PDA

View Full Version : Mladi vozači - Q&A

stranice : [1] 2

h4x0r_d347h
20.10.2009., 18:26
Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g :eek:

Sve mi to i nebi bio toliki problem da mi posao ne ovisi o voznji , naime sad u firmi gdje radim trenutno imaju starog caddy-a koji ima ispod 100ks , no trenutno ga prodavaju i bit cu prisiljen vozit kombi od 125ks , B kategorija. I sad ako nebudem mogao to vozit , dobit cu otkaz , a meni je ovaj posao odlican , dobro placen i pronasao sam se u njemu :(

Jucer mi je dosao susjed i kaze da mogu sluzbeno auto vozit od bilo koliko konja , jer se necu trkat sa sluzbenim vozilom , vec mi sluzi za posao , no ajde ti to policajcu objasni kad te zaustavi :flop:

Imam srednju skolu za profesionalnog vozaca , polozen drzavni i 4 stupanj za prometnog tehnicara :ne zna:

Dakle zanima me :

1. mogu li vozit sluzbeno auto od preko 100ks?
2. mogu li vozit osobno auto od preko 100ks?
3. ako ne mogu jedino sto mi preostaje je dat otkaz? :(
4. koja su ogranicenja ako polozim za C kategoriju?

I da samo kazem svoje misljenje o ovom zakonu , dakle ja s 19 i kusur godina imam vise vozackog iskustva i znanja o prometu od nekih ljudi sto voze preko 10g. Nikad nisam imao nikakav udes jer sam savjestan vozac. Jest da brzo vozim , ali jedno je vozit brzo , a drugo je vozit ludo , nepromisljeno i neodgovorno. Ali sto je s onima sto poloze s 24 i kad odmah sjednu u pilu od 300ks? UBOJICE NA CESTI!!! :eek:

To je diskriminacija nas mladih vozaca :(

Zek0slav
20.10.2009., 19:32
Nisam pravnik, ali mozda ti pomogne moje iskustvo.

Znaci, kad me zaustave u sluzbenom automobilu (mislim da ima 130 konja) ljubazno objasnim situaciju policajcu i pokazem mu prometnu knjizicu gdje se vidi da je automobil registriran na firmu i nije moje osobno vozilo. Uza sebe imam i radni nalog za svaki slucaj.

Dva puta su me zaustavili. Jednom je bila rutinska kontrola, a drugi put mi nije radilo jedno svjetlo. Oba puta su me pustili!

Btw. cak iako osoba prvi put polozi tek sa 24 i odmah uzme auto sa 300 konja, statistike kazu da je najvise poginulih na cestama izmedju 19 i 23 godine. ;)

h4x0r_d347h
21.10.2009., 22:33
a ne znam bas za to pustanje , kod nas su ovdje policajci strogi , i jos uz to stave neku dvojicu koja se ne podnose i na kraju svoje frustracije iskaljuju upravo na onome koga zaustave... nemozes ih ni podmitit :rolleyes:

jednom su me zaustavili zbog preticanja nekog kamiona koji je puzao 20 na sat , iza njega sam puzao dobrih 15min , i kad sam ga na prvoj ravnici prestigao puff... lizalica :eek: uzmimo u obzir i podatak da je to bilo u 6 i 15 ujutro i da sam isao na trajekt.

kaze on meni pretjecanje preko pune , kazem ja znam i da rece sto cemo jer cu zakasnit na trajekt , kaze on meni 500kn , ja kopam i nasao samo 300... kulturno mu to ponudim :cerek: a on kaze da ako nemam 500 da ce mi prijavu pisat :s , zvao ja mamu da mi cimne jos 200kn , ona poludila koji je *urac budimo tak rano , i jos mi dala 100kn za kavu da im dam , a oni mene na to pitaju dali ih ja zelim podmitit... i da ce me privest... LOL :D

Rekao ja njima eno vam one tamo u autu pa je zatvorite... koji frikovi :rofl:

statistika je losa jer nije u obzir uzeto to da 90% vozaca polaze s 18 , 19... i naravno da ce se tu najvise ginut kad je tu najvece neiskustvo , a plus uz to voze stare kante koje se raspadaju ili male zujalice , i naravno da ce bit mrtvih...

Neuson
21.10.2009., 22:38
Debilna odredba zakona. Netko položi sa 18 i do 24-e ima 6 godina iskustva i tek onda smije voziti auto preko 75kW (mogli bi otvorit i raspravu zašto gledaju kW-ove, a ne kubikažu ili težinu vozila). Netko položi sa 24 ili 60, nema iskustva i smije sjesti u đubre od 300 konja. Tu ne vidim logiku pa da se na glavu postavim.

Katrin
22.10.2009., 08:58
Nije logika nego statistika koja govori da najvise nesreca uzrokuju vozaci do 25 godina starosti.

h4x0r_d347h
22.10.2009., 13:42
@Neuson , slazem se s tobom apsolutno!! Jedno je auto koje ima 600kg i 100ks , a drugo je auto koje ima 1500kg i 100ks!

@Katrin , statistika je za mene nevazeca i nelogicna sve dok u nju ne uvrsti i vozacko iskustvo! Zasto onda sluze autoskole? Treba vise simulacija , tipa prisilno kocenje od 100km/h do nule , klizav teren , zanosenje... da mladi vozaci vide da je veoma lako izgubit kontrolu nad autom , i kako se u takvim situacijama ponasat , i kako ih izbjec. Zatim malo slika sudara , komada tijela porazbacanih po asfaltu (ima na netu negdje stranica bas o tome) , da se mladim vozacima utjera strah u kosti i da shvate da od brzine nemaju nista i da mogu ostat unakazeni za cijeli zivot.

Katrin
22.10.2009., 14:10
nisam rekla da je ovo dobar nacin rjesavanja problema, vec zasto je ta odredba uvedena.

malee
02.11.2009., 12:23
Nije logika nego statistika koja govori da najvise nesreca uzrokuju vozaci do 25 godina starosti.

Ima jedna dobra stara izreka:
"Postoji mala laž, velika laž i statistika."
Statistika kaže da je Slovenija udvostručila broj brodova u svojoj ratnoj mornarici, a realno je kupila jedan brod. (citiram g. Pervana)

Ja sam posebno osjetljiv na ovu temu jer sam već jednom platio 1kkn, a drugi put imao podužu raspravu s policajcem.
Naime, položio sam vozački po starom "0,0" zakonu i po njemu sam nakon dvije godine dobio status punopravnog vozača. Taj je zakon bio i u skladu s Ustavom jer nije diskriminirao po nijednom kriteriju već samo tražio vozačko iskustvo. Kada sam nakon dvije godine dobio "pravu" vozačku, uskoro sam kupio novi auto koji ima 109 KS (80 KW). Nakon godinu i pol uveden je ovaj novi Zakon koji me vraća pod status mladog vozača. Nekoliko odvjetnika mi je već reklo da je ta odredba zakona neprimjenjiva po Ustavu na vozače koji su po starom zakonu stekli prava ne-mladog vozača jer se prava ne mogu oduzeti.
U tvom slučaju to ne pomaže jer nisi ni imao ta prava, ali morao sam negdje ispričati svoje viđenje stvari. U Ustavu također piše da je diskriminacija po godinama (kao i po svim drugim kriterijima: spol, rasa, vjera...) zabranjena.
Inače imam frenda koji je s 24 godine položio i vozi katastrofa, ali može vozit šta mu srce poželi. Ja sam u 5 godina prešao preko 100 kkm bez sudara i moram plaćat kazne zbog velikih 5 kW.

chien
02.11.2009., 18:01
Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g :eek:

Sve mi to i nebi bio toliki problem da mi posao ne ovisi o voznji , naime sad u firmi gdje radim trenutno imaju starog caddy-a koji ima ispod 100ks , no trenutno ga prodavaju i bit cu prisiljen vozit kombi od 125ks , B kategorija. I sad ako nebudem mogao to vozit , dobit cu otkaz , a meni je ovaj posao odlican , dobro placen i pronasao sam se u njemu :(

Jucer mi je dosao susjed i kaze da mogu sluzbeno auto vozit od bilo koliko konja , jer se necu trkat sa sluzbenim vozilom , vec mi sluzi za posao , no ajde ti to policajcu objasni kad te zaustavi :flop:

Imam srednju skolu za profesionalnog vozaca , polozen drzavni i 4 stupanj za prometnog tehnicara :ne zna:

Dakle zanima me :

I da samo kazem svoje misljenje o ovom zakonu , dakle ja s 19 i kusur godina imam vise vozackog iskustva i znanja o prometu od nekih ljudi sto voze preko 10g. Nikad nisam imao nikakav udes jer sam savjestan vozac. Jest da brzo vozim , ali jedno je vozit brzo , a drugo je vozit ludo , nepromisljeno i neodgovorno. Ali sto je s onima sto poloze s 24 i kad odmah sjednu u pilu od 300ks? UBOJICE NA CESTI!!! :eek:

To je diskriminacija nas mladih vozaca :(

Jedan prijatelj ima iste kvalifikacije kao i ti i već neko vrijeme vozi mješalicu za beton koja sigurno ima par stotina KS te do sada nije imao problema.

malee
03.11.2009., 07:41
Gdje su ona dobra stara vremena iz Račanove vlade kada te murja nije smjela zaustavit osim ako si napravio prekršaj?!
Kakve su im to fore redovne kontrole???
Ako ja idem nekamo znači da sam planirao negdje doć u neko vrijeme, a ne da me neki kreten zaustavlja po putu da bi pročitao šta mi piše u vozačkoj i prometnoj (pod uvjetom da uopće zna čitat)...
Tko će meni nadoknadit to što imam pranje mozga na poslu na koji sam zakasnio samo jer me cipelić odlučio prekontrolirati???

Cro-Admin
11.11.2009., 14:11
Zakon vrijedi samo za osobne automobile , a kombi je teretno vozilo kao i caddy.

Caddy-a ostavit sebi , uvalit motor od 500ks , uredno atestirat i guštat u vožnji...

mucika
11.11.2009., 22:19
[QUOTE=h4x0r_d347h;23157057]Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g :eek:

Dakle zanima me :

Evo iz prve ruke: ne smiješ voziti!
Mene su maloprije zaustavili, do 24-tog rođendana imam još nekih 15 dana, a vozila sam auto koji ima 135ks i fino su mi uzeli vozačku na 12sati i rekli da ću dobit kaznu od 500 kn:eek:. Pokušavala sam im objasniti da nisam znala da se to odnosi i na mene pošto vozačku imam skoro 6 god (fali tih 15 dana) i u njoj nemam nikakvih ograničenja:ne zna:.:confused: Mogli su nekak obavjestit da to vrijedi za sve, a ne samo za one koji su dobili one probne vozačke:mad:. I to me zaustave 1km od kuće i neće me pustit, a bila sam i vezana i vozila po ograničenju i bez kapi alkohola, seronje. Očito da sam se namjerila na nerazumnu budalu:flop:
a što se tiče c kategorije, s njom normalno možeš vozit kamion, ali ipak ti vrijedi ograničenje za auto.

drot13
13.11.2009., 02:38
Ima jedna dobra stara izreka:
"Postoji mala laž, velika laž i statistika."
Statistika kaže da je Slovenija udvostručila broj brodova u svojoj ratnoj mornarici, a realno je kupila jedan brod. (citiram g. Pervana)

Za Pervana ti dajem :top::top::top:. Jedan od najpametnijih ljudi na svijetu.

Za ostalo bih te malo nadopunio. Jedno od načela je i da se u slučaju promjene zakona primjenjuje blaži. To nije nužno vezano uz ovo, ali se može primjeniti. Npr., ti si u vrijeme počinjenja djela imao manje od zadane 24 godine, ali si vozačku dozvolu dobio po blažem zakonu. Znači da je nova odredba štetnija po tebe, pa bi se trebala primjenjivati stara, koja je blaža za tebe.

Naravno, sve ovisi o policajcu koji te zaustavi, ali i o sucu ako te policajac prijavi. Ne bih ti preporučio (vrijedi za sve) nadmudrivanje na ulici u nezgodnom trenutku, jer, ako voziš jači auto, a imaš manje godina, po važećem zakonu možeš dobiti prijavu. Krivnja se dokazuje na sudu, a to može koštati puno živaca, vremena, a na kraju i novca.

drot13
13.11.2009., 02:44
Gdje su ona dobra stara vremena iz Račanove vlade kada te murja nije smjela zaustavit osim ako si napravio prekršaj?

Ovo se događa kada ljudi o pravu i srodnim temama uče iz javnih glasila. Gdje piše da te policija smije zaustaviti samo ako si napravio prekršaj? I gdje je to ikada pisalo?

Ako ja idem nekamo znači da sam planirao negdje doć u neko vrijeme, a ne da me neki kreten zaustavlja po putu da bi pročitao šta mi piše u vozačkoj i prometnoj (pod uvjetom da uopće zna čitat)...

Način tvog izražavanja više govori o tebi samom, nego o onome koji te kontrolira.

Tko će meni nadoknadit to što imam pranje mozga na poslu na koji sam zakasnio samo jer me cipelić odlučio prekontrolirati???

Ako kreneš na vrijeme, stići ćeš, zar ne? Uračunaš si i "redovnu kontrolu" i problem riješen.

drot13
13.11.2009., 02:51
Mene su maloprije zaustavili, do 24-tog rođendana imam još nekih 15 dana, a vozila sam auto koji ima 135ks i fino su mi uzeli vozačku na 12sati i rekli da ću dobit kaznu od 500 kn:eek:. Pokušavala sam im objasniti da nisam znala da se to odnosi i na mene pošto vozačku imam skoro 6 god (fali tih 15 dana) i u njoj nemam nikakvih ograničenja:ne zna:.:confused: Mogli su nekak obavjestit da to vrijedi za sve, a ne samo za one koji su dobili one probne vozačke:mad:. I to me zaustave 1km od kuće i neće me pustit, a bila sam i vezana i vozila po ograničenju i bez kapi alkohola, seronje. Očito da sam se namjerila na nerazumnu budalu:flop:
a što se tiče c kategorije, s njom normalno možeš vozit kamion, ali ipak ti vrijedi ograničenje za auto.

Policajaca ima svakavih, ali što ćeš. Ako si s njim razgovarala kao što se tu izražavaš, onda nema sumnje što je krivo za prijavu (krivnja se, kako sam prije napisao, dokazuje na sudu).

Što se tiče dozvole za C kategoriju, ona se (naravno) odnosi samo na upravljanje vozilom C kategorije. Ako je Caddy B kategorije, onda nemaš sreće i polaganje kategorije nema smisla. Inače, taj stavak u ZSPC-u je očita greška i sigurno će biti promijenjen u prvoj izmjeni.

Ken
13.11.2009., 03:46
[QUOTE=h4x0r_d347h;23157057]Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g :eek:

Dakle zanima me :

Ustavni sud je donio odluku prema kojoj se za vozace, koji su "odsluzili" svoje prema onom starijoj verziji "prve dvije godine", ne odnosi ovaj novi zakon. Ali naravno, bilo bi previse posla da to se prenese policajcima na terenu.

Informacija je iz HAK-a, njihovog glasila, broj iz 9. mjeseca, da odmah skratim pitanja "otkuda ti to".

zuba
13.11.2009., 07:16
Ustavni sud je donio odluku prema kojoj se za vozace, koji su "odsluzili" svoje prema onom starijoj verziji "prve dvije godine", ne odnosi ovaj novi zakon.

nije ustavni vec Visoki prekrsajni sud koji je upravo zbog ove nelogicnosti i problema u primjeni, a radi se o statusnom pravu neke osobe, dao tumačenje, odnosno naputak prekrsajnim sudovima za daljnje postupanje..
to je doneseno jos u 4 mjesecu i proslijedjeno "na teren"..
(broj spisa/odluke, :ne zna: gdje mi je.. )

p.s.
sjecam se i ovoga clanka iz HAK-a i u njemu je prvi puta javno o tome i progovoreno..
u njemu je bila spomenuta upravo ova odluka, datum donosenja i broj..pa ako se kome da potraziti, zna gdje to moze.. :mig: )

House M.D.
21.11.2009., 13:41
To samo mi imamo takav debilan zakon. Recimo položiš sa 18. I tvoji roditelji imaju džipa od 130ks. Šta njemu znači tih 130ks kad on ima 3 tone. Pa on se jedva pokrene.
Ja znam likove koji sa puntićima i golfićima od 55 konja idu 170kmh. De će on sa džipom ići toliko. Pa nemre zbog težine ni 150kmh. Loš zakon, jako loš!

Uostalom ja sam vozio jedno vrijeme vozio službeno vozilo koje je bilo snažnije od dopuštenog. Malo objašnjavanja, kakva je situacija, jedvo dobio posao,
nema drugog auta, nemam novaca, studiram, bla bla. I uglavnom prođe. No sve u svemu jadan zakon.

malee
25.11.2009., 12:01
Da li ima smisla tražiti povrat novca ako sam već platio kaznu? (odnosno stari je platio unatoč mom inzistiranju na neplaćanju)

M@Lecka
29.11.2009., 00:07
Policajaca ima svakavih, ali što ćeš. Ako si s njim razgovarala kao što se tu izražavaš, onda nema sumnje što je krivo za prijavu (krivnja se, kako sam prije napisao, dokazuje na sudu).

Što se tiče dozvole za C kategoriju, ona se (naravno) odnosi samo na upravljanje vozilom C kategorije. Ako je Caddy B kategorije, onda nemaš sreće i polaganje kategorije nema smisla. Inače, taj stavak u ZSPC-u je očita greška i sigurno će biti promijenjen u prvoj izmjeni.

evo mama mi radi na prekršajnom sudu u jednom menjem gradu... znam po njenim pricama koliko oduzetih vozacka ima i koliko tisuca kazni placeno zbog tik par kw vise... znam kako mladi vozaci voze i mislim da je u redu do neke granice kaznjavat i oduzimat vozacku,ali do 24 nema smisla... imam 2 auta doma i od ta 2 ne mogu vozit niti jedan a imam 22 god... nemam mogucnost kupit sebi jedan jer sam student a starci mogu jos manje. pa se pitam,sta ce mi vozacka kad moram pjehe i zicat prijevoz i nemam prilike sjest u auto ako ne posudim od frenda do 24 jebene god????????????? :bljak: ne zivim u vecem gradu sa javnim prijevozom... tako da nije bas ljepo zicat starce vozi me sa 22 god u guzici... lijepa nasa hrvatska :s !!! a hvala ti boze u italiji imaju tako zvanu ''malu'' vozacku od 16 god... ali kao do 50 kubika auto... sve to stoji...a mi do 24 ako auto ne pase...bye bye... kad napunim 24 obecajem svim policajcima u mom gradu da cu se naradit da vam isplatim cijeli mjesec u taj jedan dan sta cu se izivit za sve te godine koje necu dobit kaznu !!! :kava:

FIOLINA
15.12.2009., 09:41
Molim sve koji znaju da pomognu točnim informacijama. Već danima gledamo po netu, raspitujemo se, i mišljenja i informacije su oprečne...
Dakle, mladi vozač je onaj do 24 godine, koji po položenom vozačkom ispitu nakon 23 sata ne smije voziti sam bez pratnje....Vozač početnik, je po meni, svatko tko je tek položio ispit, bez obzira na godine, i isto tako, meni je sasvim logično da se gore navedeno odnosi na sve...imao netko do 24 godine ili više, činjenica je da još dosta vremena nakon polaganja, zapravo ne zna voziti!
Brat mi ima 27 godina i prije par dana je položio. Odnosi li se ova zabrana vožnje nakon 23 sata i na njega, ili ne, budući je stariji od 24 godine???:ne zna:

Zeleni
15.12.2009., 10:16
Molim sve koji znaju da pomognu točnim informacijama. Već danima gledamo po netu, raspitujemo se, i mišljenja i informacije su oprečne...
Dakle, mladi vozač je onaj do 24 godine, koji po položenom vozačkom ispitu nakon 23 sata ne smije voziti sam bez pratnje....Vozač početnik, je po meni, svatko tko je tek položio ispit, bez obzira na godine, i isto tako, meni je sasvim logično da se gore navedeno odnosi na sve...imao netko do 24 godine ili više, činjenica je da još dosta vremena nakon polaganja, zapravo ne zna voziti!
Brat mi ima 27 godina i prije par dana je položio. Odnosi li se ova zabrana vožnje nakon 23 sata i na njega, ili ne, budući je stariji od 24 godine???:ne zna:

Ne znam zakaj još uvijek tak puno ljudi brije na tu zabranu vožnje poslije 23 sata :confused: Pa to je davno ukinuto. Znam da se jedan moj frend nedavno žurio doma jer je bio uvjeren da ne smije vozit poslije 23h :bang:

čl.2 st.1 tč.67
»mladi vozač« je vozač u dobi od 16 do 24 godine

Članak 221.
(1) Mladi vozač ne smije upravljati vozilom na cesti brzinom većom od 80 km na sat, na brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila brzinom većom od 100 km na sat, odnosno 120 km na sat na autocesti, a mopedom 40 km na sat.
(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ne smije upravljati niti početi upravljati motornim vozilom ako u organizmu ima opojnih droga, alkohola ili ako pokazuje znakove alkoholiziranosti.
(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je položila ispit za B kategoriju vozila ne smije upravljati osobnim vozilom čija snaga motora prelazi 75 kW.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj mladi vozač ako postupi suprotno odredbi stavka 3. ovoga članka.

huskybucka
15.12.2009., 10:20
Mladi vozac je do 24g starosti ili dok ne produ 2g.
Vozacka mu je izdana na 2g.
Posto je stariji od 24g, mladi vozac je dok ne produ 2g od izdavanja vozacke.
A da je mladi od 24g mladi vozac je dok god ne napuni 24g.
Mislim da je ukinuto ovo za voznju nakon 23 sata.
Al jos vrijedi da ne smije vozit jaci auto od 74kw

Zeleni
15.12.2009., 10:29
Ne, mali vozač je do 24. godine i to je to.

MrPolice
04.03.2010., 01:03
Ovako...
Subota večer,društvo i ja u diskoteci i naravno popilo se..hmm popio sam i ja :)
Bio sam sa svojim autom i naravno morao sam vozit cijelu ekipu kući.
I tako krenemo mi i na prvom zavoju palica i vidim policija,stanem ja,dolazi jos jedan kombi.. uglavnom njih 5-ero oko mog auta..Izlazimo svi van iz auta i trazi najstariji policajac vozacku i prometnu uz pitanje ako sam konzumirao što od alkohola.. ja sam rekao da jesam..
Daje mi drager i napuhao sam .. PAZI SAD... 0.58 promila
NAJVECI ŠOK:
kaze policajac meni.. "aha ti si položio 1.5.2008 i za tebe ne vrijedi novi zakon
racunam da ti toleriramo 10 posto od ovoga sto znaci da smijes nastaviti voznju.."
S tim da sam bio s autom koji ima 150 KS....(nikad do sad nisam dobio kaznu jer imam kod kuće jedan auto od 66kw koji inace vozim.ovaj auto je tatin pa nisam bas imao iskustva s tim)
Naravno kad sam vidio da mi neće ništa pitao sam ih da li sam kriv jer vozim auto iznad 75kw?Dotićni mi je rekao isto kao i za alkohol.. Znaci.. :"ti si po starom zakonu,novi zakon vrijedi od (ne sjecam se tocno) 7. mjeseca a ti si polozio u 5. "
Prema tome.. pustili su me bez ikakvih sankcija.. mislim kako je to moguče?
Ili je to policijska greska ..
Nije mi fkt jasno..
Ovo je istina i stvarno ako tko ima vise informacija u vezi ovog zakona jer ono,imam vozacku od 2008 godine i naravno da bih htio voziti auto jaci od 75 kw,što po ovome što sam doživio znači da mogu.
Nije mi više ništa jasno.. a bogme ni ekipi s kojom sam bio.. onak u autu je nastao muk od kojih 10 minuta s naknadnim pitanjima :"kako je to moguće"..
Jer su svi odreda mladi vozaći koji su položili više-manje kad i ja i naravno bili su kažnjavani radi kobnih 75kw...
P.S
isprićavam se radi pravopisnih grešaka ako ih ima :)

riche
04.03.2010., 10:52
Policajac je dobro postupio, iako novi zakon definira mlade vozače kao one mlađe od 24 godine, prema preporuci ministarstva i odlukama sudova to se ne odnosi na one koji su položili vozački prije 17.06.2008.

Neuson
04.03.2010., 15:23
Ima li negdje ta odluka crno na bijelo?

GiRL
04.03.2010., 15:31
Haha, dobro da sam položila s 25! :D

najpametniji
04.05.2010., 14:44
evo mail od danas iz mupa:

"Sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/08), koji je na snazi od 17. lipnja ove godine (tu vjerojatno misle na 2008.g. kad su ih počeli to ispitivati nakon donesenog zakona, jer mi cijeli mail izgleda ko vec unaprijed spremljen predložak...), ne postoji zabrana vožnje u vremenu od 23 do 5 sati ni za koju kategoriju vozača, te shodno tome, svi vozači, koji imaju pravo na upravljanje vozilom određene kategorije, smiju voziti u svako doba. Nadalje, slobodni smo vas izvijestiti da se mladim vozačima, sukladno odredbi Zakona, smatraju samo vozači u dobi od 16 do 24 godine bez obzira kada su položili vozački ispit i stekli pravo upravljanja vozilom određene kategorije."

znači u istom smo košu svi do 24. godine...

sivkić
04.05.2010., 15:03
evo mail od danas iz mupa:

"Sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/08), koji je na snazi od 17. lipnja ove godine (tu vjerojatno misle na 2008.g. kad su ih počeli to ispitivati nakon donesenog zakona, jer mi cijeli mail izgleda ko vec unaprijed spremljen predložak...), ne postoji zabrana vožnje u vremenu od 23 do 5 sati ni za koju kategoriju vozača, te shodno tome, svi vozači, koji imaju pravo na upravljanje vozilom određene kategorije, smiju voziti u svako doba. Nadalje, slobodni smo vas izvijestiti da se mladim vozačima, sukladno odredbi Zakona, smatraju samo vozači u dobi od 16 do 24 godine bez obzira kada su položili vozački ispit i stekli pravo upravljanja vozilom određene kategorije."

znači u istom smo košu svi do 24. godine...

Da.Moraš pazit na KW,brzinu i alkohol.
(1) Pojedini izrazi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeća značenja:
67) »mladi vozač« je vozač u dobi od 16 do 24 godine,

Btw nisu promjenili ništa u mailu jer imaju puno posla.

zuba
04.05.2010., 18:31
Ima li negdje ta odluka crno na bijelo?

ima:

http://i288.photobucket.com/albums/ll191/Boky989/img006ac.jpg

BUBI69
04.05.2010., 19:11
Hajmo sad ovako!!!

Ukinuta je ona zabrana voznje poslije 23h, to znam.

Mladim vozacem se smatraju sve osobe koje imaju manje od 24 godine, bez obzira na datum polozenog vozackog ispita??? DA ili NE

Ako NE, molio bih objasnjenje, jer opet nist ne shvacam ako nije!!

najpametniji
04.05.2010., 19:54
ima:

http://i288.photobucket.com/albums/ll191/Boky989/img006ac.jpg

hmmm zanimljivo :s nego od kud je taj tekst izvađen, to je skenirana str iz neke knjige ili kaj? di se to moze naci? mozda naziv knjige, autor ili nesto?

ak je to nesto kao sluzbeno na sudu onda je super za znati, tnx :)

Dariop44
23.05.2010., 23:19
Da. Znaci svi koji su mlaldi od 24 godine su mladi vozaci bez obzira kada su polozili, to znam jer sam ja polozio prije SVIH novih zakona koji su uvedeni pa sam opet bio mladi vozac do prije 2 tjedna:D, dobio nekoliko kazni na koje sam se usput bilo receno zalio i kod suca su mi sve ponistene, tj dobio sam upozorenja.

Znaci svi mladi od 24 godine ne smiju voziti aute jace od 75kW i moraju postivat 0,0 alkohola.

malee
25.05.2010., 09:16
Da. Znaci svi koji su mlaldi od 24 godine su mladi vozaci bez obzira kada su polozili, to znam jer sam ja polozio prije SVIH novih zakona koji su uvedeni pa sam opet bio mladi vozac do prije 2 tjedna:D, dobio nekoliko kazni na koje sam se usput bilo receno zalio i kod suca su mi sve ponistene, tj dobio sam upozorenja.

Znaci svi mladi od 24 godine ne smiju voziti aute jace od 75kW i moraju postivat 0,0 alkohola.

NE. Taj se članak ne primjenjuje na sve koji su prije stupanja novog zakona na snagu imali status "ne-mladog" vozača. To je službena presuda Visokog prekršajnog suda i svaki policajac koji tvrdi suprotno ne zna svoj posao.

Bedak_na_Ex
25.05.2010., 09:37
Ovako...
Subota večer,društvo i ja u diskoteci i naravno popilo se..hmm popio sam i ja :)
Bio sam sa svojim autom i naravno morao sam vozit cijelu ekipu kući.
I tako krenemo mi i na prvom zavoju palica i vidim policija,stanem ja,dolazi jos jedan kombi.. uglavnom njih 5-ero oko mog auta..Izlazimo svi van iz auta i trazi najstariji policajac vozacku i prometnu uz pitanje ako sam konzumirao što od alkohola.. ja sam rekao da jesam..
Daje mi drager i napuhao sam .. PAZI SAD... 0.58 promila
NAJVECI ŠOK:
kaze policajac meni.. "aha ti si položio 1.5.2008 i za tebe ne vrijedi novi zakon
racunam da ti toleriramo 10 posto od ovoga sto znaci da smijes nastaviti voznju.."
S tim da sam bio s autom koji ima 150 KS....(nikad do sad nisam dobio kaznu jer imam kod kuće jedan auto od 66kw koji inace vozim.ovaj auto je tatin pa nisam bas imao iskustva s tim)
Naravno kad sam vidio da mi neće ništa pitao sam ih da li sam kriv jer vozim auto iznad 75kw?Dotićni mi je rekao isto kao i za alkohol.. Znaci.. :"ti si po starom zakonu,novi zakon vrijedi od (ne sjecam se tocno) 7. mjeseca a ti si polozio u 5. "
Prema tome.. pustili su me bez ikakvih sankcija.. mislim kako je to moguče?
Ili je to policijska greska ..
Nije mi fkt jasno..
Ovo je istina i stvarno ako tko ima vise informacija u vezi ovog zakona jer ono,imam vozacku od 2008 godine i naravno da bih htio voziti auto jaci od 75 kw,što po ovome što sam doživio znači da mogu.
Nije mi više ništa jasno.. a bogme ni ekipi s kojom sam bio.. onak u autu je nastao muk od kojih 10 minuta s naknadnim pitanjima :"kako je to moguće"..
Jer su svi odreda mladi vozaći koji su položili više-manje kad i ja i naravno bili su kažnjavani radi kobnih 75kw...
P.S
isprićavam se radi pravopisnih grešaka ako ih ima :)

Evo vidiš kak ima dobrih policajaca,ovaj očito zna svoj posao...
Btw. ono poslije 23 sata xD To vam je davno ukinuto..Pa ja svake subote van idem normalno,a položio sam pred 4 mjeseca...:D

dirtbike
02.07.2010., 14:54
evo bas se vratio iz setnje u kojoj sam sreo jednog prometnog policajca kojeg sam pitao kakav je to zakon i sta mi on ogranicava i do koje godine. on mi je rekoa da je to znaci do 24 godine i da ogranicava na voznju automobila do 75 KW na sto sam ja rekao znaci oko 100 Hp... on je rekao da to nema veze jel auto (valjda misli na izlaznu snagu samog agregata?!) moze imati i do 160 Hp sa turbinom... sad meni to nista nije jasno jer sam ja mislio da je to jedno te isto (kW i Hp). ili se tu radi u mjerenju izlazne snage motora i cjelog automobila ili sta? predpostavljam da u zakonu pise tocno na sta se odnosi 75 kW ali nisam uspio pronaci pa ako mi neko moze pojasniti jer sam skroz zbunjen s tim odgovorom?

Goldstein
31.07.2010., 19:20
http://autoklub.jutarnji.hr/ukida-se-diskriminacija-vozaca-do-24-godine/839814/

zna li se što je s ovim?

M3do
24.08.2010., 22:34
Dakle policija tolerira 105 KS?
Jer tolko ima auto od starog :P

:D

cartman18
11.09.2010., 22:56
Pitao bih dali smijem li po zakonu voziti auto poslje 23h naime imam 19 godina, pitao sam več, ali nigdje nemogu nač konkretan odgovor.

Mac5
11.09.2010., 23:10
Smijes..

Niyol
11.09.2010., 23:49
ma prije mladi vozači nisu smjeli poslije 23h voziti, ali sada možeš i nema takvog ograničenja... promijenjeno je to...

cartman18
12.09.2010., 11:59
Ok hvala na informacijama.

Apolon247
14.09.2010., 18:13
evo sad provjerena informacija.

bratić mi je imao manju prometnu nesreću, ima 23 godine, položio je sa 18, znači za vrijeme starog zakona kada nije bilo ograničenja u kW

po novom zakonu i njega je zahvatilo ono "mladi vozač" i lupili su mu kaznu, ne znam tocno kolika je bila, ali uglavnom lupili su mu kaznu zato jer je vozio auto od 135 KS i zbog toga su mu prema novom zakonu lupili kaznu.

ALI, on se žalio zato jer je položio po starom zakonu gdje je stekao određena prava, a njemu se već prije stečena prava NE SMIJU oduzeti, i zato je napisao žalbu na tu kaznu gdje je naveo da je on stekao pravo upravljanja vozila neograničene snage prema starom zakonu kada je polagao vozački ispit.

stoga, svi vi mladi vozači, ako vam ikad lupe kaznu zbog toga, a položili ste za vrijeme starog zakona gdje nije bilo ograničenja u kW, slobodno se žalite zbog toga pozivajući se na već prije stečeno pravo

Istina. Kad vas policajac zaustavi nek vam i napise kaznu, ali lijepo zalbu na prekrsajni sud i ne bi smjelo biti problema. Ali to se odnosi na one koji su polozili prije 17. lipnja 2008. i odradili dvije godine.

Evo vam i sudska presuda:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=328181&page=14

kralj irud
05.01.2011., 19:23
a recite mi kad će ove izmjene zspc stupit na snagu, osim ako već nisu stupile? Zanima me jer imam bmw-a od 77kW, a znam da je se limit trebao micat sa 75 na 80kW

Alfa KT
06.01.2011., 19:17
a recite mi kad će ove izmjene zspc stupit na snagu, osim ako već nisu stupile? Zanima me jer imam bmw-a od 77kW, a znam da je se limit trebao micat sa 75 na 80kW
nisu jos stupile na snagu izmjene ZSPC-a

brat_ivke
27.01.2011., 14:53
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje na ovu temu, pa bih bio zahvalan ako bi mi netko mogao dati jasan odgovor. Posto nisam uspio nista naci o tome. Naime, imam dvojno drzavljanstvo, HR i strano, i stranu dozvolu. Auto je na strane tablice, ima 110 ks (dakle samo 5 previse, ali ipak kaznjivo). Kako se taj zakon odnosi na mene i mogu li zbog toga dobiti kaznu dok vozim ovdje u Hrvatskoj? S obzirom da je samo u Hrvatskoj (koliko mi se cini) na snazi ovaj pomalo glup i nelogican zakon.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima :)

Angang
27.01.2011., 20:43
možeš bez problema kao stranac (sa vozilom, vozačkom i državljanstvom druge zemlje) upravljati na području RH.

brat_ivke
27.01.2011., 20:49
Pazi, nisi shvatio problem. Nisam stranac, nego drzavljanin RH, a imam i strano drzavljanstvo te upravljam autom na strane table sa stranom dozvolom. Auto premasuje dopustenu snagu od 105 konja, a ja sam mlađi od 24. Zanima me da li se taj zakon o mladim vozacima primjenjuje i na mene ili samo na vozace sa vozackom dozvolom izdanom u RH?

Angang
28.01.2011., 06:36
jel imaš strano državljanstvo=strani si državljanin
jel imaš hrvatsko državljanstvo=hrvatski si državljanin
kao hrv. drž. ne smiješ upravljati vozilom jačim od 75 KW
kao str. drž. smiješ.
pa ti vidi šta ti paše!
ako te zaustavi policija daš stranu vozački i rješeno ( onda si se deklarirao kao stranac)
jel jesi na kraju stranac ( ako imaš strano drž.):confused::lol:

Katrin
28.01.2011., 07:45
Državljanin Republike Hrvatske koji ima i strano državljanstvo, smatra se pred tijelima državne vlasti Republike Hrvatske isključivo hrvatskim državljaninom.

Angang
28.01.2011., 08:19
Dobro i koji je onda vaš odgovor jel smije upravljati ili ne!!

drot13
28.01.2011., 09:03
... ako te zaustavi policija daš stranu vozački i rješeno ( onda si se deklarirao kao stranac)...

Onda te ja provjerim u sustavu i popizdim jer mi lažeš. I onda bude svega. Uostalom, na području RH vrijede zakoni RH, a stranci nisu isključeni iz tih zakona.:top:

Angang
28.01.2011., 09:10
onda ćeš reći i da je u carinskom prekršaju jer upravlja vozilom stranih reg. oznaka!

drot13
28.01.2011., 09:16
Taj prekršaj nije automatski i treba biti zadovoljeno više elemenata.

Angang
28.01.2011., 09:33
Onda te ja provjerim u sustavu i popizdim jer mi lažeš. I onda bude svega. Uostalom, na području RH vrijede zakoni RH, a stranci nisu isključeni iz tih zakona.:top:

Svaka čast ali ne možeš tako pisat "da popizdiš i bude svega" i između ostalog ne laže ti čovjek nego ima dvojno državljanstvo( nije ti reko da nema Hrvatsko)
Jedino zbog toga (jedva) čekam EU jer ona ne poznaje pojam dvojno državljanstvo!

drot13
28.01.2011., 09:37
Savjetovao si mu da laže, a ja sam samo skrenuo pozornost na to da to nije baš pametno jer ga lako možemo uhvatiti u laži. A mi uglavnom ne volimo da nam se laže i imamo mogućnosti tu laž i kazniti.:top:

Što se tiče dvojnog državljanstva, potpuno se slažemo.:top:

brat_ivke
28.01.2011., 09:56
Ljudi, hvala svima na odgovorima, sad mi je uglavnom sve jasno. A sto se tice ovoga za carinski prekrsaj, mislim da ne bi trebalo biti problema jer je HR putovnica izdana u nasem konzulatu, a osobnu nemam s obzirom da mi trenutno prebivaliste nije u RH. Sad ne znam jesam li ja i na taj nacin u nekakvom prekrsaju, posto na netu nisam uspio naci nikakve informacije o tome.

Angang
28.01.2011., 10:00
Savjetovao si mu da laže, a ja sam samo skrenuo pozornost na to da to nije baš pametno jer ga lako možemo uhvatiti u laži. A mi uglavnom ne volimo da nam se laže i imamo mogućnosti tu laž i kazniti.:top:

ne savjetujem mu da laže, nego upravlja vozilom stranih reg. oznaka pa nek onda da i stranu vozačku!

iako je i taj čl. na ustavnom sudu poradi "dobne diskriminacije" počinitelja!!!

200kn
28.01.2011., 12:35
Uostalom, na području RH vrijede zakoni RH, a stranci nisu isključeni iz tih zakona.:top:

Ovo je zapravo odgovor na pitanje.

Pa ne odnose se hrvatski zakoni samo na Hrvate?! :eek:
Uopće ne kužim odakle ta ideja :ne zna:
Postavi si pitanje za neko kazneno djelo ili za neki drugi članak iz ZOSPC-a pa ćeš ubrzo uvidjeti suludost ideje da za strance ne vrijede hrvatski zakoni.

Dakle, mlađi od 24 godine u RH ne smiju upravljati vozilom jačim od 75 kW. Bez obzira čiji su državljani, koliko državljanstava imaju, gdje žive, gdje su rođeni, koja im je država kul i sl.
Uskoro će to, čini mi se, biti 80 kW.

Dakako, isto tako mlađi od 24 godine izvan Hrvatske moraju poštovati zakone tih država pa tako u većini njih mogu voziti jače aute.

brat_ivke
28.01.2011., 17:12
E, hvala na odgovoru, mada pokusat cu se izvuc na cinjenicu da nisam znao i tako te gluposti ako me bas zaustave. Al ako ce skoro ovaj zakon da moze do 80 kW, onda sam miran jer tu granicu ne prelazim. Hvala svima na odgovorima jos jednom. Malo mi je glupo sto sam uopce postavljao takvo banalno pitanje, al nigdje nisam uspijevao dobiti jasan odgovor do sada :)

Alfa KT
30.01.2011., 09:01
E, hvala na odgovoru, mada pokusat cu se izvuc na cinjenicu da nisam znao i tako te gluposti ako me bas zaustave. Al ako ce skoro ovaj zakon da moze do 80 kW, onda sam miran jer tu granicu ne prelazim. Hvala svima na odgovorima jos jednom. Malo mi je glupo sto sam uopce postavljao takvo banalno pitanje, al nigdje nisam uspijevao dobiti jasan odgovor do sada :)
prelazis i tu granicu,koja je 108KS

brat_ivke
30.01.2011., 13:16
A sta da se radi. Onda cu radije pjeske po lijepoj nasoj da se ne zamjerim organima reda i zakona :D

Glock
30.01.2011., 13:47
E, hvala na odgovoru, mada pokusat cu se izvuc na cinjenicu da nisam znao i tako te gluposti ako me bas zaustave.

Osim što se nitko ne može pozivat na nepoznavanje objavljenih pravnih propisa. To ti nitko neće uvažit. Čim si ti i državljanin RH, smatra se neoborivo da ti je poznato pozitivnopravno stanje u RH.

frANZi50
02.02.2011., 13:00
prelazis i tu granicu,koja je 108KS

109ks je, ali taj zakon uopće nije stupio na snagu.

Alfa KT
04.02.2011., 17:55
nigdje nije napisano ni da je stupio na snagu,a inace znam da je 109KS al sam pisao kak je i on pisao. :mig:

zvone24
21.03.2011., 15:26
Imam jedno pitanje. U vezi zakona o mladim vozacima, razgovaro sam sa jednim instruktorom u auto skoli koji mi je tvrdio da mladi vozaci mogu voziti aute jace od 75kW. To se samo odnosi ''ako mladi vozac ne napravi nikakav prekrsaj ili nije pod utjecajem alkohola'', policija ga nece kazniti nego ce ga samo upozoriti. U zakonu o sigurnosti prometa na cestama clanak 221. stavak 3. pise :'' Osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je položila ispit za B kategoriju vozila ne smije upravljati osobnim vozilom čija snaga motora prelazi 75 kW.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj mladi vozač ako postupi suprotno odredbi stavka 3. ovoga članka.''. Moje je pitanje kako policija reagira, ako zaustavi mladog vozaca koji vozi auto od cca. 85kW, nije napravio nikakav prekrsaj niti je pod utjecajem alkohola ili opojnih droga. Da li se pridrzavaju ovoga clanka ili samo upozore vozaca da vozi prejaki auto?

drot13
21.03.2011., 18:13
Policajac može pisati upozorenje ili kaznu, ovisno o njegovoj procjeni. Instruktor je malo promašio.:top:

enedielle
05.04.2011., 15:32
danas sam imala saobraćajku. gadnu. auto od iza izgleda ko da ga drobilica zahvatila.

uglavnom.
meni u susret vozio je bijeli kombi, po mojoj traci, preko pune crte, sijekao zavoj brzinom od oko 90 km/h.
ja sam van iz zavoja dolazila brzinom oko 60 km/h, i da ga izbjegnem, skrenula sam na bankinu, zahvatilo me žešće, bacilo u neku grabu sastrane i tako me preokrenulo na krov, na sreću se poravnao auto na kotače. s kombijem nije bilo kontakta, nisam zapamtila registraciju ili bilo što po čemu bi ga mogli prepoznati, a svjedoka nije bilo.
on je napustio mjesto nesreće, ostavio me tamo bez da uopće uspori i provjeri ako sam živa, na sreću kroz par minuta je prolazio neki čovjek pa je zvao hitnu i policiju.
meni nije ništa, udarila sam malo jače glavom i imam par nagnječenja.
ali.
u policijskom izvještaju stoji da zbog mog neiskustva i neprilagođene brzine, izletjela sam s ceste zbog nemogućnosti procjene situacije. to što ja imam vozačku dva mjeseca opravdava nekog da me praktički zgura s ceste i da ja budem kriva?

ja sam jako dobro procjenila kako da ostanem živa, a to je bilo skrenuti s puta tom manijaku koji me umalo ubio tamo na cesti.

koje mjere mogu poduzeti da ne plaćam još i kaznu i da se počne tražiti vozač tog kombija?

qman
07.04.2011., 13:27
Istina. Kad vas policajac zaustavi nek vam i napise kaznu, ali lijepo zalbu na prekrsajni sud i ne bi smjelo biti problema. Ali to se odnosi na one koji su polozili prije 17. lipnja 2008. i odradili dvije godine.

Molim ako mi može netko pojasniti ovo.. Položio sam 10.9.2007. Znači, do 17.lipnja 2008. nisam odradio 2 godine, tj. nisam imao 2 godine vozačkog iskustva. Da li se tim zakonom onda misli na 2 godine iskustva do 17.lipnja, ili.. ?

Tigra17
11.04.2011., 10:43
Položio sam 2006 negdje 5-6 mj A1 kategoriju, sa 22.4.2008 B kategoriju i vozacka mi je vrijedila 2 mj i produzio sam je 10.6.2008 i tada sam dobio A kategoriju... Jesam li mladi vozač? Policija me zaustavila nekoliko puta pitao sam ih i kazu nisi, neki dan su me zaustavili i napuhao sam nesto sitno oko 0.1 i rekao prometni policajac kako mogu popit jos jedno pivo i to je to za veceras... Kolega je slicno polozio i zaustave ga u jacem autu i ista prica... Tko sad tu grijesi?

Tigg
11.04.2011., 14:14
Danas vozim u auto školi i razgovaram s instruktorom i rekao mi je da je od nedavno na snazi zakon da mladi vozać smije vozit auto od 80kw .. ko sad tu koga ?? :confused: A prije toga mi je frend rekao da mu je mama neki dan pitala policajca o tom zakonu , te joj je on odgovorio da još uvijek stoji zakon za 75kw ... ko je u pravu ??

drot13
11.04.2011., 14:49
Policajac, kao i uvijek.:top:

Tigra17
11.04.2011., 15:04
Policajac, kao i uvijek.:top:

Nije to jedan policajac, bilo je to vise puta, ovi sto su me zaustavili su prometni u octaviji... stajali su na zabacenom mjestu i vjerujem da je bila neka akcija za alkohol ili sl... ugl zaustavili me s rotacijom nesto poslije ponoci, bili su nervozni trazili da otvorim gepek i pregledali da ne prevozim nesto i alkotestirali me, dugo nesto su radili u autu (vjerovatno provjere) , na kraju pisali kaznu za pojas (bio sam vezan, al sam se odvezao kad su izletili iz auta, moja krivica)... vjerujem da su imali razlog pisali bi jos nesto...
Pozvali me do auta, rekli mi da sam izgledao sumnjivo i da se trebam vezati inace, sto se tice alkohola moze jos jedno pivo i to je to... i pitam ih sta imam foru 0.5? I ovi da zbog toga i toga, neki clanak stavak... dobro, hvala dovidjenja

Znaci ta fora s datumom polaganja i vozacko iskustvo od 2 godine, ne vrijedi?

sparina123
30.04.2011., 19:40
ja ne znam kak više mog sina policija ne zaustavi, tek je krenuo na vozački, za 2 mj će napunit 18god, a muž mu mirne duše svaki vikend daje auto koji da i ima vozačku ne smije voziti zbog jačine
vikendom je tiha misa jer se uvijek posvađam s mužem zbog toga i molim boga da ga jednom zaustave i da obojica dobe poštene kazne
evo i maloprije je otišo nekam na trešnjevku, jarun ko zna kam sve ne
čudi me da nema policije na cesti ili ih on vješto izbjegne

Bad Dream
04.05.2011., 05:09
ja ne znam kak više mog sina policija ne zaustavi, tek je krenuo na vozački, za 2 mj će napunit 18god, a muž mu mirne duše svaki vikend daje auto koji da i ima vozačku ne smije voziti zbog jačine
vikendom je tiha misa jer se uvijek posvađam s mužem zbog toga i molim boga da ga jednom zaustave i da obojica dobe poštene kazne
evo i maloprije je otišo nekam na trešnjevku, jarun ko zna kam sve ne
čudi me da nema policije na cesti ili ih on vješto izbjegne

Do 18. godine ide se na sud i tamo kažeš nisam htio, neću više :D
a kad napuni 18. probaj ih prestrašiti sa realno mogućom kaznom zabrane polaganja.

Neznam za situaciju u zagrebu, ali u splitu su mene zaustavili možda 2 puta u godinu dana, a tjedno imam 1-2 noćna izlaska,
tako da nije ništa čudno što njega nisu zaustavili.

sivkić
05.05.2011., 07:11
E pa baš nije tako.Nisi htio i nećeš više?Što?Uzet auto i vozit bez vozaćke.Nije to prekoračenje brzine 2-3 km/sat ili nevezivanje pojasa u gradu ili malo duže zaustavljanje.Na sud se ide i prije 18 godine i roditelj plaća kaznu.

U ovom slučaju "sin" 5000-15000 kn za upravljanje prije stjecanja prava (čl.216 st.6) uz primjenu čl.228 (kad dobije vozačku), a muž 1000-3000 kn za davanje vozila osobi koja nema vozačku (čl.229 st.6) ZOSPC-a.

Po kaznama, nisu minorni prekršaji i nijedan sudac neće oprostit kaznu.

qman
10.06.2011., 15:03
E pa baš nije tako.Nisi htio i nećeš više?Što?Uzet auto i vozit bez vozaćke.Nije to prekoračenje brzine 2-3 km/sat ili nevezivanje pojasa u gradu ili malo duže zaustavljanje.Na sud se ide i prije 18 godine i roditelj plaća kaznu.

U ovom slučaju "sin" 5000-15000 kn za upravljanje prije stjecanja prava (čl.216 st.6) uz primjenu čl.228 (kad dobije vozačku), a muž 1000-3000 kn za davanje vozila osobi koja nema vozačku (čl.229 st.6) ZOSPC-a.

Po kaznama, nisu minorni prekršaji i nijedan sudac neće oprostit kaznu.

Slažem se..
Prijatelj je sa svojih 16 godina uzeo tati auto i otišao se "provozat". Sa 150 km/h proklizao u zavoju, pokupio 2 parkirana auta, na sva 3 totalna steta. Na sudu zavrsio sa novcanim kaznama, odstetama za aute i zabranom polaganja vozackog, do neznam kada.
Tako da nema "nisi htio i nećeš više".

kralj irud
01.07.2011., 22:19
Je li istina da su polovicom lipnja izglasane izmjene zspc, ali da još nisu objavljene u NN, pa nisu još na snazi?

CanSee
04.07.2011., 14:11
Je li istina da su polovicom lipnja izglasane izmjene zspc, ali da još nisu objavljene u NN, pa nisu još na snazi?

ja sam isto to čuo, stvari tipa da mladi vozač može imati do 0,5 prom, ali đaba mi kad još nije na snazi

BANANAFISH
04.07.2011., 14:34
Molim da mi netko napiše 3 automobila koji imaju dozvoljenu snagu. Mislim dovoljno malo KW da ih smije voziti mladi vozač.
Možda pitanje zvuči glupo ali ja zaista ne znam.

Inox 18/10
04.07.2011., 14:40
Molim da mi netko napiše 3 automobila koji imaju dozvoljenu snagu. Mislim dovoljno malo KW da ih smije voziti mladi vozač.
Možda pitanje zvuči glupo ali ja zaista ne znam.

Njuškalo.hr

kralj irud
06.07.2011., 09:31
izmjene zakona o sigurnosti prometa na cestama stupaju na snagu 9. srpnja
http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=propis&wct=274&rid=893

mya_7920
06.07.2011., 17:47
Naš auto ima 110 ks. Vozačku imam 4 godine i ne daju mi da ga vozim - jer se brinu tko će platiti štetu ako se nešto s autom dogodi dok ga budem vozila. Ono što me zanima jel bi osiguranje zbog tog jednog konja pravilo probleme jer sam očajna već :( :o

d._m.
06.07.2011., 18:39
izmjene zakona o sigurnosti prometa na cestama stupaju na snagu 9. srpnja
http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=propis&wct=274&rid=893
di tu piše da mladi vozači mogu imati 0.5?

(1) Vozač vozila kategorije C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E i H, instruktor vožnje, mladi vozač, kao i vozač vozila B kategorije kojem je upravljanje vozilom osnovno zanimanje (taksisti, vozači hitne pomoći, vozači u tvrtkama i tijelima državne vlasti itd.), u vrijeme kada obavlja te poslove, ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako u organizmu ima droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima ili ako u krvi ima alkohola.

kralj irud
06.07.2011., 18:43
Ja mislim da se nije to nigdje ni spominjalo, jedina promjena što se tiče mladih vozača, meni se čini, je ova od 80kw

Alfa KT
10.07.2011., 19:42
Nist posebno, 0.0 promila i dalje za mlade vozace,te profesionalne vozace,80kw za mlade vozace,ne postoji vise M kategorija,sada je AM i tak to malo,"quad" se moze voziti s B kategorijom ...

NESHO95
01.08.2011., 09:16
Ja se ispričavam ali neznam kamo da stavim ovaj post,najbliže je ovomu ali sad pitanje!!
Kako glasi zakon kad a se npr. ja trebam nagodinu položiti vozački ispit do koliko kilovata auto ja smijem voziti,inače je bilo 75 kw al neki kažu da se zakon promijenio i da je do 80 kw :ne zna: :s :top:

sivkić
01.08.2011., 10:02
Promjenio se i vrijedi 80 kw za sada dok se opet ne promjeni
..U stavku 3. riječi: »osobnim vozilom čija snaga motora prelazi 75 kW« zamjenjuju se riječima: »osobnim automobilom čija snaga motora prelazi 80 kW.«.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_07_74_1575.html

NESHO95
01.08.2011., 11:45
Da znači smijem voziti 80 kw a šta ako ja kupim auto od 77 kw a zakon se vrati na 75 kw dali će mi oprostiti ta dva kilovata ili ću morati prodati auto i kupiti slabiji??:ne zna::top:

sivkić
02.08.2011., 09:12
Nemaju ti razloga bilo što opraštat.Ako bude ponovo dozvoljeno do 75 kw ili ćeš vozit i pazit da te ne uhvate ili prodat ili zamjenit auto.
Recimo, to što si ti kupio auto do jačine važenja trenutnog zakona je sporedno kao i oni koji su kupili auto do 75 kw par dana prije stupanja na snagu odredbe o dozvoljavanju do 80 kw.

kralj irud
03.08.2011., 17:24
Jel tu vrijedi ono u ustavu da se prethodno stečena prava ne mogu oduzeti?

drot13
03.08.2011., 23:02
Gdje u Ustavu to piše?:confused:

kralj irud
03.08.2011., 23:59
Puno me pitaš, al znam da je bila rasprava na temi novi zakon o sigurnosti prometa na cestama - mladi vozači, da mladi vozači nisu oni koji su položili prije lipnja 2008. zato što je prije bilo da si mladi vozač 2 godine nakon što dobiješ vd, ima tamo na toj temi skenirano rješenje suda, pa sam mislio da to vrijedi i u ovom slučaju

name
04.08.2011., 00:15
imam 19 god znaci mladi sam vozac i do sad nisam kaznjavan prije dva dana ima san nezgodu i udria san u zid s nekih 40 50 kmh izadem iz auta i stanem da zapalim i pogledam kolika je steta i nakon 10 min sjedem u auto da ga parkiram sastrane i taman kad sam uparkira :mad:policija iza mene pali rotirke i bla bla alkotestiranje i napusem 1.78 znaci nisam vozio kad su me uocili vec je auto bilo parkirano pa me zanima koje cu mjere dobit oduzimanje vozacke ili neke novcane kazne kad sam ih pitao ocu li trebat sta placat rekli su da necu

Katrin
04.08.2011., 07:01
Platit ces itekako, minimalno 3000 kn i oduzimanje vozacke na 6 mjeseci.
1.78 :eek:

Ego
04.08.2011., 08:09
Da znači smijem voziti 80 kw a šta ako ja kupim auto od 77 kw a zakon se vrati na 75 kw dali će mi oprostiti ta dva kilovata ili ću morati prodati auto i kupiti slabiji??:ne zna::top:

Koliko ja znam, zakoni se ne prmjenjuju retroaktivno, nego za tebe vrijedi onaj koji je bio na snazi kada si položio. Primjerice, ja sma se prve dvije godine nakon polaganja računao kao mladi vozač, a prijatelj koji je položio nekoliko tjedana radnije, prije donošenja novog zakona, mogao je odmah voziti bez restrikcija.

shkafishkafnjak
04.08.2011., 08:28
Lijepi pozdrav svima! :D
Pročitao sam ove nedavne postove i iskreno me veseli što je nova granica na 80kW(107ks).
Ono što nisam uspio shvatit 100% je definicija mladog vozača. Da li je mladi vozač do 24 godine ili ima neki period od polaganja vozačke dozvole?

EDIT:
za tebe vrijedi onaj (zakon) koji je bio na snazi kada si položio.
Nisam baš siguran da ovo drži vodu...

kralj irud
04.08.2011., 10:25
Koliko ja znam, zakoni se ne prmjenjuju retroaktivno, nego za tebe vrijedi onaj koji je bio na snazi kada si položio. Primjerice, ja sma se prve dvije godine nakon polaganja računao kao mladi vozač, a prijatelj koji je položio nekoliko tjedana radnije, prije donošenja novog zakona, mogao je odmah voziti bez restrikcija.

To je to o čemu govorim, pogledati na automobilima temu novi zspc-mladi vozači, čini mi se 14.str, dao bih vam link, ali pišem s moba

sivkić
04.08.2011., 17:12
i..:policija iza mene pali rotirke i bla bla alkotestiranje i napusem 1.78 znaci nisam vozio kad su me uocili vec je auto bilo parkirano pa me zanima koje cu mjere dobit oduzimanje vozacke ili neke novcane kazne kad sam ih pitao ocu li trebat sta placat rekli su da necu

Nisi vozio ali si kao vozač dužan dostavit podatke vlasniku zida koji si oštetio.Po pravilniku pošto je i manja šteta a niste razmjenili podatke rade očevid a kad se radi očevid vozač dobije alkometar.Kako nisu vjerovatno s tobom pijanim previše rasparavljat zato su ti i rekli da nećeš platit kaznu.

(9) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u krvi ima alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_07_74_1575.html

drot13
08.08.2011., 13:02
... Ono što nisam uspio shvatit 100% je definicija mladog vozača. Da li je mladi vozač do 24 godine ili ima neki period od polaganja vozačke dozvole?...

...»mladi vozač« je vozač u dobi od 16 do 24 godine...

enedielle
10.08.2011., 00:10
i sad ja koja sam položila s 18 čekam 6 godina da mogu voziti auto s 10 konja više (makar sam i ovaj uspjela slupati i preokrenuti se dvaput al oke), a netko tko položi mjesec nakon 24. rođendana može normalno biti ne-mladi vozač?

ajme logike :kava:

Alfa KT
12.08.2011., 20:09
i sad ja koja sam položila s 18 čekam 6 godina da mogu voziti auto s 10 konja više (makar sam i ovaj uspjela slupati i preokrenuti se dvaput al oke), a netko tko položi mjesec nakon 24. rođendana može normalno biti ne-mladi vozač?

ajme logike :kava:
tak ti je to kod nas kao i sve ostalo :D

SisterBlister
23.08.2011., 12:12
Dozvoljenih 0,5 promila alkohola u smije imati svaki vozac koji je navrsio 24 god (izuzev instruktora i sl.)?

Što je sa vozačima koji su položili netom prije novog zakona? Konkretno, ja sam položila 2007. te sam dobila novu vozacku 2 god poslije. 2008. je bilo neke price da se na takve vozace ne odnosi neki dio zakona (vezano uz mlade vozace). Moze li mi netko reci da li je to jos uvijek tako i sto konkretno vrijedi za mene (vezano uz promile :rolleyes:)?

Hvala lijepa

Angang
23.08.2011., 13:38
po zadnjem MUP-ovom naputku policija ne kažnjava one koji su položili prije 17.06.2008. godine za upravljanjem vozilom jačim od 80 kw.

_Inspektor_
30.08.2011., 18:11
ovako...neznam jesam li pogodio gdje da pišem.Naime prije par dana sam vozio BMX i na njemu imaju oni pegovi te sam vozio jednu djevojčicu na njima,oboje smo maloljetni.No,ona je pala s bicikla jer sam naletio na jednu rupu na nogostupu i dobila je manji potres mozga,ja mislim da nije ni to,kako su doktori rekli.No dobro,doktori su nazvali policiju kao uvijek da vide što se desilo došli su kod mene i pitali što je bilo ja sam im sve rekao.Nakon dva dana oni opet dolaze i slikaju moj bmx i rekli mi da moram doći na sud!wtf...odnosno da će mi doći pozivnica,onda ću morati reći što se dogodilo.policajac mi jer rekao da će me sudac samo opomenuti.Kaže da smo oboje krivi,jer sam ja nju vozio i zato što je ona stala na pegove.Da malo pobliže kažem što je bilo,moj prijatelj i ja došli smo na trg,tamo su bile njegove prijateljice,on je povukao jednu,a ja drugu.Ja prvo nisam htio voziti nikoga jer sam isti dan kupio bmx,ali oni su me nagovorili.Vozili smo se nekih 5-6 minuta,dok nismo me djevojčica nije povukla za leđa i u tom sam trenutku naletio na rupu i ona je pala s bicikla,i sad sam ja kriv???
Mene zanima hoću li ja imati ikakvih problema,jer ja želim ići na policijsku akademiju,možda budem imao problema.

Hvala,ako nisam pogodio temu,neka moderatori prebace.

sivkić
30.08.2011., 21:19
Nećeš.Radi se o prekršaju a pri možebitnom upisu tražit će te potvrdu o nekažnjavanju (kaznenom).

_Inspektor_
31.08.2011., 07:34
Nećeš.Radi se o prekršaju a pri možebitnom upisu tražit će te potvrdu o nekažnjavanju (kaznenom).

hvala...

Gle ide jez
03.09.2011., 20:03
Pozdrav svima! Mladi sam vozač i položio sam nakon donošenja novog zakona o sigurnosti u prometu. Po zakonu ne smijem upravljati vozilima jačim od 80 kW pa me zanima da li je isti slučaj ako sam u pratnji osobe starije od 24 godine sa dužim voznim iskustvom?

ivan128s
03.09.2011., 20:46
ja mislim da je isti slucaj bija ti sam ili bija bilo tko drugi s tobom u autu, ti ne smijes sjesti za volan ako auto ima vise od 80 kw (po novom zakonu, dosad je bilo 75kw)

Gle ide jez
03.09.2011., 21:02
ja mislim da je isti slucaj bija ti sam ili bija bilo tko drugi s tobom u autu, ti ne smijes sjesti za volan ako auto ima vise od 80 kw (po novom zakonu, dosad je bilo 75kw)

To sam i mislio. Poznanik policajac mi je rekao da se može u pratnji starije osobe, ali pretpostavljam da je to pomiješao sa starim zakonom gdje se moglo u pratnji starije osobe voziti iza 23 h.

marko špranjić
18.09.2011., 04:25
Evo ovako, da ne otvaram novu temu, molio bih vas za pomoć.
Dakle priča je sljedeća.
Mladi sam vozač. Vozio sam prijateljičin auto u alkoholiziranom stanju (1,16) i nisam uz sebe imao vozačku dozvolu. Policajac mi je izrekao kaznu od 3300 kuna, također sam stavio sam potpis na Zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola, opojnih droga ili lijekova u organizmu. Rečeno mi je da će kazna stići 'na vrata'. Uglavnom, mene zanima da li je moguće podizanje žalbenog postupka na sudu, i da li je moguće umjesto novčano kaznu odraditi u pritvoru! Ne razumijem se nimalo u kaznene postupke u prometu!

marko špranjić
19.09.2011., 17:36
Bilo kakav savjet :moli:

sivkić
20.09.2011., 08:22
Misliš na žalbeni postupak jer su oni nešto radili protuzakonito ili bi se žalio na presudu?Prvo ideš na sud te ćeš sucu obrazložit svoje viđenje prekršaja,izjavit kajanje itd te kad ti odredi kaznu možeš se žalit na visinu kazne drugostupanjskom sudu.Ako si dobio prekršajni nalog možeš se žalit u roku 8 dana (piše ti u dnu naloga).Novčanu kaznu možeš odradit u zatvoru ne pritvoru.A vozačku će ti sigurno oduzet.

marko špranjić
20.09.2011., 14:36
Misliš na žalbeni postupak jer su oni nešto radili protuzakonito ili bi se žalio na presudu?Prvo ideš na sud te ćeš sucu obrazložit svoje viđenje prekršaja,izjavit kajanje itd te kad ti odredi kaznu možeš se žalit na visinu kazne drugostupanjskom sudu.Ako si dobio prekršajni nalog možeš se žalit u roku 8 dana (piše ti u dnu naloga).Novčanu kaznu možeš odradit u zatvoru ne pritvoru.A vozačku će ti sigurno oduzet.

Mislim na žalbu na presudu. Nisam još ništa dobio, imam samo zapisnik. Ovo za vozačku mi nije toliko bitno, koliko novčani dio. A možeš mi objasnit ovo za zatvor? Čuo sam da se može i dobrotvorni rad ili tako nešto. Uglavnom, ja sucu kažem da nemam novaca, i onda me on šalje u ćuzu? :ne zna: :zubo:

sivkić
20.09.2011., 18:51
Pa polako onda.Normalno da nisi ništa dobio kad ni nisi bio na suđenju niti je isto završilo.Sve što ti "dođe na vrata" ima pravni lijek tj.uputu na žalbu kome i do kada.Kazna što ti je policajac rekao može bit takva ili i manja ali on to ne zna.
Za rad moraš pitat suca/sutkinju.Ako ima potrebe za radom i oni smatraju da će ti to bit dovoljna kazna možda je i dobiješ.Ako ne platiš novčanu kaznu ići ćeš u zatvor ali ćeš se malo više načekat za to.Nije to nemam love ili neću platit pa odmah u zatvor.Ima za to procedura koja je dugotrajna.

marko špranjić
20.09.2011., 22:34
Pa polako onda.Normalno da nisi ništa dobio kad ni nisi bio na suđenju niti je isto završilo.Sve što ti "dođe na vrata" ima pravni lijek tj.uputu na žalbu kome i do kada.Kazna što ti je policajac rekao može bit takva ili i manja ali on to ne zna.
Za rad moraš pitat suca/sutkinju.Ako ima potrebe za radom i oni smatraju da će ti to bit dovoljna kazna možda je i dobiješ.Ako ne platiš novčanu kaznu ići ćeš u zatvor ali ćeš se malo više načekat za to.Nije to nemam love ili neću platit pa odmah u zatvor.Ima za to procedura koja je dugotrajna.

Aha ok ok...ma prvi mi je put, nisam baš upućen u to ni ništa, pa sam malo nervozan. Hvala.

Sundance_Kid
20.09.2011., 22:46
Ja sam polozio 09.02.2007. Trenutno imam 23 godine, koliko sam skuzio ovaj zakon o ogranicenju snage vozila se dakle ne odnosi na mene, ili??

mrilnak
28.09.2011., 18:04
koliko iznosi kazna u slučaju ponavljanja prekršaja za prejaki auto. naime, već sam jednom bio zaustavljen i naplaćena mi je kazna, ali sam primoran voziti opet taj auto jer nemam drugi :/

sivkić
29.09.2011., 08:04
Ista, 1000 kn.Jedino kada su kazne u rasponu onda možeš dobit i više od minimalne kao recidivist.

mrilnak
29.09.2011., 09:26
Ista, 1000 kn.Jedino kada su kazne u rasponu onda možeš dobit i više od minimalne kao recidivist.

ali kada mi je pisao kaznu, prometni policajac je rekao da u slučaju ponavljanja prekršaja kazna iznosi od 5000 do 15000 kn :)

sivkić
29.09.2011., 16:17
Šalio se s tobom pa da više ne voziš auto jači nego je zakonom dozvoljeno.

Air man
10.12.2011., 15:01
Imam kući auto od 81 kW. Jel se to može progledati kroz prste ili je ista procedura kao i s puno jačim autom?

drot13
10.12.2011., 19:19
Po propisima, procedura je ista, ali je velika vjerojatnost da će ti policajac progledati kroz prste.:top:

Air man
11.12.2011., 00:12
Tako sam nešto i pretpostavljao, ali me uvijek strah da ću ja naletjeti na nekog policajca kojem nije baš dobar dan taj put :D

wealthy
31.12.2011., 09:24
Znači najbolje što se može vozit i što mi sad pada napamet je audi A3 1.6TDI ili 1.2 TFSI ako oćete benzinca. (a kad vam dosadi stavite jači motor, a ostavite iste papire)

JohnDoe-25
01.01.2012., 13:00
Ako imaš mogućnosti(znanja i love), napravi isto odmah, kupiš npr. 1.6 i friziraš motor(mislim da samo remapom računala možeš dobiti više snage, a to ne može vidjeti nitko, čak i stručnjak mora znati što traži. Da ne spomijem što se sve može zamjenom dijelova.

BRAB-STON
01.01.2012., 13:08
Čemu? Kao malo je 90 konja? Za mladog vozača apsolutno dovoljno.

JohnDoe-25
01.01.2012., 13:11
Dosta mu je i manje, ali glupost je vjerovati da se netko tko ne zna voziti ili nema iskustva ubiti nakon 90 konja, a ostati živ ako vozi na primjer auto od 70 konja. Ne ubijaju konji, ubija brzina, a oba auta dostižu brzine pri kojima se gine.

BRAB-STON
01.01.2012., 13:17
Ma ne ubija ni brzina ,na kraju krajeva,nego ljudska glupost. Ne želim generalizirat ali bar u mojoj okolici ima ćjunera koji briju na svašta. Takvi su i skutere ranije neodgovorno vozili,a sada ti isti u 3 ujutro turiraju i pale gume po naselju na krami od Audija 80 sa zatamnjenim staklima i dimnjakom na mjestu auspuha.

E pa kad bi takav netko imao još slabiji auto,bilo bi puno bolje. Recimo clio 1.2 koji ne može ni proklizat na suhom.

Da dodam još,takvi likovi mahom zabriju da su ultimativni vozači samo jer su nakalemili wannabe auspuh. :kava:

JohnDoe-25
01.01.2012., 13:28
Ne vjerujem da je samo auspuh tu tjuniran! :D

Klinci koji se bave time, uglavnom nisu blesavi, a i dobro voze jer su praktički cijeli život u autu i oko auta. Pomaže dosta i činjenica da su gomilu para ulupali u taj auto, ne žele ga razbiti, niti žele da im drotovi naplate kaznu jer onda nema npr. nove turbine! :D
Naravno da divljaju s tim autima, ali to rade samo na napuštenim cestama gdje znaju da nema nikoga.

a7x
09.01.2012., 11:56
pozdrav svima, imam pitanje- naime dečka su zaustavili 30.12. i izmjerili mu 0,88promila,te oduzeli vozačku na 6 dana, on je nju pokupio nakon tih 6 dana i rekli su mu da će mu se javiti za daljnji postupak,sad nas zanima kako će se javiti (poštom ili kak to već ide) i kolika je novčana kazna za to? inače vozi od 2007. i ovo mu je prvo zaustavljanje i ofc prekšaj

sivkić
10.01.2012., 07:56
Dobit će sve poštom.1000-3000 kn je propisana kazna što ne znači da ne može dobit i manje.A javit će mu i od kad ima zabranu a do onda može slobodno vozit.

a7x
10.01.2012., 13:07
Dobit će sve poštom.1000-3000 kn je propisana kazna što ne znači da ne može dobit i manje.A javit će mu i od kad ima zabranu a do onda može slobodno vozit.

hvala na informaciji :)

DadaZu
16.01.2012., 22:26
Pozdrav, imao bih jedno pitanje, odnosno trebao bih savjet pa se nadam da će mi netko biti u mogućnosti pomoći. Naime, u 2008god sam dobio kaznu zbog jačine vozilla(tadašnji zakon je bio 75kw, a sada je 80kw), a naše obiteljsko vozilo ima točno 80kw. Kako sam u međuvremenu studirao i zavrsio studij, sad mi je stigao poziv od suda, neka glava rasprava.
Zanima me dali će mi sudac uvažiti novi zakon?
ps. ja sam polozio dok je jos bio zakon sa dvije godine probne vozacke, pa se promijenilo do 24-te god.

Unaprijed zahvaljujem!

Angang
17.01.2012., 19:02
kad dođeš na sud reci sucu/sutkinji isto što i ovdje i odbacit će prekršajni postupak protiv tebe tj osloboditi će te!

DadaZu
18.01.2012., 15:16
oke, pokušat ću, hvala na odgovoru ;)

Tox2401
29.02.2012., 18:51
Ekipa eto ja položio A2 kategoriju i vidio sam ona ograničenja za mlade vozače. Naime mene interesira jedna stvar, mislim da sam pred par mjeseci negdje pročitao da mladi vozač ne smije imat suvozača na motoru, ali sada više to ne mogu nać. Pa bih molio da bi netko ovdje to potvrdi? Smijem li ja na motoru imat suvozača/icu? :D

I da, dali kao mladi vozač smijem voziti iza 23:00? I to isto mislim da sam pročitao negdje, a sad ne mogu nać... :ne zna:

drot13
01.03.2012., 11:10
Nema niti jedne niti druge odredbe.:top:

Tox2401
01.03.2012., 15:40
Nema niti jedne niti druge odredbe.:top:

Super, hvala na odgovoru :D

Shuriken
10.04.2012., 18:07
Pozdrav :D

Imam pitanje vezano za edukaciju mladih vozača. Razrednik sam mladih huligana koji su počeli dobivat vozačke pa bih da im opalim jedan SRZ na temu "Mladi vozači i alkohol u prometu" :kava:
Jel izvedivo da im dođe policajac održat predavanje? Kak to funkcionira, jel pošalju nekog dobrovoljca, jel mu se isplaćuje honorar ili što? Ako to nije izvedivo, ima li nekih edukativnih filmova na tu temu, prezentacija, bilo čega?

Vidim na Guglu, postoji neki film "Rulet na cesti" koji promovira Allianz, al nema nikakvih podataka kako doći do njega.

drot13
12.04.2012., 11:22
Kontaktiraj Centar za prevenciju (http://zagrebacka.policija.hr/MainPu.aspx?id=14368). Inače postoje redovni programi edukacije u vrtićima i osnovnim školama, gdje se obrađuje i promet, ali vjerujem da će odraditi i ovo. Oni to organiziraju u dogovoru s područnim policijskim postajama, tako da mislim da bi ti to bila najbolja adresa za pitanje.:top:

Nadalje, možeš kontaktirati svoju temeljnu policijsku postaju, tj. koordinatora kontakt policije koji je u najvećoj mjeri zadužen za takva pitanja, ali i svoju postaju prometne policije (ako je riječ o malom mjestu, ista je postaja) koji imaju odjel za prevenciju. Također, u policijskim postajama možeš kontaktirati pomoćnika načelnika za temeljnu ili pomoćnika načelnika za prometnu policiju, koji su nadležni za ta pitanja na svojim područjima.:top:

Ako bude kakvih problema (ne vjerujem da će ih biti, ali nikad se ne zna), javi se privatnom porukom s detaljima, pa ću ti pokušati pronaći konkretna imena kojima se škola može obratiti.:top:

Shuriken
12.04.2012., 20:23
Hvala :s

onajtamodesno
12.04.2012., 20:48
imam pitanje koje me muči već dosta dugo...znaći kada sam ja položio a to je bilo negdje u prvom mjesecu 2007. na snazi je bio zakon da sam mladi vozač 2 godine.zar nije logično da ako sam ja položio po jednom zakonu da taj zakon vrijedi za mene??kolko sam svatio za one koji so položili po starom oni su kao "stari" vozači pa pa oni ne sapdaju pod 75kw i 0 promila i šta je sve određeno novim zakonom?čisto informativno.. :)

DonkeyHot
31.05.2012., 20:32
Zna li netko primijenjuje li se dobna granica (od 16 do 24 godine) i na vozače iz inozemstva ili ne? Konkretno, smije li inozemni vozač mlađi od 24 godine voziti auto koji ima više od dopuštenih 80 kW? Molio bih nekakvu potvrdu bilo u obliku zakona, bilo od neke službene osobe.

drot13
31.05.2012., 20:39
Da, ista pravila se primjenjuju na sve vozače, bez obzira od kuda dolazili. Jedino što su sudovi skloniji oslobađajućim presudama ako se radi o strancima koji nisu upoznati s tim odredbama.:top:

strujar
02.07.2012., 09:51
Pozdrav,
Mladi sam vozač, zaustavljen sam u subotu oko 23:30, na upit policajca dali sam konzumirao alkohol, rekao sam da jesam, al u zanemarivim količinama, ipak je inzistirao na puhanju pa sam puhao i napuhao 0,67. Kazna 1000 kn.

Šta da radim, najbolje je platiti odmah ili neka žalba.
Inače sam upravo zavrsio skolu te čekam upise na fakultet, ne radim.

drot13
02.07.2012., 15:09
Napišeš prigovor u kojem priznaješ krivnju, izražavaš kajanje i obećanje da se neće ponoviti, navodiš olakotne okolnosti (nekažnjavanost, nemaš nikakvih prihoda, nezaposlenost - moraš priložiti i neki dokaz...) i na kraju zamoliš smanjenje kazne (i oslobađanjeod sudskih troškova) jer ovolika kazna dovodi u pitanje tvoju egzistenciju, a i kazna u minimalnom iznosu će u potpunosti ispuniti svhu kažnjavanja. Vjerojatno će ti ju tada smanjiti, ali sud odlučuje na koliko.:top:

strujar
02.07.2012., 19:06
Hvala na brzom odgovoru, javim kako je prošlo sve skupa.

AnAngel
02.07.2012., 19:43
Ja bih molila za informaciju da li je potrebno otvarati punomoć za auto ako on ne glasi na mene, a mjesto boravka bi promjenila na inozemnu adresu (konkretno Slo).
Znači auto ne glasi na mene, a samo ja ga vozim, te bih sa njim se koristila u sloveniji pa me brine da li bi tamo moglo biti problema s policijom pošto upravljam vozilom koji ne glasi na mene..

ivancica-90
13.07.2012., 18:02
joj, neda mi se čitati postove prije.. znam da nije u redu...al nemam sad vremena..
Evo ovako, želim kupit malo jači auto pa me zanima moram li čekati ili mogu odmah :))
... Ja sam položila 22.4.2008. (rođena sam 1.4.1990) Tada se je izdavala vozačka na 2 godine- tada je to bilo kao mladi vozač.
nedugo zatim se je promijenio zakon da su mladi vozači oni do 24.godine života.
Dakle, kači li mene taj novi zakon ili ne, iako mi je istekla ta vozačka od dvije godine i sada ju imam na 10..

Bajica 1
06.08.2012., 12:57
E i mene zanima odgovor na pitanje ivancice...
Mog brata su zaustavili dok je vozio auto od roditelja i dobio je kaznu jel je auto kao "prejak"...
Nakon što smo pisali žalbu na sudu nam je bilo rečeno da se kazna poništava pošto on spada pod "stari zakon" i odradio je svoj probni rok...
Kako to da mup i sudstvo nisu usklađeni? Ili je to samo do jednog policajca??

DonkeyHot
13.08.2012., 15:11
Ispričavam se ako je negdje već pitanje bilo odgovoreno, no nije mi se dalo čitati čitavu temu. U zakonu piše:
»mladi vozač« je vozač u dobi od 16 do 24 godine
Nije mi jasno postaje li osoba "pravi" vozač kada napuni 24 ili 25.

mentalny
13.08.2012., 20:24
ima li negdje link o pravilima kako voziti, koliko voziti, koliko snage auto..?

sivkić
14.08.2012., 10:04
http://www.mup.hr/142.aspx
http://www.mup.hr/1158.aspx

luka249
17.08.2012., 13:37
smiju li mladi vozaci organizirano prevoziti djecu

kralj irud
20.08.2012., 12:17
ne

19ivan50
28.08.2012., 14:39
0.05 promila,jel moguće da se za to piše kazna??
koliko opće alkohola triba popit za to,samo pomirišeš pivu i kraj ??

drot13
28.08.2012., 19:39
Ako misliš na napuhanih 0,15 koji se smanje na 0,05, da, moguće je napisati kaznu, ali nisam baš čuo da netko to piše, a i sumnjam da bi ju sud potvrdio.:ne zna:

19ivan50
28.08.2012., 23:42
da,prijatelju mi se to dogodilo,napuva je 0.15 ali greška aparata je 0.1 pa je to zapravo 0.05 i oduzelo mu je dozvolu na 12 sati i napisalo kaznu(700kn mislin),onda je pita ko će sad vozit pošto on nemože,ja san reka da ću ja i sad mislin da će i meni dat puvat,ali ništa kaže on "goni ća"
taj prijatelj je zva sestru koja je pravnica ili nešto takvo i ona mu je rekla da će mu žalba bez problema proć

DonkeyHot
30.08.2012., 23:56
Drote, može li pomoć oko mog pitanja oko mladih vozača? Iz zakona mi nije jasno je li osoba koja napuni 24 godine i dalje mladi vozači ili nije.

drot13
31.08.2012., 20:50
Nije.:top:

tricker
14.11.2012., 17:45
Postovanje

mladi sam vozac i zaustavila me prometna policija u ri
vozio sam auto jaci od dozvoljenog za mlade vozace.Konzumirao sam alkohol te pristao na puhanje i napuhao sam 0,77 promila sa granicom greske iznosi 0,67
Dobio sam 4 papira od policije skupa sa uplatnicama .
1)Zapisnik o alkoholu
2) papir za podizanje vozacke nakon 12 h. ( Auto mi je bio iskljucen iz prometa te oduzeta vozacka na 12 sati)
3)prekrsajni nalog. ( zbog jacine auta od 85kW a dozvoljeno je 80kW kazna od 1000 kn plus troskovi postupka 100 kn )
4) prekrsajni nalog ( voznja pod utjecajem alkohola isto 1000 kn plus troskovi postupka)

Nakon jednog dana napisao sam zamolbu u vezi placanja na rate, smanjenja kazne jer nemam nikakva primanja te sam redoviti student uz to i rekao da pristajem na dobrotvorni rad.Naravno uz sve to izrazio sam kajanje te shvacanje moje pogreske uz veliku molbu da mi.se vozacka ne oduzme ( vracena mi je nakon 12 sati) nikada prije nisam kaznjavan te nikad nisam napravio bilo kakav prekrsaj

Zanima me koji je postupak samnom ; dali ce mi se oduzet vozacka , dali ce mi prihvatit zamolbu i u kojem roku cu dobit odgovor od policije ??

drot13
15.11.2012., 05:40
Od policije nećeš dobiti odgovor, nego će oni sve poslati na sud. Dobit ćeš smanjenu novčanu kaznu, a za vozačku je teško prognozirati - postoje velike šanse da neće biti oduzimanja, ali nemoj se baš toliko nadati.:ne zna:

tricker
15.11.2012., 14:28
aha.. a rok odgovora suda je cca ?

drot13
16.11.2012., 07:47
Vjerojatno nekoliko mjeseci.:ne zna:

tricker
16.11.2012., 13:34
ok,hvala ti ..
ne ostaje mi nista nego nadati se najboljem

mickjager
08.01.2013., 12:33
Imam jedno pitanje ali nikako da dobim odgovor,znaci imamo obiteljsko auto koj ga stari vecinom koristi i ima preko 80kw.
Ja kao mlad vozac ga nebi smijo vozit ali posto sam student i studiram u italiju i imam prebivaliste i tamo i tu u hr i imam taljansku vozacku
meni taj zakon za mlad vozac kaci ili ne?
unaprijed se zahvaljujem :D

drot13
08.01.2013., 22:27
Ako imaš smo talijansku vozačku, ne kači te.:top:

mickjager
08.01.2013., 22:49
to je to,hvala

zvone24
09.01.2013., 01:18
Postovanje
Imam pitanje u vezi vozacke. Studiram u Americi i u mogucnosti sam tu izvaditi vozacku. Ako sa tom vozackom vozim u Hrvatskoj auto jaci od 80kw da li mi policija moze napisati kaznu?
Hvala unaprijed

drot13
09.01.2013., 08:54
Ne, ograničenje se odnosi samo na posjednike hrvatskih voazčkih dozvola.:top:

istipa622
07.02.2013., 19:34
drot, daj mi reci kako gledate na A2 kategoriju i ograničenje od 35 kW?
jel gledate samo da motor nije jači od 35kW ili gledate i na onaj omjer snage i mase?

drot13
07.02.2013., 21:44
Obzirom da sam temeljni policajac pješke ili u autu, nemam baš postupanja prema motoristima, tako da ti stvarno nemam pojma kakva je praksa.:ne zna:

macasplaca
20.02.2013., 09:16
Od policije nećeš dobiti odgovor, nego će oni sve poslati na sud. Dobit ćeš smanjenu novčanu kaznu, a za vozačku je teško prognozirati - postoje velike šanse da neće biti oduzimanja, ali nemoj se baš toliko nadati.:ne zna:

člankom 221. zakona o sigurnosti prometa na cestama propisano je da mladi vozač ne smije upravljati osobnim vozilom čija snaga prelazi 80KW

člankom 223.
stavak 1. propisano je da se u vozačku dozvolu upisuju sve kategorije vozila kojima vozač ima pravo pravo upravljati sukladno odredbama ovog zakona
stavak 2. vozač ima pravo upravljati samo onim VOZILIMA I KATEGORIJAMA VOZILA KOJE SU UPISANE U VOZAČKOJ DOZVOLI

člankom 2. istog zakona stavak 1. točka 86 vozačka dozvola se definira kao JAVNA ISPRAVA KOJE JE IZDALO NADLEŽNO DRŽAVNO TIJELO I KOJOM SE DOKAZUJE PRAVO UPRAVLJANJA ODREĐENOM KATEGORIJOM VOZILA

PRETPOSTAVLJAM DA NIKOME NIJE UPISANO U VOZAČKOJ DOZVOLI DA IMA PRAVO UPRAVLJATI OSOBNIM VOZILOM DO 80KW pa prema tome samo ministarstvo unutarnjih poslova čini odredbu stavka 3. čl 221. zakona neprovedevim pa tako i neosnovano kažnjivim, kada je provođenjem upravnog postupka izdalo vozačku dozvolu bez tog opisanog ograničenja,
propisanom novčanom kaznom vas policajac kažnjava samo zato što upravljate osobnim vozilom za koje u biti imate pravo upravljanja a to pravo potvrđuje upravo vaša vozačka dozvola, jer i prema stajalištu vrhovnog suda nije dovoljno da je neko djelo zakonom propisano kao prekršaj da bi i imalo obilježje prekršaja,
i prema direktivama EU koje su stupile na snagu nakon proteka roka stupanja na snagu nigdje nije predviđeno da bi se zadiralo u stečena prava upravljanja vozilom ( prema vozačkoj dozvoli) što znači ako si osposbljen za B kategoriju onda se zna koja to vozila smiješ voziti u okviru te kategorije

iz objašenjenja i tumačenja nadležnog ministarstva u vrijeme donošenja ovog zakona isto je obrazloženo da mladi vozači od 18 do 24 godine NISU DOVOLJNO ZRELI, NEMAJU DOVOLJNO ISKUSTVA ODNOSNO DA SU SKLONA DOKAZIVANJU.
direktiva EZ 2006/126/ za sve vozače predviđa stupnjevanje vozačkih dozvola točnije vremenska ograničenja važenja vozačkih dozvola kako bi se svaki vozač pojedinačno pratio pa ako je skloniji češćem činjenju prekršaja predviđa se ponovno polaganje vozačkog ispita, dakle nigdje ne predviđa mogućnost da se ograničava stečeno pravo mladih vozača a da prethodno nije počinio neki prekršaj, time dolazimo do ustavne kategorije ograničenja prava i sloboda a koja se mogu oggraničiti kada su ispunjena dva kumulativna uvjeta: temeljem zakona i u pojedinačnom slučaju, dakle generalno oduzimanje odnosno ograničavanje prava ovih mladih vozača, a da prethodno nisu počinili ništa već ih se samo kažnjava što imaju jače vozilo nije ustavno.

napominjem hrvatsko zakonodoavstvo se treba uskladiti sa direktivama EU, ukoliko to nije učinjeno svejedno se kod vertikalnog važenja direktive ( pojedinac- država) mi građani imamo pravo pozivati na istu i ona je po svojoj snazi jača od zakona, iznad direktive po snazi je ustav RH

isto tako što se tiče ograničenja brzine na pojedinim vrstama cesta 80-100-120, takvi prometni znakovi moraju biti postavljeni i na terenu kao što su postavljeni i ostali znakovi recimo na autoputu postavljen je prometni znak 130, ali da bi se zabrana iz čl 221. zakona odnosila i na mlade vozače posebnim znakom treba označiti ograničenje na 120, ako nema tog znaka ( a prema zakonu su vozači dužni pridržavati se prometnih znakova) i mladi vozač smije voziti 130, pa neće on razmišljati o kojoj se vrsti ceste radi i koliko smije voziti

dakle, puno rupa u zakonima kao i do sada
dragi roditelji ako vidite da vaše djete vozi pod opojnim sredstvima, ili divlja na cesti uzmeti mu vozačku i odnesite na policijsku postaju jer mu time spašavate život i život drugih sve dok se ne opameti
ovo ne pišem iz razloga da sam zaboravila na mlade živote i živote drugih, dapače, savjetujem vam da vozite polako, pažljivo i bez alkohola i drugih opojnih droga, nemojte da vas imam na duši !!!!
ovo pišem iz razloga što je netko napisao : autom upravlja mozak, a ne snaga što me kao majku mladog vozača ponukalo da razmislim: i auto od 55kw može dostići brzinu od 160km a što tek može dopuštenih 80kw , zatim koje vi dobro vozilo možete kupiti da bude do 80kw,,,,izbor je pao na bmw3 105kw sa svom pasivnom mogućom sigurnošću, pa sad vi meni recite jel moj sin sigurniji od ostalih vozača u polu ili u bmw-u, dakle, ovom spornom odredbom 221 ( čija se ustavnost još uvijek ispituje na ustavnom sudu) mladi vozači učinjeni su mogućim žrtvama od ostalih vozača starijih od 24 godine

maki300
20.02.2013., 09:26
Pozdrav!
Zanima me sljedeće:
22 su mi godine. 27. u ovome mjesecu ću navršiti 23. Vozački sam položio sa 17 i po godina a vozačku dozvolu podigao sa 18. Na dan rođendana biti će mi 5 godina vozačkog iskustva, pa me zanima da li "Zakon o mladim vozačima" prestaje "djelovati" na mene?
Negdje sam pročitao da trebaš imati ili 24 godine ili min. 5 godina vozačkog iskustva.
Također smatram da je to glup zakon... jer eto imam kompu koji je položio tek sada sa 26 godina, nema apsolutno nikakvog vozačkog iskustva a može voziti auto i od 250 kW... dok recimo ja koji "već" 5 godina konstantno vozim "ne mogu" niti od 110 kW! :flop:

enedielle
20.02.2013., 09:28
meni je debilno da imam 20 godina, vozačku dvije godine i dosta kilometara iza sebe, bar za to vremensko razdoblje. i stvarno pazim na cesti, imala sam jednu prometnu i to ne svojom krivnjom. stisnem tu i tamo gas malo jače, ali nikad ako bih time ugrozila sebe ili druge. auto mi ima 75 KS, što je debelo unutar dopuštenog, kad sam ja polagala vozački je bilo manje, ali svejedno.
s druge strane, frend je položio prije dva mjeseca, ima auto preko 150 KS i divlja na cesti samo tako, jer ima 27 godina i na njega se zakon ne odnosi. :rolleyes:

hipotetski gledano, ako bih i ja imala auto s duplo više KS, dakle koliko i on ima, pred zakonom ja ispadam veća opasnost na cesti iako imam iskustva puno više nego on i savjesniji vozač sam.
živili naši zakoni i oni tko ih piše :kava:

drot13
20.02.2013., 09:33
… samo ministarstvo unutarnjih poslova čini odredbu stavka 3. čl 221. zakona neprovedevim pa tako i neosnovano kažnjivim, kada je provođenjem upravnog postupka izdalo vozačku dozvolu bez tog opisanog ograničenja…

Jedna odredba ne isključuje drugu, barem do neke konačne odluke nekog tijela.:top:

… 22 su mi godine. 27. u ovome mjesecu ću navršiti 23. Vozački sam položio sa 17 i po godina a vozačku dozvolu podigao sa 18. Na dan rođendana biti će mi 5 godina vozačkog iskustva, pa me zanima da li "Zakon o mladim vozačima" prestaje "djelovati" na mene?...

Nije to posebni zakon, nego smo neke odredbe ZSPC-a, ali ne prestaju vrijediti. Propis kaže da je mladi vozač „vozač u dobi od 16 do 24 godine“.:ne zna:

maki300
20.02.2013., 09:35
Nije to posebni zakon, nego smo neke odredbe ZSPC-a, ali ne prestaju vrijediti. Propis kaže da je mladi vozač „vozač u dobi od 16 do 24 godine“.:ne zna:

Hmm, u redu.
Hvala za info.

macasplaca
20.02.2013., 11:06
Jedna odredba ne isključuje drugu, barem do neke konačne odluke nekog tijela.:top:

nitko je ne isključuje već MUP u upravnom postupku izdavanja nije sproveo zakon konkretnije odredbu čl 221. stavak 3. pa prema tome, vozač može voziti ono što piše u vozačkoj dozvoli, jer vozačka dozvola kao javna isprava izdana od nadležnog tijela je AMEN!!!
eh nije policajac uvijek u pravu !!!!!!:p

neprovedivo... :)

drot13
20.02.2013., 11:09
Za sada još uvijek je provedivo i provodi se.:top:

Merc1985
20.02.2013., 11:19
Dakle imam 19 godina i vozačku nešto više od godinu dana. Naravno spadam u kategoriju mladog vozača koji ne smije voziti ništa jače od 80KW:504:. E sad meni mama ima terenac koji ima 130KW, ali je isto tako težak blizu 3 tone i bilo kakvo divljanje ili jurnjava sa njim nije moguća budući da mu od 0-100km/h treba cca. 18 sec i da mu je maksimalna brzina koja piše u knjižici vozila mislim 165km/h. Mene zanima dali se ja kada me policija zaustavi nekako mogu izvuči na to da je auto jednostavno spor i trom jer sa jedne strane ok auto je što se tiće motora prejak, ali opet ide sporije nego neki Punto/Clio/Twingo koji ima cca. 70ks.

macasplaca
20.02.2013., 11:22
meni je debilno da imam 20 godina, vozačku dvije godine i dosta kilometara iza sebe, bar za to vremensko razdoblje. i stvarno pazim na cesti, imala sam jednu prometnu i to ne svojom krivnjom. stisnem tu i tamo gas malo jače, ali nikad ako bih time ugrozila sebe ili druge. auto mi ima 75 KS, što je debelo unutar dopuštenog, kad sam ja polagala vozački je bilo manje, ali svejedno.
s druge strane, frend je položio prije dva mjeseca, ima auto preko 150 KS i divlja na cesti samo tako, jer ima 27 godina i na njega se zakon ne odnosi. :rolleyes:

hipotetski gledano, ako bih i ja imala auto s duplo više KS, dakle koliko i on ima, pred zakonom ja ispadam veća opasnost na cesti iako imam iskustva puno više nego on i savjesniji vozač sam.
živili naši zakoni i oni tko ih piše :kava:

između ostalog u tome i jeste stvar...moj muž ima 45 pa mu auto nikad ne bih dala u šake, ali sin od 20 godina vozi auto dosta spretno, ali policajac na drumu je batina i bog
ma sad ovo proljeće će se zakon novelirati uvesti će stupnjevane vozačke dozvole, neće više biti pisanja kazni samo tako :)))) policajci samo znaju i pisati kazne :rofl:

macasplaca
20.02.2013., 11:22
Za sada još uvijek je provedivo i provodi se.:top:

nećete još dugo provoditi ja vam kažem :rofl:
policajci će :504:

drot13
20.02.2013., 11:30
Policajci postupaju po propisima koji su trenutno važeći, a drugačije ne smije niti biti. Ukoliko se propis promijeni, promijenit će se i postupanje. A od pojedine napisane kazne policajac nema baš nikakve koristi, tako da sigurno nećemo biti povrijeđeni ako se ovo promijeni.:top:

macasplaca
20.02.2013., 11:51
Policajci postupaju po propisima koji su trenutno važeći, a drugačije ne smije niti biti. Ukoliko se propis promijeni, promijenit će se i postupanje. A od pojedine napisane kazne policajac nema baš nikakve koristi, tako da sigurno nećemo biti povrijeđeni ako se ovo promijeni.:top:

pa mi baš nismo imali sreće,, valjda naišli na neke cajoše željnih akcije,

i kad tako naiđete na djete od 20 g sa autom od 100kw, isprašite njega i njegovu mater na hladnoću, po mraku pješice do kuće da njega netko istuče a majku nedaj bože netko siluje i, ili misleći i na njihovu sigurnost date im vremena da nazovu kući da dodje netko po auto i njih ? ili ih dopratite po rotirkama kući

mislim koju vi proceduru provodite kada nema nikakvog stupnja društvene opasnosti od upravljanja vozilom budući da nije bilo prekoračenja brzine, nije bilo alkohola opojnih sredstava, puna zimska oprema na vozilu, a i invalid u vozilu

JohnDoe-25
20.02.2013., 12:09
Dakle imam 19 godina i vozačku nešto više od godinu dana. Naravno spadam u kategoriju mladog vozača koji ne smije voziti ništa jače od 80KW:504:. E sad meni mama ima terenac koji ima 130KW, ali je isto tako težak blizu 3 tone i bilo kakvo divljanje ili jurnjava sa njim nije moguća budući da mu od 0-100km/h treba cca. 18 sec i da mu je maksimalna brzina koja piše u knjižici vozila mislim 165km/h. Mene zanima dali se ja kada me policija zaustavi nekako mogu izvuči na to da je auto jednostavno spor i trom jer sa jedne strane ok auto je što se tiće motora prejak, ali opet ide sporije nego neki Punto/Clio/Twingo koji ima cca. 70ks.

Ne možeš se izvući, jer u Zakonu piše da zabrana vrijedi za vozila jača od 77 kW, a nema ograničenja vezana za omjer mase i snage.

Slična situacija za koju znam je da kad je kolega profesionalni vozač(tada 23 godine) dobio kombi od nekih blizu 90 kW za dostavu, pa ga je policija zajebavala zbog toga. Apsurd je veći što je on do tjedan dana prije po cijeloj EU vozao šlepere.

drot13
20.02.2013., 12:16
pa mi baš nismo imali sreće,, valjda naišli na neke cajoše željnih akcije...

Provođenje prometnih propisa nije baš neka akcija.:ne zna:

... i kad tako naiđete na djete od 20 g sa autom od 100kw, isprašite njega i njegovu mater na hladnoću...

Mogli ste ostati sjediti u autu dok netko ne dođe po vas, a na ovo s tučnjavom i silovanjem nemam riječi.:ne zna:

macasplaca
20.02.2013., 12:21
Provođenje prometnih propisa nije baš neka akcija.:ne zna:

Mogli ste ostati sjediti u autu dok netko ne dođe po vas, a na ovo s tučnjavom i silovanjem nemam riječi.:ne zna: ( IMA SVEGA DANAS, ŠTO SE DEŠAVA DRUGOM TO SE SVAKOME MOŽE DESITI)

eto, vidi se razumno si čeljade,nije meni žao ničega niti para ni što sam sa slomljenom nogom šepusala po snijegu ( sin me vozio na hitnu) već sto su nas istjerali iz auta jer da nemamo što tražiti tu.....:confused:

Merc1985
20.02.2013., 12:30
Ne možeš se izvući, jer u Zakonu piše da zabrana vrijedi za vozila jača od 77 kW, a nema ograničenja vezana za omjer mase i snage.

Slična situacija za koju znam je da kad je kolega profesionalni vozač(tada 23 godine) dobio kombi od nekih blizu 90 kW za dostavu, pa ga je policija zajebavala zbog toga. Apsurd je veći što je on do tjedan dana prije po cijeloj EU vozao šlepere.

Ma taj zakon po ovome svemu nema smisla barem ne u ovakvom obliku kakav je sada. Znači ja po zakonu predstavljam veću opasnost u terencu sa hrpom opreme od ABS-a, ASR-a, ESP-a i koji je na kraju krajeva spor od tamo nekog tipa koji vozi neki razmrdani brži auto ili ovo što si rekao šta čovjek treba dati otkaz da ga policija nebi zezala zbog snage, a to je isto glupost šta on može jurit sa kombijem od 90KW.

patrixx
20.02.2013., 12:42
Da li to uključuje i 24 ili si od 24 već "stari" vozač?

JohnDoe-25
20.02.2013., 12:42
Taj Zakon jest jedan od apsurdnijih i diskriminatornih u Hrvatskoj, nažalost, ni prvi ni posljednji.

Znači, netko tko je položio s 18 godina, do 24. ne smije voziti "jaki" auto, jer kao ne zna i nema iskustva, a netko tko položi s 25 smije voziti što želi.

macasplaca
20.02.2013., 13:15
Ma taj zakon po ovome svemu nema smisla barem ne u ovakvom obliku kakav je sada. Znači ja po zakonu predstavljam veću opasnost u terencu sa hrpom opreme od ABS-a, ASR-a, ESP-a i koji je na kraju krajeva spor od tamo nekog tipa koji vozi neki razmrdani brži auto ili ovo što si rekao šta čovjek treba dati otkaz da ga policija nebi zezala zbog snage, a to je isto glupost šta on može jurit sa kombijem od 90KW.

vezi s Vašim upitom upućenim Ustavnom sudu Republike Hrvatske e-porukom od 5. veljače 2013. obavještavamo Vas da Ustavni sud još nije donio svoju odluku u predmetu U-I-1545/2010 koji se odnosi na ocjenu suglasnosti Zakona o sigurnosti prometa na cestama s Ustavom.

Rješavanje tog ustavnosudskog predmeta je u tijeku, ali se s obzirom na ukupan broj zaprimljenih podnesaka i zahtjeva pred Ustavnim sudom ne može točno odrediti kada će on biti riješen.

S poštovanjem

macasplaca
20.02.2013., 13:16
vezi s Vašim upitom upućenim Ustavnom sudu Republike Hrvatske e-porukom od 5. veljače 2013. obavještavamo Vas da Ustavni sud još nije donio svoju odluku u predmetu U-I-1545/2010 koji se odnosi na ocjenu suglasnosti Zakona o sigurnosti prometa na cestama s Ustavom.

Rješavanje tog ustavnosudskog predmeta je u tijeku, ali se s obzirom na ukupan broj zaprimljenih podnesaka i zahtjeva pred Ustavnim sudom ne može točno odrediti kada će on biti riješen.

S poštovanjem

odlučuju već 5 godina, a o promilima alkohola rješili za dvije

drot13
21.02.2013., 06:47
Da vas podsjetim da je ovo podforum Pravo i molim da tema ostane za konkretna pravna pitanja. Svoja mišljenja i opću raspravu o ovom problemu možete nastaviti na odgovarajućoj temi na podforumu Automobili (http://www.forum.hr/showthread.php?t=328181). Hvala na razumijevanju.

Erik8
21.02.2013., 23:42
pozdrav svima.. neznam jeli to pitanje već postavljano ali evo zamolio bih ako netko sa sigurnošću zna da mi odgovori..
jeli moguće kažnjavanje mladih vozača zbog prejakih automobila na graničnim prijelazima???

macasplaca
22.02.2013., 07:40
pozdrav svima.. neznam jeli to pitanje već postavljano ali evo zamolio bih ako netko sa sigurnošću zna da mi odgovori..
jeli moguće kažnjavanje mladih vozača zbog prejakih automobila na graničnim prijelazima???

jest, moguće je

drot13
22.02.2013., 08:33
Ako je riječ o našim vozačkim dozvolama, onda je.:top:

Erik8
22.02.2013., 09:45
i kakav je onda postupak, u slučaju da na graničnom prijelazu vide da voziš prejako auto?? jel isto sve kao i po standarnom kažnjavanju ili??

drot13
22.02.2013., 11:39
Da, sve je isto.:top:

istipa622
22.02.2013., 19:36
a šta ako uhvate mladog vozača sa prejakim autom izvan granice naše države?

drot13
22.02.2013., 19:52
Ništa po našim propisima.:top:

Erik8
22.02.2013., 21:35
drot13 zahvaljujem na odgovorima :Pivo:
zanima me samo ako ti ne oduzima previše vremena da mi kažeš kako ide ta procedura?? kad policajac shvati da voziš prejako auto.. isključivanje iz prometa, pisanje kazne,..??? :ne zna:

square root
24.02.2013., 20:05
Drote, čime je regulirano to da se na osobe sa stranom vozačkom ne odnosi ovo ograničenje od 80kW?

drot13
25.02.2013., 15:28
Nekim međunarodnim ugovorom, ne znam točno kojim. Bilo je na Automobilima riječi konkretno o tome, pa baci pogled. Na MUP-ovoj stranici (točka 11. (http://www.mup.hr/1165.aspx)) se ne spominje izvor.:ne zna:

square root
26.02.2013., 10:35
Nisam pravnik, ali gledajuć' ovako, kao laik, to mi baca na diskriminaciju. U Italiji postoji sličan zakon za mlade vozače, samo mi se čini da su oni ograničeni na 75 kW, ali čini mi se da je kod njih mladi vozač osoba koja posjeduje vozačku dozvolu manje od 2 (3?) godine i baš me zanima jel kod njih takvo ograničenje ne vrijedi za one sa stranom vozačkom

drot13
26.02.2013., 11:00
Obzirom da su u EU, vjerojatno su potpisnici istih međunarodnih ugovora i vjerojatno i kod njih vrijedi takvo pravilo.:top:

square root
26.02.2013., 11:20
Ako je tako, diskriminacije nema :D
Hvala, drote :top:

JohnDoe-25
27.02.2013., 07:30
Po meni ima, razlika je jedino u načinu diskriminacije. Ako je tako u Italiji, tada je hrvatski zakon diskriminacija prema osobama mlađim od 24 godine, jer ih dovodii u neravnopravan položaj, budući da netko tko ima više od 24 godine može voziti kakav auto želi. Također znači da se osoba od 24 godine smatara iskusnijim vozačem od onoga koji je s 18 položio i do 24 godine vozio cijelo vrijeme, što naprosto ne stoji i također predstavlja diskriminaciju.

Pri tome nije uveden realni kriterij(duljina vozačkog staža), već kriterij godina, koji je realno neispunjiv, i jednostavno diskriminira osobe do 24 godine. Na isti način se moglo uvesti da osobe s plavim očima ne smiju voziti neparnim danima.

sivkić
27.02.2013., 09:00
To ti se događa kad ekipa (za statističke podatke) vrši izmjene zakona po načinu što više to bolje a pritom uoće nije bitno kakve logike imaju izmjene.

Sledgehammer
29.03.2013., 14:39
Pri tome nije uveden realni kriterij(duljina vozačkog staža), već kriterij godina, koji je realno neispunjiv, i jednostavno diskriminira osobe do 24 godine.

Tako je, odlično rečeno. To je glavna glupost te odredbe.

a šta ako uhvate mladog vozača sa prejakim autom izvan granice naše države?

Tada se primjenjuju zakonska pravila te države. Ukoliko to u toj državi nije kažnjivo, može slobodno voziti. Naravno, uputno se prije informirati o zakonskim propisima u toj zemlji glede te situacije.

lux123
29.03.2013., 15:34
Pozdrav,

Radi se o sljedecem, uskoro cu ici polagati za B kategoriju i kada cu polozit smatrat cu se mladim vozacem.(18.god)E sad mene zanima posto moja tata ima auto od 102KW te je registriran na firmu (njegovu) dali cu se moci izvuc ako me policija bude zaustavila?

square root
30.03.2013., 18:48
Ti si u prekršaju svakako, bez obzira čije auto bilo. Samo je dobra volja policajca hoće li ti napisati kaznu ili ne, ali moram reći da se kazne za kilovate pišu naveliko

unknown88
17.04.2013., 11:43
Ako me zaustave sa autom jačim od 80kW, imam li pravo na opomenu ako nikada nisam kažnjavan?

unknown88
18.04.2013., 18:03
Ima li itko odgovorit na gornji post? :)

chelsea_fan
18.04.2013., 18:20
pogledaj post iznad :)

Ako će policajac bit dobre volje, jedino tako :)

sivkić
18.04.2013., 19:01
A ako bude sam u autu isključit će ga iz prometa i privremeno oduzet vozačku.Kako je morao radit malo više neće napisat pismeno upozorenje, a nakon žalbe na prekršajni nalog možda i sudac bude istog mišljenja.

Sledgehammer
28.04.2013., 10:50
Ako me zaustave sa autom jačim od 80kW, imam li pravo na opomenu ako nikada nisam kažnjavan?

Odredbe Zakona o prekršajima kažu (a ovo je citat iz najnovijeg Zakona koji stupa na snagu 01. lipnja):

Opomena

Članak 43.

(1) Opomena je prekršajnopravna sankcija koja se kao mjera upozorenja može primijeniti prema počinitelju prekršaja za koji je propisana kao jedina kazna novčana kazna do 5.000,00 kuna ako se prema postupanju počinitelja, njegovoj krivnji i prouzročenoj posljedici radi o očito lakom obliku tog prekršaja i kad se s obzirom na sve okolnosti koje se tiču počinitelja ili posebno njegova odnosa prema oštećeniku i naknadi štete prouzročene prekršajem steknu uvjeti za postignuće svrhe mjere upozorenja bez kažnjavanja.

(2) Opomena se može primijeniti i za prekršaje počinjene u stjecaju ako su se za svaki od tih prekršaj stekli uvjeti iz stavka 1. ovoga članka.

==============

Kompletnije je citirano i razjašnjavano na moto-forumu http://motocikl.eu/index.php?topic=156.msg1161#new , pa ako je netko do vas još i bajker bilo koje vrste, neka se registrira i učestvuje:

http://motocikl.eu/index.php?topic=156.msg1161#new

drot13
28.04.2013., 18:25
On tu vjerojatno pita za upozorenje policajca.:top:

Igračka
30.04.2013., 12:36
pozdrav svima

prijatelj mi dolazi iz inozemstva na ljeto s autom, stvar je da vozi bmw ( 270 KS-200 KW) a on ima 20 godina.
u njegovoj zemlji ne postoji bilo kakva ograničenja za mlade vozače što se tiče snage auta, pa me zanima dal bi mogao imat u hrvatskoj problema ako ga zaustavi policija tj. dal to ograničenje za mlade vozače vrijedi i za strance:ne zna:

hvala unaprijed

drot13
30.04.2013., 12:44
Ne vrijedi za njega, preleti samo zadnje 2 stranice teme.:top:

Igračka
30.04.2013., 12:50
Ne vrijedi za njega, preleti samo zadnje 2 stranice teme.:top:

jupiii, hvala puno:)

Sledgehammer
01.05.2013., 09:00
Ukoliko preleti zadnje dvije stranice teme, onda će vidjeti da se to ODNOSI na njega, jer se odredbe ZSPC za vozače tiču i stranaca na hrvatskom teritoriju. Da je riječ o homologacijskim i razlikovnim detaljima samog vozila, koja ako su uredno prijavljena i registrirana u matičnoj zemlji prolaze po međudržavnim ugovorima i kod nas, no za vozače - bez obzira stranac ili naš - vrijede odredbe hrvatskog ZSPC. Ne znam zbog čega ne bi vrijedile?

drot13
01.05.2013., 09:14
Imaš tu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=42951744&postcount=1433) linkano nešto u tom slislu i sklon sam vjerovati da je to tako.:top:

Sledgehammer
01.05.2013., 14:33
Tako je, sva prava stečena u vlastitoj zemlji odnose se NA VOZILA (znači, vozilo registrirano kao takvo i u tom obliku u svojoj zemlji mora se priznati kao legalan učesnik u prometu ukoliko posjeduje valjanu policu međunarodnog osiguranja).

Ta prava NE ODNOSE se na vozače, kao što se ne stječe imunitet na prometne zakonske odredbe samo zato što nekome nije prevedena vozačka dozvola (a što je navedeno kao primjer). Ako bismo tako razmišljali, onda bi za sve strance u Hrvatskoj bilo izuzeće od primjene hrvatskog zakonodavstva po pitanju prometa (a ekstenzivnim tumačenjem i onda i za sve ostalo, pa bismo brzo govorili o anarhiji).

Npr., u Americi vozači motocikala nemaju obavezu nošenja kacige. Misliš li da je zbog toga američki bajker izuzet od primjene prekršajnog prava kod nas?? Jer da si u pravu, ne bi mu se mogla naplatiti kazna za prekršaj, a može se, itekako...

Kao i mi, kada idemo u drugu zemlju, dužni smo biti informirani i poštovati NJIHOVE zakone, nitko ne nosi sa sobom vlastite zakone kada ide u drugu zemlju, nego na cjelokupnom ozemlju druge države postoji zakonski sustav koji je obavezan za sve osobe, domaće i strane, koje se zateknu na teritoriju te države. To je i tumačenje principa "pravne države" - pravna je država ona koja ima izgrađen pravnu sustav koji je obavezan za sve koji se nalaze na teritoriju te države (to je i pravni princip teritorijalne nadležnosti kojeg imaju sve države). Na teritoriju Hrvatske postoji zakoni koji reguliraju pitanja prometa, i obvezni su za sve vozače koji upravljaju vozilima na teritoriju Republike Hrvatske, bez obzira otkuda su i čiji su državljani, kao i kakvu vrstu vozila upravljaju (kamioni, šleperi, autobuseri, motocikli, osobna vozila, kamperi... svejedno!!).

Stoga ako u Hrvatskoj nije dozvoljeno da osoba, koja ima status mladog vozača, upravlja vozilom od 200 ili 300 KS, onda ista ta osoba i NE SMIJE upravljati, jer je u prekršaju. Zbog toga se na graničnim prijelazima, pri ulasku u Hrvatsku tijekom turističke sezone, strancima dijele letci sa pobrojanim najčešćim prometnim prekršajima i pravilima, kao i sa iznosom prekršajne kazne koja se izriče za pojedini prekršaj. I ograničenje snage vozila za mlade vozače nije izuzeto od važećih pravila za strance.

drot13
01.05.2013., 18:18
… Ta prava NE ODNOSE se na vozače...

Ovo je iz odjeljka 4 koji se odnosi na vozače i vozačke dozvole.:top:

… Npr., u Americi vozači motocikala nemaju obavezu nošenja kacige. Misliš li da je zbog toga američki bajker izuzet od primjene prekršajnog prava kod nas??...

Ne mislim, jer se tu ne radi o pitanju iz isprave, tj. vozačke dozvole. Ovo o čemu tu pričamo je ograničenje iz te isprave.:top:

… Na teritoriju Hrvatske postoji zakoni koji reguliraju pitanja prometa, i obvezni su za sve vozače koji upravljaju vozilima na teritoriju Republike Hrvatske, bez obzira otkuda su i čiji su državljani, kao i kakvu vrstu vozila upravljaju...

Međunarodni akti su iznad naših zakona, zar ne?:misli:

Sledgehammer
02.05.2013., 20:09
Ne mislim, jer se tu ne radi o pitanju iz isprave, tj. vozačke dozvole. Ovo o čemu tu pričamo je ograničenje iz te isprave.:top:

Međunarodni akti su iznad naših zakona, zar ne?:misli:

Da, ali ta isprava vrijedi samo u slučaju kategorije vozila, koje su unificirane i standardizirane. To ne vrijedi za bilo kakva druga ograničenja.

Međunarodni akti NISU iznad naših zakona, osim u slučajevima u kojima je Republika Hrvatska pristala na to poradi određenog zakona (npr. procesuiranje ratnih zločina i priznavanje određenih međunarodnih - NIKAKO I NIKADA ne nacionalnih!! - sudova kao nadležnih)...

Niti u jednoj zemlji bilo čiji prometni zakon nije iznad nacionalnog zakonodavstva. BTW, volio bih da mi nađeš barem jedna zakon u bilo kojoj zemlji gdje je ZSPC neke zemlje podređen ZSPCu druge zemlje... :kava:

drot13
03.05.2013., 08:20
Svi međunarodni akti koje je potpisala RH su iznad naših zakona. Mali c/p iz literature (na žalost, nemam navedeno koje):

1. ustav
- najviši opći pravni akt u kojem se nalazi pretežit broj normi ustavnog prava;
2. međunarodni ugovori
- usvajaju ih predsjednik ili premijer, a i Sabor kada se mora mijenjati Ustav;
3. organski zakoni
- kojima se uređuju nacionalna prava, te zakoni kojima se razrađuju ustavom utvrđena ljudska prava i temeljne slobode, izborni sustav, ustrojstvo, djelokrug i način rada državnih tijela te ustrojstvo lokalne i područne (regionalne) samouprave;
- veća pravna snaga organskih zakona izvire iz kvalifìcirane većine kojom se oni donose za razliku od svih ostalih zakona koji se donose natpolovičnom većinom nazočnih zastupnika u predstavničkom tijelu ili njegovu domu;
4. zakoni, zakonski akti
- koji sadrže osnovne norme;
5. običaji
- kad ni ustav, ni organski zakon niti bilo koji drugi pisani izvor ustavnog prava ne ureduje određeni politički odnos ili instituciju,
- kad se ustavom ili drugim pisanim izvorom ustavnog prava određen politički odnos ili institucija uređuje nedovoljno određeno tako da se u primjeni može različito tumačiti.

Naravno, ako postoji ikakva sumnja, konačnu odluku donosi sud. Za početak naš, a onda i međunarodni (koji je isto iznad naših, ne slučajno).:top:

Sledgehammer
03.05.2013., 10:12
Sve štima što citiraš.

Problem je što se ništa od toga ne odnosi na ovo o čemu pričamo. Mi nismo sa nikime potpisali da njegov ZSPC vrijedi na teritoriju Hrvatske i obrnuto.

drot13
03.05.2013., 10:51
Nisam to niti rekao. Kod nas vrijedi naš ZSPC, a kod njihov propis, ali neke stvari su zajednički riješene tim zajednički potpisanim međunarodnim aktom. Tako je napisano i na MUP-ovoj stranici (točka 11. (http://www.mup.hr/1165.aspx)).:top:

Sledgehammer
03.05.2013., 11:07
Gdje je taj akt koji kaže da se odredbe ZSPC-a, koje vrijede u drugoj zemlji, primjenjuju i kod nas?

BTW, na tom linku nema ni slova o tome o čemu pričamo.

Boldao sam ZSPC-a, zato jer se navedene odredbe o mladim vozačima tiču, i definirane su ISKLJUČIVO ZSPC-om, koji nema zajedničkih međunarodnih odredbi (ima standarda, ali to je neka druga tema u koje mladi vozači ne spadaju...).

drot13
03.05.2013., 11:18
Točka br. 11.:

11. Odnose li se odredbe za mlade vozače Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 68/67/08 i 74/11) na strance?
...
Ove zakonske odredbe odnose se samo na osobe, mlade vozače, kojima je vozačka izdana u Republici Hrvatskoj te napominjemo da se ne odnose na strane državljane koji dolaze u posjet ili su u tranzitu u našoj domovini.

Ne pričamo li o ovom?:misli:

Sledgehammer
03.05.2013., 16:02
Sorry, nisam vidio, no smatram da je i to, kao i još nekoliko drugih odredbi naših "velikana policijske misli", rezultat krivog tumačenja pozitivnih zakonskih normi.

drot13
03.05.2013., 16:06
Nema problema, slažemo se da se ne slažemo.:top:

JohnDoe-25
03.05.2013., 16:15
Ako i nije pogrešno tumačanje, opet je diskriminacija.

Micek123456
03.05.2013., 16:20
Sorry, nisam vidio, no smatram da je i to, kao i još nekoliko drugih odredbi naših "velikana policijske misli", rezultat krivog tumačenja pozitivnih zakonskih normi.

nije to samo kod nas slučaj.
u njemačkoj može 16 godišnji amerikanac s američkom vozačkom slobodno vozit auto po njemačkoj pod uvjetom da je u zemlji samo turistički i da je vozačka njegove savezne države automaski priznata u njemačkoj, jer nisu sve:mig:

btw. strane vozačke se automatski priznaju, i ograničenja za hrvatske vozače šta se tiče vozačkih nemreš primjenjivat na strance

Sledgehammer
04.05.2013., 08:55
Nije sporno priznavanje strane vozačke. Sporno je što odredbe o mladim vozačima nisu predmet onoga što vozačka predstavlja - osposobljenost za upravljanje vozilom određene kategorije! - već sasvim druge odredbe koje ne spadaju u to tumačenje.... Strani mladi vozač neka vozi - to mu ne brani nitko (i u tom dijelu se priznaje njegova vozačka). No neka ne vozi preko ograničenja koja nisu definirana samom vozačkom dozvolom, nego nacionalnim zakonom.

Npr., neka dođe stranac u čijoj zemlji isto postoje odredbe o mladim vozačima, i koje isto nisu upisane u njegovu vozačku (kao što nisu niti kod nas).

Znači li to da će Hrvatska tada postati za njega "El Dorado" za iživljavanje u superjakom autu - obzirom da njegov ZSPC ne možeš pozivati ovdje, a vlastiti ne priznaješ?? Što tada??

Takva situacija predstavlja klasičnu anarhiju, koja i je moguća samo u Hrvatskoj, jer imamo preplaćene idiote od političara sa IQ-om vanjske temperature da poltronski tumače stvari koje ni sami ne mogu shvatiti, zato nam se i smije cijeli svijet jer sami nemamo ni volje ni pojma napraviti si red u vlastitoj zemlji... tako vozači ispadaju zaštićeni od prekršajnih odredbi, a domaći vozači (i opet, zahvaljujući domaćim glupim političarima) građani drugog reda u vlastitoj zemlji.

Kako bi vi reagirali da dođe Amerikanac - tamo B kategorija za osobna vozila dozvoljava upravljanje vozilima do 8,5 tona težine, što je kod nas odavno predmet C-kategorije... biste li dali da jedan takav klinac, koji je položio sa 16 godina (po njihovom zakonu), vozi kamiončine po cestama Hrvatske - samo zato jer mu to omogućuje njegov nacionalni zakon? Mislite li da on ne treba imati C-kategoriju samo zato jer je - stranac??

drot13
04.05.2013., 12:48
… Znači li to da će Hrvatska tada postati za njega "El Dorado" za iživljavanje u superjakom autu - obzirom da njegov ZSPC ne možeš pozivati ovdje, a vlastiti ne priznaješ?? Što tada??...

Neće. Za njega i dalje vrijedi ograničenje brzine i sve ostale odredbe naših propisa. To što vozi auto koji može ići 500 km/h ne mijenja ništa na stvari.:top:

… Kako bi vi reagirali da dođe Amerikanac - tamo B kategorija za osobna vozila dozvoljava upravljanje vozilima do 8,5 tona težine, što je kod nas odavno predmet C-kategorije... biste li dali da jedan takav klinac, koji je položio sa 16 godina (po njihovom zakonu), vozi kamiončine po cestama Hrvatske - samo zato jer mu to omogućuje njegov nacionalni zakon? Mislite li da on ne treba imati C-kategoriju samo zato jer je - stranac??

Pročitaj linkani dokument. Postoje i izuzeci i nabrojani su. U slučaju kategorija, one su ujednačene (po težini vozila, između ostalog), kao što su ujednačene i potrebne godine vozača. Ako slučajno i nisu, tu ipak vrijedi naše ograničenje (koje je određeno i ujednačeno s propisima drugih država potpisnica), tako da stranac starosti 16 god. ne može voziti vozilo koje bi kod nas spadalo u C kategoriju.:top:

Sledgehammer
04.05.2013., 15:01
Neće. Za njega i dalje vrijedi ograničenje brzine i sve ostale odredbe naših propisa

Ja i dalje tvrdim da sva ta izuzeća NE POSTOJE nigdje osim kod nas, iako i ispravnim tumačenjem NAŠEG zakona i potpisanih ugovora to ne bi bilo niti kod nas. Jer budi siguran da naše odredbe uopće ne tangiraju drugu stranu potpisnicu. Tako to rade pametni.

drot13
05.05.2013., 08:32
I opet, ne trebaju ju "tangirati", kao što niti nas ne "tangiraju" njihove odredbe. Svi koristimo vlastite (oni njihove, mi naše) i zajedničke.:top:

Sledgehammer
05.05.2013., 11:07
OČito je da si došao do one točke kada se više nemre sjediti na dvije stolice istodobno... ako znaš što je bilateralni sportazum, onda je valjda jasno i da se odredbe tog sporazuma jednako tiču i jedne i druge strane, a to znači i da ne možđe biti da mi moramo prihvaćati nekakva prava iz njegove zemlje na svom teritoriju, dok on ista takva prava iz Hrvatske ne treba poštovati na svom teritoriju... to ne ide, i žao mi je što to što kažem i tumačim ne razumiješ. Ili ne želiš razumjeti. Jer sam bio vrlo decidiran - no možda to i je ono što ti ne paše? na napošten odnos direktno i otvoreno upozoravam, navodima, dokazima i rječnikom - činjenica je da je jedina stvar kojoj ljudi ne vjeruju - istina. Zato jer im ne paše. Ne znam jesi li radio po prometu ili nisi, no ja jesam. I vjeruj mi da te nikakav sporazum ne bi spasio od pušenja kazne da si balavac koji dolazi u Hrvatsku sa autom od 300 konja. A ti onda pjevaj borbene.

sivkić
05.05.2013., 11:37
Vozač ima pravo upravljat vozilom one kategorije koja mu je upisana u njegovu nacionalnu vozačku dozvolu bez obzira kakvi su zakoni u državi u kojoj vozi.
Slično tome su važeći nacionalni zakoni vezani za registraciju vozila odnosno periodi kad će vozilo na tehnički.

Sledgehammer
05.05.2013., 11:55
Vozač ima pravo upravljat vozilom one kategorije koja mu je upisana u njegovu nacionalnu vozačku dozvolu bez obzira kakvi su zakoni u državi u kojoj vozi.

To nitko ne spori.

Samo je problem što odredbe za mlade vozače nemaju veze sa kategorijom. Drugim riječima, to su dvije potpuno različite stvari. Koje jedna drugu ne uključuju ili isključuju, tj. valjanost jedne ne podrazumijeva i valjanost druge.

sivkić
05.05.2013., 12:09
Mogla je postojat B1 kategorija za mlade vozače s ograničenjem kw i vremenom trajanja (za naše) i sve riješeno na normalan i kulturan način kao u normalnom svijetu.

acmevagabundo
05.05.2013., 14:29
Kad su kod nas uveli nultu toleranciju na alkohol u vožnji, bilo je dosta članaka koji su pisali kolika je tolerancija u kojoj zemlji. Mislim da je bilo od 0 do 0,7. Primjer: iako si položio u zemlji gdje je na snazi tolerancija od 0,7, ako voziš u HR ne smiješ piti. Analogno bi bilo iako si položio u zemlji gdje smiješ voziti auto od 300kW, ako si u HR mladi vozač, ne smiješ ga voziti.

Dakle, ako u zakonu nema izuzetaka (strane vozačke), po meni ne smiješ voziti. Policajac će te kazniti ili pustiti kako mu kaže šef postje. Šef postaje će mu reći kako piše u nekom naputku koji je dobio. U naputku piše kako je to protumačio pravnik iz MUPa. I tako dalje, kako li je već praksa. Za odgovor (na ovoj raspravi sa MUPovih stranica) da mladi stranci smiju voziti jake autu kod nas, i ja mislim da je neki pravnik u MUPu krivo zaključio.

zvone24
05.05.2013., 19:27
Pozdrav

Imam jedno pitanje u vezi vozackih dozvala. Vidim da u zadnjih par postaova raspravljate u stranim vozackama. Ja zivim u Americi (fakultet). Imam americku vozacku dozvalu, sa americkom adresom na njoj. Ali imam i hrvatsku vozacku dozvalu (jos uvijek je vazeca), koja mi je izdana kada sam napunio 18godina. Sa njom sam se normalno sluzio u Americi, dok nisam dobio americku dozvalu. Po hrvatskom zakonu sam mladi vozac i ne smijem voziti auto jaci od 80kW. Kada se vratim preko ljeta u Hrvatsku i vozim auto jaci od 80kW. Policija zaustavi i dam im na uvid samo americku vozacku, da li to znaci da ne dobviam kaznu za mladog vozaca, posto imam stranu vozacku? Da li im moram pokazat i hrvatsku vozacku?

Hvala unaprijed

sivkić
05.05.2013., 19:46
Primjer: iako si položio u zemlji gdje je na snazi tolerancija od 0,7, ako voziš u HR ne smiješ piti. Analogno bi bilo iako si položio u zemlji gdje smiješ voziti auto od 300kW, ako si u HR mladi vozač, ne smiješ ga voziti.
Netočno jer je razlika između konzumiranja alkohola i dokazivanja uvjeta upravljanja vozilom.Jednako tako bi nekoga mladog vozača mogao kaznit i recimo slovenac jer je u RH mladi vozač pa bi morao znat i ne samo hrvtaske prometne propise nego cijelog svijeta.Jednako je i u kontra smjeru (RH-svijet).

Ja zivim u Americi (fakultet). Imam americku vozacku dozvalu, sa americkom adresom na njoj. Ali imam i hrvatsku vozacku dozvalu (jos uvijek je vazeca), koja mi je izdana kada sam napunio 18godina. Sa njom sam se normalno sluzio u Americi, dok nisam dobio americku dozvalu. Po hrvatskom zakonu sam mladi vozac i ne smijem voziti auto jaci od 80kW. Kada se vratim preko ljeta u Hrvatsku i vozim auto jaci od 80kW.Pa ne možeš u usa vozačkoj imat RH adresu.Treba ti međunarodna za upravljanje u RH nakon ulaska u eu.Ako naletiš na jednoga koji dobro poznaje zakone reći će ti da si prvenstveno RH državljan (bez obzira na vozačku) a i provjerom će utvrdit da posjeduješ hrvatsku bez obzira koju si dao na uvid pa bi moglo bit svega.

acmevagabundo
05.05.2013., 20:15
Netočno jer je razlika između konzumiranja alkohola i dokazivanja uvjeta upravljanja vozilom.Jednako tako bi nekoga mladog vozača mogao kaznit i recimo slovenac jer je u RH mladi vozač pa bi morao znat i ne samo hrvtaske prometne propise nego cijelog svijeta.Jednako je i u kontra smjeru (RH-svijet).

Ali zar onda i neki vozač nebi mogao upravljati sa 0,7 promila u HR? Zašto bi on morao znati sve propise u svijetu, i u kojoj zemlji smije piti a gdje ne?

Mladi vozač sa HR vozačkom smije u SLO voziti jaki auto iako u HR ne smije. Po kojem zakonu bi ga slovenac kaznio? Pa ne može napisati po članku koji vrijedi u HR.

Svi moraju znati propise zemlje u kojoj se voze. Slovenci su kažnjavali za neupaljena svjetla danju, iako u HR to nije vrijedilo. Naši su znali za to i palili svjetla kod ulaska u SLO. Austrijanci su mojoj mami naplatili kaznu za nevezanje na zadnjem sjedištu, iako ta kazna nije postojala u HR. Nije mogla reć ja ne znam za taj propis. Ko te pita, plati i nauči za ubuduće. Ako misliš voziti u HR, upoznaj se za zakonima u HR.

Stranac vozi brzo na autoputu u HR, i kada ga zaustave može reć u mojoj zemlji je veće ograničenje na autoputu, a di bi ja došo da se moram upoznavati sa svim propisima u svijetu? Sad bi ga policija trebala pustiti, jer on nije znao? Vezanje, brzina, svjetla, ili bilo koje drugo ograničenje ne vrijede za strance jer nisu znali? Teško.

Sledgehammer
06.05.2013., 10:54
dokazivanja uvjeta upravljanja vozilom.

Odredbe za mlade vozače nemaju veze sa dokazivanjem uvjeta upravljanjem vozilom. Ne znam zašto je to tako teško za shvatiti, no nitko stranom mladom vozaču ne brani da upravlja vozilom. No neka upravlja onim koje smije, a to je ograničeno snagom. Tvoj je problem što te dvije stvari poistovjećuješ.

I da - ako misliš da ne trebaš poznavati prometne propise i pravila koja vrijede u cijelom svijetu, prevario si se - jer ih TREBAŠ poznavati - barem u smislu poznavanja prometnih odredbi zemlje u kojoj jesi (zato se strance na ulazu u RH upoznaje sa osnovnim stvarima iz ZSPC koje su specifične za Hrvatsku putem letaka, a i dužnost je svakog putnika u svijetu informirati se o legislativi zemlje u koju putuje, od prometnih pravila isprava, viza, potrebnih novčanih sredstava itd itd. Ignorantia iuris nocet - i to se ne jednom pokazalo onda kada bi putnik htio samo uživati, a zbog svoje lakovjernosti i lijenosti ima probleme...

Jer da je tako kako ti veliš - to bi bila anarhija, obzirom bi se svi stranci mogli pravdati da ne znaju i ne trebaju znati hrvatski ZSPC dok upravljaju vozilom u Hrvatskoj. A to definitivno nije tako. BTW, i acmevagabundo ti je sve izuzetno točno rekao.

Sa treće strane, nemam pojma na koji način bi policajac onda - koji radi u svojoj zemlji - trebao poznavati sve svjetske zakone, jer bi mu svaki vozač-stranac prodavao priče i bajke kako je u "njegovoj zemlji"..? Za zakone vrijedi teritorijalna nadležnost, i to u svakoj zemlji, stoga nakon prelaska granice zaboravi na svoje zakone, kao što i stranac neka zaboravi svoje.

sivkić
06.05.2013., 19:50
1.stranac upravlja svojim vozilom onako kako piše u njegovoj vozačkoj
2. nitko nikoga na granici ne upoznaje s nikakvim zakonima
3.vozačka se priznaje na principu reciprociteta (vrijedi i za odgovor za acmevagabundo )

Što se tiče ovog pitanja stvar je riješena tako kako je.Ovo pitanje mladih vozača nije riješio sam pravnik u MUP-u nego i ekipa iz prekršajnog suda.

@acmevagabundo Hoće li hrvatska policija kaznit europskog vozača po čl.247 st.4 ako nema istaknutu međunarodnu oznaku zemlje registracije jer po našem Pravilniku o registraciji i označavanju vozila treba bit "elipsastog oblika čija je vodoravna os dužine 175 mm, a okomita 115 mm.".Neće, jer je kod njih dovoljno da bude na reg.pločici.