PDA

View Full Version : Koliko je znanost u Hrvatskoj popularna?

.stolz
24.09.2009., 19:08
evo mene zanima mislite li da je znanost u Hrvatskoj dovoljno zastupljena u medijima, da li se dovoljno ulaže u znanstvena istraživanja, u institucije, u fakultete, u projekte koji populariziraju znanost (naprimjer u svrhu popularizacije znanosti je pokrenut portal znanstveni.com) itd...

sal_mirabilis
24.09.2009., 22:46
Pseudoznanosti su daleko popularnije. I zastupljenije. Osim Tanje Rudež ne znam za novinare koji zbilja izvještavaju o znanosti. Sve drugo ne vidi razliku između horoskopa i fizike čvrstog stanja.

Ulaganja su prije korisna nego nužna. Ono što treba popularizaciji jesu ljudi voljni i sposobni raditi. Tih nema previše.

Znanstveni.com također više ide niz dlaku pseudalčadi, nego što ih razotkriva. Nisam stekao dojam da tamo pišu ljudi koji bi se mogli nazvati znanstvenicima, barem ne ozbiljnima. Čak ni neke erudicije nema.

Freyra
25.09.2009., 07:45
evo mene zanima mislite li da je znanost u Hrvatskoj dovoljno zastupljena u medijima, da li se dovoljno ulaže u znanstvena istraživanja, u institucije, u fakultete, u projekte koji populariziraju znanost (naprimjer u svrhu popularizacije znanosti je pokrenut portal znanstveni.com) itd...

Osobno smatram kako znanost u RH nije dovoljno zastupljena u medijima, ali s druge strane ne vidim razloga zasto i bi. Smatram da vecina analiza, rezultata ili istrazivanja nije zanimljivo siroj javnosti. Javnost uglavnom zanima je li pronadjen lijek protiv raka, side, umjetna oplodnja jer je vezana politika uz to pitanje i ostala publicisticki zastupjena problematika. Uzi krug ljudi koje zanima neko polje znanosti poznaje nacine na koje ce se informirati o necemu (odredjeni casopisi, skupovi...).

Znanost prored inih neprofitabilnih grana (u RH) kao sto je skolstvo, umjetnost nije dovoljno financirana i poticana od strane drzave. Mladi ljudi sa zavrsnenim fakultetima ne mogu naci posao. Kod nas doktori nauka nemaju posla, to znaci kako smo mi jedna neobicno bogata drzava.

Zapravo, ne vidim ni razlog zasto bi se znanost trebala na neki nacin popularizirati. Osobno me je bila sramota kada sam prije godinu ili dvije (ne sjecam se, ali oni koji su gledali se zasigurno sjecaju) kada je Stanisavljevicu gostovao nas ugledni znanstvenik Ivan Dj., geneticar koji je stekao zavidnu poziciju na svjetskoj razini svojim znanjem i dostignucima. Covjek ulaze u nasu znanost, pomaze u obrazovanju mladih ljudi, na neki nacin je i nas diplomata, a gosn, Stankovic se pripremio svojim piatnjima i zauzeo stav kao da se pred njim nalazi Sanader ili Sheks (da ne napisem seks :)). Pitanja su bila provocirajuca i zapravo uvredljiva za covjeka njegovog kalibra (barem ja tako mislim). Mene je bilo sramota to gledati i slusati. Stankovic je opao u mojim ocima do te granice da ga vise niti ne gledam, a s druge strane me je bilo stid jer na neki nacin pripadam istom kosu u kojem je i on. Ovoj prciji balkanskoj. Pa cemu onda publiciranje znanosti?

Hallucigenia
25.09.2009., 08:01
Slažem se s Freyrom. Lijepo napisano.

sal_mirabilis
25.09.2009., 08:09
Pa cemu onda publiciranje znanosti?

Ovaj zaključak mi djeluje ovako:

Da je znanost ovdje popularna, onda bi ju trebalo popularizirati, ali, budući da je nepopularna, to nema nikakva smisla.

Jesam li u krivu?

Popularizacija se ne mora odnositi samo na nove stvari. Meni je puno bitnije širenje racionalnog pogleda na stvari i održavanje barem nekakve količine znanja o prirodnim pojavama.

Hallucigenia
25.09.2009., 08:13
Možda. Ali mislim da racionalni pogled nije cilj kojem teži većina. Jednostavno je nezanimljiv.

Göttspöđä
25.09.2009., 08:56

Dobro pitanje... Iako se nameće samo jedan odgovor, zapravo, ne znam koliko je znanost kod nas podcijenjena. O tome bi najbolje mogli reći ljudi zaposleni u ovoj domeni tj. direktno uronjeni u problematiku, mislim da svi ostali možemo samo teoretizirati ili lupetati vođeni novinskim napisima. To nas ne čini kompetentnima.

Mogu prokomentirati kako izgleda na nivou pojedinca. Smatram da joj se daje premalo važnosti i shodno tome katkad olako shvaća. Ne kažem da moja mama treba znati definirati bozon ili pravila vezivanja DNA baza, ali bi neko znanje moralo postojati. Ono neko općekulturno znanje koje spriječava ljude da srču izbjeljivače i slično, jer ih može koštati života.

JPK
25.09.2009., 15:23
Znanost prored inih neprofitabilnih grana (u RH) kao sto je skolstvo, umjetnost nije dovoljno financirana i poticana od strane drzave. Mladi ljudi sa zavrsnenim fakultetima ne mogu naci posao. Kod nas doktori nauka nemaju posla, to znaci kako smo mi jedna neobicno bogata drzava.

Zapravo, ne vidim ni razlog zasto bi se znanost trebala na neki nacin popularizirati.

To što postoji veliki broj ljudi koje popularizirana tj. pojednostavljena znanost zanima nije dovoljan razlog? Hawking, Penrose, Dawkins, Brian Greene, kod nas Paar, dokumentarci s BBC-a, Scientific American - svi su vrlo popularni i imaju svoju publiku.

Tko bi se uopće počeo baviti znanošću da mu je jedini izvor informacija o njoj jadni školski sustav?

Što se doktora znanosti tiče, samo 0.5% ih je nezaposleno. (http://www.vjesnik.hr/pdf/2009/09/19/18A18.PDF) Kolika je to podzastupljenost u ukupnom broju nezaposlenih? (a i to su vjerojatno doktori indologije i sličnih egzotičnih i neprofitabilnih područja)

Cijeli post ti je jedan ogroman fail.

servantes
25.09.2009., 15:40
Cijeli post ti je jedan ogroman fail.

Prvi put da se u nečemu slažem s tobom.
Činjenica je da nitko ne popularizira znanost u Hrvatskoj. Pa tako imamo emisiju "Na rubu znanosti", a nemamo emisiju o znanosti.
Popularizacija je dvosmjeran proces. S jedne strane se prosječnom čovjeku prikazuju dosezi znanosti i korist od iste, a s druge strane taj obični, prosječni čovjek često i odlučuje koliko će se love uložiti u znanost.
Primjerice, ja, osim profesora Paara ne znam niti jednog drugog znanstvenika koji u Hrvatskoj na popularan način pokušava približiti dosege znanosti običnom čovjeku. Pa čak i na ovom forumu, osim skeptika, ne znam nekoga tko se stvarno potrudio neke stvari objasniti i razjasniti.

Jebiga
25.09.2009., 17:19
Činjenica je da nitko ne popularizira znanost u Hrvatskoj.

Ma kakvi, uopće ne postoji British Council koji svake godine organizira FameLab i Festival znanosti :rolleyes:

Na ovom forumu svaka glupost se naziva činjenicom :D

shteva
25.09.2009., 18:09
Ma kakvi, uopće ne postoji British Council koji svake godine organizira FameLab i Festival znanosti :rolleyes:

Na ovom forumu svaka glupost se naziva činjenicom :D

mislim da 1% učenika zna za to, za famelab i manje...

općenito je informiranost učenika/studenata katastrofalna, profesori su preljeni bar dat klincima linkove, da ne pričam o izletima nekim. Korade organizira ljetnu školu znanosti, par ljudi zna za nju, dolaze ljudi iz Koreje, a nitko koga poznajem nije ni čuo za to. Znanstvenika ima po medijima, ali to se uvijek pretvori u neki politički problem, bolje da ih onda ni nema, npr. Đikić, Radman, Paar, Pavuna, 90% njihovog spominjanja nema veze za njihovim radom nego sa nekim zakulisnim igrama, ne moram ni spominjat ove društvene znanosti... Osim Tanje ima još par novinara, Novi list ima tjedni prilog od 4 strane o znanosti(ili je bar imao prije), u njemu su Radman i Đikić objavljivali kolumne, bilo je to zanimljivo, ne kupujem NL, a online izdanje imaju preplatu :rolleyes:

ali evo neš aktualno 400 godina Galileovog promatranja (http://jutarnji.hr/j2/znanost/clanak/art-2009,9,24,,177407.jl) , uživajte :cerek:

servantes
25.09.2009., 18:49

Nikad čuo. A ja sam jedan od, barem tako mislim, informiranijih ljudi u Hrvatskoj.:D

sal_mirabilis
25.09.2009., 19:44
Činjenica je da nitko ne popularizira znanost u Hrvatskoj.

Da se nadovežem na sličan komentar, Nenad Raos skoro svake godine izda neku popularnoznanstvenu knjižicu, a postoje i ljetne škole kemije. Istina, poradi manjka novaca nije sigurno hoće li ove godine biti ičega. :D Postoji i Ljetna tvornica znanosti, koja se tek treba razviti u nešto veće.
Osim toga, IRB i PMF svako proljeće imaju otvoreni dan, kad bilo tko može doći i vidjeti što se tamo radi, s tim da se organiziraju i posjeti iz škola. Budući studenti vrbuju se dijelom na smotri sveučilišta, a postoji još toga. Promocija i informiranje uglavnom idu preko škola, a u medijima se obično pojave članci o tim događajima. Istina, često grozno napisani. :

Uglavnom, radi se, samo nedovoljno. Naročito s odraslima.

Možda. Ali mislim da racionalni pogled nije cilj kojem teži većina. Jednostavno je nezanimljiv.

Zato ga treba učiniti zanimljivim. S malo vatre i dima (a to su zbilja najjednostavnije stvari od izvedivih) uredno bih mogao skrenuti pažnju publike s bilo kojeg samoprozvanog prroka. :D

Inače bih rekao da je poznavanje činjenica najbolje cjepivo protiv praznovjerica. :)

Endimion17
25.09.2009., 20:22
Znanost u Hrvatskoj nije popularna. Vrlo je nepopularna. Među ljudima koji se njome ne bave, ostavljena je kao opskurni hobi za čudake.
Popularizira se pseudoznanost.

Ne želim glorificirati Jugoslaviju (jer ona za to nije), ali popularizaciji znanosti se više posvećivalo. Danas su klinci okupani u modi i nasilju. Glupost i nasilje. Samo gledamo kako rastu generacije štemera i tupavaca koji će biti tiha marva.

Nužno je popularizirati ju, ali to košta. Na ljetne škole idu oni kojima popularizacija ne treba, a koji su bogati. Otvoreni dani IRB-a i slično - ne funkcioniraju, jer ljudi ne znaju da postoje.

sal_mirabilis
25.09.2009., 20:40
Ne želim glorificirati Jugoslaviju (jer ona za to nije), ali popularizaciji znanosti se više posvećivalo. Danas su klinci okupani u modi i nasilju. Glupost i nasilje. Samo gledamo kako rastu generacije štemera i tupavaca koji će biti tiha marva.

Ne bih ni za nju bio preoptimističan. Bila je hrpa tehničkih i popularnoznanstvenih časopisa, ali od osamdesetih je došla poplava pseudalačkih reklama i priča. Listajući Arene i Vikende, pa i Studije s kraja sedamdesetih do devedesetih, vidio sam ogromne količine reklama za magične i magnetične privjeske i hamajlije, jožne i samopomoćne knjige te razne vidovnjake. Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).

S druge strane, u pedesetima je postojao časopis Otkrića, koji se bavio samo izvještajima iz raznih područja znanosti, kao i hrpa publikacija koja je služila tome da se narod informira o koječemu. Imam neki gospodarski kalendar iz šezdesetih u kojem se nalazi članak u kojem autor pokušava odgovoriti na pitanje ima li života izvan Zemlje i dati nekakvu definiciju istog. Članak je do te mjere dobar da bi prošao i danas.

Nužno je popularizirati ju, ali to košta. Na ljetne škole idu oni kojima popularizacija ne treba, a koji su bogati. Otvoreni dani IRB-a i slično - ne funkcioniraju, jer ljudi ne znaju da postoje.

Prilično pogrešno. Možda to vrijedi za nekakve nazoviumjetničke kolonije, ali za one ljetne škole s kojima sam imao posla znam da ih nitko nije plaćao. Tj. novci su od države i sponzora. Ako ima drugačijih primjera, zanimalo bi me koji su to.

Endimion17
25.09.2009., 21:11
Ne bih ni za nju bio preoptimističan. Bila je hrpa tehničkih i popularnoznanstvenih časopisa, ali od osamdesetih je došla poplava pseudalačkih reklama i priča. Listajući Arene i Vikende, pa i Studije s kraja sedamdesetih do devedesetih, vidio sam ogromne količine reklama za magične i magnetične privjeske i hamajlije, jožne i samopomoćne knjige te razne vidovnjake. Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).
To je istina, pred kraj su krenule te gluposti. No bilo je opskurno, koncentrirano na mjestima. Danas je posvuda.

S druge strane, u pedesetima je postojao časopis Otkrića, koji se bavio samo izvještajima iz raznih područja znanosti, kao i hrpa publikacija koja je služila tome da se narod informira o koječemu. Imam neki gospodarski kalendar iz šezdesetih u kojem se nalazi članak u kojem autor pokušava odgovoriti na pitanje ima li života izvan Zemlje i dati nekakvu definiciju istog. Članak je do te mjere dobar da bi prošao i danas.
Tada je popularizacija znanosti bila zbog puta na Mjesec, zbog dizanja gospodarstva nakon ratova. To je tada bio ponos. Iako su ljudi bili slični, bilo je popularnije. (No i ljudi su bili neobrazovaniji.)

Prilično pogrešno. Možda to vrijedi za nekakve nazoviumjetničke kolonije, ali za one ljetne škole s kojima sam imao posla znam da ih nitko nije plaćao. Tj. novci su od države i sponzora. Ako ima drugačijih primjera, zanimalo bi me koji su to.
Nisam se petljao s tim, već sam samo gledao kako drugi idu na njih. A išli su jer bi platili par tisuća kuna. Možda se u međuvremenu nešto promijenilo.

Svejedno, išli su oni kojima popularizacija ne treba, jer su na putu da upadnu u struku.
Popularizacija treba glupom narodu.

Jebiga
25.09.2009., 23:32
Nikad čuo. A ja sam jedan od, barem tako mislim, informiranijih ljudi u Hrvatskoj.:D

Ako je ovo istina, onda ja živim u oblacima :D

Ali stvarno mi je čudno, pa svake godine bude Festival znanosti u većim gradovima; evo ti link:

http://www.festivalznanosti.hr/2009/index.php

Göttspöđä
26.09.2009., 08:11
Uglavnom, radi se, samo nedovoljno. Naročito s odraslima.

Dio ljudi voli učiti i napredovati na osobnom nivou. No, zbog ovakvog modernog načina života ljudi jednostavno nemaju vremena. Moja majka tek u zadnjih godinu dana koliko je na bolovanju odlazi na vrtlarske skupove i radionice, savjetovanja i slično. Zaposleni čovjek jednostavno ima drugih prioriteta.

Drugi problem je i poslovična centraliziranost raznih tečajeva, edukacija, ovog-onog. Znači, ZG-OS-ST-RI. Nije problem kad živiš u Krapini-Ernestinovu-Klisu-Iki ali kad imaš, kao ja, oko 150 km do ZG ili OS, problem se komplicira. Putovati ili nekome biti parazit, pogotovo zbog nečeg drugim ljudima irelevantnog kao što je frikin radionica? Opet dolazimo do prioriteta, samo ovaj put za raspodjelu novca. Roditelji dosta skeptično gledaju na odvajanje od novca.

Da se razumijemo, osobno bih uživala u takvim tečajevima no ljude u globalu to zanima vrlo malo do nimalo. Meni je čak draže pomalo da znanost kao takva ima onaj nekakav nerdy-štih a ne da se isprostituira. Što bismo na forumu kad bi svi znali da ekologija nije zaštita prirode nego nešto sasvim stoto :rofl:?

Očito se nešto promijenilo jer u moje vrijeme :mudri: :D to ne bješe tako jednostavno. Dobra vijest? Nešto se pokrenulo :ne zna:.

Loša vijest? Na takve radionice odlaze IIRC napredni učenici koji poznaju materiju. Ne bi li bilo smislenije poslati nekog tko manje zna tj. motivirati ga? Većina ljudi se zapali za kemiju kad vidi pokuse. Interes raste sa jačinom egzotermije, naravno. Moja osnovna, uništena ratom i osiromašenih resursa toga nije vidjela. Plus što me do faksa i profesora iz kemije nijedan nije nimalo zaintrigirao svojom letargijom. Čovječe, s nečim toliko zanimljivim kao što je kemija!

Isto je i za pare. Uvijek su odlazila djeca bogatih. Čest slučaj i sa stipendijama i domovima, svi ga znamo. Postavlja se pitanje kome zapravo treba a kome ne takvo što.

Lastan
26.09.2009., 08:30
Što se Paara tiče, bolje bi bilo da šuti.
Znanosti je bolje da je nepopularna nego da je takvi populariziraju.

Jebiga
26.09.2009., 13:34

Zašto?

JPK
26.09.2009., 14:06

Istina, Paaru bi bilo bolje da šuti kad počne o komplementarnosti znanosti i vjere, svojim člancima iz teologije, i sličnim sranjima.

Ali kad se zadrži samo na znanosti, onda na ovakvom jadnom programu HRT-a od njega ima i koristi. A priča se i da je bio respektabilan fizičar, dok nije prolupao i počeo se baviti kaosom i teologijom...

Aphex
26.09.2009., 14:25
Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).

uu da. Stella, Piramida i Arka.. toga sam se načitao ko klinac. I Deniken... :D

ot:

kupiti strane popularno-znanstvene emisije :s

ubik_0A
26.09.2009., 15:06

Ukratko i bez filozofiranja - NE!
Hrvat voli pivo, nogomet, raspravu o partizanama i ustašama, pljuvanje po političarima, nepotizam, klanove i vožnju po autocestama u autu kupljenom na kredit...on voli Severinu, Nives i Simonicu, voli živjeti bolje nego što je spreman zaraditi i platiti, i ništa ga ne zanima izvan puke svakodnevice, čokolade od lješnjaka, polaganja ispita i avanturica na poslu.

pobosutljanin
26.09.2009., 17:17
kupiti strane popularno-znanstvene emisije :s

Ne nužno. Mislim da imamo ljude koji mogu napraviti kvalitetan dokumentarac.
Treba im dati svaku potporu, a i kada se takav dokumentarac napravi, mora se staviti u neko normalno vrijeme kada ga većina populacije može gledati.

Koliko je vas pogledalo Genetsko porijeko Hrvata. Iskreno, ja samo prvu epizodu i to sa očima na pola dvanajest (tada se i emitiralo).

puls.
26.09.2009., 17:43

Ovo je apsolutno tocno. Ja se sjecam da smo u osnovnoj skoli dobili na biranje knjige koje zelimo kupiti. Jos uvijek imam doma "Riznica prirode", "Daleki svjetovi" od Raosa, seriju knjizica mladost za mlade - "svemir" i jos neke, u osnovnoj su se jedva cekale serije "Charles Darwin" i serija Carla Sagana o svemiru, zatim serija o prirodi Davida Bellammyja, a nedjeljom ujutro se cekao nedjeljni zabavnik da se gledaju fizikalni eksperimenti za mlade. U skoli se osim smiba, radosti i modre laste kupovao casopis "Covjek i svemir". Islo se organizirano u muzeje. U srednjoj se citao "Kozmos", a onda se islo na faks.

Danas gledam skolarce i pogotovo studente jer s njima radim. Nista ih ne zanima osim birceva, alkohola i jointa. Knjige i knjiznice su im nepoznat pojam, uce da bi prosli ispit, a ne da bi znali, nista ne proucavaju iz hobija. Cak ih se malo bavi sportom. Nudenje znanstvenopopularnih knjiga u skolama je znanstvena fantastika, CiS vise nitko ne cita (ne znam ni jel to uopce jos izlazi), dokumentarce ne gledaju, puno njih mi je reklo da se ne zeli siroko obrazovati jer ih bas briga za sve i smatraju da to nije bitno.

Za sve su krivi politicari jer svaki dan na sve nas pada novo breme sranja. Krize, ustase, partizani, tito, mesic, obama, gotovcevi, reality showovi...jebalo ih to. Hocemo nedjeljni zabavnik, jos vise dokumentaraca, casopise po skolama, popularnoznanstvene knjige, obilaske muzeja, vise Miroslava Ambrusa Kisa koji jedini u novinama obraduje znanstvenopopularne teme, tjednu emisiju o znanosti u udarnom terminu na HTV-u itd.

shteva
26.09.2009., 18:40

Yep, svi bi trebali bit ko Dawkins.
Nije znanost nova religija(iako je neki tako doživljavaju).

bolonjski sustav je savršen za učenje za prolaz, faks te samo ometa u nekim stvarima koje bi želio istraživat, svaki dan moraš radit neku zadaću il projekt, besmislene gluposti da zadovoljis formu.

sad sam se sjetio jos jednog projekta (http://www.dijete.hr/index.php/hr/naslovnica-mainmenu-1/142-dr-iki-predstavio-projekt-civitasa.html) udruge Civitas

ubik_OA
26.09.2009., 19:13
Istina, Paaru bi bilo bolje da šuti kad počne o komplementarnosti znanosti i vjere, svojim člancima iz teologije, i sličnim sranjima.

Ali kad se zadrži samo na znanosti, onda na ovakvom jadnom programu HRT-a od njega ima i koristi. A priča se i da je bio respektabilan fizičar, dok nije prolupao i počeo se baviti kaosom i teologijom...

Zašto tako misliš?
Vladimir Paar svakako ima više legitimiteta da govori na televiziji od tebe, na primjer.
To što on miješa vjeru i znanost, je čak i zanimljivo.
No to što se tebi to ne sviđa pa bi ga maknuo, nije zanimljivo.
O čemu bi trebalo pričati na televiziji? O čokoladi sa lješnjacimai Nutelli kao vi na chatu?

ZMASTER
26.09.2009., 19:54
Znanost među hrvatima ne postoji. Smuca se tamo negdje po margini, uz skolu na višnjanu i onu šaćicu zainteresiranih studenata prirodnih fakulteta. Sjecam se da je Dejan Vinkovic, inace prof na splitskom PMF, na otvaranju FZ ove godine odrzao kratko predavanje i usporedio % broja studenata prirodnih / drustvenih predmeta kod nas i vani, i usporedio je davanja za znanost vani i ovdje (davanja s obzirom na BDP), i u oba slucaja znanost kod nas najebe. A u vezi tog British councila i organiziranja FZ-a, tu opet netko sprema novce u dzep.

Ne bih se slozio. Nipošto nije nezanimljiv. A i da je, kako je House rekao "it's not about fun. It's about truth."

U nas se znanost ne reklamira dovoljno (nedavno je bilo u slobodnoj, i mizeran je postotak srednjoskolaca koji znaju tko je radman).

Yep, svi bi trebali bit ko Dawkins.
Nije znanost nova religija(iako je neki tako doživljavaju).
Nije, ali kada znanstvenik dolazi u neki tv show, onda dolazi reklamirat ZNANOST, a ne pseudoznanost ili osobne teološke teorije i vjerovanja.
Inace, bilo bi fora kad bi Dawkins, ili Jones došao u HR :D Iako bi dawkinsa docekali na noz.
Ovdje kod nas u Splitu se organizira i nobelST, i ideja je super, samo ne znam koliko ljudi zna za nju, pa se opet svodi na medije koji takve stvari jednostavno moraju gurati.

JPK
26.09.2009., 20:56
Zašto tako misliš?
Vladimir Paar svakako ima više legitimiteta da govori na televiziji od tebe, na primjer.
To što on miješa vjeru i znanost, je čak i zanimljivo.
No to što se tebi to ne sviđa pa bi ga maknuo, nije zanimljivo.
O čemu bi trebalo pričati na televiziji? O čokoladi sa lješnjacimai Nutelli kao vi na chatu?

Za govoriti na HRT-u stvarno ne treba nikakav legitimitet, što zorno dokazuje činjenica da tamo svojih 5 minuta dobivaju čak i likovi poput tebe, pa onda trkeljaju o kvantnim pastrvama i sl.

shteva
26.09.2009., 21:09
U nas se znanost ne reklamira dovoljno (nedavno je bilo u slobodnoj, i mizeran je postotak srednjoskolaca koji znaju tko je radman).
Netreba nam popularizacija znanstvenika nego znanosti, svi znamo tko je znanstvenik Primorac pa nam to ne pomaže previše( kao što ga jedan naš istaknuti znanstvenik naziva formerly known as scientist ) :lol:... zapravo većina ni ne zna da je znanstvenik, ne znam ni sam što sam htio sa ovim argumentom ali danas hodam šumom i nađem vreću punu ambalaža od sredstva za špricanje i pokraj toga kanistri od nafte, nema nikakvog drugog smeća blizu što znači da je netko zaključio da će obično smeće bacit u kantu ili zapalit ali sredstvima i nafti je baš mjesto u šumi. Mislim da je važnije da takvi ljudi shvate problem njihovog ponašanaj i posljedice nego da prate na TV prepucavanja Radmana i Primorca oko Medilsa...

Nije, ali kada znanstvenik dolazi u neki tv show, onda dolazi reklamirat ZNANOST, a ne pseudoznanost ili osobne teološke teorije i vjerovanja.
Inace, bilo bi fora kad bi Dawkins, ili Jones došao u HR :D Iako bi dawkinsa

Mislim da problem kojim se bavimo u ovoj temi i jest taj da nema emisije di se priča o znanosti :ne zna:

ovaj video (http://www.youtube.com/watch?v=7Zc9Nuoe2Ow) mi je premrak, razlika između takvih profesora i naših je upravo razlika između (popularizacije) znanosti vani i kod nas...

sjećam se nekog dokumentarca hrvatskog o zvuku, preprepre dosadno, neki glumac objasnjava određene pojave, klinci ga slušaju, svako malo 'neugodna' tišina od par sekundi, loša gluma, ma :eek: , a inače je bilo ok pokusa(tipa stave mobitel u vakum pa se ne čuje da zvoni) u filmu ali je sve to zajedno loše ispalo...

ubik_0A_
26.09.2009., 22:14
Za govoriti na HRT-u stvarno ne treba nikakav legitimitet, što zorno dokazuje činjenica da tamo svojih 5 minuta dobivaju čak i likovi poput tebe, pa onda trkeljaju o kvantnim pastrvama i sl.

Joj, jadničak ljubomorni.
Zar želiš reći da akademik Paar nema što reći na televiziji a ti imaš ali si nepravedno zapostavljen?

Možda jednom bude emisija o čokoladi s lješnjacima i tome kako se na srcima polažu ispiti, pa ćeš i ti dobiti svojih 5 minuta.

Za sada, stvar je takva: znanost promoviraju oni koji o znanosti nešto mogu reći.

sal_mirabilis
27.09.2009., 01:22
Tada je popularizacija znanosti bila zbog puta na Mjesec, zbog dizanja gospodarstva nakon ratova. To je tada bio ponos. Iako su ljudi bili slični, bilo je popularnije. (No i ljudi su bili neobrazovaniji.)

Rekao bih i da je to bilo dio komunističke ideologije. Takve stvari se jesu forsirale. Radnička klasa mora poznavati svijet oko sebe kako bi lakše zbacila sa sebe kapitaliste, religije i ine praznovjerice, ...
Ne reklamiram ideologiju. U krajnjoj liniji, i ta je popularizacija doživjela fijasko. :D

Popularizacija treba glupom narodu.

Treba i znanstvenicima, da im narod ne dođe u institute s vilama i bakljama. :usama:

uu da. Stella, Piramida i Arka.. toga sam se načitao ko klinac. I Deniken... :D

Ja sam taman razvio kritičko razmišljanje kad mi Deniken došao na red. Sad u njemu više ne mogu uživati. :zubo:

... vise Miroslava Ambrusa Kisa koji jedini u novinama obraduje znanstvenopopularne teme, tjednu emisiju o znanosti u udarnom terminu na HTV-u itd.

Jedini u Večernjem.

Inače se i on posrao nedavno. Našao nešto o novootkrivenom dinosauru nalik na tiranosaura kralja i navalio pričati o padu darvinizma.
Nisko.

JPK
27.09.2009., 01:37
Miroslav Ambruš Kiš (ili MAK, kako se zvao u BBS razdoblju), je uz Tanju Rudež jedini novinar koji ima nešto kredibiliteta u znanosti, IMO.

Ovo s padom darvinizma nisam čuo, može link?

sal_mirabilis
27.09.2009., 01:38
Da se razumijemo, osobno bih uživala u takvim tečajevima no ljude u globalu to zanima vrlo malo do nimalo. Meni je čak draže pomalo da znanost kao takva ima onaj nekakav nerdy-štih a ne da se isprostituira. Što bismo na forumu kad bi svi znali da ekologija nije zaštita prirode nego nešto sasvim stoto :rofl:?

Ne bojim se pretjerano te opcije. :zubo:

Bitno mi samo da CSI ne bude glavni izvor svega što odrasli znaju o kemiji. I da povijesni dokumentarci o dr. Mengeleu ne budu izvor za mentalne slike znanstvenika.

Očito se nešto promijenilo jer u moje vrijeme :mudri: :D to ne bješe tako jednostavno. Dobra vijest? Nešto se pokrenulo :ne zna:.

Loša vijest? Na takve radionice odlaze IIRC napredni učenici koji poznaju materiju. Ne bi li bilo smislenije poslati nekog tko manje zna tj. motivirati ga? Većina ljudi se zapali za kemiju kad vidi pokuse. Interes raste sa jačinom egzotermije, naravno. Moja osnovna, uništena ratom i osiromašenih resursa toga nije vidjela. Plus što me do faksa i profesora iz kemije nijedan nije nimalo zaintrigirao svojom letargijom. Čovječe, s nečim toliko zanimljivim kao što je kemija!

Isto je i za pare. Uvijek su odlazila djeca bogatih. Čest slučaj i sa stipendijama i domovima, svi ga znamo. Postavlja se pitanje kome zapravo treba a kome ne takvo što.

Nisi daleko. Na ljetne škole često idu djeca s državnih natjecanja. Ali točan sastav ne znam. Isto tako, to ne pokriva ni deset posto djece. Vjerjatno ni jedan cijeli postotak, ali, opet, ne znam brojke. Niti što se sve radi.

Djeca bogatih nisu neki problem, jer znanost većini nije ni zanimljiva ni privlačna. :D

sal_mirabilis
27.09.2009., 01:43
Miroslav Ambruš Kiš (ili MAK, kako se zvao u BBS razdoblju), je uz Tanju Rudež jedini novinar koji ima nešto kredibiliteta u znanosti, IMO.

Ovo s padom darvinizma nisam čuo, može link?

http://i126.photobucket.com/albums/p86/poliin/Raptorex1.jpg

Mogu i skenirati članak. Ovo sam prije poslikao, a na Internetu članka nema ili ga barem nisam uspio naći.

Lastan
27.09.2009., 16:48
Ako ga je i imao, ovim člankom o “rušenju teorije evolucije” sasvim ga je sigurno izgubio. :kava:

Opet, valjda je jedina dnevna tiskovina gora od Večernjaka – 24 sata.
I am Jack’s complete lack of surprise.

Nego, bilo bi sasvim veselo da nekako dovučemo Dawkinsa u Hrvatsku… eto projekta za DIO. :zubo:

Aphex
27.09.2009., 20:02
I am Jack’s complete lack of surprise.

:rofl:

ot:
mislim da bi nam dobro došla neka emisija za raskrinkavanje alternativaca, onako fino po redu. Sve šta treba napraviti je uzeti popis gostiju iz Na rubu znanosti i pljuvati po dva-tri u emisiju, onako grupno i tematski. Teorije zavjere, bioenergičari, parapsihologija, ufolozi, Drago Plečko.. :)

To bi puno populariziralo znanost i kritičko razmišljanje. Ljudi vole pljuvanje po drugima, može se napravit pravi šou od toga, da bude humoristično i sve, a da se opet čvrsto drži činjenica..

puls
27.09.2009., 20:42
ot:
mislim da bi nam dobro došla neka emisija za raskrinkavanje alternativaca, onako fino po redu. Sve šta treba napraviti je uzeti popis gostiju iz Na rubu znanosti i pljuvati po dva-tri u emisiju, onako grupno i tematski. Teorije zavjere, bioenergičari, parapsihologija, ufolozi, Drago Plečko.. :)

Bilo je toga i u na rubu znanosti. Na nekoj temi o vodi je bili su jedan fizicar i Plecko pa mi je sve bilo zao Plecka, a na temi o putovanju svemirom je bio Ante Radonjic koji mi je onak ok lik i ne sjecam se jos tko, ali znam da mi je bilo zao Radonjica :D

JPK
27.09.2009., 20:45

ot:

To bi puno populariziralo znanost i kritičko razmišljanje. Ljudi vole pljuvanje po drugima, može se napravit pravi šou od toga, da bude humoristično i sve, a da se opet čvrsto drži činjenica..

Već postoji i zove se Bullshit, trebao bi za početak HRT to otkupiti.

Debunker_
27.09.2009., 20:50

ot:

Mislim da ne bi polučili rezultat koji vi očekujete, a to je da se znanost promovira, a "crackpotovi" popljuju. Naime, i jedni i drugi su u pravu, i jedni i drugi su u krivu.
Znanost ne zna riješiti ni jedan trenutni problem civilizacije.
Zdravstvo je preskupo, opterećuje proračune kako država tako i pojedinaca iznad svake mjere sa trendom porasta tog opterećenja. Ljudi bježe u alternativu.
Znanost ne zna riješiti probleme energije, održivog rasta, ne zna odletjeti u svemir, ne zna kolonizirati planete.

Ono najvažnije: ne zna formirati novo ekonomsko društvo, koje neće biti nepravedno i rastrošno kao što je neoliberalni kapitalizam.
Tu znanost kaska. I ona sama postaje preskupa, prerigidna, korumpirana i birokratizirana.

Sa druge strane alternativci često okupljaju budale, koji nemaju veze s vezom pa laprdaju gluposti. A budalu ne možeš poraziti jer on znanstvenika ne može shvatiti već tupi po svome.

To su dva svijeta. Zato ih Krešimir Mišak nikada nije suočavao.
Što se Plečka tiče, on je obrazovan čovjek. I alternativac.

Bojim se da bi to na kraju ispalo tako da bi znanstvenici zašutjeli a alternativci bili još agresivniji. Osim toga, Hulda Clark je bila visoko obrazovana. Zar ne? A eto, njoj zahvaljujemo "kamenčiće iz jetre".

Aphex
27.09.2009., 20:54
penn & teller, apsolutno :top:
njih dva su imali teme o američkim "urotama" i NASA-i i njihovim poznatim varalicama, a kontam da bi veći interes kod nas izazvalo nešta što bi se bavilo domaćim pseudalcima. veći skandal i veću gledanost - a to je cilj ako govorimo o popularizaciji.

Aphex
27.09.2009., 21:02
Bilo je toga i u na rubu znanosti. Na nekoj temi o vodi je bili su jedan fizicar i Plecko pa mi je sve bilo zao Plecka, a na temi o putovanju svemirom je bio Ante Radonjic koji mi je onak ok lik i ne sjecam se jos tko, ali znam da mi je bilo zao Radonjica :D
eh... ja sam onih par puta šta sam gledao naletio na 1 na 1 intervjue. :ne zna:
Mislim da ne bi polučili rezultat koji vi očekujete, a to je da se znanost promovira, a "crackpotovi" popljuju. Naime, i jedni i drugi su u pravu, i jedni i drugi su u krivu.

bilo bi neukusno da se pljuje po ljudima, ali po pseudo-znanstvenim konceptima se može pljuvati svim silama.

Znanost ne zna riješiti ni jedan trenutni problem civilizacije.
Zdravstvo je preskupo, opterećuje proračune kako država tako i pojedinaca iznad svake mjere sa trendom porasta tog opterećenja. Ljudi bježe u alternativu.

joj daj.. pa zdravstvo nije problem znanosti nego politike.

Znanost ne zna riješiti probleme energije, održivog rasta, ne zna odletjeti u svemir, ne zna kolonizirati planete.

ma e, đubrad neće da napravi lijek za AIDS... :rolleyes:

Ono najvažnije: ne zna formirati novo ekonomsko društvo, koje neće biti nepravedno i rastrošno kao što je neoliberalni kapitalizam.
Tu znanost kaska. I ona sama postaje preskupa, prerigidna, korumpirana i birokratizirana.

Sa druge strane alternativci često okupljaju budale, koji nemaju veze s vezom pa laprdaju gluposti. A budalu ne možeš poraziti jer on znanstvenika ne može shvatiti već tupi po svome.

To su dva svijeta. Zato ih Krešimir Mišak nikada nije suočavao.
Što se Plečka tiče, on je obrazovan čovjek. I alternativac.

Bojim se da bi to na kraju ispalo tako da bi znanstvenici zašutjeli a alternativci bili još agresivniji. Osim toga, Hulda Clark je bila visoko obrazovana. Zar ne? A eto, njoj zahvaljujemo "kamenčiće iz jetre".
neće nikad nestati glupih ideja koje se može ismijavati.

puls
27.09.2009., 21:04
eh... ja sam onih par puta šta sam gledao naletio na 1 na 1 intervjue. :ne zna:

Imas za skinut te emisije. Ja nikako da naletim na tu s Pleckom i fizicarem, a opet bi je pogledao.

Sigurimi
27.09.2009., 21:50
Imas za skinut te emisije. Ja nikako da naletim na tu s Pleckom i fizicarem, a opet bi je pogledao.

Ako se ne varam, nikada u NRZ nije bilo nikakvih sukoba. A gostovali su tamo i fizičari kao Paar, Prester, pa čak i skeptik.
Gostovali su i alternativci.
Emisija je ponekad dosadna, a ponekad zanimljiva, što ovisi o afinitetima gledatelja.

Treba više takvih emisija.

Neke emisije kao npr. ona o rimskim carevima, što je HRT radila u vlastitoj produkciji, naprotiv, jako je loša iako je utučeno pun o novaca i angažiran skupi studio da ih napravi. Dosadna je i prođe nezapaženo, točnije, svi okrenu Dadilju ili Kućanice. Sa NRZ se to nikad ne događa. Možemo ju mrziti, voljeti, ali ne možemo biti ravnodušni. A košta zanemarivo.

mestar
27.09.2009., 21:54
joj daj.. pa zdravstvo nije problem znanosti nego politike.

Prilično ležerna izjava za jednu tragičnu situaciju.

Politika jede znanost za doručak. Bez problema.
Štoviše znanost je služavka politike. Bi li moderni znanstveni aparat uopće znao egzistirati bez politike?

Tužno je što ekipa koja se kojekako provlačila po školama i koja često nije ni previše bistra niti spada u kremu ljudske vrste na uzdi vodi sve one briljantne i bistre ljude koji su uz to imali i dovoljno znatiželje i dovoljno humanosti upregnuti svoj talent za cijelu ljudsku vrstu.

Treba li jači razlog za popularizaciju znanosti?
Znaš kako stoji percepcija u široj javnosti? Kada ne postoji lijek/uređaj onda je znanost šaka jada, a kada postoji onda je politika sjajna jer ga je omogućila svojem stadu.
A znanost je nešto što se događalo jednom, u razdoblju starih Grka, Kopernika ili eventualno Einsteina.

Tu percepciju treba mijenjati. Zbog duhovnog i mentalnog zdravlja cijele civilizacije.
Popularizacija znanosti nije nešto usput, to bi trebao biti temeljni proces uz samu znanost.

puls
27.09.2009., 22:01
Ako se ne varam, nikada u NRZ nije bilo nikakvih sukoba. A gostovali su tamo i fizičari kao Paar, Prester, pa čak i skeptik.
Gostovali su i alternativci.
Emisija je ponekad dosadna, a ponekad zanimljiva, što ovisi o afinitetima gledatelja.

Treba više takvih emisija..

Nisu se svadali da bi izgledalo kao sukob. Ali ono, Plecko kaze da voda namjerno formira oblike, da "zna" i takve bedastoce i jos u pricu uvlaci kao neke autoritete, a fizicar (ne mogu se sjetiti tko je bio) mu lijepo objasnjava sto je i kako je i da ti autoriteti nisu autoriteti svima nego samo onima koji su u tom podrucju. :D

Ja jesam za takve emisije jer mogu potaknuti ljude na proucavanje. Ako ljudi vec idu krivom stranom, ne moze se dogoditi vise nista losije. Moze se samo dogoditi dobro, a to je da proucavanjem nalete na neke podatke koji im ruse dotadasnji pogled na to sto proucavaju.

Bila je jedna emisija o znanosti prije koju godinu. Znanstveni forum ili tako nekako u kojoj su gostovala po dva, tri covjeka uz voditelja. Isla je kasnije navecer, ali je iz nekog razloga ukinuta.

Aphex
27.09.2009., 22:14
Prilično ležerna izjava za jednu tragičnu situaciju.
Politika jede znanost za doručak. Bez problema.
Štoviše znanost je služavka politike. Bi li moderni znanstveni aparat uopće znao egzistirati bez politike?

Tužno je što ekipa koja se kojekako provlačila po školama i koja često nije ni previše bistra niti spada u kremu ljudske vrste na uzdi vodi sve one briljantne i bistre ljude koji su uz to imali i dovoljno znatiželje i dovoljno humanosti upregnuti svoj talent za cijelu ljudsku vrstu.

čisto da dam drugu perspektivu: vlast bi mogao gledati kao ljude koji su u pravom trenutku znali gdje treba biti i imali hrabrosti izboriti se da tu dođu, a znanstvenike kao na sebične ljude koje se bave svojim interesima i boli ih briga za društvo i vlast.
imamo mi i dosta inteligentnih ljudi među političarima, samo nemaju muda da naprave nešta. ali to je već off topik i stvarno mislim da popularizacija znanosti nema veze sa poboljšanjem zdravstvenog sustava. ne vidim tu konekciju.

Aphex
27.09.2009., 22:21
Nisu se svadali da bi izgledalo kao sukob. Ali ono, Plecko kaze da voda namjerno formira oblike, da "zna" i takve bedastoce i jos u pricu uvlaci kao neke autoritete, a fizicar (ne mogu se sjetiti tko je bio) mu lijepo objasnjava sto je i kako je i da ti autoriteti nisu autoriteti svima nego samo onima koji su u tom podrucju. :D

Ja jesam za takve emisije jer mogu potaknuti ljude na proucavanje. Ako ljudi vec idu krivom stranom, ne moze se dogoditi vise nista losije. Moze se samo dogoditi dobro, a to je da proucavanjem nalete na neke podatke koji im ruse dotadasnji pogled na to sto proucavaju.

meni NRZ nije sjeo nikako jer sam par puta raspravljao s ljubiteljima mišaka i plečka o tajnim urotama davida ickea i tajnim arheologijama i vodama koje pamte. ljudi vide to na tv-u, vide da piše "znanost" i vjeruju da je to istina. eventualno pročitaju još koju knjigu od osobe iz intervjua. Nema kritičkog osvrta, Mišak nije baš voditelj koji voli uzburkavati vodu.

Endimion17
27.09.2009., 22:23
Joj, kako smo mi miljama daleko od recimo Velike Britanije. Tamo su na TV-programu prožvakali i pseudoznanstveno smeće, i znanstvene dokumentarce, i kvaziznanstvene emisije (Brainiacs)... Toliko su daleko da su već prije par godina probavili i emisije koje parodiraju samu znanost i dokumentarce o njoj. :D
Galopiraju dalje, a mi čučimo u glupostima.

puls
27.09.2009., 22:37
meni NRZ nije sjeo nikako jer sam par puta raspravljao s ljubiteljima mišaka i plečka o tajnim urotama davida ickea i tajnim arheologijama i vodama koje pamte. ljudi vide to na tv-u, vide da piše "znanost" i vjeruju da je to istina. eventualno pročitaju još koju knjigu od osobe iz intervjua.

I nije ti bio gust gledati kako se uzrujavaju kada im rusis svijet? :D.

Nema kritičkog osvrta, Mišak nije baš voditelj koji voli uzburkavati vodu.

Nije to taj tip emisije. Bilo bi dobro da postoji neka emisija suceljavanja. Jedino se bojim da u takvu emisiju ne bi bilo moguce dovuci nekoga tko bi se sucelio sa znanstvenikom. Mozda kakav nadobudni mladi istrazivac neobjasnjivih pojava koji ce svima pokazati.

Joj, kako smo mi miljama daleko od recimo Velike Britanije. Tamo su na TV-programu prožvakali i pseudoznanstveno smeće, i znanstvene dokumentarce, i kvaziznanstvene emisije (Brainiacs)...

Taj Brainiac se prikazuje na Discovery Science.

Aphex
27.09.2009., 22:55
I nije ti bio gust gledati kako se uzrujavaju kada im rusis svijet? :D.

oooo.. to je druga stvar :E
s nekim ljudima zna biti ugodno raspravljati, ali neki su previše zatvoreni :ne zna:
ili ja imam krive metode rasprave.

Nije to taj tip emisije. Bilo bi dobro da postoji neka emisija suceljavanja. Jedino se bojim da u takvu emisiju ne bi bilo moguce dovuci nekoga tko bi se sucelio sa znanstvenikom.

Tako je, mislim da je baš u sučeljavanju problem, nisu svi dobri sa konfliktima i ne izgleda uvijek lijepo. Dođe do sukoba dvije osobe, a ne tvrdnje, a nema ni onog planskog napada po svim slabostima argumenta.

Endimion17
27.09.2009., 23:29
Taj Brainiac se prikazuje na Discovery Science.

Da, ali je daleko od znanstvene emisije. "Pokusi" su im često u potpunosti blesavi i ne daju nikakve zaključke.

sal_mirabilis
27.09.2009., 23:42
Nije to taj tip emisije. Bilo bi dobro da postoji neka emisija suceljavanja. Jedino se bojim da u takvu emisiju ne bi bilo moguce dovuci nekoga tko bi se sucelio sa znanstvenikom. Mozda kakav nadobudni mladi istrazivac neobjasnjivih pojava koji ce svima pokazati.

Koliko bi se znanstvenika bilo u stanju suočiti s pseudalcima?

S otkrivačima vječnokreta lako, ali ima li u nas ljudi koji su u stanju potući npr. kreacionista koji iza sebe ima na stotine javnih predavanja? Ili prodavača magnetića koji je u poslu već par desetljeća i dobro zna prezentirati svoju priču. Makar, potonji uglavnom znaju što rade i ne daju se u javnost. :D

Igazsag_
28.09.2009., 00:49
Koliko bi se znanstvenika bilo u stanju suočiti s pseudalcima?

Malo. Jer većina nije zadrta i pomalo naginju pseudoznanosti. Vidim da se ovdje napada Vladimir Paar samo zato što je religiozan.

Ili prodavača magnetića koji je u poslu već par desetljeća i dobro zna prezentirati svoju priču. Makar, potonji uglavnom znaju što rade i ne daju se u javnost. :D

Njih nitko ne podržava. Kada je bila emisija NRZ sa prodavačima magnetića?

JPK
28.09.2009., 01:05
Malo. Jer većina nije zadrta i pomalo naginju pseudoznanosti. Vidim da se ovdje napada Vladimir Paar samo zato što je religiozan.

A ja vidim da ne znaš čitati s razumijevanjem.

Kritizirao sam Paara jer često baljezga o "komplementarnosti" znanosti i religije, a ne jer je religiozan.

Igazsag_
28.09.2009., 01:09
A ja vidim da ne znaš čitati s razumijevanjem.

Kritizirao sam Paara jer često baljezga o "komplementarnosti" znanosti i religije, a ne jer je religiozan.

A ti misliš da znanost i religija nisu komplementarne? Što su onda?

JPK
28.09.2009., 01:12
A ti misliš da znanost i religija nisu komplementarne? Što su onda?

Potpuno nepovezane.

Trabunjanje o njihovoj komplementarnosti je čisto prostituiranje znanosti u svrhu davanja nekakvog objektivnog kredibiliteta religiji, koja bi trebala biti potpuno osobna stvar. Zato i tiskovine poput Glasa koncila jedva dočekaju da objave takva sranja.

Igazsag_
28.09.2009., 01:13
Znam kakvi ljudi na HTV-u odlučuju o emisijama, i nemam baš lijepo mišljenje o njima (a niti urednici tih emisija).
No jedno je ipak sigurno: daleko šire gledaju nego neki od vas.
Žao mi je što sam uvidio da je nivo obrazovanja prosječnog forumaša puno niži nego što se čini.
Blatiti jednog akademika, samo zato što nismo dovoljno stvari naučili...to je odlika mladih i ne osobito učenih ljudi.
Primjetio sam na nekim drugim mjestima da se neki vole hvastati nivoom obrazovanja. Na žalost, kao što i govore za Hrvatsku, to je vrlo, vrlo, upitno. Zato nam je i privreda i mentalitet takav kakav jest. Zato nam je i država u takvom stanju u kakvom jest. Na kraju krajeva, zato nam je i znanost takva kakva jest, pa se ovdje napadaju Đikić, Radman, Paar...a sve zajedno sa klompama.

JPK
28.09.2009., 01:18
Žao mi je što sam uvidio da je nivo obrazovanja prosječnog forumaša puno niži nego što se čini.
Blatiti jednog akademika, samo zato što nismo doboljno stvari naučili...to je odlika mladih i ne osobito učenih ljudi.

Ovo je urnebesno. Propali student i samozvani stručnjak za magiju i kvantne pastrve mi spočitava nivo obrazovanja :D

Igazsag_
28.09.2009., 01:21

Ovo je urnebesno. Propali student i samozvani stručnjak za magiju i kvantne pastrve mi spočitava nivo obrazovanja :D

Nikakav ja propali student nisam.
A ti obrazovan - nisi. Žao mi je. Nisi.
Da jesi, poštovao bi ljude poput Paara. Općenito bi poštovao ljude i ne bi bio agresivan.

JPK
28.09.2009., 01:28
Da jesi, poštovao bi ljude poput Paara. Općenito bi poštovao ljude i ne bi bio agresivan.

A kako se onda naziva nekog tko propadne na 3. godini? :)

Osim toga, Paara poštujem. Dok se bavi fizikom, kad počne o stvarima izvan svoje domene, onda zadržavam pravo nazvati to što radi pravim imenom - sranjem. :cerek:

Paaralaxa
28.09.2009., 01:34
Osim toga, Paara poštujem. Dok se bavi fizikom, kad počne o stvarima izvan svoje domene, onda zadržavam pravo nazvati to što radi pravim imenom - sranjem. :cerek:

Mislim da je Paar ipak u pravu. O propadanjima na 3.-im godinama ne znam ništa. Ja nisam nikada ništa studirao.

Freyra
28.09.2009., 07:16

ot:

Ponedjeljak ujutro, početak novog radnog tjedna, a moram čitati OVO. Ne znam ni kako bih nazvala ovaj izričaj, biranje riječi, koncept i sadržaj.

Naravno, stati ću opet i iznova na stranu jedne mekše znanosti, ljudskije, emotivnije, kako je pojedinci nazivaju pseudoznanosti. Usput rečeno, iz samih rečenica nas par "pseudoznanstvenika" jasno je vidljiva mekoća i blagost, jedna odmjerenost. Pročitajte rečenice Vas praaaaaavih znalaca, tobože visokoobrazovanih ljudi. Pune su posprdnosti, ponižavanja, degradiranja osoba i njihovih dostignuća. Pa da, vi sigurno znate bolje, više, jače samo što vam smeta politička klima u nas Hrvata, a vjerovatno vas koči i glavni urednik HRT, ali da nema njih vi bi vladali ovom zemljom, zasigurno. DE, DOBRO JE :rolleyes: puna su groblja nezamjenjivih ljudi.

Kao što je već netko napisao, ne sjećam se da je u NRZ ikada bilo ikakvih napetosti, negativnosti i svađa . Konkretno što se tiče emisije o vodi, smatram da je bila odlična, moglo se puno toga naučiti, čak planiram neke stvari primijeniti i u vlastitom radu.

Za sve vas supersonične megagigastične turbo znanstvenike, koji btw ne znaju ni što se događa svake godine, festival znanosti se održava u svim većim gradovima i na njemu sudjeluju učenici i studenti. Čini mi se kako je prošle godine upravo tematika bila voda, između ostalog i memorija vode. Meni je osobno drago vidjeti u mlađim generacijama dubinu i širinu pogleda na svijet i život. Eto vam prilike da svoju agresiju ispucate na jedan kreativan i svrsishodan način.

Göttspöđä
28.09.2009., 07:24

Je, je, kak da ne, s jedne strane Mišak prdi a sa druge sve što on kaže biva poklopljeno :D

Ne čini se loše (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Penn_%26_Teller:_Bullshit!_episodes) onako odokativno, iako bih najradije vidjela nešto naše. Prva epizoda - brutalno razjebavanje pojmova "organski uzgoj hrane" i "ekološka poljoprivreda" :E :headbang: :rofl:
Šokantni ameri koji otvaraju oči tulavoj naciji su toliko već viđeni - s druge strane, ako bi čekali naše da nešto naprave, pogotovo samoinicijativno, možda, ali samo možda bi taj projekt gledala naša pra-pra-pra-pra-pra-pra-praunučad. Uostalom, tko bi to vodio? Oliver Mlakar satire koncept afrodizijačkih sredstava? Sopekica demantira beneficijelni efekt MMS-a? Tko bi mogao s kredibilitetom objasniti kompletnu musaku koja leži iza globalnog zatopljenja?

Hallucigenia
28.09.2009., 07:31
Nego, bilo bi sasvim veselo da nekako dovučemo Dawkinsa u Hrvatsku… eto projekta za DIO. :zubo:
Lastane, takve face I DOLAZE u Hrvatsku. Vrlo rado. Samo na njegovo predavanje dođu 3 čovjeka. Pa onda bude bruka, znate ovo, znate ono... U njegovoj zemlji se ubijaju za zadnju klupu.

Početkom svibnja jedan je takav zadnji put bio ovdje. Pokušao sam to obznaniti i ovdje na forumu, na Znanstvenim novostima.

Pitao sam jednog administratora, rekao možda bi moglo. Pitao sam drugoga, nikad nije poslao odgovora.

Göttspöđä
28.09.2009., 08:00
Čini mi se kako je prošle godine upravo tematika bila voda, između ostalog i memorija vode. Meni je osobno drago vidjeti u mlađim generacijama dubinu i širinu pogleda na svijet i život.

:kokice:

:ulazi u podrum konstruiran za nuklearne okršaje:

morbidangel
28.09.2009., 08:50
Svi ovdje imaju poštovanja prema Vladimiru Paaru kao popularizatoru znanosti:s (definitivno je uz pokojnog Supeka, Raosa, Korlevića i V. Devidéa) jedan od naši najvećih populizatora znanosti), kao autoru dobrih udžbenika iz fizike (oni za srednju školu su bili odlični) i kao fizičaru, ali je problem kad se on kao fizičar i član akademije ide petljati u područja o kojima nema pojma.
Kad pametuje o molekularnoj biologiji i ekologiji, klimatologiji te nekim društvenim fenomenima a sve to još začini religijskom duhovnošću i misticizmom čovjeku se smuči. A ljudi vide titulu akademik i misle da je čovjek popio svu pamet svijeta, a nije i samo se blamira.:flop:

morbidangel
28.09.2009., 08:58

Bolje da ništa ne započinjem. Čekam kumeka:zubo: On je uvijek jezgrovit i jasan kad se radi o ovakvim starima.

Da, voda definitivno nešto pamti. Kako zapamti da je kod 4°C najgušća:confused::ne zna:

:D

Hallucigenia, o kojem se radilo?

Hallucigenia
28.09.2009., 09:04
Svatko od nas trebao bi dati maksimum od sebe na svom području. To će biti najbolje čime možete pridonijeti znanosti u Hrvatskoj. A baš nekoga briga što je tko gdje rekao u medijima. Kome relevantnom to uopće išta znači???

Hallucigenia
28.09.2009., 09:13
Hallucigenia, o kojem se radilo?
Imaš PM!

sal_mirabilis
28.09.2009., 09:17
Malo. Jer većina nije zadrta i pomalo naginju pseudoznanosti.

Pravo rečeno, ne kužim ti rečenicu.

Sposobnost suočavanja ide iz elokvencije i poznavanja područja.

Njih nitko ne podržava. Kada je bila emisija NRZ sa prodavačima magnetića?

Mišaka ne gledam već odavno. Od emisije mu ili zaspim ili gasim televizor jer slabo podnosim laži.

A magnetići su bili na Potrošačkom kodu. Najavili su prilog o varalicama, a onda kao stručnjaka pozvali lika iz HUPED-a koji je nešto laprdao o atestiranim magnetićima i tome se kako djeca ne smiju previše magnetizirati. :facepalm:

Za sve vas supersonične megagigastične turbo znanstvenike, koji btw ne znaju ni što se događa svake godine, festival znanosti se održava u svim većim gradovima i na njemu sudjeluju učenici i studenti. Čini mi se kako je prošle godine upravo tematika bila voda, između ostalog i memorija vode. Meni je osobno drago vidjeti u mlađim generacijama dubinu i širinu pogleda na svijet i život. Eto vam prilike da svoju agresiju ispucate na jedan kreativan i svrsishodan način.

Sjećam se toga i bilo me sram jer sam godinu prije i sam nešto tamo radio.

Glede predavanja, fali dobra reklama. Prvo što za to malotko čuje, a onda još ni oglasi nisu uvijek privlačni laicima. Makar, ćumezovci znaju napraviti jako lijepe plakate. Koji se nikad ne rašire dalje od Bijeničke i Horvatovca.

puls
28.09.2009., 09:17
Naravno, stati ću opet i iznova na stranu jedne mekše znanosti, ljudskije, emotivnije, kako je pojedinci nazivaju pseudoznanosti.

Dovoljno je procitati ovu tvoju recenicu da se pocnu javljati onakve strasti kakve si opisala. Kao prvo, meksa znanost postoji samo u odnosu "hard" i "soft" science, a to se obicno odnosi na razliku izmedu prirodnih odnosno tehnickih znanosti gdje sve vrvi od eksperimenata, mjernih instrumenata, preciznosti itd. i drustvenih znanosti gdje je toga manje.

Pseudoznanost nije znanost pa nije normalno da je proglasavas znanoscu, a kamoli ljudskijom od znanosti. Ljude i prirodu oko njih proucava i opisuje upravo znanost takva kakva je, tako da ljudskije od nje nema.

Znanost takoder ne moze biti emotivna. Emotivan moze biti znanstvenik prigodom obavljanja eksperimenata, ocekivanja rezultata ili objave rezultata.
Bez obzira svidao mu se rezultat ili ne pa bio u ekstazi ili depresiji, znanstvenik se drzi rezultata i prema njima dalje djeljuje. Ne po emocijama. Paraznanstvenik se ne drzi rezultata, ako do nekakvih rezultata uopce na neki nacin i dode, nego se i dalje povodi za emocijama koje mu nadvladavaju razum. Namjerno ili slucajno, to je pitanje. Mozda cak i za psihijatre.

Usput rečeno, iz samih rečenica nas par "pseudoznanstvenika" jasno je vidljiva mekoća i blagost, jedna odmjerenost..

Kakve to ima veze sa znanoscu? Ja bih rade da mi u laboratoriju radi tvrd i neodmjeren znanstvenik koji radi i cvrsto stoji iza svojih rezultata dok se ne dokaze suprotno, nego meki i blagi covjek koji zivi u oblacima.

Konkretno što se tiče emisije o vodi, smatram da je bila odlična, moglo se puno toga naučiti,

Da, od fizicara koji je tamo gostovao. :kava:

dubinu i širinu pogleda na svijet i život. .

Sto je po tebi dubina i sirina pogleda na svijet i zivot?

Freyra
28.09.2009., 09:32

Pa OK, nečijoj svijesti i inteligenciji je to do te dubine. Za nekoga je sasvim logična i prosto prihvatljiva činjenica :)
:kava:

Freyra
28.09.2009., 09:47
Kakve to ima veze sa znanoscu? Ja bih rade da mi u laboratoriju radi tvrd i neodmjeren znanstvenik koji radi i cvrsto stoji iza svojih rezultata dok se ne dokaze suprotno, nego meki i blagi covjek koji zivi u oblacima.

Sto je po tebi dubina i sirina pogleda na svijet i zivot?

Je li labos u vojnoj bazi ili možda Treblinki ili tako nešto? Čini mi se da tvoj znanstvenik svojim osobinama tamo pripada :ne zna:

Dubina i širina pogleda na svijet: na primjer - memorija vode. Tko je gledao emisiju ili čitao knjigu, zna o čemu se radi. Dakle, svi znamo kako je voda izvor života. Postajemo svjesni važnosti navodnjavnja za polj, proizvodnju uzimajući u obzir klimatske promjene, ali i činjenicu povećanja prinosa. To je jasno utvrđena činjenica. Moje pitanje glasi: Što bi se dogodilo kada bi memoriju vode koristili u recimo ovako važnoj agrotehničkoj mjeri?

Göttspöđä
28.09.2009., 09:53
Pa OK, nečijoj svijesti i inteligenciji je to do te dubine. Za nekoga je sasvim logična i prosto prihvatljiva činjenica :)
:kava:

Šališ se?

Ako ipak ne, otvori temu na PZ-u o memoriji vode, da ne zalazimo u offtopic u ovoj temi. Zašto ne vidiš koliko je ta fraza oksimoron? Rado ću raspraviti s tobom o tome, od inicijalne definicije pamćenja do vodene sposobnosti za takvo što. Imam hrpu pitanja.

Uostalom, malo je neobično doći na PZ, septičku jamu konvencionalnih znanstvenika i očekivati bezuvjetnu podršku i hagič/kisač na svaki quote.
Uz sve, konstantno trubeći i spočitavajući drugima da su dno i nazivajući ih "supersoničnima i megagigastičnima". Po svakoj definiciji, zatrolavaš. Da itko od nas otprdi na Alt i tako piše tj. kritizira njihov način razmišljanja čak i kad se radi o zdravlju, dobio bi karton iste namjene.

Aphex
28.09.2009., 10:06
Ponedjeljak ujutro, početak novog radnog tjedna, a moram čitati OVO. Ne znam ni kako bih nazvala ovaj izričaj, biranje riječi, koncept i sadržaj.

smeta ti "pljuvanje"? asti koja osjetljivost. Ja sam za pljuvanje pseudoznanosti. za gaženje. za otkinut joj glavu i skakat po njoj :ne zna:

Naravno, stati ću opet i iznova na stranu jedne mekše znanosti, ljudskije, emotivnije, kako je pojedinci nazivaju pseudoznanosti...
...psssst.. koja nije znanost *zapravo*.

Meni je osobno drago vidjeti u mlađim generacijama dubinu i širinu pogleda na svijet i život. Eto vam prilike da svoju agresiju ispucate na jedan kreativan i svrsishodan način.
meni je gadno vidjeti u mlađim generacijama (a i u starijima) naivnost i lažnu nadu. razočaranje nakon neuspjele alternativne terapije, masu para potrošenih na "filtere za vodu" koji utiskuju energiju simbola u sve što prođe kroz njih.

puls
28.09.2009., 10:13
Dubina i širina pogleda na svijet: na primjer - memorija vode. Tko je gledao emisiju ili čitao knjigu, zna o čemu se radi. Dakle, svi znamo kako je voda izvor života. Postajemo svjesni važnosti navodnjavnja za polj, proizvodnju uzimajući u obzir klimatske promjene, ali i činjenicu povećanja prinosa. To je jasno utvrđena činjenica. Moje pitanje glasi: Što bi se dogodilo kada bi memoriju vode koristili u recimo ovako važnoj agrotehničkoj mjeri?

Kao prvo, to da voda ima memoriju nitko nikada nije dokazao znanstvenim metodama, a sudeci prema znanju koje o vodi imamo, to je potpuna besmislica.
Stoga je takav pogled na svijet plitak i uzak, a ne sirok i dubok jer se bavi nekakvim uskim povrsinskim pretpostavkama, a ne dubokim i sirokim znanstvenim dokazima.

Kao drugo, cinjenica je sinonim za istinu koja se iskazuje u formi recenica. Oblik kojim se izrazava znanstvena cinjenica je recenica znanstvenog jezika.
Nitko nikada u znanosti nije potvrdio da voda ima memoriju, tako da ne mozemo spajati cinjenice o navodnjavanju s besmislenim izjavama o memoriji vode.

justapixel
28.09.2009., 10:15
:kokice: - check. :top:
Radiation suit - check. :top:

.

Göttspöđä
28.09.2009., 10:26
meni je gadno vidjeti u mlađim generacijama (a i u starijima) naivnost i lažnu nadu. razočaranje nakon neuspjele alternativne terapije, masu para potrošenih na "filtere za vodu" koji utiskuju energiju simbola u sve što prođe kroz njih.

Na ono što ja najviše povilenim su konkretno iscjeljivači i ostatak mlatimudana koji imaju petlje stati pred bolesnog čovjeka, u očaju, često i pred smrt, mahati viscima i mantrati neke opskurne orijentalne frazice i onda ih naplatiti kao suho zlato jer imaju "sposobnost" iscjeljivanja. Gdje je tu odgovornost? Humanost koju toliko isprđuju? Čovječe, pred tobom je biće s metastazama, u strahu i očajnoj želji za životom a ti mašeš lepezama, pališ jebene mirisne štapiće od ylang-ylanga i pjevušiš! Kako imaju petlje?! Jedini gori su kad zabriju zbilja :s :lol: da imaju takve sposobnosti, što plate par tisoč eura za svaki level-up MLM-based vrzinog kola :zvrko:

Lastan
28.09.2009., 10:44
Znam kakvi ljudi na HTV-u odlučuju o emisijama, i nemam baš lijepo mišljenje o njima (a niti urednici tih emisija).
No jedno je ipak sigurno: daleko šire gledaju nego neki od vas.
Blatiti jednog akademika, samo zato što nismo dovoljno stvari naučili...to je odlika mladih i ne osobito učenih ljudi.
Primjetio sam na nekim drugim mjestima da se neki vole hvastati nivoom obrazovanja. Na žalost, kao što i govore za Hrvatsku, to je vrlo, vrlo, upitno. Zato nam je i privreda i mentalitet takav kakav jest. Zato nam je i država u takvom stanju u kakvom jest. Na kraju krajeva, zato nam je i znanost takva kakva jest, pa se ovdje napadaju Đikić, Radman, Paar...a sve zajedno sa klompama.

Daj još!

Lastan
28.09.2009., 10:45
Jer kao što znamo, obrazovanost uklanja svaku dozu agresivnosti iz čovjeka.

Na kojim si ti drogama i jel daš i meni malo?

Lastan
28.09.2009., 10:49

Naravno, stati ću opet i iznova na stranu jedne mekše znanosti, ljudskije, emotivnije, kako je pojedinci nazivaju pseudoznanosti. Usput rečeno, iz samih rečenica nas par "pseudoznanstvenika" jasno je vidljiva mekoća i blagost, jedna odmjerenost. Pročitajte rečenice Vas praaaaaavih znalaca, tobože visokoobrazovanih ljudi. Pune su posprdnosti, ponižavanja, degradiranja osoba i njihovih dostignuća. Pa da, vi sigurno znate bolje, više, jače samo što vam smeta politička klima u nas Hrvata, a vjerovatno vas koči i glavni urednik HRT, ali da nema njih vi bi vladali ovom zemljom, zasigurno. DE, DOBRO JE :rolleyes: puna su groblja nezamjenjivih ljudi.
Iz samih je riječi pseudoznanstvenika poput tebe vidljiv holier-than-thou gard i ovakva ad hominem argumentacija koja pokušava premjestiti raspravu na osobnu razinu naprosto zato što pseudoznanost na polju realnih argumenata nema čime baratati.

Thanks for playing. YHL. HAND.

Lastan
28.09.2009., 10:51
Je, je, kak da ne, s jedne strane Mišak prdi a sa druge sve što on kaže biva poklopljeno :D

Ne čini se loše (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Penn_%26_Teller:_Bullshit!_episodes) onako odokativno, iako bih najradije vidjela nešto naše. Prva epizoda - brutalno razjebavanje pojmova "organski uzgoj hrane" i "ekološka poljoprivreda" :E :headbang: :rofl:
Šokantni ameri koji otvaraju oči tulavoj naciji su toliko već viđeni - s druge strane, ako bi čekali naše da nešto naprave, pogotovo samoinicijativno, možda, ali samo možda bi taj projekt gledala naša pra-pra-pra-pra-pra-pra-praunučad. Uostalom, tko bi to vodio? Oliver Mlakar satire koncept afrodizijačkih sredstava? Sopekica demantira beneficijelni efekt MMS-a? Tko bi mogao s kredibilitetom objasniti kompletnu musaku koja leži iza globalnog zatopljenja?
Ljudi dragi, imamo na raspolaganju sve moderne tehnologije. Trebaju nam kamera i account na Jubitou. I nešto slobodnog vremena.

Uz malo truda dala bi se napraviti emisija koja bi se mogla prodati nekoj dalekovidnici.

Lastan
28.09.2009., 10:58
Lastane, takve face I DOLAZE u Hrvatsku. Vrlo rado. Samo na njegovo predavanje dođu 3 čovjeka. Pa onda bude bruka, znate ovo, znate ono... U njegovoj zemlji se ubijaju za zadnju klupu.

Početkom svibnja jedan je takav zadnji put bio ovdje. Pokušao sam to obznaniti i ovdje na forumu, na Znanstvenim novostima.

Pitao sam jednog administratora, rekao možda bi moglo. Pitao sam drugoga, nikad nije poslao odgovora.
Ja, eto, nikad nisam vidio takvu obavijest. Pa nisam ni bio na predavanju.
Očito se takve stvari nigdje ne oglašavaju. Zašto?

Lastan
28.09.2009., 11:01
smeta ti "pljuvanje"? asti koja osjetljivost. Ja sam za pljuvanje pseudoznanosti. za gaženje. za otkinut joj glavu i skakat po njoj :ne zna:
Ispravna je formulacija “otkinut joj glavu i posrat joj se niz grlo”.

Nema na čemu. :zubo:

Hallucigenia
28.09.2009., 11:28
Ja, eto, nikad nisam vidio takvu obavijest. Pa nisam ni bio na predavanju.
Očito se takve stvari nigdje ne oglašavaju. Zašto?

U radijskim medijima je najavljivana izložba dotičnoga (za tv ne znam), a za predavanja/izložbu se lako moglo saznati na sajtu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja već 2 mjeseca prije.
Ista shema za sva dosad odrađena gostovanja.
I nevjerojatno da se ne skupi 5 ljudi. Ali za trkeljati o evoluciji se učas nađe stotinu znanstvenika, pogotovo na forumu.

Göttspöđä
28.09.2009., 12:08
Ljudi dragi, imamo na raspolaganju sve moderne tehnologije. Trebaju nam kamera i account na Jubitou. I nešto slobodnog vremena.

To je načelo na kojem leži i ideja ovakvih (http://www.youtube.com/watch?v=OONXkj2xjbs&feature=popt17us00) i njemu sličnih pa se grrrrrrrrrrrrrdno varaju :D

Raspoloživa tehnologija za zabilježavanje i širokopojasni internet nikako nisu znak s nebesa da se trebaš baviti nečim takvim :nono: :rofl:

Uz malo truda dala bi se napraviti emisija koja bi se mogla prodati nekoj dalekovidnici.

Baš da bi to netko kupio, ne znam, ali da se nađe par inteligentnih humorista, verbalnih early nineties Arnija potkovanih prirodoslovnim znanjem koji idu državom i objašnjavaju naivcima da kraj svijeta kakvog ga znamo (http://www.youtube.com/watch?v=_eyFiClAzq8) nije 31.12.2009., balavcima promašenost koncepta coitus interruptusa i učmalim babama besmisao njuejđeraja, tantranja i čakranja na humorističan način, ja bih to prva gledala :kokice:

Corduroy
28.09.2009., 12:13
Bilo je na RAI par odličnih emisija.
Ali ne znam bi li prošle kod nas.

Endimion17
28.09.2009., 12:55

Kao što je već netko napisao, ne sjećam se da je u NRZ ikada bilo ikakvih napetosti, negativnosti i svađa . Konkretno što se tiče emisije o vodi, smatram da je bila odlična, moglo se puno toga naučiti, čak planiram neke stvari primijeniti i u vlastitom radu.

Je, stavili su i pseudoznanost na taj festival. I posraše ih mnogi. Radilo se o studentu čiji rad nisu provjerili, a razlog tome je neznanje i glupost ljudi koji su primali prijave, čitali radove i sastavljali program.

Voda ne memorira podatke. Točka. Ne želim da se thread pretvori u raspravu o tome. Iritantno je, glupo je, potencijal je za nuklearni rat na forumu (ponovljeni!) i offtopic je.
Imamo samo kartoniće za štit, ali i to je dosta.

Hallucigenia
28.09.2009., 13:29
Dajte ljudi, pustite je nek objasni što misli (Freyra).

Žena zna detalje koje obično ne znaju 'forumski genijalci'.

Onda dođe ovo s nekakvom memorijom u vodi (?!). Mislim, ne čitam Alternative ali velite da je to njihova domena, pa ajde.

Dajte svatko ima pravo na mišljenje. A baš sam mislio da će se ovaj topic razlikovati od drugih...

Hallucigenia
28.09.2009., 13:31
Je, stavili su i pseudoznanost na taj festival. I posraše ih mnogi. Radilo se o studentu čiji rad nisu provjerili, a razlog tome je neznanje i glupost ljudi koji su primali prijave, čitali radove i sastavljali program.

Nisam ni primijetio. Ali kad veliš...

JPK
28.09.2009., 14:22
Čini mi se kako je prošle godine upravo tematika bila voda, između ostalog i memorija vode. Meni je osobno drago vidjeti u mlađim generacijama dubinu i širinu pogleda na svijet i život. Eto vam prilike da svoju agresiju ispucate na jedan kreativan i svrsishodan način.

Je, naravno da je bila memorija vode. Odmah nakon hladne fuzije.

Meni je osobno vrlo ružno vidjeti kad netko koristi pseudoznanost da bi masturbirao nad vlastitom dubinom, širinom i ostalim dimenzijama svog uma.

JPK
28.09.2009., 14:25

Mislim da mi nemamo taj kalibar talenata kakvi su Penn & Teller.

Pogledao sam sve epizode, skoro da nema dosadne :D

Iako, u nekima sjebali poneke činjenice, ali svakome se može desiti. :)

Freyra
28.09.2009., 15:23
Šališ se?

Ako ipak ne, otvori temu na PZ-u o memoriji vode, da ne zalazimo u offtopic u ovoj temi. Zašto ne vidiš koliko je ta fraza oksimoron? Rado ću raspraviti s tobom o tome, od inicijalne definicije pamćenja do vodene sposobnosti za takvo što. Imam hrpu pitanja.

Uostalom, malo je neobično doći na PZ, septičku jamu konvencionalnih znanstvenika i očekivati bezuvjetnu podršku i hagič/kisač na svaki quote.
Uz sve, konstantno trubeći i spočitavajući drugima da su dno i nazivajući ih "supersoničnima i megagigastičnima". Po svakoj definiciji, zatrolavaš. Da itko od nas otprdi na Alt i tako piše tj. kritizira njihov način razmišljanja čak i kad se radi o zdravlju, dobio bi karton iste namjene.

Ne, nisam tip osobe kojoj treba bezuvjetna podrška i tapšanje, da jesam, ne bih se suočavala s pojedincima na ovom forumu po ne znam koji put.
Ne zatrolavam ja ništa, ja samo iznosim svoje mišljenje koje se eto ne slažem s vašim.

shteva
28.09.2009., 20:31
Imam pitanje u vezi Supeka pa bih iskoristio ovu temu, nisam baš tak star pa se jedva sjećam njegovih javnih nastupa, a i to mi je bilo dosadno tad :) , no u zadnje vrijeme sam malo proučavao njegov život, pročitao par njegovih knjiga, intervjua... Uglavnom super je on meni, ali me zanima kolko je on objektivno bio dobar znanstvenik, malo mi je čudno/glupo da je ostavio znanost tak rano, šteta u svakom slučaju, no pitanje je u vezi njegovog utjecaja na društvenu scenu i kao što se spomenuli popularizaciju znanosti, zapravo zanima me kolki frajer je bio općenito, i znanstveno i društveno?

* nemrem bolje definirat pitanje, nisam ni sam siguran kaj me zanima :cerek:

morbidangel
28.09.2009., 21:45
Imam pitanje u vezi Supeka pa bih iskoristio ovu temu, nisam baš tak star pa se jedva sjećam njegovih javnih nastupa, a i to mi je bilo dosadno tad :) , no u zadnje vrijeme sam malo proučavao njegov život, pročitao par njegovih knjiga, intervjua... Uglavnom super je on meni, ali me zanima kolko je on objektivno bio dobar znanstvenik, malo mi je čudno/glupo da je ostavio znanost tak rano, šteta u svakom slučaju, no pitanje je u vezi njegovog utjecaja na društvenu scenu i kao što se spomenuli popularizaciju znanosti, zapravo zanima me kolki frajer je bio općenito, i znanstveno i društveno?

* nemrem bolje definirat pitanje, nisam ni sam siguran kaj me zanima :cerek:

Supek je legenda:s:s:s To ti govori sve.
Bio nadareni student za kojeg se otimaju sveučilišta, ponajbolji mladi fizičar Europe pred kojim stoji velika perspektiva... Malo ga je zaribao drugi svjetski rat, Gestapo i zatvor, i umjesto da nastavi vratio se u Jugu. Postao profesor, osnovao Institut Ruđer Bošković, bio vodeći jugoslavenski atomski i teorijski fizičar dugo vremena, radio na projektu stvaranja jugoslavenske atomske bombe, pa odustao i sjebao političarima koncepciju jer nisu imali nikog da posao nastavi:rofl: U međuvremenu pisao osrednje (čitaj bez umjetničke vrijednosti) drame itd. Humanist ispred svega, istina, imao je neke idealističke, naivne i teško održive poglede na svijet.
Sjećam ga se kao poprilično visokog starca tužnog izraza lica:(

red_shrike
29.09.2009., 13:47
Agresivnost u poslu je jedina metoda zarade i rasta firme. To smo tek razumjeli sa mat. teorijom kaosa, gdje je savršeno jasno da je najveći dobitka na rubu kaosa, kao što je i najveći tehnološki ili općeniti razvitak isključivo na rubu kaosa. Za vrijeme najvećih ratova smo se najviše razvijali, za vrijeme mira smo najviše stagnirali - osim ako kaos nije kanaliziran kroz neke sustave sa umejtnim granicama gdje mu je i šteta lokalizirana.

red_shrike
29.09.2009., 13:54
Agresivnost u poslu je jedina metoda zarade i rasta firme. To smo tek razumjeli sa mat. teorijom kaosa, gdje je savršeno jasno da je najveći dobitka na rubu kaosa, kao što je i najveći tehnološki ili općeniti razvitak isključivo na rubu kaosa. Za vrijeme najvećih ratova smo se najviše razvijali, za vrijeme mira smo najviše stagnirali - osim ako kaos nije kanaliziran kroz neke sustave sa umejtnim granicama gdje mu je i šteta lokalizirana.

Lastan
29.09.2009., 22:20
U radijskim medijima je najavljivana izložba dotičnoga (za tv ne znam), a za predavanja/izložbu se lako moglo saznati na sajtu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja već 2 mjeseca prije.
Ista shema za sva dosad odrađena gostovanja.
I nevjerojatno da se ne skupi 5 ljudi. Ali za trkeljati o evoluciji se učas nađe stotinu znanstvenika, pogotovo na forumu.
Radio baš ne stižem slušati.
Stranice hrvatskih muzeja baš i ne pratim jer se u njima (meni) zanimljive stvari događaju iznimno rijetko.

U ta dva mjeseca nije se uspio proširiti glas?
You’re doing something really wrong.

Lastan
29.09.2009., 22:27
To je načelo na kojem leži i ideja ovakvih (http://www.youtube.com/watch?v=OONXkj2xjbs&feature=popt17us00) i njemu sličnih pa se grrrrrrrrrrrrrdno varaju :D

Raspoloživa tehnologija za zabilježavanje i širokopojasni internet nikako nisu znak s nebesa da se trebaš baviti nečim takvim :nono: :rofl:
Trebaš? Nipošto.
Možeš? To već da.

Takva se emisija može napraviti. Ako skupimo kreativni talent.
Barem nam tehnologija nije prepreka.

Tekel
30.09.2009., 01:17
Jer kao što znamo, obrazovanost uklanja svaku dozu agresivnosti iz čovjeka.

Na kojim si ti drogama i jel daš i meni malo?

Trebala bi. A ako misliš nemoral liječiti drogama, žao mi je. Nema te droge.

Tekel
30.09.2009., 01:18
Agresivnost u poslu je jedina metoda zarade i rasta firme. To smo tek razumjeli sa mat. teorijom kaosa, gdje je savršeno jasno da je najveći dobitka na rubu kaosa, kao što je i najveći tehnološki ili općeniti razvitak isključivo na rubu kaosa.

Brkaš kaos i agresivnost. Kaos je stihija. Nepredvidljivost. Agresija je nešto drugo.
Osim toga, nismo ferengiji pa da jedino kroz zaradu gledamo budućnost, zar ne?

red_shrike
30.09.2009., 07:12
Brkaš kaos i agresivnost. Kaos je stihija. Nepredvidljivost. Agresija je nešto drugo.
Osim toga, nismo ferengiji pa da jedino kroz zaradu gledamo budućnost, zar ne?

Nije točno. Kaos u mat. teor. kaosa je savršeno predvidljiv, i ekonomija ti pokazuje da se najveći rast para dobiva kada si na rubu tog kaosa. Isto vriejdi za sve ostalo - nema razvoja bez kaosa.
Što se ovog drugog tiče, da, mi vidimo budućnost kroz zaradu. Neki će to gledati kao zaradu isključivo u parama, neki u tome da će ih neko nevidljivo stvorenje u oblacima nagraditi milijardama duhovnih $$$. Svi su neki odnos između.

Hallucigenia
30.09.2009., 08:54
Radio baš ne stižem slušati.
Stranice hrvatskih muzeja baš i ne pratim jer se u njima (meni) zanimljive stvari događaju iznimno rijetko.

U ta dva mjeseca nije se uspio proširiti glas?
You’re doing something really wrong.
Trebao bi pratiti. Ali zahvaljujući tome, imao sam 4 puna sata za pitanja i diskusiju samo za sebe.

Tko kaže da se nije proširio? Zvalo me mnogo ljudi oko informacija. Ali zamisli da jedan naš asistent/docent/profesor pita nešto veću facu od sebe. I da to još čuje neki student.

Lastan
30.09.2009., 09:36
Trebao bi pratiti. Ali zahvaljujući tome, imao sam 4 puna sata za pitanja i diskusiju samo za sebe.
Lijepo. Ali praćenje stranica na kojima su sadržaji koji me zanimaju iznimno rijetki nije isplativo. Nemam toliko vremena.
Tko kaže da se nije proširio? Zvalo me mnogo ljudi oko informacija. Ali zamisli da jedan naš asistent/docent/profesor pita nešto veću facu od sebe. I da to još čuje neki student.
Vidio, doživio. I kaj s tim?
Ja bih ipak volio da se informacije o takvim događanjima prošire u malo šire krugove – ja nisam aktivan u prirodnjačkim krugovima, ali to ne znači da me takve stvari ne zanimaju. Samo što informacije ne dolaze do mene nijednim kanalom kojim se redovito služim.

Tekel
30.09.2009., 11:44
Nije točno. Kaos u mat. teor. kaosa je savršeno predvidljiv,

Upravo to nije točno. Jest, nemaš problema kao u fizici, sa detekcijom početnih uvjeta jer ih sam dirigiraš tj. izmišljaš. Ali itekako imaš problema sa njihovom reprezentacijom. Naime, sve ovisi na koliko decimala možeš stvar računati. U tvom kompjuterskom svijetu u kojem krckaš neku logističku jednadžbu ili pak Mandelbrotovu iteraciju, imaš predvidljivost samo zato što misliš da se to može krckati jedino tvojim FPU preciznošću. Čim netko ima neku drugu preciznost, ode ti predvidljivost.

i ekonomija ti pokazuje da se najveći rast para dobiva kada si na rubu tog kaosa. Isto vriejdi za sve ostalo - nema razvoja bez kaosa.

Govorimo o agresiji a ne o kaosu.
A inače se slažem: najveća znanstvena otkrića dolaze u ratu. Ali to nema veze sa kaosom. Dapače, baš to ima veze sa redom jer se uvodi vojna diktatura i subordinacija. Demokracija ti je svojevrsni kaos.

P.S. Nisam za diktaturu da me netko krivo ne shvati. Mi smo ljudi a ne mašine za produciranje tehnologije i profita.
No ako se želi profit, onda moramo biti što manje ljudi. Recimo, zašto ne Ferengiji.

red_shrike
30.09.2009., 12:23
Upravo to nije točno. Jest, nemaš problema kao u fizici, sa detekcijom početnih uvjeta jer ih sam dirigiraš tj. izmišljaš. Ali itekako imaš problema sa njihovom reprezentacijom. Naime, sve ovisi na koliko decimala možeš stvar računati. U tvom kompjuterskom svijetu u kojem krckaš neku logističku jednadžbu ili pak Mandelbrotovu iteraciju, imaš predvidljivost samo zato što misliš da se to može krckati jedino tvojim FPU preciznošću. Čim netko ima neku drugu preciznost, ode ti predvidljivost.

Mislim da pričamo o dvije različite stvari. Ja govorim o tome da je sa matematičke perspektive determisnistički kaos 100% predvidljiv (za razliku od nedetermisnističkog). Drugi je problem što ti praktično nečeš moć izračunati sve vrijednosti u svakoj točci zbog ograničenja računala, iako bi se i tu moglo posegnuti prema nekim algoritmima za proizvoljnu preciznost FPU, ali se ipak moraš složiti da u realnom svijetu kojeg modeliraš (u nekoj aplikaciji) prema modelu koji je opisan determinističkim kaosom, nije niti nužno postići 100% preciznost već samo onu preciznost koju dani stvarni sustav zahtjeva.

Naravno, ak oveć kaniš dijeliti rezultate, onda bi se morao dogovoroiti o nekom standardu i preciznosti koji bi se očekivao od educiranih ljudova.

No ako se želi profit, onda moramo biti što manje ljudi. Recimo, zašto ne Ferengiji.
off topic:
Ja sam mislio napraviti AI da mi zarađuje pare prodajući maglu, dok ja sjedim na bahamima. Konkretno sam mislio da bude političar. Evo kritične financijske funkcije moja AI:

IF fali_novaca THEN (povisi_porez AND izmisli_porez);

Tu smo riješili više manje sve probleme naše vlade i smisao ljudi u HR vladi. jel.:rofl::rofl::rofl:

Tekel
30.09.2009., 13:33
Mislim da pričamo o dvije različite stvari. Ja govorim o tome da je sa matematičke perspektive determisnistički kaos 100% predvidljiv (za razliku od nedetermisnističkog). Drugi je problem što ti praktično nečeš moć izračunati sve vrijednosti u svakoj točci zbog ograničenja računala, iako bi se i tu moglo posegnuti prema nekim algoritmima za proizvoljnu preciznost FPU, ali se ipak moraš složiti da u realnom svijetu kojeg modeliraš (u nekoj aplikaciji) prema modelu koji je opisan determinističkim kaosom, nije niti nužno postići 100% preciznost već samo onu preciznost koju dani stvarni sustav zahtjeva.

Ista ti je stvar i u fizici. Nećeš moće izmjeriti neku točku u faznom prostoru i dalje nećeš moće reproducirati događaje.
Kao i u fraktalnoj geometriji. Možda ćeš moći definirati neku točku iz koje krećeš, ali samo zato što si ju ti definirao. Da ti pak netko da fazni portret i zahtijeva da reproduciraš neku krivulju, opet bi morao krenuti od neke točke. Koje?

Ukratko: i u fizici možemo proglasiti da postoji determinizam, da postoje varijable od kojih se kreće, ali je drugi problem što ih ne možemo izmjeriti.

Naravno, ak oveć kaniš dijeliti rezultate, onda bi se morao dogovoroiti o nekom standardu i preciznosti koji bi se očekivao od educiranih ljudova.

Dogovor sa prirodom kaže: preciznost je beskonačna.

off topic:
Ja sam mislio napraviti AI da mi zarađuje pare prodajući maglu, dok ja sjedim na bahamima. Konkretno sam mislio da bude političar. Evo kritične financijske funkcije moja AI:

IF fali_novaca THEN (povisi_porez AND izmisli_porez);

Tu smo riješili više manje sve probleme naše vlade i smisao ljudi u HR vladi. jel.:rofl::rofl::rofl:

Kada nam je D.K. Sunko predavao MMF, također se dotakao toga. Ali on nije bio tako naivan. I znao je da ne smiješ povećavati porez preko mjere jer se onda privreda preoptereti i stane. Svrha poreza je REGULACIJA a ne krpanje proračuna. Isto kao što i kažnjavanje nesavjesnih vozača nema svrhu krpanje proračuna nego regulaciju prometa. Tu Hrvatska griješi, a samo zato što u vladi sjede seljačine koje ne znaju stvar regulirati, već samo iscrpljivati.

red_shrike
30.09.2009., 21:13
Ista ti je stvar i u fizici. Nećeš moće izmjeriti neku točku u faznom prostoru i dalje nećeš moće reproducirati događaje.
Kao i u fraktalnoj geometriji. Možda ćeš moći definirati neku točku iz koje krećeš, ali samo zato što si ju ti definirao. Da ti pak netko da fazni portret i zahtijeva da reproduciraš neku krivulju, opet bi morao krenuti od neke točke. Koje?

Baš si me zainteresirao. Kakve ti to eksperimente izvodiš i kako onda mjeriš stvari ako su toliko iznimno osjetljive? Jel to nešto na kvantnoj razini ili klasičnoj?

Tekel
01.10.2009., 13:07
Baš si me zainteresirao. Kakve ti to eksperimente izvodiš i kako onda mjeriš stvari ako su toliko iznimno osjetljive? Jel to nešto na kvantnoj razini ili klasičnoj?

Vrlo pragmatično:

netko ti da na papiru nacrtan recimo Röslerov ili Lorentzov atraktor. I sad ga ti trebaš reproducirati, recimo 10 000 iteracija sa nekim definiranim korakom.
Moraš odrediti neku početnu točku za koju si siguran da kroz njega prolazi krivulja. Fulaš li je, znamo dobro da nećeš dobiti isti rezultat, pa makar je fulao za beskonačno malo (jer se krivulje razdvajaju vrlo brzo, i svaka beskrajno mala promjena utječe jako na finalni rezultat, onaj popularni butterfly efekt).
I sad recimo da ti taj koji ti je dao taj atraktor čak i pomogne i kaže ti da su koordinate točke npr [PI, PI, PI]. Što ćeš sad? PI je transcendentan broj, beskonačne preciznosti.

http://img16.imageshack.us/img16/3927/rosler.jpg
Röslerov atraktor (http://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%B6ssler_attractor), kojega sam našao negdje na webu. Uoči razdvajanje putanja koje idu ili kružno u ravnini, ili odlaze gore. Mjesta razdvajanja su gusta i isprepletena, a hoće li biti pogođeno, ovisi o početnim uvjetima.

red_shrike
01.10.2009., 13:20
Iskreno, napravio bi AI koja preko bayesovih mreža (i još par kombinacija algoritama za hiperparametre) računa koje su najbolje točke i izvršavao simulaciju po simulaciju dok ne bi došao do zadovoljavajućeg rezultata. Ovo bi izveo na skulltrail konfiguraciji sa 4 nvidia kartice koje pomažu preko CUDA (paralelizacija) da se kalkulacija izvrši. Što bi se više takvih eksperimenta vršilo, to bi AI preciznije i brže nalazila rješenja (jer se vjerojatno svi tvoji eksperimenti nalaze u nekom uskom opsegu problematike). Dakako, ti AI možeš i našopat sa puno drugih stvari da joj se olakša traganje. Evo, ovako, općenito budući da nisi rekao koja točno problematika te muči. Jel to možda nešto u IRB sa onim akceleratorom, pa promatraš kako se čestice odbijaju i raspadaju?

Hallucigenia
01.10.2009., 14:17
Iss, pa di vi ljudi radite? Primljeni ste na neodređeno u posadu USS Voyager-a!?

justapixel
01.10.2009., 16:47
Iskreno, napravio bi AI koja preko bayesovih mreža (i još par kombinacija algoritama za hiperparametre) računa koje su najbolje točke i izvršavao simulaciju po simulaciju dok ne bi došao do zadovoljavajućeg rezultata. Ovo bi izveo na skulltrail konfiguraciji sa 4 nvidia kartice koje pomažu preko CUDA (paralelizacija) da se kalkulacija izvrši. Što bi se više takvih eksperimenta vršilo, to bi AI preciznije i brže nalazila rješenja (jer se vjerojatno svi tvoji eksperimenti nalaze u nekom uskom opsegu problematike). Dakako, ti AI možeš i našopat sa puno drugih stvari da joj se olakša traganje. Evo, ovako, općenito budući da nisi rekao koja točno problematika te muči. Jel to možda nešto u IRB sa onim akceleratorom, pa promatraš kako se čestice odbijaju i raspadaju?
Mudro i impresivno zvuči, ali kod kaotičnih sustava neće ti puno pomoći. Minimizacija rješenja sustava korištenjem AI i sličnih (genetskih, annealing) metoda funkcionira u rješavanju sustava n varijabli koji je u principu vrlo pristojan, kontinuiranih i ograničenih vrijednosti i derivacija. Kod kaotičnih sustava, to jesnostavno nije slučaj.

.

.stolz
31.10.2009., 23:31
Znanstveni.com na zabavan način pokušava objasniti svakodnevne pojave i procese, te popularizirati znanost. Tu je i forum na kojem možete dobiti odgovore na zadatke matematike, fizike, kemije i slično...:top: