PDA

View Full Version : USA- Život i zaposlenje

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29

Noemi
02.02.2011., 23:07
Ja sam našla škorpiona. Oh happy day :cerek:

ja sam dijelila krevet s jednim 8 godina. navikla sam :D

salu na stranu :eek: :horor:

lips of angel
05.02.2011., 23:35
Ja ove godine po drugi puta planiram u USA na J1 vizu, i iako sam zadrti njujorčanin :D, ipak mi vrag ne da mira i razmišljam da ove godine odem negdje drugdje. U zadnje vrijeme razmišljam o Miamiju i okolici, ali pročitala sam na ccusa temi da ljeto baš i nije najbolje vrijeme tamo (što se tiče posla, turista nema) i da tamo sezona počinje zapravo tek nakon ljeta, pa me zanima da li je to istina?
Unaprijed zahvaljujem!! :D

Miami zaista je prekrasan, ali nikako ne na ljeto...ja sam zivjela u Ft. Lauderdaleu, (20 min od Miamia),cijelo ljeto..dosla u 6 mj. stvarno nije bilo nigdje nikoga, hoteli prazni, svaki dan pada kisa i vruce je ko u paklu, javni prijevoz im je takva kooomaaaa, moras imat auto jer inace :flop: Naravno, kad se oduzmu te lose strane sto se tice vremena, ima i dobrih npr meni su se dopali ljudi,jako su ljubazni i simpa, imala sam super posao,plaze su im preedivnee, more toplo bez valova, tropski ugodaj..i smjestaj je dosta povoljan jer je sve ''off season''. Ali najljepsi mi je bio 9 mj. jer mi se cinilo da se sve nekako vraca u normalu, vise ljudi na plazama, i dalje toplo ali manje kise ...Nadam se da sam pomogla :top:

TheNYCityBabe
06.02.2011., 14:25
Miami zaista je prekrasan, ali nikako ne na ljeto...ja sam zivjela u Ft. Lauderdaleu, (20 min od Miamia),cijelo ljeto..dosla u 6 mj. stvarno nije bilo nigdje nikoga, hoteli prazni, svaki dan pada kisa i vruce je ko u paklu, javni prijevoz im je takva kooomaaaa, moras imat auto jer inace :flop: Naravno, kad se oduzmu te lose strane sto se tice vremena, ima i dobrih npr meni su se dopali ljudi,jako su ljubazni i simpa, imala sam super posao,plaze su im preedivnee, more toplo bez valova, tropski ugodaj..i smjestaj je dosta povoljan jer je sve ''off season''. Ali najljepsi mi je bio 9 mj. jer mi se cinilo da se sve nekako vraca u normalu, vise ljudi na plazama, i dalje toplo ali manje kise ...Nadam se da sam pomogla :top:

ee hvala ti puno!! mislim da ipak ne idem u Miami, ne samo zbog ovoga što si sad napisala, ali i to je jako važna činjenica.
LA is gonna be my this year's destination :top:
samo se sad nadam da će sve ispast kako treba :moli: :(

The Smokey Life
06.02.2011., 18:30
Ima li netko ovdje a da je u zadnje vrijeme imao iskustva s BHV Education i CIEE (odnosno njihovim zastupnikom ovdje u Hrvatskoj - Jett Service) za Traineeship program?

skidz
13.02.2011., 15:56

Tebe je New York izgleda razmazio dok se zalis na javni prijevoz, jer javni prijevoz u Americi prakticki ni ne postoji osim u velikim gradovima.

Neaa
14.02.2011., 03:59
Pozdrav svima!!! (prije svega,izvinila bih se svima, ako se ovo pitanje ponavlja - nova sam na forumu)

Vec nekoliko dana sam na internet-u pokusavajuci pronaci odgovor na moje pitanje... nesto sam pronasla, ali to je vec iz 2006-e godine tako da mi je to nekako "zastarilo" pa sam u dilemi... Vec dvije godine sam Au Pair u Americi preko agencije "Au Pair in America"(tacnije, moja druga godina zavrsava se krajem ovog mjeseca) i imam J1 vizu koja takodje istice krajem mjeseca i nakon toga mi je omoguceno jos mjesec dana legalnog putovanja po Americi, koje sam ja odlucila da provedem sa mojom rodbinom.. po zavrsetku tog mjeseca vracam se kuci...
Sve sam legalno odradila sto se od mene zahtijevalo u toku te dvije godine (skola 6 mjeseci - gdje sam uzela ESL casove i dobila certifikate o zavrsenim casovima na Univerzitetu; platila takse za obije godine; izvadila socijalni broj) ...
Pruzila mi se prilika za studiranjem u Americi, pronasla sam sponzora i predala svu papirologiju koja je bila potrebna za I-20. Sad imam I-20 i u martu bi trebala da budem kuci... odmah bih zakazala intervju u ambasadi...

problem je u tome sto sma ja u svojoj zemlji vec zavrsila Univerzitet i dobila diplomu profesora, ali je jako tesko naci posao... i kada sam dobila ovu ponudu za studiranje u americi, naravno nisam se dvoumila,...kontajuci mogu nesto drugo upisati kao poslovnu administraciju ili racunovodstvo te kroz sve to doci do jos boljeg usavrsavanja engleskog jezika (od cega galave ne boli), te bih puno imala vise sanse za pronalazak posla u mojoj zemlji...

pomalo me panika hvata jer moram ic u ambasadu po vizu, i kontam da li cu imat problema obzirom da sam vec bila 2 godine u Americi na J1 vizi, i sad treba da apliciram za F1??? ne znam, zanima me da li je iko imao slicnih iskustava??? dosta ljudi mi je reklo da promijenim status ovdije, ali to nisam htjela da uradim, jer vec dvije godine nisam bila kuci i stvarno sam pozelila moje roditelje i sestru, tako da zelim da odem i da ih vidim, a mjenjajuci status u Americi mi ne bi bila bas najpametnija ideja, jer sa statusom bih opet morala da odem u ambasadu i apliciram za vizu, gdje me mogu hladno odbiti.... jer stvarno zelim da dolazim kuci u toku mog studiranja... Molim vas ako iko zna ista o ovme, napisite par rijeci.... Unaprijed zahvalna:mig:

Shtefitza
14.02.2011., 06:59
Razumijem da zelis svjeze informacije.

Svejedno, prolistaj po ovom potforumu. Ta tema je milijun puta "prezvakavana".

Jedino sto bih sad kratko sazela: odbijenicu u USA ti je lakse hendlati (i zaliti se na nju) nego da odes doma i dobijes odbijenicu.

Sretno sto god da odlucis! :)

angelfire
15.02.2011., 20:31
J1->F1:

Status mozes promijieniti unutar amerike ali za bilo koje putovanje
izvan USA ti treba viza ako se mislis vratit nazad. Tako mislim da je
ispravna odluka da sve rijesis u ambasadi.

Ako imas sve papire koji su ti potrebni problema nebi trebalo biti,
no prelazak sa j1 na F1 je ponekad bolan, no ipak se nadam da
su puno manje prgavi prema Hrvatima nego indijcima ili kinezima.

Pogledaj i HRR - mislim da ti ne treba ispunjenje HRR-a za F1 vizu.

Pozdrav svima!!! (prije svega,izvinila bih se svima, ako se ovo pitanje ponavlja - nova sam na forumu)

Vec nekoliko dana sam na internet-u pokusavajuci pronaci odgovor na moje pitanje... nesto sam pronasla, ali to je vec iz 2006-e godine tako da mi je to nekako "zastarilo" pa sam u dilemi... Vec dvije godine sam Au Pair u Americi preko agencije "Au Pair in America"(tacnije, moja druga godina zavrsava se krajem ovog mjeseca) i imam J1 vizu koja takodje istice krajem mjeseca i nakon toga mi je omoguceno jos mjesec dana legalnog putovanja po Americi, koje sam ja odlucila da provedem sa mojom rodbinom.. po zavrsetku tog mjeseca vracam se kuci...
Sve sam legalno odradila sto se od mene zahtijevalo u toku te dvije godine (skola 6 mjeseci - gdje sam uzela ESL casove i dobila certifikate o zavrsenim casovima na Univerzitetu; platila takse za obije godine; izvadila socijalni broj) ...
Pruzila mi se prilika za studiranjem u Americi, pronasla sam sponzora i predala svu papirologiju koja je bila potrebna za I-20. Sad imam I-20 i u martu bi trebala da budem kuci... odmah bih zakazala intervju u ambasadi...

problem je u tome sto sma ja u svojoj zemlji vec zavrsila Univerzitet i dobila diplomu profesora, ali je jako tesko naci posao... i kada sam dobila ovu ponudu za studiranje u americi, naravno nisam se dvoumila,...kontajuci mogu nesto drugo upisati kao poslovnu administraciju ili racunovodstvo te kroz sve to doci do jos boljeg usavrsavanja engleskog jezika (od cega galave ne boli), te bih puno imala vise sanse za pronalazak posla u mojoj zemlji...

pomalo me panika hvata jer moram ic u ambasadu po vizu, i kontam da li cu imat problema obzirom da sam vec bila 2 godine u Americi na J1 vizi, i sad treba da apliciram za F1??? ne znam, zanima me da li je iko imao slicnih iskustava??? dosta ljudi mi je reklo da promijenim status ovdije, ali to nisam htjela da uradim, jer vec dvije godine nisam bila kuci i stvarno sam pozelila moje roditelje i sestru, tako da zelim da odem i da ih vidim, a mjenjajuci status u Americi mi ne bi bila bas najpametnija ideja, jer sa statusom bih opet morala da odem u ambasadu i apliciram za vizu, gdje me mogu hladno odbiti.... jer stvarno zelim da dolazim kuci u toku mog studiranja... Molim vas ako iko zna ista o ovme, napisite par rijeci.... Unaprijed zahvalna:mig:

music_man
15.02.2011., 20:43
Pozdrav!

Pitanje vezano uz F1 vizu.

Usavrsavam engleski jezik u USA i od 8. mjeseca pocinjem studirati na Fakultetu. Ovo ljeto se planiram vratiti u Hrvatsku i provesti praznike s obitelji. Trenutno sam na F 1 vizi i zanima me kakva je procedura ponovnog ulaska u USA ako bi ljeto proveo u Hrvatskoj. Da li trebam traziti samo novi I 20 od mojeg buduceg fakulteta ili trebam ici ponovno u ambasadu buduci da mi viza vrijedi narednih 5 godina.

Hvala unaprijed.

marina2101
21.02.2011., 10:09
Hallo!
Pretpostavljam da se ovakva pitanja postavljaju već jako puno puta, ali htijela bih najsviježiji odgovor ako je ikako moguče.
Dečko i ja želimo ići raditi i živjeti u Ameriku, ja imam 25 godina, dečko 26, jedan i drugi imamo stalno zaposlenje u Hrvatskoj , ali želimo probat malo van Hrvatske .
Nemamo nikoga u Americi i zanima nas kako bismo mogli dobiti vizu za rad i dali je uopće moguče?
Oboje imamo srednju stručnu spremu, s time da dečko igra i profesionalno nogomet.
Nadam se da ćete nam pomoći
:)
Hvala Vam!

dotore
21.02.2011., 13:30
Hallo!
Pretpostavljam da se ovakva pitanja postavljaju već jako puno puta, ali htijela bih najsviježiji odgovor ako je ikako moguče.
Dečko i ja želimo ići raditi i živjeti u Ameriku, ja imam 25 godina, dečko 26, jedan i drugi imamo stalno zaposlenje u Hrvatskoj , ali želimo probat malo van Hrvatske .
Nemamo nikoga u Americi i zanima nas kako bismo mogli dobiti vizu za rad i dali je uopće moguče?
Oboje imamo srednju stručnu spremu, s time da dečko igra i profesionalno nogomet.
Nadam se da ćete nam pomoći
Hvala Vam!

Pocmi citat od 150 stranice i naci ces 50 takvih pitanja s odgovorima.

Davorp
21.02.2011., 22:37
Pozdrav svima!

Danas se osjećam kao da sam dobio na lutriji pa mi neko oteo listić. Surađujem sa klijenticom iz San Diega već nekih 8 mjeseci i bio sam se i naći sa njom u 12. mjesecu kad smo bili turistički u americi (imamo turističku multiple entry vizu koja još važi 2,5 godine od 5). Super se slažemo u poslu i žena me pozvala da radim za nju. EEE sad kakva je situacija po pitanju radne dozvole i vize. Vidio sam da ima dosta papirologije i da nije izvjesno čak i ako te već čeka tamo posao. Također, djevojka i ja bi htjeli u paketu za ameriku. Dugo smo zajedno i nismo još planirali vjenčanje, no sada ćemo se vjenčati kako nebi imali komplikacija, pa me zanima i po tom pitanju imali stvari na koje treba obratiti pažnju. Inače nisam bio veliki fan amerike, ali sam se oduševio kada sam bio tamo. Da li bi mogao imati problema sa papirima jer ovdje imam stambeni kredit za stan tj. dali se za vizu rade bilo kakve provjere toga tipa - krediti, nekretnine, porezna i sl.?

Unaprijed zahvaljujem

milimelo
22.02.2011., 19:23
Pozdrav svima!

Danas se osjećam kao da sam dobio na lutriji pa mi neko oteo listić. Surađujem sa klijenticom iz San Diega već nekih 8 mjeseci i bio sam se i naći sa njom u 12. mjesecu kad smo bili turistički u americi (imamo turističku multiple entry vizu koja još važi 2,5 godine od 5). Super se slažemo u poslu i žena me pozvala da radim za nju. EEE sad kakva je situacija po pitanju radne dozvole i vize. Vidio sam da ima dosta papirologije i da nije izvjesno čak i ako te već čeka tamo posao. Također, djevojka i ja bi htjeli u paketu za ameriku. Dugo smo zajedno i nismo još planirali vjenčanje, no sada ćemo se vjenčati kako nebi imali komplikacija, pa me zanima i po tom pitanju imali stvari na koje treba obratiti pažnju. Inače nisam bio veliki fan amerike, ali sam se oduševio kada sam bio tamo. Da li bi mogao imati problema sa papirima jer ovdje imam stambeni kredit za stan tj. dali se za vizu rade bilo kakve provjere toga tipa - krediti, nekretnine, porezna i sl.?

Unaprijed zahvaljujem

http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1286.html

Pa si vidi pod koju vizu bi mogao ici - H1B? Poslodavac mora prvo ispuniti papire i dokazati zasto mu bas ti trebas pored silnih amerikanaca i rezidenata, kad se to odobri tek onda ides po vizu u ambasadu. AKo ce i djevojka, onda morate biti vjencani i ona dobiva H4 vizu s kojom ne moze raditi.

Davorp
22.02.2011., 23:00
Nakon pročitanih preko 100 stranica (krenuo sam od 130-e) ove teme, naišao sam na nekoliko stvari koje su mi zapele za oko.

Neznam je li ovo pravo mjesto za postaviti ova pitanja ili ima neki drugi podforum?

ako si preko 25 a ispod 35 i imas 5 ili vise godina iskustva, mozes otici na J1 vizu kao intern u nekoj kompaniji. viza je na 18 meseci. ukoliko se ti i poslodavac uklopite, postoje sanse da ti srede neki stabilniji status.
Imam 29 godina i 7 godina službenog radnog iskustva + izvanredni student ekonomskog fakulteta - ako su ovo vize za studente, na taj način bi možda mogao i taj uvjet zadovoljiti.

Za H1B se na jednom mjestu spominje između ostalih profesija i dizajner. Zna li netko kakav dizajner? Inače se bavim 3D dizajnom. Nemam formalne edukacije u tom smislu, ali 3 godine radim na takvim poslovima. Da li je za ovo potrebna diploma ili nešto sl. ili je moguće predati portfolio kao nekakav "dokaz"? Također se spominje da je za H1B moguće kvalificirati se umjesto diplomom, radnim iskustvom no nitko ne spominje koliko iskustva je potrebno i kako ga se dokazuje.

ukoliko godinu ili vise radis za americku kompaniju u HR, mozes traziti L1 vizu. uglavnom je na odinu do tri.
Kako se dokazuje rad za kompaniju? Radim za klijenticu koja me želi zaposliti preko freelancer.com već blizu godinu dana. Ima li to veze? Kompanija nije registrirana u RH.

Kolika bi mogla biti cijena immigration attorney-a?

Mislim da dokazivanje od njene strane da ne može naći nikoga od amera sa kvalifikacijama ne bi trebalo biti problem - to je sistem kao kad se tu kod nas namješta natječaj u drž. službi za nekog pa se uvjeti natječaja kreiraju tako da gotovo nitko drugi ne može zadovoljiti nego taj kojeg se hoće uhljebiti.

Znam da sam još nešto htio pitati ali mozak mi je prokuhao od tolikog čitanja.

12bLolita
23.02.2011., 23:17
Imam 29 godina i 7 godina službenog radnog iskustva + izvanredni student ekonomskog fakulteta - ako su ovo vize za studente, na taj način bi možda mogao i taj uvjet zadovoljiti.

Mogu ti odgovoriti na ovo pitanje a na ostala će sigurno netko drugi tko zna više o tome :)

Evo link gdje ti sve piše o programu, ideš preko agencije ali si sam moraš srediti poslodavca. Ja sam uspjela nakon samo 30 poslanih molbi :D No, prije nego krenu neka pitanja - nisam otišla na kraju iz xy razloga (nevezanih uz agenciju ili poslodavca).

Lijepo ih nazoveš, odnosno ja sam poslala mail pa su mi sve lijepo objasnili. Pošalješ im CV, oni ga proslijede u središnju agenciju u USA koja odredi da li temeljem CV-a možeš pristupiti programu.

http://www.ccusa.hr/Programi/PracticalTrainingUSA.aspx

Good Luck :top:

Shtefitza
26.02.2011., 04:29
Kristina dobila svoj show na OWN (Oprah Winfrey Network) TV.

I Zach sa cerebralnom paralizom.

Probijene su dvije granice. Osoba sa zdravstvenim problemom i imigrantica.

Svaka cast Kristini! ... vatrena, zanimljiva, lijepa... :) Pozdrav od sjevernih susjeda! :w

šatro gospon
26.02.2011., 05:26
:top::top::top:

Shtefitza
26.02.2011., 05:35
Tu se moze naci epizoda u kojoj je pobijedila:

http://www.oprah.com/own-your-own-show/Your-OWN-Show-Episode-7

urumbuh
26.02.2011., 12:32
Super bas mi je drago. :top:

slavonka27
26.02.2011., 15:30
Svaka joj cast, osobno je poznam i cura je stvorena za tv!

The Smokey Life
26.02.2011., 17:19
Koliko je vremenski bilo potrebno da nađeš poslodavca. I da li si imala iskustva s razgovorom za posao možda preko skyp-a. Da li je to bilo potrebno ili su te samo temeljem CV prihvatili?

Gojko27
26.02.2011., 17:53
evo jedno iskustvo pa ako vas zanima pitajte me :)

ugl putovao sam u Kanadu familiji i trazio vizu za USA jer sam takodjer zelio posjetiti rodjaka u LAju, nista nisam ocekivao, puno ljudi mi reklo da me mozda lako odbiju kad ono meni dali turisticku vizu na 5 godina ! meni super :) ali nisam jos nikoga upoznao osim jedne osobe iz hr koja je dobila vizu na vise od jedne godine.

ni po cemu nisam bio poseban, jedino apsolvent na faxu i to je to, eto
godinu poslije sam aplicirao za M1 vizu i dobio je bez beda na jednu godinu koliko mi je trajalo skolovanje...

ne znam u cem je fora, ali ocito imaju neku foru, meni super, ali ne razumijem tu oscilaciju posto smo svi gradjani RH i teoretski u slicnim uvjetima, znam da je curama teze zbog rizika zenidbe, ali opet....

Peppa Pig
26.02.2011., 22:12
bas gledam
zenska mi je ocaj, totalno fake :rolleyes:

losa gluma al ocito pali :D

šatro gospon
27.02.2011., 00:45
bas gledam
zenska mi je ocaj, totalno fake :rolleyes:

losa gluma al ocito pali :D

dobra stara hrvatska zavist......:facepalm:

"skopaj mi jedno oko"

Peppa Pig
27.02.2011., 08:02
dobra stara hrvatska zavist......:facepalm:

"skopaj mi jedno oko"

:rolleyes:

svaka zeni cast sto je uspjela izmedju toliko kandidata al da glumi i preglumljuje na onaj debilni americki nacin stoji :kava:

cim se napise kritika odmah se radi o zavisti, bravo! :rolleyes:

12bLolita
27.02.2011., 10:28
Koliko je vremenski bilo potrebno da nađeš poslodavca. I da li si imala iskustva s razgovorom za posao možda preko skyp-a. Da li je to bilo potrebno ili su te samo temeljem CV prihvatili?

Od trenutko dok sam pričala sa agencijom, do trenutko dok me nije nazvao poslodavac prošlo je cca 20 dana.

Slala sam molbe u kojima sam opisala situaciju, odnosno da cu imati tu i tu vizu i da bi voljela svoju karijeru započet s njima, bla bla bla (da sad ne ulazim u detalje, znaš valjda kak se piše molba), životopis i tak meni jedna firma pošalje mail da li se možemo čuti? Ja reko naravno, i tak smo imali tel. intervju.
Očarala sam ga :cerek: i čovjek je odmah počeo prikupljati papire, međutim meni je nešto iskrsnulo na koncu tako da nisam mogla ići.

Zeznuta stvar s tim internshipom je što ti gotovo nigdje ne nude plaću, ikakvu čak i minimalnu tako da ako i dođe do telefonskog razgovora moraš im dati do znanja da bez minimalne plaće ne možeš doći raditi za njih.

Moj prijatelj je evo baš nedavno imao intervju preko skypa i to funkcionira. Isto ti je kao da dođeš kod nekog u ured tako da ako te poslodavac to i traži, ne bi ti trebao biti nikakav problem, zar ne?

šatro gospon
27.02.2011., 11:21

svaka zeni cast sto je uspjela izmedju toliko kandidata al da glumi i preglumljuje na onaj debilni americki nacin stoji :kava:

gle, svako ima pravo na svoje misljenje i uopce ne ulazim jel se tebi svidja njezin stil ili ne...

poanta je da je zenska napravila nekaj o cemu 99.9% nas moze sanjati, a tvoj jedini komentar je "fake"... wtf? zakaj moras odma pljuvati ak nemas nekaj pozitivno za napisat? i to je me je potaknulo da komentiram tvoj post....

The Smokey Life
27.02.2011., 14:22
A koliko u naprijed se može recimo dogovoriti da se počne. Kakva su iskustva da li žele da dođeš čim središ papire ili su voljni pričekati koji mjesec. Jer ja radim, pa treba srediti stvari i s poslodavcem ovdje, otkazni rok...

12bLolita
27.02.2011., 15:14
A koliko u naprijed se može recimo dogovoriti da se počne. Kakva su iskustva da li žele da dođeš čim središ papire ili su voljni pričekati koji mjesec. Jer ja radim, pa treba srediti stvari i s poslodavcem ovdje, otkazni rok...

Moj savjet ti je da se prvo čuješ sa agencijom i pitaš njih za sve detalje. Nije lako naći internship ako te uopće i prihvate u program.

Sređivanje papira radi kompanija preko tvoje agencije a to može trajati i do 2mj. odnosno, ovisi o poslodavcu - koliko brzo on skupi i popuni sve papire potrebne za tvoju vizu.

Da rezimiram, čuj se sa agencijom i ako si kvalificiran za program onda počni tražiti poslodavca. Tek kad nađeš poslodavca i on krene s popunjavanjem papira, onda odi razgovarati sa sadašnjim poslodavcem.
Bez obzira na zakonski otkazni rok ja vjerujem da ćeš se moći dogovoriti sa svojim sadašnjim poslodavcem nakon što mu objasniš situaciju.

Sretno! :top:

_clash
27.02.2011., 17:02
Uvijek sam se pitao kako je živjeti u SAD. Kažu da je to potpuno drugačiji svijet.

Shtefitza
27.02.2011., 19:20
gle, svako ima pravo na svoje misljenje i uopce ne ulazim jel se tebi svidja njezin stil ili ne...

poanta je da je zenska napravila nekaj o cemu 99.9% nas moze sanjati, a tvoj jedini komentar je "fake"... wtf? zakaj moras odma pljuvati ak nemas nekaj pozitivno za napisat? i to je me je potaknulo da komentiram tvoj post....

Ah... ja se ne bih nervirala.... to je stara hrvatska navada....
Ljudi nemaju motivacije "to acknowledge" neciju pozitivnu akciju. Niti interesa zahvaliti se na korisnom djelu/informaciji.

Medjutim ljudi su brzi skociti na neciju akciju i reagirati tako da im "skresu usi". Dakle, nisu oni kritizirali srz akcije. Nego su akciju samo malo "dotjerali". Tek toliko... da se zna da i oni razumiju zanat, i mozda bi zanat bolje napravili, ali eto.......NE DA IM SE.....

Lijeno se ljuljamo s noge na nogu, ljuljamo lijevi, pa desni kuk, drzimo ruke u dzepovima, komentiramo u prolazu: "Aaaaa, trebalo bi to bolje..... c! c! c! ..."

Nije sve tako crno... svako malo pojavi se malo nepatvorenog entuzijazma i netko povuce naciju (ili barem svoje susjedstvo) prema naprijed. Prema buducnosti.....

Bravo Kristina sto si nas potakla da i o tome pricamo! :)

veganomicon
28.02.2011., 04:42
Wow, Peppa Pig ovo je doslo zaista niotkud. Ne znam o cemu govoris, kakva gluma, kakav 'debilni americki nacin'? Ako zelis imati svoj show onda i trebas biti entuzijasticna, simpaticna i rjecita a meni je Kristina ovo sve sto sam sad navela. Lijepa je, zgodna je, 'televizicna' je, cini se pametna, zna kako 'odrzati' razgovor, skoro joj uopce ne osjetim naglasak iako je dosla u Ameriku s 15 godina...Sve u svemu jako nadarena cura i cini mi se da je ovo vise nego zasluzila.
Ako ti se vec se*e na nesto, sta nema dovoljno Modnih Macaka, Ava Karabatic, raznoraznih 'poduzetnika', 'manekenki' i inih 'trosaca zraka'? Nije mi jasno kako ne mozes biti odusevljena za ovu curu koja je (koliko sam ja skuzila) dosla do te pozicije samo svojim talentom i upornoscu? Bas sam se bila odusevila kako su bili vecinom pozitivni komentari na svim glavnim portalima a onda procitam ovo...Hm, rekla sam da se necu uzrujavati zbog gluposti, idem vidjeti tko je dobio Oskara... :D

jacko89
28.02.2011., 08:16
Bravo! Svaka čast!

Služi nam na primjer svima.

Yossarian
05.03.2011., 20:23
Trenutno slabo pratim forum ali naletih. U PHX zivim 6 godina.

Svi ti "gradovi", Scottsdale, Mesa, Phoenix, ... su u biti dio jednog velikog grada, Phoenix-a, mada vecina od njih ima i svoj mali downtown.
Mesa je medu siromasnijim i ~70m2 stan se moze unajmiti za od ~$300? dalje, kupiti za od ~$20k? dalje.
Javni prijevoz ne koristim, znam da postoji, ali kao po vecini USA nije nesto. Ima nekih buseva i light-rail system.
Klima? Skoro uvijek suncano, prijatno, idealno. Masa penzionera tu ima 2nd home. Mana? Vrucina tekom ljeta, ~5 mjeseci.
Ostale cijene? Phoenix je u skoro svim pogledima medu jeftinijim USA gradovima.

PM za vise jer forum trenutno bas i ne posjecujem.

Postoje li zajednice hrvata ili slično u AZ?

ip981024
06.03.2011., 21:30
Zamolio bih nekoga da mi odgovori na par pitanja ;
Kao i mnogima cilj mi je SAD. Trenutno mislim upisati faks naravno i kada to odradim otići tamo, dok bi prije toga išao vjerovatno svake godine putem turističke vize . E sada ono što me u biti najviše zanima je ovo : ili bih upisao menadžment u kulturi pa specijalizirao odnose s javnošću ili bi odmah na PR , vjerovatno bi ubacio i negdje onaj MBA , pitanje je koliko su ova dva zanimanja profitabilna tamo i dali naravno uz upornost i volju se možeš sa njima tamo i probiti? Pošto dobivam hrv. diplomu trebao bih položiti tamo i neke razlike za to jel? S time da bi sigurno bilo bolje imati odmah amer. diplomu što recimo kod nas daje ACMT ili u Sarajevu isto ima jedan faks, ali za te faksove stvarno treba imati para ko blata....
Ovdje od svih vas koji ste na ovom forumu vjerujem da znate jako puno o svemu tome što je u SAD-u počevši od nekakvog trenutnog ekonomskog stanja pa sve do probijanja tamo u društvo, ja bih još samo za kraj pitao to sa svim tim vizama, jedan dan kada završim faks dali je doista najbolje otić na turist. nać si job i promijeniti status pa tako započeti? Hvala svima ! :)

Gossip-girl
07.03.2011., 13:17
pozdrav svim hrvatima u usa! zanima me jel ima kog iz wisconsin-a, kakav je zivot tamo, kakva klima? dolazim na ljeto u 6mj pa da znam na sto se trebam pripremiti, hvala :D destinacija-> green bay

Shtefitza
11.03.2011., 17:26
ili bih upisao menadžment u kulturi pa specijalizirao odnose s javnošću ili bi odmah na PR , vjerovatno bi ubacio i negdje onaj MBA

U polju o kojem govoris dobar posao ti nece donijeti diploma (papir). Posao ce ti donijeti iskustvo koje si zaradio na faksu ili jos vaznije, paralelno uz faks.

Ne mogu si zamisliti da ces u HR imati takvu zvjezdanu karijeru koja ce ti omoguciti posao u americkom PR-u. Mozda sam u krivu.

Jesi vec u PR vodama? Samo naprijed!! :)

pitanje je koliko su ova dva zanimanja profitabilna tamo i dali naravno uz upornost i volju se možeš sa njima tamo i probiti?

Profitabilna?
Onoliko su profitabilna kako se uspijes angazirati. Od ogromnih honorara u mega kompanijama do jednostavno "nemamo posla za vas" i potrebe da se zaposlis u nekoj drugoj bransi, da bi mogao zaraditi krov nad glavom.

Nadam se da ce ti se javiti netko iz branse...

Da pojednostavim: Ako si stvarno zainteresiran, bolje da ides ranije. Iskustvo u radu i ucenju u US ce ti otvoriti vece mogucnosti.
Sretno! :)

ip981024
12.03.2011., 15:53
Da,apsolutno se sa time slažem, nekako bi moj plan bio to iskustvo postići pa i tamo , ali i ovdje možda kroz neke strane firme i organizacije. Ono što mi je najbitnije prije svega je napokon otići tamo makar turistički ono mjesec do dva čisto da vidim novi mentalitet i da koliko toliko naučim neke osnove funkcioniranja američkoga društva.
Inače još nisam u PR vodama, međutim ubrzo počinjem sa time tako da zalaufao bih se ful u to tako da mogu biti što bolji naravno da se ne dogodi to što kažeš "nema posla za vas " . Sada skupljam lovu i onda viza pa palim na koji mjesec pa evo vidjeti ću situation tamo.:)

a1exa
13.03.2011., 14:11
Poz ljudi
Može nekoliko općenitih informacija?
Prijavila bi se za jedan internship program u Virginiji, mogu se javit to sam već ispitala. Međutim, malo me mući koliko će me to novaca koštati, jer nemam nikakve ideje koliko šta košta tamo.
Znači bila bih tamo 10 tjedana, dobije se stipendija od 3,000 dolara i refundira se prijevoz do 300 dolara. Hrana, smještaj i svakodnevni prijevoz je moja briga i trošak.
Nemam nikakvih iluzija da ću zaradit :D ali bi se ipak pokušala zadržati što bliže pozitivnoj nuli, pa eto molim savjet.
Hvala. :mig:

Shtefitza
13.03.2011., 17:34
Gdje u Virginiji?

Ne poznam Virginiju detaljno, ali oni dijelovi koji su blize DC su STRASNO skupi. Ostali dijelovi mogu biti malo prihvatljiviji...

...sigurno ce ti se javiti netko iz te regije...

a1exa
13.03.2011., 18:58
Gdje u Virginiji?

Ne poznam Virginiju detaljno, ali oni dijelovi koji su blize DC su STRASNO skupi. Ostali dijelovi mogu biti malo prihvatljiviji...

...sigurno ce ti se javiti netko iz te regije...

Mount Vernon i Alexandria...taj dio otprilike :D

Cro97
14.03.2011., 16:10
Uvijek sam se pitao kako je živjeti u SAD. Kažu da je to potpuno drugačiji svijet.

e pa banana totalna!!!...divim se ljudima kada kazu da im je u SAD-u lijepo..meni je ovdije katastrofa...ali, jos malo i bjezim natrag za europu!!!

ip981024
14.03.2011., 21:29
Iskreno mislim da mi mladi koje zanima Amerika nemamo što previše misliti, riskirati i otići, dati sve od sebe i to je to. Ja Ameriku ne idealiziram naravno jer nigdje na svijetu ako nisi rođen sa zlatnom žlicom u ustima i nije ti sve priređeno nije lako, ali sam siguran , sto posto da češ tamo nakon krvavoga rada za uzvrat neki vrag i dobiti , naravno da će se uvijek naći oni sa "vezama" i sa neznam čim na što smo svi alergični u RH , ali to nije samo kod nas tako, ali je pojačano pa ono ajde možemo reći da imamo neka iskustva kada dođemo tamo u tome. Da ne banaliziram i ne duljim ovdje ; ako se ima prilika , ako se pružaju mogućnosti koje se tamo i pružaju pa što više reći nego jednostavno otići. :D

Evil Kanevil
14.03.2011., 22:00
Mount Vernon i Alexandria...taj dio otprilike :D
Moje iskustvo je da se do/po Akesandriji moze javnim prijevozom. Kako dalje u ex-burbs, ne znam, ali vjerujem tesko ako ne i nemoguce. Ako morali kratkotrajno iznajmiti auto, $300 mjesecno nece biti dosta.

Kendi
15.03.2011., 14:46
Iskreno mislim da mi mladi koje zanima Amerika nemamo što previše misliti, riskirati i otići, dati sve od sebe i to je to. Ja Ameriku ne idealiziram naravno jer nigdje na svijetu ako nisi rođen sa zlatnom žlicom u ustima i nije ti sve priređeno nije lako, ali sam siguran , sto posto da češ tamo nakon krvavoga rada za uzvrat neki vrag i dobiti , naravno da će se uvijek naći oni sa "vezama" i sa neznam čim na što smo svi alergični u RH , ali to nije samo kod nas tako, ali je pojačano pa ono ajde možemo reći da imamo neka iskustva kada dođemo tamo u tome. Da ne banaliziram i ne duljim ovdje ; ako se ima prilika , ako se pružaju mogućnosti koje se tamo i pružaju pa što više reći nego jednostavno otići. :D

Se mijenjamo za mjesta:D USA je zemlja robstva,imas sve a nemas nista...jer nemas vremena ni zasto,gradovi su veliki bez auta nemozes ni do ducana a ako zivis u manjen gradu vjerovao ili ne neki namaju ni trotuara:confused:

Lijepo je bogatim zive kao u snu u centru grada gdje je jednosoban stan oko milion$:mig:

Ja zivim u koliko toliko dobroj mahali pa da cujes koliko placam za stan pao bi na dupe:bonk: Ako ne zaradjujes vise od prosjeka za samca je smrt,dok platis sve sto te sledjuje ne ostaje ti nesto puno.

U Usa sam vec 16 god i jos se nisam navikla:ne zna:sve je drugacije,prvog komsiju neznas niti ga je briga za tebe dok kod nas u Eu znas mu i prababu:rofl:

Naravno zavisi sve sto trazis od zivota,nekome je ovdje predobro jer da budemo realni ima osoba koje nikad u zivotu nista nisu vidjele a ovdje moze sve,krediti do gushe:rofl:

Mislim ima i dobrih strana kao i svuda po svijetu nije sve tako crno:p

Knežija
15.03.2011., 18:53
Vrati se u Hrvatsku.Siguran sam da će ti ovdje biti super. Imaš slobodnog vremena i svi se međusobno znaju jer nemaju drugog posla :) Smiješno zvuče ova jadikovanja iz Hrvatske perspektive

Se mijenjamo za mjesta:D USA je zemlja
robstva,imas sve a nemas nista...jer nemas vremena ni zasto,gradovi su veliki bez auta nemozes ni do ducana a ako zivis u manjen gradu vjerovao ili ne neki namaju ni trotuara:confused:

Lijepo je bogatim zive kao u snu u centru grada gdje je jednosoban stan oko milion$:mig:

Ja zivim u koliko toliko dobroj mahali pa da cujes koliko placam za stan pao bi na dupe:bonk: Ako ne zaradjujes vise od prosjeka za samca je smrt,dok platis sve sto te sledjuje ne ostaje ti nesto puno.

U Usa sam vec 16 god i jos se nisam navikla:ne zna:sve je drugacije,prvog komsiju neznas niti ga je briga za tebe dok kod nas u Eu znas mu i prababu:rofl:

Naravno zavisi sve sto trazis od zivota,nekome je ovdje predobro jer da budemo realni ima osoba koje nikad u zivotu nista nisu vidjele a ovdje moze sve,krediti do gushe:rofl:

kkresho
16.03.2011., 13:22
Se mijenjamo za mjesta:D USA je zemlja robstva,imas sve a nemas nista...jer nemas vremena ni zasto,gradovi su veliki bez auta nemozes ni do ducana a ako zivis u manjen gradu vjerovao ili ne neki namaju ni trotuara:confused:

evo to je ono o cemu ja pricam....evo sutra mi je godina dana da sam u americi,i sa ovakvim misljenjima se cesto susrecem...i to vecinom od ljudi koji su u usa 10+godina...
e pa newsflash...u hrvatskoj vise nije socijalizam nego neki kvazi kapitalizam koji ni najveci ekonomisti sadasnjosti i proslosti(a bojim se i buducnosti )nebi mogli definirati...e pa i u hrvatskoj se radi po cijeli dan, i placaju se stanarine koje iznose vise od polovice place a jako cesto i nedobijes placu...
to sa susjedima necu n komentirati,mene osobno zaboli tko zivi pored mene,imao sam stan u hr u zgradi sa 8 stanova i nikog od susjeda nisam poznavao,to je stvar osobe i privatnosti pojedinca...ako se ne prodaje zemlja ili neki drugi oblik nasljedstva zivot u hr je daleko od onoga sto se vrti po nostalgicnim glavama ljudi koji su vec dugo vani...
jer vidim na vlastitom primjeru da drugacije razmisljas kad ne moras pitati od roditelja djetetu za pelene iako radis 12 h dnevno,dok ovdje to prestavlja zanemarivu stavku u tjednom shopingu..
i da npr.skuplje je kupiti stan u zadru negu u pristojnom kvartu u new yorku...
uvik isto,ovi u hr misle da je med i mlijeko u inozemstvu a ovi u inozemstvu obrnuto...
e pa nigdje nije med i mlijeko...
vani ako radis imat ces,a u hravtskoj ako radis mozda ces imati a mozda i ne...:)

ip981024
16.03.2011., 13:38
U HR ako češ radit nečeš imati - to je zlatno pravilo, a zna se koje je za zaradu , ali svaka čast iznimkama normalno. Meni je potpuno sve to jasno što ti govoriš međutim samo se zapitaj što možda i jesi ti ili netko drugi kakav je osjećaj završiti cijenjene fakultete , imati dobro obrazovanje, a sjediti doma i nemati mogućnosti za nikakav posao. Ne kažem da je vani med i mlijeko ne naravno da nije niti to ne očekujem, baš suprotno, očekujem da ću se ubit od rada, ali da ću od toga nešto kao prvo i imati, a kao drugo da ću moći svoj život postaviti onako kako ja želim jer ću imati i sa čime.:)

palam
16.03.2011., 13:41

"ocaj,bas je fake"

Uh,kakve li konstruktivne kritike :facepalm:

Kendi
16.03.2011., 21:05
Ja vama vjerujem da situacija u Hrvatkoj nije bajna a gdje je? Recimo Ameriku volim sto mozes imati mogucnosti sto negdje mozes samo da sanjas o tome,recimo ako zelis da ides na fakultet u svojoj 50 god mozes i naravno da ima dosta dobrih stvari ovdje i opet kazem sve zavisi sto zelis od zivota.isto tako ako kazes pozitivne stvari onda ispadnes da se hvalis,ja pricam samo realno i istinu.

Citam dosta Hr foruma i vidim da ljudi imaju prava na djecije doplatke a sto ti je to u Americi??? Bolovanje ne postoji,porodiljni ne postoji ovdje? vrtici sve privatni gdje placas pola plate.

Ja osobno placam 450$ za porodicu zdrastveno osiguranje koliko je to u kunama? Od 1 Aprila dizu na 501$ nema veze hajde placam i jesam kao kraljica kad odem kod doktora ili u bolnicu ali nekoliko puta mi se desilo u zadnjih dva mjeseca gdje su djeca bila bolesna da vam dam cifru koliki su mi racuni bili?( sto znaci da osiguranje pokriva 80% a ostalo 20 % ja kraj tih 450 sto placam) pa naravno da ce me tretirati kao kraljicu kad naplate masno.
Kad sam rodila imala sam 2 mjeseca slobodno ali,ali 2 mjeseca to sto sam cuvala godisnji,radila kao kreten bez uzimanja dana slobodnih i nakupila godisnji od ti 2 mjeseca sto nisam radila firma je uzela taj novac i platila moje osiguranje a ja dobila dolara nisam...da kazem kako sam sa posla otisla da rodim a da citam po forumima kako zene dok vide plus na testu odma bolovanje,cuvanje trudnoce:ne zna:

Da kazem kako je ovdje sve privatluk,da firmu boli ona stvar sto si bolestan,nemas nikakva prava.Imam pravo na 5 dana bolesnih u godini a nemogu ih iskoristiti kad ja hocu i gdje hocu.I da te dane cuvas ako imas djecu za nedaj Boze.

Ja samo pisem realistiku,nisam tu da se hvalim i da dizem nekome "usi" kako se pliva ovdje u novcima:mig:

A recimo da svake godine kad radimo porez na novac koji smo zaradili da kazu da smo previse zaradili i da vracamo razliku,imali to kod vas u Hr?

Ma sjetiti cu se jos nekih stvari.

U firmi kojoj radim ima muskaraca koji rade po dva posla jer supruge ne rade i sa jednom platom nemogu izadji na kraj.

Po cijeloj Usa imas nase kafice,restorane,diskoteke,ducane sa svom nasom hranom,gdje god se okrenes neko nase prica:D

Dosta za danas imate mahanje od mene:mig:

zgibbb
16.03.2011., 23:04
Ja vama vjerujem da situacija u Hrvatkoj nije bajna a gdje je? Recimo Ameriku volim sto mozes imati mogucnosti sto negdje mozes samo da sanjas o tome,recimo ako zelis da ides na fakultet u svojoj 50 god mozes i naravno da ima dosta dobrih stvari ovdje i opet kazem sve zavisi sto zelis od zivota.isto tako ako kazes pozitivne stvari onda ispadnes da se hvalis,ja pricam samo realno i istinu.

Citam dosta Hr foruma i vidim da ljudi imaju prava na djecije doplatke a sto ti je to u Americi??? Bolovanje ne postoji,porodiljni ne postoji ovdje? vrtici sve privatni gdje placas pola plate.

Ja osobno placam 450$ za porodicu zdrastveno osiguranje koliko je to u kunama? Od 1 Aprila dizu na 501$ nema veze hajde placam i jesam kao kraljica kad odem kod doktora ili u bolnicu ali nekoliko puta mi se desilo u zadnjih dva mjeseca gdje su djeca bila bolesna da vam dam cifru koliki su mi racuni bili?( sto znaci da osiguranje pokriva 80% a ostalo 20 % ja kraj tih 450 sto placam) pa naravno da ce me tretirati kao kraljicu kad naplate masno.
Kad sam rodila imala sam 2 mjeseca slobodno ali,ali 2 mjeseca to sto sam cuvala godisnji,radila kao kreten bez uzimanja dana slobodnih i nakupila godisnji od ti 2 mjeseca sto nisam radila firma je uzela taj novac i platila moje osiguranje a ja dobila dolara nisam...da kazem kako sam sa posla otisla da rodim a da citam po forumima kako zene dok vide plus na testu odma bolovanje,cuvanje trudnoce

Da kazem kako je ovdje sve privatluk,da firmu boli ona stvar sto si bolestan,nemas nikakva prava.Imam pravo na 5 dana bolesnih u godini a nemogu ih iskoristiti kad ja hocu i gdje hocu.I da te dane cuvas ako imas djecu za nedaj Boze.

Ja samo pisem realistiku,nisam tu da se hvalim i da dizem nekome "usi" kako se pliva ovdje u novcima

A recimo da svake godine kad radimo porez na novac koji smo zaradili da kazu da smo previse zaradili i da vracamo razliku,imali to kod vas u Hr?

U firmi kojoj radim ima muskaraca koji rade po dva posla jer supruge ne rade i sa jednom platom nemogu izadji na kraj.

Po cijeloj Usa imas nase kafice,restorane,diskoteke,ducane sa svom nasom hranom,gdje god se okrenes neko nase prica:D

Dosta za danas imate mahanje od mene

evo sad ću ti ja ukratko korak po korak...

Ja vama vjerujem da situacija u Hrvatkoj nije bajna a gdje je?

situacija u Hrvatskoj ne da nije bajna nego je prežalosna, uspoređivati Ameriku i Hrvatsku je stvarno Sizifov posao...

Recimo Ameriku volim sto mozes imati mogucnosti sto negdje mozes samo da sanjas o tome,recimo ako zelis da ides na fakultet u svojoj 50 god mozes i naravno da ima dosta dobrih stvari ovdje i opet kazem sve zavisi sto zelis od zivota.isto tako ako kazes pozitivne stvari onda ispadnes da se hvalis,ja pricam samo realno i istinu.

Možeš i u Hrvatskoj ići na fakultet s 50 pa i 70 godina.. nitko ti ne može to zabraniti.. samo što to rade ljudi koji imaju previše slobodnog vremena pa si tako ispune vrijeme... skupljaju diplome da se mogu pohvalit ili u gorem slučaju da se mogu prenemagat u društvu... posao očekivati ne moraju u tim godinama.. osobno znam par primjera studenata u poznim godinama.. između ostalog na Fakultetu Elektrotehnike i Računarstva u Zagrebu (čovjek ima 70-ak godina, izazvao je smijeh okoline ali i simpatije manjine)... samo iskreno ja tu ne vidim neke velike koristi za tog pojedinca osim osobne satisfakcije..

na ovo se mogu baš dobro :lol: jer sad ću ti ispod pokazati da Amerikanci trebaju biti ljubomorni na ove "beneficije" ... dječji doplatak jel.. ne smijem se ni nasmijat jer mi moral ne dopušta.. žao mi tih ljudi i njihove djece..

Svota dječjeg doplatka ovisi o cenzusnoj grupi u koju spadate ovisno o visini dohotka po članu kućanstva, a iznosi:
ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno ne prelazi 543,14 kn, doplatak se određuje u svoti od 299,34 kn;
ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno prelazi 543,14 kn, a ne prelazi 1119,53 kn, doplatak se određuje u svoti od 249,45 kn;
ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno prelazi 1119,53 kn, a ne prelazi 1663,00 kn, doplatak se određuje u svoti od 199,56 kn;
za dijete bez oba roditelja ili za dijete čija su oba roditelja nepoznata ili nepoznatog prebivališta ili potpuno nesposobni za samostalan život i rad ili ako im je oduzeta poslovna sposobnost, pripadajuća svota doplatka, određena prema utvrđenom cenzusu, povećava se za 25 % (374,18 kn, 311,81 kn ili 249,45 kn);
za dijete s oštećenjem zdravlja, korisniku pripada doplatak za djecu u 25% većoj svoti od pripadajuće svote doplatka (374,18 kn, 311,81 kn ili 249,45 kn);
za dijete bez jednog roditelja ili za dijete čiji je jedan roditelj nepoznat ili nepoznatog prebivališta ili potpuno nesposoban za samostalan život i rad ili ako mu je oduzeta poslovna sposobnost, pripadajuća svota doplatka, određena prema utvrđenom cenzusu, povećava se za 15% (344,24 kn, 286,87 kn ili 229,49 kn);
za korisnike koji pravo ostvaruju prema članku 34. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, svota doplatka iznosi 374,18 kn;
za korisnike koji ostvaruju pravo prema članku 22. Zakona o doplatku za djecu (za djecu s težim oštećenjem zdravlja) svota doplatka iznosi 831,50 kn;! Za djecu s težim oštećenjem zdravlja pravo na doplatak za djecu ostvaruje se bez obzira na visinu prihoda koji kućanstvo korisnika ostvaruje
korisniku uz ostvareni doplatak pripada i dodatak u iznosu po 500,00 kuna za 3. i 4. dijete (pronataliteni dodatak).

onaj dio o bolovanju i porodiljnom... na velikoj većini poslova ne smiješ na bolovanje jer kad se vratiš te čeka otkaz 99,9% ili se srozaš u hijerarhiji firme što se tiče poslova koje ćeš obavljat.. žene ukoliko nemaju još djece za veliku većinu radnih mjesta će dobiti odbijenicu jer je to OGROMAN RIZIK ZA POSLODAVCA :rofl: jer pazi... mogao bi zaposlit nekoga i taman kad se ufura u posao.. hop trudnoća.. a ukoliko je žena starija onda su godine problem.. tako da se ovdje susreće diskriminacija (dobna, spolna).. naravno da nije tako samo u Hrvatskoj ali eto opet da kažem sva sreća što imamo dobro riješeno zakonodavstvo, sudstvo i što smo zaštićeni kao građani Amerike :lol:... o ovome je totalno glupo i govoriti ... ipak radnih mjesta baš ni nema u Hrvatskoj... :top: prvo moraš imati posao gdje si prijavljen da uopće imaš mirovinsko, zdravstveno, staž...

a vrtići.. u "običnima" nema mjesta.. dok privatni vrtić mjesečno košta 1300kn.. šta je to za prosječnu hrvatsku obitelj... prava sitnica... najbolje je baka servis :kava:

da kazem kako sam sa posla otisla da rodim a da citam po forumima kako zene dok vide plus na testu odma bolovanje,cuvanje trudnoce:ne zna

skaču od sreće kad vide plus na testu.. odmah znaju da će im biti lakše u životu.. podizanje djeteta u Hrvatskoj.. pravi poklon :rofl: .. mogu biti sretne samo zato jer nose u sebi plod ljubavi... a prosječnu obitelj čeka preživljavanje.. ukratko rečeno uzimanje sebi od usta da bi dijete imalo..

ovdje u Hrvatskoj je super.. dobiješ slobodan dan ako ti je dijete bolesno.. ali dobiješ i minimalac ako imaš sreće svaki mjesec :kava:

u Hrvatskoj se ne može zaraditi previše jer se država pobrine da ti sve novce popapa... ovdje se samo možeš nakrasti previše ... takve nazivaju uspješnim poslovnim ljudima :top:

zamolio bih te da se ne sjetiš više tako extra pametnih stvari jer nema smisla prikazivati kako je u Hrvatskoj u nekim segmentima življenja bolje nego u USA.. daleko od toga da je ovdje svima loše.. živi se i radi se.. ima ljudi kojima je super jer su se uspjeli snaći (puno manji postotak nego u USA).. ali nije nemoguće.. samo su tvoji primjeri jako kako da kažem.. najbolje nikako

Dosta za danas imate mahanje od mene:mig:

nadam se da je dosta i za ubuduće.. mah mah iz Australije

Kendi
17.03.2011., 02:06
zgibb pozdravljas nas iz Australije a svu situaciju znas u Hrvatskoj?:D

Slusaj da opet ponovim nisam tu da se hvalim nego da pricam realno kakav je zivot u USA,pa gdje ti zivis u Hr USA ili Australiji pa sve znas?BS

Kad sam dosla prije 16 godina i sada pa to je druga zemlja sto uradi onaj seronja:(

Vi ako zelite da napustite Hrvatsku you are more then welcome,ja saljem papire:D

Netko je spomenuo da ga nije briga ko zivi do njega i ko mu je komsija,kad imas djecu vjeruj mi to ti je najbitnije ovdje u ovoj bolesnoj zemlji.Pa oni imaju web stranice gdje ukucas svoj postanski broj da ti izlista koliko ima seksualni predatori u tvojoj ulici hallooooo u ulici registirani djeciji predatori a djeca ti idu u skolu,nije te strah od auta i prelaza posto imaju policajce koji prevode djecu ali predatori i ne pricam o 10 nego na stotine:(

Svi kukaju kako je tesko a kad dodje ljeto po 2-3 mjeseca drobe na moru pa kako??? Ja jedva tjedan dana:ne zna:

Evil Kanevil
17.03.2011., 03:14
Niste previse zaradili, nego previse poreza uplatili. Ispunite novi W4, smanjite koliko vam poreza uzimaju od svake place, pa necete morati cekati da vam vrate. :kava:

zgibbb
17.03.2011., 03:29
zgibb pozdravljas nas iz Australije a svu situaciju znas u Hrvatskoj?:D

Slusaj da opet ponovim nisam tu da se hvalim nego da pricam realno kakav je zivot u USA,pa gdje ti zivis u Hr USA ili Australiji pa sve znas?BS

Kad sam dosla prije 16 godina i sada pa to je druga zemlja sto uradi onaj seronja:(

Vi ako zelite da napustite Hrvatsku you are more then welcome,ja saljem papire:D

Netko je spomenuo da ga nije briga ko zivi do njega i ko mu je komsija,kad imas djecu vjeruj mi to ti je najbitnije ovdje u ovoj bolesnoj zemlji.Pa oni imaju web stranice gdje ukucas svoj postanski broj da ti izlista koliko ima seksualni predatori u tvojoj ulici hallooooo u ulici registirani djeciji predatori a djeca ti idu u skolu,nije te strah od auta i prelaza posto imaju policajce koji prevode djecu ali predatori i ne pricam o 10 nego na stotine:(

Svi kukaju kako je tesko a kad dodje ljeto po 2-3 mjeseca drobe na moru pa kako??? Ja jedva tjedan dana:ne zna:

godišnje sam 3 mjeseca u RH i ostatak u Melbourneu... tako da znam kakvo je stanje u Hrvatskoj jer nisam dugo u Australiji.. sad će bit 2 godine..

na djecu ćeš onda paziti dok ne odrastu ili smisliti nešto u vezi tog pitanja.. naravno da to nije lijepo.. samo što takvih ima i u Hrvatskoj (nisu registrirani).. ti bar znaš koji su.. a u RH ni to ne znaš..

što se tiče uređenja života i svih popratnih sadržaja.. ti si na konju tamo.. ljudi brzo zaborave kako im je ovdje bilo kad odu negdje.. ali kad se vrate se brzo prisjete.. ovdje imaš problema kakvi su tamo nezamislivi..

p.s. ispričavam se ako sam u prvome postu zvučao grubo.. nije ništa osobno, samo stvarno uživajte u Americi (ni slučajno nemojte da se djeca vrate u Hrvatsku radi neke ljubavi prema domovini svojoj).. jednog dana kad ih postavite na noge, se vas 2 roditelja možete vratit, uzet si neku kučicu na moru i guštat od mirovine te ušteđevine.. uostalom znam jako puno o mogućim štednjama tamo.. za 25-30 godina kroz radni vijek se da uštedit ogromna cifra ako se pametno napravi.. 401 konto i tako redom..

Glavni frajer kaže:
17.03.2011., 04:36
hrvatska svake godine sve više postaje amerika. I to u smislu plaćanja onog što je do nedavno bilo zdravo za gotovo. Nebi bio problem što su troškovi veći nego u americi (što je samo po sebi van pameti), nego što su jako mala primanja onih bez visokog obrazovanja.

možda je u amerika skuplje zdravstveno i nema dječjeg doplatka, ali cijena goriva je 3x niža, cijene hrane/odjeće/elektronike su 2x manje, cijene stanova i kuća su tu negdje.
i kada uzmeš da su primanja 3x veća amerika se ne čini lošom.
U hrvatskoj se samo igra kapitalizma, ovo nema veze ni sa čim.

pozdrav iz zagreba :D
ameri, kliknite na potpis :D

istojano
17.03.2011., 14:23
hrvatska svake godine sve više postaje amerika. I to u smislu plaćanja onog što je do nedavno bilo zdravo za gotovo. Nebi bio problem što su troškovi veći nego u americi (što je samo po sebi van pameti), nego što su jako mala primanja onih bez visokog obrazovanja.

možda je u amerika skuplje zdravstveno i nema dječjeg doplatka, ali cijena goriva je 3x niža, cijene hrane/odjeće/elektronike su 2x manje, cijene stanova i kuća su tu negdje.
i kada uzmeš da su primanja 3x veća amerika se ne čini lošom.
U hrvatskoj se samo igra kapitalizma, ovo nema veze ni sa čim.

pozdrav iz zagreba :D
ameri, kliknite na potpis :D

Svaka cast na link u potpisu...upisao sam se od smijeha :))):top:

ip981024
17.03.2011., 15:01
Mislim da sve ovo što se govori je velikim dijelom istina, pa naravno da je i Amerika zemlja u kojoj nije sve i ne može biti sve savršeno, međutim opet navodim samo ono što sam rekao prije , a to je jeli isto tako da i tamo ako si stručnjak u nečemu što je traženo isto tako da stojiš na zavodu po 5 ili deset godina ili ipak možda nešto i radiš? to je sada možda banalan primjer, ali je sigurno dobar za sve ono što muči danas evo 336 tisuća i neznam koliko nezaposlenih u HR.

jasna19
18.03.2011., 12:58
Bok,

ja sam dobila stipendiju za poslijediplomski u Americi na istom fakultetu gdje su mi neki prijatelji....
Sve je to super, sve mi je plaćeno i još ću dobivati i mjesečno pare za život i zaista sam se nadala da će se nešto takvo dogoditi jer ovdje je situacija grozna što se tiče posla i napredovanja, ali sada kad je 'to to', uhvatila me panika kako ću se snaći i hoće li mi se sviđati tamo....

Ima li netko iskustava sa studiranjem u Americi?

_GrGa_
18.03.2011., 13:09
Bok,

ja sam dobila stipendiju za poslijediplomski u Americi na istom fakultetu gdje su mi neki prijatelji....
Sve je to super, sve mi je plaćeno i još ću dobivati i mjesečno pare za život i zaista sam se nadala da će se nešto takvo dogoditi jer ovdje je situacija grozna što se tiče posla i napredovanja, ali sada kad je 'to to', uhvatila me panika kako ću se snaći i hoće li mi se sviđati tamo....

Smijem li te pitat na kojem si fakultetu i koji ti je bio prosjek?
I tko ti placa punu stipendiju?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evil Kanevil
18.03.2011., 15:29
Bok,

To nitko osim tebe nece znati. Mozda ti se svidi, mozda ne. Mozda se snadjes, mozda ne. Mozda si nadjes super drustvo i prijatelje, mozda ti svi isli na zivce. Mozda ce ti program biti odlican i bas ono sto zelis, mozda ne.

Moje iskustvo studiranja ovdje je bilo odlicno - iako danas ne radim nesto mnogo vezano uz moj studij, vrijeme provedeno ovdje na fakultetu i prijateljstva i poznastva koja sam tamo napravio su mi neizmjerno pomogla za dalje.

Sretno.

skidz
18.03.2011., 18:55
Bok,

Nemoj se brinuti, to ce ti biti najbolje zivotno iskustvo do sada. A ako uspijes ostati i naci posao sa Magisterijem ili Doktoratom skaces odmah u prvu ligu i imat ces zivot o kakvom visokoskolovani ljudi u Hrvatskoj mogu samo sanjati.

zj01
20.03.2011., 13:14
Pozdrav svima...

pitanje svima i potraga za pomoći... otišao bi raditi u ameriku, a kako je ova tema s preko 240 stranica, molio bi nekog da mi da neke siteove za pronalaženje posla... da li postoji način zaposlenja preko naših ljudi tamo? npr. netko je otvorio firmu i treba zaposliti pa želi pomoći svojim ljudima u tome... ako postoji gdje se to treba javiti? imam 15-tak h+godina iskustva u automoto industriji od prodavače do direktora prodajnih centara.. kakve su šanse za mene tamo s time da moram naglasiti kako nije bitno da radim taj posao, mogu i neki drugi.. spreman sam krenuti ispočetka pa vjerujem kako ću svojim načinom rada napredovati kao što sam i ovdje... ne da mi se više slušati i gledati ova sranja ovdje..
Molim za informacije i pomoć oko zaposlenja... čuo sam da dobro plaćaju one što naplaćuju korištenje autoceste...
Imam problem odlaska tamo jer nemam nikoga pa nemam gdje biti mjesec dva dok ne nađem posao... vjerujem da bi ga u to vrijeme našao jer je lakše kada si tamo... možda smještaj nude naši ljudi koji ti daju neki posao... možda...

brahma87
20.03.2011., 13:36
hmm neznam da se u americi naplacuje koristenje cesta ikako drugo osim po litri benzina neki kao porez nemam pojma,mozda odrzavanje al to je kolko znam vec drzavni posao i trebas bit amer. nezz ja sam isao kao student i nezz stvarno za zaposlenje,mozda kao turist da ides i ostanes ozenis se

mgrci43
20.03.2011., 18:59
Pozdrav svima...

pitanje svima i potraga za pomoći... otišao bi raditi u ameriku, a kako je ova tema s preko 240 stranica, molio bi nekog da mi da neke siteove za pronalaženje posla... da li postoji način zaposlenja preko naših ljudi tamo? npr. netko je otvorio firmu i treba zaposliti pa želi pomoći svojim ljudima u tome... ako postoji gdje se to treba javiti? imam 15-tak h+godina iskustva u automoto industriji od prodavače do direktora prodajnih centara.. kakve su šanse za mene tamo s time da moram naglasiti kako nije bitno da radim taj posao, mogu i neki drugi.. spreman sam krenuti ispočetka pa vjerujem kako ću svojim načinom rada napredovati kao što sam i ovdje... ne da mi se više slušati i gledati ova sranja ovdje..
Molim za informacije i pomoć oko zaposlenja... čuo sam da dobro plaćaju one što naplaćuju korištenje autoceste...
Imam problem odlaska tamo jer nemam nikoga pa nemam gdje biti mjesec dva dok ne nađem posao... vjerujem da bi ga u to vrijeme našao jer je lakše kada si tamo... možda smještaj nude naši ljudi koji ti daju neki posao... možda...

Stranica za traženje posla:http://www.monster.com/

indra2
20.03.2011., 19:21
u usporedbi sa hrvatskom, a ustvari i sa cijelom evropom je ustvari raj božji na ovoj planeti

živjeh tamo 15 godina , sad sam u hr....i da ne putujem 6 mjeseci, ovo bi bila nightmare.....putujem azija , sve je to kopiladluk u odnosu na usa, apsolutno sve,

bog je blagoslovio , čitajte očeve nacije , adam smitha i uživajte

ip981024
21.03.2011., 07:25
Nekako bih rekao da je najbolje opcija još za otići tamo kao student. Međutim jedini je tu način naravno stipendiranje jer ko ima toliko love za faks tamo,troškove života i sve ostalo. Zna netko konkretno tko je na stipendiji u SAD-u ili možda ju je tražio onako otprilike koji su neki od najvažnijih uvjeta koje moraš imati da bi stipendiju dobio????

jasna19
21.03.2011., 07:31
Pa evo, ja sam dobila stipendiju za studij u Americi, ali svejedno se brinem, najviše radi toga što ću morati ostaviti roditelje ovdje....

šatro gospon
21.03.2011., 11:23
hmm neznam da se u americi naplacuje koristenje cesta ikako drugo osim po litri benzina neki kao porez nemam pojma,mozda odrzavanje al to je kolko znam vec drzavni posao i trebas bit amer. nezz ja sam isao kao student i nezz stvarno za zaposlenje,mozda kao turist da ides i ostanes ozenis se

u usa imas toll-hwys

šatro gospon
21.03.2011., 11:26
Pa evo, ja sam dobila stipendiju za studij u Americi, ali svejedno se brinem, najviše radi toga što ću morati ostaviti roditelje ovdje....

jel tebi tesko zato kaj su nesposobni ili te je strah kaj ne bude skuta kojih se mozes drzat?

ovo studiranje ti moze biti izvrsna odskocna daska...

jasna19
21.03.2011., 12:16
Na žalost, nije sve tako crno-bijelo.
Naravno, lijepo je imati nekoga tko se brine za tebe, ali s druge strane, već su i oni dosta stari pa se eto brinem da im nešto slučajno zatreba, a ja budem tisućama kilometara daleko...

šatro gospon
21.03.2011., 13:07
Na žalost, nije sve tako crno-bijelo.
Naravno, lijepo je imati nekoga tko se brine za tebe, ali s druge strane, već su i oni dosta stari pa se eto brinem da im nešto slučajno zatreba, a ja budem tisućama kilometara daleko...

vecina nas prek bare nosi taj "kriz"...pa kolko ti starci imaju let?

jasna19
21.03.2011., 13:56
Pa, oko 60...

Just a Girl
24.03.2011., 07:15
nadam se da sam na pravom mjestu za postaviti ovo pitanje tj molbu :).

vjerovatno ste vidjeli globalnu obavijest o akciji za pomoc anti - http://forum.hr/announcement.php?f=252&a=338.
novci su skupljeni (hvala svima koji su pomogli u tome :top:), medjutim, kako to vec biva u lijepoj nasoj, program nije tako jednostavno nabaviti. osim sto je algoritam stavio ogromnu cijenu (5200kn), kompliciraju po pitanju verzija, a bitno je kupiti najnoviju jer samo ona podrzava hrvatski jezik.
i zbog cijene a i zbog prave verzije, trebao bi nam neko ko zivi u USA, da kupi taj program i posalje, a novci ce mu biti uplaceni preko paypala.
znaci radi se o ovom programu: http://www.mayer-johnson.com/boardmaker-plus-v-6
cosy (http://www.forum.hr/member.php?u=230853) vam moze reci detalje oko same verzije, uplate novaca i slicno.

molim vas ljudi, ako ikako mozete, pomozite, jer ako smo vec skupili novce, stvarno bi bilo tragedija da se taj program ne uspije nabaviti.
hvala vam unaprijed. ako ste voljni pomoci, slobodno se javite cosy.

pozdrav.

moderatorice, oprostite na offtopicu, nadam se da cilj u ovom slucaju opravdava sredstvo :D.

sto godina
24.03.2011., 14:04
neznam kakav je zivot
ali emigracijska kontrola brate mili
panduri te bodu sa elektro sokom stojis tamo sa arapima indijcima u kapunjerici 2 za 2:flop:

ip981024
25.03.2011., 06:52
Otići u Ameriku je sigurno velika odluka i rizična koja uza sebe nosi jako puno stvari koje tamo mogu biti negativne, dok sa druge strane medalje isto tako kada čovjek pomisli na sve ono što je i što može biti pozitivno siguran sam da pola onog negativnog nestaje.:)

Yossarian
26.03.2011., 15:52
Potpisujem.

300 milijuna ljudi ne može biti u krivu.

Sto se tiče razlike između HR i USA - USA će uvijek biti bolje mjesto za život i rad.

Kendi
27.03.2011., 07:10
Velis raj na zemlji:D Pa sto se ne javljas cesce da ljudima dizes moral jer sam ta koja spusta:rofl:

Ja bi o USA imala sto pisati danima kako se jos uvijek cudim i nemogu da se naviknem ovdje ali taj sto se navikao je postao jedan od "njih" a mene mama nije odgojila tako..

Ja bi da se jos neko javi is USA da pitam dali je on/ona vidjela igdje kantu za smece na cesti?:rofl:ili sam ja corava:mig:

U jedno sam se uvjerila da naziv za Ameriku "divlji zapad" je tako istina:D

Sve ostavite,ne gledajte iza sebe u avion i pravac USA,posla kao u prici,pare sa neba padaju:mig:

Evil Kanevil
28.03.2011., 16:43
Velis raj na zemlji:D Pa sto se ne javljas cesce da ljudima dizes moral jer sam ta koja spusta:rofl:

Ja bi o USA imala sto pisati danima kako se jos uvijek cudim i nemogu da se naviknem ovdje ali taj sto se navikao je postao jedan od "njih" a mene mama nije odgojila tako..

Ja bi da se jos neko javi is USA da pitam dali je on/ona vidjela igdje kantu za smece na cesti?:rofl:ili sam ja corava:mig:

U jedno sam se uvjerila da naziv za Ameriku "divlji zapad" je tako istina:D

Sve ostavite,ne gledajte iza sebe u avion i pravac USA,posla kao u prici,pare sa neba padaju:mig:
Mene je mama ucila da ne jedem sladoled zimi. Drago mi je sto je nisam slusao. :D

Moj savjet tebi, ako ti toliko nedostaju kante za smece, preseli se u grad gdje ih ima. U mom gradu su na svakom uglu. SAD nije Rusija ili Kina gdje ti trebaju dozvole za boravak ili selidbu u drugi grad. :mig:

masimo1
28.03.2011., 19:24
Takvi ne bi trebali nikuda odlaziti.

šatro gospon
29.03.2011., 03:47
mene je mama naucila isto puno stvari koji mi nisu pomogle u zivotu, a nije me naucila neke osnovne koje su mi trebale...i kaj sad?
neko se privikne na zivot bez njezinih skuta, a neko cijeli zivot place ak nije uz njih stalno :mama:

:kava:

srt8
29.03.2011., 18:21
Evo da se i ja malo uključim :)
Inaće Američki sam državljanin, odnosno imam Hrvatsko i Američko državljanstvo i smatram to veoma dobrom prilikom! Trenutno sam u srednjoj školi no poslje škole/fakulteta definitivno idem živiti u USA.
Da kažem moje mišljenje pošto u Americi imam mnogo rodbine, dakako vjerujem da Vi koji živite tamo znate i bolje od mene no...
Po meni je največa razlika između radnika u Hrvatskoj i radnika u Americi to što radnik u americi zna za što radi, dok plača jedne Hrvatske obitelji ode na hranu, stanarinu i ostale kučne potrepštine, dakle za ''nešto više'' ne ostane niti lipe, naprotiv prosječne obitelji grcaju u minusu. U Americi pak radnik ipak zna za što radi te nakon režija, hrane, potrpština mu, složit ćete se ipak ostane koji dolar za eventualno stavit na banku, kupit neki bolji auto..itd
Druga stvar što jako guši Hrvatski narod je politička situacija koja je malo reći sramotna, u svakoj zemlji ima gangstera, kriminalaca, što je i ''normalno'' međutim da političari sve pokradoše, te da još vladaju ovom napačenom zemljom, e to je malo previše. Uglavnom, da ne skrenem s teme mogu još zaključiti da u nekim područjima postoje JAKO velike tendencije u standardu, međutim ni tamo nije sve savršeno, krenuvši od zdravstvenog osiguranja, skupih vrtića za djecu itd..Ali još za kraj mogu reći tko u Americi radi pošteno i naporno, Ja mislim IMAT ĆE NOVACA!, dok u hrvatskoj baš i nije tamo. Mada ni ovdje nije baš tako sve NAJCRNIJE..pogotovo kod nas uz more gdje se iz turizam i neki bolji posao može nešto!
ŽIVJELA AMERIKA

Knežija
29.03.2011., 18:57
Dobar post. Ja se uskoro selim u USA pa volim vidjeti ovakve pozitivne postove. Ne možeš više tražit nego da pošteno budeš plaćen za svoj rad dok u Hrvatskoj to često nije slučaj.
Evo da se i ja malo uključim :)
Inaće Američki sam državljanin, odnosno imam Hrvatsko i Američko državljanstvo i smatram to veoma dobrom prilikom! Trenutno sam u srednjoj školi no poslje škole/fakulteta definitivno idem živiti u USA.
Da kažem moje mišljenje pošto u Americi imam mnogo rodbine, dakako vjerujem da Vi koji živite tamo znate i bolje od mene no...
Po meni je največa razlika između radnika u Hrvatskoj i radnika u Americi to što radnik u americi zna za što radi, dok plača jedne Hrvatske obitelji ode na hranu, stanarinu i ostale kučne potrepštine, dakle za ''nešto više'' ne ostane niti lipe, naprotiv prosječne obitelji grcaju u minusu. U Americi pak radnik ipak zna za što radi te nakon režija, hrane, potrpština mu, složit ćete se ipak ostane koji dolar za eventualno stavit na banku, kupit neki bolji auto..itd
Druga stvar što jako guši Hrvatski narod je politička situacija koja je malo reći sramotna, u svakoj zemlji ima gangstera, kriminalaca, što je i ''normalno'' međutim da političari sve pokradoše, te da još vladaju ovom napačenom zemljom, e to je malo previše. Uglavnom, da ne skrenem s teme mogu još zaključiti da u nekim područjima postoje JAKO velike tendencije u standardu, međutim ni tamo nije sve savršeno, krenuvši od zdravstvenog osiguranja, skupih vrtića za djecu itd..Ali još za kraj mogu reći tko u Americi radi pošteno i naporno, Ja mislim IMAT ĆE NOVACA!, dok u hrvatskoj baš i nije tamo. Mada ni ovdje nije baš tako sve NAJCRNIJE..pogotovo kod nas uz more gdje se iz turizam i neki bolji posao može nešto!
ŽIVJELA AMERIKA

el-ing
29.03.2011., 21:16
neznam kakav je zivot
ali emigracijska kontrola brate mili
panduri te bodu sa elektro sokom stojis tamo sa arapima indijcima u kapunjerici 2 za 2:flop:

a to je inace vrhunac ponizenja? ;)

Yossarian
30.03.2011., 14:53
Dobar post. Ja se uskoro selim u USA pa volim vidjeti ovakve pozitivne postove. Ne možeš više tražit nego da pošteno budeš plaćen za svoj rad dok u Hrvatskoj to često nije slučaj.

Bravo! Svako dobro ti želim.

Kendi
30.03.2011., 18:45
Knezija gdje se selis u koju drzavu? da mi javis imal kod tebe kanti za smece na ulici,mama me nije naucila da bacam fiseke i vrecice po cesti pa zato:rofl:

el-ing:lol: istina

srt8 u kojoj si ti drzavi ako je tako dobro dosla bi i ja:D

evil kenevil gdje si dosla bi i ja:mig:

Pa nekima je cilj u Ameriku doci jer vole "novac" i nista ih drugo ne zanima:p

Knežija
30.03.2011., 18:49
Bravo! Svako dobro ti želim.
Hvala na lijepim željama.Siguran sam da ću se u USA dobro uklopiti. Brojim dane do polijetanja zrakoplova Budimpešta-New York-Cleveland

Kendi
30.03.2011., 19:54
Knezija Ohio ides?

srt8
31.03.2011., 15:25
Knezija gdje se selis u koju drzavu? da mi javis imal kod tebe kanti za smece na ulici,mama me nije naucila da bacam fiseke i vrecice po cesti pa zato:rofl:

el-ing:lol: istina

srt8 u kojoj si ti drzavi ako je tako dobro dosla bi i ja:D

evil kenevil gdje si dosla bi i ja:mig:

Pa nekima je cilj u Ameriku doci jer vole "novac" i nista ih drugo ne zanima:p
Vidim krivo si me shvatila. Meni su mama i tata bili u americi do 90'te te su se po početku rata vratili. Ja sam ovdje odrastao a državljanstvo sam dobio jer su mi roditelji državljani američki i hrvatski, pa tako i ja. Inače stvari govorim po iskustvima moje obitelji, a i Ja sam dovoljno pametan da shvatim da je Amerika ako ne ništa barem država kojoj se zna gdje joj je glava a gdje rep.
Ugl nakon sredje/faxa iden definitivno u Ameriku, to mi je uvjek bio san<3.
btw. kao što si rekla i Ja sam jedan od onih koje dolaze u Ameriku zbog para a i jako mi se svidio New York, pogotovo ljudi..bio sam dosta puta u NY-u pa eto jako mi se svidjelo.
Knezija mnogo srece u Americi, zelim ti puno para, dobrih cura itd...

candykisses28
01.04.2011., 05:38
Pozdrav svima...
Ovako,upoznala sam dečka preko interneta...cca prije 3-4 mjeseca. U biti složili smo se jako dobro i shvatili koliko toga imamo zajedničkog i zaljubili se. Od tad smo na Skype-u svaki dan skoro itd. On je planirao posjetiti mene,međutim radi kao RN,ili ti medicinski brat i još uvijek mu nije prošlo godinu dana odkad radi tako da mora čekati do Kolovoza,ali čak i onda može dobiti samo tjedan dana. Tako da je on rekao da bi mi on platio putovnicu i troškove vize i puta da ja posjetim njega pošto bi mogla ostati duže. Nije da mi se sviđa zamisao da me on sponzorira,ali nemamo drugog načina.
Ja sam nezaposlena trenutno,ispisala sam se iz srednje škole krajem kolovoza 2010.,planirala sam se upisat u večernju međutim nisam imala novaca tada trenutno. Čitajući forum shvatila sam da su mi šanse minimalne da mi se odobri turistička viza. :/
Pitanja koja mene zanimaju su,dali mi on mora poslati garantno pismo da ću ostati kod njega,i ako da gdje se to mora potvrdit da mu znam reći? Zatim,čula sam da moram imati kao "minimalnu svotu" na računu da bi uopće mogla posjetit Ameriku...Ostala bih tamo cca 3 mj. ili koliko mi god viza traje. Užasno sam nervozna,prvenstveno radi predrasude jer smo se upoznali online. Također,dali sa konzulatom pričam na engleskom ili na hrvatskom? Engleskim se služim svaki dan,čak i više nego hrvatskim tako da mi nebi bio problem.
Zahvaljujem unaprijed. Inače imam 20 godina,on ima 23 i živi u Alabami.
Bilo kakav savjet,bit ću zahvalna <3

Shtefitza
01.04.2011., 06:20
Jao, jao, jao, jao, jao, jaoooooo..... :( :cry:

Eto tako... sad sam dozvolila mojoj majcinskoj strani da se isplace za tobom, mladom djevojkom koja ces se baciti u neugodnu situaciju.

A sad, da pokupim svoje prnje i maknem ti se s vidika... pa ti odluci sto zapravo zelis u zivotu... vec si odrasla osoba.... :) :cool:

candykisses28
01.04.2011., 07:18
Jao, jao, jao, jao, jao, jaoooooo..... :( :cry:

Eto tako... sad sam dozvolila mojoj majcinskoj strani da se isplace za tobom, mladom djevojkom koja ces se baciti u neugodnu situaciju.

A sad, da pokupim svoje prnje i maknem ti se s vidika... pa ti odluci sto zapravo zelis u zivotu... vec si odrasla osoba.... :) :cool:

Joooj kako to loše zvuči,sad me još više strah. Objasni što misliš pod neugodnom situacijom? :P Hvala ^^

indra2
01.04.2011., 13:06
sa tim on-line vezama, ...netreba srljat pred rudo

pogotovo ne usa, ma ustvari bilo gdje , neka coek dodje u rvatsku pa se malo nadivi čudesima hrvatske drzave i najljepše obale na svijetu, pa tek onda ode ja u usa.......

on topik....

usa još uvijek najbolji raj božji na kugli zemaljskoj, i trenutno ne vidim gdje će ga biti kao takvoga ikada više...evropa je napravila prva dva svjetska rata , biti će kriva i za ovaj treći koji će se voditi na teritoriju azije, a nešto će završiti i u evropi

uživajte u raju božjem dok možete

candykisses28
01.04.2011., 13:15
sa tim on-line vezama, ...netreba srljat pred rudo

pogotovo ne usa, ma ustvari bilo gdje , neka coek dodje u rvatsku pa se malo nadivi čudesima hrvatske drzave i najljepše obale na svijetu, pa tek onda ode ja u usa.......

on topik....

usa još uvijek najbolji raj božji na kugli zemaljskoj, i trenutno ne vidim gdje će ga biti kao takvoga ikada više...evropa je napravila prva dva svjetska rata , biti će kriva i za ovaj treći koji će se voditi na teritoriju azije, a nešto će završiti i u evropi

uživajte u raju božjem dok možete

Hvala ti na odgovoru,kako rekoh prvotni plan je bio da on dođe posjetit mene međutim kako će tek u Kolovozu biti godinu dana od početka njegovog rada,i može dobiti samo cca tjedan dana maximum. A platiti $800 + novce za boravak ovdje za tih tjedan dana mislim da bi bilo kao baciti novce u koš za smeće. Uostalom,tjedan dana nam nebi bilo dovoljno da se upoznamo dobro. Zato on želi platiti meni kartu i troškove puta jer bi meni (nadam se) viza bila odobrena na ?? 3 mj.? Turistička naravno. Već sam sredila putovnicu,a za vizu se bojim dogovarati sastanak,zbog baš te predrasude o online vezama,znam da moram biti oprezna,ali njegova majka i obitelj me isčekuju i žele me također upoznati. Samo neznam kako da konzulatu objasnim cijelu situciju,jer ja sam basically nitko i ništa. Nit' škole nit posla...Ne znam što mi je činiti. Ima li itko kakav savjet,i da li konzulat priča sa tobom na engleskom ili hrvatskom? I koja pitanja će mi postaviti? Inače,imam nekretninu koja glasi na moje ime,možda mi to pomogne. I zanima me,da li je istina da na devizni račun moram položiti svotu od nekoliko tisuća dolara?? :(
Thanks <3

indra2
01.04.2011., 13:33
znaš ono laganini....lova nije problem , može on ovo ono, tjedan dana , njegova obitelj,

prvo moraš voljeti sebe, i nemaš što ići tamo dok on ili njegova obitelj se ne udostoje posjetiti tebe, ovo je samo moje mišljenje, pazi to i nije neka lova, a njemu i njegovoj obitelji sve najbolje u posjeti hrvatskoj

candykisses28
01.04.2011., 13:37
znaš ono laganini....lova nije problem , može on ovo ono, tjedan dana , njegova obitelj,

prvo moraš voljeti sebe, i nemaš što ići tamo dok on ili njegova obitelj se ne udostoje posjetiti tebe, ovo je samo moje mišljenje, pazi to i nije neka lova, a njemu i njegovoj obitelji sve najbolje u posjeti hrvatskoj

Vidjet ćemo...samo nitko mi ne daje odgovore na moja pitanja...Ja sam sigurna o svoje osjećaje i on u svoje. Samo mislim da su mi šanse minimalne da mi se odobri viza. Ako netko ima iskustva,bila bih zahvalna :)

šatro gospon
01.04.2011., 15:19
meni se cini da bus ti sama sebe uvjerila da je tvoj odlazak u USA super, bez obzira kaj ti svi forumasi ovdje vele...:kava:

a vele ti da je to totalno suludo (ak uopce dobijes vizu)

Vilko
01.04.2011., 16:14

ma da to je tako lagano odes tramwajem ili autom 10-20km i sve obavljeno:D

:kava:

masimo1
01.04.2011., 18:40
Joj kak ste curu isprepadali...

Upoznala tipa, koji ce ju cak i financirati, vole se, ... pa gde sreci kraj??? :zubo:
Nije obrazovana, ne radi, pa kaj ce drugo nego pokusati napraviti karieru kao housewife? A gde to bolje ostvariti nego u USA??

Dosla je i meni jedna, mada malo drugaciji kalibar zene, pa si je sve sama platila. Proveli smo dva jabacka mjeseca, zajednicko skijanje (ona sofinancirala), odlicno je kuvala, sredila mi stan, ... Tko bi se zalio??? Ni ja ni ona nismo ista pozalilil. I, da, nakon posjete se vratila i zavrsena prica. Vratila se svom ex decku, koji ju je samo od ljubomore ponovo zavolio, danas imaju bebu. Pa kazem vam, svi sretni. :D
Hmmm, ispada kao seks turizam ali mi smo stvarno bili zaljubljeni. :zubo:

Pobrini se, da znas sto u 'worst case scenario', da mozes u neki motel i/ili da se prijevremeno vratis. Znaci, definitivno ne dolazi bez $. Naravno, to podrazumijeva, da mozes procijeniti, da je u pitanju neki normalan, kulturni, razumni covjek, kao npr ja. :)

Braand
01.04.2011., 18:57
Ja se vec raspitujem o tome hocu li u SAD ili Kanadu, i jedna i druga zemlja imaju i dobre i lose strane. Na HDI u sam cak vidio da je Kanada pala cak za 4 mjesta na ljestvii dok se SAD podigao i prestigao kanadu u rankingu.

Mislim ici na W&T program negdje u US cim prije jer mi je vec dosta zivljenja u ovoj zbaiti u HR u balkanskom okruzenju i mentalitetu, shvatio sam da to nije za mene. Bio sam vec u nekim temama ovdje na forumu prije spomenuo, da bas ne briljiram s engleskim. Student sam. Ja kao klinjo cim sam poceo govorit, otkad znam za sebe, poceo sam starce obasipati nekakvim frazama kao: Ja bi u Ameriku, Kad cemo ici u NY? i ostalim mastarijama.:lol:

Ali nije se to svelo na jednu djecju mastariju i prolaznu fazu o kojoj fantaziram o tome nego sam doista zapeo da tamo zelim ici turiticki i zivjet tamo...i a sad kad sam kao student stalno spominjem tu Ameriku i dosita tamo zelim ici.
Onda cesto dobivam komentare od ljudi tipa- pa Amerika je losija od HR, Nije ti ni tamo sve idealno i ostale gluposti od kojih mi se dize kosa na glavi.

Mozda dok nestko cita ima dojam da sam ja fanaticno osljepljen Amerikom i ne vidim njene mane itd.

Međutim znam ja da tamo i nije bas lagano, pogotovo novacima koji su tamo dolsi sto zbog jezika, sto zbog moguceg (ne)prihvacanja od strane okruzenja u kojem ce se nazovimo ih imigranti(uff mrzim tu rijec) naci dolaskom tamo.

Neznam da sad netko kaze meni da cu ostat zivit u HR jos 20 god, ma zavrsio bi na psihijatriji, jer sto je vise covjek u HR i kad zivis u takvom okruzenju postajes tromiji, nemas volje za radit nista i iz toga proizlazi da imas 0% radnog iskustva i sposobnosti, sto zbog te okoline u kojoj se nalazim, sto zbog nemogucnosti trazenja posla, evo znam po sebi. Jednostavno zalosno, evo student sam(bar tako pise u indexu), i nije da se hvalim time bas naprotiv, ali nit imam radnog iskustva(u mojoj struci pogotovo,), bio sam jedino radio prije 2 godine nakon zavrsene srednje skole, jedno desetak dana na bausteli i nisam vise mogao izdrzat sto zbog uvjeta na radu sto zbog drskog sefa.

I zelim se trgnuti i napravit neku pametnu stvar u zivotu, jer kad se budem htio tamo useljavat, pitat ce me za kategoriju ˝skilled worker˝, i sta cu ja stavit u nju, komaaaaaaaaaaa

Sad ono najvaznije...btw da srocim...posto ja cijeli zivot zelm u USA, nezelim da se svede na to da mi ti budu samo nedosanjani snovi i fantazije, nego sam odlucio da to trebam pocet realizirati da stvorim nekakve uvjete...
pocevsi od usavrsavanja na engleskom-idem na tecaj vec dvije godine, nije da bas imam volje i da upijam znanje koliko bih volio trebao bih se prisilit, fax također, za to imam jos manje volje, znaci nemoze se rec za mene da sam ja neki student koji briljira, jer nit imam povoda za to i bojim se da ne zakoracim u prazno:
Zasto to mislim?
Evo ja sam na drugoj godini studija, studiram poduzetnistvo, na drugoj sam godini, ali trebam rijesiti jos dosta predmeta iz prve godine.
Po struci sam inace brodograđevni tehnicar, bilo bi logicnije da studiram na tehnickom faxu, sto je cjenjenije od ekonomije, Ali ja sam otisao na studij koji nema veze s brodogradnjom, znaci na ekonomiju na poduzetnistvo.
E sad ukoliko bio to uspio zavrsit, titula bi mi bila prvostupnik ekonomije...
Sad bojim se da ne idem korak u prazno, jer mislim da mi se to u USA ne bi priznalo, pa uzalud meni onda studiranje ovdje, ako cu morati tamo to ponovo studirat.
Znam da se priznaju jedino zavrsen tehnicki/elektrotehnicki fakulteti, dok diploma od npr. u mojem slucaju poduzetnistva nece bit priznata, ako je dobijem.
Druga stvar, idem na tecaj engleskog vec drugu godinu zaredom, da mogu ici na W&T program...naravno treba zaradit za to.:)

Mozda ovo sto zelim otici iz ove zabiti se cini nekome da zelim to iz ocaja, itd. ali nije tako, jednostavno zelim otici i maknut se od ovdje ne samo zbog toga da imam bolju zaradu i bolje uvjete za zivot, nego zato jer volim Ameriku, pod tim mislim prirodu, svakojake mogucnosti, zapadnjacki mentalitet...
Sad sam glede te Amerike u puno nedoumica i procedura se cini zeznuta.
I studiranje koje ce mi je mozda uzaludno, a mozda ne, neznam i taj tecaj engleskog ionako bas nemam volje trebam se prisiliti da sto vise toga steknem.
Jos niti nemam niti radnog iskustva opcenito, pogotovo ne u struci...
Mozda cu nekim svojim postupcima napraviti hod u prazno, neznam ali treba riskirati jer onda nema uspjeha...sto prije budem u mogucnosti...sad dok sam na faxu nemam niti financijskih sredstava, niti ista, niti bas jos nisam na ti s engleskim...ali zelja mi je tolika da ne zelim odustat dok ne uspijem. Znam da tamo nije lagano, nije ni idealno i tesko je za zivot pogotovo onima koji se tek dosele, jer pojedinac mora sam snosit troskove za zdravstveno, itd.

Ovako, neznam jos za vizu, kako je moguce turisticku vizu produziti da je trajna...?

Eto to je to, da ne duljim vise...uff al filozofiram...:p

šatro gospon
01.04.2011., 19:07
rista moj, ti filozofiras vec duze vrijeme, pogotovo di je bolje....:kava: znas di je bolje? tam di najlakse udjes/dobis papire :mudri:

kak se ono veli: kilavom k.... svaka dlaka smeta

Evil Kanevil
01.04.2011., 19:18
znas di je bolje? tam di najlakse udjes/dobis papire :mudri:
I jos ako te tamo posao ceka, i Zuti Noz je raj na zemlji. :top:

šatro gospon
01.04.2011., 19:22
I jos ako te tamo posao ceka, i Zuti Noz je raj na zemlji. :top:

fak zuti noz - taktojaktak je pravo mjesto :rofl:

Evil Kanevil
01.04.2011., 19:34
fak zuti noz - taktojaktak je pravo mjesto :rofl:
Metallica je svirala u Tuktoyaktuku. Moze li se Gospic pohvaliti sa tako necim? :lol:

šatro gospon
01.04.2011., 19:38
Metallica je svirala u Tuktoyaktuku. Moze li se Gospic pohvaliti sa tako necim? :lol:

sjecam se toga, bilo je to promovirano pred par let....gospic je bio 2. ili 3. koncert nakon toga :rofl:

PurgerDC
01.04.2011., 22:47
[B]živi u Alabami.

ovo mi bode oci, jel ima u toj cijeloj drzavi mjesta da nije neka zabit :rofl:

nadam se da nebu Deliverance II: Crossing into Alabama :eek:

candykisses28
01.04.2011., 23:04
Joj kak ste curu isprepadali...

Upoznala tipa, koji ce ju cak i financirati, vole se, ... pa gde sreci kraj??? :zubo:
Nije obrazovana, ne radi, pa kaj ce drugo nego pokusati napraviti karieru kao housewife? A gde to bolje ostvariti nego u USA??

Dosla je i meni jedna, mada malo drugaciji kalibar zene, pa si je sve sama platila. Proveli smo dva jabacka mjeseca, zajednicko skijanje (ona sofinancirala), odlicno je kuvala, sredila mi stan, ... Tko bi se zalio??? Ni ja ni ona nismo ista pozalilil. I, da, nakon posjete se vratila i zavrsena prica. Vratila se svom ex decku, koji ju je samo od ljubomore ponovo zavolio, danas imaju bebu. Pa kazem vam, svi sretni. :D

Pobrini se, da znas sto u 'worst case scenario', da mozes u neki motel i/ili da se prijevremeno vratis. Znaci, definitivno ne dolazi bez $. Naravno, to podrazumijeva, da mozes procijeniti, da je u pitanju neki normalan, kulturni, razumni covjek, kao npr ja. :)

Prepoznajem sarkazam,al ajd nemogu te osuđivat. Pa nejdem se tamo udat,ne pada mi na pamet još,a ni njemu. Samo ga želim posjetiti,jer nemamo drugog načina upoznati se...Čini se da je bilo samo waste of time pitati nešto na ovome forumu. Svejedno se zahvaljujem. :flop:

candykisses28
01.04.2011., 23:08

Pa nije u Birmingham već 50 milja dalje,u Talladega County. Al nije mi bitno nejdem tamo da se provedem ko turist i imam time of my life. Njegova bi se obitelj brinula o meni tih mjesec,dva tri ovisno o trajanju vize. Možda bi bilo najbolje da malo još pričekamo. On je rekao da nije bitno koliko ćemo dugo čekati, i svjestan je da nije jednostavno. Ah zabit zabit,nisam ni ja cura iz centra,pa ne smeta. :)

PurgerDC
01.04.2011., 23:35
Ja osobno placam 450$ za porodicu zdrastveno osiguranje koliko je to u kunama?

Velka je zemlja, kaj ne mislis da ima malo razlike od firme do firme? Ja na primjer placam $0 osiguranje, dental je mislim $20 ili nesto mjesecno.

masimo1
02.04.2011., 01:40
Prepoznajem sarkazam,al ajd nemogu te osuđivat. Pa nejdem se tamo udat,ne pada mi na pamet još,a ni njemu. Samo ga želim posjetiti,jer nemamo drugog načina upoznati se...Čini se da je bilo samo waste of time pitati nešto na ovome forumu. Svejedno se zahvaljujem. :flop:
No sarcasm intended. ;)

Sincerely. What do you have to loose? Go for it! I wish you best of luck.

candykisses28
02.04.2011., 02:00
No sarcasm intended. ;)

Sincerely. What do you have to loose? Go for it! I wish you best of luck.

Shtefitza
02.04.2011., 07:20
Objasni što misliš pod neugodnom situacijom? :P Hvala ^^

Ne bih te htjela opterecivati...
Heh... moja pravila ne vrijede za tebe....
Tvoja pravila ne vrijede za mene....

Ali... ja bih se prvo nasla na neutralnom terenu: na kavi.
Onda ako mi se kava svidela, moze na rucak/veceru.

Ako mi se rucak/vecera svide, moze duza setnja, pa mozda padne dugi pogled u oci. Ili drzanje za ruke. A ako nesto "krivo sjedne", odlucim se setati sama, otici u svoju hotelsku sobu i situaciju raspraviti s njime preko telefona ili s prijetljicom u cetri oka.

U vasoj varijanti sve to pada u vodu. Stizes neispavana, krmeljava i dehidrirana na aerodrom, on te pokupi, vodi doma starcima u gostinjsku sobu. Vec prvu vecer se nestrpljivo ljubakate, a ako se zelis malo odmaknuti, nemas kamo..... Ili moras demonstrativno objaviti da od prekosutra odsjedas u najblizem hotelu. Sad... moras to objaviti njemu, njegovoj mami, i susjedu..... A tvoji te nestrpljivo zovu iz HR, da te pitaju "Kako ti je tamo." Naravno, ne usudis im se reci sto se tocno dogadja, nego kazes: "Krasno mi je! :) "

Ali.... ne obaziri se na moja upozorenja. Ja ionako nisam ti. Ti ionako nisi ja.

:) :cool:

Shtefitza
02.04.2011., 07:29

Generalno sam protiv generaliziranja, ali eto... ne mogu si pomoci.... :D :zubo:

Ovo je kako ta prica izgleda sa muske strane.

A sa zenske strane generalno, mogla je izgledati ovako: "Zaljubila sam se u frajera preko neta, dosla sam k njemu, platila sam si kartu, zaljubili smo se, isli na skijanje, seks je bio odlican, stvarno sam mislila da je to covjek za mene. Ali sam onda shvatila da je njemu to bila odlicna zabava tog ljeta. Nije imao nikakve druge namjere, proplakala sam slijedecih tri mjeseca, slomljeno srce mi je u rodnom gradu utjesio bivsi decko. I na svu srecu, nisam od mamlaza zaradila nikakvu spolnu bolest. Sad, kad sam ga preboljela, ostalo je samo sjecanje na odlicno skijanje i interesantan put u novu drzavu..."

:rofl: :rofl: :rofl:

Ne, nemojte mi drzati moralne prodike o tome kako sam previse generalizirala muski i zenski spol.... nemate dovoljno iskustva upustati se sa mnom u raspravu. Nemam dovoljno vremena upustati se s vama u raspravu....

(.... pametnome dosta.....)

Ali s masimom se slazem u ovome:

jamesbond
02.04.2011., 07:41
Pozdrav svima...
Ovako,upoznala sam dečka preko interneta...cca prije 3-4 mjeseca. U biti složili smo se jako dobro i shvatili koliko toga imamo zajedničkog i zaljubili se. Od tad smo na Skype-u svaki dan skoro itd. On je planirao posjetiti mene,međutim radi kao RN,ili ti medicinski brat i još uvijek mu nije prošlo godinu dana odkad radi tako da mora čekati do Kolovoza,ali čak i onda može dobiti samo tjedan dana. Tako da je on rekao da bi mi on platio putovnicu i troškove vize i puta da ja posjetim njega pošto bi mogla ostati duže. Nije da mi se sviđa zamisao da me on sponzorira,ali nemamo drugog načina.
Ja sam nezaposlena trenutno,ispisala sam se iz srednje škole krajem kolovoza 2010.,planirala sam se upisat u večernju međutim nisam imala novaca tada trenutno. Čitajući forum shvatila sam da su mi šanse minimalne da mi se odobri turistička viza. :/
Pitanja koja mene zanimaju su,dali mi on mora poslati garantno pismo da ću ostati kod njega,i ako da gdje se to mora potvrdit da mu znam reći? Zatim,čula sam da moram imati kao "minimalnu svotu" na računu da bi uopće mogla posjetit Ameriku...Ostala bih tamo cca 3 mj. ili koliko mi god viza traje. Užasno sam nervozna,prvenstveno radi predrasude jer smo se upoznali online. Također,dali sa konzulatom pričam na engleskom ili na hrvatskom? Engleskim se služim svaki dan,čak i više nego hrvatskim tako da mi nebi bio problem.
Zahvaljujem unaprijed. Inače imam 20 godina,on ima 23 i živi u Alabami.

Znas ga 3-4 mjeseca, upoznala si ga preko inreneta i ides u USA da zivis snjim... u medjuvremenu on je htio doc u HR ali ne moze zbog godisnjeg.
Ne zelim uvaljivat crnjak, ali moram te pitat: Curo jesi li ti normalna?
Ides na drugu stranu zemaljske kugle kod nekoga koga (ne)znas 3 mjeseca.
I onda se cudimo kad citamo kako/zasto kad citamo crnu kroniku :rolleyes:

Ne kazem da faca nije iskreno zainteresiran za tebe, ali curo ti definitivno stavljas svoju glavu u torbu.
Da je frajer u HR u npr Osijeku a ti zivis u Puli, bi li skupila kufere, otisla u Osijek i s njim se uselila u stan nakon 3 mjeseca poznanstva?

Cemu zurba? Sto ne cekas da on dodje u HR? Pa jeba ga, dobit ce taj jebeni godisnji u toku ove godine pa ce moc doc da te upozna.

Ali ako ti on sluzi samo kao izlaz iz neke tvoje situacije onda nek ti je sa srecom. Valjda znas sta radis.

jamesbond
02.04.2011., 08:08

Ovaj tvoj komentar sam tek sad vidio. Ljutis se jer si mislila da je netko sarkastican na tvoju pricu. Pa, iskreno evo i ja sam sarkastican, jer da meni sestra dodje sa takvom pricom ja bih definitivno bio zabrinut za njeno mentalno zdravlje.

Ali, opet kazem, mirisem da je tebi odlazak u USA izlaz iz neke tvoje situacije.

candykisses28
02.04.2011., 08:13
Znas ga 3-4 mjeseca, upoznala si ga preko inreneta i ides u USA da zivis snjim... u medjuvremenu on je htio doc u HR ali ne moze zbog godisnjeg.
Ne zelim uvaljivat crnjak, ali moram te pitat: Curo jesi li ti normalna?
Ides na drugu stranu zemaljske kugle kod nekoga koga (ne)znas 3 mjeseca.
I onda se cudimo kad citamo kako/zasto kad citamo crnu kroniku :rolleyes:

Ne kazem da faca nije iskreno zainteresiran za tebe, ali curo ti definitivno stavljas svoju glavu u torbu.
Da je frajer u HR u npr Osijeku a ti zivis u Puli, bi li skupila kufere, otisla u Osijek i s njim se uselila u stan nakon 3 mjeseca poznanstva?

Cemu zurba? Sto ne cekas da on dodje u HR? Pa jeba ga, dobit ce taj jebeni godisnji u toku ove godine pa ce moc doc da te upozna.

Ali ako ti on sluzi samo kao izlaz iz neke tvoje situacije onda nek ti je sa srecom. Valjda znas sta radis.

Pa ja bi se vratila,uostalom vidimo se svaki dan preko webcama i već sam vidjela njegovu obitelj i upoznala i tako. Znam da je rizik,ali eto. A čemu žurba,pa zašto kasnije kad može i prije. Da je frajer bilo gdje drugdje,isto bi ga išla posjetit naravno. Da bar živi bliže,ali ne živi... Odlučili smo pričekat još malo. Nije mi on izlaz iz nikakave situacije...pfft. Više osuda od domaćih,nego stranih ljudi. Svaka vam jebena čast! :mad:

Donata
02.04.2011., 08:44
(...)
Evo ja ću bez sarkazma - nije ovdje riječ o osudama, radi se jednostavno o tome da je generacija ovih koji ovdje tipkaju na sudare išla uživo, danas vi idete na romantični sastanak na mrežu. Razumijem da je danas novo vrijeme, ali meni je neobično i sasvim sigurno bih te i ja upozorila da paziš šta radiš; kao prvo mlada si (nemaš životnog iskustva niti sposobnosti procijeniti realno situaciju), nemaš prihoda i planiraš otići tako daleko da bi nekoga upoznala.

Zamisli da i odeš tamo, lik je jednako lijep kao na ekranu, jednako ti se dopada kako govori i koje planove ima i pored svega ima nelječivi problem, recimo kroničnog zadaha iz ustiju - to preko ekrana ne vidiš. Kao što ne vidiš x drugih stvari koje možeš vidjeti dok nekoga uživo upoznaješ. Ne znam gdje lik živi, ali prilično njih je, Ameri oprostite na generaliziranju, u teškoj vukojebini, znam jer je jedna moja prijateljica tako završila u Ohio, slike su me prepale kad sam vidjela pustoš i na kraju muža preselila ka sebi doma, u Rim; da ne pričam o jednoj iz Udina koja je završila u Wyomingu ... nije sva Amerika LA ili NY. Dakle, misli i na to.

Na kraju, veza s likom na daljinu, bila to Amerika ili Kina je osuđena na propast i po meni je realna koliko i moja fantazija da upoznam Chrisa Notha ili Johna Corbetta ili ... a čak si mogu platiti kartu za avion i mogu ostati koliko mi novčanik dozvoli :mig:

jamesbond
02.04.2011., 08:48
Pod mišljenja,misliš osude. I da ima više godine bilo bi "prestar je za tebe",ja imam 20 on ima 23 ne vidim problem. Hvala. Desilo se za godinu,dvije vidjet ćemo kako će ić.

Hvala.

Ja uopce ne vidim nikave osude od bilo koga. Vidim od nekih brigu i od drugih nevjericu, od trecih iskrene savjete ali nema osude!

Zato ti opet kazem, nek ti je sa srecom i nek ti bude uspjesna realizacija svih planova (bez obzira koji su tvoji motivi iza svega)
Vjeruj mi, ova zadnja recenica je bez ikakvog sarkazma.

Shtefitza
02.04.2011., 18:38
Svaka vam jebena čast! :mad:

Nitko mi nije zvucao sarkasticno. Niti je itko psovao.

Ljudi su vidjeli situacija i situacija.

Ako imas prilike doputovati i stanovat u hotelu u njegovom gradu, pa pomalo graditi vezu, to je ok.

Ako ces mu sjesti za vrat, s aviona, dosadit ces mu prije nego sto te uspio upoznati.

Ne, skype se ne racuna za poznanstvo. Skype se jos uvijek racuna u virtuelno prijateljstvo. Dakle useljavas se nepoznatom covjeku.

I da... meni su jedini razlozi da se mlada zena zeli na ovako nesto odluciti:
1. Kod kuce je grozno, netko te tuce ili psihicki zlostavlja.
2. Imas tezih mentalnih problema i ne znas ocijeniti situaciju.

Nisam sarkasticna, znam sto govorim.

Sretno! :) :cool:

Shtefitza
02.04.2011., 18:43
Zamisli da i odeš tamo, lik je jednako lijep kao na ekranu, jednako ti se dopada kako govori i koje planove ima i pored svega ima nelječivi problem, recimo kroničnog zadaha iz ustiju -

ili recimo.... (sasvim realno!!!!!) .... skuplja sex slaves za svoj lokalni biznis (nocni bar).

Nemam zivaca objasniti ti kako NYC ili SF u nekim svojim dijelovima moze izgledati kao zabit koju ne mozes niti zamisliti.

A kamoli neko seoce u Alabami.... :eek: :eek: :eek: :(

Iz HR Amerika izgleda kao sa filma, kao iz Holivuda. Vecina Amerike (NY state i California) su grozno selo, sa ogromnim mogucnostima. Tu se covjek moze jako dobro snaci ali i jako dobro usositi...

OK, idem ja odavde, da te ne nerviram. Nije mi jasno koji su prioriteti tvojih roditelja, ako s njima nemas ovu raspravu... :( :cry: :( :confused:

Ili je ovo trol.... :rofl:

jamesbond
02.04.2011., 18:50
ili recimo....

Hey Stefi, ma dosta je pobrisano od kad si se opet vratila na ovu temu... ostali samo neki citati tako da cijela konverzacija koja je ostavljena na ovoj temi dobila drugaciji ton :rolleyes:

bezveze

ma zena je definitivno bila trol :D

Shtefitza
02.04.2011., 19:12
Ahahaha!!!! Bolje trol nego da u crnoj kronici citamo o tri hrvatice odrezanih glava u malom smrdljivom kupleraju u Alabami.... :rofl: :D

šatro gospon
02.04.2011., 19:20
Ahahaha!!!! Bolje trol nego da u crnoj kronici citamo o tri hrvatice odrezanih glava u malom smrdljivom kupleraju u Alabami.... :rofl: :D

pa dobro, ne trebamo sad pretjerivat....mozes imat grozno iskustvo koje ti obiljezi cijeli zivot i bez odrezane glave....:kava:

Shtefitza
02.04.2011., 19:27
Ma dobro... odrezanu glavu sam samo ubacila iz umjetnicke slobode.... Ne mora biti nista groznije od odvratnog slinavog poljupca iz kojeg se ne mozes izvuci... i onda jos moras spavati u gostinjskoj sobi njegove mame.... Brrrrrr..... :rofl: :trk:

skidz
03.04.2011., 12:19
Pa ja bi se vratila,uostalom vidimo se svaki dan preko webcama i već sam vidjela njegovu obitelj i upoznala i tako. Znam da je rizik,ali eto. A čemu žurba,pa zašto kasnije kad može i prije. Da je frajer bilo gdje drugdje,isto bi ga išla posjetit naravno. Da bar živi bliže,ali ne živi... Odlučili smo pričekat još malo. Nije mi on izlaz iz nikakave situacije...pfft. Više osuda od domaćih,nego stranih ljudi. Svaka vam jebena čast! :mad:

Ne obaziri se na sto ljudi pricaju, ako ti se svidja i izgleda kao normalan tip i vidjela si mu familiju i sve - go for it! Ja bih dodushe predlozio da pricekas da on dodje u HR pa da vidite kako to ide u zivo prije nego sto se zaletis.

Yossarian
03.04.2011., 15:37
Ovdje nije pitanje da li je odlazak pametan ili nije i nije pitanje sigurnosti već mogućnost dobivanja vize. Izgleda da nitko ovdje nije imao ili čuo za sličan slučaj pa ne može dati savjet.
U svakom slučaju probaj skupiti sve dokumente, sto vise novca možeš i obavezno njegovo pismo kako će paziti i odgovarati za tebe. I nadaj se najboljem. Mislim da drugačije ne ide.

router
03.04.2011., 22:36
Neznam da sad netko kaze meni da cu ostat zivit u HR jos 20 god, ma zavrsio bi na psihijatriji, jer sto je vise covjek u HR i kad zivis u takvom okruzenju postajes tromiji, nemas volje za radit nista i iz toga proizlazi da imas 0% radnog iskustva i sposobnosti, sto zbog te okoline u kojoj se nalazim, sto zbog nemogucnosti trazenja posla, evo znam po sebi. Jednostavno zalosno, evo student sam(bar tako pise u indexu), i nije da se hvalim time bas naprotiv, ali nit imam radnog iskustva(u mojoj struci pogotovo,), bio sam jedino radio prije 2 godine nakon zavrsene srednje skole, jedno desetak dana na bausteli i nisam vise mogao izdrzat sto zbog uvjeta na radu sto zbog drskog sefa.

Eto to je to, da ne duljim vise...uff al filozofiram...:p

I ja filozofiram, ništa strašno, naučiš se živjeti s tim... :D

Slični smo što se 'šinjore Amerike' tiče, i meni je strašna želja (za početak) posjetiti ju, a možda i ostati ako bi krenulo u tom smjeru, iako me priznajem ova tema srozala za nekoliko levela kada sam vidio koliko tu vrsta viza postoji i kakva su sve silna pravila na snazi pogotovo nakon 2001.

Znam da je generalno u svim tim zapadnim (razvijenijim) zemljama danas jako teško ostati živjeti i raditi, dakle ostvariti sve te dozvole i čuda, nije to kao nekada, hajd na brod, tjedan dana ljuljanja i ponižavanja u nižim klasama, viđeš u daljini 'kamenu lady' sa torchem, malo te ispipaju, ispitaju, preimenuju te ako ti je ime prekomplicirano i eto te u zemlji snova!!!

Da ne duljim, sa mnom 'bu kaj bu' ali da se osvrnem na tvoj post, biti ću iskren pa nemoj zamjeriti ako se zanesem od silne iskrenosti :), kao prvo nemam ja puno niti previše životnog iskustva općenito pa tako ni što se Amerike tiče, oko tih dozvola i procedura, ali ono što sam kod tebe zamjetio je 'htio bi al ipak ne bi', znači imaš jaku i veliku želju, al ti se ne da ni ono osnovno što ti treba, a to je jezik.

Sa studijem nisi siguran dal ga prihvaćaju tamo pa ti se ni to ne da, nisi došao ni na prag Amerike a već odustaješ od nečega takvog.
Ako stvarno to tamo ne vrijedi, onda pokušaj promijeniti u ono što tamo prihvaćaju, kažeš da si tek na drugoj godini al da ti je ostalo još riješiti neke stvari od prve godine, dakle nisi još daleko odmakao s tim pa možda još nije kasno za šaltanje.

I treće, ali ne i manje važno je stav prema poslu.
Dobro nije bilo u struci, a i nije bauštela mjerilo čovjeka, ali kažeš da si bio deset dana i odustao, nisi mogao izdržati, a i gazda je bio drzak... :confused:

Pa nisu gazde u Americi anđeli, imaš i tamo svakakvih uvjeta na radu (da ne spominjem zdravstveno), pa naravno da je bio drzak, uvjeti pakleni - očekivano, ali ti si taj koji treba i može pokazati volju, želju i upornost bez obzira o kojem se poslu radilo, ako ćeš ti zbog ovih razloga (pakleno može biti i u uredu) odustajati, bilo ovdje ili tamo svejedno, teško ćeš naći idealan posao i šefa, jer to su rijetkosti, a kako vrijeme ide uvjeti će se pogoršavati.

Jer činjenica je da njima ne treba socijalan slučaj (ne govorim da si to ti), imaju oni svoga stanovništva dovoljno i dio toga stanovništva je također nezaposlen i na socijalnoj pomoći, nisu ludi da još i uvoze one koji će biti na grbači države, ako će nekoga primiti to će onda biti školovan i vrijedan građanin.

Eto to bi bila moja opažanja i smjernice iz onoga što sam uočio u tvome postu. :mig:

Braand
04.04.2011., 01:40
@Router, bas kao sto kazes filozofi, hahaha

Eh pa da se nadovezem na tvoj post...znaci dobro si zamijetio od te procedure koju trebas proci boli glava, izgleda komplicirano sve to skupa.
Jer tu ima toliko čimbenika koji te mogu sprijeciti u namjeri da ides.
Znaci ja sam podijelio to u 2 tocke(faze) koje je potrebo proci da bi dosao na zasad ˝neostvarivo˝ americko tlo.

Prva tocka je viza i sva ta papirologija, tu te vec mogu ti iz veleposlanstva zaustavit, znaci imas intervju, to trebas proci, potom gledaju dali ti netko od obitelji ima kriminalni dosije, sto moze i ne mora utjecati na njihovu konacnu odluku hoce li ti ili nece dati vizu.
Jer u ovoj tocci mozes sve ispunjavati, ali te moze ne pustit. sve zavisi od osobe do osobe koja ti daje vizu, jer konzulu se doslovno moze ne svidjeti tvoja boja majice ili mu mozes biti antipatican i iz tih banalnih i glupavih razloga ti moze ne izdati vizu, jer on ti nije duzan objasniti zasto ti je nije dao.

Druga tocka kad sletis na aerodrom pregleda te imigration officer i taj imigracijski sluzbenik te moze slobodno, također bez da ti da razlog deprotirati te doma ne svidi li mu se nesto na tebi ili posumnja nesto u vezi tebe.
Zvuci mozda kao da sam ja to prosao pa govorim iz svog vlastitog iksustva, ali to kazem jer sam citao i slusao razna iskustva ljudi oko toga pa zato pisem.

Da ne duljim, sa mnom 'bu kaj bu' ali da se osvrnem na tvoj post, biti ću iskren pa nemoj zamjeriti ako se zanesem od silne iskrenosti :), kao prvo nemam ja puno niti previše životnog iskustva općenito pa tako ni što se Amerike tiče, oko tih dozvola i procedura, ali ono što sam kod tebe zamjetio je 'htio bi al ipak ne bi', znači imaš jaku i veliku želju, al ti se ne da ni ono osnovno što ti treba, a to je jezik.

Nema zamjerke, dobro si zakljucio, oko skoro svega osim ovo 'htio bi al ipak ne bi', da ti pravo kazem da mi se sutra pruzi prilika da idem u Ameriku ne bi se dvoumio iz petnih stopa bih otisao.

al ti se ne da ni ono osnovno što ti treba, a to je jezik
Mislim da je dovoljno imati volju da se ide tamo i to je sve, s neke strane si u pravu jer mi se jezik ni da ni neda, međutim kao sto sam rekao ako imam volju doci tamo, i da dođem tamo, to je dovoljno, htio ja to ili ne pritisak okoline te svjesno ili nesvjesno te prisli da se trgnes i poceti usavrsavat jezik. Jer ovdje u HR, ako nemam volje, nemoram ga ni ucit, ali ako si tamo u Americi i kad si u svakodnevici gdje se govori engleski, stalno si izlozen jeziku te okoline i rijeci ce jednostavno pocet dolazit do tebe i naucit ces onda. :)

Sa studijem nisi siguran dal ga prihvaćaju tamo pa ti se ni to ne da, nisi došao ni na prag Amerike a već odustaješ od nečega takvog.
Ako stvarno to tamo ne vrijedi, onda pokušaj promijeniti u ono što tamo prihvaćaju, kažeš da si tek na drugoj godini al da ti je ostalo još riješiti neke stvari od prve godine, dakle nisi još daleko odmakao s tim pa možda još nije kasno za šaltanje.

Naravno da ako sam sad na faxu, pa cu ga valjda kvragu i zavrsit, ali vidi ja studiram poduzetnistvo, ubiti poduzetnik je covjek koji je sam svoj sef, tako i ja gledam.
Faks moze trebat u zivotu i ne mora, ljudi idu vecinom na fax zbog toga da budu na sto vecoj poziciji u nekoj firmi, iskreno ja to nezelim, jedino mozda u pocetku, kasnije ni slucajno.
Znam da mi tamo nece odmah biti sve servirano kao na pladnju, i sve zavisi od toga kako se snađeš i tamo u Americi zasigurno nije idealno.
U pocetku imao ti fax, i volio ti to ili ne, ali morat ces se pomirit s tim da ces tamo kad dođeš radit neki nize rangirani posao, poput konobarenja ili nekakav pizzabox, ili nesto slicno...

Sad taj fax pa moze mi bit nuzan i nemora, jer ja nezelim radit za nekoga, u pocetku naravno da da, ali kad se kasnije stabiliziras u roku od par godina ljudi koji dođu tamo, znači novaci osove na noge i pocnu radit neki bolji posao, naravno ima jos dosta do tog vremena, ali ja kad bi se stabilizirao ne bih zelio radit posao za koji sam se skolovao na fakultetu za nekoga, bez obzira koliko pozicija bila viskoka, jer mrzim ikakva ogranicenja i autoritete i ne volim da mi itko pametuje kako cu i sto cu, vec u kasnijoj buducnosti zelim biti ˝sam svoj majstor˝, a da to postignes nemoras imati ni fax, pa cak ni srednju, treba samo upornost samo je to vazno, jer u zivotu ne prolaze pametni, nego oni koji su uporni.

I treće, ali ne i manje važno je stav prema poslu.
Dobro nije bilo u struci, a i nije bauštela mjerilo čovjeka, ali kažeš da si bio deset dana i odustao, nisi mogao izdržati, a i gazda je bio drzak...

Nije da se opravdavam ali to je bilo prije 2 god i imao sam drugacije razmisljanje.
Kao sto kazes rijetkost je naci posao s solidnim uvjetima, i dobrog sefa, potpuno se slazem, ajde ic cu kroz slijedecih par rijeci malo offtopic, ali nije da su samo radni uvjeti i sef bili losi, nego lik je zahtjevao od mene da radim poslove poput zavarivanja i voznje ogromnog vilicara i jos puno toga, a za ni jedno ni drugo, ni trece nisam kvalificiran i nezelim tim idiotskim odlukama gazde sebe dovodit u opasnost.

Post mi je predugacak, ali sto sad tu mogu...:D

Shtefitza
04.04.2011., 03:12
Ovdje nije pitanje da li je odlazak pametan ili nije i nije pitanje sigurnosti već mogućnost dobivanja vize.

Ahaaaa!!!! Sto ne kazes!!! :rofl:

Pa onda, nek progugla tipove vize, nazove advokata, plati fee da se pobrine oko nje i to je sve! :) :cool:

Shtefitza
04.04.2011., 03:15
Prva tocka je viza i sva ta papirologija, tu te vec mogu ti iz veleposlanstva zaustavit, znaci imas intervju, to trebas proci, potom gledaju dali ti netko od obitelji ima kriminalni dosije, sto moze i ne mora utjecati na njihovu konacnu odluku hoce li ti ili nece dati vizu.
Jer u ovoj tocci mozes sve ispunjavati, ali te moze ne pustit. sve zavisi od osobe do osobe koja ti daje vizu, jer konzulu se doslovno moze ne svidjeti tvoja boja majice ili mu mozes biti antipatican i iz tih banalnih i glupavih razloga ti moze ne izdati vizu, jer on ti nije duzan objasniti zasto ti je nije dao.

Druga tocka kad sletis na aerodrom pregleda te imigration officer i taj imigracijski sluzbenik te moze slobodno, također bez da ti da razlog deprotirati te doma ne svidi li mu se nesto na tebi ili posumnja nesto u vezi tebe.
Zvuci mozda kao da sam ja to prosao pa govorim iz svog vlastitog iksustva, ali to kazem jer sam citao i slusao razna iskustva ljudi oko toga pa zato pisem.

Nemoj se opterecivati onime na sto nemas utjecaj!!! :top:

Zaboravi bablje price.
Da, sve je to dosta zivcirajuce, zato ides tamo spustene glave, pristojnog vokabulara i pripremljenih dokumenata. Imas pripremljenu pricu. I vjerujes da ces uspjeti!!!!

Ako ides izzivciran, nestrpljiv, pa se s njima posvadjas... da - vjerujem da ce stvari krenuti lose.... :)

Kako ono stari ljudi kazu:
"Boze, ja sam sve napravio, a sad je u tvojim rukama"
Ima nesto istine u tome!!! Dobro se pripremis, zahvalis samom sebi na strpljenju i ides mirno, noga pred nogu. Zivciranje nikoga nije nigdje dovelo. :kava:

Tvrtko1995
04.04.2011., 03:25

Deliverance je sniman u Georgiji. I kad odes u ta podrucja, priroda je apsolutno fenomenalna....

Tvrtko1995
04.04.2011., 03:28
Pa nije u Birmingham već 50 milja dalje,u Talladega County. Al nije mi bitno nejdem tamo da se provedem ko turist i imam time of my life. Njegova bi se obitelj brinula o meni tih mjesec,dva tri ovisno o trajanju vize. Možda bi bilo najbolje da malo još pričekamo. On je rekao da nije bitno koliko ćemo dugo čekati, i svjestan je da nije jednostavno. Ah zabit zabit,nisam ni ja cura iz centra,pa ne smeta. :)

Imas sad u Aprilu NASCAR trku u Talladegi. Vjerovatno najatraktivnija utrka od svih... TRu mi je jedno 2 sata voznje od mene, al' nikad nisam otisao. Ne da mi se samom ici.

Shtefitza
04.04.2011., 03:32
Prije dvije godine je bila velika hajka na "human trafficking". Znam da ce vecina forumasa biti uzasnuta, ali veliki broj zena "ukradenih" iz Rusije, Ukrajine i Azije, prolaze kroz Balkan da bi dosle do zapada, ukljucujuci i USA na odredista, gdje ih se iskoristava u jeftinim kuplerajima ili kao sluskinje u bogatim kucama.

Ovdje mozete vidjeti Hillary Clinton, koja se angazirala da se cijeli slucaj malo vise obznani javnosti.

Human trafficking conference in Austria 2009 (http://www.nowpublic.com/world/sex-trafficking-it-happens-america-too)

Tvrtko1995
04.04.2011., 03:46
ili recimo.... (sasvim realno!!!!!) .... skuplja sex slaves za svoj lokalni biznis (nocni bar).

Nemam zivaca objasniti ti kako NYC ili SF u nekim svojim dijelovima moze izgledati kao zabit koju ne mozes niti zamisliti.

A kamoli neko seoce u Alabami.... :eek: :eek: :eek: :(

Iz HR Amerika izgleda kao sa filma, kao iz Holivuda. Vecina Amerike (NY state i California) su grozno selo, sa ogromnim mogucnostima. Tu se covjek moze jako dobro snaci ali i jako dobro usositi...

OK, idem ja odavde, da te ne nerviram. Nije mi jasno koji su prioriteti tvojih roditelja, ako s njima nemas ovu raspravu... :( :cry: :( :confused:

Ili je ovo trol.... :rofl:

Nemoj i ti zajebavati. Cim se spomene Alabama, tebi se oci kolutaju, k'o da netko spomene Obalu Blelokosti. Alabama jest relativno siromasna drzava, jest da ima rupa (kao i svugdje), ali ima i jako puno podrucja koja su stoljecima ispred mnogih provikanih mjesta. Recimo nemas pojma o Huntsvillu gdje je zapravo sjediste svemirskih istrazivanja i vojne obavjestajne sluzbe. Grad ne izgleda preurbano, ali je narod fenomenalan. Priroda je apsolutno fenomenalna. Prije bih zivio u Huntsvillu nego u bilo kojem razvikanom Californijskom pe**rskom raju. 1/3 populacije u Huntsvillu su doktori nauka raznih profila, inzenjeri svih mogucih struka, ima sve sto treba normalnom covjeku i relativno je blizu mnogim drugim vecim sredistima. Bring-me-ham (Birmingham) je poput Zenice u Bosni, industrijski grad, donedavno vrlo prljav, nema neku ni buducnost ni sadasnjost. Koristimo njihov aerodrom za jeftine letove (kod nas se ovdje kaze da je Birmingham zapadni aerodrom u Atlanti...
Usporedi samo godisnji prihod Alabame sa Hrvatskom, pa ce ti neke stvari biti malo jasnije...

http://en.wikipedia.org/wiki/Huntsville,_Alabama

In 2005, Forbes Magazine named the Huntsville-Decatur Combined Statistical Area as 6th best place in the nation for doing business, and number one in terms of the number of engineers per total employment.

Tvrtko1995
04.04.2011., 04:14
Prije dvije godine je bila velika hajka na "human trafficking". Znam da ce vecina forumasa biti uzasnuta, ali veliki broj zena "ukradenih" iz Rusije, Ukrajine i Azije, prolaze kroz Balkan da bi dosle do zapada, ukljucujuci i USA na odredista, gdje ih se iskoristava u jeftinim kuplerajima ili kao sluskinje u bogatim kucama.

Ovdje mozete vidjeti Hillary Clinton, koja se angazirala da se cijeli slucaj malo vise obznani javnosti.

Human trafficking conference in Austria 2009 (http://www.nowpublic.com/world/sex-trafficking-it-happens-america-too)

I sta je napravila s tim? Odlucila bombardirati Libiju? Toliko o tom izgubljenom slucaju...

Shtefitza
04.04.2011., 05:16
Slucaj je izgubljen dokle god se o tome ne prica. Dok god u Bosni, Ukrajini, Zagrebu ili Tajlandu postoji i jedna lakovjerna zena spremna doci nepripremljena svom "virtuelnom decku" u posjetu.

Pod nepripmremljena mislim: Nema plan B, nema novaca niti edukacije niti zaposlenja da plan B ozivotvori...

Sto je Clintonica napravila s tim kratkim govorom? Dala je prici kredibilitet.

Ja sam od svoje mame cula pricu o "bijelom roblju" kad sam imala petnaest godina. I nisam joj vjerovala, jer sam mislila da su to babske price. Kad sam na TV dokumentarcima vidjela da u 21-om stoljecu u mom susjedstvu postoje bordeli sa zarobljenim zenama iz istocne Evrope i Azije sokirala sam se.

Nije vazno sto sam se ja sokirala. Vazno je da su susjedi imali dovoljno angazmana i interesa da pozovu policiju i raskrinkaju cijelu pricu.

masimo1
04.04.2011., 07:55
@stefica
U mojoj situaciji to bas i nije izgledalo kako si napisala. Nije tu mjesto za detajle ali iskreno receno, ni meni ni curi nije (bilo) zao. I da je ona dosla iz stvarno zavrsene veze mozda bi unatoc svemu iz toga i bilo nesto vise. To su i njene rijeci. Vidis, mozda je ona mene seksualno iskoristila. Da nisam ja bio taj koji bez kondoma nije htio, jos bi i bebu napravili, dok je ona tvrdila, da je ne moze imati. ;)

Ali ostavimo moja iskustva. Cinjenica je, da svijet danas vise ne funkcionira kao nekada. Globalizacija nije samo ekonomski 'fenomen' nego i socioloski. Internet je puno toga omogucio ali na nama je da u danoj situaciji presudimo kako pristupiti. Nema tu one-size-fits-all rijesenja.
Cinjenica je, da se sve vise upoznaje putem interneta. Sklapaju se prijateljstva, ljubavne veze, poslovne veze, you name it. Tvrditi, da je tako nesto bez veze, itd JE bez veze. :D
Ima rizika, dakako, ali ipak se puno toga moze svesti na prihvatljivo ako se bas ne srlja glavom bez obzira. Sto sam stariji, a jos uvijek sam mlad :), to sam oprezniji ali u istu ruku si kazem, WTF, let's have some fun too and don't play it too safe for your own good.

Braand
04.04.2011., 13:25
Nemoj se opterecivati onime na sto nemas utjecaj!!! :top:

Zaboravi bablje price.
Da, sve je to dosta zivcirajuce, zato ides tamo spustene glave, pristojnog vokabulara i pripremljenih dokumenata. Imas pripremljenu pricu. I vjerujes da ces uspjeti!!!!

Ako ides izzivciran, nestrpljiv, pa se s njima posvadjas... da - vjerujem da ce stvari krenuti lose.... :)

Kako ono stari ljudi kazu:
"Boze, ja sam sve napravio, a sad je u tvojim rukama"
Ima nesto istine u tome!!! Dobro se pripremis, zahvalis samom sebi na strpljenju i ides mirno, noga pred nogu. Zivciranje nikoga nije nigdje dovelo. :kava:

Da slazem se, nepotrebno se opterecujem, kao sto kazes nemogu utjecat na to...a treba onda biti samo optimist koliko se moze i nadati se. :top:

Tvrtko1995
05.04.2011., 01:27
Slucaj je izgubljen dokle god se o tome ne prica. Dok god u Bosni, Ukrajini, Zagrebu ili Tajlandu postoji i jedna lakovjerna zena spremna doci nepripremljena svom "virtuelnom decku" u posjetu.

Pod nepripmremljena mislim: Nema plan B, nema novaca niti edukacije niti zaposlenja da plan B ozivotvori...

Sto je Clintonica napravila s tim kratkim govorom? Dala je prici kredibilitet.

Ja sam od svoje mame cula pricu o "bijelom roblju" kad sam imala petnaest godina. I nisam joj vjerovala, jer sam mislila da su to babske price. Kad sam na TV dokumentarcima vidjela da u 21-om stoljecu u mom susjedstvu postoje bordeli sa zarobljenim zenama iz istocne Evrope i Azije sokirala sam se.

Nije vazno sto sam se ja sokirala. Vazno je da su susjedi imali dovoljno angazmana i interesa da pozovu policiju i raskrinkaju cijelu pricu.

Ja imam drugaciji primjer:

Sedamdesete proslog stoljeca. Uz pomoc brata, relativno ruznjikava Zagorka u njenim skoro tridesetim, neudana, nikad radila nije, sidje u Zagreb i zaposli se na traci u Krasu.
Cijelu godinu je radila i stedila. Sljedece godine je kupila aranzman preko Kompasa ili neke od onih agencija za 10 dana put u New York.

Zadnjeg dana posjete, kad su se svi spremali za natrag, ona je nestala.

Culi su za nju nakon 5 godina. Udala se u Americi. Udala se za sina najbogatijeg Amerikanca, proizvodjaca slatkisa (ko je to bio, ne bih se mogao sjetiti, ali mogao je biti m&m, jelly-belly ili tako nekako)...

Usla je u zgradu korporacije, trazila da se vidi s Predsjednikom kompanije, za divno cudo su je pustili i kad ga je vidjela rekla je: Ja trazim posao, a ako me ne zelite zaposliti, onda cete me morati vjencati, jer ja nemam novaca ni za danasnji rucak! Predsjednik ju je pozvao na rucak, upoznali su se, on se odusevio kolika jaja je zenska imala i ubrzo su se vjencali. Nju osobno ne znam, ali joj brata jako dobro znam. On je sad negdje u Saint Louisu. radio je u Coca-Coli u Zagrebu. Necu vise detalja, da ga ne bi netko informirao kako izdajem obiteljske price na forumu, pa bi se mogao na mene naljutiti...

Shtefitza
05.04.2011., 06:21
Sto sam stariji, a jos uvijek sam mlad :), to sam oprezniji ali u istu ruku si kazem, WTF, let's have some fun too and don't play it too safe for your own good.

:) :cool:

Ma nisam ja govorila bas o TEBI. Sto ja znam o tebi i zenama u tvom zivotu. :D :)

Ali dala sam primjer ... :)

šatro gospon
05.04.2011., 11:20

Sedamdesete proslog stoljeca. Uz pomoc brata, relativno ruznjikava Zagorka u njenim skoro tridesetim, neudana, nikad radila nije, sidje u Zagreb i zaposli se na traci u Krasu.
Cijelu godinu je radila i stedila. Sljedece godine je kupila aranzman preko Kompasa ili neke od onih agencija za 10 dana put u New York.

Culi su za nju nakon 5 godina. Udala se u Americi. Udala se za sina najbogatijeg Amerikanca, proizvodjaca slatkisa (ko je to bio, ne bih se mogao sjetiti, ali mogao je biti m&m, jelly-belly ili tako nekako)...

Usla je u zgradu korporacije, trazila da se vidi s Predsjednikom kompanije, za divno cudo su je pustili i kad ga je vidjela rekla je: Ja trazim posao, a ako me ne zelite zaposliti, onda cete me morati vjencati, jer ja nemam novaca ni za danasnji rucak! Predsjednik ju je pozvao na rucak, upoznali su se, on se odusevio kolika jaja je zenska imala i ubrzo su se vjencali. Nju osobno ne znam, ali joj brata jako dobro znam. On je sad negdje u Saint Louisu. radio je u Coca-Coli u Zagrebu. Necu vise detalja, da ga ne bi netko informirao kako izdajem obiteljske price na forumu, pa bi se mogao na mene naljutiti...

ili keks ili seks :rofl::rofl::rofl:

PurgerDC
05.04.2011., 17:55
Deliverance je sniman u Georgiji. I kad odes u ta podrucja, priroda je apsolutno fenomenalna....

pa da, zato je Crossing into Alabama podnaslov :D

Zajebavam se malo, normalno da svugdje ima boljih i losijih djelova :)

Knežija
05.04.2011., 19:05

To je moguće samo u Americi.Naravno ako je priča istinita.

Josey_Wales
05.04.2011., 20:22
Meni se ovako na prvi pogled Colorado cini kao super drzava i po mom gustu... :top:

Tvrtko1995
06.04.2011., 04:35
To je moguće samo u Americi.Naravno ako je priča istinita.

Istinita je prica. U tim nekim visim slojevima, ljudi su manje optereceni sranjima i jednostavnije reagiraju, cisto po impresiji.

Shtefitza
06.04.2011., 05:59
Istinita je prica.

Iznimke potvrdjuju pravila... :p :D :kava:

albinokiller
06.04.2011., 13:42
Pozdrav,

oprostite sto upadam ovdje iz vedra neba, ali zanima me da li mozda znate da li netko povremeno salje stvari u kontejneru iz SAD-a u Hrvatsku i voljan je uz naknadu poslati i za mene povremeno paketić :mig: ...

Hvala

Ell@
06.04.2011., 15:55
Meni se ovako na prvi pogled Colorado cini kao super drzava i po mom gustu... :top:

Meni isto...nakon New Yorka to mi je sljedece odrediste :top:

Josey_Wales
06.04.2011., 17:11
Meni isto...nakon New Yorka to mi je sljedece odrediste :top:

Dosta cista i relativno nezagadjena drzava i nekako sportski orijentirana sa najnizom stopom pretilih ljudi u USA... Priroda je jednostavno prekrasna, cim rijesim ovaj diplomski idem bar u posjet... :D

Lola555
07.04.2011., 10:57
Želim živjeti u SAD-u, što je potrebno za to?

sleep
07.04.2011., 13:57
Želim živjeti u SAD-u, što je potrebno za to?

Hrana i piće

Shtefitza
08.04.2011., 07:06
A i zrak... :top:

Josey_Wales
08.04.2011., 08:29
Krov nad glavom takodjer ne bi bio na odmet... :D

Shtefitza
09.04.2011., 02:11
OK, ... a sad ja malo o mojim strahovima... :eek: :eek: :eek:

Sto ce biti sa ovim "goverment shutdown-om"??? :eek:

Tvrtko1995
09.04.2011., 03:12
OK, ... a sad ja malo o mojim strahovima... :eek: :eek: :eek:

Sto ce biti sa ovim "goverment shutdown-om"??? :eek:

Nista. Jedino ja sjedim i cekam da se desi kako bih uzivao u nervnom slomu komunistickog raja....

mgrci43
09.04.2011., 21:26
Jel se uopće isplati živjeti u NYC?? S obzirom na cijene stanova.... Nisam baš stekao dojam da su velike razlike u plaćama..:ne zna:

Tvrtko1995
10.04.2011., 05:35
Jel se uopće isplati živjeti u NYC?? S obzirom na cijene stanova.... Nisam baš stekao dojam da su velike razlike u plaćama..:ne zna:

Koliko ja vidim, masovno se lokalno stanovnistvo iseljava na jug. A koliko vidim, ako se ukinu vize za Hrvate, vecina ce se iseliti u New York.

Iz jednog dreka u drugi....

Shtefitza
10.04.2011., 21:08

U velikim metropolama je zivot jako skup. (visestruko nego u malim gradovima)

Place jesu nesto vece, ali NITI BLIZU razmjerno.

Zasto ljudi zive u NYC, SF, LA i Chicago? Zato sto novac nije SVE, a ovi gradovi nude puno toga...

Financijski se NE isplati zivjet u NYC,
Nefinancijski? Ovisno sto su ti ciljevi... :)

Evil Kanevil
11.04.2011., 01:53

Zasto ljudi zive u NYC, SF, LA i Chicago? Zato sto novac nije SVE, a ovi gradovi nude puno toga...

U velikim metropolama postoje poslovi koje je nemoguce naci van njih, tako da je komparacija nemoguca.

Shtefitza
11.04.2011., 04:07
U velikim metropolama postoje poslovi koje je nemoguce naci van njih, tako da je komparacija nemoguca.

:rofl:

Zasto to meni govoris? :)

Imas njezniji nacin da mu objasnis da se na njegovo pitanje ne moze odgovoriti sa da ili ne? :D :) :cool:

router
11.04.2011., 21:46
@Brandeburg

Za jezik imaš pravo, relativno brzo se nauči kada je čovjek u određenoj zemlji među ljudima, ali ipak je potrebno nekakvo blago predznanje iako tečaj+boravak u zemlji je još bolja opcija, nije naodmet poznavati neke osnove gramatike i pravila.

Djeci je dobro jer upijaju kao spužve, pa tako i što se stranoga jezika tiče, zato mi je malo i žao što nisam dijete u ovim vremenima :), ponosan sam ja na desetljeće i godinu kada sam rođen, ali kada malo gledam kako je to danas, negdje sam čuo da se danas čak u vrtiću ili onoj 'maloj školi' počinje sa stranim jezikom, a nastavlja se odmah u prvom osnovne.

Generacije ranije, ukljujući moju, tek su od četvrtoga osnovne počinjale s tim što je dosta kasno.
Sva ova djeca danas i u budućnosti imaju sreću što je nekome napokon došlo iz nečega u nešto pa će već na samom startu 'odrasloga' života biti u dobroj prednosti.

A sada - vize... tko ih samo izmisli da mu... :mad:

Ovo što kažeš da se konzulu jednostavno može ne svidjeti majica koju nosiš... trebalo bi doći sa majicom koja na sebi ima am. zastavu, na ruci tetovažu 'us and a', a pri ulasku u prostoriju tiho pjevušiti am. himnu, vadiš osobnu a kad ono u džepu slučajno se našlo nekoliko dolara, kažeš "hobi, skupljam dolare", zvoni mobitel (motorola po mogućnosti), javljaš se i u razgovoru naglasiš "dečki hoću da mi chrysler blista, joj taj servis, treba mi jedna coca-cola da se smirim"... i nema teoretske šanse da te odbije! :zubo:

I to da te čak službenik na aerodromu može vratiti sam skužio nakon filma 'Terminal', aerodrom je neutralna zona ili ničija zemlja, nekome bi se to možda činilo kao olakšanje jer bi pomislio da je stupio na (am.) tlo pa je to već gotova stvar ali dokle god ne izađeš kroz vrata ne možeš biti siguran da je to to.

Mene zanima dal bi ukinuće vize SAD-a prema Hrvatskoj zaustavilo sva ova mučenja i odredbe, znači li to da bi mogli jednostavno kupiti kartu, zaputiti se u Ameriku, ostati koliko želimo i vratiti se natrag?

Jer baš sam malo tražio o tome ovih dana pošto se sjećam jednoga dnevnika od prije dvije godine kako smo ušli u Američki 'program ukinuća viza' za koji je trebalo ispuniti 5 uvjeta, jedan od njih su i one biometrijske putovnice, i našao sam od ove godine vijest da su uvjeti ispunjeni i da se sada samo čeka odgovor odnosno potvrda i naravno ukidanje viza.

To bi uvelike olakšalo cijeli proces... :s

Kendi
12.04.2011., 19:31

Da dobro si ovo rekla:top: Ja zivim u jednoj od ovih navedenih metropola i jeste zivot je duplo skuplji ali mi uveliko radimo i neznamo sto je izgubiti posao dok u manjim mjestima se zatvori jedna tvornica ili malo veca firma i odma pola grada ne radi:ne zna:

:ne zna: sve ima svoje minuse i plusove...Ja recimo najvise mrzim trafik u vecim gradovama jer gdje god krenes moras da shvatis da je krenulo jos milion ljudi bas tim pravcem :lol: zvuci smijesno ali sa vremenom poludis,poslovi su svi daleko jer naravno i grad je velik.

bas za vikend sam isla malo do centra grada pa hebote neki ducani nikad cula za njih,strah me bilo uci:lol:malo kroz izlog provirim kao neki seljo i vidim cipelice 200-300 dollara pola moje plate pa se samo izmaknem:rofl:

router
12.04.2011., 20:43
bas za vikend sam isla malo do centra grada pa hebote neki ducani nikad cula za njih,strah me bilo uci:lol:malo kroz izlog provirim kao neki seljo i vidim cipelice 200-300 dollara pola moje plate pa se samo izmaknem:rofl:

Gdje si, u New Yorku? :)

lips of angel
12.04.2011., 21:00
@Brandeburg

Mene zanima dal bi ukinuće vize SAD-a prema Hrvatskoj zaustavilo sva ova mučenja i odredbe, znači li to da bi mogli jednostavno kupiti kartu, zaputiti se u Ameriku, ostati koliko želimo i vratiti se natrag?

Jer baš sam malo tražio o tome ovih dana pošto se sjećam jednoga dnevnika od prije dvije godine kako smo ušli u Američki 'program ukinuća viza' za koji je trebalo ispuniti 5 uvjeta, jedan od njih su i one biometrijske putovnice, i našao sam od ove godine vijest da su uvjeti ispunjeni i da se sada samo čeka odgovor odnosno potvrda i naravno ukidanje viza.

To bi uvelike olakšalo cijeli proces... :s

Prvo, ako dodjes s majicom na kojoj je americka zastava i pjevusis himnu, nema teoretske sanse da dobijes vizu---nazalost. moras pokazat da imas jake veze sa svojom domovinom :mad:

Drugo, za nekoga tko jednog dana zeli ostati i raditi u Americi, tkz ukinuce viza ili visa waiver nije bas super vijest!!!!
Naime ukidaju se samo visitor (turisticke) vize, da bi se olaksalo turisticko putovanje, posjet rodbini itd. Za radit u Americi uvijek treba viza, iz koje god zemlje dolazis. Ako zelis ic na turisticku, pa ostat i radit na crno,istina- bit ce ti lakse ne ic u ambasadu, ali onda pod WVP mozes ostat samo 3 mjeseca. Sada, ako ti u ambasadi odobre turisticku vizu, mozes ostat do 6mj.

Tako da po meni, bolje ni da ne ukidaju vize. Nikakve koristi.

router
12.04.2011., 22:41
Prvo, ako dodjes s majicom na kojoj je americka zastava i pjevusis himnu, nema teoretske sanse da dobijes vizu---nazalost. moras pokazat da imas jake veze sa svojom domovinom :mad:

Joj da, čitao sam baš na ovoj temi da se ne prikazuješ kao osoba koja bi sve dala za ostati živjeti i raditi u Americi, trebaš dokazati da se imaš razloga vratiti u svoju domovinu, da imaš posao i.t.d.

A ja pomislio, će da drug konzul bude ponosan što mu zemlju dižem u nebo.
Hvala ti na podsjetniku, ne bi ja došao ni do Plesa sa ovakvim idejama :rofl:

Vize koje bi se trebale ukinuti su dakle turističke, ali doći tamo turistički i raditi na crno ako te otkriju, a velika je vjerojatnost, ima da te nema, mogu te čak doživotno protjerati iz zemlje, tako da gadno se s tim zezati...

Kendi
13.04.2011., 20:06
Ja kad sam polagala drzavljanstvo pitaju te da zasto si se odlucio da uzmes drzavljanstvo rekla sam zbog pasosa da mogu kao covjek da putujem kroz zemlje a ne kao kreten:D

Sad americki pasos kad pogledaju svi se u Euro smrknu,kontaju si mozda evo idiota koji su cijeli svijet shebali:lol:

router u chi-town-u sam aka windy city

router
14.04.2011., 20:49
@Kendi

A tako znači... onda pozdravi Oprah! :D

Nego sad kad si već spomenula 'polaganje državljanstva', što se to točno radi, jel istina da moraš znati nabrojati (sve) am. predsjednike ili tako sam nešto čuo, i gdje se to odvija, kakav se zahtjev šalje, što se sve traži od kandidata, odbiju li koga i može li se taj odbijeni ponovno prijaviti?

Znam, puno (bezveznih) pitanja, al eto zanima me pa kad god nađeš vremena. :)

Kendi
14.04.2011., 21:32
@router

Pokusat cu da ti odgovorim ali bilo je to prije 11 god,nakon 5 godina imas pravo polagati za drzavljanstvo u to vrijeme dobivas green card i koristis nju i svoj pasos za putovanje.

Polaganje je duga procedura,od prilaganja svih potrebnih papira a i nije jefitno iskreno receno,kad predas sve sto traze onda cekas da te pozovu na jedan dugiiiii razgovor,dje moras da znas sve o ovoj zemlji,100 pitanja ima i 100 odgovora koje moras znati jer nikad neznas sto ce te pitat,onda slijedi pisanje na eng,zadaje rijeci a ti pises kao u skoli za prvacice,meni svuci sada smijesno ali tada bas i nije,nervoza do poda...jos ako te zadesi crnac hebo si macku mater jer tek sad mogu konforno reci da ih mogu razumjeti kad pricaju:rofl:

Imas pravo 3 puta ici za istu lovu ako slucajno padnes na testu sto je super jer moji roditelju su dva puta isli jer su slabi sa eng bili tada.

Ako polozis daje ti papir a jedan salje u drugi odjel i cekas opet na otiske prstiju kad to uradis opet cekas dali ce FBI da odobri eh kad stigne pismo da si okej onda cekas na ceremoniju gdje napokon dobijas papir da si Amerikanac eh onda ides na postu predajes za pasos koji vrijedi 10 god,tada je bio nekih 40 tak dolara a sada 120 ali nije ni to tako strasno sa obzirom koliko traje.

Kad sam stigla ovdje vozacka dozvola je bila $4:rofl: a sada je nekih $10 i tako je lako ju dobit za nepovjerovati(nisam znala eng ni beknut a polozila)onda znas koliko je sati:D

Kendi
14.04.2011., 21:36
Router nije Oprah sa stanom daleko od mene ali nemozes doci do nje:rofl:

Imam jednog prijatelja(amera) koji stanuje 2 kuce udaljene od Toni Kukoc-a u eriji gdje poljubis ogradu zaljeznu i smrknutog cuvara i nema dalje:D

Evil Kanevil
14.04.2011., 22:27
Nego sad kad si već spomenula 'polaganje državljanstva', što se to točno radi, jel istina da moraš znati nabrojati (sve) am. predsjednike ili tako sam nešto čuo, i gdje se to odvija, kakav se zahtjev šalje, što se sve traži od kandidata, odbiju li koga i može li se taj odbijeni ponovno prijaviti?

Predsjednike ne moras znati, no neoprostivo je ne znati postavu Ninersa na dvadeset i devetom Super Bowlu. :kava:

Kendi
15.04.2011., 20:24
Predsjednike ne moras znati, no neoprostivo je ne znati postavu Ninersa na dvadeset i devetom Super Bowlu. :kava:

Vidis ovo sam pitanje nekako promasila....da,da istina je da moras sve znati jer preskacu sa pitanjima,npr pita koji je bio 8 ili 13,28 kako da odgovoris ako nisi sve zapamtio:D

Ja sam to bubala ko luda,ucila,stavljala pod jastuk pred spavanje da bi odma ujutro dok bi ustala prelistavala i skoro da sam sve zaboravila.

router
15.04.2011., 21:13

Da da, nešto slično kao nogomet u Europi :D
Da je uvjet samo to znati bilo bi super.

@Kendi

Hvala na odgovoru, jasnije mi je! :)

Ništa čudno da je do ovih malo jačih likova teže ili nemoguće doći, dobro su oni sebe zaštitili, a i naš Kukoč postao je pravi Amer, zaštitari i željezne ograde...

Nisam skužio onaj dio s crncima, teško ih se razumije kad pričaju?
Kažeš da se na polaganje može ići 3 puta, a nakon toga se treba više platiti?

Koliko košta to polaganje, i kakva je ta ceremonija, moraš li ti kakav govor održati, otiske daju samo polagači ili i svaki drugi (rođeni) Amerikanac?

I za kraj (ako je preprivatno ne odgovaraj :D), živiš li ti u predgrađu, onako nešto kao u filmu 'Home Alone'? :)

P.S. jel prihvaćaju oni našu (hrv.) vozačku dozvolu?
Sad sam te baš fino zatrpao pitanjima, sorry

Evil Kanevil
15.04.2011., 23:09
otiske daju samo polagači ili i svaki drugi (rođeni) Amerikanac?
Otisci prstiju su se uzimali ne samo prilikom apliciranja za naturalizaciju, vec i za dozvolu za stalni boravak (makar kad sam ja aplicirao). Ako se dobro sjecam, taj dokument imao preslik otiska palca. Otisci prstiju se uzimaju i ljudima koji rade odredjene poslove (recimo za rad u vrticima).

Ljudi rodjeni ovdje ne moraju davati otiske kao sto su se u staroj zemlji davali za izradu osobnih dokumenata (da li je to jos uvijek tako?) - jer ovdje nema ekvivalent osobnoj iskaznici, osim ako se ne biraju odredjeni poslovi ili zeli, recimo, ovjeriti dokument kod javnog biljeznika.

šatro gospon
16.04.2011., 12:41
Otisci prstiju su se uzimali ne samo prilikom apliciranja za naturalizaciju, vec i za dozvolu za stalni boravak (makar kad sam ja aplicirao). Ako se dobro sjecam, taj dokument imao preslik otiska palca. Otisci prstiju se uzimaju i ljudima koji rade odredjene poslove (recimo za rad u vrticima).

Ljudi rodjeni ovdje ne moraju davati otiske kao sto su se u staroj zemlji davali za izradu osobnih dokumenata (da li je to jos uvijek tako?) - jer ovdje nema ekvivalent osobnoj iskaznici, osim ako se ne biraju odredjeni poslovi ili zeli, recimo, ovjeriti dokument kod javnog biljeznika.

iz svega kaj zahtijevaju u USA (useljenje, prelaz granice itd.) moze se zakljuciti da vrlo dobro provode NKVD metode...

Evil Kanevil
16.04.2011., 18:59
iz svega kaj zahtijevaju u USA (useljenje, prelaz granice itd.) moze se zakljuciti da vrlo dobro provode NKVD metode...
Dok nisam postao drzavljanin, meni su nacionalizirali svu imovinu, streljali me tri puta i poslali u gulag dva puta.

Kendi
17.04.2011., 04:45
@router,

Crnci pricaju sasvim drugi eng ja to zovem ulicni a ostali "slang" nista prijatelju skontat nemozes ili govoris yes,yes ili ponavljas excuse me,nisam te razumjela.Inace gdje oni rade tu je red do vani na parkingu,lijeni do bola,sto god da im kazes odma si rasista,nebi im Bog upravio:ne zna:upravo zbog njih moji roditelji su prvi put pali na polaganju drzavljanstva.

Imaju dijelove grada gdje bijelac ne zabada nos ako ga zabodes mati te trazi kukom po jezeru,moj pokojni otac je jednom tako zalutao nije znao pa ga policija vratila:eek: Chicago je poznat po mafiji kamere po ulicama koje snimaju 24 sata su skoro pa svugdje,mislim svako nesto prica ali ja u ovih 16 god nikad nisam dozivjela nista neugodno.

Kad ides na ceremoniju ne ides samo ti nego jos stotinama ljudi,u velikoj si sali gdje oni nesto pricaju ti stojis i zaklinjes se da ces sve to raditi sto govore kad se zavrsi prozovi imena uzmes papir cestitaju i mrs napolje.

Znam da mozes neko vrijeme vozit sa stranom vocakom i da ima odredjeno kad moras polagati/mijenjati ali vjeruj mi ako je vec imas ovdje je pis of kejk polozit zato svaki kreten vozi,djeca do 16 god pa dok ne umres vozi misko:rofl:

Ne svidja mi se sto nemaju limit za starije ljude u voznji jer svako malo vidis kako se neka baba ili dido zabio autom u izlog i pobio neduzne ljude.

Ja kad sam polagala drzavljanstvo sve skupa me je kostalo oko $500 tada a sada stvarno neznam ali cisto sumnjam da je ista cijena.

Ako nakon treceg puta padnes onda sve ispocetka.

Zivim od centra jedno 10 min voznje autom,sve sto i jeste lijepo je sami centar ovo sve ostalo je da se upucas:D Imaju cetvrti gdje zive samo Meksikanci,Indijci,Kinezi,crnci,bijelci itd.

skidz
17.04.2011., 20:05

Polaganje ispita za drzavljanstvo je super lagano. Pitaju te 10 pitanja iz skupa od 100 (a sva pitanja mozes naci u knjigama o polaganju ispita) Jedno od pitanja je tek toliko da vide jel znas pisati. Nesto u smislu napisi na komadu papira recenicu: "today, I went to the store." Cista trivijalnost, u 99.9999% slucajeva te nece pitati tko je 23-ci ili 16-ti predsjednik ili nesto slicno sto nitko od rodjenih Amera ne zna. Mozes ocekivati pitanja tipa koliko strafti na zastavi i sta znace, koliko zvjezdica i sta znace, tko je prvi predsjednik, tko je trenutno predsjednik, koji predsjednik je oslobodio robove i sl. Ova pitanja su, moguce je, komplicirana za nekoga tko zna jedva citati i pisati u zemlji iz koje dolazi, ali vjerujem da su potpuno trivijalna za vecinu ljudi.

Tvrtko1995
18.04.2011., 05:45
Polaganje ispita za drzavljanstvo je super lagano. Pitaju te 10 pitanja iz skupa od 100 (a sva pitanja mozes naci u knjigama o polaganju ispita) Jedno od pitanja je tek toliko da vide jel znas pisati. Nesto u smislu napisi na komadu papira recenicu: "today, I went to the store." Cista trivijalnost, u 99.9999% slucajeva te nece pitati tko je 23-ci ili 16-ti predsjednik ili nesto slicno sto nitko od rodjenih Amera ne zna. Mozes ocekivati pitanja tipa koliko strafti na zastavi i sta znace, koliko zvjezdica i sta znace, tko je prvi predsjednik, tko je trenutno predsjednik, koji predsjednik je oslobodio robove i sl. Ova pitanja su, moguce je, komplicirana za nekoga tko zna jedva citati i pisati u zemlji iz koje dolazi, ali vjerujem da su potpuno trivijalna za vecinu ljudi.

50% Amera i 37 kongresmena ne prolazi test, bas sam nedavno citao...

Kendi
20.04.2011., 05:48
Vas dvojica Tvrtko i skidz,gdje ste vi polagali pa pitaju samo 10 pitanja?:mig:

Dobro ako si srece bio pa te upitao tih 10 pitanja a kako znas sto ce te pitat:D Kao drugo gdje amer polaze drzavljanstvo,pa tko je rodjen tu ne polaze i naravno da nece znati ne zanima ga,mada imaju u osnovnoj gdje rade constitution test i moraju znati ali sto nauce to i zaborave:p

Evil Kanevil
20.04.2011., 16:35

Dobro ako si srece bio pa te upitao tih 10 pitanja a kako znas sto ce te pitat:D Kao drugo gdje amer polaze drzavljanstvo,pa tko je rodjen tu ne polaze i naravno da nece znati ne zanima ga,mada imaju u osnovnoj gdje rade constitution test i moraju znati ali sto nauce to i zaborave:p
Tvrtkov komentar je bio na ispitivanje (http://www.mpnnow.com/topstories/x661385948/Survey-shows-one-third-of-Americans-cannot-pass-U-S-citizenship-test) javnosti i politicara na ta pitanja.

Tvrtko1995
21.04.2011., 03:31

Moj ispit i nije bas bio previse formalan. Vjerujem da me, zbog izvjesne obiteljske situacije, nisu tretirali kao ostale, nego sam isao u posebnu sobu, gdje me gospodja pitala par pitanja, na koja sam znao odgovore, a onda je pocela sarati malo i izvan obavezne zone pitanja, pa kad mi nije mogla naci gresku, onda je rekla da sam "too lucky today" i da sam izvukao prelagana pitanja (iako me iz glave pitala i par puta malo pokusala isprovocirati da se zapetljam)...

Pitanja su lagana, dobije se CD sa pitanjima i odgovorima i samo Dudek ne bi prosao 100% (nego recimo 92%, a 75% je dovoljno za prolaz, cini mi se)...

Pravite scene oko toga a to je zadnji stupanj u cijeloj proceduri.

Kendi
22.04.2011., 17:05
Tvrtko ja da sam napisala kako je tesko doci do presjednika Obame sigurna sam da bi neko ovdje vec napisao ma daj kako tesko bas je to jednostavno:rofl:

Vidim da je tisina praznik a kod nas amera nije,svi radimo:D dobro dosli

Tvrtko1995
24.04.2011., 03:33
Tvrtko ja da sam napisala kako je tesko doci do presjednika Obame sigurna sam da bi neko ovdje vec napisao ma daj kako tesko bas je to jednostavno:rofl:

Zapravo me zanima, tko je taj koji bi htio doci do Citaca Proglasa sa telepromptera?

Probaj zamisliti obratno: Hoce netko da postane hrvatski drzavljanin i mora odgovoriti na 5 pitanja:

Tko je Ante Starcevic?

Kako se zove hrvatski Predsjednik iz 1991?

Koje je godine bila Oluja?

Koliko kockica ima u hrvatskom grbu?

Napisi: SNIJELA KOKA JAJE

Procitaj: PLIVA PATKA PREKO SAVE

Cestitam, polozili ste test!

Jel' to tezak test?

happygoose
25.04.2011., 10:09
a cuj:D, neki bi zapeli vec kod oca nacije....

Tvrtko1995
25.04.2011., 12:05
a cuj:D, neki bi zapeli vec kod oca nacije....

Djes' ti, bona? Sta ima tamo u tim revolucionarnim, pjescanim dinama. Znas koliko sam puta na te pomislio u zadnje vrijeme?

happygoose
25.04.2011., 15:38
Ma nema nish novoga..:D karavane prolaze, dizu se revolucije...i tako..zivimo opasno:rofl: benzin nam je poskupio, sad placamo chak 25- 30 dolara za tank "vadimastsmajli":mig: dolazi nam ljeto, danas je bilo nekih 35 do 40 C....:o hvala na mislima..:)

citamo se, tipkamo se, navratim ja cesce, ali samo citam...

ps. Sretan Uskrs!

Kendi
25.04.2011., 21:09
happy jesi i ti u usa:D i gdje je to tank goriva $30 kod nas je 4.72 prosli tjedan bilo....70 tka treba za napunit rezervar dodje mi da se :rofl:od muke

pozdrav za ostale:cerek:

Tvrtko1995
26.04.2011., 01:43
Ma nema nish novoga..:D karavane prolaze, dizu se revolucije...i tako..zivimo opasno:rofl: benzin nam je poskupio, sad placamo chak 25- 30 dolara za tank "vadimastsmajli":mig: dolazi nam ljeto, danas je bilo nekih 35 do 40 C....:o hvala na mislima..:)

citamo se, tipkamo se, navratim ja cesce, ali samo citam...

ps. Sretan Uskrs!

Hvala lijepo, tebi i tvojima takodjer.

Evo malo REALNOSTI za ove koji hoce ovamo:

http://theeconomiccollapseblog.com/archives/american-hellholes

Tvrtko1995
26.04.2011., 01:45
happy jesi i ti u usa:D i gdje je to tank goriva $30 kod nas je 4.72 prosli tjedan bilo....70 tka treba za napunit rezervar dodje mi da se :rofl:od muke

Ja sebi kupio scooter - 2 galona rezervoar - 180 milja....

A meni pored 3.73 treba jedno $120.00 da natankam do vrha. A to je tek pocetak.... Do kraja iduce godine racunaj na $7.00 po gallonu.

happygoose
26.04.2011., 14:49

ne, Dubai.:)

happygoose
26.04.2011., 14:51

A meni pored 3.73 treba jedno $120.00 da natankam do vrha. A to je tek pocetak.... Do kraja iduce godine racunaj na $7.00 po gallonu.

120 je nish, kad smo odlazili iz EU prije par godina, placali smo otprilike 1.40 Eura za litru, pa se ti misli.:rolleyes:
To je otprilike cijena koja se sada placa u SAD-u ili malo manje.:ne zna:

Josey_Wales
26.04.2011., 15:25

Ma kakav scooter, zar si na estrogenu??? Da sam tamo ovako nesto bi prelo u mojoj garazi... :cerek::cerek::cerek:

http://image.hotrod.com/f/11002025/hrdp_0301_02_z+1969_charger_rt+side_view.jpg

Kendi
26.04.2011., 19:23
ne, Dubai.:)

ajme sad sam ljubomorna i ja bi u Dubai:s

PurgerDC
27.04.2011., 04:54
Do kraja iduce godine racunaj na $7.00 po gallonu.

pa to govore vec nekoliko godina :D i bolje nek vise ode pa da se pogleda ozbiljnije u alternativu i skine s arapskog... :flop:

Meni treba kojih $90 za natankat, 20 gal a 93 gas jos fino skuplji... sljedeci put umjest 350z kupim motor i neki beater za po zimi. :D

happygoose
27.04.2011., 05:11
evo gledam jutros vijesti, i u VB cijena goriva je otprilike 8 $ po galonu....josh su zivi..:D

bulthaup
27.04.2011., 09:09
evo gledam jutros vijesti, i u VB cijena goriva je otprilike 8 $ po galonu....josh su zivi..:D

Pa naravno da smo zivi. Ako ti je skupo, nemoj voziti.:kava:

Knežija
28.04.2011., 20:29
Evo uskoro se i ja pridružujem dijaspori. Imam ponudu za posao u USA samo se još ne zna hoće li bit New York ili Columbus Ohio- zavisi od potrebe za ljudima. Srce kaže New York a razum Columbus :ne zna:

bulthaup
28.04.2011., 22:28
Pa idi za srcem, naravno.

istojano
28.04.2011., 23:00
ajme sad sam ljubomorna i ja bi u Dubai:s

U kuvajtu je tank goriva (70 litara) oko 15 USD :)

-YB-
29.04.2011., 20:28
Jel ima u NY igdje nabavit hrvatske(može i srpske, bosanske) rakije? :zivili:

Evil Kanevil
29.04.2011., 22:27
Ima svuda, samo se to ovdje zove "bathtub gin". :mig:

Tvrtko1995
30.04.2011., 01:44
Ma kakav scooter, zar si na estrogenu??? Da sam tamo ovako nesto bi prelo u mojoj garazi... :cerek::cerek::cerek:

http://image.hotrod.com/f/11002025/hrdp_0301_02_z+1969_charger_rt+side_view.jpg

Imam ja sve sta treba:

http://www.featuredcars.com/images/full-1999-GMC-Yukon-Denali_21587_1.jpg

Samo mu je rezervoar k'o bunar - 120 litara. Jest da se krece k'o ladja, al kad je "corba" $4-5 onda se mora nesto imati u rezervi za prijevoz...

šatro gospon
30.04.2011., 03:00
Imam ja sve sta treba:

http://www.featuredcars.com/images/full-1999-GMC-Yukon-Denali_21587_1.jpg

Samo mu je rezervoar k'o bunar - 120 litara. Jest da se krece k'o ladja, al kad je "corba" $4-5 onda se mora nesto imati u rezervi za prijevoz...

ima i tu rjesenje: 6.2/6.5 L TD motor i VVO :top:

istojano
30.04.2011., 08:59
ima i tu rjesenje: 6.2/6.5 L TD motor i VVO :top:

toyota prado gx ima tank 180 litara

šatro gospon
30.04.2011., 11:45
toyota prado gx ima tank 180 litara

to su samo verzije za zemlje di je rijetka mreza nezinskih pumpi.....ali ja nisam o tome pisal, nego o voznji na rabljeno jestivo ulje....

Kendi
03.05.2011., 02:43
Smijem se jer zaista je postalo smjesno da radnici ne skidaju ljestve sa benziske pumpe hehehe jer se dva puta na dan penju i mijenjaju cijenu!:(

istojano
03.05.2011., 14:49
Smijem se jer zaista je postalo smjesno da radnici ne skidaju ljestve sa benziske pumpe hehehe jer se dva puta na dan penju i mijenjaju cijenu!:(

neznam o cemu pricas...kod nas se cijene nisu mijenjale vec 2 godine nimalo...stalno isto.... 0.75 USD / gallon. (ni cent gore ni cent dolje)

bulthaup
03.05.2011., 15:11
neznam o cemu pricas...kod nas se cijene nisu mijenjale vec 2 godine nimalo...stalno isto.... 0.75 USD / gallon. (ni cent gore ni cent dolje)

Ali vam zato sva lova ode na hladjenje.:D

bulthaup
03.05.2011., 15:11

Vidis kako je tim radnicima zivot tezak.:D

Kod nas sve na dugme.:)

šatro gospon
03.05.2011., 15:13
Vidis kako je tim radnicima zivot tezak.:D

Kod nas sve na dugme.:)

meni nije jasno u kojem to dijelu usa kendi zivi kad jos imaju takve benzinske :misli:

bulthaup
03.05.2011., 15:17
U nekom nerazvijenom ocigledno, ili se mozda zeza sa nama.

softy
03.05.2011., 15:44
Koji galon USA il UK? I VOZI LI TAMO IKO DIZELA

šatro gospon
03.05.2011., 15:58
Koji galon USA il UK? I

a to je vazno? pa da je to po litri, svi bi pjevali do zore....:rofl:

Kendi
03.05.2011., 16:53
meni nije jasno u kojem to dijelu usa kendi zivi kad jos imaju takve benzinske :misli:

u zadnje vrijeme vjerovali ili ne svaki dan mijenjaju cijene i javljaju na tv-u isto da do ljeta ce biti tako i da ocekujemo jos vece cijene preko $5 po gallonu:D da dodam jos da to nije na jednoj benziskoj nego na svakoj,ljestve su tu,ma prvom prilikom cu da uslikam da vidite!

Ma necu ja umrijeti ako dodje i do 10 dollara,prezivjeo je Mujo i gore:rofl:

Kendi
03.05.2011., 16:55
U nekom nerazvijenom ocigledno, ili se mozda zeza sa nama.

zasto bi se zezala,ah da zaboravih da dodam da zivim bas u jednom selu na kraju Amerike:rofl:

Kendi
03.05.2011., 16:57

A gdje je to? jesmo mi na istom kontinentu?:D

Ta cijena je bila kod mene kad sam dosla u USA 1995

šatro gospon
03.05.2011., 16:59
u zadnje vrijeme vjerovali ili ne svaki dan mijenjaju cijene

kaj je tu cudno? :ne zna: kod mene se znaju mijenjati par puta dnevno....

nikop
03.05.2011., 18:48
Mozda je za usa bilo netipicno svakodnevno osciliranje cene goriva u proslosti dok je u europu to normalna pojava pa su tako benziske tu uradjene da se cena lako menja.Skoro sve modernije crpke imaju digitalni semafor skoro ko na stadionu.

bugy_AB
03.05.2011., 20:50
Poz

Zanima me kak ide to za polaganje kamiona u SAD, jel može netko reći par konkretnih stvari.

Hvala

bulthaup
03.05.2011., 21:40
u zadnje vrijeme vjerovali ili ne svaki dan mijenjaju cijene i javljaju na tv-u isto da do ljeta ce biti tako i da ocekujemo jos vece cijene preko $5 po gallonu:D da dodam jos da to nije na jednoj benziskoj nego na svakoj,ljestve su tu,ma prvom prilikom cu da uslikam da vidite!

Ma necu ja umrijeti ako dodje i do 10 dollara,prezivjeo je Mujo i gore:rofl:

To svakako treba slikati.:D

istojano
04.05.2011., 09:50
A gdje je to? jesmo mi na istom kontinentu?:D

Ta cijena je bila kod mene kad sam dosla u USA 1995

sorry...mislio sam da ces iz potpisa ili lokacije skuzit gdje sam ...kuvajt :top:

Kendi
04.05.2011., 17:51
istojano ma sve 5:D nisam vidjela da si tamo,zavidim ti na cijeni:rofl:

kad vidim onog indijca da sprema ljestve zivot mi se smuci:lol:ali navikla se ujutro prodjes jedna cijena vracas se nazad druga pa makar to bilo samo 2 cente:rofl:

Kendi
04.05.2011., 17:55
kaj je tu cudno? :ne zna: kod mene se znaju mijenjati par puta dnevno....

satro vjerovao ili ne ovdje jos nisam vidjela automatsko mijenjanje cijena na benziskim pumpama,cudno je i meni jer su uvijek u svemu u prednosti.

Evil Kanevil
04.05.2011., 18:40
satro vjerovao ili ne ovdje jos nisam vidjela automatsko mijenjanje cijena na benziskim pumpama,cudno je i meni jer su uvijek u svemu u prednosti.
Eto ti prilike osnovati tvrtku za proizvodnju/prodaju/instalaciju/odrzavanje uredjaja za automatsko mijenjanje cijena. Mozes postati kraljica automatskih cijeno mjenjaca za benzinske postaje. :kava:

Ja ti necu biti kompeticija jer sam do sada vidio da benzinske postaje vrlo efektivno mijenjaju cijene dugim stapom sa kukom kojom uhvate plocicu sa novim brojem. Mislim da ih hardware store prodaje za $15-$25 najvise.

router
04.05.2011., 21:56
Pozz ljudi!!! :)

Bila mi nekakva gužva posljednjih tjedana, ali nisam zaboravio na USA i ovu temu.
Malo mi se glupo vraćati unazad jer vidim da ste već na nafti :rofl: ali moram pošto su mi ljudi odgovorili 'fair and square'... :D

@router,

Crnci pricaju sasvim drugi eng ja to zovem ulicni a ostali "slang" nista prijatelju skontat nemozes ili govoris yes,yes ili ponavljas excuse me,nisam te razumjela.Inace gdje oni rade tu je red do vani na parkingu,lijeni do bola,sto god da im kazes odma si rasista,nebi im Bog upravio upravo zbog njih moji roditelji su prvi put pali na polaganju drzavljanstva.

Pa zar su baš svi crnci takvi ili u većini slučajeva, siguran sam da se i bijelaca nađe svakakvih.
I taj njihov "nerazumljivi" govor, svi crnci govore tim nekakvim naglaskom, slangom ili uličnim kako kažeš?

Imaju dijelove grada gdje bijelac ne zabada nos ako ga zabodes mati te trazi kukom po jezeru,moj pokojni otac je jednom tako zalutao nije znao pa ga policija vratila Chicago je poznat po mafiji kamere po ulicama koje snimaju 24 sata su skoro pa svugdje,mislim svako nesto prica ali ja u ovih 16 god nikad nisam dozivjela nista neugodno.

Što se mafije tiče čini mi se da ni ostali velegradi po Americi nisu ništa bolji (niti gori) iako je Chicago najpoznatiji po tome.
Sreća pa policija reagira kada vidi da je netko zalutao tamo gdje mu nije mjesto, što je i u skladu sa onim 'To Serve and Protect', iako vi ćete to najbolje znati, kod nas prvo čekaju da se nešto dogodi pa onda traže krivce toga propusta... :(

Kad ides na ceremoniju ne ides samo ti nego jos stotinama ljudi,u velikoj si sali gdje oni nesto pricaju ti stojis i zaklinjes se da ces sve to raditi sto govore kad se zavrsi prozovi imena uzmes papir cestitaju i mrs napolje.

Nešto slično kao pioniri u bivšoj Jugi :p

Mislim da bih slušajući engleski mogao točno zapisati ono što sam čuo, naravno gramatički i točno kako se koja riječ piše, ali glavni problem s eng. mi je slagati rečenice.
Uvijek mi neka riječ fali da složim rečenicu kako treba, tako da... ako bi me recimo pitali "opiši nam svoj današnji ili jučerašnji dan" ja nemam pojma odakle bih počeo :(, bolje kužim nego slažem - kratka definicija mog engleskog! :mig:

U zadnje vrijeme počeo sam namjerno gledati (am. :)) filmove s uključenim eng. prijevodom, slušam i pratim prijevod ako koju riječ nisam dobro razumio, kada gledam nešto na tv-u pa se pojavi neka poslovica ili fraza, zapišem ju, onako nek' se nađe, svako malo sam na Google translatoru i Urban Dictionaryju (http://www.urbandictionary.com/) i tako... želim malo bolje upoznati taj engleski, ne samo strogo školski nego i ono što u rječnicima ili u školi ne bih nikada naučio.

mcmillan
05.05.2011., 10:25
Pozdrav,zanima da li zna netko je li je moguče zaposlit se u američkoj vojsci kao hrvatski državljanin?

Warlock
05.05.2011., 11:22
Pozdrav,zanima da li zna netko je li je moguče zaposlit se u američkoj vojsci kao hrvatski državljanin?

http://www.army.mil/join/

nikop
05.05.2011., 12:20
Ostajuci na temu goriva za prevoz zanima me dali je lako naci u usa auta koji imaju motore male kubikaze poput ove u europu (recimo motor 1000 kubika) kako bi se izbegla velika (i nepotrebna) potrosnja goriva a osim toga i ekonomicnije za odrzavanje u svakom pogledu.

šatro gospon
05.05.2011., 12:27
Ostajuci na temu goriva za prevoz zanima me dali je lako naci u usa auta koji imaju motore male kubikaze poput ove u europu (recimo motor 1000 kubika) kako bi se izbegla velika (i nepotrebna) potrosnja goriva a osim toga i ekonomicnije za odrzavanje u svakom pogledu.

pocinju prodavat Smart for2.....a najekonomicniji za odrzavanje je auto koji je napravljen u milijunskoj seriji i ima ih isto toliko na otpadima-za dijelove.....

nikop
05.05.2011., 12:56
A odpadi su prepuni sa "dinosaurusa" koje kruze vec dencenijama tamo.Znaci auta poput fiat uno ili tako nesto sigurno su prava retkost ako ih uopce ima.Koja je neka minimalna kubikaza za te americke modele auta?

bulthaup
05.05.2011., 13:01
To i jeste problem tamo, puno zednih auta.

kkresho
05.05.2011., 13:51

po ovome sto ja vidim , mozda ga nadjes u toys'r'us...
ima dva tjedna kupio sam auto i naslabiji sto sam nasao (vw passat) je 1.8t sa 170 konja...ispod toga ih ne rade za ovo trziste...

Josey_Wales
05.05.2011., 13:57
Ima dizelasa... :top:

http://autos.yahoo.com/volkswagen/golf/2011/

http://autos.yahoo.com/volkswagen/jetta-sedan/2011/

šatro gospon
05.05.2011., 14:11
po ovome sto ja vidim , mozda ga nadjes u toys'r'us...
ima dva tjedna kupio sam auto i naslabiji sto sam nasao (vw passat) je 1.8t sa 170 konja...ispod toga ih ne rade za ovo trziste...

ma ima, al treba trazit....tipa chevy spark, ford fiesta, mazda 2, honda fit, toyota yaris, hyundai accent, kia rio, fiat 500 etc.

andreaandrea
05.05.2011., 23:12
Pozdrav svim našim ljudima u Americi, malo ću sad skrenut temu s auta: ))

Ja sam vam jedna studentica iz 'Rvacke koja je ove godine odlučila malo posjetit Ameriku. Idem preko agencije gore radit koji mjesec i malo putovati. Sve sam uplatila agenciji mater i ćaću jedva nagovorila da mi daju koji dinarčić, i eto jedva čekam da odem, jer kad se vratim morat ću počet radit (čitaj prijavit se na burzu s obzirom na stanje)jer sam gotova uskoro s faksom. Ali imam jedan problem u vezi dobivanja vize, to je studentsa J1 viza koju nam osigurava agencija ali pod jednim uvijetom da moramo imati job offer odstrane nekog poslodavca u Americi jer je to kao konzulatu dokaz da ćemo se moći financirati kad dođemo tamo da nećemo biti ilegalci itd. I tako ja šaljem već mjesecima svoj životopis po pustim emajlovima, nitko ni da bi odgovorio ( pa kažu da su balkanci nepristojni: )) i tako je moj odlazak postao vrlo upitan jer ja to nemogu nikako nabavit a i pusti novci koje sam uplatila mi se neće vratit. Pa eto molim sve naše ljude dobre volje koji ovo čitaju ako mi netko može pomoć da mi se javi privatnom porukom ja bi podrobnije objasnila o čemu se radi. Naglašavam da ovim putem ne molim nikog da me zaposli, jer to je drugi par cipela.

očajna studentica koja bi htjela vidjeti malo svita:)))

andreaandrea
05.05.2011., 23:22
Pozdrav svim našim ljudima u Americi, malo ću sad skrenut temu s auta: ))

Ja sam vam jedna studentica iz 'Rvacke koja je ove godine odlučila malo posjetit Ameriku. Idem preko agencije gore radit koji mjesec i malo putovati. Sve sam uplatila agenciji mater i ćaću jedva nagovorila da mi daju koji dinarčić, i eto jedva čekam da odem, jer kad se vratim morat ću počet radit (čitaj prijavit se na burzu s obzirom na stanje)jer sam gotova uskoro s faksom. Ali imam jedan problem u vezi dobivanja vize, to je studentsa J1 viza koju nam osigurava agencija ali pod jednim uvijetom da moramo imati job offer odstrane nekog poslodavca u Americi jer je to kao konzulatu dokaz da ćemo se moći financirati kad dođemo tamo da nećemo biti ilegalci itd. I tako ja šaljem već mjesecima svoj životopis po pustim emajlovima, nitko ni da bi odgovorio ( pa kažu da su balkanci nepristojni: )) i tako je moj odlazak postao vrlo upitan jer ja to nemogu nikako nabavit a i pusti novci koje sam uplatila mi se neće vratit. Pa eto molim sve naše ljude dobre volje koji ovo čitaju ako mi netko može pomoć da mi se javi privatnom porukom ja bi podrobnije objasnila o čemu se radi. Naglašavam da ovim putem ne molim nikog da me zaposli, jer to je drugi par cipela.

očajna studentica koja bi htjela vidjeti malo svita:)))

PurgerDC
06.05.2011., 22:51

ducan 2 minute od moje kuce ima marasku (ovu http://www.kia-forums.com/attachments/kia-ceed-forum/4924d1261091378-windshield-wash-liquid-frozen-wipers-problems-sljivovica-rakia.jpg) :D

Tak da tu uletim ak mi nestane domace kaj donesem. Znaci ak ima kod nas, onda NY sigurno :D

PS koj url :rofl:

Dawar
07.05.2011., 17:49
Tražim hostel za 1 noć, a da nije predaleko od aerodroma i našao sam super hostel u kvartu Canarsie, pa jel mi može ko reći kakav je to dio NY?

pejs
08.05.2011., 06:16
Tražim hostel za 1 noć, a da nije predaleko od aerodroma i našao sam super hostel u kvartu Canarsie, pa jel mi može ko reći kakav je to dio NY?

Canarsie je tipicni kvart u Brooklynu, uglavnom naseljen crncima i indijcima. Svakako je bolji od susjednih gettho kvartova ( East NY ili Brownsville) ali ja isto ne bih bas nocu lutala tuda. Ali za ono sto ti treba je vjerojatno ok....

Mali_Morgen
08.05.2011., 06:25

Zakljucaj se u sobu po noci i ne idi nigdje...dobro nije bas tako ali moglo bi...Ako ti je hostel recimo u dijelu Canarsia uz East Flatbush/Brownsville/East New York sto su sve apsolutno najgori kvartovi u cijelom Brooklynu pa mozda i u cijelom sirem New Yorku.
Probaj biti sto juznije od Linden Blvd u Canarsie kvartu ako vec moras tamo biti...inace svi kvartovi oko aerodroma su losi, ovaj sto si izabrao nije geto nego je mozda jednu stepenicu iznad. Nekada su tamo zivjeli Talijani i Zidovi, sada samo crnci i Haicani.

Dawar
08.05.2011., 08:43
Ok hvala, nebi onda tamo,radje se zaletim do broadwaya, btw koliko otprilike treba metroom do amsterdam avenue, postaja je 103st od JFK?

Mali_Morgen
08.05.2011., 18:27
Ok hvala, nebi onda tamo,radje se zaletim do broadwaya, btw koliko otprilike treba metroom do amsterdam avenue, postaja je 103st od JFK?

Za jednu noc ce ti biti sasvim dobro, nemoj se toliko plasiti.

Dawar
08.05.2011., 21:46
Za jednu noc ce ti biti sasvim dobro, nemoj se toliko plasiti.

Ma stvar je što moram hodat po tom kvartu,a to mi baš nije fora, a i vidio sam kak izgleda kvart, baš i nije reprezentativan. Rađe se zaletim do centra, pa makar na jedan dan

pejs
09.05.2011., 02:54

Sa JFK na Manhattan se moze doci na nekoliko nacina. Neznam koji je bolji, odnosno gori. Ovisi gdje tocno ides. Pogledaj malo ovdje :

http://www.panynj.gov/airports/jfk-public-transportation.html

Na 103st direktno sa JFK vozi podzemna, linija A i ne moras presijedati nigdje. Stanica je na 103 St i Central Park West tj. do Amsterdam Ave imas hodati nekih 5 minuta. Ovo mozda nije najbrzi nacin ali je svakako najjeftiniji. Trebalo bi ti oko sat vremena, u boljoj verziji.

ip981024
09.05.2011., 16:23
Molio bih malo tuđih razmišljanja i iskustva oko par pitanja koja bih ovdje postavio o SAD-u :
Ovako, kao i većini koji to žele (živjeti u Americi) jako mi je zanimljivo čuti mišljenja ljudi koji već imaju neka iskustva sa tim. Kod mene je situacija ovakva. Iduće godine upisujem fakultet, i pošto isključivo gledam inozemstvo , a ne HR ove godine pokušavam doznati što je više moguće bitnih informacija o SAD-u da znam upisati nešto što će imati jednog dana tamo i efekta. Sa druge strane normalno da i gledam što bi me zanimalo. Činjenice koje znam jesu da tamo ok naravno IT ide, informatika i sve vezano uz to, ali moj spektar čime bih se ja bavio jesu prvo odnosi s javnošću, i uglavnom društvena područja, ali niti ekonomiju ne isključujem kao opciju(fin. savjetovanja-consulting što je tamo ful aktualno koliko čujem ) znači zanima me za ta tri područja, PR,ekonomija i eventualno politologija koliko bi to bilo pametno napraviti. Od svih fakulteta kao neka najbolja opcija (slobodno popljujte ako to ima konkretnog smisla - jer i negativno je bitno za čut :D ) za sada mi izgleda Vern, psihologija, politologija. Najviše sam htio pravo, ali šta kada sa našim ne mogu vani ništa , jel?
Dalje, vrlo vjerovatno da bi volio u idućih nekoliko godina završiti i taj redovni, ali i još jedan faks kao izvanredni. Ništa posebno, s obzirom na činjenicu koliko to ljudi radi, ali uz to , razna volontiranja , prakse , rada valjda ću biti za nešto kvalificiran.
Zanima me , koliko je moguće upisati u SAD-u postdiplomski, ako netko ima iskustva u tome? Za mene bi tu jedini način bio preko stipendije, ali možda je netko i tim putem išao pa ajde zna o tome ;) i za kraj , dali možda netko zna, ako je bio negdje na praksi da mi kaže par stvari o tome ( način na koji ju je dobio, kako mu je bilo itd.. ) Ljudi, ovo mi jako puno znači pa vas molim da oni koji znaju daju stvarno sve moguće bilo pozitivne bilo najnegativnije informacije o ovome HVALA :D

Mali_Morgen
10.05.2011., 06:11
Molio bih malo tuđih razmišljanja i iskustva oko par pitanja koja bih ovdje postavio o SAD-u :
Ovako, kao i većini koji to žele (živjeti u Americi) jako mi je zanimljivo čuti mišljenja ljudi koji već imaju neka iskustva sa tim. Kod mene je situacija ovakva. Iduće godine upisujem fakultet, i pošto isključivo gledam inozemstvo , a ne HR ove godine pokušavam doznati što je više moguće bitnih informacija o SAD-u da znam upisati nešto što će imati jednog dana tamo i efekta. Sa druge strane normalno da i gledam što bi me zanimalo. Činjenice koje znam jesu da tamo ok naravno IT ide, informatika i sve vezano uz to, ali moj spektar čime bih se ja bavio jesu prvo odnosi s javnošću, i uglavnom društvena područja, ali niti ekonomiju ne isključujem kao opciju(fin. savjetovanja-consulting što je tamo ful aktualno koliko čujem ) znači zanima me za ta tri područja, PR,ekonomija i eventualno politologija koliko bi to bilo pametno napraviti. Od svih fakulteta kao neka najbolja opcija (slobodno popljujte ako to ima konkretnog smisla - jer i negativno je bitno za čut :D ) za sada mi izgleda Vern, psihologija, politologija. Najviše sam htio pravo, ali šta kada sa našim ne mogu vani ništa , jel?
Dalje, vrlo vjerovatno da bi volio u idućih nekoliko godina završiti i taj redovni, ali i još jedan faks kao izvanredni. Ništa posebno, s obzirom na činjenicu koliko to ljudi radi, ali uz to , razna volontiranja , prakse , rada valjda ću biti za nešto kvalificiran.
Zanima me , koliko je moguće upisati u SAD-u postdiplomski, ako netko ima iskustva u tome? Za mene bi tu jedini način bio preko stipendije, ali možda je netko i tim putem išao pa ajde zna o tome ;) i za kraj , dali možda netko zna, ako je bio negdje na praksi da mi kaže par stvari o tome ( način na koji ju je dobio, kako mu je bilo itd.. ) Ljudi, ovo mi jako puno znači pa vas molim da oni koji znaju daju stvarno sve moguće bilo pozitivne bilo najnegativnije informacije o ovome HVALA :D

Financial advisor, za to nemoj trositi vrijeme i novce, ako imalo logicno razmisljas, mozes poloziti par ispita (Series 6, 7, 65 itd) i postati finacijski savjetnik bez fakulteta...ali taj posao u bilo kojoj brokerskoj firmi znaci obijanje vrata da im dovedes x klijenata koji se mjere po kolicini novca kojeg su spremni uloziti, u pocetku jako tesko i lose placeno.

Odnosi s javnoscu, bez uvrede ali vjerojatno imas naglasak, i to jako tezak tako da obavljanje odnosa s javnoscu ti bas u Americi ne bi islo tj. tesko da bi te u tom podrucju zaposlili.

Moj savjet...sve sto ima veze sa farmacijom, zavrsis skolu za to i nema problema.

andreaandrea
10.05.2011., 12:59
Pozz ljudi, idem preko agencije u Ameriku radit,al da bi dobila ds formular treba mi neki poslodavac iz Amerike poslat na mail da me poziva na intervju za posao. Pa ako neko može pomoć tko ovo čita, možda netko naš ko ima kakav obrt, bilo šta

ip981024
10.05.2011., 13:11
Kužim, samo što vidiš problem ti je taj što farmacija i ja nismo na "ti" ako me kužiš. Jedino još što mi na pamet pada je pravo?? Ali sa time da bi se izjebo krvnički dok bi ga uopće u HR završio, a kasnije dok bi tamo razlike položio. Međutim što se tiče ekonomije osim financ. advisor nisam mislio brokerske poslove, to znam kako ide i to je definitivno nešto što otpada, ali vjerujem da sa ekonomijom kao što kasnije možeš puno toga specijal. isto tako i puno toga i raditi? Problem je možda jedino u tome što večina poslova vezana uz ekon. i menađžment itd.. vežu najviše uz neke radove prema proviziji, rezultate u nekim područjima neke firme tipa prodaja itd... Al ajd , šta misliš recimo pravo ili politologija?

istojano
10.05.2011., 14:24
Kužim, samo što vidiš problem ti je taj što farmacija i ja nismo na "ti" ako me kužiš. Jedino još što mi na pamet pada je pravo?? Ali sa time da bi se izjebo krvnički dok bi ga uopće u HR završio, a kasnije dok bi tamo razlike položio. Međutim što se tiče ekonomije osim financ. advisor nisam mislio brokerske poslove, to znam kako ide i to je definitivno nešto što otpada, ali vjerujem da sa ekonomijom kao što kasnije možeš puno toga specijal. isto tako i puno toga i raditi? Problem je možda jedino u tome što večina poslova vezana uz ekon. i menađžment itd.. vežu najviše uz neke radove prema proviziji, rezultate u nekim područjima neke firme tipa prodaja itd... Al ajd , šta misliš recimo pravo ili politologija?

zavrsi neki tehnicki fakultet...smjer racunarstvo,telekomunikacije,automatizacija i naci ces posao u USA bez problema....a ekonomiju mozes upisat poslije cisto iz dosade da imas sta radit preko vikenda s obzirom koliko je zahtjevan fakultet :))

Mali_Morgen
11.05.2011., 04:25
Pozz ljudi, idem preko agencije u Ameriku radit,al da bi dobila ds formular treba mi neki poslodavac iz Amerike poslat na mail da me poziva na intervju za posao. Pa ako neko može pomoć tko ovo čita, možda netko naš ko ima kakav obrt, bilo šta

Nisam nikada isao negdje preko agencije ali pogledaj sta si napisala...ides preko agencije raditi ali ti treba netko tko te kao zove na razgovor??? a posao preko agencije???
Mislim, koju ti vizu dobivas? M-1 tj. magla 1?
Ako je turisticka onda neces raditi (niti ti treba netko za razgovor o poslu)
Ako je studenstka, opet isto
Ako je za neki sezonski posao, onda posao vec imas
tako da mi bas nije jasno...ili je agencija zapravo putnicka agencija? mozda.

Mali_Morgen
11.05.2011., 04:31
Nemoj pravo jer, hrvatsko pravo u Americi je kao Somalijsko, nema nikakve veze, razlika je previse za polaganje i biti ce gubitak vremena.

To sto ti farmacija ili nesto tehnicko ne lezi, nema veze, sve se da nauciti. Dobro se placa i biti elektricar, vjerovao ti ili ne, iako u Americi postoje neke male razlike kako oni to rade no taj posao je jako dobro placen i relativno lako zaposljavanje.

Ili ako kod nas na faksevima ima neki smjer o energetici (prirodni plin, naftno rudarstvo), ovdje se polako prelazi sa ugljena na plin sve vise (fracking) tako da bi bilo sto u tom polju usko specijalizirano bilo thumbs up.