PDA

View Full Version : Žiro račun ... isplate honorara, ugovora o djelu ...

-haf-
19.05.2004., 21:34
Poštovani,
Imam problem. Naime doznačen mi je novac sa računa neke udruge kao donacija na moj žiro račun u iznosu od 3000kn. Taj mjesec nisam imao nikakvih drugih transakcija na tom računu. Načuo sam da ću morati platiti porez na iznos uplate iznad 1500kn. Da li je to istina i kako ide procedura te koliko iznosi porez.
Hvala

gogo
19.05.2004., 22:29
temeljem čega je tebi uplaćen novac?
Da li ti obavljaš neku samostalnu djelatnost ili?
Da li si student?

-haf-
19.05.2004., 22:56
nemam djelatnost, student sam, to je doznačeno kao sponzorstvo

Crow Jane
25.05.2004., 14:12
Pa privatni je račun privatna stvar?

Odakle bi ti netko naplatio porez? Misliš da porezna kopa po računima građana? :confused:

Moonlight Cat
25.05.2004., 15:20
Žiro račun kao takav podliježe poreznoj prijavi, što ne znači da podliježe i porezu. Mislim da sponzorstvo ne bi trebalo biti oporezovano, što ne znači da nećeš morati podnijeti poreznu prijavu na kraju godine (banka šalje tvoje podatke poreznoj upravi). Drugi put za slične uplate otvori tekući račun ili štednu knjižicu. Oni ne podležu poreznoj prijavi.

Crow Jane
25.05.2004., 15:54
Moonlight Cat kaže:
Žiro račun kao takav podliježe poreznoj prijavi, što ne znači da podliježe i porezu. Mislim da sponzorstvo ne bi trebalo biti oporezovano, što ne znači da nećeš morati podnijeti poreznu prijavu na kraju godine (banka šalje tvoje podatke poreznoj upravi). Drugi put za slične uplate otvori tekući račun ili štednu knjižicu. Oni ne podležu poreznoj prijavi.

e jebemti ja sam mislila da se možda zajebo kod onog žiro....:o

manager
30.05.2004., 01:36
Moonlight Cat kaže:

Sponzorstvo MORA ici na ZIRO RACUN!!!
Na kraju godine si obavezan podnijeti prijavu i sto je najbitnije podaci sa svih ZIRO RACUNA su dostupni poreznoj upravi. Samo sa tekucih su tajni!!!

-haf-
30.05.2004., 09:23
Okej....
Naravno da ću predati poreznu prijavu...
no da li ću morati platiti porez na tu donaciju?

Juraj
30.05.2004., 10:38
Nazovi poreznu upravu na besplatni telefon i pitaj.

0800-66-99-33
(od 9 do 15 h)

manager
31.05.2004., 19:47
-haf- kaže:
Okej....
Naravno da ću predati poreznu prijavu...
no da li ću morati platiti porez na tu donaciju?

Mislim da neces ti nego firma koja ti je to pustila na ziro racun.
To je takozvani OPOREZIVI TROSAK. :W

JBT
22.04.2006., 16:29
Ne znam je li ovo pravo mjesto za ovo pitanje, ali eto, postavit cu ga:

Naime, ako mi netko na ziro-racun kod PBZ-a uplati iznos iz neke druge banke, koliko treba da lova sjedne na moj racun, tj. kasni li ili ne? Znam da ako se uplati u PBZ-u na PBZ, to je gotovo u trenutku.

rivica
22.04.2006., 16:47
Ne znam je li ovo pravo mjesto za ovo pitanje, ali eto, postavit cu ga:

Naime, ako mi netko na ziro-racun kod PBZ-a uplati iznos iz neke druge banke, koliko treba da lova sjedne na moj racun, tj. kasni li ili ne? Znam da ako se uplati u PBZ-u na PBZ, to je gotovo u trenutku.

Koliko ja znam, kasni. E sad ne znam točno koliko :confused:
netko drugi tu će to znati vjeov.

JBT
22.04.2006., 16:48
Dobro, nije bitno, bitno da znam da ne bude isti tren, hvala! :)

icegirl78
22.04.2006., 18:30
Lova bi po svim pravilima trebala sjesti isti dan, ako je uplatitelj platio do 13 ili 14 h, ovisno o banci. Sve uplate poslije tog vremena sjedaju sa sutrašnjim datumom.

Putnik92
22.04.2006., 23:06
Međubankovna plaćanja (NKS) idu triput dnevno. Obično banka posluje sa svojim klijentima tako da naloge zadane do 13 sati (12... ovisno o banci) šalje u NKS isti dan.

Stana
01.11.2006., 21:47
Zanima me sve o žiro računu ..

Otvorio sam ga jučer, nisam uzeo karticu....

Kada mi netko hoće uplatiti mora li ići s uplatnicom u banku ili može preko neta ?
Može li se preko neta provjeriti trenutno stanje računa?

pky44
01.11.2006., 22:23
Zanima me sve o žiro računu ..

Otvorio sam ga jučer, nisam uzeo karticu....

Kada mi netko hoće uplatiti mora li ići s uplatnicom u banku ili može preko neta ?
Može li se preko neta provjeriti trenutno stanje računa?

Ne znam previše, ali preko neta se mogu se vršit transakcije recimo s tekućeg na žiro račun, sve ovisi koja banka i dal ti pruža usluge poput internet bankarstva...

Primjerice u ovoj (http://www.erstebank.hr/) banci ima takva usluga, koju možeš isprobati ( gore na vrhu ti je link NetBanking Demo )

Stana
01.11.2006., 22:32
hvala na odgovoru..ja sam prijavljen u Zagrebačkoj banci....i baš sada skidam neki program za ineternet bankarstvo...najvažnije mi je da mogu provjeravati stanje računa na netu, jer mi se ne da stalno ići do banke..a vačjda imaju tu mogućnost

Putnik92
01.11.2006., 22:43
ja sam prijavljen u Zagrebačkoj banci....i baš sada skidam neki program za ineternet bankarstvo...
Kakav program? Nema nikakvog programa, treba ti e-zaba i internet explorer (ili nešto slično).

Stana
01.11.2006., 22:46
ma skinuo sam neki program "Lokalna izrada naloga" ali to meni ne treba....
a ne mogu naći gdje da se na njihovoj stranici logiram na svoj račun

Lavica02
01.11.2006., 22:49
žiro si otvorio zbog poradi....?
Otvori i tekući pa zatraži da ti otvore trajni nalog da lova kada sjedne na žiro prebaci se na tekući ... pa onda s tekućeg možeš dizati lovu s bankomata, trošiti u dućanima, a ne ići svaki puta u banku po 100 kuna...

Stana
01.11.2006., 22:57
otvorio sam ga zbog posla, ma to nije prava riječ ali eto..

dosta toga radim na netu onako kada imam vremena pa mi ljudi hoće platiti pa reko idem ja otvoriti žiro pa neka ondje uplačuju....i zato sam otvorio račun...e sada me zanima za tekući..imam 18 godina i nisam baš nešto upoznat s tim vrstama poslovanja jer sam bio maloljetan pa nisam imao zašto ići u banku...e sada za tekući..jel bi morao uzeti karticu ili ne ? jer mi se ne da plačati za karticu...jel to znači da kada meni netko uplati na žiro to se automatski prebaci na tekući...

Maxxy
02.11.2006., 07:59
otvorio sam ga zbog posla, ma to nije prava riječ ali eto..

dosta toga radim na netu onako kada imam vremena pa mi ljudi hoće platiti pa reko idem ja otvoriti žiro pa neka ondje uplačuju....i zato sam otvorio račun...e sada me zanima za tekući..imam 18 godina i nisam baš nešto upoznat s tim vrstama poslovanja jer sam bio maloljetan pa nisam imao zašto ići u banku...e sada za tekući..jel bi morao uzeti karticu ili ne ? jer mi se ne da plačati za karticu...jel to znači da kada meni netko uplati na žiro to se automatski prebaci na tekući...
Dobiješ debitnu karticu za koju ne placas nista. S njom mozes placati na blagajnama ili dizati lovu s bankomata, ali samo ako imas love na racunu.
Preko neta normalno gledas stanje svih racuna u banci, a isto tako i placas - kao da si za salterom u banci :)

Stana
02.11.2006., 11:37
hvala svima na odgovorima...

malo sam proučavao kartice i mislim uzeti Visu (možda imate neki drugi prijedlog),negdje sam pročitao da pri kreiranju kartice moram platiti oviso o tome koliko želim da mi kartica bude aktivna..

Stana
02.11.2006., 12:20
i još sam pročitao da je bolje u PBZ nego u ZABI....kao u ZABI se često događaju krive uplate..vjerovatno ću se onda prebaciti u PBZ, a tek sam prekjučer otvorio ovaj račun..ma nema veze..

Lavica02
02.11.2006., 13:32
kod tekućeg u ZABI dobiva (automatizmom) maestro karticu (debitna), godišnja članarina je 20 kuna...ako hoćeš e-zabu ona ti je 10 kuna mjesečno... nalozi koje plaćeš preko e-zabe su od 0,50 kuna do 1 kunu zavisno da li plaćaš osobi koja ima račun u zabi ili izvan zabe s time da kada fizičkoj osobi plaćaš (a ima račun u zabi) naknade nema...za to ti treba token koji te (ako nisi u njihovom paketu ) košta jednokratno oko 70 kuna

Stana
02.11.2006., 14:37
sve sam pročitao i sve je ok, ma ja neću da im kunu dam za karticu, mogu uzimati proviziju po transakciji....to je ok...

meni samo treba mogućnost da preko interneta provjeravam stanje na računu i da mi ljudi mogu uplačivati gdje je ta mogućnost.....-a kada ja budem htjeo uzeti novac nije mi problem otići do banke...jer ionako dok ne skupim 40 000 eura neću ništa dizati s računa..

Astrice
04.11.2006., 00:40
Ovako kupiš si token,to je spravica pomoću koje ulaziš u e-bankarstvo. Običan je 70 kuna a ako koristiš a ako koristiš paket usluga 1 za sve onda je token 50 kuna. E tu možeš provjerit stanje na računu u svako doba dana.

Stana
04.11.2006., 00:44
jel to jednokratno 70 tj. 50k ? (idem sada gledati reprizu Istrage)

Astrice
04.11.2006., 00:48
Da jednokratno.

Stana
04.11.2006., 01:31
ok, onda uzimam token....samo još moram da razmislim dali da se iz ZABE prebacim u PBZ ...

ovaj topic može u CLOSED !!!

Astrice
04.11.2006., 01:57
Meni je to prebacivanje čista glupost. Ko da ideš u stranku koja je povoljnija pardon podobnija.

Stana
04.11.2006., 12:36
ma čuj, čitao sam neke topice o ZABI kako imaju dosta krivih transakcija pa me to malo živcira jer ne želim da se to meni dogodi......a eto zasada ostajem u ZABI, ali kada mi "pokidaju" prvu transakciju onda se prebacujem...

Astrice
04.11.2006., 12:53
Ja nisam imala takve transakcije pa po tome ne mogu reć ništa.

Lavica02
04.11.2006., 12:54
mi godinama koristimo e-zabu, nikada nikakvih problema

Stana
04.11.2006., 12:56
nadam se da će i meni sve biti ok... (Steel Dragon - We All Die Young)

Astrice
04.11.2006., 12:57
Dakle samo kupi token i sve 5.

Stana
04.11.2006., 12:58
ok , hvala !!!!

Nidhelpkvikli
31.08.2007., 18:02
Znam da je pomalo debilno pitanje al eto..ima nas svakakvih:zubo:

Ovako,zanima me što je potrebno da redovni student druge godine faksa,koji mozda neće upisati treću,nema posao,ali ima mogućnost povremenog pisanja za jedan hrvatski časopis,otvori račun u ERSTE banci,na koji će mu dolaziti novac od tog povremenog pisanja?

Randall Flagg
01.09.2007., 01:28
Trebao bi otvoriti žiro račun , mislim da čak imaju neki žiro za studente, ali nisam siguran.

Ne zaboravi prijaviti porez :top:

mokry
01.09.2007., 01:37
Evo da ne otvaram novi topic postat ću ovdje. Student sam koji nema prihode (osim staraca) pa me zanima mogu li otvoriti tekući račun. Vidio sam da PBZ, Zaba i Erste imaju tu mogućnost, ali me zanima mogu li ja otvoriti račun premda na njega neće stizati redovite uplate. Taj bi mi račun trebao zato što se dobije Maestro kartica, a ona mi treba za net trgovinu. Kada bih ja npr. stavio na račun 500kn i onda tom karticom kupio nešto na netu u tom iznosu, je li to moguće? :zubo: Dakle mogu li otvorit račun? :rolleyes: :)

Weedeemer
01.09.2007., 02:04
dodjes tam

dobar dan,dobar dan, (imate li kišobran), ja bi otvrio račun....

mokry
01.09.2007., 02:06
dodjes tam

dobar dan,dobar dan, (imate li kišobran), ja bi otvrio račun....
Znači nema veze što nemam prihode?

Weedeemer
01.09.2007., 02:15
Znači nema veze što nemam prihode?

pa cek malo, kakve bi ti prihode? u kuverti?

denken malo...

otvoris u onoj banci za koju pretpostavljas da ima najvise bankomata u tvom kvartu/mjestu...
jos bolje ako imaju neke pogodnosti za studente....

mokry
01.09.2007., 02:28
pa cek malo, kakve bi ti prihode? u kuverti?

denken malo...

otvoris u onoj banci za koju pretpostavljas da ima najvise bankomata u tvom kvartu/mjestu...
jos bolje ako imaju neke pogodnosti za studente....

Pa kažem ti za što mi treba račun. Da bih dobio karticu. Dakle, kada bih nešto želio kupiti preko neta (npr. košta 400kn), ja stavim na račun 500kn i onda platim karticom jer se drugačije na netu niti ne može kupovati (pogotovo ako kupuješ npr. na ebay-u).

Weedeemer
01.09.2007., 02:35
Pa kažem ti za što mi treba račun. Da bih dobio karticu. Dakle, kada bih nešto želio kupiti preko neta (npr. košta 400kn), ja stavim na račun 500kn i onda platim karticom jer se drugačije na netu niti ne može kupovati (pogotovo ako kupuješ npr. na ebay-u).

dobijes maestro (koji odmah skida sa tekuceg racuna)
jesi li siguran da na netu mozes placat maestrom?

ovdje nije rijec o kreditnim karticama....

KILLERDOG
01.09.2007., 13:58
nemožeš
treba ti devizni račun u pbz za kupnju preko neta

mokry
01.09.2007., 21:16
nemožeš
treba ti devizni račun u pbz za kupnju preko neta
A jel mogu otvorit taj račun, stavit na njega npr. 200 eura i onda kupovat ili i za to trebam imati stalna primanja?

Neuson
01.09.2007., 21:33
Pa obično i služi za takvu kupovinu. Položiš unaprijed iznos na devizni račun, potrošiš ga i tako u krug i siguran si da i ako ti netko ukrade broj kartice ne može nabiti račun pošto se on odmah tereti, a ako nema novca transakcija neće proći.

mokry
01.09.2007., 22:25
Pa obično i služi za takvu kupovinu. Položiš unaprijed iznos na devizni račun, potrošiš ga i tako u krug i siguran si da i ako ti netko ukrade broj kartice ne može nabiti račun pošto se on odmah tereti, a ako nema novca transakcija neće proći.

E super, onda mi takav račun treba. Znači odem u banku i otvorim devizni račun. Jel trebam na njega odmah stavit neku lovu ili...? I jel dobijem karticu s kojom onda mogu kupovati na netu? Hvala na odgovorima:kiss:

Neuson
01.09.2007., 22:48
Sigurno imaju nekakv početni ili minimalni polog jer moraju od nekuda naplaćivati održavnje računa. Plastična kartica ti obično dođe nakon 2-3 tjedna.

mokry
01.09.2007., 23:14
Sigurno imaju nekakv početni ili minimalni polog jer moraju od nekuda naplaćivati održavnje računa. Plastična kartica ti obično dođe nakon 2-3 tjedna.

Ok. Hvala na info.:top: A jel znaš možda koja je banka dobra po tom pitanju. Nešto sam gledao po netu i sviđa mi se PBZ. Ako sam sve dobro skužio, oni daju Visa Electron Chip karticu s kojom se onda diže lova ili plaća (i vani i kod nas). Samo im nigdje ne piše koliki minimalni iznos treba biti na računu.

Neuson
01.09.2007., 23:31
Koliko sam ja čuo kod nas jedino Pbz i Erste imaju kartice deviznog računa s kojima se može plaćati vani (jer imaju taj cvc2 tj. cvv2 broj odotraga). Za minimalni iznos ne znam, no sigurno je neka sića.

qweertz
29.09.2007., 16:26
Što se događa ako se u ugovoru o autorskom djelu ne navede broj žiroračuna već broj tekućeg računa osobe kojoj se isplačuje honorar?
Nedavno sam sklopio s jednom firmom takav ugovor koji još nije isplačen. Tražili su me broj žiroračuna, a ja sam im (ne znajući razliku između žiroračuna i tekućeg računa) dao broj tekućeg računa i taj broj su oni naveli u ugovoru.
Sad sam pročitao threadove vezane uz tu temu te linkove na koje su upućeni oni koji su slično pitali (npr. http://www.imamnovac.com/Autorski-honorar/4.aspx) pa vidim da sam pogriješio.
Može li se to ikako riješiti bez sklapanja novog ugovora?
Hoće li sve biti u redu ako oni naprave uplatu na taj moj tekući račun i pritom plate porez kako nalaže porezna uprava?

Zahvaljujem na odgovoru.

plimpi
29.09.2007., 18:28
Ne može. Mora bit žiro.

qweertz
29.09.2007., 19:04
Ne može. Mora bit žiro.

A što će biti ako eventualno tako uplate?
Ili uopće ni ne mogu uplatiti?

banderas
29.09.2007., 23:45
Neće ti uplatiti, vjeruj mi. Ako ti uplate, onda su zaista bedasti.
Na autorske honorare nema doprinosa pa su opterećenja nešto manja nego kod "običnih", ali to je i dalje honorar i naravno da se mora uplaćivati na žiro.

Vojky
30.09.2007., 00:04
Može li se to ikako riješiti bez sklapanja novog ugovora?

Pa lijepo im javiš da si pogriješio, tamo će napraviti knjigovodstvenu bilješku i uplatiti na pravi račun.

qweertz
30.09.2007., 19:29
Da se nadovežem na početno pitanje: pretpostavimo da mi firma preko autorskog ugovora isplati honorar veći od 10000, a manji od 50000 kn i da su mi to jedina primanja u godini.
Student sam i roditelj zbog mene ima porezne olakšice kod obračuna poreza na dobit. Uzdržavana osoba sam tako dugo dok mi primanja ne premaše 9600 kn, dakle, u trenutku isplate honorara na moj žiroračun roditelj gubi pravo na porezne olakšice.

Koja je tad procedura?
Znam da roditelj tad treba na kraju godine pisati poreznu prijavu i platiti naknadno taj porez na dobit koji nije plačao tijekom godine.
Trebam li i ja pisati kakvu poreznu prijavu?
Imam li možda i pravo na povrat poreza iako je meni isplačen neto iznos iz ugovora, a porez je platila firma?

Pročitao sam puno kontradiktornih izjava o tome i sad u ništa više nisam siguran.

gogo
01.10.2007., 13:37
Koja je tad procedura?
Znam da roditelj tad treba na kraju godine pisati poreznu prijavu i platiti naknadno taj porez na dobit koji nije plačao tijekom godine.
Trebam li i ja pisati kakvu poreznu prijavu?
Imam li možda i pravo na povrat poreza iako je meni isplačen neto iznos iz ugovora, a porez je platila firma?

Pročitao sam puno kontradiktornih izjava o tome i sad u ništa više nisam siguran.

Najbolje je da i ti i roditelj predate poreznu prijavu. On će nadoplatiti razliku a ti ćeš dobiti povrat. Nemoj slučajno da samo tvoj roditelj predaje, a ti ne jer onda gubite novac od poreza.

U praksi se događa da nitko ne prijavi i nikome ništa, a nekad zovu ljude da podnesu prijavu. Ako se želiš "igrati" onda samo ti podnesi prijavu i traži povrat, a roditelj neka ništa ne prijavljuje (osim ako ne želi ili mora iz nekih drugih razloga)

U svakom slučaju što god kao nezaposleni (ili student) radio preko autorskog ugovora ili ugovora o djelu: OBAVEZNO traži povrat poreza.

qweertz
01.10.2007., 16:23
U praksi se događa da nitko ne prijavi i nikome ništa, a nekad zovu ljude da podnesu prijavu.

Hvala na informacijama.
Ova opcija mi se najviše sviđa - niti treba išta plačati niti išta tražiti. A ako će slučajno tražiti podnošenje prijave, onda se to lako kasnije riješi.

banderas
08.10.2007., 18:17

Imaš :)
Povrat poreza na dohodak i prirez se uvijek vraća fizičkoj osobi, tj. tebi. Podnesi na kraju godine prijavu poreza na dohodak. Sve do 19.200 godišnje ti je neoporezivo, iznos nakon toga je porez 15% + prirez. Daljnje stope mislim da te ne zanimaju :D

Ako su ti uplatili kao autorski honorar, to znači da su platili 25% poreza (+ prirez) na 70% iznosa. Dobar dio toga ćeš dobiti nazad kao poklon od države, a ako je iznos manji od 19.200, dobit ćeš sve.

PLAVI_9
07.01.2008., 16:21
Pozdrav svima;

Isprika na tome što ponavljam pitanje. Imam jedan ponudu za jedan duži honorarni posao (po par puta mjesečno u jednoj firmi) pa me zanimaju načini plaćanja. Nemam stalna primanja, niti sam redovan student. Zanimaju me tri stvari:

- s firmom potpisati ugovor o djelu ?
- dali bi bilo pametno za to otvoriti žiroračun (recimo u PBZ-u)
- dal se kod njih može s karticom na bankomatu podizati novac sa žiroračuna?Ako ne, kako?
- što je s porezima i sl.?

domar
07.01.2008., 17:24
Pozdrav svima;

Isprika na tome što ponavljam pitanje. Imam jedan ponudu za jedan duži honorarni posao (po par puta mjesečno u jednoj firmi) pa me zanimaju načini plaćanja. Nemam stalna primanja, niti sam redovan student. Zanimaju me tri stvari:

- s firmom potpisati ugovor o djelu ?
- dali bi bilo pametno za to otvoriti žiroračun (recimo u PBZ-u)
- dal se kod njih može s karticom na bankomatu podizati novac sa žiroračuna?Ako ne, kako?
- što je s porezima i sl.?

Imam par ugovora o djelu pa ti pomognem koliko mogu.

1. Sa firmom potpisati ugovor o djelu, osim ako ti neće lovu isplaćivati na ruke ili preko Student servisa.

2. Za ugovor o djelu moraš imati žiro, ja ga imam u PBZ.

3. Možeš, za žiro račun dobivaš karticu i možeš podizati lovu na bankomatu, naravno, nema minusa.

4. Na ugovore o djelu se plaća mirovinsko, zdravstveno, porez, prirez... u ZG su ti ukupna davanja oko 102%.

Meni se sredstva uplaćuju u neto iznosu, odnosno cijena koju smo moj poslodavac i ja dogovorili, a sva ostala davanja plaća mi poslodavac.

Ako skolopiš Ugovor o djelu, mislim da bi slijedeće godine mogao imati pravo na povrat poreza, barem je kod mene tako, iako imam i normalno zaposlenje dakle ugovor o radu!

sara4
08.01.2008., 13:03
Evo, da nadodam - tko radi honorarno vrlo ce vjerojatno imati povrat poreza (ovisno, naravno, o cifri koju ste zaradili, nije zanemariva lova).

Prije predaje porezne prijave u svakom slucaju provjeriti da li imate za povrat ili za uplatu!!! Jer, ako dodje za uplatu i preda se prijava, porez se MORA platiti. Ako pak, obracun pokazuje za uplatu, a porezna prijava se ne preda, NIKOM NISTA. Zato oprez!!!

hyperactive_anki
12.08.2008., 23:54
nadovezala bih se na ovu temu...

Ako se nekom napravi ugovor o autorskom djelu - da li se iznos naknade u tom ugovoru definira u bruto ili neto iznosu?

hvala!!

Pali_andjeo
03.08.2009., 17:53
Oprostite na tak glupim pitanjima ali sam početnik pa ako može pomoć, imam otvoren žiro račun u PBZ-u, prije 2. god sam otvorio, pa me zanima sljedeće, dali mi još vrijedi taj račun i radio sam i treba mi čovjek poslat pare na taj račun, dali mogu sa ugovorom doć po pare jer nemam karticu ni niš, brijem da nisam ni dobio, jel mi još što treba ili? I dali je broj žiro računa 2340009-*********? Hvala :s

Frish
03.08.2009., 18:44
O Kriste, a da nazoveš banku i saznaš iz prve ruke?

Stari Zeke
11.10.2009., 05:18
Pozdrav,

zanima me da li je moguće da sudski tumač ili prevoditelj izdaju račun u brutto iznosu, s naznakom da se uplata treba izvršiti na tekuči račun? Da li je nužno na računima navoditi žiro-račun i koje su posljedice ovoga gore? Hvala.

sara4
12.10.2009., 10:27
Koliko ja znam, honorari se moraju isplaćivati na žiro-račun.

Stari Zeke
13.10.2009., 12:49
Divno, ali što ako ja tražim da se isplati na tekući račun?

neno1966
13.10.2009., 13:01
Isto kao i da tražiš da ti se isplati na ruke :kava:

sara4
13.10.2009., 13:31
Divno, ali što ako ja tražim da se isplati na tekući račun?

Kršiš zakon.

Stari Zeke
16.10.2009., 02:37
Uz koje posljedice?

triax
16.10.2009., 07:07
....Novčanom kaznom od 500,00 do 50.000,00 kuna za prekršaj kaznit će se pravna i fizička osoba i novčanom kaznom kaznom od 500,00 do 20.000,00 kn odgovorna osoba u pravnoj osobi...

mobitele
24.11.2009., 18:53
Imam žiro račun u PBZ banci, do sad nisam imao nikakve uplate na njega ali očekujem sad nekoliko manjih. Do sada mi nije ništa dolazilo na naplatu (imo sam tekući u zabi i svaki mjesec tonuo u minus zbog izvoda itd...) no sada kada mi dođe uplata dali ću onda svaki mjesec i ovdje imati određena davanja za žiro, ili samo onaj mjesec kada imam transakcije?

Dali je dovoljno dati samo br. računa uplatitelju ili moram dati kompletne podatke o sebi?

Lavica02
24.11.2009., 19:22
c/p s www.pbz.hr

izrada i slanje redovitog izvatka žiro računa - dostava
poštom 4,80 kn

možda ima i drugih troškova, ali ...

za uplate daješ VBDI banke (imaš u pravilima pdf-a) - broj tvojeg žiro računa

neno1966
24.11.2009., 19:40
Vođenje žiro računa za fizičke osobe se ne naplačuje a ako ti nije dovoljan broj bankomata, poslovnica... za uvid u stanje onda možeš platiti i već navedenu dostavu :mig:

Ruralna
26.11.2009., 14:34
Mene zanima na koji način se oporezuju sredstva na žiro računu?
Dakle, uglavnom ja sama sebi uplaćujem lovu na žiro, zato što onda s tom lovom plaćam preko paypala.
Ova u banci mi je rekla da mi se to isto oporezuje, bez obzira šta ja zapravo prebacujem lovu sa tekućeg na žiro.
Jel mi može netko ovo malo pojasnit?

mobitele
26.11.2009., 18:49
Lavica i neno hvala! :mig:

Zlatorepa
27.11.2009., 19:15
ma čuj, čitao sam neke topice o ZABI kako imaju dosta krivih transakcija pa me to malo živcira jer ne želim da se to meni dogodi......a eto zasada ostajem u ZABI, ali kada mi "pokidaju" prvu transakciju onda se prebacujem...

Kakve krive transakcije, može malo pojasniti da probamo objasniti :D

sagena
28.11.2009., 09:46
Mene zanima na koji način se oporezuju sredstva na žiro računu?

O kakvom porezu misliš? :ne zna: Imam uplate na žiro-račun preko ugovora o djelu - na to je već sve plaćeno (i doprinosi i porezi i harač:mad:) zašto bi mi se još nešto oporezivalo, ne kužim?:confused:

sagena
28.11.2009., 09:47
Kakve krive transakcije, može malo pojasniti da probamo objasniti :D

Krive transakcije nisam imala... jednom se desilo da nije zabilježena uplata iako sam platila, ali nakon što su mi isprintali u banci potvrdu, sve je riješeno...:ne zna:

bilokoje
28.11.2009., 10:25
O kakvom porezu misliš? :ne zna: Imam uplate na žiro-račun preko ugovora o djelu - na to je već sve plaćeno (i doprinosi i porezi i harač:mad:) zašto bi mi se još nešto oporezivalo, ne kužim?:confused:

Mislim da nisu upitne uplate preko ugovora o djelu, jer su one oporezovane i ne oporezuju se dodatno. Cura pita da li se plaća porez ako sama sebi uplaćuje lovu na žiro račun :ne zna:

nitro66
04.12.2009., 21:54
Evo pozdrav ,molio bih vas da mi odgovorite na sljedece pitanje:
Koliko bi ja poreza platio ako nekome u Sloveniju uplacivam na ziro racun 20 eura ,znaci kolko bi banci poreza platio! Molio bi ozbiljnost jel fakat mi je hitno

zamantana
04.12.2009., 22:15
Banki ne plaćaš porez nego naknadu. Sve banke imaju na svojim stranicama cjenik usluga. Meni RBA naplaćuje 7.EUR kada dobivam doznake iz inozemstva. Najbolje ti je ako oboje imate otvoren račun na moneybookeru uplatiti preko njega.

Johny
05.12.2009., 13:47
Daj malo više podataka. Da li iz RH šalješ lovu u Sloveniju? Da li imaš baku iz koje bi slao lovu ili ti je svejedno?

Vave
21.12.2009., 22:52
eo ovako,imam 18 god i poceo sam radit sa 16 otprilike.Poceo sam primat keš u plesnom klubu za plesnog trenera,a sad sam se zaposlio kao novinar jedne stranice(necu imenovat ko zna). i sad ...otvorio sam ziroracun najobicniji privatni,i zanima me da li bi oni meni smjeli uplacivat recimo 200-250 kuna mjesecno znaci bez ikakvog poreza.

da li je to protiv zakona,ili sasvim normalna stvar ?

kamencic
29.12.2009., 11:30
htio bih otvorit žiro-račun...volio bih da mi preporučite u kojoj banci da otvorim račun?jel ima veze ako mi se novac uplaćuje iz Bosne,Srbije?
što trebam imat da bih preko neta provjeravao uplate na svoj račun?unaprijed hvala

molvany
19.06.2010., 15:42
Poštovani,
Prvo i prvo se izvinjavam, jer verovatno nisam na dobro mesto pisao. Ali nažalost nisam našao odgovarajuće mesto. :ne zna:
Pre kratkog vremena sam otvorio ( kao inozemni građanin ) žiro račun u Erste banci u HR.
U ugovoru o žiro računu su brojevi:
Prvo: 7 ( sedam ) brojeva
pa crtica - pa ( 10 ) deset brojeva , Pa / i dolazi 8 ( osam brojeva ) pa crtica -
i na kraju su 10 ( deset ) brojeva, koja su naznačena kao broj mog žiro računa ( zadnja deset brojeva )

2402006 - xxxxxxxxxx / xxxxxxxx - xxxxxxxxxx

Verovatno za Vas to nije novo, za mene jeste ( prvi put račun u HR. )
Sad je to moj " problem ", da treba moj račun da dam nekome, da na njega uplati novac ( nije ništa posebno - na žalost )
Pa ne znam, koje brojeve treba da mu dam, da bih on mogao meni da plati na račun.
Gledao sam već i na Netbankingu, kako bi to trebalo da izgleda, ali ništa korak napred :confused:
Pa bih Vas zamolio ( ko ima vremena i volje ) da mi pomogne, koje brojeve ( od ovih ) treba da dam.
Isto bih vas pitao, koliko dugo traje, dok ja vidim na NetBankingu, da je neko već platio novac na moj račun ? ( posle njegove / njene uplate ) ?

Unapred vam se zahvaljujem na odgovoru ( rima ):)

NEMOGUĆA
20.06.2010., 08:55
molvany, inače na net bankingu bude vidljivo za par sati (ovisi od banke)
Za karticu ti neznam reći jer nemam od Erste banke, pa da ti ne bih nešto krivo rekla.
Možeš nazvati njihovu službu za korisnike - neki kontakt broj, pa pročitati sve to i neka ti kažu koji je broj koji trebaš dati - to ti je najsigurnije!
Sretno!

molvany
20.06.2010., 11:22
molvany, inače na net bankingu bude vidljivo za par sati (ovisi od banke)
Za karticu ti neznam reći jer nemam od Erste banke, pa da ti ne bih nešto krivo rekla.
Možeš nazvati njihovu službu za korisnike - neki kontakt broj, pa pročitati sve to i neka ti kažu koji je broj koji trebaš dati - to ti je najsigurnije!
Sretno!

NEMOGUĆA,
Hvala ti na odgovoru :) Pokušatću sa korisničkom službom, a i dalje se nadam, da neko, ko ima Erste račun, dat će možda konkretniji odgovor na moje pitanje.

trazimstan
30.07.2010., 11:08
Trebamo platiti polog na stan i cimeri mi uplaćuju svoj dio na moj žiro račun, a onda ću ja sve platiti gazdi stana na njegov račun. Postoje li tu kakvi problemi oko uplata, porez i sl? Mislim, smiju li oni meni uplaćivati na žiro? Ne kužim se puno u te razlike žiro/tekući pa pitam. Tekući uopće nemam...