PDA

View Full Version : Čišćenje bez kemikalija

Ferrari-Ficho
26.11.2009., 13:21
Dakle.... drage (uglavnom) mame.... sve mi, ili bar većina, imamo zadatak i odgovornost kuću, dom održavat urednima, čistima, zdravima za nas i naše malce koji sve vole istražit, oblizat, strpat u usta.... Pa, molim lijepo savjete i načine kako tp činiti bez Domestsa, varikine, skupih boca koje "treba čuvati izvan dohvata djece". Npr. stakla se fino peru sa čistom vodom s malo octa.
Eto, dobrodošli su savjeti, metode, načini...
Isto tako i razni ekološki proizvodi, samo onda molim i gdje se kupuju.

Nadam se da ne duplam neku temu. Ako ipak da, molim admine da premjeste. Hvala :cerek:

Smotani2
26.11.2009., 13:26
Krivi pdf.

Inače, i ocat moraš čuvati van dohvata djece.

Ferrari-Ficho
26.11.2009., 13:34
Ma daj! Zbog čega je bilo pod navodnicima?
PDF je za roditelj, a pošto se ovdje uglavnom radi o tome da napravim najbolje za svoju djecu, meni bilo normalno ovdje pitat. A ako admini misle da je krivi- neka me premjeste kao što sam i zamolila.
Dakle- ima li tko što pametno za reći na temu?

pikacu
26.11.2009., 13:44
Imaš Frosch na bazi octa - mrakkkkkkkkkk :s
Tako očisti,boca košta cca 11 kn (Kaufland,Dm) - ja ga stavim u sprej i čistim kuhinju,kupaonicu..., a ako ga razrijeđuješ na 5 litara onda samo bez ikakvog ispranja opereš pločice,podove,vrata,kvake,stakla,ma preeeeeedobra stvar
nema više nikakvih ovih gušećih kemikalija

luna_lana
26.11.2009., 13:59
Ja koristim za čišćenje samo ocat, sodu bikarbonu i limunsku kiselinu ili sok običnog limuna, svejedno - uglavnom skida sve i masnoću i prljavštinu i kamenac.

Ferrari-Ficho
26.11.2009., 14:03
To, cure!
Ja osim toga koristim u kupaoni i ulje čajevca. Pa, ako tko zna gdje se to još može sigurno koristit osim na pločicama...?

Ferrari-Ficho
26.11.2009., 14:04
I što je sa Boraxom? Vidim da to tete Kim i Agi preporučuju kao prirodno sredstvo. Gdje to nabavit? U drogerijama? Kako se to razrjeđuje? Se ispire?

TheProvense
26.11.2009., 14:05
ja ribam kadu, umivaonik i wc sa octom..nema tog brefa, cifa, domestosa i ostalih koji mi bolje očiste od samog octa..
i same pipe mi se sjaje kao da su netom kupljene..samo što moram obavezno nositi rukavice, jer mi je jednom jako izgrizlo ruke.
odlična tema! i mene zanima čime se još može poslužiti u čišćenju :mig:

frogy
26.11.2009., 14:05
Cure, kako se riješite smrada od octa?

ludaaa25
26.11.2009., 14:11
Cure, kako se riješite smrada od octa?

zračenjem hahahha..inaće i ja koristim ocat,limun i sodu i proizvode od froscha i za suđe..kad naletim kupim njihovo i za robu prat..
a imam ono kao ovlaživać zraka pa se upali svića a gore se grije voda,u tu vodu stavim par kapi eteričnog ulja..ili kad je ugrijano prokuham domae limune i ostavim da isparavaju mirise ili ruzmarin ubacin..

Ferrari-Ficho
26.11.2009., 14:14
Ma meni to manje smrdi i brže se izrači nego kemikalije.
Malo izračim i sve 5.
(Nekad se ocat stavljao i na kosu umjesto regeneratora.)

mandy
26.11.2009., 14:23
Meni ocat užasno smrdi i osjećam ga danima :horor:

Koristim Froschove proizvode za sanitarije, podove i staklo na bazi limun, naranče i octa (punjenje od 1 L jednako košta kao 500 ml sa špricom (cca 15kn), prvi put kupila šprice poslje samo punjenja)..
To je sve od proizvoda za čišćenje što koristim.
Imam Domestos kojim počistim kupaonicu jednaput-dvaput godišnje ili ako netko ima proljev, povraća pa počistim Domestosom.

Eterična ulja mi ostavljaju tragove po pločicama (imam tamno crvene i crne pločice)

luna_lana
26.11.2009., 14:30
A di se kupuju ti Froschovi proizvodi?
Ne mogu se sjetiti jesam li ja to i gdje vidila...

Lali Puna
26.11.2009., 14:45
recite samo meni neukoj jel se s tim octovima i limunom i sl. mora ribat baš jako? ono, pet puta više nego s kemikalijama?
ja inače koristim frosch za suđe i taj na bazi octa za kupaonu, al kuhinju čistim s kemikalijama (ajax professional) - možda je subjektivno, al imam osjećaj da mi to ne bi masnoću opralo.
domestos koristim samo za nalit u odvode , to isto imam osjećaj da s octom ne bi bilo dovoljno :ne zna:

i gdje da kupim praznu plastičnu bocu sa štrcaljkom, A DA RADI NAKON JEDNE UPOTREBE? kupila u mulleru, nakon jednog čišćenja više nije htjela špricat

forcha ima nešto u dm-u, nešto više u mulleru
ja koristim njihov za suđe, taj s octom, prašak za veš i omekšivač

sunce moje
26.11.2009., 14:49
A di se kupuju ti Froschovi proizvodi?
Ne mogu se sjetiti jesam li ja to i gdje vidila...

DM, Muller, Konzum....možda još negdje ali ja kupujem uglavnom na tim mjestima.
I Froch praškove sam počela koristit kad se mali rodio, za njegovu robicu. Sad perem i našu s tim i dobar mi je. Ima kao gel i kao prašak.

sunce moje
26.11.2009., 14:54
i gdje da kupim praznu plastičnu bocu sa štrcaljkom, A DA RADI NAKON JEDNE UPOTREBE? kupila u mulleru, nakon jednog čišćenja više nije htjela špricat

ja sam kupila u bauhausu (ili tak negdje) jel mi je trebala za neku biljku špricat. Biljka je crkla sad služi za čišćenje. I znam da mi je bilo muka dat 30-40 kn za nju, ali trebala mi je hitno (biljka dobila neke uši)

mandy
26.11.2009., 14:56
Froscha najviše ima u Mulleru...u DM-u i nekim dućanima ima za prat suđe, za wc kamenac, al nema za staklo i sanitarije.
Ja njihove šprice imam godinu dana i ništa im nije.

Lali Puna
26.11.2009., 14:59
aha, misliš kupila si frosh u boci sa štrcaljkom?
al gdje ima praznih plastilčnih boca sa štrcaljkom?

i jel se treba ribat jako?

SummerNight
26.11.2009., 15:28

Ma sigurno treba, nista nije ravno mr muscolu kad ga pospricas i ostavis pola sata. :cerek:

luna_lana
26.11.2009., 15:39
recite samo meni neukoj jel se s tim octovima i limunom i sl. mora ribat baš jako?

Ma ne treba, vjeruj mi iznenadila bi se. Ja recimo napravim otopinu vode, sode bikarbone i limunske kiseline i ona onako dok se pjeni meni skida sve. Ja perem onom hrapavom stranom spužvice za suđe.
Dobro neznam dal baš skida ukorijenjenu prljavštinu, al još nisam stigla do te faze. :D
Ak niš drugo bar se tješim da mi ne uništava tako jako kožu ko kemijska sredstva jer ja mrzim prati sa rukavicama, uvjek golim rukama (izuzev wc školjke)

lehaha
26.11.2009., 15:41
Kad već svi tak lijepo čistite s tim octom onda navedite neke omjere da se i mi druge ekološki osvijestimo.

Ja trenutno imam frosch za stakla jer mala packa po ogledalima, onda s par kapi octa u vodi obrišem podove (ne znam koliko smijem zbog laminata) jer mucek šeta po svuda, a mala za njim. Voljela bih znati te omjere jer bih eti čistilici smutila boce, ona toliko kemikalija troši da ih ja ne mogu nakupovati.

luna_lana
26.11.2009., 15:49
Ja ne koristim tako često ocat, koristim ga za skidanje kamenca na sudoperu i u kupaoni, ali za podove i to ne, a za stakla malo rakije u vodu (brže ishlapi i ne smrdi,a stakla sjaje ali ne čistiti po suncu ipak...omamljuje...:).
Uglavnom ja ocat stavim u praznu bocu sa špricom od sredstva za pranje stakala i pošpricam površinu i tako ostavim da djeluje recimo na kadi, pločicama unutar tuš kabine, po kabini ili sudoperu i poslije samo isperem i posušim, ja ne dodajem nikad ocat u vodu.

Lali Puna
26.11.2009., 15:56
Ja recimo napravim otopinu vode, sode bikarbone i limunske kiseline i ona onako dok se pjeni meni skida sve. J

ma ja sam grozna grozna grozna domaćica, nekidan sam kolegicu s posla pitala gdje se kupuje soda bikarbona :brukica:
a gdje se kupuje limunska kiselina? :brukica:?

Aeon+
26.11.2009., 16:36

u dućanima s frizerskim priborom. ja kupila 2,jedna je nekih 20kn

larazg
26.11.2009., 19:05
ko je spomenuo neko sredstvo za čišćenje sa octom.. da ga ubijem :azdaja: :lol: :mig:

natjerala Zagora da ode po to, maloprije stala prati WC i skoro se izrigala :rigo:

pa cijeli stan smrdi po octu :zvrko:

e sad pitanje... kako ocat otjerati :confused:???

Fi Fi
26.11.2009., 19:59
Ja isto koristim alkoholni ocat i ulijem malo vode u njega,jer i ovako nagriza za oči,a kamoli bez vode,ali da očisti ,očisti vrhunski :).
Iako je problem u smradu,ali ja sam kupila one maske i stavim to na usta,jer me totalno guši.
sodu bikarbonu koristim za čišćenje mikrovalne i u nju obavezno limun stavim,a za školjku domestos mi je zakon :D(jedina mana mu je ubitačan smrad i ostavljanje fleka po odjeći:mad::mad:,sa njim sam pola robe uništila,tako da sada uzmem tu flekanu kada čistim školjku ili pak kupim domestos maramice, pa samo prebrišem):)

Calliope
26.11.2009., 21:28
Meni Frosch za sanitarije ostavlja bijele fleke :confused: Na primjer, po dasci od wc - sve mi bude ružno, flekavo, moram poslije ponovo prati.

Ja volim miris domestosa i to onog vulgaris, najsličinijeg varekini - podsjeća me na bazen i odlaske na isti dok smo klinci bili :D

Soda bikarbona - s tim smo tepih čistili - nije sve izvuklo, ali dio je. Samo se pospe, pusti pola ure (ili tako nekako) i onda se usisa.

Octom sam čistila kamenac na tuš kabini, ali nisam baš zadovoljna bila. No, uspjehom u tom pothvatu nisam nikad zadovoljna

Aeon+
26.11.2009., 21:49
Meni Frosch za sanitarije ostavlja bijele fleke :confused: Na primjer, po dasci od wc - sve mi bude ružno, flekavo, moram poslije ponovo prati.

Ja volim miris domestosa i to onog vulgaris, najsličinijeg varekini - podsjeća me na bazen i odlaske na isti dok smo klinci bili :D

Soda bikarbona - s tim smo tepih čistili - nije sve izvuklo, ali dio je. Samo se pospe, pusti pola ure (ili tako nekako) i onda se usisa.

Octom sam čistila kamenac na tuš kabini, ali nisam baš zadovoljna bila. No, uspjehom u tom pothvatu nisam nikad zadovoljna

šta misliš,ili jesi probala,jel bi se to dalo s madracem napraviti? ja nikako da nađem tu pjenu za madrac koja se usisa,možda bi ovo šljakalo..

MalaLola
26.11.2009., 22:47
Molim omjere za te octove, sode bikarbone, limunske kiseline i što za što koristiti.
Hvala :D

Fi Fi
26.11.2009., 22:55
primjer za ocat-pola litre alkoholnog octa i isto toliko vode(možeš koristit za čišćenje kupatila)
soda bikarbona i limun-staviš malo vode,oko pola litre u plastičnu posudu,uspeš jednu malu kesicu sode u nju,najsečeš limu na pola i tu drugu polovicu iscjediš u tu vodu,stavš u mikrovalnu na 5 minuta i super ti skine masnoću i više nema mirisa u njoj.
također sodu bikarbonu možeš koristit ako ti se u frižideru pojave neugodni mirisi,malo pospeš i mirisi nestaju.:):)

luce27
27.11.2009., 14:36
Jel netko zna kako očistit bijele fuge na kuhinjskim pločicama ( sad su sive )
:lol:-probala sam domestosom, nije baš nešto. jel postoji nešto efikasnije?

Calliope
27.11.2009., 14:40
šta misliš,ili jesi probala,jel bi se to dalo s madracem napraviti? ja nikako da nađem tu pjenu za madrac koja se usisa,možda bi ovo šljakalo..

Nemam pojma, nisam probala. Javi ako probaš :)

luna_lana
27.11.2009., 14:46
Jel netko zna kako očistit bijele fuge na kuhinjskim pločicama ( sad su sive )
:lol:-probala sam domestosom, nije baš nešto. jel postoji nešto efikasnije?
Postoji...farbanje! :D
Imaš neko sredstvo tj to je u biti farba tj sredstvo za popravljenje fuga.Zove se Rayen, dobije se bočica i još jedna prazna sa aplikatorom na vrhu. Uglavnom nasloniš na fugu, povučeš i fuge ko nove, blistave i bjele.
Ja sam se spasila kad sam to otkrila, ubila sam se čisteći ih u kupatilu, na podu isto bile sive.
Uglavnom to se kupuje u trgovini sa sanitarnom opremom.

ma ja sam grozna grozna grozna domaćica, nekidan sam kolegicu s posla pitala gdje se kupuje soda bikarbona :brukica:
a gdje se kupuje limunska kiselina? :brukica:?
Ma nisan ni ja znala šta se sekiraš, naučit ćeš. :)
Najčešće ćeš ju naći na policama sa onim potrepštinama za kolače, najčešće je blizu mljevenih oraha, maka i toga i onih aroma za kolače.
A ima je i u Konzumu, u mome je kraj začina i juha u vrećicama.

Lali Puna
27.11.2009., 14:58
sjetila sam se još, sad sam to pisala na tip&trick topiku
meni je magična krpa (http://www.hero.co.rs/files/iimegesL/magicna_krpa.jpg) zakon! e, za to ne treba NIKAVO sredstvo, a sve je fino uglancano. ja ju koristim za prašinu, ogledala, nekad pređem i pločice s tim

druga stvar je spužva za mrlje (http://ecx.images-amazon.com/images/I/51NB3lbo%2BeL._SL500_AA280_.jpg) - e, to je nešto strava! s tim čistim štednjak, pločice kad bude onih mrljica jer šprica sok de kuhalo ili miksalo...nema kemikalije, nema ribanja, sve ode u jednom potezu. ova slika koju sam stavila na linku je najpribližnije što sam nabrzinu mogla naći. ja imam neku od mr. muscola iz mullera, s tim rozim unutra.
ima i u dm-u takvih spužva, obilnih bijelih, ali nisu tak dobre.

lehaha
27.11.2009., 14:59
Hoće li vam biti poznatije ak vam spomenem male prozirne, okrugle kutijice s plavim poklopcem? One koje ste mamama čupali iz ormara kad ste bili mali? E još su takve. I da, stoje kod tih pica boca za kolače i/ili kod začina. Ima ih i u vrećicama ko recimo prašak za pecivo.

marcipanka
27.11.2009., 15:57
ja još uvijek koristim sredstva koja sam koristila i prije.

jedino pod perem s ovim sredstvom (http://www.ecover.com/hr/en/Products/Cleaning/20050712++Vloerzeep+HR_EN.htm) jer malac može nakon toga lizati pod bez problema:top:

super stvar:s

s octom sam probala prije par godina i odustala zbog nepodnoščljivog smrada:D

valneahana
27.11.2009., 18:07
samo da vam otkrijem što me jako ugodno razveselilo i iznenadilo za čišćenje

klegica s posla mi rekla za kristalnu sodu(onako soda kao kristalni kamen,topiva u vodi) i donijela mi i kad sam s tim krenula prati oduševljena sam,ona mi je rekla da toga ima u pevecu i bauhausu i tako tim dućanima,ja još nisam otišla po to ali isporbano je

ta stvar odlično čisti,pod,poput parketa i laminata,ormare,drvene stolove,drvene elemente,lamperiju,drvena vrata,štokove

znači sve drveno očisti mrak,bez ribanja,samo obrisati i idi dole ii zato me oduševilo,jer bi prije uvijek ribala pa ispirala i nikad kraja,a ovime samo obrišem i ode dolje svo ono sivilo i smeđilo od plinskog grijanja,od pušenja,od masnih para od kuhanja,kako imam bijele ormare ovo mi je spas

na drugome nije isprobana

alapača
28.11.2009., 06:35
Hoće li vam biti poznatije ak vam spomenem male prozirne, okrugle kutijice s plavim poklopcem? One koje ste mamama čupali iz ormara kad ste bili mali? E još su takve. I da, stoje kod tih pica boca za kolače i/ili kod začina. Ima ih i u vrećicama ko recimo prašak za pecivo.

kaj nije bila bijela ta kutijica sa plavim poklopcem? :misli:
ili je bila prozirna al se sjećam bijela zbog bijelog praha unutra? :D

dobrica31
28.11.2009., 08:50
ja još uvijek koristim sredstva koja sam koristila i prije.

jedino pod perem s ovim sredstvom (http://www.ecover.com/hr/en/Products/Cleaning/20050712++Vloerzeep+HR_EN.htm) jer malac može nakon toga lizati pod bez problema:top:

super stvar:s

s octom sam probala prije par godina i odustala zbog nepodnoščljivog smrada:D

a gdje kupuješ ovo za prati pod????

ja perem sve sanitarije u alkoholnom octu i to čistom i meni on uopće ne smrdi....dapače,paše mi taj miris

SummerNight
28.11.2009., 09:01
U bio bio. Super cisti. :s

Death-of-Art
28.11.2009., 09:11
Ma sigurno treba, nista nije ravno mr muscolu kad ga pospricas i ostavis pola sata. :cerek:

a ti i taj tvoj mr. muscolo.. ja koristim cilit bang al kad svako malo naletim na taj tvoj mr. muscolo pa ću ga baš danas kupit da vidim šta je to tako famozno u njemu :lol:

alapača
28.11.2009., 09:58
a ti i taj tvoj mr. muscolo.. ja koristim cilit bang al kad svako malo naletim na taj tvoj mr. muscolo pa ću ga baš danas kupit da vidim šta je to tako famozno u njemu :lol:

ma ona se samo pali na njegove mišiće, ne nasjedaj na foru :mig:

sijandraffm
28.11.2009., 10:01
jel netko zna di kupit boraks za dezinfekciju ???

ja pitala u ljekarni, ona meni da je to za rane....:confused::s

a za ulje cajevca kazu da neznaju sto je:confused:, dakle gdje to kupujete ???

marcipanka
28.11.2009., 10:04

za boraks nemam pojma.

ulje čajevca imaš u DM-u, bio&bio. ne znam ima li još gdje:misli:

lehaha
28.11.2009., 10:15
kaj nije bila bijela ta kutijica sa plavim poklopcem? :misli:
ili je bila prozirna al se sjećam bijela zbog bijelog praha unutra? :D

Točno tak, evo je u ormaru, ostala od muffina.

A mr. muscolo je za one koji se trebaju nabildati, veli moj muž. Jednom smo ga kupili nakon cilita i mm se naribao ko sivonja (meni bilo muka od mirisa - trudna).

Ferrari-Ficho
28.11.2009., 20:16

Za Borax ću ja otić pitat u drogeriju. Znači, baš neku pravu, u Rijeci je nekad bila Derma preko puta pošte glavne... Sad ne znam, al misijas mi je naći ju. A za ulje čajevca, ja to uzmem u biljnoj ljekarni. Tj. dosad sam uzela samo jednom, to se na kapi stavlja pa jaaaako dugo traje jedna bočica od 60-ak kunica. Jedino što mi se gljivice u jednom kantunu kupaone po njemu vrate brže nego sa varikinom. Nažalost. Al. opet, ljepše miriše i draže mi je s tim.

Ferrari-Ficho
28.11.2009., 20:18
A za drvene podove znači može Ecover, može kristalna soda :top:

A za pećnicu običnu- kako bi prošao onaj recept koji se smućka za mikrovalnu? Nikako? Ili možda ipak...? Mislim da ću probat :cerek: A ako ne upali bar će fino mirisat. Inače ja to napravim sa običnim deterdžentom za suđe, bolje mi se opere nego sa svim onim čudima namjenskim...

Calliope
28.11.2009., 22:51
Ma što vam je boraks? Ima li to veze s bornom kiselinom :confused:

Death-of-Art
28.11.2009., 22:57
Ma što vam je boraks? Ima li to veze s bornom kiselinom :confused:

ja sam mislila da je boraks ono kaj se stavi u kupku pa dezinficira i ubija gljivice na nogama npr. pa da noge ne smrde. :ne zna:

MariaDelMar
28.11.2009., 23:27
evo cure, tu ima svih mogućih savjeta kako ekološki čistiti: bbc, houses behaving badly:http://www.bbc.co.uk/homes/housekeeping/virtualhouse_index.shtml

MariaDelMar
28.11.2009., 23:29
nego, kako da se ja ekološki riješim prokletih žutih mrava :mad:
prošlo ljeto nisam dala da mi rade dezinsekciju jer sam bila trudna, ove godine ni nismo bili u zg kad se to radilo i sad sam luda! sa octom na pap. ubrusu prebrišem kad ih vidim, onda to mjesto pospem sa praškom za pecivo, ali jadan mi je rezultat. pomagajte :s

Lali Puna
29.11.2009., 00:07
mrava se teško riješit i neekološki, a ekološki mislim da je skoro nemoguće!

nego, ja danas u svom običnom, najobičnijem kvartovskom dućanu nakpovala sode bikarbone i limunske kiseline, al nisam niš ni otvorila jer sam, imajuć na umu ovu temu, prošli tjedan kupila u dm-u ovu krpu (http://international.vileda.com/com/products/show/1666/19) :s :s :S
očistila sam pol kuće danas s njom, čak sam imala volje očstit sve pločice u kuhinji (ubije me ono pređi s detergentom pa ispiri pa glancaj) - s ovim pređem samo s grubljom stranom (čisti sve, pa i fleke od kuhanja) i onda bi prešla samo s običnom od mikrofibre krpom! sve mi blešči u kuhinji! pa sam s tim očistila i kuhinjske ormariće (samo vrata, nisam tol'ko baš zabrazdila :D), pa pločice u kupaoni, pa ormariće u kupaoni pa one u spavaćoj, prematalicu, krevet...:s :s

kemikalija nula, učinkovito i pojednostavljeno.
sad mi je žao što imam toliko običnih mikro fibra krpa, najradije bi si pokupovala ovih nekoliko

BlackLotus
29.11.2009., 00:27
ne kužim tu tvoju čarobnu krpu. u čemu je štos? :confused:

alapača
29.11.2009., 12:12
na mrave - S O L !!!

MariaDelMar
29.11.2009., 23:16
alapača hvala :) probat ću sol. držite fige :mad::D
a probat ću i tu krpu :D

pink5
29.11.2009., 23:41
mrava se teško riješit i neekološki, a ekološki mislim da je skoro nemoguće!

nego, ja danas u svom običnom, najobičnijem kvartovskom dućanu nakpovala sode bikarbone i limunske kiseline, al nisam niš ni otvorila jer sam, imajuć na umu ovu temu, prošli tjedan kupila u dm-u ovu krpu (http://international.vileda.com/com/products/show/1666/19) :s :s :S
očistila sam pol kuće danas s njom, čak sam imala volje očstit sve pločice u kuhinji (ubije me ono pređi s detergentom pa ispiri pa glancaj) - s ovim pređem samo s grubljom stranom (čisti sve, pa i fleke od kuhanja) i onda bi prešla samo s običnom od mikrofibre krpom! sve mi blešči u kuhinji! pa sam s tim očistila i kuhinjske ormariće (samo vrata, nisam tol'ko baš zabrazdila :D), pa pločice u kupaoni, pa ormariće u kupaoni pa one u spavaćoj, prematalicu, krevet...:s :s

kemikalija nula, učinkovito i pojednostavljeno.
sad mi je žao što imam toliko običnih mikro fibra krpa, najradije bi si pokupovala ovih nekoliko

ja imam onu čarobnu koju si prethodno spominjala i super je,sve perem s njom. Koliko kunića košta ova iz dm-a?

Kako oprati fuge,a da se ne trebam oteliti pri čišćenju?
I kako oprati one kolutove na štednjaku na kojima se kuha na struju? Koliko god ribala,ne mogu očistiti inox rub.
Nisam picajzla,ali bar da jednom izgleda ko nov

Ferrari-Ficho
30.11.2009., 06:34
Mi smo imali obične mrave, dosadni su bili za poludit. Našla sam puno ekoloških savjeta i krenula redom.
1) sol: šetali se k'o po plaži iako sam ja strusila kilo soli tamo gdje su izlazili iz zida
2) papar- tu sam bila štedljivija, stavila sam jedno 2 žlice na tu rupu. i to je bilo to. Nisu se dosad vratili
3) kao oni ne idu tamo gdje su ugroženi pa nda ti kao pogaziš mravce koji se šeću i ostaviš ih ležat tako mrtve. A onda oni svoje drugare pokupe i odnesu doma i kažu drugima da je kod tebe opasno i ne dolaze više...
4) list pomidora
5) cimet
i ne mogu se više sjetit...
Al ima tema na Stanovanju

Ferrari-Ficho
30.11.2009., 06:36
I kako oprati one kolutove na štednjaku na kojima se kuha na struju? Koliko god ribala,ne mogu očistiti inox rub.
Nisam picajzla,ali bar da jednom izgleda ko nov
Ja za inox malo natopim octom i onda sa jako malo laganog ribanja ode sve. Mislim, ne baš da natopim nego "namažem" svih 5 sa spužvicom i dok operem jednom, drugi se već "razgrade" i nije više teško

Lali Puna
30.11.2009., 08:40
ne kužim tu tvoju čarobnu krpu. u čemu je štos? :confused:

u tome da su te krpe (od mikrofobre, ali i ona spužva koju sam spominjala) napravljene od takvog materijala koji samom svojoj strukturom 'riba', skida nečistoću. pa ne treba d

a ova je duplo bolja jer ima jednu grublju stranu, s tim kao gumenim brazdicama pa stvarno očisti ono što bi za običnu mikrofiobru bilo možda pretvrd orah ili bi trebalo ribat.
ja oduševljena, a znate svi kol'ko ja mrzim čistit...

živcira me kod koncencionalnih sredstava za čišćenje što se sva pjene za popizdit (jer prosječan čovjek nema osjećaj da nešto čisti ako se ne pjeni) pa mi zapravo uopće ne treba toliko vremena da očistim koliko da isperem. da ne spominjem da kad vidim ona upozorenja i mrtvačke glave i opise da je otrvono za organizme u vodi imam osjećaj da nikad nije dovoljno isprano.

mandy
30.11.2009., 09:43
Imam ja tu ljubičastu krpu al meni ne pomaže..u kupaonici je ok jer tamo nema nekih mrlja al u kuhinju ne idu dolje samo sa vodom bez nečega

Lali Puna
30.11.2009., 10:03
ne znam jel idu s tom krpom, za mrlje koristim onu spužvu za mrlje, koju sam linkala. ovaj tip (http://www.pemic.fi/images/valineet/vileda_miraclean_iso.jpg) spužve, samo ona mr. muscolo ima još jednu rozu štraftu u sredini i te ima samo u mulleru.

al za pločice, ormariće, ormare, staklene površine pa i podove - ova roza vileda je mrak.

Mauna_Kea
10.03.2010., 16:47
Evo zgodan link:

http://www.domza5.hr/ocistite-sudoper-i-perilicu-suda-30140.aspx

MariaDelMar
11.03.2010., 00:05
Mi smo imali obične mrave, dosadni su bili za poludit. Našla sam puno ekoloških savjeta i krenula redom.
1) sol: šetali se k'o po plaži iako sam ja strusila kilo soli tamo gdje su izlazili iz zida
2) papar- tu sam bila štedljivija, stavila sam jedno 2 žlice na tu rupu. i to je bilo to. Nisu se dosad vratili
3) kao oni ne idu tamo gdje su ugroženi pa nda ti kao pogaziš mravce koji se šeću i ostaviš ih ležat tako mrtve. A onda oni svoje drugare pokupe i odnesu doma i kažu drugima da je kod tebe opasno i ne dolaze više...
4) list pomidora
5) cimet
i ne mogu se više sjetit...
Al ima tema na Stanovanju

wow, tek sad ovo vidim - hvalaaaa :)

MariaDelMar
11.03.2010., 00:07
mi zapravo uopće ne treba toliko vremena da očistim koliko da isperem. da ne spominjem da kad vidim ona upozorenja i mrtvačke glave i opise da je otrvono za organizme u vodi imam osjećaj da nikad nije dovoljno isprano.

ovo i mene progoni, ali doslovno, tako da po 7-8 puta ispirem krpu i npr. umivaonik :rolleyes:

valneahana
11.03.2010., 09:03
saznala sam gdje ima kupiti kristalne sode,ima u sjemenardama i u poljoprivrednim apotekama,inače već sam napisala da je super za drvene površine,tipa lamperije,drvenih prozora,ormara,komoda,...lijepo skida sivilo i smeđilo od prljavštine i od grijanja te pušenja,rastopi se u toploj vodi i dovoljno je prebrisati,netreba se ribati jer odmah skida sve i to mi je spas

inače ako neće znati kaj tražite recite kristalnu sodu za pranje bačvi jer se inače za to koristi kad ima plijesni u bačvama

alapača
11.03.2010., 09:33
ovo i mene progoni, ali doslovno, tako da po 7-8 puta ispirem krpu i npr. umivaonik :rolleyes:

i mene progoni :horor:
zato kadu više ne perem nikakvim sanitarima nego gelom za tuširanje za djecu. sve okolo i dalje perem sanitarom i ispirem do ludila, ali kadu više ne :nono:
ubije me razmišljanje o tome kak sad sjedi (kupa se) u tom sanitaru (koliko god malo da ga ostaje na kadi nakon pranja) a još ima i AD... :rolleyes: nemrem :ne zna:

eberlin
11.03.2010., 10:02
ja sa magicnom krpom brisem laminat, namocim je samo u vodu i dobro ocjedim, laminat cist ko suza cisci nego kad trpam kemikalije... u kuhinji sve masnoce brisem sa krpom za masnoce i super je, sve pokupi sa nape, elemanata..nekada stavim na nju par kapi vode u koju sam stavila par kapi octa i sve se sja... krpa se zove anti fett...ima je svugdje za kupiti koliko sam skuzila...

eberlin
11.03.2010., 10:07
e a kakav je onaj sagrotan? vidjela sam da ga ima i u apotekama kao neko dezinfekcijsko sredstvo...ja imam nesto slicno, ubija navodno viruse i bakterije pa operem kadu neutral reiningerom, on je kao sampon,pa onda naspricam s tim,..i dooooobro ispirem...nisam pametna, ta me kada bas muci....

valneahana
11.03.2010., 10:51
ja sa magicnom krpom brisem laminat, namocim je samo u vodu i dobro ocjedim, laminat cist ko suza cisci nego kad trpam kemikalije... u kuhinji sve masnoce brisem sa krpom za masnoce i super je, sve pokupi sa nape, elemanata..nekada stavim na nju par kapi vode u koju sam stavila par kapi octa i sve se sja... krpa se zove anti fett...ima je svugdje za kupiti koliko sam skuzila...

čija je ta krpa anti fett,od kojeg proizvođača?

eberlin
11.03.2010., 12:59
opti wisch - anti fett pad... ali nisam je u hr kupila, pa ne vjerujem da ima bas te tamo, ali sigurno da ima ista samo drugi proizvodac..http://www.aldi-sued.de/de/html/offers/58_7436.htm evo to je ta...

cvirena
11.03.2010., 16:28
Ja kupila u dm eterično ulje čajevca(leptospermum:eek:citratum)nekih 30-ak kn.Jeli to ulje o kojem pričate?
I ulila 15 kapi i malo više od pola l vode u plastičnu bocu sa štrcaljkom,i što sad mogu čistit s tim?Moram li ispirati?
Mogu li proći laminat jer mi dijete počinje puzati?
:cerek:

Ferrari-Ficho
16.03.2010., 07:47
Samo da kažem da mi je baš drago da mi je živnula tema :D
A sad kveščn:
One moje već spominjane gljivice koje su na samo jednom malom kutku kupaone (iznad prozora)....
Ulje čajevca ih navodno ubija. Al one valjda stignu poslat razglednice pa im se nasele prijateljice.... I tako ukrug. Jel da nastavim bit upornija od njih ili da probam nešto novo?
Ali molim samo biološke, ne baš otrovne savjete.
Inače, stan je suh, prozračan, al ta kupaona je koma jer sam zbog malaca držala zatvorena vrata i normalno da je kondenzacija ostajala... Sad smo stavili na vrata ogradicu pa je stalno otvoreno i kao da je bolje, al opet.... Veselim se suhim ljetnim danima kad će i prozor bit stalno otvoren

Bokanjanka
16.03.2010., 08:50
ja imam dva pitanja.prvo-kako izbijeliti tus kabinu koja nije stara ali je iz nekog razloga dobila ruznu boju i zanima me posto imamo psa kako najbolje dezinficirati i oprati podove bez sredstava tipa domestos ili sl.

svastamorac
16.03.2010., 11:02
Ferari, a koji je recept za miks protiv gljivica? Imam ulje čajevca a bome i gljivice :mad:

Ferrari-Ficho
16.03.2010., 11:55
Stavim odoka 10-ak, 20-ak kapi ulja u možda pola litre vode. Nemam pojma, onako, dok mi ne zamiriši :D

svastamorac
16.03.2010., 12:14
Stavim odoka 10-ak, 20-ak kapi ulja u možda pola litre vode. Nemam pojma, onako, dok mi ne zamiriši :D

Hvala!

I onda krpom u to pa po zidu...ajde, valjda mi uspije :mig:

eberlin
30.03.2010., 19:53
sorry sto ima puno, mislim mozda nekome dobro dode pa da podjelim ;)

SODA BIKARBONA

Soda bikarbona je blago, ali učinkovito abrazivno sredstvo. Koristi se za poliranje i izbjeljivanje. Odlična je za uklanjanje neugodnih mirisa. Jeftina je, lako dostupna i zaista svestrana.

Primjene:
Uklanjanje mirisa:
Uklonite neugodan miris iz cipela i tenisica – nasipajte, pričekajte, otresite.
Stavite zdjelicu sode bikarbone na dno hladnjaka ili mačjeg zahoda.
Osvježite tepihe i tapecirani namještaj – pospite sodu bikarbonu po tepihu ili kauču, tapeciranom namještaju i ostavite da odstoji pola sata, pa usišite.
Sodom možete ukloniti većinu pljesnivih mirisa nastalih iz vlažnih prostora
Čišćenje i poliranje:
Nanesite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i koristite je za čišćenje i poliranje: mramora, plastike, kupaoničkih elemenata, srebra, bakra, čelika, stakla i porculana. Ne čistite time aluminijske posude!
Otopinom očistite mrlje od kave.
Otopinom sode bikarbone isperite i očistite: kantu za smeće, dječje bočice i termos-boce, plastične posude, češljeve i četke, zastor za tuš-kabinu...
Zagorjele naslage u tavi ili na roštilju premažite mješavinom sode bikarbone i vode, ostavite da odstoji, pa ostružite. U težim slučajevima, ostaviti preko noći u mješavini sode i vode.
Obrišite prozore otopinom sode bikarbone, pa kapljice kiše neće ostajati na staklu.
Soda bikarbona odčepljuje odvode, a prirodna sredstva su učinkovita i blaga prema pokućstvu.
Izbjeljivanje:
Operite zube sodom bikarbonom- blago izbjeljuje, a ispiranje otopinom uklanja neugodan miris. Uklanjajte njome mrlje i miris s ruku.
Dodajte pola šalice sode bikarbone na jedno punjenje stroja za pranje rublja, kako biste ga temeljito očistili. Isto vrijedi i za perilicu suđa i aparat za kavu.
Ostalo
Soda bikarbona pomaže još i kod uboda insekata, opeklina od sunca i iritacije kože. Može se čak koristiti za gašenje vatre, kad se ne smije koristiti voda (zapaljena mast i vatra na električnim uređajima).

OCAT (Alkoholni)

Destilirani vinski ocat odličan je protiv masnoća i prljavštine (čađi), učinkovito uklanja masne mrlje i neugodne mirise (njegov miris brzo ishlapljuje!).
Radi još efikasnijeg čišćenja različitih površina, pomiješajte ocat sa solju, ili tekućim deterdžentom, po mogućnosti ekološkim.
Upozorenje:
Nemojte ga koristiti na kamenim ili mramornim površinama. Vodite računa o tome da za čišćenje koristite samo bijeli alkoholni ocat, ne vinski ili voćni.

Primjene:
razrijeđen s vodom u omjeru 1:10 idealan za čišćenje hladnjaka i stakla na kuhinjskim prozorima.
Uspješan je i u borbi protiv zagorjelih pećnica. nakon svake upotrebe pećnicu obrišite krpom natopljenom octom
Protiv začepljenih slivnika sudopera. U slivnik po potrebi nalijte kipući ocat, koji ne samo što će odčepiti odvode, nego će spriječiti i daljnje nakupljanje naslaga.
Ocat učinkovito uklanja hrđu i nakupine vodenog kamenca, a razrijeđen s vodom čisti i daje sjaj keramičkim pločicama.
Kako lagano dezinficira i sprečava razvoj bakterija, razrijeđen vodom može se koristiti i za pranje drvenih površina za pripremanje hrane, te posuđa, posebno onog u kojem se čuva hrana ili sprema povrće za zimu.
odlično čisti, posebno masne mrlje.
očistite stakla mješavinom octa i vode. Octom možete čistiti i začađena stakla peći na drva, koja se inače vrlo teško čiste.
nakupljanje zagorenih naslaga u pećnici spriječite tako da unutrašnjost redovito brišete krpom natopljenom octom.
Octom možete brisati i zidove kupaonice, namještaj od rattana (trske i sl.), posude za hranu i zimnicu radi prevencije razvoja bakterija. Blago zaprljano posuđe možete isprati otopinom octa.
Tuš kabinu povremeno pošpricajte octom te tako spriječite nakupljanje kamenca. Nakon 30 minuta isperete
kistove na kojima se stvrdnula boja umočite u vreli ocat i operite u vrućoj otopini sapuna.
kipući ocat možete uliti u slivnike kako bi očistili cijevi i spriječili nakupljanje naslaga. Ovo nije preporučljivo činiti ako ste prethodno koristili komercijalna sredstva za čišćenje čiji su ostaci možda još uvijek u cijevima.
dodajte ocat u vodu za ispiranje rublja: otklanja ostatke deterdženta i sprečava da odjeća požuti stajanjem. Masne mrlje na odjeći natopite octom prije pranja. Znoj sa odjeće prije pranja premažite octom
za čišćenje začepljenih dišnih puteva, inhalirajte paru vode u koju ste dodali nekoliko žlica octa.
Mjesta na kojima su se pojavili mravi premažite octom

LIMUN (SOK)
Sok od limuna kao stvoren je za raznoliko čišćenje i uklanjanje neugodnih mirisa u kuhinji, ali primjerice i s ruku nakon rezanja češnjaka ili čišćenja ribe.
Primjene:
Limunov sok i ocat uklanjaju hrđu i neugodne mirise te vraćaju sjaj površinama od mjedi.
limunov sok koristi se kao prirodni izbjeljivač i dezinficijens
Crno vino, trava ili krv na tepihu lako se uklanjaju limunovim sokom
limunov sok uspješno uklanja vodeni kamenac s kuhinjskih armatura i posuđa. Primjerice, natopite li sokom posudu koju koristite za kuhanje vode i ostavite je preko noći sutradan ćete bez ikakve teškoće ukloniti i najtvrdokorniji kamenac.
Za sprečavanje nakupljanja kamenca, ali i za poliranje, kuhinjske slavine povremeno natrljajte sokom, odnosno kriškom limuna.
Limunov sok možete iskoristiti i kao prirodno sredstvo za ispiranje posuđa, te u tu svrhu u pretinac za ispiranje nalijte litru vode u kojoj ste umiješali sok od jednog limuna.
univerzalno sredstvo za čišćenje, pa u boci s raspršivačem pomiješate sok od jednog limuna i petnaestak kapi eteričnog ulja limuna s litrom vode.
limun možete iskoristiti i za dezinficiranje mikrovalne pećnice, jednostavno stavite posudu s vodom i sokom i uključite je na nekoliko minuta.

Lois
30.03.2010., 20:34
imam i ja pitanje...
jel zna netko čime očistiti i otjerati gljivice sa zida u sobi :confused:

pojavile se ovu zimu i to ni manje ni više nego u dječjoj sobi :rolleyes:

Lois
30.03.2010., 20:44
otišlo dva puta

valneahana
30.03.2010., 21:22
imam i ja pitanje...

sa šmirgl papirom išmirglaj koliko ide,nakon toga uzmi varikinu i natopi taj dio zida i malo oko toga i pusti da se osuši,uzmeš ili spužvicu ili onu pumpicu s špricom i s tim staviš varikinu

ja sam se baš neki dan ispitivala o tome,za sada nememo gljivica ali je jedan kutak vlažan pa da se ne proširi smo se raspitali,uglavnom postoje i sprejevi i neznam ni ja šta što se zove impregnator to služi da se to neširi dalje i da ubije tu plijesan ali nam je onda prodavač rekao kupite varikinu jer to što je varikina po sastavu vam je i u tim impregnatorima samo kaj su oni troduplo i više skuplji

alapača
30.03.2010., 22:05
što se ono stavlja u frižider da ubije miris pureće šunke ili ribe hoću reći neugodne mirise?

extreme
30.03.2010., 22:09
što se ono stavlja u frižider da ubije miris pureće šunke ili ribe hoću reći neugodne mirise?

možeš sodu bikarbonu, zdjelicu sa alk. octom, a ja prakticiram zdjelicu mljevene kave preko noći

Manch
31.03.2010., 08:49
Gljivice sa rubova kade mm je uspješno uklonio tako što je zalijepio preko njih bijelu izolir-traku :D

Čime da očistim zagorio teflon, nikako se se sklone fleke?

elly
31.03.2010., 11:24
Eterična ulja u službi čistoće

Upotrebu eteričnih ulja uvijek povezujemo s aromatičnim lampicama za osvježavanje prostor i dezodoriranje zraka, no njihov doprinos ljepšem i čišćem domu može biti puno značajniji. Pravilnom upotrebom tih malih i dragocjenih bočica tepisi, podovi i rublje dobiti će prirodni miris i čistoću bez upotreba kemikalija i ostalih agresivaca u služni kemije.

Sredstvo za čiščenje od eteričnog ulja lavande i čajavca

1 čajna žlica boraksa
2 velike žlice jabučnog octa
2 čaše vruće vode
1/4 čajne žlicice eteričnog ulja lavande
3 kapi eteričnog ulja čajavca

Pomiješajte sve sastojke i promiješajte dok se ne rastope. Tekućinu spremite u bočicu s raspršivačem. Sredstvo se može koristiti za čišćenje svih površina osim stakla.

Dezinficijens od eteričnog ulja ružmarina

6 kapi eteričnog ulja od ružmarina
6 kapi eteričnog ulja od grejpfruta
4 kapi eteričnog ulja limuna
2 čaše destilirane vode

Sve sastojke izlijte u bočicu s raspršivačem. Dobro promiješajte i slobodno pošpricajte zrak u svojoj spavaćoj sobi ili dnevnom boravku. U vrijeme prehlada i gripa možete dodati i 2 kapi ulja od eukaliptusa s izrazitim antibakterijskim i antivirusnim svojstvima.

Blistavi prozori

Ocat je poznat kao sjajno sredstvo za čišćenje prozora, što ne znači da naš životni prostor mora mirišati po njemu. Ali može odisati limunom ili narančom.

1 čaša octa
10-15 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
malo vode

Otopinu ulijte u bačicu s raspršivačem, promiješajte i prozori mogu zasjati.

Mirišljavi usisavači za prašinu

Svima je poznat pomalo ustajao miris prašine koji se zna osjetiti nakon usisavanja. Kako biste ga izbjegli u vrećicu za usisivač stavite papirnatu maramicu ili krpicu na koje ste nakapali eterično ulje po svom izboru. Želite li miris koji će vas umiriti nakon napornog dana izaberite lavandu, ylang-ylang, jasmin, naranču ili kamilicu. Mirisi koji će vas revitalizirati i “probuditi” su menta, eukaliptus, bosiljak, ružmarin i borovica.

Dodir Mediterana na namještaju

1/4 čaše maslinovog ulja
1/4 čaše limunovog soka
1 čajna žličica eteričnog ulja limuna ili naranče

Promiješajte i tekućinu ulijte u bočicu s raspršivačem. Vrlo jednostavan recept koji će vaš namještaj njegovati, a sobi podariti miris prirode.

Aromatični vrt na tepihu

10 kapi eteričnog ulja čajavca
10 kapi eteričnog ulja limuna
20 kapi eteričnog ulja lavande

1 čaša sode bikarbone

U posudu uspite sodu bikarbonu. Ulijte eterična ulja koja se moraju dobro povezati sa sodom bikarbonom. Kako je ulje limuna žučkaste boje, ne promiješate li mješavinu moglo bi se dogoditi da ostavi masne mrlje na tepihu. No, promiješate li sve sastojke propisno, mrlja sigurno neće niti.

U odabir možete uvrstiti i neko drugo ulje koja ima vama ugodan miris, ali probajte izabrati ono koje ima antiseptična svojstva (ružmarin, pačuli i kliničić su neka od njih). Posudu s mješavinom čvrsto zatvorite u posudu i ostavite 24 sata. Poprskajte tepih s mirišljavom sodom bikarbonom, ostavite da djeluje 15 minuta te ga nakon toga usisajte.

A na podovima... iglice borova i listići bosiljka

Prilikom čišćenja podova u kantu s vodom ulijte:

1/4 čaše jabučnog octa
10 kapi eteričnog ulja bora
4 kapi eteričnog ulja bosiljka

A sad svi...

Univerzalno sredstvo koje čisti radne plohe u kuhinji, sudopere, pločice u kupaonici i sve ostale površine sastoji se od:

1 litre vode
2 kapi ulja ružmarina
3 kapi eukaliptusa
4 kapi ulja limuna
4 kapi ulja lavande

Eteričnu vodu koja čisti, dezinficira i perfemira stavite u bočicu s raspršivačem i krenite u akciju.

Rublje u poljima lavande

Prilikom pranja rublja, u odjeljak za omekšivač uspite nekoliko kapi ulja lavande. Tako ćete umjesto umjetnog mirisa omekšivača imati prirodni miris ljekovite biljke
Mirisne kapi u kuhinji

U odvod sudopera možete kapnuti 2-3 kapi eteričnog ulja eukaliptus globulusa i isto toliko kapi eteričnog ulja limuna (Citrus limon) kako bi spriječili neugodne mirise i gomilanje bakterija.

Riješite se bakterija na prirodan način!

Na spužvu za pranje posuđa kapnite 1 kap eteričnog ulja čajevca (Melaleuca alternifolia), ostavite preko noći i ujutro isperite deterdžentom za pranje posuđa. Također možete napuniti sudoper vodom a u vodu dodati otopinu od 2 žlice jabučnog octa i 10 kapi eteričnog ulja čajevca. Uronite u vodu sve što mislite da bi trebalo “dezinficirati” – spužve za pranje, drvene daske za sjeckanje... – sve ostavite u otopini preko noći, ujutro isperite običnom vodom. Čajevac je izvrsno antibakterijsko eterično ulje i vrlo je sigurno za uporabu.

Aroma sprej za kuhinju

U bočicu s pumpicom od 100 ml stavite 2 jušne žlice jabučnog octa, 10 kapi eteričnog ulja čajevca i 10 kapi eteričnog ulja limuna. Protresite sadržaj, zatim ulijte destiliranu vodu do vrha bočice. Sprej koristite kao dodatno sredstvo za čišćenje radnih ploha u kuhinji na način da plohu poprskate i obrišete mokrom krpom.

Učinite svečani ugođaj još svečanijim!

Ako spremate svečanu večeru, mirisna svjetiljka će svakako obogatiti i upotpuniti ugođaj - u tim slučajevima možete upotrijebiti eterična ulja koja potiču apetit:

U mirisnu svjetiljku ukapajte:

5 kapi eteričnog ulja gorke naranče (Citrus aurantium)
1 kap eteričnog ulja klinčića (Eugenia caryophyllata)
1 kap cimeta kore (Cinnamomum verum)
1 kap đumbira (Zingiber officinale)
2 kapi mandarine (Citrus reticulata)

Oplemenite svoje tepihe!

U 100 grama sode bikarbone dodajte 10 kapi limuna (Citrus limon), 10 kapi grejpa (Citrus x paradisi), 10 kapi lavande (lavandula vera), 10 kapi eukaliptusa globulusa i 5 kapi paprene metvice (Menthax piperita). Pomiješajte sastojke i dobro zatvorite u plastičnu vrećicu. Ostavite dan – dva da se sastojci povežu. Nakon toga, pospite mirisni prah po svojim tepisima i nakon sat vremena usisajte usisivačem. Svjež miris danima će “isparavati” iz vaših tepiha.

Osvježite kupaonicu!

Kupaonica treba uvijek biti besprijekorno čista i svježa. Stoga po završetku Vašeg uobičajenog čišćenja za potpuni doživljaj čistoće možete se poigrati eteričnim uljima.

U odvod umivaonika možete dodati :

1 kap eukaliptusa globulusa,
1 kap čajevca,
1 kap limuna i
1 kap paprene metvice

elly
31.03.2010., 11:27
HIGIJENA I ZDRAV NAČIN ŽIVOTA
Redovito perite ruke
Najbolji način zaštite od virusa je često pranje ruku. Ako niste u prilici koristiti sapun, stručnjaci preporučaju dezinficijense na bazi alkohola, ali možete i sami napraviti svoje antiseptičko sredstvo:

Dezinficijens za ruke
100 ml vode ili alkohola
10 kapi eterično ulje čajevac
10 kapi eterično ulje limun
Mješavinu stavite u staklenu bocu sa sprej pumpicom. Dobro promućkajte prije svakog raspršivanja jer se eterična ulja ne tope u vodi.
Oprez: eterično ulje limuna je fototoksično, pa se nemojte izlagati direktnom suncu ili solariju nakon nanošenja.
Drugi način je da jednostavno koristite hidrolat čajevca, koji je odličan antiseptik. Za jednostavno korištenje samo pričvrstite sprej pupicu na originalnu bocu.

Za korištenje kod kuće, možete sami napraviti antibakterijski sapun na slijedeći način:
Za odrasle:
100 ml tekućeg sapuna
60 kapi eteričnog ulja čajevca

Za djecu:
100 ml tekućeg sapuna
10 kapi eteričnog ulja čajevac
10 kapi eteričnog ulja limuna

Eterična ulja dobro izmiješajte u tekućem sapunu.

Sprej za dezinfekciju prostora:
u 25ml vode dodajte 15 kapi eteričnog ulja ravensare. Ulijte mješavinu u staklenu bocu sa sprej pumpicom i raspršite je po prostorijama u kojima boravite nekoliko puta na dan (prije svakog raspršivanja dobro protresite bocu).
Dezinfekcija prostorija:
Čajevac je snažan antiseptik – dodajte nekoliko kapi u vodu za čišćenje podova (na primjer za sobu gdje se nalazi bolesnik). Možete ga i dodati u vodu za ispiranje kod pranja robe (čak i za robicu za bebe). Dodajte 20 kapi po pranju.

elly
31.03.2010., 11:28
Nemojte me ubiti zbog velikih postova ali imam nešto "sejvano" na kompu ove tematike pa rekoh da podijelim s vama :)

elly
31.03.2010., 11:30
A i ja najviše koristim alkoholni ocat, limun, sodu i ulje čajevca u svrhu održavanja čistoće i higijene. A za "miris" friždera mi se najbolje pokazala posudica u koju sam stavila sode bikarbone (jedno cca 4-5 žlica) i u nju sam ukapala eterično ulje limuna ali vjerujem da bi jednako bilo da se nakapa i svježi limun:ne zna:

foresst
31.03.2010., 11:49
elly, :s:s:s
svaka čast, odmah na print puštam!
hvala :)

mandy
31.03.2010., 18:52
imam i ja pitanje...

mi imali isti problem...nikako ne čistiti suhom krpom jer spore odu dalje...
Ja probala Domestosom i nestalo ih na 2 tj, eteričnim uljima došle drugi dan...poslje kupila neko sredstvo za gljivice, plijesan (na zidovima, u kupaonicama) 58 kn košta al ga ima puno..
našpricala zid sa time, otvorila prozor, vratila se nakon pol sata, zid suh i ni traga pljesni i gljivicama...sad ih već skoro 2 mjeseca nema..

foresst
31.03.2010., 19:15
mandy, mandy, ali to je kemijanje!!! :azdaja: :zubo:

p.s. ni meni nije pomoglo ništa od prirode.. samo ta kemija. stvarno poubija u trenu sve i dugo ih nema nazad

mandy
31.03.2010., 19:35
znam...al ništa drugo nije pomagalo..(probala i octom i limunom, zaboravila napisati)...a meni te gljivice i pljesan idu na živce a i ne želim spavati u sobi sa njima...:D
izgleda da su postale otporne na nekemikalijska sredstva :D

foresst
31.03.2010., 19:46
nije ni zdravo imati ih za cimere

ima tako nekih stvari gdje je ipak blažena kemija, ali ne muči me to jako, jer nema šanse da mala dohvati zid iznad kuhinjskog elementa gdje se nama rade :)

mandy
31.03.2010., 19:48
mi smo imali u cijelom jednom kutu u spavaćoj sobi, od poda do stropa...nadohvat ruke svima...i naravno da se lopta povremeno zaleti baš u taj ćošak :horor:

foresst
31.03.2010., 19:51
a što drugo možeš nego objavit im rat?

alapača
31.03.2010., 21:16
naravno! rat! :clint:
prije farbanja dobro ih oprati, osušiti, u farbu staviti onu kemikaliju protiv njih, staviti u taj kut odvlaživać, prati ih i sušiti fenom svaki put čim se pojave. :cerek:

Lois
31.03.2010., 21:38
sa šmirgl papirom išmirglaj koliko ide,nakon toga uzmi varikinu i natopi taj dio zida i malo oko toga i pusti da se osuši,uzmeš ili spužvicu ili onu pumpicu s špricom i s tim staviš varikinu

ja sam se baš neki dan ispitivala o tome,za sada nememo gljivica ali je jedan kutak vlažan pa da se ne proširi smo se raspitali,uglavnom postoje i sprejevi i neznam ni ja šta što se zove impregnator to služi da se to neširi dalje i da ubije tu plijesan ali nam je onda prodavač rekao kupite varikinu jer to što je varikina po sastavu vam je i u tim impregnatorima samo kaj su oni troduplo i više skuplji

Ja probala Domestosom i nestalo ih na 2 tj, eteričnim uljima došle drugi dan...poslje kupila neko sredstvo za gljivice, plijesan (na zidovima, u kupaonicama) 58 kn košta al ga ima puno..
našpricala zid sa time, otvorila prozor, vratila se nakon pol sata, zid suh i ni traga pljesni i gljivicama...sad ih već skoro 2 mjeseca nema..

hvala :top:
probat ću nešto ovih dana kada bude lijepo vrijeme da mogu otvoriti prozore i prozračiti

foresst
01.04.2010., 20:04
bison se zove taj otrov protiv plijesni.. jako smrdi, ali djeluje odlično

mandy
01.04.2010., 22:02
i ja imam taj Bison...ista šprica ima i proizvođač Air max...ista cijena, slika, smrad :D

EllaH
01.04.2010., 22:20
mi plijesan sa zidova ubijali 80% alkoholom.. koliko smo istrazivali djeluje isto kao i klor, samo sto nije toliko opasan za disne puteve i miris jako brzo nestane..

Lali Puna
05.04.2010., 22:11
jel ima nešto nekimjsko za kuhinju? da ubije masnoće i to?
sve sam čišćenje riješila na nekemijske načine jedino u kuhinji još caruje ajax professional

pink5
05.04.2010., 23:12
i ja imam taj Bison...ista šprica ima i proizvođač Air max...ista cijena, slika, smrad :D

malo kasnim..
Bison je zakon,otkrila ga prije par mjeseci.Ali smrdI za popizditi kad sam sobu našpricala 3 dana sam pustila da se lufta i nismo spavali 3 noći u sobi.
Onda sam skužila da za zid u sobi mogu koristiti i običan ocat da ih uklonim.

Imamo kupatilo bez prozora pa se u kadi stvara plijesan,bison odnese ko od šale. Čak i sa silikona

Za kuhinju,tu samo kemija,drugačije ne mogu rješiti masnoću. Mada limunska kiselina i sda nisu loše za čišćenje kuhinje

EllaH
05.04.2010., 23:33
jel ima nešto nekimjsko za kuhinju? da ubije masnoće i to?
sve sam čišćenje riješila na nekemijske načine jedino u kuhinji još caruje ajax professional

ja one masnoce sto se skupljaju od isparavanja rjesavam alkoholnim octom i krpom s mikrofazom.. u biti ja s tim skoro sve rjesavam :)

karamela
06.04.2010., 23:21
ja nisam trudnica, ali iamm taj bison par dana u sobi gdje spavam,
preko noći ga iznesem,
i zadnja 2 -3 dana me muči jaki kašalj.

koliko je to otrovno?

:eek:

mandy
07.04.2010., 07:15
Kak misliš da ga imaš u sobi? Što točno imaš?

Mi smo pričale o spreju (kao za prozore čistit) što se našprica jedanput i to je to..

karamela
07.04.2010., 11:14
onaj bison air max

http://www.zastitna-oprema.com/image/cache/airmax_ultra-500x500.jpg

mandy
07.04.2010., 11:21
Nisam to koristila pa neznam ništa o proizvodu.
Ako sadrži išta slično što i sprej nije baš za udisanje

karamela
07.04.2010., 11:26
sadrži kalcijev klorid,
ne znam koliko je to otrovno-

nisam ga držala preko noći u sobi,
ali pretpostavljam da mi je isušio sluznicu,
promukla sam i kašljem.

valjda će mi se glas vratiti...:eek:

mandy
07.04.2010., 11:31
Sprej dosta nadražuje i nakon par sati kad sam ušla u sobu..MM ima osjetljiviji nos, njemu je smetalo još 3 dana poslje, a ukupno 5 puta stisnula špricu da našpricam cijeli ćošak.

karamela
07.04.2010., 11:40
ali ja i dalje spavam u toj sobi, makla sam taj air max vani,
ali ne znam kako mi doktor može tu pomoći da ne kašljem
i da mi se vrati glas ili će proći samo od sebe?

:ne zna:

lotus_flower
08.04.2010., 13:59
Sasvim slučajno sam naletila na ovo: strojno pranje rublja bez deterdženta (http://www.bio-wash-ball.com/index_files/bio_kugla_za_pranje_rublja_opis.htm)

Ima li itko iskustva?

Lali Puna
08.04.2010., 14:06
nemam pojma, ali zvuči dobro
sad, jel to još jedan mambo džambo, voljela bih i ja čut...

lotus_flower
08.04.2010., 14:07
nemam pojma, ali zvuči dobro
sad, jel to još jedan mambo džambo, voljela bih i ja čut...

pa da, i meni možda predobro zvuči da bi bilo istinito :ne zna:
a opet, zaintrigiralo me...

cvijetić
08.04.2010., 14:17
Čime da očistim zagorio teflon, nikako se se sklone fleke?

stavi jabučni ocat pa zagrijavaj dugo i poslije prebriši.
al će ti smrdit kuhinja...

cvijetić
08.04.2010., 14:21
di kupujete Bison?

pink5
08.04.2010., 14:38
di kupujete Bison?

ja sam ga kupila u boje i lakovi,a vidila sam i u plodinama. Pretostavljam da ima i u drugim trgovačkm centrima

Manch
08.04.2010., 14:43
stavi jabučni ocat pa zagrijavaj dugo i poslije prebriši.
al će ti smrdit kuhinja...

Thx :)

foresst
08.04.2010., 14:46
pa da, i meni možda predobro zvuči da bi bilo istinito :ne zna:
a opet, zaintrigiralo me...

a jesi pročitala recenzije korisnika? :zubo:

ne znam.. ja bi htjela da mi kažu koji su to točno prirodni mikroorganizmi (a ima i umjetnih??) koji se nalaze u tim prirodnim česticama keramike..

ja skeptična.
pomalo.

lotus_flower
08.04.2010., 14:51
a jesi pročitala recenzije korisnika? :zubo:

nisam, mm stalno nešto čačka oko kompa pa nemam acrobat reader a ne da mi ga se svaki drugi dan downloadirati :zubo:
šta piše?

stihaa
08.04.2010., 14:54
Sve što se prodaje u NANO web shopu meni smrdi na prodavanje magle:kava:.

Lali Puna
08.04.2010., 14:54
ne znam.. ja bi htjela da mi kažu koji su to točno prirodni mikroorganizmi (a ima i umjetnih??) koji se nalaze u tim prirodnim česticama keramike..

ma to me zanimalo..u tim opisima uvijek bude svega, trkeljanja dozlaboga
al čini mi se da ista stranica nudi i neko nano srebro, a to mi je :rolleyes:

foresst
08.04.2010., 14:59
je, nude cijeli asortiman sredstava za čišćenje!!
za pod, za keramiku, za qurac-palac, čak i omekšivač za robu s nano srebrom..

išla sam gledati da nije možda ona firma iz nove gradiške koja takve mulje prodaje, ali ovi imaju adresu u zagrebu. onda su sigurno ozbiljni :zubo:

a recenzije, evo sve ću ih kopi-pejstat:

Maja, Osijek
Ma super, bolje od od oèekivanja, veæinu rublja perem potpuno bez deterdženata. Kupila sam
bio kuglu prvenstveno radi ekologije, a sada vidim da se radi i o velikoj uštedi na troškovima
tih otrovnih preparata za pranje...

elly
09.04.2010., 17:03
mene ste isto zaintrigirale ovom bio kuglom tim više što smo na platnenim pelenama pa me oduševljava ideja pranja bez deterdženta... e, sad... ono na što sam ja naišla malo surfajući na tu tematiku je u najmanju ruku porazno. Nekakav kratak rezime je da se veš jednako dobro/loše opere s čistom vodom bez deterdženta i s tom kuglom. Ovo su linkovi pa pogledajte:
http://www.chem1.com/CQ/magscams.html#STR
http://blog.kamens.brookline.ma.us/~jik/wordpress/2009/01/01/magnetic-laundry-scam/

elly
09.04.2010., 17:04
ako neko ima drukčija iskustva samo recite :)

hele83
11.04.2010., 08:47
Mogu li se octom i sodom prati i keramičke ploče špahera?

foresst
11.04.2010., 08:58
soda ima abrazivno svojstvo, tako da je ja ne bih koristila na staklo-keramici..

majaa
06.05.2010., 14:53
s čime mogu čistiti parkete? tako da beba može puzati i "lizati "

Lindsay
06.05.2010., 15:16

to i mene zanima jer moj prepuže cijeli stan 765487 puta dnevno i naravno da ruke s poda trpa u usta:o a ne mogu mu svakih pet minuta ići prati ruke.

netko je spomenuo neki sapun s lanom ako se dobro sjećam koji ima u bio i bio ili nekoj sličnoj trgovini :cerek: ali ja nemam ništa takvo u blizini pa je neki dobar savjet dobrodošao.:cerek:

tina06
06.05.2010., 15:20

Pa ja ih čistim s vodom i octom...Fino su šajni,a nije niš otrovno tako da je malac bezbrižan. Jedina mana tog čišćenja je što se dosta osjeti ocat pa nakon pranja treba dobro proluftati stan :D

agibagi
06.05.2010., 17:36
ulje čajevca, antiseptik. može ga se dodavati u vodu za pranje svih površina uz ocat. ili neko drugo ulje, lavanda, ružmarin, naranča...kako tko voli.

majaa
08.05.2010., 10:26
Pa ja ih čistim s vodom i octom...Fino su šajni,a nije niš otrovno tako da je malac bezbrižan. Jedina mana tog čišćenja je što se dosta osjeti ocat pa nakon pranja treba dobro proluftati stan :D

hvala. nekako me bilo strah samo s octom i vodom, da ocat nije malo prejak za parket.
šta znači dobro proluftatai? koliko dugo nakon čišćenja se osjeti ocat?

ulje čajevca, antiseptik. može ga se dodavati u vodu za pranje svih površina uz ocat. ili neko drugo ulje, lavanda, ružmarin, naranča...kako tko voli.

hvala. ostala ulja su samo zbog mirisa?

agibagi
08.05.2010., 11:07
ostala ulja su za neutraliziranje mirisa octa, mada on i sam ishlapi za 10-ak minuta. ja ga stavim 1 dl na 3-4 litre vode.ako perem kuhinju, onda je omjer octa veći.

nisam sigurna koje ulje nije dobro za parkete, pa oprezno.ali ionako se stavi samo par kapi tako da štete nebi trebalo biti.

to me naučila moja prija koja ima apartmane koje posjećuju alergičari i asmatičari. bilo mi je to veliko otkriće, pogotovo skidanje kamenca octom i sodom-bikarbonom. :D

tina06
08.05.2010., 11:45
Osjeti se jedno 15ak minuta :)

majaa
08.05.2010., 13:49
hvala vam :)

15ak min je malo tj. prihvatljivo, ja sam mislila da će se osjetiti par sati.

adrenalin34
09.05.2010., 10:27
Jučer sam prvi put stavila ocat umjesto omekšivača i zadovoljna sam rezultatom,rublje mekano,miriše po deterdžentu :mig:

tina06
09.05.2010., 12:01
Jučer sam prvi put stavila ocat umjesto omekšivača i zadovoljna sam rezultatom,rublje mekano,miriše po deterdžentu :mig:

Ma da?! Jel mora biti određeni ocat (jabučni...) ili je svejedno? Koliko si ga stavila? Baš me zanima!

agibagi
09.05.2010., 12:03
pisao je netko o tome (hvala) dl ili 2, alkoholnog octa.:D

tina06
09.05.2010., 12:13
pisao je netko o tome (hvala) dl ili 2, alkoholnog octa.:D

A,dl ili 2 ovisi valjda o količini veša? Meni je uvijek puna mašina pa ću staviti 2 dl. A jel se stavlja u kalup za omekšivać ili direkt po vešu u bubnju? Sorry na glupavim pitanjima :brukica: ali poznavajući sebe,moram pitati da nešt ne zajebem :zubo:

agibagi
09.05.2010., 12:18
ja sam stavila u pretinac za omekšivač. veš ispao o.k.:D

tina06
09.05.2010., 12:19
ja sam stavila u pretinac za omekšivač. veš ispao o.k.:D

E baš ti hvala :D šta bi ja bez foruma :D

adrenalin34
10.05.2010., 08:53
A,dl ili 2 ovisi valjda o količini veša? Meni je uvijek puna mašina pa ću staviti 2 dl. A jel se stavlja u kalup za omekšivać ili direkt po vešu u bubnju? Sorry na glupavim pitanjima :brukica: ali poznavajući sebe,moram pitati da nešt ne zajebem :zubo:

stavila sam deci alkoholnog u pretinac za deterdžent i dva deci alkoholnog octa u pretinac za omekšivač :mig:

tanita
10.05.2010., 22:15
Ja probala Domestosom i nestalo ih na 2 tj, eteričnim uljima došle drugi dan...poslje kupila neko sredstvo za gljivice, plijesan (na zidovima, u kupaonicama) 58 kn košta al ga ima puno..našpricala zid sa time, otvorila prozor, vratila se nakon pol sata, zid suh i ni traga pljesni i gljivicama...sad ih već skoro 2 mjeseca nema..

imaš u DM za cca 16 kn isto to, Denk mit sredstvo za uklanjanje plijesni s aktivnim klorom,bijela plasticna boca sa raspršivacem, 500ml,

gica
11.05.2010., 08:22
...je da, al to nije za zidove, nego pločice i plastiku, odnosno kupaonu...kupila ja i ništa mi nije skinulo sa zidova...

...nego, jučer kupila čajevac, nakapala u vodu s octom i s tim očistila cijelu kuhinju...al baš sve, za 10 min...+ šta je sve divno mirisalo, onako dezinficirano, kao po mentolu...genijalno :s:s:s

tanita
11.05.2010., 10:46
...je da, al to nije za zidove, nego pločice i plastiku, odnosno kupaonu...kupila ja i ništa mi nije skinulo sa zidova...

...nego, jučer kupila čajevac, nakapala u vodu s octom i s tim očistila cijelu kuhinju...al baš sve, za 10 min...+ šta je sve divno mirisalo, onako dezinficirano, kao po mentolu...genijalno :s:s:s

ne znam dal mislimo na isto al, kod mene je skidalo bez problema, razlike između njega i ovog što ti prodaju (kao za gljivice na zidovima po 56 -70 kn) je nikakva tj. ovaj drugi je samo skuplji :D

mila26
11.05.2010., 14:53

Jel taj ocat s vodom čisti sve? Vidim da ga preporučujete za čišćenje ama baš svega. Mene konkretno zanima skidanje masnih otisaka oko ručkica kuhinje i frižidera (mm stvarno ne pazi kod hvatanja ručkica pa je sve masno ko u mesnici). Teško ih skidam, probala sam i sa Cillit Bangom ali ne ukloni sve.

I gdje se kupi taj čajevac, kako to izgleda?

I ja hoću da mi je sve čisto i mirisno :tuzni:.

agibagi
11.05.2010., 18:14
ja sam kupila u biljnoj ljekarni.

za masne fleke koristim obični detedžent za suđe + soda -bikarbona ako trba ribati. meni znaju fronte kuhinje biti masnjikave, namažem tom smjesom, ostvim 10-ak min. malo izribam i ode.:D

košara
27.06.2010., 19:03
brdo recepata na http://www.nanoteh.info/nano-sredstva-za-ciscenje/eko-recepti-za-ciscenje

posebno mi se sviđaju oni za pranje veša...

Lali Puna
28.06.2010., 09:49
jel ima nešto što bi ubijalo smrad u suđerici?
stvarno se usmrdi suđe ako stoji poluprazna suđerica jedan dan pa sam sad kupila onaj neki mirisić denk mit za suđericu pa sve prekrasno miriši na limun, al znam da je to kemikalija žešća i bed mi je zbog toga (dođe mi da suđe ispirem poslije vađenja)...soda bikarbona, ha? di da ju stavim, a da ne sjebem suđericu?

inače, odlučila sam riješiti se svih kemijskih sredstava za čišćenje (ja ne volim čistit, al sam zato bolesna na kupovanje kojekakvih sredstava za čišćenje, sve me zavede kad vidim te šarene bočice i mislim si kak ću s tim bit revnija u čišćenju il kak će se čistit samo :D) pa sad imam brdo toga koječega doma..lagano se riješavam toga i uvodim ocat i vodu za sve

Leonee
28.06.2010., 10:39
Nama ne smrdi nikad, a frendovima od kad ju koriste. Skuzili smo u cemu je fora.. Mi stavljamo sudje koje oplahnemo i nikada (bas nikada!) Nema nikakvih, ni najmanjih, ostataka hrane! Sve bacim u wc/skoljku, oplahnem i onda stavim u sudjericu.

Kako perete pecnicu? Ja ju ne perem nakon svakog pecenja (a i nebi ako bas ne moram), a onda je skorena, crna.. :o.. Pa ako ju cistimo, ujutro naspricamo sa nekom uberkemijom za pecnice, a djeca moraju cijeli dan biti negdje.. Jer smrdiiii... I onda ispiremo do prekosutra.. :visi:..
Probala sam ukuhati ocat unutra sa limunom i detrdzentom pa trljat.. Pa mi je sve dugo smrdilo po octu i nisam uspjela bas sve skinuti.. Recimo samo 40%..
Pecnica je nova i prekokrasna (moze se i kuhat na pari u njoj, cuda moze..:s) al mi je ciscenje uzas.. :(

I kako perete sudoper i odvod? Sa octom+limunom+sodom bikarbonom i detrdzentom i vrucom vodom nikada se ne opere bas super kao sa isto nekom uber kemijom koju koristimo.. Imamo onaj neki sudoper kao keramicki ili stovec..
I odvod? Kako se rjesavate gljiva iz odvoda u sudoperu?

Molila bi detaljne upute :moli: :Pise u blokic streberski:

Leonee
28.06.2010., 11:27
Di kupujete det.za ves od froscha? U mulleru?

Nature
28.06.2010., 11:33
Di kupujete det.za ves od froscha? U mulleru?

Ja ga već dugo tražim i nigdje ga nema :mad:
Omekšivača svugdje, a deterdženta nigdje.

stihaa
28.06.2010., 12:27
Nama ne smrdi nikad, a frendovima od kad ju koriste. Skuzili smo u cemu je fora.. Mi stavljamo sudje koje oplahnemo i nikada (bas nikada!) Nema nikakvih, ni najmanjih, ostataka hrane! Sve bacim u wc/skoljku, oplahnem i onda stavim u sudjericu.

Kako perete pecnicu? Ja ju ne perem nakon svakog pecenja (a i nebi ako bas ne moram), a onda je skorena, crna.. :o.. Pa ako ju cistimo, ujutro naspricamo sa nekom uberkemijom za pecnice, a djeca moraju cijeli dan biti negdje.. Jer smrdiiii... I onda ispiremo do prekosutra.. :visi:..
Probala sam ukuhati ocat unutra sa limunom i detrdzentom pa trljat.. Pa mi je sve dugo smrdilo po octu i nisam uspjela bas sve skinuti.. Recimo samo 40%..
Pecnica je nova i prekokrasna (moze se i kuhat na pari u njoj, cuda moze..:s) al mi je ciscenje uzas.. :(

I kako perete sudoper i odvod? Sa octom+limunom+sodom bikarbonom i detrdzentom i vrucom vodom nikada se ne opere bas super kao sa isto nekom uber kemijom koju koristimo.. Imamo onaj neki sudoper kao keramicki ili stovec..
I odvod? Kako se rjesavate gljiva iz odvoda u sudoperu?

Molila bi detaljne upute :moli: :Pise u blokic streberski:

Joj, da idem svaki komad suđa isprati prije suđerice onda bih ga odmah i oprala.

A što se tiče sudopera pretpostavljam da imaš onaj od siligranita, i ja ga imam :flop:, ne da se izribati nisačim:mad:. Ja ga povremeno ipak zacijem sa "onim čije ime ne spominjemo" ostavim par minuta i dobro isperem s vodom.

Leonee
28.06.2010., 12:37
:rofl:... A koji je taj "cije ime ne spominjemo"? :rofl::rofl:...
I jel smrdi jako? :zubeki:

Lali Puna
28.06.2010., 12:40
Joj, da idem svaki komad suđa isprati prije suđerice onda bih ga odmah i oprala.

ae
znam ja zašto mi se usmrdi. i, jel ima nešto da nije kemiještina da se ne usmrdi?

onaj čije ime se ne spominje bi bio domestos? il možda mr. muscolo :D

stihaa
28.06.2010., 12:51
ae
znam ja zašto mi se usmrdi. i, jel ima nešto da nije kemiještina da se ne usmrdi?

onaj čije ime se ne spominje bi bio domestos? il možda mr. muscolo :D

:brukica:

Leonee
28.06.2010., 12:52
Al to sve smrdi.. :( moram obda negdje s djecom, a to mi i nije neko sretno rjesenje..

stihaa
28.06.2010., 13:05
Ma znam da nije, već sam se ja raspitivala o nečem drugom ali nisam našla odgovor.

A za smrdljivu suđericu isto objesim nešto s mirisom limuna ali sve je to sranje.

Uglavnom, i ja počinjem bacati sve kemikalije polako, ali nikako da iskombiniram nešto univerzalno. Znam ocat, limun, limunka kiselina, soda, ulje čajevca, ali pretpostavljam da ne ide sve skupa. I onda se to počne pjeniti i nekada se bojim da će mi sve prsnuti u facu.

I onak, moram onda češće čistiti, jer baš one tvrdokorne višetjedne mrlje i ne idu tako lako.

Leonee
28.06.2010., 13:21
Apsolutno potpisujem! I ja bi voljela negdje izbaciti te jake kemikalije, month medjutim ne mogu onda nikako ocistiti pecnicu i sudoper.. Tj. Trebala bi ih ocistiti poslije svake uporabe.. A to nekad nije moguce.. A nekad mi se ni neda :zubo:..

gica
28.06.2010., 15:42
...mislim da zakorenu pećnicu nije moguće očistit s octom/sodom/bilo čim prirodnim, nije da sam probala, al ne bi se u to ni upuštala...
zapravo, čisšćenje pećnice nije uopće moje područje, to radi muž...i znam da je zadnji put sva blistala ( a bila je skorena i zapečena totalno) jer je koristio dax odmaščivač...imaš ga u konzumu, košta 10 kn, žuta tekućina u prozirnoj boci na špricu...s tim obilno pošpricaš, ostaviš neko vrijeme i onda ribaš ovisno o težini stanja :D...al ako je naša zablistala, onda može svaka...e, da i najbolje je s njim što ne smrdi jako po kemiji (iako ne sumnjam da je ima dosta), ne moraš uopće napuštat prostoriju...evo ja npr. nisam ni znala da je to radio dok mi se nije pohvalio:D

gica
28.06.2010., 16:03
...nego, taj čajevac...jako je dobar, al brate i jako skup...10 ml 90 kn...ima li negdi neki jeftiniji?...ja povirim samo u bio&bio jer mi je usput i ne znam gdje još po splitu ima za kupit takvih stvarčica...
e da, vidila sam onaj iz dm-a koji dođe 40 kn al mi se ne čini dobar za ovakvu upotrebu :ne zna:

Leonee
28.06.2010., 20:00
Ja imam taj iz dm-a.

Hvala za "dax odmascivac"! :s mam sutra kupujem! :lux: :D

Ja isto ne cistim pecnicu vec mm ;) samo sam ja krenula srat da to njegovo sto koristi (nemam pojma kako se zove) smrdi bozetisacuvaj i da promjeni marku.. Pa sam ja probala sa octom, limunom, sodom, detrdzentom.. Sve sto sam imala na kraju! :rofl:... I nista! Odnosno, malo sam ocistila, al bas sam se namucila za to malo.. I jos na kraju mi sve dugo smrdilo po octu :o..

crazyform
28.06.2010., 20:32
samo da se ubacim glede pećnica-ja probala onak kak one 2 babe čiste- našpricala je toplu sa žešćom kemijom, ostavila 3 sata zatvorenu, pokupila papirnatim ručnicima to sredstvo, uzela staklarski nožić i sastrugala ostatke zagoretine i zatim isprala sa mješavinom octa i vode u 3-4 navrata.fora je u tome da otac neutralizira kemiju koja se nalazi u sredstvima za čišćenje pećnica- pa bi trebale biti potpuno sigurne.meni je to dosad najbolji način -i da ni slučajno bez rukavica te radnje obavljat.

Leonee
28.06.2010., 20:53
Kakav je to "staklarski nozic" :confused: :D
Malo me strah strugati "savrsenstvo" sa nozicem.. :zubo:..
Mi ostavimo tu kemiju par sati.. Na otvorenoj pecnici i hladnoj. Jer se inace scuri ta pjena dole.. :ne zna: kako se njima nije scurila na dno? :misli:
Ovo je super da se ispere sa vodom i octom :top:

crazyform
29.06.2010., 01:31
pa scuri se i meni i njima-to se obriše s papirnatim ručnicima.a staklarski nožić ti se koristi i za čišćenje staklokeramičkih ploča-svejedno je koji nabaviš, ovih za čišćenje staklokeramike imaš za kupiti u mileru i metrou-a ako nemaš tak neku trgovinu imaš ih i u svakoj željezari, izgledaju ovako:http://translate.google.hr/translate?hl=hr&langpair=en%7Chr&u=http://www.martor.de/scrapers.html

Leonee
29.06.2010., 06:48
E super! Hvala puno! :s
Bas sam jucer bila u mulleru.. Ali otici cu uskoro jos jednom pa cu pogledati.

Kupila sam jucer u mulleru prasak za ves od froscha..
Persil kojeg kupujemo (i koji nam je super) ima 2,56kg..to je onaj u onoj veeeeelikoj kutiji, a kutija polu prazna :D.. I dodje 75kn.
Dok "malo" pakiranje (mala vecica) frosch praska za ves od 1,35kg dodje 30kn..

Po kili ispada da persilov prasak kosta 29kn, dok ovaj froschov dodje 22kn.. :mig:
Danas cu ga i isprobati.. :zubo:

..sta ti jer marketing.. Ona velika kutija persila (2,56kg) je ko dvije male (1,35kgx2) frochove.. I dok prolazim nabrzake policama i uzimam detrdzent sigurno da bi uzela velku kutiju (na hrpi sa velkim znakom 74,bla kn) nego te dvije male vrecice.. :D
Prije mi to nije bilo interesantno (2-3 7kn gore/dolje po kili), ovaj mi je ok i to je to! Al sad sa djecicom ..na porodiljnom od 2,5k kn..... :zubo:

Lali Puna
29.06.2010., 08:33
ja moram u dubokoj žalosti priznati da mi taj frosch prašak pere jako loše
trudila sam se i trudila i trudila i isprobavala i tekuće i praške i ove i one i svi mi loše peru
s obzirom na to da je većina odjeće koju perem uglavnom strašno zaflekana onda samo moram nakrcat gomilu nekih anti flekena u veš mašinu i dođe mi na isto
ma čak i ne moraju bit fleke, dorine bijele tajice koje su bile umazane zemljom i prašinom sam prala s tim frošom na 60 i nije otišla čak ni ta zemlja i pijesak, ostale su sivosmeđe fleke

nisam puno praškova isprobavala (meni jedno malo pakiranje froša traje po nekoliko mjeseci - kad malo bolje razmislim ne znam kak, s obzirom da stvarno perem po cca 4-5 mašina veša tjedno...doduše, puno je tu tamnog veša, za što koristim tekući det. za crni veš) i uvijek gledam da kupim što jeftiniji i kupila sam sad neki rex i pere :top:

ako netko ima ideju za učinkovito pranje, a bez kemiještine, neka svakako podijeli
prestala sam koristiti veniše i čuda nego sipam u prašak od denk mita universal fleckensalz, na bazi sode je. sad, nije baš da fleke čudesno odu, al bijeli veš bliješti :top:

Nature
29.06.2010., 08:33

Jel ima tekućeg?

gica
29.06.2010., 08:44
...mislim da zakorenu pećnicu nije moguće očistit s octom/sodom/bilo čim prirodnim, nije da sam probala, al ne bi se u to ni upuštala...
zapravo, čisšćenje pećnice nije uopće moje područje, to radi muž...i znam da je zadnji put sva blistala ( a bila je skorena i zapečena totalno) jer je koristio dax odmaščivač...imaš ga u konzumu, košta 10 kn, žuta tekućina u prozirnoj boci na špricu...s tim obilno pošpricaš, ostaviš neko vrijeme i onda ribaš ovisno o težini stanja :D...al ako je naša zablistala, onda može svaka...e, da i najbolje je s njim što ne smrdi jako po kemiji (iako ne sumnjam da je ima dosta), ne moraš uopće napuštat prostoriju...evo ja npr. nisam ni znala da je to radio dok mi se nije pohvalio:D

...bila jučer u konzumu, ne košta 10 nego 17...il je poskupio ili sam ja krivo zapamtila cijenu :ne zna:

Leonee
29.06.2010., 08:46
Ima. ;)

Sad bas perem pelene i usrane gace (:rolleyes:) na 60 pa cemo da vidimo..

stihaa
29.06.2010., 08:47
E super! Hvala puno! :s
Bas sam jucer bila u mulleru.. Ali otici cu uskoro jos jednom pa cu pogledati.

Persil kojeg kupujemo (i koji nam je super) ima 2,56kg..to je onaj u onoj veeeeelikoj kutiji, a kutija polu prazna :D.. I dodje 75kn.
Dok "malo" pakiranje (mala vecica) frosch praska za ves od 1,35kg dodje 30kn..

Po kili ispada da persilov prasak kosta 29kn, dok ovaj froschov dodje 22kn.. :mig:
Danas cu ga i isprobati.. :zubo:

..sta ti jer marketing.. Ona velika kutija persila (2,56kg) je ko dvije male (1,35kgx2) frochove.. I dok prolazim nabrzake policama i uzimam detrdzent sigurno da bi uzela velku kutiju (na hrpi sa velkim znakom 74,bla kn) nego te dvije male vrecice.. :D
Prije mi to nije bilo interesantno (2-3 7kn gore/dolje po kili), ovaj mi je ok i to je to! Al sad sa djecicom ..na porodiljnom od 2,5k kn..... :zubo:

Ajde baš javi kakav je prašak, baš me zanima.

crazyform
29.06.2010., 08:59
ja se isto patim sa prašcima za veš-meni nije dobar ni ariel.mislim da to na kraju ovisi o vešmašini.prije ove šugse sam imala mašinu koja je maltene bez praška oprala 10x bolje od ove.pa sad kupujem najjeftinije praškove jer mi je tak svejedno, ajde još šareni - bijeli katastrofa.a za fleke sredstva uporno kupujem jer obožavam kupovat te kemikalije više neg cipele valjda, a uvijek se razočaram.što je najgore zdrobim hrpu love na veniše,ariele i slične gluposti ,a niš ne skida fleke bolje od onog Denk mit sapuna za 5 kn.još vam je dobar antifleken iz milera zove se Sil i onaj iz Lidla je čisto ok-ali niš nije kao taj sapun.:bonk:

alapača
29.06.2010., 19:29
nije "bez kemikalija" ali meni je definitivno naj kombinacija, kad je pranje veša u pitanju, zeleni persil tekući detrđent i baby ornel omekšivać. miriši ajme savršeno :s

e da, a da bi bijelo bilo bijelo, koristim od dma oxi energy u kantici koju kad ispraznim operem dobro i dam princezi za igru :D

Leonee
29.06.2010., 19:39
E da.. Oprala sam pelene (prljave od govana) sa Froschom.. Stavila koliko pise na uputi al pola jer je pola pelena, duplo ispiranje i izasle super ciste! :s

Evo vrti se sad vesmasina sa bijelim vesom (puna! :D), izmedju ostalog je i jastucnica sa mrljama krvi (princu curilo iz nosa) pa me bas zanima..
Al generalno, ako je opralo one pelene, ja sam zadovoljna! :top:

Lali Puna
30.06.2010., 09:14
dakle, problem je izgleda u mojoj veš mašini...dobro da ću ju uskoro mijenjati...
već mi je netko rekao kako mu taj frosch savršeno opere, a meni baš koma

Nature
30.06.2010., 09:18
dakle, problem je izgleda u mojoj veš mašini...dobro da ću ju uskoro mijenjati...
već mi je netko rekao kako mu taj frosch savršeno opere, a meni baš koma

Meni u staroj perilici ni Dash nije prao, bijeli veš mi je bio odvratno žut, a šareni mi se često znao usmrditi. Otkad imam novu, sve se super opere, čak i sa DM-ovom jeftinjavom :top:

Leonee
30.06.2010., 09:26
Evo i bijeli super opran.. Lali, mozda ga stavis premalo.. Ili pretrpavas bubanj. Sumnjam da je rijec o vesmasini..

Lali Puna
30.06.2010., 09:52
možda ga stavim premalo, ja uvijek stavljam prašak odokativno i uvijek radije manje nego više
kol'ko ga treba staviti, ja to zagrabim s nekom čašicom koju sam dobila na nekom tekućem prašku pa recimo cca jednu nepunu i još pol

Death-of-Art
30.06.2010., 09:54
problem zna biti i u veš mašini i prenatrpanosti.

meni je kapacitet 5 kila za pranje.
ja koristim možda 3,5 kile...eventualno 4.
i zadovoljna sam rezultatima.

Nespavalica
30.06.2010., 10:08
Meni u staroj perilici ni Dash nije prao, bijeli veš mi je bio odvratno žut, a šareni mi se često znao usmrditi. Otkad imam novu, sve se super opere, čak i sa DM-ovom jeftinjavom :top:

U čemu je fora da se veš usmrdi? Ja imam veš mašinu staru godinu dana Gorenje i mislim da nije tako loša. Neki dan sam oprala ručnike na 60 sa tekućim sensitive persilom i dva put ispiranje, kad su se tek oprali mirišali super, a kad su se osušili odvratno, to je neki neopisivi smrad. Kako je došlo do toga?

Lali Puna
30.06.2010., 10:29
ja uvijek napunim veš mašinu, ponekad samo operem pola ili 2/3 ako ne skupim dovoljno šarenog veša, recimo
pere me osjećaj krivnje ako pustim polupraznu vešmašinu

alapača
30.06.2010., 11:10
U čemu je fora da se veš usmrdi? Ja imam veš mašinu staru godinu dana Gorenje i mislim da nije tako loša. Neki dan sam oprala ručnike na 60 sa tekućim sensitive persilom i dva put ispiranje, kad su se tek oprali mirišali super, a kad su se osušili odvratno, to je neki neopisivi smrad. Kako je došlo do toga?

pa ak je mirišao super kad se oprao onda valjda nije problem u perilici :confused: :ne zna:
a gdje si ga sušila? možda si ga ostavila vani preko noći? a bilo je puno vlage u zraku pa... :ne zna:

mandy
30.06.2010., 11:22
nespavalice meni se to dogodilo sa 3 ručnika koje je MM ubacio u košaru vlažne i usmrdili se po ustajaloj vodi..nikad nisam to uspjela isprat taj smrad, na kraju ih bacila.

Meni frosch nije bio dobar..nemam problem sa mrljama tak da tu nije imao što pokazat al smrdi mi veš od njega i jako je krut..

Nespavalica
30.06.2010., 11:34
Sušila sam ga u dvorištu na suncu ali taj dan bilo baš vlage u zraku. A i imala sam jedan mokar ručnik od maloga pa su sigurno ostali pokupili smrad i vlagu od njega . Nadam se da se neće više ponoviti.

Death-of-Art
30.06.2010., 11:39
nespavalice meni se to dogodilo sa 3 ručnika koje je MM ubacio u košaru vlažne i usmrdili se po ustajaloj vodi..nikad nisam to uspjela isprat taj smrad, na kraju ih bacila.

zato postoji klor. :zubo:

mmmmmmm prirodno sredstvo za čišćenje :rofl:

mandy
30.06.2010., 12:18
meni veš smrdi i ako se suši po noći vani...ja sušim sve u kući, jedino bijeli po ljeti na suncu i posteljinu po ljeti vani da se brže osuši

Leonee
30.06.2010., 12:59
možda ga stavim premalo, ja uvijek stavljam prašak odokativno i uvijek radije manje nego više
kol'ko ga treba staviti, ja to zagrabim s nekom čašicom koju sam dobila na nekom tekućem prašku pa recimo cca jednu nepunu i još pol

Ja stavim uvijek pola.. Mozda trun vise..
Prije sam znala pretrpati vesmasinu, sada vise ne. Ne samo radi vesmasine, vec i zato sto treba biti malo prostora medju robom.. Ako je natiskana nece se dobro oprati sigurno.
Ves masina moze usrat stvar ako krene krivo otpustat vodu ili tako nesto.. Al to skuzis.. Radi ti predugo, ne pusti vodu, bla.
I kolko sam skuzila, napisala si da nisu nupr oprane neke hlacice umrljane blatom od D.. To nema veze sa ves masinom. Nisu oprane radi malo detrdzenta ili prenatrpanog bubnja.

I ne kuzim da mi je ves kruci od froscha.
Sve mi je osuseno, oprano,.. Bijelo :D ja zadovoljna! :D

Lali Puna
30.06.2010., 13:02
a, ne, ne pretrpam veš mašinu (ok, nekad da, al to samo kad perem stvari koje nisu zapravo zmazane nego ih samo nošene il oznojene..)
samo ju napunim skroz, onak normalno
nemrem prat pol vešmašine, to se protivi mojoj vjeri, nemrem!

edit: e, al froš omekšivač je :top:
meni se sad bljuje od agresivnih mirisa ovih ostalih omekšivača
ja koristim rozi, uvijek i zauvijek, nema drugog

Leonee
30.06.2010., 13:09
E da, ja ne koristim tekuci, nego prasak!
Probaj sa vise detrdzenta :ne zna:
Ja ne koristim omeksivac. Nema potrebe uz susilicu.

chiquita
30.06.2010., 13:17
a, ne, ne pretrpam veš mašinu (ok, nekad da, al to samo kad perem stvari koje nisu zapravo zmazane nego ih samo nošene il oznojene..)
samo ju napunim skroz, onak normalno
nemrem prat pol vešmašine, to se protivi mojoj vjeri, nemrem!

zato ja imam mašinu u koju bez trunke grižnje savjesti okrenem program za pranje znojne robe poslije sporta recimo :zubo: to izvrti za 40 minuta, ili okrenem za brzinsko podaperanje od 15ak minuta da se robica osvježi, ili crnu robu od sat i 15, ili bijelo na ful pranje od sat i 40.
opcije koliko hoćeš.

Nature
30.06.2010., 13:21

Mi koristimo onaj od badema i onaj od aloe :cerek:

Ja ne znam koji je kuki bio s tom mojom starom vešmašinom. Veš bi mi se usmrdljivio :rigo: čim je vani sparina ili ako bi se duže sušio. Neki su komadi smrdili do te mjere da bi ih samo bacila natrag u prljavi veš.
Probala sam ju (mašinu) čistiti i sa sodom i octom i domestosom i izosanom i rastavljala onu kutiju od detergenta i ribala ju četkicom za zube... Ništa nije pomoglo. Detergente sam isprobala sve i sa svima ista stvar. Ni dodatna ispiranja nisu bila od neke koristi.
Otkad perem u novoj, bijeli mi se veš polako izbjeljuje, a šareni više ne smrdi. Možda ima veze s centrifugom, valjda se veš bolje ispere od detergenta, a i bolje ga iscjedi pa je vrijeme sušenja kraće. :ne zna:

alapača
30.06.2010., 13:30
imam i ja opciju - na 50 stupnjeva pere pol sata. al, ne znam zakaj al mi se čini da to nije dovoljno dobro. iako znam kak su babe nekad prale na rijeci :D

svastamorac
30.06.2010., 13:50
Kako očistiti mrlje od mladih krumpira? Ruke tj kažiprsti i palci su :flop: kao da radim cijeli dan na polju....a samo sam ručak pravila.....bude me sra,m ponekad

chiquita
30.06.2010., 14:03
Kako očistiti mrlje od mladih krumpira? Ruke tj kažiprsti i palci su :flop: kao da radim cijeli dan na polju....a samo sam ručak pravila.....bude me sra,m ponekad

probaj s limunovom polovicom protrljati.

ksenija_2
30.06.2010., 20:01
Na podforumu Svijet oko nas imate temu sličnog sadržaja (http://www.forum.hr/showthread.php?t=369832).

Usput, netko je pitao kako ukloniti smrad: ja za koš za smeće ili smrad u frižideru stavim sode bikarbone i onda smrad nestane. U frižider znam staviti i vrećicu od kave (s malo kave unutra) ili polovicu limuna.

Manch
01.07.2010., 10:08
Meni Frosch smrdi i slabo pere. Al ga opet uporno koristim za obojeni veš. Kao ekološki, čuvam prirodu :D
I persil mi smrdi kad operem veš, baš mi smeta.
Ariel jedino miriše i njega koristim :D
Veš mi se ni od čega ne opere nešto fino. Doduše natrpam mašinu: ako je 8 kg, onda ide 8 kg :) Pokušaću s manje.
Stavljam i sodu bikarbonu u pretpranje, ostala mi navika od pranja platnenih pelena, ali ni ona nešto ne pomaže, valjda samo eliminiše smradove.
Nakon nekog vremena sve potkošulje požute na mjestima znojenja, pa je izgleda rješenje da kupujem jeftin veš i bacam nakon nekog vremena.

disident
01.07.2010., 10:18

ja sve takve poslove radim u rukavicama :D onim tankim, običnim, denk mit marke :) znam da ima žena (moja mama npr.) kojima je jako nezgodno raditi bilo što s rukavicama, ali tako sprječim ovakve probleme.

Lali Puna
01.07.2010., 10:34
ja se fleka od guljenja mladog krumpira ne sramim..odu same od sebe od običnog pranja ruku za par dana..da se ne bi još sramila toga što sam ručak radila..a mladi kurmpir :klopa:

foresst
01.07.2010., 14:21
fleke po prstima i oko noktiju od povrća i voća (trešnje, višnje i sl) idu relativno ok s limunom i pastom za zube.
prerežeš limun napola, uguraš nokte u njega, prste i dlan protrljaš i čekaš.. onda još malo istrljaš sa starom četkicom za zube i pastom i to je to

svastamorac
04.07.2010., 07:05
Fleke nekao mi izgledaju neuredno :ne zna: danas i ih više nema :)
A za limun mi je mama rekla, čak je spominjala i pradajz...
A rukavice? S njima čistim a u kuhinji još nisam probala, dosta mi se ruka znoji :kava: 100 problema ...kao baka stogoda :mig:

Hvala vam!

Plavooka Sanja
04.07.2010., 07:18
ja sam se, potaknuta ovom temom, prebacila na ekološke deterdžente i za pranje i čišćenje, tako da sam krenula kupovati Frosch proizvode i zadovoljna sam s njima i sigurna da mi se dijete neće otrovati, a i pas.
nego, jel ima frosch neko sredstvo za pranje podova? u dm-u ga nisam vidjela, a u Splitu nema Mullera? gdje još ima velik izbor njihovih proizvoda za kupiti?
namjeravam uskoro probati deterdžente za rublje njihove!!!

i sad vam je akcija u dm-u Frosch omekšivača za rublje 3x750ml 25,80kn, do 7.7.

Plavooka Sanja
04.07.2010., 07:19
...bila jučer u konzumu, ne košta 10 nego 17...il je poskupio ili sam ja krivo zapamtila cijenu :ne zna:

ja ga koristim već nekih godinu dana i cijena je 17kn :ne zna:
i da, i meni se jedino ne bljuje od njega, a od svih ostalih tih agresivnih sredstava, trk u wc i bljuv!

Nature
04.07.2010., 07:53
Fleke nekao mi izgledaju neuredno :ne zna: danas i ih više nema :)
A za limun mi je mama rekla, čak je spominjala i pradajz...
A rukavice? S njima čistim a u kuhinji još nisam probala, dosta mi se ruka znoji :kava: 100 problema ...kao baka stogoda :mig:

Hvala vam!

Kaže moja mama kad ih guliš u vodi da nište ne ostane po rukama. Nisam još probala, ali budem pa javim. :mig:

ksenija_2
04.07.2010., 09:34
Kaže moja mama kad ih guliš u vodi da nište ne ostane po rukama. Nisam još probala, ali budem pa javim. :mig:

Ja većinom tako i gulim mladi krumpir, a mrlje su svejedno na rukama :D

cici1810
22.07.2010., 20:02
Ja sam kupila u ožujku Salveo wash ball, prvih par pranja je bilo ok, onda je u dva pranja ostavilo crne mrlje po rublju, pa sam ih zvaa i rekli mi isto ko i nekome gore, da se perilica čisti od kamenca. Nakon toga mjeseca dana (cca. 3 mašine tjedno) sve ok, ali onda su se keramičke kuglice počele usitnjavati i sa svakim pranjem ispadati van iz kugle tako da smo odustali. I još čekam da se sjetim odnijeti je u grad na poštu i pošaljem iim je natrag o svom trošku i da ih razglasim po svakom mogućem i nemogućem forumu. Porez na budale... Al da nisam probala, ne bih bila mirna, jer mi je super ideja da ne ispuštam deterdžent u kanalizaciju.

Tako da po meni nemojte se zaletavati, učite na mojim greškama ;)

Ferrari-Ficho
27.07.2010., 09:48
Baš mi je drago da ova tema toliko živi :cerek:

Ja sam na primjeru svog pranja skužila da se roba jednako dobro opere sa pola preporučene doze deterdženta.
Perem svaki dan u tjednu tako da možete zamislit uštede na budžetu, a i na zdravlju majke zemlje :D

Dakle, nije bez deterdženta nego je sa pola manje.
Ajde, recimo da me to 50% zadovoljava :D

Ferrari-Ficho
27.07.2010., 09:50
I isprobala sam one magične krpe koje se ovdje spominju. pre, pre, preoduševljena sam!!!!!!!!!
Imam one neke što su po 4 različite u paketu, svaka za svoju namjenu (gustoća tkanja i debljina su različite).
Zasad uspjevam sa time, octom, čajevcem i limunima uglavnom sve očistit.
samo u wc ipak povremeno nalijem malo domestosa, da budem u skaldu sa 21. stoljećem i općim bakteriofobijama :bonk:

ančica2
27.07.2010., 20:28
I isprobala sam one magične krpe koje se ovdje spominju. pre, pre, preoduševljena sam!!!!!!!!!
Imam one neke što su po 4 različite u paketu, svaka za svoju namjenu (gustoća tkanja i debljina su različite).
Zasad uspjevam sa time, octom, čajevcem i limunima uglavnom sve očistit.
samo u wc ipak povremeno nalijem malo domestosa, da budem u skaldu sa 21. stoljećem i općim bakteriofobijama :bonk:

koje su to krpe, gdje ih kupuješ?:ne zna:

mila26
27.07.2010., 22:43
Ja kupila onaj Monster 1200 čistač na paru. Uglavnom sranje, vraćam ga nazad i nek mi vrate pare :rolleyes:. Slab je, on uopće nema snagu, samo ispušta paru bez veze. Kao čišćenje i dezinfekcija bez uporebe opasnih kemikalija, ma daj. Bolje novce uložit u dobre spužvice i krpe i neko sredstvo, a i brži si tako, ovo je dosta nepraktično i sporo, uglavnom :flop:.

Ferrari-Ficho
28.07.2010., 07:18
koje su to krpe, gdje ih kupuješ?:ne zna:

Kupila u pupi, bile su 4 različite u paketu (za drveni namještaj, za kupaonicu, za staklo i za kuhinjske uređaje), na akciji, mislim 20 ili 30kn. Preporodila sam se. Stvrano dosta toga bez deterdženta opereš, a one same se peru u mašini na 30, bez omekšivača i ondaimaju opet dosta dobra svojstva.
Meni se ipak čini da su mi prije prvog pranja bile najupotrebljivije, poslije mi je trebalo amlo više "uprijet", ali rade :cerek:

ančica2
28.07.2010., 07:28
Kupila u pupi, bile su 4 različite u paketu (za drveni namještaj, za kupaonicu, za staklo i za kuhinjske uređaje), na akciji, mislim 20 ili 30kn. Preporodila sam se. Stvrano dosta toga bez deterdženta opereš, a one same se peru u mašini na 30, bez omekšivača i ondaimaju opet dosta dobra svojstva.
Meni se ipak čini da su mi prije prvog pranja bile najupotrebljivije, poslije mi je trebalo amlo više "uprijet", ali rade :cerek:

gdje je to?

Ferrari-Ficho
28.07.2010., 07:53
U Riejci i okolici ih ima više. Gdje si ti?
neke adrese... (http://www.gros.hr/content.asp?IDGrupa3=8&IDPodgrupa3=37)

ančica2
28.07.2010., 07:56
U Riejci i okolici ih ima više. Gdje si ti?
neke adrese... (http://www.gros.hr/content.asp?IDGrupa3=8&IDPodgrupa3=37)

Ah, u Zagrebu:rolleyes:

Ferrari-Ficho
28.07.2010., 07:58
Ma iam tih krpica sigurno i u DM iu Mulleru (to bih ja rado da mi ovdje imamo) i u onoj, kako se zove... nešto što me podsjeća na neko dječje ime (ajme, mozak mi se u žvaku pretvara i bez kemikalija :bonk:).... napišem kad se sjetim

kvarkica
02.08.2010., 20:11
e cure, super tema, naravno da imam i ja problem. Ovako: pri selidbi sam pametno spremila svoje torbe u jednu kutiju i odnijela u vikendicu, nakon godinu dana kad sam pošla po njih na svakoj se, ali baš na svakoj uhvatila plijesan. Kako to skinuti, a da ne uništim materijale ili boju???? Neke su torbe kožne, neke platnene, neke valjda sintetičke (ne mogu definirati materijal)... neki prijedlog???? hvala

kikica02
03.08.2010., 10:23
zadnjih dana pročitala sve postove na temi, danas kupila većinu stvari (mm će mi kupiti kristalnu sodu i ulje čajevca) i danas čim L zaspi idem u pranje kupaonice a onda, ako mi moj mali miško da, i ostatka stana :D:D

ksenija_2
11.08.2010., 20:17
Jel netko isprobao one smolaste kuglice za pranje? Jel to vrijedi što?

Jules76
11.08.2010., 21:31
Ma ne treba, vjeruj mi iznenadila bi se. Ja recimo napravim otopinu vode, sode bikarbone i limunske kiseline i ona onako dok se pjeni meni skida sve. Ja perem onom hrapavom stranom spužvice za suđe.
Dobro neznam dal baš skida ukorijenjenu prljavštinu, al još nisam stigla do te faze. :D
Ak niš drugo bar se tješim da mi ne uništava tako jako kožu ko kemijska sredstva jer ja mrzim prati sa rukavicama, uvjek golim rukama (izuzev wc školjke)

kaj nije to kontraproduktivno mijesat? mislim, limunska kiselina je kisela, a bikarbona je luznata. kad pomijesas, dobijes neutralnu smjesu. ili?

mojabeba
22.11.2010., 15:36
gdje je to?

kad smo već kod krpica, ja sam kupila prave švedske ACT... ne možeš ih mjerit s onim šta nađeš po dućanima.
Ja živim u Jaski, ali sam ih kupila na velesajmu. Još sam se ogrebla za popust :cerek: Malo su skuplje, al vrijede svaku lipu. Nisam mogla vjerovat, ali fakat sam smanjila kemiju valjda za 90 posto. Još jedino Wc perem s kemikalijama.
Ne znam di ih još možeš kupit, ali mislim da ako ti ih oni šalju i poštom.
Firma ti se zove Shakti Co pa si malo posurfaj

mojabeba
22.11.2010., 15:41
kaj nije to kontraproduktivno mijesat? mislim, limunska kiselina je kisela, a bikarbona je luznata. kad pomijesas, dobijes neutralnu smjesu. ili?

... i dobiješ sol:rolleyes:
al bez puno pitanja ja sam sa sodom bikarbonom i malo octa oprala zdjalu u kojoj mi je fest zagorio griz. A mislila sam da ću je morat otpisat

kikica02
06.12.2010., 14:52
:w svima

L je krenuo u veliku pustolovinu zvanu puzanje i tatami koji smo kupili mu jednostavno nisu dovoljni. obzirom da ne mogu cijeli stan opremiti u tatami molila bih neke savjete s čim da brišem (bambusove) parkete i pločice (kuhinja i boravak su spojeni) a da L može bezbrižno puzati.
unaprijed svima hvala :D

gica
06.12.2010., 15:25
...dec octa u lavor vode i prebriši sve pred sobom :D

Ferrari-Ficho
14.12.2010., 13:57
:top:
Za ocat

A i ima nešto kupovno u bio&bio dućnima, al ja sam fan dobrog starog octa :top:

SummerNight
14.12.2010., 14:02
ja sam jednom probala s octom i meni tako uzasno to smrdi da sam morala dva puta brisati sa sredstvom za pranje. :ne zna:
i probala sam jer svi uvjeravaju da ne smrdi, bila sam skepticna ali rekoh ajde da probam, jeftinije je nego to iz bio bio.
Uglavnom, uzasno mi je smrdilo. :ne zna:

Ferrari-Ficho
14.12.2010., 14:03
Mi smo navikli na ocat. Za čiščenje koristimo uglavnom alkoholni ocat, čajevac, limun, sodu.
Niej da nemam deterdženata, samo ih koristim samo kad mi se čini baš nužno.
Ali, npr. suđe i rublje perem u deterdžentima :D Ipak

SummerNight
14.12.2010., 14:06
Mi smo navikli na ocat. Za čiščenje koristimo uglavnom alkoholni ocat, čajevac, limun, sodu.
Niej da nemam deterdženata, samo ih koristim samo kad mi se čini baš nužno.
Ali, npr. suđe i rublje perem u deterdžentima :D Ipak

ma meni je sad vec ok, L mi ne puzi vise toliko i nije mi bed s obicnim necim oprati pod, ali dok je sisala parkete nisam htjela. Tada sam isprbala taj ocat.
I kad u vesmasunu ulijem za kamenac moram bar jednom na prazno oprati poslje jer mi koma smrdi :visi:

Ferrari-Ficho
14.12.2010., 14:18
Ti si nježna biljčica :cerek:
Ali, lijepo je i da si mu dala šansu :cerek:

SummerNight
14.12.2010., 14:23
Ti si nježna biljčica :cerek:
Ali, lijepo je i da si mu dala šansu :cerek:

jesam kako ne, ja volim prirodno i jeftino! :top:

ksenija_2
14.12.2010., 17:59
Probala sam one kuglice- one nekakve oraščiće. Ne preporučam za pranje. Neće oprati ništa što ima vidljivu mrlju na sebi. Možda eventualno može poslužiti za šareni veš koji nije posebno zaprljan.
ALI: ono što sam otkrila i što mi se sviđa. Veš je od tih kuglica extra mekan. Nijedan omekšivač mi to do sada nije uspio. Tako da sam odlučila koristiti ih u tu svrhu (nakon što operem veš deterdžentom, ubacim te kuglice i stavim na dodatno ispiranje).

elly
15.12.2010., 08:29
dobro da si napisala za te oraščiće... ja taman danas htjela otići u mueller po nih jer mi treba pranje bez deterdženta za platnene pelene. Znači ništa od pranja? ufff... opet na početku :rolleyes:

Jules76
15.12.2010., 08:49
mozes i par kapi ulja od cajevca, koji je prirodni dezinficijens :top:

inoxica
15.12.2010., 09:03
ma meni je sad vec ok, L mi ne puzi vise toliko i nije mi bed s obicnim necim oprati pod, ali dok je sisala parkete nisam htjela. Tada sam isprbala taj ocat.
I kad u vesmasunu ulijem za kamenac moram bar jednom na prazno oprati poslje jer mi koma smrdi :visi:

ostavi otvorenu mašinu nakon pranja pa neće smrditi,tako je i meni bilo pa sam počela ostavljati ju otvroenom i ne smrdi

Lali Puna
15.12.2010., 09:07
Probala sam one kuglice- one nekakve oraščiće. Ne preporučam za pranje. Neće oprati ništa što ima vidljivu mrlju na sebi. Možda eventualno može poslužiti za šareni veš koji nije posebno zaprljan.
ALI: ono što sam otkrila i što mi se sviđa. Veš je od tih kuglica extra mekan. Nijedan omekšivač mi to do sada nije uspio. Tako da sam odlučila koristiti ih u tu svrhu (nakon što operem veš deterdžentom, ubacim te kuglice i stavim na dodatno ispiranje).

dobro da si to napisala, ja sam ih baš vrtila u mulleru prije koji dan i premišljala se.
zvuči dobro, ali sam se nećkala jer je
a) potrošno, a ne trajno
b) kaj bum davala 20 i nešto kuna (čini mi se da je toliko) za par oraha, pa to imam i doma

kak to izgleda unutra možeš malo više o tome

ksenija_2
15.12.2010., 09:25
dobro da si to napisala, ja sam ih baš vrtila u mulleru prije koji dan i premišljala se.
zvuči dobro, ali sam se nećkala jer je
a) potrošno, a ne trajno
b) kaj bum davala 20 i nešto kuna (čini mi se da je toliko) za par oraha, pa to imam i doma

kak to izgleda unutra možeš malo više o tome

Nisam pojma imala da ih ima u Muelleru. Ja svoje kupila u Gardenu (onaj bio dućan), 250g oko 36 ili 39kn je bilo, u prozirnoj ambalaži i dobiješ malu bijelu pamučnu vrećicu koju stavljaš u bubanj za pranje.
Piše da se stavlja 7-10 kuglica koje se mogu koristiti do 3 puta. Imaju octeni miris kad zabijem nos u vrećicu, ali mi veš ne smrdi, zbilja je mekaniji nego kad stavljam omekšivač. Doduše, ja stavljam pola ili 1 čep omekšivača (čisto da znate usporediti).
Bijeli donji veš se ne opere- ostaju mrlje, isto tako većina mrlja na ostalom rublju ostaje, i čarape su ostale prljave, iako na ambalaži piše da je za pranje od 30-90 stupnjeva. I bijeli veš dobije nekakvu sivkastu boju.

U svakom slučaju, meni je super za omekšavanje pa ću ih za to koristiti.

Lali Puna
15.12.2010., 09:30
Nisam pojma imala da ih ima u Muelleru. Ja svoje kupila u Gardenu (onaj bio dućan), 250g oko 36 ili 39kn je bilo, u prozirnoj ambalaži i dobiješ malu bijelu pamučnu vrećicu koju stavljaš u bubanj za pranje.
Piše da se stavlja 7-10 kuglica koje se mogu koristiti do 3 puta.

U svakom slučaju, meni je super za omekšavanje pa ću ih za to koristiti.

kol'ko je to komada 250 grama?
nije mi baš računica da za omekšavanje tri mašine veša moram dat 30+ kuna
(ja stavljam pola ili četvrtinu čepa omekšivača)

ksenija_2
15.12.2010., 09:35
kol'ko je to komada 250 grama?
nije mi baš računica da za omekšavanje tri mašine veša moram dat 30+ kuna
(ja stavljam pola ili četvrtinu čepa omekšivača)

Joj, neću sad ići vaditi pa brojati. Kuglice su ti promjera cca 3cm. I svaku koristiš oko 3 puta, ja sam i više.

Ja mislim da ću se odlučiti za njih bar za omekšavanje zbog svoje i djetetove sklonosti dermatitisu. Inače svatko sam za sebe mora odlučiti.

Lali Puna
15.12.2010., 09:41
ma mislila sam odokativno, ne moraš brojat. kol'ko cca mašina mogu omekšat za tih 30+ kuna? ja omekšivač kupim možda tri puta godišnje. koristim froš i stavim ga stvarno malo.
(a i to malo mi je počelo prejako mirisat, čudno je kako se odvikneš od nekih stvari)

ksenija_2
15.12.2010., 11:03
ma mislila sam odokativno, ne moraš brojat. kol'ko cca mašina mogu omekšat za tih 30+ kuna? ja omekšivač kupim možda tri puta godišnje. koristim froš i stavim ga stvarno malo.
(a i to malo mi je počelo prejako mirisat, čudno je kako se odvikneš od nekih stvari)

Ako bubnem, rekla bih 35-40, ovisi stavljaš li 7 ili više kuglica i koliko dugo ih koristiš. Ja vidim da može i više od 3 puta :ne zna: