PDA

View Full Version : Dugovi, minusi, krediti ....

stranice : 1 2 [3] 4 5

ren0707
19.05.2011., 16:56
Naravno da ne. Radi se o prijenosu potraživanja a ne dugovanja.
iako, nisam primjetio da banke prakticiraju tu vrstu naplate. Jer ionako imaju dovoljno instrumenata naplate, a ako ni uz njih nije moguca naplata, tesko da ce netko biti spreman otkupiti takvo potrazivanje.

banke imaju dovoljno instrumenata osiguranja ali, ako ti je plaća preopterećena i moći će se uvrstiti u redosljed naplate za 3-4 godine ( manje -više) ili ako banka procijeni da nema smisla nešto utuživati ako dužnik nema pokretnine ili nekretnine i sl. prodati će potraživanja nekome . Naravno da se banka u tom slučaju neće u cijelosti naplatiti ali na osnovu analiza radi se procijena. Isto tako firme koje otkupljuju dugove na osnovu svojih analiza rade ponude za otkupom.
Factoring firme to rade već duže vrijeme ali za firme.

ebelinn
20.05.2011., 12:44
banke imaju dovoljno instrumenata osiguranja ali, ako ti je plaća preopterećena i moći će se uvrstiti u redosljed naplate za 3-4 godine ( manje -više) ili ako banka procijeni da nema smisla nešto utuživati ako dužnik nema pokretnine ili nekretnine i sl. prodati će potraživanja nekome . Naravno da se banka u tom slučaju neće u cijelosti naplatiti ali na osnovu analiza radi se procijena. Isto tako firme koje otkupljuju dugove na osnovu svojih analiza rade ponude za otkupom.
Factoring firme to rade već duže vrijeme ali za firme.

e pa ja nemam nista na sebe, znaci banka mi nema apsolutno nista za uzet nego mogu samo cekat da se zaposlim i onda si naplatit...E i sta ako se nikad ne zaposlim jer imam bogatog muza, sta onda? :D...i koju funkciju u tome imaju firme koje otkupljuju dug, nije mi jasno, sta mi oni mogu?

ren0707
20.05.2011., 19:22
e pa ja nemam nista na sebe, znaci banka mi nema apsolutno nista za uzet nego mogu samo cekat da se zaposlim i onda si naplatit...E i sta ako se nikad ne zaposlim jer imam bogatog muza, sta onda? :D...i koju funkciju u tome imaju firme koje otkupljuju dug, nije mi jasno, sta mi oni mogu?

e to je želja svake žene , imati bogatoga muža i ništa ne raditi ili raditi samo ono što voliš. A te firme te zovi i zovu i rade psihološki pritisak.... i ako imaš bogatoga muža platiti će da te više ne zovu . kaj ne?

KILLERDOG
21.05.2011., 07:23

pa onda ništa,samo nikad u životu nećeš moći imati karticu,auto ili bilo što drugo na sebe
k tome nikad ništa nećeš moći nasljediti.......

one osim pritiska idu i sudski, banki se neda natezati pa uzme od te firme koliko može dobiti,a onda ovi naplaćuju po svojoj tarifi i vrlo brzo se poveća iznos
i oni sudski rade pritisak i čekaju

glupnakvadrat
21.05.2011., 07:31
Da se vratimo na moj problem.

Budući da nisam mogao otplaćivati kredit za novo vozilo gdje je garancija bila fiducija na vozilo od osiguravajuće kuće, banka je tražila da joj osiguravajuća kuća isplati moj kredit. Osiguravajuća kuća je došla i zaplijenila mi vozilo te tražila da ja potpišem punomoć da oni mogu prodati što su oni i učinili. Nakon toga dobio sam obavijest da moram platiti razliku koja je povelika ili će me tužiti i onda ću morati plaćati njihove suradničke odvjetničke kuće, javne bilježnike, sudske procese, nagrade sudcima i odvjetnicima itd.

Budući da imam i dugova prema banci na raznim računima i oni me također tuže, ne znam kako ću to sve vratiti. Pored toga sam bolestan i kao takav ne mogu naći posao.

S obzirom da nemam nikakve imovine, zanima me što mi osiguranje može napraviti osim plijeniti stare gače i da li postoji zastara nakon koje se osiguravajuća kuća ne može od mene naplatiti i koji su rokovi te zastare?

Hvala!

boky1979
21.05.2011., 07:55
Ček, ček, ovo ne kužim...

Osiguravateljska kuća ti je zaplijenila auto i prodala ga pa te sad ganjaju radi ostatka duga koji velik? Šta su ga prodali, za sitnić? Valjda je nešto kredita i otplaćeno...?

Kako bilo, poslat će ti predmet kod odvjetnika, te ćeš dobit ovrhu na pokretninama ili nekretninama... Obzirom da nemaš ništa na sebi, nemaju ti šta plijeniti. Jedini problem je šta će čekat da ostvariš neka primanja ili naknadu i šta ćeš morat platit kamate i sudske troškove.

Apsolutna zastara ide nakon 5 godina (za ove manje ne znam), ali ako dobiješ ovrhu i ista postane pravomoćna, zastarni rok se zaustavlja i ide rok naplate sudskim putem od 10 godina.

glupnakvadrat
21.05.2011., 08:22
Ček, ček, ovo ne kužim...

Osiguravateljska kuća ti je zaplijenila auto i prodala ga pa te sad ganjaju radi ostatka duga koji velik? Šta su ga prodali, za sitnić? Valjda je nešto kredita i otplaćeno...?

Kako bilo, poslat će ti predmet kod odvjetnika, te ćeš dobit ovrhu na pokretninama ili nekretninama... Obzirom da nemaš ništa na sebi, nemaju ti šta plijeniti. Jedini problem je šta će čekat da ostvariš neka primanja ili naknadu i šta ćeš morat platit kamate i sudske troškove.

Apsolutna zastara ide nakon 5 godina (za ove manje ne znam), ali ako dobiješ ovrhu i ista postane pravomoćna, zastarni rok se zaustavlja i ide rok naplate sudskim putem od 10 godina.

Dobro si skužio! S obzirom da osim što dugujem osiguravajućoj kući, dugujem i banci za kreditnu karticu i po tekućem računu maksimalne iznose sa kamatama i sudskim i odvjetničkim troškovima.
Htio bih prvo te dugove vratiti ali će mi trebati nekoliko godina, pa me zanima ta zastara od potraživanja osiguravajuće kuće.

Što mi je najbolje raditi da to ode u zastaru?

boky1979
21.05.2011., 08:59
Nemaš ti tu šta raditi. To sve ovisi o njima koji novac potražuju od tebe. Raspitaj se (ili proguglaj po netu) ZOO ilitiga zakon o obveznim odnosima i vidi kad nastupa zastara potraživanja. Ako si već dobio sudsku (ili javnobilježničku) ovrhu, onda zastare nema...
I da, ne biraš ti koji će se dugovi prvi vraćati, već ti uzimaju oni koji te prvi skuže. ;) Naravno, ako nećeš ti svojevoljno otplaćivati dug...

glupnakvadrat
21.05.2011., 09:16
Nemaš ti tu šta raditi. To sve ovisi o njima koji novac potražuju od tebe. Raspitaj se (ili proguglaj po netu) ZOO ilitiga zakon o obveznim odnosima i vidi kad nastupa zastara potraživanja. Ako si već dobio sudsku (ili javnobilježničku) ovrhu, onda zastare nema...
I da, ne biraš ti koji će se dugovi prvi vraćati, već ti uzimaju oni koji te prvi skuže. ;) Naravno, ako nećeš ti svojevoljno otplaćivati dug...

Hvala puno! Korisne informacije si mi dao. Reci mi samo ukoliko uskoro budem imao neka primanja, recimo da se uspijem zaposliti, na koji način je najjednostavnije da si osiguram barem trećinu tih primanja, a sa ostatkom da se dogovorim sa bankom i osiguravajućom kućom da si oni podjele ostatak i da me ne pritišču i ne gnjave stalno? Imam jako loših iskustava sa sudovima pa više ne vjerujem ničemu što piše u zakonima. Zanima me kako to praktično izvesti.

boky1979
21.05.2011., 09:20
Kad se zaposliš, nećeš poduzimat ništa dok ti FINA ne blokira račun. Kad se to dogodi, otići ćeš u FINU i otvorit račun za zaštićena primanja na koji ćeš primat plaću tj. dio koji se ne smije ovršiti (2/3 primanja).

glupnakvadrat
21.05.2011., 09:33
Kad se zaposliš, nećeš poduzimat ništa dok ti FINA ne blokira račun. Kad se to dogodi, otići ćeš u FINU i otvorit račun za zaštićena primanja na koji ćeš primat plaću tj. dio koji se ne smije ovršiti (2/3 primanja).
A koji račun da dam poslodavcu za uplatu? Da li da dam od te banke u kojoj sam dužan ili od neke druge banke, ili je svejedno? Više nisam ni siguran da račun u toj banci na kojem sam napravio minus je i u funkciji. Telefonski su me gnjavili i slali opomene, njih tisuću ko da sam budala, pa sam im rekao da su dosadni pa me više ne zovu i ne šalju prijetnje da im uplatim, odnosno to sada radi odvjetnička kuća i samo navede cijeli iznos koliko trebam uplatiti na račun dotične banke, a mene tada odmah uhvati PTSP i drži me danima dok ne shvatim da ne trebam ići mali ispod zvijezda i onda me otpusti. A srce malo-malo pa dobije VPV sindrom, čim pomislim u kakvim govnima se nalazim. A o neuronskim električnim munjama u mozgu da i ne govorim.

Znači s obzirom da FINA to ne radi automatski kao moj odvjetnik, morat ću ići pognute glave ko ukočeni pas da otvorim taj račun. Baš će to lijepo utjecati na moje ozdravljenje.

U svakom slučaju hvala i oprosti na mojim frustracijama!

glupnakvadrat
21.05.2011., 09:44
Boky, zaista osječam pozitivnu energiju u tvojim savjetima, pa evo kao nagrada jedna lijepa pjesma na koju sam slučajno naletio. Nadam se da će ti se svidjeti. :)

http://www.youtube.com/watch?v=RLZF1YDY1kU

boky1979
21.05.2011., 09:56
Imaš li bilo kakav tekući u bilo kojoj drugoj banci koji je uredan. Ako nemaš, otvori obični račun bez primanja kad se zaposliš i onda poslodavcu daj da ti uplaćuje tu. Nikako nemoj davat utuženi račun ili račun koji je u nedozvoljenom minusu jer nećeš onda vidjeti ni kune.
U vezi FINA računa, viruj mi, nisi jedini koji ga ide otvorit. Pogledaj koliko ih samo na ovom forumu ima šta su mobilne mreže sjedale na račun... Svako malo je nekome blokirano sve.

PS: Hvala na pjesmi! ;)

glupnakvadrat
21.05.2011., 10:10
Imaš li bilo kakav tekući u bilo kojoj drugoj banci koji je uredan. Ako nemaš, otvori obični račun bez primanja kad se zaposliš i onda poslodavcu daj da ti uplaćuje tu. Nikako nemoj davat utuženi račun ili račun koji je u nedozvoljenom minusu jer nećeš onda vidjeti ni kune.
U vezi FINA računa, viruj mi, nisi jedini koji ga ide otvorit. Pogledaj koliko ih samo na ovom forumu ima šta su mobilne mreže sjedale na račun... Svako malo je nekome blokirano sve.

PS: Hvala na pjesmi! ;)

Ovo će mi jako koristiti.

Imao sam otvoren tekući račun u jednoj drugoj banci ali mi je istekla valjanost kartice. No međutim ista banka mi šalje obavijesti da dođem u banku da podignem nekakvo izvješće nemam pojma o čemu, čini mi se kao da šuruju s bankom kojoj sam dužan i da traže da si idem potpisati smrtnu presudu, što me ne bi čudilo jer da druga banka kojoj ne dugujem je svojevremeno pokušala mi krasti novce sa računa, ali kad sam se išao svađati i prijetiti službenicima za šalterom, onda su odustali. Uvjeravali su me da sam digao lovu na nekom bankomatu, a ja na tom bankomatu nisam nikada ni bio te su se opravdavali da je to kao slučajno. Ne znam da li da idem po tu obavijest od te banke, već su mi 2 puta slali da je mogu podići u bilo kojoj poslovnici ali ja nisam išao jer mi je važenje kartice tekućeg računa vremenski isteklo. Najvjerovatnije da ću otići po tu obavijest kako bi vidio da li imam još otvoren tekući račun u toj banci, makar si potpisao smrtnu kaznu.

E sad kakav je to obični račun? Jel to žiro račun i hoće li mi poslodavac htjeti uplaćivati na takav račun plaću i dali on to smije tj. može li ići mjesečna plaća na žiro račun (obični račun) ili mora ići na tekući?

boky1979
21.05.2011., 10:40
Ajmo na pp...

ebelinn
21.05.2011., 17:57
E sad kakav je to obični račun? Jel to žiro račun i hoće li mi poslodavac htjeti uplaćivati na takav račun plaću i dali on to smije tj. može li ići mjesečna plaća na žiro račun (obični račun) ili mora ići na tekući?

E ovo i mene zanima...

glupnakvadrat
21.05.2011., 18:55
E ovo i mene zanima...

Ovakav odgovor sam dobio u poruci od Boky-a. Nadam se da se neće ljutiti što ga citiram.

Kad sam rekao da otvoriš obični tekući račun, mislio sam na račun bez primanja, dozvoljenog minusa i sl. Obični tekući račun za uplate i isplate. Nipošto plaće ne idu na žiro. Na žiro idu honorari, autorska prava i sve šta je oporezivo.

A ovo mi je odgovorio ako te pitaju zašto otvaraš račun.

Ako ti kažeš da ti treba račun za uplate i isplate i da si nezaposlen, to je sasvim dovoljno za otvaranje. ;)

PS: I htio sam još reći da se nisam šalio kad sam rekao za onaj PTSP, VPV i za električnu oluju u mozgu.

ebelinn
23.05.2011., 10:13
Ovakav odgovor sam dobio u poruci od Boky-a. Nadam se da se neće ljutiti što ga citiram.

A ovo mi je odgovorio ako te pitaju zašto otvaraš račun.

PS: I htio sam još reći da se nisam šalio kad sam rekao za onaj PTSP, VPV i za električnu oluju u mozgu.

Hvala ti ...Znaci ja mogu otic u bilo koju banku i otvorit obican racun (bas u banki kazem da bih otvorila obican racun?), reci da sam nezaposlena i da mi treba za uplate i isplate, a nece me pitat dal imam vec negdje tek. racun ili provjeravat?

boky1979
23.05.2011., 15:33
Tako je, dođeš u banku i kažeš da bi otvorila tekući račun bez prekoraćenja. Onda nemaš nikakve provjere niti dodatna pitanja. Mogu te eventualno tražit neki polog da račun nije na 0 i da ti se može naplatit mjesečni trošak (ovisi u kojoj banci otvaraš račun).

ebelinn
23.05.2011., 19:32
Tako je, dođeš u banku i kažeš da bi otvorila tekući račun bez prekoraćenja. Onda nemaš nikakve provjere niti dodatna pitanja. Mogu te eventualno tražit neki polog da račun nije na 0 i da ti se može naplatit mjesečni trošak (ovisi u kojoj banci otvaraš račun).

Hvala ti puno nisam znala za tu mogucnost...sad sam u RBA, imas mozda preporuku u kojoj banci je najbolje otvorit takav racun (mislim na najmanju naknadu i ost. troskovi)

pasmater1234
15.06.2011., 14:22
Pozdrav svima.... trebam savjet.... dakle, silom prilika (3 svadbe i neplaniran izdatak u stanovanje) upao sam do samog ruba u crveni minus.. Odobreni mi je minus 7 700 i koristim ga maximalno... Budući da sam u zadnja 3 mjeseca maximalno smanjio trošenje a situacija se ne mijenja trebao bih savjet da li mi se isplati dići nekakav kredit za pokrivanje minusa... ?

Malo o brojkama.. mjesečno (i to iznad prosječno redovito) zaradjujem 5 200 kn na račun s još mjesečnim bonusom u kešu koji varira između 500 i 1000 kn. Mjesečne kreditne obveze su mi (oko 3 000 kn) s time da žena zaradjuje 4 500, također vrlo redovno....

Šta da radim? Na more ne idem, potrošna je max smanjena a struka u kojoj radim je vrlo perspektivna i ustvari svaki mjesec mi se može desiti da dobijem dobru ponudu za posao dvostruko plaćen....

lega_iz_osijeka
15.06.2011., 14:56
dakle krenimo redom....

minus u pbz-u -9000 kuna maximalni
dug na amexu-7200 i sad ova rata=8300
kredit za auto 1100 kuna
sindikalni kredit još 8750 kuna(1250 mjesećno)
plaća 4000 skoro:)

dakle što da učinim kako bih se riješio najosnovnijih dugova,amex i tekući?
amex kasnim već par mjeseci i prošli mjesec sam ih zvao i rekao da ću uplatiti 2000 kuna al kad nemam jbg,mogu uplatiti samo 800...u gadnom sam sranju pa su svi savjeti dobrodošli,hvala

permanent300
15.06.2011., 15:00
dakle krenimo redom....

minus u pbz-u -9000 kuna maximalni
dug na amexu-7200 i sad ova rata=8300
kredit za auto 1100 kuna
sindikalni kredit još 8750 kuna(1250 mjesećno)
plaća 4000 skoro:)

dakle što da učinim kako bih se riješio najosnovnijih dugova,amex i tekući?
amex kasnim već par mjeseci i prošli mjesec sam ih zvao i rekao da ću uplatiti 2000 kuna al kad nemam jbg,mogu uplatiti samo 800...u gadnom sam sranju pa su svi savjeti dobrodošli,hvala

Sa amexom se da dogovorit, nazovi ih i objasni situaciju i dogovirite se otplatu duga na rate,.Ali karticu ne smijes koristit.

permanent300
15.06.2011., 15:04
Nisam vidio ovo donje sto si napisao :D vec ih zvao.

Predlazem ti sljedece: hipotekarni gotovinski kredit bez gledanja kreditne sposobnosti.Tu se da dignut dosta love.Imala je to Volksbank prosle godine pa se raspitaj.Uvjet je da ti nekretnina nije opterecena.:mig:

lega_iz_osijeka
15.06.2011., 15:16
nemam nekretninu:)
dakle sad sam opet zvao amex i pričao sa super tetom::)

pitala koliko mogu platiti do 10.7 ja rekao 2000 ona rekla može i da joj se onda opet javim:) ajd bar nešto:)

covjek-od-leda
15.06.2011., 15:23
prodaj auto, zatvori kredit, kupi neku kantu. Prestani plaćati kredite i fina će ti sjesti na ovrhu najviše 1/3 plaće. Kad nakon par godina riješiš sve dugove budi pametniji.

lega_iz_osijeka
15.06.2011., 15:38
jbg takav savjet mi ne pomaže:)

pasmater1234
16.06.2011., 09:27
Pozdrav svima.... trebam savjet.... dakle, silom prilika (3 svadbe i neplaniran izdatak u stanovanje) upao sam do samog ruba u crveni minus.. Odobreni mi je minus 7 700 i koristim ga maximalno... Budući da sam u zadnja 3 mjeseca maximalno smanjio trošenje a situacija se ne mijenja trebao bih savjet da li mi se isplati dići nekakav kredit za pokrivanje minusa... ?

Malo o brojkama.. mjesečno (i to iznad prosječno redovito) zaradjujem 5 200 kn na račun s još mjesečnim bonusom u kešu koji varira između 500 i 1000 kn. Mjesečne kreditne obveze su mi (oko 3 000 kn) s time da žena zaradjuje 4 500, također vrlo redovno....

Šta da radim? Na more ne idem, potrošna je max smanjena a struka u kojoj radim je vrlo perspektivna i ustvari svaki mjesec mi se može desiti da dobijem dobru ponudu za posao dvostruko plaćen....

pls.. savjet ?

Mariela
16.06.2011., 11:30
pls.. savjet ?

Pogledaj oko sebe, imaš li u kući stvari koje možeš prodati, a ne koristiš ih i realno ti ne trebaju (Njuškalo je idealan za to). Napravi tabelu prihoda i rashoda, zapisuj svaki dan sve što kupiš ( i najmanju sitnicu od par kuna) pa ćeš vidjeti gdje ti odlaze novci i što bi eventualno mogao smanjiti. Pokušaj naći dodatni izvor prihoda. Minus smanjuj postepeno, uplaćuj koliko god možeš više da ga se što prije riješiš. Mislim da ti kredit nije nikakvo rješenje, jer će uskoro opet iskrsnuti "situacija" i opet ćeš se zaletiti u minus s tim da ćeš još imati i ratu kredita.

pasmater1234
16.06.2011., 12:39
Pogledaj oko sebe, imaš li u kući stvari koje možeš prodati, a ne koristiš ih i realno ti ne trebaju (Njuškalo je idealan za to). Napravi tabelu prihoda i rashoda, zapisuj svaki dan sve što kupiš ( i najmanju sitnicu od par kuna) pa ćeš vidjeti gdje ti odlaze novci i što bi eventualno mogao smanjiti. Pokušaj naći dodatni izvor prihoda. Minus smanjuj postepeno, uplaćuj koliko god možeš više da ga se što prije riješiš. Mislim da ti kredit nije nikakvo rješenje, jer će uskoro opet iskrsnuti "situacija" i opet ćeš se zaletiti u minus s tim da ćeš još imati i ratu kredita.

hvala ti.. iskren i dosta očekivan odogovor... za prodat nemam bas nesto.. rashode sam skinuo maximalno...

hvala na odgovoru,,,,

AndyDufresne
23.06.2011., 22:44
Mene zanima ako mi je blokiran tek. racun a u istoj banci imam i kreditnu karticu koju redovito otplacujem, dali mi se i ona automatski blokira? Dali mogu i dalje dizat novac sa nje bez obzira sta mi je tekuci u blokadi?

rondomilk
26.06.2011., 21:29

sad kad si nam rekao mjesečne prihode oko 9500kn ili ti 115000kn godišnje, ne bi bilo zgorega znati rashode??
pretpostavljam voze se dva auta,dva mobitela,računalo,internet,viksa negdje na selu.
ovo sa trojim svatovima je malo čudno u čemu je zapravo problem,ženiš ili udaješ djecu??
za početak prekrižio si more što će još otpasti u međuvremenu,bez čega se može??

hermes birkin
29.06.2011., 12:12
Prihvatila sam ponudu banke o minusu do 3 plaće, iskoristila maximalno (trenutačni minus je iznad 12 000 kn), plaća mi je 3500.
Starci su mi uplaćivali životno, kad sam se zaposlila ja sam počela plaćati, životno nisam nastavila, već oročila taj iznos, ali prije nego što sam to napravila uzela sam manji dio novca da pokrijem minus - taj isti minus od 3 plaće i visu revolving. Visin račun podmiren, ja se nikakvog plana otplate što se tiče minusa na tekućem nisam držala.

Pitanje - da li da prekinem štednju (jedinu koju imam) i vratim dug u cijelosti i počnem od 0 ili da napokon izvadim glavu iz guzice i napravim si neki plan otplate?

Megla78
29.06.2011., 13:29
Prihvatila sam ponudu banke o minusu do 3 plaće, iskoristila maximalno (trenutačni minus je iznad 12 000 kn), plaća mi je 3500.
Starci su mi uplaćivali životno, kad sam se zaposlila ja sam počela plaćati, životno nisam nastavila, već oročila taj iznos, ali prije nego što sam to napravila uzela sam manji dio novca da pokrijem minus - taj isti minus od 3 plaće i visu revolving. Visin račun podmiren, ja se nikakvog plana otplate što se tiče minusa na tekućem nisam držala.

Pitanje - da li da prekinem štednju (jedinu koju imam) i vratim dug u cijelosti i počnem od 0 ili da napokon izvadim glavu iz guzice i napravim si neki plan otplate?

Prekidanje štednje jedino ima smisla ako paralelno sa pokrićem minusa isti ukineš i vratiš kartice. U protivnom, čini mi se da ćeš opet nakon nekog vremena u minus do grla :ne zna:

Troši koliko zaradiš, još bolje zaradi više nego trošiš.

hermes birkin
05.07.2011., 07:34
Megla78 hvala na savjetu:mig:

Prekinula sam štednju i pokrila dug, sad si kreiram budžet i od sada bez dugova, bez minusa :top:

TrinityOne
05.07.2011., 14:58
uskoro ću uzeti stambeni kredit..pretpostvaljam da je bar većina vas imala neko iskustvo s uzimanjem kredita.
zapravo, imam više jedno blentavo pitanje.
imam neki minus na tekućem računu, dozvoljeni, nije velik. i znam da banka ne gleda dopušteni minus kod uzimanja kredita.
roditelji idu sa mnom i recimo..ne znaju za postojanje tog minusa.
dali službenik u banci postavlja pitanja o minusu na tekućem? dal spominje uopće minus? minus mi je iz mjeseca u mjesec varirao..5.- mjesec 4000 kuna, 6. mjesec-1000 kuna, i u 7. uopće ne namjeravam ulaziti u njega, al on postoji prijašnjih nekoliko mjeseci. dal postavljaju pitanja o tom minusu?
jer nisam imala namjeru svojima govoriti o minusu...a ako budem trebala, bolje da se pripremim.

recite..ako netko zna..tnx

Marlea
05.07.2011., 20:44
Ako ti u banku dođeš s nekim narazgovor o svojim finanacijama, onda je logički da razgovarate o tvom prošlom, sadašnjem i budućem poslovanju. Pa tako i može biti govora i o minusim, kamatama, obavijestima.

Ne kužim, zašto ideš s roditeljima? Ako dižeš kredit, punoljetan si pa to obavi sam.

TrinityOne
06.07.2011., 07:31
zato jer postoji mogućnost da mi oni budu sudužnici, da mi povećaju još malo kreditnu sposobnost. da uzmem kredit na što manje godina. nemam namjeru vući kredit 15, 20, 35 godina.
10 godina, i riješeno..
kažem, sve je oke, moji prihodi, plaća..al zalomi se tu i tamo kakvi minus...

ja sam mislila..dam im svoje zadnje tri plaće, oni provjere dal sam na crnoj listi (nisam), i naprave mi kreditnu kalkulaciju..i potom jave-dal sam kandidat za kredit ili ne..nisam mislila da ih je briga za minus po tekućem, i to dopušten- da će postavljati pitanja tipa- ooo, pa vidim da vi svaki mjesec malo pomalo zalutate u minus. ja mogu te novce čuvati doma u čarapi, što se njih tiče. :-/

ma nemam pojma više..tnx na odgovoru

Romantica
06.07.2011., 19:36
Odi u banku bez roditelja, sa svim potrebnim podacima i potvrdama o primanjima za sebe i roditelje ( ne moraju oni biti prisutni na razgovoru ) Lijepo porazgovaraš sa bankarom o raznim mogućnostima i ako dođete do ev. rješenja da roditelji budu sužnici, oni samo dođu na potpisivanje ugovora.
Ne bi trebali spominjati minus, ali opet nikad se ne zna ...

Nije mi jasno zašto bi ti roditelji prigovarali za minus, pogotovo ako je tako mali :(

glupnakvadrat
11.07.2011., 10:03
Zaštita 2/3 plaće zbog kreditnih dugovanja preko FINE.

Ne radim, ali ako se zaposlim zanima me kako da mi poslodavac isplaćuje plaću i da mi ostanu 2/3 plaće?

Kakav je postupak? Trebam li otvoriti prvo tekući račun u nekoj banci kojoj nisam dužan ili otvaram tekući račun u FINI, jer nije mi to uopće jasno?

perich
11.07.2011., 10:08

Ne radim, ali ako se zaposlim zanima me kako da mi poslodavac isplaćuje plaću i da mi ostanu 2/3 plaće?

Kakav je postupak? Trebam li otvoriti prvo tekući račun u nekoj banci kojoj nisam dužan ili otvaram tekući račun u FINI, jer nije mi to uopće jasno?

FINA sjeda na SVE racune koje imas otvorene u SVIM bankama... postupak je takav da odes u FINU i zatrazis otvaranje zasticenog racuna. tvoja maticna banka ce ti tada, po nalogu fine otvoriti taj racun. onda odneses info i o tom drugom racunu kod svog poslodavca i kazes mu da ti 1/3 uplacuje na standardni tekuci a 2/3 na zasticeni racun.

is_none
11.07.2011., 18:40
Pozdrav svima! moja mama pita Da li je moguce da ako je u nedozvoljenom minusu na maestro akrtici i masteru da jo zblokiraju maestroi da joj odzumu cijelu mirovinu

glupnakvadrat
12.07.2011., 07:40
FINA sjeda na SVE racune koje imas otvorene u SVIM bankama... postupak je takav da odes u FINU i zatrazis otvaranje zasticenog racuna. tvoja maticna banka ce ti tada, po nalogu fine otvoriti taj racun. onda odneses info i o tom drugom racunu kod svog poslodavca i kazes mu da ti 1/3 uplacuje na standardni tekuci a 2/3 na zasticeni racun.
Postoji li mogučnost da poslodavac uplaćuje na zaštićeni račun cijelu plaću a da matična banka trajnim nalogom uzima 1/3 sa tog zaštičenog računa ili po dogovoru da mi uzima i više od 1/3, možda čak i 1/2 plaće?

Sunnce
12.07.2011., 09:40
Postoji li mogučnost da poslodavac uplaćuje na zaštićeni račun cijelu plaću a da matična banka trajnim nalogom uzima 1/3 sa tog zaštičenog računa ili po dogovoru da mi uzima i više od 1/3, možda čak i 1/2 plaće?

Ne, od kud banka može znati kolika je 1/3 tvoje plaće?

Code111
12.07.2011., 09:50
Pitanje u vezi PBZ-a.

..Citao sam po netu i cuo od ljudi da se u bankama moze dobiti dopusteni minus
bez ugovora o radu na neodređeno. Isto mi je to odgovorila i sluzbenica u banci kada sam predao zahtjev za odobrenje minusa.Rekla:"Nema problema.".
Sad me zovu iz banke, ova koja odobrava minuse i kaze dosnesite ugovor na neodređeno, ja kazem da imam na određeno..ona meni da onda ne moze minus.Doviđenja!..Pa me zanima kakva je politika, jesu samo mene odkantali?..inace nemam nikakvih dugova nigdje...hvala na odgovoru

Sunnce
12.07.2011., 10:43
Pitanje u vezi PBZ-a.

..Citao sam po netu i cuo od ljudi da se u bankama moze dobiti dopusteni minus
bez ugovora o radu na neodređeno. Isto mi je to odgovorila i sluzbenica u banci kada sam predao zahtjev za odobrenje minusa.Rekla:"Nema problema.".
Sad me zovu iz banke, ova koja odobrava minuse i kaze dosnesite ugovor na neodređeno, ja kazem da imam na određeno..ona meni da onda ne moze minus.Doviđenja!..Pa me zanima kakva je politika, jesu samo mene odkantali?..inace nemam nikakvih dugova nigdje...hvala na odgovoru

Sve ti to ovisi od banke do banke, ali uglavnom ugovor mora biti bar na godinu dana da bi ti nešto odobrili, ili ako imaš neki depozit za dati u zalog onda možeš bez problema dobiti minus :)

MyPoison
12.07.2011., 11:00
Ne postoji li nikakva zakonska regualtiva za smanjenje minusa? Banka mi je smanjila minus bez upozorenja za iznos koji je veći od cijele moje plaće. Gledala sam mail i nisam dobila nikakvu obavijest o tome. Kako je moguće da za kredite i takve stvari mora postojati životni minimum a da se na ovaj način legalno nekome oduzme cijelo mjesečno primanje? Ovaj mjesec mogu platiti ni jedan račun ni kredite drugim bankama :o
ps. plaća mi se nije mijenjala zadnjih godinu dana.

Anasib
12.07.2011., 13:12
mogu to promijeniti jer to nije tvoj novac nego bančin koja ona po svojim pravilima i regulama ti je dala pa ima pravo i uzet. u pravilu se minus ne smanjuje ako je klijent uredan u poslovanju i ako se nisu mijenjali prihodi po računu :ne zna:
odi u banku pa pitaj razlog zašto ti je minus smanjen, jer mora postojati. nisu ti ga smanjili eto tek tako :ne zna:

glupnakvadrat
12.07.2011., 14:06
Ne, od kud banka može znati kolika je 1/3 tvoje plaće?

Kolega Perich je rekao da će mi matična banka na nalog FINE otvoriti zaštićeni račun. Znači u matičnoj banci ću imati običan tekući za 1/3 plaće i zaštićeni račun za 2/3 plaće, prema tome matična banka zna kolika mi je je plaća jer bi poslodavac uplačivao matičnoj banci 1/3 + 2/3.

Budući da mi je teško sa poslodavcem se dogovoriti da mi uplačuje 1/3 + 2/3 plaće matičnoj banci zato bi volio da dam trajni nalog matičnoj banci da sa zaštićenog računa skida 1/3 ili možda čak 1/2 plaće a ona će svakako imati uvid u visinu moje plaće.

Romantica
12.07.2011., 18:25
Ne postoji li nikakva zakonska regualtiva za smanjenje minusa? Banka mi je smanjila minus bez upozorenja za iznos koji je veći od cijele moje plaće. Gledala sam mail i nisam dobila nikakvu obavijest o tome. Kako je moguće da za kredite i takve stvari mora postojati životni minimum a da se na ovaj način legalno nekome oduzme cijelo mjesečno primanje? Ovaj mjesec mogu platiti ni jedan račun ni kredite drugim bankama :o
ps. plaća mi se nije mijenjala zadnjih godinu dana.

Ako imaš Internet bankarstvo tamo ti piše mjesec dana ranije koliki će biti budući minus.
Odi kod svog osobnog bankara i zatraži povećanje minusa. Ja sam to napravila, teta mi dala papir da potpišem i to je to. Samo meni je plaća pala zbog interne kase, a pošto je tebi plaća ista, čudno mi što je došlo do smanjenja :confused:

Marlea
12.07.2011., 20:38
Kolega Perich je rekao da će mi matična banka na nalog FINE otvoriti zaštićeni račun. Znači u matičnoj banci ću imati običan tekući za 1/3 plaće i zaštićeni račun za 2/3 plaće, prema tome matična banka zna kolika mi je je plaća jer bi poslodavac uplačivao matičnoj banci 1/3 + 2/3.

Budući da mi je teško sa poslodavcem se dogovoriti da mi uplačuje 1/3 + 2/3 plaće matičnoj banci zato bi volio da dam trajni nalog matičnoj banci da sa zaštićenog računa skida 1/3 ili možda čak 1/2 plaće a ona će svakako imati uvid u visinu moje plaće.

Banka će po nalogu FINE otvoriti račun, ali neće banka razvrstavati koliko na koji račun ide.
Odi na temu o blokadama FINE, tamo ima pojašnjenja.

A trajni nalog, kako si si ti zamislio neće ti proći.

filter
12.07.2011., 23:36
molim savjet. samo to. ako ima netko da mi pomogne neka to napravi bez osudjivanja. molim pomoc savjetom ljudi koji su se nasli u slicnoj situaciji(iako sumnjam da toga ima)

1. majka mi je duzna preko 200 000 kn raznim bankama po raznim kreditnim karticama.
2. dio njezinog duga je ovrsio moj cijeli tekuci racun. posto je zloupotrjebila moje osnovne i dodatne kartice.
3. imam stambeni krediti koji se naplacuje putem trajnog naloga na mojem tekucem racunu.

objasnjenje: majka ne moze podmiriti svoje prouzrocene dugove. ima imovinu koja je pod hipotekom. da i uspije to prodati ne bi podmirila ni dio duga.
majku ne mogu tuziti. prvo moram nadmiriti ovrhu.

OVAJ dio mi je najbitniji: kako da platim ratu stambenog kredita u gotovini ako prosoji trajni nalog kojim se ta rata skida preko tekuceg racuna koji mi je ovrsen.

savjet molim!!!!

roga27
13.07.2011., 00:14
molim savjet. samo to. ako ima netko da mi pomogne neka to napravi bez osudjivanja. molim pomoc savjetom ljudi koji su se nasli u slicnoj situaciji(iako sumnjam da toga ima)

1. majka mi je duzna preko 200 000 kn raznim bankama po raznim kreditnim karticama.
2. dio njezinog duga je ovrsio moj cijeli tekuci racun. posto je zloupotrjebila moje osnovne i dodatne kartice.
3. imam stambeni krediti koji se naplacuje putem trajnog naloga na mojem tekucem racunu.

objasnjenje: majka ne moze podmiriti svoje prouzrocene dugove. ima imovinu koja je pod hipotekom. da i uspije to prodati ne bi podmirila ni dio duga.
majku ne mogu tuziti. prvo moram nadmiriti ovrhu.

OVAJ dio mi je najbitniji: kako da platim ratu stambenog kredita u gotovini ako prosoji trajni nalog kojim se ta rata skida preko tekuceg racuna koji mi je ovrsen.savjet molim!!!!

Trajni nalog sa računa od kredita na tekući račun? Ako je tako, trajni nalog skida ako ima raspoloživog novca na računu. Ukoliko nema neće povući novac taj mjesec. Banka će to primjetiti i upozoriti te da trajni nalog nije povukao novac i da dođeš namiriti dug. A ti nemoj čekati da oni vide da novaca nema, nego fino otiđi u poslovnicu i na račun svog kredita uplati ratu u gotovini. Ako ne znaš koji je broj računa, ponesi mjesečni izvještaj po kreditu sa sobom u banku... tamo će djelatnica naći sve što joj treba za uplatu.

filter
13.07.2011., 00:24
Ako ne znaš koji je broj računa, ponesi mjesečni izvještaj po kreditu sa sobom u banku... tamo će djelatnica naći sve što joj treba za uplatu.

hvala na odgovoru od srca kojeg vise nemam.

imam ugovor o kreditu i broj ugovora za izvrsenje trajnog naloga.
ne znam sta je mjesecni izvestaj po kreditu(izvod?) da ne komliciram sta da ponesem u banku da uplatim ratu i osiguram svoju egzistenciu.

roga27
13.07.2011., 00:27
hvala na odgovoru od srca kojeg vise nemam.

imam ugovor o kreditu i broj ugovora za izvrsenje trajnog naloga.
ne znam sta je mjesecni izvestaj po kreditu(izvod?) da ne komliciram sta da ponesem u banku da uplatim ratu i osiguram svoju egzistenciu.

izvod... ono što ti svaki mj dođe doma i gdje ti piše koliko si im još dužna :D ako to ne dobivaš, ugovor o kreditu ili ugovor o trajnom nalogu bi trebao imati sve podatke koji joj trebaju (pa ponesi oboje :mig: )

njima treba broj partije kredita (tak mene uvijek pita kad dođem uplatiti ratu)

filter
13.07.2011., 00:41
izvod... ono što ti svaki mj dođe doma i gdje ti piše koliko si im još dužna :D ako to ne dobivaš, ugovor o kreditu ili ugovor o trajnom nalogu bi trebao imati sve podatke koji joj trebaju (pa ponesi oboje :mig: )

njima treba broj partije kredita (tak mene uvijek pita kad dođem uplatiti ratu)

hvala. nosim sa sobom i ugovor o trajnom nalogu i ugovor o kreditu.
nadam se da nece biti komplikacija.
dodje li do komlikacija javim se za daljnje savjete. mislim da to sve nece zavrsiti dobro....

Sunnce
13.07.2011., 16:22

Gle, ono što tebi sjeda u banci na račun nije nužno neto plaća koja podliježe 1/3.. Banka ne može znati iznos tvoje neto plaće jer npr.poslodavci često zajedno sa plaćom isplaćuju i put.troškove, a ako je sve u jednom iznosu banka ne može znati od čega se točno sastoji uplata na tvoj račun. :kava:

is_none
13.07.2011., 21:40
Pozdrav svima! moja mama pita Da li je moguce da ako je u nedozvoljenom minusu na maestro akrtici i masteru da jo zblokiraju maestroi da joj odzumu cijelu mirovinu

itko?! :moli:

hmore85
13.07.2011., 21:59
pa ako je u nedozvoljenom, onda joj je maestro već automatski blokiran

MyPoison
14.07.2011., 07:32
Ako imaš Internet bankarstvo tamo ti piše mjesec dana ranije koliki će biti budući minus.
Odi kod svog osobnog bankara i zatraži povećanje minusa. Ja sam to napravila, teta mi dala papir da potpišem i to je to. Samo meni je plaća pala zbog interne kase, a pošto je tebi plaća ista, čudno mi što je došlo do smanjenja :confused:

imam i to me čudi. nije mi ništa pisalo, samo mi je pisalo do kada mi traje onaj stari limit. zapravo uopće nisam očekivala smanjenje jer su mi se prihodi čak povećali za par sto kuna :ne zna:
učiniti ću ja nešto bolje. odnijeti ću iznos minusa u gotovini u banku i pozdraviti se sa Zabom jednom zauvijek. ovo je kap koja je prelila čašu. bar ću te pare vraćati bez kamate od 14% :kava:

is_none
14.07.2011., 15:36
Jos jednom pitanje-moja mama je u mirovini koja je suvise mala a ima kredita 90.tisuca kuna i nije u stanju vise otplacivati pa je zanima da li joj banka moze uzeti i to mirovine sto ima i ostaviti je bez icega? I koje poteze moze banka povuc?

glupnakvadrat
15.07.2011., 09:47
Jos jednom pitanje-moja mama je u mirovini koja je suvise mala a ima kredita 90.tisuca kuna i nije u stanju vise otplacivati pa je zanima da li joj banka moze uzeti i to mirovine sto ima i ostaviti je bez icega? I koje poteze moze banka povuc?

Ne znam stvarno za mirovine ali bilo bi dobro da nazoveš FINU i pitaš za svaki slučaj kako bi na vrijeme zaštitila 2/3 mirovine.

Banka će pokrenuti ovrhu ako se ne dogovorite oko reprograma otplate kredita, barem mislim jer se ja nalazim u sličnoj situaciji ali nemam ništa pa mi ne mogu ići na ovrhu. Uglavnom kamata mi raste na dug, njihov odvjetnički ured naplaćuje svoje troškove, troškove javnog bilježnika će morati platiti i to je sve oko 5.000 kn u godini dana na taj iznos.

Najbolje rješenje je ako imate bilo što da prodate i vratite dug da Vam ne bi išli na ovrhu nekretnine jer bi tada izgubili daleko više jer bi nekretnina bila prodana za znatno manju cijenu od prave vrijednosti. Ili barem preći u manji stan, ali ako ti je mama stara teško da će išta prihvatiti.

Ako ti je majka razumna i neće Više se zaduživati, najbolje bi bilo da ti prihvatiš ukoliko si u mogućnosti vraćanje dugova ali da se s bankom to dogovoriš. Inače banke izlaze ususret koliko god mogu, ali stalno prijete sa odvjetničkim uredima od čega oni i žive.

vivekananda
16.07.2011., 11:46

Sorry ali nick ti odgovara.

Isto pitanje si postavio prije dva mjeseca, točnije 21.05. ove godine i dobio odgovor:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=33780389&postcount=511
http://www.forum.hr/showpost.php?p=33780842&postcount=514

Koji ti je? :kava:

glupnakvadrat
17.07.2011., 09:03
Sorry ali nick ti odgovara.

Isto pitanje si postavio prije dva mjeseca, točnije 21.05. ove godine i dobio odgovor:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=33780389&postcount=511
http://www.forum.hr/showpost.php?p=33780842&postcount=514

Koji ti je? :kava:
Kolega Boky mi nije rekao da će mi poslodavac morati uplačivati plaću na 2 računa 1/3 + 2/3.
Mislio sam da je dovoljan jedan zaštićeni račun koji dam poslodavcu i onda mi se uzima samo 1/3. Zašto se to komplicira poslodavcu da mora uplaćivati na 2 računa? A kod mene se ništa nije promijenilo u ta 2 mjeseca, nisam glup pa da pitam opet bezveze.

ren0707
17.07.2011., 21:32
mislim da ove 2/3 poslodavci ne tumače dobro. Naime, za zaštićeni račun se uplaćuje 2/3 prosječne neto plaće u Hrvatskoj a ne 2/3 plaće ( svakog pojedinca). To je velika razlika.

glupnakvadrat
18.07.2011., 09:49
mislim da ove 2/3 poslodavci ne tumače dobro. Naime, za zaštićeni račun se uplaćuje 2/3 prosječne neto plaće u Hrvatskoj a ne 2/3 plaće ( svakog pojedinca). To je velika razlika.
Znači prosječna neto plaća u Hrvatskoj recimo da je 5.400 kn.
2/3 od toga 3.600 kn. Znači li to da ako imam neto plaću 3.000 kn onda poslodavac sve uplaćuje na zaštićeni račun, a za dug banci onda ne ostaje ništa. U tom slučaju bi ja mogao banci uplaćivati onoliko koliko budem mogao.
Da li je to tako u praksi?

Sunnce
18.07.2011., 13:08
Zašto se to komplicira poslodavcu da mora uplaćivati na 2 računa?

Zato što ti on obračunava i isplaćuje plaću? :kava:

ren0707
19.07.2011., 21:07
Znači prosječna neto plaća u Hrvatskoj recimo da je 5.400 kn.
2/3 od toga 3.600 kn. Znači li to da ako imam neto plaću 3.000 kn onda poslodavac sve uplaćuje na zaštićeni račun, a za dug banci onda ne ostaje ništa. U tom slučaju bi ja mogao banci uplaćivati onoliko koliko budem mogao.
Da li je to tako u praksi?

mislim da se u praksi tumači kako je kome jednostavnije. U slučaju da je plaća manja od 2/3 prosječne neto plaće , poslodavac ti uplaćuje cijelu plaću na zaštićeni račun. Ali (uvijek postoji ali) ,prije isplate plaće postupiti će po ovršnoj izjavi te će 1/3 plaće uplatiti banci za otplatu duga a ostatak isplatiti na zaštićeni račun. Ne može ti cijelu plaću isplatiti na zaštićeni račun a da se ne pridržava ovršnog zakona.

Darko_S
20.07.2011., 12:10
je li stvarno potreba u ovoj državi da se fura tako visoki standard (kupovina nekretnina koje nisu neophodne, skupi auti, mobiteli, odjeća...) i upada u dugove ili su dugovi zbog relanih problema u životu (bolesti npr. ili naslijeđeni dugovi)?

filter
20.07.2011., 23:17
tesko da dugovi mogu biti nasljedjeni. odreknes se nasljedstva ako imas sta nasljediti i miran si sta se tice dugova svoje rodbine.
vjerujem da su dugovi vecine ljudi realna stvar. vecine....ne svih.

oni koji su kupili neophodne nekretnine i neophodne skupe aute nisu u realnim dugovima posto im je to bilo i jos uvijek je neophodno. tako da se toga mogu rijesiti bez da osjete ista osim povrijedjenog ponosa.

niko1983
28.07.2011., 10:48

U nedozvoljeni minus se lako uđe, ali se lako i izađe :)
Ovak, ako si u minusu i smanje ti dozvoljeni minus te tad padnes u nedozvoljeni minus koji iz nekog razloga ne mozes namiriti da dodes u dozvoljeni, prvo te banka opominje nekoliko puta, onda ukoliko u par mjeseci ti to ne namiriš, predmet ide na sud gdje sud može donesti odluku o ovrsi, tada, ukoliko nedaj boze do toga dode, moze se plijeniti samo imovina koja nije od egzistencijalne vaznosti, tako da tvojoj mami sigurno neće uzeti sve, i valja uzeti u obzir da je ovrha u visina tvog duga, u koji valja ubrojiti i troškove opomena i sudske troskove....
ako mama radi, neka malo stisne zube sa trosenjem i izvuci cete se iz toga, i ti joj pomogni koliko mozes i vani ste :)

Lepa_Brena50
28.07.2011., 14:20
je li stvarno potreba u ovoj državi da se fura tako visoki standard (kupovina nekretnina koje nisu neophodne, skupi auti, mobiteli, odjeća...) i upada u dugove ili su dugovi zbog relanih problema u životu (bolesti npr. ili naslijeđeni dugovi)?

za neke je to postao stil života. Radim, plaća je državni prosjek. uz rad sam se školovala ( VSS ) - to je trebalo preživjeti, vjerujte mi. trebala sam negdje zapisivati komentare, ali jedan sam posebno zapamtila: "šta će ti taj fakultet, šta si nisi kupila auto?"
- inače od stana do posla imam 5 minuta....mislim da ovaj način razmišljanja govori dosta o osobama i stilu života "neka me drugi vide".

Bozy
28.07.2011., 14:56
Imam pitanje.
U minusu sam od par tisuča kuna u ZABA-i, taj minus mi istječe za dva tjedna i piše kako poslje tog datuma nemam dopušteni minus.. Kaj če se dogodit ako nevratim minus do tog datuma:confused:

hmore85
28.07.2011., 15:16
s obzirom da će ti se to onda vodit kao nedozvoljeni minus, blokirat će ti kartice, te počet tuć kamatu i kroz koji dan poslat i opomenu. najvjerojatnije, jel...

nicole2007
28.07.2011., 17:46

Da, nažalost, moguće je. I najvjerojatnije budu.
Moja mama je jedanput otišla u nedozvoljeni minus.
I posljedica je: banka sjeda na plaću/penziju dok ne dođeš na nulu.
Ne bi vjerovala, ali radilo se o prekoračenju od tri kune!:eek:
I zbog toga su joj to napravili.:rolleyes: Nakon što je namirila dug, prešla je u drugu banku.
Prva je bila Privredna banka, a druga Zagrebačka banka.
Doduše, to je bilo davno, ali mislim da nije niti sada drukčije.
Prije par godina bilo je isto tako sa prijateljicom.

nicole2007
28.07.2011., 18:12
Imam pitanje.
U minusu sam od par tisuča kuna u ZABA-i, taj minus mi istječe za dva tjedna i piše kako poslje tog datuma nemam dopušteni minus.. Kaj če se dogodit ako nevratim minus do tog datuma:confused:

Pa zašto su ti to napravili? Jesi izgubila posao, jesi prestala dobivati plaću? Je l' ti plaća bila redovita?

inesskica
28.07.2011., 21:18
Imam pitanjce,imam blokiran račun i otvorila sam zaštičeni prije 3 mjeseca na koji mi poslodavac uplaćuje dio plaće,a s obzirom da kad su mi zblokirali tekući odma su mi blokirali i Diners karticu,koja je sada neplaćena ta tri mjeseca,dali meni u banci imaju pravi uzeti te novce sa zaštičenog računa zbog duga po kartici?

indian
28.07.2011., 21:25

a realan problem nije recimo: gubitak posla ili nedobivanje plaća?

Bozy
28.07.2011., 21:28
Pa zašto su ti to napravili? Jesi izgubila posao, jesi prestala dobivati plaću? Je l' ti plaća bila redovita?

Plača bila redovita i sve to, al sam izgubio posao još u 9mj. prošle godine, tako da sam mislio kako ču se do danas več zaposlit, ali shit:kava: Minus (3200kn) nije velik, al meni je kad nemam :durica

nicole2007
29.07.2011., 00:13
Plača bila redovita i sve to, al sam izgubio posao još u 9mj. prošle godine, tako da sam mislio kako ču se do danas več zaposlit, ali shit:kava: Minus (3200kn) nije velik, al meni je kad nemam :durica

Čekaj, ti si bez posla već od 9. mj., a ukidaju ti minus tek sad za dva tjedna?!:confused:
Pa koja je to banka?
A niš, minus ti je ostao i sad će ti na njega gomilat kamate. Zato jednostavno što prije nešto zaradi i to plati. Prije nego što dug bolesno naraste.
I raspitaj se kolike su kamate. Možda i netko ovdje zna. Pa ćeš znati kojom brzinom će ti rasti dug.

boky1979
29.07.2011., 06:00
Zatezna kamata 12% godišnja! Na minus 3200 kn, mjesečno je 32 kn (plus trošak opomena, vođenja računa, paketa...). Odi u ZABU kod osobnog bankara i dogovori se za za obročnu otplatu tog minusa da ti ne idu dodatni troškovi.

boky1979
29.07.2011., 06:04
Imam pitanjce,imam blokiran račun i otvorila sam zaštičeni prije 3 mjeseca na koji mi poslodavac uplaćuje dio plaće,a s obzirom da kad su mi zblokirali tekući odma su mi blokirali i Diners karticu,koja je sada neplaćena ta tri mjeseca,dali meni u banci imaju pravi uzeti te novce sa zaštičenog računa zbog duga po kartici?

Kako će ti uzet novce sa zaštićenog računa??? Zato se i zove zaštićeni. Poslat će ti prisilnu naplatu na FINU koja će čekat otplatu prethodnog duga zbog kojeg si blokirana.

Bozy
29.07.2011., 09:09
Zagrebačka banka je u pitanju...eto po novom ako do 9mj. ne nađem posao opet bi mogao dobivat novac na burzi, to je kak ti po novom:kava:
Evo kaj piše na e-zabi
http://img37.imageshack.us/img37/6797/unled2vc.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/37/unled2vc.jpg/)

Bozy
02.08.2011., 10:44
Zatezna kamata 12% godišnja! Na minus 3200 kn, mjesečno je 32 kn (plus trošak opomena, vođenja računa, paketa...). Odi u ZABU kod osobnog bankara i dogovori se za za obročnu otplatu tog minusa da ti ne idu dodatni troškovi.

Bio sam kod bankara i ništa:mad: Rekao mi da nemože na obročnu otplatu zato jer nemam redovne prihode:ne zna: Rekao da jednostavno nemože po nikakvoj osnovi to napraviti, mada sam mu ja rekao da ču vratit :(

Znači neče mi odmah blokirat račun, al kad mi ga i blokiraju iči če mi ~30kn kamate + 50kn trošak opomene..

franakštajn
03.08.2011., 23:23
pozdrav svima,
prije nekoliko dana prijavio sam se u udrugu Franak.
naravno i ja sam rob i nisam siguran što dalje.
u trenutku dizanja stambenog kredita živio sam sa suprugom i jednom kćerkom te smo i supruga i ja bili zaposleni i rata kredita od 2200 kn nije nam bila strahovit problem, međutim, danas 4 i pol godine kasnije situacija je malčice drugačija, ja radim dok je supruga doma, na porodiljnom sa 833 kn primanja i četvero djece (nedavno smo dobili blizance), i u ovom trenutku sa ratom od 3800 kn.
ne želim više ništa reći, a mislim da sam rekao dovoljno.
naravno uz kredit za stan digao sam i adaptacijski kredit koji je u eurima :( i mogu vam reći da mi je supeeer.

naravno sve sam si to sam spremio, ali eto nisam predvidio događaje koji su me zatekli i sada više ne znam kuda.

eh sada mi treba pomoć, naime zatražio sam zamrzavanje kredita prije nekog vremena i gospoda iz banke su me zvali kako je moj slučaj u obradi, tj kako ide na odobrenje pa kud koji ....
naravno zamrzavanje sam tražio jer prošli mjesec nisam platio režije, a ovaj mjesec ću ih morati platiti što znači da neće biti kunica za ratu kredita.

molim one sa više iskustva i znanja za savjet što dalje, ići na zamrzavanje, čekati da se nešto dogodi, jednostavno prestati plaćati ili....?

što god učinio nekako mi ishod izgleda isti, ali možda netko od vas zna više :)
unaprijed hvala,

T&T
03.08.2011., 23:48
pozdrav svima,
prije nekoliko dana prijavio sam se u udrugu Franak.
naravno i ja sam rob i nisam siguran što dalje.
u trenutku dizanja stambenog kredita živio sam sa suprugom i jednom kćerkom te smo i supruga i ja bili zaposleni i rata kredita od 2200 kn nije nam bila strahovit problem, međutim, danas 4 i pol godine kasnije situacija je malčice drugačija, ja radim dok je supruga doma, na porodiljnom sa 833 kn primanja i četvero djece (nedavno smo dobili blizance), i u ovom trenutku sa ratom od 3800 kn.
ne želim više ništa reći, a mislim da sam rekao dovoljno.
naravno uz kredit za stan digao sam i adaptacijski kredit koji je u eurima :( i mogu vam reći da mi je supeeer.

naravno sve sam si to sam spremio, ali eto nisam predvidio događaje koji su me zatekli i sada više ne znam kuda.

eh sada mi treba pomoć, naime zatražio sam zamrzavanje kredita prije nekog vremena i gospoda iz banke su me zvali kako je moj slučaj u obradi, tj kako ide na odobrenje pa kud koji ....
naravno zamrzavanje sam tražio jer prošli mjesec nisam platio režije, a ovaj mjesec ću ih morati platiti što znači da neće biti kunica za ratu kredita.

molim one sa više iskustva i znanja za savjet što dalje, ići na zamrzavanje, čekati da se nešto dogodi, jednostavno prestati plaćati ili....?

što god učinio nekako mi ishod izgleda isti, ali možda netko od vas zna više :)
unaprijed hvala,

Uzmi moratorij, ako te nista ne kosta tj., ako nema naknade, jer znam da neke banke to odobravaju temeljem porodiljnog. Za vrijeme dok ti traje moratorij, plati te rezije i probaj se rijesiti nekih drugih dugova (ako imas) tipa kartice, minusi, a bilo bi idealno kad bi mogao srezati i taj adaptacijski djelomicno da ti situacija bude laksa kad ponovno krene placanje kredita.

Ja da sam u takvoj bezizlaznoj situaciji i da mi nude besplatan moratorij, napravio bih upravo to. Ako se na kraju realizira nesto povoljno za sve od ovoga dogovora na relaciji vlada-banke to ce se ionako aplicirati na sve koji zele i pristanu (pretpostavljam) pa i na tebe, tako da mislim da nista neces izgubiti, osim sto ces pauzirati godinu ili na koliko ti vec nude moratorij, ali uz mogucnost rjesavanja nekih drugih manjih dugova u medjuvremenu.

Ovo govorim i jos jednom napominjem da bi to bio moj potez ne znajuci naravno kolika su vasa primanja, ukupni dugovi i situacija opcenito sa zaposlenjem i sl.

franakštajn
04.08.2011., 08:26
hvala na odgovoru T&T

Jellle
13.08.2011., 20:08
Za vrijeme moratorija se uglavnom placa kamata a glavnica miruje nakon a 4 godine otplate pretpostavljam da je anuitet još uvijek debelo u korist kamate stoga bi ja na tvom mjestu možda rađe tražila reprogram oba kredita, stambenog i adaptacijskog na način da ih produljiš na duži rok otplate i pri tome prilagodiš mjesečnu ratu da ti bude čim manja a opet da koliko toliko otplačuješ i glavnicu.

penava
24.08.2011., 12:09
Pitanje u vezi banaka: planiram kupiti zemlju blizu mora i izgraditi privatni pansion (4-5 apartmana), koliko su banke spremne izaći u susret s obzirom na cijene zemljišta u priobalju i troškova izgradnje, ako dođem sa nekim gotovim planom?

Kreditnu sposobnost imam, nešto ušteđevine imam, nešto će pomoći roditelji, problem ostaje zatvaranje financijske konstrukcije.

Kredit bi uzeo na što duži rok otplate (zbog početne visine rate, dok ne izgradim objekt i počnem sa iznajmljivanjem), pa ga zatvorio što prije mogu

novipocetak
14.09.2011., 11:23
Pozdrav ljudi , imam poprilicna dugovanja i situaciju u koju sam se uvalio u jako kratko vrijeme i trebao bi nekoliko misljenja ljudi ovdje , dobrodosli su svi savjeti i iskustva .......

ugl ... imam dva friska kredita u 2 banke ( jedna je maticna ) iz ove godine oba a oboje su zajedno 25 tisuca € , drugi koji mi neide preko trajnog kasnim 2 mjeseca i pola treceg skoro a skupilo mi se na amexu i dinersu jos 25000 kn duga koji se mora rjesiti uskoro a neznam na koji nacin da to platim ... novi kredit mi banke nece dati jer su ovi friski ... inace sam na neodredjeno zaposlen i imam solidnu placu plus sto cu kroz koje skoro vrijeme moci dodatnu placu zaradjivati honorarno ali do tad cu bit i na crnoj listi ( ako vec nisam na njoj ) i sjest ce mi i amex i diners na placu tako da neznam i onda kako ce se oni moci naplatiti .....

htio bi podici kredit pa cak i sa vecom kamatom nego u banci jer cu moci stisnut zube i otplacivati sve to kad mi honorarno proradi samo da mogu rjesit trenutna dugovanja ali neznam ko bi mi to mogao realizirati ....

please help ljudi ....

jedrilicar
14.09.2011., 11:37
Pozdrav ljudi , imam poprilicna dugovanja i situaciju u koju sam se uvalio u jako kratko vrijeme i trebao bi nekoliko misljenja ljudi ovdje , dobrodosli su svi savjeti i iskustva .......

ugl ... imam dva friska kredita u 2 banke ( jedna je maticna ) iz ove godine oba a oboje su zajedno 25 tisuca € , drugi koji mi neide preko trajnog kasnim 2 mjeseca i pola treceg skoro a skupilo mi se na amexu i dinersu jos 25000 kn duga koji se mora rjesiti uskoro a neznam na koji nacin da to platim ... novi kredit mi banke nece dati jer su ovi friski ... inace sam na neodredjeno zaposlen i imam solidnu placu plus sto cu kroz koje skoro vrijeme moci dodatnu placu zaradjivati honorarno ali do tad cu bit i na crnoj listi ( ako vec nisam na njoj ) i sjest ce mi i amex i diners na placu tako da neznam i onda kako ce se oni moci naplatiti .....

htio bi podici kredit pa cak i sa vecom kamatom nego u banci jer cu moci stisnut zube i otplacivati sve to kad mi honorarno proradi samo da mogu rjesit trenutna dugovanja ali neznam ko bi mi to mogao realizirati ....

please help ljudi ....

dakle ako ja dobro pratim tvoje izlaganje, problem bi se mogao podijeliti u dva dijela

prvi dio, to je kratkoročna nelikvidnost u iznosu od 25.000 kn na karticama i tri anuiteta po nekom kreditu iks... (pretpostaviti ću da je to 10.000 kn, pa bih dakle krastkoročna nelikvisnost bila oko 5000 €)

drugi dio, to je velika kreditna izloženost u odnosu na primanja, uz očite probleme u održavanju vlastite financijske ravnoteže

(uvažavam razlogem uvjete, probleme, potrebe, svaki argument apriori uvažavam, ali nakon toga uvijek ostaje nerazmjer između tekućih priljeva i tekućih troškova)

a tu je i život.. valja jesti, valja plaćati struju, vodu, komunalije, telefon, auto, odjeću, obuću...

jedini način kako ja to vidim, jest odlazak u svoju matičnu banku gdje ćeš iskreno i detaljno izložiti problem i zatražiti refinanciranje koje će zadovoljiti sve obveze, uz istodobno rezanje amexa, dinersa i uvođenje ravnoteže između prihoda i rashoda

drugi način je to isto, ali pred rodbinom, prijateljima i znancima

treći način je prodaja auta ili nekretnine

a nakon toga predstoji ti ono kroz što ja upravo prolazim, a to je vještina preživljavanja s onim što se ima na raspolaganju i vježbanje samodiscipline da kupuješ samo pravim novcima ako ih imaš i ničim više...

novipocetak
14.09.2011., 12:02
dakle ako ja dobro pratim tvoje izlaganje, problem bi se mogao podijeliti u dva dijela

prvi dio, to je kratkoročna nelikvidnost u iznosu od 25.000 kn na karticama i tri anuiteta po nekom kreditu iks... (pretpostaviti ću da je to 10.000 kn, pa bih dakle krastkoročna nelikvisnost bila oko 5000 €)

drugi dio, to je velika kreditna izloženost u odnosu na primanja, uz očite probleme u održavanju vlastite financijske ravnoteže

(uvažavam razlogem uvjete, probleme, potrebe, svaki argument apriori uvažavam, ali nakon toga uvijek ostaje nerazmjer između tekućih priljeva i tekućih troškova)

a tu je i život.. valja jesti, valja plaćati struju, vodu, komunalije, telefon, auto, odjeću, obuću...

jedini način kako ja to vidim, jest odlazak u svoju matičnu banku gdje ćeš iskreno i detaljno izložiti problem i zatražiti refinanciranje koje će zadovoljiti sve obveze, uz istodobno rezanje amexa, dinersa i uvođenje ravnoteže između prihoda i rashoda

drugi način je to isto, ali pred rodbinom, prijateljima i znancima

treći način je prodaja auta ili nekretnine

a nakon toga predstoji ti ono kroz što ja upravo prolazim, a to je vještina preživljavanja s onim što se ima na raspolaganju i vježbanje samodiscipline da kupuješ samo pravim novcima ako ih imaš i ničim više...

hvala na odgovoru !

2 anuiteta po 1000 kn kasnim u banci a na obje kreditne kartice kasnim po 3 mjeseca i sve skupa mi je dug 25000 na njima .... znaci trebao bi 30 000 kn da to rjesim sada da nebi dolazio na crne liste i dobio malo vremena da si podebljam prihode ....

bio sam u maticnoj banci koja je erste inace i rekli su mi da nemogu dobiti novi kredit jer mi je ovaj stari na max a 2 mjeseca prije njega sam u drugoj banci podigao veci iznos ( preuredjenje stana ) ... sada mi je jasno kakvu sam glupost napravio i nemogu prezalit dan kada sam odkantao jednu financijsku savjetnicu kada sam bio u super povoljnoj situaciji oko financija ....

sad neznam dali to vrijedi i za refinanciranje .....

drugo i trece je nemoguce jer nitko nema danas love koju moze na duze vrijeme posuditi a auta i nekretnina nemam osim stana u kojem zivim ali ne glasi na mene ....

jedrilicar
14.09.2011., 12:17
....

onda je zaista gadno...

teške su to situacije, ne znam što bih ti rekao...

daljnje rješenje je prelazak u neku treću banku koja bi te prihvatila kao klijenta ali pod uvjetom da ti jednim "muškim kreditom" od cca 30.000 EUR na cca 15-tak godina refinancira sve te obveze, možda uz nekog sudužnika ili uz založno pravo...

ali ti svakako i inače moraš pročitati knjigu Financijski preporod

neno1966
14.09.2011., 12:26
Imaš takoreći 4 kredita (2 kredita+ Amex+ Diners) i situaciju bi išao rješavati još jednim kreditom...:503:

Bez obzira na crnu listu ja bi poradio na tom honorarnom poslu da počneš što prije ili neki drugi dodatni posao u međuvremenu. Samo nije mi jasno, 4 kredita si iskoristio za preuređenje stana koji još nije na tvoje ime? :confused:

novipocetak
14.09.2011., 12:39
onda je zaista gadno...

teške su to situacije, ne znam što bih ti rekao...

daljnje rješenje je prelazak u neku treću banku koja bi te prihvatila kao klijenta ali pod uvjetom da ti jednim "muškim kreditom" od cca 30.000 EUR na cca 15-tak godina refinancira sve te obveze, možda uz nekog sudužnika ili uz založno pravo...

ali ti svakako i inače moraš pročitati knjigu Financijski preporod

ha , pitao sam u par njih i nece nitko to breme preuzet jer tek otplacujem kamate starih kredita .... trebao bi cekat cirka pola godine jos da bi mogao tako nesto napravit ....

procitao bi tu knjigu da ... gledao sam neke dvde na kojima frajer kaze da ako izmislis toplu vodu i napises knjigu mozes se obogatit ... nekako sam skeptican prema tome ali super objasni marketing i kak to sve funkcionira ...

novipocetak
14.09.2011., 12:43
Imaš takoreći 4 kredita (2 kredita+ Amex+ Diners) i situaciju bi išao rješavati još jednim kreditom...:503:

Bez obzira na crnu listu ja bi poradio na tom honorarnom poslu da počneš što prije ili neki drugi dodatni posao u međuvremenu. Samo nije mi jasno, 4 kredita si iskoristio za preuređenje stana koji još nije na tvoje ime? :confused:

ha najradije nebi vjeruj mi .... samo neznam na koji drugaciji nacin mogu rjesit trenutna dugovanja ....

bit ce ok kad honorarac proradi ali trebat ce mi neko vrijeme, ne predugo nadam se samo sto me i sa te strane dere nesreca jer moram i za to rjesit neke sitne financije da mogu kak spada krenut u taj posao a to mi je trenutno na 4 mjestu po hitnosti ....

nije stan na moje ime ali bude jednog dana , obiteljski stan .... i kada sam dizao te kredite imao sam 2 posla pa me nije bilo strah ... nazalost vise nemam 2 ....

neno1966
14.09.2011., 12:48
ha najradije nebi vjeruj mi .... samo neznam na koji drugaciji nacin mogu rjesit trenutna dugovanja ....

bit ce ok kad honorarac proradi ali trebat ce mi neko vrijeme, ne predugo nadam se samo sto me i sa te strane dere nesreca jer moram i za to rjesit neke sitne financije da mogu kak spada krenut u taj posao a to mi je trenutno na 4 mjestu po hitnosti ....

nije stan na moje ime ali bude jednog dana , obiteljski stan .... i kada sam dizao te kredite imao sam 2 posla pa me nije bilo strah ... nazalost vise nemam 2 ....
Pa ja vidim jedino obitelj (vlasnike stana) koji bi ti mogli pomoći posudbom novca, sve i da ih zezneš uložio si u njihov stan i nisu na gubitku.

novipocetak
14.09.2011., 12:55
Pa ja vidim jedino obitelj (vlasnike stana) koji bi ti mogli pomoći posudbom novca, sve i da ih zezneš uložio si u njihov stan i nisu na gubitku.

ha znam ali nemogu mi posudit nazalost ...

bio sam spreman cak i u stedionice podic 35000 i duplo vracat jer mogu sa poslodavcem dogovorit da mi preko trajnog skidaju ali ni one nedaju takve kredite vise , mozes podic 15000 na 2 godine a vracas duplo , znaci nebi ni imao za sve a opteretio bi se puno zesce ... to mi se nikako neisplati .... jos manje i ovo prvo ali bar bi dobio na vremenu .... neznam .....

jedrilicar
14.09.2011., 12:58
ha , pitao sam u par njih i nece nitko to breme preuzet jer tek otplacujem kamate starih kredita .... trebao bi cekat cirka pola godine jos da bi mogao tako nesto napravit ....

procitao bi tu knjigu da ... gledao sam neke dvde na kojima frajer kaze da ako izmislis toplu vodu i napises knjigu mozes se obogatit ... nekako sam skeptican prema tome ali super objasni marketing i kak to sve funkcionira ...

kako funkcionira?

pa funkcionira tako da realno sagledaš svoje financijske mogućnosti i da ne trošiš više nego imaš, dan zaboraviš na kredite i banke, da sve svoje sile upregneš u čišćenje kredita i dugova jednog po jednog, od najmanjeg prema najvećem po slijedećem principu...

imaš 1000 plaće...

nužni trošak za golo preživljavanje ti je recimo 300

kumulativ mjesečnih obaveza po svim zaduženjima ti je recimo 500

ostaje ti 200

sa tih 200 ubrzano otplaćuješ najmanju od onih obaveza koje grade 500, reicmo onu koja u tih 500 učestvuje sa 50

kad je otplatiš, onda tih 200 uvećanih za 50 koje si sad netom oslobodio koristiš za čišćenje slijedeće u nizu.. neka je ona recimo 80

kad je riješiš, sad već imaš 330 (200 + 50 + 80) na raspolaganju da se obračunaš sa onom koja u startnih 500 učestvuje sa 120

i tako redom dok se ne riješiš svega do najmanje lipe

a onda svih tih 500 koje si oslobodio i onih 200 s kojih si startao u sanaciju samog sebe koristiš za stvaranje rezervi, za kupnju, za adaptaciju stana za bilo što

a svo to vrijeme stalno iz mjeseca u mjesec trošiš onih skromnih 300 i ni felera više

dosadno je i mukotrpno, znam, ali druge nema, osim ako ne dobiješ na lotu, nasljedstvo, donaciju ili ne prodaš kapitalnu imovinu..

nikakva mudrost, samo beskrajno odricanje..

novipocetak
14.09.2011., 13:04
da , jedino tako ... jel imaju knjiznice tu knjigu za posudit da je procitam posto brijem da niko kog znam nema ... ?

jedrilicar
14.09.2011., 13:09
da , jedino tako ... jel imaju knjiznice tu knjigu za posudit da je procitam posto brijem da niko kog znam nema ... ?

daj mi mail ili skype, poslat ću ti je u adobe formatu

appres
14.09.2011., 13:49
Meni je prva ideja bila da se netko šali, ali dobro... Mislim digao si 2 kredita na kartice se prezadužio i sad bi još jedan kredit?!
Ali dobro zašto tebe muči da ne dođeš na crnu listu? Nitko ti neće dati više kredit? Pa ne da ti ga ni danas. Stisni zube, plaćaj koliko možeš, a u međuvrenu će se skupiti zateznih kamata i opomena... ali toliko bi paltio i dodatni kredit. I drugi put pametnije. Bar si trebao bolje procjeniti koliko ti treba i dići jedan solidan kredit za adaptaciju i gotovo.

slaven0
17.09.2011., 15:14
iznajmi stan, odseli starcima, prodaj auto, presjeci kartice, promjeni drustvo, zaboravi kredite, minuse, ljetovanja, zimovanja, krpice, adaptacije....

NemremSeSjetit
17.09.2011., 15:36

please help ljudi ....

Koliko shvaćam, imaš 25.000 EUR duga po kreditima i još 25.000 kn na karticama.

Koliko zarađuješ i koliko ti mjesečno treba za ono što smatraš minimalnim potrebama (platiti režije i prehraniti se)? Koliko smatraš da ćeš zaraditi s honorarnim poslom i koliko je on uopće realan? Imaš li još nekoga u kućanstvu tko dijeli troškove zajedničkog života s tobom?

Kolike su ti mjesečne rate za te kredite koje imaš? Kakva osiguranja si dao za ova dva kredita u bankama?

Prvo moraš odgovoriti na ova pitanja, da netko uopće stekne nekakvu sliku tvojih problema i mogućnosti, pa da ti išta smisleno može odgovoriti.

Zaboravi nekakve knjige i gluposti (nemoj trošiti još novaca bezveze), a posebno zaboravi nove kredite, jer niti jedna banka ti to sada neće dati, a ovi koji bi ti možda i dali mogu te uvući samo u još dublje probleme.

Ako smisliš i možeš prezentirati nekakav realni plan otplate, sigurna sam da se možeš dogovoriti oko reprograma plana otplate sa svim tvojim vjerovnicima.

Kartice naravno zaboravi i dobrovoljno ih prerezane vrati, dok ne izađeš iz gabule.

jedrilicar
17.09.2011., 21:38
Zaboravi nekakve knjige i gluposti.

što fali knjizi u kojoj mu piše to isto i koju sam mu poklonio na način da je besplatno downloda??:ne zna::lol::cerek::rofl:

on mora shvatiti svoju situaciju, shvatiti da je ona gotovo bezizlazna, ali i da je samo on i jedino on može izvući, ma koliko to sad izgledalo nemoguće..

mora shvatiti da put oko svijeta počinje prvim korakom

joso99
30.09.2011., 19:30
Imam kredit u eurima i otplatio sam 40%, ostalo mi je još nekih 60% u sljedeće tri godine ( govorim o glavnici naravno). Imam nešto sa sastrane i ako odem u minus do kraja uspio bi zatvoriti kredit. Ako nejdem u minus u 3. mjesecu ću imati dosta sastrane da ga zatvorim. E sad mene je strah eura, ako euro počne rasti meni glavnica raste i snižava mi se udio ušteđevine... Neznam što mi se više isplati, biti u minusu 5 mjeseci (jer ću opet uspjet i minus zatvoriti do 3. mjeseca) ili još 5 mjeseci plaćat kredit i nadat se da euro neće skočiti...

zdenka27
01.10.2011., 08:25
Iako osobno ne vjerujem da će euro skočiti, na tvom mjestu bih zatvorila kredit.
Pogledaj otplatni plan - vjerujem da ćeš se za tih par mjeseci naplaćati puno kamata iako je nominanla kamta niža.
Osim toga, mirno spavaš.

zvonkotelefonko
02.10.2011., 14:52
Ja ne bih zatvarao kredit do 3. mjeseca; vjerojatno ćeš morati plaćati i naknade itd, a nije dobra ideja ući u minus do kraja

Pozdrav

jedrilicar
02.10.2011., 18:52
daj mi mail ili skype, poslat ću ti je u adobe formatu

često dobivam vaše poruke za slanjem ove knjige,
nažalost ispodstavilo se da je prevelika za slanje mailom pa vam ipak preporučujem guglanje i pronalaženje verzije za download, ali nažalost nemam link...

ako izguglam stavit ću ga

is_none
08.10.2011., 17:06
Pozdrav svima! Imam jedno pitanje. Ako banka druga posalje ovrhu za neplaceni kredit,da li maticna (moja banka) blokira master i master go? I sta se desava poslje

sanšajn
16.10.2011., 14:40
Pozdrav, htjedoh podijeliti s vama da je meni draga prijateljica bila u financijskom kaosu, i odlucila se otic kod jednog od onih financijskih savjetnika, i stvarno su joj pomogli i napravili cijeli plan kako da se izvuce iz problema. I kako ona kaze, nisu nis naplatili jer se oni naplacuju, citiram, od trzista. Pa ako netko treba kontakt, nek se javi.

zdenka27
17.10.2011., 05:25
I ja imam prijateljicu koja je bila u finanacijskom kaosu. Napravila sam joj plan, ali ona ga se nije držala i sad je u još većim problemima.
Hoću reći - to vrijedi samo onima koji su svjesni svoje situacije i spremni se disciplinirati!

Hemernyn
03.11.2011., 14:29
Pozdrav svima - ovdje sam, ha a radi cega i svi :504::503: i molila bih pomoc savjetom, jer mi ekonomija i financije nikad nisu bile jaca strana...

Pa da krenem:
1. Imam jedan kredit od 15.000 ojra (ne znam do kad), mjesecna rata mi je 1.450 kn, ide mi trajnim nalogom, tako da ga svakog 10tog skidaju sa racuna (na ruzan nacin sam naucila da se sa kreditima i Bankama ne triba zahebavati), bila sam i na crnoj listi, digla sam ga da pokrijem dva mala kredita, revolving, kreditnu karticu i minus.
2. Imam jednu karticu (sve sam druge zatvorila i prerezala i NE zelim ih imati - ogromni dug sam na revolvingu imala), znaci Amex - koji me mjesecno dodje cca 1.200 - 2.000 kn, najmanje obrocna otplata, najvise benzin, spiza, hrana za pse...l.,
3. Mjesecne rezije cca 750,00 kn (dvoje nas je pa dijelimo popola rezije za stan).
4. Minus od 10.000 kn full :503:

Smanjila sam trosak kupovine cigareta, pa umjesto cca 2 kutije 1,5 dnevno, jedna mi traje dva dana.
Imam dva psa i mjesecno me za njih hrana dodje cca 500-600 kn (prije sam kupovala za jednog psa hranu od cca 500 kn, no ne mogu vise to financirati, kako sad imamo i drugog psa (spasili ga), kupujemo jeftiniju hranu.
Auto mi je mjesecno (benzin) - 500 - 600 kn (mali benzinac, po gradu trosi 4,5 - 5 l).

Placa mi je mjesecno 5.000 kn, no kad se skine rata kredita - racunam sa 3.500. Sto bi trebalo biti i vise nego dovoljno nekome tko ima dva psa, nema djece i ne placa stanarinu. Znaci imam svoj stan (nasljedstvo).

I svejedno ne mogu zivjeti, jer kad se sve popise izgleda ovako...
5000 - placa
- 2000 - Amex, cigarete, spiza
- 600 - benzin isto na amex - ali racunam odvojeno
- 750 rezije (struja, voda, pricuva, komunalna, tel, internet.)
- 600 psi
- 1500 kredit

Kako i na koji nacin da ustedim... :ne zna:

Anasib
03.11.2011., 20:21
nema druge opcije nego ili zarađivati više ili trošiti manje. prvo, sama odluči da li ti je i u kojoj mjeri nužan auto. da li grad u kojem živiš ima javni prijevoz, da li postoji kolegica s posla s kojom zajedno možeš putovati (jedan dan, tjedan tvojim autom, drugi njenim) i sl. auto ti nije samo trošak od 600 kn, jer sigurno imaš i servis, kao i registraciju.....
provjeri što se tiče tel i interneta da li koristiš najpovljniju opciju/tarifu. razmisli možeš li i manje trošiti na cigarete.
i/ili nađi honorarni posao, kako bi povečala primanja.

kad dođeš u plus, onda ide dio zatvaranja minusa po tekučem, kao i revolving kartice.

jeeeRajt
03.11.2011., 22:20
hvala na odgovoru T&T

znam da neke banke ne naplaćuju kamatu za moratorij za vrijeme porodiljnog korisnika kredita ili bračnog partnera i mislim da ti je to najbolja opcija da predahneš

posebnih troškova ne bi trebao imati ako ne produžuješ rok otplate (a to ti se ni ne isplati ako imaš dugoročan kredit, već pustiš da ti rata bude nešto veća nakon moratorija)

enigmus_hr
03.11.2011., 22:30
Pa da krenem:
1. Imam jedan kredit od 15.000 ojra (ne znam do kad), mjesecna rata mi je 1.450 kn, ide mi trajnim nalogom, tako da ga svakog 10tog skidaju sa racuna (na ruzan nacin sam naucila da se sa kreditima i Bankama ne triba zahebavati), bila sam i na crnoj listi, digla sam ga da pokrijem dva mala kredita, revolving, kreditnu karticu i minus.

Odlično, ovo neka ti bude i zadnji kredit.

2. Imam jednu karticu (sve sam druge zatvorila i prerezala i NE zelim ih imati - ogromni dug sam na revolvingu imala), znaci Amex - koji me mjesecno dodje cca 1.200 - 2.000 kn, najmanje obrocna otplata, najvise benzin, spiza, hrana za pse...l.
Kloni se rata, savjet, potrošit ćeš više nego da kupuješ bez rata (čista psihologija - pa daj još samo ovo, pa daj još ono, pa ovo je malo, ....):mig:

Smanjila sam trosak kupovine cigareta, pa umjesto cca 2 kutije 1,5 dnevno, jedna mi traje dva dana.
Prva koja mi ne stoji. Popušiš jednu kutiju u dva dana ili dvije kutije u tri dana?

Auto mi je mjesecno (benzin) - 500 - 600 kn (mali benzinac, po gradu trosi 4,5 - 5 l).
Benzinca koji trošu u gradu 5 litara ja nisam vidio. Troši ti on puno više. A kao što je rečeno moraš na to uključiti i registraciju i servise.

Placa mi je mjesecno 5.000 kn, no kad se skine rata kredita - racunam sa 3.500. Sto bi trebalo biti i vise nego dovoljno nekome tko ima dva psa, nema djece i ne placa stanarinu. Znaci imam svoj stan (nasljedstvo).

Kako i na koji nacin da ustedim...

Eto točno ovako:

1) SVE, ali SVE mjesečne izdatke stavi na papir, od one kave u subotu ujutro pa do rate kredita

2) Ne kupovati više na rate.

3) Prestani pušiti i izbaci pse. Ako ti je teško, probaj jedno po jedno, prvi mjesec cigarete, drugi mjesec jednog, treći mjesec drugog psa.

4) Sav višak koji ti ostane kad pobrojiš plaću i troškove stavljaj sa strane, nepotrebne troškove izbaci. Vrlo brzo će ti se nakupiti lijepa svotica.

zamantana
03.11.2011., 23:25
Kako i na koji nacin da ustedim... :ne zna:

Enigmus-hr ti je dao par vrlo korisnih i dobrih savjeta.

Stjecajem okolnosti dugovala sam skoro 6 plaća. Kad sam shvatila da mi je mjesečna kamata oko 250 kn, napravila sam sljedeće:

- pogledala koje su mi bankarske usluge potrebne i ukinula sve nepotrebne usluge. Time sam uštedila nekih 15 kn mjesečno. Nije puno, ali na godišnjoj razini to je 180 kn.

- počela sam paziti na troškove mobitela i uzela paket koji mi najviše ogdovara. Mjesečne troškove sam smanjila sa nekih 200kn na 100kn - godišnja ušteda od ca. 1200kn.

- tjedno bih dizala određeni iznos gotovine s kojim sam raspolagala. Kartica od tekućeg bi mi ostala doma da ne dođem u napast...

- smanjila sam kave, prestala kupovati novine, knjige, robu sam kupovala na sniženju...

- prihvaćala sve moguće dodatne poslove...

Ako ne kuvaš, savjetujem ti da počneš kuvati jer je to puno jeftinije nego jesti vanka ili kupovati pizzete i ostale gluposti. Prestani kupovati sokove, vodu, slatkiše na blagajni, kupuj sezonsko voće i povrće.

U skoro dvije godine sam uspila vratila dug, iako moram priznati da sam i danas u vrlo malom minusu, samo kao znak neki upozorenja.

Onaj koji luta.
04.11.2011., 13:31
Odlično, ovo neka ti bude i zadnji kredit.

Eto točno ovako:

3) Prestani pušiti i izbaci pse. Ako ti je teško, probaj jedno po jedno, prvi mjesec cigarete, drugi mjesec jednog, treći mjesec drugog psa.

Ovo moze napisati samo nehuman covjek! Dobro da nisi savjetovao nesto gore.

Ostalo manje vise stoji.

ButterflyStar
04.11.2011., 13:42
Hello ljudi,

Ja sam se dobro uvalila.
Dobijem cca 3.325 KN platu
Imam dug na kreditnoj 7.000 kn
na drugoj kreditnoj 5.950 kn
i limit cijelu platu 3.325 KN
Katastrofalno. To sve sam skupila u 2 godine.
Dalje sto imam
KASKO - ostalo mi je josh 1800 kn duga do 4. mjeseca trebam platiti
Kredit za auto - učestvujem sa 1.050 kn u rati
Mobitel - nisam platila 2 računa cca.300 kn
Zivotno osiguranje minimalna premija - 25 eura
Tu su jos kamate, naknade i ostalo.
Danima pokusavam da skontam najbolji plan da se sto prije izvucem ali mi ne ide :)
U fondu za crne dane nemam ništa.
Kada uporedim sa drugima nisu to bas toliko veliki dugovi, ali kada uporedim sa svojom platom to je veliko.:504:
Starcima ne smijem da se zalim, oni misle da sam dovoljno pametna i da nemam dugova :) A necu da ih brinem, pa se ponasam kao da ih nemam.

Hemernyn
07.11.2011., 07:27
Hvala svima sto pokusavate savjetova, ali izgleda da sam trebala napomenuti par stvari, a to je da be auta u pasa ne mogu i oni nikako ne dolaze u obzri na "skresanje". :)

kad dođeš u plus, onda ide dio zatvaranja minusa po tekučem, kao i revolving kartice.

TREBA mi auto, jer vikendom sa zivotinjama idem van grada i to je jedini nacin da izbacim stres koji se nakuplja tijekom tjedna da ne dobijem slom zivaca ili mi se vrate panicni napadaji. Auto je Fiat Seicento i trosi i manje od 5l mjesecno. Registracija i osiguranje je jednom godisnje i osiguranje je 1.200 kn (godisnje), a registracija (650,00 kn) godisnje - nije mi trosak i problem auto.

To se slazem, osim sto revolving vise nemam - pa kontam da nisi dobro procitao/la post.

4) Sav višak koji ti ostane kad pobrojiš plaću i troškove stavljaj sa strane, nepotrebne troškove izbaci. Vrlo brzo će ti se nakupiti lijepa svotica.

U pirncipu pametno zboris, no sa nekim stvarima se ne slazem, i iskreno cudno mi je da netko uopce moze savjetovati to... :/
Sto se tice cigareta sa 1,5 kutije do 2 kutije dnevno sam dosla na jednu kutiju cigareta u dva dana.

Kuham skoro svaki dan, a ako ne kuham napravim si jaja - doma. Ne jedem vani, nemam troskova hrane van kuce. Kuham domace i povrce i sto god sam naucila.
Ekonomicno trosim struju >(kad je jeftina palimo sve), cak smo i pisali par dana da vidimo koliko koji potrosac trosi.
Imam najoptimalniji tarifu za mobitel (15,00 kn pretplate mjesecno). Telefon ne koristimo doma, osim za internet. Tako da i tu imam najjeftiniju tarifu.
Ne idem na kave preko tjedna - samo vikendom.

PSI ne dolaze u obzir da idu van, meni je to ekvivalentno kao da ja tebi kazem da svoju dijecu rijesis? Jer su ti trosak ... :ne zna:

No sve u svemu havla, ali sve sto ste savjetovali i sama znam, samo ne znam na koji nacin krenuti sa svime. Kako ustjedjeti na ratam (kad sam vam i tako rekal da nemam puno rata na amexu, samo da ste procitali), kako kupovati hranu, ako ne na kartice. ..

Anasib
07.11.2011., 13:42
koliko sam shvatila, prestanak pušenja nije opcija, kao i ne korištenje auta. nađi honoraran posao....

ako ne možeš/ne želiš/ ne znaš skresat troškove, jedina druga opcija je uzeti honoraran posao i povećati mjesečna primanja. treća varijanta ne postoji, osim bogate udaje :rofl: :cerek:

tudum78
07.11.2011., 13:47
Zanima me da li koja banka daje zajam u trajanju od 6 mjeseci. Kod moje banke najkrači rok je 1 godina.

zdenka27
08.11.2011., 16:42
Hrana se NIKADA ne bi trebala kupovati na kartice!
Ni kad imaš ni kad nemaš novca.
Tako se samo kupi više od i plati skuplje.

Maxxy
09.11.2011., 12:46

Koja glupost! Zasto se plati skuplje? zasto se kupi vise?
Ako nisi sam sebi gospodar, onda slazem se, kartica ti uopce ne treba!

Jedina stvar koja se ne treba raditis kreditnom karticom je dizanje gotovine! To se poprilicno naplacuje, a hranu platis isto ako imas karticu ili cash. To sto ce karticar naplatiti nesto trgovcu mene ne zanima!

neno1966
09.11.2011., 17:44
Ni meni nije jasno kako se kupi više i plati skuplje? :confused:

Hemernyn
10.11.2011., 07:48
koliko sam shvatila, prestanak pušenja nije opcija, kao i ne korištenje auta. nađi honoraran posao....

ako ne možeš/ne želiš/ ne znaš skresat troškove, jedina druga opcija je uzeti honoraran posao i povećati mjesečna primanja. treća varijanta ne postoji, osim bogate udaje :rofl: :cerek:

Mah mogu pokusati prestati pusit :D... pokusavah i pokusavah, posebno sam ponosna na sebe sto sam i tu kutiju rastegla na dva dana - to mi je 10 kn dnevno + marenda 6,00 kn + kruh 6 kn, dnevno trosim 22 kn. Hranu kupujem u KOnzuma (sve robna marka) - povrce kupujem u susida - Domace :D. Najvise dodje prokleta kozmetika - pa umjesto da kupujem posebne tekucine za prati pod - uhvatim zadnju vodu sto ide iz masine (omeksivac), i s time prodjem pod nakon sto sa domestosom izribam. XD

Ne pusim "one druge cigarete" iako sam godinama uzivala u njima, dobila sam panicne napadaje, pala na 47 kg zbog stresa uz to sto 3 puta dnevno jedem i skuhano usput, ne idem na kave, osim vikendom i to ako je kisa, jer kad je lip dan idem sa psima u prirodu, ne pijem alkohol, ni sokove, pijem samo vodu. :D ove obicne cigarete i auto (radi pasa) su mi jedni stres relief :D :D Ne idem na godisnji van grada, ne idem zimi nigdje, ne bavim se nikakvim sporotom u smilo bordanja, skijanja i sl., - nemam nikakvih dodatnih troskova na svoje hobije - erg osim sto sam podosta za kompom, pa jedino u sto ulazem je u kompjuterske komponente - no kad se moze... nisam tip koji pati za šuzama, šminkom, kremicama i sl.,...

BTW
Tko god sa primanjima od ukupno 6.000 kn uspije nahraniti cetveroclanu obitelj (mislim na rezije, hranu, robu, skolu i troskove zivota), treba ga postaviti za ministra financija.

Uglavnom - kontam da troskove zivota NE MOGU smanjiti vise od ovoga sto sam smanjila...

Potrosnja auta - mjesecno 300 - 350 kn
2 Psa dvomjesecno - 450-500 kn
Struju smo smanjili - palimo sve iza 9, bojler vise nije stalno upaljen, gasi se ujutro ... sve smo stedne zarulje stavili u stan, iskljucujemo punjace kad ne punimo mobitele..., voda nam je i tako po kubicima pa ne ispadne vise od 60-70 kn mjesecno, komunalna, pricuva i ostali racuni - sve to ide u pausalnom iznosu. Mobitel je na 150,00 kn tarifi - telefon i internet sve skupa 190,00 kn, tv je kabelska 79,00 kn ...

jedino sto me shebe je taj amex i to ona prokleta gotovina sto sam jednom digla da pokrijem racun i nikako je skrestai - da mi je tih 1.500 skinuti sa amex-a to mi je 1.500 mjesecno novca koje mirne duse mogu stavljati sastrane jer i ovako zivim bez njih, odnosno samo njih i dizem sa amexa da pokrijem amex... Kredite vise NE dizem. :D

Hemernyn
10.11.2011., 08:03

Hrana se moze kupovati na kartice i sve ostalo ako je BESKAMATNO.
Samo sto kupis na rate. E sad, ako ces kupiti na rate salamu, sir, i sl., sto ces potrositi unutar jednog miseca, a rate provuci na 5 miseci jasno da se ne isplati.
No ako ces kupiti stvari koje ce ti potrajati 2-3 mmiseca i provuci rate na ta 2-3 miseca jasno da se isplati..

Hemernyn
10.11.2011., 08:06
Hello ljudi,

Ja sam se dobro uvalila.
Dobijem cca 3.325 KN platu
Imam dug na kreditnoj 7.000 kn
na drugoj kreditnoj 5.950 kn
i limit cijelu platu 3.325 KN
Katastrofalno. To sve sam skupila u 2 godine.
Dalje sto imam
KASKO - ostalo mi je josh 1800 kn duga do 4. mjeseca trebam platiti
Kredit za auto - učestvujem sa 1.050 kn u rati
Mobitel - nisam platila 2 računa cca.300 kn
Zivotno osiguranje minimalna premija - 25 eura
Tu su jos kamate, naknade i ostalo.
Danima pokusavam da skontam najbolji plan da se sto prije izvucem ali mi ne ide :)
U fondu za crne dane nemam ništa.
Kada uporedim sa drugima nisu to bas toliko veliki dugovi, ali kada uporedim sa svojom platom to je veliko.:504:
Starcima ne smijem da se zalim, oni misle da sam dovoljno pametna i da nemam dugova :) A necu da ih brinem, pa se ponasam kao da ih nemam.

Ne razumijem ... dug na dvije kreditne kartcie - kako mislis dug? Jel to ono sto moras platiti sa sljedecom fakturom ili sveukupno rate sto imas? Jel to znac da sljedeci mjesec moras platiti cca 12.000 kn?

kasko? Jel ti vec bila revizija pa si popravila auto, ako nisi popravljala, mozes traziti isplatu novca u gotovini, ali dobijes nesto manje nego sto bi dobila da popravljas ostecenja? Ako ne koristite te opcije - cemu kasko uopce - mozda ga mozete ukinuti. Moji roditelji, a i ja smo aute imali i nove i stare i nikad kasko nismo radili samo osnonvo osiguranje - kasko je luksuz.

samojaznam
11.11.2011., 12:05
Počeo sam da listam malo, ali previse je postova.Pa cu da pitam vamo...
Kada bih u FINI otvorio zasticeni racun, moze neko da mi objasni njegovu ulogu? da li ja imam karticu? ili mogu samo da dizem pare u banci ili kako.Moze neko da mi pojasni.

I da li se placa otvaranje istog? ili samo odem u FINU...

051
11.11.2011., 12:23
Počeo sam da listam malo, ali previse je postova.Pa cu da pitam vamo...
Kada bih u FINI otvorio zasticeni racun, moze neko da mi objasni njegovu ulogu? da li ja imam karticu? ili mogu samo da dizem pare u banci ili kako.Moze neko da mi pojasni.

I da li se placa otvaranje istog? ili samo odem u FINU...

Uloga mu je da ti na njega stiže dio plaće koji neće pokupiti ovrha, tj. onaj dio s kojim možeš raspolagati. Da, idi na finu i otvori "račun 35". Ne dobiješ karticu jer je to privremeni račun koji se zatvara kada se namire vjerovnici i da, odeš na svoju banku i tamo dižeš taj zaštićeni dio plaće. Ako imaš ovrhu idi to napravi što prije jer će ti ovrha uzimati sve

samojaznam
11.11.2011., 12:25
Hvala na odg.
Ja nemam posao, tj.ne leze mi placa...Nego imam neke druge izvore primanja ( povremenih) da li cu moci normalno to da dizim kada uzmem taj zasticeni racun?

Partfiš
11.11.2011., 12:31
Mah mogu pokusati prestati pusit :D... pokusavah i pokusavah, posebno sam ponosna na sebe sto sam i tu kutiju rastegla na dva dana - to mi je 10 kn dnevno + marenda 6,00 kn + kruh 6 kn, dnevno trosim 22 kn. Hranu kupujem u KOnzuma (sve robna marka) - povrce kupujem u susida - Domace :D. Najvise dodje prokleta kozmetika - pa umjesto da kupujem posebne tekucine za prati pod - uhvatim zadnju vodu sto ide iz masine (omeksivac), i s time prodjem pod nakon sto sa domestosom izribam. XD

Ne pusim "one druge cigarete" iako sam godinama uzivala u njima, dobila sam panicne napadaje, pala na 47 kg zbog stresa uz to sto 3 puta dnevno jedem i skuhano usput, ne idem na kave, osim vikendom i to ako je kisa, jer kad je lip dan idem sa psima u prirodu, ne pijem alkohol, ni sokove, pijem samo vodu. :D ove obicne cigarete i auto (radi pasa) su mi jedni stres relief :D :D Ne idem na godisnji van grada, ne idem zimi nigdje, ne bavim se nikakvim sporotom u smilo bordanja, skijanja i sl., - nemam nikakvih dodatnih troskova na svoje hobije - erg osim sto sam podosta za kompom, pa jedino u sto ulazem je u kompjuterske komponente - no kad se moze... nisam tip koji pati za šuzama, šminkom, kremicama i sl.,...

BTW
Tko god sa primanjima od ukupno 6.000 kn uspije nahraniti cetveroclanu obitelj (mislim na rezije, hranu, robu, skolu i troskove zivota), treba ga postaviti za ministra financija.

Uglavnom - kontam da troskove zivota NE MOGU smanjiti vise od ovoga sto sam smanjila...

Potrosnja auta - mjesecno 300 - 350 kn
2 Psa dvomjesecno - 450-500 kn
Struju smo smanjili - palimo sve iza 9, bojler vise nije stalno upaljen, gasi se ujutro ... sve smo stedne zarulje stavili u stan, iskljucujemo punjace kad ne punimo mobitele..., voda nam je i tako po kubicima pa ne ispadne vise od 60-70 kn mjesecno, komunalna, pricuva i ostali racuni - sve to ide u pausalnom iznosu. Mobitel je na 150,00 kn tarifi - telefon i internet sve skupa 190,00 kn, tv je kabelska 79,00 kn ...

jedino sto me shebe je taj amex i to ona prokleta gotovina sto sam jednom digla da pokrijem racun i nikako je skrestai - da mi je tih 1.500 skinuti sa amex-a to mi je 1.500 mjesecno novca koje mirne duse mogu stavljati sastrane jer i ovako zivim bez njih, odnosno samo njih i dizem sa amexa da pokrijem amex... Kredite vise NE dizem. :D

Nevjerojatno. Mobitel na 150 kn tarifi, kabelska...i onda kazes ne moze se ustedjeti:503:

Imam i ja frendicu koja je prestala placati rezije a doma novi iPhone kojeg je platila 3.200kn:rolleyes:

1. Kupuj u Lidlu
2. Ukini ili fiksnu liniju ili mobitel
3. Ukini kabelsku i stavi antenu na krov

To je sigurno parsto kuna mjesecno...:kava:

A o imanju 2 psa a istovremeno nemanju dosta love za zivot isto imam misljenje...

051
11.11.2011., 12:32
Hvala na odg.
Ja nemam posao, tj.ne leze mi placa...Nego imam neke druge izvore primanja ( povremenih) da li cu moci normalno to da dizim kada uzmem taj zasticeni racun?

Pročitaj si malo ovo.
http://www.spi.hr/LinkClick.aspx?fileticket=deNkRVhddxc%3D&tabid=538

Zavisi kakav ugovor imaš. Ako te poslodavac plaća na ruke (tj.na crno) neće ti ništa biti uzeto jer ti neće ništa doći na tekući/žiro, ali ne brini naplatit će se oni kad tad.

051
11.11.2011., 13:23
...

...

Prvo, nitko ti ne može pomoći do li sama sebi! Napišeš 2 nepregledna, nejasna odgovora, u kojima dijelom pobijaš sama sebe. Mislim pogledaj si samo zadnju rečenicu u drugom odgovoru (vezano za amex) - pa tko tu može nešto razumjeti? Najprije napišeš da ti je potrošnja za auto 600 kn, a onda 300. Onda, na pse prvo trošiš 600 kn mjesečno, a onda odjednom 450-500 kn DVOmjesečno. Odluči?

Nadalje, ni sama ne znaš do kada ćeš otplaćivati kredit?? Eto ti onda - 7.48 (tečaj) x 15.000 € = 112200 kn / 1450 kn mjesečno = cca 6,5 godina ili 78 mjeseci.

No, da probam (uzmimo da su troškovi iz drugog odgovora točni, tj. da si ih smanjila na tu razinu)

Imaš plaću 5000 kn (kako si sama napisala)
-1450 (kredit)
-250 (2 psa JEDNOmjesečno)
-750 (režije)
-2000 (hrana i cigare)
-150 (mobitel)

+ 400

I ovako bi ti trebalo ostajati ugrubo 400tinjak kuna.

Nego...

Mobitel pretpaltu otkaži i pređi na bonove, stavljaj si 50 kn mjesečno i štediš 100 kn. Ako je frka uvijek možeš prodat mobitel.
Telefon i internet 190? Pa ne moraš imati flat i skidati serije i filmove, možeš uzet osnovni paket od 1 GB (bar je tako na t-comu ne znam kako je drugdje) i proći dosta jeftinije!
Kablovska? Ne misliš da je to ipak luksuz?
Cigarete su također luksuz, koliko god ti to bilo teško priznati... 10 kn dnevno je 300 kn mjesečno, tj. > 3000 kn godišnje!
Dakle, samo s ovim uštediš dodatnih 300 kn na mjesec. Da ne kažem da ima jeftinijih proizvoda od K+ koji uopće nisu jefini (Lidl, Kaufland, lokalne tržnice...)

Ja osobno sam si u excelu napravio tablicu troškova kroz mjesec. Staviš prihode s jedne strane, rashode s druge, kad nešto kupiš ti oduzme i vidiš s koliko raspolažeš u svakom trenutku. Jednostavno i efektno!

Sretno!

STIB
11.11.2011., 14:38
Ja osobno sam si u excelu napravio tablicu troškova kroz mjesec. Ja imam takvu tablicu već desetak godina, s vremenom je uključila i kartice, ali najbitnije je da imam plan troškova i prihoda za cca 3 mjeseca unaprijed pa mogu na vrijeme reagirati ako vidim da troškovi premašuju prihode.
(tj. mogao bih reagirati kad žena ne bi imala svoju karticu... :zmaj:)

katjaa
14.11.2011., 14:25
Pozdrav,
imam jedan menu ogroman problem...
Imam u Erste banci otvoren tekući račun u kojem sam u minusu odprilike 3150,00 kn...znaci u nedozvoljenom minusu sam 150 kn... stvar je u tome sta ja ne radim vec godinu dana i zovu m eiz banke da nemam vise priliva na taj račun i da moram podmiriti taj dug do SUTRA!
Naravno da nemam od cega to podmiriti..sad me zanima koje je procedura u slucaju da to ne podmirim (a znam da necu jer ne mogu)...
Sto se događa?
I da mi bude ovrha praktički mi nemaju sta uzet jer nemam nista, nikakvu imovinu koja je praktički moja...

DarkStar
14.11.2011., 14:47
Uzet ce ti prvu lovu koja bude sjela na tekuci a do tada tko zna.
Ja kad sam otvarao tekuci tj kad sam trazio minus, pitali su svasta s kim zivim, koliki su mjesecni troskovi, da li imam kakve nekretnine na sebi itd, sve to ima svoje zasto.
Nece ti uzeti nista jer nemas nista, ali ces zavrsiti na crnoj listi koju ce vidjeti bilo koja banka ako budes kad uzimala kredit ili nesto, zato postoji lijepi nas HROK.
Probaj podmiriti bar taj nedozvoljeni minus, nadji neki honorarni posao privremeno bilo sta, 150kn nije tako strasno.

katjaa
14.11.2011., 14:57
ma 150 kn je nista...oni traze daa im uplatim svih 3150,00... ili sutra 1000 pa onda da se dogovorimo...
sta da se dogovorim kad nemam sta uplatiti...
na sto sam cuda...ma nek me stave na crnu listu 10 godina briga me za to...ovo mi je sad frka
p.s. nemaju mi sta uzet jer na taj racun vec godinu dana ne sjeda nista..kazem da sam prestala raditi...

Partfiš
14.11.2011., 15:00
ma 150 kn je nista...oni traze daa im uplatim svih 3150,00... ili sutra 1000 pa onda da se dogovorimo...
sta da se dogovorim kad nemam sta uplatiti...
na sto sam cuda...ma nek me stave na crnu listu 10 godina briga me za to...ovo mi je sad frka
p.s. nemaju mi sta uzet jer na taj racun vec godinu dana ne sjeda nista..kazem da sam prestala raditi...

A da nazoves banku i informiras se?:kava:

Ne kuzim zasto netko kome je toliko hitno prvo dodje gubiti vrijeme na forum a za odgovor mu treba dvije minute i jedan poziv? :confused::kava:

katjaa
14.11.2011., 15:04
zato kaj nemam od kud nazvati danas...jediono mi je internet dostupan a kako sam nervozna pomislila sam da ce mi netko mozda ovdje dati neku info. o tome da bar nesto znam do sutra...:503:

Glupsacha
15.11.2011., 09:26
Pozdrav,
imam jedan menu ogroman problem...
Imam u Erste banci otvoren tekući račun u kojem sam u minusu odprilike 3150,00 kn...znaci u nedozvoljenom minusu sam 150 kn... stvar je u tome sta ja ne radim vec godinu dana i zovu m eiz banke da nemam vise priliva na taj račun i da moram podmiriti taj dug do SUTRA!Naravno da nemam od cega to podmiriti..sad me zanima koje je procedura u slucaju da to ne podmirim (a znam da necu jer ne mogu)...
Sto se događa?
I da mi bude ovrha praktički mi nemaju sta uzet jer nemam nista, nikakvu imovinu koja je praktički moja...

Godinu dana ne radiš i u tih godinu dana nisi kontaktirala banku da pokušate dogovoriti način otplate? A sad ti je frka do sutra
Minus ti nije veliki i već si ga mogla nekim honorarnim poslom otplatiti...sad ti jedino preostaje da ODMAH odeš u banku (ako nemaš tel za nazvati) i pokušaš s njima dogovoriti otplatu, iako sumnjam da će nakon toliko čekanja pristati na tvoje uvjete.
Kad ti pošalju ovrhu, na to ti idu trškovi i kamate, a dug ti nikad neće oprostiti...ako se i zaposliš za 10godini, dug će te čekati....samo puuunnnooo veći.

appres
15.11.2011., 11:05
Hvala svima sto pokusavate savjetova, ali izgleda da sam trebala napomenuti par stvari, a to je da be auta u pasa ne mogu i oni nikako ne dolaze u obzri na "skresanje". :)

TREBA mi auto, jer vikendom sa zivotinjama idem van grada i to je jedini nacin da izbacim stres koji se nakuplja tijekom tjedna da ne dobijem slom zivaca ili mi se vrate panicni napadaji. Auto je Fiat Seicento i trosi i manje od 5l mjesecno. Registracija i osiguranje je jednom godisnje i osiguranje je 1.200 kn (godisnje), a registracija (650,00 kn) godisnje - nije mi trosak i problem auto.

To se slazem, osim sto revolving vise nemam - pa kontam da nisi dobro procitao/la post.

U pirncipu pametno zboris, no sa nekim stvarima se ne slazem, i iskreno cudno mi je da netko uopce moze savjetovati to... :/
Sto se tice cigareta sa 1,5 kutije do 2 kutije dnevno sam dosla na jednu kutiju cigareta u dva dana.

Kuham skoro svaki dan, a ako ne kuham napravim si jaja - doma. Ne jedem vani, nemam troskova hrane van kuce. Kuham domace i povrce i sto god sam naucila.
Ekonomicno trosim struju >(kad je jeftina palimo sve), cak smo i pisali par dana da vidimo koliko koji potrosac trosi.
Imam najoptimalniji tarifu za mobitel (15,00 kn pretplate mjesecno). Telefon ne koristimo doma, osim za internet. Tako da i tu imam najjeftiniju tarifu.
Ne idem na kave preko tjedna - samo vikendom.

PSI ne dolaze u obzir da idu van, meni je to ekvivalentno kao da ja tebi kazem da svoju dijecu rijesis? Jer su ti trosak ... :ne zna:

No sve u svemu havla, ali sve sto ste savjetovali i sama znam, samo ne znam na koji nacin krenuti sa svime. Kako ustjedjeti na ratam (kad sam vam i tako rekal da nemam puno rata na amexu, samo da ste procitali), kako kupovati hranu, ako ne na kartice. ..

Meni je prvo upalo u oči 750 kn režija, možda se nešto od toga može smanjiti, možda iskopčat kablovsku ili nešto takvo. Kao što je netko rekao ne moraš imati toliki paket za ineternet, a i smanji i pretplatu telefona.

Hrana se ne kupuje na kartice! Osim na maestro koji ti odmah skida, ali ni to nije dobro ;) Zašto? Zato jer je uvijek bolje ono što potrošiš (pojedeš) u ovom mjesecu u njemu i platiti.

Na kartice se kupuje nešto što je skuplje i duže traje, pa ga plćaš na više rata. Ali na stranu to. Mislim da je najbolji način da, kao što je netko rekao, pišeš baš sve mjesečne troškove. Sve plaćaj u gotovini.
Ti jednostavno moraš smanjiti troškove na razinu plaće - kredit. Dakle, mjesečne troškove moraš dovesti na tu razinu. Ako mjesec dana vodiš evidenciju i vidiš na što ti odlaze novci lakše ćeš vidjeti na čemu možeš uštedjeti.
U svakom slučaju ne savjetujem da se išta plaća karticom. Ako ne možeš, bar smanji korištenje kartice, i smanjuj svaki mjesec. Nitko ti ne može reći točno na čemu da uštediš, svatko ima drugačije prioritete, ali ono što je bitno je moraš troškovi mjesečni ne smiju biti veći od onoga što ti ostane od plaća -kredit. U svakom slučaju smanjuj korištenje kartica i obročnih otplata i troši mjesečno što mjesečno zaradiš.
Znam da ti se čini da i nije savjet od neke pomoći, ali to je to...

Ziggy11
15.11.2011., 16:20
Ovako ljudi jedno pitanje nadam se da ćete mi moć pomoć....prije nekih 5mjeseci sam napravio reprogram u Zaba-i....znači sva svoja dugovanja i kredite sam stavio pod jedan kredit na 10god.!

sad sve je to ok...sve mi je dobro ispalo...samo me zanima...pri dogovaranju tog kredita..rečeno mi je da moram bit bez minusa i kred kartica godinu dana,sad mene samo zanima postoji li neka mogućnost da mi se odobri pravo na minus prije isteka te godine dana...kred kartice mi nisu potrebne....ali minus mi je trenutno itekako potreban!;D

hvla unaprijed...LP

mario1970
15.11.2011., 16:35
Nisam u Zabi pa ne znam kakva im je politika.
U Erste je na minuse kamata 12%.
Kolika ti je kamata na kreditu?
A da tražiš reprogram postojećeg kredita na duži period?
Tako bi si smanjio ratu i možda ti onda neće trebati "minus".
Ili tražiti da ti povećaju kredit za iznos "minusa" koji ti treba.

Ziggy11
15.11.2011., 18:04
vidis vec sam napravio reprogram...tako sto se tice produljivanja postojeceg kredita to je nemoguce!mene samo zanima postoji li opcija unatoc tom nekom uvjetu da godinu dana nemam pravo na minus...da ga ipak nekako dobijem!?:)

clouseau
15.11.2011., 18:44
Čovječe, tek si dogovorio reprogram starih dugova a već bi ulazio u nove. Umjesto da iskoristiš priliku da se naučiš trošiti u okviru mogućnosti ti bi odmah u minus. Sorry što ti popujem ali morao sam ovo napisati.

Anasib
15.11.2011., 18:57
mislim da će ti to teško proći Ziggy, jer koliko sam shvatila uvjet za odobrenje kredita je bez minusa idućih godinu dana. možeš otići u poslovnicu u kojoj ti je odobren kredit i pitati, ali nemoj puno očekivati :mig:

lee_chan
15.11.2011., 19:13
Iako se slažem sa clouseauom, uvijek možeš prebacit plaću u drugu banku i kad tamo dobiješ jednu plaću mislim da minus neće biti problem :D
što ti rješavaš u drugim bankama niti zaba zna niti može spriječiti, osim kroz HROK ali kolko vidim sljedećih 10 god si miran što se tiče toga :D

Anasib
15.11.2011., 20:13
osim što kod reprograma Zaba ga je kroz ugovor obvezala da se ne smije dodatno zaduživati bez njezine suglasnosti i mislim da je potpisao suglasnost za HROK kako bi oni to mogli provjeravati :misli:. Ziggy, pročitaj ugovor o kreditu jel ima takva stavka negdje.

Ziggy11
16.11.2011., 00:03
a morat cu...trenutno mi je bas prijeko potrebno nekih 6-7 tisuca kuna...a nekako mi minus izgleda kao najrealnija opciha..ali izgleda da nista od toga nece bit...trebat cu se snalazit na druge nacine!:(

Partfiš
16.11.2011., 15:20
Čovječe, tek si dogovorio reprogram starih dugova a već bi ulazio u nove. Umjesto da iskoristiš priliku da se naučiš trošiti u okviru mogućnosti ti bi odmah u minus. Sorry što ti popujem ali morao sam ovo napisati.

Napisao si ono sto svatko normalan pomisli kada vidi njegovu situaciju.

Ja ljude ne razumijem, jednostavno ne razumijem...:ne zna:

penava
16.11.2011., 17:45
Banke takve najviše vole. Maksimalno se zaduže i onda su im 100%-tni robovi do penzije a možda i kasnije

legica21
16.11.2011., 20:56
jel koja banka daje studentima kupnju na obročnu otplatu? Čula sam da neke bakne čak daju studentima i dozvoljeni minus.. koja to banka ima?? Imam i žiro (pbz i zaba) i tekući za studente (pbz)... zaposlena sam preko stud.servisa i imam "redovna primanja" :confused:

mokry
16.11.2011., 21:29
http://www.pbz.hr/Default.aspx?sec=1300

tatina princeza
18.11.2011., 15:04
ja imam jedno pitanje,i molila bih ONE KOJI SE RAZUMIJU u to da mi pomognu.
otvorila sam obrt u 5.mj na koji bi uzela auto,no međutim gđica FINA mi je kratkoročno blokirala račun za dug od 6000 kn,koji su naplatili prilikom prve uplate.blokada je stavljena i skinuta isti mjesec.da li mogu imati problema prilikom kupnje auta zbog te blokade?HVALA!!!!

Topla piva
19.11.2011., 13:53
ja imam jedno pitanje,i molila bih ONE KOJI SE RAZUMIJU u to da mi pomognu.
otvorila sam obrt u 5.mj na koji bi uzela auto,no međutim gđica FINA mi je kratkoročno blokirala račun za dug od 6000 kn,koji su naplatili prilikom prve uplate.blokada je stavljena i skinuta isti mjesec.da li mogu imati problema prilikom kupnje auta zbog te blokade?HVALA!!!!

Blokada nema ikakve veze. Novce sa svog racuna prebacis na racun auto kuce i vozis:p

DarkStar
19.11.2011., 18:21
Kako nema veze ako radi u toj firmi a firma je d.o.o. sa manje od 10 zaposlenika, onda kod dizanja kredita se gleda bon 1 i 2 odnosno da li je firma bila u blokadi i kako posluje.
Jedino ako se uzima na leasing ne znam kako onda ide.
Ako sam dobro shvatio ona dize kredit za auto ali na tu firmu??

snješkobjelič
06.12.2011., 11:17
Jjepo bih molio ako je netko napravio reprogram u Zabi koliko je dugo čekao da mu se to odobri i da dobije novce na račun

all_or_nothing
06.12.2011., 12:41
Jjepo bih molio ako je netko napravio reprogram u Zabi koliko je dugo čekao da mu se to odobri i da dobije novce na račun
reprogram dugovanja po karticama i tekućem?
meni odmah riješili. jedan se dan javio bankarici, sutra me pozvala u banku, riješeno isti dan.
nakon 6 mjeseci sami mi dali/vratili dopušteni minus (vidim da je to netko već pitao).

snješkobjelič
09.12.2011., 11:45
Hvala na odgovoru.Ma po minusu i karticama ali i zatvaranje poreznog duga pa ako ima ko kakva iskustva

jelena1107
19.12.2011., 10:03
bok ljudi evo ovakav je problem,ako mi mozete pomoc jer ce mi glava puknut od dinersa.ugl imam dug od 21tisucu kn na diners kartici i dogovor je bijo sa njima da vracam na rate 700kn ovjera kod javnog biljeznika i vracanje svaki mj na rate,ali oni meni salju svaki mjesec racun sa postojecim stanjem i plus 200kn kamata i kazu da to ne mogu stonirat,kazu da im se javim nakon 6mj da ce onda moc stonirat. kad bolje pogledam dok isplatim toliki cu dug imat opet samo kamate,imali ko takvih slicnih iskustva sta da napravim?

Woman Yoya
19.12.2011., 12:14
Evo brzo pitanje za još brži odgovor tko bi znao ili još bolje ako netko radi u bilo kojoj banci. Imamo otvoren kredit za auto u jednoj banci, otplatit moramo još 4 od ukupnih 7 godina, redovno podmirujemo račun, taj auto nam je sada mali zbog dolaska dvije bebe. Znate li ako ijedna banka u Hrvatskoj izlazi u susret s takvim stvarima, recimo mi bismo i dalje otplaćivali kredit, ali uzeli drugi-veći auto iz iste autokuće. Jedino u ugovoru stoji ovaj manji auto pa da li je moguće zamijeniti za veći?
Unaprijed zahvaljujem.

jelena1107
19.12.2011., 12:41
moguce koliko ja znam.odes u auto kucu gdje si ga uzela.vratis stari uzmes drugi i placas razliku kredita ja mislim vecu ratu.tako cuo nemoj me uzet zdravo za gotovo.

Woman Yoya
19.12.2011., 13:02
moguce koliko ja znam.odes u auto kucu gdje si ga uzela.vratis stari uzmes drugi i placas razliku kredita ja mislim vecu ratu.tako cuo nemoj me uzet zdravo za gotovo.

Ajde barem malo nade za ovo predblagdansko raspoloženje :)
Hvala!

boky1979
19.12.2011., 16:47
bok ljudi evo ovakav je problem,ako mi mozete pomoc jer ce mi glava puknut od dinersa.ugl imam dug od 21tisucu kn na diners kartici i dogovor je bijo sa njima da vracam na rate 700kn ovjera kod javnog biljeznika i vracanje svaki mj na rate,ali oni meni salju svaki mjesec racun sa postojecim stanjem i plus 200kn kamata i kazu da to ne mogu stonirat,kazu da im se javim nakon 6mj da ce onda moc stonirat. kad bolje pogledam dok isplatim toliki cu dug imat opet samo kamate,imali ko takvih slicnih iskustva sta da napravim?

Ne bih se baš kladio da će ti stornirati kamatu jer ti njima novce duguješ i oni po zakonu naplaćuju zateznu kamatu + svaki mjesec dvije redovne opomene koje se automatikom šalju...

Npr: 21000 kn + 210 kn kamata + 50 kn dvije opomene = 21260 kn
uplata 700 kn -> 20560 + 205 kn kamata + 50 kn opomene = 20815 kn
uplata 700 kn -> 20185 + 202 kn kamata + 50 kn opomene = 20437 kn
...

Jedini savjet je da uplaćuješ više od dogovorenog...

jelena1107
19.12.2011., 23:02
boky hvala raspito se jos u erste kod frenda isto kaze kao ti.morat cu podebljat uplatu da prije isplatim.hvala

laura165
21.12.2011., 23:15
pozzz svima.. eto citam sve vase postove i vidim da smo svi u govnima radi minusa.. ja imam jedno pitanje imam otvoren racun u erste banci, i dozvoljen minus od 8000kn, a placa mi je 3000kn stalno sam zaposlena osoba, i imam primanja svaki mjesec! e sad sad u minusu sam kao i ostali, e sad ja se bojim da ce mi banka oduzet minus ili blokirat mi racun ili ga smanjiti, zato jer sam u minusu.. dok netko mi kaze da nece jer imam primanja svaki mjesec, tek nakon prestanka primanja nakon 90 dana tek onda da blokiraju racun.. pomalo sam zbunjena:rolleyes: bila sam samo jedno 3-4 puta u nedozvoljenom minusu, al ja sam to odmah isla drugi dan podmiriti radi kamata.. zanima me dal netko zna znaci ako i imam posao za stalno i primanja stalna, kako ide s minusom, jel mi imaju pravo blokirat ili ne, a kako ide s produzivanjem minusa..
najsmijesnije od svega bila sam neki dan u banci i pitala u vezi tog djelatnica mi je rekla da sam zbog minusa malo neuredna i da se pazim zbog onog nedozvoljenog minusa, kao nezna kako ce mi ici produzenje minusa..
isti dan sam isla samo u drugu smijenu i djelatnik mi rekao da kod mene je sve u redu jer imam primanja svaki mjesec i nema problema..i pitam ja za taj nedozvoljeni i kaze mi ako sam odmah drugi dan podmirila da to nije nikakav problem, kao problem bi bio da ga nisam podmirila nakon 10 dana..
naznam vise sta da mislim!
hvala vam unaprijed i ljudi nadajmo se najboljemu da svi zatvorimo te minuse! pozzzz

vitas
22.12.2011., 07:35
pozzz svima.. eto citam sve vase postove i vidim da smo svi u govnima radi minusa.. ja imam jedno pitanje imam otvoren racun u erste banci, i dozvoljen minus od 8000kn, a placa mi je 3000kn stalno sam zaposlena osoba, i imam primanja svaki mjesec! e sad sad u minusu sam kao i ostali, e sad ja se bojim da ce mi banka oduzet minus ili blokirat mi racun ili ga smanjiti, zato jer sam u minusu.. dok netko mi kaze da nece jer imam primanja svaki mjesec, tek nakon prestanka primanja nakon 90 dana tek onda da blokiraju racun.. pomalo sam zbunjena:rolleyes: bila sam samo jedno 3-4 puta u nedozvoljenom minusu, al ja sam to odmah isla drugi dan podmiriti radi kamata.. zanima me dal netko zna znaci ako i imam posao za stalno i primanja stalna, kako ide s minusom, jel mi imaju pravo blokirat ili ne, a kako ide s produzivanjem minusa..
najsmijesnije od svega bila sam neki dan u banci i pitala u vezi tog djelatnica mi je rekla da sam zbog minusa malo neuredna i da se pazim zbog onog nedozvoljenog minusa, kao nezna kako ce mi ici produzenje minusa..
isti dan sam isla samo u drugu smijenu i djelatnik mi rekao da kod mene je sve u redu jer imam primanja svaki mjesec i nema problema..i pitam ja za taj nedozvoljeni i kaze mi ako sam odmah drugi dan podmirila da to nije nikakav problem, kao problem bi bio da ga nisam podmirila nakon 10 dana..
naznam vise sta da mislim!
hvala vam unaprijed i ljudi nadajmo se najboljemu da svi zatvorimo te minuse! pozzzz

Banke minuse produžavaju svakih cca 6 mjeseci a visina minusa najčešće ovisi o prosjeku primanja tijekom tih 6 mjeseci. To što si dan-dva bila u crvenom to nema nikakve veze. Tebi će se minus smanjiti ako ti se smanje primanja.. čisto sumnjam da te banka smatra kao neurednu zbog crvenog da-dva..
A da je činjenica da je bolje ne biti u minusu to je svakao istina ali na žalost u današnje vrijeme to je samo san većine građana a stvarnost je potpuno drugačija.. Premo onome što si napisala mislim da nemaš razloga za brigu. A što se tiče blokade..Blokirati ti može račun fina ako imaš neku ovrhu koja ti treba sjesti..e, ako se to desi dok si u minusu onda automatski duguješ banci za minus i još na to duguješ za ovrhu koja ti je sjela no po tvojim riječima to nije slučaj..

laura165
22.12.2011., 18:23
Banke minuse produžavaju svakih cca 6 mjeseci a visina minusa najčešće ovisi o prosjeku primanja tijekom tih 6 mjeseci. To što si dan-dva bila u crvenom to nema nikakve veze. Tebi će se minus smanjiti ako ti se smanje primanja.. čisto sumnjam da te banka smatra kao neurednu zbog crvenog da-dva..
A da je činjenica da je bolje ne biti u minusu to je svakao istina ali na žalost u današnje vrijeme to je samo san većine građana a stvarnost je potpuno drugačija.. Premo onome što si napisala mislim da nemaš razloga za brigu. A što se tiče blokade..Blokirati ti može račun fina ako imaš neku ovrhu koja ti treba sjesti..e, ako se to desi dok si u minusu onda automatski duguješ banci za minus i još na to duguješ za ovrhu koja ti je sjela no po tvojim riječima to nije slučaj..

moja banka produzuje meni minus svakih godinu dana i do sada nije bilo nikvih problema, al eto ta djelatnica me malo uplasila zbog te neurednosti kako je rekla i da imam slabu ocjenu banke.. da istina bila sam par puta u tom crvenom minusu al taj minus je odmah podmiren.. u zadnjih godinu dana moja placa je i dalje bila ista nije se nista mjenjala, jedino po ljeti kad napravimo dobar promet, dobim i do 500kn vise.. mislila sam samo ako mi moze blokirat racun zbog minusa, e sad odmah da kazem NEMAM NIKAKVIH OVRHA, znaci nikakva dugovanja, racune placam sve na vrijeme.. jedino nam preostaje nadat se boljim vremenima ili kojem dobitku na lotu ili bingu:rofl: da se rijesimo tih minusa i dovedemo u plus..
hvala ti puno na odgovoru! malo sam smirenija sada

erikdinjo
26.12.2011., 10:35
Poštovani!
Pokušat ću vam u kratko opisati situaciju u kojoj se nalazimo ja i moja obitelj,pa vas molim za bilo kakav savijet.Imali smo stan kupljen na kredit,koji smo digli u Hypo banci (franci). Nakon 2 godine u dogovoru sa roditeljima supruga, stan se prodaje, kredit se ne zatvara nego se hipoteka seli na kuću od roditelja u koju se uložio novac od stana. Dio novca se i posudio i roditeljima (keš).Nakon 4 godine imamo veliki problem sa roditeljima i pojavile su se određene tenzijeu međusobnim odnosima.Roditelji novac ne vraćaju, a niti nam ne pomažu sa djelom otplate kredita.Supruga je sudužnik u kreditu, a otac založni jamac hipotekom.Šta napraviti da više ne plaćamo kredit? Imamo 2 djece i situacija nije bajna,a ja i supruga smo zaposleni u državnim firmama.Na banci su nam rekli da dok uredno imamo plaće da će oni skidati kredit.
Ima još tu puno za pisati o našim odnosima i okolnostima koje su nas dovele do ove situacije, ali nadamo se da ste shvatili o čemu se radi.
Hvala za bilo kakav savjet!

boky1979
26.12.2011., 11:17
Znači, koliko sam uspio pohvatat, digli ste kredit, kupili stan, nakon 2 godine prodali stan i tu lovu uložili u uređenje kuće roditelja, te njihovu kuću stavili pod hipoteku...?

Greška je šta niste sve prebacili na roditelje (tako i kredit), obzirom da ste im dali sve novce... Ovako dok god radite, vama se kredit naplaćuje jer ste vi dužnik (sudužnik). Jedino da se 'upotrijebi hipoteka', a to dolazi u obzir samo u slučaju nermogućnosti naplate kredita, šta nije moguće jer oboje radite. Ko vam plaća kredit? Firma ili banka?

erikdinjo
26.12.2011., 12:14
Skida banka sa tekućeg računa,nije trajni nalog na plaću...

boky1979
26.12.2011., 17:31
Pa onda prebacite primanja u drugu banku i čekajte par mjeseci da kredit dospije u cijelosti na naplatu. Kad se to desi i dobijete opomenu za podmiru kompletnog duga od pravne službe, odgovorite im da izvrše naplatu tako da pokrenu hipoteku... Lakše im je zaplijenit nekretninu i naplatit kredit nego stavljat ovrhu i plijenit trećinu primanja... Na taj način ćete zeznut starce, ali koliko sam skužio, oni su vas zeznuli...

erikdinjo
26.12.2011., 18:06
Hvala na savjetima,ako još nešto saznate javite nam!

treo
26.12.2011., 18:28
Pa onda prebacite primanja u drugu banku i čekajte par mjeseci da kredit dospije u cijelosti na naplatu. Kad se to desi i dobijete opomenu za podmiru kompletnog duga od pravne službe, odgovorite im da izvrše naplatu tako da pokrenu hipoteku... Lakše im je zaplijenit nekretninu i naplatit kredit nego stavljat ovrhu i plijenit trećinu primanja... Na taj način ćete zeznut starce, ali koliko sam skužio, oni su vas zeznuli...

ipak mislim da će banka poslati ovrhu na FINA-u i ona će im opet sjesti na račune, jedino da daju otkaz ili plaću primaju na ruke to može upaliti jer banci ne treba još jedan stan/kuća koju ne mogu prodati a kada je i prodaju ovo dvoje je i dalje dužno razliku koju banka neće namiriti prodajom nekretnine

is_none
29.12.2011., 16:20
Pozdrav svima! Jedno pitanje! Da li banka nakon sto blokira karticu i kada se podmiri racun da li je odmah odblokira

vit usluge
31.12.2011., 17:06
Lijep pozdrav svima..
Da li netko možda zna..ako imam dozvoljeni minus koji vrijedi do 30.06.2012. i koristim ga..znači u minusu sam npr 5.500 od dozvoljenih 6000 i postoji mogućnost da mi sjedne neka ovrha na tekući.. Ako mi fina blokira račun hoće li mi banka automatski ukinuti minus ili on i dalje vrijedi do 30.06.12.? Minus imam u rba.. možda je netko bio u sličnoj situaciji?

charlizeos
31.12.2011., 17:08
neće ti ukinuti minus ali potrudi se što prije platiti tu ovrhu ako možeš

vit usluge
31.12.2011., 17:28
neće ti ukinuti minus ali potrudi se što prije platiti tu ovrhu ako možeš

Ma nije još niti sigurno da će mi sjesti preko fine jer mi je tek sada stiglo rješenje o ovrsi na koje smo poslali prigovor u kojem navodimo da dug nije plaćen zbog privatnih problema i da ćemo početi otplaćivati već ovaj mjesec te da mi mogu poslati obustavu na plaću ako im neće biti dovoljno to što će svaki mjesec sjedati moje uplate.. tako da sada tek čekam da vidim što će biti ali me zanimalo da znam za svaki slučaj..

boky1979
31.12.2011., 18:57
Ako ste uložili prigovor na ovrhu, predmet ide na sud i čeka se poziv na rapravu koji može biti i za 6 mjeseci... Ako dotad podmirite dug, doći ćete na raspravu i ovrha će se povući...

vit usluge
01.01.2012., 13:39
Ako ste uložili prigovor na ovrhu, predmet ide na sud i čeka se poziv na rapravu koji može biti i za 6 mjeseci... Ako dotad podmirite dug, doći ćete na raspravu i ovrha će se povući...

Hvala još jednom.. Teško da ću uspjeti platiti dug obzirom da se radi o 40.000 kn ali za 6 mjeseci će se ako ništa drugo vidjeti da svaki mjesec otplaćujem ponešto pa valjda će to uzeti u obzir.. Još nešto..ako je sada došlo rješenje o ovrsi na cjelokupnoj imovini..čitali smo na netu da ne mogu ovrhu provoditi na više sredstava odjenom već jedan po jedan ali me zanima da li netko zna na šta prvo sjedaju..i da li neretnine dolaze zadnje na red ili? Obzirom da se kod mene mogu naplatiti preko plaće..

boky1979
02.01.2012., 20:09
Ako je došla ovrha na imovinu, onda nema sjedanja na plaću nego se čeka da postane pravomoćna (što kod vas nije slučaj jer ste uložili prigovor). Nakon toga vam dolazi procjenitelj koji plijeni... S prigovorom ste mirni neko vrijeme dok vas ne zovu na sud. Samo ne zaboravite platit 500 kn taj prigovor, doći će vam uplatnica na kućnu adresu.

Moj savjet: Kad dođete na raspravu, dio duga ćete već podmiriti pa samo predložite da se želite nagoditi s ovrhovoditeljem van suda i da vam se stavi ovrha van snage do podmire, obzirom da se trudite nekako riješit dug.

setthemfree
06.01.2012., 17:21
pozdrav svima s podforuma,

postavio bih malo pitanje, jer sam već na rubu sloma živaca što napraviti.

jamac sam za jedan tuđi kredit, te sam naivno digao jedan kredit u ime "prijateljstva" da bih pomogao, kojeg ja sad uredno plaćam. sve to mi odnosi golem dio plaće, od kojeg živim i pokušavam vodit svoj privatan posao sa strane.
radim u HEP-u, nakon svih troškova, poreza i odbitaka imam 5500 plaće. od toga mi 2700 kuna odnese kredit, ostalo uglavnom uzmu režije i mastercard :facepalm:

od onog što mi ostane ja moram razvlačit milijun drugih stvari, da ne govorim da mi mnoge druge stvari propadaju radi ove situacije. e sad, ja sam jednostavno htjeo otić u banku, dignut na 10 god 22k€ , podmirit sve što imam i mirno nastavit sa životom, jer me stvarno briga za kamate i slično, samo se želim tog tereta riješit. u mojoj banci (pbz) su mi lijepo rekli da takav nenamjenski kredit ne bi bio problem, i to bi kao bio nenamjenski kredit za refinanciranje, blablabla. ja sam već 3 puta predavao papire za taj kredit, prvi put sam morao plaćati sve obveze autokredita za kojeg sam jamac, a osoba koja je digla kredit nije dvije rate platila. dobro, u redu platim to. drugi put mastercard ima dugovanje, pa me opet odbiju, i po treći put dižem ponovno sve papire da mi rekli da mi obveze prelaze više od jedne trećine plaće, a toga se nisu sjetili u prva pokušaja, niti su rekli da bi to bio problem, jer ja sa 80% tog kredita kojeg dižem, otplaćujem sve ostalo što dugujem! ja sam izrazito ljut na vlastitu banku za koju sam za ta tri kredita stukao skoro tisuću kuna troškova papira, vremena, bježanja s pola i putovanja za zagreb :(

druge banke u koje sam otišao nisu bile od neke koristi, al su me bar odmah u startu HROK-nuli i rekli da imam previše obveza, i dobro, pošteno. u pbz-u su rekli da je to sve u redu jer se refinanciram, reprogramiram i ostala sranja, da bi mi na kraju pljunuli u lice nakon dvadeset godina krajnje urednog poslovanja :(

moj privatni posao propada, obveze mi se gomilaju, dugove ne plaćam, ja ću u nekoj banci pristat i na 15% EKS-a ako treba, samo da mi novce isplate unutar tjedan-dva, samo da to sve porješavam i da idućih 10 godina rješavam taj kredit, jer to mogu bez problema.

najgore od svega, ta moja dugovanja uzimaju skoro 3500kn mjesečno, a s ovim novim kreditom plaćam 10 godina oko 2300kn. banka bi trebala bit sretna od tih pustih naknada, zatvaranja kredita, otvaranja novog itd. znam da to nije uopće rješenje, jer na kraju dajem puno više, ali ja ne mogu ovo trpjeti više, moj vlastiti sin muku muči u splitu na faksu, jedva mu novce mogu poslat, da ne govorim o plaćanju faksa. sve što želim je neka banka, koliko god lihvarska da je, ma ne mora bit ni banka, samo da mi opali tih 20-25 tisuća eura na 10godina, neka dignu kamatu i 18-20%, samo da ovom paklu stanem na kraj već jednom. pa ako netko ima ikakav savjet, cijenim bilo šta što dobijem.

unaprijed hvala :\

dobri muž
06.01.2012., 19:04
savjet: nikome nikad ne biti jamac niti ikome posuđivati novac, već samo darivati ako želiš!
ne ulazi ni u kakve nove kredite, pogotovo ne lihvarske! imaš li nekog bliskog da ti pomogne, pozajmi novaca?
jesi li razgovarao s ljudima kojima si jamac? u kakvoj su oni situaciji, ima li šanse da ti pomognu, odnosno da preuzmu svoje obveze?

boky1979
06.01.2012., 21:20
Ček malo, ta osoba je kupila auto i sad ti plaćaš taj kredit jer si jamac???

setthemfree
06.01.2012., 21:45
savjet: nikome nikad ne biti jamac niti ikome posuđivati novac, već samo darivati ako želiš!
ne ulazi ni u kakve nove kredite, pogotovo ne lihvarske! imaš li nekog bliskog da ti pomogne, pozajmi novaca?
jesi li razgovarao s ljudima kojima si jamac? u kakvoj su oni situaciji, ima li šanse da ti pomognu, odnosno da preuzmu svoje obveze?

ne. živim van grada na selu, i s obzirom da imam svoj posao, te još i radim u državnoj firmi, u daleko sam boljoj situaciji od mnogo ljudi ovdje, te su to mnogi čini mi se iskoristili da posuđuje novce od mene. hvala bogu, ovako sad nemam od nikog posudit, a sa svojom obitelji (onom što je ostalo od nje), ne želim ulazit u dugove, pa makar mi to bilo zadnje (oni su razlog zašto sam otišao van grada)

druga stvar, oko tog neuzimanja lihvarskih kredita, meni puno više toga gori ako ga ne uzmem, nego ako ga uzmem. iskreno, u ovom trenutku me nije briga za to, samo želim van sveg ovog, jer mi i privatno stvari propadaju.

Ček malo, ta osoba je kupila auto i sad ti plaćaš taj kredit jer si jamac???

možda je mali nesporazum nastao u mom brzopletom pisanju, ali ne plaćam ja kredit, ali mi je to što sam jamac stvaralo velike probleme pri traženju novog kredita, jer za taj kredit gdje sam ja jamac neke rate nisu bile plaćene, a kako ih on nije mogao plaćat morao sam ja, jer mi puno toga ovisi o tom kreditu.

trebampomoč
20.01.2012., 15:59
pozdrav svima imam par pitanja jer sam preglup da bi sam neke stvari shvatio ovako RADIM VEĆ GODINU I MJESEC DANA BEZ PREKIDA UREDNA FIRMA PLAČA NA VRIJEM SVE ŠTIMA ALI SAM UZEO MINUS NA BANCI OD 8000 KN I IMAM PRAVO KUPOVANJA NA RATE 3700 KN I TAKO DOŠO BOŽIĆ JA KUPOVO POKLONE CURA STARCI I TAK TO I SAD MI DOŠLA NAPLATA I NEMAM ZA PLATIT INTERESIRA ME MOGU LI SE KAKO IZVUC IZ TIH SRANJA... ZNAM DA CE MI SAD TJ VEC JESU SJELI S NAPLATAMA A JA JEDNOSTAVNO NEMAM ZA VRATIT TO OVAJ MJESEC CUO SAM DA IMA FORA DA ODES U FINU ILI DI VEC I DOBIVAS 2/3 PLAČE ALI MENE ZANIMA MOGU LI JA TO KAKO RIJEŠIT ILI UZET NEKI MINI KREDIT. KLIJENT SAM ZAGREBAČKE BANKE INAČE PO MENI NAJODVRATNIJE BANKE NA SVIJETU I RADIM NA UGOVORE OD 3 DO MAX 6 MJESECI MI PRODUŽUJU HVALA UNAPRIJED SVIMA KOJI SU MI VOLJNI POMOČI ILI DATI NEKAKAV KORISTAN SAVJET

inesskica
23.01.2012., 08:24
Pomoć!
Imam blokiran račun od Fine a firma mi treba isplatiti neke nove i traže da otvorim žiro-račun...e mene zanima koliko vremenski treba proći dana da ta informacija dođe iz banke do Fine da imam novi račun otvoren?
Dali stignem podići te novce prije nego ga Fina blokira,to bi bilo nekih 15 dana najviše od otvaranja do isplate?

lili p.
23.01.2012., 18:32
Vrlo malo vremena.
Nisi prva koja bi tako htjela doći do novca, pa su vrlo ažurni. Moj kolega nije uspio podignuti novac drugi dan od otvaranja drugog računa.

Maxxy
23.01.2012., 21:41
Ako su dobro poslozili informatiku (a jesu!) treba im otprilike pola sekunde da ti blokiraju drugi racun. JMBG i OIB tu rade jako dobro! :zubo:

Mali_Mirko
25.01.2012., 18:47
Pretraga foruma mi nije baš pomogla pa evo oako netko zna bio bi mu zahvalan...

Firma u kojoj radim je već 4-5 mjeseci u fakici. Totalno. Četiri mjeseca sam na čekanju. Pitanje je slijedeće:

Kada banka (u ovom slučaju PBZ) ukida u potpunosti dozvoljeni minus? Zadnju uplatu iz firme sam dobio 19/12/2011. Načuo sam da ako nema uplate plaće za samo jedan mjesec, da banka automatski ukida dozvoljeni minus, pa po tome ispada da ako mi firma ništa ne uplati do 31/01/2012 da će mi PBZ ukinuti dozvoljeni minus u potpunosti...

Malo je nezgodno da zovem banku oko tog pitanja.

Ako netko zna, pliz, bilo kakav info i iskustvo će mi dobro doći.

boky1979
25.01.2012., 21:32
Nije istina... Ukoliko ti je minus odobren do 31.01.2012. godine, onda ti je putem interneta (ili izvoda) već vidljiv iznos novog prekoraćenja koje će vrijediti od 01.02.-31.07.2012. godine.

malena princeza
26.01.2012., 09:06
Ovako, imam pitanje!

Imam otvoren račun u Zabi od prošle godine u 3. mj. Radila sam tri mjeseca, i primanja sam imala do 8. mj. I sad ne radim, imam minus na računu, nevelik.
Imam net - banking i jučer idem gledat, i došla mi ova obavijest:
Od sljedećeg mjeseca, bankovni izvadak po Vašim računima dostavljat će se osobi koja je Vaš zakonski zastupnik / skrbnik i bit će naslovljen na njezino ime i prezime. Izvadak će se dostavljati na isti način na koji Vaš zakonski zastupnik / skrbnik preuzima svoj osobni mjesečni Izvadak. Sa stjecanjem poslovne sposobnosti izvadak će biti naslovljen na Vas.

Iskreno, ne vidim poantu toga. Zbog čega oni mogu to tako raditi? Mislim, punoljetna sam već odavno. To je moja privatna stvar, i koji kuki oni mogu slat moje podatke, stanja računa i sve ostalo kome žele, bilo da se radi o mojim starcima il kome drugome. Pa mislim, nema mi to logike.

cleopatrazg
26.01.2012., 10:10
malaprinceza, da te bi nije oduzeta poslovna sposobnost?:rolleyes:

malena princeza
26.01.2012., 12:57
malaprinceza, da te bi nije oduzeta poslovna sposobnost?:rolleyes:

Ne razumijem, ne radim par mjeseci. Radila sam sezonski poslić.

sashab
26.01.2012., 13:18
Situacija kolege što me pita: Ovakva je situacija. Imao sam obrt, koji sam zatvorio. Na obrt sam imao otvorene računa PBZ (status 1) i RBA (status 2). Pri zatvaranju obrta sam ostao dužan mirovinsko/zdrastveno. DObio sam rješenje o zatvaranju obrta. Biio sam tražio kredit u PBZ (jer sam sad zaposlen na neodređeno u jednoj firmi) koji mi je skoro prošao samo probleme pravi to što su ta dva računa blokirana. U PBZ-u sam danas otišao da zatvorim pa mi je rečeno da moram platiti nekih 300kn i platio i bit će zatvoren. U RBA sam otišao, blokiran isto, ustanovili smo da kroz račun nije NIKADA prošla niti 1 lipa ali kažu da kao oni neće moći zatvoriti račun jer blokiran iako je status 2 a u PBZ mi zatvore :S E sad me zanima ako nekako i uspijem da mi zatvore račun u RBA dali ću ja moći dobiti kredit u PBZ-u? Iako imam dugovanja prema državi (mirovinsko/zdrastveno)? I dali RBA može da mi nezatvori račun a IAKO nikad nije bio račun od obrta niti je ikada prošla kuna kroz njega i nema nikakvog dugovanja na računu? Hvala unaprijed.

boky1979
26.01.2012., 15:50
Koliko ti je godina? Jel taj račun otvoren dok si bila maloljetna? Odi u banku i nek ti provjere to...

malena princeza
26.01.2012., 16:38
22 godine imam, i račun je otvoren prošle godine. Meni ovo nema logike.
To su moje privatne stvari. Bar ja to tako smatram.

cleopatrazg
26.01.2012., 17:15
Ne razumijem, ne radim par mjeseci. Radila sam sezonski poslić.

Pitaj svog zakonskog zastupnika/skrbnika da ti pojasni o čemu se radi. Ako ti je banka svojom greškom oduzela poslovnu sposobnost i šalje izvide tvog računa trećim osobama tuži ih i traži odštetu(barem ćeš izaći iz nevelikog minusa).

http://www.pravnadatoteka.hr/pdf/Lisenje_poslovne_sposobnosti.pdf

lahor
29.01.2012., 02:08
Od sljedećeg mjeseca, bankovni izvadak po Vašim računima dostavljat će se osobi koja je Vaš zakonski zastupnik / skrbnik i bit će naslovljen na njezino ime i prezime. Izvadak će se dostavljati na isti način na koji Vaš zakonski zastupnik / skrbnik preuzima svoj osobni mjesečni Izvadak. Sa stjecanjem poslovne sposobnosti izvadak će biti naslovljen na Vas.

Na neku foru počeli su te voditi kao klijenta bez poslovne sposobnosti. Poslovna sposobnost oduzima se odlukom suda, npr. kod težih duševnih bolesti, pa onda imaš svog zakonskog skrbnika i ne smiješ više potpisivati nikakve papire, raspolagati svojim sredstvima i sl.. Očito je ovdje neka velika greška, imaš dobar argument da digneš frku.

Teoretski....ako ti nije oduzeta poslovna sposobnost...ostaviš vremena da oni pošalju tvoje podatke toj osobi koju vode pod tvog zakonskog skrbnika...dokažeš to...tužiš. To je veeelika stvar, ako to naprave radi se o većem prekršaju.

sashab
30.01.2012., 07:10
Može mi netko pomoći oko moga upita? Hvala

malena princeza
30.01.2012., 19:05
Na neku foru počeli su te voditi kao klijenta bez poslovne sposobnosti. Poslovna sposobnost oduzima se odlukom suda, npr. kod težih duševnih bolesti, pa onda imaš svog zakonskog skrbnika i ne smiješ više potpisivati nikakve papire, raspolagati svojim sredstvima i sl.. Očito je ovdje neka velika greška, imaš dobar argument da digneš frku.

Teoretski....ako ti nije oduzeta poslovna sposobnost...ostaviš vremena da oni pošalju tvoje podatke toj osobi koju vode pod tvog zakonskog skrbnika...dokažeš to...tužiš. To je veeelika stvar, ako to naprave radi se o većem prekršaju.

Ma joj, ne razumijem šta izvode. Ja SAMO ne radim, tj. nisam u radnom odnosu i imam otvoren račun u banci, tj. nisam blokirala / deaktivirala svoj račun po prestanku radnog odnosa. I sad ušla sam u neki minus, koji idem sutra podmiriti i usput ću ih odmah pitat šta je to.

suskavi
31.01.2012., 11:34
Pozdrav!

Znam da ima tisuce ovakvih kao ja, ali molio bih ipak za koju riječ, savjet, barem psihološke podrške :) :

trenutan status:
-vježbenik-pripravnik u stabilnoj firmi: ugovor na godinu dana koji istice za 3 mjeseca
-produzenje ugovora - upitno! (ali 90% da)
-plaća nakon davanja i odbitaka, bez prijevoza - 4000kn.
-banka nakon 3 mjeseca odobrila minus u iznosu -10000kn.

bračni status: neoženjen. Živim sam, podstanar.
Situacija je ovakva: dosad, prvih 6 mjeseci trošio sam nešto više od plaće i došao u minus oko 1500kn. (bio siromašan student, pa uglavnom po zaposlenju -odjeca/obuca, razonoda, cura...). Onda se dogodio veliki neplanirani trošak (prometna nesreca sa materijalnim troskovima) u iznosu 17000kn - prije 2 mjeseca. Dakle, da ne raspravljam o uzrocima, nazalost, stanje mi je trenutno ovakvo:

-u minusu sam - maksimalno dopuštenom (10000kn)
-posuđeno 7000kn keša (od prijatelja) na godinu dana
-sve potrošeno uglavnom jednokratno na troškove nezgode (nije bilo načina izbjeći troškove)
-dakle sve ukupno - 17000kn

Osim što mi je prvi prioritet vratit prijatelju novce (koje lagano odvajam), htio bih što efikasnije, brže smanjiti minus barem u pola za neko vrijeme. Nemam ideje kako to izvesti???! Pogotovo što s plaćom smanjim minus do -5000, -6000 kn, a do kraja mjeseca se skroz približim limitu. Ostane 100-200kn.

A PITANJE JE: Ako dobijem otkaz za 2 mjeseca tj. ako mi ne ponude novi ugovor, što se događa s minusom na tekućem? Mislim, kako to banka tretira (tolerira) i koje su mi mogućnosti vraćanja, na koji rok i način? HVALA SVIMA NA SAVJETIMA

p.s. imam volju i spreman sam na odricanja, a ovdje, lakše mi je ako podijelim situciju, ako tko ima kakvu riječ radi podrške. Daljnje se ne mogu zaduživati, TANJE:novac nemam posuditi dalje od nikoga? Koje su mi mogućnosti?

plavi cvijet
31.01.2012., 11:49
Ako ti ne produže ugovor, banka će ti automatski smanjiti minus tj. ukinuti ga, i ti ćeš morati
u što je moguće kraćem roku banci vratiti novac, jer nemaš priliv novca na svoj račun. Ali,ako ti ne produže ugovor, odi u banku, pa se probaj dogovoriti, kako se riješiti minusa. Inače, govorim za HPB-u.

sashab
31.01.2012., 12:40
Imam ugovor na neodređeno, dobru plaću i sve. Ali imam i duga od svog starog obrta (mirovinsko/zdrastveno), a sad bih digao neki nenamjenski kredit pa to sve platio i amen. Zanima me dali ja mogu dobiti taj kredit? Da neidem u banku bezveze ako ne treba?

Partfiš
31.01.2012., 12:47
Pozdrav!

Znam da ima tisuce ovakvih kao ja, ali molio bih ipak za koju riječ, savjet, barem psihološke podrške :) :

trenutan status:
-vježbenik-pripravnik u stabilnoj firmi: ugovor na godinu dana koji istice za 3 mjeseca
-produzenje ugovora - upitno! (ali 90% da)
-plaća nakon davanja i odbitaka, bez prijevoza - 4000kn.
-banka nakon 3 mjeseca odobrila minus u iznosu -10000kn.

bračni status: neoženjen. Živim sam, podstanar.
Situacija je ovakva: dosad, prvih 6 mjeseci trošio sam nešto više od plaće i došao u minus oko 1500kn. (bio siromašan student, pa uglavnom po zaposlenju -odjeca/obuca, razonoda, cura...). Onda se dogodio veliki neplanirani trošak (prometna nesreca sa materijalnim troskovima) u iznosu 17000kn - prije 2 mjeseca. Dakle, da ne raspravljam o uzrocima, nazalost, stanje mi je trenutno ovakvo:

-u minusu sam - maksimalno dopuštenom (10000kn)
-posuđeno 7000kn keša (od prijatelja) na godinu dana
-sve potrošeno uglavnom jednokratno na troškove nezgode (nije bilo načina izbjeći troškove)
-dakle sve ukupno - 17000kn

Osim što mi je prvi prioritet vratit prijatelju novce (koje lagano odvajam), htio bih što efikasnije, brže smanjiti minus barem u pola za neko vrijeme. Nemam ideje kako to izvesti???! Pogotovo što s plaćom smanjim minus do -5000, -6000 kn, a do kraja mjeseca se skroz približim limitu. Ostane 100-200kn.

A PITANJE JE: Ako dobijem otkaz za 2 mjeseca tj. ako mi ne ponude novi ugovor, što se događa s minusom na tekućem? Mislim, kako to banka tretira (tolerira) i koje su mi mogućnosti vraćanja, na koji rok i način? HVALA SVIMA NA SAVJETIMA

p.s. imam volju i spreman sam na odricanja, a ovdje, lakše mi je ako podijelim situciju, ako tko ima kakvu riječ radi podrške. Daljnje se ne mogu zaduživati, TANJE:novac nemam posuditi dalje od nikoga? Koje su mi mogućnosti?

Sto se to desilo da se troskovi od 17000 kuna cash nisu mogli izbjeci?

Partfiš
31.01.2012., 12:50
Imam ugovor na neodređeno, dobru plaću i sve. Ali imam i duga od svog starog obrta (mirovinsko/zdrastveno), a sad bih digao neki nenamjenski kredit pa to sve platio i amen. Zanima me dali ja mogu dobiti taj kredit? Da neidem u banku bezveze ako ne treba?

Taj dug ti ovrsuju sa place ili ti je placa slobodna?
Nitko ti ne moze tu dati tocan odgovor. Vjerojatno mozes.

sashab
31.01.2012., 13:08
Ne, plaću mi nitko ne dira i slobodna je kao ptica :)

suskavi
31.01.2012., 19:39
Sto se to desilo da se troskovi od 17000 kuna cash nisu mogli izbjeci?

Razbijen tuđi auto mlađeg godišta, šteta 14000kn. Plaćanje (umanjene) kazne, nakon žalbe. Bolovanje i dodatnih troškova 2 tjedna. To je to u najkraćim crtama.

No, opet ponavljam!! : opisujem trenutnu situaciju i zanima me budućnost, molio sam za savjet za dalje + pitanje u vezi banke, a ne da opricavam put nastanka duga koji je sad nebitan. Hvala svejedno!

boakill
01.02.2012., 13:30
ne znam da li sam na pravoj temi. pokušat ću ovdje postavit pitanje.

ovdje u hr. osoba X ima neko dugovanje, nezaposlena je, nema ništa.. to dugovanje se nema odakle naplatit trenutno..

osobi x se ukazala prilika za predobar posao u inozemstvu..

moje pitanje je sljedeće...

oće li naplata sjest na taj račun u inozemstvu gdje će ta osoba dobivat plaću??

Art Vandelay
03.02.2012., 06:04
Pozdrav!

Prvo ću se osvrnuti na bolju situaciju. Znači zaposle te za stalno i možda još malo dignu plaću :mig:

Onda odeš u banku i digneš nenamjenski kredit od 10k kn na recimo 4 god, kojim zatvoriš minus. Na ovaj način više ne plaćaš kamatu od 11-12% nego recimo 9,5% ili nešto manje.

E sada, ako želiš još bolje proći evo ti kako to možeš napraviti. 10k kn, na 4 god, s kamatom od 9,5 je mjesečna rata 250 kn. Malo sreži troškove života ako je to moguće (npr. mobitel, nađi cimera, itd) tako da svaki mjesec uštediš što je više moguće. Sav ušteđeni novac koristi za prijevremenu otplat kredita. Npr svakih 6mj odeš u banku i daš im sve što si uštedio. Kada uplatiš naglasi im da ne želiš da ti smanjuju rok otplate (npr s 4 na 3.5 god) nego da ti smanje ratu). Kada ti smanje ratu s recimo 250kn na 200kn, ostaje ti više za štediti a i kamata koju plaćaš u rati je manja (jer je glavnica manja). I onda ove korake ponavljaš dok se ne riješiš kredita.

Što se frenda tiče dug prema njemu uključi u kredit ili mu vraćaj kako ste se dogovorili, ali ako ste si dobri probaj to riješiti bez kredita. Bolje da se vas dvojica odete jednom dobro provesti nego da banci plaćaš kamatu. :)

U svakom slučaju uzmi excel i detaljno si sastavi plan otplate, da vidiš koliko ukupno kamate ćeš vratiti. Siguran sam da je manje nego da polako minus otplaćuješ

E sada ako dobiješ otkaz, tj ne prime te za stalno. Događa se ovo što je plavi cvijet napisao.

Ako ti ne produže ugovor, banka će ti automatski smanjiti minus tj. ukinuti ga, i ti ćeš morati
u što je moguće kraćem roku banci vratiti novac, jer nemaš priliv novca na svoj račun. Ali,ako ti ne produže ugovor, odi u banku, pa se probaj dogovoriti, kako se riješiti minusa. Inače, govorim za HPB-u.

Plus ideš na crnu listu (HROK), što ti može otežati buduće vraćanje kredita. Ne znam kako se s liste miče, ali pretpostavljam da kada vratiš dugove zbog kojih si došao na nju?

Art Vandelay
03.02.2012., 06:08

Netko je napisao da je pitanje ako ti rade ovrhu. Pretpostavimo da ne rade s obzirom da duguješ državi a ona je malo nemarna.

Po meni možeš dobiti kredit u okviru svoje kreditne sposobnosti. S obzirom da imaš otvoren obrt banka te može tražiti potvrdu da dokažeš da su doprinosi podmireni.

U svakom slučaju odi u banku. I to ne jednu nego više njih. :kava:

lukas007
06.02.2012., 15:24
evo ljudi, hitno trebam pomoć... zanima me gdi bi mogla dobit kredit, ako nemam stalni posao???postoji mogučnost??

aurellie
06.02.2012., 23:24
Dobra večer,
molim vas pomoć.
Dok sam ja bio mali moji roditelji su se gadno uvalili u kredite i na kraju je došlo do toga da su se uzimali novi krediti da bi se stari vraćali. Sad je na nama klincima da to sve vratimo :(

Jedan on kredita je na mojoj rodici i ona sad želi uzet kredit za sebe ali ne može jer ima taj naš kredit. Kredit je u OTP banci, mislim da je gotovinski, kamata 8.99% na 10 godina, od čega je već otplaćeno nekih 7 rata. Sada bi se taj kredit trebao prebacit na mene.

Ja sam pomorac, nemam ništa na sebi osim auta, nemam nikakvo osiguranje ali imam stalni posao i relativno dobra primanja. Što će banka sve htjet od mene, na koji način će me sve htjet zajebat? Na što pripazit? Jeli već netko radio nešto slično, imate li koji savjet?

Hvala i pozdrav

i ljudi ne budite ovce držite se dalje od kredita i banaka. Mene nažalost uvuklo i ja sam sad rob :(

is_none
13.02.2012., 19:35
Pozdrav svima! Mama je u velikom minusu u banci po kreditima dalje vise ne moze placat rate banka je rekla da ce je tuzit molim onoga tko zna da mi kaze kakva moze biti sudska presuda?

mokry
14.02.2012., 08:45
Ovrha na primanjima, a ako se tako ne naplati, onda ovrhom na pokretnine i nekretnine.
Savjet je da se pokuša dogovoriti s bankom.

Nekidrugiput
14.02.2012., 20:59
Dragi svi,

evo da i ja napokon iskoristim moć kolektivnog znanja.

Imao sam ovrhe, 2 za redom koje su mi sjele taman prije plaće i počistile su mi raćune (sve skupa 16.000 kuna), raćuni su mi otišli u maksimalni minus, i sve što se inaće desi

Trajalo je sve to da se sanira a imam dva kredita, jedan stambeni i jedan nenamjenski.

Dok sam plaćao stambeni i krpao kraj sa krajem nenamjesni nisam platio 4 rate i cijelokupan mi je kredit došao na naplatu, te je i ta banka (KOVANICA) poslal ovrhu na dug kredita od 5.000 kn.

Ja sam u međuvremenu sve te ovrhe platio (6 mjeseci, zaštićeni raćun) I taman sam mislio nastaviti plaćati oba dva kredita ali dešava se sljedći moment.

Banka Kovanica u kojoj imam nenamjenski kredt je poslal kredit na naplatu od osiguranja (VELEBIT) te mi je gospođa u banci rekla da oni nemaju više ništa s mojim kreditom da je to otišlo u osiguranje na naplatu.

E sad prošlo je 3 mjeseca od tada i nšta se ne dešava, nitko me od osiguranja nijek kontaktirao. Pročitao sam na forumu da osiguranje tuži u takvim slućajevima dužnika. U međuvremenu sam Platio i 3 ovrhu kamata, opet blokada.

Dali netko ima iskustva što se dešava u ovakvom slučaju?

Dali netko zna što se dešava kad kontaktiram osiguravajuće društvo jer ja bi htio nastaviti otplaćivati taj kredit ali sad mi je to onemogućeno u banci?

Postoji li varijanta u kojoj osiguranje od mene ne potražuje ništa?

Naravno radi 6 mjeseci blokada, HROK mi je u neredu i nitijedna banka iako sam kreditno sposoban ne želi dati kredit da refinanciram dug u banci kovanica, ako netko ima strategiju za riješavanje ovoga bio bi zahvalan.

Što bi bilo najbolje sad napraviti jer samo ne želim opet da mi osiguranje sjedne sa ovrhom na raćun, te dali to osiguranje uopće može napraviti obzirom da ništa sa njima nemam potpisano.

Hvala

Ukratko :504:

Art Vandelay
14.02.2012., 23:24
O kakvom je osiguranju riječ? Ovdje može postojati milijun scenarija. Evo npr. ako si imao neko životno osiguranje koje si platio 5k kn....i nakon xx godina bi ti osiguranje isplatilo 5k kn+xxkn, onda je banka samo povukla novac koji si imao na toj polici, pa ti nakon xx godina nećeš dobiti ništa.

Po meni ti je bitnije da ti od banke pribaviš potvrdu da su oni zatvorili svoj potraživanje prema tebi. I to napismeno sa žigom.

Što se tiče rješavanja tvoje situacije
Mislim da je ovdje najvažnija stvar one ovrhe od 16k kn koje si imao. Jer će te svaka banka pitati o čemu je tu bilo riječi.

Što se HROKa tiče...to je gadni zajeb ali mislim da se može naći banka koja bi te financirala pogotovo ako imaš OK plaću u odnosu na kredite. Vjerojatno će te tražiti više instrumenata osiguranja npr. stambena štednja, životno, nekretnina.

Inače nisu sve banke članice HROKa (neke male nisu članice, npr. Imex banka) . One koje nisu članice ne bi trebale vidjeti da si na listi (bar tako mislim).
Evo ovdje imaš popis članica HROKa http://www.hrok.hr/FinancijskeInstitucijeKorisnice
A ovdje popis banaka u HR http://www.hnb.hr/supervizija/liste/hlista_banaka.htm

Izaber jednu, odi do njih, pitaj za kredit, za HROK ne govori ništa. Naravno i kata kod takvih banaka je veća, slabo toleriraju neplaćanja itd.

Pokušao sam ukratko objasniti, ali prije nego bilo što napraviš raspitaj se tri put u banci i gdje god treba jer ti na žalost više ne smiješ napraviti pogrešku ili krivi korak kod banaka.

PS Ne idi kamatarima i ovima sa stupova ni pod razno!

Art Vandelay
14.02.2012., 23:32
Dobra večer,
molim vas pomoć.
Dok sam ja bio mali moji roditelji su se gadno uvalili u kredite i na kraju je došlo do toga da su se uzimali novi krediti da bi se stari vraćali. Sad je na nama klincima da to sve vratimo :(

Jedan on kredita je na mojoj rodici i ona sad želi uzet kredit za sebe ali ne može jer ima taj naš kredit. Kredit je u OTP banci, mislim da je gotovinski, kamata 8.99% na 10 godina, od čega je već otplaćeno nekih 7 rata. Sada bi se taj kredit trebao prebacit na mene.

Ja sam pomorac, nemam ništa na sebi osim auta, nemam nikakvo osiguranje ali imam stalni posao i relativno dobra primanja. Što će banka sve htjet od mene, na koji način će me sve htjet zajebat? Na što pripazit? Jeli već netko radio nešto slično, imate li koji savjet?

Hvala i pozdrav

i ljudi ne budite ovce držite se dalje od kredita i banaka. Mene nažalost uvuklo i ja sam sad rob :(

Mislim da banke imaju posebne programe za pomorce. Vi ste posebna skupina s obzirom na način posla, a kako imate love našle su interes pa prilagodile proizvode vama.

Ako si negdje s mora, odi u lokalnu banku ili neku kojoj je core tržište primorje (Erste tj ex Riječka banka ili Splitska). One bi trebale imati majbolje prozvode za pomorce.

Što se tiče tvoje zadnje rečenice, ne bih se složio da treba bježati od banaka i kredita, nego se treba dobro raspitati i razmisliti prije dizanja kredita. Pogotovo razmisliti zašto dižeš kredit i koliko financijski možeš podnijeti kredit

Art Vandelay
14.02.2012., 23:36
Pozdrav svima! Mama je u velikom minusu u banci po kreditima dalje vise ne moze placat rate banka je rekla da ce je tuzit molim onoga tko zna da mi kaze kakva moze biti sudska presuda?

banka će vjerojatno aktivirati instrumente kredita. Ako dođe do suda, banka će ga vjerojatno dobiti jer je potpisan ugovor. Ali mislim da će sud ostaviti dio primanja za život.
Ne znam da li je zaživio osobni bankrot kod nas. Ako je onda je to najbolji izlaz ako je situacija takva da se dugovi više ni u kojem slučaju ne mogu otplaćivati.

Jeste li se probali dogovoriti s bankom? Neki reprogram ili sl?

Na žalost nemam previše spoznaja o ovakvim situacijama, pa bi bio dobro da netko tko je nažalost imao takvo iskustvo napiše nešto više

Nekidrugiput
15.02.2012., 04:13
Hvala na odgovru, pogotovo ovo za HROK :)

Banka se naplatila od svog osiguranja, rekli su im da je Velebit gdje je osigurala moj kredit. Osiguranje nije moje ali sjecam se da sam prilikom podizanja platio neku policu.

is_none
18.02.2012., 14:15
Ovrha na primanjima, a ako se tako ne naplati, onda ovrhom na pokretnine i nekretnine.
Savjet je da se pokuša dogovoriti s bankom.

e mama nema nista na sebi od pokretnina i nekretnina nista osim mirovine koja je jako mala i zanima je kakvu presudu sud moze donijet

mokry
18.02.2012., 16:57
A onda će joj uzimati 1/3 mirovine.

lost
19.02.2012., 14:42
Molim savjet...

Prije više od 8 godina, stari je odvojio jedan dio poslovanja obrta na novootvoreni obrt koji je glasio na moje ime (iako je on sve vodio). U tom novom obrtu sam bio jedini zaposleni i to je trajalo 2g dok nije odlučio da ga zatvorimo.
Nedavno sam saznao(uzimao račune i nije mi ih pokazivao) da mi za te 2 godine nije plaćao mirovinsko i zdrastveno. Kad sam prvi put vidio taj račun od ~70.000kn, bio sam u potpunosti šokiran... Uglavnom meni se to nije skidalo sa novih plaća ali me strah da mi ne bi došla ovrha.... Planiram dignuti kredit i to što prije platiti al mi nije jasno kako je tako velika cifra a bio sam prijavljen na minimalac?? Kako se kamate računaju, da li na glavnicu ili svaki put na iznos uvećan kamatama?

is_none
26.02.2012., 17:37
Pozdrav svima. Ovako mama ima 114.000 kuna duga po kartici master card. Sada joj je banka poslala opomenu pred tuzbu ima malu mirovinu da li ima neko takav slucaj sta se moze dogoditi na sudu i kakva bi bila presuda?

STIB
26.02.2012., 18:08
Ovako mama ima 114.000 kuna duga po kartici master card. Kako je uspjela napraviti toliko? :facepalm:
Na kartici obično ima neki (puno manji) limit. :ne zna:

Ruralna
26.02.2012., 18:15
Pozdrav svima. Ovako mama ima 114.000 kuna duga po kartici master card. Sada joj je banka poslala opomenu pred tuzbu ima malu mirovinu da li ima neko takav slucaj sta se moze dogoditi na sudu i kakva bi bila presuda?Kako dovraga može imati toliki limit na kartici da se uvali u tako veliki dug s malom mirovinom?

I šta misliš kakva će biti presuda?

mokry
26.02.2012., 19:01
sta se moze dogoditi na sudu i kakva bi bila presuda?

Dva posta iznad odgovorio sam ti na to pitanje; uzimat će joj 1/3 mirovine, bez obzira koliko mala ona bila.

Btw, ako već nisi, uzmi joj karticu i prereži ju.

lega_iz_osijeka
27.02.2012., 15:38
dakle trebam savjet
prije 8 mjeseci morao vratiti american zbog duga i dogovora na obročno plaćanje(to sam sve isplatio),a u međuvremenu i jednu ratu kredita za auto preskočio pa se banka nakon par dana preko fine namirila...znači nemam više nikakvih dugova prema pbz banci osim dozvoljenog minusa i kredita za auto u iznosi od cca 20000 kuna koji redovito otplaćujem...pošto sad čekamo bebu trebala bi nam adaptacija kuće u iznosu od cca. 15 000 eura...e sad moje pitanje je dali će meni to pbz odobriti....recimo da uzmem 20 000 eura i s tim zatvorim kredit za auto i plaćam samo ovaj,to bi bilo cca. 1600 na 10 godina...radim u državnoj firmi...plaća 4200...dali će me jeb. zbog americana i tih gluposti??

Hoffman
27.02.2012., 19:16
Ovako imam pitanje, imam limit 5000 kn na MASTERCARD. Trenutno sam 5000 kn u minusu na kartici. Trebao bih kupiti nesto za 6000 kn na 5 rata. Zanima me koja je procedura, dal trebam nesto uplatitna karticu ili kako se placaju te rate. Dal ima veze to sto sam u minusu na kartici?

Imam cca godinu dvije master ali nisam nikad kupovao na rate ne samo preko neta (e-bay)

LP

boky1979
28.02.2012., 14:08
Obzirom da imaš limit po kartici, kartica nije od ZABE šta znači da nemaš mogućnost kupnje MasterCardom na rate. Rate su u biti revolving koji dio po dio otplaćuješ, a na ostatak plaćaš kamatu...

Od koje banke je Master?

Hoffman
28.02.2012., 21:34
Obzirom da imaš limit po kartici, kartica nije od ZABE šta znači da nemaš mogućnost kupnje MasterCardom na rate. Rate su u biti revolving koji dio po dio otplaćuješ, a na ostatak plaćaš kamatu...

Od koje banke je Master?

MASTER je od RBA

boky1979
29.02.2012., 16:00
Nazovi RBAinfo na 062 62 62 62 i pitaj da ti provjere da li ti je odobren poseban limit za kupovinu na rate...

kajic
06.03.2012., 19:27
Molim savjet...

Prije više od 8 godina, stari je odvojio jedan dio poslovanja obrta na novootvoreni obrt koji je glasio na moje ime (iako je on sve vodio). U tom novom obrtu sam bio jedini zaposleni i to je trajalo 2g dok nije odlučio da ga zatvorimo.
Nedavno sam saznao(uzimao račune i nije mi ih pokazivao) da mi za te 2 godine nije plaćao mirovinsko i zdrastveno. Kad sam prvi put vidio taj račun od ~70.000kn, bio sam u potpunosti šokiran... Uglavnom meni se to nije skidalo sa novih plaća ali me strah da mi ne bi došla ovrha.... Planiram dignuti kredit i to što prije platiti al mi nije jasno kako je tako velika cifra a bio sam prijavljen na minimalac?? Kako se kamate računaju, da li na glavnicu ili svaki put na iznos uvećan kamatama?

stari moj meni se dogodila ista stvar. samo moja cifra je narasla na 138000 kn. glavnica je bila 80000 kn. 2006 sam zatvorio obrt i od 2007 g. mi skidaju s plače svaki mjesec po nešto. tek ove godine su mi blokirali sve račune po toj istoj ovrsi po kojoj mi skidaju s plače. nema baš nekog smisla, al ajde. sad još imam 73000 za platiti. još je kod mene problem što nemam nikakvih papira od obrta, ulazni-izlazni računi. knjigovođu nisam ni imao itd, itd...

ako si u mogučnosti dignuti kredit, plati! jer imat ćeš sranja, vjeruj mi.

LLOLL
09.03.2012., 15:39
ja imam pitanje...ja sam 2008. godine otvorila u erste banci žiro račun..radila sam preko učeničkog servisa...uplatili mi nakon par mjeseci 500 kuna ja sam to sve odmah podigla (možda mi je ostalo 50ak lipa) i više nikada nisam tu karticu koristila, ali nisam ni zatvorila taj račun...e sada mene zanima jel meni oni uzimaju svaki mjesec nešto novaca iako ja ne koristim već dugo tu karticu

kajic
09.03.2012., 17:43
ja imam pitanje...ja sam 2008. godine otvorila u erste banci žiro račun..radila sam preko učeničkog servisa...uplatili mi nakon par mjeseci 500 kuna ja sam to sve odmah podigla (možda mi je ostalo 50ak lipa) i više nikada nisam tu karticu koristila, ali nisam ni zatvorila taj račun...e sada mene zanima jel meni oni uzimaju svaki mjesec nešto novaca iako ja ne koristim već dugo tu karticu

koliko ja znam (možda nisam u pravu), ako na žiro računu duže vrijeme nemaš priljeva novaca (minimum 50 kn čini mi se), automatski banka račun zatvara. velim, nisam siguran 100% al tako nekako bi trebalo bit.

kikakm
12.03.2012., 15:26
Ako odem u minus 300 kuna ovaj mjesec na Zabinoj maestro kartici, koliko bi mi uzeli postotak od plaće za sljedeći mjesec i da li imaju neke fore da nešto dodatno naplate i sl.?

provincijalac
21.03.2012., 21:01
Pozdrav svima! moj problem je ovakav, 2005. kupio sam stan za cca 60000€. Dao 2500€ u gotovom, prihvatio obročnu otplatu od 9500€ na 19 godina (rata fiksna 295kn/mj.) i digao kredit od 74000CHF (isplaćen u kunama a u to vrijeme vrijedio 48000€) kod Hypo Banke. Trajanje kredita 25 godina Uzeo sam godinu počeka jer sam imao još jedan kredit koji nije bio otplaćen, pa se glavnica uvećala za kamate počeka i iznosila cca 78000CHF. U početku otplate rata bila meni vrlo prihvatljivih cca 2100kn danas je cca 3100kn. Danas nakon 7 godina od podizanja 48000€ kredita (zbog divljanja CHF) dužan sam samo glavnice cca 58000€. Uz kredit plaćam i 285€ bespovratnog osiguranja kredita godišnje koje ne bih morao plaćati nakon što otplatim kredit.
Sad sam dobio dio od prodaje zajedničke obiteljske nekretnine koji iznosi 10000€. Molio bih nekoga pametnog za savjet, isplati li se tu svotu novca uložiti u otplatu dijela glavnice kredita uz smanjenje broja godina otplate kredita? Uglavnom, samo provizije koje bih banci trebao platiti na račun: prijevremena otplate dijela glavnice, smanjenja broja godina, najjednostavnije provizije kod plaćanja, kao i izrade nekog novog ugovora kod javnog bilježnika iznose cca 500€ (tako kažu u banci). Nisam još siguran koliko bih godina mogao smanjiti uplatom ovog iznosa (10000€) ali bi me to riješilo i 180kn mjesečno koliko moram izdvojiti za osiguranje u tim otpisanim godinama. Inače ovih 10000€ je trenutno oročeno kod Banke Brod uz fiksnu kamatu od 5,25%. Pa bih za cca 2.5 god. mogao zaraditi cca 1300€ na račun pripisanih kamata.
Zamolio bih za savjet koji bi model u ovom slučaju bio najisplativiji, najpogodniji? Što biste vi napravili u mom slučaju? Unaprijed hvala na odgovorima!

provincijalac
21.03.2012., 21:26
Malo sam računao nakon što sam napisao post, i prema kreditnom kalkulatoru, ako bih uplatio 9500€ (+500€ za provizije) a da mi rata ostane ista kao sad, mogao bih skratiti otplatu kredita za 4 godine čime bih uštedio cca 20800€ (tj. 10800 jer bih 10000€ uplatio). Ipak morao bih otići u banku da vidim njihov proračun.

BumbaOk
28.03.2012., 09:47
Koliko je isplativo podići novi gotovinski nenamjenski kredit za pokrivanje minusa na dvjema karticama (mojoj i muževoj) koji iznosi cca 18 000 kn? Naime, je li pametnije podići kredit i automatski zatvoriti minus, prerezati kartice i na ovaj način prisilno odvajati nekih 1500 kn mjesečno (otplatom kredita) ili dvije godine štedjeti (mislim da realno nije moguće prije pokriti toliki minus) uplaćivanjem trajnog naloga pa tek onda pokriti minus?!

Anasib
28.03.2012., 10:16
najisplativije ti je prisiliti se i mjesečno otplačivati kartice. dizanje kredita podrazumjeva nove troškove (ovjera ugovora, naknada za odobrenje kredita, eventualni depozit i sl.). ako možete mjesečno toliko otplačivati za kredit, onda mjesečno otplačujte za taj iznos kartice (minus). ako se ne možeš suzdržati da opet ulaziš u minus, znam da neke banke imaju mogućnost limitiranja minusa po zahtjevu klijenta. tipa: trenutni minus ti je 10.000 kn, smanjiš ga na 9.000 i odeš u banku i tražiš da limit stave na 9.000, slijedeći mjesec opet na 8.000 (to je njima sek posla)

zeljkod
28.03.2012., 17:05
Ljudi imam užasan problem i vrtim se u krug jer ne mogu nači rješenje.Ukratko da ne pišem cijelu povijest ,dogodilo mi se da spletom okolnosti uzmem novac (20 000 eura) na mjesečnu kamatu od pet posto i naravno kao garanciju čovjek mi se upisao na kuću.Trebao bih nekakav kredit ali sad nemam kuću za hipoteku banci jer mi je on već upisan na kuću.ispada da bih trebao posuditi od nekog tu lovu da ga skinem sa kuće i onda dignem kredit kako bih vratio onome tko mi je posudio novac.U takvom sam problemu da više neznam što da radim. Okrenuo sam nebo i zemlju kako bih nekoga našao da mi pomogne i posudi taj novac ali ne mogu naći nikoga.Cijeli sam život ja posuđivao drugima a sada kad meni treba nemam nikog.Prijatelji su mi naglo nestali. Znam da ima onih koji bi mi mogli pomoći iako je situacija teška ali isto sam tako svjestan da se svi boje.Vratio bih sve pošteno i više ako treba u nekim normalnim relacijama.
Može li mi netko na neki način pomoći ?
hvala

BumbaOk
28.03.2012., 17:07
anasib, hvala na savjetu... Međutim situaciju dodatno kompliciraju izvanredni troškovi od 15-ak tisuća kn koje ne možemo nikako izbjeći, a za koje nemamo druge nego li podići kredit, tako da ćemo morati proći i sve ove troškove oko obrade kredita. Stoga sam mislila kad već moramo podići kredit od 2 000 eura da podignemo 4000 kojim ćemo pokriti minuse... i tu nam je najveća dvojba...

provincijalac
28.03.2012., 23:10
Koliko je isplativo podići novi gotovinski nenamjenski kredit za pokrivanje minusa na dvjema karticama (mojoj i muževoj) koji iznosi cca 18 000 kn? Naime, je li pametnije podići kredit i automatski zatvoriti minus, prerezati kartice i na ovaj način prisilno odvajati nekih 1500 kn mjesečno (otplatom kredita) ili dvije godine štedjeti (mislim da realno nije moguće prije pokriti toliki minus) uplaćivanjem trajnog naloga pa tek onda pokriti minus?!

Ne isplati ti se štedjeti ako ti 18000 kn ostane u minusu. Kamata na minus ti je cca 14% dok za štednju iz mjeseca u mjesec možeš ostvariti godišnju dobit nekih 2 - 3 %. Isplativije ti je taj novac stavljati direktno na račun u minusu i time smanjivati minus, a time i iznos koji plaćaš na račun kamata (banka ti sad uzme cca 210kn mjesečno kamata na 18000kn u mnusu). Nemam sad trenutno vremena da izračunam dali ti je isplativiji kredit, ili da uplaćuješ novac na račun u minusu, ali ovako napamet mislim da nema neke velike razlike u troškovima.

tweety bird
03.04.2012., 18:48
Imam kredit za stan u iznosu cca 2500kn. Plaća koja dolazi na račun je 5200kn. Kako drugi dio plaće od cca 4000 kn dobivam na ruke htjela bih dić kredit za auto.
S obzirom na dio plaće koji dolazi na banku, pretpostavljam da sam kreditno nesposobna.
Postoji li način da ipak dignem kredit za auto u nekoj banci? Postoji li banka koja ne vidi moju kreditnu zaduženost?

Hvala.

zvonkotelefonko
11.04.2012., 10:56
I da postoji, uvjeti bi bili toliko nepovoljni da je sve to božesačuvaj.
Oglasi na stupovima da ne pričam.

Eventualno probajte Amexom i Dinersom.
Idealno bi bilo uštediti bar 20% auta, prije nego u išta ulazite

Pozdrav :)

mala-ma
12.04.2012., 06:48
pozdrav svim forumašima, molim one koji imaju više iskustva da me proslijede na pravi put i savjetuju šta dalje.....
zbog spleta okolnosti i muževog gubitka posla morali smo se zaduživati, previše svadbi, obaveza, pomoć starcima.........
Naime, mi smo u zagrebačkoj banci,
muž ima kredita 45 000, 00kn koji već otpalćuje 3 godine i zadnja rata je 9/2013, znači većina mu se odbija glavnica...
ali imamo i mastercard svaki mjesec potošnja otprilike 4000,00 kn, go card čija je rata 140kn/2 godine(ostalo nam još 4800, 00 kn)
minus nedozvoljeni 8300 kn.... i više ni lipe za život....
nakon godinu i pol plaća mu je porasla jer je promijenio radno mjesto i sada iznosi 5500
a moja situacija je da imam master kredit još 15 rata po 1364 kn i nedozvoljeni minus 8000 kn, plaća mi je 5100 kn, a nekad i manja ovisno o smjenama.. mjesečne režije iznose oko 2000 kn, te hrana i ostale potrepštine....
VRTIMO SE U KRUG, iznenadni troškovi i ostale gluposti nas stalno izbace iz takta i stalno idemo ispočetka ali bi htjeli tome stati na kraj i krenuti naprijed.....
POMOZITE SA SAVJETIMA MOLIM VASSSS

Anasib
12.04.2012., 07:34
mala-ma, u minusu ste dozvoljenom ili u crvenom? račun vam je blokiran ili ne?
koliko vidim (nisi navela iznos rate ovog muževog kredita koji ističe za godinu i po), guše vas kartice i obveze po njima. koliko vam ukupno ostane novca kad poplaćate sve kredite i kartice?
ako je odgovor nedovoljno za platiti račune i hranu, ja bi otišla u banku i razgovarala o kreditu za refinanciranje. i to: kredit za refinanciranje samo kartica i minusa (ostaviti mužev kredit koji ističe za godinu i po). ako vam ni u tom slučaju ne ostaje dovoljno novca za režije, hranu i život, onda i opcija refinanciranja kartica, minusa i tog kredita.
opcija dva, ako niste za nova zaduženja (jer refinanciranje je novi kredit sa novim troškovima), povećati prihode (honorarni poslovi, nešti u fušu).

mala-ma
12.04.2012., 09:28
mala-ma, u minusu ste dozvoljenom ili u crvenom? račun vam je blokiran ili ne?
koliko vidim (nisi navela iznos rate ovog muževog kredita koji ističe za godinu i po), guše vas kartice i obveze po njima. koliko vam ukupno ostane novca kad poplaćate sve kredite i kartice?
ako je odgovor nedovoljno za platiti račune i hranu, ja bi otišla u banku i razgovarala o kreditu za refinanciranje. i to: kredit za refinanciranje samo kartica i minusa (ostaviti mužev kredit koji ističe za godinu i po). ako vam ni u tom slučaju ne ostaje dovoljno novca za režije, hranu i život, onda i opcija refinanciranja kartica, minusa i tog kredita.
opcija dva, ako niste za nova zaduženja (jer refinanciranje je novi kredit sa novim troškovima), povećati prihode (honorarni poslovi, nešti u fušu).

pozdrav anasib
rata je 2500 kuna do 9 mjeseca iduće godine,
a moj kredit od mastercarda je bio za zatvaranje kartica i ostaloga minusa, pa smo sve to lijepo pozatvarali i sve se opet vratilo na staro....
minusi su dozvoljeni i to nas i zezne, a kad sve zbrojimo jako malo nam ostane za život....
:503:

ZovemSeCrvena
12.04.2012., 15:33
anasib, hvala na savjetu... Međutim situaciju dodatno kompliciraju izvanredni troškovi od 15-ak tisuća kn koje ne možemo nikako izbjeći, a za koje nemamo druge nego li podići kredit, tako da ćemo morati proći i sve ove troškove oko obrade kredita. Stoga sam mislila kad već moramo podići kredit od 2 000 eura da podignemo 4000 kojim ćemo pokriti minuse... i tu nam je najveća dvojba...

ako već dižete kredit onda je najbolje dić 4000€ i to pozatvarat, ali kad se to pozatvara, onda ODMAH i vratit kartice, jer ako ih ne vratiš opet ćete garantirano doć na isto...

pozdrav svim forumašima, molim one koji imaju više iskustva da me proslijede na pravi put i savjetuju šta dalje.....
zbog spleta okolnosti i muževog gubitka posla morali smo se zaduživati, previše svadbi, obaveza, pomoć starcima.........
Naime, mi smo u zagrebačkoj banci,
muž ima kredita 45 000, 00kn koji već otpalćuje 3 godine i zadnja rata je 9/2013, znači većina mu se odbija glavnica...
ali imamo i mastercard svaki mjesec potošnja otprilike 4000,00 kn, go card čija je rata 140kn/2 godine(ostalo nam još 4800, 00 kn)
minus nedozvoljeni 8300 kn.... i više ni lipe za život....
nakon godinu i pol plaća mu je porasla jer je promijenio radno mjesto i sada iznosi 5500
a moja situacija je da imam master kredit još 15 rata po 1364 kn i nedozvoljeni minus 8000 kn, plaća mi je 5100 kn, a nekad i manja ovisno o smjenama.. mjesečne režije iznose oko 2000 kn, te hrana i ostale potrepštine....
VRTIMO SE U KRUG, iznenadni troškovi i ostale gluposti nas stalno izbace iz takta i stalno idemo ispočetka ali bi htjeli tome stati na kraj i krenuti naprijed.....
POMOZITE SA SAVJETIMA MOLIM VASSSS

ista ako ne i gora stvar sa mnom. samo se vrtimo u krug i nikad kraja problemima... nemam više šta dizat kredit ni da sam kreditno sposobna. pošto nemam nikakve mogućnosti kad pokrijem kredite/kartice/i životne doslovno doslovno osnovne troškove da se ponovo nezadužujem, dok smo još u dozvoljenim minusima, odlučila sam da ćemo polagat dospjele rate na karticama i potrošit samo pola iznosa od toga položeno. i tako svaki mj. tako možemo nekako opstat. i nikako podizat gotovinu nego samo kupit namirnice i gorivo. jer kad dižemo gotovinu još je i naknada za gotovinu. za refinanciranje opet nema nikakve šanse, prvo je što mi se neda prolazit kroz jamce,potrage,papire i sve ostalo, a drugo od sramote nemogu u banku više tražit ništa :rolleyes:
trebali bi ostavit jednu karticu sa strane i nju ne trošit nikako al to nemožemo, tj imamo onu na 12rata, i dvi smo otplatili, nenamjeravamo dizat s nje ništa jer nam opet to što imamo na njoj ako dignemo ide na rate i tako dalje i gore. ove druge dvije su revolving i njih možemo pokrivat kako mjesečno dolazi na naplatu ali da se troši samo pola položenog iznosa. akoBogda tako ćemo. nedaj Bože opet neke bolesti,ovrhe ili čega već da sve padne OPET u vodu...