PDA

View Full Version : Prijevremena mirovina

ninator
29.09.2009., 16:24
mama ima 54 godine starostii 24 godine staza,vec 15 godina je na zavodu za zaposljavanje i ne prima naknadu!
Molila bi da mi odgovorite kad bi mogla ostvariti pravo na mirovinu?
Da li ima pravo na prijevremenu mirovinu s obzirom da nije zaposlena?
Zahvaljujem!

nevenka.sostar
29.09.2009., 22:49
koliko ja znam da nemože prije 60 godine

gondomirka
26.11.2009., 14:15
zanimaju me vojne mirovine. priča o mom rođaku, a situacija je sljedeća: u hrvatskoj vojsci je stekao čin brigadira, bio na svim ratištima. kada se u hrvatskoj situacija smirila, odlazi pomoći u bosnu i hercegovinu. kao pripadnik hvo-a, a poslije armije bih (jer se sve ujedinilo) dobiva čin generala. prije 5, 6 godina je poslan u mirovinu. međutim, on nikada nije predao papire za mirovinu, niti u hrvatskoj, niti u bosni i hercegovini. većina njegovih suratnika, puno mlađih od njega, primaju obje mirovine (hrvatsku vojnu i bih vojnu). on ne prima niti jednu.
inače, u hrvatskoj ima i 20tak godina prijeratnog staža u jednoj firmi. sada mu je 57 godina. kakva su njegova prava?

~Scarlet~
26.11.2009., 14:23
mama ima 54 godine starostii 24 godine staza,vec 15 godina je na zavodu za zaposljavanje i ne prima naknadu!
Molila bi da mi odgovorite kad bi mogla ostvariti pravo na mirovinu?
Da li ima pravo na prijevremenu mirovinu s obzirom da nije zaposlena?
Zahvaljujem!

Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u 2009. godini, stječe osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža (muškarac), odnosno 55 godina života i 30 godina mirovinskog staža (žena) (čl. 31. ZOMO).

gondomirka
26.11.2009., 14:31
scarlet, kako je moguće da poznajem toliko ljudi koji su dobili vojnu mirovinu u ranim 40tima? i to ne na temelju invaliditeta?

i je li pravno gledajući u redu primati vojnu mirovinu iz hrvatske i iz bosne i hercegovine?

~Scarlet~
26.11.2009., 14:45
scarlet, kako je moguće da poznajem toliko ljudi koji su dobili vojnu mirovinu u ranim 40tima? i to ne na temelju invaliditeta?

i je li pravno gledajući u redu primati vojnu mirovinu iz hrvatske i iz bosne i hercegovine?

Za vojnu mirovinu godine niti prethodni staž nisu bitne. Bitne su ti bile dvije stavke: imati dobro napisan ratni put i ocjenu invaliditeta od komisije (tjelesnog ili psihičkog). Uglavnom taj rok je prošao vezao uz samo PTSP. Za tjelesno ranjavanje nema zastare.
Pa koliko ima ljudi koji primaju npr. i hrvatsku i njemačku mirovinu.
Problem je jedino s osobama koje su iz RH, a bile su samo na bojištu u BiH- oni kod nas ne mogu ostvariti nikakva prava kao branitelji.
Trebao je samo predati zahtjev.

gondomirka
26.11.2009., 14:51
Za vojnu mirovinu godine niti prethodni staž nisu bitne. Bitne su ti bile dvije stavke: imati dobro napisan ratni put i ocjenu invaliditeta od komisije (tjelesnog ili psihičkog). Uglavnom taj rok je prošao vezao uz samo PTSP. Za tjelesno ranjavanje nema zastare.
Pa koliko ima ljudi koji primaju npr. i hrvatsku i njemačku mirovinu.
Problem je jedino s osobama koje su iz RH, a bile su samo na bojištu u BiH- oni kod nas ne mogu ostvariti nikakva prava kao branitelji.
Trebao je samo predati zahtjev.

on to nije učinio iz nekih privatnih razloga. zgadilo mu se kada je vidio kakav je sve šljam dobio mirovinu i činove pred umirovljenje. ali to je nebitno.
može li, ako se predomisli, još uvijek predati zahtjev za mirovinu? i to u obje zemlje?
za ptsp je potpuno nebitno, sve i da ga ima, ne bi to priznao niti na tome zarađivao.

~Scarlet~
26.11.2009., 14:54
on to nije učinio iz nekih privatnih razloga. zgadilo mu se kada je vidio kakav je sve šljam dobio mirovinu i činove pred umirovljenje. ali to je nebitno.
može li, ako se predomisli, još uvijek predati zahtjev za mirovinu? i to u obje zemlje?
za ptsp je potpuno nebitno, sve i da ga ima, ne bi to priznao niti na tome zarađivao.

U RH: može predati, ali nema mu vajde ako nema tjelesnih ozljeda. Za PTSP je prošao voz.
U BiH: nisam upoznata s njihovom zakonskom regulativom u vezi uvjeta za vojnu mirovinu. To neka pita u njihovom nadležnom Ministarstvu.

gondomirka
26.11.2009., 14:57
ajme, koliko znam visoko pozicioniranih ljudi u političkom životu bosne i hercegovine, fizički i psihički potpuno zdravih, koji primaju obje vojne mirovine. znači da su se ti ljudi svi isfurali na ptsp? fuj, fuj, fuj.
sad se i ne čudim mom rođi što nije podnio zahtjev za mirovinu. jeste da od poštenja nema kruha, ali ovo je preodvratno.

krena
07.05.2010., 12:30
Primjer iz moje obitelji, pa molim za savjet.
Kolega je studirao 5 godina i stariji je od mene 5 godina. Počeli smo raditi u isto vrijeme. Sada on ima 65 godina a ja 60 godina , a obadvoje imamo 40 godina staža. On će otići u starosnu mirovinu a ja u prijevremenu. Da li je to točno, odnosno da li će se meni umanjiti određeni postotak od pripadajuće mirovine jer još nemam 65 godina života (unatoč 40 godina staža)? Ne bi bilo pošteno da ja i moj kolega imamo različitu mirovinu, a obadvoje imamo 40 godina staža sa istim iznosima uplate u mirovinski fond.

rotko
07.05.2010., 12:46
Primjer iz moje obitelji, pa molim za savjet.
Kolega je studirao 5 godina i stariji je od mene 5 godina. Počeli smo raditi u isto vrijeme. Sada on ima 65 godina a ja 60 godina , a obadvoje imamo 40 godina staža. On će otići u starosnu mirovinu a ja u prijevremenu. Da li je to točno, odnosno da li će se meni umanjiti određeni postotak od pripadajuće mirovine jer još nemam 65 godina života (unatoč 40 godina staža)? Ne bi bilo pošteno da ja i moj kolega imamo različitu mirovinu, a obadvoje imamo 40 godina staža sa istim iznosima uplate u mirovinski fond.

Takav je Zakon.Tebi će umanjit mirovinu 0,15 % po mjesecu što ideš prije u mirovinu znači 9 % od izračunane.Na to češ dobit kao i on dodatak od 27%.Bilo bi pošreno da samo izmjene jednu rečenicu u zakonu gdje bi stajalo da sosbe koje su odradile 40 god i svi doprinosi su plaćeni mogu u mirovinu bez obzira na godine života.Jako malo bi zbog takvih proračun išao u minus.Možda to dođe do kraja godine ali bi moglo doć i drugo.Moj savjet je bježi a i hoćeš kad pročitaš ovo
http://www.vecernji.hr/vijesti/braniteljima-ce-se-zbog-zasluga-mirovine-minimalno-smanjivati-clanak-136749

krena
07.05.2010., 13:04
Takav je Zakon.Tebi će umanjit mirovinu 0,15 % po mjesecu što ideš prije u mirovinu znači 9 % od izračunane.Na to češ dobit kao i on dodatak od 27%.Bilo bi pošreno da samo izmjene jednu rečenicu u zakonu gdje bi stajalo da sosbe koje su odradile 40 god i svi doprinosi su plaćeni mogu u mirovinu bez obzira na godine života.Jako malo bi zbog takvih proračun išao u minus.Možda to dođe do kraja godine ali bi moglo doć i drugo.Moj savjet je bježi a i hoćeš kad pročitaš ovo
http://www.vecernji.hr/vijesti/braniteljima-ce-se-zbog-zasluga-mirovine-minimalno-smanjivati-clanak-136749

Znači da možemo slobodno reći:

HRVATSKA JE DO SADA ŽIVJELA 40 GODINA U JEDNOUMLJU, A SADA ĆE ŽIVJETI SLIJEDEĆEH 40 GODINA U BEZUMLJU !

:s:flop::eek::s:confused::azdaja::bljak::rozi::heb emu::horor::E

rotko
07.05.2010., 13:16
Znači da možemo slobodno reći:

HRVATSKA JE DO SADA ŽIVJELA 40 GODINA U JEDNOUMLJU, A SADA ĆE ŽIVJETI SLIJEDEĆEH 40 GODINA U BEZUMLJU !

:s:flop::eek::s:confused::azdaja::bljak::rozi::heb emu::horor::E

Šta da ti kažem tako je kako je, treba trpit i iskoristit šta se može.Onda šta kažeš na prijevremeni odlazak?

F10EXX
07.05.2010., 14:14

Moglo bi se dogodit da ta penalizacija bude i vise od samo 0.15% po mjesecu, tako da mu je ako ne zeli raditi jos 5 godina bolje otici odmah. Manja nece biti sigurno.

rotko
07.05.2010., 14:31
Moglo bi se dogodit da ta penalizacija bude i vise od samo 0.15% po mjesecu, tako da mu je ako ne zeli raditi jos 5 godina bolje otici odmah. Manja nece biti sigurno.

Najmanje što će radit je da vrate 0,3 % po mjesecu i to je za 5 godina 18%.To je po najavama najmanje povećanje koje će bit.Treba ove godine otperjat jer ima pravo na dodatak od 27% kojeg mogu i smanjit idućih godina.Za 5 godina koje bi još radio mogu smanjit koeficjente u formuli pa je opet izvisio.Kad šuki nema love smanji koeficjente i viče sve je po zakonu.Je po zakonu ali dobijam manje.

krena
07.05.2010., 20:51
Šta da ti kažem tako je kako je, treba trpit i iskoristit šta se može.Onda šta kažeš na prijevremeni odlazak?

To sam pitao za brata kome još nedostaje točno 10 mjeseci do 60 godina starosti. Onda će imati 40 godina i 1 mjesec staža. On se boji da mu nakon nove godine ne uvale novi zakon koji preporučuje MMF. A to je da svaka godina prije odlaska u penziju do 65 godina života znači 4% manu mirovinu. A to je dakle ništa manje negoli 20 %. http://www.vecernji.hr/vijesti/dulji-radni-vijek-za-prijevremenu-mirovinu-kazne-dvostruko-vece-clanak-128369
Kakve su to gluposti. Dobro je to rekao moj pokojni otac: Hrvati se nisu naučili lajati. (prosvjedovati):visi:

rotko
08.05.2010., 11:23
To sam pitao za brata kome još nedostaje točno 10 mjeseci do 60 godina starosti. Onda će imati 40 godina i 1 mjesec staža. On se boji da mu nakon nove godine ne uvale novi zakon koji preporučuje MMF. A to je da svaka godina prije odlaska u penziju do 65 godina života znači 4% manu mirovinu. A to je dakle ništa manje negoli 20 %. http://www.vecernji.hr/vijesti/dulji-radni-vijek-za-prijevremenu-mirovinu-kazne-dvostruko-vece-clanak-128369
Kakve su to gluposti. Dobro je to rekao moj pokojni otac: Hrvati se nisu naučili lajati. (prosvjedovati):visi:

Treba mu 60 g i 1 dan.Zavisi o firmi gdje radi moguće je iz otpremnine dokupit nešto staža (za državne službenike i namještenike).

krena
08.05.2010., 21:31
Treba mu 60 g i 1 dan.Zavisi o firmi gdje radi moguće je iz otpremnine dokupit nešto staža (za državne službenike i namještenike).

Privatna firma, nema ništa od otkupa staža !
Ali mu je jedan pravnik ovako savjetovao. Neka otiđe dogodine u penziju sa 60 godina života. Imati će umanjenu mirovinu (za sada) 9 %. Neka onda prekine mirovinu i neka otiđe raditi par mjeseci prije 65.-te godina života. Onda neka sa 65 godina i par mjeseci potraži punu penziju.:top:

rotko
08.05.2010., 21:38
Privatna firma, nema ništa od otkupa staža !
Ali mu je jedan pravnik ovako savjetovao. Neka otiđe dogodine u penziju sa 60 godina života. Imati će umanjenu mirovinu (za sada) 9 %. Neka onda prekine mirovinu i neka otiđe raditi par mjeseci prije 65.-te godina života. Onda neka sa 65 godina i par mjeseci potraži punu penziju.:top:

To je ok ali je to dugačko razdoblje u kojem se može svašta promjenit čak i dogodine.

*Ami*
23.06.2010., 16:04
Ako može pomoć...

Muška osoba u srpnju 2010. će navršiti 60 godina.
Ima 43 godine radnog staža, od toga 7 godina beneficiranog kao profesionalni vozač i 36 "običnog".
E sad je moje pitanje... Kao prvo, da li mu se po važećem zakonu priznaju te beneficije (na dopisu od mirovinskog su ga naveli).. I, da li on ima pravo ići u srpnju kada navrši punih 60 godina u puno starosnu imovinu (s obzirom da ima 43 god staža)?

A ako ne može u punu starosnu, koliko bi trebao još raditi da je ostvari?

I još nešto... :D Kad bi mogao ići u prijevremenu dal mu se isplati ići sad jer će novi zakon u 2011. biti još nepovoljniji za prijevermenu mirovinu.

Hvala unaprijed na odgovoru.

ruleta
29.07.2010., 22:57
Poštovanje imam 38 godina, djelatnik sam HV-a i satnik po činu, 13 godina mirovinskog staža i 18 godina beneficiranog staža , proveo sam u domovinskom ratu 1godinu i 2 mjeseca. Imam status dragovoljca domovinskog rata, imam jednu spomenicu i 2 UN medalje za sudjelovanje u misiji UN-a. Mogu li nekako otići u mirovinu, pod bilo kojim uvjetima? Ako mogu kolika bi mi bila mirovina?
Unaprijed zahvaljujem

Cilim
06.08.2010., 20:39
Ako može pomoć...

Muška osoba u srpnju 2010. će navršiti 60 godina.
Ima 43 godine radnog staža, od toga 7 godina beneficiranog kao profesionalni vozač i 36 "običnog".
E sad je moje pitanje... Kao prvo, da li mu se po važećem zakonu priznaju te beneficije (na dopisu od mirovinskog su ga naveli).. I, da li on ima pravo ići u srpnju kada navrši punih 60 godina u puno starosnu imovinu (s obzirom da ima 43 god staža)?

A ako ne može u punu starosnu, koliko bi trebao još raditi da je ostvari?

I još nešto... :D Kad bi mogao ići u prijevremenu dal mu se isplati ići sad jer će novi zakon u 2011. biti još nepovoljniji za prijevermenu mirovinu.

Hvala unaprijed na odgovoru.

Po sadasnjem mirovinskom zakonu, uvjet za musku osobu su:

- prijevremena starosna mirovina - 60 godina starosti i 35 godina staza
- starosna mirovina - 65 godina starosti i 15 godina staza

Uvjet su godine starosti a ne godine staza.

po sadasnjoj penalizaciji ako bi sa 30.09.2010. godine otisao u prijevremenu starosnu mirovinu gubio bi oko 9%, ako u mirovinu ode 01.10.2010. godine kad na snagu stupa novi mirovinski zakon, penalizacia ce iznositi 20,4% (za prijevremenih 5 godina).

Sto duze radi izracun mirovine mu je sve losiji, nema sta cekati, otidjite kod pravnika u HZMO na savjetovanje sto prije. :(

gorand20
22.04.2011., 11:43
Evo ovako,radi se o ženskoj osobi koja za 4 mjeseca puni 55 godina i 3 mjeseca života te ima 32 godine staža,oko 16 od prije rata u bosni i hercegovini te 16 u republici hrvatskoj.zanima me koju mirovinu može tražiti,ja mislim prijevremenu starosnu ako se ne varam.zanima me kako mogu izračunati iznos mirovine koju bi primala i postoji li kakav dodatak na mirovinu ? priznaje li se staž iz bosne u tom izračunu ??bila je u mirovinskom ali od njih se ništa nemože saznati..ako može neki savjet od pravnika ili pomoć bilo koga tko je upućen u ovo bio bih zahvalan,može i na PM,hvala :)

Cilim
08.05.2011., 08:56
Dobar dan!

Za tri mjeseca kolega puni 60 godina starosti i imam pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, u tom trenutku če imati 38 godina staža (prema novom mirovinskom zakonu) polazni faktor mu se umanjuje za 0,24% po mjesecu.
Kao hrvatski branitelj sa vise od 100 dana borbenog sastava dali se ovaj dio "Zakona o pravima hrvatskih branitelja " odnosi i na njega.

Prenosim sa stranica HZMO-a:

"Starosna i prijevremena starosna mirovina, povećanje mirovine hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koji su mirovinu ostvarili prema ZOMO-u

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža." - završen citat.

Meni sve to malo dubi na glavi jer taj član iz "Zakona o pravima hrvatskih branitelja" nije uskladjen sa novim "Mirovinskim zakonom" u novom zakonu stoji da s navršenih 40 i više godina staža gubis 0,15% po mjesecu (znači ukupno 9%, ako ides u prijevremenu starosnu mirovinu sa 60 godina).

A šta se dogadja da ima navršenih tih 40 godina staža očito u tom slučaju ništa (gubi 0,15% po mjesecu znači ukupno 9%), čudna neka prava. :confused:

Na koji način HZMO sad izračunava takvu mirovinu (formula) ?

S štovanjem!

Cilim
08.05.2011., 13:19
Evo ovako,radi se o ženskoj osobi koja za 4 mjeseca puni 55 godina i 3 mjeseca života te ima 32 godine staža,oko 16 od prije rata u bosni i hercegovini te 16 u republici hrvatskoj.zanima me koju mirovinu može tražiti,ja mislim prijevremenu starosnu ako se ne varam.zanima me kako mogu izračunati iznos mirovine koju bi primala i postoji li kakav dodatak na mirovinu ? priznaje li se staž iz bosne u tom izračunu ??bila je u mirovinskom ali od njih se ništa nemože saznati..ako može neki savjet od pravnika ili pomoć bilo koga tko je upućen u ovo bio bih zahvalan,može i na PM,hvala :)

Prvo sto mora napraviti je da procita ovo sto pise na ovom linku HZMO-a:

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2656

i sa ovog linka isprinta, ispuni i preda ovaj zahtjev na HZMO:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Zahtjev_utvrdivanjeosiguranjainozemstvo.pdf

Cilim
22.05.2011., 09:10
Čudno, zar niko od hrvatskih branitelja koji su o u ovih 6 mjeseci od kad je stupio novi "Mirovinski zakon" (ZOMO) na snagu (01.11.2010.) otisli u prijevremenu starosnu mirovinu, nezna dali su mu pribrojali (izracunali) mirovini i postotak kao sto je gore navedeno prema vremenu ucestvovanja u domovinskom ratu, clanak 21 "Zakona o pravima hrvatskih branitelja ". :(

tonkić
05.06.2011., 11:44
molim vas, može li mi netko objasniti razliku između mirovinskog staža i staža osiguranja?

Cilim
05.06.2011., 23:18
Procitaj (http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=48). :)

tonkić
06.06.2011., 19:42
Procitaj (http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=48). :)

ma znam šta piše u Zakonu, samo mi nije jasno: mirovinski staž-vrijeme provedeno u osiguranju, zar to ne počinje teći od kad se osoba zaposli? ako da, zašto je onda za staž osiguranja napisano- vrijeme provedeno u zaposlenju? :confused:
što više pokušavam shvatiti, sve mi je manje jasno.

sivkić
07.06.2011., 08:21
Ukoliko nisi bio u Domovinskom radu ili policiji ili nekoj drugoj grani koja ima beneficiran radni staž onda su ti mirovinski i staž osiguranja jednaki.Policija,HV i drugima mirovinski staž je staž osiguranja+dodatni mjeseci beneficije a staž osiguranja im je manji jer se računaju samo godine rada.Narodno rečeno postoji mirovinski staž i radni staž(staž osiguranja) koji je jednak kod običnih radnika.Policajac npr.može ići u punu mirovinu ako ima 4o godina mirovinskog staža(s beneficijama) a imat će 30 godina staža osiguranja (rada).Ako si običan radnik imaš recimo 35 godina mirovinskog staža i 35 godina staža osiguranja (rada).

Cilim
07.06.2011., 22:09
Mirovinski staz - staz od pocetka rada pa do ispunjenja uvijeta za mirovinu ( osim vremena provedenog na burzi ).

Staz osiguranja - staz za koji su uplaceni mirovinski doprinosi.

boskam
18.08.2011., 13:44
bok svima

evo da pitam ,kako mi mama može ostvariti prava i otići u prijevremenu mirovinu??? mama ima 51 godinu i oko 21 godinu radnog staža

problem mi je sljedeći, moj brat nastradao je u prometnoj nesreći te je 100% invalid, mama ipak nemože ostvariti pravo kao njegov skrbnik, jer bi za to moj brat trebao biti vezan za krevet,odnosno nepokretan, a brat ima paraliziranu lijevu stranu, te nemože sam brinuti o sebi ali ipak nekako može hodati, brat je u penziji i prima mizernu mirovinu i socijalnu pomoć koja mu nije dovoljna za život i redovan odlazak na terapije, mama je bila na burzi primala naknadu s burze, međutim više ne prima ništa i jednostavno teško im je živjeti zajedno

mama mi isto više nije sposobna za rad jer je bila u stanju teškog šoka kad je brat nastradao, bila je kod psihijatra nekoliko puta, jednostavno ta nesreća ju je dotukla,zbog toga pije i razne tablete za smirenje, spavanje, bila sam kod njezine doktorice i ona savjetuje da napiše "neku dijagnozu" i da bi mama kao takva osoba mogla u penziju sa 51 godinom, mama je pokušala naći posao ali jednostavno nije moguće voditi skrb o 100% invalidu i raditi

ajde molim nekoga tko zna....šta mogu naprviti??? kako da mami sredim penziju??? bila sam u svim mogučim institucijama i jedini savjet koji sam dobila je to da doktorica napiše neku dijagnozu, pa šta ako napiše? koliku će penziju dobiti,1000 kn??? molim za pomoć

Trotoar
31.08.2011., 09:18
sljedeće pitanje:

porodična prijateljica u 2011 godini puni 55 godina života i 35 godina staža, dio staža - 20 godina je ostvarila u hrvatskoj.
zanima je da li ima pravo na prijevremenu penziju - mirovinu.

unaprijed hvala

antik
21.09.2011., 08:56
Molim pomoć za jednog mog frenda:

Muška osoba, u svibnju 2012. će navršiti 20 godina staža. Radi na granici sa Mađarskom. Carinik.
Od toga će imati i 5 godina beneficiranog staža.
Moje pitanje.
Ako RH uđe u EU on će biti premješten na bosansku granicu. To mu ne odgovara.

Može li on u mirovinu, bilo kakvu?

sivkić
21.09.2011., 09:27
Kad bude imao 60 godina života moći će u prijevremenu mirovinu ako sadašnji zakoni ostanu isti.Do tada će na posao carinika ići gdje ga rasporede (granica,trošarinska naplata,porezna uprava..) ili će promjenit posao.Nedostaju mu godine života i rada.

Pravo na starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža (čl. 30. ZOMO).

Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža (čl. 31. ZOMO).

wilson
13.11.2011., 10:22
Prvo sto mora napraviti je da procita ovo sto pise na ovom linku HZMO-a:

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2656

i sa ovog linka isprinta, ispuni i preda ovaj zahtjev na HZMO:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Zahtjev_utvrdivanjeosiguranjainozemstvo.pdf

Mi smo postupili prema ovoj proceduri, i vec vise od 2 godine cekamo potvrdu o stazu u BiH.
Nasa administracija je u kurcu, ali ovi s druge strane Save su jos i vise.
A bez te potvrde se ne ispunjavaju zahtjhevi za godinama staza i nemozes predati zahtjev za prijevremenom mirovinom.
Ima li neki rok u kojem se mora dostaviti trazena dokumentacija?
Ovom logikom i ovim tempom , cemo docekati i starosnu ....

enke
14.11.2011., 14:43
Molim mišljenje i savjet
Moj suprug ima 61 godinu živopta i 32 godine radnog staža. S takovim uvjetima nemože ostvariti prijevremenu mirovinu. Imao je saobračajnu nesreću kad je išao na posao. Za vrijeme trajanja bolovanja dobio je otkaz. Sada je na zavodu za zapošljavanje. Imao je dosta povreda i još se lijeći. Odlukom sudskih vještaka njemu je utvrđen trajni invaliditet od 12 %.Može li taj invaliditet utjecati na ostvarenje prijevremene mirovine.Svaka pomoć bi mi dobro došla.

vall
31.07.2012., 13:56
Pozdrav svima!
molila bih savjet o maminom problemu. ima 57 godina i 37 g. staža, od čega 35.5 u sadašnjoj firmi. kako je firma pod pritiskom vlade, tjeraju ljude da daju otkaz uz otpremninu ili da idu u prijevremenu mirovinu. mama ne želi u mirovinu, ali teško da bi se u ovim uvjetima ikada više uspjela zaposliti, pogotovo što godinama radi vrlo specifičan posao van struke. ako ode u prijevremenu, mirovina će biti manja od 2000kn. uz tatinu penziju teško da će se pokriti i osnovne režije i hrana. otpremnina bi možda to pokrila na 4-5g, ali što poslije?
1. može li je poslodavac otpustiti ako ne želi sporazuman otkaz ili mirovinu?
2. ako ide u prijevremenu ima li pravo na punu otpremninu?
3. ako ode u prijevremenu mirovinu hoće li joj barem za 4 g. kada ispunjava uvjete za starosnu penzija porasti na razinu normalne starosne?
4. ako završi na zavodu za zapošljavanje hoće li za 4g. moći u starosnu mirovinu i hoće li ona biti umanjena jer će ju dočekati na zavodu?
postoji li neka treća opcija za koju ne znamo, vrlo rado bih čula. teško je išta konkretno saznati, čak nisam sigurna da može saznati kolika bi joj bila starosna mirovina da u nju ode kad ispuni uvjete, 2016... teško je išta planirati, u ovoj situaciji kada je sve više ljudi bez posla... ne znam što da joj savjetujem, cijeli život radi da bi ostala na zavodu sa 900kn ili u mirovini nižoj od 2000 kn... čak i da ja brzo nađem posao, to bi značilo da ostatak života svojih roditelja moram živjeti u istom kućanstvu i novčano pomagati, jer ne vidim kako bi drugačije sa mizernim mirovinama i niskim i nesigurnim plaćama... :504: ideje o prelasku na poljoprivredu nisu izvedive iz više razloga...
svaka informacija i savjet je dobrodošao :)

JohnDoe-25
31.07.2012., 17:01
1. Ne može je otpustiti samo tako, mora biti krivnjom radnika(nije problem nažalost nekome nešto smjestiti).

2. Na otpremninu ima pravo ukoliko ne odlazi svojom voljom ili krivnjom nakon najamnje dvije godine neprekidnog rada kod isto poslodavca. Otpremnina ima iznos određen zakonom.

3. Nisam siguran u odgovor.

4. Mislim da će moći, ali samo zato jer već sad ima dosta staža.

vall
31.07.2012., 20:46
imam još pitanja na koja ne nalazim odgovor - ako sada završi na zavodu i tamo dočeka starosnu mirovinu, kako se pri izračunu visine mirovine računaju te godine na zavodu?
mora plaćati mirovinsko? negdje sam vidjela info da ako imaš manje od 5. g. do starosne mirovine mirovinsko plaća zavod? sumnjam da bi ova država nekome poklonila 3-4 g. mirovinskih doprinsa...ako možeš plaćati, ali sam, koliko je minimalni doprinos?
i koliko bi trebalo uplaćivati da mirovina ne bude mizerija? sa ovim stažom i godinama bi joj bila manja od 2000, a ako zadrži posao još godinu dana narasti će za 100 kn. j... ti ja ovu lopovsku državu. i kog vraga su svi uplaćivali tolike novce u mirovinsko :503:

Cilim
01.08.2012., 13:00
1. Moze ju otpustiti kao tehnoloski visak, poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu. (NN 149/2009; Zakon o radu, Članak 107.
(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz),)

2. Prema clanku 119. pomenutog zakona ima pravo na otpremninu (Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.)

3. Nece, onaj iznos koji joj sada izracunaju prati ju dozivotno (osim sto povremenu dignu mirovine svima par promila).

4. Kako mama sa 57 godina zivota i 37 godina staza ima pravo na prijevremenu mirovinu, vjerojatno ce nakon tri mjeseca na burzi (nakon sto joj prodje ona naknada od 70% prosjeka zadnja tri mjeseca rada) podnjeti zahtjev za mirovinu, jer prelazi na naknadu sa burze od 30%, sto je crkavica (mirovina ce joj biti veca od te crkavice)

vall
01.08.2012., 16:37
može ju otpustiti ... ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz),)[/B]

2. Prema clanku 119. pomenutog zakona ima pravo na otpremninu (Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.)

4. Kako mama sa 57 godina zivota i 37 godina staza ima pravo na prijevremenu mirovinu, vjerojatno ce nakon tri mjeseca na burzi (nakon sto joj prodje ona naknada od 70% prosjeka zadnja tri mjeseca rada) podnjeti zahtjev za mirovinu, jer prelazi na naknadu sa burze od 30%, sto je crkavica (mirovina ce joj biti veca od te crkavice)

bili danas u pravnoj službi na mirovinskom i saznali ponešto više, možda pomogne kome u sličnoj situaciji.

1. njeno radno mjesto će i dalje biti nužno - to nije bilo potrebno provjeravati igdje (ali politika i firma će radije ljudima sa trogodišnjom srednjom i manje od 10 g. staža platiti doškolovavanje i fakultet, da ne bi izgubili posao, nego dopustiti radnicima sa diplomom i stažom preko 30. g. u istoj firmi da dočekaju starosnu mirovinu. izgleda da je lakše odbaciti iskusne ljude kao staru šlapu, neka idu kopati po kontenjerima jer posao više neće naći, nego otpustiti nekoga od 25 tko ima još hrpu šansi da se zaposli jednom).

2. njima su u firmi rekli da je vlada odlučila da još 6. mj. daju otpremnine, tko do tada ne pristane otići, leti van bez kune, bez obzira na staž, jer kolektivni ugovor ukidaju. inače, sada su smanjili otpremnine, tako da sada ljudi sa više staža imaju 2/3 manju otpremninu nego prije koju godinu ljudi sa minimum staža i manje od 50 g.

4. mirovina će joj biti manja ili ista crkavici sa burze.
sada joj mjesečno uzimaju 2000kn za MIO, ali pravnica kaže da joj nekoliko g. dobre plaće ne čini nikakvu razliku, jer se računa prosjek ukupnog staža, pa tko joj je kriv što nije imala veće prihode ili si sredila mirovinu dok su računali prosjek najboljih 10g.

inače, ako ode na zavod, mirovinsko bi se plaćalo minimalno i to bi joj jako srušilo ionako loš koeficjent tako da joj je bolje direkt u prijevremenu. eventualno može tražiti posebnu dozvolu na poreznoj da plaća istu svotu kao i sada, ali nema nikakve garancije da će joj mirovina biti išta veća zbog toga...

inače, mirovinsko vam izračunava mirovinu kakva bi vam bila ako se umirovite u idućih 6. mj, a dalje od toga nađite vidovnjaka, jer gospođa na šalteru je doslovno pitala jesam li ja luda kad tražim par godina unaprijed proračun. dakle, možete vi njima uplaćivati cijeli život novce, njihov službeni stav je: tko živ, tko mrtav. možda za 5 godina nitko neće dobivati ni kune mirovine. otkud oni mogu znati. tako, ako itko smisli način kako zaobići uplaćivanje mirovinskog zaposlenima, ja sam prva koja ću ga prihvatiti. ova država ne zaslužuje ni jednu kunu od moga rada, kada vidim kako se odnosi prema ljudima koji su sve svoje obaveze prema njoj uredno ispunjavali cijeli život. :(
samo totalno razočaranje u sustav, zemlju...

kemik
01.08.2012., 16:42
iskreno, nek uzme otpremninu i ode u penziju.

teško, jako teško da će ikada u budućnosti biti ikakva šansa da dobije toliko novaca koliko joj se sad nudi. (dodatan savjet: neka pregovara oko otpremnine ;) nek ne pristane na ono što joj prvo ponude).

ako sad ode na burzu, da, može na burzi sjediti do pune starosne, ali mislim da račun toga koliko joj se to isplati nasuprot uzimanja neke pristojne otpremnine sad nije baš na strani čekanja :( naravno, ovisi i o tome koliku joj otpremninu nude :ne zna:

vall
01.08.2012., 16:52
otpremninu bi dobila neovisno o burzi ili mirovini. najgore od svega je što ona ne želi u mirovinu, vitalna je, voli svoj posao, uči nove vještine... ali čini se da je nitko ne pita. ako odbije otići sada, mogu joj samo izmisliti neki razlog za otkaz i izbaciti je bez otpremnine. a otpremnina bi joj mogla omogućiti da ima za hranu i režije idućih 7 g. maximalno. kad to nestane...

opcija samozapošljavanja ne postoji jer su to vrlo specifične vještine koje malo firmi uopće traži.

knjiza
02.08.2012., 08:43
otpremninu bi dobila neovisno o burzi ili mirovini. najgore od svega je što ona ne želi u mirovinu, vitalna je, voli svoj posao, uči nove vještine... ali čini se da je nitko ne pita. ako odbije otići sada, mogu joj samo izmisliti neki razlog za otkaz i izbaciti je bez otpremnine. a otpremnina bi joj mogla omogućiti da ima za hranu i režije idućih 7 g. maximalno. kad to nestane...

opcija samozapošljavanja ne postoji jer su to vrlo specifične vještine koje malo firmi uopće traži.

nikada je neće moći izbaciti bez otpremnine, bez obzira na otkazivanje kolektivnog ugovora, ostaje joj pravo iz zakona o radu na ( u njenom konkretnom slučaju) na 6 njenih prosječnih brutto plaća ( prosjek u tri mjeseca prije otkaza).

one izračune mirovine sa mio možeš sama online raditi nakon što uzmeš korisničko ime, pa se možeš do mile volje igrati opcijama i nekoliko godina unaprijed korisničke stranice (http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=754)

vall
02.08.2012., 08:59
nikada je neće moći izbaciti bez otpremnine, bez obzira na otkazivanje kolektivnog ugovora, ostaje joj pravo iz zakona o radu na ( u njenom konkretnom slučaju) na 6 njenih prosječnih brutto plaća ( prosjek u tri mjeseca prije otkaza).

one izračune mirovine sa mio možeš sama online raditi nakon što uzmeš korisničko ime, pa se možeš do mile volje igrati opcijama i nekoliko godina unaprijed korisničke stranice (http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=754)

poruka radnicima od toga zakona o max. otpremnini je da im se ne isplati predugo raditi za istog poslodavca :D

a što se tiče poigravanja sa izračunima, netočno. možeš najdalje do 31. 12. 2013. i to samo spekulativno. 6. mj. unaprijed je nešto točnije, no taj izračun općenito nije precizan jer će mirovinsko tek oko 9. mj. dobiti podatke o plaćama u 2010 i 2011. jedino ako podnesete zahtjev za umirovljenje dobiju te vaše podatke ranije... prvo sam isprobala sve opcije njihovih stranica, a onda išla tamo. jedino točnije što sam tamo saznala je da mirovina može biti koju kunu veća od izračuna, a vjerojatnije da će biti i niža.

knjiza
02.08.2012., 09:27
poruka radnicima od toga zakona o max. otpremnini je da im se ne isplati predugo raditi za istog poslodavca :D

ja čitam poruku da je jako isplativo raditi u "državnoj" firmi :D
al to je druga tema

a što se tiče poigravanja sa izračunima, netočno. možeš najdalje do 31. 12. 2013. i to samo spekulativno. 6. mj. unaprijed je nešto točnije, no taj izračun općenito nije precizan jer će mirovinsko tek oko 9. mj. dobiti podatke o plaćama u 2010 i 2011. jedino ako podnesete zahtjev za umirovljenje dobiju te vaše podatke ranije... prvo sam isprobala sve opcije njihovih stranica, a onda išla tamo. jedino točnije što sam tamo saznala je da mirovina može biti koju kunu veća od izračuna, a vjerojatnije da će biti i niža.
u pravu si, datum obračuna treba biti u ovoj ili idućoj godini.
(s tim da ja imam podatke iz 2010. ). ja sam svom ocu izračunala u lipu iznos mirovine-podatke koji fale do dana umirovljenja sam pokupila iz njegovih platnih listi. a ista je stvar za "buduću" mirovinu, dodaš par godina staža i otprilike iznos plaće kakav je bio zadnjih godina i to je to.

Cilim
02.08.2012., 13:36
što se tiče poigravanja sa izračunima, netočno. možeš najdalje do 31. 12. 2013. i to samo spekulativno. 6. mj. unaprijed je nešto točnije, no taj izračun općenito nije precizan jer će mirovinsko tek oko 9. mj. dobiti podatke o plaćama u 2010 i 2011. jedino ako podnesete zahtjev za umirovljenje dobiju te vaše podatke ranije... prvo sam isprobala sve opcije njihovih stranica, a onda išla tamo. jedino točnije što sam tamo saznala je da mirovina može biti koju kunu veća od izračuna, a vjerojatnije da će biti i niža.

Pa tebi i netreba dalje od 2013, koliko sam skuzio iz tvojih postova taj sretni dogadja ce se desiti ili u ovoj ili pocetkom sljedece godine.
Sto se tice izracuna iz vlastitog iskustva znam da kad dodas npr. 2011 koja za sad jos fali (ali ako imas platne liste lako izracunas), izracun sada u odnosu na izracun prije godinu dana mjesecna mirovina pada za cca 50 do 60 kn na neto placi od cca 5000 kn.

vlovrec
02.08.2012., 16:43
iskreno, nek uzme otpremninu i ode u penziju.

ako sad ode na burzu, da, može na burzi sjediti do pune starosne, ali mislim da račun toga koliko joj se to isplati nasuprot uzimanja neke pristojne otpremnine sad nije baš na strani čekanja :( naravno, ovisi i o tome koliku joj otpremninu nude :ne zna:

Mislim da ne može čekati na burzi punu starosnu mirovinu, da će je sa prvim uvjetom prijevremene mirovine poslati u mirovinu. Desilo se suprugovom ocu prošle godine. I do kraja će imatu taj iznos prijevremene niže mirovine, i kad dođe u godine za punu mirovinu.
Ali si još svakako provjeri možda sam ja nešto krivo skopčala.

sivkić
03.08.2012., 07:48
Tako je,može bit samo do ispunjenja uvjeta za prijevremenu mirovinu što je za nju nije bitno jer da je rođena 31.12. danas stječe uvjete za mirovinu.Ali od otprwmnine si može dokupiti radni staž da mirovina bude nešto veća.

Cilim
03.08.2012., 12:39
Tako je,može bit samo do ispunjenja uvjeta za prijevremenu mirovinu što je za nju nije bitno jer da je rođena 31.12. danas stječe uvjete za mirovinu.Ali od otprwmnine si može dokupiti radni staž da mirovina bude nešto veća.

Jel to negdje striktno pise, mislim da sam negdje procitao da se o dokupu staza razgovara i dogovara sa mirovinskim. :(

sivkić
03.08.2012., 17:45
Razgovara se s poslodavcem i društvom za mirovinsko osiguranje.Njemu dođe isto da li ti da cijelu otpremninu ili dio da u dokup a ostalo na ruke kao otpremninu.Recimo, kod državnih službenika je to napisano i u zakonu.

Cilim
05.08.2012., 09:51
Razgovara se s poslodavcem i društvom za mirovinsko osiguranje.Njemu dođe isto da li ti da cijelu otpremninu ili dio da u dokup a ostalo na ruke kao otpremninu.Recimo, kod državnih službenika je to napisano i u zakonu.

Koliko sam ja cuo, pa ta jedna mirovinska godina kod tih mirovinskif fondova nije bas ni jeftina.

sivkić
06.08.2012., 07:32
Skupo je za "obične" firme i radnike.Jedina ekipa koja si to može dozvolit su HŽ,INA i slični koji imaju otpremnine od više od 100 000 kn.Prije sam pogriješio jer se ne dokupljuje radni staž nego se dokupljuje mirovina.Pravno različito a u biti veća mirovina iz dva izvora.

Cilim
06.08.2012., 08:12

Skupo je za "obične" firme i radnike.Jedina ekipa koja si to može dozvolit su HŽ,INA i slični koji imaju otpremnine od više od 100 000 kn.Prije sam pogriješio jer se ne dokupljuje radni staž nego se dokupljuje mirovina.Pravno različito a u biti veća mirovina iz dva izvora.

Malo mi je bilo cudno kad si napisao...napisano i u zakonu u prvom postu, mislio sam si pa valjda u nekom "pravilniku o radu" ili nekom "kolektivnom ugovoru" (http://www.royal-mirovina.hr/default.aspx?id=154) i nasao sam, a vezano je i za ovaj drugi post, tako da obicni radnici mogu vidjeti kako su debelo zasticeni oni gore. :(

sivkić
06.08.2012., 08:24
Papirno možda jesu zaštičeni ali u biti nisu, jer recimo policiji i carini je otpremina 3 proračunske osnovice a to bi bilo cca 10 000 kn i s tim nitko ne ide u dokup mirovine jer dok ne dobije mirovinu s nečim mora živjet.

vall
06.08.2012., 09:33
vidim da mi je trajno nestao post od prije nekoliko dana :(

svi pišete o nekoj zaštićenosti i dobrim uvjetima u državnim firmama. pa, ima toga, da. recimo u maminoj firmi su zaštićeni mladi. oni do 25 sa trogodišnjim školama i par godina staža neće dobiti otkaz, iako bi imali veće šanse zaposliti se nego netko od 57 g. njima će se platiti završetak četverogodišnjih škola i fakulteti, a onda i dodatna obuka, samo da zadrže posao.

po čemu se može reći da je starija osoba zaštićena ili povlaštena? po tome što još ima posao? po tome što su svima rekli neka idu u mirovinu jer su višak? ili po tome što su im preporučili ako će im mirovina biti premala neka smisle nešto drugo što će sa svojim životom u 60ima? mama je u 3 g. prvi put otišla na godišnji 2 tjedna jer radi posao za dvoje, plaća je naravno za 1 osobu, na bolovanje također ne može, zbog oblika rada ne može ništa ostaviti na period dulji od 3 radna dana. godinama je radila na plaći daleko ispod državnog prosjeka, nekoliko godina na čekanju bez plaće, čistila da preživimo, skoro 30 g. ima diplomu, tek u zadnjih par g. su joj priznali koeficjent za plaću. 45% plaće odlazi državi na poreze, prireze, zdravstveno, mirovinsko... što ona ima od toga? i dalje mora sama plaćati dopunsko zdravstveno, stomatologa, prijevoz, gablec... na mirovinsko odlaze tisuće i tisuće kuna godišnje... mislite li da je zaista povlaštena budućom mirovinom od 1700kn???

znam da je kod mnogih privatnika i gore, radila sam za privatnike i znam kako je, ali ne vidim mnogo razlike za običnog radnika u državnoj i privatnoj firmi. pri tome mislim na sve koji nisu po vezi, poznanstvu i političkoj liniji na radnom mjestu. a takvih ima i kod privatnika i u državnim institucijama... primjer,znam ženu od 61 g. koja već godinama radi jedan posao u državnoj instituciji ujutro, a ravno sa njega ide na drugi kod privatnika, odlazi na posao u 7, a vraća se u 21. ne može si priuštiti mirovinu jer bi bila oko 2000kn, a dijete joj sa završenim fakultetom već godinama ne može naći nikakav posao. je li i ona povlaštena radom za takvu državu ili se može izvući zaključak da nam je u državi nešto generalno sj... jer je hrpa ljudi na rubu? stari se boje penzije, mladi nemaju mogućnosti za rad...

ono oko čega sam zatražila savjet ovdje odnosilo se na pokušaj da od loših solucija odaberemo najmanje zlo. :)

dokup staža mislim da ne rade više, već možete sami plaćati mirovinsko, minimalnih 500kn, što vam ako sada niste na minimalcu jako snizi prosjek za mirovinu. druga opcija je da vam porezna možda dopusti uplatu veće cifre, pa možda povećate i prosjek za mirovinu.
iako, u maminom slučaju sumnjam i u to, jer sam joj računala razliku mirovine ako ode u 12. 2012. i u 12. 2013. - razlika je 100kn. za to vrijeme u mirovinsko bi se uplatilo svaki mj. 2000kn. ne znam bih li plakala ili se smijala...

sivkić
06.08.2012., 09:56
Ne rade dokup staža nego samo mirovine, normalno za onoga tko ima novca.Teoretski možeš izračunat mirovinu za 12.2013 iako je previše vremana do onda i nitko ne zna kakvu će formulu za izračun izkemijat Vlada do toga datuma.
Najbolja od loših solucija je da ode u mirovinu koju će joj morat isplaćivat i neće joj moći oduzet.U drugom slučaju Vlada podigne godine za mirovine i treba čekat nove uvjete.

Cilim
06.08.2012., 10:28
vall@: Sve sto si napisala stoji, nazalost vec 15 godina situacija sa mirovinama je takva kakva je, to je postalo normalno i skoro pa pravilo zivotarenja, kao sto i u zivotu ima jednakih i jednakijih tako ih ima i u drzavnim sluzbama, nazalost.

Svaka druga solucija doplacivanja mirovinskog ili davanja vece svote kako navodis, mislim da se ne isplati. Jedino rijesenje bilo bi ako joj firma dokupi mirovinsko, tako da ona kao ide u starosnu mirovinu. Mirovina ce joj se isplacivati iz dva izvora, jedan je ova drzavna, a druga od mirovinskog fonda sa kojim je sklopljen dogovor oko dokupa mirovine.

Cilim
10.08.2012., 18:28
Mislim da ne može čekati na burzi punu starosnu mirovinu, da će je sa prvim uvjetom prijevremene mirovine poslati u mirovinu. Desilo se suprugovom ocu prošle godine. I do kraja će imatu taj iznos prijevremene niže mirovine, i kad dođe u godine za punu mirovinu.
Ali si još svakako provjeri možda sam ja nešto krivo skopčala.

Niste u pravu, prema "Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti" (NN 80/09, 94/09, 121/10, 25/12) stoji:

II. EVIDENCIJA NEZAPOSLENIH OSOBA I OSTALIH TRAŽITELJA ZAPOSLENJA
Članak 9.

Evidenciju nezaposlenih osoba vodi Zavod na osnovi prijave nezaposlene osobe.

Članak 10.

(1) Nezaposlenom osobom u smislu ovoga Zakona smatra se osoba sposobna ili djelomično sposobna za rad, u dobi od 15 do 65 godina koja nije u radnom odnosu, aktivno traži posao i raspoloživa je za rad te ako:

8) ne ispunjava uvjete za starosnu mirovinu,

Članak 17.

(1) Zavod prestaje voditi osobu kao nezaposlenu u evidenciji, ako ta osoba:

17) navrši 65 godina života,

Članak 48.

(1) Pravo na novčanu naknadu prestaje nezaposlenoj osobi ako:

9) ispuni uvjete za starosnu mirovinu, odnosno ostvari obiteljsku mirovinu koja joj se isplaćuje, invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad ili ostvari invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad u iznosu višem od utvrđene novčane naknade,

13) navrši 65 godina života,
__________________________________________________ __________________________________________________ ____________________________________
Poanta je u tome sto velika vecina onih koji zavrse na burzi a imaju uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu nakon sto odrade prva tri mjeseca na burzi u kojem vremenu dobijaju 70% od bruto place umanjene za doprinose, nakon tih tri mjeseca padaju na 35% naknade sto je puno manje nego sto bi im bila najniza mirovina.
Normalno da zbog manje dobivenog novaca sa burze radje hrle u mirovinu.

sivkić
10.08.2012., 23:59
To sam i mislio da svi idu jer im je isplativije a i nitko ih više neće zaposlit.

Trotoar
07.09.2012., 07:14
Tetka mi je radila dugo u Hrvatskoj. Nedavno je stekla uslove za prijevremenu penziju, predala je zahtjev i odobreno joj je. Prvo crnogorski fond, a potom i hrvatski.

Međutim u rješenju Hrvatskog zavoda piše sljedeće:

"1. Priznaje se pravo na razmjerni dio u iznosu od 804 kune

2. Umjesto ove mirovine određuje je najniža mirovina u svoti od 1038 kuna mjesečno koja se neće isplaćivati budući da korisnica ćivi u Crnoj Gori"

Nije mi jasno zašto joj se neće isplaćivati penzija ako živi u Crnoj Gori? je li neko od vas imao ovaj problem. Kako da se riješi?

sivkić
07.09.2012., 08:09
Ima li nastavka riječi toga pod broj 2?Možda će dobivat samo u Crnoj Gori a HZMO će taj dio uplaćivat na njihov račun?Postoji li obrazloženje zašto se neće isplaćivat?

Trotoar
07.09.2012., 10:25
ima.... u izreci ide: mirovina se nadalje usklađuje.....

Isplata razmjernog dijela pripada od , a isplaćivat će HZ za mirovinsko......

a u obrazloženju stoji, vezano za sporni dio.....

"najniža mirovina u svoti od 1038,43 neće se isplaćivai prema odredbi članka 5 stavak 3 ugovora o socijalnom osiguranju jer imenovana prebiva u crnoj gori"

sivkić
08.09.2012., 06:11
Evo članak ugovora
Članak 5.

IZJEDNAČENOST PODRUČJA

(1) Mirovina, novčana naknada i druga novčana dava­nja, osim dava­nja za slučaj nezaposlenosti, prema pravnim propisima jedne države ugovornice ne mogu se uma­njiti, staviti u sta­nje mirova­nja, oduzeti ili plijeniti zbog toga što korisnik ima prebivalište na području druge države ugovornice, ako ovim ugovorom nije drukčije određeno.

(2) Držav­ljanima druge državne ugovornice, koji prebivaju na području treće države, dava­nja iz stavka 1. ovoga članka isplaćuju se pod istim uvjetima kao i svojim držav­ljanima.

(3) Stavak 1. ovoga članka ne primje­njuje se na dava­nja na osnovi preostale radne sposobnosti, najniže mirovine i zaštitnog dodatka i svih drugih dava­nja na osnovi mirovinskog osigura­nja koja se ostvaruju ovisno od imovinskog cenzusa.

Tu ti je cijeli ugovor
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=619

Treba vidjet da li će joj taj komad mirovine isplaćivat crnogorsko mirovinsko.

Trotoar
10.09.2012., 17:33
Evo članak ugovora
Članak 5.

IZJEDNAČENOST PODRUČJA

(1) Mirovina, novčana naknada i druga novčana dava­nja, osim dava­nja za slučaj nezaposlenosti, prema pravnim propisima jedne države ugovornice ne mogu se uma­njiti, staviti u sta­nje mirova­nja, oduzeti ili plijeniti zbog toga što korisnik ima prebivalište na području druge države ugovornice, ako ovim ugovorom nije drukčije određeno.

(2) Držav­ljanima druge državne ugovornice, koji prebivaju na području treće države, dava­nja iz stavka 1. ovoga članka isplaćuju se pod istim uvjetima kao i svojim držav­ljanima.

(3) Stavak 1. ovoga članka ne primje­njuje se na dava­nja na osnovi preostale radne sposobnosti, najniže mirovine i zaštitnog dodatka i svih drugih dava­nja na osnovi mirovinskog osigura­nja koja se ostvaruju ovisno od imovinskog cenzusa.

Tu ti je cijeli ugovor
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=619

Treba vidjet da li će joj taj komad mirovine isplaćivat crnogorsko mirovinsko.

hvala puno :top:

Cilim
15.09.2012., 10:29
Pitanje u vezi hrvatsko+slovenskog radnog staza.

Za 1 godinu i 4 mjeseca kolega puni 60 godina starosti i imam pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, u tom trenutku ce imati 41 godinu i 7 mjeseci radnog staza od toga 6 godina i 9 mjeseci slovenskog staza.

Ako dobro tumacim sadasnji hrvatski mirovinski zakon za 34 godine i 10 mjeseci hrvatskog radnog staza oduzimati-penalizirati ce ga sa 20,4 posto.

Kada ce poceti primati slovenski dio mirovine (taj dio nemogu naci na net-u) a nacuo sam nesto da se i taj dio moze isplacivati ranije (prijevremeno a ne starosno) uz neki postotak penalizacije.

Ako netko ima osobnoh iskustava ili saznanja neka odgovori kako bi se moglo mirnije spavati. :)

sivkić
16.09.2012., 07:14
Neka se javi
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2860

vidi
http://www.zpiz.si/
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/medunarodni/1997_10_16_103.html

Cilim
16.09.2012., 09:03
- javio se u mirovinski prije 2 godine i predao " Zahtjev za utvrđivanje razdoblja osiguranja navršenih u inozemstvu", dobio od mirovinskog odgovor da mu je slovenski staz potvrdjen s njihove strane.
- ova dva linka koja si naveo davno proucili, ali iza njih nismo bas puno pametniji, osim spoznajim da bi vec zavrsio u starosnoj mirovini da je sav staz stekao u sloveniji 40 godina staza i 58 godina starosti.
- ocito da odgovor na ovakva pitanja moze dati samo onaj koji se direktno bavi inozemnim mirovinama ili je u zadnje vrijeme osobno iskusio-ostvario hrvatsko-slovensku mirovinu.

vall
06.11.2012., 16:07
par mjeseci kasnije, priča i dalje aktualna (možda će koristiti nekome iz državnih firmi tko se nađe u istoj situaciji)

iako mama ima preko 35 g. staža u istoj firmi, ima pravo na 25% manju otpremninu nego ljudi koji imaju par godina staža ukupno, ili su dosta mlađi. ima premalo godina do pune mirovine da joj isplate puni poticaj, previše godina razlike za starosnu da isplate puni poticaj. ispada da je u crnoj rupi jer i mlađi i stariji od nje mogu dobiti cijeli iznos, ona 3/4. zbog 2 mjeseca staža koji će joj nedostajati joj skidaju cijelu godinu staža pri računanju svote.

sad, na mirovinskom tvrde da se mirovina izračunava po zakonu koji vrijedi na dan donošenja rješenja o mirovini, dok 3 druga pravnika tvrde da se mirovina računa po zakonu vrijedećem na dan podnošenja zahtjeva za mirovinu. imate li pojma tko je u pravu? :confused: sa tim da su mi na mirovinskom rekli da njih nije briga kada ste vi podneli zahtjev, jer se rješenje može čekati i 6 mj, pa se sve izračunava po zakonu vrijedećem na dan donošenja rješenja. nije li to čudno? ako npr. sada ima uvjete za prijevremenu i podnese zahtjev, ali se u međuvremenu zakon promjeni izvisit će od mirovine. a izvisila bi tada i od naknade na burzi, prvo jer bi prošlo više od 30 dana od otkaza, drugo jer su mi također objasnili da uzme li poticaje po zakonu nema pravo na naknadu sa burze. je li to točna info? i kako da se netko odluči ići u mirovinu kada do trenutka kada mirovinsko obavi papirologiju može ostati i bez mirovine i bez posla???

vall
09.11.2012., 10:03
ispravak zadnjeg posta:
otišla ponovno na mirovinsko, razgovarala opet sa pravnicom, ona ne može vjerovati kakve dezinformacije šire njihovi info telefoni. uglavnom, u mirovinu se ide po zakonu koji je na snazi onoga dana kada vi predate zahtjev za odlazak u mirovinu. ne mogu vam retroaktivno promjeniti koeficjente ili godine za umirovljenje, ako vaš zahtjev već stoji kod njih. :) bar neka dobra vijest.

sad još jedno pitanje:
mama će potpisati sporazumni raskid ugovora (jedino tako će dobiti poticaje). 31. 12. išla bi u prijevremenu mirovinu i ako na taj datum prestaje raditi zadnja godina rada joj se uopće ne računa pri izračunu mirovine . opcija je da ode 1.1. iz firme, ali oni to ne dopuštaju. može li recimo 29og otići na bolovanje koje traje do 2.1. da joj se na taj način vodi kao prestanak radnog odnosa u 2013 umjesto 2012? i može li to poslodavac sabotirati ili recimo odbiti dati poticaje jer su oni predviđeni samo za one koji odu 2012?
druga mogućnost koja mi pada na pamet je: može li se nagdje zaposliti na 1 dan ili tjedan, pa tek onda predati zahtjev za mirovinu, kako bi joj se računala i ta 2012 godina ili će to biti nemoguće jer bi mjenjala poslodavca i imala pauzu od par dana između zaposlenja?
taj dan će brzo doći pa tražim svaku mogućnost da joj mirovina bude barem par kuna veća.

Cilim
09.11.2012., 11:53
http://www.forum.hr/showpost.php?p=42138561&postcount=3408

Primjer: Na neto placi od 5000.00 kn ako placa ne raste cijelu godinu a bruto RH se poveca za 2012 u odnosu na 2011, mirovina je manja za cca 50 do 60 kn.

ombia
16.11.2012., 20:04
Postupak za dobivanje mirovine, trajanje postupka itd.

Zna li netko koliko traje postupak za dobivanje mirovine u RH? Ima li nacina (legalnog) ubrzati proces?
Osoba je trenutno u radnom odnosu.
Te bi isla u prijevremenu starosnu (moja mama zbog bolesti, no ne radi se o invalidaskoj penziji) i dosla k meni zivjeti, ja sam vani. Nema nikoga svog u Hrvatskoj.
Ispod 60 godina starosti je (59), i ima preko 35 godina staza.
Hvala na odgovorima.

sivkić
20.11.2012., 17:23
Imaš u postu 68 preko net-a.Ili ode u mirovinsko i ispuni zahtjev za prijevremenu mirovinu i postupak kreće sa prikupljanjem podataka.

Pretkompletiranje i podnošenje zahtjeva
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=226

Uvjeti
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=71

Mirovinaguy
17.12.2012., 08:55
Dobar dan, imam jedan upit koji mi pravnici HZMO.a nisu najbolje objasnili.

Dali se beneficirani radni staž prizna u prijevremenu starosnu mirovinu?

Hvala unaprijed.

fatmama
20.12.2012., 13:55
Pozdrav, zanima me dali osoba koja odlazi u prijevremenu mirovinu 31.03.2013. ima pravo prije odlaska koristiti cijeli godišnji za 2013 godinu?

Cilim
20.12.2012., 19:46
NE, nema pravo na cijelim godisnji odmor.

Radnik ima pravo na 1/12 godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec rada ako radniku radni odnos prestane prije 1. srpnja.
Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora najmanje polovica dana godišnjeg odmora zakružuju se na cijeli dan godišnjeg odmora.

Cilim
18.02.2013., 18:47
Pitanje u vezi hrvatsko+slovenskog radnog staza.

Za 1 godinu i 4 mjeseca kolega puni 60 godina starosti i imam pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, u tom trenutku ce imati 41 godinu i 7 mjeseci radnog staza od toga 6 godina i 9 mjeseci slovenskog staza.

Ako dobro tumacim sadasnji hrvatski mirovinski zakon za 34 godine i 10 mjeseci hrvatskog radnog staza oduzimati-penalizirati ce ga sa 20,4 posto.

Kada ce poceti primati slovenski dio mirovine (taj dio nemogu naci na net-u) a nacuo sam nesto da se i taj dio moze isplacivati ranije (prijevremeno a ne starosno) uz neki postotak penalizacije.

Ako netko ima osobnoh iskustava ili saznanja neka odgovori kako bi se moglo mirnije spavati. :)

Neka se javi
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2860

vidi
http://www.zpiz.si/
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/medunarodni/1997_10_16_103.html

- javio se u mirovinski prije 2 godine i predao " Zahtjev za utvrđivanje razdoblja osiguranja navršenih u inozemstvu", dobio od mirovinskog odgovor da mu je slovenski staz potvrdjen s njihove strane.
- ova dva linka koja si naveo davno proucili, ali iza njih nismo bas puno pametniji, osim spoznajim da bi vec zavrsio u starosnoj mirovini da je sav staz stekao u sloveniji 40 godina staza i 58 godina starosti.
- ocito da odgovor na ovakva pitanja moze dati samo onaj koji se direktno bavi inozemnim mirovinama ili je u zadnje vrijeme osobno iskusio-ostvario hrvatsko-slovensku mirovinu.

Proslo je par mjeseci, mozda smo nesto pametniji ili se pojavio netko ko je to prosao. :kava:

Makyme
25.02.2013., 18:46
pitanje. prije ovog najnovijeg zakona o prijevremenoj starosnoj mirovini mama je trebala ici u mirovinu s 55 godina i 30god i 10 dana staža. 55 navršava za mjesec dana i trebala je u mirovinu. no prije koji mjesec su joj rekli da sad mora si uplatiti 9 mjeseci doprinosa i onda u 12 mjesecu predati zahtjev. Može li se ona pozvati na stečeno pravo koje je imala prije? stalno su joj govorili sačekajte da navršite 55 godina i odite u mirovinu , a kad je ovaj najnoviji zakon izašao nitko joj nije rekao da se to i na nju odnosi jer kao nisu znali... tnx

Cilim
25.02.2013., 20:54
Ovaj kako ti kazes "najnoviji" mirovinski zakon je na snazi od 01.11.2010.godine, nama stečenog prava sta ko njoj ima reci dali se to odnosi ili ne odnosi na nju u to vrijeme se brujalo i pisalo o tome i morala se bolje interesirati o svom statusu. Postoji prijelazni perijod za zene i po tome "u 2013. godini žene mogu pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ostvariti kada napune 55 godina i 9 mjeseca života i 30 godina i 9 mjeseca mirovinskog staža".
Tvojoj mami fali 9 mjeseci starosti i 9 mjeseci staza, problem sa starosti rijesit ce se u 12 mjesecu kad ce biti 9 mjeseci starija, ali staz od 9 mjeseci mora odraditi ili si ga mora uplatiti, trece rijesenje je nazalost da cuci na burzi, dobiva crkavicu od cca mozda 1000 kn mjesecno i ceka 09. mjesec 2020. godine ( kada navrsava 62 godine i 6 mjeseci starosti) kada moze otici u punu starosnu mirovinu (uvjet staza tada je 15 godina).

Makyme
25.02.2013., 21:19
Ovaj kako ti kazes "najnoviji" mirovinski zakon je na snazi od 01.11.2010.godine, nama stečenog prava sta ko njoj ima reci dali se to odnosi ili ne odnosi na nju u to vrijeme se brujalo i pisalo o tome i morala se bolje interesirati o svom statusu. Postoji prijelazni perijod za zene i po tome "u 2013. godini žene mogu pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ostvariti kada napune 55 godina i 9 mjeseca života i 30 godina i 9 mjeseca mirovinskog staža".
Tvojoj mami fali 9 mjeseci starosti i 9 mjeseci staza, problem sa starosti rijesit ce se u 12 mjesecu kad ce biti 9 mjeseci starija, ali staz od 9 mjeseci mora odraditi ili si ga mora uplatiti, trece rijesenje je nazalost da cuci na burzi, dobiva crkavicu od cca mozda 1000 kn mjesecno i ceka 09. mjesec 2020. godine ( kada navrsava 62 godine i 6 mjeseci starosti) kada moze otici u punu starosnu mirovinu (uvjet staza tada je 15 godina).

naravno da se interesirala i vrli pravnici u tim službama gdje je bila su joj uvjerljivo govorili da ona s tim nema veze jer ona je po tom starom zakonu stekla pravo na naknadu do 55 godina i onda moze u mirovinu. i sad nedavno jave da ipak mora odraditi jos 9 mjeseci ..... a, nista, uplatiti ce i čekat 12 mjesec. hvala...

Cilim
25.02.2013., 21:45
Fuckam ti takve pravnike kad neznaju samo procitati mirovinski zakon, ne tumaciti jer nemaju kaj tumaciti sve je jasno napisano i onda jos dezinformirati svoje djelatnike.

malalasica
24.05.2013., 10:26
Nedavno sam saznala da ako imam 35 godina staža i godine za prijevremenu mirovinu,da imam pravo na punu mirovinu s navršenim godinama za prijevremenu( zbog dovoljno staža).
Molim ,ako je netko upoznat s detaljima da mi odgovori:da li je to točna informacija ?
Unaprijed hvala!

sivkić
24.05.2013., 13:11
Kažu ovako

"U razdoblju od 1. studenoga 2010. do 31. prosinca 2029., iznimno od članka 78. ZOMO-a (članak 13. stavak 1.ZID ZOMO), osiguraniku ženi, koja stječe pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, polazni faktor za određivanje te mirovine se smanjuje i to:

u 2013. godini:
– s navršene 34 godine i 9 mjeseci mirovinskog staža: 0,19% po mjesecu
– s navršenih 35 godina i 9 mjeseci i više mirovinskog staža: 0,15% po mjesecu

u 2014. godini:
– s navršenih 35 godina mirovinskog staža: 0,19% po mjesecu
– s navršenih 36 godina i više mirovinskog staža: 0,15% po mjesecu
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=76

Javite se na ovo pa poslije možete zatražit i izračun mirovine
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=2953

Cilim
24.05.2013., 17:40
Nedavno sam saznala da ako imam 35 godina staža i godine za prijevremenu mirovinu,da imam pravo na punu mirovinu s navršenim godinama za prijevremenu( zbog dovoljno staža).
Molim ,ako je netko upoznat s detaljima da mi odgovori:da li je to točna informacija ?
Unaprijed hvala!

Ta informacija je "na vrbi svirala", na jesen krece rasprava o "mini mirovinskoj reformi", cuju se prijedlozi od mirovinskog sindikata i udruga o tome da bi oni koji imaju puno mirovinskog staza (muski 42 a zene 38 godina staza) mogli u punu starosnu mirovinu bez obzira na godine zivota i to bez penalizacije (umanjenja mirovine), prema informacija trebalo bi stupiti na snagu od 01.01.2014. god.
Ali o svemu vise na jesen, do tada vrijedi ovo iznad sto ti je napisao sivkić.

malalasica
20.06.2013., 10:55
Puno hvala na odgovoru!
Mijenja li se što ako je jedan dio staža poljoprivredni? Naime, dio staža sam plaćala poljoprivredno osiguranje.

sivkić
21.06.2013., 09:26
Bitno je da je plaćen.

malalasica
25.06.2013., 19:32
Hvala na odgovoru!
Sve je uredno plaćeno, ali kada sam tražila lozinku da mogu poslati upit o mirovini odgovoreno mi je da nemam niti jedan uvjet i prikazan mi je samo dio staža kod poslodavca bez ovih godina koje sam plaćala sama...
Je li to uobičajeno da se vodi staž na dva različita mjesta ? Kad sam nazvala njihovu službu žena se čudila jer je pronašla pod drugim evidencijskim brojem ostatak staža(poljoprivrednog) i rekla da podnesem zahtjev za utvrđivanje staža. Osim toga zavedeno je oko dvije godine manje iako nije bilo nikakvog prekida i sve je uredno plaćeno...
Sve to bi mi bilo nebitno da imam posao. Mirovina sigurno neće biti fascinantna niti veća od najniže plaće, osobito prijevremena... :-(

Cilim
26.06.2013., 19:31
Ako su Vam tako savjetovali onda podnesite (http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=226#7):

Zahtjev za utvrđivanje staža (http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Tiskanica%20br.%201.6..pdf)

ili

Zahtjev za predkompletiranje (http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/obavijest_o_namjeri.pdf)

tinka pinka
10.07.2013., 13:45
Pozdrav svima,
imam pitanje, naime mama bi mi iduće godina ostvarila uvjet za prijevremenu mirovinu točno na rođendan 21.09.2014. (56 godina života i 31 godinu mirovinskog staža.
Ovih dana se u firmi priča da će ih dosta biti višak, radit će se program zbrinjavanja viška radnika i provode anketu tko želi biti uključen u to zbrinjavanje.
Znači ona trenutno ima 30 godina i 2 mj. staža, na burzi može biti do uvjeta za prijevremenu, što sa njenim stažom koji će joj faliti jer ako joj uskoro prestane radni odnos neće napuniti 31 god staža.
Zanima me da li se taj staž stvarno može dokupiti, uplatiti ili kako se to već službeno kaže jer na stranicama mirovinskog ne mogu pronaći odgovor.??? Od nekih sam čula da ta varijanta više ne postoji?!
Kome se obratiti za pravni savjet i dobiti pouzdanu informaciju.

Cilim
10.07.2013., 18:43
- Postoji mogucnost, mogu se osigurati na produženo osiguranje (http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71), koje se minimalno placa cca 550kn mjesecno.

za relevantne informacije obratite se pravnicima u HZMO (uzmes broj, sjednes i cekas kad dodjes na red).

Andy1502
24.11.2013., 19:54
IMAM PITANJE ZA VAS MOJA MAJKA IMA 63 GODINE I 14 GODINA I 8 MJESECI RADNOG STAZA DA LI SE MOZE DOKUPITI DA BI OSTVARILA MIROVINU

mlada1
28.11.2013., 11:54
Molim odgovor,

Prijevremena mirovina : 1300 kn.

Osoba placa pune rezije, zivi sa zenom i sinom.

Jedini dohotak su 1300kn.

Ima li osoba pravo bar na 50% jeftinije rezije.

Puno hvala na odgovoru

Cilim
16.01.2014., 12:18
Dana 01.01.2014. god. stupio je na snagu novi mirovinski zakon NN 157/13, pitanje, kolega ima 63 godine starosti i 42 godine staža osiguranja + još 3 godine domovinske vojske. Prema članku 85, stavak 4, ako ostane u svijetu rada dali se na njega primjenjuje taj stavak 4, ako da, kako se to točno računa u njegovom primjeru.

LudiBudha
26.01.2014., 13:43
Molim Vas savjet, majka mi boluje od multiple skleroze i prima invalidsku mirovinu 1200 kn, ima 15 god radnog staža, i kroz par dana će napuniti 60 god. Da li ima pravo tražiti normalnu mirovinu,
s obzirom da ona iznosi 1800 kn pa bi željela ostvariti pravo na nju a nezna da li po novom zakonu se sto sa godinama promjenilo?
Unaprijed Vam se zahvaljujem na svakom savjetu...

sivkić
27.01.2014., 13:03
2015-te kad navrši 61 g i 3 mjeseca života ima pravo na starosnu.Za prijevremenu nema uvjete.
čl.180 http://www.zakon.hr/z/91/Zakon-o-mirovinskom-osiguranju
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71

Ziryab
27.01.2014., 23:54
O moj Bože...ovaj zakon o mirovinama mi je nejasan!

Ne znam da li ovo dobro mjesto za pitati, ali vidim da ima pametnih ljudi ovdje pa da probam sreću.

Muška osoba, 57 god. starosti sa 38g i 6 mjeseci radnog staža,
ima problema sa visokim tlakom - radi težak fizički posao kao građevinski radnik.

Zanima me može li takvoj osobi poduzeće dati otkaz, staviti na čekanje ili poslati u prijevremenu mirovinu? Koja su prava te osobe? Da li on mora njih nešto tražiti ili?

Gledao sam na hzmo i tamo piše sljedeće:

Starosna mirovina i sniženje dobne granice
Određene skupine osiguranika ostvaruju prava iz obveznoga mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti prema ZOMO-u i prema posebnom zakonu. To se odnosi na tri skupine osiguranika:

- koji rade na osobito teškim i za zdravlje i radnu sposobnost štetnim radnim mjestima
- kojima nakon određenih godina života, zbog naravi i težine posla, fiziološke funkcije organizma opadaju u toj mjeri da onemogućavaju daljnje uspješno obavljanje tog posla

ili ako znate kome bih mogao ovaj upit poslati također bih bio zahvalan.

sivkić
28.01.2014., 11:18
Starosna ili prijevremena nisu moguće.
Invalidska http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=72

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=2103

Ziryab
28.01.2014., 13:16
Starosna ili prijevremena nisu moguće.
Invalidska http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=72

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=2103

Hvala na odgovoru.

antik
30.05.2014., 19:50
Kako sa 21 godinom staža otići u mirovinu zbog bolesti i dokupiti radni staž ??

Cilim
31.05.2014., 13:18
Dokupa radnog staza kao takvog zakonski vise nema, a sto se tice bolesti i invalidske mirovine (http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=72) moras krenuti od svog lijecnika opce prakse, moras obaviti hrpu pregleda i on mora ispuniti hrpu papira za invalidsku komisiju.

antik
31.05.2014., 18:36
Hvala!

Moonie
15.07.2014., 11:53
Više ne znamo kome se obratiti, pa se nadam da ću ovdje naći neki savjet. Naime, tata je 2. siječnja navršio 61 godinu života i s 1. veljačom je stupio u mirovinu. S tim datumom je imao i 44 godine, 1 mjesec i 21 dan mirovinskog staža. Tek je ovaj tjedan dobio rješenje o mirovini. Izračunali su mu prosječne vrijednosne bodove 0,8312, polazni faktor 1,0180, mirovinski faktor 1,00. Kad se to sve izračuna ispalo je da on ima sa svojih 44 godine staža pravo na 2.275 kuna mirovine s dodatkom od 600 kn. Njegov kolega koji ima 2 godine manje radnog staža dobio je mirovinu 300 kuna veću, a njegova prosječna plaća nije bila toliko veća (možda za nekih 500 kn). Nije nam jasno kako je moguće da sa svojih toliko godina staža, ima tako mali izračun mirovine. Je li moguće da je došlo do neke greške u obračunu? Na što bi se uopće trebali pozvati u žalbi?

Hvala vam unaprijed na pomoći i odgovorima.

Cilim
16.07.2014., 05:51
Moguce je, isto tako moguce je da kolega koji je imao prosjecno cca 500 kn vecu placi a malo manje staza ima cca 300 kn vecu mirovinu, nazalost takva je formula za izracun mirovine a isto tako racuna se sva primanja iz svih radnih godina uplacenog staza. Prema onom sto ste napisali "prosjecni vrijednostni bodovi - 0,8312 " govore da mu placa kroz radni vijek i nije bila bas neka velika sigurno prosjecno cca od 3500 - 3800 kn (prijevoz ako je dobivao ne ulazi u primanja za izracun mirovine).
Od tih 44 godine, 1 mjesec i 21 dan mirovinskog staža, koliko je tocno uplacenog radnog staza, a koliko posebnog staza (sudjelovanje u domovinskom ratu) i napisite koliki su mu "osobni bodovi" iz rijesenja.

Za primjer kolega koji ima 60 godina i 6 mjeseci zivota te 41 godinu staza (srednja strucna sprema - zadnjih 10-etak godina prosjecna neto placa cca 4900 kn (bez prijevoza) - za to vrijeme vrijednosni bodovi iznose cca 1,000 , ali je prijasnih godina (zlatno doba firme) njegova neto placa bila cca od 20% do cak 120% veca od republicke neto place- vrijednosni bodovi iznosili su od 1,2xx do cak 2,9xx ), u konacnici izracunati prosjecni vrijednosni bodovi su 1,4104, a izracunata mirovina cca 4500 kn.

Moonie
25.07.2014., 10:51
Ukupni staž osiguranja za izračun mirovine je 43 god, 7mj i 4 dana. Nešto manje od 7 mjeseci mu se priznalo u staž od Domovinskog rata. Ovo što su oni računali i preračunavali je toliko zbrčkano da uopće ne mogu shvatiti što i kako se računa. Uglavnom, polazni faktor: 1,0180; mirovinski faktor: 1,0000; osobni bodovi: 37,3503. Tako piše u tablici koju smo dobili s rješenjem.

Cilim
26.07.2014., 14:05
Evo i formule:

Izracun prosjecnih vrjednosnih bodova (PVB):

"Zbroj vrijednosnih bodova u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (zbroj svih vrjednosnih bodova kroz cijeli radni staz) podjeli sa "Staz u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (cijeli radni staz)

Izracun osobnih bodova (OB):

PVB x MS x PF

Izracun mirovine:

M = OB x MF x AVM

Legenda: M - mirovina; OB - osobni bodovi; MF - mirovinski faktor; AVM - aktuelna vrijednost mirovine (sada je 60,92 kn); PVB - prosjecni vrijednosni bodovi; MS - ukupni mirovinski staz; PF - polazni faktor

Pojasnjenje: Mirovinski faktor mu je veci od 1,000 zato sto mu je priznato prema clanku 85. stavak 4. "Mirovinskog zakona", za rad duzi od 60 godina starosti, plus od 0,15% po mjesecu duzeg rada, sto njemu za 1 godinu starosti vise iznosi 1,8% ili ti mirovinski faktor mu iznosi 1,0180.

Kao sto sam napisao u gornjem postu, ocito mu je mirovina ispravno izracunata, no za tocnu informaciju mozete se otici informirati kod pravnika u mirovinski.

Cilim
26.07.2014., 16:19
Edit: ispravak posta iznad, umjesto "Pojasnjene: Mirovinski faktor"... treba pisati "Pojasnjenje: Polazni faktor"...