PDA

View Full Version : Apartmani/privatni smjestaj (priv iznajmljivaci, naplata, kategorizacija itd) (zbirna tema)

stranice : 1 [2] 3 4 5 6

MillionMan
30.05.2011., 20:20
ja sam puno puta mjenjao rijesenje. i mislim da cu jos puno puta trebati. zahvalan sigurno nisam.

o tocnosti cjena drzavnih usluga ne znam. jer vise ne brojim. ne isplati se. 1000 vamo ili tamo.. moras je dat

uglavnom ako mjenjas rjeseneje, moras platit zatvarnje (bozastvene taksene markice i hodanje do kioska i nazad. pitam se kad ce to ukinuti) oko 300kn takse ponesite u kuverti.

za dobivanje novog rijesenja. pricamo za slucaj u domacinstvu. prevod za domacinstvo nemam.

vlasnistvo nekretnine ti treba. z.k. posjedovni list ne traze. prevod za posjedovni list nemam.

gradevinska dozvola. ako je kuca stara, te sto su na bozastvenoj avijonskoj snimci one u sve lagalne. sam bog ih je gradio. uglavnom za nju ne treba uporabna dozvola, dovoljno je da kod urbana zatrazite da nije cestica u nekom sporu i da nije zasticena o nekog tko zna koje razloga....

osobna

i u knjizari kupite forumular za apartman, sobe, kuca za odmor...itd
tamo vam pisu gabariti i uvjeti. na sto ce te se odlucit vam je ne bitno. jer u racunu uvjek mozete samo navesti nocenje i stavit popust na glavnu cjenu.

i sa svom dokumnetacijom, uplacenom uplatnicom i taksom (mora bit i uplatnica i taksene markice drugacije ne moze) idete u ured za turizam. ako ne znate di je pitajte na ulazu. sluzbenik se dogovori za izac na teren. (u slucaju da zna sve odgovore. vecinom mora pitat kolegu) ako nema sluzbeno vozilo mozete ga i vi odvesti doma

bilo bi dobro da prije tog pripremite teren. da ne bi slucajno dobili 2 umjesto 3 zvjezdice. sto je kod nas 3 zvjezdice vani je ko zna sto...

i na kraju vam posalju par papira o rijesenju i mogucoj zalbi u 15 dana

mozda sam preskocio za novu gradnju. do neke godine ne ide uporabna a poslje tog mora bit i uporabna. sa svom dokumentacijom ici kod urbana da oni kazu. ako kazu ne valja. onda traziti izvodaca projekta i naknadano izvodaca radova dok ne dobijete uporabnu dovolu. prije nego i sot podete kod urbana morate pozvati geodeta da vam slika postojece stanje.

oko vodenja knjiga. koliko imate lezajva toliko pauslano placate. po koefcijentu. ovisi koja ste zona. prva zona, centar je 300kn. ide 300kn lezaj i 300kn porez. ne moze bit u jednom komadu 600. moraju se oni razdjelit nekako.

pausalno je ako ne prolazite 85 000. ako prodete onda se morate javit u poreznu i prijavit... dalje nek vam objasne knjigovode

lezajevi i porezi se placaju kvartalno. kod nas jos ide i clanarina ne znam cemu sluzi. nikad nisam bio pozvan u clanstvo.

od knjiga imate knjigu prometa skupa s racunima
i knjigu gostiju skupa s prijavnicama. ili online

plavi znak na objektu (samo jedna firma ga prozvodi)
objesen cjenovnik
metalni kosevi
exit plan
pravilno vodenje racuna i prijava gostiju

pomocni lezajevi se ne naplacaju. ali ovisi jesu li navedeni u rijesenju
kazne su od 1 do 15 000. morao bi vam skenirat pravilnik za sto sve mozete bit kaznjeni. tako da vam je dobro i posjetiti gospodarsku inspekciju i pokazti im sto imate tako da se osigurate prije vremena.

kilo po kilo
31.05.2011., 07:04
[QUOTE=kilo po kilo;33975037]

A sto je sa dogradivanjem kuce? Kada bi dogradio kucu sa recimo 2 apartmana, dali se na te apartmane gleda kao na nove objekte, ili na postojece?

mi smo također kuču dogradili i ništa nas nisu pitali za to samo godinu izgradnje već postoječe kuće:)
Al mislim da ti je najbolje otiči na opčinu i pitati :)

SandiVukas
31.05.2011., 10:32
A jeli uopce moguce kategorizirat apartman koji nema grad. dozvolu? Nama je 2. kat samo taj jedan apartman. To je kasnije dogradivano i za to nismo uzimali dozvolu. Ostatak kuce ima dozvolu i sva dokumentacija je uredna. Sta mislite dali bi to uopce proslo? Uskoro cemo trazit i dozvolu za to. Sve je unutar gabarita i nije nesto divlje, samo jednostavno nismo uzimali tad dozvolu.

1503
31.05.2011., 11:38
iscitala sam citavu temu,ali ne pronalazim odgovor na svoje pitanje,.
naime,jos uvijek su u tjeku radovi u prostoru koji ce biti apartman,.bit ce gotovi najkasnije do kraja sljedeceg tjedna. to je prostor u kuci koja datira jos iz 16.st. kako jos uvijek to nije gotovo mi nismo napravili nikakvu dokumentaciju,pa ni potvrdu ljecnika,. hoce li sad biti prekasno za to? hocemo li moci zapocet sa radom ovu sezonu(zakasnjelo ali nam nije to bitno)? kako uopce da zapocem proces "otvaranja" apartmana,. to je prostor od nekih cca 50m2,s tim da je pola prostora ogradeno dvoriste(tj dvor),a unutra je ogradena kupaonica a kuhinja dnevni i spavaca soba su spojeni,. imati cemo 2 odvojena kreveta te, ili kauc na razvlacenje ili nekakav rasklopni pomocni lezaj,. kako to onda mozemo kategorizirati,kao sobu,apartman,studio apartman?:ne zna:

hvala unaprijed :s

katekit
31.05.2011., 14:17
iscitala sam citavu temu,ali ne pronalazim odgovor na svoje pitanje,.
naime,jos uvijek su u tjeku radovi u prostoru koji ce biti apartman,.bit ce gotovi najkasnije do kraja sljedeceg tjedna. to je prostor u kuci koja datira jos iz 16.st. kako jos uvijek to nije gotovo mi nismo napravili nikakvu dokumentaciju,pa ni potvrdu ljecnika,. hoce li sad biti prekasno za to? hocemo li moci zapocet sa radom ovu sezonu(zakasnjelo ali nam nije to bitno)? kako uopce da zapocem proces "otvaranja" apartmana,. to je prostor od nekih cca 50m2,s tim da je pola prostora ogradeno dvoriste(tj dvor),a unutra je ogradena kupaonica a kuhinja dnevni i spavaca soba su spojeni,. imati cemo 2 odvojena kreveta te, ili kauc na razvlacenje ili nekakav rasklopni pomocni lezaj,. kako to onda mozemo kategorizirati,kao sobu,apartman,studio apartman?:ne zna:

hvala unaprijed :s

Mislim da se to računa pod stari objekt.
Proces kategorizacije započinješ u regionalnom uredu za gospodarstvo.
A ako ne znaš koje je to, nazovi svoju TZ.

Koliko je točno velika ta stambena jedinica? Unutarnji dio, bez dvora?
Samo se taj zatvoreni dio računa pod veličinom jednice.
Ako sam te dobro shvatila to bi mogla kategorizirati kao studio apartman, dakle soba, dnevni i kuhinja u zajedničkoj prostoriji + odvojena wc/kupaona.

Što se tiče dvora, nama za hotele priznaju dodatno 2kvadrata ako soba ima balkon/terasu bez obzira ako oni imaju i 10kvadrata.
Dakle ta dva kvadrata ulaze u zbroj kvadradata smještajne jedinice, pa prepostavljam da je isto i u privatnim apartmanima.

Što se tiče lječnikog pregleda, inače se on treba napraviti u travnju tekuće godine, ali s obzirom da bi ti tek naknadno kategorizirala svoj objekt, po logici stvari dovoljno je napraviti pregled netom prije toga.

Inače sve ovo sam ja isčitala u zakonu o ugost. djelatnosti... pa ti je najbolje tamo potražiti sve odgovore.
http://www.mint.hr/UserDocsImages/101215-pr-domacinst.pdf

na dnu pogledaj prilog "uvjeti za kategorizaciju" koji se odnose za studio apartman u postojećim objektima.

Evo copy/paste samo jedan članak koji govori o novim i postojećim objektima.
Da ti olakšam, bilo kakva adaptacija spada u postojeće objekte
Članak 2.
(1) Objekt u domaćinstvu (u daljnjem tekstu: objekt), funkcionalna je cjelina u kojoj iznajmljivač pruža ugostiteljske usluge smještaja i ostale usluge propisane ovim Pravilnikom.
(2) Objekt iz stavka 1. ovog članka smatrat će se postojećim ako je ispunjen jedan od sljedećih uvjeta:
1. da objekt na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika ima rješenje nadležnog upravnog tijela za bilo koju vrstu i kategoriju iz skupina objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge smještaja,
2. da je objekt na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika zatečen u postupku kategorizacije koji se vodi kod nadležnog upravnog tijela, a zahtjevom je zatraženo razvrstavanje u neku od vrsta objekata u domaćinstvu,
3. da je konačna ili pravomoćna građevinska dozvola za gradnju objekta ishođena najkasnije godinu dana nakon stupanja na snagu ovog Pravilnika, pod uvjetom da gradnja objekta započne u roku od godine dana od konačnosti ili pravomoćnosti građevinske dozvole,
4. da se radi o rekonstrukciji (adaptaciji, dogradnji, nadogradnji) objekta ili prenamjeni iz objekta druge namjene ili bez namjene u objekt u domaćinstvu, a ti objekti su izgrađeni prije stupanja na snagu ovog Pravilnika.
(3) Dokazi o konačnosti i/ili pravomoćnosti građevinske dozvole, o vremenu izgradnje, iz stavka 2. točke 3. i 4. ovog članka, jesu isprave pribavljene sukladno posebnim propisima.
(4) Svi ostali objekti smatrat će se novim objektima.

boemone
31.05.2011., 23:01
pozdrav svima za pocetak! zanima me posto nemam internet stranicu svojih apartmana a preko privatnog mejla sam primio neki upit za rezervaciju kojim putem je najbolje naplatiti racun,da budem siguran da ce gosti stici... gosti su iz njemacke....unaprijed zahvaljujem na odgovoru

fairy wings
01.06.2011., 07:17
pitaj akontaciju od njih a ostatak ce ti platiti kad dodju :mig:
mogu ti uplatiti na devizni racun ako ga imas. ako ne werster union?
mada oni uzimaju veliku proviziju tako da bi mi to bila zadnja opcija, bolje
otvori racun ako ga nemas.

zaccc
01.06.2011., 07:27
pozdrav svima za pocetak! zanima me posto nemam internet stranicu svojih apartmana a preko privatnog mejla sam primio neki upit za rezervaciju kojim putem je najbolje naplatiti racun,da budem siguran da ce gosti stici... gosti su iz njemacke....unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Mislim da je najednostavniji Paypal , ako ga gosti imaju.

Ovdje imas sve o tome . Pročitaj malo prijatelju. Ako ti šta nije jasno pitaj.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=1880

Kad ti šalju na devizni račun to zna potrajati i do 2 tjedna i njima će dosta uzeti provizije.

fairy wings
01.06.2011., 07:29
ah da, nisan se sjetila pay pala. ne traje nikad dva tjedna, ne plasi covjeka :D

zaccc
01.06.2011., 08:36
Meni nikad nije stiglo ispod 2 tjedna , jer svaka banka ima pravo zadrzati lovu 3 dana i svaka to i radi. A tko zna preko koliko banaka iz inozemstva dođe ta crkavica. :mig:

fairy wings
01.06.2011., 13:09
meni uvijek dodje u roku tjedan dana, cesce i za manje :mig:

AnnieW
01.06.2011., 17:36
meni uvijek dodje u roku tjedan dana, cesce i za manje :mig:

meni također :)

Putnik92
01.06.2011., 19:36
Meni nikad nije stiglo ispod 2 tjedna , jer svaka banka ima pravo zadrzati lovu 3 dana i svaka to i radi. A tko zna preko koliko banaka iz inozemstva dođe ta crkavica. :mig:

Kakva 2 tjedna, promjeni banku! :D

zaccc
01.06.2011., 20:56
Kakva 2 tjedna, promjeni banku! :D

Rado kad otplatim kredit kod nje. :rofl:

boemone
01.06.2011., 21:18
Mislim da je najednostavniji Paypal , ako ga gosti imaju.

Ovdje imas sve o tome . Pročitaj malo prijatelju. Ako ti šta nije jasno pitaj.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=1880

Kad ti šalju na devizni račun to zna potrajati i do 2 tjedna i njima će dosta uzeti provizije.

zahvaljujem!:mig:

1503
01.06.2011., 22:25
katekit hvala :s
neznan tocnu kvadraturu,stalno pitan starog,ali uvik zaboravim,nebi bilo lose zapisat :bonk:
svakako su proucit zakon

aštosad
02.06.2011., 11:57
Može li netko napisati neki link o pravilima tipa udaljenosti kreveta od zida,.....Netko je pisao već o tome,ali nemogu ta pravila nigdje naći.Telefonom je te informacije nemoguće dobiti,valjda im je sada gužva ili jednostavno ne žele pomoći.

katekit
02.06.2011., 12:41
Može li netko napisati neki link o pravilima tipa udaljenosti kreveta od zida,.....Netko je pisao već o tome,ali nemogu ta pravila nigdje naći.Telefonom je te informacije nemoguće dobiti,valjda im je sada gužva ili jednostavno ne žele pomoći.

Ja na te gluposti nigdje nisam naišla:ne zna:
Ali sam naišla na uvjete koliko soba mora imati minimalno kvadrata, koliko krevet mora biti minimalno širok, te da mora imati noćne ormariće.
Kad sve to imaš po nekoj logici da bi prošao minimalne uvjete sve to mora stati u sobu ( a da nije jedno na drugom ;)))

Pogledaj malo priloge vezane za tvoj tip smještajne jedinice, i prati njega.
Mislim da neki drugi pravilnici ili zakoni i ne postoje, već su to samo neke rekla-kazala priče.
A možda je nekim inspektorima, kad dođu u nadzor, lakše izmjeriti odokativno koliko ima od kreveta do zida, nego mjeriti sve ove gore navedene parametre.

Rachellina
07.06.2011., 10:52
Iznajmljuje li netko ovdje od vas apartman u Biogradu? :) Za dvije osobe, da je blizu plaža i centar, i da ima klimu, hladnjak i parking?

zaccc
11.06.2011., 14:29
Ekipa kakav vam je booking?
Da li je isto ili bolje , lošije?
Kakav tip gostiju prevladava ode godine?
Malo se utišala tema.

valentina85
11.06.2011., 15:09
[QUOTE=kilo po kilo;33975037]

A sto je sa dogradivanjem kuce? Kada bi dogradio kucu sa recimo 2 apartmana, dali se na te apartmane gleda kao na nove objekte, ili na postojece?

gleda se kao na nove objekte

ina herc
11.06.2011., 17:33
imali netko nekih ponuda za bol ,početak sedmog mjeseca,mali ap ili studio za dvije osobe,može čak i soba s kupatilom i frižiderom do 40 eura:)

heraa
11.06.2011., 19:20
ima li netko da izdaje manji apartman ili sobu s mogucnoscu koristenja kuhinje na 4-5 dana za dvije osobe? crikvenica i okolica? a da je cijena realna.... period izmedju 3. i 17. srpnja

lollipop
11.06.2011., 21:14
:D
Sori, ja sam izazvala pomutnju. Naime, bila sam ironična u svom postu, ali to nije bilo tako shvaćeno, a nisam stigla odgovoriti, poslije sam zaboravila...

Ne postoji pravilo o udaljenosti kreveta od zida, nego sam ja to navela iz sljedećeg razloga:
Uredila sam apartman u Zg, skromnost na stranu, ali bolje nego što izgledaju drugi prosječni apartmani. Zaista sam se dala u to. Pa su došla glupa pravila koja mi baš i nisu išla na ruku mom dizajnu. Ali nekako sam se snašla, malo zaobišla i uspjela održati svoj dizajn i njihove zahtjeve.

I onda su došle tete iz komisije koje rade kategorizaciju.... Kako se radi o garsonjeri, krevet sam bila pomakla skroz do zida da ima više mjesta na sredini sobe. I bože sačuvaj da recimo pohvale kako se netko eto potrudio i ne želi turistu prodati samo muda pod pubrege nego da mu je stalo da turist bude zadovoljan u svakom pogledu, nego su stale klimati glavama da imamo mi tu strašan probelm... Kao - kakav problem. Pa eto vam tepihići, eto vam lampice, šta oćete više... A ne, ne, krevet je do zida, to je jako veliki problem, ne može krevet biti do zida (po tom mi je odmah jasno da nikad nigdje nisu putovale niti odsjedale :rofl:). Moja mama uzela i odmaknula krevet od zida i rekla - evo riješen problem. Neš ti problema :rolleyes: Al su se fakat bile postavile maltene ništa od kategorizacije jer smo došli do nepremostivog problema :rolleyes: Ne znam zašto ni u čemu pobogu ne može sudjelovati zdrav razum :confused:

Corazondemelon
12.06.2011., 13:19
Tražim apartman/sobu za dvije osobe do 35 eura na Krku ili u Crikvenici te okolici.Ponude na PM.

lahorka117
12.06.2011., 18:58
ne znam jesam li fulala temu :) zna li netko od vas neki dobar apartman na Dugom otoku (mjesto Veli Rat, Soline, Verunić), po prihvatljivoj cijeni... Pliz pomagajte :) thanx

graditeljko
17.06.2011., 01:31
A kako ste rijesili problem obaveznog telefona sa vanjskom linijom u svakom od apartmana? cini mi se da se i to negdje navodi.
ima li neko link ovih ekstra uvjeta kategorizacije tipa tepih tu pepeljara ovdje?

hvala

zaccc
17.06.2011., 08:35
Za koju zvjezdicu ti treba telefon? Kako misliš kontrolirati troškove tog telefona?
Jer kad Poljak sjedne na telefon da javi svima da je sretno stigao nakon 16 sati vožnje...

charlyse
17.06.2011., 09:00
ima li netko da izdaje manji apartman ili sobu s mogucnoscu koristenja kuhinje na 4-5 dana za dvije osobe? crikvenica i okolica? a da je cijena realna.... period izmedju 3. i 17. srpnja

Ne mogu ti poslati pp, javi mi se! :mig:

wob
17.06.2011., 09:54
A kako ste rijesili problem obaveznog telefona sa vanjskom linijom u svakom od apartmana? cini mi se da se i to negdje navodi.
ima li neko link ovih ekstra uvjeta kategorizacije tipa tepih tu pepeljara ovdje?

hvala

Ja telefone iskljucio i uzeo iz apartmana cim je prosla kategorizacija prije 5-6 godina. Naši ljudi koji ljetuju imaju svi mobitele , za njih ne treba. a ovi stranci , nek se snalaze ! :D

Jedino se mislim napravit neku wifii zonu u kuci pa da ljudi imaju free net kad dođu. Ali opet, ne znam jel nudi nas operater bilo koji mobucnost interneta na kratak period od 3 mjeseca :ne zna:

zaccc
17.06.2011., 12:53
Koliko znam T-com ne nudi , ja sam tražio. Jedino da daš ekipi stickove na bonove.

*eva*
17.06.2011., 20:57
Ja telefone iskljucio i uzeo iz apartmana cim je prosla kategorizacija prije 5-6 godina. Naši ljudi koji ljetuju imaju svi mobitele , za njih ne treba. a ovi stranci , nek se snalaze ! :D

Jedino se mislim napravit neku wifii zonu u kuci pa da ljudi imaju free net kad dođu. Ali opet, ne znam jel nudi nas operater bilo koji mobucnost interneta na kratak period od 3 mjeseca :ne zna:

pa mi doma imamo wireless i na svim katovima ona cuda sto salju signal tako da moze doci do svih apartmana. zimi imamo jednu tarifu a liti stavimo flat rate.
ne naplacujemo ga.
pristup internetu u apartmanima mi je super. gosti budu stvarno zadovoljni i treba im to. sve vise ih pita za pristup internetu cim salju upit.
to ce valjda skoro postati kao klima. prije se naplacivala i imali su je samo neki sad je normalno da je se ima.
(ne ne pokusavam opet rasplamsati raspravu o klimi, kako je naplatiti i kako je gosti smiju koristiti:rofl:)

simon3
18.06.2011., 16:22
pa mi doma imamo wireless i na svim katovima ona cuda sto salju signal tako da moze doci do svih apartmana. zimi imamo jednu tarifu a liti stavimo flat rate.
ne naplacujemo ga.
pristup internetu u apartmanima mi je super. gosti budu stvarno zadovoljni i treba im to. sve vise ih pita za pristup internetu cim salju upit.
to ce valjda skoro postati kao klima. prije se naplacivala i imali su je samo neki sad je normalno da je se ima.
(ne ne pokusavam opet rasplamsati raspravu o klimi, kako je naplatiti i kako je gosti smiju koristiti:rofl:)

Baviti se ozbiljno iznajmljivanjem u današnje vrijeme bez wirelessa je glupost.
Gostima je on uglavnom, neophodan, što zbog posla, facebooka za dječurliju, skypa za javit se obitelji, crtića za klicne ako oćeš mira jednu uru...Ako će birati hoće li bukirat apartman sa i bez wirelessa, odabrat će zasigurno prvu opciju.
A i danas ima puno iznajmljiača koji klimu naplaćuju:mig:
Ovisno o regiji.

matea1988
19.06.2011., 11:01
ako nekoga zanima noćenje na moru 50% jeftinije na pm

papiga
19.06.2011., 18:42
zaccc kako do stickova na bonove u hr ?gdje se kupuju i koje su cijene ?? Hvala unaprijed.

tereza07
19.06.2011., 20:02
Tražim apartman za 4 osobe do 40 eura noc na 2-3 dana 4.8.

zaccc
19.06.2011., 22:19
zaccc kako do stickova na bonove u hr ?gdje se kupuju i koje su cijene ?? Hvala unaprijed.

Pa najednostavnije da pogledas na stranicama operatera , tamo ces najbolje saznati sve tarife.
Meni se ne isplati davati lovu za mjesece koje ne koristim internet, npr 8 mjeseci u godini i za to da im dam 800 kn minimalno.
Zato cu uzeti na ebay uredaj koji koristi vip . Mobilni hotspot , ubacis u njega karticu na bonove i koliko imas love toliko surfas.
A turisti vide mrezu normalno i spajaju se sa kjlucem ili bez njega. Uredaj je oko 500 kn. Ali ne placas pretplatu i sam kontroliras troskove.

PrittPen
19.06.2011., 23:37
pozdrav svima!

zanima me kakvi vi rješavate naplatu rezevacije- koliko posto uzimate, koliko dana prije dolaska u slučaju otkazivanja vraćate polog za rezervaciju, kada naplaćujete ukupnu sumu (po dolasku ili prije dolaska)? jeste li imali iskustva sa gostima koji se nisu pojavili nakon uplaćene rezervacije, sa otkazivanjima u zadnji tren i sličnim, kako ste se snašli u tim situacijama?

papiga
19.06.2011., 23:38
zaccc hvala ti na odgovoru ))

papiga
19.06.2011., 23:45
zaccc zanima me jos dali ja taj stick mogu kupiti u njemackoj i u njega staviti hrvacku karticu na bonove?ili mora biti od operatera u hr.

Contenta
20.06.2011., 13:10
Ove godine planiram prvi put da letujem u HR, obisla bih Vodice, Split, Zadar i tako ta mesta i zadrzala se po dva-tri dana u svakom.
Imate li da mi preporucite neki pristupacan i lep privatan smesaj. Znaci ne treba nam neka vila ogromna ili tako nesto, posto nam soba treba samo da prenocimo tu, a opet ne bih ni u neku prljavu rupu.
Svaki savet je dobrodosao ovde ili na pp.
hvala :W

zaccc
20.06.2011., 13:42
zaccc zanima me jos dali ja taj stick mogu kupiti u njemackoj i u njega staviti hrvacku karticu na bonove?ili mora biti od operatera u hr.

Koliko sam upoznat vecina stickova su zakljucana na odredenu mrezu. Ako kupis u Njemackoj velika je mogucnost da je zakljucan na lokalnoj mrezi. Ali mozes provjeriti sam. Nazovi sluzbu za korisnike svoje mreze i pitaj.

zaccc
20.06.2011., 13:46
pozdrav svima!

zanima me kakvi vi rješavate naplatu rezevacije- koliko posto uzimate, koliko dana prije dolaska u slučaju otkazivanja vraćate polog za rezervaciju, kada naplaćujete ukupnu sumu (po dolasku ili prije dolaska)? jeste li imali iskustva sa gostima koji se nisu pojavili nakon uplaćene rezervacije, sa otkazivanjima u zadnji tren i sličnim, kako ste se snašli u tim situacijama?

Ja osobno naplacujem 20% , ostalo pri dolasku. Do sad nisam imao slucaj otkazivanja ili ne dolaska.
Ali rezervaciju zadrzavam u svakom slucaju.

fairy wings
20.06.2011., 14:44
pozdrav svima!

ja uzimam 100 €. jos nisam imala slucaj da smo vracali akontaciju ali smo
imali par slucajeva gostiju koji se nisu opce pojavili. a onima koju su
otkazali u zadnju cas nismo vratili akontaciju (doslovno zvao s granice, istekla
mu putovnica :rolleyes:). ostatak naplacujem obicno pri odlasku gostiju ali nije
pravilo.

papiga
21.06.2011., 00:06
Hvala na odgovoru ))

PrittPen
22.06.2011., 00:51
hvala svima na odgovorima :)

zaccc
22.06.2011., 23:15
Treba odjebati gamad!!!

http://www.jutarnji.hr/hrt-pretplata--cak-60-tisuca-iznajmljivaca-oslobodeno-haraca/954787/

blond lady
23.06.2011., 07:34
tražim apartman za dvije osobe + dvoje male djece za prva dva tjedna u kolovoza u blizini

F1student
24.06.2011., 13:38
Ako neko ima broj telefona osobe koja iznajmljuje sobe na Jadranu (Gradac, Zaostrog, Drvenik) neka mi pošalje na privatnu poruku. Tražim smještaj za jedan par - cijena da nije preko 15e po osobi (nije nužno da je odmah na plaži)...

Hvala

rainbow flower
25.06.2011., 09:41
Tražim apartman za 2 osobe u Istri,kraj 7 mjeseca,početak 8.I da je cijena prihvatljiva,otprilike 15 eura po osobi. (i po mogućnosti da nije jako udaljen od plaže). Hvala!

matea1988
25.06.2011., 20:00
trazim smjestaj za 2 osobe na moru(prednost otok krk-njivice,omisalj,malinska...) za 1 do 3 dana,apartman ili samo soba nije bitno,da je jeftino... na pm

Novi233
25.06.2011., 20:35
Ne znam kamo usmjeriti pitanje,plaća li se i koliko ulaz na plažu Ručica na Pagu?

charlyse
26.06.2011., 15:17
Dragi iznajmljivači di nabavljate posteljinu za apartmane, ne nešto prejeftino jer se to ne da peglat, ali opet da je cijena prihvatljiva i šta je najvažnije da se lijepo pegla.

Hvala!

zaccc
26.06.2011., 20:37
Ekipa imate teme za pronalazak apartmana , spamate temu bezveze!

zaccc
26.06.2011., 20:38
Dragi iznajmljivači di nabavljate posteljinu za apartmane, ne nešto prejeftino jer se to ne da peglat, ali opet da je cijena prihvatljiva i šta je najvažnije da se lijepo pegla.

Hvala!

U Zagrebu imas inter tekstil Stanić na Žitnjaku. Sami sivaju plahte jastucnice i takve stvari. Nije skupo , a dobre su stvari.
za druge gradove ne znam.

charlyse
27.06.2011., 10:58
ok hvala! nije mi blizu ali vidim da imaju stranicu na netu pa ću ih kontaktirati. Hvala!

ovidu001
27.06.2011., 22:01
da li je netko već primio uplate za rezervacije putem paypal-a i koja visa kartica treba biti za to , jer visa electron od otp banke ne radi

zaccc
27.06.2011., 22:43
ok hvala! nije mi blizu ali vidim da imaju stranicu na netu pa ću ih kontaktirati. Hvala!

Imas pod kontakt u svakoj zupaniji njihov ducan. Zaleti se jedan dan pa pogledaj.

bambushouse
28.06.2011., 14:50
da li je netko već primio uplate za rezervacije putem paypal-a i koja visa kartica treba biti za to , jer visa electron od otp banke ne radi

Devizni račun na OTP banci i Visa Electron (bez ograničenja samo u Hrvatskoj) meni rade, primljena uplata prije nekoliko dana iz Kine :p znači može

zaccc
28.06.2011., 21:55
Devizni račun na OTP banci i Visa Electron (bez ograničenja samo u Hrvatskoj) meni rade, primljena uplata prije nekoliko dana iz Kine :p znači može

Da li je to bio refund sa Ebaya ili bas uplata kineskog turista za tvoj apartman?

bambushouse
29.06.2011., 07:47
Da li je to bio refund sa Ebaya ili bas uplata kineskog turista za tvoj apartman?

Baš uplata akontacije za smještaj krajem srpnja :ne zna:

blebletalo
30.06.2011., 16:21
Imam problem s "agencijom" www.apartmany-bez-provize.cz

Uglavnom tip je mojim starcima još prije tri godine uvalio priču oglas godišnje 50 eura i postavio apartman na ovo strašilo od stranice. Ugovor je isteka, niti jedan upit s nje nismo dobili.

U međuvremenu smo apartmane preuredili, cijene su nove itd. a prošli tjedan nam je došao lik sa rezervacijom za 10 dana, s tim da je cijena od prije 3 godine, fotografije apartmana skroz drukčije... i ovaj iz "apartmany bez provizije" im je uzeo 70 eura kapare i još 20 eura bankarskog transfera za Hrvatsku, prema nikad nije nas kontaktira niti da provjeri popunjenost i cijene za ovu sezonu, a kamoli da nam je posla novac.

Tipa smo smjestili jer je invalid u kolicima, i problem bi mu bio pronać smještaj u prizemlju kuće. Ne moram ni govorit koliki nam je minus zbog ovoga ...

Kome prijavit ovaj slučaj??

zaccc
30.06.2011., 20:34
Imam problem s "agencijom" www.apartmany-bez-provize.cz

Uglavnom tip je mojim starcima još prije tri godine uvalio priču oglas godišnje 50 eura i postavio apartman na ovo strašilo od stranice. Ugovor je isteka, niti jedan upit s nje nismo dobili.

U međuvremenu smo apartmane preuredili, cijene su nove itd. a prošli tjedan nam je došao lik sa rezervacijom za 10 dana, s tim da je cijena od prije 3 godine, fotografije apartmana skroz drukčije... i ovaj iz "apartmany bez provizije" im je uzeo 70 eura kapare i još 20 eura bankarskog transfera za Hrvatsku, prema nikad nije nas kontaktira niti da provjeri popunjenost i cijene za ovu sezonu, a kamoli da nam je posla novac.

Tipa smo smjestili jer je invalid u kolicima, i problem bi mu bio pronać smještaj u prizemlju kuće. Ne moram ni govorit koliki nam je minus zbog ovoga ...

Kome prijavit ovaj slučaj??

Nažalost nikome jedino , ako možeš sam izbrisati svoj profil sa te stranice ili zatražiti sam da te izbrišu.
Ili u najgorem slučaju nazovi češko veleposlanstvo i raspitaj se ako je ta stranica neka agencija ili firma da te upute. Valjda i oni imaju neki inspektorat.

nasmijanonebo
01.07.2011., 12:40
Ne znam kamo usmjeriti pitanje,plaća li se i koliko ulaz na plažu Ručica na Pagu?

ne placa se ulaz na plazu Rucica:mig:

biba riba
01.07.2011., 18:24
Htjela bi rezervirat par noci u hotelu u Londonu...poslala sam im upit, odgovorili su da imaju slobodno i da im posaljem (mailom) broj kartice i ostale podatke. Jel to sigurno slat preko maila? Ili da to saljem preko stranice hotela?
Hitno mi je, help pliz.

blebletalo
01.07.2011., 18:49
Nažalost nikome jedino , ako možeš sam izbrisati svoj profil sa te stranice ili zatražiti sam da te izbrišu.
Ili u najgorem slučaju nazovi češko veleposlanstvo i raspitaj se ako je ta stranica neka agencija ili firma da te upute. Valjda i oni imaju neki inspektorat.

Ma neće gad ni da se javi ni na mail ni na mobitel :S

zaccc
01.07.2011., 20:30
Htjela bi rezervirat par noci u hotelu u Londonu...poslala sam im upit, odgovorili su da imaju slobodno i da im posaljem (mailom) broj kartice i ostale podatke. Jel to sigurno slat preko maila? Ili da to saljem preko stranice hotela?
Hitno mi je, help pliz.

A kako da mi to znamo? Imas booking.com pa tamo pogleda hotele u Londonu. bar znas da je sigurno.

SandiVukas
02.07.2011., 16:26
Bok ljudi,

jeli mogu di naci neki word dokument ili nesto takvo za vodenje knjige gostije na kompjuteru? I zanima me dali mogu negdje vidjet kako izgleda popunjen racun, jer nebi se htio negdje zeznut.

aštosad
03.07.2011., 14:48
Gdje ima za kupiti mini pakovanja sapuna,kupki,šampona itd.Bilo je kod nas prošlo ljeto sapuna ali ove godine ih nema.Mislim nije sapun skup,ali nekako mi žao baciti ga kad gosti odu jer ostane ga dosta,a moram.

zaccc
03.07.2011., 15:01
Pa što ne uzmes tekuci sapun za ruke? Uzmeš od litre i samo dolijevas u posudu.

aštosad
03.07.2011., 15:40
Tražim nešto ovakvo http://shop.ebay.com/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=travel+soap&_sacat=See-All-Categories

SandiVukas
03.07.2011., 18:44
Zac ti je dobro rekao. kupis sto vece boce i samo nataces u male koje stoje u apartmanima. Ono sta mozes napravit da to malo podignes je nabavit neke lijepe bocice za tekuci sapun, ali ovi tvrdi sapuni su ti danas malo out. Ko ti voli u ovo doba trljat ruke u nesto sta ide od ruke do ruke? To zaboravi. Em te puno vise kosta, em je fakticki losije za samog gosta. Tekuci sapun je evolucija ovog tvrdog, tak da :D

Elena.
03.07.2011., 22:46
ne naplacujemo ga.

Mi također imamo wireless i naravno da ga ne naplaćujemo.
Signal nam je malo slabiji na 2.katu pa ako nije problem, molila bi za informaciju o tim "čudima što šalju signal" :mig:
Hvala puno na odgovoru :top:

*eva*
03.07.2011., 23:56
Mi također imamo wireless i naravno da ga ne naplaćujemo.
Signal nam je malo slabiji na 2.katu pa ako nije problem, molila bi za informaciju o tim "čudima što šalju signal" :mig:
Hvala puno na odgovoru :top:

valjda ruter (ol'tiga router)? imamo u prizemlju jedan veliki i onda na svakom katu na zidu stoji jedan mali. zgrada im 11 apartmana u dvi kuce jedna do druge i svi su pokriveni sa ta tri rutera...ili kako se to vec zove.

meni se muz od sestre kuzi u sve te gluposti pa je on to instalirao ali najbolje ti je nazvat t-com objasnit sta ti treba i pitat sto ti je za radit.

on je sada instalirao to u jos jednu zgradu ali nije dobro prolazio signal na sve katove zbog debljih zidova pa je narucivao nove.
objasnis njima tocno sto ti treba i neka ti predloze sto ti je za cinit.

meni starci doma imaju jedan ruter koji pokriva cilu kucu i pola susidstva. ne znam tocno kakvi sve postoje i o cemu ovisi jacina signala.

zaccc
04.07.2011., 07:58
valjda ruter (ol'tiga router)? imamo u prizemlju jedan veliki i onda na svakom katu na zidu stoji jedan mali. zgrada im 11 apartmana u dvi kuce jedna do druge i svi su pokriveni sa ta tri rutera...ili kako se to vec zove.

meni se muz od sestre kuzi u sve te gluposti pa je on to instalirao ali najbolje ti je nazvat t-com objasnit sta ti treba i pitat sto ti je za radit.

on je sada instalirao to u jos jednu zgradu ali nije dobro prolazio signal na sve katove zbog debljih zidova pa je narucivao nove.
objasnis njima tocno sto ti treba i neka ti predloze sto ti je za cinit.

meni starci doma imaju jedan ruter koji pokriva cilu kucu i pola susidstva. ne znam tocno kakvi sve postoje i o cemu ovisi jacina signala.

Od svog providera ces dobiti samo jedan router i to je to. Za ostalo se snalazi sam i kupi opremu. I od njih neces dobiti nikakvu pomoc sto se toga tice. Jedva da daju pomoc kad tebi crkne router , a kamoli ce ti raditi bezicnu mrezu po apartmanima.
Probaj kupiti repetitor signala. On ce ti pomoci.

ovidu001
04.07.2011., 08:55
zanima me mogucnost pruzanja wirelles usluge bez uzimanja telefonskog prikljucka - koje su mogucnosti i tarife i preko koga

zaccc
04.07.2011., 10:36
zanima me mogucnost pruzanja wirelles usluge bez uzimanja telefonskog prikljucka - koje su mogucnosti i tarife i preko koga

Jedino da ljudima podjeliš stickove na bonove ili malo kemijanja . Da kupis hotspot koji reklamira Vip preko ebaya otkljucan. Puknes unutra kartica napunis sa bonom i ekipa surfa dok ima love. Ili plati Vipu njihove tarife .
http://www.vipnet.hr/privatni-pretplatnici/mobilni-internet/mobilni-hot-spot

*eva*
04.07.2011., 12:58
Od svog providera ces dobiti samo jedan router i to je to. Za ostalo se snalazi sam i kupi opremu. I od njih neces dobiti nikakvu pomoc sto se toga tice. Jedva da daju pomoc kad tebi crkne router , a kamoli ce ti raditi bezicnu mrezu po apartmanima.
Probaj kupiti repetitor signala. On ce ti pomoci.

nemam pojma stvarno. nisam u zivotu nazvala korisnicku sluzbu t-coma.

onda elena probaj naci nekog svog tko se malo kuzi u te stvari. kod nas je uglavnom jedan veliki ruter u prizemlju i onda su mali ruteri na svakom katu.
ako ulovim ovoga sto je postavljao ovih dana bas cu ga pitat di se mozes informirat, da li su za to potrebne neke ekstra instalacije i sl. ako budem imala ikakvih pametnih informacija javim ti na pm da ne spamamo temu.
a i kad smo kod toga mora da na forumu ima neka tema vezana za to...

Putnik92
04.07.2011., 16:28
...ali ovi tvrdi sapuni su ti danas malo out. Ko ti voli u ovo doba trljat ruke u nesto sta ide od ruke do ruke?

Pa svaki gost dobije novi mali sapun. Meni su recimo baš odbojni tekući sapuni, to mi je nekako ko da me dočeka jednoslojni WC papir u kupaonici...

SandiVukas
04.07.2011., 18:58
Pa svaki gost dobije novi mali sapun. Meni su recimo baš odbojni tekući sapuni, to mi je nekako ko da me dočeka jednoslojni WC papir u kupaonici...

Ma dobije svaki, ali di ce s njima. Nece ih u dzepu nosit, a kad ih stave u kupaonicu negdje, tko ce vise znat koji je ciji. Zaboravi na to :D Kupi si lijepe bocice za tekuci i na konju si. Ak hoces nes fora napravit onda im rede kupis male cokoladice i stavis pokraj kreveta. To ti je fora. Tipa one ferrero kuglice ili male neke cokoladice. To ce ti cijenit. Mislis da sapun uopce registriraju.

zaccc
04.07.2011., 20:18
Ma dobije svaki, ali di ce s njima. Nece ih u dzepu nosit, a kad ih stave u kupaonicu negdje, tko ce vise znat koji je ciji. Zaboravi na to :D Kupi si lijepe bocice za tekuci i na konju si. Ak hoces nes fora napravit onda im rede kupis male cokoladice i stavis pokraj kreveta. To ti je fora. Tipa one ferrero kuglice ili male neke cokoladice. To ce ti cijenit. Mislis da sapun uopce registriraju.

Slazem se sa Sandijem. Ili im ispeci rostilj to ce jos vise cijeniti od cokoladica :cerek:.
Ja se ne sjecam da sam zadnji put negdje vidop taj mali sapun. sve je bilo u tekucem obliku. Mali sampon , mali tekuci sapun.

antonia.7
07.07.2011., 16:43
hej ljudi imam pitanjce

Kao prvo bi tila objasniti situaciju koja mi se danas desila. Prvo zove cura iz agencije da hitno idem pokupiti gošću koja me čeka na određenoj lokaciji (koja je 2 min udaljena od moje kuće), jer je od danas imala rezervaciju u našoj kući. Aj ok, inače nisam taxi služba ali pomoći ću joj kad se već izgubila (iako ne znam kako je to usplila). I ja nju čekam dobrih 20 min a nje nema. I vratim se ja doma, a nemam njezin br jer je zvala sa nekog desetog i ništa mi ne preostaje nego je čekati kod kuće. I čujem ja neko lupanje sa kuferom po kući, kad ona faca sa kuferom divlja preko svih skala. Ja izašla da vidim a ona počela vikati na mene, da je ona jako ljuta, da je zgrožena, da je ona mene čekala sat vremena, da kakav je to način blabla. Stani, prvo se nećete derati na mene, rekla sam joj niti ćete na takav način razgovarati sa mnom. Ja sam vama išla činiti uslugu i usred žege išla po vas a vi se niste ni pojavili. Ma da i nisam išla po vas vaš je problem kako da dođete do kuće ili da me nazovete na moj kontakt broj a ne sa tuđeg broja zvati agenciju da mene zove. OK. Odvela sam je u sobu, zapisala podatke i vratila joj pasoš. Za pola sata dolazi mi sa razbivenom bravom. OK. Da joj je 'otpala'. Pa se tuži da zašto smo digli prozorska stakla. Ja sam joj objasnila da su se već par puta razbila jer gosti ne poštivaju i tako se sa vjetrom razbiju. Pa mi je došla da joj vratim papir koji mi služi kao 'dokaz' da je došla. Ugl jako bahata, histerična i neugodna gđa. Btw Njemica (šta je čudno za njih). I ja je na kraju pitam kad možemo napraviti račun, danas sutra? (inače 2 tj ostaje) I ona se razljuti opet počme vikati na mene da sta, da ona je vidila cili svit i da se to tamo na kraju plaća itd. Ja joj objasnim da nemam nikakvog depozita i da mi ona može otići da ne plati ili da razbije nešto da moram imati pokriće. I puka mi film i nazvala sam agenciju i cura je rekla da će sada doći viditi šta je to. Šta bi vi na mom mjestu? :ne zna: Ja se sve mislim da je zamolim da ode jer mi takav bahati gost ne treba. Nikad mi se ovo nije desilo. Još kad je došla mi nije ni ruku dala već se počela derati na mene. Baš je odgojena., to je strava

antonia.7
07.07.2011., 16:46

mi doma pružamo wireless usluge, preko t-coma smo rekli samo da nam uklj i bežični net i to su napravili i stavili smo lozinku tako kad gost dođe samo se spoji na našu lokaciju tipka password i to je to

SandiVukas
07.07.2011., 20:36
Takvu ludakinju ti je najbolje izbacit na ulicu. Gurnes joj u ruku novce za ovo sto nije iskoristila i kazes joj da ima 20 minuta da spakira stvari i da izade iz kuce.

Ne treba ti takva budala u kuci. Rijesi se muke.

ovidu001
07.07.2011., 21:57
mi doma pružamo wireless usluge, preko t-coma smo rekli samo da nam uklj i bežični net i to su napravili i stavili smo lozinku tako kad gost dođe samo se spoji na našu lokaciju tipka password i to je to

a imate li telefonski prikljucak, jer ja ne zivim tamo gdje su apartmani ?

zaccc
08.07.2011., 08:16
hej ljudi imam pitanjce

Kao prvo bi tila objasniti situaciju koja mi se danas desila. Prvo zove cura iz agencije da hitno idem pokupiti gošću koja me čeka na određenoj lokaciji (koja je 2 min udaljena od moje kuće), jer je od danas imala rezervaciju u našoj kući. Aj ok, inače nisam taxi služba ali pomoći ću joj kad se već izgubila (iako ne znam kako je to usplila). I ja nju čekam dobrih 20 min a nje nema. I vratim se ja doma, a nemam njezin br jer je zvala sa nekog desetog i ništa mi ne preostaje nego je čekati kod kuće. I čujem ja neko lupanje sa kuferom po kući, kad ona faca sa kuferom divlja preko svih skala. Ja izašla da vidim a ona počela vikati na mene, da je ona jako ljuta, da je zgrožena, da je ona mene čekala sat vremena, da kakav je to način blabla. Stani, prvo se nećete derati na mene, rekla sam joj niti ćete na takav način razgovarati sa mnom. Ja sam vama išla činiti uslugu i usred žege išla po vas a vi se niste ni pojavili. Ma da i nisam išla po vas vaš je problem kako da dođete do kuće ili da me nazovete na moj kontakt broj a ne sa tuđeg broja zvati agenciju da mene zove. OK. Odvela sam je u sobu, zapisala podatke i vratila joj pasoš. Za pola sata dolazi mi sa razbivenom bravom. OK. Da joj je 'otpala'. Pa se tuži da zašto smo digli prozorska stakla. Ja sam joj objasnila da su se već par puta razbila jer gosti ne poštivaju i tako se sa vjetrom razbiju. Pa mi je došla da joj vratim papir koji mi služi kao 'dokaz' da je došla. Ugl jako bahata, histerična i neugodna gđa. Btw Njemica (šta je čudno za njih). I ja je na kraju pitam kad možemo napraviti račun, danas sutra? (inače 2 tj ostaje) I ona se razljuti opet počme vikati na mene da sta, da ona je vidila cili svit i da se to tamo na kraju plaća itd. Ja joj objasnim da nemam nikakvog depozita i da mi ona može otići da ne plati ili da razbije nešto da moram imati pokriće. I puka mi film i nazvala sam agenciju i cura je rekla da će sada doći viditi šta je to. Šta bi vi na mom mjestu? :ne zna: Ja se sve mislim da je zamolim da ode jer mi takav bahati gost ne treba. Nikad mi se ovo nije desilo. Još kad je došla mi nije ni ruku dala već se počela derati na mene. Baš je odgojena., to je strava

Naravno da je proputovala svijeta , gdje god je došla je izbacili su je zbog ponašanja. Zato je jadna vidjela puno svijeta.
Tko zna šta će ti ta napraviti u 2 tjedna. Izbaci je vrati lovu i BOK!

dazd023
08.07.2011., 10:19
Mi imamo tel. priklučak i adsl iako ne živimo u toj kući.
Samo ne zaboraviti staviti zabranu na pozive prema inozemstvu , mobilnim mrežama i 060 pozivima...

PrittPen
08.07.2011., 11:11
Gdje ima za kupiti mini pakovanja sapuna,kupki,šampona itd.Bilo je kod nas prošlo ljeto sapuna ali ove godine ih nema.Mislim nije sapun skup,ali nekako mi žao baciti ga kad gosti odu jer ostane ga dosta,a moram.

imaš tvrtku commo (http://commo.hr/commo/) ali moraš uzet 100 ili 200 kom, koliko je već u paketu.

aštosad
08.07.2011., 14:44
Hvala PrittPen,to je ono što sam tražila.Kontaktirala sam ih i mogu se naručiti i manje količine.@Antonia.7 nadam se da si se riješila te glupsače.

PrittPen
08.07.2011., 15:10
drago mi je da sam pomogla :)

antonia.7
08.07.2011., 17:04

aha. a da, mi na tel. priključak ...

antonia.7
08.07.2011., 17:08
A ljudi moji. Još posli sam doživila situacija sa njom. Nije tila platiti, pa sam je izbacila. Pa nije tila otići iz kuće i na kraju je došla cura iz agencije i porazgovarala sa njom. I na kraju smo joj stavili proz.stakla i katanac na škure da je ko ne bi opljačka. :D Totalno je psih.nestabilna. Ostala!

SandiVukas
09.07.2011., 07:52
Ma nije ona dosla na odmor. Takvi dodu prcat. Prije nego kaj ide kuci malo joj se popiknes na auto :D Da ima o cem mislit kad dode doma.

fairy wings
09.07.2011., 14:42
cek, ne razumin, stavili ste joj prozorska stakla?? sta ih nije bilo?
ne bi vam ni ja ostala :rolleyes:

Mathejci
10.07.2011., 10:04
trazim smjestaj za 2 osobe, Brela, Makarska, Baška voda za 7 dana, 25.7. - 31.7. apartman ili samo soba nije bitno, glavno da je jeftino i da nije predaleko od plaže jer ne dolazimo autom...

ivana0906
11.07.2011., 10:00
trazim smjestaj za 2 osobe, Brela, Makarska, Baška voda za 7 dana, 25.7. - 31.7. apartman ili samo soba nije bitno, glavno da je jeftino i da nije predaleko od plaže jer ne dolazimo autom...

sretno!!! :D

fascinantno mi je koliko ljudi traži apartman u srcu sezone u zadnji tren... i još bi jeftino i da mu je plaža isprid nosa! :D

Sigurna
11.07.2011., 10:42
Zanima me koja je razumna i realna cijena za očekivati u ovom slučaju: bratov prijatelj iznajmljuje kućicu na Ugljanu, u Preku, u rujnu za 40eura po danu, bez obzira na broj osoba. Jel to Ok cijena?

nasmijanonebo
11.07.2011., 11:25

fascinantno mi je koliko ljudi traži apartman u srcu sezone u zadnji tren... i još bi jeftino i da mu je plaža isprid nosa! :D

ali nadje se..ja sam zivi primjer da se tako moze naci:D..i to jos sa parkingom.
doduse, u 80% slucajeva sam nalazila takav smejstaj tako da sam na licu mjesta trazila smjestaj.

bb78
11.07.2011., 11:47
Zanima me koja je razumna i realna cijena za očekivati u ovom slučaju: bratov prijatelj iznajmljuje kućicu na Ugljanu, u Preku, u rujnu za 40eura po danu, bez obzira na broj osoba. Jel to Ok cijena?

Ovisi kakav je smještaj i koliko će vas biti. U rujnu na Ugljanu i Pašmanu nema baš puno turista i ima puno slobodnih apartmana tako da se može naći apartman za četvero za 30€ bez problema. Ako vas ide više od četvero onda mislim da nije skupo.

zaccc
11.07.2011., 12:23
ali nadje se..ja sam zivi primjer da se tako moze naci:D..i to jos sa parkingom.
doduse, u 80% slucajeva sam nalazila takav smejstaj tako da sam na licu mjesta trazila smjestaj.

Ja sam sad počeo dobivati upite za 2 tjedna ili 10 dana. Kao mi bi došli za 3 dana kod vas.
Jebi ga zauzeto je.:ne zna:

Mathejci
11.07.2011., 14:42

A gle, kad do zadnjeg trena ne znaš kad ćeš moć uzet godišnji onda ni nemaš izbora nego rezervirat u zadnji čas...
Ne znam tko danas s obzirom na situaciju, traži smještaj da bude što skuplji i na nepristupačnijem mjestu?? Ne pada mi na pamet plaćat neku bolesnu cifru za sobu u koju dođem samo prespavati kad sam cijeli dan na plaži:D

mr. torture
11.07.2011., 21:57
od ove godine se i ja bacam u iznajmljivanje. za sada se radi o jednom aprtmanu od 45 kvadrata u centru Splita. to je zapravo stan koji je potpuno renoviran, sve je odlično uređeno, namještaj i svaka sitnica u apartmanu su nove i ništa nije jeftino. imamo čak i veliki lcd televizor u dnevnoj sobi. apartman prima 4 osobe tj. 2+2. Nalazi se 5 minuta pješke od rive i 5 minuta pješke od Marjana tj. mora i plaža.
Sada me zanima, koliko se za takav apartman može dobiti u sezoni?
Zapravo je on tek sada pri kraju, još nabavljamo sitnice koje su nam potrebne za kategorizaciju.

E i da, ako ima netko odgovorit na ovo pitanje, nigdje ne mogu pronać. Šta sve trebam imat od dokumentacije kada odem za koji dan na općinu zatražit kategorizaciju? Negdje piše da treba uporabna dozvola zgrade, negdje da ne treba, negdje piše samo vlasnički list i izvadak iz zemljišnje knjige....uglavnom, nigdje na internetu ne mogu pronać potpuni popis dokumentacije, tako da ne trebam letat po ovom suncu par dana kao ping-pong loptica :D nego da znam šta moram imat.

NelaZg
12.07.2011., 09:13
E i da, ako ima netko odgovorit na ovo pitanje, nigdje ne mogu pronać. Šta sve trebam imat od dokumentacije kada odem za koji dan na općinu zatražit kategorizaciju? Negdje piše da treba uporabna dozvola zgrade, negdje da ne treba, negdje piše samo vlasnički list i izvadak iz zemljišnje knjige....uglavnom, nigdje na internetu ne mogu pronać potpuni popis dokumentacije, tako da ne trebam letat po ovom suncu par dana kao ping-pong loptica :D nego da znam šta moram imat.

Evo i mi od ove godine iznajmljujemo. Radi se o kuci koja je izgradjena u 18.st. pod zastitom je starina uglavnom kulturni spomenik ukljucujuci i terase sa stupicima.

Buduci da je kuca izgradjena prije 1968.g. bilo je potrebno uzeti u sudu rjesenje da je kuca tada izgradjena. Treba ti i vlasnicki list, te ukoliko je netko drugi vlasnik a ne ti onda ti treba i njegova suglasnost da mozes iznajmljivati ovjerena od javnog biljeznika.
- kopija osobne
- potvrda od lijecnika da si zdrav
i to je to.

Plus sto ces od ureda dobit jos nekakve papire koje ces trebati ispuniti.
ja sam dobila od TZ Dubrovnik uplatnice za pausalno uplacivanje boravisne pristojbe. Je li to onih 5-7kn sto se placa za prijaviti gosta ili porez drzavi? Pretpostavljam da je to ovo prvo ali evo ako netko zna da me prosvijetli :rofl:

mr. torture
12.07.2011., 09:28
Evo i mi od ove godine iznajmljujemo. Radi se o kuci koja je izgradjena u 18.st. pod zastitom je starina uglavnom kulturni spomenik ukljucujuci i terase sa stupicima.

Buduci da je kuca izgradjena prije 1968.g. bilo je potrebno uzeti u sudu rjesenje da je kuca tada izgradjena. Treba ti i vlasnicki list, te ukoliko je netko drugi vlasnik a ne ti onda ti treba i njegova suglasnost da mozes iznajmljivati ovjerena od javnog biljeznika.
- kopija osobne
- potvrda od lijecnika da si zdrav
i to je to.

Plus sto ces od ureda dobit jos nekakve papire koje ces trebati ispuniti.
ja sam dobila od TZ Dubrovnik uplatnice za pausalno uplacivanje boravisne pristojbe. Je li to onih 5-7kn sto se placa za prijaviti gosta ili porez drzavi? Pretpostavljam da je to ovo prvo ali evo ako netko zna da me prosvijetli :rofl:

aha, hvala ti puno :top:

još me zanima, ako netko slučajno zna. taj apartman je kupljen na kredit i sada treba vremena dok se vlasnički listovi prebace, ali zato imam kupoprodajni ugovor i razne potvrde banke i sl. jesu li takvi dokumenti dovoljni umjesto vlasničkog lista? jer to prebacivanje traje mjesecima dok to sud obavi :ne zna:

matea1988
12.07.2011., 10:10
trazim smjestaj za 2 osobe(2 noćenja)na jadranu,prednost p.goranska zupanija i istra moze i samo soba,nista preskupo hvala na pm

Putnik92
12.07.2011., 17:17
ja sam dobila od TZ Dubrovnik uplatnice za pausalno uplacivanje boravisne pristojbe. Je li to onih 5-7kn sto se placa za prijaviti gosta ili porez drzavi? Pretpostavljam da je to ovo prvo ali evo ako netko zna da me prosvijetli

Tako je, sad od turista ubireš taksu ali ju ne uplaćuješ po svakoj prijavi jer ćeš ju platiti paušalno, bez obzira hoćeš li naplatiti manje ili više od paušalnog iznosa.

Francesca
12.07.2011., 17:56
Ja sam sad počeo dobivati upite za 2 tjedna ili 10 dana. Kao mi bi došli za 3 dana kod vas.
Jebi ga zauzeto je.:ne zna:

Hehehe... Pa sad bi svi, sad je srce sezone

Nama neki dan jedni otisli jer je terasa premala (40 m2) i nemaju gdje djeca igrat nogomet :rolleyes:
A naplatili im 7 e po osobi
Bozeeeeee sta sve covjek nece dozivit

fuatpanza
12.07.2011., 18:43
Bok.

Tražim apartman u Zadru - blizu dijela Kolovare za 2 osobe.
U terminu od 22.7. do 30.7.
Pa ako slucajno ima netko nesto slobodno bi molio za ponude.

fuatpanza (at) gma il.co m

hvala,
Nenad

inga
12.07.2011., 20:03
od ove godine se i ja bacam u iznajmljivanje. za sada se radi o jednom aprtmanu od 45 kvadrata u centru Splita. to je zapravo stan koji je potpuno renoviran, sve je odlično uređeno, namještaj i svaka sitnica u apartmanu su nove i ništa nije jeftino. imamo čak i veliki lcd televizor u dnevnoj sobi. apartman prima 4 osobe tj. 2+2. Nalazi se 5 minuta pješke od rive i 5 minuta pješke od Marjana tj. mora i plaža.
Sada me zanima, koliko se za takav apartman može dobiti u sezoni?
Zapravo je on tek sada pri kraju, još nabavljamo sitnice koje su nam potrebne za kategorizaciju.

Na ovim stranicama ureda za turizam u Splitu možeš pronaći Zahtjev za kategorizaciju sa poptunim popisom dokumentacije pa ćeš vidjeti što ti treba konkretno za tvoj apartman...

http://www.udu-sdz.hr/obrasci.htm#gospodarstvo

inga
12.07.2011., 20:05
Na ovim stranicama ureda za turizam u Splitu možeš pronaći Zahtjev za kategorizaciju sa poptunim popisom dokumentacije pa ćeš vidjeti što ti treba konkretno za tvoj apartman...

Točan naziv zahtjeva: "Zahtjev za usluge u domaćinstvu (građani-iznajmljivači)"

inga
12.07.2011., 20:10
aha, hvala ti puno :top:

još me zanima, ako netko slučajno zna. taj apartman je kupljen na kredit i sada treba vremena dok se vlasnički listovi prebace, ali zato imam kupoprodajni ugovor i razne potvrde banke i sl. jesu li takvi dokumenti dovoljni umjesto vlasničkog lista? jer to prebacivanje traje mjesecima dok to sud obavi :ne zna:

Mislim da će ti prihvatiti kupoprodajni ugovor, ali svejedno nazovi i pitaj za sigurnost, imaš broj telefona na stranici koju sam prethodno stavila... Kad sam ja zvala nedavno, javila mi se jedna ljubazna gospođa i sve mi je objasnila što me zanimalo:top:

zaccc
12.07.2011., 20:38
Hehehe... Pa sad bi svi, sad je srce sezone

Nama neki dan jedni otisli jer je terasa premala (40 m2) i nemaju gdje djeca igrat nogomet :rolleyes:
A naplatili im 7 e po osobi
Bozeeeeee sta sve covjek nece dozivit

Pa neka igraju stolni nogomet :bonk: Fakat ima kretena od turista , slijedeci put neka idu kampirati , pa ce imati prostora i za drzati koze.

mr. torture
13.07.2011., 10:01
inga stvarno ti puno hvala. tražim to već dugo i nikako pronać.

blebletalo
13.07.2011., 11:31
Imam problemčić s nekim Ukrajincima, naime traže originalni dokument s pečatom kako bi dobili tranzintu vizu (dolaze autom preko Mađarske). A ja pojma nemam kako im to napravit... Mislio sam da mi plate PayPalom, pa da im potpišem i pošaljem skenirani pdf... al kažu da treba bit original s pečatom... kojeg mi nemamo :D

fairy wings
13.07.2011., 14:29
Imam problemčić s nekim Ukrajincima, naime traže originalni dokument s pečatom kako bi dobili tranzintu vizu (dolaze autom preko Mađarske). A ja pojma nemam kako im to napravit... Mislio sam da mi plate PayPalom, pa da im potpišem i pošaljem skenirani pdf... al kažu da treba bit original s pečatom... kojeg mi nemamo :D

upitaj u svojoj turistickoj zajednici mogu li ti pomoci

zaccc
13.07.2011., 14:36
Pa neka ne idu preko Mađarske. Pa moraš ganjati papire za turiste da bi došli. Ne znam šta bi me moralo natjerati da toliku udaljenost pređem sa autom.

Hispano Suiza
13.07.2011., 23:13
[QUOTE=Francesca;34805235]Hehehe... Pa sad bi svi, sad je srce sezone

Stvarno ne znam zašto se vi iznajmljivači snebivate tome, kao da ne živite u Hrvatskoj. Vjerovali ili ne, doista ima more ljudi iz unutrašnjosti koji do zadnjeg dana ne mogu znati da li će i kada će moći ići na godišnji i naprosto ne mogu planirati unaprijed po dva-tri mjeseca. I ako ništa drugo, onda u toj svojoj muci što s jedne strane ne mogu planirati, a s druge su prislijeni skupo plaćati kojekakve stare, poluzavršene i sa prastarim namještajem opremljene "apartmane", barem zaslužuju kulturan i pristojan odgovor da je zauzeto, a ne frktanje nosa s visoka.

Francesca
13.07.2011., 23:23
[QUOTE=Francesca;34805235]Hehehe... Pa sad bi svi, sad je srce sezone

Stvarno ne znam zašto se vi iznajmljivači snebivate tome, kao da ne živite u Hrvatskoj. Vjerovali ili ne, doista ima more ljudi iz unutrašnjosti koji do zadnjeg dana ne mogu znati da li će i kada će moći ići na godišnji i naprosto ne mogu planirati unaprijed po dva-tri mjeseca. I ako ništa drugo, onda u toj svojoj muci što s jedne strane ne mogu planirati, a s druge su prislijeni skupo plaćati kojekakve stare, poluzavršene i sa prastarim namještajem opremljene "apartmane", barem zaslužuju kulturan i pristojan odgovor da je zauzeto, a ne frktanje nosa s visoka.

Pa tko frce nosom? Boooozeeee...
Evo ja uvijek fino odgovorim da nema i gotovo

Trenutno sam u ulozi turista za dva otoka na koja bi isla i od 20-tak poslanih upita 2 su mi odgovorili da nema mjesta a ostali stanga...

nasmijanonebo
14.07.2011., 08:12
Hispano suiza ima pravo..mnogi koji rade u privatnim firmama do zadnjeg casa ne znaju kad ce dobiti godisnji (npr. moj muz, moje neke frendice, moj stari) i onda se ne moze nista planirati/rezervirati unaprijed. U inozemstvu je to isto trend da se u zadnji cas uzme godisnji, sve vise i vise i jako ih puno ide na blef u Hrv. ,na licu mjesta traze smjestaj i upali im.
Na licu mjesta se moze naci ok smjestaj za nevelike pare (tj. da nije skupo), samo treba biti komunikativan, ljubazan itd..
kod nas je to uvijek upalilo. i ako nam se svidi smjestaj, ostali bi a ako ne, vozi dalje, misko..iako, imali smo srece dosad pa bi otprve dobili dobar smjestaj i nikad nismo morali puno traziti (u spici sezone od sjevera do juga).
lakse je kad se ide autom.
Uvijek ima nekih iznajmljivaca koji imaju rupu u smjestaju, plus uvijek netko nekom otkaze rezervirani smjestaj itd..plus mnogi se ne oglasavaju na netu.
da, istina je. :mig:

Malo je nezgodno ovako traziti kad se ide sa djecom. ako se ide bez djece, nije neki bed.

zaccc
14.07.2011., 13:13
Ja imam problem sa nekim Poljacima , ekipa je ubi bože. Obitelj sa 2 male djece. Ne idu spavati prije 3 ujutro galame , viču. Susjedi se bune. Optužili su staru da im ulazi u apartmane . Iako im je ona rekla da je ušla da zatvori prozore jer se spremala oluja . Djeca dofurala morskog kamenja i to bacaju po podu u apartmanu po pločicama. Iznesu plahte na terasu i na njima leže. Potrgali vrata na tuš kabini. Ozbiljno razmišljam da ih istjeram i vratim lovu.:mad:

nasmijanonebo
14.07.2011., 13:43
đizus. ali losi gosti su valjda iznimka a ne pravilo?:ne zna:

ekstrem
14.07.2011., 17:01
Hispano suiza ima pravo..mnogi koji rade u privatnim firmama do zadnjeg casa ne znaju kad ce dobiti godisnji (npr. moj muz, moje neke frendice, moj stari) i onda se ne moze nista planirati/rezervirati unaprijed. U inozemstvu je to isto trend da se u zadnji cas uzme godisnji, sve vise i vise i jako ih puno ide na blef u Hrv. ,na licu mjesta traze smjestaj i upali im.
Na licu mjesta se moze naci ok smjestaj za nevelike pare (tj. da nije skupo), samo treba biti komunikativan, ljubazan itd..
kod nas je to uvijek upalilo. i ako nam se svidi smjestaj, ostali bi a ako ne, vozi dalje, misko..iako, imali smo srece dosad pa bi otprve dobili dobar smjestaj i nikad nismo morali puno traziti (u spici sezone od sjevera do juga).
lakse je kad se ide autom.
Uvijek ima nekih iznajmljivaca koji imaju rupu u smjestaju, plus uvijek netko nekom otkaze rezervirani smjestaj itd..plus mnogi se ne oglasavaju na netu.
da, istina je. :mig:

Malo je nezgodno ovako traziti kad se ide sa djecom. ako se ide bez djece, nije neki bed.

Isto tako zna biti i situacija sto se meni dogodilo prosle godine dosli baka,kcerka i unuka na blef da traze apartman,pokazao im svidilo im se i sve ok ali da bi oni jos malo pogledali okolo da vide nesto jeftinije,dolaze za pola sata nose stvari ali u meduvremenu su dosli drugi i smjestili se,oni su cilo popodne i vecer trazili i nisu nista nasli da bi se navecer oko 10 sati pojavili placuci da nemaju di spavati,jbga naletili su u spici sezone i jednostavno nije bilo za naci prazan krevet

pod pekon
14.07.2011., 21:39
Ja imam problem sa nekim Poljacima , ekipa je ubi bože. Obitelj sa 2 male djece. Ne idu spavati prije 3 ujutro galame , viču. Susjedi se bune. Optužili su staru da im ulazi u apartmane . Iako im je ona rekla da je ušla da zatvori prozore jer se spremala oluja . Djeca dofurala morskog kamenja i to bacaju po podu u apartmanu po pločicama. Iznesu plahte na terasu i na njima leže. Potrgali vrata na tuš kabini. Ozbiljno razmišljam da ih istjeram i vratim lovu.:mad:

Nemoj im nista vracati nego im lijepo naplati, a ako nesto razbiju onda im i to pridodaj...A susjedima reci nek od...bu u poskocima....:top:

nasmijanonebo
15.07.2011., 08:56
Isto tako zna biti i situacija sto se meni dogodilo prosle godine dosli baka,kcerka i unuka na blef da traze apartman,pokazao im svidilo im se i sve ok ali da bi oni jos malo pogledali okolo da vide nesto jeftinije,dolaze za pola sata nose stvari ali u meduvremenu su dosli drugi i smjestili se,oni su cilo popodne i vecer trazili i nisu nista nasli da bi se navecer oko 10 sati pojavili placuci da nemaju di spavati,jbga naletili su u spici sezone i jednostavno nije bilo za naci prazan krevet

kuzim..mi ne idemo na to, ako nesto nadjemo da nam se svidi pa da idemo pogledati i druge apartmane..mi odmah odlucujemo u roku 2 minute kad vidimo da je ok i odmah kazemo da cemo uzeti...a ne ono da idemo sad jos pogledati ima li sto bolje, ako nam je ovo ok. ali sto ces, mi smo ok, brzo odlucujemo, ne filozofiramo, ne trazimo puno pa nam je uvijek:top:. rijetko kad smo naletili na los smjestaj i samo 1x smo iz drugog pokusaja nasli ok smjestaj..uvijek otprve pogodimo.
tako je i u sopingu..ak ti se nesto svidi kupi a ne gledati okolo i vidjeti ima li sto jos bolje jer u principu ispoadne da nema a ovo prvotno se proda.

pod pekon
15.07.2011., 17:19
Moze imena par agencija koje nude privatni smjestaj, ali da funkcioniraju po sistemu da im se ne placa neka fiksna naknada nego da im se kaze zeljena cijena koju ti zelis pa da one onda ubiru onu iznad toga.Hvala

dazd023
15.07.2011., 18:21
pa imaš Novasol , imaju svoje uvjete , jedan od njih ( koji meni nikako ne paše ) je da apartmani moraju biti prazni i čekati njihove goste.
Ako ih ne nađu , nikom ništa , ti sam imaš pravo popuniti samo 3 tjedna.
Provizija im je ogromna , oko 70% na tvoju cijenu.
Imaju gradaciju cijena , samo 5 tjedana im je puna cijena , primjerice u lipnju je cijena upola manja od one u srpnju.
Onom tko nema sam svoje goste , pristaje na sve , bolje išta nego ništa , ali , mi smo probali i odustali.
Inače , u 3 godine iznajmljivanja stigli smo do toga da već 60-70% kapaciteta popunjavaju stalni gosti i oni po preporukama , 99% slovenci , a do njih smo došli preko slovenskih oglasnika.

1503
15.07.2011., 18:40

i ja se zahvaljuem na ovom linku,jer sam u istoj situaciji,u gradu pokraj splita,. sad ejdino sta me buni jest obrt? mozda zvuci blesavo,ali nisam znala da je potrebno otvorit obrt za apartman :flop:

i zamolila bih jednu ogromnu uslugu,ako neko i ma vremena i zelje da mi pomogne,. sta sve trebam imati u apartmanu kad dode komisija za kategorizaciju,i koliko je potrebno otprilike cekati i koliko to kosta,negdje sam procitala da se radi od 1500 do 2000kn :confused:
kog toga sto je sve potrebno mislim na stvari poput tapeta pokraj kreveta,lampe, i tih slicnih stvari,neznam postoji li jos koja caka?:ne zna:

Putnik92
15.07.2011., 21:02
i ja se zahvaljuem na ovom linku,jer sam u istoj situaciji,u gradu pokraj splita,. sad ejdino sta me buni jest obrt? mozda zvuci blesavo,ali nisam znala da je potrebno otvorit obrt za apartman

Krivo gledaš, vidi:
8. Zahtjev za usluge u domaćinstvu (građani - iznajmljivači)

marin zen
16.07.2011., 08:45

:rofl: nama su jedni iznili madrace skupa s lancunima na teracu, a jedni rastavljali krevet i išli ga prinit u drugu prostoriju :s
tima šta galame u 3 ujutro reci da su susidi rekli sutradan zvat policiju ako se ponovi jer da smetaju njihovim gostima :kava: najčešće upali

mene zanima dajete li gostima one velike ručnike za tuširanje i svako koliko im dajete nove takve? mi uredno dajemo "normalne" ručnike i stalno ih minjamo-dajemo nove, al evo prvo lito da su već dvi grupe pitale i velike ručnike. nije problem, samo da znan jel drugi imaju tu praksu :ne zna:

fairy wings
16.07.2011., 11:24
mi stavljamo svakom gostu po jedan veliki, jedan mali rucnik i minjamo svaki
drugi dan :ne zna:

zaccc
16.07.2011., 21:09
Ja isto dajem i velike i male rucnike , ali samo da se sluze u apartmanu . Ne dopustam da ih koriste na plazi. smirili su se kad sam ih uputio na kucni red na kojem pise da ako budu krsili kucni red imam pravo ih izbaciti bez povrata novca.
:top:
kad sspomenes lovu ljudi se odmah smire. Poljaci su došli na loš glas kao turisti zbog nekoliko debila i glas se pronio.

inga
17.07.2011., 21:40
i ja se zahvaljuem na ovom linku,jer sam u istoj situaciji,u gradu pokraj splita,. sad ejdino sta me buni jest obrt? mozda zvuci blesavo,ali nisam znala da je potrebno otvorit obrt za apartman :flop:

i zamolila bih jednu ogromnu uslugu,ako neko i ma vremena i zelje da mi pomogne,. sta sve trebam imati u apartmanu kad dode komisija za kategorizaciju,i koliko je potrebno otprilike cekati i koliko to kosta,negdje sam procitala da se radi od 1500 do 2000kn :confused:
kog toga sto je sve potrebno mislim na stvari poput tapeta pokraj kreveta,lampe, i tih slicnih stvari,neznam postoji li jos koja caka?:ne zna:

Gledala si krivi zahtjev. Obrt nije potrebno otvarati.. E sad, što se tiče kategorozacije, ovo su moja iskustva:
1. Od predaje zahtjeva pa do dolaska komisije na teren proteklo je nekih 20-25 dana
2. Na google upiši "Uvjeti za kategorizaciju apartmana" pa ćeš naći pdf.file sa svim uvjetima, a ovisno da li tvoj objekt spada pod novi ili postojeći - uvjeti su različiti
3. Što se tiče ispunjavanja tih uvjeta naše je iskustvo sljedeće-komisija je samo da se tako izrazim "ofrlje" bacila pogled na apartmane, što sam se šokirala jer sam mislila da će doslovno ići uvjet po uvjet, ništa detaljno nisu gledali osim broj kupaonica na broj soba i površinu - mi imamo u velikom apartmanu 3 sobe, a 2 kupaonice i zaseban zahod. Za 4 zvjezdice (koje smo mi tražili) svaka soba mora imati kupaonicu + još jedan zaseban zahod. Kad su vidili da to nemamo ništa drugo nisu gledali i dali nam 3 zvjezdice.
4. Teta iz ureda za turizam mi je rekla da kod apartmana za 3 zvjezdice znaju "progledat" kroz prste, odnosno ako ne ispunjavate par uvjeta neće raditi probleme, ali da kod zahtjeva za 4 sve bi trebalo biti ispunjeno (što mi je osobno koma jer evo npr. mislim da je korisnije tijekom ljeta imati donju i gornju plahtu što je uvjet za 3*** nego donju plahtu i poplun u navlaci što je uvjet za 4***)...

Nadam se da sam pomogla:mig:

suncana75
18.07.2011., 09:06
molim vas pomoć! nakon 20 godina moji roditelji su odlučili ponovno postati iznajmljivači....u rekordnom roku smo uspjeli kategorizirati apartman, komisija je od naše predaje papira došla u izvid za cca nekih 7 dana. kako nismo prije dva mjeseca uopće razmišljali o iznajmljivanju sada nam treba neka dobra besplatna reklama. na kojim stranicama se vi oglašavate? ne mislim sada plaćati oglas jer je sezona već debelo u tijeku. za pola 08 mjeseca i za cijeli 09 mjesec imam rezervacije.
za slijedeću godinu imamo u planu srediti još jedan apartman i onda dati oglas na www.homelidays.com, ja sam često putovala i našla smještaj preko njih i stvarno sam uvijek bila jako zadovoljna.
hvalaaaaaaa :D:D:D

zaccc
18.07.2011., 14:14
molim vas pomoć! nakon 20 godina moji roditelji su odlučili ponovno postati iznajmljivači....u rekordnom roku smo uspjeli kategorizirati apartman, komisija je od naše predaje papira došla u izvid za cca nekih 7 dana. kako nismo prije dva mjeseca uopće razmišljali o iznajmljivanju sada nam treba neka dobra besplatna reklama. na kojim stranicama se vi oglašavate? ne mislim sada plaćati oglas jer je sezona već debelo u tijeku. za pola 08 mjeseca i za cijeli 09 mjesec imam rezervacije.
za slijedeću godinu imamo u planu srediti još jedan apartman i onda dati oglas na www.homelidays.com, ja sam često putovala i našla smještaj preko njih i stvarno sam uvijek bila jako zadovoljna.
hvalaaaaaaa :D:D:D

Kreni čitati forum od početka i naci ces hrpu free portala i stranica za oglašavanje.

Fuchsia.
18.07.2011., 15:19
Jel mi mozete reci smiju li maloljetnici (15 godina) biti sami u apartmanu, bez punoljetne osobe?

zaccc
18.07.2011., 19:53
Jel mi mozete reci smiju li maloljetnici (15 godina) biti sami u apartmanu, bez punoljetne osobe?
Ja sam imao upit za 3 cure od 16 17 i 18 godina. Odbio sam ih jer nitko punoljetan nije garantirao za njih niti ista zna o njima.

Ne kuzim kakvi roditelji pustaju djecu od 15 godina d asami ljetuju bez icijeg nadzora?:confused:

bvrank11
19.07.2011., 09:24
Sa kolikom zaradom po jednom apartmanu 2+1,znači jednosobnom ste zadovoljni u toku jedne sezone.Ja iman dva jednosobna apartmana i ovu sezonu ću zaradit bruto oko 7500eura.Ja sam prezadovoljan.

katekit
19.07.2011., 09:36
Sa kolikom zaradom po jednom apartmanu 2+1,znači jednosobnom ste zadovoljni u toku jedne sezone.Ja iman dva jednosobna apartmana i ovu sezonu ću zaradit bruto oko 7500eura.Ja sam prezadovoljan.

Sve ti ovis gdje su ti apartmani. Ne može se generalizirati.
Ja imam jedan A2+1 i ostvarim toliko samo na njemu, a imam prosječne cijene za moju sredinu.

nasmijanonebo
19.07.2011., 09:54
katekit, pa koliko si dana popunjena kad toliko zaradis:eek:
preko 60 dana? ako je tako, onda svaka cast.
imas apartman na atraktivnoj destinaciji, pa je lakse popuniti :mig: (nisam zavidna, i nemam sto, jer ne rentam nista svoje :D)

bvrank11
19.07.2011., 10:11
Apartmani su na Hvaru,ali ne u gradu Hvaru,ovu godinu iman popunjeno oko 75 dana x 100 oba=7 500eura.Meni je ovo peta godina da se bavin turizmom i ovo mi je rekordna godina.Lipanj i rujan su jeftiniji,a srpanj i kolovoz skuplji,pa je prosjek oko 50 eura po apartmanu za jednu noć.

Fuchsia.
19.07.2011., 11:04
Ja sam imao upit za 3 cure od 16 17 i 18 godina. Odbio sam ih jer nitko punoljetan nije garantirao za njih niti ista zna o njima.

Ne kuzim kakvi roditelji pustaju djecu od 15 godina d asami ljetuju bez icijeg nadzora?:confused:

A zašto ne? :ne zna:
Ne tvrdim to za sve 15-ogodišnjakinje, ali za nas mogu sa sigurnošću reći da smo dovoljno zrele da znamo razlučiti dobro od lošeg...
A, uostalom, od kuće do mora su nam max. 2h, tako da je to sve blizu.
Kažeš 16, 17 i 18 godina... Zar 18 nije punoljetno? :)

nasmijanonebo
19.07.2011., 11:14
Apartmani su na Hvaru,ali ne u gradu Hvaru,ovu godinu iman popunjeno oko 75 dana x 100 oba=7 500eura.Meni je ovo peta godina da se bavin turizmom i ovo mi je rekordna godina.Lipanj i rujan su jeftiniji,a srpanj i kolovoz skuplji,pa je prosjek oko 50 eura po apartmanu za jednu noć.

znam da su na hvaru i znam u kojem mjestu imas:mig:..
mogu ti reci da ti je odlicna popunjenost, cak 75 dana:top:..mislim da se rijetko tko moze pohvaliti da je toliko popunjen.
neka:top:

jedrilicar
19.07.2011., 11:39
znam da su na hvaru i znam u kojem mjestu imas:mig:..
mogu ti reci da ti je odlicna popunjenost, cak 75 dana:top:..mislim da se rijetko tko moze pohvaliti da je toliko popunjen.
neka:top:

ja sam lani i preklani imao u postirima .. u prosjeku po 90 dana...

ove godine sam u padu,. za sada imam po 73 dana ali valjda će nešto doći u last minute... prazan mi je onaj tjedan u kojemu se lome kolovoz i rujan i druga polovica rujna...

cijene zavise od pozicije, ali u postirima mi ne možemo računati na 60-70% bolskih ili 50% hvaskih, novaljskih, rapskih i sl cijena, što je prava nepravda jer smo jedno od najuređenijih mjesta za odmor na braču.... (valjda će vrime svoje donit)

katekit
19.07.2011., 11:46
katekit, pa koliko si dana popunjena kad toliko zaradis:eek:
preko 60 dana? ako je tako, onda svaka cast.
imas apartman na atraktivnoj destinaciji, pa je lakse popuniti :mig: (nisam zavidna, i nemam sto, jer ne rentam nista svoje :D)

Ne zaradim ja, ja samo punim (roditelji zarade). :))
Ja imam drugi obiteljski posao pa mi je ovo usputno, visim na netu od siječnja do prosinca. :))
Inače apartmani su u Bolu i imam za puniti samo dva - jedan 2+1 a drugi 4+1
pa su popunjeni minimalno 130-150 dana, od 4mj do 11mj.
Ja im uglavnom popunim špicu, cca 90dana(pola šestog, sedmi, osmi i pola devetog) - a roditelji imaju dosta stalnih gostiju, uglavnom njemaca koji dolaze od uskrsa i kasnije sve do polovine listopada.

Samo su dva apartmana, a nas koji punimo dosta, lokacija je centar, u prvom redu do mora, apartmani su novouređeni i full opremljeni po današnjim standardima.

Osim toga unutar obitelji u kojoj se svi bave turizmom od malih nogu (moja stara i moja nova obitelj) pokrivamo sve vrste oblika smještaja, od kampa, privatnog smještaja do hotelskog smještaja.
Tako da bez obizra što gost tražio mi uvijek imamo :)

A kad napunimo svoje imamo dosta rodbine, prijatelja, susjeda pa punimo i okolo.

nasmijanonebo
19.07.2011., 11:54
wow, impresionirana sam vasom popunjenoscu (bvrank, jedrilicar i katekit) ..jer sam dobila dojam da je tesko postici maximalnu popunjenost od 60 dana a kamoli 130-150 dana kao katekit:s
he, da, stari gosti su najpouzdanija klijentela -oni idu po onom "dobrog konja se ne mijenja":mig:

katekit
19.07.2011., 12:35
wow, impresionirana sam vasom popunjenoscu (bvrank, jedrilicar i katekit) ..jer sam dobila dojam da je tesko postici maximalnu popunjenost od 60 dana a kamoli 130-150 dana kao katekit:s
he, da, stari gosti su najpouzdanija klijentela -oni idu po onom "dobrog konja se ne mijenja":mig:

dobri su stari gosti jer ti daju neku stabilnost, uglavnom dugo ostaju 2 do 3 sedmice, ali ne postižemo neku cijenu sa njima. Cijene im uglavnom ne mijenjamo od početaka, a bogami troškovi svake godine sve veći.
Iako oni uglavnom dolaze u sezoni kad nije potrebno ni grijanje ni hlađenje, i nisu klijentela koja kuha u apartmanu. Klasičan njemac, ne razbacuje se, ali ima barem za večeru u restoranu.

"Stare goste" u špici sezone smo uglavnom "putem izgubili" jer smo morali dizati cijenu, pa smo ih uglavnom preporučili prijateljima i rodbini kojoj gost dobro dođe uvijek. Ta rodibina bi uglavnom ionako dala agencijama puniti, a agencije ubiru lijepe provizije - barem koliko čujem jer mi nikad nismo s njima radili.

ekstrem
19.07.2011., 13:20
ja se tek drugu godinu bavim iznajmljivanjem i imam za sada rezervirano od od 20.5. do 18.9. i vec neke rezervacije za 2012 godinu s tim da imam jos par rupa u 8 mjesecu .
ja sam krenio od sebe sta bi ja zelio i volio da imam u apartmanu da sam gost,od tv,klime masina ,onda sam u sve ubacio ortopedske madrace jbga zamisli da vozis 15-25 sati i legnes spavat a probudis se umorniji nego si lega,
svaki apartman ima lcd a ja u svom stanu nemam,tako da su mi sve rezervacije od preporuka od proslogodisnjih gostiju

nasmijanonebo
19.07.2011., 13:51
to je odlicno razmisljanje da si isao od sebe, tj. da si opremio apartman onako kakav bi ti volio da ides negdje. i ortopedski madrac isto:top:..
zato i dobro punis, postavio si se u kožu klijenta..bogami si i ti dobro popunjen, ne cudi me za makarsku, ali cak i 5.mj. imas turiste..:top:

marin zen
19.07.2011., 14:44
hm,u mom mistu na makarskoj rivijeri samo kuće prvi red do mora imaju goste cili 6. i 9. misec(i to ne baš cili), da ne govorin 5. i 10.,tad ni oni nemaju il vrlo malo imaju. i eventualno oni koji daju nebulozno niske cijene. i to je tako otkad znan za sebe.. razumin gosta, računa šta ću rezervirat van sezone kad mogu doć tamo i na licu mista birat među masu praznih apartmana. nama koji smo stotinjak metara od mora uvik bude puno 60 dana, zna se rastegnit do nekih 75, sve više od toga je sf, i tako je kod svakog oko nas. imamo puno starih gostiju i sve ove godine nikome od njih nije palo na pamet doć van sezone.
mislin da stavija ti 16 klima, plazme, isusa od 39m u vrt, uvik im je bilo najvažnije i bit će blizina mora. za ove klasične apartmane i mista, jel. druga stvar je robinzonski turizam, viletine na brdu s panoramskin pogledon i bazenon, razvikana mista tipa bol/hvar..

pod pekon
19.07.2011., 16:12
ja se tek drugu godinu bavim iznajmljivanjem i imam za sada rezervirano od od 20.5. do 18.9. i vec neke rezervacije za 2012 godinu s tim da imam jos par rupa u 8 mjesecu .
ja sam krenio od sebe sta bi ja zelio i volio da imam u apartmanu da sam gost,od tv,klime masina ,onda sam u sve ubacio ortopedske madrace jbga zamisli da vozis 15-25 sati i legnes spavat a probudis se umorniji nego si lega,
svaki apartman ima lcd a ja u svom stanu nemam,tako da su mi sve rezervacije od preporuka od proslogodisnjih gostiju

Sve je to dobro, ali glavni problem je kod toga da li u tvoje mjesto dolazi klijentela koja to trazi i koja je to spremna platiti. Mozes ti staviti sto hoces, no ako je gost dosao sa namjerom da plati najvise 12-13€ po osobi onda tu nema pomoci.:ne zna:

malikaljo
19.07.2011., 18:49

može uz potpis roditelja, biti maloljetne osobe.Oba roditelja moraju potpisati ugovor u turističkoj agenciji.

da dođu direktno kod iznajljivača-to neznam

aštosad
19.07.2011., 21:07
Mi smo obično popunjeni oko 105 dana,znači pola 6. i cijeli sedmi,osmi i deveti mjesec.Mislim da gostima nije toliko bitno kako je apartman opremljen nego neke skroz druge stvari.Naravno da to ne znači da apartman može biti bilokakav.I ne nismo dali najam u bezcjenje kao što neki daju za 30,40€,naš je van sezone 50€,u sezoni 60€.Apartman je jednosobni 2+2 i nije u elitnom mjestu niti centru nekog mjesta,a od mora je udaljen 70m.

NelaZg
19.07.2011., 23:23
I ne nismo dali najam u bezcjenje kao što neki daju za 30,40€,naš je van sezone 50€,u sezoni 60€.Apartman je jednosobni 2+2 i nije u elitnom mjestu niti centru nekog mjesta,a od mora je udaljen 70m.

Mi smo tek od 01.07 (kad smo dobili rjesenje) poceli oglasavat. Cijena je 40 Eura za 2 osobe i ne smatram da sam dala apartman za bescjenje (iako su u Dbk puno skuplje cijene)... Utrosili smo za obnovu kuce buduci da se radi o kompleksu (strucni naziv drzave) koji je ogroman i trazi svoje. Trenutno sa bookingom smo isplatili utroseno tj. na pozitivnoj nuli smo i extra smo zadovoljni. Jedna tura gostiju je otisla i bili su zadovoljni, sutra mi drugi dolaze, uglavnom najvaznije mi je da su ljudi zadovoljni. A ove godine sam zadovoljna sa pozitivnom nulom :cerek: sto realno gledajuci je ludilo buduci da sam tek pocela 01.07.

ekstrem
19.07.2011., 23:42
Sve je to dobro, ali glavni problem je kod toga da li u tvoje mjesto dolazi klijentela koja to trazi i koja je to spremna platiti. Mozes ti staviti sto hoces, no ako je gost dosao sa namjerom da plati najvise 12-13€ po osobi onda tu nema pomoci.:ne zna:
uvik je bilo ljudi koji voze ficu i onih koji voze mercedesa i jedno i drugo su auti,da ti netko ponudi za istu ili slicnu cijenu oba kojeg bi ti izabrao,
inace se bavim izradom namjestaja po mjeri i opremio sam apartmana i apartmana i nagledao se svega da sam se puno puta zapitao kako ih nije sramota u ovo dovesti goste,
i to ne samo bogu iza leda nego i prvi red do mora
soba stara 30 godina u ocajnom stanju svaki dio namjestaja je druge boje i vrste,zavjese se nemogu poznati koja im je bila izvorna boja.....
a koliko me tek ljudi zove kada neki hotel mijenja sobe da im vozim,samo sto se ne tuku kada izbace madrace iz hotela da pokupe za u nazovi apartmane

onda nije za cuditi se kako sam popunjen kada poslije nekog takvog iskustva gost vidi da to moze biti i drugacije

meni svi kazu da sam lud sto svi apartmani imaju zepter posude,staklokeramike na dodir...

ljudi moji svi turisti se odricu cile godine za tih tjedan dva,ulicu u minuse,pa nek se bar tada osjecaju ko ljudi,da vide i osjete da nam nisu na prvom mistu samo euri vec da nam je najvaznije da se oni osjecaju dobro,da imaju sve sto im treba,da dobiju informacije o mjestu da znaju di su bili i sta su vidili

to nas kosta svega nekoliko sati a koliko naplatimo,u prosjeku onoliko za koliko prosjecan hrvat radi mjesec dana

zaccc
20.07.2011., 07:15
uvik je bilo ljudi koji voze ficu i onih koji voze mercedesa i jedno i drugo su auti,da ti netko ponudi za istu ili slicnu cijenu oba kojeg bi ti izabrao,
inace se bavim izradom namjestaja po mjeri i opremio sam apartmana i apartmana i nagledao se svega da sam se puno puta zapitao kako ih nije sramota u ovo dovesti goste,
soba stara 30 godina u ocajnom stanju svaki dio namjestaja je druge boje i vrste,zavjese se nemogu poznati koja im je bila izvorna boja.....
a koliko me tek ljudi zove kada neki hotel mijenja sobe da im vozim,samo sto se ne tuku kada izbace madrace iz hotela da pokupe za u nazovi apartmane

onda nije za cuditi se kako sam popunjen kada poslije nekog takvog iskustva gost vidi da to moze biti i drugacije

meni svi kazu da sam lud sto svi apartmani imaju zepter posude,staklokeramike na dodir...

ljudi moji svi turisti se odricu cile godine za tih tjedan dva,ulicu u minuse,pa nek se bar tada osjecaju ko ljudi,da vide i osjete da nam nisu na prvom mistu samo euri vec da nam je najvaznije da se oni osjecaju dobro,da imaju sve sto im treba,da dobiju informacije o mjestu da znaju di su bili i sta su vidili

to nas kosta svega nekoliko sati a koliko naplatimo,u prosjeku onoliko za koliko prosjecan hrvat radi mjesec dana

Slažem se sa tobom , ali nemaju svi toliki početni kapital da mogu kupiti sve te điđe. Iskreno ne bih nikad stavio Zepter posuđe u apartman. Lonac ko lonac.
Po meni osnovno je da čovjek ima čist i uredan apartman sa udobnim krevetom i klimom. Većina ljudi je vani preko dana, popodne da si skuhaju nešto i navečer da pogledaju tv. I na to ne treba staviti paprenu cijenu. Za 60 eura za 2 osobe mozes otici u neki hotel sa 3 zvjezdice. Naša ekipa hoće obrnuti lovu u 1 sezoni i ostatak godine prst u uho.
Bavljenje turizmom ozbiljnim je naporan i dugotrajan posao.

jedrilicar
20.07.2011., 07:36

u potpunosti se slažem s tojim razmišljanjem. U mojim apartmanima sve je novo, sve je namjenski, nema niti trunke ičeg rabljenog, od namještaja do opreme, a te djelove kuće van sezone niti ne koristim... svi madraci su hespo, sve je zadnja riječ, ormari i kuhinje su hand made po mjeri (ti bi imao posla kod mene), imam wirelles gratis, gril gratis, svaki app ima svoj parking, svaki ima svoju klimu, u lusuznoj dvojci koja ima 52 m2 (a dvojka, zamisli) ima čak i 2 TV-a. jedna u dnevnoj i jedna u spavaćoj sobi..

naravno u skladu s time je i inox posuđe među kojim ima i poneki komad od zeptera, mada su to uglavnom kompletirani servisi posuđa koji se kupe u pakovanju...

i tako prošlog ljeta gostu mi je ostala teška zepter tava, ona duboka za dinstanje, na štednjaku upaljenom, ostala na suho i naravno potamnila i ne bi joj bog vratio sjaj, iako i dalje sve lijepo radi, dinsta, šufigaje i tako to...

stavio sam je sebi (ja obratno radim.. što mi gosti sjebu ja stavim sebi ili bacim, neki drugi domaćini što izrajbaju ili sjebu stave gostima)

i kako sranje nikad ne dolazi samo, drugi gost u drugom apartmanu istoga dana sjebe mi automat za expresso i šuti li ga šuti (izlibio se na dan odlaska raaaanom zorom ujutro, dao crtu u 04,30 ujutro, čao bao 1000 kuna)

i kad sam se onako spontano požalio na jednom drugom forumu kako sam ostao bez skupog komadića opreme.... svi su mi rekli... kad si budala... ko je vidio gostima stavljati zepter :lol::rofl:

ali što ću... ne mogu kontra sebe, **bi ga.... :)

nasmijanonebo
20.07.2011., 08:42
NelaZG, ako si tek 1.7. pocela sa rentanjem a relativno si jeftina (jer si u DBK), ne kuzim kako si vec na pozitivnoj nuli (drago mi je ako je tako) jer si sigurno morala puno para uloziti u obnovu kuce:ne zna:..pa samo obnova mini stana kosta dosta para a kamoli kuca..

NelaZg
20.07.2011., 09:33
NelaZG, ako si tek 1.7. pocela sa rentanjem a relativno si jeftina (jer si u DBK), ne kuzim kako si vec na pozitivnoj nuli (drago mi je ako je tako) jer si sigurno morala puno para uloziti u obnovu kuce:ne zna:..pa samo obnova mini stana kosta dosta para a kamoli kuca..

Ovako mozda me se krivo shvatilo- Sto se vanjskog izgleda (fasade) tice: Kuca je izgorila u ratu pa ju je drzava obnovila. Radove su nadgledali iz zavoda za starine jer su morali vratiti prvobitni izgled..tako da oko toga nismo imali niti kune troska..a i da sam mislila potrositi kune pitanje je bi li mogla jer sve radove treba starinama prijaviti. Mislila sam na unutarnje "sminkanje" - bojanje i sl.stvarcice (spavaca soba je nova itd.). Radi se o kuci u kojoj su donedavno zivili moj svekar i svekrva ali su se preselili i dali je nama na koristenje pa sam se ja uhvatila preuredjivanja (daleko od toga da sam zavrsila :rofl:). Buduci da je nas troje, 150 kvadrata kuce je vise nego pretjerano tako smo odijelili dva kata. Donji je za goste a mi smo na drugom s tim da gosti imaju zasebne ulaze i dvije terase, a mi drugi ulaz i zasebnu trecu terasu.

nasmijanonebo
20.07.2011., 10:00
Sad mi je jasnije.:top:
Drago mi je da vam je drzava obnovila kucu (jer, na zalost, znam dosta slucajeva da kuce nekima nisu obnovljene (Hrvatima):( pa mi je drago ovo cuti.)

NelaZg
20.07.2011., 10:08
Sad mi je jasnije.:top:
Drago mi je da vam je drzava obnovila kucu (jer, na zalost, znam dosta slucajeva da kuce nekima nisu obnovljene (Hrvatima):( pa mi je drago ovo cuti.)

Znam sve, stvar je u tome sto je kuca spomenik kulture plus sto se u njoj rodio Luksa Beretic (konzenvator) tako da uz starine koje su nadgledale radove nije bilo zezanja :top:.

nasmijanonebo
20.07.2011., 11:19
lijepo je zivjeti u spomeniku kulture. dobro se kod vas sve to poklopilo i sa konzervatorom, tj. sto se rodio u toj kuci..ipak je on bio pojam (za zivota). :s:
moji u zg zive isto unutar spomenika kulture..cak je i bila ostecena u ovom ratu (bomba pala u dvoriste, pa geleri, krov otisao) ali nikad im nisu obnovili fasadu (a samo grad ima dozvolu za to i to uz konzervatora) , nego samo osnovno -krov ali ni to nisu dobro napravili itd..tako da sad to izvana izgleda kao kuca strave :D a iznutra su stanari sami obnovili stanove koliko se moglo (ali je zato lokacija :s, svi rezu vene za tim ali kompletna obnova kuce sa stanovima bi kostala:eek:)

SandiVukas
20.07.2011., 11:32
Kako vodit knjigu gostiju na kompjuteru? Jeli ima neki word domument ili nesto slicno? Ako ne zamolio bi nekog da mi napise koje je sve informacije potrebno upisat. Ja bi to najrade vodio u notepadu :D Jeli to ok?

tartaruga
20.07.2011., 12:00
Kako vodit knjigu gostiju na kompjuteru? Jeli ima neki word domument ili nesto slicno? Ako ne zamolio bi nekog da mi napise koje je sve informacije potrebno upisat. Ja bi to najrade vodio u notepadu :D Jeli to ok?

Nisam ni znala da se može voditi na kompu , u nekom programu :misli: Barem što se tiče nas privatnih iznajmljivača, za tur. agencije znam da imaju takve programe. Mi klasično upisujemo u onu "papirnatu" knjigu gostiju gdje upisuješ ime, prezime gosta, vrstu isprave (osobna ili putnica) i broj te isprave, vrsta smještaja, period boravka.

tartaruga
20.07.2011., 12:16
Mene pak ovo zanima/ ljuti : već dosta dugo surađujemo s jednom agencijom ali isto tako usput znamo imati neke upite preko neta/ poznanika/ jave se stari gosti direktno nama a ne agenciji. Već smo par puta dobili packu od te agencije u smislu da moramo imati raspoloživ smještaj za njihove goste i njihove rezervacije + ako i imamo neku svoju rezervaciju , "bilo bi u redu da ih prijavimo kod njih". U prijevodu, grabe se za svoju proviziju. I ok, nemam ništa protiv da uzmu proviziju za rezervacije koje naprave ali meni je imbecilan taj njihov uvijet da im plaćam prijavu i proviziju za gosta za kojeg nisu ni prstom mrdnuli :eek:
Inače imamo sve apartmane uredno prijavljene, plaćamo paušalno boravišnu i porez i ja onda te "svoje" goste odem samo prijaviti (potpuno besplatno) na TZ. E sad, zanima me što se tiče izdavanja računa - u knjižari su mi pokazivali onaj turistički blok, ili tako nekako - u njega upisujem svoje podatke, i podtake za gosta , piše ono "RAČUN br.---" (ime, prezime, period boravka, broj dana i cijena po danu...). Zanima me da li je to vjerodostojan račun u slučaju da mi dođe neka inspekcija, s obzirom da ne mogu lupiti nikakav pečat na taj račun jer nemam obrt?

jedrilicar
20.07.2011., 12:34
Mene pak ovo zanima/ ljuti : već dosta dugo surađujemo s jednom agencijom ali isto tako usput znamo imati neke upite preko neta/ poznanika/ jave se stari gosti direktno nama a ne agenciji. Već smo par puta dobili packu od te agencije u smislu da moramo imati raspoloživ smještaj za njihove goste i njihove rezervacije + ako i imamo neku svoju rezervaciju , "bilo bi u redu da ih prijavimo kod njih". U prijevodu, grabe se za svoju proviziju. I ok, nemam ništa protiv da uzmu proviziju za rezervacije koje naprave ali meni je imbecilan taj njihov uvijet da im plaćam prijavu i proviziju za gosta za kojeg nisu ni prstom mrdnuli :eek:
Inače imamo sve apartmane uredno prijavljene, plaćamo paušalno boravišnu i porez i ja onda te "svoje" goste odem samo prijaviti (potpuno besplatno) na TZ. E sad, zanima me što se tiče izdavanja računa - u knjižari su mi pokazivali onaj turistički blok, ili tako nekako - u njega upisujem svoje podatke, i podtake za gosta , piše ono "RAČUN br.---" (ime, prezime, period boravka, broj dana i cijena po danu...). Zanima me da li je to vjerodostojan račun u slučaju da mi dođe neka inspekcija, s obzirom da ne mogu lupiti nikakav pečat na taj račun jer nemam obrt?

agenciju otkantaj oko toga što oni hoće, ispoštuj prema njima što imaš i to je to... javi im na vrijeme zauzeća i neka se frigaju... ako hoće eksluzivu, neka plate puno za prazno...

a što se tiče računa, onaj tipski tzv. paragon blok ti je sasvim u redu, samo ga trebaš točno i dobro ispunit..

u rubrici cijena stavi cijenu iz cjenika (bez boravišne takse)
primjer 7 dana x 400 kn = 2.800,oo kn

e sad ako si dala za manje, onda napišeš u retku ispod

popust (primjer) 10% = -280,00

netto = 2.520,00 kn

zatim napiši

boravišna pristojba 2 osobe x 7 dana x 7,00 kn (ako si misto prve kategorije) = 98,00 kn

za naplatu = 2.618,00 kn

naravno sve to u rubrikama

a u knjigu prihoda iskažeš prihod od noćenja (2.520,00) bez boravišne

i to ti je to..

tartaruga
20.07.2011., 13:03
kod Novasola se moras prilagoditi injihovim terminima i tjednima, a ako je tvoja cijena npr za tjedan dana 500 eura njihova je cca 900

................
to sto ti nudis, samo apartmane.... to bas ne ide najbolje kod novasola... tako da nisi nista nit dobio.

zacc...koliko ja znam Novosol trazi da ne prodajes sezonu do nekog perioda (npr.15.5.) pa ti onda tada jave jesu sto prodali ili ne.
do kad se oni ne jave ti ne bi smio sam prodavati. dakle oni si rezerviraju sve pa otkazu ako nisu napunili. rizik nikakav za njih. za vlasnika kuce...ne znam...uopce mi nije jasno kako nadu ikakve kuce ako tako rade.

ako je tako (nisam sigurna jer su mi tako pricali vlasnici nekih kuca a ja sama s njima nikada nisam radila) a ti imas bilo kakve druge izvore prodaje onda nikako ne bi bilo pametno pristati na to..

Za iduću godinu smo mislili 4 apartmana ponuditi njima za punjenje ali nakon pročitanog, sve mi se čini da ćemo odustati od te ideje :flop:
Stvarno treba pročitati svako sitno slovo a ne samo izdvojene lijepe riječi na njihovoj stranici:rolleyes:

ako oni bookiraju a istovremeno mozes bookirati i ti te samo na vrijeme zauzimati termine na njihovom kalendaru to je onda samo jos jedan od kanala prodaje i svakako dobro dode.

inace prica s partnerima je jednostavna. ako mozes prodat sam naravno da neces nikome dat proviziju. ako ne mozes naravno da ces je dati samo da napunis.

Frend mi je spomenuo tu agenciju i shvatila sam da se može s njima na ovaj način poslovati ali vidim da baš i nije tako.

tartaruga
20.07.2011., 13:11
....
a što se tiče računa, onaj tipski tzv. paragon blok ti je sasvim u redu, samo ga trebaš točno i dobro ispunit..

u rubrici cijena stavi cijenu iz cjenika (bez boravišne takse)
primjer 7 dana x 400 kn = 2.800,oo kn

e sad ako si dala za manje, onda napišeš u retku ispod

popust (primjer) 10% = -280,00

netto = 2.520,00 kn

zatim napiši

boravišna pristojba 2 osobe x 7 dana x 7,00 kn (ako si misto prve kategorije) = 98,00 kn

za naplatu = 2.618,00 kn

naravno sve to u rubrikama

a u knjigu prihoda iskažeš prihod od noćenja (2.520,00) bez boravišne

i to ti je to..

Aha, znači ne mogu napisati kompletnu cijenu? S obzirom da su mi u TZ rekli da mi je boravišna uključena u cijenu jer smo paušalci?

Putnik92
20.07.2011., 17:25
Aha, znači ne mogu napisati kompletnu cijenu? S obzirom da su mi u TZ rekli da mi je boravišna uključena u cijenu jer smo paušalci?

Nisam baš siguran. Paušalno plaćate taksu državi, pa ju niste dužni iskazivati na računu, ali ne vidim što bi branilo da ju ili uključiš u cijenu ili naplaćuješ zasebno.

jedrilicar
20.07.2011., 18:04

vidi...

u tvojem je interesu ovo što sam ti rekao..

ti si paušalac (i ja sam paušalac)

gostu moraš prikazati sve što si mu naplatila, dakle i smještaj i bp i da mu račun glasu na ono što je gost dao...

ali kad sebi pišeš u knjigu prihoda ne upisueš bp jer ona i nije tvoj prihod. Kasnije, iduće godine moraš platiti i turističku članarinu na sveukupan prihod kojeg si iskazala u knjizi. Ako si iskazala i bp onda ćeš i na nju platiti turističku članarinu. To jest doduše simbolična bagatela, ali riječ je o točnosti prikazivanja..

ono što je najvažnije i što ti inspekcija najviše gleda (iako je sve to pizdarija, jer kad si paušalac plaćaš paušale i boli koga kiki koliko je tu čistog tvog), to ti je jesi li naplatila deklariranu cijenu i ako je cijena koju si naplatila manja, jesi li dobro obračunala rabat kojega daješ gostu (ili agenciji)

još dvi riči glede inspekcije...

naša država nije ti se mnogo odmaknula od turskog carstva koje je kada mu je falilo love slalo svoje janjičare u harač pa koga ubi koga rani..

tako je i ovo sad...

ne postoje jasna pravila niti postoje istovjetna tumačenja jednih te istih propisa i zakona RH u našoj zemlji.... Ono što prolazi na razini inspektorata u splitu, ne prolazi u Rijeci, vjerovala ili ne (a ja to znam pouzdano)...

na more se sjate gavrani (inspektori) i neselektivno nastoje izvući što više kazni za državu. Uopće im nije cilj uvesti red. To ti je kao kad brod ulovi srdele i svaki galeb, svako govno nastoji ugrabit koju ribicu za sebe. Dakle slijedom te politike dolazi hrpetina inspektora koji čak i ne znaju sve propise, ili namjerno glume strogoću i nastoje ugrebati što više bez obzira na propise i njihova tumačenja. Zato, ako si mlada iznajmljivačica, ni u kojem slučaju ne plaćaj nijednu kaznu na licu mjesta, pa ma o čemu se radilo i ma koja bila. Budi ispravna u onoime osnovnom da ti ne mogu staviti pečat na kuću. Imaj rješenje o ketegorizaciji, imaj knjige, uredno plati boravišni paušal i kvartalni porez, ne drži više ljudi nego imaš kreveta i onda ti mogu puhat u guzicu...

a za sve drugo štogod to bilo, ne plaćaj nego čekaj da ti dođe poštom i piši žalbe, jer oni nastoje naplatiti što ide i što ne ide i boli ih kiki, kužiš...

1503
20.07.2011., 21:47
koliko se placa kategorizacija?
i sto je studio apartman a sto apartman? meni su dnevni boravak,kuhinja i spavaca soba jedna prostorija,dali je to onda studio apartman?:ne zna:

*eva*
20.07.2011., 21:57
Za iduću godinu smo mislili 4 apartmana ponuditi njima za punjenje ali nakon pročitanog, sve mi se čini da ćemo odustati od te ideje :flop:
Stvarno treba pročitati svako sitno slovo a ne samo izdvojene lijepe riječi na njihovoj stranici:rolleyes:

Frend mi je spomenuo tu agenciju i shvatila sam da se može s njima na ovaj način poslovati ali vidim da baš i nije tako.

nisam sigurna da tako rade. tako su mi rekli iznajmljivaci (uglavnom iz okolice zadra) koji su s njima radili. tako da ti je to informacija iz druge ruke.
potrazi po njihovoj stranici uvjete ili ih nazovi i provjeri pa onda odluci.

ako ne traze ekskluzivu punjenja koju u stvari ne placaju i ne preuzimaju nikakav rizik za ono sto ostane prazno onda izbjegavaj. ako pune koliko napune a tvoja jedina obveza je popunjavati zauzetost onda zasto ne.

pitbull-ri
20.07.2011., 22:13
molim nekog za odgovor,naime imam apartman 5god,i nemam nekih problema,danas mi je dosla talijanka starija zena 60god,vidjela apartman,uredno platila,ja je prijavio i izdao racun i sve ok,da bi izasla setat i nakon 6 sati setnje,dodje i trazi da bi isla sutra van iz apartmana i da zeli novac nazad,moze neko reci dali ima ona pravo na takvo ponasanje i povrat novca,mislim da ne jer to je trebala napravit odmah,upozorenje kakvih sve ljudi ima,,,

pitbull-ri
20.07.2011., 22:14
inace je apartman platila za 6 noci

jedrilicar
20.07.2011., 22:21
molim nekog za odgovor,naime imam apartman 5god,i nemam nekih problema,danas mi je dosla talijanka starija zena 60god,vidjela apartman,uredno platila,ja je prijavio i izdao racun i sve ok,da bi izasla setat i nakon 6 sati setnje,dodje i trazi da bi isla sutra van iz apartmana i da zeli novac nazad,moze neko reci dali ima ona pravo na takvo ponasanje i povrat novca,mislim da ne jer to je trebala napravit odmah,upozorenje kakvih sve ljudi ima,,,

ne, ona nema pravo na takvo ponašanje, ali s druge strane ima pravo ne koristiti se pravom koje je kupila...

ako možeš nadoknaditi te dane s nekom drugom grupom uobičjeno je da joj vratiš određeni dio (do 70%), ali ako ne, onda ne..

raspitaj se u turističkom uredu, što su običaji i uzance, ali ne uzimaj pod zdravo za gotovo što ti tamo vele, jer njihov je prioritet da se ne talasa, a tvoj prioritet je da ne izvisiš do kraja..

jedrilicar
20.07.2011., 22:25
nisam sigurna da tako rade. tako su mi rekli iznajmljivaci (uglavnom iz okolice zadra) koji su s njima radili. tako da ti je to informacija iz druge ruke.
potrazi po njihovoj stranici uvjete ili ih nazovi i provjeri pa onda odluci.

ako ne traze ekskluzivu punjenja koju u stvari ne placaju i ne preuzimaju nikakav rizik za ono sto ostane prazno onda izbjegavaj. ako pune koliko napune a tvoja jedina obveza je popunjavati zauzetost onda zasto ne.

tako rade..

oni zahtijevaju punu ekskluzivu punjenja do 01.svibnja s time da ti ostavljaju tri tjedna tvoje eksluzive glavne sezone u koje se ne diraju i jako su nefleksibilni kada je bilo koji odmak u pitanju.. (recimo da ti trebaju 4 tjedna)

za nepopunjeno ne preuzimaju nikakve rizike

s druge strane sigurni su platiše i uredno posluju

booking.com su još rezoluntniji

a nitko ne preuzima nikve fiksne obveze...

dazd023
20.07.2011., 23:09
tako rade..

oni zahtijevaju punu ekskluzivu punjenja do 01.svibnja s time da ti ostavljaju tri tjedna tvoje eksluzive glavne sezone u koje se ne diraju i jako su nefleksibilni kada je bilo koji odmak u pitanju.. (recimo da ti trebaju 4 tjedna)

booking.com su još rezoluntniji

a nitko ne preuzima nikve fiksne obveze...

Ma traže da su apartmani na raspolaganju , pa ako nađu-nađu , ako ne - nikom ništa . Ne garantiraju popunjenost.
Puna cijena je samo 5 tjedana , ostalo varira , recimo dio srpnja i dio kolovoza plaćaju samo 66% pune cijene.
Njihova provizija je jako visoka - čak 70%.
Preferiraju najam cijele kuće i koliko znam apartmani moraju biti minimalno dvosobni da ih uoće uzmu u svoju ponudu.
Ukoliko su gosti bučni , prave nered i sl. nemate ih pravo izbaciti , možete ih samo upozoravati , i zvati policiju , ali ih ne i izbaciti.
Ugovor se potpisuje na 2 godine , ukoliko ga želite raskinuti , prijete sudom .

tartaruga
21.07.2011., 08:06
nisam sigurna da tako rade. .....
.......

tako rade..

......

Ma traže da su apartmani na raspolaganju , pa ako nađu-nađu , ako ne - nikom ništa . Ne garantiraju popunjenost.
Puna cijena je samo 5 tjedana , ostalo varira , recimo dio srpnja i dio kolovoza plaćaju samo 66% pune cijene.
Preferiraju najam cijele kuće i koliko znam apartmani moraju biti minimalno dvosobni da ih uoće uzmu u svoju ponudu.
Ukoliko su gosti bučni , prave nered i sl. nemate ih pravo izbaciti , možete ih samo upozoravati , i zvati policiju , ali ih ne i izbaciti.

Ne znam što bi rekla, ako je stvarno tako onda mi nikako ne paše. Po načinu poslovanja mi se čine slični sa Inter Chaletom. Iz te agencije su bili lani kod nas ali su nas otkantali jer nemamo parking direkt ispred kuće (plaćamo gostima parking na javnom parkiralištu 100m dalje od kuće). Ali vidim da oni uglavnom u svojim oglasima kod privlačenje novih potencijalnih iznamljivača traže one sa starim obnovljenim kamenim kućama i vile sa bazenima.

jedriličar, hvala za odgovor o načinu pisanja računa! :)

tartaruga
21.07.2011., 08:10
koliko se placa kategorizacija?
i sto je studio apartman a sto apartman? meni su dnevni boravak,kuhinja i spavaca soba jedna prostorija,dali je to onda studio apartman?:ne zna:

Da, to ti je studio.

Za cijenu kategoraizacije nisam sigurna, ne sjećam se više koliko smo mi plaćali prije 5-6 godina. Ali mislim da će ti to pisati sve na obavijesti koju primiš od njih (kojeg datuma, u koliko sati će ti doći pregledati app., i koliko im moraš uplatiti).

1503
21.07.2011., 15:58
tartaruga hvala :cerek:

tableta10
21.07.2011., 17:07
Evo ovako.Iz Splita sam i ove godine sam prvi put počeo iznajmljivat stan u vidu turizma. Stan mi je bio slobodan tek ima nekoliko dana a totalno sam nepripremljeno ušao u turizam jer nisan obavjestija nitijednu agenciju i još nisam uspija prijavit stan tako da ako mi ko kako može pomoć u vidu, di i koga da sad obavijestin i kako da dođen do gostiju, bio bi mu zahvalan.

Stan je 7 min od centra Splita i isto toliko od mora možda i 5 min od mora. Tako da je na dobroj lokaciju i ima 4 ležaja ako su dvoje dice onda ima i 5 ležaja. Ima klimu, televiziju i internet sve je čisto i friško opiturano.

Ako svatin kako probat ću stavit slike ovdje ali još jedanput molim sve da ako znaju kako doć do turista nek se jave tu. Hvala.

blebletalo
21.07.2011., 18:03
Najbolje otiđi do bakica na kolodvoru i daj im neku proviziju za goste koje ti dovedu... ili nek se one same nadograde na tvoju cijenu.
To moš isto napravit i sa hostelima... oni su puni, a imaju puno upita. Rado će ti za 10 % slat goste sigurno.

jedrilicar
21.07.2011., 21:05
Evo ovako.Iz Splita sam i ove godine sam prvi put počeo iznajmljivat stan u vidu turizma. Stan mi je bio slobodan tek ima nekoliko dana a totalno sam nepripremljeno ušao u turizam jer nisan obavjestija nitijednu agenciju i još nisam uspija prijavit stan tako da ako mi ko kako može pomoć u vidu, di i koga da sad obavijestin i kako da dođen do gostiju, bio bi mu zahvalan.

Stan je 7 min od centra Splita i isto toliko od mora možda i 5 min od mora. Tako da je na dobroj lokaciju i ima 4 ležaja ako su dvoje dice onda ima i 5 ležaja. Ima klimu, televiziju i internet sve je čisto i friško opiturano.

Ako svatin kako probat ću stavit slike ovdje ali još jedanput molim sve da ako znaju kako doć do turista nek se jave tu. Hvala.

obzirom da si čisti crnjak a da agencije niti ne smiju raditi s tobom jer nemaš rješenje o kategorizaciji, najbolje ti je stat na pazaru ili u luci ili naći ženu da ti puni uz proviziju i nastojat da te ne ukeba inspekcija

NemremSeSjetit
21.07.2011., 21:32
u potpunosti se slažem s tojim razmišljanjem. U mojim apartmanima sve je novo, sve je namjenski, nema niti trunke ičeg rabljenog, od namještaja do opreme, a te djelove kuće van sezone niti ne koristim... svi madraci su hespo, sve je zadnja riječ, ormari i kuhinje su hand made po mjeri (ti bi imao posla kod mene), imam wirelles gratis, gril gratis, svaki app ima svoj parking, svaki ima svoju klimu, u lusuznoj dvojci koja ima 52 m2 (a dvojka, zamisli) ima čak i 2 TV-a. jedna u dnevnoj i jedna u spavaćoj sobi..

naravno u skladu s time je i inox posuđe među kojim ima i poneki komad od zeptera, mada su to uglavnom kompletirani servisi posuđa koji se kupe u pakovanju...

i tako prošlog ljeta gostu mi je ostala teška zepter tava, ona duboka za dinstanje, na štednjaku upaljenom, ostala na suho i naravno potamnila i ne bi joj bog vratio sjaj, iako i dalje sve lijepo radi, dinsta, šufigaje i tako to...

stavio sam je sebi (ja obratno radim.. što mi gosti sjebu ja stavim sebi ili bacim, neki drugi domaćini što izrajbaju ili sjebu stave gostima)

i kako sranje nikad ne dolazi samo, drugi gost u drugom apartmanu istoga dana sjebe mi automat za expresso i šuti li ga šuti (izlibio se na dan odlaska raaaanom zorom ujutro, dao crtu u 04,30 ujutro, čao bao 1000 kuna)

i kad sam se onako spontano požalio na jednom drugom forumu kako sam ostao bez skupog komadića opreme.... svi su mi rekli... kad si budala... ko je vidio gostima stavljati zepter :lol::rofl:

ali što ću... ne mogu kontra sebe, **bi ga.... :)

:top:

Prošle sam godine bila u sličnom apartmanu (Brač) i vraćam se i ove godine i plaćam 80 EUR za novo, čisto, mir i tišinu, par koraka do mora, punu opremu, kada dođem dočeka nas pun frižider ohlađenih pića i zakuske i zdjela svježeg voća na stolu (sve simboličan trošak, ukupno red veličine 100-150 kn, a na odlasku sam uredno napunila frižider svim pićima koja su bila unutra, makar nije to nitko od mene tražio, iz poštovanja prema domaćinu koji se zaista trudio).

Ovo je samo poruka svim iznajmljivačima, uložite u gosta i vratit će vam se; škrtarite na njemu ili ga pokušajte prevariti - nećete ga nikada više vidjeti.

Julija246
22.07.2011., 18:38

Hm, kako to da sam ja potpisala na 1 godinu samo?

Nije mi provizija 70%. Dapače, puno je manja.

A popunjenost takva da većina iznajmljivača može samo sanjati o takvoj cifri.

zaccc
22.07.2011., 20:58

Ne znam na koliko se potpisuje ugovori , ali meni su ponudili ugovor i glatko sam ih odbio. Jer imaju takve uvijete da je to strasno. Uvjetovali su mi da moram imati fasadu na kući. Kuća je ožbukana i sve to samo treba fasada. Moju cijenu su spustila sa 45 eura na 30 i na to će sigurno nadograditi svoju cijenu. Imam pravo 5 tjedana u godini napuniti sam i moram im unaprijed 2 tjedna najaviti to. Ne garantiraju ništa , a traže sve.
Hvala lijepo tako mogu i ja sam napuniti u srcu sezone.

dazd023
23.07.2011., 11:20

Možda su samo mene preveslali , i na cijenu koju su mi davali , nadogradili 70%. Ženska koja je bila sastaviti ugovor je rekla da je njihova provizija 50-70% , ali na mom objektu nikad nije bila 50 , čak je i prelazila 70.
Lako je provjeriti na netu za koliko love iznajmljuju koji objekt.
A zarada... samoiznajmljivanjem zaradimo puuuno više negoli smo imali s njima.
Doduše , mi već imamo manje -više stalnu klijentelu ( i rezervacije za sljedeće ljeto ) , pa nam agencije nisu ni potrebne.
Zadovoljni gosti su najbolja preporuka , bolja od bilo koje agencije.

visejemanje
23.07.2011., 16:53
Molim pomoc
naime covik mi uplati polog za apartman 4.07 i uredno posalje kopiju uplatnice,evo danas je 23 ja te pare nemam na racunu.Covik me kontaktirao vise puta vise puta i nije mu jasno kako toga jos nema i zvao svoju banku i tamo mu je receno da je uplata uradena kako spada te da ni njima nije jasno sto se desilo.Ja sam danas bila do svoje banke (spl.banka) i rekli su mi da dodem u pon da ce zvati ured sto radi s deviznim polozima pa da oni to provjere.E da covik je iz Italije i kako mi je rekao radi s on line bankom(mada ja nisam cula da to postoji) koja se zove ING DIRECT IZ MILANA.Molim jel itko imao slicnih problema meni je ovo prvi put inace uplate dodu u roku 2-5 dana.
hvala svima na pomoci

jedrilicar
23.07.2011., 18:00
Molim pomoc
naime covik mi uplati polog za apartman 4.07 i uredno posalje kopiju uplatnice,evo danas je 23 ja te pare nemam na racunu.Covik me kontaktirao vise puta vise puta i nije mu jasno kako toga jos nema i zvao svoju banku i tamo mu je receno da je uplata uradena kako spada te da ni njima nije jasno sto se desilo.Ja sam danas bila do svoje banke (spl.banka) i rekli su mi da dodem u pon da ce zvati ured sto radi s deviznim polozima pa da oni to provjere.E da covik je iz Italije i kako mi je rekao radi s on line bankom(mada ja nisam cula da to postoji) koja se zove ING DIRECT IZ MILANA.Molim jel itko imao slicnih problema meni je ovo prvi put inace uplate dodu u roku 2-5 dana.
hvala svima na pomoci

nemam izravnog iskustva ali oprez je majka mudrosti....
pazi... kopija uplatnice može biti i potvrda banke da je zaprimila nalog da se uplata izvrši ali ako nema pokriće uplata neće biti izvršena, to je najčešći zajeb... mi se tješimo potvrdom banke da je zbilja došao na šalter i dao službenici nalog na transfer 100 EURA, ali nemamo dokaz da je tih 100 EURA zaista i krenulo k nama...
ubuduće ti savjetujem western union, tu nema zajeba....
ako nema neka ti banka u kojoj je uplatio pošalje konfirmaciju da je zaista uplatio
svi njegovi argumenti padaju u vodu jer za tebe je bitan samo jedan jedini argiment... novac na računu... sve ostalo je bla bla i tako se i postavi, plači s njime, cvili s njime, pjevaj madžarsku rapsodiju uz zvuke violina s njime, složi se s njime da smo žrtve bankarske zavjere i NWO, da svijetom vladaju gmazovi, potvrdi mu sve, ali neka tvoja završna misao uvijek bude... da, ali love nema,

visejemanje
23.07.2011., 20:50
nemam izravnog iskustva ali oprez je majka mudrosti....
pazi... kopija uplatnice može biti i potvrda banke da je zaprimila nalog da se uplata izvrši ali ako nema pokriće uplata neće biti izvršena, to je najčešći zajeb... mi se tješimo potvrdom banke da je zbilja došao na šalter i dao službenici nalog na transfer 100 EURA, ali nemamo dokaz da je tih 100 EURA zaista i krenulo k nama...
ubuduće ti savjetujem western union, tu nema zajeba....
ako nema neka ti banka u kojoj je uplatio pošalje konfirmaciju da je zaista uplatio
svi njegovi argumenti padaju u vodu jer za tebe je bitan samo jedan jedini argiment... novac na računu... sve ostalo je bla bla i tako se i postavi, plači s njime, cvili s njime, pjevaj madžarsku rapsodiju uz zvuke violina s njime, složi se s njime da smo žrtve bankarske zavjere i NWO, da svijetom vladaju gmazovi, potvrdi mu sve, ali neka tvoja završna misao uvijek bude... da, ali love nema,
hahhah da znas da si mi ulipsao dan...ma sve mi je jasno nema brige ja samo cekam pon da vidim sta kazu ovi iz deviznih pologa a onda moze on plakat i cvilit nekome drugome ,ja cu taj datum ionako popunit...ej stari puno,puno hvala
a sta se tice western u.svi kazu da oni puno provizije uzimaju??

jedrilicar
23.07.2011., 21:28
hahhah da znas da si mi ulipsao dan...ma sve mi je jasno nema brige ja samo cekam pon da vidim sta kazu ovi iz deviznih pologa a onda moze on plakat i cvilit nekome drugome ,ja cu taj datum ionako popunit...ej stari puno,puno hvala
a sta se tice western u.svi kazu da oni puno provizije uzimaju??

to uzimanju njima, a ne tebi...

i banka puno uzima za swift...

svi gmazovi puno uzimaju...

Valparaiso
23.07.2011., 21:38
malo feedbacka za vas koji razglabate o interchaletu...
ugl oni su uz bok novasolu, tu su negdje po jačini, samo što novasol stavi vama višu cijenu ali je konačna za turista veća nego kod interchaleta

i naravno, kuće prolaze uvijek bolje, to će vam i agent iz agencije reći

ugl..na interchaletu smo već cca 5-6god sa 2 apartmana u istom objektu. Ranijih godina su znali tu i tamo čak u 3 mj. poslati rezervacije, vrlo često i u 5. mj., a većina 6., cijeli 7. i 8. te dobar dio 9. je uvijek bio popunjen. Zadnjih godina to se svodi na 2 tjedna u 6.mj., 1 u 9.mj. a u 7. ostave rupu od tjedan dana.
Zato smo ove god s jednim apartmanom prešli na oglašavanja po internetu + vlastita web stranica, i dijelili smo vizitke svim gostima di piše webstranica, email i tel.
Uglavnom, dostigli smo zaradu koju nam napravi interchalet(čak 100-200€ više) uz manje popunjenih tjedana, s obzirom da više nema provizije za interchalet.

Traže parking, neke sitnice poput grijala za vodu i aparata za kavu koji baš moraju bit(-.-), i zajebano je šta, kad snjima želite prekinuti ugovor, morate to najaviti 1god ranije. Evo mi sada nemožemo za ovaj 2. apartman prekinuti s njima ugovor za sezonu 2012.
I da, ako želite uz njih dovesti i vlastite goste, možete to napraviti ali onda agenciji plaćate proviziju(fina cifra) pored čega se nakraju ne isplati. Osim ako je manje od 1mj ostalo do tog slobodnog termina, onda nemorate plaćati njima ništa.

Napomenuo bih da je novasol možda čak i malo slabija agencija od IC, barem u našem okružju tu..(uspoređujem sa susjedima kojih ima popriličan broj i na novasolu i na interchaletu)

Valparaiso
23.07.2011., 21:43
i da..
već je netko ranije spominjao te neke male znakove pažnje koji gostima jako puno znače i često naprave razliku između povratka gosta sljedeće godine..
mi smo znali nekada ispeći im zdjelu frita, ili staviti svježih smokava na stol, ali kao što je netko spomenuo, možda bi mi se više isplatilo nekakve bajadere stavit na noćni ormarić, ili zdjelu svježeg voća na stol...
često to ne uspije kada mi frite pripremimo u 14, a gosti stignu u 21 u apartman a one su već smežurane

ali *ebemu kevu, ako ću svakoj turi gostiju iz oba apartmana(često ostaju po samo 1 tj) trpati u frižider nekoliko litara pića ili voće, dosta će me stajati..
mislite da se isplati?

prijedlozi?

aircanada
23.07.2011., 21:47
Ja kao gost, ali i kao dobar poznavatelj svega toga, mogu rec da volim mir. Da mi se ponudi da ako sta trebam da im se obratim, a ne da mi dolaze svaki dan i pita jel sve u redu. Drugo, ono sta se moze kupit, ne znaci mi puno, ako bi moga birat, radje cu uvik odabrat ponudu koja sadrzi domacinski štih. Dakle, domace fritule, po case domaceg vina itd.. Bajadere, bombone, nije lose ostavit, cisto onako, neku cokoladicu, ali to mogu sam kupit :D

NemremSeSjetit
23.07.2011., 22:33
i da..
već je netko ranije spominjao te neke male znakove pažnje koji gostima jako puno znače i često naprave razliku između povratka gosta sljedeće godine..
mi smo znali nekada ispeći im zdjelu frita, ili staviti svježih smokava na stol, ali kao što je netko spomenuo, možda bi mi se više isplatilo nekakve bajadere stavit na noćni ormarić, ili zdjelu svježeg voća na stol...
često to ne uspije kada mi frite pripremimo u 14, a gosti stignu u 21 u apartman a one su već smežurane

ali *ebemu kevu, ako ću svakoj turi gostiju iz oba apartmana(često ostaju po samo 1 tj) trpati u frižider nekoliko litara pića ili voće, dosta će me stajati..
mislite da se isplati?

prijedlozi?

Ovisno o tome što nudiš i koliko možeš naplatiti svoj apartman.

Staviti po dvije boce gazirane i negazirane vode i par limenki piva i bocu (pristojnog) vina u frižirer košta oko 100,00 kn.

Dodati tome ikakvu zakusku za dvoje u kućnoj izradi i zdjelu grožđa i smokvi koje večina iznajmljivača ima u vrtu, košta još do 50,00 kn.

Govorimo o max cca 20 EUR troška za gosta koji ostavi dnevno 70 ili 80 EUR, ili za tjedan dana recimo 500 EUR.

Nisam u turizmu, ali jesam u uslužnim djelatnostima i trgovini, meni se ovo čini isplativom investicijom u gosta kojeg želite vratiti (ili njegove poznanike i prijatelje).

NelaZg
24.07.2011., 09:53
Imam par pitanjaca...Koliko vi knjiga imate? Mami su u Trogiru u TZ rekli da joj trebaju samo dvije a meni u Dubrovniku 4...sad mi nista nije jasno. I gdje ste nabavili kucni red? Koliko je tocna informacija da na ploci od apartmana ne moraju stajat zvjezdice? Fala na odgovoru :)

zaccc
24.07.2011., 11:49
Imam par pitanjaca...Koliko vi knjiga imate? Mami su u Trogiru u TZ rekli da joj trebaju samo dvije a meni u Dubrovniku 4...sad mi nista nije jasno. I gdje ste nabavili kucni red? Koliko je tocna informacija da na ploci od apartmana ne moraju stajat zvjezdice? Fala na odgovoru :)

Kućni red sam napišeš imaš ih hrpu na netu, bar sam ja tako naprabio. Kod kategorizacije dobiješ broj zvjezdica i tu ploču radi neka HDZ-ovska firma iz Karlovca. Nitko nije toliko pametan da tiska plastičnu ploču osim njih.
Moja mama u zadru isto ima 2 knjige.

jedrilicar
24.07.2011., 12:31
Kućni red sam napišeš imaš ih hrpu na netu, bar sam ja tako naprabio. Kod kategorizacije dobiješ broj zvjezdica i tu ploču radi neka HDZ-ovska firma iz Karlovca. Nitko nije toliko pametan da tiska plastičnu ploču osim njih.

trebaš 3 knjige i to:

1. Knjiga gostiju

2. Knjiga stranaca
3. Knjiga izdanih računa

trebaš paragon blok za izdavanje računa

kućni red na više jezika možeš dobiti tiskan u svakoj TZ gratis fino otiskan na 8 jezika na formatu A4

na unutrašnjoj strani ulaznih vrata trebaš imati istaknut cjenik prema obrascu kojega ti isto može dati TZ Cijene određuješ po svojoj želji, ali uobičajeno da napišeš vansezona, pored i post sezona i glavna sezona, a isto tako da upišeš i iznose boravišne za svako od tihg razdoblja...
ništa od navedenog ne trebaš ovjeriti (prije je trebalo sve)

tabela treba imati broj zvjezdica, ali ako imaš uredno nabavljenu (preko hadezeovske firme u karlovcu) onu bez zvjezdica, ona ti je Ok jer si je ti procedurano uredno nabavila i važno je da čuvaš te papire (rasi inspekcije)

na vratima apartmana moraš imati broj a isti takav broj mora biti i na privjesku za ključeve

do 30.travnja svake godine trebaš imati liječničku potvrdu da se smiješ baviti iznajmljivanjem

ako si paušalac poseban porez plaćaš kvartalno, a boravišnu pristojbu u tri obroka i to 30.lipnja, 30 srpnja i 30 kolovoza. Ako je plaćaš jednokratno onda 30, srpnja...

ako si u mjestu A kategorije i imaš minimum 6 kreveta onda si paušalac i plaćaš 300 kn boravišne i 300 kn poreza po krevetu...

kako se piše paragon račun napisao sam malo iznad, pa potraži..

jednom godišnje nosiš knjigu izdanih računa u ured TZ da ti odrede iznos turističke članarine koja se plaća u nekom postotku od realiziranih prihoda

i to je sve...

potvrđeno i definirano :)

zaccc
24.07.2011., 12:44
trebaš 3 knjige i to:

1. Knjiga gostiju

2. Knjiga stranaca
3. Knjiga izdanih računa

kućni red na više jezika možeš dobiti tiskan u svakoj TZ gratis fino otiskan na 8 jezika na formatu A4

na unutrašnjoj strani ulaznih vrata trebaš imati istaknut cjenik prema obrascu kojega ti isto može dati TZ Cijene određuješ po svojoj želji, ali uobičajeno da napišeš vansezona, pored i post sezona i glavna sezona, a isto tako da upišeš i iznose boravišne za svako od tihg razdoblja...

tabela treba imati broj zvjezdica, ali ako imaš uredno nabavljenu (preko hadezeovske firme u karlovcu) onu bez zvjezdica, ona ti je Ok jer si je ti procedurano uredno nabavila i važno je da čuvaš te papire (rasi inspekcije)

na vratima apartmana moraš imati broj a isti takav broj mora biti i na privjesku za ključeve

do 30.travnja svake godine trebaš imati liječničku potvrdu da se smiješ baviti iznajmljivanjem

ako si paušalac poseban porez plaćaš kvartalno, a boravišnu pristojbu u tri obroka i to 30.lipnja, 30 srpnja i 30 kolovoza. Ako je plaćaš jednokratno onda 30, srpnja...

ako si u mjestu A kategorije i imaš minimum 6 kreveta onda si paušalac i plaćaš 300 kn boravišne i 300 kn poreza po krevetu...

jednom godišnje nosiš knjigu izdanih računa u ured TZ da ti odrede iznos turističke članarine koja se plaća u nekom postotku od realiziranih prihoda

i to je sve...

ma ni Bajs ne bi bolje objasnio!!:top::top::top:

jedrilicar
24.07.2011., 16:02
ma ni Bajs ne bi bolje objasnio!!:top::top::top:

ispravak...

minimum za paušalca je ne 6 nego 4 kreveta :s:top::)

stopa turističke članarine (dospijeva u veljači tek.god za prethodnu god) je 0,25% ostvarene realizacije uvedene u knjigu prihoda....

:)

NelaZg
24.07.2011., 17:16
trebaš 3 knjige i to:

1. Knjiga gostiju

2. Knjiga stranaca
3. Knjiga izdanih računa

i to je sve...

Hvala i :s svaka cast na citabi :D Uglavnom bilo mi je cudno jer u TZ su mi rekli za te 4 knjige i naravno ja nadobudno kupila sve :rolleyes: za paragonce mi je sve jasno samo ne znam sto treba napisati u kolicina i j.mjera- da li u kolicinu ide broj osoba ili broj nocenja, a u j.mjeru vjerojatno ide nocenje ... pretpostavljam da u kolicinu ide broj nocenja jer mi je u cjeniku istaknuta cijena po nocenju a ne po osobama. :confused: davnoooo sam to starcima ispunjavala tako da sam poptpuno zaboravila kako to sve ide..

jedrilicar
24.07.2011., 18:14
Hvala i :s svaka cast na citabi :D Uglavnom bilo mi je cudno jer u TZ su mi rekli za te 4 knjige i naravno ja nadobudno kupila sve :rolleyes: za paragonce mi je sve jasno samo ne znam sto treba napisati u kolicina i j.mjera- da li u kolicinu ide broj osoba ili broj nocenja, a u j.mjeru vjerojatno ide nocenje ... pretpostavljam da u kolicinu ide broj nocenja jer mi je u cjeniku istaknuta cijena po nocenju a ne po osobama. :confused: davnoooo sam to starcima ispunjavala tako da sam poptpuno zaboravila kako to sve ide..

nisu rekli koje su to 4 knjige??:rolleyes::rolleyes:

(možda ima koja da ja za nju i ne znam) :mig:

paragon je kako koji štampani obrazac, ali u naziv uskuge pišeš smještaj u jednicu mjere (ako ima rubrika) pišeš noćenje u količinu broj, u cijenu jediničnu cijenu jednog noćenja i u iznos pišeš iznos koji čini umnožak jedinične cijene i količnie

pazi... tu u toj fazi na paragonu ti treba pisati cijena koja ti je i u cjeniku..

ako si iznajmila za manje onda to što je manje ne prikazuješ u vidu manje jedinične cijene nego u vidu aspolutne brojke, a razliku izraziš postotno...

primjer paragona:

naziv usluge..... količina..... cijena..... iznos

smještaj..... 7..... 450,00.... 3.150,00

(i sad ako si se pogodila za 2.800, pišeš u nastavku)

Popust 11,11% - 350,00

Neto za naplatu: 2.800,00

(sad ideš na boravišnu, recimo da imaš bračni par s djetetom od 15 god)

Boravišna pristojba 2 x 7 x 7,00: 1 x 7 x 3,5 122,50

ukupno za naplatu: 2.922,50

(u knjigu prihoda upisuješ broj računa, prezime gosta, broj apartmana, i neto iznos, znači 2.800,00

eto...

a sad ti meni reci koja je 4-ta knjiga?

NelaZg
24.07.2011., 18:31
nisu rekli koje su to 4 knjige??:rolleyes::rolleyes:

(možda ima koja da ja za nju i ne znam) :mig:

a sad ti meni reci koja je 4-ta knjiga?

Evo me :D sadila cvijece :D imamo knjige:
1. evidencija o prometu
2. knjiga domaćih gostiju (pise samo knjiga gostiju - tvrde korice zelene boje)
3. knjiga stranih gostiju
4. popis gostiju
Upozorila me ljubazna teta da obavezno moram nabaviti tu knjigu domacih gostiju jer da znaju zezat ako je se nema bez obzira ima ti ili ne nase goste :ne zna:
Hvala ovo za paragonce spasia si me :top: inace bi bila opet krenila put TZ sutra :)

jedrilicar
24.07.2011., 21:14
Evo me :D sadila cvijece :D imamo knjige:
1. evidencija o prometu
2. knjiga domaćih gostiju (pise samo knjiga gostiju - tvrde korice zelene boje)
3. knjiga stranih gostiju
4. popis gostiju
Upozorila me ljubazna teta da obavezno moram nabaviti tu knjigu domacih gostiju jer da znaju zezat ako je se nema bez obzira ima ti ili ne nase goste :ne zna:
Hvala ovo za paragonce spasia si me :top: inace bi bila opet krenila put TZ sutra :)

vidi, vraga tu knjigu domaćih gostiju nisam nikad imao. provjerit ću sutra i nabavit je jer ne dam govnima gušta da me za išta mogu kaznit, ne dam im ni jote... jebeš državu kojoj moraš išta davat.... to je govno a ne država, rekao je piceferaj iz velog mista a ja potpisujem svako slovo :)

visejemanje
25.07.2011., 11:21
vidi, vraga tu knjigu domaćih gostiju nisam nikad imao. provjerit ću sutra i nabavit je jer ne dam govnima gušta da me za išta mogu kaznit, ne dam im ni jote... jebeš državu kojoj moraš išta davat.... to je govno a ne država, rekao je piceferaj iz velog mista a ja potpisujem svako slovo :)

E meni tek sad nista nije jasno...ja kad sam isla kupit te knjige receno mi je da se uzimaju samo knjige "popis gostiju"i to dvije jedne za strance jedne za nase.Kakve su sad to knjige gostiju i daj molim te objasni mi di se kupi knjiga izdataka (jer ovdje u narodnim novinama niko cuo za to) i ima li kakva stranica gdje je opisano kako se ispunjava..
P.S.
Sta se tice one uplate iz italije,jadan covik stvarno uplatio prije 20 dana nego je zapelo na reklamacijama u deviznom uredu jer njegova banka nije poslala i njegov br.racuna.

ivanna17
25.07.2011., 21:03
ja sam od svoje TZ dobila sljedeće upute:

...
- voditi popis gostiju na propisani način: u obliku uvezane knjige ili u elektroničkom obliku. Popis gostiju koji se vodi u obliku uvezane knjige čuvati najmanje dvije godine nakon što je knjiga popunjena. Popis gostiju koji se vodi elektronički na osobnom računalu, po isteku kalendarske godine ispisati i /ili pohraniti na odgovarajućem mediju i čuvati najmanje dvije godine
- voditi knjigu Evidencija prometa
- knjiga Popis gostiju i cjenici usluga se NE ovjeravaju na Državnom inspektoratu
- nije potrebno voditi Knjigu stranaca
...

Tako da ja samo imam knjigu popisa gostiju i evidenciju prometa :ne zna:

NelaZg
25.07.2011., 21:10
ja sam od svoje TZ dobila sljedeće upute:

...
- voditi popis gostiju na propisani način: u obliku uvezane knjige ili u elektroničkom obliku. Popis gostiju koji se vodi u obliku uvezane knjige čuvati najmanje dvije godine nakon što je knjiga popunjena. Popis gostiju koji se vodi elektronički na osobnom računalu, po isteku kalendarske godine ispisati i /ili pohraniti na odgovarajućem mediju i čuvati najmanje dvije godine
- voditi knjigu Evidencija prometa
- knjiga Popis gostiju i cjenici usluga se NE ovjeravaju na Državnom inspektoratu
- nije potrebno voditi Knjigu stranaca
...

Tako da ja samo imam knjigu popisa gostiju i evidenciju prometa :ne zna:

E meni tek sad nista nije jasno...ja kad sam isla kupit te knjige receno mi je da se uzimaju samo knjige "popis gostiju"i to dvije jedne za strance jedne za nase.Kakve su sad to knjige gostiju i daj molim te objasni mi di se kupi knjiga izdataka (jer ovdje u narodnim novinama niko cuo za to) i ima li kakva stranica gdje je opisano kako se ispunjava..
P.S.
Sta se tice one uplate iz italije,jadan covik stvarno uplatio prije 20 dana nego je zapelo na reklamacijama u deviznom uredu jer njegova banka nije poslala i njegov br.racuna.

Dva posta i moj treci i svak razlicite upute od TZ dobiva :D al aj ja sam rekorder imam ih cak cetiri :top:

jedrilicar
26.07.2011., 08:29
P.S.

drago mi je da je tu negdje ali nije mi drago da bankarski gmazovi koriste rupe i vrte tvoju lovu i prave se blesavi....

glede knjiga za turizam imam najnoviju informaciju..

ne da ne treba knjiga domaćih gostiju, nego od ove godine ne treba ni knjiga stranih gostiju i sve se dakle svodi na dvije knjige
popis gostiju
evidencija izdanih računa

eto...

još kad bi o tim promjenama obavještavali domaćine di bi nam bio kraj. ja sam lani ispunio knjigu stranih gostiju i ove sam godine kupio novu ...... nepotrebno..

ovo je zaista pljačka i plačem za socijalizmom svaki dan... tamo je barem bilo reda... a ta demokracija i slobodno poduzetništvo vrijedi samo za odabranu manjinu a svi ostali smo samo budale koje plaćaju toj odabranoj manjini...

lipo je reka picferaj iz velog mista... jebeš državu u kojoj moraš plaćat račune... govno bilo, govno ostalo... svi ćete vi plakat za austrijom :D

visejemanje
26.07.2011., 11:31
drago mi je da je tu negdje ali nije mi drago da bankarski gmazovi koriste rupe i vrte tvoju lovu i prave se blesavi....

glede knjiga za turizam imam najnoviju informaciju..

ne da ne treba knjiga domaćih gostiju, nego od ove godine ne treba ni knjiga stranih gostiju i sve se dakle svodi na dvije knjige
popis gostiju
evidencija izdanih računa

eto...

još kad bi o tim promjenama obavještavali domaćine di bi nam bio kraj. ja sam lani ispunio knjigu stranih gostiju i ove sam godine kupio novu ...... nepotrebno..

ovo je zaista pljačka i plačem za socijalizmom svaki dan... tamo je barem bilo reda... a ta demokracija i slobodno poduzetništvo vrijedi samo za odabranu manjinu a svi ostali smo samo budale koje plaćaju toj odabranoj manjini...

lipo je reka picferaj iz velog mista... jebeš državu u kojoj moraš plaćat račune... govno bilo, govno ostalo... svi ćete vi plakat za austrijom :D

hehe pravo zboris......a sta se tice knijga ,popisa ja uporno muza saljem u TZ (jer kao na forumu pise knjiga ova knjiga ona) da ispita koje knjige nam trebaju i on svaki put dode s istim odgovorom "luda zeno reka sam ti da nam treba samo popis" al ja uporna ma na forumu pisu i knjige...i jucer je zadnji put otisa i vratija se s istim odgovorom hahahhahahaha.I ti mi sad kazes kako stvarno ne trebaju knjige stranaca hahahahhaah nesmim mu to kazat udavit ce me.Nego aj pls objasni mi sta znaci onu u evidenciji na kraju lista "za prijepis" jel se to zbroje svi racuni i napisu dolje pa ponovo na pocetak sljedece str. i da li se knjiga evidencije kupuje svaku godinu zasebno ili mozes sve u jednu....e da jos nesto jel se svaki mjesec pise na novi list ili sve jedno ispod drugog...Hvala ti puno na odgovorima i oprosti sto pilam al kako si reka "nedam govnima da nista pronadu"

jedrilicar
26.07.2011., 11:56
hehe pravo zboris......a sta se tice knijga ,popisa ja uporno muza saljem u TZ (jer kao na forumu pise knjiga ova knjiga ona) da ispita koje knjige nam trebaju i on svaki put dode s istim odgovorom "luda zeno reka sam ti da nam treba samo popis" al ja uporna ma na forumu pisu i knjige...i jucer je zadnji put otisa i vratija se s istim odgovorom hahahhahahaha.I ti mi sad kazes kako stvarno ne trebaju knjige stranaca hahahahhaah nesmim mu to kazat udavit ce me.Nego aj pls objasni mi sta znaci onu u evidenciji na kraju lista "za prijepis" jel se to zbroje svi racuni i napisu dolje pa ponovo na pocetak sljedece str. i da li se knjiga evidencije kupuje svaku godinu zasebno ili mozes sve u jednu....e da jos nesto jel se svaki mjesec pise na novi list ili sve jedno ispod drugog...Hvala ti puno na odgovorima i oprosti sto pilam al kako si reka "nedam govnima da nista pronadu"

bidan muž.... što tako je poslušan?? :s:s:s:s:s:lol::top:

za prijepis..

zbroji na kraju lista i prenesi na slijedeći...

kad završiš godinu zbroji sve napiši i slovima, do kraja lista poništi dijagonalnom crtom, rukom napiši "zaključno s rednim brojem koji bude bio) i slijedeću godinu započmi na slijedećem listu slijeva od broja 1.

zaccc
26.07.2011., 12:06
Kako ste vi riješili plačanje TV pretplate? Bili su nedavno u haračenju i naplatili kod mame 3 TV pretplate za apartmane. Jadna nije se ni snašla , već su je opeljugali. Našao sam članak da paušalci plaćaju samo 1 pretplatu i to je potvrđeno na sudu.

http://www.dubrovacki.hr/clanak/29923/jedna-hrt-pretplata-za-sve-apartmane

visejemanje
26.07.2011., 14:30
bidan muž.... što tako je poslušan?? :s:s:s:s:s:lol::top:

za prijepis..

zbroji na kraju lista i prenesi na slijedeći...

kad završiš godinu zbroji sve napiši i slovima, do kraja lista poništi dijagonalnom crtom, rukom napiši "zaključno s rednim brojem koji bude bio) i slijedeću godinu započmi na slijedećem listu slijeva od broja 1.

a slusaj zna on da mu je bolje da poslusa nego da ga ja upilavam po cile dane :rofl::rofl::rofl:
Hvala jos jednom

tartaruga
26.07.2011., 15:17
Kako ste vi riješili plačanje TV pretplate? Bili su nedavno u haračenju i naplatili kod mame 3 TV pretplate za apartmane. Jadna nije se ni snašla , već su je opeljugali. Našao sam članak da paušalci plaćaju samo 1 pretplatu i to je potvrđeno na sudu.

Da, da i ja sam na Dnevniku vidjela prilog o tome i u novinama je pisalo - iznajmljivači fizičke osobe plaćaju jednu pretplatu bez obzira na broj tv-prijamnika. To se gamad sjetila prije 2-3 godine da bi tu isto mogli oderati pa su masovno pisali kazne:o

A može mi neko pojasniti malo to vođenje kompjutersko vođenje knjiga gostiju?
Da li se treba kupiti neki posebni program ili se dobije u TZ link za preuzimanje (kao onaj za priijavu gosta TZ-u u MUP-u)? I znači, ako mi dođe inspekcija, otvorim komp i pokažem im taj program?:ne zna:
Btw, to mi je najveća debiloza- dakle, prijavim goste na TZ, dobijem isprintane potvrde o prijavi sa njihovim podacima i onda kod debilček te iste podatke prepisujem u knjigu :bang: Pa brate mili, slovo na papiru je slovo na papiru:rolleyes:

jedrilicar
26.07.2011., 15:43

ima na tu temu čak i odluka ustavnog suda po presudi u slučaju sa krka..

nažalost naše jadne mame, none, bakice i tako dalje, prestraše se, ne da im se petljat sa parnicom, strah ih je da im advokati uzmu više nego HRT pa plate, a HRT svjedna da krši zakon i dalje nastoji loviti u mutnom...

to je ono što me nervira... ta upornost u ustrajnosti da se radi protiv zakona..

kada bi odgovorna osoba u HRT odgovarala za nepoštovanje suda onda bi valjda bilo drugačije...

eto... kad razmišljam o tim segmentima, plačem za redom iz onog sistema,.

utisana
26.07.2011., 22:07
Da li mi neko zna odgovoriti-
da li financijska inspekcija smije ulaziti u apartman kad su gosti u njemu? Ili kad je unajmljen a gostiju nema u tom trenutku?
(meni to izgleda jadno-gost se vrati sa plaže a neki ljudi se šetaju u unajmljenom apartmanu gdje su njegove stvari. šta će pomisliti?)
smije iznajmljivač odbiti otključati apartman inspekciji?

jedrilicar
26.07.2011., 23:11
Da li mi neko zna odgovoriti-
da li financijska inspekcija smije ulaziti u apartman kad su gosti u njemu? Ili kad je unajmljen a gostiju nema u tom trenutku?
(meni to izgleda jadno-gost se vrati sa plaže a neki ljudi se šetaju u unajmljenom apartmanu gdje su njegove stvari. šta će pomisliti?)
smije iznajmljivač odbiti otključati apartman inspekciji?

turistička, ne financijska...

ne smije ako ih ne pustiš, ali onda ti se vrate u pratnji policije i uz nalog suda i onda ih moraš pustit

utisana
26.07.2011., 23:22
turistička, ne financijska...

ne smije ako ih ne pustiš, ali onda ti se vrate u pratnji policije i uz nalog suda i onda ih moraš pustit
Kod susjeda je bila Financijska, ne turisticka, isli su u apartman trazili goste da im pokazu racune.

jedrilicar
27.07.2011., 07:26
Kod susjeda je bila Financijska, ne turisticka, isli su u apartman trazili goste da im pokazu racune.

majmuni mogu sve..
ali to su nororne gluposti ako je čovjek paušalac, samo se sramotimo kao sustav u očima stranaca, u pravu si..

ali proceduralno stvar je ista.... ako ih ne putiš vrate se s nalogom

utisana
27.07.2011., 08:59
majmuni mogu sve..
ali to su nororne gluposti ako je čovjek paušalac, samo se sramotimo kao sustav u očima stranaca, u pravu si..

ali proceduralno stvar je ista.... ako ih ne putiš vrate se s nalogom

da....
bitno da, kao i u svemu, dave ljude sa 2 apartmana a veliki hoteli rade dar-mar i tu di se vrti prava lova niko niš ne dira.

1503
27.07.2011., 20:33
moze li mi itko reci koliko trebam platiti kategorizaciju?? radi li se o tisucama ili stotinama kuna? na formularu koji se nalazin na linku na stranici prije stoji samo nekakvih 20kn na vrhu i dolje navedeno da se trazi potvrda o uplacenih 100 kn ? dali je to sve ili me ocekuje jos neko iznenadenje?!
molim vas ako mi neko moze makar priblizno pomoci,iscijedena sam totalno svaka kuna mi je previse,.. :flop:
i dali trebam imati knjigu stranaca i izdanih racuna vec kada dodu za kategorizaciju ili to nema veze s njima?
molim vas,svaka pomoc mi je dobro dosla :ne zna:

visejemanje
28.07.2011., 12:43
moze li mi itko reci koliko trebam platiti kategorizaciju?? radi li se o tisucama ili stotinama kuna? na formularu koji se nalazin na linku na stranici prije stoji samo nekakvih 20kn na vrhu i dolje navedeno da se trazi potvrda o uplacenih 100 kn ? dali je to sve ili me ocekuje jos neko iznenadenje?!
molim vas ako mi neko moze makar priblizno pomoci,iscijedena sam totalno svaka kuna mi je previse,.. :flop:
i dali trebam imati knjigu stranaca i izdanih racuna vec kada dodu za kategorizaciju ili to nema veze s njima?

Kad se sve zbroji mislim da smo mi platili 300-400 kn,knjige ne trebas imat kad ti dolaze kategorizirat nego kad pocmes iznajmljivat

inga
28.07.2011., 13:14

Što točno podrazumijevaš pod "kategorizacija"? Ako misliš na predaju zahtjeva i troškove toga onda je to zaista 100 kn uplate u državni proračun + 20 kn državnih biljega...naravno, ako imaš sve papire koji su u zahtjevu navedeni..ako nemaš nešto od toga tipa liječnička potvrda, pravomoćna građevinska dozvola i sl. onda se cifra penje...
Po dobivanju rješenja kupuješ knjige za vođenje, račune, i sl. i to je još dodatnih 200-300 kn...
Također po dobivanju rješenja moraš kupiti i ploču sa oznakom "Apartman ****" ili sl. i to ti je još 395,00 kn...
Te konačno uplate paušalne boravišne pristojbe i poreza....

1503
28.07.2011., 15:47
hvala vam najveca,spasili ste me :cerek:

hrks
29.07.2011., 07:42
Vidim da su tu pravi znalci pa ako moze mala pomoc/potvrda.

Racun gostu dajem u HRK sa ukupnom cifrom (ne umanjujem za akontaciju)?

Koliko akontacije uzimate i da li vam je ona nepovratna ili to ovisi o datumu uplate?

Hvala svima puno!

jedrilicar
29.07.2011., 07:58
Vidim da su tu pravi znalci pa ako moze mala pomoc/potvrda.

Racun gostu dajem u HRK sa ukupnom cifrom (ne umanjujem za akontaciju)?

Koliko akontacije uzimate i da li vam je ona nepovratna ili to ovisi o datumu uplate?

Hvala svima puno!

tako je, račun izražavaš u kunama (a moja ti je preporuka da se i naplatiš u kunama)

u račun unosiš i akontaciju, naravna stvar

uobičajeno je da za iznos akontacije umanjiš ostatak računa, glupo je za nekoliko dana vraćat nešto što ćeš opet uzeti

ukoliko ti plaćaju na odlasku uobičajeno je da uzmeš depozit dok ne sredite račun... Ja preferiram plaćanje kod dolaska, osobito sada kada je kišno vrijeme..

akontacija se uzima obično oko 25 - 30% iznosa računa..

ja nikome ne bukiram niti potvrđujem rezervaciju (osim ako smo dogovorili par dana opciju čekanja dok novci ne sjednu) bez da mi sjedne akontacija.. to mi je jedina garancija da će doći i da ih neki sa kartonom na kojem piše apparttammento neće usput na putu k meni pokupiti za neku bagatelu...

kad imaš neke mlade ljude čak ti ni 100 EUR akontacije nisu poptuna garancija, jer oni lako mijenjaju odluke i lako se odreknu tih 100 eura (ionako in nisu oni zaradili nego ćaće i matere) zato njima stavim malo više..

kada je obitelj u pitanju, onda ti je 100 eur akontacije više nego dovoljno..

ja sam 2009-te, kada je europu pukla kriza, imao dva odustanka od ljetovanja unatoč plaćenoj akontaciji.. novce in nisam vratio, ali sam im korektno ponudio da akontaciju prenesu za 2010-tu ako žele..

ljudi su bili vrlo oduševljeni korektnošću tog mog postupka, a ja sam bio oduševljen činjenicom da ni 2010-twe nisu došli a da sam u 2009-toj te njihove dane ipak prodao nakon njihova odustanka pa sam bio dobio malo više :)

visejemanje
29.07.2011., 09:06
Dragi moji iznajmljivaci nasla sam super stranicu za sve nas na kojoj mozete naci sve sto vas interesira o iznajmljivanju,a ako necega nema mozete im postaviti pitanje na koje ce vam u kratkom vremenu odgovoriti.
Evo linka : www.klub-iznajmljivaca.com
eto nadam se da ce vam biti od pomoci :)

Lord_Vader
29.07.2011., 09:29
Također po dobivanju rješenja moraš kupiti i ploču sa oznakom "Apartman ****" ili sl. i to ti je još 395,00 kn...ovo je još jedna tipična hrvatska priča...i ja platio tu cijenu za faking tablu, :rolleyes: na tisućama prodanih tabli lijep profit izvuku, :D

tek kasnije sam saznao da se može naći tih tabli kod drugih, za cca 120 kn, a svi nas upućuju na Kordun.hr

hrks
29.07.2011., 14:37
tako je, račun izražavaš u kunama (a moja ti je preporuka da se i naplatiš u kunama)

u račun unosiš i akontaciju, naravna stvar

uobičajeno je da za iznos akontacije umanjiš ostatak računa, glupo je za nekoliko dana vraćat nešto što ćeš opet uzeti

ukoliko ti plaćaju na odlasku uobičajeno je da uzmeš depozit dok ne sredite račun... Ja preferiram plaćanje kod dolaska, osobito sada kada je kišno vrijeme..

akontacija se uzima obično oko 25 - 30% iznosa računa..

ja nikome ne bukiram niti potvrđujem rezervaciju (osim ako smo dogovorili par dana opciju čekanja dok novci ne sjednu) bez da mi sjedne akontacija.. to mi je jedina garancija da će doći i da ih neki sa kartonom na kojem piše apparttammento neće usput na putu k meni pokupiti za neku bagatelu...

kad imaš neke mlade ljude čak ti ni 100 EUR akontacije nisu poptuna garancija, jer oni lako mijenjaju odluke i lako se odreknu tih 100 eura (ionako in nisu oni zaradili nego ćaće i matere) zato njima stavim malo više..

kada je obitelj u pitanju, onda ti je 100 eur akontacije više nego dovoljno..

ja sam 2009-te, kada je europu pukla kriza, imao dva odustanka od ljetovanja unatoč plaćenoj akontaciji.. novce in nisam vratio, ali sam im korektno ponudio da akontaciju prenesu za 2010-tu ako žele..

ljudi su bili vrlo oduševljeni korektnošću tog mog postupka, a ja sam bio oduševljen činjenicom da ni 2010-twe nisu došli a da sam u 2009-toj te njihove dane ipak prodao nakon njihova odustanka pa sam bio dobio malo više :)

Hvala puno na opsežnom odgovoru.

Kaj se tiče depozita za rezervaciju, oko 30% se i meni čini ok. Ni ja ne radim rezervaciju bez akontacije naravska stvar i plaćanje ostatka odmah po dolasku.

Lp

1503
29.07.2011., 16:02
ovo je još jedna tipična hrvatska priča...i ja platio tu cijenu za faking tablu, :rolleyes: na tisućama prodanih tabli lijep profit izvuku, :D

tek kasnije sam saznao da se može naći tih tabli kod drugih, za cca 120 kn, a svi nas upućuju na Kordun.hr

dali postoji bas nekakav zakon po kojem se tabla mora izraditi u bas toj firmi ili je to sve stvar neznanja (dezinformiranosti) onog koji ju kupuje?

mely2
30.07.2011., 10:28

molim te ako ima kakav link gdje mogu isprintat kućni red :moli:
imam goste, dvije obitelji sa 4ero male djece od 3-5 god, nemogući su i djeca i odrasli, tek su tri noći kod mene (još ostaju 5) i jedva čekam kada će otići, stalno lupaju vratima da samo čekam kada će ta vrata iskočiti ili popucati, izgleda da djeca zapišavaju krevete jer se svaki dan plahte suše, smeće ostavljaju u verandi tako da cijelo stubište smrdi iako u dvorištu imamo kantu za odlaganje smeća, na rubu sam živaca, prošle godine sam kupila novu kuhinju koju još otplačujem i ne mogu od straha šta ću nać kad ovi izađu, poljaci koji ''kao ne govore engleski'' tako da im ne mogu ništa prigovorit, muž meni prigovara da ja trebam trpit ako se mislimo bavit turizmom, svjesna sam da treba ponešto i progutat ali ne trebam im dozvolit da mi razvale kuću :kava:

visejemanje
30.07.2011., 13:33
imam goste, dvije obitelji sa 4ero male djece od 3-5 god, nemogući su i djeca i odrasli, tek su tri noći kod mene (još ostaju 5) i jedva čekam kada će otići, stalno lupaju vratima da samo čekam kada će ta vrata iskočiti ili popucati, izgleda da djeca zapišavaju krevete jer se svaki dan plahte suše, smeće ostavljaju u verandi tako da cijelo stubište smrdi iako u dvorištu imamo kantu za odlaganje smeća, na rubu sam živaca, prošle godine sam kupila novu kuhinju koju još otplačujem i ne mogu od straha šta ću nać kad ovi izađu, poljaci koji ''kao ne govore engleski'' tako da im ne mogu ništa prigovorit, muž meni prigovara da ja trebam trpit ako se mislimo bavit turizmom, svjesna sam da treba ponešto i progutat ali ne trebam im dozvolit da mi razvale kuću :kava:

Draga moja tome treba stati u kraj,sljedeci put kad vrata lupnu otidi u apartman i objasni im motima (AKO SU TUKCI PA NEZNAJU ENG,AL I ja imam 8-ero ceha i ko fol samo je jedan od njih prica eng,al bogami dan po dan kad bi im nesto zatrebalo svi su znali eng,oni su meni takoder prvi dan strahovito lupali vratima i prvu noc kad su dosli bukali u verandi,Ja sam lipo poslala poruku na mob da mi se susjedi bune i da prijete policijom odmah su se povukli u kucu,ujutro su se dosli ispricati i ja sam im ponovo objasnila kucni red (premda na mom zidu visi kucni red na milion jezika) i da nesmiju lupati vratima jer ako ih razbiju da ce to morati i platiti(pa mislim nisu debili valjda svi oni kuci imaju vrata i znaju sta je promaja),e da jos sam im rekla da ako se ne budu pridrzavali svega toga da cu im ujutro vratit pare i da idu traziti novi apartman.Smirili se cesi i bogami jos produzili boravak:D:D:D

P.S.
kucni red smo nabavili u turistickoj zajednici,al imas par postova gore di sam objavila stranicu za iznajmljivace

jedrilicar
30.07.2011., 13:41

da, to jest problem...

a jesi li se naplatila?
ako jesi, zaprijeti im izbacivanjem radi kršenja kućnog reda..
pri odlasku sve prekontroliraj..

ili odi odmah sada tamo i reci da se radi njihovog ponašanja plašiš za imovinu i da si došla po depozit od 200 eura...

jezik to je lako... kreiraj to na google prevoditelj evo prepiši ovo na papir i odnesi im i daj u ruke i naštimaj facu

Uspokój się. Nie przestrzegają zasad domu. Wpłacić depozyt 200 EUR za szkody natychmiast. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie zwrócona, gdy idziesz.

to ti znači.. smirite se i poštujte kućni red. Platite 200 EUR za depozit radi moguće štete, ako sve bude u redu biti će cam vraćeni pri odlasku.

ne boj se, to što kaže ,muž.. to je istina ali ima svoje granice..

zaccc
30.07.2011., 17:37
Ja si mislim naručiti onaj gotovi kućni red za 45 kn . Na stranici klub-iznajmljivaca.com se mogu naručiti. Ja sam si isprintao sa neta , ali mi se ovo čini kulturnije.
Upišeš u google kućni red apartmani i izbacit će ti hrpu linkova.
Slažem se sa svime što su kolege rekle za ove strance. Svi govore jezik novca. Kad im se zaprijeti sa izbacivanjemi naplatom svi govore sve jezike. Može se nešto trpjeti , ali sve ima svoje granice. Ni doma ne vičeš u 4 ujutro i ne lupaš vratima.

medo256
30.07.2011., 21:51
Evo da se ja vama iskusnima obratim za pomoc.
Starci mi u 9 mjesec stan misle pretvorit u 2 apartmana.
Stan je na 3 katu,mi smo zadnja etaza. Stan se nalazi u staroj jezgri jednog grada koji je pod Unesco-m.Kada smo kupili stan prije 40 godina to su bila 2 manja stana i u sredini hodnik,i onda su se svi stanari dogovorili pregradit te hodnike tako da spojimo ta dva manja stana. E sad mene zanima da li mi kada dode miriti ona za kategorizaciju da li ce mi raditi probleme oko toga sta u papirima nije napisana povrsina tog hodnika.Jer u papirima mi pise da imam 56 kvadrata ali bez hodnika.To me zanima jer radi kategorizacije da dobijem 3 zvjezdice tribam imat 31 kvadrat (po starom zakonu jer je kuca stara nekih 800 godina, abez hodnika necu moci napraviti 2 aprtmana sa 3 zvjezdice:/ Zanima me da li je zakon nesto blazi kad je u pitanju kategorizacija apartmana u staroj jezgri,jer vidim da mi neki susjedi imaju 3 zvjezdice a imaju aprtman od 24 kvadrata. :/ ( broj zvjezdica vidim na onoj tabli isprid ulaza,i znam da nemaju vise kvadrata jer sam bija u tom stanu milijun puta prije nego smo se pokockali sa njima :D )

Zanima me jeste li dobili neki popust pri kupnji namjestaja ,jer mislimo kupiti doslovno sve novo,pa nas zanima popust na kolicinu.

Zanima me da li ta za kategorizaciju uzme metar i miri ili?jer je cili stan nepravilan,ono...udaljenost izmedu zidova svakih metar se minja,...ide 6,75...pa 6,90...pa 6.60....pa 6.66 ono....zanima me da li ce se to lipo izmirit ili odokativno jer se bojim da mi nebi falilo 1-2 kvadrata kada zavrsi mirenje.

I jos jedno pitanje....da li volat kraj ponistre ulazi u povrsinu jer nosivi zidovi su mi debeli 55 cm...a ponistra nekih 10 cm pa me zanima da li taj trapez tj razlika ulazi u povrsinu,jer imamo 7 prozora pa se skupi....a svaki kvadrat je bitan radi tog zakona od 31 m2..

Svaka pomoc i savjet je dobrodosao :))

medo256
01.08.2011., 16:48
evo sam san sazna neke stvari od inspektorice ...uglavnom...volat se ne racuna.....hodnik se racuna u apartmane...i wc ne mora biti 4 kvadrata...more biti i manji
I ako je kuca starija od 2008 vaze stara pravila tj 31 m2 za 3 zvjezdulje....nadam se da ce ovo nekome pomoci...
E sad zaboravija sam je pitati ,pa cu vas pitati ako netko zna....u vezi studio apartmana.Ugl po definiciji studio apartman je apartman u kojem su krevet,kuhinja i sve te neke stvari u jednoj prostoriji,jedino wc mora biti odvojen.....zanima me s obzirom da ce meni faliti doslovno 1 m2 da imam 2 apartmana sa 3 zvjezdice ,1 ce morat biti studio,pa me zanima da li ja njega mogu svejedno napravit sa posebnom sobom i dnevnim boravkom.. jer bi tako mogao ici na 2+2....ili to mora biti sve u jednoj sobi :/

ekstrem
01.08.2011., 17:11
evo sam san sazna neke stvari od inspektorice ...uglavnom...volat se ne racuna.....hodnik se racuna u apartmane...i wc ne mora biti 4 kvadrata...more biti i manji
I ako je kuca starija od 2008 vaze stara pravila tj 31 m2 za 3 zvjezdulje....nadam se da ce ovo nekome pomoci...
E sad zaboravija sam je pitati ,pa cu vas pitati ako netko zna....u vezi studio apartmana.Ugl po definiciji studio apartman je apartman u kojem su krevet,kuhinja i sve te neke stvari u jednoj prostoriji,jedino wc mora biti odvojen.....zanima me s obzirom da ce meni faliti doslovno 1 m2 da imam 2 apartmana sa 3 zvjezdice ,1 ce morat biti studio,pa me zanima da li ja njega mogu svejedno napravit sa posebnom sobom i dnevnim boravkom.. jer bi tako mogao ici na 2+2....ili to mora biti sve u jednoj sobi :/

vjerovatno ce ti proci i normalni apartman,a studio moze imati odvojenu sobu,kazem vjerovatno ce proci jer ne obracaju puno paznju na skoro nista,bar kod nas nego samo bace pogled i to je to,prijatelj mi je leta po sve i svasta od p.p.aparata,prve pomoci,panik lampe.... da mu na kraju nisu nista ni pitali ni pogledali

medo256
01.08.2011., 17:58
vjerovatno ce ti proci i normalni apartman,a studio moze imati odvojenu sobu,kazem vjerovatno ce proci jer ne obracaju puno paznju na skoro nista,bar kod nas nego samo bace pogled i to je to,prijatelj mi je leta po sve i svasta od p.p.aparata,prve pomoci,panik lampe.... da mu na kraju nisu nista ni pitali ni pogledali

hvala na odgovoru za studio apartman:top::top:a neznamo ni sami da li da riskiramo i napravimo sve u mm pa ako prode,jer ce nam falit nekih 0,5-1 m2 za prave apartmane,ili cemo jedan studio a drugi veci normalni....
Inspektorica mi je rekla materi da ce mirit i ako bude 31 da je to to....a kako je kuca cila kriva bit ce veselo to mirit :O

ekstrem
01.08.2011., 19:24
brzo ce ona spremit metar i napisati papir

visejemanje
01.08.2011., 19:30
mene interesira koliku clanarinu placate TZ-ci,recimo da je ostvaren promet od 15 000 kolika bi bila clanarina.Hvala na odgovorima

jedrilicar
01.08.2011., 19:32
mene interesira koliku clanarinu placate TZ-ci,recimo da je ostvaren promet od 15 000 kolika bi bila clanarina.Hvala na odgovorima

članarina je 0,25% od ostvarenog prometa

visejemanje
01.08.2011., 19:34
članarina je 0,25% od ostvarenog prometa

hehe znam to al neznam jesam dobro izracunala jel to nekih 300 kn na 15 000

medo256
01.08.2011., 19:47
brzo ce ona spremit metar i napisati papir

nadam se :D inace apartmani ce biti u Trogiru,tako ako je ko ima iskustva sa kategorizacijom u Tg slobodno nek podijeli dojmove :D

more14
01.08.2011., 20:13
@medo
Evo ja sam bliže extremu, ali su kod mene mjerili i nije mi sve u jednoj prostoriji, ali je kategorizirano kao studio, jer mi je nedostajalo nekih 1,5 m dnevnog boravka da bi bio app. Valjda je to tko te zapadne. U početko mi je malo smetalo što je studio, ali sada mi je svejedno. Najvažnije da su gosti zadovoljni cijenom i uslugom.

@visejemanje
Nisi dobro izračunala, 37,50 Kn- to je za članarinu, a 2,5% od boravišne pristojbe ide TZ od onga što uplatiš za BP,

medo256
01.08.2011., 20:16
@medo
Evo ja sam bliže extremu, ali su kod mene mjerili i nije mi sve u jednoj prostoriji, ali je kategorizirano kao studio, jer mi je nedostajalo nekih 1,5 m dnevnog boravka da bi bio app. Valjda je to tko te zapadne. U početko mi je malo smetalo što je studio, ali sada mi je svejedno. Najvažnije da su gosti zadovoljni cijenom i uslugom.

reci mi jeli ima neko pravilo kolika mora biti soba ili dnevni boravak ili je tebi falilo opcenito u apartmanu 1,5 m da bi dobija 31 m ?

more14
01.08.2011., 20:26
Kompletan studio je oko 29 m, a naglasili su ma mi nedostaje dnevnog boravka, iako niz stepenice, etažu niže imam veliku terasu (to se valjda ne računa). Ali vremenom sam shvatila da kod mene gosti ne dolaze radi zvjezdica ili naziva na tabli, već radi nekih drugih stvari, na dobroj sam lokaciji i trudim se da je sve uvijek uredno i cisto, kao da ja dolazim u goste i već godinama imam unaprijed rezervacije za iduću godinu (a jesam se nahvalila :lol:). Eto, mislim da ti za koju godinu neće biti važno kao ni meni.

medo256
01.08.2011., 20:35
Kompletan studio je oko 29 m, a naglasili su ma mi nedostaje dnevnog boravka, iako niz stepenice, etažu niže imam veliku terasu (to se valjda ne računa). Ali vremenom sam shvatila da kod mene gosti ne dolaze radi zvjezdica ili naziva na tabli, već radi nekih drugih stvari, na dobroj sam lokaciji i trudim se da je sve uvijek uredno i cisto, kao da ja dolazim u goste i već godinama imam unaprijed rezervacije za iduću godinu (a jesam se nahvalila :lol:). Eto, mislim da ti za koju godinu neće biti važno kao ni meni.
hvala na pomoci :top::top::top:
Ma mene zanima radi onoga 2+2....jeli to moze u studio apartmanu funkcionirat ako ima mista da bude u sobi krevet za 2 osobe a oni +2 na kaucu?

more14
01.08.2011., 20:39
Naravno funkcionira, ako se gosti slažu s tim, ali je to najčešće kombinacija dvoje odraslih i dvoje djece. Sumnjam da bi se četvoro odraslih tako gužvalo.

medo256
01.08.2011., 20:42
Naravno funkcionira, ako se gosti slažu s tim, ali je to najčešće kombinacija dvoje odraslih i dvoje djece. Sumnjam da bi se četvoro odraslih tako gužvalo.

hvala puno,puno mi koriste ove informacije:top::top:

jedrilicar
01.08.2011., 21:37
hehe znam to al neznam jesam dobro izracunala jel to nekih 300 kn na 15 000

nisi dobro izračunala....

to je 37 kuna i 50 lipa

NelaZg
01.08.2011., 21:50
Uzmes digitron, upises 15000 - 0,25 te pritisnes % i on ti automatski sam izbaci...jedrilicar je u pravu 37,5 kn. Kad smo vec kraj clanarine kako se ona placa? Pretpostavljam godisnje?

jedrilicar
02.08.2011., 07:52
Uzmes digitron, upises 15000 - 0,25 te pritisnes % i on ti automatski sam izbaci...jedrilicar je u pravu 37,5 kn. Kad smo vec kraj clanarine kako se ona placa? Pretpostavljam godisnje?

jednom godišnje u veljači...

moraš prikazat prihod na propisanom obrascu kojega kupiš u papirnici, obračunati članarinu po stopi, odijeti sve to u nadležnu poreznu upravu na ovjeru i platiti virmanom...

ako kasniš platiš i zatezne kamate po stopi od 12% koje se računaju od 01.ožujka pa dok ne platiš..

kod mene, obrazac iz usluge ispuni djelatnica TZ samo joj odneseš knjigu izdanih računa na uvid :)