kuhaju ..Naravno, oni biraju što će to biti, pa pozovu stanare s gornjeg kata (druge oboljele) na ručak. Oni najčešće spremaju nešto slatko (navodno da psihički bolesnici vole slatko).:):cerek: Naravno, imaju svoje kuharice pa se one pobrinu da osim tog slatkoga imaju i konkretan obrok. Tako se međusobno socijaliziraju i žive.Prati ih tim stručnjaka. primaju određenu terapiju, u svakom slučaju, zbrinuti su.
Eto...Meni je ideja definitivno ok, takva bi se praksa trebala uvesti i kod nas..Al otom, potom...

Super ideja.:mig:

Slobodna
04.09.2009., 19:30

Eto u tome se slazem.Da posto ga mi svi trpimo on moze radi sta radi. Ali jebi ga to ljubav. U pravu si. Ali u Njemackoj Institucije pomazu pri socijalizaciji takvih ljudi i pri brizi o njima, a ovdje ne.Nitko ne pomaze nista.To je problem.

Vilenica
04.09.2009., 19:31
uostalom vilenica to ti je i odgovor. ti kriviš obitelji radi prikrivanja - ja velim da su obitelji katkad nemoćne. primjerice moj slučaj.. svi odreda bolesni na psihu. gdje će se dijete snaći i izvući obitelj iz sranja?

no često puta se zna dogoditi da uz oboljele i njihovi najmiliji 'prolupaju' od nervoze i briga.

to se zove bolesna obitelj. dijete tu najvise sto moze uciniti je da pobjegne.

a nikad nitko nije psihicki obolio zbog toga sto je zivio s bolesnikom, nego zato sto je sam imao predispozicije za bolest. sasvim zdrava osoba nece trpiti maltretiranje (ne govorim o mladjima od 18 koji su na to cesto prisiljeni)

Slobodna
04.09.2009., 19:32
i pored svega sad mi uleti asocijalan idiot od cimerice u sobu. pa ima da poludim. ok. da, znam koji je moj problem. potiskivanje ljutnje. stalno, stalno moram potiskivat ljutnju. osjećam se ko jebeni hulk!

i sad vi meni recite da me ne treba pregledat neki doktor, hahah :lol:
užas. pa moj je život takav užas
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
koja kretenuša
'nisam te pozdravila jer znam da me nećeš pitati kako sam.'
nije li to idiotski??

Ma nisi kretenusa. Pametno rezoniras. Ali mi smo jedna osoba after all.:top:

Vilenica
04.09.2009., 19:45
Eto u tome se slazem.Da posto ga mi svi trpimo on moze radi sta radi. Ali jebi ga to ljubav. U pravu si. Ali u Njemackoj Institucije pomazu pri socijalizaciji takvih ljudi i pri brizi o njima, a ovdje ne.Nitko ne pomaze nista.To je problem.

opet ti s njemackom! :rofl:

jesi li razmislila o tome da se svi skupa preselite u njemacku, da li bi to rijesilo problem?

imam rodjake u njemackoj. muz tuce zenu. i? pa sto bi bilo? pa nece valjda hrvatica prijaviti muza da je nasilnik! dok taj ne premlati sefa ili slucajnog prolaznika, siguran je. kao i u hrvatskoj

Slobodna
04.09.2009., 19:49
opet ti s njemackom! :rofl:

jesi li razmislila o tome da se svi skupa preselite u njemacku, da li bi to rijesilo problem?

imam rodjake u njemackoj. muz tuce zenu. i? pa sto bi bilo? pa nece valjda hrvatica prijaviti muza da je nasilnik! dok taj ne premlati sefa ili slucajnog prolaznika, siguran je. kao i u hrvatskoj

A dobro i kazes. Nemozemo zemlju mjenjat,ali valjda mozemo sebe.:ne zna:

coolinesay
04.09.2009., 19:51

a nikad nitko nije psihicki obolio zbog toga sto je zivio s bolesnikom, nego zato sto je sam imao predispozicije za bolest. sasvim zdrava osoba nece trpiti maltretiranje (ne govorim o mladjima od 18 koji su na to cesto prisiljeni)

erm, ja govorim :kava:

hartasbigasass
05.09.2009., 14:00

A,di da djete pobjegne?Na ulicu?Bez škole,bez doma..može samo završiti u nekom kriminalu ili prostituciji..ili krepat.

koza nora
05.09.2009., 14:41

sada govoris o dvije razlicite stvari, jedno kazes izvan zagrade a drugo unutar. :ne zna:

a djeca bolesnika itekako mogu i sama oboljeti ako su zanemarivana.

znashtikosam
05.09.2009., 15:24
sada govoris o dvije razlicite stvari, jedno kazes izvan zagrade a drugo unutar. :ne zna:

S time što i nije tako oštar prijelaz između ˝normalnog˝ i ˝nenormalnog˝. Možeš cijeli život biti izložen tome nekome bolesnome mentalitetu i kasnije to isijavati ili kopirati i ne shvaćati što radiš krivo. Toliko ti to,u stvari,prijeđe u obrazac ponašanja da nisi ni svjestan što je tu loše.

Vilenica
05.09.2009., 15:53

da, naravno.

htjela sam samo naglasiti da punoljetni clanovi obitelji nisu duzni trpiti izivljavanje drugih clanova obitelji, ali kod nas je cesto slucaj npr da se "dijete" od 30 god zali na bolesnu majku ili babu, a ne pada mu napamet da se odseli (skupo, itd)

nazalost, oni mladji od 18 prisiljeni su svasta trpiti

koza nora
06.09.2009., 13:25
da ali imaj na umu da je to dijete vec trideset godina zivjelo u tako bolesnom okruzenju, neki su se i smrznuli na emocionalnoj dobi trogodisnjaka.

Vilenica
06.09.2009., 13:53
da ali imaj na umu da je to dijete vec trideset godina zivjelo u tako bolesnom okruzenju, neki su se i smrznuli na emocionalnoj dobi trogodisnjaka.

osoba od 30 godina nije dijete.

odrastati uz poremecene roditelje svakako nosi sa sobom poremecaje i traume. no sa 18 godina svako od nas postaje sam odgovoran za vlastiti zivot. ne zalim "djecu" od 30 god koja jako pate ziveci s roditeljima. to su sami odabrali.

(osim onih koji su i fizicki bolesni, pa se nisu u stanju sami o sebi brinuti i na taj nacin su prisiljeni ostati u zajednici sa starcima)

koza nora
06.09.2009., 14:07
odrastati uz poremecene roditelje svakako nosi sa sobom poremecaje i traume. no sa 18 godina svako od nas postaje sam odgovoran za vlastiti zivot.

pa da al nije to klik da prvo zivis na jedan nacin i onda u jednom trenutku samo odrastes i zivis na drugaciji nacin, prakticki preko noci. zasto sam ja uvijek neshvacena?

nisam rekla da je dijete ali da moze biti emocionalno na tom stupnju. trebala sam dodat navodnike valjda.

i kako fizicki bolesni, mislis li da nema psihickih bolesti koje su teze od nekih fizickih?

ne velim ja da svi moraju zivjet sa starcima do smrti ali mogu razumjeti zasto je ljudima tesko odvojit se iz takvih sistema, nije ni zenama pijanaca bas tako lako otic i sta cemo sad, kritizirat jadnu zenu ako ne zbrise iste sekunde kad smo si mi to zamislili, ili cemo reci da razumijemo kako je tesko i pokusati pomoci?

iz ovog ispada da su ljudi do osamnajste u transu i ne znaju si pomoc i onda navrse 18 godina i preko noci odjednom znaju sve stvari koje mozda nikada nisu imali prilike nauciti jer su zivjeli u nekoj disfunkcionalnoj obitelji koja im je usadila neke sasvim krive vrijednosti. ali nema veze, oni imaju dovoljan broj godina pa bi im se valjda trebale sve te sposobnosti uliti preko noci lijevkom u uho.

odrastanje je proces i nema nuzno veze s godinama.

znashtikosam
06.09.2009., 15:06
pa da al nije to klik da prvo zivis na jedan nacin i onda u jednom trenutku samo odrastes i zivis na drugaciji nacin, prakticki preko noci. zasto sam ja uvijek neshvacena?

nisam rekla da je dijete ali da moze biti emocionalno na tom stupnju. trebala sam dodat navodnike valjda.

i kako fizicki bolesni, mislis li da nema psihickih bolesti koje su teze od nekih fizickih?

ne velim ja da svi moraju zivjet sa starcima do smrti ali mogu razumjeti zasto je ljudima tesko odvojit se iz takvih sistema, nije ni zenama pijanaca bas tako lako otic i sta cemo sad, kritizirat jadnu zenu ako ne zbrise iste sekunde kad smo si mi to zamislili, ili cemo reci da razumijemo kako je tesko i pokusati pomoci?

iz ovog ispada da su ljudi do osamnajste u transu i ne znaju si pomoc i onda navrse 18 godina i preko noci odjednom znaju sve stvari koje mozda nikada nisu imali prilike nauciti jer su zivjeli u nekoj disfunkcionalnoj obitelji koja im je usadila neke sasvim krive vrijednosti. ali nema veze, oni imaju dovoljan broj godina pa bi im se valjda trebale sve te sposobnosti uliti preko noci lijevkom u uho.

:top:
I onda opet meni ne da vrag mira i moram pitati: ˝Što je normalno?˝ Je li normalna osoba ona koja funkcionira,radi,otplaćuje kredite,ima jedno-dvoje djece i preživljava iz dana u dan,a kipi u sebi,nije sretna,ali,eto,ne zna za bolje, ILI je normalan onaj koji možda živi u dvokatnici sa starcima,ali je sretan i radi honorarac za neke sitne pare i nema teorije da bi muhu zgazio?
Jer,ljudi,ako je glavni kriterij moći preživljavati i samostalno funkcionirati,onda nam neće biti ništa bolje jer će ti naši kvazinormalni imati svoju kvazinormalnu,ali nesretnu djecu i tako se samo nastavlja kontinuitet toga nekog ˝neodgoja˝.

Drugo,nije se lako izvući iz kruga ˝naučene bespomoćnosti˝. Terapija je tek početak,ona nije svemoguća,kod nekih poremećaja je potrebno temeljito iskorjeniti loše navike i tek onda graditi one koje štimaju.

EDIT: i treće,ako nitko,barem ja sam govorila kako mi treba ˝moj mir˝, ˝moja osobna sloboda˝ itd. Ali,iz ove perspektive sada shvaćam da taj moj mir ne ovisi o mjestu stanovanja,nego o nekim unutarnjim faktorima koje sam trebala izgraditi davno prije. Može zvučati patetično,ali eto.

Vilenica
06.09.2009., 15:17
:top:
I onda opet meni ne da vrag mira i moram pitati: ˝Što je normalno?˝ Je li normalna osoba ona koja funkcionira,radi,otplaćuje kredite,ima jedno-dvoje djece i preživljava iz dana u dan,a kipi u sebi,nije sretna,ali,eto,ne zna za bolje, ILI je normalan onaj koji možda živi u dvokatnici sa starcima,ali je sretan i radi honorarac za neke sitne pare i nema teorije da bi muhu zgazio?
Jer,ljudi,ako je glavni kriterij moći preživljavati i samostalno funkcionirati,onda nam neće biti ništa bolje jer će ti naši kvazinormalni imati svoju kvazinormalnu,ali nesretnu djecu i tako se samo nastavlja kontinuitet toga nekog ˝neodgoja˝.

samostalan zivot nije glavni kriterij psihickog zdravlja, ali je svakako jedan od kriterija.

samo razmisli sto sve taj mladic koji zivi u dvokatnici sa starcima, i zaradjuje si honorarcic, mora poduzeti da bi se odselio. ako ima ozbiljnije psihicke poteskoce, nece uspjeti.

EDIT na EDIT: svakako da svako od nas "svoj mir" nalazi na prvom mjestu u sebi. i kad se odselis od staraca treba obicno dosta vremena da ih se emocionalno rijesis, i tek tada uspostavljas "svoj mir".

znashtikosam
06.09.2009., 15:25
samostalan zivot nije glavni kriterij psihickog zdravlja, ali je svakako jedan od kriterija.

samo razmisli sto sve taj mladic koji zivi u dvokatnici sa starcima, i zaradjuje si honorarcic, mora poduzeti da bi se odselio. ako ima ozbiljnije psihicke poteskoce, nece uspjeti.

A što ako nekome u,ne znam,dvadeset i petoj,fali stabilan obiteljski život? Ako,eto,nikad to nije imao i treba mu? Što mu onda savjetovati? Nađi si partnera i brže-bolje uleti u vezu i naštancaj par klinaca? Pa bolesno je koliko se to često događa, ljudi nikad nisu imali pravi ˝dom˝ i u dvadesetoj se ožene,dobiju klince i onda se,onako nezreli,svađaju i mlate i bacaju si ručne pod njuške. :ne zna:

Osim toga,financijska stabilnost uvjetuje jedino to-financijsku stabilnost.

Da se ne bismo krivo shvatile, mislim da podržavam tvoje argumente na ovu temu,ali ne mogu se složiti kako je rješenje za psihičke poteškoće izletjeti iz kuće brzinom svjetlosti. Shvaćam,darvinizam i te spike,predodređeni smo kako bismo izišli iz roditeljskog gnijezda i stvorili svoje,ali,'bemu,gdje je tu emotivna komponenta?

Vilenica
06.09.2009., 15:48
rjesenje za psihicke poteskoce je pokusati shvatiti kakve su to poteskoce, koji su im korijeni i onda ih krenuti otklanjati. ako si u depri jer si pala ispit, rjesenje je da sjednes, ucis i polozis ispit. ako je problem dublji, onda...

bilo bi fantasticno kad bi rjesenje za sve psihicke poteskoce bilo- odseliti se od staraca. naravno da nije.

no jako puno problema ima korijen u losem odnosu s roditeljima. ili cak naizgled "dobrom" odnosu kao sto je npr odnos s posesivnom majkom. mozes misliti da je tvoja majka divna, a da ti ne polazes ispite jer si glupa i nesposobna, jer ne uvidjas na koje te sve nacine majka veze za sebe i sprecava te da odrastes i osamostalis se

Osim toga,financijska stabilnost uvjetuje jedino to-financijsku stabilnost.

vecu financijsku stabilnost imas kad zivis s roditeljima, zar ne?

kad sam zaradjujes i uspijevas sam placati sve svoje troskove, pa jos si i ispuniti koju zelju, to je naprosto jedan od vaznijih izvora samopouzdanja. i samopotvrdjivanja. a to je jako vazno svakome tko ima bilo kakav psihicki problem, jer mu to iskustvo (borba da si nadjes posao i zaradis koliko ti treba za zivot) daje osjecaj da ce i druge probleme moci sam rijesiti, umjesto da bespomocno ceka na pomoc izvana

malizia
06.09.2009., 16:45
ovo je jedna od onih tema kojima pristupam nepristrano i objektivno, i pokušala sam čitati pažljivo obje strane/viđenja, no jednostavno je mlaćenje prazne slame.
ustvari svi govorite isto, a to su činjenice o bolestima i kakvo je stanje u državi, i to je to... jedino što izlazi iz okvira su vaši ideali - ili da treba spriječit diskriminaciju oboljelih ili da ih treba nadzirat stalno, po mogućnosti zatvorit.
a i sami ste uvidjeli da je to "normalno-nenormalno" ne tako oštro razgraničeno, ima ljudi koji jednostavno imaju velik ego, ženska ih prevari, ubiju nju i njega... isto tako djeca psihičkih bolesnika, jednostavno kupe štetne obrasce, čak i da nikad ne obole niti od depresije, opet mogu negdje puknuti ko kokica prvi puta, ubiti sebe, drugoga.
šta reći?
ništa.
trebalo bi zbog zločina držati ljude zatvorene duže od par mjeseci, bili bolesni ili ne, kad bi kazneni i zdrastveni sustav bili iti malo na tragu nekakvog reda.. a opet i da jesu, kao što možda jesu negdje drugdje, opet ti dođe na isto. ponavljam, o ovoj temi, budući da svi pričaju iz svoje osobne pozicije, jer su rođaci psihičkog bolesnika, psiholozi, ... jednostavno nema smisla nešto generalizirati.

ja sam definitvno protiv nadziranja psihičkog zdravlja gdje se god stigne, nekakvih prisilnih psihičkih pregleda adolescenata i sl. jer bi ne nekom, nego društvu (znači nečem što nadzire nas a ne mi -ljudi- njega), moglo pasti napamet da zatvori pola ljudi,...
s druge strane, baš zato što su teško oboljeli shizofreničari nesvjesni svog stanja i života oko sebe, mislim da ne bi bio nikakav zločin da ih se drži zauvijek u bolnicama...koje bi dakako trebale na nešto ličit...jer jednostavno ako je svima poznato da lijekovi ne djeluju ku_ca..nego samo prave biljku od čovjeka i to ako se posreći... čemu onda šopati nekog opasnog za sebe i druge pet godina te ga pustiti? zaželi se čovjek avantura :cerek:

zašto na primjer ne kljukati ga koju godinu te ga onda BEZ LIJEKOVA promatrati neko vrijeme?? ah da, psihijatri su potplaćeni, malo dobivaju za to šta samo šopaju bolesnike i žele ih se riješiti, jer su u dosta slučajeva i sami neurotični... da nisu, nekako što bi ih drugo moglo vući tome? moje skromno mišljenje... jer čak i ako su imali i sami problema i potpuno se izvukli, što bi im tad ustvari dalo super pedigre, subjektivnost ostaje, a to ni dobro...
ako razumiju, nije dobro, ako ne razumiju, još gore... psihijatrija niškoristi, svi tu koji po forumu kukaju zbog duševnih boli, vape za tabletama, ne za tim divnim psihićima...
altruizam je najveći problem, put do pakla popločan je dobrim namjerama - jedni bi zatvorili sve živo, a drugi se gnušaju pomisli da je netko zatvoren cijeli život jer podsvjesno vrte film "a što da se meni to dogodi".

Vilenica
06.09.2009., 17:31
malizia, lijep ti je post. osim onog dijela o shizofrenicarima: pa ima ih koji normalno zive i funkcioniraju, uz tablete i povremene hospitalizacije. zar bi ih trebalo dozivotno zakljucat?

i ne slazem se da neko ubije zenu "zbog velikog ega". moras biti bas poremecen za to.

malizia
06.09.2009., 18:23
pa naravno da je poremećen taj koji ubije ženu, ali ne mora nužno imati psihozu, neurotičan je, a to i nije tako rijetko. koliko ovih npr. što idu na cajke je nasilno, ne mora čovjek biti bolestan, dovoljno je da je duh društva mu.

a nisam predložila zatvoriti sve shizofreničare, nego sam mislila na one koji ubiju, tipa onaj silovatelj-ubojica iz rijeke što je napravio više zločina, i to prvi dan nakon što bi ga PUSTILI iz lepoglave, čini mi se.
a ko što rekoh, najviše sam za to da ih se promatra nakon liječenja bez lijekova, pa da mora biti makar relativno normalnog ponašanja..
općenito, da se više obraća pažnja, na bilo koji način, no .. utopija :kava:

malizia
06.09.2009., 18:34
p.s. to za "normalne" koji ubiju u cajka-mafija-birtiji il ženinog ljubavnika... heh, pa recimo nemaju nikakvu psihozu, ALI...

ne postoji kriterij mjerenja savjesti, sociopati je nemaju no oni dobro glume, psihotici je imaju ali im nije bitna u usporedbi s njihovim svijetom te ako ubiju ne rade to toliko s namjerom i toliko hladnokrvo ko sociopati, ali zar nema mnogo ljudi s vrlo malo savjesti..
ne nužno puni želje za ubijanjem, nego jednostavno nemoralni, određene subkulture, ono.. brinu samo za novac i imidž, i jednostavno jednom ubiju jer im je to tad postalo u jednom trenutku - SREDSTVO.

iz tog razloga ne smatram da bi shizofreničare trebalo zatvorit doživotno ko da su oni najveći jedini problem i bio bi raj na zemlji da je tako, ma daj.. nego ako već neko ubije onda fino nek stoji u zatvorenom (svjesna sam ja da tako nikad neće biti, jer mafija vlada društvom i mora i sebi osigurati da ne zaglibi doživotno).
jer ko što rekoh, duševni bolesnici su ionako nesvjesni nekakve potrebe koju društvo nameće, kakv bi život trebao biti - pragmatičan :rolleyes:.. pa mislim da im ne bi bilo ni loše kad bi nakon kakvog zločina proveli cijeli život među sebi sličnima, jer njih ustvari upravo društvo i muči... a što se tiče primjerice sociopata, pa veći je zločinac onaj ko ga pusti, sociopat se može pokajat jedino da doživi prosvjetljenje, a tad bi prihvatio i zatvor mirno.

no, iskreno rečeno, mlatim i ja praznu slamu, ne želim se opredijeliti za nijednu perspektivu jer ne vjerujem da je moguće urediti društvo "po mjeri čovjeka" jer smo svi mi vrlo daleko jedan od drugog, i najtragičnije je što se nazivamo normalnima, a provodimo život razmišljajući oćemo li ikada kupiti novu kuhinju i zaštoje život okrutan, i da, svi drugi su ludi :raspa:

koza nora
06.09.2009., 21:24
no jako puno problema ima korijen u losem odnosu s roditeljima. ili cak naizgled "dobrom" odnosu kao sto je npr odnos s posesivnom majkom. mozes misliti da je tvoja majka divna, a da ti ne polazes ispite jer si glupa i nesposobna, jer ne uvidjas na koje te sve nacine majka veze za sebe i sprecava te da odrastes i osamostalis se

eh i znas sta se u takvim slucajevima moze desit? mozes se potpuno uvjeriti da si glupa i nesposobna i kako ces se onda samo trgnuti i odseliti ako si glupa i nesposobna i ne znas prezivjeti samostalno? tj ako su te u to uvjerili, jel.

ja bas ne bih odmah osudjivala ljude koji se ne trgnu. evo ja sam tek prosle godine shvatila neke stvari. prije toga - nis, meni sve normalno, opce nisam vidjela da nes nije u redu kad je to ovdje bila uobicajena i samim time normalna situacija. i onda mislis - a ni nemre bolje. :ne zna:

hartasbigasass
07.09.2009., 00:13
osoba od 30 godina nije dijete.

odrastati uz poremecene roditelje svakako nosi sa sobom poremecaje i traume. no sa 18 godina svako od nas postaje sam odgovoran za vlastiti zivot. ne zalim "djecu" od 30 god koja jako pate ziveci s roditeljima. to su sami odabrali.

(osim onih koji su i fizicki bolesni, pa se nisu u stanju sami o sebi brinuti i na taj nacin su prisiljeni ostati u zajednici sa starcima)

Ne žališ li nekog ko sa 30 još živi sa starcima zato što se trebao trgnuti dok je bio emocionalno načet i sjeban dok je proživljavao traume sa 10,11,15g,da je dopustio da sa 30 bude potpuno psihički nesposoban da se osamostali ili zato što je sad odgovoran za svoj život jer je punoljetan,bez obzira na psihičko stanje?

Slobodna
08.09.2009., 09:58

Sa ovim se slazem. Jako je tesko izici it bolesne sredine. Posebno ako postoji nekoliko tesko pishickih ljudi.Ja mislim da moja anksioznost ima veze s tim. Zato sto nije lako otici iz takve okoline a posebno ne ako ti je stalo do ljudi sam i postavila ovaj post, jer naprosto nemogu prihvatiti cinjenicu da ljudi koji mogu intelektulno shvatiti sto rade nemogu shvatiti da moraju na terapije i uzimat tablete?Zato i smatram da ako se nezele lijeciti mora ih se na neki nacin prisiliti, ili nesto napraviti jer na ovaj nacin unistavaju se drugi ljudi u obitelji. Ovako "pati" (mada na ljecenju u biti ne pati nego se lijeci) jedan covjek a onako cijele obitelji.Zasto da cijela obitelj pati, zbog nekog tko se u biti nezeli lijeciti?On ima pravo na to ali onda nesmije drugima remetiti njihova prava.Razumjete me?
Neznam tako ja razmisljam, mozda krivo razmiljam i jo se jednom se izvinjavam ako sam koga povrijedila, jer ovaj topik nije pisan iz mrznje nego straha i potrebe da se nesto ucini i pomogne onima koji to zele, a onima koji ne zele da ih se spreci da unistavaju ljude oko sebe.
Pozdrav!

Vess
08.09.2009., 12:28
Mislim da je autorica samo dala pogled na temu iz drugog aspekta.

Nije rečeno da je onaj na zatvorenom odjelu opasniji ili bolesniji od nekoga tko npr upravlja korporacijom.

Bio je zanimljiv člančić na portalu moj posao, u kojem se obrazlaže kako su psihopatske osobine ličnosti prednost pri napredovanju u karijeri. Žao mi je što sada ne mogu naći taj link.

leptirica26
10.09.2009., 13:18
Gore negdje sam našla ovaj citat:
"A moram pitati što ti je to ˝potencijalni shizofreničar˝? Hoćeš reći ˝shizofreničar koji nije počinio kazneno djelo˝ ?
Pa mislim da smo mi svi donekle potencijalni shizofreničari...nikada ama baš nikada ne možemo biti sigurni da ne nosimo gen potencijalne shizofrenije.I uz dobar psihički tretman i pravilan odabir lijekova...svaki Shizofrenik se može dovesti u stanje da prilično dobro funkcionira...jedini problem kod njih i inače kod psihički oboljelih osoba je što izbjegavaju piti lijekove...tako da uz te osobe mora biti neko ko će voditi brigu o tome...poznajem jednu novinarku koja ima dijagnosticiranu shizofreniju...ali uspješno radi kao prevoditelj...pa sjetite se filma "Genijalni um"...ZAR ČOVJEK NIJE POBJEDIO BOLEST I DOBIO NOBELOVU NAGRADU...zato mislim da ne trebamo etiketirati ili sotonizirati takve bolesnike...dati im zajamnčeno pravo po ustavu na liječenje!!!

Nadja
26.09.2009., 17:17
Sa ovim se slazem. Jako je tesko izici it bolesne sredine. Posebno ako postoji nekoliko tesko pishickih ljudi.Ja mislim da moja anksioznost ima veze s tim. Zato sto nije lako otici iz takve okoline a posebno ne ako ti je stalo do ljudi sam i postavila ovaj post, jer naprosto nemogu prihvatiti cinjenicu da ljudi koji mogu intelektulno shvatiti sto rade nemogu shvatiti da moraju na terapije i uzimat tablete?Zato i smatram da ako se nezele lijeciti mora ih se na neki nacin prisiliti, ili nesto napraviti jer na ovaj nacin unistavaju se drugi ljudi u obitelji. Ovako "pati" (mada na ljecenju u biti ne pati nego se lijeci) jedan covjek a onako cijele obitelji.Zasto da cijela obitelj pati, zbog nekog tko se u biti nezeli lijeciti?On ima pravo na to ali onda nesmije drugima remetiti njihova prava.Razumjete me?
Neznam tako ja razmisljam, mozda krivo razmiljam i jo se jednom se izvinjavam ako sam koga povrijedila, jer ovaj topik nije pisan iz mrznje nego straha i potrebe da se nesto ucini i pomogne onima koji to zele, a onima koji ne zele da ih se spreci da unistavaju ljude oko sebe.
Pozdrav!

Ne unistavaju oni ljude oko sebe, vec bolest. To je velika razlika.Danas sam opsirno napisala pod temom Sizofrenija, na Forumu nesto - Naucite se hodati po ljuskama jajeta. A ako si ovaj topik pisala u zelji da se pomogne bolesnima, odabrala si krivi nacin. A nisi ga ni smjela zapoceti na ovaj nacin kojim ga pises, jer nemas nikakvog znanja o mentalnim bolestima. Puno toga bi trebala nauciti i odabrati drugaciji nacin "pomoci"