PDA

View Full Version : Italija

stranice : 1 2 [3] 4 5

globetrotter
29.03.2010., 11:30
piazza navona je dobra zbog izlazaka, kafica, restauranata, blizu je campo dei fiori s trznicom, ulicni umjetnici... uglavnom, prilicno je zivo, a i vecina glavnih znamenitosti je otamo podjednako udaljeno.
piazza di spagna je pogodna zbog blizine shopping ulica.

nasmijanonebo
29.03.2010., 11:53
Hvala puno! Dvoumim se izmedju piazza navona i spanish steps..Koja lokacija je bolja od te dvije? thx jos jednom...

a ne znam..piazza navona zbog kafica i restorana, zbog ulicnog movinga..ima i domacih ljudi na tom trgu.
i da,globetrotter je rekao dobro, iz piazza navone je sve otprilike jednako daleko..
spanjolske stepenice su prekrasne:cerek: ali nema toliko domacih tamo..iako isto ima kafica blizu
a da prosudis po fotkama di bi ti bilo draze? (spanj.stepenice i piazza navona su si blizu pjeske:mig:)..neces fulati sto god odaberes
spanj.stepenice:
http://images.google.hr/images?hl=hr&q=spanish%20steps%20rome&cts=1269859875861&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
piazza navona
http://images.google.hr/images?hl=hr&q=piazza%20navona%20rome&cts=1269859897173&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

red berries
29.03.2010., 14:31
Mislim da cu da se odlucim za piazza navone....po slikama su mi obadvoje :cerek:,a i ako je blizu jedno drugog,onda valjda ne mogu pogrijesiti sa izborom, jer uvijek mogu skoknuti s jedne na drugu lokaciju..thx na informacijama:)

alter ego blagajnice
29.03.2010., 14:50
piazza navona definitivno.

PAULA123
03.04.2010., 14:09
Jer bio tko u San Marinu i Riminiu, kakva su iskustva, vrijedi li ih vidjeti?

kefa
04.04.2010., 08:38
da,vrijedi.
San Marino zbog povijesti/pozicije. Rimini,samo po ljeti,zbog nepresusne zabave za sve uzraste.

tabello
06.04.2010., 19:42
'pozdrav!!
ima li netko tko je bio u Napoliju preporučiti gdje je najbolji smještaj, tražimo nešto tipa hostel ili stan za iznajmiti, ništa preluksuzno......već da je čisto i pristojno za prespavat i otuširat se, ionako smo cijeli dan vani!!
hvala!!:mig:

Phoebos Apollon
07.04.2010., 16:02
Ekipa;
Molim pomoć. Na ljeto bi s prijateljima otišao do Mirabilandije (Rimini),
na barem dva dana i u San Marino na jedan dan (ili popodne). S brodom
u Anconu, pa onda vlakom do Riminija. Je li to komplicirano za organizirat.
Mlađi smo, nismo baš financijski jaki, pa bi to trebali skrpat sa što manje novca.
Vidio sam da SNAV vozi jeftino (19€), ali su to ipak nezgodni sati.
Pa ako itko ima neki savjet, kako tamo doći i što jeftinije proći, neka pomogne.
Unaprijed hvala!

x-type
07.04.2010., 16:15
a otkud se kreće? otkud ste?

comi1
13.04.2010., 08:43
VERONA ILl okolica:..

pozdrav durstvo...
ako mi netko iz iskustva moze reci za kakav JEFTIN smjestaj u veroni ili okolici..dakle trebala bi mi koliba za prespavat jednu noc i nista vise..
hosteli su skupi...a najjeftinija varijanta koju sam nasao je 50€ Ibis-hotel ..znaci 25 po covjeku.
gledao sam neke BB al isto je oko te cijene...pa ako je slucajno netko bio i zna za nesto jeftinije od 25/20€ tamo to bi cijenio..jer nedaje mi se 25€ samo da prespavam koji sat tamo...

tnx

*eva*
13.04.2010., 23:51
Jer bio tko u San Marinu i Riminiu, kakva su iskustva, vrijedi li ih vidjeti?

San Marino nisam bila tako da :ne zna:

sto se tice Riminija ovisi o tome sto volis. ja sam presla cili taj dio obale...od Ancone pa do Cesenatica i jos malo sjevernije i ne znam koje mi je misto (ukljucujuci Rimini) bezveznije od kojeg. uopce mi nema razlike izmedu svih tih mista. red prljavih plaza od onog bezveznog pijeska (ne bilog tropskog nego onog sivkastog ka blato), pa red koktel barova/kafica pa red hotela.
ako ides usred lita i hoces guzvu i zabavu po cile noci onda da.
ako ides u zimskom periodu malo je otuzno a od nekih povijesnih znamenitosti nema gotovo pa nista.

u blizini je Urbino. predivan gradic.
ali kazem...sve ovisi kakav tip zabave/putovanja te zanima.

ftorres
14.04.2010., 18:14
uskoro putujem u rim pa bih imao par pitanja, a jako me zanimaju osobna iskustva forumaša.
u rim krećem iz splita, brodom do ancone, blue lineom, i hvatam vlak za rim. brod stiže u anconu oko 6 ipo- 7 ujutro, a najjeftinija, i prva varijanta vlaka za taj dan u 8i20. sad me zanima, koliko je hodom udaljena luka od željezničke stanice i postoji li izgledna šansa da uhvatim taj vlak (carina, kontrola putovnica...)? na google maps mi se i ne čini baš blizu, zato me zanimaju osobna iskustva.
kartu za vlak kupujem na licu mjesta, netko mi kaže da se kupuje na trenitalijinima uređajima, može li se uzet karta i na šalterima?
također, na povratku mislim malo razgledati anconu, mislim da ću imati 3 sata za điradu po gradu, jeli to dosta? i ima li negdje po luci mjesto za ostaviti kofere, nešto kao što ima na zagrebačkim i splitskom željezničkom kolodvoru? hvala na odgovorima

x-type
14.04.2010., 20:10
Talijani u dolasku kontrolu ptovnica rade odmah na brodu. znači, brod pristane, oni postavljaju 2 stola u hodnik, jedan za EU, drugi za non-EU i ide kontrola putovnica, barem je tako na Jadroliniji. kad se počne to događati, muvaj se tamo tako da budeš među prvima u redu za kontrolu putovnica. do kolodvora ima nešto preko kilometar. stigneš i pješke, ali si pogledaj kad ima vlak iz luke za glavni kolodvor (mislim da se ta stanica zove Ancona stazione marittima), ta stanica ti je vrlo blizu mola gdje brod pristane. kartu ne moraš kupiti isključivo na automatu, postoje i uredi, a možeš i online.

kefa
14.04.2010., 20:25
U Anconi mi jednom skoro zbrisao (zadnji) vlak jer je kretao sa perona 3 bis/zapad/neznamtocno...koji je smjesten na slijepom kolosijeku kao "iza" zgrade.A ja cekao na normalnom peronu 3.
Kartu za vlak moras ponistiti u zutoj kutiji.

x-type
14.04.2010., 20:39
da, nema konduktera u vlakovima, ali moraš imati ponišptenu kartu u automatu, inače ne valja ak kontrola naiđe.
zna li netko kako se poništavaju karte kupljene putem interneta i poništvaju li se one uopće?

*eva*
14.04.2010., 23:24
ne znam za karte preko interneta ali sam jednom, prije 3-4 god., u zurbi zaboravila ponistit kartu (jedva stigla na vlak) pa sam se pravila blesava kad je dosao kondukter. dala mu pristojno kartu. on na talijanskom krenuo da nije ponistena i da moram platiti kaznu a ja na engleskome ikskjuz mi? vot? malo smo se natezali. ja sam samo govorila da imam kartu i da ne razumim sta hoce i zasto moram platit 25 eur kad je karta tu. kako je na eng znao rec samo tventifajv odustao je vrlo brzo.
:ne zna:
na pozadini karte je tada sve pisalo na tal. bit ce da jos nisu uveli na eng nista:ne zna:. tko zna.
inace nemojte to namjerno radit. skoro uvik su kondukteri u vlakovima.
(ili sam ja pegula?)

kartu mozes uzet na salteru. ponistava se kao sto su rekli prije ulaska na vlak u malim zutim kutijama koje su obicno odmah pored izlaza iz glavne zgrade na terminale.

pazi jako na to odakle koji vlak ide. uzasno su neorganizirani i cesto im razlicite informacije pisu na razlicitim ekranima. onaj pisani raspored uopce nema smisla gledati. ovo sto se dogodilo kefi uopce nije neobicno.

nekako mi je to malo nategnuto za stic na vlak. ne znam jesam li se ja ikad iskrcala prije 7.30 pa i kasnije. sto kaze x-type svakako se naguraj da budes medu prvima na carini.
pjeske imas bar pola sata do kolodvora ali nekih 150-200 metara od luke ti je autobusna stanica koja ide direktno na kolodvor.
evo ti link da mozes potraziti koji brojevi idu: http://www.conerobus.it/home.asp

a mozes i pitati u malom baru koji se nalazi odmah preko puta luke. to je inace jedino u toj zoni sto radi tako rano. drugo sve bude zatvoreno.

sto se tice obilaska ancone dovoljno ti je jedno popodne. nalazi se nedaleko od luke tako da je zgodno za obici.
Uzmi da je centar oko Piazza del Papa do Piazza Cavour i to je vrlo mala zona. Zgodno bi bilo vidit katedralu San Ciriaco (15 min hoda od Piazza del Papa, ali uzbrdo!) i ja jako volim u Anconi Passeto (20-30 min pjeske od Piazza del Papa). Ove dvije stvari su ti kao van ruke onda mozes mislit koliki je centar.

Za prtljagu imas na kolodvoru i u luci ali ovaj u luci ti ne radi cili dan nego dvokratno. evo nasla sam link:
http://www.doricaportservices.it/italiano/servizi/deposito_bagagli.htm

a misa mu...fali mi it...pa cak i ta sugava Ancona.

kefa
15.04.2010., 08:30
nikad nisam kupovao kartu na netu ( putujem regionalnim megellan šinobusima) ali pretpostavljam da nema ponistavanja (mada se moze i rub od A4 uvalit u cvikalicu) jer vec imas kartu/ispis za odredjeni datum a ponistavanje nije busenje/drapanje nego upravo upis dana (i sata) polaska.
(Nakon 17og puta sam skuzio da ponistavac ima i na aparatu koji prodaje karte tako da ne moram blejat za zutom kutijom okolo)

ako se ne varam automat koji prodaje moze ti na neku foru isprintat "normalnu" kartu.

sa kondukterima se ne isplati grubo natezat jer jednim zvrkom mobitela organizira na slijedecoj stanici docek i dnevni boravak (powered by Zeljeznicka policija.)

x-type
15.04.2010., 16:51
ma da, ti kondukteri (zapravo više kontrolori jer samo provjeravaju jesu li karte poništene) su u skoro svakom vlaku i nije ni najmanje pametno izvlačiti se da nisi znao da se mora poništiti na automatu karta.

@*eva* - ja mislim da stigne bez problema. ako stvarno uskoro putuje, neće bit gužva na trajektu. ja kad sam išao smo uplovili u luku Ancona čak i malo ranije (dolazak je po polovidbenom redu bio 7h00), bez nekog naguravanja sam u 7h20 već izlazio iz Ancone i vozio prema Perugiji.
uglavnom, ima dosta vlakova sa stanice Ancona Marittima do Ancone Centrale (Marittima je ova u luci) i ako stigneš na ovaj u 7h31 ili 7h39, odi njime do kolodvora. sljedeći je u 8h08, taj nemoj čekati jer dolazi na kolodvor samo 5 minuta prije polaska vlaka za Rim.

ftorres
16.04.2010., 17:31
puno hvala na odgovorima, poslužit će mi sigurno ;)

comi1
17.04.2010., 13:12
Samo da ja kazem svoje iskustvo s zabarskim kondukterima!
Kupio sam kartu Siena-Firenza..i usao u vlak koji ide do Empolija(a tamo je cvoriste)..pa reko tamo cu uci na drugi koji prvi dojde za firenzu..da prije stignem i da necekam taj direktni iz Siene,i tako sam i napravio.Ista klasa i kategorija vlaka.
udjem u Empoliju na vlak iz Livorna za firenzu...i kum/kondukter mi nesto trakelja na talijanskom da nemogu s tom kartom ..tra-la-la..
ja nesto nabodem na talijanskom koje slovo.. da sam turist i da nisam znao i usljim mu pricu o tuznoj vjeverici..i ganci nista,nego da moram van..reko ok,ode on i vrati se nazad..pa kao niste izasli..pa reko naravno da nismo nit hocemo...
tako nisam htio izac van pa je zaustavio vlak u nekom selu na stanici i dok nismo izasli nije krenuo.
A sve skupa se odvijalo kasno navecer,tako da smo uhvatili zadnji zahvaljujuci brki-kondukteru.
I jos su mi potvrdili 2 talijana koji su isto izbaceni van..da u tim terminima nema kontrole..a da je ovaj bio takav ganci da je to strasno..
ok,nisam ja bio 100% ispravan...al mislim platio sam za tu dionicu,za vrstu vlaka,za klasu...al ovaj je cjepidlaka bio za popizdit!

ps-netko zna za jeftin smjestaj u Veroni?!?!

tiha27
17.04.2010., 15:49
mislim jedan produženi vikend u 6.mj otići u Italiju, gledala sam Ryanair iz Zadra, odgovara mi Zadar-Bari... a sad gdje ići iz Bari-a, kako je Bari povezan s ostatkom južne Italije? Ima li smisla ići u Napulj, imam 3 dana ... jel ima tko iskustva?

kefa
17.04.2010., 20:48
u Napulj odi ako bas moras...povezano je.

Ali nije Puglia fuj.
(nesto vise, stranicu unazad)

ftorres
28.04.2010., 22:38
danas sam baš razgovarao sa prijateljicom koja me je totalno zbunila.
u splitu se kao ''checkiram'' u split tours uredu, kao oni su posrednik blue linea, i daju nam kao neku potvrdu da možemo u brod, a što je sa tom potvrdom u anconi, gdje se preuzima/dobija? prijateljica mi kaže da su masu vrimena izgubili na tome i da su u knap uvatili brod jer to nije u onoj glavnoj zgradi gdje pristaju nego negdje gdje ih je čak i bus vozio.. sad ja guglam ko lud nigdi informacije..
zna li tko?
hvala

tiha27
28.04.2010., 22:56
trebam malu pomoć:mig:

mislim otići na vikend u Italiju (verona-vicenza-padova).
Mislim krenuti iz Zg oko 5h u subotu, a vratit se u nedjelju navečer.
Mislila sam u subotu obići Veronu, prespavati u Vicenzi. U nedjelju rano ujutro razgledati Vicenzu, a zatim Padovu, i popodne (oko 5)krenut za Zg.
Malo mi se čini nategnuto Vicenza i Padova u jednom danu i još put kući... ima li tko iskustva, koliko treba vremena za ta dva grada?

Hvala

x-type
28.04.2010., 23:04
@ftores: imaš rezervaciju. dođeš s rezervacijom u ured (konkretno, Blue Line ima "ured" u kiosku na samom ulazu u luku, znači tamo gdje ravo gledaš prema luci, a desno ti bude riva). tamo dobiješ boarding pass s kojim ideš onda na brod. a brod u Splitu bude na gatu isto kao i Jadrolinijin.
ista stvar je u Anconi: s rezervacijom dođeš na šalter Blue Linea, dobiješ boarding i ideš dalje na carinu. tamo je sve u glavnoj zgradi koja je na rubu pristaništa (čak je i carina tamo, znači lupi ti izlazni pečat u putovnicu i onda hodaš parsto metara do broda. talijanska posla.). iskreno, nemam pojma gdje Blue Line pristaje u Anconi, ali mislim da nema razloga da ne bude s Anekom, Jadrolinijom, Snavom i ostalima. evo ova (http://static.panoramio.com/photos/original/24680982.jpg) slika to i dokazuje. ova zgrada između Blue Lineovog i Jadrolinijinog broda na slici je carinarnica i tu su check-in deskovi

ftorres
28.04.2010., 23:12
za split mi je sve jasno, objasnila mi je sve žena kad sam kupovao kartu, jedina caka mi je za anconu..

naletio sam na ovo:

''please note that from Monday 27.10.2008. check-in office in Ancona is moved to another address : ANCONA FERRIES TERMINAL – VIA EINAUDI s.n.c.
To reach the agency from the train station is necessary to take the bus number 12.''

to bi kao trebalo značiti da se sa onog glavnog gata preselila tamo skroz na rub luke, iza mole vanvitellieana?

link: http://www.blueline-ferries.com/index.php/passengers/ports/

nasmijanonebo
28.04.2010., 23:14
tiha27,
za vicenzu ti je dovoljno par sati, jer sve znamenitosti su ti blizu, sve unutar centra.verona dovoljno jedan dan,..mozes i u pola dana ako samo hodas i hodas:D..
za padovu ne znam,nisam bila.
ali ako ides autom, preporucila bih ti da od verone-vicenze ili obratno odes magistralnim putem (ide paralelno uz autoput), ali mozes i autoputom..i na pola puta te rute stanes u soave i obidji taj gradic vidi se sa ceste zidine grada)-prekrasan gradic, to se mora vidjeti (ako budes u soave, popni se svakako na vrh utvdjenog grada!):top:..mene je odusevio:cerek:
uglavnom vicenza-soave-verona:s (vicenza bas nema turista,i malo ces biti zatecena jer su neki dijelovi grada malo zapusteni, kao u 50-tim kod nas, ali svakako odi.
soave ti je recimo grad tipa kao dubrovnik, cijeli gradic je u zidinama, ali zidine imaju 24 kule..
plus poznato je po vinu.
ako hoces, mogu ti poslati fotku da skuzis o cemu pricam.
vicenza-grad arhitekta paladia plus najstarije aktivno kazaliste u europi:mig:

tiha27
28.04.2010., 23:24
može, hvala nasmijanonebo:mig: svaki savjet dobro dođe, prvi put idem u taj kraj, u Italiji nisam išla dalje od Venecije (nekoliko puta):rofl:

idem sad pogledati tu magistralnu rutu:cerek:, valjda ćemo se snaći bez GPS (kupujem prvom prilikom)

tiha27
28.04.2010., 23:41
@nasmijano jel imaš link za dobru kartu italije?

na google map me uvijek upućuje na autoput (ako stavim vicenza-soave, ili verona-soave, ili vicenza-soave) :ne zna:

alter ego blagajnice
29.04.2010., 07:46
Padova pola dana ozim ako se ne budeš molila po crkvama.
Meni je to u 2 dana previše.
Isprintaj si upute na michelinovoj adresi.

tiha27
29.04.2010., 07:50
kako misliš previše?

misliš da to neću stići? mislim malo spavat :D

nasmijanonebo
29.04.2010., 08:15
tiha 27, mozes i ti do soave i autoputom vicenza-verona (ili obratno)..ima izlaz za soave sa autoputa, ne mozes fulati, na putokazu ce pisatu "uscita soave"i vec nakon 2 km si vec u soave:mig:..a magistralna cesta ti cijelo vrijeme prati autoput i to jedva 20 m od nje:rofl..mi smo isli magistralnom jer nam se nije zurilo a i vise volimo kroz mjesta proci nego dosadnim autoputom, ali slobodno vi idite AC.inace, te zidine soave se jako lijepo vide i sa autoceste:mig:
za vicenzu i soave nam je trebalo nekih 6h sveukupno (s time da smo smo se u soave-u jos odmarali od vrucine i pentranja gore, jer je bilo oko 38 C:rofl:).vicenza-soave-verona-sve ti je to jako blizu.
a veronu mozes teoretski obici u pola dana ako ne stanes negdje na cugu, klopu itd, ako samo hodas i hodas:mig:
tako, da u biti mozes onda utrpati i padovu, ali ne racunaj onda na dugeee kavee:rofl:..
ali svakako vicenza, soave i verona:mig:..(inace gradice kao sto je soave ima jako puno u toj regiji-kao este, citadela itd itd, ali soave vam je sad jedini usput)..

tiha27
29.04.2010., 08:30
Thanks, probat ću to nekako zgurat u ta dva dana:rofl: Nema dugih kava, hodanje, hodanje:)

Nadam se na ćemo stići najkasnije u 11h u Vicenzu (ako krenemo najkasnije u 6h(google 4.18 min iz Zg, 431 km, sad koliko je realno:ne zna:)).
Tamo nam je hotel:rofl:, prvo bi do Vicenze, pa onda Souve (usput negdje klopat), pa navečer u Veronu...

Kako je s parkingom u Vicenze i Veroni, Padovi?

nasmijanonebo
29.04.2010., 08:57
u vicenzi ima mjesta za parkiranje negdje 500 m prije centra (kad ulazis sa autoputa, skuzit ces, malo kruzi)..ne sjecam se jesmo li placali ili ne, ili ako jesmo onda nismo puno (max 1 euro po satu)..u vicenzi nema bas prometne guzve ..
soave-ne placa se parking, parking je tik uz zidine (makar domaci imaju pristup i unutar zidina), ali ti se parkiraj tamo uz zidine, bit ce mjesta 100% (nema puno stanovnika, nije razvikano mjesto, samo kod talijana je to poznato)
verona, mi se sparkali 300 m prije arene,kod porta nuova..porta nova su ti kao neki veliki slavoluk/rimska vrata, i rotor je oko njega.. prvih sat vremena je pola eura, a iduci sat je 1 euro..e sad, do 20h se naplacuje parking, poslije ne.sjecam se da je u centru bilo ogranicenje parkinga na 2h (kao zg zone) ali imaju i parking za turiste..kad ulazis u veronu, imas putokaze za razne parkinge di mozes i duze biti.
malo me cudi za 4h doci do vicenze, mislim da ce vam trebati oko 6h voznje.

Anev
29.04.2010., 10:42
Dali je itko bio na SARDINIJI/Olbia?? Može li mi dati koji savjet,,,link apartmana ili nešto slično???
Hvala :D

nasmijanonebo
29.04.2010., 12:57
postoji tema o "Sardiniji" :mig:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=14917

tiha27
29.04.2010., 19:28
hvala nasmijano:mig:, u ponedjeljak se javljam sa svježim preporukama:)

malo me cudi za 4h doci do vicenze, mislim da ce vam trebati oko 6h voznje.

i mene to čudi, al tako piše... :ne zna:, računat ću 6:p, na tih 4 dodam čekanje na granici i pauza za kavicu:D

aaston
29.04.2010., 21:03
..i na pola puta te rute stanes u soave i obidji taj gradic vidi se sa ceste zidine grada)-prekrasan gradic, to se mora vidjeti (ako budes u soave, popni se svakako na vrh utvdjenog grada!):top:..mene je odusevio:cerek:

E taj Soave sam i ja gledao s autoceste ali nisam imao vremena ići istražiti malo. Sad ću ga pogotovo zapamtiti :s

viamichelin.com stvarno daje zg-vicenza 4h42minute, ali treba voditi računa da oko Trsta sada skroz vodi autocesta i to od same granice a Mestre (Venecija) je zaobiđen novim komadom autoceste tako da više nema usporavanja na tom djelu puta... dakle može se i za 4 sata ako nema nitko potreba piškiti usput. :D

tiha27
29.04.2010., 21:47
gledala sam slike Soave, čini mi se mrak:cerek: ne propuštam:cerek:

nego, ne mogu naći turističku kartu Padove i Vicenze (Verone sam našla) s prikazanim znamenitostima:rolleyes:

nasmijanonebo
29.04.2010., 22:00
E taj Soave sam i ja gledao s autoceste ali nisam imao vremena ići istražiti malo. Sad ću ga pogotovo zapamtiti :s

viamichelin.com stvarno daje zg-vicenza 4h42minute, ali treba voditi računa da oko Trsta sada skroz vodi autocesta i to od same granice a Mestre (Venecija) je zaobiđen novim komadom autoceste tako da više nema usporavanja na tom djelu puta... dakle može se i za 4 sata ako nema nitko potreba piškiti usput. :D

e da, soave je u talijana poznat po vinu soave (iako sam ja tek tamo prvi put cula za to vino)..
aastone, ima jos svasta za vidjeti u toj regiji (ta manja, nama nerazvikana, mjesta:cerek:)
tiha27, potrazit cu ja ima li tih online karata sa znamenitostima..ja doma imam prospekt za vicenzu..te prospekte pobires dzaba u turistickom uredu na glavnom trgu sa katedralom u vicenzi (e sad, nemrem se sjetiti naziva trga, ali glavni trg je)..a nekako sam na netu lani nasla podatke o vicenzi i kartu (cek da vidim imam li sejvan link)

tiha27
29.04.2010., 22:12
@nasmijano, da te nema trebalo bi te izmislit:top:

super ako nađeš, ako ne otići ću u turistički ured po kartu :rofl:

nasmijanonebo
29.04.2010., 22:50
nasla sam zasad ovo
http://www.vicenzae.org/
pa imaju raznie itinerare po gradu..na eng. im nesto ne stima link..
inace, ako tvoj muz voli nogomet, reci mu da je paolo rossi iz vicenze (on je maskota vicenze:mig:)
ne mogu naci online kartu turist.znamenitosti vicenze..ali ne brini, sve su te znamenitosti uzajamno jako blizu, u krugu od 1km, ne vise.glavni trg se zove piazza dei signori.ne propusti nikako Teatro olimpico (najstarije aktivno kazaliste Europe),ima lijep park s kipovima (moze ga se obici iznutra, ali radi dvokratno, bar je radilo ljeti tako).teatro je 2 min od gl.trga.
inace, indikativno je da se vecina ljudi u vicenzi voze biciklima:top:
e da..sad sam se sjetila: fotokopirala sam kartu vicenze iz vodica na hrv. "Venecija i Veneto"-ima je u svim knjiznicama grada ZG i u NSB ako stignes sutra.

malo fotki i video soave
http://www.settemuse.it/viaggi_italia_veneto/verona_soave.htm
i da, ulaznica u gornji dio zidina,u tvrdjavu (ne znam kak bih rekla) je bila 5 eura.ali meni se isplatilo

aaston
30.04.2010., 10:18
aastone, ima jos svasta za vidjeti u toj regiji (ta manja, nama nerazvikana, mjesta:cerek:)

Da, znam da ih ima samo se treba malo informirati. Teško kod nas kolaju informacije o njima jer i ovi poznatiji gradovi/gradići nude puno toga za prosječnog turista.

Sad kad je Tiha dobila odgovor mogli bi napraviti nekakvu listu zanimljivih lokacija u Italiji ali ne dalje od Venecije, dakle uvrh glave sati i po do dva vožnje od granice, nešto šta bi se moglo pogledati u jednodnevnom izletu (bar iz zapadnih krajeva). Početi ću sa onim šta mi padne na pamet pa ako netko ima šta za dodati (znam da ima :D ) neka qvota post i nadopiše i tako sljedeći… Tako da sve ostane na jednom mjestu jer ako se pobaca u 5 različitih postova u nekoliko tjedana uskoro neće biti nikakve koristi od toga. Dakle:

Miramare – predivan dvorac na obali pored Trsta, dobro za posjetiti pogotovo u proljeće kad je park zelen i pun cvijeća
Grado - gradić na obali isto nedaleko Trsta sa lijepom malom lagunom. Za Božić su prije neku godinu imali izložbu jaslica, iako me te stvari obično ne zanimaju ova izložba je bila i te kako dojmljiva. Jaslice na 100 načina, to je čudo šta su sve napravili :)
Vjerujem da to imaju svake godine.
Grotta Gigante – blizu Trsta, najveća jama na svijetu otvorena za turiste.
Palmanova – gradić poznat najviše po megamarketima ali ono šta većini promakne zanimljiv radi svog posebnog tlocrta, baciti pogled na google earth :mig:
Udine – ugodan manji grad sa dvorcem na brdu usred grada, bio sam tamo davno ali dojmio me se

nasmijanonebo
30.04.2010., 11:39
aastone, super ideja:top:..
budem onda dodala jos neke stvari u ponedjeljak, danas necu stici nasiroko pisati :D (tj. ovako kao aaston)
i vi ostali, koji imate sto dodati, quotajte aastonov post i dodajte..moze biti bilo sto sto mislite da je zgodno, ne moraju to biti samo gradovi i gradici, moze i neka prirodna znamenitost ili neki zanimljiv dogadjaj (neka lokalna festa, jer su im odlicne:top: ili neki dogadjaji/tradicije):top:
ako se to razvije, mogu formirati posebnu temu za taj dio italije pa baciti link unutar top teme "destinacije" za sve buduce namjernike:mig:

ninac
30.04.2010., 11:51
može mi neko reći kako doći na Vezuv?Dali je ko bio gore?

nasmijanonebo
30.04.2010., 11:52
prijedlozi za jednodnevni izleti u pokrajine friuli venezia giulia i veneto:

Miramare – predivan dvorac na obali pored Trsta, dobro za posjetiti pogotovo u proljeće kad je park zelen i pun cvijeća
Grado - gradić na obali isto nedaleko Trsta sa lijepom malom lagunom. Za Božić su prije neku godinu imali izložbu jaslica, iako me te stvari obično ne zanimaju ova izložba je bila i te kako dojmljiva. Jaslice na 100 načina, to je čudo šta su sve napravili :)
Vjerujem da to imaju svake godine.
Grotta Gigante – blizu Trsta, najveća jama na svijetu otvorena za turiste.
Palmanova – gradić poznat najviše po megamarketima ali ono šta većini promakne zanimljiv radi svog posebnog tlocrta, baciti pogled na google earth :mig:
Udine – ugodan manji grad sa dvorcem na brdu usred grada, bio sam tamo davno ali dojmio me se

Duino (kod nas poznat kao dvorac Devin) - predivan dvorac na obali, na stijenama iznad mora. nalazi se 30-ak km zapadnije od trsta (slijediti cestu za miramare pa produziti cestom koja ide uz obalu). dvorac je unutar prekrasnog parka, tamo su ljetovali habsburgovci, i ostali clanovi kraljevske europske svite itd.plus, omiljeno mjesto pjesnika rainer maria rilke (imaju neki spomen muzej tamo)
ima i tunele/bunker ispod dvorca.i lijepa mala sljuncana plaza ispid stijena dvorca, vidljiva sa terase dvorca. ulaznica 7 € odrasli.

Aquileia - kraj mjesta Grado, arheolosko nalaziste-vrlo vazan i jedan od najvecih rimskih antickih gradova. sacuvana je i prekrasna bazilika iz tog doba.. vazno i za Hrvate, jer su se krajem 8. i poc.9.mj. pod akvilejskim patrijarhatom pokrstavali panonski hrvati(hrv. knezovi isli se tamo poklanjati crkvenim poglavarima plus hodocasce, to je tada bilo "must go").

dodatak za Palmanovu -jedan od rijetkih gradova u svijetu izgradjen u obliku zvijezde (kao nekadasnji karlovac) koji je sacuvan u cijelosti.plus opasan debelim zidinama u nekim dijelovima, i glavni trg je prekrasan.
nastavak slijedi u pon.:mig:

edit:
lijepo ilustrirane brosure (na eng.)o svim vrstama znamenitosti (agro, bike, planinski turizam, kulturni, povijesni turizam, gradovi, kupanje, marine itd itd itd) pokrajine friuli-giulia mozete donwloadati ovdje:
http://www.turismofriuliveneziagiulia.it/areadownload/cataloghi.aspx?DAT=3&lang=ing

sis
30.04.2010., 12:31
može mi neko reći kako doći na Vezuv?Dali je ko bio gore?

ima cesta, dosta uska i serpetinasta. nažalost nisam bila do vrha, negdje na pola je cesta bila zatvorena zbog saobraćajke. pogled na napuljski zaljev je i s te točke bio senzacionalan

x-type
30.04.2010., 16:10
Italija je puna lijepih "nikad čuo" gradića. dovoljno se voziti autocestom i nasumično birati izlaze ili gledati pa ugledati nešto potencijalno zgodno na brdu. vrijedi za sve regije. jednostavno se ne može fulati.

nasmijanonebo
03.05.2010., 10:15
napravila sam zasebnu temu "Friuli-Venezia Giulia (jednodnevni izleti)" da bude preglednije i lakse je naci (i unutar top teme "Destinacije..")
Inače, u Italiji se nalazi cak 60% ukupnog svjetskog kulturnog blaga (izvor: UNESCO), pa i ne cudi da tamo svako selo ima nesto za pokazati (a i to sto oni znaju to iskoristiti, prezentirati i reklamirati itd:top:)

luce m@ra
12.05.2010., 09:14
sljedeći tjedan idem u italiju autom na 3 dana, odsjest ćemo u lazise na lago di garda, pa planiramo jedan dan u gardaland, drugi do milana i sirmione-a, malo istražit jezero koliko ćemo stić, te na povratku doma do verone :cerek: zanima me jel se isplati ić autom do milana, pošto sam čitala da je tamo parking veliki problem i da se auto može najduže parkirat 2 h? jel postoje neka parkirališta gdje se može duže ostavit auto, a da ne koštaju pakleno, može i izvan grada, u nekom predgrađu?
jel bio netko u milanu, da mi kaže kaj je bitno vidjet, za ostale gradove sam sve istražila i više manje znam, milano još nisam proučavala detaljno :mig:
i gdje se može obavit neki shoping po pristupačnim cijenama?
ako netko ima neki prijedlog o tome kaj bi se još moglo vidjet a da je u blizini, nek slobodno napiše :)

nasmijanonebo
12.05.2010., 14:30
u milanu lani frendica (isla sa lago di garda, ja nisam s njom jer sam vec bila prije u milanu) se sparkirala u predgradju milana za vrlo malo para i to cijeli dan a onda su isli metroom do centra (piazza duomo)(vrlo brzo se dodje metroom).
brzinski razgled milana-glavni trg duomo, katedrala i obavezno penjanje na krov duoma:cerek: (di imas prilike se setati po krovu crvke,a:D), corso vittorio emanuele (to ti je kao zg oktogon, ali je ogromannn, zg je minijaturni),blizu duoma je castello sforzesco (i to obavezno obidji)..
i tako malo po centru ako mislis u par sati vidjeti grad..a soping-u via montenapoleone (blizu duoma) ti je ulica brend ducana (missoni, prada, i te ultra skupe marke)..nemoj se razocarati kad vidis tu ulicu, mene je:D (em aut iidu, em je mala..)
mislim da aaston zna di ima u okolici milana soping centra, ja to nisam isla obavljati:D

luce m@ra
12.05.2010., 16:50
u milanu lani frendica (isla sa lago di garda, ja nisam s njom jer sam vec bila prije u milanu) se sparkirala u predgradju milana za vrlo malo para i to cijeli dan a onda su isli metroom do centra (piazza duomo)(vrlo brzo se dodje metroom).
brzinski razgled milana-glavni trg duomo, katedrala i obavezno penjanje na krov duoma:cerek: (di imas prilike se setati po krovu crvke,a:D), corso vittorio emanuele (to ti je kao zg oktogon, ali je ogromannn, zg je minijaturni),blizu duoma je castello sforzesco (i to obavezno obidji)..
i tako malo po centru ako mislis u par sati vidjeti grad..a soping-u via montenapoleone (blizu duoma) ti je ulica brend ducana (missoni, prada, i te ultra skupe marke)..nemoj se razocarati kad vidis tu ulicu, mene je:D (em aut iidu, em je mala..)
mislim da aaston zna di ima u okolici milana soping centra, ja to nisam isla obavljati:D

hvala ti puno, bacam se na istraživanje :cerek:

tiha27
13.05.2010., 19:05
vikend u Italiji - Verona-Vicenza-Padova

budući da mi je najviše pomogao forum za put u Italiju, evo da se i ja malo odužim :mig:

1.dan
Krenuli iz Zg u 6h, put kroz Sloveniju (kupili vinjetu za 7 dana), pa Italiju (ulaz Gorica, nekih 18 km brza cesta, kasnije autoput) sve do gradića Soave (negdje između Verone i Vicenze).
U Soave smo stigli oko 10h
Soave je prekrasan mali gradić, iznad kojeg je tvrđava-dvorac Soave Castle (otvoreno 9-12h, 15-18h svaki dan, osim ponedjeljka). Ulaz 6 eur (za odrasle) - isplati se:top:. Dvorac je u vlasništu jedne obitelji već skoro 200 godina, ta obitelj i iznajmljuje dvorac...
Nakon Soave, krenuli u Veronu.
U Veroni je bio problem naći parking, naime Verona vrvi od turista, nakon malo kruženja, našli parking blizu Arene:mig:
Inače, što se tiče parking u Italiji, parkirna mjesta su označena s plavom i žutom bojom. Plava je za turiste, a žuta za domaće (uglavnom bi trebalo biti za invalide i stanare, al ćete često vidjet talijane da se bez pardona parkiraju na ta mjesta premda su turisti). Vi nemojte na žuta jel bi moli dobiti kaznu:D
Parking se uglavnom ne plaća vikendom. Jedini je problem što to većinom ne piše, na aparatu piše samo da se naplaćuje od 8-20h, al kojim danima ne piše. To ćete najlakše provjeriti ako ubacite tipa 1 eur u aparat, pokazat će vam na ekranu do kada vrijedi i tada još možete odustat pa će vam vratit novce.
O Veroni se puno već reklo, za mene ima previše turista da bi se nešto vidjelo, mi smo uglavnom obišli sve znamenitosti izvana:rofl:
Ručak - centar je pun kafića koji nude brzu hranu...problem je što većina ne priprema jela već kupe gotovo, tipa lazanje u trgovini i onda podgriju u mikrovalnoj na šanku:eek:... a to i naplate oko 8 eur za porciju (mala):flop:

Nakon Verone otišli smo u Vicenzu, tamo nam je bio hotel, Hotel Aires, noćenje s doručkom za dvoje 55 eur, hotel je dobar, čist, hrana super:cerek:
Nakon kraćeg odmora izlazak u Vicenzu, planiran je obilazak grada i odlazak na večeru.
Vicenza je jako lijep grad (po mom mišljenju dosta bogat), obišli Teatar Olimpico, Bazilicu Palladiana, Cattedrale Doumo.... Večerali u Pizza pub-u, nalazi se blizu Bazillice Palladiana, pub je za preporučit, veliki, odlično uređen, dobro posjećen, ima oko 150 pizza, jedna od najboljih pizza koje sam pojela... jela capricosu (7 eur), .:top: Preporučujem za gladne, al stvarno gladne jer je veelika:D

nasmijanonebo
13.05.2010., 19:59
tiha27, jako mi je drago da ti se dopala i vicenza i soave (verona se podrazumijeva):top:
i drago mi je to da vise nisam jedina (tj. nas 4 hrvata) koji smo bili u Soave:mig:..
e da, ne znam jeste li primijetili da u italiji na oglasne ploce,zidove itd. u manjim mjestima stavljaju neobicne osrmtnice:velike (kao 4 nase osmrtnice) i vesele (uokviren u nekoj veseloj boji, veseli font i vesela boja slova)?:cerek:
ja to vidjala po sjevernoj italiji, bas mi je to svugdje upalo u oci..imam i fotke (a kako sam lijena uploadati na net, morat cu jednom neke fotke hitnut)

x-type
13.05.2010., 20:55
ja sam otkrio još jedan gradić tipa Soave. zove se Lonato i nalazi se na pol puta od Verone do Brescie. e sad, nisam bio u njemu, samo sam prošao autocestom, ali izgleda vrlo obečavajuće.
što se tiče partacepala - u južnoj Italiji su na još većem formatu nego u sjevernoj. negdje čak imam i ja fotku jednog jer mi je to bilo zanimljivo :D

nasmijanonebo
13.05.2010., 21:07
Gradica kao Soave i Lonato ima jos: npr. Citadela (na putu Verona-Treviso) i stvarno se tako zove mjesto, Este (blizu Mantove) itd.

tiha27
13.05.2010., 21:56
Soave mi je prekrasan (muž je posebno oduševljen :))
U povratku smo iz Verone do Vicenze, a i drugi dan Vicenza-Padova-Venecija išli magistralom.. i stvarno bi to svakom preporučila,ima ful dobrih mjesta za vidjet:cerek: Npr. mjesto Stra - nalazi se na magistrali Padova-Venecija, pola mjesta zauzima dvorac-muzej:cerek:, obavijen je zidinama, al šteta što je bio zatvoren u nedjelju:(
btv. što se tiče autocesta u Italiji na naplatnim kućicama su aparati, bolje platiti karticom jer ne vraća sav kusur ("pojeo" aparat 3 eura:mad:)

kefa
14.05.2010., 08:57
btv. što se tiče autocesta u Italiji na naplatnim kućicama su aparati, bolje platiti karticom jer ne vraća sav kusur ("pojeo" aparat 3 eura:mad:)

ima aparat/jukebox,telepass ali (uvijek?) ima i bar jedan covjek u kavezu koji prima i vraca gotovinu.samo treba desifrirat onu sumu natpisa (ruka + kovanice) i sharat kroz 16 traka i potrefit u kojoj od 24 kucice se krije osoba B.

nasmijanonebo
14.05.2010., 09:33
pa lani u 8.mj. smo mi dosta isli po autocestama (i krace i duze relacije) po sjev.italiji i uvijek smo osobi placali cashom (naravno, tako da smo slijedili znak "ruka+kovanice":mig:) i vracaju normalno kusur.tako i kod nas-imas kucice samo za enc, samo za cash i samo za kartice, tako ti je i tam ta fora.

julijaf
20.05.2010., 20:40
Pozdrav!
Za tjedan dana idemo autom u Italiju na vjencanje.Idemo u Calabriju dakle skroz u juznu Italiju,tamo cemo biti 4 dana.Sto bi bilo dobro vidjeti, a da je izvedivo u tih par dana?
Inace,mi smo u Stuttgartu pa od tamo krecemo.Imate li kakve preporuke sto se tice samog puta,autocesta,stajanja itd.Puno hvala.

ninac
23.05.2010., 19:10
Koliko košta ulaznica za krov duoma u milanu i ulaz za pompeje?

Toma Sawyer
23.05.2010., 19:55
Gradica kao Soave i Lonato ima jos: npr. Citadela (na putu Verona-Treviso) i stvarno se tako zove mjesto, Este (blizu Mantove) itd.

Meni Este nije bio poseban, ali za ove ću još vidjeti. :D

nasmijanonebo
24.05.2010., 11:31
este je dosta manji i drugaciji..ali soave su :top: (cijeli gradic unutar odilcno sacuvanih zidina, ima cak 24 kule) itd..

jeleros
25.05.2010., 12:01
juliaf moze odgovor kako je biloo?? zanima me pugliaa,lecce?

luce m@ra
26.05.2010., 09:20
evo vratila se iz italije, bili smo 3 dana, smješteni u lazise, malom gradiću na lago di garda (samo 5 min autom do gardalanda :cerek:). jedan dan smo proveli u gardalandu (bilo je super, iako šteta da još uvijek radi samo do 18h), drugi dan smo obišli: sirmione-predivan gradić, ona srednjovjekovna kula me oduševila, jezero između zidina, predobro :mig: jedino mi je žao što nismo stigli posjetit katulove pećine
lonato del garda-još manji od sirmione-a, lijep za prošetat, vidjet clock tower, ornitološki muzej, crkvu, ali u njemu nije bilo žive duše, nigdje nikog, za razliku od sirmione-a koji je pun turista :D
milan-grad pun navijača jer smo taman pogodili dan kad je bilo finale lige prvaka, piazza del duomo je bila puna kad je tekma počela, deseci tisuća ljudi na jednom mjestu :) katedrala je predivna, ogromna je, a koliko tek tornjića ima :cerek: vidjeli smo i kip leonarda, milansku scalu, arenu (arena mi nije niš spešl, čudna skroz), galeriju vittorio emanuele i hrpu dizajnerskih dućana, castello sforzesco.... i umorni od hodanja se vraćali navečer u apartman.
zadnji dan posjetili smo veronu, julijinu kuću, slikali se s kipom, vidjeli danteov kip, arenu (puno bolje izgleda od one u milanu)... bio je neki sajam taj dan pa je sve bilo puno štandova s domaćim proizvodima (sirevi, masline, med, ribe u svakavim kombinacijama....), brdo ljudi, ali opet lijepo za vidjet tak sve živo.
hrana je definitivno bila bolja u veroni nego u milanu, iako su cijene skoro iste, parking je skup (parkirali smo u garaži jer se može bit cijeli dan), ali sve u svemu bilo je super, vrijeme nam je bilo odlično, a kad se sve uzme i podijeli nismo ni puno potrošili s obzirom na to što smo sve vidjeli :top:

nasmijanonebo
26.05.2010., 09:39
Suoer, bas mi je drago da vam se svidjelo i lazise i sirmione itd.
meni je cijelo lago di garda:top:..za nju se isplati odvojiti tjedan dana:mig: (merni je ona lani bila pravo otkrice, bila sam lani punih tjedan dana neplanirano a pisala sam opsirno o lago di garda na temi "kampiranje")..
radije bih tamo kupovala kucu nego kod nas na moru:mig: (ako bih imala para za to:rofl:) ..ljeti kupanje i svi ti prekrasni gradici prepuni movinga od juga do sjevera lago di garda plus planine i gradovi u blizini,a zimi skijanje/sanjkanje (ne skijam se :D),planinarenje na planini monte baldo iznad lago di garda (moze se do gore zicarom)

luce m@ra
26.05.2010., 10:02
da, istina, predivno je, jezero je ful čisto i vjerojatno se već može kupat kolko je vruće, a nedaleko njega planine s bijelim vrhovima :mig: u svakom slučaju, nadam se da ću otić još koji put i obić cijelo jezero :)

Betty D.
26.05.2010., 10:59
Koliko ima od Imole do Lago di Garda, gledam po karti, jedno 200km? Ili krivo računam :D

I koje je mjesto najbolje za posjetiti na moru najbliže Imoli? Rimini mi nije nešto, ali bila sam davno, možda je sad ok?

luce m@ra
26.05.2010., 11:31
Koliko ima od Imole do Lago di Garda, gledam po karti, jedno 200km? Ili krivo računam :D

I koje je mjesto najbolje za posjetiti na moru najbliže Imoli? Rimini mi nije nešto, ali bila sam davno, možda je sad ok?

ja bi rekla da ima 200 km ako ne i više, od lago di garda do milana je cca 150 km, a ovo izgleda još dalje. ja sam bila i u riminiju i cattollici prije nekih 7-8 godina i bilo je dobro, cattollica je par km od riminija, isto uz more. e sad, kak to sad izgleda, to stvarno ne znam :mig:

Betty D.
26.05.2010., 11:36
ja bi rekla da ima 200 km ako ne i više, od lago di garda do milana je cca 150 km, a ovo izgleda još dalje. ja sam bila i u riminiju i cattollici prije nekih 7-8 godina i bilo je dobro, cattollica je par km od riminija, isto uz more. e sad, kak to sad izgleda, to stvarno ne znam :mig:Dobro sam znači, da, mislim i ja da ima i više od 200km...

Na more ću na jedno po jedno mjesto, valjda će neko biti dobro :D A sad mi je već palo na pamet Ancona-Zadar-Dubrovnik :cerek:

nasmijanonebo
26.05.2010., 12:11
da, istina, predivno je, jezero je ful čisto i vjerojatno se već može kupat kolko je vruće, a nedaleko njega planine s bijelim vrhovima :mig: u svakom slučaju, nadam se da ću otić još koji put i obić cijelo jezero :)

ako odes ponovno tamo, mogu ti preporuciti sto jos tamo vidjeti i di se ide zicarom na planinu gore itd itd.:cerek:

luce m@ra
27.05.2010., 08:19
ako odes ponovno tamo, mogu ti preporuciti sto jos tamo vidjeti i di se ide zicarom na planinu gore itd itd.:cerek:

super, možeš se slobodno raspisat :) baš razmišljam kak je sigurno odličan pogled s planine na jezero :mig: jesi se kupala u jezeru? di su plaže najljepše?

nasmijanonebo
27.05.2010., 09:29
zicara se penje do 1900 m nadmorske visine (Monte Baldo je visok oko 2000 m). Odozgora puca predivan pogled na jezero (ali pazi da nije taj dan sparina, ja bila kad je bilo dole 38C:D, a gore je bilo osvjezenje, ali nije bio kristalno cist pogled ali svejedno je odlican pogled) a s druge strane puca pogled na planine i Dolomite. Do gore se moze i planinariti (dobra planinarska staza) a mozes i sa vrha okolo se setati..preko zime ljudi idu na skijanje.
Stavit cu na temu "fotografije" fotke s lago di garda i monte baldo.(sutra cu, doma su mi fotke).
naravno da sam se kupala, bila sam pocetkom 8.mj. lani kad su bile one najvece vrucine (a nije bila takva prognoza). topla je voda, a kupali smo se i u bazenu od kampa (jer ima i jacuzzi i iz zezancije).
Plaze na jezeru su svugdje pretezno sljuncane. Nije savrseno cisto kao npr. na Visu da mozes roniti do 10 m i da mozes na tolikoj dubini citati novine:D, ali cisto je. Ljudi se bas ne kupaju previse,nego su to vise manje svi aktivni turisti-pjesacenje, treking, jogging itd. Turisti su sve Nijemci i nesto Nizozemaca.
Najljepse se kupati na potezu od Torbole do Bardolino.
Svako mjesto ima nesto svoje specificno i to zasluzuje dugacki post. Detaljnije mogu sutra se raspisati. Uglavnom, u mnogim mjestima ima prekrasan dvorac/kaštel, parkova, stare jezgre, arh.parkova, toplica, luksuznih vila, plantaza limuna itd..
inace, puni krug oko jezera je oko 150 km.
i isplati se sve to obici autom,mogu ti sutra nabrojati koja mjesta obavezno vidjeti i sto. Mene je odusevilo, a nek ti govori cinjenica da je prvotni plan bio otici tamo na 2-3 dana zbog gardalanda (u 2 auta) i da ekipa iz mog auta uopce nismo otisli do Gardalanda (bilo mi je zao potrositi cijeli jedan dan na to,kad sam vidjela koliko toga tamo ima za vidjeti) i da smo na kraju ostali punih tjedan dana:mig:..i jos smo htjeli ostati ali je svima vec bio kraj godisnjeg pa smo se morali vratiti u hrv.:(
Uglavnom, lago di garda ima sve. i visoke planine nad jezerom i prirodu i kulturne znamenitosti i dvorce i festivale i bezbroj dogadjaja, arheologiju itd itd..nema cega nema, sve vrste turizma imaju,stvarno!
(ima i spilja i vodopada) i npr. surfanje u Torbole-krajnje sjeverno mjesto na jezeru-tamo ima vise surfera nego na Bolu i Vignju sveukupno:top:
donji dio jezera su nizine a gornji dio jezera je ful okruzeno prekrasnim planinama.

jeleros
31.05.2010., 18:47
a sta kazete na iskustva s carinom u vlaKu busu?

*brazilka*
01.06.2010., 23:54
pozdrav!

učim talijanski već 3 godine i ovog ljeta idem u Italiju, točnije u Bolognu jer sam dobila stipendiju za ljetnu školu učenja jezika u trajanju od mjesec dana, počevši od 12.07. pa me zanima par informacija ako bi mi mogli pomoći s obzirom da sam ja u Italiji bila samo "usput" kada sam išla u Španjolsku, te u Veneciji a ostalo me još čeka da posjetim :cerek:

zanima me kako je najbolje putovati do tamo iz Zagreba? Čula sam u svojoj školi da su neke od opcija busom do Trsta pa dalje vlakom ili vlakom Zagreb- Venecija -Bologna ali ja sam jednostavno izgubljena i neznam ni sama kako je jeftinije/brže/ jednostavnije putovati jer putujem sama i užasno me već sad strah da ću nekaj fulati kod tih presjedanja...

i da li je bolje odmah kupiti povratnu kartu tu u Zagrebu ili to mogu i dok dođem?

također zanima me koje gradove u okolici preporučate za posjetiti, isla i svaki vikend negdje drugdje jer smo vikendom slobodni tj.nema škole...

i ako netko ima još nekih savjeta oko putovanja i njihovih nekih pravila općenito hvala puno na pomoći :cerek::):s:s

nasmijanonebo
02.06.2010., 08:32
je, najbolje ti je bus Zg-Trst pa na vlak Trst-Venecija (tj. Mestre) i onda u Mestrama presjedas za Bolognu (Mestre su ti stanica prije glavne venecijanske).
Ako te je toliko strah da ces nesto fulati (ali znas talijanski, pa vjerujem da ti to ne bi bio problem), odi nocnim vlakom od ZG do Venecijie, tj. Mestre i ujutro si u Mestrama i samo presjedas za Bolognu. Mozes kupiti povratnu kartu za 220 kn (ako naletis, jer po svakoj voznji takvih ima po par komada).Vidim da jako cesto idu vlakovi za Bolognu, skoro svakih sat vremena.
na 1-dnevne izlete mozes otici vlakom iz bologne do ravenne, modene, ferrare, firenze, riminija, castel san pietro terme (to je jako blizu bologne), cesena, reggio nell' emilia itd itd. Odes ujutro vlakom i navecer se vratis, sve je to izvedivo :mig:
to su sve gradovi sa povijesnom jezgrom (osim riminija, to je ljetovaliste i nije nesto bogzna sto, ako si znaitzeljna vidjeti kak to izlgeda jer je popularno ljetovaliste za talijane:D)

Betty D.
02.06.2010., 09:27
je, najbolje ti je bus Zg-Trst pa na vlak Trst-Venecija (tj. Mestre) i onda u Mestrama presjedas za Bolognu (Mestre su ti stanica prije glavne venecijanske).
Ako te je toliko strah da ces nesto fulati (ali znas talijanski, pa vjerujem da ti to ne bi bio problem), odi nocnim vlakom od ZG do Venecijie, tj. Mestre i ujutro si u Mestrama i samo presjedas za Bolognu. Mozes kupiti povratnu kartu za 220 kn (ako naletis, jer po svakoj voznji takvih ima po par komada).Vidim da jako cesto idu vlakovi za Bolognu, skoro svakih sat vremena.
Ako zna talijanski, to joj stvarno ne bi trebao biti problem. Jedino je bitno da ne fula izlaz Mestre ako je na knap s vremenom za drugi vlak :D Ali i ako fula brzo ide drugi.

Imaš i bus koji ide svaki petak iz Zagreba u 8 ujutro, negdje 400kn je karta u jednom smjeru (bez studentskih popusta ako ih imaš). Vraća se subotom iz Bologne (mislim da kreće u 14h, dolazi u 22, 23h, zavisi koliko ostanu na carini). To ti je bus koji ide do Rima.

kefa
02.06.2010., 12:49
Rimini to je ljetovaliste i nije nesto bogzna sto
ako smijem nadodati....ali je najveci koncentrat najsarenije zabave u krugu 5000km

nasmijanonebo
02.06.2010., 15:00
da, rimini je za zabavu..
a ja bila u viareggiu (drugo najpoznatije ljetovaliste u italiji iza riminija:D)..jako lijep grad, plaza je dugacka kilometrima i siroka dosta, sami pijesak, more nije bas savrseno cisto za kupanje (iako se okupala:D) ali je atmosfera, moving itd. :top: (zbog toga i isla tamo da to vidim)

strila
03.06.2010., 13:55
Proradio crvic u meni citajuci vase postove o Alborabellu,Bariju,Materi i svim tim prelijepim mjestima.Malo sam cackala i nasla sam povoljne karte,namjeravamo MM i ja ici na 4 dana,rentati auto i obilaziti dok ne padnemo s nogu.Jedino me muci smjestaj....moze kakva preporuka.Nije bitno gdje samo da je povoljan.

Hazel Silk
03.06.2010., 17:36
tražim preporuku za jeftino noćenje u veroni (hostel, motel, privatni smještaj... sve dolazi u obzir) hvala :)

x-type
03.06.2010., 19:56
Proradio crvic u meni citajuci vase postove o Alborabellu,Bariju,Materi i svim tim prelijepim mjestima.Malo sam cackala i nasla sam povoljne karte,namjeravamo MM i ja ici na 4 dana,rentati auto i obilaziti dok ne padnemo s nogu.Jedino me muci smjestaj....moze kakva preporuka.Nije bitno gdje samo da je povoljan.

dolje na jugu sigurno nećeš imati problema sa smještajem, dvokrevetna soba se nađe bez problema za 50tak€ u špici sezone. sve što ti treba je google i malo vremena za potragu. naravno, isplaniraj koliko otprilike mislite proći dnevno i gdje bi vas mogla zadesiti noć. bez unaprijed sređenog itinerera na papiru nemojte ići.

aaston
03.06.2010., 22:15
tražim preporuku za jeftino noćenje u veroni (hostel, motel, privatni smještaj... sve dolazi u obzir) hvala :)

Pogledaj na temi Gardaland i Mirabilandia (s obzirom da je Gardaland praktički ista lokacija), tamo je bilo dosta govora o tome koliko se sjećam.

*brazilka*
04.06.2010., 13:08
Ako zna talijanski, to joj stvarno ne bi trebao biti problem. Jedino je bitno da ne fula izlaz Mestre ako je na knap s vremenom za drugi vlak :D Ali i ako fula brzo ide drugi.

hvala puno na odg nasmijanonebo i betty...

zanima me samo što ti znači ovo da ne fulam izlaz mestre? i da li je kartu za vlak od mestre do bologne potrebno kupiti ranije ili mogu kad dodem tamo? i da li znate možda koliko košta?

mislim da cu ici onda vlakom do venecije tj.mestre pa od tamo do bologne da ne kompliciram s tim presjedanjem, a ako ulovim te jeftine karte po 220 kn povratna moglo bi me i puno jeftinije ispasti...

strila
04.06.2010., 14:33
dolje na jugu sigurno nećeš imati problema sa smještajem, dvokrevetna soba se nađe bez problema za 50tak€ u špici sezone. sve što ti treba je google i malo vremena za potragu. naravno, isplaniraj koliko otprilike mislite proći dnevno i gdje bi vas mogla zadesiti noć. bez unaprijed sređenog itinerera na papiru nemojte ići.

Inace volim imati sve isplanirano u detalje,a tako ce biti i ovaj put.Ryanair slijece u Bari navecer i nekako mi se cini da nam je najbolje u Bariju naci smjestaj pa da nam to bude baza za sve obilaske.

Che cosa??
07.06.2010., 09:31
Je li ikad netko od vas bio na Elbi? da li se ima sta vidjeti, kako je more? ne znam uopce gdje bi se smjestili jer valjda postoje samo tri hotela.. Help!!!

Toma Sawyer
09.06.2010., 20:14
Inace volim imati sve isplanirano u detalje,a tako ce biti i ovaj put.Ryanair slijece u Bari navecer i nekako mi se cini da nam je najbolje u Bariju naci smjestaj pa da nam to bude baza za sve obilaske.

ide nas dvoje.
jeste li za neki dogovor?
Mi smo tamo 22.6.-26.6.
Moze na PM.

Toma Sawyer
09.06.2010., 21:17
Plan puta bi trebao izgledati ovako (rent-a-car) 4 dana:
Bari, Andria, Castel del Monte, Almatura, Locorotondo, Martina franca, Lecce, Bari.

Što nedostaje? Tko je najslabija karika?

nasmijanonebo
09.06.2010., 22:53
nisi ubacio u plan ostuni i alberobello, i matera.. to obavezno!
javim ti jos sutra.

dessylessy
09.06.2010., 23:22
Evo, osvojila sam putovanje u San Remo, na 4 dana, u hotelu je smještaj, imam free doručak i večeru, organizirani su izleti...
E, sad, sve bi bilo super, al osvojila sam samo za 1 osobu.
Dal netko zna koliko bi došlo za drugu osobu, otprilike, al ono za moju pratnju, u istoj sobi i to :D
sutra budem nazvala, al mene toliko interesira, pa eto sad pitam :rofl:
i dal treba putovnica?
vidjela sam da se ide u u cannes, pa sigurno treba, a pratnja mi nema putovnicu... :(

znači, ako netko zna bilo što, cijenu približnu... cijene tamo kako se kreću za ručak u restoranu.... bilo što... bila bih zahvalna. :s:cerek:

P.s. jer na toj web.str. od agencije preko koje idem nema ponuda... :(

nasmijanonebo
10.06.2010., 08:50
Evo, osvojila sam putovanje u San Remo, na 4 dana, u hotelu je smještaj, imam free doručak i večeru, organizirani su izleti...
E, sad, sve bi bilo super, al osvojila sam samo za 1 osobu.
Dal netko zna koliko bi došlo za drugu osobu, otprilike, al ono za moju pratnju, u istoj sobi i to :D
sutra budem nazvala, al mene toliko interesira, pa eto sad pitam :rofl:
i dal treba putovnica?
vidjela sam da se ide u u cannes, pa sigurno treba, a pratnja mi nema putovnicu... :(

znači, ako netko zna bilo što, cijenu približnu... cijene tamo kako se kreću za ručak u restoranu.... bilo što... bila bih zahvalna. :s:cerek:

P.s. jer na toj web.str. od agencije preko koje idem nema ponuda... :(

putovnica za cannes treba, jer je to francuska.

kefa
11.06.2010., 23:12
Zamijeni dragu. (Ili odite u Bolzano)

Organizirani kriminal je istisnuo drzavu na jugu.(Corona Sacra Unita vlada Pugliom )
Gledaj svoja posla i nema problema....jer zato se i zove "organizirani".

Toma Sawyer
12.06.2010., 08:54
Baš si me razočarao. :top:
Očekivao sam nešto povoljnije pa makar i manje istinito.

Po noći se namamo namjeru šetati, s hustelrima znamo.
Jedino se bojimo otvorenog iznuđivanja i bezobraznog pljačkanja, ali se znamo zaštiti.

A što kažeš na prisilno spavanje na autocesti na pola puta Bari-Napoli?
Vozačima kamiona navodno znaju kroz otvor na prozoru ubaciti omamljujući plin i pokrasti ih, te se oni probude 2 dana kasnije s amnezijom. :misli:

mezzapazza
13.06.2010., 15:52
Je li ikad netko od vas bio na Elbi? da li se ima sta vidjeti, kako je more? ne znam uopce gdje bi se smjestili jer valjda postoje samo tri hotela.. Help!!!

Na Elbi hotela i apartmana ima na bacanje! Lokalcima je to prva i gotovo jedina djelatnost - rudnici su odavno zatvoreni, a poljoprivredom i ribarstvom skoro se nitko ozbiljnije ne bavi.
Za početak moram priznati da sam, kao elbanska nevista, pristrana. :)... ali i informirana, s obzirom da sam tamo provela dosta vremena.
Priroda je prekrasna, otok je većim dijelom jako zelen - ipak je to odcijepljeni komad Toscane. Obala je dosta pitoma, ima puno lijepih pjeskovitih plaža. Kao i na našim otocima, one najrazvikanije su obično prekrcane, a najljepše teško dostupne, uglavnom s mora. More čistoćom ne zaostaje za našim Jadranom; često mi se učini da je nešto hladnije i slanije, ali može biti da je u pitanju samo moj utisak. Mjesta izgledaju strašno pitoreskno, građevinskih nakaza kakve je moguće vidjeti na našoj obali nema.
Vrsta i kvaliteta turističke ponude varira od mjesta do mjesta (na otoku ih je 8). Osim nešto ljetnih festivala, nema neke lude zabave. Turisti koji tamo dolaze uglavnom su dobrostojeći Nijemci i Švicarci, i sve manje dobrostojeći Talijani srednjih godina, kojima je uobičajena večernja ruta aperitiv-večera-šetnjica-spavanje.
Restoranska ponuda je osrednja do odlična. Fast food tipa pizza al taglio ili paranza (frigana sitna riba) je za naše pojmove skupa, ali dobri restorani su jeftiniji nego kod nas, a hrana je... božanstvena - ja se na dijetu obično bacam nakon praznika. :) Čini mi se da je u tamošnjim fancy restoranima, za razliku od Dalmacije, puno manja šansa da te pokušaju izvozati - riba košta, ali kvalitetom obično nadmašuje cijenu (barem kad u restoran uđeš kao lokalac, nisam sigurna da se tako ponašaju i prema turistima). Ne propustiti lokalne specijalitete - polpo all'Elbana, castagnaccio, caciucco, panzanellu...
Osim kupanja i sunčanja i posjete Napoleonovim kućama (Villa Di San Martino, Villa Dei Mulini), isplati se sići u nekadašnji rudnik, popeti se na hlađenje na Monte Calamita, posjetiti mjesta u unutrašnjosti otoka. Od smještaja bi ti preporučila Marcianu Marinu, koja je najfensi mjesto na otoku, centar nautičkog turizma, ili Capoliveri koji je tipično pitoreskno toskansko mjestašce sa kafićima i dućanima (ako odsjedaš tamo možeš me kontaktirati za smještaj). Porto Azzuro je dosta popularan, meni se osobno ne sviđa - ima neku široku rivu koja mi ne diše dobro. Rio Marina je okrenut prema Piombinu koji je užasno zagađen, pijesak je prepun sitnih čestica željeza, što u suton prekrasno izgleda, ali nisam sigurna da se tamo uputno kupati. U Rio Elbi izgleda kao da je vrijeme stalo. To je moje omiljeno mjesto. Portoferraio je najveće mjesto na otoku i po meni je prilično nezanimljivo (pojesti sladoled u 100 gradi na rivi).
Vodi računa da je transport od Piombina do Elbe prilično skup. Voze dvije kompanije - državna Tirrenia i privatni Moby, vjerujem da obje imaju cijene na web stranicama. Cifra nije zanemariva - put u jednom smjeru za 4 osobe i automobil srednje veličine košta 180 - 250€, što je za moj pojam skandalozno, s obzirom da se radi o udaljenosti između Splita i Brača! Karte su najskuplje vikendima i, naravno, usred sezone. Ove godine je krenula još jedna kompanija čije bi cijene mogle biti i do 30% manje, ali kako čujem tokom prve vožnje izbio je skandal, pa pretpostavljam da ove godine neće voziti. Izgleda da će od sljedeće godine biti uvedeni letovi iz Firenze i brod iz Livorna.
Sve u svemu, Elba je predivna, ali za prosječnog Hrvata preskupa. Obavezno otiđi ako si to možeš priuštiti. Ako trebaš informacije o smještaju (Capoliveri), uvalama koje znaju samo lokalci, restoranima... kontaktiraj me na PM - ako sam tamo, možda padne i prvo vođenje na Hrvatskom u povijesti otoka. :D

mezzapazza
13.06.2010., 16:08
Slažem se s tobom.
Iz tog razloga razmišljam o atraktivnijem Napulju i 50% jeftinijem.
I tako smo rentali automobli.
S ozbirom da je ovaj tvoj rasprodan Napulj ima više šansi.

S ozbirom da si prešao pola svijeta pretpostaljvam da si bio i u Napulju.
Imaš mišljenje o općem stanju sigurnosti (jer mi netko ne vjeruje da je Gomorra samo film i da se negativne stvari uvijek događaju drugima)?

Gomorra, nažalost, nije samo film! Napulj je predivan i svakako ga vrijedi vidjeti, ali autom nemoj ići tamo, naročito ne rentanim. Na cesti nema auta koje je neoštećeno, a kod parkiranja postoje neka nepisana pravila - npr. kad nađeš parking niotkud se pojavi neki klinac koji ti pokazuje kako da se točno parkiraš. Pustiš ga da manevrira tobom, platiš mu nekoliko eura i on čuva automobil dok si ti, recimo, na večeri. Ne znam što se dogodi ako odbiješ. Nadalje, ne izlazi iz uobičajene turističke rute i drži se podalje od određenih kvartova (Scampia, Secondigliano). Capisce?

Toma Sawyer
13.06.2010., 17:07
Capisi. Molto grazie.
idem do Portici (predgrađe Napulja). Negdje u njemu ću parkirati.
Gledao sam slike na google maps i mislim da će biti o.k.
Ako ga ukradu ili ga netko udari imam osiguranje u Hertza, a oni kasko.
Dakle, ako me netko ogrebe oni plaćaju.
U sam grad ne planiram ulaziti autom.
Čudi me što je vrlo mali broj ljudi (s foruma) bio u Napulju i ovom kraju (jednodnevne prolaske kruezerima i busom ne računam).

Gdeideovajsvet
13.06.2010., 17:27
Slažem se s tobom.

Imaš mišljenje o općem stanju sigurnosti (jer mi netko ne vjeruje da je Gomorra samo film i da se negativne stvari uvijek događaju drugima)?

Bila sam sa prijateljicom u Napulju krajem februara. Ni jedan jedini problem nisam imala, cak naprotiv. Bitno je samo izabrati neki sigurniji kvart gde ces rezervisati smestaj, ponasati se normalno, i niko te nece dirati. Vracale smo se i kasnije uvece (ne prekasno) bez ikakvih problema, a cak je hotel bio malo zavucen u nekoj ulicici.
Znaci, svoja posla i nema problema, i kako mene Kefa uputi pre odlaska:...Ne mlataraj previse nakitom,iPhonom i svijetlecim drangulijama... Svoje utiske sam vec napisala na ovoj temi (strana 12), ukratko: vredi ga obici, veruj mi. :top:

Gdeideovajsvet
13.06.2010., 17:31
Capisi. Molto grazie.
idem do Portici (predgrađe Napulja). Negdje u njemu ću parkirati.
Gledao sam slike na google maps i mislim da će biti o.k.
Ako ga ukradu ili ga netko udari imam osiguranje u Hertza, a oni kasko.
Dakle, ako me netko ogrebe oni plaćaju.
U sam grad ne planiram ulaziti autom.
Čudi me što je vrlo mali broj ljudi (s foruma) bio u Napulju i ovom kraju (jednodnevne prolaske kruezerima i busom ne računam).

Sto se voznje tice, voze ludacki zaista, parkiraju gde stignu, ali, verovatno imaju neka svoja pravila. Za mene je to bilo: brzinski levo-desno, pa predjem ulicu. :rofl: Ali i na to se naviknes vrlo brzo. Bitno je infiltrirati se. :rolleyes:

Toma Sawyer
13.06.2010., 17:42
Živim u Splitu pa sam malo prilagođen uvjetima o kojima govoriš.
Nedostatak ću nadoknaditi kopiloticom. :zubo:

Možeš li opisati uspon na Vezuv i kako ste to organizirali?

mezzapazza
13.06.2010., 20:28

Napulj je Split na steroidima. Očekujem izvještaj, baš me zanima kako drugi Splićani doživljavaju Napulj - ja bi se sutra tamo preselila, muž Toskanac neće ni da čuje. :( Ja mislim da mi imamo urođenu predispoziciju da shvatimo Napulj, predivan i nesretan (heh)...

Toma Sawyer
13.06.2010., 21:18
Ima li neka dnevna karta koja pokriva javni prijevoz na relaciji Napoli-Sorrento ili nešto slično?
Našao sam liniju, ali ne kužim baš toliko talijanski.

nasmijanonebo
14.06.2010., 09:37
Slažem se s tobom.

meni su 3 frendice bile u napulju na 1 dan i kazu da nije bas turbo opasno hodati.gledas svoja posla, ne hodaj po sumnjivim kvartovima itd..i jako je prljav grad.
dok s durge strane su mi dubrovcani i korculani su pricali kad su odlazili brodom (jadrolinija du-bari)i u soping u bari (bari ima najveci soping centar u italiji:D, sopingska meka), da nije bilo ikakvih frki.
citala sam zadnjih tjedan dana putopise po apuliji (na netu, na engleskom) pa ne vidim da se itko zali na kriminal i sl.
zasto ne obilazite apuliju vlakom, dobre su veze koliko vidim.ako se dobro organiziras, stignes puno toga vidjeti.

Toma Sawyer
14.06.2010., 09:42
U pravu si.
Htio sam komentirati da je smještaj u Napulju oko 50% jeftiniji što je i Vanelić zaključio.
Uspio sam nagovoriti dragu da odemo do Napulja 3,5 dana.
Plan puta: Caserta, Pompeji, Herculaneum, Torre An. Capri, Vezuv (ako se stigne) i napravno Napulj.
Malo vremena, a puno toga za vidjeti.
Bit će ludo i nezaboravno.

Mya
14.06.2010., 09:42
Znam da je ovo malo blesasto pitanje, ali ako bi mi mogli pomoći, bila bi vam zahvalna. Dakle, u igri su dva tjedna koje mogu provesti u Firenzi ili u Pisi. Koji od ta dva grada bi bio financijski nešto povoljniji za preživjeti (ako je to uopće moguće reći za dva tako turistička grada)? U Firenzi sam bila davno i samo u prolazu, a u Pisi nisam uopće. Jednostavno ne mogu nikakvu pretpostavku stvoriti o dnevnim troškovima za hranu. Btw, ne jedem baš puno :D

Toma Sawyer
14.06.2010., 09:46
Firenza ima veću i raznolikiju ponudu smještaja.
Možda se kolege neće složiti, ali mi se čini da bi u Firenzi mogala naći bolju ponudu.
Za 2 tjedna (ovisno o platežnoj moći) preporučujem dobar hostel na periferiji s kuhinjom i kupovinu namirnica u trg. centru, a ako imaš municije za trošiti onda pronađi neke jeftine restorane izvan turističkih staza.
Iz Firenze možeš javnim prijevoz u cijelu regiju po povoljnim cijenama što svakako preporučujem.

nasmijanonebo
14.06.2010., 09:50
toma s., postove o bariju sam prebacila na "tvoju" temu o Bariju:mig:..
a ti lijepo odes u napulj umjesto po pugliji:rofl:

Toma Sawyer
14.06.2010., 09:53
Bit će prilike i za Bari.
Rujan ili listopad definitivno (ako se nađe slobodno vrijeme i karte).
Već sam se ispucao financijski u DUB, GLA, EDN, LND i sad u istom mjesecu u Napulj.
Jesi li možda bila tamo?
Ako netko jest biste li preporučili ovu 3 dnevnu kartu: http://www.unicocampania.it/index.php?lang=en&center=inside&colonna=turisti&action=3T ili nešto bolje?

Mya
14.06.2010., 11:06
Firenza ima veću i raznolikiju ponudu smještaja.
Možda se kolege neće složiti, ali mi se čini da bi u Firenzi mogala naći bolju ponudu.
Za 2 tjedna (ovisno o platežnoj moći) preporučujem dobar hostel na periferiji s kuhinjom i kupovinu namirnica u trg. centru, a ako imaš municije za trošiti onda pronađi neke jeftine restorane izvan turističkih staza.
Iz Firenze možeš javnim prijevoz u cijelu regiju po povoljnim cijenama što svakako preporučujem.

Što se tiče prijevoza iz Firenze, to i ja mislim. Što se tiče smještaja, radilo bi se o školi talijanskog tako da će mi to ponuditi iz škole. Dakle, radi se samo o hrani/ostalim životnim potrebama :D Sjećam se da mi je daaaavno netko rekao da je hrana u Firenzi užasno skupa i da su veći trgovački centri s hranom izvan grada i da treba ići autom pa je to poveliki problem jer si onda osuđen na restorane i skuplje trgovine u centru dostupne bez auta. To me malko muči pa sam zato ovdje došla priupitati za svježe informacije. Hvala svejedno na dosadašnjoj pomoći :)

nasmijanonebo
14.06.2010., 12:19
Bit će prilike i za Bari.
i sad u istom mjesecu u Napulj.
Jesi li možda bila tamo?
Ako netko jest biste li preporučili ovu 3 dnevnu kartu: http://www.unicocampania.it/index.php?lang=en&center=inside&colonna=turisti&action=3T ili nešto bolje?

kao i vanelic, nisam bila juznije od rima.

Gdeideovajsvet
14.06.2010., 13:13

Možeš li opisati uspon na Vezuv i kako ste to organizirali?

Sednes u voz koji krece sa Piazze Garibaldi, kupis povratnu kartu do Pompeje (3eura). Voz ide do Sorenta, a Pompeja je negde na pola puta. Imas pregled stanica u vozu, i sve su jasno ispisane i napolju na stajalistima, tako da bez brige... Izadjes iz voza, krenes desno za rekom ljudi. Najpre ces naici na neke bastice i ulicne prodavnice sa vocem, picem i sladoledom. Kad to prodjes, sva ta reka ljudi uglavnom nastavlja prema Pompeji, tj. pravo, ali ti skreni odmah posle te baste levo i tu vidi kad idu autobusi i tu ces i kupiti povratnu kartu (karta je povratna velikim busom cini mi se 9eura, nisam sigurna, a imaju i minibusevi koji voze za 20-25eura istu turu). Posle lepo samo sidjes dole (kao i prvi put kuda si krenuo) i na cosku, pored restorana, a opet preko puta neke basta-pizzerije staje taj autobus. Po povratku te autobus dovodi na isto mesto, ti samo produzi pravo pored tog istog restorana i kioska sa raznoraznim dzidza-bidzama. Vec ces videti i sam. Ipak imaj u vidu da ni u Pompeju ne vredi ici jako kasno, ali svakako bar ne zavisis od prevoza kao sa Vezuva. E da, i ako zelis da vidis krater, placas jos 6.5eura.

Sto se samog uspona tice, bus te vozi negde mozda do polovine puta, a onda imas da se penjes do Kratera nekih cini mi se 30 minuta (bez stajanja), meni je bila dusa u nosu, nisam mogla progovoriti do vrha, vazduh je razredjeniji, pa valjda i to malo pripomogne. Ne znam kako ce biti na ovu vrucinu peti se do gore, ja sam bila u februaru. E da, obavezno nesto udobno obuj (patike ili udobne zatvorene cipele), papuce zaboravi.
Neko je pominjao da bus staje kod 'cuvara Vezuva' koji prica pricu o istom, ali nas vozac nije stajao nigde... Mozda samo u sezoni, mozda je bio neraspolozen, mozda sam ja nesto pogresno shvatila :ne zna:

kefa
14.06.2010., 16:08
da su veći trgovački centri s hranom izvan grada i da treba ići autom pa je to poveliki problem jer si onda osuđen na restorane i skuplje trgovine u centru dostupne bez auta

Nije Firenza sa Philladelphia.Normalnih prehrambenih ducana normalnih cijena ima po cijelom gradu.Kao i shunka-shopova i pizza-pekara.

jeleros
14.06.2010., 19:08
jel netko iso buson u veneziu,jel znate gde taj bus tamo stajee? di ce me iskipat?hvalaa

balböceği
17.06.2010., 22:59
moze mi netko molim vas rec kako je najbolje, najbrze i najjeftinije doci od zagreba do verone?

Toma Sawyer
18.06.2010., 06:52
Noćni vlak ZG-Venecija i onda vlak ili bus do Verone (ovako na prvu loptu), a za ostalo će ti Nebo sve objasniti kad se pojavi - ona je putnička enciklopedija.
Usput, može ti preporučiti neku dobru plažu u Veroni, a ako je nema onda će sigurno naći neki zanimljiv bazen. :zubo:

Ferdibrand
18.06.2010., 15:05
može li netko tko ima iskustva sa Parmom, Modenom i Piacenzom ostaviti svoj osvrt na njih? vrijedi li izdvojiti vremena za navedene gradove nauštrb provođenja više vremena u Ferrari, Bologni i Ravenni?

Toma Sawyer
18.06.2010., 15:06
Prije odi u ove druge i posveti se više njima.
Ovi prvi su 2. liga.

Ferdibrand
18.06.2010., 15:16
opa, brzo :)
hvala Toma!

x-type
18.06.2010., 15:59
Usput, može ti preporučiti neku dobru plažu u Veroni,

koga ili što? :confused:

balböceği
18.06.2010., 16:09
Noćni vlak ZG-Venecija i onda vlak ili bus do Verone (ovako na prvu loptu), a za ostalo će ti Nebo sve objasniti kad se pojavi - ona je putnička enciklopedija.
Usput, može ti preporučiti neku dobru plažu u Veroni, a ako je nema onda će sigurno naći neki zanimljiv bazen. :zubo:

hvalaaa!!! a jel moze malo detalja? :D npr. kad ide vlak, i koliko traje, kad se dodje u veneciju, koliko imas vremena za presjedanje...? jesi putovao kad tu relaciju? onako - trebala bih info od nekoga s iskustvom...! :mig:

Toma Sawyer
18.06.2010., 16:40
koga ili što? :confused:

to je bila šala na enciklopedijsko znanje naše moderatorice jer zna sve plaže Meditrana i šire. :zubo:

Toma Sawyer
18.06.2010., 16:45
hvalaaa!!! a jel moze malo detalja? :D npr. kad ide vlak, i koliko traje, kad se dodje u veneciju, koliko imas vremena za presjedanje...? jesi putovao kad tu relaciju? onako - trebala bih info od nekoga s iskustvom...! :mig:

Veliki broj ljudi na ovom forumu uključujući i mene je putovao noćnim vlakom iz ZG za Veneciju.
Vlak polazi u 23.30. i tamo je oko 6.30 ujutro. Vidi točno na HŽ-u.
Venecija-Verona je 125km udaljenost i mislim da sam čitao na temi Venecija da je Nebo govorila o povezanosti Veneceije s okolnim gradovima. Iz Venecije bi trebao vrlo lako presjesti za Veronu bilo bus bilo vlak. vidi na www.treniatlia.com raspored vlakova.

balböceği
18.06.2010., 22:41
okej, hvala.:top: zvala sam hž i sve sam saznala...samo me zanimalo iskustvo nekoga tko je putovao na taj nacin.

Toma Sawyer
19.06.2010., 08:51
Mi smo putovali drugim razredom.
Bilo nam je lijepo, različitih ljudi ima, ali nije kao kad putuješ u smjeru Turske.
Naspavali se 3 sata i bili spremni za razgledavanje grada.

balböceği
19.06.2010., 10:07
jel bolje ili losije od putovanja u smjeru turske? :D

nasmijanonebo
19.06.2010., 10:49
evo me..ma iz veencije i mestre je odlicna povezanost sa ostatkom italije.
vlakovi su stvarno dobri, i meni nikad nisu kasnili (iako sam cula i losa iskustva sa timingom vlakova).
naravno da je taj vlak bolji od onih do istanbula:D

Ywannah
19.06.2010., 12:17
Nadam se da mi netko može pomoći, naime, idem na koncert u Milano krajem srpnja i zanima me je li mi isplativiji polazak iz Splita ili iz Zagreba do Milana? Iz Zagreba idem vlakom do Venecije pa od tu do Milana? Koliko bi to koštalo? A iz Splita sam mislila brodom do Ancone pa od tu vlakom do Milana. Postoji li neki drugi način?

x-type
19.06.2010., 14:22
Nadam se da mi netko može pomoći, naime, idem na koncert u Milano krajem srpnja i zanima me je li mi isplativiji polazak iz Splita ili iz Zagreba do Milana? Iz Zagreba idem vlakom do Venecije pa od tu do Milana? Koliko bi to koštalo? A iz Splita sam mislila brodom do Ancone pa od tu vlakom do Milana. Postoji li neki drugi način?

probaj pogledati Easyjet iz Splita pa odletjeti jer će ti vjerojatno biti jeftinije (samo brod do Ancone te stoji skoro 100€ povratna, a toliko te dođe avion). vlak isto neće biti jeftiniji.

balböceği
19.06.2010., 16:30
evo me..ma iz veencije i mestre je odlicna povezanost sa ostatkom italije.
vlakovi su stvarno dobri, i meni nikad nisu kasnili (iako sam cula i losa iskustva sa timingom vlakova).
naravno da je taj vlak bolji od onih do istanbula:D

mislim da sam negdje procitala da si ti iskusni kamper sto se tice lago di garde..i cini mi se da si nahvalila sirmione i okolicu...nisam kamper nego smo eto odlucili otic tamo (i to na medeni mjesec :D) na par dana, rezervirali si mali simpa hotelcic...ono priroda, malo povijesti, ak bog da mir i tisina...i za kraj dan u gardalandu :top:...jel ima oko sirmiona puno turista? onih bucnih i napornih? :flop:

smarinovic
20.06.2010., 16:10
Kako najjeftinije doci do Milana iz Hrvatske?

mirjam
20.06.2010., 18:13
Kako najjeftinije doci do Milana iz Hrvatske?

Odakle iz Hrvatske?
Imaš vlak iz Trsta, u jednom smjeru cca 40 eura sa Frecciom, a ako iskombiniraš regionalne možda možeš proć i jeftinije. Ustvari, sigurno možeš proći jeftinije.
A do Trsta onda stopom ili isto tako nekakvim busom. Iz Zagreba vozi neki vlak za Trst ako se ne varam, al to je tri dana jahanja.

Mislim da ima i nekakav autobus iz Zagreba za Milano, ne sjećam se više agencije, mislim da se zove Euro..nešto. Vozi dvaput tjedno.

Naravno, tu je i avion iz Zagreba, za Milano - ne znam koliko je karta, al možeš i sam pronaći.
Ili za Bolognu, pa onda vlakom u Milano...Liniju drži TAP Portugal, karta računaj negdje 200 eura + vlak prema sajtu Trenitalia varira od 12 eura pa do 40 eura (Freccia:rolleyes:)

Moram editirat post i ispravit se - baš sam gledala na sajtu od Croatieairlines...ne bi bila karta 200 eura nego skoro pa duplo više, bar za neko naredno razdoblje...

mirjam
20.06.2010., 18:27
probaj pogledati Easyjet iz Splita pa odletjeti jer će ti vjerojatno biti jeftinije (samo brod do Ancone te stoji skoro 100€ povratna, a toliko te dođe avion). vlak isto neće biti jeftiniji.

Eto, na to sam zaboravila.
Baš gledam, cijena ovisno o datumu varira od 26,99 pa sve do 208,99 eura...:rolleyes:

x-type
20.06.2010., 18:55
Odakle iz Hrvatske?
Imaš vlak iz Trsta, u jednom smjeru cca 40 eura sa Frecciom, a ako iskombiniraš regionalne možda možeš proć i jeftinije. Ustvari, sigurno možeš proći jeftinije.
A do Trsta onda stopom ili isto tako nekakvim busom. Iz Zagreba vozi neki vlak za Trst ako se ne varam, al to je tri dana jahanja.

Mislim da ima i nekakav autobus iz Zagreba za Milano, ne sjećam se više agencije, mislim da se zove Euro..nešto. Vozi dvaput tjedno.

Naravno, tu je i avion iz Zagreba, za Milano - ne znam koliko je karta, al možeš i sam pronaći.
Ili za Bolognu, pa onda vlakom u Milano...Liniju drži TAP Portugal, karta računaj negdje 200 eura + vlak prema sajtu Trenitalia varira od 12 eura pa do 40 eura (Freccia:rolleyes:)

Moram editirat post i ispravit se - baš sam gledala na sajtu od Croatieairlines...ne bi bila karta 200 eura nego skoro pa duplo više, bar za neko naredno razdoblje...

iz Zagreba vlak ide za Veneciju i nije 3 dana jahanja, nego je noćni vlak tempiran da krene kasno navečer i stigne rano ujutro. i ne staje u Trstu.
eroplani već par godina uopće ne lete direktno za Milano iz Zagreba, a TAP više nema slijetanje u Bologni od ove godine tako da sad ZAG-BLQ stoji ko drago kamenje, što si i vidjela :)

Easy iz Splita ili vlak preko Venecije ostaju najpovoljnije i jedine opcije (uz eventualne buseve kojih se ja grozim)

mirjam
20.06.2010., 18:59
iz Zagreba vlak ide za Veneciju i nije 3 dana jahanja, nego je noćni vlak tempiran da krene kasno navečer i stigne rano ujutro. i ne staje u Trstu.
eroplani već par godina uopće ne lete direktno za Milano iz Zagreba, a TAP više nema slijetanje u Bologni od ove godine tako da sad ZAG-BLQ stoji ko drago kamenje, što si i vidjela :)

Easy iz Splita ili vlak preko Venecije ostaju najpovoljnije i jedine opcije (uz eventualne buseve kojih se ja grozim)

Kako nema slijetanje u Bologni kad sam ja sletila iz Zagreba i poletila u Zagreb prije mjesec dana? :rolleyes:
I nije koštalo kao drago kamenje.

A ako vlak i ne staje u Trstu (stvarno se toga ne sjećam, al davno je bilo kad sam se tandrkala tom kočijom), staje u Veneciji odakle isto tako idu vlakovi za Milano...štoviše, vidim na sajtu karte po 15 eura.

Ovo za avion iz Zagreba za Milano mi je novost, stvarno. Nisam znala da je ta linija ukinuta. Moja greška.

Ywannah
20.06.2010., 19:17
Odakle iz Hrvatske?

Možeš li se prisjetit kako se točno zove ta Euro nešto agencija? :)

smarinovic
20.06.2010., 19:28
Hvala!
Igra mi i polazak iz Splita i iz Zagreba.
Easy jet je 20ak eura od Splita... ali je prema splitu skup cca 80 eura:(

mirjam
20.06.2010., 19:29
Možeš li se prisjetit kako se točno zove ta Euro nešto agencija? :)

Namučih se propisno dok sam izguglala. Da nisam znala da postoji odustala bih vrlo brzo od pretraživanja.:rolleyes:
http://euroturist-express.hr/

Naravno uvijek postoji mogućnost da su liniju ukinuli, al znam sigurno da je prošle jeseni funkcionirala :mig:
Čini mi se da ne vozi svaki dan, nažalost, ali možda može poslužit...

mirjam
20.06.2010., 19:35
Hvala!
Igra mi i polazak iz Splita i iz Zagreba.
Easy jet je 20ak eura od Splita... ali je prema splitu skup cca 80 eura:(

Meni se čini da jeftinije od toga može biti samo autostop do Venecije pa regionalnim do Milana...:(

x-type
20.06.2010., 21:21
Kako nema slijetanje u Bologni kad sam ja sletila iz Zagreba i poletila u Zagreb prije mjesec dana? :rolleyes:

više nema. novost :) i ja sam jučer to čuo. i sad je skupo (jako) kad se preko Njemačke ide

mirjam
20.06.2010., 21:55
više nema. novost :) i ja sam jučer to čuo. i sad je skupo (jako) kad se preko Njemačke ide

Stvarno! :eek:
To je onda nešto jako jako friško....
Ah, sad vidim, ipak nisu ukinuli let do Lisabona, nego samo slijetanje u Bologni...Fijuuu :rolleyes:

nukac
21.06.2010., 06:27
Nije ni to ništa novo. Preko zime slijeću u Bolognu, preko leta idu direktno. Već prošle sezone je bilo tako.
A vlak već dulje vremena ne ide u Trst. Jedno vrijeme su vozili busevima do Opicine (gdje si hvatao vlak), mislim da više ni to ne rade.

*brazilka*
24.06.2010., 22:59
evo mene s jos pitanja, blizi se polazak u Bolognu pa...

zanima me koliko je skup rent a car u italiji, jer to uzimamo za opciju prilikom obilaska regije? ili je ipak bolje vlakom?

zanima me takoder kako najjeftinije telefonski komunicirati s Hrvatskom? najviše ću prakticirati mail, ali roditelji mi nisu baš od novih tehnologija tako da ću im ili pisati poruke ili zvati svakih par dana pa da baš ne potrošim previše na to...razmišljala sam kupiti tamo neku sim karticu s talijanskom mrežom pa me zanima koja je najisplativija (jer ipak sam tamo mjesec dana...)

car crash
29.06.2010., 15:54
bok, frendica i ja idemo u kolovozu na 7 dana u rim i zanima me što preporučujete da se pogleda osim ovih osnovnih znamenitosti (koloseum, vatikan itd). budući da imamo ograničen budžet, više me zanimaju lokacije za koje se može dobiti nekakav popust (studentski, za mlade), a ipak se isplati vidjeti :D
dalje, isplati li se uzeti sedmodnevnu prijevoznu kartu koja vrijedi za metro i bus (16 eura), s obzirom da ćemo se većinom zadržavati u povijesnom centru koji nije toliko velik (kako čujem), a smještene smo nadomak terminija.
budući da planiramo kušati autentičnu talijansku hranu, što bi podrazumijevalo izlazak u restoran dva-tri puta, ako itko ima za preporučiti kakav restoran (ništa fensi) s ok cijenama, bila bih zahvalna ;)

mirjam
29.06.2010., 18:29
dalje, isplati li se uzeti sedmodnevnu prijevoznu kartu koja vrijedi za metro i bus (16 eura), s obzirom da ćemo se većinom zadržavati u povijesnom centru koji nije toliko velik (kako čujem), a smještene smo nadomak terminija.

Nije velik? Kako se uzme.
U Rimu ima toliko toga za obići da ćeš već u podne padat s nogu i jako će ti dobro doći prebaciti se makar i dvije stanice metroom.
Pogotovo jer idete u kolovozu.
A Terimini jest blizu, ali nije baš toliko blizu da će vam se dat pješačit cijelo vrijeme po užarenom asfaltu.
Mislim da će vam se taj pokaz isplatit već nakon dva dana :D

A postoji i Roma pass, isplati se.

Što se tiče restorana, već sam tu napisala, imam dosta loša iskustva, dosta je skupo, svugdje i sve.
Ipak, neki su ljudi uspjeli pronać neka pristupačnija mjesta za klopu. Prolistaj malo topik.
Ja osobno nisam prošla ispod 20 eura za jedan pristojan, al ne previše obilat obrok sa čašom vina i vode.

Najbolje u dućanu nakupovat salama, sireva, vina i ostalih delikatesa i klopat fino po parkovima ili negdje.
Boli vas briga, mlade ste, neće vam nitko zamjerit.

Blago vama ...

EDIT: Sad sam se sjetila, Rim ti ima zasebnu temu.

Betty D.
29.06.2010., 18:40

A koliko si bila platila onda?

Svaki put kad sam gledala bilo je 2000kn :flop:

car crash
29.06.2010., 21:27
Nije velik? Kako se uzme.
U Rimu ima toliko toga za obići da ćeš već u podne padat s nogu i jako će ti dobro doći prebaciti se makar i dvije stanice metroom.
Pogotovo jer idete u kolovozu.
A Terimini jest blizu, ali nije baš toliko blizu da će vam se dat pješačit cijelo vrijeme po užarenom asfaltu.
Mislim da će vam se taj pokaz isplatit već nakon dva dana :D

A postoji i Roma pass, isplati se.

Što se tiče restorana, već sam tu napisala, imam dosta loša iskustva, dosta je skupo, svugdje i sve.
Ipak, neki su ljudi uspjeli pronać neka pristupačnija mjesta za klopu. Prolistaj malo topik.
Ja osobno nisam prošla ispod 20 eura za jedan pristojan, al ne previše obilat obrok sa čašom vina i vode.

Najbolje u dućanu nakupovat salama, sireva, vina i ostalih delikatesa i klopat fino po parkovima ili negdje.
Boli vas briga, mlade ste, neće vam nitko zamjerit.

Blago vama ...

EDIT: Sad sam se sjetila, Rim ti ima zasebnu temu.

hvala! mislim da ću uzeti tu tjednu kartu ili barem roma pass za 3 dana, jer uključuje i besplatan ulaz u neke muzeje i koloseum. što se tiče hrane, počastit ćemo se sigurno u nekom restoranu, a u međuvremenu jest ovako, po parkovima, kako si i rekla :D
da, skužila sam temu o rimu, ima dosta korisnih savjeta.
samo se nadam da će 7 dana biti dosta da pogledamo osnovne stvari, a planiram "ukrasti" jedan dan za ostiu anticu...
jedva čekam!

nasmijanonebo
05.07.2010., 08:44
toma sawyer, za putopis :top: (nasmijao si me:mig:)..
samo ti nastavi..a mogu tvoj putopis prebaciti u novu temu "Campania (Napulj i okolica") ako hoces.

dally
05.07.2010., 21:38
Evo ovako, ove godine naumio sam povesti sebe i svoju bolju polovicu na more u Pulu. Ali poslje Pule mislio sam otići do Italije točnije do Venecije e sad što me muči tj. što mi je sve potrebno da budem spreman da ne bi bilo iznenađenja. Zanima me dali se za ulazak u Sloveniju traži putovnica ili može samo osobna isto tako dali u Italiju mogu ući sa osobnom ili treba putovnica? Dali u Sloveniji ima neki alternativni pravac (lokalna cesta kroz Sloveniju do Italije) da ne moram ići autoputom (tj da ne moram kupovati vinjetu) ili ako moram koliko je najjeftinija? Tim Slovencima ne ostavlja mi se ni jedna kuna...... Naravno putovao bi osobnim autom. Svi savjeti i iskustva su dobrodošli.

nasmijanonebo
05.07.2010., 21:58
za Sloveniju i Italiju (ako imas hrvatsku putovnicu) dovoljna je samo osbona iskaznica. U tom slucaju na granici ce ti dati karton di ce upisati datum ulaska u zemlju (Sloveniju) i moras kod sebe cuvati taj kartoncic dok se ne vratis u Hrvatsku.Bez toga se ne mozes vratiti u Hrv. pa ne smijes to izgubiti.
Sto se tice puta do Italije da izbjegnes autoput imas temu:
"KRoz Sloveniju,izbjegavanje vinjete", vidi link
http://www.forum.hr/showthread.php?t=444386

bruker
05.07.2010., 22:07
bitno je istaknuti da s tim k(u)rtonom možeš samo u zemlju EU(mađ,ita,slo) u koju si ušao, dakle ne mere izmedju slovenije i italije putovat.
stoga pasoš ili direktno iz pule u veneciju. ima brod mislim.

drugo rješenje je traženej graničara među italijom i slovenijom koji ćemu dat dugi karton. ne crveni :D

aaston
05.07.2010., 22:11
bruker ne kompliciraj. Može s osobnom u Italiju i preko Slovenije, zašto ne bi moglo? :confused:
btw. između Italije i Slovenije nema graničara već godinama.
Nadam se samo da sad neće krenuti 50 postova sa davljenjem oko osobne za Italiju :s

dally, ne moraš plaćati vinjetu, ustvari to je suludo plaćati za onih nekoliko kilometara. Ući ćeš u Sloveniju na prijelazu Kaštel. Vozi do Kopra do semafora gdje počinju višetračne ceste. Tu trebaš paziti, skreneš na odvojak koji u desno vodi na autocestu (prati putokaze) ali neposredno prije uključenja na autocestu imaš još jedno skretanje u desno za Bertoki. Označeno je velikim žutim putokazom i ne možeš fulati, samo pazi.
Vozit ćeš se paralelno s autocestom, proći ćeš kroz Bertoki i prati putokaze do Škofije. Trebaš proći iza jedne benziske i proći dva ili tri kružna toka. Prati putokaze za Škofije.
Pazi! Putokazi za autocestu su kurvinski u plavoj boji a ne u zelenoj, tamo gdje vidiš na putokazu onaj znak koji označava cestu rezreviranu za motorna vozila taj vodi na autocestu.
Kad si u Škofije tada si praktično na granici, opet ćeš se voziti uz autocestu i ne uključuj se do zadnjeg trenutka, moraš proći iza kazinoa. Kad se napokon uključiš na autocestu do granice imaš nekih 50-100m.

Za natrag čim pređeš granicu i uđeš u Sloveniju skreni odmah u desno na prvu OMV benzinsku stanicu. Odmah iza benziske (prođeš kroz nju) skreni opet u desno na lokalnu cestu pa preko nadvožnjaka pređeš preko autoceste na onu lokalnu kojom si došao. Istim putem natrag.

Kružni tokovi znaju biti možda malo zbunjujući ali bolje i to nego onim lopovima plaćati 15 eura za ništa.

dally
05.07.2010., 22:12
E jebi ga problem je u tom što mi je putovnica istekla.

dally
05.07.2010., 22:16
aaston svaka čast za opis putovanja kroz Sloveniju lokalnim putem. E sad što me zanima jel to 100 % sigurno da mogu ići sa osobnom kroz Sloveniju i Italiju? Ne želim da od godišnjeg stvorim sebi probleme i zajebanciju na granici.

aaston
05.07.2010., 22:17
Milijun%
Nemaš o čemu brinuti, samo čuvaj karton i neka ti ga slovenac na ulazu obavezno pečatira :)

bruker
05.07.2010., 22:22
dobro zajebo sam. imao sam krivu informaciju. al to ja namjerno da ne izgubi karton. :D

a pasoš možeš napavit i po hitnom postupku i odma je gotov(2-3 radan dana) ako ti baš treba za pičit dalje po EU.

dally
05.07.2010., 22:23
Odlično, aaston hvala ti puno.

dally
05.07.2010., 22:27
Ma samo bi isao u Italiju preko usr... Slovenije nigdje dalje i to mi je bitno da se može sa osobnom. E sad zaboravih pitati ali pretostavljam da je to tako u Italiji nema vinjeta i plaća se kao kod nas na naplatnim ili je drugačije ?

bruker
05.07.2010., 22:28
http://www.mup.hr/main.aspx?id=7137

evo ti tu potvrda onog od aastona. boldano na kraju teksta tako da nemaš dvojbe.
isprike još jednom ne znam zašto sam to mislio. netko mi nekad krivo rekao pa sam zapamtio:confused:

''Sukladno uvođenju novih mjera, odnosno posebnih kartona, na graničnim prijelazima sa Slovenijom, Mađarskom i Italijom napominjemo da će hrvatski državljani moći, također uz predočenje važeće osobne iskaznice i zaprimljenog kartona, putovati i iz Slovenije u Italiju i Mađarsku i obratno

aaston
05.07.2010., 22:29
dobro zajebo sam. imao sam krivu informaciju. al to ja namjerno da ne izgubi karton. :D

Dobro... sad te treba banati za primjer ostalima :zubo:

Odlično, aaston hvala ti puno.

Nema na čemu, odvest ću te i osobno ako treba samo da ne plaćaš onim psima ono šta ne treba :rofl:

bruker
05.07.2010., 22:30
Ma samo bi isao u Italiju preko usr... Slovenije nigdje dalje i to mi je bitno da se može sa osobnom. E sad zaboravih pitati ali pretostavljam da je to tako u Italiji nema vinjeta i plaća se kao kod nas na naplatnim ili je drugačije ?

tako je. evo ti tu cjenik

http://www.autostrade.it/en/index.html

aaston
05.07.2010., 22:37
E sad zaboravih pitati ali pretostavljam da je to tako u Italiji nema vinjeta i plaća se kao kod nas na naplatnim ili je drugačije ?

Nema, isto je kao i kod nas. Nisam siguran ali mislim da je 7eura u jednom smjeru.
Ako je gužva na izlazu s autoceste i ako plaćaš kreditnom onda si možeš malo ubrzati izlaz.
Pogledaj na izlazima natpis ''CARD ONLY'', bijela slova na plavoj podlozi. Nekad je ta oznaka na istoj tabli sa oznakom ''Telepas''. Zanimljivo ali često se zna dogoditi da 50 vozila čeka na izlazima s čovjekom a tamo gdje je samo za kartice bude čak i prazno :s
Kartica se stavlja u isti otvor gdje se stavlja ticket.

Prošli tjedan sam si tako uštedio min. pola sata čekanja u gužvi.

''Telepas'' ti je kao naš ENC i tamo ne idi osim ako je u kombinaciji s ''CARD ONLY''.

dally
05.07.2010., 22:38
Dobro svako se zna zezniti nekad. Ali na kraju puno ste mi pomogli i bitno mi je sad da sam siguran da mogu ići sa osobnom. Thanx :):top:

nasmijanonebo
05.07.2010., 22:49
dally, lani na putu rijeka-venecija je 4 osobe od nas 9 imalo osobne iskaznice(u 2 auta) i dovoljan je taj karton kao sto sam vec rekla a i aaston. ad acta o osobnim i putovnicama:D

Toma Sawyer
06.07.2010., 08:34
toma sawyer, za putopis :top: (nasmijao si me:mig:)..
samo ti nastavi..a mogu tvoj putopis prebaciti u novu temu "Campania (Napulj i okolica") ako hoces.

hvala. nadam se da su i drugi uzivali.
na godisnjem sam do kraja mjeseca i tesko cu moci tipkati na iphoneu, ali cu vec pronaci neki nacin za nastavak.
tema o Campagni bi dobro dosla radi integriteta i relevantnosti ovog foruma iako sumnjam da ce se tamo puno putovati osim ako ne racunas agencijske poludnevne izlete u pompeje.

nasmijanonebo
06.07.2010., 08:44
hvala. nadam se da su i drugi uzivali.
na godisnjem sam do kraja mjeseca i tesko cu moci tipkati na iphoneu, ali cu vec pronaci neki nacin za nastavak.
tema o Campagni bi dobro dosla radi integriteta i relevantnosti ovog foruma iako sumnjam da ce se tamo puno putovati osim ako ne racunas agencijske poludnevne izlete u pompeje.

kad zavrsis (nemoj se muciti s pisanjem na iphoneu, kad dodjes kuci sa g.o.) napravit cu onda zasebnu temu zbog preglednosti..a to sto nije popularna regija u nas nema veze:mig:

Toma Sawyer
06.07.2010., 12:21
hvala. ovih dana cu postati dio jer prijatelj ima wifi.
do kraja mjeseca bi trebao zavrsiti cijeli putopis.

jeleros
06.07.2010., 15:15
joj joj al ste me isprepadalii:) ja isto idem a nemam putovnicu. znate mozda sta traze za hotele za check-in? ja mislim da isto osobna dovoljna?

aaston
06.07.2010., 15:56
Ne. Nije baš tako. Osim osobne treba ti i slika u kostimu od zebre. Inače ništa od čekiranja.

nasmijanonebo
06.07.2010., 19:22
:rofl:

Betty D.
14.07.2010., 13:06
Jel zna netko jel se može razgledati staza u Imoli dok je prazna? Ući i poslikati :D

Gdeideovajsvet
14.07.2010., 23:27
Ne. Nije baš tako. Osim osobne treba ti i slika u kostimu od zebre. Inače ništa od čekiranja.

:lol: E sto me nasmeja... :lol:

Gdeideovajsvet
14.07.2010., 23:28
Zna li neko voze li hidrogliseri (ako se to tako zove) do Italije? I odakle? Moze iz Hrvatske, moze iz Crne Gore, nije bitno.

aaston
15.07.2010., 07:39
Iz Istre (Rovinj ili Poreč) voze za Veneciju brzi katamarani i ako se ne varam za Trst. Iz Zadra i Splita za Anconu, iz Splita za Pescaru, iz Dubrovnika za Bari ali nije hidrogliser nego obični trajekti.

Iz Crne Gore Bar-Ancona i Bar-Bari isto trajekti.

Iz Crne Gore su još redovito išle noćne linije za jug Italije sa extra brzim gliserima. Iskrcaj je bio negdje na obali izvan naseljenog mjesta u neko gluho doba noći... ali mislim da bi si trebao debelim vodootpornim flomasterom na čelo napisati ''Marlboro'' ako želiš ići s njima. U suprotnom sumnjam da bi te poveli :D

bruker
15.07.2010., 07:51
iz splita za anconu i pescaru vozi i brzi katamaran (prima i vozila) pored trajekta. vožnja traje 4 sata za razliku od 10 sati trajektom.

x-type
15.07.2010., 16:09
iz splita za anconu i pescaru vozi i brzi katamaran (prima i vozila) pored trajekta. vožnja traje 4 sata za razliku od 10 sati trajektom.

da. treba potražiti Snav :)

bruker
15.07.2010., 19:22
nećemo reklamirat talijanske prijevoznike. ;) :D

Toma Sawyer
16.07.2010., 08:35
Missling link, karika koja nedostaje: http://www.youtube.com/watch?v=3V_tDy4dMD8

*eva*
20.07.2010., 23:45
toma obozavam tvoje postove:cerek:
cekamo jos:cheer:

Toma Sawyer
23.09.2010., 20:42
Nebo, molio bi te da spojiš moje putopise jer mislim da je ovo zadnji, bar za neko dugo vrijeme.
Bilo bi dobro kad bi osvanuo u jednom obliku na putopisima.

nasmijanonebo
24.09.2010., 09:20
premjestila sam postove (putopisne) Toma Sawyera o Kampanji na zasebnu temu:
http://forum.hr/showthread.php?t=581168

Toma Sawyer
24.09.2010., 15:19
Hvala. :mig:

dagzg1
14.10.2010., 17:21
pozdrav svima...evo planiram sa curom otici tri dana u milan...pa me zanimaju dojmovi,sto treba izbjeci,sto treba vidjeti sto netreba itd. ...koliko je potrebno novaca! jer cuo sam da je grad dosta skup...

buemba
14.10.2010., 17:58
pozdrav svima...evo planiram sa curom otici tri dana u milan...pa me zanimaju dojmovi,sto treba izbjeci,sto treba vidjeti sto netreba itd. ...koliko je potrebno novaca! jer cuo sam da je grad dosta skup...
Ma nije toliko skup,Nista skuplji nego koja bilo europska metropola.Primjera radi mogu ti reci da su Atena i Solun(sad sam bio skoro-posle Milana) cak i skuplji nego Milan.
A za vidjeti ima puno,ne kao Rim ali ipak dosta toga i to je siroki pojam...imas sve na netu...

dagzg1
14.10.2010., 18:07
Ma nije toliko skup,Nista skuplji nego koja bilo europska metropola.Primjera radi mogu ti reci da su Atena i Solun(sad sam bio skoro-posle Milana) cak i skuplji nego Milan.
A za vidjeti ima puno,ne kao Rim ali ipak dosta toga i to je siroki pojam...imas sve na netu...

ma znam to na netu sam vidio...ali zanima me da li ima nesto posebno...sto bi se svakom preporucilo a da nije u onoj turistickoj ponudi,ili ako je da se mozda ne isplati pogledat... zanima me koliko bi cca novaca bilo potrebno za 3 dana,...ako hocu obavit neki pristojni shopping..i da imam normalno za cugu , klopu itd ( ne mislim jesti po restoranima )

one.org
14.10.2010., 19:22
Ne vjerujem da ces bas kupovati u Via Monte Napoleone pa racunaj da su odjevni premeti vise manje istih cijena kao u drugim gradovima (ovisi o brandu naravno). Nisam dosta dugo bio (a prije sam i zivio tamo) ali ako me sjecanje ne vara pizza bi ti bila od 7-12 eura cca. Naravno uvijek postoje jeftinije i skuplje varijante.
Inace btw., nije Milan (nogometni klub) nego Milano (grad).

Za vidjeti, u 3 dana se drzi klasike: Duomo, Scala, Corso Vittorio Emanuele (ducani - skuplji), gore spomenuta Via Monte Napoleone, crkva Santa Maria delle Grazie (Posljednja vecera)...

Imas jeftinijih, a dobrih ducana u Corso Buenos Aires (metro stanica Lima, crvena linija). Znam da je bio svojedobno jedan dobar trgovacki centar na metro stanici Bonola, ali ne vjerujem da ces stici do tamo. Dobar ti je Rinasciente na Duomu, hrpa katova, odjece (markirane) kao u prici. Uglavnom, drzi se centra jer je 3 dana malo.

Ako volis nogomet, definitivno odi na San Siro (crvena linija metroa, stanica Lotto - pazi na racvanje na Paganu da ne zavrsis na krivoj strani ili tramvaj br 16 sa Duoma cini mi se).

Ak imas pitanja - pucaj

colbert
14.10.2010., 19:33

Mislis, Athens, Thessaloniki i Rome. :rofl:

Dajte, ljudi, ozbiljno, ne bih nista rekla da je Milan u originalu, ali ni Talijani ga tako ne zovu, nego kao i mi: Milano. :mig:

Dolje hegemonija engleskog! :mudri:

nasmijanonebo
14.10.2010., 19:59
dagzg, pisali smo nesto o Milanu na ovoj temi..
svakako ti preporucujem da se popnete na krov katedrale (Duomo) i setate se po krovu (da, s vanjske strane!, vjerovao ili ne)-to ne propustite:top:..ulazi se sa strane, placa se neka mala svota i popnes se spiralnim stepenicama gore i po krovu salabajzate. nije šala.

Xyster
25.10.2010., 11:23
Jasno mi je da u Italiju mogu ući s osobnom iskaznicom, te tu nema problema.

No ono što me muči je što u opisu hotela u kojem odsjedam piše da prilikom check-ina državljani zemalja EU moraju imati ili osobnu iskaznicu ili putovnicu, dok državljani svih ostalih zemalja moraju imati isključivo putovnicu (znači osobna iskaznica se ne prizna).
E sad, ako sam ja ušao u zemlju s osobnom iskaznicom, hoću li imati problema s prijavom u hotelu, ili će prihvatiti osobnu iskaznicu?

Također, vidio sam negdje, ne sjećam se više gdje, da je pisalo da prilikom prijave u hotel treba dati isti dokument koji se dao prilikom ulaska u zemlju.
Zna netko više o tome i može li potvrditi? Znači da ako imam putovnicu i osobnu iskaznicu, u zemlju uđem s osobnom iskaznicom, a u hotelu predočim putovnicu?

Unaprijed hvala na pomoći.

SANVAN
04.11.2010., 22:31
Moze li mi tko pomoci oko nalazenja vodica ili studenta za obilazak Verone, isli bi kao grupa od 30 odraslih . Moze i na PM.
Hvala na pomoci.

pero09
05.11.2010., 13:55
Jasno mi je da u Italiju mogu ući s osobnom iskaznicom, te tu nema problema.

No ono što me muči je što u opisu hotela u kojem odsjedam piše da prilikom check-ina državljani zemalja EU moraju imati ili osobnu iskaznicu ili putovnicu, dok državljani svih ostalih zemalja moraju imati isključivo putovnicu (znači osobna iskaznica se ne prizna).
E sad, ako sam ja ušao u zemlju s osobnom iskaznicom, hoću li imati problema s prijavom u hotelu, ili će prihvatiti osobnu iskaznicu?

Također, vidio sam negdje, ne sjećam se više gdje, da je pisalo da prilikom prijave u hotel treba dati isti dokument koji se dao prilikom ulaska u zemlju.
Zna netko više o tome i može li potvrditi? Znači da ako imam putovnicu i osobnu iskaznicu, u zemlju uđem s osobnom iskaznicom, a u hotelu predočim putovnicu?

Unaprijed hvala na pomoći.

Ja sam ušao u Italiju sa osobnom i u Veroni se u hotelu prijavio sa osobnom, nikakvih problema nije bilo.

kiksy
21.11.2010., 11:35
Što vrijedi vidjeti od talijanskih gradova na obali,da li se isplati autom ili brodom? Polazak bi bio iz Rijeke, zanimaju me iskustva onih koji su bili u tim područjima,a ne nagađanja....Znači nešto u stilu Pimoštena,Opatije,pa npr.naših dalmatinskih otoka....što se uopće može proći u dan dva? thx

nasmijanonebo
21.11.2010., 11:39
ti bi kombinirao kupanje i povijesne znamenitosti ili?
sto se tice pov. znamenitosti, tal obala je prebogata ( i sa jadranske strane i sa tirenskog mora) tako da bi trebao suziti pitanje koja te obala zanima (koje more) i sto te zanima.
btw, italija je stvarno prebogata i cijeli zivot nije dosta da je istrazis (60% svjetske kulturne bastine se nalazi u italiji). a otoci-imas velike kao sardinija i scilija, pa one "male" kao capri itd itd.

Apartments
21.11.2010., 16:04
Iz Istre (Rovinj ili Poreč) voze za Veneciju brzi katamarani i ako se ne varam za Trst. Iz Zadra i Splita za Anconu, iz Splita za Pescaru, iz Dubrovnika za Bari ali nije hidrogliser nego obični trajekti.

Iz Crne Gore Bar-Ancona i Bar-Bari isto trajekti.

Iz Crne Gore su još redovito išle noćne linije za jug Italije sa extra brzim gliserima. Iskrcaj je bio negdje na obali izvan naseljenog mjesta u neko gluho doba noći... ali mislim da bi si trebao debelim vodootpornim flomasterom na čelo napisati ''Marlboro'' ako želiš ići s njima. U suprotnom sumnjam da bi te poveli :D

Eov ovdje imate sve o liniji Rovinj - Venezia i nije skupo venezialines.com/en (http://www.venezialines.com/en)

aaston
21.11.2010., 18:43
121 euro za povratnu Venecija-Istra nije skupo? :confused:

Toma Sawyer
21.11.2010., 18:45
baš sam gledao te cijene. Jeftino, ako si Todorić. Ajd, da je avion. :bonk:

aaston
21.11.2010., 18:54
Skoro da se više isplati rentati auto na jedan dan, ako se putuje barem u dvoje pogotovo.

x-type
21.11.2010., 18:56

ja nisam ni klikao link, očekivao sam nekih 10-15€. 121 kažeš? jel to transfer Rovinj - PUY i let PUY-FRA-VEN u pitanju? :D

nasmijanonebo
21.11.2010., 19:18
:rofl:..a tja, svaka roba nadje kupca..sad me to podsjetilo na ovo: jedno ljeto upoznali par backpackera koji su dosli avionom iz lisabona u veneciju (za male pare) i htjeli do istre pa su mislili da je ovo jedini nacin da se iz VE prebace u Istru..i platili povratnu za ovaj venezialines negdje blizu 100 eura. nas je ta cijena šokirala. ali sto je ironicno, oni su to kupili online a kako je avion kasnio nisu stigli na brod..i propala im karta:rofl: pa su kupili drugu:eek:, pa da bi nadoknadili gubitak u proracunu, par noci su spavali na plazi i par noci su bili kod nas itd (ostatak ljetovanja privatni smjestaj).

aaston
21.11.2010., 19:21
To su ti samo wanabe backpackeri ;)

cabo love
21.11.2010., 21:26

Venecija je odrediste bogatih, i njima nije skupo dati 100 eura za petosatni izlet u Rovinj. :mig:
Osim toga puno americkih i argentinskih istarskih talijanskih obitelji koje su izbjegle nakon 1945 tako posjecuju svoju bivsu domovinu. Zacudili biste se kako Venezialines dobro zaradjuju.

x-type
21.11.2010., 21:43
Venecija je odrediste bogatih, i njima nije skupo dati 100 eura za petosatni izlet u Rovinj. :mig:
Osim toga puno americkih i argentinskih istarskih talijanskih obitelji koje su izbjegle nakon 1945 tako posjecuju svoju bivsu domovinu. Zacudili biste se kako Venezialines dobro zaradjuju.

to ne umanjuje činjenicu da su bezobrazno skupi i da ih s razlogom vrijedi popljuvati.

aaston
21.11.2010., 21:53
Venecija je odrediste bogatih,

A od kada? Ja nažalost nisam bogat pa volim svakih par godina tamo otići. I odem bez da se ubijem od troškova.

cabo love
21.11.2010., 22:15
Pa gle, zivis blizu Venecije pa si izuzetak.
Isto tako Polinezanin koji zivi na Bora Bori ili na susjednom otoku nije bogatun, no to ne znaci da Bora Bora nije odrediste bogatih. :D

aaston
21.11.2010., 22:25
Ne, nisam. Npr. netko iz Zg će za manje novca doći vlakom do Venecije i natrag nego ja iz Istre :mig:

Za vidjeti Veneciju ti ne treba puno novca i to može svatko sa prosječnim primanjima, za Bora Boru treba puno novca i tu prosječna primanja nisu dovoljna.

kiksy
22.11.2010., 08:29
ti bi kombinirao kupanje i povijesne znamenitosti ili?
sto se tice pov. znamenitosti, tal obala je prebogata ( i sa jadranske strane i sa tirenskog mora) tako da bi trebao suziti pitanje koja te obala zanima (koje more) i sto te zanima.
btw, italija je stvarno prebogata i cijeli zivot nije dosta da je istrazis (60% svjetske kulturne bastine se nalazi u italiji). a otoci-imas velike kao sardinija i scilija, pa one "male" kao capri itd itd.

Uff...e pošto uskoro planiramo put,sigurno se ne bi kupao u zimsko vrijeme,neke znamenitosti bi volio pogledati,a ne znam napišite neke prijedloge tih manjih talijanskih gradića na obali.....šta se isplati vidjeti za prvi put,a da opet nije na 10-12 sati vožnje i da su cijene relativno normalne...dosad sam bio samo Trst,Udine,okolica...:D

nasmijanonebo
22.11.2010., 08:31
slazem se sa aastonom:mig:
a prica da je venecija grad bogatih, pada u vodu. sve vise i vise stanovnika odlazi iz venecije zbog preskupih troskova zivota i vec dugo traje taj trend i grad postaje polako grad muzej:( (kao i stari grad dubrovnik) . citala sam nedavno intervju sa gradonacelnikom Venecije o tome kako se sad radi intezivno na tome da se zadrze stanovnici itd.
istina je da je grad pun aristokrata i bogatuna, ali nece to biti uvijek tako. i kad umru, ostanu ili bez potomaka ili potomci odlaze iz grada itd, to je uvijek bilo i bit ce :D

Dlapek
22.11.2010., 09:54
Venecija je odrediste bogatih, .

Venecija je odredište kao i svako drugo:
ima sve opcije: od 50 i 5000 eura po danu.

Apartments
22.11.2010., 14:40

A gledajte, ima bude po ljeti akcija 500kn povratna karta za 2 osobe..jel to skupo? pa ne vozi na zrak..

Toma Sawyer
22.11.2010., 14:50
daj molim te. :rolleyes:

nasmijanonebo
22.11.2010., 15:10
Uff...e pošto uskoro planiramo put,sigurno se ne bi kupao u zimsko vrijeme,neke znamenitosti bi volio pogledati,a ne znam napišite neke prijedloge tih manjih talijanskih gradića na obali.....šta se isplati vidjeti za prvi put,a da opet nije na 10-12 sati vožnje i da su cijene relativno normalne...dosad sam bio samo Trst,Udine,okolica...:D

Veneciju ne spominjes? Ako nisi bio, svakako obidji. plus otocic Burano (venecijanska laguna) a blizu je i Chioggia.
Na putu izmedju Trsta i Venecije uz more je dvorac Miramare i dvorac Duino (to je poslije Miramare).
Onda Ravenna i Rimini.
Ima puno atraktivnih gradova u Italiji a da nisu uz samo more, pa je mozda steta ograniciti se samo na obalne gradove. Druga obalna strana Italije (Tirensko more) ima atraktivnije i znaimljivje gradove nego sjeverni dio talijanskog Jadrana. Ako te i ta obala Italije zanima a da je ispod 10h voznje od Rijeke, predlozila bih ti Cinque terre. Izvrsan putopis i sve detalje o tim gradicima (Cinque terre) imas na ovoj temi:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=484635
a na putu do Cinque terre autom mozes svasta usput obici- Toscanu npr. itd..
ma Italija je prebogata.
Puglia je recimo isto jako zanimljiva regija sa jako zanimljivim gradicima na moru, bas onakva mjesta kakve ti trazis ali je i to skroz na jugu Italije pa ti je predaleko za voziti se. Jedino ako bi isao brodom iz Rijeke do Barija ali brodom se u jednom smjeru putuje dan i pol.

aaston
22.11.2010., 17:50
A gledajte, ima bude po ljeti akcija 500kn povratna karta za 2 osobe..jel to skupo? pa ne vozi na zrak..

Komentiram ono šta vidim a to je cjenik sa povratnom kartom za 121 euro. I to je definitivno preskupo pa taman da vozi na kerozin a ne na brodsko gorivo.

Ova akcija koju ti navodiš čak i ako postoji je ono koliko bi najviše trebala takva karta koštati s obzirom da se radi o brodskom prijevozu. Ali akcija je jedno a službeni cjenik drugo. Do daljnjega postoji samo standardna cijena.

Apartments
23.11.2010., 09:38
Komentiram ono šta vidim a to je cjenik sa povratnom kartom za 121 euro. I to je definitivno preskupo pa taman da vozi na kerozin a ne na brodsko gorivo.

Ova akcija koju ti navodiš čak i ako postoji je ono koliko bi najviše trebala takva karta koštati s obzirom da se radi o brodskom prijevozu. Ali akcija je jedno a službeni cjenik drugo. Do daljnjega postoji samo standardna cijena.

Istina slažem se ali i takva akcija dobro dođe:)

Danaide
25.11.2010., 22:23
ja mislim da je bolje sjesti u auto, dvoje-troje koliko god njih ide... natočiti benzina, i polako krenuti prema određenom odredištu neovisno dali se radi o veneciji ili o nekom drugom gradu. nisi ograničen vremenom, znači nećeš zakasniti na nikakav autobus/brodić :mig: a i možeš obići puno više toga nego kada ideš na organizirana putovanja... moje mišljenje...
ali, neovisno o svemu tome, mislim da sam negdje pročitala: istra-venecija 120eura?? kaže meni mali michelin: Pula-Venezia Costs: 50.04 EUR :top:

The philosopher
06.12.2010., 16:01
Bok svima!

Do sada sam u Veneciju išla direktnim vlakom iz Zagreba, no čini se da je ukinut i da ga od ovog mjeseca više nema. Molim sve koji imaju iskustva da mi kažu drugi način da dođem tamo jer imam plan tamo slaviti Novu godinu i sve je već dogovoreno :(:(
Bus ide jednom tjedno i dan koji mi ne odgovara i prokleto je skup :flop:
Putovnicu nemam jer je putovanje u Sloveniju i Italiju moguće s osobnom :( :mama:
Helpajte, please :s

nasmijanonebo
06.12.2010., 16:08
otkud ti to da je ta linija ukinuta:eek:

ako je stvarno ta linija ukinuta, mozes ici busom do Trsta (ide svaki dan ujutro u 5.30, osim nedjeljom i ponedjelkom; u Trstu je u 9.45h).
Iz Trsta imas dosta cesto vlakove za Veneciju.
Vozni red vlakova:
http://trenitalia.it/homepage_en.html
Za natrag vlakovi cesto voze iz Venecije za Trst, a bus iz Trsta ide u 17h za ZG.
Ovo je komotan/komforan nacin a nije skupo. Ja sam isla tako:mig:
Busni koldvor i zelj.kolodvor u Trstu su odmah jedan do drugog.

The philosopher
06.12.2010., 16:20
otkud ti to da je ta linija ukinuta:eek:

ako je stvarno ta linija ukinuta, mozes ici busom do Trsta (ide svaki dan ujutro u 5.30, osim nedjeljom i ponedjelkom; u Trstu je u 9.45h).
Iz Trsta imas dosta cesto vlakove za Veneciju.
Vozni red vlakova:
http://trenitalia.it/homepage_en.html
Za natrag vlakovi cesto voze iz Venecije za Trst, a bus iz Trsta ide u 17h za ZG.
Ovo je komotan/komforan nacin a nije skupo. Ja sam isla tako:mig:
Busni koldvor i zelj.kolodvor u Trstu su odmah jedan do drugog.

Joj, hvala ti puno, raspitat ću se onda o cijenama. Išla sam već 15 puta na kolodvor i kažu da su ukinuli masu vlakova, tako i ovu direktnu liniju. Nije još sigurno, ali 99 % da će je ukinut. I dečko mi je rekao isto, on je iz Italije i njegov frend, koji radi na stanici, je rekao da su počeli ukidati vlakove, a tako i ovaj i da nađemo drugi način, jer teško da će od ovoga išta bit :(

I da, jel' se sjećaš možda koliko te to došlo sveukupno? I jesi li imala povratnu kartu ili ne?

trotter
06.12.2010., 16:21
Jedina mogućnost je da od novog voznog reda (od 12.12.2010.) više ne vozi direktno. Ukidanje unutar jednog voznog reda je nemoguće.

x-type
06.12.2010., 16:26
ovak, provjerio sam. vlak se ne nalazi u evidencijama jer su mu promijenili broj. dakle, Budimpešta - Zagreb - Venecija više ne vozi par vlakova 240/241 nego 440/441. kad tako nešto naprave, onda se briše iz svih voznih redova i pojavljuje se u njima u zadnji tren. eto.

ako ima Mađara - evo pa slušajte :zubo:
http://www.mav-start.hu/utazas/olaszorszag.php

nasmijanonebo
06.12.2010., 16:29
Joj, hvala ti puno, raspitat ću se onda o cijenama. Išla sam već 15 puta na kolodvor i kažu da su ukinuli masu vlakova, tako i ovu direktnu liniju. Nije još sigurno, ali 99 % da će je ukinut. I dečko mi je rekao isto, on je iz Italije i njegov frend, koji radi na stanici, je rekao da su počeli ukidati vlakove, a tako i ovaj i da nađemo drugi način, jer teško da će od ovoga išta bit :(

cijena za bus je 125 kn, povratna 200 kn.
vlak -u jednom smjeru ima za 9 i nesto eura, ali povratna ima popust..
pa racunaj da mozes proci za 300 kn od ZG do Venecije i natrag ovom kombinacijom.

edit:
provjerila x-typeov link i vidi se da ce i dalje voziti:
evo npr. nocne linije vlaka za VE
http://www.mav-start.hu/res/en_240_241_venezia_10.pdf
i vidim da se nije promijenio vozni red.

turbododo
06.12.2010., 16:30
Eto mađara :p na stranici je i link sa voznim redom od svih stanica praktički je sve isto osim broja vlaka: http://www.mav-start.hu/res/en_440_441_venezia_11.pdf

The philosopher
06.12.2010., 16:34
ovak, provjerio sam. vlak se ne nalazi u evidencijama jer su mu promijenili broj. dakle, Budimpešta - Zagreb - Venecija više ne vozi par vlakova 240/241 nego 440/441. kad tako nešto naprave, onda se briše iz svih voznih redova i pojavljuje se u njima u zadnji tren. eto.

ako ima Mađara - evo pa slušajte :zubo:
http://www.mav-start.hu/utazas/olaszorszag.php

:p Ovaj link nije pomogao :P
Meni je žena na kolodvoru rekla da ako hoću do Venecije da moram preko Austrije, da mi je to jedini način vlakom, što dakako ne mogu jer nemam putovnicu. I sad sma stvarno očajna jer je sve dogovoreno za Novu, a sad me vlakovi počeki zezat :azdaja:

The philosopher
06.12.2010., 16:37
cijena za bus je 125 kn, povratna 200 kn.
vlak -u jednom smjeru ima za 9 i nesto eura, ali povratna ima popust..
pa racunaj da mozes proci za 300 kn od ZG do Venecije i natrag ovom kombinacijom.

edit:
provjerila x-typeov link i vidi se da ce i dalje voziti:
evo npr. nocne linije vlaka za VE
http://www.mav-start.hu/res/en_240_241_venezia_10.pdf
i vidim da se nije promijenio vozni red.

Opa, pa ta kombinacija bus i vlak mi je jeftinija nego vlak direktiva :D Jer na austobusnom su mi rekli da je karta povratna Zg- venecija (samo petkom vozi) više od 1500 kuna :confused::confused::confused:

Dakle, sve vozi isto, samo su broj promijenili, pa kaj onda svi seruckaju po kolodvorima - i U italiji i ovdje kod nas :rolleyes:
Hvala vam puno na odgovorima, sad sam mirnija

nasmijanonebo
06.12.2010., 16:37
pa vidis da ti je i x-type i ja i turbododo velimo da ce i dalje voziti:mig:
nista se ne mijenja u voznom redu!
a to sto pricaju na salteru HŽ, vjeruj da su oni manje informirani nego mi:rofl:

The philosopher
06.12.2010., 16:39
Hvala vam svima na odgovorima, ti djelatnici stvarno nisu normalni, idem svaki drugi dan i zovem svaki i pričaju mi da je linija ukinuta i da mogu jedino preko Austrije. Bože budala, a ni ovi u Italiji nisu pametniji :D

Hvala vam puno :love:

x-type
06.12.2010., 16:39
:p Ovaj link nije pomogao :P
Meni je žena na kolodvoru rekla da ako hoću do Venecije da moram preko Austrije, da mi je to jedini način vlakom, što dakako ne mogu jer nemam putovnicu. I sad sma stvarno očajna jer je sve dogovoreno za Novu, a sad me vlakovi počeki zezat :azdaja:

gle, meni su prije mjesec dana htjeli uvaljati neku bolesnoću kad sam kupovao kartu za München. negdje oko 1000 kn. pitam jel to s krevetom, ne, samo sjedenje. ali sam se ja pripremio prethodno pa pitam za vlak Lisinski, odmah je okrenula ploču, to vam je jeftinije. pitam za ležajeve, opet nešto skupo. gospođo, ne kreveti, nego ležajevi, kušeti. ahaaaaaa, joj oprostite.

s njima moraš direkt u glavu, inače će ti uzeti lovu. dakle, dođeš na blagajnu i tetu tražiš kartu za Veneciju tog i tog datuma s vlakom 440. i kažeš da hoćeš Smart Price ili kak se to već zove. i gotova priča :)

btw moj München je na kraju stajao 600 kn.

trotter
06.12.2010., 16:42
Žena na kolodvoru gleda međunarodni vozni red HŽ-a (koji je zapravo DB međ vozni red) i zna kolko i mi tu koji gledam istu tu stranicu.
Na istoj piše da je presjedanje u Villachu..
Utipkaj u isti vozni red liniju Venezia-Budapest i vidjet češ da sve linije idu prek Austrije kaj bi značilo da nema linije prek Hr više...

trotter
06.12.2010., 16:45
da se nadopunim...nema direktne linije samo prek Villacha izgleda

The philosopher
06.12.2010., 16:48
gle, meni su prije mjesec dana htjeli uvaljati neku bolesnoću kad sam kupovao kartu za München. negdje oko 1000 kn. pitam jel to s krevetom, ne, samo sjedenje. ali sam se ja pripremio prethodno pa pitam za vlak Lisinski, odmah je okrenula ploču, to vam je jeftinije. pitam za ležajeve, opet nešto skupo. gospođo, ne kreveti, nego ležajevi, kušeti. ahaaaaaa, joj oprostite.

s njima moraš direkt u glavu, inače će ti uzeti lovu. dakle, dođeš na blagajnu i tetu tražiš kartu za Veneciju tog i tog datuma s vlakom 440. i kažeš da hoćeš Smart Price ili kak se to već zove. i gotova priča :)

btw moj München je na kraju stajao 600 kn.

:top::top::cerek:

nasmijanonebo
06.12.2010., 16:51
nije ni DB vozni red med i mlijeko:mig:
za Njemacku sam gledala DB ali sam skuzila da dosta vlakova nisu u tom DB ili da krivo pise. A pogotovo ne izbacuje dosta regionalnih vlakova (unutar Njemacke:eek:) pa sam iskopala druge sajtove sa regionalnim voznim redom, tako da se ne treba oslanjati samo na DB iako je zasad najbolji od svih sajtova sa međ.voznim redovima.
Pouka: ne osloniti se samo na 1 sajt, nego i na druge izvore.:mig:

turbododo
06.12.2010., 16:57
Žena na kolodvoru gleda međunarodni vozni red HŽ-a (koji je zapravo DB međ vozni red) i zna kolko i mi tu koji gledam istu tu stranicu.
Utipkaj u isti vozni red liniju Venezia-Budapest i vidjet češ da sve linije idu prek Austrije kaj bi značilo da nema linije prek Hr više... mislim da još nisu taj svoj pretraživač prilagodili jer kad se ukuca u taj db- ov pretraživač zagreb venezia mestre npr. 28.12. 2010. i među stanice ljubljana i pivka onda izbaciju nebulozu sa tri presjedanja - npr putničkim vlakom do doboe pa hvataj taj brzi iz mađarskog voznog reda i onda u villi opicini presjedaj opet na neke talijanske - jednostavno još im nije u sistemu - a u štampanim voznim redovima već postoji - a onim babama se ne da da pogledaju sa strane

turbododo
06.12.2010., 17:00

http://vred.hznet.hr/hzinfo/Default.asp?VL=..440&Category=hzinfo&service=vred3&OKL=72480&DKL=VENEM&DT=101228&K1=%20%20%20%20%20&K2=%20%20%20%20%20&K3=%20%20%20%20%20&ODH=%20%20&DOH=%20%20&SD=D&LANG=HR&SCREEN=3
evo ga npr. za 28.12. i vozni red hž-a ga ima a švabe nemaju, nisu ni oni što su nekad bili :D

x-type
06.12.2010., 17:00
Utipkaj u isti vozni red liniju Venezia-Budapest i vidjet češ da sve linije idu prek Austrije kaj bi značilo da nema linije prek Hr više...

DB vozni red je posebno osjetljiv na ono što sam napisao u 5. postu. prilikom prošle promjene voznog reda za uvođenje vlakova 201 i 205 Zagreb - Budimpešta im je trebalo oko 4 mjeseca. toliko o njihovoj ažurnosti. taj vozni red neka vam služi samo orijentacijski. najtočniju informaciju dobit ćete na stranicama lokalnih željezničkih kompanija.

Klepsidra
06.12.2010., 17:22
Ja bih trebala u Rim. Znaci moze se ici vlakom do Venecije pa odatle isto vlakom u Rim (pretpostavljam da vozi stalno).
I da jos jedno pitanje : moram li prije rezervirati kartu ili ne?

nasmijanonebo
06.12.2010., 18:39
Iz Venecije lako mozes vlakom do Rima. Da, cesto idu.
A sto se tice rezervacije, ovisi kojim danom, u koje doba dana i u koje doba godine:mig:
Npr. petkom popodne je nezamisliva guzva i nedjeljom (isto kao i nasi vlakovi vikendom na relaciji ZG-Slavonija:D)..

kefa
07.12.2010., 08:22
Nemoj da te zbuni papirnati vozni red jer ce ti ispasti da je malo direktnih.Skaci u prvi vlak za Bolognu od tamo za Firenzu i onda Roma Termini.
Na internetu klikni "all sollutions" pa ce ti izbaciti i regionalne u kombinaciji sa brzim.
(ne zaboravi ponistiti karte na zutim cvikalicama.)

trotter
07.12.2010., 12:10
Moja isprika za jučerašnji post. Postoji direktan vlak Zg-Venezia S.L. Sve je u najboljem redu kao i prije.. Pozdrav

nasmijanonebo
07.12.2010., 12:18
Uz zahvalu jednoj osobi ( prepoznat ce se :top:)vozni red od 12.12.2010 iz Zg za Veneciju (direktni):
Zagreb-Venezia S.L.
23.50-7.16 (Venezia EN 440)

Venezia S.L.-Zagreb
21.20-4.20 (Venezia EN 441)

bubamara25
08.12.2010., 10:19
zna li tko cijenu ove linije Zg - Venecija. Mi smo zvali pa su nam svaki put kažu drugačije; jednom rekli da je 444 kn a drugi put 505 kuna, a čuli smo i da postoje neke jeftine karte od 15 EUR ali da ih nema tad kad nama treba
(12.12?). Pa ispada cijela filozofija za uzeti obične karte vlakom:ne zna: I zna li tko kakvi su ti kušeti - za spavanje i koja je razlika? Tj. jeli podnošljivo cijelu noć provesti u običnom ili da ipak uzmemo taj kušet?
(ne putujemo baš puno, tj. skoro nikako vlakom:)

nasmijanonebo
08.12.2010., 10:24
karta za 15 eura je akcijska cijena. ima je stalno (akcija se ne pojavljuje samo odredjenim razdobljima) ali je ogranicen broj karata po toj cijeni pa je treba kupiti ranije. nekad se moze naci i tjedan dana ranije, a nekadd treba mjesec-dva prije kupiti.
a cijene variraju ovisno o razredu vlaka, hocete li prvi ili drugi.
za one koji su isli vlakom do Venecije, nisu uzimali spavaca kola, i izdrzali su.
Ali ne znam kakvi ste vi, koliko vam je bitan komfor itd.

bubamara25
08.12.2010., 10:39
hvala na brzom odgovoru.
Sad sam upravo zvala HŽ i kažu mi da karata za ovu liniju još nema u prodaji (pa tako ni tih jeftinih) i da je cijena 300 kn, nadoplata za kušet 100 kn. Toliko sam uspjela uhvatiti jer me žena na šalteru nakon svakog pitanja htjela poslati u neku stvar:mad:... Ljubaznost na nivou:rolleyes: A budući da mi trebamo jahati skoro cijeli dan samo do Zagreba, važne su mi te info.
I još jedno pitanjce, koja je razlika između prvog i drugog razreda?

nasmijanonebo
08.12.2010., 10:48
ovisno o vlaku kojim putujes..
negdje je minimalna razlika (skoro nikakva), negdje je dosta veca razlika u ta 2 razreda:D
za vlak do venecije ne znam koja je razlika 1. i 2.r., nisam isla tom rutom.

trotter
08.12.2010., 13:42
I još jedno pitanjce, koja je razlika između prvog i drugog razreda?

Ovisi o čijem (iz koje države) se vagonu radi i o tipu vagona.. Na toj ruti možeš očekivati nešto uređeniji coupe (ljepši tapicirung (možda i na podu), na naslonima za glavu presvalke) te nešto malo veći razmak između sjedala.
U načelu predlažem da se prvi razred uzima ne zbog toga nego jedino ako je za očekivati gužvu u vlaku (općenito) jer malo ljudi uzme 1. razred pa većinom možeš fino na miru biti u coupeu. Ako nema gužve uzmi kartu za 2. razliku teško da češ i primjetiti.

ivan06
09.12.2010., 08:43
Uz zahvalu jednoj osobi ( prepoznat ce se :top:)vozni red od 12.12.2010 iz Zg za Veneciju (direktni):
Zagreb-Venezia S.L.
23.50-7.16 (Venezia EN 440)

Venezia S.L.-Zagreb
21.20-4.20 (Venezia EN 441)

Nadam se da mi nitko neće zamjeriti na polu-offtopicu, ali imam nedoumicu oko putovanja ovim vlakom i hvatanja leta na Marco Polo aerodromu.
Naime, imam let u 9:50 ujutro, ovaj vlak stiže u Venezia Mestre u 7:16, u 7:45 je sljedeći ATVO bus do zračne luke, znači u najboljem slučaju sam oko 8:10 na aerodromu, odnosno sat i pol prije leta mogu biti u redu za check-in.
Da li se može desiti (ili se dešavalo) da ovaj vlak kasni? Jel mi se isplati riskirati (s obzirom da lovim let za Pariz, a od tamo prekooceanski let) ili da radije krenem dan prije s varijantom bus + vlak (preko Trsta)?

Hvala!

trotter
09.12.2010., 08:55
Nadam se da mi nitko neće zamjeriti na polu-offtopicu, ali imam nedoumicu oko putovanja ovim vlakom i hvatanja leta na Marco Polo aerodromu.
Naime, imam let u 9:50 ujutro, ovaj vlak stiže u Venezia Mestre u 7:16, u 7:45 je sljedeći ATVO bus do zračne luke, znači u najboljem slučaju sam oko 8:10 na aerodromu, odnosno sat i pol prije leta mogu biti u redu za check-in.
Da li se može desiti (ili se dešavalo) da ovaj vlak kasni? Jel mi se isplati riskirati (s obzirom da lovim let za Pariz, a od tamo prekooceanski let) ili da radije krenem dan prije s varijantom bus + vlak (preko Trsta)?

Hvala!

U Mestre stiže nešto ranije od 7.16 ako je tada u Santa Lucia, ali ostavimo to po strani.
Zapamti da vlak može kasniti uvijek i ako se treba gledati u minutu, po meni bolje naći neku drugu varijantu. Da putuješ kroz D, Fra, Spa, Swe preporučio bih ti vlak, ali ovako sam odluči.
Neznam kad putuješ?! Ovih dana je zatvorena dionica između Križevaca i Koprivnice (govorim ti to zbog Venezie) zbog sanacije klizišta i za očekivat je kašnjenja iako se nastoji da vlakovi u međunarodnom prometu ne kasne tj da što manje kasne.
Na tvom mjestu potražio bih neku drugu varijantu, ali to je samo moje mišljenje.

Bilobrkster
09.12.2010., 08:55
Glede ovog vlaka ali u smjeru Venezia-Zagreb, jel mi mogu naši u ZG prodat tu kartu ili moram preko Trenitalia?

ivan06
09.12.2010., 09:33
Neznam kad putuješ?!
Na tvom mjestu potražio bih neku drugu varijantu, ali to je samo moje mišljenje.

Putujem početkom ožujka.
Mislim da ću ići s nekom drugom varijantom, hvala!

aaston
09.12.2010., 09:53
I ja mislim da je bolje potražiti drugu varijantu. Sve ti je previše na knap. Osobno, ne bi se usudio vlakom s ovim vremenom dolaska.

maya21
28.12.2010., 12:44
Planiramo putovati iz Splita za Napoli i to na način da brodom iz Splita dođemo do Ancone, a do Napulja vlakom. Gledala sam malo tu internet stranicu koja je tu spomenuta za vlakove, ali ima više kombinacija. uglavno ne snalazim se baš pa ako bi neko mogao pomoć- koja bi kombinacija bila najbolja, mislim cijena i to i kad se stigne s brodom koliko je udaljena ta željeznička stanic

Natch
28.12.2010., 15:59
ovako, treba mi nekoliko informacija:
1. trebaju li se karte za vlak iz rima za napulj kupovati unaprijed ili ih mogu po istoj cijeni kupiti i na licu mjesta?
2. radi li vatikan (je li otvoren) za novu godinu (1.1.). a muzeji? pompeji koliko znam nisu otvoreni za novu godinu.
3. da li mi se vise isplati mijenjati funte u eure kod nas ili u italiju.
hvala.

maya, ovisi kad ides, cijene 2. klase krecu se od 35 do 75 eura (www.trenitalia.it, ukucas ancona i napoli) :ne zna:

Donata
28.12.2010., 16:05
ovako, treba mi nekoliko informacija:
1. trebaju li se karte za vlak iz rima za napulj kupovati unaprijed ili ih mogu po istoj cijeni kupiti i na licu mjesta?
2. radi li vatikan (je li otvoren) za novu godinu (1.1.). a muzeji? pompeji koliko znam nisu otvoreni za novu godinu.
3. da li mi se vise isplati mijenjati funte u eure kod nas ili u italiji?
hvala.

1. cijena je ista ako ne kupuješ barem mjesec dana unaprijed

2. zatvoren Musei Vaticani, ali otvoreno dosta muzeja u gradu, spisak ovdje (http://www.beniculturali.it/mibac/export/MiBAC/sito-MiBAC/Contenuti/MibacUnif/Comunicati/visualizza_asset.html_407072164.html)

Natch
28.12.2010., 16:12
1. cijena je ista ako ne kupuješ barem mjesec dana unaprijed

2. zatvoren Musei Vaticani, ali otvoreno dosta muzeja u gradu, spisak ovdje (http://www.beniculturali.it/mibac/export/MiBAC/sito-MiBAC/Contenuti/MibacUnif/Comunicati/visualizza_asset.html_407072164.html)
pa gledam bas na trenitalia, najpovoljnija cijena u jednom smjeru je oko 10 eura, pretpostavljam da su to cijene karte na blagajni?
i cekaj, po ovom tvom linku ispada da su pompeji ipak otvoreni 1.1.??
ima li netko pouzdanu infomaciju?