PDA

View Full Version : Čitači e-knjiga (E-book readeri)

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

gdja Castro
05.09.2009., 18:46
Naime,

u svjetlu ovih amerskih "pregovora" na razmeđi Googla, Amazona i Author's Guilda oko isključivo elektronskih knjiga, gledam po Amazonu ovaj njihov Kindle (http://www.amazon.com/Kindle-Amazons-Original-Wireless-generation/dp/B000FI73MA). Je li itko isprobao to? Bilo koji e-book reader, onaj Sonyjev možda?

Prvo, meni je sve to malkice preskupo za bez bar dvije rate, a vidim da se cijene kreću od cca 500 do 250 dolara. Stoga mi on-line kupnja baš i ne paše.
Drugo, ne bih da je nužno vezan za neki e-book site niti da je s njega nešto drito naručivo, to mi je potpuno irelevantno. S druge strane, ako mogu čitati svakakve on-line tekstove s njega, a da me ne boli glava, onda ok.
Zadnje, nama to treba ponajviše zbog goleme akcelerirajuće mase pdf-ova po našim vanjskim i unutarnjim hardovima.

Zoran K je na onom topiku o elektronskim knjigama pričao o e-book readeru al general, pa me zanima nekakav stvarni osvrt na proizvod.

Najvažnije: nema ih u Hrvatskoj, koliko sam shvatila. Jesam li dobro shvatila, i ako da, zašto ih još nema? Gdje ima kupiti u okolici i pošto? Ima li nekakva jeftinija varijanta za koju ne znam?

Merry Gentry
05.09.2009., 21:02
Ja imam Sony PRS 505 godinu dana.
Jako sam zadovoljna i smatram to najbolje uloženim novcima u zadnje vrijema.:s
Nažalost kod nas ga još uvijek nema za kupiti - ja sam svoj kupila preko e-baya i došao me 1300kn sa svime ( uređaj,poštarina i carina).
Ima ga za kupiti u zemljama Europe ( Njemačka, Austrija, Italija...) ali je oko 30-40% skuplji nego u USA, barem je tako bilo kad sam ja kupovala.
Na sam uređaj stabe oko 100-tinjak knjiga, ali ako kupiš memory card stane nekoliko tisuća. Dvoumila sam se oko njega i Kindlea ali Kindle je malo skuplji i ne čita neke formate koji ovaj čita ( ne sjećam se točno koje ). Uglavnom postoje programi preko kojih svaki elektr. oblik knjige možeš konvertirati u pdf,rtf ili txt ( ove formate najbolje čita ).
Sony 505 ima real ink ekran i uopće ne zamara oči, tekst možeš čitati u 3 različite veličine, također ima ugrađen mp3 i možeš gledati slike ( samo u crno-bijeloj tehnici), baterija mu traje oko tjedan dana ( puni se preko USB-a ili adapterom koji je u dodatnoj opremi ). Lagan je i malen - stane u svaku torbu i super je za nositi sa sobom kud god pođeš.
Ja sam do sada uvijek vukla knjižurine sa sobom kud god krenem i otpadalo mi je rame ali sada nemam takvih problema.
Preporučujem svakom ozbiljnijem čitaču knjiga, ne ćete požaliti ako ga kupite!:top:

Elinor
06.09.2009., 08:51
Kindle je bio tema cijelog jednog Oprah showa. :eek: ona ga je toliko nahvalila i prezentirala kao uređaj godine; ta je "reklama" amazonu sigurno donijela hrpu para.

ja glasujem za NIKAKAV čitač e-knjiga; sve se više bojim da će izumrijeti "prave" papirnate knjige, da će im se dogoditi isto što i videotekama kad su samo preko noći postale dvdteke. i ne mogu se pomiriti s tim :(:(
jer ipak je tu onaj doživljaj papirnatosti knjige, taj miris i sve sentimentalno što se uz knjige veže, a ne sad ovo :(

Merry Gentry
06.09.2009., 09:06
Mene ne zanima toliko sam izgled knjige - korice, miris papira itd., već ono što je unutra. Zbog praktičnosti, velike memorije i multifunkcionalnosti mislim da je e-book reader nešto što će u sljedećih par godina ući u masovnu uporabu.
Ne želim niti ja da izumru papirnate knjige, jer definitivno imaju svoju čar i vrijednost ali napredak tehnoligije je neminovan!:ne zna:

Sudden Sid
06.09.2009., 10:51
ja glasujem za NIKAKAV čitač e-knjiga; sve se više bojim da će izumrijeti "prave" papirnate knjige, da će im se dogoditi isto što i videotekama kad su samo preko noći postale dvdteke. i ne mogu se pomiriti s tim :(:(
jer ipak je tu onaj doživljaj papirnatosti knjige, taj miris i sve sentimentalno što se uz knjige veže, a ne sad ovo :(

Ma sve je to super, sumnjam da ce ljudi prestat citati knjige isto kao sto ne prestaju kupovati ploce ili video kazete - jest da to vise nije glavni đir, ali i dalje ima svoju vrijednost.

Ali e - book readeri su super. Jedan od glavnih razloga zasto nisam ni poceo citati Dostojevskog (osim za lektiru) je taj sto mi se ne da tegliti ga sa sobom i sto ga je neprakticno drzati. Ovo ce me spasiti. I da ne pricam o jednostavno citanju PDF - a, a ne da se moram zajebavati sa svojim ink - jet printerom.

OT, ja mislim da cu ipak cekati dok ne dode u Hrvatsku, ali sam cuo od 2 osobe koje znaju nesto vise da je to super i isplativo. A sad, necu vise o tome jer sam Tošo sta se tice tehnologije.

gdja Castro
06.09.2009., 13:15
...

Puno ti hvala. Ovo je fakat iscrpno. :s

Samo što mi je tih 1300 kn odjednom speglati nekako too much. :(

Ali e - book readeri su super. Jedan od glavnih razloga zasto nisam ni poceo citati Dostojevskog (osim za lektiru) je taj sto mi se ne da tegliti ga sa sobom i sto ga je neprakticno drzati. Ovo ce me spasiti. I da ne pricam o jednostavno citanju PDF - a, a ne da se moram zajebavati sa svojim ink - jet printerom.

Naravski da su super. Koliko toga čitam preko pdf-ova, naprosto zato jer nađem besplatno ili jeftinije. Osobito za stručnu literaturu, na primjer. I sad bih trebala gubiti oči po monitoru. Da, baš.

Sudden Sid
06.09.2009., 13:32
Naravski da su super. Koliko toga čitam preko pdf-ova, naprosto zato jer nađem besplatno ili jeftinije. Osobito za stručnu literaturu, na primjer. I sad bih trebala gubiti oči po monitoru. Da, baš.

Da, a printanje pdf - a zna kostati skuplje od kupnje knjige.

I da, citac mozes citati bez da stalno drzis ruku na stranici, da ti se ne okrene zbog vjetra ili zbog knjige same po sebi :s

Sabaa
06.09.2009., 21:42
Ja imam BeBook http://mybebook.com/ i jako sam zadovoljna. Kao i Sony ima mp3, više veličina texta, čita dosta formata (makar sam mu ja sve bacala u .rtf), a sad je i cijena povoljna jer uskoro izlazi noviji model.

Aphex
07.09.2009., 14:05
:Slin: ja bi kindle..

u međuvremenu sam skidao knjige na mobitel. Bilo bi sasvim ugodno čitati da je malo veći ekran na ovom jadnom mobu, i bilo bi lijepo da ima podrška za pdf, ali ajd, i ovako je upotrebljivo.
http://www.deep-shadows.com/hax/ReadManiac/download.htm

_Mystical_
09.09.2009., 22:15
a da li postoji nekakvih prepreka u vidu zaštita? ja, a rekao bih i mnogi drugi, skidaju besplatne ebook knjige, pa me zanima da li njih mogu staviti bez problema?

p.s. kad sam ja postavio ovu temu prije nekih pola godine, uredno je obrisana, uz obrazloženja da ne pripada ovdje nego na hardver:kava: al ok, nadam se nekim iskustvima...,

gdja Castro
09.09.2009., 22:27
p.s. kad sam ja postavio ovu temu prije nekih pola godine, uredno je obrisana, uz obrazloženja da ne pripada ovdje nego na hardver:kava: al ok, nadam se nekim iskustvima...,

Pa prije pola godine i pripadalo je hardveru, sad smo mi osvojili čitač, dok oko ergonomije tipkovnica još uvijek ratujemo. :ne zna:

Merry Gentry
10.09.2009., 19:58
a da li postoji nekakvih prepreka u vidu zaštita? ja, a rekao bih i mnogi drugi, skidaju besplatne ebook knjige, pa me zanima da li njih mogu staviti bez problema?

Nema nikakve zaštite - barem na Sony-ju, imam na kompu nekoliko tisuća e-knjiga i sve koje sam dosada prebacivala rade bez probleme - ako koju ne može čitati zbog formata samo konvertiram u pdf ili rtf i radi bez problema!:top:

Calandra
11.09.2009., 11:23
Jako sam zadovoljna i smatram to najbolje uloženim novcima u zadnje vrijema.:s
Jesi li kupila polovni? Kako je išlo s plaćanjem?

Merry Gentry
11.09.2009., 15:19
Jesi li kupila polovni? Kako je išlo s plaćanjem?

Kupila sam novi, preko e-baya pobijedila sam na nadmetanju i dobila ga za oko 250 $ ( ne sjećam se više točno koliko je bilo ). Platila preko paypala i stiglo za 3 tjedna - sve u savršenom redu!:mig:

Beljki
14.09.2009., 08:53
pitanjce... moze li se u njih prebacivati fajlove direktno sa vanjske memorije (usb, vanjski disk) ili treba preko PC-a?

Beljki
14.09.2009., 15:29
zanimljivo.. odlucih se za sonijevog PRS 600. Nesto slabija kvaliteta slike zbog touch-pada, no to je korisno posto mi treba na putovanjima, a moze se upisivati biljeske. Medjutim online ducani koje sam nasao salju samo unutar SAD-a, a na eBayu su cijene vise od nominalnih u americkim ducanima ($300).
Zna li netko neki online ducan koji salje do nas? Amerski ducan, evropske cijene su vece...

Katolik
19.09.2009., 12:24
Ima li e-book readera za kupiti u Hrvatskoj. Znam da ima kod jedne on-line knižare da ne reklamiram sad, ali zanima me ima li negdje da se može stvar malo pogledat i isprobat prije nego se kupi ?

danijeel
19.09.2009., 13:56
Ima li e-book readera za kupiti u Hrvatskoj. Znam da ima kod jedne on-line knižare da ne reklamiram sad, ali zanima me ima li negdje da se može stvar malo pogledat i isprobat prije nego se kupi ?

Mene isto to zanima,jel ima uopće u Hrvatskoj za kupiti e-čitač ili se mora preko ebay-a,ako ima za Hrvatsku zanimaju me cijene,pošto je to sada pomalo i smiješno kako nabiju cijene,a nakon 2-3 godine cijene padnu za 50%,kako samo varaju ljude to je nevjerojatno.

Uglavnom čitam na laptopu knjige,ali volim podići knjigu iz knjižnice i pročitati,e-čitač je bolji jel na internetu ima hrpe literature koje uopće ni nema u knjižnicama,a da ne govorim o eng. jeziku i izboru literature na drugim jezicima,otprilike 1000-2000 knjiga stane u neki prosječni e-čitač i isplati se to imati samo sada je pitanje koliko je to pouzdano,pokvarljivo kao i sve selektroničke stvari.
Zamislite spiku dođete do nekog sveučilišnog profesora u kuću trebate nešto pitati za ispit i vidite da ima cijelu knjižnicu u kići koja zauzima 2 sobe i ima otprilike 500-njak knjiga i on vas upita "jel vi imate tako šta",a vi njemu "ne šta će mi to imam e-čitač na kojem imam 2000 knjiga i zauzima prostor kao jedna knjiga koju vi tu imate"
LOL na kvadrat.

arbajram
01.10.2009., 20:25
Ovo je jedna fenomenalna stvar i neka mi ga neko kupi za rodjendan :) Ja imam manijakalne napade citanja knjiga sto znaci da papirne ne dolaze u obzir /gabariti/, a citanje na mobitel je ubitacno. Tako da mi je ovaj eBook Reader nesto savrseno. Samo jos moram malo prosurfati da vidim koji je best-buy /battery life, e Ink, mogucnost downloada raznih pdf-ova .../

gdja Castro
01.10.2009., 21:59
Ovo je jedna fenomenalna stvar i neka mi ga neko kupi za rodjendan :)

Imaš pravo. To ću i ja počet "zamoljavat" za, recimo, Svisvete :D:rolleyes:, nema druge.

Sudden Sid
01.10.2009., 22:36
Ja imam manijakalne napade citanja knjiga sto znaci da papirne ne dolaze u obzir /gabariti/

A? Sta ova recenica znaci?

gdja Castro
01.10.2009., 23:01

Ne znam baš, ali iskoristila bih trenutak pa pitala nekoga tko ima iskustva s Kindlom, radi li to uopće kod nas budući da Amazon pokriva trošak wirelessa na Kindlu, pa, ono...

arbajram
03.10.2009., 05:59
Znaci da ne mogu nabaviti knjiga koliko ih mogu procitati ;-)

JPK
03.10.2009., 06:38
Ja ga isto hoću kupiti već neko vrijeme, ali ponuda je jadna, ne samo kod nas. Većina uređaja ima 6" ekran, što je malo. Jedini koji mi se sviđa je ovaj. (http://wiki.mobileread.com/wiki/IRex_Digital_Reader)

A čini se i da ga nije problem naručiti. (http://wiki.mobileread.com/wiki/Where_to_Buy_eBook_Devices#iRex_Digital_Reader)

Jedini problem je što košta poprilično :D

Maxxy
03.10.2009., 06:45
Evo BeBook se prodaje i kod nas:

www.sveznadar.com/

Cijena 2300 kn, toliko kosta i vani.

Beljki
04.10.2009., 08:43
U ponedjeljak stize PRS 600 :lux:

odlucih za njega zbog touch skrina i mogucnosti pisanja po njemu, iako su sa takvim ekranima kontrasti nesto slabiji nego sa ovim obicnim, "nedodirljivim" :D

Iako pravo da kazem nikad ne bih to uzeo za citanje knjiga koje ima i u knjiznici, nema do papira. Medjutim imam tolko toga na kompu, a buljenje u obican ekran previse zamara. Osim toga dosta se putuje pa je ovo najprakticnije.. :)

enivej cujemo se za par dana kad se isproba :cerek:

schmokljan
04.10.2009., 10:43
Odlučio sam si priuštiti jedan od ovih čitača. Zanima me, bez zezanja, koji najbolje izgleda?
Ima li čitač da izgleda muževno i kul? Onako crne, ravne linije, bez zaobljenja? Nešto što bi pojačalo moj, već prilično izraženi, muževni izgled?
Dakle - koji čitač, a da ga bez srama mogu ponijeti u birtiju na pivo?

Aphex
04.10.2009., 11:34
Ne znam baš, ali iskoristila bih trenutak pa pitala nekoga tko ima iskustva s Kindlom, radi li to uopće kod nas budući da Amazon pokriva trošak wirelessa na Kindlu, pa, ono...
kažu da amazon još uvijek nije proširio svoj wireless na europu. ali dok je kablova - mora se moć presnimit knjige na njega.

ja glasam za onaj jpkov. :s:s

Beljki
06.10.2009., 08:33
e dakle malo se poigrah sa sonjevom šestotkicom.

mane:
kontrast nesto slabiji (zbog taćskrina)
vise bljesti (isti razlog)

prednosti:
mogu se upisivati poruke, bolji izgled i dimenzije zbog manje tipaka.
rijecnik. Samo engleski ali citam uglavnom na engleskom pa je vrlo korisna stvarcica.

ostalo:
trajanje baterija odlicno (ali valjda je to tipicno)
pdf formate zna smuljat u smislu da se u nekim dokumentima sama slova ne mogu povecavat vec se moze samo zumirati, a u tom slucaju se tekst ne formatira vec siri preko velicine ekrana pa ga treba "setati". Takodjer ume fajla zna biti drugacije od onog na kompu kada se prebaci u ibuka. Vjerujem da je i to tipicno zbog specificnosti formata.
Nema vajrles sto mi je potpuno nebitno, treba mi samo za stvari sa kompa.
Dok mogucnost pisanja poruka preko "tipkovnice" moze biti korisa, od pisanja rukom ne vidim previse svrhe ali moglo bi biti korisno mozda nekad nesto skicirat :misli:
mp3 plejeric je takodjer zgodna stvar iako sigurno trosi bateriju daleko vise.

Sve u svemu ja zadovoljan iako bih volio malo bolji kontrast i manje bljestanja (iako je kazu to sve bolje nego kod njihovog predhodnog taćskrina). ali nemres i ofce i nofce...

polip_batinović
07.10.2009., 12:05
e dakle malo se poigrah sa sonjevom šestotkicom.

mane:
kontrast nesto slabiji (zbog taćskrina)
vise bljesti (isti razlog)

prednosti:
mogu se upisivati poruke, bolji izgled i dimenzije zbog manje tipaka.
rijecnik. Samo engleski ali citam uglavnom na engleskom pa je vrlo korisna stvarcica.

ostalo:
trajanje baterija odlicno (ali valjda je to tipicno)
pdf formate zna smuljat u smislu da se u nekim dokumentima sama slova ne mogu povecavat vec se moze samo zumirati, a u tom slucaju se tekst ne formatira vec siri preko velicine ekrana pa ga treba "setati". Takodjer ume fajla zna biti drugacije od onog na kompu kada se prebaci u ibuka. Vjerujem da je i to tipicno zbog specificnosti formata.
Nema vajrles sto mi je potpuno nebitno, treba mi samo za stvari sa kompa.
Dok mogucnost pisanja poruka preko "tipkovnice" moze biti korisa, od pisanja rukom ne vidim previse svrhe ali moglo bi biti korisno mozda nekad nesto skicirat :misli:
mp3 plejeric je takodjer zgodna stvar iako sigurno trosi bateriju daleko vise.

Sve u svemu ja zadovoljan iako bih volio malo bolji kontrast i manje bljestanja (iako je kazu to sve bolje nego kod njihovog predhodnog taćskrina). ali nemres i ofce i nofce...

A jel normalno čita hrvatske dijakritičke znakove(č,ć,đ,ž,š)?

Beljki
07.10.2009., 19:31
A jel normalno čita hrvatske dijakritičke znakove(č,ć,đ,ž,š)?

nemam pojma, nisam citao nista na hrvatskom :zubo: kupih ga iskljucivo zbog strucne literature na engleskom koja mi je sa kompa ubijala oci, nema nis na rvackom :ne zna:
probat cu kad budem doma pa javim :)

no vidio sam u uputstvima da ima mogucnost pisanja diak. znakova na tipkovnici (na nacin da se duze drzi stilus/prst npr na slovu s pa se pojavi izbornik sa znakovima "baziranim" na njemu koji nisu dio engleske abecede, ukljucujuci i š) pa bi bilo logicno da ih cita :ne zna:
ali probam pa javim.

polip_batinović
07.10.2009., 20:55
OK, hvala.

Beljki
10.10.2009., 14:49
ne, ne cita :(
ove koji su na njemu napisali cita, normalno, ali kad sam napisao nesto na kompu i ubacio nije ih prepoznao :ne zna:

meni nije bitno doduse ali ocito se ne moze citati nista na hrvatskom do ne izbace verziju za nase trziste..

JPK
10.10.2009., 15:19
ne, ne cita :(
ove koji su na njemu napisali cita, normalno, ali kad sam napisao nesto na kompu i ubacio nije ih prepoznao :ne zna:

meni nije bitno doduse ali ocito se ne moze citati nista na hrvatskom do ne izbace verziju za nase trziste..

Ako ne prikazuje dobro ASCII ne znači da ne prikazuje dobro PDF. Osim toga, vrlo vjerojatno podržava Unicode.

Beljki
10.10.2009., 17:11
dovraga :D
ok, probam opet :D

Zora
10.10.2009., 19:14
Najavljuju da ce se kindle isporucivati i u nas, ito zajedno s besplatnim wirelessom za download s amazona
link:www.amazon.com/kindle
;)
ja sam u napasti da naručim....

polip_batinović
13.10.2009., 13:04
Najavljuju da ce se kindle isporucivati i u nas, ito zajedno s besplatnim wirelessom za download s amazona
link:www.amazon.com/kindle
;)
ja sam u napasti da naručim....

Super je to, samo se bojim da neće steći veću popularnost dok domaći izdavači ne krenu sa e-izdanjima svojih knjiga.

Beljki (ili bilo tko drugi tko posjeduje reader), jesi li imao kakvog uspjeha u prikazivanju naših slova?

Vojky
18.10.2009., 17:27
BUG online:

Amazon je najavio sniženje cijene Kindlea 2 i dostupnost njegove internacionalne verzije. Na listi od preko 100 zemalja u kojima će e-čitač biti dostupan nalazi se i Hrvatska. S isporukama se započinje 19. listopada.

Amerikanci će odsad Kindle moći kupiti po 40 dolara nižoj cijeni koja iznosi 260 dolara. Internacionalna verzija trebala bi koštati 280 dolara, ili preračunato oko 1.400 kuna (ako nešto ne pođe po zlu).

Specifikacije i mogućnosti uređaja i dalje ostaju iste – 6-inčni E-Ink ekran s rezolucijom od 600 x 800 piksela, 2 GB ugrađene memorije od čega je 1,4 GB dostupno korisniku, USB i 3G povezivost i dostupnost preko 290.000 knjiga na Kindle Storeu.

Amazon: http://www.amazon.com/gp/product/B0015T963C/ref=ms_sbrspot_0?pf_rd_p=494265411&pf_rd_s=center-1&pf_rd_t=101&pf_rd_i=507846&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=10BHNK8EENGQ2W20GKEV

Dakle e-knjige, bez sivog uvoza uređaja i "ručnog" prebacivanja izdanja u uređaj - napokon i dostupne kod nas.

Komentari?

Nex
18.10.2009., 17:33
Ne svidja mi se.

Previsoka cijena, dodas jos koju kunu i uzmes neki subnotebook (npr. Asus EEE PC) koji osim citanja knjiga moze posluziti i za druge namjene.

jimmy jazz
18.10.2009., 17:39
zabunil si se, ovo spada pod Ekonomiju

gdja Castro
18.10.2009., 17:43
Komentari?

Super-duper, ali brine me monopolizacija elektroničkih knjiga s autorskim pravima od strane Amazona te njihovo inzistiranje na kindle formatu uz prilično visoku cijenu e-knjiga.

I koliko god mi razum govori da je Kindle zasad jedini isplativ zbog legalnog i najšireg izbora e-knjiga, toliko mi i govori da je stvar vrlo vrlo nategnuta i nepoštena.

Sabaa
18.10.2009., 18:31
Evo BeBook se prodaje i kod nas:

www.sveznadar.com/

Cijena 2300 kn, toliko kosta i vani.

Nije baš, vani je sada cijena 249 dolara, a noviji model (koji još nije izašao, čini mi se) će koštati 349.

Ofca02
19.10.2009., 17:59
Vec neko vrijeme cekam da dode napokon i kod nas Kindle.
Mislim da je ovo odlicna stvar i da ce ljudi sve vise prec na e-knjige.. nece se vise trebat na putovanja nosit po 5 knjiga, moci cemo u bilo kojem momentu kupit i krenut citat i ne cekat da dode na trziste, citat novine a i ponekad mozda i audio knjigu slusat..
Tehnologija koja ce smanjit rezanje suma :s:
A zamislite jedan dan djeca nece morat nosti kile i kile na ledima vec ce moc svi imat jedan uredaj na kojem imaju sve knjige potrebne za skolu a tako i za faks ili sto god drugo..
Volim i ja drzat knjigu u ruci i neko vrijeme sam cak bila protiv al kad bolje pogledam ima vise prednosti nego mana ( za mene)

Sinbad
20.10.2009., 00:36
Znači Kindle nije za ljude koji imaju svoju arhivu elektroničkih knjiga. Ne kupujem ništa ako nemam mogućnost da sam učitam file.

Vojky
21.10.2009., 00:59
Ma može se prebacit i PDF na Kindle, ali nije automatski:

http://www.sync2play.com/20090429/how_to_put_pdf_on_kindle.html

http://ireaderreview.com/2008/01/18/how-to-view-pdf-files-on-the-kindle/

vrrrlet
21.10.2009., 12:17

Ja sam za oboje. Mislim da je čitač zgodniji za putovanja avionom, jer težinu papira u koferu možeš zamijeniti težinom hašiša ili npr. bananama.

I da, citac mozes citati bez da stalno drzis ruku na stranici, da ti se ne okrene zbog vjetra ili zbog knjige same po sebi :s

Možeš li čitačem obrisati guzu, zapaliti vatru? Može li pasti na pod, može li pogoditi brata bez štete po sebe?

Odlučio sam si priuštiti jedan od ovih čitača. Zanima me, bez zezanja, koji najbolje izgleda?
Ima li čitač da izgleda muževno i kul? Onako crne, ravne linije, bez zaobljenja? Nešto što bi pojačalo moj, već prilično izraženi, muževni izgled?
Dakle - koji čitač, a da ga bez srama mogu ponijeti u birtiju na pivo?

:confused: Čitač? Muževno? Bez srama? Pivo?

Kako?

Tko pročita jednu knjigu je peder, netko s čitačem je pročitao barem tri? :ne zna: Što znači da ne daje samo u guzu, već i u usta i u oko. Mene bi bilo sram.

Super-duper, ali brine me monopolizacija elektroničkih knjiga s autorskim pravima od strane Amazona te njihovo inzistiranje na kindle formatu uz prilično visoku cijenu e-knjiga.

I koliko god mi razum govori da je Kindle zasad jedini isplativ zbog legalnog i najšireg izbora e-knjiga, toliko mi i govori da je stvar vrlo vrlo nategnuta i nepoštena.

Cijena jedne knjige je cca 50 kuna, zar ne? Trebala bi biti trideset. Ovako ćemo svi čitati piratske verzije prepune kuČa i maĆaka.

gdja Castro
21.10.2009., 12:42
Cijena jedne knjige je cca 50 kuna, zar ne? Trebala bi biti trideset. Ovako ćemo svi čitati piratske verzije prepune kuČa i maĆaka.

Ne treba meni piracka hrvacka verzija. :zubo:

vrrrlet
21.10.2009., 12:52
Ne treba meni piracka hrvacka verzija. :zubo:

Znam, i ja čitam srpske originale. To sam ja 'nako općen'to rek'o.

Silence, please
01.11.2009., 13:08
Meni su draže knjige :)

skvoter
04.11.2009., 11:26
hey
možete li mi preporučiti stranicu di bi se dalo for free skinuti knjiga i da ima pristojan izbor
hvala

GuardianAngel
07.11.2009., 08:33
Ja ove čitače promatram već godinu-dvije, od kako sam na njih jednom slučajno naletio. Bio sam vrlo skeptičan oko toga, i sada, nakon čitanja svega ovoga, još uvijek sam skeptičan, ali samo zbog jedne stvari. A to je podrška za našu dijakritiku.
Očigledno ovih čitača i nema za kupiti kod nas zbog istih problema. Iako mi nije jasno zašto, pa pdf je zapravo neka vrsta slike. Problem se očigledno javlja u funkciji uređaja koji raspoznaje OCR koji je ugrađen u pdf, pa fontove prilagođava svojem prikazu kako bi čitanje bilo što ugodnije, tj. prikaz teksta čim oštriji.
U tome je najvjerojatnije problem koji Beljki spominje. Pdf-ovi koji su napravljeni s prepoznavanjem OCR-a, kod njih se može povećavati slova, dok kod pdf-ova koji su nastali skeniranjem knjiga, kod njih se može samo zumirati. Iz toga slijedi pitanje: (Beljki) da li kod dokumenata koji se mogu samo zumirati uređaj može prikazati naša slova, ili ni tada ne uspijeva?
Uglavnom, dok mi netko ne kaže da se naša slova mogu prikazati na uređaju, nisam zainteresiran, jer me najviše zanima literatura na hrv. jeziku. U trenutku kad saznam da mogu, kupujem odmah.

mandor
12.11.2009., 12:48
Morao sam se registrirati da vam kažem svoja iskustva.
Još lani sam kupio CyBook oz francuske i koštao me blizu 3000 kn sa dostavom i carinom.
Prvo me iznenadilo što nema podršku za bilo kakve specijalne znakove. To sam nabrzinu riješio tako da sam prekopirao par fontova. Ima isti ekran kao većina ostalih (6").

Lijepo sam ga pazio i čuvao i uvijek nosio u futroli da bih ga jedan dan upalio i poludio od muke što četvrtina ekrana ne radi. Kao kad razbiješ staklo komad ekrana ne reagira na podražaje i moj bolesno skup čitač mogu baciti u smeće.
Nisam ni pokušavao reklamaciju.

Znači, čuvajte svoje čitače kad ih kupite. Ja sam svoj nosio u ruksaku i s drugim knjigama i slično i mislio sam da ga čuvam. Ekrani su osjetljivi.

Dok je trajao bio je super izuzevši maaalo presporo listanje stranica.

Vojky
25.11.2009., 15:28
Kindle sada čita i PDF:

Kindle 2 je dobio novi firmware. Kao i veći brat, Kindle DX, i Kindle 2 sada ima podršku za izravno čitanje PDF dokumenata (bez konverzije). Također, velika novost koju firmware donosi je i za čak 85% dulje trajanje baterije u odnosu na staru verziju firmwarea. Uz uključenu bežičnu konenciju na uređaju, trajanje baterije sada je deklarirano na sedam dana, u odnosu na četiri dana ranije.

http://www.bug.hr/vijesti/osvjezeni-firmware-kindle-2/99553.aspx

*Malina*
26.11.2009., 12:20
Ne razumijem se jos puno no samo bih pitala je li ti citaci imaju ekran u boji ili je crno bijeli? Imam puno strucnih e-knjiga sa ilustracijama i slikama u boji pa me zato zanima. Hvala!

Zora
28.11.2009., 17:51
Ne razumijem se jos puno no samo bih pitala je li ti citaci imaju ekran u boji ili je crno bijeli? Imam puno strucnih e-knjiga sa ilustracijama i slikama u boji pa me zato zanima. Hvala!

Ovisi o citacu. Kindle npr ima crno bijeli (ali sa hrpom nijansi sive pa navodno dobro prijkazuje slike i ilustracije :ne zna:).

evchy
01.12.2009., 08:42
jel se netko od korisnika foruma možda odvažio i kupio kindle? (il možda zna nekoga tko ga je kupio)
ak da kakva su iskustva s kupnjom - porez i/ili carina + neočekivani dodatni troškovi?
s obzirom da se kindle dostavlja samo preko priority courier shipping kak to inače funkcionira kod amazona, koje kurirske službe oni koriste i kak onda funkcionira dostava u hrvatsku i postupak carinjenja?
i konačno jeste li zadovoljni s proizvodom - posebno s kvalitetom ekrana (jel čitanje ugodno, zamaraju li se oči brzo ili...)?

pure evil
01.12.2009., 22:32
zaljubila sam se u tu spravčicu baš zato jer sam to vidla na oprah :D
jbg,žensko sam hehe :D

i kad sam vidla cijenu,naglo sam svoju zaljubljenost prolongirala hehe :)
čekam da se cijena spusti,makar zapravo 1400kn nije tolko puno za tu spravčicu ako ćemo ju stvarno koristit. možeš ga furat di oćeš...najgore mi je kad moram nekog čekat pa odem sama sa sobom na kavu :D i sve su novine zauzete :D i kaj da radim :D eto,tu bi mi kindle dobro došel :D

također me zanimaju knjige na hrvatskom :) tak da se ja još bogme moram strpit...

a i kad pogledate malo- pa 1400 kn košta npr glupi mobitel... više se ovo isplati,pametnije je :D

Merry Gentry
03.12.2009., 17:36
Definitivno najbolje i najpametnije uloženih 1800kn u mom životu! :s:s

odin_cro
05.12.2009., 20:45
Definitivno najbolje i najpametnije uloženih 1800kn u mom životu! :s:s

da li je kindle u pitanju? i meni je upravo u shopping cartu, ali nikako da stisnem da zavrsim transakciju :)

culture vulture
06.12.2009., 10:34
meni je isto kindle već neko vrijeme u košarici, al sad nije najbolje vrijeme za kupnju readera...
siječanj/veljača 2010. će donijet neke potencijalno odlične novosti:
http://www.quereader.com/ i
http://www.entourageedge.com/
također, asus bi trebao konačno konkretizirat svoje planove, a i apple.
a i kindle dx će se slijedeće godine (potvrđeno) počet isporučivat izvan amerike...

tako da, ako mislite na svom readeru primarno čitat pdf-ove i ostale dokumente kojima bi ekran od 6" mogao bit premali (a koji uključuju i prikaze slika/tablica, što bi moglo stvarati probleme s razmještajem elemenata kod konverzije), ili želite usput malo i surfat netom na istom gadgetu, pričekajte da vidimo kolika će cijena bit tom QUE-u i hoće li se eDGe isporučivat izvan amerike.

al ako mislite čitat prvenstveno književnost i/ili dokumente koji sadrže samo tekst, nemate kaj oklijevat. ništa neće bit ni jeftinije ni bolje od kindlea.
(također, pazite na sve što ima touch screen (osim, eventualno tog QUE-a, čiji će bit plastičan), jer je slika s tim manje oštra i refleksija zna bit gadna.
kindle ima tu veliku prednost kaj ima pravu tipkovnicu, a ne virtualnu, pa mu ne treba touch screen za dodavanje anotacije i slično.)
dakle, ako trebate samo prikaz teksta, ekran od 6" vam je dovoljan i uzmite kindle bez kolebanja. jeftinije nećete proć, neusporedivo je ljepši od onih grozota koje prodaje sveznadar, cybooka, cool-era itbl., a imajte na umu i da su tipke na kindle-u odlične, što s ovim drugima nije slučaj.
jedina prava konkurencija kindleu na tom polju su sonyevi readeri, ali oni se ne isporučuju u hr, treba vam netko u americi da vam ga pošalje, il morate po njega u austriju/italiju/njemačku...
nook se za sad pouzdano neće isporučivat izvan us, a čak i da vam ga netko pošalje iz amerike, nećete moć kupit ni jednu knjigu na barnes&noble siteu bez američke kreditne kartice.

ako, pak, trebate veći ekran - ako čitate npr. znanstvene tekstove s tablicama/slikama, ili s puno fusnota, i to ugl iz pdf-ova, mogli biste imati problema s konverzijom, jer tekst će biti reflowan, al elementi bi mogli bit razbacani + može se dogodit da brojevi stranica budu ubačeni u tekst (dakle, konverter dođe do zadnje riječi na nekoj stranici i onda ne prijeđe na slijedeću stranicu, nego najprije ubaci numeraciju s dna stranice) + egide zna isto ubacit u tekst pa vam svako malo u tekstu piše nešt u stilu: "i Filip Latinović tako dođe jednog Povratak Filipa Latinovića jutra u svoj rodni Miroslav Krleža grad"
u takvom slučaju vam treba veći ekran, tak da vam ne treba nikakvo reflowanje teksta i da jednostavno otvorite dokument kakav je, a da ne ispadne premali za čitanje. (na kindleu NEMA zumiranja, može se jedino čitat u landscape modu, al i to zna ponekad bit premalo) (dimenzije pdf-ova koje već imate doma pogledajte tak da otvorite dokument i spustite kursor u donji lijevi kut prikaza)
i tad vam preostaje samo čekanje na QUE (koji bi mogao bit papreno skup) ili na kindle dx. (od irex-a NEMOJTE kupovat, jer ne samo kaj su skupi, nego i veoma sumnjivi, mnogo se ljudi žalilo da ne odgovaraju na nikakve upite ak se uređaj pokvari, da im ponekad treba jako dugo da ga isporuče nakon kaj ga platite, a i imali su gadan gaf s laganjem o trajanju baterije - NE traje danima, već satima, što je neporihvatljivo za e-ink tehnologiju, koja energiju troši JEDINO kod OKRETANJA stranica. jednom kad je tinta raspoređena, ona jednostavno stoji tako, kao na papiru, i ne konzumira nikakvu energiju.)

da skratim, za tekst - definitivno ovaj internacionalni kindle.
za dokumente koji bi mogli tražit veći ekran, definitivno čekanje - na QUE ili na kindle dx, kad se počne isporučivat izvan us.

također, ak se imalo kužite u grafičke programe, možete napravit ono kaj ja radim: izvučete sav sadržaj iz danog dokumenta, stvorite u indesignu novi dokument koji dimenzijama savršeno odgovara vašem čitaču i za sat-dva rada si posložite i tekst i slike i maknete sve gluposti tipa razmučkani brojevi stranica i egide unutar teksta i sl. i na malom uređaju, lako prenosivom i odličnom za oči uživate u besplatnoj knjizi.

eto, malo sam odužio, al nadam se da sam bar nekom pomogao.

odin_cro
06.12.2009., 12:54
meni je isto kindle već neko vrijeme u košarici, al sad nije najbolje vrijeme za kupnju readera...
eto, malo sam odužio, al nadam se da sam bar nekom pomogao.

ne malo, pomogao si jako puno :) kindle je u kosariciza ono sto mi treba je savrsen i po tvom iskustvu
za dalje bumo vidjeli, cini mi se da nova generacija donosi vecu tezinu i vece dimenzije, nije to to onda vise, moci ce evntualno biti nadogradnja :)

culture vulture
06.12.2009., 14:31
ne malo, pomogao si jako puno :)

drago mi je. :)
ak mogu još u čemu, samo recite.

odin_cro
06.12.2009., 19:51
drago mi je. :)
ak mogu još u čemu, samo recite.

iako su knjige zaista uglavnom jako jeftine, neki puta bi covjeka razveselilo nesto sto se ne nudi na amazonu, a kako on ne cita epub format malo sam guglao za moguce konvertere epub-->kindle...

imas ti koju preporuku mozda?

cini mi se da je ovo najblize onome sto trazim
http://blog.fsck.com/2009/04/savory.html

culture vulture
06.12.2009., 20:47
ma, alata za konverziju ima stvarno dosta. kompletnu listu možeš nać na: http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_conversion
savory nisam probao, al čuo sam da je dobar.
od besplatnih sam probao:

mobipocket
http://www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/ProductDetailsCreator.asp

i calibre
http://calibre-ebook.com/about

oba su jako dobra. calibre je open source i cross-platform, što su dodatni plusevi.

ukratko, naći ćeš bez problema nešto za sebe. neka te to previše ne brine, osim ako imaš dokumente s jako puno grafičkih elemenata.

pure evil
06.12.2009., 23:37
molim vas da javite kad će se moći na kindlu čitat knjige na hrvatskom,ja ga tada kupujem :D
fala :)

GuardianAngel
07.12.2009., 10:38
Pitanje...
Nisam baš pregledavao Kindlove karakteristike, ali Sony-eve PSR (ili PRS) ove jesam. Kakva je situacija sa pozadinskim osvjetljenjem?
Ja čitam najviše predvečer i po noći, pa me interesira postoji li osvjetljenje kindle-a, ili se mora čitati pri svijetlu? Ovo mi je dosta bitna stvar...
Inače, Sony-eve PRS-ove se može dobiti preko ebaya bez problema.

culture vulture
07.12.2009., 13:00
kindle nema ugrađeno osvjetljenje. meni osobno se to osvjetljenje ne sviđa, nije mi ugodno za oči.
pogledaj, recimo, na ovom videu:
http://www.youtube.com/watch?v=Y5dpLiMAOv4
pogotovo to ne bih koristio prije spavanja.
a i to znači da je tekst još više udaljen od stakla ekrana, pa stvarno imaš osjećaj da čitaš kroz staklo...
po meni je ovak nešt bolje rješenje:
http://www.amazon.com/Mighty-Bright-XtraFlex2-Frustration-Free-Packaging/dp/B002CMLDT6/ref=sr_tr_1?ie=UTF8&s=fiona-hardware&qid=1260189714&sr=8-1
(time ne kažem da je sony lošiji reader od kindlea, imao sam sonyja i bio super zadovoljan, samo kažem da to svjetlo stvarno nije nekaj...)
i, da, prek ebay-a se može naručit sony, al pitanje je kaj će bit ak se uređaj pokvari. amazon će ti bez problema zamijenit kindle, a prodavači na ebay-u - možda. ak više ne budu imali tih uređaja, eventualno možeš dobit lovu natrag. a ja bih uvijek radije novi uređaj, jer ako sam svi već stvorio knjižnicu za neki uređaj i uvjerio da je dobar, onda hoću i ostat na tom uređaju.
ukratko, ako ti se više sviđa sony, koji jest odličan reader, onda probaj prvo nać nekog tko ti živi vani, u nekoj zemlji gdje se sony readeri isporučuju, tak da ti ga on(a) može poslat na servis ak bude trebalo. ili ga kupi u nekom actual dućanu - austrija/njem/italija pa tak budi siguran da imaš servis/garanciju.

culture vulture
07.12.2009., 13:05
+ zaboravio sam reć ključnu riječ: "baterija".
korištenje ugrađenog svjetla je, naravno, relativno brzo posiše.
a meni je osnovna prednost e-readera, uz e-tintu, dugo trajanje baterije.

Chariot
07.12.2009., 16:58
Može li netko tko je naručio Kindle odgovoriti na pitanja:

1. Koliko ga je čekao?
2. Koliko je carina?
3. Koliko je PDV?
4. Koliko je ukupno platio?
5. Tko ga je dostavio ili gdje ga je podignuo?

Zanima me i za druge uređaje, ne samo Kindle.

culture vulture
07.12.2009., 17:08
e, to i mene zanima.
meni je inace frend iz amerike slao sve kao poklon, napisao bi: "BIRTHDAY PRESENT HANDLE WITH CARE" i nisam placao nista. carina se na informatiku opcenito ne placa, samo pdv, kojeg me nitko nikad nije trazio.
tako da ne znam kaj se može očekivat. al mislim da bi na 259$ (o kindleu) trebao bit pdv nekih 400kn, dakle, ukupno nekih 1600-1700kn.

ja ću pričekat da vidim koliko će koštat QUE, a ako bude preskup, uzet cu internacionalni kindle negdje u 2. tjednu 2010. pa vam mogu onda javit.

GuardianAngel
08.12.2009., 17:34
kindle nema ugrađeno osvjetljenje. meni osobno se to osvjetljenje ne sviđa, nije mi ugodno za oči.
pogledaj, recimo, na ovom videu:
http://www.youtube.com/watch?v=Y5dpLiMAOv4
pogotovo to ne bih koristio prije spavanja.
a i to znači da je tekst još više udaljen od stakla ekrana, pa stvarno imaš osjećaj da čitaš kroz staklo...
po meni je ovak nešt bolje rješenje:
http://www.amazon.com/Mighty-Bright-XtraFlex2-Frustration-Free-Packaging/dp/B002CMLDT6/ref=sr_tr_1?ie=UTF8&s=fiona-hardware&qid=1260189714&sr=8-1
(time ne kažem da je sony lošiji reader od kindlea, imao sam sonyja i bio super zadovoljan, samo kažem da to svjetlo stvarno nije nekaj...)
i, da, prek ebay-a se može naručit sony, al pitanje je kaj će bit ak se uređaj pokvari. amazon će ti bez problema zamijenit kindle, a prodavači na ebay-u - možda. ak više ne budu imali tih uređaja, eventualno možeš dobit lovu natrag. a ja bih uvijek radije novi uređaj, jer ako sam svi već stvorio knjižnicu za neki uređaj i uvjerio da je dobar, onda hoću i ostat na tom uređaju.
ukratko, ako ti se više sviđa sony, koji jest odličan reader, onda probaj prvo nać nekog tko ti živi vani, u nekoj zemlji gdje se sony readeri isporučuju, tak da ti ga on(a) može poslat na servis ak bude trebalo. ili ga kupi u nekom actual dućanu - austrija/njem/italija pa tak budi siguran da imaš servis/garanciju.

Možda se iz teksta da zaključiti da preferiram Sony-a, ali nije tako. Pošto sam neki svojevrsni techno-freak ja te readere pratim već nešto godina, još od kako Kindle nije postojao (možda se varam, ako da oprostite), a Sony jest. Ali nisam komotan naručiti nešto samo zbog toga jer sam nešto negdje pročitao, i vidio sliku. Nije mi čak ni preporuka dovoljna. Da bi nešto kupio, ja to u jednom trenutku prije kupnje MORAM držati u ruci, vidjeti kako radi i da li sam uređaj odgovara nekakvim mojim potrebama, da li mi smeta nešto kod njega itd.
Recimo, ovaj jubito s pozadinskim osvjetljenjem mi uopće ne izgleda loše na prvi pogled, ali to treba vidjeti uživo kako izgleda. Nekome izgleda loše. Zato bi trebalo to isprobati. Uostalom, svijetlo se može isključiti ako kome smeta... uf, sada opet izgleda da pokušavam progurati Sony, sorry društvo.
Vidio sam već ovu kindle lampicu (usput budirečeno, i za Sony-a bez osvjetljenja postoje takve napravice... da, da, dosta o Sony-u) :rofl:
Lampica lijepo izgleda, ali... da li umara ruku dok držiš reader u zraku (težina?), koliko troši struje i koji je način spajanja s readerom?

...mnogo pitanja...

culture vulture
08.12.2009., 18:30
sve te informacije su ti već na amazonovoj stranci, al evo:
lampica ima manje od 100g, treba 3 baterijice i može se stavit na bilo kaj... ja je stavljam i na obične knjige kad čitam navečer, a i uz krevet je koristim kao noćno svjetlo. ne spaja se, dakle, s kindlom, nek se samo stavi kao kvačica...
dal umara ruku? pa, ne, kindle+lampica su lakši od većine knjiga koje imam doma... možda ak se radi o ženskoj ruci, teško mi je procijenit, al readere, ko i knjige, većina ljudi nasloni donjim rubom na krilo, pa ih ne držiš stvarno u zraku...

kaj se tiče toga da voliš imat u ruci prije kupnje - da, normalna stvar... al reader danas nije baš toliko skup da opravdava toliki oprez, a mislim da ga ne bi trebalo bit teško ni prodat (ak ti se ne svidi), budući da ih je malo na tržištu...
netko je nedavno prodavao sonyje na ovom forumu, jedno 5 komada, i otišli su stvarno brzo...

Saloniki
10.12.2009., 20:59
Treba mi mala pomoc (nadam se da sam na pravoj temi)

- da li postoji knjiga ''Povjerljivo iz L.A'' u e-formatu ?

odin_cro
12.12.2009., 19:55
Može li netko tko je naručio Kindle odgovoriti na pitanja:

1. Koliko ga je čekao?
2. Koliko je carina?
3. Koliko je PDV?
4. Koliko je ukupno platio?
5. Tko ga je dostavio ili gdje ga je podignuo?

Zanima me i za druge uređaje, ne samo Kindle.

moj je jos uvijek u hrvatskom leskovcu na carini :)
evo cijelog trackinga, u dva dana je dosao u zagreb, valjda malo carinici gustiraju :)
javim kad dobijem obracun carine koliko je bio...
Date Time Location Event Details
December 9, 2009 08:28:00 AM HRVATSKI LESKOVAC HR Arrival Scan
December 9, 2009 06:48:00 AM ZAGREB HR Arrival Scan
December 9, 2009 06:30:00 AM HRVATSKI LESKOVAC HR Arrival Scan
December 9, 2009 04:03:00 AM KOELN (COLOGNE) DE Departure Scan
December 9, 2009 03:58:00 AM KOELN (COLOGNE) DE Departure Scan
December 8, 2009 11:46:00 PM KOELN (COLOGNE) DE Arrival Scan
December 8, 2009 05:47:00 AM Louisville KY US Departure Scan
December 8, 2009 12:30:00 AM Louisville KY US Departure Scan
December 8, 2009 12:26:00 AM Louisville KY US Departure Scan
December 8, 2009 12:01:00 AM Louisville KY US Arrival Scan
December 7, 2009 10:05:00 PM Campbellsville KY US Departure Scan
December 7, 2009 07:35:00 PM Campbellsville KY US Shipment received by carrier
December 7, 2009 02:05:42 PM Campbellsville KY US Shipment has left seller facility and is in transit

Chariot
13.12.2009., 23:43
To te ja pitam. Hvala. Baš me taj dio s carinom zanima, jer sam čuo da neke
dostavne službe imaju svoje vlastite carinske postupke i čudne troškovnike, pa
me zanima ukupni rezultat.

ursamajor
14.12.2009., 04:20
kako stoji stvar sa zaštitom i ograničenjima tj. dal je moguće čitat nečije kupljene knjige bez kindla samo sa instaliranim softwerom?

npr. ja bih platio nekom tko ima kindle i account na amazonu da skine neke knjige npr.
http://www.amazon.com/EARTH-HEAVEN-Cosmic-Roots-ebook/dp/B002WN2WLI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1260764042&sr=1-1
a onda od njega preuzeo kupljenu datoteku a ja da čitam samo preko "kindle for pc" programa
http://www.amazon.com/gp/feature.html/ref=kcp_pc_mkt_lnd?docId=1000426311
preko kojeg već čitam razne besplatne knjige u kindle formatu skinute npr. s archive org.

svi zadovoljni, ja dobijem željene knjige puno jeftinije i brže a on besplatno.

piše da je Simultaneous Device Usage: Unlimited

culture vulture
14.12.2009., 09:12
da, možeš.
al ne treba ti netko tko ima kindle za to. sam otvoriš account i skidaš u komp. kad te pita s kojim uređajem da ti sinkronizira biblioteku, odabereš "ursamajor's kindle for pc" i to je to. nema potrebe za prebacivanjem najprije u kindle, pa onda u komp.
+ ne treba ti ni prava kreditna kartica, meni uplate bez problema idu i preko tekućeg računa, a mislim da može i žiro.

Vojky
16.12.2009., 09:20
Čekamo informaciju koliko je došao porez i carina!

odin_cro
17.12.2009., 10:47
Čekamo informaciju koliko je došao porez i carina!

Eto me :)

Overseas radi sa UPS-om od nedavno.

Stavke na računu su bile sljedece: CIJENA PDV UKUPNO
1. CARINSKO POSREDOVANJE PRI UVOZU 150,00 kn
2. BANKOVNA GARANCIJA 3,02 kn
3. MANIPULATIVNI TROŠAK 15,00 kn
================================================== =======
168,02 kn 38,64kn 206,66 kn
PDV NA OCARINJENJU ROBU 302,22 kn
================================================== =======
UKUPNO: 508,88 kn

Ona prva stavka po meni je bezobrazluk, posto platis masni trosak UPS u startu, i cijena dostave koju platis amazonu ukljucuje dostavu do kucnih vrata...

No eto, pozelio sam kindle i progutao sam taj trosak, da je bilo nesto zbog cega sam manje nestrpljiv, svadjao bih se s njima dok mi ne skinu taj trosak :)

ladjan
17.12.2009., 13:44
Vrijeme donosi nove stvari, citaci ce za koju godinu biti skroz uobicajena pojava...

Vojky
17.12.2009., 14:20
Odine, čekamo recenziju! :)

Chariot
17.12.2009., 23:10
odin_cro, hvala.

Znači na $259 hrvatski sustav uzme još ravno $100.

culture vulture
18.12.2009., 07:55
da, ovih dodatnih 200kn je čista pljačka. treba se probat svađat.
inače, ja se pomalo nadam da postoji šansa da, ak kupim kindle skupa s nekoliko knjižurina, i amazon sve stavi u isti paket, ovi na carini možda ne skuže da nisu samo knjige u paketu i na koncu ne platim ništa... kindle je ipak veoma tanak, možda prođe neopaženo...

alhana
18.12.2009., 10:48
Pozdrav svima!

Ove godine sam si odlucila za rođendan pokloniti jedan e-reader s obzirom da obožavam čitati a od laptopa me glava boli nakon dužeg vremena. Izbor je pao na Bebook, pa me zanima jel ima netko iskustva s njim? Na netu su prilicno dobre recenzije, cijena je ok, ali zanimaju me dojmovi iz prve ruke...

culture vulture
18.12.2009., 12:15
Pozdrav svima!

Ove godine sam si odlucila za rođendan pokloniti jedan e-reader s obzirom da obožavam čitati a od laptopa me glava boli nakon dužeg vremena. Izbor je pao na Bebook, pa me zanima jel ima netko iskustva s njim? Na netu su prilicno dobre recenzije, cijena je ok, ali zanimaju me dojmovi iz prve ruke...

ni slučajno bebook. cijena NIJE ok, jer ak je odin_cro, eto, dobio kindle za 1800kn sa svim davanjima, onda ne kužim kak misliš da je cijena bebooka ok. bebook se ne može ni po čemu uspoređivat s kindleom - od izgleda, kvalitete tipki (NEIZMJERNO važno, jer ako ti odu te jadne, flimsy tipkice na bebooku, nećeš više moć okretat stranice...) do brzine uređaja, ne da mi se uopće nabrajat.
jedini readeri koje ima smisla kupit su kindle i sony. irexovi su apsurdno preskupi, a sve drugo je jednostavno nekvalitetno napravljeno.
teško je bez da imaš uređaj u ruci ocijenit kvalitetu izrade, al vjeruj mi na riječ. stvar je kao kad razmišljaš koji mp3/mp4 da si kupiš. kad primiš ipod u ruku, jednostavno, bez da se išta kužiš u elektroniku, osjetiš da je to kvalitetno napravljen uređaj i da se ništa ne može s njim mjerit. osjećaj koji ćeš imat ako kupiš kindle ili sony reader je isti takav. jednostavno jedna solidnost, pouzdanost, kvaliteta koju voliš i samo držat u ruci. dok s bebookom, cybookom i sličnim grozotama imaš osjećaj kao kad držiš neki mp3/mp4 marke tipa takeMS, penel, sweex i sl. ono, možda se tipke i drže i sve radi, možda ćeš imat sreće pa će tvoj izdržat čak i dulje negoli bi te služio ipod, al to je samo sreća, koja je, kao što znaš, prevrtljive naravi.
ukratko i iz prve ruke: ili kindle ili sony.

JPK
18.12.2009., 12:20
Koliko vidim, on je dobio Kindle za 1930 kn sa svim davanjima.

Nego, pošto Amazon Whispernet radi u HR, znači li to da se i može besplatno neograničeno na Wikipediju?

Chariot
18.12.2009., 16:26
Ja bi dao ~2000 kn za Kindle DX i do ~1500 za Kindle. Ovi nameti mi taman
stavljaju te igračke u rang "ma treba li mi to zapravo" stvari, a posebno mi
ne odgovara to što Kindle radi samo reflow i nema zoom PDF-a. Ako dajem
2000 kn onda hoću feature-complete uređaj, a ne prvu iteraciju tehnologije
koja dolazi.

culture vulture
18.12.2009., 18:33
Ja bi dao ~2000 kn za Kindle DX i do ~1500 za Kindle. Ovi nameti mi taman stavljaju te igračke u rang "ma treba li mi to zapravo" stvari, a posebno mi ne odgovara to što Kindle radi samo reflow i nema zoom PDF-a. Ako dajem 2000 kn onda hoću feature-complete uređaj, a ne prvu iteraciju tehnologije koja dolazi.

a, čuj... e-readeri su za sad preskupi, da.
ja na faksu printam za 20lp po A4 stranici... što znači da se jedan takav uređaj počinje isplaćivat (kroz uštedu na printanju) tek nakon nekih 10000 stranica. dakle nakon nekih 50-100 pročitanih knjiga...
ili, ako uzmeš da su paperback izdanja klasika u algoritmu nekih 20kn, onda opet govorimo o 100injak knjiga koje možeš pročitat na papiru prije nego dođeš do cijene kindlea.
dakle, definitivno jest pitanje dal ti to stvarno treba i ne bi li radije čuvao lovu.
ovisno o tome kaj čita, kojim tempom i, ne najmanje važno, na kojim jezicima, svatko ima na to pitanje svoj odgovor.
ja volim readere zato jer na netu ima gomila starih knjiga koje se ne mogu više nabavit u tiskanom izdanju, s lcd ekrana mi ih nije gušt čitat, a i volim čitat bilo kad i bilo gdje, a ne mogu sve te printove nosit stalno sa sobom... i zato sam sretan kaj postoje ovakvi gadgeti... a zumiranje pdf-a mi, recimo, uopće ne treba...

spuzh
18.12.2009., 19:03
mene zanima da li se negdje u Zagrebu mogu pogledati/isprobati e-book reader-i (tako bi otprilike mogao znati koji mi model odgovara)?
Hvala

alhana
18.12.2009., 21:45
ni slučajno bebook. cijena NIJE ok, jer ak je odin_cro, eto, dobio kindle za 1800kn sa svim davanjima, onda ne kužim kak misliš da je cijena bebooka ok. bebook se ne može ni po čemu uspoređivat s kindleom - od izgleda, kvalitete tipki (NEIZMJERNO važno, jer ako ti odu te jadne, flimsy tipkice na bebooku, nećeš više moć okretat stranice...) do brzine uređaja, ne da mi se uopće nabrajat.
jedini readeri koje ima smisla kupit su kindle i sony. irexovi su apsurdno preskupi, a sve drugo je jednostavno nekvalitetno napravljeno.
teško je bez da imaš uređaj u ruci ocijenit kvalitetu izrade, al vjeruj mi na riječ. stvar je kao kad razmišljaš koji mp3/mp4 da si kupiš. kad primiš ipod u ruku, jednostavno, bez da se išta kužiš u elektroniku, osjetiš da je to kvalitetno napravljen uređaj i da se ništa ne može s njim mjerit. osjećaj koji ćeš imat ako kupiš kindle ili sony reader je isti takav. jednostavno jedna solidnost, pouzdanost, kvaliteta koju voliš i samo držat u ruci. dok s bebookom, cybookom i sličnim grozotama imaš osjećaj kao kad držiš neki mp3/mp4 marke tipa takeMS, penel, sweex i sl. ono, možda se tipke i drže i sve radi, možda ćeš imat sreće pa će tvoj izdržat čak i dulje negoli bi te služio ipod, al to je samo sreća, koja je, kao što znaš, prevrtljive naravi.
ukratko i iz prve ruke: ili kindle ili sony.

Hvala ti na odgovoru:top:
Ovako, kindle mi ne želim iz vrlo jednostavnog razloga: ne dolazi u obzir da platim uređaj oko 2000 kn i onda mi amazon upada unutra i briše knjige(što se događalo ljudima) i uopće ima pristup sadržaju mog uređaja. Sorry, ali to mi je dno dna :flop:
Nije mi cilj raspravljati tu koji je bolji, samo me zanimaju iskustva s Bebookom ako ga netko ima.

P.S. Najbolja iskustva sam imala upravo sa mp3-jem i općenito uređajima žnj marke, naime marke često ne garantiraju kvalitetu već samo visoku cijenu.
Svejedno ti hvala na savjetu, pozdrav!

gdja Castro
18.12.2009., 22:39
Ovako, kindle mi ne želim iz vrlo jednostavnog razloga: ne dolazi u obzir da platim uređaj oko 2000 kn i onda mi amazon upada unutra i briše knjige(što se događalo ljudima) i uopće ima pristup sadržaju mog uređaja.

Molim? Kakve su ovo pizdarije? :confused:

Ja,Lucifer
18.12.2009., 23:38
Molim? Kakve su ovo pizdarije? :confused:

Da, čuo sam da i ja za to. Naime, bilo je problema s nekom knjigom i oni su svima- koji su imali tu knjigu- izbrisali ju. Mogu ti upasti u Kindle bez problema, izgleda.

culture vulture
19.12.2009., 08:07
mislim da to više ne rade. googlajte pa provjerite ima li nekih recentnijih slučajeva, ja ih nisam našao...

stoosh
19.12.2009., 19:10
Da se i ja malo uključim...

Razmišljam o kupovini e-book readera već neko vrijeme, ali nikako da se odlučim što i kako kupiti.

Vidim da većina čitača ima 6'' display što mi se nekako čini premalo, ali opet s druge strane nikad e-čitač nisam držao u ruci pa je moguće da je 6'' ipak OK veličina.

Inače, za oko mi je zapeo Kindle DX s obzirom da ima velik display i dobro izgleda, ali ne mogu procijeniti jeli 500 USD realna cijena za taj uređaj, ili je ta cijena takva s obzriom da je uređaj relativno nov na tržištu.

Kad bi se i odlučio za kupovinu ne znam koji je najbolji način za kupovinu uređaja :/

Treba mi za čitanje uglavnom stručne literature u kojoj se ne nalazi previše grafikona i slika...

Kakva su vaša mišljenja o Kindle DX čitaču?

canex
19.12.2009., 22:33
Da, čuo sam da i ja za to. Naime, bilo je problema s nekom knjigom i oni su svima- koji su imali tu knjigu- izbrisali ju. Mogu ti upasti u Kindle bez problema, izgleda.

da stvar bude još bolja, knjige o kojima je riječ su bile Orwellove 1984 i Životinjska farma :zubo:

Sathya
19.12.2009., 22:44
Recimo ja imam Kindle za iPhone i preko iPhonea čitam knjige, odlična stvar za one koji imaju iPhone, možete ga kupiti u AppStoreu, ne znam točno koliko košta, ali je puuuuuno manje nego ti čitači. A i u AppStoreu ima dosta velika kolekcija knjiga Iceberg Readera, isto vrlo praktično.

culture vulture
20.12.2009., 11:14
ma, nemre se čitanje na iphoneu uspoređivat sa čitanjem s e-ink ekrana.
svaki lcd umara oči i time može izazvat glavobolje, dok je e-ink doslovno kao tinta na papiru. ak nikad niste uživo vidjeli takav uređaj, uzmite neki kalkulator koji prikazuje crne brojke i dobit ćete otprilike taj dojam.
ako morate, ili jednostavno volite, puno čitat, zaboravite na note/net-booke, palm tope, mp4 playere, iphone i ostale smartphoneove...

culture vulture
20.12.2009., 11:29
Vidim da većina čitača ima 6'' display što mi se nekako čini premalo, ali opet s druge strane nikad e-čitač nisam držao u ruci pa je moguće da je 6'' ipak OK veličina.

Inače, za oko mi je zapeo Kindle DX s obzirom da ima velik display i dobro izgleda, ali ne mogu procijeniti jeli 500 USD realna cijena za taj uređaj, ili je ta cijena takva s obzriom da je uređaj relativno nov na tržištu.

Kakva su vaša mišljenja o Kindle DX čitaču?

imaš i readera s ekranima od 5" i za tekst je to sasvim ok. veličinu fonta ionak možeš mijenjat, pa to uopće ne igra ulogu.
to ti je kao s grafičkim tabletima. nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi kupuju tablete veličine A4 ili čak A3, koji im zauzmu čitav stol, kad ionak ne gledaš u njega dok crtaš, nego u ekran, a i ne crtaš u realnim dimenzijama, nego ovisno o tome koji zoom si stavio na ekranu. tak i ovdje - kakve ima veze koliki je ekran, ako imaš mogućnost mijenjanja veličine fonta? ne smanjuje on tekst da bi mu stao na ekran, nego ga flowa prema tome koju veličinu slova odabereš.... ako nema puno slika/tablica/???, manji ekran je svakako bolji, jer je uređaj lakše prenosiv (ne u smislu težine, nego je malen i zgodan za imat kod sebe u takoreći svakoj prilici)...

kindle dx se za sad ne isporučuje izvan amerike. (naravno, ak imaš nekog tamo il nađeš rabljeni na e-bayu, to nije neki problem)
al definitivno će se isporučivat od slijedeće godine (samo se još ne zna kad)... i cijena će mu tada vjerojatno malo past, bar za nekih 10-20 dolara, kao što je bilo i s kindlom kad je dobio pasoš...

ak ti treba veći ekran, pričekaj da vidiš kak će ić priča s que-om... debut mu je 7.1., to je brzo... a que će moć prikazivat i .doc-ove i ppt prezentacije i excel tablice i tsl. a i imat će plastični ekran, koji se nemre razbit i vjerojatno puno bolju mogućnost dodavanja anotacija negoli je ima kindle dx...

stoosh
20.12.2009., 12:37
Nije da mi treba veći ekran, nego mi se učinilo da je 6'' prilično malen display.
Vjerojatno bi promijenio mišljenje da jednom uzmem uređaj u ruke i vidim kako stvar izgleda.

Btw, pogledao sam malo po netu o QUE čitaču i zgodno mi izgleda što se tiče dizajna (najbolji dizajn od ponuđenih)...

Nadam se da će mu i karakteristike biti okey, te da neće biti neki veći problem nabavit ga.

Nije mi problem pričekat još malo sa kupovinom.
Hvala na savjetu ;)

odin_cro
20.12.2009., 21:36
Aloha, evo me nakon prvog vikenda provedenog s novom igrackom.

Samo da se osvrnem na cijenu.
Smatram da je sve ok, osim onih overseasovih gluposti, courrier service ukljucuje dostavo do vrata, tako da je to sto su oni uzeli teski bezobrazluk. kazem, da nisam bionestrpljiv da ga dobijem prije ovog vikenda, svadjao bih se s njima...

sam uredjaj ja zaista vrlo vrlo kvalitetno napravljen, netko je spomenuo ipod i iphone, u rangu je s njima, znaci vrhunska izrada i dizajn. sve je super, kupio sam vec neke knjigice, kindle serijski dodje s "THE NEW OXFORD AMERICAN DICTIONARY", koji je nevjerojatno koristan, citas knjigu, zapnes i s josytickom dodjes pred rijec koju zelis da ti objasni, i na dnu ekrana imas objasnjenje iz rjecnika! :) Totalno cool.
Sama knjiga se downloada u par sekundi doslovno. Ekran je pregledan, ugodan za citanje, zaista kao papir, tu sam bio malo skeptican, ali sve skupa je iznad ocekivanja, kojanisu bas bila niska :)

kratko, super uredjaj, smatram za postenu cijenu...

Jos ga nisam spojio na komp, probac tu malo PDF-ove prebaciti i naci mozda koju free non-amazon knjigu, imate li koji site mozda za preporuciti s knjigama na hrvatskom?

odin_cro
20.12.2009., 21:38
... da, jos nesto. totalno cool stvar je da kad kupujues non-us verziju, dobijes Global Wireless, koji ako sam dobro shvatio nosi globalnu podrsku free, znaci gdje god da si, mozes cuclati sadrzaje bez da placas roaming, kojega ameri moraju placati :)

culture vulture
21.12.2009., 10:31
a jel ti radi wikipedia?

odin_cro
21.12.2009., 10:57
a jel ti radi wikipedia?

Wikipedia radi, drugi internet ne, ali niti mi ne treba, iako bi se vjerojatno i to vec dalo ishackirati :)

probao sam i text-to-speak opciju, fora je, iako nista znacajno...

totalno je cool gadget, toliko lagan da ga mozes nositi uvijek u torbici, jedino sto mislim da je za sada prilicno nezgodno izvaditi ga u javnim prostorima, gledali bi te kao cudaka da sjednes u kafic uz kamin i izvadis kindle pa citas knjigu uz caj, tako da se druzimo iskljucivo doma :-)

culture vulture
21.12.2009., 11:15
thx! super mi je to što wikipedia radi! to je veliki plus.

odin_cro
21.12.2009., 11:20
thx! super mi je to što wikipedia radi! to je veliki plus.

malo OT, ali nekako mi je Wikipedia izgubila na znacaju u zadnje vrijeme, nemam bas povjerenja tamo procitati stvari :)

JPK
21.12.2009., 12:31
Jesi li probao možda pdf koji nije OCR-an? Jel se to može listati nekom normalnom brzinom?

culture vulture
22.12.2009., 08:41
malo OT, ali nekako mi je Wikipedia izgubila na znacaju u zadnje vrijeme, nemam bas povjerenja tamo procitati stvari :)

ma, naravno, nije to pouzdan izvor, al super mi je mogućnost da, kad u knjizi dođem do nekog pojma/osobe/događaja o kojem ne znam ništa, mogu odmah s kindlea bacit pogled na wikipediju i dobit osnovnu informaciju...

Erhard
28.12.2009., 20:41
Par pitanja (točnije dva):

Ima li gdje u HR za kupiti e-book reader?

Mogu li recimo na Kindle uploadati bilo koju "ilegalnu" pdf knjigicu ili moram kupovati Amazonove knjige?

Hvala!

JPK
28.12.2009., 20:45
Ne trebaš kupovati na Amazonu, bilo koja Mobipocket, pdf, txt knjiga ide na njega. Osim toga, možeš kupovati knjige i na konkurentskim sajtovima, ali onda treba maknuti DRM prije stavljanja na Kindle.

Ja,Lucifer
29.12.2009., 00:56
Znači, ilegalno skinute e-knjige s torrenta možeš čitati putem čitača?:zubo:
Nadam se da nije zabranjeno ovo pitati.:o

stoosh
05.01.2010., 09:34
Imate li kakav komentar na ovaj e-čitač:

http://www.skiff.com/skiff-reader.html

Super mi je to da ima vrlo velik display i pri njegovoj izradi je korištena nekakva metalna folija, te mi se iz tog razloga čini puno izdržljivijim...

Aphex
05.01.2010., 19:22
Recimo ja imam Kindle za iPhone i preko iPhonea čitam knjige
:top:
mislim da ima i nezavisnih (besplatnih) programa za iphone za čitanje pdf-a.

edit: video upute: http://www.youtube.com/watch?v=DPxbNBTnsig&feature=related

culture vulture
06.01.2010., 09:52
kindle dx postao globalno dostupan!
a sutra je CES i vidjet ćemo koliko će koštati i što će nuditi QUE i Skiff...
2010 će definitivno biti godina e-book readera...

Aphex
06.01.2010., 11:03
čitajte knjige na ipodu:

http://www.softpedia.com/get/IPOD-TOOLS/Office-IPOD-tools/WordPod.shtml
:cerek:

Aphex
06.01.2010., 11:08
Znači, ilegalno skinute e-knjige s torrenta možeš čitati putem čitača?:zubo:
jes. imaš na torentima i knjiga koje nije zabranjeno kopirati :D

p.s. veliki izbor knjiga imaš na ircu. VELIKI IZBOR.
upute: http://www.calvinshub.com/2008/11/how-to-download-e-books-from-mirc/

Mini Me
06.01.2010., 11:47
Jeli ima na maazoni kaj knjiga na hrvatskom ili da preoblikujem pitanje :zubo:
Ima li uopće knjiga na hrvatskom?

Chariot
06.01.2010., 11:54
kindle dx postao globalno dostupan!
a sutra je CES i vidjet ćemo koliko će koštati i što će nuditi QUE i Skiff...
2010 će definitivno biti godina e-book readera...

Preduhitrio si me! :)

Evo vijesti:
http://www.engadget.com/2010/01/06/amazon-kindle-dx-with-global-wireless-ships-january-19th-for-4/

Dakle $489 za Kindle DX. Ako upotrijebimo istu računicu kao za Kindle:

Carine nema, PDV na cijenu: $112,47
Porez na zrak: 206,66 kn
Ukupno: uređaj + PDV + gluposti = 2537,91 (489*5,19) + 583,72 (2537,91*0,23) + 206,66 = 3328,29 kn

Ispravite me ako sam krivo računao.

culture vulture
06.01.2010., 15:08
i još poštarina amazonu... nije besplatna izvan sad-a...

luka lik
06.01.2010., 16:05
E ljudi mene zanima taj e čitač...samo ne znam dost velika cijena ali opet fora je.Isplati li se to kupovati nekome kao meni kome treba hm za kućnu upotrebu recimo, znači da si mogi npr pročitati novine ujutro uz kavu ili busu ili neku našu knjigu u dokolici?
I hoće li me taj uređaj zadovoljiti,tj ne znam npr hoće li slike biti ok prikazane ,može li se zumirati i šetati tekst kao što se to može kod pdf na kompu,zatim mogu li ja ne znam napisati npr čestitku u pdf i uplodati je ili neš slično.
Dakle nadam se da ste skužili nije baš profesionalno već onako radi fore.

culture vulture
07.01.2010., 18:13
newsflash! napokon su objavljene specifikacije i cijene za QUE: http://www.que.com/
osim ogromne cijene, još će se i isporučivat tek od 15. 4., ima upola manju gray skalu od kindlea i jeftinija verzija nema 3G mrežu, nego tek ona za 800 dolara... plus, ne isporučuje se izvan amerike - dakle, trebate nekoga preko bare da vam ga kupi i pošalje...
a ni dizajn me nije baš nešto oduševio... puno sam više očekivao...

ursamajor
08.01.2010., 09:32
Preduhitrio si me! :)

Evo vijesti:
http://www.engadget.com/2010/01/06/amazon-kindle-dx-with-global-wireless-ships-january-19th-for-4/

Dakle $489 za Kindle DX. Ako upotrijebimo istu računicu kao za Kindle:

Carine nema, PDV na cijenu: $112,47
Porez na zrak: 206,66 kn
Ukupno: uređaj + PDV + gluposti = 2537,91 (489*5,19) + 583,72 (2537,91*0,23) + 206,66 = 3328,29 kn

Ispravite me ako sam krivo računao.

kao što bi rekao jedan tip da je danas živ, drag mi je kindle al za 3300 kuna su mi draži netbook i iphone.

culture vulture
08.01.2010., 20:59
kao što bi rekao jedan tip da je danas živ, drag mi je kindle al za 3300 kuna su mi draži netbook i iphone.

je, a možeš kupit i, recimo, digitalni projektor pa projicirat e-knjige na zid i čitat u stvarno velikim fontovima...
to što si naveo, ili što bi možda naveo neki tip da je živ, ali koji to nije i vjerojatno bi preferirao da se uspomena na njega čuva na neki bolji način, su uređaji namijenjeni za druge funkcije.
mislim da nije bezveze ovaj thread pokrenut na podforumu književnost/mali literarni kutić, a ne na informatici/hardveru...
jer readeri ne pucaju na tržište informatičkih nerdova, nego onih knjiških...
a knjiški nerd želi prvenstveno užitak čitanja, kojeg trenutno, osim tiskanih izdanja, nudi samo e-ink tehnologija...

ursamajor
08.01.2010., 23:07
je, slažem se da je za one koji puno čitaju to prava stvar, osim toga i isplativa, jer već s kupljenih tridesetak knjiga (onih jeftinijih) se praktički otplati.
ja osobno pročitam tridesetak knjiga na laptopu godišnje i razmišljam o kupnji ovog većeg al zasad me samo cijena odvraća.

slijedeća generacija iphona bi mogla imat ugrađen projektor pa se možda ipak još malo strpim :)

http://www.youtube.com/watch?v=r_WZFB1sWK4
http://picoprojector.org/

QUE
http://www.youtube.com/watch?v=5wHtBqMBSjA&feature=channel
kindle
http://www.youtube.com/watch?v=vcx7vVdHXbM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=BJtS6Q7L4sg
http://www.youtube.com/watch?v=jqQOkFtH5is

leptirica020
09.01.2010., 17:31
ja bi čitala prek neta,,,ima koja dobra stranica za to?

culture vulture
10.01.2010., 13:47
ima, naravno, al reci kaj bi čitala...

culture vulture
10.01.2010., 13:48
i na kojem jeziku...

_Mystical_
10.01.2010., 14:12
mislim da ću još pričekat koju godinu da se prebole ove dječje bolesti, da dobijem bolje performanse za manje novaca i da to dođe kod nas te da imam garanciju na uređaj. e onda bi već dao npr. 2500 kuna bez problema.

ovako ću buksati knjige na komp tu i tamo neku pročitati.

leptirica020
10.01.2010., 14:47
Čitala bi na hrvatskom.. A sad,zanimaju me svakojake knjige..od beletristike nove ,do psihologije

tinkerbell_
10.01.2010., 16:06
Možda malo izlazim iz teme ali mene zanima di kupujete elektroničke knige i kakve su cjene u usporedbi s ovim pravim i jesu li to ove u pdf-u.....Naime tek sam se nedavno upoznala s tim i ok mi je...pokušala sam neke određene naslove skinut s neta al ne bas uspješno pogotovo ne na hrv.
Svaka pomoć i informacija za mene pocetnicu je stvarno dobrodosla! :s

culture vulture
11.01.2010., 11:34
@leptirica: ne znam ti nijednu stranicu s knjigama na hrvatskom, sorry...

@tinkerbell: e-knjige možeš kupit na sajtovima amazona, barnes&noblea i svih takvih velikih knjižara... i, ne, to nisu knjige u pdf-u, to su baš e-knjige, dakle u posebnim formatima predviđenim za čitanje na e-book readerima - što ne znači da ih ne možeš čitat na kompu (npr., ne moraš imat kindle, možeš skinut program koji se zove 'kindle for pc/mac/iphone' i čitat na svom kompu/smart phoneu...) (b&n isto tako ima svoj programčić za čitanje na kompu itd), ali u tim su specijalnim formatima zato da bi zauzimali malo memorije na readeru (puno manje nego kaj bi zauzimali da su u pdf-u) te da bi reader lako "reflowao" tekst... ponekad su zaštićene (DRM), ali i to se može skinut (ne legalno, ofkors)...
također, osim kupovanja, možeš nać gomilu toga besplatnog. od legalno besplatnih knjiga na sajtovima tipa projectgutenberg i sl., koje su uglavnom besplatne zato što su u javnom vlasništvu (klasici), do ilegalno poskeniranih knjiga, koje se nalaze na sajtovima koje ne smijem ovdje reklamirat...
i, naravno, google books ima naglo rastuću bazu...
cijene e-knjiga su puno niže nego papirnatih izdanja.

JPK
11.01.2010., 13:38
Zašto bi nelegalno bilo skidanje DRM-a? Kad platiš knjigu, možeš raditi što hoćeš s njom, pa i skinuti DRM, samo je distribuiranje zabranjeno.

Bitno je ono što kaže zakon, a ne bljezgarije iz Amazonovog TOS-a i njihovo razbacivanje izrazima tipa "krađa" i "nelegalno". U svakom slučaju ne mislim na PC-u a ni na čitaču držati fajlove (koje sam pošteno platio) inficirane DRM-om koji mi otežava život na 20 načina.

culture vulture
11.01.2010., 13:52
mislim da ću još pričekat koju godinu da se prebole ove dječje bolesti, da dobijem bolje performanse za manje novaca i da to dođe kod nas te da imam garanciju na uređaj. e onda bi već dao npr. 2500 kuna bez problema.

ovako ću buksati knjige na komp tu i tamo neku pročitati.

mislim da se najvažnija stvar u vezi e-readera cijelo vrijeme zaboravlja.
naravno da će ti uređaji biti sve bolji, nova generacija (que i skiff) nema više stakleni ekran, već plastični/nekakvu metalnu foliju, dakle ne treba se više strepiti da se ekran ne razbije... (upozoravam sve koji kupe bilo koji reader sa staklenim ekranom da paze na to kao na oko u glavi!!! nabavite ili napravite neke stvarno tvrde korice/futrolu, jer ako vam poukne ekran - game over) jednog dana će dobiti i boju, služit će sve više i za pisanje, dobit će napokon ekran dovoljno velik da pokaže A4, ili čak veći format, bez skaliranja/skrolanja, bit će sve brži pri okretanju stranica itd itd.
ali osnovna privlačnost readera neće nikad biti u tome što on super pokazuje stranicu knjige/novina/časopisa/ppt prezentacije/excel tablice/???, nego u tome kaj vam omogućava besplatan, ili vrlo jeftin, pristup neverojatnim količinama štiva...
ako sad čitate nekih 30-ak knjiga godišnje, vjerujte mi da ćete uz reader pročitati barem 100-injak... jer on vas jednostavno tjera da ga punite sadržajima i omogućava vam da barem bacite pogled na knjige za koje inače nikad ne biste ni čuli.
uzmimo za usporedbu ipod. ipod classic od 160gb sad košta 1800kn. i to je, naravno, hrpa love, ima ljudi koji rade za toliko čitav mjesec. i ima, naravno, daleko jeftinijih mp3/4 playera, a za tu lovu može se već kupit i netbook, koji ima jednako memorije, a može još i puno drugih stvari... ali ja sam u godinu dana koliko imam ipod s iTunesU i s raznih drugih, što legalnih što ilegalnih, sajtova skinuo u njega toliko fantastičnih predavanja da sam u nekih sat vremena dnevnog slušanja u toj godini povecao svoje znanje više nego u 5 godina studiranja. jednostavno mi je kupovinom tog uređaja postala dostupna jedna nezamisliva količina predavanja, prezentacija, debata i audioknjiga o najrazličitijim temama i to potpuno besplatno... slušao sam profesore s MIT-a, Yalea, Harvarda i Oxforda, u njihovom najboljem izdanju, a da nisam morao ništa platiti... a, budući da ipod ima 160gb memorije, napunio sam ga i s gomilom tema o kojima inače ne bih nikad ništa saznao, jer se nikad ne bi našlo love da kupim knjige iz tog područja... i tako je to bila najbolja investicija ikad.
a ista je stvar i s e-book readerima. ako odete samo na gutenberg.org, naći ćete 100 000 besplatnih knjiga, koje skinete za par minuta, imate u svakom trenutku sa sobom i koje sad na najlakši mogući način - bez odlaženja u knjižnicu, bez kupovanja po knjižarama i antikvarijatima, bez naprezanja oči pred lcd ekranom, možete bar zaviriti kad god vam padne na pamet...
odjednom vam je sve, od Biblije do Žižeka i od literature za faks do "The Talking Deaf Man - A Method Proposed, Whereby He Who Is Born Deaf, May Learn to Speak" iz 1646., dostupno i to vas jednostavno vuče na čitanje.
i to je osnovna privlačnost/prednost e-readera.
i zato nema puno smisla pričati o tome jesu li oni na ovoj prečki svoje evolucijske ljestvice dovoljno razvijeni da ih se isplati kupiti ili ne.
ako ne volite čitati i ne zanimaju vas knjige, takav vam uređaj ne treba. ali ako volite, onda nemate šta oklijevati, nabavite ga i bit će vam to najbolja investicija ikad. a kad kroz par godina dođu bolji, veći, brži..... pa kupit ćete novi, Bože moj, govorimo o elektronici u 21. stoljeću, neprestano se izbacuje nešto novo i po ovoj logici nitko ne bi kupio nijedan uređaj, bio to kompjutor, mobitel, televizor ili whatever...

i, da, garanciju imaš i sad.

Zora
12.01.2010., 18:23
...

To si tako dobro isprica da mi je doslo da, osim ebook readera, kupim i ipod :D

stoosh
12.01.2010., 19:21
Može li se kod nas negdje isprobati e-čitač?

U smislu da odeš u dućan i prodavač ti malo pokaže o čem se tu radi...
Nije uopće bitno koji model ili proizvođač - bitno mi je samo da steknem grubu sliku o tome što kupujem.

Neki dućan u Zg?

hvala

Chariot
12.01.2010., 23:28
culture vulture lijepo si to opisao i ja definitivno imam slično mišljenje. Ako
mi netko može donijeti Kindle DX iz Amerike neka mi se javi na PM. Dam
radije 300 kn donosiocu nego 1000 državi i špediterima.

culture vulture
13.01.2010., 08:39
culture vulture lijepo si to opisao i ja definitivno imam slično mišljenje. Ako
mi netko može donijeti Kindle DX iz Amerike neka mi se javi na PM. Dam
radije 300 kn donosiocu nego 1000 državi i špediterima.

samo ne zaboravi da time gubiš international wireless... (ak ti je to uopće bitno)
i garanciju (to ti vjerojatno jest bitno)

culture vulture
13.01.2010., 08:53
Može li se kod nas negdje isprobati e-čitač?

hm, u hrvatskoj ih ima samo sveznadar, al ne znam dal oni imaju dućan, ili prodaju samo preko neta...
možeš otić u italiju/austriju i tamo u nekom sonyjevom dućanu vidjet PRS...
a i u sloveniji imaju onaj kolibri http://www.kolibrionline.com/ + http://www.emka.si/bralniki-e-knjig/CA/623
nadam se da nije problem kaj postam ove linkove, ne reklamiram te proizvode, dapače već sam napisao da ne preporučujem da se to kupuje i da mislim da su kindle i sony neusporedivo bolji...

stoosh
13.01.2010., 13:53
Izgleda da će onda moja kupovina ipak malo pričekati dok ne uspijem otić van Hrvatske i isprobam malo uređaj...

Chariot
14.01.2010., 21:21
samo ne zaboravi da time gubiš international wireless... (ak ti je to uopće bitno)
i garanciju (to ti vjerojatno jest bitno)

Zapravo u mom slučaju obrnuto :)

Garancija mi nije toliko bitna, odnosno spreman sam riskirati. Ali
international wireless mi je bitan. Zašto misliš da ga ne bi dobio
ako nabavim uređaj iz SAD-a? Tamo prodaju samo US verziju?

traybl
15.01.2010., 09:41
... da, jos nesto. totalno cool stvar je da kad kupujues non-us verziju, dobijes Global Wireless, koji ako sam dobro shvatio nosi globalnu podrsku free, znaci gdje god da si, mozes cuclati sadrzaje bez da placas roaming, kojega ameri moraju placati :)

Ozbiljno razmišljam o kupovini, a najviše me zanima wireless kupovina knjiga. Jel to šljaka 100 % kod nas?
I da li je sam ekran uređaja dovoljno velik za ugodno čitanje(bez obzira na mogučnost povečanja fonta)?
Koliko dugo je trajala dostava od same narudžbe?

Thanx

culture vulture
15.01.2010., 10:24
Zapravo u mom slučaju obrnuto :)

Garancija mi nije toliko bitna, odnosno spreman sam riskirati. Ali
international wireless mi je bitan. Zašto misliš da ga ne bi dobio
ako nabavim uređaj iz SAD-a? Tamo prodaju samo US verziju?

da, tamo prodaju US verziju, vezanu za njihov whispernet. s njom, doduše, isto imaš wireless i izvan amerike, ali ga plaćaš 2$ po knjizi i, mislim, 4 po čsopisu, dok je za internacionalnu verziju besplatan...

@traybl: na sva tvoja pitanja smo već odgovorili.

Zora
15.01.2010., 22:25
uzmimo za usporedbu ipod. ipod classic od 160gb sad košta 1800kn. i to je, naravno, hrpa love, ima ljudi koji rade za toliko čitav mjesec. i ima, naravno, daleko jeftinijih mp3/4 playera, a za tu lovu može se već kupit i netbook, koji ima jednako memorije, a može još i puno drugih stvari... ali ja sam u godinu dana koliko imam ipod s iTunesU i s raznih drugih, što legalnih što ilegalnih, sajtova skinuo u njega toliko fantastičnih predavanja da sam u nekih sat vremena dnevnog slušanja u toj godini povecao svoje znanje više nego u 5 godina studiranja. jednostavno mi je kupovinom tog uređaja postala dostupna jedna nezamisliva količina predavanja, prezentacija, debata i audioknjiga o najrazličitijim temama i to potpuno besplatno... slušao sam profesore s MIT-a, Yalea, Harvarda i Oxforda, u njihovom najboljem izdanju, a da nisam morao ništa platiti... a, budući da ipod ima 160gb memorije, napunio sam ga i s gomilom tema o kojima inače ne bih nikad ništa saznao, jer se nikad ne bi našlo love da kupim knjige iz tog područja... i tako je to bila najbolja investicija ikad.

Malo offtopic, ali me jako zanima.
Ovo sto pricas o predavanjima i audioknjigama; dal si to skinio s iTunes-a ili zguglao s neta?
To me jako interesira, i ako ce mi iPod tome toliko olaksati pristup ozbiljno bi razmislila o kupovini. Ali, ako je to stvar guglanja i download-anja s neta na komp pa na uredjaj, onda mi se mozda vise isplati neki jeftiniji uredjaj.
Tako da bi te molila komentar :)

culture vulture
16.01.2010., 09:08
pa, ne, nije da nužno moraš imat baš ipod.
bilo koji mp3/4 uređaj će poslužit, a zapravo ne moraš imat nikakav, ukopčaš zvučnike ili slušalice u komp i vrtiš predavanja na njemu.
al ja sam se, nakon podužeg eksperimentiranja s tim jeftinijim varijantama, i iako stvarno pazim na svaku kunu, ipak odlučio za ipod. iz nekoliko razloga:
1.) kapacitet memorije - sad više ne moram birat kaj ću u danom trenutku imat na raspolaganju za slušanje. dakle, ne moram imat pristup svom kompu da bih mogao do nečega, što znači da bilo kad i bilo gdje mogu slušat kaj god mi padne na pamet.
2.) trajanje baterije - baterija na ipodu mi drži danima, dok sam te jeftinije uređaje morao svaki čas punit, što je znalo bit itekako frustrirajuće. hoćeš prije spavanja slušat nešto što si taj dan stavio na mp4, a ne možeš, jer se baterija u međuvremenu ispraznila. a s vremenom se ta razlika pozna i na računu za struju. (pri čemu je najjeftinija varijanta - nikakav uređaj, nego samo komp - zapravo dugoročno najskuplja, jer troši najviše struje)
3.) pouzdanost - jeftine stvari su s razlogom jeftine - sastavljene su od manje kvalitetnih komponenti.
ukratko, kao i s e-book readerima, ovisi o tome kaj želiš. ako misliš slušat povremeno poneko predavanje i neka 2-3 albuma muzike, onda nemoj davat 1800kn za ipod, jer ti to ne treba. ako misliš povremeno čituckat neku knjigicu za razonodu i opuštanje, onda nemoj kupovat e-book reader. al ak čitanje i/ili slušanje promatraš kao ozbiljan rad na sebi, onda će ti se dugoročno itekako isplatit i ipod i reader.

Zora
17.01.2010., 12:03
...

Hvala na odgovoru. Slicno sam i ja razmisljala...:)

ursamajor
20.01.2010., 23:30
evo još par novih proizvoda(tehnologija) što nas valjda uskoro očekuju

http://www.digitaltrends.com/international/lg-display-reveals-news-worthy-flexible-e-paper/

http://hothardware.com/News/Asus-DR570-EReader-To-Bring-OLED-Display-Potentially-Change-The-Market/

http://www.gpegint.com/news22.html
http://www.youtube.com/watch?v=eQR3fYVOFxc

ursamajor
23.01.2010., 23:49
e-paper central stranica, novosti i starine, sve na jednom mjestu
http://www.epapercentral.com/
http://www.epapercentral.com/ereader-reviews

sylar86
28.01.2010., 21:01
2.) trajanje baterije - baterija na ipodu mi drži danima, dok sam te jeftinije uređaje morao svaki čas punit, što je znalo bit itekako frustrirajuće. hoćeš prije spavanja slušat nešto što si taj dan stavio na mp4, a ne možeš, jer se baterija u međuvremenu ispraznila. a s vremenom se ta razlika pozna i na računu za struju.

O moj boze... :facepalm:

ursamajor
30.01.2010., 00:48
apple će možda svoj novi ipad tablet i prodat u očekivanom broju (ne doduše i u njemačkoj :) )
http://www.youtube.com/watch?v=lQnT0zp8Ya4

al ova verzija ipak neće natjerat ljubitelje elektronskih knjiga u kupnju ovog uređaja.
http://www.epapercentral.com/apples-ipad-is-no-match-for-epaper.htm

stvari bi se ipak mogle vrlo brzo promjenit ukoliko apple ili neki drugi proizvođač izbaci tablet s nekom e-paper tehnologijom poput već spomenutog
http://www.epapercentral.com/lg-debuts-flexible-epaper.htm

ili

delta bridgestone e-paper
http://www.computerworld.com/s/article/9149418/Delta_s_13.1_inch_color_e_readers_due_out_mid_year ?taxonomyId=1
http://www.engadget.com/2010/01/27/delta-electronics-to-ship-13-1-inch-color-e-readers-by-q2-2010/
http://www.youtube.com/watch?v=CYNF3JvWsVY

pixel Qi display
http://www.epapercentral.com/notion-ink-tablet-to-use-pixel-qi-display.htm
http://www.epapercentral.com/pixel-qi-introduces-colorvideo-screens-for-ereaders-and-more.htm

koje sve očekujemo do sredine godine.

ne bi bilo loše imat tablet poput ipada koji s druge strane ima još dodatni e-papir ekran.

milenka
30.01.2010., 13:20
od čitanja cijelog topica mi se već vrti :D ali na kraju nisam uopće skužila da li kindle ima stakleni ekran ili kakav drugi?

Amater
31.01.2010., 22:50
pixel Qi display
http://www.epapercentral.com/notion-ink-tablet-to-use-pixel-qi-display.htm
ne bi bilo loše imat tablet poput ipada koji s druge strane ima još dodatni e-papir ekran.
ovaj notion inkov bi trebao biti upravo to kaj tražiš, neće imati 2 ekrana ali će imati 2 moda - za multimediju kao ipad i e-ink za čitanje knjiga. ako nebude nekih velikih mana ovo bi mogla biti prava stvar, još ako cijena koja se spominje u linkanom članku bude približno točna nabavit ću si ovu stvarčicu.

prezentacija uređaja (http://www.youtube.com/watch?v=WxgRBC47SAo)

Vader
01.02.2010., 14:44
U zadnje vrijeme svo ozbiljnije razmatram da uzmem Sony PRS-505. To je njihov stariji model ali po mnogima jedan od najboljih na tržištu, iako ga je sada teško naći. Mnogi kažu da ima ljepši ekran od novijih modela (PRS-600, PRS-700) koji su touch-screen pa zbog toga imaju refleksiju a i tekst je mutniji. Nema wireless ali mi to uopšte ne treba (a podiže cijenu), ionako imam tonu knjiga na našem jeziku u e-formatu od kojih neke ni ne bih mogao više nabaviti jer se više ne izdaju. Baš sinoć sam skinuo puno knjiga na našem jeziku a i sada skidam neke.

Ono što me zanima je prikaz naših slova (čćšđž) na PRS-505...može li to? Pretpostvljam da mora da može, ali mi treba potvrda, i možda savjet oko toga kako da knjige konvertujem sa Calibre (http://calibre-ebook.com/) programom da bi reader prikazivao naša slova. Poslao sam prijatelju na mail neke knjige koje sam sa Calibre prebacio u LRF format ali kad ih je on ubacio u PRS-505 prikazuje mu upitnike umjesto "č" i "ć".

Inače Calibre je odličan, besplatan, unosi tagove na knjige, kreira kolekcije, omogućava prebacivanje iz jednog formata u drugi, skidanje novina (tiska) iz raznih zemalja i prebacivanje svega toga na sam e-book reader.

Kada u njemu uradim preview neke knjige imam naša slova, ali kolega kaže da ih nije uredno prikazivao kad ih je ubacio u sam reader, pa me zanima kakva su ovde iskustva sa prikazom naših slova.

culture vulture
03.02.2010., 07:27
@ milenka: kindle ima stakleni ekran, da. treba pazit da ne pukne.
@ vader: da, 505-ica ima puno bolji kontrast nego ovi novi touchscreen prs-ovi. ali ima i sporiji refresh rate i manje memorije. meni je osobno bitniji ekran, ali razmisli što je tebi važnije prije nego se odlučiš.
i, da, može prikazivati dijakritičke znakove, problem nije u readeru, nego u kodu. ne mogu ti reći ovako napamet kako da riješiš problem, jer ne znam u kojem formatu su ti knjige, niti kako su napravljene (npr. jesu li ocr-ane iz skenova/fotografija, ili ???), a nije najmanje bitno ni u kojem su fontu.
najbolje kaj ti ovako naslijepo mogu reći je: kopipejstaj dio teksta u npr. word i vidi kaj se događa s dijakritičkim znakovima kad mijenjaš font. ako su sačuvani - onda nemam pojma zašto ih i calibre ne bi prepoznavao. ako se pretvaraju u #%&"?, onda je riječ o fontu u kojem dizajner jednostavno nije obavio svoj posao. nacrtao je kvačice, tildice i točkice, al nije im dao odgovarajuće kodove. i kad je netko, npr., ocr-ao skenove dotične knjige i stavljao tekst u taj font, te problematične znakove je riješio s nečim u stilu find&replace u indesignu i stvar funkcionira dok je u tom fontu, al kod prebacivanja u druge fontove fale kodovi i dobivaš upitnike... dakle, u tom slučaju, moraš napravit svoj vlastiti find&replace - 2 minute posla na prosječno brzom kompu.

Vader
04.02.2010., 14:33
Hvala na objašnjenju. Problem je bio kod knjige koja je u HTML pa sam je sa Calibri prebacivao u LRF i EPUB i slao kolegi da proba da li prikazuje naša slova jer planiram uzeti taj model. Manje memorije me ne brine jer može da primi SD karticu od 4 GB, možda i veću, ali više od 4 GB mi sigurno ne treba :)
Što se tiče brzine okretanja stranica mislim da nije strašna, gledao sam video review na YouTube.

Jedino me kod ovog čitača brine to da li je 6" displej malen. Baš juče sam mjerio dijagonalu kod standardnih knjiga i vidio da bi čitač od nekih 8" (20 cm) bio idealan, mada bi i 7" bilo bolje od 6". Ali preko 8"-9" je već malo previše za nekoga koga zanimaju klasične knjige. Ti veći čitači su zgodni prvenstveno za nekoga ko čita razne naučne časopise i dokumente sa dosta grafike, slika, dijagrama, tabela ili tako nešto. Za klasične knjige bi bilo najidealnije 8".

Zanima me količina teksta koja može stati na 6" koliko ima PRS-505, volio bih da stane što više a da pri tome slova nisu previše sitna, tj. da je čitanje sasvim ugodno. Ali eksperimentisaću i sa tim. Čitač ima 3 podešavanja za veličinu a zgodno je što valjda se prije prebacivanja knjige može podesiti font kod kreiranja fajla za čitač, pa ću vidjeti kako ide sa tim i šta mi najviše odgovara.

A onaj problem sa našim slovima sam naknadno riješio, našao sam u Calibre gdje treba pravilno podesiti sa kojim kodnim rasporedom je taj izvorni HTML i nakon toga je bilo OK, poslao sam fajl kolegi koji ima PRS-505 i tada je čitač prikazivao naša slova, u LRF verziji, nije stigao probati EPUB. Ostala testiranja i eksperimentisanja ću napraviti sam kad ga dobijem. Zanima me kako će raditi kada PDF prebacim u LRF ili EPUB. A trebam vidjeti i šta mi je bolje, EPUB ili LRF. Koliko sam vidio jedni više vole jedno a drugi drugo. LRF uradi poravnanje teksta a EPUB ne, između ostalih razlika tih formata.

Koliko vidim PRS-505 radi i sa stripovima kada se iz BCR ili CBZ formata prebace u LRF. Zgodno.

Instalirao sam onaj Sony program za rad sa readerom, njegova preview opcija valjda radi pravu emulaciju kako će nešto izgledati na readeru. Zanimljivo je da mi sa njim LRF fajl lijepo prikazuje a EPUB ima upitnike umjesto naših slova, dok u Calibre oba prikazuje kako treba. Isto tako kada kod kreiranja LRF fajla mijenjam veličinu fonta slova na preview vidim te promjene, dok na EPUB ne vidim, stalno prikazuje istu veličinu slova.
Očigledno dok ne dobijem reader neću znati kako i šta radi i šta trebam uraditi da sve proradi kako treba :)

Našao sam ovo

PRSCustomizer: A useful companion for your Sony PRS-505 Reader (http://www.prscustomizer.com/prscustomizer.html)

Između ostalog ubacuje Unicode fonts with Cyrillic/Eastern European Support. Vidio sam da je pomoglo nekome iz Rumunije da prikazuje njihova slova.

A zgodno je i ovo, forum o e-book čitačima, formatima, programima. Tu ima posebno podforum o PRS-505 i može se naći svašta korisno, tu je i podforum o Calibre i drugim programima za rad sa čitačima i formatima knjiga

http://www.mobileread.com/forums/index.php

ursamajor
09.02.2010., 04:57
amazon iskopao ratnu sjekiru :)

http://www.epapercentral.com/amazon-goes-to-war.htm

ukratko, amazon kupio touchco, firmu koja je razvijala kvalitetan ekran osjetljiv na dodir za lcd i e-papir i kojim bi se u mnogim uređajima (ne samo e-readerima i tabletima) moglo kvalitetno i jeftino primjenit e-papir tehnologiju osjetljivu na dodir.
http://www.epapercentral.com/touchco-to-revolutionize-epaper-interfaces.htm

pitanje je dal će amazon licencirati (ako ne bude prisiljen) ovu tehnologiju drugim firmama i za razne druge tablete i uređaje il će samo pokušat uništit konkurenciju s novim kindleom baziranim na ovoj tehnologiji.

proab
22.02.2010., 08:13
Evo kao padobranac na temu, samo da zahvalim odinu na iscrpnim i tocnim informacijama o nabavi kindle u HR, a usput i da se pridruzim pohvalama za kvalitetu uredjaja! Stvarno je kvalitetno napravljen, lagan, gumbi cvrsti, baterija radi dugo, prebacivanje fileova s kompa na uredjaj bez problema, radi i wikipedia, sve 5! :top: Jedina razlika je bila sto je u HR ovaj put trebalo samo 2 dana da prodje carinsku proceduru :mig:

Zamjerke su sitne, ali da ipak navedem - jedna je da ugradjeni dictionary nije talking dictionary! Sto je malo bezveze na uredjaju koji ima zvucnike. Druga je organizacija liste knjiga - makar knjige bile fizicki u folderima, ne prikazuje ih tako vec sve odjednom u listi, sto npr. ako imate stotine knjiga bas i nije prakticno. Dosta se ljudi buni zbog toga, mozda to poprave nekim firmwareom.

Sto se pdf-ova s puno grafova i sl. tice - stvarno nije bas idealan za citanje istih... Na portrait je presitno, a na landscape se da citati ali je naporno jer svaku stranu lomi na 3 ekrana, pa ako je dvostupcano onda stvarno nije prakticno za citanje i brzo umara. Dakle, ako zelite citati puno strucne literature u A4 pdf onda je DX vjerojatno bolji izbor.

Sto se cijene tice, osobno mislim da 1900kn nije malo, ali s druge strane ni puno, narocito jer je uredjaj tako ugodan i lijep za koristenje... pozdrav svim vlasnicima e-citaca!

Chariot
28.02.2010., 12:53
Je li netko u Hrvatskoj uzeo Kindle DX? Možda u Zagrebu? Platim
mu/joj kavu/pivu da se nađemo negdje da ga pogledam u živo :)

leptirica020
01.03.2010., 20:01
gdje se može knjiga skinuti? ja preko kompa čitam pa me zanima

Faca5
01.03.2010., 20:07
Spominjao je već netko na temi MOBIPOCKET (http://www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/default.asp?Language=EN), odlična stvar i ima verzije za razne vrste mobitela.

Mogu se importirati svakakvi dokumenti, PDF, DOC, TXT, itd...

Automatski se sinhronizira bibilioteka na kompu i ona na mobitelu, ili se može ručno slati fajlove.

Super stvar za instalirati na mob, bolje nego igrati dosadne igrice kad se dosađuje čekajući ili putuje negdje.

Razorblade
03.03.2010., 16:50
Kupila bih 2 komada Sony Reader Touch Edition PRS 600 od nekog tko ih je uvezao izvana, dolaze u obzir i koristeni... ima mozda netko ili znate nekoga tko bi imao?

JPK
10.03.2010., 16:29
Svi čitači se vrte na linuxu.

culture vulture
15.03.2010., 21:11
kindle - 500kn carine i ostaloga (vidi pretprošlu stranicu) + nekih 1400kn (ovisno o tečaju dolara) = oko 1900kn
6-inčni cybook kod vas = 2100kn

kindle - global wireless prikopčan na jednu od najvećih on-line knjižara na svijetu (s besplatnim samplovima)
bookeen - ne

kindle - 2GB memorije
bookeen - 512MB

kindle - 16 nijansi
bookeen - 4

kindle - tastatura
bookeen - ne

kindle - podržani formati: Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Audible Enhanced (AA, AAX)), MP3, unprotected MOBI, PRC natively; HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP
bookeen - HTML, Txt, PRC, PalmDoc, PDF, Secured Mobipocket

kindle - wireless pristup wikipediji
bookeen - ne

kindle - Read-To-Me Feature
bookeen - ne

kindle - dodavanje Bookmarks and Annotations
bookeen - ne

kindle - Full Image Zoom
bookeen - ne

kindle - Search
booken - ne

gdja Castro
22.03.2010., 09:17
Distributere raznoraznih čitača koji imaju potrebu informirati kako bi prodali više robe zamolit ću da se jave na marketing@monitor.hr te da pogledaju ovo (http://www.monitor.hr/marketing/forum/).

Nijefer
25.03.2010., 14:29
Ne razumijem zašto ste mi maknuli post, bivši Cybook user. Nisam se reklamirao samo sam navodio tehničke detalje. Znači post korisnika koji je napisao netočne informacije o usporedbi uređaja može ostat, a moj nemože. Izbrišite onda i njegov post.

gdja Castro
25.03.2010., 14:31
Nerazumijem zašto ste mi maknuli post, bivši Cybook user. Nisam se reklamirao samo sam navodio tehničke detalje. Znači post korisnika koji je napisao netočne informacije o usporedbi uređaja može ostat, a moj nemože. Izbrišite onda i njegov post.

Zato što je

1. registriranje isključivo u svrhu reklamiranja
2. postanje isključivo u svrhu reklamiranja
ZABRANJENO osim ako nemate regulirane odnose sa marketingom foruma.hr.

Korisnici koji ne potpadaju pod 1. i pod 2. imaju pravo na mišljenje, pa bilo ono i krivo.

Upozoravam i na to da se klonovi baniranih korisnika takodjer baniraju.

culture vulture
26.03.2010., 13:19
1.) i moji postovi su izbrisani.
2.) kakve netočne informacije...? jedina razlika između tog gold edition i onog čije sam ja karakteristike naveo je u tome što gold ima 1Gb memorije i 8 nijansi sive - što je u oba slučaja još uvijek samo pola od onoga što nudi kindle.

Digit01
26.03.2010., 14:57
Da li Kindle ima utor za memorijsku karticu - NE

Da li Kindle (u standardnom pakiranju) ima torbicu - NE (35$)

Da li Kindle podržava industrijski prihvaćen format ePub - NE

Da li Kindle ima 12 veličina slova - NE

Da li Kindle (Amazon) ima 12 godišnje iskustvo u razvoju e-čitača - NE

Da li je Kindle prvi e-čitač dostupan na tržištu - NE

Da li je Kindle teži u odnosu na neku konkurenciju - DA, skoro duplo

Da li je Kindle veći u odnosu na neku konkurenciju - DA, dosta

greda73
26.03.2010., 20:10
KOBO- još jedan ubojica Kindlea.Čini se doduše da su išli baš na to, isto ko Kindle,samo nešto slabije i dosta jeftinije.Počeo je pad cijena,
a i prestali su izvodit kerefeke,iskristaliziralo se što ljudi trebaju.Bit će toga skoro još.
http://www.net.hr/tehnoklik/page/2010/03/25/0724006.html
http://www.koboereader.com/index.html

culture vulture
01.04.2010., 16:37
http://www.jabucnjak.hr/hardver/knjiski-crv.html

Zora
07.04.2010., 14:36
Docekali smo da se i u Algoritma moze kupit ebook reader :)

culture vulture
09.04.2010., 16:33
Da li Kindle ima utor za memorijsku karticu - NE

Da li Kindle (u standardnom pakiranju) ima torbicu - NE (35$)

Da li Kindle podržava industrijski prihvaćen format ePub - NE

Da li Kindle ima 12 veličina slova - NE

Da li Kindle (Amazon) ima 12 godišnje iskustvo u razvoju e-čitača - NE

Da li je Kindle prvi e-čitač dostupan na tržištu - NE

Da li je Kindle teži u odnosu na neku konkurenciju - DA, skoro duplo

Da li je Kindle veći u odnosu na neku konkurenciju - DA, dosta

ne, kindle nema sd utor. ali ima mjesta za 1500 knjiga, a mislim da je to sasvim dovoljno memorije.
ne, ne podržava ePub, ali koga briga? već smo rekli da je calibre besplatan, jednostavan i veoma dobar program za konverziju. a ima ih zapravo cijeli niz takvih.
ne, ima 6 veličina slova - i to mislim da je sasvim dovoljno.
povijest elektronike nas ovdje ne treba zanimati, pa ne bih ulazio u to koji se prvi čitač pojavio, koliko koja firma ima iskustva i slično. razgovaramo o performansama koje se trenutno nude.
i da, kindle je veći i teži od cybooka - zato jer ima tipkovnicu. pomoću koje se može utipkavati komentare na tekst i slično.
(jeste znali da s kindleom možete, npr., podvlačiti dijelove teksta i da vam on sve te highlightane dijelove izdvoji u zasebnu datoteku? dakle, nakon čitanja imate gotove citate. ne morate ih više prepisivati/??? samo si ih spremite u .txt ili sličnom formatu)
jedino što stoji je ovo s torbicom. i slažem se da je stvarno bezobrazno da nju ne dobijemo odmah s uređajem. e-book čitači su namijenjeni prenošenju i ne dati kupcu takvog uređaja i nešto u čemu će ga prenositi je isto kao i ne davati uz mp3 player nikakve slušalice. također, ako je već internacionalna verzija, bilo bi lijepo da se dobije i adapter za naše utičnice, a ne da se to mora posebno kupovati, ili puniti preko usb-a.
a i činjenica da jedino engleska wikipedija radi isto malo iritira.
a i razvrstavanje knjiga u foldere bi bilo praktično i stvarno se nadam da će to ubrzo omogućiti...

Erhard
13.04.2010., 17:59
Docekali smo da se i u Algoritma moze kupit ebook reader :)

Zna li itko može li se Cybook isprobati u Algoritmu?

Digit01
13.04.2010., 19:59
Zna li itko može li se Cybook isprobati u Algoritmu?

U Gajevoj imaju Cybook Opus, a u Avenue Mallu Cybook GEN3 kao demo uređaje.
Ja koristim GEN3 već par mjeseci, a od jučer moja cura Opus. Bili smo jučer u Gajevoj, isprobali i to je bila ljubav na prvi pogled.

culture vulture
14.04.2010., 06:47
dobro, koliko banova ti želiš pokupit...?

Liljana
03.05.2010., 11:35
Pomozite mi molim vas,
nakon ovoliko čitanja i iščitavanja još nisam shvatila prkazuju li ebook čitači i naša slova (č,ć, š, ...) ili ne. Konkretno me zanimaju Sony PRS 600 i Sony PRS 505?

Zahvaljujem

Vader
03.05.2010., 12:49
Ja imam Sony PRS-505.

Sistemski font koji ujedno prikazuje i knjige u LRF, RTF i TXT formatima već ima naša slova i uredno ih prikazuje.

Ali čitač koristi drugi font za ePub format, taj font nema naša slova ali se mogu ubaciti drugi fontovi koji imaju pa će i knjige u ePub formatu prikazivati sva naša slova. Ja sam to uradio i sada na svim knjigama imam naša slova (š,đ,č,ć,ž).

lost cause
05.05.2010., 17:10
Evo, novi sam vlasnik 6" Kindlea, pa da podijelim s vama svoja iskustva:

Koštao me ukupno 2000kn. Od toga 600 kn hrvatskom UPS-u, a 1400 kn Amazonu.

Stigao je u Hrvatski Leskovac za 2 radna dana, a nakon što sam im uplatio tih 600kn "za zastupanje pred carinom", dostavili su mi ga slijedeći dan.

Odlučio sam se na kupnju tek sad kad je službeno objavljeno da će Amazon uskoro riješiti Kindleov osnovni problem - razvrstavanje knjiga u foldere. Budući da mislim u njemu držati u svakom trenutku knjiga koliko god stane, jednostavno mi nije padalo na pamet da dam 2000kn za uređaj koji me tjera da svaki put listam kroz čitavu biblioteku.

Uređaj ima samo jednu lošu stranu - iako može prikazivati slike, e-tinta jednostavno nije najbolji medij za reprodukciju fotografija. U PDF-ovima izgledaju sasvim OK, svakako puno bolje nego kad si fotokopirate knjige sa slikovnim materijalom, ali nije baš da ću ga koristiti za foto albume.

Sa svim ostalim sam prezadovoljan.
Brz je, pamti za svaku knjigu na kojoj sam stranici stao, ima engleski rječnik (a mogu se instalirati i drugi) - samo dođete s pokazivačem na riječ koja vas muči i u dnu ekrana se prikazuje rječnička definicija, a ako se stisne "more", onda vas vodi na puni članak u rječniku, koji ima sve: čak i etimologiju riječi u starom engleskom, latinskom/grčkom/odakle već riječ potječe. A kako biste što bolje usvojili novu riječ, označite si taj dio teksta (highlightate) i Kindle vam to odmah sprema u "My Clippings". To je TXT datoteka u koju vam sprema sve što highlightate/podvučete - napiše iz koje je knjige izvađeno, s kojeg mjesta u toj knjizi, kojeg datuma i u koje vrijeme...

Ima tastaturu - dakle, možete upisati pojam koji vas zanima i tražiti to: u knjizi koju trenutno čitate, u rječniku, na Wikipediji, na Googleu, u Kindle Storeu. Netko je rekao da mu web ne radi, nego samo Wikipedija. Možda je tako bilo u tom trenutku, ali meni sad radi sav web. Naravno, s e-čitačem nećete ići gledati filmiće na Youtube-u, ali one stranice koje su prvenstveno tekstualnoga sadžaja otvara super, može se mijenjat orijentacija stranice, veličina slova, zumirat slika, otvarat attachmenti u mailu i tome slično. Nije baš najljepši ni najbrži pristup internetu, ali je besplatan i ne zamara vam oči.
Također, možete u knjigama dodavat svoje bilješke - pomoću tastature.

MP3 zapise, Read-To-Me i audio knjige nisam probao slušat, ali lijepo je znat da i to može.
Kindle Store radi super brzo, svaka knjiga koju želim mi se skine za manje od minute. I još mi daje preporuke na osnovi naslova koje sam ranije gledao.

A i besplatni sampleovi knjiga su super - mogu pročitat par stranica s početka, par iz sredne i par s kraja knjige prije nego je kupim.

Kindle ima i neke glupe igre - onaj Minesweeper i neku orijentalnu verziju istoga, a dobit će uskoro i slijedeće goodies: http://mashable.com/2010/04/29/kindle-facebook-twitter/

Sve u svemu, super investicija. Jedino mi je žao što si nisam mogao priuštiti veliku, DX verziju, ali tješim se da je ovaj lakši za prenošenje. (Ovaj 6-inčni Kindle je lakši od većine knjiga koje sam ikad imao u rukama, veliki ipak ima preko pola kile...)

culture vulture
07.05.2010., 08:40
odličan post, lost cause!
jedino nije točno da Kindle ima 2 verzije minesweepera. ima jednu, a druga igra je križić-kružić (ona velika tabla na kojoj moraš postić 5 u nizu)... al ne preporučujem vam da to igrate - istrošit ćete tipke...
i, da, potvrđujem da i meni radi sav internet...

Vader
07.05.2010., 12:11
Ako se ne varam Kindle ne podržava ePub format? To je univerzlani i (biće) najrašireniji format za e-knjige. S druge strane guraju neki svoj format koji samo oni koriste da bi bio prinuđen da od njih kupuješ knjige.

lost cause
07.05.2010., 16:46
a čuj... naravno da najveća on-line knjižara na svijetu gura svoj format.
ali nije da bi to nekog trebalo interesirat... skineš neki besplatni program tipa calibre ili kindlegen i možeš konvertirat fajlove u koji god hoćeš format...

s druge strane, nije točno da je ePub univerzalni format. to je format koji je predviđen za knjige koje su samo tekst. ako trebaju biti ukomponirane i slike, a da je layout bitan, a pogotovo ako se radi o primarno vizualnom materijalu, ePub je posve neupotrebljiv. zatim, ePub ima probleme s DRM-om, al objašnjenje toga bi samo zamorilo ljude koje ne zanima elektronika.
a u konkretnom slučaju kindlea, jasno je zašto on ne voli ePub - kindle ima tastaturu, dakle, možeš dodavati bilješke i bookmarkati, a ePub to ne dozvoljava.

sve u svemu, nema se smisla zamarat s formatima datoteka.

Vader
07.05.2010., 19:01
naravno da najveća on-line knjižara na svijetu gura svoj format

Da, ali je bezobrazno od njih što nisu pored svog formata nisu ubacili podršku za format koji svi ostali podržavaju. Jasno je zašto nisu, da bi sami prodavali više knjiga, dok se ePub knjige mogu kupiti u (sve) više online knjižara.

Pogledaj ovo

http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_Reader_Matrix

tu se vidi da praktično samo Amazon čitači (Kindle, Kindle 2, Kindle DX) ne podržavaju ePub, dok svi ostali podržavaju.

s druge strane, nije točno da je ePub univerzalni format. to je format koji je predviđen za knjige koje su samo tekst. ako trebaju biti ukomponirane i slike, a da je layout bitan
Misliš ovako nešto (http://img683.imageshack.us/img683/838/threemen.gif)? To je screenshot ePuba.

Koliko sam ja vidio mnogi preferiraju ePub i knjige koje već imaju u nekom e-formatu kao što je LRF (format za Sony čitače) prebacuju u ePub (čak i kad im se LRF više sviđa) samo zato što je ePub univerzalaniji i dugotrajniji. Čak je i Sony odbacio taj svoj LRF format i bacio karte na ePub. Meni se svidio LRF ali mi se ePub svidio još više pa sad sve knjige prebacujem u njega.

ePub ima probleme s DRM-om

Samo ako imaš knjigu koja je zaštićena DRM-om. Inače mogu se naći online knjižare koje prodaju ePub bez DRM. A ko već želi može skinuti DRM zaštitu, kao i u svemu ostalom što ima DRM zaštitu.

lost cause
07.05.2010., 19:52
...

lost cause
08.05.2010., 10:26
Dobro, ovo je tema o čitačima e-knjiga, a ne o formatima, tako da smo već jednom nogom zakoračili u spamanje.
Ali, kad smo već počeli, da i dovršimo raspravu.
Bit nije u formatu, već u uređaju, odnosno u onome što želiš s njim raditi.
Ti kažeš da imaš Sonyja 505, a taj uređaj nema mogućnost dodavanja bilo kakvih bilješki, traženja ključnih riječi, podvlačenja i sličnog. I otuda je jasno da imaš totalno drugačije navike pri čitanju. Jer meni bi osobno uređaj na kojem ne mogu podvući dio teksta, ili napisati neki komentar, ili tražiti neki izraz u tekstu bio posve beskoristan. I zato sam se ja i odlučio za Kindle.
A kad bi Kindle prihvatio ePub format, koji ti ne omogućava dodavanje embeddanih bilježaka, to bi značilo odustajanje od velikog dijela funkcionalnosti tog uređaja. I zato ga ne žele.
I zato ga ni ja ne želim - jer hoću punu funkcionalnost uređaja kojeg sam kupio.

I, ne, ono, naravno, nije primjer zahtjevnoga prijeloma/layouta.

Vader
08.05.2010., 10:49
Slažem se, ukusi i potrebe su različiti. Ja nikad ne bih uzeo Kindle. Dosta sam rovario po interentu prije kupovine, čitao testove, komentare brojnih korisnika, iskustva, utiske, i bez sumnje se odlučio na PRS-505, onda sam pokrenuo "kampanju" da ga nađem jer ga je jako teško naći i na moje veliko zadovoljstvo uspio sam ga kupiti preko prijatelja u Beču, i to jedva, u pitanju je jedan od zadjih modela koje su imali.

JPK
08.05.2010., 14:11
Možda je tako bilo u tom trenutku, ali meni sad radi sav web.

Tako je još uvijek, cijeli web radi samo ako imaš američku verziju.

lost cause
08.05.2010., 14:19
Tako je još uvijek, cijeli web radi samo ako imaš američku verziju.

Ne, kao što sam rekao, meni radi sve - yahoomail, gmail, facebook, blogovi - sve.

JPK
09.05.2010., 00:09
Ne, kao što sam rekao, meni radi sve - yahoomail, gmail, facebook, blogovi - sve.

Ti si onda neki poseban slučaj, jer meni ne radi, a i na Amazonu dosta jasno piše da na internacionalnom Kindlu radi samo Wikipedija.

lost cause
09.05.2010., 09:41
Ne znam, ne vjerujem da postoje "posebni slučajevi". Dapače, mojoj curi isto sve radi. I ne vidim gdje to piše na Amazonovom sajtu.

Basic Web Browser

Kindle's basic Web browser works well to read simple, text-centric Web sites such as Google and Wikipedia. Need to find a movie listing or look up a sports score? Now it's easier than ever to find the information you're looking for right from your Kindle. The experimental Web browser is not currently available for some customers outside of the U.S. Check your country

JPK
09.05.2010., 14:45
Ne znam, ne vjerujem da postoje "posebni slučajevi". Dapače, mojoj curi isto sve radi. I ne vidim gdje to piše na Amazonovom sajtu.

Basic Web Browser

Kindle's basic Web browser works well to read simple, text-centric Web sites such as Google and Wikipedia. Need to find a movie listing or look up a sports score? Now it's easier than ever to find the information you're looking for right from your Kindle. The experimental Web browser is not currently available for some customers outside of the U.S. Check your country

Piše pod Wireless Terms and Conditions.

Important Product Information for Your Country

Blogs and the experimental web browser are currently not available for your country. You will have free access to Wikipedia if wireless is available.

lost cause
09.05.2010., 15:43
http://i224.photobucket.com/albums/dd235/bigbookofbull/2-1.jpg

http://i224.photobucket.com/albums/dd235/bigbookofbull/1-1.jpg

http://i224.photobucket.com/albums/dd235/bigbookofbull/3-1.jpg

JPK
09.05.2010., 17:03
Jesi li platio Kindle američkom karticom?

Ako nisi, možda su ti greškom prodali US verziju.

BTW, ne kužim što točno postižeš slikama, nisam ni tvrdio da ti nemaš prostup webu, nego da internacionalna verzija za Hrvatsku nema.

lost cause
09.05.2010., 18:56
Ne, da su mi greškom prodali američku verziju, onda bi mi naplaćivali korištenje kao američkom državljaninu izvan Amerike.

For U.S. customers traveling abroad, additional fees apply for wireless delivery of periodical subscriptions and personal documents.

Da pogodim što ćeš slijedeće napisati? "Možda ti greškom ne naplaćuju?"

JPK
09.05.2010., 20:17
Ne, da su mi greškom prodali američku verziju, onda bi mi naplaćivali korištenje kao američkom državljaninu izvan Amerike.

For U.S. customers traveling abroad, additional fees apply for wireless delivery of periodical subscriptions and personal documents.

Da pogodim što ćeš slijedeće napisati? "Možda ti greškom ne naplaćuju?"

"periodical subscriptions and personal documents" nisu web.

Osim toga, gore si napisao da si platio 600 kn UPS-u, što nije točno, jer je većina od toga PDV, pa ćeš mi oprostiti što ne vjerujem da baš najbolje znaš što si kupio. :)

lost cause
09.05.2010., 21:45
Ok, ovo je sad već definitivno spam.
UPS-u uplaćuješ PDV, da, jer te oni zastupaju na carini. Oni ne zadržavaju taj novac, ali na njihov žiro ga uplaćuješ. A i koga, uostalom, briga?! Bit informacije je bila: "Kindle će vas koštati 1400 + 600 = 2000kn".
A ovo drugo je još besmisleniji komentar. Naravno da te stvari nisu web, al da su mi "greškom" poslali američku verziju, onda bi mi te stvari naplaćivali. Budući da mi ih ne naplaćuju - očito je da mi NISU poslali američku verziju. (Je li sad potrebno da postam ovamo i svoj bankovni izvadak da bismo to utvrdili?)
Ostaje, dakle, da na internacionalnoj verziji, u Hrvatskoj, RADI web, kao što sam rekao i u prvom postu.
Napisao sam post da ljudima pomognem informacijama iz prve ruke, nadmudrivanje me ne zanima.

Erhard
15.05.2010., 19:05

Daj mi reci radi li ti Google Maps? Nešto sam pročitao na netu da postoji i nekakva "opcija" GPS. Imaš li kakvih iskustava s tim?

Poz!

lost cause
15.05.2010., 21:51
Google Maps radi, al navodno se prije moglo i stisnut Alt+1 i da ti Kindle prikaže geogr. širinu i dužinu na kojoj se nalaziš - dakle kao da imaš GPS. Ta opcija meni ne radi. Možda sam i krivo shvatio kad treba to stisnut, ne znam.
Ak nađeš neki tutorial, postaj, ja bih isto htio provjerit.

dinko9
17.05.2010., 12:35
Slučajno sam na nabavi.net naišao da se kod nas mogu nabaviti ViewSonic VEB620 i 625 modeli. To su poprilično novi readeri pa nema puno recenzija. No cijene mi se čine ok 1800kn i 2200 za model sa wi-fi podrškom.
Nekako preferiram kupiti stvar kod nas pa u slučaju pa u slučaju kvara imati što manje posla oko garancije.

snjeska
17.05.2010., 12:42
nek mi netko objasni zasto oni toliko kostaju, covjece skoro vise od pola moje place

lost cause
18.05.2010., 06:00
Slučajno sam na nabavi.net naišao da se kod nas mogu nabaviti ViewSonic VEB620 i 625 modeli. To su poprilično novi readeri pa nema puno recenzija. No cijene mi se čine ok 1800kn i 2200 za model sa wi-fi podrškom.
Nekako preferiram kupiti stvar kod nas pa u slučaju pa u slučaju kvara imati što manje posla oko garancije.

Ovaj 625 model, s touch-screenom i wi-fi podrškom izgleda zanimljivo.
A 620 ima stvarno povoljnu cijenu.
Ako se odlučiš na kupnju, ili odeš do tog dućana (da ih ne reklamiram), rado bih pročitao barem kratku recenziju.

dinko9
20.05.2010., 10:38
Ovaj 625 model, s touch-screenom i wi-fi podrškom izgleda zanimljivo.
A 620 ima stvarno povoljnu cijenu.
Ako se odlučiš na kupnju, ili odeš do tog dućana (da ih ne reklamiram), rado bih pročitao barem kratku recenziju.

Malo sam kopao po webu zbilja zainteresiran da si kupim ovaj jeftiniji model jer za wi-fi i 3g stvarno nema potrebe. To su novi uređaji izašli prije ravno mjesec dana i nema nikakvih informacija do press izvještaja. No našao sam nešto malo komentara na Amazonu i još negdje za model 612 koji se pojavio krajem prošle godine. Uglavnom kažu da je software pun bugova i to je bilo dovoljno da me ohladi od izgledne kupnje. Naravno nemam pojma kakva je situacija s ovim novim modelima no ne žuri mi se da budem prvi koji to otkriva.

lost cause
24.05.2010., 16:01
no ne žuri mi se da budem prvi koji to otkriva.

Jasna stvar. Al ja mislim da ću se zaletit do njihovog dućana kad uhvatim malo vremena samo da vidim kak radi ovaj s touch screenom. I kolika je čitljivost tog ekrana, jer je, recimo, na Sonyju grozna - kao da čitaš kroz neoprano staklo.

Vojky
24.05.2010., 16:22
nek mi netko objasni zasto oni toliko kostaju, covjece skoro vise od pola moje place

Odgovor ti je: e-ink: http://en.wikipedia.org/wiki/E_Ink

E-čitači nemaju klasičan LCD ili LED kao prijenosnici, već ekrane rađene u posebnoj tehnologiji koja se ne radi u tako ogromnim serijama kao klasični ekrani i stoga je relativno skupa. A i stoga su oni za čitanje bolji od prijenosnika, iPada ili klasičnog monitora...

lost cause
07.06.2010., 12:24
Jel netko od vlasnika Kindlea dobio 2.5 software update?

snjeska
08.06.2010., 10:15
dal kod nas u hrvatskoj imaj knjige preveden na hrvatski, sam pitam jer zaista ne znam nit bi znala da imamo trziste za to kod nas

culture vulture
12.06.2010., 15:17
Jel netko od vlasnika Kindlea dobio 2.5 software update?

nemoj čekat da ti stigne, šalju ga u malim valovima, jer ima 13mb pa da ne zaguši whispernet... guglaj "kindle 2.5 download", nađi upute, skini jedan za drugim updateove koje trebaš, instaliraj ih bez preskakanja redoslijeda i to je to.

culture vulture
13.06.2010., 16:59
i, iako ovo nije oglasnik: ako bi netko mijenjao kindle dx za 6-inčni (uz moju nadoplatu, naravno), nek se javi na pm.

julijaf
18.06.2010., 13:18
Bok!
Citam ovu raspravu od pocetka, ali jos nisam odlucila koji e bookreader bi
meni bio najbolji izbor.

Zeljela bi ga kupiti ovaj mjesec, a jos se dvoumim izmedju Kindle 2 i Sony Prs 505.

Koji je bolji po vasem misljenju?Ja jako puno citam, prije knjige , a sada otkako sam se preselila u Njemacku osudjena sam na laptop .Odlucila sam da se ne mogu vise tako patiti sa takvim citanjem pa bi mi trebao jedan od ova dva navedena readera.

Sta kazete?
Pozdrav!

Vojky
22.06.2010., 17:45
Kidle pojeftinio - 189 dolara!

Kinde DX ostaje 489.

Izgleda da stiže novi na ljeto, kako je i najavljeno, zato i cijena ide dolje!

Freska1504
23.06.2010., 09:30
Pridružujem se vojsci Kindleovih obožavatelja.
Pročitala sam ovaj thread i otkrila nekoliko dobrih i korisnih informacija (hvala svima!), pa sam željela uzvratiti i podijeliti s vama par detalja iz vlastitog iskustva, možda će nekome dobro doći koja informacija.

Ja sam svoj Kindle dobila bez carina i špediterskih troškova i to zahvaljujući dragom kolegi i prijatelju Amerikancu koji mi ga je donio ravno iz SAD-a. Da ne bi bilo zabune: Kindle je plaćen mojim Amexom, registriran na moje ime u Hrvatskoj (dakle, podržava international wireless, ima i garanciju i sve pet!), ali sam na taj način izbjegla slanje poštom, čekanje i sve bezobrazne namete.
Da, jasno mi je da nemaju svi ove privilegije, ali razmislite o prijatelju, rođaku, poznaniku... koji bi vam učinio istu uslugu. Dovoljno je da osoba ima adresu u Americi gdje uređaj može biti dostavljen. I to je sve.

Budući da sam iz prve ruke čula o "užasu" mogućeg pucanja ekrana, nabavila sam korice preko e-baya. Za 40 US$ (20 dolara korice sa svjetiljkom i još toliko poštarina!) su stigle u Hrvatsku zajedno s lampicom koja se kvačicom pričvrsti na Kindle odnosno korice. Korice nisu kožne, ni fensi šmensi, nego obične, platnene (šatro "eko"), ali su čvrste i pofutrane i štite uređaj - meni čist dost!

Ja, doduše, ne volim čitati s koricama jer su mi glomazne i nespretne. Jedna od stvari koja je mene najviše oduševila kod Kindlea je da ga se može držati u jednoj ruci, pritiskati gumb za sljedeću stranicu i to sve dok ležiš na boku i uživaš u napetom štivu ;-) To baš s koricama nije najspretnije!

Moram priznati da još nisam uspjela proučiti sve čari nabavke besplatnih knjiga preko raznih on-line izvora (iako project gutenberg obilato koristim!) i da me živcira što neke knjige koje želim kupiti nemaju copyright za Hrvatsku pa ih ne mogu kupiti za svoj Kindle, ali zasad mi je to najdraži uređaj u kući.
Nakon što sam počela papirnate knjige skladištiti ispod stola u dnevnom boravku i nakon što mi je ormar s knjigama opasno počeo pucati po šavovima, Kindle je definitivno došao kao moj osobni lifesaver!

Jako me veseli postavka glasovne reprodukcije teksta, posebno za moju kćer koja na taj način sluša i čita jednostavnije dječje tekstove.

mp3 je zgodan ako volite čitati s glazbenom podlogom - ja to baš ne prakticiram.
PDF-ovi se skidaju lako i brzo, ali ih je tlaka čitati na Kindleu čiji ekran je veličine 6 inča (nešto je bolje u landscape formatu).

e, sad. pročitala sam u jednom postu da vam radi internet. moram priznati da to nije tako u mom slučaju. moguće je da ja nisam uključila koju postavku... pa bih cijenila da me se prosvijetli po tom pitanju :cool:
ipak sam ja obična čitateljica, a ne elektronički wizard ;-)

JPK
23.06.2010., 15:07
PDF je s novim firmwareom (zoom+landscape) puno čitljiviji. Osim toga, koristan je i reflow PDF-a, a ponekad i konverzija u .mobi pomoću calibrea daje dobre rezultate.

Vojky
23.06.2010., 20:38
U HG Spotu u Utrinama na prvom katu ima za isprobati Kindle - bio sam jutros i oduševljen sam, genijalna spravica! I zaista - čitanje e-ink ekrana se ne može usporediti s čitanjem s prijenosnika.

Ide na popis za nabavku kada se prikupi malo para. :)

Freska1504
24.06.2010., 08:39
daklem, ovako:
internet radi i to zahvaljujući novom firmwareu
dakle, kad na Kindle spustite update, možete automatski i na facebook i na twitter, a ja sinoć isprobala i gmail

jednako tako vam nova verzija softvera omogućuje organizaciju knjiga u zbirke, što je jako zgodno

o ostalome kad još malo sve proučim

pozdrav svima

culture vulture
25.06.2010., 15:51
e, sad. pročitala sam u jednom postu da vam radi internet. moram priznati da to nije tako u mom slučaju. moguće je da ja nisam uključila koju postavku... pa bih cijenila da me se prosvijetli po tom pitanju :cool:
ipak sam ja obična čitateljica, a ne elektronički wizard ;-)

sav internet bi ti trebao raditi. samo je pitanje je li besplatan.
okreni ga i pročitaj serijski broj: ako počinje s B003 - onda je internacionalna verzija i net ti je besplatan.
ako počinje s B004 - imaš američku verziju i ne znam kako to onda ide, moglo bi ti se dogoditi da ti i naplate.

i nema to veze s apdejtom - apdejt samo omogućava da citate postaš direktno na fejs i twitter.

culture vulture
29.06.2010., 15:10
U HG Spotu u Utrinama na prvom katu ima za isprobati Kindle - bio sam jutros i oduševljen sam, genijalna spravica! I zaista - čitanje e-ink ekrana se ne može usporediti s čitanjem s prijenosnika.

Ide na popis za nabavku kada se prikupi malo para. :)

ne kužim... oni imaju kindle 1 ili kindle 2? jer na slici im je kindle 1.
a cijena je 2800kn??!!! 1000kn više nego od amazona?

yonosoytonto
30.06.2010., 17:09
pozdrav svima.Ima li netko iskustava s entourage edge uređajem? Po ovome što čitam na netu minusi su velika težina samog uređaja i recimo kratko trajanje baterije, dok je plus veliki ekran i cijela paleta raznovrsnih načina uređivanja teksta što je meni zapravo najbitnija stavka.
Što mislite?

MapHtH
30.06.2010., 22:48
Mene zanima može li PRS-600 prikazivati naše znakove (đšžćč) ako bi se poigrao sa pretvaranjem iz jednog formata u drugi? Uglavnom bi čitao razne priručnike za programiranje, ima li tko iskustva s tim? Radi se o "For dummies" seriji koja je puna tablica, itd... Kako bi to prikazivao?

Isključivo me zanima PRS-600 jer mi je kindle dx preskup, a kindle 2 se ne može kupiti nigdje nego preko interneta. Kupit će mi ga kolega koji ide na put u London, pa me zanima baš taj model jer mi se čini kao najbolji izbor.

culture vulture
01.07.2010., 13:19
Mene zanima može li PRS-600 prikazivati naše znakove (đšžćč) ako bi se poigrao sa pretvaranjem iz jednog formata u drugi? Uglavnom bi čitao razne priručnike za programiranje, ima li tko iskustva s tim? Radi se o "For dummies" seriji koja je puna tablica, itd... Kako bi to prikazivao?

Isključivo me zanima PRS-600 jer mi je kindle dx preskup, a kindle 2 se ne može kupiti nigdje nego preko interneta. Kupit će mi ga kolega koji ide na put u London, pa me zanima baš taj model jer mi se čini kao najbolji izbor.

pitanje o dijakritičkim znakovima je već bilo postavljeno i dobilo odgovor.
kako bi prikazivao tablice ovisi o formatu u kojem je knjiga.
a kindle dx je pojeftinio, kao i kindle 2. i sony je u odnosu na njih preskup, a ne obrnuto.
i, da, u hgspotu se može kupiti kindle. pogledaj barem postove na ovoj stranici.

teebz1978
01.07.2010., 15:09
Evo, nakon što sam pročitao cijeli forum pao mi je mrak na oči....
Prvo sam bio fuuul za kindle 2, onda sam to promijenio i rekao gotovo je, kupujem sony prs600 i kada sam pročitao forum, opet u dilemi. kindle vs. sony

nije mi do marke, bitno mi je šta mi koji nudi. nekako još uvijek naginjem ka sonyu ali srce me vuče ka kindlu... šta da raaadiiiimmmm???

Nisam baš neki čitač knjiga, ali volim dobru knjigu pročitat i cilj mi je kupiti e-reader da me potakne ka tome... e samim time mi se čini da je kindl bolji izbor, jer ima veći izbor knjiga... mada gledam po tim torrentima da ima svega i svačega za skinut - pa bi tako i jeftinije prošao.

Koliko sam shvatio whispernet se ne naplačuje u CRO ili? znači, mogu skinuti neku knjigu sa neke stranice, konvertirati je u pdf i preko usb-a prebaciti na kindl... for free... jel???

Druga stvar koja me muči sa kindlom je izbor knjiga koji nude na hrvatskom tržištu. Bilo je rečeno da nemaju sve knjige na svim tržištima zbog copyrighta, pa me zanima šta iskusni kindlaši kažu? jeste imali problema sa nabavkom željenih knjiga?

Eto, pomagajte pliiiiz

a btw, od jučer je kindl dx 389USD, sinoć je još bio 489, a jutros sam vidio da su nabacili graphite verziju po primamljivoj cijeni ;)

Vojky
01.07.2010., 22:50
ne kužim... oni imaju kindle 1 ili kindle 2? jer na slici im je kindle 1.
a cijena je 2800kn??!!! 1000kn više nego od amazona?

Mislim da je ono aktualni Kindle 2, ali da, bitno je skuplji nego za naručit. No, zgodno za ga vidit u akciji...

Vojky
01.07.2010., 22:51
ž
a btw, od jučer je kindl dx 389USD, sinoć je još bio 489, a jutros sam vidio da su nabacili graphite verziju po primamljivoj cijeni ;)

Je, pojeftinio i on...

Inače, ima test e-čitača u novom BUG-u, neću linkat da me modovi ne optuže za reklamu. :)

Nadopuna, kako dobivam upite u PM: na webu je samo uvod u članak, cijeli test je u tiskanom ljetnom dvobroju.

teebz1978
02.07.2010., 13:59
Nadopuna, kako dobivam upite u PM: na webu je samo uvod u članak, cijeli test je u tiskanom ljetnom dvobroju.

Tako sam sretno pohitao do kioska kupiti taj magazin (da ga ne reklamiram) i pripremio se na opsežan članak, kad li ono 2 stranice... bez veze! nisam dobio apsolutno nikakve odgovore na pitanja, jedino je whispernet za kindl objašnjen, ali to je već ovako ili onako pokriveno na ovom forumu.... imate ukupno 4 uređaja koja su valjda dostupna u HR. Pročitao sam masu boljih review-a na netu! Eto, nije da blatim, ali to fakat nije vrijedno 35kn koliko taj dvobroj košta - za tu lovu sam mogao upiknut punjač za struju za kindl :rofl:

Vojky
02.07.2010., 14:16
imate ukupno 4 uređaja koja su valjda dostupna u HR. Pročitao sam masu boljih review-a na netu! Eto, nije da blatim, ali to fakat nije vrijedno 35kn koliko taj dvobroj košta - za tu lovu sam mogao upiknut punjač za struju za kindl :rofl:

Za 35 kn imaš svih 200 stranica časopisa. :) BUG generalno testira samo ono što je dostupno u nas (testovi su pravi, a ne prepisani s neta), a situacija s čitačima je takva kakva je. Samo su četiri dostupna.

Osobno, mislim da pitanje dostupnosti nije više u dobavljačima opreme, već u činjenici da hrvatski izdavači još nisu prepoznali e-izdanja. Kada bi se pojavilo 100 dobrih prijevoda u e-formatima i lakom mogućnošću kupnje, mislim da bi situacija bila i znatno bolja. Za sada postoje izdanja u PDF-u (već stariji CD-ovi s hrvatskom klasikom, potom nešto stručne pravne literature), a za koja su čitači od 6" premali.

Vojky
02.07.2010., 14:38
Ovo se zahuktalo, osvježen Kindle DX: http://www.bug.hr/vijesti/osvjezeni-kindle-dx/102804.aspx

teebz1978
02.07.2010., 14:52
Je, imaš pravo, zahuktalo se :s konačno

Mislim da ću bez obzira na trilijone pročitanih reviewa, nedoumice, premišljanja i što sve čega, pripremit visu i večeras krenut u shopping DX-a!

digiridan
02.07.2010., 16:00
Ajd bas me zanima koliko košta dx dok dođe do hrvatske..

Vojky
02.07.2010., 16:52
Ajd bas me zanima koliko košta dx dok dođe do hrvatske..

Imaš ispred podatke za Kindle, cijeli izračun, pa je lako preračunati.

digiridan
02.07.2010., 18:09
Imaš ispred podatke za Kindle, cijeli izračun, pa je lako preračunati.

Ma znam, ali se sve nadam da se nešto čudom smanjilo :D
Odoh ja kupit taj BUG da vidim šta kažu.. (naravno, čim mi istekne pretplata - evo nečeg što me zanima :D)

Vojky
02.07.2010., 18:29
Ma znam, ali se sve nadam da se nešto čudom smanjilo :D

Dođe Šuker i kaže: "Dosta je, ne treba više carinit!" Slažem se da bi to imalo dosta elemenata nadnaravnog.

Odoh ja kupit taj BUG da vidim šta kažu.. (naravno, čim mi istekne pretplata - evo nečeg što me zanima :D)

Dobar je broj, ne govorim to samo zato jer i sam povremeno pišem tamo. :)

teebz1978
02.07.2010., 22:11
Kindle DX je krenuo! Expected delivery 14.07.2010.
Kada stigne, javit ću koliko me je došao uvoz robe, inače uz njega sam naručio i EU punjač (na akciji za 5USD) tako da je total sa shippingom bio 410,96USD

još malo paaaa :kava::kava::kava::kava::kava::kava:

Vojky
02.07.2010., 23:42
EU punjač (na akciji za 5USD)

Radi i za zemlje-kandidate? :)

teebz1978
03.07.2010., 00:13
Radi i za zemlje-kandidate? :)

:top:

MapHtH
03.07.2010., 11:44
@culture vulture - Ok, ok. Mislio sam kako ga HGspot ima samo izloženog.
Zanima me DX i to dosta, jedini je problem što sam našao dosta ljudi koji se žale kako je krhak ekran (opet, ti ljudi su ga možda i nepažljivo čuvali, ali nema veze) pa me zanima kakva je stvarnost glede toga. A što se tiče cijene, kindle 2 u HGspotu je prava pljačka za 2800 kn ako je DX za Hrvatsku oko 3300 kn.

Glavna stvar koja me zanima jest koliko je Kindle DX osjetljiv? Ne bi ga bacakao okolo, ali ne bi htio ni uređaj kojim treba rukovati u rukavicama i s pincetom.

Ima li tko tu već DX? Koji su vaši dojmovi? Prvo sam se dvoumio oko PRS-600, ali je to bilo par dana prije nego su snizili cijenu DX-a.

culture vulture
03.07.2010., 14:23
ma, svi su ti uređaji, što se ekrana tiče, jednaki. nema govora o rukavicama i pinceti. odi pogledaj kindle u hg spot, ili one cybooke u knjižarama, pa ćeš vidjet i sam.
to nije nikakav mekan ekran, s kojega bi se bojao pobrisat prašinu. jednostavno moraš pazit da ti ne padne, da ne zaspeš na njemu pa ga zdrobiš
laktom, da torbom u kojoj ga nosiš ne lupaš baš u svaku izbočinu pokraj koje prođeš i slično. inače nemaš straha.
ukratko: ne možeš ga lupit čekićem kad zblokira, al kukca koji ti sleti na ekran dok čitaš možeš slobodno opizdit novinama.

a priče po internetu treba uzimat s dozom rezerve. ja znam nekoliko ljudi vani kojima je posao da po forumima kude proizvode konkurentskih firmi.
pogledaj, velim, te uređaje negdje uživo pa reci kaj ti se čini - jel problem u ekranu, il u ljudima...

markolopolos
05.07.2010., 18:17
Znam da nije mjesto za to, ali ajde.Prodaje li netko Sony PRS-600, ili eventualno Kindle ?

Chariot
05.07.2010., 21:04
Kindle DX je krenuo! Expected delivery 14.07.2010.
Kada stigne, javit ću koliko me je došao uvoz robe, inače uz njega sam naručio i EU punjač (na akciji za 5USD) tako da je total sa shippingom bio 410,96USD

još malo paaaa :kava::kava::kava::kava::kava::kava:

Znači uzeo si ovaj novi, grafitni, za $379. Shipping je $26?

Ajd svakako javi koliko te došla dostava, carina i PDV. Jako sam
zagrijan za novi DX.

teebz1978
05.07.2010., 21:13
Znači uzeo si ovaj novi, grafitni, za $379. Shipping je $26?

Ajd svakako javi koliko te došla dostava, carina i PDV. Jako sam
zagrijan za novi DX.

Mislim da ovaj koji će meni doći nije grafitni - taj je valjda rezerviran samo za amere. Stigao je u Hrvatski Leskovac, danas obavio papirologiju i sutra će valjda biti izračun gotov. BTW, jučer sam vidio da je international version pojeftinio za $20, pa sam lijepo sročio kratki mail CS-u Amazona i dobio odgovor za povrat tih $20 u roku 20min. Stvarno svaka im čast na customer servisu (sa time se valjda fuuuuul hvale)

ursamajor
06.07.2010., 03:29
Evo, nakon što sam pročitao cijeli forum pao mi je mrak na oči....
Prvo sam bio fuuul za kindle 2, onda sam to promijenio i rekao gotovo je, kupujem sony prs600 i kada sam pročitao forum, opet u dilemi. kindle vs. sony

nije mi do marke, bitno mi je šta mi koji nudi. nekako još uvijek naginjem ka sonyu ali srce me vuče ka kindlu... šta da raaadiiiimmmm???

Nisam baš neki čitač knjiga, ali volim dobru knjigu pročitat i cilj mi je kupiti e-reader da me potakne ka tome... e samim time mi se čini da je kindl bolji izbor, jer ima veći izbor knjiga... mada gledam po tim torrentima da ima svega i svačega za skinut - pa bi tako i jeftinije prošao.

Koliko sam shvatio whispernet se ne naplačuje u CRO ili? znači, mogu skinuti neku knjigu sa neke stranice, konvertirati je u pdf i preko usb-a prebaciti na kindl... for free... jel???

Druga stvar koja me muči sa kindlom je izbor knjiga koji nude na hrvatskom tržištu. Bilo je rečeno da nemaju sve knjige na svim tržištima zbog copyrighta, pa me zanima šta iskusni kindlaši kažu? jeste imali problema sa nabavkom željenih knjiga?

Eto, pomagajte pliiiiz

možda da si probaš rezervirati ovaj "ugradi sam" pixel qi ekran
http://www.makershed.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MKPQ01

" Pixel Qi ekran u prodaji
http://www.bug.hr/vijesti/pixel-qi-ekran-prodaji/102787.aspx

Ekran bi bez većih poteškoća trebalo biti moguće ugraditi u većinu 10,1-inčnih netbooka

Pixel Qi ekrani s dva načina rada, koji rješavaju problem čitanja dokumenata na jakom osvjetljenju, napokon su u prodaji. U određenim online trgovinama moguće je nabaviti komplet za zamjenu ekrana na netboocima. Pixel Qi ekran može raditi u standardnom načinu rada pri čemu se ponaša kako obični LCD u boji ili u reflektivnom modu bez pozadinskog osvjetljenja kao e-ink ekran radi izvrsne čitljivosti pri dnevnom svjetlu.

Zamjenski ekran dijagonale je 10,1 inča, a pretpostavlja se da kupac zna ponešto o lemilicama, odvijačima i elektronici jer zamjenu mora obaviti sam. Službena je podrška trenutno samo za Samsungov netbook N130 i Lenovo S10-2, no priča se da je moguća relativno jednostavna modifikacija i za Acerova i Asusova računala. Cijena kompleta iznosi 275 dolara. "

za koji mjesec bi trebali dobit nekoliko tableta s tim ekranom
http://besttabletreview.com/innoversal-lattice-tablet-pixel-qi-screen/

a onda do kraja godine valjda i brze e-čitače u farbi, raznijeh novih tehnologija.

teebz1978
06.07.2010., 11:48
Evo cijenika Kindle DX do Hrvatske uključujući carinu i troškove UPS/Overseas

AMAZON
Kindle DX: $379
punjač za struju: $5
shipping & handling: $27
--------------------------
TOTAL: $411*

*napomena - Kindle DX je pojeftinio za $20 koji su mi vraćeni na kreditnu karticu

UPS/OVERSEAS
Carinsko posredovanje pri uvozu: 150kn
Bankovna garancija: 6kn
Manipulativni trošak: 15kn
---------------------------------------
TOTAL + PDV 210kn

Carina po vrijednosti - uvoz: 14kn
PDV na ocarinjenu robu: 557kn
-----------------------------------------
TOTAL UPS/OVERSEAS 781kn

Kada zbrojite sve skupa i oduzmete onih $20 ispadne
TOTAL TOTALOVA 3050KN :top:

Ako imate kakvih dodatnih pitanja, samo navalite :cerek:

culture vulture
06.07.2010., 12:14
dobio si bijeli ili grafitni?

teebz1978
06.07.2010., 12:55
dobio si bijeli ili grafitni?

that is yet to be seen :ne zna:

Za sada sam samo platio troškove koje sam gore nabrojao, a kada će spravu dostaviti u Pulu nemam pojma. Uglavnom, javim koje boje je... mada mislim da je bijeli, jer onaj grafitni nemaju za international :)

Monitor
06.07.2010., 15:04
Hi all,

E-books na hrvatskom jeziku, PDF ili EPUB... narocito klasici... ako itko ima link...

Za engleske naslove, kojima je istekao copyright, sigurno znate za:
http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

Hvala

R.

Vojky
06.07.2010., 21:07
Ako imate kakvih dodatnih pitanja, samo navalite :cerek:

Samo obavijest, za kupnju Kindle DX bez pisanja primjerene recenzije ovdje dobiva se karton i ban i to od strane supermoderatora. :)

šaban
07.07.2010., 08:23
Pozdrav,

pitanje, jel se može na kindlu displayat i *.doc ili *.txt formati?

culture vulture
07.07.2010., 08:29
Pozdrav,

pitanje, jel se može na kindlu displayat i *.doc ili *.txt formati?

da. txt može bez konverzije, a doc konvertiraš u par sekundi, il ga jednostavno nanovo spremiš kao txt.

i još nešto, što čak ni amazon nije objavio u vezi 2.5 updatea. sad kad su poboljšali podršku za pdf, ocr-anim pdf-ovima radi i search.

teebz1978
07.07.2010., 18:14
Kindle DX je konačno došao u moje vlasništvo. Pa evo kratkog prvog dojma o istom.

Prvo bi htio reći da nisam išao u hrvatsku školu i da mi hrvatska gramatika baš i nije jača strana, pa stoga oprostite na krivim kvačicama, -ije, -je, raznim deklinacijama i tako to... aha, i ovo mi je prvi osvrt ikada napravljen pa stoga easy on the comments ;)

Eto, kao što sam rekao, Kindle DX je stigao. O cijeni uvoza u HR možete više pročitati ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=27639106&postcount=237).

S obzirom da je bila "akcija" naručio sam i punjač za struju za $5. Sve je došlo u istoj pošiljci. Znači od naruđbe do isporuke je prošlo točno 5 dana!!! Svaka čast :mig:

Uređaj koji koristi e-ink (http://en.wikipedia.org/wiki/E-Ink) tehnologiju i troši bateriju samo kada mijenjate stranicu, tako da kada sam otvorio kutiju dočekao me sa upaljenim screensaver-om drveta i čim sam ga "probudio" mogao sam pročitati pozdravno pismo amazon-a u kojem mi zahvaljuju na kupovini iznimnog proizvoda hehehehe... Na njemu je već bio skinut user manual koji je vrlo zgodan za pročitat... mada više "caka" se može naći na netu.

veličina
Kada sam otvorio kutiju očekivao sam veliku bijelu neman, no ugodno sam se iznenadio njegovom veličinom. Nije prevelik, nije premalen. Taman što mi treba. Manji je od A4 za recimo 2cm u visinu i neka 3cm u širinu. Nisam od onih koji ga kupuju isključivo za putovanja i vođen tom mišlju rekao sam si da radije gledam u nešta veće doma i malo patim dok putujem ;)
Na svim fotografijama na netu mi je izgledao velik, i iskreno malo sam se bojao veličine, no kao što sam rekao - taman!

težina
Hmmm... sprava je prilično teška. Očekivao sam da će biti za zeru lakši, no međutim što duže ga koristim i razmišljam, nekako mi je drago da "ga ima". Izgleda vrlo čvrsto, kompaktno i izdržljivo - a tu težina daje svoj doprinos konačnom izgledu.

ekran
Šta reći o ekranu. Odmah sam otišao na sunce sa njime i bez ikakvih problema na terasi nastavio čitati user manual. Ekran je ono sa čime e-čitači razvaljuju!!! U jednom momentu (prije nego što sam se odlučio za DX) sam počeo razmišljati o iPad-u i glavna stvar koja me kod iPad-a smetala bio je ekran. Nisam pogriješio. Kontrast je odličan a odsjaj praktički i ne postoji! E to ja zovem spravom za čitanje!!!

knjige
Nakon punjenja baterija (što je trajalo manje od 2 sata) spojio sam ga na laptop i prebacio sve šta sam u proteklih par tjedana pomno skupljao. Znači, ako vam je amazon sa njihovim knjigama prepreka za kupovinu... u krivu ste. Postoji masa programa sa kojim prebacujete iz kojekakvih formata u kindle prihvatljivi format (čitaj .mobi). Ja sam se odlučio za calibre (http://calibre-ebook.com). Program je besplatan i jako dobar. Skinuo sam masu PDF-ova i prebacio ih u .mobi, čak vam dopušta da DRM free knjigama mijenjate metadate, pa vam knjige izgledaju kako vi to želite. Naravno da sam skinuo već par knjiga sa amazona i nema nikakve razlike između njih i onih konvertiranih sa calibre-om.

Eto, toliko za sada od mene, pa za nekih tjedan - dva, kada se dobro upoznam sa DX-om slijedi malo opsežniji review... ovo je ipak samo prvi dojam.

:kava: - ovo u lijevoj ruci mi je DX :D

Chariot
07.07.2010., 22:49
Hvala.

Znači 3050 kn za bijeli... pitam se je li moguće dobiti sivi. Poslao sam mail
Amazonu.

teebz1978
07.07.2010., 23:01
Super, ajde javi šta će ti odgovoriti. Mislim da će biti moguće naručit sivi nakon nekog vremena. Osobno se meni bijeli više sviđa ;)

Chariot
07.07.2010., 23:10
Možeš li podrobnije opisati svoja iskustva s kompliciranijim PDF-ovima?

Kliknuo sam na Amazonu na reviewe koji su uređaju dali jednu zvjezdicu
i tamo se ljudi dosta žale na to je podrška za PDF loša iako se reklamira
kako jedna od glavnih značajki.

Probaj npr. ovaj:
http://www.hnb.hr/publikac/financijska%20stabilnost/h-fs-4-2010.pdf

teebz1978
08.07.2010., 17:28
Možeš li podrobnije opisati svoja iskustva s kompliciranijim PDF-ovima?

Kliknuo sam na Amazonu na reviewe koji su uređaju dali jednu zvjezdicu
i tamo se ljudi dosta žale na to je podrška za PDF loša iako se reklamira
kako jedna od glavnih značajki.

Probaj npr. ovaj:
http://www.hnb.hr/publikac/financijska%20stabilnost/h-fs-4-2010.pdf

Evo, napravio sam to. Ne znam šta te točno zanima. Sve otvara isto kao i običnu knjigu. Grafovi mu ne rade nikakve probleme. Jedino sam vidio da je taj pdf u boji, i zbog toga je počeo sjenčati stvari, pa to ne ispadne baš dobro... ono što je na slici svijetlo plavo - postane zrnasto svijetlo svijetlo sivo. To je jedino što mi se nije svidilo, ali to opet nema veze sa čitanjem pdf-a. Čita ju kao fotku... tako sam negdje pročitao. I kao napomena, ne kuži TOC i jedini izbor u meniju ti da "Go to" opciju - znači listanje na određenu stranicu. Akcelerator radi bezprijekorno i slika postaje veća.
Ako te nešta konkretnije zanima samo pitaj.

satter
09.07.2010., 10:06
Dobio sam Kindle vulgaris prije par dana.
Stigao UPS-om, bez problema na granici.

U svakom slučaju sam oduševljen s uređajem i količinom besplatnih knjiga koje se mogu pronaći na netu.

Sve skupa 5+.

P.S. Zadnje vrijeme sam jako malo čitao i ovo me sada preporodilo.

Chariot
10.07.2010., 09:45
teebz1978, hvala na informacijama.

Jedine dvije stvari koje me trenutno odbijaju od naručivanja Kindle DX su

1) problemi s PDF-ovima (nema linkova u njima)
2) činjenica da su Kindle editioni knjiga nerijetko skuplji od paperbacka (!)