PDA

View Full Version : Kalifornijska gujavica

stranice : [1] 2

ajajas
24.09.2009., 18:40
Bavi li se itko uzgojem kalifornijske gliste i proizvodnjom humusa???:top:

Göttspöđä
24.09.2009., 19:34
Mene je jedan period jako zanimalo, ali sam bila spriječena.

Šta te točno zanima :D?

Dodat ću i da se ne radi o glisti nego gujavici.

BTW, izbjegavaj caps-lock u postovima, naslovima i sličnom. Novi si pa te neću gnjaviti kartonom.

salel
24.09.2009., 19:45
ja sam nekada to radio (92-95)Odustao sam jer me život odnio na drugu stranu a i nisam tada baš imao uvijeta za proširenje.Sada je druga priča i po svemu sudeći od slijedeće godine ponovo startam.

ajajas
25.09.2009., 18:50
Glista - gujavica, jeli uopće bitno. Moran priznat da san malo puta čuja gujavica, najčešće glista. Ali nema veze, uglavnom ja se zaljubi u to malo biće velikih mogućnosti. A šta me točno zanima? A šta me ne zanima, zanima me sve ali neman baš vrimena ćakulat na forumu. Ipak par riči. GUJAVICE san nabavija prije 4 miseca i sad namjeravan izvadit prvu količinu humusa. Neki kažu da je to prekratak rok za vađenje humusa. Juče smo izvadili za probu malu količinu i meni izgleda sasvim O.K. Evo možda teme za početak nekog dugog ćakulanja. Malo me brine velika vlažnost a neman vanjskog natkritog prostora za prozračivanje. Danas smo nešto improvizirali pa bomo vidli. A šta se množe, pa one "nisu normalne". Kako stignu preradit onoliko materijala uz onoliki "sex"?

ajajas
26.09.2009., 19:25
Ljudi moji ja san njega danas izvadija pa vi recite šta oćete. Humus naravno, a šta ste vi mislili. Puno je vlažan i moran reć da mi je bilo dosta teško. Lipo mi izgleda a kad ga prosijen biće još lipši. Još da čujen ocjenu stručnjaka pa IDEMO DALJE. Jeli ovo opa interes za ovu temu ili se meni to samo čini???

ajajas
28.09.2009., 18:36
Salel, puno sriće. Ako se sitiš koji put baci neki komentar, savjet. A ostale bi molija bez komenara. Mene ne zanima zašto je ona gujavica a ne glista. Ustvari ona je za mene glista i zbogom đaci. Pitaću Admina otkud nekom pravo da minja naziv moje teme. Danas san postavija novi turnus i moran reći da san zadovoljan koliko prostora su mi zauzele. Salal mislin da je o glistama bilo govora na podforumu VRT pa se možda skroz prebacin tamo.

Göttspöđä
29.09.2009., 06:55
Pravo promjene imena teme sam dobila kao moderator ovog podforuma i koristim ga kad procijenim da utječe na kvalitetu rasprave i može nekoga nešto naučiti. Mail na koji možeš dobiti admine je ovaj (admin@forum.hr).

Ako nešto puno ljudi govori, ne znači da je ispravno. Glista je parazitski crijevni oblenjak, primitivnija od mnogokolutićavca gujavice na koju misliš. Zoološki taksonomski su nebo i zemlja.

Spominješ vlažni humus, prevlažan. Kako si riješio smještaj glista? Imaju li kakav otvor kroz koji bi se ocijedila tekućina van iz supstrata? Jel ti sanduk u vrtu ili negdje zaštićen i na kakvoj visini?
Na koncu, koliko ti je leglo tj. koliko sanduka si postavio?

ajajas
29.09.2009., 13:02
Sorry, but..........Meni je bitno da one rade. Smještaj veliš. Pa mislin da san to dobro odradija. Napravija san im "boks" od betonskih blokova 15x2x0,80 m, iznutra obloženo stiroporom 3 cm debljine. Na dno san postavio žicu radi štetočina. Voda može slobodno prolaziti. Sve se inače nalazi u polju a zaštitu san napravija sam. Naime napravija san tendu 2,5 m visoku, 4 m široku a dužinu još nisan završio. Sve san prekrija zelenom prozračnom mrežom radi hlada i radi prozračnosti. Sad namjeravan nastaviti. Mislin napraviti limeni krov koliko radi zaštite toliko i da mi skuplja vodu jer neman vode u polju. Kod mene je ladno jedino kad puše bura pa nisan siguran ima li potrebe sve zatvarati nešto kao plastenik. Kad stavin gnoj (iman dobar stajski kravlji gnoj) stavin opet žicu radi zaštite pa onda slamu i karton. Tako san im cilo lito održava temperaturu, a pod tendom je bilo milina.Za misec dva mislin skinit mrežu opet radi sunca ovaj put radi suprotnog efekta. Za vrime onih "ekstremnih" hladnoća mislija san preko kartona dodati još jedan sloj slame ili nešto treće. Inače počeja san sa tri legla, barem tako tvrdi čovik koji mi ih je proda. Juče smo ih ponovo postavljali i sad zauzimaju 6 metera dužnih. Humus san odložija u jednu prostoriju i napravija promaju, nadan se da ću ga tako osušit. Danas je sv. Mihovil, zaštitnik mog grada a i naše drage policije. Zato svin policajcima koji ovo čitaju sretan praznik!!!

Göttspöđä
29.09.2009., 13:42
Humus nikad nemoj skroz osušiti jer ubijaš njegov efekt. U njemu vrvi život ovisan o tekućini - mikrobiološka aktivnost opada s količinom raspoložive vode. Nek ti bude kao ona cvjetna zemlja, treset, koju kupiš u cvjećarni za lončanice. Jesi vidio da nikad nije suh?

Inače, :top: za uređenje, mislim da si to dobro izveo. Betonski boks je super jer će spriječiti krtice da uđu. Navodno su sposobne preko noći uništiti kompletnu koloniju gujavica. Što se zimskih temperatura tiče, prema literaturi koja mi je u vrijeme kad sam ih htjela kupiti bila raspoloživa, ti u Dalmaciji (ako se ne varam) s tim sigurno nećeš imati problema. Tamo sam čitala da trpe i do -10, što je meni malo našpanano al ajd. Uvijek boksove možeš pokriti najlonskim plahtama koje će ih izolirati od hladnog zraka.

Šta im sve daješ za jelo?
Meni je bila fora to što kad ti ponestane celuloznih vlakana možeš posegnuti za kartonskim kutijama (bez boja).

Göttspöđä
29.09.2009., 13:43
Na koncu, zaboravih pitati, jesi krenuo uzgajati za sebe ili za prodaju humusa?

Koliko ih ima u jednom okviru i koliko si ih platio, ako smijem pitati?

ajajas
29.09.2009., 14:46
Ma samo pitaj nema frke. Kod nas u Dalmaciji (pogodak) nema krtica ali san ima par napada miševa. Nevolin KRAJNJU MERU (objasniću kasnije) ali mora san intervenirati inače ko zna dokle bi to išlo. Ubija san 5 -6 komada. To su oni mali poljski miševi. Ima gušterica ali još malo pa će ih zima potirat.
Napisa san u zadnjem postu da san nabavija stajski kravlji gnoj i to im je glavnina hrane. Ali nabacin ja i voća, povrća, kartona, a ostatke hrane ne da izbjegavan ali mislin da iman dovoljno ostale hrane. Iz par dućana dobivan voće i povrće, isto tako i kartone. Njima ostaje toga masu i nema problema, svak će ti dati, samo moraš pitati.
Moj početak. Dođen pomoć rođaku na selo orizat masline kad tamo ogromna hrpa gnoja. Kaže neće ga davat za sitnu lovu. Ja mu predložik "kalifornikaciju" i tako je sve počelo.
Sad ovo zadnje nemogu ti baš precizno odgovorit, nisan ih uspija pribrojit, dodijalo mi na 27896. Šalin se, u literaturi piše da je jedno leglo 2x1m i nekih 15-ak cm debljine. Kaže još pametna knjiga da ih može biti od 100 do 120 tisuća po leglu, a ja san uzeja tri. Ako ih je bilo toliko u sva tri onda san ja Antonio Banderas (najcoolseljačina Hollivuda). Ali nema veze, sad ih, Bogu vala, ima poprilično. Cijena i nije bila tako mala, ja san ih plaća tisućaka po leglu ali kad ja buden u mogučnosti prodavat sigurno neće biti toliko.
I ono najbitnije. Bez obzira šta san se ja do ušiju zateleba u te male "zviri" ipak iden na komercijalizaciju. Pomalo ali mislin da iman šansu jer debelo oko mene to niko ne radi, koliko ja znan. Stari su još skloniji umjetnom gnojivu ali mladi se sve više okriću prirodnom i tu ja tražin svoju šansu. Ako ništa imaću bar za sebe. Iman omanji vrt a iden u sadnju maslina pa će mi tu trebati dosta materijala. A višak gujavica-glistavica možda iskoristin za prihranu peradi. Neće mi biti drago ali šta je tu je. Nadan se da do toga neće doći. Ćaća (pape po hrvatsku, otac) mi zna prigovorit - imaš ih miljardu a ti se bakćeš oko jedne ako negdi zapne. Meni je ža gledat da strada.
Ako kreneš u posa javi se dolazimo pomoći, ako nisi nakraj svita. Dobiješ i pola legla (tako je meni reka lik od kojeg san uzeja) gratis. Nastoj kupiti kod provjerenog i da ti je šta bliži radi transporta. Trpe one jadne svašta ali ako možeš da dožive šta manje stresova to bolje i za njih i za tebe.
KRAJNJA MERA!!! Priča jedan obiteljski frend da ima brata u Zemunu. Kaže dođe bratov sin kod mene i donese POLITIKU. Nađe tekst o nekoj komuni za ličenje narkomana koju vode pravoslavni svećenici. Ako netko nije kako treba onda ga tuku čime dovate, polugama, palicama, lopatama. I kaže svećenik da je to KRAJNJA MERA. O tome je pisalo i u našem tisku ali KRAJNJU MERU nisu spominjali.

Göttspöđä
30.09.2009., 18:55
Sad ovo zadnje nemogu ti baš precizno odgovorit, nisan ih uspija pribrojit, dodijalo mi na 27896. Šalin se, u literaturi piše da je jedno leglo 2x1m i nekih 15-ak cm debljine. Kaže još pametna knjiga da ih može biti od 100 do 120 tisuća po leglu, a ja san uzeja tri. Ako ih je bilo toliko u sva tri onda san ja Antonio Banderas (najcoolseljačina Hollivuda).

Prvo, ne diraj Banderasa :azdaja: :D
Drugo, odokativna procjena često vara oko. Znam po svojim crvima koje uzgajam kao živu hranu (za tarantulu, ne za mene, naravno :D). Kad ih gledaš, misliš 30-40 komada. Kad izbrojiš, od šuba pregaziš 100. Mogu misliti kako izgleda 300 000 kalifornijskih gujavica.

Ali nema veze, sad ih, Bogu vala, ima poprilično. Cijena i nije bila tako mala, ja san ih plaća tisućaka po leglu ali kad ja buden u mogučnosti prodavat sigurno neće biti toliko.

Što je po tebi realna cijena po leglu od 100 000?

I ono najbitnije. Bez obzira šta san se ja do ušiju zateleba u te male "zviri" ipak iden na komercijalizaciju. Pomalo ali mislin da iman šansu jer debelo oko mene to niko ne radi, koliko ja znan. Stari su još skloniji umjetnom gnojivu ali mladi se sve više okriću prirodnom i tu ja tražin svoju šansu. Ako ništa imaću bar za sebe. Iman omanji vrt a iden u sadnju maslina pa će mi tu trebati dosta materijala.

Iz tog gnojiva ti i štap raste kad ga u njega zabodeš. Gledala sam neke vrtove kod žena po gradu gdje živim i zbilja sam impresionirana.

A višak gujavica-glistavica možda iskoristin za prihranu peradi. Neće mi biti drago ali šta je tu je. Nadan se da do toga neće doći. Ćaća (pape po hrvatsku, otac) mi zna prigovorit - imaš ih miljardu a ti se bakćeš oko jedne ako negdi zapne. Meni je ža gledat da strada.

Neka. Iskoristi početni entuzijazam do maksimale i ne daj da te itko zeza.

Ako kreneš u posa javi se dolazimo pomoći, ako nisi nakraj svita. Dobiješ i pola legla (tako je meni reka lik od kojeg san uzeja) gratis. Nastoj kupiti kod provjerenog i da ti je šta bliži radi transporta. Trpe one jadne svašta ali ako možeš da dožive šta manje stresova to bolje i za njih i za tebe.

Vidi, ja bih za početak jednu kantu. Par litara. Zanima me kako dišu a dreck je što nitko neće da ti proda tako malu količinu jer mu nije u interesu. Znaju da se brzo kote, ali ja sam takav tip da volim sve isprobati. Više me mater ne gleda - sad ih mogu i u dnevnoj sobi držati, što se mene tiče :ne zna:

Sam ulazak u posa, što kažeš, neće još neko vrijeme jer sam u centru grada. Nemam uvjete za to, ali jednog dana vrlo vjerojatno hoću. Genijalne su.

ajajas
01.10.2009., 12:48
Ma ja ti kažen kad je prvi putdotakneš rukom zaljubiš se.
Banderas kažeš zar nije faca? Obično volin glumce kalibra De Niro, Pacino, Nickolson,........ ali njega obožavan zbog one njegove "sirove, seljačke" glave. Da san žena (ili Božemiprosti homić) sigurno bi se zaljubija u njega.
Kad prvi put vidiš 300 000 guja na malom prostoru past ćeš na, hm znaš malo mi je neugodo reć guzicu, ono pozadi. Prizor je fascinantan. A šta bi tek tvoja tarantula rekla da vidi. Morala bi joj davati UMJETNIČKO disanje.
Šta se cijene tiče tu stvarno neznan šta bi ti reka. Meni inače u životu novac nije značija puno, nisan ovisnik o novcu. Ali mislin 500 kn, 100 ojrića plafon.
Za gnojivo san siguran da će biti prva liga. Samo neznan jeli ovo bilo prerano za vađenje, 4 miseca. Danas san ih prihranija sa slojem od nekih 10-ak cm i tako ću im dodavati svako malo. Između svakog sloja stavljaću karton jer san se uvjerija da se "drogiraju" kartonon. Pustit ću ih par dana da se "izdrogiraju" onda novi sloj. Stavljam do nekih 70 cm ali ova tura neće vani do trećeg miseca.
Neznan koji si grad a ja ću vjerojatno put Zagreba vrlo skoro. Čekan jednog "papana"da mi se javi. Ako tu možeš nešto iskombinirati ja ti "prodan" tih par litara za jedan espreso. Uz to ti ide i vrića gnoja.
Gujavice kao posao. Ako ti nisu nadohvat ruke ili bar negdi u blizini (meni su na dvi minute skuterom) da ih bar jednom dnevno obiđeš zaboravi. One stvarno zahtjevaju svakodnevni tretman. Možda ja to govorin zato šta ne mogu izdurat da neoden bar dva puta dnevno ali jednostavno nemožeš jer uvik se nešto nepredviđeno more dogodit. Još ako si negdi di ima krtica (kod nas kažu da ih nema) onda ćeš ih morati postaviti pokraj kreveta, he he. Kažu da je krtica nezgodan igrač, za jednu noć da može potamaniti masu, do dva - tri legla. A onako malena, šta bi bilo da je ka krava?

Mark
02.10.2009., 09:47
Zanimljiva tema...

I ja sam ljubitelj životinja i ostalih...

Ta priča oko gujavica se baš kao i oko puževa u našim krajevima vrti već nekoliko desetaka godina, koliko ja barem znam...
Mene bi isto više zanimalo za početak par stotina komada (gujavica mislim) pa da ako im je dobro bude ih makar za ribolov... ;)

Ovo sam sad pronašao npr.
http://www.humus-trbuscic.com/kontakt.php

Zanimljivo je to, međutim bilo bi možda interesantno investirati u to i veći novac, dakako kako se proizvodnja širi.
Ali kao ovdje npr. u plastenicima...
http://bozidardugonjic.com/humus.htm
(pretpostavljam da moguće zimi onda ipak treba i grijanje ako je jako hladno vrijeme)

Podzemno ili nadzemno...hm...tko zna...

Proizvođači, zaljubljenici...pišite

A pazite ovo hahaha...
http://www.24sata.hr/news/spasili-se-od-socijale-od-glista-jako-dobro-zivimo/112991/
(u kutiji ispod televizora u dnevnom... hahaha, dobri su...)
Znači, ipak se može nešto od toga ostvariti, jasno ima posla kao i u svakom drugom poslu...

Mark
02.10.2009., 10:07
P.s.
Meni se nikad nikako nije sviđalo to odvajanje i dometanje gnoja i slično, baš kao i sađenje sto vrsta bilja za puževe...
To mi zvuči podosta komplicirano, jer inače volim automatizaciju...

Može netko opisati postupak taj kod gujavica....i kako se odvoji humus bez ijedne gujavice? :)
Čitao sam davno o tome...

I još pitanja...

1.Koliki je učinkoviti rok upotrebe zapakovanog humusa ?
2.Koliki je učinkoviti rok upotrebe humusa odvojenog u rinfuzi?

Mark
02.10.2009., 10:32
...
Može netko opisati postupak taj kod gujavica....i kako se odvoji humus bez ijedne gujavice? :)
Čitao sam davno o tome...
...

Evo dva iskustva...
http://www.poljoprivreda.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=3945&Itemid=122

ajajas
03.10.2009., 12:06
Koliko je meni poznato kažu da zapakirani, dobro uskladišteni humus ima rok trajanja do 5 godina. Ipak pitaj stručniju osobu. Uglavnom ne smije ostati na površini nego ga treba zaorati jer gubi efekt. A to za ribolov, ako si na rijeci ili kakvoj "močvari" no problemos, riba grize ka luda. Na moru ti je to malo drugačije. Morska se riba malo umislila ka naši primorci šta iznajmljuju apartmanen und zimmer frei pa slabo grize. Jedan moj prijatelj je pokuša ali se nije proslavija. Ali zato moš loviti susjedove kokoši jer su one lude za njima. Šalin se ali negdi san pročita da se ishranom svinja kalifornijskom gujavicom dobije i do 30% kvalitetnije meso. Isto važi i za perad.

Volintena
03.10.2009., 19:06
Danas je sv. Mihovil, zaštitnik mog grada

Jel to oćeš reć - Šibenika?

Pretpostavljan da ih držiš negdi u okolici?!

ajajas
04.10.2009., 17:30
Nemoj tako svi su naši gradovi lipi a moj je najlipši. A ima i najboljeg zaštitnika.
A ne držin ih na Baldekinu. I molin te dok ne prominiš podatke o lokaciji nemoj se javljat na ovu temu. Moremo se čut i na PP.

Göttspöđä
07.10.2009., 10:40
Nego, jel bi ti nama poslikao svoje boksove i malo se pohvalio, ha?

Može i koja "glista" :mig:

ajajas
07.10.2009., 19:04
Neću obećat ali moga bi pokušati. Nisan baš na ti sa novin tehnologijama. Iman odlične snimke na mobu od samog početka ali nisan dobija kabel za komp. Koliko san ga platija (0,91 kn, VIP pretplata) dobro da ima i zvučnike, a ha ha ha. nego mene brine jedan problem. Izvadija san negdi oko dva kubika humusa ali iman problem, već spominjan, vlaga. Nikako da se osuši. pomagajte drugovi, hoću da se ubijem!!! Moran ga prosijati ali jednostavno neće kroz sito jer je prevlažan. A izvađen je ima 10-ak dana.

Mark
07.10.2009., 20:52
Pa imaš možda bluetooth... na mobu i na kompu?
Pa prebaciš, a onda s kompa na forum...

Ili GPRS-om ili kako se već može prebaciti još, bežičnim putem...

Göttspöđä
07.10.2009., 20:55
Neću obećat ali moga bi pokušati. Nisan baš na ti sa novin tehnologijama. Iman odlične snimke na mobu od samog početka ali nisan dobija kabel za komp. Koliko san ga platija (0,91 kn, VIP pretplata) dobro da ima i zvučnike, a ha ha ha. nego mene brine jedan problem. Izvadija san negdi oko dva kubika humusa ali iman problem, već spominjan, vlaga. Nikako da se osuši. pomagajte drugovi, hoću da se ubijem!!! Moran ga prosijati ali jednostavno neće kroz sito jer je prevlažan. A izvađen je ima 10-ak dana.

Čuj, nema druge nego ga raširiti u tanak sloj po nekoj podlozi. Malo ga izložiti strujanju zraka i temperaturama. Nemoj samo na sunce i dugo.

ajajas
08.10.2009., 08:55
Pa imaš možda bluetooth... na mobu i na kompu?
Pa prebaciš, a onda s kompa na forum...

Ili GPRS-om ili kako se već može prebaciti još, bežičnim putem...

Vidiću ništa ne garantiran. Moj je komp sastavljen ono KUĆNA RADINOST tako da stvarno nisan siguran. Gotter hvala na savjetu. I sam san razmišlja na taj način ali nikako naći adekvatan prostor. Ipak hvala.

ajajas
08.10.2009., 08:58
svim forumašima SRETAN DAN NEZAVISNOSTI!!!

ajajas
19.10.2009., 18:10
Šta je narode zar ste izgubili interes za ovu temu. Ja bi stalno priča s nekim o gujama ali san zauzet po cili dan. Još se nisan riješija onog humusa ali ide pomalo. Stigla nam je zima pa san sad preokupiran stanjem na terenu. Došla je iznenada i uvatila me nespremna tako da po cili dan izmišljan kako napraviti najbolju zaštitu sa šta manje para. Iman dosta kartona, nešto drva pa ću napravit nešto. Ima li ko kakvo iskustvo volija bi izminjat iskustva.
i za kraj jedno pitanje, nije nagradno nažalost: - Zašto crvi nikad neidu na godišnji???

Mark
19.10.2009., 21:39
Sinek, se mislim ti bi morti ovakvega kaj mogle z pomoći biti...
http://www.youtube.com/watch?v=9ri3NGfL1Fg
:)

Ili kukuruzovina suha...
Ili slama...

Drugo ništa mi na pamet više trenutno ne pada...

3007
19.10.2009., 22:40
Imam ti neku brošuricu (80-ak stranica) iz sredine 80-ih: Gajenje glista, izdanje Nolit, BG (ako jezik nije problem) - mogu je skenirati (u stvari fotografirati) ako te zanima. Bilo je i u časopisu Sam svoj majstor iz istog razdoblja nekoliko članaka na tu temu, pa i to mogu digitalizirati.
Ako bi se time kršila kakva pravila vezana uz Forum i distribuciju intelektualnog vlasništva, molim moderatoricu da me pravovremeno upozori.

ajajas
21.10.2009., 19:20
Sinek, se mislim ti bi morti ovakvega kaj mogle z pomoći biti...
http://www.youtube.com/watch?v=9ri3NGfL1Fg
:)

Ili kukuruzovina suha...
Ili slama...

Drugo ništa mi na pamet više trenutno ne pada...

He he ideja ti nije loša. Samo ja ti iman slame za tri Dudekove kravice. Mislin kako najjeftinije napraviti zaštitu od kiše a za toplinu, već san napomenija, iman dosta kartona i slame. Ipak kumek dragi, vrag te jebal, puno hvala.
P.S. Il' si Zagorac, il' si za ............
I još nešto, niko nije odgovorija na nenagradno pitanje - zašto crvi nikad neidu na godišnji?. Ako neznate evo van odgovor - PA UCRVALI BI SE BRTERANO!!!:cerek:

Halo Effect
21.10.2009., 22:33
Evo baš me stari pita koliki je odnos unesenog i izvučenog u kubicima npr? Npr uneseš kubik stajskoga gnoja i koliko kubika humusa dobijes?
Kako bi se mi mogli dogovorit za neku malu količinu? Za početak bi napravija samo box za otpatke iz kuhinje+kupio bih malo stajskoga gnoja od susjeda u selu. Onako dok se ne uigramo :D

ajajas
23.10.2009., 11:12
Evo baš me stari pita koliki je odnos unesenog i izvučenog u kubicima npr? Npr uneseš kubik stajskoga gnoja i koliko kubika humusa dobijes?
Kako bi se mi mogli dogovorit za neku malu količinu? Za početak bi napravija samo box za otpatke iz kuhinje+kupio bih malo stajskoga gnoja od susjeda u selu. Onako dok se ne uigramo :D

A ljudi moji ludoga vrimena, dva dana kiša ne pristaje. Uskoro će guje počet igrat vaterpolo. Ludilo totalno, nemoš iz kuće povirit.
Iz literature i razgovora sa ljudima san sazna da gujavica pojede oko 40 % gnoja. Dakle od kubika ti ostane nekih 600 lit humusa. Zato ti je recimo odnos u kvaliteti 1:10 u korist humusa, znači 1 kubik humusa ti je i koliko 10 kubika stajskog gnoja.
Šta se ovog drugog tiče volija bi na PP. Samo za početek jedan savjet, neka ti bude obrnuti redoslijed. Znači napravi box za gujavice, stavi stajski gnoj, a kuhinjske otpatke dodaji pomalo. Ja neman iskustva sa kuh. otpacima jer to malo prakticiran. Dobro provjeri šta smiš a šta nesmiš bacat. Iako guja može trpit svašta bolje je sa otpacima biti oprezan. Jedino šta ti sa sigurnošću mogu priporučit je talog od kave i kartonaža po mogućnosti bez boje. Nemoj baš pritirat sa kavon ako ideš na malu količinu. Javi se na PP.

Mark
23.10.2009., 16:59
Šta je narode zar ste izgubili interes za ovu temu. Ja bi stalno priča s nekim o gujama ali san zauzet po cili dan. Još se nisan riješija onog humusa ali ide pomalo. Stigla nam je zima pa san sad preokupiran stanjem na terenu. Došla je iznenada i uvatila me nespremna tako da po cili dan izmišljan kako napraviti najbolju zaštitu sa šta manje para. Iman dosta kartona, nešto drva pa ću napravit nešto. Ima li ko kakvo iskustvo volija bi izminjat iskustva.
i za kraj jedno pitanje, nije nagradno nažalost: - Zašto crvi nikad neidu na godišnji???

Čuj ja nisam vidovit, a i psovanje ne volim...

Pa za kišu je najlon zakon...
Naravno ostaviti im zraka sa strane i ovisno kako ti to imaš napravljeno i kako njima nebi škodilo...

ajajas
23.10.2009., 19:17
[QUOTE=Mark;23209481]Čuj ja nisam vidovit, a i psovanje ne volim...

Nije mi jasno šta je pjesnik tija reć.

Göttspöđä
24.10.2009., 16:05
Ajajas, reci mi nešto, vjerujem da si dobro proučio... vidi se da ti je stalo do gujavica - što sve ne smije doći u boks? Osim stakla i metalnih predmeta i fragmenata, naravno + novine ne bi smjele zbog olova. Na što još treba paziti?

Mark
24.10.2009., 16:12
[QUOTE=Mark;23209481]Čuj ja nisam vidovit, a i psovanje ne volim...

Nije mi jasno šta je pjesnik tija reć.

Pročitaj što pišeš...jednostavno je...

ajajas
24.10.2009., 17:01
Nevolin voditi bespredmetne rasprave pa ću reći ovako: - Mark, ja tebe NIŠTA NE RAZUMIN[B] ali se [B]U POTPUNOSTI SLAŽEN S TEBON!!! Gott..... moraš nastojati da ti nebude kamenja ali to je malo teže izvedivo. Dalje ne smiju se bacati agrumi, luk (bili i crveni) mislin masnoća koje ima u kuhinjskin otpacima. Ako saznan ili se sitin još nečeg javiću. Kažen da ja samo povremeno bacin voća, taloga od kave i kartona koji guje obožavaju.

3007
25.10.2009., 19:37
U ovoj knjižici (pdf, cca 8,5MB) http://rapidshare.com/files/297814673/gg.pdf ima dosta korisnih informacija.
Budući da je izdana 1984.godine, u vrijeme kad se pokušavalo uvjeriti potencijalne korisnike kako se radi o superisplativom biznisu (djeluje mi kao prijevod reklamne brošure talijanske firme čije se ime stalno kroz nju provlači), u kojem je moguće obogatiti se za kratko vrijeme uz malo rada, prikazane brojke je potrebno uzeti s debelom rezervom.
Osobno nisam do sad uzgojio niti jednu glistu (oprosti gotterdämmerung, na izraz gujavica nikada se nisam uspio naviknuti, koliko god ispravan bio), iako mi se u to vrijeme činilo da bi bilo zanimljivo probati; danas bih bio skloniji probi s jednom tzv. ekokasetom, odnosno balkonskom/podrumskom sandučiću volumena nekoliko desetaka litara u kojem bi gliste razgrađivale uglavnom kuhinjski otpad.

Göttspöđä
25.10.2009., 20:04
3007 :top:, listajući, primijetih kako sam već čitala ovo izdanje kad sam razmatrala kupnju prije 3-4 godine. Posudila sam od jedne gospođe, nije bilo naslovnice no prepoznala sam po crtežima pojaseva.
Upravo sam u pregovorima i dogovorima za manju količinu gujavica, koje će mi razgrađivati organski materijal koji ostane od spravljanja obroka. Služit će mi za početak za cvijeće :top:. Mogu samo preporučiti tvoju ideju o manjem boksu u kojem bi se one nalazile. Već ćeš naći što sa gnojivom.

Ajajas, ganglija ti Irudovih, hoćel te slike već jednoč u ovu temu :mad: :klopa:?!
Naj se stiditi, nećemo te (puno :E) kritizirati ;)

ajajas
26.10.2009., 17:14
Ajajas, ganglija ti Irudovih, hoćel te slike već jednoč u ovu temu :mad: :klopa:?!
Naj se stiditi, nećemo te (puno :E) kritizirati ;)[/QUOTE]

Ma nisan ja stidan nego nisan baš na TI sa tehnikon, he he. Biće jednog dana:mig:.
Mislin da nema potrebe puno raspravljati o humusu kao gnojivu. Čoviče mislin da nema boljeg gnojiva od humusa. Mislin da bi Volintena o tome moga napisat koju rič jer ima dosta iskustva s humuson i komposton. moj brat je sadija kupus u dva navrata. Prvi put stavlja je nekakve granule, drugi put nakon 15 dana stavija je moj humus. Ovaj sa humuson je prirasta onaj prvi.

buky1
29.10.2009., 08:30
eto i mene :D

ovako, imam 30ak voćaka, dva - tri jutra zemlje, malo vinograda... za sve to treba dosta umjetnog gnojiva koje je jaaaako skupo i jaaaako otrovno. Imam i konstrukciju od plastenika cca 40 kvadrata koja bi bila idealna za natkriti gliste ili gujavice... Imam i stajskog gnoja kod punice podosta, lišće iz voćnjaka, trave i koječega još... Imam i podosta pitanja :D

za početak:

prvo pitanje je "bazen" za uzgoj. Jel ga bolje ukopati u zemlji ili raditi iznad površine? Koliko dubok/visok treba biti?

Dali je sada dobro vrijeme za započinjanje proizvodnje s obzirom na zimu koja je praktički tu?

Dali bi mogao proizvesti dosta humusa za svoje potrebe sa tih 40 kvadrata?

Göttspöđä
29.10.2009., 10:23
Prvo, s tim gnojivom sigurno nećeš gnojiti ratarske kulture. Neka ti služi za voće i povrće, dio daj punici za cvijeće (to su jaki bodovi :top: :mig:). Time možeš bez beda pokriti svoje potrebe.

Bazen bi trebao biti visok oko 25-30 cm po knjigama. Smatram da ćeš izgradnjom poštenog boksa osigurati leglo od napada krtica, najvećih prijetnji. Kažu da u jednoj noći mogu totalno devastirati KG.
Usput... Pazi i na ptice.

KG trpe niske temperature (negdje pročitah -9 C :eek:) ali moja preporuka je da s poslom kreneš u proljeće. Preko zime uči o njima, snabdijevaj i akumuliraj materijal, gradi i slično, a u proljeće dovezi gujavice.

ajajas
29.10.2009., 19:13
eto i mene :D

ovako, imam 30ak voćaka, dva - tri jutra zemlje, malo vinograda... za sve to treba dosta umjetnog gnojiva koje je jaaaako skupo i jaaaako otrovno. Imam i konstrukciju od plastenika cca 40 kvadrata koja bi bila idealna za natkriti gliste ili gujavice... Imam i stajskog gnoja kod punice podosta, lišće iz voćnjaka, trave i koječega još... Imam i podosta pitanja :D

za početak:

prvo pitanje je "bazen" za uzgoj. Jel ga bolje ukopati u zemlji ili raditi iznad površine? Koliko dubok/visok treba biti?

Dali je sada dobro vrijeme za započinjanje proizvodnje s obzirom na zimu koja je praktički tu?

Dali bi mogao proizvesti dosta humusa za svoje potrebe sa tih 40 kvadrata?

Ako ti je konstrukcija 4 metra širine super, jer možeš dva iskoristiti za "box" i sa svake strane ti ostane metar za nesmetan prolaz. "Box" ti je bolje iznad, ustvari na površini raditi, ali poslušaj GOTT šta se tiče zaštite od krtica. Ja san recimo na dno stavija žičanu mrižu sitnog oka, možda petica. Koštalo me ali nije mi žao ništa nemože ući. Kod mene nema fala Bogu krtica ali ima miševa.
Šta se visine tiče možeš staviti po želji, ja san recimo podiga zidove od betonskih blokova na 80 CM s tim da mi je proizvodni prostor do 70.
Kad započeti sa uzgojen??? Dobro pitanje. Da si kod mene u Dalmaciji možda bi ti reka odma jer kod nas nema neke jake zime. Možda bi ti reka nikad jer bi mi bija konkurenca, ha ha ha. Ali ako imaš plastenik mislin da možeš osigurati uvjete za rad. Gore ti je lito jer one teže podnose vrućinu. GOTT navodi neke podatke o - temperaturi. Koliko je meni poznato gujavice ugibaju na +1, na +3 padaju u nekakav trans kao zimski san. Ipak nemoj me vatati za rič jer ima dosta različitih izvora podataka. GOTT ne ljutiš se??? Ako imaš slame možeš ih izolirati bez problema. Ali ipak, ako nisi 100% siguran i spreman na rizike poslušaj GOTT, uči čoviče, skupljaj materijal, a u idućem javljanju navedi točne dimenzije konstrukcije da možemo iskalkulirati. Možeš i na PP. Ali mislin da bi s tom kvadraturom moga zadovoljit svoje potrebe, za punicu nisan siguran.

ajajas
30.10.2009., 18:50
Salel, javi se imamo problema. Kako pripremiti kominu od grožđa za preradu?

Halo Effect
31.10.2009., 13:25
Mozda ovo pomogne?

http://bozidardugonjic.com/kompostiranje.htm

ajajas
31.10.2009., 17:16
Thanks a lot, baš zanimljivo.

Halo Effect
08.11.2009., 16:51
Al imaš i maslina? Šta činiš sa dropon o maslina? Gledan nikidan na telepizdiji da su neki u Kaštila o dropa radili humus i bacali pod masline. Uglavnome grane o masline se obisile do poda kako je dobro rodilo.
A prije se drop baca okolo i samo stvara probleme. Bijesne gliste-ekološke gliste.

ajajas
08.11.2009., 20:49
Al imaš i maslina? Šta činiš sa dropon o maslina? Gledan nikidan na telepizdiji da su neki u Kaštila o dropa radili humus i bacali pod masline. Uglavnome grane o masline se obisile do poda kako je dobro rodilo.
A prije se drop baca okolo i samo stvara probleme. Bijesne gliste-ekološke gliste.
:confused:Ne spominji masline ubi me ovo vrime, nikako ih obrat. Ali mislin da si nešto krivo shvatija. Pošto nakon prerade maslina ostane u dropu još dosta uja slabo veže vodu na sebe pa se dugo raspada. Kažu da se ne priporuča bar 3 godine koristit je ka gnojivo.
E sad neznan šta si gleda pa ću ovako napamet. Postoji naime jedan sistem priprave komine koji se kod nas još malo radi ali kažu da je učinkovit. Na sloj od pola metra, max 60 CM komine prolije se BIOALGEN, pripravak od nekakve alge, pomišan sa vodon, neznan koji omjer. Moš stavit najlon i stavit drugi sloj. Te alge razgrade kominu za 6-7 miseci i dobije se extra kvalitetno gnojivo. Prihvaćeno je u eko proizvodnji pa neznan isplati li ga se opet prirađivat kalifornijskin gujan. Zato san reka da si vjerojatno nešto krivo shvatija, jer humus je humus. Ali i mene taj problem muči, negdi san već postavija pitanje isplati li se kominu koristit za guje. U svakom slučaju hvala. Po naglasku bi i ti moga bit negdi sa juga. Kako si proša sa maslinan? U mene su dobro rodile ali ubi kiša čoviče, vode do kolina i nemoš brat.

Halo Effect
08.11.2009., 23:07
Ma ovi su drop o maslina preradili, to je bila neka pilot proizvodnja, da uvjere ove ostale kako je to dobro. A vlasnik maslina cili hepi i sigurno ce i nastavit sa tin. A bogami oće i ovi ostali sad kad su vidili kako njemu rađa. Nisan reka da su to davali gujama, one se nisu spominjale, ali se spominja humus pa...
Nego ta tehnologija prerade dropa, je li skupa?

Za moje masline ćemo tek vidit kad se riješi ostavinska rasprava kako su rodile :D :D
Zasad ih ujac bere, a kasnije ćemo vidit.

ajajas
09.11.2009., 17:40
Ako se ne pobijete na ostavinskoj raspravi, pokušajte ponovo. J**** ostavinsku bez fajta. Kad su se moji dilili isto je bilo bez fajta i evo 5-6 god još se nezna šta je čije. A lipo san in reka.
Ova tehnologija nije jeftina ali je dobra, jako dobra. Koliko nije jeftina nemogu ti reć. Kod nas to radi čovik, čak mislin da je on prvi u Hrvatskoj počeja s tin. Najbolje ti je u savjetodavnu službu.
Mene sad više zanima drop od grožđa, on je lakša materija za razgradnju. Za maslinu ćemo vidit. Neman adekvatno rješenje, ustvari iman ali neman "kikirikija". Biće biće samo naprid. Provaj sladoled sa maslinovin uljon. Moreš i čokoladu, rastopiš je i proliješ žlicu ulja.
Stani malo, čoviče, jeli tema kalifornijska guja ili maslinovo uje??????????????????????

diabolica
14.11.2009., 11:50
Trop od grožđa:
Moje iskustvo je ovakvo, kako ja već 5 godina bacam trop na komposter i to sve u roku od 9 mjeseci postane kompost, malo sam ispitivao kako ubrzati proces truljenja.
Vrlo je važno za gliste pripremiti hranu tako i trop zbog fermentacije tj. alkoholnog vrenja od ostataka šećera u tropu. A vrlo je jednostavno i zahtijeva ono što hrvati najviše mrze a to je okretanje ili miješanje sa lopatom, drugim riječima prebacivanje sa hrpe na hrpu, u razmaku od 2 -4 tjedna iz razloga oksidacije i ubrzanog truljenja tropa.
Ako se trop onako zelen ili crn ovisno o sorti grožđa direktno baci kao hrana glistama dolazi do procesa truljenja u leglu i povišene temperature pa gliste bježe iz legla.

Mislim da je isti slučaj sa kominom od maslina jer je najvažnije da sve prije isfermentira " truli".

ajajas
14.11.2009., 17:03
Mislim da je isti slučaj sa kominom od maslina jer je najvažnije da sve prije isfermentira " truli".[/QUOTE]

Upravo tako. Ona u prirodi mora odstajati bar tri god. da bi bila upotrebljiva. Nema ništa bez motike. Ja san recimo razgovara sa gazdon Jr. uljare di san sinoć radija ulje a i sad čekan da dođen na red. BIĆE ULJA RAJO!!! Postoji jedan sistem prerade komine ali je izgleda preskup pa ga ove god. čini mi se uljare izbjegavaju. Ja ću pokušati ovaj jednostavniji.

diabolica
15.11.2009., 17:34
Nego reci ti meni ajajas,
da li i tebi gliste nisu baš na svakom jestu koje pogledaš ili je to kod mene samo slučaj. Naime, svaki drugi dan malo pogledam ima li koja "da išta radi" i skužim da nisu baš svugdje prisutne, da li to ovisi o hrani ili nešto drugo.
Moje leglo je danas navršilo 15 dnevnicu osnutka, možda još nisu prošle sav " đir" po leglu da upoznaju ekipu ?:lol::lol::lol:
I koliko ti je ulje ?Mislim love, ne šoldi.:top:

ajajas
15.11.2009., 20:29
I meni se to dogodi. Nisan siguran o čemu se radi, ali na kraju "požderu i poseru" sve šta in stavin. Možda vlaga ko zna. One nemogu radit ako nema dovoljno vlage ali opet nemoj pritirat. Dobro je imat onaj lakmus papir za provjeru pH. Košta stanoviku količinu novaca ali ti može spasiti "domaće".
GOTTER.... di si? Nemoraš ništa reć samo daj neki znak da "egzistiraš"!!!
Za ulje nemaš sriće. Sve je za femili, nema se za prodaju. Kad svak uzme svoje moraću kupovati. Iman jednog "dilera" di san uzima, dava mi je ispod cijene, a ulje mu je extra extra djevičansko. Nije ka moje (he he he, svaki cigo svoga konja hvali) ali je tu negdi. Ako te zanima javi se na PP, možemo dogovorit.
GOTTY, jaaaaaaviiiiiii seeeeeeeee!!!!!!!!

diabolica
16.11.2009., 05:24
Ovo ti je interesantan odgovor na pripremu komine maslina za kompost:

http://www.agroklub.com/vocarstvo/eko-maslinarski-kompost/63/

Göttspöđä
16.11.2009., 06:42
Ajajas, šta te muči?

BiG
17.11.2009., 12:37
A kako stojite sa tržištem?

ajajas
17.11.2009., 13:08
Gotty, nikaj me ne muči, ama baš nikaj, samo da ti čujen glas. Riješija san jedan veliki problem u životu i sad san happy (nije žena).
BiG sed:
A kako stojite sa tržištem?
Dobro pitanje, tržište. Možda bi trebalo otvorit novu temu. A šta se mene tiče ja san još relativno mali proizvođač, na početku, pa bumo vidli. Ima nekakvih naznaka. Nadan se da će ovaj proizvod naći kupca jer već je iskušan. A prijatelju dragi, tržište je danas nemilosrdno, ali mislin jedino pravedno. Zna se šta može a šta nemože na tržište. Mi još kaskamo za tržišno osvještenim sviton ali moramo držat korak. Ako i neuspijen na tržište sve u masline pa ću bar imat pravo ulje, ekološki uzgojeno, a takvo se sve više traži i ima sve veću cijenu. Talijani rade čudesa sa uljen. Negdi san pročita da je zarada od takvog ulja gotovo jednaka zaradi od kokaina. Ima mogućnosti puno samo se čovik nesmi opustit i pridat. Glavu gori i samo ravno!!!

ajajas
17.11.2009., 13:10
Sorry, nisan mislija da muljate sa uljon ili nedajbože švercate koku.

BiG
17.11.2009., 13:34
Sorry, nisan mislija da muljate sa uljon ili nedajbože švercate koku.

:lol::lol::lol: Odbacila sam tu mogućnost davnih dana.

Dirk_Diggler
19.11.2009., 12:25
Pa, da se javim ...

Prije cca 3 - 4 tjedna, naletih na ovu temu. O gujavicama sam u prošlosti mnogo čuo i razmišljao.
Skinuo sam onu knjigu sa rapidsharea koju je netko postao -> pročitao, poskidao raaaazne literature sa mreže svih mreža i odlučio startati.
Baš sam neki dan u "boks" pripremio podlogu (karton i konjski gnoj). Boks se sastoji od žičane mreže na tlu i betonskih blokova. Posjedujem omanji polovni plastenik koji ću "razvući" preko svega u najskorijem razdoblju.
Naručio sam leglo, i za vrijeme vikenda ga preuzimam.

bok

Dirk_Diggler
19.11.2009., 12:58
Najviše fascinira činjenica da su ove beštije u stanju preraditi veliku većinu otpadnih tvari/materijala.
Žena i djeca me već zovu "smetlar" :mig: iako još nisam ni počeo (treba se pripremati).

Nakon što istestiram svu silu otpada, reći ću vam je li to istina.

BiG
19.11.2009., 14:30
Sretno:rofl:

ajajas
20.11.2009., 20:22
Također, želin puno sriće.

ajajas
30.11.2009., 18:56
Već dugo nema nikoga pa evo par rići. Kod mene je vrime katastrofa, puše neko blesavo jugo i nemoš ništa redit. Ludilo, puca u mozak. Pisma kaže - SVE JE LUDO KAD JE JUGO!!! U subotu san bija u Karlovcu, pa sad čekaj magare dok trava naraste. A vrime je bilo idealno za radit. Same guje su, Boguvala dobro, ne bune se mada im je hrana pri kraju. Čekan da vrime "rašćara" da in dodan jednu turu. Iman još posla oko sređivanja prostora ali opet čekej magare........... Pozdrav svima!!!

diabolica
01.12.2009., 10:06
Sretna mjesečnica mojim gujicama, :cerek:
Malo su se rastrčale po leglu, svagdje ih nalazim, a pogotovo pri vrhu stelje.
Nakon mjesec dana su se privikle i briju na sve strane.
Nabavio sam 15 m3 stajskog, okrenuo jedanput i čekam da malo odradi da ga mogu dati frendicama za klopu. Pokupio sam svo lišće po voćnjaku, napravio zalihu za zimu i sad čekam da vidimo da li će biti koja minusica uskoro. Iako je već dva puta bilo minus po noći ( zaledila se stakla na autima), nadam se da ove zime neće biti ko u siječnju kad je bilo -15.
Inače je plastenik 2 sa 1 i ako će biti veliki minus zmontirat ću im lampu od 100 w da grije, a njih prekriti sa tepihom. Negdje sam pročitao da to pali.
Zasad je temp oko 12 , što je dobro za 12 mjesec.
Susjed je ukinuo krave prije godinu dana i odem ga pitati za tačke gnoja da im malo dam kolača , a kad tamo gliste sve već preradile u humus. Ni nezna da ima super gnojivo za vinograd.:top:

ajajas
01.12.2009., 17:45
Ovo mi je prva da guje imaju mjesečnicu.
Neznan koliki ti je prostor di držiš guje, ali tu ima hrane pogolemo. Ako ti je gnoj stariji od 4-5 miseci i nemoraš ga baš puno okrićati. Negdi san pročita da je dobro staviti malo friškog gnoja zimi radi temperature. Ako su u plasteniku super. Priko njih staviš mrižu, na nju sloj slame i priko svega kartona i onda se neboj minusa.
Susjedu ništa ne govori, neka živi u neznanju. Kad proizvedeš veću količinu humusa ponudi mu po diskontnoj cijeni. Malo podlo, ali....

diabolica
01.12.2009., 19:18
http://i47.tinypic.com/15mnx45.jpg

Ovo zeleno je mreža protiv krtica i ostalih napasnika

cayenneos
01.12.2009., 19:35
evo da se uključim. Pročitah sve postove, doduše malo sam sa nekim dijalektima imao poblema :)
Skinuo sam i pročitao knjigu onu u pdf formatu.
Imam nekih konkretnih pitanja za znalce:
1. Gdje se te gliste mogu kupiti?
2. Koliko košta to jedno leglo?
3.Jel pod gdje ću staviti gliste može biti betoniran?
4. Koliko dugo treba odstajati goveđi gnoj?
5. Koliko često se zaljevaju ?

ajajas
01.12.2009., 20:29

Ne izgleda loše. U mene je 4 reda blokova, ali dobro. A mreža, jeli ona za protiv komaraca ili za hlad. Ja san stavija žičanu mrižu ali mislin da je veliko oko jer znan guje naći vani, naročito posli kiše. Malo ali isto mi nije drago.

1. Gdje se te gliste mogu kupiti?
2. Koliko košta to jedno leglo?
3.Jel pod gdje ću staviti gliste može biti betoniran?
4. Koliko dugo treba odstajati goveđi gnoj?
5. Koliko često se zaljevaju ?
Cayenneos, brterano za početak mog(l)a si malo manje pitanja.
1. PP (neću nikog reklamirat pa ni sebe)
2. PP
3. ne preporuča se radi otjecanja vode. Gujama je potrebna vlaga ali voda ipak mora otjecati, nesmi se zadržavati.
4. Ja koristin najmanje godinu dana star, a može i 6 miseci, nemoj ispod. Stariji od tri isto ne igra.
5. Ovo je pitanje koje i mene dan danas pomalo muči. Nemoj da ti ostanu bez vode ali isto tako nemoj previše. Mislin da struka preporuča 80% vlažnosti. Liti je zalivanje dosta bitno jer guje teže podnose vrućinu nego zimu.
Ako si pročita/la knjigu tamo ti je još bolje objašnjeno. Javi ako zašteka tu smo. Pozdrav.

diabolica
01.12.2009., 20:43
*Ja sam kupio u D resi, humus trbuščić, ali sam mišljenja ( nisam brojio)da nisam dobio količinu koju sam tražio-nisu se migoljile kao što se inače migolje na slikama na hrpi - ja sam pregledao preko 50 stranica na engleskom- puno je kvalitetnije objašnjeno trebalo ih je biti oko 250000 sve zajedno _male-velike - sitne i kokuni=jajašca.
*od 750 - 1000 kn 4xvreće od 50 lit - to je mjera
*Može - ali mora imati blagi pad da voda otječe- stvar je samo u zaštiti od napasnika -krtica koje se njima hrane kao kolačima
*4-6 tjedana sa tim da se mora aerobizirati - što znači da mora odraditi svoje - ameri imaju velike mješalice u koju upuhuju zrak da bi potakli vrenje
*ja sad zaljevam svakih 3 -7 dana ovisno kaj im stavim, ako je suho lišće onda moraš češće , ako je nešto vlažno onda manje vlaga mora biti između 65 i 80 %,
*Ja sam našao nekog tipa na aukciji koji mi je prodal za 70 kn 3 in one uređaj, PH,vlaga i temp. Još nisam dobio doma poštom , tak da nemam iskustva.
NE JEDU: citruse, orah i hrast lišće, i sva hrana mora prije sazrijeti -struliti, ak im baciš friške paradajze odbijaju poslušnost.Karton i papir shredaj - usitni i stavi 24 sata prije u vodu i onda sa tom vodom možeš zalijevati.

cayenneos
01.12.2009., 21:02

Ja ću na proljeće pokušati napraviti jednu tu kučicu.
Od kakvog je materijala to zeleno na podu?

Dirk_Diggler
01.12.2009., 21:25
Ja sam svoje danas prvi puta hranio - mix lišća i konjskog gnoja.
Nadam se da neče biti egzodusa ...

@ diabolica

moje su iz istog izvora, i nije se ni meni jako "migoljilo". Ipak, bilo je puno kukuna (gott ... treba nam službeni izraz (kukuljica?)), pa će se pretpostavljam brzo namnožiti.

ajajas
02.12.2009., 11:20
Kad je konjski gnoj u pitanju nemoraš se bojati egzodusa. Konj ti može direkt na guje vršit nuždu.
Kokoni je pravi izraz i iz njih se može izleći puno malih guja, čak kažu do 50 (nemojte me držat za rič, možda san ja nešto pobrka). Ali san ima čast nazočiti izlasku jedne male guje iz kokona. Sasvim slučajno san primjetija da se nešto zbiva. Nemogu opisati doživljaj.

diabolica
02.12.2009., 11:31
Dirk Digller:
Po nekim iskustvima, ameri to rade od Darwina skoro, zapravo bio je jedan tip 1908 je počeo, ali su ga popljuvali, kažu da se normalna reprodukcija nakon preseljenja može očekivati za cca 6 mj u onoj mjeri da se leglo duplira, prvo je stanje šoka "preseljenja na nešto novo" a onda počinje sex i razmnožavanje :rofl:

diabolica
02.12.2009., 11:38
Zaboravih,

ono zeleno na podu je od plastike, najmanji mogući razmak mislim 10x10, m2 cca 20 kn, i onda sam još stavio onaj materijal što se stavlja ispod autocesta nešto sa text, pa na njih leglo.
I tu sam pogriješio, trebao sam prije staviti neku stelju ili hranu i onda leglo na to, pa onda na to hranu.
A ja sam natrpao na leglo hrane i lišća očekujući hladnoću, a ono nutra je stalno 15-20 C što je odlično za gujavice. Još sam im plastenik napravio, jbg, hoću da prežive zimu , pa ak treba i kraljicu peći ću im zmontirat tranu.
Slike postam kad ih skinem sa moba.

diabolica
02.12.2009., 11:41
Ovaj sam sad dobio i moram ga podijeliti sa vama:

Otvorio Cigo štand na placu.
Proleti neki frajer, mazne kožnu jaknu i zbriše.
Ciganka će na to: "Cigo, ode jakna!"
On pita: " Po kojoj cijeni?" -
" Po nabavnoj." - veli mu Ciganka
:lol:

diabolica
02.12.2009., 12:05
http://i49.tinypic.com/1z2kdw4.jpg
Ovo je priprema, dakle tu sve stavljam na lijevu stranu , i onda nakon nekog vremena prebacim na desnu.

A ovo je plastenik sa pripremom na otvorenom
http://i49.tinypic.com/1zqd2yw.jpg

Dirk_Diggler
02.12.2009., 12:33
hmm ... ja se također spremam podići plastenik, ali moj će biti spejs šatl prema ovom :mig:

ajajas
02.12.2009., 17:47
http://i49.tinypic.com/1z2kdw4.jpg
Ovo je priprema, dakle tu sve stavljam na lijevu stranu , i onda nakon nekog vremena prebacim na desnu.

A ovo je plastenik sa pripremom na otvorenom
http://i49.tinypic.com/1zqd2yw.jpg

Nisi se baš proslavija. Ja ovih dana mislin završiti konstrukciju pa priko nje nabacit ceradu. Moraću sve slikat jer su me već kritizirali. Muči me vrime, stalno kiša. Sad je nešto okrenilo na buru ali "zovu" opet kišu. A samo dva dana da me pusti.......
Diabolica, možeš ti bolje. Doduše trpe one svašta ali najbitnije da ih zaštitiš od prevelike vlage i hladnoće. Kod mene da nije bure i nebi bilo zime, tako da i neznan šta bi ti reka. Ali ako imaš slame i kartona nema zime. Nego reci mi taj materijal, kažeš da ga stavljaju ispod autocesta. Šta je to i di ga nabavljaš? Ne ruješ valjda ispod autoceste? Ili si možda povezan sa aferon u HAC-u, ha ha ha. Šalin se stvarno me zanima. I ono zeleno, meni izgleda kao mriža protiv komaraca. Naveja si neke čudne dimenzije. Ja iman neku građevinsku mrižu ali je nisan koristija. Moraću jer mi izlaze vani, ne masovno ali niije mi drago kad ih nađen vani.

Dirk_Diggler
02.12.2009., 18:08
btw, diabolica

moraju imati kisika. pogledaj imaš li dovod zraka ispod tog najlona.

ajajas
02.12.2009., 18:19
btw, diabolica

moraju imati kisika. pogledaj imaš li dovod zraka ispod tog najlona.

Sorry, zaboravija san reć ZRAK. OBAVEZNO VODITI RAČUNA!!!

diabolica
02.12.2009., 18:25
Trenutačno je to tako.Nemam potrebe za većim, jer ću vjerojatno preseliti u zatvoren prostor. Ali od saznanja o gujavicama do realizacije je prošlo 7 dana. Bio na eko sajmu , uzeo prospekt pročitao knjigu od staroga i naručio guje.
Hranu sam imao od prije jer kompostiram sve već 5 godina.
Ono bijelo sam dobio od uprave HAC-a kad su sad krpali ovu županijsku cestu:lol:
Zove se geotextil, i kupiš ga u trgovini građevinom.
Inače se žica zove rabic, i služi za pravljenje kaveza za zečeve, jer mora biti mala rupa, onda sam stavio geotextil i onda sve redom ostalo.
Kod mene je već 3 x bilo minus temp.

ajajas
04.12.2009., 18:22
Ma ja bi volija -20 nego ovo kod mene. Nemoš sastavit dva dana za radit na otvorenom. A maslinu još nisan sredija. Mora bi malo traktoron ali ko može uć u blato. Svaka ti čast na brzini. Znači ipak imaš veze sa aferom u HAC-u, ha ha ha. Žica mi nije neki bed ali kad san ja sazna za geotekstil guje su već napravile solidnu količinu humusa. Ima san nešto znanja o njima od prije i dobija nekoliko konstruktivnih prijedloga od dilera pa san i knjigu kupija tek nedavno, sram me bilo. Ali, Boguvala, zasad ide sve po dnevnom redu. Aj nek ti je sa srićon i nastoj šta prije uselit. I ja pokušavan nešto napravit ali kažen opet vrime ubij Bože. Pozdrav!!!

ajajas
10.12.2009., 17:57
Nemoš virovat, okrenilo na buru. Glava odma bistrija. Samo da potraje par dana da pozavršavan poslove. Čini mi se da su i guje ćutile buru kad ih slabo vidin na površini. Doduše tek san stavija jedan sloj prije par dana pa je još rano da izbiju na površinu. Zaluta pokoja ali čin ih otkrijen nestane brzinon munje. Neka nama naše bure a guje su zaštićene maksimalno. Diabolica, kako napreduješ?

diabolica
11.12.2009., 13:43
Ma ja sam ti natrpao hrane jedno 15 cm i zatvorio butigu. Tu je hladno po noći, iako rade, viđo sam ih da migolje, izgleda da im staklenik ipak pomaže u preživljavanju.
U prilogu slika nekog amera koji je mjerio temp vani i u gujičnjaku
http://i48.tinypic.com/hu3srp.jpg
Moje još rade , ali ako će biti dugo minus usporiti će proizvodnju :rolleyes:

ajajas
11.12.2009., 17:51
Staklenik im svakako pomaže. Ža mi je šta nemogu pribacit slike sa moba na komp. Jebiga nesitin se nikako a i neman vlastitu opremu. Ja san recimo zidove iznutra izolira stiroporon 3 CM debljine. Izolacija ludilo. Odozgo bacin mrižu, na nju slamu i sve prikrijen kartonon. Znaš kako se migolje, toplo in je. Nisan još rješija problem kiše pa sve skupa pokrijen najlonon. Znaju mi izmigoljit ispod najlona. Ali kad buden iša dalje ništa bez plastenika, možda URADI SAM, a možda ga i kupin. Bez toga nemoš radit ozbiljan posa ili stalno pokrivaj otkrivaj. Meni je malo dalje od kuće pa oden recimo u grad, pijen sa ekipon i strepin oće li kiša. Onako si miran. Liti kad je vruće rastvoriš bočne stranice i Boguvala!!!

diabolica
11.12.2009., 20:03
To sa stiroporom i ja sam danas razmišljao. Ja ću ga staviti sa vanjske strane cigli jer nemam mjesta unutra.
A i neko grijanje im moram smisliti, imam nešto na pameti , pa možda i uspije, znaš one svjetleće zmije u boji sad za ukrase, moram izmjeriti temp kad gore, jer malo troše, pa lijepo ofarbam i postavim u leglo, samo da grije i da im nije zima. :cerek:

diabolica
15.12.2009., 10:25
Jesi vidio prognozu za temperature u ovom tjednu ? -17C. :eek:
Brzo moram grijanje postaviti. Sad je -2 kod mene.:(

ajajas
15.12.2009., 18:15
Kod mene dere bura ali nije baš nešto puno ladno. Ali brate ubi ova kiša. U Zagori ima sniga. Ali kažu da će bit pičljivo, sve do nove godine. Samo da stane ova glupa kiša. Nemoš ništa radit. Nego onaj geotekstil, možeš guje pokriti s njim, zadržaje vlagu i temperaturu. Ja samo čekan da stane ova glupa kiša i riješin to. Mislija san sve zatvorit ceradom ali me stra bure, čoviče orkanska bura. Razderala mi je onu zelenu mrižu za hlad. Zasad san sve prekrija najlonom ali me strah da i njega ne pokida. Neće valjda. Ali, znan da san već posta dosadan i sebi san već dosadija, samo da nema ove glupe kiše. Već san ugovorija posa sa čovikon za ovu sedmicu ali čini mi se da ćemo radit tek iza N.G. Boguvala šta bude.

diabolica
15.12.2009., 19:35
po noći će sigurno biti -4 C. Sutra ću baš izmjeriti temperaturu unutar legla , na jedno 20 cm dubine, baš me interesira da li je jako pala, jer sve do 0 je ok, žive su ali se ne miču, a ispod 0 se smrzavaju.
U prirodi je to drugačije riješeno. Naprave si kao jedan zračni balon ispod zemlje i onda se zajedno nađu tam na kavi :kava:, isprepletu se jedna oko druge i čekaju da prođe zima :hekla:

ciklama2805
16.12.2009., 18:20
Nakon koliko vremena imate svoje novo leglo, cca 100,000 i kako se zna koliko je to 100 tisuća? Mislim..može se i prebrojiti..:D

Dirk_Diggler
17.12.2009., 08:47
Prošli vikend sam mjerio temperaturu u leglu i bila je između 15 i 19. Nažalost, termometar je ostao negdje u leglu, pa nisam mogao precizno izmjeriti, ali jučer je "na ruku" sigurno bila preko 20 celzijevaca. Bojim se čak da ne preleti maksimum. Dobro je to što znatno varira prema rubovima legla, pa se guje imaju gdje otići skulirati. Temperatura zraka je noću ispod nule.

ajajas
17.12.2009., 18:12
Kod mene je temperatura drastično pala, bilo je čak i sniga. Ljudi moji kako vi izdržite na snigu, ja ga nevolin niti na televiziji. Temperaturu u leglu nisan izmirija ali dok su one po površini i gibaju se mislin da im odgovara. Noćas će biti veselo. Palo je malo sniga a sad dere bura. Nula sa buron odgovara temperaturi od -15 u unutrašnjosti. Pa ti sad vidi moj Miki šta je led. Mislin da će noćas pingvini padat u nesvist. Samo da gujama ništa nebude. Mislin da san ih dobro zaštitija. Biće njima dobro. Sveeeeeto lito!!!!!

ciklama2805
18.12.2009., 06:03
Ja sam sa kontinenta i zbilja je zima, ali to što veliš, 0 je -15 na buri. Svojevremeno sam bila jednom tjedno u Dalmaciji i kad je bura, ma -25 je! I čini mi se da, štono vele, puše kroz kosti! I nema obleke protiv nje!!
Nego, meni odgovor !!??:rolleyes:

diabolica
18.12.2009., 11:23
ima neka formula, 30% velike guje, 30 % male guje, a ostalo supermale guje i jajašca-kokuni.
A možeš i brojati ako hoćeš.
Ja se ne bih time uznemiravao, jer gujama treba minimalno 6 mjeseci da budu spremne za rasplod, tako da prvih 30 % proizvodi kokune ( jer su odrasle), drugih 30 % raste dok ne dođe u reprodukcijsku dob, a ostalo se razvija.......

Pomoglo ?

ciklama2805
18.12.2009., 13:46
Ma..onako.. Naime, htjela bih si negdje nabaviti manju količinu gujica, imati ih ovu zimu u podrumu, i hraniti, i na proljeće im napraviti mjesto vani, a i onda bih kupila leglo da imam glistenjak za svoje potrebe. Pokušavam umjetni gnoj izbaciti iz svog vrta i voćnjaka (a i iz kupinjaka:mig:). Ne znam koliko jedno leglo proizvede komposta u jednoj godini (sezoni), i kako ću znati da mogu osnovati novo leglo?

ajajas
18.12.2009., 16:38
Ja sam sa kontinenta i zbilja je zima, ali to što veliš, 0 je -15 na buri. Svojevremeno sam bila jednom tjedno u Dalmaciji i kad je bura, ma -25 je! I čini mi se da, štono vele, puše kroz kosti! I nema obleke protiv nje!!
Nego, meni odgovor !!??:rolleyes:

Nema te obleke koja te more zaštitit od bure, probija do kosti. Pogledaj naše stare i starce iz unutrašnjosti. Čoviče isuši te skroz. Moj kum, porijeklom iz Vojvodine bija je tu kod mene u "JNA". Bija je baš na jednom brdu iznad mog mista na straži baš kad je puvala bura. Kod njih na dunavu puše košava, ali kaže da onakvog leda nije doživija u životu. Kažu da bi noćas i sutrta opet moga past snig. Snig u unutrašnjosti je baš snig. Ode ga bura zaledi i nema Miki grudanja. Kad te pogodi "grudon" kada te je pogodilo kamenon. Zato ti ja nevolin snig (volin Janicu - snježnu kraljicu). A guje su danas dobile "centralno grijanje". Stavija san im geotekstil, mada mislin da i nisan triba jer su skoro sve, osin na jednom kraju koji je najotvoreniji, pri samoj površini i normalno se giblju. Ali od glave višak ne boli, ha ha ha.:cerek:

ajajas
18.12.2009., 16:41
Ali, zaboravija san reć, razbistri glavu, za razliku od juga. Na jugu se ne donose važne odluke. Ima jedna pisma koja kaže: SVE JE LUDO KAD JE JUGO!!! Pozdrav svima, sa snigon i bez njega.

diabolica
18.12.2009., 18:09
Ma..onako.. Naime, htjela bih si negdje nabaviti manju količinu gujica, imati ih ovu zimu u podrumu, i hraniti, i na proljeće im napraviti mjesto vani, a i onda bih kupila leglo da imam glistenjak za svoje potrebe. Pokušavam umjetni gnoj izbaciti iz svog vrta i voćnjaka (a i iz kupinjaka:mig:). Ne znam koliko jedno leglo proizvede komposta u jednoj godini (sezoni), i kako ću znati da mogu osnovati novo leglo?

Leglo je kod nas cca 250,000 svega i svačega, od velikih do jajašca.Odrasle guje prosječne su težine 1 g, i dnevno pojedu koliko su i teške.
Na zadnje pitanje neznam odgovor, ali kad dođe vrijeme znat ću. To se zove iskustvo :misli:

ajajas
18.12.2009., 20:12
Iz izvora iz kojih san ja crpija znanje jedno leglo ima od 80 do 120 tisuća jedinki. Kokone nismo brojili. Prostire se na metar puta dva, znači dva kvadrata i 15-ak CM debljine humusa i hrane za par dana. Smatra se da pojedu centimetar dnevno. A šta se tiče razmnožavanja tu su najjače - UDUPLAJU SE ZA TRI MISECA, normalno u optimalnim uvjetima. Najvažnija je vlažnost, znači hrana im stalno mora biti vlažna da bi je prerađivale. Temperatura je isto bitna. Sa sigurnošću mogu reći gornju granicu, a to je 30° ali je poželjno da ne traje dugo. Tu opet vlaženje dolazi do izražaja jer vlaženjem se temp. može smanjiti za par stupnjeva. E sad donja granica je malo upitna, ima dosta teorija. Mene su savjetovali ne ispod 8° jer ne mogu raditi i razmnožavati se. Ako neko ima točne podatke neka me ispravi. Mislin da smo svi ozbiljni ljudi i da je dobro izminjat iskustva. One vjerojatno izdrže svašta jer san danas jednu izvuka iz doslovno smrznute slame ali "radna" temperatura koja je poželjna za normalan rad je između 15 i 25 stupnjeva. Znači, CIKLAMA možeš nešto iskalkulirati iz podataka koje dobiješ na forumu, a nebi ti falilo ni malo literaturu proštudirat. Ono glede umjetnog gnojiva slažen se. Kod mene nikad nije bačeno nikakvo umjetno gnojivo, o vrtu govorin, a i trovalo se jedino u ekstremnim uvjetima. Namjeravan se ozbiljnije bavit maslinon a tu se humus pokaza kao vrhunsko gnojivo. Mislin da isto važi i za ostale kulture. Naši ljudi najviše viruju u ovčji gnoj. Dobar je ali kad bukne trava nemoš doć do maslina. A humus spriječava divljanje korova. Sa umjetnin gnojivon se triba oprezno nesmi ga se puno bacit. Sa humuson se nemože pritirat. Mogli bi ovako danima.

diabolica
19.12.2009., 18:46
Nego da vratimo temu na pravo mjesto.
Kod neke veće proizvodnje kao racimo ajajas, 2x20 m, najveći je problem kako usitniti hranu za gujavice, ručno, ne dolazi u obzir, ko će to sve usitnjavati ručno, npr. karton ili papir. Ja imam doma neki shredder i krenem ja lijepo usitnjavati papir a ono za večernjak mi treba 5 minuta, a one ga smažu za tren oka.:lol:

Možda tko ima kakav savjet a problem je ovakav:
Dakle trebam stroj za usitnjavanje organskih odpadaka, usitnjavanje slame, usitnjavanje stajskog gnoja, usitnjavanje trave, rozgve (ajajas-rozgva je ono što ostaje nakon obrezivanja vinograda) plus usitnjavanje kuruzovine nakon žetve? i da košta do 100 E . Šalim se.

ajajas
19.12.2009., 19:30
Malo šale ne fali, hvala. Iman i ja neki VIKING, ali je spor ubij Bože. A čuj usitnjavan jedino karton a ostalo, ima sistema. Doduše i karton potopin u vodu, bacin ga na gnoj i prođen kultivatoron. Iman neki mali TOMOS, ali mi je taman za ovo. Doduše ima nekih problema sa gasom pa je trenutno na servisu. Zadnju prihranu san priprema ručno, ono lopata vile i kolica. Ubi se čoviče. Za ostalo šta spominješ namjeravan napravit kompostište. Iman dosta slame, dostupna mi je komina od grožđa i maslina pa bumo vidli. Da nezaboravin, lito je zakon šta se voća i povrća tiče. Brzo trune i iman par dućana u kojima nabavljan voće i povrće. Voće najčešće ide direkt a povrće obradi VIKING. Onda ga malo iskompostiramo i nahranimo guje. SVETO LITO. Uglavnom sve je pod kontrolom. I nisan ti ja baš tako velik, šta ne znači da jednog dana neću biti. Neka Bog dade zdravlja, živina gnoja i nebojte se recesije.

ajajas
25.12.2009., 12:33
Svim forumašima SRETAN I BLAGOSLOVLJEN BOŽIĆ!!!

Volintena
26.12.2009., 06:54
Fala, također. Reci mi kad ćeš mi pokazati svoj mali dio svemira prepun guja?

ajajas
26.12.2009., 18:36
Dogovorićemo se ljudi smo nismo...........

diabolica
26.12.2009., 19:55
Preživjele minus 18 , jedino sam vidio dan poslije da su usporene, mora da je stvarno bila frka ovaj puta.

Kaj netko zna kako da riješim grijanje a da ne potrošim milijardu kuna na struju. Mora da postoji neki "grunf" koji zna riješanje?
Davno u ejtis (80'), sam kupio one neke grijače za sušenje mokrih cipela , a trošili su 18W, jel netko zna ima li toga još negdje za kupiti ?

ajajas
26.12.2009., 20:13
Ja san već dosta puta pisa o mom sistemu zaštite. Moraću slikat da vam pokažen. Ta temperatura je vjerojatno bila vani, sumnjam da bi preživile da je unutra bila ta fibra. Kod nas je bilo bure, sniga, bilo je -6, -7 sa buron. To ti je polarna zima, a guje su radile svoj posa. Mislin malo sporije ali ipak su odradile svoje. Mene muči druga stvar a to je ovo ludo vrime, čoviče nemoš dva dana spojit bez kiše. Snalazin se nekako ali mi je humus povuka vlagu pa će i ova tura biti problem ka i ona prije nje. Opet će biti veselja kad ga buden vadija. A Boguvala priživit ćemo i to.

Dirk_Diggler
27.12.2009., 21:18
@diabolica

Vidio sam da imaš leglo složeno od bloketa.
Moje je isto takvo, ali preko svega sam naslagao bale slame - cijele bale. Ako dodaš malo više hrane od preporučenog, ona bi prilikom raspadanja trebala podići temperaturu.
Dakle, po rubovima - uz blokove staviš rinfuzo slame, a na leglo naslažeš bale. ne bi vjerovao kako dobro izolira. Kod mene je bilo -5, -6, ne znam ni sam, a u leglu idealnih 20 celzijevaca. Naravno, na rubovima legla prema blokovima je bilo hladnije, ali gujavice se povuku prema sredini.

pokušaj pa javi kako je prošlo

ajajas
01.01.2010., 10:56
Narode, svima van SRITNA I BLAGOSLOVLJENA NOVA GODINA!!! Ali nešto mi se slabo javljate, niste se valjda pripali ove kako kažu recesijske godine. U ovoj državi malo šta uspijeva pa mislin da i ta recesija neće proć. Nedajte se i biće sve O.Ke.

ciklama2805
04.01.2010., 07:41
Hvala i pridružujem se čestitkama!

Ajajas, glede malo študiranja literature:top::) jesam ja to, ali praksa je često malkicu drugačija, a i volim čuti vaša mišljenja.
Nego... došla Nova, došle i gliste:):):) Nabavila ja malu hrpicu, ono, za dvije, tri šake!!! A kad sad tek počnu pitanja:mig:
Napravila sam im ovako: probušila sam kantu, stavila im odozdo malo odstajalog stajnjaka, pa njih, i gore klopa, malo krumpira (narezanog), malo kartona, malo još nekih sitnica iz kuhinje. Kantu sam stavila u pletenu košaru i okolo 10-ak cm slame i sve skupa u podrum!
Ne znam koja im je temperatura, sad ću naručiti onu kinesku zvijer za mjerenje, ali mislim da im ne bi smjelo biti hladno. Ne znam jedino odozgora, stavila sam poklopac, malo odškrinut da imaju zraka, a možda mi to ni ne treba, ne znam..
I ne znam, dodajem li im hranu kako one pojedu, ili svaki dan dodam nešto..

Mene moje curke (tako ću ih zvati do daljnjeg:D) baš jako razveselile, a vi ako imate kakvu sugestiju na moje gore navedeno, molim lijepo!

ajajas
04.01.2010., 15:47
Sve OKe osim kumpira. Guje naime nemaju zube, daklem nemogu gristi. Hrana za guje mora biti u raspadnutom s(r)tanju (sorry, došlo mi). Ili možda da je bilo obrnutim redoslijedon. Malo kartona, pa malo slame (može i obrnuto), pa to močiti par dana, onda guje, na njih stajnjak, pa onda KUMPIRE. Ali sposobne su one i snaći će se sigurno. Ne znan kako je u podrumu ali recimo još par CM slame i malo kartona priko njih i neboj se zime. Ako ima miševa koji mogu biti problem možda staviti neku žičanu mrižu. Moje su na otvorenom pa Boguvala neman neki veći problema, osin kiše koja će me izluditi, da iman pušku puca bi. Ishrane glede, ti ćeš sigurno hraniti "curke" ostacima od hrane. Onda možeš mislin svaki dan ali isto nemoj pritirat. Nemoj niti pod razno bacati meso i velike masnoće. Zato talog od kave možeš slobodno. Nemoj citrasto voće i sve šta je prekiselo, ali jabuke, kruške, banane, može Miki slobodno. Ali opet ću i to naglašavan: nemoj pritirat, uvik kontroliraj stanje!!! Karton isto stalno igra jer on im dođe kao nama recimo čokoladna torta. Normalno vlažan, po mogućnosti odstaja 24 sata u vodi. Kad se sitin još čega napisaću, trenutno nešto "čitan" sa ekipon. Postavljaj pitanja slobodno, nemoj se sramit, šta budemo znali odgovorićemo. CIAO!!!

diabolica
04.01.2010., 18:16
@ ciklama

Ako je u podrumu toplo. uzmi špricu, onu za špricat košulje prije peglanja, napuni vodom i pošpricaj svaki dan malo ako vidiš da se suši "hrana", ne pretjeruj s vodom. Optimalna temp je 20 C, a vlaga 80-90 %.

cvrcak100
06.01.2010., 10:21
pozdrav svima! nova sam na forumu,a privukla me je tema o tim malim divnim stvorenjima.naime,i ja ih odnedavno uzgajam,hranim,mazim i pazim,pa se nadam da ćete me primiti u vaše društvo,da možemo izmjeniti iskustva.

ajajas
06.01.2010., 10:43
Dobro došla

cvrcak100
06.01.2010., 10:47
hvala! da li si ti već napravio prvo odvajanje glistica?

cvrcak100
06.01.2010., 10:50
Dobro došla

hvala ti!
da li si ti već napravio prvo odvajanje glista? :confused:

ajajas
06.01.2010., 12:11
Pripreman i drugo.

diabolica
21.01.2010., 09:11
Eureka,
vani je -2, a kod mene u leglu +23, lijepo sam smislio grijače, a troše 28W na sat, da se komadi mogu razmnožavati. Nije samo švabo pametan :klap:

diabolica
21.01.2010., 11:27
Uključiš svjetleću zmiju u struju i ona proizvodi toplinu.

ajajas
21.01.2010., 13:17
Di mogu nać onaj 3u1, iman neko kinesko smeće koje očitaje vlagu, ph i svjetlo. Pazi da ti žice od zmije ne ogole jer bi moglo biti veselo. CIAO TUTI!!!

diabolica
21.01.2010., 14:35
Čekam ga već mjesec dana. Javim kad stigne. Ja zapiknuo termometar od djeteta i očitao temperaturu. :ne zna:

ajajas
21.01.2010., 19:18
A odakle, iz koje galaksije stiže kad ga čekaš misec dana? Doša bi sa Marsa brterano za to vrime

diabolica
22.01.2010., 09:11
I ja se pitam. Dogovorio sam sa prodavačem da pričekamo još ovaj tjedan.

ajajas
27.01.2010., 12:09
Još ništa od 3u1??? Nema vaza biće, Boguvala. Nego kakvo je vrime kod Vas? Kod mene je strava i užas, došla polarna zima. Ja da ću vani nemogu otvorit vrata sa gornje strane verande. Prođen ispod kad ono pingvin pa jadnik u nesvist od leda. Ako moje guje prižive biće veselo, he he he he. Stvarno je ledeno, ali nebi in smilo naškodit jer san ih dobro zaštitija. Samo san se javija da Van čujen glas. Ajte zbogon Van dobri moji judi, pa se čujemo ako priživimo ovi kijamet. Puno pozdrava!!!

diabolica
28.01.2010., 11:59
Još ništa, ovdje minus.stop. Istina da mi je grijanje uključeno, ali nije me bilo kod frendica 5 dana , pa neznam što se događa.Danas je - 6 , ali barem ne puše.

ciklama2805
30.01.2010., 20:24
A kod mene ovih dana bilo do -20! Ali moje curke vesele u podrumu:) Sad su počele jesti onaj krumpir od prije mjesec dana i kore od banana od prije cca 2 tjedna! Nemaju zube, al' ide ih:D

ajajas
01.02.2010., 14:33
A ljudi moji ludega vrimena. Juče malo vedro, malo oblačno, pa malo zabali kiša, ali nekako podnošljivo. Ali jutros iznenađenje - SNIG ni manje ni više. Bilo ga je dosta ali je odma granilo sunce tako da ga nije ostalo skoro ništa. Doduše ja mu se i ne veselin, nevolin ga niti na TV. Bilo je malo ladno a sad je sigurno +8. Guje, Boguvala napreduju i čak me znaju iznenadit. Jutros nađen dvi u jednoj kanti dopola napunjenoj vodon i na površini dva CM leda. One mačke kada su u bazenu. Doduše nisu mi bile nešto okretne, ali me stvarno čudi kako su preživile. Stvarno neka divna stvorenja.

ajajas
08.03.2010., 12:39
E moj narode. Pa diste? Mene nema desetak dana i odma nered. Bija san nešto odsutan, komp u neredu, ali evo me nazad. Umisliću da san "faca" jer u više od misec dana niko se ne javlja. Ima li ko kakvih novosti glede guja i ostalog? Meni uskoro dolazi vrime za vadit humus. Ali mi se čini da je ovo vrime učinilo svoje i da mi je i ovaj put prevlažan. Čoviče jedva sastaviš dva - tri dana bez kiše. Moraćemo nešto pametno smislit.

ajajas
08.03.2010., 13:18
Sorry, but, zaboravi reć - SVIN PRIPADNICAMA LIPŠEG I NJEŽNIJEG SPOLA SRETAN MEĐUNARODNI DAN ŽENA???
p.s. znate li koja je tajna uspješnog braka? Muškarac mora biti 5 (pet) godina stariji i MALO GLUPLJI OD ŽENE!!!

Göttspöđä
09.03.2010., 09:59
Kako su ti guje prezimile? Kakvo vam je vrime doli, vidim da si i snijeg spominjao :D

ajajas
09.03.2010., 18:29
Kako su ti guje prezimile? Kakvo vam je vrime doli, vidim da si i snijeg spominjao :D

Bilo je svašta ali proša san dobro. :)Guje isto jer san to u startu riješija, dobro zaštitija i sve je bilo OKe. :top:Samo me vlaga muči, to nikako riješit, ali doćiće i to na dnevni red. Taman je smislin kako to riješiti dođe ludo vrime i od posla ništa. Evo opet "zovu" snig :confused:i u Dalmaciju. Ovo vrime stvarno nije normalno. Ali Boguvala proćiće i to. Sad opet dolazi lito a sam san se uvjerija da in je lito gore od zime. I za to imamo rješenje, zelena mriža za lad, jer u ladu je spas a ne u radu kako su nas krivo učili.:D

diabolica
11.03.2010., 12:26
Da došo onaj 3u1, ali to je koliko para toliko muzike, izmjeriš pH, vlagu i to je to. Ali za nas je Ok, netrebaju nam nikakvi 100ojra instrumenti, ovaj je sasvim OK:kava:

ajajas
11.03.2010., 15:23
Je on OKe ali volija bi ja imat pravi "stroj". Biće biće jednog dana.

ajajas
19.03.2010., 18:32
Diabolica, neznan kako je kod tebe ali moj "stroj" di god ga zabijen pokazuje 7,5 ph. Moraću ić tražit nešto bolje. Doduše provjeravan ja ph lakmusom i odgovara vrijednost, ali me nervira kazaljka, uprazno pokazuje 7,5. Ako negdi nađeš, vidiš nešto bolje javi. Isto molim i ostale forumaše. Da se pohvalin uskoro vadin značajniju količinu humusa. Dvoumin se dali da ga vadin sad ili da ostavin iza Uskrsa. Nisan još agresivno krenija u prodaju ali ova količina će me natirat da radin malo više.

diabolica
20.03.2010., 05:28
Vadi ga sad, dok se osuši, dolazi sezona sadnje cvijeća i svega ostalog.
Kako pakiraš?

ajajas
20.03.2010., 15:29
Zasad samo rifuzi, nadan se uskoro i to riješiti.

diabolica
02.04.2010., 20:56
Diabolica, neznan kako je kod tebe ali moj "stroj" di god ga zabijen pokazuje 7,5 ph. Moraću ić tražit nešto bolje. Doduše provjeravan ja ph lakmusom i odgovara vrijednost, ali me nervira kazaljka, uprazno pokazuje 7,5. Ako negdi nađeš, vidiš nešto bolje javi. Isto molim i ostale forumaše. Da se pohvalin uskoro vadin značajniju količinu humusa. Dvoumin se dali da ga vadin sad ili da ostavin iza Uskrsa. Nisan još agresivno krenija u prodaju ali ova količina će me natirat da radin malo više.

da fakat i moj laže par stupnjeva, koliko para toliko muzike.

ajajas
03.04.2010., 12:12
Upravo sem to štel reći. Valjda ćemo naći nešto bolje. Nego nisan uspija izvadit humus pa ću to obavit iza Uskrsa. Kad smo kod Uskrsa budite mi živi, zdravi, masni i debeli, od srca svima SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!!!
p.s. jesu li jaja opiturana???

diabolica
03.04.2010., 17:37
Već prije, a sad čekam da se osuše. Ova uljana boja nekako se sporo suši..............S.U. i tebi

diabolica
03.04.2010., 17:38
Ma debeli sam i ovak i onak, nego zdravlja i živaca pored ove dečurlije, mislim krvopije, gase se samo kad spavaju......

ajajas
03.04.2010., 20:05
Pa debljina i nije neka strašna stvar. Evo recimo moja starka voli kad je ne žulja, ne svagdi naravno. Ali recimo kad su Arapi u pitanju deblje žene su u "debeloj" prednosti - zimi bolje griju a liti prave bolji hlad. A dica, pusti dicu na miru. Jer znaš ko sa dicon liga kakav se diže. Šalin se dica su svjetska, ma šta svjetska, evropska čoviče. Jedan dan ovo kako je ugrijalo bilo ih je 15 - ak kod mene na ranču. Uživali su gledajući guje. Ispočetka in je bilo malo neugodno ali čin je prvi uzeja guju u ruke više ih se nemoš branit. Velju ja brterano da dovedu učiteljicu, rekli su da oće i da in je učiteljica jako dobra. Ako učiteljica dobije prolaznu ocjenu imaju besplatnu prezentaciju svaki 15 dana dok ne utvrdimo gradivo. Oduži ja brate, ali kod mene je blagdansko raspoloženje pa iza točke ode i ja na feštu. Puno mira, zdravlja i božjeg blagoslova.

diabolica
13.04.2010., 08:22
Ubi ova kiša i hladno vrijeme, nemrem se maknut iz dvorca sa 29 soba. Jedva sam pokosio u subotu.

ajajas
14.04.2010., 19:58
Koliko soba??? Čoviče šta radiš s toliko soba? Kod mene isto kiša neda ništa radit. Pola ledine san pokosija i spriječi me kiša. Sutra ću nastavit ako nebude kiše. Mislija san vadit humus ali isto kiša neda, vidiću do subote valjda će malo rašćarat vrime. Nego, Diabolica, jedno pitanje, nažalost nije nagradno. U dvi kante iman nešto potopljenog kartona, stoji tako već desetak dnevi. Mislija san i prije vadit humus ali osin kiše iskrsli su mi neki nenadani problemi. Oće li biti kakvih problema ako gujama bacin taj karton s obziron na to koliko stoji u vodi? Također i za Gotti isto pitanjce, ako ima volje odgovorit. Ma čoviče jeli se šališ ili stvarno imaš 29 soba? Koja je tebe nevolja natirala u đubar (da nekažen go....)? Da je meni pola živija bi od turista a ne od đubreta kako kaže moja Merima.

diabolica
14.04.2010., 20:20
Možeš komotno, a kad vadiš, samo sve prebaci na novo leglo. A onu vodu upotrijebi za zalijevanje legla, nemoj baciti , puna je hrane za gliste, i ja tako radim. Imam kantu od 200 lit, kad usitnim karton ubacim tranu, i zalijem sa običnom vodom, poslije samo sve stavim na leglo i sve guje sretne.
Soba i prostorija pun kufer, najradije sam na livadi

ajajas
14.04.2010., 20:45
Iman ti ja jednu dobru livadu pa ako ti dođe želja da se minjamo javi se. Hvala na odgovoru.

diabolica
18.04.2010., 17:15
Više nikad ne vadim humus dok vlaga ne padne ispod 80% u leglu, što sam se namučio, nemreš vjerovati.

ajajas
18.04.2010., 18:18
Teško da ti vlaga u leglu opadne, taj problem i mene muči. Triba osigurat prostor za prosušivanje ali da nije na suncu. Nisan to još riješija. Onda ga vadiš sloj po sloj da se malo posuši. Ako neko zna pouzdaniji i brži način neka se javi. Ja sad vadin znaćajniju količinu a neman ga di osušit pa ću ga dilat vlažnoga. Nije frka litra je uvik litra.

diabolica
19.04.2010., 04:07
Možeš, ako ga fino rasprostriš na ravnoj betonskoj površini, naravno ne 2 tone

diabolica
30.04.2010., 20:55
Prestalo puhati, di smo stali ?

Pripremio podlogu za nova legla, i polako nabavljam još. Cijena 800 kn. Ali mi je na 18 km od livade.

Kaj kažeš ajajas, nešto nam je tema zapela, nitko se ne interesira za ekološki uzgojen humus za rast biljaka.

ajajas
01.05.2010., 10:41
Doći će oni svi pameti, šta prije to bolje. Kod mene još je KAN zakon. A ljudi nisu svjesni koliko kancerogenih tvari ima u tom gnojivu. Ža mi je šta je tema postala manje zanimljiva, biće bolje.
p.s. Možda in fale karanfili, meni Boguvala ne.

Göttspöđä
05.05.2010., 07:26
Tema nikad nije bila dosadna :top:, kako guje?

I ono što obećaješ od lani, kaće slije :ceka: :), mi smo vizualna generacija, volimo vidjeti kako nešto izgleda.

Koliko vas dvojica (ajajas, diabolica) cijenite kubik humusa?

ajajas
05.05.2010., 15:37
He he kod mene ima jedna poslovica OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE!! Nije baš tako nego san mora kupit novi mob da bi se spojio na komp. E sad pošto sa engleskin nisan ono baš na ti dok ja sve to skužin možda prođe još koja godina. Ali polako nismo mi samo za danas.
Guje su, koliko mogu snimit stanje bolje nego ja. Problem mi stvara jugo, ovo nije normalno 3 dana fortuna juga (SVE JE LUDO KAD JE JUGO). Nemoš izvirit vani skoro. Obavin ono najosnovnije koliko mogu. Pucaju me neke "čudne" ideje ali o tome kasnije, možda na PP.
Cijena također na PP.

diabolica
05.05.2010., 22:31
To me uvijek nervira: dođeš u dućan i svagdje pišu cijene osim kad hrvati nešto prodaju, onda nema cijene( rijetki slučajevi imaju cijenu):
Dakle litra se prodaje između 12 i 15 kn, a leglo između 750 i 1000 kn.
U americi je tona cca 1600 kn.
E sad litra može biti i 50 % vlage i 70 % vlage, u 50 % je veća litraža, a u 70 % manja, ovisi i o koliko tko prosije i šta ostavi. Malo je to kompleksana tvar , taj humus glista.
Ali zato velika korist-

ajajas
06.05.2010., 11:24
Diabolica di ti je zarez? Tvoj kubik dođe 12 - 15 000 kn. Realna cijena je izneđu kune i tri po litri, ali volija bi sresti mahera koji dobije tri kune po litri. Ovo 1,20 - 1,50 kn po litri je neka okvirna cijena. Ja san recimo na kuni jer nisan ga finalizira, prosija. Ali opet kako kome jer svojima dan i malo jeftinije ali ispod 0,80 neiden. Sa cijenon legla se slažen, to je u redu.
Mislin da i kod količine grišiš jer litra je uvik litra. Samo težina varira ovisno o vlažnosti. Nije ista težina onog vlažnog 50% i onog 70 - 80%. Zato se humus i prodaje u litrama (kubicima) a ne u kilaži (tonama).
Gotter, jesi zadovoljna odgovorima? Kako si riješila ono3u1?

Göttspöđä
06.05.2010., 11:54
Pitam više onako okvirno, da vidim kako razmišljate kao proizvođači i koliko cijenite svoj rad i rad guja. Koliko ste prodali dosad (nisam Porezna, nou sikiriki :D)? Ima li interesa?

U pravu si za litru u odnosu na kg što se tiče humusa. Upravo zbog vlage se ne mjeri u kg (t) nego litrama (m^3). Kad smo kod mjernih jedinica, meni je zanimljivo kako Srbi govore "kila i po rakije" :confused: :D

ajajas
06.05.2010., 12:40
Kod Srba je dosta toga zanimljivo, kod Srpkinja i više. Interes je velik ali recesija i ostale gluposti određuju cijenu. Zato mislin bazirat se oko kune po litri da je sasvin OKe. Onda i čovik mora realno sagledat sveukupnu situaciju i po tome donosit sud, tj cijenu. Svi mi svoj trud cijenimo najviše. I dalje stojin pri onom od 1 - 3 kn po litri da je realna cijena s obzirom na svojstva humusa. Ali trenutno je prihvatljivo 1 - 1,50 kn.
Ja nisan zadužen za prodaju, moj sektor je proizvodnja. Koliko se prodalo, koliko podililo, koliko potrošilo u vlastite svrhe ja ti zbilja neznan. Samo znan da mi je ostala jedna vrića od prošle ture ono za hitne intervencije. Sadija san lavandu, male količine oko kuće i nemogu reći nego da san oduševljen reakcijon biljke na humus. Neda se ričima opisat. Isto tako i sve ostalo tretirano humuson. Milina. Druga stvar u svemu ovom meni lova i nije primarna stvar u životu, ali mislin da bi se moglo, ozbiljnin pristupon poslu otić i koji put na skijanje (a nevolin snig, zimu uopće).

3007
06.05.2010., 13:52
Čisto za orijentaciju, u Bauhausu (Zagreb, Žitnjak) vreća glistala 20l cca 20kn (prije mjesec-dva, kad sam ga slučajno uočio), dakle to je maloprodajna cijena za krajnjeg kupca. O kvaliteti ponuđenog humusa ne mogu suditi jer nemam s čim uspoređivati

diabolica
06.05.2010., 20:27
18,90 na akciji a, 26 kn u slobodnoj prodaji. I ne zaboravite da nije cijela hrvatska Zagreb.

ajajas
10.05.2010., 09:40
E moj narode......... Izgleda da je bavljenje ovin poslon (guje, humus) postalo preopasno. Čizan u novine da je neki idiot udarija Hanu Medin metalnon šipkon dok je pila kavu u kafiću. To je ona smišna cura koja se bavi pužarstvon i proizvodnjon humusa u zadarskom zaleđu. Žena radi uspješno i čak svoje proizvode izvozi vani. Za nagradu nema nikakve zaštite. Prije par dana san čita isto tako da se žale seljaci DA IN SMRDI. Jebeš selo di ne smrdi!!! Stvarno smo neki čudan narod.

diabolica
12.06.2010., 21:58
Danas izmjerio 27 C u leglu, odmah ohladio s vodom.
Ajajas kako to kod tebe, mora da se kuhaju ?

ajajas
13.06.2010., 10:13
Nije strašno. Ja san mojima napravija umjetni hlad sa onom zelenom mrižom tako da je temperatuta sasvim OKe. A i preko njih nabacija san odavno slamu i karton. Možda ova mriža više koristi meni nego gujama, jer i ispod kartona je temp. sasvim solidna. E zaboravija san reći da mi je osta i geotekstil. Njega san postavija na zimu i nisan ga skida. Čina mi se da san ispravno postupija jer mi drži vlagu. Onda opet nemože sjemenje iz slame padati na guje. Snalazin se svakako ali mislin da je ovo sa hladon najcool. čovječe ovi par dana na ledini po zvizdanu bilo je 50 stupnjeva. Ispod mriže je sasvim ugodno. Kad mi je kući vruće a neide mi se na mora ja oden kod mojih guja ugodnije nego kući u hladu (A U LADU JE SPAS - dalmatinska "narodna") Pozdrav svim gujavcima. Nego nešto mi se slabo javljate.

mario1965
23.06.2010., 12:23
zanimljiva tema.moram napomenuti da sam prvo leglo glista vidio još daleke 1970. godine.to je onda bio "hit" a ljudi koji su dolazili gledati leglo rekli su za gazdu -"koji to ludak uzgaja gliste kad ih imaš svagdje gdje zakopaš".čovjek bio dalekovid.možda se i ja odlučim na proizvodnju humusa.tko zna.

ajajas
01.07.2010., 09:42
koji to ludak uzgaja gliste kad ih imaš svagdje gdje zakopaš

Neka sad nakon 40 godina zakopaju pametni pa neka kažu koliko je ostalo tih guja u zemlji. Sve su uništili otrovima, kemijon. Dobra ti je ideja javi se možda ti damo kakav konstruktivan prijedlog.

diabolica
16.07.2010., 20:47
E moj prijatelju Ajajas, nas nitko ne hebe, svi briju po uzgoju i šenici i kuruzi za 50 lipa , a nitko ne kuži da sve počinje od nas , tj. glista. Vidiš koja je to nacija.
Međutim, ja znam , da će naš uzgoj doći na tapetu, samo dok to balkanci skuže, odo ja u mirovinu. Kasnimo svagdje pa i tu. Šteta, a moglo bi svima biti lijepo, bez herbicida - šprica i ostalih kemikalija.
jel te brine temperatrura, ja jučer izmjerio 27 C, i odmah ugasio sunce na 6 sati da ohladim legla .

ajajas
17.07.2010., 20:48
E moj prijatelju Ajajas, nas nitko ne hebe, svi briju po uzgoju i šenici i kuruzi za 50 lipa , a nitko ne kuži da sve počinje od nas , tj. glista. Vidiš koja je to nacija.
Međutim, ja znam , da će naš uzgoj doći na tapetu, samo dok to balkanci skuže, odo ja u mirovinu. Kasnimo svagdje pa i tu. Šteta, a moglo bi svima biti lijepo, bez herbicida - šprica i ostalih kemikalija.
jel te brine temperatrura, ja jučer izmjerio 27 C, i odmah ugasio sunce na 6 sati da ohladim legla .

Ma šta je 27 kod mene na ledini bude i 50. Ali guje su maksimalno zaštićene pa me i ne brine. Više me zabrinjavaju prognoze, najavljuju neke nevere, to baš ne volin.
A za ovo prvo prijatelju dragi šta da ti kažen. Znaš onu ŠTA GLUPLJI SELJAK VEĆI KROMPIRI. Hebiga, neka se ono tuku za svoju pšenicu. Doći će oni pameti. Takav smo ti mi narod, vidiš da recesija nije uspila iz prvog pokušaja ka i kod ostatka svita pa ćemo je mi na jesen ponoviti. A šta ćeš, mogli smo živit ka lordovi ovako će nas biti pola gladni. Pozdravljan te.
p.s. kako ti preživljavaš ove vrućine?

ajajas
26.08.2010., 08:30
Diabolica, bog! Skužaj za ono na temi KUPINE. Krivo mi je ako san te uvridija, nije mi bila namjera. Mislija san se samo malo našaliti. Drago mi je da tako razmišljaš i da ti dobro ide. Triba ovom narodu dokazati da se rad isplati. Postoji nešto šta se zove NEMATERIJALNA KORIST, dakle nije rad samo stjecanje materijalnih dobara. Kapitalističko društvo je gledalo samo materijalnu stranu rada. Ali se onda naša neko pametan i skužija da rad pruža i NEMATERIJALNU KORIST, šta oće reći da je rad osnova čovikovog postojanja. Ima jedna šaljiva - RAD JE OD MAJMUNA STVORIJA ČOVIKA, SOCIJALIZAM OBRNUTO. Negdi san pročita da se sve više svjetskih ekonomista bavi proučavanjen NEMATERIJALNE KORISTI. Ali mi smo mali ljudi i nije na nama da se zamaramo ovako velikin temama. Prijatelju još jednom se ispričavan i srdačno te pozdravljan sa vrilog juga. Šta više lito ide kraju meni sve vruće. Nije meni krivo, volija bi i na Božić otić na plažu. Bog i pazi na svoje male "beštijice".

diabolica
26.08.2010., 09:52
Ma daj kaj briješ, ne ljutim se ja nikako. Stari moj i ja se zapitam, koji put kaj mi sve to treba, eto jučer berem faki.. šljive cijeli dan,i mislim si da li će i kada beštijice "pojesti" koštice.

Bok idem nastaviti sa branjem

ajajas
26.08.2010., 15:35
Kakva ti je to FAKI..... šljiva, koja je to vrsta? Jeli to ona od koje se pravi najbolji ŠLJIVOVISKI? Daj govori rvacki da te svi razume ha ha ha. Šalin se znan šta je pjesnik htio reć. Uskoro ću, mislin u ZG pa možda svratin do tebe ako nemaš nikaj protiv. Da ja vidin to tvoje malo carstvo. Ako trebaš berača stižemo, radimo za samo dva obroka dnevno. Koliko će ti šljiva ostat u to se nebi kladija. Ostaj mi zdravo i veseli, srdačan pozdrav.

diabolica
26.08.2010., 16:33
Kod mene dobiš jesti i pit čak, tak da na kraju ispadne "ko leži ne beži".;O)

diabolica
26.08.2010., 20:11
Drugim riječima dobrodošao ajajas

ajajas
26.08.2010., 20:36
Bumo vidli, neću obećavati nikaj.

diabolica
27.08.2010., 23:52
Pa dobro, ionako gostujemo kod vas......;O)

diabolica
08.09.2010., 20:27
Kod mene je padala takva kiša sad prije pola sta da su mi vjerojatno sve gliste tražile pojaseve za spasavanje, a ja mislio da ih sutra izvadim van. Opet ništa od toga. Izgleda da će me ova dva godišnja doba ove godine koštati puno love i živaca, već sam lud od toga. Ostavio sam ih malo duže na leglu jer želim napraviti jedan veći temelj proizvodnje, i sad ih nemrem nikako razdvojiti kad ja hoću.
Do kad su ovi najavili ove padaline ?

ajajas
09.09.2010., 12:11
Mislin sve do Nedilje da će biti ovako blesavo. Mene isto ubi ovo vrime. Uz to i starci mi imaju zdravstvenih problema, prije 10 min san doša od doktora. Ja bi isto triba vadit ali nema rješenja bez natkrivenog prostora.

diabolica
09.09.2010., 12:15
Ujutro bio kod njih i nemreš bez čizama, a trebao bih pokositi travu da mogu napraviti novo leglo , a ono malo sunca, i malo crnih oblaka, pa sad čekam.
Nadam se da je sa starcima sve OK, malo više maslinovog ulja, češnjaka i C vitamina, i sve bu OK.
Neki dan sam zabrijao na vitamine i u wikipediji pročitaj o C vitaminu, nemrem vjerovati koliko je koristan. Baci oko, kad već nemremo niš sa glistama.

ajajas
10.09.2010., 09:50
A čovječe šta mi uradi. Sve ono šta se nije izlilo kod tebe prosulo se noćas kod mene (i još pomalo sipa). Pa kaj mi to delaš, možda imaš neku tehnologiju za tiranje oblaka. Drugi put šalji u Sloveniju ha ha ha. Stvarno je bilo strava mislija san da će voda otirat sve u more i da ću morat ić u Italiju po moje gujice drage. Čoviče iman neke narudžbe, ljudi se sve više interesiraju, a ja nemogu izvaditi ništa. Ovaj put ako Bog da biće ga malo više. Pozdrav iz kišnog Šibenika!!!

diabolica
13.09.2010., 19:23
Danas sam skoro poginuo od posla. Napokon sam nabavio cigle i složio pripremu za legla sa 10 na 20. Nemam mehanizaciju pa sam posudio od suseda prikolicu za kosilicu, te sam prebacio na ruke 300 cigli utovar - istovar ( detalji na stranici, ali malo kasnije). Te sam poslije počeo pripremati podlogu za gliste, i sutra nastavljam. . Radim 20 legla te MORAM nabaviti pod hitno 20 m3 gnoja. Sused peče rakiju pa ću mu preuzeti sav trop, Kad se ohladi izvrsna poslastica za , kako kaže ajajas, ljubimice.
Ajajas, sve od maslina nakon prešanja one prerade, samo trop treba provriti još jednom, znači treba mu vremena.

ajajas
14.09.2010., 10:44
Znan ja prijatelju o komini dosta toga. Ona je, posebno obrađena i sama odlično gnojivo. Ali malo me zaintrigiralo ovo glede dropa. Radiš li ikakvu dodatnu obradu ili ga samo ohladiš? Nekužin se baš u to, po meni bi propale svi bircevi.

diabolica
14.09.2010., 17:39
A ne , mislim kad spećeš rakiju, onda reba još vremena da trop napadnu mikroorganizmi i da se razvije temelj za gliste. Dakle treba vremana nakon što baciš trop na pripremu. Kao i sve ostalo , ali nikako direktno jer ubijaš sve živo sa tom temperaturom.

diabolica
15.09.2010., 19:35
Jučer sam napokon promijenio legla i dobio sam 2 tone humusa, mokrog kao da je sve u vodi. Hebiga, nemam nadstrešnicu i sad ga sušim na suncu kojeg nema, koja je to muka, trebam pod hitno negdje napraviti nekakav krov inače sam nadrapao, nikad ga neću osušiti. Ova godina i ove kiše su me dotukle na svim poljima, neznam od kuda mi snaga da se borim na svim frontama. Već sam lud od svega, a danas mi se kosilica - traktor pokvario koje mi je jedino sredstvo za prijenos svega ljevo - desno, kad će ta zima da zaboravim 2010. godinu ? Jedino dobro je da je novo leglo onak kak b+og zapoveda, podloženo i ograđeno sa ciglama i sutra stavljam mali krović da ne pada najavljena kiša po ljubimicama.

ajajas
16.09.2010., 11:38
Ja se isto mislin kako da napravin nekakvo krovište. Ovako se svi rugaju smenon, stalno gledan u nebesa (svaka blesa gleda u nebesa). Te stavljaj najlon te ga skidaj, dosadi mi brate. Sad bi već i po noći tribalo stavljati najlon jer pada vlaga. Ujutro mi je karton sav mokar, pa kad se osuši sav se iskrivi. Opet nesmin napraviti nešto klimavo jer kad okrene bura odniće mi sve i Italiju. Za nešto veće triba kuna a zna se kako je kuna hitra, nestane dok si reka kalifornijska gujavica. Joooooooooj Bože daj mi da pogodin BINGA da nemoran kopati po go....!!!!!

ajajas
16.09.2010., 11:41
I zaboravi reć, mislin da ga nije dobro držati na suncu.

diabolica
17.09.2010., 20:21
Ne na suncu, već na tamnom, ali sad kad je tu kod nas 85 % vlage , neznam di da ga stavim. Imam tavan , ali ko će to dizati na tavan da se prosuši. 2 tone mokrog humusa.
I ja sam razmišljao o nadstrešnici za humus, ali dolazi jesen to neće biti dobro, treba ga spustiti na 45 - 50 % vlage, onda je pravi, i neka odstoji 6 mjeseci , onda je najbolji.

ajajas
21.09.2010., 19:45
Prijatelju ova se tema pritvorila u dijalog. nema veze. Nego kakvo je stanje kod tebe glede ovih poplava. Šta će bit kad kiše stvarno krenu padati?

diabolica
21.09.2010., 20:11
Ja sam humus istovario na livadu pokrio sa ceradom, i svaki dan ga selim pod krov. Samo nemogu pronaći toliko mjesta, za tu količinu humusa. Ova godina me sj.... na veliko, nisam se stigao pripremiti.Za par dana moram nahraniti legla, a imam ih 20. Moram nabaviti gnoj. Mislim imam ga do sljedeće godine, ali moram nabaviti još 50 m3, da odstoji. Kad prosušim humus odnest ću ga na analizu, da vidim točne parametre o čemu se tu radi. Isto sam im napokon napravio nadstrešnicu, pa može kiša padati koliko hoće, ali ja diktiram ovaj puta vlagu u leglu, a ne vrijeme ko ovo sada. Ja sam ti tu nadstrešnicu sam slagao po ovoj njgoroj kiši. Čak sam ih jednu noć i sanjao da mi bježe van koliko je padala kiša. Nadam se da sam miran sad do proljeća, još samo moram nabaviti slame, da ih obložim za zimu, da mi se nebi smrzle.
A sad pak kreće i berba, nadrapao sam.
Jel bereš ti te masline ili si već pobrao, od ovih svih boleština ove sezone više neznam ko šta i kad bere, ja još imam paprike koje su posađene sa humusom glista. Jedna je narasla cca 80 cm i dala je odjednom 7 plodova, a sad još uvijek razvija jedan plod iako je kod nas ujutro 6 C,ne vjerujem da se to desilo a da nije bilo utjecaja humusa glista. Morao bih to poslikati za uspomenu.
Bok

ajajas
22.09.2010., 11:43
Kad će branje maslina moj prijatelju, tek za misec - dva. Ja iman dosta problema ali mi je bar vrime ovih par dana naklonjeno. Ali za vikend opet zovu prominu vrimena. Čitqan jutros u novine, neki mali - zovu ga mali Vakula daje takve prognoze da mi je već zima. Kaže da će kiše biti iznad prosjeka. A za zimu prognozira užas, polarnu zimu i na obali Jadrana, prvi i drugi misec. Čak će kaže i treći biti hladniji dosta od prosjeka. Moramo se pripremiti. I ja razmišljan kako da skrpan tu nadstrešnicu. Na postojeću konstrukciju neću jer bi bura kad udari sve izvalila. Vidićemo sad san u fazi vađenja humusa pa nemogu razmišljat niočem drugom. Ali kiša mi je i dalje neprijatelj broj 1. Ipak nikad mi se nije dogodilo da mi legla pokisnu. Improvizira san nešto sa najlonom ali me strah vitrova, bure i juga. Kad kažu Ameri za one svoje uragane, četvrti stupanj a vitar puše 120 na sat, meni se dođe smijat. Kod mene ona slabija bura dere priko 100, a nekad na udare sigurno i 150. Nosi sve. Jugo isto zna biti zajefrkano, čak nekad i gore od bure. Prijatelju, život je i inače borba, a ova borba u koju san se upustija sve me više zabavlja. Zato samo naprid pobjedićemo mi i kiše i bure i nevere. CIAO, pozdrav sa sunčanog juga.

diabolica
24.09.2010., 20:48
za humus MORA biti plastenik. I to sa crnon ( CRNON pazi ovo,.;O) Folijon) Ja sljedećih 3 mjeseca djeci neću kupit igračku i čokoladu i kupujem plastenik za humus............;O) Jel žić - bo uračunat u to ? Čekaj 9 + 3 = 12, je , onda dobro. Lupa ovo vino , a nije droga, ne kužim zakaj ga ne piju više.....barem je free of charge, mislim prekršajno.. Bok.

ajajas
25.09.2010., 12:19
Koje ludo vrime za rođendan. Unatoč tome SRETAN MI ROĐENDAN!!! A humus će morat pričekat bolje vrime. Diabolica ostavi se vina, naročito mladog. Ja obožavan vino ali mlado nikad nisan volija pit, tuče u glavu 10 puta jače. Nego šta ćemo mi sa plastenikon. Danas puše takvo jugo da bi ga odnilo u Istru. Ja ću morati ići na neku čvršću konstrukciju. Ali ovo vrime će me uništiti. I šta ti je to sa tin ;O? Ili je i to od mladog vinaa ha ha ha ha!!!!!!!!!!!!!!

ajajas
25.09.2010., 12:26
Nego zaboravija san pitati kad ste zadnji put vidili Gotty, nestala je iz naše galaksije. Gotty, ako me čuješ jaaaaaaaviiiiiiiiiiiiiii seeeeeeee!!

3007
25.09.2010., 12:27
Ubacit ću se, da baš ne bude samo dijalog :).

Možda bi za inspiraciju za plastenik mogla poslužiti konstrukcija sa sljedećeg linka

http://www.farreachvoyages.com/thebowroofshed.html

To je, doduše, namijenjeno barkama, a ne glistama, ali se hvale da im izdržava neke silne vjetrove (mislim da bi im se moglo vjerovati jer znam kako oni kupolasti šatori dobro odolijevaju vjetru).

I sretan ti rođendan.

ajajas
25.09.2010., 20:24
Hvala na čestitki. Pa ideja i nije tako loša. Oblik konstrukcije je sasvim OKe. Nadan se da bi to ukrotilo naše bure i juga. Stvarno se nešto mora napraviti jer ovo vrime nije normalno. Danas je padala kiša cili dan sad je nešto pristala. Ali najavljuju poboljšanje tek tamo sredinom tjedna. Da san normalan poludija bi. Diabolica ostavi se mladog vina!!!

diabolica
25.09.2010., 21:18
Sad sam završio sa berbom, prešanjem i mošt je u podrumu na taloženju.
Sretan ti rođendan ajajas, a 3007 super ideja, hvala.

3007
26.09.2010., 00:13
Drago mo je ak se i vama svida konstrukcija. Znam da i sami znate guglati, ali evo još jedna zgodna stranica (cak mi se cini da bi se tu moglo skinuti sve potrebne mjere i detalje - fotografirane su sve faze, radi se i o primjerenijim dimenzijama, oko 4x6 m, pri cemu je i visina objekta proporcionalno manja, a za legla ionako ne trebate 5-6m visine ili koliko je vec bilo u onom primjeru; naravno, ni cijena od 18 USD+PP za kompletne crteže i upute nije prevelika, ali je pitanje je li potrebno sve to kao i da li šalju izvan USA)

diabolica
26.09.2010., 08:39
daj link 3007

3007
26.09.2010., 09:25
Ups, čini se da su mi sitni sati pokvarili koncentraciju pa nisam ubacil link :brukica:
Evo:

http://www.microcruising.com/shed.htm

ajajas
26.09.2010., 12:49
Svaka ideja je dobrodošla, hvala 3007. Mene je ipak strah vitrova koji pušu u Dalmaciji. I još jedna stvar, jedan moj susjed drži plastenik i u njega kupujen pome (rajčice) dok moje ne dođu na rod. Uziman u njega jer je provjeren inače ne jeden kupovne rajčice. U plasteniku je temperatura neizdrživa. Kako bi gospođe guje reagirale? Ili bi trebalo kvasiti bar dva puta na dan? Ja se mislin da napravin željeznu konstrukciju i na krov stavin lim. Stranice bi rješava naknadno. Najbitnije da se zaštitin od kiše. Sad pada kiša i ja san nemoćan jedino da pokisnen i završin u bolnicu. A taj si luksuz, da buden bolestan, jednostavno nemogu dozvolit. Ali ideja za konstrukciju je super.

3007
26.09.2010., 14:17
Pa i ovi samograditelji koji su radili te hangare-plastenike pišu o problemima s porastom temperature u ljetnom periodu i predlažu (ili su to i napravili, ne sjećam se točno) da se koristi bijela folija umjesto prozirne, bar s južne strane. Isto tako, predlažu zasjenjenje ljeti s ceradom (one jeftine plastične). Ljetos sam napravio na moru zaslon od one zelene mreže, mislim da je na Krku bila oko 5kn/m2 - znači da je se može kupiti i jeftinije i već je pod njom zasjenjenje bilo toliko da je stol u boji svijetlog drveta, koji je inače vruć kad je na suncu, bio hladan (odnosno otprilike na temperaturi okolnog zraka). Vjerojatno bi efekt smanjenja zagrijavanj bio još bolji da se taj dodatni sloj odmakne za 5-10 cm, tako da nastane zračni sloj kao izolator. Uz to, jedna od ideja je i da se lukove sastavlja tako da se ne spajaju vrhovima, već s vertikalnim pomakom, pa da se tako dobije pri vrhu, gdje se i skuplja najtopliji zrak, prostor za vertikalni otvor za prozračivanje.
Nemam osobnih iskustava s plastenicima, ali znam da i u šupi s krovom pokrivenim crijepom ljeti može biti jako vruće - vreli crijep isijava toplinu u unutrašnjost, a da već jedan sloj obloge (lesonit npr.) stvara dosta ugodnu klimu.

diabolica
26.09.2010., 14:26
Ajajas, stranice su po ljeti dignute od poda da struji zrak i nemaš bojazni. Ili solucija broj dva je da na plastenik zmontiraš onu zelenu mrežu da smanjiš utjecaj sunca. Najvažnije je da ti određuješ vlagu, a ne priroda. I još jedno, manji plastenik treba biti pokraj gdje ćeš staviti humus. Ja sam svoj strpao u štalu. ( veliko je imanje pa imam mjesta, izbacio sam puničine stvari van na kišu)i u mraku je i suši se, sve dok ne napravim box. A jednom ću staviti kako bi to bilo najlakše riješiti, da je u mraku i nije na kiši, samo vremna mi treba jer sad je vino najvažnije.

diabolica
26.09.2010., 14:26
E jebiga james 3007 nisam čitao tvoj post . Sorry.

diabolica
26.09.2010., 14:29
Imaš Na Krku nešto? Gabonjin ti je blizu? 3007?

3007
26.09.2010., 15:30
Imam nešto, nije poljoprivredno, nego idealni dio vikendice, tak da sam dolje samo 3-4 tjedna godišnje. Do Gabonjina mi je 4-5km.

ajajas
26.09.2010., 19:55
Ja sad iman željeznu konstrukciju i na njoj je zelena mreža. Liti je milina ispod nje. Znan i to da se bočne strane plastenika dižu, vidija san kod prijatelja. Ali ja ipak nisan izdrža 15 min (iako volin vrućinu) ispod najlona. Zato mislin da plastenik nije idealno rješenje.

diabolica
26.09.2010., 19:59
Je ali ja sam imao samo pokriveno ovog ljeta sa kartonom, i ispod je maksimum bilo 26 u leglu. Bez ikakve zaštite, a sad imam zidanu konstrukciju sa nekakvim valovitim pokrivkama, ali neznam da li će izdržati snijeg.

ajajas
05.10.2010., 16:59
Ubi brterano ovo vrime. Ko je normalan poludija bi na ovom vrimenu. Oblačno i južina, dobitna kombinacija za bungie jumping sa šibenskog mosta, ali bez konopa. Čoviče taman pomislin nešto radit i odma neki klinac iskrsne. Stvarno neko glupo vrime. Danas me zva čovik koji mi je posla ponudu za nekakve hangare za poljoprivredu. Skup neki sport ali kad ovako nemožeš raditi prigorija bi pare i pare samo da imaš uvjete za raditi. Ali objekti su vrhunski. Slučajno san naletija na tu stranicu i osta oduševljen. Mora bi malo prosurfat neton da nađen, zaboravija san kako se ono zovu. Iman materijala za bacat a nemogu ga vadit vani. A i da ga izvadin di ga sušit. Stvarno ludilo.

ajajas
07.10.2010., 20:26
Di ste ljudi? Ja pripremija sve za vadit humus. Danas san se umorija šta nisan davno. Malo san ga okrenija vilama da ga bura prozrači. Nema do bure, da mi ga je stavit na pravo misto i jedan dan sa buron osuši ga znaš kako. Kakvo je stanje kod tebe Diabolica, ne javljaš se opet?

diabolica
07.10.2010., 20:38
Ma ne pitaj me niš, već sam tri dana na humusu ( od ove kiše 90 % vlažan), okrećem ga , prosijavam, pa nosim na tamno mjesto, pa sam u podrumu, na 6 bačava, pa sam danas sprešao zadnji turnus kupinovog vina i još sam ulovio malo sunca da operem i osušim dječiji veš. Di sam, u pi... mat....... Dođe dan sunca i sve poludi a nije istok.. to je naša dinamovska fora..;O)
Kad napravim prvu spravu za uzgoj glista bez puno muke, ajajas ti ćeš prvi znati. Neš majci više ovog prosijavanja i ostalih gluposti. U proljeće okrećem novu ploču o uzgoju glista na ovim prostorima.
Upravo sam napravio nacrte, i sljedeći tjedan idem u slaganje sprave. Kako se to ono kaže prototipa.
Prve slike će biti na mojoj stranici.
Idem u podrum provjeriti jel još vrije.........

ajajas
07.10.2010., 20:48
Kod mene je berba u punom jeku. Jedva čekan da crno sazrije, obožavan crno vino. Ja iman neku ideju za sušenje, mislin da je super ali o tome ću ti na PP. Prije 10-ak dana san prosijava kubik ali mi je bija prevlažan, možda 60-ak %. Kroz sito je prošlo možda 60%. To nije posa, kad je on dobro osušen prošlo bi ga sigurno 80-90%. A čoviče milina ga gledat kad ga okrićen vilama. Neće biti ostataka niti 10%, ono neprerađenog, nešto kamenčića, koja travka, grančica. Ma milina Božja.

žacko1
16.10.2010., 02:00
Molim,morti je pitanje i glupo,ali mogu li se za početak gliste uzgajati na balkonu?
U čemu je poanta? te koika je komercijalna vrijednost proizvedenoga humusa te legla glista?
Može i na p. p.
Hvala-
Pozdrav!

diabolica
16.10.2010., 06:13
Poanta je u kvaliteti humusa,znaš čime prihranjuješ svoje bilje, EKO gnojivu.

ajajas
16.10.2010., 11:44
Tako je Diabolica. Zemlju, vodu, zrak smo zatrovali svim i svačim pa se čudimo kad dođemo kod doktora i on nam reče nešto o čemu ni on nema pojma. Ja gledan nedavno dva vinograda, jedan od prijatelja tretiran HUMUSOM, drugi tretiran kemijom. U ovom drugom nema travčice, ma milina ga gledati. Ali nema nikakvog traga života, nema mravi, nikakvih buba, ma ništa. Žao mi je šta mi je i taj drugi čovik dosta drag, ali poslije ovog malo drugačije gledan na njega. Prijatelj kaže da nikad nije ima bolje grožđe. I šta je još bitno ne trune mu bilo grožđe koje je sklonije propadanju od crnog. Iman još puno primjera ali zaboliše me prsti he he. Možda će zvučati kao reklama ali jedini je spas u čistom, ekološkom gnojivu, a HUMUS to sigurno jeste. Ne zagađuje zrak ni podzemne vode a zemlji vraća ono šta smo joj oduzeli trovanjem kemijom.

ajajas
16.10.2010., 11:46
Zaboravih!!! Kako tvoje vino i naravno ljubimci???

diabolica
16.10.2010., 19:21
Neznam kako su tvoje ali moje su da je milina. Napravio sam im pravu nastambu,hranim ih svakih 7 dana. I one zadovoljno vraćaju humusom. Kad maknem prvih 3 cm prvo se nasmiješe i onda zaplješću ručicama, kao da čujem "to care, još,još hrane nam daj". Muče me rusi i ona njihova najava ciče zime, srećom nabavio sam bale slame , samo još moram po njih otići, usput dogovorio sam 8 kamiona (cca 80 m3) konjskog gnoja, a nemrem to sam na ruke utovariti na kamiončić kojim raspolažem od prijatelja. I to sad dok mi mošt vrije, i sav sam u podrumu i za prešom, prešam jabuke za ocat i koju litru soka za klince. Niš ne stignem napraviti kako sam planirao, sve nešto kasnim, jer cijelo vrijeme gledam u nebo i molim se chegevari da ne padne kiša. eto, sad kao gledam tekmu, a u stvari idem leć jer sutra je novi cijeli dan , nadam se bez kiše.

diabolica
16.10.2010., 19:35
Ovo je 20 x 1,5 m, u izdanju prije nego što sam dovršio nastambu.

http://i55.tinypic.com/2dt11tf.jpg

ajajas
16.10.2010., 20:08
Da ja ovako kod sebe napravin posli prve bure sve bi iša skupljat u Primošten. Mora sve biti učvršćeno. Na konstrukciji je ona zelena mreža pa kad bura dere sve gledan kako će sve počupati iz zemlje. Napravija san grešku i nisan zabetonira u zemlji. Drugi put ću pametnije. Sad bi, kako san spominja napravija nekakvo krovište ali me je opet strah vitrova. Nisan pametan kako. Zasad partimo sa najlonom ali najlonom zaštićujen samo nastambu za gliste. Doduše i financijski efekt je dosta bitan. Da me pogodi oni BINGO napravija bi najveću i najbolju đubretaru na svitu.

ajajas
16.10.2010., 20:08
Sorry, Diabolica nije ti loša izvedba.

diabolica
16.10.2010., 20:11
Ja i planiram biti najveći u Hrvatskoj.

ajajas
17.10.2010., 09:14
Ti si skroman, ja želin biti najvaći na svitu, još mi samo BINGO fali. Ili neki zaboravljeni rođak iz Amerike ili Australije. Šalu na stranu prijatelju, ja samo želin raditi nešto od čega mogu pošteno živiti. Isto želin i svima drugima.
p.s. kad postaneš najveći nezaboravi stare drugove, a ako ja prije toga uboden BINGO dolazin k tebi sa 5 kamiona đubra, he he he

žacko1
18.10.2010., 21:16
Ozbiljno pitam,počeo bih kao početnik,pa me interesira kolio košta leglo gujavica( i koliko kom ih dobiš?) te,koliko košta kg humusa?
Hvala.
Poz.

diabolica
19.10.2010., 19:55
Gle, humus je 1.5 kn, leglo je 800 - 1000 kn. Iz jednog legla za 3 mjeseca dobiš sve duplo, i to gliste i humus. Cca 150 kg humusa.

Drug Mile
20.10.2010., 10:32
Imam livadu, mogu li gujavice živjeti i raditi samo od trave? Treba li ju prvo dati u kompost, ili bi išlo i suho sijeno?

Traže li one stalni nadzor, jer sam u mogućnosti obići ih samo vikendom, i to ne svakim? Znači ne mogu ih hraniti svakih par dana, trebao bih im dati bar za dva tjedna, ako je to moguće.

ajajas
25.10.2010., 13:39
Druže Mile (di si izvuka ovo DRUG :mad:, zar ti nije dodijalo?)! Prodaj livadu i imaćeš svoj mir. Svi bi mi bili sritni, masni i debeli da more tako. Pa nije, brterano krava da pase travu. Travu treba prvo iskompostirati da bi je guje mogle ist. Pošto nema zube ona uvlači hranu u sebe, a ako je nešto tvrdo kako će jadna. Sori ja se volin malo našaliti. Znači hrana mora biti meka i vlažna. Sve to zahtjeva stalni nadzor. Možda bi to funkcioniralo i na tvoj način, vikendaški ali nevirujen baš. Ja moje obilazin bar dva puta dnevno, a udaljene su mi dva kilometra. Druže Mile probaj nešto drugo.

Ljudi moji neznan kako je kod vas, kod mene pada kiša. A taman san se pripremija malo se zabavit oko guja. Čekaju me i masline, to mi je veća muka od guja. Ubi me brterano ovo vrime. Možda ste čuli da su najavljivali polarnu zimu. Ipak su se, Boguvala malo priračunali. Kažu u jednom izvješću da nema pokazatelja za tako katastrofične prognoze. Nije Bog maška, misli On na svoje stado. A ovce ka ovce, ha ha ha. Moran se malo našalit da ne padnen u DEPRU od ovog glupog vrimena. Pozdrav svima!!!

Diabolica, kako vino???

Drug Mile
25.10.2010., 16:40
Živio druže, nemoj da te smeta. Radio sam neko vrijeme u bivšim sovjetskim republikama i tamo sam bio drug, i oni su meni bili drugovi. Kod nas je popularno biti u udruzi i družiti se, ali je nepopularno biti drug. Mora i ta idiotarija jednom proći, nema dobrih i loših riječi.

Back to topic, livadu sam i kupio jer želim raditi, za sad to dajem kositi susjedu koji ima krave. Do sad nisam, ali tražiti ću ga da mi vrati stajskim gnojem. Budući da ću saditi voćnjak, dobro će mi doći i kompost, i stajski gnoj, a dobro bi došao i humus. Zadovoljiti ću se onime što budem mogao dobiti. Nekako mi je nelogično da traže toliko vremena, možda jednostavno uživaš u njima? Pa ih obilaziš da te slučajno ne zaborave? :) Čitao sam o gujavicama što sam uspio naći, a piše da su jednostavne, traže hranu, vlagu, toplinu. Samo nigdje ne piše mogu li ih staviti u prirodno vlažno područje, natrpati hrane i dobro ih zaštititi od hladnoće ili vručine pa zaboraviti na njih.

Mislim da ću za sad zaboraviti na to, a zadovoljiti se kompostom.

ajajas
31.10.2010., 16:49
Druže Mile!!! Slažen se da su guje jednostavne, ali ipak nemožeš ih stavit negdi bez nadzora i ZAŠTITE. Naglasija san zaštitu jer bez nje bi to sve bilo UZALUD VAM TRUD SVIRAČI. Njihov najveći neprijatelj je krtica, ali ne i jedini. Meni je noćne more i glavobolje zadava mali poljski miš. Nemože napraviti štete ka krtica ali malo pomalo..........Daklem da zaključin sa zaštiton.

Glede pažnje koju zaslužuju, druže Mile ja možda malo pretjerujen jer mi je to moguće i one su mi jedina zanimacija. Ali kad dobiješ onako savršen proizvod nije ti žao nijedne sekunde provedene s njima. Isto tako ništa im neće biti ako ih ne obiđeš par dana. Ja san dva dana bija u maslinama i da mi nisu na putu do maslinika nebi ih možda ni pogleda.

Zaključno, nije obavezno visit po cili dan, može to biti i više dana. Ali moraju biti ZAŠTIĆENE, imati hrene i vlage.

Masline su bile dobre ove godine, ulje je ERSTE KLASSE. Bila je dosta vlažna godina pa su i masline dobro rodile. Mislija san da će in randman biti veće ali dobro je i ovako. Puno je vode u njima i nije se uspila pritvorit u ulje. Posli kiše treba ih ostavit bar 10 - 15 dana na stablu ali kako to izvesti kad kiša pada svakih par dana.

Diabolica di si? Jeli vino sazorilo? Moje jeste ali neman vrimena otić probati ga. Još san umoran od juče pa vas sve pozdravljan.

jastučnica
01.11.2010., 21:04
Imam pitanje za vas iskusne s ovim uzgojem.. dobra je to ideja sa gujavicama, ja sam u gradu al imam dvorište 10x10 i mogla bi to iskoristit. E sad zanima me jel se humus dobro prodaje? Koja je cijena i jel postoji nekakvo tržište? inače sam is Osijeka i nemam svoje zemlje pa taj humus ne bi koristila za sadnju nego iskljucivo za prodaju.

F@@hrenheit
16.11.2010., 20:03
Imam pitanje za vas iskusne s ovim uzgojem.. dobra je to ideja sa gujavicama, ja sam u gradu al imam dvorište 10x10 i mogla bi to iskoristit. E sad zanima me jel se humus dobro prodaje? Koja je cijena i jel postoji nekakvo tržište? inače sam is Osijeka i nemam svoje zemlje pa taj humus ne bi koristila za sadnju nego iskljucivo za prodaju.

Kod mene je cijena 1l=1kn...
A leglo glista se prodaje po 750kn...

ajajas
18.11.2010., 18:16
I kod mene su cijene približno iste samo san ti ja malo dalje. Ali neznan,JASTUČNICE, kažeš da živiš u gradu. Kako bi to susjedi prihvatili, jer ipak hrana za gliste ima intenzivan miris, da nekažen da smrdi.

mario1965
19.11.2010., 08:47
kupio bih "nekoliko" litara humusa. tko mi je najbliži da trgujemo.ja sam blizu osijeka.molim cijenjene ponude .

n634
23.11.2010., 11:08
Pročitao sam cijelu temu i što sam još našao po internetu, ali opet imam pitanja.
Ima li tog humusa kod nas za kupiti u maloprodaji (agrotrgovine, rasadnici)?
Koja je razlika između njega i 'zemlje za cvijeće' koju u tim trgovinama obično platim 50 kn vreću od 50 l? Je li stvarno 5x jači od stajskog gnoja?
Koliko mi ga treba za posaditi jednu sadnicu masline? A za vrt oko kuće sa raznim povrćem i cvijećem (oko 300 m2)?

ajajas
23.11.2010., 12:34
Za trgovine nisa siguran ali ima kod privatnih proizvođača. Za neka pitanja bolje na PP. Šta se masline tiče dovoljno ti je litra do dvi po sadnici, kod sadnje naravno. I ono šta je najvažnije bez straha možeš stavljati direktno na žile!!!

n634
02.12.2010., 11:03
I ono šta je najvažnije bez straha možeš stavljati direktno na žile!!!

Našao sam zanimljive stranice (niveleta92.com) koje daju detaljniji odgovor na moje pitanje o količinama, ali na istim piše i ovo: "Bez štetnih poljedica pri sadnji, korijen sadnice ne smije doći u dodir s LUMBRICAL-om" ??

diabolica
02.12.2010., 11:58
Potpuno netočno. Osim ako ne miješaju sa nečim. U mom avataru ti je link na stranicu gdje ti je sve objašnjeno.

diabolica
02.12.2010., 11:59
Ja sam do sada posadio i lozu, i papriku i krumpir i još dosta toga direktno u humus, i nemreš vjerovati koja razlika.

ajajas
02.12.2010., 12:54
Ja san sve kao Diabolica sadija direktno u humus i razlika je ogromna. A sve šta je iz trgovine mi je sumnjivo.
A di si ti čoviče (Diabolica) cilo ovo vrime???

diabolica
02.12.2010., 14:29
Stari moj, ti bereš masline i ne javljaš se. Ja probavam mlado vino, i nemrem se javiti 100%...............;O)

diabolica
05.12.2010., 12:37
Ajajas, Pa koju ti sreću imaš, kod tebe je 8,5 C , a kod mene -5 C. Meni se smrzlo prvih 3 cm površine, okovano ledom, a unutra je 4 C. Pop..dit ću.

ajajas
05.12.2010., 19:05
Nađi kartona i slame nećeš faliti. Karton ti dobro drži i vlagu i toplinu a za slamu ti netriba govorit. Nastoj da ti slama baš ne ovlaži jer će se uvući u slamu, mada to i nije neki problem. A za sutra kažu promina vrimena, DA ĆE BITI RAZLIKE TEMPERATURE DO 20 STUPNJEVA u odnosu na danas. Južina prijatelju cili dan me boli glava. Ali kažu da će i kiša a već san ispizdija na mozak od puste kiše.

n634
09.12.2010., 10:50
Počeo sam i ja 'proizvodnju' u drvenom sanduku 50x50x40 u garaži. Gliste sam nabrao kopajući u vrtu po hrpi zemlje gje je bio kompost - oko 200 komada. Nemam stajnjaka pa je podloga malo zemlje u kojoj sam ih našao. Kako mjerite vlagu osim stiskanja rukom? Imam dobar higrometar ali on mjeri vlažnost zraka, ovih dana je stalno na 95-100% vlage.
Koliko kg čistih glista ima jedno leglo? Ako leglo ima 100.000 glista od čega bi 30% trebalo biti odraslih a svaka odrasla glista teži 1 g, izlazi da leglo ima najmanje 30 kg glista. 30 kg glista svakog dana napravi 60% svoje težine humusa ili oko 18 kg humusa. Za godinu dana to bi bilo 6570 kg što je 11 puta više nego što ga prema literaturi proizvedu. Zanima me gdje je glavna greška u računu ili glista mora 11 puta probaviti istu hranu da bi od nje postao humus?

mario1965
10.12.2010., 16:33
koliko litara humusa može napraviti jedno leglo u toku godine ?

n634
10.12.2010., 17:46
koliko litara humusa može napraviti jedno leglo u toku godine ?
oko 1000 litara (ili oko 600 kg). Ne znam iz vlastitog iskustva ali tako piše u 2 knjige o glistama i svuda na internetu gdje sam tražio.

ferarajadran
18.12.2010., 10:45
Mene je jedan period jako zanimalo, ali sam bila spriječena.

Šta te točno zanima :D?

Dodat ću i da se ne radi o glisti nego gujavici.

BTW, izbjegavaj caps-lock u postovima, naslovima i sličnom. Novi si pa te neću gnjaviti kartonom.

Kako i gdje mogu nabaviti kalifornijske gliste

mario1965
18.12.2010., 17:18
u googleovu tražilicu upiši npr. hunus kalifornijskih glista ili samo kalifornijske gliste i dobiješ puno materijala za proučavanje.

diabolica
19.12.2010., 20:13
Upiši mala farma, i sve dobiješ iz prve ruke

diabolica
12.01.2011., 21:53
Ajajas, šta bi? Jel vadiš ili ne vadiš ? Ja danas pripremio podlogu za preksutrašnje vađenje legla. Lovim vrijeme jer kasnim 45 dana od zadnjeg roka. A i imao sam 10 cm smrznute površine prije 10 dana.

karatas_os
20.01.2011., 10:36
Zdravo svima koji prate temu.

Tek sam nedavno cuo od tetka za kalifornijske gliste i njihove prednosti, no zanima me jedna stvar - sto ako gliste pobjegnu vanka iz kompostera? znam da to nije bas vjerojatno, jer ostaju u komposteru ako ima dovoljno hrane, ali sto ako ipak 2-3 zbrisu? da li one, buduci da nisu iz ovih krajeva, mogu narusiti prirodnu ravnotezu koja postoji ovim krajevima? kao sto se cesto zna dogoditi s vrstama koje se "uvezu" u RH, pobjegnu i onda se razmnoze i prave probleme domacim srodnim vrstaam. Da li je tako sto moguce s kalifornijskim glistama/gujavicama?

hvala puno na odgovoru!

diabolica
20.01.2011., 19:34
Zar stvarno misliš da su to uvezene alge koje se šire po dnu jadranskog mora i uništavaju sve pred sobom, ili kako se ono zovu mungosi, koji su naselili otoke i sad nema zmija? Prvo pročitaj od Darwina "The Formation of Vegetable Mould through the Actions of Worms with Observations on their Habits" in 1881. He mentions here that the plough was one of the best inventions made by man. It changed the lives of farmers everywhere.
A to što neki briju da su iz kalifornije i da su nastale u laboratoriju, jako griješe( takve ne postoje) prenjeli su ih azijati davnih pedesetih u kaliforniju i tako su dobile ime, a inače im je latinski naziv Eusenia foetida, ali pouči se. "Ako laž ponavljaš često i uporno, ta laž će nakon nekog vremena biti prihvaćena kao istina"
"Domaće srodne vrste" kopaju do 50 cm pod zemljom i ne žive u zajednici, dok ove vrste kompostnih gujavica, žive i rade na površini do 5 cm, a na minusu ugibaju.

karatas_os
21.01.2011., 06:11
Zar stvarno misliš da su to uvezene alge koje se šire po dnu jadranskog mora i uništavaju sve pred sobom, ili kako se ono zovu mungosi, koji su naselili otoke i sad nema zmija? Prvo pročitaj od Darwina "The Formation of Vegetable Mould through the Actions of Worms with Observations on their Habits" in 1881. He mentions here that the plough was one of the best inventions made by man. It changed the lives of farmers everywhere.
A to što neki briju da su iz kalifornije i da su nastale u laboratoriju, jako griješe( takve ne postoje) prenjeli su ih azijati davnih pedesetih u kaliforniju i tako su dobile ime, a inače im je latinski naziv Eusenia foetida, ali pouči se. "Ako laž ponavljaš često i uporno, ta laž će nakon nekog vremena biti prihvaćena kao istina"
"Domaće srodne vrste" kopaju do 50 cm pod zemljom i ne žive u zajednici, dok ove vrste kompostnih gujavica, žive i rade na površini do 5 cm, a na minusu ugibaju.

:-)

Nisam nigdje procitao tako sto, niti mi je netko rekao, ali primjetio sam da se znaju dogadjati situacije gdje vrsta koja nije primjerena okolini bolje prilagodi od "domace" vrste, pa sam zelio biti siguran. Zato sam i pitao, jer vidim da je topic aktivan.

Hvala puno na informaciji. Mislim da cu se i ja poceti baviti s ovim stvorenjima za potrebe svog malog vrta :-))))

Sto se tice darwina, bez prevelikog ulazenja u polemike, sve sto je on rekao bih promatrao pod velikim mikroskopom i s velikom dozom skepse :-))

zivjeli!

diabolica
21.01.2011., 07:37
Naravno, ono što ne razumiješ najbolje je negirati.

n634
21.01.2011., 09:20
Kod mene su se kalifornijske razmnožile u malom dijelu vrta. Domaćih glista ima svuda oko njih pa i među njima. Neprijatelji glista su krtice, miševi, žabe, zmije, ptice, živina i stonoge. Kokicama su kalifornijske gliste ukusnije od domaćih. Utjecaj na okoliš vidim jedino u povećanju udjela humusa u zemlji.

Leteća
18.02.2011., 19:31
Uspjela sam nagovorit muža da mi napravi kutiju za gliste!
Na proljeće stiže leglo. :cerek:

skamandar
19.02.2011., 14:35
Gledao prije nekih pol godine na TV-u, o nekoj ženskoj koja uzgaja te Kalifornijske gliste. Uglavnom otvorila je firmu, ima nešto zaposlenih, planira proširenje, ali država joj maksimalno otežava sa papirologijom i ostalim sranjima. Zanima me, mislite li da se isplati ulagat u takvo nešto s obzirom na situaciju ne samo kod nas nego i u svijetu?