PDA

View Full Version : "Majke" koje napuštaju svoju djecu

stranice : [1] 2

Razlivena Tinta
24.09.2009., 13:24
Ne znam gdje bi točno ova tema trebala biti, možda na podforumu Roditelji i djeca, a možda ovdje. Moderator može premjestiti temu ako sam fulala podforum.

Naime, zanima me što mislite o majkama koje su napustile svoju djecu. Ne mislim direktno na majke koje dijete ostave u domu čim se rodi, nego žive i brinu se za to dijete nekoliko godina, a onda ga napuste.

Osobno, znam jednu curu (sada već ženu) iz mojeg susjedstva koja je ostavila svojeg sina. Bila je s njim do njegove četvrte godine, živjela s njim u istoj kući, brinula se za njega... sve ono što majke rade, a onda ga je jednog dana ostavila kod bake. Prošlo je već 3 godine od toga događaja, nije nazvala niti jednom da pita je li to dijete uopće živo, zdravo. :( Prije godinu dana je rodila curicu nekome čovjeku, za nju se brine... živi s njom, a mali kao da nije živ.

Znam što se događa u toj obitelji zato što su moji roditelji kumovi sa bakom malog G. Sad je u najgorim godinama, sve želi znati, ima milijun pitanja. Jednom sam s njim gledala crtiće i odjednom me pitao gdje je njegova mama i kada će se njegova mama vratiti. Mene je toliko srce boljelo, počela sam plakati i nisam znala što da mu kažem. Malome su doma rekli da mama kao radi u Rijeci i da će doći, ali i on sam je shvatio da od toga vjerojatno neće biti ništa. Mali je tako vedro dijete, razigran je skroz, svaki put kad me vidi da idem ulicom dođe do mene i poljubi me u obraz, dođe kod mene doma gledati crtiće... ma, prekrasno je dijete. :cerek: Tim više mi ga je žao što se svi na njemu iživljavaju, rekla sam već da je razigran, ali nije zločest. Žao mi je što ga netko može udariti kad se sjeti ili izderati se na njega. :tuzni:

Mali ima predobrog oca koji živi skupa s malim u bakinoj kući, no eto, čovjek radi i nije uvijek doma s malim, i u baš tim trenutcima je mali kriv za sve svima...

Da ponovim opet pitanje, što mislite o takvim bezosjećajnim ženama koje svoju djecu ostave bez da trepnu okom? :(

baja
24.09.2009., 13:44
... što mislite o takvim bezosjećajnim ženama koje svoju djecu ostave bez da trepnu okom? :(koliko got izvana izgledalo bezosjećajno, ponekad se radi o istinskoj hrabrosti procjene da je djetetu bolje bez majke
čuditi se i suditi njihovim razlozima je besmisleno...
u svakom slučaju ih žalim, i njih i djecu

Urbanna
24.09.2009., 13:47
Napominjem, moje mišljenje je da svaka majka koja se ne želi brinuti za dijete bolje dijete ostavi u domu, nego da dijete živi pasjim životom (bude zanemareno....), jel ako mu ne želiš pružiti ljubav,pažnju i brigu-i nisi majka.
S tim, da ako se dijete ostavi, da se gube sva prava...jel najjače su mi "majke" koje se ižive, pa se vrate s nekim svojim pravima. nema ih..ostaviš dijete i tim činom više nisi majka i gotovo....

Razlivena Tinta
24.09.2009., 13:51
koliko got izvana izgledalo bezosjećajno, ponekad se radi o istinskoj hrabrosti procjene da je djetetu bolje bez majke

Ja ne osuđujem, ti ljudi su sami izabrali, samo me zanimaju vaša mišljenja... Ne mora uvijek biti hrabrost u pitanju, nekada je to samo bijeg od obaveza.

Napominjem, moje mišljenje je da svaka majka koja se ne želi brinuti za dijete bolje dijete ostavi u domu, nego da dijete živi pasjim životom (bude zanemareno....), jel ako mu ne želiš pružiti ljubav,pažnju i brigu-i nisi majka.
S tim, da ako se dijete ostavi, da se gube sva prava...jel najjače su mi "majke" koje se ižive, pa se vrate s nekim svojim pravima. nema ih..ostaviš dijete i tim činom više nisi majka i gotovo....

Slažem se u potpunosti s tobom, već imam scenarij u glavi kako će mu mama doći na 18.-ti rođendan i izigravat brižnu mamicu. :rolleyes:

Moje mišljenje je da majke nisu samo osobe koje rađaju, nego one koje se brinu za dijete, vole ga, pružaju mu pažnju...

Mr.Nice-Guy
24.09.2009., 13:53
Ne znam gdje bi točno ova tema trebala biti, možda na podforumu Roditelji i djeca, a možda ovdje. Moderator može premjestiti temu ako sam fulala podforum.

Naime, zanima me što mislite o majkama koje su napustile svoju djecu.

:tuzni: :(

trenutno mi nista pametnog ne pada na pamet:ne zna:
osim da je tuzno su svakom pogledu,a sad zasto napustaju...

frogy
24.09.2009., 13:55

Naime, zanima me što mislite o majkama koje su napustile svoju djecu. Ne mislim direktno na majke koje dijete ostave u domu čim se rodi, nego žive i brinu se za to dijete nekoliko godina, a onda ga napuste.

Osobno, znam jednu curu (sada već ženu) iz mojeg susjedstva koja je ostavila svojeg sina. Bila je s njim do njegove četvrte godine, živjela s njim u istoj kući, brinula se za njega... sve ono što majke rade, a onda ga je jednog dana ostavila kod bake. Prošlo je već 3 godine od toga događaja, nije nazvala niti jednom da pita je li to dijete uopće živo, zdravo. :( Prije godinu dana je rodila curicu nekome čovjeku, za nju se brine... živi s njom, a mali kao da nije živ.

Znam što se događa u toj obitelji zato što su moji roditelji kumovi sa bakom malog G. Sad je u najgorim godinama, sve želi znati, ima milijun pitanja. Jednom sam s njim gledala crtiće i odjednom me pitao gdje je njegova mama i kada će se njegova mama vratiti. Mene je toliko srce boljelo, počela sam plakati i nisam znala što da mu kažem. Malome su doma rekli da mama kao radi u Rijeci i da će doći, ali i on sam je shvatio da od toga vjerojatno neće biti ništa. Mali je tako vedro dijete, razigran je skroz, svaki put kad me vidi da idem ulicom dođe do mene i poljubi me u obraz, dođe kod mene doma gledati crtiće... ma, prekrasno je dijete. :cerek: Tim više mi ga je žao što se svi na njemu iživljavaju, rekla sam već da je razigran, ali nije zločest. Žao mi je što ga netko može udariti kad se sjeti ili izderati se na njega. :tuzni:

Mali ima predobrog oca koji živi skupa s malim u bakinoj kući, no eto, čovjek radi i nije uvijek doma s malim, i u baš tim trenutcima je mali kriv za sve svima...

Da ponovim opet pitanje, što mislite o takvim bezosjećajnim ženama koje svoju djecu ostave bez da trepnu okom? :(

Ja sam majka i sama pomisao na takvo što me užasava. No, neću suditi jer ne znam o čemu se radi. Ugl, jako žalosna priča.

Mr.Nice-Guy
24.09.2009., 13:55
koliko got izvana izgledalo bezosjećajno, ponekad se radi o istinskoj hrabrosti procjene da je djetetu bolje bez majke

pa nebi reka da se u ovom slucaju radi bas o tome:ne zna:
po prici autorice:
ima dobrog muza
stan osiguran
a i otisla je drugom i vidi njemu moze odgajat dite:confused:

Lastan
24.09.2009., 14:01
Svatko ima svoje razloge i u to ne mogu ulaziti.

Ono što meni nije jasno jesu majke koje ostave svoje dijete u domu, a onda jednim pozivom ili posjetom u šest mjeseci osiguravaju da to dijete nikad nitko ne posvoji i da nikad ne dobije bolju skrb od državne. Ili, nedajbože, crkvene, koja dolazi s velikom šansom za seksualno zlostavljanje.

Ajd, napustiš dijete i predaš ga na odgoj nekom drugom. Nelijepo, ali moglo bi biti i strašnije.
Ali sistem “ja ga neću, ali ga ne dam nikom drugom” nešto je što nikako ne mogu shvatiti.

Nikolajevna
24.09.2009., 14:04
Ono što meni nije jasno jesu majke koje ostave svoje dijete u domu, a onda jednim pozivom ili posjetom u šest mjeseci osiguravaju da to dijete nikad nitko ne posvoji i da nikad ne dobije bolju skrb od državne. Ili, nedajbože, crkvene, koja dolazi s velikom šansom za seksualno zlostavljanje.

Ajd, napustiš dijete i predaš ga na odgoj nekom drugom. Nelijepo, ali moglo bi biti i strašnije.
Ali sistem “ja ga neću, ali ga ne dam nikom drugom” nešto je što nikako ne mogu shvatiti.

Radi se o novcima koje te majke dobiju na račun tog djeteta.
Nažalost.

Lastan
24.09.2009., 14:12
Nažalost.
Bilo mi je draže kad nisam razumio.

magnifique
24.09.2009., 14:12
Moja baka je ostavila moju mamu, ali ne iz nekih ''plemenitih'' razloga nego iz čistog hira i sebičnosti! Srećom pa je ona imala baku i djeda koji su mogli bez problema brinut o njoj. O tome mislim sve najgore, možda bih napravila iznimku ako je tom djetetu stvarno bolje bez majke jer je ona u nekoj opasnosti ili tako nešto... Ali u principu nemogu shvatit takve ljude!

Razlivena Tinta
24.09.2009., 14:13

I meni. :(

baja
24.09.2009., 14:16
pa nebi reka da se u ovom slucaju radi bas o tome:ne zna:ne bi ja ništa rekla o razlozima bilo ove, bilo koje druge slične priče
nespremnost na roditeljstvo nije samo u ekonomskom aspektu.....

homer11
24.09.2009., 14:24

Ako ga je ostavila imala je razlog. Ma kako ruzno izgledalo i djelovalo
ali je i to nekada bolje rjesenje.
Poznat mi je slucaj majke koja je pobila svoju djecu, njih pet :(

Gzena
24.09.2009., 15:07
Ne opravdavam ničim taj postupak. Ako nije spremna na mjačinstvo onda ga je odmah trebala dati, a ne nestati u vidu magle kad joj je postalo preteško.

Mislim da to većina njih radi iz sebičnosti i nedostatka ljubavi.
Nemam djecu, ali bi mi to bilo nezamislivo napraviti.
Kao da si odrežem nogu...:ne zna:
Nikakve loše financije i sličan bullshit me ne bi na to natjerao.

oke, možda serem, ali je moj stav trenutno takav.

pitajte samo tu ostavljenu djecu misle li da je 'ponekad to bolje riješenje'? sumnjam :(
čak i da su teške ovisnice, mogu privremeno otići na liječenje, ali se i vratiti.... Naravno ako im je stalo. ako ne, onda se sva druga riješenja čine boljima.

kotulica
24.09.2009., 15:14
tko zna što se događa u glavama tih žena. možda su pukle. možda im treba psihoterapeut da se malo srede.
grozna mi je ovo priča.

mmmila
24.09.2009., 15:18
kako mozete reci da to ne osudujete???
sta to znaci nespremnost na roditeljstvo???

ne da osudujem, nego bih stvarno osmislila nesto zakonom utemeljeno da tim osobama bude zivot takav da svake minute osjete fizicki i psihicki bol u rangu tuge dijeteta (poslije i covjeka) kojeg su roditelji napustili. fuj! jedino kad je roditelj opasnost za dijete je dijagnosticirana psihicka bolest gdje je dijete direkt ugrozeno.

Gzena
24.09.2009., 15:34
Ma što god im se događalo u glavama, dijete se NE OSTAVLJA!

izuzimam psihičke bolesnike..

Jedri mala jedrilica
24.09.2009., 15:39
Evo na što sam naišla (http://www.forum.hr/showpost.php?p=20958533&postcount=5) prije nekoliko dana, a blisko je ovoj temi.
I prekrasno i pretužno, sve u isto vrijeme. :mig:

Septembar
24.09.2009., 15:40
milijuni oceva napuste familije i djecu i nestanu bez traga, ili ih samo izbace iz zivota i nikom nista
kad jedna majka to napravi onda je smak svijeta :ne zna:
(da se razumijemo nemam visko mosljenje o tim zenama, i je majka je majka, veza je jaca)

mmmila
24.09.2009., 15:41
naravno da je i otac smece.

homer11
24.09.2009., 16:08
Daj stanite malo. Hranila ga je i pazila cetiri godine.
Zar mislite da neko tek tako ostavlja djecu. Naravno da niko ne
opravdava ali treba prvo znati sto ju je nagnalo na to prije nego
je osudite.
Uvjek je lako bilo tudjim kurcem gloginje mlatiti.

Elektra
24.09.2009., 16:22
Znam za 3 takve priče.

U prvoj majka je jednostavno jedan dan otišla i nikad se nije vratila. Napustila je muža i dvoje djece. Kasnije su saznali kako je ona valjda opet udana i da ima još djece i da najnormalnije živi sa tim čovjekom, a ovo dvoje iz prvog braka je jednostavno napustila i mislim kako ih je jednom posjetila.

U drugoj priči je riječ o mojoj sestrični. To je bilo valjda prije nekih 10 godina, pobjegla je od doma da bi se udala za nekog tipa, imala je oko 15 godina. Ostala je trudna i sad, nisam sigurna ali, ili je bila na vrhuncu trudnoće ili je taman rodila, ali u tom periodu joj je muž poginuo. Ona se vratila roditeljima i kad je mali imao 2 ili 3 godine ona se opet udala s time da je tog malog ostavila kod svojih roditelja i valjda ga dođe posjetiti s vremena na vrijeme. Mislim kako sada ima još 2 djece. Uglavnom, tog malog kod djeda i bake svi nekako šikaniraju, uvijek on nešto radi iako u kući ima i druge djece (moj bratić je isto oženjen i ima dvoje djece)... uglavnom, tužna priča. :(

Treća priča je vezana za moj ujaka. Spetljao se sa ženom koja se ne znam, odjednom pojavila kod njega (barem sam ja dobila takav dojam) :confused: i kasnije se ispostavilo da je i oženje + ima i dvoje djece koju je ostavila mužu. Na sudu je rekla da joj je dovoljno da ih vidi 1x mjesečno, ali ne viđa ih ni toliko. Nikad ih ne spominje, nema nikakvu njihovu sliku u kući. Ono, kao da ne postoje. Kao da ih nikad nije rodila. :(
Da stvar bude gora, nedavno je rodila treće dijete, sina, mali je precakani :cerek: i ne znam što reći osim da se vidi kako ona zaista nije osoba koja bi trebala imati djecu. :( Koliko god ružno zvučalo, mislim da najbolje što se tom malcu i njegovom ocu može desiti je da ih ona napusti, a sigurna sam da će to jednog dana i napraviti jer je ona jednostavno takav tip osobe. Na čelu joj piše - problem. :(

I na kraju, okej, svjesna sam toga da majke/očevi ostavljaju djecu ali ne razumijem kako se netko uopće može spetljati s osobom koja tako ostavi svoje dijete? :confused: Nema šanse da bih ikad pogledala tipa koji je ostavio dijete iz prijašnje veze/braka i koji ne ferma to dijete pol posto. :flop:

malaSplit87
24.09.2009., 16:30
Nije mi jasno kako može ostavit svoje dite i više se ne javit, onda se ponovo udat i rodit drugo dite i bit super mater tome drugome.

Šta ovo prvo smrdi za volit ga?

O tim ženama mislim sve najgore i ne razumin ih.

A također i o očevima, svi znamo onu priču koja se razvlačila po Storyju i ostalim tiskovinama, di je napravio dijete jednoj našoj voditeljici i u isto vrime drugoj manekenki i voditeljici.
I na kraju je brižan otac svojim kćerkicama, a ovog sinčića nije ni pogledao.

Uglavnom jadno, se..m se ja na takvog čovika! :rigo:

Mr.Nice-Guy
24.09.2009., 16:35
elektra-ova prva prica,ona se udala sa 15 pa opet sa 18 :confused:
ili san ja falija nesto
al za mlade od 18 ne treba potvrda roditelja ili tako nesto kad je rijec o zenidbi:ne zna:

Elektra
24.09.2009., 16:38
elektra-ova prva prica,ona se udala sa 15 pa opet sa 18 :confused:
ili san ja falija nesto
al za mlade od 18 ne treba potvrda roditelja ili tako nesto kad je rijec o zenidbi:ne zna:

Hmm, bilo je to pred više godina jer je ona starija od mene oko 3 godine :misli:
Uglavnom, ne znam dal se udala sa 15 ali je pobjegla od doma i živjela s tim dečkom i ostala trudna.

Frea
24.09.2009., 16:45
milijuni oceva napuste familije i djecu i nestanu bez traga, ili ih samo izbace iz zivota i nikom nista
(da se razumijemo nemam visko mosljenje o tim zenama, i je majka je majka, veza je jaca)

Možemo mi tu palamudit o nekakvoj ravnopravnosti do preksutra, ali i pticama i onim zvjerima u zvjerinjaku jest jasno da je majka ipak nekako nešto više za dijete od oca.

Čak i Fromm u svojoj knjizi Umijeće ljubavi spominje kako je majčina ljubav bezuvjetna, dok je očeva uvjetna.
S time se doduše ne bih složila i postoje iznimke koje opovrgavaju pravilo, međutim, majka je ta koja dijete nosi u sebi 9 mjeseci.
Ona nagonski bi trebala biti privržena uz to dijete.
Najbitniji kontakt za daljnji razvoj djeteta jesto onaj s majkom.
Od majke sve počinje i od majke sve zavisi.
Bez oca se može, ali majka je ta koja definira u samom startu to dijete i sve komplekse koji se kasnije pojavljuju, ma što mi palamudili nije isto kada majka napusti dijete i kada to učini otac.
Nije.

U pravilu bih rekla da ne mogu kriviti žene koje napuste svoju djecu jer ne znam što im se dešava u glavi.
Najčešće su vrlo mlade, nedefinirane ili pak pod stresom, posporodiljnim poremećajima i sl.

Međutim u situaciji di žena ostavi dijete , otiđe, izrodi novo, zasnuje novu porodicu i prvo totalno zanemari ne mogu osjetiti nikakvo sažaljenje ili razumijevanje doli bezgraničnog gađenja.
Fuj, pljuc. Makar mi žal pljuvačke:ne zna:

Dream on
24.09.2009., 17:07
Auuu, nema gorih "zenomrzaca od zena". :rofl: Ovo majka kao utjelovljenje ljubavi :rolleyes: - malo sutra. Je, majke sve oprastaju - jeste u svetoj bibliji. :)

Znam prekrasne oceve i nikakve majke, a znam i suprotno. Pa, sada vi palamudite o nekoj majci s pjedestala. Rekoh da, ali Majka Bozja. Hocete biti po njenom uzoru i teziti takvoj majcinskoj ljubavi samo dajte. Ona je prije svega milostiva, a vecina majki su "milostive". Vecina kazem, jer je vrijeme nemilosrdno. Izgubljeni su kompasi, ne zna se vise uopce sto je zena, sto je muskarac, a o roditeljima da ne pricam.

Sto se tice drage gospodje, ja sam duboko uvjerena da je njoj bilo tak' lako dete pustit i reci: mamica se bu vratila. :rolleyes:
Ma, dajte zene...
Razlozi mogu biti svakakvi. Ki to zna. Jedno je sigurno - sto vrijeme odmice sve je teze i teze ponovno susresti se s tom bolju, tog dana ili tih dana ili proteklog vremena od ne vidjenja. Pogotovo kada djetetu ne znas objasniti razlog, a mozda niti sam sebi.
Ali, djeca dok su mala su perfektna. Jako lijep rezon i shvacanje imaju, da bi ste se zacudili kak vas lako mogu otpiliti na tjedan ili mesec dana, a da niti ne priupitaju za vas. Vjerujem da ste se susretali s tim.

Ovo nije osvrt na ovaj prvi post, vise na vase komentare. :)

homer11
24.09.2009., 17:28
Možemo mi tu palamudit o nekakvoj ravnopravnosti do preksutra, ali i pticama i onim zvjerima u zvjerinjaku jest jasno da je majka ipak nekako nešto više za dijete od oca.

Ovaj se jaz uveliko smanjio sa ravnopravnoscu zene.
Prije su muskarci imali sva prava pa otuda i ta razlika.
Majke su bile pod pritiskom okoline.

Frea
24.09.2009., 17:33
Auuu, nema gorih "zenomrzaca od zena". :rofl: Ovo majka kao utjelovljenje ljubavi :rolleyes: - malo sutra. Je, majke sve oprastaju - jeste u svetoj bibliji. :)

Znam prekrasne oceve i nikakve majke, a znam i suprotno. Pa, sada vi palamudite o nekoj majci s pjedestala. Rekoh da, ali Majka Bozja. Hocete biti po njenom uzoru i teziti takvoj majcinskoj ljubavi samo dajte. Ona je prije svega milostiva, a vecina majki su "milostive". Vecina kazem, jer je vrijeme nemilosrdno. Izgubljeni su kompasi, ne zna se vise uopce sto je zena, sto je muskarac, a o roditeljima da ne pricam.
:)

Majka bi prirodno, nagonski trebala biti više vezana uz dijete nego otac.Na nekoj gotovo podsvjesnoj razini.
Tako je svugdje u prirodi, otuda smak svijeta kada majka napusti dijete i kada otac napusti dijete, nitko ne poriče da ima krasnih očeva i nikakvih majki.

Gzena
24.09.2009., 17:39
@dream on;

Kakve točno tema ima veze sa ženomržnjom? Daj nemoj površno gledat na stvari. Je, žene se urotile pa osuđuju one koje napuštaju djecu i to samo zato jer imaju vaginu među nogama. :rolleyes: ako osudim i one žene koje tuku svoju djecu jesam li i onda ženomrzac? :rolleyes:

Ova izjava 'razlozi mogu biti svakakvi'.....:rofl: a kakvi to, da čujem?
Ne, jedan je jedini razlog - boli ju kuki. Da ju ne boli potrudila bi se svim silama da ostane uz dijete.
Nema tog razloga koji bi opravdao ostavljanje djeteta(pogotovo nakon recimo 4 ili 5 godina kad ju je dijete već upoznalo i zavoljelo).
Jedino ako je teški psihički bolesnik ili ovisnica. Ostalo ne priznam.

To su prevelike stvari da bi se kockalo s njima.

Ono, rodit ću, nije bed, pa ak mi ne bu išlo, ostavit ću ga nakon 3 godine. :bang: :rolleyes:

Razlivena Tinta
24.09.2009., 17:42
Jednostavno ne mogu zamisliti da bi svoje dijete pazila 4 godine, a onda ga ostavila kao da je susjedovo. Pa jebemu, ja se za životinju vežem, kako ne bih za dijete, k tome svoje? :(
Rekla sam već da mali ima prekrasnog oca, ali nedostaje mu majka... Jučer me pitao zašto njegova mama ne dođe doma i ode na njegov roditeljski sastanak. :(
Ja ne znam zašto je ona njega ostavila, ali ne mogu shvatiti kako njega može apsolutno ignorirati, kao da se nikad nije rodio, a drugom dijetetu biti majka. Oprostite, ali stvarno ne razumijem. :tuzni:

Spomenka
24.09.2009., 17:45
što mislite o majkama koje su napustile svoju djecu. Ne mislim direktno na majke koje dijete ostave u domu čim se rodi, nego žive i brinu se za to dijete nekoliko godina, a onda ga napuste.

:(

Te ženke koje su napustile svoju djecu nemreš nazvat majkama. Majka nije zato kaj te rodila, nego zato kaj te odgojila i pružila ti ljubav i toplinu...

dainty
24.09.2009., 18:05
Nažalost.
Stvarno? Pa kakvog to smisla ima?

Znam da se mogu primiti djeca iz doma na nekoliko dana i za to se dobiju novci. Tako je kod jedne žene dolazio par godina jedan mali, kojeg je otac ostavio u domu. I onda kad bi ga vidio jednom godišnje, odveo bi ga u neku crkvu na pol sata. :rolleyes: Inače čovjek ima novu obitelj.

I znam za još jedne koji su baš udomili nekoliko djece i dobivaju novce za njih, i onda to sve troše na biološku djecu. :mad:

Al ovo još nisam čula, da oni koji ostave djecu u domu dobivaju pare za to. :confused:

Što se napuštanja tiče, znam ženu koja je ostavila petero male djece. Preudala se 10km dalje i rodila novom mužu troje djece. Onda se sjetila nakon 9 godina da ima još petero djece, pa im se javila, i oni su ju prihvatili. Nije mi baš jasno zašto, žena je smeće. :ne zna:

Dream on
24.09.2009., 18:35
Majka bi prirodno, nagonski trebala biti više vezana uz dijete nego otac.Na nekoj gotovo podsvjesnoj razini.
Tako je svugdje u prirodi, otuda smak svijeta kada majka napusti dijete i kada otac napusti dijete, nitko ne poriče da ima krasnih očeva i nikakvih majki.

Trebala bi - da.
Ne zaboravi da smo i ljudska rasa i da imamo misli.

Za smak svijeta ipak treba vise, slozit ces se, da sada ne razglabamo tome.

Nikolajevna
24.09.2009., 18:39
Stvarno? Pa kakvog to smisla ima?

Nema nikakvog. Kriva je dugotrajnost sudskih postupaka radi oduzimanja prava na roditeljstvo.

Neke majke, socijalno ugrožene (samohrane ili ne) dovode djecu u domove pod izlikom da se ne mogu skrbiti o njima. Primaju socijalnu pomoć na ime te djece i dovoljno je da dolaze jednom u tri mjeseca kako ne bi izgubile pravo na roditeljstvo.

Jedno vrijeme sam često odlazila u jedan dom za nezbrinutu djecu (u vezi donacija poslodavca za kojeg sam radila) i vidjela takve slučajeve.
Ali bilo je i slučajeva gdje je majka zaista morala ostaviti dijete. :(
Ne treba olako suditi nikoga.

Dream on
24.09.2009., 18:43
@dream on;

Kakve točno tema ima veze sa ženomržnjom? Daj nemoj površno gledat na stvari. Je, žene se urotile pa osuđuju one koje napuštaju djecu i to samo zato jer imaju vaginu među nogama. :rolleyes: ako osudim i one žene koje tuku svoju djecu jesam li i onda ženomrzac? :rolleyes:

Ova izjava 'razlozi mogu biti svakakvi'.....:rofl: a kakvi to, da čujem?
Ne, jedan je jedini razlog - boli ju kuki. Da ju ne boli potrudila bi se svim silama da ostane uz dijete.
Nema tog razloga koji bi opravdao ostavljanje djeteta(pogotovo nakon recimo 4 ili 5 godina kad ju je dijete već upoznalo i zavoljelo).
Jedino ako je teški psihički bolesnik ili ovisnica. Ostalo ne priznam.

To su prevelike stvari da bi se kockalo s njima.

Ono, rodit ću, nije bed, pa ak mi ne bu išlo, ostavit ću ga nakon 3 godine. :bang: :rolleyes:

Ne da mi se. Stvarno mi se neda. Citaj te knjige, gledajte filmove ili jednostavno pokusajte se zamisliti situaciju.

Sto se tice zenomrziteljstva: samo sam citirala (ne znam vise koga).

Osim toga svega, koliko hoces djece u brakovima koja se ne osjecaju voljeno ili s dovoljno posvecene mu paznje. Ali, kao i uvijek forma je jako bitna.
Medjutim, ne opravdavam ja ovdje napustanje djece, nego nastojim iznijeti neke strane toga, kojim bi uvidjeli da nije sve tako bas jednostavno.

baja
24.09.2009., 21:44
Evo na što sam naišla (http://www.forum.hr/showpost.php?p=20958533&postcount=5) prije nekoliko dana, a blisko je ovoj temi.
I prekrasno i pretužno, sve u isto vrijeme. :mig:vidjela sam već ovaj post, i mene se dojmio :)
takve priče ne moraju nužno biti tužne, pune gorčine
jednako kao što ni život s majkom nije nužno veseo i pun vedrine :D
teško mogu zamisliti razloge zbog kojih se majka odluči napustiti dijete ali vjerujem da su gadni

Frea
24.09.2009., 21:53
vidjela sam već ovaj post, i mene se dojmio :)
takve priče ne moraju nužno biti tužne, pune gorčine
jednako kao što ni život s majkom nije nužno veseo i pun vedrine :D
teško mogu zamisliti razloge zbog kojih se majka odluči napustiti dijete ali vjerujem da su gadni

Baš lijepa priča.
Kao što je jedrilica rekla tužna i sretna istovremeno.

Ja bih baš voljela da ta žena jednog dana sretne tog "dječaka" i vidi kakvo je blago napustila i u što se pretvorio!
Ne mogu vjerovati da nije imala poriva sve ove godine ga posjetiti i upoznati:flop:

baja
24.09.2009., 22:19
Ja bih baš voljela da ta žena jednog dana sretne tog "dječaka" i vidi kakvo je blago napustila i u što se pretvorio!
Ne mogu vjerovati da nije imala poriva sve ove godine ga posjetiti i upoznati:flop:tko zna u šta bi se pretvorio da je ostao s njom?
možda mu je upravo svojim odlaskom omogućila da postane ovakav :ne zna:
ne vjerujem da postoji majka koja se nikad ne sjeti djeteta ... ali valjda taj teret "grijeha" postaje kompleksniji i teži...

Frea
24.09.2009., 22:22
tko zna u šta bi se pretvorio da je ostao s njom?
možda mu je upravo svojim odlaskom omogućila da postane ovakav :ne zna:
ne vjerujem da postoji majka koja se nikad ne sjeti djeteta ... ali valjda taj teret "grijeha" postaje kompleksniji i teži...

Nisi shvatila, ne dovodim u pitanje kibidabi situacije, već mi nije jasno
da u tih 30 i nešto godina nije osjetila poriv da ga posjeti i vidi u šta se to dijete pretvorilo:ne zna:

baja
24.09.2009., 22:33
već mi nije jasno da u tih 30 i nešto godina nije osjetila poriv da ga posjeti i vidi u šta se to dijete pretvorilo:ne zna:zato jer ne čitaš
da jesi, vidjela bi da mislim da svaka majka osjeti poriv ali su okolnosti, za njih, kompleksne i teške
zašto je ušutkala porive? možda je dobro procijenila da bi unijela nemir u njegov život :ne zna:
a i nije baš jednostavno odjednom banuti u nečiji život, sklopiti dvije posve različite priče u jednu cjelinu

Frea
24.09.2009., 22:37
zato jer ne čitaš
da jesi, vidjela bi da mislim da svaka majka osjeti poriv ali su okolnosti, za njih, kompleksne i teške

Pročitala sam jako dobro i možda je ključ u riječi "Poriv".
Nakana mi je bila da me čudi što ga nije posjetila u tih 30 godina.

Sada oko poriva, ima li ga ili nema, najbolje zna ona sama, a okolnosti
za vidjeti vlastito dijete nikada ne bi smjele biti toliko kompleksne i teške
onome tko želi i ima volje.

Frea
24.09.2009., 22:44
možda je dobro procijenila da bi unijela nemir u njegov život :ne zna:
a i nije baš jednostavno odjednom banuti u nečiji život, sklopiti dvije posve različite priče u jednu cjelinu

Pa to se slažem.
Međutim, koliko mi je poznato, većina napuštene djece želi znati istinu o roditeljima i upoznati svoje biološke roditelje, porazgovarati s njima, čisto radi vlastitog mira.
Sjeti se dokle je to dovelo Roberta Zubera;)

Cordelia
24.09.2009., 23:02

Da uvijek može i gore

bejo
25.09.2009., 01:46
roditelji su posvojili dijete (jelte, moju sestru najmlađu :D). bilo je mnogo problema (uglavnom, već smo bile nas tri biološke sestre), pa problemi sa skrbnicima... da ne duljim... ostala sam u kontaktu s jednom djevojkom iz sestrinog doma. priča je jako tužna :(
ona i brat su ostali u domu za vrijeme rata (jako mali su bili) jer je majka umrla. otac ih je ostavio u domu, i kao, vratit će se po njih. otišao je, našao si ženu, s njom živi i ima dijete, a ovo dvoje posjeti jednom godišnje.
uistinu, za vozački trebaš položit ispit, za diplomu trebaš položit ispite, za biti roditelj možeš biti i najveći bedak. (znam, nije lijepo suditi, ali ovakvi primjeri mi nikad neće biti jasni)

kiara7
25.09.2009., 06:59
I sama imam dijete i jedno od prvih pitanja nakon što sam rodila je bilo kako majka može napustiti svoje dijete? Može biti 100 razloga,no po meni nijedan nije valjan jer to nije mama.

Imala sam susjeda koji je bio razveden i upoznao neku ženu koja je imala sina od kojih 14-16 godina (ja sam imala 7 ili 8). Po mojoj procjeni sada, očito nenormalna jer je živjela i ostajala s njim iako je svaki dan dobivala batine (a zidovi nisu baš tanki). Ono što je važno, ta žena je ostavila svoje dijete jer ovaj nije dao da dečko dođe živjeti k njima (bez obzira na to što bi mogao imati svoju sobu). Sjećam se da je u početku dečko svaki dan dolazio kad je ovaj bio na poslu, a onda sve rjeđe i rjeđe. U kakvim su odnosima danas. ne znam, ali meni je tada bilo nezamislivo to što je ona napravila. Mislim da je on to vrijeme bio s bakom.

Pa kad je tema...i moja stara je imala vrijeme kad sam bila mala a brak na klimavim nogama...dobila je ponudu od tipa sa strane da ode s njim, ali bez mene. I dan danas je u tom klimavom braku, ali sam joj neizmjerno zahvalna. Pitanje je kako bi mi bilo samo sa starim ili s bakom i bi li do svoje dvadeset i koje ostvarila sve što jesam, a to mogu zahvaliti samo njoj. S druge strane mi je žao nje, no možda ni njoj s tim drugim čovjekom ne bi bilo bolje?

julianna-24
25.09.2009., 07:13
od mog tgate sestrična je ostavila sina do 2g i otišča u Beograd,mali je ostao sa bakom i djedom, uglavnom tu ženu sam viđala nekada preko ljeta al mi nkada nije bila previše simpatična i izbjegavala sam svaki konktakt s njom, uglavnom dečko sada ima 20 godina, negdje 1995 umre mu baka i ostanu sami on i bolesni djed, a djed je umro prije 5 godina i mali je ostao sam, tek ga je tada pozvala k sebi u Beograd,da nespominjem da tamo ima čovjeka s kojim živi a kažu da ima i dijete mada to nitko točno nezna, i dečko kaže meni "A šta je ona meni?"
koliko god to grubo zvučalo ali da..šta je ona njemu? osoba koja ga je rodila al šta više?
mjesec dana na godinu glumi majku a dečko se snalazio sam kako je znao, da nije bilo mog oca koji mu je pomagao financijski i molio u gradu da mu se da nekakva pomoć ja neznam šta bi bilo s njim
inače dečko je dosta grub,neznam kako bi vam to opisala,nedostatak jedne majčine ljubavi mislim da je kod nejga ostavila toliko velik emocionali ožiljak da niti ja niti itko može zamisliti kako se takva odrasla osoba osjeća nakon takvog djetinjstva i odrastanja

Maslina
25.09.2009., 08:04
Mislim da ne shvaćate jer svi roditeljsku ljubav, a pogotovo majčinsku, idealizirate i shvaćate poetski.
Ljudi ima različitih, neki su odrasli u lošim uvjetima i sami lišeni zdravog odrastanja i razvoja i normalnih ljudskih emocija.
Neki su samo gamad.
Roditeljska ljubav nije uvijek uzvišena i bezuvjetna.
Meni je sasvim jasno da ima žena koje napuštaju djecu.
Možda se ne znaju brinuti o njima, možda nikada nisu htjele biti majke, možda su same psihički sjebane, neke od njih su robovi poroka, neke su samo kuje, neke je život prisilio na to, neke uopće nemaju te majčinske instinkte i nagone o kojima govorite......
A ta djeca, kao i djeca rođena u drugim problematičnim obiteljima, jebi ga, samo nisu imala sreće. :(
Naši zakonodavci bi morali poraditi na zakonu o posvajanju koji bi spriječio ovu zlouporabu od strane roditelja koju je netko spomenuo gore i olakšati posvajanje djece u Hrvatskoj kako bi što više napuštene i zanemarene djece imalo priliku za normalno djetinjstvo.

Vodenna
25.09.2009., 08:51
Navika je čudna stvar, ljubav još čudnija, majčinstvo je filozofija......ja svoju djecu obožavam, ali ponekad bi otišla na 5 dana na pusti otok, samo se bojim da bi mi se svidjelo..........:cheer:
http://www.youtube.com/watch?v=j4iNcfdQNZI

Inanna
25.09.2009., 09:57
kako mozete reci da to ne osudujete???
sta to znaci nespremnost na roditeljstvo???

ne da osudujem, nego bih stvarno osmislila nesto zakonom utemeljeno da tim osobama bude zivot takav da svake minute osjete fizicki i psihicki bol u rangu tuge dijeteta (poslije i covjeka) kojeg su roditelji napustili. fuj! jedino kad je roditelj opasnost za dijete je dijagnosticirana psihicka bolest gdje je dijete direkt ugrozeno.

Ti pišeš o zakonu koji bi dozvoljavao fizičko i psihičko mučenje?
Srećom nisi zakonodavac.

Glede teme...Potpuno se slažem sa Maslinom.

Gzena
25.09.2009., 12:06
Ne da mi se. Stvarno mi se neda. Citaj te knjige, gledajte filmove ili jednostavno pokusajte se zamisliti situaciju..

Ne da ti se objasniti koji bi to razlozi mogli biti? Ali istovremeno znaš da su teški i komplicirani? :ne zna: Ne treba mi film i knjiga da mi objasni jednu vrlo jednostavnu stvar.
Kad nema volje, nema ni načina. Da bi bilo volje, trebalo bi biti i ljubavi.
U nedostatku svega toga, događaju se ovakve stvari.

Dosta žena koje ostavljaju djecu ne odu ispod mosta plakati do kraja života(govorimo dakle o ovima koje se izgube u vidu magle, ne o ovima koje djecu ostave u domu nakon što rode) nego često zasnuju novu obitelj gdje se rode djeca o kojima se ta ista opet brine.

Osim toga svega, koliko hoces djece u brakovima koja se ne osjecaju voljeno ili s dovoljno posvecene mu paznje. Ali, kao i uvijek forma je jako bitna.
Medjutim, ne opravdavam ja ovdje napustanje djece, nego nastojim iznijeti neke strane toga, kojim bi uvidjeli da nije sve tako bas jednostavno.

Oprosti kakve veze forma ima s ovim što ja govorim? :confused:
Da, ima loših majki, tko kaže da nema? I ja kažem da žena koja nije spremna na to treba onda dijete dati u dom ili na posvojenje, ako je već rodila. A ne mu biti majka do 4 godine i onda nestati. :ne zna:
Takav potez dovoljno govori o karakteru te osobe.

Svi tu nabrajaju kako su razlozi teški, komplicirani, bla, bla...ali nitko nije naveo koji bi to jeben razlog morao biti da se to dogodi? :ne zna:
Ako te boli dupe za to dijete, onda je svaki razlog dobar - i to je ono što ja govorim.

Tema nisu sve majke ovog svijeta koje su napustile djecu(tipa neka 16-godišnjakinja koja je rodila i dala dijete u dom). Takav slučaj ne mogu osuditi, jer nisam hodala u tim cipelama, ali za ovu drugu ću uvijek reći da je sebična krava.

Gzena
25.09.2009., 12:14
Mislim da ne shvaćate jer svi roditeljsku ljubav, a pogotovo majčinsku, idealizirate i shvaćate poetski.

Ne, ja ju ne idealiziram, svjesna sam itekako da ima svakakvih obitelji. Ne čudim se više ničemu u životu, samo komentiram žene koje napuštaju djecu. Vrlo konkretno. Ne govorimo da svaka žena MORA biti dobra majka jer joj je priroda to namjenila.

No, ako sam svjesna da ne želim biti majka - onda neću zatrudnjet i donijet na svijet to biće koje ću ostaviti nakon par godina.
Vidiš li razliku?

Na kraju se sve i svodi na to da su one kučketine, jer nisu dobro razmislile prije takvog velikog koraka.
Jebiga, ja ne mogu opravdavati nečiju glupost, primitivizam, komociju, hladnoću, lijenost, nedostatak emocija, loš život, jer je ta ista osoba nekom drugom sjebala život. Svom djetetu.

Dijete nije kilogramski biftek kojeg odbaciš kad shvatiš da ti je prevelik zalogaj.

Maslina
25.09.2009., 13:08
No, ako sam svjesna da ne želim biti majka - onda neću zatrudnjet i donijet na svijet to biće koje ću ostaviti nakon par godina.
Vidiš li razliku?

Joj, baš ga lupate. :rolleyes:
Kao da svi ljudi svjesno odlučuju o porođaju i trudnoći.
Prokreacija je uglavnom čin koji se događa bez previše razmišljanja.
Da nije tako, već bismo davno izumrli.

Obično bude tako da se ljudima prijebe, pa slučajno naprave djecu.
Pa većina ljudi ni ne razmišlja želi li djecu uopće, nego ih samo radi jer je to normalno i uobičajeno.
Je ne, ja o trudnoći razmišljam intezivno već tri godine: pa hoću, pa neću, pa hoću li biti dobra majka, pa da ne sjebem ja to dijete.....
Da su sve žene u povijesti toliko premišljale kao ja, ljudski rod bi bio u gadnim problemima :zubo:

Što sam htjela reći; da: ne razmišljaju svi o djeci, neki ne razmišljaju uopće.
Niti svi misle da djeca zaslužuju bezuvjetnu ljubav i pažnju i da su roditelji tu da se brinu o djeci.
Pa na selu su do nedavno radili djecu kao radnu snagu, a i da se ima ko brinuti o njima kada budu stari i nemoćni.

I da, ljudi su generalno stoka. U velikom broju :D.

Gzena
25.09.2009., 13:14
Da,i?
Sve to mene i dalje ne spriječava da o tim istim ljudima imam takvo mišljenje kakvo imam. :ne zna:

Ne treba filozofirat previše niti mozgat tri godine(:D), samo detektirat imaš li želju ili ne.

edit; I to da su ljudi generalno stoka, jesu, ali ovdje ne govorimo generalno nego govorimo o ženama koje napuštaju djecu. Čak ne ni o onima koje ih ostave u domu(u čije razloge ne bih ulazila, jer to stavljam u drugi par rukava) nego o ovima koje odu u vidu magle kad je djetetu 3/5/9 godina.

-Snjegulj@st@-
25.09.2009., 20:25
ako neko nie stvoren biti majka. onda nek ne bude. ima onih koji to žele & mogu istovremeno...

roditeljstvo je nešto što ne može NITKO na svijetu predviditi kako će mu ići dok sam ne proba.. i amen. aleluja.

higijeničarka
25.09.2009., 22:31
ako neko nie stvoren biti majka. onda nek ne bude. ima onih koji to žele & mogu istovremeno...

roditeljstvo je nešto što ne može NITKO na svijetu predviditi kako će mu ići dok sam ne proba.. i amen. aleluja.

Što znači biti stvoren za ulogu majke? :confused:

Inače, što se tiče topica... ako te majka ostavi bez da trepne, bolje da te ostavila jer ti ionako ne bi bila nikakva majka. Barem ne pristaje na život koji je muka i farsa svima uključenima i oslobađa svoje mjesto nekome tko će možda bolje upast u tu ulogu. Što na kraju može biti puno bolje za dijete. :)

A ovih što po nekome na temelju nekoliko rečenica o situaciji mogu odmah pljuvat, rigat i zgražat se istovremeno uvijek je bilo i uvijek će ih biti. :ne zna:

Nekoć sam i ja svijet gledala poprilično crno-bijelo, međutim život me naučio drugačije. Rekla bih, hvala bogu da je tako.

mmmila
26.09.2009., 12:50
Ti pišeš o zakonu koji bi dozvoljavao fizičko i psihičko mučenje?
Srećom nisi zakonodavac.

Glede teme...Potpuno se slažem sa Maslinom.

ali mozda sam blizu, do tad razmastaj mogucnost da fizicka i psihicka bol ne moraju biti produkt mucenja.

mmmila
26.09.2009., 12:59
Obično bude tako da se ljudima prijebe, pa slučajno naprave djecu.
Pa većina ljudi ni ne razmišlja želi li djecu uopće, nego ih samo radi jer je to normalno i uobičajeno.
Je ne, ja o trudnoći razmišljam intezivno već tri godine: pa hoću, pa neću, pa hoću li biti dobra majka, pa da ne sjebem ja to dijete.....
Da su sve žene u povijesti toliko premišljale kao ja, ljudski rod bi bio u gadnim problemima :zubo:

pa gle ako se njima prijebalo i oplodili su se onda snose odgovornost ponasanja. ako ti mozes razmisljati tri godine, netko navlaciti prezervativ usred frke ili netko gutati hormone, mogu se i oni ne prijebati.

njetočkanezvanova
26.09.2009., 13:10

Obratno, obratno...

Da je ovo napravio muškarac, osudili bi ga bez premca...

Kad to napravi žena, onda joj te iste žene kažu: nemojmo ju sudit...:confused:

Nikad nisam shvaćala dvostruke kriterije...

Gzena
26.09.2009., 18:15
Inače, što se tiče topica... ako te majka ostavi bez da trepne, bolje da te ostavila jer ti ionako ne bi bila nikakva majka. Barem ne pristaje na život koji je muka i farsa svima uključenima i oslobađa svoje mjesto nekome tko će možda bolje upast u tu ulogu. Što na kraju može biti puno bolje za dijete. :).

Može da. Jesi ikad pitala djecu koju su ostavile majke što misle o tom činu? Jel im bolje što nisu imali djetinjstvo s majkom? :ne zna:
Još će ispast kako je ona plemenita jer se eto povukla na vrijeme. :rolleyes:
Ako ne želi ostati u braku, ako ne želi imati skrbištvo nad djecom, ne mora nestati u vidu magle... Djecu može posjećivati i održavati odnos(nazovi me ludom, ali ipak su to njena djeca), a ne zbrisati iza ugla jer joj je ta uloga 'preteška'.

A ovih što po nekome na temelju nekoliko rečenica o situaciji mogu odmah pljuvat, rigat i zgražat se istovremeno uvijek je bilo i uvijek će ih biti. :ne zna:
Nekoć sam i ja svijet gledala poprilično crno-bijelo, međutim život me naučio drugačije. Rekla bih, hvala bogu da je tako.

Ali uopće se ne radi o gledanju svijeta crno bijelo, samo nazivanju određenih ponašanja kod određenih ljudi - pravim imenom.
Uostalom, kako ti znaš da ja zaključujem na osnovu tri rečenice? :ne zna:
I zašto ne smijem imati svoje mišljenje bez da ispadam površna?

efa
26.09.2009., 23:29
Može da. Jesi ikad pitala djecu koju su ostavile majke što misle o tom činu?

evo ja sam dijete koje je ostavila majka kada mi je otac poginuo u ratu..imala sam 7 godina..
evo danas kao odrasla osoba kad pogledam na to mislim da je bolje da me ostavila s bakom jer mislim da s njom nikad ne bi imala sto imam danas..
jer po pricama koje cujem od bake i ostale familije i dok je on bio ziv nije marila ni za mene a ni za njega previse..

ona se vracala i odlazila 3 puta bez rijeci..u tim razmacima nije bilo posjecivanja ni ikakvog drugog kontakta..dosla je kad ne bi imala gdje spavati jer ju je taj njezin istjerao..svaki put kad bi dosla ja sam se uvijek nadala da ce i ostati no nije..zadnji put kad je to napravila meni je bilo 16 i tada sam vec koliko toliko razmisljala svojom glavom i rekla sam baki ako ju jos jednom primi da onda ja odlazim..

sada imam 25 godina i jos uvijek ne zelim nikakav kontakt s njom..no tko zna mozda cu jednom i pozeljeti cuti njezinu stranu price..

a taj cin smatram gnjusnim i odurnim i ako i cujem njezinu stranu price mislim da to nikad necu shvatiti jer za takvo nesto nema opravdanja..
zato jer je moja baka odgojila sedmero djece u strasnim uvjetima i durala sve i svasta no durala je to zbog svoje djece..i onda je jos i mene odgojila i pruzila mi sve i pokazala mi kakva bi to majcinska ljubav trebala biti..

zivot pise cudne price..no ako netko nije spreman da bude roditelj onda to ne bi ni trebao biti

Queen Llewelyn
26.09.2009., 23:36
Mislim da je naslov teme krajnje uvredljiv. One su i dalje MAJKE, a ne "majke". :rolleyes:

Nikad ne znaš kako drugi ljudi žive, kakvih problema imaju i s čim se sve moraju nositi. Ne kažem da opravdavam, ne kažem da bih to ikad napravila, samo kažem da nije sve crno-bijelo i da nitko nema pravo suditi drugome. :kava:

morbidangel
27.09.2009., 00:01
Nažalost znam jednu takvu majku:rigo:
Ima četvero djece, od tri muža (vjerojatno su od četiri):eek:
Prvo je dobila sina s nekim čovjekom, pa jednostavno otišla od njega (nisu se vjenčali) i ostavila dijete, udala se s drugim, dobila još jednog sina, živjela par godina tamo, pa otišla, za par godina su se i službeno rastali, dobila dvoje djece sa trećim, ali opet više ne živi s njim.:eek:
Prvi sin joj je desetak godina živio u obitelji njezinog drugog muža sa svojim bratom jer je njegov otac bio pijanac. Taj drugi sin je moj vršnjak, tip je sav sjeban, pretjerano senzibilan, sa ozbiljnim psihološkim problemima, napola alkoholičar, bio u dva navrata u Jankomiru, inače dobar kao "kruh":(
Što je najgore prvi sin ima dobar posao i svaki mjesec majci koja ga je odbacila šalje novce da ima za život jer je kuja ostarila i više je nitko neće oženiti:zubo:. Ne samo da joj daje dio svoje plaće nego dolazi čim ga nazove, ostavi sve i ode majci pomoći što god da treba:confused:

Queen Llewelyn piše da ih nesmijemo suditi:rolleyes: Kako ne, pa takvima treba odstraniti maternicu:mad:

klonka
27.09.2009., 00:10
Obratno, obratno...
Da je ovo napravio muškarac, osudili bi ga bez premca...
Kad to napravi žena, onda joj te iste žene kažu: nemojmo ju sudit...:confused:
Nikad nisam shvaćala dvostruke kriterije...
Bi, osudili bi ga, ali se ne bi iscudjavali sto ima dijete negdje s nekom drugom i pisali kako mu treba odstraniti reproduktivne organe. I to spada u dvostruke kriterije.

Mislim da je naslov teme krajnje uvredljiv. One su i dalje MAJKE, a ne "majke". :rolleyes:
Pa ne znam bas. Bioloski jesu majke, ali majcinstvo nije samo (ili nije uopce) bioloska kategorija. ;)

Može da. Jesi ikad pitala djecu koju su ostavile majke što misle o tom činu? Jel im bolje što nisu imali djetinjstvo s majkom? :ne zna:
A ti si ih pitala pa znas? Obozavam kad netko na sebe preuzima ulogu branitelja onih koji to nisu trazili. :rolleyes:

Otidji malo na temu o losim roditeljima na RiD-u pa pitaj zale li zbog toga sto su proveli djetinjstvo s kretenima.

Queen Llewelyn
27.09.2009., 00:16
Pa ne znam bas. Bioloski jesu majke, ali majcinstvo nije samo (ili nije uopce) bioloska kategorija. ;)

Ne slažem se.

klonka
27.09.2009., 00:24
Bi li obrazlozila zasto?

Slazem se s tobom da je naslov teme uvredljiv, ali samo zato sto se navodnicima implicira da zasluzuju biti prezrene od drustva neovisno o razlozima ostavljanja djece. Moglo je komotno pisati majke. Ili zene. Ili roditelji. Sve bez navodnika.

Herp
27.09.2009., 00:32
Profesorica iz pedagogije nam je pričala priču o jednom djetetu kojem je nekad davno predavala, a koje bi se počelo tresti i plakati čim bi je vidjelo, iako mu ništa nažao nije napravila, tek je došla raditi u tu školu.
A predavala je hrvatski, tako da su se često viđali, i na kraju je pozvala roditelje na razgovor.
Došao je samo otac, i sablaznio se kad ju je vidio, jer je fizički jako nalikovala njegovoj bivšoj ženi.
Koja je ostavila njega i njihova 3 sinčića u dobi od 3, 5 i 7 godina, cca.
Ovaj je bio najmlađi od njih troje, tad je bio negdje 5. razred.
Nedugo prije toga saznali su da im se majka preudala, saznali su i gdje živi.
Mali je otišao do nje, pozvonio, kad je otvorila rekao joj je tko je.
Ona mu je samo zalupila vrata pred nosom.

Odstraniti reproduktivne organe?
Nah.
Izvrnuti joj reproduktivne organe van poput rukavice i objesiti je za njih banu za jaja, ništa drugo.

Da "majka", isusa ti boga. :rolleyes:
Takve treba mlatiti i ne dati im da plaču.

north wind
27.09.2009., 07:49
Nemam razumijevanja za takve, premda mislim da su to u pravilu mentalno bolesne osobe.

Silajn
27.09.2009., 08:24
Još će ispast kako je ona plemenita jer se eto povukla na vrijeme. :rolleyes:

Što, recimo, ako je taj roditelj svjestan da će djeci nanijeti veliku štetu ako ostane zato što je psihički bolestan?

TincH
27.09.2009., 08:29
Međutim u situaciji di žena ostavi dijete , otiđe, izrodi novo, zasnuje novu porodicu i prvo totalno zanemari ne mogu osjetiti nikakvo sažaljenje ili razumijevanje doli bezgraničnog gađenja.
Fuj, pljuc. Makar mi žal pljuvačke:ne zna:Možda je vezano uz oca djeteta? :ne zna:
Govorim napamet, ne znam, razmišljam :confused:

Nisam majka pa..

TincH
27.09.2009., 08:32
Što se napuštanja tiče, znam ženu koja je ostavila petero male djece. Preudala se 10km dalje i rodila novom mužu troje djece. Onda se sjetila nakon 9 godina da ima još petero djece, pa im se javila, i oni su ju prihvatili. Nije mi baš jasno zašto, žena je smeće. :ne zna:Ali je i majka, uvijek bila i ostala :ne zna:
Nemojmo se zavaravati, na stranu odgoj i briga, ali majkom se postaje rađanjem. Koliko god to bilo problematično prihvatiti.

Joj, baš ga lupate. :rolleyes:
Kao da svi ljudi svjesno odlučuju o porođaju i trudnoći.
Prokreacija je uglavnom čin koji se događa bez previše razmišljanja.
Da nije tako, već bismo davno izumrli.
Ovo je vrlo točno :top:
I možda čak razumijem nešto što sam nedavno čula - Život je iznad ljubavi :top:
I ne treba zatvarati oči pred time.

mmmila
27.09.2009., 12:10
Otidji malo na temu o losim roditeljima na RiD-u pa pitaj zale li zbog toga sto su proveli djetinjstvo s kretenima.

odlazak ne pravda to sto je potencijalno los roditelj. meni je poanta u tome da ako si se oplodio onda napravi sve sto mozes i znas da budes dobar roditelj. u krajnjoj liniji barem osnove, ako ih ne znas netko ti ih moze napisati pa ih cekiraj svaki dan. nahranio, poljubio, ohrabrio, slusao, naucio...

mmmila
27.09.2009., 12:19
Što, recimo, ako je taj roditelj svjestan da će djeci nanijeti veliku štetu ako ostane zato što je psihički bolestan?

neke dijagnoze i dalje osiguravaju divno majcinstvo.
u slucaju da nije takva, mislis da je bolje nestati, a ne ipak biti u kontaktu s dijetetom na nacin da zna da ga volis, ali ga ne mozes ugroziti? ipak ce ono doci do godina kad ce shvatiti zasto ga je mama samo vikendom vodila u zoo.

Silajn
27.09.2009., 12:19
odlazak ne pravda to sto je potencijalno los roditelj. meni je poanta u tome da ako si se oplodio onda napravi sve sto mozes i znas da budes dobar roditelj. u krajnjoj liniji barem osnove, ako ih ne znas netko ti ih moze napisati pa ih cekiraj svaki dan. nahranio, poljubio, ohrabrio, slusao, naucio...

:rolleyes: Ogromna šteta nanosi se ogromnom broju ljudi pod parolom bolje loš nego nikakav roditelj.
Aj stvarno, povirite prvo temu na RiD-u, a ima i na psihologiji, pa onda dalje ovak pompozno tvrdite da je za svako dijete u svakoj situaciji bolje da roditelj ostane.

mmmila
27.09.2009., 12:27
ovo nije bilo za ostanak i lose roditeljstvo, ovo je bilo da trud moze izroditi dobrog roditelja. i ako odem sad tamo i procitam o sto groznih roditelja meni ce to i dalje znaciti da se ti roditelji nisu trudili i bavili svojom ulogom. dobro da, ako se nece truditi bolje je da odu, ali opet su znaci bezveznjaci.

Silajn
27.09.2009., 12:28
neke dijagnoze i dalje osiguravaju divno majcinstvo.
u slucaju da nije takva, mislis da je bolje nestati, a ne ipak biti u kontaktu s dijetetom na nacin da zna da ga volis, ali ga ne mozes ugroziti? ipak ce ono doci do godina kad ce shvatiti zasto ga je mama samo vikendom vodila u zoo.

Pričaš napamet i natežeš moje pitanje onako kako ti odgovara. Bit ću eksplicitnija: neki roditelji nisu psihički sposobni obavljat roditeljsku dužnost. Ni svakom srijedom i svakim drugim vikendom.

Usput, koje to dijagnoze osiguravaju divno majčinstvo? :kava: Znam par majki i bez dijagnoze koje su uništile svoju djecu, nisu im pružile nikakav osjećaj doma i zaštite, odgojile uplašena sjebana stvorenja kojima su udarci normalan način komunikacije.

Ili, primjerice, Ante i Simona Gotovac. Kak to za njihovo dijete može bit bolje da ga odgoje oni, a ne baka? Mislim, spekuliramo, neće im nitko oduzet dijete, ali da će je sjebat - sjebat će je. Bolje bi bilo da je trajno ostave baki.
Ili ona psihotična Mirela Rupić, kaj će ona svom djetetu napravit? To su osobe koje se nisu u stanju brinut za djecu.

mmmila
27.09.2009., 12:41
je a kak ti znas da pricam napamet? i ko kaj nateze? mozda je netko na temi gorljiv bas zato sto zna dobro situaciju u kojoj je majka ostala i bila je divna, a takva se situacija ovdje spominje kao opravdana.
ne znam dijagnoze ukupno, znam o jednoj vise. vjerujem da pedofilka njie niti za vikend.

majke koje ti znas i ove medijske karikature su za mene roditelji koji se ne trude. tvoje misljenje je da je bolje da simona ostavi dijete, nego da bude noramlna? ili tkogod, uopce ne znam nista o roditeljstvu simone.

Silajn
27.09.2009., 13:12
je a kak ti znas da pricam napamet? i ko kaj nateze? mozda je netko na temi gorljiv bas zato sto zna dobro situaciju u kojoj je majka ostala i bila je divna, a takva se situacija ovdje spominje kao opravdana.
ne znam dijagnoze ukupno, znam o jednoj vise. vjerujem da pedofilka njie niti za vikend.

majke koje ti znas i ove medijske karikature su za mene roditelji koji se ne trude. tvoje misljenje je da je bolje da simona ostavi dijete, nego da bude noramlna? ili tkogod, uopce ne znam nista o roditeljstvu simone.

Teška psihoza ili paranoidna šizofrenija nisu, primjerice, dijagnoze uz koje netko može biti divan roditelj. A dijagnoza koje roditeljstvo čine nemogućim je daleko više.

Tu ti ne pomaže nikakav trud, pomažu (ponekad) psihijatri i lijekovi.

Ponašanje ovih medijskih karikatura, a roditelja koji se slično ponašaju prema svojoj djeci je stvarno puno, ne možeš svesti na odsustvo truda. Ti ljudi, iako možda nisu psihički bolesni, nisu u stanju odigrat ulogu roditelja u korist vlastitog djeteta. Bilo da ne znaju kako (jer su možda i sami odrastali u disfunkcionalnim familijama), bilo da su jednostavno glupi ili su demotivirani naučit kako da ne nanose štetu djetetu, bilo da zaista nemaju roditeljskih osjećaja - prvo trebaju dobit pomoć, ili u vidu baka, rodbine, prijatelja, ili u vidu institucija, a tek se onda počet bavit vlastitom djecom. Inače rade iz njih sjebane osobe koje će onda opet rodit i odgojit sjebane osobe i tako u nedogled :ne zna: Dok nisu u stanju bit roditelji - bolje da odu.

nicole2007
27.09.2009., 13:26
Meni nije jasna ta hladnoća da dijete možeš vezati za sebe 4 godine ( i sve te godine možeš živjeti s njim) i onda ga ostaviti (jer kad je došao novi frajer, odjednom više ne možeš živjeti s njim). Mislim da sve te vaše teorije o nespremnosti i sl. padaju u vodu.
Žena je bezdušna i gotovo! :flop:

Dream on
27.09.2009., 13:26
Ne da ti se objasniti koji bi to razlozi mogli biti? Ali istovremeno znaš da su teški i komplicirani? :ne zna: Ne treba mi film i knjiga da mi objasni jednu vrlo jednostavnu stvar.
Kad nema volje, nema ni načina. Da bi bilo volje, trebalo bi biti i ljubavi.
U nedostatku svega toga, događaju se ovakve stvari.

Ne da mi se i dalje. Ne da se ni tebi misliti, pa niti meni odgovarati. Ne volim iskljucivost nikakvu.

A tko si ti da govoris jel' negdje bilo ljubavi ili nije? I koliko i sto i kako i zbogcega? Znas li kako se zena osjeca sada? Mozes li doci do njenoga srca?
Ostaviti dijete od cetiri - pet godina, a do tada se brinula o njemu? Da, cas posla - nista lakse...

Dosta žena koje ostavljaju djecu ne odu ispod mosta plakati do kraja života(govorimo dakle o ovima koje se izgube u vidu magle, ne o ovima koje djecu ostave u domu nakon što rode) nego često zasnuju novu obitelj gdje se rode djeca o kojima se ta ista opet brine.

Mozda je i to plakanje?

Oprosti kakve veze forma ima s ovim što ja govorim? :confused:

Ima, razmisli ako te to interesira.

Da, ima loših majki, tko kaže da nema? I ja kažem da žena koja nije spremna na to treba onda dijete dati u dom ili na posvojenje, ako je već rodila. A ne mu biti majka do 4 godine i onda nestati. :ne zna: Takav potez dovoljno govori o karakteru te osobe.

Rece Xena koja je olicenje covjecnosti, ljudskosti, humanosti, tolerancije i razumjevanja. Nismo svi tako Bogom dani i besprijekorni kao ti. :rolleyes:

Svi tu nabrajaju kako su razlozi teški, komplicirani, bla, bla...ali nitko nije naveo koji bi to jeben razlog morao biti da se to dogodi? :ne zna: Ako te boli dupe za to dijete, onda je svaki razlog dobar - i to je ono što ja govorim.

Xena, sta se nikada nisi osjetila ne sigurnom? Djeca su velika odgovornost. Mnogi koji su u braku pobjegnu od toga. A forma braka ih odrzava na okupu. I ja kazem da je bolje i to nego raspad obitelji. Rijetki su oni koji su svjesni svojih nedostatak i mogucnosti u svom braku; koliko se mogu nositi s tim, a koliko ne...koliko mogu ostati odgovorni prema djeci, koliko mogu djeliti 'zajednicku odgovornost' i koliko se mogu poslije rastave nositi s zivotnom odgovornoscu - odgovorno. To je izrazito tesko za postici. Vecina se zadovoljava s prosjecnoscu, jer je najugodnija i upravo u njoj nalazi potporanj svojoj odgovornosti il ne odgovornosti. Kako u 'mrznji' i osudi majki koje su napustile svoju djecu, tako i velicanju majke -sluskinje kao jedine "prave majke".

Tema nisu sve majke ovog svijeta koje su napustile djecu(tipa neka 16-godišnjakinja koja je rodila i dala dijete u dom). Takav slučaj ne mogu osuditi, jer nisam hodala u tim cipelama, ali za ovu drugu ću uvijek reći da je sebična krava.

Malena, razgovor kad je interesantan prosiruje se jer to tako ide i to je smmisao razgovora. S druge strane, upravo zbog te kolicine ljubavi koju imas za svoje dijete, zasto onda nisi razmislila kako bi se mozda ta zena mogla osjecati kad je ostavljala to dijete? Ili mislis da ga nije voljela te cetiri godine?

mmmila
27.09.2009., 13:33
@silajn
slazem se.

ali zasto se dovode u situaciju da su roditelji? znam da nije samo tako, ali pobogu ako razlucujes da nisi materijal za roditelja kad se dijete rodi, zasto se nisi ponasao sukladno tomu prije zaceca.

jednostavno na svaki razlog koji pomislim da ih pravda, nadem petanest protiv. ne mogu si pomoci, ali osim teskih psihickih bolesti ne mogu naci razumijevanje za njih. nula tolerancije. gledas oko sebe vidis stvari tipa bolesne sirotinje iz losih obitelji i budu sjajni roditelji i onda vidis tuku koja uz svu stabilnost koja joj je pruzena nije zadovoljna jer dijete je doslo iz obijesti i sad maltretira bebu.

Dream on
27.09.2009., 13:43
@silajn
slazem se.

ali zasto se dovode u situaciju da su roditelji? znam da nije samo tako, ali pobogu ako razlucujes da nisi materijal za roditelja kad se dijete rodi, zasto se nisi ponasao sukladno tomu prije zaceca.

jednostavno na svaki razlog koji pomislim da ih pravda, nadem petanest protiv. ne mogu si pomoci, ali osim teskih psihickih bolesti ne mogu naci razumijevanje za njih. nula tolerancije. gledas oko sebe vidis stvari tipa bolesne sirotinje iz losih obitelji i budu sjajni roditelji i onda vidis tuku koja uz svu stabilnost koja joj je pruzena nije zadovoljna jer dijete je doslo iz obijesti i sad maltretira bebu.

A kako dijete moze rijesiti sve probleme? Malo dijete u vecini slucajeva place jer joj je to nacin komunikacije i 24h sata si uz nju. I tako sve do pete godine, pa ond druge situacije, pa opet druge...
Tko je danas spreman na majcinstvo? Na ocinstvo?

Mislis li ti da ona maltretira dijete ili sebe? Dijete voli mamu, i tesko je mamu gledati nezadovoljnu, ljutu, tuznu itd.

klonka
27.09.2009., 13:46
Možda ne razlučuju? Možda misle da su materijal za roditelja i onda kad se dijete rodi puknu? Možda rađaju pod pritiskom okoline? Možda misle da nemaju izbora? Možda ovo, možda ono... ne znaš.

Silajn
27.09.2009., 13:47
@silajn
slazem se.

Zato što je društveni imperativ rađat (neki tvrde i prirodni, ali to sporim). Sumnjam da većina može pretpostaviti, ako uopće unaprijed razmišlja o tome, kakvi će roditelji biti i uostalom - tko te pita? Glavno da ih ima, onda si društveno prihvatljiv.

gledas oko sebe vidis stvari tipa bolesne sirotinje iz losih obitelji i budu sjajni roditelji i onda vidis tuku koja uz svu stabilnost koja joj je pruzena nije zadovoljna jer dijete je doslo iz obijesti i sad maltretira bebu.

Nije iz obijesti :zubo:

nicole2007
27.09.2009., 13:47
Ne da mi se i dalje. Ne da se ni tebi misliti, pa niti meni odgovarati. Ne volim iskljucivost nikakvu.

A tko si ti da govoris jel' negdje bilo ljubavi ili nije? I koliko i sto i kako i zbogcega? Znas li kako se zena osjeca sada? Mozes li doci do njenoga srca?
Ostaviti dijete od cetiri - pet godina, a do tada se brinula o njemu? Da, cas posla - nista lakse...

Mozda je i to plakanje?

Ima, razmisli ako te to interesira.

Rece Xena koja je olicenje covjecnosti, ljudskosti, humanosti, tolerancije i razumjevanja. Nismo svi tako Bogom dani i besprijekorni kao ti. :rolleyes:

Xena, sta se nikada nisi osjetila ne sigurnom? Djeca su velika odgovornost. Mnogi koji su u braku pobjegnu od toga. A forma braka ih odrzava na okupu. I ja kazem da je bolje i to nego raspad obitelji. Rijetki su oni koji su svjesni svojih nedostatak i mogucnosti u svom braku; koliko se mogu nositi s tim, a koliko ne...koliko mogu ostati odgovorni prema djeci, koliko mogu djeliti 'zajednicku odgovornost' i koliko se mogu poslije rastave nositi s zivotnom odgovornoscu - odgovorno. To je izrazito tesko za postici. Vecina se zadovoljava s prosjecnoscu, jer je najugodnija i upravo u njoj nalazi potporanj svojoj odgovornosti il ne odgovornosti. Kako u 'mrznji' i osudi majki koje su napustile svoju djecu, tako i velicanju majke -sluskinje kao jedine "prave majke".

Malena, razgovor kad je interesantan prosiruje se jer to tako ide i to je smmisao razgovora. S druge strane, upravo zbog te kolicine ljubavi koju imas za svoje dijete, zasto onda nisi razmislila kako bi se mozda ta zena mogla osjecati kad je ostavljala to dijete? Ili mislis da ga nije voljela te cetiri godine?

1. Tebi je to isključivost?
2. Pa njoj očito je...
3.:rolleyes:
4. Objasni i meni
5. Pa ne treba čovjek biti takav da ne bi napustio svoje dijete. Niti da bi osudio napuštanje djeteta.
6. Pa nitko nije protiv razvoda. Ali normalne žene pobjegnu od lošeg braka, a ne od djeteta. Mogla je uzet dijete sa sobom. Ili ako bi situacija u njenom životu tako zahtijevala, ostaviti ga kod oca (ako je otac dobar prema djetetu) , ali to dijete viđati i održavati s njim nekakav odnos. A ne ovako, napustiti dijete, nikad ga više ne pogledati i ne pokazati baš nikakav interes...:flop: A ovo o prosječnosti i natprosječnosti uopće neću komentirati. Ostavila je dijete jer je htjela živjeti natprosječno... Mislim, ova vaša opravdanja su sve bolja:rolleyes:

mmmila
27.09.2009., 13:56
Zato što je društveni imperativ rađat (neki tvrde i prirodni, ali to sporim). Sumnjam da većina može pretpostaviti, ako uopće unaprijed razmišlja o tome, kakvi će roditelji biti i uostalom - tko te pita? Glavno da ih ima, onda si društveno prihvatljiv.

Nije iz obijesti :zubo:

eto opet su krivi puse krive drustvene norme :D.

mmmila
27.09.2009., 14:03
Možda ne razlučuju? Možda misle da su materijal za roditelja i onda kad se dijete rodi puknu? Možda rađaju pod pritiskom okoline? Možda misle da nemaju izbora? Možda ovo, možda ono... ne znaš.

ne rezlucuje ni pijani vozac pa ako nekoga zgazi treba ga na sud. kad puknu nek potraze pomoc vjerujem da bi to moglo rezultirati necim dobrim, iako koliko znam svaki par pomalo pukne kad dode dijete. okolina moze prisiliti kad imaju sta roditi, a za to su trebali seks bez zastite. nemas izbora u vrlo rijetkim situacijama.

homer11
27.09.2009., 14:07
Tko je danas spreman na majcinstvo? Na ocinstvo?

Isti oni kao i prije s tom razlikom da si danas slobodan kao zena/muskarac za sebe sam odluciti...
Prije su bili "nametnuti" modeli kako bi trebali da izgledaju bracni parovi
tako da i oni koji nisu zeljeli da imaju djecu ipak su se priklanjali normama
drustva, a ne svojim potrebama i zeljama.

Dream on
27.09.2009., 14:07
1. Tebi je to isključivost?
2. Pa njoj očito je...
3.:rolleyes:
4. Objasni i meni
5. Pa ne treba čovjek biti takav da ne bi napustio svoje dijete. Niti da bi osudio napuštanje djeteta.
6. Pa nitko nije protiv razvoda. Ali normalne žene pobjegnu od lošeg braka, a ne od djeteta. Mogla je uzet dijete sa sobom. Ili ako bi situacija u njenom životu tako zahtijevala, ostaviti ga kod oca (ako je otac dobar prema djetetu) , ali to dijete viđati i održavati s njim nekakav odnos. A ne ovako, napustiti dijete, nikad ga više ne pogledati i ne pokazati baš nikakav interes...:flop: A ovo o prosječnosti i natprosječnosti uopće neću komentirati. Ostavila je dijete jer je htjela živjeti natprosječno... Mislim, ova vaša opravdanja su sve bolja:rolleyes:

1. Meni je iskljuciv njen nacin razmisljanja, a ne odabir postupka.
2. Bez komentara
3. bez komentara
4. Sta da ti objasnjavam?
5. Kakav?
6. Jesam ja nacelno protiv razvoda. Druga stvar, ova zena iz price je ostavila dijete ocu. Ne razmatram toliko cijelu pricu, koliko su mi vise interesantni vasi komentari i odgovaram na njih. I to pojedinacno.
Sto se tice ovog "opravdanja"? Nikoga nisam pravdala, a najmanje za tu glupost koju si ti navela.

Silajn
27.09.2009., 14:12
eto opet su krivi puse krive drustvene norme :D.

Društvene norme i psihički problemi. U psihički problem (poremećaj, bila to glupost ili zloća) svrstavam i procjenu onih roditelja koji djecu ostavljaju zbog vlastitog "boljeg" života. Ali otić da bi djetetu bilo bolje je jednostavno - fer.

Dream on
27.09.2009., 14:13
Isti oni kao i prije s tom razlikom da si danas slobodan kao zena/muskarac za sebe sam odluciti...
Prije su bili "nametnuti" modeli kako bi trebali da izgledaju bracni parovi
tako da i oni koji nisu zeljeli da imaju djecu ipak su se priklanjali normama
drustva, a ne svojim potrebama i zeljama.

Jeste, ali su te norme i stavljali sve u norme.

"Nije sloboda za svakoga" (netko je jednom rekao). ;)

Silajn
27.09.2009., 14:14
Jesam ja nacelno protiv razvoda.

Zašto? To je kulturna i pravna tekovina koja apsolutno najviše pridonosi odgovornom roditeljstvu.

nicole2007
27.09.2009., 14:15
Pa onda moraš ponovno pročitati svoj post. Pa mi pokušaj opet odgovoriti. Valjda će biti manje odgovora tipa "bez komentara". :rolleyes:

Dream on
27.09.2009., 14:22
Zašto? To je kulturna i pravna tekovina koja apsolutno najviše pridonosi odgovornom roditeljstvu.

Zato sto mislim da jednako puno ljudi nespremno ulazi u brak, a isto tako i izlaze iz njega.

klonka
27.09.2009., 14:46
Zato sto mislim da jednako puno ljudi nespremno ulazi u brak, a isto tako i izlaze iz njega.
Pa ako su se već zajebali, neka pate, ha? :zubo:

Brak kao institucija danas nije ono što je bio prije 50 godina. Ne vidim čemu inzistiranje na ostajanju u lošim brakovima.

Silajn
27.09.2009., 14:51

Bolje, veliš, da se vježbaju s djecom kao, u najbolju ruku, svjedocima, češće žrtvama njihove nespremnosti :rolleyes: Loš brak gotovo uvijek rezultira barem zanemarivanjem od strane barem jednog roditelja, zar nije bolje ostat se jednim, odgovornim?

homer11
27.09.2009., 15:01
"Nije sloboda za svakoga" (netko je jednom rekao). ;)

Mozemo protumaciti na vise nacina :kava:

nicole2007
27.09.2009., 15:32

Čekaj, ti imaš više razumijevanja za napuštanje djeteta, nego za razvod?!:confused:

Gzena
27.09.2009., 16:13
:rolleyes: Ogromna šteta nanosi se ogromnom broju ljudi pod parolom bolje loš nego nikakav roditelj.
Aj stvarno, povirite prvo temu na RiD-u, a ima i na psihologiji, pa onda dalje ovak pompozno tvrdite da je za svako dijete u svakoj situaciji bolje da roditelj ostane.

Vi ne čitate s razumijevanjem. Ne samo ti, neke ovdje.

Ja nigdje ne kažem da treba ostati s djetetom iako je loša majka. Može se i razvesti, ne uzeti skrbništvo, ali izgubiti svaki kontakt? Helou? Ne opravdavam to i točka. Za mene je to krajnje sebičan potez.

Evo primjer efe koja se javila na temu.
To je ono o čemu govorim. Ona je sama svjesna da je bolje da je odrastala bez loše majke(s tim se slažem), ali ju je jadna iščekivala na kućnom pragu do 16-te godine. Ne može mi nitko reći da i to nije trauma kao što je trauma i saznjanje da onog tko te rodio boli ona stvar za tebe.
Zar njena majka nije imala želje da bar ostane na neki način u njenom životu? :ne zna:

Što se tiče psihički bolesnih osoba, to sam isto već rekla. Opravdavam jedino ako je ozbiljno bolesna.

Gzena
27.09.2009., 16:19
A ti si ih pitala pa znas? Obozavam kad netko na sebe preuzima ulogu branitelja onih koji to nisu trazili. :rolleyes:

Koji je tebi kuki? Ja nisam ničiji branitelj, ja iznosim svoje mišljenje.
I da, neke sam pitala i jebeno je to kad odrastaš i svjestan si da si bio neželjen. Ne možeš mjeriti nečiju bol na način da kažeš da lošije bilo nekom klincu s lošom majkom. Sve su to boli i traume.

Znam slučajeve gdje su djeca bez roditelja znala reći, 'da sam barem imao roditelje, pa makar i loše'...i?

Gzena
27.09.2009., 16:24

Da, i?
To opravdava njen postupak? Po meni ne.

Il ubojice puštaju iz zatvora jer su bili malterirani u djetinjstvu? Svaka akcija ima reakciju, ali to i dalje ne znači da je u redu ispadati džubre.

I molim vas, ovdje ne raspravljamo je li bolje biti loš ili nikakav roditelj...tema su majke koje napuštaju djecu.

Gzena
27.09.2009., 16:40
Ali otić da bi djetetu bilo bolje je jednostavno - fer.

No, mnoga ostavljena djeca i dalje se ne osjećaju bolje zbog toga.
Bez obzira na sve, mnogi dan danas svoje roditelje iščekuju.
Ne kažem da je to gore nego da su živjeli s lošom majkom, ali treba i to imati na umu.

nicole2007
27.09.2009., 16:43

Ili možda jednostavno ne vole svoje dijete. Ne znam zašto ovdje nikome nije palo pamet da je to odgovor na ovu "misteriju". Pa ne vole svi roditelji svoju djecu. Roditelja koji ne vole svoju djecu bilo je i uvijek će biti.

Kamena
27.09.2009., 17:10
Isto što i o takvim očevima. Ne razumijem zašto se majke više optužuje za takve stvari nego očeve, posve je normalna i svakodnevna stvar da postoje i žene koje jednostavno ne mogu, ne žele itd. biti majke. Bolje da je dijete s nekim tko ga voli, pazi i mazi nego s osobom koja ga je rodila a ne zna ga u skladu s time i tretirati. :kava:

Dream on
27.09.2009., 17:14
Čekaj, ti imaš više razumijevanja za napuštanje djeteta, nego za razvod?!:confused:

Pa, s jedne strane - DA. Slazem se s nekim gore, tko je napisao da su kod napustanja djece u pitanju neki "psihicki poremecaji" i jos bih dodala i time ublazili sav teret majke "stanjima" koji mogu rezultirati radi nekakvog realnog vanjskog pritiska kojim su izlozene. I nije tako rijetko da nekima zivot pokaze zube, sto moze trajati godinama izazivajuci sve jaci i veci pritisak, po kojem slucaju se neki roditelji odluce za radikalne postupke. I gledajuci iz tog ugla s takvim primjerima, imam vise razumjevanja u odnosu na rastave brakova uzrokovanih prevelikom osjetljivoscu njegovih ugovornika. :mig:

Evo, mislim da sam dala odgovor i na ova ostala pitanja.

Elektra
27.09.2009., 17:24
Pa, s jedne strane - DA. Slazem se s nekim gore, tko je napisao da su kod napustanja djece u pitanju neki "psihicki poremecaji" i jos bih dodala i time ublazili sav teret majke "stanjima" koji mogu rezultirati radi nekakvog realnog vanjskog pritiska kojim su izlozene. I nije tako rijetko da nekima zivot pokaze zube, sto moze trajati godinama izazivajuci sve jaci i veci pritisak, po kojem slucaju se neki roditelji odluce za radikalne postupke. I gledajuci iz tog ugla s takvim primjerima, imam vise razumjevanja u odnosu na rastave brakova uzrokovanih prevelikom osjetljivoscu njegovih ugovornika. :mig:

Evo, mislim da sam dala odgovor i na ova ostala pitanja.

Tko kaže da su u pitanju nekakvi "psihički poremećaji"? To je šta, znanstveno dokazano pa se razbacujete okolo takvim pojmovima? :confused:
I zašto se za takvu majku odmah misli kako sigurno ima neki problem u glavi?
Za očeve nikad nitko ne kaže da su poremećeni jer su napustili vlastito dijete :rolleyes:

PA već sam spomenula 3 slučaja koja poznajem gdje su žene napustile svoje dijete/djecu da bi kasnije ubrzo nakon toga preudale se i rodile još djece/dijete i kako najnormalnije tu drugu djecu odgajaju. Ne znam u čemu je tu problem i iskreno ni ne zanima me jer nikad neću moći naćiu razumijevanja za to da netko napusti dijete da bi kasnije najnormalnije imao još djece s time da ono prvo nikad ne spominje ni ne posjećuje ga. :flop:

Gzena
27.09.2009., 17:25
dream on;
A možda su i neke majke jednostavno 'preosjetljive'?!
Zanimljivo kako se psihički poremećaji ne spominju kad muškarac napusti djecu. :ne zna:

Frea
27.09.2009., 17:28
dream on;
Zanimljivo kako se psihički poremećaji ne spominju kad muškarac napusti djecu. :ne zna:

Normalno da se ne spominju kada su muškarci oprašivači.
U prirodi je to sasvim normalno.

Nije da to opravdavam, ali ipak je razlika, meni bar osobno i to sasvim razumljiva i normalna, kada majka napusti dijete ili kada to učini otac.

Dream on
27.09.2009., 17:39
Tko kaže da su u pitanju nekakvi "psihički poremećaji"? To je šta, znanstveno dokazano pa se razbacujete okolo takvim pojmovima? :confused:
Za očeve nikad nitko ne kaže da su poremećeni jer su napustili vlastito dijete :rolleyes:

PA već sam spomenula 3 slučaja koja poznajem gdje su žene napustile svoje dijete/djecu da bi kasnije ubrzo nakon toga preudale se i rodile još djece/dijete i kako najnormalnije tu drugu djecu odgajaju. Ne znam u čemu je tu problem i iskreno ni ne zanima me jer nikad neću moći naćiu razumijevanja za to da netko napusti dijete da bi kasnije najnormalnije imao još djece s time da ono prvo nikad ne spominje ni ne posjećuje ga. :flop:

Nije nuzno da to budu psihicki poremecaji (zato sam ih i stavila u navodnike), dovoljna su stanja. Slazem se da ima svakakvih ljudi, svakakvih majki. Ali i da dosta veliku ulogu o tim odlukama ne igraju "djeca" kao takva, vec muzevi, ocevi, koji znaju biti rigorozni u nekim okolnostima.

Nekako ne vjerujem da niti jedna majka moze to ostavljeno dijete "maknuti" s srca, ma koliko god rijecima i postupcima poricala. Ali nisam zasljepljena i kristalno mi je jasno da neki ljudi mogu izaci iz necijih zivota nepovratno bili to cisto neodgovorni sebicni razlozi ili planski s velikom kolicinom emocija "zaboravljeni".

Ima svega...normalno, sigurno da nije...ali' mozda samo da se malo okrenes oko sebe mozda bi primjetila svasta ne normalno. Kako se braca i sestre krve za imovinu "staraca", kako i ti roditelji pored zive i zdrave djece znaju biti prepusteni milosti i nemilosti u bolesti i sl.

Dream on
27.09.2009., 17:46
dream on;

Apsolutno je moguce. I zapravo sam na njih ciljala.

Sto se tice muskog djela price, pa oni ih i tako mogu imati stotine, zar ne? ;)

Elektra
27.09.2009., 17:47
Nekako ne vjerujem da niti jedna majka moze to ostavljeno dijete "maknuti" s srca, ma koliko god rijecima i postupcima poricala. Ali nisam zasljepljena i kristalno mi je jasno da neki ljudi mogu izaci iz necijih zivota nepovratno bili to cisto neodgovorni sebicni razlozi ili planski s velikom kolicinom emocija "zaboravljeni".

Itekako može. Znam takav primjer i bitno da je ta ista žena još jedno dijete rodila jer očito ono dvoje koje je napustila nisu bila dovoljna. :rolleyes:

Dream on
27.09.2009., 17:52
Itekako može. Znam takav primjer i bitno da je ta ista žena još jedno dijete rodila jer očito ono dvoje koje je napustila nisu bila dovoljna. :rolleyes:

Dopusti mi tu slobodu da vjerujem u ovu drugu stranu. :) I tako pravu istinu ne mozemo znati (dal' je nesto zaboli u grudima ili prene tijekom noci...) :mig:

Gzena
27.09.2009., 17:52
Prene ju u grudima, i? Ja bi ju trebala žalit zbog toga?

ali' mozda samo da se malo okrenes oko sebe mozda bi primjetila svasta ne normalno. Kako se braca i sestre krve za imovinu "staraca", kako i ti roditelji pored zive i zdrave djece znaju biti prepusteni milosti i nemilosti u bolesti i sl.

Znam da nije meni upućeno, ali ne možeš opravdavati nečiji postupak spominjući druge strašne stvari koje se eto događaju svakodnevno...da, life is shit...što je još novo? :D

Uostalom, zašto misliš da jedino ti primijećuješ te stvari, a mi smo svi ostali slijepi na iste? :ne zna: :kava:

Sto se tice muskog djela price, pa oni ih i tako mogu imati stotine, zar ne? ;)

Da.
Zato i muškarce koji ostave djecu gledamo sa sažaljenjem 'jadničak ima poremećaj', a ne kažemo džubre jedno sebično. :ne zna: :rofl:

Inače, muškarce koji ostavljaju djecu isto smatram govnima.

Dream on
27.09.2009., 17:58
Znam da nije meni upućeno, ali ne možeš opravdavati nečiji postupak spominjući druge strašne stvari koje se eto događaju svakodnevno...da, life is shit...što je još novo? :D

Uostalom, zašto misliš da jedino ti primijećuješ te stvari, a mi smo svi ostali slijepi na iste? :ne zna: :kava:

:confused:
Ruzice, ne da mi se. Nisam u tvom filmu.

Pozz... curke! :w

Silajn
27.09.2009., 18:00

Pa ovo što si opisala je na više nivoa ponašanje poremećene osobe :ne zna: Prvo, normalna majka razumije da je dijete dio nje, nosi njen DNA, a skrbeći za dijete ona zapravo osigurava da sebe produži još x godina.
Drugo, normalna osoba poštovat će, osim prirodnih, i društvene okvire koji su njoj namijenili ulogu skrbnice. Ne da društvo nema razumijevanja za takve situacije, takva osoba je na ovaj ili onaj način iz društva izopćena.
Treće, ova koja se preuda i rodi još djece, mora ili bit prilično nenormalna ili mora lagati toj novoj djeci da ih voli, potisnuti totalno sjećanje na ostavljeno dijete, a to je opet psihopatija.
E sad, ono di se mi očito ne razumijemo je što ja mislim da su stvarno zle osobe i stvarno poremećene osobe.

S druge strane, majka koja procijeni da će djetetu nanijeti (fizičku ili psihičku) štetu ako ostane pa zato ode, po mom mišljenju postupa fer.

A postoji i treći slučaj, prema statistikama najčešći razlog zašto majke odlaze: otjerane su, pod prijetnjom ubojstva nje i/ili tog djeteta.

Gzena
27.09.2009., 18:03
Ruzice, ne da mi se. Nisam u tvom filmu.

Pozz... curke! :w

S obzirom da si tako pametna i znaš tko o čemu i koliko razmišlja, samo sam htjela da objasniš ono što tvrdiš.

Oke, vidim da je teško. :)

Silajn
27.09.2009., 18:08
No, mnoga ostavljena djeca i dalje se ne osjećaju bolje zbog toga.
Bez obzira na sve, mnogi dan danas svoje roditelje iščekuju.
Ne kažem da je to gore nego da su živjeli s lošom majkom, ali treba i to imati na umu.

Gle, odi u bilo koji dom. Odi s muškom osobom i gledaj kako će mu se smotat oko nogu, i oni od jedne i oni od 14 godina. Njima fale i majke i očevi, ali se za njih uglavnom brinu žene i zato su im odrasle muške osobe interesantnije.
Naravno da će dijete, naročito kad shvati da druga djeca imaju dva roditelja, doživljavat svoju situaciju kao manjkavu. Normalno je i da će izmaštat roditelje iz snova, nitko od njih ne zamišlja majku koja ih tjera bose prosit na snijeg, koja ih tuče i govori im da su smeće.
Kad smo kod toga, ostavljeno dijete može misliti da nešto nije s njim u redu ako ga je majka napustila, ali ne mora. Dijete kojem majka od najranijeg djetinjstva govori da je zbog njega zapustila karijeru, propala brinuć se o kući, trpila batine...je sasvim siguno da je krivo. A ovih potonjih je pun kurac više nego ovih koje djecu ostavljaju i svi znamo barem jednu takvu.

Gzena
27.09.2009., 18:18
Ne razumijem zapravo što ti želiš reći....?!
Jasne su mi situacije koje opisuješ, ali mi nije jasno zašto se majka koja napusti djecu ne smije osuditi, jer eto u svijetu ima više ovih koje ostanu, al se ponašaju kao luđakinje? :ne zna:

Nije samo stvar krivnje.
Ja imam takav slučaj bliske mi osobe.
Dok su djeca mala razmišljaju o krivnji, a kad odrastu shvate da nisu kriva, ali se i dalje osjećaju osamljeno, napušteno, nevoljeno, samo....
Tko će sad donijeti vagu i izvagati njegovu traumu i bol, i traumu i bol onog djeteta odraslog s lošom majkom? Nezahvalno je to.
Oba djeteta pate.
I u oba slučaja su majke loše.

Silajn
27.09.2009., 18:31
Ne razumijem zapravo što ti želiš reći....?!
Jasne su mi situacije koje opisuješ, ali mi nije jasno zašto se majka koja napusti djecu ne smije osuditi, jer eto u svijetu ima više ovih koje ostanu, al se ponašaju kao luđakinje? :ne zna:

Ne kažem da se ne smije osuditi, samo tvrdim da je najmanje vjerojatno da je boli kurac za dijete pa zato odlazi. Također, ako je već boli kurac, mislim da je bolje da se makne.

Nije samo stvar krivnje.
Ja imam takav slučaj bliske mi osobe.
Dok su djeca mala razmišljaju o krivnji, a kad odrastu shvate da nisu kriva, ali se i dalje osjećaju osamljeno, napušteno, nevoljeno, samo....
Tko će sad donijeti vagu i izvagati njegovu traumu i bol, i traumu i bol onog djeteta odraslog s lošom majkom? Nezahvalno je to.
Oba djeteta pate.
I u oba slučaja su majke loše.

Osamljeno, napušteno, nevoljeno, samo... osjeća se, bar ponekad, veći dio populacije, oba spola. A trauma se može vrlo precizno izvagat: nezlostavljanom djetetu bez roditelja je bolje nego zlostavljanom s roditeljima. Točka.

Herp
27.09.2009., 19:11
Zanimljivo kako se nitko nije osvrnuo na moj primjer. :kokice:

Needless to say, baba je u međuvremenu naštancala još dvoje nejači s tim novim frajerom.
Onda kad je malom zalupila vrata u facu.

Silajn
27.09.2009., 19:28

Needless to say, baba je u međuvremenu naštancala još dvoje nejači s tim novim frajerom.

Pa ja jesam :ne zna: I mislim da se takva žena može smatrat psihički bolesnom. Možemo je nazvat i zlom, ali u tom tvojem primjeru ja bih radije bila ono ostavljeno dijete nego ono dvoje koje odrasta s ludarom koja ih ne može, nikako, voljet. Samo je prisutna.

nicole2007
27.09.2009., 19:53
Pa ja jesam :ne zna: I mislim da se takva žena može smatrat psihički bolesnom. Možemo je nazvat i zlom, ali u tom tvojem primjeru ja bih radije bila ono ostavljeno dijete nego ono dvoje koje odrasta s ludarom koja ih ne može, nikako, voljet. Samo je prisutna.

Pa gle, nitko ne spori da će ostavljenom djetetu biti bolje, ali to ne znači da je taj postupak prihvatljiv niti da ta osoba zapravo i nije tako loša kao što mi mislimo. Mislim i dalje da je to grozna osoba bez duše i ne, ne smatram da se radi o psihički bolesnoj osobi.

Modesti
27.09.2009., 20:40

Ljudi smatraju kako je sama činjenica da je neko majka dovoljna da ta osoba voli to dijete.
Što jednostavno nije istina.
Onaj tko ne voli nikog osim eventualno sebe neće voljeti niti svoje dijete.
Eh kada bi majke koje ostavljaju svoju djecu bile samo one majke koje su to napravile za djetetovu dobrobit.
Pada mi na pamet onaj film,s Bet Davis , ono kad mater gleda iz vana na kiši kako joj se kćer udaje i kako je sretna. Stela mislim.
Malo bi nesretne djece bilo.
Većina majki koja ostavlja svoju djecu, kao i većina majki koja ne ostavlja svoju djecu, ali su loš izgovor za mater to čini zato jer su kučke.
Nabijem ih.
Jebe mi se za njihove osjećaje, za to jesu li spremne ili nisu.
One su odrasle osobe, sposobne brinuti se o sebi. Djeca to nisu.
Tko djecu pita kako se osjećaju, tko njih pita jesu li spremni odrastati bez roditelja i jesu li spremni odrastati s roditeljima kretenima.
To treba sve tuć. I ne dat im plakat.
Stoka.

eleuthera
27.09.2009., 20:54

Ne bih ju proglasila psihički bolesnom, nego egocentričnom na jako zao način. Naime, žena je stvorila novu obitelj.
Takve žene mi se gade (i muškarci, ali pričamo o ženama sada).

Donekle su mi jasne žene koje ostave dijete u domu poslije poroda ili u nekom trenutku shvate da se ne mogu brinuti za dijete iz razloga x, no žene koje odgajaju dijete s jednim čovjekom, ostave tu obitelj, a onda u kratkom vremenskom periodu osnuju drugu s drugim čovjekom i nikad više ne pitaju za dijete iz prvog braka su mi nejasne, odvratne i za svaku osudu.

Razumijem da možda taj brak nije ono što su očekivale, da ne žele taj život, no ne razumijem kako mogu odgajati dijete s drugim čovjekom, a ovo prvo nisu mogle (makar i bez njega, ako je u tome stvar).

Čak mi je jasno da su možda bile psihički nestabilne, u vrlo lošem periodu, tražile sebe, kurac palac, no nisu li mogle kada su došle k sebi, kontaktirati dijete i pokušati ga uključiti novu obitelj, svoj super novi život?

Ja bih to tukla, ali stvarno. I takvim osobama koje su ostavile dijete, ne bih dala da imaju drugo. Jer se niti za prvo nisu znale (htjele) brinut. Ne znam koja solucija mi je odvratnija, da se za drugo brinu bolje (tj. uopće se brinu), a ono su jadno ostavile s bakom, dedom, tatom, kime već, ili ona u kojoj se ne brinu niti za ovo drugo (nije niti to dijete ništa krivo).

Ne znam koji kurac rade naši centri za socijalni rad, zaista. I kakav je to jebeni zakon po kojem je dovoljno da majka koja je ostavila dijete u domu, jednom u tri mjeseca duvuče dupe u taj dom i na temelju toga zadržava roditeljska prava?

Herp
27.09.2009., 21:00
Takve treba mlatiti i ne dati im da plaču.

To treba sve tuć. I ne dat im plakat.

:D

padmé_amidala
27.09.2009., 21:06
ja bi napravila neki zakon koji bi to kaznjavao, onemogucavao...:(
ruzno mi je i kad ih ostave u domu, sto se idu jeb*t ako nisu spremne djecu imat-.- ili pobaciti.
Bas strasno, sve u svemu zao mi je tog decka:( mislim da je to nesto najgore sto mu se moglo desiti, :( i sad ga to sve moze ili ojacati ili slomiti i pretvorit u nekog freaka :(.

klonka
27.09.2009., 22:04
Znam slučajeve gdje su djeca bez roditelja znala reći, 'da sam barem imao roditelje, pa makar i loše'...i?
A ja znam obrnute slučajeve, i to puno njih, pa što to dokazuje? Ništa.

I molim vas, ovdje ne raspravljamo je li bolje biti loš ili nikakav roditelj...tema su majke koje napuštaju djecu.
I šta sad ti hoćeš, javnu osudu društva i zasipanje drvljem i kamenjem? :rolleyes:

Nećeš je dobit. Da, grozno je i ne pada mi to pravdati psihičkim poremećajima ili pravom na osobni izbor, ali da mogu razumjeti - mogu. Slobodno me možeš kamenovati zajedno s tim ženama.

Ili možda jednostavno ne vole svoje dijete. Ne znam zašto ovdje nikome nije palo pamet da je to odgovor na ovu "misteriju". Pa ne vole svi roditelji svoju djecu. Roditelja koji ne vole svoju djecu bilo je i uvijek će biti.
Pa da, možda ih ne vole. Ja sam još u jednom od prvih postova napisala da majčinstvo nije nužno biološka kategorija. Zašto bi netko morao voljeti svoje dijete, i dalje, zašto bi onaj tko ga ne voli ostajao s njim? Iz dužnosti? Pa kakav je to pakao od života (za dijete)?

Nije da to opravdavam, ali ipak je razlika, meni bar osobno i to sasvim razumljiva i normalna, kada majka napusti dijete ili kada to učini otac.
Meni nije. Neuobičajenije je i rjeđe, ali ne vidim ama baš nijedan razlog zašto bi se za napuštanje djeteta više krivilo majku nego oca?

Inače, muškarce koji ostavljaju djecu isto smatram govnima.
Ali se ne iščuđavaš nad činjenicom da su ostavili svoju djecu, eto, u tome je glavna razlika.

Elektra
27.09.2009., 22:15
Ali se ne iščuđavaš nad činjenicom da su ostavili svoju djecu, eto, u tome je glavna razlika.

A meni recimo nisu jasni ni muškarci koji npr. ostave ženu i dijete i onda nakon nekog vremena nađe drugu ženu i s njom ima opet dijete i za to dijete se brine normalno, ali onog prvog se ni ne sjeti.

Da, nije ga on rodio ali nije to nekakav opanak na cesti za kojim se nećeš ni osvrnuti. To je *ljudsko biće*, dijete.

I ja bih takve tukla, muškarce i žene. :kava:

klonka
27.09.2009., 22:23
Ma potpuno te razumijem, žao mi je ako se iz mojih postova stekao krivi dojam, i ja takve ljude u pravilu smatram govnima (iako mislim da postoje rijetke situacije u kojima se takvo ponašanje može shvatiti), ali ne vidim u tome ništa nenormalno do te mjere da ne mogu shvatiti kako bi netko to mogao napraviti, samo to. Uostalom, nije na meni da sudim.

Modesti
27.09.2009., 22:24
A meni recimo nisu jasni ni muškarci koji npr. ostave ženu i dijete i onda nakon nekog vremena nađe drugu ženu i s njom ima opet dijete i za to dijete se brine normalno, ali onog prvog se ni ne sjeti.

Da, nije ga on rodio ali nije to nekakav opanak na cesti za kojim se nećeš ni osvrnuti. To je *ljudsko biće*, dijete.

I ja bih takve tukla, muškarce i žene. :kava:

a još manje su mi jasne žene koje s takvim muškarcima ulaze u veze.
Tip je totalno smeće i što imaš očekivati od čovjeka koji se ne brine za vlastitu djecu, nego da će se isto tako odnositi i prema vašoj djeci.
Da sam jedan takav ili jedna takva zakopala bi se dva metra pod zemlju .

klonka
27.09.2009., 22:27
Možda ne znaju. :ne zna:

Elektra
27.09.2009., 22:28
Tip je totalno smeće i što imaš očekivati od čovjeka koji se ne brine za vlastitu djecu, nego da će se isto tako odnositi i prema vašoj djeci.
Da sam jedan takav ili jedna takva zakopala bi se dva metra pod zemlju .

Da, kao što mi nisu jasni tipovi koji će biti s takvom ženom (kao npr. moj ujak). Mislim, njega poznajem i on je i radišan i dobar k'o kruh i sve, ali je očito glup. Ne znam što drugo reći. :ne zna: I zaista mislim kako je pitanje vremena kada će ga ta žena ostaviti i njega i dijete, kao šta je i prijašnjeg muža ostavila i djecu. :o
Njoj na čelu piše ne-majka. Ne znam to objasniti ali kad znaš da ima 2 djece koju nikad ne spominje, čije slike nema i sl. znaš odmah koliko je sati. :flop:

higijeničarka
27.09.2009., 23:20
Jesi ikad pitala djecu koju su ostavile majke što misle o tom činu? Jel im bolje što nisu imali djetinjstvo s majkom? :ne zna:

Jesam. I svi odgovori se međusobno razlikuju, a uglavnom ovise o tome kakvo su djetinjstvo bez dotičnog roditelja imali.
Što bi smo sad mogli generalno zaključiti? :ne zna:

Ali uopće se ne radi o gledanju svijeta crno bijelo, samo nazivanju određenih ponašanja kod određenih ljudi - pravim imenom.
Uostalom, kako ti znaš da ja zaključujem na osnovu tri rečenice? :ne zna:
I zašto ne smijem imati svoje mišljenje bez da ispadam površna?

Nemoj to shvatiti osobno, ali ja ne volim apsolutne isključivosti. Upućuju me, između ostalog, na crno-bijelo i površno gledanje stvari. :ne zna:

higijeničarka
27.09.2009., 23:21
Odstraniti reproduktivne organe?
Nah.
Izvrnuti joj reproduktivne organe van poput rukavice i objesiti je za njih banu za jaja, ništa drugo.

Jebeno me strah ljudi koji nepogrešivo znaju tko zaslužuje a tko ne biti vlasnik vlastitih reproduktivnih organa. :kava:

Herp
27.09.2009., 23:28
Jebeno me strah ljudi koji nepogrešivo znaju tko zaslužuje a tko ne biti vlasnik vlastitih reproduktivnih organa. :kava:

Bez brige, nemam ni želju ni potrebu prčkati po tvojima. :kava:

Gzena
28.09.2009., 09:12
A ja znam obrnute slučajeve, i to puno njih, pa što to dokazuje? Ništa.

Dokazuje da pate i ova i ona djeca.

I šta sad ti hoćeš, javnu osudu društva i zasipanje drvljem i kamenjem? :rolleyes:

Ne, ja samo kažem što mislim. Jel ti izvrćem ruku da se složiš samnom?! :rolleyes:

:rofl:
Genijalno, pa ti znaš i nad čime se iščuđavam...
Pogledaj si naslov teme, a ako te zanimaju muškarci koji ostavljaju djecu - otvori temu.

Gzena
28.09.2009., 09:15
Ne kažem da se ne smije osuditi, samo tvrdim da je najmanje vjerojatno da je boli kurac za dijete pa zato odlazi. Također, ako je već boli kurac, mislim da je bolje da se makne..

S ovim se nikako ne mogu složiti.
Sve majke koje su napustile svoju djecu, a koje ja poznajem, imale su taj motiv - pomanjkanje ljubavi i volje za dijete.

Osamljeno, napušteno, nevoljeno, samo... osjeća se, bar ponekad, veći dio populacije, oba spola. A trauma se može vrlo precizno izvagat: nezlostavljanom djetetu bez roditelja je bolje nego zlostavljanom s roditeljima. Točka.

Nemoj relativizirat.
Zašto misliš da ono ostavljeno dijete nije zlostavljano ili se ne osjeća zlostavljanim? Zašto je njegova bol manja od onoga koji dobiva šamare?

Modesti
28.09.2009., 09:19
Možda ne znaju. :ne zna:

a možda su u šumi.:rolleyes:
jel ja ovdje govorim o ljudima koji su u vezi s lažljivcima, onima koji skrivaju bivši život.:ne zna:
Ne. Ja sam ovdje spomenula ljude koji žive s ljudima koji su ostavili svoju djecu i koji se o toj djeci ne brinu.

J

Nemoj to shvatiti osobno, ali ja ne volim apsolutne isključivosti. Upućuju me, između ostalog, na crno-bijelo i površno gledanje stvari. :ne zna:

koga briga :ne zna:
eto ja apsolutno isključivo vjerujem da Frizel ne zaslužuje svoje reproduktivne organe.
Boli me neka stvar jel mu mater prerano sisu oduzela .
Pa koga briga.

baja
28.09.2009., 09:26
Zašto misliš da ono ostavljeno dijete nije zlostavljano ili se ne osjeća zlostavljanim? Zašto je njegova bol manja od onoga koji dobiva šamare?
njihova bol je jednaka; i jedni i drugi žude za istim - toplinom, sigurnošću, zagrljajem
dok ostavljeno dijete romansirano mašta o majci koja se nikada neće pojaviti, zlostavljani mašta o danu kad će mama i tata imati osmjeh na licu, provesti ga s djecom u smjehu i veselju, dan koji se nikad nije dogodio niti će

bol jednih ne umanjuje bol drugih
ali, ovdje pričamo o majkama koje su napustile djecu
što got da je razlog (bolesne, zle, kučke, poremećene, istraumatizirane.... ) radi se o emocionalno hendikepiranim osobama i smatram za takve da su, na bolno grub način, napravile uslugu djetetu
dijete ima barem teoretsku šansu da roditeljsku ulogu preuzme neko voljniji, empatičniji i sposobniji

Gzena
28.09.2009., 09:32
Pa slažemo se...nisam ni ja ništa drugo napisala.
Samo osuđujem taj čin.
I mislim da djeca koja su ostavljena također mogu fino najebati, ovisno kome dopadnu u ruke...

klonka
28.09.2009., 09:48
Dokazuje da pate i ova i ona djeca.
Pa tko je igdje napisao da ne pate?! :rolleyes:

S ovim se nikako ne mogu složiti.
Sve majke koje su napustile svoju djecu, a koje ja poznajem, imale su taj motiv - pomanjkanje ljubavi i volje za dijete.
I to je... zločin? A zivjeti s majkom koja nema ljubavi i volje za dijete nije?!

a možda su u šumi.:rolleyes:
jel ja ovdje govorim o ljudima koji su u vezi s lažljivcima, onima koji skrivaju bivši život.:ne zna:
Ne. Ja sam ovdje spomenula ljude koji žive s ljudima koji su ostavili svoju djecu i koji se o toj djeci ne brinu.
Zašto to isključuje onu prvu opciju?

Gzena
28.09.2009., 09:54
Pa tko je igdje napisao da ne pate?! :rolleyes:?

Ti si pitala što to dokazuje i ja sam ti rekla. Što ti nije jasno? :kava:

I to je... zločin? A zivjeti s majkom koja nema ljubavi i volje za dijete nije?!

Daj sjaši s mene.
Da, zločin mi je kad majka napusti dijete.
Jednako kao što je zločin kad ga cijeli život maltretira.

juliška
28.09.2009., 09:55
Moga supruga je ostavila njegova mama (moja svekrva). Imao je 13 godina, otišla je u sred noći bez pozdrava ili objašnjenja. MM je to jako teško prihvatio pa čak i dan danas nije na čisto s time. Anyway, odgojila ga baka jer je tata imao drugu ženu koja baš nije bila oduševljena "nasljednikom". Nakon 10 godina (u vrijeme kada sam ja već u braku s njime) vraća se njegova mama puna ljubavi, pažnje i nježnosti. Nikada nisu razgovarali o tome zašto je otišla i koji je to morao biti veliki i jaki razlog da se napusti vlastito dijete. Ona smatra da je napravila dobru stvar, da u tome nema ništa loše odnosno da ona nije kriva i da se nema što kome objašnjavati. MM ju primi u kuću, pije kavu s nama, jede s nama, spava kod nas, ali joj nikada nije oprosti a prema njegovim riječima niti to planira. Sada ju dobro i debelo iskorištava (ruku na srce, ima brdo love, živi sama, ima stan i auto....).
Što želim reći? Želim reći to da on nikada nije prebolio njen odlazak, da nikada neće shvatiti razlog odnosno saznati razlog zbog čega je otišla niti postoji dovoljno dobar razlog zašto je mama ostavila svoje dijete. To je jedna jako velika trauma za ostavljenu stranu. Stoga bi moje pitanje bilo ne što mislim o tim ženama nego kako pomoći toj djeci.

klonka
28.09.2009., 10:08
Daj sjaši s mene.
Daj se saberi. Ako ne znaš normalno diskutirat, skini se s foruma i odi, ne znam, prat suđe.

Da, zločin mi je kad majka napusti dijete.
Jednako kao što je zločin kad ga cijeli život maltretira.
Je, samo što ovdje razgovaramo o tome koje je od ta dva zla manje. Ili ti misliš da možeš prisiliti roditelja koji ne voli svoje dijete da ostane s njim i usmjeri na njega svu svoju ljubav i pažnju? :rolleyes:

Plavi kaputić
28.09.2009., 10:09
moja je bivša susjeda ostavila sina djedu i baki i jednostavno nestala.par godina nitko nije znao gdje je.majka joj je umirala a oni je nisu mogli pronać.kada se konačno javila, otišla je živjet u inozemstvo, nije pokazala namjeru da uzme sina. mali je u najosjetljivijim godinama ostao sam s djedom.ona se ponovo udala i dobila djete. počela ga je i posjećivat. ali uzela ga je k sebi u inozemstvo tek kad je mali počeo imat problema s drogom, a djed to sam nije mogao rješit.sad je gore snjom, to je već punoljetni dečko, završio je zanat i radi.
ne znam da li je ovo sretan završetak priče, ili....
ali tko će tom dečku nadoknadit sve one godine koje je proveo bez majke?

Gzena
28.09.2009., 10:12
Je, samo što ovdje razgovaramo o tome koje je od ta dva zla manje. Ili ti misliš da možeš prisiliti roditelja koji ne voli svoje dijete da ostane s njim i usmjeri na njega svu svoju ljubav i pažnju? :rolleyes:

Isuse kako si glupa.

Ne, ne govorimo koje je od ta dva zla manje. :confused:
I tko priča o prisiljavanju majke da ostane uz dijete? :confused: Daj se koncentriraj.

karton molim, hvala.

baja
28.09.2009., 10:26
Pa slažemo se...nisam ni ja ništa drugo napisala.
Samo osuđujem taj čin....
ne slažemo se sasvim :D
jer, po meni, takve žene nisu nužno bezosjećajne kučke

roditeljstvo je kompleksna stvar i kad bismo zbrojili sve teme na kojima se osuđuju razne vrste roditeljstva, daju se prijedlozi za uvođenje dozvola za roditeljstvo.... i primijenili iste, svjetska populacija bi se desetkovala za tren
što i nije naročito loša opcija :D
ali takvoj bi trebale prethoditi i neke druge promjene

Pješčani sat
28.09.2009., 10:42

da se osvrnem..:)

u mojoj ulici doma ima jedna kuća, gdje živi obitelj sa troje odrasle djece: 2 sina i kći. sinovi su oženjeni i žive sa obiteljima u istoj kući. kći nije udana, nego je imala vezu s nekakvim polupoznatim direktorom, starijim od nje dosta, u braku i sve što ide uz to. onda je kći zatrudnila. gospodin nije priznao dijete, ništa takvo :rolleyes:

nakon nekog vremena, opet je zatrudnila. tu počinje zanimljiv dio:
majka i otac su toj curi rekli kako nije ok da ona tu vanbračno ima djece, jer su joj oba brata u braku i imaju legalno djecu, i nema baš mjesta za njeno drugo- i da ga ona da.
i žena je drugo dijete dala. i svimau kući i biološkom ocu je to bila prihvatljiva opcija.
kad sam čula za ovo, ostala sam :eek: ali po ovome što tu pišete, vidim da i nije neka rijetkost.

s druge strane, želim tom djetetu više sreće i ljubavi, jer kako se u toj kući ponašaju, ne vjerujem da bi puno ljubavi i dobilo.

nažalost, sljedeći primjer je iz moje šire familije. mog bratića je ostavila žena s dvoje male djece, ispod 5 godina. jedan dan je otišla. znam da je bilo problema u braku. ne znam dovoljno o svemu pa neću analizirati.
ali ona je sad s drugim tipom, i njemu je rodila dijete i žive njih troje skupa, a svoja 2 sina iz braka tek sad, nakon par godina, povremeno viđa. k tome, nemaju baš para pa se nikad nisu službeno ratsali. po tome, ovo treće dijete bi službeno bilo dijete mog bratića( postoje zakoni kojima se na taj način štite prava djeteta).

ne mogu osuditi svaku koja se odluči na to jer nemam pojma koji su razlozi. i ne mislim da je dijete najbitnije. ako netko vidi da je loš za život djeteta, pa neka ga da drugome. usrećit će neku obitelj. da barem administracija radi bolje pa da ne ostaju djeca u toj sivoj zoni dječjih domova i socijalne skrbi.

loša financijska situacija, nezaposlenost, loš brak..sve to može biti argument i za + i za-, ali ne mogu biti isključiva.
kad vidim kako se neki ljudi odnose prema vlastitom djetetu, koje su 9 mjeseci stvarali u sebi...ne bih im nikad dala da stvaraju djecu.

plavokosa555
28.09.2009., 10:43

Nekako termin "ostaviti" i "napustiti" gledam različito. Žena ostavlja svoje djete jer trenutno joj se čini najbolja opcija za dijete, ukoliko nema financijske mogućnosti ga uzdržavati. Premda i to mi je teško razumijeti al 'ajd, ali one koje napuste djecu uffff takve bih bez pardona kastrirala da joj nebi više niti u pripizdini nebi bilo zdelati još koje.

Gzena
28.09.2009., 10:43
Možda ona i rida suze u sebi, ali što to znači onom djetetu koje je ostavljeno?! :ne zna: I dalje joj je potez prilično kučkast. Već sam ionako rekla da razumijem ako ima ozbiljne psihičke probleme.

higijeničarka
28.09.2009., 11:44
eto ja apsolutno isključivo vjerujem da Frizel ne zaslužuje svoje reproduktivne organe.
Boli me neka stvar jel mu mater prerano sisu oduzela .
Pa koga briga.

Ono što sam ja rekla nema nikakve veze sa ovim čime ti povezuješ, ali nema veze.

I dalje tvrdim da nisu sve situacije iste, a bome nije niti svaka žena koja ostavi svoje dijete da netko drugi skrbi za njega Frizel. :rolleyes:

A što se tiče reproduktivnih organa... pa koga je briga što ti misliš?
Evo, ježim se i tebe. :D

Pješčani sat
28.09.2009., 11:50
jel vi mislite na Fritzla kad pišete Frizel?

Herp
28.09.2009., 11:56
I dalje tvrdim da nisu sve situacije iste, a bome nije niti svaka žena koja ostavi svoje dijete da netko drugi skrbi za njega Frizel. :rolleyes:

Svaka žena koja namjerno i svjesno, pri zdravoj pameti, priušti svom djetetu traumu koja će mu naštetiti za čitav život (bilo fizičku, bilo seksualnu, bilo psihičku poput napuštanja i zatvaranja vrata pred nosom) nije ništa puno bolja od Fritzla i ne zaslužuje svoje reproduktivne organe, kao ni Fritzl i njemu slični.

Modesti
Ono što sam ja rekla nema nikakve veze sa ovim čime ti povezuješ, ali nema veze.

Naravno da ima.
Ti si napisala da si protiv svake isključivosti, a ja ti kažem da je isključivost kadkada potpuno na mjestu .

Ja se ježim đavoljih advokata, onih koji za svaku gadariju pronađu opravdanje.

higijeničarka
I
Ne, ne govorimo koje je od ta dva zla manje. :confused:
I tko priča o prisiljavanju majke da ostane uz dijete? :confused: Daj se koncentriraj.

A o čemu se zapravo govori?

Ti si za to da, ako netko zna da neće biti dobra majka jednostavno nema dijete. To znači sljedeće:

One koje pouzdano znaju da ne mogu biti (dobre?) majke nemaju dijete.
One koje pouzdano znaju da mogu biti (dobre?) majke imaju dijete.

Naravno, kad je dijete rođeno, nema predomišljanja. Dakle, što god mislio, ti uz to dijete moraš biti jer si svoju šansu da dijete nemaš (kao jedina moguća opcija za tebe) propustio.

E sad, kako to nije prisiljavanje majke da ostane uz dijete? :confused:

Možda sam i ja glupa. :D

vrrrlet
28.09.2009., 11:57
Meni je mama davno rekla da je znala da me nikad ne bi imala. Zato jer nisam bio dobar. Danas mi se čini da je situacija s djecom još gora. Mislim da bi ih sve trebalo napustiti, pa nek se sami jebu i nek' si sjede u tramvajima kol'ko 'oće. Neka glođu šipke, a za desert neka ližu tablu "zabranjeno hodati prugom".

Modesti
28.09.2009., 11:57
Svaka žena koja namjerno i svjesno, pri zdravoj pameti, priušti svom djetetu traumu koja će mu naštetiti za čitav život (bilo fizičku, bilo seksualnu, bilo psihičku poput napuštanja i zatvaranja vrata pred nosom) nije ništa puno bolja od Fritzla i ne zaslužuje svoje reproduktivne organe, kao ni Fritzl i njemu slični.

prosto ko pasulj :top:

higijeničarka
28.09.2009., 12:01

Znači, Frizl je bio zdrav čovjek pri zdravoj pameti. Znači, svi mi smo potencijalni Frizli? :confused:

Plus, termin "zdrava pamet" je katastrofalno neodređen. :ne zna:

I ček sad. Znači, mama moje prijateljice ju je namjerno i svjesno, pri zdravoj pameti, pošteno išamarala. Jednom u životu, ali to pamti kao najgora stvar koja joj se desila. Znači, ona ne zaslužuje reproduktivne organe i na razini je Frizla?

Isuse mili bože. :rofl:

Gzena
28.09.2009., 12:07
A o čemu se zapravo govori?

Pročitaj uvodni post.
Jel piše 'što mislite koje su gore majke, one koje ostanu i tuku svoju djecu il one koje nestanu?' :ne zna: Ja nisam tako shvatila ovu temu.

Ti si za to da, ako netko zna da neće biti dobra majka jednostavno nema dijete.

Što znači da zna da neće biti dobra majka?!
Dijete možeš željeti ili ne. Ako ga želiš, onda ga i imaš. Ako ga imaš, onda ga i voliš. Ako ga voliš, a misliš da ne znaš odgajat, savjetovat ćeš se.
Uglavnom, ako imaš ljubavi i volje za to dijete, potrudit ćeš se ostati uz njega.

Jest da to pišem po peti put već, ali neki očito ne razumiju. :ne zna:

Naravno, kad je dijete rođeno, nema predomišljanja. Dakle, što god mislio, ti uz to dijete moraš biti jer si svoju šansu da dijete nemaš (kao jedina moguća opcija za tebe) propustio.

A jel ti djecu doživljavaš kao gumene bombone, pa ako ti se okus ne sviđa, samo ih baciš?

Zar je tako teško shvatiti da žena ne mora nestati potpuno iz njegovog života zato jer joj je ta uloga 'preteška'? Može dijete ostati s ocem(ako žena od njega bježi), majka može ostati involvirana u njegov život.

Ma gle, uopće ne znam zašto objašnjavam.
Ako želiš imati odnos sa svojim djetetom, ostvarit ćeš ga, pa i izvan braka i izvan skrbništva. Kako razvedeni očevi koji ne žive s djecom imaju dobar odnos s istima? Ne nestanu svi u vidu magle i tu se očituje ljudskost, za mene.

Ti možeš pronalaziti opravdanja za takve gnjusne činove, ja ne mogu.

Možda sam i ja glupa. :D

:ne zna:

higijeničarka
28.09.2009., 12:07
Ja se ježim đavoljih advokata, onih koji za svaku gadariju pronađu opravdanje.

Baš ne. Nisam ničiji advokat i ne pokušavam niti opravdati, čak niti shvatiti.

Ali da mi vi koji bi oduzimali reproduktivne organe ličite na tužitelja, suca, porotu i krvnika, to jest.

baja
28.09.2009., 12:08
Svaka žena koja namjerno i svjesno, pri zdravoj pameti, priušti svom djetetu traumu koja će mu naštetiti za čitav život (bilo fizičku, bilo seksualnu, bilo psihičku poput napuštanja i zatvaranja vrata pred nosom) nije ništa puno bolja od Fritzla i ne zaslužuje svoje reproduktivne organe, kao ni Fritzl i njemu slični.vrlo sklisko područje za praviti prosudbe i osude :ne zna:

Gzena
28.09.2009., 12:14
Čekaj malo, baja.
Nećemo se sad pravit da ne znamo što znači pri zdravoj pameti.
To što je netko zao, hladnokrvan, nesposoban imati emocije, neodgovoran, nesavjestan...ne znači da je psihički poremećen. Možda nije baš osoba za poželjeti, možda nije zrela osoba, ali nije poremećena.

Klinička depresija, shizofrenija, paranoja, to su poremećaji, a ne sindrom 'boli me uvo'.

klonka
28.09.2009., 12:16
Dijete možeš željeti ili ne. Ako ga želiš, onda ga i imaš. Ako ga imaš, onda ga i voliš. Ako ga voliš, a misliš da ne znaš odgajat, savjetovat ćeš se.
Uglavnom, ako imaš ljubavi i volje za to dijete, potrudit ćeš se ostati uz njega.

Pa kad ti šteka logika. Imanje djeteta ne podrazumijeva nužno ni želju da ga imaš ni ljubav prema njemu. Naravno da ćeš ostati uz dijete ako imaš ljubavi i volje, ali tema ovdje nisu žene koje ostaju uz djecu nego one koje ih napuštaju.

Ali da mi vi koji bi oduzimali reproduktivne organe ličite na tužitelja, suca, porotu i krvnika, to jest.
:top:

Gzena
28.09.2009., 12:18
Pa kad ti šteka logika. Imanje djeteta ne podrazumijeva nužno ni želju da ga imaš ni ljubav prema njemu. Naravno da ćeš ostati uz dijete ako imaš ljubavi i volje, ali tema ovdje nisu žene koje ostaju uz djecu nego one koje ih napuštaju.

Dakle, ima dijete koje ne želi i ne razvije nikakve emocije prema istom i na kraju mu još zalupi vrata pred nosom? I što to onda govori o osobi koja takvo nešto učini? :ne zna:

Moja logika savršeno šteka, hvala na komentaru.

Modesti
28.09.2009., 12:18
vrlo sklisko područje za praviti prosudbe i osude :ne zna:

Niko nikoga i ne sudi.
Niko ne sudi neku Ružu Ružić koja je možda napravila uslugu djetetu i dala ga u dobru obitelj gdje će ovo imati dobro djetinjstvo.

Ja govorim o roditeljima koji to nisu.
nebitno jesu li oni svoju djecu napustili ili nisu.
naštetiti djetetu koje nema mogućnosti braniti se je jednostavno gnjusno.
i kako ja zapisano.. A tko na grijeh navede jednoga od ovih malenih što u me vjeruju, bolje bi mu bilo da mu objese o vrat mlinski kamen što ga okreće magare i da ga utope u dnu mora

isto se odnosi na sve vrste zlostavljanja djeteta.

baja
28.09.2009., 12:21
To što je netko zao, hladnokrvan, nesposoban imati emocije, neodgovoran, nesavjestan...ne znači da je psihički poremećen. možda i nema kliničku dijagnozu ali je, na neki način, emocionalni invalid
jednako kao i majke koje su ostale sa svojom djecom pa ih upropaste zlobom, hladnokvnošću, neodgovornošću...
ni jedne, ni druge nisu svjesne težine svoje uloge

higijeničarka
28.09.2009., 12:22
Pročitaj uvodni post.
Jel piše 'što mislite koje su gore majke, one koje ostanu i tuku svoju djecu il one koje nestanu?' :ne zna: Ja nisam tako shvatila ovu temu.

A jel piše: odgovorite sa da i ne i kojim slučajem nemojte uvodit neke dodatne elemente u raspravu? :ne zna:

[QUOTE=Xena2000;22787294]Dijete možeš željeti ili ne. Ako ga želiš, onda ga i imaš. Ako ga imaš, onda ga i voliš. Ako ga voliš, a misliš da ne znaš odgajat, savjetovat ćeš se.

Ma jest. Jasno ko dan. Ili dijete nemaš. Ili dijete imaš. Ako ga imaš, mora se dogoditi ovo što si navela, i to upravo tim redom. Jedna jedina moguća opcija. Sve ostalo nije normalno, sve ostalo je... nečovječno, nehumano, neljudski.. kako već hoćeš. :kava:

Zar je tako teško shvatiti da žena ne mora nestati potpuno iz njegovog života zato jer joj je ta uloga 'preteška'? Može dijete ostati s ocem(ako žena od njega bježi), majka može ostati involvirana u njegov život.

Meni to uopće nije teško shvatiti. Jel tebi teško shvatiti da ona, kako ti kažeš, ne mora nestati iz djetetovog života, može?

Ma gle, uopće ne znam zašto objašnjavam.
Ako želiš imati odnos sa svojim djetetom, ostvarit ćeš ga, pa i izvan braka i izvan skrbništva. Kako razvedeni očevi koji ne žive s djecom imaju dobar odnos s istima? Ne nestanu svi u vidu magle i tu se očituje ljudskost, za mene.

Gle, meni je drago da se trudiš objasniti. Međutim, meni je jasno samo jedno: kod tebe postoje normalne mame i nenormalne mame.
I s time je prilično jasno koja je koja, rekla si sama na početku teme:

Ma što god im se događalo u glavama, dijete se NE OSTAVLJA!

I točka.

higijeničarka
28.09.2009., 12:28
Dakle, ima dijete koje ne želi i ne razvije nikakve emocije prema istom i na kraju mu još zalupi vrata pred nosom?

Dakle, zanemarimo to da ga ne želi i da nema nikakve emocije prema djetetu, možda čak i odbojne. Glavno da mu ne zalupi vrata pred nosom.

Sve je forma, a sadržaj je nebitan.

baja
28.09.2009., 12:28
Ja govorim o roditeljima koji to nisu.
nebitno jesu li oni svoju djecu napustili ili nisu.
naštetiti djetetu koje nema mogućnosti braniti se je jednostavno gnjusno.ovo je nedvojbeno :)

no, naslov teme implicira da je svaka svaka majka koja napusti dijete tek "majka"
a ja to ne vidim tako jer među tim majkama postoji i Ruža Ružić
na neki bizaran način čak smatram časnijim napustiti dijete nego ostati s njim i biti tzv. majka koja će ga zlostavljati cijeli život

Gzena
28.09.2009., 12:30
možda i nema kliničku dijagnozu ali je, na neki način, emocionalni invalid
jednako kao i majke koje su ostale sa svojom djecom pa ih upropaste zlobom, hladnokvnošću, neodgovornošću...

Da.
I dalje to ne anulira ove kučke da ispadnu kučke.
Ja ne uspoređujem sve majke ovoga svijeta, samo kažem što mislim za one koje 'pri zdravoj pameti' napuštaju svoju djecu.

Modesti
28.09.2009., 12:35
možda i nema kliničku dijagnozu ali je, na neki način, emocionalni invalid

ako mene pitaš sve ubojice imaju oštećenje sivih stanica.
no nisu svi ubojice ludi , nesvjesni svojih djela.
da jesu zatvori bi bili prazni, a ludnice pune .
vjerujem da je većina njih i te kako "normalno" i da sasvim lijepo spavaju noću.

baja, jednostavno postoje ljudi kojima niko osim njih samih nije važan, koji se povode za trenutnim impulsima i nije ih briga koga će povrijediti.
samo su oni važni, samo ono što oni žele, samo to je bitno.
Normalan čovjek neće ni psa izbaciti na ulicu, a kamoli dijete.

Postoje roditelji koji su svoju djecu smjestili u dom.
No ti roditelji dolaze redovno, provode vrijeme sa svojom djecom.
Životna situacija im je takva da je za njihovu djecu bolje da su u domu, no oni nisu napustili tu djecu.
Tamo su, bore se da stvore uvjete za njih i to je za mene nešto što mogu nazvati ljubavlju.
Svjesnost da je tvom djetetu bolje negdje drugdje, a ne uz tebe, ali ako mu već ne možeš osigurati egzistenciju, možeš mu dati ljubav,

Gzena
28.09.2009., 12:35
Dakle, zanemarimo to da ga ne želi i da nema nikakve emocije prema djetetu, možda čak i odbojne. Glavno da mu ne zalupi vrata pred nosom.

Sve je forma, a sadržaj je nebitan.

Tko je to rekao? Ja? Gdje? Nemoj mi opet isto citirat, jer sam jasno rekla da je razlika između otić i ne javit se više nikad, i samo otić i zadržat kontakt. Isto tako je razlika kad žena odmah odluči dati dijete, a ne nakon 5 godina.
Razlika je i ako joj je dijagnosticirana neka bolest.
Razlika je i kod majki koje nemaju mogućnosti, pa se pobrinu dok ih ne dobiju.
Mislim, daj jebote čitaj temu.

Modesti
28.09.2009., 12:37
ovo je nedvojbeno :)

no, naslov teme implicira da je svaka svaka majka koja napusti dijete tek "majka"
a ja to ne vidim tako jer među tim majkama postoji i Ruža Ružić
na neki bizaran način čak smatram časnijim napustiti dijete nego ostati s njim i biti tzv. majka koja će ga zlostavljati cijeli život

da, ukoliko se pobrineš za dijete.
dakle ukoliko znaš da si ga ostavila u dobrim rukama.

Keya
28.09.2009., 12:43

ocigledno ne poznajes dobro prirodu. ima majki-zivotinja koje svoje mladunce jednostavno ostave da umre od gladi ili ga sama ubije.
a nasa vrsta nije izuzetak.

baja
28.09.2009., 12:49
ako mene pitaš sve ubojice imaju oštećenje sivih stanica.
no nisu svi ubojice ludi , nesvjesni svojih djela.
da jesu zatvori bi bili prazni, a ludnice pune .
vjerujem da je većina njih i te kako "normalno" i da sasvim lijepo spavaju noću.

baja, jednostavno postoje ljudi kojima niko osim njih samih nije važan, koji se povode za trenutnim impulsima i nije ih briga koga će povrijediti.
samo su oni važni, samo ono što oni žele, samo to je bitno.
Normalan čovjek neće ni psa izbaciti na ulicu, a kamoli dijete.
....
slažem se s cijelim postom ali, ipak :D, izdvajam boldanu rečenicu
kakva got da je pozadina, mi takve osobe ne smatramo za normalne
ili su se rodili osakaćeni, ili ih je život osakatio za emocije - činjenica je da su emocionalni invalidi
i da je zapravo dobro da odu
ma kolika tuga ostala iza njih još veća bi bila, vjerujem, život s njima
da, ukoliko se pobrineš za dijete.
dakle ukoliko znaš da si ga ostavila u dobrim rukama.bojim se da su Ruže u manjini :(
za ove druge molim Nebesa da im sudba bude milostivija od rođene majke

higijeničarka
28.09.2009., 12:50

Tko je to rekao? Ja? Gdje? Nemoj mi opet isto citirat, jer sam jasno rekla da je razlika između otić i ne javit se više nikad, i samo otić i zadržat kontakt. Isto tako je razlika kad žena odmah odluči dati dijete, a ne nakon 5 godina.
Razlika je i ako joj je dijagnosticirana neka bolest.
Razlika je i kod majki koje nemaju mogućnosti, pa se pobrinu dok ih ne dobiju.
Mislim, daj jebote čitaj temu.

Čitam temu.
Ti si na njoj napisala svašta: od toga da kaj se dijete rodi, nema ostavljanja djeteta, preko toga da su kučke jer prije tako važnog koraka nisu dobro razmislile, pa onda ne pričaš o ovima koje imaju 16 godina i napuste dijete, ne pričaš o ovima koje ga daju na posvajanje ili ga ostave odmah, pa onda ako im je dijagnosticirana bolest, pa onda mogu ga ostavit (nebitno kad) samo neka održavaju neki kontakt, a evo sad se i mogu izgubit u vidu magle jer nemaju mogućnosti, pa kad ih osiguraju nek se vrate....

Sve u svemu, sad kad dobro razmislim, na kraju si većinu isključila.

Dakle, jel pričamo o ženama koje su rodile dijete sa namjerom i znajući da ga ne žele i znajući da ga neće voljeti i znajući da će ga za koju godinu ostaviti bez ikakvog održavanja kontakta kod najgore moguće skrbi pri čemu će dotičnu bolit kuki i neće se niti sjećat da je rodila ikakvo dijete?

Ako da, onda se možemo složit: dotične su kucke. :D

Gzena
28.09.2009., 12:58
Čitam temu.
Ti si na njoj napisala svašta: od toga da kaj se dijete rodi, nema ostavljanja djeteta, preko toga da su kučke jer prije tako važnog koraka nisu dobro razmislile, pa onda ne pričaš o ovima koje imaju 16 godina i napuste dijete, ne pričaš o ovima koje ga daju na posvajanje ili ga ostave odmah, pa onda ako im je dijagnosticirana bolest, pa onda mogu ga ostavit (nebitno kad) samo neka održavaju neki kontakt, a evo sad se i mogu izgubit u vidu magle jer nemaju mogućnosti, pa kad ih osiguraju nek se vrate....

Sve u svemu, sad kad dobro razmislim, na kraju si većinu isključila.D

Jao Bože dragi. :bang:
Boldano i podcrtano sam spomenula na početku teme...
Ne da mi se više objašnjavati.

Dakle, jel pričamo o ženama koje su rodile dijete sa namjerom i znajući da ga ne žele i znajući da ga neće voljeti i znajući da će ga za koju godinu ostaviti bez ikakvog održavanja kontakta kod najgore moguće skrbi pri čemu će dotičnu bolit kuki i neće se niti sjećat da je rodila ikakvo dijete?

Ti zaista misliš da žena zna da će ostaviti svoje dijete za par godina?

Ja tebe uopće ne razumijem, ubacuješ mi stvari koje nisam rekla, izvrćeš moje riječi(ne znam jel ih zaista ne razumiješ ili namjerno to radiš)....jednostavno ti i ja smo na ovoj raspravi završile. :)

Melpina
28.09.2009., 13:00
evo mogu ja nešto rec. posvojena sam u 3.godini života. moja biološka me se sudski odrekla, ja sam joj bila
treće dijete od različitih muškaraca. jedno vrijeme sam cak i mislila ic na socijalno i saznat tko je ona al
jednostavno nemam volju više i mislim da je to skroz nepotrebno. nije mi jasno..ostavi dijete i onda uopće
nema ni želju saznat kako izgleda? :ne zna: razumim ako ju je strah, jer ju ne veže dobro iskustvo za mene, al
opet. nije dijete ništa krivo. a ovako je i bolje ispalo.

mogu samo bit sretna šta ne živim u tom domu i imam sretne posvojitelje.

mnogi kažu da takve žene koje ostave svoje dijete da nemaju novaca za odgajat. al moj slučaj je drugaciji,
moja biološka je vec imala dvoje, ja joj bila trece dijete..ma nemam pojma šta bi tu moglo bit, a u kartonu
uopće nije tila navest ime mog biološkog oca.

Keya
28.09.2009., 13:12
ja sam bila s deckom kojeg je mater napustila a otac mu je umro kad je imao 7 godina. zivio je kod udomitelja.
ono sto me uvijek sokiralo, je da se ta njegova mama ponovo udala i imala drugu djecu samo 20km od mjesta gdje je on rastao u drugoj obitelji. cak su se znali i u autobusu sresti. normalno, ono joj je svasta izgovorio prilikom tih susreta.
ja mislim da bih joj i samarcinu opalila na njegovom mjestu.

north wind
28.09.2009., 13:49
Ja ipak mislim da su to bolesne osobe, što uključuje i one koje su doista dijagnosticirane, ali i one koje to nisu, a takva je možda većina. Pod "bolesne" ovdje podrazumijevam vrlo širok opseg fizičkih i psihičkih bolesti, kao i psiho-socijalnih fobija. Emocionalna invalidnost iliti psihopatija također je u toj kategoriji.

Ne pronalazim razumijevanje za dugogodišnje napuštanje djeteta, bez riječi i objašnjenja, te preseljenje u "drugi život" s drugom djecom i partnerom, osim objašnjenja - patologija.

Premda bi se, na prvi pogled, moglo reći da je to i "bolje" za ostavljenu djecu, ako su ih napustile majke koje su emocionalni invalidi ili bolesne (opasne po njih), mislim da su ta napuštena djeca jednostavno dovedena pred svršen čin koji nema alternativu jer - oni moraju odrasti, s ljubavlju (majčinskom) ili bez. Neki od njim imaju sreću pa odrastu uz socijalne majke koje ih vole i pruže im od sebe maksimum ljubavi koju imaju. No, to nije nikakva garancija da ta djeca neće ipak odrasti s ranom u sebi koju je teško "liječiti". Što je onda za takvu djecu veći gubitak - odrasti uz svoju biološku majku koja je zapravo bolesna i mogla bi pogubno djelovati na dijete, ili odrasti bez takve majke, s rizikom od nedostatka majčine ljubavi - teško mi je reći, ali to je i druga tema.

higijeničarka
28.09.2009., 19:05
Jao Bože dragi. :bang:
Boldano i podcrtano sam spomenula na početku teme...
Ne da mi se više objašnjavati.

:ne zna: Čitam temu. I što pišeš na temi. Valjda je svaki post relevantan u raspravi.

Ti zaista misliš da žena zna da će ostaviti svoje dijete za par godina?

Ja tebe uopće ne razumijem, ubacuješ mi stvari koje nisam rekla, izvrćeš moje riječi(ne znam jel ih zaista ne razumiješ ili namjerno to radiš)....jednostavno ti i ja smo na ovoj raspravi završile. :)

Ne mislim da znaju, iako to ne isključujem. Sigurna sam da ima svakakvih žena: od zlonamjernih preko bolesnih (na bilo koji način) do jednostavno izgubljenih, nemoćnih i jadnih.

I dobro je da smo završile jer, nakon svega što si napisala, tvoja misao vodilja mi je postala totalno nejasna. :D

Gzena
28.09.2009., 19:39
Moja misao vodilja je da osuđujem majke koje ostavljaju djecu(kao što su one iz uvodnog posta).
Hvala. :)

higijeničarka
29.09.2009., 08:02
Osobno, znam jednu curu (sada već ženu) iz mojeg susjedstva koja je ostavila svojeg sina.

Samo onako, iz radoznalosti... koliko dotična ima godina?

Mopsly
29.09.2009., 08:25
ja sam bila s deckom kojeg je mater napustila a otac mu je umro kad je imao 7 godina. zivio je kod udomitelja.
ono sto me uvijek sokiralo, je da se ta njegova mama ponovo udala i imala drugu djecu samo 20km od mjesta gdje je on rastao u drugoj obitelji. cak su se znali i u autobusu sresti. normalno, ono joj je svasta izgovorio prilikom tih susreta.
ja mislim da bih joj i samarcinu opalila na njegovom mjestu.
Ovakav slučaj imam i ja u svojoj neposrednoj blizini
I ne, meni nije normalno da se takvoj "ženi" :kava: "svašta izgovori" :ne zna:
Meni uopće nije normalno da joj se uopće obrati :mig:
I zašto bi pobogu?! :confused:U navedenom slučaju ona nije njegova "majka" u meni pravom smislu riječi već samo "inkubator" koji ga je donio na svijet i s kojim na svu sreću nema ništa zajednično osim DNA :kava:

"Majka" - kako je i u naslovu navedeno pod navodnicima - ne postaješ time što rodiš dijete već ga odgojiš i brineš se o njemu svim snagama.
Kad znaš da bi život dala za dijete ako bi to bilo potrebno - to je majčinstvo a ne sam "proces" rađanja :mig:

Ok, ja možda drugačije razmišljam o svemu tome ali osobno mi "biološka strana" uopće nije važna :ne zna:

A što se tiče "razlike" između riječi napustiti i ostaviti - razlike za mene nema - u današnje vrijeme uopće je glupo govoriti o tome kako se nekom "desilo" dijete :rolleyes: a što se tiče "žena" koje ostave djecu zbog razloga "bit će mu bolje s nekim drugim" - za mene ne postoji nikakav razlog zbog kojeg bi ja ostavila svoje dijete :kava:

Molim Vas da mi navedete koji bi po Vama bio "dobar razlog" za ostavljanje djeteta pobogu??!! :confused:

unkn0wn
29.09.2009., 10:16
eto mene su mama i tata napustili jos u najmladim danima. od rodenja se baka brine za mene jer su roditelji bili nemarni. doduse, stari je bio na ratistu pa ajd, nije mogo ( :rolleyes: ) ali ni kasnije nije mario za mene bas nesto. stara jos manje, niti sise mi nije htela dat pa me je baka hranila hranom za bebe. trenutno imam (skoro) 17 godina i jos uvjek zivim sa bakom, mamu nisam vidio ni cuo oko 6 godina iako zivi 30-ak km od mene. niti mi rodendan ne cestita iako ga imamo isti dan, i jos prica gluposti o mojoj baki, kak joj one ne da da me vidi, da ju je tjerala iz kuce i tak. navodno je rodila al ja o tome nista ne znam... sa starim se cujem, ponekad i dode.
nikad nista nisu za mene napravili ( osim kaj su me napravili ) pa bas i ne gajim neke osjecaje prema njima... ja imam svoju baku :D i tetu i tetka :D

Keya
29.09.2009., 10:24
Molim Vas da mi navedete koji bi po Vama bio "dobar razlog" za ostavljanje djeteta pobogu??!! :confused:

cinjenica da netko nema snage, da nije sposoban da bude majka. :ne zna:

no u mom primjeru govorimo o zeni koja ga je napustila da bi 20km dalje odgajala drugo dvoje djece!!! TO ne mogu skuziti, nikako, to nije poremecena ili bolesna osoba, to nije slaba osoba, to je PIZDA od osobe tout court.

Keya
29.09.2009., 10:26
eto mene su mama i tata napustili jos u najmladim danima. od rodenja se baka brine za mene jer su roditelji bili nemarni. doduse, stari je bio na ratistu pa ajd, nije mogo ( :rolleyes: ) ali ni kasnije nije mario za mene bas nesto. stara jos manje, niti sise mi nije htela dat pa me je baka hranila hranom za bebe. trenutno imam (skoro) 17 godina i jos uvjek zivim sa bakom, mamu nisam vidio ni cuo oko 6 godina iako zivi 30-ak km od mene. niti mi rodendan ne cestita iako ga imamo isti dan, i jos prica gluposti o mojoj baki, kak joj one ne da da me vidi, da ju je tjerala iz kuce i tak. navodno je rodila al ja o tome nista ne znam... sa starim se cujem, ponekad i dode.
nikad nista nisu za mene napravili ( osim kaj su me napravili ) pa bas i ne gajim neke osjecaje prema njima... ja imam svoju baku :D i tetu i tetka :D

jako mi je drago cuti da imas oko sebe ljude koji te vole i koje volis :top:

unkn0wn
29.09.2009., 10:32
jako mi je drago cuti da imas oko sebe ljude koji te vole i koje volis :top:

puno ljudi misli da mi roditelji fale i bude im neugodno ak me pitaju nesto u vezi njih pa im kazem da zivim sa bakom... i kolko god ja govorio da mi ne fale niti nista ljudi ne vjeruju.. sta je tu tesko za shvatit :ne zna:
nekoliko puta sam iso psihologu na razgovore ( socijalna sluzba vrsi kontrole, ne ) i nikad nikakve devijacije al ne, oni i dalje tupe kak meni sigurno mama fali ovo ono... zasto ljudi nekad ne shvacaju neke najjednostavnije stvari :ne zna:

Elektra
29.09.2009., 10:34

Da se nalazim u situaciji da ne mogu dijete nahraniti i obući te mu osigurati osnovne ljudske potrebe privremeno bih ga negdje smjestila. Ali to tek nakon što bih sve druge mogućnosti iscrpila (roditelji, prijatelji, poznanici i sl.). Ako ga i bih negdje privremeno smjestila definitivno bih ga posjećivala svaki dan i kada bi se situacija popravila uzela ga natrag k sebi. Nema šanse da dijete ostavim i da se više nikad ne javim. U tome bi me mogla jedino smrt spriječiti. :o

Ali, nadam se da se nikad neću naći u takvoj situaciji.

Elektra
29.09.2009., 10:37
puno ljudi misli da mi roditelji fale i bude im neugodno ak me pitaju nesto u vezi njih pa im kazem da zivim sa bakom... i kolko god ja govorio da mi ne fale niti nista ljudi ne vjeruju.. sta je tu tesko za shvatit :ne zna:
nekoliko puta sam iso psihologu na razgovore ( socijalna sluzba vrsi kontrole, ne ) i nikad nikakve devijacije al ne, oni i dalje tupe kak meni sigurno mama fali ovo ono... zasto ljudi nekad ne shvacaju neke najjednostavnije stvari :ne zna:

Ako ti ne fale roditelji i ako ne osjećaš neki nedostatak zbog toga - bago tebi! :top: Nažalost, jako puno druge djece itekako osjeća nedostatak toga i pati zbog ovako nečeg.

I drago mi je da oko sebe imaš druge ljude koji te vole. :cerek:

baja
29.09.2009., 10:42
puno ljudi misli da mi roditelji fale i bude im neugodno ak me pitaju nesto u vezi njih pa im kazem da zivim sa bakom... i kolko god ja govorio da mi ne fale niti nista ljudi ne vjeruju.. sta je tu tesko za shvatit :ne zna:pokušavamo, ovo, boldano skužiti na ovoj temi :D

baš je lijepo vidjeti tvoj vedar duh na ovako mračnoj temi :grli:

Gzena
29.09.2009., 10:43
cinjenica da netko nema snage, da nije sposoban da bude majka. :ne zna:

no u mom primjeru govorimo o zeni koja ga je napustila da bi 20km dalje odgajala drugo dvoje djece!!! TO ne mogu skuziti, nikako, to nije poremecena ili bolesna osoba, to nije slaba osoba, to je PIZDA od osobe tout court.

Nije to samo u tvom primjeru nego i na ovoj temi.
Nismo govorili o mladim djevojkama koje nemaju mogućnosti ni znanja, pa se odluče dati dijete jer im je samo 15 godina.
Govorimo o ženama koje pokupe prnje nakon par godina braka.
Ja znam nekoliko slučajeva i u svima su se te iste žene preudale i rodile. :rolleyes:

unkn0wn
29.09.2009., 10:46
pokušavamo, ovo, boldano skužiti na ovoj temi :D

baš je lijepo vidjeti tvoj vedar duh na ovako mračnoj temi :grli:

e prosuo sam se po podu od smjeha kad sam vidio tvoj nick :lol::lol:
tako mi starog zovu ( a i mene ) :lol:

nije tesko za shvatit kako nekome u mojoj situaciji ne fale roditelji. da li ti maris za nekoga tko nije dio tvog zivota ? sigurno ne, eto takva je i ova situacija bez obzira na to sto se radi o roditeljima

Gzena
29.09.2009., 10:50
Poznajem jedan slučaj jako sličan tvome...

I kaže da mu ne fali...šta mu ima falit nešto što nikad nije ni imao, a i nešto na što je ljut čitavog svog života..
Jedino što on ne vidi je da su posljedice ipak tu..:(
Sada je lakše razmišljati kad si zrela osoba, ali kad si dijete uvijek misliš da si ti kriv i vidiš kako svi drugi imaju, a ti ne...
Drago mi je da si isplivao..:)

baja
29.09.2009., 10:54
tako mi starog zovu ( a i mene ) :lol:vi ste slavonci jel' da? :D
dakle, ja nisam frajer nego baaaaja = buba, insekt :zubo:
nije tesko za shvatit kako nekome u mojoj situaciji ne fale roditelji. da li ti maris za nekoga tko nije dio tvog zivota ? sigurno ne, eto takva je i ova situacija bez obzira na to sto se radi o roditeljimaipak su roditelji centralne osobe u životu djeteta, barem do tinejdžerstva :D
nisu li ti falili u nekim posebnim trenutcima (blagdani, rođendani,....), kad su tvoji prijatelji imali uz sebe roditelje, a ti ne?
kakav uopće osjećaj imaš prema njima? mrziš li ih?
pitam li previše? :D:)

unkn0wn
29.09.2009., 11:35
vi ste slavonci jel' da? :D
dakle, ja nisam frajer nego baaaaja = buba, insekt :zubo:
ipak su roditelji centralne osobe u životu djeteta, barem do tinejdžerstva :D
nisu li ti falili u nekim posebnim trenutcima (blagdani, rođendani,....), kad su tvoji prijatelji imali uz sebe roditelje, a ti ne?
kakav uopće osjećaj imaš prema njima? mrziš li ih?
pitam li previše? :D:)

ma jok, nema veze ni sa kukcima ni za frajerima vec zbog prezimena :mig:

ne, nisu mi falili... velim, baka je uvjek sa mnom. nemam nikakvih osjecaja prema njima, nit ih mrzim nit ih volim... nemam niti na temelju cega gradit osjecaje prema njima. nije da ih mrzim al ono, ne zelim da se sad uplicu u moj zivot ( al je taj osjecaj nekak slabiji prema starome, s njim se bar cujem i tako... ). di su do sad bili kad sam odrastao, kad se baka mucila oko mene... lako ti sad uletit kad sam jos malo pa svoj covjek...

Gzena
29.09.2009., 11:38
Pa zar te to nimalo ne ljuti?

Mopsly
29.09.2009., 12:54
[QUOTE=Keya;22802632]cinjenica da netko nema snage, da nije sposoban da bude majka. :ne zna:
QUOTE]
Kak mislite da "nema snage" ili što znači "nije sposoban"?! :ne zna:
Jel mislite na psihološko gledište ili što? :confused:

Elektra - kužim te ali za mene osobno ne postoji uopće čak ni imaginarna situacija u današnje vrijeme da dijete ne bi mogla obući i nahraniti - sve dok sam živa mogla bi bilo kakav posao raditi i ništa mi ne bi bilo "ispod" časti da prehranim svoje dijete
Eto opet govorim - u svojoj obitelji imam (moji deda i baka) ljude koji su bili i stvarno jako siromašni a uz to su i stopostotni invalidi (oboje su slijepi) ali tatu su mi odškolovali i odgojili tako da je "izrastao" u prekrasnog čovjeka - dakle gdje god ima želje - može se :mig:
BTW od svog rođenja do 6-te godine smo živjeli s njima u stanu i baka je praktički bila ta koja me odgajala i isto se smatram poštenom i dobrom osobom a to što su me odgajali ljudi koji su ipak imali posebne potrebe to gledam kao plus u životu jer mogu iskreno reći da sam danas puno osjetljivija od svojih prijatelja na starije ili invalidne osobe

Opet kažem - ovdje se mogu voditi rasprave i rasprave ali uvijek ćemo svi imati neko drugo mišljenje o "napuštanju" svoje djece i moje je dakle da ne postoji apsolutno nikakav razlog osim smrti koji bi me udaljio od mog djeteta :)

Keya
29.09.2009., 12:59

nedostatak roditelja ne znaci frustraciju ako postoji figure de résilience, u ovom slucaju baka.
(boris cyrulnik je napisao masu toga na temu résilience ( u ovom slucaju ta rijec bi znacila "oslobodjenje, preporod")

Keya
29.09.2009., 13:10
Kak mislite da "nema snage" ili što znači "nije sposoban"?! :ne zna:
Jel mislite na psihološko gledište ili što? :confused:

naravno, psihicko. o tome ne mogu suditi jer glava je cudna stvar a donijeti dijete na svijet nije uvijek zelja.

Elektra - kužim te ali za mene osobno ne postoji uopće čak ni imaginarna situacija u današnje vrijeme da dijete ne bi mogla obući i nahraniti - sve dok sam živa mogla bi bilo kakav posao raditi i ništa mi ne bi bilo "ispod" časti da prehranim svoje dijete
Eto opet govorim - u svojoj obitelji imam (moji deda i baka) ljude koji su bili i stvarno jako siromašni a uz to su i stopostotni invalidi (oboje su slijepi) ali tatu su mi odškolovali i odgojili tako da je "izrastao" u prekrasnog čovjeka - dakle gdje god ima želje - može se :mig:
BTW od svog rođenja do 6-te godine smo živjeli s njima u stanu i baka je praktički bila ta koja me odgajala i isto se smatram poštenom i dobrom osobom a to što su me odgajali ljudi koji su ipak imali posebne potrebe to gledam kao plus u životu jer mogu iskreno reći da sam danas puno osjetljivija od svojih prijatelja na starije ili invalidne osobe

Opet kažem - ovdje se mogu voditi rasprave i rasprave ali uvijek ćemo svi imati neko drugo mišljenje o "napuštanju" svoje djece i moje je dakle da ne postoji apsolutno nikakav razlog osim smrti koji bi me udaljio od mog djeteta :)

mijesas svoj stav sa tudjim. ako ti ne, ne znaci da su drugi ti.
i ja svoju princezu obozavam vise od same sebe, htjela bih jaaaaaaaako jos bar dvoje djece (koje mi priroda ne zeli podariti) i ne bih nikad dobrovoljno abortirala, ali ne mogu suditi po svojoj situaciji. to sa JA. a ove druge su druge. i moje misljenje se tice MOG djeteta a ne njenog.

no da, mislit cu da nije normalna :ne zna: (imam jednu takvu tetku i stvarno mislim da nije normalna i da ima zescih psiho problema iako kad je vidis djeluje kao jako prijazna osoba)

Gzena
29.09.2009., 13:12
Keya, baka nije mama.
Smatram da su sva ostavljena djeca pogođena time, samo što su neka manje neka više...
Većina ih ima zamjenu u vidu bake, dede, tate, ali pitanje je i koliko je ta zamjena dobra...

Mislim da zamjeranje ostaje tijekom cijelog života.
Unknown kaže da je indiferentan prema svojoj mami, ali i dalje se pita gdje je bila kad je odrastao...ljutnja postoji, pretpostavljam.

Keya
29.09.2009., 13:19
Keya, baka nije mama.
Smatram da su sva ostavljena djeca pogođena time, samo što su neka manje neka više...
Većina ih ima zamjenu u vidu bake, dede, tate, ali pitanje je i koliko je ta zamjena dobra...

Mislim da zamjeranje ostaje tijekom cijelog života.
Unknown kaže da je indiferentan prema svojoj mami, ali i dalje se pita gdje je bila kad je odrastao...ljutnja postoji, pretpostavljam.

gle, i ta mama koja je uz tebe je isto sranje ako nije osoba kako treba. nemojmo idealizirati previse tu majcinsku figuru jer ti mater moze napravit stvarno velikih sranja u zivotu i ostaviti debele frustracije za cijeli zivot.
imam tri prijateljice koje se blize 40im godinama a koje nikako ne mogu srediti privatni zivot (necu u detalje ali price su grozne a te matere im stoje za vratom cijeli zivot i ne zele ih se odreci).

Gzena
29.09.2009., 13:32
Naravno da ima, ali ne znam zašto stalno vučete tu paralelu.
Govorimo o ostavljenoj djeci i majkama koje ih napuštaju, bilo bi dobro ne povlačiti stalno 'e al postoje grozne majke koje te mogu sjebat'...:ne zna:
Ajmo pričat o alkoholizmu, pa povlačit to kako postoje droge koje su još gore za organizam.

Mislim da se uglavnom slažemo.
Žene često zatrudne bez ikakvog plana i pameti. Il žele ulovit frajera na trudnoću...il tko zna?!
Onda shvate da nit žele tog muža nit žele to dijete, pa odu. Nisu sve psihički poremećene nego jednostavno neke nemaju tu želju. Kad bi ostale onda bi se vjerojatno iživljavale na toj djeci, pa je u tu ruku bolje da odu.
No, meni je takav potez općenito za osudu.
I sva ostavljena djeca, pa čak i ona koja imaju zamjensku ljubav, osjećaju posljedice cijeli život.
Neki nasreću manje, a neki veće.

Keya
29.09.2009., 13:43
Govorimo o ostavljenoj djeci i majkama koje ih napuštaju, bilo bi dobro ne povlačiti stalno 'e al postoje grozne majke koje te mogu sjebat'...:ne zna:
Ajmo pričat o alkoholizmu, pa povlačit to kako postoje droge koje su još gore za organizam.

.
pa ne razumijem zasto a priori dijete mora biti frustrirano ako je mater otisla.
sve ovisi kako mu se prezentira.
mali gore ti govori da nije, jer bake i ljudi koji te vole mogu zamijeniti tu figuru (nesto kao kad dijete odraste bez mame koja je umrla). hocu reci da se ne mora uvijek osjecati krivim jer je ova otisla. :ne zna: (iako kuzim na sta mislis)

baja
29.09.2009., 13:48

zato da se (malo) demistificira nužnost imanja majke pored sebe kao garanciju za ... što?
imati majku ne znači imati kvalitetno i zdravo djetinjstvo, niti sretno

Pješčani sat
29.09.2009., 14:41
zato da se (malo) demistificira nužnost imanja majke pored sebe kao garanciju za ... što?
imati majku ne znači imati kvalitetno i zdravo djetinjstvo, niti sretno

s ovim se moram složiti.

kao ni ne imati majku i imati loše djetinjstvo bez sreće.

Gzena
29.09.2009., 14:44
keya, ne mora biti frustrirano na način da jednog dana ode u dućan i sačmaricom pobije pola kupaca, ali neka posljedica postoji - postoji, jebemu sve.
Zato sam i rekla da neki osjete više neki manje, ovisno gdje su i kako živjeli nakon njezinog odlaska.
Nije samo stvar krivnje nego i činjenice da te mama napustila, pa nije baš tako lako sažvakat'.

bajo, shvatila sam, ali ne morate to stalno ponavljat...:D

Keya
29.09.2009., 15:00
keya, ne mora biti frustrirano na način da jednog dana ode u dućan i sačmaricom pobije pola kupaca, ali neka posljedica postoji - postoji, jebemu sve.
Zato sam i rekla da neki osjete više neki manje, ovisno gdje su i kako živjeli nakon njezinog odlaska.
Nije samo stvar krivnje nego i činjenice da te mama napustila, pa nije baš tako lako sažvakat'.

i onda se pitas zasto vucemo paralelu??? :ne zna:
idealiziras majcinsku figuru i apsolutno tvrdis da dijete koje je majka napustila mora imati posljedice.
ne slazem se. mogu priznati da se rijetko nadju kvalitetni ljudi ali ne da apriori dijete ima posljedice. ne vece ili gore od djece s losom majkom ili kojem je majka umrla.
sorry ali moram povuci paralelu, jer mislim da sve tri kategorije djce emogu debelo imat frustracija kao i sto mogu biti bez posljedica.
a ti dajes tezinu samo napustenom djetetu.

Gzena
29.09.2009., 15:47
i onda se pitas zasto vucemo paralelu??? :ne zna:
idealiziras majcinsku figuru i apsolutno tvrdis da dijete koje je majka napustila mora imati posljedice..

Pitam se i dalje.:ne zna:
Meni nije ista kategorija ostavljeno i zlostavljano dijete. Tema su majke koje napuštaju djecu, a ne one koje ih zlostavljaju.

Kakve veze ima trauma s idealiziranjem majke? :confused:

Majka je otišla. Bolje da je otišla jer bi bila loša majka.
Dijete ostaje iza nje.
Smatram da svako ostavljeno dijete ima traumu, bez obzira što ona ne mora biti vidljiva na prvu i što ona ne vrišti iz njegovog ponašanja. Događaj kao što je 'majka me napustila' ne može proći nezamjetno, ma koliku ljubav to dijete dobivalo od bake, djeda, oca...

mogu priznati da se rijetko nadju kvalitetni ljudi ali ne da apriori dijete ima posljedice. ne vece ili gore od djece s losom majkom ili kojem je majka umrla.
sorry ali moram povuci paralelu, jer mislim da sve tri kategorije djce emogu debelo imat frustracija kao i sto mogu biti bez posljedica.
a ti dajes tezinu samo napustenom djetetu.

Isuse Keya, pa ne dajem težinu samo napuštenom djetetu nego je svaki komentar na napušteno dijete(na ovoj temi) 'pa bolje da je napušteno nego zlostavljano'...Okej, da, slažem se da je bolje, ali to i dalje ne znači da i ono ostavljeno ima neke posljedice.
Nisam uspoređivala ostavljeno i zlostavljano dijete nego sam rekla da i među ostavljenima ima razlike - neka tu traumu dožive teško, neka manje teško.

Upoznala sam zlostavljanu, ostavljenu, svakakvu djecu....i sva imaju posljedice, nijedno nije bezbrižno kao ono koje je odrastalo u obitelji punoj ljubavi i pažnje.

Sad fakat odustajem jer vidim da se vrtim ukrug objašnjavajući stvari za koje sam mislila da su 'proste ko pasulj'...a i ne da mi se svaku svoju rečenicu petsto puta ponavljati jer vidim da ne razumijete što govorim.

Modesti
29.09.2009., 16:23
Upoznala sam zlostavljanu, ostavljenu, svakakvu djecu....i sva imaju posljedice, nijedno nije bezbrižno kao ono koje je odrastalo u obitelji punoj ljubavi i pažnje.

Sad fakat odustajem jer vidim da se vrtim ukrug objašnjavajući stvari za koje sam mislila da su 'proste ko pasulj'...a i ne da mi se svaku svoju rečenicu petsto puta ponavljati jer vidim da ne razumijete što govorim.

Ne znam jel ti što znači, ali ja potpuno razumijem što pišeš. :)

Još bi samo nadodala da danas postoje mnogi izrazi poput nespreman, nestabilan...etc,etc,.....
a uglavnom ( s izuzetkom Ruža Ružić) se radi o starom, dobro poznatom zlu.

Gzena
29.09.2009., 16:49
Imala sam prilike vidjeti neke stvari na svoje oči, pa zato i kažem da je jako često to čista komocija, egocentrizam, zloća i 'boli me dupe' sindrom.

Elektra
29.09.2009., 16:55

Ma znam, ali ono, nikad ne reci nikad. :) Naravno da bih grebala rukama i nogama za vlastito dijete, ali nikad ne znaš šta ti život nosi.
Kažem, to bi bilo *eventualno* i nakon što bih iscrpila sve druge mogućnosti, a njih hvala Bogu ima. :)
I ni meni nijedan posao nije ispod 'časti' :)

unkn0wn
29.09.2009., 18:22
ja o mami uopce ne razmisljam... tu i tamo se nekako dode do te teme ali inace ko da i ne postoji... jednostavno nemam zasto o njoj razmisljat.
po meni je i bolje da sam ostavljen baki nego da su me roditelji odgajali jer ko zna kak bi ispao :rolleyes:

@ xena

ja nisam primjetio da imam neke traume zbog toga a bome nisu niti psiholozi... tako da se ljubav roditelja moze zamjeniti

klonka
29.09.2009., 21:12
Zašto si ti toliko zapela za to da mu mora falit? Jel tebe ljuti što nisi odrasla u kibucu? Nuklearna obitelj kakvu mi poznajemo izmišljotina je relativno novijeg datuma ;)

Ja isto smatram da se majčina ljubav (ako je ima!) ne može nadomjestiti, ali oni koji je nisu nikad ni iskusili ne gube ništa. Jednostavno, ne mogu znati. Kao ni ti s kibucom :zubo: ili netko tko nema brata ili sestru ili netko tko nema svoju djecu (ja, na primjer, i ne mogu zbog toga uopće pojmiti kakva je to ljubav prema vlastitom djetetu) itd.

baja
29.09.2009., 21:25
Još bi samo nadodala da danas postoje mnogi izrazi poput nespreman, nestabilan...etc,etc,.....
a uglavnom ( s izuzetkom Ruža Ružić) se radi o starom, dobro poznatom zlu.
ja poznam jaako malo zlih ljudi, mislim da ih mogu nabrojati na prste jedne ruke
no, verujem da postoje uistinu zli ali ne vjerujem da su to, u većini, ove majke ostavljačice/zlostavljačice
između Ruža i zlica postoje glupe, zlostavljane, ucijenjene, ponižene, latentno poremećene.... čija je percepcija jednostavno sjebana

Gzena
30.09.2009., 05:47
klonka, ne kažem da mu mora falit..:ne zna: :confused:
Samo ga pitam jel ga ljuti? Zar je to tako neobično? Sasvim prirodan osjećaj nakon što te netko ostavi.

Nisam ni mislila da o svojoj mami razmišlja svaki dan i da mu nedostaje...kako bi mu uostalom nedostajalo ono što nikad nije ni imao? Eto, on kaže da nema traume, ja mu vjerujem, ali isto tako uvijek ostaje ta gorka činjenica. :ne zna:

Silajn
30.09.2009., 12:37
klonka, ne kažem da mu mora falit..:ne zna: :confused:
Samo ga pitam jel ga ljuti? Zar je to tako neobično? Sasvim prirodan osjećaj nakon što te netko ostavi.

Nisam ni mislila da o svojoj mami razmišlja svaki dan i da mu nedostaje...kako bi mu uostalom nedostajalo ono što nikad nije ni imao? Eto, on kaže da nema traume, ja mu vjerujem, ali isto tako uvijek ostaje ta gorka činjenica. :ne zna:

Jedina činjenica je da si ti zapela za svoje predrasude i ne jebeš mišljenje čak ni iz prve ruke. Znam i na osobnom i na nizu drugih primjera da je odsustvo jednog roditelja daleko manja, ako uopće jest, trauma od disfunkcionalnog para koji čine majka i otac. Jedinu traumu koju mi djeca iz obitelji s jednim roditljem možemo doživjet je kad nas priučeni psiholozi i "empatična" ekipa uvjerava da nam nešto fali. Brat i ja smo odrastali u istim uvjetima, ja sam bila odlikaš s natjecanjima i pohvalnicama, burazu se nije dalo učit. Ima veći IQ od mene, ali je u školi bio loš. Idiotkinja od školske psihologice je "dijagnosticirala" da je iz "loše obitelji" (citat) i da zato ima "poteškoća u učenju" i predložila poseban program. Mama ga je preselila u drugu školu koju je, opet ne učeći, završio s vrlo dobrim. Od tad mi se gadi ekipa koja iz vlastitih debilnih mjerila što je "dobra obitelj" ide solit drugima pamet, konstatirat "gorke činjenice" i ne znam koji već kurac.
Šuti ak ne znaš.

Melpina
30.09.2009., 14:15
Silajn i unknOwn, slažem se! :top:

Gzena
30.09.2009., 15:00
Silajn, a ti znaš zato što si odrastala bez oca uz svu potrebnu ljubav i pažnju majke i ostatka obitelji? :confused:
Hožemo onda pričat o djeci koja su iz razvedenih obitelji, jer ih pola ne viđa očeve?!

Jel te tvoj otac napustio i ne javio se, il su se tvoji samo razveli, a on zadržao pravo viđanja?! Puno je faktora.
Jebemu sve, pa ima razlike između ostavljanja i ostavljanja. Ima i razlike između onih koji se ostaju brinuti za to dijete. I ma koliko se ti pjenila, ipak to jest gorka činjenica...bez obzira što su je neki uspješno prežvakali. Ako ti to ne razumiješ, žao mi je.

I neću šutjet, jer imam pravo na svoje mišljenje o majkama koje odlaze i ono se neće promjeniti.
Pa makar ti to nazivala predrasudama.
Ne znaš na osnovu čega su stvorene, zato šuti. :D

Uniform 64
30.06.2010., 18:47
hm znam da je post star ali morma se nadovezat

Ja sam otac dvoje djece od 5i 7 godina .supruga me napustila jer se zaljubila u mladjeg,ljepseg,boljeg vjerojatno.napustila je djecu navodno ne moze vodit brigu o njima ok pusim tu foru nije bed ja imam jednu placu i od toga pola mi u kreditima .Gospodja koja menapustila ima sloro cistu placu i iznajmljen stan s svojimljubavnikom imaju zajedno duplo vecu placu od moje .NE zeli djecu uzet k sebi jer navodno veli da nemoze skrbit o njima taj njeni novi ljubavnik je bajker znaci slobodna dusa koliko sam skuzio dobar je prema djeci ali ne zeli vjerojatno isto brigu.U pocetku je kupovala djeci sto je trebalo sad nije da nece veli da nema i glumata okolo radi na sebi. obleku si kupuje a djecu povremen nazove svaki drugi vikednd trebal bi vidjat ali jasam postavio uvjet da nemoze mal ibit kad su djeca kod nje a to njoj nepase pa ih nece uzet preko cijelog vikenda nego samo na par sati.

pitanje dali ja previse zabranjujem ili ona je osoba kojoj nije stalo do djece.

hera86
30.06.2010., 19:59
užas. ja znam priču od jednog dečka koji se oženio jer je cura ostala trudna odmah nakon srednje škole. sve nešto ok ovo ono,,, ostala drugi put trudna... kad se drugo dijete rodilo.. ona je postala neurotična, možda je i imala postporođajnu... uglavnom, to je kod nje potrajalo malo duže, malu baca u kindić, malog gura po sobi, mali se udara, više plače... kad joj je muž to vidio, istog trena se rastao od nje,, htio je djecu sebi al eto nekako nije uspio... sad su klinci nekih 10-11 godina,, ona izlazi, radi, za djecu se uglavnom brinu njeni dok ona hoda s frendicama po kafićima,,, a on pizdi... djeca su prekrasna i bilo bi im puno bolje kod njega.

SC Artist
30.06.2010., 20:27

Ja sam otac dvoje djece od 5i 7 godina .supruga me napustila jer se zaljubila u mladjeg,ljepseg,boljeg vjerojatno.napustila je djecu navodno ne moze vodit brigu o njima ok pusim tu foru nije bed ja imam jednu placu i od toga pola mi u kreditima .Gospodja koja menapustila ima sloro cistu placu i iznajmljen stan s svojimljubavnikom imaju zajedno duplo vecu placu od moje .NE zeli djecu uzet k sebi jer navodno veli da nemoze skrbit o njima taj njeni novi ljubavnik je bajker znaci slobodna dusa koliko sam skuzio dobar je prema djeci ali ne zeli vjerojatno isto brigu.U pocetku je kupovala djeci sto je trebalo sad nije da nece veli da nema i glumata okolo radi na sebi. obleku si kupuje a djecu povremen nazove svaki drugi vikednd trebal bi vidjat ali jasam postavio uvjet da nemoze mal ibit kad su djeca kod nje a to njoj nepase pa ih nece uzet preko cijelog vikenda nego samo na par sati.

Mislim da imas puno pravo postavljati uvjete buduci da se ona djece na neki nacin odrekla. Ne bi ulazila u to jel joj stalo.. Zelim ti srecu :top:

EtomeneJa
30.06.2010., 20:49
To je patologija, neki ljudi se samo odreknu svoje djece, a neki počine čedomorstvo, nekim mladim majkama njihovi roditelji zagorče život i odvoje ih namjerno od djece, pa s vremenom kod tih majki nastane opća frustracija i svaljivanje sveopće krivice na tu siročad, netko je jednostavno uskraćen za taj roditeljski osjećaj, znam jednu što se odrekla još nerođenog, izvalila je da "kako će ona sad na skijanje". Nemamo svi usađene jednake vrijednosti. Niti svi imaju jednako razvijene emocije. Oni koji su kadri odreći se djeteta su emocionalni invalidi bilo da je to urođena mana ili je takvo stanje društveno uvjetovano. Za takve je najbolje da ih se i udalji od djece.

waka
30.06.2010., 21:09
Sama sam odgojila dvoje djece i nije mi bilo lako.Danas sam u braku s čovjekom koji prihvaća moju djecu,a i ja sam prihvatila njegovu kćer koju je majka ostavila s deset godina. NAše je društvo jako patrijahalno i potrebno je jako puno hrabrosti biti samohrana majka.Svejedno mi nije žao

EtomeneJa
30.06.2010., 21:18
Istina, hrabrost u roditeljstvu samohranih roditelja je vrlina u našem društvu. Nevjerojatno da se trudnoća istovremeno karakterizira kao blagoslov i kao velika sramota ako je riječ o trudnoći mladih neudanih žena.

jean-michele
30.06.2010., 22:03
Mama me ostavila kad sam imala 15. Sad imam skoro pa 18. :rofl: 2 i pol godine tu ženu nisam ni vidjela ni čula i uopće nemam namjeru. I dok je bila tu, kao da i nije, prema mom se tati odnosila užasno, nije željela imati više djece, uvijek je plakala, stvarala svađu i slično. I kad je bila tu, za mene se brinula baka. Baka mi se ujutro budila, spremala me u školu i pripremala doručak, prala mi je odjeću, peglala, dočekivala me kad dođem iz škole. Dakle-bila mama. Zavidim svakoj osobi koja sa svojom mamom ima prijateljski odnos i koja se svojo mami može za nešto požaliti, olakšati si dušu i s njom razgovarati. Ja to nisam mogla. Nikad.
Moja mama je pričala po okolici kako meni brane da ja nju vidim i kako me silno želi vidjeti, a nakon što je otišla nije se udostojila čak 7 mjeseci ni pokušati stupiti u kontakt sa mnom. Dotad sam mogla i krepat, što bi se reklo.
Prema njoj ne gajim nikakve osjećaje, zahvalna sam joj što me rodila. I to je to. Možda je pozovem na svadbu kad se budem udavala. Možda. Čisto reda radi. I to poštom. Nije zaslužila biti ni na mojoj maturalnoj zabavi, ni na promociji jednog dana. Jer nije bila uz mene kad sam ju trebala. A sada ju, hvala Bogu, ne trebam.
Jedino što se nadam je da ću ja biti bolja majka svojoj djeci jer djeca majci trebaju biti svetinja, trebaju se boriti za njih i skrbiti najbolje što mogu. Osobama poput moje mame i ostalih "mamica" koje ostave svoju djecu treba podvezati jajnike na živo (bez anestezije) kako više nijednom djetetu ne bi mogle priuštiti ono kroz što sam prošla ja i ostali članovi kojima se dogodilo isto. Ljudi ne razumiju kako mogu biti tako indiferentna, kao ipak mi je to mama. Ja jednostavno prema njoj ne osjećam ništa. Izbrisana je iz mog života. Moji su osjećaji svima teško shvatljivi, tata me htio slati psihologu, kao ja potiskujem osjećaje u sobi. Muški mozak. Ja najbolje znam kako mi je bilo i ni najgorem neprijatelju ne bih poželje takvo iskustvo.

(soooooooorry zbog ovoliko pisanja, morala sam :D)

EtomeneJa
30.06.2010., 22:21
Dušo draga, žao mi je što si imala tako tužno djetinjstvo i mladost. Iz postupaka tvoje matere ti si uspjela spoznati kakva majka ne treba biti. Na tome joj možeš biti zahvalna ma koliki te bijes s pravom možda sada spopao. Hvala Bogu da imaš baku, bake su "stare majke".

jean-michele
30.06.2010., 22:26
Inače baš ništ ne osjećam kad se o tomu priča, ali me sad ova tema i neki od komentara koji na indirektan ančin brane takve osobe, baš "razbjesnila". Tvoj me komentar oduševio, raznježio. Falilo mi je da mi netko kaže da zapravo ja nisam krivac u cijeloj priči jer ja s njom ne želim imati kontakte. :)

EtomeneJa
30.06.2010., 22:41
Pa zašto bi ti bila kriva za išta. Ona je jednostavno jedna izgubljena duša, nije te znala podići, nije to imala u sebi, sad pitanje je kakva je bila nejzina mati prema njoj. Ona je možda kopirala odnos kakav je ona doživjela u svojoj mladosti ili je jednostavno emocionalni invalid i koliko je god njoj bilo sjajno u njezinom djetinjstvu ona to i nekog razloga, možda egoizma, možda neke zavisti, nije željela ili nije mogla primjeniti prema tebi. Ma ti imaš svako pravo bit ljuta na nju, al vidjet ćeš, s vremenom ćeš je počet žalit.

Gzena
01.07.2010., 08:10
toliko o tome da posljedica nema....:ne zna: :(

štemajzl
01.07.2010., 10:53
ali jasam postavio uvjet da nemoze mal ibit kad su djeca kod nje a to njoj nepase pa ih nece uzet preko cijelog vikenda nego samo na par sati.

Ili treće - osvećivanje preko djece nije samo ženski fenomen. :rolleyes:

Jel joj određuješ i kako se mora počešljati ako želi vidjeti djecu? :rigo:

morbidangel
01.07.2010., 10:58
Što je bilo s onom nekom ženom koja je ostavila četvero djece i otišla, a čak je i navodno jedno dijete trovala sedativima? Bilo je u 24sata.

Evo googlao sam i našao čak dvije takve:eek:
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/04/29/0108006.html
http://www.index.hr/vijesti/clanak/uoci-bozica-ostavila-supruga-i-cetvero-djece-pa-im-porukom-cestitala-novu-godinu/415772.aspx

Koji je k* takvim ženama?:confused:
To moraju biti nekakvi psihijatrijski slučajevi jer ne znam kako to drugačije objasniti.:ne zna:

Stari, tuži je i traži alimentaciju, ali nemoj biti pametnjaković i raditi sve na svoju ruku nego se konzultiraj sa nekim dobrim odvjetnikom prije. To je sve što ti mogu reći. Da je situacija obrnuta dospio bi u novine, okarakterizirali bi te vjerojatno i kao zlostavljača i manipulatora, b.a.b.e. bi te razvlačile po svim medijima, bivša bi pokušala i okrenuti djecu protiv tebe, a sada ništa:rolleyes:. Neka kurva plati svoj dio. A ti potpuno odjebi tu i nađi drugu ženu koja te zaslužuje. Život je prekratak da bi još sam pljuvao i srao po sebi (...jer se zaljubila u mladjeg,ljepseg,boljeg vjerojatno...).:rolleyes:

Gzena
01.07.2010., 12:35
morbidangel, može jedno pitanje?
jesu li psihijatrsijski slučajevi i svi oni očevi koji odu bez razloga? :ne zna:

ja ne kužim zašto je klince preuzeo centar za socijalu skrb kad imaju oca? :ne zna:

dora
01.07.2010., 13:05

Nista. Njihov izbor.
Kao i izbor velike mase muskaraca koji ko iz picke odjebu vlastitu djecu, pa nikom nista jer je to kao normalno, a ovo solucija je frapirajuca i nuzno zena koja napusti dijete je psihijatrijski slucaj, doli muzjak koji napusti djecu je samo jebivjetar/neizivljen/kreten :D

Pretpostavljam da su razlozi... neki.
Koji nemam pojma, al neki jesu.
Dal bi ti razlozi ''zadovoljili'' svekoliku forumsku masineriju (:D) u to ne ulazim, al toj nekoj su dovoljno dobri i jaki da ode.

E sad, dal dijetetu moze bit super s jednim roditeljem?
Da.
Iako nemos generalno rec 'da' il 'ne' buduci da to ovisi o miljonu faktora (realno mos ti imat dva roditelja pa da su oba zakurac, moze vas bit 10 doma, od baka, deda, brace i sestra pa je opet sve zakurac).

Nema generalnog pravila, ali da nuzno mora bit u kurcu i da ti sam moras bit u kurcu zato sto zivis/odrastao si samo s majkom ili s ocem - bogami ne moras, ako je taj jedan roditelj pametan, odgovoran i normalan.

I ja sam odrastala s jednim (starim), bez baka, djedova i inih i ne mogu rec da mi je bilo lose ali uopce i da imam traume i patim za majcinskom ljubavi :D

waka
01.07.2010., 13:37
Slažem se.Sve ovisi od slučaja do slučaja.osobno sam imala oba roditelja koji uopće nisu marili za mene.Odrasla sam u nesigurnu osobu,punu kompleksa.Moji sinovi su rasli bez očeva pa su opet prilično samostalni i sigurni u sebe,pogotovo mlađi

morbidangel
02.07.2010., 20:17
morbidangel, može jedno pitanje?
jesu li psihijatrsijski slučajevi i svi oni očevi koji odu bez razloga? :ne zna:

ja ne kužim zašto je klince preuzeo centar za socijalu skrb kad imaju oca? :ne zna:

Da, što se mene tiče osoba koja samo ode i ostavi svoju djecu bez pozdrava, objašnjenja i više za njih ne pita nije zdrava. Bez obzira na spol.

U prvom slučaju koji sam dao centar ih nije preuzeo, u drugom slučaju je. Ne znam zašto. Možda je otac bio slabog imovinskog stanja - bitnije im je da imaju kučerinu u cvijeću, BMW na dvorištu i 15k po članu dohotka na mjesec, sad ako se djeca pri tome psihički uništavaju nea veze, bože moj:rolleyes:
Jel se još tko sjeća onog oca kojem je socijalna oduzela dijete (majka isto otišla) jer je čovjek siromašan, pa je jadnika povlačila godinu dvije po domovima, a otac ga je dobio natrag tek kad je otišao na RTL, Sanji Doležal, napravio mali skandal pa su mu ga vratili natrag. Jebo ih ja:rigo:
Otkud da znam zašto je centar za socijalnu skrb odveo djecu:ne zna: Možda misle da dijete bez majke ne smije živjeti pa će ih poslati majci, kad je nagovore da uzme djecu i za to joj još plaćati nekakvu naknadu.:ne zna:

srce na dlanu
03.07.2010., 17:38
Ne znam što reći za takove žene. Što se dogodi u toj glavi da može odbaciti svoje dijete. I neznam što rećo za oca koji može silovati svoje dijete.
Kuda vodi ovaj svijet? Strašno, bez komentara.

Born To Run
03.07.2010., 18:00
Imala sam prilike vidjeti neke stvari na svoje oči, pa zato i kažem da je jako često to čista komocija, egocentrizam, zloća i 'boli me dupe' sindrom.

slažem se. i ja sam se nagledala svakakvih situacija i, moram reći, za mene majka koja napusti svoje dijete NIJE MAJKA.
to dijete nije tražilo da bude rođeno. htjela ona njega ili ne, mislim da NEMA PRAVO napustiti dijete. NIKAD, NI U KOJOJ SITUACIJI!

lovely_one
03.07.2010., 18:12
Naravno...gadna je to stvar.Općenito, nisam luda za djecom ( kako neke žene tvrde ) ali svoju kćer strašno volim i da sam ju mislils napustiti, ne bih je ni rodila.
Ali još je gadnija stvar što se ljudi 100 puta više zgražaju kada to učini žena nego muškarac.A muškarci to čine PUNO češće. Samo u mojoj široj obitelji ima 3 slučaja.Gdje je onda zgražanje i osuda ?!
On slobodno ode, osnuje novu obitelj i zaboravi da već ima djecu, još ga se potapše po ramenu i pohvali da je "pravi pastuh". Ma, fuj.

srce na dlanu
04.07.2010., 15:31
Upravo sam pročitala u 24 sata : Bugojno - beba od tri dana pronađena u kutiji kod stadiona?
Trebalo joj je tri dana da odluči da je neželi? Pa zar je nije zavoljela u ta tri dana kad je je gledala onaku malu, slatku, malog anđelčića, zar je nije ni jedanput nadojila u ta tri dana? Koje srce ima ta žena? Da li uopće ima srce ili je je mozak izdao. Zašto ju nije odnijela ocu na vrata i da ju on odgaja. Mislim da bi on imao više osjećaja za malog anđela nega ta kučka. Trebalo bi ju kada se otkrije javno obilježiti neka svi znaju koja je to.................grrrrr nemam riječi za tu kravu( to ni krava nebi napravila svome teletu).Trebalo bi je:Snajper: objesiti za onu stvar. Krmača jedna.:clint:

klonka
04.07.2010., 17:07
Jesi li ikad čula za postporođajnu depresiju?

lovely_one
04.07.2010., 18:39
Upravo sam pročitala u 24 sata : Bugojno - beba od tri dana pronađena u kutiji kod stadiona?
Trebalo joj je tri dana da odluči da je neželi? Pa zar je nije zavoljela u ta tri dana kad je je gledala onaku malu, slatku, malog anđelčića, zar je nije ni jedanput nadojila u ta tri dana? Koje srce ima ta žena? Da li uopće ima srce ili je je mozak izdao. Zašto ju nije odnijela ocu na vrata i da ju on odgaja. Mislim da bi on imao više osjećaja za malog anđela nega ta kučka. Trebalo bi ju kada se otkrije javno obilježiti neka svi znaju koja je to.................grrrrr nemam riječi za tu kravu( to ni krava nebi napravila svome teletu).Trebalo bi je:Snajper: objesiti za onu stvar. Krmača jedna.:clint:

To dijete sigurno ni otac nije htio.Inače..to je sasvim uobičajena pojava da otac ne želi dijete, zar ne ?!
A kada žena ne želi ona je čudovište. A uspoređivati ljude sa životinjama nije baš uputno - ljudi u toj usporedbi uglavnom gube.

srce na dlanu
04.07.2010., 19:08
To dijete sigurno ni otac nije htio.Inače..to je sasvim uobičajena pojava da otac ne želi dijete, zar ne ?!
A kada žena ne želi ona je čudovište. A uspoređivati ljude sa životinjama nije baš uputno - ljudi u toj usporedbi uglavnom gube.

A možda otac ni nezna za to dijete. Da zna možda bi ga prihvatio. A što se tiče porođajne depresije, znam za to, ali, gospođa ako je tako smijem nazvati, pošto je nesmijem uporediti sa životinjama, jer vrijeđam životinjski rod, mogla je u ta tri dana, ma nije mi jasno da nitko nije ništa primjetio. Nemogu to opravdati sa ničim i gotovo. Pa to je malo nezaštičeno ljudsko biće. Nekužim..... gdje su ti roditelji.......... jednostavno ne znam, grozim se i gotovo.

klonka
04.07.2010., 19:36
A možda otac ni nezna za to dijete.
A možda ga je baš on bacio u kutiju. A možda su u šumi. Nemaš pojma što se dogodilo, ali je prva osoba na koju si krenula bacati kamen majka. :rolleyes:

srce na dlanu
05.07.2010., 14:52
A možda ga je baš on bacio u kutiju. A možda su u šumi. Nemaš pojma što se dogodilo, ali je prva osoba na koju si krenula bacati kamen majka. :rolleyes:

Ne bacam kamen na majku, bacam ga i na oca i na baku tj. majku te žene. Ako su svi znali da to dijete postoji ...................imamo li dalje što pričati? Što god da se dogodilo, strašno je i ja nemogu to progutati. Imam svoje mišljenej i ne otstupam od njega. Ne želim mjenjati mišljenje kako kome prdne. Stojim iza svoje riječi i svog mišljenja.:amen:

srce na dlanu
05.07.2010., 16:22

Draga, pročitaj ovu tema od početka. Nick Carraway, je živi primjer da postoji i otac koji može da se brine o svom djetetu i od njega napravi pravog čovjeka.
Zaista jedna divna priča sa sretnim krajem.:):)

klonka
05.07.2010., 19:59
Ne bacam kamen na majku, bacam ga i na oca i na baku tj. majku te žene. Ako su svi znali da to dijete postoji ...................imamo li dalje što pričati? Što god da se dogodilo, strašno je i ja nemogu to progutati. Imam svoje mišljenej i ne otstupam od njega. Ne želim mjenjati mišljenje kako kome prdne. Stojim iza svoje riječi i svog mišljenja.:amen:
A ne bacaš ga na oca tog djeteta i njegove roditelje i na socijalne službe i na susjede i na prijatelje i na sve koji su vidjeli da je žena trudna i mogli pomoći, ali nisu učinili ništa? Samo majke su ti krive?! Jebeno licemjerno, o tome ja pričam. Nitko ne traži da promijeniš mišljenje o tome da je grozno ostaviti bebu na cesti u kartonskoj kutiji, ali razmisli malo u koga sve ne upireš prstom i zašto.

srce na dlanu
05.07.2010., 20:46
A ne bacaš ga na oca tog djeteta i njegove roditelje i na socijalne službe i na susjede i na prijatelje i na sve koji su vidjeli da je žena trudna i mogli pomoći, ali nisu učinili ništa? Samo majke su ti krive?! Jebeno licemjerno, o tome ja pričam. Nitko ne traži da promijeniš mišljenje o tome da je grozno ostaviti bebu na cesti u kartonskoj kutiji, ali razmisli malo u koga sve ne upireš prstom i zašto.

Na sve, na se i svakoga ko je mogao pomoći a nije.

amary
06.07.2010., 19:58

:top:

Da interesantno je da se uvijek optužuje majka,jer po nekoj logici,mada kao žena vrijedi manje od "gospodara svijeta"muškaraca,roditeljstvo je njena dužnost i obaveza.
Milijuni muškaraca,poštovani članovi društva(a ne čudovišta...:mig:) ne pitaju jesu li im djeca gladna ili sita,mrtva ili živa,trebaju li očinsku ljubav,ali njih se ne naziva imenima koja se dijele ženama....

Što mi znamo(osim možda u osoba koje osobno poznajemo)što se događa u razumu i emocijama žena,koje ostavljaju djecu u kantama za smeće,domovima,drugim ljudima ili ih čak i ubijaju i koliko upravo muškarci doprinose takvim djelima.
Bez obzira što osobno ne bih bila sposobna za takav čin,smatram da te žene u biti čine ono što su muškarci činili od pamtivijeka:
-napuštanje potomstva bez osječaja odgovornosti.

I po čemu su veća čudovišta od očeva?