PDA

View Full Version : Veleprodaja / Maloprodaja

DarthFlake
11.08.2005., 18:21
E ekipa a kaj je to?

jedino sto znam da su veleprodajne cijene uvijek nize od maloprodajnih..
a zasto?
a zasto ja kao malokupac nemogu kupiti nekaj po veleprodajnoj cijeni i koja je razlia i zasto i kako..
ajd nek si netko da truda pa da mi objasni ukratko ..nesto najosnovnije..

SETRA Samoborček
11.08.2005., 18:42
VPC cijena ti nema uračunat PDV 22% i još nekaj sitno popust, rabat i to.

Uglavnom je razlika u PDV, jel firme to i tako prebiju

MacGregor
11.08.2005., 18:57
SETRA Samoborček kaže:
VPC cijena ti nema uračunat PDV 22% i još nekaj sitno popust, rabat i to.

Uglavnom je razlika u PDV, jel firme to i tako prebiju

U svakoj cijeni je uračunat PDV !!!

polly
11.08.2005., 19:10
MacGregor kaže:
U svakoj cijeni je uračunat PDV !!!

E trgovac moj, neznalico mala, VPC sadržava netto cijenu.
Naravno da se PDV plati, ali VPC kao pojam je netto cijena bez PDV-a.

I ostalo kak Setra kaže.

vjetro_M_pir
11.08.2005., 19:21
MacGregor kaže:
U svakoj cijeni je uračunat PDV !!! Veleprodaja je prodaja na veliko i ne slazem se sa mac-om da je u nju uracunat PDV. PDV je obicno izvucen van i VPC je cjena bez PDV-a.
Doduse kad firma placa firmi onda mora platiti PDV jer svi placaju PDV.
Kasnije se taj PDV prebija i vraca se firmi ali to je sad sasvim druga prica,....
A PDV je izvucen iz cjene zbog proracuna, a ne zato jer ga ne treba platiti.
U principu stvar funkcionira jednostavno, veleprodaja sluzi da bi robu uvezla u Hrvatsku imala veliki lager, prodavala hrpi malih ducana koji se zovu maloprodaja i koji tu robu urucuju krajnjem kupcu. Ali kod nas stvar tako ne funkcionira jer veleprodaje obicno uz sebe imaju i maloprodajni ducan.
Inace je pravilo da se roba u takvim slucajevima prodaje po puno vecim cjenama nego u ostalim ducanima, ali obicno se cjene spustaju i tako se dampira trziste...
Npr Informatika se veleprodajno radi na cca 2% zarade i onda ti je jasno zasto Ve-mil nece zamjeniti ploču i zasto uvaljuju trecerazrednu robu...
Ma to ti je cijela filozofija...
Uglavnom trziste kod nas je malkice sjebano i siguran sam da se puno stvari da kupiti i u veleprodaji za gotovinu...

DarthFlake
11.08.2005., 21:26
Kasnije se taj PDV prebija i vraca se firmi ali to je sad sasvim druga prica,....

e ajmo bas o toj drugoj prici

mislim skuzih ja nekako..da je ta veleprodajna cijena zapravo izrazena bez PDVa..i ok..al onda me zbunilo to sto se ipak na to placa PDV..
fajn..al cemu onda navodit 2 cijene kad ipak i na kraju kupis po jednoj te istoj cijeni+PDV..

zbog kakvih je proracuna izvucen iz cijene PDV (ako nije prekomplicirano za objasnit)

e i ono prvo..meni je to nes sef (jedan od) pokusao nesto objasnit i ja opce nisam shvatila zake i ko i koga prebija
:o
:D

edit: jos sam nest zaboravila
i tako se dampira trziste
trzistu se radi sto? :D

Informatika se veleprodajno radi na cca 2% zarade i onda ti je jasno zasto Ve-mil nece zamjeniti ploču i zasto uvaljuju trecerazrednu robu
opce mi nije jasno..
kaj ne isplati im se? il kaj? kakve to veze ima sa trecerazrednom robom? i koliko se % zarade radi maloprodaja i....

MacGregor
11.08.2005., 23:01
vjetro_M_pir kaže:
Veleprodaja je prodaja na veliko i ne slazem se sa mac-om da je u nju uracunat PDV. PDV je obicno izvucen van i VPC je cjena bez PDV-a.
Doduse kad firma placa firmi onda mora platiti PDV jer svi placaju PDV.
A PDV je izvucen iz cjene zbog proracuna, a ne zato jer ga ne treba platiti.

Ma OK, krivo sam se "odrazil" .. ;) :rolleyes:

SVAKI KUPAC (firma) PLAĆA I PDV (to sam mislil), dakle, ak ja imam veleprodaju i prodajem ti neku robu ja ti moram zaračunat i PDV na tu cijenu, pa ak ti sve to zajedno plaćaš onda ti je svejedno kak se to zove ... :(

Zafaljujem svima koji su mi na to skrenuli pozornost .. ;) :)

georgeWtheNuclear
12.08.2005., 00:13
DarthFlake kaže:
E ekipa a kaj je to?

jedino sto znam da su veleprodajne cijene uvijek nize od maloprodajnih..
a zasto?

Veleprodajne cijene su nize od maloprodajnih zato sto veletrgovac od proizvodjaca (idealno) ili distributera uzima velike kolicine robe koju onda prodaje u manjim kolicinama maloprodajama koje onda tebi prodaju po maloprodajnim cijenama.

Pojednostavljeno receno, za proizvodjaca je mozda preskupo ili iz drugih razloga nepotrebno organizirati vlastitu prodajnu mrezu pa svoju robu prodaju preko veletrgovaca.

Proizvodjaci znaci dilaju s veletrgovcima. Veletrgovci imaju posla sa mnostvom relativno malih kupaca, maloprodaja ovog ili onog tipa (trgovine u susjedstvu, standovi na placu, kiosci...) kojima se ne isplati naruciti recimo dvadeset paleta izbjeljivaca za rublje.

a zasto ja kao malokupac nemogu kupiti nekaj po veleprodajnoj cijeni i koja je razlia i zasto i kako..

U pravilu, niti maloprodajni ducani nece svoju robu moci naruciti od proizvodjaca direktno jer proizvodjaci ne zele imati previse posla s malim kupcima jer je to preskupo, prekomplicirano i zahtjeva glomaznu logisticku podrsku. Tako i ti neces moci kupiti od veletrgovca iz istog razloga, najjednostavnije receno.

Jos jedan od razloga je slijedeci: Kada bi ti dolazio u Getro koji je oblik veleprodaje dolazio kupovati jedan kecap, litru mlijeka i tri jogurta, i kada bi tako radili (kao sto rade) svi ili vecina ljudi, tada bi u Getro prestali dolaziti vlasnici malih trgovina po karton kecapa, karton mlijeka i karton jogurta. Oni bi tada propali, jer ti ne bi isao kupovati kod njih.

Tako je i bilo, te je vecina malih trgovina u nekakvom radijusu r od Getroa propalo.

Tako je Getro od veleprodaje postao zapravo maloprodajni lanac s malo boljim cijenama nego tvoj omiljeni corner store.

Pretvorivsi se u hrvatsku specificnost, Guja je anulirao filozofiju veleprodaje i dugorocno ce mu se svakako to vratiti, ako vec nije jer i Getro se jako tesko moze nositi sa Konzumom, Dionom a da ne govorim o stranim maloprodajnim lancima. I tak...

Svaki sudionik u distribucijskom lancu ugradjuje se u cijenu. Sto ih je vise u lancu to je proizvod skuplji jer svaka promjena ruke izaziva troskove i svatko jos u transakciji zeli zaraditi.

Ove price s pedeveom su tek tehnikalije i u ovom smislu ne trebaju te zanimati.

[/B]

DarthFlake
12.08.2005., 07:53
ja voooolim getro :cerek:
zivim malo dalje od njega i zbilja se ne sjecam kad sam zadnji put otisla u kvartovski mali ducan..prvenstveno jer mi ne pada na pamet kupivati cokolino po 17 kn kad ga mogu dobiti za 12-13 kn u getrou sto je samo 300 metara dalje..
kruh u pekari, i sve ostalo u Getrou..

no da vratimo se na temu..

a kak se prebija taj porez ili je to neka veeeelika poslovna tajna?

polly
12.08.2005., 08:21
DarthFlake kaže:

a kak se prebija taj porez ili je to neka veeeelika poslovna tajna?

PDV = porez na dodanu vrijednost, što bi značilo da u lancu privrednika koji stvaraju neki proizvod ili uslugu dok ne dođe kao finalni artikl do krajnjeg proizvođača svaki dodaje neki svoj rad/proizvod i samo na taj svoj dodatak plaća porez
npr. do kruha koji smažeš za doručak imaš cijeli lanac od onog tko je posijao pšenicu do tete blagajnice koja ti je taj kruh prodala
na sve što privrednik kupi plati i PDV koji mu je predporez
na sve što taj privrednik proda obračuna PDV
jednom mjesećno se radi obračun PDV-a
pa se taj predporez stavi u obrazac kao obitna stavka
PDV po prodaji (ispostavljenim računima) se stavi kao obveza u +
rezultat ili razlika se plaća državi (ili se potražuje od države jer je PDV u pretplati)
znači platili smo PDV na ono što smo sami uložili u neki proizvod/uslugu

u konačnici sav taj PDV plaća krajnji potrošač

DarthFlake
12.08.2005., 08:37
hvalaaaaa :cerek:

btw. sam da vidim dal sam dobro shvatila

daklem ja sam recimo proizvodjac stolnih lampi i sad ja u svoje stolne lampe ugradjujem zarulje od npr. osrama koje dodju po veleprodajnoj cijeni 78 kn + PDV (ergo 100 kn)

i dobro platim ja osramu tih 100 kn (tj. 22 kn vise na veleprodaju cijenu)

Moja lampa recimo da dodje 100 kn ( bez PDVa.)

E al kad ugradim tu zarulju i naplatim to 10 kn onda je cijena te iste lampe

78 (zarulja) +
100 (lampa) +
10 kn (ugradnja)=
---------------------------
188 + PDV (41,36)=
------------------------------
229,36 kn

i onda (sad cu se tu spetljati)
ja imam 41.36 kn vise zbog PDVa
od toga oduzmem onih 22 kn koje sam dala osramu za zarulju i to ostaje meni..
I onda ostaje mi 19,36 kn novaca.... i to dam drzavi?
(btw. oprostite na mojoj znatizelji, ali kak im(drzavi) to dam? jel se to uplacuje mjesecno ili godisnje ili kak?)

jel to tak il sam nekaj spetljala?

vjetro_M_pir
12.08.2005., 09:39
DarthFlake kaže:
e ajmo bas o toj drugoj prici

mislim skuzih ja nekako..da je ta veleprodajna cijena zapravo izrazena bez PDVa..i ok..al onda me zbunilo to sto se ipak na to placa PDV..
fajn..al cemu onda navodit 2 cijene kad ipak i na kraju kupis po jednoj te istoj cijeni+PDV..

zbog kakvih je proracuna izvucen iz cijene PDV (ako nije prekomplicirano za objasnit)

e i ono prvo..meni je to nes sef (jedan od) pokusao nesto objasnit i ja opce nisam shvatila zake i ko i koga prebija
:o

edit: jos sam nest zaboravila

trzistu se radi sto? :D

opce mi nije jasno..
kaj ne isplati im se? il kaj? kakve to veze ima sa trecerazrednom robom? i koliko se % zarade radi maloprodaja i....

PDV.... Kad je uveden svi su Skegri jeb... majku a zapravo je to jedan od boljih makroekonomskih poteza u ovoj nasoj drzavi...
Fora je u tome da je PDV lanac-porez koji plaćaju svi od proizvodaca do krajnjeg kupca. I svima se vraca osim krajnjem kupcu.
Fora je u tome da ako netko u tom lancu ne plati porez drzavne inspekcije znaju tko je taj odmah po obracunu.
I ako te zanima tehnika samog PDV-a konzultiraj nekog knjigovodu, ionako ces ga morati imati ako se upustas u privat biznis...
Ako te zanima imam super knjigovodu koja nije skupa a sve ti te pizdarije rjesava i ne moras kuziti previse detalja... Inace ti je uvijek bolje platiti nekog profesionalca da misli o tome nego se zamarati detaljma...ionako nikad neces nauciti sve... Bavi se kreativnim djelom posla a to plati i zaboravi....

Damping - spustanje cijene ispod cijene konkurencije...
Npr ti imas cijenu lampe 95 kuna a sva konkurencija iznad 100. Ti njih dampiras, odnosno jeb... cjenom i time ih tjeras da i oni spuste cijene...
Da bi spustili trebaju se odreci zarade. Kad spuste, ti opet spustis i odreknes se zarade. I tako od zarade od 30 % koja garantira minimalno za opstanak i ugodan rad, danas firme (posebno tehnicke branse) dolaze na 5-10% profita i trebaju napraviti ogroman posao da bi opstale. Npr za jednu firmu tipa distributer Sony hrvatska koja ima osnovne troskove od 500 000 do 1 000 000 kn i sa zaradom od 5% izracunaj koliko prometa treba napraviti da bi se pokrili troskovi... Mada ima tu jos fora...
I onda takve firme uvoze trecerazrednu robu drugim kanalima koja im je u nabavi jeftinija. I tu prave dobit koja im je potrebna za opstanak....

Npr. uvoznik Toshiba laptopa u Hrvatsku je Inea, a Senso prodaje Toshibine laptope. Senso u principu ne bi smio uvoziti laptope, nego ih kupovati kod ovlastenog distributera tj. Inea-e.
Problem je u tome sto su ti laptopi u Sensu puno jeftiniji od Inea-e i time se rusi distirbuter.
A razlika izmedu kupljenog u Sensu i Inei je slijedeca:
Kupujuci u Inea-i kupac dobiva mobilno jamstvo i taj laptop moze popraviti u bilo kojem djelu svijeta u ovlastenom servisu Toshibe.
Obicno je garancija i podrska puno bolja u ovlastenog distributera i to je jedan od razloga zasto je laptop u njih malo skuplji jer se iz te razlike pokrivaju svi troskovi te logistike.

Kupujuci toshibu u Sensu dolazite u opasnost da imate problema sa garancijom, sa mobilnim jamstvom, sa servisom, sa nekim tehnickim karakteristikama koje nisu prilagodene Hrvatskom trzistu...

I eto ne da mi se vise pisat o tome, ako te zanima vise, posalji mi PM.
U svakom slucaju mi smo malko sjebano trziste.
Uvozi tko sto hoce, a firme poput HG-spota su najveci krivci za to...

papa štrumf
12.08.2005., 09:42
poduzeće koje uvozi ili radi robu prodat će je drugom poduzeću po veleprodajnoj cijeni.

a jeste nadrobili filozofija :rolleyes:

vjetro_M_pir
12.08.2005., 09:49
papa štrumf kaže:
poduzeće koje uvozi ili radi robu prodat će je drugom poduzeću po veleprodajnoj cijeni.

a jeste nadrobili filozofija :rolleyes: Da krasno je to znati...
Ali ajde objasni nekome tko ne kuzi...
Zasto?
Kako?
Koliko robe?
Moze li se jedan komad kupiti na veliko?

I nece je prodati drugom poduzecu po veleprodajnoj cijeni ukoliko je to poduzece krajnji kupac.
Zasto?

brzi
12.08.2005., 10:19
vjetro_M_pir kaže:
Ali ajde objasni nekome tko ne kuzi...
Zasto?
Kako?
Koliko robe?
Moze li se jedan komad kupiti na veliko?

I nece je prodati drugom poduzecu po veleprodajnoj cijeni ukoliko je to poduzece krajnji kupac.
Zasto?

šta zašto?
šta kako?
koliko hoćeš...
može...

nije točno. prodati će krajnjem kupcu po veleprodajnoj cijeni jer ne može znati tko je krajnji kupac. fora je kod krajnjeg kupca i prebijanja PDV-a da je svatko tko ne proda dalje krajnji kupac i uplaćeni dio PDV-a mu se ne može umanjiti za naplaćeni dio PDV-a jer ga nije naplatio...

jedina razlika između veleprodajne i maloprodajne cijene je iznos marže koji trgovac zaračunava. nedavno je bilo u novinama da je prosječna marža kod veliki trgovačkih centara 13-15%. oni si mogu priuštiti manji postotak marže jer uz veći promet smognu dovoljno novaca da bi pokrili troškove poslovanja.

trgovci koji se bave isključivo veleprodajom mogu si priuštiti manje marže jer nemaju troškove prostora u kojem se odvija malorpodaja, nemaju troškove zaposlenih u maloprodaji a veleprodaju mogu obavljati sa puno manje ljudi nego maloprodaju i tako sve to...

tvoj mali dućandžija u kvartu ima mali promet uz recimo 4 zaposlena pa mora imati malo veću maržu da bi pokrio sve troškove. nisam siguran, možda netko zna točnije, ali vjerujem da velike tvrtke tipa Electrolux Hrvatska ili Philips Hrvatska sve odrađuju sa 4-5 ljudi kao taj mali dućandžija. i zato si mogu priuštiti manju maržu...

vjetro_M_pir
12.08.2005., 10:29
brzi kaže:
šta zašto?
šta kako?
koliko hoćeš...
može...

nije točno. prodati će krajnjem kupcu po veleprodajnoj cijeni jer ne može znati tko je krajnji kupac. fora je kod krajnjeg kupca i prebijanja PDV-a da je svatko tko ne proda dalje krajnji kupac i uplaćeni dio PDV-a mu se ne može umanjiti za naplaćeni dio PDV-a jer ga nije naplatio...

jedina razlika između veleprodajne i maloprodajne cijene je iznos marže koji trgovac zaračunava. nedavno je bilo u novinama da je prosječna marža kod veliki trgovačkih centara 13-15%. oni si mogu priuštiti manji postotak marže jer uz veći promet smognu dovoljno novaca da bi pokrili troškove poslovanja.

trgovci koji se bave isključivo veleprodajom mogu si priuštiti manje marže jer nemaju troškove prostora u kojem se odvija malorpodaja, nemaju troškove zaposlenih u maloprodaji a veleprodaju mogu obavljati sa puno manje ljudi nego maloprodaju i tako sve to...

tvoj mali dućandžija u kvartu ima mali promet uz recimo 4 zaposlena pa mora imati malo veću maržu da bi pokrio sve troškove. nisam siguran, možda netko zna točnije, ali vjerujem da velike tvrtke tipa Electrolux Hrvatska ili Philips Hrvatska sve odrađuju sa 4-5 ljudi kao taj mali dućandžija. i zato si mogu priuštiti manju maržu...
Marza nije bitna...
Tko meni brani da u maloprodaji imam marzu 2%???
ma nema veze...
Veleprodaja i maloprodaja su ekonomski pojmovi i potrazi na netu objasnjenje...

brzi
12.08.2005., 10:31
vjetro_M_pir kaže:
Tko meni brani da u maloprodaji imam marzu 2%???

troškovi....

vjetro_M_pir
12.08.2005., 10:48
brzi kaže:
troškovi.... Nisu...
Mi cesto odradimo stvar po 7-8% u maloprodaji....
Inace firme poput Philipsa imaju puno vise zaposlenih...
Renoprom koji uvozi Philipsa ima 50-ak zaposlenih....

Ma slazem se ja oko marze, ali ona nije bitna toliko...
Bitno je da Sony Hrvatska ima 3 distirbutera: Helikop, Sancta Domenica i Svijet Medija...
I u Sancta Domenici bilo koji kupac moze kupiti televizor po MPC-u ukoliko nema ugovor s njima. Ugovor se sklapa ukoliko si maloprodaja i zelis preprodavati Sony-a. Tim ugovorom dobivas dodatne popuste.

Inace televizor kosta 1000 kn VPC i bilo tko ce ga dobiti po 1220 kn tj po MPC-u...
Ja ga kupujem po VPC - 18 % rabata i prodajem ga za 1220kn jer je to MPC cijena.
Dakle ja na tom televizoru zaradujem 18%!
I fora je u tome da sancta domenica meni omogućuje da prodajem po njihovoj MPC i da na tome imam zaradu. Dakle oni su veleprodaja, a ja sam maloprodaja jer prodajem krajnjem kupcu.
I to je smisao svega.
Ukoliko ja prodam televizor ispod 1220 kn ja dampiram Sony-a i to je obicno zabranjeno ugovorom distributera, ali nitko mi ne brani da prodam po visoj....
Dakle ne tjera trosak da imas veliku marzu, nego te tjeraju uvjeti veleprodaje...
Time Sony stiti svoju maloprodajnu mrezu, tj svoj interes da puno ducana prodaje njegovu robu, tj da puno ducana zaraduje na Sony-u. Ako ne zaraduju, propast ce a samim tim sony sebi reze granu na kojoj sjedi...

brzi
12.08.2005., 12:15
ovo što si napisao je tipičan nakaradni primjer trgovanja u hrvata

ne znam kakva su tvoja iskustva ali koliko sam ja upoznat to nigdje u svijetu ne postoji. jedini "rabat" koji se može dobiti je određeni popust od par postotnih bodova ukoliko na godišnjoj razini napraviš određeni promet

određivati nekome ugovorom da ne može prodavati nešto što je kupio je uplitanje u nečiji biznis...to je još jedna posebnost u hrvata, čak niti nema pretjerane veze sa zastupnicima. njima bi trebalo biti skroz svejedno jer ako meni prodaju sve svoje sony televizore a ja ih dalje preprodajem po manjoj cijeni može doći samo do povećanje potražnje za njihovom robom. tim više što nemaju maloprodaju...

prodajom u maloprodaji ne možeš činiti damping. pronađi na poslovnom forumu što je to damping.

damping bi bio kada se taj TV prodaje po cijeni manjoj nego u zemlji proizvodnje što je teško za očekivati jer se elektronika mahom proizvodi u dalekoistočnim zemljama pa je i prije ulaska na naše tržište opterećena izvoznom ili uvoznom carinom i troškovima prijevoza.

kako sam obično manje tolerantan od ovoga stay cool
:W

DarthFlake
12.08.2005., 13:25
joj bas vam svima hvala..

nego nije da cu ja (tak skoro) krenuti u vlastite biznise i sve to i svakako bum taj ( dosadni) dio posla prepustila knjigovodji to bez daljnjeg..al te neke osnovne stvari spadaju ipak u opcu kulturu pa zato se malo raspitujem..

fala svima na odgovorima
:w

banderas
12.08.2005., 15:27
Joj, daj prestanite gnjavit s PDVom, to je u priči i odnosu cijena veleprodaja-maloprodaja totalno nebitno, to je druga tema. Vrlo je jednostavan račun zašto veleprodaja ima manje cijene: odi na plac i kad kupuješ paradajz traži od ljudi na štandu da ti prodaju 100 kila i da spuste cijenu po kili zato što ćeš kupiti odjednom 100 kila. Eto, kupila si po veleprodajnoj cijeni, pojednostavljen primjer.

martin23
13.08.2005., 01:18
OVOLIKO GLUPOSTI NA JEDNO MJESTU VEĆ ODAVNO NE VIDJEH. KOJI RACKU IMA PDV VEZE SA VPC I MPC????
LOGIKA JE JASNA: VPC JE ZA KUPOVINU VELIKE KOLIČINE ROBE I ZATO JE JEFTINIJA. ZAŠTO NEBI TI MOGAO KUPIT PO VPC?? SAMO KUPI VELIKU KOLIČINU

DarthFlake
13.08.2005., 07:27
drugim rijecima ti meni hoces rec da ja kao DarthFlake..bez ikakvih d.o.o. -ova na svojem imenu..mogu doci u npr Getro i rec uzimam paletu brasna ili cole i ocu po veleprodajnoj cijeni?

Sumnjam, al ak me uvjerite onda vam vjerujem...i idem u shoping.

polly
13.08.2005., 09:15
martin23 kaže:
OVOLIKO GLUPOSTI NA JEDNO MJESTU VEĆ ODAVNO NE VIDJEH. KOJI RACKU IMA PDV VEZE SA VPC I MPC????
LOGIKA JE JASNA: VPC JE ZA KUPOVINU VELIKE KOLIČINE ROBE I ZATO JE JEFTINIJA. ZAŠTO NEBI TI MOGAO KUPIT PO VPC?? SAMO KUPI VELIKU KOLIČINU

Cijeli smisao VPC i MPC vam je ukratko rekao Setra.
Ajmo još jednom, prema računovodstvenoj i trgovačkoj terminologiji
- MPC je maloprodajna cijena u dučanu (ili priručnim trgovinama kao što su skladište, prodaja iz vozila ,...) i u sebi sadrži PDV, to je ono što svatko od nas plati na registar kasi teti blagajnici
- VPC je cijena za daljnju prodaju i sastoji se od netta + pdv, u nekim slučajevima PDV je izrađen za svaki artikl, u nekim se dodaje tek na kraju računa, tako se radi da bi kupcu bilo jednostavnije raditi kalkulacije
- u veleprodaji kupci dobivaju dodatne rabate, pa poznajemo npr. rabat na količinu (jel uzimamo komad, kutiju, paletu, šleper,..), na plaćanje (avans, odgode x dana), na asortiman (npr. uzmemo od Henkela Persil + Silan + Pur), akcijski rabat (npr. baš im nejde spomenuti Persil pa je u kolovozu 10% manja cijena), superrabat (npr. kupac je u I kvartalu kupio 20% robe više od plana i uredno platio pa ćemo ga nagraditi),...
- veleprodaju označava i način plaćanje koji je uvijek na žiro račun
- PDV se može odbiti i po maloprodajnim računima ali ako njihov iznos ne premašuje 5000 kn
- naravno ako ja kao polly dođem u getro i kupim šleper šećera vjerojatno ću dobit neki popust, ali neću platiti šećer po cijeni koja je na onom njihovom katalogu izražena kao VPC, na to moram platiti još i PDV

Previše ste različitih stvari pomiješali uzimavši u obzir "što bi bilo kada bi....".

polly
13.08.2005., 09:17
DarthFlake kaže:
drugim rijecima ti meni hoces rec da ja kao DarthFlake..bez ikakvih d.o.o. -ova na svojem imenu..mogu doci u npr Getro i rec uzimam paletu brasna ili cole i ocu po veleprodajnoj cijeni?

Sumnjam, al ak me uvjerite onda vam vjerujem...i idem u shoping.

Ne. Ali možeš razgovarati sa komercijalom i isposlovati neki popust ako puno kupuješ.
Mislim da Getrou paleta robe sim ili tam baš puno ne znači.

Juraj2
17.11.2006., 10:44
Problematika izdavanja R1 (R2) racuna u maloprodaji.

Kupac cesto zatrazi R1 racun u maloprodajnom ducanu. Vecina programa za blagajnu je to rijesila tako da operator na licu mjesta ukuca naziv, adresu i MB tvrtke i ispise obican racun na traci koji ima dodane ove podatke o kupcu. Mislim da sam jednom negdje procitao misljenje min-fin da je to neispravno /nemrem vise nigdje to naci/ i da ispravan slijed glasi: poseban program za R1 racune s pamcenjem svih podataka, obavezno svi takvi racuni u Knjizi izlaznih racuna etc kao da je rijec o veleprodaji.
Kako vi imate rijesenu tu problematiku ? Miksate li MP i R1 racune u jednoj bazi ili to imate tvrdo odvojeno ? Kako rijesavate Knjigu popisa, odovjeno MP a R1 racune storno na lijevoj strani kao VP ili sve bacate u promet na desnoj strani ?

leola
17.11.2006., 19:14
U maloprodaji (onosno ako si registriran i imaš MTU samo za maloprodaju) ne bi smio izdavati R1 ili R2 račune.
Glupo, ali istinito.

Juraj2
18.11.2006., 15:02
Uzmimo da imam MTU i za veleprodaju, mada ima proizvoda koje jednostavno ne mozes kupiti kao pojedinac u VP, a imas pravo na povrat PDV-a.
Mene samo zanimaju ove tehnikalije oko kase/blagajne.

leola
18.11.2006., 22:32
U pravilu bi trebao imati posebnu evidenciju o izdanim R1 računima. Ne znam točno u kojem to zakonu piše nego govorim iz iskustava. Zna se dogoditi da recimo inspekcija kontrolira poduzeće "XY" i onda od poduzeća s kojim posluje npr poduzeće "Z" traži analitičku karticu (naročito važno ako se radi o nekom proizvodnom poduzeću). Na taj način kontroliraju ulaz tj. izlaz materijala.

Iz svega ovoga bitno je da možeš prilikom eventualnog nadzora pružiti informacije o izdanim R1 računima prema svim svojim klijentima.

Što se tiče knjige popisa trebalo bi za R1 račune stornirati lijevu stranu, nikako ne bi smio biti promet (razduženje).

banderas
18.11.2006., 23:12
Kak to rade benzinske pumpe? Oni iz istog programa, praktički PC kase printaju R1 na zahtjev, samo traže matični broj firme.

Juraj2
19.11.2006., 14:50
Kak to rade benzinske pumpe? Oni iz istog programa, praktički PC kase printaju R1 na zahtjev, samo traže matični broj firme.

Rade neispravno, kao i 90% trgovina tehnickom robom. Ali ko ce zezat INU ? A ja sam mala beba pa ne zelim probleme s drzavom :E

ivanc2
11.12.2006., 17:01
Ako je tvrtka registrirana za veleprodaju i maloprodaju ima li pravo iz maloprodajnog dućana izdati R1 (R2 ako je obrtnik) račun ukoliko to kupac zatraži?

Ako ne kako to rade INA, Getro, Metro, Ipercoop i svi ostali?

Kako se takvi računi upisuju u knjigu izlaznih računa?

Što s knjigom popisa? Treba li ih upisivati kao promet ili kao storno ulaza?

Što ako je takav račun plaćen virmanom? U maloprodaji nema virmana (s time sam već imao problema!).

Pretpostavljam da je to standardna stvar i da će knjigovođe to znati proknjižiti...

Hvala

PS Zakonom o PDV-u su definirani potrebni podaci za R1 račun, jeste li primijetili da McDonalds izdaje samo R1 račune koji nemaju niti jedan od potrebnih podataka osim oznake R1?

Juraj2
12.12.2006., 09:02
Ako je tvrtka registrirana za veleprodaju i maloprodaju ima li pravo iz maloprodajnog dućana izdati R1 (R2 ako je obrtnik) račun ukoliko to kupac zatraži?

Mora imati i minimalne tehnicke uvjete za VP.

Ako ne kako to rade INA, Getro, Metro, Ipercoop i svi ostali?

Imaju i MP i VP min.teh. uvjete za prodajni prostor.

Kako se takvi računi upisuju u knjigu izlaznih računa?

Kao i bilo koji drugi VP racun

Što s knjigom popisa? Treba li ih upisivati kao promet ili kao storno ulaza?

kao storno ulaza

Što ako je takav račun plaćen virmanom? U maloprodaji nema virmana (s time sam već imao problema!).

izdajes R1 koji provodis kroz KIR i SKK

Pretpostavljam da je to standardna stvar i da će knjigovođe to znati proknjižiti...

Iznenadio bi u koliko firmi to krivo rade. Ali na srecu imas hrpu inspektora koji ne citaju pravilnike i misljenja min. financija :D

alabrale
12.12.2006., 09:23
pomogao si imeni s nekim stvarima..

ivanc2
12.12.2006., 21:02
Mora imati i minimalne tehnicke uvjete za VP.
Imaju i MP i VP min.teh. uvjete za prodajni prostor.

To se, naravno podrazumijeva.

kao storno ulaza

Ovo recimo ne bi nikada napravio... pretpostavio sam da je to isto kao i maloprodajni račun i ide u promet...

Kako onda stoje stvari s kasom? Treba li nekako odvajati veleprodaju od maloprodaje? Promet u knjizi popisa nije jednak prometu kase u tom slučaju?

SKK = Salda konti kupaca pretpostavljam?

Iznenadio bi u koliko firmi to krivo rade. Ali na srecu imas hrpu inspektora koji ne citaju pravilnike i misljenja min. financija :D

Možete li postati popis tih pravilnika i mišljenja (osim pravilnika o vođenju knjige popisa robe, zakona o trgovini, zaštiti potrošača i PDV-u i nisam našao previše podataka (čak ni na RRIF-u)).

Hvala u svakom slučaju...
:s

Scorpius
11.01.2009., 03:20
Molim znalce da odgovore da li je ovo ispravna procedura prilikom izdavanja VP računa u maloprodaji:
Npr. u maloprodaji je zadužen proizvod čija je mpc 3250 kn.
Dođe kupac koji traži R1/R2 račun. Znači, treba mu izdati VP račun, te napraviti međuskladišnicu (prijenos proizvoda iz maloprodaje u veleprodaju), VP primku-kalkulaciju i optremnicu (otpremnica ne treba ako je na računu potpis i žig izdavatelja i potpis primatelja).
Da li se u navedenom slučaju na VP računu iznosi pišu i računaju kao u klasičnoj veleprodaji (pdv=vpc*0,22 i mpc=vpc+pdv) ili kao da se radi o maloprodaji (pdv=mpc*0,180328 i vpc=mpc-pdv).
Dakle, da li na tom računu treba pisati:

VPC....PDV%......PDV iznos.......Ukupno
2663,93 22% 586,06 3249,99 kn

ili

MPC......PDV%......PDV iznos.......Ukupno
3250,00 22% 586,07 3250,00 kn

Ja smatram da je ispravan prvi način, međutim kupcu može izgledati čudno kako je sad cijena 3249,99 kn, a u cjeniku piše 3250,00 kn.

Molim vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem.

GricGric
11.01.2009., 10:16
Pa niti za tebe nije ispravan račun ako ga izdaš na 3249,99 kn, a naplatiš 3250,00 , Iskreno mrzim takve račune koji se ne poklapaju...

Da bi VP račun ispravno izgledao, bitno je da na njemu bude naglašen koliko je iznos PDV-a i kolika je osnovica uza taj PDV, možeš to napraviti odmah prilikom izrade računa, a možeš izdvojiti i na dnu računa kao stavke za sebe...

I nikako nije ispravno

nego
2663,93 + 586,07 = 3250,00

Scorpius
11.01.2009., 22:24
Pa ne naplatim račun 3250,00 nego onoliko koliko piše na računu: 3249,99 kn.
Prema pravilu na VP računu se PDV računa iz VPC.
Znači: 2663,93 * 0,22 = 586,0646 = 586,06.
I što sad. Mogu ja napisati 586,07, ali da li se to smije, jer to je onda računanje PDV-a iz MPC-a, a to se radi na MP računima.

Dubravka20
12.01.2009., 06:36
Molim znalce da odgovore da li je ovo ispravna procedura prilikom izdavanja VP računa u maloprodaji:
Npr. u maloprodaji je zadužen proizvod čija je mpc 3250 kn.
Dođe kupac koji traži R1/R2 račun. Znači, treba mu izdati VP račun, te napraviti međuskladišnicu (prijenos proizvoda iz maloprodaje u veleprodaju), VP primku-kalkulaciju i optremnicu (otpremnica ne treba ako je na računu potpis i žig izdavatelja i potpis primatelja).
Da li se u navedenom slučaju na VP računu iznosi pišu i računaju kao u klasičnoj veleprodaji (pdv=vpc*0,22 i mpc=vpc+pdv) ili kao da se radi o maloprodaji (pdv=mpc*0,180328 i vpc=mpc-pdv).
Dakle, da li na tom računu treba pisati:

VPC....PDV%......PDV iznos.......Ukupno

ili

MPC......PDV%......PDV iznos.......Ukupno
3250,00 22% 586,07 3250,00 kn

Ja smatram da je ispravan prvi način, međutim kupcu može izgledati čudno kako je sad cijena 3249,99 kn, a u cjeniku piše 3250,00 kn.

Molim vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem.
Iz maloprodaje izdaješ račun na iznos vrijednosti robe po kojoj je u maloprodaju i zaprimljen.Kupac traži R-1,zašto?zato što si želi odbiti iznos PDV-a i zbog parametara koji sadrži R-1 ili R-2 je to moguće.Da je uzeo gotovinski račun,na kojem nema MB ili JMBG kupca ne bi mogao odbiti pretporez nego ga u cijelosti knjižiti u trošak.Ne znam u čemu je problem.

Scorpius
12.01.2009., 07:41
Iz maloprodaje izdaješ račun na iznos vrijednosti robe po kojoj je u maloprodaju i zaprimljen.Kupac traži R-1,zašto?zato što si želi odbiti iznos PDV-a i zbog parametara koji sadrži R-1 ili R-2 je to moguće.Da je uzeo gotovinski račun,na kojem nema MB ili JMBG kupca ne bi mogao odbiti pretporez nego ga u cijelosti knjižiti u trošak.Ne znam u čemu je problem.[/I]

Pa problem je u tome što R1/R2 račun nije maloprodajni račun nego veleprodajni, i bez obzira što nemaš veleprodajno skladište, moraš robu navedenu na tom računu razdužiti sa maloprodaje i zadužiti na fiktivno VP skladište, sa kojeg tu robu odmah razdužuješ sa tim R1/R2 računom. Ovdje je to lijepo objašnjeno:
http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=11139&forum=22&10

A ako je to tako, onda bi način izračunavanja PDV-a na tom računu trebao biti kao i kod klasične veleprodaje. Dakle, osnovica je vpc, i iz nje se dobije pdv i mpc. A u mom primjeru, ako računam na taj način mpc mi ispada za 1 lipu manja od maloprodajne cijene tog artikla u maloprodaji.

3007
12.01.2009., 08:19
Ne znam kako si došao do PDV-a 586,06. Ako ga izračunavaš iz MPC množenjem s faktorom 0,180328 (odnosno 0,22/1,22), ispada 586,066 (odnosno 586,065), što bi se zaokružilo na 586,07 - i nema problema s onom jednom lipom. Koliko sam shvatio tebe muči samo ta lipa.

Edit: nisam znalac

Posl3k
10.06.2009., 10:32
Premješteni postovi sa Računovodstva

E to je prava muka kad napraviš sve, provjeriš sve i sve štima - i onda toplu vodu otkriješ na Fina-inom šalteru.:mad:
Eh, pričaj mi o tome :) Ako ti je neka utjeha, nisi jedini.

Duba: ne smeta mene italic font, nego malo zbunjuje (na nekim blogovima se tako quota text).

Da Vas pitam u vezi novih propisa za MP. Navodno je ukinuta knjiga popisa i kalkulacije. Znači ne treba voditi skladište po MP cijeni? Jesu li ti novi propisi nedorečeni ili ih neki knjigovođe ne razumiju kad ipak zahtjevaju od trgovaca da i dalje vode i kp i kalk? Zar se nebi to sada moglo voditi po nabavnim cijenama, pogotovo trgovine koje imaju i vp, pa bi se mogle zalihe voditi zajedničke u vp skladištu (jer obično to i jest jedno skladište, samo prodaja nekad ode u vp a nekad u mp)?

Posl3k
12.06.2009., 06:58
Posl3k: e ti me ubijaš... Da je to tako, zar nebi programeri odavno vrištali: "novi programi, sve po novom zakonu, jeftino, kokiceeee?!?" I, kolika bi bila cijena artikla?? Ako nema MP cijenu, onda prema faci?? VP ti to dozvoljava, jeli tako? Kako te to ubijam? Pa koje su namjere izmjena zakona o MP ako nisu usklađivanje sa europskim normama? A dobili smo ono što smo imali i dosad? Isto se dogodilo prije deset godina sa ugostiteljima i famoznim Promet i zaključno stanje. Ne treba, ali opet treba?
I otkud ti ideja da artikal nema cMP cijenu samo zato što se vodi skladište po nabavnim? Pa onda niti VP skladišta nemaju cjenike, ne? A imaju ih obično barem 5-6...

dUbO
13.06.2009., 06:58
Ma meni se čini da bacaš dimne bombe? Prvo: da je tako zar nebi okolo frcali oglasi o novim programima sa jednim MP/VP modulom, zar nebi onda R1 postao bespredmetan itd?? I koliko znam i u EU imaš MP cijenu u prodavaonici. Bar tamo gdje ja zalazim... Istina nisam još vidio VP prodavaonicu! jer, ako ima MP cijenu, ima i kalkulaciju i NIJE onda više VP!! A ni VP skladište NEMA cjenik! Ili se ne razumijemo, ili zbilja neznaš puno o prodaji u prodavaonici?? A nešto reče da radiš programe?? Pa kako ti VP radi, sa cjenikom? E vidiš kod ostalih NEMA cjenik u VP, ima samo NABAVNA cijena, a izlaznu formiraš kod pisanja računa... po faci i po babu i stričevima!
Ja ipak mislim da se negdje debelo ne razumijemo, ali evo činjenica: u mome VP skladištu roba ima ulaznu i NEMA izlaznu cijenu!! Petru opalim 40% marže, a Marku 20%. Ivanu dam sa 5%. Ne po faci, nego zbog količina! Dali je to možda zabranjeno??
Ima nešto: skladište može prodavati IZ VP, ali opet na koncu ta roba mora ući u MP kalkulacijom! Dakle - ima cjenik.

Posl3k
13.06.2009., 08:12
Ma meni se čini da bacaš dimne bombe? Tak možeš razgovarat doma sa svojom ljepšom polovicom :)

Prvo: da je tako zar nebi okolo frcali oglasi o novim programima sa jednim MP/VP modulom, zar nebi onda R1 postao bespredmetan itd?? I koliko znam i u EU imaš MP cijenu u prodavaonici.
Nisam primijetio da frcaju oglasi, ali znam da ima programa koji imaju MP kasu koja uzima robu iz VP skladišta. Radi automatsku izdatnicu VP robe i automatsku MP kalkulaciju (koja je po meni nepotrebna, jer je zakonski ukinuta, ali pojedini neinformirani knjigovođe još uvijek inzistiraju na njoj).
I gdje sam ja to tvrdio da je R1 bespredmetan i da u EU nemaju MP cijene? Jesi ti popio nešto ili?

Ja ipak mislim da se negdje debelo ne razumijemo, ali evo činjenica: u mome VP skladištu roba ima ulaznu i NEMA izlaznu cijenu!! Petru opalim 40% marže, a Marku 20%. Ivanu dam sa 5%. Ne po faci, nego zbog količina! Dali je to možda zabranjeno??
Ima nešto: skladište može prodavati IZ VP, ali opet na koncu ta roba mora ući u MP kalkulacijom! Dakle - ima cjenik.

Ma ti si sam sebe zapetljao, ne znam kako bi te ja mogao otpetljali, ali da barem probam. Očito je da radiš sa programima skromnih mogućnosti. Ako se prati skladište po nabavnoj cijeni (tj. SNC ili ako ćemo biti bolesno precizni: prosječnoj fakturnoj cijeni) to ne znači da odmah ne možeš formirati i VP i MP cijenu (samo po njoj ne pratiš skladište, nego su to informativne cijene, koje ujedno koristiš i za cjenik). A u VP prodaji koliko znam se ne lupa marža nego se od maximalne cijene lupa rabat (po rabatnim matricama, rangu komitenta, odoka itd). Barem tako rade veleprodaje koje ja znam. Jer odmah kod nabave formiraju VP cjenik (jedan ili više, a to programske kuće baš često ističu kao mogućnost programa). Zato je i moguće raditi MP iz VP skladišta jer je MP cijena = maxVP+porez.
Naravno, moguće je i obrnuto. Iz MP skladišta (prati se po MP cijenama) izdavanje u veleprodaju. To se naravno primjenjuje kad je veleprodaja u manjem obimu, jer bi inače bilo bolesno.
I sa jednim i drugim načinom nikakvih problema u knjiženjima nema. Čak ako se miješaju MP i VP na jednom izvještaju (što se slažem da je nepravilno, ali ako korisnik tak oće, neka mu) spretniji knjigovođe to izguraju (kao storno nabave u MP i sl.)

dante-1
13.06.2009., 10:16
da, slažem se sa Posl,
upravo tako i ja radim, iz VP se automatski formira MP, a MP cjenik je obavezan po zakonu, a sa rabatom možeš korigirati cijenu koliko hočeš.
Također, iz maloprodajnog skladišta se formira u veleprodajno, ali moram unijeti cijenu MP-a prije nego napravim transfer....

Posl3k
13.06.2009., 10:37
da, slažem se sa Posl,
upravo tako i ja radim, iz VP se automatski formira MP, a MP cjenik je obavezan po zakonu, a sa rabatom možeš korigirati cijenu koliko hočeš.
Također, iz maloprodajnog skladišta se formira u veleprodajno, ali moram unijeti cijenu MP-a prije nego napravim transfer....
Eto, barem još netko pametan :)

Želim samo još dodati da je MP skladište puno kompliciranije za takve egzibicije, jer se moraju raditi zapisnici (da bi se održala razina MP cijene). VP skladište kao osnova donosi puno manje glavobolja (i programerima i knjigovođama).

dUbO
14.06.2009., 05:11
Mogu ponoviti što sam ti rekao na temi o računovodstvenim programima gdje si nas dvojicu potjerao, (da ponovim što si čovjeku napisao o govnima?!?) težak si, vrijeđaš sugovornike, ne mjeriš riječi, loše razumiješ Hrvatski, pa zato ne želim više s tobom "imati posla". Također tvrdim da prodaješ maglu, kao kvazi programer, a nemaš puno veze sa stvarnošću, naravno, imam valjda i ja pravo na svoje mišljenje, ali - već sam rekao na drugoj temi: nema više, quit! Nadam se da možeš barem to mirno prihvatiti bez svađe i vrijeđanja??

P.S. posl3k: "Jeste li probali programe Tehno? Navodno su odlični a extra povoljni...Kad rade loše programe poput synesisa...Već sam naveo prije: Tehno programi..".

Od prvog posta stalno reklamiraš taj tehno o kojemu nitko nema pojma, pa ili si ti tehno, ili mu prodaješ programe. Ali to je tako prozirno?!? Pa svi su tvoji postovi u pohrani, lako te je pročitati! Očito je da kada ti netko spomene Synesis ili Ipos, ili... da ga odmah treba napasti!! Na svim temama?

I na koncu, dozvoljeno je prenijeti izjavu sa druge teme, (računovodstveni programi) pa je prenosim:

"Ja sam godinama koristila programe TENHO.... ....sve ostalo oko tog programa bilo je koma- mi smo ga kupili od firme koja ih je zastupala ( susjed) i tu je sve bilo koma. Taj program gotovo da se ne kvari godinama ! Ali tip je meni stalno narihtaval tajmere tak da kad dođe do nekog datuma program se zašteka i ne možeš ga pokrenuti - i tak bar 2x godišnje i onda on dođe -tap-tap i za 2 min.posla uzme 250kn- naravno nema računa i ničeg - a uz to normalno plačam godišnje korištenje. Sad , zadnji put je došel s iznosom od 3900 kn za korištenje za 2 god i tak da smo prešli na drugi program- korp čija je cijena oko 2000kn i program je sad moj."

dUbO
14.06.2009., 05:21

malo si zakomplicirao, pa: kakav to automatski program pogađa tvoju maržu i formira MP cijene!?! Ili ti IMAŠ MP cijenik, pa ga se ta automatika drži? A zar to nije kalkulacija?

Što ti znači: "iz MP skladišta se formira u veleprodajno"?? Jeli to da se roba skine sa MP i vrati u VP?? Pa to je klasična VP iz MP prodavaonice? Ono što smo napokon riješili da mora uraditi i R1?

I reci mi, ako je meni 80% MP, nije li glupo raditi po takvome sistemu?? nekolicina kolega koji su to pokušali odustali su, jer što kada uleti inspektor i kaže: ispis MP kase, a ti "transfer" radiš tek navečer, ili ga moraš raditi promptno za SVAKI artikal koji je otišao kroz MP??

Posl3k
14.06.2009., 08:26
Mogu ponoviti što sam ti rekao na temi o računovodstvenim programima gdje si nas dvojicu potjerao, (da ponovim što si čovjeku napisao o govnima?!?) težak si, vrijeđaš sugovornike, ne mjeriš riječi, loše razumiješ Hrvatski I dalje uporno širiš dezinformacije, vadiš stvari iz konteksta, samo da bi me ocrnio. A samo zato što ti je ponestalo argumenata.
Da, slobodno ponoviš što sam čovjeku rekao o govnima, možda i sam skužiš što sam točno rekao. Nemoj preuveličavat. Ja sam odmah shvatio da sam pogriješio, osim toga dobio sam od moderatora i primjerenu kaznu. Eh, nisam savršen, planem nekad, frustiriran sam, jebi ga, nismo svi savršeni ko Dubo...
A da, loše razumijem Hrvatski? Jao, složit ću se s tobom ako netko potvrdi da je onu tvoju nerazumnu rečenicu razumio suprotno od mene...

Od prvog posta stalno reklamiraš taj tehno o kojemu nitko nema pojma, pa ili si ti tehno, ili mu prodaješ programe. Ali to je tako prozirno?!? Pa svi su tvoji postovi u pohrani, lako te je pročitati! Očito je da kada ti netko spomene Synesis ili Ipos, ili... da ga odmah treba napasti!! Na svim temama? Ja ne napadam nikog osobno nego napadam njegove argumente. Ja nemam veze sa firmom Tehno osim što preporučujem njihove programe poznatim ljudima. Ne poznajem ih najbolje, ali ono što sam upoznao me oduševilo. Ako naletim na neki bolji program onda ću njega preporučiti. A ti konstruiraj iz toga što te volja. Tebi je jedino bitno da sve više odvučeš obje teme na nebitno. Ad hominem radiš stalno, samo ga dobro umotaš u svoj kvazikulturni i kvaziljubazni celofan. Ali čini mi se da će te ljudi brzo prokužiti. Nisu baš svi tako naivni kako ti pretpostavljaš.

"Ja sam godinama koristila programe TENHO.... ....sve ostalo oko tog programa bilo je koma- mi smo ga kupili od firme koja ih je zastupala ( susjed) i tu je sve bilo koma. Taj program gotovo da se ne kvari godinama ! Ali tip je meni stalno narihtaval tajmere tak da kad dođe do nekog datuma program se zašteka i ne možeš ga pokrenuti - i tak bar 2x godišnje i onda on dođe -tap-tap i za 2 min.posla uzme 250kn- naravno nema računa i ničeg - a uz to normalno plačam godišnje korištenje. Sad , zadnji put je došel s iznosom od 3900 kn za korištenje za 2 god i tak da smo prešli na drugi program- korp čija je cijena oko 2000kn i program je sad moj." Neznam zašto bi bilo zabranjeno prenositi, mene sigurno ne smeta.
Evo lijepo, korisnik programa je dao izjavu (iz prve ruke) da su programi Tehno ODLIČNI, samo serviser koji im je prodao (možda i ilegalno) je koma.
A tvoja poanta je?

Da odmah prokomentiram i tvoj odgovor danteu (jer je dio diskusije).
I reci mi, ako je meni 80% MP, nije li glupo raditi po takvome sistemu?? nekolicina kolega koji su to pokušali odustali su, jer što kada uleti inspektor i kaže: ispis MP kase, a ti "transfer" radiš tek navečer, ili ga moraš raditi promptno za SVAKI artikal koji je otišao kroz MP?? Ako je i 100% MP isplati se raditi tako. Jer je intencija zakona (još uvijek loše definiranog), tj. prilagodbe europi takva, da se ukine praćenje skladišta po MP cijeni, jer je to totalna glupost. Pogotovo jer se ne mora raditi ni kalkulacija niti knjiga popisa (zakon tako kaže, ako sam ja dobro razumio).
A kad upadne inspektor, iz normalnog programa će ispasti izvještaj prodanih artikala isti čas, nema veze sa nikakvim "transferom", "Z" ili razduženjem prometa. A ako ti baš inzistiraš može tebi specijalno programer napraviti da se promptno razdužuje svaki artikal u MP, tehnički nije veliki problem, ali to bi stvarno bilo bolesno (zamisli samo skladišne kartice prometnijih artikala).

A što se tiče marže, pa naravno da se kod nabave (kucanja primke) definira marža (imaš i automatske matrice marži u programima, evo u Tehno ima, ali možeš i pojedinačno, ili odrediš prodajnu cijenu pa program izračuna maržu itd.). Ali ti si prvo tvrdio da se kod PRODAJE lupa marža. Što je moguće, ali nije mi baš logično da prodavač određuje maržu sam, osim ako je to ujedno i vlasnik. A nisam to ni susretao u programima, jer je to očito nelogičan pristup.

BampY
14.06.2009., 13:00
Novi Zakon o trgovini (nije baš novi, od kolovoza prošle godine) je stvarno donio bitne novosti u trgovini. Da nije onog 'nesretnog' djela o radnom vremenu, rekao bih da je stvarno pogodio bit stvari.

Nema više propisane Knjige popisa, nit Primke za vlastitu i tuđu robu, i da primka mora bit napravljena prije nego se roba stavi na policu, mada se ovo posljednje podrazumijeva.

Po ovome što je napisano u Zakonu, Knjiga popisa nije dovoljna a zapravo i ne daje potrebne podatke. Neki su mi korisnici imali inspekciju u trgovini ovih dana, i ne traži se Knjiga uopće, odnosno vrijednosno stanje, nego količinsko. Tako je i u Zakonu. Ide na policu, zbroji komade i sada mi pokaži koliko ti je stanje u računalu. I dokument po kojem si to zaprimio. I dali poštuješ Zakon o potrošačima, odnosno Cjenik. Važan je i zapisnik o promjeni cijena, ali je drukčiji nego prije.

Nigdje u zakonu i propisima ne piše kako ćeš voditi zalihe u trgovini - po nabavnim ili veleprodajnim ili maloprodajnim cjenama. Ili standardnim. U knjigovodstvu se zna koje podatke moraš osigurat, bez obzira na način vrednovanja zaliha.

Zakon o trgovini kaže da možeš u trgovini na malo prodavati i profesionalnim kupcima, tj. na veliko. Pri tome se naravno mora osigurati pravilna knjigovodstvena evidencija (npr. ako je automatsko kontiranje kase, onda izdvojiti veleprodaju od maloprodaje). I nigdje ne piše 80% niti koliko prometa može bit na veliko a koliko na malo, barem to nisam primjetio.

Ako je firma registrirana za trgovinu i na veliko i na malo, može i sve voditi na veliko, a prodavati i na malo, s tim da poštuje sve propise za prodaju robe na malo.

dUbO
15.06.2009., 04:03
Dali po tebi onda više nema financijskog zaduženja, nego samo robno?? Po tvome ispada da je tako? I što da ja radim, kad imam ukupno nekoliko miliona "komada", da brojim sa inspektorom recimo 2674 matice od 3mm?!? 4596 osigurača od 2mm?? (ili oni nose onu preskupu vagu?) Dakle, opet po tebi (ili zakonu??) ja MORAM voditi robno knjigovodstvo i to u komad?!? UTOPIJA!!!! Tvrdim da je to nemoguće, u par miliona komada samo 1% pogreške čini prevelik broj, a gdje je kalo, rastep?!? I otpis, na koncu? A da ne govorim o tolikoj gluposti, ako je NC po komadu 1-2 lipe, (ili manje!) a on mi dođe brojiti komade?!? Ma kako ti to zvuči?? Ludo - zar ne?? Usput: odakle si izvukao to o brojenju komada, molim te br.čl. da ne kopam cijeli zakon.

Ali najmanje razumijem zašto još nitko nije ponudio programe po novom zakonu?? Obično ih reklamiraju i prije promjena! A eno i dalje MP modul i VP modul?? Ni najave za neke promjene?

I moram priznati, meni je draže napraviti PKV kalkulaciju i doviđenja, sve se automatski događa, razdužuje KP i zadužuje konta... Čisto, jasno i bez problema. Spomenuo sam da je MENI 80% MP, 20% VP i lako vratim iz MP u u VP skladište i prodam. Da nije malo one gnjavaže sa R1, bilo bi sve ok. Čemu se onda zafrkavat sa VP skladištem i povlačenjem u MP?? Ako opet moraš imati cjenik u kasi? Ili ne treba ni to??

Nešto tu "ne drži vodu"!!

Posl3k
15.06.2009., 07:10
i ne traži se Knjiga uopće, odnosno vrijednosno stanje, nego količinsko. Tako je i u Zakonu. Ide na policu, zbroji komade i sada mi pokaži koliko ti je stanje u računalu.

Nigdje u zakonu i propisima ne piše kako ćeš voditi zalihe u trgovini - po nabavnim ili veleprodajnim ili maloprodajnim cjenama.
ovo je stvarno dobra novost. Količinu im možeš dati i iz skladišta koje pratiš po SNC (jer je takvo skladište najjednostavnije za voditi).
Ali pošto ne traže vrijednosno stanje onda mi nije jasan nastavak...

I dokument po kojem si to zaprimio. I dali poštuješ Zakon o potrošačima, odnosno Cjenik. Važan je i zapisnik o promjeni cijena, ali je drukčiji nego prije.
Misli se na dokumet od dobavljača ili na kalkulaciju? A onda se opet kaže da kalkulacija nije potrebna? Ili se misli na običnu VP primku (količinsko zaprimanje). Ali ako se tako zaprima onda se preuzimaju tekuće cijene i nema zapisnika. Jer ako vodiš skladište po SNC onda ne možeš napraviti zapisnik o promjeni MP cijene, jer nemaš vrijednosti za to (tj. ako sve vodiš kao VP robu, onda je MP vrijednost skladišta uvijek na nuli, pa onda i nema zapisnika). Isto tako je i knjiga popisa (ako je vodiš) uvijek na nuli ako MP robu uzimaš iz VP skladišta samo u količini koja ti je potreban za taj MP račun. Znači: nemaš MP zaliha nikada, samo imaš (uvjetno rečeno) tranzitno MP skladište.

Ako je firma registrirana za trgovinu i na veliko i na malo, može i sve voditi na veliko, a prodavati i na malo, s tim da poštuje sve propise za prodaju robe na malo.
tako je, a velim, lakše je sve voditi po SNC neovisno u kojem je postotku odnos VP/MP

Posl3k
15.06.2009., 07:32
I što da ja radim, kad imam ukupno nekoliko miliona "komada", da brojim sa inspektorom recimo 2674 matice od 3mm?!? Pa do sada si morao raditi puno više. Zbrojiti sve artikle u dućanu, svaki pomnožiti sa njegovom MP cijenom da bi dobio vrijednosno usklađenje sa knjigom popisa?

Ali najmanje razumijem zašto još nitko nije ponudio programe po novom zakonu?? Obično ih reklamiraju i prije promjena! A eno i dalje MP modul i VP modul?? Ni najave za neke promjene? Možda nitko to posebno ne naglašava jer se podrazumijeva da se programi usklađuju sa zakonskim izmjenama. Ja znam barem jedan (neću reć koji) koji omogućava i stari, ali i novi pristup.

I moram priznati, meni je draže napraviti PKV kalkulaciju i doviđenja
Znači i ti si jedan od tih koji i dalje muči programere? Da i dalje razvijaju programe koje je i zakon napustio?

Spomenuo sam da je MENI 80% MP, 20% VP i lako vratim iz MP u u VP skladište i prodam. Da nije malo one gnjavaže sa R1, bilo bi sve ok. Čemu se onda zafrkavat sa VP skladištem i povlačenjem u MP?? Ako opet moraš imati cjenik u kasi? Ili ne treba ni to??
Nema nikave gnjavaže sa R1, pa VP ionako izdaje R1 račune, ovdje se iz iste te VP izda gotovinski R1 i šlus, zašto bi uopće za tu namjenu prebacivao robu u MP pa je natrag vraćao. Za tako nešto moraš biti potpuno lud ili zbunjen (ili nenormalan).
I tko je rekao da ne treba cjenik u MP kasi? Pa rekli smo da se kod šifriranja ili nabave artikla definira i MP cjenik, što je tu još nejasno? Bampy i ja drumom, a ti šumom, uporno.

BampY
16.06.2009., 16:15
Hej Dubo, ma ne ispada to po mome, samo čitam Zakon o trgovini i lijepo piše u Čl. 16, da moraš osigurat barem naziv, mjernu jedinicu i količinu robe, zatim prodajnu cijenu i podatak o promjeni prodajne cijene (CIJENA, ne iznos!).

Kako to drukčije čitat nego da trebaš imat u trgovini stanje količinsko? Ako baš želiš možeš i vrijednost po maloprodajnoj cijeni, kao što je bilo u Knjizi popisa, ali to je sad tvoja interna stvar, kako postavljaš knjigovodstvo.

Prodajnu cijenu ćeš dobit kroz kalkulaciju, ali u biti i ne mora, možeš je utvrdit recimo npr.- zapisnikom. Bolje sa kalkulacijom, da se ne omakne da ideš ispod nabavne cijene, jer je prodaja ispod nabavne cijene - zabranjena i kažnjiva!

Naravno da je to za trgovca zahtjevnije voditi količinske zalihe nego Knjigu popisa. Ali zato se može pojednostavit na drugoj strani, pogotovo ako prodaješ na veliko i na malo.

Ja bih ovako rekao: to kako ćeš kontirati ulazne i izlazne dokumente, primke, ulazne i izlazne račune, bez obzira da li je V/P ili M/P, stvari moraju doć na svoje mjesto (ok, na konto) ovako i onako. To u vezi s tim da li je zaduženje po nabavnim ili prodajnim cijenama. Ako je po nabavnim, otpadaju nivelacije i knjiženje promjena cijena.

Inače, ako već vodiš evidenciju u količini, neće valjda kažnjavat odmah ako neka količina ne odgovara. Po Zakonu inspektor će ti dat 'razuman rok', tako kaže, u kojemu moraš uskladit podatke i stanja.

Eto, po ovome, čini se da će programi i trgovci morat bit malo točniji u brojanju... :) I malo će se više i češće koristit Zapisnici o višku i/ili manjku, obračunavati kalo i rasip...

A Dubo, mi smo odmah nakon promjene Zakona prilagodili programe, ali nije ni korisnicima baš lako sve to usvojit i postavit samo tako. Čak je bilo komentara da Knjiga popisa i dalje može bit dovoljna. I da ne galamimo stalno na inspektore, pokazali su do sada priličnu toleranciju, pa nije ni trebalo nešto mijenjat, do nedavno nisam čuo o takvim kontrolama. A možda su se koncentrirali na - radno vrijeme trgovina???! To je u istom zakonu... :)

dUbO
16.06.2009., 17:36
[QUOTE=BampY;21067181]Kako to drukčije čitat nego da trebaš imat u trgovini stanje količinsko?
Bolje sa kalkulacijom, da se ne omakne da ideš ispod nabavne cijene, jer je prodaja ispod nabavne cijene - zabranjena i kažnjiva!

He... možda je stvar u tome: "kako to čitati"?? Što god pisalo, ja ti tvrdim da je krajnji idiotizam pokušati materijalno zadužiti prodavaonicu u kojoj ima više miliona komada! Samo vijaka ima preko 2.000 artikala, prosjek 500 kom! (ma i više, min je 200, max 2.000)

Prodajna ispod nabavne nije ni zabranjena ni kažnjiva, koliko ja znam!! Trebaš odluku i dio koji je ispod nabavne se drugačije knjiži...?? Tko će mi molim te zabraniti da rasprodam neki artikal po bilo kojoj cijeni?!?

Dali se mi možda mimoilazimo zbog terminilogije?? Jer za mene ako imaš cjenik, ma kako utvrđen, (ok i zapisnikom) onda to ne vidim kao klasičnu VP u kojoj jednostavno cjenik NE postoji!! Svakom kupcu opališ kako te volja, plačaš pdv na zaradu i to je bit svega?? Ako ti netko hoće platiti 10 puta višu cijenu, pa što?? Eto, to je za mene VP, slobodno formiranje cijene! Ako su zadane, ne moraš ti to zvati MP, ali...

I inventura onda postaje suvišna?? Ako vodiš materijalno, moraš voditi točno, zar ne?? A meni na kraju godine uvijek ima cirkusa, jer zamijeniti vijak 2,2 i 2,5 i nije baš problem!! A da o kalu i ne govorim... Uglavnom NEMA artikla koji nakon 3 mjeseca štima!!

Dakle, meni je sumnjivo sve što si iščitao i priznajem da baš ne vjerujem sve to. Prodavaonica kakvu imam ne može tako funkcionirati, jedino ako bi inventura bila svako 3 mjeseca, a to je 10 dana 3 čovjeka, pa vaganjem, što opet ne garantira točnost!! Jedini momenat kada imam točno stanje je kada se otvara nova kutija - ako je u njoj stanje točno, a i tu zna biti svašta! (često 10-20 više!) Pa sada mi pokaži inspekciju koja bi se tu snašla?? Sa šublerom, metrom i mikrometrom u rukama i vagicom u džepu? Sumnjam! I ne spominji da je ludo baviti se ovakvom robom, to znam i samo nekakva tvrdoglavost i želja da se ljudima da veliki izbor i mogućnost da kupe i 3 komada drži nas da ne odlučimo prodavati recimo frižidere... A da nije VP i druge vrste robe, odavno bi zatvorili zbog bankrota! I na koncu će se dogoditi kao u Europi: jadan izbor u trgovačkim centrima, blisteri sa 20 ili 50 kom, pa se ti misli...

Posl3k
16.06.2009., 18:49
He... možda je stvar u tome: "kako to čitati"?? Što god pisalo, ja ti tvrdim da je krajnji idiotizam pokušati materijalno zadužiti prodavaonicu u kojoj ima više miliona komada! Samo vijaka ima preko 2.000 artikala, prosjek 500 kom! (ma i više, min je 200, max 2.000) A kako su dosad trgovci kontrolirali stanje u MP? Pogotovo oni koji su imali česte krađe i nepouzdane radnike? Isto su vodili količinski iako ih zakon dosad to nije tražio. A i inače je to bilo bolje jer nisi kod svake promjene cijene trebao brojiti komade tog artikal (jer kako ćeš inače napraviti zapisnik, odoka?). Mnogi su ipak vodili samo knjigu popisa. Znači i dosad je bilo i jednog i drugog. A što se tiče terminologije i čitanja, to se još ni zakonodavac nije dogovorio sam sa sobom što točno želi (navodno nikakve upute nisu još izdane) pa onda imaš i među knjigovođama tumačenja svakakvih, a i inspektori izgleda još lutaju.

Prodajna ispod nabavne nije ni zabranjena ni kažnjiva, koliko ja znam!! Trebaš odluku i dio koji je ispod nabavne se drugačije knjiži...?? Tko će mi molim te zabraniti da rasprodam neki artikal po bilo kojoj cijeni?!? Slažem se.

Eto, to je za mene VP, slobodno formiranje cijene! Ako su zadane, ne moraš ti to zvati MP, ali... Ne znam što si zapeo za to da VP nema cijene? Pa uvijek ima neki polazni cjenik (ili više njih). Pa kad dogovaraš cijenu u VP (preko telefona npr) nećeš kupcu reći: znate cijena je dogovorićemo se. Nego: cijena je ta, a mogu vam dat rabat ovisno o količini i dosad ostvarenom prometu.

I inventura onda postaje suvišna?? Kako bi inventura mogla postati suvišna?

BampY
16.06.2009., 20:34
Slažem se s tobom - u nekim situacijama to je veliki problem. Ne samo kod vijaka, nego i kod suhomesnatih proizvoda, mesa, voća i povrća, rasutih proizvoda... Ali ako su u svijetu našli rješenja nismo valjda tu 'nerazvijeni'?? Evo dao si jedan primjer - prodaješ vijke u blisterima, a ima i drugih tehnika. A iskreno, bilo bi glupo da ti inspektor broji vijke makar bioe siguran da će nać razlike. A i da nađe, pa što? Imaš pravo na rasip, pa i da je iznad toga, imaš pravo valjda i na manjak!!! Ljudski je imat i manjak. Dokumentiraš to i rješeno!

Ispod nabavne cijene - ovaj put je to i u Zakonu napisano:

Članak 64.
Nepoštenim trgovanjem u smislu ovoga Zakona smatra se osobito:
– prodaja robe ispod njezine nabavne cijene s porezom na dodanu vrijednost.

Imaš pravo, ako se komisijski utvrdi manja vrijednost robe, onda nema problema, može i ispod nabavne, pa i za 0 kuna ... :)

Da ti kažem - nemam ništa protiv cjenika i inventure, to ostaje, bez toga nema posla. Formiraš neku osnovnu cijenu u VP, zbog sebe, koja ti garantira zaradu a onda ti manevriraj oko te cijene na više i niže do nabavne, kako hoćeš. U maloprodaji isto ali artikle na akciji lijepo označiš, dokumentiraš odlukom, napišeš na oglasnu ploču da svi vide akcijske cijene, i to je isto u redu... Ma to sve već znaš, ništa novo...

Ma Dubo, meni to baš ne izgleda komplicirano. Ali, sama promjena je zahtjevna i komplicirana, tu se slažem s tobom. I nemoj mene gledat poprijeko, nisam 'involviran u taj marifetlook'... :) Rekoh ti da je posljedica ovog Zakona malo dublja nego je to izgledalo na prvi pogled. Uostalom, pročitaj ga...

dante-1
16.06.2009., 20:37
malo si zakomplicirao, pa: kakav to automatski program pogađa tvoju maržu i formira MP cijene!?! Ili ti IMAŠ MP cijenik, pa ga se ta automatika drži? A zar to nije kalkulacija?

Što ti znači: "iz MP skladišta se formira u veleprodajno"?? Jeli to da se roba skine sa MP i vrati u VP?? Pa to je klasična VP iz MP prodavaonice? Ono što smo napokon riješili da mora uraditi i R1?

I reci mi, ako je meni 80% MP, nije li glupo raditi po takvome sistemu?? nekolicina kolega koji su to pokušali odustali su, jer što kada uleti inspektor i kaže: ispis MP kase, a ti "transfer" radiš tek navečer, ili ga moraš raditi promptno za SVAKI artikal koji je otišao kroz MP??

da, imam MP cjenik, a ako nisam dobro objasnio, .. sorry, ...
znači, imam i maloprodajno skladište i veleprodajno skladište. i ne, ako nešto prodajem u MP sa maloprodajnog skladišta i netko traži R-1, odmah mu ga i ispišemo. ako prodajem u MP iz veleprodajnog skladišta, tada se artikal automatski prenosi iz veleprodajnog skladišta u maloprodajno.
automatski se prenose artikli, istog trena, jedino moram imati MP cijenu za artikle koje iz vele prodajem u maloprodaji. :mig:

Dubravka20
17.06.2009., 06:31
Šala mala,a ja mislila riješili smo MP i VP a ono diskusija se nastavlja....:)pa se ni ne uključujem u raspravu.

Posl3k
17.06.2009., 06:48
pa se ni ne uključujem u raspravu.
Samo nam još ti fališ sa svojim italicom :)
A bilo bi super da se baš ti uključiš. Možda mene izbjegavaš?

Svjetlana
20.07.2009., 07:47
Vedranna, u gotovo sam istoj situaciji kao i ti.
Otvaramo malu firmu i trenutno ne možemo priuštiti knjigovođu.
Niti meni nije namjera podcjenjivati struku niti olako shvaćam vođenje knjiga ali....nužda ne pita. :)

Upoznata sam donekle s knjigovodstvom za obrte (također koristila Synesis) ali firme su mi nepoznanica pa dok ne budem bila u mogućnosti plaćati knjigovodstveni servis morati ću se snalaziti na razne načine.
Knjigovodstveni tečajevi počinju na jesen.(Vedranna, da li si se raspitivala o njima? Meni najpouzdaniji djeluje onaj od RRIF-a ali mislim da se održava samo u Zagrebu.:().

Lijepo je vidjeti ovaj PDF i kako pomažete jedni drugima.:) Nadam se da ću i ja jednoga dana dovoljno znati da mogu pomoći ostalima.

Zanima me, ako je skladište istovremeno i veleprodajno i maloprodajno, da li se roba zaprima u veleprodajno (pa se roba koja se prodaje na maloprodajni račun prebaci iz VP u MP skladište) ili se zaprima u maloprodajno skladište (pa kada se prodaje na R1 se povlači iz MP skladišta u VP)?

Dubravka20
20.07.2009., 07:55
Lijepo je vidjeti ovaj PDF i kako pomažete jedni drugima.:) Nadam se da ću i ja jednoga dana dovoljno znati da mogu pomoći ostalima.

Zanima me, ako je skladište istovremeno i veleprodajno i maloprodajno, da li se roba zaprima u veleprodajno (pa se roba koja se prodaje na maloprodajni račun prebaci iz VP u MP skladište) ili se zaprima u maloprodajno skladište (pa kada se prodaje na R1 se povlači iz MP skladišta u VP)?

Zaprimaš robu na veleprodajno skladište a onda internim prijenosima prebacuješ iz jednog u drugi.
Ili ako većinu tvog prometa radiš preko maloprodaje a samo ponekad izdaješ R-1 račun,onda tu robu makneš sa MP na VP i izdaš R-1
Ajme Dubo je danima i danima pokušavao objasniti te stvari pa se vrati unatrag pročitaj postove da opet ne započinjemo istu raspravu.

Svjetlana
20.07.2009., 07:57
Zaprimaš robu na veleprodajno skladište a onda internim prijenosima prebacuješ iz jednog u drugi.
Ili ako većinu tvog prometa radiš preko maloprodaje a samo ponekad izdaješ R-1 račun,onda tu robu makneš sa MP na VP i izdaš R-1
Ajme Dubo je danima i danima pokušavao objasniti te stvari pa se vrati unatrag pročitaj postove da opet ne započinjemo istu raspravu.

Većinu prometa ću raditi preko veleprodaje.

Potražiti ću onda starije postove, nisam niti znala da je bila rasprava.:D
Hvala. :)

Svjetlana
21.07.2009., 07:42
Potražiti ću onda starije postove, nisam niti znala da je bila rasprava.:D

I to kakva rasprava! :zubo:

Jedino sam saznala da mnogi ovdje duguju Dubravki20 palačinke od čokolade. :zubo:

Rasprava se uglavnom odnosila na maloprodaju (tj. kada se u maloprodaji izdaje R1 račun da li je to veleprodaja ili nije).

A ja imam situaciju da će skladište ispunjavati min. teh. uvjete i za veleprodaju i maloprodaju a velika većina prometa će biti veleprodaja pa me zanima da li robu mogu zaprimati na VP skladište.
U jednom tekstu koje je forumaš dUbO stavio piše da nije ispravno iz takvog skladišta prodati robu na maloprodajni račun (te istovremeno zadužiti i razdužiti knjigu popisa) jer maloprodaja mora imati istaknute cijene da bi se tako mogla tretirati, ali nigdje nije navedena alternativa. :ne zna:
Kako je onda ispravno?

Dubravka20
21.07.2009., 07:55
I to kakva rasprava! :zubo:

Jedino sam saznala da mnogi ovdje duguju Dubravki20 palačinke od čokolade. :zubo:

A ja imam situaciju da će skladište ispunjavati min. teh. uvjete i za veleprodaju i maloprodaju a velika većina prometa će biti veleprodaja pa me zanima da li robu mogu zaprimati na VP skladište.
U jednom tekstu koje je forumaš dUbO stavio piše da nije ispravno iz takvog skladišta prodati robu na maloprodajni račun (te istovremeno zadužiti i razdužiti knjigu popisa) jer maloprodaja mora imati istaknute cijene da bi se tako mogla tretirati, ali nigdje nije navedena alternativa. :ne zna:
Kako je onda ispravno?

Da palačinke,obožavam palačinke na sto načina a može i:kava:
Ja isto tako zaprimam na veleprodaju sve što ulazi u skladište a onda po potrebi međuskladišnicom ili u Synesisu internim prijenosom na maloprodaju zadužujem.Po realizaciji POS prometa razdužujem MP .Automatizmom se radi i trgovačka knjiga u MP.
Znači isto tako možeš dokumentom vratiti ponovo robu iz MP u VP.
Pa mislim da tu nema neke velike mudrosti.
A imaš još i neke tehničke uvjete da npr VP i MP skladište mora biti i fizički odvojeno ako ti dođe tržna.

Svjetlana
21.07.2009., 08:01
Ja isto tako zaprimam na veleprodaju sve što ulazi u skladište a onda po potrebi međuskladišnicom ili u Synesisu internim prijenosom na maloprodaju zadužujem.Po realizaciji POS prometa razdužujem MP .Automatizmom se radi i trgovačka knjiga u MP.

Dakle ipak se može. Pa to je onda vrlo jednostavno. Hvala. :)

A imaš još i neke tehničke uvjete da npr VP i MP skladište mora biti i fizički odvojeno ako ti dođe tržna.

E ovo nisam znala. Moram se malo raspitati. Hvala ti.

Svjetlana
22.07.2009., 08:54
Imam još nekih nejasnoća.:D

1.) Da li se iz veleprodajnog skladišta mogu izdavati i maloprodajni računi ili skladište mora istovremeno zadovoljavati minimalno tehničke uvjete kao veleprodajno i maloprodajno skladište?

2.) Da li u veleprodajnom cjeniku iskazujem cijenu bez pdv-a (koju sam dobila izračunom nabavna cijena + razlika u cijeni) a tek kod izdavanja VP računa obračunam pdv na ukupni iznos?

3.) Kupci kojima prodajem robu na VP račun će od mene zahtjevati da im ponekad robu prodam na MP račun ali za istu cijenu. Budući da im preko VP računa dajem različite rabate (ovisno o količini koju uzimaju itd.) kako onda da postignem istu cijenu robe i preko MP računa kada moram imati istaknuti MP cjenik od kojeg nema odstupanja u vidu rabata. Naime, koliko mi je poznato, u maloprodaji se ne mogu odobravati rabati kao u veleprodaji. U maloprodaji samo postoje popusti na raznim akcijama koje moraju biti unaprijed poznate i javno iskazane na cjeniku.

Dubravka20
22.07.2009., 11:11
Imam još nekih nejasnoća.:D

1.) Da li se iz veleprodajnog skladišta mogu izdavati i maloprodajni računi ili skladište mora istovremeno zadovoljavati minimalno tehničke uvjete kao veleprodajno i maloprodajno skladište?

2.) Da li u veleprodajnom cjeniku iskazujem cijenu bez pdv-a (koju sam dobila izračunom nabavna cijena + razlika u cijeni) a tek kod izdavanja VP računa obračunam pdv na ukupni iznos?

3.) Kupci kojima prodajem robu na VP račun će od mene zahtjevati da im ponekad robu prodam na MP račun ali za istu cijenu. Budući da im preko VP računa dajem različite rabate (ovisno o količini koju uzimaju itd.) kako onda da postignem istu cijenu robe i preko MP računa kada moram imati istaknuti MP cjenik od kojeg nema odstupanja u vidu rabata. Naime, koliko mi je poznato, u maloprodaji se ne mogu odobravati rabati kao u veleprodaji. U maloprodaji samo postoje popusti na raznim akcijama koje moraju biti unaprijed poznate i javno iskazane na cjeniku.

1.NE
2.BEZ PDV-a

E sad da ti malo pojasnim,nego koji program koristiš?
Postoje cjenici po vrsti:veleprodaja
maloprodaja
devizni
i po namjeni:univerzalni(ako se koristi samo jedan cjenik)
nabavni
prodajni
pripremni

To znači da se možeš koristiti jednim osnovnim ako su ti za sve iste cijene,ili možeš formirati više cjenika-cjenik A,B itd pa ga onda izabereš prilikom izrade dokumenta-ponude,računa
Svaki tvoj parner u veleprodaji može imati drugi cjenik pa onda u tom slučaju radiš cjenike po partnerima,a tada mora u programu postojati opcija:izmjena cijene da/ne
Znači cjenik MP-sa porezom
cjenik VP bez poreza
cjenik DEV u stranoj valuti bez poreza
Kada se u MP koriste različiti cjenici?Robu zaprimaš na VP skladište a npr imaš tri prodavaonice i ocijeniš da ti zbog npr konkurencije u blizini jedna od njih mora ići sa nižom cijenom od one npr u centru grada,onda ćeš u tom slučaju "složiti tri cjenika,A;B i C.
Pojasni mi prvu rečenicu pod 3.

Vedranna
22.07.2009., 12:12
Knjiga URA i IRA za PDV je jednaka za sve propisana Zakonom i Pravilnikom o PDV-u.

Naravno da URA i IRA NISU u svemu iste

Hm... :misli:
Najbolje da njih pitam za svaki slučaj.
Hvala.

Vedranna, da li si se raspitivala o njima? Meni najpouzdaniji djeluje onaj od RRIF-a ali mislim da se održava samo u Zagrebu.:().

I ja sam kanila na taj od RRIF-a, a kaj nema u tvom gradu ili gdje si ti već?:ne zna:

Mislim da skladište mora biti istovremeno i VP i MP.

Nisam sigurna jesam li shvatila?
Želiš prodavati kupcu A i recimo kupcu B malo preko VP a malo preko MP ali preko VP kupcu A odobravaš jedan rabat, a kupcu B drugi rabat pa te zanima kako da MP račune uskladiš s tim cijenama tako da svaki kupac uvijek kupuje robu po istoj cijeni (bez obzira VP ili MP)? Jel tak?

nepoznata_11
22.07.2009., 12:16
Mi imamo ( u programu ) maloprodajne racune iz veleprodaje. Tako da imamo samo jedno skladiste i to VP.

Vedranna
22.07.2009., 12:18
Mi imamo ( u programu ) maloprodajne racune iz veleprodaje. Tako da imamo samo jedno skladiste i to VP.

Dakle, vaše skladište je registrirano samo kao veleprodaja a izdaje i maloprodajne račune?:confused:

nepoznata_11
22.07.2009., 12:29
Ne. Registrirano je i maloprodaja i veleprodaja, ali je jednostavnije imati samo jedno skladiste. Prije smo imali oba, pa su se stalno povlacile medjuskladisnice, promjene cijena i sl..... sada toga nemam. Puno manje posla za knjizenje.

lili p.
22.07.2009., 13:09
Ne. Registrirano je i maloprodaja i veleprodaja, ali je jednostavnije imati samo jedno skladiste. Prije smo imali oba, pa su se stalno povlacile medjuskladisnice, promjene cijena i sl..... sada toga nemam. Puno manje posla za knjizenje.

Jeste li imali kakav nadzor i ako da kako je prošlo?

Jer maloprodajno skladište mora biti odvojeno od veleprodajnog i mora imati istaknute cijene.
Bez prijenosa robe sa VP skladišta u MP kako razdužite robu?

Znam da je u praksi drugačije, tj. nađe se način kako olakšat posao ...pa baš zato pitam za inspekcije.

jasmina1969
22.07.2009., 13:59
Hm... :misli:
Najbolje da njih pitam za svaki slučaj.
Hvala.

Da li ćeš učit knjigovodstvo od nekog tko radi već skoro 20 godina u tim vodama ili nekog ko je isto učio knjigovodstvo ovdje na forumu tvoja stvar. Evo pogledaj ovaj link sa stranica Porezne uprave RH pa ti sama prosudi.

http://www.pu.mfin.hr/propisi/download.asp?file=http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Obrasci/Porez%20na%20dodanu%20vrijednost/pdv%202006/U-RA.pdf

a ima još bolji link

http://www.pu.mfin.hr/propisi/obrasci.asp?sel=PDV&sid=16&id=b04d3

i sretno. :mig:

Vedranna
22.07.2009., 15:23

Aha. Dakle ipak je registrirano i kao maloprodaja. Možda bi vam zato i progledali kroz prste kaj iz veleprodaje izdajete MP račune. Iako mi nije baš sasvim jasno kakav je to program koji iz veleprodaje izdaje maloprodajne račune.

Mislim da synesis odvojeno ima modul maloprodaju i modul veleprodaju (zna li netko?).

J
Jer maloprodajno skladište mora biti odvojeno od veleprodajnog i mora imati istaknute cijene.

Pretpostavljam da ne misliš fizički odvojeno, jel?

Da li ćeš učit knjigovodstvo od nekog tko radi već skoro 20 godina u tim vodama ili nekog ko je isto učio knjigovodstvo ovdje na forumu tvoja stvar.

Ma nova sam na ovom pdf-u pa ne znam nikoga.:D

i sretno. :mig:

Hvala. I hvala za informacije.:)

lili p.
22.07.2009., 19:09
Mislim da synesis odvojeno ima modul maloprodaju i modul veleprodaju (zna li netko?).

Pretpostavljam da ne misliš fizički odvojeno, jel?

Synesis ima VP i MP.

I da mislila sam fizički odvojeno skladište MP i VP, naravno to se može držati u istom skladišnom prostoru, ali odvojeni artikli.

Vedranna
22.07.2009., 19:21
Synesis ima VP i MP.

I da mislila sam fizički odvojeno skladište MP i VP, naravno to se može držati u istom skladišnom prostoru, ali odvojeni artikli.

Al Svjetlana je postavila pitanje da li može svu robu zaprimiti i držati na VP skladištu a onda kad izdaje MP račun, za tu količinu zadužiti MP skladište i odmah razdužiti po MP računu?

Tada ne bi trebali artikli biti fizički odvojeni.

lili p.
22.07.2009., 19:37
Prema zakonu ako imaš MP moraš imati i MP skladište.

A koliko znam bez međuskladišnica ne može funkcionirati, barem ne kako je zakonom propisano, baš zato sam i pitala da li su imali inspekciju i kako je prošlo.

Vedranna
22.07.2009., 19:43
Prema zakonu ako imaš MP moraš imati i MP skladište.

Ma imaš MP skladište ali je prazno.:D
Tek kad nešto želiš prodati putem MP računa, onda zadužiš to prazno skladište za onu robu koju ćeš prodati, izdaš račun i time razdužiš skladište i ono opet prazno.
Ja mislim da je tako, ima li tko zna?

A koliko znam bez međuskladišnica ne može funkcionirati, barem ne kako je zakonom propisano, baš zato sam i pitala da li su imali inspekciju i kako je prošlo.

I meni se čini da je ovo što je napisala nepoznata_11 neispravno. Ne razumijem uopće kako su iz modula VP uspjeli izdati MP račun, osim ako je to R1 račun pa su kod kupca stavili Nepoznat kupac ili tako nešto.:ne zna:

lili p.
22.07.2009., 20:14
Ma imaš MP skladište ali je prazno.:D

Ako sam dobro razumijela, imaš prazne police u MP skladištu i na njima označene cijene proizvoda ..., a kamo se stave zakonom propisane deklaracije ...

Postoji načina i načina, ali ovaj tvoj je malo smiješan, a mene zanima kako to oni rade jer je opisala neobičnu situaciju, a da ne budem dosadna, zanima me i rješenje inspekcije ako su je imali.

Zakonski propisi su tu jasni, a ovo nije u skladu sa zakonom.

evo ti barem dio ... http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_07_87_2790.html

Da ne duljimo, Dubo je zaista iscrpno obradio temu par strana unazad.

nepoznata_11
22.07.2009., 21:40
Nismo imali inspekciju, tako da neznam kako bi oni reagirali. Vi svi govorite da je to protuzakonito. Neznam. Neradimo sami knjigovodstvo i knjigovodza kaze da je ovako puno jednostavnije. Radili smo i mi prije odvojeno.

nepoznata_11
22.07.2009., 21:50
Svi programi imaju i VP i MP, samo sto u PC kasi ima mogucnost "racuni maloprodaje iz veleprodaje". I na kraju radnog vremena ti program sam skine sa VP skladista sto si prodala " razduzenje skladista veleprodaje"

dUbO
23.07.2009., 06:00
Ajmeeee al su se raskokodakale... pa ženske, jel vama vruče? A, joj. I neznam zapravo od količine pitanja što odgovoriti, ali neke sitnice: Tko to misli da može bez KALKULACIJE prodavati nešto u MP?!? O kakvom MP SKLADIŠTU se tu priča?!? To NE postoji. MP je PRODAVAONICA, a ne skladište. I sve što iz VP skladišta ulazi u nju, ide kalkulacijom, iliti ono: dodam maržu na NC, pa dodam PDV na sve to, pa to ti je to. Ja ne idem tako, jer MP modul u Synesisu ima PKV (i PKT-tuđa roba) kalulaciju kojom robu odmah šaljem u prodavaonicu. iz MP povlačim što mi treba za VP, kao i ono prodano na R1, pa to prodam iz VP skladišta, naravno formirajući cijenu "odoka". jer VP skladište NEMA cijenu, osim ulazne. Moja stvar hoću li nekome dati sa 10% ili ako j ezgodna dama sa 30% marže.

Što je još bilo nejasno?? A, to, nema problema u mojoj kombinaciji inspekcija traži zbilja minimalne uvjete za VP, meni je to odvojen kantun sa računalom. Zapravo, to i jest nekakva "prolazna" VP, jer nema stalno artikala, zaboravio sam točno. Ama pitajte malo jasnije i polakše.

dUbO
23.07.2009., 06:08
Svi programi imaju i VP i MP, samo sto u PC kasi ima mogucnost "racuni maloprodaje iz veleprodaje". I na kraju radnog vremena ti program sam skine sa VP skladista sto si prodala " razduzenje skladista veleprodaje"

AKO ti skine!! Pazi da ti to ne ide iz MP, a posebno inkas MP i R1 ne smiješ miješati. I naravno da svi programi NEMAJU VP i MP, odakle ti ta ideja?? Kupuješ module koji ti trebaju. I, reci ti meni, ako to radi lijepo po materijalnom, a kako ti to knjiži?? Pošto ti je taj artikal u VP, ako je u MP on imao svoju MP cijenu?!?
Puno se miješa MP i VP bez razmišljanja o tome što ih karakterizira: MP ima DODANU maržu i PDV, dakle formiranu MP cijenu!! VP to ne mora imati. U MP ima problema, ako je puno artikala i jako velike razlike u cijeni! Na kraju godine ili se treba oteliti za smučkati ostvarenu maržu i saznati nabavnu cijenu, (prema koeficijentu 668/663...) osim ako se stalno vodi broj komada x marža, te isto x NC, pa se na koncu godine zbroji...

Dubravka20
23.07.2009., 06:26
Pa gdje si majstore za MP,VP i da ne nabrajam?Evo ostavljam te da pomogneš curama,odoh sutra na godišnji.
Pozz

nepoznata_11
23.07.2009., 07:04
AKO ti skine!! Pazi da ti to ne ide iz MP, a posebno inkas MP i R1 ne smiješ miješati. I naravno da svi programi NEMAJU VP i MP, odakle ti ta ideja?? Kupuješ module koji ti trebaju. I, reci ti meni, ako to radi lijepo po materijalnom, a kako ti to knjiži?? Pošto ti je taj artikal u VP, ako je u MP on imao svoju MP cijenu?!?
Puno se miješa MP i VP bez razmišljanja o tome što ih karakterizira: MP ima DODANU maržu i PDV, dakle formiranu MP cijenu!! VP to ne mora imati. U MP ima problema, ako je puno artikala i jako velike razlike u cijeni! Na kraju godine ili se treba oteliti za smučkati ostvarenu maržu i saznati nabavnu cijenu, (prema koeficijentu 668/663...) osim ako se stalno vodi broj komada x marža, te isto x NC, pa se na koncu godine zbroji...

Sa skladista skida preko otpremnica. Znaci, imam i otpremnice "razni kupci u maloprodaji", to je npr. dnevni promet za jedan dan.
Knjizi kao i do sada. Posebno VP, posebno MP.
Samo sto u maloprodaji imamo samo dnevni promet i nista vise ( PC kasa) i na mjesecnim izvjestajima ima sve podatke koji su mu potrebni.

A to za programe, znam ja da se mora kupiti modul koji ti treba. Nego htjela sam reci da programi to svi imaju, a svatko sebi kupuje sto mu treba. A programi imaju i VP i MP.

lili p.
23.07.2009., 10:57
Ajmeeee al su se raskokodakale... pa ženske, jel vama vruče?

O kakvom MP SKLADIŠTU se tu priča?!? To NE postoji. MP je PRODAVAONICA, a ne skladište.

Uvijek je lijepo vidjeti kad se netko tako lijepo izražava, zadovoljstvo pri čitanju posta...

Ako netko ima VP skladište u sastavu kojega ima i MP, recimo željeza...znači jedno skladište podijeljeno na dva dijela, treba reči ...ovo je VP skladište, a ovaj dio je MP prodavaonica??

Svjetlana
23.07.2009., 11:15
...

Dakle, ti imaš prodavaonicu sa zalihom robe pa prema potrebi izdaš VP račun uz sve potrebne predradnje.

Ali ja sam pitala za slijedeću situaciju:
Imam VP skladište.
Registrirano je i za MP (teta u uredu za gospodarstvo kaže - MP skladište:ne zna:).
Većina prometa su VP računi.
Klijenti će me ponekad pitati da im izdam i MP račun - koji je točan postupak?
Zna li itko?

A ono pod brojem 3.):
Uvedem neki artikal u VP skladište (NC + RUC).
Prodam taj artikal klijentu X uz 5% rabata.
Prodam takav artikal klijentu Y uz 10% rabata.
Dakle prodajem im taj artikal po različitim cijenama (za X jedna cijena za Y druga).
Kada me klijent X ili Y zatraže da im prodam takav artikal putem MP računa, a za istu cijenu koju sam im dala na VP računu - kako ću to postići kada MP cijene moraju za sve biti iste (po MP cjeniku) i ne mogu davati rabate kako mi se sprdne?

Nadam se da sam uspjela objasniti što me zanima.:)

dante-1
23.07.2009., 11:19
zašto ne možeš davati rabate u MP ?

ja to stalno radim :mig:

Svjetlana
23.07.2009., 11:26

Iskreno, nisam stručnjak pa se potpomažem raznom literaturom pa i internetom. Evo recimo ovdje:

http://blog.ritelefax.hr/post/2007/12/071206-odobravanje-popusta-u-trgovini.aspx

Osnovna razlika između odobravanja popusta u maloprodaji u odnosu na veleprodaju jest u tome što se popust u maloprodaji može odobravati samo prilikom kupoprodaje i to prema unaprijed poznatim i javno iskazanim uvjetima (uz cjenik). Svi kupci moraju biti u mogućnosti kupiti robu po istim uvjetima.

A poznajem gospodina koji mi je ispričao da ga je inspektor zbog rabata kojeg je iskazao mušteriji u MP računu odlučio kazniti (na kraju mu je progledao kroz prste ali ajde ti znaj hoćeš li biti takve sreće :zubo:).

dante-1
23.07.2009., 11:57
pa ja imam cjenik, javni da svi vide tako da svi imaju iste uvjete... čak i rabate koji su javni. ali možeš i rabate mijenjati, gdje piše da ne možeš ?

Svjetlana
23.07.2009., 12:19
pa ja imam cjenik, javni da svi vide tako da svi imaju iste uvjete... čak i rabate koji su javni. ali možeš i rabate mijenjati, gdje piše da ne možeš ?

Rabate mjenjam kad prodajem preko VP (svakom kupcu rabat koji želim), a ne mogu valjda u maloprodaji dati jedan rabat kupcu X, pa za deset minuta drugi rabat kupcu Y, pa za pol ure treći rabat kupcu Z....zar ne?
Maloprodajni cjenik mora biti istaknut i ako poželim dati popust to mora biti jedinstveni popust (opet vidljivo istaknut) . Ne mogu svakom kupcu dati različit popust kao što to mogu s rabatima u veleprodaji, zar ne?:ne zna:

BampY
23.07.2009., 12:34
Definitvno, u trgovini na malo se rabati ne mogu davati osim kao akcijski popusti, vidljivo objavljeni i pod istim uvjetima za sve kupce u maloprodaji. Znam nekoliko firmi koje su platile velike kazne zbog takvog načina prodaje u trgovini na malo. Porezna smatra da je porez trebao bit obračunat na cijenu bez popusta, i plus kazna... :)

U veleprodaji to nije problem, ALI - i u M/P i u V/P ne može rabat ili popust bit ispod nabavne cijene!

Drugo, miješaju se knjigovodstvene evidencije sa vrstama trgovina.

Kako će se voditi zaliha, po kojim cijenama, koliko ja znam nije propisano. Znači može se zalihe voditi po nabavnim, veleprodajnim ili maloprodajnim cijenama - u trgovini na malo. Cijenik u M/P je nešto drugo, u M/P naravno da mora bit izražen sa uključenim PDV-om, ali zalihe se ne moraju voditi po M/P cijenama.

Prodaja na malo iz veleprodajnog skladišta je diskutabilna, a ja bih rekao da nije moguća. Drugo je to što program dozvoljava, jer je to lako napravit u programu.

Ali prodaja na veliko iz trgovine na malo je moguća po Zakonu o trgovini. Pri tome je dovoljno da je firma registrirana za trgovinu na malo. Podrazumijeva se da se tu mora poštivati i Zakon o trgovini i Zakon o zaštiti potrošača.

Što se programa tiče, u tom slučaju je potrebno da program odvoji prihode u trgovini na malo od one na veliko.

Dubo - kalkulacija kao dokument nije potrebna, nije propisana. Potrebna je primka, koja može bit istovremeno i kalkulacija, ali ne mora bit. Prodajnu (u ovom slučaju M/P) cijenu možeš formirati i od oka ako baš hoćeš, važno je i potrebno formirati CJENIK. Kako si došao do M/P cijene nije potrebno dokumentirat radi zakona, ali je poželjno i dobro. I ako cijenu promjeniš -to treba dokumentirati.

I još samo o Knjizi popisa - nema više te Knjige, nije potrebna, nije dovoljna i zašto je onda vodit? Treba voditi zalihe, minimalno količinske.

Svjetlana
23.07.2009., 12:45
Definitvno, u trgovini na malo se rabati ne mogu davati osim kao akcijski popusti, vidljivo objavljeni i pod istim uvjetima za sve kupce u maloprodaji. Znam nekoliko firmi koje su platile velike kazne zbog takvog načina prodaje u trgovini na malo. Porezna smatra da je porez trebao bit obračunat na cijenu bez popusta, i plus kazna... :)

Eto o tome sam pričala. To zaista i jest logično.

Prodaja na malo iz veleprodajnog skladišta je diskutabilna, a ja bih rekao da nije moguća.

Dakle, skladište ipak mora ispunjavati uvjete i za VP i za MP (tj. tvrtka biti registriana i za VP i za MP).
U tom slučaju kako bi ti riješio/la ovaj moj upit:

slijedeću situaciju:

Imam VP skladište.
Registrirano je i za MP (teta u uredu za gospodarstvo kaže - MP skladište:ne zna:).
Većina prometa su VP računi.
Klijenti će me ponekad pitati da im izdam i MP račun - koji je točan postupak?

I postoji li način riješiti ovo:

Uvedem neki artikal u VP skladište (NC + RUC).
Prodam taj artikal klijentu X uz 5% rabata.
Prodam takav artikal klijentu Y uz 10% rabata.
Dakle prodajem im taj artikal po različitim cijenama (za X jedna cijena za Y druga).
Kada me klijent X ili Y zatraže da im prodam takav artikal putem MP računa, a za istu cijenu koju sam im dala na VP računu - kako ću to postići kada MP cijene moraju za sve biti iste (po MP cjeniku) i ne mogu davati rabate kako mi se sprdne?

:)

Peek-a-Boo!
23.07.2009., 13:07
Svjetlana, što točno misliš kad kažeš da će te kupac tražit MP račun?

Odnosno, radim u veleprodaji i kada netko "s ceste" želi kupiti proizvod, jednostavno mu prodam 1 komad X i izdam običan ( R1 veleprodajni) račun.

Sad ste me tu skroz zbunili, mada radimo tako već godinama i imali smo kontrola i revizija koje nisu utvrdile nikakve nepravilnosti.

Istina, takvih računa je malo, možda 5 godišnje.

BampY
23.07.2009., 15:20
Svjetlana, čim prodaješ krajnjim kupcima potpadaš pod Zakon o zaštiti potrošača i svima moraš prodavat pod istim uvjetima. Znači i X i Y moraju dobit istu cijenu, iz cjenika, uz eventualne akcijske uvjete ali za oba iste. Mogla bi možda napravit da i tu primjeniš akcije pa kažeš: kupci koji uzimaju mjesečno preko 1000 kn imaju popust taj a preko 2000 kn neki drugi. Ali opet to mora bit odluka i da vrijedi za svih.

Za obavljanje trgovine na malo moraš imati prodavaonicu, tj. prostor gdje se trgovina na malo obavlja. Ako trgovinu na malo obavljaš izvan prodavaonice, onda za to moraš imati odluku jedinice lokalne samouprave.

Evo tako piše u Zakonu, i mislim da je to to...

Za prodaju na malo iz trgovine na veliko, nije ni meni baš 100% jasno. Ali ako si sve druge tehničke uvjete ispunila, ako vodiš sve evidencije, onda ne vidim zašto ne bi mogla kroz blagajnu zaprimit gotovinu, i dati Račun R-1 ili R-2. Ono da mi nije jasno se odnosi na odvajanje prostora za T/V i T/M.

Vedranna
24.07.2009., 08:38
Za prodaju na malo iz trgovine na veliko, nije ni meni baš 100% jasno.

Možda to nije detaljno niti definirano zakonom jer koga god pitam, nikome nije baš jasno.:D

A mnogi ljudi imaju veleprodajna skladišta (koja su reg. i za prodaju na malo) pa daju i maloprodajne račune iako im je roba na VP zalihi. Svatko valjda radi na svoj način i nada se da će inspektori biti popustljivi.:ne zna:

BampY
24.07.2009., 08:59
A mnogi ljudi imaju veleprodajna skladišta (koja su reg. i za prodaju na malo) pa daju i maloprodajne račune iako im je roba na VP zalihi. Svatko valjda radi na svoj način i nada se da će inspektori biti popustljivi.:ne zna:

Ne volim te situacije kada sam ovisan o tome na koju se nogu ujutro digao inspektor... :) A i oni se moraju pozivati ne neki zakon, a zakon je dostupan i meni i njima isto.

Evo, ja trenutno ne vidim zašto se ne bi moglo prodavati na malo iz trgovine na veliko - koji to Član nekog zakona kaže da to nije moguće?

Pod uvjetom da je firma registrirana za prodaju na veliko i malo, vodi sve potrebne evidencije, udovoljava minimalnim tehničkim uvjetima. Mislim da je najveći problem praktične prirode - odvojeni prostor za T/V od T/M, pa deklariranje cijena i cjenika za T/M.

Zato je jednostavnije imati T/M pa prodavati na veliko i na malo.

Vedranna
24.07.2009., 09:03
Mislim da je najveći problem praktične prirode - odvojeni prostor za T/V od T/M, pa deklariranje cijena i cjenika za T/M.

Meni ovo baš nije jasno. Je li to iz zakona o trgovini?
Zar fizički odvojen prostor? Ako se sva roba vodi na VP skladištu i MP skladište je prazno zar moramo imati doslovno prazne police? :ne zna: Zar nije dovoljno imati MP cjenik obješen negdje na zidu ili slično?:D

Svjetlana
24.07.2009., 10:46
Svjetlana, čim prodaješ krajnjim kupcima potpadaš pod Zakon o zaštiti potrošača i svima moraš prodavat pod istim uvjetima. Znači i X i Y moraju dobit istu cijenu, iz cjenika, uz eventualne akcijske uvjete ali za oba iste. Mogla bi možda napravit da i tu primjeniš akcije pa kažeš: kupci koji uzimaju mjesečno preko 1000 kn imaju popust taj a preko 2000 kn neki drugi. Ali opet to mora bit odluka i da vrijedi za svih.

I mislila sam da neće biti jednostavno.:D
Ah, što ćemo kad danas moraš zadržati svakog kupca a njima se, potpuno razumljivo, živo fućka kako ćeš ti knjigovodstveno prikazati kupoprodaju. Oni žele po takvoj i takvoj cijeni bilo na VP, bilo na MP račun i točka.:)

Ne volim te situacije kada sam ovisan o tome na koju se nogu ujutro digao inspektor... :)

Niti ja. Zato se toliko i raspitujem. A vjeruj mi da mi ovih dana mnoge knjigovođe govore da cjepidlačim : radi tako, pa tako svi rade, šta kompliciraš...:D A ja bi također voljela da ne ovisim o milosti inspektora.

Uglavnom, jučer sam pitala u Uredu za Gospodarstvo i rečeno mi je da postoji i dopuštena je Prodaja na malo iz veleprodajnog objekta, no, naravno, nisu mi oni dužni objasniti kako točno to proknjižiti.

Rečeno mi je ovako: Ako se prostor vodi i kao veleprodajno skladište i kao maloprodajno onda mora biti fizički odvojeno, ali ako se vodi kao veleprodajno a istovremeno ispunjava uvjete i kao maloprodajno, onda ne mora.
Nisu mi bila dopuštena nikakva potpitanja:rofl:

BampY
24.07.2009., 14:08
Uglavnom, jučer sam pitala u Uredu za Gospodarstvo i rečeno mi je da postoji i dopuštena je Prodaja na malo iz veleprodajnog objekta, no, naravno, nisu mi oni dužni objasniti kako točno to proknjižiti.

Rečeno mi je ovako: Ako se prostor vodi i kao veleprodajno skladište i kao maloprodajno onda mora biti fizički odvojeno, ali ako se vodi kao veleprodajno a istovremeno ispunjava uvjete i kao maloprodajno, onda ne mora.
Nisu mi bila dopuštena nikakva potpitanja:rofl:

Eto vidiš - može! :) Sada još to samo provedi... :)

Svjetlana
24.07.2009., 14:16
Eto vidiš - može! :) Sada još to samo provedi... :)

Nisam se sjetila tražiti to napismeno da mogu tutnuti nekom inspektoru pod nos kad me počaste posjetom...:zubo:

jasmina1969
24.07.2009., 15:43
Nisam se sjetila tražiti to napismeno da mogu tutnuti nekom inspektoru pod nos kad me počaste posjetom...:zubo:

U bivšem poduzeću u kojem sam radila (prije godinu dana) imali smo veleprodajno skladište s mogućnošću prodaje na malo. Vodili smo skladište po nabavnim cijenama. Vjeruj mi puno jednostavnije je, jer nema zapisnika o promjenama cijena. Kad se nešto prodalo na malo program je automatski radio izlaz iz VP i ulaz u MP. MP trgovina mi je uvijek bila na nuli, kolko ušlo tolko i izašlo. Koji dokumenti su u pitanju sve je stvar programa, da li otpremnica, primka tak svejedno, bitno da sadrži elemente koje inspekcija traži. Naravno moraš imati zadovoljene tehničke uvjete. Prošla inspekcije jednom na godinu, kaznu platili nijednu nismo. :top:

Ovo što pišu da više ne treba voditi trgovačku knjigu, nek pišu, ja je vodim i dalje radi sebe da imam s nečim iskontrolirati da li mi štima knjigovodsveno stanje sa pravim stanjem u skladištu.

dUbO
24.07.2009., 17:47
Uvijek je lijepo vidjeti kad se netko tako lijepo izražava, zadovoljstvo pri čitanju posta...

Ako netko ima VP skladište u sastavu kojega ima i MP, recimo željeza...znači jedno skladište podijeljeno na dva dijela, treba reči ...ovo je VP skladište, a ovaj dio je MP prodavaonica??

nemoj se ljutnuti, ja volim zafrkavati, a meni ste sve drage posebno ove što me vade kad neznam što i kako!!!

Da... baš tako, moraš imati UVJETE za VP. Ali, postoji i VP BEZ da se skladišti artikle, došlo i pošlo...

dUbO
24.07.2009., 17:51

zato jer NE DAJEŠ RABAT, nego POPUST!! Naime imaš MP cijenu i jedino je možeš smanjiti dajući popuste, rasprodaje i svašta, ali ni slučajno ako nemaš napisanu za svaki popust "odluku", ako robu za rasprodaju ne odvojiš, itd, čitaj onu šumu od zakona!! Rabat je u sferi VP.

Vedranna
24.07.2009., 17:59
zato jer NE DAJEŠ RABAT, nego POPUST!! Naime imaš MP cijenu i jedino je možeš smanjiti dajući popuste, rasprodaje i svašta, ali ni slučajno ako nemaš napisanu za svaki popust "odluku", ako robu za rasprodaju ne odvojiš, itd, čitaj onu šumu od zakona!! Rabat je u sferi VP.

A kada daš popust u maloprodaji i tako nastane nova cijena, onda se prodana roba knjiži po toj novoj cijeni je li tako?
Ovo pitam zašto što mi se čini da sam negdje pročitala da se usprkos popustu (u MP) ili rabatu (u VP) prodana roba knjiži po punoj cijeni te da se na punu cijenu plaća pdv. :confused:
To mi, doduše, djeluje blesavo...

somied
24.07.2009., 18:04
S takvim bolesnim zakonodavstvom, koje kao da je smisljen da ubije svaku poduzetnost, nije ni cudo da su nam proizvodi u trgovinama skuplji nego u drugim zemljama. :D

lili p.
24.07.2009., 18:13
nemoj se ljutnuti, ja volim zafrkavati, a meni ste sve drage posebno ove što me vade kad neznam što i kako!!!

Da... baš tako, moraš imati UVJETE za VP. Ali, postoji i VP BEZ da se skladišti artikle, došlo i pošlo...

Ne ljutim se, ali cijenim kad pametni ljudi drže komunikaciju na određenoj razini :)

Evo malo propisa - Zakon o trgovini

Članak 7 stavak 5 - trgovina u tranzitu :mig:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_07_87_2790.html

a kad bi još malo proučili i Zakon o obveznim odnosima

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/288230.html

i Zakon o zaštiti potrošaća

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298920.html

imali bi puno manje nedoumica i pitanja.
Evo malo ljetne literature za sve koji se bave ili se žele baviti trgovinom :hekla:

dUbO
24.07.2009., 18:19
I, puno gluposti se piše ovdje, te reko-rekla!?! Koliko znam ured za gospodarstvo treba izdati papir koji ti dozvoljava rad. Pa ako imaš uvjete za MP i VP PO NJIMA, dobiješ, ili NE dobiješ. A izgleda da ni to svi ne znaju?? meni nisu dali VP dok nisam to imenovao kako su tražili: VP u TRANZITU!! Dakle NEMA skladišta, samo papirnato ili iz MP!

Prodaja iz VP skladišta kao MP?!? Genijalno... svakom kupcu odokativno?? Ali iako se Bampy ne slaže, ja mislim da svaki artikal koji ide od dobavljača pravo u MP MORA imati kalkulaciju, pa ma kako se to zvalo, može i primka-kalkulacija. Da nije tako, a kako bi taj artikal dobio MP cijenu?!? Po Duhu Svetome?!? Pa na koncu kolika je RC i koliki je PDV na prodani artikal?? Izlazna - PDV-NC?!? Da, samo to je VP, u kojoj cijena NE MORA biti definirana, i ne tiče me se ono: "pa ja mogu imati cjenik..." u VP NE moraš i to je bitno. Moje VP skladište je puno robe koja ima SAMO ulaznu cijenu. Ide li ta roba u MP, onda ja lijepo imam međuskladišnicu, zove se "interni prijenos" pa šaljem u MP po cijeni koju za tu robu već imam. i vidi vraga, program SAM doda RC i PDV i eto ti MP!!
Ma da se ne zafrkavamo, trebalo bi terminologiju uskladiti i pogledati (u Synesisu je to lako) gdje i što sve knjiži taj "interni prijenos". I onda postaje jasno: u momentu prijenosa program je napravio sve kao da radi kalkulaciju, dodao je RC i PDV i to je to. Za razliku od drugih prijenosa, jer kada ide sa skladišta na skladište prenosi naravno samo NC.

Zaključak: za MP moraš imati definiranu cijenu, naravno NE odoka!! Moraš dakle na NC dodati maržu i PDV. A kad to MORAŠ (inače nemaš MP cijenu!!) onda je jasno da na konto RUC nešto knjižiš... pa i rasknjižavaš kad prodaš. I savjet svima: pogledajte konto 668 (po RRIFu) i što ima tamo?? Ako nema ništa, onda to nije MP, nego se iz VP prodaje za gotovinu?!? UPS?!?

E pa jeli ovako??

dUbO
24.07.2009., 18:30
U vezi onoga o kokodakanju, nadam se da mi nijedna neće zamjeriti, to je onako pjesnički, a s obzirom na godine... Jer izuzetno cijenim ovaj poziv, tek onaj tko ga je probao može ga ocijeniti. Pa moje dame, hvala svima koje se oglasite i malo pomognete!

A da malo sam sebi odgovorim sa jednom dilemom: Automatizacija programa je prekrasna stvar, koja je potpuno oglupila sve one koji se toga čvrsto drže, a ne znaju što rade!! Tipa mene - nekada, kao i svih koji misle da je lako to raditi - sve program radi?!?
Ja imam na svakome dokumentu mogućnost VIDJETI što je moj automatik napravio! (kao i svi sa Sinesysom) I to: u robnom i u financijskom smislu i knjiženju... PAŽNJA: korisnik zadaje parametre (konta) gdje što knjiži, pa je lako zaribat stvar!! I tko ima i VP i MP module, treba malo gledati njihove međusobne odnose, što tko kome radi... Onda se može puno više i bolje razumjeti kako iz VP roba ide u MP. Ako nije spomenuta i knjižena RC, NEMA maloprodaje!!!

Vedranna
25.07.2009., 08:47
Stari moj, ti djeluješ kao jedan jaaaako živčan čovjek.

Zakaj ne možeš kao i svi ostali normalno pisati bez vrijeđanja, bez VELIKIH SLOVA, bez milijun upitnika i uskličnika !?!?!??!!?? i bez ostalih kerefeka ?:ne zna:

Izokrećeš sve kaj netko napiše te tumačiš na sasvim pogrešan način. Netko napiše da je lopta zelena a ti ideš dokazivati da lopta nije plava.:lol:
Zakaj ne čitaš tuđe postove s razumijevanjem pa ti se neće dogoditi da nam svima spočitavaš da pišemo gluposti?

Ovo je forum.
Služi za rasprave.
Pogledaj kako to ostali rade, nije potrebno da se dereš ko neka histerična baba.:mig:

p.s. Nadam se da mi ne zamjeraš ovo histerična baba, to je onako....pjesnički..

dUbO
25.07.2009., 15:18
Golubice, ja znam da možda imaš "one dane", ali ne izljevaj se tako... Pa tako si mlada, čak mjesec dana na forumu i tek si zapravo čula za forum, a prosipaš pamet?!? Ajmeee?!?

Uzeo deda unuče na krilo, pa mu priča što je to MP, a unuče razrogačilo oči i samo sluša... E kako da ne, nema toga više! Sada čim počnu - sveznajući su...

BampY
25.07.2009., 15:28
Dubo, ako mene pitaš, ja ću reć da ovako kako radiš meni izgleda da radiš dobro. To u vezi M/P i V/P. Mora postojati dokument po kojem zaprimaš robu, i naravno da se svi elementi cijene na kraju moraju pojavit na kontima u glavnoj knjizi. Razlika je samo da zalihe vrednuješ po nabavnoj cijeni a ne po maloprodajnoj.

Želim samo reć da može i drukčije, pa mislim i jednostavnije a opet poštujući zakone i standardne knjigovodstvene procedure.

A Jasmini imam isto za reć da i ti radiš dobro ako i dalje vodiš Knjigu popisa. To bi bila kao neka vanknjigovodstvena evidencija. I zašto ne, ako imaš koristi od toga. Samo kažem - ona nema ulogu kao i prije, dok je vrijedio stari Zakon o trgovini.

dUbO
25.07.2009., 15:54
Ma mi se potpuno slažemo, samo negdje nam zaškripi terminologija... Ako kažeš: međuskladišnica, to nije točan termin ako ide roba u MP, to je onda INTERNI PRIJENOS, koji zapravo odradi kalkulaciju i doda RC. Može li se govoriti o MP SKLADIŠTU?? Po meni to NE postoji, onda je to prodavaonica i gotovo!

Drugo, nitko ne spominje Ured za gospodarstvo, koji mora amenovati svaki poslovni prostor. I lijepo su mi rekli: imaš prodavaonicu i NEMAŠ skladište za VP, ali možeš dobiti odobrenje i za tranzitnu VP. I tako sam to dobio. Jednostabno onda sva roba ide u MP, pa se po potrebi vadi za VP, kao i za R1, kako smo to lijepo obradili ranije. I naravno, problem nastaje kada netko ima skladište VP i hoće imati MP - po meni NE SMIJE, jer treba odobrenje, znači mora imati odvojene prostore za VP i MP. Onda može internim prijenosom prebaciti robu i prodati je po cijenama iz cjenika, ili ako nema tu robu, po novoformiranoj MP cijeni. Ali dolazimo onda na R1, koji JEST VP!!! Pa kakav problem onda postoji?? Nikakav, prodaja ide iz VP na R1... i svi vuci siti! Osim kupca, kojemu možeš onda maržu varirati na 100 načina, a baš zato u Synesisu imaju 4 cjenika, dakle 4 moguće cijene za proizvod!! Što je divno, jer prema količini odobravaš manju ili veću cijenu. Ali dovraga, a zašto to nisu stavili i u MP kasu?!? Nema količinski rabat?? I sada moram tražiti takvu kasu, koja odobrava rabate na svaki artikal pojedinačno, jer je z asitnu robu jako važna količina proizvoda. 5 vijaka nije isto što i 20 ili 50. A još manje 200.

Napomenuo bih da nitko ne mora čitati, a još manje komentirati kako i što drugi objašnjava, jednostavno preskoči tog autora i priča neku svoju priču. ovo što nas nekolicina radimo, sučeljavajući ideje i razmišljanja nije svađa (osim ovih bezobraznih upadičara) nego pokušaj da se sve to iskristalizira i pomogne onima koji su manje upućeni. Vrijeme koje koristimo je naše privatno i nitko nas ne plaća za to!

Da, još nešto: KP vodim kao i sve do sada!! Nije me briga treba li i dok god nije zabranjena - meni je ok... Imam je u programu, automatski se puni podacima, dakle "ne pita jesti"!

Vedranna
25.07.2009., 16:44
Sada čim počnu - sveznajući su...

I kaj nam možeš?
Ove još novije generacije će biti i gore! :zubo:

I naravno, problem nastaje kada netko ima skladište VP i hoće imati MP - po meni NE SMIJE, jer treba odobrenje, znači mora imati odvojene prostore za VP i MP.

Zakaj to tvrdiš kad je fino Jasmina (ili Svjetlana) rekla da su joj u Uredu za gospodarstvo rekli da postoji (citiram: ) Prodaja na malo iz veleprodajnog objekta?:ne zna:

Dakle iz VP objekta. Pretpostavljam da je dovoljno biti registriran i za maloprodaju i to je to. Čini mi se da, prema tome, skladišta ne moraju biti fizički odvojena.

jasmina1969
25.07.2009., 17:13
Dakle iz VP objekta. Pretpostavljam da je dovoljno biti registriran i za maloprodaju i to je to. Čini mi se da, prema tome, skladišta ne moraju biti fizički odvojena.

I imati rješenje od Ureda za gospodarstvo o obavljanju djelatnosti trgovine na malo.

Vedranna
25.07.2009., 17:39
I imati rješenje od Ureda za gospodarstvo o obavljanju djelatnosti trgovine na malo.

Tako je.
Prostor mora ispunjavati uvjete i za vp i mp, a firma registirana i za vp i mp (ionako danas, kad se registrira d.o.o. se nadrobi sve i svašta pod djelatnost).

Dakle, potrebno je:
- da je d.o.o registriran za vp i mp
- da prostor ispunjava min.uvjete za vp i mp
- eventualo da je posebnim aktom utvrđeno da je vp primarna djelatnost u prostoru

Posl3k
30.07.2009., 14:32
U bivšem poduzeću u kojem sam radila (prije godinu dana) imali smo veleprodajno skladište s mogućnošću prodaje na malo. Vodili smo skladište po nabavnim cijenama. Vjeruj mi puno jednostavnije je, jer nema zapisnika o promjenama cijena. Kad se nešto prodalo na malo program je automatski radio izlaz iz VP i ulaz u MP. MP trgovina mi je uvijek bila na nuli, kolko ušlo tolko i izašlo. Koji dokumenti su u pitanju sve je stvar programa, da li otpremnica, primka tak svejedno, bitno da sadrži elemente koje inspekcija traži. Naravno moraš imati zadovoljene tehničke uvjete. Prošla inspekcije jednom na godinu, kaznu platili nijednu nismo. :top: Točno tako. Problem je bio prije donošenja novog zakona o trgovini, jer knjiga popisa nije smjela biti na nuli. Sada smije, jer više nije ni obavezna.

Ovo što pišu da više ne treba voditi trgovačku knjigu, nek pišu, ja je vodim i dalje radi sebe da imam s nečim iskontrolirati da li mi štima knjigovodsveno stanje sa pravim stanjem u skladištu. Jasno. To što piše da ne treba voditi ne znači da se NE SMIJE voditi. Većina mp i dalje rade i kalkulacije i knjigu popisa, jer im je tako jednostavnije. Ali to više NIJE OBAVEZNO. Tako se naime radi jer zakonodavac još uvijek traži i FINANCIJSKO stanje mp dućana, a to je najlakše iščitati iz knjige popisa. Ako je ona na nuli (u slučaju VP kao osnove) onda nemaju ni što gledati osim prometa. Pa moraju kontrolirati VP.
Ja znam da je u jednom obrtu koji ima samo registriranu VP (a nema nijedan VP račun) a radi samo MP račune (i naravno ima MP isto regstriranu), nedavno bila inspekcija i nešto su mumljali zašto je knjiga popisa na nuli, ali na kraju su tražili stanje zaliha VP skladišta i bilo je ok.

dUbO
30.07.2009., 20:58
Tako je.
Prostor mora ispunjavati uvjete i za vp i mp, a firma registirana i za vp i mp (ionako danas, kad se registrira d.o.o. se nadrobi sve i svašta pod djelatnost).

Pa zašto onda skačeš sebi u usta?? Što sam ja rekao što si pobijala?? Isto to? A da prvo provjeriš??

dUbO
30.07.2009., 21:10
Frigaj ga... ja opet nailazim na izjave da knjiga popisa nije ukinuta, eno Pupilla to isto kaže. Sada treba raditi inventuru na 31.07. ali po tebi ne treba, jer je financijski sve 0?!? Nema onda ni ukalkulirani PDV, pa nemam što mijenjati, a u Pupilli su svi pomanitali?!?

Ma daj ti meni reci točno gdje to piše, jer dvoje ljudi ponekad drugačije pročita isti tekst!! Zašto ti ne vjerujem?? Pa jer otvaraš Pandorinu kutiju prepunu malverzacija. Pazi: MP - dakle imaš cjenik..ok. Roba je u MP. Ali -kolika ti je ukalkulirana RC uknjižena na kontu?? Koliki ti je ukalkulirani PDV uknjižen na kontu? Stanje je 0, dakle ukalkulirana RC je nula, ukalkulirani PDV je 0?? Fino... svaka prodaja dakle može imati drugačiju cijenu TKO ti brani?? Nema ni zapisnika o promjenama cijena - jer je stanje 0???
Mene si skroz zbunio, pa... daj taj zakon, ako što razumijem. A ja i dalje utabanim puteljkom kroz šumu, onako kako u Pupilli kažu: inventura po 22%, pa po 23%, pa razlika, pa... da ne nabrajam.

Posl3k
30.07.2009., 21:27
Frigaj ga... ja opet nailazim na izjave da knjiga popisa nije ukinuta, eno Pupilla to isto kaže. Imaš već spominjani članak 16 koji nigdje ne navodi da se to mora zvati Knjiga popisa, ali sve što piše u tom članku svodi se na ono što je davala pa ljudi i dalje to vode. Ti se sad igraš sa pojmom ukinuta. Pa naravno da je ukinuta. Ako se novim zakonom ne propisuje, onda je ukinuto, ne?
Evo što kažu u RRiF-u:
Knjiga popisa u trgovini na malo je i dalje u primjeni iako se najavilo njezino ukidanje. Gdje je nastao nesporazum? Naime, iz sadašnjih određenja Zakona o trgovini (čl. 16.) proizlazi da trgovac mora voditi podatke o stanju robe u prodajnom objektu, a što je to drugo nego knjiga popisa?

A ono što mnogi zbog te nedefiniranosti koriste je da može biti stalno na nuli (kad je u kombinaciji sa VP). Intencija zakona je bila da se olakša rad trgovačkim centrima koji su radili pritisak. Ali još do danas nisu izašla nikakva tumačenja zakona, jer ni zakonodavac sam ne zna što je htio postići.
Pa slična je situacija bila i kod ugostitelja kad su "ukinuli" promet i zaključno stanje, a i dalje ga svi vode jer je tako najspretnije prikazati ono što traže.

Što se tiče Pupille, mislim da oni zbog loše koncepcije programa miniraju tu mogućnost, pa Zakon tumače tako kako njima paše. I sile ljude da i dalje rade zapisnike u maloprodaji.
I meni je na početku čudno zvučalo: rabat u maloprodaji. Ali sad skoro svaki program ima mogućnost popusta na ukupnu cijenu (akcije, količine, kartice povjerenja...) ili rabat na određeni artikl (što je još čudniji običaj). Jest da bi to trebalo biti popraćeno odgovarajućim odlukama, ali ih rijetko tko radi. Bitno je da porezno štima. A odličan primjer za to je prodavanje ispod nabavne cijene ili poklanjanje (uz televizor dobiš antenu badava). Netko je rekao da se ne smije? Ma smije, samo porez svejedno moraš platiti. A i logično je, jer bi inače robu koju nejde morao držati u dućanu do besvijesti?

BampY
30.07.2009., 21:53
Frigaj ga... da ne nabrajam.

Eto nađi Zakon o trgovini, i nigdje spomena o Knjigi popisa. Ma, Dubo, ajd pročitaj, čisto da ne stvaraš zabunu, jer vidiš da si ovdje jako utjecajan... :)

Vođenje trgovine se bitno olakšalo što se knjigovodstva i evidencije tiče. Kada malo to proučiš - bit ćeš gorljivi pobornik promjena!

PDV-a sa 22% na 23% - puno je lakše provest promjenu ako ti je trgovina zadužena po nabavnim cijenama. Ne trebaš nikakve inventure, nivelacije, zapisnike (osim ako ne mijenjaš cijenu, ali i to nemaš za knjiženje, samo kao odluka).

Znači trgovinu zadužuješ po nabavnim cijenama, a RUC, PDV utvrdiš kod prodaje.

Ali - već sam ti rekao, ako radiš ovako kao što ti radiš, nije to krivo. Samo je kompliciranije. A što se pozivaš na Pupilu? Ako tako radi Pupila ne znači da je to i jedini način. Budi siguran da će to oni izmjenit, mada ti u knjigovodstvu takve stvari ne bi smio mijenjat u toku godine.

BampY
30.07.2009., 22:12
Istina je da se u RRIF-u pozivaju na Knjigu popisa, ali mislim da je to neopravdano. Ako je propisano u Članku 16. 'da se u prodajnom objektu moraju imati osobito ovi podaci: ...naziv, mjerna jedinica i količina robe...', kao i 'prodajna cijena robe' - kako tu zaključit da je to moguće postić u Knjizi popisa, koja uopće nema količine nego maloprodajnu vrijednost?

Mislim da je to krivo tumačenje, nastalo zbog inercije. A mislim da je ministartstvo trebalo odmah dati tumačenje, baš zbog RRIF-a, mada je po meni i sam zakon dovoljno jasan.

Jedino u njemu ne piše: Knjiga popisa više nije potrebna, potrebno je voditi količinske zalihe. Uz to, ako želite možete voditi i stanje vrijednosno, po maloprodajnim cijenama.

Najbolje je vodit kvalitetno robno knjigovodstvo, što praktično i većina programa ima i sada, bez nekih dupliranja podataka kroz Knjigu popisa.

dUbO
31.07.2009., 04:16
E kad nejde u glavu... nikako. Trebat će to polako... Pa idemo redom:

- Roba NE ide u MP, ako nema kalkulacije?? Jer MP je NC+RC+PDV. Točno?
- Roba je znači u VP i u momentu prodaje "stvori" se "kalkulacija", znajuću NC i MPC. Materijalno - roba sa VP ušla u MP, prodana, nema je.
- Cjenik... Imaš ih 5-6 (nije zabranjeno, -10%, -20%,itd) i okineš svakome kupcu cijenu "odokativno"... pa i to je ok, ali dali je pošteno - neznam. I nije bitno sada.
- Ona moja nočna mora, na kraju godine: nabavna cijena prodane robe... iliti 668-ukalk.RC/663-ukup.roba u MP, pa puta ukalkulirani 668 i dobiješ RC, pa onda izračunaš NC. Toga više nema, jer nema ništa na 668... (sve su RRIF konta) Inače to ja zovem metoda velike pogreške, jer imam artikle od 4.000 kn, i masu artikala od 0,20 kn...
- Ako je sve sada VP, onda je RC lako dobiti, NC također, ali dali malo nastaje cirkus radi FIFO, LIFO i UFO (neidentificirani leteći...) za sada nije bitno.

Do sada sam i ja sam sebe razumio... Imaš samo VP i po potrebi svaki artikal ubacuješ u MP... Ali tako je i prije bilo i moglo se, ljudi probali i odustali pitat ću ih zašto! Možda zbog te odredbe o praznoj KP?? Ako sam (ipak) dobro skonto, nisam protiv, dapače, sve je lakše! Pa i u programima nema dodavanja, samo treba skinuti nepotrebno. Jel tako?!?

dUbO
31.07.2009., 04:17
Posl, ni najmanje nije čudno tražiti rabat na svaki artikal. Ja to HITNO moram uvesti jer: barem 1.500 artikala ima cijenu 0,20-0,30 kn. I sada dođe neki od vas gnjavatora i bira 10 min, pa kupi: 4 vijka M3x10, 4 matice M3, 4 podloške M3, 4 podloške opružne M3. Dobar posao, jer mi je marža na tome 300% - najmanje. Dakle, za 10 min obrnuli smo 16x0,2 = 3,20 kn, iliti čisto 2,62 kn, da ne računam, možda j ezarada i cijele 2 (dvije) ili 2,5 kn!!! Dnevno imamo i po 50 takvih "računa". Dali 100 zarađenih kn pokriva struju, kesicu, termopapir, amortizaciju... NE ZNAM!! Ali znam da će ČIM nađem dobru kasu ta roba koštati najmanje 0,5 kn (ili više!) do 10 kom, 0,30 do 50 kom itd, neznam još skalu, pa ako za 10 min naplatimo umjesto 3,20 ČAK 8,00 kn... možda će nekako ići! Ako netko ima slične muke i čita ovo, a ima kasu koja ima mogučnost biranja (promjenljiv rabat) više rabata PO ARTIKLU, molim podatke!!!

Vedranna
31.07.2009., 09:15
Pa zašto onda skačeš sebi u usta?? Što sam ja rekao što si pobijala?? Isto to? A da prvo provjeriš??

Evo ga opet. :zubo:

Provjerit ću, obećajem.:)

rabat na određeni artikl (što je još čudniji običaj). Jest da bi to trebalo biti popraćeno odgovarajućim odlukama, ali ih rijetko tko radi. Bitno je da porezno štima. A odličan primjer za to je prodavanje ispod nabavne cijene ili poklanjanje (uz televizor dobiš antenu badava). Netko je rekao da se ne smije? Ma smije, samo porez svejedno moraš platiti.

Dakle, vi tvrdite da se SMIJE dati rabat na pojedini artikal u maloprodaji (na maloprodajnu cijenu)?
A ovo porez svejedno moraš platiti, što to znači? Da usprkos rabatu porez plaćaš na PUNU cijenu?

Ajme, počela sam pisati kao dubo!:eek:

Zašto je najbolje da se skladište vodi po ponderiranoj prosječnoj cijeni? Ne razumijem to baš.

vlado3
31.07.2009., 09:41
E kad nejde u glavu... nikako. - Cjenik... Imaš ih 5-6 (nije zabranjeno, -10%, -20%,itd) i okineš svakome kupcu cijenu "odokativno"... pa i to je ok, ali dali je pošteno - neznam. I nije bitno sada.
U nekom od prethodnih postova neko je dao link na jedan clanak iz kojeg sam izvukao samo jedan segment:
Maloprodajni popust: Osnovna razlika između odobravanja popusta u maloprodaji u odnosu na veleprodaju jest u tome što se popust u maloprodaji može odobravati samo prilikom kupoprodaje i to prema unaprijed poznatim i javno iskazanim uvjetima (uz cjenik). Svi kupci moraju biti u mogućnosti kupiti robu po istim uvjetima. Ovdje se radi o zaštiti potrošača koju regulira Zakon o trgovini. Naknadno odobravanje popusta u maloprodaji nije dozvoljeno jer bi se time pojedinci doveli u povlašten položaj u odnosu na ostale, a kontrola primjene cjenika bila bi znatno otežana. - Po tome onaj termin odokativno ne prolazi, osim ako nije javno objavljen i dostupan kupcima.
Slažem se da treba razlikovati kupce (pogotovo u trgovini artiklima iz tvoje branse) koji će napraviti račun od 2 kune ili 200 kuna, ali to moze biti javno "odokativno" objavljeno.
Moguće je u istom objektu vršiti VP i MP (pod uvjetom da postoji odobrenje za obavljanje oba dvije djelatnosti), s tim da MP mora zadovoljiti uvjete iz zakona o trgovini i zaštite potrošača - obaveza isticanja MP cijene. To je moguce i samim isticanjem cjenika na mjestu koje je označeno kao MP dio..
Sada je jos pitanje samog knjizenja, dio kada se roba iz MP prodaje preko R1 u VP smo doktorirali u prethodnim postovima, a kada se roba koja je evidentirana u VP prodaje u MP prenosi se dokumentom (da li cemo ga zvati medjuskladisnica, kalkulacija ili interni prijenos ...) u MP i popunjavaju konta RUC-a i PDV-a. Da li to ide automatizmom ili pjeske ovisi o programu :)

- jedno pitanje: kako novine pisu, od sutra startamo sa 23% PDV-a, a Zakon stupa na snagu danom objave u NN. Do sada na web stranicama NN jos nema objave :confused:

Vedranna
31.07.2009., 09:45
kada se roba koja je evidentirana u VP prodaje u MP prenosi se dokumentom (da li cemo ga zvati medjuskladisnica, kalkulacija ili interni prijenos ...) u MP i popunjavaju konta RUC-a i PDV-a. Da li to ide automatizmom ili pjeske ovisi o programu :)

Napokon :s

Hvala.

vlado3
31.07.2009., 10:06
Zašto je najbolje da se skladište vodi po ponderiranoj prosječnoj cijeni? Ne razumijem to baš. To je najrealnije, zamisli slucaj npr. kod Duba koji kod nabavke kupuje 50000 kom nekog artikla zajedno sa jo 100tine drugih takvih artikala, a roba je iz uvoza, pa se troskovi uvoza djele na tih 1000000 kom necega. A onda je nekom vaznom kupcu potrebno jos 1000 kom tog artikla i uvozis samo tu stavku. Zavisni troskovi nabave po komadu ce biti i veci od vrijednosti artikla. U prvom slucaju je NV po komadu recimo 0,20 kn, a u drugom 1,00 kn. Niti jedna od cijena ne odgovara stvarnosti, pa je ponderirana prosjecna cijena najbolji izbor

Posl3k
31.07.2009., 12:06
Dakle, vi tvrdite da se SMIJE dati rabat na pojedini artikal u maloprodaji (na maloprodajnu cijenu)?
A ovo porez svejedno moraš platiti, što to znači? Da usprkos rabatu porez plaćaš na PUNU cijenu? Ne znam čemu persiranje, na internetu smo svi ravnopravni. Uostalom ja sam još mlad :)
Naravno da se smije, ali bi trebalo biti popraćeno javno istaknutim odlukama (ravnopravnost kupaca - Zakon o zaštiti potrošača).
A porez plaćaš na cijenu koju si naplatila (pod punom cijenom valjda misliš na cijenu iz cjenika?). Minimalno na nabavnu cijenu, makar si i poklonila.

Zašto je najbolje da se skladište vodi po ponderiranoj prosječnoj cijeni? Ne razumijem to baš. Eto još jedan je razlog da možeš onda naknado raditi kalkulaciju (ili primku) pa onda ne kalkuliraš robu po cjeniku nego po onoj po kojoj si prodala naravno. U međuvremenu promijeniš cjenik ili ištampaš odluku o popustima.

vlado3: Sada je jos pitanje samog knjizenja, dio kada se roba iz MP prodaje preko R1 u VP smo doktorirali u prethodnim postovima, a kada se roba koja je evidentirana u VP prodaje u MP prenosi se dokumentom (da li cemo ga zvati medjuskladisnica, kalkulacija ili interni prijenos ...) u MP i popunjavaju konta RUC-a i PDV-a. Da li to ide automatizmom ili pjeske ovisi o programu Čini mi se da Pupilla zahtjeva da se na kalkulaciji (i primki) odmah popunjavaju i konta, što je po meni, teška glupost. Za rasknjižavanje služe periodična izvješća, rekapitulacije nabave (tj, primki i kalkulacija) i prodaje (tj. otpremnica/računa), i to se obično radi mjesečno (ali možeš ti i dnevno ako si mazohist). Možda zato Pupilla i ima problema sa VP/MP kombinacijama. Nisam već dugo radio u Pupilli, pa moguće da se varam. Ali po vašim pričama, to je još uvijek tako...

vlado3
31.07.2009., 12:22
Naravno da se smije, ali bi trebalo biti popraćeno javno istaknutim odlukama (ravnopravnost kupaca - Zakon o zaštiti potrošača).... Da li bi inspektori prihvatili odluku tipa - mladji od 25 imaju popust od 25%, stariji od 50 30% ili nesto slicno, npr. sa plavim ocima 40% (prihvatite ovo kao salu, a ne kao ozbiljno pitanje
Za rasknjižavanje služe periodična izvješća, rekapitulacije nabave (tj, primki i kalkulacija) i prodaje (tj. otpremnica/računa), i to se obično radi mjesečno (ali možeš ti i dnevno ako si mazohist). Potpisujem

jasmina1969
31.07.2009., 13:03
Da li bi inspektori prihvatili odluku tipa - mladji od 25 imaju popust od 25%, stariji od 50 30% ili nesto slicno, npr. sa plavim ocima 40% (prihvatite ovo kao salu, a ne kao ozbiljno pitanje
Potpisujem

Shvaćeno kao šala :mig:

Ali evo ti jedan primjer iz prakse i inspektorima je bilo sve po zakonu. Npr. na dašnji dan, svi koji imaju rođendan imaju popust od 15%. Odluka napisana, izvješena u trgovini i to je to.

Ti možeš svaki dan imati popust radi nečega ili nekog, nitko to tebi ne može zabranit, bitno da je sve provedeno pravilno kroz papire. I naravno plaćen porez.

dUbO
01.08.2009., 16:19
Mnogi koji se bave ovim poslom UMIRU OD STRAHA smijem -ne smijem!!! Ama ljudi moji, NEMA toga što ne smijete, ako se ne kosi sa nekim drugim zakonom, dakle da ne bude sada da se zabranjuje prodaja sex pomagala starijim od 50...! Kod mene godinama vise odluke na zidu: NE primamo čekove. Ne prodajemo na karticu ako je iznos ispod 50,00 kn. To su odluke direktora, potpisane, sa pečatom i kome se ne sviđaju - taj ode drugdje kupovati... Zar bi se netko bojao objaviti odluku: prodajemo samo u paru?? (ne odnosi se naravno na cipele i rukavice!!) Dakle zeleni i crveni šešir?? Pa i trgovac ima svoja prava, a ne samo kupac!!

Moja najnovija odluka je KOLIČINSKI POPUST. Godinama mi zapravo zarađujemo skoro ništa na stotinama računa koji iznose 0,60kn, 1,00kn, 2,00kn... E DOSTA. Dakle, ako kupcu trebaju 4 vijka M3, sa maticama i podloškama, to je do sada bilo 12x0,20=2,40kn. Od sada bit će to 12x0,50=6,00 kn!! A onda idu popusti na količinu sve do 70% (!) ako kupi neotvorenu kutiju od 500 kom. (ili 200, 1000 zavisi o artiklu) Bit će nam malo više posla i pažnje, ali... ili to ili propadosmo, dalje sa tim sitnicama u rinfuzi ne ide ovako. "Veliki" to rješavaju s blisterima, pa MORAŠ kupiti (dakle na istome smo!) pakiranje od 10, 20 kom, ali to su 3 blistera ako treba vijak, matica, podloška, a cijena je daleko viša od one koja je sada kod nas za tu količinu!!

Ima li primjedbi?!?Ili je sve po redu i zakonu?? Naravno odluka visi na 5 mjesta...

inaya
06.08.2009., 22:17
imam 2 pitanjca...
isto tek krenula u knjigovodstvene vode, pa ak vam se pitanja cine glupa, sorry, ali tko pita ne skita...
1. ako radnik ima 4000 kn neto placu (3710 + 290 prijevoz), da li ovaj novi krizni porez racunam sa 4000 ili sa 3710, pretpostavljam sa 3710? ili sam u krivu?
2. vodila se rasprava oko davanja rabata i popusta u maloprodaji i veleprodaji, pa mene sad zanima kako stvari stoje u hotelijerstvu?, da li se gostima mogu davati cijene sa razlicitim popustima ili za sve goste popusti moraju biti isti??

hvala

lili p.
06.08.2009., 22:22
1. porez ide na neto plaću, prijevoz se ne računa kao neto plaća
2. ako su popusti propisno objavljeni, svi gosti se moraju tretirati na isti način, prema Zakonu o zaštiti potrošaća

inaya
06.08.2009., 22:24
ups, jos 2 pitanja....
1.ako je obrtnik prilikom osnivanja obrta stavio u dugotrajnu imovinu zgradu u kojoj obrt posluje, da li on ikako moze maknuti tu zgradu iz dug. imovine i na koji nacin, i u biti da li bolje da je ta zgrada u njegovom privatnom vlasnistvu ili u vlasnistvu obrta?
2. ako na ž.r. ima sredstava koja obrtu za tekuće poslovanje nisu potrebna, da li postoji nacin da vlasnik obrta isplati taj novac sebi kao npr. povrat sredstava koje je ulozio kod osnivanja obrta, ili nesto slicno (rijec je o obrtniku dobitasu- zbog dug imovine)?

inaya
06.08.2009., 22:29
thanx na odgovoru....
znaci ako su popusti davani, da ne kazem bezveze, kako tko naleti, zavisno o popunjenosti, duzini ostanka, to znaci nije definitivno po zakonu...
npr. ako gostu ne odgovara cijena od 300 kn sto je npr vec sa popustom i spustimo cijenu na 250 jer je bolje i to nego prazna soba, kaj onda?

lili p.
06.08.2009., 22:38
1. ovisi za što zgradu želiš koristiti, pa se određuje da li ti je bolje da ti je u privatnom vlasništvu ili u obrtu, ovako je nezahvalno govoriti. Ako ti je u imovini obrta možeš je jedino prodati.
2. može si novac vratiti kao povrat pozajmice, u visini date pozajmice, akontaciju dobiti, ako je ima ili kao pozajmicu vlasniku obrta koju će kad tad trebati vratiti ...

A što se tiče popusta, možeš dati popust po nekom kriteriju i taj kriterij je za sve isti...mora biti javno objavljen. Možeš dati popust za šta ja znam, boravak duži od 5 dana, ali ovaj tvoj primjer nije baš po zakonu. Možeš imati i određene popuste u jesen ili tako nešto, kad se očekuje manja popunjenost kapaciteta....Svaki popust mora biti popraćen Odlukom uprave.

inaya
06.08.2009., 22:43
thanx..

dUbO
07.08.2009., 18:16
2. ako su popusti propisno objavljeni, svi gosti se moraju tretirati na isti način, prema Zakonu o zaštiti potrošaća

E sada da ja tebe pitam! Zašto kao privatni iznajmljivač nebih svakome gostu dao popust kako me je volja? Dakle i ako imam hotel? Pa vidiš što rade hoteli, otimaju goste jedni drugima, dajući svakakve popuste!

A privatnik koji plaća paušalni porez još manje može biti "rob" cjenika, posebno jer ugovara s gostom uvjete boravka, to mu dođe kao neka vrsta ugovora, koji su obje stranke prihvatile?

lili p.
07.08.2009., 18:52
Zato jer postoji Zakon o zaštiti potrošaća koji se primjenjuje na sve, a to si sigurno znao, pa mi nije jasno tvoje pitanje?
S druge strane, ako uspiješ napraviti nešto povoljnije za sebe kao iznajmljivaća, zašto ne, ali pazi da za to imaš neko pisano pokriće u slučaju da te inspekcija pita za to, a i oni znaju navratiti kao gosti :mig:

dUbO
07.08.2009., 21:32
Zato jer postoji Zakon o zaštiti potrošaća koji se primjenjuje na sve, a to si sigurno znao, pa mi nije jasno tvoje pitanje?
S druge strane, ako uspiješ napraviti nešto povoljnije za sebe kao iznajmljivaća, zašto ne, ali pazi da za to imaš neko pisano pokriće u slučaju da te inspekcija pita za to, a i oni znaju navratiti kao gosti :mig:

Lili, ne kopam zakone, govorim napamet! I uzimam na primjer položaj privatnog iznajmljivača, u sustavu i s dozvolom, cjenik više nije obvezno ovjeravati, ali treba postojati u objektu. Porez plaća paušalno... Naravno, ima web, ima mail i - gost se javio, ali mu je 90 eura skupo, ipak, sviđa mu se, bla, bla i nudi 85!! A reci ti meni što će se sada dogoditi?? Neće mu dati za 85?? Ama Lili, nema tog zakona koji će ga spriječiti da skakuće zadovoljno jer je uopće dobio gosta!! Kakvo sada pisano pokriće?!? "Donosim odluku da u ovoj zaj... zeznutoj situaciji gdin Gustaffson može kod mene spavati skupa sa suprugom i djecom, ako mi plati 85 E na noć, a i taksa im je uključena". Ako se mora, ajde neka se piše, ali mislim da je pretjerano i pomisliti na to!!
Neke druge stvari iznajmljivači (kao i hoteli) imaju VEĆ objavljene, kao ono do 5 dana toliko, a za 7 toliko, ako je kome rođendan -50%, (?!?!?) ali to je CJENIK, zašto bi tu trebala odluka?? Ja cjenik pišem bez odluke! Malo pakiranje 4 kn, a veliko 7?? To je ok, ali ako otvorim i dam dio pakiranja, a pošto je onda?!?
Država nam je kruta, ako je to tako!! Svejedno joj je barem kod onih koji paušalno plaćaju porez, a njih je barem 80%!

somied
07.08.2009., 23:17
Interesantan je taj zakon... Ispada da on u ovom slucaju ostavlja potrosaca bez robe/usluge za koju je spreman platiti cijenu, a takodjer i prodavaca bez tog prihoda. Kazete da stiti potrosaca? :rofl:

somied
07.08.2009., 23:19
Ma kakva odluka ljudi di vi zivite... U najgorem slucaju ispisite si bjanko potpisanih odluka koliko hocete, pa vadite po potrebi. Jer treba mozda i u narodnim novinama objavljivat kad dajes popust? Unfaking bilivable... :rofl:
Uopce nije cudno da propadamo.

dante-1
07.08.2009., 23:46
dubo, somied,

zar želite reći da su svi naši zakoni logični i u službi razvijanja gospodarstva ? ili da naša vlada, ili vlade, provode i osmišljavaju kavlitetnu dugoročnu gospodarsku politiku ? da je donošenje računovodstvenih propisa i novina u skladu sa logikom boljeg i lakšeg rada poduzetnika i računovođa ?

mislim, hajte molim vas .... :mig:

btw, i ja naštimavam MPC cjenik prema željama kupaca ... ups

somied
08.08.2009., 00:32
Ma znam to, samo me nasmijala cinjenica da zakon o zastiti prava potrosaca zapravo ogranicava prava potrosaca. :D
To je vrhunac cinizma. :top:

dUbO
08.08.2009., 00:59
Ljudi!?! Zafrkancija je DOZVOLJENA, a kakva nam je država - pa to barem mi znamo?!? Ali na temelju one "udri brigu na veselje", dopustimo si da raspravljamo i o ovemu... Ipak, ako pratite otimačinu, drpačinu, reket i što sve se ne događa između hotela, poželite da bude malo više reda. A onda vas pljusne: u roku 1 dan da ste promijenili PDV, obračune, obrasce, veš i bračnog druga?!? Enti...

BampY
08.08.2009., 14:00
. :top:

U uređenoj državi bi se zakoni trebali poštivat i provodit, pa ma kakvi bili. Valjda je to tako i normalno. Inače bi stvarno trebali šetati naoružani uokolo. Pa, zakone su donijeli oni koje smo izabrali da nam kroje zakone!!???? I ovi su doneseni ne 1.8 2009., nego onoga dana kada smo zaokružili nekoga na izborima za Sabor. Zato slijedeći put - mijenjajte! Neka vas ne zavara ruka položena na srcu, vatrene riječi, ne slušajte obećanja, i ne vjerujte očima!!! Jer nakon toga dolaze Zakoni!!! :)

Zakon o zaštiti potrošača je imao dobru namjeru npr. dođemo u trgovinu istovremeno i ja i prijatelj od trgovca. Prijatelj dobije vijke po 1 kunu meni opali po 2 kune. Naravno da ću se pobunit, jer je trgovac ispao obični prevarant.

Zato Dubo, poslušaj Lili i Somieda, poštuj Zakon i za taj dan kada si iznajmio po 85 Eura - napiši Odluku da je cijena od tog dana 85 Eura. Drugi dan kada ti prođe po 90 Eura, mijenjaj Odluku. Mislim da je to potpuno legalno, jer se mijenjaju tržišni uvjeti. Probaj se držati cijene koju si formirao za ujutro. A ako vidiš da se tržišni uvijeti jako mijenjaju, pa ujutro ide i po 90 a navečer ne može nego po 80, a Bože moj, prilagodi se kretanjima, piši Odluku, odredi dan i sat od kojega si mijenjao cijene. Budi legalist!!!

Inače, popust u trgovini na malo, ako nije potkrijepljen objavljenom Odlukom - nije dozvoljen. Znam firmu koja je platila 250.000 Kuna kazne i dodatno obračunati porez po toj osnovi (trgovina građevinskim materijalom).

Dubo, ono ti je dobra ideja - količinska prodaja sa popustima. Ima i drugih osnova za popuste i akcije.

Ja bi tako.

dUbO
11.08.2009., 18:21
Eto, mislim se ja već dugo, ali nisam ništa pametniji... Sigurno je da je iznajmljivanje USLUGA. Kako je sa cijenama usluga? Dali je nošenje kofera od 10 kg ili od 60 kg po istoj cijeni? Ili nosač opali cijenu? Ok, nije to isto... Što pokriva cjenik iznajmljivanja apartmana i što znači kada imaš objavljene dodatne usluge - po dogovoru?? (Doručak, donošenje namirnica, češće čišćenje, pranje - sve što je van standardne usluge)
Ali, nešto me drugo više zaokupilo. Sa gostima se danas sve više UGOVARA usluga. I recimo, kaže mail: ima nas samo troje, pa nudimo za vaš apartman 80 umjesto 90 Eura, a ostali bi 12 dana. Odlično, odgovaram, prihvaćam! Bolje i 80 nego prazno... I dali je to SPORAZUM, UGOVOR?? Ako jest, ispišem mail i eto dokaza? Ili treba sjesti i pisati ODLUKU? Ma, ako pogledamo stvarnost, mislim da odluku o promjeni cijene ne piše niti jedan jedini iznajmljivač! Samo, trebalo bi znati i dali je i jedan jedini zbog toga platio kaznu!?
Za MP, tek sada su popusti sve aktualniji!! Samo fali da prodavač stoji na ulazu i poziva kupce, moglo bi i to uskoro! Na popust na količinu nema NI JEDNE primjedbe, ali ako sada vijak košta 0,50, još uvijek 4-5 vijaka sa tiplom ili sa maticom košta manje od 5 kn, ili koliko i espresso, a pad prometa neće nadoknaditi ta mala razlika... Tko preživi godinu - zavrijedio je nagradu!

BampY
13.08.2009., 16:09
Ma nema apsolutno pravednog zakona pa nije to ni ovaj o Zaštiti potrošača. Ako mene pitaš, nekada i meni odgovara nekada ne. Ali tu je, i što sad?

U ovom slučaju, kod iznajmljivanja soba, ipak na neki način i u nekim slučajevima štiti kupca, jer ga pred iznajmljivačem čini ravnopravnim sa drugim kupcima. E sada, ako si ti kupac koji zna pregovarat i ako si snalažljiv onda možeš bolje proć nego da te ovaj Zakon štiti!!!

Ovako ili onako, još uvijek mislim da ima prostora za cjenike sa popustima. Razradiš i cijene i popuste malo detaljnije, sa puno opcija, kao što to radi T-Com i ostali operateri.

Ja sam kod sebe u firmi razradio detaljni cjenik usluga, prije sam imao 3-4 cijene, sada ih imam nekih stotinjak. I ja zadovoljan, a i kupci, koliko primjećujem. Ima smisla, to hoću reć.

A to što kažeš, najgore bi bilo da se neki moraju pridržavati zakona, i pridržavaju se, a drugi ne moraju. To je kao da u nogometu jedoj ekipi dozvoliš da igra i rukama a drugoj ne... Tu se zna - nitko se ne bi složio za takvu igru...

dUbO
14.08.2009., 04:56
E, da, ono zakoni drumom, a država šumom...

Ali nagradno pitanje koje sam postavio HZMOu jer je krenulo rastezanje oko rješenja o umirovljenju i visini mirovine, iako su sva ona predkompletiranja napravljena na vrijeme. I sada su se sjetili provjeravati dali staž vani ide uz prijevremenu mirovinu? Ja naivac mislim da je staž - staž, pa ako imaš potrebno -imaš?!? OK, možda je pitanje hoće li ti taj stranger dati neku lovicu kao mirovinu, ali... dobiti 1.500 ili 1.700 kn je isto sr... krepat od mizerije i ovako i onako, a sada zbog te različice, treba netko držat zube na polici - koliko?? Mjesec i po je prošao - BEZ ikakvog odgovora!!
A odgovor (automatski - čak!!) na nagradno pitanje, postavljeno mailom je: NA ODMORU SMO, pa do prvog devetog ili krepajte ili čekajte, vraćamo se mi... E da je sresti nekoga od tih, pa ga malo pridaviti u pličaku ili u dubini, samo da vidi kako je more slano... UF!!!

Kvaternik
09.09.2009., 13:43
Može li mi netko razjasniti neke stvari oko ovih pojmova. Pitao sam razne knjigovođe ali mišljenja oko mnogo toga im se razilaze.

1) Zanima me koja je točno razlika između veleprodaje i maloprodaje, odnosno između veleprodajnih i maloprodajnih cijena. Da li je u istom poduzeću razlika između te dvije cijene samo u pdv-u? (npr. veleprodajna cijena proizvoda X je 10,00 kn a maloprodajna 12,30 kn ?)
Ali, kad prodajemo nešto po vp cijeni, opet na nju moramo zaračunati pdv. Onda i ona ispadne 12,30...koja je onda razlika između vp i mp cijene?

2) Da li neko poduzeće koje ima veleprodajno skladište može izdavati maloprodajne račune? Kod nekih knjigovođa sam dobio odgovor da tada mora biti registrirano za mp i vp. No nije mi jasno, koliko mi je poznato poduzeće jedino može biti registrirano za trgovinu (ne pravi se razlika između mp i vp kod registracije :ne zna: Da li je dovoljno da to vp skladište jednostavno udovoljava i minimalno teh. uvjetima i za mp skladište?)

3) Ukoliko poduzeće sa vp skladištem može izdavati i maloprodajne račune što je s cijenom? Npr. putem veleprodaje poduzeće prodaje svojim partnerima proizvod za 10,00 kn + pdv (što u konačnici znači da partneri plate taj proizvod 12,30 kn). Kada u skladište uđe neki nepoznati kupac 's ceste', njemu bi trebalo dati maloprodajni račun. Cijena proizvoda bi i za njega trebala biti 12,30 kn.
Da li to znači da je razlika između vp i mp računa (osim što u vp računu treba biti navedena oznaka R1/R2 i podaci o kupcu) u tome što se na mp računu najprije ispisuje cijena 12,30 kn, pa se prikaže pdv 2,30 kn i osnovica 10,00;
A na vp računu se najprije istakne cijena 10,00 kn pa na zbirni iznos svih artikala zaračunava pdv?

4) Veleprodajno skladište. Evo što sam uspio pohvatati od više knjigovođa koje sam upitao za potrebnu dokumentaciju:
- Primka (radi se prema fakturi ili otpremnici dobavljača, mora biti istaknut dobavljač, vrsta robe, količina, nabavna cijena. Tu se sad razlikuju mišljenja knjigovođa; neki tvrde da je ovo dovoljno za primku a neki da je još obavezno navesti RUC (razlika u cijeni)).
- Stanje VP skladišta (stanje skladišta u koji ulazi roba prema primkama a izlazi otpremnicama ili računima-otpremnicama; tu se također razilaze mišljenja...neki tvrde da bi ga trebalo voditi prema nabavnoj cijeni, neki prema veleprodajnoj cijeni (NC+RUC), neki tvrde da ga je dovoljno voditi količinski bez ikakvih cijena )
- Otpremnica ili Račun-otpremnica

Ukoliko skladište ima min.teh uvjete i za maloprodaju, znači ukoliko može izdavati i maloprodajne račune, onda, kažu mi, mora biti istaknut cijenik maloprodajni.
Zanima me postupak kada se nešto prodaje na maloprodajni račun iz veleprodajnog skladišta. Ovdje sam dobivao veoma različite informacije:
- Neki kažu da tada internim prijenosom treba prebaciti robu iz vp skladišta u (imaginarno) mp skladište. Zatim, neki tvrde da treba napraviti kalkulaciju da bi se obračunala MPC, neki pak tvrde da ne treba kalkulacija jer je dovoljno već imati mp-cjenik. Zatim napravim maloprodajni račun za tu robu i time razdužim ono što sam unijela u imaginarno mp skladište i ono i dalje ostaje prazno.
- Neki kažu da je dovoljno iz vp skladišta ispisati R1 račun s tim da se pod ime kupca upiše Nepoznat kupac.

Puno je pitanja ali ako znate odgovor na barem jedno, zahvalan sam ako ga napišete.
Molim one koji namjeravaju uletiti s pitanjima tipa: zašto uopće započinješ posao kad ne znaš razliku između mp i vp; da zaobiđu ovu temu. Prvo, zato što ne znaju iz kojeg razloga postavljam ova pitanja, drugo, zato što je ovo javni forum i ne treba se biti prof. knjigovođa ili pravnik da bi se ovdje postalo i postavljalo pitanja, i treće, zato što bi se možda i sami iznenadili kako malo znaju i koliko mogu naučiti. Naime, nailazio sam na one koji su mi se znali podsmjehivati kad bih upitao što je mp a što vp, ali kad bih ih pitao konkretnija pitanja, pojma nisu imali.

Hvala.

Kvaternik
09.09.2009., 14:38
Spojene teme- brisan stari link

Hvala lili p. ali upravo sam zato i otvorio zasebnu temu da se ne nastavi rasprava sa ove na koju si me uputila. Naime, pročitao sam tu raspravu i zaista bi bila kvalitetna da nije tog konstantnog prepucavanja od strane onih koji se, na svako neslaganje s njihovim mišljenjem, vrijeđaju.
Na takve sam naletio više puta i van foruma ovih dana.
Laik sam u svemu ovome ali mislim da sam čuo da se mijenjao zakon o trgovini u zadnjih godinu dana. No kad to spomeneš nekima koji sve rade automatizmom, već godinama i godinama stalno isto, gotovo da polude.:D
Ne žele niti čuti za promjene zakona (makar to značilo da će im neke stvari biti lakše) jer bi to iziskivalo od njih da uvedu neke promjene.:D

Da ima i kvalitetnih postova tamo, ima. No neke stvari su mi ostale nerazjašnjenje.

Zasebnim naslovom ću, nadam se, privući više njih koji možda nešto znaju o ovoj tematici. A i puno je njih koje ova tematika jako zanima u što sam se uspio uvjeriti zadnjih dana.

shempio
10.09.2009., 10:12
Može li mi netko razjasniti neke stvari oko ovih pojmova. Pitao sam razne knjigovođe ali mišljenja oko mnogo toga im se razilaze.

1) Zanima me koja je točno razlika između veleprodaje i maloprodaje, odnosno između veleprodajnih i maloprodajnih cijena. Da li je u istom poduzeću razlika između te dvije cijene samo u pdv-u? (npr. veleprodajna cijena proizvoda X je 10,00 kn a maloprodajna 12,30 kn ?)
Ali, kad prodajemo nešto po vp cijeni, opet na nju moramo zaračunati pdv. Onda i ona ispadne 12,30...koja je onda razlika između vp i mp cijene?

u principu su konačne cijene iste, samo što si VP kupac može odbiti PDV, mislim da je najbolje da imaš iste cijene u VP i MP, a drugo reguliraš popustima za koga želiš

2) Da li neko poduzeće koje ima veleprodajno skladište može izdavati maloprodajne račune? Kod nekih knjigovođa sam dobio odgovor da tada mora biti registrirano za mp i vp. No nije mi jasno, koliko mi je poznato poduzeće jedino može biti registrirano za trgovinu (ne pravi se razlika između mp i vp kod registracije :ne zna: Da li je dovoljno da to vp skladište jednostavno udovoljava i minimalno teh. uvjetima i za mp skladište?)

ako je registrirana samo VP onda ne smiješ poslovati sa gotovinom, mislim da je to osnovna razlika (dakle, plaćanje virmanom treba biti prema tebi), što se tiče kred. kartica neki tvrde da može u VP neki tvrde da ne može, ako tražiš uvjete za MP onda može sve

3) Ukoliko poduzeće sa vp skladištem može izdavati i maloprodajne račune što je s cijenom? Npr. putem veleprodaje poduzeće prodaje svojim partnerima proizvod za 10,00 kn + pdv (što u konačnici znači da partneri plate taj proizvod 12,30 kn). Kada u skladište uđe neki nepoznati kupac 's ceste', njemu bi trebalo dati maloprodajni račun. Cijena proizvoda bi i za njega trebala biti 12,30 kn.
Da li to znači da je razlika između vp i mp računa (osim što u vp računu treba biti navedena oznaka R1/R2 i podaci o kupcu) u tome što se na mp računu najprije ispisuje cijena 12,30 kn, pa se prikaže pdv 2,30 kn i osnovica 10,00;
A na vp računu se najprije istakne cijena 10,00 kn pa na zbirni iznos svih artikala zaračunava pdv?

odgovoreno

4) Veleprodajno skladište. Evo što sam uspio pohvatati od više knjigovođa koje sam upitao za potrebnu dokumentaciju:
- Primka (radi se prema fakturi ili otpremnici dobavljača, mora biti istaknut dobavljač, vrsta robe, količina, nabavna cijena. Tu se sad razlikuju mišljenja knjigovođa; neki tvrde da je ovo dovoljno za primku a neki da je još obavezno navesti RUC (razlika u cijeni)).

ne, isticanje RUC-a na primki je apsurd, može ti se pojaviti kupac koji uzima veliku količinu i kojem ćeš odobriti nekakav popust, to znači, u trenutku izrade primke u stvari ne znaš RUC

- Stanje VP skladišta (stanje skladišta u koji ulazi roba prema primkama a izlazi otpremnicama ili računima-otpremnicama; tu se također razilaze mišljenja...neki tvrde da bi ga trebalo voditi prema nabavnoj cijeni, neki prema veleprodajnoj cijeni (NC+RUC), neki tvrde da ga je dovoljno voditi količinski bez ikakvih cijena )

ako je tvrtka vodiš prema nabavnim cijenama, ako je obrt onda prema količinama

- Otpremnica ili Račun-otpremnica

Ukoliko skladište ima min.teh uvjete i za maloprodaju, znači ukoliko može izdavati i maloprodajne račune, onda, kažu mi, mora biti istaknut cijenik maloprodajni.

vjerovatno cijena na artiklu, ne mora biti istaknut cjenik (možda imaš 1000 artikala)

Zanima me postupak kada se nešto prodaje na maloprodajni račun iz veleprodajnog skladišta. Ovdje sam dobivao veoma različite informacije:
- Neki kažu da tada internim prijenosom treba prebaciti robu iz vp skladišta u (imaginarno) mp skladište. Zatim, neki tvrde da treba napraviti kalkulaciju da bi se obračunala MPC, neki pak tvrde da ne treba kalkulacija jer je dovoljno već imati mp-cjenik. Zatim napravim maloprodajni račun za tu robu i time razdužim ono što sam unijela u imaginarno mp skladište i ono i dalje ostaje prazno.
- Neki kažu da je dovoljno iz vp skladišta ispisati R1 račun s tim da se pod ime kupca upiše Nepoznat kupac.

ne znam

Puno je pitanja ali ako znate odgovor na barem jedno, zahvalan sam ako ga napišete.
Molim one koji namjeravaju uletiti s pitanjima tipa: zašto uopće započinješ posao kad ne znaš razliku između mp i vp; da zaobiđu ovu temu. Prvo, zato što ne znaju iz kojeg razloga postavljam ova pitanja, drugo, zato što je ovo javni forum i ne treba se biti prof. knjigovođa ili pravnik da bi se ovdje postalo i postavljalo pitanja, i treće, zato što bi se možda i sami iznenadili kako malo znaju i koliko mogu naučiti. Naime, nailazio sam na one koji su mi se znali podsmjehivati kad bih upitao što je mp a što vp, ali kad bih ih pitao konkretnija pitanja, pojma nisu imali.

Hvala.

nemoj uzeti sve ovo zdravo za gotovo, provjeri još negdje :mig:

kiki_zg
10.09.2009., 14:22

Za ovaj dio mislim da ti kao veleprodaja mozes izdati racun kupcu, fizickoj osobi, ali uplata mora biti virmanom na ziro-racun firme,a na racunu ispises podatke same osobe, ime,prezime,adresa,jmbg i nebi trebalo biti problema (valjda, nisam knjigovodja pa ne mogu 100% tvrdit da je ispravno).

Za izdavanja klasicnih MP racuna bi trebao imati zasebno skladiste sa kojeg idu VP racuni te MP jedinicu (trgovina) u kojoj se izdaju MP racuni fizickim osobama. Artikli se naravno, mogu prebacivati skladisnicom (il kak se vec zove sluzbeni papir) iz skladista u MP jedinicu i obrnuto.

shempio
10.09.2009., 16:21
Za ovaj dio mislim da ti kao veleprodaja mozes izdati racun kupcu, fizickoj osobi, ali uplata mora biti virmanom na ziro-racun firme,a na racunu ispises podatke same osobe, ime,prezime,adresa,jmbg i nebi trebalo biti problema (valjda, nisam knjigovodja pa ne mogu 100% tvrdit da je ispravno).

Za izdavanja klasicnih MP racuna bi trebao imati zasebno skladiste sa kojeg idu VP racuni te MP jedinicu (trgovina) u kojoj se izdaju MP racuni fizickim osobama. Artikli se naravno, mogu prebacivati skladisnicom (il kak se vec zove sluzbeni papir) iz skladista u MP jedinicu i obrnuto.

međuskladišnica

Medo_74
10.09.2009., 20:56
kiki_zg kaže:

Moze se izdavati mp racun sa veleprodajnog skladista samo ako u programu imas tu opciju. Nema to svaki program.
Po zakonu je dozvoljeno.

lasangel
11.09.2009., 08:16
No kad to spomeneš nekima koji sve rade automatizmom, već godinama i godinama stalno isto, gotovo da polude.:D
Ne žele niti čuti za promjene zakona (makar to značilo da će im neke stvari biti lakše) jer bi to iziskivalo od njih da uvedu neke promjene.:D

:top:
nije se mijenjao samo Zakon o trgovini, već i o računovodstvu.. Neki još uvijek posluju kao da je u pitanju zakon o porezu na promet, a ne zakon o porezu na dodanu vrijednost.
O nekim stvarima sam pokušao pisati, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje i svoj način evidentiranja.

npr prema službenoj definiciji "Cash&Cary" je oblik prodavaonice (prodajno skladište) u kojoj se roba prodaje na bazi samoposluživanja za daljnju prodaju, preradu i krajnju potrošnju.

dakle, riječ je o trgovini na malo koja prodaje robu i krajnji potrošačima i profesionalnim kupcima. Zar će oni prebacivati robu iz tzv. veleprodajnog u maloprodajnom skladište? međuskladišnicom? skladišnicom?

činjenica je da je praćenje pojednostavljeno i da se netko trudi sve olakšati. to što neki kompliciraju je neko drugo pitanje

Kvaternik
11.09.2009., 17:47
Hvala svima na odgovorima.

ako je tvrtka vodiš skladište prema nabavnim cijenama, ako je obrt onda prema količinama

Dakle d.o.o. prema nabavnim cijenama.
Čisto znatiželje radi, zašto se u obrtu vodi prema količini a u tvrtci prema NC?

Dakle, ostalo je neodgovoreno još ovo:

Vidio sam da je na staroj temi bilo govora nešto oko brojeva veleprodajnih i maloprodajnih računa - da bi se trebali zasebno voditi a ne miješati. :ne zna:
Ako, recimo, imam samo par maloprodajnih računa mjesečno, koliko mi se isplati kupovati modul maloprodaja? Nije li mi isplativije tih nekoliko računa napraviti u Excelu? Ukoliko to učinim, sa stanja skladišta mi se neće skidati roba prodana putem maloprodajnih računa. Da li bi bilo ispravno izdavati otpremnice i za tu robu (kako bi ju program skidao sa stanja)? Da li bi se te otpremnice mogle miješati, tj. izdavati u istom nizu brojeva kao i otpremnice za prodanu robu putem veleprodaje?

Još jedno pitanje...bojite li se inspekcije?:D Želim reći...raspitujem se ovih dana, svatko radi drugačije, nitko nije siguran da li radi na ispravan način a nitko se ne boji inspekcije.:ne zna:

vlado3
11.09.2009., 23:35
Evo mog vidjenja ove teme:
Zanima me koja je točno razlika između veleprodaje i maloprodaje, odnosno između veleprodajnih i maloprodajnih cijena Pojam MPC definiran je ZOZP (zakon o zaštiti potrošača) kao: »maloprodajna cijena« je konačna cijena u kunama za pojedini proizvod ili uslugu, odnosno određenu količinu proizvoda, uključujući porez na dodanu vrijednost. VPC (ili prodajna cijena) je nabavna cijena (...je jedinična cijena koštanja po kojoj se kupuju robe i usluge čiju strukturu čine fakturirana cijena dobavljača umanjena za eventualne popuste i zavisni troškovi nabave koji su vezani uz konkretnu nabavu materijala i sredstava za rad - prema ZOT (zakon o trgovini)) uvećana za pripadajući RUC, a bez uključenog PDV-a. Cijene mogu biti iste (jedne sa iskazanim PDV-om, a druge bez), a roba se može prodavati uz određene popuste (ovisno o statusu kupca - klijenta) u trgovini na veliko, dok se u trgovini na malo roba prodaje: prema unaprijed poznatim i javno iskazanim uvjetima (uz cjenik). Svi kupci moraju biti u mogućnosti kupiti robu po istim uvjetima - ZOZP
2) Da li neko poduzeće koje ima veleprodajno skladište može izdavati maloprodajne račune?..... ZOT poznaje: Trgovina se obavlja kao trgovina na veliko i kao trgovina na malo.; te kao poseban oblik trgovine dražbu.
I onda: Trgovina na veliko obavlja se u prodajnim objektima (»Prodajni objekt« je prodavaonica, skladište, tržnica na veliko, tržnica na malo ili drugi oblici prodaje robe izvan prodavaonice), a "Trgovina na malo obavlja se u prodavaonicama (»Prodavaonica« je posebno uređen prodajni objekt u kojem se obavlja djelatnost trgovine, a sastoji se od prodajnog prostora i pomoćnih prostorija). I kako kaže kolega dUBO MP skladište ne postoji (tj. može biti pomoćna prostorija u prodavaonici).
Da bi se obavljala djelatnost trgovine (na veliko ili na malo ili obje) potrebno je ispunjavati uvjete propisane ZOT i drugim propisima.
O tome kako se u trgovini na malo obavlja trgovina na veliko (tj. veleprodaja; tj. izdavanje R-1) "doktorirano" je na drugom forumu.
Dakle, prema ZOT-u u prodajnom objektu tipa skladište može se obavljati samo trgovina na veliko (iliti u žargonu "veleprodaja").
ako je registrirana samo VP onda ne smiješ poslovati sa gotovinom, mislim da je to osnovna razlika (dakle, plaćanje virmanom treba biti prema tebi), što se tiče kred. kartica neki tvrde da može u VP neki tvrde da ne može, ako tražiš uvjete za MP onda može sve Čini mi se da je jedini akt koji to propisuje Odluka o ... načinu plaćanja gotovim novcem koja kaže da: Poslovni subjekt može plaćati gotovim novcem drugom poslovnom subjektu:– za nabavu proizvoda i usluga do iznosa od 5.000,00 kuna po jednom računu ... znači može bilo koji oblik plaćanja

ne, isticanje RUC-a na primki je apsurd, može ti se pojaviti kupac koji uzima veliku količinu i kojem ćeš odobriti nekakav popust, to znači, u trenutku izrade primke u stvari ne znaš RUC
ZOT kaže da trgovac mora osigurati inspektoru .... isprave o robi ...koje moraju imati podatke o ... prodajnoj cijeni robe ... Znači da dokument primka - kalkulacija sadrži podatke o nabavnoj vrijednosti i RUC-u
ako je tvrtka vodiš prema nabavnim cijenama, ako je obrt onda prema količinama
NE potpisujem
Ukoliko skladište ima min.teh uvjete i za maloprodaju, znači ukoliko može izdavati i maloprodajne račune, onda, kažu mi, mora biti istaknut cijenik maloprodajniZnači, ako objekt - prodavaonica ima dozvolu za obavljanje trgovine na malo, onda prema ZOZP: Trgovac mora jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti iznos utvrđene maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere proizvoda ili usluge koje pruža.
Ali i:Ministar nadležan za poslove zaštite potrošača propisat će pravilnikom način isticanja maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere iz stavka 1. ovoga članka - a toga još nema :)
Da zanemarimo terminologiju, te pod uvjetom da imamo sve uvjete za obavljanje TV i TM; u trgovini koja pretežno obavlja TV i čije su zalihe u TM jednake nuli dolazi kupac koji kupuju u TM. Internim dokumentom (kako god ga zvali međuskladišnica, kalkulacija ...) roba se prenosi u TM ...Zatim napravim maloprodajni račun za tu robu i time razdužim ono što sam unijela u imaginarno mp skladište i ono i dalje ostaje prazno
namjerno sam koristio kratice TV i TM, a ne VP i MP

A sada: - Imam trgovinu koja je registrirana kao trgovina na veliko u prodajnom objektu tipa skladište. Dolazi kupac koji želi kupiti robu iz asortimana a ja kažem da smo mi samo trgovina na veliko. I onda kupac kaže da je poduzetnik (daje mi svoje podatke i porezni broj, koje ja naravno ne provjeravam) koji plaća gotovinom. Uredno mu izdajem robu, ispostavljam račun, naplatim i :):):) svi sretni i zadovoljni.
Eto, ako sam negdje falio ispravite me.
P.S. A inspektor je uvik u pravu

shempio
12.09.2009., 08:02
:top:
nije se mijenjao samo Zakon o trgovini, već i o računovodstvu.. Neki još uvijek posluju kao da je u pitanju zakon o porezu na promet, a ne zakon o porezu na dodanu vrijednost.
O nekim stvarima sam pokušao pisati, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje i svoj način evidentiranja.

npr prema službenoj definiciji "Cash&Cary" je oblik prodavaonice (prodajno skladište) u kojoj se roba prodaje na bazi samoposluživanja za daljnju prodaju, preradu i krajnju potrošnju.

dakle, riječ je o trgovini na malo koja prodaje robu i krajnji potrošačima i profesionalnim kupcima. Zar će oni prebacivati robu iz tzv. veleprodajnog u maloprodajnom skladište? međuskladišnicom? skladišnicom?

činjenica je da je praćenje pojednostavljeno i da se netko trudi sve olakšati. to što neki kompliciraju je neko drugo pitanje

nigdje u postavljenom pitanju ne vidim da se radi o "cash&carry" prodavaonici

shempio
12.09.2009., 08:04
Još jedno pitanje...bojite li se inspekcije?:D Želim reći...raspitujem se ovih dana, svatko radi drugačije, nitko nije siguran da li radi na ispravan način a nitko se ne boji inspekcije.:ne zna:

HA, dobro pitanje, ali ovisi o inspektoru koji ti dođe, iako rade po istim propisima i oni to tumače svatko na svoj način :mig:

shempio
12.09.2009., 08:21
Evo mog vidjenja ove teme:
VPC (ili prodajna cijena) je nabavna cijena (...je jedinična cijena koštanja po kojoj se kupuju robe i usluge čiju strukturu čine fakturirana cijena dobavljača umanjena za eventualne popuste i zavisni troškovi nabave koji su vezani uz konkretnu nabavu materijala i sredstava za rad - prema ZOT (zakon o trgovini)) uvećana za pripadajući RUC, a bez uključenog PDV-a.

ne, VPC nikako nije nabavna cijena (ova definicija unutar zagrade je definicija nabavne cijene , a ne VPC-a)

Čini mi se da je jedini akt koji to propisuje Odluka o ... načinu plaćanja gotovim novcem koja kaže da: Poslovni subjekt može plaćati gotovim novcem drugom poslovnom subjektu:– za nabavu proizvoda i usluga do iznosa od 5.000,00 kuna po jednom računu ... znači može bilo koji oblik plaćanja

da, što se tiče troškova koje prikazuješ do 5.000 kn cash je dozvoljeno, ali to automatski ne znači da VP podrazumijeva rad sa gotovinom (ne moraš imati blagajnu-kasu, ne moraš imati istaknute cijene na artiklima), to i je jedna od razlika VP i MP

ZOT kaže da trgovac mora osigurati inspektoru .... isprave o robi ...koje moraju imati podatke o ... prodajnoj cijeni robe ... Znači da dokument primka -kalkulacija sadrži podatke o nabavnoj vrijednosti i RUC-u

opet pitam, kako može biti RUC na primki kad ne znam konačnu prodajnu cijenu (pričam o VP), znači ako dam stalnom VP kupcu još dodatnih 5 % popusta na VP cijenu ne slaže mi se primka, ups ?

A sada: - Imam trgovinu koja je registrirana kao trgovina na veliko u prodajnom objektu tipa skladište. Dolazi kupac koji želi kupiti robu iz asortimana a ja kažem da smo mi samo trgovina na veliko. I onda kupac kaže da je poduzetnik (daje mi svoje podatke i porezni broj, koje ja naravno ne provjeravam) koji plaća gotovinom. Uredno mu izdajem robu, ispostavljam račun, naplatim i :):):) svi sretni i zadovoljni.

upravo o tome se radi, ne može ti platiti gotovinom ... :mig:

P.S. A inspektor je uvik u pravu

da, ovo je nažalost točno

lasangel
12.09.2009., 09:48
nigdje u postavljenom pitanju ne vidim da se radi o "cash&carry" prodavaonici

zato što je to najbolji primjer za postavljeno pitanje...pročitaj još jednom moj post....i definiciju..
prodaje robu i profesionalnim kupcima i krajnjim potrošačima, i uz plaćanje gotovinom i putem računa..
misliš li da stalno prebacuje robu iz jednog u drugo skladište da bi izdao račun? ne,
ponavljam to je najbolji primjer organizacije i odgovor na osnovno postavljeno pitanje..
čemu puno filozofirati kad je sve jednostavno..

i još jedno pojašnjenje, Zakon o zaštiti potrošaća NE primjenjuje se u trgovini na veliko.

shempio
12.09.2009., 11:22
i još jedno pojašnjenje, Zakon o zaštiti potrošaća NE primjenjuje se u trgovini na veliko.

si siguran ? to bi značilo da u odnosima tvrtka prodavatelj -tvrtka-kupac ne može biti zaštićena tim zakonom :confused:

lasangel
12.09.2009., 16:16
si siguran ? to bi značilo da u odnosima tvrtka prodavatelj -tvrtka-kupac ne može biti zaštićena tim zakonom :confused:

pročitaš članak 3. stavak 1. Zakona o zaštiti potrošaća definiciju tko je potrošać i sve je jasno:

U smislu ovoga Zakona pojedini izrazi znače:
– »potrošač« je svaka fizička osoba koja sklapa pravni posao ili djeluje na tržištu u svrhe koje nisu namijenjene njegovoj poslovnoj djelatnosti niti obavljanju djelatnosti slobodnog zanimanja.

Pravne osobe štite se međusobno ugovorima i drugim pravnim sredstvima.

shempio
12.09.2009., 17:00
pročitaš članak 3. stavak 1. Zakona o zaštiti potrošaća definiciju tko je potrošać i sve je jasno:

U smislu ovoga Zakona pojedini izrazi znače:
– »potrošač« je svaka fizička osoba koja sklapa pravni posao ili djeluje na tržištu u svrhe koje nisu namijenjene njegovoj poslovnoj djelatnosti niti obavljanju djelatnosti slobodnog zanimanja.

Pravne osobe štite se međusobno ugovorima i drugim pravnim sredstvima.

naravno, ali osnovno pitanje je onda slijedeće : smije li se u VP prodavati roba krajnjem kupcu-fizičkoj osobi uz bezgotovinsko plaćanje ili je ta prodaja potpuno onemogućena ?

lasangel
12.09.2009., 17:10
naravno, ali osnovno pitanje je onda slijedeće : smije li se u VP prodavati roba krajnjem kupcu-fizičkoj osobi uz bezgotovinsko plaćanje ili je ta prodaja potpuno onemogućena ?

Pa dao sam primjer jednog prodajnog skladišta (Cash&Cary) koji prodaje robu na bazi samoposluživanja za daljnju prodaju, preradu i krajnju potrošnju.

Pogledaj neke cash&carry centre (upiši u google jer ne želim nikog reklamirati) pa se zapitaj: prodaju li robu i bezgotovinski i gotovinski i profesionalnim kupcima i krajnjim potrošačima...Jednostavno, zar ne?
Davno smo se složili da je R-1 odnosno R-2 samo oznaka prema kojoj profesionalni kupac odnosno osoba u sustavu pdv-a može koristiti pravo na odbitak pretporeza (dakle, to nije oznaka veleprodaje, kao što neki tumače)
Nadalje, pravna osoba može u gotovini (prijenosom novca) platiti robu po jednom računu do 5.000,00 kn. Plaćanje karticama nije gotovina, a danas mnogi plaćaju karticama.
Nadam se da je sad malo jasnije.

vlado3
12.09.2009., 17:47
VPC (ili prodajna cijena) je nabavna cijena uvećana za pripadajući RUC, a bez uključenog PDV-a.

ne, VPC nikako nije nabavna cijena (ova definicija unutar zagrade je definicija nabavne cijene , a ne VPC-a) Ovako izgleda tekst kada maknes ono unutar zagrade :)
da, što se tiče troškova koje prikazuješ do 5.000 kn cash je dozvoljeno, ali to automatski ne znači da VP podrazumijeva rad sa gotovinom (ne moraš imati blagajnu-kasu... ne podrazumijeva, ali je ne isključuje, tj. moguće je
opet pitam, kako može biti RUC na primki kad ne znam konačnu prodajnu cijenu (pričam o VP), znači ako dam stalnom VP kupcu još dodatnih 5 % popusta na VP cijenu ne slaže mi se primka, ups ?
primkom zadužujemo trgovinu, a računom-otpremnicom je razdužujemo, sa čime s primka ne slaže???
upravo o tome se radi, ne može ti platiti gotovinom a kako ne može kada smo prije rekli da može???
riječ je o trgovini na malo koja prodaje robu i krajnji potrošačima i profesionalnim kupcima. Zar će oni prebacivati robu iz tzv. veleprodajnog u maloprodajnom skladište? međuskladišnicom? skladišnicom?Lasangel zašto misliš da je to problem? To je opet ona iscrpljena tema - radi se o TM koja u trenutku prodaje profesionalnom kupcu iliti poduzetniku koji traži R-1 račun program automatizmom prebacuje robu u TV, kreira račun R-1, razdužuje robu u TV gdje ostaje stanje nula ...
naravno, ali osnovno pitanje je onda slijedeće : smije li se u VP prodavati roba krajnjem kupcu-fizičkoj osobi uz bezgotovinsko plaćanje ili je ta prodaja potpuno onemogućena ?kontra pitanje: kako ćeš prepoznati mene kao krajnjeg kupca ili poduzetnika (po sunčanim očalima :) ), zar ćeš mi u jednom od slučajeva uskratiti prodaju, n.b. ja ću se predstaviti kao poduzetnik
Pogledaj neke cash&carry centre (upiši u google jer ne želim nikog reklamirati) pa se zapitaj: prodaju li robu i bezgotovinski i gotovinski i profesionalnim kupcima i krajnjim potrošačima to je samo jedan od oblika Nespecijalizirane prodavaonice pretežno hranom, pićem i duhanskim proizvodima TM, gdje je moguće obaviti i TV ................

shempio
12.09.2009., 18:02
................

kod nas u istri se kaže "ja u kope ti u špade" jer se očito ne razumijemo, pokušaj pročitati moj post (i prethodne) malo pažljivije

vlado3
12.09.2009., 19:47
kod nas u istri se kaže "ja u kope ti u špade" jer se očito ne razumijemo, pokušaj pročitati moj post (i prethodne) malo pažljivije Pošto smo iz istih krajeva, pa poznam i baštune i dinare, mislim da sam shvatio tvoje postove :kava:

lasangel
12.09.2009., 23:01
Lasangel zašto misliš da je to problem? To je opet ona iscrpljena tema - radi se o TM koja u trenutku prodaje profesionalnom kupcu iliti poduzetniku koji traži R-1 račun program automatizmom prebacuje robu u TV, kreira račun R-1, razdužuje robu u TV gdje ostaje stanje nula ...

nije problem, samo što je to nepotrebno..
još jednom ponavljam, prodaja profesionalnim kupcima i krajnjim potrošačima iskazuje se s jedne strane kao potraživanje od kupca koje se zatvara uplatnom na žiro račun ili se automatizmom zatvara s blagajnom odnosno blagajnom za krajnje potrošaće i s druge strane prihodima od prodaje robe za koje zakon o računovodstvu ni zakon o trgovini ne traži specifikaciju maloprodaje ili veleprodaje, te obvezi za pdv koja uvijek postoji..
a razduženje je uvijek zatvaranje zalihe robe i nabavne vrijednosti prodane robe..
zašto prebacivati robu na fiktivno skladište i onda ga istovremeno razduživati kad to ni jedan propis ne zahtjeva..
slažeš li se da je oznaka R1 odnosno R2 samo oznaka za kupca koji je u sustavu pdv i koja govori kada možeš koristiti pravo na odbitak pretproreza? I da to nema veze s vele odnosno maloprodajom?

to je samo jedan od oblika Nespecijalizirane prodavaonice pretežno hranom, pićem i duhanskim proizvodima TM, gdje je moguće obaviti i TV

prvi koji mi je pao na pamet i koji je toliko jednostavan i dostupan svima,zar ne?
bitna su načela i ono načelo koje vrijedi npr za prodajno skladište tipa cash and carry vrijedi i za druga skladište..
ili se ni ovdje ne slažemo?

vlado3
13.09.2009., 06:51
slažeš li se da je oznaka R1 odnosno R2 samo oznaka za kupca koji je u sustavu pdv i koja govori kada možeš koristiti pravo na odbitak pretproreza? I da to nema veze s vele odnosno maloprodajom? :):):) ta je tema već iscrpljena na računovodstvu i za mene je :closed: može samo :kava:

lasangel
13.09.2009., 19:58
:):):) ta je tema već iscrpljena na računovodstvu i za mene je :closed: može samo :kava:

zašto je onda tema postavljena ako je sve jasno?

Dubravka20
14.09.2009., 06:22
Pošto smo iz istih krajeva, pa poznam i baštune i dinare, mislim da sam shvatio tvoje postove :kava:

Pa gdje si ti prijatelju,gledam svaki dan a tebe nigdje,valjda sve znaš u računovodstvu:)
pozz

vlado3
14.09.2009., 07:49
Ooooo, dobro jutro, ja se malo suncao, kupao ...... a konta su stajala po strani. Sda mogu opet dalje, ali ne sa R-1 u maloprodaji :) :kava:

vlado3
14.09.2009., 07:51
...,valjda sve znaš u računovodstvu:)
pozz svakog dana u svakom pogledu sve više i više ...:ne zna: nastavak

Dubravka20
14.09.2009., 09:04
Ma daj molim te a šta će reći onda oni koji tek startaju u računovodstvu:ne zna:ti si davno prva liga:top:

vlado3
14.09.2009., 10:12
Ma daj molim te a šta će reći onda oni koji tek startaju u računovodstvu:ne zna:ti si davno prva liga:top:a za ovo uz :kava: i palačinke :)

Dubravka20
14.09.2009., 10:51
Ah zapamtio si da volim palačinke ali prije toga ću te dati u trošak sa jednom slavonskom platom,pa palačinke i kava i tražićemo R-1 da si barem 30% uzmemo

vlado3
14.09.2009., 11:07
Ah zapamtio si da volim palačinke ali prije toga ću te dati u trošak sa jednom slavonskom platom,pa palačinke i kava i tražićemo R-1 da si barem 30% uzmemodogovoreno :klopa:

Dubravka20
14.09.2009., 11:24
Hej vidim te da si on-line,pa nisi mi rekao gdje si se izgubio sa teme,ok godišnji te opravdava a prije i poslije,gdje nestade,jel barem čitaš ak se ne javljaš?

vlado3
14.09.2009., 11:36
Hej vidim te da si on-line,pa nisi mi rekao gdje si se izgubio sa teme,ok godišnji te opravdava a prije i poslije,gdje nestade,jel barem čitaš ak se ne javljaš?sve čitam, ali malo :zzz:

Paleoa
27.01.2010., 02:38
Ljudi, molim pomoć! Ujedno isprika ako je ovo već rečeno na temi "računovodstvo", ali tamo je stvarno pretrpano, nama novima je tamo preteško nešto pronaći.
Interesira me prodaja s VP skladišta za keš i prodaja fizičkim osobama. Dakle, NE MP račun s VP skladišta, već VP račun s VP skladišta ali... kao što rekoh, pod 1-za keš, i pod 2-fizičkoj osobi.

Imam veleprodaju, registriran sam za kupnju i prodaju robe (to navodno obuhvaća i VP i MP), ali imam MTU samo za VP, pa ne bih otvarao fiktivno MP skladište (prodavaonicu) - čini mi se da zbog MTU ne bih ni smio, jel tako!?
I sad - dvije su mi situacije problematične:

sit.1) osoba NN kupuje u ime tvrtke/obrta, ali bi platio gotovinom.
a) da li je OK ako JA uzmem taj keš i sutra platim pod njegovim imenom (ili svojim?) - dakle, ne kao polog gotovine (MP), već uplata gotovine po VP računu broj xxx?
b) Što da radim kad mi za keš hoće kupiti stroj koji košta 6500 kn+PDV, dakle više od onih 5000 kn, a ne može se razdvojiti na dva dijela, tj. na dva računa???
Ne mogu ga poslati da sam uplati u banci jer banka više ne radi, ili on uz sebe nema žig... Mogu li, kao pod a) sutradan sam (ja kao fiz. osoba) uplatiti te novce po VP računu broj xxx? Moram li (i smijem li) na virman upisati njegovo ime?

sit.2) Ako obična fizička osoba (ne tvrtka ili obrt) želi kupiti isti takav stroj, naravno, za keš... mogu li mu, kao što je spomenuto

Može li netko to potvrditi? Znači... mogu li u programu otvoriti kupca s nazivom "Nepoznat kupac" i na njega napraviti VP račun a 'problemčić' s kešom riješiti kao u situaciji 1) ???

Dosta mi je važno da si riješim te dvije situacije, pogotovo ovu drugu jer je češća. Hvala unaprijed...:)

covjek-od-leda
27.01.2010., 10:15
mp cijena mora biti jasno definirana, dok je vp proizvoljna, mp cijena ne mora biti vp uvečana za pdv. u mp ne moraš voditi robno dok u vp moraš.....ima toga.

Didlina
27.01.2010., 22:07
Za Paleou:

Ni slučajno ne koristiti NEPOZNAT KUPAC

Zakon o PDV-u propisuje izričito oblik VP računa, kao i MP računa:

IX. ISPOSTAVLJANJE RAČUNA

Članak 15.

(1) Porezni obveznik mora ispostaviti račun za isporučena dobra ili obavljene usluge te na računu posebno iskazati porez na dodanu vrijednost. Ako se isporučuju dobra ili obavljaju usluge koje su oslobođene od plaćanja poreza na dodanu vrijednost na računu treba navesti da porez na dodanu vrijednost nije zaračunan.

(2) Račun je svaka isprava prema kojoj porezni obveznik ili osoba kojoj on naloži obračunava isporučena dobra i obavljene usluge, bez obzira na to kako se ta isprava naziva u poslovnomu prometu.

(3) Račun mora sadržavati ove podatke:

1. mjesto izdavanja, broj i nadnevak,

2. ime (naziv), adresu i matični broj ili jedinstveni matični broj građana (porezni broj poduzetnika), koji je isporučio dobra ili obavio usluge (prodavatelja),

3. ime (naziv), adresu i porezni broj poduzetnika kome su isporučena dobra ili obavljene usluge (kupca),

4. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,

5. nadnevak isporuke dobara ili obavljenih usluga,

6. iznos naknade (cijene) isporučenih dobara ili obavljenih usluga, razvrstane po poreznoj stopi,

7. iznos poreza razvrstan po poreznoj stopi,

8. zbrojni iznos naknade i poreza.

(4) Ako porezni obveznik na računu za isporučena dobra ili obavljene usluge iskaže porez na dodanu vrijednost viši od onoga koji duguje prema Zakonu, tada duguje viši iznos, osim kad ispravi račun izdan primatelju u skladu sa člankom 8. stavkom 3. ovoga Zakona.

(5) Ako netko u nekomu računu za isporučena dobra i obavljene usluge izdvojeno iskaže porez na dodanu vrijednost, iako za to nije ovlašten, tada duguje iskazani iznos, osim kad ispravi račun izdan primatelju u skladu sa člankom 8. stavkom 3. ovoga Zakona.

(6) Računi za gotovinski promet, isječci vrpce ili potvrdnice iz naplatnih uređaja moraju sadržavati najmanje ove podatke:

1. broj i nadnevak izdavanja,

2. ime (naziv), adresu i porezni broj poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge, te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice i sl.)

3. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,

4. ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.

(7) Porezni obveznici koji isporuku dobara ili obavljene usluge naplaćuju u gotovini obvezni su promet iskazivati preko naplatnih uređaja ili na drugi odgovarajući način.

(8) Iznimno od odredbi stavka 1. i 6. ovoga članka računi se ne moraju ispostavljati ako se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, lutrije, športske prognoze, lota, velda, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica te pri prodaji na tržnicama i otvorenim prostorima.

(9) Porezni obveznici iz stavka 7. ovoga članka obvezni su na svakom prodajnom mjestu vidno istaknuti obavijest o obvezi izdavanja i uzimanja računa.

(10) Kupci su obvezni uzeti račun, isječak vrpce ili potvrdnicu iz naplatnog uređaja i imati ih pri izlasku iz radnje ili drugog poslovnog prostora te ih pokazati na zahtjev ovlaštene osobe.

Paleoa
27.01.2010., 23:41
...Hvala još jednom!

Isprika što sam duplao ista pitanja na dvije teme, pomislio sam da je ova tema zamrla, a poslije nisam mogao brisati.

legica82
09.08.2012., 11:14
Hvala još jednom!

Isprika što sam duplao ista pitanja na dvije teme, pomislio sam da je ova tema zamrla, a poslije nisam mogao brisati.

Dobar dan,

može mi tko pojasniti:

imam d.o.o.,vršim usluge prijevoza:
za agencije ali i fizičke osobe.
Zanima me kod fakturiranja sljedeće:

sa fizičkim osobama dobijem novac u ruke,
slj.dan položim utržak u banku.
Kako vodim te račune:
kronološki sa r1 računima,kao r1 račun nepoznatom kupcu?
mogu li sa svog tekućeg prebacit "utržak" na žiro firme?
Hvala unaprijed

GricGric
15.08.2012., 17:16
Dobar dan,

može mi tko pojasniti:

imam d.o.o.,vršim usluge prijevoza:
za agencije ali i fizičke osobe.
Zanima me kod fakturiranja sljedeće:

sa fizičkim osobama dobijem novac u ruke,
slj.dan položim utržak u banku.
Kako vodim te račune:
kronološki sa r1 računima,kao r1 račun nepoznatom kupcu?
mogu li sa svog tekućeg prebacit "utržak" na žiro firme?
Hvala unaprijed

Za fizičke osobe dužan si samo izdati račun, koji ne mora imati oznaku R i koji ne mora glasiti na nikoga ili može glasiti na razne kupce....

Preporuka je takve račune voditi odvojeno od r-1 računa, no mogu se voditi i zajedno ako tih račun nema puno tj ako je takav promet u manjini....

Nebih preporučila prebacivanje utrška s tekućeg računa na žiro, jer se pritom postavlja pitanje kako je novac uopće dospio na tekući račun? Ako je uplačen od strane kupca, morao ga je uplatiti na žiro račun, a ako je promet gotovinski, što onda radi na tekućem računu kad ga je trebalo odmah položiti na žiro?

legica82
20.08.2012., 15:23
Za fizičke osobe dužan si samo izdati račun, koji ne mora imati oznaku R i koji ne mora glasiti na nikoga ili može glasiti na razne kupce....

Preporuka je takve račune voditi odvojeno od r-1 računa, no mogu se voditi i zajedno ako tih račun nema puno tj ako je takav promet u manjini....

Nebih preporučila prebacivanje utrška s tekućeg računa na žiro, jer se pritom postavlja pitanje kako je novac uopće dospio na tekući račun? Ako je uplačen od strane kupca, morao ga je uplatiti na žiro račun, a ako je promet gotovinski, što onda radi na tekućem računu kad ga je trebalo odmah položiti na žiro?

Hvala na odgovoru,još samo nešto:
znači riječ je o gotovinskim r1 računima?
u programu mi idu kronološki,a više će bit got.računa

vlado3
22.08.2012., 09:53
Da li postoji neki prekršaj ako se je promet uplatio na tekući, pa sa tekućeg na žiro :ne zna:
Evo primjer; naplatio sam nešto u gotovini navečer, i odmah do imam depozitni bankomat banke A u kojoj imam tekući i odmah to uplatim na svoj tekući. Kada se vratim kući preko internet bankarstva prebacim sa tekućeg u banci A na žiro u banci B.
Nisam se šetao po gradu sa 50K, mirno sam spavao, a tijek novca je vidljiv.
BTW usput nisam platio naknadu za polaganje gotovine

apis16268
22.08.2012., 11:40
Da li postoji neki prekršaj ako se je promet uplatio na tekući, pa sa tekućeg na žiro :ne zna:
Evo primjer; naplatio sam nešto u gotovini navečer, i odmah do imam depozitni bankomat banke A u kojoj imam tekući i odmah to uplatim na svoj tekući. Kada se vratim kući preko internet bankarstva prebacim sa tekućeg u banci A na žiro u banci B.

Mudrica si, prava, od formata! :)

legica82
06.09.2012., 00:39
Vlado3:top::top::top::top:

GricGric
09.09.2012., 21:17

Sory, tek sad zamijetila ovaj post...

Vjerujem da nema prekršaja, no vlo lako bi se moglo desiti da porezna zatraži dokazivanje cijelog protoka novca ... kao što rade sa pozajmicama ili povratom neke preplate... Pa ako ne možeš dokazati, moraš staviti u promet... Tako oni rade, što je po meni isto protuzakonito, no njih zadovoljava...

astral walker
09.04.2013., 15:21
Radim u dućanu koji koristi softverske programe firme Pupilla iz Zagreba. Svaki čas nešto mijenjaju i nadopunjuju, otkrivaju pogreške pa mi svaki put moramo plaćati i njihov novitet i našeg informatičara. Kad ih se na koljenima moli da netko od njih za honorar dođe pokazati u firmu neke problematične detalje, nema ih! Ne daju se iz svog brloga. Kakva su vaša iskustva s programima ove firme?

lili p.
09.04.2013., 18:42
Baci oko na temu Knjigovodstveni programi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=553791&page=156). Dosta se govori o synesisu :mig:

dUbO
10.04.2013., 10:48
Radim u dućanu koji koristi softverske programe firme Pupilla iz Zagreba. Svaki čas nešto mijenjaju i nadopunjuju, otkrivaju pogreške pa mi svaki put moramo plaćati i njihov novitet i našeg informatičara. Kad ih se na koljenima moli da netko od njih za honorar dođe pokazati u firmu neke problematične detalje, nema ih! Ne daju se iz svog brloga. Kakva su vaša iskustva s programima ove firme?

Odlična su iskustva, ali imat i program i informatičara?!? Što taj radi, vodi program na pojenje? I bez laži, ako može, NE PLAĆA se ništa osim ako je nekakva zakonska izmjena, a u tom slučaju se žali Ministarstvu. Izmjene koje rade su svakako zato da programradi bolje, a ne lošije.

I na koncu: malo pretrage po forumu, uz dobru volju onih koji znaju - sve je rješivo... Samo najprije provjeri što vaš informatičar radi, prekopava program?? Muti jaja za tortu?? Možda je tu problem!

zyo
25.04.2013., 12:04
Molim ako mi netko može pomoći oko sljedećega - da li moja firma (d.o.o.) smije kupovati u Cash&carry trgovini i preprodavati to dalje u inozemstvo fizičkim osobama. Da li u tom slučaju moram zadovoljavati neke MTU za otvaranje skladišta i slično? Oprostite ako na krivom mjestu postavljam pitanja, ali slala sam već toliko mailova HGK i sličnim institucijama i uvijek dobijam polovične odgovore...

Satene
25.04.2013., 20:36
Molim ako mi netko može pomoći oko sljedećega - da li moja firma (d.o.o.) smije kupovati u Cash&carry trgovini i preprodavati to dalje u inozemstvo fizičkim osobama. Da li u tom slučaju moram zadovoljavati neke MTU za otvaranje skladišta i slično? Oprostite ako na krivom mjestu postavljam pitanja, ali slala sam već toliko mailova HGK i sličnim institucijama i uvijek dobijam polovične odgovore...

odi u Ured za gospodarstvo do dežurnog referenta, sjedi na stolicu u njegovom uredu i ne miči se dok ti ne odgovori sve kaj te zanima :D

ovako polovično i nestručno, mislim da MTU mora imati svaki prodajni prostor a budući da tebi u skladište ne budu dolazili kupci (ako ne budu) onda nisam sigurna da je potrebno.

zyo
26.04.2013., 09:38
A da, vjerojatno bi bilo najlakše kad bi uspjela dogovoriti neki sastanak sa nekim iz dotičnog ureda. Ima netko kakvu ideju gdje bi se zapravo moglo dobiti najviše informacija koje me zanimaju? I oko MTU i oko same registracije poduzeća i imam i neka pravna pitanja? HGK je dosta ljubazan moram ih nahvaliti, ali isto tako dosta toga ne znaju pa me upućuju na sto institucija (od kojih hrpetina uopće ne trza na mailove). (Inače HGK smatra da bi trebalo imati MTU ako roba prolazi preko mene, pogotovo ako je riječ o prehrambenim proizvodima, ali nisu baš sigurni:))

devilgirl
27.04.2013., 01:18
A da, vjerojatno bi bilo najlakše kad bi uspjela dogovoriti neki sastanak sa nekim iz dotičnog ureda. Ima netko kakvu ideju gdje bi se zapravo moglo dobiti najviše informacija koje me zanimaju? I oko MTU i oko same registracije poduzeća i imam i neka pravna pitanja? HGK je dosta ljubazan moram ih nahvaliti, ali isto tako dosta toga ne znaju pa me upućuju na sto institucija (od kojih hrpetina uopće ne trza na mailove). (Inače HGK smatra da bi trebalo imati MTU ako roba prolazi preko mene, pogotovo ako je riječ o prehrambenim proizvodima, ali nisu baš sigurni:))

Za MTU je nadležan Ured za gospodarstvo, Zapoljska 1 ako si iz ZG, možeš ih zvati ili jednostavno otići tamo i pitati što te zanima...
Oko registracije ne znam što te zanima ?

Ako se radi o izvozu prehrambenih proizvoda kontaktiraj i nekog špeditera da ti da upute...

zyo
29.04.2013., 09:35
Zanima me da li mogu prodavati hrvatske brendirane proizvode bez njihovog znanja (Vegetu, Cedevitu, bajaderu i sl.)? Znači odem u npr. neki cash&carry dućan i onda te proizvode preprodam,a da to ne mora znati Kraš, Agrokor i sl.?