PDA

View Full Version : Križobolja, protruzija i prolaps intervertebralnih diskova

Vilko
04.05.2004., 17:12
Križobolja
Bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva

UVOD

Križobolja je jedan od najučestalijih zdravstvenih problema današnjice, te se procjenjuje da 80% populacije tijekom svog života ima barem jednom bolove u križima ili slabinskom, donjem dijelu kralješnice. Tako je križobolja postala veliki javnozdravstveni problem jer je najčešći uzrok izostanka s posla i velikog broja dana bolovanja.
U narodu su rašireni mnogobrojni nazivi, od kojih je poznatiji lumbago, a jedan od popularnih naziva "hexenschus" ili vještičji ubod govori o naglom nastanku i karakteru bolesti.

ŠTO JE TO?

Kralješnica je komplicirani anatomski sklop kralješaka (od kojih su 7 vratnih, 12 prsnih i 5 slabinskih pokretni), hrskavičnih međukralješničkih kolutova koji omogućuju pokretanje kralješaka, a povezana je s brojnim mišićima, živcima, krvnim žilama i ligamentima, tvoreći glavni noseći sklop tijela. Omogućuje nam uspravni stav, a kralješci poredani u cijev oblikuju zaštitni kanal kroz koji prolazi leđna moždina i korijeni živaca za ruke i noge. Stoga je zbog svoje mnogostruke funkcije kralješnica izložena stalnom mehaničkom djelovanju opterećenja (tlaku, vlaku, smicanju, savijanju, uvijanju, torziji), pa može doći do prenaprezanja i istrošenosti. Pojedini dijelovi kralješnice (vratni, prsni i slabinski) imaju različiti opseg pokretljivosti, od koji su vratni izuzetno pokretljivi, a prsni vrlo slabo pokretni. Na prijelazu između jednog dijela kralješnice u drugi najčešće dolazi do degenerativnih promjena, koje su izvorište boli. Tako konkretno kod križobolje bol može nastati u prsno-slabinskom prijelazu, u samom slabinskom dijelu, a najčešće na slabinsko-krstačnom prijelazu između vrlo pokretnog i opterećenog zadnjeg slabinskog kralješka i vrlo slabo pokretne krstačne kosti.

UZROK

Navodi se više od stotinu različitih uzroka križobolje. Najčešći uzrok je pretjerano nepravilno i prekomjerno tjelesno naprezanje koje premašuje snagu leđnih mišića, sveza i međukralješničnih kolutova. To može biti težak fizički rad, višesatni nepravilan tjelesni položaj (npr. dugo sjedenje u automobilu), a tegobe redovito uzrokuju opušteni ili prenapregnuti mišići. Tkiva koja su pretjerano napeta mogu se u jednom trenu zgrčiti i pretvoriti u izrazito tvrdu i bolnu regiju uz iznenadnu žestoku i jaku bol. Križobolja može nastati i postepeno uz osjećaj nelagode koji postepeno jača i sve jaču i jaču bolnost. U starijih ljudi križobolja je često izazvana degeneracijskim promjenama kralješaka i međukralješničnih kolutova (spondiloza, spodnilartroza). Česta je i u upalnih reumatskih bolesti (ankilozantni spondilitis, psorijatični artritis, giht...). Može se razviti i kod prirođenih iskrivljenja kralješnice (kifoza, skolioza), prirođenih razvojnih poremećaja kralješaka (spondilolisteza, sakralizacija, lumbalizacija kralješaka, spina bifida-rascjep luka kralješka, polukralješaka i dr.), nakon ozljeda, raznih upala (tuberkuloza, infektivni spondilitis), te osobito kod osteoporoze - bolesti krhkih kostiju. Nije rijetka i kod drugih metaboličkih bolesti kostiju, a nalazimo je i kod primarne bolesti nekih drugih zglobova (najčešće kuka, pa i koljena) kada čovjek nesvjesno zbog bolova u nogama mijenja mehanizam hoda, pa se javljaju bolovi u križima. Prenesena bol u područje križa javlja se i kod nekih bolesti unutar trbušne šupljine: urogenitalnih organa, osobito reproduktivnih organa žena (kod nekih redovito tijekom ili prije mjesečnice), bubrega, tumora, koji mogu biti razvijeni i na kostima kralješnice. Uzrok križobolje može biti i manjak tjelesne aktivnosti. Pretjerana tjelesna težina, nepravilna obuća s previsokim potpeticama, ravna stopala, prevelika duševna napetost i kronični stres također mogu uzrokovati križobolju.

RIZIČNA SKUPINA
To su svi ljudi koje rade težak fizički posao ili u višesatnom nefiziološkom položaju, pretežno sjedeći posao, stariji ljudi kod kojih je došlo do degeneracijskih procesa, ljudi sa osteoporozom ili nekom prirođenom anomalijom kralješnice, nakon ozljeda i operacija kralješnice.

SIMPTOMI

Simptom je bol u slabinskom dijelu kralješnice koja može nastati naglo ili postepeno, biti lokalizirana u donjem dijelu kralješnice ili se širiti u jednu ili obje noge, te pojasastog tipa prema naprijed. Moramo voditi računa o početku bolesti (nagao, postepen), ozljeđivanju, podizanju tereta i trajanju tegoba. Važna nam je informacija o postojanju sličnih tegoba ranije i drugim zdravstvenim poremećajima kralješnice, općem zdravstvenom stanju, te značajkama boli (mjesto najžešće boli, uzročna veza s opterećenjem i rasterećenjem, širenje boli u noge i zahvaćenost, bol pri napinjanju - kašljanje, kihanje, smijeh, stolica; promjene osjetljivosti kože, razdoblja bolnosti i smanjenja bolova).

PRETRAGE I DIJAGNOZA

Potreban je temeljit klinički pregled, te osnovne laboratorijske pretrage (SE, KKS, po mogućnosti ALP i CRP, mokraća), a po potrebi specifične laboratorijske pretrage. Radi se rendgenska snimka kralješnice (standardna u smjeru naprijed-nazad i postranično), te funkcionalne snimke u maksimalnom pretklonu naprijed i natrag. Po potrebi se mogu učiniti slojevne RTG snimke, RTG zdjelice i kukova, vrlo rijetko pretraga ultrazvukom. Rade se i elektroneuromiografija (kada se bolovi šire u noge), lumbalna mijelografija ili radikulografija (prikaz korijenova živaca uz pomoć kontrasta), te kompjutorizirana tomografija i magnetska rezonanca, koje puno detaljnije prikazuju promjene na kralješnici. Te se primjenjuju osobito kada se radi o lumboishialgiji – širenju bolova iz kralješnice duž nogu.

Nastavak slijedi!

Vilko
04.05.2004., 17:20
nastavak!

LIJEČENJE I PREVENCIJA

Križobolja zahtijeva brzu liječničku pomoć. Liječenje može biti dugotrajno, zahtijeva sudjelovanje više liječnika-specijalista, a potrebna je i promjena načina života. Svrha je otkloniti uzrok bolesti - okolne štetne podražaje, suzbiti bol i spriječiti ponavljanje bolesti.

Bilo bi najbolje uzrok križobolje otkriti prije početka liječenja, ali često to zbog vrlo jakih bolova nije moguće. Liječenje u početnom i produljenom stadiju može biti poštedno i operativno. Najvažnije je ukloniti bolesnika od utjecanja provocirajućih činitelja koji uzrokuju bol.

Od lijekova se primjenjuju razne vrste nesteroidnih protuupalnih antireumatika i analgetika u obliku pripravaka za uzimanje na usta, čepića, krema ili injekcija, a u slučaju da to ne pomaže postoje i vrlo jaki opijatni analgetici u obliku naljepaka.
Obično se u prvih 7 dana dok se ne smiri bol ne poduzimaju dijagnostičke pretrage, već se preporuča mirovanje u najpovoljnijem položaju i oprezno kretanje. Pravilo je da kod žestoke boli treba značajno umanjiti, ali ne i posve ukinuti bol lijekovima, jer je bol znak upozorenja.

Može biti i znak neke ozbiljne bolesti, pa ako terapijom bol potpuno nestane prije utvrđenja uzroka, bolesnik se može vratiti poslovima koje inače ne bi smio te dugoročno još pogoršati stanje.
Nakon utvrđenja uzroka boli, pristupa se liječenju prema vrsti bolesti. Uglavnom je to fizikalna terapija, koja kod velikog broja bolesnika značajno smanjuje tegobe (masaža ledom, ručna i podvodna masaža, topli oblozi, infracrvena i ultraljubičasta lampa, razne vrste elektroprocedura, magnetoth terapija, ultrazvuk, laser i dr.).

Neizostavan dio liječenja je adekvatna gimnastika, po mogućnosti i u vodi, a primjenjuju se i razni oblici trakcije (istezanja zgrčenih mišićnih struktura na posebno konstruiranim krevetima). Liječenje se primjenjuje isključivo po preporuci liječnika, a ne po mišljenju bolesnika što bi bilo dobro za njega ili terapijom za koju je čuo da je pomogla nekom drugom, baš zbog velikog broja uzroka križobolje, pa i različitih načina liječenja koji se smiju primijeniti kod određenih bolesti.

U slučaju nekog teškog mehaničkog oštećenja (skliznuće kralješka, suženje slabinskog kralješničkog kanala, hernija diska - pomak međukralješničnog koluta i pritisak na živce za noge) konzultira se neurokirurg i dolazi u obzir operativno liječenje.
Kod kroničnih degenerativnih promjena i raznih uzroka nestabilnosti kralješnice dolazi u obzir primjena ortoza - raznih vrsta steznika i ortopedskih pomagala koji stabiliziraju i rasterećuju kralješnicu.

Ipak, dugoročno gledajući, steznici slabe prirodni mišićni steznik trupa (mišiće leđa i trbušne mišiće), pa ih se preporučuje izbjegavati, a jačati mišiće.
Ponekad se primjenjuje i kiropraktika, liječenje ručnim zahvatima kralješnice, kod koje potrebno veliko medicinsko znanje i smije je primjenjivati samo liječnik.
Potrebno je korigirati statiku stopala, regulirati tjelesnu težinu, smanjiti stres i uzrok psihičke napetosti.

PROGNOZA

Prognoza ovisi o uzroku. Kod najčešćih križobolja moguće je izbjeći ponavljanje bolesti poštivanjem jednostavnih pravila ponašanja: adekvatno držanje tijela, umjerena redovita tjelesna aktivnost, snaženje mišića koji oblikuju prirodni zaštitni stup oko kralješnice, periodička fizikalna terapija.

Pri izvođenju poslova potrebno je koristiti zaštitne položaje za kralješnicu, izbjegavati sjedenje, neumjeren težak fizički rad. Preporučljivo je regulirati tjelesnu težinu na optimalnu, nošenje adekvatne obuće, korekcija svodova stopala ukoliko je potrebno.

Kod djece je od najranije dobi potrebno razvijati kulturu bavljenja sportom, te je potrebno pratiti razvoj ev. deformacija sustava za kretanje.
Na taj način se mogu spriječiti mnoge štetne i neželjene posljedice, te sačuvati svoju kralješnicu.

Prepisano sa Pliva zdravlje!

:W
:) ;) :cool:

Vilko
04.05.2004., 17:42
Protruzije i prolapsi međukralježničnih diskova

Međukralježnični diskovi esencijalni su element čovjekovog sustava za kretanje, čineći kralježnicu elastičnom i pokretnom. Međutim, događa se da središnji dio diska degenerira. Naposlijetku, diskovni prsten izlazi van trupa kralješka, pritiščući korijen živca leđne moždine što dovodi do ponavljajućih bolova u križima, a kasnije do poremećaja osjeta i klijenuti mišića.

Uvod

75% populacije je bar jednom u životu pogođeno s bolnošću u leđima. Takva bol je ujedno i glavni uzrok smanjene fizičke aktivnosti u ljudi mlađih od 45 godina. I iako je u većini slučajeva sam uzrok boli nepoznat, kod jednog broja ljudi možemo kriviti međukralježnične diskove.

Intervertebralni (međukralježnični) diskovi esencijalni su element lokomotornog sustava čovjeka, čineći kralježnicu elastičnom i pokretnom. Građeni su velikim dijelom od vode, zbog čega se, poput jastuka, jednostavno oblikuju i prilagođavaju promjenama položaja kralježnice i trupa.
Zbog svog vodenog sastava, disk se ne može komprimirati, tako da pritisak na disk s jedne strane rezultira njegovim širenjem sa suprotne strane, zadržavajući pritom uvijek jednak volumen. Ligamenti koji međusobno povezuju kralješke ujedno ne dozvoljavaju diskovima da "pobjegnu" sa strane, držeći ih u nekoj vrsti kaveza između trupova dvaju kralježaka.

Nastanak bolesti (etiologija)

Događa se da nucleus pulposus, središnji gradivni dio diska, oko kojeg se nalazi prsten diska anulus fibrosus, bilo zbog ozljede, ali najčešće spontano, degenerira. (Danas je poznato da degeneracija diskova ima svoj prirodni tijek koji prati starenje ljudskog organizma. Također je utvrđeno da prisutnost ove bolesti u obitelji povećava izglede da dotična osoba i sama oboli.)

Zbog toga se međukralježnični prostor suzi. To dovodi do labavosti ligamenata i, skupa s njima, jačeg isticanja prstena diska van trupa kralješka. Prsten diska zbog pritiska vremeno degenerira i preko uzdužnih ligamenata sve više pritišće i korijen živca leđne moždine.

Bolest najčešće nastaje u slabinskom (lumbalnom) dijelu kralježnice zbog najvećih opterećenja u tom području. Zato je jedan od vodećih simptoma bolesti nazvan lumbago. Česta je i u mladih osoba.

Simptomi

Tipični simptomi su ponavljajući bolovi u križima koji imaju za posljedicu ukočeno i ponešto iskrivljeno držanje lumbalnog dijela trupa. Taj se simptom generalno zove lumbago. Pritisak je prolazan, pa zato lumbago nakon kratkog vremena prestaje. Ponoviti se može bilo kad pri naglijem okretanju trupa, naglom ustajanju, podizanju tereta ili spontano.
Osim akutnih bolova, nastaju postupno i poremećaji osjeta i slabljenje refleksa. Ako se bolest ne liječi, na ispad osjeta se nadograđuje i klijenut (slabost) mišića.

Dijagnostika

U dokazivanju bolesti vrlo su korisni neurološki testovi. Dva važna su Lasegueov i obrnuti Lasegueov znak.
Lasegueov znak: bolesnik leži na leđima, noga je ispravljena u ekstenziji i podižemo je cijelu po mogućnosti do okomice (kut od 90°). U slučaju protruzije/prolapsa u području segmenata L5 i/ili S1 (ili u slučaju meningitisa), pokret je rano zakočen uslijed boli.

Obrnuti Lasegueov znak: bolesnik leži na trbuhu. Liječnik mu pasivno flektira nogu prema leđima. U slučaju protruzije/prolapsa u području L3 i/ili L4, prisutni su bolovi, što bolesnik kompenzira podizanjem kuka iste strane radi smanjenja bolova.

U kasnijoj fazi bolesti koncentracija bjelančevina u lumbalnom likvoru se povisuje na otprilike dvostruke vrijednosti od normalnih zbog pojave transudacije (prelaska bjelančevina iz krvnih žila) u likvor. To je jedan od nesigurnih simptoma bolesti.

Na rentgenu se prikazuju jedino starija oštećenja, kod kojih se vidi suženje intervertebralnih (i.v.) prostora. Također se vidi i spondiloza (iskrivljenje kralježnice) uzrokovana krivim držanjem, a zbog izbjegavanja boli, što posljedično uzrokuje još jaču protruziju diska.

(Prisutan je začarani krug događaja koji dovodi do pogoršanja simptoma.) Za procjenu dijagnoze može koristiti i kontrastna mijelografija, ali najpouzdanije metode su kompjutorizirana tomografija (CT) i magnetska rezonancija (MR). One su nažalost ujedno i najskuplje.

Liječenje

U stadiju lumbaga liječenje je konzervativno: potrebno je strogo mirovanje, zagrijavanje, opuštanje lumbalne muskulature, ležanje na tvrdoj podlozi, poslije masaža i vježba. Blokade paravertebralno se daju samo po potrebi. Koriste se analgetici za ublažavanje boli i miolitici za relaksaciju mišića.

U stadiju klijenuti mišića (uznapredovalom stadiju): operativni zahvat prolabiranog nucleusa pulposusa diska. Indikacija za operativno liječenje se postavlja isključivo po neurološkim mjerilima. Često se vrši hemilaminektomija - mikrokirurška operacija kroz ligamentum flavum. Kod 10% bolesnika prisutne su višestruke protruzije, pa operacija neće riješiti problem.

Prepisano sa Medicina ,HR

Vilko
04.05.2004., 18:06
Moje ime je Vilim Vilko Kovacic
Roden :11/11/41
Australija, Adelaide
po zanimanju electricar,electro/computer tehnicar
U invalidskoj Penziji od 1994
Razlog penzije :stress, anxiety,panic attacks.

Od 1970 sam u kronicnim bolovima.
34 godine na Narcoticima kao i svaki moguci postojeci nacin lijecenja;kiropractor ,fizio,naturopatist,naturalne lijekove, Tens unit, kao isto i posjedovao sam ultrasound mashinu ,akapankture,
Epidural.

1972 imao sam operaciju Laminektomy L5/S1, operacija nije uspjela.

Ove godine 24/3/04, sam imao Laminectomy na L5-L4 kao i na L4-L3, imao sam disk problem dugodstojeci kao i suzenje nervnog kanala...i nisam mogao vise hodati.

Nastaviti cu sutra sa Linkovima o disku ,izgledu prolapsa kao i operacije i koje vrste se rade, isto i sa opisom moje dvije operacije.

Isto i o kondiciji koja se ne dogodi cesto ,ali za koju se znade sve vise, bolest koja Vas ostavi u cronicnim bolovima 365 dana u godini, 24 sati dnevno.
Za one koji razumiju engleski dajem link:
ARANCHNOIDITIS (http://www.arachnoiditis.net/index.html)

pozdrav do sutra,

Vilko
05.05.2004., 04:16
Kazao sam prije u bolovima sam vec oko 34 godine , 25 godine sam radio svakako sa bolovima.

Da li mozete zamisliti bolove 52 tjedna u godini, 7 dana u tjednu,
24 sata na dan.....?

I nema nista da vam skine bol nikakve inekcije ili tablete.
prosli ste sve specijaliste i kliniku za bolove, sa najboljim lijecnicima vodecim na svijetu...i kazu vam ,nazalost nemozemo vam pomoci.

Dva puta sam otkazao operaciju radi supruge jer se boji da ne cu ostati paraliziran.

Eto cekam 19 sjecanj da ponovo vidim neurologista i da me stavi opet na listu za operaciju.
Ne mogu hodati mnogo samo veoma malo, i bolovi su strahoviti kada pokusavam.
Znadem da je dio unisten radi zaraze Arachnoiditis, i da ne ce ikada da se izmjeni ,nego se nadam da bi ipak mogao da opet nesto lakse hodam.

50% je malo ali sam voljan probati pa ako je sudeno ostati cu paraliziran, jer svi specijalisti su kazali isto.

Ponedjeljak 16/02/04,
po Australijskom vrijemenu 01:00, noc......vrijeme kada najvise pisem jer idem kasno spavati.

Eto 19 Sjecnja sam isao kod Neurologista ,ali sve ide naopako, prekinuo je raditi za sebe privatno ,tako da ga moram vidjeti u bolnici ,prvi dan nakon njegovog godisnje, on u svome najboljeme je nadrkan za govoriti....a danas nisam niti usao , a on odmah kasnim zuri mi se..... ja na vama necu operirati svakako,
upravo ako ste ponovo odlucili ,u Ozujku -Travnju odlazim iz bolnice....ali Vas moram uputiti na MRI....jer mi je duznost i odgovornost vaseg daljnjeg razvoja bolesti.

I tako imao sam u drugoj bolnici MRI u 19:30 navecer, 12/02/04,
a danas ga vidim.......................pa cemo vidjeti.

Eto da se javim vidio sam doctora Neurosurgenta, on odlazi 6 /4/04 iz hospitala.

Stavio me je na listu za cekanje ali sa prioriti, mislim da ce me operirati ,ako ne on onda moram u drugu bolnicu ponovo na listu cekanja koja je oko 6 mjeseca za pregled i 12 mjeseci za operaciju.

A i on je sa velikim iskustvom i vodeci neurosurgen i jedini koji je radio privatno i u drzavnoj bolnici svi ostali su manje vise privatno ,a ja nemam privatno osiguranje.

Eto vidjecemo sta ce se dogoditi ,sa obzirom da sam ga vec vidjao privatno 4 godine mozda se smili i napravi operaciju , iako su male nade samo 50% oporavka.

02/03/04

Danas sam bio u bolnicu oko 3 sata , ECG, razgovor sa doktorom kirurgom,sa anestistom kao i sa sestrom koja gleda kako ce pacijent poslije operacije.
Srecom da imam slozenu listu svih bolestih kao i lijekova, jer ja sam veoma komplex problematicni pacijent/bolesnik ,sa mnogo raznih bolesti.

U svemu ECG mi je u redu ,ali sve druge bolesti ( kao i tezina) me stavljaju u veliku opasnost za Anesteziju, ali ja se ne bojim.

Eto tako to sada rade naprave sve pre-operativne preglede prije tako da idete na operaciju od kuce (morate se i oprati /dezinficirati kod kuce, prijaviti ujutro u 07:00 u bolnicu, nitko ne moze ostati sa vama , nego se oprostite i onda idete sjediti da se opustite do operaciju.

Sada se samo nadam da se nesto ne dogodi,/recimo hitna
potrebnija operacija/ pa se operacija odlozi, jer moj doktor odlazi
dva tjedana poslije moje operacije.

Eto sada se koncentriram na sve pripreme, i nadam da ce biti sve u redu.

23/03/04 dobio sam telefonski poziv da se javim u bolnicu , umjesto u 07:00 u 08:30, u sredu 24/03/04...konacno vjerujem da se sada ne moze vise nista dogoditi da sprijeci operaciju.

Obavijescen sam da ce se operacija obaviti sa menom u klecnom polozaju...interesantno znadem dosta o procesima ali prvi puta cujem za polozaj klecanja kod Lumbar Laminectomy/Lumbar canal stenosis, vjerojatno je da u tom polozaju je najlakse i najsigurnije operirati, obicno se radi pacijent na trbuhu lezi ili na stranici.

Ali to mi je najzadnja briga...znadem da je moj Neurosurgen jedan od najboljih za glavu kao i spine/kraljeznicu.

Nadam se da cu se javiti u slijedecih 7 dana sa uspjesnom operacijom , iako znadem da treba da se dulje rehabiliteta, srecom ovaj puta imam sve vrijeme na svijetu i ne moram se zuriti natrag na posao ,jer sada sam u penziji.

lahor
05.05.2004., 05:48
VILKO kaže:
Nastaviti cu sutra sa Linkovima o disku ,izgledu prolapsa kao i operacije i koje vrste se rade, isto i sa opisom moje dvije operacije.

Samo linkovi!
Osim toga, vec si slao neke linkove na onu temu prije koju smo imali o kraljesnici, ne vidim smisla u ponavljanju. Jednostavno nadji staru temu i postaj link ovdje.

Ja cu cak i spojiti ako se uklapa, ali sad ne stignem, nego tek navecer.

Vilko
05.05.2004., 13:03
lahor kaže:
Samo linkovi!
Osim toga, vec si slao neke linkove na onu temu prije koju smo imali o kraljesnici, ne vidim smisla u ponavljanju. Jednostavno nadji staru temu i postaj link ovdje.

Ja cu cak i spojiti ako se uklapa, ali sad ne stignem, nego tek navecer.

Sa postovanjem, razumijm poruku i drzati cu se reda....ali svaki cas netko pita istu stvar....mislim da je vec vrijeme da imamo jednu dobru Temu razumljivu i onda ako netko pita moderator ili netko drugi ako znade ,dade odmah informaciju da imamo temu koja to pokriva i dade link na tu temu.

Ja postujem i volim red i znadem da nije lagano naci vrijeme za studirati/practisirati i na forum.

Vilko
05.05.2004., 15:05
Graficki prikaz Diska u pojedinim stanjima !

DISk NORMAL (http://www.chirogeek.com/HNP_Tutor_WNL.gif)

DISk PROTRUSION (http://www.chirogeek.com/HNP_Tutor_IDD.gif)

DEGENERATED/BULGE (http://www.chirogeek.com/HNP_Tutor_Protrusion.gif)

DISK " EXTRUSION " (http://www.chirogeek.com/HNP_Tutor_Extrusion.gif)

Vilko
05.05.2004., 16:13
Zone of disk herniation/bulge/protrusion:

Blue=”central zone”
Pink=”lateral recess”
Green=”intraforaminal”
Yellow=”extraforaminal”

ZONE OF DISKHERNIATION/PROTRUSION (http://www.chirogeek.com/CT-Axial_Tuto_L5-Disc_Zones.jpg)

MRI kanal suzenje (http://www.neurosurgery.pitt.edu/spine/images/lumbar.gif)

LUMBAR KRALJEZNICA/GRAFIK (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/1674)

KRALJEZNICA SA RAZLICITIM PROBLEMIMA (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/1422/bart2-BB.jpg)

Vilko
05.05.2004., 16:55
NORMALNA KRALJEZNICA PRIJE OPERACIJE (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/2331/Fig_2_normal_spine_kleeman-BB.jpg)

OPERIRANA KRALJEZNICA POSLIJE "LAMINECTOMY" (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/2332/Fig_3_laminectomy_kleeman-BB.jpg)

LAMINECTOMY NA KRALJEZNICI..."LAMINA KOMPLITNO IZVADJENA" (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/2329/Laminectomy_Kleeman-BB.jpg)

KRALJEZNICA (http://www.mayoclinic.com/images/image_popup/ww5r001.jpg)

Vilko
05.05.2004., 17:25
VILKO kaže:
NORMALNA KRALJEZNICA PRIJE OPERACIJE (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/2331/Fig_2_normal_spine_kleeman-BB.jpg)

OPERIRANA KRALJEZNICA POSLIJE "LAMINECTOMY" (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/2332/Fig_3_laminectomy_kleeman-BB.jpg)

LAMINECTOMY NA KRALJEZNICI..."LAMINA KOMPLITNO IZVADJENA" (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/2329/Laminectomy_Kleeman-BB.jpg)

KRALJEZNICA (http://www.mayoclinic.com/images/image_popup/ww5r001.jpg)

Vilko
05.05.2004., 17:30
Grafik-Axial L5 Disk (http://www.chirogeek.com/CT_Axial_Tutorial_drawingWN.gif)

Disk herniation (http://www.chirogeek.com/CT-Axial_Tuto_L5-Disc.jpg)

Axial CT-Mayelogram (http://www.chirogeek.com/CT-Axial_Tuto_L5Bone.jpg)

MRI Spinal suzenje (http://www.spineuniverse.com/displaygraphic.php/2330/Fig_1_MRI_Kleeman-BB.jpg)

Vilko
05.05.2004., 17:46
DISECTOMY (http://www.daher.com.ve/img/Foto-6-1.jpg)

Operacija Laminectomy & Laminetomy (http://www.mayoclinic.com/images/image_popup/hdg7_laminectomy.jpg)

Vilko
05.05.2004., 17:58
U Americi se je napravilo oko 80,000 operacije na novi nacin IDET.
Ali nazalost nije za svaku situaciju ,ako je degeneration diska ili herniation,ili prijasnja operacija, nije moguce upotrebiti gornji proces.

Moje misljenje da je to za gospodu koja malo osjete bol i sa obzirom da mogu platiti proces i imaju novaca koliko trebaju,
i onda se proces napravi u roku 3 mjeseca ako se disk nije sam naturalno sam popravio.

Sta rade u stvari je denerving & ateracija u collagen.
Kroz probu se zagrije zica na 90C u 15 minuta i stavi na odredjeno mjesto koje je prikazano na slici na 4 minutes, i to smanji znatno bolove u donjem kraju leda.

Novi nacin lijecenja,ali samo za specificne ozlijede. (http://www.spine.com.au/images/New_Developments/IDET_advert.jpg)

Vilko
05.05.2004., 18:16
Do sada smo vecinom govorili o protruziji diska, nasao sam interesantan primjer ,koji je veoma cest sa dva problema,
radi se o protruzenom disku kao i suzenju kraljeznickog kanala,
osoba je samo 32 godine stara...ova situacija je veoma cesta,
primjetio sam kod dosta osoba koje su rodene sa suzenim kanalima

prenasam pitanje i odgovor;

Q: Poštovani, 32 su mi godine i imam discus herniu. Inače radim intenzivno sjedeći posao. Nakon prvih simptoma -jakih bolova u križima koji su se širili duž obje noge, a više lijevo (do pete i palca) - ležala sam 2 tjedna i uslijedilo je relativno poboljšanje, toliko da sam postala pokretna, ali svaki duži položaj predstavljao mi je problem. Bila sam na fizikalnoj terapiji mjesec dana, stanje se još popravilo, ali i dalje imam problema sa sjedenjem i stajanjem.

Nakon toga obavila sam CT i postavljena mi je sljedeća dijagnoza: u nivou L4-L5 pokazuje obostranu dorzomedijalnu prominenciju diska, naglašenije lijevo, te umjerenu dorzolateralnu lijevostranu subligamentarnu protruziju. U visini diska mediosagitalni promjer spinalnog kanala iznosi 9,7mm a što govori u prilog apsolutne stenoze.

U nivou L5-S1 također lagana obostrana prominencija diska uz tek diskretnu kompresiju ventralnog subarahnoida. U visini diska vidi se relativna stenoza spinalnog kanala u mediosagitalnoj liniji, iznosi 13,3mm.
Zaključak: u oba nivoa dorzomedijalna protruzija diska, posebno u segmentu L4-L5 gdje je prisutan i blagi lijevostrani dorzomedijalni pomak, uz apsolutnu stenozu jištanog okvira spinalnog kanala u visini diska iznosi 9,7mm u mediosagitalnoj liniji.

Molim Vas da mi objasnite što to znači i preporučite što učiniti dalje. Htjela bih izbjeći operaciju, ali bolovi pri sjedenju ne jenjavaju. Imam li izbora i koje su moguće posljedice?

==============================================

A: U Vašem slućaju radi se o dva odvojena problema.Prvi se odnosi na suženi spinalni kanala , a drugi na diskus herniju. Uz dijagnostićku obradu kod procjene daljnjeg liječenja izrazito je važno stanje samog bolesnika odnosno tegobe koje ima.

Trenutno Vaše stanje je bolje nego što je bilo prije, uz zaostale
bolove kod sjedenja. Postoje dvije varijante liječenja - konzervativno koje podrazumjeva daljnju fizikalnu
terapiju, uzimanje lijekova protiv bolova, promjena načina života (manje sjedenja, više hodanja,eventualno sportskih aktivnosti) te operacijsko liječenje kojim bi se proširio spinalni kanal i uklonila diskus hernija na navedenom nivou te na taj način uklonio uzrok Vaših bolova.

Preporučio bih pregled u Vertebrološkoj ambulanti srijedom u KB Dubrava uz predhodnu predbilježbu na 2903443. Apsolutne indikacije za operacijsko liječenje su inkontinencija mokraće i stolice te potpuna slabost mišića potkoljenice i stopala sto onda dovodi do tzv visećeg stopala te se u slučaju takvih simptoma odmah trebate javiti liječniku.

Vilko
05.05.2004., 18:18
Prije moje operacije 24/03/04

Vasa stara ledja!

Da li Vas bole ledja ili peku kad hodate ili stojite?
Da le se taj bol siri u kukove i noge?
Da li Vam bol popusti ako sjednete ili ako se malo sagnete unaprijed?
Mozda ste kao mnogi stariji prihvatili to je dio starosti prosli mnoge preglede i jednostavno prihvatili da se ne mozete daleko micati .

Ako imate te simptome patite od lumbar Spine /kraljeznice stenoze .Obicno ima vise muskaraca koji pate nego zenskih.

U gornjem clanku je opisan slucaj mladije osobe ,kod starije je veoma slicno sa time da je doslo vise od degeneracije diska kao i israsline na foramini ili djela lumine i sve pritisce nervni kanal .

U mojem slucaju ja sam imao operaciju prije 32 godine na L5-S1, Laminectomy koja nije uspjela…i imao same stalno kronicne bolove ,bilo je lagano naci i pratiti, jer same imao stalno Ct scanove kao i jednom godisnje MRI.

Od kada sam bio oko 58 pocelo me je na ledima uz bol jako istovremeno peci ledja i sirilo se u kukove, niz noge i stranice ,toliko jako je peklo kao da je netko stavljao zapaljenu peglu ili zirac, istovremeno i noge so mi drvenile .

Sa vrijemenom sam imao sve vise bolova ,ali kao kako sam uvijek hodao silio sam se da se micem…dok kada sam bio 62 godine dosao sam od 5km, sada samo 200 metra mogu hodati sa velikim bolovima.

I dalje probam dva puta na dan da se micem radi drugih organa.Ja isto idem jednom tjedno na hydrotherapy…sada ocekujem na operaciju /ako cu biti sretan, moj neurosurgen prekida u bolnici i ako me ne operira u 6 tjedna, morati cu cekati u drugoj bolnici oko 18 mjeseci....6 mjeseci da vidim neurosurgena i
12 mjeseci za operaciju.
Jednom sam odbio jer su samo radi moje ranije operacije 50% nade.Ali sada moram probati jer mi je kazano da cu ici progresivno jos losije.

Isto ako operacija uspije pomoci ce samo donji dio tjela ,to jest noge, bolovi na ledjima ce ostati isti ,a mogu biti jos radi operacije i veci.

Ako ne bi isao mogao bi izgubiti ili smanjiti controlu od funkcije urinatig i stolice.

Ako imate simptome kao gornje trazite lijecnika na upute neurologistu, pogotovo ako imate uz bolove jos i problema sa senzacijom u nogama kao i inkontinenciju mokrace i stolice.

Operacija je u vecini slucaja Laminectomy i uspjeh je oko 75 % u poboljsanju, moja situacija je drugacija radi prijasnje operacije.

Vilko
06.05.2004., 16:57
SCIATICA /ISIJAS /ISIJALDICNI ZIVAC (http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/imagepages/19503.htm)

SPINAL STENOSISE? SUZENJE NERVNOG KANALA (http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/images/ency/fullsize/19527.jpg)

Vilko
08.05.2004., 15:22
24/03/04

OPERACIJA

Sjedio sam u cekaonici za moj red za operaciju, kada dodje sestra i kaze meni vi ste slijedeci moramo se pozuriti,pacijent prije mene je imao i zvakao “kaogumu”, i radi toga mu nisu htijeli dati Anestetik.
Pita mene jer sam bio na postu od prosle noci ,dali sam i ja mozda imao zvakacu gumu?
Kazem ne samo kako pise moje neke tablete i pola case malo vode, kaze ona ne jos jedan,
kazem pisalo je da mogu samo malo vode i tablete.
Ode ona i vrati se sa Anesteticarkom i ona me pita kakove tablete i koliko vode, kazem joj i ona kaze dace biti u redu, a onaj drugi koji je imao “kaogumu” ce biti poslije mene.

Brzo sam se presvukao u bolnicku odjecu i legao na krevet i dobio injekciju prije operacije .Bio sam smiren i kazao u sebi sta mi je sudjeno tako ce biti.
==============================================
Neurosurgery theatre session.

Opis operacije :
Vise levela Lumbar ( L4/5) Laminectomy.

24/03/04….vreme ulaska u theatre 09:05
vreme zavrsetka operacije 12:10

Pod general anestetik i sa pacijentom u klececem polozaju , niska lumbarna kraljeznica je bila pripremljena za operaciju.
Centralni urez je bio napravljen nakon sta je X-ray tehnicar potvrdio da je markirano mjesto u redu kao potrebno.L4 i L5 lamine su bile pokazane otvorene i cijela lamina L4 je bila izvadjena.

Vidjelo se je da je severe stenosis, /vece suzenje nervnog kanala/ kod L4/5 isto tako i moderate stenosis /osrednje suzenje kanala/ L3/4.
Isto je bio odrezan gornji komad on kraljeznice L5 i isto sam izrezao koliko je bilo potrebno na L3/4 mjestu.

Svi nervni rutovi su bili izlozeni, L4,L5, mjesta za nerve su isto bili obrezani, nervni rutovi su stavljeni u polozaj i nisu vise doticali disk ili ligamentous hypertrophy /povecani kostni material/ u nervnom kanalu.

Krvarenje je bilo kontrolitano bez velikog gubitka, rana je zatvorena sa slojevima1/0,2/0 vicryl i 4/0 monocryl sa izljevom za skupljanje krvi.

Nije bilo vidljivih operativ komplikacija ili problema.
Pacijent se ne ocekuje dace imati problema ili komplikacije od operacije.

Molim paznju sa pacijentom re:APNEA, mora biti pod stalnom paznjom radi prekida disanja.

G.A.J. McCulloch
SVMS, Neurosurgery

Team…Neurosurgen ,pomocni surgen,3 Anaesthatist, 1 Anaistethic nurse, instrument nurse, x-ray radiologist, team extras 2.

Vilko
08.05.2004., 16:36
POSLIJE OPERACIJE

Dosao sam polagano sebi, nisam se osjecao lose sutio sam i
probao micati ruke,noge ,lijevu desnu, probao sam micati prste
gore dolje...kada glas kaze Mr.Kovacic.....Mr.Kovacic....probudite
se....javio sam se ....Neurologist je dosao i provjerio sta sam ja
vec probao, rastumacio mi je sta su sve napravili ,vise nego je on
ocekivao po MRI....kazao mi je sto sam gore napisao ,poslije mi je
dao kopiju od gornjeg reporta.

Bio sam na tubi tekucine i na mashini za samostalnu kontrolu sa
gumbom za bolove, stavili su mi moju masku za
disanje "APNEA",ali nisam mogao spavati ,slijedecih tri dana i
dvije noci nisam uopce spavao sa kontrolom bolova sam bio
zadovoljan, drugi dan sam se sam digao bez pomoci i odmah
hodao 15 metra i sjeo u stolicu za deset minuta,to je zato jer
sam vec imao prije operaciju na L5/Si i inace se nisam mogao
drugacije niti dizati u zadnje 32 godine.

Pocelo je lose kada su me skinuli sa masine za bolove , bilo je
svadje i problema ,pametan sef anestetika je kazao sada sam
radi operacije bez bolova i mogu nastaviti sa tabletima opijum, ja
sam kazao da sam pod kontrolom klinike za bolove i da ova
operacije nema nista sa da cu biti bolje ,jer imam kronicne bolove
od prve operacije....poslije natezanja i sa mojim neurologist
intervencijom nastavili su mi davati svaka dva sata fenylin
injekcije, koje su me drzale prilicno dobro u subotu ponoci ujutro
sam kazao da ne cu vise inekcije da cu probati podnesti bolove
bez njih,( bio sam kazan da ne mogu kuci dok ne uzimam tablete
umjesto inekcija). u roku 12 sati sam kazao da sam u redu i da
zelim kuci ....bila je subota popodne...usao sam u sredu i otisao u
subotu.....ne volim bolnice...ostaje se 5-7 dana...za mene je tri
bilo dosta....kod kuce sam komotan i smireniji i nisam tezak
bolesnik....u nedjelju sam vec odhodao oko 500 metra,ali bilo je
malo prebrzo, u tjedan dan sam hodao 1.5 km....drugi tjedan
sam bio na 2 km ...i tako sam po prilici i sada nakon 6 tjedna.

Stanje se je za hodanje popravilo ,ali je jos rano za kazati koliko i
kako cu biti....kazano mi je prije operacije da mi se stanje ledja
nece popraviti nego jos mozda pogorsati jer sa skidanjem jedne
lamine kicma je slabija ...a radi moje situacije sa prvom
operacijom nije se moglo napraviti fusion.

U zadnja dva tijedna vratili su se symptomi bolova na stranicima
kao i ledja i nogih i isto drvenilo kao i opet mi se vratilo po cijelom
tijelu (jos i vise nego prije) zarenje/kao vatra po tijelu ,to su
nemoguci bolovi ,ali za to se znade imam kondiciju o kojoj
sam pisao koja daje 365 dana /24 sati bolove, zove
se "ARACHNOIDITIS", ali kao sta mi je bilo obecano mozem lakse
hodati, a drugi simptomi ce ostati.

U zadnja dva tijedna ne mogu vise uzimati tablete za bolove jer
mi je u stomaku jako zlo ,drugi tjedan idem u kliniku za bolove,
ostalo je samo ili inekcije ili fenylin patches.

Toliko za sada, svaki slucaj je drugaciji ,mogli ste gore vidjeti pod
pitanje i odgovori...ta 32 godisnja ima dobre mogucnosti za
normalan oporavak.

Danas ako se radi samo disectomy ili laminectomy dobre chance
su za oporavak.Ali 10% pocijenta sa operacijom uopce ne uspije.

Ako imate problem sa diskom chanse su da cete se oporaviti .
Od 100 ljudi samo 5 zavrse sa operacijom, i to pola od njih sa
laminotomy ,sta se ne vadi lamina, tako da su i manji problemi.

Vilko
09.05.2004., 15:14
Da bi imali cim manje povreda i da izbjegnemo povrede moramo
prouciti i drzati se ergonomije koja pokriva sve pokrete i opisuje kako da se ponasamo i kako da radimo i uopce kako da se i odmaramo kao i sudjelujemo u sportu.

Ergonomija
Definicija

Ergonomija j]e ukupnost proučavanja ljudi i njihovog suodnosa s radnom okolinom. Ova disciplina primjenjuje znanstvene informacije za dizajniranje radne opreme, postupaka i okoline u svrhu olakšavanje rada, otklanjanja ili smanjivanja umora, iscrpljenosti i bola, povećanja sigurnosti radnoga mjesta te povećanje efikasnosti rada.
Ergonomski principi trebali bi se poštovati u svim područjima ljudske aktivnosti i neaktivnosti: u radnom procesu, sportu i odmaranju, zdravlju i sigurnosti.

Nazivlje

Prema Klaićevu rječniku stranih riječi ergonomija je složenica grčkih riječi ERGON (djelo, čin, rad) i NOMOS (običaj, red, zakon).

Interdisciplinaran pristup

Ergonomija integrira niz disciplina, uključujući biološku antropologiju, genetiku, anatomiju, fiziologiju, biomehaniku, psihologiju i dizajn. Ergonomi sva ta znanja koriste kako bi dizajnirali proizvode koji će biti udobni, sigurni i učinkoviti. Ergonomija uzima u obzir čovjeka, njegove mogućnosti i sposobnosti kao i granice u kojima se neki zahtjev može postaviti na čovjeka. Ovim pristupom se omogućuje pravilno korištenje čovjekove energije u okolini u kojoj ljudi mogu postići maksimalni učinak bez nepotrebnoga izlaganja riziku od ozljede ili bolesti.

Zašto ergonomija?

Proučavanjem organizacije i proizvodnje, odnosno općenito radnog procesa, zaključeno je kako se veći radni učinak ne može postići samim time da se od radnika traži maksimalno naprezanje. U složenom sustavu čovjek-stroj-uvjeti rada napredovati se može samo ako se metode rada, uvjeti rada, strojevi i radna okolina prilagode čovjeku, a ne samo ako se čovjek prilagođava njima.

Što je ergonomski dizajn?

Ergonomski je dizajn oblikovanje predmeta za čovjekovu uporabu koji u obzir uzimaju čovjekove mogućnosti i ograničenja. Na taj način se proizvodi prilagođavaju krajnjim korisnicima. Pri ergonomskom dizajniranju se u obzir uzimaju građa i funkcija čovjeka. Zbog dinamičkog karaktera čovjeka i njegovih aktivnosti potrebno je poznavati dimenzije tijela i dinamiku kretanja pri obavljanju složenih zadataka. Osim statičkih dimenzija tijela potrebne su informacije o amplitudama pokreta u zglobovima, dohvatnom polju i mišićnoj snazi u različitim položajima tijela. Antropometrijske mjere koje su važne za ergonomiju različite su za razne vrste aktivnosti i proizvoda. U obzir se uzimaju sve dimenzije ljudskog tijela koje su podložne izvođenju određenog radnog zadatka i okoline u kojoj se čovjek nalazi i radi. Potrebno je npr. odrediti udaljenost očiju od tla ili sjedalice, najveću udaljenost u kojoj je moguće dohvatiti neki predmet, visinu u kojoj se nalazi koljeno prilikom različitih položaja noge, pojedine dimenzije šake tijekom držanja ili stiskanja određenog predmeta itd. Izbor ergonomskih antropometrijskih mjerenja ovisi o obliku stroja i/ili proizvoda, osobi koja će tu raditi ili predmet upotrebljavati, dijelovima tijela koji će dolaziti u izravan odnos s proizvodom. Za omogućiti najpogodniji položaj i kretanje u nekom prostoru nisu važne samo dimenzije prostora, stroja, pomagala i proizvoda već i udobna, odgovarajuća odjeća i obuća za radnika.

Posljedice neergonomskih radnih uvjeta

Ukoliko se ne poštuju ergonomski principi, čovjek je izložen nizu rizičnih čimbenika što je potvrđeno u tisućama epidemioloških istraživanja, laboratorijskih ispitivanja i povijesti bolesti. Krajnji je rezultat razvoj niza bolesti mišićnog i koštanog sustava.
Rizični čimbenici koji doprinose njihovu razvoju su:
- djelovanje sile
- ponavljani pokreti
- neudoban položaj tijela
- loše držanje tijela
- vibracija
- kontaktni stres
- hladnoća

Od ovih rizičnih čimbenika su sila, ponavljane radnje i neudoban položaj tijela najznačajniji za razvoj zdravstvenih poremećaja. Izloženost čak i jednom ergonomskom rizičnom čimbeniku može dovesti do poremećaja zdravlja. Npr. djelatnost u kojoj je radnik izložen djelovanju velikih sila sama za sebe može uzrokovati poremećaj u tijelu. Međutim, uglavnom kombinacija rizičnih čimbenika dovodi do poremećaja.

Ulaganje velike sile u pokret

Veliki fizički napori povećavaju mogućnost ozljede. Lako je vidjeti koliko napora zaposlenici ulažu u rad gledajući grimase njihova lica dok podižu, nose ili guraju teški objekt. Mišići se pri tome znatno skraćuju i brzo umaraju. Mišić se previše napreže te može nastati njegovo istegnuće, bol ili oštećenje. Mogu se oštetiti tetive, zglobovi i diskovi, uzrokovati upalu, nakupljanje tekućine, pritisak na živac (sindrom karpalnog tunela i druga uklještenja živaca).
Ozljede su u ovom slučaju vrlo česte, a najčešće ozljede kralježnice.

Ponavljanje jednog pokreta mnogo puta
Mnogi poslovi zahtijevaju ponavljanje istog posla, npr. pri sklapanju predmeta, obradi podataka, slaganju pisama i paketa... To može biti isti pokret ili različiti pokreti koji su vrlo slični i uključuju iste tetive, zglobove i mišiće. Zglobovi se na ovaj način najčešće oštećuju, osobito zglob zapešća, prstiju, ramena i laktovi.

Neprestano izvođenje pokreta bez kratke pauze ili stanke između njih (nedovoljan odmor)

Poslovi kojima nije predviđena pauza ili odmor između pokreta ili zadataka ne ostavljaju dovoljno vremena mišićima za oporavak. Stoga se učinak sila nakuplja i mišić postaje umoran i napregnut. Poslovi koji zahtijevaju stalnu mišićnu aktivnost također ne pružaju odgovarajući odmor, npr. kod dugotrajnog držanja alata u jednom položaju. Što se duže posao izvodi, mišić je sve izloženiji povredi.

Neudoban položaj

Statički položaji tijela, stalan stres, vibracije
Pridutnost svih ovih rizičnih čimbenika, osobito ako su u kombinaciji s ponavljani kretnjama ili silama zahtijeva ulaganje veće sile nego normalno za obavljanje zadatka. Ako se ne koristi dovoljno vremena za oporavak, brže nastupa zamor i oštećenja ligamenata, zglobova i mišića.

Izvođenje poslova koji zahtijevaju velika ispružanja

Ovi poslovi uključuju rad iznad glave, stavljanje predmeta na visoke police, rad na pokretnoj traci - stavljanje ili uzimanje predmeta, savijanje da se uzme nešto na dnu kutije itd. Ovakvi položaji zahtijevaju iznimno neprikladne položaje tijela. Kad je potrebno dosegnuti nešto vrlo rijetko ili jednom, sile nisu velike i zadatak nije problem jer se tijelo najvjerojatnije može odmoriti. Ali ako se to radi često i traje duže od nekoliko sekundi, povećava se rizik oštećenja. Duga dosezanja najveći utjecaj imaju na ramena i donji dio leđa.

Radne površine su previsoke ili preniske

Većina radnih površina se ne može prilagoditi radniku te su stalnih dimenzija. Iako radnici prosječne visine na njima mogu raditi bez problema, to može biti problem za visoke i niske zaposlenike. Visoki radnici će se morati savijati, a niski držati ruke podignute i laktove maknute od tijela. Visina radne površine može biti neodgovarajuća i ako se koristi za druge poslove za koje nije namijenjena. Npr. običan stol nije namijenjen za uporabu računala. Čak i osoba prosječne visine će morati držati laktove i ramena uzdignute kako bi koristili tipkovnicu, osobito ako stolica nije podesiva. Čak i ako se stolica može podignuti, stopala često ostaju visjeti u zraku, što opet nije dobro.

Vilko
09.05.2004., 15:28
Zadržavanje istog položaja tijela dugo vremena

U ovom slučaju se ljudi obično žale na ukočenost i zgrčenost mišića. Statički položaji povećavaju zahtjeve za silom jer se mora stalno stezati mišiće kako bi se održao isti položaj. Negativan učinak ovoga može se vidjeti na svim dijelovima tijela i biti različit ovisno o lokaciji. Npr. učinak na koljena i leđa nakon dva sata čučanja ili klečanja je veći nego učinak na vrat i ramena nakon dva sat gledanja u monitor.

Dugotrajno sjedenje

Nemogućnost ustajanja i kretanja pri sjedećim poslovima predstavlja statičko opterećenje, osobito na donji dio leđa, a isto tako i na gornji dio leđa, vrat i noge. Problem je još veći ako je prisutan i neudoban položaj tijela. Sjedenje je još veći problem ako stolice, stolci ili klupe nemaju odgovarajuću potporu za leđa ili uopće nema naslona. Tada se mišići leđa naprežu, remeti držanje kralježnice, pojačava djelovanje sile na diskove i smanjuje opskrba krvlju u kralježničkoj moždini. Mišići se umaraju. Kad mišići leđa postaju bolni ljudi savijaju leđa i pogrbe se. U ovom se položaju povećava djelovanje sile na međukralježničke diskove koji mogu uzrokovati pritisak na živce i razne sindrome. Čak i ako postoji naslon i odgovarajuća potpora za leđa, statičko opterećenje je prisutno jer nema odgovarajućeg odmora. Mnogi radnici odgovaraju na ovo savijanjem prema naprijed, umjesto prema natrag. Na ovaj se način kralježnica neprirodno izvija i naprežu diskovi.

Rukavice su premale, prevelike ili robusne

Mnogi poslovi zahtijevaju nošenje rukavica koje mogu otežati hvatanje ako su neprikladne. To zahtijeva suvišne pokrete i suvišnu silu. Stoga je nužno osigurati prikladnu veličinu i vrstu rukavica.

Manualni poslovi (podizanje/spuštanje, guranje/privlačenje, nošenje)

Uporaba velike sile pri ovim poslovima veliki je rizični čimbenik za poremećaje zdravlja. Bolovi i ozljede donjeg dijela kralježnice odgovorni su za najveći broj dana bolovanja.

Rad s teškim predmetima

Radnici podižu, spuštaju i pokreću predmete svaki dan. Što je predmet teži potrebno je uložiti više sile u pokret. Kad se mišići stežu blizu granice izdržljivosti, brzo se umataju i skloniji su oštećenju. Uporaba velike sile ovdje je glavni rizični čimbenik, iako je bitna i nagla promjena sile. Radnici su obično pripremljeni na promjene sile, ali kad se naglo dogodi neočekivana promjena sile, to ne mora biti praćeno odgovarajućom pripremljenošću mišića i može nastati ozljeda. Iako se uglavnom smatra kako je podizanje problematičnije nego spuštanje, potreban je veliki oprez pri obje radnje. Položaj tijela pri tom je vrlo važan: ako se predmet može privući tijelu, potrebna je manja sila. Nezgrapni predmeti zahtijevaju veći napor. Učestalost podizanja i spuštanja predmeta također je bitna.

Vodoravni doseg je dugačak

Udaljenost ruku od tijela vrlo je važna pri radu. Sile potrebne za pomicanje tijela pojačavaju se ako su ruke udaljene od tijela. Rezultat je povećan pritisak na kosti i tkiva. Osim predmeta, radnik treba održavati i ravnotežu vlastitog tijela te je potrebno uložiti veću mišićnu silu ako je predmet udaljeniji od tijela. Neprikladan položaj je ovdje glavni rizični čimbenik, a najveći je utjecaj na ramena, ruke i leđa.

Okomiti doseg je ispod koljena ili iznad ramena

Radnici koji podižu, spuštaju, guraju, vuku ili nose predmete ulažu više napora ako je okomiti položaj ruku na početku pokreta iznad ili ispod 30 °. Mišići leđa i ramena se vrlo naprežu ako su ruke blizu poda ili iznad ramena te su izloženiji ozljedama. U idealnom slučaju ruke trebaju biti u visini struka pri početku pokreta. Niski početni položaj zahtijeva savijanje ili čučanje te sve moguće posljedice neugodnog položaja. Kad je predmet ispod koljena, potrebno je savijanje prema naprijed. Kad se predmet podiže iznad razine grudi, njegova težina se prebacuje s jakih mišića leđa na slabije mišiće ramena i povećava mogućnost ozljede.

Predmeti ili ljudi se premještaju na velike udaljenosti

Pri radu je ponekad potrebno premještati osobe ili predmete na veće udaljenosti. Radnik ih može gurati, vući ili nositi te gotovo uvijek treba uložiti velike napore. Vrsta pokreta, udaljenost i sila odgovorni su za nastanak oštećenja zdravlja. Najčešće su negativne posljedice na leđa, ramena i ruke.

Savijanje tijekom manualnih zahvata

Savijanje i pregibi zahtijevaju povećane napore i neprikladne položaje tijela te je povećana mogućnost ozljede kralježnice i njenih diskova. Kad je predmet koji treba podići ispod razine radnikova koljena, običaj je nagnuti se prema naprijed, istegnuti mišiće leđa, a tako se postiže manje učinkovit položaj tijela. Zato je bolje čučnuti, s ramenima i leđima ravno postavljenima te iz takvog položaja dizati predmete.

Predmet je nezgrapan, sklizav ili nema ručke

Nemogućnost prikladnog hvatanja predmeta zahtijeva jaču silu hvatanja, veću silu mišića ruku i leđa te neprikladan položaj tijela kojim se osigurava nošenje. Leđa, šake, ručni zglob i prsti najčešće se ovako ozljeđuju.

Podne površine su nejednake, klizave ili ukošene

Neravne površine zahtijevaju prilagođavanje radnika postavljanjem tijela u neprikladan položaj. Kad je kralježnica u prirodno položaju sile su pravilno raspoređene na kostima i tkivima. U neprikladnom položaju se veća sila stavlja na diskove kralježnice i mišići su u manje učinkovitom položaju. Ako je pod klizav ili ukošen radnik ulaže više energije da bi se odupro prirodnoj sklonosti klizanju stopala. Neprikladan položaj i velika sila glavni su rizični čimbenici.

Zaključak

Poznavanje ergonomije omogućuje ugodniju, sigurniju i zdraviju atmosferu ne samo na poslu već i tijekom odmora. Poznavanje rizičnih čimbenika omogućuje njihovo otklanjanje. Tu je odgovornost najveća na vodstvu radnog procesa koje treba poznavati radne uvjete, strojeve i radnike te im omogućiti siguran i udoban rad. Naravno, radnik također snosi dio odgovornosti za svoje zdravlje te ga treba čuvati prijavljivanjem neodgovarajućih radnih površina, predmeta, rukavica, dimenzija radnog mjesta te zahtijevati nužne intervencije. Sve potencijalne zdravstvene posljedice mogu se spriječiti. Redovna fizička aktivnost i jačanje svih dijelova tijela umnogome će doprinijeti prevenciji ovih zdravstvenih problema.

Vilko
15.05.2004., 13:18
Proslo je sedam tjedna od operacije , zadovoljan sam sa operacijom ,ali je tocno kako ja kazao Neurosurgent....da je pitanje da li se isplati ili ne?

Iako me operacija ne smeta dao bi za bolove/neugodnost 3 od deset po bolovima sta je uredu.
Ali hodanje je isto kao prije jako tesko i u bolovima svaki puta mogao bi ocijeniti oko 7-8 od deset.

Vratilo mi se je drvenilo i przenje po kozi/tijelu najvise obadvije noge ,ali po prvi puta isto i preslo je na gornji dio tijela.
ARACHNOIDITIS....najvjerojatnije?

Bio sam 12/05/05 na klinici sa bolove nema vise nista za probati......pokusavam zadnji lijek iz liste koja postoji za bolove ...antidepresant Amitriptyline/Lignocaine/Endep, za sada samo jednu tabletu navecer dok ne dodjem na 4 po noci.

Ne znadem vec uzimam oko 23 tableta drugih koje trebam ...a ova me je prva tri dana napravila veoma lose sta je tesko gorje nego da sam popio Morfijum.....vidjecemo sta ce se dogoditi,
kako cu dalje reagirati.

;) :cool:

Vilko
15.05.2004., 14:43
Iz mojeg licnog iskustva bilo bi lijepo da sam jednom se posluzio sa gornjom tehnikom .....mi prije 25-50 godina nismo znali za nikakove protekcija na radu ili neku "ERGONOMIJU"

Zivot je bio drugacije radi na nesigurnom ,vrece cementa, Gipsa su se vukle na ledjima na treci cetvrti kat, nije se pitalo ili znalo koliki teret je dozvoljen nositi ili vezanje radnika na krovu ili druge
mjere koje se danas moraju postivati.
Mnogi smo radili i na normu morali smo postignuti toliko da dobijemo placu.

Tako da se je uvijek bilo i ostaje i danas zakon "da ce se konstrakticni radnik (bilo kojeg zanimanja lakse ozlijediti ),nego oni koji su u pogonu ili proces radnici.
A da ne govorimo sa osobima koje provode u kancelariji, oni su najsigurniji ,jer trebaju svakih malo da prosecu ili izmjene polozaj,
i napraviti sigurno da im je komputer ,stolica i VDU u ispravnom polozaju.

Probao sam u mojem radnom zivotu sve te poslove na zgradi kao electricar , u zeljezari na vrucini preko 50Celzijusa, na radnim stolvima za upravljanje kontrole koji su samo 600 mm od poda i na kojemu electricar ili tehnicar mora lezati na ledjima da moze popravljati i naci kvar, ili prepravljati danima u tom polozaju......
mislite da mu je poslije rada stalo da ide u teretanu ili gymnazijum?
A proveo sam i 10 godina na poslu kombinacije fizikal kao i kancelarijski posao...tako da mislim da imam dosta iskustva i da znadem sta pisem.

Ali povredi li se nitko niti se ne brine i on sam provode dva tri dana kod kuce a poslijedice nitko ne misli da ce slijedeci posao da mu dodaje do povrede.I nakon dvadeset ,trideset godina ljudi zavrse sa progresivnim degenerativnim poslijedicima.

I ako nisu bili prijavljeni da su imali poslijedice od posla njihov zivot postaje samo muka u bolovima i financijski gubitak koji mnogi ljudi ne razumiju...jer oni rade na drzavnim poslovima ili su za svaku sitnicu prijavili povrede.

Zato je vazno pridrzavati se danasnjih novih Health i safety i ocupational zakonima koji pokrivaju sve zakone zastite
radnika /sluzbenika.

Hvala Bogu da smo otisli od nikakove zastite do danasnjeg znanja ...ali neka zanimanje su takova da se ne moze zakon prilagoditi poslu i ostaje na radniku da se sam zastiti koliko moze.

spavanje
21.05.2004., 16:54
Vidim da se nitko nije dotakao problema kreveta. Prosječno 8 sati provedemo u krevetu, >25 godina života. No kako je to nama samo jedan tren ne razmišljamo na čemu spavamo. I tu počinju problemi. Veliki dio uzroka problema sa kralježnicom su loši kreveti i neprikladni jastuci. Vrlo često se ljudi žale na bolove u leđima nakon spavanja. Oni zapravo sami povezuju bol sa lošim krevetom, ali ipak koriste tablete i idu na terapije. Potrebno je utjecati na uzroke a ne tretirati posljedice. Kod tretiranja posljedica uzrok se zanemaruje, te se bolovi kroz vrijeme vraćaju, i obično su jačeg intenziteta i sam oporavak duže traje. Važno je ulagati u zdravlje dok smo zdravi, a ne čekati ili što više, ignorirati bol, koja nas upozorava da nešto ne funkcionira kako treba. Promjene na kralježnici započinju već u školskim danima, a manifestiraju se u kasnijim godinama. U izvještaju WHO povodom dana zdravlja navodi se da u EU >32% djece pati od reumatskih promjena! kao i promjena na kralježnici upravo radi loših mjesta spavanja.

Vilko
21.05.2004., 18:19
spavanje kaže:
Vidim da se nitko nije dotakao problema kreveta. Prosječno 8 sati provedemo u krevetu, >25 godina života. No kako je to nama samo jedan tren ne razmišljamo na čemu spavamo. I tu počinju problemi. Veliki dio uzroka problema sa kralježnicom su loši kreveti i neprikladni jastuci. Vrlo često se ljudi žale na bolove u leđima nakon spavanja. Oni zapravo sami povezuju bol sa lošim krevetom, ali ipak koriste tablete i idu na terapije. Potrebno je utjecati na uzroke a ne tretirati posljedice. Kod tretiranja posljedica uzrok se zanemaruje, te se bolovi kroz vrijeme vraćaju, i obično su jačeg intenziteta i sam oporavak duže traje. Važno je ulagati u zdravlje dok smo zdravi, a ne čekati ili što više, ignorirati bol, koja nas upozorava da nešto ne funkcionira kako treba. Promjene na kralježnici započinju već u školskim danima, a manifestiraju se u kasnijim godinama. U izvještaju WHO povodom dana zdravlja navodi se da u EU >32% djece pati od reumatskih promjena! kao i promjena na kralježnici upravo radi loših mjesta spavanja.

U 15 mjeseci na zdravlju napisali smo mnogi o razlicitim bolestima i svaki puta se je isto takao i krevet,madrac,i bio mnogima od mnogih koji znadu preporuceno.....koliko ja vidim veoma dobro znanje koje vodi od;pusenja nesanice,glavobolje ,staticne struje i krizobolja, Tempur madraci, na neki rezultat ......ocekujemo objavu CURE ZA SVE ,A JA VEC ZNADEM STA!!!!!

:w :W

Vilko
11.06.2005., 12:01
podizem temu ,jer je vec dosta pitanja oko slicno i imam od dvije osobe koje me znadu email ne mogu naci!

Vilko

Vilko
11.06.2005., 13:24
Vilko kaze 15/5/04;
Bio sam 12/05/05 na klinici sa bolove nema vise nista za probati......pokusavam zadnji lijek iz liste koja postoji za bolove ...antidepresant Amitriptyline/Lignocaine/Endep, za sada samo jednu tabletu navecer dok ne dodjem na 4 po noci.

na kliniki za bolove sam bio 12/5/04

To je i bio zadnji posjet kliniki ,jer znadem da mi ne mogu sa nicim pomoci....sa antidepresantom sam otisao zdrastveno veoma lose uz ostale tablete.

U srpnju 2004, neurologist me je poslao na MRI, jer je Ct scan pokazao post operative probleme.

MRI je potvrdio da je operacija na stenosis bila uspjesna ali da i dalje je problem sa nervom na desnoj strani na L4/5 facet join, L4
nerve root je stisnut.

U prosincu sam imao lumbar facet joint injection /injekcija je stavljena pod x-ray nadzorom (fluoroscopy).

Ali nije bilo promjene na bolje.
Vidio sam jos jednoga specijalistu koji je i reumatologist i za bolove....ali nema srece ja sam alergican na narkotike...ne podnasam ih i ne djeluju na mene.

Od onda nisam mogao vidjeti neurologista sve do prije neki dan 6/5/05, kazao mi je da sam sa svim skupa u losem stanju i da ne bi preporucio vise operaciju...da gledam skinuti nesto tezine ,ali da ce biti tesko jer se ne mogu mnogo micati i vjezbati...i da probam jos jednom facet injektion za koju sada cekam na red u bolnici.

Unatoc mojoj upornosti i karaktera "stisni zube i napravi sve",
nemoze se napraviti nemoguce.

:w :W

Vilko
29.06.2005., 05:26
Za forumasicu Gogu koja postavlja vec dvije godine isto pitanje i pita i dobi odgovor na PM....sta vise hoces!

Kazano ti je i pisali smo dvije teme i ovdje je manje vise sve objasnjeno.

A najbolje ti moze odgovoriti specijalista neurologist ili ortopedski surgen.

hummer
29.06.2005., 07:42
spavanje kaže:

APSOLUTNO SE SLAŽEM !!! :top:
(Pogotovo sa Potrebno je utjecati na uzroke a ne tretirati posljedice. Kod tretiranja posljedica uzrok se zanemaruje, te se bolovi kroz vrijeme vraćaju, i obično su jačeg intenziteta i sam oporavak duže traje.) :)

Slažem se da uzrok može biti u lošem krevetu, ili samo u položaju kreveta.
Naime, imam prijatelja kojeg znam od svog rođenja (i kojem vjerujem), trenutno je u statusu ratnog vojnog invalida, imao je jako puno problema sa kralježnicom ali nakon energetskog mjerenja prostorije u kojoj spava i same promjene položaja svoga kreveta (+ neke magnetske zaštitne "plahte") osjetio je znatno poboljšanje u svojem zdravlju. Dakle, nešto ima i u tome.

VILKO kaže:
....U invalidskoj Penziji od 1994
.....Razlog penzije :stress, anxiety,panic attacks.
.....Od 1970 sam u kronicnim bolovima.
.....34 godine na Narcoticima kao i svaki moguci postojeci nacin lijecenja
.....bolest koja Vas ostavi u cronicnim bolovima 365 dana u godini, 24 sati dnevno.

...Da li mozete zamisliti bolove 52 tjedna u godini, 7 dana u tjednu, 24 sata na dan.....?

I nema nista da vam skine bol nikakve inekcije ili tablete.
prosli ste sve specijaliste i kliniku za bolove, sa najboljim lijecnicima vodecim na svijetu...i kazu vam, NAŽALOST NE MOŽEMO VAM POMOĆI.

Gospon Vilko, evidentno je koliko vas ovaj problem muči (a kako i ne bi) ali bez obzira što trenutno mislite da sve znate o tom problemu, kao i liječnici koji ipak priznaju "Nažalost ne možemo vam pomoći" postavlja se logično pitanje koje je dotaknula i osoba pod nikom "spavanje", dakle riječ je o uzrocima.

"Ako ne znaš uzroke umarat će te posljedice"

No, ono na što sam želio ukazati je nešto drugo.
Naš organizam ima određene potrebe koje mi moramo ispuniti u obliku unosa makro i mikro nitrijenata (prehrana) a ako znamo da se SVE stanice u organizmu obnavljaju tj. regeneriraju, a da "materijal" za tu obnovu dolazi uglavnom iz hrane, onda nije teško zaključiti i na koji način im možemo poboljšati tu opskrbu.

Ono što mnogi ne znaju je da se stanice krvi i limfe obnavljaju svakih 90 dana, stanice kože oko cca 7 mjeseci (7 slojeva x 28 dana), stanice mekih tkiva i organa cca godinu dana, a čak se i kosti obnavljaju svakih 7-10 godina (tvrdnje su različite).
To znači da su nam kosti stare najviše 10 godina i da u toku svog života kosti obnovimo više puta, pod uvjetom da se kvalitetno hranimo, što je u današnje vrijeme postalo utopija (zbog razno-raznih faktora).

Na nekim predavanjima o staničnoj prehrani saznao sam i nešto vrlo zanimljivo. Pokušat ću to objasnit "svojim riječima".

Dok se organizam stvara (djetinjstvo) naše kosti imaju bržu sposobnost rasta ("punjenja" potrebnim nutrijentima), no kada prestanemo rasti one dolaze u fazu potrošnje i nadopune što uveliko ovisi o načinu našeg života, tj. potrošnju uvjetujemo našim aktivnostima (fizičkim) a nadopunu našom prehranom.

Tokom niza godina organizmu su potrebne neke tvari (ne bih u detalje) koje se nalaze u kostima a koje ne unosimo kroz prehranu i onda za te hitne potrebe organizam te iste supstance crpi iz kostiju kako bi proslijedio na mjesto na kojem su u datom trenutku potrebnije.
Organizam je savršen stroj (kojeg svaki dan znanstvenici sve više otkrivaju), vrlo je pametan i najbolje zna odrediti potrebnu ravnotežu da bi što duže održalo potrebno zdravlje.
Naravno, priroda nije razmišljala o kemiji koju unosimo putem raznih lijekova i ako se slažete da ne postoji niti jedan lijek koji nema nikakvih nus pojava (čak i jedan andol ima 21 nus pojavu) onda nije teško zaključiti da ta kemija može samo ugroziti tu sposobnost prirodne regulacije.

Ima još jedna zanimljivost koja je vezana uz apsorpciju (kalcija idr.) u kostima a vezana je za tu prirodnu regulaciju naše "pametnog" organizma.

Kada imamo više mišične mase organizam zna da treba jače i čvršće kosti kako bi nosilo te mišiće i samim tim ima jaču apsorpciju nutrijenata u stanice kostiju, dok u slučaju gubljenja mišične mase (sarkopenija) nema tako velike potrebe (nosivost) i automatski smanjuje tu apsorpciju, kosti postaju lakše i poroznije (osteoporoza) što mnogima koji uzimaju kalcij radi kostiju nije jasno zašto to ne djeluje. :confused:

Problem sa gubitkom mišićne mase je direktno vezana uz prehranu (unos proteina) i tjelesne aktivnosti (mišići brže rastu).
Nedostatak proteina u prehranu tjera organizam da crpi proteine iz mišića kako bi nahranilo vitalne organe bez kojih ne možemo funkcionirati (bubrezi, jetra, srce ..) a koji se ustvari i sastoje od tih nužno potrebnih proteina.
Dakle, sve je jako povezano, proteini, mišići, kosti ... sve je savršeno posloženo i kada počnemo načinjati te karike u organizmu pući je prvo ona koja je najslabija, nakon čega pucaju redom i ostale.

Gosp, Vilko, zanima me vaše tjelesno stanje, da li imate problema i sa težinom, a ako imate moguće je da nešto nije štimalo u vašoj prehrani što je samo povećalo i proširilo probleme koje imate, a istovremeno nemate mogućnost normalne obnove zbog nedovoljno kvalitetnih sastojaka u prehrani ili utjecaja lijekova (kemije) kao smetnja tom procesu obnove.

ps: za to imam i nekoliko izrazitih primjera tj. slučajeva koji potvrđuju ovu teoriju jer su to dokazali i na svome osobnom primjeru, i došli su do svojih osobnih rezultata tj. do drastičnih promjena u svome zdravlju. :)

polly
29.06.2005., 08:09
Joj Machummer
Teško buš prodal herbalife Vilku. On je malo predaleko od Zgb-a.

hummer
29.06.2005., 08:10
hummer kaže:
Gosp, Vilko, zanima me vaše tjelesno stanje, da li imate problema i sa težinom, a ako imate moguće je da nešto nije štimalo u vašoj prehrani što je samo povećalo i proširilo probleme koje imate, a istovremeno nemate mogućnost normalne obnove zbog nedovoljno kvalitetnih sastojaka u prehrani ili utjecaja lijekova (kemije) kao smetnja tom procesu obnove.

Malo sam istražio linkove i pronašao i vašu fotografiju http://us.f3.yahoofs.com/users/41a4d474za5e18029/471a/__sr_/4bfe.jpg?phkckwCBA.79d4yt gdje primjećujem da imate znatan višak kilograma što je po mom mišljenju prvi problem nad kojim se trebate malo zamisliti.

Za usporedbu navest ću vam jedan primjer.
Samo 10 kg viška tjelesne težine nam znači da nosimo 10kg više od onoga što nam je potrebno, i opterećujemo svoj organizam sa min. 10 kg težine koja nam nije potrebna. (Neki tvrde da 1kg viška opterećuju kukove i koljena 4x, tj. kao 4kg, al otom potom)

Za godinu dana vi ste nosili 3650 kg težine koju niste trebali, to je skoro 4 tone bespotrebnog tereta vašem organizmu i vašim kostima. Za 10 godina to iznosi 36,50 tona, a dalje nije teško izračunati.

Sada se vratite malo u prošlost i sjetite se kada ste imali idealnu tjelesnu težinu, i izračunajte koliko ste do sada nosili nepotrebnog tereta. :(

Uz sve to razmislite i o činjenicama i razmišljanjima koje sam naveo u svom prvom javljanju, i donesite sami svoj zaključak. Ukoliko imate kakvih nejasnoća ili pitanja probat ću vam dati nalogičniji i najbolji odgovor.

Gosp. Vilko, nadam se da ovo moje razmišljanje nećete shvatiti kao nekakvo "pametovanje" (a budući da mi po godinama možete biti i otac zaista ne smatram da sam pametniji od vas) ali očigledno je da jednom problemu pristupamo na različite načine što uvelike ovisi i o informacijama kojima u ovom trenutku raspolažemo.

ps: pošaljite mi mail na pm kako bih vam mogao poslati neka svjedočanstva (sa brojevima tel.) ljudi koji mogu potvrditi teoriju koju sam vam iznio.

polly
29.06.2005., 08:20
Nemrem odolit, jednostavno si nemrem pomoć.

1. hummer i ti imaš podosta kila viška, a prodaješ čarobni prašak koji rješava sve boljke čovječanstva. Kako se ta iscjeliteljska moć ne vidi na tebi?
2. nisam sigurna baš da ti Vilko može biti otac. Nekak nemam dojam da je toliko star. Ti imaš 50 i koju, negdje si oko 55.

hummer
29.06.2005., 08:28
polly kaže:

Teško buš prodal herbalife Vilku. On je malo predaleko od Zgb-a.

Polly, znam da ti je teško shvatiti da je meni bitnije da ljudi počnu zdravije razmišljati i da svojim rezultatom mogu potvrditi sve ovo što na ovom forumu pokušavam objasniti , nego da nekome nešto "prodam".

Herbalife posluje u 60 zemalja svijeta, a među njima i u Australiji & New Zelandu (http://www.herbalifeww.com/au/) i ne postoji nikakva prepreka da bilo tko u svijetu dođe do boljeg zdravlja ako to zaista poželi. :)

U Atlanti (Georgia, USA) na proslavi 25 godišnjice Herbalifea (http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/) upoznao sam distributere iz čitavog svijeta, pa i iz Australije i Novog Zelanda
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/HFF/HFF-Thumbnails/18.jpg tako da je to zaista dokaz da svuda u svijetu ima ljudi koji mu mogu pomoći.

hummer
29.06.2005., 08:34
hummer kaže:
Herbalife posluje u 60 zemalja svijeta, a među njima i u Australiji & New Zelandu (http://www.herbalifeww.com/au/) i ne postoji nikakva prepreka da bilo tko u svijetu dođe do boljeg zdravlja ako to zaista poželi. :)

25 godina, 60 zemalja, 40 milijuna rezultata ... :top:

U Atlanti je bilo veselih i zdravih ljudi iz cijelog svijeta:

Koreja
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/thursdayam/Thursdayam-Thumbnails/5.jpg
Wales
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/thursdayam/Thursdayam-Thumbnails/6.jpg
Velika Britanija
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/HFF/HFF-Thumbnails/3.jpg
Taiwan
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/HFF/HFF-Thumbnails/21.jpg
Turska
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/HFF/HFF-Thumbnails/22.jpg
Dominikanska republika
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/fridaypm/Fridaypm-Thumbnails/6.jpg
Irska
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/satpm/satpm-Thumbnails/0.jpg
Finska, Norveška, Španjolska
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/satpm/satpm-Thumbnails/1.jpg
Japan
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/satpm/satpm-Thumbnails/16.jpg
Portugal
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/satpm/satpm-Thumbnails/19.jpg
Meksiko
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/satpm/satpm-Thumbnails/24.jpg
Chile, Venezuela

http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/satpm/satpm-Thumbnails/7.jpg
Francuska
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/sunam/sunam-Thumbnails/0.jpg
Nizozemska
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/sunam/sunam-Thumbnails/45.jpg
Švicarska
http://www.herbalifeww.com/events/atlanta2005/sunam/sunam-Thumbnails/50.jpg

i drugi .... :)

Dakle, svi oni su budale, samo smo mi Hrvati (pogotovo neki sa foruma) "pametni" ? .. :confused: :D

hummer
29.06.2005., 09:31
polly kaže:
Nemrem odolit, jednostavno si nemrem pomoć.

1. hummer i ti imaš podosta kila viška, a prodaješ čarobni prašak koji rješava sve boljke čovječanstva. Kako se ta iscjeliteljska moć ne vidi na tebi?

Pričaš gluposti, niti si me vidla niti znaš kako izgledam .. :B

polly kaže:
2. nisam sigurna baš da ti Vilko može biti otac. Nekak nemam dojam da je toliko star. Ti imaš 50 i koju, negdje si oko 55.

Haha, :lol: malo si se preračunala .. :bonk: :D

VILKO kaže:
Moje ime je Vilim Vilko Kovacic
Roden :11/11/41
Australija, Adelaide

Ko što vidiš, Vilko ima 63 god., a ja (samo) 40 pa je stoga moja računica malo preciznija .. :B ;)

Billi
29.06.2005., 10:18
hummer kaže:

No, ono na što sam želio ukazati je nešto drugo.
Naš organizam ima određene potrebe koje mi moramo ispuniti u obliku unosa makro i mikro nitrijenata (prehrana) a ako znamo da se SVE stanice u organizmu obnavljaju tj. regeneriraju, a da "materijal" za tu obnovu dolazi uglavnom iz hrane, onda nije teško zaključiti i na koji način im možemo poboljšati tu opskrbu.

polly, i ja moram dodat....

tj podsjetit hummera da vecina ekonomskih problema razvijenog svijet proizlazi iz cinjenice da ljudi zive sve duze te da mirovinski fondovi guse drzavne budete. sto u praxi znaci da smo i otpornii i bolje se hranimo i zdraviji smo ali i medicina nam puno pomaze.

hummer
29.06.2005., 11:37
Billi kaže:
i ja moram dodat tj podsjetit hummera da vecina ekonomskih problema razvijenog svijet proizlazi iz cinjenice da ljudi zive sve duze te da mirovinski fondovi guse drzavne budete. sto u praxi znaci da smo i otpornii i bolje se hranimo i zdraviji smo ali i medicina nam puno pomaze.

U pravu si kada kažeš da je produžena vremenska granica do kada ljudi žive, ali kvaliteta života je drastično pala s obzirom da većina zdravstvenih problema dolaze radi loše prehrane (umor, depresija, glavobolje, migrene, loš imunitet, alergije, astma, probavne smetnje, čirevi, žučni i bubrežni kamenci, hormonalne smetnje, povišeni krvni tlak, povišeni kolesterol i trigliceridi, dijabetes) i načina života.
Dakle, ne stoji da smo zdraviji samo zato što dulje živimo, prije je najveća smrtnost bila upravo zbog zaraznih bolesti što se danas u razvijenim zemljama dosta prorijedilo (čak i zbog AIDS-a).
Postalo je normalno da netko sa 50 godina ima većinu od tih problema, i ljudi se nažalost "navikavaju" na te probleme tj. uspijevaju odgoditi simptome živjeći na raznim lijekovima (čiji troškovi svakim danom sve više opterećuju zdravstvo), jedan problem se širi na druge i ustvari samo duže odgađaju "neizbježno". :(

To je Ministarstvo zdravstva Italije već shvatilo i krenulo je u veliku akciju educiranja ljudi o prevenciji i uložili su velika sredstva u realizaciju tog koncepta, između ostalog štampano je par milijuna brošura o prevenciji i zdravoj prehrani koja se dijele po zdravstvenim ustanovama po cijeloj Italiji. (informacija iz prve ruke) :top:

To što zdravstveni sustav više ne uspjeva "krpati kraj s krajem" samo je dokaz toga jer najveća sredstva odlaze upravo na troškove lijekova, tj. novac najviše odlazi na plaćanje farmaceutskim kompanijama koje jedine od svega imaju izravnu korist. Isto tako mirovinski fondovi već gube ritam jer troše novac na sve mlađe dobne skupine umirovljenika koji su zbog mnogo zdravstvenih problema jednostavno bili prisiljeni otići u prijevremenu (invalidsku) mirovinu, a sve ostalo je vrlo logično. ;)

I na kraju, ne hranimo se bolje nego ranijih godina, nikada u povijesti čovječanstva nije bilo toliko puno hrane, a također nikada u povjesti nije ta hrana bila tako nekvalitetna (industrijska proizvodnja), i nikada nije bilo toliko bolesnih ljudi upravo zbog te iste hrane. (Jedemo "smeće" i tako se i osjećamo. :( )
Zapamti, najveći skandali sa hranom (oko uzgoja i proizvodnje) tek čekaju da budu otkriveni. :cool:

Najveća smrtnost današnje civilizacije je od srčanih bolesti i bolesti krvnih žila (infarkt), što je ISKLJUČIVI rezultat loše prehrane i neaktivnosti (a nije zarazno tj. ne dobiva se kontaktom :D ), a statistike su poražavajuće jer je SVAKA DRUGA SMRT rezultat toga, i nažalost dobna granica ljudi koji umiru od infarkta se smanjila na manje od 30 god. .. :(
(To su činjenice a ne moje mišljenje !!!)

Žalosno da uz svu tehnologiju i napredak koji nam civilizirano društvo nudi umiremo na tako glup i nepotreban način. :mad: :(

Vilko
29.06.2005., 12:50
@hummer,

kao prvo ti uopce ne znades koliko bolesti ja imam.
necu da se nekoji iz proslosti ne jave.

Ali da ti je malo jasnije ja sam uvijek radio i kada sam bio proglasen invalidom...jer to je moj nacin zivota, radio sam tri posla .Poceo sam raditi od 5-6 godina starosti i tako sve dok nisam vise mogao.....zadnji puta sam okrecio 2 sobni unit sve sa 2 puta ,jer to mogu bolje nego maler...iako vise nisam mogao da hodam ili se saginjem....i to "tako preteski", prije dvije godine.

O tko ne bi voleo biti mlad i slang...dok su drugi mrsavi poslije moje prve operacije 1972...ostali u krevetu 14 dana ja sam bio doma 9ti dan...na zacudjenje svih u bolnici....ali sam imao najvise bolova ,jer injekcije nisu radile na meni ja nisam spavao 4-5 noci,
dok su drugi samo spavali.
I gle cuda 6 dan ja na stranu kreveta ...dok su drugi spavali od injekcija.

Od 1972 nikada vise se nisam mogao sagnuti vise nego sa rukama da taknem koljena...ali moze se raditi i lezecki i klecati.

Ja sam uvijek bio sirok i veoma strongi pun, moja visina je 175cm, a tezina kada sam bio najmrsaviji oko recimo 30 godina 80-85 kg ,a nisam imao nista masnoce na sebi ,niti trbuh.

Koliko ti mozes nositi ili dici ,ja sam nosio za okladu 150 kg na treci kat, tri vrece gipsa...danas pizdeki idu u gimnaziju da se malo provjezbaju ....mi smo svoju pokazali sa radom.

I poslije prve operacije sam dizao do 70 kg ...dok koji su se povredili na poslu su imali potvrdu da ne smiju se sagibati i dizati vise od 5 kg.......i onda bi ti meni nesto pricao.

=========
Sta vi ljudi znadete danas o "Alternative medicine"...ja sam prolazio prije 33-30 godina.

Na hiljade dollara su otisle , vitaminima,naturoprakticaru,
kiroprakticaru,japanise expertu u shijattsu,akapankturu...i sve razne kreme i magnete i jos druge stvari.

===========

Ti kazes meni ja ne znadem "kao i doktori kako tjelo radi"?

=========
Ej, sine moj ja znadem veoma dobro jer sam sam probao na sebi i najbolje znadem sta koristi a sto ne ...i kako se moze prirodno lijeciti i kada.

============

Ja sam zavrsio izabrani program studiranja 18 mjeseci na Medikal Univerziti , uslov upisa je bio da zavrsim Anatomiju/Biologiju...
da mogu bolje znati ljekove i bolesti koje imam i da mogu lakse razumijeti svoje komplikacije.
I to je bio predlog komisije za moj rehabiliteshion za "kako cu dalje zivjeti " fizicki i mentali bolestan.

=========

Momentalno pisem sa suradnjom klinike za bolove"bolovi koji ne prolaze i sa kojima morate zivjeti."

========

Svejedno cu spomenuti par bolesti i za jednu sigurno niti ne znades ,jer ne bi pisao tako kako pises.

Normalne bolesti koje imaju svake osobe u zivotu, kao ;

a/poviseni krvni pritisak
b/osteoarthritic degeneration
c/gouth/
d/stress,depresion, anxiety,panik napadi
e/IBS
ne uzimam puno u obzir .

====ali ja imam; dvije neuspjele operacije, na L5-S1,
kanal stenosis i level L5-L4 i L4-L3 operirano ...to znaci da nemam dva levela laminu...znades li ti koliko je to kicma nestabilna ...posebno ja nisam /ima razloga/ imao fusion spine.
====

Apnea, prekidam disanje oko 35-40 puta na sat, spavam sa masinom.

========

Azbestosis, svaka 6 mjeseca specijalist i Ct-Scan

nema lijeka
==========

i sada za sta nisi mozda nikada niti cuo poslijedica od operacija;

Bolest ,za koju nema lijekova, od koje patis 24/7, koja je isto na vrh neurologikal problema sa impakt/pritisnut L4 nerv, i nemogucnost hodanja....bio sam upozoren prije operacije da nisam dobar kandidat za uspjeh ...nista sa mojom tezinom....nego sa prijasnjom operacijom.

ARACHNOIDITIS (http://www.ninds.nih.gov/disorders/arachnoiditis/arachnoiditis.htm)
==============

I sad bi ti mene lijecio sa novim krevetom/koje mjenjam svake 5 godine i to specijalne.

=======

Vitaminima , znades koliko sam popio glukozamina i koliko dugo pisao sam o tome!

I ti si umisljas da nesto znades?

Lako je ako si netko sa sportom malo pozlijedi kicmu "muskuloskeleton ili upravo da je i manja povreda diska"....tijelo ce se samo po sebi oporaviti u roku 4-6 tjedna ...znaci mozes mu dati da nosi kamen ili krumpir u djepu i on ce misliti da si mu pomogao....isto ako mu dades glukozamine i chalete.

daj mu bilo sta i biti ce isti rezoltat kao da i nije uzeo nista.

==========

govoreci o tezini ja znadem osoba koje su imale operaciju kao i ja ...ja sam bio u neprekidnim bolovima i uzimao narkotik da mogu raditi tri posla dok su te osobe se povlacile po kancelariji.

Ili osobe oko 65 kg i ja 90kg u to vrijeme ....ja sam isao na posao sa isijasom ...a oni su lezali nisu mogli hodati.

========
primjer moja supruga je 170 cm i ima sada oko 66/67 kg, ona je 68 godina i do sada je hodala svaki dan 5 km....sada ne moze vise skoro nista jer ju je osteoarthritis konacno unistio....a ona je veoma dobra na bolove podnasa mnogo bolje nego mnogi.

Kile ne znace nista...ali sigurno bolje je da si laksi!...nisam ni ja glupi ...ali ako si na skoro 30 tableta i na stereoidu...i ne mozes se mnogo micati zelio bi te vidjeti.
====
primjer susjed ima isijas/sciatica....i uvijek odlezi po par dana u krevetu ...a covjek je 56 kg....popije svaki dan 1 Felden i njemu pomaze....
=============
Ja se ne sjecam kada sam lezao osim operacije u krevetu, jer kada sam u bolovima i to je stalno izmedju levela od 1-10 ,uvijek sam na oko 5-6 normalno...ako je vise ne spavam po dvije tri noci dok se ne iscrpim i onda odem spavati.
=============

Jos jedan dobar, kiroprakticar kojemu sam isao godinama /ne znadem zasto?/kada je pao sa konja nije bilo velikih problema...ali covjek ima insurance pa ne mora raditi...nije isao svojemu partneru nego...neurologistu i nije on uzeo sliku x-ray kako je drugima uzimao /da zaradi/nego je imao MRI......

Vidis kako rade "alternative prakticionari"....za sebe ide neurologistu.
============
Ako zelis nesto nauciti slobodno pitaj.....jer sa vitaminima i cajevima i suplimentima se ne lijeci neuroloski problemi.

============

poslije svih zivotnih iskustva koji su me kostali mnogo novaca ostajem SKEPTIK kada dolazi do "alternative medicine".....
mozda mozes to prodati nekome tko ne znade ...ali ne meni koji sam probao sve.

lahor
29.06.2005., 14:44
hummer, čestitam na drugom banu!

wellness
29.06.2005., 17:05
hummer kaže:
Gosp. Vilko, nadam se da ovo moje razmišljanje nećete shvatiti kao nekakvo "pametovanje" (a budući da mi po godinama možete biti i otac zaista ne smatram da sam pametniji od vas) ali očigledno je da jednom problemu pristupamo na različite načine što uvelike ovisi i o informacijama kojima u ovom trenutku raspolažemo.

Dragi hummeru, zaboravi još jedno vrijeme da će netko shvatiti ono što pokušavaš ovdje objasniti, moj savjet ti je da se
ostaviš uzaludnog truda.

VILKO kaže:

- Sta vi ljudi znadete danas o "Alternative medicine"...ja sam prolazio prije 33-30 godina. Na hiljade dollara su otisle , vitaminima, naturoprakticaru, kiroprakticaru,japanise expertu u shijattsu,akapankturu...i sve razne kreme i magnete i jos druge stvari.

- Ej, sine moj ja znadem veoma dobro jer sam sam probao na sebi i najbolje znadem sta koristi a sto ne ...i kako se moze prirodno lijeciti i kada.

- Ja sam zavrsio izabrani program studiranja 18 mjeseci na Medikal Univerziti , uslov upisa je bio da zavrsim Anatomiju/Biologiju...da mogu bolje znati ljekove i bolesti koje imam i da mogu lakse razumijeti svoje komplikacije.

- Momentalno pisem sa suradnjom klinike za bolove"bolovi koji ne prolaze i sa kojima morate zivjeti."

- I sad bi ti mene lijecio sa novim krevetom/koje mjenjam svake 5 godine i to specijalne.

- Vitaminima , znades koliko sam popio glukozamina i koliko dugo pisao sam o tome! I ti si umisljas da nesto znades?

- primjer moja supruga je 170 cm i ima sada oko 66/67 kg, ona je 68 godina i do sada je hodala svaki dan 5 km....sada ne moze vise skoro nista jer ju je osteoarthritis konacno unistio....a ona je veoma dobra na bolove podnasa mnogo bolje nego mnogi.

- poslije svih zivotnih iskustva koji su me kostali mnogo novaca ostajem SKEPTIK kada dolazi do "alternative medicine".....
mozda mozes to prodati nekome tko ne znade ...ali ne meni koji sam probao sve.

Gospodine Vilko, čitam sve ovo i ne mogu vjerovati, Vi ste najpametniji i sve znate i u pravu ste, ali ....... ali ???
Ali ja ZNAM o čemu je hummer pisao, znam i razumijem što je stanična prehrana jer sam to osjetila na svojoj koži.

Jako mi je žao zbog svih vaših zdravstvenih problema ali vidim da ne razumijete baš ništa jer govorite o nekakvoj alternativnoj medicini, što su apsolutne gluposti. Vaši komentari su zaista neprimjereni.

"Stanična prehrana" nije NIKAKVA medicina, to je nutricionistički pristup zdravoj prehrani, koja dovodi hranjive tvari do stanica.
Dakle, radi se o HRANI a ne o nekom lijekovima, i dok to ne shvatite jednostavno ne možete razumjeti ništa drugo.
Iza toga stoje vrlo ugledni ljudi, znanstvenici, nobelovci, najugledniji zdravstveni institut i sveučilište u USA (U.C.L.A.) i samim time Vaše usporedbe sa nekom alternativom i "koje čime" su zaista vrlo smješne.

Moje pitanje je: "Da li ste koristiti staničnu prehranu ?"
Ako je odgovor NE onda jednostavno NE MOŽETE shvatiti ništa, i bez obzira na vaše iskustvo sa svim oblicima liječenja mišljenja sam da Vam je ovo možda zadnja šansa da Vam se situacija sa zdravljem popravi.
I bahati ste kada kažete da ste probali SVE (a niste) i doživljavate običan savjet kao pokušaj da vam netko nešto proda.

Ne postoje niti bolovi niti bilo koje stanje s kojime se morate pomiriti, osim ako to ne želite, a ako službena medicina nema rješenje to ne znači da rješenje ne postoji. Isti je slučaj i sa astmom gdje je dokazano da se sa staničnom prehranom ona može rješiti BEZ IKAKVIH SUMNJI !!!

Dakle, umjesto da prihvatite sugestiju dečka koji vam pokušava skrenuti pažnju na nešto zaista dobro, i da popričate kao ljudi, vi mu pokušavate "pametovati" kako ste vi negdje nešto .... a on balavac nema pojma ? Sramite se !!!

Da se dotaknem i Vaše supruge. Upitajte se zašto ju je "osteoarthritis konačno uništio", potražite uzroke tamo gdje još niste tražili, a rješenje ćete pronaći djelomično u objašnjenju koje Vam je ponudio hummer.

ps: Još bih se obratila gospodični moderatorici Lahor ... Dijete drago, tvoj bahati stav i isključivanje ljudi sa foruma (koji napišu nešto suvislo) je zaista sramotan. I ovo zaista zaslužuje jedan članak ....

Teta Vlasta

lahor
29.06.2005., 17:31
Vidim da imam još jednog kandidata....

Vilko
01.07.2005., 11:03
wellness kaze;

Da se dotaknem i Vaše supruge. Upitajte se zašto ju je "osteoarthritis konačno uništio", potražite uzroke tamo gdje još niste tražili, a rješenje ćete pronaći djelomično u objašnjenju koje Vam je ponudio hummer.

Gospodjo ili gospodin wellness!TETA VLASTA????

Prije nego se o nekome pise i dijagnozira treba se znati o njemu .
Iako bi moja supruga kazala sta se uopce upustas u razgovore i
diskusiju sa nekim tko mene ili tebe uopce ne znade.

Ukratko Vera je rodjena 18/6/1937, i djeli rodjendan sa sinom Darijem 18/6/1963.
1945 otac je bio zatvoren na 8.5 godina. , radi suradnje sa neprijateljem ,bio je zandamerijski narednik.

Familija sa cetvoro djece i majkom poslije 1945 nije bilo lagano, iako je bio manji gradic imali su stoku i vrt i njivu, moja supruga je radila sa majkom u vrtu i isla u nadnicu za povratak kada su trebali oni pomoc.Dva starija brata su ucili zanat i sestra radila, dok je mali brat bio rodjen samo 1944.

Kada je Vera imala 14/15 godina majka joj je umrla od raka, Vera je vodila brigu oko nje …poslije sprovoda nastavila se je brinuti to jest preuzela kucanstvo ,pranje vesa i kuhanje …sve sta je bilo potrebno i tako slijedecih 8 godina.

Nikada nije vidjela doktora iako je plakala i drzala za sebe u kakovim bolovima je bila sa kicmom….u kratko udala se je za mene 1962 i radila kao daktilografkinja u kancelariji,
i uvijek je bila u bolovima ,ali nikada mi nije kazala, sve dok nismo u Australiji isli doktoru da ima hitnu operaciju na zucnim kamencima , onda je doctor kazao …pa vi imate dvije velike kerve na kicmi …kako utjece na vas?
I onda je imala pregled i Ct scan , koji je pokazao thorasic kao i lumbarnu kervu u kicmi./scoliosis od djetinjstva/.
Isto tako i disk prolaps/bulge na dva levela.

Prosle su godine nikada nije htjela ici specijalisti pogotova kada je vidjela moj rezultat operacije 1972.
Ali smo obadva isli kiropraktoru...koji je sam kazao da on ne moze nista pomoci... dok se nije dobro nakupio novca ..........i to je bio jedan Amerikanac sa iskustvom.

Najbolji savjet sta sam cuo od njega i drugih Kiropracticara je ne drzi lisnicu u zadnjem djepu od hlaca ,jer ce pogorsati problem....veoma smjesno ...uvijek je bila prazna od placanja racuna njima!

Ja sam radio kao invalid tri posla dak je ona bila sa dvoje djece kod kuce, sve dok nije doslo do nezaposlenosti po Juznoj Australiji i losa vremana 1986 , ja sam imao stalan posao u zeljezari ali imali smo dugove koje je trebalo otplatiti.

Posla nije bilo nigdje ja sam imao veze i nasao joj posao u bolnici u vesarnici ….4 godine poslije bila je povredjenja tako teski poslovi nisu za osobu koja je 50-55 godina stara, pogotovo koja ne znade kazati” ne” kada joj se daje najtezi posao ,dok su drugi pusili i povlacili se po WC.

Eto ovo je ukratko kako se postane kicmeni bolesnik sa radom i naporom, isto tako je lagano se povrediti u sportu ili u saobracajnoj nesreci….i sta to sada ima sa prehranom.?

Moja supruga je redovito od 1992 zajedno sa menom hodala 5-7.5 km svaku vecer.

Jedna stvar mi se hranimo /moja supruga je veoma napredna i ima znanje/jos od unatrag 30 godina sa povrcem vocem,kojega ima kroz cijelu godinu u Australiju svjeze, isto se je jeo samo fibre kruh…iako djeca nisu voljela, jer druge osobe su kupovale bijeli kruh, jer je jeftiniji.mi kuhamo na ulju ima vec 43 godine, imamo dva puta na tjedan ribu, rizu kao i ostale zdrave produkte, izbjegava se i reze i baca masno meso, bira se clorestrol free kao
i nemasni proizvodi,dapace mojoj supruzi je “hobby” pracenje programa na TV, zdrave hrane kao i svaki program o zdravlju.

Obadvoje od nas smo povezani sa komuniti ,ja kao predstavnik senior predstavljam zapadni dio Adelaida …i veoma dobro znadem o problemima prehrane.

Moja supruga je u dvije godine poslije mirovine 1996 zavrsila “CertificateII in Community Food services”…ne da radi nego da moze pomagati i biti u odboru za pomoc i organiziranje hrane u starackim domovima isto kao i u “dobrovoljnoj kuhinji za nemocne”

Za sada bi samo molio par odgovora ;

a/kako prehrana utjece na disk prolapse?
b/kako prehrana utjece na arthritis ili osteoarthritise i osteophytes ?
c/kako utjece na Asbestozu?
d/Sta ima sa Arachnoiditis?

I konacno najlakse pitanje sa obzirom da ste strucnjak ;sta osoba ne jede dovoljno kada ima pomanjkanje B12.

Poslije ovoga cu vam dati malo vise na tanjur /ali ne previse da se ne udebljate?

Vera 2005-68 godina -povodom 43 godisnjice braka! (http://au.geocities.com/vilimkov/vera_2005.jpg)

srdacan pozdrav to hummeru i Vlatki
Vilim Vilko K.

Ps:ja se ne skrivam iza nick

trebor
01.07.2005., 12:49
lahor kaže:
Vidim da imam još jednog kandidata....
:D ...mislim da nemaš lahorice...bit će prije da je hummer "uskrsnuo"...uporan neki tip...pravi sektaš.

Vilko
01.07.2005., 15:40
@wellness....Teta Vlasta cekam na odgovor!

Arachnoiditis -image/slika! (http://www.arachnoiditis.info/images/arachdiagbig.jpg)

P.S. klikni na maximaze za vecu sliku!

punisher
01.07.2005., 21:36
VILKO kaže:
Eto ovo je ukratko kako se postane kicmeni bolesnik sa radom i naporom, isto tako je lagano se povrediti u sportu ili u saobracajnoj nesreci….i sta to sada ima sa prehranom.?

Prehrana ima veze sa bržim oporavkom organizma (tj. stanica u organizmu) a to može potvrditi i motorist Denis H. koji se nakon teške saobraćajne nesreće pomoću stanične prehrane uspio brže oporaviti i pobijediti bakteriju u nozi (zlatni stafilokok (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/690/) ) koja je došla kao posljedica postoperativne infekcije kirurških rana.

ps: kompletna vijest o nesreći je već skinuta sa neta, ali evo linka (http://www.google.com/search?hl=hr&biw=753&q=motociklist+denis+h&btnG=Tra%C5%BEi&lr=lang_hr) koji upućuje na to (odmah na početku).

Mr. Vilko, pročitajte si nešto o staničnoj ishrani (cellular nutrition (http://www.btrim4life.com/cellular-nutrition.html)), možda ipak nešto i shvatite. :W

VILKO kaže:

@wellness....Teta Vlasta cekam na odgovor!

Bojim se da Vlastu ovdje više nećete vidjeti (čitati), doktorica ima previše posla da bi se borila sa "vjetrenjačama". ;) :D

Vilko
02.07.2005., 04:51
punisher kaže:
Prehrana ima veze sa bržim oporavkom organizma (tj. stanica u organizmu) a to može potvrditi i motorist Denis H. koji se nakon teške saobraćajne nesreće pomoću stanične prehrane uspio brže oporaviti i pobijediti bakteriju u nozi (zlatni stafilokok (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/690/) ) koja je došla kao posljedica postoperativne infekcije kirurških rana.

ps: kompletna vijest o nesreći je već skinuta sa neta, ali evo linka (http://www.google.com/search?hl=hr&biw=753&q=motociklist+denis+h&btnG=Tra%C5%BEi&lr=lang_hr) koji upućuje na to (odmah na početku).

Mr. Vilko, pročitajte si nešto o staničnoj ishrani (cellular nutrition (http://www.btrim4life.com/cellular-nutrition.html)), možda ipak nešto i shvatite. :W

Bojim se da Vlastu ovdje više nećete vidjeti (čitati), doktorica ima previše posla da bi se borila sa "vjetrenjačama". ;) :D

Nije bilo te osobe koja se je brze ikada oporavila nego ja, poslije svake bolesti ili operacije ....Hummer ili bilo koje ti je ime uopce nemas licnoga iskustva sa bolestima.

Posebno nisi obratio paznju sta je sa menom sve krivo ...sta nema veze.....Azbestoza i Arachnoiditis su gorje bolesti nego je rak.

Rak ili izljecic ili umres ...za Azbestozu i Arachnoiditis ne postoji ljekovi .....

Mislim da je bolje da se ti i ne javljas u nesto sta ne znades.

punisher
02.07.2005., 08:01
VILKO kaže:

Posebno nisi obratio paznju sta je sa menom sve krivo ...sta nema veze.....Azbestoza i Arachnoiditis su gorje bolesti nego je rak.

Rak ili izljecic ili umres ...za Azbestozu i Arachnoiditis ne postoji ljekovi .....

Mislim da je bolje da se ti i ne javljas u nesto sta ne znades

1) Shvatio sam da je sa Vama sve "krivo" ;)
2) Nemojte niti očekivati čuda od liječnika budući da sami tvrde da za to ne postoje lijekovi. :(
3) Možete barem utjecati na neke popratne pojave koje Vam također ne funkcioniraju (spominjali ste dosta toga, da sad ne tražim)

Ako nešto ne znate (još) to ne znači da se ne trebate javljati, pitajte sve što Vas zanima .. ;)

Vilko
02.07.2005., 08:43
Ovo je tema o problemima sa :Krizobolja ,protruzija i prolaps diskova .....sta ne treba nikakove travare ...naturopate ili svoje nazvane neiskusne svojeumisljene malo skolovane osobe bilo kako se nazivaju....

kazao sam;
Mislim da je bolje da se ti i ne javljas u nesto sta ne znades.

punisher
02.07.2005., 09:26
VILKO kaže:
Ovo je tema o problemima sa Krizobolja ,protruzija i prolaps diskova .....sta ne treba nikakove travare ...naturopate ili svoje nazvane neiskusne svojeumisljene malo skolovane osobe bilo kako se nazivaju....

kazao sam:
Mislim da je bolje da se ti i ne javljas u nesto sta ne znades

Kolko primjećujem o "Vašoj temi" jedini Vi pišete .. ;)

Vi ste svoje mišljenje izrekli, i ne morate se ponavljati, stavljanjem svojih problema na forum dali ste priliku svima da nešto kažu o tome, a ako ste to zamislili kao svoj monolog onda ste to na početku trebali i napisati.

Ono što zaista znam su činjenice:
- da imate cca 20-30 kg viška (na slici (http://au.pg.photos.yahoo.com/ph/vilimkov/detail?.dir=471a&.dnm=4bfe.jpg&.src=ph))
- da višak kilograma izaziva brojne zdravstvene probleme
- da je opterećenje na vaša leđa i kosti puno veća od dopuštene
- da je stanična prehrana najbolji način da te ključne probleme rješite
TOČKA !!!

O ostalim stvarima se ne bih očitovao (i tu ste možda u pravu) i možda ste vi zaista "jedinstven slučaj" ali ako dovedete svoje tijelo u bolju ravnotežu (tjelesnu i nutritivnu) vrlo je vjerojatno da vam kompletno zdravstveno stanje može biti na boljem nivou, i tu je poanta cijele priče i ove kompletne rasprave koju ne razumijete. Nitko Vama ne tvrdi da ćete Vi ozdraviti u potpunosti, ali siguran sam da Vam se ta kvaliteta života može bitno popraviti.
I dok god budete u moje tvrdnje sumnjali (i ponavljali se kao papagaj) nećete to moći shvatiti.
Vaš život, Vaša odluka, Vaše zdravlje :)

I ja sam sa svojim tvrdnjama ovdje ljudima već dosadio, a upitajte se da li ste i Vi sa svojim "žalopojkama" i omalovažavanjima onih koji "manje znaju" od Vas ?

činjenice:
- temu ste otvorili 04-05-2004 18:12
- javio se samo lik pod nickom "spavanje" sa svojim razmišljanjem da bi ga nakon toga odmah "poklopili"
- godinu dana niti slova od ikoga - nitko ne želi raspravljati sa "sveznajućim"
- pokrećete temu ponovno - 11-06-2005 - nakon očite nezainteresiranosti
- pardon, pojavi se jedna osoba koju ta tema zanima a Vi se postavljate agresivno i izjavljujete Za forumasicu Gogu koja postavlja vec dvije godine isto pitanje i pita i dobi odgovor na PM....sta vise hoces!
- pojavljuje se hrabri "hummer" i ulijeće u žrvanj ..
- počnete pljuvat i po njemu
- pokreče se neka rasprava (konačno) :top:
- pojavljuje se moderatorica koja jedva čeka njegovu "grešku" i izbacuje ga sa foruma
- pojavljuje se "teta vlasta" i iziritirana Vašim ponašanjem daje Vam "packe" ("Sramite se !")
- moderatorica prijeti i njoj
- teta Vlasta odustaje od borbi s "vretenjačama"
- pojavljuje se punisher koji naivno pokušava razlučiti činjenice od mišljenja, shvaća da je to uzaludan posao .. ;)

nastavlja se .... :confused: :D

Pozdrav .. :W

Vilko
02.07.2005., 10:16
@ McGregor,hummer,Mck****,punisher, Teta Vlasta...itd co.LTD
Glupane ne znades staviti niti sliku i koju si izabrao je stara 5 godina!

Ako si se zaljubio u mene staviti cu ti najnoviju iz Novoga Zelanda,
ozujak 2005.

I makni mi se sa teme, nemas sta raspravljati jer nemas pojma o Neorologiji isto kao o drugim bolestima koje imam.

Vilko ozujak 2005! (http://a5.cpimg.com/image/DD/E6/46448605-38f1-02000180-.jpg) ;)

punisher
02.07.2005., 10:53
VILKO kaže:
@ McGregor,hummer,Mck****,punisher, Teta Vlasta...itd co.LTD
Glupane ne znades staviti niti sliku i koju si izabrao je stara 5 godina!

Ako si se zaljubio u mene staviti cu ti najnoviju iz Novoga Zelanda,
ozujak 2005.

Vilko ozujak 2005! (http://a5.cpimg.com/image/DD/E6/46448605-38f1-02000180-.jpg) ;)

Thanks. Ova je puno bolja !!! ;) :D

Vilko
02.07.2005., 13:22
Da se moze razumjeti moje stanje “debljine “treba se znati da kada sam bio u najboljoj kondiciji iako invalid sa operacijim ledja 1998 imao 88 kg i trcao /joggao pola maratone oko 20 od njih znaci 21 km u vrijeme 2sata ,sta mozda nije veoma brzo za olimpijadu ,ali je za invalida.

3 godine sam trcao tjedno preko 100km redovito osim kada sam imao problem sa scijatic/isijas, nekada po tjedan dana .

Sa 1992, na moj 51 rodjendan sam prestao raditi….bio sam skoro isti kao 1998, 90 kg.
Neka osoba bi bila sa laksim kostima mozda 75 kg, ali ja sam uvijek bio puna osoba iako bes debljine.

Od onda sam stavio svaku godinu po 1.5 kg….tko ne pije tolike tablete ne znade za probleme koje dolaze sa njima.
A bez ijedne ne mogu.
Isto tako sam i na stereod injekcijama …vecina znade sta se dogadja sa stereoid.

Od 2002 moje hodanje radi kicmene stenose i degenerating diskova, koji su stiskali dva nerva…hodanje je palo na 1km i onda na 500 metra dok rapidno nije doslo do 50-250 metra ….sta je i danas…..nakon 2004 operacije…trebao bi jos jednu operaciju jer mi je ostao L4 nerv pritisnut….ali ne ce biti vise operacije jer je kicma dosta nestabilna kako je nemam dvije lamine...a nije fusano ,jer se nemoze.

Uskoro ce biti kada ne cu moci vise hodati dulje od kao sada , i onda su preostala prevozna invalidska kolica, iako ja svaki dan
probam proci vise puta po koliko mogu.

Druga stvar je Azbestoza mi isto ne dozvoljava naporno disanje ….jer to je normalan process…dok ne dodje da se vise ne moze disati…a to je dugi i bolni process.

Da se moze skinuti kile lagano je pricati zdrav.
Ja sam to napravio 1987..kada sam prekinuo pusenje skinuo sam,20 kg sa hodanjem, jogganjem i izmjenom hrane…ali danas sa stereoid i tolikim lijekovima kao i nepokretosti to se ne moze.

Jer nije to samo moje misljenje nego i doktora koje znadu dobro o mome zdravlju,20 godina i sta prolazim.

Uvijek je lako dati savjet ali treba znati i sve sta je krivo sa osobom.

Vilko pola maratona 1988! (http://au.geocities.com/vilimkov/vili_half-maraton1988.jpg)

punisher
02.07.2005., 13:51
VILKO kaže:
Od onda sam stavio svaku godinu po 1.5 kg….tko ne pije tolike tablete ne znade za probleme koje dolaze sa njima.
A bez ijedne ne mogu.
Isto tako sam i na stereod injekcijama …vecina znade sta se dogadja sa stereoid.

Uskoro ce biti kada ne cu moci vise hodati dulje od kao sada , i onda su preostala prevozna invalidska kolica, iako ja svaki dan
probam proci vise puta po koliko mogu.

Druga stvar je Azbestoza mi isto ne dozvoljava naporno disanje ….jer to je normalan process…dok ne dodje da se vise ne moze disati…a to je dugi i bolni process.

Da se moze skinuti kile lagano je pricati zdrav.
Ja sam to napravio 1987..kada sam prekinuo pusenje skinuo sam,20 kg sa hodanjem, jogganjem i izmjenom hrane…ali danas sa stereoid i tolikim lijekovima kao i nepokretosti to se ne moze.

Jer nije to samo moje misljenje nego i doktora koje znadu dobro o mome zdravlju,20 godina i sta prolazim.

Uvijek je lako dati savjet ali treba znati i sve sta je krivo sa osobom.

Gospodine Vilko, nije mi zaista bila namjera omalovažavati niti Vas niti vaše zdravstvene probleme i ispričavam se ako sam Vas uvrijedio, ali ako jesam to je zbog Vaše reakcije.

Zaista mogu shvatiti kroz koje probleme prolazite (iako to smatrate nemogućim) jer sam se već naslušao jako puno raznih životnih priča i raznih iskustava sa prehranom i zdravljem, bolestima i lijekovima, načinom života i sve što to nosi.

Moj posao je kontrola težine i u mojoj praksi najbolje rezultate postižem upravo sa staničnom prehranom, a usput se rješavaju i mnogi zdravstveni problemi za koje ni u snu nisam pomišljao da je moguće.

Usuđujem se proturječiti Vašim doktorima i tvrdim da je moguće izgubiti kilograme (na zdrav način) i bez tjelovježbe, trčanja i sl. i da je to JEDINO rješenje koje Vam je možda preostalo u ovom trenutku. Doktorima nije posao kontrola težine i oni su zadnjih godina suočeni sa tom problematikom na što neki reagiraju (i usavršavaju svoje znanje) a neke to nije briga.
I ovako morate nešto jesti, a bolje da jedete najsavršenije obroke (http://www.edietstar.com/fact_sheet/formula1fact.pdf) koje mogu puno pomoći vašem zdravlju nego nešto u što nitko ne može biti siguran.

Ne budite tako tvrdoglavi, imate zaista puno linkova koje sam Vam ostavio, pročitajte i istražite ih što više, prije ili kasnije shvatit ćete na što Vam želim skrenuti pažnju. Vaše iskustvo koje imate može Vam u tom razumjevanju samo pomoći, ali otvorite svoj um i pustite nove informacije da uđu tamo gdje je to potrebno.

Vilko
17.10.2005., 06:34
Mnogi opet pisu i pitaju o slicnim stvarima ...vrijeme za post da se digne!;)

ZA-ZDRAVLJE
18.10.2005., 08:50
Ovakvo copy/paste reklamiranje nije dozvoljeno stoga cenzuriram.

A i ban jer tri puta je previse!

Vilko
06.01.2006., 08:16
Svaka 6 mjeseca dizem temu...jer mnogi pitaju o slicnim problemima!

Moje stanje se je pogorsalo ...hodam jos tezije i kracije ...imam dva nerva pritisnuta L5 &S1....neprekidne bolove i krampove i spazam....i upravo da mogu vidjeti neurologista nema nista znacenja kazao je zadnji puta nema vise operacije...isto ne vise stereoid Facet injekcije ili epidural.

Isto imam maskuloskeleton probleme sa laktovima i na ramenima...na sva cetri zbloba dolazi tendinitis&bursitis /tendon zapaljenje/...isto sva mjesta imaju tear...potrgano oko 1.5-3cm zavisi koji zglob/tenden,tako da redovito dobivam stereoidne inekcije....cekam vec 18 mjeseca na ortopeda da me vidi.

muškoPseto
07.01.2006., 19:39
Do moje ozljede kraljeznice je doslo usljed dizanja tereta kod gradnje kuce!!!
To sam i mogao izbjeci jer su za gradnju ionako bili zaduzeni profesionalci:mad:
Ja sam u to vrijeme imao 12 godina i pomagao sam ocu dignuti jako tezak predmet koji je svojom tezinom i za oca bio izazov:mad:
Inace moj otac je lijecnik koji vjerovatno ni danas nije svijestan koliko mi je zakomplicirao zivot:flop:
Na kraju problemi ipak ostanu samo tebi!

Vilko hvala ti na info. i zelim ti sve najbolje;)

Vilko
08.01.2006., 06:53
@musko Pseto
Ja sam poceo raditi od 6 godina po vrtu,kopao isto sudjelovao u "izgradnji doma kulture ",poslije rata WW2,radio sam od 6 godine do 52 sve najteze,
dok su druga djeca se igrala ja sam mjesao beton i nosio cigle, po zgradama , isto smo sami gradili kucu i otkidali od usta.

Ja sam iz generacije poslije WW2, koja nije imala lagano, ali to je sada proslost...ostaju ozljede i povrede.
priloziti cu moju zadnju pjesmicu "pokojnim roditeljima"

VILKO:Moje djetinjstvo u Komunizmu 1945-1967!

http://www.forum.hr/showthread.php?t=59581

Ima i dana kada se sjetim,
kao u magli ,gdje su ti dani,
srce me stegne kada pomislim
suze bi htjele, al bol je veci.

O zasto je sve tako bilo?
zar nisam mogao kao i svi drugi ,
provesti djetinjstvo u igri?
Da li sam moro da radim od jutra do sutra?
Oce i majko gdje su Vam misle bile?
Zar niste vidjeli svu tugu i zalost
na mome licu dok drugi su bili sretni,
igrali se a ja kopao u vrtu i vuko hranu za svinje.
O, jesu golubovi i zecevi su bili prijatelji,
al nisu oni isli u skolu sa mnom.

O naucio sam mnogo toga i brzo i prebrzo,
naucio sam sta su zuljevi,video sam kako se obradjuje
kako je lijepo imati, al ja nisam imao djetinjstvo.
Sjecam se prve salate ,rotkvice i svega,
a najvise se sjecam bolnih ledja.
I rado se sjecam jeseni kada smo brali svoju kuruzu,
i vatre kada smo je pekli predvecer,
sjene tebe oce i majko, i manje sestre.
I onda se sjetim prvog djepnoga noza , i kako si me ucio
kako se graftaju voca i mjesaju , jest oce sjecam se
svakog poteza kada zatvorim oci .

I onda su dosli dani kada smo otisli na daleki Bukovac.
Sjecate li se majko i oce?
Kada se je hodalo po noci ili rano ujutro ili posle posla
kilometrima …ja se sjecam…sjecam se djetinjstva!

U godinama kada sam trebao da se igram i mjesam sa djecom,
osim vrta kopao sam kucne fundamente, mjesao beton i vuko vodu,i mnogo puta sam bio gladan sve u ime kuce,
koju nikada zavrsili nismo, a koja je donijela toliko muke ,
znoja bijesa i mrznje.

Al bilo je i dana kada sam ponosno pogledao sta smo napravili ,
jer svi su kazali vidi ova tri uvijek rade i godinama se muce.

I dosao je dan da je sve stalo,majka je plakala, ti oce si bio smrknut i nisi sa nikim govorio, jer drzava kojoj si dosta dao nije ti vratila makar samo sa bijednim zajmom da zavrsis svoj san kucu za sebe i djecu.

I ti si otisao iz zivota moje sestre i majke, za mene uredu,
ja sam odrasto ,sa gorcinom i u boli i umjesto paznje poslije muke
i loseg iskustva/bez djetinjstva /presao sam u mladica tihoga ,povucenoga ali razocaranoga ….ne ne krivim vas dvoje ,
poceo sam piti i dugo dugo je trebalo da sve dodje na mjesto.

O oce i majko umrli ste nisam vam bio niti na sprovodima,
Al sjecam se svega.

I nisam zalio ,niti sam se zalio ,dok sada pod stare dane
vidim svoje unuke kako su sretni u parku tucu loptu,
koju je i djed volio ali nije imao vrijeme da igra nego samo skrivecki,ponekada pred skolom.
O moji sinovi koje ste veliki vi znadete koliko smo djelili,
i kakovo vam je bilo djetinjstvo kako treba i igra ,prijatelji ali i
obavezni rad koji vam je dao osnovu zivota i razumjevanja .

Bolno koliko je bilo ,boli me vise sta niste znali bolje,
jer takova su bila vremena poslije rata.

I zato oce i majko pocivajte u miru ,
Jer uskoro i moje izgubljeno djetinjstvo ce biti pokopano samnom.

Vilko

Adelaide,8/12/05

zozef
22.10.2006., 22:36
Moja supruga boluje od križobolje a nakon svih pretraga dobila je i dijagnozu a to je Protrusio disci i.v LIV dorsolateralis sin. Sindrom L LUMBOSACRALE CHR. supruga ima cijelodnevne bolove već nekoliko godina i sve što je trošila ne pomaže voltere,ibuprofen fizikalne terapije ima 48 god.molio bi ako je nekome poznato metoda ubrizgavanja sadržaja nekoliko ampula u spinalni kanal Naime ulazi se dugom tankom iglom kroz trticu iubrizgava Zahvat se radi ambulantno a radi se u Austriji navodno nakon 2 puta u toku godine bol prestaje Ako je nekom poznata metoda i njene posljedice molim da mi odgovori ZAHVALJUJEM

Vilko
26.10.2006., 18:45
Moja supruga boluje od križobolje a nakon svih pretraga dobila je i dijagnozu a to je Protrusio disci i.v LIV dorsolateralis sin. Sindrom L LUMBOSACRALE CHR. supruga ima cijelodnevne bolove već nekoliko godina i sve što je trošila ne pomaže voltere,ibuprofen fizikalne terapije ima 48 god.molio bi ako je nekome poznato metoda ubrizgavanja sadržaja nekoliko ampula u spinalni kanal Naime ulazi se dugom tankom iglom kroz trticu iubrizgava Zahvat se radi ambulantno a radi se u Austriji navodno nakon 2 puta u toku godine bol prestaje Ako je nekom poznata metoda i njene posljedice molim da mi odgovori ZAHVALJUJEM

Izvinjavam se na dugom odgovoru!

Napisao sam dosta toga ali sam dao i link na Spineuniverse od kojih dobivam novosti...sa obziron da i ja ne znadem neke "medikal hrvatske rijeci", tesko je pisati/prevadjati, a i oporavljam se od operacije ramena.

Spinal Injection / Nerve Block Therapies for Back Pain. (http://www.spineuniverse.com/displayarticle.php/article1970.html)

Kao prvo ima mnogo injekcija i nacina koje se upotrebljavljaju na kraljeznici .
Osnovne su:
Muskuloskeleton trigger point injection/koje se stavljaju na vise mjesta i koje su vise misicne i soft tissue .

Epidural injekcije koje se daju kao lokalne injekcije i kod poroda.

Vratna ,thorasic i lumbar caudal Epidural injekcija….Epidural courticosteroid injection.

Dijagnosticne injekcije i kao sta opisujem process u general kako je dano.

Koliko znadem nista se u medicini nije promjenilo sa injekcijama u kicmu.
Kod bolesnika se prvo proba sve sta je Vasa supruga prosla i onda se moze probati ustanoviti sa tom injekcijom da se vidi kada se da injekcija da bolesnik se mice i da se vidi da li je bol prestala...to je u slucaju ako se specificno ne vidi da je zivac/nerv /ukljescen ili dolazi sa pokretom da se pritisne.

U slucaju ako se znade da je nerv ili nervi/zivci pritisnuti, a ili je bila operacija ili je neuspjela ili se operacija ne zeli…onda se daje injekcije u radiology pod x-ray, pacijent se stavi u polozaj koji mu ja ugodan na trbuh, radiologist oznaci mjesto “za doktora koji daje injekciju”, prvo se ocisti mjesto , onda stavi lokalna injekcija ,poslije se ubrizga samo malo tekucine koja pokaze pravo mjesto, i onda doctor gledajuci TV monitor uspricava gdje i koliko je potrebno.

Obicno se daje pacijentu formular da vodi kako je bol u procjeni izmedju 1-10….najveci...0-1 znaci nema bolova...10 je nepodnesljivo bolesnik treba ambulance pomoc.

Poslije doctor odluci ako je pomoglo za slijedecu injekciju…ako radi daju se do tri na godinu, injekcije su cortisone/steroid koji su za inflamaciju, rade isto kao (voltaren, celebrex i mnoge druge) ,isto kao tablete samo djeluju brze +local anestetik.

Ukoliko bol se vrati nakon 10-14 dana tesko da ce slijedeca injekcija raditi.
To je jedan nacin, postoji drugi kojim se “ubije zivac”, sa ugrijanom iglom ,preko struje.Napisano dolje na engleskome prosidure.

If the patient is found to have a painful disc, they may be a candidate for a new and promising technique, intradiscal electrothermoplasty (IDET). In a procedure similar to a discogram, a wire is temporarily inserted into the disc and used to heat the disc. This destroys the invading sensory nerves and causes the proteins of the disc wall to reshape and slowly strengthen (over 3-6 months). The procedure cannot be done if the disc has already severely degenerated.

Ja sam imao u 36 godina oko 10 epidural/ali uvijek sam se vracao raditi drugi dan...to je bilo krivo.

Imao sam par puta triger na spotove injekcije kod mene je radilo samo par sata.

Vratne i lumbar blokade sam isto imao isto nije za mene radilo....ali znadem za osobe kojima je pomoglo.....ali ne za uvijek.

Od mene su digli ruke dvije operacije na lumbar /operacije nisu uspjele, poslije zadnje operacije 2004 nakon 4 mjeseca ukljestila su se dva nerva na lumbar koja su stalno ukljestena....nema vise operacije osim ako dodje problem sa strane da ne funkcionira urinating i stolica.

U vratu imam 4 nerva presana, C7-C8, na obadvije ruke su mi oduzele zadnja dva prsta i cijelom rukom bol stalno, to se ne moze nista , naobadvije ruke ostali prsti mi trnu i vuku pogotovo po noci ili kada probam nesto primiti u ruke i raditi....nema nista od operacije.

Ramena su poslijedica od rada obadva su stisnuta ,,,desno sam imao operaciju Arthroskopy ...impingement/decompresion, desnu vec imam upisanu u dva mjeseca....to nema nista sa drugim stanjem kicme...isto idem na operaciju Arthroscopy na laktovima ...jedan po jedan...i poslije toga koljena isto jedno po jedno.

Iz moga iskustva cu kazati, mosda ce vasa supruga biti pomognuta sa injekcijama i dva puta godisnje ako bi pomoglo je divno, ja sam 37 godina u bolovima 24/7 i to ne samo lumbar nego i svi drugi zglobovi poslje par godina.

Nadam se da sam nesto pomogao.

P.S. injekcije mogu kao i sve drugo biti opasne ,ali se poduzima sve da se stave na pravo mjesto pod x-ray-TV.

Nekome pomaze Glucosamine, supruga i ja smo probali na dulje vrijeme nismo mogli uzimati radi stomaka, ja inace koristim "patch za bolove , ja mislim da se kod vas moze dobiti preko socijalnoga ,kod nas je samo za rak ipaliative bolesnike , ja uzimam drugu vrstu"buprenopril" koja nije dobra kao fentynil, ja mogu dobiti na privat recept ali je preskupo.

Ja ne podnasam niti jedan narkotic vise od dva dana odmah imam reakciju svrbez i nespavanje....a prosao sam kroz sve od nji od codiuma,morphijuma,oxycontine do metadon.

Sretno.

Vilko
26.10.2006., 18:45

Izvinjavam se na dugom odgovoru!

Napisao sam dosta toga ali sam dao i link na Spineuniverse od kojih dobivam novosti...sa obziron da i ja ne znadem neke "medikal hrvatske rijeci", tesko je pisati/prevadjati, a i oporavljam se od operacije ramena.

Spinal Injection / Nerve Block Therapies for Back Pain. (http://www.spineuniverse.com/displayarticle.php/article1970.html)

Kao prvo ima mnogo injekcija i nacina koje se upotrebljavljaju na kraljeznici .
Osnovne su:
Muskuloskeleton trigger point injection/koje se stavljaju na vise mjesta i koje su vise misicne i soft tissue .

Epidural injekcije koje se daju kao lokalne injekcije i kod poroda.

Vratna ,thorasic i lumbar caudal Epidural injekcija….Epidural courticosteroid injection.

Dijagnosticne injekcije i kao sta opisujem process u general kako je dano.

Koliko znadem nista se u medicini nije promjenilo sa injekcijama u kicmu.
Kod bolesnika se prvo proba sve sta je Vasa supruga prosla i onda se moze probati ustanoviti sa tom injekcijom da se vidi kada se da injekcija da bolesnik se mice i da se vidi da li je bol prestala...to je u slucaju ako se specificno ne vidi da je zivac/nerv /ukljescen ili dolazi sa pokretom da se pritisne.

U slucaju ako se znade da je nerv ili nervi/zivci pritisnuti, a ili je bila operacija ili je neuspjela ili se operacija ne zeli…onda se daje injekcije u radiology pod x-ray, pacijent se stavi u polozaj koji mu ja ugodan na trbuh, radiologist oznaci mjesto “za doktora koji daje injekciju”, prvo se ocisti mjesto , onda stavi lokalna injekcija ,poslije se ubrizga samo malo tekucine koja pokaze pravo mjesto, i onda doctor gledajuci TV monitor uspricava gdje i koliko je potrebno....cjeli proces nije bolni.

Obicno se daje pacijentu formular da vodi kako je bol u procjeni izmedju 1-10….najveci...0-1 znaci nema bolova...10 je nepodnesljivo bolesnik treba ambulance pomoc.

Poslije doctor odluci ako je pomoglo za slijedecu injekciju…ako radi daju se do tri na godinu, injekcije su cortisone/steroid koji su za inflamaciju, rade isto kao (voltaren, celebrex i mnoge druge) ,isto kao tablete samo djeluju brze +local anestetik.

Ukoliko se bol vrati nakon 10-14 dana tesko da ce slijedeca injekcija raditi.
To je jedan nacin, postoji drugi kojim se “ubije zivac”, sa ugrijanom iglom ,preko struje.Napisano dolje na engleskome prosidure.

If the patient is found to have a painful disc, they may be a candidate for a new and promising technique, intradiscal electrothermoplasty (IDET). In a procedure similar to a discogram, a wire is temporarily inserted into the disc and used to heat the disc. This destroys the invading sensory nerves and causes the proteins of the disc wall to reshape and slowly strengthen (over 3-6 months). The procedure cannot be done if the disc has already severely degenerated.

Ja sam imao u 36 godina oko 10 epidural/ali uvijek sam se vracao raditi drugi dan...to je bilo krivo,
nitko mi nije niti kazao da mirujem par dana...to je bilo davno unatrag.

Imao sam par puta triger na spotove injekcije kod mene je radilo samo par sata.

Vratne i lumbar blokade sam isto imao isto nije za mene radilo....ali znadem za osobe kojima je pomoglo.....ali ne za uvijek, samo na par mjeseca ali je i to dobro.

Od mene su digli ruke dvije operacije na lumbar /operacije nisu uspjele, poslije zadnje operacije 2004 nakon 4 mjeseca ukljestila su se dva nerva na lumbar koja su stalno ukljestena....nema vise operacije osim ako dodje problem sa strane da ne funkcionira urinating i stolica.

U vratu imam 4 nerva presana, C7-C8, na obadvije ruke su mi oduzele zadnja dva prsta i cijelom rukom bol stalno, to se ne moze nista , naobadvije ruke ostali prsti mi trnu i vuku pogotovo po noci ( C5-C6 ) ili kada probam nesto primiti u ruke i raditi....nema nista od operacije.

Ramena su poslijedica od rada obadva su stisnuta ,,,desno sam imao operaciju Arthroskopy ...impingement/decompresion, desnu vec imam upisanu u dva mjeseca....to nema nista sa drugim stanjem kicme...isto idem na operaciju Arthroscopy na laktovima ...jedan po jedan...i poslije toga koljena isto jedno po jedno.

Iz moga iskustva cu kazati, mosda ce vasa supruga biti pomognuta sa injekcijama i dva puta godisnje ako bi pomoglo je divno, ja sam 37 godina u bolovima 24/7 i to ne samo lumbar nego i svi drugi zglobovi poslje par godina.

Nadam se da sam nesto pomogao.

P.S. injekcije mogu kao i sve drugo biti opasne ,ali se poduzima sve da se stave na pravo mjesto pod x-ray-TV.

Nekome pomaze Glucosamine, supruga i ja smo probali na dulje vrijeme nismo mogli uzimati radi stomaka, ja inace koristim "patch za bolove , ja mislim da se kod vas moze dobiti preko socijalnoga ,kod nas je samo za rak ipaliative bolesnike , ja uzimam drugu vrstu"buprenopril" koja nije dobra kao fentynil, ja mogu dobiti na privat recept ali je preskupo.

Ja ne podnasam niti jedan narkotic vise od dva dana odmah imam reakciju svrbez i nespavanje....a prosao sam kroz sve od nji od codiuma,morphijuma,oxycontine do metadon.

Sretno.

zozef
27.10.2006., 18:08
Gos.Vilko u ime supruge i u moje osobno zahvaljujemo na odgovoru, vaš odgovor nam je unijeo bar malo saznanja i uz ono što znamo pokušaćemo povući neke poteze u idući mjesec dana pa ćemo vas preko foruma obavjestiti BOK pozdrav vama i obitelji

forumaŠica
31.03.2008., 20:10
POzdrav svima!

Već sam prije par mjeseci naletjela na ovaj topik, i čitala, ali sam tad tražila rješenje za bolove koje sam imala..

Sad imam i dijagnozu. Doktor mi je jako šturo objasnio o čemu se radi, a ja nisam pitala. :ne zna:

Uglavnom, imam 23 godine, bavila sam se aktivno sportom 10ak godina, i povremeno imala probleme s križima, ali je prolazilo.

Prije nekih 2 mjeseca su me leđa "zakočila" nakon dužeg sjedenja i sporta bez prethodnog zagrijavanja. Bila sam na terapiji normabel+ketonal otprilike 2 tjedna, ali nisam osjećala nikakvo olakšanje.
Neurolog je rekao da je "išijas" i da nije strašno.

Prije nekoliko dana sam obavila MR snimanje. Dijagnoza - manja protruzija diska L5-S1 i promjene na L4-L5.
Doktor mi je samo rekao "nije za operaciju.većinom visoki ljudi imaju taj problem".

Zanima me da li se disk koji se jednom tako pomakne može vježbanjem vratiti natrag?

I da li se smijem baviti sportom (košarka) ikada više aktivno? :confused:

Zahvaljujem na bilo kojoj korisnoj informaciji.

angelina39
31.03.2008., 21:03
POzdrav svima!

Već sam prije par mjeseci naletjela na ovaj topik, i čitala, ali sam tad tražila rješenje za bolove koje sam imala..

Sad imam i dijagnozu. Doktor mi je jako šturo objasnio o čemu se radi, a ja nisam pitala. :ne zna:

Uglavnom, imam 23 godine, bavila sam se aktivno sportom 10ak godina, i povremeno imala probleme s križima, ali je prolazilo.

Prije nekih 2 mjeseca su me leđa "zakočila" nakon dužeg sjedenja i sporta bez prethodnog zagrijavanja. Bila sam na terapiji normabel+ketonal otprilike 2 tjedna, ali nisam osjećala nikakvo olakšanje.
Neurolog je rekao da je "išijas" i da nije strašno.

Prije nekoliko dana sam obavila MR snimanje. Dijagnoza - manja protruzija diska L5-S1 i promjene na L4-L5.
Doktor mi je samo rekao "nije za operaciju.većinom visoki ljudi imaju taj problem".

Zanima me da li se disk koji se jednom tako pomakne može vježbanjem vratiti natrag?

I da li se smijem baviti sportom (košarka) ikada više aktivno? :confused:

Zahvaljujem na bilo kojoj korisnoj informaciji.

A gdje si ovo iskopala?
Otvori svoju temu,pa će ti se više ljudi javit,...

gorak
31.03.2008., 21:19
i ja imam slični problem tj.počelo je slično ko i tebi ali ja nisam puno obračao pažnju na to i nastavio sa sportom i to hard.danas ne da se pomaknuo nego je nastala totalna deformacija u biti disk skoro više da i ne postoji.pršljenovi leže jedan na drugom.isto je l4 i l5.taj najviše odlazi.na operaciji sam trebao biti odavno ali ne želim niti mislim ici sve dok mogu hodat.čak se i lagano sportom bavim.tu ti popravka nema.trebaš ovo trenutno stanje koje kod tebe još nije strašno održat što dulje kroz život.ako se ne baviš profesionalno sportom i ne živiš od spota vrijeme je da smanjiš intenzitet i počneš mislit na kralježnicu.
to što je tebi je tek početak.ništa strašno ali ako se nastaviš forsirat za 10 godina moglo bi biti puno gore.zato pamet u glavu i čuvaj kralježnicu.

forumaŠica
01.04.2008., 17:36
i ja imam slični problem tj.počelo je slično ko i tebi ali ja nisam puno obračao pažnju na to i nastavio sa sportom i to hard.danas ne da se pomaknuo nego je nastala totalna deformacija u biti disk skoro više da i ne postoji.pršljenovi leže jedan na drugom.isto je l4 i l5.taj najviše odlazi.na operaciji sam trebao biti odavno ali ne želim niti mislim ici sve dok mogu hodat.čak se i lagano sportom bavim.tu ti popravka nema.trebaš ovo trenutno stanje koje kod tebe još nije strašno održat što dulje kroz život.ako se ne baviš profesionalno sportom i ne živiš od spota vrijeme je da smanjiš intenzitet i počneš mislit na kralježnicu.
to što je tebi je tek početak.ništa strašno ali ako se nastaviš forsirat za 10 godina moglo bi biti puno gore.zato pamet u glavu i čuvaj kralježnicu.

Hvala na odgovoru! :)

Baš sam danas bila na pregledu kod fizijatrice. Uputila me na još neka snimanja i zabranila bavljenje sportom do daljnjeg. (osim leđnog plivanja)
I još mi rekla kako se disk može vratiti natrag. :confused: To mi je dosta čudno jer sliku nije ni gledala, ali kao u principu se može vratiti u normalu.hm.. ne znam što da mislim. :ne zna:

Neću se forsirat sigurno. Vježbam svakodnevno. Uskoro krećem na drugu turu terapija, pa će nadam se sve biti ok.

Imam brata koji se bavi sportom rofesionalno. Imao je istu dijagnozu kao i ja prije 2 godine. Vježbao nekoliko mjeseci i sad mu je ok. Normalno se bavi sportom. Ali nikada nije išao na ponovno snimanje jer su mu rekli da se to nikad ne može vratiti natrag. :confused:

A sestrična je operirala disk (izvadili su joj ga) prije par mjeseci, operacija je uspjela i ok se oporavlja. Tako da nije baš sve tako crno kod tih ozljeda, ali sigurno je da se ne treba zezati s tim. sretno svima s oporavkom! :W

gorak
01.04.2008., 18:12
disk se može vratiti nazad .mislim nije on nikud iskočio nego je pukla čvrsta opna
diska i mekani dio se malo izlijao van i to ti stišče živac.to se da srediti.nekad samo od sebe prođe bez terapije ali taj disk nikad više nije na 100 %,pa ako forsiraš desiče se opet,pa opet dok ga ne sje.. do kraja.
meni je dokraja otišao.bio sam na magnetskoj i to su samo neki deformirani ostaci.e sad neznam kak su tvojoj sestrični izvadili disk.disk se ne vadi .ako je skroz sjeb..ugrađuju se metalne pločice koje drže raširene kralješke da ne leže jedan na drugom ali vjerojatno su joj odstranili samo onaj mali dio koji se izlijao i pritiskao živac,a ostatak zaraste ali više nikad nije to to.
pogledaj malo po netu.ima dosta toga i dosta slika,pa če ti biti jasnije o čemu se radi.

forumaŠica
03.04.2008., 16:16
disk se može vratiti nazad .mislim nije on nikud iskočio nego je pukla čvrsta opna
diska i mekani dio se malo izlijao van i to ti stišče živac.to se da srediti.nekad samo od sebe prođe bez terapije ali taj disk nikad više nije na 100 %,pa ako forsiraš desiče se opet,pa opet dok ga ne sje.. do kraja.
meni je dokraja otišao.bio sam na magnetskoj i to su samo neki deformirani ostaci.e sad neznam kak su tvojoj sestrični izvadili disk.disk se ne vadi .ako je skroz sjeb..ugrađuju se metalne pločice koje drže raširene kralješke da ne leže jedan na drugom ali vjerojatno su joj odstranili samo onaj mali dio koji se izlijao i pritiskao živac,a ostatak zaraste ali više nikad nije to to.
pogledaj malo po netu.ima dosta toga i dosta slika,pa če ti biti jasnije o čemu se radi.

Hm... sestrični je doktor rekao da joj nije ništa novo ugradio... bio joj se disk totalno rasprsnuo i sve su joj to izvadili.. iako ne znam dal' kralješnica može uopće funkcionirati dok ti fali disk.. ništa ne kužim.. na netu ima toliko toga i ne znam što od tog da uzmem zdravo za gotovo. puno različitih stvari piše. i o liječenju i terpijama i operacijama. A trebalo mi mi 5 dana sjedenja da to sve pročitam, a od sjedenja me bole leđa... pa sam mislila ovako br
e doći do korisnih info... :ne zna:

A što se tiče slike od diska tog ozlijeđenog... nije mi malo na jednu stranu "iscurio" kao na slikama koje nalazim po internetu, već na obje strane.tj cijelom donjom stranom... :(

Sviba
24.05.2008., 11:48

Što to znači da si se hard bavio sportom?

Trenirao si unatoč bolovima?

Svojedobno sam se i sam bavio sportom (i danas se bavim doduše) i imao sam probleme s bolovima u leđima. Dijagnosticira mi je protruzija diska od nekih 4 mm (prije nekih 6-7 godina). U to vrijeme sam trenirao žestoko (košarka) i jednostavno više nisam mogao izdržati te napore i prestao se baviti košarkom.

Ciljane vježbe u teretani + plivanje + umjerena aktivnost kroz godinu dana i stvari su se smirile.

Da kucnem o drvo, posljednje 4 godine igram košarku, umjereni do teži treninzi 3 puta tjedno + utakmica. Bolove u leđima imam povremeno, ali to je stvarno rijetko i daleko od onoga što je bilo nekad. Zanemarivo.

Imam pitanje...

Moju djevojku je presjeklo u leđima 2. puta u nekoliko mjeseci i to poprilično žestoko. Poslikali smo na rentgenu i jedino što se vidi je sužen prostor između L5 i S1 kralježaka. Dalje idemo redom kod fizijatra, ortopeda i neurologa i nakraju će vjerojatno radit i CT (znam proceduru pošto sam i sam sve to prošo).

ona se žali da osjeća utrnutost lista lijeve noge i stopala još 7. dan nakon što ju je presjeklo...

Jeli to normalno i hoće li se oporaviti?

teta_micika
15.06.2008., 22:08
eto mene u klub!
takodjer imam suzeni prostor izmedju L5 i S1, vjerojatno i herniju, al jos nisam radila magnetsku jer su me pametni doktori uvjeravali da nema potrebe jer oni sve znaju i bez toga. od nepravilnog drzanja mi se i cijela kraljeznica malo pomaknula.
e ljudi ja cu popizditi od bolova!!! ludim i sizim!! vec godinu i dva mjeseca me ubija lijeva noga! najcesce me boli straznja loza, ali ak se opteretim (stavim susit ves i odem u ducan npr.) onda mi se bol spusti do pete. ko da me neko ziletima reze:(
s obzirom da sam mjesec i pol dana cekala da dodjem na red i napravim rentgen, zatim dva mjeseca da dodjem na red i napravim EMNG nisam gubila vrijeme nego sam isla privatno na fizikalnu terapiju u ligament i etelu (poliklinike u zagrebu). NISTA mi nisu pomogli! prosla sam terapije strujom, laserom, ultrazvukom, masazama, bioptron, kiropraktiku, dvije potpuno razlicite fizikalne terapije i nista. jedino sto je uspjelo, ajd da im to priznam, je to sto mi je tu i tamo znalo trnuti stopalo pa mi sad vise ne trne, al to je sve.
cijeli zivot sam se bavila plesom, 10 godina aerobikom, a sad ne mogu u jebeni ducan bez da popizdim od boli.
ljudi me vise izbjegavaju jer sam kronicni mrgud i stalno im nest kukam jer sam jebiga takva da ne mogu dugo sutjeti kad me nesto kronicno boli. ne mogu se zapravo uopce normalno ponasati, ici u kazaliste, kino, druziti se s ljudima jer mi je kretanje strahovit problem. kad god se negdje ide ja odma u glavi slazem di cu se sparkirati, kak cu doci do tamo, jel imam gdje sjesti, jel daleko na wc...a ne moram ni reci da sam druzeljubiva i hiperaktivna pa mi to nevjerojatno tesko pada. padam u neke depresije, sve mi je strahovit napor. odem na posao i ostatak dana maltene prelezim. svako kretanje me toliko iscrpljuje da se poslije samo spavam.
sori na dugom postu, al ko to nije prosao stvarno ne moze razumjeti pa sam se raspisala jer brijem da se mi tu ipak kuzimo.
ukratko...pun mi je kurac