PDA

View Full Version : Adaptacija krovišta

magicbright
17.05.2004., 11:51
Jel' treba građevinska kad mijenjam kompletno krovište. Znači di je sada trstika biti će deka, plus novo krovište (konstrukcija, crijep). Izvana sve ostaje isto, tj. dimenzije kuće i krovišta se ne mijenjaju.

nn-st1
17.05.2004., 12:26
je.

korisnik
17.05.2004., 12:31
Usporedi sa projektom na osnovi kojeg si dobio gradjevinsku. Ako se nesto razlikuje od onoga sto pise u projektu, onda trebas, barem teoretski. U praksi, mislim da ti nitko nece praviti probleme ako to napravis bez gradjevinske. U Hrvatskoj ima toliko kuca koje su potpuno sagradjene bez geradjevinske da mislim da jednostavno nema smisla gnjaviti bilo koga tko ima gradjevinsku. Volio bih cuti i druge komentare.
Mene zanima slicno pitanje koliko se izgradjena kuca smije razlikovati od one za koju je dobivena gradjevinska. Ako su velike razlike vjerojatno ne mogu dobiti uporabnu. No ne znam koliko je to bitno. Koliko cujem kod nas i onako vecina obiteljskih kuca nema uporabnu dozvolu. Mene zanima u kojem slucaju to moze biti problem ako se ne izvadi uporabna dozvola vec se cijelo vrijeme zivi u kuci koja je sluzbeno jos uvijek u gradnji. Recimo:
imam projekt za kucu sa 2 etaze i za nju imam gradjevinsku, no ja napravim samo jednu etažu , stavim krov i zatvorim kucu i zivim u njoj, a ako jednog dana odlucim dici jos jednu etazu vec imam dozvolu, u medjuvremenu zivim u kuci koja nema uporabnu dozvolu. Da li je to problem?

Bankei
17.05.2004., 13:52
Moji poznati su promijenili krov bez ikakvih problema i dozvola. Dodavali su i mijenjali neke stvari, ali je vanjski izgled ostao isti.

Drugi su pak prilikom mijenjanja krova dogradili krov iznad par kvadrata kuće koji dotad nisu bili pokriveni i imali su grdnih problema. Susjed ih je prijavio, platili su kaznu, srušili to itd. :(

Pitaj nekog arhitekta ili obrtnika koji će ti to raditi... Možeš čak i nazvati nadležno ministarstvo :D

zh1
17.05.2004., 14:57
S obzirom da je ovo direktno u mojoj domeni evo ti iz prve ruke : ukoliko se promjena krovišta izvodi kao adaptacija postojećeg tj. ne mijenjaš osnovne gabarite i ništa ne nadozidavaš nije ti potrebna nikakva građevinska niti neka posebna suglasnost . Moja firma nije kao izvođać radova nikada imala tih problema ne računavši onaj naš poznati hrvatski jal kad je jedino bitno da se zajebava susjeda . Ukoliko ti je kvart tj. uže susjedstvo OK i objekat je samostojeći možeš si dozvoliti i koji red cigle u zrak zbog komocije u potkrovlju (ovo neslužbeno) . Nijedan obrtnik te neće pitati za građevinsku , imamo većih briga!!!:D

mr X
17.05.2004., 16:25
zh1 kaže:
Ukoliko ti je kvart tj. uže susjedstvo OK i objekat je samostojeći možeš si dozvoliti i koji red cigle u zrak zbog komocije u potkrovlju

ja sam cuo neke price od ne bas kompetentnih ljudi da se smije podici "do metar". kako se spremam raditi upravo nesto takvo bio sam sklon povjerovati u to jer mi tako stima:)
kazes to je direktno u tvojoj domeni, daj mi onda reci koliko bi to zakonski bilo dozvoljeno tj koliko visoko bi zakon "zmirio"?

zh1
17.05.2004., 16:42
Uobičajena visina "babice" tj. betonskog stupića na koji dolazi greda (nazidnica) iznosi 60 cm + 20 cm grede i već si praktički na metar, ali postoji jedna caka sa krovnim mansardama kada ti krov ne ide direktno sa ruba pa pod određenim kutem prema kontra strani već ide prvo skoro vertikalno u zrak pa se onda na određenoj visini lomi , no to nije preporučljivo za sve vrste pokrova i nešto je skuplje od uobičajenog krovišta .;)

dbunic
30.10.2006., 13:33
Dakle,
kupili smo kućicu prije par godina. Prizemnica s tavanom. Sada bi željeli
preurediti tavanski prostor u tavanski stan. Građevinsku dozvolu za
postojeći objekt imamo. Sve 5. Pitao sam u općini jel' mi trebaju još
kakve dozvole za adaptaciju krovišta. Ne bih mijenjao postojeće stanje
tj. podizao ali bi željeli staviti masardu "kućicu" u krovištu - dakle samo
malo izmjenjeno krovište.

Odgovor je bio da mi u tom slučaju treba projekt, pa lokacijska dozvola i
onda još građevinska?!

Uff, jel' to stvarno tako?

Kakva su vaša iskustva?

Svaka pomoć je dobrodošla.

puger
30.10.2006., 16:56
nisam bas u tim vodama ali mislim da je odgovor velika glupost

plimpi
30.10.2006., 20:03
dobro su ti rekli, jebiga :(

dbunic
31.10.2006., 07:30
dobro su ti rekli, [beep] :(
... doduše, žena je rekla ako želimo da sve bude legalno.

Ok, uz pretpostavku da idemo tim putem (legalnim :) ), prvo trebam napraviti projekt.
Može li mi netko preporučiti gdje da se obratim za izradu projekta adaptacije krovišta?

Ima li netko iskustva s: markoter (http://www.makoter.hr/index.html)

Kamila
20.11.2006., 06:52
Pozdrav svima,

molim osobe koje su se upuštale u podizanje krova, u svrhu podizanja stambenog prostora u potkrovlju, nek napišu nekoliko savjeta.

Konkretnije, imamo niske kosine i loš crijep tako da ćemo staviti gotove panele umjesto crijepa, nove alu-prozore. Htjeli iskoristiti postojeću drvenu konstrukciju a ipak povisiti sve. Trenutne kosine su na 60cm.

Hvala unaprijed.

Edgar
20.11.2006., 08:45
što god radio, pazi da ne mijenjaš visinu sljemena jer će ti trebati građevinka dozvola.

Po meni možeš:

a) skinuti konstrukciju i nadozidati par redova cigle, pa bi dobio na visini, ali naravno tako da ne diraš sljeme

b) možeš izući one kučice van, tako da umjesto krovnih staviš normalne prozore, dužina kučice može biti od npr 2m ili pak po cijeloj dužini kuće.

kolika je cijena jednog ili druog zahvata neznam, vidi. ovisi u kakvom stanju ti je postojeća građa. ako ionako moraš skidati rogove, onda nadozidaj s ciglama, a ako ne možda su te kučice bolja varijanta

plimpi
20.11.2006., 09:14
Nemoj bez dozvole. Poslije će ti biti žao, jer samo s dozvolom povećavaš vrijednost svojoj nekretnini. A i miran san ima svoju cijenu :D

A kad već ideš na dozvolu, onda možeš podizat koliko hoćeš i napravit to baš onako kako želiš i kako spada.

Lee Champa
20.11.2006., 09:37
Auto dizalicom (hidrauličkom) na desetak mjesta za visinu jedne cigle pa tako nekoliko puta. Ako imaš sreće nećeš ostati bez krova!:D

Edgar
20.11.2006., 12:30
A zašto bi čovjek tražio izmjenu građevinske dozvole, ako ne treba tj. ne mora?

AA za rekonstrukciju krovišta prilikom koje se ne mijenja visina sljemena nije potrebna dozvola. tak piše u zaknu. Kužiš legalno, nije potrebno.

Prvo čovjek odluči šta

plimpi
20.11.2006., 12:47
A zašto bi čovjek tražio izmjenu građevinske dozvole, ako ne treba tj. ne mora?

AA za rekonstrukciju krovišta prilikom koje se ne mijenja visina sljemena nije potrebna dozvola. tak piše u zaknu. Kužiš legalno, nije potrebno.

Prvo čovjek odluči šta

Pitanje je da li ne treba ili ne mora?
Nagib krovišta i visina građevine do najniže točke krovnog vijenca su stvari koje propisuje građevinska dozvola. Ako posluša tvoj prijedlog, njegova kuća više nije usklađena s postojećom dozvolom. A da ne spominjem prozore koje mu spominješ.
Očito ti nije poznato da se zbog samo jednog prozora mora raditi izmjena građevinske dozvole...

Kamila
20.11.2006., 13:06
Pitanje je da li ne treba ili ne mora?
Nagib krovišta i visina građevine do najniže točke krovnog vijenca su stvari koje propisuje građevinska dozvola. Ako posluša tvoj prijedlog, njegova kuća više nije usklađena s postojećom dozvolom. A da ne spominjem prozore koje mu spominješ.
Očito ti nije poznato da se zbog samo jednog prozora mora raditi izmjena građevinske dozvole...

.. da-da.. ako se uzme u obzir da je polovica stambenih naselja izgrađena bez građevinske dozvole, zasigurno nije kriminal adaptacija jednog krovišta na kući koja ima sve potrebne i nepotrebne papire..:)

Prozori bi nam ostali na već postojećim mjestima. Ne volim krovne kućice jer one pružaju manje svijetla od klasičnih krovnih prozora, a svjetlost mi jako bitna.

Pokušat ću upitom u specjalizirani obrt, da vidim koliko cijela igra može koštati, i koliko vremenski zahtjevaju radovi..

Hvala svim ozbiljnim sudionicima

plimpi
20.11.2006., 13:36
.. da-da.. ako se uzme u obzir da je polovica stambenih naselja izgrađena bez građevinske dozvole, zasigurno nije kriminal adaptacija jednog krovišta na kući koja ima sve potrebne i nepotrebne papire..:)

Prozori bi nam ostali na već postojećim mjestima. Ne volim krovne kućice jer one pružaju manje svijetla od klasičnih krovnih prozora, a svjetlost mi jako bitna.

Pokušat ću upitom u specjalizirani obrt, da vidim koliko cijela igra može koštati, i koliko vremenski zahtjevaju radovi..

Hvala svim ozbiljnim sudionicima

Na tebi je da odlučiš.
Čuvaj se zlobnih susjeda, samo ti oni mogu stvarati probleme u građevinskoj inspekciji. U tom slučaju plaćaš kaznu i dobivaš nalog za usklađenje dozvole i stvarnog stanja. Dakle, svejedno moraš radit izmjenu građevinske...
A ono što sam rekao za vrijednost nekretnine apsolutno stoji, vjeruj mi. Stvari su se promijenile, teško je naći kupca za nekretninu izgrađenu mimo dozvole. A ako se takav i nađe, onda cijena ide jako dolje...

Po meni se ne isplati. U svakom slučaju, uvijek je bolje donijeti odluku ako se prethodno o svemu informiraš. Pa ti preporučujem da se barem informiraš o maksimalno dopuštenoj visini građevina po novom prostornom planu, ako jednog dana budeš htjela/morala legalizirati.

Kamila
20.11.2006., 14:02
Na tebi je da odlučiš.
Čuvaj se zlobnih susjeda, samo ti oni mogu stvarati probleme u građevinskoj inspekciji. U tom slučaju plaćaš kaznu i dobivaš nalog za usklađenje dozvole i stvarnog stanja. Dakle, svejedno moraš radit izmjenu građevinske...
A ono što sam rekao za vrijednost nekretnine apsolutno stoji, vjeruj mi. Stvari su se promijenile, teško je naći kupca za nekretninu izgrađenu mimo dozvole. A ako se takav i nađe, onda cijena ide jako dolje...

Po meni se ne isplati. U svakom slučaju, uvijek je bolje donijeti odluku ako se prethodno o svemu informiraš. Pa ti preporučujem da se barem informiraš o maksimalno dopuštenoj visini građevina po novom prostornom planu, ako jednog dana budeš htjela/morala legalizirati.

Slažem se glede obje stvari.. i susjeda i tržišne vrijednosti nekretnine.. svakako ću se dobro raspitati.
Hvala!

ILB
21.11.2006., 18:25
Mi smo imali prije kroviste naslonjeno na deku. Sad smo podigli na visinu od 140cm. digli smo kompletno kroviste za istu visinu i dali vratiti prijasnje grede nazad. Stari crijep je ionako bio vec kaput i trebalo je podaskati kroviste jer prije nije bilo. Dakle:
zidanje zidova i serklaza: cigla i ostali materijal oko 10000kn, malo skuplje jer je porothermica i ruke su kostale 1200eura.
krov: crijep tondach austrijski za 160m2 krova 15000kn i ruke za vracanje krovista, daskanje i sve ostalo do kraja 24000kn. plus limarija 7000kn. krov smo sami rastavili i srusili stare zabate. mislim da smo i time dosta usparali.
to se sve radilo proslo ljeto da imas bolje orjentire cijena.
Dobili smo krasno potkrovlje.

Dario126
25.01.2007., 08:52
Trebao bih napraviti neke zahvate na krovištu. Pošto kuća IMA građ.
dozvolu iz '80-tih kada nije trebao niti građ. projekat i sl. volio
bih da ne moram sada vaditi neke papire koji će puno koštati
(pretostavljam da trebam cijeli novi građ. projekat)

Koji zahvati mogu proći bez projekta i vađenja dozvole, te plaćanja
ostalih poreza:

1) ugradnja izolacije i uređenje kroivišta za stanovanje u potkrovlju
bez diranja konstrukcije krovišta

2) isto kao i 1) plus ugradnja kosih krovnih prozora

3) ugradnja krovne kućice sa prozorom (npr. potpuno "trokutasta
izvedba kućice)

4) zamjena građe krovišta sa konstrukcijom od bijelog stropa

5) produženje jednog krila krovišta kako bi se pokrila i postojeća
terasa (ovo zahtjeva i smanjenje kuta nagiba na tom krilu za cca 10°)

Edgar
25.01.2007., 09:12
ja sam adaptirao krovište prije dvije godine.

nisam tražio nikakve dozvole, niti me itko išta pitao a kuća mi je na glavnoj cesti, jednoj od najprometnijih u hr. nema ni teoretske šanse da netko nije primjetio da ja adaptiram kroviše....

bitno je da ne diraš visinu sljemena, ako diraš...možda bi moglo biti problema.

ja sam isto produžio krov na terasu (dodatnih 40m2 krovišta) radio izolacije, ugrađivao krovne prozore....jedino što nisam izvlačio kučice

prošlo bez ikakvih problema, niti sa susjedima niti s državnom administracijom

no to je bilo prije 2g...kako je sada, da li se štogod mijenjalo, neznam.

osobno moje mišljenje je da ti ništa ne treba dok ne mijenjaš gabarite kuće, poglavito visinu sljemena, što znači da možeš mijenjati i nagib krova, dozidavanjem redova cigli i to sve prolazi dok ne mijenjaš visinu sljemena

bar po meni.

plimpi
25.01.2007., 09:44
Edgar, čovjek pita za propise. A ti za svaki slučaj susjedima provuci kroz uši da si radio dopunu građevinske. :D

Dakle, bez ikakvih papira možeš rekonstruirat krovište, ali ne smiješ podizat visinu krovnog vijenca ni mijenjat nagib. Pojednostavljeno, nema ono "idem dozidat par redova cigle da dobijem više potkrovlje". I ne, ne smiješ ugrađivat krovne prozore. Za te stvari ti treba izmjena/dopuna građevinske. A ponekad čak i nova lokacijska, trebalo bi vidjet malo detaljnije o čemu se radi...

Edgar
25.01.2007., 09:57
Edgar, čovjek pita za propise. A ti za svaki slučaj susjedima provuci kroz uši da si radio dopunu građevinske. :D

Dakle, bez ikakvih papira možeš rekonstruirat krovište, ali ne smiješ podizat visinu krovnog vijenca ni mijenjat nagib. Pojednostavljeno, nema ono "idem dozidat par redova cigle da dobijem više potkrovlje". I ne, ne smiješ ugrađivat krovne prozore. Za te stvari ti treba izmjena/dopuna građevinske. A ponekad čak i nova lokacijska, trebalo bi vidjet malo detaljnije o čemu se radi...

hm, dobro....nagib dakle ne smije mijenjati..to baš nisam znao...al vidiš da sam za visinu sljemena bio u pravu:)

samo ne kužim zakaj ne bi smio ugrađivati krovne prozore, kaj se time remeti, i koga to smeta? ja sam imao dva ugrađena, njih sam izmjenio i ugradio još dva dodatna.....s čime to sad ima veze? kaj se mijenja statika kuće ili šta? ili U ili neznam...pa velux ima U=1,5 za komplet prozor (stakla + okvir), staklo izo low-e s argonom.....

kog aili šta remete ti krovni prozori. nije mi baš jasno...ajde mogu shvatiti za kučice.....ali kod mene to sve ljudi rade bez papira i neikome ništa.

tko će ti doći u kontolu....imaju posla dok pol hrvatske poruše kaj je napravljeno bez građevinskih dozvola, pa tek su počeli malo po viru, rogoznicu, zg....tek su zagrebali.....dok dodju do mene....ja ću već loviti bizone po vječnim lovištima

plimpi
25.01.2007., 10:41
hm, dobro....nagib dakle ne smije mijenjati..to baš nisam znao...al vidiš da sam za visinu sljemena bio u pravu:)

samo ne kužim zakaj ne bi smio ugrađivati krovne prozore, kaj se time remeti, i koga to smeta? ja sam imao dva ugrađena, njih sam izmjenio i ugradio još dva dodatna.....s čime to sad ima veze? kaj se mijenja statika kuće ili šta? ili U ili neznam...pa velux ima U=1,5 za komplet prozor (stakla + okvir), staklo izo low-e s argonom.....

kog aili šta remete ti krovni prozori. nije mi baš jasno...ajde mogu shvatiti za kučice.....ali kod mene to sve ljudi rade bez papira i neikome ništa.

tko će ti doći u kontolu....imaju posla dok pol hrvatske poruše kaj je napravljeno bez građevinskih dozvola, pa tek su počeli malo po viru, rogoznicu, zg....tek su zagrebali.....dok dodju do mene....ja ću već loviti bizone po vječnim lovištima

Edgare, prijatelju, ne uzrujavaj se. :D
Samo sam čovjeku rekao koji su propisi, a o svemu neka se još detaljnije raspita u službama koje rade lokacijske i građevinske dozvole.
A propisi su takvi kakvi jesu, ja ih nisam pisao.

bono1
25.01.2007., 10:51
odlična tema!!
i mi ćemo za koji mjesec-dva u sanaciju krovišta
po svuda sam tražila te propise, za što treba građevinska, za što ne...no nisam baš našla nešto puno

mi ćemo raditi kućicu (trokutastu) i 2 krovna prozora

pa sad gdje ja mogu pročitati te propise, ako netko ima link ili nešto slično
tražila sam na zagreb.hr pod gradnjom, planiranjem grada i sl, ali ništa konkretno nema(ili nisam dobro tražila :) )

Dario126
25.01.2007., 10:52
Samo sam čovjeku rekao koji su propisi, a o svemu neka se još detaljnije raspita u službama koje rade lokacijske i građevinske dozvole.

Bojim se da u tim službama, ako bilo što pitam, natovariti će mi neke kontrole na vrat. Pa će i najmanje odstupanje ili greška kod izvođenja postati problem.

S druge strane, kuća ima opisnu građevinsku dozvolu (bez nacrta) iz 80-tih. Opisane su dimenzije i neke karakteristike kuće. To je možda olakotna okolnost.

Prijašnji vlasnik je već nešto (stubište) mimo toga dogradio. Tako dograđeno je i ucrtano u općini!

Edgar
25.01.2007., 12:12

ma ne uzbuđujem se uopće...kaj se brineš

jedino mi idu na živce ti naši glupi propisi

a gdi je to opisano za što treba a za što ne dozvola pri adaptaciji?

Zakon o gađenju ili tak nekak?

GuardianAngel
25.01.2007., 18:59
ma ne uzbuđujem se uopće...kaj se brineš

jedino mi idu na živce ti naši glupi propisi

a gdi je to opisano za što treba a za što ne dozvola pri adaptaciji?

Zakon o gađenju ili tak nekak?

Nova Lokacijska dozvola (pa onda Građ, Uporabna itd.) trebaju za svaku bitnu promjenu na građevini, što se prvenstveno odnosi na promjenu gabarita (povećavanje visine, širine, dužine, nagiba krova).
Ako se ne dira u gabarite konstrukcije već se vrši rekonstrukcija ili adaptacija u postojećim gabaritima, tada se ide samo na izmjenu Građevinske dozvole (zamjena međukatnih konstrukcija, krovišta, probijanje prozora, promjena položaja unutarnjih zidova i sl.)
Ako na tom području uz Prostorni plan postoji i detaljni plan, tada otpada onaj dio o Lokacijskoj dozvoli, već se odmah ide na NOVU Građevinsku dozvolu.

Takvi su propisi.

A kako uspijete provući bez dozvola, uspijete. Obično ljudi ne traže dozvole ako idu probiti neki prozor ili zamjeniti drvenu međukatnu konstrukciju armirano-betonskom. I nikom ništa. Što ne znači da je to po našem Zakonu ispravno. Ali prolazi i dobro. Ja iskreno nikad ne bi prijavio susjeda ako probije još jedan prozor, ali nisu svi kao ja :D

Što se tiče konkretnog slučaja, iako nemaš projekt u sklopu Građevinske dozvole može ti se situacija zakomplicirati. Netko te prijavi, dovede svjedoke koji će potvrditi da si objekt podignuo za određenu visinu, da sada postoji prozor tamo gdje ga nije bilo i sl. ili to dokaže fotografijama, ulaziš u probleme.
Ali takva situacija je samo čista zloba. Ti ćeš nakon prijave inspekciji za relativno malo novaca ishoditi sve papire, samo ćeš izgubiti dosta vremena.

zh1
25.01.2007., 20:31
Ja se već duuugo vremena bavim tim stvarima i rijetki su oni koji su išli ganjati papire za taj zahvat mada bi i ja kao izvođać trebao tražiti na uvid građevinsku dozvolu te na vidno mjesto istaknuti tablu sa tim kerefekama. Isto je tako statistički malen broj onih koji su zbog toga imali problema a radilo se isključivo o "dobrim susjedima" neovisno da li smo radili na Britancu ili u Jakovlju uz šumu!!

Edgar
26.01.2007., 07:36
Takvi su propisi.

Prije dvije godine te table sa natpisom o izvođaču, investitoru...bla bla...nisu bile obvezne....ali čini me ubrzo nakon toga je to uvedeno.

ono kaj mene sad zanima je.....imam građevinsku...da li lokacijsku i uporabnu, stvarno neznam jer je kuća rađena prije 30g pa u ono vrijeme Druga Tita toga nije bilo...ili neznam, iskreno....

s obzirom na na to...da li ja recimo mogu danas sutra dići hipoteku na kuću ili mogu pod stanovitim ograničenjima tipa neznam, veći omjer vrijednosti hipoteke/kredita, više jamaca ili neznam manja procijenjena vrijednost objekta bla bla

mislim pa takvih slučajeva poput mojega ima hrpu.......

plimpi
26.01.2007., 09:03
Prije dvije godine te table sa natpisom o izvođaču, investitoru...bla bla...nisu bile obvezne....ali čini me ubrzo nakon toga je to uvedeno.

ono kaj mene sad zanima je.....imam građevinsku...da li lokacijsku i uporabnu, stvarno neznam jer je kuća rađena prije 30g pa u ono vrijeme Druga Tita toga nije bilo...ili neznam, iskreno....

s obzirom na na to...da li ja recimo mogu danas sutra dići hipoteku na kuću ili mogu pod stanovitim ograničenjima tipa neznam, veći omjer vrijednosti hipoteke/kredita, više jamaca ili neznam manja procijenjena vrijednost objekta bla bla

mislim pa takvih slučajeva poput mojega ima hrpu.......

možeš najnormalnije i najregularnije stavit kuću pod hipoteku. važno da imaš čist vlasnički list za nju. a koliko kredita možeš dobit, to će ovisit o procjeni vrijednosti kuće od strane banke.

Edgar
26.01.2007., 09:22
možeš najnormalnije i najregularnije stavit kuću pod hipoteku. važno da imaš čist vlasnički list za nju. a koliko kredita možeš dobit, to će ovisit o procjeni vrijednosti kuće od strane banke.

a da li procijna vrijednosti nekretnine od strane banke ovisi o uporabnim i inim dozvolama? tj da li se to odražava na vrijednost kuće?

passat_karavan
30.01.2007., 14:04
sada sam i ja u dilemi.

malo cu uletiti, naime ove godine planiram "obuci" kucu u stiropor fasadu 10cm.

kaj to znaci da i ja trebam ishodit neku dozvolu ili nekaj buduci da mijenjam vanjste gabarite kuce (sa tri strane za cca 11 cm) ?????????

GuardianAngel
30.01.2007., 22:15
sada sam i ja u dilemi.

malo cu uletiti, naime ove godine planiram "obuci" kucu u stiropor fasadu 10cm.

kaj to znaci da i ja trebam ishodit neku dozvolu ili nekaj buduci da mijenjam vanjste gabarite kuce (sa tri strane za cca 11 cm) ?????????

Ne. Pod pojmom promjene gabarita smatra se promjena gabarita KONSTRUKCIJE, a to se ne odnosi na oblogu zidova i krovova, ograde, nadstrešnice iznad prozora kao zaštita od kiše, brisolei i sl.
Dakle, samo gabariti konstrukcije. Šminka ide po volji.

Menthol
30.01.2007., 23:50
Ovako, a govorim iz iskustva, ljudi nabavite papire, ne razmišljati na način "imam dobrog susjeda koji mi neće niš", e da možda susjed neće "ali njegova žena u pravilu hoće"....papiri vas najmanje koštaju, za cca. 10000 kn imate sve papire i mirno spavate...jer kad inspekcija dođe na vrata, onda boli glava...zato pamet u glavu i stvar napravite kako treba....

dbunic
31.01.2007., 08:17
Ne. Pod pojmom promjene gabarita smatra se promjena gabarita KONSTRUKCIJE, a to se ne odnosi na oblogu zidova i krovova, ograde, nadstrešnice iznad prozora kao zaštita od kiše, brisolei i sl.
Dakle, samo gabariti konstrukcije. Šminka ide po volji.
Odlična tema. Upravo je pred nama adaptacija tj. rekonstrukcija krovišta. Dakle ako ne diramo visinu sljemena i ne podižemo vijenac ali radimo kućice - jesmo li sumnjivi? :)

Naša kuća je prizemnica. Bio sam ja u općini i pogledao papire. U općini imamo građevinsku dozvolu za dizanje kata - to je napravio stari gazda ali mi to nemamo u planu (prevelik zahvat i ne treba nam cijela gornja etaža već nam je dovoljan i tavanski stan). Hoću reći da su nam papiri čisti. Pitao sam što nam treba za kućice i odogovor je bio:
projekt, pa lokacijska te građevinska dozvola :confused:

Heh, dakle da sve bude čisto treba pronaći ahitekta/građevinca i platiti mu izradu projekta pa onda ishoditi sve one dozvole ...

Zna li netko koliko bi to koštalo ... pročitao sam u prethodnom postu cca 10.000 Kn.

Za slučaj da se te dozvole ne ishode, dobio sam savjet da se prije početka radova u općinu prijavi adaptacija (mislim da to blaže zvuči od rekonstrukcija) za slučaj ako naiđe inspekcija.

Mislim, gabariti kuće i krovišta se ne diraju, samo se dorađuju kućice ...

Menthol
31.01.2007., 10:24
Diraš statiku krovišta i samim time si podložan dozvoli.
Što se tiće projekata, najlakši i najjednostavniji put ti je da se ponovno odšećeš do referentice s kojom si razgovarao i priupitaš je da li ima kojeg arhitekta za preporučiti. Na taj način ubrzavaš postupak, jer svome čovjeku neće vraćati projekt na doradu...govorim iz iskustva, radim kao projektant i u principu se ne primam ovakvog posla (osim pod mus) ako prethodna faza nije odrađena. Jer mi se ne isplati s nekom nadobudnom "babom" netezati cijelu vječnost.

Menthol
31.01.2007., 10:30
Još da se nadovežem...zašto da za papire!!!
Nije problem izvesti i vrijeme dok se izvodi, pitanje je čisto budućnosti....
Iz prakse govorim "brat, bratu" šalje inspekciju, pa zbog toga što je ovaj prvi imao lošeg savjetodavca, završiti će i on i njegov buraz na cesti kao socijalni slučaj.

Edgar
31.01.2007., 11:05
dok čitam što pišete, mogu samo biti sretan, što sam napravio adaptaciju 2004, bez ikakih papira i bez da me itko išta pitao.

ušparao sam si x na kvadrat tisuća kuna, a ionako ta adaptacija nije bila neka jeftinoća

GuardianAngel
01.02.2007., 20:29
dok čitam što pišete, mogu samo biti sretan, što sam napravio adaptaciju 2004, bez ikakih papira i bez da me itko išta pitao.

ušparao sam si x na kvadrat tisuća kuna, a ionako ta adaptacija nije bila neka jeftinoća

Adaptacija se radi bez dozvole. Za rekonstrukciju treba dozvola. Terminološki.

Ako si mislio na ovo potonje, onda imaš sreće.

Edgar
01.02.2007., 21:03
Ha, čuj, neznam kak da to nazovem.....mijenjao pokrov, ugradio 2 dodatna krovna prozora (netko tu bio spomenuo da za to treba dozvola) + natkrio terasu, tj. proužio krov za 4m ili ukupno 40m2 više krovišta

e sad, šta je to, adaptacija ili rekonstrukcija, vrag bi ga znao

plimpi
01.02.2007., 21:15
...ugradio 2 dodatna krovna prozora (netko tu bio spomenuo da za to treba dozvola)

:W

Edgar
01.02.2007., 21:17
:rofl:

promakla ti provizija......hehe....neš ti na meni zaraditi

plimpi
01.02.2007., 21:21
I još sam ti lijepo rekao da ne pričaš okolo da nisi tražio dozvolu... :mudri:

Edgar
01.02.2007., 21:26
Pa jel lijepo čovjek rekao da za adaptacije ne treba dozvola :)

pa nisam ja radio rekonstrukciju :rofl:

GuardianAngel
05.02.2007., 22:52
... + natkrio terasu, tj. proužio krov za 4m ili ukupno 40m2 više krovišta

e sad, šta je to, adaptacija ili rekonstrukcija, vrag bi ga znao

Dogradnja, dogradnja... A dogradnja spada pod rekonstrukciju... :blabla:

Edgar
06.02.2007., 12:38
:confused:

plimpi
06.02.2007., 12:43
:confused:

ja sam mislio da si skužio još prvi put kad sam ti ja objašnjavao... :confused:
ozbiljno sam rekao da ne pričaš okolo... čak da si samo krovne prozore ubacio bez ikakvih papira, već si u prekršaju...

Edgar
06.02.2007., 16:50
stvarno ne kkužim, koga diraju krovni prozori...pa ne dira se time statika kuće

pa to se izreže rupa između dva roga, pa ne drže kuću daske.....niti koga smeta (čak ni ptice u niskom letu)......

GuardianAngel
06.02.2007., 17:15
stvarno ne kkužim, koga diraju krovni prozori...pa ne dira se time statika kuće

pa to se izreže rupa između dva roga, pa ne drže kuću daske.....niti koga smeta (čak ni ptice u niskom letu)......

Smeta zakon. A on kaže da treba dozvola. Možemo o tome raspravljati do besmisla, ali to je tako. Razlog leži u tome da nije u svim područjima (prvenstveno mislim na Prostorni plan) dopušteno otvaranje prozora bilo gdje, kao što je naprimjer u zaštićenim kulturnim zonama, a neki Prostorni planovi čak još točno diktiraju oblik prozora, zaštitu od sunca i sl.. Sad ćeš ti reći: pa nije moja kuća u zaštićenom području ili nešto sl. ; ali ti treba odobrenje, da je netko to službeno utvrdio da ti možeš otvoriti prozor. Uz to, nemoj zaboraviti dobre susjede koji samo čekaju da zabiješ štemalicu.
Malo debilno, ali što ćemo.

Ali se čudim što ste se uhvatili prozora kad imate viška 40 m2 krova nad terasom. A to je već ozbiljno...

Edgar
06.02.2007., 21:22
u kontekstu zakaona, znaš što mi je drago?

jesi gledao neku večer na rtl-u emisiju vezano uz izgradnju dvorana za rukometno prvenstvo

se sjećaš komentar voditelja....eto nema vremena, neće se stići izgraditi dvorane, nemogu se ishoditi dozvole...tak ste si zakomplicirali zakone.....da sad sami ne stignete realizirati projekte

tehnički gledano dvorane se mogu izgraditi, ali ne legalno jer su zakoni tak sjebani da se upliću u mrežu koju su si sami ispleli.

blago sam umirao od smijeha

kaj se mene tiće, 2004.g još nije bio donesen prostorni plan za moju opčinu, tka da ono.....

uostalom kod men su još onda manje više svi radili bez dozvola.......ja građevinsku imam.....za kuću ne za natkrivanje terase...a koliko ih ima koji ni to nemaju, i koliko ih ima koji tek kreću s izgradnjom i ganjaju papire.......kad ću ja doći na red.....da mene idu kontrolirati? nikad....šta ti je

inače.....na najprometnijoj cesti sam u hrv.....toliko o kontroli o provedbi zakona......

i znaš da sam se bio, moram priznati, uplašio....nakon natkrivanja terase, par dana nakon, stoji neki auto ispred kuće....neka crna limuzina, ne sjećam s eviše koja.....vidim dva tipa sjede, jedan nešto piše po nekom bloku papira.....ja se usrao...reko...eto ih

ja sidjem dolje...dodjem do njih...dobar dan.....neki problem možda?

a tip kaže: joj gospon oprostite, skiciramo si konstrukciju vaše terase, prolazimo tud, vidimo da je nova, malo si skiciramo i ja bi takvu......uf...kažem ja nema problema....ja mislio vi neki inspektori...............:)

plimpi
06.02.2007., 22:07
u kontekstu zakaona, znaš što mi je drago?

jesi gledao neku večer na rtl-u emisiju vezano uz izgradnju dvorana za rukometno prvenstvo

se sjećaš komentar voditelja....eto nema vremena, neće se stići izgraditi dvorane, nemogu se ishoditi dozvole...tak ste si zakomplicirali zakone.....da sad sami ne stignete realizirati projekte

tehnički gledano dvorane se mogu izgraditi, ali ne legalno jer su zakoni tak sjebani da se upliću u mrežu koju su si sami ispleli.

blago sam umirao od smijeha

kaj se mene tiće, 2004.g još nije bio donesen prostorni plan za moju opčinu, tka da ono.....

uostalom kod men su još onda manje više svi radili bez dozvola.......ja građevinsku imam.....za kuću ne za natkrivanje terase...a koliko ih ima koji ni to nemaju, i koliko ih ima koji tek kreću s izgradnjom i ganjaju papire.......kad ću ja doći na red.....da mene idu kontrolirati? nikad....šta ti je

inače.....na najprometnijoj cesti sam u hrv.....toliko o kontroli o provedbi zakona......

i znaš da sam se bio, moram priznati, uplašio....nakon natkrivanja terase, par dana nakon, stoji neki auto ispred kuće....neka crna limuzina, ne sjećam s eviše koja.....vidim dva tipa sjede, jedan nešto piše po nekom bloku papira.....ja se usrao...reko...eto ih

ja sidjem dolje...dodjem do njih...dobar dan.....neki problem možda?

a tip kaže: joj gospon oprostite, skiciramo si konstrukciju vaše terase, prolazimo tud, vidimo da je nova, malo si skiciramo i ja bi takvu......uf...kažem ja nema problema....ja mislio vi neki inspektori...............:)

građevinska inspekcija izlazi na teren isključivo po dojavi.
dakle, možeš biti miran... si sve dok se ne zamjeriš nekome :D

Edgar
07.02.2007., 07:47

runda za sve:top:

plimpi
07.02.2007., 09:09
:Pivo:

GuardianAngel
07.02.2007., 17:42

I ne voze se u skupim crnim limuzinama... ;)

Ipak je državna uprava siromašna, tko je tamo radio, to jako dobro zna.

GuardianAngel
07.02.2007., 17:46
Što se tiče mjenjanja zakona zbog dvorana...prvo sam bio bijesan k'o pas, a kasnije sam umirao od smijeha. :mad:

Kad nisu mogli provesti zakonski, onda će promjeniti zakon tako da to bude po zakonu. :mad:
Srećom su to i u EU vidjeli, pa nam/njima dali packu po prstima. I sada ću uživati u promatranju situacije kako će/ćemo se izvući iz te situacije.

passat_karavan
08.02.2007., 14:45
Mjenjam prozore na kuci i bit ce malo veci (visi), jer sada su rolete visoke 30 cm a nove ce niti 18cm dake prozori (stakleni dio ce bit visi za cca 10-12 cm.

jel to problem ili bi i za to trebao traziti neku dozvolu ?

Edgar
08.02.2007., 18:58
Mjenjam prozore na kuci i bit ce malo veci (visi), jer sada su rolete visoke 30 cm a nove ce niti 18cm dake prozori (stakleni dio ce bit visi za cca 10-12 cm.

10-12cm? bez dovzole?

sudija reko 12 godina, 12 godina strogog zatvora

trči brzo po dozvole, dok te netko nije prijavio.....................

plimpi
08.02.2007., 21:13

Pazi... tu je nešto čudno kod tebe...
ako je kutija bila veća, taj višak je bio prema gore. kutija je s unutrašnje strane i ne vidi se izvana. dakle, postavljanjem novog prozora i kutije trebala bi ostati rupa gore s unutranje strane. prozor ne može biti veći, nego zapravo isti.
ipak, možda se varam.

inače, za to ti ne treba nikakva dozvola jer ne izbijaš vanjske zidove, zar ne? rupa ostaje ista. (sad opet pogledaj ono gore što sam napisao o kutiji...)

passat_karavan
09.02.2007., 08:20
u tome i jest problem izbijam "bangere" to je onaj dio koji pokriva rolete.

dakel nova rupa je 30 cm veca/visa od stare. 18 cm pokrivaju rolete, tako da otvor za prozore ostaje 10 cm visi.
neznam da li se to moze smatrati izbijanjem vanjskih zidova...

sa susjedima necu imati problem a prozori gjedaju u dvoriste iza i ispred kuce. ani koji gledaju na stranu prema susjedu se ne mjenjaju.

dakle koja je presuda...??

plimpi
09.02.2007., 09:04
u tome i jest problem izbijam "bangere" to je onaj dio koji pokriva rolete.

dakel nova rupa je 30 cm veca/visa od stare. 18 cm pokrivaju rolete, tako da otvor za prozore ostaje 10 cm visi.
neznam da li se to moze smatrati izbijanjem vanjskih zidova...

sa susjedima necu imati problem a prozori gjedaju u dvoriste iza i ispred kuce. ani koji gledaju na stranu prema susjedu se ne mjenjaju.

Ne znam... to je stvarno sitno...

Edgar
09.02.2007., 10:02

sudija reko 12 godina, 12godina, strogog zatvora.............

passat_karavan
09.02.2007., 11:02
ja odlucio idem bez neke papirologije pa kako bude. malo sam se prosetao po ulici i zakljucio da nemaju bas svi prozore iste visine, pa eto i moj ce odskakat za 10 cm

Edgare kad ce tintonidur ugledati svjetlo dana

na jesen ide izolacija kuce, pa bi mo dobro doslo par desetaka litara.

ej by the way jel to tekucina i ili neki prah ?

Edgar
09.02.2007., 12:49
ja odlucio idem bez neke papirologije pa kako bude. malo sam se prosetao po ulici i zakljucio da nemaju bas svi prozore iste visine, pa eto i moj ce odskakat za 10 cm

nije bitno jesu li svi prozori iste visine već jesu li onakvi kakvi su u građevinskoj dozvoli

Edgare kad ce tintonidur ugledati svjetlo dana
na jesen ide izolacija kuce, pa bi mo dobro doslo par desetaka litara.

beta verzija je već u uporabi. primjenjuje se već u Italiji

svi sa foruma dobiju ga džabe, javi se na PM

komercijalizacija u HR je zapela u Zavodu za istraživanje kvalitete. Naime oni nikako da skuže princip kako radi....pa dok to ne shvate neće izdati atest

Dokumentacija je prosljeđena i u Ženevu, radi zaštite autorskih prava i izdavanje patenta

ej by the way jel to tekucina i ili neki prah ?

Dolazi u vrećema od 50kg. Nešto slično kao cement. Ne miješa se s običnom vodom, već sa Donat MG-om u stanovitom omjerom. Za to možeš upotrijebiti običnu mješalicu kao onu kaj ljudi imaju doma za beton raditi.

Nanosi se špricanjem. Za velike površine koristiš veće šprice (ko one žute od 10litara) a za pokrivanje detalja kao oko prozora i to koristiš one male kao od od neznam Čarlija za suđe prati.

Uproaba zaštitne opreme tipa maske za lice i rukavice (preporučljivo je koristiti i skafander) je obvezna

dancika
11.07.2008., 12:59
Molim Vas nazive firmi koje rade rekonstrukciju krova, da je firma provjerena a da ne naplacuje van svih normi

hvala

dancika
14.07.2008., 10:08
zar nitko nema info :(

dbunic
15.07.2008., 06:35
Molim Vas nazive firmi koje rade rekonstrukciju krova, da je firma provjerena a da ne naplacuje van svih normi
Evo firme koja je meni radila novo krovište.
http://www.krovista-hle-mar.hr/
Imao sam dvije ponude i bili su povoljniji. Zadovoljan sam kvalitetom i izvedbom.
Eto, nadam se da sam pomogao, pozdrav!

cicko
15.07.2008., 16:37
zna li netko kakva je procedura kad se naknadno traži građevinska dozvola za već napravljenu adaptaciju krovišta? Da li postoji neka zatezna kamata ili slično, što ako odbiju zahtjev, mogućnost žalbe?

CottonEyeJoe
21.07.2008., 08:42
pozdrav, jedno pitanje..

kuća je od babe i dede ostala, 11x8m, sve uredno u papirima...

ja ću uskoro raditi novo krovište na kući, i malo podiči kuću u zrak radi tavanskih prostorija, pa me zanima da li moram prijavljivati izmjenu krovišta i tu manju adaptaciju?
kuća bi išla cca 50cm u zrak, mozda i manje...radi tavanskih prostorija...

kuća nije na glavnoj prometnici, u sporednoj cestici u manjem selu:top::p

mazgov
21.07.2008., 11:18
mijenjate gabarite i izgled objekta , potrebna je dozvola

ukoliko vas niko ne prijavi od susjeda taj zahvat bi vam mogao proći, ali po zakonu o građenju dovola treba

grunjac_
21.07.2008., 12:15
Ako može savjet. Useljavam se u potkrovlje a za sređivanje komplet krova trenutno nisam u stanju (financijskom naravno), međutim na nekoliko mjesta mi malo pušta vlagu. Da li je moguće nešto privremeno učiniti, primjerice obložit kosi krov katranom ili nečim? Ako da, koliko to otprilike košta sa montažom za oko 100 m2 kosog krova?

Zahvaljujem unaprijed.

CottonEyeJoe
21.07.2008., 12:56
mijenjate gabarite i izgled objekta , potrebna je dozvola

ukoliko vas niko ne prijavi od susjeda taj zahvat bi vam mogao proći, ali po zakonu o građenju dovola treba

hm,pa ako idem u zrak sa kućom,isto treba dozvola?

i kakve veze ima izgled objekta sa dozvolom? ako i ne bih išao u zrak, ako mjenjam samo crijep,kaj mi isto treba dozvola?

zh1
21.07.2008., 14:59
Radimo cca 50 krovova godišnje na obiteljskim kućama,niti pitamo za dozvolu ,niti smo doživjeli da je itko imao problema sa inspekcijama zbog renoviranja krovišta pa je moj savjet da prestanete u tolikoj mjeri filozofirati oko toga jer ono što je na papiru i praksa baš nisu u simbiozi.Šteta da je ovdje vrlo malo ljudi koji se ZAISTA bave takvim poslovima ,ili ih možda i ima pa mudro prešute???

snjeguljičica
21.07.2008., 19:40
Imao sam dvije ponude i bili su povoljniji. Zadovoljan sam kvalitetom i izvedbom.

Prekrasno je ovo sve..a možeš mi samo reći, oni rade krov i to drveno krovište, dakle plafon tavana..to je sa izolacijom ili kako? Ili prema dogovoru? I možeš li reći kakv je cijena toga, za oko 100 m2 tavanskog prostora?

Koliko sam shvatila, tavan nije veliki problem što se tiče adaptacije, u tehničkom smislu, sve je suho, izolacija, pregrade..krov je možda najveći problem..:confused:

snjeguljičica
21.07.2008., 20:03
http://www.dekor-magazin.com/interijeri/potkrovlja/adaptacije.htm

http://www.randic-turato.hr/intro/INTRO2.htm

Na 1.stranici je navedena okvirna cijena adaptacije 800-2000 kn/m2. I tu sam po forumu vidjela cijenu oko 300 Eu/m2..da li se to odnosi na krovište+izolacija+sređen pod, sa izolacijom+prozori? Dakle sve osim parketa i npr tapeta..? Ili je to cijena uz već riješeno krovište?:ne zna:

CottonEyeJoe
22.07.2008., 06:42
GraĐevine izgraĐene prije 15. 2. 1968.

Članak 122.

Građevina koja je izgrađena bez građevinske dozvole do 15. veljače 1968. godine smatra se u smislu provedbe nadzora građevinske inspekcije izgrađenom na temelju pravomoćne građevinske dozvole.

Građevina iz stavka 1. ovoga članka smatra se uporabljivom građevinom ako su ispunjeni uvjeti iz članka 121. stavka 2. ovoga Zakona.

a šta točno ovo znači?

znači,za samo krovište mi netreba nikakva dozvola,iako bi i trebala, nebudem ništa vadio jel to je totalni idiotizam,da cu vaditi dozvolu za promjeniti krovište,a isti gabariti...

no ako idem u zrak sa kućom cca pol metra, jel to treba vaditi kakvu dozvolu?

nadstrešnice?

proširenje samog objekta cca 2 m2 (2x1m),jel košta puno u dozvoli?

dbunic
22.07.2008., 06:44
Prekrasno je ovo sve..a možeš mi samo reći, oni rade krov i to drveno krovište, dakle plafon tavana..to je sa izolacijom ili kako? Ili prema dogovoru? I možeš li reći kakv je cijena toga, za oko 100 m2 tavanskog prostora?
U onoj galeriji se nalazi i moje krovište, evo linka:
http://www.krovista-hle-mar.hr/galerija/P6130033.JPG
Tlocrt tavana je 8mx8m + veranda (ulazna vrata) koja je 1,8mx5m. Cijena je uključivala rušenje starog krova, odvoz šute,
natkrivanje terase na dvorišnoj strani, zatvaranje mansardi, limarija ... i bilo je cca 90.000HRK. Koliko bi to bilo za 100m2
ne znam, ali cijena ovisi i o izvedbi krovišta ...
Dakle, rade samo krovišta, a uređenje potkrovlja u našem slučaju će ići u drugoj fazi i s drugim majstorima - knauferima.

karolinaxf
22.07.2008., 10:41
onako kako ti je mazgov rekao:

ako ne mijenjaš gabarite znači npr mijenjaš grede, letve, crijep ne trebaš dozvolu

ako podižeš krovište (podzidavaš zidove ili promjenom kuta podižeš za 50 cm) trebaš dozvolu

možeš ići na rizik i bez dozvole ,
inspekcija će ti doći samo ako te netko prijavi
a i tada možeš proći samo s upozorenjem (iskustvo prijetelja)

CottonEyeJoe
22.07.2008., 13:51
onako kako ti je mazgov rekao:

ako ne mijenjaš gabarite znači npr mijenjaš grede, letve, crijep ne trebaš dozvolu

ako podižeš krovište (podzidavaš zidove ili promjenom kuta podižeš za 50 cm) trebaš dozvolu

možeš ići na rizik i bez dozvole ,
inspekcija će ti doći samo ako te netko prijavi
a i tada možeš proći samo s upozorenjem (iskustvo prijetelja)

ok,hvala!

svaka izmjena veličine objekta se računa po kvadratima ili? to se odnosi isto i na visinu i na širinu/dužinu objekta?

mazgov
22.07.2008., 20:48
ok,hvala!

svaka izmjena veličine objekta se računa po kvadratima ili? to se odnosi isto i na visinu i na širinu/dužinu objekta?

pa , naravno , po pravilu ni balkon ne smiješ izbaciti bez da zatražiš dozvolu , a to što u praksi nije tako , to je već druga stvar

vi planirate podignuti krovište za cck-a 50 cm , ali naj vjerovatnije i mijenjate kut tj nagib krovišta i od tavana pravite potkrovlje i povećavate stambeni prostor , svi uvjeti se mijenjaju ,. rasli vi ili se debljali treba vam veće odijelo

CottonEyeJoe
23.07.2008., 07:09
ok, hvala puno!:top:

jel zna tko otrpilike koliko se naplačuje po m3 proširenje objekta?

kuća sagrađena prije 1968. godine...

snjeguljičica
23.07.2008., 11:50
U onoj galeriji se nalazi i moje krovište, evo linka:
http://www.krovista-hle-mar.hr/galerija/P6130033.JPG

Hvala na odgovoru.
Krov ti je prekrasan, a reklo bi se da je i taj prostor ispod krova također jako lijep, i da je dobro sve iskorišteno. Ma da, kada se sredi krov, ostalo je valjda lakše. Ja imam dilemu potkrovlje ili prizemlje uređivati, i vidim da mi je dilema pomalo bezvezna. Makar mi je potkrovlje ljepše, definitivno, prizemlje mi je jeftinije i dobijem više prostora, a isto je jako lijep prostor.
Krov za sada mjenjati netreba, pa neka stoji.

CottonEyeJoe
23.07.2008., 12:11
kuća mi je sagrađena prije 1968. godine, dakle,dozvole nema,u katastru je ucrtana, ima i projekt kuće...

jel se isto vade dozvole za adaptaciju kao i kod normalnih kuća rađenih poslje 1968.?

mazgov
23.07.2008., 13:30
kuća mi je sagrađena prije 1968. godine, dakle,dozvole nema,u katastru je ucrtana, ima i projekt kuće...

jel se isto vade dozvole za adaptaciju kao i kod normalnih kuća rađenih poslje 1968.?

za adaptaciju postojećeg objekta treba vam riješenje , obratite se uredu za prostorno uređenje , tamo će te dobit sve potrebne naputke

CottonEyeJoe
23.07.2008., 13:52
1.) koliko košta produljenje kuće van gabarita po kubiku? valjda neka cijena postoji...

2.) jel i adaptacija krovišta (ako idem sa kućom u zrak) se računa po kubiku?

dirtyjack
29.03.2009., 15:41
Pozdrav

Ovako,odlucili smo se o renovaciji krovista na vikendici u okolici zagreba.
To je drvena kuca stara vec nekih 60 god ali u dobro stanju znaci ne raspada se i nece se srusit.
Na njoj je sad vec stari krov koji treba zamjeniti.E sad posto je to vikendica i u njoj se ne zivi tu i tamo prespavamo za vikend i tako nebi isli na neku skupu varijantu.I da u potkrovlju se ne zivi.tamo stoji samo alat i takve stvari.
Trazio sam na netu i raspitivao se i mislio sam staviti Tondach Continental crijep.Radi se o nekih 100 kvadrata krova znaci nije ni puno.
na krovu rogovi su ok,i one poprecne letve koje su nekih 30 cm ramaknute su ok,nije nista trulo.mislim da nebi isao na varijantu da stavljam daske skroz jer je to jos dodatni trosak.pa sam mislio da mi predlozite kakvu izolaciju stavit ispod...znaci onu foliju ili nesto drugo da nebi curilo ispod i radi vlage i tih stvari?
Zanima me znaci kakva je prcedura s tim.kakva izolacija bi bila dobra.
Koliko bi bila cijena postavljanja takvog krova?

dirtyjack
31.03.2009., 13:43
Pozdrav

Ovako,odlucili smo se o renovaciji krovista na vikendici u okolici zagreba.
To je drvena kuca stara vec nekih 60 god ali u dobro stanju znaci ne raspada se i nece se srusit.
Na njoj je sad vec stari krov koji treba zamjeniti.E sad posto je to vikendica i u njoj se ne zivi tu i tamo prespavamo za vikend i tako nebi isli na neku skupu varijantu.I da u potkrovlju se ne zivi.tamo stoji samo alat i takve stvari.
Trazio sam na netu i raspitivao se i mislio sam staviti Tondach Continental crijep.Radi se o nekih 100 kvadrata krova znaci nije ni puno.
na krovu rogovi su ok,i one poprecne letve koje su nekih 30 cm ramaknute su ok,nije nista trulo.mislim da nebi isao na varijantu da stavljam daske skroz jer je to jos dodatni trosak.pa sam mislio da mi predlozite kakvu izolaciju stavit ispod...znaci onu foliju ili nesto drugo da nebi curilo ispod i radi vlage i tih stvari?
Zanima me znaci kakva je prcedura s tim.kakva izolacija bi bila dobra.
Koliko bi bila cijena postavljanja takvog krova?

Kaj niko ne bi mogao rec svoje misljenje?

demosten
31.03.2009., 14:21
Ovako ako kažeš da je nešto staro 60 godina onda ja nekak sumljam da je sve u dobrom stanju. Ja sam na nakon 30 godina imal jednu gredu koju su napali termiti i opustošila voda- negdje je polako onako pomuklo puštalo.

Kaj se tiće izolacije stavi neku paropropusnu vodonepropusnu foliju. E sada ona bi ti trebala doći između greda i letvi tako da ne znam gdje da ju zabiješ- gore smeta crijepu dole greda ti dodatno kisne.

dirtyjack
31.03.2009., 18:28
Ovako ako kažeš da je nešto staro 60 godina onda ja nekak sumljam da je sve u dobrom stanju. Ja sam na nakon 30 godina imal jednu gredu koju su napali termiti i opustošila voda- negdje je polako onako pomuklo puštalo.

Kaj se tiće izolacije stavi neku paropropusnu vodonepropusnu foliju. E sada ona bi ti trebala doći između greda i letvi tako da ne znam gdje da ju zabiješ- gore smeta crijepu dole greda ti dodatno kisne.

Nije nis trulo nije prokisnjavalo do sad hvala bogu tak da...

Da znaci taj nepropusni najlon ide na rogove pa na njih taj najlon pa onda letve e da onda bi to trebalo izbijat sve...hmmm
a jel postoji jos kakvo rijesenje???:confused:...jer,....da s ovim ne dobim nis..ajmo rec.
ak negdije procri ici ce na drvo a to nije dobro.

dirtyjack
06.08.2009., 13:55
Eto i da napisem to....
prosli tjedan smo napokon rijesili i taj krov.super je isplao na kraju.
skinuli smo stari,izbilči letve stare,podaskali,stavili novu ljepenku i letve i novi crijep.
odlucio sam se za Tondach Continental,taj mi se cinio nekako najprilagodjeniji za nase podneblje a i ljudi ga najvise hvale.
jos imam par sitnica za rijesit i onda je to to....pic pic:jumping:

djemba
06.08.2009., 14:16
Eto i da napisem to....
prosli tjedan smo napokon rijesili i taj krov.super je isplao na kraju.
skinuli smo stari,izbilči letve stare,podaskali,stavili novu ljepenku i letve i novi crijep.
odlucio sam se za Tondach Continental,taj mi se cinio nekako najprilagodjeniji za nase podneblje a i ljudi ga najvise hvale.
jos imam par sitnica za rijesit i onda je to to....pic pic:jumping:

Koliko je koštalo to zadovoljstvo?

dirtyjack
06.08.2009., 23:38
Koliko je koštalo to zadovoljstvo?

To zadovoljstvo je kostalo...cca 12 000 kn

10 000 kn me ispao crijep,daske ,letve,ljepenka.
a ostatak jos negdje 2000kn.znaci vjetarlajsne nove cavli cigle jer smo zidali dimnjak do kraja,trebale su polovice crijepa,silikon itd...i takve ostale sitnice.
ljude sam uspio nac tak da to nisam moro caltat dodatno...

kak ti se cini?

franjob
13.04.2010., 09:39

Evo ako ti još treba meni je radila firma iz varaždina i sve je prošlo korektno. Imao sam tri ponude i bili također su bili najpovoljniji a napravili su dobar posao. Imam kontakt od inzenjera koji radi na ponudama i s kojim sam ja kontaktirao pa ako trebaš pošalji pm.
Imam i ovaj link na web http://www.webgradnja.hr/katalog/2476/celicni-krovni-pokrov-feroof-classic/

MislawJ
25.04.2010., 14:49
Pozdrav,

Zanima me, da li netko zna okvirnu cijenu zamjene krovišta. Zamjena nosivih stupova od drva, svih letvica i crijepova. Površina nad kojom je krov iznosi 100 m2. Te da li treba građevinska dozvola, ako se samo renovira krovište. Ne dira se ništa, ništa se ne povisuje, samo se mjenja, te eventualno stavljaju prozori. Trebao bi cijenu za materijal i ruke. Hvala

zh1
25.04.2010., 18:37
20€ za m2 izrade i montaže ,uključivo pokrivanje, 6000-7000 kn limarija,20.000 kn građa,20.000 kn crijep .Odprilike !!

bluebear01
20.05.2010., 11:15
Pozdrav,

Zanima me, da li netko zna okvirnu cijenu zamjene krovišta. Zamjena nosivih stupova od drva, svih letvica i crijepova. Površina nad kojom je krov iznosi 100 m2. Te da li treba građevinska dozvola, ako se samo renovira krovište. Ne dira se ništa, ništa se ne povisuje, samo se mjenja, te eventualno stavljaju prozori. Trebao bi cijenu za materijal i ruke. Hvala

Dozvola ne treba..nas je skidanje starih ploča (imali smo one s azbestom koje bi se trebale i posebno skladištiti), daskanje, novi crijep (pohvale za Tondach kontinental :), rušenje zida i gradnja novog, uradnja i novi Velux prozor (70x140), dogradnja dimnjaka, odvoz cjelokupnog otpada..sve zajedno 50 000 kuna (imali smo izvrsne majstore koji su sve to napravili u manje od 4 dana)

-mobyXXL-
22.07.2010., 14:39
Pozdrav

Jel mi ko može reć koliko košta s pdv-om nexeov crijep kontinental čisto da usporedim s tondachom. Baš se i nema para, cca 65000 kn za sve a treba sve skidat, idu novi rogovi, brodski pod, daske, letve, štafle itd + pokrov. Tlocrtna površina kuće je 90 m2 s time da su stranice (strehe) krova na kraćoj strani od 9m. Nisam mogao nigdje nać građevinsku i nacrte, ko zna di mi je to al koliko sam mjerio i računao a mislim da sam dobro jedna strana strehe je 7.1 m a druga 11m. Krov je na svakoj strani metar od zida van a kako sam računao površinu krova ugrubo sam došao do 160m2 a kut 33° osim ako me ACAD nije zajebao a nije.
Sad bi se stavili prozori na tavan da jednog dana tu bude tavanski stan, sad je visina na podu do one točke di krov izlazi van kuće 1m a trebalo bi podić za 1.2 m da stanu prozori, i jedna i druga streha. Sad je krov klasični dvostrešni. Dakle, u sredini strehe bi bio podignut gledajuć s ceste a s druge strane tj nacrta gledano središnji dio je 23° tj bio bi i onda se spuštaju stranice na standardni kut. Znate valjda kaj mislim, tog ima oko ZG svaka treća kuća sad...
Gledao sam za građu u G. Reki s popustom i PDV je građa uglavnom 1500-1700 kn po kubiku a ja trebam oko 12m3 ako je dobro računao frend koji mi je radio ponudu i koju sam bajdvej odbacio radi materijala (tražio 42000 kn) i ruku za koje je tražio nevjerojatnih 37000 a za 5 dana je gotov.
Drugi je dao ponudu od 35000 za materijal i 15000 za ruke al na kraju će vjerojatno tražit i više:rolleyes:

Kaj sad radit? Jedan sumnjivo jeftin a drugi iako mi je frend bi me oderao... Za trećeg nemam vremena, svi su na moru il te ne jebu, a do 15.8 sve mora bit gotovo. Inače oko ponuda se stari brine a njega boli k.... za sve a ja već lud... Imam ih vremena nadzirat tak da sigurno ne budu sfušali, takav mi može jedino letit s krova ak nekaj zajebe i neće popravit

Dakle, tražim informaciju dal je nexe danas bolji nego nekad jer na krovu je 28g stari vinkovački crijep koji nigdje ne curi, jedino je gotov i ružan totalno...
Di je najjeftinija građa?
Sve ovo pitam jel od frenda friškog obrtnika (to je ovaj skupi) sam ak niš drugo dobil ponudu s detaljnom specifikacijom pa ak me neko misli ženit i krast na materijalu mogu i sam nabavljat isti. Hvala

zh1
22.07.2010., 17:29
Pa kaj si to sam ne napraviš?? Kolko vidim ,kužiš se u igru kad bi bacao s krova fušere,znači treba samo potpora. Poberi 3-4 lika na skladištu za 250 kn dnevno i udri!! Moja ponuda za ruke ti je 24.000 kn uz uvjet da te nema ni blizu prije nego bude gotovo. Stari može biti uz nas,nije problem!

-mobyXXL-
02.08.2010., 10:39
a u pičku i majstori. Stari je uzeo neke za pedeset soma kn koji su radili susjedu krov i u glavnom sada bacaju sve živo osim starog crijepa s krova, bace pet godina stare bakrene žljebove na vrt i na to daske i brodski pod :rolleyes: Znači ujebat će žljebove a onda zbogom jeftini radovi. Naravno, moj blesavi stari sve radi na dogovor, ništa na ugovor tak ako nešto sjebu pravit će se blesavi. Ja se bojim da će mi tu neko letit s krova al neko s dvije ruke i noge

zh1
02.08.2010., 12:40
To baš ne bi trebao dozvoliti.Danas metar bakrenog žljeba sa pripadajućom kukom košta 200 kn i može se bez problema ponovo staviti na krov ako se pazi prilokom demontaže.

-mobyXXL-
03.08.2010., 09:16
naravno da neću dopustiti. Žljebove će postaviti nove o svom trošku, kako ne znam i ne zanima me , samo znam da su dobili pola love a drugu polovicu neće nikad dobit ako ne otklone nedostatke tipa žljebova i komad odvaljene žbuke itd itd

-mobyXXL-
04.08.2010., 10:46
isuse ne vjerujem kaj se događa :rolleyes:

jučer je bio pljusak i ovi su rasprostrli ceradu na jedan dio krova a na drugi dio su samo stavili najlon na pod tavana i naravno da je procurilo. Kat niže urnebes. Ode većina boje sa zidova, zidovi su vlažni, trebat će skidat svu boju u kuhinji, hodniku i dnevnom boravku sa plafona i nekih zidova. Ja ću poludit, poklat ću te kretene majku im jebem. Kaj nisu kurac mogli popet se na rogove kad su ih već jučer postavili pa postavit ceradu na rogove bar bi se voda slijevala niz krovnu konstrukciju, a ovak su sve sjebali pa ćemo sve morat farbat i gletat
Pun mi je kurac nesposobnjakovića, mog starog kretena koji sve mora uzimat najjeftinije pa tako i "majstore", odo ja u podstanare pa nek se on jebe s građom koja se namočila da više ne može, starom građom koju treba pilit a ja to ne želim, gletanjem, farbanjem i sličnim sranjima

papi73
04.08.2010., 11:23
dobrodosli u hrvatsku, carstvo "najjeftinije ponude"

-mobyXXL-
04.08.2010., 13:18
pa to je sve moj stari kriv. Kad uzimaš "majstore" onda tražiš više njih i ne biraš najjeftiniju ponudu, to je greška

keramičar
04.08.2010., 14:40
pa to je sve moj stari kriv. Kad uzimaš "majstore" onda tražiš više njih i ne biraš najjeftiniju ponudu, to je greška

Puno je tu faktora koje mi neznamo..
Nego, moby koliko je tebi godina, tko je investitor, ti ili tvoj otac ??
nekako mi to sve šučmurasto...
Platio bi pa nebi..malo ti frend skup, pa ti ovaj drugi jeftin, pa ti stri uzme sasvim devete majstore..

Mišljenja sam da je sve traljavo dogovarano i da ni sami neznate da li bi piškili ili kakili.

Btw. kvalitetna firma koja se bavi rekonstrukcijama , pogotovo krovišta ima u opremi privremeni pokrov za cijeli krov ( ceradu ili nešto sl. ).
Prijatelj mi ima građ. firmu i kod rekonstrukcije krovišta prvo kaj napravi je da iznad krova digne željeznu konstrukciju pokrivenu ceradom, baš zbog zaštite od iznenadne kiše, a zan se dogoditi da ko za peh , nakon što se stari krov makne kiša pada dva tri dana zaredom .

Tako da...

Sretno ti bilo :top:

-mobyXXL-
05.08.2010., 21:24
Puno je tu faktora koje mi neznamo..
Nego, moby koliko je tebi godina, tko je investitor, ti ili tvoj otac ??
nekako mi to sve šučmurasto...

stari je investitor al sam ja vodio brigu o ponudama i na kraju je nakon što je bivši kolega ponudio da radi tih cca 160 kvadrata krovišta za 36000 kn ruke + 42000 materijal (žljebovi bi ostali jer su novi) i nakon što je ovaj ponudio da će sve napravit za 50000 kn (ruke i materijal) što je meni bilo sumnjivo malo škrti stari uzeo ove jeftine. Ja sam reko skupi još bar dve ponude pa vidi al za te pare ne buš videl nekaj da se napravi kak treba + kaj bu ti stavio ko zna kakav crijep i pitaj boga kakvu jelovu građu.
Al ne da ga jebeš on neće slušat

Platio bi pa nebi..malo ti frend skup, pa ti ovaj drugi jeftin, pa ti stri uzme sasvim devete majstore..

ne, rekoh uzeo je ove 28000 kn jeftinije. Nije da nisu brzi i nije da ne rade po 10 sati na dan ali uzalud sve to kad

- sjebu žljebove pa obećaju da će donijet nove i postavit o svom trošku na kraju radova (to i očekujem)
- sjebu neke dekorativne letvice na tavanu di stoji škrinja i stepenice. Iznad letvica je bio heraklit a ovaj konj niš nije pitao i opal je kat niže, sva sreća nije se ubio :facepalm:
- ne pada im na kraj pameti odvojit svaki dan 15 min za čišćenje stepeništa nego sve zaseru i tako ostavi a ti se jebi. Isto tako imaju onu svoju grubu metlu ko partviš pa bi mogli pomest dvorište bar malo da ja nemoram čistit sve od čavala jer se bojim da ne izbušim gume
- zaboravili postavit par kvadrata brodskog poda. To mogu i naknadno jer krov još nije gotov ali ipak :rolleyes:
- i najvažnije dođu bez dovoljno najlona za krovište pa je tako u utorak dijelom postavljen na nove grede a dijelom na tavan. Kaj nisu mogli donijet koliko treba pa si dat malo truda prije neg su išli doma , popest se na krov i raširit iznad cijelog krovišta
- večeras opet urnebes: sad su gore i grede i daske i dijelom folija, pokrili su najlonom gotovo sve nakon što sam ja jučer urlao na njih radi utorka, al jebiga kako mansarde imaju kose strane između više i niže strehe te kosine je isto trebalo nečim zaštiti a nisu. A kako daske sigurno ne dihtaju na milimetar ni na desetinku (nije tesarija strojarstvo) onda pomalo - curi. Je, opet. Sad sam se jebal, sva sreća našel sam nekakve ogromne komade spužve na tavanu + stari madrac i hrpu najlona pa sam nekak sa starim skupil vodurinu, bilo je dosta vode, sad treba vidjet u slijedećim satima dal će kat niže išta procurit, ovo od utorka na kraju i nije strašno, slijedi dijelom gletanje u dn. boravku a u hodniku i kuhinji komplet skidanje boje s plafona :facepalm:. Plus kaj sad slijedi na tavanu postavljanje prozora, zidanje kako bi se sve zatvorilo, rezanje starih letvi i greda..., pospremanje tavana, posla preko glave i onda ti još ovi uvale posla svojim nemarom

Mišljenja sam da je sve traljavo dogovarano i da ni sami neznate da li bi piškili ili kakili.

GLE, stari ja sam samo pitao kolegu koliko bi računal i po meni je njegovih 78000 puno, ali ne bježim od činjenice da taj krov s rukama vredi bar 60-65000 i to sam reko i starom. To kaj je na preporuku susjeda kojem su mijenjali SAMO CRIJEP (to zna i moja baba) uzeo ove majmune nije moj problem. Njegove pare i njegova kuća
Samo nek ne očekuje kad bude u penziji i ne bude imal love da ću ja financirat kad za 10g nekaj procuri. Krov mora držat 30-40g pa ovo govno iz 1981 kaj smo sad imali s najlošijim crijepom, bez daski, folije i samo s letvama je držalo , nikad kapi vode, jedino je bilo nešto snijega kad je sitan snijeg padao.

Ono kaj je trebalo napravit -

- ponuda - ko sastavi najprofesionalniju ponudu a ne ko moj kolega na tri lista papira ili ko ovaj usmeno ima najveće šanse i dobit posao
- ugovor - stari s nikim ne potpisuje ugovore, njemu je to kompliciranje, a ja bi samo napisal u ugovor da će sve nedostatke koje prouzroče svojim nemarom sami otklanjati o svom trošku, dakle gletanje i farbanje kat niže bi sami radili, žljebove isto ovak ti mogu reć za žljebove ko te jebe. Ugovor obavezno ovjerit kod javnog bilježnika. Ak nešto zasere zna se - novine i sud
- cijena - isto bitan faktor al nikad ne bi uzeo najjeftinijega. Kao prvo on sigurno ne bi priznao ni jedan od dva gore navedena uvjeta. Ili bar jedan.
- materijal - želim da mogu sam birati. Reko bi sastavi ponudu i napiši detaljno sve kaj koliko košta i koliko čega treba. A ako se odlučim sam kupovat građu i crijep želim da to imam da znam točno kaj treba i koliko. Ja volim sam kupovat a oni nek se jebu. A ne da mi dovuče prastaru mokru jelovinu na silu i na brzinu kao posušenu u nekoj sušari u pilani u njegovom susjedstvu. Za ponudu s detaljnim specifikacijama bi onom ko to zna napravit i platio to bez obzira odabrao ga za izvođača ili ne
- izmjera - i moj rođo aka kolega i ovaj su samo mjerili kolika bu mansarda. Nije ih zanimalo ni koliko je udaljenost od poda tavana do vrha (sljemena), bar otprilike plus minus 10 cm ni visina od poda do onog mjesta di krovište izlazi izvan zidova kuće. Ja sam to izmjerio i u AutoCAD-u vidio da je stara streha pod 33°. Da netko ne može napravit ponudu di će pisat toliko košta ovo toliko ono neke nacrte s osnovnim kotama nije mi jasno. Jel si neko misli ak mi je kolega ili ak je jeftin da to ne treba i da je to glupost ?? Da ne kažem da ja nisam ni mogao izmjerit sve kak treba jer nisam imao asistenta ni metar od 10 m nego običan dvometarski pa sam crtao na neku letvu i onda se tak otprilike jebao a ljudima je teško za 20-40000 kn koje će za ruke dobit u par dana rada to napravit ?? Fala drugi put rađe radim sam
- nemar - ljudi ostavljaju nered za sobom kao da je tajfun prošao, ne pokrivaju krov kak treba, da ne pričam da su letve tu skoro cijeli tjedan na kiši (na dvorištu). Niti da bi ih pokrili najlonom jer ga nemaju a nemaju ga jer su šupci koji ne znaju nabavit sve kaj im treba. Najbolje da me još štemericu traže da im posudim. Takve mokre letve i daske mogu jedino strulit a onda ode za par godina cijeli krov u kurac

I da, na kraju plaćamo gotovinom. Stari je već dao 30000 kn, ostatak slijedi u ponedjeljak. Pa pitam danas, ko ima 50-70 ili više soma kn u gotovini bez da je dizao kredit u roku odmah. A da taj netko već prijašnjih godina nije mijenjao krov. NItko ! U mom susjedstvu se svake godine radi par krovova. Ove godine ništa. Tak da bi ti tišleri, šloseri i slični seronje koji misle da su magistri farmacije ili koji kurac mogli bit sretni da imaju posla dok još sve nije propalo u lijepoj našoj

Miš_B
15.08.2010., 13:18
E tak je to - po ko zna koji put se pokazuje da bi vecini tih nasih majstora valjda ruka otpala kad bi napravili bilo koji posao koji mogu ikako izbjeci, tipa pocistiti sranje za sobom, nesto precizno izmjeriti i izracunati, malo pripaziti ponekad itd.

Takav je mentalni sklop valjda + nestrucnost = traljavo obavljen posao

Najslađi
04.10.2010., 21:07
Pozdrav,

krov je poceo curit gadno i moramo ga mijenjat. Trenutno je to krov na 4 vode, ali namjeravamo podic zidove i napravit krov na 2 vode (u sredini kuce je zid na koji ce lec grede).

Za pokrov planiramo kupit limene ploce (ili panele, nisam siguran u nazive), po mogucnosti one koje vec imaju izolaciju ispod i te ploce sto vecih dimenzija sarafili direktno na grede.
Dali je to u redu i kako onda napravit ventilaciju? Ako ih sarafimo direktno na grede usparamo na gradi i manje je posla, ali onda bi ventilacija morala bit izmedu greda, a ne iznad greda kako je valjda uobicajeno. Dali bi taj hladan i vlazan zrak smetao gredama?

Ako to nije u redu onda cemo stavit letvice ispod, ali nas isto zanima od kojeg proizvodaca i gdje mozemo kupit lim koji je kvalitetan, a nije skup?

Krov je nekih 100m2, pa ako mi netko moze dat ugrubo procjenu kojiko bi sav materijal kostao za krov pokriven limom, drvena grada, folija i sve sto tu ide, a bez izolacije, knaufa i tih zavrsnih radova koji se mogu kasnije napravit.

Unaprijed hvala

Neroslava
10.10.2011., 21:50
Skupljamo ponude za zamjenu/adaptaciju krovišta, zanima me jedan detalj. Pitam jednog od ponuđača da li su predvidjeli stavljanje sljemenjaka suhom izvedbom jer ne vidim u ponudi nigdje sljemenogrebene spojnice i ostalo kaj treba za to. Veli lik da on to radi na način da pričvršćuje sljemenjake žicom za krov. Ja se počela smijat. Kaj?

baustelac99
10.10.2011., 22:24
Skupljamo ponude za zamjenu/adaptaciju krovišta, zanima me jedan detalj. Pitam jednog od ponuđača da li su predvidjeli stavljanje sljemenjaka suhom izvedbom jer ne vidim u ponudi nigdje sljemenogrebene spojnice i ostalo kaj treba za to. Veli lik da on to radi na način da pričvršćuje sljemenjake žicom za krov. Ja se počela smijat. Kaj?

Radilo se nekad i samom žicom. imam doma sljemenjaka iz ranih 80tih sa uškom i rupom za žicu. jednom sam ko klinac i vidio takav krov ( otac je često popravljao krovove nakon "majstora" pa me vukao sa sobom)

ne znam dal više itko tako radi.

LeanaRi
04.12.2011., 08:14
Željeli bismo postojeći krov ( na četiri vode) prepraviti u krov na dvije vode i u potkrovlju sagraditi dvije sobe i kupaonu. Kakve mi dozvole trebaju (ne mijenjam visinu sljemena)?

baustelac99
04.12.2011., 11:08
Mjenjaš kubaturu, a za dozvolu ti treba i projekt.
Ako ti kuća nema dozvolu, promjeni krov, pa legaliziraj sve po novom stanju.

Edgar
04.12.2011., 11:58
Pozdrav,

krov je poceo curit gadno i moramo ga mijenjat. Trenutno je to krov na 4 vode, ali namjeravamo podic zidove i napravit krov na 2 vode (u sredini kuce je zid na koji ce lec grede).

Za pokrov planiramo kupit limene ploce (ili panele, nisam siguran u nazive), po mogucnosti one koje vec imaju izolaciju ispod i te ploce sto vecih dimenzija sarafili direktno na grede.
Dali je to u redu i kako onda napravit ventilaciju? Ako ih sarafimo direktno na grede usparamo na gradi i manje je posla, ali onda bi ventilacija morala bit izmedu greda, a ne iznad greda kako je valjda uobicajeno. Dali bi taj hladan i vlazan zrak smetao gredama?

Ako to nije u redu onda cemo stavit letvice ispod, ali nas isto zanima od kojeg proizvodaca i gdje mozemo kupit lim koji je kvalitetan, a nije skup?

Krov je nekih 100m2, pa ako mi netko moze dat ugrubo procjenu kojiko bi sav materijal kostao za krov pokriven limom, drvena grada, folija i sve sto tu ide, a bez izolacije, knaufa i tih zavrsnih radova koji se mogu kasnije napravit.

Unaprijed hvala

ne šarafi direktno na grede, iz više razloga. prvo, ak je starije krovište vjerojatno ni rogovi više nisu na istoj visini, pa će se ionako morati ravnati tzv tumplanje (ili tak nekak) - zabijaju se daske slijeve i desne strane na istu visinu....i tu ode građe podosta (ak je to slučaj kod tebe)

drugo, ispod lima je uvijek kondnezacija, direktno šarafanje na gredu, dovest će prije do ili poslije do truljenja grede a to ti je najmanje kaj ti treba u životu.

osim toga, prostor ispod greda ti treba za izolaciju.........

da,ali
05.12.2011., 08:59
LeanaRi

Za taj zahvat treba dozvola koja se zove Rješenje o uvjetima građenja.

Iz Zakona:

"3.3.1. Rješenje o uvjetima građenja

(1) Zahtjev za izdavanje rješenja o uvjetima građenja u pisanom obliku podnosi investitor.

(2) Zahtjevu za izdavanje rješenja o uvjetima građenja investitor prilaže:

– tri primjerka idejnog projekta čija je situacija prikazana na odgovarajućoj posebnoj geodetskoj podlozi,

– posebne uvjete tijela državne uprave nadležnog za poslove kulturnih dobara za građevinu koja se nalazi u naselju ili dijelu naselja, koje je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao kulturnopovijesna cjelina ili je građevina upisana u taj Registar kao kulturno dobro,

– pisano izvješće i potvrdu o nostrifikaciji idejnog projekta ako je projekt izrađen prema stranim propisima,

– dokaz da ima pravo graditi na zemljištu od kojeg će se formirati građevna čestica, odnosno na postojećoj građevini."

Provjeri prije da li je BRP u okvirima dozvoljenog prema odgovarajućem urbanističkom planu.

2cute
07.01.2012., 20:33
Pozdrav!

Mi bi potkrovlje, krov na 2 vode digli na 1 vodu - lagani pad, limeni krov.
Ima li rješenje bez da se radi deka? Kako se to zapravo radi?
Koliki je minimalni pad za limeni krov (ne imitacija crijepa nego ravne ploče). :ne zna:

Plus pitanje; kako bi dobili dodatni životni prostor moramo svakako mijenjati i povisiti krov. Ima li tko odgovor što je zapravo povoljnije - zamijeniti i podići klasičan krov ili gore navedena varijanta sa višljim dograđivanjem ali krov na 1 vodu?

Sva mišljenja dobrodošla! :)

baustelac99
07.01.2012., 22:59
1. vidi što prostorni plan dopušta
npr u dalmaciji su većinom određeni nagibi krova 18-23 stupnja. dakle nema krovova blagog nagiba. za lim ti je nagib oko 4-6stupnjeva
2. vidi po prostornom planu dali možeš dizati još 1 etažu. jer potkrovlje je do 1,2m nadozida. ako ideš veći nadozid računa se kao normalan kat.
dakle ako su dozvoljena 2kata+ potkrovlje, a ti imaš 2 kata+ tavan, nemožeš gradit krov na jednu vodu. nego samo na 2, sa max nadozidom 1,2m

naravno da ima rješenja da se ne radi deka ( ni velikog ni malog nagiba)
zapravo deka ni nije neko pametno rješenje, drastično poskupljuje izvednu, a ne doprinosi bitno izolaciji.

ne znam što je povoljnije, klasični kosi krov ili blagi nagib, ali uzmi u obzir i svoje želje, jer prostor sa krovom blagog nagiba je identičan klasičnom stanu.

2cute
08.01.2012., 09:25
Hvala na odgovoru! :)
Kako mogu saznati što točno predviđa prostorni plan?
Radi se o staroj kuci (al ne prije 70ih) za koju bi htjeli riještiti sve papire.

baustelac99
08.01.2012., 09:35
Hvala na odgovoru! :)
Kako mogu saznati što točno predviđa prostorni plan?
Radi se o staroj kuci (al ne prije 70ih) za koju bi htjeli riještiti sve papire.

Odeš u općinu i pitaš ih.
a drugi način je odeš na web stranicu svoje općine, potražiš prostorni plan (trebali bi imati) i pročitaš polako i s razumjevanjem..

hm, kakve papire bi htjeli rješiti?
za tu novu nadogradnju (ako postojeća kuća ima dozvolu) ili kuća uopće nema dozvolu?

2cute
08.01.2012., 09:52
Odeš u općinu i pitaš ih.
a drugi način je odeš na web stranicu svoje općine, potražiš prostorni plan (trebali bi imati) i pročitaš polako i s razumjevanjem..

hm, kakve papire bi htjeli rješiti?
za tu novu nadogradnju (ako postojeća kuća ima dozvolu) ili kuća uopće nema dozvolu?

Kuća je upisana u katastar, objekt ima lokacijsku za gospodarski objekt. Navodno ima neku prastaru građevinsku koja sigurno ne pokriva sadašnji izgled kuće.
Tako da zapravo niti ne znam što mi uopće treba od papira, ali svakako bi to probali legalizirati u potpunosti.

baustelac99
08.01.2012., 10:07
trebao bi najprije pokušati pronaći tu prastaru građevinsku.
ne znam koliko ti se žuri, al službeno bi najprije trebao legalizirati postojeće stanje pa onda tražiti novu dozvolu za dogradnju. a to bi ti potrajalo nekoliko godina.
da si prije god dana bez dozvole podigao kolko planiraš danas bi mogao sve skupa odjednom legalizirati.

2cute
08.01.2012., 10:32
trebao bi najprije pokušati pronaći tu prastaru građevinsku.
ne znam koliko ti se žuri, al službeno bi najprije trebao legalizirati postojeće stanje pa onda tražiti novu dozvolu za dogradnju. a to bi ti potrajalo nekoliko godina.
da si prije god dana bez dozvole podigao kolko planiraš danas bi mogao sve skupa odjednom legalizirati.

Mislili smo uskočiti u ovu "akciju" legalizacije.
Koliko mi drži vodu da sada nabrzinu dodamo što bi dodavali (zapravo se radi samo o dizanju potkrovlja), pa ove godine za sve skupa predati zahtjev za legalizacijom? Stignemo? :D

marion56
08.01.2012., 11:20
Mislili smo uskočiti u ovu "akciju" legalizacije.
Koliko mi drži vodu da sada nabrzinu dodamo što bi dodavali (zapravo se radi samo o dizanju potkrovlja), pa ove godine za sve skupa predati zahtjev za legalizacijom? Stignemo? :D

rok za legalizaciju će se sigurno produžiti.
Kada je anpravljeno to što već postoji?

2cute
08.01.2012., 12:20
Mislim da 70ih, ne prije...

decec
04.03.2012., 09:04
Može li u jednokatnoj kući koja je dobila građevinsku dozvolu za izvođenje dvostrešnog krovišta, pod tim krovištem biti dva stana (lijevo i desno), te je li se onda to računa kao drugi kat? S tim da se iskoristi onaj mali tavanski prostor na sredini za tavanski stan? ili za to trebaju nove dozvole?
Hitno je, hvala!

baustelac99
04.03.2012., 10:40
Nisi baš puno objasnio.
-koliko sada ima stanova
-kolika je parcela-zbog parkiranja- jer novi stan-mora imati novo parkirno mjesto.

sve ovisi o prostornom planu- u njem piše kakve stambene građevine su dopuštene, do koliko stanova i koje katnosti. tavan ne može biti kat, vodi se kao potkrovlje. koliko znam sve do visine nadozida od 120cm je potkrovlje, a iznad 120cm se vodi kao kat.

zlajano1
25.04.2012., 18:34
dali mi tko moze poblize objasnit;;;dakle redi se o privatnoj kuci u sredistu split (nije u povjesnoj zoni)kuca je na tri kata ja se nalazim na zadnjem katu posto je 1932 nadogradjena bocno s jos 3 kata te nema predstavnika stanara niti firme koja vodi stano upravu.prije je postojalo kroviste na njoj medjutim 96 se desio pozar i kroviste je potpuno unisteno i trnutno se nalazi taraca zanima me posto su nam (nalozili) da vratimo u prvobitno stanje i imam papir dali jos triba koji dokumenat vaditi hvala

bpodnar
06.09.2012., 13:30
Imam pitanje u vezi troškova rekonstrukcije krovišta. Sada je kuća sa višestrešnim krovom, a krov bi u budućnosti trebao biti na 2 vode. Pošto sada nemam gore deku nego su grede i daske, radio bih i tu betonsku ploču. Na kraju cijelu kuću bih "obukao" u stiropor. Kuća je cca 10x10m. Koliko bi to okvirno koštalo? Znam da se ne može precizno reći, ali čisto da imam neke okvire jer moram dizat kredu za to sve. Hvala!

Josip4
05.01.2013., 21:56
Planiram uređenje tavanskog stana na kući, pa me zanima nekoliko stvari. Odabrao sam nekoliko firmi koje su mi dale najbolju ponudu i svatko od njih je došao pogledati krovište.

Ono što me brine jest to da svatko od njih ima neku svoju teoriju kako bi to trebalo biti. Odlučio sam da radim trapez kućice sa obje strane po cijelom krovištu jer ne bi dozidavao parapete.
Ono što je sporno jest nagib krova, neki vele da ne smije biti ispod 20°, neki da može, ali onda treba staviti ljepenku na to mjesto gdje nema dovoljnog nagiba itd...

S druge strane imam i problem sa stupovima, neki vele da se oni mogu maknuti, pa to mjesto osloniti na zidove, neki vele da oni moraju ostati, neki da stup ne smije biti oslonjen na deku, nego na zid ispod...

Pošto mi cijeli tavan bude samo dnevni boravak jer soba imam dosta na ostale dvije etaže bitno mi je gdje budu stupovi, jer neki bi mi sada smetali za raspored koji sam zamislio.

kanjar
05.01.2013., 22:12
Planiram uređenje tavanskog stana na kući, pa me zanima nekoliko stvari. Odabrao sam nekoliko firmi koje su mi dale najbolju ponudu i svatko od njih je došao pogledati krovište.

Ono što me brine jest to da svatko od njih ima neku svoju teoriju kako bi to trebalo biti. Odlučio sam da radim trapez kućice sa obje strane po cijelom krovištu jer ne bi dozidavao parapete.
Ono što je sporno jest nagib krova, neki vele da ne smije biti ispod 20°, neki da može, ali onda treba staviti ljepenku na to mjesto gdje nema dovoljnog nagiba itd...

S druge strane imam i problem sa stupovima, neki vele da se oni mogu maknuti, pa to mjesto osloniti na zidove, neki vele da oni moraju ostati, neki da stup ne smije biti oslonjen na deku, nego na zid ispod...

Pošto mi cijeli tavan bude samo dnevni boravak jer soba imam dosta na ostale dvije etaže bitno mi je gdje budu stupovi, jer neki bi mi sada smetali za raspored koji sam zamislio.
dobar si, imaš gotove ponude a nemaš projekt
nagib krova ispod 20 je sporadičan ali izvediv sa nekim vrstama pokrova ali ne i sa svima, normalno da je zaštita podkrovlja ispod 20 potrebna i to kvalitetno izvedeno
pravila struke traže da se stupovi postavljaju blizu nosivih zidova donjeg kata, a ako to nije treba opterećenja prenijeti na nosive zidove nazidnicama

baustelac99
05.01.2013., 22:20

.

koliko kužim radiš kompletnu adaptaciju, skidanje crijepa, nova drvena konstrukcija, crijep i izolacija?
Ako je tako, stupovi se mogu staviti da ti ne smetaju, ali za takve zahvate ti treba KVALITETAN projekt a ne štrc-brc skica pa kasnije rogovi naprave špagu i sve se fino prizemlji.

baš me zanima na temelju čega su ti dali ponudu, a ni ne znaju što točno treba raditi?

s obzirom da radiš stan pod crijep svakako ide paropropusna folija neovisno o nagibu. a proizvođači crijepa navode najmanji dopušteni nagib.
stupovi se moraju oslanjati na zidove ili bar blizu zida, a ne na sred raspona.

Josip4
05.01.2013., 22:20
dobar si, imaš gotove ponude a nemaš projekt
nagib krova ispod 20 je sporadičan ali izvediv sa nekim vrstama pokrova ali ne i sa svima, normalno da je zaštita podkrovlja ispod 20 potrebna i to kvalitetno izvedeno
pravila struke traže da se stupovi postavljaju blizu nosivih zidova donjeg kata, a ako to nije treba opterećenja prenijeti na nosive zidove nazidnicama

Nisam te razumio najbolje glede boldanog. Kakav mi projekt treba?

Znači o krovištima znam malo, gotovo ništa. Znači tražio sam firme preko jednog portala. Odlučio sam se za jednu blizu mene, a i cijena je ok, nije najjeftiniji, ali nije ni puno skuplji.
Taj mi je reko upravo ovo kaj si ti napisao, da se stupovi moraju staviti na ili blizu nosivih zidova i da će mi nagib biti manji od 20° pa treba bolje izolirati. Znači po ovom tvome on je bio u pravu, dok ostali to nisu naveli.

Josip4
05.01.2013., 22:21
koliko kužim radiš kompletnu adaptaciju, skidanje crijepa, nova drvena konstrukcija, crijep i izolacija?
Ako je tako, stupovi se mogu staviti da ti ne smetaju, ali za takve zahvatei ti treba KVALITETAN projekt a ne štrc-brc skica pa kasnije rogovi naprave špagu i sve se fino prizemlji.

baš me zanima na temelju čega su ti dali ponudu, a ni ne znaju što točno treba raditi?

Znači oni su bili kod mene, mjerili su i pogledali kaj treba.

Stvar je ovakva, adaptirao sam krovište prije 4 godine, znači samo crijep i grede. E sada bi se odlučio na tavanski stan da imam veliki d. boravak i ured, pa bi morao sve iz početka raditi. Sadašnje krovište je normalno, znači bez kućica.

baustelac99
05.01.2013., 22:27
aha, mjerili i pogledali kako će bez projekta provesti tvoju zamisao krova sa što manje stupova.
to ti je loš recept al još nije kasno.
inače, među majstorima otprilike svaki 10ti donekle kuži kako se prenose sile kroz konstrukciju i razmišlja svojom glavom, ostali rade onako kako ih je pokojni Antun ili Slavko naučio. i nakon tog posla možeš molit Boga i zapalit deblju svijeću na Kamenitim vratima (osobno sam se više puta uvjerio).

Josip4
05.01.2013., 22:36
aha, mjerili i pogledali kako će bez projekta provesti tvoju zamisao krova sa što manje stupova.
to ti je loš recept al još nije kasno.
inače, među majstorima otprilike svaki 10ti donekle kuži kako se prenose sile kroz konstrukciju i razmišlja svojom glavom, ostali rade onako kako ih je pokojni Antun ili Slavko naučio. i nakon tog posla možeš molit Boga i zapalit deblju svijeću na Kamenitim vratima (osobno sam se više puta uvjerio).

Gle u principu bi broj stupova ostao isti, samo bi se pomaknuli, jer ovako kako su sada mi ne može nikako odgovarati, ma kako god kombinirao. Sporan će biti samo jedan, ali taj dio bi se oslonio na zid od siporeksa.

Znači ovaj koji je danas bio je rekao da možemo malo odstupati da se stupovi pomaknu, jer su sada svi stupovi na nosivim zidovima.

Ima li ovdje netko tko bi mi pomoću slika tavana mogao pojasniti kako najbolje napraviti?

baustelac99
05.01.2013., 22:40
Ne može ti nitko ovako dati savjet na pamet. u većini slučajeva se mogu stupovi pomicati ali se mora na nešto osloniti.

Josip4
05.01.2013., 22:53
Ima li netko ovdje iskustva sa (ako je netko nedavno radio tavanski) podizanjem tih kućica, jel treba za to tražiti kakvu dozvolu ili ne?

Znači ništa se glede bočnih zidova tavana i parapeta ne bi dozidavalo, bočni dio krova bi ostao isti. Ono što bi bilo drugačije je to kaj bi sa svake strane išle kućice koje bi se spuštale sa predzadnje grede, na zadnju ako se gleda iz unutrašnje strane. Znači sljeme i bočni dio krovišta bi ostali isti.

kanjar
10.01.2013., 21:00
normalno je da moraš tražiti dozvolu jer prenamjenjuješ prostor, iznutra i izvana, svakako onda te slijedi izrada projekta pa onda građenje po projektu i dozvoli. Mislim da je sve ostalo moguća ali i opasna radnja za tebe i tvoje novce

sugarray
11.01.2013., 06:48
Pitanjce ako netko zna.
U građevinskoj mi piše za kuću pod broj etaža - djelomično podrumljena prizemnica sa tavanskim stambenim prostorijama, visina vijenca max +4,80.
Da li je moguće podići visinu kompletne kuće i do koje visine a da ne prelazi u neku drugu kategoriju, tj. da ostaje definirana kao prizemnica s tavanskim?
Zanima me jer bih htio gore sređivati tavanski, ali mi jedna strana krova dolazi skroz na deku a htio bih što bolje iskoristiti prostor te bih trebao podići kompletno potkrovlje.

Vaša iskustva i prijedlozi?

Hvala

baustelac99
11.01.2013., 06:59
Pitanjce ako netko zna.
U građevinskoj mi piše za kuću pod broj etaža - djelomično podrumljena prizemnica sa tavanskim stambenim prostorijama, visina vijenca max +4,80.
Da li je moguće podići visinu kompletne kuće i do koje visine a da ne prelazi u neku drugu kategoriju, tj. da ostaje definirana kao prizemnica s tavanskim?
Zanima me jer bih htio gore sređivati tavanski, ali mi jedna strana krova dolazi skroz na deku a htio bih što bolje iskoristiti prostor te bih trebao podići kompletno potkrovlje.

Vaša iskustva i prijedlozi?

Hvala

imaš projekt i dozvolu?
a gdje si bio dok se projekt radio?
Naravno da možeš podići visinu, najprije tražiš izmjenu projekta pa izmjenu građevinske dozvole.

beliy
03.02.2013., 20:56
Molim vas iskustva kod zamjene krovišta. Dvoumim se između lima i crijepa? Šta vi mislite

kanjar
04.02.2013., 06:24
Zamjena krovišta- pokrova drugim vrstama pokrova u naseljenim sredinama iziskuje odobrenje organa nadleznog za poslove urbanizma, graditeljstva

jones85
04.02.2013., 08:02
lim je daleko laksi za konstrukciju no prilicno se cuje kod padalina