PDA

View Full Version : autocad..ja cu poludit...pomazite

goga
11.05.2004., 00:54
dobijem ja cd i na njemu snimljen projekat...ja samo trebam dopisati i docrtati neke el. simbole
mogu li? mogu :D

i lijepo ti ja spremim taj tlocrt, dopunim sto treba, spremim promjene u kompu, pa cu veceras isprzit cd sa tim promjenama
ali...nesto se opasno iskompliciralo:rolleyes:

ako prvo ubacim u komp cd sa tlocrtima prije izmjena pa tek onda otvorim moje sve je ok

ali ako hocu samo pogledat ono sto sam crtala, i ne ubacujem cd u komp...racunam bit ce u kompu prazni cd, onaj koji trebam isprzit...e, u tom slucaju pola tlocrta fali....nema okvira, nekih legendi...nema ni zidova.....ima i dzinovski natpis preko svega...nesto ...x..ma ne znam sto...ime jednog layera

pomazite...:moli: :moli: :moli:

naime imam neki filing da ovim mojim nece bas bit interesantan tlocrt bez zidova :visi:

goga
11.05.2004., 00:59
i ako te dopune prebacim u clipboard, u novom dokumentu se citaju sa zidovima....ako je prvobitni cd u kompu

iz istog clipboarda, 10 sekundi kasnije, cim izvadim cd, mogu izvuci opet samo krnju varijaciju:confused:

TIGMAN
11.05.2004., 08:47
Čuj a da pređeš na prave programe za arhitekte ?
Mislim zbog zdravlja..izgubit češ živce , a ondak si gotova....

Rain
11.05.2004., 09:31
to ti je zato što originalni crtež nisi uređivala, već samo attachirala i onda preko njega crtala dalje

Sprži na novi cd oba crteža i stari i svoj novi i promijeni path do staroga i sve bi trebalo biti ok

Thurgood
11.05.2004., 09:59
AutoCAD je malo glupav kad se radi o insertiranju bilo čega. putanja do toga insertiranog se ne smije mijenjati, a čini mi se da kod starijih verzija nije radilo ni ako dwg pomakneš u drugi direktorij, a ono insertirano ostane na istom :misli:

goga
11.05.2004., 14:06
TIGMAN kaže:
Čuj a da pređeš na prave programe za arhitekte ?
Mislim zbog zdravlja..izgubit češ živce , a ondak si gotova....

ovdje gdje sam sada nisu ni culi za archicad....
svi rade samo u autocad-u
hm, vecina nije cula ni za "rajsinu"...ali to je vec druga prica

:W

goga
11.05.2004., 14:13
hvala na odgovorima

ali
da li bi to moglo malo detaljnije:moli:

Rain, kako cu sprziti oba, imam tlocrt sa zidovima samo kad mi je u kompu cd prvobitni, ali samo kao "sliku" jer cijeli tlocrt ne mogu sacuvati, sacuva se samo parcijalno bez zidova

:confused:

Ahil
11.05.2004., 14:15
Ja nema blage veze o autocadu ali sam vidio ono POMAZITE pa sam mislio da je nekaj škakljivo:D :D :D

chrissy
11.05.2004., 14:18
Pa kaj fali autocadu? :mad:
Meni je osobno archicad užasno naivan program...

goga
11.05.2004., 14:29
chrissy kaže:
Pa kaj fali autocadu? :mad:
Meni je osobno archicad užasno naivan program...

sto mu fali...pa vidis da mu fale zidovi :D

inace.....u archicad-u crtam kucu, a u autocad-u samo linije...to bi bila razlika..ali je hans prvi poceo

:hekla:

Mrtva mrkva
11.05.2004., 14:42
Ja sve radim u Autocadu, buba moja mala :cerek: i 3D i dvodimenzionalno crtanje, i okvire za CD-ove, cak i tekst ponekad pisem u Autocad... jedino ga ne koristim za renderiranje :D
Arhicad = zlocin. :bonk:

goga
11.05.2004., 14:53
Mrtva_mrkva kaže:
Ja sve radim u Autocadu, buba moja mala :cerek: i 3D i dvodimenzionalno crtanje, i okvire za CD-ove, cak i tekst ponekad pisem u Autocad... jedino ga ne koristim za renderiranje :D

pa vidis da ne radis sve :zubo:

ali da se vratimo na temu...gdje su mi zidovi :confused:

chrissy
11.05.2004., 16:39
Mrtva_mrkva kaže:

Mrkva.... :kiss:

Mrtva mrkva
11.05.2004., 16:45
goga kaže:
pa vidis da ne radis sve :zubo:

ali da se vratimo na temu...gdje su mi zidovi :confused:

Nisam skuzila tocno sto si napravila na pocetku :(
Moram priznat da mi se nikada nisu dogadjali takvi problemi. Koju verziju Autocada uopce koristis?

chrissy
11.05.2004., 16:49
E, trebala bi znati u kojem programu si crtala zidove? Ako u archicadu, onda napravi ono kaj već napraviš da ti se zidovi vide, pa sve fino explodaj, i onda snimi, tak je najjednostavnije..... Osim ako ti iz nekog razloga zidovi trebaju ostati kao block, onda je malo kompliciranije....

Mrtva mrkva
11.05.2004., 16:50
chrissy kaže:

Chrissy :kiss: :grli: :cheer:

goga
11.05.2004., 16:54
chrissy kaže:

poslala sam onako....pa nek se misle
citajte pitanje pa onda odgovarajte :D
'ocu i ja ljubac :mama:

Mrtva mrkva
11.05.2004., 16:59
goga kaže:
poslala sam onako....pa nek se misle
citajte pitanje pa onda odgovarajte :D
'ocu i ja ljubac :mama:

A siroce malo... valjda ce sve bit u redu :grli: :kiss: :kiss:

Perozzz
11.05.2004., 17:13
mislim da je najvaznije pitanje (samo ponavljam ono sto ih je vec par prije ponovilo) koji Acad imas. Stariji Acadi su stvarno bili "glupavi" (hvala Thurgood) kod pamcenja putanja i Xrefs-a. Ako se dobro sjecam jedno pravilo koje nikad nije omanulo kod starih kanti je da otvoris novi crtez na nekoj lako pamtljivoj lokaciji i u njega sve prebacis.
Nego, za ovo nisam znao, jos jedan CAD-ovac u Londonu, odma saljem PM

cereal
11.05.2004., 21:44
goga kaže:
sto mu fali...pa vidis da mu fale zidovi :D

inace.....u archicad-u crtam kucu, a u autocad-u samo linije...to bi bila razlika..ali je hans prvi poceo

:hekla:

Ljudi autocad je program kojim se služe u industriji za projektiranje strojnih dijelova ili sl. dok je Arhicad namijenjen arhitektima i građevinarima koji crtaju projekte i sl.
Normalno je da se u autocad-u nece crtati zidovi i sl pa ni arhicad ne može crtati recimo klip motora.

sinisa007
11.05.2004., 23:08
goga kaže:
i ako te dopune prebacim u clipboard, u novom dokumentu se citaju sa zidovima....ako je prvobitni cd u kompu

iz istog clipboarda, 10 sekundi kasnije, cim izvadim cd, mogu izvuci opet samo krnju varijaciju:confused:

Možda na cd-u postoji još neki file koji koristi crtež,ako je to prebaci i taj file na komp i to će riješiti probleme:headbang: :headbang:

TIGMAN
11.05.2004., 23:20
Autocad je promašaj ......
Samo valjda kod nas po firmama strojarske nacrte rade u acadu...zato nam i je produktivnost konstrukcijskih odjela...malo veće nego da se crta rukom..(i to tamo gdje su brzi na mišu )
Acadov DXF je praktično neupotrebljv za CAM...osim za 2D ...
nije mi jasno kako netko opče ima živaca crtati i 2D , a za 3D nemam pojma tko su ti ljudi...sadomazohisti !?
kako u acadu crtati vodovone instalacije po zidovima i strujne vodove, pa alarmni sustav...jednostavno nije mi jasno..malo sam zaostao , navukal sam se na CATY

:cool:

sinisa007
11.05.2004., 23:31
TIGMAN kaže:
Samo valjda kod nas po firmama strojarske nacrte rade u acadu...zato nam i je produktivnost konstrukcijskih odjela...malo veće nego da se crta rukom..(i to tamo gdje su brzi na mišu )
nije mi jasno kako netko opče ima živaca crtati i 2D , a za 3D nemam pojma tko su ti ljudi...sadomazohisti !?
kako u acadu crtati vodovone instalacije po zidovima i strujne vodove, pa alarmni sustav...jednostavno nije mi jasno..malo sam zaostao , navukal sam se na CATY

Uzmeš miš u ruke i navali.Postoje besplatni programi koji su potukli Cad do koljena:top: :top: :top:

goga
11.05.2004., 23:45
TIGMAN kaže:

ma u biti nije tesko :B .....u stvari uopce nije tesko
mozda ako ti je to bio prvi susret sa nekim cad programom...ovako, znas jedan, znas principe...nijanse lako prokljuvis...ovdje ga svi koriste za sve i sva...doduse, jos su na 14-tici, ali dobro...gura se :D

goga
11.05.2004., 23:47
sinisa007 kaže:
Uzmeš miš u ruke i navali.Postoje besplatni programi koji su potukli Cad do koljena:top: :top: :top:

koji:moli: :moli:
gdje:moli: :moli:

goga
11.05.2004., 23:48
sinisa007 kaže:
Možda na cd-u postoji još neki file koji koristi crtež,ako je to prebaci i taj file na komp i to će riješiti probleme:headbang: :headbang:

ovo mi zvuci razlozno
samo kako cu to znati..kako cu naci

no dobro, ionako sam poslala onako krnje... :D

Rain
12.05.2004., 00:01
TIGMAN kaže:

Znaš li što je dwg, a što dxf, i u čemu je razlika ??

TIGMAN
12.05.2004., 00:09
ma gledaj ...do sada sam isprobao skoro sve što postoji...i dvoumim se za dva iz iste firme, ali opet sam se vratio CATY..jer Solidworks ima strašan 3D , ali komplicirani drag&drop za 2D me ubija več u pomisli da trebam iscrtati drawing nacrt...
Acad je ..takva pušiona , ali kako kažeš svi ga koriste..., vjeruj na riječ da imamo ozbiljne firme i ljude koji znaju što znači riječ produktivnost acad bi se koristio u vrtičima , a ne u konstrukcijskim odjelima
koliko ljudi koji koriste acad znaju raditi s IGES, CATIA,SOLIDWORKS.., znam iz iskustva da u njima ne znaju ni započeti crtati , ni podesiti opcije...jer onaj tko radi u acadu misli da su i ostali programi slični...kmmmeee
no to nije opče točno...svi vrhnski programi koriste potpuno drugačije sučelje koje kada acadaši ulete u njega nakon par minuta odustaju jer ne kuže ni kako započeti.., a nedaj bože da sada kada znaju raditi u acadu da idu na instrukcije za nešto drugo...
Evo ovako...
ako u acadu nacrtaš neki produkt , da to staviš u drawing , sjeti se procedure koje moraš obaviti...dok se sve kotira ....i td.., e onda napraviti NC kod, (obavezno iz DXF-a nešto neče...:D ) pa moraš ručno dokrpavati, i naravno bez ikakve simulacije u 3D..., čista muka....i onda shvatiš da nemožeš spojiti u DNC mrežu jer ACAD nema postprocessore koji ga razumiju...eto opet belaja...i što poslje toga ostaje .... problem
Sada ne kužim da se po firmama još radi s tim jer to nije ekonomski isplativo...več u samom crtanju brzina je očajna , a kasnije izrada drawinga , pa NC koda ...i naravno analiza i simulacija (statika i dinamika produkta i mjerenje naprezanja i ..da ne nabrajam što sve ne) je nešto što je neizvedivo s acadom u normalnom vremenu.....ako je opče i izvedivo ...
prednosti nekih drugih programa su i u samoj mogučnosti podjele rada između nekoliko vođa timova iz raznih specijaliziranih područja gdje se ubrzava izrada projekta na minimalno vrijeme...

i tako bla, bla, bla...naučite kaj pošteno ...bit čete sretniji, a tek moja malenkost ako mi ostavite koju kunu :rolleyes:

TIGMAN
12.05.2004., 00:31
DWG meni ne služi ničemu jer do sada sam samo negdje načuo da se iz njega može ići u CAM , ali to radije ne bih ni probao..DXF je več upotrebljv (trenutno je interesantan na starim erozimatima sa žicom) , ali opet kažem...nije pouzdano jer postprocessori jednostavno neče napraviti konturu uvjek do kraja, ...evo ako crtaš u Bobcadu nema greške u generiranju NC koda, ali ako istu stvar nacrtaš u acadu 2004 obavezno ukoliko se pojavljuju spajanja zaobljenih površina ..obavezno dolazi do pucanja ...
e da sada ne razmišljm zašto...deinstalirao sam ga da ne smeta u računalu ..imam samo 250+120 GB diskova , a on ničemu ne služi....

TIGMAN
12.05.2004., 00:39
tek sam sada vidi zašto si postavio pitanje...:D

očito da nisi strojar...jer ne kužiš ono "DXF-CAM-2D"
to ti je za trosne strojeve s G17 radnim područjem:p

Rain
12.05.2004., 07:40
Pazi ovako, sam autocad je rudimentaran cad program, ali ako uzmeš nešto jače kao npr autocad map i pridodaš tome raster design dobiješ odličan cad alat. Pri tome primarna svrha nije puko crtanje objekata već uspostava topologije i raznorazne analize koje onda možeš raditi s crtežom. Ako želiš još veće mogućnosti uzmeš autocad electric, land developer, survey....itd, postoji niz specijaliziranih rješenja, dok je čisti autocad samo osnova.

Drugo Autocad podržava sql, visual basic lisp i autolisp, tako da se većina stvari može nadograditi ili automatizirati.

Ako već imaš nekakav 3D prikaz neke zgrade, u principu nema potrebe da sam crtaš npr. električne vodove, već fino kreiraš topologiju, definiraš razvodne kutije i pustiš path trace da sam definira optimalno vodove.

Pri tome svaka ploha, linija ili čvor može imati svoju specifičnu težinu, dvostranu, tako da možeš utjecati na svaki korak postupka.

Usput ako malo pratiš CAD možeš primjetiti da i ESRI i Bentley idu prema dwg formatu, koji je u prednost nad ostalima utoliko što je struktuiran kao objektna baza podataka.

A kad već spominješ da si probao sve što postoji, jesi li ikada radio s microstationom?? Na prvi pogled očajan, besmislen program, glup do bola, a onda skineš sa neta prvi mdl, drugi mdl, napišeš sam nekoliko novih mdlova i lagano sve počinje dobivati smisao dok ti ne postane nezamjenjiv.

Jesi li ikada radio sa surferom, ili si koristio grass??

TIGMAN
12.05.2004., 08:20
ne..nismo se razmeli...

ono u vezi strojarstva..acad s svim dodacima nikada ..neče i nebi smio biti osnovni CAD za strojare..jer jednostavno nije podoban sa svojim sučeljem prema korisniku...
Gledaj , obzirom da sam strojar , meni se acad čini kao nočna mora i oznojim se kada mi netko da model izrađen u acadu jer znam da bi u gvožđu iskopao "formu" obavezno sljedi mučenje pri izradi NC koda ( strojni jezik CNC strojeva)
Meni sami crtež ništa ne znači ako iz njega štekaju CAM , a za CAE nije na odmet imati i takvu mogučnost.
no za arhitekte...stvarno ne znam što im treba, ali ako CATIA ima simulacije (iako je solid orjentirana) na naprezanja za zidove i opče sve što postoji može se izvesti CAE onda mi se čini da prostiš ACAD sa svim dodacima ..smješan..
Možda ne znam jer nisam arkitekta , ali kako na ACAD-u simulirati npr, naprezanja neke čelične konstrukcije zgrade na nekakva dinamička naprezanja, kao potres , "avion" u zgradi i slično....
Ako acad iz DWG ili DXF fajla to može ..ili čak da se ubaci u neki jači program takva simulacija..onda je OK, ali nekako sam skeptičan glede mogučnosti da se to i napravi kada puca več pri izradi NC koda po konturi...
Jednostavno ACAD i sve verzije do sada nisam našao dobru stranu za korištenje...

TIGMAN
12.05.2004., 08:25
Enovia, Dalmia, solidworks, Catia, IGES, SGI i slični su programi koji mene zanimaju...
ako nešto nacrtam ..u mojoj struci , ta stvar se mora jednostavno napraviti i nema poslje , ajde da "navarimo"...ili nabacimo mali "melte"
no da sam u Kraljevici , tamo se može i meltu staviti gdje fali :D

Rain
12.05.2004., 09:48
TIGMAN kaže:
ne..nismo se razmeli...

ono u vezi strojarstva..acad s svim dodacima nikada ..neče i nebi smio biti osnovni CAD za strojare..jer jednostavno nije podoban sa svojim sučeljem prema korisniku...
Gledaj , obzirom da sam strojar , meni se acad čini kao nočna mora i oznojim se kada mi netko da model izrađen u acadu jer znam da bi u gvožđu iskopao "formu" obavezno sljedi mučenje pri izradi NC koda ( strojni jezik CNC strojeva)
Meni sami crtež ništa ne znači ako iz njega štekaju CAM , a za CAE nije na odmet imati i takvu mogučnost.
no za arhitekte...stvarno ne znam što im treba, ali ako CATIA ima simulacije (iako je solid orjentirana) na naprezanja za zidove i opče sve što postoji može se izvesti CAE onda mi se čini da prostiš ACAD sa svim dodacima ..smješan..
Možda ne znam jer nisam arkitekta , ali kako na ACAD-u simulirati npr, naprezanja neke čelične konstrukcije zgrade na nekakva dinamička naprezanja, kao potres , "avion" u zgradi i slično....
Ako acad iz DWG ili DXF fajla to može ..ili čak da se ubaci u neki jači program takva simulacija..onda je OK, ali nekako sam skeptičan glede mogučnosti da se to i napravi kada puca več pri izradi NC koda po konturi...
Jednostavno ACAD i sve verzije do sada nisam našao dobru stranu za korištenje...

Nisam arhitekt, ali s menom u kancelariji je jedan, a u susjednima ih ima barem 50, i koliko vidim sve se radi klasično, a CAD alati se koriste isključivo u svrhu vizualizacije projekta e da bi se isti progurao kod investitora. A radi se tako da se u autocadu nacrta tlocrt koji se onda skech upom podigne, naljepi se krovište opiče teksture i gotovo.

TIGMAN
12.05.2004., 11:24
da ..to i rade.., ali osim predefiniranih simbola Acad nije nikakav ozbiljan program za analize i simulacije jer to ni nemože ..ima modula, ali ne bih ulazio u vjerodostojnost odnosno preciznost tih simulacija...:rolleyes:
kako kažeš , Acad se širi poput virusa jer druge CAD programe skoro nitko ni nezna koristiti...
ajde pitaj te arkitekte kojim se još CAD-om koriste ?

Rain
12.05.2004., 11:40
3dmax :D

autocad i nema nekih bog zna opcija, ali autocad map, e to je druga priča boundary dissolve path trace, flood trace, shortest route best route....da ne nabrajam

chrissy
12.05.2004., 12:52
cereal kaže:
Ljudi autocad je program kojim se služe u industriji za projektiranje strojnih dijelova ili sl. dok je Arhicad namijenjen arhitektima i građevinarima koji crtaju projekte i sl.
Normalno je da se u autocad-u nece crtati zidovi i sl pa ni arhicad ne može crtati recimo klip motora.

Dušo, a jesi li ti arhitekt? Archicad se reklamira ko program namijenjen arhitektima, al koristan ti je samo na razini faxa, pa čak ni onda, jer ovo :eek: je bila reakcija profesora kad su vidli da je neš crtano u archicadu... Onda mi je to bilo glupo od njih (bila sam mlada i naivna) al sad ih u potpunosti kužim... :W
A kaj se zidova tiče, linijski ih se sasvim ok može nacrtati u acadu, i to puno bolje nego u archicadu.

TIGMAN
12.05.2004., 13:27
kao da sam znao da češ reći 3D Max....
sve što je nabrojano od toga može se napraviti slikice i to je to...
napraviti analize i simulacije...to neče ići...
Uvjek mogu okriviti zidare da nisu smješali dobru meltu:D
ako se sruši kuća... :rolleyes:

Garovix
12.05.2004., 13:39
ne volim kad netko priča kak se u auto cadu nekaj nemre, jer i sa golim acadom se može puno ak znaš. je na pedale, ali se jako jako puno može. za ono kaj se ne može, koriste se ostali proizvodi iz autodeskove palete...

isto tak, između svih mogućih i nemogućih desktopa, postoji i architectural desktop za arhitekte pa mislim da je nekome tko je već naviknut na acad lakše preći na tak nekaj, nego učiti novi program...

hans, za instalacije također postoji building systems, koji u novoj verziji ima sve module, kako za crtanje elektrike, tak i za sve ostalo...

inventor je također mrak program koji sam koristio i ne pada mi na pamet iz fore učiti solid works kad s ovim mogu sve kaj trebam.

tko hoće crtati npr. pipinge i ventile i konstruirati farmacijske pogone, automatski dobivati njihove izometrije i vrlo precizan bill of material, onda je tu, rekao bih, najbolji Rebisov AutoPlant koji kao podlogu isto koristi acad.

na kraju, nije mi se jednom dogodilo da treba nekakav crtež poslan mailom u pdf-u ubaciti u word, ali prije toga nekaj promijeniti, tekst ili debljinu linija rastera...za to sam uvijek koristio i koristit ću cad overlay, odnosno raster design (kak se od lani zove)...ima hrpu mogućnosti za obradu 'mrtve slike' koje ni photoshop nema...

kaj se tiče odgovora na gogino pitanje, mislim isto kao netko iznad da bi na cd-u trebao biti još neki nacrt kao xref ili ak nije to, palo mi na pamet da nije možda stvar u layoutima...ak koristiš acad 14, probaj doma ili negdje gdje možeš file otvoriti novijom verzijom acada...

ak nije ni to, imaš virus na kompu pa pobriši sve fajle sa ekstenzijom .vxd koje nađeš :D:D

Mrtva mrkva
12.05.2004., 16:25
chrissy kaže:
Dušo, a jesi li ti arhitekt? Archicad se reklamira ko program namijenjen arhitektima, al koristan ti je samo na razini faxa, pa čak ni onda, jer ovo :eek: je bila reakcija profesora kad su vidli da je neš crtano u archicadu... Onda mi je to bilo glupo od njih (bila sam mlada i naivna) al sad ih u potpunosti kužim... :W
A kaj se zidova tiče, linijski ih se sasvim ok može nacrtati u acadu, i to puno bolje nego u archicadu.

Slazem se, meni je taj Arhicad katastrofa... kvalitetan u prikazu kao makete od Lego kockica :flop:

TIGMAN
12.05.2004., 17:18
evo imam pitanje za acad majstore...
ima li u njemu komanda CIRCULAR PATTERN ..nisam ni obračao pažnju na to , a baš me upita jedan za raditi nekakovu getribu u Acadu ...ja kao ja rekoh može li u CATY ili Solidworksu..jer tu sam doma ..ono krug -explode-skreč-circular patern :Pivo:
ima li to tamo da znam ubuduče...

Garovix
12.05.2004., 17:28
ne možeš uspoređivati solidworks s običnim autocadom...to je otprilike kao da uspoređuješ corel i photoshop...ali s inventorom možeš slobodno.;)

TIGMAN
12.05.2004., 17:33
znači ima...ok , a kakav je format INVENTORY-a, jel upotrebljv za što , za CAM i CAE ?
uskoro ću ga dobiti pa ču malo pregledati sučelje i baciti "stručni i objektivni" komentar o njemu....:cool:

goga
13.05.2004., 14:04
Garovix kaže:
.........
kaj se tiče odgovora na gogino pitanje, mislim isto kao netko iznad da bi na cd-u trebao biti još neki nacrt kao xref ili ak nije to, palo mi na pamet da nije možda stvar u layoutima...ak koristiš acad 14, probaj doma ili negdje gdje možeš file otvoriti novijom verzijom acada...

ak nije ni to, imaš virus na kompu pa pobriši sve fajle sa ekstenzijom .vxd koje nađeš :D:D

hvala....ima nesto u tome jer se pojavljuje veliki natpis..xtref/ nesto/ pa opet nesto....proucit cu

dok sam bila doma imala sam licnog vraca koji mi je rjesavao probleme razne...sad moram sama :D

H3MAT0M
13.05.2004., 17:18
Ako ti piše veliko xref/nešto/pa opet nešto, definitivno ti fali external reference (neki fajl ili slika u tiffu, jpegu i sl.) kao podloga preko koje crtaš svoje stvari. Mora bit na CD-u. Ako nije traži da ti pošalju.

goga
13.05.2004., 21:21
H3MAT0M kaže:
Ako ti piše veliko xref/nešto/pa opet nešto, definitivno ti fali external reference (neki fajl ili slika u tiffu, jpegu i sl.) kao podloga preko koje crtaš svoje stvari. Mora bit na CD-u. Ako nije traži da ti pošalju.

H3MAT0M, hvala:kiss:
mozes li mi molim te napisati kako cu pronaci taj " external reference"
mozda je taj natpis preko cijelog tlocrta bio u stvari ...taj file koji nedostaje :eek:

konkretan povod nije vazan jer sam svoje odradila, isprintala...i nije bio nikakav posao, samo usluga prijateljima
ali bih voljela znati za drugi put, ako mi se nesto slicno dogodi

Mrtva mrkva
13.05.2004., 21:52
Koliko znam, on ti je na CD-u i svaki put ga otvara s tog CD-a. Dok radis prebaci ga na desktop, a kad ides prebacivat file na drugi CD obavezno prebaci i xref i zadaj mu novi path... barem sam ja tako radila sa svojim slikama koje sam ubacivala kao xreference...

Rain
14.05.2004., 08:12
Pa ben mu zar je to problem, dobila si hint, malo pogledaš help i skužiš bez problema.

No dobro, odeš na Insert u glavnom menijui odabereš opciju external reference ako se radi o jednom crtežu ili Xref manager - ako se radi o više vektorskih crteža ili image manager ako se radi o rasterima.

Imaš opcije attachiranja dettachiranja...itd. Pri tome obrati pažnju na polje iznad kojega stoji Xref/Image found at. U njemu mora stajati ispravan put do crteža/slike. Ako crteže kopiraš mičeš itd...uvjek obrati pažnju na taj dio.

pogledaj

http://www.kartografija.hr/obrazovanje/prirucnici/Kartografija_i_AutoCAD_Map.pdf

a primjeri su http://www.kartografija.hr/obrazovanje/prirucnici/crtezi.exe

Perozzz
14.05.2004., 08:53
Rain kaže:

pogledaj

http://www.kartografija.hr/obrazovanje/prirucnici/Kartografija_i_AutoCAD_Map.pdf

a primjeri su http://www.kartografija.hr/obrazovanje/prirucnici/crtezi.exe [/B]

Koristan link, nisam znao da i to imamo...

H3MAT0M
14.05.2004., 13:35
goga kaže:
H3MAT0M, hvala:kiss:
mozes li mi molim te napisati kako cu pronaci taj " external reference"
mozda je taj natpis preko cijelog tlocrta bio u stvari ...taj file koji nedostaje :eek:

konkretan povod nije vazan jer sam svoje odradila, isprintala...i nije bio nikakav posao, samo usluga prijateljima
ali bih voljela znati za drugi put, ako mi se nesto slicno dogodi

Evo ovak: ako ti je podloga (to što ti fali) neki .dwg fajl onda odi u insert->external reference... Otvorit će ti se novi prozor u kojem tražiš taj fajl (standardno kao i u svim programima). Ako je više
tih .dwg fajlova kao podloga za ovo što ti crtaš onda odi na insert->xref manager... pa na attach i dalje je sve isto.
Ako ti je pak podloga neki .jpg ili .tiff onda insert->image manager... i opet attach...
U biti sve je to isto, jedina je razlika u extenziji fajlova koji ti služe kao podloga.

Mrtva mrkva
01.06.2004., 15:31
Nestali su mi Express tools :misli: i nemam pojma gdje da ih nadjem. Nema ih u meniju, nema opcije da ih stavim u meni, da stavim ikonice u toolbar, nista nigdje, kao da ih nisam ni instalirala. :cry:

A znam da su tu jer mi rade shortcuti koje upisem preko komandne linije. Ali ne mogu tako radit jer ne znam sve shortcute napamet.. ajd, pomagajte, hitno mi je... :moli:

H3MAT0M
01.06.2004., 16:12
Meni se jednom desilo da su mi nestale sve ikone. Reinstalacija mi je pomogla. Probaj napravit reinstalaciju samo express toolsa ili kompletnog autocada. Jedino ćeš morati ponovno podešavati si postavke (ako si nesto mijenjala)

Mrtva mrkva
01.06.2004., 16:21
Grrrrrrr... vec sam jednom napravila reinstalaciju. Sta se to ne moze nikako drugacije rijesit? Pa ne mogu reinstalirat svaki put kad pozelim nesto crtat...

Autocad :Snajper:

H3MAT0M
01.06.2004., 16:23
Koji autocad je u pitanju?

Mrtva mrkva
01.06.2004., 16:26
2004 :mad:

A tako sam volila svoju 2000 :cry:

H3MAT0M
01.06.2004., 17:18
A niš, imaš na cedeju opciju za instalaciju samo express toolbara, pa probaj s time. Nadam se da će upalit.

TIGMAN
01.06.2004., 18:21
da li netko zna kako i "na" što se može instalirati INVENTOR 6 ...imam osječaj da mu treba još nešto prije samog instaliranja !?...neče pa neče
:confused:

Mrtva mrkva
01.06.2004., 18:24
H3MAT0M kaže:
A niš, imaš na cedeju opciju za instalaciju samo express toolbara, pa probaj s time. Nadam se da će upalit.

Vec je instaliran... :(

TIGMAN
01.06.2004., 18:25
no zato me BobCAD-CAM ugodno iznenadio...
novi verzije 19 sada radi s svim dosad poznatim strojevima i nije demo !!!!:top: :s :top: :s :top: :s
nije mi jasno kako mi je to uspjelo izvesti , ali sve radi ko podmazano , a ne bi trebalo !?...ne mogu da verujem !!!
vic je u pametno položenom .dll i malo kemijanja pri instalaciji :D , ali ne znam da li se mogu sjetiti kako sam to po redu izveo :confused:

H3MAT0M
01.06.2004., 18:28
Mrtva_mrkva kaže:
Vec je instaliran... :(
Onda skroz skini autocad sa kompa, restartaj i onda ponovno instaliraj. Stvarno ne znam u čemu je problem, meni taj acad 2004 radi super od prvog dana.

Mrtva mrkva
01.06.2004., 18:36
H3MAT0M kaže:
Onda skroz skini autocad sa kompa, restartaj i onda ponovno instaliraj. Stvarno ne znam u čemu je problem, meni taj acad 2004 radi super od prvog dana.

To sam napravila prosli put (doduse, tada su bili instalirani, ali nije mi primao ni shortcute), nakon ponovne instalacije sve je bilo u redu - do danas?! :confused: (hm, moram priznat da ga nisam nesto previse ni palila u medjuvremenu) Zato ti i kazem da mi se ne da svaki put kad ne mogu nac Express tools ponovo instalirat Autocad jer ce to ocito zavrsit tako da cu ga morat ponovo instalirat svaki put kad ga budem htjela upaliti... sta stvarno ne postoji neki nacin da im naredim da se pojave?

H3MAT0M
01.06.2004., 18:41
Žao mi je, ne znam.
Da li možda imaš kakvih problema sa windowsima, virusima, spywareom i sl. sranjima? Iako možda to nema veze jedno s drugim...

Mrtva mrkva
01.06.2004., 18:48
Smrc. Ne, sve drugo je u redu.. nijedan program me ne muci... na kompu su mi sve moguce zastite, redovito se apdejtaju, cistim ga (domestosom ;) ) i tako.

Ah, nista, nac cu listu shortcuta i nastavit radit. Hvala na pomoci :kiss:

TIGMAN
01.06.2004., 18:49
ako ne možeš preko
VIEW-TOOLBARS-toolbars podesiti po želji ili ti tamo opče nije dodan EXPRES onda ti je nekaj čudnog ..s kompom !?
inače baš sam malo pogledal i meni je sve tamo ...ima i previše tih dodatnih izgleda tool-a , ali svi mi rade kako ih podesim
ako ne možeš to podesiti ili ti se Expres neče instalirati ...zezni ga s Mechanical desktopom :rolleyes: ..pa neka si misli..

TIGMAN
01.06.2004., 18:54
ili desni klik na bilo koji slobodni prostor gdje su ti komandni blokovi (ne na njih ) i onda ti se pokaže što od tih dodatnih desktopa imaš za postaviti, ali prvo idi normalno
ne kužim u čemu bi bio problem ..to mora raditi...ili možda nisi "upoznata" kako ?
usput ...nauči raditi u ozbiljnim programima :D
VX, CATIA, Solidworks, BobCAD_CAM, MasterCAM, Enovia, Dalmia, Microstation , IGES, i naravno odlični PRO-E...i još nekih 1000 drugih

Mrtva mrkva
01.06.2004., 18:58
View -> Toolbars = tamo mi ga uopce ne pokazuje kao opciju... ne daje mi ga ni kad desnim klikom zelim postaviti shortcut ikonice na toolbar.

Ali Express je instaliran, i cd mi to javlja i nudi mi samo opciju uninstall... i znas po cemu jos znam? Kad zadam neku naredbu iz Express toolsa (npr tframes, extrim ili superhatch) on je uredno izvrsava sto ne bi bilo moguce da mi nije instaliran (i to znam iz iskustva jer sam jednom zaboravila instalirat express tools pa acad nije htio izvrsit nijednu od tih naredbi)

A sto je Mechanical desktop?

Mrtva mrkva
01.06.2004., 19:02
TIGMAN kaže:
ili desni klik na bilo koji slobodni prostor gdje su ti komandni blokovi (ne na njih ) i onda ti se pokaže što od tih dodatnih desktopa imaš za postaviti, ali prvo idi normalno
ne kužim u čemu bi bio problem ..to mora raditi...ili možda nisi "upoznata" kako ?

Ma uopce mi ga ne nudi kao opciju, nigdje (to sam ti taman napisala u onom postu iznad).

usput ...nauči raditi u ozbiljnim programima :D
VX, CATIA, Solidworks, BobCAD_CAM, MasterCAM, Enovia, Dalmia, Microstation , IGES, i naravno odlični PRO-E...i još nekih 1000 drugih

Pomalo... jos sam student. :W

H3MAT0M
01.06.2004., 19:03
Daj probaj ovo: upiši pod command appload i onda potraži acettest.fas i odaberi. Onda klikneš load.
Nakon toga upiši pod command expressmenu.
Ovako se inače moglo importati express toolse iz acada 2000 u acad 2002 koji ih nisu imali.
Ne znam, možda proradi. acettest.fas ti se nalazi u c:\program files\autocad 2004\express

TIGMAN
01.06.2004., 19:06
ma pusti MD...ovo je interesantno...kako nema pod VIEW opcija na dnu toolbars pa onda imaš customize toolbars i ispod su ti one koje možeš metnuti !!!!! mora biti na 2004 , a bogami i svim od R10 koliko se sječam ?
ne kužim kako ih nema...mora biti !
ako ideš na podešavanje toolbarsa imaš za izabrati što ti se pojavljuje ...mora biti...mora biti...pogotovo ako je instaliran

Mrtva mrkva
01.06.2004., 19:10
H3MAT0M kaže:
Daj probaj ovo: upiši pod command appload i onda potraži acettest.fas i odaberi. Onda klikneš load.
Nakon toga upiši pod command expressmenu.
Ovako se inače moglo importati express toolse iz acada 2000 u acad 2002 koji ih nisu imali.
Ne znam, možda proradi. acettest.fas ti se nalazi u c:\program files\autocad 2004\express

RADI!!! :kiss: :kiss: :kiss: :jumping:

Hvala ti, hvala! :cheer:

H3MAT0M
01.06.2004., 19:14
Super, baš mi je drago. Ovo si sačuvaj ako će ti trebat još koji puta (iako se nadam da neće).:w

Mrtva mrkva
01.06.2004., 19:19
Hocu, hvala (srecom postoji pretrazivanje Foruma) :kiss:

p.s. Eto Tigman, nije ga bilo u view options... al hvala i tebi na pomoci :w

BenSumatra
24.07.2007., 11:23
Hello.
Imam jedno pitanje.

zašto se kote razlete kada ih kopiram i pejstam u novi file?

kako mogu to spriječiti. jer ne razlete se sve, a nikako ne mogu razabrati zašto neke podivljaju, a neke ne :'(

Marija:confused:

Hamza_Mujanovic
13.01.2008., 10:49
Pomocu programa ACAD crta se projektna dokumentacija koja se nekada rucno crtala na
kulmanima.Dokumentacija je dosta preciznija jer se ovdje dimenzije zadaju i program ih is-
crtava.Takodje je i cisca jer se ne prlja.Sto se brzine tice mislim da onaj ko je dobro ovla-
dao ACAD-om(ne mislim bas na eksperte) moze da uradi neki slozeni projekat za(20do30)%
brze nego rucno.Neke druge prednosti ne vidim.

Pozz