PDA

View Full Version : Tko je stvarno bio Jure Francetić?

stranice : [1] 2

Barbie
23.05.2004., 09:29
Često se na ovom forumu mogu pročitati kako je Jure Francetić
zapravo neshvaćeni junak, kako je spasio Podrinje i kako je zapravo bio humanitarac, te svi mi zapravo činimo grešku kada odbijamo i kada se bunimo protiv njegovog spomenika u sred Lijepe naše koja se službeno deklarira kao antifašistička.

Možda bolje od riječi o njegovom karakteru i ulozi govori opis njegovih djela u 2. Svjetskom ratu.

U Feralu je izišao članak koji podrobno opisuje hrabre ratne podvige krilnika Francetića: "O zločinima što ih je Crna legija počinila u razdoblju dok je njome zapovijedao Jure Francetić ima mnogo svjedočanstava," kaže Slavko Goldstein, jedan od rijetkih hrvatskih intelektualaca koji su se i na televiziji očitovali o zločinačkom djelovanju Jure Francetića. "Meni su poznata svjedočenja iz partizanskih, ustaških i njemačkih izvora”, dodaje Goldstein. Kao primjer navodi zapise iz srpnja 1942. godine u drugome svesku"“Dnevnika" Vladimira Dedijera. U to vrijeme oko Kupresa vodile su se teške borbe između dvije partizanske brigade i ustaške Crne legije, s velikim obostranim gubicima. Srpska sela u okolici podržavala su i udomljivala partizane. Pod zapovjedništvom Jure Francetića Crna legija izvodila je akcije koje su nazivane "odmazdom". U Gornjem Malovanu ubijeno je 70 seljaka i seljakinja. Najbrutalniji pokolj Crna legija je počinila 17. srpnja u srpskome selu Urije.

Milovan Đilas ušao je narednog jutra s jednom partizanskom jedinicom u to selo i dao opis za koji Goldstein kaže da je najpotresnije od svega što je čitao o zločinima počinjenim nad civilnim stanovništvom na tlu bivše Jugoslavije u Drugome svjetskome ratu. Dedijer je prenio Đilasov iskaz u svoj "Dnevnik" pod nadnevkom 28. srpnja 1942. godine:

"Najprije smo kraj puta, pod širokom krošnjom ogromne kruške, naišli na dva seljaka. Ležali su na travi, u hladu, onakvom istom hladu u kakvom se odmaraju seoski kosači. Ubijeni su u potiljak, kuršumi su izašli ispod desnog uha i otvorili ogromne rane, tako velike da je iz njih iscurio mozak, tu, kraj njih, na ledinu. Tu je ubijeno još šest seljaka. Tragovi krvi, crni, masni na travi vlažnoj od rose, mučni biljeg posljednjeg daha šest težačkih života. Ali tih šest seljaka sklonio je netko od ono malo preživjelih.

Stravične slike

Pošli smo dalje putem, s obje strane živice od ljeskovog žbunja i
paprati, i, najednom, na sred puta, ne sjećam se točno broja, deset, dvanaest leševa. Čini mi se, svega dva sredovječna čovjeka. Ostalo žene, djevojke, dječaci, djeca. Na tri četiri koraka od ove gomile krvi i mesa - kolijevka prazna, bez pelena, bez djeteta, sa slamom uvoštanom od dječje mokraće. Ova slama u kolijevci djelovala je tako, da se činilo kao da je još topla od dječjeg tijela. Dijete je ležalo u gomili leševa. Ali glava je bila sva zdrobljena, bez poklopca, bez kapi krvi u šupljoj lubanji. Mozak – možda od tog djeteta? - upravo malo guste bijele kaše ležalo je pored glave, s komadima mesa. Čime je ubijeno ovo dijete? Možda kuršumom, možda kundakom, možda kamom, a
možda je klincima potkovanoj ustaškoj čizmi bila dovoljno meka glava dojenčeta? Dijete je ležalo na lijevoj strani, ali lica okrenuta nebu, ručica skupljenih uza se, grudni koš bio je zdrobljen i ispod krvave košuljice, vrlo malo krvave, virio je naduven trbuščić. Sitno srdito dječje lice bez lubanje..."

Ostatak je u Feralu, a svjedočenja uključuju i njemačke dokumente iz WWII. Mislim da je bitno da ljudi koji se zagovaraju spomenik Juri Francetiću saznaju o kakvom se čovjeku radi. :(

damian
23.05.2004., 11:06
Kaže Slavko the Goldstein, a?

A Slavko the Goldstein nije ništa drugo nego jedan od onih profesionalnih "antifašista", koji nisu antifašisti po uvjerenju, nego po novčaniku. Kvazi-intelektualac i kvazi-povijesničar. :flop:

frčlopir
23.05.2004., 11:48
podrobni tekst u Feralau :kava:
dajte šaljite ovo u LK :rolleyes:

Ber
23.05.2004., 12:01
Jure Francetić je bio ustaša i fašist, i njegova postrojba je pobila puno ljudu, vojnika i civila. Gore navedeni opis je istinit i jedan od tisuća kakav se zbivao diljem YU, Europe ili svjeta.
Isto to su radili i četnici i partizani, Njemci i Amerikanci.

Njegov spomenik se mora maknuti, kao što se mora maknuti spomenik Draži Mihajloviću u Srbiji, spomenik pilotu u Londonu čija je eskadrila u jednom danu pobila više od 100 000 ljudi u Dresdenu ili spomenik u Americi pilotu koji je prvi bacio atomsku bombu.
Slažeš li se Barbianca?

gnom
23.05.2004., 12:03
Daj nam Barbi malo opisa što su te i takve partizanske jedinice činile po Hercegovini po selima u okolici širokog,o spaljivanijma katoličkih svećenika i iživljavanju na istim takvim civilima ,pogledaj možda pročitaš u feralu.
Zločin je zločin i stoga kao takav ne podliježe nikakvoj selektivnosti

Gajo
23.05.2004., 12:04
frčlopir kaže:
podrobni tekst u Feralau :kava:
dajte šaljite ovo u LK :rolleyes:

:zubeki: u feralu kazes. E onda je to to, ne treba trazit bolju istinu.

Gajo
23.05.2004., 12:06
gnom kaže:
Daj nam Barbi malo opisa što su te i takve partizanske jedinice činile po Hercegovini po selima u okolici širokog,o spaljivanijma katoličkih svećenika i iživljavanju na istim takvim civilima ,pogledaj možda pročitaš u feralu.
Zločin je zločin i stoga kao takav ne podliježe nikakvoj selektivnosti

Nema toga u feralu a i barbie nema mozga za copy&paste bilo sta drugo.

Barbie
23.05.2004., 14:07
damian kaže:
Kaže Slavko the Goldstein, a?

A Slavko the Goldstein nije ništa drugo nego jedan od onih profesionalnih "antifašista", koji nisu antifašisti po uvjerenju, nego po novčaniku. Kvazi-intelektualac i kvazi-povijesničar. :flop:

Po čemu zaključuješ da je kvazi-povjesničar?
Tko je u Hrvatskoj mjerodavan povjesničar? Bilo bi dobro kad bi
naveo barem jedan primjer kako bi imali relevantnu referencu za raspravu. :)

Barbie
23.05.2004., 14:14
Ber kaže:
Jure Francetić je bio ustaša i fašist, i njegova postrojba je pobila puno ljudu, vojnika i civila. Gore navedeni opis je istinit i jedan od tisuća kakav se zbivao diljem YU, Europe ili svjeta.
Isto to su radili i četnici i partizani, Njemci i Amerikanci.

Njegov spomenik se mora maknuti, kao što se mora maknuti spomenik Draži Mihajloviću u Srbiji, spomenik pilotu u Londonu čija je eskadrila u jednom danu pobila više od 100 000 ljudi u Dresdenu ili spomenik u Americi pilotu koji je prvi bacio atomsku bombu.
Slažeš li se Barbianca?

Ne mogu se složiti jer stavljaš znak jednakosti između dva suprotna entiteta, a to nikako nije povijesno točno niti moralno prihvatljivo. Čak su i Nijemci bili šokirani okrutnošću i divljaštvom ustaških i četničkih zločina. Uostalom, molim pročitaj pažljivije uvodnu temu - ona je osvrt na veličanje i nadasve nekritički odnos prema Jure Francetiću koji se slavi kao heroj i čiji spomenik stoji netaknut u zemlji koja se deklarativno ograđuje od fašizma.

illegale
23.05.2004., 14:22
Jure je povijesna licnost.

revolution
23.05.2004., 14:24
a ti please procitaj zadnju stranicu topica o spomeniku Juri Franceticu gdje sa kopirala dijelove teksta iz Ferala, pa ces vidjet reakcije

a ako imas zeluca - procitaj cijleu tu temu

Ber
23.05.2004., 14:28
Barbie kaže:
Ne mogu se složiti jer stavljaš znak jednakosti između dva suprotna entiteta, a to nikako nije povijesno točno niti moralno prihvatljivo. Čak su i Nijemci bili šokirani okrutnošću i divljaštvom ustaških i četničkih zločina. Uostalom, molim pročitaj pažljivije uvodnu temu - ona je osvrt na veličanje i nadasve nekritički odnos prema Jure Francetiću koji se slavi kao heroj i čiji spomenik stoji netaknut u zemlji koja se deklarativno ograđuje od fašizma.

Koliko mi je poznato, Njemci su samo jednom prilikom streljali nekoliko stotina djece. Razlog, napad partizana na njihovu patrolu. Bilo je toga i u Hrvatskoj. Silovanja, ubojstva od strane Njemaca ili Talijana.

Partizani su po zločinima bilu u balkkanskom rangu ustaša ili četnika. Pobili su tisuće civila ili ratnih zarobljenika iz razno raznih razloga ili bez razloga.

Barbie, ili se drži kriterija ili se ostavi suđenja. Na ovo sam se osvrnuo jer se već dosadno ponavlja to suđenje Hrvatima po vrlo strogim kriterijima i pravdanje "drugih" razno raznim pristupima.

Evo ti jedne orginalne priče.
Partizani su u kući moje babe ispitivali zarobljenog njemačkog vojnika a nakon toga ga odnjeli i pokopali. Umirao par sati.
Ali važno je napomenuti da su ga šakama i nogama ubili antifašisti je li Barbie ?

Barbie
23.05.2004., 14:37
Ber kaže:
Koliko mi je poznato, Njemci su samo jednom prilikom streljali nekoliko stotina djece. Razlog, napad partizana na njihovu patrolu. Bilo je toga i u Hrvatskoj. Silovanja, ubojstva od strane Njemaca ili Talijana.

Partizani su po zločinima bilu u balkkanskom rangu ustaša ili četnika. Pobili su tisuće civila ili ratnih zarobljenika iz razno raznih razloga ili bez razloga.

Budi ljubazan, pa se ipak malo drži teme koja se odnosi na konkretnu osobu Juru Francetića. Naravno da možemo analizirati cijeli II. Svjetski rat, ali to nije namjera ovog topika.
Poznato je tko je bio Jure Francetić no unatoč tome je SDP pod pritiskom desnice dopustio da se podigne spomenik usred deklarativno antifašističke Hrvatske u 21. stoljeću - ili možda negiraš činjenice?

Što se partizanskih "zločina" tiče, često se da pročitati da je onaj koji brani svoju zemlju na svom tlu ne može počiniti zločin. Nije li to slučaj sa partizanima? Oni su herojski branili svoju zemlju i svoje ljude, dok su Ustaše i Četnici kolabirali sa okupatorom i tako direktno i indirektno skrivili svoju smrt.

Evo ti jedne orginalne priče.
Partizani su u kući moje babe ispitivali zarobljenog njemačkog vojnika a nakon toga ga odnjeli i pokopali. Umirao par sati.
Ali važno je napomenuti da su ga šakama i nogama ubili antifašisti je li Barbie ?

Je li tvoja baka stanovala u Njemačkoj? Što je radio Njemački vojnik u Hrvatskoj? Kojim poslom i sa kojom namjerom je naoružan hodao hrvatskom zemljom? Jasno je da je bio neprijatelj u stranoj zemlji i to je platio glavom. Sporan bi mogao biti jedino način na koji je ubijen, ukoliko se je druga tzv. civilizirana njemačka vojska bila pridržavala ratnih konvencija potpisanih do tada, a znamo da to nije bio slučaj.

damian
23.05.2004., 15:22
Barbie kaže:
Po čemu zaključuješ da je kvazi-povjesničar?
Pa, netko tko, bez obzira na političku orijentaciju, tvrdi da nikad i nigdje nisu vođene borbe između ustaša i četnika, ne može biti ništa drugo nego kvazi-povjesničar. Taj ili nema pojma o čemu priča ili zlonamjerno iskrivljuje povjesne činjenica.
Tko je u Hrvatskoj mjerodavan povjesničar? Bilo bi dobro kad bi
naveo barem jedan primjer kako bi imali relevantnu referencu za raspravu. :)
Relevantnu referencu? Vjerojatno ne postoji, ne znam. To bi bio netko tko bi objektivno gledao na povjesne događaje u Hrvatskoj, konkretno ove u IIWW. Tebi na primjer nije bilo poznato da su partizani nakon ulaska u Zagreb izvlačili ranjene iz bolnica i ubijali ih u okolnim šumama. To bi ti trebalo dati do znanja da tvoja referenca i nije baš nešto.

damian
23.05.2004., 15:24
Barbie kaže:

Što se partizanskih "zločina" tiče,
Ah ok. Vidim partizanski zločini, pardon "zločini", su ti itekako poznati. :top:

Ber
23.05.2004., 16:02
Barbie kaže:
Budi ljubazan, pa se ipak malo drži teme koja se odnosi na konkretnu osobu Juru Francetića. Naravno da možemo analizirati cijeli II. Svjetski rat, ali to nije namjera ovog topika.
Poznato je tko je bio Jure Francetić no unatoč tome je SDP pod pritiskom desnice dopustio da se podigne spomenik usred deklarativno antifašističke Hrvatske u 21. stoljeću - ili možda negiraš činjenice?

Što se partizanskih "zločina" tiče, često se da pročitati da je onaj koji brani svoju zemlju na svom tlu ne može počiniti zločin. Nije li to slučaj sa partizanima? Oni su herojski branili svoju zemlju i svoje ljude, dok su Ustaše i Četnici kolabirali sa okupatorom i tako direktno i indirektno skrivili svoju smrt.

Je li tvoja baka stanovala u Njemačkoj? Što je radio Njemački vojnik u Hrvatskoj? Kojim poslom i sa kojom namjerom je naoružan hodao hrvatskom zemljom? Jasno je da je bio neprijatelj u stranoj zemlji i to je platio glavom. Sporan bi mogao biti jedino način na koji je ubijen, ukoliko se je druga tzv. civilizirana njemačka vojska bila pridržavala ratnih konvencija potpisanih do tada, a znamo da to nije bio slučaj.

Čitam i definitivno mi se potvrđuje da je teško naći istinski objektivnog čovjeka.
Tako ti Barbie lamentiraš po stoti put o hrvatskim zločinima i onda napišeš ove ideološki zatucanu gluposti koje su čisti dokaz da smo daleko od istinskog moralnog stava.

Ti kažeš:
"Tko je kriv srpskom vojniku što je izmasakriran u Lori". Da li je Lora možda u Srbiji? Što je radio srpski vojnik u Hrvatskoj.Jasno je da je bio neprijatelj u stranoj zemlji i to je platio glavom.Sporan bi mogao biti jedino način na koji je ubijen, ukoliko se je druga tzv. srpska vojska bila pridržavala ratnih konvencija potpisanih do tada, a znamo da to nije bio slučaj.

Barbie, legendo.
Daj se ostavi ratnih i ljudskih prava.

Ja sam da se službeno u Hrvatskoj zabrani ustaško znakovlje a prema partizanima odredi kao ideološkoj vojsci koja je počinila brojne zločine. Taj već potrošeni antifašistički termin u kantu za smeće jer se svaka prljava zapadna i domaća nacionalna "istina" kači za to.

Dragica
23.05.2004., 16:10
Prošle godine u ljeto smo bili sa grupom iz
Hannovera (Hrvatsko- Njemačko prijateljstvo)
u Lijepoj našoj na Cresu i na putu smo posjetili
spomenik Hrvatskom velikanu Juri Francetiću
i odali počast. Ponosim se što sam Hrvatica i
mogu reći da su na nas gledali sa respektom
i udivljenjem prema odanosti našoj stvari i
Domovini.
Svi oni koji su protiv kulturnih spomenika i
poricanja Hrvatske povijesti zna se otkud
vijetar puše.

Bookva
23.05.2004., 16:19
Uvijek je bilo budala koje su se dičile onim čega se pametni stide, a zbog takvih smo svi bili krivi.

:bljak:

Fourier
23.05.2004., 17:57
Dali ste bili u ratu bar jedan dan, dali znate što je Držić napisao o ratu nešto kao : Poguba ljudske naravi
pa to je zlo a vi očekujete neki idealizam nema toga.....

walter
23.05.2004., 18:01
Bookva kaže:
Uvijek je bilo budala koje su se dičile onim čega se pametni stide, a zbog takvih smo svi bili krivi.

:top: :top:

Mislim, zamisli da ti je život toliko sjeban da ti je Jure Francetić, poznati i priznati zapovjednik skupine koljača djece uzor, ili idol, ili bilo što? U biti, idolopoklonstvo prema takvim opskurnim likovima dobar je pokazatelj životnog napretka.
Razumijem djecu od 12 godina, čiji su roditelji za svoje neuspjehe okrivili partizane, i razumijem isphlapjele osamdesetogodišnjake koji su napravili to isto. Dakle, mlađi od 12 i stariji od 80. I mentalno retardirani poput Dragice i Mete čije su godine nebitne. Međutim, oni polunormalni, koji uspjevaju napisati do dvije, tri smislene rečenice, oni me najviše čude. :confused:

Barbie
23.05.2004., 19:29
Ber kaže:
Čitam i definitivno mi se potvrđuje da je teško naći istinski objektivnog čovjeka.
Tako ti Barbie lamentiraš po stoti put o hrvatskim zločinima i onda napišeš ove ideološki zatucanu gluposti koje su čisti dokaz da smo daleko od istinskog moralnog stava.

Lako je napisati da je nešto glupost, malo teže obrazložiti i dokazati zašto.

Ti kažeš:
"Tko je kriv srpskom vojniku što je izmasakriran u Lori". Da li je Lora možda u Srbiji? Što je radio srpski vojnik u Hrvatskoj.

Gornju tvrdnju nisam napisala. Kad citiraš, citiraj ispravno. Odgovorila sam na tvoj primjer u kojima optužuješ partizane što su eliminirali Nijemca koji se nalazio na neprijateljskom teritoriju, u tuđoj zemlji, u okrutnom, neravnopravnom i od Nijemaca nametnutom ratu između nenaoružanih civila i jedne od najmoćnijih vojski tog vremena.

Srpski vojnici o kojima pišeš (Srbi ili vojnici JNA srpske nacionalnosti?) uhićeni su izvan teritorija RH, dovedeni u RH u Loru, nisu evidentirani, prekršene su međunarodne konvencije o postupku sa ratnim zarobljenicima, mučeni su i ubijeni bez suđenja i bez službenog odobrenja.

Barbie, legendo.
Daj se ostavi ratnih i ljudskih prava.

Zašto? Zar da ostavimo ljudska i ratna prava na dušu takvima kao ti?

Ja sam da se službeno u Hrvatskoj zabrani ustaško znakovlje a prema partizanima odredi kao ideološkoj vojsci koja je počinila brojne zločine. Taj već potrošeni antifašistički termin u kantu za smeće jer se svaka prljava zapadna i domaća nacionalna "istina" kači za to.

Pošto ne priznaješ partizanima antifašističke zasluge koje bi to snage u 2. Svjetskom ratu bile zaslužne za slom fašizma na našim prostorima (kad su partizani prema tvojoj definiciji bili samo ideološki ukras)? Smiješno je da ti je odjednom i "Zapad" kriv. Dakle, svi smo žrtve jedne velike zavjere?

Sumirano, tvoje izlaganje služilo je za udaljavanje od teme o spomeniku Juri Francetiću. Ako bi zabranio ustaško znakovlje kako komentiraš činjenicu da je hrvatska saborska delegacija prije nekoliko dana zajedno sa crkvenim predstavnicima proslavila Bleiburg sa brojnim u ustaške odore obučenim posjetiteljima?

demos
23.05.2004., 19:33
Dragica kaže:
Domovini.
vijetar puše.
Očito ne barataš dobro jezikom. Biti Hrvatica i nacistkinja - nikako nije isto. Ponositi se kulturom i rušiteljima kulture - još je manje isto. A ponositi se ubojicom koji je svu svoju energiju i zločine upregnuo u borbu za ropski položaj pod čizmom "plave rase" - nema ničega zajedničkog ni s Hrvatima, ni s Hrvaticama.

Barbie
23.05.2004., 19:35
damian kaže:

Pa, netko tko, bez obzira na političku orijentaciju, tvrdi da nikad i nigdje nisu vođene borbe između ustaša i četnika, ne može biti ništa drugo nego kvazi-povjesničar. Taj ili nema pojma o čemu priča ili zlonamjerno iskrivljuje povjesne činjenica.

Vjerojatno za svoju tvrdnju ima čvrst oslonac u stvarnosti. Možeš li ti navesti bitke, sukobe četnika i ustaša? Gdje, kada? Dokumenti, link, bilo kakve informacije?

Relevantnu referencu? Vjerojatno ne postoji, ne znam. To bi bio netko tko bi objektivno gledao na povjesne događaje u Hrvatskoj, konkretno ove u IIWW. Tebi na primjer nije bilo poznato da su partizani nakon ulaska u Zagreb izvlačili ranjene iz bolnica i ubijali ih u okolnim šumama. To bi ti trebalo dati do znanja da tvoja referenca i nije baš nešto.

Nije mi poznato što ne znači da se nije dogodilo. Nisam isključiva i u mogućnosti sam se upoznati sa novim mada meni neugodnim činjenicama, što se za tvoje istomišljenike koji pobijaju i one čvrsto dokazane ne može reći. Molim te navedi izvor, mjesto, vrijeme tih navodnih partizanskih zločina u Zagrebu, te broj ubijenih ranjenika.

Spot Perdita
23.05.2004., 19:38
Bookva kaže:

Tko "nas" je to krivio? Tko smo uostalom "mi" :confused:

revolution
23.05.2004., 19:39
ma da...kuhali su sapun partizani...sirotinja bila...kak ne znas za TO?

:flop:

sramota.... ovdje pol foruma krsi vlastiti Ustav...i nikom nista...jos su i glasni, drcni...bezobrazni...

otkad mi je neki dan tip napisao da je na blajburgu pobijena cijela generacija Hrvata...opako sam se zamislila...

jesam uopce ziva? ili je moja generacija nastala iz epruvete...s obzirom da te, jedne generacije - ispred - nije ni bilo :confused:

Ber
23.05.2004., 19:40
Ti si Barbi napisala groznu stvar da su partizani (po subjektivnosti kojom pišeš očito "tvoji") mogli na smrt prebiti čime su stigli NJemca samo zato jer je neprijateljski vojnik i time si pokazala da si ista kao sudac Vukovioć koji je izjavio strašnu stvar da se u obrambenom ratu ne može učiniti zločin.
Za mene su partizani kao ideološka vojska zločinci jer su puno krvi i mrtvih ostavili iza sebe.
Iskreno govoreći, prava razlika od ustaša je što su partizani bili na pobjedničkoj strani.
Francetić je bio zločinac i nema mu se što podizati spomenik već treba djecu učiti kakve strahote je njegova vojska radila.
Za tvoje partizane ću otvoriti temu.
Principijelno Barbi, principijelno.

revolution
23.05.2004., 19:42
Ber kaže:

Iskreno govoreći, prava razlika od ustaša je što su partizani bili na pobjedničkoj strani.

ma bravo :klap: ....ovo je trebalo smisliti...

koji vam je vrag svima??????????????? kakve to gluposti pisete??????

demos
23.05.2004., 19:45
Barbie kaže:
.... Srpski vojnici o kojima pišeš (Srbi ili vojnici JNA srpske nacionalnosti?) uhićeni su izvan teritorija RH ..
Prvo, vojnik u ratu ne može biti uhićen, već zarobljen. mp svekedmp ??? a gdje su to točno, izvan teritorija RH "uhićeni"?
Barbie kaže:

, dovedeni u RH u Loru, nisu evidentirani, prekršene su međunarodne konvencije o postupku sa ratnim zarobljenicima, ...

Ako jesu (tj. ako nisu bili specijalci ili oni "balvanaši", koje ne štite nikakve međunarodne konvencije, niti bi itko za takve snosio ikakvu odgovornost) - žalosno je. Najviše zato jer Domovinski rat nije po biti afirmacija miloševićevstva, već njegova negacija. Naravno da za tako što čovjek ne može imati razumijevanja, - no što je radila Europa, kad su se one iste konvencije gazile i pred TV kamerama!? Što je radila Amerika (i što danas radi u Iranu)?

Barbie kaže:
...
mučeni su i ubijeni bez suđenja i bez službenog odobrenja. ..

Dobro jutro!
To je već političko pitanje. Misliš da bi opciju protiv takvih ovlasti pojedinih službi - birači podržali!?

Spot Perdita
23.05.2004., 19:46
revolution kaže:
(...)
sramota.... ovdje pol foruma krsi vlastiti Ustav...i nikom nista...jos su i glasni, drcni...bezobrazni...

(...)

Partizani nisu drzavotvorci Hrvatske, to se ucilo u osnovnim skolama ali je povjesni netocno.

Spot Perdita
23.05.2004., 19:50
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=49851

Tko je bio Francetic, je li bio zlocinac ili ne, nitko od nas na ovoj diskusiji ne zna, niti je to na nama da utvrdimo.

Stvar je u tome da su oni koji su taj spomenik podigli nisu digli spomenik iz ljubavi prema ustastvu. Bilo tko to tvrdi bezobrazno potpaljiva situaciju.

demos
23.05.2004., 19:51
Spot Perdita kaže:
Partizani nisu drzavotvorci Hrvatske, to se ucilo u osnovnim skolama ali je povjesni netocno.
Povijesno je netočno!? A, što je, ono, bio dr. Franjo?

damian
23.05.2004., 19:52
Barbie kaže:
Vjerojatno za svoju tvrdnju ima čvrst oslonac u stvarnosti. Možeš li ti navesti bitke, sukobe četnika i ustaša? Gdje, kada? Dokumenti, link, bilo kakve informacije?
Imaš sve na topicu o Francetiću. Da nisi otvarala dupli, vidjela bi. ;)
Nije mi poznato što ne znači da se nije dogodilo. Nisam isključiva i u mogućnosti sam se upoznati sa novim mada meni neugodnim činjenicama, što se za tvoje istomišljenike koji pobijaju i one čvrsto dokazane ne može reći. Molim te navedi izvor, mjesto, vrijeme tih navodnih partizanskih zločina u Zagrebu, te broj ubijenih ranjenika.
Pa, evo ti na primjer jedan link "navodnih" partizanskih zločina. (http://www.vecernji-list.hr/OBZOR/2002/02/04/Pages/utri.html)

Spot Perdita
23.05.2004., 19:55
demos kaže:
Povijesno je netočno!? A, što je, ono, bio dr. Franjo?

Aaaaaa.....meni se cinilo da je bio netko drugi prije Franje :zubo:

OrangeC2
23.05.2004., 19:59
Spot Perdita kaže:
[B]http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=49851

Tko je bio Francetic, je li bio zlocinac ili ne, nitko od nas na ovoj diskusiji ne zna, niti je to na nama da utvrdimo.

Ocito da ne znate, inace ne bi diskutirali.

Stvar je u tome da su oni koji su taj spomenik podigli nisu digli spomenik iz ljubavi prema ustastvu.

A-ha, a crne uniforme oblacu zbog ironijskog odmaka o od okoline. :zvrko:

Bilo tko to tvrdi bezobrazno potpaljiva situaciju.

Da bar potpali. Pa da taj smrad vise odgori, ne more se izdurat vise ni sa gas maskom za cjelo tijelo :zvrko:

Barbie
23.05.2004., 20:02
Spot Perdita kaže:

Partizani su državotvorci Hrvatske države u današnjim granicama i prema tekovinama sadržanim u današnjem Ustavu Republike. Osim ako su tebi draži Ustav i granice NDH? ;)

demos
23.05.2004., 20:03
Spot Perdita kaže:
Aaaaaa.....meni se cinilo da je bio netko drugi prije Franje :zubo:
Ma to ti se samo činilo. Franjo je bio glavni. Najmlađi - a KOMESAR partizanske BRIGADE! E, Bog i batina među patišima.
I tako ti je on postao državotvorac. Najprije se borio za jednu državu, a onda mu je bilo dosadno, pa ju je počeo rušiti. Kad se na kraju već raspadala (bez Franjine pomoći), priskočio je u situaciju i ponovno zasukao državotvorne ruke.

I što je, onda, tu bilo prije?

Barbie
23.05.2004., 20:05
damian kaže:

Imaš sve na topicu o Francetiću. Da nisi otvarala dupli, vidjela bi. ;)

Pa, evo ti na primjer jedan link "navodnih" partizanskih zločina. (http://www.vecernji-list.hr/OBZOR/2002/02/04/Pages/utri.html) [/B]

Pitanje je tko je citirani Marušić. Je li on povjesničar i kako to da se do danas ništa nije znalo o tome. Kako to da Franjo Tuđman, povjesničar po profesiji nije ništa o tome napisao u svojim znanstvenim djelima? No, dozvoljavam da su se zločini stvarno dogodili ukoliko se rešerširanje g. Marušića pokaže vjerodostojnim.

Ber
23.05.2004., 20:05
U tri tjedna, od 8. svibnja 1945. pa do kraja tog mjeseca, partizani su u Zagrebu pogubili više od 26.000 ljudi! Taj podatak proizlazi iz istraživanja Zagrepčanina Milana Marušića koji je godinama istraživao sva zagrebačka stratišta nakon 8. svibnja 1945., kada su partizani ušli u Zagreb, a svoje će spoznaje objelodaniti u knjizi koja će se uskoro pojaviti u knjižarama.

Barbi, za tebe mogu zločinci biti državotvorci, za mene ne.

revolution
23.05.2004., 20:09
Ber kaže:
U tri tjedna, od 8. svibnja 1945. pa do kraja tog mjeseca, partizani su u Zagrebu pogubili više od 26.000 ljudi! .

pa jel to pol zagreba onda otislo??

daj fakat pricate o LJUDIMA..nisu ovo igrice na compu...

kakve pizdarije., kakvih 26 tisuca ljudi????

OrangeC2
23.05.2004., 20:09
Ber kaže:
U tri tjedna, od 8. svibnja 1945. pa do kraja tog mjeseca, partizani su u Zagrebu pogubili više od 26.000 ljudi! Taj podatak proizlazi iz istraživanja Zagrepčanina Milana Marušića koji je godinama istraživao sva zagrebačka stratišta nakon 8. svibnja 1945., kada su partizani ušli u Zagreb, a svoje će spoznaje objelodaniti u knjizi koja će se uskoro pojaviti u knjižarama.

Ja sam mislijo da ih j eu Zagrebu pogubljeno cirka dva miljona. I to u jednom danu!:zvrko:

Pu sta su ti partizancici bili efikasni :zvrko:

Ber
23.05.2004., 20:11
Barbie kaže:
Pitanje je tko je citirani Marušić. Je li on povjesničar i kako to da se do danas ništa nije znalo o tome. Kako to da Franjo Tuđman, povjesničar po profesiji nije ništa o tome napisao u svojim znanstvenim djelima? No, dozvoljavam da su se zločini stvarno dogodili ukoliko se rešerširanje g. Marušića pokaže vjerodostojnim.

Tuđmanov otac je bio partizan, i kako sam čuo, osobno je likvidirao nepoćudne, a Franjo je bio politički komesar. Pa naravno da je i Franjo imao neke sentimente prema svemu tome i ostavio Trg Maršala Tita.
Očekujem da će se tek sada početi ikreno istraživati svi ti partizanski zločini kojih je bilo u desecima tisuća kao što mi je drago što su Goldstenovi koje cjenim napravili prvo analitičko i vrlo vjerodostojno istraživanje Jasenovca i broja ubijenih.

Samo za Barbi,
iz moje šire obitelji, čovjek je ubijen 1945. u jednom gradiću kraj Zagreba usred kuhinje samo zato što je bio domobranski pričuvni časnik. Fronta nije vidio. Koja je razlika između fašista i komunista kojima sada želite spomenike. U nijansama.

Barbie
23.05.2004., 20:11
Ber kaže:

Mogu samo ponoviti pitanje o kvalifikacijama i motivima g. Marušića - tko je on? Je li povjesničar?

A glede zločinaca i državotvoraca, ti možda sanjaš neku teritorijalno manju i ideološki puno drukčiju Hrvatsku. U tom slučaju se svakako razilazimo. :(

demos
23.05.2004., 20:13
Ber kaže:
U tri tjedna, od 8. svibnja 1945. pa ...... Barbi, za tebe mogu zločinci biti državotvorci, za mene ne.
Nešto tu ne štima. Svima su zločinci oni drugi. No, tu nije kraj tragedije - jer, eto - zločina je bilo i tijekom Domovinskog rata i nakon njega. I - gle čuda - na sve strane se uzdrekali "pravednici" kako bi uzeli SVOJE (!???) u zaštitu!

I kad sve to vidim, posebice one suvjremenije od simpatizera partizana i/ili ustaša, s pokličem - "Svi smo mi Norac" - onda se čovjek stvarno mora zabrinuti.

Jesu li, konačno - zločinci zločinci, a njihovi obožavatelji i zaštitnici jednaki s njima - ili NISU, nego postoje neki naši, i neki vaši, i neki njihovi, pa onda SVATKO SVOJE (???) ZLOČINCE uzima u zaštitu.

Što mislite - gdje će nas takvi "prijepori",- na kraju dovesti!?

Spot Perdita
23.05.2004., 21:27
Barbie kaže:
Partizani su državotvorci Hrvatske države u današnjim granicama i prema tekovinama sadržanim u današnjem Ustavu Republike. Osim ako su tebi draži Ustav i granice NDH? ;)

Govorim o hrvatskoj povijesti. Hrvatske je bilo za vrijeme Kraljevine Jugoslavije(a i prije toga), vlada je bila fasisticka za vrijeme Drugog Svjetskog Rata i komunisticka nakon Drugog Svjetskog Rata.

AVNOJ-ske granice se osnivaju na granice iz 1918e godine, a Ustav koji spominjes je iz '74e godine, ne '45e.

U Ustavu se spominje antifasizam kao opcenita vrijednost, ne sto se tome sve nadodaje.

Spot Perdita
23.05.2004., 21:33
demos kaže:
Ma to ti se samo činilo. Franjo je bio glavni. Najmlađi - a KOMESAR partizanske BRIGADE! E, Bog i batina među patišima.
I tako ti je on postao državotvorac. Najprije se borio za jednu državu, a onda mu je bilo dosadno, pa ju je počeo rušiti. Kad se na kraju već raspadala (bez Franjine pomoći), priskočio je u situaciju i ponovno zasukao državotvorne ruke.

I što je, onda, tu bilo prije?

Bilo mu je tako dosadno da se odlucio pomno prouciti tadasnje zatvore :zubo:

Radilo se o tome da partizani nisu bili drzavotvorci: svaka zemlja ima svoga Oca Domovine kojega se izabere pri pisanju svoje povijesti. Razlog da se danas toliko raspravlja o povijesti je posljedica postupaka tadasnje jugoslavenske vlade, koja je tu povijest upravo prikrivala.

VucibatinA
23.05.2004., 21:45
Dragica kaže:
Domovini.
vijetar puše.

.. cime si ti doprinjela tome da budes hrvatica? Da nisi mozda prije rodjenja otisla kod Svetog Petra po pricest? ili nesto slicno?
I kakve veze ima kultura sa spomenicima ratnim zlocincima?
Po tom tvome je Vuk Karadzic na istom nivou sa Drazom Mihajlovicem, ili je mozda Goethe isto kao i Adolf Hitler?

VucibatinA
23.05.2004., 21:53
demos kaže:

Ako jesu (tj. ako nisu bili specijalci ili oni "balvanaši", koje ne štite nikakve međunarodne konvencije, niti bi itko za takve snosio ikakvu odgovornost) - žalosno je. Najviše zato jer Domovinski rat nije po biti afirmacija miloševićevstva, već njegova negacija. Naravno da za tako što čovjek ne može imati razumijevanja, - no što je radila Europa, kad su se one iste konvencije gazile i pred TV kamerama!? Što je radila Amerika (i što danas radi u Iranu)?

E' balvanu jedan, jeli ti znas uopste kako izgledaju te konvencija, jeli ti znas da je po tim konvencijama svaki ljudski zivot zasticen, Bez obzira sta je radio ili na kojoj je se strani borio?

revolution
23.05.2004., 21:59
Spot Perdita kaže:

Radilo se o tome da partizani nisu bili drzavotvorci: svaka zemlja ima svoga Oca Domovine kojega se izabere pri pisanju svoje povijesti. Razlog da se danas toliko raspravlja o povijesti je posljedica postupaka tadasnje jugoslavenske vlade, koja je tu povijest upravo prikrivala.

draga

prije sveg, probaj shvatit da ovo s ocem domovine (kaj???:rolleyes: ) i te spike- malo stavi na hibernaciju...

mi u Hr IMAMO povijest i prije 1990...i glede&unatoc svakaojakim tu napisima ovdje - ona (povijest Hr prije 1990) nije ni izbliza tako crna i neugodna kako ovdje pise prosjecan diskutant (a iz tko zna kojih pobuda)

indeed

BroadwayBlueshirt 68
23.05.2004., 21:59
Spot Perdita kaže:

Da. I evo ti zasto i kako.

>>Communism has produced a richer crop of lies, I think, than any other political system in history. Not only did the past have to be either wiped out or molded to communism's purposes; but also communism demanded that literature, art, history, and everything else must ``perpetuate the majestic work of the party and the people.'' <<

http://www.boston.com/globe/search/stories/books/milovan_djilas.htm

3_OrganizatorPsihe
23.05.2004., 22:02
BroadwayBlueshirt 68 kaže:

eto i ljutog...neustrašivi borac protiv komunizma..ali gdje li je samo bio kad je trebalo rušiti komunizam? u partiji! jel tako ljuti? ti si rušio komunizam iznutra?

Spot Perdita
23.05.2004., 22:07
revolution kaže:
draga

prije sveg, probaj shvatit da ovo s ocem domovine (kaj???:rolleyes: ) i te spike- malo stavi na hibernaciju...

mi u Hr IMAMO povijest i prije 1990...i glede&unatoc svakaojakim tu napisima ovdje - ona (povijest Hr prije 1990) nije ni izbliza tako crna i neugodna kako ovdje pise prosjecan diskutant (a iz tko zna kojih pobuda)

indeed

To sam i napisala u dijelu koji nisi citirala(ovo nije podbadanje, nego ovdje toliko skacu jedno na drugo da se osjecam prozvanom da pisem ovaj disclaimer :zvrko: :D ).

Stvar je u tome da na ovoj temi ima diskutanata koji tvrde da je Hrvatska pocela '45e godine. Nikako ne osporavam da je bilo Hrvata koji su se casno borili protiv nacista, samo sto prije icega mislim da je to njihova osobna zasluga i da se to ne mijesa sa hrvatskom povijesti.

Sto se stare Jugoslavije tice.....

Spot Perdita
23.05.2004., 22:08

(...)

Naravno da da. Uvijek sam u pravu. :D

Sometimes I almost like you :D

revolution
23.05.2004., 22:09
Spot Perdita kaže:
Nikako ne osporavam da je bilo Hrvata koji su se casno borili protiv nacista, samo sto prije icega mislim da je to njihova osobna zasluga i da se to ne mijesa sa hrvatskom povijesti.

a kako sad i otkud sad ovo? nemoj,...sad si me zamislila opako..

ajo ispocetka...moze draga :D ?

ako nije zbog Hr povijesti, a zbog ceg je?? vizigota? maura?

Spot Perdita
23.05.2004., 22:17
revolution kaže:
a kako sad i otkud sad ovo? nemoj,...sad si me zamislila opako..

ajo ispocetka...moze draga :D ?

ako nije zbog Hr povijesti, a zbog ceg je?? vizigota? maura?

Hrvati koji su se borili protiv nacista su vidjeli sto ti nacisti rade po njihovoj zemlji, i svoju zemlju su htjeli spasiti. Bilo je i hrvatskih partizana sa hrvatskim grbom na svojoj kapi, a partizanski pokret(Josip Broz i njegovi bliski suradnici) je kao sluzbenu ideologiju imao sovjetsku Jugoslaviju.

Nakon rata su velesile odlucile da ce se jugoslavizam nastaviti u obliku socijalisticke/komunisticke Jugoslavije, za razliku od kraljevine. Narode na prostorima bivse Yu nitko nista nije ni pitao.

Sto se (komunistickog) rezima stare Jugoslavije tice, o tome trenutacno necu.

BroadwayBlueshirt 68
23.05.2004., 22:27
3_OrganizatorPsihe kaže:
eto i ljutog...neustrašivi borac protiv komunizma..ali gdje li je samo bio kad je trebalo rušiti komunizam? u partiji! jel tako ljuti? ti si rušio komunizam iznutra?

Ja sam bio u Norvalu. :w

revolution
23.05.2004., 22:48
Spot Perdita kaže:
[B]Bilo je i hrvatskih partizana sa hrvatskim grbom na svojoj kapi, B]

aaa
a partizanski pokret(Josip Broz i njegovi bliski suradnici) je kao sluzbenu ideologiju imao sovjetsku Jugoslaviju.
eeee

Nakon rata su velesile odlucile da ce se jugoslavizam nastaviti u obliku socijalisticke/komunisticke Jugoslavije, za razliku od kraljevine. Narode na prostorima bivse Yu nitko nista nije ni pitao.
oooooooooo

Sto se (komunistickog) rezima stare Jugoslavije tice, o tome trenutacno necu. [/
uuuuuu

dakle, izostavili smo samoglasnik I ...ovdje

Gaj Julije R!sXXXIV
23.05.2004., 22:49
Francetić je bio jedan od navećih krvnika drugog svijetskog rata na području Jugoslavije. Osim što je golim rukama ubijao, palio i uništavao bio je jedan od kreatora zločinačke ustaške ideologije i monstruoznih palnova etničkog čišćenja. Bio je fašist i borio se protiv partizana. Iako je četničku vojsku koristio kao saveznike, bio je pobjeđen u borbi sa partizanima.

demos
24.05.2004., 18:28
Spot Perdita kaže:

Je, i onda je to lijepo - kapitalizirao.
Partizani nisu bili državotvorci!? No, ne znam gdje si to "znanje" popila, - ali se nadam kako se nećeš naći u situaciji da odgovaraš na upit što su bile SRH i SFRJ.

Dalje, - ZEMLJA je uopće indiferentna na ljudske idiotarije. Dakle, "oca" Jedine mogu prepoznati pripadnici nekog naroda među njegovim velikanima, i tako ga "izabrati".
No, Franjo Tuđman sigurno nije taj "tatica", jer pripadnicima njegovog naroda Hrvatska nije Jedina i nije Domovina.
Dakle, istina je - polipatridi mogu Tuđmana doživljavati kao "oca" (iako im ja osobno nikada ne bih vjerovao, jer oni koji imaju i drugu domovinu, normalno je- imaju i još jednoga oca, a oni s tri domovine, još ..., itd.) - ali ne i oni kojima je Hrvatska Jedina i Domovina.

Gle sad ovo. Ako je jugo/partizanska vlast prikrivala povjesne istine, - što ne nova hrvatska vlast otuda naučila!?

Zašto ona prikriva povjesne istine? Zašto su nam s najviših mjesta poručivali "Pobjednici pišu povijest, da bi je poraženi - za kaznu - čitali!"

E, sad - ako je tebi - nama nije ni zabavno ni pametno, jednu laž zamijeniti drugom.

demos
24.05.2004., 18:38
VucibatinA kaže:
E' balvanu jedan, jeli ti znas uopste kako izgledaju te konvencija, jeli ti znas da je po tim konvencijama svaki ljudski zivot zasticen, Bez obzira sta je radio ili na kojoj je se strani borio?
Bravo krelac. Bi'će si i ti balvanaš!?
E, pa vidiš ovako. Onaj tko se vojno organizira i uzme oružje u ruke BEZ OVLASTI, taj se stavio izvan zakona.
Dalje od toga, - konvencije štite samo one što imaju jasno istaknute oznake vojske kojoj pripadaju.
Sve ostalo ili su teroristi ili banditi.

Kad bi takvi bili ljudi,- onda bi svatko od nas, po volji iliti kad mu padne na pamet,- imao pravo uzeti oružje u ruke, postaviti balvane i pozivati se na TVOJA "ljudska prava".

VucibatinA
24.05.2004., 23:48
demos kaže:
Bravo krelac. Bi'će si i ti balvanaš!?
E, pa vidiš ovako. Onaj tko se vojno organizira i uzme oružje u ruke BEZ OVLASTI, taj se stavio izvan zakona.
Dalje od toga, - konvencije štite samo one što imaju jasno istaknute oznake vojske kojoj pripadaju.
Sve ostalo ili su teroristi ili banditi.

Kad bi takvi bili ljudi,- onda bi svatko od nas, po volji iliti kad mu padne na pamet,- imao pravo uzeti oružje u ruke, postaviti balvane i pozivati se na TVOJA "ljudska prava".

de ne gackaj ko grlica, i oni su nosili oznake na rukavima, prema tome... vojnici sta drugo.. osim toga te konvencije stoje za zastitu prava.. kontas... sudjenje prvo pa onda gubljenje, nix prije sudjenja.

Purger1984
25.05.2004., 01:06
Povratak Risa kaže:
Francetić je bio jedan od navećih krvnika drugog svijetskog rata na području Jugoslavije. Osim što je golim rukama ubijao, palio i uništavao bio je jedan od kreatora zločinačke ustaške ideologije i monstruoznih palnova etničkog čišćenja. Bio je fašist i borio se protiv partizana. Iako je četničku vojsku koristio kao saveznike, bio je pobjeđen u borbi sa partizanima.

Otprilike tako nekako.:top:

Isto tako sam negdje pročitao da je časnik WaffenSS-a, stacioniran u Zagrebu Pvelića, Francetića i ostalu bagru, smatrao nevjerojatno okrutnim ljudima i da nije mogao vjerovati što rade po Hrvatskoj.

Pazi koliki monstrum trebaš biti kad te SS-ovac gleda ispod oka!

Gajo
25.05.2004., 01:08
:rofl: :rofl: :rofl:

Gajo
25.05.2004., 01:13
Ja sam za to da se na ulazu u neku nasu luku sagradi spomenik Juri Franceticu, s jednom na jednom a s drugom nogom na drugom mulu (nesto nalik na kolos na Rodosu). S visoko uzdignutom desnom rukom nek uvrce svetom savi jaja.

Tako jedino mozemo ispravit dokazane lazi srpskih fasista.

Em cemo imat jednu turisticku atrakciju vise, em cemo se ubacit u knjigu "8 svjetskih cuda".

Gaj Julije R!sXXXIV
25.05.2004., 01:19
To bi i mogli napraviti Hercegovci na ulazu u splitsku luku :bljak:

Purger1984
25.05.2004., 01:21
Gajo kaže:
Ja sam za to da se na ulazu u neku nasu luku sagradi spomenik Juri Franceticu, s jednom na jednom a s drugom nogom na drugom mulu (nesto nalik na kolos na Rodosu).

Tako jedino mozemo ispravit dokazane lazi srpskih fasista.

A u Zagrebu na trgu umjesto Jelaćića VEEELIIKI kukasti križ ukrašen cvijećem i glavama prljavih Židova !! :horor:

Stvarno se nadam da se zajebavaš Gajo !

Gajo
25.05.2004., 01:25
Purger1984 kaže:
A u Zagrebu na trgu umjesto Jelaćića VEEELIIKI kukasti križ ukrašen cvijećem i glavama prljavih Židova !! :horor:

Stvarno se nadam da se zajebavaš Gajo !

Zaboravia si detalj o uvrtanju jaja kojeg smatram jako zanimljivim i stilski osebujnim.
zajebavam se slicno kao i ti, u raspravi o HSP-u i u bljuvotini serviranoj od ko zna koga da se SS oficir zgraza nad onim sta radi Pavelic i ......Francetić???.
Sto ne moze povjerovat ni retardirana osoba od 20 godina.

Dijete aj spavat ostavi ode barbe da se zajebavaju kako oni znaju.

Purger1984
25.05.2004., 01:36
Je Gajo moj imaš ti pravo. Naši Ante, Jure, i Boban ne samo da nisu bili zločinci već upravo suprotno. VELIKI humanisti bijahu oni, filantropi dapače. Nikom dlaka sa glave nije pala dok su oni vodili show. A onda jednog lijepog dana dok se Jure vraćao sa službenog puta iz Berlina partizanski teroristi mu srušili avion i on jadan crko.

Stvarno ga sereš gajo moj.

Skorpion
25.05.2004., 02:03
Koliko vas uopće zna pravu istinu o Juri Francetiću ?

Znate samo ono što je servirano poslije rata. Dakle raspravljate o nečemu o čemu pojma nemate.

Spot Perdita
25.05.2004., 04:32
Skorpion kaže:
Koliko vas uopće zna pravu istinu o Juri Francetiću ?

Tocno.

Skorpion kaze:
Znate samo ono što je servirano poslije rata. Dakle raspravljate o nečemu o čemu pojma nemate.

Nakon '45e se uglavnom servirala prica o bratstvu i jedinstvu, zato se u Hrvatskoj i raspravlja o necemu sto je odavno vec trebalo biti o proslosti.

Sto se tice izjave zgrazavanja jednog SS-ovca o kojem je netko ovdje pisao(mislim Purger), mozda je na stvari bila slika koju je SSovac imao o Reichu kojem je sluzio :flop:

ADEX
25.05.2004., 04:35
Spot Perdita kaže:
Tocno.

Nakon '45e se uglavnom servirala prica o bratstvu i jedinstvu, zato se u Hrvatskoj i raspravlja o necemu sto je odavno vec trebalo biti o proslosti.

Sto se tice izjave zgrazavanja jednog SS-ovca o kojem je netko ovdje pisao(mislim Purger), mozda je na stvari bila slika koju je SSovac imao o Reichu kojem je sluzio :flop: Bio je negdje link sa dnevnikom tog SS ovca.

I tocno je to sto je Purger pisao.

Zaboravljas da su to nijemci mnogo pedantnije i cisce radili.

Spot Perdita
25.05.2004., 04:40
hobbit kaže:
Bio je negdje link sa dnevnikom tog SS ovca.

Internet nije strucna knjiga, ali to sada nije na stvari. Nisam napisala da je Purger lagao, nego ne vidim neku razliku izmedu guranje komade stakle ljudima u tijelo u sluzbi ekperimentiranja o ljudskoj kozi, injektiranje u oci u svrhu drugoga eksperimenta, i onoga stu su ustase radile po logorima.

SS-ovce koji su trebali biti straze u logorima se slalo na tkzv. Aushartungsdauer da budu u stanju iskljuciti svaki suosjecaj. Sve "pedantno i cisto" :flop:

Ironside
25.05.2004., 08:08
Spot Perdita kaže:
SS-ovce koji su trebali biti straze u logorima se slalo na tkzv. Aushartungsdauer da budu u stanju iskljuciti svaki suosjecaj. Sve "pedantno i cisto" :flop:

Eto vidiš u tome je razlika između Waffen SS-a kao ideološke vojske i ustaške vojnice koja je također bila ideološka vojska.
Jedan mali dio Waffen SS-a bio je zadužen za "prljavštine" pa onda i za Endloesung, dok ne postoji ustaška jedinica koja nije činila zločine.

Ber
25.05.2004., 08:42
Ironside kaže:
Eto vidiš u tome je razlika između Waffen SS-a kao ideološke vojske i ustaške vojnice koja je također bila ideološka vojska.
Jedan mali dio Waffen SS-a bio je zadužen za "prljavštine" pa onda i za Endloesung, dok ne postoji ustaška jedinica koja nije činila zločine.

Od kuda znaš da nema ustaške jedinice koja nije činila zločine. To ti je ispiranje mozga isto kao što znaš da partizani nisu činili zločine već su pozitivci po defoltu. Bar je tako pisalo u udžbeniku.

Jesi li gledao film "Sokol ga nije volio" ?

walter
25.05.2004., 08:43
Spot Perdita kaže:
Internet nije strucna knjiga

Šta bi ovo trebalo značiti? Prilično blesava rečenica. Da, internet nije stručna knjiga, internet je MEDIJ na kojem postoje razne stvari, između ostalog, i izvodi iz stručnih knjiga, prema tome, ne laprdaj.

Inkvizitor
25.05.2004., 08:54
Barbie kaže:
Često se na ovom forumu mogu pročitati kako je Jure Francetić
zapravo neshvaćeni junak, kako je spasio Podrinje i kako je zapravo bio humanitarac, te svi mi zapravo činimo grešku kada odbijamo i kada se bunimo protiv njegovog spomenika u sred Lijepe naše koja se službeno deklarira kao antifašistička.

Možda bolje od riječi o njegovom karakteru i ulozi govori opis njegovih djela u 2. Svjetskom ratu.

U Feralu je izišao članak koji podrobno opisuje hrabre ratne podvige krilnika Francetića: "O zločinima što ih je Crna legija počinila u razdoblju dok je njome zapovijedao Jure Francetić ima mnogo svjedočanstava," kaže Slavko Goldstein, jedan od rijetkih hrvatskih intelektualaca koji su se i na televiziji očitovali o zločinačkom djelovanju Jure Francetića. "Meni su poznata svjedočenja iz partizanskih, ustaških i njemačkih izvora”, dodaje Goldstein. Kao primjer navodi zapise iz srpnja 1942. godine u drugome svesku"“Dnevnika" Vladimira Dedijera. U to vrijeme oko Kupresa vodile su se teške borbe između dvije partizanske brigade i ustaške Crne legije, s velikim obostranim gubicima. Srpska sela u okolici podržavala su i udomljivala partizane. Pod zapovjedništvom Jure Francetića Crna legija izvodila je akcije koje su nazivane "odmazdom". U Gornjem Malovanu ubijeno je 70 seljaka i seljakinja. Najbrutalniji pokolj Crna legija je počinila 17. srpnja u srpskome selu Urije.

Milovan Đilas ušao je narednog jutra s jednom partizanskom jedinicom u to selo i dao opis za koji Goldstein kaže da je najpotresnije od svega što je čitao o zločinima počinjenim nad civilnim stanovništvom na tlu bivše Jugoslavije u Drugome svjetskome ratu. Dedijer je prenio Đilasov iskaz u svoj "Dnevnik" pod nadnevkom 28. srpnja 1942. godine:

"Najprije smo kraj puta, pod širokom krošnjom ogromne kruške, naišli na dva seljaka. Ležali su na travi, u hladu, onakvom istom hladu u kakvom se odmaraju seoski kosači. Ubijeni su u potiljak, kuršumi su izašli ispod desnog uha i otvorili ogromne rane, tako velike da je iz njih iscurio mozak, tu, kraj njih, na ledinu. Tu je ubijeno još šest seljaka. Tragovi krvi, crni, masni na travi vlažnoj od rose, mučni biljeg posljednjeg daha šest težačkih života. Ali tih šest seljaka sklonio je netko od ono malo preživjelih.

Stravične slike

Pošli smo dalje putem, s obje strane živice od ljeskovog žbunja i
paprati, i, najednom, na sred puta, ne sjećam se točno broja, deset, dvanaest leševa. Čini mi se, svega dva sredovječna čovjeka. Ostalo žene, djevojke, dječaci, djeca. Na tri četiri koraka od ove gomile krvi i mesa - kolijevka prazna, bez pelena, bez djeteta, sa slamom uvoštanom od dječje mokraće. Ova slama u kolijevci djelovala je tako, da se činilo kao da je još topla od dječjeg tijela. Dijete je ležalo u gomili leševa. Ali glava je bila sva zdrobljena, bez poklopca, bez kapi krvi u šupljoj lubanji. Mozak – možda od tog djeteta? - upravo malo guste bijele kaše ležalo je pored glave, s komadima mesa. Čime je ubijeno ovo dijete? Možda kuršumom, možda kundakom, možda kamom, a
možda je klincima potkovanoj ustaškoj čizmi bila dovoljno meka glava dojenčeta? Dijete je ležalo na lijevoj strani, ali lica okrenuta nebu, ručica skupljenih uza se, grudni koš bio je zdrobljen i ispod krvave košuljice, vrlo malo krvave, virio je naduven trbuščić. Sitno srdito dječje lice bez lubanje..."

Ostatak je u Feralu, a svjedočenja uključuju i njemačke dokumente iz WWII. Mislim da je bitno da ljudi koji se zagovaraju spomenik Juri Francetiću saznaju o kakvom se čovjeku radi. :(

Goldstein kaze..ma nemoj. Citajte ljudi istinu u Feralu..:lol: :lol:

Aupizdu materinu kako vam se da srat vise.

kao prvo..oko Kupresa se nisu vodile borbe izmedju "dvije partizanske brigade" nego izmedju bar sest partizanskih brigada. 1 proleterske, 2 proleterske, 3 sandzacke( koja je posle preimenovana u 3 proletersku), 4 crnogorske( koja je izginula prilikom nuspjelog prodora u Kupres) 5 crnogorske, 1 krajiske brigade( koja je u to vrijeme smatrana najjacom partizanskom jedinicom, X hercegovackog odreda, bataljuna Vojin Zirojevic , dakle oko Kupresa se u ljeto 42-ge skupilo sve partizanije sto je vrijedilo skupljeno s koca i konopca od zla oca od gore matere. Nasuprot njima je stajala kupreska milicija i dvije bojne Crne Legije u kupreskim bunkerima. Obranu je vodio pukovnik Licanin Franjo Simic a obrambeni plan je nacinio Vselovod Trubecki-Bradica ukrajinski casnik. Tu je partizanija dobila po tamburi sve te partizanske brigade su se vratile krvavih gaca s Kupresa a pogotovo je nastradala 4 crnogorska cije su dvije cete izginule na kupreskim ulicama i 1 krajiska koja je izgubila dvojicu svojih zapovjednika Simelu Solaju i Dusana Metlica.

To su ti zlocini koji peku Dedijera i Djilasa i Barbiancu to sto su partizani uvijeki dobijali po nosu od Crne Legije..hehe ne mogu to zaboravit..zar ih nisu trazili po Bleiburgu.." gdje su crnci..gdje su crnci" da se osvete al dobili su kuratz nikad partizan nije zarobio zivog "crnca".

Apropos kupreskih sela. Naravno da su ustase palile sela gdje su primani partizani. Sta su trebali dati im zahvalu. A Malovan koji se spominje nije bio partizansko nego cetnicko selo koje je imalo svog vojvodu Danu Marica. Tako da ne seres o necemu o cemu pojma nemas.

A sto se tice paljenja. Partizani su zapalili sva okolna hrvatska sela pri napadu na Kupres. Procitaj dnevnik Vlade Segrta zapovjednika X hercegovackog odreda koji opisuje kako su palili Zlosela, Begovo selo i Otinovce pri napadu na Kupres a Zlosela su spalili do temelja bijesni nakon kupreskog poraza. On je to opravdao ..paljenje Zlosela jer je napada na Kupres bio nocu da napadacima vatra iz obliznjih Zlosela osvjetljava put.

A nakon sto su partizani 43-ce napokon osvojili Kupres..po naredbi vrhovnog staba i Tita Kupres je spaljen do temelja. Do temelja a prezivjelo stanovnistvo raseljeno. Na Kupresu vise nije bilo zive duse.

Janko Lopicic ratni kronicar crnogorske brigade pise..

" Dolaze Srbi iz Vukovskog i Rilica i traze da se spale sve hrvatske kuce. Bijesni su i otimaju sve zivo. Drugi traze da se svi Hrvati pobiju. Mi im objasnjavamo da nisu svi Hrvati ustase. Ali ipak je odredjeno da se svi stanovnici isele a Kupres spali. Odredjeno je da hrvatske porodice nose samo najnuznije stvari. "Gori Kupres..gori krvavo ustasko gnijezdo koje nas je toliko zrtava stajalo..gori prokleti Kupres..pred oci nam izlaze slike nasih mrtvih drugova, mrtvih proletera koji su izginuli u ovom krvamom ustaskom leglu...gori Kupres da od ovog vraga ne ostane ni traga."

Eto kako lijepo spaljivanje cijelog Kupresa i protjerivanje Hrvata opisuje partizanski kronicar.

Dakle ne seri mala Barbianca o necemu o cemu pojma nemas.

walter
25.05.2004., 09:16
Slušajte Inkvija, on zna, on je bio tamo. ;) :D :D :B
Pusa: :kiss: :grli:

Ber
25.05.2004., 09:16
Da, što se tiče Kupresa, tek sada izlazi na vidjelo ono što se nije moglo pročitati u Titovim udžbenicima.
Partizani su na Kupresu, sa daleko većim snagama od ustaških, poduzeli akciju koja je možda bila i najveća do tada.
Desio im se totalni debakl pa su Kupres morali zaobići.
Za pokolje i paleži koje su tih dana "oslobodioci" počinili nad civilnim stanovništvom Kupresa crveni senzibilitet ne osjeća puno.

Naime, crveni su senzibilni kada se radi o njihovoj koži, a kada treba ganjati "ustašku bandu" primjenjive su i fašističke metode.

Gaj Julije R!sXXXIV
25.05.2004., 09:19
Spot Perdita kaže:
Tocno.

Tako je! Umjesto da še širi program etnički čiste države i arijeske rase koju su zagovarali Jure &CO

Baron Samedi
25.05.2004., 10:07
Povratak Risa kaže:
Tako je! Umjesto da še širi program etnički čiste države i arijeske rase koju su zagovarali Jure &CO

(dubok uzdah) Rise, Venero moja nihilisticna, kako su Jure & Co mogli siriti program ARIJEVSKE rase kad su pripadali SLAVENIMA i to nikad nisu opovrgnuli?

A ono sto je Hitler kenjkao, to ti je njegova teorija da su NIJEMCI i opcenito GERMANI potomci ARIJEVACA...
I ZATO su sve ostale rase potpuno inferiorne prema njima...

A "drzave-marionete" iliti kolaboracionisticke drzave, su se itekako cuvale da pitanje Arijevske rase NIKAD ne dodje na dnevni red, jer bi se svi sjetili da one to nisu i da se "Konacno rjesenje" ne bi prosirilo i na, primjerice, Fince...

Malo knjiga ne bi skodilo, Rise, Jupitercicu moj skakutavi...

:D :D

soylent
25.05.2004., 12:10
damian kaže:

a kaj bi drugo rekao osim bedastoće. (op. s.)

da je moguce, volio vih da se ovakvu ekipu vrati u `40-e, recimo u obliku nekog zidova ili srbina, pa ih pustiti da prezivljavaju.
onda ih vratiti nazad, da vidimo kakvo ce stajaliste onda imati o najamracnijem periodu hrvatske povijesti...

duvnjak
25.05.2004., 13:13
Draga Barbie!
Dirljiva je tvoja briga za istinu i povijesnu spoznaju. Nevjerojatno je kako jos uvijek u Hrvatskoj ima ljudi koji misle da je jedino zlo Hrvata fašizam i zaboravljaju na istovjetnu ideologiju druga Tita, koja nije manje Hrvata ostavila na stratištima nego li isto tako opasna fašistička. Jure Francetić se u svojim člancima često ogradio od fašističke ideologije no u povijesnom kontekstu je on kao i mnogi pripadnici ustaškog pokreta imao samo jednu opciju. Na kraju krajeva i drug Staljin je kumovao sa Hitlerom a Tito je isto tako sklapao saveze ne samo sa četnicima. Partizanskih zločina su pune jame po hercegovini, Bosni, lici i Zagorju. Zločin kao zločin nema boje niti nacionalnosti. Svejedno je da li je ubijeno srpsko, židovsko ili hrvatsko dijete. Svejedno je tko u i ime koje ideologije ubija, zločin je zločin pa makar bio počinjen u ime Isusa Krista, Muhameda ili nacije. Problem nije u opravdanosti spomenika Juri francetiću, nego u činjenici da postoji selektivna istina i da borci za uklanjanje spomenika Francetiću demonstriraju za obnavljanje Titova rođendana, rođendana diktatorskog pokreta sa sigurno ne manje krvavim rukama od Francetićevih. Dok u Zagrebu još mnoge ulice i trgovi nose imena partizanskih i komunističkih zločinaca, koji su se borili za Jugoslaviju a ne za Hrvatsku, dakle za pokoravanje i izdaju, dotle se rasprava vodi samo o ustaškim zastranjenjima. Gospodin Goldstein bi imao mnoge pristaše u Hrvatskoj kad bi se istim žarom borio i protiv povijesnih nepravdi i laži odnosno zločina protiv Hrvata. Nitko normalan ne negira ubijanja židova, Srba, Hrvata i Roma u hrvatskim logorima za vrijeme drugog svjetskog rata. Nitko normalan, pogotovu ne onaj tko se smatra kršćaninom neće te zločine opravdati. Problem nije u spoznaji zločina, nego u prihvaćanju metode koja zločin koristi za povijesno nametanje kolektivne krivnje u smislu stalnog pritiska. Slavko Goldstein i slični povjesničari bi se trebali zalagati za istinu u svakom pogledu i za pravdu prema povijesnoj istini, o mu nebi umanjilo ugled, nego bi ga stvarno postavilo tamo gdje on želi biti, na postolje borca za istinu. Sve dok istina ostane selektivna i dok je u Hrvatskoj najveći zločin uvijek onaj koji su počinili Hrvati a drugi zločini nad Hrvatima su borba za pravdu, dotle će ovakvi komentari biti obična pljuska pravednom traženju istine i oprosta na svim stranama. http://www.forum.hr/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=50681#
http://www.forum.hr/newreply.php?s=&action=newreply&threadid=50681#

Gajo
25.05.2004., 13:21
hobbit kaže:
Bio je negdje link sa dnevnikom tog SS ovca.

Spot Perdita kaže:
Internet nije strucna knjiga, ali to sada nije na stvari.

walter kaže:
Šta bi ovo trebalo značiti? Prilično blesava rečenica. Da, internet nije stručna knjiga, internet je MEDIJ na kojem postoje razne stvari, između ostalog, i izvodi iz stručnih knjiga, prema tome, ne laprdaj.

Jebena logika.....sta je walter.... puno unucica se jutros iskonzumiralo, sto ima lazno u crticinoj recenici i sasvim je jasno sto znaci , na internetu ima strucnih knjiga , a na internetu isto tako postoje lazi, sranja, ciljana propaganda, baljezgarije....

Prema tome on nije strucna knjiga po definiciji, jedini koji laprdaju si ti i ovaj gore koji kaze:

Bio Dnevnik i Purger ne laze...nevjerojatno kako pojednostavljeno
:rofl:

3_OrganizatorPsihe
25.05.2004., 13:59
duvnjak kaže:
Jure Francetić se u svojim člancima često ogradio od fašističke ideologije no u povijesnom kontekstu je on kao i mnogi pripadnici ustaškog pokreta imao samo jednu opciju

isto za sebe tvrdi charles manson

Spot Perdita
25.05.2004., 17:50
walter kaže:

To sam napisala usput, sto moze biti i jasno po drugoj polovici recenice," ali to sada nije na stvari". Valjda si procitao samo prvu polovicu: htjela sam reci da internet sam po sebi nije povjerljiv izvor, jer tu moze stavljati tko god hoce sto hoce.

Spot Perdita
25.05.2004., 17:56
Ironside kaže:

Kao sto rekoh, ne vidim razliku izmedu ubijanja sa strane ustasa po logorima i ubijanja sa strane nacista po logorima. Natezanje oko toga tko je na gori nacin ubijen se svodi na nedostatak pijeteta prema zrtvama: drugim rijecima, za onoga tko je tamo ubijen to nije pravilo razliku.

demos
25.05.2004., 18:52
VucibatinA kaže:
de ne gackaj ko grlica, i oni su nosili oznake na rukavima, prema tome... vojnici sta drugo.. osim toga te konvencije stoje za zastitu prava.. kontas... sudjenje prvo pa onda gubljenje, nix prije sudjenja.
Nešto si zamijenio.
Oznake su nosili samo pripadnici policije, i pojedini pripadnici pričuvnog sastava JNA, koji su se stavili na raspolaganje balvanašima.
Balvanašima, pak (nijednomu od njih) - nisam vidio nikakve oznake ni 17, ni 18., ni 19. kolovoza. Osim oružja, neovlaštenog pretresa, zapriječavanja slobode kretanja i traženja osobnih dokumenata, čak ni drugih vojnih znakova prepoznavanja - nije bilo.

OrangeC2
26.05.2004., 09:02
Kljucna poanta sa oznakama (petokrakama) je da li su se oni koji su ih nosili stavili na raspolaganje srpskim nacionalistima.

Jer ako jesu, onda to vise nema veze sa petokrakom, nego sa srpskim nacionalizmom i 4 ocila.

djuro
26.05.2004., 09:20
kažu da je Jure bio vitez .. da se borio za hrvatski narod ...
ne znam jel istina, ali zvuči uvjerljivije od ferala

OrangeC2
26.05.2004., 12:21
djuro kaže:
kažu da je Jure bio vitez .. da se borio za hrvatski narod ...
ne znam jel istina, ali zvuči uvjerljivije od ferala

Kazu da je vitez oni koji kazu da je u NDH nastradalo 300 Zidova.

I ajde ti ne vjeruj. :zvrko:

HrvojeHorvat
26.05.2004., 13:05
Francetic, ako i svi vojni i civilni celnici tadasnje NDH su zlocinci, posto su podrzavali nacizam i rasne zakone, tu se vise nema sto za raspravljati. Ako maloumnici pokusaju izjednaciti partizane i ustase, onda nek pocnu od Trumana koji je sa nekoliko atomskih bombi izbrisao 2 grada sa lica zemlje zajedno sa stanovnicima, a imamo i dosta primjera iz nedavnog domovinskog rata, koji na kraju krajeva nije bio samo obrambeni jer se i u njemu desilo zlocina.

Tu se ustvari radi o mentalnom sklopu i niskom IQ-u ljudi koji opravdavaju zlocince...oni misle da je to domoljublje, ali je u stvari nesto drugo, a takvih ima i u Hrvatskoj i preko Drine...

I jednima i drugima zlocinci su heroji, i jedni i drugi podizu zlocincima spomenike, i jedni i drugi misle da si vrijedniji od ovih drugih...a u biti ne shvacaju da su potpuno isti samo se nalaze na suprotnim stranama...

Spot Perdita
26.05.2004., 18:48
Povratak Risa kaže:

Poanta je u tome da je hrvatski fasisticki rezim, kao i hrvatski komunisticki rezim nakon njega, prekrojavao povijest u svoje svrhe.

Gaj Julije R!sXXXIV
26.05.2004., 18:55
Spot Perdita kaže:
Poanta je u tome da je hrvatski fasisticki rezim, kao i hrvatski komunisticki rezim nakon njega, prekrojavao povijest u svoje svrhe.

He he h. ALi iza komunista stoje dokazi!

demos
26.05.2004., 19:25
Spot Perdita kaže:
Daleko je važnije pitanje - što radi ovaj režim!? Ne prekraja istinu?

Otton
26.05.2004., 19:28
HrvojeHorvat kaže:
tu se vise nema sto za raspravljati.

Tu se ustvari radi o mentalnom sklopu i niskom IQ-u ljudi koji opravdavaju zlocince...oni misle da je to domoljublje

Dobro došao Hrvoje.

Spot Perdita
26.05.2004., 19:32
demos kaže:

Istina se upravo pokazala.

Spot Perdita
26.05.2004., 19:35
Povratak Risa kaže:
He he h. ALi iza komunista stoje dokazi!

Stoje.

demos
26.05.2004., 19:37
HrvojeHorvat kaže:
Francetic, ako i svi vojni i civilni celnici tadasnje NDH su zlocinci, posto su podrzavali nacizam i rasne zakone, tu se vise nema sto za raspravljati. Ako maloumnici pokusaju izjednaciti partizane i ustase, ...
Ma kakve partizane. Pa, Milošević je prvi koji je - s ustašama - izjednačio sve Hrvate što se nisu htjeli posrbijančiti. A, hrvatski su artizani zajedno s antifašistima tu "poustašeni" - usput.
Drugo je pitanje - tko su ovi što nam sole pamet s francetićima i ustašama?
Jer čak ni najblesaviji ustaša ne bi bio toliko naivan i blesav.

HrvojeHorvat kaže:
.... Tu se ustvari radi o mentalnom sklopu i niskom IQ-u ljudi koji opravdavaju zlocince...oni misle da je to domoljublje, ali je u stvari nesto drugo, a takvih ima i u Hrvatskoj i preko Drine... Nisu bitni oni s niskim IQ-om, nego oni što "glazbu čuju i iz šibice" i oni što odrađuju posao za koji su plaćeni.

HrvojeHorvat kaže:

I jednima i drugima zlocinci su heroji, i jedni i drugi podizu zlocincima spomenike, i jedni i drugi misle da si vrijedniji od ovih drugih...a u biti ne shvacaju da su potpuno isti samo se nalaze na suprotnim stranama...
I, ne samo to. Nego u isti koš pokušavaju strpati i druge, pače - cijeli narod krilaticama tipa:
"Svi smo mi )!????) Mirko Norac!"
Ili onim famoznim odlukama o počasnim građanima grada, županije ....

magdalena1999
26.05.2004., 20:12
walter kaže:
:top: :top:

Mislim, zamisli da ti je život toliko sjeban da ti je Jure Francetić, poznati i priznati zapovjednik skupine koljača djece uzor, ili idol, ili bilo što? U biti, idolopoklonstvo prema takvim opskurnim likovima dobar je pokazatelj životnog napretka.

Fakat, zamisli to.
Kao da su odspavali zimski san 50 godina u nekom podrumu i probudili se evo prekjucer ujutro.

Nego, sto ima novo ovih dana?
Osvanuo je podatak da su odvjetnicke usluge u Hrvatskoj 15 puta skuplje neg u Njemackoj, a prijeti nam novo visestruko poskupljenje. Gorivo je u nas skuplje nego u deset novih clanica EU. Najnovije restrikcije u ionako jadnom zdravstvu. Statistika kaze da smo po sigurnosti u prometu na najnizem stupnju u Evropi. Odnosno medju zadnjima, negdje na dnu ljestvice.
Dalje, dalje, dalje .... PDV ostaje 22%.
Mucke oko Suncanog Hvara.
Mucke u gruntovnicama.
Mucke oko POS-a.
Mucke oko prostornih planova.
Mucke oko... (ako netko zeli moze slobodno nastaviti niz)

A ovdje se vodi rasprava o nekom covjeku koji je pokojan vec 50 godina i koji je k tome jos bio zapovjednik neke ustaske Crne legije...

Mislim, sto reci, ne znam jesu li ludji oni koji se klanjaju njegovom spomeniku ili oni za cije je vlasti taj spomenik podignut. Ili sam od svih njih ludja upravo ja, kad citam ovu uzaludnu nonsens-raspravu.

Spot Perdita
26.05.2004., 20:27
magdalena1999 kaže:
(...)Kao da su odspavali zimski san 50 godina u nekom podrumu i probudili se evo prekjucer ujutro.
(...)
Mucke oko Suncanog Hvara.
Mucke u gruntovnicama.
Mucke oko POS-a.
Mucke oko prostornih planova.
Mucke oko... (ako netko zeli moze slobodno nastaviti niz)

A ovdje se vodi rasprava o nekom covjeku koji je pokojan vec 50 godina i koji je k tome jos bio zapovjednik neke ustaske Crne legije...

Mislim, sto reci, ne znam jesu li ludji oni koji se klanjaju njegovom spomeniku ili oni za cije je vlasti taj spomenik podignut. Ili sam od svih njih ludja upravo ja, kad citam ovu uzaludnu nonsens-raspravu.

Zimskom snu su uzrok stari skolski udzbenici koji su pisali sve osim povijesti. Danasnje mucke su nastavak tadasnjih mucki. Na ovoj temi se nije klanjalo, klanjalo se prije toga nekoliko desetljeca.

Barbie
26.05.2004., 20:47
Spot Perdita kaže:
Govorim o hrvatskoj povijesti. Hrvatske je bilo za vrijeme Kraljevine Jugoslavije(a i prije toga), vlada je bila fasisticka za vrijeme Drugog Svjetskog Rata i komunisticka nakon Drugog Svjetskog Rata.

Da i? Je si li ti tek ovih dana čitala povijest i sada sva oduševljena prepričavaš ono što svi znaju i nitko ne negira?

AVNOJ-ske granice se osnivaju na granice iz 1918e godine, a Ustav koji spominjes je iz '74e godine, ne '45e.

Pišeš nonsense. Kako se AVNOJ-ske granice mogu "osnivati na granice iz 1918." kada se je Hrvatska bila u međuvremenu smanjila na trećinu upravo zahvaljujući politici onih koje slaviš - NDH?

U Ustavu se spominje antifasizam kao opcenita vrijednost, ne sto se tome sve nadodaje.

Možeš li dati definiciju "antifašizma kao općenite vrijednosti" i "onoga što se tome nadodaje", jer u ovako neodređenim definicijama ne možemo diskutirati?

magdalena1999
26.05.2004., 21:12
Spot Perdita kaže:
Zimskom snu su uzrok stari skolski udzbenici koji su pisali sve osim povijesti. Danasnje mucke su nastavak tadasnjih mucki. Na ovoj temi se nije klanjalo, klanjalo se prije toga nekoliko desetljeca.

:bonk:

Pokusala sam shvatiti sto bi ovo znacilo, ali ne mogu, doista.

Barbie
26.05.2004., 21:15
Inkvizitor2002 kaže:
Goldstein kaze..ma nemoj. Citajte ljudi istinu u Feralu..:lol: :lol:

Aupizdu materinu kako vam se da srat vise.

kao prvo..oko Kupresa se nisu vodile borbe izmedju "dvije partizanske brigade" nego izmedju bar sest partizanskih brigada. 1 proleterske, 2 proleterske, 3 sandzacke( koja je posle preimenovana u 3 proletersku), 4 crnogorske( koja je izginula prilikom nuspjelog prodora u Kupres) 5 crnogorske, 1 krajiske brigade( koja je u to vrijeme smatrana najjacom partizanskom jedinicom, X hercegovackog odreda, bataljuna Vojin Zirojevic , dakle oko Kupresa se u ljeto 42-ge skupilo sve partizanije sto je vrijedilo skupljeno s koca i konopca od zla oca od gore matere. Nasuprot njima je stajala kupreska milicija i dvije bojne Crne Legije u kupreskim bunkerima. Obranu je vodio pukovnik Licanin Franjo Simic a obrambeni plan je nacinio Vselovod Trubecki-Bradica ukrajinski casnik. Tu je partizanija dobila po tamburi sve te partizanske brigade su se vratile krvavih gaca s Kupresa a pogotovo je nastradala 4 crnogorska cije su dvije cete izginule na kupreskim ulicama i 1 krajiska koja je izgubila dvojicu svojih zapovjednika Simelu Solaju i Dusana Metlica.

To su ti zlocini koji peku Dedijera i Djilasa i Barbiancu to sto su partizani uvijeki dobijali po nosu od Crne Legije..hehe ne mogu to zaboravit..zar ih nisu trazili po Bleiburgu.." gdje su crnci..gdje su crnci" da se osvete al dobili su kuratz nikad partizan nije zarobio zivog "crnca".

Apropos kupreskih sela. Naravno da su ustase palile sela gdje su primani partizani. Sta su trebali dati im zahvalu. A Malovan koji se spominje nije bio partizansko nego cetnicko selo koje je imalo svog vojvodu Danu Marica. Tako da ne seres o necemu o cemu pojma nemas.

A sto se tice paljenja. Partizani su zapalili sva okolna hrvatska sela pri napadu na Kupres. Procitaj dnevnik Vlade Segrta zapovjednika X hercegovackog odreda koji opisuje kako su palili Zlosela, Begovo selo i Otinovce pri napadu na Kupres a Zlosela su spalili do temelja bijesni nakon kupreskog poraza. On je to opravdao ..paljenje Zlosela jer je napada na Kupres bio nocu da napadacima vatra iz obliznjih Zlosela osvjetljava put.

A nakon sto su partizani 43-ce napokon osvojili Kupres..po naredbi vrhovnog staba i Tita Kupres je spaljen do temelja. Do temelja a prezivjelo stanovnistvo raseljeno. Na Kupresu vise nije bilo zive duse.

Janko Lopicic ratni kronicar crnogorske brigade pise..

" Dolaze Srbi iz Vukovskog i Rilica i traze da se spale sve hrvatske kuce. Bijesni su i otimaju sve zivo. Drugi traze da se svi Hrvati pobiju. Mi im objasnjavamo da nisu svi Hrvati ustase. Ali ipak je odredjeno da se svi stanovnici isele a Kupres spali. Odredjeno je da hrvatske porodice nose samo najnuznije stvari. "Gori Kupres..gori krvavo ustasko gnijezdo koje nas je toliko zrtava stajalo..gori prokleti Kupres..pred oci nam izlaze slike nasih mrtvih drugova, mrtvih proletera koji su izginuli u ovom krvamom ustaskom leglu...gori Kupres da od ovog vraga ne ostane ni traga."

Eto kako lijepo spaljivanje cijelog Kupresa i protjerivanje Hrvata opisuje partizanski kronicar.

Dakle ne seri mala Barbianca o necemu o cemu pojma nemas.

Prije par godina razgovarala sam sa jednim postarijim gospodinom iz Samobora, malog grada zapadno od Zagreba, a primjer navodim zato jer je iz Hrvatske, vrlo daleko od Kupresa. Evo kako ide njegova priča: početkom rata bio je zemljoradnik odnosno zemljoposjednik sa imanjem u blizini Samobora. Kada su počela masovna uhićenja ljudi židovske vjere, ustaše su uzduž stare samoborske ceste povješali uhićene Židove. Bili su to mahom vrlo bogati ljudi, lokalni obrtnici čija je imovina bila konfiscirana. On je biciklom jednog jutra morao u Samobor i dok se je vozio cestom prolazio je od jablana do jablana na kojima su visila mrtva tijela njegovih sugrađana sve do ulaska u grad.
Nakon obavljena posla morao se vratiti istom cestom kući.
Kada je došao kući rekao je svojoj ženi neka mu spakira stvari i obavjestio je kako se je odlučio pridružiti partizanima. Napustio je svoju kuću te noći i vratio se živ 1945. Nakon rata partizanska vlast je posjekla sve jablane uz cestu da ne podsjećaju stanovnike na ustaška zlodjela.

Ova priča ne govori samo o okrutnosti ustaških zločina nego i o efektu koji su imali na inače ideološki neopredijeljene ljude.
Ne treba zaboraviti da je veliki dio Hrvata ne-komunista otišao u partizane upravo iz tih razloga; nisu se mogli identificirati sa ustaštvom, niti su ustašku vojsku doživljavali kao hrvatsku.

OrangeC2
26.05.2004., 22:40
Barbie kaže:
Ne treba zaboraviti da je veliki dio Hrvata ne-komunista otišao u partizane upravo iz tih razloga; nisu se mogli identificirati sa ustaštvom, niti su ustašku vojsku doživljavali kao hrvatsku.

Neka im je vjecna slava i hvala.

revolution
26.05.2004., 22:53
Ne treba zaboraviti da je veliki dio Hrvata ne-komunista otišao u partizane upravo iz tih razloga; nisu se mogli identificirati sa ustaštvom, niti su ustašku vojsku doživljavali kao hrvatsku

:top:

da, koka...

ti ljudi onda nisu imali ni internet, ni tv, mngoi ni radio...pa su "znali"...da se "ne mogu" identificirat...

zato i dan danas skidam kapu :s

hidro
26.05.2004., 23:07
Sreća pa smo mi Bošnjaci još 1941 rekli jasno i glasno šta mislimo o ustašama. Vi se i dan danas bakćete takvim glupostima :o

U Banjaluci, 12 studenog/novembra 1941. godine

Jos od pocetka uspostavljanja Nezavisne Drzave Hrvatske gledamo mi muslimani sa najvecom zabrinutoscu kako su neki i drugi odgovorni i neodgovorni faktori cinili najgrublje greske, pa i zlocine. Najelementarnija prava covjeka gazena su bez ikakvih skrupula. Sigurnost zivota i imetka, sloboda vjere i savjesti prestali su da vaze za veliki dio naroda ovih krajeva.
Ubijanje svestenika i drugih prvaka bez suda i presude, strijeljanje i mrcvarenje u gomilama cesto posve nevinih ljudi, zena i djece, gonjenje u masama od kuce i postelje citavih porodica sa rokom od 1-2 sata za spremanje, za njihovo deportovanje u nepoznatom pravcu, prisvajanje i pljackanje njihove imovine, prisiljavanje na prelazak na katolicku vjeru, rusenje bogomolja, sve su to cinjenice koje su zaprepastile svakog postenog covjeka i koje su na nas muslimane ovih krajeva djelovale najneugodnije.
Mi nismo ni ocekivali, a kamo li zeljeli ovakve metode rada i
upravljanja u nasim krajevima. U nasoj burnoj proslosti mi se nismo ni pod najtezim prilikama sluzili ovakvim sredstvima i to ne samo zato sto nam brani islam, nego i zato sto smo vazda vjerovali u sto vjerujemo da ovakve metode rada dovode do rusenja javnog reda i mira u svakoj drzavi i ugrozavaju njen opstanak.
Mi smatramo da se ovakvo nasilje ne bi smjelo vrsiti ni nad
najgorim neprijateljem, jer ovo sto se kod nas radilo sumnjamo da bismo mogli naci u povijesti bilo kojeg naroda.
Rezultati ovakve politike (ako se ovakvi postupci uopste mogu nazvati tim imenom) upravo su grozni, sto je svaki pametan covjek mogao i ocekivati. Vjerska snosljivost koja je bila na visini u BiH i pored vjerske podvojenosti srozala se strahovito. Uvrede i izazivanja javnog dijela nasih katolika uzimale su cesto takvog maha i prema nama muslimanima da nas sile na ozbiljno razmisljanje. Odnosi izmedju dva dijela naseg naroda, koji su bili vrlo dobri, na putu su da se posve pokvare.Gro nasih hrvatskih nacionalista i na jednoj i na drugoj strani koji je isao za tim da dovede do bratstva ova dva dijela naroda, koji je bio urodio dobrim rezultatima, na putu je da dozivi potpuni slom.
Jedan dio katolickog svestenstva smatra da je dosao njegov cas i on ga bez skrupula iskoriscuje na spansku inkviziciju. Pod njenim pritiskom i uz toleriranje javnih organa, izvrsena su pokatolicavanja hriscana u masama. I tako su oni kojima se dotle poricala gradjanska vrijednost i svaka nacionalna srodnost postali gradjanski punopravni i nacionalni Hrvati, samo zato sto su formalno primili katolicku vjeru.
Ravnopravnost islama, isticana cesto pisanim slovima i mnogim izjavama sa najvisih mjesta dovodi se cesto u pitanje u zivotu i praksi. Prelazak na islam koji mi nismo propagirali nije nikada pruzao zastite kao prelazak na katolicku vjeru. Mnogi intelektualci su takav pokusaj platili i zivotom, kao sto je bio slucaj u Travniku. Cuju se cesto i pogrdne pjesme od strane nekih katolika koje vrijedjaju vjerska osjecanja muslimana i prorice im se ista sudbina kao i hriscanima.
Jedan dio ustaske vojnice, i to ne samo divljih, nego i redovni, izvrsio je ispade i napadaj ne samo prema hriscanima, nego i prema muslimanima, pa je izazvao u nasim redovima zaprepascenje. Slucaj o groznom ubojstvu poludjelog seoskoh hodze Edhem efendije Hodzica ovdje u Banjaluci, usred bonicke avlije i u pola dana, strasan je primjer razularenosti od strane ustase Josipa Babica i sto je najzalosnije ni do danas se ne zna da li je zlocinac uopste uhapsen, iako je to trazilo ovo banjalucko, pa i ostalo muslimansko stanovnistvo.
(1) Ustanak u nasim krajevima koji se sve vise siri posljedica je gore navedenih postupaka i gresaka. Ovaj ustanak nosi u sebi sve one grozote koje nose ustanci i gradjanski ratovi. Ustanici pale i ubijaju uz zvjerski nacin ljude, zene i djecu da bi se svetili onima koji nisu krivi za njihove nevolje. Ustanak je dopro i do kapija nasega grada i njegove se posljedice sve vise osjecaju. Vec tri dana bio je nas grad bez vode, oskudica ogreva i ziveznih namirnica pritiskuje nas sve vise i vise, pa moramo misliti i na druge, jos gore posljedice. Komunisti su iskoristili nezadovoljstvo jednog velikog dijela naroda i stavljaju se cesto na celo ustanka.Pri proganjanju komunista cine se nepravde nad muslimanima. Necemo da tvrdimo da i medju muslimanima u gradu nema koji komunista, ali se na racun ovih hapse i proganjaju muslimani koji nikada nisu bili komunisti, samo ako se izraze iskreno protiv nepravilnosti koje se desavaju. Naprotiv, mnogi katoloci koji su bili poznati kao komunisti, ne samo sto se prikrivaju, nego se cesto nagradjuju raznim polozajima i sinekurama (dobro placenim).
Nas ispunjava narocitim negodovanje sto su oni elementi koji su prouzrokovali ovaj ustanak uvukli u ovu akciju i dio muslimanskog olosa, sto mi zalimo i osudjujemo. Mi znamo dosta primjera gdje su ustase pristupile klanju i ubijanju pod fesovima na glavi. To je bilo u Bosanskom Novom, gdje su cetiri kamiona ustasa dosli iz prijeka pod fesovima na glavi, udruzili se sa muslimanskim olosem i izvrsili klanje hriscana u masama. Isto se desilo i u Bosanskoj Kostajnici kada je na isti nacin i za jedan dan poklano 862 hriscana. I u Kulen Vakufu su to isto radili itu se narocito istakao ustasa Miroslav Matijevic iz Vrtoca. Tu je poklano oko 950 hriscana sto je dalo povoda za osvetu 6. rujna/septembra kada je Kulen Vakuf zapaljen i gdje je platilo glavom 1365 muslimanskih ljudi, zena i djece.
Mi znamo slucajeve gdje su neke ustase - katolici udarili na hriscane s povicima: "Udri Mujo, drzi Huso, ne daj tamo Meho..." i slicno. Mi znamo takvih slucajeva gdje se saputalo hriscanima kako ih ubijamo mi, balije, da ih tako istrijebimo. da smo mi htjeli trijebiti i prevjeravati Srbe i druge, mi smo to mogli lakse ciniti prije nekoliko stotina godina kada smo imali vise vlasti nego danas i kada je takav postupak bilo lakse "pravdati" nego danas.
Izazvavsi ovako tezak sukob izmedju nas muslimana i hriscana, pozvani smo mi kao vojnici da taj ustanak ugusimo i da tako ubijamo Srbe i oni nas, pa da se tako medjusobno satiremo i istrebljujemo ne znajuci ni kada ce to prestati ni kakvim ce plodovima uroditi. I tako je ta borba koju mi nismo izazvali uzela tolikog maha da su mnoga nasa sela popaljena i opljackana, a njihovi stanovnici - ljudi, zene i djeca - lutaju goli i bosi, gladni i zedni, trazeci pomoci od pozvanih i nepozvanih i bjezeci u nase gradove koji su prepuni i gdje im se pomoc tesko moze ukazati. Zastita je naseg svijeta po selima nedovoljna, a osobito u onim krajevima koji se nalaze pod talijanskom okupacijom. Tamo italijanska vojska mirno posmatra kako gore muslimanska sela, kao sto je to bilo ovih dana po selima kljuckog, petrovackog i sanskog kotara, gdje im ni nasa vojska ne pruza pomoc. I sto je najgore, vinovnici ovih nereda swe povlace u pozadinu, paradirajuci u uniformama, zabavljeni dobrim dijelom radi pljacke srpske i jevrejske imovine.
To najbolje vidimo mi ovdje u Banjaluci, gdje je sa imovinom
iseljenih i izbjeglih Srba i Zidova napravljen izbor pljacke i bogacenja za pojedince, njihove obitelji i prijatelje. Pri tome se nije vodilo racuna o postenju tih osoba i o interesima drzave. Strucne su radnje davane nestrucnjacima.Imetci od ogromne vrijednosti su davani cesto bez ikakve procjene ili uz bagatelnu procjenu i bez ikakve garancije i to onima koji nemaju nikakvih posebnih zasluga za drzavu Hrvatsku. To su naredjivali oni koji nisu imali ovlascenja za takve odluke, nego su uzurpirali sebi tu vlast. A kada je u interesu drzave, u interesu javnog morala i postenja bila povedena istraga tih nepravilnosti, pozurio je da je omete i to bas onaj koji zauzima najvisi polozaj u "Ponovi" i to bas na intervenciju glavnih krivaca za ove radnje. Odbijamo s prezirom podmetanje da mi zelimo se docepati tih radnji.

Mi se obracamo na vas, gospodo ministri, kao prve savjetnike poglavnikove, s molbom da o ovome svemu izvjestite poglavnika i da ulozite sav svoj upliv u ovo ozbiljno doba koje prozivljavamo da se ovome strasnom stanju ucini sto prije kraj. Mi se prikljucujemo svakoj akciji nasoj koja ide za istim ciljevima, a narocito akciji sarajevskih muslimana od 12. listopada/oktobra, pa u tu svrhu trazimo i predlazemo s njima zajedno:

1. Da se sto prije zavede stvarna sigurnost zivota i imetka i
sloboda vjere svim stanovnicima ove drzave;
2. Da se nevini svijet zastiti jacom vojnom odbranom;
3. Da se ubuduce ne dozvoli nikakva akcija koja ce izazvati pobune u narodu;
4. Da se pozovu na sudsku odgovornost svi krivci koji su pocinili bilo kakvo nasilje ili zlodjelo, bez razlike na polozaj i vjeru, kao i oni koji su takva djela naredjivali ili pomagali;
5. Da zakone primjenjuju samo redovna vlast i redovna vojska;
6. Da se onemoguci svaka vjerska netrpeljivost;
7. Da se stio prije pruzi dovoljna materijalna pomoc selima koja su nevino nastradala u ovim krajevima;

hidro
26.05.2004., 23:07
SLIJEDE POTPISI:

1. HAKIJA BESLAGIC............. gradonacelnik
2. Ing. SULJAGA SALIHAGIC.......gradjevinski preduzimac
3. HASANBEG DZINIC..............predsjednik
4. HUSEIN REDZIC................privredni cinovnik
5. HAMDIJA AFGAN................predsjednik
6. Dr. ASIMBEG DZINIC...........advokat
7. HALIDBEG DZINIC .............veleposjednik, pred. uzd.
8. AVDIJA HASIC.................penzioner
9. Dr. SEID BULJINA.............pravni referent opstine
10. KERIM CEJVAN.................posjednik i pred. zan. udr.
11. ILIJAS OMERBEGOVIC ..........geometar i predsjednik sport. kluba
12. IBRAHIM MAGLAJLIC............trgovac
13. MUHAREM IBRAHIMBEGOVIC.......trgovac
14. NEDZIB BIBERIC ..............trgovac i sahadzija
15. Dr. ALI KAMILBEG DZINIC......veleposjednik
16. Hadzdzi hafiz MUSTAFA NURKIC.muftija u miru i muderris
17. Hafiz IDRIZ SKOPLJAK.........muderris
18. LATIF DEMIROVIC..............trgovac
19. AGO ABAZAGIC.................umirovljenik
20. DERVIS DZANIC................trgovac
21. SEJDAGA CEJVAN...............posjednik
22. CAZIM MUFTIC.................posjednik
23. SACIR DEDIC..................ucitelj u penziji
24. ZAIM IBRAHIMBEGOVIC..........trgovac
25. RAMIZBEG BEGANOVIC...........veleposjednik
26. ALIBEG GRADASCEVIC...........veleposjednik
27. BEKIR GALIJASEVIC............insp. racunovodstva
28. ALIJA GERMOVIC................knjizar
29. Prim.dr.ASIM KULENOVIC........lijecnik Drzavne bolnice
30. Ing. IBRAHIM SULJIC........... sef tehnickog odjeljenja Hig.zavoda
31. NAIM CEJVAN...................profesor i predsjednik Vakufa
32. Dr. IHSAN ZUKANOVIC...........lijecnik Drzavne bolnice
33. Dr. IBRAHIM IBRAHIMPASIC......drzavni tuzilac
34. ALIJA TABAKOVIC...............cinovnik sudbenog stola
35. KEMAL HADZIOMERSPAHIC.........profesor
36. SAFET DOROCIC.................ucitelj
37. SULEJMAN HADZIDEDIC...........cinovnik I hrvatske stedionice
38. Hafiz IZET MUFTIC.............glavni imam Ferhadije dzamije
39. AHMET AHIC....................serijatski sudija
40. HUSEIN KAPETANOVIC............ucitelj
41. HAMZAGA HUSEDZINOVIC..........posjednik i inustrijalac
42. DERVISBEG KAPETANOVIC.........posjednik
43. HAMDIJA SOFTIC................dzematski imam
44. IBRAHIM KARASELIMOVIC.........trgovac
45. MUSTAFA ZUHRIC................serijatski sudija
46. ALIJA KAPIDZIC................vojni imam
47. MEHMED IBRAHIMBEGOVIC.........posjednik
48. Ing. DZEVAD GLUHBEGOVIC.......cinovnik vjerskog zavoda
49. SALIH DJOGIC..................povjerenik Privredne komore
50. SACIR H. KOVACEVIC............posjednik
51. Ing. OMER KAJTAZ..............sumarski cinovnik
52. Hadzdzi HAMID MUFTIC..........imam i vjeroucitelj
53. Ing. MUHAREM KATANA...........sumarski cinovnik
54. OSMAN KULENOVIC...............ravnatelj OUZOR-a
55. MEHMED JAHIC..................trgovac
56. Ing. agr. RIZO HADZIOMERSPAHIC.. poljoprivredni cinovnik
57. HALID BULJINA.................profesor
58. Ing. BEDRUDIN GUSIC...........cinovnik
59. MUJO GUNIC....................obucar
60. ABDULAH SMAJIS................cinovnik OUZOR-a
61. ASIM KRAJISNIK................cinovnik
62. HUSEIN DZANIC.................privredni cinovnik
63. OSMAN AHMIC...................serijatski sudija
64. Hafiz MEHMED ZAHIROVIC........vjeroucitelj
65. FEHIMAGA LITRIC...............posjednik
66. MUHAREM NAMULA................clan vakuf. povjerenstva
67. Hadzdzi DERVIS NUMANOVIC......mesar
68. Hafiz SACIR KOVACEVIC.........posjednik
69. MUJO MEDIC....................tajnik "Bratstva"
70. EDHEM BARUCIJA................tajnik "Islahijjeta"
71. SALIH VEHABOVIC...............trgovac
72. Hadzdzi CAMIL GUSIC...........vlasnik kupatila
73. Hafiz BEKIR DEMIROVIC.........imam
74. MUSTAFA GUSIC.................predsjednik "Islahijjeta"
75. MUHAMED TABAKOVIC.............bivsi gradonacelnik
1. U banjaluckoj bolnici, u ljeto 1941. godine, se lijecio jedan
maloumni seoski hodza, koji je kao takav imao obicaj, da kada vidi uniformisanu osobu, kaze: "Zivio blazenopocivsi kralj Aleksandar!" Sama njegova izjava se mogla nazvati ludom. Hodza bi sjedio na klupi bolnickog dvorista, mirno. Kada je naisao ustaski oficir, hodza je ustao i po obicaju salutirao i ponovio svoju ludu izreku. Ustaski oficir na to izvadi pistolj i ubije hodzu, a da niko bnije za to odgovarao.

BroadwayBlueshirt 68
26.05.2004., 23:24
:kava:

Pozdravlja te Dzafer Kulenovic. :w

revolution
26.05.2004., 23:27
objasni onima kojine znaju tko je "junacina"?

hidro
26.05.2004., 23:27
Ma Džafer je uživao veliki ugled kod Bošnjaka, no doubt :rolleyes:

BroadwayBlueshirt 68
26.05.2004., 23:31
hidro kaže:
Ma Džafer je uživao veliki ugled kod Bošnjaka, no doubt :rolleyes:

Kod "Bosnjaka" su uzivali ugled bradati cetnici. I oni koji su zahtjevali da se vratite "pradjedovskoj veri u roku 24 sata, ili ce krv da potece: :rolleyes:

hidro
26.05.2004., 23:34
Kod "Bosnjaka" su uzivali ugled bradati cetnici. I oni koji su zahtjevali da se vratite "pradjedovskoj veri u roku 24 sata, ili ce krv da potece: :rolleyes:

A jeste Crna Legija je pružala zaštitu Bošnjacima u svojim pohodima po istočnoj Bosni :rolleyes:
pročitaj malo gornji tekst pa ćeš vidjeti o kakvoj se zaštiti radilo.

BroadwayBlueshirt 68
26.05.2004., 23:45
hidro kaže:
A jeste Crna Legija je pružala zaštitu Bošnjacima u svojim pohodima po istočnoj Bosni :rolleyes:
pročitaj malo gornji tekst pa ćeš vidjeti o kakvoj se zaštiti radilo.

Jok, nije. Zato je Crna Legija bila sacinjena od veeeelikog broja muslimana. Pa i drugi ustaski i domobranski odredi...

Nego, smijesno mi tvoji pokusaji nekakvog "odricanja" ustasa s "bosnjacke" strane, kada se zna da su tadasnji muslimani mahom pozdravljali NDH i ustasku vlast, te prikljucili se oruzanim snagama iste drzave.

Sto zelis postici "odricanjem?" Ne stidi se nikada vlastite povijesti.

Iz Zagreba se muslimanima porucilo da ste nase "cvijece."

Iz Beograda ste vazda slusali druge poruke, medju njima, i onu koju sam vec naveo. "24 sata."

Za kraj, jer ne zelim vodit rasprave s ljudima koji imaju "dirt on their shoulder," pa osjecaju neku potrebu za "proljepsavanjem" proslosti...

Pre-1945, 90% muslimanske inteligencije, vodstva, priznavali su se Hrvatima islamske vjero-ispovijesti. Kao takvi, 90% tih istih, pozdravljali su NDH.

Povijest ne mozes promjeniti, sve da hoces!

Skorpion
26.05.2004., 23:52
Ustaške postrojbe u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine su činili uglavnom muslimani. Tko iole poznaje nacinalnu raspodjelu u Bosni i Hercevini zna da u istočnom dijelu Hrvata gotov i nema.

Početkom rata u Sarajevu muslimani su se javno hvalili svojim pretcima koji su bili dijelom ustaških postrojbi. Sve to naglo prestaje sa početkom sukoba sa Hrvatima i odjednom oni više nisu bili u ustašama negu su svi odreda bili partizani a Hrvate su počeli nazivati samo usatšama i nikako drugačije.

hidro
26.05.2004., 23:54
Bošnjaka bilo u ustašama. E Kolumbo nisam znao. Uostalom sve ti gore piše kako je bilo. To su pisali svjedoci tog vremena, ljudi koji nisu bili naklonjeni nijednoj strani. Nikakvi Đilasi, Dedijeri ili www.crnalegija.com. Pa ti sad kontaj.

BroadwayBlueshirt 68
27.05.2004., 00:00
revolution kaže:
objasni onima kojine znaju tko je "junacina"?

Dr. Dzafer-beg Kulenovic (1891-1956)

Rodjen u Kulen-Vakufu u Bosanskoj Krajini. Gimnaziju je pohadjao u Sarajevu i Tuzli. Vec kao gimnazijalac poceo se isticati kao vatreni Hrvat. God. 1909, dva mjeseca pred maturu, bio je iskljucen iz tuzlanske gimnazije s bratom Osmanom i dvojicom Hrvata katolika zbog sukoba sa srpskim djacima. Presao je u Mostar, gdje je te iste godine maturirao. Na sveucilistu u Becu vec prve godine (1909/1910) bio je izabran za predsjednika starcevicanskog muslimanskoga sveucilisnog drustva >>Svijest<<. Kasnije je presao u Zagreb, gdje je doktorirao iz prava.

God. 1920 bio je izabran za zastupnika u ustavotvornu skupstinu u Beogradu, u kojoj je glasovao protiv vidovdanskog ustava. Za ustavne debate rekao je: "Pitate me, cija je Bosna i Hercegovina? U prvom redu nas Bosanaca i Hercegovaca. A provedite slobodne izbore, pa cete vidjeti, da je BiH hrvatska."

Nakon smrti dr-a Mehmeda Spahe (29.VI. 1939), kada je bio izabran predsjednikom <<Jugoslavenske muslimanske organizacije>> u BiH, dao je nacelnu izjavu, koju je novinarima u tri navrata ponovio: "Gospodo, ja sam Hrvat i hrvatski nacionalist... I ne samo da sam ja Hrvat i hrvatski nacionalist, nego su i bosanski muslimani kao cijelina Hrvati, dio hrvatskog naroda."

Dr. Dzafer-beg Kulenovic bio je protivan diobi Bosne po sporazumu Cvetkovic-Macekovu. Ali kada je ministar M. Gavrilovic na ministarskoj sjednici predlozio, da se dijelovi Bosne pripoje Srbiji, koji nisu bili dodijeljeni Hrvatskoj banovini, Kulenovic je odgovorio: "Dok sam ja ziv, to necete napraviti!."

Nakon raspada prve Jugoslavije dr. Kulenovic je stupio kao potpredsjednik u hrvatsku vladu NDH u Zagrebu. Na tom polozaju ostao je do g. 1945, kada je s drugim hrvatskim ministrima izbjegao u Austriju. Odatle se s obitelji sklonio u Siriju, gdje je 3.X. 1956 umro u Damasku. Sve do svoje smrti dr. Kulenovic je nepokolebivo vjerovao, da ce drzava Hrvatska jednoga dana ponovno uskrsnuti, u kojoj ce BiH biti samoupravna jedinica.

a, sad...nastavljam s kavom...

:kava:

hidro
27.05.2004., 00:03
E samo da spomenem nešto u vezi Dž.Kulenovića.
Njegov unuk u Chikagu je predsjednik nekog bosanskog udruženja.

Gajo
27.05.2004., 00:03
Barbie kaže:
Nakon rata partizanska vlast je posjekla sve jablane uz cestu da ne podsjećaju stanovnike na ustaška zlodjela.

Ova priča ne govori samo o okrutnosti ustaških zločina nego i o efektu koji su imali na inače ideološki neopredijeljene ljude.

Ta prica govori o kretenima koji nisu imali ekolosku svijest i nisu shvacali ko nama u stvari daje kisik i zasto nam je on uopce potreban, da nije dobro bez njega se egzaktno vidi na tvom primjeru djeteta koje je ostalo u jednom momenti bez kisika.
Rezultat svi vidimo.

Jablani? Al nisu bile vrbe u pitanju?

revolution
27.05.2004., 00:07
hidro kaže:

izrod! :D neoj da ga Ljuti nadje i upita za zdravlje..

BroadwayBlueshirt 68
27.05.2004., 00:12
hidro kaže:

Jebi ga sad.

Uvijek se govorilo da ste nase "cvijece."

Ali nikad nitko nije rekao koje...

SUNCOKRETI.

BroadwayBlueshirt 68
27.05.2004., 00:13
revolution kaže:
izrod! :D neoj da ga Ljuti nadje i upita za zdravlje..

Salu na stranu, s obzirom kakav mu je bio djed, i trebalo bi ga za zdravlje pitati. ;)

Skorpion
27.05.2004., 00:14
Jebi ga sad.

Uvijek se govorilo da ste nase "cvijece."

Ali nikad nitko nije rekao koje...

SUNCOKRETI.

U Bosni ima jedna izreka za to a ide ovako.

"Hrani pseto da te ujede". :D

BroadwayBlueshirt 68
27.05.2004., 00:15
:D

hidro
27.05.2004., 00:21
Salu na stranu, s obzirom kakav mu je bio djed, i trebalo bi ga za zdravlje pitati. ;)

ups šta ti to reče :eek: Kakvo li loše mišljenje onda imaš o u pjesmi opjevanom poglavniku?:D

BroadwayBlueshirt 68
27.05.2004., 00:23
hidro kaže:
ups šta ti to reče :eek: Kakvo li loše mišljenje onda imaš o u pjesmi opjevanom poglavniku?:D

Ko piva pisme poglavniku? :confused:

Nije valjda da covik na celu bosnjacke organizacije piva pisme poglavniku? ili? :s

hidro
27.05.2004., 00:27
Pa nako kad o Dž.Kulenoviću misliš loše šta tek o Anti misliš...:D
Ali ipak da ne skrećemo previše sa teme.

BroadwayBlueshirt 68
27.05.2004., 00:29
O Svetome Anti mislim sve najbolje. :D

Spot Perdita
27.05.2004., 05:15
Barbie kaže:
Da i? Je si li ti tek ovih dana čitala povijest i sada sva oduševljena prepričavaš ono što svi znaju i nitko ne negira?

Reci to onima koji tvrde da je "Hrvatska bila u partizanima". Hrvatska je bila na strani Hitlera.

Barbie kaze:
Pišeš nonsense. Kako se AVNOJ-ske granice mogu "osnivati na granice iz 1918." kada se je Hrvatska bila u međuvremenu smanjila na trećinu(...) ?

NDH je bila Velika Hrvatska, AVNOJ-ske granice su osnovana na granice prije NDH.

Barbie kaze:
(...) upravo zahvaljujući politici onih koje slaviš - NDH

Izvini se.

Barbie kaze:
Možeš li dati definiciju "antifašizma kao općenite vrijednosti" i "onoga što se tome nadodaje", jer u ovako neodređenim definicijama ne možemo diskutirati?

Tu bi definiciju trebali dati oni koji se pozivaju na Ustav i po tome tvrde da su partizani drzavotvorci Hrvatske. Drugim rijecima, dodaje se NOB kao karakteristika antifasizma, a antifasizam je pojam koji zadrzaje univerzalne vrijednosti.

Spot Perdita
27.05.2004., 05:25
magdalena1999 kaže:
:bonk:

Pokusala sam shvatiti sto bi ovo znacilo, ali ne mogu, doista.

Da pokusam.....

Za vrijeme Jugoslavije se klanjalo Titu, koji je zivio bolje od nekih milijunasa po svijetu u to vrijeme. Ljudi koji su kuzili odakle njemu bogatstvo se nista nisu usudili reci, jer su znali da bi dobili probleme. Pa su mu se i dalje klanjali.

Mucki je po staroj Jugoslaviji bilo koliko god hoces: danas se to nastavlja, posto se naviklo na mucke, ne na rad.

A povijest se prekrojavala za vrijeme SFRJ: zato se danas i raspravlja oko povijesti.

demos
27.05.2004., 18:11
Spot Perdita kaže:
Koja? Je ona slikana ispod, il' bez slike Pavelića!
A, ovo Spot Perdita kaže:
Reci to onima koji tvrde da je "Hrvatska bila u partizanima". Hrvatska je bila na strani Hitlera.. ćeš vjerojatno rabiti kao dokaz svoje istinoljubivosti.

NDH nije bila hrvatska država, niti je uopće bila država hrvatskog naroda.
To što su i u to doba, postojale takve težnje hrvatskog naroda, nikako ne može ukalupiti hrvatski narod u instituciju koja je legalizirala genocit, a posebice ne u istituciju koja je legalizirala ropski položaj Hrvata u "carstvu" tzv. arijevaca.

Zato, iskreno rećeno - ne vjerujem da imaš ikakve afirmativne sveze s Hrvatima, niti - glede toga - dobre namjere.

Spot Perdita
27.05.2004., 18:34
demos kaže:
(...)
NDH nije bila hrvatska država, niti je uopće bila država hrvatskog naroda.
To što su i u to doba, postojale takve težnje hrvatskog naroda, nikako ne može ukalupiti hrvatski narod u instituciju koja je legalizirala genocit, a posebice ne u istituciju koja je legalizirala ropski položaj Hrvata u "carstvu" tzv. arijevaca.

Gdje sam ja tvrdila da je NDH bila izraz teznje hrvatskog naroda? A Hrvatske je bilo i prije NDH, pa i prije Kraljevine. Za vrijeme Drugog Svjetskog Rata je imala fasisticki rezim, bila je na strani nacista:tako i povjesnicari pisu(da ne nastane nesporazum, ne ciljam na povjesnicare bivse Yu. U bivsoj Yu se povijest prekrojavala.

Demos kaze:
Zato, iskreno rećeno - ne vjerujem da imaš ikakve afirmativne sveze s Hrvatima, niti - glede toga - dobre namjere.

Izvini se.

Spot Perdita
27.05.2004., 18:36

demos
27.05.2004., 18:51
Spot Perdita kaže:
Gdje sam ja tvrdila da je NDH bila izraz teznje hrvatskog naroda? A Hrvatske je bilo i prije NDH, pa i prije Kraljevine. Za vrijeme Drugog Svjetskog Rata je imala fasisticki rezim, bila je na strani nacista:tako i povjesnicari pisu(da ne nastane nesporazum, ne ciljam na povjesnicare bivse Yu. U bivsoj Yu se povijest prekrojavala.

Izvini se.
Zašto? Hrvatska je u II. svjetskm imala NAMETNUTI režim kojega su instalirali OKUPATORI.
Zato se nemam namjere ispričati ("izviniti") ni tebi ni nadobudnim povijesničarima.
U bivšoj YU mnogo se toga moglo prekrajati,- ali ni bit, ni narav, niti način postanka "hrvatske države" zvane NDH - nije.

Spot Perdita
27.05.2004., 19:00
demos kaže:
Zašto? Hrvatska je u II. svjetskm imala NAMETNUTI režim kojega su instalirali OKUPATORI.
Zato se nemam namjere ispričati ("izviniti") ni tebi ni nadobudnim povijesničarima.
U bivšoj YU mnogo se toga moglo prekrajati,- ali ni bit, ni narav, niti način postanka "hrvatske države" zvane NDH - nije.

To sto si naveo nije kriterij pri procjenjivanju je li nije li Hrvatska imala fasisticki rezim, taj je rezim bio i tu se nema sto demantirati. Valjda zato ni nemas namjeru izvinjavati se meni "ili nadobudnim povjesnicarima". Samo sto je gore jasno izdvojeno na osnovu cega sam napisala "izvini se".

magdalena1999
27.05.2004., 19:01
Spot Perdita kaže:
Da pokusam.....

Za vrijeme Jugoslavije se klanjalo Titu, koji je zivio bolje od nekih milijunasa po svijetu u to vrijeme. Ljudi koji su kuzili odakle njemu bogatstvo se nista nisu usudili reci, jer su znali da bi dobili probleme. Pa su mu se i dalje klanjali.

Mucki je po staroj Jugoslaviji bilo koliko god hoces: danas se to nastavlja, posto se naviklo na mucke, ne na rad.

A povijest se prekrojavala za vrijeme SFRJ: zato se danas i raspravlja oko povijesti.

Isuse Kriste, kolosalnog li otkrica.
Tito je zivio bolje neg svjetski milijunasi.

I zbog toga je Jure Francetic zapravo heroj ili ovaj tvoj misteriozni upis ima neki drugi point? :rolleyes:

Spot Perdita
27.05.2004., 19:03
magdalena1999 kaže:
Isuse Kriste, kolosalnog li otkrica.
Tito je zivio bolje neg svjetski milijunasi.

I zbog toga je Jure Francetic zapravo heroj ili ovaj tvoj misteriozni upis ima neki drugi point? :rolleyes:

Tebi nije ni bilo upuceno. Drugo je ako ti nisi vidio kontekst u kojem je napisano ono sto si citirao. Takoder, da si citao moje upise, znao bi da me zaboli uho za Franceticem/ustasama/komunistima/partizanima/.... jer sam tako napisala.

Kao sto sam napisala da su te rasprave znak necega drugoga.

magdalena1999
27.05.2004., 19:13
Spot Perdita kaže:
Tebi nije ni bilo upuceno. Da si citao moje upise, znao bi da me zaboli uho za Franceticem/ustasama/komunistima/partizanima/.... jer sam tako upravo i napisala.

Jasno sam i napisala da su te rasprave znak necega drugoga.

Ah, tebe zaboli uho za ustase i partizane. Oprosti, ja zapravo nisam procitala tvoje brojne, jako zanimljive upise u kojima uglavnom relativiziras povijesne cinjenice. Jer takvi upisi naprosto ne postoje. :rolleyes:

No dobro, partizani su skrojili povijest pa su ustase zapravo dijelile narodu cokoladne bombone.

Doista kolosalno.

:rolleyes:

Spot Perdita
27.05.2004., 19:18
magdalena1999 kaže:
Ah, tebe zaboli uho za ustase i partizane. Oprosti, ja zapravo nisam procitala tvoje brojne, jako zanimljive upise u kojima uglavnom relativiziras povijesne cinjenice. Jer takvi upisi naprosto ne postoje. :rolleyes:

No dobro, partizani su skrojili povijest pa su ustase zapravo dijelile narodu cokoladne bombone.

Doista kolosalno.

:rolleyes:

A ovo opet nije bilo namijenjeno tebi. Kada si kritizirala Tudmana, ukazala sam ti na to da se za vrijeme SFRJ radilo isto i da su se ljudi onda bojali progovoriti. Na to si se samo izvlacila izjavom "znaci ako moze Tito moze i Tudman". Poanta je bila u tome da je u najmanju rijec dvolican stav onih koji sada najzesce kritiziraju Tudmana, posto su se tada poklapali usima.

A sto se tice ustastva, ti si mi najmanje potrebna da mi objasnis sto je to zlocinacki rezim.

demos
27.05.2004., 19:23
Spot Perdita kaže:
To sto si naveo nije kriterij pri procjenjivanju je li nije li Hrvatska imala fasisticki rezim, taj je rezim bio i tu se nema sto demantirati. Valjda zato ni nemas namjeru izvinjavati se meni "ili nadobudnim povjesnicarima". Samo sto je gore jasno izdvojeno na osnovu cega sam napisala "izvini se".
Dakle - ako sam dobro razumio vaše povjesničarstvo:
Srbija je u II. svjetsko bila fašistička država jer je u njoj vladao Nedićev režim, pa je onda i Slovenija bila fašistička ... - divotnih li povijesnih "istina" - sve ljepotan do ljepotana.
Otkuda li je (u tako fašiziranoj ljepoti) onda izniknula onolika partizanska vojska (tj. DEMANTI tvojih povijesničara)!? Iz bunara!?

Uzgred - čega radi osiječaš da bih ti se trebao ispričati?

Spot Perdita
27.05.2004., 19:28
demos kaže:
Dakle - ako sam dobro razumio vaše povjesničarstvo:
Srbija je u II. svjetsko bila fašistička država jer je u njoj vladao Nedićev režim, pa je onda i Slovenija bila fašistička ... - divotnih li povijesnih "istina" - sve ljepotan do ljepotana.
Otkuda li je onda izniknula onolika partizanska vojska!? Iz bunara!?

Tko smo to "mi" ?

Hrvatska i Srbija su imale fasisticki rezim za vrijeme Drugog Svjetskog Rata(za Sloveniju ne znam): isto tako, Hrvatska i Srbija su postojale i prije Drugog Svjetskog Rata(a i poslije '45e godine).

Partizanski pokret je "osnovao" Josip Broz - koji je za vrijeme interbelluma vec bio aktivan u KPJ ako se ne varam - kada se dogovorio sa Kominternom da ne prihvacaju predaju Kraljevine Jugoslavije.

demos
27.05.2004., 19:41
Spot Perdita kaže:
Tko smo to "mi" ?

Hrvatska i Srbija su imale fasisticki rezim za vrijeme Drugog Svjetskog Rata(za Sloveniju ne znam): isto tako, Hrvatska i Srbija su postojale i prije Drugog Svjetskog Rata(a i poslije '45e godine).
.....
"Vi" ste oni kojima nekako Hrvatska uvijek bude na strani Hitlera, dok se Srbija, Slovenija, i td - mudro "preskaću"

Spot Perdita
27.05.2004., 20:06
demos kaže:
"Vi" ste oni kojima nekako Hrvatska uvijek bude na strani Hitlera, dok se Srbija, Slovenija, i td - mudro "preskaću"

Spanjolska je imala fasisticki rezim (bez Hitlerove pomoci): da ju je imala i Hrvatska je nesto sa cime ja nemam nista, posto sam rodena desetljeca nakon toga. Nema se tu sto preskakati.

magdalena1999
27.05.2004., 20:17
Spot Perdita kaže:
A ovo opet nije bilo namijenjeno tebi. Kada si kritizirala Tudmana, ukazala sam ti na to da se za vrijeme SFRJ radilo isto i da su se ljudi onda bojali progovoriti. Na to si se samo izvlacila izjavom "znaci ako moze Tito moze i Tudman". Poanta je bila u tome da je u najmanju rijec dvolican stav onih koji sada najzesce kritiziraju Tudmana, posto su se tada poklapali usima.

A sto se tice ustastva, ti si mi najmanje potrebna da mi objasnis sto je to zlocinacki rezim.

Pa ti si ta koja meni natanane objasnjava ...:D :D :D

Saberi se malo. :D :D

duvnjak
28.05.2004., 15:59
Hidro ima vremena, jer treba sve to prepisat u racunalo, ili je mozda to bilo vec slozeno 41. Da ga samo podsjetim da je handzar divizija bila muslimanska i ustaska. Mogao bi ozenit barbie pa da naprave koje jugoslovensko djete kako bi nam opet bilo lijepo.

demos
28.05.2004., 18:10
Spot Perdita kaže:
Spanjolska je imala fasisticki rezim (bez Hitlerove pomoci): da ju je imala i Hrvatska je nesto sa cime ja nemam nista, posto sam rodena desetljeca nakon toga. Nema se tu sto preskakati.
Španjolska je imala fašistički režim BEZ HITLEROVE POMOĆI??????? Bi'će pa se ni Musolini tu nije umiješao!?????
Ma bravo. Takvu povijesno neprekrojenu 'istinu' - još nisam imao prigodu ćut.
I uopće nije važno kad si rođena, nego da tvoje mjerilo ne bude za jedne "po babi" a za druge "po stričevima".

Gaj Julije R!sXXXIV
28.05.2004., 18:23
Dragica kaže:
Domovini.

Jesi li im spomenilu da je taj Francetić bio Hitlerov vojnik?

Spot Perdita
28.05.2004., 18:28
demos kaže:
Španjolska je imala fašistički režim BEZ HITLEROVE POMOĆI??????? Bi'će pa se ni Musolini tu nije umiješao!?????
Ma bravo. Takvu povijesno neprekrojenu 'istinu' - još nisam imao prigodu ćut.
I uopće nije važno kad si rođena, nego da tvoje mjerilo ne bude za jedne "po babi" a za druge "po stričevima".

:misli:.....taj rezim je trajao do '75e. Sve je to u Spanjolskoj izmisljeno i sprovedeno sa strane Spanjolca.

Sve u svemu, nesto si mi osjetljiv.

Gaj Julije R!sXXXIV
28.05.2004., 18:31
Spot Perdita kaže:
:misli:.....taj rezim je trajao do '75e. Sve je to u Spanjolskoj izmisljeno i sprovedeno sa strane Spanjolca.

Kao i u NDH :D

KOja je NARAVNO, bila rezultat težnje za slobodom hrvatskog naroda :D:D:D

revolution
28.05.2004., 18:39
Povratak Risa kaže:

dost mi je vise ovakvih tema :bljak:

Spot Perdita
28.05.2004., 18:40
Povratak Risa kaže:

Upravo sam ukazivala na razliku, samo sto se kriterij vlastita inicijativa/tuda inicijativa ne koristi pri procjenjivanju je li negdje bio fasisticki rezim ili ne.

Porvratak Risa kaze:

Teze neki deseti. Recimo, Nikolic za Nedicem.

revolution
28.05.2004., 18:42
.......
,,,,,,,,,

Spot Perdita kaže:
[BNikolic za Nedicem. [/B]

ma on ti prije zudi za mihalovicem

makar... jel to sad relevantno?

Spot Perdita
28.05.2004., 18:48
revolution kaže:

ma on ti prije zudi za mihalovicem

makar... jel to sad relevantno?

Ukoliko znam, Draza Mihajlovic nije bio u tadasnjoj vladi, barem ne sluzbeno.

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 18:53
Spot Perdita kaže:
Ukoliko znam, Draza Mihajlovic nije bio u tadasnjoj vladi, barem ne sluzbeno.

Hmm, nije.

On je bio on-the-ground representative i autoritet Jugoslavenske Kraljevske Kuce, Karadjordjevica, koja je begala u London. Iako se kao fol opirao Svabama, njegovi su cetnici bili kvizlinzi. I njegovi, i Nedicevih, i Djujicevih, itd.

To su Englezi znali, i zato su prebacili support drugu Titu i partizanima, koji su se u pocetku isto slizali s drazinim bradatima. Ali o tome nasi "anti-fasisti" ne rado spominju. :D

"Cim Hitler baci prvu bombonu, kralj Pero pobjeze Londonu."

Sa "jugoslavenskim" zlatom, naravno.

;)

demos
28.05.2004., 19:01
Spot Perdita kaže:

Na žalost - zamorili smo druge.
Ipak, pitanje je jesam li ja preosjetljiv, ili si ti (toliko) neosjetljiva.
Pretpostavimo sad, da si Španjolka. Ili da one pročitaju što si napisala. One, od kojih je većina djece čiji su roditelji i rodbina pobijeni više od međunarodne pomoći Hitlera i Musolinija Franku, nego od nekakvih Španjolaca koji su htjeli fašizam. Izmislili ga ni sami sproveli - sigurno nisu.
E, sad - ako bi tvoja "povijest" godila uhu djece elite,- što misliš kako bi zvučala u ušima pokorenih!?

A, trajanje onog režima, također ne treba zahvaliti Franku, pa ni njegovom neutralnom držanju tijekom II svjetskog rata,- već političkim interesima velikih.

Konačno, nije Huan Karlos demokratizirao Španjolsku zato što je vjerovao da španjolski narod podržava fašizam.

revolution
28.05.2004., 19:09
demos kaže:

Konačno, nije Huan Karlos demokratizirao Španjolsku zato što je vjerovao da španjolski narod podržava fašizam.

good point! :top:

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 19:23
demos kaže:

On je demokratizirao Spanjolsku, ne Jugoslaviju.

demos
28.05.2004., 19:44
On je demokratizirao Spanjolsku, ne Jugoslaviju.
Ovo je bilo tako duboko da san bloka!
O čemu je ono bila riječ!?

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 19:47
demos kaže:
Ovo je bilo tako duboko da san bloka!
O čemu je ono bila riječ!?

Tko ti je kriv sto ti shvacas nesto tako jednostavno kao "duboko."

Cijelo vrijeme vas gledam, i ne mogu fuckin' virovat. Nesto tako jednostavno vi ne mozete shvatit.

NDH je imala ustaski rezim. NDH nije bila ustaska. Ona je, jos jednom, imala ustaski rezim.

Ukratko, narodi i drzavi ne mogu biti "fasisticki," rezimi to jedino mogu biti.

A Hrvatska nije imala sansu nakon sloma NDH da ima drugacijega rezima ili poretka, jer ona je NESTALA.

Toliko o tome.

Spot Perdita
28.05.2004., 20:03
demos kaže:
(...) One, od kojih je većina djece čiji su roditelji i rodbina pobijeni više od međunarodne pomoći Hitlera i Musolinija Franku, nego od nekakvih Španjolaca koji su htjeli fašizam. Izmislili ga ni sami sproveli - sigurno nisu.
E, sad - ako bi tvoja "povijest" godila uhu djece elite,- što misliš kako bi zvučala u ušima pokorenih!?(...)

Ne radi se o tome je li ga izmislio spanjolski narod, nego da je spanjolski narod bio pod fasistickim rezimom.

Demos kaze:

Hrvatska je dobila komunisticki rezim '45e godine.

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 20:06
Spot Perdita kaže:

Hrvatska, unutar jos jedne JUGOSLAVIJE, je dobila komunisticki rezim '45-e.

revolution
28.05.2004., 20:16
Ona je, jos jednom, imala ustaski rezim.

Ukratko, narodi i drzavi ne mogu biti "fasisticki," rezimi to jedino mogu biti.

ali mogu bit komunjare i jugonostalgosi? jelda? JELDA??? ts.. koja tezina i koji kriteriji...b

A Hrvatska nije imala sansu nakon sloma NDH da ima drugacijega rezima ili poretka, jer ona je NESTALA.

:rolleyes: ljutimire....NIKAD Hrvatska nije nestala...zapamti to, nekak si utuvi u svoju pametnu glavicu...

NIKAD!!! ... iako nije bila samostalna.

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 20:31
ali mogu bit komunjare i jugonostalgosi? jelda? JELDA??? ts.. koja tezina i koji kriteriji...b

O cemu ti lupas? I Jugoslavija je mogla biti i demokratska, tj. mogla je imati demokratskog poretka, da joj se dalo sansu. Ali nije, ona je nestala isto. Jer ona je bila uspostavljena protiv VOLJE naroda sto su u njoj zivjeli.

Ne gubimo se u igri rijecima? Kada netko kaze "NACISTICKA NJEMACKA," misli se naravno na razdoblje u kojemu su vladali Nacisti nad Njemackom. Kada se kaze "USTASKA NDH," onda se misli na razdoblje u kojemu su ustase vladali nad Hrvatskom.

Njemacka je, kao sto znamo, opstala. Nacisti su otisli. Ustase su otisli, ali nestade i hrvatska DRZAVA.

ljutimire....NIKAD Hrvatska nije nestala...zapamti to, nekak si utuvi u svoju pametnu glavicu...

Kad je kazem da je nestala HRVATSKA, onda mislim na cinjenicu da je nestala DRZAVA Hrvatska.

Sad, ti se sigurno neces sloziti s cinjenicom da je NDH bila drzava, ali tu ti ja ne mogu pomoci. Ne samo da se ona zvala HRVATSKA, vec je imala i oblike, atribute i karakteristike drzavnosti. Medjutim, bila je priznata od 25 drugih drzava.

Jugoslaveni su nad rusevinom NDH, stvorili Jugoslaviju. Ta Jugoslavija je imala komunisticki rezim. Ta Jugoslavija, da je opstala, da su narodi unutar Jugoslavije htjeli opstanak Jugoslavije, tko zna, mozda se i ona mogla demokratizirati...

Ali nju nitko nije htio. Prvenstveno je Hrvati nisu htjeli, a bogami ni Srbi, koju su htjeli, ne samo SRBIJU, vec i VELIKU Srbiju.

:w

revolution
28.05.2004., 20:34

Ali nju nitko nije htio. Prvenstveno je Hrvati nisu htjeli, a bogami ni Srbi

:D aha....samo albanci su je htjeli..naglasak je na SAMO....

odusevljavas me, zapravo, samo necu priznat... ali ono gore iznad to cu si procitat jos jednom - vrijedi :o

Spot Perdita
28.05.2004., 20:38

(...)
Kad je kazem da je nestala HRVATSKA, onda mislim na cinjenicu da je nestala DRZAVA Hrvatska.

Sad, ti se sigurno neces sloziti s cinjenicom da je NDH bila drzava, ali tu ti ja ne mogu pomoci. Ne samo da se ona zvala HRVATSKA, vec je imala i oblike, atribute i karakteristike drzavnosti. Medjutim, bila je priznata od 25 drugih drzava.

Ovdje se gubis u bitnim nijansama. NDH je bila drzava pod pokroviteljstvom sila Osovine, a SRH je bila drzava pod pokroviteljstvom SFRJ(i velesila kojima je stvaranje i odrzavanje jedne Jugoslavije bilo u interesu). Meni nije jasno zasto kazes da je NDH bila drzava, a SRH ne :misli:

Broadway Blueshirt68 kaze:
Jugoslaveni su nad rusevinom NDH, stvorili Jugoslaviju. (...)

SFRJ su stvorile velesile. KPJ u tome nikada ne bi ni uspjela - jer veliki broj partizana uopce nisu bili komunistickog uvjerenja - da nije imala kontakte sa Sovjetskim Savezom.

Spot Perdita
28.05.2004., 20:49
Hrvatska, unutar jos jedne JUGOSLAVIJE, je dobila komunisticki rezim '45-e.

Ovdje ulazis u drugu tematiku: ukazivala sam Demosa na to da je nevazno je li narod bio za ovaj ili onaj rezim. Iz tog ugla je demokratiziranje Spanjolske nevazeci argument kada se kaze da Spanjolci nisu bili za fasisticki rezim. Drugim rijecima: "Vidis da Spanjolci nisu bili za fasisticki rezim, jer se Spanjolska demokratizirala" je netocno.

Taj argument se upravo koristio s obzirom na stvaranje SFRJ. Hrvati toboze nisu bili za Pavelicev rezim, jer je Hrvatska usla u jugoslavensku federaciju '45e godine.

Hrvati nisu bili za Pavelicev rezim zato sto su normalan narod, sto je nekima jos uvijek tesko shvatiti. A Hrvatska je usla u jugoslavensku federaciju zato sto su drugi odlucili da ce se koristiti ideja jugoslavizma, '45e po treci put.

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 20:54
revolution kaže:
odusevljavas me, zapravo, samo necu priznat... ali ono gore iznad to cu si procitat jos jednom - vrijedi :o

Drago mi je sto te mogu odusevit. Mislim, nikada nisam ni posumnjao u se. :D

Ali, znam ja vec za sto ces se ti uhvatit, stoga, donosim:

Myth: The people of Croatia asked to join Serbia in forming Yugoslavia in 1918.

Reality: The people of Croatia did not ask to join Serbia in 1918. The elected representatives of the Croatian people voted for a "Neutral and Peasant Republic of Croatia" in 1918.

KAKO JE BILO 1918, tako je bilo i 1945.

Sorry.

:w

revolution
28.05.2004., 21:06

Ali, znam ja vec za sto ces se ti uhvatit, stoga, donosim:

donosis neku lajnicu totlano pojednostavljenog smisla...

KAKO JE BILO 1918, tako je bilo i 1945.

ma ni slucajno....fulao skroz.....

Sorry.

ako cemo na drzavno politckoj razini :D > ah tjah...ma ok, i drugi put...

:o :)

mali hint> pronadji jos literaturice (maa, nek bude i "neovisna", ne mora bit s crne legije i slino ;) ) pa prouci to o peasants prici i opcenito kaj i kak je to sve bilo neposredno PRIJE ujedinjenja iliti porobljenja
...., plasnticnjaci uvijek se mogu prikazat po potrebi - autora...

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 21:14
donosis neku lajnicu totlano pojednostavljenog smisla...

Toliko je jednostavno, a neki dan-danas ne mogu shvatit da je hrvatski narod tezio za svojom nezavisnom drzavom. NDH je bila drzava Hrvatska. Koliko je ona stvarno bila nezavisna, tj. koliko su ondasnje vlasti imali suvereniteta, je druga prica. A i ne znamo kako bi to bilo nakon sloma ustaskog rezima, jer je i slomljena Hrvatska -- ustaski rezim nije mogao zamjenit, recimo, demokratski hrvatski rezim. Njega nije ni zamjenio hrvatski komunisticki rezim.

Jugoslavija je stvorena.

ma ni slucajno....fulao skroz.....

Aha, da. :o Nazalost, vidili smo sto se dogadja kada se narodu oduzme pravo na vlastitu drzavnost. Kada se zatire PRAVO narodu na drzavu --- krvoprolice.

mali hint> pronadji jos literaturice (maa, nek bude i "neovisna", ne mora bit s crne legije i slino ) pa prouci to o peasants prici i opcenito kaj i kak je to sve bilo neposredno PRIJE ujedinjenja iliti porobljenja

:zzz:

Spot Perdita
28.05.2004., 21:20
(...) NDH je bila drzava Hrvatska. Koliko je ona stvarno bila nezavisna, tj. koliko su ondasnje vlasti imali suvereniteta, je druga prica. A i ne znamo kako bi to bilo nakon sloma ustaskog rezima, jer je i slomljena Hrvatska -- ustaski rezim nije mogao zamjenit, recimo, demokratski hrvatski rezim. Njega nije ni zamjenio hrvatski komunisticki rezim.

Jugoslavija je stvorena.

Tvrdoglavijeg stvorenja od tebe uistinu nema. Da je drzava koja je '45e stvorena bila unitarna drzava, dala bi ti za pravo. Pitala sam te nesto u upisu gore a ti mi na to nisi odgovorio, vidim ja to jako dobro.

revolution
28.05.2004., 21:25
.

.... ovo ono ovo ono...

....

E NEMRES SAD CORIT!!! :D

nego fino si malo pogledaj to sve, pa onda pisi....

dakle, razdoblja neposredno pred 1918 pa prouci narodnooslobodilacku borbu ....(fusnota> NOR - izraz koji neki, ili neupuceni ili svjesni ignoranti - nazivjau raznim drugim pogrdnim imenima) :rolleyes: :o

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 21:32
Spot Perdita kaže:
Tvrdoglavijeg stvorenja od tebe uistinu nema. Da je drzava koja je '45e stvorena bila unitarna drzava, dala bi ti za pravo. Pitala sam te nesto u upisu gore a ti mi na to nisi odgovorio, vidim ja to jako dobro.

Nemam namjeru odgovoriti. A znas da inace bjezim od rasprave. :o

Tvrdoglav ko dalmatinsko magare. :D

Spot Perdita
28.05.2004., 21:32
revolution kaže:
(...)
dakle, razdoblja neposredno pred 1918 pa prouci narodnooslobodilacku borbu ....(fusnota> NOR - izraz koji neki, ili neupuceni ili svjesni ignoranti - nazivjau raznim drugim pogrdnim imenima) :rolleyes: :o

Koliko hoces ljudi u Europi se borilo protiv Treceg Reicha, samo sto to nije toliko razvikano kao u tadasnjoj Jugoslaviji. A potrebno je bilo razvikati, jer je to sami temelj SFRJ. Ta zemlja nije osnovana na borbi, nego na bajki o toj borbi. Bajka je bila da su se *trumpets* narodi i narodnosti borili protiv okupatorskih snaga kako bi uspostavili...itd. itd.

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 21:33
revolution kaže:

Borba tamo nekih jugoslavena, jednostavno me ne zanima.

revolution
28.05.2004., 21:37

:D daklem

u tvom historic preview 50 god jednostavno NEMA :D :D :o :W

kolega, zao mi je, morat cete ponovit gradivo

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 21:40
revolution kaže:
:D daklem

u tvom historic preview 50 god jednostavno NEMA :D :D :o :W

kolega, zao mi je, morat cete ponovit gradivo

No thank you.

revolution
28.05.2004., 21:45
No thank you.

:zzz: eh pa onda kolega morate na drugi fax...

preporucujem norval, ili okolicu :D

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 21:56
revolution kaže:
eh pa onda kolega morate na drugi fax...

preporucujem norval, ili okolicu :D

Samo da nije JU-indoktrinacija, makar i u Norvalu. ;)

svastikuti
28.05.2004., 22:11
Spot Perdita kaže:
...Ta zemlja nije osnovana na borbi, nego na bajki o toj borbi...
Je Churchill ,Roosevelt i Staljin mnogo su voljeli narodne bajke juznoslavenskih naroda. :raspa:

Spot Perdita
28.05.2004., 22:12
svastikuti kaže:
Je Churchill ,Roosevelt i Staljin mnogo su voljeli narodne bajke juznoslavenskih naroda. :raspa:

To sam upravo rekla.

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 22:15

svastikuti
28.05.2004., 22:22
Spot Perdita kaže:
To sam upravo rekla.

I znaci zao ti sto Crvena armija kad je dosla nije i ostala "na svome" Jadranu , brdima i dolima 1945. :rolleyes:

Spot Perdita
28.05.2004., 22:32
svastikuti kaže:
I znaci zao ti sto Crvena armija kad je dosla nije i ostala "na svome" Jadranu , brdima i dolima 1945. :rolleyes:

Meni se cinilo da je ostala sve do '48e.

frčlopir
28.05.2004., 22:43

normalno, to spada u domenu kriminalistike... patologija zločina :bljak:

Feniks
28.05.2004., 22:46
Spot Perdita kaže:
Ovdje se gubis u bitnim nijansama. NDH je bila drzava pod pokroviteljstvom sila Osovine, a SRH je bila drzava pod pokroviteljstvom SFRJ(i velesila kojima je stvaranje i odrzavanje jedne Jugoslavije bilo u interesu). Meni nije jasno zasto kazes da je NDH bila drzava, a SRH ne :misli:

Svakim danom si sve ljepša i ljepša! Umrijet ćeš od ljepote!
Kao hrvatski narod je svojom voljom, snagom oružja ili nekim drugim putem, uspostavio svoju državu, a onda se utekao silama Osovine da mu one budu garant državnosti.
A istina glasi da je hrvatski narod dajući preko 90% glasova V. Mačeku i njegovom HSS-u bio gotovo plebiscitarno opredijeljen za Banovinu Hrvatsku unutar Kraljevine Jugoslavije. Frankovci, ustaško političko krilo, dobivali su 2-3 % glasova na izborima. Toliko o opredjeljenjima hrvatskog naroda. Sapienti sat!
Papa Pio XII koji je kao Eugenio Pacelli bio više godina papinski nuncij u Njemačkoj i svjedočio Hitlerovom usponu na vlast, te dotičnog dobro upoznao, zatražio je od Hitlera da na području nekadašnje A-U monarhije osnuje dvije katoličke države kako bi Vatikan povratio bar dio utjecaja koji je imao, preko katoličke dinastije Habsburga, na čitavom području A-U.
Tako su uspostavljene marionetske tvorevine tzv. NDH i Tisova Slovačka.
U prilog tome govori i ponašanje A. Stepinca koji nije propuštao reći "katolička država" uvijek kad je o tzv. NDH bila riječ.
I gdje je tu hrvatski narod? Kakva njegova volja? Tko ga je i za što pitao?
Sam "vojskovođa" S. Kvaternik je prilikom proglašenja uspostave tzv. NDH doslovce rekao da se "uspostavlja voljom našeg saveznika".
Dakle tzv. NDH nije bila država pod pokroviteljstvom sila Osovine, nego je to bila volja i vlasništvo sila Osovine. Te marionetske tvorevine bez Hitlerove volje ne bi bilo. Zato ona nije nikako mogla nadživjeti svojeg tvorca, jer je Hitler bio njezin tvorac, a ne hrvatski narod.

SRH s druge starne nije bila država pod pokroviteljstvom SFRJ. Sama ta konstatacija je jednako blesava kao kad bi netko rekao da je Bavarska država pod pokroviteljstvom SR Njemačke.
SRH (jednako kao i druge SR u sastavu SFRJ) bila je država i nosilac izvornog suvereniteta, koja se dragovoljno udružila u SFRJ prenoseći na nju dio svojeg suverenita. Državljanin SFRJ postajalo se temeljem republičkog državljanstva, pa kada se tražila potvrda o državljanstvu SFRJ, dobivao se dokument koji se zvao "Izvod iz knjige državljana SR Hrvatske".

Jugoslavija poslije WWII svoje postojanje zahvaljuje odlukama Teheranske konferencije "velike trojice" koji su, raspravljajući o ustroju svijeta poslije završetka rata, zaključili (između ostalog) a) da se neće moći održati nijedna državna ili pradržavna tvorevina uspostavljena voljom fašista, nacista ili militarista i b) da će biti Jugoslavija. Tada nitko nije ništa rekao o društveno-političkom uređenju te Jugoslavije.

SFRJ su stvorile velesile. KPJ u tome nikada ne bi ni uspjela - jer veliki broj partizana uopce nisu bili komunistickog uvjerenja - da nije imala kontakte sa Sovjetskim Savezom.

Jugoslavija jest volja velesila, ali sve drugo je Titov brand! Dakle KPJ jest uspjela u potpunosti, jer je organizirala ustanak protiv okupatora i kvislinga koji je na antifašističkim postavkama dovela do pobjedonosnog završetka, uz istodobno provođenje socijalne revolucije, a na višestranačkim izborima 1945. odnijela je pobjedu.
Uostalom zašto bi svi ili većina pripadnika NOP-a bili ili morali biti članovi iste političke stranke? Ili bili komunisti po uvjerenju?
Neprijeporna je činjenica da su jedino komunisti imali čvrstu i učinkovitu organizaciju i zbog toga su se npr. HSS-ovci, koji nisu imali ništa zajedničko s crvenom zvijezdom i barjakom, stavljali pod tu zvijezdu i taj barjak s ciljem oslobađanja zemlje, a ne s namjerom da postanu članovima SK, premda ni oni koji su pristupili komunistima nisu bili tako rijetki.

Ja jednostavno ne razumijem zašto je istinu tako teško prihvatiti!
Pa se onda petlja s "vjekovnom težnjom", "željom hrvatskog naroda za vlastitom državom" i sličnim budalaštinama. Kao da SRH nije bila država i nije bila Hrvatska. Nije bila samostalna, pa što? Samostalna nije ni već spomenuta Bavarska, pa što?

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 22:50
Stigao je Feniks...

...vrijeme za...

frčlopir
28.05.2004., 22:53
Druže M.. ovaj Feniks.. sljedeći put izdrkajte u toaletu, a ne na Forumu :rolleyes:

frčlopir
28.05.2004., 22:57
Dakle KPJ jest uspjela u potpunosti, jer je organizirala ustanak protiv okupatora i kvislinga koji je na antifašističkim postavkama dovela do pobjedonosnog završetka, uz istodobno provođenje socijalne revolucije, a na višestranačkim izborima 1945. odnijela je pobjedu.
ovo mi je posebno drag dio :D višestranačkim izborima.. čuj izborima :lol:

Feniks
28.05.2004., 22:57
frčlopir kaže:
Drže M.. ovaj Feniks.. sljedeći put izdrkajte u toaletu, a ne na Forumu :rolleyes:

To, kad radim, druže frljo, radim direktno u tvoja pogana usta!

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 22:58
frčlopir kaže:

:rofl:

Feniks
28.05.2004., 22:59
frčlopir kaže:

Da, frljo, na izborima i to višestranačkim!

BroadwayBlueshirt 68
Feniks kaže:

BroadwayBlueshirt 68
Feniks kaže:

:rofl: :rofl: :rofl:

frčlopir
28.05.2004., 23:02
Feniks kaže:
jesu te to u partiji naučili odmah poslije smjernica socijalizma :D :D malo Marxa malo Engelsa pa malo druga Mileta iz prve banijske udarne :D

Feniks
28.05.2004., 23:04
frčlopir kaže:
jesu te to u partiji naučili odmah poslije smjernica socijalizma :D :D malo Marxa malo Engelsa pa malo druga Mileta iz prve banijske udarne :D

Ne ovo je moja specijalnost, iz kurca pa tebi u usta.

frčlopir
28.05.2004., 23:05
Feniks kaže:
hm da na tim izborima je moj djed pljunuo u pljucu...jer to je bila JEDINA druga opcija ako ne glasaš za "osloboditelje"... i završio na križnom putu cca 9 mj. (nepotrebno reći da nije bio ni u jednoj vojsci) jebeni izbori...dobro organizirani :top:

Feniks
28.05.2004., 23:05
Frljo, ti si mali, pa onda dalje komuniciraj s mojim malim.

frčlopir
28.05.2004., 23:07
Feniks kaže:
Ne ovo je moja specijalnost, iz kurca pa tebi u usta.
jebiga i onda se uvrjedite kad vas zovu pederima...

Jel te "starješina" tome naučio ili drug politički??:D

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 23:23
frčlopir kaže:

:s

Spot Perdita
28.05.2004., 23:41
Feniks kaže:
(...)Dakle tzv. NDH nije bila država pod pokroviteljstvom sila Osovine, nego je to bila volja i vlasništvo sila Osovine. Te marionetske tvorevine bez Hitlerove volje ne bi bilo. Zato ona nije nikako mogla nadživjeti svojeg tvorca, jer je Hitler bio njezin tvorac, a ne hrvatski narod.

Ovo o Frankovoj fakciji sam znala, cak sam to i pisala na forumu.
Nigdje ne pise da se gleda nacin uspostavljanja drzave pri procjeni radi li se o drzavi ili ne.

Feniks kaze:
SRH s druge starne nije bila država pod pokroviteljstvom SFRJ. Sama ta konstatacija je jednako blesava kao kad bi netko rekao da je Bavarska država pod pokroviteljstvom SR Njemačke.
SRH (jednako kao i druge SR u sastavu SFRJ) bila je država i nosilac izvornog suvereniteta, koja se dragovoljno udružila u SFRJ prenoseći na nju dio svojeg suverenita. Državljanin SFRJ postajalo se temeljem republičkog državljanstva, pa kada se tražila potvrda o državljanstvu SFRJ, dobivao se dokument koji se zvao "Izvod iz knjige državljana SR Hrvatske".

Ovisi o tome kako je federacija uredena. Neke federacije naglase federalni suverenitet, neke republicki suverenitet. To da je Hrvatska bila nosilac izvornog suvereniteta se tek odlucilo nakon sto je uspostavljena SFRJ, pa se ni ne moze govoriti o dragovoljnom udruzivanju.

Feniks kaze:
Jugoslavija poslije WWII svoje postojanje zahvaljuje odlukama Teheranske konferencije "velike trojice" koji su, raspravljajući o ustroju svijeta poslije završetka rata, zaključili (između ostalog) a) da se neće moći održati nijedna državna ili pradržavna tvorevina uspostavljena voljom fašista, nacista ili militarista i b) da će biti Jugoslavija. Tada nitko nije ništa rekao o društveno-političkom uređenju te Jugoslavije.

Odlucili su "ne odrzavati sto je stvoreno voljom fasista i nacista" iz principa? Mozda su polazili od krive tocke, na sto ukaziva i stvaranje Jugoslavije.

Feniks kaze:
Jugoslavija jest volja velesila, ali sve drugo je Titov brand! Dakle KPJ jest uspjela u potpunosti, jer je organizirala ustanak protiv okupatora i kvislinga koji je na antifašističkim postavkama dovela do pobjedonosnog završetka, uz istodobno provođenje socijalne revolucije, a na višestranačkim izborima 1945. odnijela je pobjedu.

KPJ nije uspjela, jer Jugoslavije vise nema. A partizanski pokret je bio komunisticki pokret koji se koristio terminom "antifasizam" da bi privukao vise ljudi.

Feniks kaze:
Uostalom zašto bi svi ili većina pripadnika NOP-a bili ili morali biti članovi iste političke stranke? Ili bili komunisti po uvjerenju?
Neprijeporna je činjenica da su jedino komunisti imali čvrstu i učinkovitu organizaciju i zbog toga su se npr. HSS-ovci, koji nisu imali ništa zajedničko s crvenom zvijezdom i barjakom, stavljali pod tu zvijezdu i taj barjak s ciljem oslobađanja zemlje, a ne s namjerom da postanu članovima SK, premda ni oni koji su pristupili komunistima nisu bili tako rijetki.

Ako je pokret komunisticki, onda je i logicno da se tome pridruze komunisti. Dosta Hrvata je i bjezalo u partizanski pokret jer u to vrijeme nisu imali alternativu.

Feniks kaze:
Ja jednostavno ne razumijem zašto je istinu tako teško prihvatiti!
Pa se onda petlja s "vjekovnom težnjom", "željom hrvatskog naroda za vlastitom državom" i sličnim budalaštinama. Kao da SRH nije bila država i nije bila Hrvatska. Nije bila samostalna, pa što? Samostalna nije ni već spomenuta Bavarska, pa što?

Ovo se ne odnosi na mene. A slikoviti govor se ne treba primati preozbiljno.

revolution
28.05.2004., 23:54
hm da na tim izborima je moj djed pljunuo u pljucu...jer to je bila JEDINA druga opcija ako ne glasaš za "osloboditelje"... i završio na križnom putu cca 9 mj. (nepotrebno reći da nije bio ni u jednoj vojsci) jebeni izbori...dobro organizirani :top: [/QUOTE]

izbori....osloboditelji...pa...bleiburg...

nashlihtati vremeplov!
:o

BroadwayBlueshirt 68
28.05.2004., 23:57
revka, ne to radit... :nono:

revolution
29.05.2004., 00:01
kaj nemoj?

a i
nisam "revka'...nego revolution

Feniks
29.05.2004., 00:17
Spot Perdita kaže:
Ovo o Frankovoj fakciji sam znala, cak sam to i pisala na forumu.
Nigdje ne pise da se gleda nacin uspostavljanja drzave pri procjeni radi li se o drzavi ili ne.

Ne seri!
Da? Znači da je i tzv. RSK bila država!?

Ovisi o tome kako je federacija uredena. Neke federacije naglase federalni suverenitet, neke republicki suverenitet. To da je Hrvatska bila nosilac izvornog suvereniteta se tek odlucilo nakon sto je uspostavljena SFRJ, pa se ni ne moze govoriti o dragovoljnom udruzivanju.

Ne seri!
Ma nemoj, a što ćemo s predstavničkim tijelom koje se zvalo ZAVNOH, koje je donijelo odluku o udruživanju NR Hrvatske u DFJ. To ćemo preskočiti, pa onda blebetati budalaštine!

Odlucili su "ne odrzavati sto je stvoreno voljom fasista i nacista" iz principa? Mozda su polazili od krive tocke, na sto ukaziva i stvaranje Jugoslavije.

Ne seri!
Oni nisu stvarali Jugoslaviju, već potvrdili njen kontinuitet! Za sile Antifašističke koalicije Jugoslavija nije prestala postojati njenom okupacijom. Uostalom aktivna je bila Kraljevska vlada u izbjeglištvu kao i više ambasada, a pogotovo one u Washingtonu, Moskvi i Londonu.

KPJ nije uspjela, jer Jugoslavije vise nema. A partizanski pokret je bio komunisticki pokret koji se koristio terminom "antifasizam" da bi privukao vise ljudi.

NOP jest bio prvenstveno antifašistički pokret kojeg su organizirali komunisti.
A to što se savezna država razdružila i što je u zemljama koje su se osamostalile promijenjeno društveno-političko uređenje, ne govori protiv uspjeha komunista. Ili bi po tebi ljudi još živjeli u rodovskoj zajednici.

Ako je pokret komunisticki, onda je i logicno da se tome pridruze komunisti. Dosta Hrvata je i bjezalo u partizanski pokret jer u to vrijeme nisu imali alternativu.

Ma najveći broj pertizana Hrvata bio je iz HSS-a.
Kako nisu imali alternativu? Mogli su pokrenuti paralelni katolički pokret otpora ili se pridružiti ustašama.

Ovo se ne odnosi na mene. A slikoviti govor se ne treba primati preozbiljno.

Što bi se odnosilo na tebe!? Odnosi se na moju pokojnu babu!

Feniks
29.05.2004., 00:22
revolution kaže:
kaj nemoj?

a i

To on tebi odmila. Sirotinje nije shvatila što si napisala.

A onaj ljepotan, s onom pričom o svom djedu, gnoji k'o ruka debelo! To je vrijeme straha i samo lud čovjek bi učinio nešto što liči na ono što ljepotan piše.
Pa onda devet mjeseci na "križnom putu", onda kad "kolona" već davno bilo nije.
Ubitačan tip!

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 00:25
Ajde, jos jednom, molim te, ispricaj nam kako su izgledali ti visestranacki izbori...

:lol: :rofl:

Car si, car!!! Nema te cili svit! :s

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 00:27
Feniks kaže:
Ne seri!
Oni nisu stvarali Jugoslaviju, već potvrdili njen kontinuitet! Za sile Antifašističke koalicije Jugoslavija nije prestala postojati njenom okupacijom. Uostalom aktivna je bila Kraljevska vlada u izbjeglištvu kao i više ambasada, a pogotovo one u Washingtonu, Moskvi i Londonu.

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

frčlopir
29.05.2004., 01:27
revolution kaže:
hm da na tim izborima je moj djed pljunuo u pljucu...jer to je bila JEDINA druga opcija ako ne glasaš za "osloboditelje"... i završio na križnom putu cca 9 mj. (nepotrebno reći da nije bio ni u jednoj vojsci) jebeni izbori...dobro organizirani :top:

izbori....osloboditelji...pa...bleiburg...

nashlihtati vremeplov!
:o [/QUOTE]

naravno, ne bi me trebalo iznenaditi da i ne znaš što je križni put... a očito ne znaš :rolleyes:
križni put je uslijedio nakon komunističkog masakra na Bleiburgu... a trajao je za neke i godinama.

frčlopir
29.05.2004., 01:33
Feniks kaže:
To on tebi odmila. Sirotinje nije shvatila što si napisala.

A onaj ljepotan, s onom pričom o svom djedu, gnoji k'o ruka debelo! To je vrijeme straha i samo lud čovjek bi učinio nešto što liči na ono što ljepotan piše.
Pa onda devet mjeseci na "križnom putu", onda kad "kolona" već davno bilo nije.
Ubitačan tip!
oooo nije bilo kolona ha... pa bilo je svašta druže... još godinama poslije rata.. npr. stric ustaški poručnik je emigrirao tek -1948- nakon blistave karijere u Križarima... :w
Kako li se zvalo ono mjesto u koje banditi nisu uspjeli ući do 1952 :B

frčlopir
29.05.2004., 01:35
revolution kaže:

ali ti jesi Revka... nemaš ti ništa sa revolution....samo željneni imiđ:rolleyes:

Simba-OS
29.05.2004., 11:48
Barbie kaže:
Što se partizanskih "zločina" tiče, često se da pročitati da je onaj koji brani svoju zemlju na svom tlu ne može počiniti zločin. Nije li to slučaj sa partizanima? Oni su herojski branili svoju zemlju i svoje ljude
Vidim da koristiš navodnike. Je li to što ne vjeruješ da su partizani počinili zločine ili za njih imaš opravdanje, pa ih ne smatraš zločinima? Dvostruka mjerila, a? Ako danas cijeli civilizirani svijet promatra ratne događaje (pa i povijesne) u svjetlu međunarodnog ratnog prava i ženevske konvencije, onda ovi vrijede za sve, bilo da ih je počinila napadačka, bilo obrambena strana.
Drugo, koju su to svoju zemlju branili partizani? Koja je to država bila? Zar si okinula iz povijesti? Partizani nisu bili legalna vojska tada postojeće države. Pa sad, ako su partizani mogli napraviti revoluciju radi onog što se danas zove državni udar i radi stvarnja svoje države, ne vidim razloga zašto to nisu mogli i drugi. Komunisti, kao politička stranka (ili pokret) željeli su na području umiruće Kraljevine stvoriti svoju komunističku državu (što su i uspjeli). U Hrvatskoj su isto tako postojale snage koje su željele samostalnu Hrvatsku, kao što su u Srbiji (a i u Hrvatskoj) postojale srpske snage koje su željele ostvariti "vekovni san" Veliku Srbiju. Situacija je bila puno kompliciranija, nego što ju ti predstavljaš "crno-bijelo". Pa ti sad reci tko je bio svoj na svome i tko se borio za svoju zemlju. Metode su drugi par rukava. A i činjenica je da povijest pišu pobjednici, tako da su generacije u školi učili "povijest" koja je bila više ili manje iskrivljena i činjenično netočna. Meni ne treba nikakav povjesničar jer sam činjenice dobio iz prve ruke, od mog danas pokojnog djeda, koji je kao partizan sudjelovao u WW2. Pa ako on kao partizan kaže da su partizani činili strahovite zločine, onda sam u to siguran. Ne zaboravi da je u redovima partizana bilo jako puno Srba zadojenih idejom srpstva i velike srbije. Također je određeni broj četnika prešao partizanima kad su vidjeli da je stvar izgubljena. I bili su jako dobro prihvaćeni, za razliku od ustaša, kojima je slijedio metak.
Barbie kaže:
...dok su Ustaše i Četnici kolabirali sa okupatorom i tako direktno i indirektno skrivili svoju smrt.

Vrlo demokratsko razmišljanje za nekoga u 21.stoljeću kada su ljudska prava na daleko višoj razini. Isto ko da kažeš kako vlasnik trgovine može mirno upucati klinca koji je došao drpiti žvake, jerbo je svojim postupkom sam skrivio svoju smrt.
Osim toga, ustaše su se također borili za svoju zemlju, ako nisi znala, nisu pali s marsa. Ovim ne podržavam metode kojima su se koristili.
Barbie kaže:

Možeš li ti navesti bitke, sukobe četnika i ustaša? Gdje, kada? Dokumenti, link, bilo kakve informacije?

Joj, daj sramotiš se... može citat?
"Krajem marta 1945. godine Đurišić je ušao u sukob sa Mihailovićem i sa svojim jedinicama odvojio se od glavnine i krenuo put Slovenije. Da bi sa svojim snagama što bezbednije prešao preko Hrvatske, Đurišić je stupio u pregovore sa crnogorskim separatistom Sekulom Drljevićem. Rezultat ovih pregovora bio je sporazum po kome je Đurišić priznao Drljevića za crnogorskog poglavara. Drljević je ovu skupinu momentalno hteo priključiti ustaškoj vojsci u borbi protiv snaga JA. To se nije slagalo sa planovima Đurišića da stigne do Slovenije. Kao posledica toga došlo je na Lijevčem Polju do žestokog sukoba između četnika i ustaša. Odmornija ustaška vojska, potpomognuta tenkovima, uspela je da desetkuje četnike. Našavši se u bezizlaznoj situaciji, Đurišić se sa preostalim delom ljudstva morao predati ustašama. Ustaše su preostalu vojsku prebacile u Novu Gradišku, a Đurišića i druge četničke prvake pobili su u Jasenovcu. Time je okončan plan prelaska crnogorskih četnika u Sloveniju."
Evo, da ne pišem što mi je djed pričao, pa da ne kažeš da izmišljam.
Barbie kaže:
Jesi li svjesna kakvu si glupost ovdje napisala? Partizani su bili državotvorci hrvatske države? Ja sam stvarno neinformiran. Mislio sam da su partizani, a poglavito KP, stvaraoci JUGOSLAVENSKE države, a da su sve one sa HRVATSKIM DRŽAVOTVORNIM idejama zatvarali i li pogubili zbog veleizdaje, separatizma itd. Nisam ni znao da sam i prije '91. imao hrvatsko državljanstvo i hrvatsku putovnicu. Da sam račune plaćao hrvatskom valutom i da je na svjetskim prvenstvima igrala hrvatska repka. I što je najbolje, nisam pojma imao da sam na odsluženje vojnog roka išao u HNA (hrvatska narodna armija). A i pojma nisam imao da su granice federativnih jedinica SFRJ zapravo bile državne granice i da smo svi bili države u državi. Što znači da je referendum 90-te zapravo bio bespotreban, jerbo smo već bili država i prije.
...Bili su to mahom vrlo bogati ljudi, lokalni obrtnici čija je imovina bila konfiscirana...
Čudno, ne vidim razliku od onog što je KP radila nakon '45. Ili čudom nisi čula za nacionalizaciju?

Simba-OS
29.05.2004., 12:04
Devet vrsta logora

Zlatoje Martinov
Prvi progoni vojvođanskih Nemaca počeli su u oktobru 1944. godine kada su jedinice Narodnooslobodilačke vojske zajedno sa sovjetskim trupama umarširale u vojvođanska sela i gradove Prvo su hapšeni pripadnici SS divizije Princ Eugen, članovi njihovih porodica, funkcioneri i istaknuti članovi Kulturbunda, seoski čelnici, gradonačelnici i funkcioneri gradske uprave, i oni koje su pripadnici drugih naroda označili kao zločince. Kasnije su selektivno, u zavisnosti od mesta do mesta, bili hapšeni muškarci od 18 do 60 godina. Po mnogim selima i gradovima bili su formirani logori raznih kategorija u kojima su smeštani ne samo muškarci već i žene i deca. Te kategorije su bile sledeće : koncentracinoslager (logor za radno nesposobne), fernihtungslager (logor smrti), civillager (logor za civile), arbajtslager (radni logor), krankenlager(logor za bolesne) krigsgefangen lager (logor za ratne zarobljenike), kindernlager (logor za decu), durhgangslager (prolazni logor) i ortslager (mesni logor- zatvor). Samo na teritoriji današnje Vojvodine bilo je 40 logora od radnih, dečijih, do koncentracionih i logora za izvršenje smrtne kazne, i to po sledećim mestima:
Bačka Palanka-radni, Stari Futog-radni, Novi Sad-radni, Ruma-radni, Zemun-radni, Pančevo-radni, Kovin-radni, Bela Crkva-radni, Vršac-radni, Ečka- radni, Banatski Despotovac- radni, Srbobran-radni, Šove-radni, Zrenjanin-radni, Elemir-radni, Jaša Tomić-radni, Bačka Topola-radni, Banatski Karlovac-bolnički, Debeljača-dečiji, Kikinda-koncentracioni, Gakovo-koncentracioni, Bački Jarak-koncentracioni, Sombor-radni, Crvenka-radni, Kula-radni, Sremska Mitrovica- centralni sabirni i radni logor, Vrbas-radni, Pašićevo-radni, Parabuć-radni, Apatin-radni, Banatsko Novo Selo-dečiji, Torža-radni, Molin-koncentracioni, Knićanin (Rudolfsgnad)-koncentracioni, Sečanj-radni, Sarča-radni, Nova Crnja-radni, česterak-radni, Jabuka-dečiji, Katarina-bolnički logor.
Većina logora nije bila ograđena žicom, već su to mahom bili delovi sela tj. pojedine ulice ili kao što je to slučaj sa npr. Knićaninom da je čitavo selo bilo pretvoreno u logor. Svi uhapšeni saslušavani su od strane vojnih organa, OZNE ili predstavnika novoformirane seoske ili gradske vlasti. Za vreme istrage uhapšeni su zatvarani u improvizovane zatvore : podrume, škole , magacine i sl. Paralelno sa hapšenjima počela su i streljanja pojedinih najozloglašenijih pripadnika vojnih nemačkih formacija. Ponekad je to činjeno bez ikakve provere, samo na dojavu npr. komšija često su streljani i članovi porodice nekog zločinca u znak odmazde. Prvo zabeleženo masovno streljanje bilo je u Pančevu u noći između 22. i 23. oktobra 1944. godine kada je streljano 80 lica nemačke nacionalnosti. U svedočenju Nemca iz Starčeva Johana Vana, navodi se da je 18. oktobra 1944. streljano sedam starčevačkih Nemaca, a u naredna četiri dana, do 22. oktobra još 82 pripadnika nemačke narodnosti starosti 17 do 70 godina. Kao jedan od aktera streljanja pominje se lokalni partizan sa nadimkom Kljukalo, a kao islednik u ime novoformirane narodne vlasti koji je odlučivao o životu ili smrti uhapšenih izvesni starčevački student, Lazar Živulj, docniji politički funkcioner i ambasador koji je diplomatsku karijeru okončao u Maroku 1987. godine odlaskom u penziju. Svedok navodi sledeća imena streljanih Starčevaca : Ulrih Hans, Jozef Jel, Jozef Bek, Franc Hiršal, Paul Elinger, Franc Šturm, Štefan Van, Balzek Šuster i Štefan Laban. Do kraja tog meseca izvršena su i streljanja u Sarči i Srpskoj Crnji. Zabeležena su streljanja vojvođanskih Nemaca i prilikom sprovođenja u logore u Vršcu, Kikindi i Zrenjaninu.
Mada su u Vojvodini po okončanju ratnih dejstava vlast preuzeli partizanski vojni organi odnosno Narodno-oslobodilački odbori predstavnicima Crvene armije je takođe bilo dozvoljeno da vrše istrage pa i streljanja nad lokalnim Nemcima. Tako je od strane sovjetskih vojnih vlasti decembra 1944. godine izvršen izbor od 30.000 radno sposobnih Nemaca iz Vojvodine (muškaraca od 17-45 i žena 18-40 godina) koji su preko Rumunije deportovani na rad u SSSR. Putovali su u teretnim vagonima gotovo mesec dana i po dolasku raspoređeni su u radne logore u sledećim mestima : Harkov, Rostov, Krivoj Rog, Vorošilovgrad i Dnjepopetrovsk. Samo tokom putovanja usled slabe ishrane i od studeni umrlo je preko 850 lica, dok je 5.000 stradalo od gladi i bolesti u samim logorima. Najveći broj ovih ljudi je početkom pedesetih godina upućen u Istočnu Nemačku, a manji deo vraćen u Jugoslaviju. Nastavlja se
Sva lica koja su preživela prvi talas mržnje i odmazde, a koja su na osnovu dokumenata ili svedočenja Srba dokazali da nisu činili zločine i nisu pripadali nemačkim oružanim formacijama, bila su zatvarana isključivo u radne logore u kojima je bilo dozvoljeno slobodno kretanje i komunikacija sa lokalnim življem.. Radili su na poljskim dobrima uglavnom bez naknade, na raščišćavanju ruševina, u ciglanama, na popravkama puteva i železničkih pruga, žene su radile u seoskim kućama ali i u novoformiranim zemljoradničkim zadrugama i kolhozima tj. seljačkim radnim zadrugama.

Feniks
29.05.2004., 12:07
frčlopir kaže:
oooo nije bilo kolona ha... pa bilo je svašta druže... još godinama poslije rata.. npr. stric ustaški poručnik je emigrirao tek -1948- nakon blistave karijere u Križarima... :w

Ljepoto od ljepote!
"Kolone" su jedno, a "križari" drugo!
A poslije ti je stric uz gusle, u dvanaestercu, opjevao svoju "blistavu karijeru u Križarima"! A ta "blistava karijera" bi se mogla najbolje opisati sa onom "Jozo, daj vode"!
Naime, za neupućene, prilikom ubacivanja "križarske" radiostanice iz Austrije u zemlju, radiostanice, kojom se trebalo komunicirati a i koordinirati aktivnostima "križara", OZN-a je istog trena čopila tu radiostanicu, pomoću koje je sve do likvidacije zadnje "križarske" bande komunicirala s centrom u Austriji u ulozi "križara" u zemlji. Ta varka nije bila provaljena sve do hvatanja Lj. Miloša, B, Kavrana i A. Moškova, čime je završena "križarska" priča.
A daj mi, života ti, reci u koje to mjesto vlasti DFJ nisu mogle ili uspjele ući do 1952., a da je bilo na području DFJ!
Frljo, ovi, na koje si ti silno ponosan, bili su i ostali zadnja govna, a nakon hvatanja "pjevali" su kao slavuji.
Da ti nešto šapnem u povjerenju, general Ante Moškov je, nakon hvatanja, odnosnom majoru OZN-e doslovce rekao: "Dajte mi časnu oficirsku riječ da me nećete tući ni mučiti, a za uzvrat ja ću vam reći sve što vas zanima i sve što znam! Ja sam svijestan da ćete me osuditi na smrt, ali želim da znate da mi ustaše nismo bili dorasli zadaćama koje smo prihvatil! U pravu ste bili vi, a ne mi! " I bi tako! Čak su, nakon iscrpnog Moškovljevog svjedočenja (između ostalog teško je teretio A. Hebranga), vlasti tražile mogućnost da Moškov ne bude osuđen na smrt, ali obzirom na sve ono što ga je teretilo, to se nije moglo realizirati.
Moj frljo ne zabotravi nikad da postoje ljudi i svjedoci događanja, kao i da postoje ljudi koji poznaju ili su poznavali sudionike tih događanja.

Insider
29.05.2004., 13:02
jebate, neš ti svjedoka....Moškov to, naravno, ne može potvrditi.

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 13:22
frčlopir kaže:

Odzak, rodijace, Odzak...

"Italija i Njemacka su pala, jos se drzi Hrvatska mala!"

:top: :top: :s

OrangeC2
29.05.2004., 13:25
Odzak, rodijace, Odzak...

"Italija i Njemacka su pala, jos se drzi Hrvatska mala!"

A, evo jos blentona sta su nasjeli ustaskoj propgandi :zvrko:

Cuj, nisu partizani usli sve do 1952 u Odzaka....:mig:

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 13:27
Simba-OS kaže:
Vidim da koristiš navodnike. Je li to što ne vjeruješ da su partizani počinili zločine ili za njih imaš opravdanje, pa ih ne smatraš zločinima? Dvostruka mjerila, a? Ako danas cijeli civilizirani svijet promatra ratne događaje (pa i povijesne) u svjetlu međunarodnog ratnog prava i ženevske konvencije, onda ovi vrijede za sve, bilo da ih je počinila napadačka, bilo obrambena strana.
Drugo, koju su to svoju zemlju branili partizani? Koja je to država bila? Zar si okinula iz povijesti? Partizani nisu bili legalna vojska tada postojeće države. Pa sad, ako su partizani mogli napraviti revoluciju radi onog što se danas zove državni udar i radi stvarnja svoje države, ne vidim razloga zašto to nisu mogli i drugi. Komunisti, kao politička stranka (ili pokret) željeli su na području umiruće Kraljevine stvoriti svoju komunističku državu (što su i uspjeli). U Hrvatskoj su isto tako postojale snage koje su željele samostalnu Hrvatsku, kao što su u Srbiji (a i u Hrvatskoj) postojale srpske snage koje su željele ostvariti "vekovni san" Veliku Srbiju. Situacija je bila puno kompliciranija, nego što ju ti predstavljaš "crno-bijelo". Pa ti sad reci tko je bio svoj na svome i tko se borio za svoju zemlju. Metode su drugi par rukava. A i činjenica je da povijest pišu pobjednici, tako da su generacije u školi učili "povijest" koja je bila više ili manje iskrivljena i činjenično netočna. Meni ne treba nikakav povjesničar jer sam činjenice dobio iz prve ruke, od mog danas pokojnog djeda, koji je kao partizan sudjelovao u WW2. Pa ako on kao partizan kaže da su partizani činili strahovite zločine, onda sam u to siguran. Ne zaboravi da je u redovima partizana bilo jako puno Srba zadojenih idejom srpstva i velike srbije. Također je određeni broj četnika prešao partizanima kad su vidjeli da je stvar izgubljena. I bili su jako dobro prihvaćeni, za razliku od ustaša, kojima je slijedio metak.

Vrlo demokratsko razmišljanje za nekoga u 21.stoljeću kada su ljudska prava na daleko višoj razini. Isto ko da kažeš kako vlasnik trgovine može mirno upucati klinca koji je došao drpiti žvake, jerbo je svojim postupkom sam skrivio svoju smrt.
Osim toga, ustaše su se također borili za svoju zemlju, ako nisi znala, nisu pali s marsa. Ovim ne podržavam metode kojima su se koristili.

"Krajem marta 1945. godine Đurišić je ušao u sukob sa Mihailovićem i sa svojim jedinicama odvojio se od glavnine i krenuo put Slovenije. Da bi sa svojim snagama što bezbednije prešao preko Hrvatske, Đurišić je stupio u pregovore sa crnogorskim separatistom Sekulom Drljevićem. Rezultat ovih pregovora bio je sporazum po kome je Đurišić priznao Drljevića za crnogorskog poglavara. Drljević je ovu skupinu momentalno hteo priključiti ustaškoj vojsci u borbi protiv snaga JA. To se nije slagalo sa planovima Đurišića da stigne do Slovenije. Kao posledica toga došlo je na Lijevčem Polju do žestokog sukoba između četnika i ustaša. Odmornija ustaška vojska, potpomognuta tenkovima, uspela je da desetkuje četnike. Našavši se u bezizlaznoj situaciji, Đurišić se sa preostalim delom ljudstva morao predati ustašama. Ustaše su preostalu vojsku prebacile u Novu Gradišku, a Đurišića i druge četničke prvake pobili su u Jasenovcu. Time je okončan plan prelaska crnogorskih četnika u Sloveniju."

Jesi li svjesna kakvu si glupost ovdje napisala? Partizani su bili državotvorci hrvatske države? Ja sam stvarno neinformiran. Mislio sam da su partizani, a poglavito KP, stvaraoci JUGOSLAVENSKE države, a da su sve one sa HRVATSKIM DRŽAVOTVORNIM idejama zatvarali i li pogubili zbog veleizdaje, separatizma itd. Nisam ni znao da sam i prije '91. imao hrvatsko državljanstvo i hrvatsku putovnicu. Da sam račune plaćao hrvatskom valutom i da je na svjetskim prvenstvima igrala hrvatska repka. I što je najbolje, nisam pojma imao da sam na odsluženje vojnog roka išao u HNA (hrvatska narodna armija). A i pojma nisam imao da su granice federativnih jedinica SFRJ zapravo bile državne granice i da smo svi bili države u državi. Što znači da je referendum 90-te zapravo bio bespotreban, jerbo smo već bili država i prije.

Čudno, ne vidim razliku od onog što je KP radila nakon '45. Ili čudom nisi čula za nacionalizaciju?

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 13:30
OrangeC2 kaže:
A, evo jos blentona sta su nasjeli ustaskoj propgandi :zvrko:

Cuj, nisu partizani usli sve do 1952 u Odzaka....:mig:

Slonu, jedan! 1952 nije bila godina, ali nije ni bitno.

Odzak je simbol otpora! do '46, Odzak = NDH.

OrangeC2
29.05.2004., 13:35
Slonu, jedan! 1952 nije bila godina, ali nije ni bitno.

Odzak je simbol otpora! do '46, Odzak = NDH.

Ma paz sad, nije 1952, nego 1946! :zvrko:

I opet se zajebo! :zvrko:

frčlopir
29.05.2004., 13:38
Feniks kaže:
Ljepoto od ljepote!
"Kolone" su jedno, a "križari" drugo!
nemoj jebat.. šta nas je malo demencija čopila pa ne kontamo??

Feniks kaže:

gusle u životu nije vidio

Feniks kaže:Naime, za neupućene, prilikom ubacivanja "križarske" radiostanice iz Austrije u zemlju, radiostanice, kojom se trebalo komunicirati a i koordinirati aktivnostima "križara", OZN-a je istog trena čopila tu radiostanicu, pomoću koje je sve do likvidacije zadnje "križarske" bande komunicirala s centrom u Austriji u ulozi "križara" u zemlji. Ta varka nije bila provaljena sve do hvatanja Lj. Miloša, B, Kavrana i A. Moškova, čime je završena "križarska" priča.
A daj mi, života ti, reci u koje to mjesto vlasti DFJ nisu mogle ili uspjele ući do 1952., a da je bilo na području DFJ!
Frljo, ovi, na koje si ti silno ponosan, bili su i ostali zadnja govna, a nakon hvatanja "pjevali" su kao slavuji.
Da ti nešto šapnem u povjerenju, general Ante Moškov je, nakon hvatanja, odnosnom majoru OZN-e doslovce rekao: "Dajte mi časnu oficirsku riječ da me nećete tući ni mučiti, a za uzvrat ja ću vam reći sve što vas zanima i sve što znam! Ja sam svijestan da ćete me osuditi na smrt, ali želim da znate da mi ustaše nismo bili dorasli zadaćama koje smo prihvatil! U pravu ste bili vi, a ne mi! " I bi tako! Čak su, nakon iscrpnog Moškovljevog svjedočenja (između ostalog teško je teretio A. Hebranga), vlasti tražile mogućnost da Moškov ne bude osuđen na smrt, ali obzirom na sve ono što ga je teretilo, to se nije moglo realizirati.
Moj frljo ne zabotravi nikad da postoje ljudi i svjedoci događanja, kao i da postoje ljudi koji poznaju ili su poznavali sudionike tih događanja. :D

evo dežurnog insidera IMF :D
jebate Feniks pa ti si I u INDOKTRINIRAN :D

OrangeC2
29.05.2004., 13:59
frčlopir kaže:
nemoj jebat.. šta nas je malo demencija čopila pa ne kontamo??

A poceli smo i sebi govorit VI, e...:zvrko:

gusle u životu nije vidio

Sta li neki ljudi u zivotu ne propuste :zvrko:

evo dežurnog insidera IMF :D
jebate Feniks pa ti si I u INDOKTRINIRAN :D

E vidis, imas pravo, fino da se nas dvojica slazemo, frclopire, jebate Feniks :zvrko:

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 14:02
Nijedan cas nismo vjerovali u mogucnost da bi dr. Andrija Artukovic mogao biti oslobodjen od optuzbe na Okruznom sudu u Zagrebu. Ne zato sto bi bilo stvarnih dokaza o njegovoj osobnoj krivnji, nego jer pred sudom nije stajao 86-godisnji Artukovic, nego se preko njega sudilo Nezavisnoj Drzavi Hrvatskoj i samom hrvatskom narodu koji je bio iskoristio ratni zapletaj da se oslobodi i uspostavi svoju drzavu.

Dana - 19. svibnja 1986. kad zavrsavamo redakciju ovog broja Republike Hrvatske - jedino je otvoreno pitanje da li ce biti izvrsena smrtna kazna ili ce Artukovic biti "pomilovan", da bi se tako svjetskom javnom misljenju dokazala humanost Jugoslavije.

Sto je stvarno dokazano na sudu? U prvom redu da je Jugoslavija doista mnogo naucila nakon svoga neuspjeha s prvim zahtjevom za izrucenje dr. Artukovica. Dokumentacija je bila uredno pripravljena kako to obicavaju raditi na Zapadu, pogotovo u Sjedinjenim Americkim Drzavama. Vidi se da su jugoslavenskim polustrucnjacjima pomagali americki pravni strucnjaci iz specijalnog odsjeka za istrage.

Drugo, da je Jugoslavija znala dobro iskoristiti strah. Hrvatski sluzbenici i vojnici, koji su nakon rata sudjeni na duge kazne, sada kao stari ljudi sigurno nece ugroziti ponovno zadobivenu slobodu, pa maka ta bila ogranicena. A drugi svjedoci, koji se u ono doba nisu mogli ni pribliziti jednom ministru danas kao stariji ljudi djeluju ozbiljno - jer nitko u njima ne vidi djecu ili mlade zatvorenike - pa su zato njihovi iskazi uvjerljiviji - za one koji zele vjerovati.

A vjerovati zele svi oni koji brane Jugoslaviju: Srbi jer u njoj uzivaju prednosti, jugoslavenski nacionalisti jer su nacelno protiv hrvatske drzave, komunisti jer zive od danasnjeg rezima, a strani marksisti, javni i tajni, jer biti za Jugoslaviju je jedini javni oblik komunizma koji ne ugrozava njihove polozaje u zapadnim demokracijama.

Pri svemu tome, medjutim, gube se s vida temeljno pitanje: Andriji Artukovicu sudi drzava koja u doba navodnih djela nije postojala, po zakonima koju su donijeti nakon tih navodnih djela. Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija naime nije nastavak Kraljevine Srbije, koja je sa Sjedinjenim Americkim Drzavama sklopila ugovor po kojemu je izrucen dr. Artukovica, ali nije ni nastavak Kraljevine Jugoslavije. Ona je nova drzava, stvorena "na osnovi zajednicke borbe i slobodno izrazene volje u narodnooslobodilackom ratu i socijalistickoj revoluciji," kako to stoji u uvodnom dijelu Ustava SFRJ od 7. travnja 1963., dakle nova, revolucionarna tvorevina, koja nije postojala u doba kad je dr. Andrija Artukovic bio ministar.

Tada je postojala, isto tako revolucionarnim cinom stvorena Nezavisna Drzava Hrvatska, za koju je pred tim jugoslavenskim sudom svjedocio dr. Andrija Artukovic na cetvrtom danu sudjenja: "Hrvatska drzava postojala je kao stvarnost juridisticki i internacionalno. Ne prihvacam taj termin takozvana Nezavisna Drzana Hrvatska." (Vecernji list od 18. IV. 1986)

Nenadlezeni sud sudio je dr. Artukovicu za djela koja dokazuje svjedocima koji vec 40 godina zive pod stalnim pritiskom straha, ili koji su bili otvoreni neprijatelji Nezavisne Drzave Hrvatske u medjunacionalnom i gradjanskom ratu 1941-1945. Sve to uokvireno ponovnim ozivljavanjem onoga razdoblja preko tiska i drugih sredstava javnog obavjestavanja, tako da je stvoreno ozracje u kojemu ni sud nije mogao biti objektivan, pa da je i htio, niti je obrana mogla izvrsiti svoju ulogu.

"To sto smo se u ratu sluzili revolucionarnim sredstvima ima puno politicko i moralno opravdanje," nije rekao dr. Artukovic pred sudom, iako je u okviru svojih danas vec ogranicenih mentalnih sposobnosti pokusao reci. TO je rekao Stane Dolanc na znanstvenom skupu "Zavrsne operacije za oslobodjenje Jugoslavije" (NOB temelj jedinstva, Vecernji List od 25.IV. 1986, str. 2) Medjutim, Dolanceve rijeci vrijede i za Hrvate, a ne samo za hrvatske neprijatelje.

--- izaslo u listu REPUBLIKA HRVATSKA, br. 153.
1986

U "ustaskoj emigraciji."

:2up:

OrangeC2
29.05.2004., 14:04
Plavojko, opet ti nesta pobiglo ustaskoga :zvrko:

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 14:10
Seri, seri, golube...crveni. :zvrko:

OrangeC2
29.05.2004., 14:12
Seri, seri, golube...crveni. :zvrko:

Evo opet ti pobiglo nesta ustaskega :zvrko:

Ih brale, ti si ka semafor - svako malicak propustas pa zaustavis :zvrko:

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 14:13
:zvrko:

OrangeC2
29.05.2004., 14:14
ma jebo ti semaforisanje, nego recider ti nami ovidkarce kako su to partizancici ulazili u Odzaka sve do 1952 :zvrko:

BroadwayBlueshirt 68
29.05.2004., 14:17
OrangeC2 kaže:
ma jebo ti semaforisanje, nego recider ti nami ovidkarce kako su to partizancici ulazili u Odzaka sve do 1952 :zvrko:

Zapivaj-der nam jednu "partizansku," o mladom "heroju," tek-obrijanom cetniku...

OrangeC2
29.05.2004., 14:25
OrangeC
ma jebo ti semaforisanje, nego recider ti nami ovidkarce kako su to partizancici ulazili u Odzaka sve do 1952

Zapivaj-der nam jednu "partizansku," o mladom "heroju," tek-obrijanom cetniku...

Odgdovor nije tocan :zvrko:

Al kad vec pitas, evo pjesme o mladom partizancicu, netom obrijanom cetniku:

Mlada partizanka bombu bacala
Haj, nek se čujučuje, haj nek se zna
Da je mlada partizanka bombu bacala.

jes vido ti, obrijala se pa je niko nije skuzijo :zvrko:

Simba-OS
29.05.2004., 14:53
OrangeC2 kaže:
Haj, nek se čujučuje, haj nek se zna
Da je mlada partizanka bombu bacala.

E, što ratni zločin lijepo zvuči kad ga opišeš u stihu i uglazbiš. Pravi hit. :gitara:

mlada partizanka :cice: bombe bacala

OrangeC2
29.05.2004., 14:57
Simba-OS kaže:
E, što ratni zločin lijepo zvuči kad ga opišeš u stihu i uglazbiš. Pravi hit. :gitara:

mlada partizanka :cice: bombe bacala [/B]

A jos veci ratni zlocin slijedi:

"Mlada partiznak uje tjerala,
Mlada partiznak uje tjerala,
He hej, nek se cuje, he haj nek se zna
da je mlada partiznaka uje tjerala"

Jesti vidijo grozote, begaju od curetceka sa zvijezdom, ih. :zvrko:

Feniks
29.05.2004., 15:03
Simba-OS kaže:

Ženevske konvencije na koje se ti pozivaš su u "opticaju" od 1949., zato su morali biti osnivani ad hoc sudovi kao što je bio onaj u Nuernbergu! Pa i sud u den Haagu je ad hoc sud!

Drugo, koju su to svoju zemlju branili partizani? Koja je to država bila? Zar si okinula iz povijesti? Partizani nisu bili legalna vojska tada postojeće države. Pa sad, ako su partizani mogli napraviti revoluciju radi onog što se danas zove državni udar i radi stvarnja svoje države, ne vidim razloga zašto to nisu mogli i drugi. Komunisti, kao politička stranka (ili pokret) željeli su na području umiruće Kraljevine stvoriti svoju komunističku državu (što su i uspjeli). U Hrvatskoj su isto tako postojale snage koje su željele samostalnu Hrvatsku, kao što su u Srbiji (a i u Hrvatskoj) postojale srpske snage koje su željele ostvariti "vekovni san" Veliku Srbiju. Situacija je bila puno kompliciranija, nego što ju ti predstavljaš "crno-bijelo". Pa ti sad reci tko je bio svoj na svome i tko se borio za svoju zemlju. Metode su drugi par rukava.

Partizani su se borili protiv okupatora koji je okupirao Kraljevinu Jugoslaviju, zato su se i zvali NOVJ!
Rezultati na izborima koje je polučivao V. Maček, koji je, u uvjetima unitarne države, izborio političku i teritorijalnu autonomiju za Hrvate u formi Banovine Hrvatske, najzornije pokazuju za što se hrvatski narod opredijelio: Banovinu Hrvatsku u Kraljevini Jugoslaviji! Sve izvan toga je blebetanje i sranje.

A i činjenica je da povijest pišu pobjednici, tako da su generacije u školi učili "povijest" koja je bila više ili manje iskrivljena i činjenično netočna.

Da? A što bi to bilo činjenično netočno?

Meni ne treba nikakav povjesničar jer sam činjenice dobio iz prve ruke, od mog danas pokojnog djeda, koji je kao partizan sudjelovao u WW2. Pa ako on kao partizan kaže da su partizani činili strahovite zločine, onda sam u to siguran. Ne zaboravi da je u redovima partizana bilo jako puno Srba zadojenih idejom srpstva i velike srbije.

A jel' ti djed "činjenično točno" rekao da su na području Hrvatske, a posebno u zoni odgovornosti X Korpusa zagrebačkog bile formirane jedinice sastavljene isključivo iod Srba koje su nemilosrdno obračunavale s četnicima?

Također je određeni broj četnika prešao partizanima kad su vidjeli da je stvar izgubljena. I bili su jako dobro prihvaćeni, za razliku od ustaša, kojima je slijedio metak.

Činjenično netočno! Partizani su jednako tretirali i ustaše i četnike, koji su mahom osuđivani na smrt i strijeljani. Rijetki su osuđivani na vremenske kazne, a u partizanske redove primani nisu!

A koje je to bila ustaška zemlja za koju su se ustaše borili? Treći Reich ili "država" uspostavljena Hitlerovom voljom, tzv. NDH?

Irelevantno!
Ali svi crnogorski četnici stavili su se pod zapovjedništvo Sekule Drljevića i zajedno s ustašanma se povukli prema Austriji. Poslije Bleiburga i predaje likvidirani su do zadnjega kod Maribora.

Jesi li svjesna kakvu si glupost ovdje napisala? Partizani su bili državotvorci hrvatske države? Ja sam stvarno neinformiran. Mislio sam da su partizani, a poglavito KP, stvaraoci JUGOSLAVENSKE države, a da su sve one sa HRVATSKIM DRŽAVOTVORNIM idejama zatvarali i li pogubili zbog veleizdaje, separatizma itd. Nisam ni znao da sam i prije '91. imao hrvatsko državljanstvo i hrvatsku putovnicu.

Malo je reći da si neinformiran, dovoljno je reći da si lijep!
Kako to tvoj djed zamišlja da bi uopće postojala hrvatska država da nije bilo partizana? Da nije bilo predstavničkog tijela, ZAVNOH-a, koja i kakva hrvatska država bi uopće bila moguća.
Izvorni suverenitet je pripadao republikama, a ne saveznoj državi, pa i državljaninom Jugoslavije bilo se temeljem republičkog državljanstva. Kad si tražio potvrdu o državljanstvu SFRJ dobivao si (u Hrvatskoj) dokument koji se zvao "Izvod iz knjige državljana SR Hrvatske".
SR, kao nosioci izvornog suvereniteta, prenijele su udruživanjem u saveznu državu, dio svojeg suvereniteta na saveznu državu, te je tako ona postala subjektom međunarodnog prava. Osim toga SR su saveznoj državi povjerile neke od državnih poslova kao što su pitanja obrane, vanjskih poslova, carina, emisione banke itd.
Dakle, hrvatsko državljanstvo si imao, ali hrvatsku putovnicu nisi imao, jer Hrvatska nije bila samostalna država.

Da sam račune plaćao hrvatskom valutom i da je na svjetskim prvenstvima igrala hrvatska repka. I što je najbolje, nisam pojma imao da sam na odsluženje vojnog roka išao u HNA (hrvatska narodna armija). A i pojma nisam imao da su granice federativnih jedinica SFRJ zapravo bile državne granice i da smo svi bili države u državi. Što znači da je referendum 90-te zapravo bio bespotreban, jerbo smo već bili država i prije.

Država ne mora biti samostalna da bi bila država, a da je SR Hrvatska bila država pokazuje to da je imala sva tri osnovna atributa državnosti:
1. Narod (državljane)
2. Jasno omeđeni teritorij
3. Zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast na čitavom teritoriju
Ti ne samo da pojma nisi imao, nego ni danas pojma nemaš! Da granice SR bile su i državne granice. Na našu sreću, jer da nisu onada bi Hrvatska danas bila za četvrtinu manja, a tzv. RSK bila bi država. Međunarodan zajednica držala je do odredbi Ustava SFRJ pa je i priznala RH u njezinim avnojskim, odnosno državnim granicama.
A referendum se nije odnosio na pitanje hrvatske državnosti, nego na proces osamostaljenja, odnosno na konzumiranje ustavnog prava na samoodređenje do otcijepljenja.
Bavarska je npr. isto država, ali nije imala svoju valutu, ni svoju emisionu banku, ni svoju obranu, ni ....
Pa jel po tebi Bavarska država ili nije?

A nacionalizacija, čudo neviđeno!

Simba-OS
29.05.2004., 15:07
OrangeC2 kaže:
A jos veci ratni zlocin slijedi:

"Mlada partiznak uje tjerala,
Mlada partiznak uje tjerala,
He hej, nek se cuje, he haj nek se zna
da je mlada partiznaka uje tjerala"

Jesti vidijo grozote, begaju od curetceka sa zvijezdom, ih. :zvrko:
Partiznak? jesil se napio od tolikog soka?

OrangeC2
29.05.2004., 15:13
Simba-OS kaže:
Partiznak? jesil se napio od tolikog soka?

Malko mi prevreo djus, znas kako je :zvrko:

3_OrganizatorPsihe
29.05.2004., 15:39

hej mladi norac srbe ubijo
metak u potiljak
pa u jarak bacijo

susjedi mu bili
ali srbende
imali su kuće
sada više ne

hej, hej no-o-orac ti si naše ze-e-emlje pra-a-a-avi borac :lux:

jel može ovo sljedeće godine za eurosong? ali samo ako pjeva erci mikulić :D

Simba-OS
29.05.2004., 15:47
3_OrganizatorPsihe kaže:
metak u potiljak
pa u jarak bacijo

susjedi mu bili
ali srbende
imali su kuće
sada više ne

:lux: bravo!!! prijavi se na hrvatski idol, ja ću :cheer: za tebe.
:bonk: ah da, zaboravio sam da ti riječ hrvatski baš ne leži

revolution
29.05.2004., 16:15
3_OrganizatorPsihe kaže:
metak u potiljak
pa u jarak bacijo

susjedi mu bili
ali srbende
imali su kuće
sada više ne

nemanja
a ovo ti uz gusle ide....fajn

kaj si ovo ti stihoklepnul? :D

:o

OrangeC2
29.05.2004., 16:34
Jok, to je kopiro iz Fokusa :zvrko:

erector
29.05.2004., 17:36
3_OrganizatorPsihe kaže:
metak u potiljak
pa u jarak bacijo

susjedi mu bili
ali srbende
imali su kuće
sada više ne

Tebe netko izgleda dobro izjebo:p

revolution
29.05.2004., 17:43
frčlopir kaže:
ali ti jesi Revka... nemaš ti ništa sa revolution....samo željneni imiđ:rolleyes:

mojne batje :D TI ZNAS???!!!????

ajde odice ustashekima piskarati....

dzada...

frčlopir
29.05.2004., 18:23
znam :w ti si fejker

revolution
29.05.2004., 18:29
frčlopir kaže:
znam :w ti si fejker

HAHAHAAA....

ma nisam coece :o stvarno dizem revolucije. svud po gradu..a i okolici... zivim u skvotu ...i necu i detalje...

e jesi glupson:mad:

ajd makni se, trazim nekaj od bisere veletanlich.... uh. TO je glassss....

Spot Perdita
29.05.2004., 18:36
Feniks kaže:

Da? Znači da je i tzv. RSK bila država!?

Spomenuta paradrzava nije imala status u SFRJ, niti kontinuitet, niti je bila priznata.

Feniks kaze:
Ma nemoj, a što ćemo s predstavničkim tijelom koje se zvalo ZAVNOH, koje je donijelo odluku o udruživanju NR Hrvatske u DFJ. To ćemo preskočiti, pa onda blebetati budalaštine!

Upravo si sam dao odgovor: odlucio je ZAVNOH da ce biti federativna Jugoslavija, i po toj logici je ZAVNOH takoder odlucio da je bilo na stvari udruzenje "iz slobodne volje" sa strane Hrvatske.

Feniks kaze:

Za Moskvu mi je tesko povjerovati da je podrzavala srpsku kraljevsku obitelj, za ove druge moze biti, posebno sto se tice Londona. Britanska kraljevska obitelj i srpska kraljevska obitelj su povezane u obiteljskom smislu(mada su to sve plemicke obitelji u Europi, sto je opet druga prica): UK je podrzavala cetnike sve do '43e - ako ne i '44e - ali ne vjerujem da su imali nacrtan plan u svojoj glavi.

Najvaznije je bilo dobiti rat, i kada se nakon rata dogovaralo kako dalje, tu se nije potvrdivala kontinuitet Jugoslavije, vec jugoslavizma, sto je nesto sasvim drugo. U tom okviru i kazem da se ZAVNOH mogao dogovarati sto god je htjeo, da nije dobio podrsku to se ne bi ni ostvarilo.

Feniks kaze:
NOP jest bio prvenstveno antifašistički pokret kojeg su organizirali komunisti.

Ovim "prvenstveno" se jedino mogu sloziti u smislu da im je bio cilj dobiti rat. A rat je bio protiv fasista i nacista, dakle termin "antifasisticki" ovdje prihvacam jedino u deskriptivnom smislu. U politickom smislu - sto je i jasno po viziji koju su iskazivali za vrijeme rata - se prvenstveno ticalo komunistickih ideja.

Feniks kaze:
Ma najveći broj partizana Hrvata bio je iz HSS-a.
Kako nisu imali alternativu? Mogli su pokrenuti paralelni katolički pokret otpora ili se pridružiti ustašama.

Rat ili ne, nije pametno pridruziti se otpornom pokretu koji zastupa politicke ideje koje su suprotne tvojima: imas sansu biti izigran, sto se uostalom i pokazalo.

Komunisti - kao sto si uostalom i sam napisao i sto je tocno - su se politicki organizirali, znaci gledali su unaprijed, sto ce biti nakon rata. Kada je rat zavrsio, imali su sto predloziti i pokusati dobiti za to podrsku.

Sve za razliku od hrvatskih nekomunista, koji su samo gledali da se dobije rat, pa makar se i borili pod barjakom sa kojim nisu imali nista: iznimno naivna politika.

A neki ljudi su isli u partizane upravo zato sto nisu htjeli u ustase.

Feniks kaze:
Što bi se odnosilo na tebe!? Odnosi se na moju pokojnu babu!

Price o tisucljentnom snu se ne odnose na mene, a nisam ni poricala da je SRH bila Hrvatska. Samo sto to nije bilo to, i nesamostalnost je, ako cemo specificno o tome, marginalno u igri sto se mene tice.

demos
29.05.2004., 22:13
Spot Perdita kaže:
Ne radi se o tome je li ga izmislio spanjolski narod, nego da je spanjolski narod bio pod fasistickim rezimom.
To bi već moglo stajati, da je španjolski narod bio pod vojno nametnutim fašističkim režimom.

Spot Perdita kaže:

Vjerojatnije je da od 45. godine Hrvatska ima staljinističko-socijalistički režim, koji kasnije diversificira prema tzv. socijalističkom samoupravljanju.

Nazvati neki režim komunističkim, može samo neznalica.
Jer, još ne sretoh nikoga tko je sposoban dati odgovor na upite:
1. Što je to komunizam
2. Kojim su to vlasničkim odnosima težili komunisti (točnije - marxisti),
3. Koji su vlasnički odnosi u svojoj egzistenciji neovisni od ljudske volje i odlučivanja, te
4. koji vlasnički odnos nedostaje kako zatečeno društveno stanje ne bi stalno nanovo zapadalo u "diskontinuitet" (tj. planirane i stihijne ratove), tj. kako bi čovjek ovladao vlasničkim odnosima, namjesto što im robuje.

Simba-OS
29.05.2004., 22:24
demos kaže:
Jer, još ne sretoh nikoga tko je sposoban dati odgovor na upite:
1. Što je to komunizam
2. Kojim su to vlasničkim odnosima težili komunisti (točnije - marxisti),
3. Koji su vlasnički odnosi u svojoj egzistenciji neovisni od ljudske volje i odlučivanja, te
4. koji vlasnički odnos nedostaje kako zatečeno društveno stanje ne bi stalno nanovo zapadalo u "diskontinuitet" (tj. planirane i stihijne ratove), tj. kako bi čovjek ovladao vlasničkim odnosima, namjesto što im robuje.
a zato komunizam i jest utopija.:)

Spot Perdita
29.05.2004., 22:29
Simba-OS kaže:
a zato komunizam i jest utopija.:)

Mali prirucnik (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=49896) ;)

Simba-OS
29.05.2004., 22:43
Spot Perdita kaže:
Mali prirucnik (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=49896) ;)
:top:
Spot Perdita kaže:
Druze....ovdje gore ima deset zapovijedi. Samo ti se cini da izostaje "ne ukradi" :zubo:
Eš ti komunjare, već ukrali jednu (zapovijed).:D

Spot Perdita
29.05.2004., 22:45
demos kaže:
To bi već moglo stajati, da je španjolski narod bio pod vojno nametnutim fašističkim režimom.

To nije kriterij.

Demos kaze:
Vjerojatnije je da od 45. godine Hrvatska ima staljinističko-socijalistički režim, koji kasnije diversificira prema tzv. socijalističkom samoupravljanju. (...)

To sto sam napisala je bio odgovor diskutantu koji je rekao da je Hrvatske '45e nestalo, izvukao si iz konteksta.

demos
30.05.2004., 10:50
Spot Perdita kaže:
To nije kriterij.

Kad je riječ o narodu i NARODNOM, onda su kriteriji toliko osjetljivi, da čak ni zbog zločinačkog opredjeljenja većine, nemamo pravo osuđivati manjinu. Još je gore, kad narodu pripisujemo ono što mu je silom nametnula manjina.
Spot Perdita kaže:
... To sto sam napisala je bio odgovor diskutantu koji je rekao da je Hrvatske '45e nestalo, izvukao si iz konteksta.
Oprosti - krivi spoj. I sam držim da Hrvatske nije nestalo 45. Dapače. Međutim, ostajem kod opaske o komunističkim režimima. Nije ni dobro služiti se riječima koje nitko na svijetu ne zna objasniti, pa - dakle - ne zna ni prepoznati komuniste, ni ono što je komunističko.

Spot Perdita
30.05.2004., 16:12
demos kaže:
Kad je riječ o narodu i NARODNOM, onda su kriteriji toliko osjetljivi, da čak ni zbog zločinačkog opredjeljenja većine, nemamo pravo osuđivati manjinu. Još je gore, kad narodu pripisujemo ono što mu je silom nametnula manjina.

Nisam osudivala, jednostavno sam navela cinjenicu.

Demos kaze:
Oprosti - krivi spoj. I sam držim da Hrvatske nije nestalo 45. Dapače. Međutim, ostajem kod opaske o komunističkim režimima. Nije ni dobro služiti se riječima koje nitko na svijetu ne zna objasniti, pa - dakle - ne zna ni prepoznati komuniste, ni ono što je komunističko.

Na osnovu toga jos uvijek ima onih koji govore da "to nije bio komunizam", jer "pravi komunizam se nikada nije ostvario" itd. Upravo u tome i lezi "uspjeh" komunizma ;)

OrangeC2
30.05.2004., 16:22
Spot Perdita kaže:
Na osnovu toga jos uvijek ima onih koji govore da "to nije bio komunizam", jer "pravi komunizam se nikada nije ostvario" itd. Upravo u tome i lezi "uspjeh" komunizma ;) [/B]

Sto strahovito podjseca na nacin na koji se liberalni kapitalizam americkog tipa deklarira najuspjesnijim drustveno ekonomskim uredjenjem otkako je svijeta i vijeka.

jedino sta se u tom pregledu zaboravlja na onih 5 milijardi ljudi kojipostaju vse siromasniji. U tome valj dai lezi "uspjeh" kapitalizma.

Spot Perdita
30.05.2004., 17:39
OrangeC2 kaže:
Sto strahovito podjseca na nacin na koji se liberalni kapitalizam americkog tipa deklarira najuspjesnijim drustveno ekonomskim uredjenjem otkako je svijeta i vijeka.

Ali.....to nije pravi liberalni kapitalizam.