PDA

View Full Version : Bosanska kuhinja

stranice : [1] 2

Vanjushka
28.04.2004., 14:19
spojene teme. tc

Ajmo bosanke :lux: ovdje pisite omiljena jela, sta pravite za praznike i ono svakodnevno, ajd da naucimo ove zapadnjake kako se kuha :D

Znam da vec ima puno tema o baklavama i pitama, ali ajd da pisemo o najljepsim i najboljim jelima koja se prave u BiH (stavicemo i Hercegovinu iako se kod njih vec zna jedino jelo, rastika sa janjetinom :D)

Bilo bi lijepo da neko napise recimo pravilan recept za bosanski lonac (Clea, evo prilike da se dokazes :D) znate ono, papir i ti fazoni ;)

Takodje i da neko pise malo o toplom i hladnom pacetu, razlici izmedju bureka i buredzika, sta je uckur a sta slagana pita, sta je coravi burek i kako prepoznati pravi Vlasicki sir.

Kako se pravi kadaif :lux:

Pravite li ovih dana pitu od mlade zare, tj koprive. Sta je masiraca :D

Prica se da su bosanke najbolje kuharice (kofol :D) pa da vidimo.

margarita
28.04.2004., 14:36
ja od svega pravim samo sogan dolmu i od 'nako vishe Hercegovacke kuhinje sarmu od rashtike

jebiga mama mi je slavonka pa vishe znam slavonsku kuhinju

:D

Vanjushka
28.04.2004., 14:45
Nemoj zezat, i moja mama je sa mamine strane Slavonka porijeklom, tj baka je iz Osijeka.

Moram ti reci da je njihova hrana dosta nezdrava, ali imaju jako prakticne nacine kuhanja.

Ti sigurno tamo kuhas neke kanadske specijalitete hehe ono, hrastov zir na Londonski nacin :D

margarita
28.04.2004., 14:52
Vanjushka kaže:
Nemoj zezat, i moja mama je sa mamine strane Slavonka porijeklom, tj baka je iz Osijeka.

Moram ti reci da je njihova hrana dosta nezdrava, ali imaju jako prakticne nacine kuhanja.

Ti sigurno tamo kuhas neke kanadske specijalitete hehe ono, hrastov zir na Londonski nacin :D

hahah cuj hrastov zir

ma meni je mama rodjena u Slavoniji i u Sarajevo dosla sa 19 godina

ja ti uglavnom pravim kolace (a slavonci imaju najbolje kolace na svijetu - becki i njemacki uticaj) a dragi veli da je svirku (on je imao blues band kad je bio mladji) zamijenio kreativnoscu u kuhinji pa i kad uzmem da napravim nesto osim kolaca visi mi nad glavom i daje "savjete" (ja to ovako, e trebas to ovako :rolleyes: )

mislim da je definitivno pogrijesio karijeru kao politolog i da bi trebao biti shef u kuhinji

iggix
28.04.2004., 14:53
Vanjushka kaže:

Sta je masiraca :D

Prica se da su bosanke najbolje kuharice (kofol :D) pa da vidimo.

Ovako: masiraca je tikva od koje Bosanci prave slanu pitu. Neki tu pitu zovu i zenska pita ili pita bez jaja. :D

A za ovo drugo: :lol: :rofl: :zubo: :cerek:

Pitaj mog dragog. :D

Ok, znam kolace praviti.:D

violent_femmes9
28.04.2004., 17:45
ja bih htjela da mi netko napise dobar recept za kadaif, to ne znam napraviti. i ako itko zna gdje u zagrebu mogu kupiti tanku oklagiju, sramota me teglit iz sarajeva :D

malo je off topic, buduci da se ne radi o tredicionalnoj kuhinji, no ipak: neki dan sam radila tortu havanu, skroz je dobra ispala, cak sam uspjela rekonstruirati izgled (cini mi se da se kupovala u hotelu Evropa, ispravite me ako grijesim).

T@nja
28.04.2004., 17:48
violent_femmes9 kaže:
ako itko zna gdje u zagrebu mogu kupiti tanku oklagiju, sramota me teglit iz sarajeva :D

Jel' mislis ovu :azdaja: ?

Imas u velkim ducanima, tipa Metro, Ipercoop, mislim da sam vidla i u Mercatoru.

violent_femmes9
28.04.2004., 17:50
naravno da ne mislim na tu :zubo:

ova o kojoj govorim bi virila iz gepeka :D :D :D

margarita
28.04.2004., 20:38
violent_femmes9 kaže:
naravno da ne mislim na tu :zubo:

ova o kojoj govorim bi virila iz gepeka :D :D :D

kupi metlu i odsjeci drsku :D

salim se - ovdje zene idu u trgovine sa gradjevinskim materijalom i kupe si debljinu i duzinu koju hoce

ja jufke znam samo na rukama razvijati - kao sto rekoh mater slavonka

Rajna
29.04.2004., 14:20
margarita kaže:
sarmu od rashtike

To ti se zove japrak. :) I super je i ja ga cesto pravim za dva dana, ponedjeljak i utorak, kad donesem fine rastike iz Mostara. Bude super. :top:

A bosanski lonac nikad ne pravim, ne volimo to. (Kakvi smo mi Bosanci onda? :D )

Kad malo razmislim, u mojoj se kuci jede malo toga sto je prava bosanska kuhinja, narocito djeca slabo to jedu. Napravim ja sogan-dolmu, i to pored luka stavim i punjene suhe paprike, i to u sredinu (svekrva osusi u Mostaru krajem ljeta, pa se to onda tako cuva), ali to mi djeca ne jedu, pa sam onda na problemu. Obozavam bamlju, ali to niko osim mene u kuci ne voli, pa se radije "priselembetim" komsinici kad ona svojima napravi. Zna zena da volim pa me zovne na jedan tanjur. :D

Vanjushka
29.04.2004., 14:27
A kuha li svekrva cesto rastiku sa janjetinom ili bez nje :D

Nego, da li je istina da je bamija najbolja ako se u nju stavi vise vrsta mesa, ono junetina - teletina mijesano.

Flemming
30.04.2004., 07:58
400 grama tankih rezanaca, 150 grama margarina, 300 grama šećera, 200 grama oraha, 50 grama grožđica, 1 limun... Na lim staviti polovicu rezanaca, poprskati rastopljenim margarinom, posutu samljevenim orasima i grožđicama...Prekriti drugom polovicom rezanaca, poprskati margarinom i peći na 180 stupnjeva oko 40 minuta...Skuhati šerbet sa 2 dl vode, nacijediti limon i preliti...
Kadifa... :D

violent_femmes9
30.04.2004., 08:20
zahvaljujem. s tim da cu ja staviti puter umjesto margarina, naravno :D

Cruela
30.04.2004., 11:40
a pita poljevusa.
ono sa piletinom i tijestom kao za palacinke.
jel zna netko recept

Vanjushka
30.04.2004., 13:29
Flemming kaže:
Kadifa... :D

Ja sam kao mali to zvao Kadifa :D

Pita poljevusa, mislis kljukusa ili kako vec?

Jeo sam to, kod jedne zene iz Cazina je ona rodom. Krajisnici to prave, koliko znam.

Vanjushka
30.04.2004., 13:42
ezop kaže:
a pita poljevusa.
jel zna netko recept

Ne znam recept za ovo, ali znam za drugu, sa krompirom ono.

Narendas tri ili cetiri srednje velika krompira, ogulis ga prethodno naravno hehe, stavis malo sitno sjeckanog crvenog luka, malo bibera, prasak za pecivo, posolis i vrlo malo brasna. Sto manje brasna, da ne bude gnjecava ili tvrda, ali dovoljno da uveze masu.

Izlijes u tepsiju i preces dok ne porumeni, prelijes sa klasicnim preljevom za pite, od kajmaka i mlijeka.

Mozes staviti i jaje u smjesu, ako nemas praska za pecivo.

margarita
30.04.2004., 21:00
Vanjushka kaže:
Ne znam recept za ovo, ali znam za drugu, sa krompirom ono.

Narendas tri ili cetiri srednje velika krompira, ogulis ga prethodno naravno hehe, stavis malo sitno sjeckanog crvenog luka, malo bibera, prasak za pecivo, posolis i vrlo malo brasna. Sto manje brasna, da ne bude gnjecava ili tvrda, ali dovoljno da uveze masu.

Izlijes u tepsiju i preces dok ne porumeni, prelijes sa klasicnim preljevom za pite, od kajmaka i mlijeka.

Mozes staviti i jaje u smjesu, ako nemas praska za pecivo.

joj mi to zovemo u mojoj porodici - krumpjerak (od moje prabake ime ostalo) samo sto se krompir sjecka a ne renda

a kljukushu mi pravimo bez dodataka krompira i jede se uz salatu od crvenog luka ili uz jogurt sa bijelim lukom mljaccc

heureka
30.04.2004., 21:11
ezop kaže:
a pita poljevusa.
jel zna netko recept

e ovoje jedna od stvari koje ne pravim po receptu, nego kako mi kad naleti..
piletinu isprzis u tavi .. (moze na maaaalo aleve paprike, da bude crvena)
umjesis tijesto ko za palacinke.. brasno, mlijeko, jaja, so.. izlijes u tepsiju i na to nabacas isprzenu piletinu (isjecenu na komade velicine pola dlana.. ) e ja to pospem sa malo kumine, al to nije dio bosanskog recepta, nego eto ja to tako volim:)
i da ovo se zove kljukusa..

umjesto piletine moze se nabacati i drugo meso.. npr teletina, janjetina.. il cak i fasirana junetina, samo sto se onda ona malo preprzi sa lukom pa se tako grudvice te smjese raspodjele u tepsiju...

tek sad vidjeh temu:) i da vanja, bamija je navodno ukusnija ako se mjesto pomjesa, mada ja bas i ne osjetim razliku.. cak sta vise ako pomjesam teletinu i janjetinu, cini mi se da samo janjetinu jedem (zbog mirisa... ) tako da ja ne praktikujem nikakve mixove.. pogotovo ne s janjetinom il bravetinom....

heureka
30.04.2004., 21:16
e kad vec pisemo o raznoraznim uljevacima, razljevacima..etc.etc.. evo jednog sezonskog recepta.. ako idete na izlet u divljinu, mozete ponijeti gumene rukavice i nabrati nesto zare (koprive, ne znam koja je hr varijanta)..

dakle za ovo vam jelo treba mlada nezegadena zara, jaje, kukuruzno brasno (po mogucnosti iz vodenice, a ne palenta), so, malo mlijeka, mladoh sira i malo ulja..
sve se to izmjesa.. (ja to ubacim u mixer.. mrsko mi rezuckati zaru) i razlije u tepsiju.. i pece.. kako to dobro mirise... mmm.. jesti sa kefirom, il ako nema kefira, i jogurt prolazi... il ako ni toga nema u blizini, onda se ovo premaze kajmakom ili povlakom i jede..
ja cu sutra na izlet nositi gumene rukavice;)

shator
30.04.2004., 22:22
heureka, moja stara to pravi i sa bundevom i mi to zovemo "pleska" ili "pljeska"... Mljac. :klopa: :klopa:

Baltazar
03.05.2004., 10:48
Trazio sam na googlu recept za to jelo ali nisam nasao. (A nema ga ni u Bosanskom kuharu).
Vidim, ovdje se vec vise puta spominjala. Posebno me zanima sama RASTIKA. Koliko je bitno da je s juga a ne kontinentalna - mislim na duzinu kuhanja i okus? I na kom je placu ima u Zagrebu?

Cvijetak
03.05.2004., 19:33
Mene bi zanimao izgled one originalne Havane jer je nikad nisam vidjela, a jela sam je kad je jedna kolegica napravila. Dakle, kako ide originalna? :p

violent_femmes9
04.05.2004., 10:16
Koliko se sjecam, havana je izvana premazana s bijelom kremom (tuceno slatko vrhnje, ali ne previse), preko toga se sa svih strana gusto pospe prahom koji najvise podsjeca na oblatne mljevene na masinici za orahe, na rub se stave kupice od tucenog vrhnja (onako radijalno) i u njih po jedna visnja iz kompota. Dakle, zuto-oker ispod cega izviruje bijelo, plus slag na svaku krisku i u njemu visnja.

rambi
04.05.2004., 17:38
Moram vas razocarati, ali sve ono po cemu je bosanska kuhinja poznata (bamia, baklave, bureci, pite, cevapi...) dolazi s Bliskog istoka (arapska kuhinja preuzeta od Osmanlija i rasirena po zemljama koje su ovi osvojili).

I da, njam je ;).

margarita
04.05.2004., 17:45
rambi kaže:
Moram vas razocarati, ali sve ono po cemu je bosanska kuhinja poznata (bamia, baklave, bureci, pite, cevapi...) dolazi s Bliskog istoka (arapska kuhinja preuzeta od Osmanlija i rasirena po zemljama koje su ovi osvojili).

I da, njam je ;).

a zasto mislish da si nas razocarala ?

pa mi svi znamo da je to Osmanlijska kuhinja

Sarajevo je i izgradjeno za Osmanlijskog carstva i prvo u Europi imalo vodovod i kanalizaciju

ja znam gdje sam se rodila, a znash li ti?

rambi
04.05.2004., 17:51
Znam. U Hrvatskoj.

I nisam nista lose mislila, samo sam se malo pravila pametna :o (a i volim papati sve nabrojano :)).

medeja
04.05.2004., 17:59
Kako obožavam bosansku kuhinju tražila sam recepte po mreži i našla vrlo dobru stranicu.

http://www.saray.net/omirec/default.asp

rambi
04.05.2004., 18:09
Site za kuharske pocetnike kao sto sam ja http://www.arabicslice.com/main.html.

Shtefitza
04.05.2004., 19:18
rambi kaže:

I da, njam je ;).

Haha, i mene je to iznenadilo... sve evropske kuhinje su odlicne, ali malo istocnjackog stiha: dinstani luk, cesnjak, saftasto... to je sjecanje na kuhinju iz djetinjstva... :)

Hocu reci, mamina kuhinja stvarno je neka mjesavina mediteranske, srednjoevropske i istocnjacke. :) :cool: To otkrih tek u inozemstvu. :D

Flemming
05.05.2004., 06:31
Moram vas razočarati, ali raštika je - crnogorsko jelo...barem će svaki Crnogorac to reći i ustvrditi kako je jedina prava raštika tamo negdje na crnogorskim planinama...

Ali da vas utješim, i ujedno i razjarim i Bosance i Crnogorce, ja vam taj KUPUs hehehe, sada ćete me poželejti ubiti '- dakle taj kupus ja ne jedem...

Tko li to jede... To se kuha tri dana sa nekim suhim kostima...ne, ne volim ja to...
Dobar tek vama...

heureka
05.05.2004., 11:10
ma nije rastika bosansko jelo, to je tipicno hercegovacko jelo:)
ja je ne volim.. potsjeca me na rat... hercegovci to nesta s krompirom kuhaju, probala sam i nije mi se dopalo.. nisam ni trazila recept:)

u crnoj gori i srbiji rastiku zovu vecinom rastan:) prosle gore sam se u herceg novom zeznula i narucila rastan s ribom:D kontala to je bilesi nesta mediteransko sto mi nemamo :D
kasnije sam se sama sebi smijala

njasa
05.05.2004., 12:49
jel moze ko dat koji recept za koji kolac koji se tipicno jede u bosni? osim baklave :)

atlantis
05.05.2004., 13:11
njasa kaže:
jel moze ko dat koji recept za koji kolac koji se tipicno jede u bosni? osim baklave :)

ja znam jedan kojeg su me naucile cure koje su kod bake bile podstanarke :)

Bozji kolac

umjesati
4 zutanjka, 4 velike zlice secera, 4 velike zlice brasna, pola praska za pecivo i snijeg od 4 bjelanjka
staviti u tepsiju i u pecnicu na 180 da se pece

onda umutiti istu smjesu u koju ste dodali i 3 zlice kakaa i to preliti preko vech napola pecenog prvog dijela

ukuhati 4 dcl vode s 4 velike zlice secera i malo cimeta i preliti po vrelom (pecenom) kolacu, kada se ohladi stvaiti slag na vrh :)

tek :)

Samantha
05.05.2004., 13:44
a heureka u ovu tvoju kljukusu/poljevusu ne ide vrhnje...negdje sam naisla recept s vrhnjem.

i jel to kvrgusa il je to opet nesto drugo?

heureka
05.05.2004., 14:24
ma ono, mozes staviti i vrhnje.. mi kuci ga ne stavljamo.. ma znas vec kako to ide, ne prave ni sve zene iz zagorja orahnjacu na isti nacin:) ono sa piletinom jeste kvrgusa:)

tipicni bosanski kolac a da nije baklava.. tufahije su , meni licno, the best.. ja sam poodavno.. nekad u oktobru stavila temu periodicna bosanska jela il tako nesta, i mislim da sam tamo stavila recept tufahija.. i jos je neko stavljao isto recepte tufahija.. oona i fleming mislim, a mozda i grijesim... tamo imas opet koliko se ja sjecam i recept za gurabije, bosanski suhi kolac..

heureka
05.05.2004., 14:28
evo teme:)

http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=25549

iggix
05.05.2004., 15:38
Ej, a jesu Turbani isto bosanski kolac? Meni je to super.....

Lilly
06.05.2004., 08:19
Meni su tulumbe dobre, tufahije ne bas, kadaif jednom probala necu vise. Hurmasice mogu proci ali zbilja moraju biti dobre i sa orasima bocnutim u dno.

Od svega toga bih jedino tulumbe pozelila napraviti, ne volim tako jake kolace. Pojedes i legnes ostatak dana. Dobro, tufahije nisu teske ali ostalo...

daz
06.05.2004., 08:50
Ahem....

a Bosanska kalja? E toooo je jelo.

Meso - janjetina ili ovčetina - zdinstaš i dodaš krumpira i na krupno narezani kupus + lovor, papar i sol. Dinst, dinst i gotovo. Zapravo, više se kuha nego što se dinsta.

Meni je to super.....:)

iggix
06.05.2004., 09:21
daz kaže:
Ahem....

a Bosanska kalja? E toooo je jelo.

Meso - janjetina ili ovčetina - zdinstaš i dodaš krumpira i na krupno narezani kupus + lovor, papar i sol. Dinst, dinst i gotovo. Zapravo, više se kuha nego što se dinsta.

Meni je to super.....:)

:top: Nikako se nisam mogla sjetiti rijeci "kalja" .:rolleyes: A to smo prije jeli cesto zimi. Ja obozavam to....Moji su stavljali i druge vrste mesa, i to susheno meso poput rebaraca i sl. Samo, meni nikad nije bilo ukusno ako se prekuha - kupus bi se znao raspadati.

nitko ne odgovara na moje pitanje......
Turbani su slicni hurmashicama, samo u jedan dio tijesta ide kakao, pa se onda rade mali crno - bijeli turbani. I polijeva se slatkom vodom.

jednostavan recept, a ja sam luda za tim kolacima.

Flemming
07.05.2004., 07:14
E ovi turbani meni mnogo sliče "egipatskim tulumbama"...
A to su bile, koliko sam mogao osjetiti na nepcima, urmašice, ali punjene orasima i grožđicama, umočene ejdnim krajem u čokoladu, pa prelivene ređim sirupom sa dosta limuna...
Hm...ide mi voda na usta...

heureka
07.05.2004., 08:24
iggix kaže:
[B nitko ne odgovara na moje pitanje......
Turbani su slicni hurmashicama, samo u jedan dio tijesta ide kakao, pa se onda rade mali crno - bijeli turbani. I polijeva se slatkom vodom.

jednostavan recept, a ja sam luda za tim kolacima. [/B]

e nisam ja nikad jela te turbane.. koliko ja znam oni ti se u bosni ne prave..bar nisu standardni kolac.. mozda je to neko izmislio u trenucima licne kreativnosti:)

generalno u tipicne bosanske kolace ne ide kakao.. ako se nesta radi sa kakaom to je il zapadni kolac il ta neka kreativnost domacice...

fleming.. ne kontam kako se nesto moze umociti u cokoladu pa tek onda zaliti agdom? na sta to onda lici.. fakat mi cudno zvuci...

iggix
07.05.2004., 10:45
Heureka, hvala na odgovoru. :)

Mislim da je u pitanju bila kreativnost, naime, recept se pojavio za vrijeme rata, a kolac je (sem shecera) u to vrijeme bio jedna od najjeftinijih opcija. :)

Flemming, zar nije samo jedan kraj umocen u slatku vodu? ovdje se to zna naci u ponekom Turskom ducanu.

Martinn
08.05.2004., 21:52
U svakom slučaju, oduševio sam se bosanskom kuhinjom!!!!! Ludnica!!!!!! To mi je postalo jedino veselje kad idem svaki tjedan u Sarajevo :):D

Flemming
09.05.2004., 08:09
Da, ali ta se čokolada ohladi, očvrsne...pa onda onaj hladnjikavi sirup, malo rjeđi jer je sve već dosta slatko, ne uspije razrijediti čokoladu...Mnogo mi se svidjelo, kad sam to tražio u slastičari, ja kažem, "To mi dajte, urmašice", a gospodična veli "To su egipatske tulumbe"??
Ne znam, recept mi je po sjećanju, kao kad čujem glazbu pa zapišem note...Jedan je kraj bio preliven, umočen u čokoladu, pa se to steglo, a sirup je bio rjeđi i manje sladak ali je imao više limuna... Unutra sjeckani orasi i grožđice...hmmm :klopa:
Ma ne znam...

atlantis
24.05.2004., 14:06
a chevapa s kajmakom kod ferhatovica...
a bosanske sablje u bosanskoj kuchi...
a bureka, sirnice i zeljanice ispod peke...

ajmeeeeeee :D ;) :klopa:

a tatarskog biftekaaaa (V.) ;)

heureka
24.05.2004., 18:18
:) koliko si kila nabila u saraju ;)

jesi gdje papala tufahije? jesu te vodili u slasticarnu saraj.. ok tamo nisu bas tipicni bosanski kolaci, al su kolaci superiska (moj omiljeni je rolat sa visnjama i cokoladom... ma ljudi, to je bolje od bilo koje svarcvald torte koju sam jela...mmmm), onda inat kuca.. po meni najreprezentativniji restoran bosanske kuhinje u sarajevu...
ma svasta:)

nadam se da si uzivala...

Samantha
24.05.2004., 18:27
heureka,danas sam pravila po tvom receptu kvrgusu...i nije mi uspila...neznam zasto:confused:

tjesto sam zamjesila malo gusce nego za palacinke,piletinu isprzila i poslagala po tjestu(piletina propala na dno) i pekla na 180 C

Na kraju je izgledalo ko neki tanki omlet,tjesto ko biskvit,vazdusasto...ni okusom mi nije bilo kao sto sam nekad jela.

Napravila sam mjeru s 1 jajom,6 zlica brasna,mlijeka odoka...a tijesto je bilo tako tanko:confused:

Gdje sam pogrijesila?

el_mariachi
25.05.2004., 16:42
Samantha kaže:
heureka,danas sam pravila po tvom receptu kvrgusu...i nije mi uspila...neznam zasto:confused:

tjesto sam zamjesila malo gusce nego za palacinke,piletinu isprzila i poslagala po tjestu(piletina propala na dno) i pekla na 180 C

Na kraju je izgledalo ko neki tanki omlet,tjesto ko biskvit,vazdusasto...ni okusom mi nije bilo kao sto sam nekad jela.

Napravila sam mjeru s 1 jajom,6 zlica brasna,mlijeka odoka...a tijesto je bilo tako tanko:confused:

Gdje sam pogrijesila?
Amater :D

Mese se samo zapece... To tijesto malo gusce nego za palacinke treba malo odstojati i u njega treba dodati praska za pecivo. Meso preliti tako da buce kao otok u moru ( ah opisa :D).
U tijesto se moze izrendati i malo krumpira.
Kasnije se moze preliti sa nekim mlijecnim proizvodom ali i ne mora. U tom slucaju premazazi sa margarinom ili necim sl.
Ajde pravi ponovo :D

Samantha
25.05.2004., 18:33
...ej profesionalac stavila sam prasak za pecivo...:D

heureka
25.05.2004., 22:55
Samantha kaže:

Gdje sam pogrijesila?

nist me ne pitaj, ja sam na dijeti:)

tijesto je onoliko debelo kolikoga ti napravis.. ja stavim vise i jaja i brasna i mlijeka.. ne stavljam prasak za pecivo..

inace je za ostalo mariachi u pravu.. pogotovo za onaj opis mesa :D..to ti se u rerni ne pece dugo.. ono, meso je vec gotovo...

premazivanje kajmakom ili mileramom se podrazumjeva:)

fakat ne znam... ma sto vise petljam po kuhinji sve mi se vise cini da je 50% svega iskustvo...

atlantis
25.05.2004., 22:58
heureka kaže:
:) koliko si kila nabila u saraju ;)

jesi gdje papala tufahije? jesu te vodili u slasticarnu saraj.. ok tamo nisu bas tipicni bosanski kolaci, al su kolaci superiska (moj omiljeni je rolat sa visnjama i cokoladom... ma ljudi, to je bolje od bilo koje svarcvald torte koju sam jela...mmmm), onda inat kuca.. po meni najreprezentativniji restoran bosanske kuhinje u sarajevu...
ma svasta:)

nadam se da si uzivala...

a jedno pola jesam...

nije bilo kolaca, kud bi to sve strpala ebbemmu, prekratko mi bilo...

al je dosla kila raha lokuma u zagreb :D

i kilu i pol sirnice, zeljanice i bureka :D

jedino kefira nije bilo :)

charlize
27.06.2004., 11:48
zna li Heureka, ili neko drugi al' vidim da je ona strucnjak, recept za shape?
bas mi se jedu a mama ne zna recept, a nema ni u nekom bosanskom kuharu sto imamo.

Flemming
28.06.2004., 03:34
Ovo misliš?

ŠAPE

1 jaje, šalica šećera, šalica masti, šalica mljevenih mljevenih, 1/2 praška za pecivo, naribane korice limuna i brašna koliko potkuha.

Puniti modle; pečene uvaljati u prah šećer.

charlize
28.06.2004., 11:19
Fleming, hvala. Pretpostavljam da je to to :) . Probam preko vikenda.

kem
28.06.2004., 11:31
Flemming kaže:
Ovo misliš?

ŠAPE

1 jaje, šalica šećera, šalica masti, šalica mljevenih mljevenih, 1/2 praška za pecivo, naribane korice limuna i brašna koliko potkuha.

Puniti modle; pečene uvaljati u prah šećer.
I onda se moja mater cudi zasto ne znam razvuci tijesto za pitu...
Uz duzno postovanje, mene tvoji recepti ubise u pojam. :D Ajd' recimo da se radi o orasima, ali KOLIKO TOCNO brasna? Tebi je mozda dovoljno reci: dok tijesto ne bude ovakvo ili onakvo, ali ajd' ga izvazi sljedeci put. Molim te.

sunčica
28.06.2004., 20:25
margarita kaže:
ja od svega pravim samo sogan dolmu i od 'nako vishe Hercegovacke kuhinje sarmu od rashtike

mislim, sarma od raštike :rolleyes: :rolleyes:

to se zove J A P R A K

E da i ovaj bubnu da je hercegovačka kuhinja jednolična
i osta živ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

LaPerla
28.06.2004., 20:53
kem kaže:
I onda se moja mater cudi zasto ne znam razvuci tijesto za pitu...
Uz duzno postovanje, mene tvoji recepti ubise u pojam. :D Ajd' recimo da se radi o orasima, ali KOLIKO TOCNO brasna? Tebi je mozda dovoljno reci: dok tijesto ne bude ovakvo ili onakvo, ali ajd' ga izvazi sljedeci put. Molim te.
Bice da misli dok ne otvrdne da ga mozes strpati u modlu :D
Daj reci nam koliko TOCNO svega ja sape obozavam.

kem
28.06.2004., 22:45
LaPerla kaže:
Bice da misli dok ne otvrdne da ga mozes strpati u modlu :D
Daj reci nam koliko TOCNO svega ja sape obozavam.

Pa ostalo je na salice (a valjda znas izbrojiti jedno jaje ;) ). Ali brasno je malo mutno...

LaPerla
29.06.2004., 00:36
Ajde zbrojat cu nekako ali brasno je mutno teshko :p

heureka
29.06.2004., 00:39
evo i mene:) :w
ma mi kuci ne pravimo shape (imamo kupiti u ducanu gotove koje su odlicne) al mislim da je flemingov recept ok.. tako slicno pravi moja tetka... e sad, mogu se kod nje raspitati za tacne mjere, mada mi se cini da je to to..

e sad, ako tacne mjere uopste posotje.. ono ne treba ti isto brasna ako imas vece ili manje jaje, etc..etc..

od suhih bosanskih kolaca imam recept za baaaas dobre gurabije, za ostale suhe kolace imam ili prosjecne recepte ili nikakve;)

posmatrač
29.06.2004., 01:01
A zar u te šape ne idu isti sastojci ko za lokume?

Majka to zna pričesto napraviti i dobre budu pravo (mada je meni lokum bolji) morat ću je priupitati šta sve stavlja u njih.

Samo neznam što "kudite" ovaj hercegovački japrak - meni je baš dobar i više ga volim nego recimo sarmu sa kiselim kupusom.

kem
29.06.2004., 01:12
heureka kaže:
tako slicno pravi moja tetka... e sad, mogu se kod nje raspitati za tacne mjere, mada mi se cini da je to to..

Ona ce ti reci isto sto i moja meni...pa, onako, da tijesto ne bude ni premeko, ni pretvrdo...:rolleyes: K'o da ja znam kad je tijesto premeko ili pretvrdo...
Nego imam i ja neke recepte - skinula ih davno s nekog bosanskog sajta i zaboravila na njih. Danas sam ih opet iskopala. Halva, hurmasice, tufahije. :s Sto ja volim tufahije...
Imam i recept za PRAVE jufke i zeljanicu. A imam i PMS, pa bih se mogla baciti na pecenje, dok mi se zdere. :klopa:

posmatrač
29.06.2004., 01:16
kem kaže:
Sto ja volim tufahije...

Eeeeehhhh ............. odkad ja nisam tufahije pojeo :(

Ma neznam kud zaluta na ovaj topic ............ da je bar dan pa da mogu do slastičarne skoknut :hebemu:

kem
29.06.2004., 01:18
posmatrač kaže:
Eeeeehhhh ............. odkad ja nisam tufahije pojeo :(

Ma neznam kud zaluta na ovaj topic ............ da je bar dan pa da mogu do slastičarne skoknut :hebemu:

:B Napravi ih sam.

posmatrač
29.06.2004., 01:42
kem kaže:
:B Napravi ih sam.

A gdje su mi jabuke i orasi sad u tri poslije pola noći :hebemu:

(p.s. neću reći da ih ne znam napraviti ;) )

kem
29.06.2004., 01:51
posmatrač kaže:
A gdje su mi jabuke i orasi sad u tri poslije pola noći :hebemu:

(p.s. neću reći da ih ne znam napraviti ;) )

A otkud ja znam gdje ti zivis? U Njujorku je sad vecer. U Australiji rano popodne...

Flemming
29.06.2004., 08:42
Najbolje su zelene jabuke, ili kožare ako ih nađeš...Ja imam već poseban nožić za dubljenje jabuka i vađenje koštica...
Stavi i grožđice i med i smeđi šećer i po orah putra u svaku jabuku...I uživaj...
:rolleyes:

Flemming
29.06.2004., 08:48
A za brašno...
To vam je kao kod princes krofni u mojoj varijanti 2 šalice vode, šalica ulja i onda dvije i pol šalice brašna...Sad treba ili 6 ili 7 jaja ovisno o veličini...uvijek je stres kod posljednja dva jaja...

Nemoguće je reći koliko brašna točno, pazite da ne bude pretvrdo...

heureka
29.06.2004., 15:32
Flemming kaže:
Najbolje su zelene jabuke, ili kožare ako ih nađeš...Ja imam već poseban nožić za dubljenje jabuka i vađenje koštica...
Stavi i grožđice i med i smeđi šećer i po orah putra u svaku jabuku...I uživaj...
:rolleyes:

hm, ne bih se slozila sa ovim.. zelene jabuke nisu dobre za tufahije.. one se raskuhaju.. najbolje su neke slatke jabuke, npr zlatni delises.. on se ne raspadne kuhanjem:)

kem
29.06.2004., 16:18
Flemming kaže:
A za brašno...
To vam je kao kod princes krofni u mojoj varijanti 2 šalice vode, šalica ulja i onda dvije i pol šalice brašna...Sad treba ili 6 ili 7 jaja ovisno o veličini...uvijek je stres kod posljednja dva jaja...

Nemoguće je reći koliko brašna točno, pazite da ne bude pretvrdo...

:hebemu: Zar ne mozes reci otprilike 1, 2, 3 salice? Onda mi je lako dodati jos jednu-dvije zlice. Ovako nemam pojma s koliko da krenem. Cccc, nikad Dr. Oetker od tebe...:rolleyes: :D

Flemming
30.06.2004., 03:07
heureka kaže:
hm, ne bih se slozila sa ovim.. zelene jabuke nisu dobre za tufahije.. one se raskuhaju.. najbolje su neke slatke jabuke, npr zlatni delises.. on se ne raspadne kuhanjem:)

Dobro, ti sigurno bolje znadeš koje su najbolje. Ali ja od svih jabuka na svijetu volim samo ove dvije vrste a one slatkaste ne podnosim! Ne mogu niti jednu jabuku preslatku dovršiti...Ukus...
Osobito one crvene, kako se zovu...ne mogu se sad sjetiti...
Delišes nisam ni vidio ima sto godina...vodnjikave mi djeluju...

heureka
30.06.2004., 16:59
Flemming kaže:
Dobro, ti sigurno bolje znadeš koje su najbolje. Ali ja od svih jabuka na svijetu volim samo ove dvije vrste a one slatkaste ne podnosim! Ne mogu niti jednu jabuku preslatku dovršiti...Ukus...
Osobito one crvene, kako se zovu...ne mogu se sad sjetiti...
Delišes nisam ni vidio ima sto godina...vodnjikave mi djeluju...

eto sad, nisam imala namjeru pametovati il nesto tako.. nego zaista, kisele jabuke se raspadnu pri kuhanju.. probaj.. uzmi jednu slatku i jednu kiselu i kuhaj ih skupa (izvrsi istrayivanje u vlasitom laboratoriju)..
i ja vise volim kisele jesti.. al za tufahije il neke kolace gdje jabuke idu u komadu kupujem slatke.. i to je to..

Flemming
02.07.2004., 05:20
Ma znam da nisi...
Nisam bio ironičan.

Ja mislim da sve znam pa ja obično pametujem...:D

charlize
03.07.2004., 11:58
sape opet!
Flemming, evo napravila sam po tvom receptu al nisu bas nesto ispale. jos su tople, mozda budu bolje sutra, ali mi se cini da nisu dovoljno prhke (mozda sam jos brasna trebala staviti). a mislila sam da znam koliko staviti 'brasna da potkuha' :)

sunčica
03.07.2004., 18:20
jel spomenuo netko japrak u vinovoj lozi :kava:

to je bez mesa, dobro za vegetarijance ... nažalost ne znam točan recept

polly
01.11.2006., 18:09
vidjeli smo u zadnje vrijeme da nas je dosta zainteresiranih za tradicionalnu bosansku kuhinju

povećani interes je pobudio i nedavno otvoren restoran u zgb iako nije to baš to, moglo bi puno bolje

otvaram sa receptom

sogan dolma

skuhati duguljaste glavice luka u vodi sa malo octa
izliti vruću vodu i zaliti hladnom
pažljivo skidati ljuske tako da ostanu cijele, zato se i uzimaju duguljaste glavice

fila se napravi od mljevenog mesa, riže, sitno sjeckane mrkeve i celera, mogu se i naribati, te malo usitnjenih sredina luka
smjesu začiniti po ukusu
ljuske luka puniti, poslagati ih na gusto u rajnglu
zaliti mlakom vodom, još bolje ako imate juhom i posuti sa malo crvene paprike
poklopiti sa broj manjim poklopcem ili porculanskim tanjurićem, tako da uđe u posudu i pritisne glavice da ne skaču gore
prilikom posluživanjanj zaliti sa kiselim vrhnjem

ajmo, nastavak u revijalnom tonu :klopa:

atlantis
01.11.2006., 18:44
smijem nesh rech, da se ne nealjutish na mene?

tamo je to bilo u umaku od paradajza :o

xavierkat
01.11.2006., 19:01
...ja sam samo citacica, ali cini mi se da je negdje na ovom potforumu vec postojao sjajan topic o bosanskoj kuhinji...:o

EDIT: evo, nasla ga (http://www.forum.hr/showthread.php?t=25549), ako postoji zelja da ih se spoji :)

polly
01.11.2006., 19:30
ne ljutim se
ne bi trebal biti paradajz
al' ak' ti paše, što da ne
ja mislim da se ne treba držat bilo kojeg recept kak pijan plota, no u tom slučaju to više nije to

je, bil je topic prije
i to vjerojatno više nego jedan
što ne znači da nemremo razvezat i na ovom novom

atlantis
01.11.2006., 19:35
ne ljutim se
ne bi trebal biti paradajz
al' ak' ti paše, što da ne
ja mislim da se ne treba držat bilo kojeg recept kak pijan plota, no u tom slučaju to više nije to

je, bil je topic prije
i to vjerojatno više nego jedan
što ne znači da nemremo razvezat i na ovom novom

nisam rekla da mi ne pashe
sam kazem da je ovdje umak bio od paradajza i to se jako svidjelo dragecu :D jerbo hoce da mu skuham to povremeno :o

Vanjushka
01.11.2006., 19:37
To je orijentalna kuhinja, ne bosanska. Sto god bosanci mislili o tome.

Ascikadumine sarmice

Za palacinke:
30 dkg brasna
1 jaje
so
3 dl mineralne vode
5 dkg masnoce za przenje

Za nadjev:
40 dkg kuhanog kokosijeg mesa
20 dkg travnickog sira
15 dkg kajmaka
1 jaje

Za preljev:
1,5 dl masnije pavlake
1 zumance

Umutite tijesto za palacinke i ispecite osam palacinki. Rastrgajte meso na vlakanca, pomijesajte s usitnjenim travnickim sirom, kajmakom, jajetom, solju i biberom. Namazite time palacinke, savijte ih i prelijte mjesavinom pavlake,zumanca i soli.
Zapecite.

krpica
03.11.2006., 08:33
Evo link s puno bosanskih recepata.
Neda mi se prepisivati:zubo:

http://www.cyberbulevar.com/kuhar/recepti.php

tilla
03.11.2006., 08:45
meni recite točnu adresu te sofre. :moli:

pa ću tek vidjet mogu li se ufatit ukoštac s tom kuhinjom i doma.
napominjen, da sam samo jela baklavu i burek.

polly
03.11.2006., 12:49
Evo link s puno bosanskih recepata.

zafaljivam duboko
guglat znamo i sami :kava:

polly
03.11.2006., 12:59
meni recite točnu adresu te sofre. :moli:

evo ti http://www.limun.hr/afterwork/main.aspx?id=45537 pa vidi

a mogu te i ja popelat
uz put imaš i mini razgledavanje predgrađa :zubo:

Gusarica
05.11.2006., 19:49
Ja sam se "ponudila da me pozovu" na pripreme za Bajram kod obitelji jednog suradnika porijeklom iz Bosne, pa sam pomagala pri pripremi nekoliko tipicnih bosanskih jela.

Najvise me odusevilo kako se rade one tanke kore za bureke i pite - trik je u tome da se tijesto (obicno tijesto iz mekog basna, vode i soli) mora ostaviti da odlezi barem sat vremena, zatim ga se razvalja dugackom palicom (kao malo deblja drska metle) stalno posipavajuci brasnom, okrecuci pomocu palice i mijenjajuci smjer valjanja, najvise me iznenadilo da mozes narolati svo to
tijesto na palicu i valjati ka kao cijev rukama - oprezno da ga rastegnes a ne zalijepe se slojevi
Onda se veliki krug polozi na cisti stolnjak i oprezno posvuda namaze obicnim uljem te ostavi barem 15 minuta.
E sad polako njezno prstima od rubova pridizes i vuces, tijesto postaje sve tanja skoro prozirna opna!
Bas sam uzivala radeci to, necu vise nikada kupiti gotovo tijesto za strudle i slicne recepte.

Krumpirusa: u tijesto umotas mjesavinu sitno nasjeckanog krumpira, luka, soli, papra i ulja (ocijedi vodu koju pusti krumpir), te smotuljke slazes u "puzeve" u protvanj (kak se to zove na hrvatskom?) malo namazes sa uljem i peces u pecnici, kada malo porumeni (nakon cca 20-30 min) podlijes vrucom slanom vodom do otprilike pola visine i polkopis, jos 15 min i gotovo.

Zeljanica - e ja se uvijek cudila zasto je zeljanica sa spinatom a bez zelja. Rekli su mi da moze i sa zeljem - treba ga malo "zdinstat" (kak se to kaze na hrvatskom?) prvo pa onda pomijesati sa svjezim sirom, solju, paprom. Ali oni najscesce upotrebljavaju spinat, skuhan i ocijedjen. Obje variante treba kada malo porumene podliti sa mlijekom pa jos 15 min pecenja pa malo da odstoji.

Ja sam u Ljubljani jela u restoranu Sofra, sijajna klopa i odlicni sviraci, preporucujem - nije daleko od obilaznice prema centru LJ po Dunajskoj, na desnoj strani.

Noemi
06.11.2006., 12:48
evo ti http://www.limun.hr/afterwork/main.aspx?id=45537 pa vidi

a mogu te i ja popelat
uz put imaš i mini razgledavanje predgrađa :zubo:
a da tamo organiziramo druzenje?:mig:

Noemi
06.11.2006., 12:49
Ja sam u Ljubljani jela u restoranu Sofra, sijajna klopa i odlicni sviraci, preporucujem - nije daleko od obilaznice prema centru LJ po Dunajskoj, na desnoj strani.
Gdje tocno?:)

polly
06.11.2006., 13:02
a da tamo organiziramo druzenje?:mig:

:klopa: kada? :klopa:

joj kak me teško nagovorit :rofl:

krpica
06.11.2006., 13:15
:klopa: kada? :klopa:

joj kak me teško nagovorit :rofl:

Druženje za dijetu? Općepotporna grupa..Ja bi bila član :s :cerek: :kiss:

Noemi
06.11.2006., 13:16
Javim krajem tjedna:cheer: bas se veselim:):):):)

tilla
06.11.2006., 13:16
što uopće jest Sofra?
:misli:
znam da google zna; al nek neko rekne točno.

Gusarica
06.11.2006., 13:42
mislim da sofra znači stol - trpeza?

Dunajska cesta - ako se voziš iz BTC shopping centra u smjer Kranj izadješ na
izlaz Bežigrad/Centar, već izdaleka se na lijevoj strani vidi neboter SMELT - World Trade Centar, pa ni kilometar po Dunajskoj cesti prema centru grada, drži se desne strane, parkiranje pored obližnje pošte.

jela sam Gazihusrebegov ćevap - mljac! komadići sočnog mekanog mesa sa povrćem i vrhnjem
i sve ostalo je super

Asja_oluckasta
07.11.2006., 10:02
Hadžijski cevap
Isjece se pola kg teletine na kockice i naglo preprži na ulju.
Posebno se zdinsta 250 g luka i 250 g gljiva.
Doda se meso i sve skupa se jos dinsta oko pola sata na laganoj vatri. Dodaju se zacini po zelji (biber, so, paprika standardno kod nas). Moze se malo dodavat vode da bude malo saftali ali ne previše.
Kad je gotovo servira se tako sto se mota u onaj bjeli papir, ali ja motam u foliju porcije i dobro se zatvori da saft ne cijedi pa se sve jos malo zapece u rerni.
Služi se na tanjiru skupa sa folijom.

Ovo jelo je super, i pravo je bosansko :)

atlantis
07.11.2006., 10:12
Javim krajem tjedna:cheer: bas se veselim:):):):)

Druženje za dijetu? Općepotporna grupa..Ja bi bila član :s :cerek: :kiss:

kolko nas ima, jebote kolko nas ima :klap: :klap:

Billi
07.11.2006., 10:37
Krumpirusa: u tijesto umotas mjesavinu sitno nasjeckanog krumpira, luka, soli, papra i ulja (ocijedi vodu koju pusti krumpir), te smotuljke slazes u "puzeve" u protvanj (kak se to zove na hrvatskom?) malo namazes sa uljem i peces u pecnici, kada malo porumeni (nakon cca 20-30 min) podlijes vrucom slanom vodom do otprilike pola visine i polkopis, jos 15 min i gotovo.

ne kuzim kak speces dok ne zarumeni a onda natopis vodim do pol :confused:

also, zeljanica se zove jer se radi od zeljastog povrce: spinat, blitva i kajjaznam kaj jos.

gven_s
07.11.2006., 10:54
Obožavam baklavu,onu pravu bosansku.Povremeno dobijem od frendice iz Sarajeva.Pečam i ja doma,al njezina je bolja.

Pa urmašice:klopa:Nisam ih nikad sama radila,jel ima neko isprobani recept?

Joj tufahije nisam jela već sigurno 4-5godina.

Jednom sam kod jedne kolegice s faksa jela nekakvo jelo slično lazanjama.
Kore su bile slične našim mlincima,a između je bilo punjeno komadima piletine,zapečeno i sve skupa podlijano pilećom juhom.Rekla mi je kak se to zove,ali sam zaboravila.Jel nekom možda poznato?

Asja_oluckasta
07.11.2006., 13:09
Jednom sam kod jedne kolegice s faksa jela nekakvo jelo slično lazanjama.
Kore su bile slične našim mlincima,a između je bilo punjeno komadima piletine,zapečeno i sve skupa podlijano pilećom juhom.Rekla mi je kak se to zove,ali sam zaboravila.Jel nekom možda poznato?

To jelo se zove tirit. To je jedna vrsta pite. Pravi se od pečenih jufki.
Prvo se razviju jufke, pa se peku na plati, pa reda red jufke, pa red piletine itd

polly
07.11.2006., 15:19
kolko nas ima, jebote kolko nas ima :klap: :klap:

:lux: klopa :lux:
:klopa: klopa :klopa:

krpica
08.11.2006., 14:46
Pa urmašice:klopa:Nisam ih nikad sama radila,jel ima neko isprobani recept?

ovo je klasika recept.ja sam po njemu radila i sve 5. samo sam u tijesto naribala koricu limuna , a orah izbacila

Potrebno: 50 dkg brašna, 50 dkg maslaca, 2 dl kiselog mlijeka, 2 jaja, 60 dkg šećera, 2 limuna, 3 klinčića, 10 dkg oraha.

Priprema: Umiješajte u posudu maslac, dodajte kiselo mlijeko i dva žumanjka. Sve dobro umutite. Dodajte u masu brašno. Izradite tijesto. Na krupniju stranu ribeža nanesite tijesto i oblikujte hurmašice. U sredinu stavljajte orah. Prije nego što ih stavite u tepsiju pospite ih brašnom. Pecite na jakoj vatri 30 minuta. Pečene zalijte agdom ( sirup ) i ohladite.

ostali recepti ( viš polly radi mi copy paste :D )

KADAIF

Potrebno: 50 dkg mekog brašna, 25 dkg oštrog brašna, 3 jaja, 30 dkg mljevenih oraha ili badema, 50 dkg šećera, 15 dkg maslaca, 1 limun, 1 štapić vanilije, so

Priprema: Stavite u brašno žumanjke i malo soli te zamijesite tijesto. Ostavite daa se malo odmori. Od tijesta napravite tanke kore koje se moraju prosušiti. Savijte ih i izrežite tanke rezance. Obarite ih u posoljenoj vodi. Kadaif ocijedite i razastrite po stolnjaku da se osuši.

Od oraha, malo šećera i pola količine maslaca napravite masu koju ćete posipati po kadaifu. U pomašćenu tepsiju stavljajte sloj kadifa pa sloj nadjeva sve dok ne utrošite materijal. Na vrhu mora biti kadaif koji premažete maslacem. Stavite da se peče, a za to vrijeme napravite agdu (ni rijetku ni pregustu). Zalijte pečeni kadaif i ponovo vratite u rernu da se zapeče. Najbolje ga je ostaviti da prenoći pa služiti sutradan. Kadaif spremajte u dubokoj tepsiji i nemojte ga prskati.

TUFAHIJE

Ogulite jabuke, izvadite košpice i skuhajte u slatkoj vodi uz dodatak limuna. Umutite maslac, dodajte mljevene bademe ili orahe, malo mljevene kafe i umućen bjelanjak te napravite ujednačenu smjesu. Nadjevom punite jabuke. Prelijte ih agdom i ukrasite šlagom na koji ćete staviti višnju ili trešnju. Služite hladne.

RUŽICE

Potrebno: 30 dkg brašna, 12 dkg maslaca, 10 dkg oraha, 2,5 dkg grožđica, 40 dkg šećera, ½ l vode, ¼ l ulja, 1 jaje, pola limuna, gustina po potrebi.

Priprema: Od prosijanog brašna, ulja, jajeta, malo soli i ¾ predviđene vode zamijesite tijesto. Razdijelite ga na 4 dijela i ostavite da se odmori. Od loptica razvijte 4 jufke, pospite ih gustinom i složite jednu na drugu. Razvijene jufke poprskajte rastopljenim maslacem, pospite sjeckanim orasima i grožđicama. Srolajte na oklagiju, izvucite je i sjecite ružice široke 2 cm. Agdu skuhajte od preostale vode, šećera i limunovog soka, prelijte preko pečenih ružica i ostavite da se hlade.

TULUMBE

Potrebno: 50 dkg brašna, 5 jaja, 1 litar mlijeka, 1 šoljica ulja, so, šećer. Za agdu: 1,5 kg šećera, ½ litre vode, 2 limuna.

Priprema: U posudi skuhajte mlijeko sa šećerom i malo soli. Kada prokuha umiješajte brašno. Vratite na vatru i miješajte dok se tijesto ne počne odvajati od stijenki posude. Jaja posebno umutite i dodajte u ovu masu. Štrcaljkom pravite tulumbe dužine 6 cm. Pržite ih u puno masnoće i još vruće stavljajte u ohlađenu agdu. Ukrasite kriškama limuna.

JABUKOVAČA

Potrebno: za jufke: 30 dkg brašna, 1 jaje, 1 kašika ulja, malo soli; za nadjev: 1 kg kiselkastih jabuka, 10 dkg maslaca, 7-8 dkg tirita ili mrvica, 10 dkg grožđica, 10 dkg orahovih jezgri, 20 dkg šećera, cimet u prahu, masnoća za pečenje.

Priprema: Od gore navedenih sastojaka napravite jufku. Razvijte je na stolu, prepolovite i ostavite neka se malo prosuši dok vi pripremite nadjev. Izribajte jabuke, isjeckajte orahe i ispržite tirit. Na prepolovljene jufke stavljajte po sredini malo tirita, pa jabuka, šećera, grožđica, oraha i cimeta. Prije nadijevanja jufke morate poprskati otopljenim maslacem. Pomoću stolnjaka jufke uvijte u gužve, izrežite i poslažite u namašćenu tepsiju. Začinite je maslacem i pecite.

TURSKE KAPE

Potrebno: (1 tijesto): 2 jajeta, 2 fildžana ulja, 2 fildžana mlijeka, 2 kašike šećera, 1 kašika germe i 100 gr kokosovog brašna. (2 tijesto): 2 jajeta, 2 fildžana ulja, 2 fildžana mlijeka, 2 kašike šećera, 1 kašika germe i 5 kašikaa kakaa. Brašna po potrebi za oba tijesta.

Za zaljev: 1,5 kg šećera, vode da prekrije šećer.

Priprema: Uzeti dvije posude i svako tijesto posebno napraviti. U mlako mlijeko staviti germu. Kada se germa malo otopi, dodati ulje, šećer i jaja pa miješati. Zatim dodati u jednu posudu vrećicu kokosovog brašna, a u drugu kakao. Dodati i u jednu i u drugu posudu brašna koliko je potrebno da se tijesto odvaja od posude. Prekriti posude salavetom i pustiti da nadođe tijesto.

Na dasku za razvijanje staviti posude i otkidati posebno komadić bijelog i komadić tamnog tijesta. Napraviti loptice malo veće od oraha, zatim ih rukom na dasci izvaljati na dužinu 20–25 cm, debljine kao olovka. Položimo bijelo i tamno tijesto jedno pored drugog i uvijemo ga, te smotamo kao đevrek. Redamo u tepsiju. Kada se ispeku zaliti ih vrućom agdom.

AHMEDIJE

Potrebno: 5 jaja,. 22 kašike šećera, 15 kašika ulja, 1 l mlijeka, 2 kašike kakaa, prašak za pecivo, vanilin šećer, 100 gr šećera u prahu, 100 gr kokosovog brašna, 1 puter, brašno ili gustin.

Priprema: (krema): 10 kašika brašna ili gustina izmiješati sa 10 kašika šećera. U šerpu staviti malo više od ½ l mlijeka i pustiti da vrije. U kipuće mlijeko postepeno sipati smjesu brašna i šećera (pomiješanu sa ostatkom mlijeka), pazeći pri tome da se smjesa ne zgrudva. Ohladiti, a zatim dodati 100 gr šećera u prahu i vanilin šećer. Sve skupa mikserom izmiješati i ujednačiti.

Tijesto napraviti od 5 jaja, 12 kašika šećera, 15 kašika ulja, 6 kašika mlijeka, 15-20 kašika brašna, 2 kašike kakaa i 1 prašak za pecivo. Ispeći tijesto i ohladiti. Vaditi krugove čašom, svaki krug presijeći napola i filovati kremom. Poklopiti drugom polovinom kruga, te premazati okolo kolačić ali izostaviti gornji dio. Premazane kolačiće pažljivo uvaljati u kokos brašno. Redati po tacni. Gornji suhi dio premazati mermeladom od drijenova ili bilo kojom crvenom mermeladom ili džemom.

HALVA

Potrebno: 100 gr putera, pola čaše ulja, oraha, ½ kg šećera, brašna i vode.

Priprema: Zagrijati puter i ulje u šerpi i postepeno dodavati brašno uz neprestano miješanje (da bude gušća masa). Kada masa dobije tamno-karamel boju, zalijeva se postešeno sa šerbetom od pola kg šećera i 2-3 šolje vode, opet uz neprestano miješanje na kraju šporeta. Halva treba biti srednje mehka, jer se ona stvrdne kad se ohladi. Vadi se na tanjire kašikom i posipa orasima.

BOSANSKI LOKUMI

Potrebno: 4-5 jaja, 4-5 kašika mineralne vode, 4-5 kašika sitnog šećera, malo brašna.

Priprema: Umutite jaja, te uspite šećer i mineralnu vodu. Dobro umutite. Dodajte toliko brašna da smjesa bude tako gusta da se može držati u ruci. Oblikujte od smjese lokume dužine 7-10 cm. Tepsiju pomastite, pospite brašnom i stavite lokume da se peku. Kad su gotovi uvaljajte ih u šećer u prahu.

GURABIJE

Potrebno: 1 kg mekog brašna, 20 dkg šećera, 1 dl mlijeka, 2 jaja, 20 dkg masla, 1 vrećica vanilin šećera.

Priprema: U posudu stavite maslo i jaja. Sve umutie. Ulijte mlijeko i ponovo mutite dodajući šećer. Na kraju umiješajte brašno. Od tijesta veličine dlana oblikujte gurabije i slažite u pomašćenu tepsiju posutu brašnom. Ispečene gurabije nemojte vaditi dok se ne ohlade.

VARENO ŽITO

Potrebno: 25 dkg pšenice, 25 dkg oraha, 10 dkg meda, 15 dkg šećera, 50 g maslaca.

Priprema: Operite pšenicu i izručite je u lonac u koji dodajte vodu i šećer. Kuhajte 2 sata. Procijedite. Jedan dio stavite u plitku tepsiju, premažite medom i pospite orasima. Odozgo stavite ostatak pšenice, pomastite i zapecite. Kada je gotovo i ohlađeno, pospite orasima.

atlantis
08.11.2006., 15:03
krpice :s :s

toliko si genijalna da chemo ti dozvoliti da nas pocastish s vecerom u Sofri :top:

polly
08.11.2006., 15:10
toliko si genijalna da chemo ti dozvoliti da nas pocastish s vecerom u Sofri :top:

:rofl:
kolko nas ono ima :misli:
:brojinaprste: atlantis, kemik, tilla, Noemi, polly
želi se još netko pridružiti? :zubo:

gven_s
08.11.2006., 15:12
Krpice hvala na receptu!

Moram to isprobat!

tilla
08.11.2006., 15:14
toliko je dobra; da ne da će nas častit nego bolje da adresu stanovanja drži u strogoj tajnosti.

polly
08.11.2006., 15:17
znam ja :D
i adresu
i bračno stanje
i broj gaća i grudnjaka, ovaj padobrana :zubo:
a ima uskoro i rođendan pa joj ne bu žal maaaaaaalo više potrošit

x-type
08.11.2006., 15:56
ja još nisam zadovoljio svoju potrebu za baklavom nakon one provokacije:D :D

polly
08.11.2006., 16:01
ja još nisam zadovoljio svoju potrebu za baklavom nakon one provokacije:D :D

joj dobra im baklava, doooooooobra :Slin:

a bome i druge stvari

jedino o rakiji nemrem sudit :zubo:

BluesCat
08.11.2006., 16:14
:rofl:
kolko nas ono ima :misli:
:brojinaprste: atlantis, kemik, tilla, Noemi, polly
Ja sam u susjedstvu, recite kada da se uprizorim. :D :E

x-type
08.11.2006., 16:18
jedino o rakiji nemrem sudit :zubo:
ima ko može:lol: :lol:

tilla
08.11.2006., 16:23
Ja sam u susjedstvu, recite kada da se uprizorim. :D :E
auuuu.

još ćemo čitav restoran zakupit :trio:

atlantis
08.11.2006., 16:27
ima ko može:lol: :lol:

a dobra, a grije, a lupa :o

kemik
08.11.2006., 19:13
a tek kad su tri za dvije osobe, jebemti... ;)

krpice, drago mi je da smo se upoznale, ja sam kemik, puno pricam i puno jedem. ako ti castis, bit cemo super frendice!!

polly
08.11.2006., 19:16
!!

nadam se da bu se drugi put isprsil s bakljavom za vozača :tuzni:

atlantis
08.11.2006., 19:40
nadam se da bu se drugi put isprsil s bakljavom za vozača :tuzni:

nagovorimo ga :o :D

Noemi
09.11.2006., 00:44

krpice, drago mi je da smo se upoznale, ja sam kemik, puno pricam i puno jedem. ako ti castis, bit cemo super frendice!!

zaboravila si napisat da volis sve sto vole mladi:D

krpica
09.11.2006., 07:04
Znači jedan autobus ( velikogorički - spori ) za prijevoz. Hotel Panorama , da morete ohanut nakon većere ... za kurve nedam:rofl:

krpica
09.11.2006., 07:10
Ako je i pjesma obavezna..znam kako ću proći jeftinije:rofl: :cerek: :D

krpica
09.11.2006., 07:13

Morat ćemo naizmjenično produžavati prijateljstvo:rofl:

bobica
09.11.2006., 10:21
stavila sam ja još poodavno jedan recept po kojem mi miriše djetinjstvo :)
mmmm, bakina kuhinja u bosni :)
titkuš (http://www.forum.hr/showthread.php?t=86821&highlight=titku%9A)

Vanjushka
09.11.2006., 11:32
Moja baka Slavonka je obozavala jela orjentalne kuhinje, pravila je hurmasice kao niko, dan danas mi traze recept prijatelji(ce) koji(e) su imali cast probati njenu hurmasicu, a ja nedam :D

Tako smo za Bozic obicno imali slavonske sitne kolace i hurmasicu i kadaif, moj omiljeni kolac, a za glavno jelo prasetina i pilav za moju seku koja ne voli prasetinu.

Lijepa prosla vremena.

_Nahla_
26.07.2008., 23:01
Nadam se da tema ne postoji vec..

Jeste li probali bosansku kuhinju ?
Sta ste probali i kako vam se cini ?

:hekla:

Saradonija
27.07.2008., 10:01
'Svaka čast i slava ćevapima, ali nisu oni sve što nam može ponuditi bosanska gastronomija. ' - svaka čast ovoj izjavi na coolinarki, al ćevapi i kajmak koje sam jela na Baščaršiji su nešta najbolje šta sam ikad jela, pogotovo kajmak...hurmašice da ne spominjem...u pitama bi se udavila....travnički sir :klopa:
možda sam jela masu toga a da ni neznam da je bosansko...šta spada zapravo u bosansku kuhinju?

iva5
27.07.2008., 10:12
uh,super,mama mi je bosanka pa....pite su zakon,sa domaćim tijestom,o ćevapima da ne govorim...u Bosni sam najbolje kod Travnika jela....travnički sir-super.....ma inače bosanska kuhinja mi je najdraža,al bogme kaloričnoooo,slatkoooo-samo nisam ljubitelj baklava ,urmašica-za moj ukus ipak preslatko....

Saradonija
27.07.2008., 10:35
uh,super,mama mi je bosanka pa....pite su zakon,sa domaćim tijestom,o ćevapima da ne govorim...u Bosni sam najbolje kod Travnika jela....travnički sir-super.....ma inače bosanska kuhinja mi je najdraža,al bogme kaloričnoooo,slatkoooo-samo nisam ljubitelj baklava ,urmašica-za moj ukus ipak preslatko....

nemora bit preslatko zavisi kako napraviš, slabiji šerbet s više limuna...

Vanjushka
27.07.2008., 13:25
Sve je to divno i krasno, ali urmasice, baklave, pite i bureci, pa i cevapi, ipak nisu bosanska kuhinja.

Imaju oni svoje porijeklo :p

Saradonija
27.07.2008., 13:43
Sve je to divno i krasno, ali urmasice, baklave, pite i bureci, pa i cevapi, ipak nisu bosanska kuhinja.

Imaju oni svoje porijeklo :p

da, tursko, ko šta slavoska kuhinja vuče mađarsko, istarska talijansko itd...

_Nahla_
27.07.2008., 20:04
ccc Hajde ljudi moji nije ni vasa sva kuhinja izvorno vasa, uglavnom znate na sta se misli :)

Je li neko jeo mozda bosanski lonac ili sogan dolmu ?
Stvarno ne znaju sta propustaju ovi sto nisu papali bosansku hranu :cerek:

Shoki
28.07.2008., 08:04
ccc Hajde ljudi moji nije ni vasa sva kuhinja izvorno vasa, uglavnom znate na sta se misli :)

pa onda, srećo, podijeli s nama par recepata!!!:)

_Nahla_
28.07.2008., 08:52
pa onda, srećo, podijeli s nama par recepata!!!:)

Naravno da hocu, samo ne znam sta vas zanima.:rolleyes:
vi pitajte a ja sam tu da napisem recept, ako ne bude valjalo, tuzite me:cerek:

Saradonija
28.07.2008., 15:31
Naravno da hocu, samo ne znam sta vas zanima.:rolleyes:
vi pitajte a ja sam tu da napisem recept, ako ne bude valjalo, tuzite me:cerek:

mene zanima janjetina, šta preporučaš?

Sorrela
28.07.2008., 16:29

U Jablanicu kod Maksumica:cerek:

_Nahla_
28.07.2008., 18:33

mmmmm jagnjetinu preporucam :)))

Naime ne znam koliko ste vi u prilici da kuci imate stvarcicu :) koja se zove peka.
E u tome jagnjetina bude za prste polizat.

Postupak je sljedeci (kasnije cu ti pokazati sta je peka :rolleyes:):

kilo janjetine ili onoliko koliko ti zelis oprati, posusiti i dobro osolit i pokapat sa par kapi maslinovog ulja, i to pustiti da odstoji.
Pripremit krompire iskomadane na vece, mrkvicu, luk to povegetit i poredati sve u peku koja se trunku naulji.
Doliti dovoljno vode i pustiti sat vremena da se pece, nakon sat vremena odklopiti i opet dosuti vode i zacina moze se stavit i grancica ruzmarina, ali ona po meni pokvari okus jagnjetine.:rolleyes: i to peci jos sat vremena.
Kad prodje sat vremena odprilike i voda ukuha hapa je gotova.

a peka ti je ovo :
http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/8/d/8db3d16277a626c46fcec5d0bc7f55ef_content_large.jpg

:raspa:

Saradonija
28.07.2008., 20:00
Nahla, to se i ovdje zove peka, ma sve šta je ispod peke je za prste polizat...ja bi u ovaj tvoj recept dodala još i papriku svježu baburu onako cijelu :klopa:...imaš još koji recept, a da nije pod pekom, jer je nemam...

Sorrela, ko zna kad ću ja do Jablanice....al kad budem, svakako na janjetinu..:D

Sorrela
28.07.2008., 20:16
Nahla, to se i ovdje zove peka, ma sve šta je ispod peke je za prste polizat...ja bi u ovaj tvoj recept dodala još i papriku svježu baburu onako cijelu :klopa:...imaš još koji recept, a da nije pod pekom, jer je nemam...

Sorrela, ko zna kad ću ja do Jablanice....al kad budem, svakako na janjetinu..:D

Dok ne budes u Jablanici, dobro moze doci i zamjena, kupi jagnjecu plecku i u rernu polako, dodaj krompir, malo zacina, moze posluziti.
Iako mnogo ljudi ne voli ovo meso, ja je volim.:cerek:

Nahla, ajde jos nesto!

_Nahla_
28.07.2008., 20:18

Ej da i paprika bude extra, mi kad imamo familijarna iskupljanja najcesce pripremamu jagnjetinu ispod peke..

Hm pa to ti nije recept nego vise.. Ne znam.. Isto tako kad su slavlja neka iskupljanja mi "okrenemo" jagnje na raznju. I tad ja jedino volim popapat jagnjetinu jer onako ne volim svagdje da je jedem osim negdje u extra cistim restoranima. Ali najveci mi je gust kad moji ispred vikendice to pripreme osole ga ociste i okrenu.

_Nahla_
28.07.2008., 20:21
A jeste papali burek?
Mislim taj slavni opjevani burek. :top:
Znate kako kazu: sve su pite pitice samo je burek pitac.:cerek:

Ako neka hoce "recept" za pripremu, to je puno lakse od pripremanja jagnjetine.
A meni licno jagnjetina nije ukusna toliko ako se ne pravi vani u prirodi pa se tu i hapi i uziva se.
A burek je extra hrana koja bude brzo gotova, a pravo je ukusna.

Saradonija
28.07.2008., 20:29
A jeste papali burek?
Mislim taj slavni opjevani burek. :top:
Znate kako kazu: sve su pite pitice samo je burek pitac.:cerek:

Ako neka hoce "recept" za pripremu, to je puno lakse od pripremanja jagnjetine.
A meni licno jagnjetina nije ukusna toliko ako se ne pravi vani u prirodi pa se tu i hapi i uziva se.
A burek je extra hrana koja bude brzo gotova, a pravo je ukusna.

odrasla na slavnom opjevanom bureku :lol: Dobro, ovo za janjetinu je klasika, okretali ga i moji nekoć....nego, reci tvoj recept za burek...da vidim po čem se razlikuje od mog...

_Nahla_
28.07.2008., 20:34
Pa ja vise volim da pravim sa sjeckanim mesom nego sa fasiranim, bude mi puno ukusniji, a stavljam i luka u njega.
I sama razvijam i pravim tjesto i ne pravim slagani nego onaj srolani, puno mi je ukusniji posebno kad napravim male buredzike.

Isjeckam meso junece na sitne komadice, isjeckam crveni luk i onda to spojim dodam bibera, malo vegete i soli i dobro izmjesim naravno dodam i ulja i onda slazem po razvucenoj jufki i srolam ga u mali buredzik i tako napravim da popunim tepsiju.:cerek:

Saradonija
28.07.2008., 20:34
Dok ne budes u Jablanici, dobro moze doci i zamjena, kupi jagnjecu plecku i u rernu polako, dodaj krompir, malo zacina, moze posluziti.
Iako mnogo ljudi ne voli ovo meso, ja je volim.:cerek:

Nahla, ajde jos nesto!

da, stvarno su specijalci oni koji ne vole janjetinu, ja je obožavam al ne smijem, žuč neda..:( jednom godišnje, onda postim tjedan dana poslije...:D

Saradonija
28.07.2008., 20:40
Pa ja vise volim da pravim sa sjeckanim mesom nego sa fasiranim, bude mi puno ukusniji, a stavljam i luka u njega.
I sama razvijam i pravim tjesto i ne pravim slagani nego onaj srolani, puno mi je ukusniji posebno kad napravim male buredzike.

Isjeckam meso junece na sitne komadice, isjeckam crveni luk i onda to spojim dodam bibera, malo vegete i soli i dobro izmjesim naravno dodam i ulja i onda slazem po razvucenoj jufki i srolam ga u mali buredzik i tako napravim da popunim tepsiju.:cerek:

e tu je razlika, sjeckano/faširano....probat ću tako napravit. Točno, srolano je sočnije. Ne stavljam vegetu, nisam ljubitelj, i prelijena sam sama razvlačit tijesto, ponekad samo kad sam od volje, mojima se nikom neda...-al razlika je ogromna što se tijesta tiče...

_Nahla_
28.07.2008., 20:45
e tu je razlika, sjeckano/faširano....probat ću tako napravit. Točno, srolano je sočnije. Ne stavljam vegetu, nisam ljubitelj, i prelijena sam sama razvlačit tijesto, ponekad samo kad sam od volje, mojima se nikom neda...-al razlika je ogromna što se tijesta tiče...

Velika razlika vjeruj, a ja vegetu u sve stavljam pravo je velim.
Isto ti je velika razlika kad je kupovna jufka a kad ti sama napravis, a ja imam prave gurmane kuci pa onda ja volim razvit tjesto, ali kad zurim i kupovna dobro dodje.

A odakle si ti to kad si odrasla na bureku ? :)

polly
28.07.2008., 20:49
ja vegetu u sve stavljam

ja imam prave gurmane kuci

kako ti to dvoji ide skupa?

spy
28.07.2008., 20:51
A odakle si ti to kad si odrasla na bureku ? :)

s remize u dubravi:lol:

ps

jel znaš radit halvu i rahatluk i ak znš nabaci recept kak se to radi u kućnoj izvedbi

_Nahla_
28.07.2008., 20:54
kako ti to dvoji ide skupa?

Prosvijetli me:mljacko:

Meni je vegeta jedan od glavnih zacina, koja daje extra ukus svoj hrani, a mojim kuci to pase, e znam u cem je stvar.
:kava:

polly
28.07.2008., 20:58
Meni je vegeta jedan od glavnih zacina, koja daje extra ukus svoj hrani

a je
sva postane extra ista :zubo:
mislim, kuhaj ti kak oćeš, stavljaj ju i u baklavu :ne zna:
samo nemoj to proglašavati gurmanlukom

ipak je hrana puno bolja kad ima svoj prepoznatljiv okus, nego kad je sva slična

Sorrela
28.07.2008., 21:00
Pitanje za one koji prave jufke domace, je li ide sve na oklagiju ili se razvlace, meni je tu bit bureka.:ne zna:

Ja znam ono s razvlacenjem, jeste extra al bih voljela one jufke na oklagiju do kraja:cerek:
Inace nisam stavljala vegetu u pitu al u zadnje vrijeme jesam par puta, nije lose.

moongirl
28.07.2008., 21:04

Ja. I sogan dolmu i mamin lonac najbolji na svijetu i travnički sir obavezno mladi i baklavu, urmašice, rahatluk, rahatlokum, ................ Iako sam je s bakom stalno pila, u sjećanju mi je ostala odlična turska kava s kockicama šećera servirana na malom pladnju s džezvom i fildžanom na najgorem autobusnom kolodvoru u Jajcu. :D

sunco-kret
28.07.2008., 21:06
da, stvarno su specijalci oni koji ne vole janjetinu, ja je obožavam al ne smijem, žuč neda..:( jednom godišnje, onda postim tjedan dana poslije...:D
janjetina je zakon

sunco-kret
28.07.2008., 21:07
Pitanje za one koji prave jufke domace, je li ide sve na oklagiju ili se razvlace, meni je tu bit bureka.:ne zna:

Ja znam ono s razvlacenjem, jeste extra al bih voljela one jufke na oklagiju do kraja:cerek:
Inace nisam stavljala vegetu u pitu al u zadnje vrijeme jesam par puta, nije lose.
nikad mi neuspije kora koju sama pravim, to je viša nauka za mene,:D

cap_insanio
28.07.2008., 21:08
što niko kvrgušu ne pominje:D

edit:
U Jablanicu kod Maksumica:cerek:
:rofl: rofl: ta je jablanica baš sinonim za jagnjetinu:zubo: ja je ne mogu, nažalost, loj mi ne sjeda, al bila sam nekoliko puta dolje u jednom od tih restorana, sad ne znam jel to taj o kojem ti govoriš, znam da imaju 2 na tom mjestu, doslovce u proširenjima na cesti, i znam da je bilo jebeno sjeć punu liniju jer smo mi kao htjeli u onaj lijevi, a ne onaj na desnoj strani magistrale:bonk: :rofl: čovjek dnevno ispeče po 30tak navodno...

sunco-kret
28.07.2008., 21:08
Ja. I sogan dolmu i mamin lonac najbolji na svijetu i travnički sir obavezno mladi i baklavu, urmašice, rahatluk, rahatlokum, ................ Iako sam je s bakom stalno pila, u sjećanju mi je ostala odlična turska kava s kockicama šećera servirana na malom pladnju s džezvom i fildžanom na najgorem autobusnom kolodvoru u Jajcu. :D

sogan dolmu sam jednom kuhala i bila je zakon, svi su se davili u njoj:mig:

_Nahla_
28.07.2008., 21:09
s remize u dubravi:lol:

ps

jel znaš radit halvu i rahatluk i ak znš nabaci recept kak se to radi u kućnoj izvedbi

Znam radit Halvu, nista lakse.

Treba prokuhati pola litre vode u koju se stavilo pola litre secera i ostaviti taj tako sirup da se ohladi, zatim rastopiti 150 gr maslaca i u to dodat pola kile brasna i na laganoj tisoj temperaturi se to pece dok se ne dobije zlatna boja.
Pored toga pripremit jos malo rastopljenog maslaca ako bude trebalo dodati u brasno da ne bude pregusto.
Kad se dobije zeljena zlatna boja onda se ona predhodno skuhana slatka voda i ohladjena dolije u to, ali treba pazit jer ce to prskati malo.
To treba sve zajedno mjesati dok se ne dobijem tamno smedja boja, a najbitnije da se dobro mjesa cjelo vrijeme, i vodu sa secerom da secer ne padne na dno, a tako i brasno i sa maslacom takodjer i kad se doda voda.

:raspa:

Sorrela
28.07.2008., 21:11
što niko kvrgušu ne pominje:D

Sta ono bi kvrgusa?
Sigurno znam al pod drugim imenom:rofl:

Sorrela
28.07.2008., 21:11
Ja ne volim halvu:ne zna:

Sorrela
28.07.2008., 21:13
nikad mi neuspije kora koju sama pravim, to je viša nauka za mene,:D

Tako sam i ja mislila, al par puta i postanes maistor:cerek:
Al za onu sto se razvlaci.:mad:

_Nahla_
28.07.2008., 21:14
Mene je moja nana ucila da sve na oklagiju radim, ali pred kraj samo malcice razvucem rukama nekad ne moram uopste.
To je sve samo stvar prakse i zelje da se nauci i uspije.

A sta se tice kahve :) kod mene u familiji je obicaj i sad da napravim nekad sebi i nani tu kahvu u fildzanima sa malom dzezvicom i kockom secera, pa se ona kocka umace u kahvu odlomi drzi na jeziku i onda se to zalije kahvom iz fildzana, a fidzan je soljica bez repa malena. Joj to je meni pravi dozivljaj sto se kod nas kaze merak.:cerek:

Kljukusa kvrgusa? Zakon hapa :)
Pa onda kad ostanu one lokvice ispod mesa, joj za prste polizat.:cerek:

Sorrela
28.07.2008., 21:17
Mene je moja nana ucila da sve na oklagiju radim, ali pred kraj samo malcice razvucem rukama nekad ne moram uopste.
To je sve samo stvar prakse i zelje da se nauci i uspije.

Daj mi opisu pliz ako ti se da kako radis na oklagiju, komplet postupak, koliko cega, koliko stoji tijesto.....

cap_insanio
28.07.2008., 21:22
Sta ono bi kvrgusa?

:D tijesto s piletinom (http://img106.imageshack.us/img106/5858/bild662hx6.jpg)

inače se gore zalije vrhnjem, ili mješavinom kajmaka i vrhnje, al ja u zadnje vrijeme pravim s mlijekom, vidjela od njegove rođake, tijesto se uradi pola s običnim pola s oštrim brašnom, potkuha se mineralnom, pola praška (ili više, zavisi od količine tijesta) za pecivo, i jedno deci jogurta. i to da bude otprilike onako kao za uštipke, polugusto. sad reci da ne znaš ni šta su uštipci:D
i poreda se piletina po tim (posoljena, pobiberena i vegeta) i to pečeš jedno 40tak minuta na 200 stepeni, pa smanjiš pred kraj, na 150, vidjećeš već da ne gori. al mora se "iztiha" peć dugo, jer bude rjeđe od tijesta za klasičnu kvrgušu.
i ovamo, kad je gotovo, uzmeš malo putera, ja uzimam ledov, taj mi najljepši nekako, i jedno 2 deci mlijeka, i vegete, ne znam, kašiku recimo supenu, nenadvišenu. i tim vrelim zaliješ, vrelo na vrelo,i vratiš na sušenje jedno 10tak minuta.
plane za sekund:D meso bude zlatno i hrskavo ko sa roštilja, a ne bude suho tijesto, sve toči od onih mirisa i sokova, ajmeeee :zvrko:
sad ću morat nešto ići žderat jebo vas i topic:D

_Nahla_
28.07.2008., 21:28
Daj mi opisu pliz ako ti se da kako radis na oklagiju, komplet postupak, koliko cega, koliko stoji tijesto.....

Jojj :) potrudit cu se mada ja to ne znam tebi opisat objasnit, lakse mi je da ti pokazem hehe
Zakuham normalno tjesto i onda tjesto kad prekuham iz posude dobro namladim i ostavim da odstoji.

I onda ga stavim na veliki stol ili ja kuci imam sofru pa se na njoj najlakse razvije i onda oklagijom razvlacim pomalo dok ne istanjim ono tjesto. Onda "nabacim" sebi na oklagiju tjesto i srolam, onda kad to vracam pritisnem kako bi razvukla jufku i odrolam je do kraja i opet tako sa druge strane nabacim na oklagiju i srolam pa onda razvlacim.
:eek: huh kako sam ti zapetljala

Uslikat cu ti ili pokusat naci slike na racunaru ja mislim da imam negdje kad sam rodicu ucila :rolleyes:

Sorrela
28.07.2008., 21:34
:D tijesto s piletinom (http://img106.imageshack.us/img106/5858/bild662hx6.jpg)

Uh znam to, jela sam kad sam mala bila skroz kod mame od jedne frendice, oni to zovu Pita s nogom, valjda jer su stavljali batake.:rofl::rofl:
Znam da je bilo odlicno, za prste polizati.

cap_insanio
ma nema do razvijane pite:D
meni se inače pita u zadnjih 4 godine, zbog posla i manjka vremena za normalan obrok, toliko zgadila da ju ne probam ni da vidim jel slana:D ko je jebe, solim odokativno:D pitu zaista više ne mogu smislit. ali moji je vole, tako da je neizbježna.
za dobro razvijanje je ključno brašno, mislim može se ono razvit i od integralnog čak, al za početnike najbolje čisto bijelo i to meko nek bude. i ja uspem bar kašiku ulja u tijesto. i onda stalno prekuhavaš, prekuhavaš, jedno 2,3 puta, da odstoji barem pola sata.
danas sam pravila od jabuka, donijeli mi rođaci korpu nekih bljedunjavih i niko neće da jede jer su kisele, pa ajd reko da se ne baci:D planulo, naravno. i to samo sa šakom šećera, izgleda da im nije smetalo:D

_Nahla_
Sta ono bi kvrgusa?

To ti se kod nas kaze kljukusa batakusa :cerek: ili ti ga kvrgusa postupak je sljedeci :

zamutiti: brasno, pola praska za pecivo, soli, malcice ulja, vodu i jedno jaje. Izmiksat tu smjesu, a prije toga vec staviti piletinu da se malo ugrije u rerni i preko toga posuti smjesu ili prvo izliti smjesu a onda poredati povegetite i posoljene djelove piletine.

Kljukusa bude gotova kad meso bude gotovo kad porumeni i napravi se hrskava korica gore, a moze se jos provjeriti tako sto se probode nozem ili viljuskom, ako ostaje tjesta treba je jos ostaviti, a ako ne gotova je.

Kad se izvadi iz rerne onda se iskomada na sitnije djelove kasikom a ovamo se umuti margarina ili masla i mlijeka slatkog i ako neko voli nasjecka se bjelog luka (ali nema onda citav dan izlazit medju ljude:rofl:)
I to se pospe po iskomadanoj kljukusi i sa tim moze ici pavlaka ili sir mladi i to bude, hm BOLI GLAVA :)

Sorrela
28.07.2008., 21:37
Jojj :) potrudit cu se mada ja to ne znam tebi opisat objasnit, lakse mi je da ti pokazem hehe
Zakuham normalno tjesto i onda tjesto kad prekuham iz posude dobro namladim i ostavim da odstoji.

I onda ga stavim na veliki stol ili ja kuci imam sofru pa se na njoj najlakse razvije i onda oklagijom razvlacim pomalo dok ne istanjim ono tjesto. Onda "nabacim" sebi na oklagiju tjesto i srolam, onda kad to vracam pritisnem kako bi razvukla jufku i odrolam je do kraja i opet tako sa druge strane nabacim na oklagiju i srolam pa onda razvlacim.
:eek: huh kako sam ti zapetljala

Uslikat cu ti ili pokusat naci slike na racunaru ja mislim da imam negdje kad sam rodicu ucila :rolleyes:

Kontam pomalo, e vidi sad, znaci zakuhas tijesto, ja ostavim jedno pola sata i onda razvijem malu jufku i pouljim,opet odstoji i onda je razvlacim i bude tanka.
Reci mi gdje krecem tvojim putem, i je li stalno stavljam brasno po tijestu.
Ne znam , meni je jufka kako ti pravis puno ljepsa, malo je deblja al kad se ispece fino krcka ako kontas?

I rreci mi da li pitu necim polijes?

Sorrela
28.07.2008., 21:38
ma nema do razvijane pite:D
meni se inače pita u zadnjih 4 godine, zbog posla i manjka vremena za normalan obrok, toliko zgadila da ju ne probam ni da vidim jel slana:D ko je jebe, solim odokativno:D pitu zaista više ne mogu smislit. ali moji je vole, tako da je neizbježna.
za dobro razvijanje je ključno brašno, mislim može se ono razvit i od integralnog čak, al za početnike najbolje čisto bijelo i to meko nek bude. i ja uspem bar kašiku ulja u tijesto. i onda stalno prekuhavaš, prekuhavaš, jedno 2,3 puta, da odstoji barem pola sata.
danas sam pravila od jabuka, donijeli mi rođaci korpu nekih bljedunjavih i niko neće da jede jer su kisele, pa ajd reko da se ne baci:D planulo, naravno. i to samo sa šakom šećera, izgleda da im nije smetalo:D

Pa ti si pravi maistor:cerek:
I ja stavim ulje u tijesto.

_Nahla_
28.07.2008., 21:42
Kontam pomalo, e vidi sad, znaci zakuhas tijesto, ja ostavim jedno pola sata i onda razvijem malu jufku i pouljim,opet odstoji i onda je razvlacim i bude tanka.
Reci mi gdje krecem tvojim putem, i je li stalno stavljam brasno po tijestu.
Ne znam , meni je jufka kako ti pravis puno ljepsa, malo je deblja al kad se ispece fino krcka ako kontas?

I rreci mi da li pitu necim polijes?

Da, da sve je to okay pa ne trebas stavljati brasna po tjestu malo kad osjetis da ti se pocinje oklagija ljepiti tj tjesto ljepiti za oklagiju ali bolje pobrasnit oklagiju i rijesen problem.
a i evo ti slikice

http://img180.imageshack.us/img180/5625/jufka42vi9.jpg

A mislis polijem li pitu kad je ispecem sa necim ?

Pa prije nego sto je stavim da se pece polijem malo sa uljem, a kasnije je jedino polijem vodom da "otpusti" tj da se malo omeksa i pokrijem krpom.

cap_insanio
28.07.2008., 21:46
a čija je sarma:D internacionalna:D

ima nešto što se zove trahana, što sam prvi put probala u tom gradu gdje sam radila.
e to je recimo za jedan brzinski ručak, a da opet bude kašikom- odlično.
izdinsta se luk i mrkva, klasika, ako hoćete crvenu trahanu, onda i paradajz, ako bijelu onda bez paradajza i doda se vrhnje za kuhanje pred kraj. znači na izdinstanu mrkvu i luk se rastrese mljeveno meso, i to se tako dinsta još, nemam pojma, jedno 1otak minuta, dok ne bude napola gotovo otprilike. dolije se vodom ili fondom, i obaci se to sitno tijesto (http://z.about.com/d/greekfood/1/0/L/5/trahanas_499.jpg) koje ima kupit i u prodavnicama, i koje može bit kao kiselo (uskislo tijesto koje je sjeckano i sušeno) i ovo oično. meni bolji šmek ima to kiselo.
i to se tako još malo krčka, otprilike 15tak minuta, začini, i to je to.
ovi moji s posla valjda rade i trahanu s piletinom, ja nisam probala.

Sorrela
28.07.2008., 21:47
E hvala, jasno mi je i probacu i na ovaj nacin.
Jos jedno pitanje, dobijes okruglu jufku, gdje onda stavljas nadjev, kako rolas?
Jer ja kad razvlacim na moj nacin onda dobijem pravougaonik pa stavljam na dva kraja i rolam jedno ka drugome.
Kako cu kad je okruglo?:ne zna::cerek:

Sorrela
28.07.2008., 21:49

ima nešto što se zove trahana, što sam prvi put probala u tom gradu gdje sam radila.
e to je recimo za jedan brzinski ručak, a da opet bude kašikom- odlično.
izdinsta se luk i mrkva, klasika, ako hoćete crvenu trahanu, onda i paradajz, ako bijelu onda bez paradajza i doda se vrhnje za kuhanje pred kraj. znači na izdinstanu mrkvu i luk se rastrese mljeveno meso, i to se tako dinsta još, nemam pojma, jedno 1otak minuta, dok ne bude napola gotovo otprilike. dolije se vodom ili fondom, i obaci se to sitno tijesto (http://z.about.com/d/greekfood/1/0/L/5/trahanas_499.jpg) koje ima kupit i u prodavnicama, i koje može bit kao kiselo (uskislo tijesto koje je sjeckano i sušeno) i ovo oično. meni bolji šmek ima to kiselo.
i to se tako još malo krčka, otprilike 15tak minuta, začini, i to je to.
ovi moji s posla valjda rade i trahanu s piletinom, ja nisam probala.

Ja ti znam za tarhanu:cerek:
Je li one sitne okruglice od tijesta, moze i u juhu?
Tako sam pravila al vidis nije mi palo na pamet da moze i glavno jelo, samo gusto i meso stavis.:kava:Dobra ideja.
Inace volim onu kiseliju, s paradaizom.

_Nahla_
28.07.2008., 21:50

.

Nemam pojima cija je sarma, :rolleyes: Ali je pravim isto kuci.

A to sto se zove trahana ja pravim umjesto supe kuci.

Samo sto moja nanuska sama pravi trahanu koja je hiljadu puta ukusnija od te na slici to se na njoj vidi da je prava ona kupovna, a ne domaca..

A trahana je najljepsa kad se iskuha juneca kost pa se onda oguli ono sa nje i povadi iz nje pa se u tu procjedjenu vodu u kojoj se kuhala kost doda trahana. Tj prije toga se izdinsta luk mrkvica i vegeta a onda doda ta procjedjena voda, meso odvojeno i trahana..

_Nahla_
28.07.2008., 21:55
E hvala, jasno mi je i probacu i na ovaj nacin.
Jos jedno pitanje, dobijes okruglu jufku, gdje onda stavljas nadjev, kako rolas?
Jer ja kad razvlacim na moj nacin onda dobijem pravougaonik pa stavljam na dva kraja i rolam jedno ka drugome.
Kako cu kad je okruglo?:ne zna::cerek:

Joj sad te ne kuzim. Pa napravim okruglo tjesto tj namladim tjesto i ispadne kao okruglica i onda ga razvaljam i uvijek ga sa strane razvaljam, i kad dobijem okruglo,aaaa kuzim te sad mislis kako ga onda mogu srolat kad je okruglo. Pa vidis ovdje na slici gdje je posuto brasno e tu pospem meso ili sa cim vec pravim i srolam do pola i isto tako sa druge strane. Zbog toga je meni lakse raditi na sofri koja je sva okrugla i sa i sa dvije strane poredam meso i do pola srolam, nebitno ne moras u krug redati meso ako to mislis moze malo odmaknut od pocetka jufke i poredati i onda to srolat.
Valjda sam te skontala, a valjda ces i ti mene ako je to, to :):cerek:

cap_insanio
28.07.2008., 22:04
Ja ti znam za tarhanu:cerek:
Je li one sitne okruglice od tijesta, moze i u juhu?
Tako sam pravila al vidis nije mi palo na pamet da moze i glavno jelo, samo gusto i meso stavis.:kava:Dobra ideja.
Inace volim onu kiseliju, s paradaizom.

je je, to je ta.

što se tiče baklave, mi se inače svi odreda proseremo od one tradicionalne, pa su to muke isusove onda:D prejako, orasi, šerbe, a mi ne znamo granice, ne stanemo na jednom parčetu:D
pa ja onda pravim ovu baklavu, koja se može jest ko i ovi drugi kolači:D
6 jaja
1 čaša od jogurta šećera
1 ulja
1 griza (nemoj sitno zrno, nek bude krupnije)
2 vrhnje (il pola kg milerama, bude ljepše, ukusnije, zbog kremastosti)
1 prašak za pecivo
250 grama sjeckanih (ne mljevenih) oraha
pola kg slatkih kora za baklavu. e vidi, ovi s posla su me naučili i čem je fora s uspjelom i neuspjelom baklavom:D upravo u tim korama. jer sam ja recimo godinama, kad bih i ako bih radila baklavu - uzimala normalne kore (kupovne) za normalnu pitu, kao tanje su, ljepše, bla bla. a fazon je što imaš baš slatke kore, specijalno za baklavu, koje su valjda mekše i još tanje, šta li :ne zna:
imaš ledove smrznute, baš piše kore za slatke pite.
i onda umutiš ovu gore smjesu svu samo ne orahe, i 6 kora filuješ tim, a na 7. pospeš te sjeckane orahe. i onda opet 6 kora onim filom.
isječeš oštrim nožem onako dijagonale al samo s jedne strane, znači ne sječeš rombove, već da ostane tako u tim prugama.
pečeš jedno 40tak minuta na 180/150 stepeni, vidi da ti ne izgori, pripaziš.
kad je gotovo, i kad se ohladi (to me je iznenadilo isto) baklava, zalijeva se vrelim šerbetom. ide kilogram šećera na litar vode, al ja stavim manje, to nam je preslatko, da možemo žderat više:D otprilike malo više od pola litra vode i onako, manje od pola kg šećera. i poklopiš drugom tepsijom da otpusti, zarežeš baklavu i s druge strane da dobiješ rombove
i voila:D baklava zdrava po stomak:D

Sorrela
28.07.2008., 22:06
pa kad srolas je li ti bude onda u sredini debela pita a s krajeva tanka?

cap_insanio
28.07.2008., 22:07
Samo sto moja nanuska sama pravi trahanu koja je hiljadu puta ukusnija od te na slici to se na njoj vidi da je prava ona kupovna, a ne domaca..

pa daj kako jbt:D pričaj:D
tu kiselu. kako postane kisela:D

cap_insanio
28.07.2008., 22:08
pa kad srolas je li ti bude onda u sredini debela pita a s krajeva tanka?

šta to kad srolam:cerek: nisam rolala odavno:D

Sorrela
28.07.2008., 22:09
Hej cap_ znam za baklavu i mnogi prave nauku od nj a bas je brzo napravis jer su kore za kupiti dobre, eto ja je ne gotivim puno bas zbog zestine:ne zna:
Inace ne volim zalivene kolace, al jedino volim TUFAHIJE, to je najbolje nesto .
Inace voce i kolaci su mi mrak kombinejsn.

cap_insanio
28.07.2008., 22:11
e i još bih voljela probat one baminje, il kako se zove, ono sitno nanizano na končić, to mi niko još nije spravio, a svi vele da je to extra.
šta se s tim radi, ono meni čupkavo nekako:D
prijateljica mi je inače rodom iz sarajeva, al više ne živi dolje, a često kad na pjaci naiđemo na te nanizane lančiće, stalno mi pomene kako je to boli glava, a nikako da dođemo do tog da me fakat jednom i počasti tim:rofl:

Sorrela
28.07.2008., 22:11
šta to kad srolam:cerek: nisam rolala odavno:D

ma moram skontati kako rola jufku ako je okrugla a da je kad dobije na kraju sva jednaka?
Kod mene bude cetvrtasto pa znam kako cu dobiti onu kao liniju od napunjene kore i onda je smotam u zvrk.
Ovo ne kontam bas:rolleyes:

cap_insanio
28.07.2008., 22:14
Hej cap_ znam za baklavu i mnogi prave nauku od nj a bas je brzo napravis jer su kore za kupiti dobre, eto ja je ne gotivim puno bas zbog zestine:ne zna:
Inace ne volim zalivene kolace, al jedino volim TUFAHIJE, to je najbolje nesto .
Inace voce i kolaci su mi mrak kombinejsn.

same here:D al ovo ti je baš super baklava, nije žestoka ni malo, opet kad je jedeš znaš da ne jedeš ništa drugo nego baklavu:D velim ti, mi se gotovo potrujemo od one prave, često neko donese tog, a ko će slatkome odoliti:D
ova baklava je zakon:top:

Sorrela
28.07.2008., 22:17
e i još bih voljela probat one baminje, il kako se zove, ono sitno nanizano na končić, to mi niko još nije spravio, a svi vele da je to extra.
šta se s tim radi, ono meni čupkavo nekako:D
prijateljica mi je inače rodom iz sarajeva, al više ne živi dolje, a često kad na pjaci naiđemo na te nanizane lančiće, stalno mi pomene kako je to boli glava, a nikako da dođemo do tog da me fakat jednom i počasti tim:rofl:

Ja sam jela jednom i extra je. Znam da je ukus mrak, i ima mesa unutra.
A kako se pravi, veze nemam, bio je topic.
Crkoh ja od gladi:(

cap_insanio
28.07.2008., 22:18
pa jednako je nafiluješ:ne zna: ne kužim?

nego, radi li ko domaće rezance, "omač" ili one kore što se režu pa peku na plehu? ja od tog najviše volim složit pitu s rižom i porilukom.

cap_insanio
28.07.2008., 22:20
Crkoh ja od gladi:(

:rofl: :rofl:
meni sve lijeno ustati a moraću izgleda:D il da malo dočitam onaj topic o missici od 80tak kila, bilo bi mi pametnije:D

Sorrela
28.07.2008., 22:23
pa jednako je nafiluješ:ne zna: ne kužim?

nego, radi li ko domaće rezance, "omač" ili one kore što se režu pa peku na plehu? ja od tog najviše volim složit pitu s rižom i porilukom.

Ma ne kuzim ja!:cerek:
Ako zavrsisi s jufkom i krenes na filovanje, i imas krug od te jufke, i ako kako kaze nahla stavljas na dvije strane kruga fil, i pocnes rolati,prema centru kruga, mora biti tanko na rubovima jer ima manje tijesta, a u sredini srolas ihihi pa bude deblje, kuzis me?

Ja sam pravila rezance domace:o
I kad shuhas samo zacvrknes puter na to i nista mi vise ne treba.
I da znas razlika je ako su jaja bas domaca.:o

_Nahla_
28.07.2008., 22:26
ma moram skontati kako rola jufku ako je okrugla a da je kad dobije na kraju sva jednaka?
Kod mene bude cetvrtasto pa znam kako cu dobiti onu kao liniju od napunjene kore i onda je smotam u zvrk.
Ovo ne kontam bas:rolleyes:

Pa kad si napunila i srolala i sa druge si strane isto srolala i onda odrezes u sredini tj prerezes tjesto i dobila si liniju ako na to kontas, a moras je naravno nakon sto je dobro razvuces oklagijom razvuci jos rukama preko stola i onda ti bude lakse da slazes. Dobro ti nju razvuces oklagijom ali ako na stolu razvlacis moras jos malo rukama da bi ti bilo lakse srolati. Kazem ti lakse bi ti pokazala nego objasnila:rolleyes:

Sto se tice trahane kako se kuci pravi evo ga receptic od moje nanuske:

Tijesto podkuhati sa vodom kao za kruh. treba da bude tvrdje tijesto.Sedmi dan tijesto izvaditi i namladiti malo na brasnu pa od istog tijesta istrgati krpice(komadice) koji se ostaviti preko dana i noci da se osuse na plahti.
Onda sutradan komadice koji su se osusili trljati kroz reseto ili kroz cjedilo sa rupicama za cjedjenje tjestenine. Kroz to ce ispadati sitne loptice skroz male. Trahanu treba susit 2, 3 dana znaci te loptice treba susiti 2, 3 dana zavisi kako je toplo u kuci.

A trahana se osim sa vodom moze podkuhat telecim temeljcem ili supom od paradajza moze se i cilija pomjesat ako neko voli ljuto.

Sorrela
28.07.2008., 22:26
:rofl: :rofl:
meni sve lijeno ustati a moraću izgleda:D il da malo dočitam onaj topic o missici od 80tak kila, bilo bi mi pametnije:D

Hehhe, najradije bi se sad nazderala al sreca nemam nista dok ne bih dupe podigla al to nema sanse, necu ni zvati dostavu, karakter:o
Nego vratio se Emeritzy:rofl::rofl:
(OFF T)

Vratimo se na jufku s oklagijom:kava:

Sorrela
28.07.2008., 22:29
Ja bi sad najradije potkuhala pa ti slikala pa pokazala sta mi nije najjasnije:cerek:

Evo reci kad dobijes jufku na kraju gotovo sve, je li ona nekako vise ovalna ili je bas okrugla?
Ozbiljno pitam.

_Nahla_
28.07.2008., 22:33
Ja bi sad najradije potkuhala pa ti slikala pa pokazala sta mi nije najjasnije:cerek:

Evo reci kad dobijes jufku na kraju gotovo sve, je li ona nekako vise ovalna ili je bas okrugla?
Ozbiljno pitam.

Pa to bi bilo najbolje heheh

Pa bude vise ovalna draga moja, kazem ti moras zbog toga malo je kasnije rukama samo razvuci da prilagodis obliku stola i da ti bude lakse slagati po njoj meso i rolati. Razumijem sad sta te buni, kazem ti ja kad pravim na sofri onda je to druga stvar. Ali na stolu moras je kasnije samo malcice rukama razvuci bas zbog tog lakseg rolanja.

_Nahla_
28.07.2008., 22:37
I hocete li recept za baminju :)

cap_insanio
28.07.2008., 22:37
Sedmi dan tijesto izvaditi

odakle? gdje držati tijesto?

Nego vratio se Emeritzy:rofl::rofl:
(OFF T)

yep:D al pol tog ne stižem pročitat jer zadnjih mjeseci navratim samo tu i tamo...

cap_insanio
28.07.2008., 22:38
I hocete li recept za baminju :)

:zapisuje:

nema dok čovjek sam ne uzme stvari u svoje ruke:D što ću se ja prijateljičine baminje najest:D
ajde, slušamo:D

Sorrela
28.07.2008., 22:41
e sad je jasno onda.:cerek:

Znas gledala sam svoju majku kako to radi i ona je znala nekako na skroz okruglu jufku stavljati nadjev skroz ukrug po krajevima i onda je presavijala jufku na taj nadjev i sve razvlacila dalje po malo i stalno je imala krug, kuzis, sve dok ono tijesto u sredini ne bi popucalo od razvlacenja i sve je bilo jednako.
Zato sam te pitala:cerek:

Jer ja ovo njeno nikad nisam uspjela, uvijek je pucalo.
Al ona je bila meher za pite.

_Nahla_
28.07.2008., 22:44
treba 50 grama susene baminje, 500, 600 grama juneceg mesa, glavica crvenog luka, par cesnja bjelog luka, jedan limun, so, biber ili vegeta, jedan paradajz,persun, malo sirceta i supa od govedine za podlogu bude ukusnije, umjesto vode.

Isjeckati meso na komadice. Ugrijati tavu u koju se doda isjeckani luk jedan i drugi, persun, paradajz i sve se to dobro izdinsta i onda dodaju isjeckani komadi mesa. Dok se to priprema baminje se prokuhaju sa sircetom da izgube onu zestinu i da se ne lijepe. Smjesu sa mesom dobro kuhati dok se meso ne omeksa jer baminja kad se doda njoj ne treba puno, dodati baminju i onda sve podliti sa malo govedje supe i staviti da se kuha. Kuhati dok se baminja ne smeksa i onda posluzit toplo sa kriskama limuna. Ko ne voli junetinu moze i komad piletine, a moze i bez mesa.

_Nahla_
28.07.2008., 22:46
e sad je jasno onda.:cerek:

Znas gledala sam svoju majku kako to radi i ona je znala nekako na skroz okruglu jufku stavljati nadjev skroz ukrug po krajevima i onda je presavijala jufku na taj nadjev i sve razvlacila dalje po malo i stalno je imala krug, kuzis, sve dok ono tijesto u sredini ne bi popucalo od razvlacenja i sve je bilo jednako.
Zato sam te pitala:cerek:

Jer ja ovo njeno nikad nisam uspjela, uvijek je pucalo.
Al ona je bila meher za pite.

Moja nanuska vjeruj to tako brzo i spretno i strucno napravi da se ja izgubim, kad me ucila morala je sve polako, a kasnije sam se ja poboljsala gledajuci je. Ali se nadam da ce i meni ta brzina nadoci s vremenom. Ipak te su zene citav svoj zivot to radile normalno da ce biti spretnije od nas.

cap_insanio
28.07.2008., 22:49
sad ćeš vidjet kad ja sutra spravim tu baminju i zovnem ovu moju sarajku na ručak, što mi ju obećava već bar jedno 6 godina:rofl:
a po čem imaju okus te baminje? i što se ja uporno tripujem na one dlačice sitne po njima :bonk: :D to se vjerujem ne osjeti kad se skuha?

Sorrela
28.07.2008., 22:52
Ja kad sam jela, uh kad je to bilo, davnih dana, samo sam osjetila fantastiku, nikakve dlacice, znaci ima neka fora!

_Nahla_
28.07.2008., 22:52
sad ćeš vidjet kad ja sutra spravim tu baminju i zovnem ovu moju sarajku na ručak, što mi ju obećava već bar jedno 6 godina:rofl:
a po čem imaju okus te baminje? i što se ja uporno tripujem na one dlačice sitne po njima :bonk: :D to se vjerujem ne osjeti kad se skuha?

hehe ima sarajka da se izgubi.
Jos je pitas : Sta velis bona na ovo. :)

Imaju okus po baminjama:lol: hehe ma nedefinisano :D kad probas kuznut ces.
Ajooj pa bolan kad je susena baminja nema dlacica ccc, a i tokom kuhanja to nestane, daj ne budi cjepidlaka, nego pripremi to sutra i ima da preneses utiske ?? :)

cap_insanio
28.07.2008., 22:54
nego pripremi to sutra i ima da preneses utiske ?? i ima da preneses utiske ?? :)

deal :zubo: jel mi dovoljan onaj jedan lančić, koliko lančića je otprilike 50 gr? :ne zna:

Sorrela
28.07.2008., 22:55
Ja sam na ribi sljedecih dana, odoh u Dalmaciju:o
Uh, fakat cu crknuti.

_Nahla_
28.07.2008., 22:57
deal :zubo: jel mi dovoljan onaj jedan lančić, koliko lančića je otprilike 50 gr? :ne zna:

Drzim te za rijec. :)
Kupi ti dva, pa ipak da vidis ako ne bude dosta da mozes i sa onog drugog skinut.

ne sjecam se da sam ovoliko recepata napisala ikad. :D
Odavno nisam sa nekim ovako fino pricala o kuhinji, ima li jos sta dok nisam zaspala da napisem hehe
Bosanski lonac ? Grah ?
Bumbar ?

cap_insanio
28.07.2008., 23:00
Ja sam na ribi sljedecih dana, odoh u Dalmaciju:o
Uh, fakat cu crknuti.

ajde lijepo nam se provedi, i zalij tu ribu dingačem, da lakše ide:zubo:

sad mi padoše na pamet oni čapljinski žablji kraci, e to bi bila fora spravit, i to potpada u ontopic:zubo:
čapljina rules:s :D

cap_insanio
28.07.2008., 23:04
Bumbar ?

joj da bumbar čovječe, to napiši, lično to ne mogu, al važi za pravu poslasticu:top: punjena jagnjeća džigerica. moji to obožavaju. samo mi je malo poteško nać jagnjeću džigericu, jedino kad naručim, onda mi ostave. ono, kad se pojavim u 12:D

Sorrela
28.07.2008., 23:05
ajde lijepo nam se provedi, i zalij tu ribu dingačem, da lakše ide:zubo:

sad mi padoše na pamet oni čapljinski žablji kraci, e to bi bila fora spravit, i to potpada u ontopic:zubo:
čapljina rules:s :D

Hehheh, hvala, volim ribu jako, a lignje najvise, ma sve volim:cerek:

A jegulja?:cerek:

Sorrela
28.07.2008., 23:07
Za taj bumbar nikad cula a bosanka sam, pa sramota, sta je ovo, sta mi radis nahla?:(

_Nahla_
28.07.2008., 23:12
joj da bumbar čovječe, to napiši, lično to ne mogu, al važi za pravu poslasticu:top: punjena jagnjeća džigerica. moji to obožavaju. samo mi je malo poteško nać jagnjeću džigericu, jedino kad naručim, onda mi ostave. ono, kad se pojavim u 12:D

Sorrela draga lijepo se provedi a mi cemo ovdje napisat recepata pa kad se vratis da si skuhas sta fino :)

a evo za bumbar mm to i moji kuci vole to je extra. :D
treba janjeca iznutrica,
janjeca plucna maramica (peskir :) )
150 grama rize
1 mrkva
1 persun
1 glavica crvenog luka
3 cesna bjelog luka
so, biber,paprika, ulje

Iznutricu prokuhati i isjeckati na sitno,dodati malo skuhanu (obarenu) rizu, mrkvu, persun,luk izriban sitno,so, biber i papriku po zelji, to sve zaliti sa 2 fildzana ulja, tj dvije soljice malene za kafu.
Onu plucnu maramicu (peskir) stavljati u veliku kutljacu i onda napuniti sa smjesom, kad je kutljaca puna saviti maramicu da se smjesa ne vidi a one dobijene loptice redati u pleh, tepsiju sta vec..

Peci dok se maramica ne zarumeni.
:cerek:
njami krepah od gladi jooj

cap_insanio
28.07.2008., 23:14
A jegulja?:cerek:

oh da:D lakša za pojest od žabljih kraka:D

_Nahla_
28.07.2008., 23:17
ccc curke nemojte mi zabljih kraka i jegulja ipak je ovo bosanska kuhinja hehehe :) a ja se nesto najezim od zabljih kraka iako bi ih probala :D

A okle si to Sorrela ??

cap_insanio
28.07.2008., 23:23
ccc curke nemojte mi zabljih kraka i jegulja ipak je ovo bosanska kuhinja hehehe :) a ja se nesto najezim od zabljih kraka iako bi ih probala :D

pa sve ti je to bosanska hrana, ja sam to u čapljini jela, ono, kao izvorno, baš tipično za taj dolje kraj:mig: ko ćevapi u sarajevu:D

cure pozdravljam vas, nahla, neka te i tebe i tvoje nanuške, daj nam skuži još koji receptić slobodno, mada jedem i sirovu oradu - nema do tradicionalne kuhinje:D ma čija da je. jednostavno je i najukusnije:top: lako mi je spremit tajlandsku piletinu u koju ide pun q začina, šta god se ujebe, ne osjeti se od senfa i čilija:zubo: al ajd napravi ukusno od najviše 3 sastojka:D

:w

_Nahla_
28.07.2008., 23:26
pa sve ti je to bosanska hrana, ja sam to u čapljini jela, ono, kao izvorno, baš tipično za taj dolje kraj:mig: ko ćevapi u sarajevu:D

cure pozdravljam vas, nahla, neka te i tebe i tvoje nanuške, daj nam skuži još koji receptić slobodno, mada jedem i sirovu oradu - nema do tradicionalne kuhinje:D ma čija da je, jednostavno je i najukusnije:top:

:w

heheh ustucalo se jadnoj nanuski od silnog spominjanja.
Samo vi kazite sta vas zanima i ja cu naskrabat recept.
Sutra baminje obavezno pa nam pises kakve su bile.

lahka noc :mig:

Saradonija
29.07.2008., 08:46
svi poludili za bosanskom kuhinjom, 4 stranice postova u 2 dana :D

Saradonija
29.07.2008., 08:50
Nahla može par riječi o gužvari i gurabijama?

Saradonija
29.07.2008., 08:57
je je, to je ta.
što se tiče baklave, mi se inače svi odreda proseremo od one tradicionalne, pa su to muke isusove onda:D prejako, orasi, šerbe, a mi ne znamo granice, ne stanemo na jednom parčetu:D
pa ja onda pravim ovu baklavu, koja se može jest ko i ovi drugi kolači:D
6 jaja
1 čaša od jogurta šećera
1 ulja
1 griza (nemoj sitno zrno, nek bude krupnije)
2 vrhnje (il pola kg milerama, bude ljepše, ukusnije, zbog kremastosti)
1 prašak za pecivo
250 grama sjeckanih (ne mljevenih) oraha...

ajme koja baklava, moja je jednostavna: svaku koru pošpricat rastopljenim maslecem, na svaku treću koru posut mljevene i grubo rezane orahe, na kraju narezat na rombove, kad se speče svaki romb zalit s malo rastopljenog maslaca i na kraju prelit sve šerbetom....čas posla...

polly
29.07.2008., 09:21
ova obična baklava je lakša za tibicu kad se 1/3 oraha zamijeni valerom smrvljenim (prethodno posušenim) nekim keksom s putrom
uopće se ne kuži da je keks, a ne samo orasi

meni je dobra i voćna
jednostavno za napravit, fino i zgodno za iskoristit ostatke voća

darling
29.07.2008., 11:00
Evo je Internet kraljica bosanske kuhinje.

www.bosniancook.blogger.ba

polly
29.07.2008., 11:02
o ima ih još podosta
nije jedina :mig:

_Nahla_
29.07.2008., 12:37
Sta se tice nase bosanske kuhinje isto se puno razlikuje npr u kojem ko djelu zivi. U srednjoj Bosni ne znaju za trahanu kao i mi u Krajini niti je prave. Posto imam puno rodjaka sa oceve strane iz srednje Bosne jer je i on od tamo, oni kad dodju ovdje uvijek ponesu sebi trahane to im je super a ne prave i ne znaju, nije toliko cesto jelo ko kod nas..

Saradonija
29.07.2008., 12:49
Sta se tice nase bosanske kuhinje isto se puno razlikuje npr u kojem ko djelu zivi. U srednjoj Bosni ne znaju za trahanu kao i mi u Krajini niti je prave. Posto imam puno rodjaka sa oceve strane iz srednje Bosne jer je i on od tamo, oni kad dodju ovdje uvijek ponesu sebi trahane to im je super a ne prave i ne znaju, nije toliko cesto jelo ko kod nas..

jel trahana isto šta i tarana?

_Nahla_
29.07.2008., 13:01
jel trahana isto šta i tarana?

E ne bih sada znala, vjerovatno..
Mada ja nisam cula da ko od mojih kaze tarana.

Gore sam vec pisala kako se pravi kuci trahana.:cerek:

Saradonija
29.07.2008., 13:23

čitala sam gore, zato i pitam jer mi se čini da je to isto. ma moji su dosta bili po bosni i godinama slušam o nekoj famoznoj tarani, valjda je to isto...šteta nisam se sjetila probat kad sam ja bila....ništa, morat ću probat sama napravit po tvom receptu...

_Nahla_
29.07.2008., 13:55
čitala sam gore, zato i pitam jer mi se čini da je to isto. ma moji su dosta bili po bosni i godinama slušam o nekoj famoznoj tarani, valjda je to isto...šteta nisam se sjetila probat kad sam ja bila....ništa, morat ću probat sama napravit po tvom receptu...

Ma ti da dodjes u Bosnu na 2 mjeseca udebljala bi se pravo, samo da probavas specijalitete, javi kakva je ispala trahana.

Saradonija
31.07.2008., 09:34
razvlačenje tijesta za burek bez oklagije.. (http://www.youtube.com/watch?v=aKdmAjz22yc&feature=related)
- razvlačenje tijesta s oklagijom (http://www.youtube.com/watch?v=9ypBXORu1ck&feature=related)...

anushka
31.07.2008., 10:49
_Nahla_ kaže:

e pa s ovim se nikako ne bih slozila. Moji su iz srednje Bosne i ne mozemo zivjet bez tarane, i to bas na gore navedeni način napravljene.

A sta se tice same rijeci, trahana je bosnjacka rijec a tarana srpska ili hrvatska.

_Nahla_
31.07.2008., 13:39
_Nahla_ kaže:

e pa s ovim se nikako ne bih slozila. Moji su iz srednje Bosne i ne mozemo zivjet bez tarane, i to bas na gore navedeni način napravljene.

A sta se tice same rijeci, trahana je bosnjacka rijec a tarana srpska ili hrvatska.

Eto ja ne znam moje rodjakinje kada dodju uvijek traze da im damo trahane jer one ne znaju pripremat i nisu nikad, i isto tetka iz jablanice kad dodje uvijek nosi sebi trahane..
ko bi ga znao:ne zna:

monax
02.08.2008., 15:14

Mislim da se samo u Krajini kaže trahana,
ostali dijelovi Bosne tarana, tarhana i sve je ispravno jer se radi o istom. Njami njam

cap_insanio
03.08.2008., 22:41
samo da se zahvalim nahlici za recept za baminje, danas smo se okupili i dobro je ispalo. mada ja ipak mislim da sam malo previše zasirćetila, al niko se nije želio požaliti:D

sarajka je ko neku vrst kontranapada na ručak od sebe donijela neki domaći hljeb, s jajima i mlijekom i za dezert ušećerene šljive iz rerne prelivene kajmakom:D kuja:D :cerek:

nahlić, hvala još jednom:mig:

Vanjushka
04.08.2008., 19:17
razvlačenje tijesta za burek bez oklagije.. (http://www.youtube.com/watch?v=aKdmAjz22yc&feature=related)
- razvlačenje tijesta s oklagijom (http://www.youtube.com/watch?v=9ypBXORu1ck&feature=related)...

Na prvom linku je ocito Albanac, s obzirom kako slaze burek.

Oni se rode u pekari, kako baca tijesto.

Mayday
04.08.2008., 21:06
Ljudi pomagajte! pogotovo mislim na prave bosnke i bosance :D

treba mi recept kako se radi tijesto za pitu krompirusu

Saradonija
04.08.2008., 21:12

evo, dok ti se ne javi neki bosanac...

-Krompiruša manual (http://www.youtube.com/watch?v=2KgjlqX5xdA)-uz prigodnu muziku :D

(tijesto se radi ko i za svaku pitu-brašno,ulje,voda; a krompir je bolje naribat)

cap_insanio
04.08.2008., 21:44
-Krompiruša manual (http://www.youtube.com/watch?v=2KgjlqX5xdA)-uz prigodnu muziku

ahahahahahaha :lol: :s :s

chop or rendaj potatos, oil the tepsija, prepair the jufka :rofl: kriste :s

pa još na to sve uz, ko je ovo, safet isković?:D

Saradonija
05.08.2008., 09:54
ahahahahahaha :lol: :s :s

chop or rendaj potatos, oil the tepsija, prepair the jufka :rofl: kriste :s

pa još na to sve uz, ko je ovo, safet isković?:D

:lol: splash some water and let it 'upiti'
-al simpatično je nema šta...

neiskusna domina
05.08.2008., 10:35

-Krompiruša manual (http://www.youtube.com/watch?v=2KgjlqX5xdA)-uz prigodnu muziku :D

(tijesto se radi ko i za svaku pitu-brašno,ulje,voda; a krompir je bolje naribat)

ne ribati krompir:flop:
krompir se sitno isjecka..na kockice..luk i biber po zelji.. ja licno volim bez luka,ali to stvar ukusa..

Saradonija
05.08.2008., 12:53
ne ribati krompir:flop:
krompir se sitno isjecka..na kockice..luk i biber po zelji.. ja licno volim bez luka,ali to stvar ukusa..

stvar ukusa, meni je bolja s ribanim..:top:

Sorrela
05.08.2008., 19:07

Aaaaaaaaaaaaaaaa, umrijecu od smijeha, legendaran link:rofl::rofl::rofl:

_Nahla_
06.08.2008., 23:43
samo da se zahvalim nahlici za recept za baminje, danas smo se okupili i dobro je ispalo. mada ja ipak mislim da sam malo previše zasirćetila, al niko se nije želio požaliti:D

sarajka je ko neku vrst kontranapada na ručak od sebe donijela neki domaći hljeb, s jajima i mlijekom i za dezert ušećerene šljive iz rerne prelivene kajmakom:D kuja:D :cerek:

nahlić, hvala još jednom:mig:

Hehe nista sreco drago mi je da ti je dobro ispalo:mig::top:
A sarajka sad nek pukne dzaba joj hljeb i to sve ti si prva napravila baminje.:cerek:
Vi ste se pravo gostile, a gdje bilo nahlu zvati ccc :cerek:

_Nahla_
06.08.2008., 23:45

:eek: Pa naime :D Tjesto za krompir pitu ti se radi isto kao i tjesto za bilo koju drugu pitu, i najbolja je srolana, sto put bolja nego slagana krompirusa i ne rendaj krompir nego ga sitno isjeckaj..

cap_insanio
07.08.2008., 14:16
Vi ste se pravo gostile, a gdje bilo nahlu zvati ccc :cerek:

:brukica: :brukica: :brukica: :brukica:

:brukica:

_Nahla_
07.08.2008., 22:59
:brukica: :brukica: :brukica: :brukica:

:brukica:

Je li to :brukica: za mene sto sam pitala ili :brukica: za tebe sto nisi zvala ? :D

marijaxxl
09.08.2008., 18:07
stvar ukusa, meni je bolja s ribanim..:top:

Slažem se! Sa ribanim krompirom pita je sočnija i krompir ne ispada kao kod sjeckanog.:klopa:

Saradonija
09.08.2008., 23:46
Slažem se! Sa ribanim krompirom pita je sočnija i krompir ne ispada kao kod sjeckanog.:klopa:

:top: e baš to, krompir i luk se prožmu, pa bude sočno i kompaktno...:klopa:

Munafir
10.08.2008., 16:59
Nije mi jasno jel' postoji neka razlika između krumpiruše i bureka od krumpira. Mislim da je onaj Sejo Sekson rekao da se u Bosni kaže pita od krumpira, a ne burek krumpira (krompira), a da je se podrazumijeva da je burek jedino burek od mesa, to jest, da je samo burek pravi pitac.:cerek:
Ne znam, možda ona Chondra što piše o Turskoj to zna, kad je ionako stručnjak za te kulture.:kava:

tough_cookie
10.08.2008., 23:33
spojila s proslim temama o bosanskoj kuhinji pa cemo imat bosansku kuharicu :)

_Nahla_
11.08.2008., 23:46
Nije mi jasno jel' postoji neka razlika između krumpiruše i bureka od krumpira. Mislim da je onaj Sejo Sekson rekao da se u Bosni kaže pita od krumpira, a ne burek krumpira (krompira), a da je se podrazumijeva da je burek jedino burek od mesa, to jest, da je samo burek pravi pitac.:cerek:
Ne znam, možda ona Chondra što piše o Turskoj to zna, kad je ionako stručnjak za te kulture.:kava:

Ma isto ti je bolan i krompirusa i burek od krompira. Samo sto kod nas ima sareni burek :) tu ti bude i krompira i mesa. A mozes i reci burek od krompira, burke od ovog od onog, to vecinom moji u srednjoj bosni kazu, a mi u krajini kazemo krompirusa, sirompita, zeljanica i burek :)

Dlapek
12.08.2008., 13:59
Ma isto ti je bolan i krompirusa i burek od krompira. Samo sto kod nas ima sareni burek :) tu ti bude i krompira i mesa. A mozes i reci burek od krompira, burke od ovog od onog, to vecinom moji u srednjoj bosni kazu, a mi u krajini kazemo krompirusa, sirompita, zeljanica i burek :)

Šareni burek je moj favorit !!!!!
A došo moj frend iz Bosne u Zgb na neki koncert i u trku na vlak uleti u neku pekarnicu pa drekne : Jedan burek!!!
S čim?
Pa ....s burekom!!!!!

_Nahla_
26.08.2008., 02:02
Halooo dame moje, kuharice, kuhari oni koji se tako osjecaju :D
Pa gdje ste mi na ovoj temi, nije dotle da nikog ne zanimaju receptici iz bosanske kuhinje niti da nije niko eksperimentisao neke od mojih recepata?
Pa kakvi su utisci ?

da malo zivnem ovu svoju temicu

Sorrela
26.08.2008., 08:06
Kod mene je sezona tikvenice:o:o:o:o:o

amis
30.08.2008., 18:22
Šareni burek je moj favorit !!!!!
A došo moj frend iz Bosne u Zgb na neki koncert i u trku na vlak uleti u neku pekarnicu pa drekne : Jedan burek!!!
S čim?
Pa ....s burekom!!!!!

:lol::rofl::lol::rofl:

:top: dobar je

amis
30.08.2008., 18:23
Kod mene je sezona tikvenice:o:o:o:o:o

Njami, moja omiljena poslije zeljanice :klopa:

Loulou
18.10.2008., 18:26
Ćao, imam jednu molbu, da li znate kako se tačno prave lokumi, to je slično uštipcima? Volila bih ih napraviti, ali ne znam kako. I ako neko zna, nek mi malo precizira mjere, recimo pola kg brašna, jedno jaje i sl., jer nisam baš vješta. Hvala puno, puno.

Sorrela
18.10.2008., 19:17
Peksimeti -lokumi su nesto kao ustipci sa kvascom samo se prave mnogo brze i lakse.

Sastojci potrebni:
3 vece solje brasna
2 jaja
1 manja soljica jogurta
prasak za pecivo
malo mlijeka
sol
mlaka voda

Zakuhati tijesto bas kao za kruh. Uklopiti i malo ostaviti par minuta samo da se smeksa. Formirati u dvije manje loptice i na pobrasnjenoj daski ili stolu razviti pomocu valjka na otprilike pola cm debljine.
Uzeti noz i isjeci tako razvijeno tjesto u kocke.

Zagrijati tavu sa uljem . Svaku kocku malo rukama razvuci i stavljati na vrelo ulje.
Prziti par minuta sa jedne i sa druge strane i vaditi na tanjir sa papirnom maramicom.

http://img171.imageshack.us/img171/6216/peks1bq1.jpg

Loulou
18.10.2008., 22:09
Peksimeti -lokumi su nesto kao ustipci sa kvascom samo se prave mnogo brze i lakse.

Sastojci potrebni:
3 vece solje brasna
2 jaja
1 manja soljica jogurta
prasak za pecivo
malo mlijeka
sol
mlaka voda

Zakuhati tijesto bas kao za kruh. Uklopiti i malo ostaviti par minuta samo da se smeksa. Formirati u dvije manje loptice i na pobrasnjenoj daski ili stolu razviti pomocu valjka na otprilike pola cm debljine.
Uzeti noz i isjeci tako razvijeno tjesto u kocke.

Zagrijati tavu sa uljem . Svaku kocku malo rukama razvuci i stavljati na vrelo ulje.
Prziti par minuta sa jedne i sa druge strane i vaditi na tanjir sa papirnom maramicom.

http://img171.imageshack.us/img171/6216/peks1bq1.jpg

Puno hvala! A ne ide kvasac?!

Sutra ih probam napraviti! Jedva čekam!

Sorrela
19.10.2008., 08:58
Ja ne stavljam, jer ne nadolaze ovi po ovom receptu vec ih ja pecem odmah.
I obicno dodajem sve te sastojke ofrlje.

U zadnje vrijeme sam se navukla na heljdino brasno tako da pomijesam s bijelim brasnom i heljdu, ti su ustipci vrh vrhova.:top: