PDA

View Full Version : Okretaji auta

mala_zg23
21.09.2009., 16:45
po misljenju forumaša dal je za auto štetno na autoputu ga drzati na 4000 okr? inace mi je to putna brzina i to je oko 160 kmh

radi se o mini cooperu, 115 ks

dali su ti okretaji štetni za auto?
na kojim okretajima bi ga bilo "najzdravije" vozit autoputom ? hvala :)

STINGer
21.09.2009., 16:51
Nisu

charly2
21.09.2009., 17:47
nije štetno vozit ga tak. bolje da ga voziš na malo višim okretajima nego na preniskim pa ga gušiš. ovak buš ga bar raspuhal :D

terza
21.09.2009., 18:14
Koja godina ti je Mini Cooper?
Ako je 115ks, onda je stariji model, mjenjač sa 5 brzina, pa mi nije jasno kako ti može biti na samo 4000 okretaja pri 160 km/h...

Inače, 4000 okretaja nije štetno.

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 18:17
po misljenju forumaša dal je za auto štetno na autoputu ga drzati na 4000 okr? inace mi je to putna brzina i to je oko 160 kmh

Potpuno promasena logika. Stetno je auto vozit u nepotrebno visokim okretajima. Kod svakog auta je drugacije. Ispravno je vozit auto u sto nizim okretajima,naravno ne preniskim da se masina ne pocne zagusavat, a i da ti auto ne stane, jer bez okretaja se auto ni ne krece.

Sto nizi okretaji znace manja potrosnja goriva, dijelova i manja emisija stetnih plinova, tako da netreba nista gledat na koliko okretaja je najbolje i najzdravije vozit, nego jednostavo vozit na najnizim okretajima mogucim za zeljenu putnu brzinu.

Ja vozim u 5 brzini vec pri 60 km/h. Nekima cudno, ali njima golf, ili neki fiat trosi koliko moj mercedes sa skoro 2t. Pametnom dovoljno da zakljuci tko je u pravu.

sinhron
21.09.2009., 18:29
imaš sreće što voziš kvalitetan auto,jer dugoročno petom voziti 60 je sigurno štetno za motor

Matesonik
21.09.2009., 18:29
Err, nije li optimum oko/malo ispod podrucja najveceg okretnog momenta?

Primarius? :D

Osobno, na oko 55-60 saltam u cetvrtu na dizlu, na benz. malo vise (po osjecaju, jel). Koja crna peta...

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 18:33
imaš sreće što voziš kvalitetan auto,jer dugoročno petom voziti 60 je sigurno štetno za motor

Naklapas zbog neznanja. Ince isti taj auto sa automatic mjenjacem prebacuje u 4 brzinu (to je najvisa na automatiku) pri 60 km/h.

To ti je tocno o cemu govorim. Ljudi se ponasaju ko pijani milijarderi i zbog nekih babskih prica sta neznalice sire okolo voze aute u 3, ili 4 brzini pri 4-5-6 tisuca okretaja, a mogli bi vozit u zadnjoj brzini pri 2-3 tisuce i stedit gorivo $$$, samu masinu i naravno tako nam voljeni planet i sve nas koji moramo udisat taj zrak koji zagadujemo.

occasional
21.09.2009., 18:33
Tako su mene ućili, al opet po autoputu mozes tesko vozit brzo a da si o najoptimalnijem rezimu. bar ne sa vecinom auta, mozda i ima koja lađa sa brdom konja koja je blizu...

To se onda moze nadoknadit u drugim uvjetima voznje..
Sta bi ja reko kad zagazim na autoput, max brzina 143 a ja drzim 130-135, kolko je to okretaja?:), Sigurno da tako vozim svaki dan da bi se smanjila trajnost motora (citaj prijedjen broj km)

Osobno, na oko 55-60 saltam u cetvrtu na dizlu, na benz. malo vise. Koja crna peta...

mala_zg23
21.09.2009., 18:35
Koja godina ti je Mini Cooper?
Ako je 115ks, onda je stariji model, mjenjač sa 5 brzina, pa mi nije jasno kako ti može biti na samo 4000 okretaja pri 160 km/h...

Inače, 4000 okretaja nije štetno.

da,mjenjac je 5 brzina

kraj 2003. god

crveno mu pocinje na 6500 a vrti se do 8000

HHmischko
21.09.2009., 18:38
Da te se ne zbuni s previše teorija...

Tvoj auto, ako sam dobro vidio na internetu, ima 115 KS pri 6.000 obrtaja, a najveća brzina je cca. 200 km/h. Ovako:

SVAKI ispravni motor, kad je zagrijan na radnu temperaturu, može konstantno podnositi crveno područje na obrtomjeru minus par-sto okretaja. Znači, ako ti je početak crvenog na 6.500, bez problema ga možeš konstantno držati na 6.250. Ako nemaš označeno crveno, onda obrtaje najveće snage, u tvom primjeru 6.000 uzmeš kao referencu, znači 6.000 minus par-sto okretaja. Ili, maksimalna brzina koju postiže vozilo minus 5 km/h. Ovisi šta je ranije. Odnosno: ako imaš 4.000 okretaja na 160, na 200 km/h bi trebala imati oko 5.000. Jednostavnije rečeno, ako ti je auto ispravan, čak ni konstantnih 195 km/h mu ne bi ni NAJMANJE štetilo.

Jedino trebaš pripaziti da se redovno održava i da dok se ne ugrije motor laganije voziš. (vožnja sa manje gasa i ne prelaziti cca 3.300 okretaja).

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 18:39

Osobno, na oko 55-60 saltam u cetvrtu na dizlu, na benz. malo vise (po osjecaju, jel). Koja crna peta...

Kao i kod drugih ljudi s kojima razgovaram, pa mi tupe o optimumu okretnog momenta i svakakvim budalastinama. Meni dovoljno samo pitat koliko mu auto trosi kod takve voznje.

Nacin na koji ti vozis nema veze sa potrosnjom. Tebe zanima gdje ti masina razvija najvecu snagu, a to je naravno onda kad stisnes gas do kraja, a to znaci max. potrosnja. Tako se inace voze auto utrke... Kad se covjek zuri i tak.

flečer
21.09.2009., 18:39
ja isto na 55 vozim u 5 brzini.ne vidim nista lose u tome,na autoputu ga potegnem iz prve pa sve do pete do 4.500-5000 okretaja da malo dojde k sebi.i tako vec dvije godine.

jednom sam isao iz hercegovine i cijelim putem ga drzao na 4,500 okretaja,160kmh i otisla mi je dizna(troje putnika + prtljaga)to mi je bila lekcija.

al inace vozim po sluhu,okretomjer uopce ne koristim,kad se motor pocne glasati visim tonovima,znam da je vrijeme za prebacivanje u visu.
isto tako uvijek kocim motorom.

occasional
21.09.2009., 18:44
Bome po sluhu ti nikak nemre bit 55 u petoj, ovisi od auta sigurno al malo je nisko. Eventualno još za odrzavanje brzine, al ubrzavat u 5oj sa 55 , ne moze bit korisno sigurno, a i nepotrebno je jel imas i 3-ću i 4-tu brzinu.Moj na 55 u petoj skoro cuka.

Probaj vozit bicikl u najvecoj brzini recimo 20 km na sat, sve je ok dok neces ubrzat, kad oces puno je lakse i brze u nozoj brzini. tako je i motoru...

ja isto na 55 vozim u 5 brzini.ne vidim nista lose u tome,na autoputu ga potegnem iz prve pa sve do pete do 4.500-5000 okretaja da malo dojde k sebi.i tako vec dvije godine.

jednom sam isao iz hercegovine i cijelim putem ga drzao na 4,500 okretaja,160kmh i otisla mi je dizna(troje putnika + prtljaga)to mi je bila lekcija.

al inace vozim po sluhu,okretomjer uopce ne koristim,kad se motor pocne glasati visim tonovima,znam da je vrijeme za prebacivanje u visu.

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 18:44

Ja isto ni ne pogledam na okretomjer. Cuje se kad se moze u visu, a i kad bi trebao u nizu.

Skrewdriver
21.09.2009., 18:51
WTF?

Ja diesel na 55 km/h drzim u drugoj. Na autocesti tek na preko 160 km/h ubacujem u 6-u, ako i tad...
Voziti 55 km/h u 5oj brzini i to benzinca je grijeh. Voziti na 2-3 t okretaja je sasvim u redu. Ali 55 km/h u 5oj se motor guši

Lesli Eldridž
21.09.2009., 18:53
Ja isto ni ne pogledam na okretomjer. Cuje se kad se moze u visu, a i kad bi trebao u nizu.Onda si vjerovatno dobar vozač. Komentari su ti ispravni i suštinski tačni. Isto tako vozim i ne koljem auto. Ako treba dati malo gasa ne oklijevam, a inače gledam da budem u što višoj brzini na što manjem broju obrtaja. Manji obrtaji=manja potrošnja, a ne šteti motoru kako si to već napisao. :top:

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 18:54
Bome po sluhu ti nikak nemre bit 55 u petoj, ovisi od auta sigurno al malo je nisko. Eventualno os za odrzavanje brzine, al ubrzavat u 5oj sa 55 , ne moze bit korisno sigurno, a i nepotrebno je jel imas i 3-ću i 4-tu brzinu.

Probaj vozit bicikl u najvecoj brzini recimo 20 kn na sat, sve je ok dok neces ubrzat, kad oces puno je lakse i brze u nozoj brzini. tako je i motoru...

Pa valjda u Mercedesu znaju namjestit kad da prebaci :D Kazem ti takav mercedes sa automatik getribom prebacuje u cetvrtu (najvisu brzinu) pri 60 km/h. Pa valjda oni znaju. Nem tu nikakvog mucenja masine, vece potrosnje... To je u biti kad stisnes onaj gumb ECONOMIC, na starijim mecama. Kad je na normalnom onda prebacuje pri visim okretajima, ali vise i trosi.
Problem je kaj su ljudi naviknuti vozit ko muhe bez glave. Svi se zapikavaju na semofore, iz trake u traku po gradu, a ja se vozim "normalno" i zavrsimo na kraju u isto vrijeme na cilju.
Nema nikakve potrebe, osobito u gradovima ubrzavat ko mutav. Postoji prometni sustav i koliko got ti ubrzavao i bacao pare kroz auspuh neces uspijet ga pobijedit. Najpametnije je vozit normalno, udobno, bez naglih ubrzanja, bez kocenja, kad vidis semafor i crveno automatski maknut nogu sa gasa i pocet usporavat, tako da ako je moguce ni ne stanes na semaforu, vec samo produzis kad se upali zeleno (naravno to je moguce malo vise van grada gdje je moguce u daljini vidjet semafor) i tako dalje. Ima raznih mogucnosti, ali ljudi ne koriste, pa se cude kak auto sa 1.4t i 75 konja trosi 12 litara.

sinhron
21.09.2009., 18:55
Naklapas zbog neznanja. Ince isti taj auto sa automatic mjenjacem prebacuje u 4 brzinu (to je najvisa na automatiku) pri 60 km/h.

To ti je tocno o cemu govorim. Ljudi se ponasaju ko pijani milijarderi i zbog nekih babskih prica sta neznalice sire okolo voze aute u 3, ili 4 brzini pri 4-5-6 tisuca okretaja, a mogli bi vozit u zadnjoj brzini pri 2-3 tisuce i stedit gorivo $$$, samu masinu i naravno tako nam voljeni planet i sve nas koji moramo udisat taj zrak koji zagadujemo.

sad se već slažem s tobom šta si napiso,prebacuje 4 pri 60 km/h a da ima petu prebacio bi negdje na 90 km/h,a to je štedljiva vožnja,a petom 60 je gušenje i začađivanje motora u slučaju dizela

Lesli Eldridž
21.09.2009., 18:56
WTF?

Ja diesel na 55 km/h drzim u drugoj. Na autocesti tek na preko 160 km/h ubacujem u 6-u, ako i tad...
Voziti 55 km/h u 5oj brzini i to benzinca je grijeh. Voziti na 2-3 t okretaja je sasvim u redu. Ali 55 km/h u 5oj se motor gušiKoji motor i koji auto? Ako ti je bregasta osovina "oštra" onda je to tačno, ali dizel koji u drugoj brzini razvija 65-70 km/h je nepotrebno razvlačiti do 55 km/h kada za to nema potrebe (preticanje i slično). Tako samo bespotrebno trošiš gorivo, a kako dizel ne voli velike obrtaje sasvim sigurno mu i vijek skraćuješ.:rolleyes:

Lesli Eldridž
21.09.2009., 18:57
sad se već slažem s tobom šta si napiso,prebacuje 4 pri 60 km/h a da ima petu prebacio bi negdje na 90 km/h,a to je štedljiva vožnja,a petom 60 je gušenje i začađivanje motora u slučaju dizelaMože može i ranije. Prebacuje automatika i ranije.

occasional
21.09.2009., 18:58
Upravo se trudim vozit kako opisuješ, ak je merđo automatic, onda je bespredmetno pričat o brzinama. Prvo ih imas samo 4. Drugo omjeri getribe su drugaciji, a treće, tvornica zna kako je to slozila. Kod ručnog mjenjenja mislim da su rijetki kojima je ok 60 u petoj. I sam nekad ubacim u petu na 65kmph , ovisno o uvjetima na cesti., ..
hocu li ubrzat ili odrzavat brzinu...

A i tek sam sad shvatio da imas automatic :)

Pa valjda u Mercedesu znaju namjestit kad da prebaci :D Kazem ti takav mercedes sa automatik getribom prebacuje u cetvrtu (najvisu brzinu) pri 60 km/h. Pa valjda oni znaju. Nem tu nikakvog mucenja masine, vece potrosnje... To je u biti kad stisnes onaj gumb ECONOMIC, na starijim mecama. Kad je na normalnom onda prebacuje pri visim okretajima, ali vise i trosi.
Problem je kaj su ljudi naviknuti vozit ko muhe bez glave. Svi se zapikavaju na semofore, iz trake u traku po gradu, a ja se vozim "normalno" i zavrsimo na kraju u isto vrijeme na cilju.
Nema nikakve potrebe, osobito u gradovima ubrzavat ko mutav. Postoji prometni sustav i koliko got ti ubrzavao i bacao pare kroz auspuh neces uspijet ga pobijedit. Najpametnije je vozit normalno, udobno, bez naglih ubrzanja, bez kocenja, kad vidis semafor i crveno automatski maknut nogu sa gasa i pocet usporavat, tako da ako je moguce ni ne stanes na semaforu, vec samo produzis kad se upali zeleno (naravno to je moguce malo vise van grada gdje je moguce u daljini vidjet semafor) i tako dalje. Ima raznih mogucnosti, ali ljudi ne koriste, pa se cude kak auto sa 1.4t i 75 konja trosi 12 litara.

Lesli Eldridž
21.09.2009., 18:59

Bravo, to je ispravno razmišljanje, sviđa mi se kako rezonuješ.:top: I ja tako radim.:s

Slatky
21.09.2009., 19:00
auu koji tekstovi, kad ovo vidi stručni dio foruma :facepalm:

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 19:01
Onda si vjerovatno dobar vozač. Komentari su ti ispravni i suštinski tačni. Isto tako vozim i ne koljem auto. Ako treba dati malo gasa ne oklijevam, a inače gledam da budem u što višoj brzini na što manjem broju obrtaja. Manji obrtaji=manja potrošnja, a ne šteti motoru kako si to već napisao. :top:

Nema boljeg :D

Ako kuzis njemacki pogledaj si ovo

http://www.spritmonitor.de/de/benzin_sparen_rico_klein.html

ukratko

1. Ein Bremsvorgang verwandelt kinetische Energie in Wärme. Also NICHT bremsen!!! *

2. Tempo reduzieren

3. Früh hochschalten

4. Mit Vollgas beschleunigen (za kolegu primariusa - vis na pol si u pravu, jos drugu polovicu savladas i di bi ti bio kraj :D)

5. Windschatten nutzen

6. Weich lenken und kurze Wege fahren

7. Bergauf beschleunigen und bergab bremsen vermeiden

8. Leerlauf vermeiden

9. Auto optimieren

Rico Klein gibt auf dieser Seite interessante Tipps, wie sich mit entsprechender Fahrweise so mancher Liter Benzin sparen lässt. Dass er vom Autofahren Ahnung hat, stellte er 2005 unter Beweis und wurde von der Zeitschrift AutoBild zusammen mit Kooperationspartnern als "Deutschlands bester Autofahrer 2005" ausgezeichnet.

Nikolajevna
21.09.2009., 19:08

Možda...ali nam on u normalnoj vožnji najčešće nije potreban.:ne zna:

HHmischko
21.09.2009., 19:09
4. Mit Vollgas beschleunigen

Notorna glupost!

Što je više stisnuta pedala gasa, to više motor troši.

A jebat ga, onda još bolje unaprijedit malo solarne automobile i veselit se niskom trošku vožnje...:rofl:

Evo još: ne voziti nepotreban teret u autu, jer povećava potrošnju. Ne paliti klima uređaj, jer povećava potrošnju. Gume malo više napumpati, ne otvarati šiber ili prozore. Ljeti ne voziti sa svjetlima po danu, ne puštati glasno muziku...

Ma najbolje auto-stopom....

HHmischko,

koji bez grižnje savjesti plaća 17 litara /100 km u gradu. Ali se vozi ko čovjek!
Kratke relacije, kad se motor zagrije, VRLO OŠTRO! Ništa ljepše nego kad auto zaljepi i digne se prednji kraj na ubrzanjima....

EDIT: da me ovi defenzivci ne prozovu, NE kočim naglo, NE zalijećem se, ostavljam dovoljno rastojanje... Jedino volim snažna ubrzanja!

moril
21.09.2009., 19:15
Ako se namjeravam voziti duže tom brzinom, na oko 65 km/h ubacim u petu i motor ne zanovijeta, nego ugodno prede. Tada su mi obrtaji na cca 1600, potrošnja vrlo mala.

Nema potrebe, kao što je Skrewdriver napisao da se 55 km/h vozi u 2. brzini, osim ako se radi o ubrzavanju, ali konstantnom brzinom u 2. potrošnja je jednostavno bezrazložno visoka, a mogao bi lagono ići u 3. ili čak 4. brzini.

Naravno, kada trebam ubrzati, neću u petoj krenuti ubrzavati od 65 km/h, već ga prebacujem po potrebi brzinu ili dvije niže.

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 19:17
Notorna glupost!

Što je više stisnuta pedala gasa, to više motor troši.

Tak sam i ja mislio, ali nije tocno. On naravno trosi u tom trenutku puno, ali jos vise trosi ako ne ubrzavas dovoljno brzo i tako nepotrebno produzujes vrijeme potrebno da dodes do brzine za krajnju brzinu. Koristis max. snagu motora pri niskim brzinama, brzo saltas do zadnje brzine i pocnes odrzavat putnu brzinu pri min. okretajima. To ti je cijela znanost niske potrosnje. Imas neku stranicu gdje ljudi daju rezultate svoje potrosnje. Imas natjecanja... Sve dokumentirano i svi oni ce ti tocno ovo reci.

A jebat ga, onda još bolje unaprijedit malo solarne automobile i veselit se niskom trošku vožnje...:rofl:

Ili jos bolje, pocet koristit el. energiju za prijevoz :ne zna: Zasto se vec preko 50 godina nije napravilo ama bas nista na tom polju? To je pravo pitanje. Trebalo bi pitat vlasnike tih kompanija.

Evo još: ne voziti nepotreban teret u autu, jer povećava potrošnju. Ne paliti klima uređaj, jer povećava potrošnju. Gume malo više napumpati, ne otvarati šiber ili prozore. Ljeti ne voziti sa svjetlima po danu, ne puštati glasno muziku...

Ma najbolje auto-stopom....

Nije ni ovo lose, ali samo s tim bi to bila kozmetika.

HHmischko,

koji bez grižnje savjesti plaća 17 litara /100 km u gradu. Ali se vozi ko čovjek!
Kratke relacije, kad se motor zagrije, VRLO OŠTRO! Ništa ljepše nego kad auto zaljepi i digne se prednji kraj na ubrzanjima....

Svako ima svoje poroke :D

putpodnoge
21.09.2009., 19:17
koja rasprava da bi covik kad pride 3000 okretaja pribacia u visu a kad padne ispod 2 u nizu ,izuzev prvu i drugu brzinu:S:S:S:S:S:S:S

naravno voznja po gradu...

moril
21.09.2009., 19:20
Nemojte o električnoj energiji, jer je vrlo vjerojatno skuplji oblik prometovanja i manje ekološki od motora sa unutarnjim sagorijevanjem.

Neki dan sam negdje pročitao da automobilski promet proizvede samo oko 5% od ukupne količine štetnih tvari koje truju naš zrak i uzrokuju one jebene rupetine u omotaču.

Lesli Eldridž
21.09.2009., 19:20
Ako se namjeravam voziti duže tom brzinom, na oko 65 km/h ubacim u petu i motor ne zanovijeta, nego ugodno prede. Tada su mi obrtaji na cca 1600, potrošnja vrlo mala.

Nema potrebe, kao što je Skrewdriver napisao da se 55 km/h vozi u 2. brzini, osim ako se radi o ubrzavanju, ali konstantnom brzinom u 2. potrošnja je jednostavno bezrazložno visoka, a mogao bi lagono ići u 3. ili čak 4. brzini.

Naravno, kada trebam ubrzati, neću u petoj krenuti ubrzavati od 65 km/h, već ga prebacujem po potrebi brzinu ili dvije niže.Oh yeah:s:top: Kod mene je 60 km/h u 5. na 1600 o/min Sasvim dovoljno za krstarenje po gradu ili u okolici gdje je ograničenje 60. Iznad 1500 o/min auto povuče. Kad se pretiče onda može i na 3500-5000 o/min. A na 4000 je najčešće sasvim dovoljno.

moril
21.09.2009., 19:24
Fora je kaj ja mogu čak i sa 1600 u petoj početi preticati, jer auto ima malu turbinu i vrlo brzo razvije solidan moment, no ja ga ipak radije stavim u treću ili četvrtu i jednostavno preskočim objekt preticanja...

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 19:27
Nemojte o električnoj energiji, jer je vrlo vjerojatno skuplji oblik prometovanja i manje ekološki od motora sa unutarnjim sagorijevanjem.

Neki dan sam negdje pročitao da automobilski promet proizvede samo oko 5% od ukupne količine štetnih tvari koje truju naš zrak i uzrokuju one jebene rupetine u omotaču.

Kad preko 50 godina ne naprave skoro nista da bi poboljsali snagu tih baterija, a smanjili cijenu proizvodnje i same baterije, onda je takva situacija. El. energija je za proizvodnju po meni najbolje rjesenje. Nafta nemoze uopce konkurirat. Vodik isto. Solarni isto nece uskoro, a da budu prosjecnom covjeku prihvatljivi. El. energija ce prevladat, samo pitanje kad. Imam osjecaj da to bude kad nafte nestane. Isto treba ond pitat vlasnike naftnih kompanija zasto je to tak :mig:

Lesli Eldridž
21.09.2009., 19:29
Fora je kaj ja mogu čak i sa 1600 u petoj početi preticati, jer auto ima malu turbinu i vrlo brzo razvije solidan moment, no ja ga ipak radije stavim u treću ili četvrtu i jednostavno preskočim objekt preticanja...Da kada je neki sporač u gradu ili okolici onda i ja mogu u 5. i na 1500-1600 o/min preći ga za tren oka, a za brže preticanje da se zalijepim za sjedalo onda se prebacuje u niže brzine. Auto je Punto 1,2 8v. Sasvim zadovoljavajuće za moje potrebe. Ranije sam vozio Alfu 155. E kako je ona lijepila za sjedalo...

Slatky
21.09.2009., 19:39
2. Motoru nanose najviše štete, i skraćuju mu životni vijek, sljedeća ponašanja vozača:

Veliki gas a mali okretaji motora (”preopterećen motor” - npr. zahtijevanje za ubrzavanjem vozila velikim pritiskivanjem papučice gasa dok je vozilo u 5. brzini na velikoj uzbrdici): puno se od njega potražuje a on u takvom režimu niskih okretaja nema snage da bi povisio okretaje i tada se motor dosta grije, a slabo podmazuje i zato intenzivnije haba.

Za ŠTEDLJIVU vožnju ima 2 savjeta: a) izbjegavati usporavanje i b) težiti vožnji u režimu maksimalnog okretnog momenta.
b) Motor ima najveći stupanj iskorištenja goriva ako radi u režimu maksimalnog okretnog momenta (tj. ima te okretaje kada je okretni momenat maksimalan). Zato služi 5. brzina - da se na tim okretajima motora postigne viša brzina vozila nego ako bi auto bio u 4. brzini.

http://www.bmwgoran.com/index.php?option=com_content&view=article&id=66%3Akorisni-savjeti&catid=34%3Ademo-category&Itemid=1
http://www.amk-maksimir.hr/index.php/?category=1&article=376

HHmischko
21.09.2009., 19:49
Tak sam i ja mislio, ali nije tocno. On naravno trosi u tom trenutku puno, ali jos vise trosi ako ne ubrzavas dovoljno brzo i tako nepotrebno produzujes vrijeme potrebno da dodes do brzine za krajnju brzinu. Koristis max. snagu motora pri niskim brzinama, brzo saltas do zadnje brzine i pocnes odrzavat putnu brzinu pri min. okretajima. To ti je cijela znanost niske potrosnje. Imas neku stranicu gdje ljudi daju rezultate svoje potrosnje. Imas natjecanja... Sve dokumentirano i svi oni ce ti tocno ovo reci.

Vid. To se kosi sa svim board-compovima i svim kazaljkama trenutne potrošnje. I drugo, gas do poda je rasipanje goriva, pošto smjesa postaje prebogata i džabe se troši gorivo. Tečno ubrzavanje, ali s ne previše gasa.

hasnfefer
21.09.2009., 20:04

Nakon što sam pročitao postove imam osjećaj da nema baš puno odgovora na pitanje! Ima dosta toga o potrošnji, zagrijavanju, i slično, vožnji po gradu na 1000 ili 1500 okr...

Preporuka proizvođača motora (svakog, ne pojedinih, nego svih) Voziti u što je većem stupnju prijenosa moguće! Kod Opela preporuka je 5-a brzina iznad 70 km/h! Konstantna opterećenja (autoput, što je i pitanje autora) 2/3 max broja okretaja (znači crveno, a ne koliko su napisali na okretomjeru, jer tamo piše sve i svašta)! Za 6500 okr 2/3 je 4333.3333 okr, dok ima radnu temperaturu možeš ga tako voziti vječno, ili dok imaš goriva!
I za kraj, komandna ploča i sve što na njoj piše: Ovo je najbolesniji primjer!! VW Caddy SDI graviran do 260 km/h!!

I wonder
21.09.2009., 20:08

nije štetno, osim po tvoj džep.
najzdravije bi bilo voziti oko max momenta, ali čemu? istina je da se tada najveći dio goriva pretvara u rad, ali ti netreba toliko.

evo primjer:
-pri max momentu auto ide 150 kmh a motor troši 10 litara benzina. od toga, 45% ide u snagu a 55% ide u toplinu.
-pri 2500 okretaja auto troši 7 litara benzina a ide 120 kmh. pritom 40% ide u snagu a 60% u toplinu.

kužiš razliku?
čemu bi se vozio pri max momentu kad te to puno više košta?

Sto nizi okretaji znace manja potrosnja goriva, dijelova i manja emisija stetnih plinova, tako da netreba nista gledat na koliko okretaja je najbolje i najzdravije vozit, nego jednostavo vozit na najnizim okretajima mogucim za zeljenu putnu brzinu.

Ja vozim u 5 brzini vec pri 60 km/h. Nekima cudno, ali njima golf, ili neki fiat trosi koliko moj mercedes sa skoro 2t. Pametnom dovoljno da zakljuci tko je u pravu.
:top::top:

uz dodatak, željena putna brzina je uvijek povezana sa okretajima motora. nema daljnjeg smanjivanja ako je mjenjač već u najvišoj brzini.
pa samo treba držati stalnu brzinu na nekom optimumu, i sve OK.

WTF?

Voziti 55 km/h u 5oj brzini i to benzinca je grijeh. Voziti na 2-3 t okretaja je sasvim u redu. Ali 55 km/h u 5oj se motor guši
ovisi i samom motoru i mjenjaču.

ako je motor dovoljno snažan, nema prepreka da se vozi na niskim okretajima. moj benzinac radi sasvim zadovoljavajuće ako se vozi i šalta DO 2 000 okretaja.
može i više, ali onda troši i zagađuje, a ispod 2 000 mu ne smeta jer imam momenta napretek.

Herci80
21.09.2009., 20:23
evo vam još jedan primjer... moja honda accord 2.2 i-DTEC sa 150 ks... vozim je u 6-oj 80 kmh... sigurno vam svima zvuči čudno i mislite da auto crkava, ali ne... ima onaj sustav za štedljivu vožnju i u 5-oj brzini kada se pređe 2000 okretaja pali onu zelenu strelicu koja signalizira da je vrijeme za promjenu brzine u višu... čak i kad ga u 6-oj na 80 kmh lagano pritisnem, auto me zalijepi za sjedalo, što znači da se ne muči... jednim tankom po gradu uspijem napraviti 930 kilometara

to sam ja
21.09.2009., 21:02
Kolko sam ja pokusa sa tom potrosnjom znao radit sa svojom bivsom astrom.:D
1.7CDTI. Npr isprobavao sam na malom usponu u 5.brzini pri 80km/h motor se vrtio na nekih 1700-1800rpm i BC je pokazivao trenutnu potrosnju preko 10l.
ista radnja ali u 3.brzini i takoder na 80km/h BC je prikazivao oko 3l manju potrosnju.

Auto najmanje trosi bez naglih ubrzanja ali naravno za to treba imat zivaca.

par puta sam bas pazio cijeli rezervar zanimalo me kak malo moze auto trosit i bila mi je prosjecnja potrosnja 4.2-4.5l po BC-u a lagao je jako jako malo
na cijeli rezervar je fulao po 1-2dcl.

A po zimi je znalo pisat i 8.5-9l nakon cijelog rezervara.:D

Najmanje je trosila u 5.na nekih 90km/h

frANZi50
21.09.2009., 21:28
Ovisi kakvi su omjeri u prijenosu, na većini Renaulta (pa i u Traficu, kombiju) se može komotno šaltati na 60 u petu. Međutim, na mom Passatu 60km/h u 5-oj je živo klanje, radi na nekih 1100 okretaja. A da ne govorim kad treba ubrzati.

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 22:00
Vid. To se kosi sa svim board-compovima i svim kazaljkama trenutne potrošnje. I drugo, gas do poda je rasipanje goriva, pošto smjesa postaje prebogata i džabe se troši gorivo. Tečno ubrzavanje, ali s ne previše gasa.

Ma pusti trenutnu potrosnju. Ti se ne vozis 20 sekundi da bi gledao trenutnu potrosnju, nit se u istoj brzini pri istim okretajima vozis 100 km. Radi se o strucnjacima koji se bave bas voznjom sa min. potrosnjom goriva i oni (sad se ne sjecam imena stranice) ce ti rec i potkrijepit dokazima da ces najmanju potrosnju postic tako da u nizim brzinama das vise gasa, tako da brze ubrzas i dodes na putnu brzinu, koju onda odrzavas u niskim okretajima. Ovaj tip kojeg sam citirao kaze vollgas, ali mislim da on vozi mali autic sa slabim motorom. Pa sigurno neces sa autom od 300 ks punim gasom ici ubrzavat :D Ako vozis 1.0, ili 1.2 tako neki mlinac onda ti pun gas i nije nesto posebno. Ja osobno ne dajem puni, ali krecem jace i potrosnja mi je jako niska. Prije sam i ja mislio da je jedno ravnomjerno ubrzanje najbolje, ali ipak nije. Pokusaj 100 km tako vozit i vidjet ces razliku.

uz dodatak, željena putna brzina je uvijek povezana sa okretajima motora. nema daljnjeg smanjivanja ako je mjenjač već u najvišoj brzini.
pa samo treba držati stalnu brzinu na nekom optimumu, i sve OK.

Ma jasno. Pitanje je u biti bilo dali je stetnije vozit u visim nego u recimo malo nizim okretajima. Jasno da bi bilo manje stetno za auto da smanji brzinu sa 160 na recimo 130, a naravno i okretaje sa 4000 na recimo 3500, ali kad se covjek hoce vozit 160 i masina vrti na 4000, onda je to to. Nemoze drugacije i nema potrebe za brigom.

I wonder
21.09.2009., 22:15
ma slažemo se mi, samo sam malo pojasnio, da ne dobije netko krivu sliku.

a glede ubrzavanja, bio je tu jedan dečko koji je znao stvarno mnogo. bio par dana, pa nestao. a baš sam se brusil da ću ga puno toga pitati jer je puno znao a znao je i objasniti.
uglavnom, njegova teorija (koja je točna) je ovakva.
treba napraviti sve moguće da se što prije dođe do one brzine kretanja gdje možeš ušaltati najveću brzinu mjenjača.
znači, i sisnuti gas jače, makar ne baš do kraja, jer ćeš tako vremenski prije biti u režimu minimalne potrošnje, a vremenski najkraće u režimu velike potrošnje (gas do poda smanjuje gubitke na usisu ali to su najmanji gubici od svih).

nakon toga, lagano ubrzavanje u 5. brzini (naglasak na lagano) će trošiti manje goriva nego rastezanje 4. ili 3. brzine.
nek auto ubrzava dvije minute od 50 do 90 kmh. nema veze, ako hoćeš štediti gorivo.

HHmischko
21.09.2009., 22:35
Ma pusti trenutnu potrosnju. Ti se ne vozis 20 sekundi da bi gledao trenutnu potrosnju, nit se u istoj brzini pri istim okretajima vozis 100 km. Radi se o strucnjacima koji se bave bas voznjom sa min. potrosnjom goriva i oni (sad se ne sjecam imena stranice) ce ti rec i potkrijepit dokazima da ces najmanju potrosnju postic tako da u nizim brzinama das vise gasa, tako da brze ubrzas i dodes na putnu brzinu, koju onda odrzavas u niskim okretajima. Ovaj tip kojeg sam citirao kaze vollgas, ali mislim da on vozi mali autic sa slabim motorom. Pa sigurno neces sa autom od 300 ks punim gasom ici ubrzavat :D Ako vozis 1.0, ili 1.2 tako neki mlinac onda ti pun gas i nije nesto posebno. Ja osobno ne dajem puni, ali krecem jace i potrosnja mi je jako niska. Prije sam i ja mislio da je jedno ravnomjerno ubrzanje najbolje, ali ipak nije. Pokusaj 100 km tako vozit i vidjet ces razliku.

Pa ne pričam ti ja napamet. Na primjeru svih vozila koje sam imao je bilo pravilo što manje gasa - manja potrošnja. I to ti je to. Bez puno filozofije. Na ravnom, 80 km/h u V treba biti manje stisnut gas nego u IV. Ako hoćeš lagano ubrzavat na ravnom, možeš dalje u V. Ako hoćeš snažnije ubrzat, trebaš stisnit više gasa u V nego u IV. Znači, manje će potrošit u IV.

Uzbrdo, možeš ti ići u V 90 km/h, ali ćeš najmanje potrošit u onoj brzini u kojoj je pedala gasa najmanje stisnuta.

Vidi, ako ubrzavam vrlo jako, BC će pokazivati i 20 L na 100 km, i npr. ubrzam na 110 km/h, pokazivat će 4,5 L. Ako lagano ubrzavam, pokazivat će 6,5 L na 100 km , a na 110 će pokazivat istih 4,5 L.

Čovjek je možda s vollgas mislio reći da se ne kolje pre-niskim okretajima? :ne zna: Ili ima kanticu čiji se raspon potrošnje nalazi između 4 i 6 L. Jer na svemu iole jačem je razlika min - max potrošnja višestruka.

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 23:18
ma slažemo se mi, samo sam malo pojasnio, da ne dobije netko krivu sliku.

a glede ubrzavanja, bio je tu jedan dečko koji je znao stvarno mnogo. bio par dana, pa nestao. a baš sam se brusil da ću ga puno toga pitati jer je puno znao a znao je i objasniti.
treba napraviti sve moguće da se što prije dođe do one brzine kretanja gdje možeš ušaltati najveću brzinu mjenjača.
znači, i sisnuti gas jače, makar ne baš do kraja, jer ćeš tako vremenski prije biti u režimu minimalne potrošnje, a vremenski najkraće u režimu velike potrošnje (gas do poda smanjuje gubitke na usisu ali to su najmanji gubici od svih).

nakon toga, lagano ubrzavanje u 5. brzini (naglasak na lagano) će trošiti manje goriva nego rastezanje 4. ili 3. brzine.
nek auto ubrzava dvije minute od 50 do 90 kmh. nema veze, ako hoćeš štediti gorivo.

Na istoj valnoj :D

Pa ne pričam ti ja napamet. Na primjeru svih vozila koje sam imao je bilo pravilo što manje gasa - manja potrošnja. I to ti je to. Bez puno filozofije. Na ravnom, 80 km/h u V treba biti manje stisnut gas nego u IV. Ako hoćeš lagano ubrzavat na ravnom, možeš dalje u V. Ako hoćeš snažnije ubrzat, trebaš stisnit više gasa u V nego u IV. Znači, manje će potrošit u IV.

Uzbrdo, možeš ti ići u V 90 km/h, ali ćeš najmanje potrošit u onoj brzini u kojoj je pedala gasa najmanje stisnuta.

Vidi, ako ubrzavam vrlo jako, BC će pokazivati i 20 L na 100 km, i npr. ubrzam na 110 km/h, pokazivat će 4,5 L. Ako lagano ubrzavam, pokazivat će 6,5 L na 100 km , a na 110 će pokazivat istih 4,5 L.

Čovjek je možda s vollgas mislio reći da se ne kolje pre-niskim okretajima? :ne zna: Ili ima kanticu čiji se raspon potrošnje nalazi između 4 i 6 L. Jer na svemu iole jačem je razlika min - max potrošnja višestruka.

Ponovo nisi skontao. Gle, radi se o ovom

auto stoji

1.brzina - kretanje

odma druga

odmah 3

odmah 4

(kod vecine automobila je samo bitno da neide ispod recimo 1500 okretaja - cisto ovak ugrubo :D)

5 recimo zadnja brzina vec sa 50 km/s, ako se radi o nekom malom auticu sa slabom masinom

od tud samo postepeno ubrzavanje do recimo 140 na autoputu i odrzavanje brzine.

Ovih prvih par koraka se dogode unutar desetak sekundi. To je poanta. Naravno kad bi stalno kroz sate voznje tako vozio da bi potrosnja bila velika, ali to nije moguce, jer ti ne kreces i stajes svakih sto-dvjesto metara.

Tako rade ljudi koji se medusobno natjecu tko ce manje potrosit. Doslovno imas natjecanja u tome. Vjeruj mi da oni znaju kako se malo trosi.
Probaj 100 km tako i vidjet ces da stvar funkcionira :)

Bubba Ho-Tep
21.09.2009., 23:22
Evo i lista najstedljivijih automobila

http://www.spritmonitor.de/de/die_sparsamsten_autos.html

prvih 10

1. Audi A2 3L (46) 3,6
2. Volkswagen Lupo 3L (93) 3,7
3. Smart Fortwo (1031) 4,2
4. Citroen C1 (34) 4,3
5. Toyota iQ (12) 4,5
6. Citroen AX (23) 4,6
7. Seat Arosa (40) 4,7
8. Peugeot 106 (28) 4,8
9. Audi A2 (213) 4,9
10. Citroen Saxo (21) 4,9

darioV
22.09.2009., 00:39
Kad je Bmw organizirao natjecanje u stedljivoj voznji (sa 530i), pobjednik je koristio sljedecu taktiku:
1 brzina pun gas do kraja, pa u 5-u i lagano....

HHmischko
22.09.2009., 07:06
Ponovo nisi skontao. Gle, radi se o ovom

auto stoji

1.brzina - kretanje

odma druga

odmah 3

odmah 4

(kod vecine automobila je samo bitno da neide ispod recimo 1500 okretaja - cisto ovak ugrubo :D)

5 recimo zadnja brzina vec sa 50 km/s, ako se radi o nekom malom auticu sa slabom masinom

od tud samo postepeno ubrzavanje do recimo 140 na autoputu i odrzavanje brzine.

Aha. A navedeni auti imaju slabiji motor nego moj šiber. :rofl:

Dodavaj lagano gas i šaltaj čim prije - 11 L u gradu. Stišći gas do kraja i šaltaj na istim okretajima - 13,5 L. Stvarno, dokazao si mi :rolleyes:

I gle čuda. Na toj listi nema Clio 1,5 dci sa 65 KS. Imo ga je neko vrijeme moj ćaća. Na otvorenoj cesti, lagano gas, 3,9 L/100 km. Tempo do 110 km/h.

Hallucigenia
22.09.2009., 08:49
Pročitavši ovo, vozio sam Golf dvojku jutros u 5-toj 55km/h. Auto doslovno crkava i propinje se. A bogme novi službeni Seat nije ništ mirniji u istim uvjetima :ne zna:
Ne vidim baš smisla uštedjeti deci goriva a strgati auto.

CDRW
22.09.2009., 09:05
da,mjenjac je 5 brzina

kraj 2003. god

Zavrti ga do 8000 i vidjet ćeš zašto je tvornica tih motora propala. To je SOHC motor koji ni u ludilu ne dođe do 8000.

Inače 4000 je OK. Može na toj turaži do kraja svijeta.

logan6
22.09.2009., 10:42
...

Je, spomenuo si tipa u ovom postu kada smo se prepucavali oko snage i okretnog momenta:
http://www.forum.hr/showthread.php?p=19404824#post19404824
Možeš li izguglati postove koje je pisao pa da i mi nešto naučimo?

Ja sam tada našao link na članak iz NYT u kome pišu o optimalnoj vožnji:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=19507293&postcount=255

Btw, već je bila rasprava o (ne)štetnosti vožnje u višoj brzini:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=345669

terza
22.09.2009., 12:04
Zavrti ga do 8000 i vidjet ćeš zašto je tvornica tih motora propala. To je SOHC motor koji ni u ludilu ne dođe do 8000.

Inače 4000 je OK. Može na toj turaži do kraja svijeta.

Ne može se on zavrtiti do 8000 ni da hoće, na nekih 6200 (ako me pamćenje ne vara) se dovod goriva već gasi...

zdenko.vukovic
22.09.2009., 12:43
1. brzina 20 kmh
2. brzina 45 kmh
3. brzina 65 kmh
4. brzina 85 kmh
5. brzina 100 kmh

To je ispravno mjenjanje, i tako će motor trajati dugo. Nije dobro voziti auto 60 u petoj. ili 100 u drugoj.

johny5
22.09.2009., 12:49
evo vam još jedan primjer... moja honda accord 2.2 i-DTEC sa 150 ks... vozim je u 6-oj 80 kmh... sigurno vam svima zvuči čudno i mislite da auto crkava, ali ne... ima onaj sustav za štedljivu vožnju i u 5-oj brzini kada se pređe 2000 okretaja pali onu zelenu strelicu koja signalizira da je vrijeme za promjenu brzine u višu... čak i kad ga u 6-oj na 80 kmh lagano pritisnem, auto me zalijepi za sjedalo, što znači da se ne muči... jednim tankom po gradu uspijem napraviti 930 kilometara

Moj tdi sa 140 konja je na 80km/h(6-ta) malo ispod 1400 okretaja i jasno mi daje do znanja da mu to nepaše. Stoga 6-brzinu uopće nešaltam uopće prije 110km/h (1900 okretaja- gdje je i područje najvećeg momenta) Honda vjerojatno ima najveći okretni moment na 1500-1600 okretaja i zato ju tako možeš vozit.
Isto tom logikom idem i u 5 brzinu i ne šaltam prije 80km/h u 5-tu. Pa neću vozit na otvorenom sa 1400-1500 okretaja, mislim da je to nepotrebno i tim se ništa ne postiže.

zdenko.vukovic
22.09.2009., 12:49
4000 ok/min nije štetno za motor ako voziš jednu dionicu autoputa od npr. 40 km, ali da ga držiš kojih 100+ km onda bi bilo jer nemože motor jednakim intenzitetom voziti konstantno. Nešto će ti se pokvariti. Da imaš primjerice E500, E55, M3, S400 CDI , njima je to normalna brzina, ali auto od 115ks nije sigurno.

I wonder
22.09.2009., 12:50
Je, spomenuo si tipa u ovom postu kada smo se prepucavali oko snage i okretnog momenta:
http://www.forum.hr/showthread.php?p=19404824#post19404824
Možeš li izguglati postove koje je pisao pa da i mi nešto naučimo?

Ja sam tada našao link na članak iz NYT u kome pišu o optimalnoj vožnji:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=19507293&postcount=255

Btw, već je bila rasprava o (ne)štetnosti vožnje u višoj brzini:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=345669
ti vidiš da sam ja nadrobil 11 000 postova?
tko će se toga sjećati?
ne sjećam se ni na kojoj temi je to bilo.

upute su općenite, svaki auto i svaki motor su individulani, svaki ima svoje granice šaltanja i stiskanja gasa. ali ovako uopćeno, vrijedi za sve aute.

To je ispravno mjenjanje, i tako će motor trajati dugo. Nije dobro voziti auto 60 u petoj. ili 100 u drugoj.
a možeš objasniti zašto nije dobro voziti 60 kmh u 5. brzini?

zdenko.vukovic
22.09.2009., 12:54
Zato što motor nije u optimalnom broju okretaja, te dolazi do trzaja u getribi i vibracijama motora. Prevelika je sila za tako veliku brzinu ( 5. STUPANJ), a mala brzina kretanja vozila. Uzmi da voziš uz brijeg u 5. i odjednom počne se gušiti, refleksno ćes prebaciti u nižu, radi manjeg oterećenja motora i getribe

rocket86
22.09.2009., 12:56
1. brzina 20 kmh
2. brzina 45 kmh
3. brzina 65 kmh
4. brzina 85 kmh
5. brzina 100 kmh

a u kojem autu...?

mislim malo bi bilo blesavo primjenjivat ista pravila u ticu sa 41 konjem, ili m5 sa 507, zar ne?

ali, ajde, ako se ograničimo na prosječne aute, dosta ljudi se slaže da za zdravlje motora ne bi trebalo(benzinca) spuštat ispod 2000 okretaja. evo ja npr šaltam 20-30-50-70, što se dosta razlikuje od tvog načina... troši mi(kad uspijem cijeli tank odvest normalno) pola litre ispod deklariranog prosjeka...

johny5
22.09.2009., 12:57
Zato što motor nije u optimalnom broju okretaja, te dolazi do trzaja u getribi i vibracijama motora. Prevelika je sila za tako veliku brzinu ( 5. STUPANJ), a mala brzina kretanja vozila. Uzmi da voziš uz brijeg u 5. i odjednom počne se gušiti, refleksno ćes prebaciti u nižu, radi manjeg oterećenja motora i getribe

Da nije baš isto voziti u 2 brzini na 1400 okretaja ili u 5, 6-oj na 1400 okretaja, izgleda isto no nije.

CDRW
22.09.2009., 13:00

Lupaš.

rocket86
22.09.2009., 13:00
ti vidiš da sam ja nadrobil 11 000 postova?
tko će se toga sjećati?
ne sjećam se ni na kojoj temi je to bilo.

upute su općenite, svaki auto i svaki motor su individulani, svaki ima svoje granice šaltanja i stiskanja gasa. ali ovako uopćeno, vrijedi za sve aute.

a možeš objasniti zašto nije dobro voziti 60 kmh u 5. brzini?

ne znam zašto, ali primjetio sam da je u naseljenom mjestu(sa stalnim blagim uzbrdicama i nizbrdicama) lakše održavat 60 u 4. nego u 5., i treba mi manje gasa, a rekao bih i da potrošnja nije bila zlatna(gledajući kazaljku, koja je pala malo brže nego je uobičajeno)...

HHmischko
22.09.2009., 13:50
4000 ok/min nije štetno za motor ako voziš jednu dionicu autoputa od npr. 40 km, ali da ga držiš kojih 100+ km onda bi bilo jer nemože motor jednakim intenzitetom voziti konstantno. Nešto će ti se pokvariti. Da imaš primjerice E500, E55, M3, S400 CDI , njima je to normalna brzina, ali auto od 115ks nije sigurno.

Ma za koji to auto? 4.000 je previše za držati konstantno samo na autu koji ima crveno na obrtomjeru na 4.100 okretaja. Ostalo su gluposti!

I šta će se to pokvariti?

Ajde, moj R5 je izdržo 200.000 km kad je bio prodan, a još uvijek nije ni ulje trošio, a na auto-putu se vrtio uvijek oko 4.000 - 4.200, nekih 155 - 165 km/h, sa svojih jadnih 58 KS pri 4.750 obrtaja.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 13:59
Aha. A navedeni auti imaju slabiji motor nego moj šiber. :rofl:

Dodavaj lagano gas i šaltaj čim prije - 11 L u gradu. Stišći gas do kraja i šaltaj na istim okretajima - 13,5 L. Stvarno, dokazao si mi :rolleyes:

I gle čuda. Na toj listi nema Clio 1,5 dci sa 65 KS. Imo ga je neko vrijeme moj ćaća. Na otvorenoj cesti, lagano gas, 3,9 L/100 km. Tempo do 110 km/h.

Tebi ocito nije jasno o cemu se ovdje razgovara i nisi shvatio ama bas nista sta sam ti pokusao objasnit. Dokaze imas tu u temi, dok ne shvatis :W

1. brzina 20 kmh
2. brzina 45 kmh
3. brzina 65 kmh
4. brzina 85 kmh
5. brzina 100 kmh

Ajme :rofl:

Kad je Bmw organizirao natjecanje u stedljivoj voznji (sa 530i), pobjednik je koristio sljedecu taktiku:
1 brzina pun gas do kraja, pa u 5-u i lagano....

Samo jos jedan u nizu dokaza.

mpo
22.09.2009., 13:59
da,mjenjac je 5 brzina

kraj 2003. god

optimalno za autoput i motor je 2500-3000 (benzinac).

iznad 4000 se motor puno više troši.

H-K
22.09.2009., 14:02
optimalno za autoput i motor je 2500-3000 (benzinac).

iznad 4000 se motor puno više troši.

tak ja vozim turbodizelaša :rolleyes:

HHmischko
22.09.2009., 14:06
Tebi ocito nije jasno o cemu se ovdje razgovara i nisi shvatio ama bas nista sta sam ti pokusao objasnit. Dokaze imas tu u temi, dok ne shvatis :W

Ma moš ti mahat koliko oćeš i to kojom god teorijom oćeš, ja ti reko kako to u praksi svih auta što sam vozio izgleda.... A i u "uputama za korištenje!"

mpo
22.09.2009., 14:07
za TD je najoptimalnije 110km/h na 2100okr tek toliko da turbina lagano radi.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 14:11
Ma moš ti mahat koliko oćeš i to kojom god teorijom oćeš, ja ti reko kako to u praksi svih auta što sam vozio izgleda.... A i u "uputama za korištenje!"

Samo mi trebas reci koji auto tocno vozis i koja tij je prosjecna potrosnja. Nesto si spominjao 17 litara po gradu :rofl:

Reci koji auto tocno vozis, model, godina.

H-K
22.09.2009., 14:13
za TD je najoptimalnije 110km/h na 2100okr tek toliko da turbina lagano radi.

a na npr. 1700 turbina ne radi?:ne zna:

I wonder
22.09.2009., 14:26
a po čemu se određuje optimalan broj okretaja?

kakve vibracije, kakvi trzaji? pa ne vozi se na 900 okretaja nego na 2 000 (parsto više manje).
i koja je to sila prevelika? prevelika za što?

nije nitko spominjao vožnju uzbrdo na 60 kmh u 5. brzini. po ravnom, 60 kmh je sasvim OK za manje aute. na mom autu je to premala brzina za 5. brzinu mjenjača.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 14:41
60 kmh je sasvim OK za manje aute. na mom autu je to premala brzina za 5. brzinu mjenjača.

Ok ti je i za aute sa 300 i vise konja. Samo obrati paznju kad se vozis u nekom mercedesu (za mece znam, za druge nemogu nista tvrdit) kada prebacuje u krajnju brzinu. 500 sel je prebacivao u 4 (zadnja brzina na automatiku) pri 60 km/s, tako da su ovo sta tu ljudi pisu o nekom gusenju i vibracijama ciste budalastine.
Naravno da neka honda koja se vrti na duplo visim okretajima od recimo mece nece moci bez problema ici u 5 pri 60 km/s (nagadam), ali jasno je i da svaki auto nije isti. To se valjda podrazumijeva. Jedan se vrti normalno na 1600 okretaja, a drugi se gasi na 1600. Pa zar je to potrebno uopce pisat?

HHmischko
22.09.2009., 14:45
Samo mi trebas reci koji auto tocno vozis i koja tij je prosjecna potrosnja. Nesto si spominjao 17 litara po gradu :rofl:

Reci koji auto tocno vozis, model, godina.

Malo smo si uzeli maha, il mi se čini? Rekoh, da rado stisnem gas u gradu, ne da ne mogu spustit potrošnju.:mig:

Bolje ti navedi šta ti voziš, koliko gasa stisneš, naq koliko obrtaja / km/h šaltaš i koliko ti troši. Mislim da si promašio osobu za razgovor.

A reci šta voziš, vjerovatno će puno kraće trajat tvoje nabrajanje.:mig:

HHmischko
22.09.2009., 14:46
Ok ti je i za aute sa 300 i vise konja. Samo obrati paznju kad se vozis u nekom mercedesu (za mece znam, za druge nemogu nista tvrdit) kada prebacuje u krajnju brzinu. 500 sel je prebacivao u 4 (zadnja brzina na automatiku) pri 60 km/s, tako da su ovo sta tu ljudi pisu o nekom gusenju i vibracijama ciste budalastine.
Naravno da neka honda koja se vrti na duplo visim okretajima od recimo mece nece moci bez problema ici u 5 pri 60 km/s (nagadam), ali jasno je i da svaki auto nije isti. To se valjda podrazumijeva. Jedan se vrti normalno na 1600 okretaja, a drugi se gasi na 1600. Pa zar je to potrebno uopce pisat?

Sad ne mogu odolit... koji je to 500 SEL prebacivo na 60 km/h u zadnju brzinu?

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 14:52
Malo smo si uzeli maha, il mi se čini? Rekoh, da rado stisnem gas u gradu, ne da ne mogu spustit potrošnju.:mig:

Bolje ti navedi šta ti voziš, koliko gasa stisneš, naq koliko obrtaja / km/h šaltaš i koliko ti troši. Mislim da si promašio osobu za razgovor.

A reci šta voziš, vjerovatno će puno kraće trajat tvoje nabrajanje.:mig:

Na pitanje se odgovara odgovorom, a ne protu pitanjem. Nacin razgovora ljudi bez argumenata.

Sad ne mogu odolit... koji je to 500 SEL prebacivo na 60 km/h u zadnju brzinu?

http://w126-archiv.mercedesforen.de/index.php/FahrBericht

Auch in der S-Klasse gibt es jetzt übrigens einen zusätzlichen Schalter für die Automatik, mit dem zwischen dem Positionen S (wie Standart) und E (für Economy) gewählt werden kann. In Stellung S schaltet die Automatik auch zurück wenn Vollgas, aber kein Kickdown gegeben wird; die Leistung des Motors wird so optimal genutzt, wobei man sich allerdings bei schneller Fahrweise mit relativ häufigen Schaltvorgängen abfinden muß. In Position E fährt der 560 SEL nur bei Kickdown im ersten Gang an, schaltet früher hoch und setzt oberhalb von 60 km/h bevorzugt die vierte Fahrstufe ein. Daraus resultiert eine betont weiche, nervenschonende Fahrweise, ohne daß man sich über einen Mangel an Leistung zu beklagen hätte.

Svaki kojeg sam ja vozio.

Inace tu je rijec o 560 sel, koji ima 275 ks sa katalizatorom, 300 bez, a on vozi u zadnjoj brzini pri 60, a vasi fiati se guse :rolf:

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 14:56
I onda hoces reci koji ti to auto trosi 17 litara po gradu? Kladim se da nije nema vise od 2000ccm :)

jasmin16v
22.09.2009., 14:59
Kao i kod drugih ljudi s kojima razgovaram, pa mi tupe o optimumu okretnog momenta i svakakvim budalastinama. Meni dovoljno samo pitat koliko mu auto trosi kod takve voznje.

Nacin na koji ti vozis nema veze sa potrosnjom. Tebe zanima gdje ti masina razvija najvecu snagu, a to je naravno onda kad stisnes gas do kraja, a to znaci max. potrosnja. Tako se inace voze auto utrke... Kad se covjek zuri i tak.

nije tacno,dizeli najvecu snagu razvijaju veoma rano oko 2000rpm neki ispod neki iznad,a benzinci od 3200rpm do 4500rpm i tu je najveca snaga znaci tu ce najbolje povuc!!nece nijedan dizel povuc od 4000rpm pa nadalje,nijedan!

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 15:01
nije tacno,dizeli najvecu snagu razvijaju veoma rano oko 2000rpm neki ispod neki iznad,a benzinci od 3200rpm do 4500rpm i tu je najveca snaga znaci tu ce najbolje povuc!!nece nijedan dizel povuc od 4000rpm pa nadalje,nijedan!

ovdje pricamo o niskoj potrosnji, a ne o performansama. Jasno da auto vuce jace kad se vise gasa stisne :rolleyes: i jasno da se dizeli vrte na niskim okretajima.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 15:02
Di si nestao miško? Sta od argumenta boli glava? Lako ti je lupetat sine, a kad treba argumentirat onda si mi nesto tih. Drz se ti ovog kompjutera u autu :kava:

terza
22.09.2009., 15:03

Koliko si para spreman staviti da to baš i nije točno? :D

Ozbiljan sam...

I wonder
22.09.2009., 15:03
www.google.hr

pa kreni:
1. razlika između momenta i snage.
2. karakteristike dizel motora
3. o čemu ovisi potrošnja goriva i kako se mjeri i izražava

kad proučiš sve detaljno, onda komentiraj bubine postove jer čovjek zna daleko više od tebe po tim pitanjima.

CDRW
22.09.2009., 15:04
....

Inace tu je rijec o 560 sel, koji ima 275 ks sa katalizatorom, 300 bez, a on vozi u zadnjoj brzini pri 60, a vasi fiati se guse :rolf:

Prije nego nastaviš s raspravom - ja imam Fiata koji možeš vozit 60 u ŠESTOJ. Na nekih 1400 o/min. Naglasak je na MOŽEŠ.

terza
22.09.2009., 15:06
Pri laganoj vožnji gotovo svi noviji automatici, u autima sa 6 i više cilindara, u 6. brzinu prebacuju oko 80 km/h...

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 15:06

Ozbiljan sam...

Pa normalno da nije. Nemoze se generalizirat tako.

Prije nego nastaviš s raspravom - ja imam Fiata koji možeš vozit 60 u ŠESTOJ. Na nekih 1400 o/min. Naglasak je na MOŽEŠ.

Eto vidis, a zasto ga nebi vozio ako ne osjetis da se masina buni? Nista protiv fiata naravno, samo sam ga uzeo kao primjer auta sa slabijim masinama. Rijetko koji fiat ima preko 3000ccm.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 15:10
Pri laganoj vožnji gotovo svi noviji automatici, u autima sa 6 i više cilindara, u 6. brzinu prebacuju oko 80 km/h...

Ali isto tako imas razne modove prebacivanje. Race, normal, economic (svaki proizvodac ima svoje nazive) i auti koje sam ja vozio sa automatik mjenjacem, vecinom mercedesi prebacuju pri 60 km/h u krajnju brzinu. Novije mece nisam vozio tako da nemogu o ovim mjenjacima sa 7 stupnjeva, ali pretpostavljam da ni oni neidu puno vise od 60 kad ubace u zadnju.

rocket86
22.09.2009., 15:10

jebatga, imam i ja fiata koji možće vozit 30 u 5. ne znam broj okretaja, ali možda i bolje...:lol::lol::lol::lol::lol: i, da, nije se tresao...:top: imam osjećaj da su, makar 8v FIRE podešeni dobro i na manje okretaje

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 15:11
Evo i kako mece trose

http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/28-Mercedes-Benz/0-Alle_Modelle.html

moril
22.09.2009., 15:12
1. brzina 20 kmh
2. brzina 45 kmh
3. brzina 65 kmh
4. brzina 85 kmh
5. brzina 100 kmh

Vidim da imaš viška para za gorivo...

Zašto recimo ne bi kad namjeravaš 80 km/h voziti duže vrijeme po ravnom ubacio u V. brzinu i ušparao nešto goriva, nego ga držiš do 100 u IV???

H-K
22.09.2009., 15:13
Rijetko koji fiat ima preko 3000ccm.

Rijetko koji Fiat ima veći i jači motor od ovog: 2.0 20V Turbo 220KS :rolleyes:

edit: Ima ovaj: 2,2 MPI 16V ali samo 147 KS

terza
22.09.2009., 15:18
Pa normalno da nije. Nemoze se generalizirat tako.

Eto, htjedoh zaraditi par sto kuna na brzinu, a ti mi ne daš... :)

Ali isto tako imas razne modove prebacivanje. Race, normal, economic (svaki proizvodac ima svoje nazive) i auti koje sam ja vozio sa automatik mjenjacem, vecinom mercedesi prebacuju pri 60 km/h u krajnju brzinu. Novije mece nisam vozio tako da nemogu o ovim mjenjacima sa 7 stupnjeva, ali pretpostavljam da ni oni neidu puno vise od 60 kad ubace u zadnju.

U svom originalnom postu sam rekao 'pri laganoj vožnji', čime sam zapravo želio poduprijeti tvoju tvrdnju da u krajnju brzinu slobodno možeš ubaciti što prije, samo moraš imati malo sluha i osjećaja i vidjeti da se motor ne muči pri toj turaži... I to bi bilo to.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 15:35
Ma jasno. Nema potrebe za batrljanjem i postavljanjem nekih grafova iz 5 razreda fizike.

Brzo u zadnju i onda u niskim okretajima = min. potrosnja

Nemoze jednostavnije :D

HHmischko
22.09.2009., 15:48
In Position E fährt der 560 SEL nur bei Kickdown im ersten Gang an, schaltet früher hoch und setzt oberhalb von 60 km/h bevorzugt die vierte Fahrstufe ein. Daraus resultiert eine betont weiche, nervenschonende Fahrweise, ohne daß man sich über einen Mangel an Leistung zu beklagen hätte.[/I]

Svaki kojeg sam ja vozio.

Spomenio si 500 SEL. Ponovo te pitam, koji 500 SEL? :rofl: Jer, 560 SEL je imao znatno KRAĆI diferencijal od 500 SEL, kako bi imao što bolja ubrzanja. Tako da, s navođenjem 560 SELa si zajebo temu! :kava:

I onda hoces reci koji ti to auto trosi 17 litara po gradu? Kladim se da nije nema vise od 2000ccm :)

Izgubio okladu! 2300. :kava:

Di si nestao miško? Sta od argumenta boli glava? Lako ti je lupetat sine, a kad treba argumentirat onda si mi nesto tih. Drz se ti ovog kompjutera u autu :kava:

Rekoh ja da si se ti razmahao! Odrijemo poslije posla! A sad, nemoj zamjerit, idem na odbojku. :kava:

Btw, ti vjeruješ šta je koja šuša napisala na spritmonitor? Jesi imao koji auto?

jasmin16v
22.09.2009., 15:57

Ozbiljan sam...

cekaj jel ti mislis da sam ja reko da dizel od 4000rpm do 5000rpm neide nikako? nekazem to,nego da je totalno slab..evo juce vozio passat 2003 pd 96kw,lijepi za sic naspram mojih 140benzinskih konja,ali lijepi od nekih 2000 do 3500,a od 4000 pa nadalje je mrtav nema da potegne muski,nego ko benzinac od 800 do 1500 sto vuce.
nisam spreman davati pare na takve stvari nikad!!!ali da me pitas da stanemo na crtu sa benzinskim i dizelskim motorom iste snaga i tezine do 50kg razlike to vrlo rado volim uvijek.

Lesli Eldridž
22.09.2009., 16:04
Prije nego nastaviš s raspravom - ja imam Fiata koji možeš vozit 60 u ŠESTOJ. Na nekih 1400 o/min. Naglasak je na MOŽEŠ.Da, ti vjerovatno voziš punto sa 6 brzina. Moj punto sa 5 brzina podnosi isto tako te obrtaje u petoj brzini. 1600 o/min je u 5. 60 km/h. A može i malo niže po ravnom. Bez ikakvih problema:top: Tako se štedi gorivo.:top:

dimosphobos
22.09.2009., 16:04
Potpuno promasena logika. Stetno je auto vozit u nepotrebno visokim okretajima. Kod svakog auta je drugacije. Ispravno je vozit auto u sto nizim okretajima,naravno ne preniskim da se masina ne pocne zagusavat, a i da ti auto ne stane, jer bez okretaja se auto ni ne krece.

Wow, zanimljivo da ima jos ljudi koji se voze "logicno". Ni ja nisam jedan od onih koji se zaletavaju bez razloga, pa na kocnicu.
Ovak, vozim auto iz '93, benzinac, 65kW, 1200kg, ima 225tkm (najmanje, heh). Odovzio sam cca. 110tkm s njim, max. potrosnja 9l (8.8/100km), minimalna (to postizem ljeti) je 6.6 (6.56)! Meni je nekako normalno voziti se recimo na (po kazaljci obrtomjera) na 2000-2250o/min, 70-80km/h u petoj. Ne osjecam da se nesto trese, da ne moze vuci (inace sam u ravnici, ono, totalnoj), a moze s te brzine i ubrzavati bez saltanja.. sporo ali IDE! Kocnica mi je prilicno strani pojam (ponekad se cudim kakva sve kocenja vidim ispred sebe, a u konacnici dolazimo prakticki u isto vrijeme na cilj), tako da sam do sad mijenjao 2x prednje plocice (jer mi je neki "klip zacvikao"?), i to ono, samo s jedne strane. Da nastavim i dalje voziti taj auto, mislim da bi mi diskovi trajali do 1mil. km (ali masina ne bi valjda). Ulje trosi, ali trosio je od dana kad je kupljen. Ali i dalje s godinama potrosnja goriva se ne povecava. Promijenjeni dijelovi na masini... hm, NISTA! Najskuplja investicija, auspuh pred 6 godina, pa nekakve spone (bla, bla) sprijeda, akumulator pred 7,5 godina (Exide, malo jaci nego deklariran).
E, da, tankam samo na INI (mozete ju pljuvati koliko god hocete), S95 ili ES95.
Malo sam zbrda-zdola natipkao, ali... eto, imao sam volje, pa kako mi je sto palo na pamet tako je izletjelo i na ekran!

P.S. Sto se tice ubrzanja, moj sistem je "po gasu" i sto prije na odrzavanje konstantne putne brzine, naravno, ako je otvorena cesta i uvjeti dopustaju. A sto se tice gradova, rijetko sam u ZG, a ovi kojima sam okruzen su 25-50k stanovnika.
LP&NHF

Lesli Eldridž
22.09.2009., 16:06
Ma jasno. Nema potrebe za batrljanjem i postavljanjem nekih grafova iz 5 razreda fizike.

Nemoze jednostavnije :D:top:

jasmin16v
22.09.2009., 16:08
www.google.hr

pa kreni:
1. razlika između momenta i snage.
2. karakteristike dizel motora
3. o čemu ovisi potrošnja goriva i kako se mjeri i izražava

kad proučiš sve detaljno, onda komentiraj bubine postove jer čovjek zna daleko više od tebe po tim pitanjima.

ma mrsko mi trazit a i kad nadjem opet ces isto pricat

jasmin16v
22.09.2009., 16:34

Ozbiljan sam...

hoces ovako vozimo u drugoj ti na 4000obrt sa dizelom i ides nekih 70kmh a ja cu s benzincom iste snage vozit pored tebe na nekih neznam 5000obrt,koji tu idalje ima manji moment od tvog dizela stisnem ja gas stisnes ti do kraja sta mislis ko ce bolje ubrzat?tvoj i da ubrza tu mu je kraj na 90 kmh dok moj ide jos nekih 20kmh (bar tako gps mjeri).evo ponovo citam knjigu ili kako nazvat podatke bmw 3 koje dobivam direktno iz bmw minhena,i tu pise bmw 318d 105kw(143ps) od 0 do 100kmh ide za 9.3s a isti taj 318i sa isto 105kw ide za 9.1s(ista je krajnja brzina od 210kmh),kako je to mogu jebemu?koji su to konji pisali da benzinac brze ne BOLJE ubrzaje od dizela iste snage?? 320d(177ps,350nm) ubrzaje za 7.9 a 320i(170) za 8.2,po vasem ovaj 320d bi trebo ubrzat za 5 sec a 320i za 150 jer ima duplo manje momenta..cc

terza
22.09.2009., 16:46
hoces ovako vozimo u drugoj ti na 4000obrt sa dizelom i ides nekih 70kmh a ja cu s benzincom iste snage vozit pored tebe na nekih neznam 5000obrt,koji tu idalje ima manji moment od tvog dizela stisnem ja gas stisnes ti do kraja sta mislis ko ce bolje ubrzat?tvoj i da ubrza tu mu je kraj na 90 kmh dok moj ide jos nekih 20kmh (bar tako gps mjeri).evo ponovo citam knjigu ili kako nazvat podatke bmw 3 koje dobivam direktno iz bmw minhena,i tu pise bmw 318d 105kw(143ps) od 0 do 100kmh ide za 9.3s a isti taj 318i sa isto 105kw ide za 9.1s(ista je krajnja brzina od 210kmh),kako je to mogu jebemu?koji su to konji pisali da benzinac brze ne BOLJE ubrzaje od dizela iste snage?? 320d(177ps,350nm) ubrzaje za 7.9 a 320i(170) za 8.2,po vasem ovaj 320d bi trebo ubrzat za 5 sec a 320i za 150 jer ima duplo manje momenta..cc

Ej... Pa ti si sad otišao skroz, skroz daleko...

Bio si rekao jest da nijedan diesel ne vuče iznad 4.000 RPM, a to je krivo i ja sam se samo na to referirao.

VW TDI motori, pogotovo legendarni 1.9 koji si vozio u pasatu, su poznati da su mrtvi iznad 4.000 rpm i to je točno, ali ima i drugih diesel motora, jebemu miša... :)
Nekima krivulja momenta ne opada tako rapidno iza 4.000 RPM i oni sasvim fino vuku skoro do 5.000 RPM, za razliku od spomenutog 1.9 TDI.
Samo sam to želio reći... :)

A ove ostale stvari koje si ti sad uveo u raspravu se tiču prijenosnih omjera i ostalih varijabli koje nisam komentirao i oko toga se nema što raspravljati kad se zna da benzinac okretajima nadoknađuje deficit u okretnom momentu. Može se gledati i obrnuto - dizelaš okretnim momentom nadoknađuje deficit okretaja.

CDRW
22.09.2009., 17:07
Da, ti vjerovatno voziš punto sa 6 brzina. Moj punto sa 5 brzina podnosi isto tako te obrtaje u petoj brzini. 1600 o/min je u 5. 60 km/h. A može i malo niže po ravnom. Bez ikakvih problema:top: Tako se štedi gorivo.:top:

Pa to sam i rekao (i to ne jednom) - današnje elektronike su čudo. Da si to napravio na staroj ferg mašini trokirala bi sva u 16. Danas ie mašine trpe 1500 o/min. Čak možeš i ubrzavat bez da cuka ili trokira. Jest da će vrojeme ubrzanja bit Biblijsko ali će bit jednoliko i bez "gunđanja".

Ego
22.09.2009., 17:14

Nemoze jednostavnije :D

Da, ako imaš pred sobom ravnu cestu s malo prometa (što obično nemaš). U normalnim uvjetima nema neke univerzalne formule. Voziš u okretajima malo iznad onih pod kojima ti više ni ako stisneš gas do kraja neće početi stenjati, i OK si. Ako forsaš prenisko okretaje, svako malo će ti auto stenjati i gušiti se, a to nije dobro niti za motor niti za potrošnju.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 17:43
Spomenio si 500 SEL. Ponovo te pitam, koji 500 SEL? :rofl: Jer, 560 SEL je imao znatno KRAĆI diferencijal od 500 SEL, kako bi imao što bolja ubrzanja. Tako da, s navođenjem 560 SELa si zajebo temu! :kava:

Muahahahahaa :lol:

Izgubio okladu! 2300. :kava:

Znaci auto od 2300ccm ti trosi 17 litara :rofl:

Kraj rasprave, ili imas jos dragulja?

Rekoh ja da si se ti razmahao! Odrijemo poslije posla! A sad, nemoj zamjerit, idem na odbojku. :kava:

Btw, ti vjeruješ šta je koja šuša napisala na spritmonitor? Jesi imao koji auto?

:rofl: Dokaz da svaka budala danas ima kompjuter i internet.

Ćao

Wow, zanimljivo da ima jos ljudi koji se voze "logicno". Ni ja nisam jedan od onih koji se zaletavaju bez razloga, pa na kocnicu.
Ovak, vozim auto iz '93, benzinac, 65kW, 1200kg, ima 225tkm (najmanje, heh). Odovzio sam cca. 110tkm s njim, max. potrosnja 9l (8.8/100km), minimalna (to postizem ljeti) je 6.6 (6.56)! Meni je nekako normalno voziti se recimo na (po kazaljci obrtomjera) na 2000-2250o/min, 70-80km/h u petoj. Ne osjecam da se nesto trese, da ne moze vuci (inace sam u ravnici, ono, totalnoj), a moze s te brzine i ubrzavati bez saltanja.. sporo ali IDE! Kocnica mi je prilicno strani pojam (ponekad se cudim kakva sve kocenja vidim ispred sebe, a u konacnici dolazimo prakticki u isto vrijeme na cilj), tako da sam do sad mijenjao 2x prednje plocice (jer mi je neki "klip zacvikao"?), i to ono, samo s jedne strane. Da nastavim i dalje voziti taj auto, mislim da bi mi diskovi trajali do 1mil. km (ali masina ne bi valjda). Ulje trosi, ali trosio je od dana kad je kupljen. Ali i dalje s godinama potrosnja goriva se ne povecava. Promijenjeni dijelovi na masini... hm, NISTA! Najskuplja investicija, auspuh pred 6 godina, pa nekakve spone (bla, bla) sprijeda, akumulator pred 7,5 godina (Exide, malo jaci nego deklariran).
E, da, tankam samo na INI (mozete ju pljuvati koliko god hocete), S95 ili ES95.
Malo sam zbrda-zdola natipkao, ali... eto, imao sam volje, pa kako mi je sto palo na pamet tako je izletjelo i na ekran!

P.S. Sto se tice ubrzanja, moj sistem je "po gasu" i sto prije na odrzavanje konstantne putne brzine, naravno, ako je otvorena cesta i uvjeti dopustaju. A sto se tice gradova, rijetko sam u ZG, a ovi kojima sam okruzen su 25-50k stanovnika.
LP&NHF

Ista stvar kod mene. Ja sad vozim 250d mecu i trosi mi oko 6-7 litara. Nikad mi neki dio nije otisao, a da nije daleko presao svoj rok. Zadnje kaj se sjecam bio je neki amortizer volana, ali to nema veze sa masinom... Kocnice ista stvar. Ni ne znam koliko su prosle, ali koce ko nove i tako ce ostat jos bar 5 godina. Kocim samo kad bas moram :D Sjecam se jedne budale kad sam isao prema gorici, pa vidim u daljini crveno i maknem nogu s gasa i lagano usporavam da dodem na semafor kad se upali zeleno, a da ne stanem i majmun me prede u lijevoj traci i pocne mahat rukama kao kaj ja tak sporo vozim (a nije uopce bio u mojoj traci :rofl:) i nastavi ubrzavat skroz do semafora di je stajao bar 5-10 sekundi, a ja taman sa nekih 30 na sat prozujim. Onda je valjda skontao zasto polako vozim.

Da, ako imaš pred sobom ravnu cestu s malo prometa (što obično nemaš). U normalnim uvjetima nema neke univerzalne formule. Voziš u okretajima malo iznad onih pod kojima ti više ni ako stisneš gas do kraja neće početi stenjati, i OK si. Ako forsaš prenisko okretaje, svako malo će ti auto stenjati i gušiti se, a to nije dobro niti za motor niti za potrošnju.

To je to, ali mi neide u glavu kako ljudi tu na forumu razmisljaju. Izgleda da 90% ljudi ovdje ne znaju razliku izmedu rijeci niski i preniski. Pa neide mi u glavu da treba objasnit razliku. Ja nisam nikad rekao da auto treba vozit u preniskim okretajima :ne zna: Nije upuceno tebi, vec opcenito me glava zaboli kad ljudi ne razmisljaju kad citaju.

jasmin16v
22.09.2009., 18:02
Ej... Pa ti si sad otišao skroz, skroz daleko...

Bio si rekao jest da nijedan diesel ne vuče iznad 4.000 RPM, a to je krivo i ja sam se samo na to referirao.

VW TDI motori, pogotovo legendarni 1.9 koji si vozio u pasatu, su poznati da su mrtvi iznad 4.000 rpm i to je točno, ali ima i drugih diesel motora, jebemu miša... :)
Nekima krivulja momenta ne opada tako rapidno iza 4.000 RPM i oni sasvim fino vuku skoro do 5.000 RPM, za razliku od spomenutog 1.9 TDI.
Samo sam to želio reći... :)

A ove ostale stvari koje si ti sad uveo u raspravu se tiču prijenosnih omjera i ostalih varijabli koje nisam komentirao i oko toga se nema što raspravljati kad se zna da benzinac okretajima nadoknađuje deficit u okretnom momentu. Može se gledati i obrnuto - dizelaš okretnim momentom nadoknađuje deficit okretaja.

nepada rapidno ali i nevuce jbg,nisam ja reko da od 4000 pa na dalje neide smjesta nego nema snage ko u malim obrtajima.znam da ima drugih,cura mi ima 318d novi sa 105 kw,i vuce ravnomjernije od tdi-a pd.puno se raspravlja,benzin dere na visokim a dizel na niskim obratajima i to je najbitnije:D.ja dizele nevolim,jaki su,brzi ko metak u svakodnevnoj voznji al nevolim sto su prekratke brzine od 1.2.tdi pa do 3.0d.nevolim kad moram na 100 kmh prebacit vec u 4 il na 150 u 5,volim razvlacenje brzine..odo se sad malo vozikat u svom benzincu oderat kojeg tedeia:D:D

dimosphobos
22.09.2009., 18:17
Ista stvar kod mene. Ja sad vozim 250d mecu i trosi mi oko 6-7 litara. Nikad mi neki dio nije otisao, a da nije daleko presao svoj rok. Zadnje kaj se sjecam bio je neki amortizer volana, ali to nema veze sa masinom... Kocnice ista stvar. Ni ne znam koliko su prosle, ali koce ko nove i tako ce ostat jos bar 5 godina. Kocim samo kad bas moram :D Sjecam se jedne budale kad sam isao prema gorici, pa vidim u daljini crveno i maknem nogu s gasa i lagano usporavam da dodem na semafor kad se upali zeleno, a da ne stanem i majmun me prede u lijevoj traci i pocne mahat rukama kao kaj ja tak sporo vozim (a nije uopce bio u mojoj traci :rofl:) i nastavi ubrzavat skroz do semafora di je stajao bar 5-10 sekundi, a ja taman sa nekih 30 na sat prozujim. Onda je valjda skontao zasto polako vozim.

Mogu ti reci da smo prilicno slicni (sto se tice voznje auta, naravno)! I bas mi je drago da nas ima vise. Ja inace ako nekud krecem trudim se imati nekakvo "rezervno vrijeme" tako da nema potrebe za zurbom, a samim time ni za nepotrebnim povecanjem potrosnje goriva, uvijek cu radije razliku ostaviti u kaficu na kavi! ;-)
Najbolji mi je povratak doma usred noci (pogotovo u tjednu), 0 automobila, otovrena cesta... a ja picim 80km/h, heh! A jedan dio "daje" i malo vise duplo te brzine (probah kad bijah (pre)mlad i zelen)! ;-)
Stignem svugdje, prometnjaka 0, iako sam dozivio svasta (pod drugih)... tako da sam jos oprezniji, na zalost treba paziti i na druge. Svatko (pa i ja) je potencijalno opasan, ali naravno, postoje neke kategorije vozaca koje se vec vizualno isticu. Pogotovo deckici sa curicama, koji vole pokazati sto mogu i znaju tatinom pilom, pa © "razmisljaju krivom glavom" © dok voze! ;-)
Sve u svemu, moze se svasta, samo treba biti hladne glave, strpljiv i tolerantan prema ostalima! ;-)

P.S. Ja vozim "francuza", a navodno su oni stalno u servisima... e, pa moj.. NIJE! ;-) No, necu jos dugo... imam ga 10 godina... doslo vrijeme za promjene! ;-)

johny5
22.09.2009., 18:24
nepada rapidno ali i nevuce jbg,nisam ja reko da od 4000 pa na dalje neide smjesta nego nema snage ko u malim obrtajima.znam da ima drugih,cura mi ima 318d novi sa 105 kw,i vuce ravnomjernije od tdi-a pd.puno se raspravlja,benzin dere na visokim a dizel na niskim obratajima i to je najbitnije:D.ja dizele nevolim,jaki su,brzi ko metak u svakodnevnoj voznji al nevolim sto su prekratke brzine od 1.2.tdi pa do 3.0d.nevolim kad moram na 100 kmh prebacit vec u 4 il na 150 u 5,volim razvlacenje brzine..odo se sad malo vozikat u svom benzincu oderat kojeg tedeia:D:D

Kaj voziš ti jasmin? Koji je to benzinac sa 140 ks?

HHmischko
22.09.2009., 18:26
...koji bez grižnje savjesti plaća 17 litara /100 km u gradu

Znaci auto od 2300ccm ti trosi 17 litara :rofl:

Kraj rasprave, ili imas jos dragulja?

Nisi shvatio? Ima ljudi koji ne štede gorivo po svaku cijenu. To ne znači da ne znaju štedit.

Muahahahahaa :lol:

Komentar dostojan MENSAe.

:rofl: Dokaz da svaka budala danas ima kompjuter i internet.

Pojasni malo. I reci koga nazivaš budalom.

Ista stvar kod mene. Ja sad vozim 250d mecu i trosi mi oko 6-7 litara.

Pokrij se ušima. Moj ćaća je (nekoć davno) imao 250 D. I nije nikakva umjetnost bila trošiti s njim 6 L. Tako da, ne znam kakvom se ti to superiornom tehnikom vožnje/štednje hvališ.

Izgleda da 90% ljudi ovdje ne znaju razliku izmedu rijeci niski i preniski.

Jok, većina zna, samo što ti misliš da je to neko ekstra znanje, koje je dostupno nekolicini.

moruzgwa
22.09.2009., 18:56
Kad preko 50 godina ne naprave skoro nista da bi poboljsali snagu tih baterija, a smanjili cijenu proizvodnje i same baterije, onda je takva situacija. El. energija je za proizvodnju po meni najbolje rjesenje. Nafta nemoze uopce konkurirat. Vodik isto. Solarni isto nece uskoro, a da budu prosjecnom covjeku prihvatljivi. El. energija ce prevladat, samo pitanje kad. Imam osjecaj da to bude kad nafte nestane. Isto treba ond pitat vlasnike naftnih kompanija zasto je to tak :mig:

Jedno od logičnih pitanja vezano za električne aute je ovo: električna energija odnekud treba i stići. Konkretnije, kad bismo sve aute, danas pogonjene derivatima nafte slijepo prebacili na struju bez pametnije politike punjenja baterija, auti bi ustvari vozili na ugljen - spaljen u termoelektranama. Dakle, prijelaz na električne aute treba biti malo pametniji. Na tome se poprilično radi u zadnje vrijeme.

Apropos baterija, ima i nešto napretka, recimo "ZEBRA" baterije.
http://en.wikipedia.org/wiki/Molten_salt_battery

No, uopće nije na temu, pa...

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 19:00
Nisi shvatio? Ima ljudi koji ne štede gorivo po svaku cijenu. To ne znači da ne znaju štedit.

A koji to auto vozis i koja ti je prosjecna potrosnja? Eskiviramo odgovor vec 2 strane :p

Komentar dostojan MENSAe.

Kad se covjek svada sa budalom svasta kaze.

Pojasni malo. I reci koga nazivaš budalom.

Kaj da ti pojasnim da si budala?

Pokrij se ušima. Moj ćaća je (nekoć davno) imao 250 D. I nije nikakva umjetnost bila trošiti s njim 6 L. Tako da, ne znam kakvom se ti to superiornom tehnikom vožnje/štednje hvališ.

Pa ćaća ti je znao vozit auto. Ti ne znas :ne zna:

Evo ti minimalne potrosnje s istim autom

http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/28-Mercedes-Benz/262-E-Klasse.html?fueltype=1&constyear_e=1993

Jok, većina zna, samo što ti misliš da je to neko ekstra znanje, koje je dostupno nekolicini.

Ja znam, a na tebi je da saznas.

Ajde, idi zamarat nekog drugog svojom pospanom glavom.

moril
22.09.2009., 19:04
Potpisujem postove od Bubbe i Dimosphobosa!

Naime, upravo ja tako vozim, da bi me neki popljuvali nema dugo kako mi Megane 1.5 dci mogao na otvorenom trošiti 3,7 l... kao ispada da sam lagao, a to je vrlo moguće.

Evo, neki dan sam testirao koliko najmanje može trošiti Clio TCE. Vozio sam se do Zagreba i nazad u svoj grad (ukupno oko 140 km). Vozio sam otvorenom cestom brzinama od 70 do 100 km/h, došao u Zgb, potrošnja je bila po boardu 5,2 l (koji je točan 99% po mjerenju). U Zagrebu sam se skinuo na Zagreb-istok i pičio do Dubrave. Dakle, bilo je i solidan dio čiste zagrebačke vožnje, s time da nikome nisam smetao, ali sam gledao daleko naprijed semafore i predviđao situaciju ne koristeći pno kočnicu, i tu je prosjek porasao na 5,3, a toliko je bilo i kad sam se vratio kući.

Dakle, da nisam vozio 100 km/h, nego samo do recimo 80, mislim da bi potrošnja mogla biti okruglo oko 5 l.

Pametnom vožnjom, ne sporom, ali racionalnom, može se ušparati 30% goriva, pa i benzinac može biti vrlo štedljiv.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 19:08
Jedno od logičnih pitanja vezano za električne aute je ovo: električna energija odnekud treba i stići. Konkretnije, kad bismo sve aute, danas pogonjene derivatima nafte slijepo prebacili na struju bez pametnije politike punjenja baterija, auti bi ustvari vozili na ugljen - spaljen u termoelektranama. Dakle, prijelaz na električne aute treba biti malo pametniji. Na tome se poprilično radi u zadnje vrijeme.

Apropos baterija, ima i nešto napretka, recimo "ZEBRA" baterije.
http://en.wikipedia.org/wiki/Molten_salt_battery

No, uopće nije na temu, pa...

A geotermalna energija (http://hr.wikipedia.org/wiki/Geotermalna_energija)? Najzanemareniji oblik ciste i kolicinom prakticki nepresusne kolicine energije. Nemora sve bit ugljen i nafta.

Za ovu zebru. Pa eto nisu napravili skoro nista. One litij-ion baterije i te zebra. Nis posebno za vrijem razvijanja od preko 100 godina. Pogledaj kako su se stvari u vojnoj industriji razvile kroz 100 godina.

johny5
22.09.2009., 19:09

Naime, upravo ja tako vozim, da bi me neki popljuvali nema dugo kako mi Megane 1.5 dci mogao na otvorenom trošiti 3,7 l... kao ispada da sam lagao, a to je vrlo moguće.

Evo, neki dan sam testirao koliko najmanje može trošiti Clio TCE. Vozio sam se do Zagreba i nazad u svoj grad (ukupno oko 140 km). Vozio sam otvorenom cestom brzinama od 70 do 100 km/h, došao u Zgb, potrošnja je bila po boardu 5,2 l (koji je točan 99% po mjerenju). U Zagrebu sam se skinuo na Zagreb-istok i pičio do Dubrave. Dakle, bilo je i solidan dio čiste zagrebačke vožnje, s time da nikome nisam smetao, ali sam gledao daleko naprijed semafore i predviđao situaciju ne koristeći pno kočnicu, i tu je prosjek porasao na 5,3, a toliko je bilo i kad sam se vratio kući.

Dakle, da nisam vozio 100 km/h, nego samo do recimo 80, mislim da bi potrošnja mogla biti okruglo oko 5 l.

Pametnom vožnjom, ne sporom, ali racionalnom, može se ušparati 30% goriva, pa i benzinac može biti vrlo štedljiv.

Da može budući da se radi o modernom turbobenzincu, izvuci ti sa vw-ovim 1.6 100 ks 5 litara.

HHmischko
22.09.2009., 19:10
Pa ćaća ti je znao vozit auto. Ti ne znas :ne zna:

Evo ti minimalne potrosnje s istim autom

http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/28-Mercedes-Benz/262-E-Klasse.html?fueltype=1&constyear_e=1993

Ja znam, a na tebi je da saznas.

Ajde, idi zamarat nekog drugog svojom pospanom glavom.
Aha. Kad te pobijem argumentom, onda vrijeđaš. Bravo!

Nešto ti umjetnosti... Išo je i meni 1,5 dci ispod 4 L bez problema, pa to čak nije ni umjetnost, ni kilavljenje.

Bubba Ho-Tep
22.09.2009., 19:12
Aha. Kad te pobijem argumentom, onda vrijeđaš. Bravo!

Kojim argumentom??? :ne zna: Pa ti jedan argument nisi napisao odkad pises ovdje :kava:

Nešto ti umjetnosti... Išo je i meni 1,5 dci ispod 4 L bez problema, pa to čak nije ni umjetnost, ni kilavljenje.

To isti onaj koji ti 17 litara pije kad ga ostro vozis?

dimosphobos
22.09.2009., 19:17

Pa osobno se ne kuzim nesto previse u mehaniku, ali isprobavao sam svasta i dosao do zakljucaka koje sam tu i iznio. Btw, ja nemam board comp, ali zato tankam uvijek FULL DO CEPA! Matematika je jednostavna! ;-)
Evo, da vozim malo zescei da mi auto trosi 3l/100km vise u prosjeku, uzmimo cijenu goriva (trenutnu) cca. 7,6KN... ispada di bih spalio oko 3500 eura goriva vise nego sto jesam... imao bi vjerojatno neke kvarove i kojesta. Ovako, 10 godina me odsluzio, mogu mu skinut kapu!
Naravno, neki ce reci da ne zele biti "robovi automobilu", ali to je dvosjekli mac (izjava), ja mislim da ovakvim ponasanjem nisam rob autu (servisima i mehanicarima), nego svaki onaj koji ga "gazi i ne pazi"! ;-)

HHmischko
22.09.2009., 19:22
Kojim argumentom??? :ne zna: Pa ti jedan argument nisi napisao odkad pises ovdje :kava:

To isti onaj koji ti 17 litara pije kad ga ostro vozis?

Aj čitaj. Ili ne znaš? Eno sam ti naveo:

1. Ćaćin Clio 1,5 dci ranije, Sada Megane Karavan 1,5 dCi. Bez problema ide ispod 4 Litre. I jedan i drugi. S LAGANIM GASOM! UZ ful gas, a iste obrtaje, 5-6 litara na istim dionicama i pri istoj brzini.

2. R5. Troši laganini 4,9 L. Žestoko 13 L.

3. Mojih 17 u gradu. je VRLO ŽESTOKA vožnja. I to sam naveo. Gluplji su shvatili da je to minimalna potrošnja. Ne, nego skoro maximalna. Benzin, 2300 ccm. Ali ja se ne taljigam po gradu, nego ljepim za sjedište. Što 250 D niti ne može. ALi sam ćaćin 250 D isto i ja vozio: 6 nije problem.

4. Ne da mi se uopće više navoditi šta sam vozio, bilo kao svoje vozilo, bilo u vlasništvu članova obitelji. Ili kao službena vozila u firmi! A bilo ih je preko 20-tak. I tu ne računam krug oko kvarta tuđim autom, već da sam duže vozio, više 1.000 km.

5. 560 SE ima znatno kraći diferencijal nego 500 SE w126 i NIJE MOGUĆE da 500 SE prebacuje na 60 km/h u IV, jer tvornički nije tako podešen mjenjač.

Ako sad ne kužiš, onda nisi vrijedan mog gubljenja vremena. I onda izjavljujem: bravo, majstore, ti si car! SAmo nađi neke manje inteligentne za svoja znanja. Ili one što nisu imali više od 2 malolitražna auta u životu. :mig: